Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 851 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 457 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы» 1996 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу қағидалары бекітілсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 26 тамыздағы
№ 851 қаулысымен
бекітілген
Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарын тiркеудің және есепке алудың бiрыңғай тәртiбін белгілейді.
2. Қағидалар халықаралық қозғалысқа қатысатын басқа мемлекеттің құзыретті органында тіркелген және Қазақстан Республикасына екі айдан аспайтын мерзімге әкелінген көлік құралдарына қолданылмайды.
3. Қарулы күштердің, Қазақстан Республикасының басқа әскерлері мен әскери құрылымдарының көлік құралдары қорғаныс істері жөніндегі уәкілетті орган белгілейтін тәртіппен тіркеледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық корпусымен жұмыс жөніндегі ұйым – Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық өкілдіктермен, халықаралық ұйымдармен және/немесе олардың өкілдіктерімен, консулдық мекемелермен және Қазақстан Республикасында аккредиттелген олардың қызметкерлерімен жұмыс жөніндегі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің уәкілетті ұйымы;
2) көлік құралдарын және оларға тіркемелерді мемлекеттік тіркеу (бұдан әрі – көлік құралдары) – тіркеу құжаттарын және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін (бұдан әрі – МТНБ) бере отырып, көлік құралдарының жекелеген түрлерінің жалпы пайдаланудағы жолдар бойынша жол қозғалысына қатысуына рұқсат беруді жүзеге асыру мақсатындағы ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) қызметі;

Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 851. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 457
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 457 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года «О безопасности дорожного движения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа 2013 года № 851
Правила государственной регистрации и учета отдельных видов
транспортных средств по идентификационному номеру
транспортного средства
1. Общие положения
1. Правила государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства (далее – Правила) устанавливают единый порядок регистрации и учета транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства.
2. Правила не распространяются на транспортные средства, зарегистрированные в компетентном органе другого государства, участвующего в международном движении, и ввозимые в Республику Казахстан на срок не более двух месяцев.
3. Транспортные средства Вооруженных сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан регистрируются в порядке, определяемом уполномоченным органом по делам обороны.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) организация по работе с дипломатическим корпусом Министерства иностранных дел Республики Казахстан – уполномоченная организация Министерства иностранных дел Республики Казахстан по работе с дипломатическими представительствами, международными организациями и/или ее представительствами, консульскими учреждениями, зарегистрированными в Республике Казахстан, и их сотрудниками, аккредитованными в Республике Казахстан;
2) государственная регистрация транспортных средств и прицепов к ним (далее – транспортные средства) – деятельность органов внутренних дел (далее – ОВД) с целью осуществления допуска отдельных видов транспортных средств к участию в дорожном движении по дорогам общего пользования с выдачей регистрационных документов и государственных регистрационных номерных знаков (далее – ГРНЗ);

3) көлік құралын есептен шығару – меншік иесі мекенжайының өзгеруіне байланысты көлік құралының тіркелген жерін өзгертуге, меншік құқығының өзгеруіне байланысты иелену құқығын тоқтатуға, кейіннен мәміле жасауға, кәдеге жаратуға (жарамсыз деп белгілеуге, есептен шығаруға), иесінің өтініші бойынша жол қозғалысына қатысуға рұқсатты уақытша тоқтатуға, уақытша әкетуді қоспағанда, көлік құралын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге, көлік құралын меншік иесінің заңды иелігінен шығаруға (айдап әкету, ұрлау) бағытталған ІІО қызметі;
4) көлік құралдарын мемлекеттік тіркеудің бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - БАЖ) – көлік құралдарының сәйкестендіру нөмірі міндетті түрде көрсетілген көлік құралдары және олардың иелері, сондай-ақ көлік құралдарын тіркеу туралы берілген куәліктер (бұдан әрі – КҚТК) және МТНБ туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін мемлекеттік ақпараттық жүйе;
5) көлік құралдарын тіркеудегі өзгерістер – азаматтық заңнамада белгіленген құқықтық негіздер болған кезде БАЖ (есептік мәліметтер) және МТНБ-ге өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
6) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі – БАЖ-да көлік құралын сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін, көлік құралын шығарушы берген, тізбектелген әріптік-цифрлық белгілер түрінде көрсетілген көлік құралының жеке сериялық нөмірі;
7) көлік құралының иесі – азаматтық заңнамаға сәйкес көлік құралының меншік иесі, сондай-ақ көлік құралын шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқару құқығында иеленетін адам;
8) КҚТК – өзгерістер БАЖ арқылы ғана енгізілетін жол қозғалысына қатысуға рұқсатты растайтын құжат;
9) МТНБ – мемлекеттің меншігі болып табылатын және жол қозғалысы қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган көлік құралына беретін және техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті орган бекіткен стандарт талаптарына сәйкес жасалған жеке әріптік-сандық белгіні қамтитын БАЖ-да тіркелген өнім. Бұл түсінік «Транзит» МТНБ-ге де қатысты;
10) нөмірлік агрегат – көлік құралының шанағы, шассиі, рамасы, кабинасы;
11) техникалық құжат – көлік құралдарын оның техникалық параметрлеріне сәйкестігін белгілеуге мүмкіндік беретін ақпаратты қамтитын құжат (КҚТК, басқа мемлекетте берілген КҚТК, көлік құралының паспорты, дайындаушы зауыттың қабылдап алу-беру актісі);

3) снятие с учета транспортного средства – деятельность ОВД, направленная на изменение места регистрации транспортного средства в связи с изменением адреса его владельца, прекращение права владения в связи с изменением права собственности, последующее совершение сделки, утилизацию (выбраковки, списания), временное прекращение допуска к участию в дорожном движении по заявлению владельца, вывоз транспортного средства за пределы Республики Казахстан, за исключением временного вывоза, выбытие транспортного средства из законного владения собственника (угон, кража);
4) единая информационная система государственной регистрации транспортных средств (далее ЕИС) – государственная информационная система, обеспечивающая централизованный учет сведений о транспортных средствах и их владельцах с обязательным указанием идентификационного номера транспортного средства, а также выданных свидетельствах о регистрации транспортных средств (далее - СРТС) и ГРНЗ;
5) изменения в регистрации транспортных средств – внесение изменений и дополнений в ЕИС (учетные данные) и СРТС при наличии установленных гражданским законодательством правовых оснований;
6) идентификационный номер транспортного средства – индивидуальный серийный номер транспортного средства, выраженный в виде последовательных буквенно-цифровых символов, присвоенный производителем транспортного средства, позволяющий произвести идентификацию транспортного средства в ЕИС;
7) владелец транспортного средства – собственник транспортного средства, а также лицо, владеющее транспортным средством на праве хозяйственного ведения или оперативного управления в соответствии с гражданским законодательством;
8) СРТС – документ, подтверждающий допуск к участию в дорожном движении, в который вносятся изменения только через ЕИС;
9) ГРНЗ – изделие, являющееся собственностью государства и содержащее индивидуальное буквенно-цифровое обозначение, присваиваемое транспортному средству уполномоченным органом в области безопасности дорожного движения и изготовленное в соответствии с требованиями стандарта, утвержденного уполномоченным органом по техническому регулированию и метрологии, под которым оно зарегистрировано в ЕИС. Данное понятие также распространяется на ГРНЗ «Транзит»;
10) номерной агрегат – кузов, шасси, рама, кабина транспортного средства;
11) технический документ – документ, содержащий информацию, позволяющую установить соответствие транспортного средства его техническим параметрам (СРТС, СРТС выданный в другом государстве, паспорт транспортного средства, приемо-сдаточный акт завода-изготовителя);

12) тіркеу-емтихан пункті (бұдан әрі – ТЕП) – көлік құралдарын тіркеу және есепке алу бойынша рәсімдерді жүзеге асыратын, оның ішінде халыққа қызмет көрсету орталықтарында (бұдан әрі – ХҚО) орналастырылған ІІО бөлімшесі;
13) жол қозғалысының шетел қатысушылары – 1961 жылғы «Дипломатиялық қатынастар туралы» Вена конвенциясына және 1963 жылғы «Консулдық қатынастар туралы» Вена конвенциясына сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттерге ие, Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық өкілдіктер, халықаралық ұйымдар және/немесе оның өкілдіктері, консулдық мекемелері және Қазақстан Республикасында аккредиттелген олардың қызметкерлері, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ шетел қатысуымен заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасында тіркелген шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері.
2. Көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу және есепке алу тәртібі
1. Көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу
5. Көлiк құралдары жеке тұлғалардың атына олардың тұратын жері немесе уақытша тіркелген жері бойынша уақытша тұру мерзіміне тiркеледi.
Көлік құралдарын заңды тұлғалардың атына тіркеу олардың тіркелген заңды мекенжайы бойынша, ал филиалдар мен өкілдіктерінің атына – олардың орналасқан жері бойынша жүргізіледі.
6. Көлiк құралының иесi бiрлескен меншiк құқығы туралы куәлiктi ұсынған жағдайда КҚТК-нің «Ерекше белгiлер» бөліміне: «Тең иесі – Т.А.Ә.» деген жазба енгізіледі.
7. Меншік иелері он төрт жасқа жетпеген кәмелетке толмаған азаматтар болған жағдайларда көлік құралдарын тіркеу және есептен шығару олардың атынан ата-аналары (асырап алушылар) немесе қамқоршылық және қорғаншылық органдары, ал меншік иелері 14 жастан 18 жасқа дейінгі адамдар болған жағдайда ата-аналарының (асырап алушылардың) немесе қамқоршылық және қорғаншылық органдарының жазбаша келісімімен осы адамдар жасайды.
8. Жол қозғалысының шетелдік қатысушыларының көлік құралдарын тіркеу және есептен шығару Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық корпусымен жұмыс жөніндегі ұйым арқылы сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.
9. ІІО жүзеге асыратын жеңіл көлік құралдарын, мотоциклдер мен мотороллерлерді қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу және есептен шығару қалалардың (аудандардың) қорғаныс істері жөніндегі тиісті басқармаларына (бөлімдеріне) жазбаша хабарлағаннан кейін ғана жүргізіледі.

12) регистрационно-экзаменационный пункт (далее – РЭП) – подразделение ОВД, осуществляющее процедуры по регистрации и учету транспортных средств, в том числе размещенное в центрах обслуживания населения (далее – ЦОН);
13) иностранные участники дорожного движения – дипломатические представительства, международные организации и/или ее представительства, консульские учреждения, зарегистрированные в Республике Казахстан, и их сотрудники, аккредитованные в Республике Казахстан, имеющие привилегии и иммунитеты, согласно Венской конвенции от 1961 года «О дипломатических сношениях» и Венской конвенции от 1963 года «О консульских сношениях», иностранцы и лица без гражданства, а также юридические лица с иностранным участием, филиалы и представительства иностранных юридических лиц, зарегистрированные в Республике Казахстан.
2. Порядок государственной регистрации и учета
транспортных средств
1. Государственная регистрация транспортных средств
5. Транспортные средства регистрируются за физическими лицами по месту их постоянной регистрации места жительства или по месту временной регистрации на срок временного проживания.
Государственная регистрация транспортных средств за юридическими лицами производится в соответствии с их зарегистрированным юридическим адресом, а за филиалами и представительствами по месту их нахождения.
6. В случае предъявления владельцем транспортного средства свидетельства о праве совместной собственности, в раздел "Особые отметки" СРТС вносится запись: "Совладелец - Ф.И.О.".
7. Регистрация и снятие с учета транспортных средств, в случаях, когда собственниками являются несовершеннолетние граждане, не достигшие четырнадцатилетнего возраста, совершаются от их имени их родителями (усыновителями) или органами опеки и попечительства, а в случаях, когда собственниками являются лица в возрасте от 14 до 18 лет – этими лицами с письменного согласия их родителей (усыновителей) или органов опеки и попечительства.
8. Регистрация и снятие с учета транспортных средств иностранных участников дорожного движения производятся через организацию по работе с дипломатическим корпусом Министерства иностранных дел Республики Казахстан в порядке, определяемом уполномоченным органом в области внешнеполитической деятельности.
9. Государственная регистрация и снятие с учета транспортных средств, за исключением индивидуальных легковых транспортных средств, мотоциклов и мотороллеров, осуществляемые ОВД, производятся только после письменного уведомления соответствующих управлений (отделов) по делам обороны городов (районов).

10. Көлік құралдарын тіркеу, тіркеуге өзгерістер енгізу, есептен шығару кезінде олар туралы барлық қажетті деректер БАЖ-ға енгізіледі.
11. Көлік құралды тiркеу және/немесе есептен шығару, КҚТК мен МТНБ беру, КҚТК-ге (пайдалануға жарамсыз құжаттың орнына берілетін тіркеу құжатын қоспағанда) өзгерістер енгізу кезінде көлiк иелерi нөмірлік агрегаттардың көрсетілген құжаттардағы және/немесе бірыңғай БАЖ-дағы есепке алу деректерiне сәйкестігін салыстырып тексеру мақсатында көлiк құралдарын қарау үшін ТЕП-ке береді.
Сырттай қарау процесінде:
1) тiркелетiн көлiк құралы конструкциясының қауiпсiздiгін;
2) түстi графикалық сызбаларды, тану белгiлерiн, жазуларды, арнайы жарық және дыбыс сигналдарын салу талаптарына сәйкес келетін жедел және арнайы қызметтердің көлiк құралдарын;
3) нөмірлiк агрегаттар мен МТНБ түпнұсқалығын (жасырын, жалған немесе қандай да бір өзге тәсiлдермен өзгертілген нөмірлік агрегаттарды, сондай-ақ МТНБ анықтау) және олардың көлiк құралдарының құжаттарына және/немесе БАЖ-да көрсетiлген деректерге сәйкестігін тексеру жүзеге асырылады.
Дайындалған көлік құралдарының конструкциясы, оның ішінде олардың құрамдас бөліктерінің, қосымша құрал-жабдық заттарының, қосалқы бөлшектерінің және жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты бөлігінде керек-жарақтардың конструкциясы белгіленген техникалық регламенттердің талаптарына сай болуы тиіс.
Тіркелген көлік құралының конструкциясына, оның ішінде оның құрамдас бөліктерінің, қосымша жабдықтар заттарының, қосалқы бөлшектерінің және жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ықпал ететін керек-жарақтарының конструкциясына өзгерістер енгізілгеннен кейін Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен сәйкестігін қайтадан растау жүргізу қажет.
12. Көлік құралын байқау нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралын тіркеу актісінде белгіленеді және байқау жүргізген адамның тегін, күнін көрсете отырып, байқау жүргізген лауазымды адамның қолымен расталады (ХҚО-да көлік құралдарын байқауды жүзеге асыруға уәкілетті қызметкердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады).
Көлік құралын байқау нәтижелері күнтізбелік жиырма күн жарамды болады.
13. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлiк құралдарын байқау актілерін көлік құралының орналасқан жері бойынша жасалған, уәкілетті орган қызметкерінің қолымен және мөрімен расталған оларды байқау актiлерiн ұсынуға рұқсат етіледі. Актінің жарамдылық мерзімі - күнтізбелік жиырма күн.

10. При регистрации, изменения в регистрации, снятии с учета транспортных средств все необходимые данные о них заносятся в ЕИС.
11. При регистрации и/или снятии с учета транспортного средства, выдаче СРТС и ГРНЗ, внесении изменений в СРТС (за исключением выдачи регистрационного документа взамен, непригодного для пользования), владельцы предоставляют транспортное средство в РЭП с целью сверки соответствия номерных агрегатов учетным данным в указанных документах и/или в ЕИС.
В процессе визуального осмотра осуществляется проверка:
1) безопасности конструкции регистрируемого транспортного средства;
2) транспортных средств оперативных и специальных служб, соответствующих требованиям нанесения цветографических схем, опознавательных знаков, надписей, специальных световых и звуковых сигналов;
3) подлинности номерных агрегатов и ГРНЗ (выявление скрытых, подложных или измененных какими-либо иными способами номерных агрегатов, а также ГРНЗ) и их соответствия данным, указанным в документах на транспортные средства и/или в ЕИС.
Конструкция изготовленных транспортных средств, в том числе конструкция их составных частей, предметов дополнительного оборудования, запасных частей и принадлежностей в части, относящейся к обеспечению безопасности дорожного движения, должна отвечать требованиям, установленным техническими регламентами.
После внесения изменения в конструкцию зарегистрированного транспортного средства, в том числе в конструкцию его составных частей, предметов дополнительного оборудования, запасных частей и принадлежностей, влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения, необходимо проведение повторного подтверждения соответствия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.
12. Результаты осмотра транспортного средства отражаются в акте регистрации транспортного средства по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и заверяются подписью должностного лица, проводившего осмотр с указанием его фамилии, даты (в ЦОН результаты осмотра формируются в информационной системе и подтверждаются электронной цифровой подписью сотрудника, уполномоченного осуществлять осмотр транспортного средства).
Результаты осмотра транспортного средств действительны двадцать календарных дней.
13. Допускается представление актов осмотра транспортных средств по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, составленных по месту нахождения транспортных средств и заверенных подписью и печатью сотрудника уполномоченного органа. Срок действия акта двадцать календарных дней.

14. ТЕП қызметкерлерi және ХҚО жұмыскерлері тіркеу іс-қимылдарын жасау кезiнде жеке басын куәландыратын құжаттың негізiнде көлiк құралдары иелерiнің жеке басын куәландырады.
15. Жеке тұлға болып табылатын көлiк құралының меншік иесiнiң өкiлi өтініш білдірген жағдайда азаматтық заңнамаға сәйкес берілген құжаттың негiзiнде көлiк құралын тіркеу кезiнде меншік иесінің мүдделерiн білдіруге оның өкiлеттiгi тексерiледi. Заңды тұлға өкілінің өкiлеттiгi басшысының немесе уәкілеттік берілген өзге адамның қолымен және заңды тұлғаның мөрiмен расталған сенiмхатпен немесе көлік құралын тіркеу актісіндегі басшының қолымен және заңды тұлғаның мөрімен расталады.
16. Кәмелетке толмаған адамның туу туралы куәлiгiн ұсынған жағдайда жеке басын анықтау оның ата-аналарының (асырап алушылардың), қамқоршыларының (қорғаншыларының) немесе қамқоршылық және қорғаншылық органдары өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
17. Тiркеу іс-қимылдарын жасау үшін көлік құралдарының иелерi:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралын тіркеу актісін;
2) жеке басты куәландыратын құжатты (Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, туу туралы куәлік (кәмелетке толмағандар үшін);
3) мекенжай анықтамасын;
4) «Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген баждар мен алымдарды төлеу туралы құжаттарды;
5) мыналарды:
салық төлеушілер үшін – Салық кодексінде белгіленген тәртіппен көлік құралына салықтың төленгенін;
Салық кодексіне сәйкес салық төлеушілер болып табылмайтын адамдар үшін – салық төлеуден босату құқығын растайтын құжаттарды;
6) тіркеу органы беретін заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің), заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растайтын анықтаманы, жарғыны (салыстырып тексеру үшін) және олардың көшірмелерін;
7) техникалық құжатты;
8) дайындаушы зауыттың немесе Қазақстан Республикасының шегінде көлiк құралына арнайы (немесе мамандандырылған) жабдықты орнатқан кәсiпорынның сертификатын немесе әкелінген жабдыққа тиiстi кедендiк құжаттарды, сәйкестік сертификатын;
9) кері әкету туралы мiндеттемемен Қазақстан Республикасына әкелінген көлiк құралдарының МТНБ, КҚТК және/немесе тiркеу құжаттарын;
10) осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, көлік құралын;
11) СІМ дипломатиялық корпусымен жұмыс жөніндегі ұйымның жолдамасын (жол қозғалысының шетелдік қатысушылары үшін);

