Білім беру қызметін лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 28 ақпандағы № 195 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 қарашадағы № 934 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.11.2015 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
«Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 2)3) және 8) тармақшаларына, «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының ҮкіметіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті - жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, рухани білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметін лицензиялауды жүзеге асыру жөніндегі лицензиар;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің Білім беру саласындағы аумақтық бақылау департаменттері - бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беру қызметін лицензиялауды жүзеге асыру жөніндегі лицензиар болып;
3) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес өтініш берушінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі бөлігінде білім беру қызметін жүзеге асыруға лицензия беруді келісетін мемлекеттік органдар белгіленсін.
3. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                С.Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 28 ақпандағы
№ 195 қаулысымен
бекітілген
Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі

О некоторых вопросах лицензирования образовательной деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2013 года № 195. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2015 года № 934
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.11.2015 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 2)3) и 8) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании», подпунктом 8) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании образовательной деятельности, и перечень документов, подтверждающих соответствие им.
2. Определить:
1) Комитет по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан - лицензиаром по осуществлению лицензирования образовательной деятельности по высшему, послевузовскому образованию, духовным образовательным программам;
2) территориальные департаменты по контролю в сфере образования Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан - лицензиаром по осуществлению лицензирования образовательной деятельности по начальному, основному среднему, общему среднему, техническому и профессиональному, послесреднему образованию;
3) государственные органы, согласующие выдачу лицензии на осуществление образовательной деятельности в части соответствия заявителя требованиям законодательства Республики Казахстан, согласно  приложению 1 к настоящему постановлению.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2013 года № 195
Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании
образовательной деятельности, и перечень документов,
подтверждающих соответствие им

Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 549 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
р/с №
Біліктілік талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1. Бастауыш білімнің білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
2.
Жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санының кемінде 20%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына және бастауыш білім берудің үлгілік оқу жоспарларына сәйкес толық оқу цикліне білім алушылар контингентіне шаққандағы оқу әдебиеті қорының болуы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиетінің тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензияның мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі. Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
5.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
6.
Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері

Сноска. Квалификационные требования с измениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 549 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Квалификационные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
1. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные учебные программы начального образования:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Доля учителей высшей и первой категории от их общего числа не менее – 20 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно Приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами начального образования
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно Приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
5.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
6.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не предоставляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания

2. Негізгі орта білімнің, жалпы орта білімнің білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
2.
Жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санының кемінде 30%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына және негізгі орта және жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарына сәйкес толық оқу цикліне білім алушылар контингентіне шаққандағы оқу әдебиеті қорының болуы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиеті тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензияның мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі. Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
5.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
6.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
7.
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен, оқу пәндерінің кабинеттерімен жарақталуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпарат қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен жарақталуы туралы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды

2. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные учебные программы основного среднего образования, общего среднего образования:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Доля учителей высшей и первой категории от их общего числа - не менее 30 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно Приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами основного среднего и общего среднего образования
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно Приложению 2 к настоящим квалифика-ционным требованиям)
4.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
5.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
6.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
7.
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан

3. Техникалық және кәсіптік білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
2.
Штаттағы педагогтар үлесінің олардың жалпы санының кемінде 70%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Жоғары және бipiнші санаттағы мұғалімдердің және (немесе) магистрлер үлесінің олардың жалпы санының кемінде 30%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына әрі техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарына сәйкес толық оқу цикліне білім алушылар контингенті не шаққандағы оқу әдебиеті қорының болуы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиеті тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
5.
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен, оқу пәндерінің кабинеттерімен жарақталуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпарат қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен жарақталуы туралы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
6.
Практикадан өткізу базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы
Сұратылып отырған мамандыққа немесе біліктілікке сәйкес практикадан өткізу базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттар көшірмелері
7.
Білім алушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған техникалық және кәсіптік білімі бар мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша ағымдағы оқу жылында бір маманға кететін шығыстар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
8.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензияның мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
9.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
10.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері

3. Для деятельности организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального образования:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Доля штатных преподавателей от их общего числа - не менее 70 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно Приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Доля учителей высшей и первой категории и (или) магистров от их общего числа - не менее 30 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно Приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан и типовыми учебными планами технического и профессионального образования
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно Приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям)
5.
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
6.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с запрашиваемой специальностью или квалификацией
7.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения обучающегося уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений, содержащая информацию о расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно Приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование». Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
9.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
10.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости».
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания

5. Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Білім беру ұйымының басшылығы бекіткен даярлық бейіні бойынша білім беру бағдарламаларының және оқу жоспарларының болуы
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес әзірленген және білім беру ұйымының басшысы бекіткен білім беру бағдарламаларының және оқу жоспарларының көшірмелері
2.
Бейінді пәндер бойынша жоғары рухани білімі және жалпы білім беретін пәндер бойынша жоғары білімі бар штаттағы оқытушылардың болуы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.

5. Для деятельности организаций образования, реализующих духовные образовательные программы:
1.
Наличие образовательных программ и учебных планов по профилю подготовки, утвержденных руководством организации образования
Копии образовательных программ и учебных планов, разработанных в соответствии с государственным общеобязательным стандартом и утвержденных руководителем организации образования
2.
Наличие штатных преподавателей, имеющих высшее духовное образование по профилирующим и высшее образование по общеобразовательным дисциплинам
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.

Білім алушылар контингентіне шаққанда бір білім алушыға толық оқу цикліне дінтану сараптамасынан өткен, саны кемінде 50 бірлік  басылымнан келетін оқу әдебиеті қорының болуы, оның ішінде цифрлық жеткізгіштерде - оқу жоспарының кемінде 20 %
Оқу жоспарына сәйкес және дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу- әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Оқу жоспарына сәйкес және дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын цифрлық жеткізгіштердегі оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің оқу әдебиеті қорына берілген дінтану сараптамасының оң қорытындысының көшірмесі
4.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
1. Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан деректер алу мүмкін болған жағдайда ұсынылмайды.

Наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в количестве не менее 50 единиц изданий на одного обучающегося, в том числе на цифровых носителях - не менее 20 % дисциплин учебного плана
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и прошедшей религиоведческую экспертизу (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений о наличии учебной, учебно-методической и научной литературы на цифровых носителях, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и прошедшей религиоведческую экспертизу (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям)
Копия положительного заключения религиоведческой экспертизы фонда учебной литературы Агентства Республики Казахстан по делам религий
4.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления учебно-материальных активов
1. Форма сведений, о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно Приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не предоставляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»

2. Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
5.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақталуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпарат қамтылған, оқу үдерісін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензияның мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
7.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
8.
Осы діни білім беру мекемесінің жұмыс істеу орындылығының негіздемесі бар республикалық діни бірлестік және өңірлік діни бірлестік қолдаухатының және Қазақстан Республикасының аумағында діни бірлестікті тіркеу туралы мәліметтердің болуы

2. Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
5.
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно Приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно Приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
7.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Наличие ходатайств республиканского религиозного объединения и регионального религиозного объединения с обоснованием целесообразности функционирования данного учреждения религиозного образования и сведений о регистрации религиозного объединения на территории Республики Казахстан

1. Республикалық діни бірлестік қолдаухатының көшірмесі
Лицензиар діни бірлестіктің тіркелгені туралы мәліметті «Заңды тұлға» МДҚ АЖ-дан сұратады
2. Өңірлік діни бірлестік қолдаухатының көшірмесі
9.
Мәлімделген діни білім беру бағдарламаларына Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің сараптама қорытындысының болуы
Мәлімделген діни білім беру бағдарламаларына Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің қорытынды хатының көшірмесі
6. Жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 549 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
3.
Ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу университеттері, ұлттық жоғары оқу орындары, университеттер, академиялар үшін – сұратылып отырған мамандыққа сәйкес ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызмет жүргізу, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау; институттар (консерваториялар, жоғары мектептер, жоғары училищелер) үшін – педагогикалық қызмет, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау
Білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу және педагогикалық жұмыстары туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Оқытатын пәндер бейініне сәйкес соңғы үш жылда өткен курстары, пәндері, орны мен уақыты көрсетіле отырып, біліктілігін арттыру туралы ақпаратты қамтитын кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Мемлекеттік білім беру тапсырыстары бойынша бағдарламаларды іске асыратын мемлекеттік жоғары оқу орындары үшін: бір оқытушыға есептегенде студенттер контингентінің сәйкестігі – 8:1 медициналық жоғары оқу орындары үшін – 6:1 аспайды («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа)
Сұратылып отырған мамандыққа алдын ала контингент туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
5.
Олардың жалпы санынан штаттағы оқытушылар үлесі, оның ішінде білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандартының базалық циклдері мен бейінді пәндері бойынша: ұлттық зерттеу университеттері, ұлттық жоғары оқу орындары, университеттер, академиялар үшін кемінде 80%; институттар (консерваториялар, жоғары мектептер, жоғары училищелер) - кемінде 70%; педагогикалық мамандықтар үшін білім беру ұйымының түріне қарамастан кемінде 80%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Ғылыми дәрежелері және атақтары бар, оның ішінде мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандарттарының базалық және бейінді пәндер циклі бойынша оқытушылардың штаттағы оқытушылар қатарындағы үлесі ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу университеттері үшін кемінде 70%;
ұлттық жоғары оқу орындары үшін кемінде 55%; университеттер, академиялар үшін кемінде 50%; институттар (жоғары мектептер, жоғары училищелер) үшін кемінде 45%; педагогикалық институттар үшін кемінде 50%;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін ғылыми дәрежелері, сондай-ақ құрметті атақ иелері және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылар кемінде 35%;
денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина) мамандықтарының тобы бойынша ұлттық жоғары оқу орындары үшін кемінде 55%, университеттер, академиялар үшін кемінде 50%,
соның ішінде-кемінде 10% жоғарғы дәрігерлік санаты бар, резидентураны бітірген оқытушылар;
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежесі мен атағы бар оқытушылар үлесі, әскери атағы полковниктен төмен болмағанда, «спорт шебері» және одан жоғары атағы болған жағдайда кемінде 40%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
7.
Жұмыс оқу жоспарына сәйкес толық оқу циклін қамтитын оқу және ғылыми әдебиет қорының болуы. Бұл ретте қазақ және орыс тілдеріндегі басылымдар оқыту тілдері бойынша білім алушылар контингентіне барабар болуы тиіс.
Кітапхана қоры әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі пәндер бойынша соңғы 5 жылда; жаратылыстану, техникалық, ауыл шаруашылығы пәндері бойынша соңғы 10 жылда басылып шығарылған негізгі оқу әдебиетін қамтуы тиіс. Мамандықтың («Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа) оқу жоспарының базалық және бейінді пәндерінің цифрлық жеткізгіштердегі оқу әдебиетімен қамтамасыз етілуі 40%-дан кем болмауы. Басқа кітапхана және ғылыми қорларымен, оның ішінде республикалық жоғары оқу орындары арасында электрондық кітапханамен шарттарының болуы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиеті тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ұсынған оқу жоспарына және оқу әдебиеті тізбесіне сәйкес оқу әдебиетінің тізбесін қамтитын цифрлық жеткізгіштердегі оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Басқа кітапхана және ғылыми қорларымен, оның ішінде республикалық жоғары оқу орындары аралық электрондық кітапханамен шарттардың көшірмелері
8.
Кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті компьютерлік сыныптармен, материалдық-техникалық және оқу-зертхана базасымен, жабдықтарымен жарақтандырылуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу-зертхана базаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған, оқу үдерісін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
9.
Студенттің бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына жоғары білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Ағымдағы жылға сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша бір маманға кететін ең төменгі шығыс туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
10.
Практикадан өткізу базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы;
педагогикалық мамандықтар үшін педагогикалық практика базалары бойынша мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен тікелей шарттардың болуы
Сұратылып отырған мамандыққа сәйкес практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері
11.
«Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа, ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлы қ жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстар жүргізуге ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттардың көшірмелері (осы біліктілік талаптарына 17-қосымшаға сәйкес Үлгілік шарт нысаны бойынша)
12.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
13.
Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
14.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы

1. Копия ходатайства Республиканского религиозного объединения
Сведения о регистрации религиозного объединения запрашиваются лицензиаром из ИС ГБД «Юридические лица»
2. Копия ходатайства регионального религиозного объединения
9.
Наличие экспертного заключения Агентства Республики Казахстан по делам религий на заявленные религиозные образовательные программы
Копия письма-заключения Агентства Республики Казахстан по делам религий на заявленные религиозные образовательные программы
6. Для деятельности организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего образования:
1.
Исключена постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 549 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
3.
Для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов, национальных вузов, университетов, академий - проведение научно-исследовательской и педагогической деятельности в соответствии в запрашиваемой специальностью, повышение квалификации и переподготовка кадров;
для институтов (консерваторий, высших школ, высших училищ) -педагогическая деятельность, повышение квалификации и переподготовка кадров
Форма сведений о научно-исследовательской и педагогической работе организации образования (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям)
Форма сведений о повышении квалификации и переподготовке кадров, содержащая информацию о повышении квалификации с указанием курсов, дисциплин, места и времени прохождения за последние три года в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Для государственных высших учебных заведений, реализующих программы по государственным образовательным заказам: соответствие контингента студентов в расчете на одного преподавателя не более 8:1;
для медицинских высших учебных заведений 6:1 (кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»)
Форма сведений, содержащая информацию о предварительном контингенте на запрашиваемую специальность (по форме согласно приложению 12 к настоящим квалификационным требованиям)
5.
Доля штатных преподавателей от их общего числа, в том числе по циклам базовых и профилирующих дисциплин государственного общеобязательного стандарта образования: для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов, национальных вузов, университетов, академий - не менее 80%;
для институтов (консерваторий, высших школ, высших училищ) - не менее 70 %;
для педагогических специальностей - не менее 80 % вне зависимости от вида организации образования
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно Приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей, в том числе по циклам базовых и профилирующих дисциплин государственного общеобязательного стандарта образования: для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов не менее 70 %;
для национальных вузов не менее 55 %;
для университетов, академий не менее 50 %;
для институтов (высших школ, высших училищ) не менее 45 %;
для педагогических институтов не менее 50 %;
для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 35 %;
по группам специальностей здравоохранение и социальное обеспечение (медицина):
для национальных вузов не менее 55 %, для университетов, академий не менее 50 % из них преподаватели с высшей врачебной категорией не менее 10 %;
для организаций образования, подведомственных министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника, имеющих звание «мастер спорта» и выше не менее 40 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
7.
Наличие фонда учебной и научной литературы на полный цикл обучения в соответствии с рабочим учебным планом. При этом издания на казахском и русском языках должны быть пропорциональны контингенту обучающихся по языкам обучения.
Библиотечный фонд должен содержать основную учебную литературу по дисциплинам социально-гуманитарного профиля, изданную за последние 5 лет;
по естественным, техническим, сельскохозяйственным дисциплинам - за последние 10 лет.
Обеспеченность учебной литературой на цифровых носителях не менее 40 % базовых и профилирующих дисциплин учебного плана специальности (кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»).
Наличие договоров с другими библиотечными и научными фондами, в том числе с республиканской межвузовской электронной библиотекой
Форма сведений о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям)
Форма сведений о наличии учебной, учебно-методической и научной литературы на цифровых носителях, содержащая перечень учебной литературы в соответствии с учебным планом и перечнем учебной литературы, рекомендованным Министерством образования и науки Республики Казахстан (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям)
Копии договоров с другими библиотечными и научными фондами, в том числе с республиканской межвузовской электронной библиотекой
8.
Оснащенность компьютерными классами, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации профессиональных учебных программ
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, наличии учебно- лабораторных баз, учебных предметных кабинетов (по форме согласно Приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
9.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения студента уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений о минимальных расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно Приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
10.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики;
для педагогических специальностей -  наличие прямых договоров по базам педагогической практики с организациями дошкольного, начального, основного и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в соответствии с запрашиваемой специальностью
11.
Наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с организациями и предприятиями, кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с формой Типового договора согласно приложению 17
12.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно Приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
13.
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
14.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг

1. Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдары туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-даң деректер алу мүмкін болған жағдайда ұсынылмайды
2. Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
7. "Магистр" академиялық дәрежесін бере отырып жоғары білімнен кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
2.
Сұратылып отырған мамандыққа сәйкес жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру; педагогикалық мамандықтар үшін қазіргі заманғы педагогикалық оқу технологиялары саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу
Мамандыққа сәйкес бакалавриат мамандығы бойынша лицензияның бар болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
Қазіргі заманғы педагогикалық оқу технологиялары саласында ғылыми зерттеу жұмысын жүргізу туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Магистранттарды даярлау мамандығының білім беру ұйымы ғылыми зерттеулерінің тақырыптарына сәйкестігі
Ұлттық ғылыми-техникалық ақпараттар орталығында тіркелген, жоғары оқу орнының негізгі және қосалқы тақырыптары бойынша ақпарат қамтылған, білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу жұмысы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Тиісті даярлау бағыттары бойынша ғылыми, ғылыми-білім беру, өндірістік және ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы
Ғылыми, ғылыми-білім беру, өндірістік және ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің көшірмелері
Шетел тілінде жасалған келісімдер мен/немесе шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған нұсқасының қоса берілуі талап етіледі.
5.
Тиісті мамандық бойынша штатта ғылым докторының немесе екі философия (PhD) докторының болуы; «Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобы үшін – ғылым докторының немесе философия (PhD) докторының болуы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Ғылыми дәрежелері және атақтары бар штаттағы оқытушылар үлесі оқытушылар санының кемінде 70%-ы;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін ғылыми дәрежелері, сондай-ақ құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылар үлесі кемінде 60 %;
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежелері және атақтары бар, әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі кемінде 60%
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
7.
Тиісті бейіндегі ғылыми дәрежесі, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, отандық және шетелдік басылымдарда ғылыми жарияланымдардың, магистрлік даярлық мамандығы бойынша оқу құралдарының авторы болып табылатын жетекші мамандардың, штаттағы оқытушылардың магистранттарға ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы
Тиісті мамандықтар бойынша жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқу құралдары, көрсетілген ғылыми жетекшілер туралы ақпараттарды қамтитын ғылыми жетекшілікті жүзеге асыру туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
8.
«Әскери іс және қауіпсіздік» мамандықтарының тобынан басқа, ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстар жүргізуге ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттардың көшірмелері (осы біліктілік талаптарына 17-қосымшаға сәйкес Үлгілік шарт нысаны бойынша)
9.
Тиісті ғылыми мамандықтарды даярлау бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы
Сұратылып отырған мамандықтың бейініне сәйкес ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубаторының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
10.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы

1. Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно Приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не предоставляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
2. Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
7. Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского образования с присуждением академической степени «магистр»:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Реализация профессиональных учебных программ высшего образования в соответствии с запрашиваемой специальностью;
для педагогических специальностей проведение научно-исследовательской работы в области современных педагогических технологий обучения
Форма сведений о наличии лицензий по специальности бакалавриата (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензий проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
Форма сведений о проведении научно-исследовательской работы в области современных педагогических технологий обучения (по форме согласно приложению 13 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Соответствие специальности подготовки магистрантов темам научных исследований организации образования
Форма сведений о научно-исследовательской работе организации образования, содержащая информацию по фундаментальным и прикладным темам вуза, зарегистрированным в национальном центре научно-технической информации (по форме согласно Приложению 14 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Наличие соглашений о сотрудничестве с научными, научно-образовательными, производственными и научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки
Копии соглашений о сотрудничестве с научными, научно-образовательными, производственными и научно-производственными центрами
При представлении соглашений и/или договоров, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
5.
Наличие доктора наук или двух докторов философии (PhD), состоящих в штате, по соответствующей специальности; наличие доктора наук или доктора философии (PhD) - для группы специальностей «Военное дело и безопасность»
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей не менее 70 %;
для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 60 %;
для организаций образования, подведомственных Министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) - доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника не менее 60 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
7.
Осуществление научного руководства магистрантами ведущими специалистами, штатными преподавателями, имеющими ученую степень соответствующего профиля, стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, учебных пособий по специальности магистерской подготовки
Форма сведений об осуществлении научного руководства, содержащая информацию о научных руководителях по соответствующей специальности с указанием стажа работы, научных публикаций и учебных пособий (по форме согласно  Приложению 15 к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с организациями и предприятиями, кроме группы специальностей «Военное дело и безопасность»
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с формой Типового договора согласно приложению 17
9.
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по соответствующим научным специальностям подготовки
Форма сведений о наличии научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора в соответствии с профилем запрашиваемой специальности (по форме согласно Приложению 16 к настоящим квалификационным требованиям)
10.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг

1. Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдары туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-ны деректер алу мүмкін болған жағдайда ұсынылмайды
2. Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
11.
Магистранттың бір жылғы оқуына арналған ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Ағымдағы оқу жылына сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша бір маманға кететін ең төменгі шығыс көлемі туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
12.
Білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті және қазіргі заманғы талаптарға сай келетін оқу-зертхана жабдықтарымен жарақтандырылуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
13.
Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен, оның ішінде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтуге жасалған шарттардың болуы
Практика базалары ретінде айқындалған, оның ішінде ғылыми тағылымдамадан өтетін ұйымдармен шарттардың көшірмелері
Шетел тілінде жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
14.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пунктінің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызметтің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
15.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)

1. Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно Приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не предоставляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
2. Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
11.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения магистранта уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений о минимальных расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно Приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
12.
Оснащенность учебно-лабораторным оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ и отвечающим современным требованиям
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно Приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
13.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение зарубежной научной стажировки
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение научной стажировки
При представлении договоров, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
14.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно Приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензий проверяется использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
15.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)

8. Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын (резидентура) білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері
2.
Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық, кемінде 5 жыл клиникалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдары, оқу құралдарының авторы болып табылатын даярлық бейіні бойынша штатта кемінде екі ғылыми дәрежелі маманның немесе ғылыми дәрежелі бір маманның және жоғары дәрігерлік санаты бар бір маманның болуы
Тиісті мамандықтар бойынша жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқу құралдары көрсетілген ғылыми жетекшілер туралы ақпараттарды қамтитын ғылыми жетекшілікті жүзеге асыру туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Тиісті ғылыми мамандықтарды даярлау бойынша мамандандырылған ғылыми-әдістемелік, клиникалық, материалдық-техникалық базаларының болуы
Сұратылып отырған мамандықтың бейініне сәйкес ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес - инкубаторының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 16-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша)
4.
Қажетті құрал-жабдықтармен, зертханалармен, кітапханалармен қамтамасыз ету
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
5.
Тыңдаушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Ағымдағы оқу жылына сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша бір маманға кететін ең төменгі шығыс көлемі туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен (ғылыми ұйымдарды қоспағанда) шарттың болуы
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері
7.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пунктінің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-НЫ пайдалана отырып тексеріледі
8.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
кестенің жалғасы
9.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы

8. Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского медицинского образования (резидентуры):
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Наличие не менее двух специалистов с ученой степенью или не менее одного специалиста с ученой степенью и одного специалиста имеющего высшую врачебную категорию по профилю подготовки, состоящих в штате и имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, клинической работы не менее 5 лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебные пособия
Форма сведений об осуществлении научного руководства, содержащая информацию о научных руководителях по соответствующей специальности с указанием стажа работы, научных публикаций и учебных пособий (по форме согласно приложению 15 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Наличие специализированной научно-методической, клинической, материально-технической базы по соответствующим научным специальностям подготовки
Форма сведений о наличии научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора в соответствии с профилем запрашиваемой специальности (по форме согласно Приложению 16 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Обеспечение необходимым оборудованием, лабораториями, библиотекой
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно Приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
5.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения слушателя уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений о минимальных расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно Приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики (за исключением научных организаций)
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
7.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно Приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с  использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
8.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
9.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг

9. Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, бағдарламалар бойынша жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмесі
2.
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежелері және атақтары бар, әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі 100%-нан кем болмауы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардағы еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың, оқу құралдарының авторы болып табылатын әрбір ғылыми даярлау мамандығы бойынша кемінде бір штаттық ғылым докторының болуы
Тиісті мамандықтар бойынша жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқу құралдары көрсетілген ғылыми жетекшілер туралы ақпараттарды қамтитын ғылыми жетекшілікті жүзеге асыру туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4.
Тиісті мамандық бойынша ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін ведомствоаралық келісімдердің болуы
Ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін келісімдердің көшірмелері
Шетел тілінде жасалған келісімдер ұсынылған, жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
5.
Тиісті ғылыми мамандықтарды даярлау бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, эксперименталдық және материалдық-техникалық базалардың болуы
Сұратылған мамандықтың бейініне сәйкес ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубаторының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
6.
Қажетті жабдықтармен, зертханалармен, кітапханамен қамтамасыз ету
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған, оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
7.
Тыңдаушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың, тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімді мамандар даярлауға мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі тиісті нормативтік актілерде қарастырылған шығыстар деңгейіне сәйкестігі
Ағымдағы оқу жылына сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бойынша бір маманға кететін ең төменгі шығыс көлемі туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
8.
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдарымен келісім-шарттың болуы
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдарымен сұратылып отырған мамандыққа сәйкес ретінде айқындалған ұйымдарымен шарттардың көшірмелері
9.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пунктінің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызметтің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-НЫ пайдалана отырып тексеріледі
10.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектілерінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес)
11.
Беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншік не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі білім материалдық және материалдық емес активтердің болуы

9. Для деятельности организаций образования, подведомственных министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), реализующих профессиональные учебные программы по подготовки научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по программам с присуждением ученой степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Для организаций образования, подведомственных Министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) - доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника не менее 100 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Наличие не менее одного штатного доктора наук по каждой научной специальности подготовки, имеющего стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебные пособия
Форма сведений об осуществлении научного руководства, содержащая информацию о научных руководителях по соответствующей специальности с указанием стажа работы, научных публикаций и учебных пособий (по форме согласно Приложению 15 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Наличие межведомственных соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена по соответствующей специальности
Копии соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена
При представлении соглашений, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
5.
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, экспериментальной и материально-технической базы по соответствующим научным специальностям подготовки
Форма сведений о наличии научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора в соответствии с профилем запрашиваемой специальности (по форме согласно Приложению 16 к настоящим квалификационным требованиям)
6.
Обеспечение необходимым оборудованием, лабораториями, библиотекой
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно Приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
7.
Соответствие минимальных расходов на один год обучения слушателя уровню расходов, предусмотренных соответствующими нормативными актами по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год
Форма сведений о минимальных расходах на одного специалиста по запрашиваемой специальности или квалификации на текущий учебный год (по форме согласно Приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с запрашиваемой специальностью
9.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно Приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
10.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
11.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг

1. Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы мен техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат
«Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-ны деректер алу мүмкін болған жағдайда ұсынылмайды
2. Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
10. Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін бере отырып, докторантура бағдарламалары бойынша жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау жөніндегі білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың қызметі үшін:
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмесі
2.
Ғылыми дәрежелері және атақтары бар оқытушылардың үлесі штаттағы оқытушылар саны кемінде 100 %;
«Өнер» мамандықтарының тобы үшін, оның ішінде құрметті атақтары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар оқытушылар саны кемінде 100 %
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3.
Дәрежелері бар шетелдік ғалымдардың болуы: (PhD) философия докторы - кемінде біреу; тиісті мамандық бейіні бойынша доктор - кемінде біреу
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша)
4.
Тиісті даярлық мамандықтары бойынша шетелдік ғалымдармен келісімдердің болуы
Шетелдік ғалымдармен келісімдердің көшірмелері
Шетел тілінде жасалған келісімдер ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
5.
Сұратылып отырған мамандыққа сәйкес бакалавриаттың және магистратураның кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру
Бакалавриат және магистратура мамандықтары бойынша лицензиялардың болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
6.
Ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстар жүргізуге ұйымдармен және кәсіпорындармен шарттардың көшірмелері (осы біліктілік талаптарына 17-қосымшаға сәйкес Үлгілік шарт нысаны бойынша)
7.
Докторантура бағдарламаларын іске асыратын аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен ғылыми алмасу туралы шарттардың болуы
Аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен ғылыми алмасу туралы шарттардың көшірмелері
Шетел тілінде жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
Шетелдік жоғары оқу орнының тиісті бағдарламаларын аккредиттеу туралы куәліктің көшірмелері
8.
Тиісті ғылыми даярлық мамандықтары бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық және материалдық-техникалық базалардың болуы
Сұратылып отырған мамандық бейініне сәйкес ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубатордың болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
9.
Докторантура мамандықтары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті ақпараттық желілерге қолжетімді компьютерлік сыныптармен, тиісті мамандық бойынша электрондық дерекқоры бар кітапханалық қормен жарақтандырылуы, ғылыми зертханалардың және мультимедиалық оқу материалдарының болуы
Компьютерлік сыныптардың, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің болуы туралы ақпараттар қамтылған оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
10.
Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен, оның ішінде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өту үшін шарттардың болуы
Сұратылып отырған мамандыққа сәйкес практика базалары ретінде айқындалған, оның ішінде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтетін ұйымдармен шарттардың көшірмелері
Шетел тілінде жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі
11.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық пунктінің болуы және медициналық қызметке лицензияның нөмірі туралы ақпаратты қамтитын медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Лицензиялардың мәртебесі «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі
12.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
13.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық -техникалық базасы мен техникалық оқу құралдары туралы мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ-дан алуға болған жағдайда ұсынылмайды.
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын осы біліктілік талаптарында және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде қолданылатын қысқартулар мен белгілеулер:

1. Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения ( по форме согласно Приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не предоставляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
2. Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
10. Для деятельности организаций образования и научных организаций по подготовке научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по программам докторантуры с присуждением ученой степени доктор философии (PhD) и доктор по профилю:
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования
2.
Доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей не менее 100 %
Для группы специальностей «Искусство», в том числе преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан не менее 100 %
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Наличие зарубежных ученых со степенями: доктор философии (PhD) – не менее одного; доктор по профилю по соответствующей специальности – не менее одного
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
4.
Наличие соглашений с зарубежными учеными по соответствующей специальности подготовки
Копии соглашений с зарубежными учеными
При представлении соглашений, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
5.
Реализация профессиональных учебных программ бакалавриата и магистратуры в соответствии с запрашиваемой специальностью
Форма сведений о наличии лицензий по специальностям бакалавриата и магистратуры (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензий проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
6.
Наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-
конструкторских работ с организациями и предприятиями
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-
исследовательских и опытно-конструкторских работ (в соответствии с формой Типового договора согласно приложению 17)
7.
Наличие договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями и (или) научными организациями, реализующими программы докторантуры
Копии договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями
При представлении договоров, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
Копии свидетельства об аккредитации соответствующих программ зарубежного вуза
8.
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной и материально-технической базы по соответствующим научным специальностям подготовки
Форма сведений о наличии научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора в соответствии с профилем запрашиваемой специальности (по форме согласно приложению 16 к настоящим квалификационным требованиям)
9.
Оснащенность компьютерными классами с доступом в информационные сети, библиотечный фонд с электронной базой данных по соответствующей специальности, наличие учебных лабораторий и мультимедийных учебных материалов, необходимых для реализации образовательных программ по специальностям докторантуры
Форма сведений о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, содержащая информацию о наличии компьютерных классов, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям)
10.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение зарубежной научной стажировки
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики и договоров на прохождение зарубежной стажировки в соответствии с запрашиваемой специальностью
При представлении договоров, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки
11.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания, содержащая информацию о наличии медицинского пункта и номере лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям)
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД «Е-лицензирование»
12.
Наличие объекта питания для обучающихся
Форма сведений, содержащая информацию о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям)
13.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы и технических средств обучения (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям)
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не предоставляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД «Регистр недвижимости»
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания
Сокращения и обозначения, используемые в настоящих
квалификационных требованиях, предъявляемые при лицензировании
образовательной деятельности и перечне документов,
подтверждающих соответствие им:

1) мәліметтер нысаны - электронды цифрлы қолтаңбамен расталатын мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы ақпаратты қамтитын, электрондық немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де нысандағы құжат;
2) «Е-лицензиялау» МДҚ АЖ - берілген, тоқтатылған, қайта ресімделген, қызметін тоқтатқан және қайта күшіне енген лицензиялар туралы, сондай-ақ лицензиялауға жататын қызмет түрін (кіші түрін) жүзеге асыратын лицензиаттың филиалдары, өкілдіктері (объектілері, пункттері, учаскелері) туралы деректерді қамтитын ақпараттық жүйе, ол лицензиарларға берілетін лицензияның орталықтандырылған сәйкестендіру нөмірін қалыптастырады;
3) «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» МДҚ АЖ - жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу және есепке алу саласындағы мәліметтерді автоматты түрде жинауға (енгізуге), өңдеуге, өзектілендіруге, сақтауға және талдауға арналған ақпараттық жүйе.
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
1-қосымша
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер нысаны
__________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(________________жағдай бойынша)
Педагог /оқытушы ның Т.А.Ә
Туған жылы мен жері
Тұрғы лықты мекен жайы
Базалық білімі, маман дығы, бітірген жылы
Негізгі жұмыс орны (ұйымның мекен жайы)
Қосымша жұмыс орны (қоса атқару)
Санаты, берілген күні, санат берілгені туралы бұйрықтың нөмірі*
Ғылыми дәрежесі, мамандығы, берілген жылы
Ғылыми атағы (бейіні бойынша), мамандығы, берілген жылы
Оқытатын пәні
Ғылым кандидаты
Ғылым докторы
Доктор ( PhD)
Доцент
Про фес cop
Білім беру ұйымының басшысы _____________________ (Т.А.Ә.)
* - бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары үшін
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 549 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы
туралы мәліметтер нысаны
_______________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(______________ жағдай бойынша)
Р/с
Кәсіп, мамандық бойынша оқу пәні, қызмет түрі, оқыту және тәрбиелеу бағдарламасының бөлімі
Пәнді оқитын білім алушылардың саны (болжамды жинақталуы)
Оқу әдебиеті (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)
Оқу-әдістемелік, ғылыми әдебиеттер (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары) *
Данасының саны
Барлығы:
Білім беру ұйымының басшысы _______________________
(Т.А.Ә.)
Ескертпе * техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін толтырылады
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
3-қосымша
Медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы мәліметтер нысаны
____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(__________жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Медициналық пунктінің алаңы (ш.м.)
Медициналық қызметке лицензия туралы мәлімет (нөмірі)
ескертпе
Білім беру ұйымының басшысы _______________________ (Т.А.Ә)
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
4-қосымша
Тамақтану объектісінің болуы туралы мәліметтер нысаны______________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(____________жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Тамақтану объектісінің атауы (асхана, буфет, дәмхана)
Өткізу қабілеті (отыратын орындар саны)
Тамақтану объектісінің санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы (күні және нөмірі)
Ескертпе (тамақтану объектісін жалға берген жағдайда жалға алушылар туралы мәліметтерді көрсету)
Білім беру ұйымының басшысы _________________________ (Т.А.Ә)
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
5-қосымша
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер нысаны
________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(___________жағдай бойынша)
Құрылыстың үлгісі (үлгі жоба, ыңғайластырылған, өзге) білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Материалдық қаржы активтерінің болуы (меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі)
Жалпы алаңы барлығы (ш.м.), пайдалы алаңы (ш.м.), оқу алаңы (ш.м.)
Үй-жайлардың түрі (кабинеттер, дәрісхана аудиториялары, практикалық сабақтарға арналған кабинеттер, нақты мамандықтар, кәсіптер бойынша зертханалар мен шеберханалар, мәжіліс және дене шынықтыру залдары), әлеуметтік-тұрмыстық және өзге мақсаттағы, олардың саны
Білім беру ұйымының басшысы ______________________ (Т.А.Ә.)
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
6-қосымша

1) форма сведений – документ в электронной или иной форме, установленной законодательством Республики Казахстан, содержащий информацию о соответствии требованиям, предъявляемым при оказании государственных услуг, который заверяется электронной цифровой подписью;
2) ИС ГБД «Е-лицензирование» – информационная система, содержащая сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях, а также филиалах, представительствах (объектах, пунктах, участках) лицензиата, осуществляющих лицензируемый вид (подвид) деятельности, которая централизованно формирует идентификационный номер лицензий, выдаваемых лицензиарами;
3) ИС ГБД «Регистр недвижимости» - информационная система предназначенная для автоматизированного сбора (ввода), обработки, актуализации, хранения и анализа сведений в сфере государственной регистрации и учета прав на недвижимое имущество.
Приложение 1
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений об укомплектованности педагогическими и
преподавательскими кадрами
_______________________________________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
Ф.И.О. педагога/преподавателя
Год и место рождения
Адрес по месту жительства ва
Базовое образование, специальность, год окончания
Основное место работы (адрес организации)
Дополнительное место работы (совмести-тельство)
Категория, дата присвоения, номер приказа о присвоении категории*
Ученая степень, специальность, год присуждения
Ученое звание (по профилю), специальность год присвоения
Преподаваемый предмет, дисциплина
канд. наук
доктор наук
доктор(PhD)
доцент
профессор
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
* - для организаций начального, основного среднего, общего среднего образования
_____________________________________________________________________
Приложение 2
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 27.05.2014 № 549 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма сведений о наличии фонда учебной,
учебно-методической и научной литературы
______________________________________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ____)
п/п
Учебная дисциплина по профессии, специальности, вид деятельности, раздел программы воспитания и обучения
Количество обучающихся, изучающих дисциплину (предполагаемый набор)
Учебная литература (название, год издания, авторы)
Учебно-методическая, научная литература (название, год издания, авторы)*
Количество экземпляров
Всего:
Руководитель организации образования ________________________________
(Ф.И.О.)
Примечание * заполняется для организаций технического и
профессионального, высшего и послевузовского образования
Приложение 3
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о наличии медицинского обслуживания
________________________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Площадь медицинского пункта (кв.м.)
Сведения о лицензии на медицинскую деятельность (номер)
примечание
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
_____________________________________________________________________
Приложение 4
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о наличии объекта питания
________________________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
Фактический адрес строения занятого под образовательный процесс
Наименование объекта питания (столовая, буфет, кафе)
Пропускная способность (количество посадочных мест)
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам (дата и номер)
Примечание (в случае сдачи объекта питания в аренду указать сведения об арендаторах)
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
Приложение 5
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о полезной учебной площади, наличии
материально-технической базы и технических средств обучения
________________________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
Тип строения (типовой проект, приспособленное, иное), фактический адрес строений, занятых под образовательный процесс
Наличие материально-финансовых активов (принадлежащие на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления)
Общая площадь всего (кв.м.), полезная площадь (кв.м.), учебные помещения (кв.м.)
Вид помещений (кабинеты, лекционные аудитории, для практических занятий, лаборатории, мастерские по конкретным квалификациям, специальностям, актовые и физкультурные залы), социально-бытового и иного назначения, их количество
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
Приложение 6
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 549 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету
туралы мәліметтер нысаны
Ауданы көрсетілге н ғимараттың (құрылыстың) нақты мекен-жайы
Атауы мен ауданы көрсетілген пәндер кабинеті*
Оқу-өндірістік шеберханалар, оқу-тәжірибелік учаскелер, оқу шаруашылықтары, оқу полигондары * (ш.м.)
Оқу зертханалары* (ш.м.)
Түрі, саны, шығарылым күні көрсетілген оқу-зертхана жабдықтарының тізбесі
Мәжіліс залы, спорт залы (ш.м.)
Компьютерлердің жалпы саны көрсетілген компьютерлік сыныптар (ш.м.), мультимедиалық техникалармен жарақталуын көрсету
Кітапхана
Білім беру ұйымының басшысы _______________________
(Т.А.Ә.)
Ескертпе *техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бөлінісінде беріледі
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
7-қосымша
Бір маманға ең төменгі шығыстардың сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны*
Мамандықтың атауы
Шығыстар көлемі*
4 айға
8 айға
Білім беру ұйымының басшысы _______________________ (Т.А.Ә.)
* - магистратура мамандықтары бойынша лицензия алған кезде ғылыми-педагогикалық магистратура үшін бөлек, бейіндік магистратура үшін бөлек көрсетілуі қажет
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
8-қосымша
Цифрлы тасымалдағыштардағы оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттердің болуы туралы мәліметтер нысаны________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(___________жағдай бойынша)
Р/с №
Кәсіп, мамандық бойынша оқу пәні
Атауы, жасалған жылы
Авторлары
Мегабайттағы көлемі
Барлығы:
Білім беру ұйымының басшысы _____________________ (Т.А.Ә.)
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
9-қосымша
Бакалавриат және магистратура мамандықтары бойынша лицензияның болуы туралы мәліметтер нысаны*
Бакалавриат мамандығының атауы
Лицензияның нөмірі, берілген күні
Магистратура мамандығының атауы*
Лицензияның нөмірі берілген күні
Білім беру ұйымының басшысы _______________________ (Т.А.Ә.)
* - докторантура мамандығы бойынша лицензия алу кезінде толтырылады
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
10-қосымша
Білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызметтері туралы мәліметтер нысаны
ЖОО-да ғылыми-зерттеу зертханалардың, ғылыми орталықтардың саны
Орындауға ЖОО қатысатын (профессорлық-оқытушылар құрамының 100 адамына) ғылыми бағдарламалар және/немесе жобалардың атаулары
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын толық қаржыландыру көлемі, барлығы:
Бір штаттағы профессорлық-оқытушылар құрамының ғылыми-зерттеу жұмыстарын қаржыландыру көлемі
Жұмыс (жоба) атаулары көрсетілген (штаттағы профессорлық-оқытушылар құрамының 100 адамына есептегенде) бір жылдағы алынған нәтижелердің саны
Оқу жылында басып  шығарылған оқулықтар, оқу құралдары, монографиялар, жинақтардың көлемі, барлығы:
ЖОО бас ұйым болып табылатын
Халықаралық жобалар, гранттар мен бағдарламалар бойынша орындалатын
ҚР Білім және ғылым министрлігі және басқа министрліктер үйлестіретін
Оның ішінде мемлекеттік бюджеттен
Басқа қаржыландыру көздерінен
Өнер табыстары, патент алдындағы, патенттері, лицензиялары
Халықаралық және мемлекеттік сыйлықтары, гранттары
Шетелдік басылымдарда ғылыми жарияланымдары
Оның ішінде мемлекеттік тілде
Шетелде басып шығарылған
Білім беру ұйымының басшысы ______________________ (Т.А.Ә.)
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
11-қосымша
Кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы мәліметтер нысаны*
Оқытушының Т.А.Ә.
Тақырыптың атауы
Оқыған орны мен кезеңі
Оқыған ұйымның атауы
Сағаттар саны
Аяқталу нысаны
Білім беру ұйымының басшысы _______________________ (Т.А.Ә.)
* - оқытушылар құрамы бойынша ақпарат сұратылып отырған мамандық бөлінісінде ұсынылады
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
12-қосымша
Бір оқытушыға есептегендегі студенттер контингентінің сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны*
Мамандықтың атауы
Сұралып отырған мамандық бойынша болжалды студенттер (адам) контингенті
Сұралып отырған мамандық бойынша профессор-оқытушылар құрамы туралы мәліметтер (адам)
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
Білім беру ұйымының басшысы _______________________ (Т.А.Ә.)
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
13-қосымша
Қазіргі заманғы педагогикалық оқыту технологиялары саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары туралы мәліметтер нысаны
Ғылыми-зерттеу жұмыстары тақырыбының атауы
Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығында тіркелгені туралы мәліметтер
Қаржыландыру көздері
Қаржыландыру көлемі
Іске асырылу мерзімі
Қоса орындаушылар (болған жағдайда)
Ескертпе
Білім беру ұйымының басшысы _______________________ (Т.А.Ә.)
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
14-қосымша
Білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу жұмыс туралы мәліметтер нысаны
Ғылыми-зерттеу жұмыстары тақырыбының атауы
Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығында тіркелгені туралы мәліметтер
Қаржыландыру көздері
Қаржыландыру көлемі
Іске асырылу мерзімі
Қоса орындаушылар (болған жағдайда)
Тапсырыс берушілер (болған жағдайда)
Ескертпе
Білім беру ұйымының басшысы _______________________ (Т.А.Ә.)
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
15-қосымша

Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правительства РК от 27.05.2014 № 549 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
сведений о материально-техническом
обеспечении образовательного процесса
Фактический адрес здания (строения) с указанием площади
Предметные кабине ты с указанием наименования и площади*
Учебно-
производст-
венные мастерские, учебно-
опытные участки, учебные хозяйства, учебные полигоны* (кв. м.)
Учебные лабора-
тории* (кв. м.)
Перечень учебно-
лабораторного оборудования с указанием вида, количества, даты выпуска
Актовый зал, спортивный зал (кв. м.)
Компьютерные классы (кв. м.) с указанием общего количества компьютеров, указание оснащенности мультимедийной техникой
Библио-
тека
Руководитель организации образования ________________
(Ф.И.О.)
Примечание * для организаций технического и профессионального,
послесреднего, высшего и послевузовского образования информация
представляется в разрезе запрашиваемой специальности или
квалификации
Приложение 7
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о соответствии минимальных расходов
на одного специалиста*
Наименование специальности
Сумма расходов *
на 4 месяца
на 8 месяцев
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
* - при получении лицензии по специальностям магистратуры необходимо указывать отдельно сумму расходов отдельно для научно-педагогической магистратуры, отдельно для профильной магистратуры
_____________________________________________________________________
Приложение 8
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о наличии учебной, учебно-методической и научной
литературы на цифровых носителях
___________________________________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
№ п/п
Учебная дисциплина по профессии, специальности,
Название, год создания
Автор(ы)
Объем в мегабайтах
Всего:
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
_____________________________________________________________________
Приложение 9
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о наличии лицензий по специальностям
бакалавриата и магистратуры*
Наименование специальности бакалавриата
Номер лицензии, дата выдачи
Наименование специальности магистратуры*
Номер лицензии, дата выдачи
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
* -заполняется при получении лицензии по специальностям докторантуры
_____________________________________________________________________
Приложение 10
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о научно-исследовательской и педагогической
деятельности организации образования
Число научно-исследовательских лабораторий, научных центров в вузе
Наименование научных программ и/или проектов, в выполнении которых участвует вуз (на 100 чел. профессорско-преподавательского состава):
Полный объем финансирования научно-исследовательских работ, всего:
Объем финансирования научно-исследовательских работ на одного штатного профессорско-преподавательского состава
Количество полученных за один год (в расчете на 100 чел. штатного профессорско-преподавательского состава), с указанием наименования работы (проекта):
Объем изданных за учебный год учебников, учебных пособий, монографий, сборников всего:
по которым вуз является головной организацией
выполняемых по международным проектам, грантам и программам
координируемых Министерством образования и науки РК и другими министерствами
из государственного бюджет
из других источников финансирования
изобретений, предпатентов, патентов, лицензий
международных и государственных премий, грантов
публикаций в зарубежных изданиях
в том числе на государственном языке
изданных за рубежом
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
Приложение 11
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о повышении квалификации
и переподготовке кадров*
Ф.И.О. преподавателя
Наименование темы
Место и период прохождения обучения
Наименование организации, в которой проходило обучение
Количество часов
Форма завершения
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
* - представляется информация по преподавательскому составу в разрезе запрашиваемой специальности
_____________________________________________________________________
Приложение 12
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о соответствии контингента студентов
в расчете на одного преподавателя
Наименование специальности
Предполагаемый контингент студентов по запрашиваемой специальности (чел)
Сведения о профессорско-преподавательском составе по запрашиваемой специальности (чел)
На государственном языке
На русском языке
На государственном языке
На русском языке
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
_____________________________________________________________________
Приложение 13
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о научно-исследовательской работе в области
современных педагогических технологий обучения
Наименование темы научно-исследовательской работы
Сведения о регистрации в национальном центре научно-технической информации
Источники финансирования
Объем финансирования
Сроки реализации
Соисполнители (при наличии)
Примечание
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
_____________________________________________________________________
Приложение 14
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о научно-исследовательской
работе организации образования
Наименование темы научно-исследовательской работы
Сведения о регистрации в национальном центре научно-технической информации
Источники финансирования
Объем финансирования
Сроки реализации
Соисполнители (при наличии)
Заказчики (при наличии)
Примечание
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
_____________________________________________________________________
Приложение 15
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 549 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ғылыми жетекшілікті жүзеге асыру туралы мәліметтер нысаны
Ғылыми жетекшінің Т.А.Ә.
Ғылыми дәрежесі (ғылыми дәреже беру туралы мәліметтер, резидентураны бітіргені туралы мәліметтер) туралы мәліметтер
Жұмыс өтілі (ғылыми- педагогикалық, клиникалық)
Жарияланымдар тізбесі
Оқу құралдарының тізбесі
отандық басылымдарда
шетелдік басылымдарда
халықаралық конференция еңбектерінде
Білім беру ұйымының басшысы ___________________________________
(Т.А.Ә.)
Ескертпе* резидентура, магистратура мамандықтары үшін толтырылады
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
16-қосымша
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер нысаны*
Ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубаторының болуы (қажеттісін таңдау)
Орналасқан мекенжайы
Меншік құқығында немесе шарт негізінде
Ескертпе (базаның қызметі туралы қысқаша ақпарат)
Білім беру ұйымының басшысы _______________________ (Т.А.Ә.)
* - ақпараттар сұратылып отырған мамандық немесе біліктілік бөлісінде беріледі
Білім беру қызметін лицензиялау
кезінде қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесіне
17-қосымша
Ескерту. Біліктілік талаптары 17-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 549 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық
жұмыстарды орындауға арналған үлгі шарт
№ _____                                     20__ ж. « __ » __________
_________ қаласы
Бұдан әрі Тапсырыс беруші деп аталатын, Ереженің (Жарғының) негізінде
әрекет ететін _______________________________________________ атынан
________________________________________________________________ бір
тараптан және бұдан әрі Орындаушы деп аталатын, Жарғының негізінде
әрекет ететін _______________________________________________________
атынан ______________________________________________________ екінші
тараптан, төмендегілер туралы осы шартты жасады:
1. Шарттың нысанасы
1. __________________________________________________________________
__________________________бағыты ____________________________________
_______________________________ тақырыбы бойынша ғылыми-зерттеу және
тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды Тапсырыс беруші тапсырады, ал
Орындаушы өзіне қабылдайды.

