"Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қадағалау агенттігі (Қазтұтынуқадағалау) туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 4 шілдедегі № 686 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қадағалау агенттігі (Қазтұтынуқадағалау) туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қадағалау агенттігі (Қазтұтынуқадағалау) туралы
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі тұтынушылардың кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес жеке, отбасылық, үй шаруасы және өзге де мұқтажына арналған тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеуді және іске асыруды, бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қадағалау агенттігін (Қазтұтынуқадағалау) (бұдан әрі -Агенттік) бөлу жолымен қайта ұйымдастырылып, оған:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінен - халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы;
2) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінен - тағам өнімдерінің оны өткізу сатысында қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламенттердің талаптарына тағам өнімдерінің сәйкестігін бақылауды және қадағалауды, сондай-ақ тұтынушылардың кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес жеке, отбасылық, үй шаруасы және өзге де мұқтажы үшін ғана өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінен - көліктік қызмет көрсетулерді тұтынушылар құқықтарының сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінен — табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтардың субъектілері көрсететін қызметтердің сапасы бойынша тұтынушылардың құқықтарын қорғау;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об Агентстве Республики Казахстан по надзору в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения (Казпотребнадзор)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июля 2013 года № 686
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об Агентстве Республики Казахстан по надзору в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения (Казпотребнадзор)».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Об Агентстве Республики Казахстан
по надзору в сфере защиты прав потребителей и
санитарно-эпидемиологического благополучия населения
(Казпотребнадзор)
В соответствии с подпунктом 3) статьи 44 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Реорганизовать Министерство здравоохранения Республики Казахстан путем выделения Агентства Республики Казахстан по надзору в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения (Казпотребнадзор) (далее - Агентство), осуществляющего выработку и реализацию государственной политики, контроль в сфере защиты прав потребителей товаров и услуг для личных, семейных, домашних и иных, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, нужд потребителей, с передачей ему функций и полномочий в области:
1) санитарно-эпидемиологического благополучия населения - от Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
2) осуществления контроля и надзора соответствия пищевой продукции требованиям технических регламентов в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации, а также по контролю за соблюдением технических регламентов по продукции и услугам, реализуемых исключительно для личных, семейных, домашних и иных, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, нужд потребителей — от Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
3) осуществления контроля и надзора за соблюдением прав потребителей транспортных услуг - от Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
4) защиты прав потребителей по качеству услуг, оказываемых субъектами естественных монополий и регулируемых рынков - от Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий;

5) Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігінен (Монополияға қарсы агенттік) - тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы функциялар мен өкілеттіктер берілсін.
2. Агенттікке кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес жеке, отбасылық, үй шаруасы және өзге де қажеттіліктер үшін тауарлар мен қызметтердің сапасын және қауіпсіздікті бақылау жөніндегі функция берілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетін (бұдан әрі - Комитет) таратсын;
2) таратылатын Комитеттің және жоғарыда көрсетілген мемлекеттік органдардың штат санын жаңадан құрылған Агенттікке беруді қамтамасыз етсін;
3) Агенттік таратылатын Комитеттің құқықтары мен міндеттері бойынша құқықтық мирасқор болып белгіленсін;
4) осы Жарлықты іске асыру бойынша өзге де қажетті шараларды қабылдасын.
4. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 6 Жарлығына мынадай толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қадағалау агенттігі (Қазтұтынуқадағалау)».
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы  Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев

5) защиты прав потребителей - от Агентства Республики Казахстан по защите конкуренции (Антимонопольное агентство).
2. Наделить Агентство функцией по контролю за безопасностью и качеством товаров и услуг для личных, семейных, домашних и иных, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, нужд.
3. Правительству Республики Казахстан:
1) упразднить Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики
Казахстан (далее - Комитет);
2) обеспечить передачу штатной численности упраздняемого Комитета и вышеуказанных государственных органов вновь образованному Агентству;
3) определить Агентство правопреемником по правам и обязанностям упраздняемого Комитета;
4) принять иные необходимые меры по реализации настоящего Указа.
4. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 6 «О структуре Правительства Республики Казахстан» следующее дополнение:
пункт 1 дополнить строкой следующего содержания:
«Агентство Республики Казахстан по надзору в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения (Казпотребнадзор)».
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев