Орталық мемлекеттік органдарда, сондай-ақ мәслихаттар мен әкімдіктерде мемлекеттік тіркелуге жататын нормативтік құқықтық актілерді тексеруді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1596 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 тамыздағы № 515 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 24.08.2018 № 515 қаулысымен.
"Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 24-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Орталық мемлекеттік органдарда, сондай-ақ мәслихаттар мен әкімдіктерде мемлекеттік тіркелуге жататын нормативтік құқықтық актілерді тексеруді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 1598 қаулысымен
бекітілген
Орталық мемлекеттік органдарда, сондай-ақ мәслихаттар мен әкімдіктерде мемлекеттік тіркелуге жататын нормативтік құқықтық актілерді тексеруді жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық мемлекеттік органдарда, сондай-ақ мәслихаттар мен әкімдіктерде мемлекеттік тіркелуге жататын нормативтік құқықтық актілерді тексеруді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 24-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі және оның аумақтық органдары орталық мемлекеттік органдарда, сондай-ақ жергілікті мемлекеттік басқару органдарында мемлекеттік тіркелуге жататын нормативтік құқықтық актілерді тексеруді жүзеге асырудың тәртібін белгілейді.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің және оның аумақтық органдарының қызметкерлері тексерістерді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексін, Қазақстан Республикасының "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы, "Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Қағидаларды басшылыққа алады.
3. Тексеру:
1) мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының Конституцияға және заңнамалық актілерге қайшы келетін, азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін, шаруашылық жүргізуші субъектілердің және мемлекеттің заңды мүдделерін қозғайтын мемлекеттік тіркелуге жататын нормативтік құқықтық актілерді шығару фактілерін анықтау және оларға жол бермеу;

Об утверждении Правил осуществления проверок в центральных государственных органах, а также в маслихатах и акиматах нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1596. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2018 года № 515
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.08.2018 № 515.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 24 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления проверок в центральных государственных органах, а также в маслихатах и акиматах нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 декабря 2012 года № 1596
Правила
осуществления проверок в центральных государственных
органах, а также в маслихатах и акиматах нормативных правовых
актов, подлежащих государственной регистрации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления проверок в центральных государственных органах, а также в маслихатах и акиматах нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации (далее - Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 24 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции" и устанавливают порядок осуществления Министерством юстиции Республики Казахстан и его территориальными органами проверок в центральных государственных органах, а также в местных органах государственного управления нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации.
2. При проведении проверок сотрудники Министерства юстиции Республики Казахстан и его территориальных органов руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и иными нормативными правовыми актами, а также настоящими Правилами.
3. Проверка проводится в целях:
1) выявления и предотвращения фактов издания должностными лицами государственных органов нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации, затрагивающих права, свободы и обязанности граждан, законные интересы хозяйствующих субъектов и государства, противоречащих Конституции и законодательным актам;

2) орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ жергілікті мемлекеттік басқару органдарының лауазымды тұлғаларының күші жойылған, сот күші жоқ деп таныған, не уәкілетті органдар қолданысын тоқтата тұрған, сондай-ақ әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өтпеген не белгіленген тәртіппен жарияланбаған нормативтік құқықтық актілерді заңсыз қолдану фактілерін анықтау және оларға жол бермеу;
3) нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу саласында сапаны қамтамасыз ету және заңдылық режимін күшейту жөнінде әдістемелік көмек көрсету мақсаттарында жүргізіледі.
2. Тексеру жүргізуді ұйымдастыру
4. Орталық мемлекеттік органдарда тексерулер жүргізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру мен үйлестіру Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын тиісті құрылымдық бөлімшесіне, жергілікті мемлекеттік басқару органдарында - облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әділет департаменттерінің (бұдан әрі - аумақтық әділет органдары) басшыларына жүктеледі.
5. Тексерулерді:
орталық мемлекеттік органдарды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі;
жергілікті мемлекеттік басқару органдарын - аумақтық әділет органдары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жергілікті мемлекеттік басқару органдарын да тексерулерді жүзеге асырады.
Өзге мемлекеттік органдардың құзыретіне кіретін мән-жайлар анықталған жағдайда, тексерулер уәкілетті органдармен бірлесіп жүргізіледі.
6. Тексерулер әділет органдарының бастамасы бойынша, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қолданыстағы заңнаманың белгіленген нормаларының бұзушылықтары туралы ақпарат алған кезде, сондай-ақ тексеру жоспарына сәйкес жүргізіледі.
7. Тексерулер жоспарын әділет органының бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы тұлға) бекітеді.
Орталық мемлекеттік органдар және жергілікті мемлекеттік басқару органдары үшін жоспарлы тексерулердің кезеңділігі үш жылда кемінде бір рет болып белгіленеді.
8. Тексерулерді жүргізу алдында тексеруге жататын міндеттер мен мәселелер тізбесін қамтитын тексеру бағдарламасы әзірленеді және тексерілетін мәселелердің мәнін түсіне білетін және қызметті ұйымдастыруда, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жоюда консультациялық-әдістемелік көмек көрсете алатын қызметкерлердің қатарынан тексеру жүргізуге уәкілетті тұлға (лар) белгіленеді.
Тексерулер бағдарламасын әділет органының бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы тұлға) немесе оның орынбасары бекітеді.

2) выявления и предотвращения фактов незаконного применения должностными лицами центральных государственных органов, а также местных органов государственного управления нормативных правовых актов, утративших силу, признанных судом недействительными, либо действие которых приостановлено уполномоченными органами, а также не прошедших государственную регистрацию в органах юстиции либо неопубликованных в установленном порядке;
3) оказания методической помощи по обеспечению качества и усилению режима законности в сфере государственной регистрации нормативных правовых актов.
2. Организация проведения проверок
4. Организация и координация работы по проведению проверок центральных государственных органов возлагаются на соответствующее структурное подразделение Министерства юстиции Республики Казахстан, осуществляющее государственную регистрацию нормативных правовых актов, местных органов государственного управления - на руководителей департаментов юстиции областей, городов Астаны и Алматы (далее - территориальные органы юстиции).
5. Проверки осуществляют:
центральных государственных органов - Министерство юстиции Республики Казахстан;
местных органов государственного управления - территориальные органы юстиции.
Министерство юстиции Республики Казахстан также осуществляет проверки местных органов государственного управления.
В случае выяснения обстоятельств, входящих в компетенцию иных государственных органов, проверки проводятся совместно с уполномоченными органами.
6. Проверки проводятся по инициативе органов юстиции, при получении информации о нарушениях установленных норм действующего законодательства по обращениям физических и юридических лиц, через средства массовой информации, а также в соответствии с планом проверок.
7. План проверок утверждается первым руководителем органа юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности).
Периодичность плановой проверки для центральных государственных органов и местных органов государственного управления устанавливается не реже одного раза в три года.
8. Перед проведением проверок разрабатывается программа проверки, включающая перечень задач и вопросов, подлежащих проверке, и определяется(ются) лицо(а), уполномоченное(ые) на проведение проверки из числа сотрудников, способное(ые) разобраться в существе проверяемых вопросов и оказать консультационно-методическую помощь в организации деятельности, а также устранении выявленных недостатков.
Программа проверки утверждается первым руководителем органа юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности) или его заместителем.

3. Тексерулерді жүргізу
9. Тексеру жүргізу үшін әділет органдарының бірінші басшысы (немесе оның міндетін атқарушы тұлға) тексеруді тағайындау туралы акті шығарады.
10. Тексеруді тағайындау туралы актіде:
1) актінің нөмірі мен күні;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) тегі, аты, әкесінің аты (ол болғанда) және лауазымы;
4) оған қатысты тексеру жүргізу тағайындалған тексерілетін органның атауы (тексерілетін орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болғанда), оның орналасқан жері, сәйкестендіру нөмірі;
5) тағайындалған тексерудің мәні;
6) тексеру жүргізудің мерзімі;
7) тексеру жүргізудің құқықтық негіздері, оның ішінде міндетті
талаптары тексеруге жататын нормативтік құқықтық актілер;
8) тексерілетін кезең;
9) актіге қол қоюға уәкілетті тұлғаның қолы және мемлекеттік органның мөрі көрсетіледі.
11. Тексеру басталғанға дейін тексеруді тағайындау туралы акті және оның көшірмесі толтырылған есепке алу карточкасымен құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тексеру объектісін тіркеу немесе оның өз қызметін жүзеге асыру орны бойынша тіркеледі.
Тексеруді әділет органдары тексеруді тағайындау туралы акті құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркелгеннен кейін жүргізеді.
Тексеру жүргізудің басталуы тексерілетін органға тексеруді тағайындау туралы актіні беру күні болып есептеледі.
12. Алдағы жұмыстардың көлемі, қойылған міндеттер және тексеру
жүргізуге уәкілетті тұлғалардың құрамы ескеріле отырып, 30 жұмыс күнінен аспайтын тексеру мерзімі белгіленеді.
Тексеруді тоқтатуды, тоқтата тұруды, қайта бастауды, мерзімін ұзартуды әділет органының бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы тұлға) жүргізеді.
Тексеру көлемінің ауқымды болған кезде тексеру жүргізудің мерзімі отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге бір рет қана ұзартылады.
Тексеру бір айдан аспайтын мерзімге бір рет тоқтатыла тұруы мүмкін.
Тексеру мерзімдері ұзартылған, тексеру мерзімдерін тоқтата тұрған немесе қайта бастаған жағдайда, сондай-ақ тексеруге қатысушы адамдардың құрамын өзгерткен кезде құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тексеру тағайындау туралы акті нөмірімен, тіркелген күнімен, құжаттардың келіп түскен күніне сәйкес келетін акті тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірмей ресімделеді.
Тексеруді ұзарту туралы актіні ресімдеу кезінде тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің нөмірі мен тіркелген күні және ұзартудың себебі көрсетіледі.
Тексерілетін органды тексеруді тоқтата тұру не қайта бастау туралы хабардар ету тексеруді тоқтата тұруға не қайта бастауға дейін бір күн бұрын жүргізіледі.
Тоқтатыла тұрған тексеруді жүргізу мерзімін есептеу ол қайта басталған күнінен бастап жалғасады.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркелген тексеруді жүргізбеген жағдайда, оны жүргізбеу себебін көрсете отырып хабарлама жасалады.
Хабарлама құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілген тексерудің нақты күнінің аяқталған сәтіне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.

3. Проведение проверок
9. Для проведения проверки первым руководителем органов юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности) выносится акт о назначении проверки.
10. В акте о назначении проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица (лиц), уполномоченного(ых) на проведение проверки;
4) наименование проверяемого органа (фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя проверяемого органа), в отношении которого назначено проведение проверки, его местонахождение, идентификационный номер;
5) предмет назначенной проверки;
6) срок проведения проверки;
7) правовые основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты, обязательные требования которых подлежат проверке;
8) проверяемый период;
9) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, и печать государственного органа.
11. До начала проверки акт о назначении проверки и его копия с заполненной учетной карточкой регистрируются в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам по месту регистрации объекта проверки или осуществления им своей деятельности.
Проверка проводится органами юстиции после регистрации акта о назначении проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам.
Началом проведения проверки считается дата вручения проверяемому органу акта о назначении проверки.
12. Срок проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ, поставленных задач и состава лиц, уполномоченных на проведение проверки, но не более 30 рабочих дней.
Прекращение, приостановление, возобновление, продление срока проверки производятся первым руководителем органа юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности).
При значительном объеме проверки срок проведения проверки продлевается только один раз на срок не более тридцати рабочих дней.
Проверка может быть приостановлена один раз на срок не более одного месяца.
В случаях продления сроков проверки, приостановления или возобновления сроков проверки, а также изменения состава лиц, участвующих в проверке, оформляется акт, который регистрируется в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам не позднее срока окончания проверки за номером акта о назначении проверки с датой регистрации, соответствующей дате поступления документов.
При оформлении акта о продлении проверки указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.
Уведомление проверяемого органа о приостановлении либо возобновлении проверки производится за один день до приостановления либо возобновления проверки.
Исчисление срока проведения приостановленной проверки продолжается со дня ее возобновления.
В случае, если зарегистрированная в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам проверка не была проведена, составляется уведомление с указанием причины ее не проведения.
Уведомление представляется в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам не позднее трех рабочих дней до момента фактической даты окончания проверки, указанной в акте о назначении проверки.

13. Тексеру жүргізуге уәкілетті тұлға(лар) тексерілетін органның бірінші басшысына (не оның міндетін атқарушы тұлғаға) танысу үшін тексеруді тағайындау туралы актіні ұсынады.
Олар болмаған жағдайда тексеруді тағайындау туралы актімен тексерілетін орган басшысының орынбасары не жауапты хатшы (жергілікті мемлекеттік басқару органдарында - аппарат басшысы) танысады.
14. Тексерілетін органдардың мемлекеттік тіркеуге жататын, бірақ одан өтпеген нормативтік құқықтық актілерді шығаруына және қолдануына жол бермеу мақсатында тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген кезеңде шығарылған барлық актілері тексеруге жатады.
15. Тексеру жүргізуге уәкілетті тұлға (лар):
1) нормативтік құқықтық актілердің тіркелімдерін, нормативтік құқықтық актілерді тіркеуді жүргізетін журналдарды, автоматтандырылған деректер қорын (ақпараттық жүйелер) тексеруді жүзеге асырады;
2) мемлекеттік тіркеуге жататын нормативтік құқықтық актілерді іріктеуді жүзеге асырады;
3) азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді ресми жариялау бөлігінде қолданыстағы заңнама талаптарының орындалуын тексереді;
4) сол немесе өзге де нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу қажеттілігі туралы мәселелерді шешеді;
5) әкімшілік өндірісті қозғау және материалдарды сотқа тапсыру туралы шешімдер қабылдайды.
16. Тексерулерді жүргізген кезде тексеруді жүргізуге уәкілетті тұлға(лар):
1) тексерілетін органдардан тексерулерді жүзеге асыру үшін қажетті материалдар мен ақпаратты сұратады;
2) әділет органы бірінші басшысының (не оның міндетін атқарушы тұлғаның) атына әкімшілік жауапкершілікке тартылып отырған тұлғадан түсініктеме сұратады.
3) тексерілетін субъектілерге қатысты әділетсіздікке және ағат пікірге жол бермейді.
17. Тексеруді жүргізуге кедергі жасау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінде көзделген жауапкершілікке әкеп соқтырады.
4. Тексеру қорытындыларын ресімдеу тәртібі
18. Тексеру қорытындылары бойынша ол аяқталған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей екі данада тексеріс нәтижелері туралы акт жасалады.
19. Тексеру нәтижелері туралы актіде анықталған бұзушылықтар дәйекті және объективті жазылады, олар дәлелді және құжаттардың көшірмелерімен (құжаттың күні мен нөмірі, нормативтік құқықтық актінің атауы, оның мазмұны және басқа да мәліметтер) құжаттамалы расталуға тиіс.
Тексеру нәтижелері туралы актінің мәтінінде әр түрлі кестелер мен анықтамалық деректер қамтылмайды, бұл мәліметтер бөлек қосымшамен ресімделеді.
Тексеру нәтижелері туралы актіге тексеруді өткізуге уәкілетті тұлға(лар) қол қояды және тексерілген органның бірінші басшысына (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға) қол қою үшін ұсынылады. Қол қойылғаннан кейін актінің бір данасы тексерілген органда қалады, екіншісі - әділет органына қайтарылады.