14. Сотрудники РЭП и работники ЦОН при совершении регистрационных действий удостоверяют личность владельцев транспортных средств на основании документа, удостоверяющего личность.
15. В случае обращения представителя собственника транспортного средства, являющегося физическим лицом, проверяются его полномочия представлять интересы собственника при регистрации транспортного средства на основании документов, выданных в соответствии с гражданским законодательством. Полномочия представителя юридического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной подписью руководителя или иного на то уполномоченного лица, и печатью юридического лица, или подписью руководителя и печатью юридического лица в акте регистрации транспортного средства.
16. При предъявлении свидетельства о рождении несовершеннолетнего лица установление личности производится в присутствии его родителей (усыновителей), опекунов (попечителей) или представителей органов опеки и попечительства.
17. Для совершения регистрационных действий владельцами транспортных средств представляются:
1) акт регистрации транспортного средства по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, паспорт гражданина Республики Казахстан, свидетельство о рождении (для несовершеннолетних);
3) адресная справка;
4) документы об уплате пошлин и сборов, установленных Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс);
5) документы, подтверждающие:
уплату налога на транспортное средство в порядке, установленном Налоговым кодексом, – для плательщиков налога;
право на освобождение от уплаты налога – для лиц, не являющихся плательщиками налога, в соответствии с Налоговым кодексом;
6) справка, подтверждающая государственную регистрацию (перерегистрацию) юридического лица, филиала, (представительства) юридического лица, выдаваемая регистрирующим органом, устав (для сверки) и их копии;
7) технический документ;
8) сертификат завода-изготовителя или предприятия, установившего специальное (или специализированное) оборудование на транспортное средство в пределах Республики Казахстан, или соответствующие таможенные документы на ввезенное оборудование, сертификат соответствия;
9) ГРНЗСРТС и/или регистрационные документы транспортного средства, ввезенные в Республику Казахстан под обязательство об обратном вывозе;
10) транспортное средство, за исключением случаев, указанных в пункте 13 настоящих Правил;
11) направление организации по работе с дипломатическим корпусом МИД (для иностранных участников дорожного движения);

12) заңды тұлғаның өзінің құрылымдық бөлімшесіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға көлік құралын бөлу және беру туралы мөрмен расталған бұйрығын (өкімін);
13) көлiк құралына, нөмірлiк агрегатқа меншiк құқығын растайтын құжатты ұсынады, оларға:
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (кеден декларациясы, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелген жағдайларда кері әкету туралы міндеттеме);
сот растаған сот шешімінің, қаулысының көшірмелері, орындауға жататын мемлекеттік органның әрекеттері туралы сот орындаушысының хабарламасы қоса берілген атқару парағы;
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәлiктер, мүлікке мұрагерлік құқығы туралы құжаттар жатады.
Көлік құралының иесі ХҚО-ға өтініш берген кезде осы тармақтың 1), 3), 5), 6) тармақшаларында және 13) тармақшасының 2-абзацында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
18. Көлік құралын мемлекеттік тіркеуді жүргізуге өшірілген не қосып жазылған, сызылған сөздерi және басқа да, сондай-ақ қарындашпен жазылған түзетулерi бар және егер ондағы мәтін анық көрінбеген жағдайда құжаттар қабылданбайды. Жеке тұлғалардың тегі, аты және әкесінің аты тұрғылықты тіркелген жері мекенжайының деректері көрсетіле отырып, ал заңды тұлғалардың, олардың филиалдарының және өкілдіктерінің атаулары қысқартусыз және олардың заңды мекенжайлары көрсетіле отырып толық ұсынылады. Көлік құралдарын тіркеуді жүргізу үшін ұсынылатын құжаттардың көшірмелері аталған құжаттарды берген заңды тұлға мөрінің түпнұсқасымен расталады.
19. Мемлекеттік және орыс тілдерінен басқа тілде жасалған көлiк құралдарын тіркеу үшін ұсынылатын құжаттар мемлекеттік немесе орыс тiлдерiне аударылады және аударманың дұрыстығы туралы нотариустың не осындай іс-әрекеттерді жүргізуге құқығы бар басқа лауазымды адамның қолымен куәландырылған болуы тиіс.
20. Көлік құралдарына қолданыстағы заңнамаға сәйкес енгізілген ауыртпалықтар, сондай-ақ кері әкету туралы міндеттемемен Қазақстан Республикасына уақытша әкелiнген көлiк құралдарын шетелге әкету мерзiмi БАЖ-ға енгізіледі.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтерді өзгерту тиісті тыйымдар мен шектеулерді енгiзген органдар берген құжаттардың негiзiнде жүргізіледі.
21. Әскери бөлiмдерден сатылған көлiк құралдарын мемлекеттік тiркеу осы көлік құралдарын сату жөніндегі уәкілетті орган берген құжаттардың негiзінде жүргiзiледi.

12) приказ (распоряжение) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью;
13) документ, подтверждающий право собственности на транспортное средство, номерной агрегат, к которым относятся:
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
договоры, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства.
При обращении владельца транспортного средства в ЦОН, документы, указанные в подпунктах 1), 3), 5), 6) и абзаца 2 подпункта 13) настоящего пункта, не представляются.
18. Не принимаются к производству государственной регистрации транспортное средство документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные исправления, а также исполненные карандашом, и в случае, если текст в них отражен не четко. Фамилии, имена и отчества физических лиц представляются полностью с указанием данных регистрации места жительства, а наименования юридических лиц их филиалов и представительств без сокращений и с точным указанием их юридических адресов. Копии документов, представляемых для совершения регистрации транспортных средств, заверяются оригиналом печати юридического лица, выдавшего данные документы.
19. Документы, представляемые для регистрации транспортных средств, составленные на ином языке, кроме государственного или русского языка, переводятся на государственный или русский языки и должны иметь удостоверяющие подписи нотариуса о верности перевода либо другого лица, имеющего право совершать такие действия.
20. Обременения на транспортные средства, введенные в соответствии с законодательством, а также срок вывоза за границу транспортного средства, временно ввезенного в Республику Казахстан под обязательство об обратном вывозе, вносятся в ЕИС.
Изменения указанных сведений в настоящем пункте производятся на основании документов, выданных органами, которыми введены соответствующие запреты и ограничения.
21. Государственная регистрация транспортных средств, реализованных из воинских частей, производится на основании документов, выданных уполномоченным органом по реализации данных транспортных средств.

22. Арнайы жарық және дыбыстық сигналдар беруге арналған құралдармен жабдықталған көлiк құралдарының КҚТК-не «арнайы дыбыстық және (арнайы маяктың нақты түсi көрсетiледi) жарық сигналдары» деген жазба жазылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарында көзделген көлік құралдарына арнайы жарық және дыбыс сигналдарын беру мен түрлі-түсті графикалық сызбаларды қолдануға арналған құралдармен жабдықтау құқығының тоқтатылуына байланысты тіркеу есебінен алу және тіркеу мәліметтерін өзгерту көрсетілген аспаптар бөлшектелгеннен және түрлі-түсті графикалық сызбалар жойылғаннан кейін жүргізіледі.
23. Көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу, сондай-ақ есептен шығару алдында көлік құралы мен оның иесін олардың іздеуде болуы мәніне ІІО ақпараттық ресурстары бойынша тексеру жүзеге асырылады. Жүргізілген тексеру нәтижесі көлік құралын тіркеу актісінде тексеру жүргізілген, күнді, тексеру жүргізген уәкілетті қызметкердің тегін, қолын көрсете отырып белгіленеді.
24. Ұсынылған құжаттарды, МТНБ қолдан жасау белгілері, зауыттық таңбалауды өзгерту, агрегаттар нөмірлерiнiң ұсынылған құжаттарға немесе тiркеу деректерiне сәйкес келмеуі, сондай-ақ көлiк құралының (нөмірлiк агрегаттардың), иесінің немесе ұсынылған құжаттардың iздеуде екенi туралы мәліметтер болса, ІІО қызметкері дереу ІІО кезекші бөліміне ақпарат береді, көлiк құралдары ұсталады және құжаттарымен бірге аумақтық ІІО-ге берiледi.
Соғылған, егелген нөмірлiк агрегаттар, іздеу бойынша есептен шығарылмаған көлік құралдары тiркеуге жатпайды.
25. Тіркелген техникалық ақаусыз көлiк құралдарына белгіленген үлгідегі КҚТК, МТНБ беріледі. Автомобильдер мен автобустарға екі, ал мотокөлiк құралдары мен тiркемелерге бiр МТНБ берiледi.
Көлік құралдарының МТНБ үлгілерін жол қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
26. Дайындаушы кәсiпорындардан, автожөндеу зауыттарынан, кедендiк бақылау органдарынан және сауда ұйымдарынан тiркеу орнына өз жүрiсiмен жеткiзiлген, сондай-ақ тұрғылықты жерiнің немесе меншiк құқығының өзгеруiне байланысты есептен шығарылған көлiк құралдарына бiр рет пайдалану үшін «Транзит» МТНБ тиiсiнше дайындаушы ұйымдар немесе ТЕП береді.
«Транзит» МТНБ беру кезінде көлiк құралдарына меншік құқығын растайтын құжаттарда көрсетілген белгiлердiң сериясы, нөмірi, берілген күнi мен жарамдылық мерзiмi көрсетiледі және осы жазбаларды жазған ұйымдардың мөрлерiмен куәландырылады.
«Транзит» МТНБ қолданылу мерзiмi – берiлген күнінен бастап күнтізбелік он күн.
«Транзит» МТНБ қолданылу мерзімін ұзартуды ТЕП қызметкері бір рет жүзеге асырады. Ұзарту мерзімі – күнтізбелік он күн.

22. В СРТС транспортных средств, оборудованных приборами для подачи специальных световых и звуковых сигналов, производится запись «Звуковой и световой (ые) (указывается конкретный цвет специального маяка) специальный сигнал».
Снятие с регистрационного учета и изменение регистрационных данных, связанные с прекращением права на оборудование транспортного средства приборами для подачи специальных световых и звуковых сигналов, и применение цветографической схемы, предусмотренной государственными стандартами Республики Казахстан, производятся после демонтажа указанных приборов и устранения цветографической схемы.
23. Перед производством государственной регистрации транспортных средств, а также снятия с учета осуществляется проверка транспортного средства и владельца по информационным ресурсам ОВД на предмет наличия их в розыске. Результат проведенной проверки отмечается в акте регистрации транспортного средства с указанием даты, времени, фамилии и подписи уполномоченного сотрудника, проводившего проверку.
24. При обнаружении признаков подделки представленных документов, ГРНЗ, изменения заводской маркировки, несоответствия номеров агрегатов представленным документам или регистрационным данным, а также наличии сведений о нахождении транспортного средства (номерных агрегатов), владельца или представленных документов в розыске сотрудником ОВД незамедлительно передается информация в дежурную часть ОВД, транспортные средства задерживаются, а документы передаются в соответствующие территориальные ОВД.
Перебитые, спиленные номерные агрегаты, транспортные средства, не снятые с учетов по розыску, регистрации не подлежат.
25. На зарегистрированные технически исправные транспортные средства выдаются СРТСГРНЗ соответствующих типов. На автомобили и автобусы выдается по два, а на мототранспортные средства и прицепы - по одному ГРНЗ.
Образцы ГРНЗ транспортных средств утверждаются уполномоченным органом в области безопасности дорожного движения.
26. На транспортные средства, доставленные своим ходом с предприятий-изготовителей, авторемонтных заводов, органов таможенного контроля и торговых организаций к месту регистрации, а также снятые с учета в связи с изменением места жительства или изменением права собственности, выдаются для разового использования ГРНЗ «Транзит» соответственно организациями-изготовителями или РЭП.
При выдаче ГРНЗ «Транзит» в документах, подтверждающих право собственности на транспортные средства, делаются отметки с указанием серии, номера, даты выдачи и срока действия указанных знаков и заверяются печатями организаций, внесших эти записи.
Срок действия ГРНЗ «Транзит» – десять календарных дней со дня выдачи.
Продление срока действия ГРНЗ «Транзит» осуществляет сотрудник РЭП один раз. Срок продления – десять календарных дней.

27. Тіркеуге бөлінген уақыт кезеңінде көлік құралы көлік құралын тіркеу әрекеттерін жүргізу алдында оны тексеруге ұсыну мақсатында, сондай-ақ көлік құралын қарау барысында – көлік құралын тіркеу актісінде уәкілетті органның лауазымды адамдарының тиісті белгілері қойылған кезде анықталған ақауларын жою үшін ТЕП-ке әкелінеді.
28. Ауыртпалығы бар көлікке құжаттар мен МТНБ телнұсқалары тиісті шектеулерді қойған органдар берген рұқсат беру құжаттарының негізінде беріледі.
29. Есептен шығарылған көлiк құралдарының тiркеу құжаттары жоғалған жағдайда көлiк құралының иесіне бұрынғы тiркелген жері бойынша анықтама-растау беріледі. ТЕП көлік құралының бұрынғы тіркелген жері бойынша сұрау салу жібереді, олардың орындалуы сұрау салуды алған күннен бастап 3 жұмыс күні iшiнде міндетті болып табылады.
30. Көлік құралдарын тіркеу актілері, көлiк құралдарына (нөмірлiк агрегаттарға) меншік құқығын растайтын құжаттар, Қазақстан Республикасына әкелiнген көлiк құралдарын тіркеген мемлекеттердің және Қазақстан Республикасының тіркеу құжаттары мен МТНБ (егер оларды кеден органы алмаған болса) және «Транзит» МТНБ ТЕП-ке тапсырылады.
31. Кері әкету туралы міндеттемемен Қазақстан Республикасының аумағына екi айдан астам мерзiмге уақытша әкелiнген көлiк құралдарын мемлекеттік тiркеу иелерiне кедендік құжаттарда көрсетiлген олардың әкелінген мерзiміне КҚТК мен МТНБ бере отырып жүргізіледі. Өзге мемлекеттердің тiркеу құжаттарының және МТНБ түпнұсқалары ТЕП-те сақталады.
32. Жол қозғалысының шетелдік қатысушыларына тиесілі көлік құралдарына мынадай сериядағы МТНБ беріледі:
«D» - Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және/немесе олардың Қазақстан Республикасында тіркелген өкілеттіктері, консулдық мекемелері қызметкерлерінің қызметтік және жеке көлік құралдарына;
«Т» - Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және/немесе олардың Қазақстан Республикасында тіркелген өкілеттіктерінің, консулдық мекемелерінің әкімшілік-техникалық қызметкерлерінің қызметтік және жеке көлік құралдарына;
«НС» - Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік мемлекеттердің құрметті консулдарының көлік құралдарына;
«М» - Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің көлік құралдарына;
«Н» - Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдік азаматтардың қатысуымен заңды тұлғалардың көлік құралдарына;
«F» - шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың көлік құралдарына;
«D», «T», «HC» сериясындағы МТНБ-сы бар көлік құралдарының жол қозғалысына қатысуы үшін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық корпусымен жұмыс жөніндегі ұйым беретін стикердің болуы қажет.
«D», «T», «HC» сериясындағы МТНБ-ның қолданылу мерзімі стикерде көрсетілген мерізімге тең.
Стикерді ресімдеу, иемдену және пайдалану, сондай-ақ жол қозғалысының шетелдік қатысушыларының көлік құралдарына индекстер беру тәртібін сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті орган бекітеді.

27. В период времени, отведенного на регистрацию, транспортное средство эксплуатируется для следования в РЭП с целью представления его к осмотру перед производством регистрации транспортного средства, а также при следовании для устранения неисправностей, выявленных в ходе осмотра транспортного средства – при наличии соответствующих в акте регистрации транспортного средства отметок должностных лиц уполномоченного органа.
28. На транспорт, находящийся под обременением, дубликаты документов и ГРНЗ выдаются на основании разрешительных документов, выданных органами, которыми наложены соответствующие ограничения.
29. При утрате регистрационных документов на снятые с учета транспортные средства владельцу транспортного средства РЭП независимо от места дислокации выдается справка-подтверждение о прежней регистрации. РЭП направляются запросы по месту прежней регистрации транспортного средства, исполнение которых обязательно в течение 3 рабочих дней со дня получения запроса.
30. Акты регистрации транспортных средств, документы, подтверждающие право собственности на транспортные средства (номерные агрегаты), регистрационные документы и ГРНЗ Республики Казахстан и государств регистрации транспортных средств (если они не изъяты таможенным органом), ввезенных в Республику Казахстан, и ГРНЗ «Транзит» сдаются в РЭП.
31. Государственная регистрация транспортных средств, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан на срок более двух месяцев под обязательство об обратном вывозе, производится с выдачей владельцам СРТС и ГРНЗ на срок их ввоза, указанный в таможенных документах. Оригиналы регистрационных документов и ГРНЗ иных государств хранятся в РЭП.
32. На транспортные средства, принадлежащие иностранным участникам дорожного движения, выдаются ГРНЗ следующих серий:
«D» - на служебные и личные транспортные средства сотрудников аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических представительств, международных организаций и/или их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан;
«Т» - на служебные и личные транспортные средства административно-технического персонала аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических представительств, международных организаций и/или их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан;
«НС» - на транспортные средства почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан;
«М» - на транспортные средства филиалов и представительств иностранных юридических лиц, зарегистрированных на территории Республики Казахстан;
«Н» - на транспортные средства юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных на территории Республики Казахстан;
«F» - на транспортные средства иностранцев и лиц без гражданства.
Для участия в дорожном движении транспортного средства с ГРНЗ серии «D», «T», «HC» необходимо наличие стикера, выдаваемого организацией по работе с дипломатическим корпусом Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
Срок действия ГРНЗ серии «D», «T», «HC» равен сроку действия стикера.
Порядок оформления, присвоения и использования стикера, а также присвоения индексов транспортных средств иностранных участников дорожного движения утверждается уполномоченным органом в области внешнеполитической деятельности.

33. Ақаулы көлік құралдарының қосалқы бөлшектерінен және агрегаттарынан жиналған, техникалық регламенттерді бұза отырып, қайта жабдықталған көлік құралдары тіркеуге алынбайды.
34. Жасалған тіркеу әрекеттері, тiркелген көлiк құралдары, көлік құралдарының меншік иелері мен иелерi туралы мәліметтер, сондай-ақ тіркеу әрекеттерін жасау үшін негіз болған құжаттар (құжаттардың көшірмелері) жазбаша сұрау салу негізінде соттарға, прокуратура, тергеу, анықтау органдарына олардың өндірісіндегі қылмыстық, азаматтық істерге, әкімшілік құқық бұзушылық істеріне байланысты, сот орындаушыларына олардың сот актілерін немесе басқа да органдардың актілерін орындауы бойынша функцияларды жүзеге асыруына байланысты, сондай-ақ салық, кеден және басқа органдарға өз функцияларын орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шарттарда және тәртіппен ұсынылады.
35. Лизингке сатып алынатын көлік құралдары «Қаржы лизингі туралы» 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының және осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде тіркеледі.
36. Жеке немесе заңды тұлға меншігіне алған және ол лизинг шарты немесе қосалқы лизинг шарты негізінде жеке және заңды тұлғаға уақытша пайдалануға не иеленуіне берген көлік құралдары лизинг беруші немесе лизинг алушы тараптардың жазбаша келісімі бойынша тіркеледі.
37. Көлік құралдарын лизинг берушінің атына тіркеуді, өзге тіркеу әрекетін жасауды және осындай көлік құралдарын тіркеу есебінен шығаруды ТЕП жалпы негіздерде лизинг берушінің заңды тіркелген жері бойынша жасайды.
38. Лизинг беруші көлік құралдарын лизинг алушының атына тіркеуді көздейтін лизинг немесе қосалқы лизинг шартының негізінде уақытша иеленуге және (немесе) пайдалануға лизинг алушыға берген көлік құралдары лизинг не қосалқы лизинг шартының негізінде лизинг алушының атына орналасқан орны бойынша шарттың қолданылу мерзіміне ТЕП-те тіркеледі.
Көлік құралдарын лизинг алушының атына уақытша мемлекеттік тіркеу лизинг немесе қосалқы лизинг шартында не Қазақстан Республикасының аумағына көлік құралын уақытша әкелген кезде кеден органдары беретін құжаттарда көрсетілген МТНБ және КҚТК бере отырып жүргізіледі.
Көлік құралдарын лизинг берушінің атына тіркеу орны бойынша ТЕП берген МТНБ және КҚТК, сондай-ақ лизинг берушінің атына тіркелген немесе тіркелмеген көлік құралдарына берілген лизинг немесе қосалқы лизинг шартының көшірмелері (ксерокөшірмелері) көлік құралдарын лизинг алушының атына уақытша тіркеу орны бойынша ТЕП-ке тапсырылады.

