Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі "Агробизнес-2017" бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 ақпандағы № 151 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 13 наурыздағы № 113 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 13.03.2017 № 113 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2016 № 668 қаулысымен.
"Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 18 желтоқсандағы № 449 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі "Агробизнес-2017" бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2016 № 668 қаулысымен.
2. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық
холдингтер, компаниялар мен ұйымдар (келісім бойынша) "Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау, сондай-ақ Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу, іске асыру және бақылау қағидаларына сәйкес Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2016 № 668 қаулысымен.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 12 қазандағы № 1052 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 12 қазандағы № 1052 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 шілдедегі № 749 қаулысы;
3) "Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 12 қазандағы № 1052 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 маусымдағы № 776 қаулысы.

Об утверждении Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан "Агробизнес-2017"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2013 года № 151. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2017 года № 113
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.03.2017 № 113.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2016 № 668.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 декабря 2012 года № 449 "О мерах по реализации послания Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан "Агробизнес-2017" (далее – Программа).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2016 № 668.
2. Ответственным центральным и местным исполнительным органам, национальным холдингам, компаниям и организациям (по согласованию) представлять информацию о ходе реализации Программы в соответствии с Правилами разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также разработки, реализации и контроля Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2016 № 668.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2010 года № 1052 "Об утверждении Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2010-2014 годы";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 749 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2010 года № 1052 "Об утверждении Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2010-2014 годы";
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2012 года № 776 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2010 года № 1052 "Об утверждении Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы".

4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 18 ақпандағы
№ 151 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді
дамыту жөніндегі "Агробизнес-2017" бағдарламасы
Ескерту. Бағдарлама жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2016 № 668 қаулысымен.
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы
Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі "Агробизнес-2017" бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз
Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Әзірлеу және іске асыру үшін жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – ҚР АШМ), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Мақсаты
Қазақстан Республикасының (бұдан әрі – ҚР) агроөнеркәсіптік кешені (бұдан әрі – АӨК) субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдайлар жасау
Міндеттері
1. АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру.
2. АӨК субъектілері үшін тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру:
1) өсімдік шаруашылығындағы тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру;
2) астық сақтау жөніндегі қызметтердің физикалық қолжетімділігін арттыру;
3) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер (бұдан әрі – АШТӨ) үшін судың экономикалық қолжетімділігін арттыру;
4) мал шаруашылығындағы және тауарлы балық өсірудегі тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру;
5) ауыл шаруашылығы шикізатын терең қайта өңдеу өнімінің өндірісі үшін тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру;
6) қаржылық қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру;
7) басым инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге қолжетімділікті арттыру;
8) білім беру қызметтерінің, аграрлық ғылым нәтижелерінің және консультациялық көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру.
3. АӨК субъектілерін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйелерін дамыту:
1) фитосанитариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту;
2) ветеринариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту.
4. АӨК-ні мемлекеттік реттеу жүйелерінің тиімділігін арттыру:
1) ауыл шаруашылығына агрохимиялық қызмет көрсету тиімділігін арттыру;
2) суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін мониторингтеу мен бағалаудың тиімділігін арттыру;

4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 февраля 2013 года № 151
Программа по развитию агропромышленного комплекса в
Республике Казахстан "Агробизнес - 2017"
Сноска. Программа в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2016 № 668.
1. Паспорт Программы
Наименование
Программа по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан "Агробизнес - 2017"
Основание для разработки
Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан - 2050": новый политический курс состоявшегося государства"
Государственные органы, ответственные за разработку и реализацию
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - МСХ РК), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Цель
Создание условий для повышения конкурентоспособности субъектов агропромышленного комплекса (далее - АПК) Республики Казахстан (далее - РК)
Задачи
1. Финансовое оздоровление субъектов АПК.
2. Повышение экономической доступности товаров, работ и услуг для субъектов АПК:
1) повышение экономической доступности товаров, работ и услуг в растениеводстве;
2) повышение физической доступности услуг по хранению зерна;
3) повышение экономической доступности воды для сельхозтоваропроизводителей (далее – СХТП);
4) повышение экономической доступности товаров, работ и услуг в животноводстве и товарном рыбоводстве;
5) повышение экономической доступности товаров, работ и услуг для производства продукции глубокой переработки сельскохозяйственного сырья;
6) повышение экономической доступности финансовых услуг;
7) повышение доступности, товаров, работ и услуг в рамках реализации приоритетных инвестиционных проектов;
8) повышение экономической доступности образовательных услуг, результатов аграрной науки и консультационных услуг.
3. Развитие государственных систем обеспечения субъектов АПК:
1) развитие системы фитосанитарной безопасности;
2) развитие системы ветеринарной безопасности.
4. Повышение эффективности систем государственного регулирования АПК:
1) повышение эффективности агрохимического обслуживания сельского хозяйства;
2) повышение эффективности мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель;

3) ауыл шаруашылығы дақылдарының мемлекеттік сорттық сынау тиімділігін арттыру;
4) АӨК субъектілері үшін мемлекеттік қызметтер көрсету жүйесін дамыту;
5) ауыл шаруашылығындағы техникалық реттеу жүйесін дамыту;
6) АӨК-дегі мемлекеттік бақылау және қадағалау жүйесінің тиімділігін арттыру;
7) органикалық ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісі мен айналымын дамыту үшін жағдайлар жасау;
8) ауыл шаруашылығы кооперациясын дамыту;
9) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
Іске асыру мерзімі
2013 – 2017 жылдар
Нысаналы индикаторлар
1) АӨК субъектілерін субсидиялау есебінен ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау көлемін 2017 жылы 3,6 есе ұлғайту;
2) АӨК субъектілерінің борыштық жүктемесін қарыздарды қайта қаржыландыру және қайта құрылымдау есебінен жалпы сомасы 500 млрд. теңгеге кемінде 9 жылға ұзарту;
3) кредиттер мен лизингтің қолжетімділігін арттыру жөніндегі шаралар есебінен АӨК-ге тартылған мемлекеттік емес кредит қаражатының көлемі 2013 – 2017 жылдары 1,1 трлн. теңгеге дейін болады;
4) карантиндік және аса қауіпті зиянды организмдер таралуының қауіптілік коэффициенті 2017 жылы 0,94 % болады;
5) мониторингтік зертханалық зерттеулерге ұшырайтын тамақ өнімдерінің үлесі 2017 жылы 0,27 % болады;
6) электрондық форматқа көшірілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің үлесі 2015 жылы 62 % болады.
Қаржыландыру көздері мен көлемдері
"Бағдарламаны 2013 – 2017 жылдары іске асыруға республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген жалпы шығыстар барлығы 2 102,3 млрд. теңгені құрайды, оның ішінде:
2013 жылы – 339,7 млрд. теңге

3) повышение эффективности государственного сортоиспытания сельскохозяйственных культур;
4) развитие системы оказания государственных услуг для субъектов АПК;
5) развитие системы технического регулирования в сельском хозяйстве;
6) повышение эффективности системы государственного контроля и надзора в АПК;
7) создание условий для развития производства и оборота органической сельскохозяйственной продукции;
8) развитие сельскохозяйственной кооперации;
9) развитие международного сотрудничества в области агропромышленного комплекса.
Срок реализации
2013-2017 годы
Целевые индикаторы
1) Увеличение объема государственной поддержки сельского хозяйства за счет субсидирования субъектов АПК в 3,6 раза в 2017 году;
2) пролонгация долговой нагрузки субъектов АПК за счет рефинансирования и реструктуризации займов не менее чем на 9 лет на общую сумму 500 млрд. тенге;
3) объем негосударственных кредитных средств, привлеченных в АПК за счет мер по повышению доступности кредитов и лизинга, до 1,1 трлн. тенге за 2013-2017 годы;
4) коэффициент угрозы распространения карантинных и особо опасных вредных организмов 0,94% в 2017 году;
5) доля пищевой продукции, подверженной мониторинговым лабораторным исследованиям, 0,27 % в 2017 году;
6) доля государственных услуг, переведенных в электронный формат, 62 % в 2015 году.
Источники и объемы финансирования
Общие расходы, предусмотренные в республиканском и местном бюджетах на реализацию Программы в 2013-2017 годах, составят всего 2 102,3 млрд. тенге,
в т.ч.:
2013 год – 339,7 млрд. тенге

2014 жылы – 466,0 млрд. теңге*
2015 жылы – 543,2 млрд. теңге*
2016 жылы – 356,7 млрд. теңге
2017 жылы – 396,7 млрд. теңге
* – сомалар тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік бюджетке сәйкес нақтыланатын болады.
2. Кіріспе
ҚР тәуелсіздігі кезеңінде елдің АӨК-сінде елеулі нәтижелерге қол жеткізілді: нарықтық қатынастар негізінде өндірістің тұрақты өсуі байқалады, еңбек өнімділігі мен өндіргіштігі артуда, саланың негізгі қорларын жаңарту және инфрақұрылымын қалпына келтіру жүргізілуде, негізгі тамақ өнімдері бойынша өзін-өзі қамтамасыз етуге қол жеткізілді, дәнді, майлы дақылдар, балық аулау өнімдері экспортының айтарлықтай өсуі орын алды.

2014 год – 466,0 млрд. тенге*
2015 год – 543,2 млрд. тенге*
2016 год – 356,7 млрд. тенге
2017 год – 396,7 млрд. тенге
* - суммы будут уточняться в соответствии с государственным бюджетом на соответствующий финансовый год.
2. Введение
За период независимости РК в АПК страны достигнуты значительные результаты: наблюдается постоянный рост производства на базе рыночных отношений, увеличиваются продуктивность и производительность труда, производятся обновление основных фондов и восстановление инфраструктуры отрасли, достигнута самообеспеченность по основным продуктам питания, произошел значительный рост экспорта зерновых, масличных культур, продукции рыболовства.

2011 жылы елдің жалпы ішкі өнімінің (бұдан әрі – ЖІӨ) көлеміндегі ауыл шаруашылығы өнімінің үлесі 5,1 %-ды құрады, ауыл шаруашылығында жұмыс істейтіндердің еңбек өнімділігі 2005 жылдан бастап 2011 жылдар аралығындағы кезеңде жылына 9,3 % орташа жылдық өсу қарқынымен бір жұмыс істейтін адамға 304,2 мың теңгеден 498 мың теңгеге дейін өзгерді, ауылдық жерлерде шамамен 7,48 млн. адам немесе Қазақстанның жалпы халқының 45%-ы тұрды.
Қазіргі уақытта әлемдік аграрлық экономика мен демографияның жаңа үрдістері қалыптасуда, өңірдегі ықпалдастыру процестері нақты дами бастады, жаһандық климаттық өзгерістер болуда. Қазақстан Кеден одағына (бұдан әрі – КО) кірді, таяу кезеңде Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі – ДСҰ) кіреді деп жоспарлануда. Алайда, саладағы еңбек өнімділігінің төмен деңгейі, пайдаланылатын технологиялардың жетілдірілмеуі, өндірістің ұсақ тауарлы болуы ауыл шаруашылығы өндірісін қарқынды негізде жүргізуге, материалдық, еңбек және басқа ресурстарды неғұрлым толық пайдалануды қамтамасыз етуге, экологиялық талаптарды сақтауға мүмкіндік бермейді. Бұл факторлар отандық аграрлық сектордың бәсекеге қабілеттілігін төмендетеді, мұның өзі ДСҰ мен КО жағдайларында шетелдік өнім импортының үстем болуына, жергілікті өндірушілердің өткізу нарықтарынан ығыстырылуына әкелуі мүмкін.

В 2011 году доля сельскохозяйственного производства в объеме валового внутреннего продукта (далее - ВВП) страны составила 5,1 %, производительность труда занятых в сельском хозяйстве за период с 2005 по 2011 годы изменилась с 304,2 тыс. тенге на одного занятого до 498 тыс. тенге со среднегодовыми темпами роста 9,3 % в год, в сельской местности проживало около 7,48 млн. человек или более 45 % всего населения Казахстана.
В настоящее время формируются новые тенденции мировой аграрной экономики и демографии, реальное развитие получили интеграционные процессы в регионе, происходят глобальные климатические изменения. Казахстан вошел в Таможенный союз (далее - ТС), в ближайший период планируется вхождение во Всемирную торговую организацию (далее — ВТО). Однако низкий уровень производительности труда в отрасли, несовершенство используемых технологий, мелкотоварность производства не позволяют вести сельхозпроизводство на интенсивной основе, обеспечивать наиболее полное использование материальных, трудовых и других ресурсов, соблюдать экологические требования. Эти факторы снижают конкурентоспособность отечественного аграрного сектора, что в условиях ВТО и ТС может привести к доминированию импорта зарубежной продукции, вытеснению местных производителей с рынков сбыта.

Ел халқының көбеюі орын алуда, тиісінше азық-түлік өнімдерін тұтыну қарқынды өсіп, тұтыну құрылымы неғұрлым сапалы өнімдер жағына қарай өзгеруде. Елді азық-түлікпен қамтамасыз етудегі, халықты жұмыспен қамтуды арттырудағы және республиканы экономикалық дамытудағы ауыл шаруашылығының рөлін Мемлекет басшысы бірнеше рет, оның ішінде ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту – Қазақстан дамуының басты бағыты" атты 2012 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан халқына Жолдауында атап өтті.
Сыртқы және ішкі ортаның өзгерген жағдайларында Қазақстанның КО-ға кіруі мен ДСҰ-ға алдағы кіруіне, саланы мемлекеттік реттеу мен жаңғыртудың жаңа тетіктерін қолдану қажеттілігіне байланысты ҚР АӨК-сін дамытудың жаңа бағдарламасы әзірленді.

Происходит рост населения страны с интенсивным приростом потребления продуктов питания и изменением структуры потребления в сторону более качественных продуктов. Роль сельского хозяйства для обеспечения страны продовольствием, роста занятости населения и экономического развития республики неоднократно подчеркивалась Главой государства, в том числе в Послании Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 27 января 2012 года "Социально-экономическая модернизация - главный вектор развития Казахстана".
В изменившихся условиях внешней и внутренней среды, в связи со вступлением Казахстана в ТС и предстоящим вступлением в ВТО, необходимостью применения новых инструментов государственного регулирования и модернизации отрасли разработана новая Программа развития АПК РК.

3. Агроөнеркәсіптік кешендегі ағымдағы ахуалды талдау
ҚР АӨК жалпы өнімінің көлемі ауыл шаруашылығы өнімдерінің 2007 жылғы 1089,4 млрд. теңгеден 2011 жылғы 2286 млрд. теңгеге дейінгі және қайта өңдеу өнімдерінің 2007 жылғы 490,8 млрд. теңгеден 2011 жылғы 828 млрд. теңгеге дейінгі өсуімен орнықты үрдісті көрсетті. Соңғы 5 жылда ауыл шаруашылығы өнімдерінің жалпы көлемінің орташа өсу қарқыны 20 %-ды, қайта өңдеу өнімдері 12,2 %-ды құрады.
1-сурет. Ауыл шаруашылығының жалпы өнімдерін өндіру көлемі
Дереккөз: ҚР Статистика агенттігі
2-сурет. Тамақ өнімдері өндірісінің көлемі
Дереккөз: ҚР Статистика агенттігі

3. Анализ текущей ситуации в агропромышленном комплексе
Объемы валовой продукции АПК РК демонстрируют устойчивую тенденцию к росту с уровня 1089,4 млрд. тенге в 2007 году до 2286 млрд. тенге в 2011 году продукции сельского хозяйства и с 490,8 млрд. тенге в 2007 году, до 828 млрд. тенге в 2011 году продукции переработки. За последние 5 лет темп роста объемов валовой продукции сельского хозяйства в среднем составил 20 %, производства продуктов питания - 12,2 %.
Рисунок 1. Объем производства валовой продукции сельского хозяйства
Источник: Агентство РК по статистике
Рисунок 2. Объем производства продуктов питания
Источник: Агентство РК по статистике

1 989,8
2,20
Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері, млн. дана
33,4
3 565,5
0,94
Астық
110,0
11 973,7
0,92
Дереккөз: ҚР Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (өзара сауда-саттықты қоса алғанда); ҚР Статистика агенттігі; "АӨК-тегі экономикалық саясатты талдау орталығы" ЖШС.
2011 жылы ауыл шаруашылығында 2 196,1 мың адам (жұмыспен қамтылғандардың жалпы санының 26 %-ы) жұмыс істеді, оның ішінде жалданғандар – 604,8 мың адам (секторда жұмыс істейтіндердің 27,5 %-ы), өзін-өзі жұмыспен қамтығандар – 1591,3 мың адам (секторда жұмыс істейтіндердің 72,5 %-ы).
ҚР-дағы егіс алаңдары 2011 жылы 21 083 мың гектарды құрады. Барлық егіс алаңдарының шамамен 65,7 %-на (13 848,9 мың гектар) бидай егілді. Дәнді дақылдарға 2011 жылы барлық егіс алаңдарынан 76,9 % (16 219,4 мың гектар) бөлінді. Мал басының саны 2012 жылдың басында 5,7 млн. бас ірі қара мал (бұдан әрі – ІҚМ), 18,1 млн. бас ұсақ мал (бұдан әрі – ҰМ), 1,6 млн. бас жылқы, 1,2 млн. бас шошқа, 0,17 млн. бас түйе және 32,9 млн. бас құс болды.

1 989,8
2,20
Яйца и яйцепродукты, млн. штук
33,4
3 565,5
0,94
Зерно
110,0
11973,7
0,92
Источник: Комитет таможенного контроля Министерства финансов РК (включая взаимную торговлю); Агентство РК по статистике; ТОО "Аналитический центр экономической политики в АПК".
В 2011 году в сельском хозяйстве было занято 2196,1 тыс. человек (26 % от общего числа занятых), из них наемных - 604,8 тыс. человек (27,5 % от занятых в секторе), самостоятельно занятых - 1591,3 тыс. человек (72,5 % от занятых в секторе).
Посевные площади в РК в 2011 году составили 21083 тысяч гектар. Под пшеницу было занято около 65,7 % (13 848,9 тыс. га) всех посевных площадей. Под зерновые культуры в 2011 году было отведено 76,9 % (16 219,4 тыс. га) всех посевных площадей. Численность поголовья на начало 2012 года составляла 5,7 млн. голов КРС (далее - КРС), 18,1 млн. голов мелкого рогатого скота (далее - МРС), 1,6 млн. голов лошадей, 1,2 млн. голов свиней, 0,17 млн. голов верблюдов и 32,9 млн. голов птиц.

3.1. ҚР АӨК өнімін өткізудің нысаналы ішкі және сыртқы нарықтары
Орталық Азия елдері мен Ауғанстан халқының тез өсуін ескере отырып, Орталық Азия, Еуропалық Одақ (бұдан әрі – ЕО) елдеріне, Ауғанстанға Қазақстан 2018 жылға қарай 7 млн. тоннадан астам астық өнімдерін (бидай, ұн, бидайды терең өңдеу өнімдері) жеткізе алады. Түйінді міндеттердің бірі ұн экспорты бойынша көшбасшылық позицияны сақтап қалу болып табылады, ол импорттаушы елдердің ұн өндіру жөніндегі меншікті қуаттылықтарын дамытуға бағдарлануына байланысты қысқаруы мүмкін. Бидайды терең өңдеу өнімдерінің (крахмал, глютен, дән маңызы және басқалары) экспорты қазіргі уақытта іске қосылып жатқан ұнды терең өңдеу жобалары табысты іске асқан жағдайда шикізат баламасында 0,1 млн. тоннаны құрайды.
Алманың ішкі нарығы 2018 жылға қарай 300 мыңнан астам тоннаны құрайды, бұл ретте импорттық өнімдерге жоғары тәуелділік байқалады (шамамен 50 %), осыған байланысты, мақсат осы өнім бойынша өзін-өзі қамтамасыз етуді ұлғайту болып табылады.
Көкөніс өнімдерінің, оның ішінде қызанақтардың ішкі нарығы 2018 жылға қарай шамамен 4,3 млн. тоннаны құрайды, оның ішінде жергілікті өндірушілер ішкі сұраныстың 90 %-дан астамын қамтамасыз ете алады. Көкөніс өнімдерінің экспорты 2018 жылға қарай негізінен Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) елдеріне 55 мың тоннаға дейін құрауы мүмкін. Қайта өңделген және консервіленген көкөністердің, оның ішінде қызанақтың ішкі өндірісі 2018 жылға қарай болжам бойынша 17 мың тоннаға дейін өседі.
Ішкі нарықтағы жүгеріге деген сұраныс 2018 жылға қарай негізінен мал шаруашылығы тарапынан астық түрінде шамамен 0,8 млн. тоннаны құрайды. Иран қазіргі уақытта жыл сайын 5,5 млн. тоннадан астам астық түріндегі жүгері импорттайды және осы өнімді өткізудің перспективалы әлеуетті нарығы болып табылады.
Рапстың ішкі нарығы 2018 жылға қарай шамамен 160 мың тоннаны құрайды, ол жергілікті өніммен қамтамасыз етілетін болады. Сондай-ақ, экспорт көлемін шамамен 100 мың тоннаға дейін ұлғайту әлеуеті бар.
Сояның ішкі нарығы 2018 жылға қарай шамамен 230 мыңнан астам тоннаны құрайды, ол жергілікті өніммен қамтамасыз етілетін болады.
Ресей Федерациясында (бұдан әрі – РФ) импорттық сиыр етінің әлеуетті нарығы жыл сайын кемінде 600 мың тоннаны құрайды, оған Қазақстан 2018 жылға қарай шамамен 10 мың тонна салқындатылған ІҚМ етін жеткізе алады. Сондай-ақ сиыр етінің ішкі нарығы 2018 жылға қарай шамамен 440 мың тоннаны құрайды, қой еті – шамамен 170 мың тонна, жылқы еті – 110 мың тонна, ол отандық өніммен қамтамасыз етілетін болады.
Қой еті мен жылқы еті бойынша ішкі нарықты қамтамасыз етуге бағдар перспективалы, өйткені шектес елдердің ішкі нарықтарының ерекшелігіне байланысты осы өнім түрлерін үлкен көлемде экспорттау мүмкін емес.

3.1. Целевые внутренние и внешние рынки сбыта продукции АПК РК
В страны Центральной Азии, Европейского Союза (далее – ЕС), Афганистана к 2018 году Казахстан может поставлять более 7 млн. тонн зерновой продукции (пшеница, мука, продукты глубокой переработки пшеницы) с учетом быстрого роста населения стран Центральной Азии и Афганистана. Одной из ключевых задач является сохранение лидирующих позиций по экспорту муки, который может сократиться из-за ориентации стран - импортеров на развитие собственных мощностей по производству муки. Экспорт продукции глубокой переработки пшеницы (крахмалов, глютена, клейковины и др.) составит до 0,1 млн. тонн в сырьевом эквиваленте при условии успеха запускаемых в настоящее время проектов по глубокой переработке пшеницы.
Внутренний рынок яблок к 2018 году составит более 300 тыс. тонн, при этом сохраняется высокая зависимость от импортной продукции (около 50%), в связи с чем целью является увеличение самообеспеченности по данному виду продукции.
Внутренний рынок овощной продукции, в т.ч. томатов, составит к 2018 году около 4,3 млн. тонн, из которых местные производители могут обеспечить более 90% внутреннего спроса. Экспорт овощной продукции к 2018 году может составить до 55 тыс. тонн, преимущественно в страны Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС). Внутреннее производство переработанных и консервированных овощей, в том числе томатов, к 2018 году по прогнозам возрастет до 17 тыс. тонн.
Спрос на внутреннем рынке кукурузы к 2018 году составит
около 0,8 млн. тонн в зерне в основном со стороны животноводства. Иран в настоящее время ежегодно импортирует около 5,5 млн. тонн кукурузы в зерне и является перспективным потенциальным рынком сбыта данной продукции.
Внутренний рынок рапса к 2018 году составит порядка 160 тыс. тонн, который будет обеспечен местной продукцией. Также имеется потенциал увеличения объема экспорта почти до 100 тыс. тонн.
Внутренний рынок сои к 2018 году составит более 230 тыс. тонн, который будет обеспечен местной продукцией.
Потенциальный рынок импортной говядины Российской Федерации (далее – РФ) составляет не менее 600 тыс. тонн ежегодно, на который Казахстан сможет поставлять около 10 тыс. тонн охлажденного мяса КРС к 2018 году. Также внутренний рынок мяса говядины составит около 440 тыс. тонн к 2018 году, баранины – около 170 тыс. тонн, конины – 110 тыс. тонн, который будет обеспечиваться отечественной продукцией.
По баранине и конине перспективна ориентация на обеспечение внутреннего рынка, в силу специфики внешних рынков сопредельных стран экспорт в массовых количествах данных видов продукции не представляется возможным.

Етті қайта өңдеу өнімдерінің ішкі нарығы болжам бойынша 2018 жылға қарай шамамен 74 мың тонна шұжық өнімдерін, 14 мың тоннадан астам ет консервілерін құрайды, оның ішінде жергілікті өнім шамамен 45 мың тонна шұжық өнімдерін және 11 мың тоннадан астам ет консервілерін құрауы мүмкін.
РФ-де импорттық салқындатылған қызыл балық (арқан балық) нарығы жылына шамамен 75 мың тоннаны құрайды, оның ішінде Қазақстан 2018 жылға қарай 1 мың тоннасын импорттай алады, сондай-ақ РФ, ЕО мен басқа елдерге 1 мың тоннаға дейін бекіре мен қара уылдырық экспорттау мүмкіндігі бар. Балық пен балық өнімдерінің ішкі нарығы шамамен 70 мың тоннаны құрайды, оның ішінде жергілікті өнім шамамен 40 мың тоннаны құрауы мүмкін.
Сүт өнімдерінің ішкі нарығы Қазақстанда 2018 жылға қарай сүт баламасында шамамен 1,5 млн. тоннаны құрауы мүмкін, оның ішінде жергілікті өнім сүт эквивалентінде шамамен 1,4 млн. тоннаны құрауы мүмкін.
Мал шаруашылығына арналған құрама жемге деген қажеттілік жылына 3 млн. тоннаға дейін өседі.
Күріш бойынша Қазақстан өзін-өзі қамтамасыз етуге қол жеткізді, саланың басты проблемалары шешілген жағдайда Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдеріне күріш жармасы экспортының көлемін 2018 жылға қарай 80 мың тоннаға дейін өсіру әлеуеті бар.
Мақта өндірісінде мақта өсіру үшін жарамды аумақтар ауданы Оңтүстік Қазақстан облысының үш ауданымен шектелген, осыған байланысты өндіріс пен экспортты айтарлықтай өсіруге мүмкіндік болмай отыр.
Биязы жүн нарығында өндірісті жылына 7-8 мың тоннаға дейін өсіру, сондай-ақ өндірілетін жартылай қылшықты және қылшық жүнді қайта өңдеу көлемдерін жылына бірнеше мың тоннаға арттыруға болады.

Внутренний рынок продукции переработки мяса по прогнозам к 2018 году составит около 74 тыс. тонн колбасных изделий, более 14 тыс. тонн мясных консервов, из которых местная продукция может составить около 45 тыс. тонн колбасных и более 11 тыс. тонн мясных консервов.
Рынок импортной охлажденной красной рыбы (лососевые) РФ составляет около 75 тыс. тонн в год, из которых Казахстан может занять до 1 тыс. тонн к 2018 году, также возможен экспорт в РФ, ЕС и другие страны до 1 тыс. тонн осетрины и черной икры. Внутренний рынок рыбы и рыбной продукции составит около 70 тыс. тонн, из которых местная продукция может составить около 40 тыс. тонн.
Внутренний рынок молочной продукции в Казахстане составит к 2018 году около 1,5 млн. тонн в молочном эквиваленте, из которого местная продукция может составить около 1,4 млн. тонн в молочном эквиваленте.
Потребность в комбикормах для животноводства вырастет до 3 млн. тонн в год.
По рису Казахстан достиг самообеспеченности, имеется потенциал увеличения объема экспорта рисовой крупы в страны Содружества Независимых Государств до 80 тыс. тонн к 2018 году при условии решения ключевых проблем отрасли.
В производстве хлопка площадь территорий, пригодных для выращивания, ограничена тремя районами Южно-Казахстанской области, в связи с чем значительный прирост производства и экспорта также не представляется возможным.
На рынке тонкой шерсти возможно увеличение производства до 7-8 тыс. тонн в год, также объемов переработки производимой полугрубой и грубой шерсти на несколько тысяч тонн в год.

Жергілікті өндірістің жүгері дәнін терең өңдеу өнімдерінің ішкі нарығы 2018 жылға қарай болжам бойынша шамамен 35 мың тоннаны құрайды, бұл ретте шамамен 7 мың тонна крахмал-сірне өнімдері экспортталады.
3.2. АӨК-ні дамытудың қолданыстағы мемлекеттік реттеу саясатын талдау
Қазіргі кезде АӨК-ні дамытуды мемлекеттік реттеу саясаты мынадай нысандарда іске асырылады:
1) АӨК субъектілері арасында субсидиялар, мемлекеттік сатып алулар және т.б. түрінде әртүрлі мемлекеттік қолдау нысандарын ұсыну;

Внутренний рынок продукции глубокой переработки зерна кукурузы местного производства по прогнозам к 2018 году составит около 35 тыс. тонн, при этом будет экспортировано порядка 7 тыс. тонн крахмалопаточной продукции.
3.2. Анализ действующей политики государственного регулирования развития АПК
В настоящий момент политика государственного регулирования развития АПК реализуется в следующих формах:
1) предоставление различных форм государственной поддержки среди субъектов АПК в форме субсидий, государственных закупок и т.д.;

2) негізгі өндірістік құралдарды – ауыл шаруашылығы техникасының паркін, жабдықтарды, мал басын жаңартуға арналған жағдайларды қолдайтын қаржылық құралдарды қолдану;
3) АӨК субъектілері үшін қаржылық-кредиттік құралдардың қолжетімділігін қамтамасыз ету;
4) АӨК-ні дамыту жобаларына инвестицияларды тарту үшін қажетті жағдайлар жасау;
5) өнім экспортын қолдау;
6) ветеринариялық және фитосанитариялық қауіпсіздік саласында мемлекеттік қызметтер көрсету;

2) применение финансовых инструментов, поддерживающих условия для обновления основных производственных средств - парка сельскохозяйственной техники, оборудования, поголовья скота;
3) обеспечение доступности финансово-кредитных инструментов для субъектов АПК;
4) создание необходимых условий для привлечения инвестиций в проекты развития АПК;
5) поддержка экспорта продукции;
6) оказание государственных услуг в сфере ветеринарной и фитосанитарной безопасности;

1 203,3
Стандарттарды енгізуге арналған субсидиялар
55,5
0,1
40,0
ЖИЫНЫ
44 891,7
100
68 714,6
Дереккөз: ҚР АШМ
Соңғы 5 жылда АӨК-ні субсидиялау 3 еседен астамға ұлғайды.
4-сурет. 2007 – 2011 жылдары АӨК салалары бойынша республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидиялау көлемі, млн. теңге
Мемлекеттік қолдаудың мейлінше жоғары деңгейіне қарамастан, бірқатар кемшіліктер байқалады:
1) бірқатар субсидиялар оларға АШТӨ-нің төмен қызығушылығына байланысты тиімсіз (дәнді, майлы, басқа да бірқатар дақылдар өндірісінің 1 гектарына арналған, ІҚМ 1 басына жұмсалатын азыққа арналған субсидиялар және т.б.);

1 203,3
Субсидии на внедрение стандартов
55,5
0,1
40,0
ИТОГО
44 891,7
100
68 714,6
Источник: МСХ РК
За последние 5 лет субсидирование АПК увеличилось более чем в 3 раза.
Рисунок 4. Объемы субсидирования за счет республиканского и местного бюджетов по отраслям АПК, 2007-2011 годы, млн. тенге
Несмотря на достаточно высокий уровень государственной поддержки, отмечается ряд недостатков:
1) ряд субсидий неэффективен ввиду низкой чувствительности к ним СХТП (субсидии на 1 га в производстве зерновых, масличных, ряда других культур, на корма на 1 голову КРС и др.);

2) субсидияларды әкімшілендіру жоғары шығындармен ұштасады;
3) АШТӨ-нің субсидияларды алуы кешіктіріледі;
4) субсидияларды бөлу тетігі нарықтық бағаларды бұрмалайды;
5) субсидияларды алудың атаулылығы жеткілікті бақыланбайды (қолдан ұрықтандыруға, өсімдік шаруашылығындағы тұқым шаруашылығына арналған субсидиялар және т.б.).
3.3. АӨК-нің басым салаларының проблемаларын талдау
3.3.1. Өсімдік шаруашылығының проблемаларын талдау
Негізгі дақылдар бойынша шығымдылық әлемдік өнімділік көрсеткіштерімен салыстырғанда төмен деңгейде.
5-сурет. Негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығын салыстыру, ц/га
Дереккөз: Қазақстан бойынша деректер – ҚР Статистика агенттігі (2011 ж.) шетелдер бойынша деректер – FAO (2008 ж.)
Негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарын жалпы жинау 2011 жылы барынша жоғары деңгейге (мың тонна) жетті: бидай – 22732,1, жүгері – 482, арпа – 2593, күріш – 347, соя – 133, күнбағыс – 409, рапс – 149, мақта – 336, картоп – 3076, көкөніс – 2878, азықтық жүгері – 1053, азық (тамыр жемістілер, бақша, дәнді дақылдар, жүгерісіз сүрлем) – 279, алма – 115 мың тонна.
2011 жылы бидай шығымы жоғары болып, оны асыра өндіру орын алды, бұл өнімді экспорттау кезінде қиындықтар, сондай-ақ астық тасығыштар мен сақтау қуатының тапшылығын туғызды. Майлы дақылдар бойынша сақтау қуатының тапшылығы және АШТӨ-нің агротехнологиялар білімінің жетіспеушілігі байқалды. Соя мен жүгері өндірісінде өндірістің ұсақ тауарлығы шығымдылықтың төмен болуына әкелді, сондай-ақ қайта өңдеу саласында проблемалар бар. Ұсақ тауарлы АШТӨ арасында бөлінген суармалы жерлердің тапшылығы, олардың мелиорациялық жағдайының нашарлауы, сақтау қоймаларының тапшылығы, қайта өңдеу өнеркәсіптері үшін шикізаттың жетіспеушілігі жеміс-көкөніс өнімдерін өндіру үшін негізгі тежеуші факторлар болып табылады, бұл осы өнім түрі бойынша импортқа тәуелділіктің жоғары деңгейіне әкеледі.
Азық дақылдары егілетін жыртылған жерлердің ауданы 2011 жылы 2484,3 мың гектарды, оның ішінде жиналған алаң азыққа арналған жүгері 78 мың гектар, бір жылдық шөптер 197,2 мың гектар және көпжылдық шөптер 1780,1 мың гектар болды. Азық дақылдарының өнімділігі төмендеуде, бұл жер пайдаланудың тиімсіз құрылымымен байланысты. Мал шаруашылығының өсіп келе жатқан қажеттіліктері сапалы құрама жеммен жеткілікті қамтамасыз етілмейді.
Қазақстан Республикасындағы фитосанитариялық қауіпсіздік деңгейі қанағаттанарлық деңгейде, Қазақстаннан өсімдік шаруашылығы өнімдерін шығаруға тыйым салу жағдайларының саны төмен.
3.3.2. Мал шаруашылығының проблемаларын талдау
Мал шаруашылығы өнімінің қомақты үлесі халықтың жеке қосалқы шаруашылықтарында өндіріледі, бұл төмен өнімділікке әкеледі, ішкі нарықтағы өсіп келе жатқан қажеттілікті қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді, жоғары өзіндік құнына және бәсекеге қабілеттілігінің төмендеуіне әкеледі, импортқа тәуелділіктің қалыптасуына әкеп соқтырады. Осылайша, барлық ет түрлерін негізгі өндірушілер әлі күнге дейін тұрғындардың шаруашылықтары болып табылады, оларда 2012 жылғы 1 қаңтардағы деректер бойынша 76,7 % ІҚМ басы, 67 % қой мен ешкі, 72,5 % шошқа, 62,7 % жылқы және 40,9 % құс ұсталуда. Мал шаруашылығы өнімділігінің көрсеткіштері халықаралық көрсеткіштерден бірнеше есе төмен.
6-сурет. Мал шаруашылығы өнімділігінің көрсеткіштері

2) администрирование субсидий сопряжено с высокими издержками;
3) получение субсидий СХТП задерживается;
4) механизм выделения субсидий искажает рыночные цены;
5) адресность получения субсидий недостаточно контролируется (субсидии на искусственное осеменение, семеноводство в растениеводстве и др.).
3.3. Анализ проблем приоритетных отраслей АПК
3.3.1. Анализ проблем растениеводства
Урожайность по основным культурам находится на низком уровне в сравнении с мировыми показателями урожайности.
Рисунок 5. Сравнение урожайности основных сельскохозяйственных культур, ц/га
Источник: данные по Казахстану - Агентство РК по статистике (2011 г.), данные по зарубежным странам - FAO (2008 г.)
Валовой сбор основных сельскохозяйственных культур в 2011 году достиг достаточно высокого уровня (в тыс. тонн): пшеница - 22732,1, кукуруза - 482, ячмень - 2593, рис - 347, соя - 133, подсолнечник - 409, рапс - 149, хлопчатник - 336, картофель - 3076, овощи - 2878, кукуруза на корм - 1053, кормовые (корнеплодные, бахчевые, зерновые, на силос без кукурузы) - 279, яблоки - 115 тыс. тонн.
При высоком урожае пшеницы в 2011 году произошло ее перепроизводство, что вызвало трудности при экспорте продукции, дефицит зерновозов и мощностей для хранения. По масличным культурам проявились дефицит мощностей хранения и недостаток знаний агротехнологий СХТП. В производстве сои и кукурузы мелкотоварность производства приводит к невысокой урожайности, также имеются проблемы в области переработки. Для производства плодоовощной продукции основными сдерживающими факторами являются дефицит орошаемых земель, ухудшение их мелиоративного состояния, которые распределены среди мелкотоварных СХТП, дефицит хранилищ, недостаток сырья для перерабатывающей промышленности, что приводит к высокому уровню импортозависимости по данному виду продукции.
Посевная площадь пахотных земель под кормовые культуры в 2011 году составила 2484,3 тыс. га, из них убранная площадь составила 78 тыс. га кукурузы на корм, 197,2 тыс. га однолетних трав и 1780,1 тыс. га многолетних трав. Урожайность кормовых культур падает, что связано с неэффективной структурой землепользования. Растущие потребности животноводства качественными комбикормами обеспечиваются недостаточно.
Уровень фитосанитарной безопасности в Республике Казахстан находится на удовлетворительном уровне с низким количеством случаев запрета на вывоз продукции растениеводства из Казахстана.
3.3.2. Анализ проблем животноводства
Большая доля продукции животноводства производится в личных подсобных хозяйствах населения, что приводит к низкой продуктивности, не позволяет обеспечить растущее потребление на внутреннем рынке, ведет к высокой себестоимости и снижению конкурентоспособности, приводит к формированию импортозависимости. Так, основными производителями всех видов мяса, по-прежнему, являются хозяйства населения, в которых по данным на 1 января 2012 года содержится 76,7 % голов КРС, 67 % овец и коз, 72,5 % свиней, 62,7 % лошадей и 40,9 % птицы. Показатели продуктивности животноводства уступают международным в несколько раз.
Рисунок 6. Показатели продуктивности животноводства

Дереккөз: Қазақстан бойынша деректер – ҚР Статистика агенттігі (2011 ж.), шетелдер бойынша деректер – FAO (2008 ж.).
Қазақстанның мал шаруашылығының әлсіз өнімділігінің негізгі себептері асыл тұқымды мал басының төмен үлесі (мысалы, ет бағытындағы малдың үлесі – 2,5 %-дан артық емес), сапалы азықтардың тапшылығы, күтіп-бағу шарттарының лайықсыздығы болып табылады. Мал басының басым бөлігі тұрғындардың шаруашылықтарына шоғырлануына байланысты мал шаруашылығы саласына малдардың төмен генетикалық әлеуеті және осымен байланысты төмен өнімділік, өнімділікті және өнімдердің сапасын қамтамасыз ететін күтіп-бағудың, азықтандырудың қазіргі заманғы технологияларының және басқа да технологиялардың пайдаланылмауы, малдардың саулығына жеткіліксіз қарау секілді сипаттамалар тән. Бұдан басқа малдарды суаруға арналған су көздерінің қолжетімсіз болуына байланысты табиғи жайылымдардың әлеуеті пайдаланылмайды.
3.3.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу проблемаларын талдау
Негізгі қайта өңдеу өнімдері экспортының-импортының теңгерімі бірқатар өнімдер бойынша Қазақстанның импортқа көп тәуелділігін көрсетеді.
7-сурет. Ішкі тұтынудағы негізгі азық-түлік тауарлары импортының үлесі, %
Дереккөз: ҚР Статистика агенттігі деректерінің негізіндегі есептеулер
8-сурет. Қайта өңдеу өнімдері бойынша Қазақстанның импортқа тәуелділігі, тауарлар импортының құрылымы, 2011 ж., %
Дереккөз: ҚР Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті
2011 жылы негізгі азық-түлік тауарлары импортының көлемі 1 093,7 млн. АҚШ долларын құрады. Импорттың негізгі үлесі қант шикізатын қоса алғанда, қант (31%), өсімдік майы (13%), сүт және қоюлатылған кілегей (13%) секілді өнімдерге тиесілі.
Сусындарды қоса алғанда, тамақ өнімдері өндірісінің құрылымында негізгі үлес астық өңдеу (31,1%), ет өңдеу (9,4%), сүт өңдеу (10,2%), балық өңдеу (3,2%), жеміс-көкөніс (2,2%) өндірісі, май-тоңмай (2,6%) салалары, сусын өндірісі салаларына (9,5%) тиесілі.
Қайта өңдеу секторының дамуын негізгі тежеуші факторлар мыналар болып табылады:
1) шикізаттың төмен сапасы және тапшылығы, сондай-ақ шикізатты дайындау, тасымалдау және сақтау бойынша логистиканың дамымағандығы, бұл қайта өңдеу қуаттылықтарының толық жұмыс істемеуіне әкеледі;
2) сауда-логистикалық инфрақұрылымның дамымағандығы, бұл азық-түлік нарығында көптеген ұсақ ойыншылардың жұмыс істеуіне және өнімнің негізсіз қымбаттауына әкеледі;
3) отандық ауыл шаруашылығы өнімдері мен оны қайта өңдеу өнімдерінің ішкі және сыртқы нарықтардағы төмен бәсекеге қабілеттілігі;
4) импорттың айтарлықтай көлемінің болуы себебінен ішкі нарықта отандық тамақ өнімдерін өткізудегі қиындықтар.
Осы арада техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігіне, оның ішінде бұрмаланған тауарлардың (декларацияланбайтын өсімдік майлары, соя қоспалары және басқа да алмастырғыштар, консерванттар, хош иістендіргіштер, бояғыштар, т.б.) болуына зертханалық талдауды жүргізе отырып, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі мен сапасына қатысты мемлекеттік бақылауды күшейту қажет.
Өз кезегінде бұл қолданыстағы техникалық регламенттерге метрологиялық сараптау жүргізуді және жетіспейтін сынақ зертханаларын салу және жаңғырту, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту, сондай-ақ стандарттары мен сынау әдістемелерін әзірлеу бойынша шаралар қабылдауды талап ететін болады.
Үкіметтік емес ұйымдарға нарықта бұрмаланған тамақ өнімдерін анықтау жөніндегі іс-шаралар жүргізу құқығын беретін мәртебе беру мүмкіндігін пысықтау қажет.
Қазіргі уақытта жүнді және былғары шикізатын қайта өңдеу үлесі өте төмен деңгейде қалуда. Негізінен бұл осы тауарға сұраныстың болмауымен байланысты болып отыр. Жуылған жүнді және өңделген былғары шикізатын сату көлемдерін арттыруға жеңіл және тоқыма өнеркәсібінің кәсіпорындарын дамыту ықпал ететін болады.
Нарықты қорғау жөніндегі іс-шаралар идеологиялық қолдаумен нығайтылуы тиіс. Бұл үшін отандық тамақ өнімдерін тұтынуды насихаттау және халықтың отандық өнімдерге сенімділігін арттыру бойынша кең ауқымды науқан жүргізу қажет.

Источник: данные по Казахстану - Агентство РК по статистике (2011 г.), данные по зарубежным странам — FAO (2008 г.).
Основными причинами слабой продуктивности животноводства Казахстана являются низкая доля племенного поголовья (например, скота мясного направления — не более 2,5 %), дефицит качественных кормов, несоответствующие условия содержания. В связи с тем, что большая часть поголовья сосредоточена в хозяйствах населения, отрасли животноводства присущи такие характеристики как низкий генетический потенциал животных и связанная с этим низкая продуктивность, отсутствие использования современных технологий содержания, кормления и других технологий, обеспечивающих продуктивность и качество продукции, недостаточный уход за здоровьем животных. Кроме того не используется потенциал естественных пастбищ в связи с недоступностью источников воды для поения животных.
3.3.3. Анализ проблем переработки сельскохозяйственной продукции
Баланс экспорта-импорта ключевых продуктов переработки показывает большую импортозависимость Казахстана по ряду продуктов.
Рисунок 7. Доля основных продовольственных товаров во внутреннем потреблении, %
Источник: расчеты на основе данных Агентства РК по статистике
Рисунок 8. Импортозависимость Казахстана по продукции переработки: структура импорта товаров, 2011 г., %
Источник: Комитет таможенного контроля Министерства финансов РК
За 2011 год объем импорта основных продовольственных товаров составил 1 093,7 млн. долларов США. Основную долю импорта занимают такие продукты, как сахар, включая сырец (31 %), растительное масло (13 %), молоко и сливки сгущенные (13 %).
Основную долю в структуре производства пищевых продуктов, включая напитки, занимают зерноперерабатывающая (31,1 %), мясоперерабатывающая (9,4 %), молочная (10,2 %), рыбоперерабатывающая (3,2 %), плодоовощная (2,2 %), масложировая отрасль (2,6 %), отрасль производства напитков (9,5 %).
Основными сдерживающими факторами развития перерабатывающего сектора являются:
1) низкое качество и дефицит сырья, а также неразвитость логистики по заготовке, транспортировке и хранению сырья, что приводит к неполной загруженности перерабатывающих мощностей;
2) неразвитость торгово-логистической инфраструктуры, что способствует функционированию на продовольственном рынке множества мелких игроков и необоснованному удорожанию продукции;
3) низкая конкурентоспособность отечественной сельхозпродукции и продуктов ее переработки на внутреннем и внешнем рынках;
4) трудности с реализацией отечественной пищевой продукции на внутреннем рынке по причине наличия значительного объема импорта.
Между тем, необходимо усилить государственный контроль в отношении безопасности и качества пищевых продуктов с проведением лабораторного анализа на соответствие требованиям технических регламентов, в том числе на наличие фальсификатов (не декларируемые растительные жиры, соевые добавки и другие заменители, консерванты, ароматизаторы, красители т.д.).
В свою очередь это потребует проведения метрологической экспертизы действующих технических регламентов и принять меры по строительству, модернизации недостающих испытательных лабораторий, укреплению их материально-технической базы, а также разработке стандартов и методов испытаний.
Необходимо проработать возможность придания неправительственным организациям статуса, предоставляющего им право проводить мероприятия по выявлению фальсифицированной пищевой продукции на рынке.
В настоящее время доля переработки шерсти и кожевенного сырья остается на очень низком уровне. В основном это обусловлено невостребованностью этого товара. Увеличению объемов продаж мытой шерсти и обработанного кожсырья будет способствовать развитие предприятий легкой и текстильной промышленности.
Мероприятия по защите рынка должны быть подкреплены идеологической поддержкой. Для этого необходимо проводить широкомасштабную кампанию по пропаганде потребления отечественной пищевой продукции и повышению доверия населения к отечественным продуктам.

3.4. АӨК-нің қамтамасыз етуші салаларының даму деңгейін талдау
Қаржыландыруға қол жеткізу
2001 жылдан бастап экономикада берілген кредиттер көлемі 18 есеге жуық өсті. Екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – ЕДБ) ауыл шаруашылығына беретін кредиттері де өсті, алайда барынша аз ауқымда, 2003 – 2011 жылдар кезеңінде бар болғаны 3,88 есеге өсті.
9-сурет. 2001 – 2011 жылдары жыл соңында берілген кредиттер көлемі, млрд. АҚШ доллары
Дереккөз: ҚР Ұлттық Банкі
2011 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша берілген кредиттер көлемі 545 млрд. астам теңгені құрады. Күдікті және үмітсіз кредиттер үлесі ауыл шаруашылығында жалпы экономикамен салыстырғанда айтарлықтай төмен.
10-сурет. 2012 жылғы 1 қаңтарға банктердің кредиттерін жіктеу, %
Дереккөз: ҚР Ұлттық Банкі
2012 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ЕДБ және "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ (бұдан әрі – "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ) еншілес ұйымдарының АӨК саласындағы кредиттік портфелі 595 млрд. теңгені құрады. Ауыл шаруашылығы өндірушілеріне берілген күдікті және үмітсіз кредиттер сомасы мынадай негізгі факторлар әсерінің нәтижесінде шамамен 300 млрд. теңгені құрады:
1) негізінен 2006 – 2008 жылдары машина-трактор паркін жаңғырту мен жаңартуға қымбат және қысқа мерзімді кредиттік ресурстарды пайдалану;
2) 2008 жылғы қаржы дағдарысы;
3) қолайлы баға кезеңінде астық экспортына тыйым салу (2008 жылдың 15 сәуірі мен 1 қыркүйегі аралығында), валюталық түсімнің төмендеуі және астық экспортының дәстүрлі нарықтарын ішінара жоғалту;
4) Ресей мен Украинада жақсы шығым болғандықтан, 2009 жылы астық өндірушілердің сыртқы нарықтарға шығуға мүмкіндігінің болмауы, бұл ішкі нарықта тауарлардың іркілуіне және бағалардың күрт төмендеуіне әкелді;
5) валюталық кредиттік берешекті 25 %-ға ұлғайтқан 2009 жылғы теңгенің құнсыздануы;
6) ауыл шаруашылығы дақылдарының төмен өнімділігіне әкелген 2010, 2012 жылдардағы қолайсыз құрғақ ауа райы жағдайы.
Нәтижесінде ауыл шаруашылығы кәсіпорындары бұрын қабылдаған кредиттік міндеттемелер бойынша жоғары сыйақы мөлшерлемесін және кредиттер бойынша негізгі борыштың бөлігін төлеу проблемасына тап болды.
Осыған байланысты кредиттер мен жобаларды қайта құрылымдау, қайта қаржыландыру, қаржыландыру, сондай-ақ АШТӨ бар берешектерін өтеуге қаржыландыру жолымен АӨК субъектілерін бір реттік қаржылық сауықтыру шараларын қабылдау қажет.
Жалпы АӨК-ні дамытуға республикалық бюджет қаражатынан 2007 – 2011 жылдар ішінде 1 571,9 млн. теңге бағытталды, оның ішінде, субсидиялар үлесіне (суды пайдалануды субсидиялауды есептемегенде) 25,9 % немесе 407 млн. теңге келді. Сондай-ақ соңғы 5 жылда (2007 – 2011 жылдар) "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ құрамына кіретін қаржы ұйымдары арқылы АӨК-ні қолдауға республикалық бюджет қаражатынан 332,2 млрд. теңге, ҚР Ұлттық қоры қаражатынан 120 млрд. теңге бөлінді.
Ауыл шаруашылығын кредит ресурстарымен қамтамасыз етуде айтарлықтай үлес "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ға тиесілі, ол АӨК-де іске асырылатын инвестициялық жобалардың жартысын қаржыландырады.

3.4. Анализ уровня развития обеспечивающих отраслей АПК
Доступ к финансированию
С 2001 года объем выданных кредитов в экономике вырос почти в 18 раз. Кредитование сельского хозяйства банками второго уровня (далее - БВУ) также возросло, однако в гораздо меньшем масштабе - всего в 3,88 раз за период 2003-2011 годов.
Рисунок 9. Объем выданных кредитов на конец года 2001-2011 годы, млрд. долл. США
Источник: Национальный Банк РК
Объем выданных кредитов составил по состоянию на 1 сентября 2011 г. более 545 млрд. тенге. Доля сомнительных и безнадежных кредитов в сельском хозяйстве значительно меньше, чем в экономике в целом.
Рисунок 10. Классификация кредитов банков на 1 января 2012 года, %
Источник: Национальный Банк РК
По состоянию на 1 января 2012 года кредитный портфель БВУ и дочерних организаций АО "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" (далее - АО "НУХ КазАгро") в области АПК составил 595 млрд. тенге. Сумма сомнительных и безнадежных кредитов, выданных сельскохозяйственным производителям, составила порядка 300 млрд. тенге в результате действия следующих основных факторов:
1) использование дорогих и краткосрочных кредитных ресурсов на модернизацию и обновление машинно-тракторного парка преимущественно в 2006-2008 годах;
2) финансовый кризис 2008 года;
3) запрет на экспорт зерна в период благоприятных цен (с 15 апреля по 1 сентября 2008 года), снижение валютной выручки и частичная утрата традиционных рынков экспорта зерна;
4) отсутствие в 2009 году возможности выхода на внешние рынки производителей зерна ввиду хороших урожаев в России и Украине, что привело к затоваренности внутреннего рынка и резкому снижению цен;
5) девальвация тенге в 2009 году, увеличившая валютную кредиторскую задолженность на 25 %;
6) неблагоприятные засушливые погодные условия 2010, 2012 годов, которые привели к низкой урожайности сельскохозяйственных культур.
В результате сельскохозяйственные предприятия по ранее принятым кредитным обязательствам столкнулись с проблемой оплаты высокой ставки вознаграждения и части основного долга по кредитам.
В этой связи необходимо принять единовременную меру финансового оздоровления субъектов АПК путем реструктуризации, рефинансирования, финансирования кредитов и проектов, а также финансирования СХТП на погашение имеющихся задолженностей.
В целом из средств республиканского бюджета на развитие АПК в течение 2007-2011 годов было направлено 1 571,9 млн. тенге, из которых на долю субсидий (без учета субсидирования использования воды) пришлось 25,9 % или 407 млн. тенге. Также за последние 5 лет (2007-2011 годы) через финансовые организации, входящие в состав АО "НУХ "КазАгро", на поддержку АПК из средств республиканского бюджета было выделено 332,2 млрд. тенге, из средств Национального фонда РК 120 млрд. тенге.
Значительную долю в обеспечении кредитными ресурсами сельского хозяйства занимает АО НУХ "КазАгро", которое финансирует половину реализуемых в АПК инвестиционных проектов.

11-сурет. 2012 жылғы 1 қаңтардағы кредиттік портфель, млрд. теңге
Дереккөз: ҚР Ұлттық Банкі, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ
2007 – 2011 жылдар кезеңінде ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу саласына ЕДБ берген кредиттер 1 289 млрд. теңгені құрады.
12-сурет. 2007 – 2011 жылдары АӨК-нің қайта өңдеуші салаларына ЕДБ-нің берген кредиттері, млн. теңге
Дереккөз: ҚР Ұлттық Банкі
Соңғы 5 жылда ауыл шаруашылығындағы негізгі капиталға инвестициялардың жыл сайынғы көлемдері шамамен 2 есе, атап айтқанда 2007 жылғы 56 млрд. теңгеден 2011 жылғы 107,4 млрд. теңгеге дейін артты. ҚР-ның экономикасына инвестициялардың жалпы сомасынан ауыл шаруашылығындағы негізгі капиталға салынған инвестициялар үлесі соңғы 5 жылда іс жүзінде дәл сол деңгейде қалып, 2007 және 2011 жылдары тиісінше 1,7 % және 2,2 %-ды құрады, бұл ретте елдің ЖІӨ-дегі өнімнің үлесі 5 %-дан астам болды. Осылайша, ҚР АӨК-нің салыстырмалы инвестициялық тартымдылығы басқа салалармен салыстырғанда осы жылдары өскен жоқ.
Ауыл шаруашылығы саласының инвестициялық тартымдылығын арттыру үшін АӨК жобаларын қаржыландыруға тартылатын кредиттерді арзандатуға бағытталған бірқатар қаржылық құралдарды және кредиторлар мен инвесторлардың тәуекелдерін төмендету құралдарын енгізу қажет.
Логистика қызметтері
Дәнді дақылдардың орташа жылдық өнімділігінің өсуі кезінде тасымалдау және сақтау қуаттарының тапшылығы, бидайды дәстүрлі өткізу нарықтарына экспорттау кезінде қиындықтар пайда болады. Астық тасығыштар тапшылығы 3000 бірлікке, дәнді дақылдардың сақтау қуаттарының тапшылығы – шамамен 2 млн. тоннаға, майлы дақылдардың – шамамен 200 мың тоннаға, жеміс-көкөніс өнімдерінің – шамамен 200 мың тоннаға бағаланады.
Жер ресурстарын пайдалану
Жерлерді пайдалану және топырақтың құнарлылығын сақтау мәселелерінде белгілі теңгерімсіздік бар. Ұзақ мерзімді жалға берілген ауыл шаруашылығы жерлерінің елеулі көлемі мақсаты бойынша пайдаланылмауда немесе ең төмен дәрежеде пайдаланылуда. Жалға алушылар пайдаланатын ауыл шаруашылығы жерлерінде топырақтың құнарлылығын сақтау және жел мен су эрозиясының алдын алу бойынша жеткілікті тиімді іс-шаралар жүргізілмейді. ҚР Өңірлік даму министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің деректері бойынша ҚР-да ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің 15%-ына дейін ұтымсыз пайдаланылады. Қазіргі таңда шамамен 125 млн. гектар жайылым суландырылмаған және пайдаланылмауда. Бұдан басқа, елді мекендерге жанасып жатқан 20 млн. гектардан астам жайылым ұтымсыз пайдалану салдарынан азып-тозған деп жіктеледі.
Топырақ құнарлылығын сақтау және қалпына келтіру, минералдық тыңайтқыштарды ұтымды пайдалану және осы негізде ауыл шаруашылығы өнімдерін орнықты өндіруге жағдай жасау мақсатында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде топырақ құнарлылығының тұрақты мониторингін жүргізу қажет. Бұдан басқа, жер, табиғат және басқа ресурстарды ұтымды пайдалануды ынталандыру мақсатында АӨК субъектілеріне салық салу жүйесін жетілдіру қажет.