13. Лицо(а), уполномоченное(ые) на проведение проверки, предъявляет акт о назначении проверки для ознакомления первому руководителю проверяемого органа (либо лицу, исполняющего его обязанности).
В случае их отсутствия с актом о назначении проверки ознакамливаются заместитель руководителя либо ответственный секретарь проверяемого органа (в местных органах государственного управления — руководитель аппарата).
14. Проверке подвергаются все акты, изданные в период, указанный в акте о назначении проверки, в целях недопущения издания и применения проверяемыми органами нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации, но не прошедших таковую.
15. Лицо(а), уполномоченное(ые) на проведение проверки:
1) осуществляет(ют) проверку регистров нормативных правовых актов, журналов, в которых производится регистрация нормативных правовых актов, автоматизированной базы данных (информационной системы);
2) осуществляет(ют) выборку нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации;
3) проверяет(ют) выполнение требований действующего
законодательства в части официального опубликования нормативных правовых актов, затрагивающих права, свободы и обязанности граждан;
4) решает(ют) вопросы о необходимости государственной регистрации того или иного нормативного правового акта;
5) принимает(ют) решения о возбуждении административного производства и передаче материалов дел в суд.
16. При проведении проверок лицо(а), уполномоченное(ые) на проведение проверки:
1) запрашивает(ют) от проверяемых органов необходимые для осуществления проверок материалы и информацию;
2) запрашивает(ют) объяснения лица, привлекаемого к административной ответственности, на имя первого руководителя органа юстиции (либо лица, исполняющего его обязанности);
3) не допускает(ют) необъективность и предвзятость по отношению к проверяемым органам.
17. Препятствование проведению проверки влечет ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
4. Порядок оформления результатов проверки
18. По результатам проверки не позднее трех рабочих дней со дня ее окончания составляется акт о результатах проверки в двух экземплярах.
19. В акте о результатах проверки последовательно и объективно описываются выявленные нарушения, которые должны быть мотивированы и документально подтверждены копиями документов (дата и номер документа, наименование нормативного правового акта, его содержание и другие сведения).
Текст акта о результатах проверки не должен содержать различные таблицы и справочные данные, эти сведения оформляются отдельным приложением.
Акт о результатах проверки подписывается лицом(ами), уполномоченным(ыми) на проведение проверки, и представляется для подписания первому руководителю проверяемого органа (либо лицу, исполняющему его обязанности). После подписания один экземпляр акта остается в проверяемом органе, второй - возвращается в орган юстиции.

20. Тексеру нәтижелері туралы актіге тексеру барысында анықталған бұзушылықтарға тікелей кінәлі не оларға қатысы бар адамдардың түсіндірмелері де қоса беріледі.
21. Тексерілген органның бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы тұлға) тарапынан тексеру нәтижелері туралы актіге қарсылықтар немесе ескертулер болған кезде, өзінің қолының алдында ескертпе жасайды және дәлелденген жазбаша түсіндірмелер мен ескертулер қоса беріледі.
22. Тексерілген органның бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы тұлға) қол қоюдан бас тартқан жағдайда, тексеру нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жүргізіледі.
23. Тексеру барысында жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілік көзделген бұзушылықтар анықталған жағдайда, тексеруші(лер) дереу әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.
Тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген бүзушылықтар тексерілетін органдармен 10 жүмыс күні ішінде жойылады.
Тексерілген орган тексеріс нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жоймаған жағдайда, Әділет министрлігі және оның аумақтық органдары заң бұзушылықтарды жою туралы ұсыныс енгізеді.

20. К акту о результатах проверки прилагаются также объяснения лиц, непосредственно виновных в установленных проверкой нарушениях либо причастных к ним.
21. При наличии возражений или замечаний к акту о результатах проверки со стороны первого руководителя проверяемого органа (либо лица, исполняющего его обязанности) им делается оговорка перед своей подписью и прилагаются мотивированные письменные объяснения и замечания.
22. В случае отказа первого руководителя проверяемого органа (либо лица, исполняющего его обязанности) от подписания, в акте о результатах проверки производится соответствующая запись.
23. В случае выявления в ходе проверки нарушений, за совершение которых предусмотрена административная ответственность, проверяющим(ми) немедленно составляется протокол об административном правонарушении.
Нарушения, указанные в акте о результатах проверки, устраняются проверяемыми органами в течение 10 рабочих дней.
В случае неустранения проверяемым органом выявленных по результатам проверки нарушений, Министерством юстиции и его территориальными органами вносится представление об устранении нарушений закона.