Қазақстан Республикасында азаматтарды еңбек заңнамасының негіздеріне құқықтық жалпы оқытуды ұйымдастыру жөніндегі 2013 - 2015 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 желтоқсандағы № 1581 Қаулысы
Құқықтық мәдениет деңгейін одан әрі арттыру, құқықтық түсіндіру жұмыстарының нысандары мен әдістерін жетілдіру, азаматтарға еңбек заңнамасының негіздерін оқытудың тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасында азаматтарды еңбек заңнамасының негіздеріне құқықтық жалпы оқытуды ұйымдастыру жөніндегі 2013 - 2015 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар:
1) Іс-шаралар жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 15 қаңтарға және 15 шілдеге қарай Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін;
3) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жылына екі рет, жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4) Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жүктелсін.
5) Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2014.11.28 № 1252 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі жылына екі рет, жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.28 № 1252 қаулысымен.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне жүктелсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.28 № 1252 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 1581 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында азаматтарды еңбек заңнамасының негіздеріне құқықтық жалпы оқытуды ұйымдастыру жөніндегі

Об утверждении Плана мероприятий по организации правового всеобуча граждан основам трудового законодательства в Республике Казахстан на 2013 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2012 года № 1581
В целях дальнейшего повышения уровня правовой культуры, совершенствования форм и методов праворазъяснительной работы, повышения эффективности обучения граждан основам трудового законодательства Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить План мероприятий по организации правового всеобуча граждан основам трудового законодательства в Республике Казахстан на 2013 - 2015 годы (далее - План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам:
1) обеспечить своевременное исполнение Плана мероприятий;
2) два раза в год, к 15 января и 15 июля, по итогам полугодия представлять информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.11.2014 № 1252.
3. Министерству здравоохранения и социального развития Республики Казахстан представлять два раза в год, к 25 января и 25 июля, по итогам полугодия сводную информацию об исполнении Плана мероприятий в Правительство Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 28.11.2014 № 1252.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 28.11.2014 № 1252.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2012 года № 1581
План мероприятий
по организации правового всеобуча граждан основам
трудового законодательства в

2013 - 2015 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2014.11.28 № 1252 қаулысымен.
Р/с
Іс-шаралар
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар
1
2
3
4
5
6
1. Нормативтік құқықтық қамтамасыз ету
1.
Қазақстан Республикасының Еңбек  және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жанынан азаматтарды еңбек заңнамасының негіздеріне құқықтық жалпы оқытуды үйлестіруді жүзеге асыру, талдау және мониторинг жүргізу жөніндегі ведомствоаралық кеңес құру
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині, Әділетмині, БҒМ, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
2013 жылға 25 қаңтар
Талап етілмейді
2.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне қызметкерлерді еңбек заңнамасының негіздеріне оқытуды регламенттеу тұрғысынан толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Еңбекмині, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
2013 жылғы 25 қаңтар
Талап етілмейді
3.
Қызметкерлерді еңбек заңнамасының негіздеріне оқытуды ұйымдастыру жөнінде әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині, БҒМ, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
2013 жылғы ақпан
Талап етілмейді
2. Ғылыми және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету
4.
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздері бойынша буклеттер әзірлеу және көбейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Еңбекмині, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
2013 жылғы 25 шілде
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 001 «Еңбек, жұмыспен қамту, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде 2013 жылы - 14 720 мың теңге
5.
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздері бойынша оқу-әдістемелік, анықтамалық әдебиетті әзірлеу және шығару
Қаулыны стан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай, 2013 – 2014 жылдар
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің 001 «Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде: 2013 жылы – 14 395 мың теңге; 2014 жылы – 5 284 мың теңге
6.
Еңбек заңнамасының негіздері бойынша оқу және жарнамалық бейнероликтер әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ, БҒМ, ИДМ

