"Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 желтоқсандағы № 1404 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 857 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 желтоқсандағы № 1404 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 6, 80-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидасы осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С.Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 26 тамыздағы
№ 857 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 1404 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Терроризмге қарсы іс-қимыл – мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының:
терроризм профилактикасы;
террористік іс-әрекетті анықтау, оның жолын кесу, террористік қылмыстарды ашу және тергеу;
шұғыл медициналық көмек көрсету, медициналық-психологиялық сүйемелдеу, авариялық-құтқару және өртке қарсы іс-шаралар өткізу, террористік әсер етуге ұшыраған объектілердің қалыпты жұмыс істеуін және экологиялық қауіпсіздігін қалпына келтіру, терроризм актісінің салдарынан зардап шеккен адамдарды және оның жолын кесуге қатысқан адамдарды әлеуметтік оңалту, терроризм актісінің салдарынан зардап шеккен адамдарға моральдық және материалдық зиянды өтеу жолымен терроризм зардаптарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі қызметі.
3. Терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті үйлестіруді:
терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның жанынан құрылатын, тұрақты жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы Терроризмге қарсы орталығының шеңберінде ұлттық қауіпсіздік органдары;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының жанынан құрылатын терроризмге қарсы комиссиялар шеңберінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдіктері жүзеге асырады.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 1404 "Об утверждении Правил организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 857
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 1404 «Об утверждении Правил организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 6, ст. 80) следующее изменение:
Правила организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа 2013 года № 857
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 2010 года № 1404
Правила
организации деятельности в сфере противодействия
терроризму в Республике Казахстан 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан (далее — Правила) определяют порядок организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан.
2. Противодействие терроризму - деятельность государственных органов и органов местного самоуправления по:
профилактике терроризма;
выявлению, пресечению террористической деятельности, раскрытию и расследованию террористических преступлений;
минимизации и (или) ликвидации последствий терроризма путем оказания экстренной медицинской помощи, медико-психологического сопровождения, проведения аварийно-спасательных и противопожарных мероприятий, восстановления нормального функционирования и экологической безопасности подвергшихся террористическому воздействию объектов, социальной реабилитации лиц, пострадавших в результате акта терроризма, и лиц, участвовавших в его пресечении, возмещения морального и материального вреда лицам, пострадавшим в результате акта терроризма.
3. Координация деятельности по противодействию терроризму осуществляется:
органами национальной безопасности в рамках постоянно действующего Антитеррористического центра Республики Казахстан, который создается при уполномоченном государственном органе по координации деятельности в сфере противодействия терроризму;
акиматами области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) в рамках антитеррористических комиссий, которые создаются при местном исполнительном органе области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).

4. Қажет болған кезде терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі қызметке өз құзыреті шегінде өзге де мемлекеттік органдар тартылуы мүмкін.
5. Жергілікті атқарушы органдар орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының терроризм профилактикасы, сондай-ақ терроризмге қарсы комиссиялар арқылы тиісті аумақта терроризм зардаптарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі қызметін үйлестіреді.
Олардың шешімдерін іске асыру үшін тиісті комиссиялардың құрамына өкілдері кіретін органдардың құқықтық актілері шығарылуы мүмкін.
2. Терроризм профилактикасының тәртібі
6. Мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдары терроризм профилактикасы қызметін Қазақстан Республикасының «Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі және «Құқық бұзушылық профилактикасы туралы» 2010 жылғы 29 сәуірдегі заңдарына сәйкес өз құзыреті шегінде террористік қатердің деңгейі мен ауқымын төмендету үшін басымды маңызы бар саяси, әлеуметтік-экономикалық, ақпараттық-насихаттық, білім беру әдістері, сондай-ақ физикалық, техникалық қорғау және құқықтық алдын алу әдістері пайдаланылатын шаралар кешенін іске асыру арқылы жүзеге асырады.
7. Терроризм профилактикасы деп мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын, терроризмнің пайда болуы мен таралуына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау, зерделеу, жою жөніндегі құқықтық, экономикалық, әлеуметтік, ұйымдастырушылық, тәрбиелік, насихаттық және өзге де шаралар кешені түсіндіріледі.
8. Құқықтық шараларға терроризмге қарсы заңнама талаптарын сақтамағаны және террористік қылмыс жасағаны үшін жазаны бұлтартпай орындамағаны, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, заңсыз қару, оқ-дәрілер, жарылғыш заттар, есірткі заттар, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының, радиоактивтік материалдардың, қауіпті биологиялық заттар мен химиялық реагенттердің айналымы, терроризмді қаржыландырғаны үшін жауаптылық тетігін, сондай-ақ көші-қон процесі мен ақпараттық-коммуникациялық жүйені пайдалану тәртібін реттеу, оның ішінде экстремистік және террористік бағыттағы интернет-ресурстарды жабуды жетілдіруге бағытталған әкімшілік, қылмыстық, ұйымдастырушылық және өзге де шаралар жатады.
9. Экономикалық және әлеуметтік шараларға жеке өңірлердегі жағдайды әлеуметтік-экономикалық сауықтыру, өңірлердің даму деңгейін теңестіру, жұмыссыздықты жою, халықтың маргиналдануын қысқарту, мүліктік жіктелуді азайту, халықты әлеуметтік қорғауды қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жатады.

4. При необходимости к деятельности по противодействию терроризму в пределах своей компетенции могут привлекаться и иные государственные органы.
5. Местные исполнительные органы координируют деятельность территориальных подразделений центральных государственных органов и органов местного самоуправления по профилактике терроризма, а также минимизации и (или) ликвидации последствий терроризма на соответствующей территории через антитеррористические комиссии.
Для реализации их решений могут издаваться правовые акты органов, представители которых входят в состав соответствующих комиссий.
2. Порядок профилактики терроризма
6. Деятельность государственных органов и органов местного самоуправления по профилактике терроризма осуществляется в пределах их компетенции в соответствии с законами Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «О противодействии терроризму» и от 29 апреля 2010 года «О профилактике правонарушений», посредством реализации комплекса мер, в ходе которых используются политические, социально-экономические, информационно-пропагандистские, образовательные методы, а также методы физической, технической защиты и правового предупреждения, имеющие приоритетное значение для снижения уровня и масштаба террористических угроз.
7. Под профилактикой терроризма понимается комплекс правовых, экономических, социальных, организационных, воспитательных, пропагандистских и иных мер, осуществляемых государственными и местными исполнительными органами по выявлению, изучению, устранению причин и условий, способствующих возникновению и распространению терроризма.
8. К правовым мерам относятся административные, уголовные, организационные и иные меры, направленные на совершенствование механизма ответственности за несоблюдение требований антитеррористического законодательства и неотвратимость наказания за совершенные террористические преступления, коррупционные правонарушения, незаконный оборот оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, радиоактивных материалов, опасных биологических веществ и химических реагентов, финансирование терроризма, а также регулирование миграционных процессов и порядка использования информационно-коммуникационных систем, в том числе блокирования интернет-ресурсов экстремистской и террористической направленности.
9. К экономическим и социальным мерам относятся меры, направленные на оздоровление социально-экономической ситуации в отдельных регионах и выравнивание уровня развития регионов, ликвидацию безработицы, сокращение маргинализации населения, уменьшение имущественной дифференциации, обеспечение социальной защиты населения.

10. Ұйымдастырушылық шараларға:
1) азаматтарға террористік қатер спектрі туралы жүйелі түрде хабардар ету, оларға дағдарыстық жағдайда іс-қимыл жасау және терроризм актісінің жағымсыз зардаптарын еңсеруге қатысу дағдыларын меңгерту;
2) халықтың түрлі әлеуметтік, кәсіби және жас ерекшелігі бойынша топтарын террористік шабуыл дайындау мен оның тікелей орындаушыларын анықтау белгілерінің әдістеріне саралап оқыту;
3) азаматтардың төтенше жағдайлардағы іс-әрекеттерге дайындығын тұратын немесе жұмыс істейтін орны бойынша арнайы оқу-жаттығулар мен жаттықтырулар өткізу арқылы тұрақты түрде тексеру;
4) азаматтарды құқық қорғау органдарымен және осы саладағы арнаулы мемлекеттік органдармен белсенді ынтымақтастық жасауға жұмылдыру мақсатында халыққа терроризмге қарсы күрес мәселелерін түсіндіру;
5) террористік тұрғыдан осал объектілерді техникалық қорғану құралдарымен қамтамасыз ету бойынша мақсатты бағдарламалар мен іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
6) террористік іс-әрекетті анықтауды, оның жолын кесуді, террористік қылмыстарды ашуды және тергеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды техникалық жарақтандыруды жақсарту;
11. Тәрбиелік шараларға:
1) жастарды білім беру жүйесінің барлық деңгейінде патриоттық тәрбиелеу;
2) азаматтардың жалпы білім деңгейін көтеру;
3) азаматтарды мәдени және конфессионалдық көптүрлілік, еліміздегі халықтардың тарихи бірлігі, діни төзімсіздік тарихы, геноцид және терроризм мен экстремизмнен туындаған басқа да қылмыстарға қатысты сауаттандырудың тиімді жүйесін құру жөніндегі шаралар жатады.
12. Үгіт-насихат шаралары терроризмге ақпараттық-насихаттық қарсы іс-қимыл шеңберінде жүзеге асырылады.
Терроризмге қарсы ақпараттық-насихаттық іс-қимыл мынадай мақсатта жүзеге асырылады:
терроризмнің қауіптілігін түсіндіру;
террористер өз көзқарастары мен идеяларын насихаттауды солардың көмегімен жүзеге асыратын нысандарды, әдістерді және амалдарды әшкерелеу;
қоғамда терроризмге қарсы сананы қалыптастыру;
терроризм профилактикасында терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың және азаматтық қоғам институттарының күш-жігерін біріктіру;
терроризмді қолдаудың әлеуметтік базасын қысқарту.
Үгіт-насихат шараларына:
1) халықтың құндылық мақсаттарына ықпал ететін ақпараттық-саяси іс-шараларды өткізу;
2) терроризмге қарсы құндылықтарды насихаттау бойынша әлеуметтік жарнама жүйесін әзірлеу;
3) ең алдымен шетелдердің Қазақстан Республикасының қоғамдық-саяси жағдайына кері әсерін тигізетін мемлекетке қарсы саяси және ақпараттық-насихат акцияларының алдын алуды жетілдіру;

10. К организационным мерам относятся меры по:
1) систематическому информированию граждан о спектре террористических угроз, привитию им навыков действий в критической обстановке и участию в преодолении негативных последствий актов терроризма;
2) дифференцированному обучению различных социальных, профессиональных и возрастных групп населения методам выявления признаков подготовки террористических нападений и их потенциальных исполнителей;
3) регулярной проверке готовности граждан к действиям в условиях чрезвычайных ситуаций путем проведения специальных учений и тренировочных занятий по месту жительства или работы;
4) разъяснению населению вопросов борьбы с терроризмом в целях мобилизации граждан на активное сотрудничество с правоохранительными и специальными государственными органами в этой области;
5) разработке и реализации целевых программ и мероприятий по обеспечению техническими средствами защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении;
6) улучшению технической оснащенности государственных органов осуществляющих выявление, пресечение террористической деятельности, раскрытие и расследование террористических преступлений.
11. К воспитательным мерам относятся меры по:
1) патриотическому воспитанию молодежи на всех уровнях системы образования;
2) повышению общеобразовательного уровня граждан;
3) созданию эффективной системы просвещения граждан в части культурного и конфессионального многообразия, исторического единства жителей страны, истории религиозной нетерпимости, геноцида и других преступлений, порожденных экстремизмом и терроризмом.
12. Пропагандистские меры осуществляются в рамках информационно-пропагандистского противодействия терроризму.
Информационно-пропагандистское противодействие терроризму осуществляется в целях:
разъяснения опасности терроризма;
разоблачения форм, методов и приемов, с помощью которых террористы осуществляют пропаганду своих взглядов и идей;
формирования в обществе антитеррористического сознания;
объединения усилий государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму, и институтов гражданского общества в профилактике терроризма;
сокращения социальной базы поддержки терроризма.
К пропагандистским мерам относятся меры по:
1) проведению информационно-политических мероприятий, влияющих на ценностные установки населения;
2) разработке системы социальной рекламы по пропаганде антитеррористических ценностей;
3) совершенствованию предупреждения антигосударственных политических и информационно-пропагандистских акций, прежде всего за рубежом, которые негативно влияют на общественно-политическую ситуацию в Республике Казахстан;

4) барлық мемлекеттік органдарға бірдей қоғамның экстремистік және террористік ұйымдарға жағымсыз әсерін қалыптастыруға бағытталған ақпараттық-насихаттық жұмысты жүргізу;
5) терроризмге қарсы идеяны жариялауға бағытталған кинематографиялық және баспа өнімдерін, телерадиобағдарламалар мен интернет-ресурстарды құруға мемлекеттік және өңірлік тапсырыс беруді қалыптастыру жөніндегі шаралар жатады.
13. Терроризм профилактикасы бойынша қызмет терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың қоғамдық ұйымдармен, діни бірлестіктермен, азаматтық қоғамның басқа да институттарымен және азаматтармен үйлескен жұмысты қамтамасыз етуді талап етеді.
Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар:
өз құзыреті шеңберінде терроризмге қарсы ақпараттық-насихаттық іс-қимыл бағытын ұйымдастырады және үйлестіреді;
осы қызметке бұқаралық ақпарат құралдары, заңды тұлғалар, азаматтық қоғам институттары, діни бірлестіктер өкілдерінің қатысуын ынталандырады;
қоғамда терроризмге қарсы сананы қалыптастыруға қатысады.
3. Мемлекеттік органдардың террористік іс-әрекетті анықтау, оның жолын кесу, террористік қылмыстарды ашу және тергеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі
14. Уәкілетті мемлекеттік органдар террористік іс-әрекетті анықтау, оның жолын кесу, террористік қылмыстарды ашу және тергеу жөніндегі қызметті құқыққа сыйымды, барлау, қарсы барлау, жедел-жауынгерлік, жедел-іздестіру, қоршау, іріктеу, әскери және арнайы іс-шаралар мен тергеу іс-қимылдарын пайдалану арқылы жүзеге асырады.
15. Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының террористік iс-әрекеттi анықтауы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өткiзіледi.
16. Қазақстан Республикасының аумағындағы мемлекеттiк органдар мен ұйымдар, террористік iс-әрекет белгiлерi бар барлық оқиғалар туралы терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын органдарға хабарлайды.
17. Терроризм актісінің жолын кесу, террористерді, жарылғыш заттарды зиянсыздандыру, жеке адамдар мен ұйымдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ оның зардаптарын барынша азайту және (немесе) жою мақсатында терроризмге қарсы операция өткізіледі.
18. Терроризм актілеріне уақтылы ден қою және жолын кесу үшін облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада, ауданда (облыстық маңызы бар қалада) терроризмге қарсы операцияларды өткізуге қатыстырылатын мемлекеттік органдардың күштері мен құралдарын жедел басқаратын тұрақты жұмыс істейтін органдар болып табылатын терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штаб жұмыс істейді.
Республикалық деңгейде жоғарыда аталған жедел штабтардың қызметін басқаруды жүзеге асыратын терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штаб жұмыс істейді.

4) проведению единой для всех государственных органов информационно-пропагандистской работы, направленной па формирование негативного отношения общества к экстремистским и террористическим организациям;
5) формированию государственного и регионального заказа на создание кинематографической и печатной продукции, телерадиопрограмм и интернет-ресурсов, направленных на популяризацию антитеррористических идей.
13. Деятельность по профилактике терроризма требует обеспечения скоординированной работы государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму с общественными организациями, религиозными объединениями, другими институтами гражданского общества и гражданами.
Государственные органы, осуществляющие противодействие терроризму:
организовывают и координируют в рамках своей компетенции информационно-пропагандистское противодействие терроризму;
стимулируют участие в этой деятельности представителей средств массовой информации, юридических лиц, институтов гражданского общества, религиозных объединений;
участвуют в формировании антитеррористического сознания в обществе.
3. Порядок осуществления государственными органами
деятельности по выявлению, пресечению террористической
деятельности, раскрытию и расследованию
террористических преступлений
14. Уполномоченные государственные органы осуществляют деятельность по выявлению, пресечению террористической деятельности, раскрытию и расследованию террористических преступлений путем использования правоприменительных, разведывательных, контрразведывательных, оперативно-боевых, оперативно-розыскных, блокирующих, фильтрационных, войсковых и специальных мероприятий и следственных действий.
15. Выявление террористической деятельности государственными органами Республики Казахстан, осуществляющими противодействие терроризму, проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Государственные органы и организации на территории Республики Казахстан информируют органы, осуществляющие противодействие терроризму, обо всех происшествиях с признаками террористической деятельности.
17. В целях пресечения акта (актов) терроризма, обезвреживания террористов, взрывных устройств, обеспечения безопасности физических лиц и организаций, а также минимизации и (или) ликвидации его последствий проводится антитеррористическая операция.
18. Для своевременного реагирования и пресечения актов терроризма в областях, городе республиканского значения, столице, районах (городах областного значения) действуют оперативные штабы по борьбе с терроризмом, которые являются постоянно действующими органами оперативного управления силами и средствами государственных органов, привлекаемых к проведению антитеррористической операции.
На республиканском уровне действует республиканский оперативный штаб по борьбе с терроризмом, осуществляющий руководство деятельностью вышеназванных оперативных штабов.

19. Террористік қылмыстарды ашу және тергеу Қазақстан Республикасының Қылмыстық және Қылмыстық іс жүргізу кодекстерінің нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының терроризм актісінің зардаптарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі
20. Мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының терроризм актісінің зардаптарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі қызметі шұғыл медициналық көмек көрсету, медициналық-психологиялық сүйемелдеу, авариялық-құтқару және өртке қарсы іс-шаралар өткізу, террористік әсер етуге ұшыраған объектілердің қалыпты жұмыс істеуін және экологиялық қауіпсіздігін қалпына келтіру, терроризм актісінің салдарынан зардап шеккен адамдарды және оның жолын кесуге қатысқан адамдарды әлеуметтік оңалту, терроризм актісінің салдарынан зардап шеккен адамдарға моральдық және материалдық зиянды өтеу арқылы жүзеге асырылады.
21. Мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының терроризм актісінің зардаптарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі қызметі терроризм актісінен (актілерінен) болуы мүмкін зардаптарын болжауға байланысты алдын ала жоспарланады. Бұл қызмет мынадай негізгі міндеттерді шешуге бағытталуы тиіс:
1) адам өмірі мен денсаулығы (террористердің өмірі мен денсаулығынан басқа) басымдығының негізінде адам шығынына жол бермеу (барынша азайту);
2) терроризм актісі (актілері) жасалғанда авариялық-құтқару жұмыстарын уақтылы өткізу, оның жолын кесуге қатысқан адамдарға, сондай-ақ терроризм актісі салдарынан зардап шеккен адамдарға медициналық, құқықтық және басқа да көмек көрсету, кейіннен әлеуметтік оңалту;
3) терроризм актісінің (актілерінің) қоғамға немесе жеке әлеуметтік топтарға моральдық-психологиялық жағымсыз әсерін барынша азайту;
4) терроризм актісі (актілері) нәтижесінде зақымдалған және бұзылған объектілерді қалпына келтіру;
5) терроризм актісінің нәтижесінде зардап шеккен тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу.
22. Терроризм актісінің зардаптарын барынша азайту және (немесе) жою үшін мемлекеттік және мемлекеттік емес өрт және мамандандырылған өрт бөлімдері, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жедел құтқару бөлімшелері, ерікті құтқару құралымдары, әуе, су немесе темір жол көліктерінің тиісті бөлімшелері, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың жедел ден қою жасақтары қалалық (аудандық) коммуналдық қызметтердің авариялық-техникалық командаларымен бірлесіп тартылады.

19. Раскрытие и расследование террористических преступлений осуществляется в соответствии с нормами Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов Республики Казахстан.
4. Порядок осуществления государственными органами
и органами местного самоуправления деятельности по
минимизации и (или) ликвидации последствий терроризма
20. Деятельность государственных органов и органов местного самоуправления по минимизации и (или) ликвидации последствий акта (актов) терроризма осуществляется путем оказания экстренной медицинской помощи, медико-психологического сопровождения, проведения аварийно-спасательных и противопожарных мероприятий, восстановления нормального функционирования и экологической безопасности подвергшихся террористическому воздействию объектов, социальной реабилитации лиц, пострадавших в результате акта терроризма, и лиц, участвовавших в его пресечении, возмещения морального и материального вреда лицам, пострадавшим в результате акта терроризма.
21. Деятельность государственных органов и органов местного самоуправления по минимизации и (или) ликвидации последствий проявлений терроризма планируется заблаговременно, исходя из прогнозов возможных последствий акта (актов) терроризма. Эта деятельность ориентируется на решение следующих основных задач:
1) недопущение (минимизация) человеческих потерь на основе приоритета жизни и здоровья человека (за исключением жизни и здоровья террористов);
2) своевременное проведение аварийно-спасательных работ при совершении акта (актов) терроризма, оказание медицинской, правовой и иной помощи лицам, участвующим в его пресечении, а также лицам, пострадавшим в результате акта терроризма, их последующая социальная реабилитация;
3) минимизация неблагоприятных морально-психологических последствий воздействия акта (актов) терроризма на общество или отдельные социальные группы;
4) восстановление поврежденных или разрушенных в результате акта (актов) терроризма объектов;
5) возмещение вреда лицам, потерпевшим в результате акта терроризма.
22. Для минимизации и (или) ликвидации последствий акта (актов) терроризма привлекаются государственные и негосударственные пожарные и специализированные пожарные части, оперативно-спасательные подразделения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, добровольные спасательные формирования, соответствующие подразделения воздушного, водного или железнодорожного транспорта, а также отряды экстренного реагирования местных исполнительных органов совместно с аварийно-техническими командами городских (районных) коммунальных служб.

23. Терроризм актісі (актілері) жасалған кезде халықты медициналық қамтамасыз етуді апат медицинасы қызметінің мекемелері мен құралымдары – жедел медициналық көмек көрсету бригадалары, мамандандырылған санитариялық-токсикологиялық және токсикологиялық-терапевтік бригадалар, денсаулық сақтау ұйымдары мен субъектілерінің токсикологиялық бөлімшелері ұйымдастырады және жүзеге асырады.

23. При совершении акта (актов) терроризма медицинское обеспечение населения организуют и осуществляют учреждения и формирования службы медицины катастроф - бригады скорой медицинской помощи, специализированные санитарно-токсикологические и токсико-терапевтические бригады, токсикологические отделения организаций и субъектов здравоохранения.