Рисунок 11. Кредитный портфель на 1 января 2012 г. млрд. тенге
Источник: Национальный Банк РК, АО "НУХ "КазАгро"
Кредиты БВУ, предоставленные отрасли, перерабатывающей сельскохозяйственную продукцию, за период 2007-2011 годы составили 1 289 млрд. тенге.
Рисунок 12. Кредиты БВУ, предоставленные перерабатывающей отрасли АПК, 2007-2011 годы, млн. тенге
Источник: Национальный Банк РК
За последние 5 лет ежегодные объемы инвестиций в основной капитал в сельском хозяйстве увеличились почти в 2 раза, а именно с 56 млрд. тенге в 2007 году до 107,4 млрд. тенге в 2011 году. Доля инвестиций в основной капитал в сельском хозяйстве от общей суммы инвестиций в экономику РК за последние 5 лет осталась практически на том же уровне, составляя 1,7 % и 2,2 % в 2007 и 2011 годах соответственно, при этом доля продукции в ВВП страны составила более 5 %. Таким образом, сравнительная инвестиционная привлекательность АПК РК по сравнению с другими отраслями за эти годы не выросла.
Для повышения инвестиционной привлекательности сельскохозяйственной отрасли необходимо внедрение ряда финансовых инструментов, направленных на удешевление кредитов, привлекаемых для финансирования проектов АПК и инструментов снижения рисков кредиторов и инвесторов.
Услуги логистики
При росте среднегодовой урожайности зерновых культур возрастает дефицит мощностей по транспортировке и хранению, возникают трудности при экспорте пшеницы на традиционные рынки сбыта. Дефицит зерновозов оценивается в 3000 единиц, мощностей хранения зерновых - около 2 млн. тонн, масличных - около 200 тыс. тонн, плодоовощных - около 200 тыс. тонн.
Использование земельных ресурсов
Имеется определенный дисбаланс в вопросах пользования землей и сохранения плодородия почв. Значительное количество сельскохозяйственных земель, переданных в долгосрочную аренду, не используется по назначению или используется в минимальной степени. На используемых арендаторами сельскохозяйственных землях проводятся недостаточно эффективные мероприятия по сохранению плодородия почв и предотвращению ветровой и водяной эрозии. По данным Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства регионального развития РК до 15 % земель сельскохозяйственного назначения в РК используется нерационально. На сегодняшний день около 125 млн. га пастбищ не обводнены и не используются. Кроме этого более 20 млн. га пастбищ, прилегающих к населенным пунктам, ввиду нерационального использования классифицируются как деградированные.
В целях сохранения и воспроизводства плодородия почв, рационального использования минеральных удобрений и создания на этой основе условий устойчивого производства сельскохозяйственной продукции необходимо проводить регулярный мониторинг плодородия почв на землях сельскохозяйственного назначения. Более того, необходимо совершенствовать систему налогообложения субъектов АПК в целях стимулирования рационального использования земельных, природных и других ресурсов.

Республикадағы суармалы жерлер 2013 жылғы жағдай бойынша 1991 жылмен салыстырғанда 0,26 млн. га азайды және олардың көлемі 2,09 млн.га құрайды, жыл сайын олардың шамамен 1,5 млн. га пайдаланылады. Пайдаланылмайтын суармалы жерлерден өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру кезіндегі жыл сайынғы шығындар шамамен 275 млрд. теңгені құрайды.
Ветеринариялық қауіпсіздік
Тұрақсыз эпизоотиялық жағдай АӨК-ні дамыту үшін негізгі қауіп болып табылады. Шекара маңы өңірлерінде аурулар көбірек таралған, сол жерлерден инфекциялар одан әрі елдің басқа бөліктеріне тарайды. 2011 жылы жіті инфекциялық аурулардың 227 ошағы тіркелді, осының салдарынан Қазақстанның бірқатар облыстары үшін мал шаруашылығы өнімінің экспортына тыйым салынды.
13-сурет. ҚР-дағы жануарлар аурулары жағдайларының саны, 2011 жыл
Дереккөз: ҚР АШМ-нің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің "Республикалық ветеринариялық зертхана" ШЖҚ РМК
Неғұрлым таралған аурулар ІҚМ мен ҰМ бруцеллезі және ІҚМ лейкозы болып табылады. 2011 жылы бруцеллезге оң нәтижені 75 038 ІҚМ сынамасы және 32 705 ҰМ сынамасы көрсетті, сондай-ақ лейкозға 58 046 оң нәтиже анықталды, бұл 2010 жылмен салыстырғанда аурулар санының тиісінше 14 %, 15 % және 10 %-ға төмендеуін көрсетеді.
Ветеринариялық және тамақ қауіпсіздігі жүйесін дамытуды бірқатар факторлар тежеуде. Мал басының басым бөлігі жеке үй шаруашылықтарында ұсталады, бұл ветеринариялық бақылауды қиындатады. Қазіргі таңда ақпараттық жүйелер "фермадан үстелге дейінгі" өнімді бақылауды қамтамасыз етпейді, эпизоотиялық қадағалау, аурулардың пайда болу мониторингі мен болжам жүргізуге қауқарлы емес. Малды бірдейлендіру рәсімі орталықтандырылмаған сатып алу, сырғаларды қайталау, жоғалту, сырға құнын иелерінің қайтармауы секілді бірқатар проблемалармен қиындатылған, сондай-ақ электронды бірдейлендіру жүйесі интернет желісімен қамтамасыз етілмеген ауылдық елді мекендер үшін қолжетімсіз. Ветеринариялық препараттарды, диагностикумдарды қатаң бақылау жоқ. Қолданыстағы инфрақұрылым ветеринариялық қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз етпейді, ветеринариялық ұйымдар (коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар, облыстық және аудандық ветеринариялық зертханалар) барлық қажетті жабдықпен тиісті түрде жарақталмаған.
Сақтандыру
Қазіргі таңда өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру саласында заңнамалық базаның бар болуына қарамастан аталған институттың әрекеті жеткілікті дәрежеде тиімді емес. Сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері төлемдерге мемлекеттің қатысуына қарамастан іс жүзіндегі шығыстар мен әкімшілік ету шығындары мөлшерін жаппайды.
14-сурет. Өсімдік шаруашылығын сақтандыру нарығындағы сақтандыру сыйлықақылары мен төлемдерінің серпіні, млн. теңге
Дереккөз: "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" АҚ
Бұл ретте, саладағы сақтандыру жүйесінің дамуына және тұрақты қызмет етуіне деген қажеттілік маңызды болып табылады, бұл оны жетілдіруге қажеттілік мәніне зерделеуді талап етеді.
Аграрлық ғылым
2007 жылы ауыл шаруашылығы зерттеулерін басқарудың заманауи жүйесін қалыптастыру мақсатында ҚР АШМ құрамында "ҚазАгроИнновация" АҚ құрылды, оның құрамына барлық салалық ғылыми-зерттеу ұйымдары және ауыл шаруашылығы тәжірибе станциялары кірді.

Наличие орошаемых земель в республике по состоянию на 2013 год снизилось по сравнению с 1991 годом на 0,26 млн. га и их площадь составляет 2,09 млн. га, из которых ежегодно используется около 1,5 млн. га. Ежегодные потери при производстве продукции растениеводства от неиспользуемых орошаемых земель составляют порядка 275 млрд. тенге.
Ветеринарная безопасность
Нестабильная эпизоотическая обстановка является основной угрозой для развития АПК. Наиболее подвержены заболеваниям приграничные регионы, откуда инфекции распространяются далее в другие части страны. В 2011 году было зарегистрировано 227 очагов острых инфекционных болезней, в результате чего для ряда областей Казахстана был запрещен экспорт животноводческой продукции.
Рисунок 13. Количество случаев заболеваний животных в РК 2011 г.
Источник: РГП на ПХВ "Республиканская ветеринарная лаборатория" Комитета ветеринарного контроля и надзора МСХ РК
Наиболее распространенными заболеваниями являются бруцеллез крупного и МРС и лейкоз КРС. В 2011 году положительный результат на бруцеллез показали 75 038 проб КРС и 32 705 проб МРС, также было выявлено 58 046 положительных проб на лейкоз, что указывает на снижение количества заболеваний по сравнению с 2010 годом на 14 %, 15 % и 10 % соответственно.
Развитие системы ветеринарной и пищевой безопасности сдерживает ряд факторов. Большая часть поголовья животных находится в личных подворьях, что существенно затрудняет ветеринарный контроль. На сегодняшний день информационные системы не обеспечивают прослеживаемость продукции "от фермы до стола", не способны проводить эпизоотический надзор, мониторинг и прогнозирование вспышек. Процедура идентификации скота затруднена рядом проблем, таких как децентрализованный закуп, дублирование, утеря бирок, невозвратность владельцами стоимости бирок, а также электронная система идентификации, не доступная для сельских населенных пунктов, не обеспеченных сетью интернет. Отсутствует строгий контроль ветеринарных препаратов, диагностикумов. Существующая инфраструктура не обеспечивает должный уровень ветеринарной безопасности, ветеринарные организации (коммунальные государственные предприятия, областные и районные ветеринарные лаборатории) не оснащены должным образом всем необходимым оборудованием.
Страхование
В настоящее время, несмотря на наличие законодательной базы в области обязательного страхования в растениеводстве, действие данного института недостаточно эффективно. Размер страховых премий не покрывает размера фактических убытков и затрат на администрирование, несмотря на участие государства в выплатах.
Рисунок 14. Динамика страховых премий и выплат на рынке страхования растениеводства, млн. тенге
Источник: АО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства"
При этом потребность в развитии и стабильном функционировании страховой системы в отрасли является насущной, что потребует изучения на предмет необходимости ее совершенствования.
Аграрная наука
В 2007 году с целью формирования современной системы управления сельскохозяйственными исследованиями в структуре МСХ РК создано АО "КазАгроИнновация", в состав которого вошли все отраслевые научно-исследовательские организации и сельскохозяйственные опытные станции.

"ҚазАгроИнновация" АҚ ұйымдастыру құрамында 5 600 астам адам жұмыс істейді, олардың ішінде шамамен 1 100 (20%) – ғылыми қызметкерлер. Ғылыми қызметкерлердің жалпы санынан 60%-дан астамында ғылыми дәрежесі бар, ғылыми қызметкерлердің орташа жасы 46,7 жасты құрайды. Айтарлықтай материалдық-техникалық базасы – 280 мың гектардан астам жері, ауданы 900 мың шаршы метрден астам ғимараттары мен құрылыстары, шамамен 4 500 бірлік зерттеу жабдығы және ауыл шаруашылығы техникасы бар.

Всего в системе организаций АО "КазАгроИнновация" работают более 5 600 человек, из которых около 1 100 (20 %) - научные работники. Из общей численности научных работников более 60 % имеют ученую степень, средний возраст научных работников составляет 46,7 лет. Имеется значительная материально-техническая база - более 280 тыс. га земель, здания и сооружения площадью более 900 тыс. кв. м, около 4 500 единиц исследовательского оборудования и сельскохозяйственной техники.

Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру көлемі соңғы үш жылда орташа 3,3 млрд. теңгені құрады, бұл саланың жалпы өнімінен 0,17 – 0,25 %-ды құрайды.
ҚР барлық негізгі ауыл шаруашылығы өңірлері мен отандық АӨК салалары зерттеулермен қамтылған.
2009 жылдан бастап "ҚазАгроИнновация" АҚ құрамында білім тарату жүйесі, технологияларды коммерцияландырудың салалық офисі, "Асыл түлік" республикалық асыл тұқымды мал шаруашылығы орталығы және "Бастау" баспасы жұмыс істейді.

Объем финансирования научных исследований в среднем за последние три года составил 3,3 млрд. тенге в год, что составляло 0,17 - 0,25 % от валового продукта отрасли.
Исследованиями охвачены все основные сельскохозяйственные регионы РК и отрасли отечественного АПК.
С 2009 года в составе АО "КазАгроИнновация" действуют система распространения знаний, отраслевой офис коммерциализации технологий, республиканский центр племенного животноводства "Асыл — Тулик" и издательство "Бастау".

Отандық ғылыми әзірлемелерді енгізу ауқымдары жыл сайын артуда. Мысалы, 2011 жылы егіншілікте ылғал-ресурс үнемдеу технологияларын қолдану 11,7 млн. га құрады (өсу 2007 жылмен салыстырғанда – 2,3 есе), бидайдың отандық сорттарын өсіру алқаптары 6,8 млн. га (бидайдың егістік алқаптарынан 42 %) құрады. Зерттеу процесіне тартылған ІҚМ басының саны 760 мың басты құрады.
Сонымен қатар, АӨК өндіргіштігін және бәсекеге қабілеттілігін арттыру факторы ретіндегі ауыл шаруашылығы ғылымының одан әрі дамуын тежейтін жүйелі сипаттағы бірқатар проблемалар бар. Олардың ішінде негізгілер мыналар болып табылады:

Ежегодно увеличиваются масштабы внедрения отечественных научных разработок. К примеру, в 2011 году площади применения влагоресурсосберегающих технологий в земледелии составили 11,7 млн. га (рост в сравнении с 2007 годом - в 2,3 раза), площади возделывания отечественных сортов пшеницы составили 6,8 млн. га (42 % от посевной площади пшеницы). Поголовье КРС, вовлеченного в исследовательский процесс, составило 760 тыс. голов.
В то же время, имеет место ряд проблем системного характера, сдерживающих дальнейшее развитие сельскохозяйственной науки как фактора повышения производительности и конкурентоспособности АПК.
Основными из них являются:

1) жеткіліксіз қаржыландыру – ауыл шаруашылығы өнімдерін жетекші экспорттаушы елдермен салыстырғанда қаржыландыру көлеміндегі көп еселік айырмашылық;
2) жоғары білікті жас кадрлардың – ғылыми қызметкерлердің, көмекші және техникалық персоналдың тапшылығы;
3) инфрақұрылымның моральдық және физикалық тозуы – 20 жылдан артық пайдаланылып келе жатқан ғылыми-зерттеу жабдығының үлесі 28 %-ды, ауыл шаруашылығы техникасы мен автомашиналар – 41 %-ды, 20 жылдан артық күрделі жөндеусіз пайдаланылып келе жатқан ғимараттардың үлесі – 95 %-ды құрайды;

1) недостаточное финансирование - многократная разница в объеме финансирования в сравнении со странами - ведущими экспортерами сельскохозяйственной продукции;
2) дефицит высококвалифицированных молодых кадров - научных работников, вспомогательного и технического персонала;
3) моральный и физический износ инфраструктуры - доля эксплуатируемого более 20 лет научно-исследовательского оборудования составляет 28 %, сельскохозяйственной техники и автомашин - 41 %, эксплуатируемых более 20 лет без капитального ремонта зданий - 95 %;

4) ғылыми әзірлемелерді енгізу және бизнеспен өзара іс-қимыл жасау құралдарының дамытылмауы;
5) отандық аграрлық ғылымның әлемдік ғылыми жүйеге ықпалдасуының жеткіліксіз деңгейі.
Осыған байланысты, АШТӨ үшін білім беру және консультациялық қызметтердің қолжетімділігін арттыру мақсатында аграрлық ғылымға реформалау жүргізу қажет.
Ауыл шаруашылығы техникасының паркі
Қазіргі таңда машиналар мен жабдықтардың абсолютті санының өсу серпініне қарамастан ҚР-дағы ауыл шаруашылығы техникасы паркінің 80 %-ы тозған. Қазіргі уақытта пайдаланудың нормативтік мерзімі 8-10 жыл кезінде 80 %-дан астам астық жинау комбайндары мен тракторларының орташа пайдаланылған жылы 13-14 жыл, 71 % астық жинау комбайндары, 93 % тракторлар және 95 % тұқым себетін машина есептен шығаруға жатады, ауыл шаруашылығы техникаларының қолда бар паркі жалпы 87 % шегінде тозған. 2004 – 2009 жылдары техниканың қатардан шығып қалуының орташа коэффициенті оң болды (жылына 0,7 %).
5-кесте. ҚР-да ауыл шаруашылығы машиналарының негізгі түрлерінің бар болуы (жылдың басынан), бірлік
Техникалар түрі

4) неразвитые инструменты внедрения научных разработок и взаимодействия с бизнесом;
5) недостаточный уровень интеграции отечественной аграрной науки в мировую научную систему.
В связи с этим необходимо провести реформирование аграрной науки в целях повышения доступности образовательных и консультационных услуг для СХТП.
Парк сельскохозяйственной техники
В настоящее время 80 % парка сельскохозяйственной техники в РК изношен, несмотря на динамику роста абсолютного количества машин и оборудования. В настоящее время средний возраст более 80 % зерноуборочных комбайнов и тракторов составляет 13-14 лет, при нормативном сроке эксплуатации 8-10 лет, списанию подлежит 71 % зерноуборочных комбайнов, 93 % тракторов и 95 % сеялок. Существующий парк сельхозтехники в целом имеет износ в пределах 87 %. Средний коэффициент выбытия техники за 2004- 2009 был положительным (0,7 % в год).
Таблица 5. Наличие основных видов сельскохозяйственных машин в РК (на начало года), единиц
Виды техники

2006
2007
2008
2009
2010
2011
Тракторлар
132 676
134 799
137 213
156 037
156 656
155 580
Астық жинау комбайндары
44 339
44 621
45 454
48 032
49 503
46 997
Тұқым себетін машиналар
87 625
90 362
90 743
91 599
90 960
77 187
Егу кешендері
771
1 126
1 520
1 995
2 408
2 651
Орақтар
15 458
15 575
15 243
15 439
15 200
15 233
Дереккөз: ҚР АШМ
АШТӨ соңғы бес жылда жетекші шетелдік өндірушілердің өнімділігі жоғары техникаларын сатып алуда, нәтижесінде ауыл шаруашылығы өндірісін энергиямен қамтамасыз ету 2002 жылмен салыстырғанда 19,5 %-ға өсті және 100 гектар жыртылған жерге 123 кВт немесе 165 жылқы күшін құрайды. Салыстыру үшін, Ресейде ауыл шаруашылығы өндірісінің энергиямен қамтамасыз етілуі 259 кВт, Германия, Голландия, Италияда – 350 кВт, Францияда – 364 кВт, Ұлыбританияда - 404 кВт, АҚШ-та – 405 кВт құрайды. Бұл ретте, мысалы жалпы техника санының 4,9 %-ын құрайтын "Хорш", "Джон-Дир", "Кейс", "Морис" өнімділігі жоғары егу кешендері егіс алаңдарының 35,2 %-ын егеді.
ҚР-ның КО-ға кіруі КО шегінен тыс жерлерден импортталатын ауыл шаруашылығы техникаларының кедендік бажын айтарлықтай арттырды, бұл ретте, Қазақстан жағдайына қажетті no-till және mini-till технологияларын қолдануға арналған техника КО шегінде қажетті мөлшерде және номенклатурада шығарылмайды. ҚР-да құрастыру деңгейін оқшаулау бойынша жоғары талаптар, сондай-ақ, тұрақсыз өткізу нарығы ҚР-да құрастыру өндірісін құруды шектейді.
Ауыл шаруашылығы техникасының паркін жаңарту және кеңейту мақсатында лизинг құралдарын және лизинг төлемдерін субсидиялау тетігін пайдалана отырып мемлекеттік қолдауды жалғастыру қажет.
Агрохимия

2006
2007
2008
2009
2010
2011
Тракторы
132 676
134 799
137 213
156 037
156 656
155 580
Комбайны зерноуборочные
44 339
44 621
45 454
48 032
49 503
46 997
Сеялки
87 625
90 362
90 743
91599
90 960
77 187
Посевные комплексы
771
1 126
1520
1995
2 408
2651
Жатки
15 458
15 575
15 243
15 439
15 200
15 233
Источник: МСХ РК
СХТП в последние пять лет приобретается более высокопроизводительная техника ведущих мировых производителей, в результате энергообеспечение сельскохозяйственного производства возросло по сравнению с 2002 г. на 19,5 % и составило 165 лошадиных сил или 123 кВт на 100 га пашни. Для сравнения, в России энергообеспечение сельскохозяйственного производства составляет 259 кВт, в Германии, Голландии, Италии - 350 кВт, во Франции - 364 кВт, в Великобритании - 404 кВт, в США - 405 кВт. При этом, например, высокопроизводительные посевные комплексы "Хорш", "Джон-Дир", "Кейс", "Морис", составляющие 4,9 % от общего количества, засевают 35,2 % посевных площадей.
Вхождение РК в ТС значительно повысило таможенные пошлины на импортируемую из-за пределов ТС сельхозтехнику, при этом техника для применения no-till и mini-till технологий, востребованных для условий Казахстана, в пределах ТС не производится в необходимых количествах и номенклатуре. Высокие требования по локализации уровня сборки в РК, а также недостаточно стабильный рынок сбыта ограничивают создание сборочных производств в РК.
В целях обновления и расширения парка сельхозтехники необходимо продолжить государственную поддержку с использованием инструментов лизинга и механизма субсидирования лизинговых платежей.
Агрохимия

ҚР Статистика агенттігінің деректері бойынша Қазақстанда жыл сайын 87,4 мың тонна минералды тыңайтқыш пайдаланылады, осының негізінде тыңайтқыштарға қажеттілік жылына 1,8 млн. тоннаға бағаланады. Сонымен қатар, ҚР АШМ Мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекцияларының деректері бойынша гербицидтер жеткіліксіз қолданылады – жылына 30 млн. литр қажеттілік кезінде бар болғаны 8-10 млн. литр.
Қазақстан құрамында азот және фосфоры бар тыңайтқыштарды тұтынуға тең көлемде өндіреді, алайда, тыңайтқыштардың басым бөлігі экспортталады, ал ішкі сұраныс импорт есебінен қанағаттандырылады. Қазақстанда тұтынылатын калийлі тыңайтқыштар қазіргі уақытта толығымен импортталады.
Биологиялық тыңайтқыштар да жеткіліксіз пайдаланылады.
Қазақстанда жыл сайын шамамен 3,5 мың тонна пестицид өндіріледі, бұл ретте шамамен 17,5 мың тонна импортталады. Пестицидтерді тұтынудың ішкі нарық көлемі жыл сайын 21 мың тоннаға жуықты құрайды және жылына 10-12 % өсу үрдісіне ие. Пестицидтерді формуляциялауды республикада шамамен 6 жергілікті кәсіпорын жүзеге асырады.
Қазіргі бар проблемаларды шешу мақсатында минералды тыңайтқыштар құнын, сондай-ақ ауыл шаруашылығы дақылдарын гербицидтермен өңдеуге жұмсалатын шығындарды арзандату бойынша мемлекеттік қолдау шараларын жалғастыру қажет.
3.5. ҚР жағдайларына бейімделуі мүмкін бар проблемаларды шешу бойынша позитивті шетелдік тәжірибені шолу.
Әлемде халықтың көбеюі орын алуда, тиісінше тамақ өнімдерін тұтынудың қарқынды өсуімен бір уақытта су, жер, отын-энергетика ресурстары тапшылығы артуда, бұл азық-түлік өнімдеріне бағаның өсуіне әкеледі. Жалпы 2018 жылға қарай әлем халқы 7,5 млрд. адамды құрайды, яғни 2011 жылмен салыстырғанда 500 млн. адамға өседі. Тамақ өнімдерін тұтыну құрылымы өзгереді: етті, сүтті және сүт өнімдерін, балықты, көкөніс пен жемістерді тұтыну үлесі артады. Әлемде ауыл шаруашылығының алдында тұрған негізгі міндет өндірісті 2050 жылға қарай 70 %-ға арттыру болып табылады. Осы мақсатқа қол жеткізу ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігі өсуінің баяулай түсуімен және су ресурстарының шектеулі болуымен қиындайды. Ауыл шаруашылығы жерлерінің шөлейттену және тозу процесі жүруде. Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі – БҰҰ) Қоршаған орта жөніндегі бағдарламасының деректері бойынша жыртылған жерлердің үштен бірі тозуға ұшырауда, бұл 100-ден астам елдегі 1 млрд.-тан астам адамның өмір сүруіне кері әсерін тигізеді.
1998 жылы Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (бұдан әрі – ЭЫДҰ) кіретін әлемнің дамыған елдері өкілдерінің министрлері кездесуінде аграрлық сектордағы мемлекеттік саясаттың бірлескен қағидаттары туралы келісімге қол жеткізілді, оларға сәйкес мемлекеттік саясаттың қолданылатын шаралары мынадай сипатқа ие болуы тиіс:

По данным Агентства РК по статистике в Казахстане ежегодно используется 87,4 тыс. тонн минеральных удобрений, на основе чего потребность в удобрениях оценивается в 1,8 млн. тонн в год. В то же время согласно данным областных территориальных инспекций Комитета государственной инспекции МСХ РК недостаточно применяются гербициды - всего 8-10 млн. литров при потребности в 30 млн. литров в год.
Казахстан производит азот- и фосфорсодержащие удобрения в объемах, равных потреблению, однако большая часть удобрений экспортируется, а внутренний спрос удовлетворяется за счет импорта. Потребляемые в Казахстане калийные удобрения в настоящее время полностью импортируются.
Недостаточно также используются биологические удобрения.
В Казахстане ежегодно производится около 3,5 тыс. тонн пестицидов, при этом импортируется около 17,5 тыс. тонн. Объем внутреннего рынка пестицидов составляет порядка 21 тыс. тонн ежегодно и имеет тенденцию роста 10-12 % в год. Формуляцию пестицидов в республике осуществляют около 6 местных предприятий.
В целях решения существующих проблем необходимо продолжить государственную поддержку по удешевлению стоимости минеральных удобрений, а также затрат на обработку сельскохозяйственных культур гербицидами.
3.5. Обзор позитивного зарубежного опыта по решению имеющихся проблем, который может быть адаптирован к условиям РК.
Происходит рост мирового населения с интенсивным ростом потребления продуктов питания и одновременным увеличением дефицита водных, земельных, топливно-энергетических ресурсов, что приведет к росту цен на продовольствие. В целом, к 2018 году население мира составит 7,5 млрд. человек, т.е. вырастет на 500 млн. человек по сравнению с 2011 годом. Изменится структура потребления продуктов питания: увеличится доля потребления мяса, молока и молочных продуктов, рыбы, овощей и фруктов. Основной задачей, стоящей перед сельским хозяйством в мире, является увеличение производства на 70 % к 2050 году. Достижение данной цели затрудняется ввиду замедления роста урожайности сельскохозяйственных культур и ограниченности водных ресурсов. Идет процесс опустынивания и деградации сельскохозяйственных земель. По данным Программы Организации Объединенных Наций (далее - ООН) по окружающей среде деградации подвергается треть пахотных земель, что впоследствии негативно скажется на жизнедеятельности более 1 млрд. человек в более чем 100 странах.
В 1998 году на встрече министров представителей развитых стран мира, входящих в Организацию экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР), было достигнуто соглашение о совместных принципах государственной политики в аграрном секторе, согласно которым применяемые меры государственной политики должны иметь следующий характер:

1) ашықтылық: нақты айқындалған міндеттерге, шығындарға, пайдаларға және игілік алушыларға ие болуы;
2) нәтижелілік: нақты айқындалған нәтижелер;
3) оңтайлылық: шығыстар нақты айқындалған нәтижелерге қол жеткізу үшін барынша аз қажетті болуы тиіс;
4) икемділік: ауыл шаруашылығында туындайтын жағдайлардың әр түрлілігін көрсету, міндеттер мен басымдықтардағы өзгерістерге ден қоюға дайын болу, сондай-ақ қойылған нәтижелерге қол жеткізу үшін қажетті уақыт ішінде қолданылатын болуы;
5) тең мәнділік: қолдауды секторлар, фермерлер мен өңірлер арасында бөлу әсерлерін назарға алу.
ЭЫДҰ ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау саясаты азық-түлікке деген жылдам өсіп келе жатқан әлемдік сұранысты, бағалардың күрт ауытқуын және жаһандық нарықтардың өзгергіштігін ескеруі тиіс деп санайды. Сол ұйымның ЭЫДҰ елдерінің, сондай-ақ Бразилия, Қытай, Ресей, Украина және Оңтүстік Африканың статистикаларын талдау негізіндегі соңғы зерттеулерінің (2011 ж.) нәтижелері бойынша жасаған ұсынымдарында аграрлық саясатты әзірлеу кезінде акцентті мемлекеттік дотациялардан өнімділікті арттыруға, ресурстарды ұтымды пайдалануға арналған инвестицияларға ауыстыру ұсынылады.
Әлемнің әр түрлі елдерінің ауыл шаруашылығын қолдау тәжірибесін қорыту көптеген елдердің субсидиялауды ауыл шаруашылығы өндірісін қолдаудың түйінді құралы ретінде пайдаланатынын көрсетті. Алайда алдыңғы қатарлы ауыл шаруашылығы өнімдерін экспорттаушы елдер (Аустралия, Жаңа Зеландия, Аргентина, Бразилия және т.б.) өндірушілерді тікелей субсидиялауды қолдамайды.
Дамыған елдерде пайдаланылатын субсидиялау жүйелерінен аграрлық секторды мемлекеттік реттеудің мынадай негізгі нысандарын бөлуге болады: бағаны қолдау (АҚШ), гектар мен мал басына төлемдер арқылы табысты қолдау (ЕО елдері), тарихи табыс деңгейінің негізіндегі төлемдер арқылы табыстарды қолдау (Канада) және кредит берудің артықшылық режимдері (Бразилия). Әкімшілендіру тұрғысынан алғанда субсидиялаудың қарапайым түрі гектарға немесе мал басына төлеу болып табылады.
Экономиканың аграрлық секторын қолдау деңгейінің көрсеткіштері бойынша Қазақстан салыстырмалы көрсеткіштерде орташа деңгейде тұр. Ауыл шаруашылығын жалпы қолдау бұл жағдайда ауыл шаруашылығы құрылымдарына бюджеттен төлемдерді де, жанама қолдау шараларын да (мысалы, тарифтік қорғау) қамтиды.
15-сурет. Елдің ЖІӨ-сінен үлес ретінде а/ш жалпы қолдау, 2008 – 2010 жылдардағы орташа көрсеткіш, %
Дереккөз: ЭЫДҰ PSE/CSE деректер базасы; Қазақстан бойынша деректер алдын ала, түпкілікті деректер OECD Review of Agricultural Policies in Kazakhstan, 2013. OECD, Paris (Қазақстанның ауыл шаруашылығы саясатын ЭЫДҰ шолуы, 2013 жыл., Париж) жарияланатын болады.
Қазіргі уақытта ДСҰ шеңберінде ауыл шаруашылығын тікелей мемлекеттік қолдау шараларынан бас тарту бойынша үрдіс басым болуда. ДСҰ мен әлемдік аграрлық азық-түлік нарықтарында Кернс тобы елдерінің (Аустралия, Аргентина, Жаңа Зеландия, Канада және басқалары) маңызы көбірек артуда, оларда ауыл шаруашылығына тікелей субсидиялардың ең төмен деңгейі бар және саланы өндірістің бәсекеге қабілеттілігін және тиімділігін өсіру есебінен дамытуда. Ауыл шаруашылығын тікелей қолдауды пайдаланбайтын Кернс тобы елдерінің тәжірибесі субсидиялардан бас тартқаннан кейінгі кезеңдегі өндіріс факторларының жиынтық өндіргіштігінің неғұрлым жоғары өсуін көрсетеді.1
Қазақстанға қатысты бұл әрбір ел өзінің ауыл шаруашылығын қолдау жүйесін әзірлейтінін растайды, бастысы сол қолдау өндірушілерді ынталандыруы, жер мен малдардың өнімділігін арттыруы, экспортты ынталандыруы тиіс.
Аграрлық саладағы алдыңғы қатарлы елдердің қазіргі даму үрдістерін талдау Қазақстанның АӨК-сінің одан әрі дамуы мемлекеттік қолдаудың тиімділігін арттыру және аграрлық бизнесті дамыту үшін тең қолайлы жағдайлар жасау есебінен ауыл шаруашылығы өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағдарлануы тиіс екендігін көрсетті.
Сонымен қатар, дамыған елдерде ауыл шаруашылығының жеке бағыты – органикалық өнімнің өндірісі қалыптасты. Әлемдегі органикалық өнім нарығының дамуы дәстүрлі ауыл шаруашылығы өнімдерімен салыстырғанда неғұрлым жоғары және тұрақты бағаларға қарамастан барынша жоғары өсу қарқынын көрсетуде. Органикалық өндірістің отандық өнімдері әлемнің дамыған елдерінде мойындалған органикалық өндірісті сертификаттау жүйесін енгізгеннен кейін ғана шетелдік тауарларға қатысты бәсекеге қабілетті болуы мүмкін.

1) прозрачность: иметь четко определенные задачи, затраты, выгоды и благополучателей;
2) результативность: четко определенные результаты;
3) оптимальность: расходы должны быть минимально необходимыми для достижения четко определенных результатов;
4) гибкость: отражать разнообразие ситуаций, возникающих в сельском хозяйстве, быть готовыми реагировать на изменения в задачах и приоритетах, а также быть применимыми на протяжении времени, необходимого для достижения поставленных результатов;
5) равнозначность: принимать во внимание эффекты распределения поддержки между секторами, фермерами и регионами.
ОЭСР считает, что государственная политика поддержки сельского хозяйства должна учитывать быстрорастущий мировой спрос на продовольствие, резкое колебание цен и изменчивость глобальных рынков. В рекомендациях этой организации, сделанных по результатам последних исследований (2011 год) на основе анализа статистики стран ОЭСР, а также Бразилии, Китая, России, Украины и Южной Африки, предлагается при разработке аграрной политики акцент перенести с государственных дотаций на инвестиции для повышения производительности, рационального использования ресурсов.
Обобщение опыта поддержки сельского хозяйства различными странами мира показало, что большинство стран использует субсидирование в качестве ключевого инструмента поддержки сельскохозяйственного производства. Однако ведущие страны-экспортеры сельхозпродукции (Австралия, Новая Зеландия, Аргентина, Бразилия и др.) не поддерживают прямое субсидирование производителей.
В используемых системах субсидирования развитых стран можно выделить следующие основные формы государственного регулирования агросектора: поддержку цен (США), поддержку доходов через выплаты на гектар и поголовье скота (страны ЕС), поддержку доходов через выплаты на основе исторического уровня доходов (Канада) и преференциальные режимы кредитования (Бразилия). С точки зрения администрирования наиболее простым видом субсидирования являются выплаты на гектар или поголовье.
По показателю уровня поддержки аграрного сектора экономики Казахстан находится на среднем уровне в относительных показателях. Общая поддержка сельского хозяйства в данном случае включает как выплаты сельхозформированиям из бюджета, так и косвенные меры поддержки (например, тарифную защиту).
Рисунок 15.Общая поддержка с/х как доля от ВВП страны, среднее за 2008-2010 годы, %
Источник: база данных PSE/CSE ОЭСР; данные по Казахстану предварительные, окончательные данные будут опубликованы в OECDReviewofAgriculturalPoliciesinKazakhstan, 2013. OECD, Paris (обзор сельскохозяйственной политики Казахстана ОЭСР, 2013 г., Париж)
В настоящее время в рамках ВТО доминируют тенденции по отказу от прямых мер государственной поддержки сельского хозяйства. Все большее значение в ВТО и на мировых аграрно-продовольственных рынках приобретают страны Кернской группы (Австралия, Аргентина, Новая Зеландия, Канада и другие), которые имеют минимальный уровень прямых субсидий в сельском хозяйстве и развивают отрасль за счет роста конкурентоспособности и эффективности производства. Опыт стран Кернской группы, не использующих прямую поддержку сельскохозяйственного производства, показывает более высокий рост совокупной производительности факторов производства в период после отмены субсидий1.
Применительно к Казахстану это свидетельствует о том, что каждая страна разрабатывает свою систему поддержки сельхозпроизводства, главное, чтобы эта поддержка стимулировала производителей, повышала продуктивность земли и животных, стимулировала экспорт.
Анализ современных тенденций развития ведущих в аграрном отношении стран показал, что дальнейшее развитие АПК Казахстана должно ориентироваться на повышение конкурентоспособности сельскохозяйственной продукции за счет повышения эффективности государственной поддержки и создания равных благоприятных условий для развития агробизнеса.
Помимо этого в развитых странах сформировалось отдельное направление сельского хозяйства - производство органической продукции. Развитие рынка органической продукции в мире показывает достаточно высокие темпы роста, несмотря на более высокие и стабильные цены в сравнении с продукцией традиционного сельского хозяйства. Отечественные продукты органического производства могут стать конкурентоспособными по отношению к зарубежным товарам вследствие внедрения системы сертификации органического производства, признанной в развитых странах мира.

1“Distortions to Agricultural Incentivesin Australia and New Zealand” K. Anderson et al. WorldBank 2007
3.6. АӨК-нің күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдау
ҚР-да АӨК-ні дамытудың күшті жақтары қазіргі уақытта даму бағдарламаларын мемлекеттік қолдау, агротехнологияларды қолданудың жинақталған мол тәжірибесі болып табылады. АӨК-ні дамытудың әлсіз жақтары сақтау қуаттарының, логистикалық қуаттардың жеткілікті мөлшерінің болмауы, ғылыми-зерттеу тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) енгізудің төмен деңгейі, ветеринариялық қауіпсіздіктің төмен деңгейі және дамудағы басқа теңгерімсіздіктер болып табылады.
6-кесте. АӨК-ні SWOT талдау
Күшті жақтары:
- АӨК жалпы өнімінің тұрақты өсуі;
- Қазақстан бидай мен бидай ұны өндірісінде әлемдік көшбасшы болып табылады;
- Қазақстан АӨК-сіне елеулі мемлекеттік қолдау көрсетіледі;
- жер және су ресурстарымен қамтамасыз етілуі;
- органикалық өнім өндірісі мен экспортының жоғары әлеуеті.
Әлсіз жақтары:
- малдардың төмен өнімділігі;
- өсімдік шаруашылығының негізгі дақылдарының төмен шығымдылығы;
- төмен еңбек өнімділігі;
- кәсіпкерлік субъектілері рентабелділігінің төмен деңгейі;
- ҒЗТКЖ төмен енгізілуі;
- заманауи агротехнологиялық білімді таратудың төмен дәрежесі;
- қаржыландыру және сақтандыру жүйесінің төмен тиімділігі.
Мүмкіндіктері:
- бірқатар АӨК салаларында импорт алмастыруды дамыту және экспорттық әлеуетті іске асыру;
- саланы тиімді мемлекеттік қолдауды қалыптастыру;
- тауарлы балық аулауды, ІҚМ етінің экспортын, жайылымдық мал шаруашылығын, алма, майлы дақылдар және басқа өнім түрлері өндірісін дамыту.
Қауіптері мен тәуекелдері:
- сала өніміне әлемдік бағаның ішкі және сыртқы коньюнктурасының нашарлауына байланысты макроэкономикалық тәуекелдер;
- ДСҰ-ға кіруге байланысты бірқатар өнім түрлері бойынша халықаралық нарықтардағы бәсекелестіктің өсуі;
- табиғи-климаттық жағдайлардың қысқа мерзімді де, ұзақ мерзімді де қолайсыз өзгерулері (климаттың жаһандық жылынуы және осымен байланысты шөлді және шөлейтті жерлердің артуы, су ресурстары тапшылығының артуы, ауа-райы жағдайларының тұрақсыздығы және басқалар);
- өнімді нысаналы өткізу нарықтарына дейін тасымалдау нарығының әбден тозуы және осымен байланысты жеткізу құнының қымбаттауы;
- жануарлар мен өсімдіктер ауруларының таралуы және табиғи ортаның ластануы, өсімдіктердің, жануарлардың, балықтардың, жәндіктердің зиянкес түрлерінің таралуы, бұл жер, су және басқа да ресурстар қолжетімділігінің төмендеуін және жалпы сала өнімділігінің төмендеуін тудырады, ҚР АӨК экспорттық әлеуетін төмендетуі мүмкін;
- пайдаға қысқа мерзімді бағдарлану, қаржыландыру тапшылығы, ресурстарды пайдаланудың ғылыми ұсынылған нормативтерін сақтамау салдарынан жер, су, биологиялық ресурстар әлеуетінің, жануарлардың, өсімдіктер мен балықтардың генетикалық әлеуетінің сарқылуы;
- саланы тиімсіз мемлекеттік реттеу тәуекелі, бұл АШТӨ транзакциялық шығындардың өсуін, саланы дамытуды қолдауға бөлінген мемлекеттік қаражаттың тиімсіз пайдаланылуын, нарық сигналдарын бұрмалауды және өнімді өндіру мен тұтыну құрылымындағы қайшылықтарды тудыруы мүмкін.
Дереккөз: салаларды талдау

1"Distortions to Agricultural Incentivesin Australia and New Zealand" K. Anderson et al. WorldBank 2007
3.6. Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз АПК
Сильными сторонами развития АПК в РК в настоящее время являются государственная поддержка программ развития, большой накопленный опыт применения агротехнологий. Слабыми сторонами развития АПК являются отсутствие достаточного количества мощностей хранения, логистических мощностей, низкий уровень внедряемости научно-исследовательских опытно-конструкторских работ (далее — НИОКР), низкий уровень ветеринарной безопасности и другие дисбалансы в развитии.
Таблица 6. SWOT анализ АПК
Сильные стороны:
- постоянный рост валового продукта АПК;
- Казахстан является мировым лидером в производстве пшеницы и пшеничной муки;
- АПК Казахстана получает значительную государственную поддержку;
- обеспеченность земельными и водными ресурсами;
- высокий потенциал производства и экспорта органической продукции.
Слабые стороны:
- низкая продуктивность животных;
- низкая урожайность основных культур растениеводства;
- низкая производительность труда;
- низкий уровень рентабельности субъектов предпринимательства;
- низкая внедряемость НИОКР;
- низкая степень распространения современных агротехнологических знаний;
- низкая эффективность системы финансирования и страхования.
Возможности:
- развитие импортозамещения и реализация экспортного потенциала в ряде отраслей АПК;
- формирование эффективной государственной поддержки отрасли;
- развитие товарного рыбоводства, экспорта мяса КРС, отгонного животноводства, производства яблок, масличных, других видов продукции.
Угрозы и риски:
- макроэкономические риски, обусловленные ухудшением внутренней и внешней конъюнктуры мировых цен на продукцию отрасли;
- рост конкуренции на международных рынках, в связи со вступлением в ВТО по ряду видов продукции;
- неблагоприятные изменения природно-климатических условий, как краткосрочные, так и долгосрочные (глобальное потепление климата и связанное с этим увеличение пустынных и полупустынных земель, рост дефицита водных ресурсов, нестабильность погодных условий и др.);
- критический износ инфраструктуры по транспортировке продукции до целевых рынков сбыта и связанное с этим удорожание стоимости доставки;
- распространение заболеваний животных и растений и загрязнение природной среды, паразитических видов растений, животных, рыб, насекомых, что вызовет снижение доступности земельных, водных и других ресурсов и снижение продуктивности отрасли в целом, может снизить экспортный потенциал АПК РК;
- истощение потенциала земельных, водных, биологических ресурсов, генетического потенциала животных, растений и рыб в результате краткосрочной ориентации на прибыль, дефицита финансирования, несоблюдения научно-рекомендованных нормативов использования ресурсов;
- риск неэффективного государственного регулирования отраслью, что может вызвать рост транзакционных издержек СХТП, неэффективное использование государственных средств, выделенных на поддержку развития отрасли, искажение сигналов рынка и перекосы в структуре производства и переработки продукции.
Источник: анализ отраслей

5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне
қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу үшін мынадай төрт бағыт бойынша жұмыс жүргізілетін болады:
1. Қаржылық сауықтыру.
2. АӨК субъектілері үшін тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру.
3. АӨК субъектілерін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйелерін дамыту.
4. АӨК-ні мемлекеттік реттеу жүйелерінің тиімділігін арттыру.
5.1. Қаржылық сауықтыру
АӨК субъектілерінің төлем қабілеттілігін жақсарту, кредиттік жүктемесін төмендету және банкрот тәуекелдерін барынша азайту мақсатында қайта құрылымдау, қайта қаржыландыру, сондай-ақ АӨК субъектілерін бар берешектерін өтеуге қаржыландыру жолымен бір реттік қаржылық сауықтыру шараларын қабылдау қажет.
Қаржылық сауықтыру АӨК субъектісінің меншік иелері, кредит берушілер мен мемлекет тарапынан көрсетілетін қолдау шараларының көлемдері бойынша бірлескен және тең өлшемді тепе-теңдік бастамада жүргізілуі тиіс.
Кредит берушілер: АӨК субъектілерінің қаржылық міндеттемелерін қайта құрылымдауды (сыйақы мөлшерлемесін төмендету, кредиттерді қайтару мерзімдерін ұзарту, негізгі қарызын қайтару бойынша жеңілдік кезеңін ұсыну, айыппұлдарды, өсімпұлдарды, мерзімі өткен сыйақыны есептен шығару, басқа шаралар арқылы), АӨК субъектісін бар берешектерін өтеуге қайта қаржыландыруды және қаржыландыруды қамтамасыз етеді.
АӨК субъектісінің меншік иелері: кредит берушілер алдындағы міндеттемелерді толық өтегенге дейін пайданың бір бөлігін қатысушылар арасында бөлмеу, қосымша капиталдандыру, инвесторларды тарту, кредит берушілерге қаржылық сауықтыру шарттарын орындау бойынша толық жәрдем көрсету жолымен және басқа да шаралармен қолдау көрсетеді.
Мемлекет кредит берушілер мен меншік иелерінің қатысуына қарай қаржылық агент арқылы негізгі құралдарды сатып алуға және айналымдағы құралдарды толықтыруға қаржылық сауықтыруға жататын кредиттер және/немесе лизингтік міндеттемелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды ұсына отырып, оны түпкілікті төлеуші – АӨК субъектісі үшін төмендету арқылы қолдауды жүзеге асырады.
Осы қағидалармен АӨК саласындағы шаруашылық субъектілері арасында пайда болған берешектер бойынша қаржылық сауықтыру мәселелері де реттелетін болады.
АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыруды жүргізу ұйымдастырылған капитал нарықтарынан қаржы агенті тартқан қаражат, сондай-ақ ЕДБ-нің меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады. Бұл ретте, қаржылық агент тартқан қаражат басқа да кезек күттірмейтін міндеттерге пайдаланылуы мүмкін.
Қаражаттың (соның ішінде субсидиялардың) тиімді пайдаланылуын және қаржылық сауықтыру көрсеткіштері мен нәтижелеріне қол жеткізуді бақылау қаржылық агент және уәкілетті орган тарапынан жүзеге асырылады.

5. Основные направления, пути достижения целей и задач программы, соответствующие меры
Для достижения цели Программы будет проводиться работа по следующим четырем направлениям:
1. Финансовое оздоровление.
2. Повышение доступности товаров, работ и услуг для субъектов АПК.
3. Развитие государственных систем обеспечения субъектов АПК.
4. Повышение эффективности систем государственного регулирования АПК.
5.1. Финансовое оздоровление
В целях улучшения платежеспособности, снижения кредитной нагрузки и минимизации рисков банкротства субъектов АПК необходимо принять единовременные меры финансового оздоровления путем реструктуризации, рефинансирования, а также финансирования субъектов АПК на погашение имеющихся задолженностей.
Финансовое оздоровление должно проводиться на паритетных началах совместными и соизмеримыми по объемам оказываемой поддержки мерами со стороны собственников субъекта АПК, кредиторов и государства.
Кредиторы обеспечивают: реструктуризацию финансовых обязательств субъекта АПК (через снижение ставки вознаграждения, пролонгацию сроков возврата кредитов, предоставление льготного периода по погашению основного долга, списание штрафов, пеней, просроченного вознаграждения, другие меры), рефинансирование и финансирование субъектов АПК на погашение имеющихся задолженностей.
Собственники субъекта АПК оказывают поддержку путем: не распределения части прибыли между участниками до полного погашения обязательств перед кредиторами, дополнительной капитализации, привлечения инвесторов, полного содействия кредиторам по исполнению условий финансового оздоровления и другими мерами.
Государство в зависимости от участия кредиторов и собственников осуществляет поддержку, предоставляя субсидирование ставки вознаграждения через финансового агента по кредитам и/или лизинговым обязательствам, подлежащим финансовому оздоровлению, на приобретение основных средств и пополнение оборотных средств путем ее снижения для конечного плательщика – субъекта АПК.
Данными правилами будут также урегулированы вопросы финансового оздоровления по задолженностям, возникшим между хозяйствующими субъектами в сфере АПК.
Проведение финансового оздоровления субъектов АПК будет осуществляться за счет привлеченных финансовым агентом средств с организованных рынков капитала, а также собственных средств БВУ. При этом средства, привлеченные финансовым агентом, могут быть использованы на другие неотложные задачи.
Контроль за эффективным использованием средств (в том числе субсидий) и достижением показателей и результатов финансового оздоровления будет осуществляться со стороны финансового агента и уполномоченного органа.

5.2. АӨК субъектілері үшін тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру
Аталған бағыт шеңберіндегі міндеттерді шешу үшін АӨК салаларын субсидиялау табиғи-климаттық жағдайларды, өткізу нарығы мен өңірлердің даму әлеуетін ескере отырып, ауыл шаруашылығы өнімдерінің нақты түрлерін өндіру үшін ауыл шаруашылығы жерлерін оңтайлы пайдалану бойынша өңірлерді мамандандыруды ескере отырып, сараланған түрде жүргізілетін болады. Өңiрлердi мамандандыруды енгізу ескерілген егіс алқаптарының жоспарлы құрылымы осы Бағдарламаға 1-қосымшада ұсынылған.
Өңірлерді мамандандыру схемасы АӨК-де мемлекеттік саясатты сараланған түрде және неғұрлым тиімді жүргізуге мүмкіндік береді. Осыған байланысты АӨК субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын беру қағидалары өңірлерді мамандандыру схемасын ескере отырып, түзетіледі және өңірлерді мамандандыру схемасы шеңберінде ұсынылмайтын ауыл шаруашылығы өндірісін субсидиялауды кезең-кезеңмен тоқтатуды көздейтін болады.
Бұл ретте жергілікті атқарушы органдар 2016 жылға дейін дайындау кезеңін; 2017 жылдан бастап мамандандыру схемасының тиісті ұсынымдарына 50 %-ға сәйкес келетін ауыл шаруашылығы өндірісін субсидиялауды көздейтін аудандар бөлінісінде өңірлерді мамандандыру схемасына сәйкес кезең-кезеңмен ауысу жоспарларын әзірлеп, аумақтарды дамыту бағдарламаларына енгізетін болады.
Бағдарламаның бағыттарын нақтылау АӨК-нің басым бағыттарын дамыту жөніндегі шебер-жоспарларда көзделеді.
Шебер-жоспарларды іске асырудың негізгі мақсаты Бағдарламаның импортқа тәуелділікті азайту және отандық АӨК өнімдерінің экспортын ұлғайту бойынша көрсеткіштеріне қол жеткізу болып табылады. Шебер-жоспарлар Бағдарламаның жылдар бойынша және олардың мамандануын ескере отырып, өңірлер бөлісінде жоспарлы көрсеткіштерін (оның ішінде) жан-жақты бөлуді көздейтін болады.
Бұдан басқа, ҚР азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары мен тетіктері әзірленеді.
5.2.1. Өсімдік шаруашылығындағы тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
5.2.1.1. Егістік және бау-бақша жұмыстарының экономикалық қолжетімділігін арттыру
Өсімдік шаруашылығы секторының тартымдылығын арттыру мақсатында АШТӨ үшін егістік және бау-бақша жұмыстарының экономикалық қолжетімділігін арттыруға бағытталған мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру жоспарланып отыр. Белгіленген нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу үшін АШТӨ-нің жеміс-жидек бақшалары мен жүзімдіктер отырғызуға және өсіруге жұмсаған шығындарының бір бөлігін, көктемгі-егіс және жинау жұмыстарын жүргізумен байланысты шығындарын өтеу түрінде мемлекеттік қолдау көрсетілетін болады.
5.2.1.2 Тыңайтқыштардың, гербицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың экономикалық қолжетімділігін арттыру
АШТӨ-ні өсімдік шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды жүргізуге ынталандыру мақсатында минералды тыңайтқыштардың, гербицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың экономикалық қолжетімділігін арттыруға бағытталған мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру болжанады.
2017 жылдан бастап ашық және жабық топырақтағы көкөніс дақылдарын, бақша және жеміс дақылдарын өңдеуге арналған биоагенттер (энтомофагтар) мен биопрепараттар құнын арзандату жоспарлануда.

5.2. Повышение доступности товаров, работ и услуг для
субъектов АПК
Для решения задач в рамках данного направления субсидирование отраслей АПК будет производиться дифференцированно с учетом специализации регионов по оптимальному использованию сельскохозяйственных угодий для производства конкретных видов сельхозпродукции с учетом природно-климатических условий, наличия рынков сбыта и потенциала развития регионов. Планируемая структура посевных площадей с учетом внедрения специализации регионов представлена в приложении 1 к настоящей Программе.
Схема специализации регионов позволит дифференцированно и более эффективно проводить государственную политику в АПК. В связи с этим, правила предоставления мер государственной поддержки субъектам АПК будут скорректированы с учетом схемы специализации регионов и предусматривать поэтапное прекращение субсидирования сельскохозяйственного производства, не рекомендуемого в рамках схемы специализации регионов.
При этом, местными исполнительными органами будут разработаны и включены в программы развития территорий планы поэтапного перехода к субсидированию производства сельскохозяйственной продукции в соответствии со схемой специализации регионов в разрезе районов, предусматривающие до 2016 года подготовительный этап; с 2017 года субсидирование сельскохозяйственного производства, соответствующего рекомендациям схемы специализации на 50%.
Детализация направлений Программы будет предусмотрена в мастер-планах по развитию приоритетных направлений АПК.
Основной целью реализации мастер-планов является достижение показателей Программы по снижению импортозависимости и увеличению экспорта продукции отечественного АПК. Мастер-планы будут предусматривать (в том числе) подробную разбивку плановых показателей Программы по годам и в разрезе регионов с учетом их специализации.
Кроме того, будут разработаны меры и механизмы обеспечения продовольственной безопасности РК.
5.2.1. Повышение экономической доступности товаров, работ и услуг в растениеводстве
5.2.1.1. Повышение экономической доступности полевых и садовых работ
В целях повышения привлекательности сектора растениеводства планируется осуществление государственной поддержки, направленной на повышение экономической доступности для СХТП полевых и садовых работ. Для достижения установленных целевых показателей будет оказана государственная поддержка в виде возмещения части затрат СХТП на закладку и выращивание плодово-ягодных садов и виноградников, а также связанных с проведением весенне-полевых и уборочных работ.
5.2.1.2. Повышение экономической доступности удобрений, гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов
В целях стимулирования СХТП на проведение мероприятий, направленных на повышение урожайности и качества продукции растениеводства, предполагается осуществление государственной поддержки, направленной на повышение экономической доступности минеральных удобрений, гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов.
С 2017 года планируется удешевлять стоимость биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки овощных культур отрытого и закрытого грунта, бахчевых и плодовых культур.