Республике Казахстан на 2013 - 2015 годы
Сноска. План мероприятий с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.11.2014 № 1252.
№ п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
Предполагаемые расходы
1
2
3
4
5
6
1. Нормативно-правовое обеспечение
1.
Создание межведомственного совета при Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по осуществлению координации, анализу и мониторингу правового всеобуча граждан основам трудового законодательства
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН, МЮ, МОН, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
25 января 2013 года
Не требуются
2.
Внесение предложений по внесению дополнений в Трудовой кодекс Республики Казахстан в части регламентации обучения работников основам трудового законодательства
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
25 января 2013 года
Не требуются
3.
Разработка методических рекомендаций по организации обучения работников основам трудового законодательства
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН, МОН, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
Февраль 2013 года
Не требуются
2. Научное и учебно-методическое обеспечение
4.
Разработка и тиражирование буклетов по основам трудового законодательства Республики Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
25 июля 2013 года
В рамках бюджетной программы 001 «Формирование государственной политики в области труда, занятости, социальной защиты населения» Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в 2013 году 14 720 тыс. тенге
5.
Разработка и выпуск учебно-методической, справочной литературы по основам трудового законодательства Республики Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
к 25 января и 25 июля 2013-2014 годы
В рамках бюджетной программы 001 «Формирование государственной политики в области здравоохранения и социального развития» Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан: 2013 год – 14 395 тыс. тенге; 2014 год – 5 284 тыс. тенге»
6.
Разработка учебных и рекламных видеороликов по основам трудового законодательства
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР, МОН, МИР

2013 жылғы 25 шілде және 2015 жылғы 25 қаңтар
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің 001 «Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде: 2013 жылы – 28 290 мың теңге; 2014 жылы – 4 500 мың теңге
3. Ұйымдық - әдістемелік қамтамасыз ету
7.
Еңбек қатынастары саласындағы өзекті мәселелер бойынша халықаралық, ғылыми-тәжірибелік конференциялар, семинарлар өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Еңбекмині, БҒМ, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
2013 жылғы 25 шілде
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 001 «Еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде: 2013 жылы - 4160 мың теңге
8.
Әлеуметтік әріптестердің қатысуымен еңбек жанжалдарын реттеу мәселелері бойынша дөңгелек үстелдер өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
Жыл сайын, 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай
Талап етілмейді
9.
Еңбек заңнамасының өзекті мәселелері бойынша интернет-конференциялар өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
Жыл сайын, 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай
Талап етілмейді
10.
Ұйымдардың еңбек ұжымдары үшін еңбек заңнамасының негіздерін түсіндіру бойынша семинарлар мен консенсусқа қол жеткізу үшін келіссөздер жүргізу дағдылары жөніндегі тренингтер өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
Жыл сайын, 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің 001 «Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде: 2013 жылы – 45000 теңге; 2014 жылы – 45000 теңге; 2015 жылы – 45000 теңге
11.
Еңбек заңнамасының негіздері бойынша оқу және жарнамалық бейнероликтерді тираждау және республикалық телеарналарда көрсету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Еңбекмині, МАМ
2013 - 2014 жылдар, 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 001 «Еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде: 2013 жылы - 7 171 мың теңге; 2014 жылы - 6 171 мың теңге
12.
Еңбек заңнамасының негіздері тақырыбы бойынша қолданыстағы ақпараттық-талдамалық бағдарламалар аясында сюжеттердің шығуын ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИДМ, ДСӘДМ
Жыл сайын, 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің 031 «Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
13.
Мемлекеттік органдар басшыларының, кәсіптік одақтар, жұмыс берушілер бірлестіктері өкілдерінің, жалдамалы қызметкерлердің еңбек заңнамасының неғұрлым өзекті мәселелері бойынша БАҚ-та сөз сөйлеулерінің медиа-жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ, ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, жұмыс берушілер мен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
Жыл сайын, 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай
Талап етілмейді
14.
«www.enbek.gov.kz» веб-сайтының базасында жаңалықтардың көшірмелерін әлеуметтік желілерде (Ғасеbоок, Тwitter) жариялау жүйесін қосумен еңбек заңнамасы саласындағы жалпы оқыту және білімді арттыруға бағытталған арнайы айдар ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Еңбекмині

25 июля 2013 года и 25 января 2015 года
В рамках бюджетной программы 001 «Формирование государственной политики в области здравоохранения и социального развития» Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан:
2013 год - 28 290 тыс. тенге;
2014 год – 4 500 тыс. тенге
3. Организационно-методическое обеспечение
7.
Проведение международных, научно-практических конференций, семинаров по актуальным вопросам в сфере трудовых отношений
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН, МОИ, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
25 июля 2013 года
В рамках бюджетной программы 001 «Формирование государственной политики в области труда, занятости, социальной защиты населения» Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан:
2013 год - 4 160 тыс. тенге
8.
Проведение круглых столов по вопросам регулирования трудовых конфликтов с участием социальных партнеров
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
Ежегодно,
к 25 января и 25 июля
Не требуются
9.
Проведение интернет-конференций по актуальным вопросам трудового законодательства
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР, акиматы областей, гг. Астаны, Алматы, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
Ежегодно,
к 25 января и 25 июля
Не требуются
10.
Проведение для трудовых коллективов организаций семинаров по разъяснению основ трудового законодательства и тренингов по навыкам ведения переговоров для достижения консенсуса
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
Ежегодно,
к 25 января и 25 июля
В рамках бюджетной программы 001 «Формирование государственной политики в области здравоохранения и социального развития» Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан:
2013 год - 45 000 тыс. тенге;
2014 год - 45 000 тыс. тенге;
2015 год - 45 000 тыс. тенге
11.
Тиражирование и трансляции учебных и рекламных видеороликов по основам трудового законодательства на республиканских телеканалах
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН, МКИ
к 25 января и 25 июля, 2013-2014 годы
В рамках бюджетной программы 001 «Формирование государственной политики в области труда, занятости, социальной защиты населения» Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан:
2013 год - 7 171 тыс. тенге;
2014 год - 6 171 тыс. тенге
12.
Организация выхода сюжетов в рамках действующих информационно-аналитических программ по тематике - основы трудового законодательства
Информация в Правительство Республики Казахстан
МИР, МЗСР
Ежегодно, к 25 января и 25 июля
В рамках бюджетной программы 031 «Проведение государственной информационной политики» Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
13.
Разработка медиа-плана выступлений в СМИ руководителей государственных органов, представителей профессиональных союзов, объединений работодателей, наемных работников по наиболее актуальным вопросам трудового законодательства
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР, МИР, акиматы областей, гг. Астаны, Алматы, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
Ежегодно, к 25 января и 25 июля
Не требуются
14.
Создание специальной рубрики на базе веб-сайта «www.enbek.gov.kz», направленной на всеобуч и повышение знаний в сфере трудового законодательства с подключением системы публикаций копий новостей в социальных сетях (Facebook, Twitter)
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН

2013 жылғы 25 каңтар
Талап етілмейді
15
ДСӘДМ интернет ресурсының еңбек заңнамасы мәселелері бойынша контентін өзектілендіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ
Жыл сайын, 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай
Талап етілмейді
16.
Жұмыс беруші – қызметкер өзара қарым-қатынастары мәселелерін жариялау кезінде журналистердің сауаттылығын арттыру және еңбек дауларын дұрыс жариялау үшін оларға арналған арнайы семинарларды өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ, ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын, 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай
Талап етілмейді
17.
Жұмыс берушілердің еңбек қатынастары саласындағы құқықтық сауаттылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізу
ДСӘДМ-ге ақпарат
Жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
Жыл сайын, 15 қаңтарға және 15 шілдеге қарай
Талап етілмейді
18.
Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі өңірлік комиссиялар отырыстарында қызметкерлердің және жұмыс берушілердің еңбек заңнамасының негіздері жөніндегі сауаттылығын арттыру мәселелерін жүйелі түрде қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, жұмыс берушілермен қызметкерлердің республикалық бірлестіктері (келісім бойынша)
Жыл сайын, 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай
Талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
БҒМ -Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ДСӘДМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
ИДМ – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі

25 января 2013 года
Не требуются
15.
Актуализация контента интернет-ресурса МЗСР по вопросам трудового законодательства
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР
Ежегодно, к 25 января и 25 июля
Не требуются
16.
Проведение специальных семинаров для журналистов с целью повышения их грамотности при освещении вопросов, касающихся взаимоотношений работодатель - работник, и корректном освещении трудовых споров
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР, МИР, акиматы областей, гг. Астаны, Алматы
Ежегодно, к 25 января и 25 июля
Не требуются
17.
Проведение мероприятий по повышению правовой грамотности работодателей в сфере трудовых отношений
Информация в МЗСР
Республиканские объединения работодателей (по согласованию)
Ежегодно, к 15 января и 15 июля
Не требуются
18.
Систематическое рассмотрение на заседаниях региональных комиссий по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений вопросов повышения грамотности работников и работодателей основам трудового законодательства
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, республиканские объединения работодателей и работников (по согласованию)
Ежегодно, к 25 января и 25 июля
Не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
МЗСР – Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
МИР – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан