Сот-сараптама қызметін лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 қарашадағы № 1454 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 291 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 291 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптама саласындағы сот-сараптама қызметін қоспағанда, сот-сараптама қызметін жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптама саласындағы сот-сараптама қызметін қоспағанда, сот-сараптама қызметін жүзеге асыру жөніндегі лицензиар ретінде белгіленсін.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 4 маусымдағы № 511 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 36, 296-құжат);
2) «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметін лицензиялау ережесін және сот-сараптама қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 4 маусымдағы № 511 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 қарашадағы № 1258 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 60, 856-құжат).
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 16 қарашадағы
№ 1454 қаулысымен
бекітілген
Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық
сараптама саласындағы сот-сараптама қызметін қоспағанда,
сот-сараптама қызметін жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік
талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с
Біліктілік талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Жеке тұлғалар үшін
1.
Қазақстан Республикасы азаматтығының болуы
Мәліметтер ЖТ МДҚ-да тексеріледі
2.
Жоғары білімінің болуы
Жоғары білім туралы дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болса – дипломдардың көшірмесі)
3.
Мынадай пәндерден: «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы, криминалистика, Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу, азаматтық іс жүргізу құқығы, әкімшілік құқық және сараптаманың нақты түрлерінің ғылыми-әдістемелік негіздері бойынша біліктілік емтихандарын тапсырғанын растайтын біліктілік куәлігінің болуы
Біліктілік емтихандарын тапсырғаны туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4.
Сот сараптамасы өндірісі жүзеге асырылатын арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптарда көзделген арнайы жабдықтардың болуы
«Сот сараптамасының кейбір мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 7 қарашадағы № 1414  қаулысыныңталаптарына сәйкестігі лицензиардың тексеруімен расталады
5.
Жоғары білім туралы дипломда көрсетілген мамандық бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы
Еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының көшірмесі, жұмысқа қабылдау және жұмыстан шығару туралы бұйрықтардың үзіндісі, не қызметтік тізім
6.
Өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті берген соттылығының болмауы туралы анықтама немесе өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Мәліметтерді мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің ықпалдасуы арқылы тексеру мүмкін болған жағдайда, анықтама ұсынылмайды
7.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұратыны туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден анықтамалар
«Е-лицензиялау» МДҚ-мен ықпалдастырылған ҚР ДСМ дерекқорындағы мәліметтер болған жағдайда ұсынылмайды

О некоторых вопросах лицензирования судебно-экспертной деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2012 года № 1454. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 291
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 291 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления судебно-экспертной деятельности, за исключением судебно-экспертной деятельности в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы.
2. Определить лицензиаром по осуществлению судебно-экспертной деятельности, за исключением судебно-экспертной деятельности в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы, Комитет регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2010 года № 511 «Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 36, ст. 296);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2011 года № 1258 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2010 года № 511 «Об утверждении Правил лицензирования судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан и квалификационных требований, предъявляемых к судебно-экспертной деятельности» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 60, ст. 856).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 ноября 2012 года № 1454
Квалификационные требования и
перечень документов, подтверждающих соответствие им,
для осуществления судебно-экспертной деятельности, за
исключением судебно-экспертной деятельности в области
судебно-медицинской, судебно-психиатрической и
судебно-наркологической экспертизы
п/п
Квалификационные
требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
Для физических лиц
1.
Наличие гражданства
Республики Казахстан
Сведения
проверяются в ГБД
ФЛ
2.
Наличие высшего
образования
Копия диплома о высшем
образовании (при
наличии ученой степени
и ученого звания –
копия дипломов)
3.
Наличие
квалификационного
свидетельства,
подтверждающего
сдачу
квалификационных
экзаменов по
следующим
дисциплинам: Закон
Республики Казахстан
«О судебно-
экспертной
деятельности в
Республике
Казахстан»,
криминалистика,
уголовно-
процессуальное,
гражданско-
процессуальное
право,
административное
право Республики
Казахстан и
научно-методические
основы конкретного
вида экспертизы
Форма сведений,
содержащих информацию
о сдаче
квалификационных
экзаменов
4.
Наличие специального
оборудования,
предусмотренного
стандартами и
требованиями к
специально
оснащенным
помещениям, в
которых
осуществляется
производство
судебной экспертизы
Соответствие
требованиям
постановления
Правительства
Республики
Казахстан от 7
ноября 2001 года
№ 1414 «Некоторые
вопросы судебной
экспертизы»
подтверждается
проверкой
лицензиаром
5.
Наличие стажа работы
не менее пяти лет по
специальности,
указанной в дипломе
о высшем
образовании
Копия трудовой книжки
или трудового
договора, выписка из
приказов о приеме и
увольнении либо
послужной список
6.
Отсутствие
непогашенной или
неснятой судимости
Справка об отсутствии
судимости, выданная
Комитетом по правовой
статистике и
специальным учетам
Генеральной
прокуратуры Республики
Казахстан, или форма
сведений, содержащих
информацию об
отсутствии
непогашенной или
неснятой судимости
В случае
возможности
проверки сведений
посредством
интеграции
информационных
систем
государственных
органов, справка
не представляется
7.
Отсутствие сведений
о состоянии на учете
в наркологическом и
психиатрическом
диспансерах
Справки из
наркологического и
психиатрического
диспансеров
Не предоставляются
в случае наличия
сведений в базе
данных МЗ РК,
интегрированной с
ГБД
«Е-лицензирование»