"Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2016 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1723 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 қазандағы № 862 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.10.2015 № 862 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2016 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 57, 491-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу ережесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Денсаулық сақтау басқармасы пациенттің медициналық құжаттарын жұмыс органына қолма-қол немесе интернет-байланысы арқылы оларды тіркеген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жеткізеді.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Комиссияның пациентті кезектілік немесе басым тәртіппен шетелдік медицина ұйымдарына емделуге жіберу (жіберуден бас тарту) туралы шешімі Комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Басым тәртіппен балалар, жүкті әйелдер, пациенттер аурудың бір бейіні бөлігіндегі қалыптасқан кезектілікке сәйкес туыстық донор болған жағдайда ағзаларды, тіндерді транспланттау жүргізуді қажет ететін пациенттер, сондай-ақ денсаулық жағдайы өміріне қауіп төндіретін пациентер жіберіледі.»;
мынадай мазмұндағы 19 және 20-тармақтармен толықтырылсын:
«19. Шетелдік клиникаларға емделуге өз бетінше шыққан пациенттердің материалдарын Комиссия қарамайды және шығыстары төлеуге жатпайды.
20. Шетелдік медицина ұйымдарының қызметіне ақы төлеу Уәкілетті орган мен шетелдік медицина ұйымдарының арасындағы жеке шарттың негізінде жүзеге асырылады. Шарт емдеу әдістеріне және ұзақтығына қарай ұзақ мерзімді сипатқа ие болуы және емдеуге кезең-кезеңімен ақы төлеуді көздеу мүмкін.
Емдеуге кезең-кезеңімен ақы төлеу пациентті шетелдік медицина ұйымына ағзалар мен тіндерді транспланттауға жіберген жағдайда көзделеді. Бұл ретте емдеудің бірінші кезеңі шетелдік медицина ұйымында донорды таңдау, сондай-ақ тікелей донорды іздестіру үшін пациентті қажетті зерттеулер жүргізуді көздейді. Донорды таңдаған жағдайда пациент емдеудің екінші кезеңіне - ағзалар мен тіндерді транспланттауға жіберіледі. Пациенттің бірінші және екінші кезеңдегі, сондай-ақ алып жүретін адамның жол жүруіне ақы төлеуді Комиссияның шешімі бойынша уәкілетті орган жүзеге асырады. Ағзалар мен тіндерді транспланттау кезінде емдеудің әрбір кезеңіне Уәкілетті орган шетелдік медицина ұйымымен жеке шарт жасасады.
Уәкілетті орган атқарылған жұмыстардың аралық актілері бойынша шетелдік клиникаға ай сайын ақы төлеуді жүргізеді. Шетелдік медицина ұйымында пациентті емдеуге түпкілікті төлем атқарылған жұмыстардың қорытынды актісі бойынша жүзеге асырылады.

О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2016 "Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1723. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 862
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.10.2015 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2016 «Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 57, ст. 491) следующие изменения и дополнение:
в Правилах направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Управление здравоохранения доставляет медицинские документы пациента в рабочий орган нарочно или посредством интернет-связи в течение 3-х рабочих дней с момента их регистрации.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Решение Комиссии о направлении (отказе в направлении) пациента на лечение в зарубежные медицинские организации в порядке очередности или приоритетности оформляется протоколом заседания Комиссии.
В приоритетном порядке направляются дети, беременные женщины, пациенты, нуждающиеся в проведении трансплантации органов, тканей при наличии родственного донора, в соответствии со сложившейся очередностью в разрезе одного профиля заболевания, а также пациенты, состояние здоровья которых угрожает их жизни.»;
дополнить пунктами 19 и 20 следующего содержания:
«19. Материалы пациентов, самостоятельно выехавших на лечение в зарубежные клиники, Комиссией не рассматриваются, и расходы оплате не подлежат.
20. Оплата услуг зарубежных медицинских организаций осуществляется на основе индивидуального договора между Уполномоченным органом и зарубежной медицинской организацией. Договор может носить долгосрочный характер в зависимости от методов и длительности лечения и предусматривать поэтапную оплату лечения.
Поэтапная оплата лечения предусматривается в случае направления пациента в зарубежную медицинскую организацию на трансплантацию органов и тканей. При этом, первый этап лечения предусматривает проведение в зарубежной медицинской организации необходимых исследований пациента для подбора донора, а также непосредственно поиск донора. В случае подбора донора, пациент направляется на второй этап лечения - трансплантацию органов и тканей. Оплата за проезд пациента на первый и второй этапы, а также сопровождающего лица, по решению Комиссии осуществляется уполномоченным органом. На каждый этап лечения при трансплантации органов и тканей Уполномоченным органом заключается отдельный договор с зарубежной медицинской организацией.
Уполномоченным органом производится ежемесячная оплата зарубежной клинике по промежуточным актам выполненных работ. Окончательная оплата за лечение пациента в зарубежной медицинской организации осуществляется по итоговому акту выполненных работ.

Уәкілетті орган шетелдік медицина ұйымына пациентті шетелде емдеу бойынша шарттың жалпы сомасынан 70%-ға дейінгі мөлшерде аванс төлейді, одан басқа атқарылған жұмыстардың аралық актілері бойынша шетелдік медицина ұйымына бұрын төленген авансты ұстап қалу шартымен ай сайынғы төлемді жүргізеді. Шарттың жалпы сомасынан 10%-дан кем емес мөлшердегі түпкілікті төлем шетелдік медицина ұйымы атқарылған жұмыстардың қорытынды актісін ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов

Уполномоченный орган оплачивает медицинской организации аванс по лечению пациента за рубежом в размере до 70 % от общей суммы договора, кроме этого производится ежемесячная оплата зарубежной медицинской организации по промежуточным актам выполненных работ при условии удержания ранее выплаченного аванса. Окончательная оплата в размере не менее 10 % от общей суммы договора осуществляется после представления зарубежной медицинской организацией итогового акта выполненных работ.».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      С. Ахметов