Сноска. Приложение 15 в редакции постановления Правительства РК от 27.05.2014 № 549 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма сведений об осуществлении научного руководства
Ф.И.О. научного руководителя
Сведения об образовании (сведения о присвоении ученой степени, сведения об окончании резидентуры)
Стаж работы (научно-
педагоги-
ческой, клинической)
Перечень публикаций
Перечень учебных пособий
В отечественных изданиях
В зарубежных изданиях
В трудах международных конференции
Руководитель организации образования ________________________________                                                 (Ф.И.О.)
Примечание * заполняется для специальностей магистратуры, резидентуры
Приложение 16
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений о наличии специализированной научно-технической,
научно-методической, клинической, экспериментальной базы*
Наличие научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора (выбрать нужное)
Адрес местонахождения
На праве собственности либо на договорной основе
Примечание (краткая информация о деятельности базы)
Руководитель организации образования __________________________ (Ф.И.О.)
*- информация представляется в разрезе запрашиваемой специальности или квалификации
_____________________________________________________________________
Приложение 17
к квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании
образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Сноска. Квалификационные требования дополнены приложением 17 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 549 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Типовой договор
на выполнение научно-исследовательских и опытно-конструкторских
работ
№ ___ от                                   "___" ___________ 20___ г.
город _____________
____________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем Заказчик, в лице _____________________________
________________________________, действующего на основании Положения
(Устава)_____________________, с одной стороны, и ___________________
________________________________________________________, именуемый в
дальнейшем Исполнитель, в лице _____________________________________,
действующего на основании Устава, с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
Заказчик поручает, а Исполнитель принимает на себя научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, по направлению _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
по теме _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2. Негізгі кезеңдердің мазмұны мен орындалу мерзімі күнтізбелік
жоспарда айқындалады.
3. Төменде тізбеленген құжаттар мен онда айтылған талаптар осы Шартты
құрайды және оның ажырамас бөлігі болып табылады:
1) Осы Шарт;
2) Жұмыстардың күнтізбелік жоспары;
3) Техникалық ерекшелік.
2. Біліктілік белгілері бойынша ғылыми-техникалық
өнімнің сипаттамасы және экономикалық көрсеткіштер
1. Жұмыстың бағыты:__________________________________________________
2. Қолданылу саласы:_________________________________________________
3. Түпкі нақты нәтиже:_______________________________________________
4. Патент қабілеттілігі:_____________________________________________
5. Ғылыми-техникалық деңгейі (жаңалық): _____________________________
6. Ғылыми-техникалық өнімді пайдалануды Тапсырыс беруші немесе
Орындаушы жүзеге асырады:____________________________________________
7. Ғылыми-техникалық өнімді пайдалану түрі:__________________________
3. Шарттың жалпы сомасы мен төлеу шарттары
1. Шарттың жалпы сомасы барлық салықтар мен бюджетке төленетін басқа
да міндетті төлемдерді ескере отырып, қызметтерді орындауға
байланысты барлық шығындар құнын қоса алғанда, ____________ (жазумен)
теңгені құрайды.
2. Орындаушының жұмыстарына ақыны Тапсырыс беруші мынадай тәртіппен
төлейді: ____________________________________________________________
3. Қаржыландыру көзі: _______________________________________________
4. Жұмыстарды тапсыру және қабылдау тәртібі
1. Шартты орындаудың жекелеген кезеңдерінде және ол аяқталған соң
Орындаушының ресімдеуіне және тапсыруына жататын ғылыми, техникалық
және басқа да құжаттаманың тізбесі Қазақстан Республикасының
ғылыми-технологиялық саладағы қолданыстағы нормативтік құжаттарында
айқындалған.
2. Шарттың жекелеген кезеңдері бойынша белгіленген тәртіппен
ресімделген құжаттаманы беру ________ сайынғы орындалған жұмыстар
актісімен және Орындаушының аннотацияланған есебімен жүзеге асырылады.
3. Орындаушы Тапсырыс берушіге жүргізілген ғылыми-зерттеу және
тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар туралы жылдық есепті
«___»_____________20__ кешіктірмей ұсынуға міндеттенеді.
4. Жұмыстар мерзімінен бұрын орындалған жағдайда, Тапсырыс беруші
жұмысты мерзімінен бұрын қабылдап, оған ақы төлеуге құқылы.
5. Егер жұмысты орындау процесінде теріс нәтиже алуға мәжбүр
болатындығы немесе жұмысты одан әрі жүргізудің орынсыздығы анықталса,
Орындаушы оны тоқтата тұруға, жұмыс тоқтатыла тұрған күннен кейін 5
(бес) күн мерзімде Тапсырыс берушіні хабардар етуге міндетті.
Бұл жағдайда тараптар жұмысты жалғастырудың орындылығы және бағыттары
туралы мәселені қарастыруға міндетті.

2. Содержание и сроки выполнения основных этапов определяются календарным планом.
3. Перечисленные ниже документы и условия, оговоренные в них, образуют данный Договор и являются его неотъемлемой частью:
1) Настоящий Договор;
2) Календарный план работ;
3) Техническая спецификация.
2. Характеристика научно-технической продукции по квалификационным
признакам и экономические показатели
1. Направление работы:_______________________________________________
2. Область применения:_______________________________________________
3. Конечный конкретный результат: ___________________________________
4. Патентоспособность:_______________________________________________
5. Научно-технический уровень (новизна):_____________________________
6. Использование научно-технической продукции осуществляется
Заказчиком или Исполнителем:_________________________________________
7. Вид использования научно-технической продукции:___________________
3. Общая сумма договора и условия оплаты
1. Общая сумма договора составляет _____________ (прописью) тенге, включая стоимость всех затрат, связанных с выполнением услуг, с учетом всех налогов и других обязательных платежей в бюджет.
2. Работы Исполнителя оплачиваются Заказчиком в следующем порядке:
_____________________________________________________________________
3. Источник финансирования: _________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Порядок сдачи и приемки работ
1. Перечень научной, технической и другой документации, подлежащей оформлению и сдаче Исполнителем на отдельных этапах выполнения и по окончании договора, определены действующими нормативными документами в научно-технологической сфере Республики Казахстан.
2. Передача оформленной в установленном порядке документации по отдельным этапам договора осуществляется ____________________________
___________________________ актом выполненных работ и аннотационным отчетом Исполнителя.
3. Исполнитель обязуется представить Заказчику годовой отчет о проведенных научно-исследовательских работах в «___» _____ 20__ года.
4. В случае досрочного выполнения работ Заказчик вправе досрочно принять и оплатить работы.
5. Если в процессе выполнения работы выясняется неизбежность получения отрицательного результата или нецелесообразность дальнейшего проведения работы, Исполнитель обязан приостановить ее, поставив в известность Заказчика в 5-дневный срок после приостановления работы.
В этом случае стороны обязаны рассмотреть вопрос о целесообразности и направлениях продолжения работы.

5. Тараптардың жауапкершілігі
1. Шартта көзделген міндеттемелер орындалмаған кезде тараптар
қолданыстағы заңнамада белгіленген шарттарда және тәртіппен жауапты
болады.
2. Жұмыстар көрсетілген мерзімде орындалмаған жағдайда, Орындаушы
_____________________________________________________________________
3. Орындаушы жұмыстарды тиісінше орындамаған жағдайда
_____________________________________________________________________
6. Өзге талаптар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және тараптар үшін
міндетті болып табылады және 20__ жылғы «__» ____ дейін қолданылады.
Тараптардың қалауы бойынша басқа талаптар:
1) жұмыс күнтізбелік жоспарға сәйкес орындалады;
2) ғылыми-зерттеу жұмысы «Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы»
АҚ-да міндетті түрде мемлекеттік тіркеуден өтуі тиіс;
3) үшінші тараптардың барлық шағым-талаптары бойынша Орындаушы
жауапты болады.
Тараптардың заңды мекенжайлары
Орындаушы:                                       Тапсырыс беруші:
__________________________                  _________________________
__________________________                  _________________________
(қолы)                                    (қолы)
М.О.                                      М.О.
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-
конструкторлық жұмыстарды
орындауға арналған үлгі шартқа
1-қосымша
Жұмыстардың күнтізбелік жоспары
№ _____ шарт бойынша                     20__ жылғы « __ » __________
_____________________________________________________________________
(Орындаушының атауы)
Тақырыбы: ___________________________________________________________
Тапсырма кезеңі, шифры
Шарт бойынша жұмыстардың атауы және оның орындалуының негізгі кезеңдері
Орындалу мерзімі
Күтілетін нәтиже
басталуы
аяқталуы
Тараптардың заңды мекенжайлары
Орындаушы:                                        Тапсырыс беруші:
__________________________                  _________________________
__________________________                  _________________________
(қолы)                                   (қолы)
М.О.                                     М.О.
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-
конструкторлық жұмыстарды
орындауға арналған үлгі шартқа
2-қосымша
Техникалық ерекшелік
№ _____ шарт бойынша                     20__ жылғы « __ » __________
__________________________________________________________________
(Орындаушының атауы)
Жоба тақырыбының атауы
20 ___ жылға арналған міндеттер
Күтілетін нәтиже
Тараптардың заңды мекенжайлары
Орындаушы:                            Тапсырыс беруші:
__________________________        _________________________
__________________________        _________________________
(қолы)                        (қолы)
М.О.                          М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 28 ақпандағы
№ 195 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына өтініш берушінің сәйкестігі бөлігінде білім беру қызметін жүзеге асыруға лицензия беруге келісім беретін мемлекеттік органдар
Р/с №
Мемлекеттік орган
Лицензияланатын қызмет түрі
Лицензиянатын кіші қызмет түрі
Лицензиар
1.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті
Білім беру қызметі
Жоғары білім беру
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
Рухани (діни) білім беру
2.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті
Білім беру қызметі
Бастауыш білім беру
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің аумақтық білім саласындағы бақылау департаменттері
Негізгі орта білім беру
Жалпы орта білім беру
Техникалық және кәсіптік білім беру
Орта білімнен кейінгі білім беру
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 28 ақпандағы
№ 195 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

5. Ответственность сторон
1. При невыполнении обязательств, предусмотренных договором, стороны несут ответственность на условиях и в порядке, установленных действующим законодательством.
2. В случае невыполнения работ в указанные сроки Исполнитель _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. В случае ненадлежащего выполнения Исполнителем работ _____________
_____________________________________________________________________
6. Прочие условия
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Договор вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента его подписания и действует до «____» ___________ 20__ года.
Другие условия по усмотрению сторон:
1) работа выполняется в соответствии с календарным планом.
2) научно-исследовательская работа подлежит обязательной государственной регистрации в АО "Национальный центр научно-технической информации".
3) ответственность по всем претензиям третьих сторон несет Исполнитель.
Юридические адреса сторон
Исполнитель:                       Заказчик:
__________________________            _________________________
__________________________            _________________________
(подпись)                                 (подпись)
М.П                                       М.П
Приложение 1
к Типовому договору на выполнение
научно-исследовательских и опытно-
конструкторских работ
Календарный план работ
По договору № _____                          от «___» _____ 20__ года
__________________________________________________________________
(Наименование Исполнителя)
По теме: ___________________________________________________________
Шифр задания, этапа
Наименование работ по Договору и основные этапы его выполнения
Срок выполнения
Ожидаемый результат
начало
окончание
Юридические адреса сторон
Исполнитель:                      Заказчик:
__________________________            _________________________
__________________________            _________________________
(подпись)                                 (подпись)
М.П                                       М.П
Приложение 2
к Типовому договору на выполнение
научно-исследовательских и опытно-
конструкторских работ
Техническая спецификация
По договору № ____                         от «__» ______ 20___ года
__________________________________________________________________
(Наименование Исполнителя)
Наименование темы проекта
Задачи на 20___ год
Ожидаемый результат
Юридические адреса сторон
Исполнитель:                      Заказчик:
__________________________            _________________________
__________________________            _________________________
(подпись)                                 (подпись)
М.П                                       М.П
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2013 года № 195
Государственные органы, согласующие выдачу лицензии на
осуществление образовательной деятельности в части соответствия
заявителя требованиям законодательства Республики Казахстан
№ п/п
Государственный орган
Лицензируемый вид деятельности
Подвид лицензируемого вида деятельности
Лицензиар
1
2
3
4
5
Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Образовательная деятельность
Высшее образование
Комитет по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Послевузовское образование
Духовное (религиозное) образование
Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Образовательная деятельность
Начальное образование
Территориальные департаменты по контролю в сфере образования Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Основное среднее образование
Общее среднее образование
Техническое и профессиональное образование
Послесреднее образование
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2013 года № 195
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

1. «Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 маусымдағы № 452 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж, № 18, 202-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 маусымдағы № 452 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 мамырдағы № 506 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 28, 264-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 маусымдағы № 452 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 5 желтоқсандағы № 2020 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 57, 494-құжат).
4. «Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 252 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 8-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 25-26, 198-құжат).
5. «Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 888 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 51, 690-құжат).
6. «Білім беру қызметіне қойылатын лицензиялау ережесі мен оған қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 маусымдағы № 452 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1426 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 5, 92-құжат).
7. «Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 маусымдағы № 452 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 маусымдағы № 778 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 56, 771-құжат).

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2007 года № 452 «Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании образовательной деятельности» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст. 202).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2008 года № 506 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2007 года № 452»(САПП Республики Казахстан, 2008 г, № 28, ст. 264).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2009 года № 2020 «О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2007 года № 452» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 57, ст. 494).
4. Пункт 8 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 252 «О некоторых вопросах Министерства культуры Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 25-26, ст. 198).
5. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 888 «Вопросы Агентства Республики Казахстан по делам религий» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 51, ст. 690).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1426 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2007 года № 452 «Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст. 92).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2012 года № 778 «О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2007 № 452 «Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании образовательной деятельности» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 56, ст. 771).