2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы мұнай транзитi туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 20 желтоқсандағы № 1373 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы мұнай транзитi туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ министрі Ұзақбай Сүлейменұлы Қарабалинге 2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы мұнай транзитi туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 1373 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен
Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы мұнай транзитi туралы
келісімге өзгерістер енгізу туралы
ХАТТАМА
(Хаттама қол қойылған күннен бастап күшіне енді - СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын, Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi
2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы мұнай транзитi туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 18-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімге мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап
Қазақстан тарапы қолда бар және жаңадан құрылатын магистральдық мұнай құбырлары жүйелерімен ресейлік мұнайдың транзитін мынадай көлемде кепілді түрде жылына 7 млн. тонна, оны жылына 10 млн. тоннаға дейін арттыру мүмкіндігін қоса, Ресей Федерациясының шекарасы - Қазақстан Республикасының шекарасы (Ертіс) - Атасу (Қазақстан Республикасы) - Алашанькоу (Қытай Халық Республикасы) бағыты бойынша жүзеге асыру мүмкіндігін береді.
Ресей тарапы транзит режимінде жылына 7 млн. тонна көлемінде ресей мұнайын жеткізу мүмкіндігін кепілді түрде қамтамасыз етеді.
Мұнай жеткізуді жылына 10 млн. тоннаға дейін ұлғайтқан жағдайда, Тараптар мемлекеттері аумағында орналасқан мұнай құбыры жүйелерінің уақытылы жаңарту және қуаттарын арттыру үшін Тараптар жағдай жасайды.
Ресей тарапының құзыретті органы мәлімдеген ресейлік мұнайдың транзит көлемі Қазақстан тарапы бекіткен, экспортқа арналған мұнайды тасымалдау кестесіне енгізіледі.»;

О подписании Протокола о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 1373
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 года.
2. Уполномочить Министра нефти и газа Республики Казахстан Карабалина Узакбая Сулейменовича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2013 года № 1373
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 года
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу с даты подписания)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь статьей 18 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти от 7 июня 2002 г. (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Соглашение следующие изменения:
1) статью 7 изложить в следующей редакции:
«Статья 7
Казахстанская Сторона гарантированно предоставляет возможность осуществления транзита российской нефти через территорию Республики Казахстан по существующим и создаваемым системам магистральных нефтепроводов по маршруту граница Российской Федерации - граница Республики Казахстан (Прииртышск) - Атасу (Республика Казахстан) - Алашанькоу (Китайская Народная Республика) в количестве 7 млн. тонн в год с возможностью увеличения до 10 млн. тонн в год.
Российская Сторона гарантированно обеспечивает возможность поставки российской нефти в режиме транзита в количестве 7 млн. тонн в год.
В случае увеличения поставок нефти до 10 млн. тонн в год Стороны создадут условия для своевременной реконструкции и увеличения мощности систем нефтепроводов, расположенных на территориях государств Сторон.
Заявленный компетентным органом Российской Стороны объем транзита российской нефти включается в график транспортировки нефти для экспорта, утверждаемый Казахстанской Стороной.»;

2) 8-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Омбы (Ресей Федерациясы) - Ертіс (Қазақстан Республикасы) - Атасу (Қазақстан Республикасы) - Алашанькоу (Қытай Халық Республикасы) бағыты бойынша ресейлік мұнайдың транзиті халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.»;
3) 19-баптың 1-абзацында «15 жыл» деген сөздер «25 жыл» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) Келісімге Қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
«2002 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан
Республикасының Yкiметi мен
Ресей Федерациясының Yкiметi
арасындағы мұнай транзитi
туралы келісімге өзгерістер
енгізу туралы хаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы аумақтары бойынша
мұнай және тұрақты газ конденсатын тасымалдау
КӨЛЕМДЕРІ МЕН БАҒЫТТАРЫ
(млн. тонна)
2014 жылы
2020 жылы
Ішкі тұтыну
Қазақстан Республикасы - баламалы көлемде мұнайдың өзара жеткізілімін есепке алмағанда Ресей Федерациясының импорты*
0
0
Экспорт
Қазақстан Республикасынан – барлығы (кем емес)
64
69
оның ішінде Ресей Федерациясы арқылы транзит:
Атырау - Самара (кем емес)
15
15
Каспий құбыры консорциумы
36,4**
50**
Махачкала - Новороссийск
4
4
Ресей Федерациясынан - барлығы (аспайтын)
11
22
оның ішінде:
Каспий құбыры консорциумы
(Кропоткин, Комсомольская)
4**
15**
Қазақстан Республикасы арқылы транзит
Омбы - Ертіс - Атасу - Алашанькоу
7***
7***
_______________________________
* Мұнайдың өзара жеткізілімінің көлемдері мен бағыттары 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімнің 5-бабына сәйкес анықталады.
** Каспий құбыры консорциумының өткізу мүмкіндігін жылына 67 млн. тонна мұнайға дейін кеңейту.
*** Жылына 10 млн. тоннаға ұлғайту мүмкіндігін қоса».
2-бап
Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті барлық мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшіне енеді және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Осы Хаттамаға сәйкес өзгерістер енгізілетін Келісімнің ережелер 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап уақытша қолданылады.
2013 жылғы «   » желтоқсанда                 қ. әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін

2) статью 8 дополнить абзацем следующего содержания:
«Транзит российской нефти по направлению Омск (Российская Федерация) - Прииртышск (Республика Казахстан) - Атасу (Республика Казахстан) - Алашанькоу (Китайская Народная Республика) осуществляется в соответствии с международными договорами.»;
3) в абзаце первом статьи 19 слова «15 лет» заменить словами «25 лет»;
4) Приложение к Соглашению изложить в следующей редакции:
«ПРИЛОЖЕНИЕ
к Протоколу о внесении изменений
в Соглашение между Правительством
Республики Казахстан
и Правительством Российской Федерации
о транзите нефти от 7 июня 2002 г.
ОБЪЕМЫ И НАПРАВЛЕНИЯ транспортировки нефти и стабильного газового конденсата
по территориям Российской Федерации и Республики Казахстан
(млн. тонн)
2014 год
2020 год
Внутреннее потребление
Республика Казахстан - импорт из Российской Федерации без учета взаимных поставок нефти в эквивалентном объеме*
0
0
Экспорт
Из Республики Казахстан - всего (не менее)
64
69
в том числе транзит через Российскую Федерацию:
Атырау - Самара (не менее)
15
15
Каспийский трубопроводный консорциум
36,4**
50**
Махачкала - Новороссийск
4
4
Из Российской Федерации - всего (не более)
11
22
в том числе:
Каспийский трубопроводный консорциум (Кропоткин, Комсомольская)
4**
15**
транзит через Республику Казахстан
7***
Омск - Прииртышск - Атасу - Алашанькоу
________________
* Объемы и направления взаимных поставок нефти определяются в соответствии со статьей 5 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов от 9 декабря 2010 г.
** Расширение пропускной способности Каспийского трубопроводного консорциума до 67 млн. тонн нефти в год.
*** С возможностью увеличения до 10 млн. тонн в год.».
Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами всех внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2014 г.
Положения Соглашения, в которые вносятся изменения в соответствии с настоящим Протоколом, временно применяются с 1 января 2014 г.
Совершено в г. « » декабря 2013 г. в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Российской Федерации