5.2.1.3. Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің тұқымдары мен екпелерінің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Республиканың астық нарығының дамуы ғылыми негізделген нормалар бойынша қажетті көлемде дәнді дақылдардың тұқым шаруашылығының дамуын ынталандырды. Сонымен қатар, қатты бидай, сыра қайнатуға арналған арпа, бұршақ, жарма, майлы дақылдар, қант қызылшасы тәрізді дақылдар бойынша элиталық тұқым өндірісінің деңгейі оларға деген қажеттілікті толық қанағаттандырмайды.
Сондай-ақ шаруашылық жүргізуші субъектілерді, әсіресе ұсақ тұқымды дақылдардың тұқым шаруашылығы бойынша субъектілерді материалдық-техникалық жарақтандыру проблемасы бар. Тұқым шаруашылығы жүйесін ұйымдастырудың және көбейтуге берілген тұқымдар санының жеткіліксіздігі салдарынан оларды селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізгеннен кейін өндіріске жіберілген жаңа сорттар мен гибридтердің баяу енуі байқалады.
Питомник шаруашылығы жүйесін қалпына келтіру, питомниктерді техникалық және технологиялық жаңғырту, отырғызу материалын сақтау мен өткізудің сервистік орталықтарын құру, дәрі егу кешендерін салу талап етіледі.
Тауарлы шаруашылықтардың бірінші репродукциялы (1-ұрпақ гибридтері) тұқымдарға қолжетімділігін арттыру, уақтылы тұқым алмасу және тұқым жаңартуды жүргізу мақсатында 2015 жылдан бастап элиталық тұқымдарды субсидиялауды алып тастауды және бірінші репродукциялы (1-ұрпақ гибридтері) тұқымдарды субсидиялауға ауысуды көздейтін тұқым шаруашылығын субсидиялау тетігі жетілдірілетін болады. Сондай-ақ АШТӨ сатылған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің элиталық көшеттерінің құнын субсидиялау жалғастырылатын болады.
5.2.1.4. Мақтаны қайта өңдеу ұйымдарына қабылдау кезіндегі қазақстандық мақта талшығы мен шитті мақта сапасын сараптаудың экономикалық қолжетімділігін арттыру
Отандық мақта талшығы мен шитті мақтаның сапасын сараптау жөнінде көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру мақсатында сараптамалардың көрсетілген түрін жүргізуге субсидия бөлуді жалғастыру жоспарлануда. Сараптау жүргізу өнімді сертификаттауға және оны жоғары құнмен өткізуге мүмкіндік береді, бұл АШТӨ-нің және шитті мақтаны қайта өңдеушілердің кірісін сақтайды.
5.2.1.5. Тұқымдардың сорттық және егістік сапасын сараптаудың экономикалық қолжетімділігін арттыру
Өсірілетін ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығын ұлғайту және сапасын арттыру мақсатында тұқымдардың, оның ішінде, отандық АШТӨ-нің егуіне арналған тұқымдардың сорттық және егістік сапасын сараптауды қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
5.2.1.6. Өсімдік шаруашылығындағы сақтандырудың экономикалық қолжетімділігін арттыру
Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру жөнінде көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру мақсатында сақтандыру компаниялары төлеген сақтандыру төлемдерін субсидиялау нысанында АШТӨ-ні мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру жоспарланып отыр. Сақтандыру төлемдерін субсидиялаудан сақтандыру сыйақысын субсидиялауға көшудің орындылығы туралы мәселе зерделенетін болады.

5.2.1.3. Повышение экономической доступности семян и саженцев плодово-ягодных культур и винограда
Развитие зернового рынка республики стимулировало развитие семеноводства зерновых культур в необходимых по научно-обоснованным нормам объемах. Вместе с тем, по таким культурам, как твердая пшеница, ячмень пивоваренного назначения, бобовые, крупяные, масличные, сахарная свекла уровень производства элитных семян не удовлетворяет потребность в них.
Существуют также проблемы материально-технического оснащения хозяйствующих субъектов особенно по семеноводству мелкосеменных культур. Из-за недостаточности организации системы семеноводства и количества передаваемых на размножение семян после включения их в государственный реестр селекционных достижений идет медленное внедрение новых, допущенных к производству сортов и гибридов.
Требуются восстановление системы питомниководства, техническая и технологическая модернизация питомников, создание сервисных центров хранения и реализации посадочного материала, строительство прививочных комплексов.
В целях повышения доступности товарным хозяйствам семян первой репродукции (гибридов 1 поколения), проведения своевременной сортосмены и сортообновления, будет совершенствоваться механизм субсидирования семеноводства, который предусматривает с 2015 года исключение субсидирования элитных семян и переход на субсидирование семян первой репродукции (гибридов 1 поколения). Также будет продолжено субсидирование стоимости элитных саженцев плодово-ягодных культур и винограда, реализованных СХТП.
5.2.1.4. Повышение экономической доступности экспертизы качества казахстанского хлопка-волокна и хлопка-сырца при приемке на хлопкоперерабатывающие организации
С целью повышения экономической доступности услуг по экспертизе качества отечественного хлопка-волокна и хлопка-сырца планируется продолжить выделение субсидий на проведение указанного вида экспертиз. Проведение экспертиз позволяет сертифицировать продукцию и реализовать ее по более высокой стоимости, что поддерживает доходы СХТП и переработчиков хлопка-сырца.
5.2.1.5. Повышение экономической доступности экспертизы сортовых и посевных качеств семян
В целях увеличения урожайности и повышения качества выращиваемых сельскохозяйственных культур планируется обеспечить экспертизу сортовых и посевных качеств семян, в том числе предназначенных для посева отечественными СХТП.
5.2.1.6. Повышение экономической доступности страхования в растениеводстве
В целях повышения экономической доступности услуг по обязательному страхованию в растениеводстве планируется осуществление государственной поддержки СХТП в форме субсидирования страховых выплат, выплаченных страховыми компаниями. Будет изучен вопрос о целесообразности перехода от субсидирования страховых выплат к субсидированию страховых премий.

5.2.2. Астық сақтау бойынша көрсетілетін қызметтердің физикалық қолжетімділігін арттыру
2013 – 2014 жылдар кезеңінде астық сақтау инфрақұрылымын дамыту мақсатында сыйымдылықтардың барынша тапшылығын бастан кешіп отырған негізгі астық өндіруші өңір Солтүстік Қазақстан аумағында астық сақтауға арналған жаңа қуаттар салу жүзеге асырылатын болады. Осыған байланысты, қолданыстағы қуаттар кеңейтіледі және жаңа астық сақтау қоймалары салынады.
Астық нарығына мемлекеттің қатысуын күшейту мақсатында, сондай-ақ астық экспортының батыс және оңтүстік бағыттарды дамыту үшін елдің оңтүстік және батыс өңірлеріне астықты ауыстырып тиеу үшін жаңа қуаттар салу жүзеге асырылады.
Бұдан басқа, қолда бар астық сақтау қуаттарын жаңғырту, оның ішінде негізгі құралдарды жаңарту, сүрлемдік корпустардың құрылыс конструкцияларын күшейту, сондай-ақ технологиялық реконструкциялау жүргізілетін болады. 2011 – 2012 жылдары елде жалпы қуаты 1005,5 мың тонна 71 астық сақтау объектісі, оның ішінде 884,5 мың тонна – АШТӨ меншікті қаражатының есебінен және 121 мың тонна "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ қатысуы кезінде пайдалануға енгізілді.
Қазақстандық астықтың экспорттық әлеуетін ұлғайту мақсатында
2017 жылға дейін астықты батыс бағытта ауыстырып-тиеу қуаты ұлғайтылатын болады.
Қытайдың көбейіп келе жатқан халқын және тұтыну құрылымының бидайдан жасалған өнімдерді тұтынудың ұлғаюына қарай өзгеруін ескерсек, Қытай нарығы Қазақстан үшін барынша перспективалы болып табылады. Сонымен бірге Қытай Қазақстан астығын Оңтүстік Шығыс Азия елдеріне және осы бағыттағы басқа да елдерге экспорттау үшін транзиттік мемлекет ретінде қызығушылық тудырады. Осыған байланысты, астық экспортын ынталандыру үшін шығыс бағыттағы астық терминалының құрылысы жүргізілетін болады.
Қазіргі уақытта астық сақтау қуаттарына деген өз қажеттілігіміздің өсуімен қатар Ислам ынтымақтастық ұйымының Азық-түліктік өзара көмек қорын (бұдан әрі – қор) құрумен және осы мақсаттарға ҚР аумағында 2 млн. тоннаға дейін астықтың стратегиялық қорын қалыптастырумен байланысты қазақстандық астықты сатып алуға араб әлемі елдерінің тарапынан жоғары қызығушылық бар.
Осыған байланысты, 2015 – 2017 жылдар кезеңінде астықты сақтау инфрақұрылымын дамыту мақсатында астық сақтау қуаттылықтарын кемінде 700 мың тонна деңгейіне жеткізген және ұстаған жөн болмақ.
5.2.3. АШТӨ үшін судың экономикалық қолжетімділігін арттыру
Су пайдаланудың бекітілген лимиті шегінде ауыл шаруашылығы дақылдарын суару үшін су беру жөніндегі қызметтер көрсетілгені үшін су пайдаланушылардың шығындарын өтеу мақсатында АШТӨ-ні мемлекеттік қолдау жалғасатын болады.
Су пайдаланушылардың суды үнемдеу технологияларына ауысуын ынталандыру мақсатында суды беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау тетігі суармалы судың шаршы метріне субсидия мөлшерін есептеу әдістемесін өзгерту бөлігінде жетілдірілетін болады.
Бұдан басқа, әкімшілік рәсімдерді төмендету және су мөлшерін қолжетімді бағамен алуды жеңілдету мақсатында АШТӨ-ге су беру бойынша қызметтер құнын субсидиялауды тікелей су берушілерге беру жоспарланады. Бұл су шаруашылығы ұйымдарының гидромелиоративтік жүйелерді тиісінше күтіп-ұстау бойынша іс-шараларының тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.

5.2.2. Повышение физической доступности услуг по хранению зерна
В период за 2013 - 2014 годы в целях развития инфраструктуры хранения зерна будет осуществлено строительство новых мощностей для хранения зерна на территории Северного Казахстана - основного зернопроизводящего региона, испытывающего наибольший дефицит емкостей хранения. В связи с чем, будут расширены действующие мощности и построены новые зернохранилища.
В целях усиления государственного присутствия на рынке зерна, а также развития западного и южного направлений экспорта зерна будет осуществлено строительство новых мощностей для перевалки зерна в южных и западных регионах страны.
Кроме того, будут проводиться модернизация существующих мощностей хранения зерна, в том числе обновление основных средств, усиление строительных конструкций силосных корпусов, а также технологическая реконструкция. За 2011 - 2012 годы в стране был введен в эксплуатацию 71 объект по хранению зерна общей мощностью 1005,5 тыс. тонн, в том числе 884,5 тыс. тонн за счет собственных средств СХТП и 121 тыс. тонн при участии АО "НУХ "КазАгро".
В целях наращивания экспортного потенциала казахстанского зерна до 2017 года будут увеличены мощности по перевалке зерна в западном направлении.
Учитывая растущее население Китая и изменение структуры потребления в сторону увеличения потребления продуктов из пшеницы, рынок Китая является весьма перспективным для Казахстана. В то же время Китай представляет интерес как транзитное государство для экспорта казахстанского зерна в страны Юго-Восточной Азии и другие страны в данном направлении. В связи с этим, для стимулирования экспорта зерна будет осуществлено строительство зернового терминала в восточном направлении.
В настоящее время наряду с возросшей собственной потребностью в мощностях хранения зерна имеется также высокая заинтересованность со стороны стран арабского мира в приобретении казахстанского зерна с созданием Фонда продовольственной взаимопомощи Организации исламского сотрудничества (далее - фонд) и формированием в этих целях на территории РК регионального стратегического запаса зерна до 2 млн. тонн.
В этой связи в период за 2015-2017 годы, в целях развития инфраструктуры, хранения зерна целесообразны доведение и поддержание мощностей хранения зерна на уровне не менее 700 тыс. тонн.
5.2.3. Повышение экономической доступности воды для СХТП
В целях возмещения затрат водопользователей за полученные услуги по подаче воды для орошения сельскохозяйственных культур, в пределах утвержденного лимита водопользования будет продолжена государственная поддержка СХТП.
В целях стимулирования перехода водопользователей к водосберегающим технологиям будет совершенствоваться механизм субсидирования стоимости услуг по подаче воды в части изменения методики расчета размера субсидии на кубический метр поливной воды.
Кроме того, в целях снижения административных процедур и облегчения получения объемов воды по доступным ценам планируется получение субсидии стоимости услуг по подаче воды СХТП непосредственно вододателями. Это позволит повысить эффективность мероприятий по надлежащему содержанию гидромелиоративных систем водохозяйственных организаций.

5.2.4. Мал шаруашылығындағы және тауарлы балық өсірудегі тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
5.2.4.1. Малды күтіп-бағудың және мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Мал шаруашылығы саласын дамыту және АШТӨ-ні өндірісті технологиялық жаңғыртуға ынталандыру, сондай-ақ өндірілетін мал шаруашылығы өнімдерінің көлемі мен сапасын арттыру мақсатында мал шаруашылығы өнімдерін өндірушілерді мемлекеттік қолдауды жалғастыру көзделеді.
Мал шаруашылығы үшін берік азық базасын құру үшін шахталы және құбырлы құдықтарды салу және қалпына келтіру жолымен жайылымдарды суландыруға, азық дақылдарын өсіру үшін суару жүйелерін сатып алуға және енгізуге, мал шаруашылығы мен құс шаруашылығы кәсіпорындарының қажеттілігін сапалы және теңгерімді азықтармен қамтамасыз ету үшін құрама жем-шөп зауыттарын салуға арналған АШТӨ-нің инвестициялық салымдарының бір бөлігі өтелетін болады.
Мал шаруашылығында жаңа заманауи технологиялар енгізілетін болады, атап айтқанда, еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған технологиялық жабдықтар сатып алынады және енгізіледі, ауыл шаруашылығы жануарларын суаттармен қамтамасыз ету үшін қуаңшылық аймақтарында суды сақтау жүйелері енгізіледі.
"Ірі қара мал етінің экспорттық әлеуетін дамыту" жобасын іске асыру малды бордақылау инфрақұрылымын, фермерлік шаруашылықтарды құру және ірі қара малдың аналық мал басын ұлғайту жөніндегі нысаналы көрсеткіштерге сәйкес жалғастырылатын болады.
Отандық өнімдердің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін ірі, шырынды, құнарлы азық пен азық қоспаларын дайындау және сатып алу жөніндегі шығындарды арзандатуға берілетін субсидиялау жүзеге асырылатын болады.
5.2.4.2. Асыл тұқымды өнімнің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Асыл тұқымды малдардың үлес салмағын арттыру, етті малдың гендік қорын, сондай-ақ АШТӨ-дегі ауыл шаруашылығы жануарларының өнімділігі сапасын қалпына келтіру және ұлғайту мақсатында отандық және шетелдік селекцияның асыл тұқымды өнімдерін сатып алу үшін АШТӨ-ні мемлекеттік қолдау жалғасатын болады.
Бұдан басқа, ауыл шаруашылығы жануарларының сапалық құрамы мен тұқымдық сапасын жақсартумен айналысатын АШТӨ-ге асыл тұқымды аналық мал басын және асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу, сондай-ақ бордақылау алаңдарына бұқаларды сату бойынша шығындарын субсидиялау түрінде қолдау көрсетілетін болады.
Мемлекеттік қолдау қой, жылқы, түйе және құс шаруашылықтарын дамытуға да қолданылатын болады, бұл ауыл шаруашылығы жануарларының жалпы табынындағы асыл тұқымды мал басының үлесін ұлғайту үшін жағдай жасайды және олардың өнімділігін арттырады.
Отандық құс фабрикаларына асыл тұқымдық материал (тәуліктік балапан және инкубациялық жұмыртқа) сатып алу бойынша қолдау көрсетілетін болады.
Асыл тұқымды мал шаруашылығын субсидиялау 2011 жылы басталған ІҚМ етінің экспорттық әлеуетін арттыру жөніндегі жобаны одан әрі іске асыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Аталған жобаны іске асыру шеңберінде репродуктор шаруашылықтарды, бордақылау алаңдарын және етті малды көбейту жөніндегі фермерлік шаруашылықтар құру бойынша жұмыстар жалғасатын болады.

5.2.4. Повышение экономической доступности товаров, работ и услуг в животноводстве и товарном рыбоводстве
5.2.4.1. Повышение экономической доступности содержания скота и производства продукции животноводства
В целях развития отрасли животноводства и стимулирования СХТП к технологической модернизации производства, а также повышения объемов и качества производимой животноводческой продукции предполагается продолжить государственную поддержку производителей животноводческой продукции.
Для создания прочной кормовой базы для животноводства будет возмещаться часть инвестиционных вложений сельскохозяйственных товаропроизводителей на обводнение пастбищ путем строительства и восстановления шахтных и трубчатых колодцев, приобретение и внедрение поливных систем для выращивания кормовых культур, строительство комбикормовых заводов для обеспечения потребности животноводческих и птицеводческих предприятий качественными и сбалансированными кормами.
Будут внедрены новые современные технологии в животноводстве, в частности, приобретение и внедрение технологического оборудования, направленного на повышение производительности труда, внедрение системы сохранения воды в засушливых зонах для обеспечения водопоя сельскохозяйственных животных.
Будет продолжена реализация проекта "Развитие экспортного потенциала мяса крупного рогатого скота" в соответствии с целевыми показателями по созданию инфраструктуры откорма скота, фермерских хозяйств и увеличению маточного поголовья крупного рогатого скота.
Для обеспечения конкурентоспособности отечественной продукции будет осуществляться субсидирование на удешевление затрат по заготовке и приобретению грубых, сочных, концентрированных кормов и кормовых добавок.
5.2.4.2. Повышение экономической доступности племенной продукции
В целях повышения удельного веса племенных животных, восстановления и увеличения генофонда мясного скота, а также продуктивных качеств сельскохозяйственных животных у СХТП будет продолжена государственная поддержка СХТП для приобретения племенной продукции отечественной и зарубежной селекции.
Кроме этого будет оказана поддержка СХТП, занимающихся улучшением качественного состава и породных качеств сельскохозяйственных животных, в виде субсидирования затрат по содержанию племенного маточного поголовья и племенных быков-производителей, проведению селекционных и племенных работ, а также реализации бычков на откормочные площадки.
Государственная поддержка будет также распространяться на развитие овцеводства, коневодства, верблюдоводства и птицеводства, что создаст условия для увеличения доли племенного поголовья в общем стаде сельскохозяйственных животных и повысит их продуктивность.
Будет оказана поддержка отечественным птицефабрикам по приобретению племенного материала (суточных цыплят и инкубационного яйца).
Субсидирование племенного животноводства позволит обеспечить дальнейшую реализацию проекта по наращиванию экспортного потенциала мяса КРС, начатого в 2011 году.
В рамках реализации данного проекта будет продолжена работа по созданию хозяйств-репродукторов, откормочных площадок и фермерских хозяйств по разведению мясного скота.

5.2.4.3. Тауарлы балық өсірудегі тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Қазақстанда тауарлы балық өсіруді (акваөсіруді) дамыту мақсатында неғұрлым бағалы балық түрлері есебінен тауарлы балық өсіру көлемін ұлғайту және балықтың түр-түрін кеңейту үшін жағдайлар жасалатын болады.
Тауарлы балық өсіру өндірісінің 2017 жылға дейінгі әлеуеті 5,2 мың тоннаға бағаланады.
Тауарлы балық өсіруді қолдау мен дамыту үшін құнды балық түрлерінің асыл тұқымды толықтырушы-аналық балықтар табынын ұстауға субсидиялар енгізілетін болады.
Тауарлы балық өсіруді дамыту жөніндегі іс-шараларды іске асыру және белгіленген нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу үшін тауарлы балық өсіру саласындағы заңнаманы жетілдіру қажет.
5.2.4.4. Мал шаруашылығындағы сақтандырудың экономикалық қолжетімділігін арттыру
Шетелде табысты қолданылып жатқан тәжірибені ескере отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын сақтандырудың экономикалық қолжетімділігін арттыру бойынша мәселе пысықталатын болады.
5.2.5. Ауыл шаруашылығы шикізатын терең өңдеу өнімдерінің өндірісі үшін тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу саласын дамыту, өндірілетін өнім сапасын арттыру мақсатында ауыл шаруашылығы шикізатын терең қайта өңдеумен және дайын өнім өндірумен байланысты шығындарды субсидиялау арқылы мемлекеттік қолдау болжанады.
Мемлекет тарапынан жасалатын осы қолдау отандық өңдеу кәсіпорындарын ЕАЭО елдерінің кәсіпорындарымен тең жағдайға қоюға мүмкіндік береді. Нәтижесінде бәсекеге қабілетті өнім өндірісі көлемінің ұлғаюы, ішкі тұтынудағы сүттің, қант қызылшасының және жүгері дәнінің терең өңдеу өнімдері бойынша импорт үлесінің қысқаруы және кәсіпорындардың қаржы-шаруашылық қызметіне оң әсер етуі күтіледі, бұл тұтас алғанда, АӨК-нің қайта өңдеу саласын дамытуға да оң әсерін тигізеді.
5.2.6. Қаржылық көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
5.2.6.1. Кредиттер мен лизингтің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Агробизнесті тұрақты жүргізу үшін АӨК субъектілеріне (ауыл шаруашылығы техникаларының лизингін қоса алғанда) негізгі құралдарды сатып алуға және айналымдағы қаражатын толықтыруға қаражат қажет, олар негізінен қаржы институттарының қарыз қаражаты есебінен тартылады. Сонымен бірге, ауыл шаруашылығы өндірісінің ерекшелігіне байланысты (табиғат жағдайларына тәуелділік, экономиканың басқа салаларымен салыстырғандағы төмен өнімділік және рентабельділік) қаржы институттары АШТӨ-ге жоғары сыйақы мөлшерлемесімен қысқа мерзімді кредиттер береді.

5.2.4.3. Повышение экономической доступности товаров, работ и услуг в товарном рыбоводстве
В целях развития товарного рыбоводства (аквакультуры) в Казахстане будут созданы условия для роста объемов выращивания товарной рыбы и расширения ассортимента за счет наиболее ценных видов рыб.
Потенциал производства товарного рыбоводства до 2017 года оценивается в 5,2 тыс. тонн.
Для поддержки и развития товарного рыбоводства будут внедрены субсидии на содержание племенного ремонтно-маточного стада ценных видов рыб.
Для реализации мероприятий по развитию товарного рыбоводства и достижения установленных целевых показателей необходимо совершенствование законодательства в области развития товарного рыбоводства.
5.2.4.4. Повышение экономической доступности страхования в животноводстве
С учетом успешно применяемого опыта зарубежных стран будет проработан вопрос по повышению экономической доступности страхования сельскохозяйственных животных.
5.2.5. Повышение экономической доступности товаров, работ и услуг для производства продукции глубокой переработки сельхозсырья
В целях развития отрасли переработки сельхозсырья, повышения качества производимой продукции предполагается государственная поддержка через субсидирование затрат, связанных с глубокой переработкой сельхозсырья и производством готовой продукции.
Данная поддержка со стороны государства позволит поставить в равные условия отечественные перерабатывающие предприятия с предприятиями стран ЕАЭС. В результате ожидаются увеличение объемов производства конкурентоспособной продукции, сокращение доли импорта по продуктам глубокой переработки молока, сахарной свеклы и зерна кукурузы во внутреннем потреблении и оказание положительного влияния на финансово-хозяйственную деятельность предприятий, что также даст положительный эффект в целом на развитие перерабатывающей отрасли АПК.
5.2.6. Повышение экономической доступности финансовых услуг
5.2.6.1. Повышение экономической доступности кредитов и лизинга
Для стабильного ведения агробизнеса субъектам АПК необходимы средства на приобретение основных (включая лизинг сельскохозяйственной техники) и пополнение оборотных средств, которые в основном привлекаются за счет заемных средств финансовых организаций. Вместе с тем из-за особенности сельскохозяйственного производства (зависимость от природных условий, низкая производительность и рентабельность по сравнению с другими отраслями экономики) финансовые организации выдают СХТП краткосрочные кредиты с высокими ставками вознаграждения.

Айталық, ҚР Ұлттық Банкінің деректері бойынша 2006 – 2011 жылдар кезеңінде АӨК субъектілеріне берілген кредиттер бойынша орташа пайыздық сыйақы мөлшерлемесі 12-16 %-ды, ал экономиканың басқа секторларында 10-13 %-ды құрады.
Нәтижесінде АӨК субъектілері негізгі және айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша жоғары сыйақы төлейді, бұл өнім бірлігін өндірудің өзіндік құнының артуына әкеп соқтырады және оның бәсекеге қабілеттілігін төмендетеді.
АӨК субъектілері үшін қаржылық жүктемені төмендету проблемасын шешу мақсатында АӨК субъектілеріне (соның ішінде дәнді, майлы және бұршақты дақылдар өндірумен айналысатын) берілген лизинг пен кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау көзделетін болады.
Ауыл шаруашылығының техникамен жарақтануының қазіргі деңгейі оның тиімді дамуын тежеуде. Осының барлығы маусымдық ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізу мерзімдері мен сапасына теріс әсер етеді. Қажетті техниканың, жабдықтардың, арзан және ұзақ мерзімді кредит ресурстарына қолжетімділіктің жоқтығынан АӨК субъектілері ауыл шаруашылығы өнімін өндіру мен қайта өндеуде оңайлатылған технологияларды қолдануға мәжбүр. Ауыл шаруашылығы техникасының, қосалқы бөлшектердің, жабдықтардың жоғары құны, банктік кредиттердің/лизингтердің қысқа мерзімділігі АШТӨ-нің басым көпшілігіне негізгі құралдарын жаңартуға мүмкіндік бермейді.
Негізгі құралдарды сатып алуға бағытталатын кредиттік қаражаттың негізгі көлемі ЕДБ-нің және лизингтік компаниялардың қарыз (тартылған) және меншікті қаражатының есебінен жүзеге асырылады. Кредиттің/лизингтің 12-15 % орташа сыйақы мөлшерлемесін ескерсек, шаруа 7-9 жылда іс жүзінде жабдықтың/техниканың екі құнын төлейді. Бұл ретте, АШТӨ-ге берілген кредиттер бойынша ЕДБ белгілейтін қайтару мерзімдері ауыл шаруашылығы өндірісінің ерекшелігіне сәйкес келмейді, салымдардың ұзақ өтелуімен ерекшеленеді.
Осыған байланысты, қаржылық нарықта аграрлық секторда берілген кредиттердің 42 %-ы "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ еншілес акционерлік қоғамдарына келетін ахуал қалыптасқан.
ЕДБ-нің, микрокредиттік ұйымдардың және кредиттік серіктестіктердің АӨК жобаларын қаржыландыруға аз қатысуы оларда ұзақ мерзімді қорландыру көздерінің жоқ болуымен және саланың жоғары кредиттік тәуекелдерімен түсіндіріледі.
Аталған проблеманы шешу үшін Германия тәжірибесін қолдану және АӨК субъектілері үшін қолайлы шарттармен АӨК жобаларын одан әрі қаржыландыруы үшін ЕДБ-ні қорландыруға "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның қаржы институттарын пайдалану ұсынылады.
Осылайша, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның қаржы институттары АӨК субъектілеріне тікелей кредит беруді кезең-кезеңмен қысқартады, меншікті және тартылған қаражат негізінде ЕДБ-ні, микрокредиттік ұйымдарды және кредиттік серіктестіктерді қорландыруды жүзеге асырады. Бұл дамыған филиалдық желісі бар банктік инфрақұрылымды пайдалана отырып, қаржыландыруға қолжетімділікті кеңейтуге, сондай-ақ АӨК субъектілеріне тіркелген қолайлы мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімге қарыздар, сондай-ақ банктік көрсетілетін қызметтердің толық спектрін алуға мүмкіндік береді.
Ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау жөніндегі іс-шараларды іске асыру үшін мемлекеттік қолдаудың осы түрі бойынша оператор ретінде жұмыс істейтін ұйым тартылатын болады.

Так, по данным Национального Банка РК средняя процентная ставка вознаграждения по кредитам, выданным субъектам АПК за период 2006 - 2011 годы, составляет от 12 до 16 % годовых, тогда как в других секторах экономики от 10 до 13 %.
В результате субъекты АПК оплачивают высокое вознаграждение по кредитам на пополнение основных и оборотных средств, что приводит к повышению себестоимости производства единицы продукции и снижает ее конкурентоспособность.
В целях решения проблемы снижения финансовой нагрузки для субъектов АПК будет предусмотрено субсидирование ставки вознаграждения по лизингу и кредитам, выданным субъектам АПК (в том числе занятых производством зерновых, масличных и бобовых культур).
Существующий уровень технической оснащенности сельского хозяйства сдерживает эффективное его развитие. Все это отрицательно влияет на сроки и качество проведения сезонных сельскохозяйственных работ. Не имея необходимой техники, оборудования, доступа к дешевым и долгосрочным кредитным ресурсам, субъекты АПК вынуждены применять упрощенные технологии в производстве и переработке сельскохозяйственной продукции. Высокая стоимость сельхозтехники, запасных частей, оборудования краткосрочность банковских кредитов/лизинга не позволяют обновлять основные средства подавляющему большинству СХТП.
Основной объем кредитных средств, направляемых на приобретение основных средств, осуществляется за счет заемных (привлеченных) и собственных средств БВУ и лизинговых компаний. С учетом средней ставки вознаграждения кредита/лизинга 12 - 15 %, получается, что крестьянин за 7 - 9 лет выплачивает практически две стоимости оборудования/техники. При этом устанавливаемые БВУ сроки возврата по выданным кредитам СХТП не соответствуют специфике сельскохозяйственного производства, отличающейся долгой окупаемостью вложений.
В данной связи, на финансовом рынке сложилась ситуация, что 42 % выданных кредитов в аграрном секторе приходится на дочерние акционерные общества АО "НУХ "КазАгро".
Незначительное участие БВУ, микрокредитных организаций и кредитных товариществ в финансировании проектов АПК объясняется отсутствием у них долгосрочных источников фондирования и высоких кредитных рисков отрасли.
Для решения данной проблемы предлагается применить опыт Германии и использовать финансовые институты АО "НУХ "КазАгро" для фондирования БВУ для последующего финансирования ими проектов АПК на приемлемых для субъектов АПК условиях.
Таким образом, финансовые институты АО "НУХ "КазАгро" поэтапно будут сокращать прямое кредитование субъектов АПК и на основе собственных и привлеченных средств осуществлять фондирование БВУ, микрокредитных организаций и кредитных товариществ. Это позволит расширить доступ к финансированию, используя имеющуюся банковскую инфраструктуру с развитой филиальной сетью, а также субъектам АПК получать займы по приемлемой фиксированной ставке на более длительные сроки, а также полный спектр банковских услуг.
Для реализации мероприятия по субсидированию процентной ставки по лизингу сельскохозяйственной техники будет привлечена организация, которая будет выступать в качестве оператора по данному виду государственной поддержки.

5.2.6.2. АӨК субъектілерінің қаржы институттары алдындағы қарыздарын сақтандыру және кепілдендіру арқылы кредиттердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Қазіргі уақытта АӨК шағын және орта субъектілерінің шамамен 30 %-ы тиісті өтімділігі жоғары кепілзатын қамтамасыз етудің жоқ болуынан және сенімсіз қаржылық жағдайынан қаржыландыруға қол жеткізе алмауда.
Дәл осы проблеманы аграрлық өндірістегі жеке инвестициялардың тәуекелдерін төмендету үшін қарыздарды мемлекеттік кепілдендіру жүйесі мен сақтандыруды енгізу жөніндегі міндетті қоя отырып, Мемлекет басшысы "Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту – Қазақстан дамуының басты бағыты" атты 2012 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан халқына Жолдауында айтты.
Осыған байланысты, АӨК субъектілері үшін кредит ресурстарының қолжетімділігін және АӨК-ні белсенді қаржыландыру процесіне қаржы институттарын тартуды қамтамасыз ету мақсатында АӨК субъектілерінің қаржы институттары алдындағы қарыздарын сақтандыру және кепілдендіру жүйесі енгізілетін болады.
5.2.7. Басым инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Азық-түлікке өсіп жатқан жаһандық сұранысты ескере отырып, ауыл шаруашылығын ауқымды жаңғырту шеңберінде Қазақстанның АӨК-сін дамытудың басты міндеттерінің бірі жаңа өндірістік қуаттар салуға не қолданыстағыларын кеңейтуге инвестициялар тартуды ынталандыру арқылы ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндіріс көлемін ұлғайту болып табылады. Қазіргі уақытта "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ еншілес ұйымдарының жеңілдікпен кредит беру өнімдері бар және мемлекеттік қолдау бағдарламалары шеңберінде негізгі және айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін өтеу қолданылады.
Сонымен бірге, көрсетілген құралдар ауыл шаруашылығы субъектілерін АӨК-нің басым салаларында инвестициялық жобаларды іске асыруға белсенді ынталандыру үшін жеткіліксіз.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасында инвестициялық жобалардың капитал сыйымдылығын және өзін-өзі ақтау мерзімдерін төмендету үшін АӨК-нің басым секторларында жаңа өндірістік қуаттар құруға не қолданыстағыларын кеңейтуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде шығыстарды (құрылыс-монтаждау жұмыстары, жабдықтар, ауыл шаруашылығы және арнайы техникалар сатып алу) ішінара өтеу түріндегі мемлекеттік қолдау енгізілетін болады.
5.2.8. Білім беру қызметтерінің, аграрлық ғылым нәтижелері мен консультациялық көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Агробизнес субъектілеріне АӨК-дегі заманауи технологиялар мен озық ғылыми әзірлемелерге қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында отандық аграрлық ғылым жүйесін реформалау бойынша жұмыс жалғастырылатын болады.
Реформалаудың түпкілікті мақсаты АӨК-де білімді генерациялау мен бәсекеге қабілетті инновацияларды таратудың орнықты жүйесін құру болып табылады.
Отандық аграрлық ғылымды реформалаудың негізгі бағыттары мыналар болып табылады:

5.2.6.2. Повышение экономической доступности кредитов через страхование и гарантирование займов субъектов АПК перед финансовыми институтами
В настоящее время около 30 % мелких и средних субъектов АПК не имеют доступа к финансированию из-за отсутствия должного высоколиквидного залогового обеспечения и ненадежного финансового состояния.
Именно эту проблему озвучил Глава государства в Послании народу Казахстана от 27 января 2012 года "Социально-экономическая модернизация - главный вектор развития Казахстана", поставив задачу по внедрению государственной системы гарантирования и страхования займов для снижения рисков частных инвестиций в аграрное производство.
В этой связи, в целях обеспечения доступности кредитных ресурсов для субъектов АПК и привлечения финансовых организаций в процесс активного финансирования АПК будет внедрена система страхования и гарантирования займов субъектов АПК перед финансовыми институтами.
5.2.7. Повышение доступности товаров, работ и услуг в рамках реализации приоритетных инвестиционных проектов
В рамках масштабной модернизации сельского хозяйства, с учетом растущего глобального спроса на продовольствие одной из главных задач развития АПК Казахстана является увеличение объемов производства сельскохозяйственной продукции через стимулирование привлечения инвестиций на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей. В настоящее время существуют льготные продукты кредитования дочерних организаций АО "НУХ "КазАгро" и возмещение ставок вознаграждения по кредитам на пополнение основных и оборотных средств в рамках государственных программ поддержки.
Вместе с тем указанных инструментов недостаточно для активного стимулирования субъектов сельского хозяйства к реализации инвестиционных проектов в приоритетных отраслях АПК.
В этой связи в Республике Казахстан для снижения капиталоемкости и сроков окупаемости инвестиционных проектов будет внедрена государственная поддержка в виде частичной компенсации расходов (строительно-монтажные работы, приобретение оборудования, сельскохозяйственной и специальной техники) при инвестиционных вложениях, направленных на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей в приоритетных секторах АПК.
5.2.8. Повышение экономической доступности образовательных услуг, результатов аграрной науки и консультационных услуг
С целью обеспечения субъектам агробизнеса доступа к современным технологиям и передовым научным разработкам в АПК будет продолжена работа по реформированию отечественной системы аграрной науки.
Конечной целью реформирования будет являться построение устойчивой системы генерации знаний и распространения конкурентоспособных инноваций в АПК.
Основными направлениями реформирования отечественной аграрной науки будут являться:

1) ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші және экспорттаушы жетекші елдердің үлгісі бойынша салалық және ЖОО ғылымы арасындағы тығыз өзара іс-қимылға, ғылыми-зерттеу ұйымдары мен агробизнес субъектілері арасындағы өзара іс-қимыл жасаудың тиімді тетіктерін қолдана отырып әлемдік ғылыми жүйеге ықпалдасуға бағдарланған ауыл шаруашылығы зерттеулерін басқарудың жаңа жүйесін құру;
2) ұлттық ауыл шаруашылығы зерттеулері жүйесін мемлекеттік қаржыландыруды кезең-кезеңімен технологиялық көшбасшы елдердің деңгейіне дейін – саланың жалпы өнімінен кемінде 0,1 %-ға жеткізу;
3) аграрлық ғылымға дарынды жастарды тартуға және неғұрлым перспективалық ғылыми қызметкерлердің әлеуетін кәсіби іске асыру үшін жағдайлар жасауға ықпал ететін жаңа кадрлық саясат;
4) зерттеулердің сапасын арттыру, АӨК дамытудың басым бағыттары бойынша меншікті технологиялық платформаларды қалыптастыру мақсатында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-эксперименталдық ұйымдардың инфрақұрылымын кезең-кезеңімен жаңғырту.
Ғылыми зерттеулердің нәтижелігін, тиімділігін және нәтижелерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында отандық аграрлық ғылым мен білімді реформалау және дамыту мақсатында іс-шараларды қаржыландыру бойынша мемлекет қажетті жағдайлар жасайтын болады.
АӨК салаларын ғылыми қамтамасыз ету проблемаларын шешу және жүргізілетін зерттеулердің шашыраңқылығын болдырмау, міндеттер қоюда кешенді тәсіл қолдану, АӨК саласындағы ғылыми зерттеулерді бірыңғай үйлестіру үшін Аграрлық ғылым жөніндегі ұлттық ғылыми кеңес құру жоспарлануда.
Үздік әлемдік баламаларға сәйкес келетін нәтижелері бар АӨК саласындағы озық білімдерді генерациялау мен таратудың жаңа ғылыми-инновациялық жүйесін қалыптастыру үшін халықаралық деңгейдегі пәнаралық ғылыми білім беру кешенін құру бойынша жұмыс жалғастырылады.
ҒЗТКЖ нәтижелерінің практикада қолданылуын арттыру және оларды АӨК субъектілерінің іс жүзіндегі қажеттіліктеріне бағдарлау мақсатында зерттеулердің тақырыптамаларын қалыптастыру кезінде зерттелетін тақырыптамаға кешенді тәсілді, нәтижелерді тәжірибеге енгізуді және қажетті біліктілігі бар ғылыми кадрларды даярлау жөніндегі іс-шараларды көздейтін ғылыми-техникалық бағдарламалар іске асырылатын болады.
Ауыл шаруашылығында қолданбалы зерттеулерді агробизнес субъектілерінің ортақ қаржыландыруын ынталандыру жөніндегі ұсыныстар әзірленетін болады.
Ғылыми бағдарламаларды жүзеге асыру тиімділігінің негізгі өлшемшарты қойылған нәтижелерге қол жеткізуге агробизнестің ең қолайлы қатысуы арқылы олардың идеядан коммерциялау сатысына дейін жеткізілуі болып табылады.
Зерттеулердің нәтижелерін тиімді коммерциялауға дейін жеткізу мақсатында тәжірибелік және эксперименталдық жұмыстардың әдістері мен ғылыми зерттеулердің нәтижелеріне сынақтар, тәжірибелі тексерулер жүргізілуі қажет. Бұл үшін өндіріске жаңа технологияларды енгізу бойынша шаралар шеңберінде ғылыми ұйымдар зертханаларының аспаптық паркін жаңарту жөніндегі іс-шаралар, Қазақстан Республикасында перспективалы және пайдалануға рұқсат етілген отандық сорттар мен гибридтердің бастапқы тұқым шаруашылығын дамыту үшін селекциялық-тұқымдық техниканы жаңарту бойынша шаралар іске асырылады, өйткені аграрлық ғылымның ғылыми-зерттеу инфрақұрылымының моральдық ескіруі орын алған.
Өсімдік шаруашылығында өнімділіктің артуын тұрақтандыру мақсатында қуаң өңірлерде ресурсты үнемдеу, нөлдік технологияларды әзірлеу және енгізу бойынша зерттеулер көзделетін болады.
Экологиялық таза және қауіпсіз өнімдер өндіруді қамтамасыз ететін органикалық егіншілік қағидаттарында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп өсіру бойынша зерттеулер жүргізілетін болады.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік алқаптарын арттыру мақсатында "жасыл" экономикалық тиімді агротехнологияларды әзірлеу бойынша зерттеулер жүргізіледі.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының жоғары өнімді сорттары мен будандарын шығару және оларды өсірудің қарқынды технологиясын әзірлеу бойынша зерттеулер ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығын жоғарылатуға бағытталатын болады.
Ауыл шаруашылығындағы ғылыми зерттеулерді кеңейту жөніндегі шаралар шеңберінде қуаңшылыққа төзімді гендік түрлендірілген дақылдар (бидай, мақта, соя, рапс, жүгері) мәселелерін зерделеу бойынша зерттеулер жүргізілетін болады. Жануарларды азықпен үздіксіз қамтамасыз ету үшін қуаңшылыққа төзімді азықтық дақылдар іріктеледі.
Инновациялық қызметті дамыту және технологиялық жаңғыртуға жәрдемдесу мақсатында ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін ұзақ мерзімді перспективада арттыруға бағытталған нысаналы технологиялық бағдарламалар іске асырылатын болады. Бағдарламаны іске асыру ғылымның, мемлекет пен бизнестің өзара іс-қимыл жасауына негізделген.
АӨК-те жаңа озық ғылыми-технологиялық бағыттарды іске асыру шеңберінде нысаналы технологиялық бағдарламалар тетігі арқылы технологиялық болжау қорытындылары бойынша мынадай сыни технологиялар: топырақтың құнарлығын молайту, прогрессивтік суару жүйелері, мал шаруашылығын қарқынды дамыту технологиялары, ауыл шаруашылығы шикізатын терең қайта өңдеу технологиялары, инженерлік энзимология, жасушалық және гендік селекция, жасушалық және молекулярлық инженерия, биопрепараттар жасау технологиялары, өнімнің биоқауіпсіздігін қамтамасыз ету әдістері дамытылады.
АӨК бойынша нысаналы технологиялық бағдарламаларды іске асыру индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы, сондай-ақ салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын уәкілетті орган нысаналы технологиялық бағдарламаларды және басқаларды іске асыру тетігін әзірлеу бойынша жұмыс жүргізгеннен кейін ғана басталады.
Білім беру қызметтері мен аграрлық ғылым нәтижелерінің экономикалық қолжетімділігін арттыру мақсатында жаңа технологиялар мен отандық әзірлемелерді енгізу тетіктері, оның ішінде, агротехнологияларды коммерцияландыру және трансферттеу, білім тарату жүйелері қызметтерімен АӨК субъектілерін қамтуды кеңейту арқылы жетілдіріледі.
Кадрмен қамтамасыз ету саласында кадр даярлау жүйесін одан әрі жетілдіру жүргізіледі, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесін енгізу бойынша жұмыстар жалғасады.
АӨК өндірістік ұжымдарында кәсіптік стандарттарды енгізуді және оларды түзету бойынша ұсыныстарды жинақтауды жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Аграрлық мамандықтар бойынша кәсіптік стандарттарға сәйкес білім беру стандарттары жаңартылады. Жұмыс берушілердің қатысуымен тәуелсіз АӨК мамандарының біліктілігін сертификаттау орталықтары құрылады.

1) построение новой системы управления сельскохозяйственными исследованиями по образцу ведущих стран-производителей и экспортеров сельскохозяйственной продукции, ориентированной на тесное взаимодействие между отраслевой и вузовской наукой, интеграцию в мировую научную систему с применением эффективных механизмов взаимодействия между научно-исследовательскими организациями и субъектами агробизнеса;
2) поэтапное доведение государственного финансирования национальной системы сельскохозяйственных исследований до уровня стран – технологических лидеров – не менее 0,1 % от валового продукта отрасли;
3) новая кадровая политика, способствующая привлечению в аграрную науку талантливой молодежи и созданию условий для профессиональной реализации наиболее перспективных научных работников;
4) поэтапная модернизация инфраструктуры научно-исследовательских и опытно-экспериментальных организаций с целью повышения качества исследований, формирования собственных технологических платформ по приоритетным направлениям развития АПК.
В целях повышения результативности, эффективности и конкурентоспособности результатов научных исследований государством будут созданы необходимые условия по финансированию мероприятий с целью реформирования и развития отечественной аграрной науки и образования.
Для решения проблем научного обеспечения отраслей АПК и исключения разрозненности проводимых исследований, комплексного подхода в постановке задач, единой координации научных исследований в области АПК планируется создание Национального научного совета по аграрной науке.
Для формирования новой научно-инновационной системы генерации и распространения передовых знаний в сфере АПК с результатами, соответствующими лучшим мировым аналогам, будет продолжена работа по созданию трансдисциплинарного научно-образовательного комплекса международного уровня.
С целью повышения практической применимости результатов НИОКР и ориентирования на фактические потребности субъектов АПК при формировании тематик исследований будут реализовываться научно-технические программы, предусматривающие комплексный подход к исследуемой проблематике, мероприятия по внедрению результатов в практику и подготовке научных кадров необходимой квалификации.
Будут разработаны предложения по стимулированию софинансирования прикладных исследований в сельском хозяйстве субъектами агробизнеса.
Основным критерием эффективности реализации научных программ будет их доведение от идеи до стадии коммерциализации с предпочтительным участием агробизнеса в достижении поставленных результатов.
С целью доведения результатов исследований до эффективной коммерциализации необходимо проведение апробаций, опытных проверок результатов научных исследований методами опытных и экспериментальных работ, для чего в рамках мер по внедрению новых технологий в производство будут реализованы мероприятия по обновлению приборного парка лабораторий научных организаций, меры по обновлению селекционно-семеноводческой техники для развития первичного семеноводства перспективных и допущенных к использованию в Республике Казахстан отечественных сортов и гибридов, поскольку имеет место моральное старение научно-исследовательской инфраструктуры аграрной науки.
С целью обеспечения стабильности повышения урожайности в растениеводстве будут предусмотрены исследования по разработке и внедрению ресурсосберегающих и нулевых технологий в засушливых регионах.
Будут проводиться исследования по возделыванию сельскохозяйственных культур на принципах органического земледелия, обеспечивающие производство экологически чистой и безопасной продукции.
С целью увеличения посевных площадей сельскохозяйственных культур будут проведены исследования по разработке "зеленых" экономически эффективных агротехнологий.
На повышение урожайности сельскохозяйственных культур будут направлены исследования по созданию высокопродуктивных сортов и гибридов сельскохозяйственных культур и разработке интенсивных технологий их возделывания.
В рамках мер по расширению научных исследований в сельском хозяйстве будут проведены исследования по изучению вопросов засухоустойчивых генно-модифицированных культур (пшеница, хлопок, соя, рапс, кукуруза). Будут подобраны засухоустойчивые кормовые культуры для бесперебойного обеспечения животных кормами.
В целях развития инновационной деятельности и содействия технологической модернизации будут реализовываться целевые технологические программы, направленные на повышение конкурентоспособности национальной экономики в долгосрочной перспективе. Реализация программы основана на взаимодействии науки, государства и бизнеса.
В рамках реализации новых передовых научно-технологических направлений в АПК по итогам технологического прогнозирования посредством механизма целевых технологических программ получат развитие критические технологии: воспроизводство плодородия почв, прогрессивные системы орошения, технологии интенсивного развития животноводства, технологии глубокой переработки сельскохозяйственного сырья, инженерная энзимология, клеточная и геномная селекция, клеточная и молекулярная инженерия, технологии создания биопрепаратов, методы обеспечения биобезопасности продукции.
Реализация целевых технологических программ по АПК будет начата после того, как уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, осуществляющим также межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, будет проведена работа по разработке механизма реализации целевых технологических программ и др.
С целью повышения экономической доступности образовательных услуг и результатов аграрной науки будут реализовываться механизмы внедрения новых технологий и отечественных разработок, в том числе путем трансферта и коммерциализации агротехнологий, расширения охвата субъектов АПК услугами системы распространения знаний.
В области кадрового обеспечения будут проводиться дальнейшее совершенствование системы подготовки кадров, а также продолжена работа по внедрению Национальной системы квалификации.
Планируется осуществлять внедрение профессиональных стандартов в производственных коллективах АПК и аккумулировать предложения по их корректировке.
В соответствии с профессиональными стандартами будет проводиться обновление образовательных стандартов по аграрным специальностям. С участием работодателей создаются независимые центры сертификации квалификации специалистов АПК.
Планируется развивать сотрудничество с консультативной группой международных сельскохозяйственных исследований (далее – КГМСХИ) в области заимствования (трансферта) зарубежных агротехнологий, обмена генетическим материалом, обучения специалистов передовым технологиям, методикам и интеграции в международную научную среду, включающую

64 ел мен ұйымнан 15 халықаралық ғылыми-зерттеу орталығын қамтитын халықаралық ауыл шаруашылығы зерттеулерінің консультациялық тобымен (бұдан әрі – ХАШЗКТ) шетелдік агротехнологияларды алу (трансферт), генетикалық материалмен алмасу, мамандарды озық технологияларға, әдістемелерге және халықаралық ғылыми ортаға ықпалдасуға оқыту саласында ынтымақтастықты дамыту жоспарлануда.
АӨК субъектілері мен мемлекеттік құрылымдар, аграрлық ғылым мен кәсіптік білім беру жүйесі арасында тиімді кері байланысты қолдау мақсатында білім тарату жүйесінің шеңберінде АШТӨ-ні тегін консультациялық көмекпен қамтамасыз ету жөніндегі шаралар іске асырылатын болады.
5.3. АӨК субъектілерін мемлекеттік қамтамасыз ету жүйелерін дамыту
5.3.1. Фитосанитариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту
Фитосанитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында заманауи жабдықтарды қолдана отырып, карантиндік, аса қауіпті және зиянды организмдердің дамуы мен таралуының мониторингін уақтылы жүргізу, олардың таралу болжамын жасау, карантиндік зиянды организмдердің таралу ошақтарын оқшаулау мен жою және зиянды және аса қауіпті организмдерге қарсы күресу жөніндегі іс-шараларды өткізу үшін олардың таралу координаттарын айқындау қажет.
Фитосанитариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту үшін өсімдіктер карантині және аумақтың фитосанитариялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл процестерін біріздендіру мен стандарттауды қамтамасыз етудің әлемдік тәжірибесін және қалыптасқан практикасын ескере отырып, фитосанитариялық тәуекелді жүйелі талдауды (бұдан әрі – ФТТ) жүргізу қажет. Алайда, қазіргі таңда ҚР-да ФТТ жүргізу функциялары тапсырыс негізінде жүзеге асырылады, жүйелі зерттеулер жүргізілмейді. Осыған байланысты, өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жөніндегі үш мемлекеттік мекеменің (Республикалық карантиндік зертхана, Интродукциялық-карантиндік жеміс-жидек дақылдары питомнигі және Интродукциялық-карантиндік дәнді дақылдар питомнигі) бар екенін ескере отырып, осы ұйымдарды біріктіру және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің функцияларын кеңейту бойынша жұмыс жүргізілетін болады. Қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын арттыра және еңбекақы төлеуді тиісінше көтере отырып, осы мемлекеттік мекемеге ғылыми-әдістемелік мәртебе беру бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Зиянкестерді, арамшөптерді және өсімдіктер ауруларын зерттеу зертханаларын заманауи, мысалы, амплификатор сияқты жабдықтармен жарақтау жөніндегі нормативтер әзірленетін болады.
Өсімдіктер карантині бойынша іс-шараларды жүргізу және аса қауіпті зиянды организмдердің күтпеген жаппай таралуын жоюға арналған пестицидтер (ядохимикаттар) қорын сапалы және қауіпсіз сақтау мақсатында қажетті нормалар мен талаптарға сәйкес қойманы жобалау және кейіннен салу бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
"Е-Agriculture" бірыңғай автоматтандырылған басқару жүйесі пысықталып, фитосанитариялық қауіпсіздік саласындағы бірыңғай ықпалдастырылған ақпараттық жүйемен толықтырылатын болады.
Аса қауіпті зиянды организмдерге қарсы күресудің қауіпсіз әдістерін енгізу мақсатында мақта, көкөніс, жеміс, жүзім мен басқа дақылдардың қауіпті зиянкестеріне қарсы биологиялық күресу әдісін енгізуге арналған нормативтер әзірленетін болады.
АШТӨ, өсімдіктердің биологиялық алуан түрлілігі және табиғи мекендеу орындары, сондай-ақ экожүйелер үшін карантиндік, аса қауіпті және зиянды организмдерден төніп тұрған көптеген жерлердегі және күшейіп келе жатқан қатерлер республиканың өсімдіктерді қорғау және өсімдіктер карантині қызметі үшін басты проблема болып қалуда. Жаңа зиянды организмдер тұрақты түрде өзгеруде немесе белгілі зиянды организмдер климаттағы өзгерістерге байланысты неғұрлым көп таралуда және залал келтіруде, сондықтан да карантиндік, аса қауіпті және зиянды организмдерге қарсы күресу жалғастырылатын болады.
Елдің фитосанитариялық саламаттылығының күтілетін өзгерісін сипаттайтын негізгі индикативтік көрсеткіштер карантиндік және ерекше қауіпті зиянды организмдердің таралу ауданының көрсеткіштері, химиялық өңдеулерді жүргізу ауданы және оның тиімділігі болып табылады.

15 международных научно-исследовательских центров из 64 стран и организаций.
В целях поддержания эффективной обратной связи между субъектами АПК и государственными структурами, аграрной наукой и системой профессионального образования будут реализованы меры по обеспечению бесплатной консультационной помощью СХТП в рамках системы распространения знаний.
5.3. Развитие государственных систем обеспечения субъектов АПК
5.3.1. Развитие системы фитосанитарной безопасности
В целях обеспечения фитосанитарной безопасности необходимы своевременное проведение мониторинга за развитием и распространением карантинных, особо опасных и вредных организмов, составление прогноза их распространения с применением современного оборудования, определение координат их распространения для проведения мероприятий по локализации и ликвидации очагов распространения карантинных вредных организмов и борьбе с вредными и особо опасными организмами.
Для развития системы фитосанитарной безопасности, учитывая мировой опыт и сложившуюся практику обеспечения унификации и стандартизации процессов взаимодействия между государственными органами в области карантина растений и обеспечения фитосанитарной безопасности территории, необходимо проведение систематического анализа фитосанитарного риска (далее - АФР). Однако на сегодняшний день в РК функции проведения АФР осуществляются на основе заказа, систематические исследования не проводятся. В этой связи, учитывая наличие трех государственных учреждений по обеспечению карантина растений (Республиканская карантинная лаборатория, Интродукционно-карантинный питомник плодово-ягодных культур и Интродукционно-карантинный питомник зерновых культур) будет проведена работа по объединению данных организаций и расширению функций реорганизованного государственного учреждения. Будет проведена работа по приданию данному государственному учреждению научно-методического статуса с повышением квалификационных требований к работникам и соответственным повышением оплаты труда.
Будут разработаны нормативы по оснащению современным оборудованием лабораторий по исследованию вредителей, сорняков и болезней растений, например, такими как амплификатор.
В целях качественного и безопасного хранения запаса пестицидов (ядохимикатов), предназначенных для проведения мероприятий по карантину растений и ликвидации непредвиденного массового распространения особо опасных вредных организмов, будут проведены работы по проектированию и дальнейшему строительству склада в соответствии с необходимыми нормами и требованиями.
Единая автоматизированная система управления "E-Agriculture" будет доработана и дополнена единой интегрированной информационной системой в области фитосанитарной безопасности.
В целях внедрения безопасных методов борьбы с особо опасными вредными организмами будут разработаны нормативы для внедрения биологического метода борьбы против основных вредителей хлопчатника, овощных, плодовых, виноградника и других культур.
Повсеместные и усиливающиеся угрозы, исходящие от карантинных, особо опасных и вредных организмов, для СХТП, растительного биоразнообразия и естественных мест обитания, а также экосистем остаются главной проблемой для службы защиты и карантина растений республики. Постоянно идентифицируются новые вредные организмы или известные вредные организмы все больше распространяются и наносят ущерб в связи с изменениями климата, поэтому борьба с карантинными, особо опасными и вредными организмами будет продолжена.
Основными индикативными показателями, характеризующими ожидаемое изменение фитосанитарного благополучия страны, являются показатель площади распространения карантинных и особо опасных вредных организмов, площадь проведения химических обработок и ее эффективность.

Химиялық өңдеу тиімділігін жыл сайын 0,2 %-ға арттыру кезінде карантиндік және ерекше қауіпті зиянды организмдердің таралу қаупінің коэффициенті 2017 жылға қарай 0,94-ті құрайды.
Сондай-ақ, фунгицидтерді сатып алуға арналған АШТӨ шығындарын ықтимал субсидиялау бөлігінде өсімдік ауруларына қарсы күреске бағытталған іс-шараларды қаржыландыру рәсімін қайта қарау мәселесін пысықтау қажет.
5.3.2. Ветеринариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту
Ауыл шаруашылығы жануарларының барлық түрлерінің негізгі басы жеке қосалқы үй шаруашылықтарында, ұсақ тауарлы, фермерлік және кооперативтік шаруашылықтарда шоғырланған қазіргі заманғы республиканың мал шаруашылығын дамыту жағдайларында инфекциялық және инвазивтік ауруларды жою проблемасының өзектілігі едәуір өсті.
Ветеринариялық саланың проблемаларын толыққанды шешуге республика, өңірлер (оның ішінде жеке фермерлік шаруашылықтар) ауқымында жануарлардың инфекциялық және жаппай жұқпалы емес ауруларының алдын алу, профилактикасы және жою, сондай-ақ осы саладағы ветеринариялық бақылау мен қадағалауды күшейту жөніндегі іс-шаралар кешенін әзірлеу ықпал етеді.
Мемлекеттегі тұрақты эпизоотиялық ахуал республиканың ауыл шаруашылығының экспорттық әлеуетін дамытудың негізі болып табылады. Сондықтан да ветеринариялық қауіпсіздік жүйесін дамытудың негізгі мақсаттары ел аумағының орнықты ветеринариялық-санитариялық саламаттылығын қамтамасыз ету және түпкі тұтынушы, яғни адам үшін тамақ өнімінің қауіпсіздігі болып табылады.
Осы көрсеткіштерге қол жеткізуді жүйелі диагностикалық, емдеу-профилактикалық және жою іс-шараларын жүргізу есебінен, сол сияқты осы іс-шараларды жүргізу тиімділігін жақсартуға бағытталған жаңа бастамалар және жалпы ветеринариялық қауіпсіздік жүйесін жетілдіру есебінен жүзеге асыру жоспарлануда.
Қазіргі уақытта Халықаралық эпизоотиялық бюро (бұдан әрі – ХЭБ) мақұлдаған және келіскен ҚР ветеринариялық қызметін ұзақ мерзімді дамыту стратегиясы әзірленді, оның шеңберінде ХЭБ ұсынымдарын ескере отырып, жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы эпизоотияға қарсы ветеринариялық іс-шараларды өткізу стратегиясын қайта қарауға бағытталған іс-шаралар көзделген. Бұл үшін барлық мүдделі мемлекеттік органдарды тарта отырып, жануарлардың аса қауіпті ауруларын (аусыл, бруцеллез, құтыру, эхинококкоз және басқалары) бақылау, алдын алу, жою жөніндегі кешенді жоспарлар әзірленетін болады. Бұдан басқа, мұндай іс-шараларды жоспарлау ел аумағын аймақтарға бөлуді ескере отырып, эпизоотиялық қадағалау жүйесін енгізумен, енжар және белсенді бақылауды, математикалық модельдеу мен болжауды (бұдан әрі – ГАЖ-бағдарлама) қосумен қатерлерді талдау, бағалау және басқару қағидаттарына негізделетін болады. Бұдан басқа, жануарлардың аса қауіпті ауруларына, оның ішінде бруцеллезге қарсы ерекше иммундық профилактиканы пайдалану мүмкіндігі көзделетін болады. Аусылға қарсы вакцинациялау профилактикалық шара ретінде іске асырылады және осы ауру пайда болған немесе көршілес қолайсыз елдерден ену қаупі болған жағдайда, буферлік аймақты айқындау жолымен одан әрі таралуының алдын алуға бағытталатын болады. Сондай-ақ аумақ бойынша инфекция қоздырғышының айналымын айқындау үшін жалпы ел бойынша аусыл вирусының құрылымдық емес ақуызының болуына серологиялық мониторинг көзделген. Қажет болған жағдайда, вакцинациялаумен осы енуден таза аумақ мәртебесін алу үшін республиканың барлық өңірлерінде сезімтал жануарлардың әр басына вакцинациялау жүргізілетін болады. Сондай-ақ осы стратегияның шеңберінде ХЭБ-тің Орталық Азия өңірінде аусылды бақылау жөніндегі үйлестіру орталығы және елдің бенефициарларына арналған вакциналар банкі құрылады.
Зертханалық жүйеде ХЭБ ұсынатын зерттеу әдістеріне көше отырып, сынамаларды математикалық дұрыс іріктеу жүйесін енгізу және жарақтандырылуы мен мамандарының біліктілігін ескере отырып, диагностикалық зерттеулерді аудандық деңгейде жүргізу есебінен диагностикалық зерттеулер санын оңтайландыру жүргізіледі.
Бұдан басқа, профилактикалық іс-шараларды жүргізу тиімділігінің негізіне отандық биоөнеркәсіпті кезең-кезеңімен дамыта отырып, халықаралық, оның ішінде GMP/GLP стандарттарына сәйкес келетін ветеринариялық диагностикалық және иммундық профилактикалық препараттарды пайдалану жүйесі қаланады, оған әлемнің алдыңғы қатарлы өндірушілері қатысатын болады.
Сондай-ақ, мамандандырылған инсинераторларды жергілікті деңгейде, әрбір аудан орталығында және ауылдық округте пайдалана отырып, биологиялық қалдықтарды, жануарлардың өлекселерін, ветеринариялық препараттарды және диагностикумдарды жоюдың халықаралық практикасы енгізіледі.
Қосымша ветеринариялық-санитариялық профилактикалық, диагностикалық және жою іс-шараларын сәтті жүргізу үшін ветеринариялық ұйымдарды (мемлекеттік ветеринариялық зертханалар, эпизоотияға қарсы жасақ, ветеринариялық станциялар және пункттер) материалдық-техникалық жарақтандыру, сондай-ақ ветеринария саласындағы объектілерді салу (ветеринариялық зертханалар, ветеринария бойынша референттік орталық үшін зертханалық корпустар, ветеринариялық препараттардың республикалық запасын сақтауға, виварийлерге және басқаларға арналған мамандандырылған қойма үй-жайлары) жоспарланып отыр.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жүйесін жолға қою, жануарлардан алынатын өнімнің мониторингін және тамақ қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін оның болмауына жануар иесінің жауапкершілігін арттыра отырып, мал иесіне рәсімді мемлекеттік қаражат есебінен өтеусіз негізде жүргізу көзделеді. Бұдан басқа, бірдейлендіруге арналған бұйымдарды, құралдар мен атрибуттарды ICAR-да тіркелген АШТӨ-ден орталықтандырылған сатып алу жөніндегі функцияларды бекітіп беру жолымен процессингтік орталықтың рөлі күшейтіледі. Ақпараттық жүйелерді енгізумен ветеринариядағы процестерді тиімді басқару, өнімді "фермадан үстелге дейін" қағидатының негізінде өмірлік циклінің жалпы тізбегі бойынша бақылау және байқау мүмкін болады.
ҚР Мемлекеттік шекарасында инспекциялық бақылауды күшейту үшін мамандандырылған өткізу пункттерін (жануарларға арналған өткізу пункттері, жануарлардан алынған өнім мен шикізатқа арналған өткізу пункттері) айқындау және оларды материалдық-техникалық жарақтандыру қажет етіледі. Тамақ өнімдерін өндіру объектілерінде, мал шаруашылығы объектілерінде ветеринариялық-санитариялық бақылауды қатерлерді айқындау тәсілдері мен әдістерін ескере отырып жүргізу қажет етіледі. Тамақ қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қалдық заттардың болуына тамақ өнімдерінің мониторингі жүргізілетін болады, бұл түпкі тұтынушы үшін мал шаруашылығы өнімінің қауіпсіздігін арттырады.
Ветеринария ғылымындағы проблемаларды шешу үшін ХЭБ, ФАО және жалпы әлем бойынша жетекші ғылыми-зерттеу ветеринариялық орталықтарымен ынтымақтастық жолға қойылады және ветеринариялық ғылыми ұйымдарды заманауи жабдықпен материалдық-техникалық жарақтандыру жүргізіледі.
Бұдан басқа, осы Бағдарлама шеңберінде ұлттық тізілімді құру, біліктікті жоғарылату курстарын, оның ішінде шетелде ұйымдастыру мүмкіндігімен ветеринариялық мамандарды даярлауға, халықаралық тәжірибені ескере отырып, оқыту бағдарламаларын қайта қарауға және тренингтер мен экстенши-курстар үшін халықаралық сарапшыларды тартуға ерекше назар аударылады. Ветеринариялық қызметтің тартымдылығын арттыру үшін жалақы деңгейін көбейту және ветеринариялық жұмыскердің әлеуметтік мәртебесін көтеру бойынша жұмыс жүргізіледі.
Ұлттық нормативтік блокты халықаралық талаптармен үндестіру үшін ветеринариялық заңнаманы ХЭБ және ФАО ұсынымдарын ескере отырып жетілдіруге ерекше назар аударылады, онда өткізілетін жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың қауіпсіздігі үшін кәсіпкерлік субъектісінің жауапкершілігін арттыру көзделеді. Осы жұмыс шеңберінде "фермадан үстелге дейін" қағидаты бойынша ветеринариялық-санитариялық бақылау айқындалады.
Сондай-ақ мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға жататын объектілердің орнын ауыстыру, зооантропоноздық аурулардың пайда болуы және шектес мемлекеттердегі эпизоотиялық ахуалдың нашарлауы туралы уақтылы ақпараттандыруды қоса алғанда, мүдделі мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен және қоғамдық бірлестіктермен үйлестіру күшейтіледі.

При ежегодном повышении эффективности химических обработок на 0,2 % коэффициент угрозы распространения карантинных и особо опасных вредных организмов к 2017 году составит 0,94.
Также необходимо проработать вопрос по пересмотру процедуры финансирования мероприятий, направленных на борьбу против болезней растений, в части возможного субсидирования затрат СХТП на приобретение фунгицидов.
5.3.2. Развитие системы ветеринарной безопасности
В современных условиях развития животноводства республики, когда основное поголовье всех видов сельскохозяйственных животных сосредоточено в частных подворьях, мелкотоварных, фермерских и кооперативных хозяйствах, актуальность проблемы ликвидации инфекционных и инвазионных заболеваний значительно возросла.
Полноценному решению существующих проблем ветеринарной отрасли способствует разработка комплекса целевых программ по предупреждению, профилактике и ликвидации инфекционных и массовых незаразных болезней животных в масштабах республики, регионов (в том числе частных фермерских хозяйств), а также усилению ветеринарного контроля и надзора в этой сфере.
Стабильная эпизоотическая обстановка в государстве является основой развития сельскохозяйственного экспортного потенциала республики. Поэтому основными целями развития системы ветеринарной безопасности являются обеспечение стойкого ветеринарно-санитарного благополучия территории страны и безопасность пищевой продукции для конечного потребителя, т.е. человека.
Достижение данных показателей планируется осуществить как за счет проведения системных диагностических, лечебно-профилактических и ликвидационных мероприятий, так и за счет новых инициатив, направленных на улучшение эффективности проведения данных мероприятий и совершенствования системы ветеринарной безопасности в целом.
В настоящее время разработана долгосрочная стратегия развития ветеринарной службы РК, одобренная и согласованная с Международным эпизоотическим бюро (далее - МЭБ), в рамках которой предусмотрены мероприятия, направленные на пересмотр стратегии проведения противоэпизоотических ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных с учетом рекомендаций МЭБ. Для этого будут разработаны комплексные планы по контролю, профилактике, ликвидации особо опасных болезней животных (ящур, бруцеллез, бешенство, эхинококкоз и др.) с привлечением всех заинтересованных государственных органов. Кроме того, планирование таких мероприятий будет основано на принципах анализа, оценки и управления рисками с учетом зонирования территории страны, внедрения системы эпизоотического надзора, включения пассивного и активного контроля, математического моделирования и прогнозирования (далее - ГИС-программа). Кроме того, будет предусмотрена возможность использования специфической иммунопрофилактики против особо опасных болезней, в т.ч. бруцеллеза животных. Вакцинация против ящура будет реализована в качестве профилактической меры и направлена на предотвращение дальнейшего распространения этой болезни в случае вспышки или, если существует потенциальная угроза заноса из соседних неблагополучных стран, путем определения буферной зоны. Также предусмотрен серологический мониторинг на наличие неструктурных белков вируса ящура по всей стране для определения циркуляции по территории возбудителя инфекции. В случае необходимости, для получения статуса свободной территории от данного зооноза с вакцинацией будет проводиться поголовная вакцинация восприимчивых животных во всех регионах республики. Также в рамках данной стратегии будут созданы координационный центр МЭБ по контролю над ящуром в Центрально-Азиатском регионе и банк вакцин для бенефициаров страны.
В лабораторной системе будет происходить оптимизация количества диагностических исследований за счет внедрения системы математически достоверной выборки проб и проведения диагностических исследований на районном уровне в зависимости от степени оснащенности и квалификации сотрудников с переходом на методы исследования, рекомендованные МЭБ.
Кроме того, в основе эффективности проведения профилактических мероприятий будет заложена система использования ветеринарных диагностических и иммунопрофилактических препаратов, соответствующих международным стандартам, в т.ч. GMP/GLP с поэтапным развитием отечественной биопромышленности, где примут участие ведущие производители мира.
Также будет внедрена международная практика утилизации биологических отходов, трупов животных, ветпрепаратов и диагностикумов с использованием специализированных инсинераторов на местном уровне, в каждом районном центре и сельском округе.
Дополнительно для успешного проведения ветеринарно-санитарных профилактических, диагностических и ликвидационных мероприятий планируется провести материально-техническое оснащение ветеринарных организаций (государственных ветеринарных лабораторий, противоэпизоотического отряда, ветеринарных станций и пунктов), а также строительство объектов в сфере ветеринарии (ветеринарных лабораторий, лабораторных корпусов для референтного центра по ветеринарии, специализированных складских помещений для хранения республиканского запаса ветеринарных препаратов, вивария и других).
Для налаживания системы идентификации сельскохозяйственных животных, обеспечения мониторинга продукции животного происхождения и пищевой безопасности будет предусмотрено проведение процедуры за счет государственных средств на безвозмездной основе владельцу скота, при этом повысив ответственность хозяина животного за отсутствие такового. Кроме того, будет усилена роль процессингового центра путем закрепления функции по централизованному закупу изделий, средств и атрибутов для идентификации у СХТП, зарегистрированных в ICAR. С внедрением информационных систем станет возможным эффективно управлять процессами в ветеринарии, контролировать и отслеживать продукцию по всей цепочке жизненного цикла на основе принципа "от фермы до стола".
Для усиления инспекционного контроля на Государственной границе РК потребуются определение специализированных пунктов пропуска (пункты пропуска для животных, пункты пропуска для продукции и сырья животного происхождения) и их материально-техническое оснащение. Проведение ветеринарно-санитарного контроля с учетом приемов и методов определения рисков на объектах производства пищевой продукции, животноводческих объектах. Для обеспечения пищевой безопасности будет проводиться мониторинг пищевой продукции на наличие остаточных веществ, что повысит безопасность животноводческой продукции для конечного потребителя.
Для решения проблем в ветеринарной науке будет налажено сотрудничество с МЭБ, ФАО и ведущими научно-исследовательскими ветеринарными центрами по всему миру и проведено материально-техническое оснащение ветеринарных научных организаций современным оборудованием.
Кроме того, в рамках данной Программы будет особо уделено внимание подготовке ветеринарных специалистов с возможностью создания национального реестра, организации курсов повышения квалификации, в т.ч. и за рубежом, пересмотру программ обучения с учетом международного опыта и привлечению международных экспертов для тренингов и экстеншн-курсов. Для повышения привлекательности ветеринарной службы будет проведена работа по увеличению уровня заработных плат и поднятию социального статуса ветеринарного работника.
Особо будет уделено внимание совершенствованию ветеринарного законодательства с учетом рекомендаций МЭБ и ФАО для гармонизации национального нормативного блока с международными требованиями, где будет предусмотрена повышенная ответственность субъектов предпринимательства за безопасность реализуемых животных, продукции и сырья животного происхождения. В рамках данной работы будет определен ветеринарно-санитарный контроль по принципу "от фермы до стола".
Также будет усилена координация с заинтересованными государственными органами, международными организациями и общественными объединениями, включая своевременное информирование о перемещениях подконтрольных госветсанконтролю объектов, возникновении зооантропонозных болезней и ухудшении эпизоотической ситуации в сопредельных государствах.

5.4. АӨК-ні мемлекеттік реттеу жүйелерінің тиімділігін арттыру
5.4.1. Ауыл шаруашылығына агрохимиялық қызмет көрсету тиімділігін арттыру
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету және олардың құнарлылығын арттыру жолдарының бірі олардың агрохимиялық жай-күйін нақты бақылау болып табылады.
Топырақты агрохимиялық зерттеп-қарау 2000 жылдан бастап жүргізілуде. 2000 – 2011 жылдары 19,1 млн. гектар немесе республиканың егістік алаңының 78%-ы зерттеп қаралды.
Топырақ құнарлылығының агрохимиялық жай-күйін бақылау үшін топырақты агрохимиялық зерттеп-қарауды белгілі циклділікпен жүргізу қажет, ол ҚР үшін суармалы егіншілік жағдайларында бес жылда бір рет және тәлімі (суарылмайтын) егіншілік жағдайларында жеті жылда бір рет жүргізуді құрайды.
Мұндай циклділік зерттеп-қараудың бірінші турын аяқтауды жеделдетуге және құнарлылық деңгейі бойынша базалық көрсеткіштерді қалыптастыруға мүмкіндік береді. Алайда, агрохимиялық зерттеп-қараудың 1,5 млн. гектардан аспайтын алаңдағы қолданыстағы жыл сайынғы көлемі мұндай циклділікті сақтауға мүмкіндік бермейді.
Көрсетілген циклділікке қол жеткізу үшін кемінде 3,5 млн. гектар алаңдағы топырақты жыл сайын агрохимиялық зерттеп-қарауды қамтамасыз ету қажет.
Топырақ құнарлылығының агрохимиялық мониторингін жүргізу өлшемшарттарының бірі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің агрохимиялық жай-күйі туралы ақпараттық деректер банкін жүргізу және егістік топырақтың гумуспен, қоректі заттардың жылжымалы нысандарымен қамтамасыз етілуінің агрохимиялық картограммаларын құру болып табылады. Картограммалар негізінде минералды тыңайтқыштарды ұтымды пайдалану және топырақ құнарлылығын сақтау жөніндегі ұсынымдар әзірленеді.
Деректер банкі және агрохимиялық картограммалар топырақ құнарлылығының сақталуын 5-7 жылдан кейін қайталама тексеру кезінде бақылау үшін негіз болады.
Алдағы уақытта топырақты агрохимиялық зерттеп-қарау жөніндегі қорытындыларды жерді пайдалану және қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторларға беру жоспарлануда, олардың негізінде инспекторлар жер учаскесі топырақ құнарлылығының айтарлықтай төмендеуі туындайтындай ұтымсыз пайдаланылған жағдайда ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді алып қоюға дейінгі әкімшілік сипаттағы шаралар қабылдайтын болады.
5.4.2 Суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін мониторингтеу мен бағалау тиімділігін арттыру
Суармалы жерлердің өнімділігін арттыру және оларды ұтымды пайдалану үшін олардың жай-күйіне тұрақты мелиорациялық мониторинг қажет.
Қазіргі уақытта суармалы жерлердің жалпы алаңының 70 %-ы мониторингпен қамтылған. Барлық суармалы жерлерді мелиорациялық мониторингпен қамти отырып зерттеп-қаралатын жерлер алаңын кеңейту қажет.
Суармалы жерлерді мониторингтеу нәтижесі жерасты сулары деңгейінің орналасу тереңдігі, олардың минералдануы карталарын және топырақтың сорлануы карталарын жасау болып табылады. Осы материалдардың негізінде суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін бағалау жүргізіледі және оларды жақсарту мен суды және жерді ұтымды пайдалану жөніндегі ұсынымдар әзірленеді.

5.4. Повышение эффективности систем государственного регулирования АПК
5.4.1. Повышение эффективности агрохимического обслуживания сельского хозяйства
Одним из путей обеспечения рационального и эффективного использования земель и повышения их плодородия является четкий контроль над агрохимическим состоянием земель сельскохозяйственного назначения.
Агрохимическое обследование почв проводится с 2000 года. За 2000 - 2011 годы обследовано 19,1 млн.га или 78 % от площади пашни республики.
Для контроля над агрохимическим состоянием плодородия почв необходимо проведение агрохимического обследования почв с определенной цикличностью, которая для РК составляет один раз в пять лет в условиях орошаемого и один раз в семь лет в условиях богарного (не орошаемого) земледелия.
Такая цикличность позволит ускорить завершение первого тура обследований и сформировать базовые показатели по уровню плодородия. Однако существующий ежегодный объем агрохимического обследования почв на площади не более 1,5 млн. га не позволяет соблюдать данную цикличность.
Для достижения указанной цикличности необходимо обеспечить проведение ежегодного агрохимического обследования почв на площади не менее 3,5 млн. га.
Одними из критериев проведения агрохимического мониторинга плодородия почв являются ведение информационного банка данных об агрохимическом состоянии земель сельскохозяйственного назначения и составление агрохимических картограмм обеспеченности пахотных почв гумусом, подвижными формами питательных элементов. На основе картограмм разрабатываются рекомендации по эффективному и рациональному использованию минеральных удобрений и сохранению плодородия почв.
Банк данных и агрохимические картограммы служат основой для контроля за сохранением плодородия почв при повторном обследовании через 5-7 лет.
В дальнейшем планируется заключения по агрохимическому обследованию почв выдавать государственным инспекторам по использованию и охране земель, на основании которых они будут принимать меры административного характера вплоть до изъятия земель сельскохозяйственного назначения в случае нерационального использования земельного участка, повлекшее существенное снижение плодородия почв.
5.4.2. Повышение эффективности мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель
Для повышения продуктивности орошаемых земель и их рационального использования необходим постоянный мелиоративный мониторинг за их состоянием.
В настоящее время мониторингом охвачены 70 % орошаемых земель от общей их площади. Необходимо расширить площадь обследуемых земель с охватом мелиоративным мониторингом всех орошаемых земель.
Результатом проведения мониторинга орошаемых земель является составление карт глубин залегания уровня грунтовых вод, их минерализации и карт засоления почвогрунтов. На основе этих материалов проводится оценка мелиоративного состояния орошаемых земель и разрабатываются рекомендации по их улучшению и рациональному использованию воды и земли.

5.4.3. Ауыл шаруашылығы дақылдарын мемлекеттік сорттық сынау тиімділігін арттыру
"Ауыл шаруашылығы дақылдарын сорттық сынау жөніндегі мемлекеттік комиссия" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) басты міндеттері ауыл шаруашылығы дақылдарының шаруашылық - құнды белгілері мен қасиеттерінің кешені бойынша ең жақсы сорттарын анықтай отырып, жаңа отандық және шетелдік селекция сорттарының шаруашылық пайдалылығына мемлекеттік сынауды және патент қабілеттілігіне сараптаманы ұйымдастыру мен жүргізу болып табылады.
Қазіргі сәтте республикада Мемлекеттік комиссияның құрамында 12 облыстық, 3 өңірлік инспектура, 3 мемлекеттік сорт станциясы және 73 сорт сынау учаскесі жұмыс істейді.
Мемлекеттік сорт сынау учаскелерінің зертханалық, ауыл шаруашылығы (оның ішінде мамандандырылған) техникасымен және жабдықтарымен жарақтануы проблема болып қалуда, ол қазіргі уақытта қажеттіліктің 46 %-ын құрайды.
Мемлекеттік сорт сынау учаскелерін материалдық-техникалық жарақтандырудың және зертханалық жабдықтың жақсартылуы сыналатын сорттарға шаруашылық пайдалылық және патент қабілеттілік тұрғысынан сапалы бағалауды жүргізуге, жүргізілетін талдаулар бойынша шынайы деректер алуға мүмкіндік беретінін атап өту қажет. Сорт сынау процесінің техникалық жарақтануы оны тиімді дамытудың басты факторы болып табылады, ауыл шаруашылығын жүргізудің аймақтық жүйесі ұсынған барлық агротехникалық жұмыстарды толық көлемде уақтылы орындау есебінен сорт сынауды жүргізу сапасын арттырады. Бұл өндіріске енгізу үшін жоғары өнімді сорттарды анықтауға мүмкіндік береді, ол өсімдік шаруашылығы өнімінің өндіріс көлемін арттыруға септігін тигізеді.
Сондай-ақ, осы Бағдарлама шеңберінде біліктілікті арттыру курстарын, оның ішінде шетелде ұйымдастыру, сондай-ақ шет елдерге іссапарларға қатысу мүмкіндігімен, сорттық сынау саласында мамандарды даярлауға ерекше назар аударылатын болады.
5.4.4. АӨК субъектілері үшін мемлекеттік қызметтер көрсету жүйесін дамыту
АӨК субъектілері үшін мемлекеттік қызметтер көрсету жүйесін дамыту мақсатында мемлекеттік қызмет көрсетуді автоматтандыру және мемлекеттік органдардың халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы қызметтер көрсету бойынша қызметін жандандыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру жоспарлануда.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді автоматтандыру
Қазіргі заманда мемлекеттік билік органдары әлемде ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды халыққа қызмет көрсету сапасын арттыру мақсатында кеңінен пайдалануда.
Қазақстан аумағының үлкен екенін және ауылдық елді мекендер арасы қашық екенін ескере отырып, онда жаңа компьютерлік технологияларды қолдану АШТӨ-нің және ауыл тұрғындарының еңбек шығындарын төмендету үшін қажет болып табылады.
Қазіргі уақытта ауыл шаруашылығы саласында тек екі көрсетілетін қызмет ішінара автоматтандырылған, бұл ҚР АШМ көрсететін барлық мемлекеттік қызметтердің 4 %-ын құрайды.
Тиісінше, Қазақстанда мемлекеттік қызметтерді электрондық форматта көрсету аясын кеңейтудің даму әлеуеті бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді халыққа қызмет көрсету орталықтарына беру
Мемлекеттік қызметтер көрсету кезіндегі неғұрлым маңызды міндеттердің бірі билік өкілдерінің көрсетілетін қызметтер алушылармен байланыстарын жою, сондай-ақ "жалғыз терезе" қағидатын пайдалана отырып, тұтынушы үшін көрсетілетін қызметті алу процесін жеңілдету болып табылады.

5.4.3. Повышение эффективности государственного сортоиспытания сельскохозяйственных культур
Главными задачами Государственного учреждения "Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур" (далее - Госкомиссия) являются организация и проведение государственных испытаний на хозяйственную полезность и экспертизы на патентоспособность новых сортов отечественной и зарубежной селекции с выявлением лучших сортов сельскохозяйственных культур по комплексу хозяйственно-ценных признаков и свойств.
На данный момент в республике в составе Госкомиссии работают 12 областных, 3 региональных инспектуры, 3 госсортостанции и 73 сортоиспытательных участка.
Проблемой остается оснащенность госсортоучастков лабораторной, сельскохозяйственной (в т.ч. специализированной) техникой и оборудованием, которая составляет в настоящее время 46 % от потребности.
Необходимо отметить, что улучшение материально-технического оснащения госсортоучастков и лабораторного оборудования даст возможность проводить качественную оценку испытываемых сортов на хозяйственную полезность и патентоспособность, получить достоверные данные по проводимым анализам. Техническая оснащенность процесса сортоиспытания является главным фактором эффективного его развития, повышает качество проведения сортоиспытаний за счет своевременного выполнения в полном объеме всех агротехнических работ, рекомендованных зональной системой ведения сельского хозяйства. Это дает возможность выявить высокопродуктивные сорта для внедрения в производство, что позволит увеличить объемы производства растениеводческой продукции.
Также в рамках данной Программы будет особо уделено внимание подготовке специалистов в сфере сортоиспытания с возможностью организации курсов повышения квалификации, в т.ч. за рубежом, а также участия в зарубежных командировках.
5.4.4. Развитие системы оказания государственных услуг для субъектов АПК
В целях развития системы государственных услуг для субъектов АПК планируется осуществление мероприятий по автоматизации государственных услуг и активизации деятельности госорганов по оказанию услуг через центры обслуживания населения.
Автоматизация государственных услуг
В современном мире информационные и телекоммуникационные технологии широко используются органами государственной власти в целях повышения качества оказания услуг населению.
В Казахстане с его огромной территорией и большими расстояниями между сельскими населенными пунктами применение новых компьютерных технологий является необходимым для снижения трудозатрат СХТП и сельского населения.
В настоящее время в сфере сельского хозяйства частично автоматизировано только две услуги, что составляет 4 % от всех государственных услуг, оказываемых МСХ РК.
Соответственно расширение сферы оказания государственных услуг в электронном формате имеет большой потенциал для развития в Казахстане.
Передача государственных услуг в центры обслуживания населения
Одними из наиболее существенных задач при оказании государственных услуг являются исключение контактов представителя власти с получателями услуг, а также упрощение процесса получения услуг для потребителя с использованием принципа "одного окна".

5.4.5. Ауыл шаруашылығында техникалық реттеу жүйесін дамыту
Адамның өмірі мен денсаулығы және қоршаған орта үшін өнімнің қауіпсіздігін, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, бизнеске қысымды төмендету, нарыққа импорттық өнімнің түсуін шектеу мақсатында техникалық регламенттер қабылданған.
Техникалық регламенттер тұтынушылар үшін тұтынылатын өнім қауіпсіздігінің кепілі, ал өндірушілер, импорттаушылар мен өткізушілер үшін біріншілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттің талаптарын толық қамтитын құжат болып табылады.
ЕАЭО-да АӨК саласындағы интеграциялық процестерді тереңдету және жеделдету мақсатында КО-ның 7 техникалық регламенті бекітілді, ЕАЭО-ның тағы 6 техникалық регламентін қосымша әзірлеу қажет.
ЕАЭО-ның техникалық регламенттері кедендік аумақта тікелей қолданылады және барлық бес ел үшін бірыңғай талаптар белгілейді.
ЕАЭО-ның техникалық регламенттері қабылданған соң, осы техникалық регламенттің талаптарын сақтай отырып өндірілген өнімдердің ЕАЭО аумағы бойынша қандай да бір шектеусіз, құжаттарды қосымша растаусыз және қайта ресімдеусіз орын ауыстыруына болады.
Техникалық регламенттердің талаптарын орындау үшін халықаралық және еуропалық стандарттармен үндестірілген, кейіннен мемлекетаралық стандарттар етіп қайта пысықталатын АӨК өнімдерінің түрлеріне арналған стандарттардың бірыңғай тізбелері қалыптастырылған.
Сондай-ақ республикалық ветеринариялық зертханалардың сынау зертханаларын АӨК өнімдерін бірдейлендіру үшін қажетті жабдықтармен және қосалқы материалдармен жарақтандыруды жүргізу қажет.
5.4.6. АӨК-дегі мемлекеттік бақылау және қадағалау жүйесінің тиімділігін арттыру
Мемлекет басшысының мемлекеттік бақылау және қадағалау жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі тапсырмаларын іске асыру, сондай-ақ кәсіпкерлерге ҚР АШМ-нің АӨК-дегі мемлекеттік инспекция және ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеттерінің тарапынан тексерулерді жоспарлауды жүйелендіру және олардың санын азайту бөлігінде әкімшілік қысымды төмендету мақсатында мыналар жоспарланып отыр:
1) алдын алу-профилактикалық сипаттағы шаралардың тиімділігін арттыру:
алдын алу-профилактикалық сипаттағы шаралардың тиімділігін арттыру бұзушылықтарды анықтаған кезде бақылау-қадағалау жүйесінің акценттерін әкімшілік жазаларды салудан нұсқамалар беруге көшіруді көздейді;
нұсқамаларды қолдану бақылау және қадағалау субъектілеріне бұзушылықтарды нұсқамада белгіленген мерзімдерде уақтылы жоюға және тиісінше әкімшілік жаза салудан құтылуға мүмкіндік береді;

5.4.5. Развитие системы технического регулирования в сельском хозяйстве
В целях обеспечения безопасности продукции для жизни и здоровья человека и окружающей среды, национальной безопасности, снижения давления на бизнес, ограничения доступа на рынок импортной продукции приняты технические регламенты.
Технические регламенты для потребителей являются гарантией безопасности потребляемой продукции, а для производителей, импортеров и реализаторов – документами, содержащими исчерпывающие требования государства для обеспечения безопасности первых.
В целях углубления и ускорения интеграционных процессов в ЕАЭС в области АПК утверждены 7 технических регламентов ТС, дополнительно необходимо разработать еще 6 технических регламентов ЕАЭС.
Технические регламенты ЕАЭС будут иметь прямое действие на таможенной территории и устанавливать единые требования для всех пяти стран. С принятием технических регламентов ЕАЭС продукция, произведенная с соблюдением требований этого технического регламента, может перемещаться по территории ЕАЭС без каких-либо ограничений, дополнительных подтверждений и переоформления документов.
Для выполнения требований технических регламентов сформированы единые перечни стандартов для видов продукции АПК, гармонизированных с международными или европейскими стандартами, которые в последующем будут перерабатываться в межгосударственные стандарты.
Также необходимо провести оснащение испытательных лабораторий республиканских ветеринарных лабораторий оборудованием и вспомогательными материалами, необходимыми для проведения идентификации продукции АПК.
5.4.6. Повышение эффективности системы государственного контроля и надзора в АПК
В целях реализации поручений Главы государства по повышению эффективности системы государственного контроля и надзора, а также снижения административного давления на предпринимателей в части систематизации планирования проверок и снижения их количества со стороны комитетов государственной инспекции в АПК и ветеринарного контроля и надзора МСХ РК планируется:
1) повысить эффективность мер предупредительно-профилактического характера:
- повышение эффективности мер предупредительно-профилактического характера подразумевает перенос акцентов системы контроля – надзора при выявлении нарушений с наложения административных взысканий на выдачу предписаний;
- применение предписаний дает возможность субъектам контроля и надзора своевременно устранить нарушения в установленные предписанием сроки и, соответственно, избежать наложения административного взыскания;

2) тәуекелдерді басқару жүйесін ескере отырып, бақылау-қадағалау субъектілерін тексерулер жоспарына енгізу процесін автоматтандыру.
Қазіргі уақытта тексерулер жоспары тәуекелдерді басқару жүйесін ескере отырып жасалады, яғни тексерулерді жүргізу өлшемшарттары айқындалған, бақылау және қадағалау субъектілері тәуекел топтары бойынша бөлінген, әрбір тәуекел тобы үшін тексерулер жүргізу мерзімділігі айқындалған.
Сонымен бірге, қазіргі уақытта тексерулер жоспарларын қалыптастыру кезінде субъективті тәсілді қолдану ықтималдылығы бар. Жоспарларды қалыптастыру кезінде субъективизмді барынша болдырмау үшін бақылау-қадағалау субъектілерін тексерулер жоспарына енгізуді тәуекелдерді басқару жүйесін ескере отырып автоматтандыру ұсынылады.
5.4.7. Органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің өндірісін және айналымын дамыту үшін жағдайлар жасау
Республикада органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің өндірісін және айналымын дамыту, сондай-ақ органикалық өнімнің экспорттық әлеуетін іске асыру үшін органикалық өнімді өндіру және сертификаттау жүйесінің жұмыс істеуіне арналған жағдайлар жасау қажет.
Органикалық өнімді өндіру мен өткізудің құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық негіздерін айқындайтын нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу мәселесін зерделеу бірінші кезектегі мәселе болып табылады.
Органикалық ретінде таңбаланған тауарлар мен шикізатқа тұтынушылардың сенімділігін қамтамасыз ету мақсатында органикалық өнімді өндірудің барлық кезеңдерінде бақылау жүйесін, органикалық өнім өндіруді, қайта өңдеуді инспекциялау және сертификаттау, өндіріс субъектілерін тіркеу рәсімдерін енгізу қажет.
Органикалық өнім өндіруді мемлекеттік қолдау тетіктерін әзірлеу қажет.
5.4.8. Ауыл шаруашылығы кооперациясын дамыту
Мемлекет басшысының кооперацияның дамуына бөгет жасайтын тосқауылдарды жоюға қатысты тапсырмасын орындау мақсатында талдау жүргізілді және елдегі кооперация процесін тежейтін мынадай тосқауылдар анықталды:
1) коммерциялық емес ұйымдар нысанында құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтерінде табысты бөлу мүмкіндігінің жоқтығы;
2) нормативтік құқықтық базаның жетілмегені;
3) кооперативтер қызметінің айқын болмауы, кооператив мүшелерінің алдау тәуекелі ретіндегі бір-біріне сенімсіздігі;
4) ішкі рәсімдердің шектен тыс реттелуі.
Көрсетілген тосқауылдарды жою мақсатында Қазақстан Республикасының кооперацияны дамыту мәселелері жөніндегі қолданыстағы заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу болжанады.
Бұл ретте, АШТӨ-ні субсидиялау мәселелері де фермерлерді кооперативтендіру міндеттерімен өзара тығыз байланыста болады.

2) автоматизировать процесс включения субъектов контроля-надзора в план проверок с учетом системы управления рисками.
В настоящее время план проверок составляется с учетом системы управления рисками, то есть определены критерии проведения проверок, субъекты контроля и надзора распределены по группам рисков, определена периодичность проведения проверок для каждой группы риска.
Вместе с тем, в настоящее время существует вероятность применения субъективного подхода при формировании планов проверок. Чтобы максимально избежать субъективизма при формировании планов предлагается автоматизировать процесс включения субъектов контроля-надзора в план проверок с учетом системы управления рисками.
5.4.7. Создание условий для развития производства и оборота органической сельскохозяйственной продукции
Для развития производства и оборота органической сельскохозяйственной продукции в республике, а также реализации экспортного потенциала органической продукции необходимо создание условий для функционирования системы производства и сертификации органической продукции.
Первостепенным является изучение вопроса разработки нормативных правовых актов, определяющих правовые, экономические и организационные основы производства и реализации органической продукции.
Необходимо внедрение системы контроля на всех этапах производства органической продукции с целью обеспечения уверенности потребителей в продуктах и сырье, маркированных как органические, процедур инспекции и сертификации производства, переработки органической продукции, регистрации субъектов производства.
Требуется разработка механизмов государственной поддержки производства органической продукции.
5.4.8. Развитие сельскохозяйственной кооперации
В целях исполнения поручения Главы государства касательно устранения барьеров, препятствующих развитию кооперации, был проведен анализ и выявлены следующие основные барьеры, сдерживающие процесс кооперации в стране:
1) отсутствие возможности распределения прибыли в сельскохозяйственных кооперативах, созданных в форме некоммерческих организаций;
2) несовершенство нормативно-правовой базы;
3) непрозрачность деятельности кооперативов, недоверие друг к другу, как риск для обмана членов кооператива;
4) излишняя зарегулированность внутренних процедур.
В целях устранения указанных барьеров предполагается внесение изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан по вопросам развития кооперации.
При этом, вопросы субсидирования СХТП будут также тесно взаимоувязаны с задачами кооперирования фермеров.

5.4.9. АӨК саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту
АӨК дамуы шетел мамандарын тарта отырып талдамалық зерттеулер жүргізуді және ұсыныстар әзірлеуді, озық шетелдік тәжірибені зерттеуді және енгізуді, сондай-ақ шетел инвестицияларын тарту процесін жандандыруды және АӨК өнімін өткізудің жаңа шетел нарықтарын іздеуді көздейді.
Осыған байланысты халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық ерекше өзектілікке ие.
Қазіргі уақытта Қазақстан ЭЫДҰ, БҰҰ Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымымен (бұдан әрі – ФАО), ХЭБ, Ислам Ынтымақтастығы Ұйымымен (бұдан әрі – ИЫҰ) белсенді ынтымақтастық жасауда.
ЭЫДҰ-мен ынтымақтастық шеңберінде Қазақстан әртараптандыру және тікелей шетел инвестицияларын ұлғайту, сондай-ақ Қазақстан экономикасының түрлі салаларының, оның ішінде АӨК-нің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мәселелері бойынша консультациялар алуда.
ЭЫДҰ-мен ынтымақтастық бағыттарының бірі Қазақстан Республикасындағы аграрлық саясатқа шолуды дайындау болып табылады, ол инвестицияланған мемлекеттік ресурстардың тиімділігін бағалау тұрғысынан салаға егжей-тегжейлі талдау жүргізуді қамтиды. 2011 жылы ЭЫДҰ-ның әдістемесі бойынша Қазақстанның аграрлық саясатына шолу дайындалған болатын.
Жүргізілген шолудың негізінде әр екі жыл сайын ЭЫДҰ әдістемесі бойынша ауыл шаруашылығы нарықтарындағы негізгі ойыншылар болып табылатын елдердің өндірушілерін қолдау деңгейін айқындайтын және түрлі елдерде ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау туралы сенімді және салыстырмалы сандық мәліметтердің жалғыз көзі болып табылатын Аграрлық саясаттың мониторингі жүргізіледі.
ФАО-мен ынтымақтастық аграрлық саясатты әзірлеуде біліктілігі жоғары ауыл шаруашылығы мамандарынан жедел консультациялар, АӨК-нің басым бағыттарында техникалық және консультациялық көмек алуға, аграрлық саясатта болып жатқан өзгерістерге жылдам ден қоюға, ел үкіметтерімен бірлесіп ұсынымдар әзірлеуге және өңірдің мамандануын ескере отырып, ауыл шаруашылығы дамуының басым бағыттарын айқындауға мүмкіндік береді. Бұдан басқа, Қазақстандағы ФАО өкілеттігі трансшекаралық проблемаларды шешуге бағытталған Қазақстан Республикасы қатысатын өңірлік жобаларды іске асыруға бағытталатын болады.
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі қарсаңында жануарлар мен жануарлар әлеміндегі саулықты қамтамасыз ету мәселелерінде халықаралық стандарттарды, ХЭБ аясында әзірленген жарлықтар мен ұсынымдарды қолдану аса өзекті. ХЭБ-пен ынтымақтастық шеңберінде техникалық және әдіснамалық көмек көрсетіледі, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ХЭБ арасындағы ынтымақтастық бағдарламасы туралы қол қойылған келісімді іске асыру, ветеринария бойынша референттік орталықтың жануарлар бруцеллезі бойынша ХЭБ референттік зертханасының мәртебесін алу бойынша жұмыс жүргізіледі. Сонымен қатар, Астана қаласында ашылған ХЭБ Орта Азия өңірі бойынша аусылды бақылау жөніндегі субөңірлік үйлестіру офисі аусылды бақылауды күшейту, өңірлік деңгейдегі аусылмен күрес бойынша бірыңғай тәсіл мен стратегияны әзірлеу, ХЭБ өңірлік және арнайы комиссияларымен бірлесіп, аусылмен күрес бойынша Орта Азия өңірінің ветеринариялық қызметтері күш-жігерін біріктіру бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
ИЫҰ шеңберінде штаб-пәтері Астана қаласында болатын Азық-түлік қауіпсіздігі жөніндегі Ислам Ұйымын құру бойынша жұмыс жүргізілуде. Аталған ұйымның құрылуы ИЫҰ-ның кедей елдеріне халықаралық қаржы ұйымдары қаражаты есебінен қазақстандық астықты және азық-түліктің басқа түрлерін жеткізуді ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Бұл қазақстандық астық нарығын өткізудің қосымша нарығын қамтамасыз етеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы және басқа да елдердегі инфрақұрылымдық жобалардың проблемаларын шешуге мүмкіндік беретін ірі инвестициялық жобаларды іске асыруға септігін тигізеді, бұл экспорт көлемін ұлғайтуға мүмкіндік береді деп болжануда.
Сонымен қатар, Қазақстанның халықаралық ауыл шаруашылығы ғылыми орталықтарының әлемдегі ең ірі бірлестігі – ХАШЗКТ-ға кіруі жоспарланып отыр. ХАШЗКТ-ға мүшелік ауыл шаруашылығы өсімдіктері мен жануарларының әлемдегі ең ірі гендік қорына, ауыл шаруашылығы өсімдіктері мен жануарларының аса маңызды түрлерінің әлемдегі ең бай коллекцияларына, сондай-ақ ХАШЗКТ-ның ғылыми орталықтарындағы ақпараттық және ресурстық желілерге, әзірлемелерге, инновациялар мен технологияларға қол жеткізуге мүмкіндік береді. ХАШЗКТ орталықтары мен ғалымдары әлемдік деңгейде сапалы консультациялық қызмет көрсете алады және коммерцияланатын және сатып алынатын технологиялардың, ғылыми-техникалық жобалардың сараптамасын (өтеусіз негізде) жүзеге асыра алады, Қазақстанның аграрлық өндірісі биоқауіпсіздігінің халықаралық деңгейін қамтамасыз етуде жәрдемдесе алады.

5.4.9. Развитие международного сотрудничества в области АПК
Развитие АПК предполагает проведение аналитических исследований и выработку рекомендаций с привлечением иностранных специалистов, изучение и внедрение передового зарубежного опыта, а также активизацию процесса привлечения зарубежных инвестиций и поиск новых зарубежных рынков сбыта продукции АПК.
В этой связи особую актуальность приобретает сотрудничество с международными организациями.
В настоящее время Казахстан активно сотрудничает с такими организациями как ОЭСР, Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (далее – ФАО), МЭБ, Организация Исламского Сотрудничества (далее – ОИС).
В рамках сотрудничества с ОЭСР Казахстан получает консультации по вопросам диверсификации и наращивания прямых иностранных инвестиций, а также повышению конкурентоспособности различных отраслей экономики Казахстана, в том числе агропромышленной отрасли.
Одним из направлений сотрудничества с ОЭСР является подготовка Обзора аграрной политики в Республике Казахстан, включающая проведение детального анализа отрасли на предмет оценки эффективности инвестируемых государственных ресурсов. В 2011 году был подготовлен Обзор аграрной политики Казахстана по методике ОЭСР.
На основе проведенного Обзора каждые два года по методике ОЭСР проводится Мониторинг аграрной политики, который определяет уровень поддержки производителей странами – основными игроками на сельскохозяйственных рынках и является единственным источником надежных и сопоставимых количественных данных о государственной поддержке сельского хозяйства в различных странах.
Сотрудничество с ФАО предоставляет возможность оперативно получать консультации от высококвалифицированных сельскохозяйственных специалистов в разработке аграрной политики, техническую и консультационную помощь в приоритетных направлениях АПК, быстро реагировать на происходящие изменения в аграрной политике, совместно с правительствами стран разрабатывать рекомендации и определять приоритетные направления развития сельского хозяйства с учетом специфичности региона. Кроме того, деятельность представительства ФАО в Казахстане будет направлена на реализацию региональных проектов с участием Республики Казахстан, нацеленных на решение трансграничных проблем.
В преддверии вступления Казахстана в ВТО наиболее актуально применение в вопросах обеспечения здоровья животных и животного мира международных стандартов, предписаний и рекомендаций, разработанных под эгидой МЭБ. В рамках сотрудничества с МЭБ будут оказана техническая и методологическая помощь, проведена работа по реализации подписанного Соглашения между Правительством РК и МЭБ о программе сотрудничества, получению референтным центром по ветеринарии статуса референтной лаборатории МЭБ по бруцеллезу животных. Кроме того, открытым в городе Астане Субрегиональным координационным офисом МЭБ по контролю за ящуром по среднеазиатскому региону будет проведена работа по усилению контроля за ящуром, выработке единого подхода и стратегии по борьбе с ящуром на региональном уровне, объединению усилий ветеринарных служб среднеазиатского региона по борьбе с ящуром совместно с региональными и специальными комиссиями МЭБ.
В рамках ОИС проводится работа по созданию Исламской организации по продовольственной безопасности со штаб-квартирой в городе Астане. Создание данной организации позволит в дальнейшем организовать поставку казахстанского зерна и других видов продовольствия бедным странам ОИС за счет средств международных финансовых организаций. Предполагается, что это обеспечит дополнительный рынок сбыта казахстанского зерна, а также поможет реализовать крупные инвестиционные проекты, которые позволят решить проблему инфраструктурных проектов в Республике Казахстан и других странах, что позволит увеличить объемы экспорта.
Наряду с этим планируется вступление Казахстана в КГМСХИ – крупнейшее в мире объединение международных сельскохозяйственных научных центров. Членство в КГМСХИ предоставляет доступ к крупнейшему в мире генофонду сельскохозяйственных растений и животных, самым богатейшим в мире коллекциям важнейших видов сельскохозяйственных растений и животных, а также информационным и ресурсным сетям, разработкам, инновациям и технологиям в научных центрах КГМСХИ. Центры и ученые КГМСХИ могут оказывать качественные на мировом уровне консультационные услуги и осуществлять экспертизу коммерциализуемых и закупаемых технологий, научно-технических проектов (на безвозмездной основе), оказывать содействие в обеспечении международного уровня биобезопасности аграрного производства Казахстана.

Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі "Агробизнес-2017" бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
6. Қажетті ресурстар
АӨК-ні дамытудың 2013 – 2017 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыруға қажетті жалпы шығыстар мынаны құрайды:
7-кесте. АӨК-ні дамыту бағдарламасын іске асыруға қажетті 2013 – 2017 жылдарға арналған ресурстар, мың теңге
Жылдар
Барлық бюджеттік қаржыландыру
Ұлттық қор қаражаты есебінен
Облигациялық қарыздар есебінен
"АКК" АҚ-тың меншікті қаражаты есебінен
"ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-тың меншікті қаражаты есебінен
Жиыны
РБ есебінен:
ЖБ есебінен:
Барлығы
(РБ және ЖБ)

План мероприятий по реализации Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан "Агробизнес-2017" представлен в приложении 2 к настоящей Программе.
6. Необходимые ресурсы
Общие расходы, необходимые на реализацию Программы развития АПК на 2013 – 2017 годы, составят:
Таблица 7. Необходимые ресурсы на реализацию Программы развития АПК на 2013 – 2017 годы, тыс. тенге
Годы
Всего бюджетное финансирование
За счет средств Национального фонда
За счет облигационных займов
За счет собственных средств АО "ПКК"
За счет собственных средств АО "НУХ "Каз Агро"
Итого
за счет РБ:
за счет МБ:
Всего (РБ и МБ)

42,5
НК
Ірі, шырынды және құнарлы азық пен азықтық қоспаларды дайындау мен сатып алу жөніндегі шығындарды арзандатуға арналған субсидиялаумен қамтылған сүтті бағыттағы ІҚМ басының саны
мың бас
22,6
НК
Ірі, шырынды және құнарлы азық пен азықтық қоспаларды дайындау мен сатып алу жөніндегі шығындарды арзандатуға арналған субсидиялаумен қамтылған өндірілетін құс етінің көлемі
мың тонна
37,8
НК
Ірі, шырынды және құнарлы азық пен азықтық қоспаларды дайындау мен сатып алу жөніндегі шығындарды арзандатуға арналған субсидиялаумен қамтылған өндірілетін тауарлық жұмыртқаның көлемі
млн. дана

42,5
ПР
Количество голов КРС молочного направления, охваченное субсидированием на удешевление затрат по заготовке и приобретению грубых, сочных, концентрированных кормов и добавок
тыс. голов
22,6
ПР
Объем производимого мяса птицы, охваченный субсидированием на удешевление затрат по заготовке и приобретению грубых, сочных, концентрированных кормов и добавок
тыс. тонн
37,8
ПР
Объем производимого товарного яйца, охваченный субсидированием на удешевление затрат по заготовке и приобретению грубых, сочных, концентрированных кормов и добавок
млн. штук

1 165,9
НК
Ірі, шырынды және құнарлы азық пен азықтық қоспаларды дайындау мен сатып алу жөніндегі шығындарды арзандатуға арналған субсидиялаумен қамтылған өндірілетін шошқа етінің көлемі
мың тонна
11,0
НК
Өндiру құнын арзандатуға арналған субсидиялаумен қамтылған өндірілетін тауарлық жұмыртқаның көлемі
млн. дана
701,8
НК
Өндiру құнын арзандатуға арналған субсидиялаумен қамтылған өндірілетін құс етінің көлемі
мың тонна

1 165,9
ПР
Объем производимой свинины, охваченный субсидированием на удешевление затрат по заготовке и приобретению грубых, сочных, концентрированных кормов и добавок
тыс. тонн
11,0
ПР
Объем производимого товарного яйца, охваченный субсидированием на удешевление стоимости производства
млн. штук
701,8
ПР
Объем производимого мяса птицы, охваченный субсидированием на удешевление стоимости производства
тыс. тонн

1 537 684 360
* – сомалар тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік бюджетке сәйкес нақтыланатын болады
Ескерту: Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы
ҚР
Қазақстан Республикасы
РФ
Ресей Федерациясы
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
ЕО
Еуропалық одақ
КО
Кеден одағы
ТМД
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
ОА
Орталық Азия
ДСҰ
Дүниежүзілік сауда ұйымы
БЭК
Бірыңғай экономикалық кеңістік
БҰҰ
Біріккен Ұлттар Ұйымы
ЭЫДҰ/OECD
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
ФАО/FAO
Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымы
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қаржымині КБК
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті
АӨК
агроөнеркәсіптік кешен
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
РБ
республикалық бюджет
ЖБ
жергілікті бюджет
ҰҚ
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҒЗТКЖ
ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
ЖҚШ
жеке қосалқы шаруашылық
АШТӨ
ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші
ІҚМ
ірі қара мал
ҰМ
ұсақ мал
ГАЖ
геоақпараттық жүйе
ХҚКО
халыққа қызмет көрсету орталығы
GMP
тиісті өндірістік практика
GLP
тиісті зертханалық практика
ЕАЭО
Еуразиялық экономикалық одақ
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
НИ
нысаналы индикатор
НК
нәтижелер көрсеткіші
ІШ
АНТ
НТ
іс-шара
ағымдағы нысаналы трансферттер
нысаналы трансферт
ВАК
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия
"АКК" АҚ
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" акционерлік қоғамы

1 537 684 360
* суммы будут уточняться в соответствии с государственным бюджетом на соответствующий финансовый год.
Примечание: Расшифровка аббревиатур и сокращений
РК
РФ
США
ЕС
ТС
СНГ
ЦА
ВТО
ЕЭП
ООН
ОЭСР/OECD
ФАО/FAO
МСХ
КТК МФ
АПК
ВВП
РБ
МБ
НФ
НИОКР
БВУ
ЛПХ
СХТП
КРС
МРС
ГИС
ЦОН
GMP
GLP
ЕАЭС
МНЭ
ЦИ
ПР
М
ЦТТ
ЦТ
МВК
АО "ПКК"
Республика Казахстан
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Европейский союз
Таможенный союз
Содружество Независимых Государств
Центральная Азия
Всемирная торговая организация
Единое экономическое пространство
Организация Объединенных Наций
Организация Экономического Сотрудничества и Развития
Продовольственная и сельскохозяйственная организация Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан
агропромышленный комплекс
валовой внутренний продукт
республиканский бюджет
местный бюджет
Национальный фонд Республики Казахстан
научно-исследовательские, опытно-конструкторские работы
банки второго уровня
личное подсобное хозяйство
сельхозтоваропроизводитель
крупный рогатый скот
мелкий рогатый скот
гео-информационная система
центр обслуживания населения
надлежащая производственная практика
надлежащая лабораторная практика
Евразийский экономический союз
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
целевой индикатор
показатель результатов
мероприятие
целевые текущие трансферты
целевой трансферт
Межведомственная комиссия по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
акционерное общество "Продовольственная контрактная корпорация"