Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" 2012 жылғы 25 мамырдағы № 683 және "Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" 2012 жылғы 16 қарашадағы № 1449 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 7 қарашадағы № 1169 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 наурыздағы № 279 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.06.2014 № 728 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2) «Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 қарашадағы № 1449 қаулысында:
1) Бағдарлама шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау, сондай-ақ өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөнінде қолдау көрсету қағидаларында:
«Жалпы ереже» деген 1-бөлімде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау осы Қағидаларда белгіленген жағдайларды қоспағанда, Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасындағы моноқалалардың тізбесіне сәйкес моноқалаларда және/немесе оларға әкімшілік бағыныстағы аумақта орналасқан елді мекендерде экономиканың кез келген секторында қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің (бұдан әрі - кәсіпкер) жаңа кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша жүзеге асырылатын болады.»;
5-тармақта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) банк - төлем агенті - лизингтік компанияның уәкілетті банкі - қаржы агентімен келісілуі тиіс және субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған Лизинг компаниясының арнайы ағымдағы шотын жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруы тиіс;
3) субсидиялау шарты - қаржы агенті, кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша қаржы агенті банк/лизингтік компания берген Кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) бағдарламаны үйлестіруші - Бағдарламаны облыстық деңгейде іске асыруға жауапты, облыстардың әкімдері айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;»;

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 683 "Об утверждении Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы" и от 15 ноября 2012 года № 1449 "О некоторых вопросах реализации Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2013 года № 1169. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2014 года № 279
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 28.06.2014 № 728 (вводится в действие с 01.01.2015);
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2012 года № 1449 «О некоторых вопросах реализации Программы развития моногородов на 2012 — 2020 годы»:
в Правилах субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства, а также предоставления поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы, утвержденных указанным постановлением:
в разделе 1. «Общие положения»:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний будет осуществляться по новым кредитам/лизинговым сделкам субъектов частного предпринимательства (далее - предприниматель), осуществляющих деятельность в моногородах согласно перечню моногородов Республики Казахстан, указанных в приложении 1 к Программе и/или в населенных пунктах, находящихся на территории их административной подчиненности в любых секторах экономики, за исключением случаев, установленных настоящими Правилами.»:
в пункте 5:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
«2) Банк - платежный агент - уполномоченный банк лизинговой компании, который должен быть согласован с финансовым агентом, и осуществлять функции по ведению специального текущего счета лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания субсидий;
3) Договор субсидирования — трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентом, предпринимателем, банком/лизинговой компанией по условиям которого финансовый агент частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) координатор Программы - структурное подразделение местного исполнительного органа, определяемое акимами областей, ответственное за реализацию программы на областном уровне;»;

мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі - Бағдарламаны моноқалада іске асыруға жауапты, облыстардың әкімдері айқындайтын моноқаланың/ауданның жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі;»;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«12) жұмыс органы - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті;»;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі;»;
1516 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Субсидиялау мерзімі кейіннен 5 (бес) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейінгі мерзімді құрайды. 3 (үш) жыл өткен соң Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту кәсіпкерлерге тиісті жылы субсидия беру үшін республикалық бюджеттен қаражат бөлінген кезде ғана банк/лизингтік компания қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады. Субсидиялау шартының әрекет ету мерзімін ұзарту жыл сайын жүзеге асырылады.
16. Пайыздық ставканы субсидиялау белгіленген номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан аспайтын кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін, оның 10 %-ын мемлекет өтейді. Бұл ретте, банктер мен лизингтік компаниялар:
1) кредит беру шарттарын өтініш берушінің бастамасымен өзгертуге байланыстыларды;
2) өтініш берушінің кредит бойынша міндеттемелерін бұзу себебіне байланысты алынатындарды қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
17. Егер кредит бойынша номиналды сыйақы ставкасы жылдық 14 %-дан төмен болса, онда 10 %-ын мемлекет өтейді, ал айырмасын кәсіпкер төлейді.»;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«21. Банктің кредит беру туралы оң шешімі бар кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен бірге (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) жүгінеді, оған мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
2) егер қызмет түрі лицензияланатын болса, лицензия (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
3) жарғы, құрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай шарты талап етілмейді). Акционерлік қоғам қосымша акциялар шығару проспектісін және құнды қағазды ұстаушылар тізілімінен үзіндіні (тізілімді ұстаушының мөрімен/қолымен расталған көшірмесі) ұсынады;

дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) координатор Программы на местном уровне - структурное подразделение местного исполнительного органа моногорода/района, определяемое акимами областей, ответственное за реализацию программы в моногороде;»;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) рабочий орган - государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) уполномоченный орган — Министерство регионального развития Республики Казахстан;»;
пункты 1516 и 17 изложить в следующей редакции:
«15. Срок субсидирования составляет до 3 (три) лет с возможностью дальнейшей пролонгации до 5 (пять) лет. Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (три) лет одобряется решением РКС на основании ходатайства банка/лизинговой компанией только при выделении средств из республиканского бюджета для субсидирования предпринимателей в соответствующем году.
16. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по кредитам/лизингу банков и лизинговых компаний с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, из которых 10 % компенсирует государство. При этом банки и лизинговые компании не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/лизингом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования/лизинга, инициируемыми заявителем;
2) взимаемых по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту/лизингу.
17. В случае, если номинальная ставка вознаграждения по кредиту ниже чем 14 % годовых, то 10 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.»;
пункт 21 изложить в следующей редакции:
«21. Предприниматель с положительным решением банка о кредитовании обращается к координатору Программы на местном уровне с заявлением-анкетой предпринимателя (по форме, предусмотренной в Соглашении о сотрудничестве), к которому прилагают следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации предпринимателя/ свидетельство либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная печатью /подписью предпринимателя);
2) лицензия, если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
3) устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не требуется). Акционерное общество дополнительно представляет проспект выпуска акций и выписку из реестра держателей ценных бумаг (заверенная печатью/подписью реестра держателя);

4) кәсіпкердің соңғы қаржы жылындағы салық декларациясының көшірмесі қоса берілген, қаржы есептері және/немесе интернет ресурстарға орналастырылған дебиторлық және кредиторлық берешегі (оның ішінде берешектің сомасы, пайда болған күні және өнімдердің/тауарлар мен көрсетілген қызметтердің атауы) таратып жазылған қаржы жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін ақпарат (Кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
5) кредит/лизинг беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар банк/лизингтік компанияның хаты (кәсіпкердің Бағдарламаға қатысуы туралы банктің/лизингтік компанияның уәкілетті органының шешімін қоса бере отырып).»;
24-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің кәсіпорындары;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар мен акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды қоспағанда) болып табылатын заңды тұлғалар, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғалар;»;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі хаттамаға ӨҮК мүшелері қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттаманың көшірмесін банкке/лизингтік компания мен қаржы агентіне жібереді.
ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі банк/лизингтік компания ӨҮК хаттамасын алған күннен бастап 6 (алты) ай.»;
33-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Субсидиялау кезеңі банк/лизингтік компания және кәсіпкер субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап басталады.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Қаржы агенті субсидиялау шартына қол қойғанға дейін субсидияларды төлеу күні басталған жағдайда:
1) қаржы агентінің ағымдағы шотында/лизингтік компанияның шотында қаражат болмаған немесе жеткіліксіз болған кезде төленген соманы кейіннен қаржы агенті өтейтіндей етіп төлеуді кәсіпкер дербес жүргізетін болады;
2) қаржы агентінің ағымдағы шотында/лизингтік компанияның шотында қаражат болған және жеткілікті болған кезде банк/банк - төлем агенті сол кәсіпкердің кредиттеу/қаржы лизингі шарты бойынша қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидияланатын сыйақы ставкасын өтеу есебінен жүргізеді.»;
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) финансовые отчеты предпринимателя за последний финансовый год с приложением копии налоговой декларации и/или размещенная на интернет ресурсах информация, позволяющая сделать анализ о финансовом состоянии, с расшифровками дебиторской и кредиторской задолженности (в т.ч. суммы, даты возникновения задолженности и наименование продукции/товаров и услуг), (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
5) письмо банка/лизинговой компании с положительным решением о возможности предоставлении кредита/лизинга (с приложением решения уполномоченного органа компании об участии предпринимателя в Программе).»;
в пункте 24:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) предприятиям металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) юридическим лицам, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательских корпораций), а также юридические лица, форма собственности которых оформлена как частное учреждение;»;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
«25. Координатор Программы в течение 1 (один) рабочего дня, после подписания протокола членами РКС, направляет копию протокола банку/лизинговой компании и финансовому агенту.
Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев со дня получения протокола РКС банком/лизинговой компанией.»;
пункт 33 дополнить частью второй следующего содержания:
«Период субсидирования начинается с момента подписания Договора субсидирования банком/лизинговой компанией и предпринимателем.»;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
«34. В случае наступления даты выплаты субсидий до подписания Договора субсидирования финансовым агентом:
1) при отсутствии или недостаточности средств на текущем счете финансового агента/счете лизинговой компании, выплата производится предпринимателем самостоятельно, с дальнейшим возмещением уплаченной суммы финансовым агентом;
2) при наличии и достаточности средств на текущем счете финансового агента/счете лизинговой компании, банк/банк-платежного агента производит списание средств с текущего счета финансового агента в счет погашения субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту/договору финансового лизинга данного предпринимателя.»;
пункт 36 изложить в следующей редакции:

«36. Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компаниялар қаржы агентімен келісім бойынша, онда лизингтік компания субсидияларды аудару үшін шот ашатын банк - төлем агентін айқындайды.»;
мынадай мазмұндағы 42-1-тармақпен толықтырылсын:
«42-1. Егер банк/лизингтік компания қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржы лизингі шартының талаптарын өзгерткен жағдайда, банк/лизингтік компания тиісті хаттың негізінде Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісін хабардар етеді. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі жеті жұмыс күні ішінде жүргізілген қаржыландыру талаптарының өзгерістерін хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.»;
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«57. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету Бағдарламаның 1-қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының моноқалалар тізбесіне сәйкес моноқалаларда, сондай-ақ оларға әкімшілік бағыныстағы аумақта орналасқан елді мекендерде тиісті инфрақұрылымды дамыта отырып, кәсіпкерлікті және іскерлік белсенділікті дамытуға бағытталған.»;
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«69. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылыммен қамтамасыз ету бойынша қолдау:
1) мұнай-газ өнеркәсібінің кәсіпорындарына;
2) тау-кен саласының кәсіпорындарына;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің кәсіпорындарына;
4) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды қоспағанда) болып табылатын заңды тұлғаларға, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғаларға;
5) акциздік тауарлар мен қару шығаруды көздейтін жобаларға қолданылмайды.»;
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
Өз қызметін моноқалаларда жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы төлеу ставкаларын субсидиялау шеңберіндегі ынтымақтастық туралы үлгі келісімде (бұдан әрі - Үлгі келісім):
«Терминдер мен қысқартулар» деген 1-бөлімде:
мына:
«
Субсидиялау шарты (СШ)
қаржы агенті, банк/лизингтік компанияның және кәсіпкердің арасында жасалады, оның шарттары бойынша қаржы агенті кәсіпкердің банкпен/лизингтік компаниямен жасасқан қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды;
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Субсидиялау шарты (СШ)
қаржы агенті, кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасында жасалатын үш жақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенті кәсіпкердің банк/лизингтік компания берген кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды;
»;
мына:
«
Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;
»;
«Субсидиялау шарттары» деген 3-бөлімде:
мына:
«
Кәсіпкердің субсидиялауға жататын кредиттері/лизингтері:
инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін, сыйақысының тиімді ставкасы жылдық 14 %-дан аспайтын 2012 жылғы 1 шілдеден бастап берілген жаңа кредиттер/лизингтер
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Кәсіпкердің субсидиялауға жататын кредиттері/лизингтері:
инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін, сыйақысының номиналды ставкасы жылдық 14 %-дан аспайтын, осы мақсаттарға 2012 жылғы 1 шілдеден бастап берілген жаңа кредиттер/лизингтер;
»;
мына:
«
Кәсіпкердің субсидиялауға жатпайтын кредиттері/лизингтері:
мұнай-газ өнеркәсібі кәсіпорындарының кредиттері;
қару-жарақ және акцизге тәуелді өнімдер өндіретін кәсіпорындарының кредиттері;
акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тікелей немесе жанама тиесілі құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар мен ұйымдар болып табылатын заңды тұлғалардың, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғалардың кредиттері;

«36. Лизинговые компании, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентом определяет банк - платежного агента, в котором лизинговая компания откроет счет для перечисления субсидий.»
дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
«42-1. В случае, если банк/лизинговая компания меняет условия действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга, банк/лизинговая компания на основании соответствующего письма уведомляет координатора Программы на местном уровне. Координатор Программы на местном уровне в течение семи рабочих дней письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании.»;
пункт 57 изложить в следующей редакции:
«57. Предоставление поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры направлено на развитие предпринимательства и деловой активности в моногородах, согласно перечню моногородов Республики Казахстан, указанных в приложении 1 к Программе, а также в населенных пунктах, находящихся на территории их административной подчиненности с развитием соответствующей инфраструктуры.»;
пункт 69 изложить в следующей редакции:
«69. Поддержка по обеспечению производственной (индустриальной)  инфраструктуры не может быть оказана:
1) предприятиям нефтегазовой промышленности;
2) предприятиям горнодобывающей отрасли;
3) предприятиям металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
4) юридическим лицам, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательских корпораций), а также юридическим лицам, форма собственности которых оформлена как частное учреждение;
5) проектам, предусматривающим выпуск подакцизных товаров и оружия.»;
в приложении 1 к указанным Правилам:
в Типовом соглашении о сотрудничестве в рамках субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства, осуществляющим свою деятельность в моногородах» (далее - Типовое соглашение):
в разделе 1 «Термины и сокращения»:
строку «
Договор субсидирования (ДС)
заключаемое между финансовым агентом, банком/лизинговой компании и предпринимателем, по условиям которого финансовый агент частично субсидирует ставку вознаграждения по договору банковского займа/договору финансового лизинга, заключенному предпринимателем с банком/лизинговой компанией;
»;
изложить в следующей редакции:
«
Договор субсидирования (ДС)
трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентом, предпринимателем, банком/лизинговой компанией по условиям которого финансовый агент частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией
»;
строку «
Рабочий орган
Государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан»;
»
изложить в следующей редакции:
«
Рабочий орган
Государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан»;
»;
в разделе 3 «Условия субсидирования»:
строку «
Кредиты/лизинги предпринимателя, подлежащие субсидированию:
новые кредиты/лизинги, выдаваемые для реализации инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства, с эффективной ставкой вознаграждения не более 14 % годовых, выданные с 1 июля 2012 года для данных целей;
»
изложить в следующей редакции:
«
Кредиты/лизинги предпринимателя, подлежащие субсидированию:
новые кредиты/лизинги, выдаваемые для реализации инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства, с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 % годовых, выданные с 1 июля 2012 года для данных целей;
»;
строку «
Кредиты/лизинги предпринимателя не подлежащие субсидированию:
кредиты предприятий нефтегазовой промышленности
кредиты предприятий-производителей оружия и подакцизной продукции
кредиты юридических лиц, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании, а также юридические лица, форма собственности которых оформлена как частное учреждение

минералды шикізатты қайта өңдеуді жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1514 қаулысына сәйкес мониторингілеуге жататын ірі салық төлеушілер тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібі кәсіпорындарының кредиттері;
тау-кен саласының кәсіпорындарына жататын кәсіпкерлер кредиттері
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Кәсіпкердің субсидиялауға жатпайтын кредиттері/лизингтері:
мұнай-газ өнеркәсібі кәсіпорындарының кредиттері;
қару-жарақ және акциздік өнімдер өндіретін кәсіпорындардың кредиттері;
құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды қоспағанда) болып табылатын заңды тұлғалардың, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғалардың кредиттері;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібі кәсіпорындарының кредиттері;
тау-кен саласының кәсіпорындарына жататын кәсіпкерлер кредиттері;
»;
мына:
«
Субсидиялау мөлшері:
тиімді номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан аспайтын кредиттік/лизингтік мәмілелер бойынша, бұл ретте 10 %-ын мемлекет өтейді
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Субсидиялау мөлшері:
номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан аспайтын кредиттік/лизингтік мәмілелер бойынша, бұл ретте 10 %-ын мемлекет өтейді;
»;
Үлгі келісімге 3-қосымша:
_______________ бойынша Өңірлік үйлестіру кеңесі отырысының № ____ хаттамасындағы «Тиімді сыйақы ставкасы» деген 13-баған мынадай редакцияда жазылсын:
«Номиналды сыйақы ставкасы»;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
Субсидиялау туралы шартта:
«Терминдер мен қысқартулар» деген бөлімде:
мына:
«
Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;
»;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша:
Субсидиялау шартында:
мына:
«
Субсидиялау шарты (СШ)
қаржы агентінің, банк/лизингтік компанияның және кәсіпкердің арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенті кәсіпкердің банкпен/лизингтік компаниямен жасасқан қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды.
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Субсидиялау шарты (СШ)
қаржы агенті, кәсіпкер, банк/лизингтік компания арасында жасалатын үш жақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенті кәсіпкердің банк/лизингтік компания берген кредиті/лизингі бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды;
»;
«Шарт бойынша Субсидиялау тәртібі» деген 5-бөлімде:
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте қаржыландыру шарттарына жүргізілген өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында нақты көрсетілуі тиіс.»;
«Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру негіздемелері» деген 6-бөлімде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

предприятиям металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1514;
кредиты предпринимателей, относящихся к предприятиям горнодобывающей промышленности
»
изложить в следующей редакции:
«
Кредиты/лизинги предпринимателя не подлежащие субсидированию:
кредиты предприятий нефтегазовой промышленности
кредиты предприятий-производителей оружия и подакцизной продукции
юридических лиц, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательских корпораций), а также юридические лица, форма собственности которых оформлена как частное учреждение;
предприятиям металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
кредиты предпринимателей, относящихся к предприятиям горнодобывающей промышленности
»;
строку «
Размер субсидирования
по кредитам/лизинговым сделкам с эффективной номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, при этом 10 % будет компенсировать государство
»
изложить в следующей редакции:
«
Размер субсидирования
по кредитам/лизинговым сделкам с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, при этом 10 % будет компенсировать государство
»;
в приложении 3 к Типовому соглашению:
графу 13 «Эффективная ставка вознаграждения» в протоколе № __ заседания Регионального координационного совета по ___ изложить в следующей редакции:
«Номинальная ставка вознаграждения»;
в приложении 2 к указанным Правилам:
в Договоре о субсидировании:
в разделе «Термины и сокращения»:
строку «
Рабочий орган
Государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан»
»
изложить в следующей редакции:
«
Рабочий орган
Государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан»
»;
в приложении 3 к указанным Правилам:
в Договоре субсидирования:
строку «
Договор субсидирования (ДС)
заключаемое между финансовым агентом, банком/лизинговой компании и предпринимателем письменное соглашение, по условиям которого финансовый агент частично субсидирует ставку вознаграждения по договору банковского займа/договору финансового лизинга, заключенному предпринимателем с банком/лизинговой компанией
»
изложить в следующей редакции:
«
Договор субсидирования (ДС)
трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентом, предпринимателем, банком/лизинговой компанией по условиям которого финансовый агент частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией
»;
в разделе 5 «Порядок субсидирования по Договору»:
пункт 7 дополнить частью второй следующего содержания:
«При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.».
в разделе 6 «Основания приостановления, прекращения и возобновления субсидирования»:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

«8. Субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді кәсіпкер ӨҮК отырысына дейін жойған жағдайда, ӨҮК субсидиялауды жаңғырту туралы шешім қабылдайды.»;
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Сонымен бір мезгілде тоқтатыла тұрған кезеңде оларға төленбеген субсидияларды төлеуді жүргізеді. Осы Шарттың 2-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша субсидиялау тоқтатыла тұрған кезде кәсіпкердің мерзімі өткен кезеңге шыққан күнінен не Кәсіпкердің лизингтік төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған күнінен бастап төленуі тиіс субсидияларды төлеуді жүргізеді.»;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде жаңа өндірістерді құруға арналған мемлекеттік гранттар ұсыну қағидаларында:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 мамырдағы № 683 қаулысымен бекітілген Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) шеңберінде жаңа өндірістерді құруға арналған жеке кәсіпкерліктің субъектілеріне мемлекеттік гранттар ұсыну қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді және моноқалаларда және оларға әкімшілік бағыныстағы аумақтарда орналасқан елді мекендерде жаңа өндірістерді құру үшін кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттарды беру тәртібін анықтайды.»;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) кәсіпкер - шағын кәсіпкерлік субъектісі;»;
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) уәкілетті орган - «Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі» мемлекеттік мекемесі;
7) жұмыс органы - «Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;»;
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мемлекеттік гранттар кәсіпкерлер (жеке кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалардың құрылтайшысы (құрылтайшылары) «Бизнес кеңесші» жедел курстарында қысқа мерзімді оқытудан өткеннен кейін ӨҮК шешімімен Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі өткізген конкурстардың қорытындылары бойынша ол арқылы ұсынылады.
6. Мемлекеттік гранттарды беру мақсаты Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасы моноқалаларының тізбесіне сәйкес моноқалаларда және оларға әкімшілік бағыныстағы аумақтарда орналасқан елді мекендерде жаңа өндіріс құруды жоспарлап отырған кәсіпкерлерді қолдау болып табылады.»;

«8. РКС принимает решение о возобновлении субсидирования, при условии устранения предпринимателем до заседания РКС причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.»;
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
«Одновременно производит выплату субсидий, неоплаченных им за период приостановления. В случае приостановления субсидирования по основаниям, указанным в подпункте 6 и 7 пункта 2 настоящего Договора, производит выплату субсидий, подлежащих к оплате с даты выхода предпринимателя на просрочку либо с даты неисполнения предпринимателем обязательств по внесению лизинговых платежей.»;
2) в Правилах предоставления государственных грантов на создание новых производств в рамках Программы, утвержденных указанным постановлением:
в разделе 1. «Общие положения»:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов субъектам частного предпринимательства на создание новых производств (далее - Правила) в рамках Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 683 (далее - Программа), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» и определяют порядок предоставления государственных грантов предпринимателям на создание новых производств в моногородах и населенных пунктах, находящихся на территории их административной подчиненности.»;
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) предприниматель - субъект малого предпринимательства;»;
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
«6) уполномоченный орган — государственное учреждение «Министерство регионального развития Республики Казахстан»;
7) рабочий орган - государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан;»;
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
«5. Государственные гранты предоставляются через координатора Программы на местном уровне по итогам проводимых им конкурсов решением РКС после прохождения предпринимателями (индивидуальным предпринимателем или учредителем (учредителями) юридического лица) краткосрочного обучения на экспресс - курсах «Бизнес советник».
6. Целью предоставления государственных грантов является поддержка предпринимателей, планирующих создать новые производства в моногороде и населенных пунктах, находящихся, на территории их административной подчиненности согласно перечня моногородов Республики Казахстан, указанных в приложении 1 к Программе.»;

