"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы тау-кен металлургия саласы, геология және жер қойнауын пайдалану жөніндегі кеңес туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 7 маусымдағы № 585 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы тау-кен металлургия саласы, геология және жер қойнауын пайдалану жөніндегі кеңес туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ ЖАРЛЫҒЫ Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
тау-кен металлургия саласы, геология және жер қойнауын
пайдалану жөніндегі кеңес туралы
Қазақстан Республикасында тау-кен металлургия саласының, геология және жер қойнауын пайдалану тұрақтылығы мен оларды тиімді дамыту мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан тау-кен металлургия саласы, геология және жер қойнауын пайдалану жөніндегі кеңес (бұдан әрі — Кеңес) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Кеңес туралы ереже;
2) Кеңестің құрамы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын
қажетті шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы " "
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
тау-кен металлургия саласы, геология және жер қойнауын
пайдалану жөніндегі кеңес туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы тау-кен металлургия саласы, геология және жер қойнауын пайдалану жөніндегі кеңес (бұдан әрі - Кеңес) Қазақстан Республикасында тау-кен металлургия саласын, геология және жер қойнауын пайдалануды тұрақты және тиімді дамыту мақсатында құрылады.
2. Кеңес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
3. Кеңес өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ Кеңес туралы осы ережені басшылыққа алады.
2. Кеңестің міндеттері мен құқықтары
4. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының тау-кен металлургия саласын, геология және жер қойнауын пайдалануды дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша ұсыныстар әзірлеу;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Совете по горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию при Президенте Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2013 года № 585
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О Совете по горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию при Президенте Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
О Совете по горно-металлургической отрасли, геологии и
недропользованию при Президенте Республики Казахстан
В целях осуществления межведомственной координации по вопросам стабильности и эффективного развития горно-металлургической отрасли, геологии и недропользования в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Совет по горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Совете;
2) состав Совета.
3. Правительству Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                    Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2013 года №
Положение о Совете по горно-металлургической отрасли, геологии
и недропользованию при Президенте Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Совет по горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет) создается в целях стабильного и эффективного развития горно-металлургической отрасли, геологии и недропользования в Республике Казахстан.
2. Совет является  консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением о Совете.
2. Задачи и права Совета
4. Основными задачами Совета являются:
1) выработка предложений по стратегическим направлениям развития горно-металлургической отрасли, геологии и недропользования Республики Казахстан;

2) Қазақстанның ірі тау-кен металлургия саласының кен орындарында жұмыс істейтін шетелдік әріптестермен өзара іс-қимыл жасау жөнінде ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
5. Кеңестің белгіленген тәртіппен және өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасының тау-кен металлургия саласын, геология және жер қойнауын пайдалануды дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізуге;
2) Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін жұмыс топтарын қалыптастыруға;
3) мемлекеттік органдардан, ведомстволардан және ұйымдардан Кеңестің құзыретіне жататын мәселелер бойынша қажетті ақпаратты сұратуға;
4) осы Ереженің 4-тармағында белгіленген міндеттерді іске асыру мақсатында мүдделі мемлекеттік органдардың мамандарын, консультанттарды тартуға;
5) Кеңестің құзыреті шегінде оның тиімді қызметін жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Кеңесті қалыптастыру және оның қызметін ұйымдастыру
6. Кеңестің құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
7. Кеңесті Кеңес төрағасы басқарады.
Кеңес төрағасы:
1) Кеңес қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Кеңес отырыстарында төрағалық етеді;
3) Кеңес отырыстарын өткізу орнын және уақытын айқындайды;
4) Кеңес шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады;
5) жылына 2 рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Президентіне Кеңестің жұмысы туралы баяндайды.
Төраға болмаған кезде оның функцияларын төраға тиісті өкілеттіктерді беретін орынбасары орындайды.
8. Кеңес мүшелері:
1) Кеңес отырысының күн тәртібі және мәселелерді талқылау тәртібі бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Кеңес отырысына материалдарды, оның шешімдерінің жобаларын дайындауға қатысуға құқылы.
9. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай, Кеңес төрағасы айқындайтын мерзімдерде, бірақ кемінде жарты жылда бір рет өткізіледі. Кеңес отырыстары оның мүшелерінің тікелей қатысуымен өткізіледі және оның мүшелерінің кемінде үштен екісі дауыс беруге қатысқан кезде заңды болады. Кеңес мүшелерінің өз өкілеттіктерін өзге лауазымды адамдарға беруіне жол берілмейді.
10. Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
11. Кеңестің жұмыс органы:
1) Кеңес отырыстарын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді және Кеңес мүшелерінің ұсыныстары мен бұрын қабылданған шешімдер негізінде Кеңес отырыстарын өткізу үшін тиісті материалдарды дайындауды жүзеге асырады;
2) Кеңес мүшелерінің ұсыныстары мен олар бұрын қабылдаған шешімдер негізінде отырыстың күн тәртібінің жобасын жасайды;

2) выработка предложений по взаимодействию с зарубежными партнерами, работающими на крупнейших горно-металлургических месторождениях Казахстана.
5. Совет в установленном порядке и по вопросам, входящим в его компетенцию, имеет право:
1) вносить на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения по стратегическим направлениям развития горно-металлургической отрасли, геологии и недропользования Республики Казахстан;
2) формировать рабочие группы для решения вопросов, входящих в
компетенцию Совета;
3) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Совета;
4) привлекать специалистов заинтересованных государственных органов, консультантов в целях реализации задач, установленных пунктом 4 настоящего Положения;
5) осуществлять иные права, необходимые для осуществления эффективной деятельности Совета в рамках его компетенции.
3. Формирование и организация деятельности Совета
6. Состав Совета утверждается Президентом Республики Казахстан.
7. Совет возглавляется председателем Совета. Председатель Совета:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Совета;
2) председательствует на заседаниях Совета;
3) определяет место и время проведения заседаний Совета;
4) осуществляет общий контроль за реализацией решений Совета;
5) 2 раза в год, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным полугодием, докладывает Президенту Республики Казахстан о работе Совета.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель, которому председателем делегированы соответствующие полномочия.
8. Члены Совета вправе:
1) вносить предложения по повестке дня заседания Совета и порядку обсуждения вопросов;
2) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Совета, проектов его решений.
9. Заседания Совета проводятся по мере необходимости в сроки, определяемые председателем Совета, но не реже одного раза в полугодие. Заседания Совета проводятся при непосредственном присутствии его членов и считаются правомочными при участии в голосовании не менее двух третей его членов. Делегирование членами Совета своих полномочий иным должностным лицам не допускается.
10. Рабочим органом Совета является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
11. Рабочий орган Совета:
1) обеспечивает организацию проведения заседаний Совета и осуществляет подготовку соответствующих материалов для проведения заседаний Совета на основе предложений членов Совета и ранее принятых решений;
2) формирует проект повестки дня заседания на основе предложений членов Совета и ранее принятых им решений;

3) Кеңестің хаттамалық шешімдерінің орындалуына мониторингті жүзеге асырады;
4) Кеңес мүшелеріне Кеңестің кезекті отырысының өткізілетін орны, уақыты мен күн тәртібі туралы хабарлайды және оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді;
5) Кеңестің хаттамалық шешімдерін ресімдеуді және келісуді жүзеге асырады;
6) Кеңестің шешімдері қабылданған күннен бастап екі апта ішінде Кеңес мүшелеріне және басқа мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдарға хаттаманың көшірмесін және өзге қажетті материалдарды жібереді.
12. Кеңес отырыстарының қорытындылары бойынша хаттамамен ресімделетін шешімдер қабылданады, оған Кеңестің отырысқа қатысқан барлық мүшелері қол қояды.
13. Кеңестің шешімдері қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады және ұсынымдық сипатқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Кеңес мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол айтылған жағдайда жазбаша түрде баяндалуы және хаттамаға қоса берілуі тиіс.
14. Кеңестің шешімдері бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануы немесе тау-кен металлургия саласы субъектілерінің назарына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес кез келген өзге тәсілмен жеткізілуі мүмкін. Жариялауға не тау-кен металлургия саласының субъектілеріне беруге арналған ақпараттың тізбесі мен көлемін Кеңес айқындайды.
4. Кеңестің қызметін тоқтату
15. Кеңестің қызметін тоқтатуға Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы ""
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы тау-кен
металлургия саласы, геология және жер қойнауын пайдалану
жөніндегі кеңесінің
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Әлеуметтік-экономикалық мәселелерге жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны іске асыру мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің жауапты хатшысы, хатшы
Кеңес мүшелері:
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрі
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрі
Қазақстан Республикасының Мұнай және газ министрі
Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар бірінші вице-министрі
Қазақстан Республикасының Өңірлік даму бірінші вице-министрі
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Қазатомөнеркәсібі» ұлттық атом компаниясы» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Тау-Кен Самұрық» ұлттық тау-кен компаниясы» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Қазгеология» ұлттық геологиялық барлау компаниясы» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)

3) осуществляет мониторинг исполнения протокольных решений Совета;
4) оповещает членов Совета о месте, времени проведения и повестке дня очередного заседания Совета и своевременно обеспечивает их необходимыми материалами;
5) осуществляет оформление и согласование протокольных решений Совета;
6) в течение двух недель со дня принятия решений Совета направляет копию протокола и иные необходимые материалы членам Совета и другим заинтересованным государственным органам и иным организациям.
12. По итогам заседаний Совета принимаются решения, оформляемые протоколом, который подписывается всеми членами Совета, присутствовавшими на заседании.
13. Решения Совета принимаются простым большинством голосов и носят рекомендательный характер. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
Члены Совета имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
14. Решения Совета могут быть опубликованы в средствах массовой информации или доведены до сведения субъектов горно-металлургической отрасли любым иным способом в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Перечень и объем информации для публикации либо передачи субъектам горно-металлургической отрасли определяются Советом.
4. Прекращение деятельности Совета
15. Основанием прекращения деятельности Совета является решение Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2013 года №
СОСТАВ
Совета по горно-металлургической отрасли, геологии и
недропользованию при Президенте Республики Казахстан
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, курирующий социально-экономические вопросы, заместитель председателя
Заместитель Премьер-Министра - Министр индустрии и новых технологий Республики Казахстан, курирующий вопросы реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан, заместитель председателя
Ответственный секретарь Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан, секретарь
члены Совета:
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Министр экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Министр охраны окружающей среды Республики Казахстан
Министр нефти и газа Республики Казахстан
Первый вице-министр индустрии и новых технологий Республики Казахстан
Первый вице-министр регионального развития Республики Казахстан
председатель правления акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (по согласованию)
председатель правления акционерного общества «Национальная атомная компания «Казатомпром» (по согласованию)
председатель правления акционерного общества «Национальная горнорудная компания «Тау-Кен Самрук» (по согласованию)
председатель правления акционерного общества «Национальная геологоразведочная компания «Казгеология» (по согласованию)