33. Не принимается к регистрации транспортное средство, собранное из запасных частей и агрегатов выбракованных транспортных средств или переоборудованных с нарушением технических регламентов.
34. Сведения о совершенных регистрационных действиях, зарегистрированных транспортных средствах, собственниках и владельцах транспортных средств, а также документы (копии документов), послужившие основанием для совершения регистрационных действий, на основании письменного запроса выдаются судам, органам прокуратуры, следствия, дознания в связи с находящимися в их производстве уголовными, гражданскими делами, делами об административных правонарушениях, судебным исполнителям в связи с осуществлением ими функций по исполнению судебных актов или актов других органов, а также налоговым, таможенным и другим органам и лицам в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
35. Транспортные средства, приобретаемые в лизинг, регистрируются на основании Закона Республики Казахстан от 5 июля 2000 года «О финансовом лизинге» и документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил.
36. Транспортные средства, приобретенные в собственность физическим или юридическим лицом и переданные им на основании договора лизинга или договора сублизинга физическому или юридическому лицу во временное владение и (или) пользование, регистрируются по письменному соглашению сторон за лизингодателем или лизингополучателем.
37. Государственная регистрация транспортных средств за лизингодателем, совершение иных регистрационных действий и снятие с регистрационного учета таких транспортных средств производятся РЭП по месту юридической регистрации лизингодателя на общих основаниях.
38. Транспортные средства, переданные лизингодателем лизингополучателю во временное владение и (или) пользование на основании договора лизинга или сублизинга, предусматривающего регистрацию транспортных средств за лизингополучателем, временно регистрируются в РЭП на основании договора лизинга или сублизинга за лизингополучателем на срок его действия по месту нахождения.
Временная государственная регистрация транспортных средств за лизингополучателем производится с выдачей СРТС и ГРНЗ на срок, указанный в договоре лизинга или сублизинга либо в документах, выдаваемых таможенными органами при временном ввозе транспортных средств на территорию Республики Казахстан.
СРТС и ГРНЗ, выданные РЭП по месту регистрации транспортных средств за лизингодателем, а также копии (ксерокопии) договоров лизинга или сублизинга, выданных на зарегистрированные или не зарегистрированные за лизингодателем транспортные средства, сдаются в РЭП по месту временной регистрации транспортных средств за лизингополучателем.

39. Қазақстан Республикасының аумағына басқа мемлекеттерден уақытша әкелінген көлік құралдарының тіркеу құжаттары және тіркеу нөмірлік белгілері көлік құралдарын тіркеу орны бойынша ТЕП-ке тапсырылады және лизинг алушының атына тіркеледі.
40. Лизинг берушінің атына тіркелген немесе көлік құралдарына меншік құқығының лизинг алушының атына ауысуын көздейтін лизинг шартының негізінде лизинг алушының атына уақытша тіркелген көлік құралдары тиісті тіркеу есебінен шығарылады және Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген көлік құралын кедендік ресімдеу аяқталған кезде көлік құралына меншік құқығының ауысуы туралы лизинг берушінің жазбаша растауының, лизинг шартының негізінде лизинг алушының атына тіркеледі.
Көлік құралдарына меншік құқығының лизинг алушыға ауысуын көздемейтін лизинг шартының мерзімі аяқталған соң көлік құралдары тиісті есептен шығарылады және лизинг алушының атына тек осындай көлік құралдарына лизинг алушының меншік құқығын растайтын тиісті құжаттардың негізінде ғана, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген көлік құралдарын кедендік ресімдеу аяқталған кезде тіркелуі мүмкін.
41. Лизинг берушінің тиісті жазбаша өтінішінің негізінде лизинг беруші лизинг шартын бұзған және көлік құралын лизинг алушының атына уақытша тіркелген көлік құралдарын алып қойған жағдайда, мұндай көлік құралдары тіркеу есебінен шығарылады.
42. Лизинг алушының атына уақытша тіркелген көлік құралдарының тіркеу деректерін өзгерту лизинг алушының көлік құралдарына күрделі және ағымдағы жөндеуді жүзеге асырған жағдайда ғана, оның ішінде егер бұл шартта көзделген болса, нөмірлік агрегаттарды ауыстыра отырып жүргізіледі.
Көрсетілген жағдайларда тіркеу деректерін өзгертуді берілген тіркеу туралы куәлікті ауыстыру және көлік құралдарының паспорттарына тиісті өзгерістер енгізу арқылы көлік құралдарын лизинг алушының атына уақытша тіркеу орны бойынша ТЕП жүзеге асырады.
43. Лизинг алушының атына көлік құралдарының уақытша тіркелу мерзімі аяқталған кезде осы көлік құралдары лизинг алушының өтініші негізінде тіркеу есебінен шығарылады. Лизинг алушыларға берілген МТНБ және КҚТК көлік құралдарын уақытша тіркеу орны бойынша ТЕП-ке тапсырылады. Өтініш берушілерге олардан қабылданған тіркеу құжаттары мен лизинг берушінің атына тіркелген көлік құралдарына МТНБ қайтарылады.
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген көлік құралдарын оларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге байланысты тіркеу есебінен шығарған кезде өтініш берушілерге көлік құралын тіркеу есебінен шығару туралы белгісі бар КҚТК беріледі, сондай-ақ көлік құралы тіркелген шет мемлекеттердің тіркеу нөмірлері қайтарылады, ал олар болмаған кезде «Транзит» МТНБ беріледі.

39. Регистрационные документы и регистрационные номерные знаки транспортных средств, временно ввезенных из других государств на территорию Республики Казахстан, сдаются в РЭП по месту регистрации транспортных средств и регистрируются за лизингополучателем.
40. Транспортные средства, зарегистрированные за лизингодателем или временно зарегистрированные за лизингополучателем на основании договора лизинга, предусматривающего переход права собственности на транспортные средства к лизингополучателю, снимаются с соответствующих регистрационных учетов и регистрируются за лизингополучателем на основании письменного подтверждения лизингодателя о переходе права собственности на транспортные средства, договора лизинга, при завершении таможенного оформления транспортного средства, временно ввезенного на территорию Республики Казахстан.
По окончании срока действия договора лизинга, не предусматривающего перехода права собственности на транспортные средства к лизингополучателю, транспортные средства снимаются с соответствующих учетов и могут быть зарегистрированы за лизингополучателями только на основании соответствующих документов, удостоверяющих право собственности лизингополучателя на такие транспортные средства, в том числе при завершении таможенного оформления транспортных средств, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан.
41. На основании соответствующего письменного заявления лизингодателя в случае расторжения договора лизинга и изъятия лизингодателем временно зарегистрированных за лизингополучателем транспортных средств такие транспортные средства снимаются с регистрационного учета.
42. Изменение регистрационных данных транспортных средств, временно зарегистрированных за лизингополучателями, производится только в случае осуществления лизингополучателем капитального и/или текущего ремонта транспортных средств, в том числе с заменой номерных агрегатов, если это предусмотрено договором.
Изменение регистрационных данных в указанных случаях осуществляется в РЭП по месту временной регистрации транспортных средств за лизингополучателем с заменой выданных свидетельств о регистрации и внесением соответствующих изменений в паспорта транспортных средств.
43. При истечении срока временной регистрации транспортных средств за лизингополучателями данные транспортные средства снимаются с регистрационного учета на основании заявлений лизингополучателей. Выданные лизингополучателям СРТС и ГРНЗ сдаются в РЭП по месту временной регистрации транспортных средств. Заявителям возвращаются принятые от них регистрационные документы и ГРНЗ на транспортные средства, зарегистрированные за лизингодателями.
При снятии с регистрационного учета временно ввезенных в Республику Казахстан транспортных средств в связи с их вывозом за пределы Республики Казахстан заявителям выдается СРТС с отметками о снятии транспортного средства с регистрационного учета, а также возвращаются регистрационные номера иностранных государств регистрации транспортных средств, а при их отсутствии выдаются ГРНЗ «Транзит».

44. Жеңілдетілген кедендік тариф бойынша Қазақстан Республикасына әкелінген арнайы көлік құралдары кедендік жеңілдіктер қолданылмайтын көлік құралының басқа түріне қайта жабдықталған жағдайда, кеден органының тиісті рұқсатын ұсынғаннан кейін тіркеледі.
2. Көлiк құралдарын тiркеу туралы куәлікке өзгерiстер енгiзу
45. КҚТК-ге өзгерiстер:
1) меншiк құқығы;
2) меншік иесiнiң тұрғылықты жері немесе заңды тұлғаның мекенжайы;
3) меншік иесiнiң тегі, аты, әкесінің аты (заңды тұлғаның атауы);
4) көлік құралын қайта жабдықтау немесе ондағы агрегаттарды айырбастау, түсiн өзгерту салдарынан көлік құралының типі өзгертілген жағдайларда жүргізіледі.
46. Меншiк құқығы, иесiнiң тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген жағдайда тiркеуге өзгерiстер енгiзу осы Қағидалардың 17-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6) 7), 10), 11) тармақшаларында көрсетiлген құжаттардың негiзiнде, ал меншік иесінің тегі және/немесе аты және/немесе әкесінің аты (ұйымның атауы) ауыстырылған жағдайда қолданыстағы заңнамаға сәйкес осы өзгерiстi растайтын құжаттардың негізінде қосымша жүргізіледі.
Сот қаулысының негізінде кәсiпорынның банкроттығы туралы іс қозғалған жағдайда, есептен шығару және тiркеу конкурстық басқарушының өтініші бойынша тарату комиссиясының шешiмi негiзiнде жүргiзіледi.
47. БАЖ-ға және БАЖ-да және КҚТК-де көрсетілген тіркеу деректерінен айырмашылығы бар КҚТК-ге өзгерiстер енгiзу ІІО қабылдаған қорытындының негiзiнде жүргiзiледi.
48. МТНБ-нің телнұсқасын беруді қоспағанда, КҚТК-ге өзгерiстер енгiзілген кезде КҚТК-ні ауыстыру жүргізіледі.
49. Жеңіл автомобильдің немесе автобустың шанағын, жүк автомобилінің шассиін ауыстырған, оның ішінде басқа модельге (модификацияға) ауыстырған жағдайда, КҚТК-ге көлік құралының бұрынғы шығарылған жылы, маркасы, моделі жазылады. КҚТК-нің «Ерекше белгiлер» деген бағанына тиісті өзгерістің күні көрсетiлiп, «Шанақ ауыстырылды» деп жазылады.
Тiркелген көлiк құралының конструкциясына өзгерiстер енгізілгеннен кейін қайта сертификаттау жүргізу қажет.
50. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралдарының ТЕП тіркелген босаған нөмірлiк агрегаттарға куәлiктер тиiстi нөмірлiк агрегаттарды ауыстыруға байланысты тiркеу деректерi өзгерген кезде, сондай-ақ олардың кәдеге жаратылуына байланысты көлік құралын есептен шығарған кезде берiледi.
51. КҚТК-ге өзгерiстер енгiзу кезінде КҚТК-нiң «Ерекше белгiлер» деген бағанында бұрынғы КҚТК-нің сериясы мен нөмірi, сондай-ақ жүргізілген өзгерістің негіздемесі көрсетiледi.
Егер меншік құқығын растайтын құжаттарда бірнеше меншік иесі көрсетілсе, онда көлік құралын тіркеу барлық меншік иелерінің жазбаша келiсiмi бойынша олардың біреуінің атына не КҚТК «Ерекше белгілер» деген бағанында қалған меншік иелерін көрсете отырып, олардың бiрінің атына жүзеге асырылады.

44. Специальные транспортные средства, ввезенные в Республику Казахстан по льготному таможенному тарифу, в случае переоборудования под другой тип транспортного средства, на который таможенные льготы не распространяются, регистрируются после предоставления соответствующего разрешения таможенного органа.
2. Внесение изменений в свидетельство о регистрации
транспортных средств
45. Внесение изменений в СРТС производится в случаях изменения:
1) права собственности;
2) места жительства владельца или изменения адреса юридического лица;
3) фамилии, имени, отчества владельца (наименования юридического лица);
4) типа транспортного средства вследствие переоборудования или замены на нем агрегатов, изменения цвета.
46. В случаях изменения права собственности, места жительства владельца (юридического адреса), внесение изменений в регистрацию производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 10), 11) пункта 17 настоящих Правил, а при смене фамилии и/или имени и/или отчества владельца (наименования юридического лица) дополнительно на основании документов, подтверждающих смену, в соответствии с действующим законодательством.
В случае возбуждения дела о банкротстве предприятия на основании судебного постановления, снятие с учета и регистрация производятся на основании решения ликвидационной комиссии по заявлению конкурсного управляющего.
47. Внесение изменений в ЕИС и в СРТС, имеющего расхождения регистрационных данных, указанных в ЕИС и СРТС, производится на основании заключения, принятого ОВД.
48. При внесении изменений в ЕИС и в СРТС, кроме выдачи дубликата ГРНЗ, производится замена СРТС.
49. В случае замены кузова легкового автомобиля или автобуса, шасси грузового автомобиля, в том числе на другую модель (модификацию), в СРТС ставятся прежние год выпуска, марка, модель транспортного средства. В графе СРТС "Особые отметки" производится запись "Замена кузова" с указанием даты соответствующего изменения.
После внесения изменения в конструкцию зарегистрированного транспортного средства необходимо проведение повторной сертификации.
50. Свидетельства на высвободившиеся номерные агрегаты по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, зарегистрированные в РЭП транспортных средств, выдаются при изменении регистрационных данных, связанных с заменой соответствующих номерных агрегатов, а также при снятии с учета транспортного средства в связи с их утилизацией.
51. При внесении изменений в СРТС в графе СРТС "Особые отметки" указываются серия и номер прежнего СРТС, а также основание произведенного изменения.
Если в документах, подтверждающих право собственности, указано несколько владельцев, то регистрация транспортного средства осуществляется с письменного согласия всех владельцев на одного из них либо на одного из владельцев с указанием остальных совладельцев в графе СРТС «Особые отметки».

52. Сот шешімі бойынша тәркiленген немесе иесiз деп танылған көлiк құралдарының, сондай-ақ тіркеу құжаттары жоқ көлiк құралдарының КҚТК-сіне өзгерiстер енгiзу сот шешiмдерiнiң көшiрмелерімен расталған сауда нәтижелері негiзiнде жүргізіледі. Бұл ретте есептен шығару үшін ақпарат оның бұрынғы тiркелген жерi бойынша жіберіледі.
53. Уақытша есепке алу осы Қағидалардың 17-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6) 7), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың негізінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралын уақытша есепке алу талонын бере отырып жүргізіледі.
Кеден одағына қатысушы елдердің көлік құралдарын уақытша мемлекеттік тіркеу осыған ұқсас жүзеге асырылады.
3. Көлiк құралдарын есептен шығару
54. Көлiк құралын есептен шығару үшiн олардың иелерi (иелерінің өкілдері) ТЕП-ке осы Қағидалардың 17-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6) 7), 10), 11) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды ұсынады, МТНБ тапсырады. КҚТК-ке көлiк құралын есептен шығару мән-жайларына сәйкес келетін жазбалар жазылады, олар жол қозғалысының қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның мөрімен расталады.
Көлік құралының иесі ХҚО-ға жүгінген кезде осы Қағидалардың 17-тармағының 2), 7), 9), 10), 11) тармақшаларында, 13) тармақшасының бесінші абзацында көрсетiлген құжаттар ұсынылады.
Меншік иелері байқау сәтінде көлік құралының нақты орналасқан жері бойынша жол қозғалысының қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамы берген, мөрмен расталған байқау актісін ұсынған кезде тіркеу орны бойынша көлік құралдарын қарауға көрсетпей есептен шығаруға рұқсат етіледі.
Есептен шығару көлік құралының бұрынғы тіркелген жері бойынша есептен шығаруға қандай да бір шектеулердің жоқ екені туралы сұрау салу орындалғаннан кейін есепке алу деректері мен олардың мәлiметтері нақтыланған соң жүргізіледі.
Көлiк құралын есептен шығару туралы шешiм қабылданған соң бұл туралы ақпарат оның бұрынғы тiркелген жері бойынша ТЕП-ке дереу жіберіледі. Сұрау салуды және жауаптарды орындау мерзімі үш жұмыс күнінен аспайды.
55. Егер көлiк құралының иелері екi және одан да көп жеке тұлға болып табылса, есептен шығару иелерінің жазбаша келiсiмi немесе көлік құралдарын заңды негізде иеленуге, пайдалануға немесе иелік етуге құқық беретін құжаттарды ұсынуы бойынша жүргізіледі.
56. Кәдеге жаратылуға (жарамсыз деп белгілеуге, есептен шығаруға) жататын көлiк құралдары осы Қағидалардың 17-тармағының 1), 2), 5), 7), 9), 11) тармақшаларында көрсетiлген құжаттар ұсынылған жағдайда байқау жүргiзiлмей, есептен шығарылады. КҚТК және МТНБ ТЕП-ке тапсырылады. Кәдеге жаратылатын көлiк құралына КҚТК, МТНБ болмаған жағдайда, жазбаша нысанда оларды жоғалтудың мән-жайлары көрсетіледі. Бұл ретте ІІО-ның ақпараттық ресурстары бойынша тексерулер жүзеге асырылады.

52. Внесение изменений в СРТС, конфискованных или признанных бесхозными по решению суда транспортных средств, а также транспортных средств без регистрационных документов производится на основании результатов торгов, заверенных копиями решений суда. При этом информация на снятие с учета направляется по месту его прежней регистрации.
53. Постановка на временный учет производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 10) и 11) пункта 17 настоящих Правил, с выдачей талона временного учета транспортного средства по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Аналогично осуществляется временная государственная регистрация транспортных средств стран-участников Таможенного союза.
3. Снятие с учета транспортных средств
54. Для снятия с учета транспортного средства их владельцы (представители владельцев) представляют в РЭП документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) 10) и 11) пункта 17 настоящих Правил, сдают ГРНЗ. В СРТС производятся записи, соответствующие обстоятельствам снятия с учета транспортного средства, которые заверяются печатью уполномоченного органа в области безопасности дорожного движения.
При обращении владельца транспортного средства в ЦОН представляются документы, указанные в подпунктах 2), 7), 9), 10), 11), абзаце пятом подпункта 13) пункта 17 настоящих Правил.
Разрешается снятие с учета транспортного средства без его предъявления на осмотр по месту регистрации при условии представления владельцами заверенного печатью акта осмотра, выданного должностным лицом уполномоченного органа в области безопасности дорожного движения по месту фактического нахождения транспортного средства на момент осмотра.
Снятие с учета производится только после исполнения запросов об отсутствии каких-либо ограничений на снятие с учета по месту прежней регистрации транспортного средства, уточнения их учетных данных и сведений о владельцах.
После принятия решения о снятии транспортного средства с учета информация об этом немедленно направляется в РЭП по месту его прежней регистрации. Сроки исполнения запросов и ответов составляет не более трех рабочих дней.
55. Если владельцами транспортного средства являются два и более физических лица, снятие с учета производится по письменному согласию владельцев или представления документов, дающих право от их имени владеть, пользоваться или распоряжаться на законных основаниях транспортным средством.
56. Транспортное средство, подлежащее утилизации (выбраковке, списанию), снимается с учета при представлении документов, указанных в подпунктах 1), 2), 5), 7), 9), 11) пункта 17 настоящих Правил, без осмотра. СРТС и ГРНЗ сдаются в РЭП. При отсутствии СРТС, ГРНЗ на утилизируемое транспортное средство владельцем в письменной форме указываются обстоятельства их утраты. При этом осуществляются проверки по информационным ресурсам ОВД.

57. КҚТК болмаған кезде меншік иелері оларды жоғалтудың мән-жайларын көрсетеді. Көлік құралдары есептен КҚТК телнұсқасы берілмей шығарылады, бұл ретте меншік иесіне көлік құралын есептен шығару туралы қызметтік жазбасы бар көлік құралына растау анықтамасы беріледі.
58. Меншік иесінен айдап әкетілген және/немесе ұрланған және қайтарылмаған көлік құралдарын есептен шығару оның өтініші және көлік құралының іздеуде екені туралы ІІО берген құжат негізінде жүргізіледі. Іздестірудегі көлік құралы иесіне қайтарылған жағдайда, тіркеу иесінің өтініші, көлік құралын іздестіру туралы мәліметтердің ІІМ ақпараттық ресурстарында болмауы және көлік құралын байқау негізінде жүргізіледі.
59. Соттар, тергеу, кеден органдары не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен басқа да органдар мен меншiк құқығын өзгерту бойынша тыйымдар немесе шектеулер енгізген көлiк құралдарын есептен шығару, тиісті органдар берген және көрсетілген тыйымдардың немесе шектеулердiң жоқ екені туралы куәландыратын құжаттар ұсынылғаннан кейін не сот органдарының шешімі бойынша жүргізіледі.
60. Берілген кредит үшін банктерге кепіл ретінде ұсынылған заңды және жеке тұлғалардың көлiк құралдарына, сондай-ақ банктер берген кепіл туралы шарттың (немесе өзге құжаттардың) көшірмелерін ұсынған жағдайда заңды және жеке тұлғаларға кепілдік міндеттеме орындалғанға дейін оларды есептен шығаруға шектеу енгізіледі. Бұл ретте БАЖ-ға тиiстi белгiлер жасалады.
61. Заңды тұлғалардың көлік құралдарын жеке тұлғаларға сатқанда осы Қағидалардың 17-тармағының 1), 6), 7), 9), 10), 11), 12-тармақшаларында, 13) тармақшасының бесінші абзацында көрсетiлген құжаттардың негізінде заңды тұлғаларға қатысты мемлекеттік (коммуналдық) меншік құқығының субъектісі функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік (коммуналдық) органдардың (мемлекеттік меншіктегі заңды тұлғалар үшін) рұқсаты негізінде жүргізіледі. Бұл ретте КҚТК-ге «Автомобиль азамат Т.А.Ә., тұрғылықты мекенжайы, жеке басын кәуландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, сатылуына байланысты есептен шығарылды» деген жазба енгізіледі.
Көлік құралының иесі ХҚО-ға өтініш білдірген кезде осы Қағидалардың 17-тармағының 1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
62. Қазақстан Республикасына әкелiнген және белгіленген мерзімдерде әкетiлмеген немесе кеден заңнамасын бұза отырып пайдаланылатын көлiк құралдары кеден органдарының тиісті құжаттарының негізінде ғана есептен шығарылады.

57. При отсутствии СРТС владельцем в письменной форме указываются обстоятельства их утраты. Транспортные средства снимаются с учета без выдачи дубликата СРТС, при этом владельцу выдается справка-подтверждение на транспортное средство со служебными записями о снятии с учета транспортного средства.
58. Снятие с учета транспортного средства, угнанного и/или похищенного и не возвращенного владельцу, производится на основании его заявления и документа, выданного ОВД, о том, что транспортное средство находится в розыске. В случае возвращения разыскиваемого транспортного средства владельцу, регистрация производится на основании его заявления, отсутствия сведений о розыске транспортного средства в информационных ресурсах ОВД и осмотра транспортного средства.
59. Снятие с учета транспортных средств, на которые судами, следственными, таможенными органами, либо другими органами в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, были введены запреты или ограничения по изменению права собственности, производится после представления документов, выданных соответствующими органами и свидетельствующих об отсутствии указанных запретов или ограничений, либо по решению судебных органов.
60. На транспортные средства физических и юридических лиц, представленные в качестве залога банкам под выданный кредит, а также физическим и юридическим лицам при предъявлении копий договора о залоге, выданных банками (или иных документов), вводятся ограничения на снятие их с учета до исполнения залогового обязательства. При этом в ЕИС делаются соответствующие отметки.
61. Снятие с учета транспортных средств юридических лиц при реализации их физическим лицам производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 6), 7), 9), 11), 12), абзаце пятом подпункта 13) пункта 17 настоящих Правил, разрешения государственных (коммунальных) органов, осуществляющих по отношению к юридическим лицам функции субъекта права государственной (коммунальной) собственности (для юридических лиц, находящихся в государственной собственности). При этом в регистрационный документ вносится запись: "Автомобиль снят с учета в связи с продажей гражданину Ф.И.О., адрес места жительства, серия, номер документа, удостоверяющего личность".
При обращении владельца транспортного средства в ЦОН документы, указанные в подпунктах 1), 3), 4), 5) и 6) пункта 17 настоящих Правил, не представляются.
62. Транспортные средства, ввезенные в Республику Казахстан и не вывезенные в установленные сроки или используемые в нарушение таможенного законодательства, снимаются с учета только на основании соответствующих документов таможенных органов.

63. Кері әкету туралы міндеттемемен берілген Қазақстан Республикасына 2 айдан астам мерзімге уақытша әкелінген көлік құралдарын есептен шығарғанда Қазақстан Республикасының ҚКТК және МТНБ ТЕП-ке тапсырылып, өзге мемлекеттердің МТНБ мен құжаттардың түпнұсқасы иелеріне қайтарылады.
64. КҚТК және/немесе МТНБ болмаған кезде тұрған жері белгісіз көлік құралдарын есептен шығару осы көлік құралы соңғы үш жыл бойы пайдаланылмайтынын болжауға негіз беретін ақпаратты жаза отырып, жол қозғалысының қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган шығарған қорытынды негізінде жүргізіледі.
Көлік құралдарының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік құралдарының
жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу
және есепке алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Көлік құралын тіркеу (есептен шығару) актісі
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (заңды тұлғаның атауы)
үшін мынадай құжаттарды ұсынды______________________________________
ұсынылған құжаттар
_____________________________________(БСН) ЖСК_____________________
Туған күні___________жеке басын куәландыратын құжат _________________
(күні, айы, жылы)                (атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді) Мекенжайы_______________________________________________________________________________________________ Телефоны ______________________
Көлік құралы туралы мәліметтер
VIN _______________________________ Мем. нөмірі _____________________
Шасси нөмірі ____________________Моделі _____________________________
Шанақ нөмірі ________________________________________________________
Дайындаушы кәсіпорын _______________ Түсі ___________________________
КҚ түрі ___________________ Қозғалтқыш қуаты (кВт/ж.к. V см3)________
КҚ санаты _____________ Рұқсат етілген ең жоғарғы масса, kg__________
Шығарылған жылы ____________________Жүктемесіз массасы, kg___________
КҚ тіркеу куәлігі____________________________________________________
(сериясы, нөмірі, берілген күні)
Иесінің өкілі
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Туған күні ____________ Жеке басын куәландыратын құжат_______________
(күні, айы, жылы)                                      (атауы, сериясы,
____________________________________________________________________
нөмірі, қашан, кім берген)
Мекенжайы__________________________________Телефоны _______________
Сенімхат __________________________________________________________
(қашан, кім берген, тізілім нөмірі)
20__ж. "___"__________________Иесінің қолы ________________________
________________МТНБ __________________________КҚТК берілді.
ЖП қызметтік белгілері
ЖП лауазымды адамының қорытындысы
Байқау нәтижелері бойынша көлік құралы туралы мәліметтер:
МТНБ _______________________Дайындаушы кәсіпорын __________________
КҚ санаты __________________Сәйкестендіру нөмірі (VIN)______________
Шығарылған жылы ____________ Маркасы, моделі_______________
Шасси (рама) нөмірі___________________Шанақ нөмірі _________________
Түсі______________Байқау нәтижесі __________________________________
(ақаусыз, ақауы бар)
ЖП лауазымды адамы _________________________________________________
(қолы немесе коды) (тегі)
Айдап әкетілген және ұрланған автокөлік базасы бойынша тексеру жүргізілді ____________________________________________________________________
(нәтижесі, күні, уақыты) ____________________________________________________________________
(тексеру жүргізген лауазымды адамның қолы, тегі)
Иесінен қабылданды
______________________________________ сериясы ______№ ____________
(тіркеу құжатының атауы)
Тіркеу нөмірлері ____________________________саны __________________
КҚ паспортының сериясы _________ №_________ _________________________
_____________________________________ сериясы_________ № __________
(меншік құқығын растайтын құжат)
«Транзит» белгісі __________________________ саны____ _______________
Кепілді тіркеу туралы куәлік ___________________________________
№№ түбіртектер_____________________________________________________
Өзге құжаттар:_______________________________________________________
_________________________________________________________ қабылданды.
(тіркеу әрекеттерін жүргізу немесе жүргізуден бас тарту туралы ЖП лауазымды адамының қорытындысы)
20__ж. «___»_________________ ___________________________________
(қолы)
Иесіне берілді
Сериясы ________________ № _________________
(тіркеу құжатының атауы)
Тіркеу белгілері _________________«Транзит» белгісі _________________
ҚК паспорты сериясы ______________№ ________________________________
Өзге де құжаттар ____________________________________________________
________________________________20_____ ж « » _______________берілді.
Оператор ______________________________________________(қолы, тегі)
Көлік құралдарының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік құралдарының
жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу
және есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
№ ____ көлік құралын байқау актісі
20__ жылғы «___»______________
Мемлекеттік тіркеу нөмірі_____________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (VIN)____________________________________
Маркасы, үлгісі ______________________________________________
Дайындаушы кәсіпорын__________________________________________
КҚ түрі ___________________ КҚ санаты_________________________
Шығарылған жылы ____________ Шасси (рама) нөмірі _____________
Шанақ нөмірі _________________________________________________
Түсі _________________________________________________________
Сериясы ________ №____________________________ (тіркеу құжаты)
Сериясы ________ № ____________(меншік құқығын растайтын құжат)
_______________________________________________________ тиесілі
(ұйым) (иесінің Т.А.Ә)
______________________________________________________________
Иесінің мекенжайы_____________________________________________
Сенім білдірілген адам________________________________________
(Т.А.Ә., мекенжайы, сенімхат нөмірі, сериясы, кім, қашан берген)
______________________________________________________________
Байқау жүргізген______________________________________________
(байқау жүргізген қызметкердің лауазымы, бөлінісі, атағы, Т.А.Ә)
_______________________________________________________________
Анықталған техникалық ақаулары_________________________________
______________________________________________________________
Техникалық жағдайы туралы қорытынды:__________________________
_______________байланысты автомобиль конструкциясына өзгерістер енгізілді.
Қорытынды:_________________________________________________________
(байқау жүргізген қызметкердің қолы)
Көлік құралдарының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік құралдарының
жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу
және есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Босаған нөмірлік агрегатқа куәлік
____________________________________________________________________
(тіркеу пунктінің атауы)
____________________________________________________________ растайды
(агрегаттың атауы және нөмірі)
Нөмірлік агрегат орнатылған (тіркелген) көлік құралы туралы мәліметтер:
мемлекеттік тіркеу белгісі__________________________________________
сәйкестендіру нөмірі (VIN)__________________________________________
маркасы, үлгісі _________________ дайындаушы кәсіпорын______________
КҚ түрі ______________ КҚ санаты ___________________________________
шығарылған жылы_________________ шасси (рама) нөмірі________________
шанақ нөмірі ___________________ түсі ______________________________
сериясы ____________№ ______________________________________________
(тіркеу құжаты)
_____________________________________________________________тиесілі
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
(мекенжайы, паспорты немесе оны алмастыратын құжаты, кім, қашан берілген)____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы)
М.О.
20__жылғы «___» _____________
қолы ________________
Көлік құралдарының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік құралдарының
жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу
және есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Көлік құралын уақытша есепке алу талоны
Иесі ________________________________________________________________
Тіркеу нөмірі ___________________Маркасы ____________________________
КҚ шығарылған жылы _______________КҚ санаты________________________
Шасси № ______________________Шанақ №_______________________
Түсі_________________________________________________________________
Иесінің мекенжайы____________________________________________________
Сенім білдірілген адам және мекенжайы________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________ дейін жарамды
Жарамдылық мерзімі ________________________________________ұзартылды
ТЕП қызметкері______________________________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә қолы)
МО
Берілген күні 20___жылғы «___» ______________

63. При снятии с учета транспортных средств, временно ввезенных в Республику Казахстан на срок более 2-х месяцев под обязательство об обратном вывозе, выданные СРТС и ГРНЗ Республики Казахстан сдаются в РЭП, а оригиналы документов и ГРНЗ иных государств возвращаются владельцам.
64. При отсутствии СРТС и/или ГРНЗ снятие с учета транспортных средств, местонахождение которых неизвестно, производится на основании заключения, вынесенного уполномоченным органом в области безопасности дорожного движения, с изложением информации, дающей основание полагать, что это транспортное средство не эксплуатируется в течение последних трех лет.
Приложение 1
к Правилам государственной регистрации
и учета отдельных видов транспортных
средств по идентификационному номеру
транспортного средства
Форма
Акт регистрации (снятия с учета) транспортного средства
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество ) (наименование юридического лица)
Представлены документы для _________________________________________
___________________________________________________________________
ИИН (БИН) ____________________________ Дата рождения ______________
(число, месяц, год)
Документ, удост. личность _________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
Адрес ______________________________________________________________
__________________________________ Телефон _________________________
Сведения о транспортном средстве
VIN _______________________________________________________________
Гос. номер _____________________ Номер шасси ______________________
Модель ________________________ Номер кузова ______________________
Предприятие-изготовитель ____________ Цвет _________________________
Вид ТС ________________ Мощность двигателя (кВт/л.с. Vсм3) ________
Категория ТС __________ Разрешенная максимальная масса kg _________
Год выпуска _________________ Масса без нагрузки, kg ______________
Свидетельство регистрации ТС ______________________________________
(серия, номер, дата выдачи)
Представитель владельца
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________________
Дата рождения _____________ Документ, удостов. личность ___________
(число, месяц, год)
__________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда, кем выдан)
Проживающий ______________________________________________________
_____________________________________ Телефон ____________________
Доверенность _____________________________________________________
(когда, кем выдана, номер реестра)
«___»_____________ 20 __ г. Подпись владельца _____________________
выдан ГРНЗ _____________________ СРТС ____________________________
Служебные отметки ДП
Заключение должностного лица ДП
Сведения о транспортном средстве по результатам осмотра:
ГРНЗ ___________________ Предприятие-изготовитель ________________
Категория ТС _____________________________________________________
Идентификационный номер (VIN) ____________________________________
Год выпуска ______________ Марка, модель __________________________
Номер шасси (рамы) _______________________________________________
Номер кузова _____________________________________________________
Цвет ______________________ Результат осмотра ______________________
(исправен, неисправен)
должностное лицо ДП ______________________________________________
(подпись или код) (фамилия)
Проведена проверка по базе угнанного и похищенного автотранспорта
__________________________________________________________________
(результат, дата, время)
__________________________________________________________________
(подпись должностного лица, проводившего проверку, фамилия)
Приняты от владельца
__________________________________ серия ______ № ______________
(наименование регистрационного документа)
Регистрационные знаки _____________ количество _________________
Паспорт ТС серия _________ № ___________________________________
_______________________________ серия __________ № _____________
(документ, подтверждающий право собственности)
Знаки «Транзит»_____________________ количество ________________
Свидетельство о регистрации залога _____________________________
Квитанции №№ ___________________________________________________
Иные документы:_________________________________________________
(заключение должностного лица ДП о производстве или отказе
регистрационного действия)
«___»_______ 20__ г. ____________________________________(подпись)
Выданы владельцу
серия ______ № ___________ (наименование регистрационного документа)
Регистрационные знаки ______________ Знаки «Транзит» ______________
Паспорт ТС серия __________________ № ____________________________
Иные документы:___________________________________________________
«___»______________ 20 __ г.
Оператор ________________________________________(подпись, фамилия)
Приложение 2
к Правилам государственной регистрации
и учета отдельных видов транспортных
средств по идентификационному номеру
транспортного средства
Форма
Акт № ____
осмотра транспортного средства
«___»___________ 20__ г.
Государственный регистрационный знак _______________________________
Идентификационный номер (VIN) ______________________________________
Марка, модель ______________________________________________________
Предприятие-изготовитель ___________________________________________
Вид ТС ______________________ Категория ТС _________________________
Год выпуска ________________ номер шасси (рамы) ____________________
номер кузова _______________________________________________________
цвет _______________________________________________________________
серия ________ № ________________________ (регистрационный документ)
серия _______ № _________ (документ, подтверждающий право
собственности)
Принадлежит ________________________________________________________
(организация) (Ф.И.О владельца)
____________________________________________________________________
Адрес владельца ____________________________________________________
Доверенное лицо ____________________________________________________
(Ф.И.О, адрес, серия, номер доверенности, кем, когда выдана)
____________________________________________________________________
Осмотр проведен уполномоченным сотрудником
____________________________________________________________________
(должность, подразделение, звание, Ф.И.О сотрудника, проводившего
осмотр)
Обнаружены технические неисправности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение о техническом состоянии: в конструкцию автомобиля внесены
изменения, связанные с
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение:
____________________________________________________________________
(подпись сотрудника, проводившего осмотр)
Приложение 3
к Правилам государственной регистрации
и учета отдельных видов транспортных
средств по идентификационному номеру
транспортного средства
Форма
Свидетельство
на высвободившийся номерной агрегат
____________________________________________________________________
(наименование регистрационного пункта)
____________________________________________________________________
подтверждает, что
____________________________________________________________________
(наименование и номер агрегата)
Сведения о транспортном средстве, на котором был установлен
(зарегистрирован) номерной агрегат:
государственный регистрационный знак _______________________________
идентификационный номер (VIN) ______________________________________
марка, модель _____________ предприятие-изготовитель _______________
вид ТС __________________ Категория ТС _____________________________
год выпуска _______________ номер шасси (рамы) _____________________
номер кузова ______________________________ цвет ___________________
серия ___________________ № ________________________________________
(регистрационный документ)
принадлежит ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, адрес, паспорт или заменяющий его
документ, кем, когда выдан)
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес)
М.П
«___» _____________ 20 __ г.
Подпись ________________
Приложение 4
к Правилам государственной регистрации
и учета отдельных видов транспортных
средств по идентификационному номеру
транспортного средства
Форма
Талон временного учета транспортного средства
Владелец ____________________________________________________________
Регистрационный номер __________________ Марка ______________________
Год выпуска ТС ______________________ категория ТС __________________
Шасси № _______________________ Кузов № _____________________________
Цвет ________________________________________________________________
Адрес владельца _____________________________________________________
Доверенное лицо и адрес _____________________________________________
_____________________________________________________________________
Действительно до ____________________________________________________
Срок действия продлен _______________________________________________
Сотрудник РЭП _______________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О, подпись)
МП
Дата выдачи «___» __________ 20__ г.__________________