11-тармақтың 3) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің кәсіпорындарына;»;
«5) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар мен акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды қоспағанда) тиесілі ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғаларға;»;
19-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және/немесе мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;»;
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
Конкурсты өткізу туралы хабарландыруда:
«Конкурстың нысанасы: Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілеріне мемлекеттік гранттар (меншікті бизнес құруға) ұсыну.» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Конкурстың нысанасы: Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар (жаңа өндіріс құруға) ұсыну.»;
«Конкурсқа қатысу шарттары: конкурсқа қайтадан тіркелген, дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі мемлекеттік қолдау көрсетуге өтінім білдірген сәтте күнтізбелік бір жылдан кем шағын және орта кәсіпкерліктің субъектілері қатыса алады.» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Конкурсқа қатысу шарттары: конкурсқа моноқалада және оларға әкімшілік бағыныстағы аумақта орналасқан елді мекендерде жаңа өндіріс құруды жоспарлап отырған жеке кәсіпкерліктің субъектілері қатыса алады.»;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілеріне (меншікті бизнесін құруға) мемлекеттік гранттар ұсыну үшін конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне (жаңа өндіріс құруға) мемлекеттік гранттар беру үшін конкурстық іріктеуге қатысуға арналған ӨТІНІМ»;
«шағын және орта кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілеріне мемлекеттік гранттар (меншікті бизнесін құруға) ұсыну үшін конкурстық іріктеуге қатысатындығы туралы жариялайды.» деген сөздер мынадай сөздермен ауыстырылсын:
«жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар (жаңа өндіріс құруға) беру үшін конкурстық іріктеуге қатысатыны туралы мәлімдейді.».

подпункты 3) и 5) пункта 11 изложить в следующей редакции:
«3) предприятиям металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
5) юридическим лицам, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательских корпораций), а также юридическим лицам, форма собственности которых оформлена как частное учреждение.»;
подпункт 2) пункта 19 изложить в следующей редакции:
«2) копию свидетельства о государственной регистрации и/или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;»;
в приложении 1 к указанным Правилам:
в Объявлении о проведении конкурса:
строку «Предмет конкурса: предоставление начинающим субъектам малого и среднего предпринимательства государственных грантов (на создание собственного бизнеса) в рамках Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы.» изложить в следующей редакции:
«Предмет конкурса: предоставление субъектам частного предпринимательства государственных грантов (на создание нового производства) в рамках Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы.»;
строку «Условия участия в конкурсе: в конкурсе могут принять участие субъекты малого и среднего предпринимательства, вновь зарегистрированные, срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения за государственной поддержкой менее одного календарного года.» изложить в следующей редакции:
«Условия участия в конкурсе: в конкурсе могут принять участие субъекты частного предпринимательства, планирующие создать новое производство в моногороде и населенных пунктах, находящиеся на территории их административной подчиненности.»;
в приложении 2 к указанным Правилам:
в Заявке на участие в конкурсном отборе для предоставления начинающим субъектам малого и среднего предпринимательства государственных грантов (на создание собственного бизнеса) в рамках Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы:
заголовок изложить в следующей редакции:
«ЗАЯВКА
на участие в конкурсном отборе для предоставления субъектам частного предпринимательства государственных грантов (на создание нового производства) в рамках Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы»;
слова «заявляет об участии в конкурсном отборе для предоставления начинающим субъектам малого и среднего предпринимательства государственных грантов (на создание собственного бизнеса).» заменить следующими словами:
«заявляет об участии в конкурсном отборе для предоставления субъектам частного предпринимательства государственных грантов (на создание нового производства).».

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов