Мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алуы және жүйелендіруі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 қазандағы № 1146 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 24 тамыздағы № 477 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 24.08.2016 № 477 қаулысымен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алуы және жүйелендіруі қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 25 қазандағы
№ 1146 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке
алуы және жүйелендіруі қағидалары
1. Осы Мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алуы және жүйелендіруі қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары қабылдаған нормативтік құқықтық актілер бойынша олардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алуы және жүйелендіруі тәртібін айқындайды.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алуы және жүйелендіруі жөніндегі әдістемелік ұсынымдар әзірлейді және бекітеді.
4. Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу және жүйелендіру заңнаманың қолжетімділігін, оны пайдалану ыңғайлылығын қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
5. Мемлекеттік органдарда нормативтік құқықтық актілерді есепке алу және жүйелендіру жөніндегі функцияларды мемлекеттік орган басшысының шешімімен айқындалған мемлекеттік органның тиісті бөлімшесі немесе қызметкері (қызметкерлері) жүзеге асырады.
Мемлекеттік құпияларды қамтитын нормативтік құқықтық актілерді есепке алуды және жүйелендіру тиісті мемлекеттік органның мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің қызметкері жүзеге асырады.
6. Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу және жүйелендіру мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі.
7. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерді есепке алуы және жүйелендіруі тұрақты негізде қағаз және электрондық түрде жүргізіледі және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді жинақтау мен сақтауды, мемлекеттік органның қызмет бағыттарына сәйкес хронологиялық тәртіппен орналастыруды, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді бақылау жағдайында ұстауды қамтиды.

Об утверждении Правил ведения учета и систематизации нормативных правовых актов государственными органами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2013 года № 1146. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2016 года № 477
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.08.2016 № 477.
В соответствии с пунктом 2 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения учета и систематизации нормативных правовых актов государственными органами.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 октября 2013 года № 1146
Правила ведения учета и систематизации
нормативных правовых актов государственными органами
1. Настоящие Правила ведения учета и систематизации нормативных правовых актов государственными органами (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах".
2. Правила определяют порядок ведения учета и систематизации нормативных правовых актов государственными органами по принятым ими нормативным правовым актам.
3. Министерство юстиции Республики Казахстан разрабатывает и утверждает методические рекомендации по ведению учета и систематизации нормативных правовых актов государственными органами.
4. Учет и систематизация нормативных правовых актов проводятся с целью обеспечения доступности законодательства, удобства пользования им.
5. Функции по учету и систематизации нормативных правовых актов в государственных органах осуществляются соответствующим подразделением или работником (работниками) государственного органа, определенным (определенными) решением руководителя государственного органа.
Учет и систематизацию нормативных правовых актов, содержащих государственные секреты, осуществляет сотрудник структурного подразделения по защите государственных секретов соответствующего государственного органа.
6. Учет и систематизация нормативных правовых актов осуществляются на государственном и русском языках.
7. Учет и систематизация нормативных правовых актов государственными органами осуществляются на постоянной основе в бумажном и электронном виде и включает в себя сбор и хранение действующих нормативных правовых актов, расположение в соответствии с направлениями деятельности государственного органа в хронологическом порядке, а также поддержание нормативных правовых актов в контрольном состоянии.

8. Мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 29 сәуірдегі № 343 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидаларының 7-тармағына сәйкес Республикалық құқықтық ақпарат орталығы тиісті мемлекеттік органдарға жолдайтын нормативтік құқықтық актінің баспа мәтінінің көшірмесін, оған берілген тіркеу нөмірімен бірге мемлекеттік және орыс тілдерінде алады.
Нормативтік құқықтық актінің көшірмесін алғаннан кейін мемлекеттік органның жауапты адамы келіп түскен нормативтік құқықтық актілерді тіркеу журналына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес атауын, күнін, мемлекеттік тізілімдегі нөмірін көрсете отырып тиісті жазу енгізеді.
Мемлекеттік органның жауапты адамы журналда тіркегеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Нормативтік құқықтық актілердің тізіліміне тиісті мәліметтер енгізеді.
Нормативтiк құқықтық актілерге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілген, нормативтiк құқықтық актілердiң жекелеген бөлiктерiнiң күшi жойылды деп танылған не олардың қолданылуы тоқтатыла тұрған кезде оның мәтiнiне енгiзiлетiн нормалардың тұжырымын, сондай-ақ актінiң нысаны, қабылданған күнi және нөмiрi туралы ақпаратты нақты көрсететiн белгi енгiзiледi.
Мемлекеттік органдардың
нормативтік құқықтық актілерді
есепке алуы және
жүйелендіруі қағидаларына
қосымша
Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу журналы
Р/с
Келіп түскен күні
Кіріс нөмірі
Мемлекеттік тізілімдегі нөмірі
Нормативтік құқықтық актінің атауы
1
2
3
4
5

8. Государственный орган получает копию печатного текста нормативного правового акта с присвоенным ему регистрационным номером на государственном и русском языках, направляемую Республиканским центром правовой информации в соответствующие государственные органы в соответствии с пунктом 7 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов, эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2006 года № 343.
После получения копии нормативного правового акта ответственное лицо государственного органа вносит соответствующие записи в журнал регистрации поступивших нормативных правовых актов с указанием наименования, даты, номера из государственного реестра согласно приложению к настоящим Правилам.
Ответственное лицо государственного органа в течение трех рабочих дней после регистрации в журнале вносит соответствующие сведения в регистр нормативных правовых актов.
При внесении изменений и дополнений в нормативные правовые акты, признании отдельных частей нормативных правовых актов утратившими силу либо приостановлении их действия в его текст вносится отметка, точно отражающая формулировку вносимых норм, а также информацию о форме, дате принятия и номере акта.
Приложение к Правилам
ведения учета и систематизации
нормативных правовых актов
государственными органами
Журнал учета нормативных правовых актов
№ п/п
Дата поступления
Входящий номер
Номер в государственном реестре
Название нормативного правового акта
1
2
3
4
5