"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2013 – 2022 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 желтоқсандағы № 1409 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 261 қаулысымен.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 184-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2013 – 2022 жылдарға арналған даму жоспары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 261 қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі С. Ахметов
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы
26 желтоқсандағы
№ 1409 қаулысымен бекітілген
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2013 – 2022 жылдарға арналған даму жоспары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 261 қаулысымен.
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 12.02.2018 № 47 қаулысымен
Кіріспе
1. Ағымдағы жағдайды талдау
2. Миссиясы, пайымы
3. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің негізгі көрсеткіштері және күтілетін нәтижелер
Кіріспе
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 261 қаулысымен.
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 тамыздағы № 822 қаулысына сәйкес компанияның жарғылық капиталына мемлекеттің жүз пайыз қатысуымен құрылды. 2015 жылғы 29 қаңтарда "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ мемлекеттік акциялар пакеті "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі - "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ) сенімгерлік басқаруына берілді.
Осы "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның 2013 − 2022 жылдарға арналған даму жоспары (бұдан әрі – Жоспар) оның стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын және қызмет нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды және мыналардың:
1) Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан − 2050" Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" Қазақстан халқына Жолдауының1;
2) Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарының2;
3) Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 − 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаның (бұдан әрі − ҮИИДМБ)1;
4) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің 2017 − 2021 жылдарға арналған стратегиялық жоспарының (бұдан әрі − Стратегиялық жоспар)2;

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "ҚазАвтоЖол" на 2013 – 2022 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2013 года № 1409.
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 261.
В соответствии с пунктом 2 статьи 184 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 27.02.2015 № 100.
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Национальная компания "ҚазАвтоЖол" на 2013 – 2022 годы.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 261.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан С. Ахметов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2013 года № 1409
План развития акционерного общества "Национальная компания "ҚазАвтоЖол" на 2013 – 2022 годы
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 261.
Сноска. Стратегия в редакции постановления Правительства РК от 12.02.2018 № 47.
Введение
1. Анализ текущего состояния
2. Миссия, видение
3. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты
Введение
Акционерное общество "Национальная компания "ҚазАвтоЖол" (далее - АО "НК "ҚазАвтоЖол") создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2013 года № 822 со стопроцентным участием государства в уставном капитале компании. 29 января 2015 года государственный пакет акций АО "НК "ҚазАвтоЖол" передан в доверительное управление акционерному обществу "Национальная компания "Қазақстан темір жолы" (далее - АО "НК "Қазақстан темір жолы").
Настоящий План развития АО "НК "ҚазАвтоЖол" на 2013 – 2022 годы (далее – План) определяет его стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности и разработан с учетом основных направлений:
1) Послания Президента Республики Казахстан - Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Стратегия "Казахстан - 2050": новый политический курс состоявшегося государства"1;
2) Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года2;
3) Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы (далее -ГПФИИР)3;
4) Стратегического плана Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан на 2017 - 2021 годы (далее - Стратегический план)4;

5) "Нұрлы жол" инфрақұрылымды дамытудың 2015 − 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының2;
6) Ұлт жоспары - 100 нақты қадамның ("Жол - көлік инфрақұрылымын қалыптастыру және дамыту жөнінде бірыңғай оператор қалыптастыру үшін стратегиялық (зәкірлік) инвесторлар тарту" 58-ші қадамын іске асыру)2;
7) "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ даму стратегиясының1 негізгі бағыттарын ескере отырып әзірленген.
1. Ағымдағы жағдайды талдау
Сыртқы ортаны талдау
"Стратегия − 2050: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" стратегиясына сәйкес Стратегияның басты мақсаты − 2050 жылға қарай әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына ену, мықты мемлекеттің, дамыған экономиканың негізінде берекелі қоғам құру болып табылады. Осы мақсатқа қол жеткізу үшін Мемлекет басшысы үш бірдей жаңғыртуды жүргізу міндетін қойды: мемлекеттің іргесін қалау және нарықтық экономикаға серпіліс жасау, әлеуметтік мемлекеттің негіздерін қалау, қоғамдық сананы өзгерту.
Геосаяси факторлар
Қазақстанның Еуразия континентінің ортасында географиялық орналасуы Азия − Еуропа қатынасында құралатын трансконтиненталды бағыттардың көлік магистральдарын пайдалану үшін қолайлы алғышарттарды жасайды, олардың көбі қазақстандық автожол желілері учаскелерін қамтиды. Халықаралық талдау орталықтарының бағалауы бойынша континенттің екі макроөңірі − Еуропалық Одақ пен Азия-Тынық мұхиты өңірі арасындағы, ең алдымен Қытаймен арадағы сауда көлемі таяу уақытта-ақ 1 трлн. АҚШ долларына жетпек. Қазіргі уақытта жүк тасымалының жалпы көлемінің 1 % ғана ЕурАзЭҚ халықаралық көлік дәліздеріне келеді.
Саяси-құқықтық факторлар
2050 Стратегиясында инфрақұрылымды дамытуға мүлдем жаңа көзқарас белгіленді. Инфрақұрылым экономикалық өсу мүмкіндіктерін кеңейтуге, ұлттық экономиканы ғаламдық ортаға ықпалдастыруға, сондай-ақ ел ішінде өңірлерге қарай қозғалуға (Қазақстанның ірі қалалары мен елді мекендерін өзара байланыстыруға) тиіс. Инфрақұрылым құру пайдалылық заңына да бағынуы тиіс. Құрылысты жаңа бизнестер мен жұмыс орындары пайда болатын жерлерде салу қажет.
Сонымен қатар, басқа көлік секторларымен бірге ірі жалпыұлттық инфрақұрылымдық жобаларды, "Батыс Еуропа − Батыс Қытай", "Орталық − Оңтүстік", "Орталық − Шығыс", "Орталық − Батыс" сияқты жобаларды қоса алғанда іске асыру Қазақстан арқылы транзиттік тасымалдарды 2020 жылға қарай екі есе, 2050 жылға қарай 10 есе ұлғайтады.
Табиғи факторлар
Қысқы және жазғы температуралар арасында қатты ауытқитын, қысқы кезеңі созылмалы күрт континенталды климат автомобиль жолдарын көліктік пайдалану жағдайына көп әсер етеді. Автомобиль жолдары қызметінің жөндеу аралық мерзімдерінің сақталмауы да жол төсемінің жылдам бұзылуына, шұңқырлардың пайда болуына және жолдардың тар табанды болуына әкеледі. Осының салдарынан, қоғамның экономикалық шығындары артады.
Осыған байланысты автомобиль жолдарын күтіп-ұстау жүйесін ақаусыздық, жедел ден қою және алдын алу шаралары қағидаттарында жетілдіру қажеттілігі туындайды.
Демографиялық фактор
Қазақстандағы демографиялық жағдай тәуелсіздік жылдары түбегейлі өзгерді. Елдегі халықтың саны жалпы алғанда 1 млн. 100 мың адамға көбейді. Тұрғындар өмірінің ұзақтығы 1992 − 2015 жылдар арасындағы кезеңде 67,4 жастан 72 жасқа дейін ұлғайды.1
Елде 15 жастағы және одан үлкен экономикалық белсенді халықтың саны 1,5 млн. адамға артып, 2016 жылғы бағалау бойынша 8,96 млн. адамды құрады. Жұмыссыздық деңгейі 2 есеге дерлік азайып, бағалау бойынша 2016 жылы экономикалық белсенді халықтың 4,9 % құрады.
Қазақстан аумағы бойынша әлемдегі тоғызыншы ел болып табылатындығына қарамастан, халық саны 17,6 млн. адам. Халықтың кем дегенде жартысы (45 %) ауылдарда тұрады. Қала тұрғындары 3,5 млн. адам (9,38 млн. адамның 43 %) "төрт миллиондық" деп аталатын: Алматы (1,7 млн. адам), Астана (1,02 млн. адам), Шымкент (0,9 млн. адам) және Қарағанды (0,5 млн. адам) қалаларында тұрады.
Жоғарыдағы деректерден келешектегі урбандау, тұрғындардың мобильділігі және көлік инфрақұрылымына қажеттілік әлеуетінің ұлғаюы туралы айтуға болады.
Осы негізгі сыртқы факторлар "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ Даму стратегиясының кейбір аспектілерін қайта қарау және түзету қажеттілігіне себеп болып отыр.
Геосаяси факторлардан басқа көлік жүйесіндегі таяу жылдардағы негізгі бағыттарды қалыптастыратын әлемдік трендтер де бар.
Жол саласындағы және автомобиль тасымалдарындағы негізгі трендтерге шолу
Төменде оларды дамыту республика өңірлерінің экономикасын одан әрі ықпалдастыру үшін Қазақстанға инфрақұрылымды дамытуға, сондай-ақ транзиттік тасымалдарды ұлғайтуға мүмкіндік беретін негізгі бағыттар келтірілген:

5) Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 - 2019 годы5;
6) Плана нации - 100 конкретных шагов (реализация 58-го шага "Привлечение стратегических (якорных) инвесторов для создания единого оператора по содержанию и развитию дорожно-транспортной инфраструктуры")6;
7) Стратегии развития АО "НК "Қазақстан темір жолы"7.
___________________
1Послание Президента Республики Казахстан - Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан - 2050": новый политический курс состоявшегося государства".
2 Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
3Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958.
4 Стратегический план Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан на 2017 - 2021 годы, утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 887.
5 Государственная программа инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 - 2019 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 1030.
6 Программа Президента Республики Казахстан от 20 мая 2015 года "План нации - 100 конкретных шагов".
7 Стратегия развития акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы", утвержденная решением Совета директоров от 7 мая 2010 года № 3.
1. Анализ текущего состояния
Анализ внешней среды
В соответствии со Стратегией 2050 "Новый политический курс состоявшегося государства" главной целью Стратегии является войти к 2050 году в число 30-ти самых развитых государств мира, создать общество благоденствия на основе сильного государства с развитой экономикой. Чтобы добиться этой цели Главой государства поставлена задача провести тройную модернизацию: построить государство и совершить прорыв в рыночную экономику, заложить основы социального государства, перестроить общественное сознание.
Геополитические факторы
Географическое положение Казахстана в центре Евроазиатского континента создает благоприятные предпосылки для использования транспортных магистралей формирующихся трансконтинентальных маршрутов в сообщениях Азия - Европа, большинство из которых включают в себя участки казахстанской автодорожной сети. По оценкам международных аналитических центров объем торговли между двумя макрорегионами континента - Европейским Союзом и Азиатско-Тихоокеанским регионом, прежде всего Китаем, уже в ближайшее время достигнет 1 трлн. долларов США. В настоящее же время лишь 1 % от общего объема грузоперевозок приходится на международные транспортные коридоры ЕврАзЭС.
Политико-правовые факторы
В Стратегии 2050 обозначен принципиально новый подход к развитию инфраструктуры. Инфраструктура должна расширять возможности экономического роста, интегрировать национальную экономику в глобальную среду, а также двигаться в регионы внутри страны (связать между собой крупные города и населенные пункты Казахстана). Создание инфраструктуры также должно быть подчинено закону рентабельности. Необходимо строить только там, где строительство приведет к развитию новых бизнесов и созданию рабочих мест.
Вместе с тем, реализация ряда крупных общенациональных инфраструктурных проектов, включая проекты "Западная Европа - Западный Китай", "Центр - Юг", "Центр - Восток", "Центр - Запад", в совокупности с другими транспортными секторами, увеличат транзитные перевозки через Казахстан к 2020 году в два раза, а к 2050 году в 10 раз.
Природные факторы
Резко континентальный климат с большой амплитудой между зимними и летними температурами, продолжительным зимним периодом оказывает большое влияние на транспортно-эксплуатационное состояние автомобильных дорог. В сочетании с несоблюдением межремонтных сроков службы автомобильных дорог приводит к быстрому разрушению дорожного полотна, образованию ямочности и колейности дорог. Как следствие, повышаются экономические издержки общества.
В этой связи существует необходимость совершенствования системы содержания автомобильных дорог на принципах бездефектности, оперативности реагирования и профилактических мер.
Демографический фактор
Демографическая ситуация в Казахстане за годы независимости кардинально изменилась. Численность населения страны увеличилась в целом на 1 млн. 100 тыс. человек. Продолжительность жизни населения в период за 1992 - 2015 годы увеличилась с 67,4 лет до 72 лет.
Численность экономически активного населения страны в возрасте 15 лет и старше выросла на 1,5 млн. человек и по оценке 2016 года составила 8,96 млн. человек. Уровень безработицы снизился почти в 2 раза и по оценке составил в 2016 году 4,9 % от численности экономически активного населения.
Несмотря на то, что по площади Казахстан является девятой страной в мире, население страны насчитывает 17,6 млн. человек. Практически менее половины населения (45 %) проживает в деревнях. 3,5 млн. человек (43 % из 9,38 млн. человек) городского населения проживает в так называемых "четырех миллионниках": Алматы (1,7 млн. человек), Астане (1,02 млн. человек), Шымкенте (0,9 млн. человек) и Караганде (0,5 млн. человек)8.
Из данных выше можно говорить об увеличении потенциала будущей урбанизации, мобильности населения и потребности в транспортной инфраструктуре.
Этими основными внешними факторами обусловлена необходимость пересмотра и корректировки некоторых аспектов Стратегии развития АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Помимо геополитических факторов существуют также мировые тренды, формирующие основные направления в транспортной системе на ближайшие годы.
Обзор основных трендов в дорожной отрасли и автомобильных перевозках
Ниже приведены основные направления, развитие которых позволит Казахстану развить инфраструктуру для дальнейшей интеграции экономики регионов республики, а также увеличить транзитные перевозки:

1. Автожолдарды салу және реконструкциялау.
2. Автожолдарды пайдалану.
3. Жол бойындағы сервис.
4. Ақпараттық технологиялар.
5. Автожолдардың ақылы учаскелері
Автожолдарды салу және реконструкциялау саласындағы трендтер
Жол құрылысындағы жаңа жобалар және оларды енгізу мақсатты мемлекеттік қолдауды талап етеді. Соңғы бірнеше жылдың ішінде бірқатар елдерде қамтамасыз етілуі мемлекеттік бюджеттен болатын көлік жүйесін дамыту жөніндегі жаңа стратегиялар жарияланған.
Мәселен, Ұлыбританияда 2014 жылғы қарашада "Жолдарды дамытуға арналған инвестициялар стратегиясы" атты үкіметтік жоспар жария етілді, ол бойынша жол құрылысына шамамен 23 млрд. доллар бөлінді. Қытайда 2014 жылғы желтоқсанда автомобиль және темір жолдардың бірыңғай желісін жедел салу жарияланды, оған 16,3 млрд. доллар бөлінген. Бұл желі, атап айтқанда, таяу жылдары Қазақстанды қоса алғанда, 20-дан астам Азия елдерінің бірыңғай көлік инфрақұрылымын дамытуды көздейтін "Жібек жолы экономикалық белдеуі" ауқымды жобасының бір бөлігі болады.
Жол инфрақұрылымындағы жағдайды тұрақтандыру, қаржылай қаражаттың ағымын тарту мақсатында Германияда 2015 жылы Бундестагтың талқылауына Көлік министрі автомобиль жолдарын жекеменшік ұйымдарға (атап айтқанда, Ergo сияқты ірі сақтандыру компанияларына) тапсыру жөніндегі жобаны ұсынды. Аталған жоба бойынша кәсіпорындар акциялардың 49,9 % дейін сатып алады (бақылау пакеті үкіметте болады). Мемлекет аталған кәсіпорындарға жаңа жолдар, жол айрықтары мен көпірлер салуға 15,6 млрд. доллар салық жеңілдіктерін бөлуге дайын3. Автожолдар салуды жылдамдату бірқатар процестерге байланысты, олардың ең маңыздысы келісімшарттардағы инновациялар болып табылады.
Миннесота Көлік министрлігіндегі инновациялық келісімшарттар бөлімі бірнеше жылдар бойы мердігерлік ұйымдарды конкурстық іріктеуде жетілдірілген рәсімдерді табысты қолданып келеді, олар: автожол желілерін күн сайынғы жалға алуды, жобаны ерте және кеш тапсырғаны үшін бонустар мен айыппұлдар есептеу формуласын қолдануды қамтиды. Келісімшарттарды статистикалық талдау жолдарды салу жылдамдығы мен сапасына оң әсер еткенін көрсетіп отыр.
Автожолдарды пайдалану саласындағы трендтер
Автожолдарды пайдаланудағы жаңа өзгерістер мен жаңашылдықтар жолдарды жөндеу мен қолдауға жұмсалатын үлкен қаражат санын үнемдеуге мүмкіндік береді. Голландық AkzoNobel лак - бояу материалдарын өндіруші 2014 жылғы қазанда қысқы уақытта жолға мұз қатуын болдырмау мақсатында жолдардың бетін өңдеу үшін Ecosel Asphalt Protection құрамын ұсынды. Ecosel кеуекті асфальт бетінде судың қату жылдамдығын едәуір баяулатады. Құрам жол жабынының бұзылуына әсер ететін, қайталанып отыратын қату - еру процесіне жол бермейді. Компания зерттеушілерінің есептеулері бойынша су асфальтта қатқан кезде өз көлемінен 9 % дейін кеңейеді. Жаңа құрамды пайдалану жолға аяздан болатын залалды 50 % азайтады. Сонымен бірге Ecosel, әрине, кептелістерді азайтуға мүмкіндік береді, жолдарды тазалауға кететін уақытты және шығыстарды қысқартады және олардың қауіпсіздігін арттырады. Жергілікті жол қызметтерінен басқа, жаңа құрамды Данияда, Швеция мен Аустрияда3 пайдалануға кіріседі.
Сондай-ақ Carbon Trust және Lafarge Tarmac екі британдық компания 2014 жылдың басында өзінің өнертабысы – энергия үнемдеуші жол жабынына табысты тестілеу жүргізді, ол үш жылдық сынақ мерзімі аяқталғаннан кейін таяу арадағы 10 жыл ішінде жол құрылысында 70 млн. доллардан астам үнемдеуге мүмкіндік береді. Жаңа жоба жол құрылысы кезінде төмен температуралы асфальтты пайдалануға негізделген. Ол энергия жұмсауды төмендетеді және шамамен атмосфераға зиянды шығарындыларды 40 % қысқартады – мұндай әсерді 345 мыңға жуық автомобиль шығаратын шығарындылардың азаюымен салыстыруға болады. Бүгінгі күні басты міндет Энергетика және климаттық өзгерістер департаменті, сондай-ақ Бизнес инновациялары департаменті4 қолдап отырған жаңа технологияны кеңінен енгізу болып табылады.
Бұдан басқа, автожолдарды салу кезінде туризм, шағын және орта бизнес индустриясын дамытуға қолданылатын рекреативті аймақтардың маңында жылы қоспалар қолданылады. Сондай-ақ шуылды азайту үшін шутұтқыш асфальт пайдаланылады.
"Duraclime" - "Lafarge" компаниясының (Франция, құрылыс материалдарындағы әлемдік көшбасшы) жылы қоспасы ыстық қоспаның құнына және барлық талаптарына сәйкес келеді. "Duraclime" пайдалану көміртекізін 20 % төмендетеді, иістерді, түтінді, отын шығындарын және қоршаған ортаға шығарындыларды азайтады5.
"Canadian Road Builders Inc." (Канада) "Vegecol" да жылы қоспа болып табылады, ол экологиялық таза ингредиенттерден тұрады, оны жасаған кезде өсімдік негізіндегі жаңартылған материалдар ғана қолданылады және мұнай химикаттары3 пайдаланылмайды.
Жол бойындағы сервис саласындағы трендтер
Автожолдың ажырамас инженерлік және технологиялық бөлігі болып табылатын және оның пайдалану мүмкіндіктерін, трассаны оңтайлы және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету элементтерін айқындайтын автомагистральдің құрылымдық объектілерінен басқа жол бойындағы аумақтарды пайдалануға және қазіргі заманғы жол бойы инфрақұрылымын қалыптастыруға көп назар аударылуда.
Жол бойындағы инфрақұрылымға автожолдың пайдаланылу ерекшеліктеріне тікелей қатысы жоқ, бірақ автокөлік құралдарының жүргізушілері үшін қауіпсіз және жайлы жол жүру сияқты маңызды көрсеткішке тікелей және жанама әсер ете алатын объектілерді жатқызуға болады. Оларға, ең алдымен, жол бойындағы сервис объектілері жатады.
Ең алдымен жол сервисі Еуропа елдерінде, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдерінде жақсы дамыған және үлкен сұранысқа ие екендігін атап өту керек.
Шетелде жол бойындағы сервис Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрі − ТМД) елдеріне қарағанда ондаған жылдар бойы дамыған және ұлттық экономикалардың маңызды қатысушысы болып табылады. Мәселен АҚШ-та жол бойындағы инфрақұрылымның ұзақ жылдарғы тарихы бар. Ол көп функционалды және түрлі сервис кәсіпорындарымен және тұрмыстық объектілермен ерекшеленеді. Біріншіден, АҚШ-тың жол кешенінде ақылы автожолдар маңызды роль атқарады. Екіншіден, елде ақылы автострадаларда концессиялар қағидаты іске асырылады, яғни жол бойындағы учаскелер жалға муниципалдық органдарға емес жеке тұлғаларға беріледі. Сондықтан да Солтүстік Америкада жол бойындағы сервисте жеке тұрған объектілер ғана емес, ірі автомагистральдардан түсетін жерлерде орналасқан ірі сервистік аймақтар бар. Автомобильмен жүрген саяхатшының немесе кәсіби жүргізушінің автожанармай құю станциялары, сондай-ақ жөндеу шеберханалары, дүкендер, тамақтану және тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары, орналастыру құралдары және т.с.с. ұсынатын қажетті көрсетілетін қызметтердің толық жиынтығын алуға мүмкіндіктері бар.

1. Строительство и реконструкция автодорог.
2. Эксплуатация автодорог.
3. Придорожный сервис.
4. Информационные технологии.
5. Платные участки автодорог.
Тренды в области строительства и реконструкции автодорог
Новые проекты в дорожном строительстве и их внедрение требуют целенаправленной государственной поддержки. За последние несколько лет в ряде стран были опубликованы новые стратегии по развитию транспортной системы, обеспечение которых приходится на государственный бюджет.
К примеру, в Великобритании в ноябре 2014 года был обнародован правительственный план "Стратегия инвестиций в развитие дорог", по которому на дорожное строительство было выделено около 23 млрд. долларов. В Китае в декабре 2014 года было анонсировано ускоренное строительство единой сети автомобильных и железных дорог, на которые выделили 16,3 млрд. долларов. Эта сеть станет частью масштабного проекта "Экономический пояс Шелкового пути", предусматривающего, в частности, развитие в ближайшие годы единой транспортной инфраструктуры более 20 азиатских стран, включая Казахстан.
В целях стабилизации ситуации с дорожной инфраструктурой, привлечения притока финансовых средств в Германии на обсуждение Бундестага Министром транспорта в 2015 году был вынесен проект по передаче автомобильных дорог частным организациям (в частности, таким крупнейшим страховым компаниям, как Ergo). По данному проекту предприятия приобретут до 49,9 % акций (контрольный пакет будет находится у правительства). Государство готово выделить 15,6 млрд. долларов налоговых льгот данным предприятиям на постройку новых дорог, развязок и мостов9. Ускорение строительства автодорог зависит от ряда процессов, самыми значительными из которых являются инновации в контрактах.
Отдел инновационных контрактов в Министерстве транспорта Миннесоты уже на протяжении нескольких лет успешно применяет усовершенствованные процедуры в конкурсном отборе подрядных организаций, которые включают ежедневную аренду автодорожных линий, применение формул для расчета бонусов и штрафов за раннюю и позднюю сдачу проекта, среди прочего. Статистический анализ контрактов показывает позитивный эффект на скорость и качество строительства дорог.
Тренды в области эксплуатации автодорог
Новые изменения и нововведения в эксплуатации автодорог позволят сэкономить большое количество средств, затрачиваемых на ремонт и поддержание дорог. Голландский производитель лакокрасочных материалов AkzoNobel в октябре 2014 года предложил состав Ecosel Asphalt Protection для обработки поверхности дорог в зимнее время с целью предотвращения их оледенения. Ecosel значительно замедляет скорость замерзания воды в пористой асфальтовой поверхности. Состав не допускает повторяющегося процесса замораживания-размораживания, который способствует разрушению дорожного покрытия. По расчетам исследователей компании, замерзая в асфальте, вода расширяется до 9 % своего объема. Использование нового состава на 50 % сокращает ущерб дорогам от мороза. К тому же Ecosel, естественно, способствует уменьшению пробок, сокращает время и расходы на чистку дорог и повышает их безопасность. Помимо местных дорожных служб к эксплуатации нового состава приступят в Дании, Швеции и Австрии10.
Также две британские компании Carbon Trust и Lafarge Tarmac в начале 2014 года провели успешное тестирование своего изобретения - энергосберегающего дорожного покрытия, которое в течение ближайших 10 лет после завершения трехлетнего испытательного срока даст экономию в дорожном строительстве свыше 70 млн. долларов. Новый проект основан на использовании при строительстве дорог низкотемпературного асфальта. Он снизит расход энергии и примерно на 40 % сократит вредные выбросы в атмосферу - такой эффект можно сравнить с уменьшением выбросов, которые производят порядка 345 тыс. автомобилей. Сейчас главной задачей является широкое внедрение новой технологии, которую уже поддержали Департамент энергетики и климатических изменений, а также Департамент инноваций бизнеса11.
Помимо прочего, при строительстве автодорог вблизи рекреативных зон, которые будут использоваться для развития индустрии туризма и малого и среднего бизнеса, применяются теплые смеси. Также используется шумопоглощающий асфальт для снижения шумового загрязнения.
"Duraclime" - теплая смесь от компании "Lafarge" (Франция, мировой лидер в строительных материалах) соответствует стоимости и всем требованиям горячей смеси. Использование "Duraclime" понижает углеродный след на 20 %, уменьшает запахи, дым, расход топлива и выбросы в окружающую среду12.
"Vegecol" от "Canadian Road Builders Inc." (Канада) также является теплой смесью, которая состоит из экологически чистых ингредиентов, при изготовлении которой применяются исключительно возобновляемые материалы на растительной основе и не используются нефтехимикаты13.
Тренды в области придорожного сервиса
Кроме структурных объектов автомагистрали, являющихся неотъемлемой инженерной и технологической частью автодороги и определяющих ее эксплуатационные возможности, элементов обеспечения оптимального и безопасного пользования трассой, все больше внимания уделяется использованию придорожной территории и формированию современной придорожной инфраструктуры.
К придорожной инфраструктуре можно отнести объекты, не имеющие прямого отношения к эксплуатационным особенностям автодороги, но обладающие прямым и косвенным влиянием на такой важный показатель, как безопасность и комфортность поездки для водителей автотранспортных средств. К ним относятся, прежде всего, объекты придорожного сервиса.
Вначале стоит отметить, что дорожный сервис весьма развит и пользуется большим спросом в европейских странах и странах Северной и Южной Америки.
За рубежом придорожный сервис в отличии от стран Содружества Независимых Государств (далее - СНГ), развивался десятилетиями и является серьезным участником национальных экономик. Например, в США придорожная инфраструктура имеет длительную историю. Она отмечается многофункциональностью и представлена различными предприятиями сервиса и объектами быта. Во-первых, важную роль в дорожном комплексе США занимают платные автодороги. Во-вторых, в стране реализуется принцип концессий на платных автострадах, то есть участки вдоль дорог сдаются в аренду частным лицам, а не муниципальным органам. Именно поэтому в Северной Америке придорожный сервис представлен не отдельно стоящими объектами, а крупными сервисными зонами, расположенными на съездах с крупных автомагистралей. Автомобильный путешественник или водитель-профессионал имеют возможность получить полный набор необходимых услуг, предлагаемых как автозаправочными станциями, так и ремонтными мастерскими, магазинами, предприятиями питания и бытового обслуживания, средствами размещения и т.п.

Еуропа елдерінде де жол бойындағы инфрақұрылымды дамытудың кешенді тәсілі байқалады. Стандартты автожанармай құю станцияларымен және мотельдермен қатар, дамыған ойын-сауық құраушысы бар бірегей мейрамханалық кешендер өз қызметтерін көрсетуде. Мысалы, Италия сияқты туристік елде, демалыс орындары әрбір 30 - 50 километр сайын орналасқан. Олар бірыңғай жоба бойынша жайғастырылған, ғимараттармен іргелес аумақтар бірдей жобаланды және стандартты қызметтер жиынтығы көрсетіледі.
Әлемдік тәжірибеде жол бойындағы сервис саласы стратегиялық инвесторлар болып автожанармай құю станцияларының ірі желілік мұнай операторларымен бірлесіп іске асырылады. Сарапшылар атап өткендей автожанармай құю станцияларының жол бойындағы аймақтардағы қонақ үйлердің жанында орналасуы 30 % дейін пайда әкеледі. Қазір саланың негізгі бағыттары көлік құралдарына арналған қауіпсіз тұрақтар мен жол айрықтарын, жүргізушілер үшін тамақтану орындарын, демалу аймақтарын, дүкендерді, дәріханаларды, себезгілерді және т.б. ұйымдастыру болып табылады. Сондай-ақ батыс елдерінің үкіметтері ақпаратты технологияларды дамыта отырып, электромобильдер мен квадрокоптерлерді зарядтауға арналған қондырғыларды жаппай енгізуде.
Ақпараттық технологиялар саласындағы трендтер
Ғылым мен техниканың дамуы құрылыс тәжірибесіне жетілдірілген технологиялар мен материалдардың енгізілуін талап етеді. Қазіргі заманғы технологиялар негізгі – адам қауіпсіздігі қағидатында әзірленеді.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2017 жылғы 31 қаңтардағы Жолдауында Президент Үкіметке "Цифрлық Қазақстан" жеке бағдарламасын әзірлеп, қабылдауды тапсырды, оны іске асыру төрт шешуші бағыт бойынша жүргізілетін болады:
1) "Цифрлық жібек жолын" құру. Бұл – сенімді, қолжетімді, жоғары жылдамдықты және қорғалған цифрлық инфрақұрылымды дамыту.
2) "Креативті қоғам" құру. Бұл – цифрлық экономика үшін құзыреттер мен дағдыларды дамыту, халықтың цифрлық сауаттылығын арттыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу, салаға ИКТ мамандарын даярлау.
3) экономика салаларындағы цифрлық түрлендірулер. Бұл – экономиканың түрлі саласында бәсекеге қабілеттілікті арттыру үшін цифрлық технологияларды жаппай енгізу.
4) "Проактивті цифрлық үкіметті" қалыптастыру. Бұл – электронды және ұтқыр үкімет жүйесін жетілдіру, мемлекеттік қызметтерді көрсету саласын оңтайландыру.
Осыған байланысты ақпараттық технологиялар саласындағы дүниежүзілік трендтерді қадағалау аталған бағдарламаны іске асыру үшін маңызды қадам болып табылады.
Жол шаруашылығы саласын жаңғырту заманның талаптарына сәйкес келуі және одан әрі даму перспективаларын ескеруі тиіс. Ақпараттық технологияларға жоғары көңіл бөлінуіне сәйкес көптеген елдерде жаңа сипаттағы көлік магистральдарын дамыту тұжырымдамасы – "Ақылды тасжол" тұжырымдамасы енгізілуде. Жобалаушылардың ойы бойынша "ақылды" жолдар қазіргі трассаларға қарағанда анағұрлым функционалды, ыңғайлы, қауіпсіз және экологиялық таза болады.
Мысалы, Нидерландының әзірлеушілері "Ақылды тасжол" жобасының шеңберінде қараңғыда жарқырап тұратын белгілерді ұсынады. Голландықтар ойлап шығарған фотолюминесцентті бояумен жағылған түрлі-түсті сызықтар кеш түскеннен кейін өздігінен жылтырап көріне бастайды. Бұдан басқа бояудың құрамына температураның өзгеруіне ден қоятын компонент кіреді. Егер ол нөлден төмен түсетін болса, онда жүргізушілерді алдын ала ескертетін ақ қар қылау түріндегі символдар пайда болады. Пилоттық жоба ретінде мұндай белгі Бельгиямен шекарада жақын орналасқан елдің оңтүстігіндегі тасжолдардың бірінде салынған.
Осыған ұқсас идеяны өз жобаларына британдық мамандар да пайдаланған. Олар жылтырайтын жол жабынын ұсынды: ол күндіз энергияны шоғырландырып жинап, ал түнде - жылтырайды. Авторлардың өнертабысты сипаттауы бойынша тәуліктің қараңғы уақытында жол жабыны самаладай жарқырайды, жарық уақытта, керісінше ол күңгірттенеді. Ағылшындар әзірлеген жабын бетонды, асфальтты және ағашты да қоса алғанда кез келген қатты беттерде қолданылуы мүмкін. Ол жұмыста аса ыңғайлы: жаңа өніммен 150 шаршы метр алаңды жабу үшін бар болғаны жарты сағат уақыт жұмсалады. Әзірге инновациялық әзірлемені Кембридж университеті қалашығының бір тасжолында ғана көруге болады, бірақ жобаның авторлары Ұлыбританияның басқа да жолдарын осылайша өңдеу туралы келіссөздер жүргізуде7.
Күн энергиясының мол мүмкіндіктерін қолдану еуропалық елдердің инженерлері ұсынған соңғы уақыттағы бірқатар инфрақұрылымдық жобалардың негізінде де бар. Қаражатты үнемдеумен және қауіпсіздік деңгейін арттырумен қатар мұндай әзірлемелер атмосфераға зиянды шығарындыларды барынша төмендету мақсатын көздейді.
Күн сәулесі батареялары қазірдің өзінде Германияда, Швейцарияда, Нидерландыда, Аустрия мен Францияда кейбір жоғары жылдамдықты тасжолдарда орнатылған.
Орегон штатының Көлік департаменті General Electric компаниясының бөлімшесімен серіктесе отырып, осыдан бірнеше жыл бұрын Портленд қаласында тасжолды жарықтандыру үшін фотоэлектрлі әсерді пайдалана отырып АҚШ-та бірінші рет жобаны жүзеге асырды. Айдахо штатынан "Күн сәулелі жолдар" жобасын әзірлеушілер ол бойынша жаяу жүріп қана қоймай, автомобильдермен жүруге болатын күн сәулелі панельді шығаруды бастау үшін 2 млн. доллардан астам қаражат жинай алды. Мұндай панельдермен кез келген тасжолды және жақын маңдағы тұрақтарды "төсеу" оңай, оларда фотоэлектрлі элементтердің көмегімен электромобильдерді зарядтауға болады. Жобаның авторлары панельдерді тәуелсіз комиссия тестілегенін және олар 115 тоннаға дейінгі8 салмаққа шыдай алатындығын атап өтті.
Бұдан басқа компьютерлік модельдеу саласындағы озық әзірлемелер жол учаскесі жобасының шығыстарға әсерін нақты уақытта көрсете отырып, жолдардың тиімді салынуын қамтамасыз ететіндігін ескере кету қажет.
Жол қозғалысының қауіпсіздігі компания үшін және жалпы ел үшін үнемдеу мен кірістердің негізі көздерінің бірі болып табылады. Қауіпсіздік мақсатында аса қауіпті учаскелерде жүргізушілерге қате жіберген кезде ескерту жасайтын доплер радарлары қолданылады. Жол жабынын маркалау жүйесіндегі "Recess Triple Drop" инновациялық әзірлемелері кез келген жарықтандыруда және ауа-райы жағдайында жақсы көрінуді қамтамасыз етеді, ол автомагистральді жыл бойы қауіпсіз етеді8.
АҚШ-та жол жабынының 50 % тозуының 10 % жүк автокөлігінен (асыра тиелген) туындап отыр. WIM (Weight in Motion) құрылғысы салмағы рұқсат етілген нормадан асып кеткен жүк көлігінің жолын кесу үшін қозғалыстағы автокөлік құралдарының салмағын есептеуге қабілетті, ол жабынның төзімділігін қамтамасыз етеді8.
Автожолдарды реконструкциялауға және күтіп-ұстауға арналған шығыстарды үнемдеу автожолдарды салуда және пайдалануда қолданылатын материалдардың сапасына да байланысты.
Автомобиль жолдарының ақылы учаскелері саласындағы трендтер
Көлік жүйесінің аталған саласындағы зерттеулер барлық экономикасы дамыған елдерде ақылы жол учаскелері пайдалануға енгізілгенін және табысты қызмет етіп жатқанын көрсетіп отыр. Ақылы жолдарды басқаруды жекеменшік кәсіпорындар мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидатын қолдану арқылы немесе мемлекеттік органдар жүзеге асыруда.
Кейбір елдерде жол салу және басқару бірлесіп орындалады.
Көптеген елдерде жүйелерге қызмет көрсетуге бақылау жасау сыртқы мамандандырылған компанияларға аутсорсингке тапсырылады және төтенше жағдайлар жағдайында авариялық ден қою жүйесі көзделген.
Ақы алу пункттерінде орнатылған 3D бейне жүйелері нақты уақытта ақы төлеуді анық есептеу үшін жоғары жылдамдықтағы автомобильдің класын айқындайды, бақылайды және айыра алады. Автокөлікті айқындаудың жол бойындағы жүйелері де бар. Аталған жүйелерді пайдалану пайданы ұлғайтады және жол-көлік оқиғасы деңгейін төмендетеді.
Әртүрлі мемлекеттерде жедел жәрдем машиналары, полиция және өрт сөндіру машиналары үшін жол бажын төлеуден босату жүзеге асырылған. Кейбір елдерде мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға, мемлекеттік наградалары бар адамдарға жол бажын төлеуге жеңілдіктер қолданылады.
Сондай-ақ автомобильдік борттық қондырғысымен жарақталған көлік құралдарына дисконттық жүйе белгіленеді. Бұл ақыны тоқтаусыз алу жүйесін пайдалануды жандандыруды көздейді.
Жекеменшік инвестицияларды тартумен ақылы жол жүйесіне көшу автомобиль жолдары операторларына қысқа мерзім ішінде өзін-өзі қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Жүк автотасымалдары саласындағы трендтер
Оларды өзгерту дүниежүзіндегі автомобиль көлігінің үлесіне әсер ететін төрт сала бар:

В европейских странах также наблюдается комплексный подход к развитию придорожной инфраструктуры. Наряду со стандартными автозаправочными станциями и мотелями, свои услуги представляют оригинальные ресторанные комплексы с развитой развлекательной составляющей. Например, в такой туристической стране, как Италия, места отдыха расположены через 30-50 километров. Причем они обустроены по единому проекту, имеют одинаковую планировку зданий и прилегающих территорий со стандартным набором услуг.
В мировой практике область придорожного сервиса реализуется совместно с крупными сетевыми нефтяными операторами автозаправочными станциями, которые и выступают стратегическими инвесторами. Как отмечают эксперты, нахождение автозаправочных станций рядом с гостиницей в придорожной зоне приносит до 30 % прибыли. Сейчас основными направлениями отрасли являются организация безопасной стоянки и разъездов для транспортных средств, точек питания, зон отдыха для водителей, магазинов, аптек, душевых и пр. Также с развитием информационных технологий правительства западных стран повсеместно внедряют устройства для зарядки электромобилей и квадрокоптеров.
Тренды в области информационных технологий
Развитие науки и техники требует внедрения в практику строительства новых усовершенствованных технологий и материалов. Современные технологии разрабатываются на основном принципе - безопасность человека.
В Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 31 января 2017 года Президент поручил Правительству разработать и принять отдельную программу "Цифровой Казахстан", реализация которой будет проводиться по четырем ключевым направлениям:
1) создание "Цифрового шелкового пути". Это - развитие надежной, доступной, высокоскоростной и защищенной цифровой инфраструктуры.
2) создание "креативного общества". Это - развитие компетенций и навыков для цифровой экономики, проведение работ по повышению цифровой грамотности населения, подготовка ИКТ специалистов для отраслей.
3) цифровые преобразования в отраслях экономики. Это - повсеместное внедрение цифровых технологий для повышения конкурентоспособности различных отраслей экономики.
4) формирование "Проактивного цифрового правительства". Это -усовершенствование системы электронного и мобильного правительства, оптимизация сферы предоставления государственных услуг.
В связи с этим, отслеживание мировых трендов в области информационных технологий является одним из важнейших шагов для реализации данной программы.
Модернизация отрасли дорожного хозяйства должна соответствовать требованиям современности и учитывать перспективы дальнейшего развития. В соответствии с высоким вниманием к информационным технологиям во многих странах внедряют концепцию "Умное шоссе" - концепцию развития транспортных магистралей следующего поколения. По замыслу проектировщиков "умные" дороги будут намного функциональнее, удобнее, безопаснее и экологичнее современных трасс.
Например, разработчики из Нидерландов в рамках проекта "Умное шоссе" предлагают светящуюся в темноте разметку дорог. Разноцветные линии, нанесенные изобретенной голландцами фотолюминесцентной краской, с наступлением вечера сами начинают светиться. Кроме того, в состав краски входит компонент, реагирующий на изменение температуры. Если она опускается ниже нуля, на ней появляются символы в виде белых снежинок, предостерегающие водителей. В качестве пилотного проекта такая разметка уже сделана на одном из шоссе на юге страны, неподалеку от границы с Бельгией.
Аналогичную идею использовали для своего проекта британские специалисты. Они предложили светящееся дорожное покрытие, которое днем аккумулирует энергию, а ночью ее отдает. По описанию авторов изобретения в темное время суток дорожное покрытие ярче светится, а в светлое время оно, наоборот, тускнеет. Разработанное англичанами покрытие может быть использовано на любых твердых поверхностях, включая бетон, асфальт и даже дерево. Оно чрезвычайно удобно в работе: на покрытие новинкой 150 кв. м площади уходит всего полчаса. Пока инновационную разработку можно увидеть лишь на одном шоссе в университетском городке Кембридж, но с авторами проекта уже ведутся переговоры об аналогичной обработке других дорог Великобритании14.
Применение богатых возможностей солнечной энергии лежит и в основе ряда инфраструктурных проектов последнего времени, предложенных инженерами европейских стран. Помимо экономии средств, удобства использования и повышения уровня безопасности, такие разработки преследуют цель максимально снизить вредные выбросы в атмосферу.
Солнечные батареи уже установлены вдоль некоторых скоростных шоссе в Германии, Швейцарии, Нидерландах, Австрии и Франции.
Департамент транспорта штата Орегон в партнерстве с отделением компании General Electric еще несколько лет назад осуществил в г. Портленде первый в США проект с использованием фотоэлектрического эффекта для освещения шоссе. А группа разработчиков проекта "Солнечные дороги" из штата Айдахо сумела собрать более 2 млн. долларов, чтобы начать выпуск солнечных панелей, по которым можно не только ходить, но и ездить на автомобилях. Такими панелями легко покрыть любое шоссе и близлежащие парковки, на которых с помощью фотоэлектрических элементов можно будет заряжать электромобили. Авторы проекта отмечают, что панели были протестированы независимой комиссией и способны выдержать вес до 115 тонн15.
Помимо прочего, необходимо учитывать, что передовые разработки в сфере компьютерного моделирования обеспечивают эффективное строительство дорог, в реальном времени показывая влияние проектировки дорожного участка на расходы.
Безопасность дорожного движения также является одним из основных источников экономии и дохода для компании и страны в целом. В целях безопасности на особо опасных участках применяются доплеровские радары, которые предупреждают водителей при совершении ими ошибок. Инновационные разработки в системе маркировки дорожного покрытия "Recess Triple Drop" имеют высокую видимость при любом освещении и погодных условиях, что делает автомагистрали безопаснее в течение всего года16.
В США 50 % износа дорожного покрытия вызвано 10 % (перегруженного) грузового автотранспорта. Устройства WIM (Weight in Motion) способны вычислить вес автотранспортных средств в движении для пресечения грузового транспорта, вес которого превышает дозволенную норму, что обеспечит долговечность покрытия17.
Экономия расходов на реконструкцию и содержание автодорог также зависит от качества используемых в строительстве материалов и эксплуатацию автодорог.
Тренды в области платных участков автомобильных дорог
Исследования в данной области транспортной системы показали, что во всех экономически развитых странах платные участки дорог введены в эксплуатацию и успешно функционируют. Управление платными дорогами осуществляется частными предприятиями с применением принципа государственно-частного партнерства или государственными органами.
В некоторых странах управление и строительство происходит совместно.
В большинстве стран контроль обслуживания систем передается в аутсорсинг внешним специализированным компаниям, и, в случае чрезвычайных ситуаций, ими предусмотрена система аварийного реагирования.
3D видеосистемы, установленные на пунктах взимания платы в реальном времени, определяют, отслеживают и распознают класс автомобиля на большой скорости для четкого расчета оплаты. Существуют также и придорожные системы определения автотранспорта. Использование данных систем увеличивает прибыль и снижает уровень дорожно-транспортных происшествий.
В разных государствах осуществлено освобождение от уплаты дорожной пошлины для машин скорой помощи, полицейских и пожарных машин. В некоторых странах действуют скидки на дорожную пошлину для лиц с ограниченными возможностями, людей, имеющих государственные награды.
Также дисконтная система устанавливается для транспортных средств, оснащенных автомобильным бортовым устройством. Это предполагает активизацию использования безостановочной системы взимания оплаты.
Переход на систему платных дорог с привлечением частных инвестиций позволяет выйти операторам автомобильных дорог на самообеспечение в течение короткого периода.
Тренды в области грузовых автоперевозок
Существуют четыре области, изменения в которых влияют на долю автомобильного транспорта в мире:

1. Өндірістік көрсеткіштер саласындағы өзгерістер.
2. Технологиялық өзгерістер.
3. Заңнамалық өзгерістер.
4. Жүк жөнелтушілердің мінез-құлқындағы өзгерістер.
Өндірістік көрсеткіштер саласындағы трендтер
Дүниежүзі бойынша автокөлік құралдарымен жүк тасымалдарының өсу серпіні Қытай (1990 жылы 335,810-нан 2012 жылы 5,953,486 млн. т-км-ге дейін) мен Үндістанның (1990 жылы 145,000-ден 2013 жылы 1,303,000 млн.т км-ге дейін) автожолдар бойынша жүк тасымалдарының әлемдік үлесінің өсу жылдамдығында көшбасшы екенін көрсетіп отыр. Қытай бір километрге жүк тасымалдарының өсу жылдамдығы бойынша да, көлемі бойынша да абсолютті көшбасшы болып табылады. АҚШ жүк тасымалдары үлесінің өсу қарқыны (1990 жылы 2,651,537-ден 2011 жылы 3,859,535 млн.т.-км-ге дейін) Қытайдың аясында көзге көрінбейді. Ресей, Жапония, Испания және Ұлыбритания жүк тасымалдарының жалпы көлемінде позицияларын жоғалтуда.
Технологиялар саласындағы өзгерістер салаға әсер етудің жеткілікті жоғары дәрежесіне ие және инфрақұрылымды кеңейтуді, сондай-ақ дамыған көлік желісін құруды білдіреді, ол жалпы алғанда қуаттылықтың өсуіне, көрсетілетін қызметтерді пайдалану жайлылығына және олардың көрсетілу болжамдылығына оң әсер етуі тиіс.
Экологиялығы тұрғысында технологиялардың дамуынан автотасымалдар саласына әсері жүк автомобильдерінің энергия тиімділігінің өсуіне қарай оң болады деп күтілуде.
Жүк автомобильдерінің энергия тиімділігінің технологиялық жақсару әлеуетінің Қазақстан үшін ең үлкен әсері бар және релевантты болып табылады. Ұзақ мерзімді кезеңде бұл автокөлік шығындарының қысқаруына алып келуі мүмкін, ол оның бәсекелестігінің артуына алып келеді.
Неғұрлым терең талдау жүк автокөлігінің қолда бар технологияларды пайдалану мүмкіндігінің арқасында бұрынғыдай 50 – 65 % мөлшерінде отынды үнемдей алатын әлеуетінің бар екендігін көрсетіп отыр. Олар мыналардан тұрады:
дизель отынын пайдалану тиімділігін арттырумен байланысты шаралар;
гибридті модельдерді енгізу;
табиғи газды пайдалану.
Автомобиль тасымалдарын реттеу
Еуропалық одақтың барлық елдерінде дерлік жүк автокөлігіне арналған жол алымдары енгізілген, олар арттырылатын болады. Жүк автомобильдеріне арналған жол алымдары, пайдаланылған газ шығарындыларын реттеу және келісілген стандарттар автотасымалдар үлесінің азаюына ықпал етеді.
Мысалы, 2001 жылы Швейцарияда ауыр жүктасығыш автомобильдерге жол алымы (қашықтығына қарай) енгізілді, оның есебінен негізінен Трансальпі жаңа темір жолының құрылысы қаржыландырылды.
Дүниежүзіндегі автокөліктің үлесіне әсер ететін жолаушылар тасымалдарындағы трендтер:

1. Изменения в области производственных показателей.
2. Технологические изменения.
3. Законодательные изменения.
4. Изменения в поведении грузоотправителей.
Тренды в области производственных показателей
Динамика роста грузоперевозок автотранспортными средствами по миру показывает, что Китай (с 335,810 в 1990 году до 5,953,486 млн. т-км в 2012 году) и Индия (с 145,000 в 1990 году до 1,303,000 млн. т-км в 2013 году) лидируют в скорости роста мировой доли грузоперевозок по автодорогам. Китай является абсолютным лидером, как по скорости роста, так и по объему грузоперевозок на километр. Темпы роста доли грузоперевозок США (с 2,651,537 в 1990 году до 3,859,535 млн. т-км в 2011 году) не заметны на фоне Китая. Россия, Япония, Испания и Великобритания теряют позиции в общем объеме грузоперевозок.
Изменения в области технологий обладают достаточно высокой степенью влияния на отрасль и означают возможное расширение инфраструктуры, а также создание развитой транспортной сети, что, в целом, должно оказать положительный эффект на рост мощностей, удобство пользования услугами и предсказуемость их предоставления.
В контексте экологичности эффект от развития технологий на отрасль автоперевозки ожидается положительный, в силу роста энергоэффективности грузовых автомобилей.
Наибольший эффект и релевантность для Казахстана имеет потенциал технологического улучшения энергоэффективности грузовых автомобилей. В долгосрочном периоде это может привести к сокращению издержек автотранспорта, что ведет к повышению его конкурентоспособности.
Более глубокий анализ показывает, что грузовой автотранспорт по-прежнему имеет потенциал экономии топлива в размере 50-65 % благодаря возможности использовать имеющиеся технологии. Они включают в себя:
меры, связанные с повышением эффективности использования дизельного топлива;
внедрение гибридных моделей;
использование природного газа.
Регулирование автомобильных перевозок
Практически во всех странах Европейского союза введены дорожные сборы на грузовой автотранспорт, которые, скорее всего, будут повышаться. Дорожные сборы на грузовые автомобили, регулирование выбросов выхлопных газов и согласованные стандарты могут способствовать снижению доли автоперевозок.
Например, в 2001 году в Швейцарии был введен дорожный сбор на большегрузные автомобили (в зависимости от расстояния), за счет которого в основном финансировалось строительство Новой трансальпийской железной дороги.
Тренды в пассажирских перевозках, которые влияют на долю автотранспорта в мире:

18 Директорлар кеңесінің 2010 жылғы 7 мамырдағы № 3 шешімімен бекітілген "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының даму стратегиясы.
19 Директорлар кеңесінің 2010 жылғы 7 мамырдағы № 3 шешімімен бекітілген "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының даму стратегиясы
1-кесте. Сыртқы мүдделі тараптардың "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ іс-әрекеттеріне әсері
Мүдделі тараптар
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ шешуші аспектілері
Түсіндірме
Кірістер көлемі
Операциялық шығындардың тиімділігі
Инвестициялық қызметтің тиімділігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
3
1
3
Республикалық бюджеттен, инвестициялық жобаларды қаржыландыру жөнінде шешімдер арқылы, сондай-ақ сыртқы экономикалық саясат, даму стратегиясын және жоспарларын келісу есебінен кірістерге және инвестициялық қызметке жоғары дәрежелі әсер ету
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
3
1
3
Республикалық бюджеттен, инвестициялық жобаларды қаржыландыру жөнінде шешімдер арқылы, сондай-ақ сыртқы экономикалық саясат, даму стратегиясын және жоспарларын келісу есебінен кірістерге және инвестициялық қызметке жоғары дәрежелі әсер ету
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті
3
1
3
Инвестициялық жобаларды республикалық бюджеттен қаржыландыру бойынша шешім арқылы, сондай-ақ даму стратегиялары мен жоспарларын олардың іске асырылуын келісу арқылы кірістер мен инвестициялық қызметке әсер етудің жоғары деңгейі
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті
3
1
3
Саланы реттеу, автомобиль жолдарының жобаларын қаржыландыру мәселелерін келісу жөнінде шешімдер арқылы, сондай-ақ сыртқы экономикалық саясат, даму стратегиясын және жоспарларын келісу, олардың іске асырылуын мониторингілеу есебінен кірістерге және инвестициялық қызметке жоғары дәрежелі әсер ету
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті
2
1
2
АТС салмақтық және габариттік бақылау арқылы "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қызметіне орташа дәрежелі әсер ету
Автомобиль жолдарының ақылы учаскелерін пайдаланушылар
3
1
3
Шығындар мен инвестициялық қызметке "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қызметіне сұраныс арқылы жоғары дәрежелі әсер ету
Мердігерлік ұйымдар
1
2
2
Операциялық шығындардың тиімділігіне және инвестициялық қызметке қызметтердің сапасы арқылы орташа дәрежелі әсер ету
"Қазақавтожол" РМК
1
2
2
Операциялық шығындардың тиімділігіне және инвестициялық қызметке қызметтердің сапасы арқылы орташа дәрежелі әсер ету
Еуразиялық экономикалық комиссия
1
1
1
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қызметінің шешуші аспектілеріне орташа дәрежелі әсер ету
Ғылыми және білім беру қауымдастығы
1
1
1
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қызметінің шешуші аспектілеріне орташа дәрежелі әсер ету
Сенімгерлік басқарушы
3
1
3
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қызметінің барлық шешуші аспектілеріне жоғары дәрежелі әсер ету
Менеджмент
3
3
3
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қызметінің барлық шешуші аспектілеріне жоғары дәрежелі әсер ету
Қызметкерлер
3
3
3
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қызметінің барлық шешуші аспектілеріне жоғары дәрежелі әсер ету

18 Стратегия развития акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы", утвержденная решением Совета директоров от 7 мая 2010 года № 3.
Таблица 1. Влияние внешних заинтересованных
сторон на действия АО "НК "ҚазАвтоЖол"
Заинтересованные стороны
Ключевые аспекты деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол"
Пояснение
Объем доходов
Эффективность операционных затрат
Эффективность инвестиционной деятельности
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
3
1
3
Высокая степень влияния на доходы и инвестиционную деятельность через решения по финансированию из республиканского бюджета инвестиционных проектов, а также за счет внешней экономической политики, согласования стратегий и планов развития
Министерство финансов Республики Казакстан
3
1
3
Высокая степень влияния на доходы и инвестиционную деятельность через решения по финансированию из республиканского бюджета инвестиционных проектов, а также за счет согласования стратегий и планов развития
Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан
3
1
3
Высокая степень влияния на доходы и инвестиционную деятельность через решения по финансированию из республиканского бюджета инвестиционных проектов, а также за счет согласования стратегий и планов развития, мониторинга их реализации
Комитет автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
3
1
3
Высокая степень влияния на доходы и инвестиционную деятельность через регулирование отрасли, согласование вопросов финансирования автодорожных проектов, а также за счет согласования стратегий и планов развития, мониторинга их реализации
Комитет транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
2
1
2
Умеренная степень влияния на деятельность АО "НК "ҚазАвтоЖол" через весовой и габаритный контроль АТС
Пользователи платных участков автомобильных дорог
3
1
3
Высокая степень влияния на доходы и инвестиционную деятельность через спрос на услуги АО "НК "ҚазАвтоЖол"
Подрядные организации
1
2
2
Умеренная степень влияния на эффективность операционных затрат и инвестиционную деятельность через качество услуг
РГП "Казахавтодор"
1
2
2
Умеренная степень влияния на эффективность операционных затрат и инвестиционную деятельность через качество услуг
Евразийская экономическая комиссия
1
1
1
Умеренная степень влияния на ключевые аспекты деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол"
Научное и образовательное сообщество
1
1
1
Умеренная степень влияния на ключевые аспекты деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол"
Доверительный управляющий
3
1
3
Высокая степень влияния на все ключевые аспекты деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол"
Менеджмент
3
3
3
Высокая степень влияния на все ключевые аспекты деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол"
Сотрудники
3
3
3
Высокая степень влияния на все ключевые аспекты деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол"

1 – ең аз әсер, 2 – орташа әсер, 3 – елеулі әсер
PEST талдау
PEST-талдау "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ бизнесіне әсер ететін сыртқы ортаның саяси (Political), экономикалық (Economic), әлеуметтік (Social) және технологиялық (Technological) аспектілерін анықтауға арналған.
2-кесте. PEST талдау
Р/с
Факторлар тобы
Әсер етуі
1
(P) Саяси
Заңнама:
саланың нысаналы моделін өзгерту
Басқарудың артық буындарын қысқарту. Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ теңгеріміне берудің нәтижесінде қызмет түрлері бойынша қажетті ресурстарды тиімді жоспарлау және пайдалану қамтамасыз етілетін болады.
Мемлекеттік реттеу авто иеленушілердің көлік инфрақұрылымына қол жеткізуі
Оңтайлы тарифтік саясатты қамтамасыз ету.
Ықпалдастыру:
ЕАЭО: көлік саласындағы ұлттық органдардан жоғары тұратын органдардың рөлін күшейту
Одаққа мүше елдердің көлік саласындағы орта және ұзақ мерзімді саясатын және даму бағдарламаларын қалыптастыру. Теңгерімделмеген стратегиялық құжаттарды әзірлеу қатері.
2
(E) Экономикалық
Дүниежүзілік экономика энергия ресурстарын дүниежүзілік тұтынудың артуы;
жоғары қарқынды даму: Қытай, Үндістан, Оңтүстік-Шығыс Азия
Жүк айналымы мен тасымалдар көлемінің өсуі.
Транзиттік тасымалдардың ұлғаюы.
Ішкі экономикалық саясат ІЖӨ;
инфляция;
салық салу;
валюта бағамы;
инфрақұрылымға мемлекеттік инвестициялар.
Жүк айналымы мен тасымалдар көлемінің өсуі.
Транзиттік тасымалдардың ұлғаюы.
3
(S) Әлеумет тік
Демография:
халықтың ұтқырлығының өсуі; урбандалу
Көрсетілетін қызметтің сапасына қойылатын талаптар.
Жоғары жылдамдықты автомагистральдарды дамыту.
халық өмірі деңгейінің өсуі
Еңбекақы төлеу қорының өсуі.
тұтынушылар мінез-құлқы моделінің өзгеруі
Көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптар.
Жүк пен жолаушыларды тасымалдау жылдамдығының ұлғаюы.
4
(T) Техноло гиялық
Энергия үнемдеуші технологиялар 3D-принтерлер
Көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнын азайту.
ҒЗТКЖ-ны дамыту
Компанияның ҒЗТКЖ-ға шығындарының үлесін ұлғайту.
Электр қозғалтқыштарымен және гибридтік қондырғылармен жүретін көліктің жаңа түрлері
Электр қозғалтқыштармен және гибридтік қондырғылармен жүретін жүк және жолаушылар автокөлігі автотасымалдардың өзіндік құнын азайтуды қамтамасыз етеді және нәтижесінде басқа көлік түрлерімен жоғары бәсекелестік.
Ақпараттандыру мен автоматтандырудың жоғары деңгейі
Көрсетілетін қызметтер сапасына қойылатын жаңа талаптар: айқындылық, ақпаратқа еркін қол жеткізу, персоналды қысқарту.
Ішкі ортаны талдау
Салалық талдау
Көп жылдар бойы автожол саласы реформалау процесінде. Қазақстанның автожол саласының қолданыстағы институционалдық және ұйымдастырушылық құрылымының ерекшеліктерін түсіну үшін реформаның қазіргі кезеңдегі аяқталмаған сипатын, сондай-ақ оны іске асыру ерекшеліктерін назарға алу қажет.
Реформаның алғышарттары автожол секторының сыртқы және ішкі ортасы факторларын өзгерту болып табылады, оларға мыналар жатады:
экономикадағы құрылымдық өзгерістер;
активтер мен көрсетілетін қызметтер құрылымының үйлесімсіздігі;
инвестицияларды тарту және озық технологияларды енгізу қажеттілігі;
автомобиль жолдарының пайдаланушылары үшін көрсетілетін қызметтердің сапасын көтеру үшін экономикалық ынталарды құру қажеттілігі.
Аталған алғышарттар бүгінгі күні де өзекті. Сондықтан одан әрі даму мыналардан: басқарушылық және қаржы мәселелерінің бүкіл кешенін "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ беру арқылы уәкілетті мемлекеттік органның құзыретінен оларға бейінді емес шаруашылық автожол функцияларын шығару, мемлекеттік реттеуді қажетті және орынды салада ғана жүзеге асыру, жекеменшік инвестицияларды мүмкін және қажетті жерлерге тарту, бәсекелестік ортаны, саланың құрылымдық бөлімшелері мен қызметкерлерін уәждеудің нарықтың тетіктерін қалыптастырудан тұратын құрылымдық және институционалдық реформасыз мүмкін емес.

1 - минимальное влияние, 2 - умеренное влияние, 3 - значительное влияние
PEST анализ
PEST - анализ предназначен для выявления политических (Political), экономических (Economic), социальных (Social) и технологических (Technological) аспектов внешней среды, которые влияют на бизнес АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Таблица 2. PEST анализ
№ № п/п
Группа факторов
Влияние
1
(P) Политические
Законодательство:
изменение целевой модели отрасли
Сокращение излишних звеньев управления.
В результате передачи автомобильных дорог республиканского значения на баланс АО "НК "ҚазАвтоЖол" будут обеспечены эффективное планирование и использование необходимых ресурсов по видам деятельности.
Государственное регулирование
доступ автовладельцев к транспортной инфраструктуре
Обеспечение оптимальной тарифной политики.
Интеграция:
ЕАЭС: усиление роли наднациональных органов в области транспорта
Формирование средне - и долгосрочных политик и программ развития в транспортной отрасли государств-членов Союза. Риск разработки несбалансированных стратегических документов.
2
(E) Экономические
Мировая экономика:
рост мирового потребления энергоресурсов;
высокие темпы развития: Китай, Индия, Юго-Восточная Азия
Рост грузооборота и объема перевозок.
Увеличение транзитных перевозок.
Внутренняя экономическая политика:
ВВП;
инфляция;
налогообложение;
валютный курс;
государственные инвестиции в инфраструктуру.
Рост грузооборота и объема перевозок.
Увеличение транзитных перевозок.
3
(S) Социальные
Демография:
рост мобильности; населения;
урбанизация;
Требования к качеству услуг.
Развитие скоростных автомагистралей.
рост уровня жизни населения.
Рост фонда оплаты труда.
изменение модели поведения потребителей.
Требования к качеству услуг.
Увеличение скоростей транспортировки грузов и пассажиров.
4
(T) Технологические
энергосберегающие технологии
3D-принтеры
Снижение себестоимости услуг
развитие научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ
Увеличение доли расходов компании на научно -исследовательские и опытно-конструкторские работы
Новые виды транспорта на электродвигателях и гибридных установок
Грузовой и пассажирский автотранспорт на мощных электродвигателях и гибридных установках обеспечит снижение себестоимости в автоперевозках и, как следствие, высокую конкуренцию с другими видами транспорта
Высокий уровень информатизации и автоматизации
Новые требования к качеству услуг: прозрачность, свободный доступ к информации, сокращение персонала
Анализ внутренней среды
Отраслевой анализ
На протяжении нескольких лет автодорожная отрасль находится в процессе реформирования. Для того, чтобы понять особенности существующей институциональной и организационной структуры автодорожной отрасли Казахстана, необходимо принять во внимание незаконченный характер реформы на данном этапе, а также особенности ее реализации.
Предпосылками реформы являются изменения факторов внешней и внутренней среды автодорожного сектора, к которым относятся:
структурные изменения в экономике;
дисбаланс структуры активов и услуг;
необходимость привлечения инвестиций и внедрения передовых технологий;
необходимость создания экономических стимулов для повышения качества услуг для пользователей автомобильными дорогами.
Указанные предпосылки актуальны и в настоящее время. Поэтому дальнейшее развитие невозможно без структурной и институциональной реформы, включающей: выведение из компетенции уполномоченного государственного органа несвойственных им хозяйственных автодорожных функций путем передачи всего комплекса управленческих и финансовых вопросов АО "НК "КазАвтоЖол", осуществление государственного регулирования только в той области, в которой это необходимо и оправдано, привлечение частных инвестиций там, где это возможно и необходимо, формирование конкурентной среды и рыночных механизмов мотивации структурных подразделений и работников отрасли.

Саланың жаңа моделін енгізу "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында, Инфрақұрылымды дамытудың 2015 − 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасында және Н.Ә. Назарбаевтың бес институционалдық реформасын іске асыру жөніндегі 100 нақты қадам − Ұлт жоспарында көзделген.
Қазақстанның автожол саласының жалпы сипаттамасы
Көлік экономика инфрақұрылымын қалыптастырушы саланың бірі болып табылады. Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарының жалпы ұзындығы 128,3 мың. км құрайды, оның 97,4 мың км астамы жалпыға ортақ пайдаланылатын атожолдар, тығыздығы бар болғаны 0,035 км / шаршы км². Бұл Аустралия мен Канададағы автожол тығыздығымен салыстырмалы3, ол онда 0,1 км / ш.км құрайды, Ресейде (0,05 км /ш.км), Қазақстанда тұрғындардың орташа тығыздығы 5,7 адам/ш. км құрайды, ол Аустралия мен Канадаға қарағанда (шамамен 3,5 адам/ ш. км) жоғары.
Дегенмен жолдар тығыздығының төмен болуы осы елдер тұрғындарының тығыздығының төмен болуымен байланысты және міндеті түрде жаңа құрылыс салуға деген қажеттілікті көрсетпейді.
Қазақстанның республикалық жол желісі жалпы ұзындығы 8,3 мың км жуық болатын 6 халықаралық дәлізден тұрады. Олар негізінен Қытай, Қырғызстан, Өзбекстан, Түрікменстан және Ресей арасындағы, одан әрі Еуропаға шығатын халықаралық транзиттік дәліз ретінде пайдаланылады. Олар сондай-ақ Азия автомобиль жолдары, Еуропа-Кавказ-Азия көлік дәлізі (ТРАСЕКА), Орталық Азия Өңірлік Экономикалық Ынтымақтастығы (ЦАРЭС) және басқалар шеңберіндегі халықаралық келісімдердің бір бөлігі болып табылады.
3-кесте. Қазақстанның халықаралық автожол дәліздері
Халықаралық дәліз
Жол индексі
Ұзындығы (км)
Трафик (АТС/тәулік)
Өзбекстан шекарасы - Шымкент - Тараз - Бішкек - Алматы - Қорғас – Қытай шекарасы
А2
970,1
> 7500
Өзбекстан шекарасы - Шымкент - Қызылорда - Ақтөбе - Орал - Ресей Федерациясы шекарасы
М32
2083,1
> 3000
Алматы – Қарағанды - Астана – Петропавл
M36 / А1 М51
1700,6
>5000
Ресей Федерациясы шекарасы - Атырау - Ақтау - Түрікменстан шекарасы
А27 / А33 А34
1413
> 2000
Ресей Федерациясы шекарасы - Павлодар - Семей - Майқапшағай - Қытай шекарасы
М38
1094
> 2400
Астана – Қостанай – Ресей Федерациясы шекарасы
M36 / P36
626
> 2100
Қазақстан экономикасының шикізаттық бағытта болуына байланысты автожол көлігі Қазақстан Республикасының көлік-коммуникациялық кешенінде шешуші рөл атқарады. 2014 жылы оның барлық көлік түрлеріндегі жүк айналымындағы үлесі 32 % құрады, ал тасымалдар көлемінде 86 % құрады.
1-сурет. Көліктің барлық түрлерімен жүк айналымының серпіні, млрд.ткм
2-сурет. Жүктерді көліктің барлық түрлерімен тасымалдау серпіні, млн.тонна

Внедрение новой модели отрасли предусмотрено в Законе Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах", Государственной программе инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 - 2019 годы и Плане нации - 100 шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н.А. Назарбаева.
Общая характеристика автодорожной отрасли Казахстана
Транспорт является одной из отраслей, формирующих инфраструктуру экономики. Общая протяженность автомобильных дорог Республики Казахстан составляет 128,3 тыс. км, из которых более 97,4 тыс. км - автодороги общего пользования, при плотности всего 0,035 км/кв. км². Это сопоставимо19 с плотностью автодорог в Австралии и Канаде, где она составляет 0,1 км/кв. км, и России (0,05 км/кв. км), хотя средняя плотность населения в Казахстане, составляющая 5,7 чел./кв. км, выше нежели в Австралии и Канаде (примерно 3,5 чел./кв. км).
Тем не менее, низкая плотность дорог обусловлена низкой плотностью населения этих стран и не обязательно отражает потребность в новом строительстве.
Республиканская дорожная сеть Казахстана включает в себя 6 международных коридоров общей протяженностью около 8,3 тыс.км. Они служат, главным образом, в качестве международных транзитных коридоров между Китаем, Кыргызстаном, Узбекистаном, Туркменистаном и Россией, и далее в Европу. Они также являются частью международных соглашений в рамках Азиатских автомобильных дорог, транспортного коридора Европа-Кавказ-Азия (ТРАСЕКА), Центрально Азиатское Региональное Экономическое Сотрудничество (ЦАРЭС) и других.
_________________________
19 Стратегия развития акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы", утвержденная решением Совета директоров от 7 мая 2010 года № 3.
Таблица 3. Международные автодорожные коридоры Казахстана
Международный коридор
Индекс дороги
Протяженность (км)
Трафик (АТС/сут)
Граница Узбекистана - Шымкент - Тараз - Бишкек - Алматы - Хоргос - граница Китая
А2
970,1
> 7500
Граница Узбекистана - Шымкент - Кызылорда - Актобе - Уральск - граница Российской Федерации
М32
2083,1
> 3000
Алматы - Караганда - Астана - Петропавловск
M36 / А1 М51
1700,6
>5000
Граница Российской Федерации - Атырау - Актау - граница Туркменистана
А27 / А33 А34
1413
> 2000
Граница Российской Федерации - Павлодар - Семипалатинск - Майкапшагай - граница Китая
М38
1094
> 2400
Астана - Костанай - граница Российской Федерации
M36 / P36
626
> 2100
В силу сырьевой направленности экономики Казахстана автодорожный транспорт играет ключевую роль в транспортно-коммуникационном комплексе Республики Казахстан. В 2014 году его доля в грузообороте всех видов транспорта составила 32 %, а в объеме перевозок - 86 %.
Рисунок 1. Динамика грузооборота всеми видами транспорта, млрд.ткм
Рисунок 2. Динамика объема перевозок грузов всеми видами транспорта, млн.тонн

Қазақстан Республикасындағы жүк айналымы және тасымалдар көлемі туралы деректерді талдай отырып, автокөлік жұмысының көрсеткіштері басқа көлік түрлерімен салыстырғанда елеулі жақсарғанын атап өтуге болады, бірақ сапа деңгейі бойынша автожолдар 108 орында, бұл 26 орындағы теміржол жолдарының сапа деңгейінен айтарлықтай төмен (World Economic Forum, 2016 ж.)
Автомобиль жолдарының даму деңгейінің автомобильдену мен автомобиль тасымалдарына сұраныс деңгейіне сәйкес келмеуі көлік нарығындағы сұраныс пен ұсыныстың теңгерімсіздігіне әкеледі, онысымен толықтай алғанда ел экономикасының бәсекеге қабілеттігін төмендетуде.
Қазақстанда автомобиль жолдарын қаржыландыру және сапасын көтеруді тұрақтандыру жөнінде үлкен жұмыс жүргізіліп жатқандығына қарамастан, аталған шаралар елде қазіргі заманғы автожолдар желісін құру үшін жеткіліксіз. Шығындардың нормативтік есептемелері республикалық автожолдарды күтіп-ұстау мен жөндеуге деген қажеттілік пен нақты қаржыландыру арасында елеулі алшақтық бар екендігін көрсетеді.
Дүниежүзілік Банк өзінің 2011 жылғы есебінде "жолды күтіп-ұстауға уақтылы жұмсалмаған әрбір доллар, автомобиль жолдарын пайдаланушыларға осымен байланысты шығыстарына төрт доллардан келеді" деген мысал келтірген, яғни жолдарды күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды уақтылы жүргізу қаражатты ұтымды пайдаланудың кепілі болып табылады.
Жол-көлік инфрақұрылымы сапасымен проблемалар сондай-ақ институционалдық реформалардың аяқталмауымен күрделенеді. Мемлекеттік уәкілетті орган республикалық маңызды автомобиль жолдарының меншік иесі бола отырып, стратегиялық мәселелерден басқа операциялық сипаттағы мәселелерді де шешеді. Бұл жоспарлау процесінің фрагменттелуіне, оның салдарынан саланы басқарудың бүкіл жүйесінің тиімсіз болуына әкеледі.
Егер "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ үлгісін қарастыратын болсақ, соңғы жылдар ішінде акционер теміржол жолдары сапасының көрсеткіштерінен басқа қауіпсіздік, экономикалық тиімділік көрсеткіштерін, басқару жүйесі, клиенттермен және әріптестермен, акционерлермен және реттеуші органдармен өзара қарым-қатынастар процестері айқындылығын елеулі жақсартты. Мәселен, 2008 жылдан бастап 2016 жылға дейінгі кезеңде 1000 астам локомотив, 37,5 мың жүк вагондары, 1500 жуық жолаушылар вагондары жаңартылды, 4 700 км көлеміндегі жолды жаңғырту және күрделі жөндеу жүзеге асырылды. Нәтижесінде локомотивтердің тозуы 78 %-дан 51 %-ға дейін төмендеді, жолаушылар және жүк вагондарының тозуы – тиісінше 85 %-дан 46 %-ға дейін және 71 %-дан 44 %-ға дейін, сондай - ақ теміржол инфрақұрылымының тозуы 69 %-дан 52 %-ға дейін төмендеді.
Табыстың негізгі факторы теміржол саласын табысты реформалау болды, оның нәтижесінде "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ 2002 жылы оның иелігіне және пайдалануына магистральдық теміржол желісі берілгеннен кейін толыққанды инфрақұрылым операторы болды. Бұл "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ ұлттық және халықаралық маңыздағы инвестициялық жобаларды жүзеге асыру үшін ішкі және сыртқы ресурстарды жұмылдыруға мүмкіндік берді.
Осылайша, автомобиль жолдарын "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның иелігіне және пайдалануына беру жаңа құзыреттерді дамыту үшін барабар автожол платформасын қалыптастырып қана қоймай, ұлттық экономиканың дамуын және тікелей және жанама мультипликативтік әсерлер есебінен халықтың әл-ауқатын өсіруге елеулі үлес қосатын болады.
Автожол саласының институционалдық моделі
Саланың институционалдық моделі:
қызмет түрлері құрылымымен (сала сегменттерімен);
саланың әр сегментіндегі нарық құрылымымен;
қызмет түрлері (сала сегменттері) бойынша операциялық функцияларды бөлумен;
қызмет түрлері (сала сегменттері) бойынша активтерді бөлумен;
операторларды институционалдық бекітумен және субъектілер арасында қызмет түрлерін бөлумен;
сала сегменттері бойынша жіктелген мемлекеттік реттеумен;
басқару институттарын заңнамалық бекітумен, реттеу функцияларын және меншік құқықтарын бөлумен;
саланың әр сегментіндегі экономикалық саясатпен белгіленеді.
Автожол көлігінің қолданыстағы институционалдық құрылымы 3-суретте келтірілген.
3-сурет. "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ операциялық ортасы

Проанализировав данные о грузообороте и объеме перевозок в Республике Казахстан, можно отметить, что показатели работы автотранспорта значительно улучшились по сравнению с другими видами транспорта, однако по уровню качества автодороги находятся на 108 месте, что намного ниже уровня качества железнодорожных путей, которые находятся на 26 месте (World Economic Forum, 2016 г.)
Несоответствие уровня развития автомобильных дорог уровню автомобилизации и спросу на автомобильные перевозки приводит к дисбалансу спроса и предложения на транспортном рынке, тем самым снижая конкурентоспособность экономики страны в целом.
Несмотря на то, что в Казахстане проводится большая работа по стабилизации финансирования и повышению качества автомобильных дорог, этих мер недостаточно, чтобы создать в стране современную сеть автодорог. Нормативные расчеты затрат свидетельствуют о существенном разрыве между потребностями и фактическим финансированием содержания и ремонта республиканских автодорог.
Всемирный Банк в своем докладе за 2011 год привел пример о том, что "каждый доллар, своевременно не потраченный на содержание дорог, обходится пользователям автомобильных дорог в четыре доллара на связанные с этим расходы", то есть своевременное проведение работ по содержанию дорог является гарантом рационального использования средств.
Проблемы с качеством дорожно-транспортной инфраструктуры также усугубляются незавершенностью институциональных реформ. Государственный уполномоченный орган, выступая в качестве собственника автомобильных дорог республиканского значения, помимо стратегических вопросов решает вопросы операционного характера. Это приводит к фрагментации процесса планирования и, как следствие, к неэффективности всей системы управления отраслью.
Если рассмотреть пример АО "НК "Қазақстан темір жолы", то можно отметить, что за последние годы акционер, помимо показателя качества железнодорожных путей, намного улучшил показатели безопасности, экономической эффективности, прозрачности системы управления, процессов взаимоотношений с клиентами и партнерами, акционерами и регулирующими органами. Так в период с 2008 по 2016 годы обновлены более 1000 локомотивов, 37,5 тысячи грузовых вагонов, почти 1500 пассажирских вагонов, осуществлены модернизация и капитальный ремонт пути в объеме 4700 км. В результате износ локомотивов снизился с 78 % до 51 %, пассажирских и грузовых вагонов - с 85 % до 46 % и 71 % до 44 % соответственно, а также железнодорожной инфраструктуры с 69 % до 52 %.
Основным фактором успеха явилось успешное реформирование железнодорожной отрасли, в результате которой АО "НК "Қазақстан темір жолы" стало полноценным инфраструктурным оператором, когда в 2002 году ей во владение и пользование была передана магистральная железнодорожная сеть. Это позволило АО "НК "Қазақстан темір жолы" мобилизовывать внутренние и внешние ресурсы для осуществления инвестиционных проектов национального и международного значения.
Таким образом, передача автомобильных дорог во владение и пользование АО "НК "ҚазАвтоЖол" не только позволит сформировать адекватную автодорожную платформу для развития новых компетенций, но и внесет значительный вклад в обеспечение развития национальной экономики и роста благосостояния населения за счет прямых и косвенных мультипликативных эффектов.
Институциональная модель автодорожной отрасли
Институциональная модель отрасли определяется:
структурой видов деятельности (сегментов отрасли);
структурой рынка на каждом сегменте отрасли;
распределением операционных функций по видам деятельности (сегментам отрасли);
распределением активов по видам деятельности (сегментам отрасли);
институциональным закреплением операторов и распределением видов деятельности между субъектами;
государственным регулированием, дифференцированным по сегментам отрасли;
законодательным закреплением институтов управления, распределением функций регулирования и прав собственности;
экономической политикой в каждом сегменте отрасли.
Существующая институциональная структура автодорожного транспорта представлена на рисунке № 3.
Рисунок 3. Операционная среда АО "НК "ҚазАвтоЖол"

Қазақстанның автожол секторы республикалық деңгейде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің қарамағында, ол Автомобиль жолдары комитеті арқылы республикалық маңыздағы автожол жобалары бойынша тапсырыс беруші болып табылады. Республикалық деңгейдегі жолдарда жол жұмыстарының барлық түрлерін оперативтік басқару және бақылау "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ға тапсырылған, ол жол желісінің басқарушысы (Ұлттық операторы) ретінде сатып алу үшін және Қазақстан Республикасы Үкіметі атынан тапсырыс берушінің шаруашылық функцияларының орындалуы үшін жауап береді. Жол жұмыстары автомобиль жолдарын даму бюджеті бойынша салу және реконструкциялау және ағымдағы бюджет бойынша күрделі, орташа, ағымдағы жөндеуден тұрады. Мердігері "Қазақавтожол" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – "Қазақавтожол" РМК) белгіленген жолдарды күтіп-ұстауды қоспағанда, барлық жұмыс түрлері бойынша мердігерлер Директорлар кеңесінің 2013 жылғы 30 қыркүйектегі № 6 шешімімен бекітілген "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ сатып алу қағидаларына сәйкес ашық конкурстар арқылы белгіленеді. Ақылы автомобиль жолдарын күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ дербес жүзеге асырады.
Қазақстанның жол желісін дамыту бойынша Дүниежүзілік Банк, Азия Даму Банкі (бұдан әрі – АДБ), Еуропалық Қайта Құру және Даму Банкі (бұдан әрі – ЕҚДБ), Ислам Даму Банкі (бұдан әрі – ИДБ), сондай-ақ Қытай Экспорт-Импорт Банкі (бұдан әрі – ҚХР ЭксИмБанкі) әріптес болуда.
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі автожол саласының нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру үшін жауапты әрі халықаралық және республикалық маңызы бар жолдарды басқарады (облыстық және аудандық жолдар жергілікті атқарушы органдардың басқаруында).
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің құрылымында жол секторын республикалық мемлекеттік мекеме болып табылатын Автомобиль жолдары комитеті (бұдан әрі – АЖК) басқарады.
АЖК олардың сақталуын қамтамасыз етуді, инвестициялық және әлеуметтік саясатты, жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдарды атауды, индекстеуді, облыстық және аудандық маңызы бар жолдарды тіркеуді, Ұлттық операторды ("ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ) қаржыландыруды, жұмыстардың сапасын бақылауды ұйымдастыруды, ақылы жолдардың ашылуына бақылау жасауды жүзеге асыруды қоса алғанда, жол саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуы, халықаралық ынтымақтастықтың ұйымдастырылуы, нормативтік-техникалық базаның, ұлттық стандарттардың әзірленуі және үйлесімділігі үшін жауап береді. АЖК-ның ведомстволық бағынысты ұйымдары бар: "ҚазжолҒЗИ" акционерлік қоғамы (бұдан әрі − "ҚазжолҒЗИ" АҚ), "Қазақавтожол" РМК және "Облжолзертханасы" республикалық мемлекеттік мекеме (бұдан әрі − "Облжолзертханасы" РММ) .
"Облжолзертханасы" РММ-ға республикалық маңызы бар жолдар бойынша іске асырылатын жол жұмыстарының (құрылыс/реконструкция және жөндеу), сондай-ақ қаржыландырылуы республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер есебінен жүзеге асырылатын облыстық және аудандық маңызы бар жолдарда іске асырылатын жобалар бойынша, сондай-ақ жол-құрылыс материалдарының сапасын бақылау жөніндегі жауапкершілік белгіленген. "Облжолзертханасы" РММ-ға материалдардың стандарттар мен техникалық шарттардың талаптарына сәйкес келуіне сынақтар жүргізуге, өндірістік процестердің жобалық шешімдер мен нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес келуін бағалауға, сондай-ақ бақылаудың аспаптық әдістерін пайдалана отырып, жол жұмыстары сапасына ішінара сараптама жасауға рұқсат берілген. Дегенмен іс жүзінде олардың жұмысы материалдарды сынауға топталған, ал "Облжолзертханасы" РММ ақы төлегенге дейін орындалған жұмыстарды ресми растауы қажет болса да, орындалған жұмыстардың сапасына бақылау жасау шектелген.
"ҚазжолҒЗИ" АҚ ғылыми-зерттеу институты АЖК-ның ұлттық нормалар мен қағидаларды дайындау үшін жауапты ведомстволық бағынысты ұйымы болып табылады, ол жаңа технологиялар мен материалдарды тестілеуді жүзеге асырады, жол мен көпірлердің диагностикасын және паспорттауды жүргізеді, қаржыландыру нормаларын және жөндеу мен күтіп-ұстауға арналған бағаларды әзірлейді, жобалау-іздестіру жұмыстарымен айналысады, күрделі және орташа жөндеуді техникалық қадағалауды жүзеге асырады, сондай - ақ автожол саласы қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курстарына маманданған.
Жарғыға сәйкес "Қазақавтожол" РМК-ның мақсаты жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеу, күтіп-ұстау және көгалдандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу болып табылады.

Автодорожный сектор Казахстана на республиканском уровне находится в ведении Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, которое является заказчиком по автодорожным проектам республиканского значения посредством Комитета автомобильных дорог. Оперативное управление и контроль за всеми видами дорожных работ на дорогах республиканского значения переданы в АО "НК "ҚазАвтоЖол", которое выступает в качестве управляющего дорожной сетью (Национального оператора), отвечает за закупки и исполнение хозяйственных функций заказчика от имени Правительства Республики Казахстан. Дорожные работы включают в себя строительство и реконструкцию по бюджету развития и текущему бюджету, капитальный, средний, текущий ремонт и содержание автомобильных дорог. Подрядчики по всем видам работ определяются посредством открытых конкурсов в соответствии с Правилами закупок АО "НК "ҚазАвтоЖол", утвержденными решением Совета директоров от 30 сентября 2013 года № 6, за исключением содержания дорог, где подрядчиком определено республиканское государственное предприятие "Казахавтодор" (далее − РГП "Казахавтодор"). Работы по содержанию платных автомобильных дорог осуществляются АО "НК "ҚазАвтоЖол" самостоятельно.
Партнерами по развитию дорожной сети Казахстана выступают Всемирный Банк, Азиатский Банк Развития (далее − АБР), Европейский Банк Реконструкции и Развития (далее − ЕБРР), а также Исламский Банк Развития (далее − ИБР), а также Экспортно-Импортный Банк Китая (далее − ЭксИмБанк КНР).
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан ответственно за совершенствование нормативной правовой базы автодорожной отрасли и управляет дорогами международного и республиканского значения (областные и районные дороги находятся под управлением местных исполнительных органов).
В структуре Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее − МИР) дорожным сектором управляет Комитет автомобильных дорог (далее - КАД), являющийся республиканским государственным учреждением. КАД отвечает за реализацию государственной политики, организацию международного сотрудничества в сфере дорог, разработку и гармонизацию нормативно-технической базы, национальных стандартов, включая обеспечение их соблюдения, инвестиционную и социальную политики, наименования и индексацию дорог общего пользования, регистрацию дорог областного и районного значения, финансирование Национального оператора (АО "НК "ҚазАвтоЖол"), организацию контроля качества работ, осуществление контроля за созданием платных дорог. КАД имеет подведомственные организации: Акционерное общество "КаздорНИИ (далее - АО "КаздорНИИ"), РГП "Казахавтодор" и республиканское государственное учреждение "Облжоллаборатория" (далее - РГУ "Облжоллаборатория").
За РГУ "Облжоллаборатория" закреплена ответственность по контролю качества дорожных работ (строительство/реконструкция и ремонт) и дорожно-строительных материалов по дорогам республиканского значения, а также по проектам, реализуемым на дорогах областного и районного значения, финансирование которых осуществляется за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета. РГУ "Облжоллаборатория" разрешено проводить испытания материалов на соответствие требованиям стандартов и технических условий, оценивать соответствие производственных процессов требованиям проектных решений и нормативно-технических документов, а также производить выборочную экспертизу качества дорожных работ с использованием инструментальных методов контроля. Тем не менее, на практике их работа сфокусирована испытаниями материалов, а контроль качества выполненных работ ограничен, даже несмотря на то, что РГУ "Облжоллаборатория" необходимо официально подтвердить выполненные работы, прежде чем должна быть произведена оплата.
Научно-исследовательский институт АО "КаздорНИИ" является подведомственной организацией КАД, которая отвечает за подготовку национальных норм и правил, осуществляет тестирование новых технологий и материалов, производит диагностику и паспортизацию дорог и мостов, разрабатывает нормы финансирования и расценки на ремонт и содержание, занимается проектно-изыскательскими работами, осуществляет технический надзор за капитальным и средним ремонтом, а также специализируется на курсах повышения квалификации работников автодорожной отрасли.
В соответствии с уставом целью РГП "Казахавтодор" является проведение работ по текущему ремонту, содержанию и озеленению автомобильных дорог общего пользования.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 1 ақпандағы № 79 қаулысымен республикалық маңыздағы автожолдарды басқару жөніндегі Ұлттық оператор ретінде "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ құрылды.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның өкілеттіктеріне мемлекеттік тапсырма негізінде жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының желісін дамыту жөніндегі бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жатады. Ұлттық оператор мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстауды ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді көрсетеді.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ ақылы жолдарды басқару үшін, оның ішінде ақылығына және оларды күтіп-ұстауға арналған алымдар үшін жауапты болады. Қазіргі уақытта қолданыстағы 211 км ақылы жолдар үшін "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ оған "Қазақавтожол" РМК-дан қалған ДЭУ мен ЖПК қабылдап алды, олар қазіргі күні ақылы болғаннан түсетін кірістер есебінен жолдардың күтіп-ұсталуын жүзеге асыратын ақылы жолдар дирекциясы болып ұйымдастырылды. Қалыптасқан жағдай мүдделер қайшылығына әкелуде, өйткені "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ бір уақытта қадағалау және бақылау функциялары бар тапсырыс беруші ретінде де, іске асыру үшін жауапты мердігер ретінде де болып отыр.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ 2015 жылғы 15 қаңтарда "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ-ның басқаруына берілді, ал ол өз кезегінде "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының еншілес компаниясы болып табылады. Мемлекет басшысы Н.Ә.Назарбаевтың тапсырмаларына сәйкес "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ базасында халықаралық деңгейдегі мультимодальдық көлік-логистикалық холдинг қалыптасады.
Бүгінгі күннің өзінде "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ теміржол және теңіз тасымалдарын жүзеге асырады, көлік-логистикалық орталықтардың, сондай ақ теңіз порты, әуежай және автожол инфрақұрылымының қызметтерін жүзеге асырады. "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ "Қорғас − Шығыс қақпасы" еркін экономикалық аймақ операторы болды, оның сенімгерлік басқаруына "Қорғас" халықаралық шекарамаңы ынтымақтастық орталығы, Ақтау халықаралық теңіз сауда порты және "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ тапсырылды.
Бәсекелестікті күшейту жағдайында жаһандық нарықта өз орнын табу үшін "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ көрсететін көлік-логистикалық қызметтерінің қолжетімділігі, уақтылы және жылдам жеткізу, сенімділігі (сақталуы және қауіпсіздігі), қызметтердің сапалы сипаттамаларына сәйкес тарифтердің икемділігі, қосымша сервис сияқты клиенттердің талаптарына сәйкес келуін қамтамасыз етуі тиіс.
Басқару жүйесі
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ басқару жүйесі функционалдық және дивизиондық қағиттар бойынша құрылған және жауапкершілік орталықтарының деңгейін ескеретін иерархиялық архитектурасы бар:

АО "НК "ҚазАвтоЖол" создано постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 февраля 2013 года № 79 в качестве Национального оператора по управлению автодорогами республиканского значения.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" к полномочиям АО "НК "ҚазАвтоЖол" относится реализация бюджетных инвестиционных проектов по развитию сети автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения на основании государственного задания. Национальный оператор предоставляет услуги по организации строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения в рамках выполнения государственного задания.
АО "НК "ҚазАвтоЖол" также несет ответственность за управление платными дорогами, в том числе за сборы от платности и их содержание. В настоящее время для действующих 211 км платной дороги АО "НК "ҚазАвтоЖол" приняло ДЭУ и ДЭПы РГП "Казахавтодор", которые сейчас организованы в дирекцию платных дорог, осуществляющую содержание дорог за счет доходов от платности. Сложившаяся ситуация приводит к конфликту интересов, поскольку АО "НК "ҚазАвтоЖол" одновременно действует как заказчик с функциями надзора и контроля, так и подрядчик, ответственный за реализацию.
В январе 2015 года АО "НК "ҚазАвтоЖол" было переведено под управление в АО "НК "Қазақстан темір жолы", которая, в свою очередь, является дочерней компанией акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына". В соответствии с поручениями Главы государства Назарбаева Н.А на базе АО "НК "Қазақстан темір жолы" формируется мультимодальный транспортно-логистический холдинг международного уровня.
Уже сегодня АО "НК "Қазақстан темір жолы" осуществляет железнодорожные и морские перевозки, оказывает услуги транспортно-логистических центров, а также морской портовой, аэропортовой и автодорожной инфраструктуры. АО "НК "Қазақстан темір жолы" стало оператором свободной экономической зоны "Хоргос - Восточные ворота", в ее доверительное управление переданы акционерное общество "Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос", Актауский международный морской торговый порт и АО "НК "ҚазАвтоЖол".
В условиях усиления конкуренции для занятия своей ниши на глобальном рынке АО "НК "Қазақстан темір жолы" должно обеспечить соответствие оказываемых ею транспортно-логистических услуг требованиям клиентов, таким как: доступность, своевременность и скорость доставки, надежность (сохранность и безопасность), гибкость тарифов в соответствии с качественными характеристиками услуг, дополнительный сервис.
Система управления
Система управления АО "НК "ҚазАвтоЖол" построена по функциональному и дивизиональному принципам и имеет иерархическую архитектуру, учитывающую уровни центров ответственности:

1) "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның басқару деңгейі;
2) желілік басқару деңгейі;
3) өңірлік басқару деңгейі.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ басқару шеңберінде стратегиялық басқару жүзеге асырылады және корпоративтік басқарудың негіздері мен қағидаттары қалыптасады.
Аталған деңгейдің негізгі (шешуші) қатысушылары мыналар болып табылады:
1) жалғыз акционер;
2) "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ Директорлар кеңесі;
3) "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ Басқармасы;
4) "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ жоғарғы басшылығы және менеджмент.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ жалғыз акционері "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ болып табылады, ол "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру және қызметінің ашықтығын арттыру мәселелерімен жұмыс істейді.
Осыған байланысты үздік практика бағдарлана отырып, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ басқарушылық және де операциялық сегменттерде шешуші процестерін қайта қарады және менеджменттің күштерін бір нүктеге тоғыстыруға және басқаруды арттыруға мүмкіндік беретін құрылым мен бизнес-процестерді құрды.
Корпоративтік басқару
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-да корпоративтік басқару жалғыз акционер, Директорлар кеңесі мен Басқарма арасындағы қарым-қатынастар жиынтығы болып табылады, олар компанияның қызметін басқаруды және бақылау жасауды қамтамасыз етеді.
"Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ-ны корпоративтік басқару мынадай негізгі актілермен:
1) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен;
2) "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ Жарғысымен;
3) Корпоративтік этика кодексімен;
4) Директорлар кеңесі туралы ережемен;
5) "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ Басқармасы туралы ережемен реттеледі.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ны корпоративтік басқарудың мақсаттары мен қағидаттары "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ Корпоративтік басқару кодексінде баяндалған.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат
Қазақстанның дамыған 30 елдің қатарына қосылуы іскерлік этика мен бизнесті адал жүргізудің қазіргі заманғы қағидаттарын сақтаған жағдайда ғана мүмкін болады.
Іскерлік этиканың жоғары стандарттарын ұстаушылық "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ корпоративтік мәдениетінің ажырамас бөлігі болып табылады. Шыншылдық, әділдік, сенімділік және кәсібилік – бұл ең алдымен бағаланатын қасиеттер.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ сыбайлас жемқорлықтың кез келген көрінісіне "мүлдем төзбеушілік" қағидатын ұстанады және қызметкерлердің сыбайлас жемқорлық туралы мәлімет алу деңгейін арттырады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясаттың мақсаттары мен қағидаттары "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының сыбайлас жемқорлыққа қары іс-қимылы жөніндегі бағдарламасында жазылған.
Қызмет түрлерін талдау
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ жүзеге асыратын процестер мындай негізгі қызметтің негізгі түрлері бойынша топтастырылған:

1) уровень управления АО "НК "ҚазАвтоЖол";
2) уровень сетевого управления;
3) уровень регионального управления.
В рамках управления АО "НК "ҚазАвтоЖол" осуществляется стратегическое управление и закладываются основы и принципы корпоративного управления.
Основными (ключевыми) участниками данного уровня являются:
1) единственный акционер;
2) Совет директоров АО "НК "ҚазАвтоЖол";
3) правление АО "НК "ҚазАвтоЖол";
4) руководство и менеджмент АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Единственным акционером АО "НК "ҚазАвтоЖол" является АО "НК "Қазақстан темір жолы", которое работает над вопросами усовершенствования системы корпоративного управления и повышения прозрачности деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол".
В связи с этим, ориентируясь на лучшую практику, АО "НК "ҚазАвтоЖол" пересмотрело ключевые процессы, как в управленческом, так и операционном сегментах и выстроила структуру и бизнес-процессы, позволяющие сфокусировать усилия менеджмента и повысить управляемость.
Корпоративное управление
Корпоративное управление в АО "НК "ҚазАвтоЖол" представляет собой совокупность отношений между единственным акционером, Советом директоров и правлением, которые обеспечивают управление и контроль над деятельностью компании.
Корпоративное управление АО "НК "ҚазАвтоЖол" регулируется следующими основными актами:
1) Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
2) Уставом АО "НК "ҚазАвтоЖол";
3) Кодексом корпоративной этики;
4) Положением о Совете директоров;
5) Положением о правлении АО "НK "Қазақстан темір жолы".
Цели и принципы корпоративного управления АО "НК "ҚазАвтоЖол" изложены в Кодексе корпоративного управления АО "НК "Қазақстан темір жолы".
Антикоррупционная политика
Вхождение Казахстана в число 30-ти наиболее развитых стран мира возможно лишь при соблюдении современных принципов деловой этики и добросовестного ведения бизнеса.
Приверженность высоким стандартам деловой этики является неотъемлемой частью корпоративной культуры АО "НК "Казавтожол". Честность, справедливость, надежность и профессионализм - это качества, которые ценятся прежде всего.
АО "НК "Казавтожол" придерживается "нулевой" терпимости к любым проявлениям коррупции и повышает уровень осведомленности сотрудников о коррупционных правонарушениях.
Цели и принципы антикоррупционной политики изложены в Программе по противодействию коррупции акционерного общества "Национальная компания "ҚазАвтоЖол".
Анализ видов деятельности
Основные процессы, осуществляемые АО "НК "ҚазАвтоЖол", сгруппированы по следующим основным видам деятельности:

1) мемлекеттік тапсырма шеңберінде не болмаса тартылған инвестициялардың есебінен бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жөнінде қызметтер көрсету;
2) ақылы автомобиль жолдары қызметтерін көрсету.
Төмендегі суретте "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ процестерінің моделі көрсетілген.
4-сурет. "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ компаниялар тобы процестерінің моделі.
Көліктік-пайдаланудың жай-күйі
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдары желісінің ұзындығы 2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 23 909 км құрайды және 62 % III техникалық санаттағы жолдардан тұрады. Автомобиль жолдарының көп бөлігі 6 тонналы осьтік жүктемеге жобаланған.
2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикалық маңызы бар автомобиль жолдары желісінің жағдайы мынадай: жақсы – 42,6 %; қанағаттанарлық – 39,7 %; қанағаттанарлықсыз – 17,7 %.
Ақаусыз күтіп-ұстау сапасының жиынтық "кешендік" көрсеткіші автомобиль жолдары желісі жағдайының алдыңғы жылмен салыстырғанда жақсарғанын көрсетіп отыр, бұл көрсеткіш 2015 жылмен (73,4 %) салыстырғанда 7 % артқан (2016 жылы - 78,7 %).
Инженерлік құрылыстардың жай-күйі
Республикалық маңызы бар жолдар желісіндегі автомобиль жолдары көпірлері мен жол өтпелерінің көлік-пайдалану жағдайы да күрделі әрі маңызды болып отыр. 1284 көпірдің 50 % (немесе 646 бірлік) ақауы бар көпірлер, 318 көпір күрделі жөндеуді қажет етеді, сондай-ақ 28 % су өткізгіш құбырдың (4028 бірлік) ақауы бар.
Жөндеуаралық мерзімнен артта қалу
Орташа және күрделі жөндеу жұмыстары едәуір кешіктіріліп жүргізілуде (автожол желісі ұзындығының жартысына дейін), ол автомобиль жолдары саласының даму бағдарламасының шеңберінде реконструкция жүргізу нәтижесінде бірте - бірте азаюда.
Автомобиль жолдары шеңберінде жөндеу бойынша жұмыс көлемінің ұлғаюына қарамастан, көктемдегі қарап - тексерудің нәтижелері бойынша жүру бөлігінің жабындысы бұзылған автомобиль жолдары километрлерінің шегі әлі де жоғары, себебі күрделі жұмысты талап ететін, бүлінуге жақын километрлер саны 5986 км немесе республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жалпы желісінің 27 %, орташа жөндеуді талап ететіні – 5 713,6 км немесе 26 %, ағымдағы жөндеуді талап ететіні – 7451,2 км немесе 34 % құрайды. Өткен жылдың күзімен салыстырғанда күрделі жөндеуді талап ететін жолдардың ұзындығы 244,9 км азайды.
Негізінен, күрделі және орташа жөндеуі күтіліп тұрған жолдарда қызмет көрсетудің де артта қалуы байқалады. Бұл артта қалуды жоюға бюджеттен бөлінетін ағымдағы қаржы жеткіліксіз, сондықтан жолдардың жағдайы күннен-күнге төмендеп, реконструкциялауды қажет етеді.
Сыртқы және ішкі ортаны талдау нәтижелері "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның мықты және әлсіз тұстарын, сондай-ақ қатерлері мен мүмкіндіктерін атап көрсетуге мүмкіндік берді, олар 4-кестеде келтірілген.
4-кесте. SWOT-талдау
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ
Мықты тұстары
Әлсіз тұстары
Қазақстан Республикасының Ұлттық операторы мәртебесі.
Бүкіл Қазақстан бойынша автомобиль жолдарына қол жеткізуге болады.
Мемлекеттік қолдаудың болуы.
Реттелмейтін секторда қызмет ету
"Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ сенімгерлік басқаруында болу.
Нарықты қамту.
Жол қызметтерін көрсету бойынша қызметтерді сатып алуды ұйымдастыруда Қазақстан Республикасының басым жағдайы.
Мемлекеттік бюджетке тәуелділік.
Клиентке бағдарланудың жеткіліксіздігі.
АТ-технологиялар мен бизнес-процестердің толық ықпалдаспауы.
Еңбек өнімділігі деңгейінің жеткіліксіздігі.
Инновациялар мен процестерді автоматтандыруды енгізу деңгейінің жеткіліксіздігі.
Төмен тұрған басқару деңгейлерінде ынталандырудың, бастамашылықтың және жауапкершіліктің болмауы.
Мүдделі тұлғалардың ("стейкхолдерлер") көп болуы себебінен қызмет құрылымының күрделі болуы, бұл негізгі шешімдердің жедел қабылдануын қиындатады.
Жол-құрылыс жұмыстарының, жолдарды жөндеу және күтіп-ұстаудың сапасы үшін жауаптының ролін орындауға қажетті ресурстардың болмауы.
Мүмкіндіктер
Қатерлер
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау және жөндеу кезінде озық технологияларды пайдалану.
Республикалық манызды бар автомобиль жолдарында ақы төлеуден түскен алымның есебінен автомобиль жолдарын ақаусыз күтіп-ұстау мүмкіндігі.
Операциялық және күрделі шығындарды оңтайландыру әлеуеті, өнімділікті арттыруды.
Транзиттік тасымалдарды және басқаларын қоса алғанда, келешек инфрақұрылым арқылы ұсынылатын қызметтер спектрін кеңейту қабілеті.
Еуразиялық экономикалық қауымдастық шеңберінде жаңа нарыққа шығу мүмкіндігі.
Тұтынушылардың қосымша топтарына қызмет көрсету, жаңа нарық сегменттерін енгізу мүмкіндігі.
Инвестициялық жобаларды қаржыландыру жеткіліксіздігінің салдары.
Мердігерлердің сапасыз жөндеуінің салдары.
Автомобиль жолдарын "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның балансына берген кезде бағаны заңнамалық реттеу.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қызметі туралы теріс жариялылық себебінен беделдің төмендеуі.
Қазақстан Республикасы экономикасының және негізгі сауда әріптестерінің экономикасының өсу қарқынының бәсеңдеуі.
Қорытынды
Экономика, қоғам және мемлекет автомобиль жолдары саласына қазіргі заманға сай талаптар қояды, олар саланың ағымдағы жай-күйі кезінде қамтамасыз етілмейді.
Сала алдында автомобиль жолдары сапасының көрсеткішін (Ғаламдық сапа индексі) және елдің транзиттік әлеуетін арттыру бойынша күрделі міндет тұр, оларға тек қана қоғамның негізгі стейкхолдерлерімен синергияда ғана қол жеткізу мүмкін.
Саланың және экономиканың тұтас дамуын қамтамасыз ету, қызметтердің тиімділігі мен сапасын арттыру, активтерді жаңартуға инвестицияларды тарту үшін саланың экономикалық моделін және институционалдық құрылымын реформалау жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру қажет.
Қатерлерді барынша азайту және мүмкіндіктерді іске асыру үшін "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның белгілінген тәртіпте балансына республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын беру, жол активтерін басқарудың жаңа жүйесін енгізу, уәкілетті органмен, жалғыз акционермен және тұтынушылармен өзара тиімді іс-қимылды реттеу, жобалау тәсілін және үздіксіз жақсарту (инновациялар) жүйесін енгізу қажет.

1) предоставление услуги по реализации бюджетных инвестиционных проектов в рамках государственного задания либо за счет привлеченных инвестиций;
2) предоставление услуги платных автомобильных дорог.
На нижеследующем рисунке представлена модель процессов АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Рисунок 4. Модель процессов группы компаний АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Транспортно-эксплуатационное состояние
Протяженность сети автомобильных дорог республиканского значения по состоянию на 1 января 2017 года составляет 23909 км и на 62 % состоит из дорог III-й технической категории. Большая часть автомобильных дорог запроектирована на 6-тонную осевую нагрузку.
Так на 1 января 2017 года состояние сети автодорог республиканского значения выглядит следующим образом: хорошее - 42,6 %; удовлетворительное - 39,7 %; неудовлетворительное - 17,7 %.
Суммарный "комплексный" показатель качества бездефектного содержания показал, что состояние сети автодорог улучшилось по сравнению с предыдущим годом и данный показатель увеличился на 7 % (2016 год - 78,7 %) по сравнению с 2015 годом (73,4 %).
Состояние инженерных сооружений
Не менее сложной и серьезной проблемой является транспортно-эксплуатационное состояние автодорожных мостов и путепроводов на сети дорог республиканского значения. Из 1284 мостов 50 % мостов с дефектами (или 646 шт), 318 требуют капитального ремонта, также 28 % водопропускных труб имеют дефекты (4028 шт.).
Отставание межремонтных сроков
Средний и капитальный ремонты выполняются со значительным отставанием (примерно на половине протяженности сети автодорог), которое постепенно сокращается в результате проведения реконструкции в рамках программы развития автодорожной отрасли.
Несмотря на увеличение объемов работ по ремонту автодорог, уровень километров автодорог с неисправным покрытием проезжей части по результатам осеннего осмотра по-прежнему высокий, так количество километров в стадии разрушения, требующих капитального ремонта, составляет 5 986 км или 27 % от общей сети автодорог республиканского значения, требующих среднего ремонта - 5713,6 км или 26 %, текущего ремонта - 7451,2 км или 34 %. По сравнению с осенью прошлого года протяженность дорог, требующих капитального ремонта, уменьшилась на 244,9 км.
Следовательно, отставание в обслуживании состоит в основном из дорог, ожидающих капитального и среднесрочного ремонта. Текущих бюджетных ассигнований недостаточно для устранения этого отставания и в результате все больше и больше дорог ухудшается до такой степени, что они нуждаются в реконструкции.
Результаты анализа внешней и внутренней среды позволили выделить сильные и слабые стороны АО "НК "ҚазАвтоЖол", а также угрозы и возможности, которые приведены в таблице 4.
Таблица 4. SWOT-анализ
АО "НК "ҚазАвтоЖол"
Сильные стороны
Слабые стороны
Статус Национального оператора Республики Казахстан.
Автомобильные дороги доступны по всему Казахстану.
Наличие государственной поддержки.
Функционирование в нерегулируемом секторе.
Нахождение в доверительном управлении АО "НК "Қазақстан темір жолы".
Охват рынка.
Доминирующее положение в Республике Казахстан по организации закупок услуг дорожной деятельности.
Зависимость от государственного бюджета.
Недостаточная ориентация на клиента.
Неполная интеграция ИТ-технологий и бизнес-процессов.
Недостаточный уровень производительности труда.
Недостаточный уровень внедрения инноваций и автоматизации процессов.
Отсутствие мотивации, инициативы и ответственности у нижестоящих уровней управления.
Сложная структура деятельности из-за большого количества заинтересованных лиц ("стейкхолдеров"), что осложняет оперативное принятие ключевых решений.
Отсутствие необходимых ресурсов для выполнения роли ответственного за качество дорожно-строительных работ, ремонта и содержания дорог.
Возможности
Угрозы
Использование передовых технологий при строительстве, реконструкции и ремонте автомобильных дорог республиканского значения.
Возможность бездефектного содержания автодорог за счет сборов от платы на автодорогах республиканского значения.
Потенциал оптимизации операционных и капитальных затрат, повышения производительности.
Способность расширения спектра предоставляемых услуг посредством будущей инфраструктуры, включая транзитные перевозки и прочее.
Возможность выхода на новые рынки в рамках Евразийского экономического сообщества.
Возможности обслуживания дополнительных групп потребителей, ввода новых рыночных сегментов.
Последствия недостатка финансирования инвестиционных проектов.
Последствия некачественного ремонта подрядчиками.
Законодательное регулирование цены при передаче автодорог на баланс АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Снижение репутации по причине отрицательной гласности о деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Замедление темпов роста экономики Республики Казакстан и основных торговых партнеров.
Выводы
Экономика, общество и государство предъявляют к автодорожной отрасли современные требования, которые не могут быть обеспечены при текущем состоянии отрасли.
Перед отраслью стоит сложная задача по повышению показателя качества автодорог (Глобальный индекс качества) и транзитного потенциала страны, которые достижимы только в синергии с основными стейкхолдерами общества.
Для обеспечения развития отрасли и экономики в целом, повышения эффективности и качества услуг, привлечения инвестиций в обновление активов необходимо реализовать комплекс мероприятий по реформированию экономической модели и институциональной структуры отрасли.
Для минимизации угроз и реализации возможностей необходимо в установленном порядке передать автодороги республиканского значения на баланс АО "НК "ҚазАвтоЖол", внедрить новую систему управления дорожными активами, наладить эффективное взаимодействие с уполномоченным органом, единственным акционером и потребителями, внедрить проектный подход и систему непрерывных улучшений (инновации).

2. Миссиясы және пайымы
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 261 қаулысымен.
Автомобиль жолдары ел экономикасының басты инфрақұрылымы болып табылады және экономика субъектілерінің, мемлекеттік органдардың және "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ кең ауқымының мүдделеріне қатысты болады. "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ саланың негізгі қатысушысының бірі бола отырып, мүдделі тараптардың қалауын ескеруге тиіс.
5-сурет. "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ мақсаттарының теңгерімделген картасы
Осыған байланысты теңгерімделген көрсеткіштер жүйесінің әдіснамасы негізінде басты стейкхолдерлер үшін қаржы, қызметтер сапасы, процестер және әлеует перспективалары бойынша мақсаттар қалыптастырылды (5-суретті қараңыз).
Осылайша, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ миссиясы мен мақсатты пайымы мынадай болады:
Миссиясы
Біз, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ, жол-көлік инфрақұрылымы нарығында мемлекеттің бірыңғай операторы, біздің жолдарды тұтынушыларға жолдың бойында сервистік қызметтердің жоғары деңгейін көрсете отырып, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалыс мүмкіндігін қамтамасыз етеміз.
Біздің көзқарасымыз бен Жоспарымыз қызметімізді біртіндеп және үздіксіз жақсарту әрі дамыту арқылы өзіміз ұмтылатын болашаққа бастайды.
Пайымы
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ мемлекеттің тапсырмасы бойынша республикалық автомобиль жолдарын басқаруды жүзеге асыратын болады;
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ мемлекеттің тапсырмасы бойынша автомобиль жолдары саласын дамытуға жәрдемдесетін болады;
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ корпоративтік басқарудың ең үздік әлемдік практикасының талаптарына сәйкес басқарушылық менеджменттің жоғары стандарттарына жауап беретін болады.
Біз қызмет ететін сала, көлік автомобилі қызметтерінің либералды нарығы болып табылады. Кемсітпеушілік негізде автомобиль жолы желісі қызметтерін пайдаланатын тасымалдаушылардың қызмет етуі үшін жағдайлар жасалған.
Біздің қызметтер автомобиль жолы инфрақұрылымына және ілеспе сервиске қол жеткізуге клиенттердің дамып келе жатқан қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған. Біз нарықтың түрлі сегменттерінде "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның жоғары бәсекеге қабілеттілігі мен көшбасшылық позицияларын қамтамасыз ететін басты құзыреттерді құруға және дамытуға ниеттіміз.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның ұмтылыстары инфрақұрылымның жоғары техникалық стандарттарына, басқарушылық және өндірістік процестерге және қызметкерлердің жоғары кәсіби деңгейіне қол жеткізу арқылы әлемнің автомобиль жолдары компаниялары арасында көлік қызметтерінің сапасы мен тиімділігі бойынша көшбасшылыққа қол жеткізуге бағытталған. Үнемі жақсартылып отыратын қауіпсіздік, сапа, экономикалық тиімділік, басқару жүйесінің ашықтығы, клиенттермен өзара қатынасы процестерінің көрсеткіштері "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ға ішкі және сыртқы ресурстарын жұмылдыруға және Қазақстанда, сондай-ақ одан тысқары жерлерде көлік саласындағы ең батыл бизнес-жобаларды жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-да бизнес-процестерді жетілдірумен қатар корпоративтік мәдениетті өндіріске және шығындарды ұлғайтуға бағдарланғаннан тұтынушыларға және табысты ұлғайтуға бағдарланғанға трансформациялау жүргізілетін болады. Персонал міндеттерінің деңгейі және өзара жауапкершілік автожолшылардың жоғары кәсіби қауымдастығын қалыптастырудың негізі болады.

2. Миссия и видение
Сноска. Раздел 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.04.2022 № 261.
Автомобильные дороги являются ключевой инфраструктурой экономики страны и затрагивают интересы широкого круга субъектов экономики, государственных органов и АО "НК "ҚазАвтоЖол" в целом. АО "НК "ҚазАвтоЖол", являясь одним из основных участников отрасли, должно учитывать ожидания заинтересованных сторон.
Рисунок 5. Сбалансированная карта целей АО "НК "ҚазАвтоЖол"
В связи с этим на основе методологии системы сбалансированных показателей сформулированы цели для ключевых стейкхолдеров по перспективам - финансы, качество услуг, процессы и потенциал (см. рис. 5).
Таким образом, миссия и целевое видение АО "НК "ҚазАвтоЖол" будут звучать следующим образом:
Миссия
Мы, АО "НК "ҚазАвтоЖол", единый оператор государства на рынке дорожно-транспортной инфраструктуры, обеспечиваем пользователям наших дорог возможность безопасного и комфортного передвижения, предоставляя на всем протяжении пути высокий уровень сервисных услуг.
Наш взгляд и наш План устремлены в будущее, к которому мы стремимся через последовательное и непрерывное улучшение и развитие нашей деятельности.
Видение
АО "НК "ҚазАвтоЖол" будет осуществлять управление республиканскими автодорогами по поручению государства;
АО "НК "ҚазАвтоЖол" по поручению государства будет содействовать развитию автодорожной отрасли;
АО "НК "ҚазАвтоЖол" будет отвечать высоким стандартам управленческого менеджмента в соответствии с требованиями лучшей мировой практики корпоративного управления.
Отрасль, в которой мы функционируем, представляет собой либерализованный рынок транспортных автомобильных услуг. Созданы условия для функционирования перевозчиков, которые пользуются услугами автодорожной сети на недискриминационной основе.
Наши услуги направлены на удовлетворение развивающихся потребностей клиентов в доступе к автодорожной инфраструктуре и сопутствующем сервисе. Мы намерены совершать и развивать ключевые компетенции, обеспечивающие высокую конкурентоспосбность и лидирующие позиции АО "НК "ҚазАвтоЖол" на разных сегментах рынка.
Стремления АО "НК "ҚазАвтоЖол" направлены на достижение лидерства по качеству и эффективности транспортных услуг среди автодорожных компаний мира посредством достижения высоких технических стандартов инфраструктуры, управленческих и производственных процессов и высокого профессионального уровня работников. Постоянно улучшаемые показатели безопасности, качества, экономической эффективности, прозрачности системы управления, процессов взаимоотношений с клиентами позволяют АО "НК "ҚазАвтоЖол" мобилизовывать внутренние и внешние ресурсы и осуществлять самые смелые бизнес-проекты в транспортной отрасли, как в Казахстане, так и за его пределами.
Наряду с совершенствованием бизнес-процессов в АО "НК "ҚазАвтоЖол" произойдет трансформация корпоративной культуры от ориентированной на производство и увеличение затрат к ориентированной на потребителей и увеличение прибыли. Уровень задач персонала и взаимная ответственность станут основой формирования высокопрофессионального сообщества автодорожников.

3. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің негізгі көрсеткіштері және күтілетін нәтижелері (1-қосымша, 1.1-қосымша)
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 261 қаулысымен.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның көрсетілетін қызметтері жалғыз акционердің, мемлекеттің қажеттіліктерін және ақылы автожолдар клиенттерінің ілеспе сервиске өсіп келе жатқан қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталатын болады. "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ жоғары бәсекеге қабілеттілікті және нарықтың әртүрлі сегменттерінде көшбасшылық позицияларды қамтамасыз ететін түйінді құзыреттерді жасауға және дамытуға ниетті. Осылайша, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның жоспары көрсетілетін қызметтердің құнын, тиімділігін, сапасын арттыруға және басқаруға назар аударады.
Жүргізілген талдаудың қорытындылары бойынша "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ стратегиялық мақсаттарының тиімді қол жеткізу және мақсатты пайымдауы үшін негізгі стратегиялық даму бағдарлары белгіленген:
1) экономикалық қызмет тиімділігін арттыру;
2) мүдделі тараптардың, әріптестердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және клиенттік базаны кеңейту;
3) қызметтер көрсетудің тұрақтылығын қамтамасыз ету;
4) жоғары кәсіби мамандардың ынталы командасын құру.
Стратегиялық бағыттардың әрқайысысы үшін мақсаттар құрылған, оларға қол жеткізу "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ стратегиялық ниеттерін жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
1-стратегиялық бағыт – Қаржы
Мақсаты: Экономикалық тиімділікті арттыру
Осы бағыт шеңберінде "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қолданыстағы қызметтерді жетілдіретін және жаңа қызмет көрсетудің жаңа түрлерін көрсетуге бағытталған жаңа процестерді қалыптастыратын (өндірістік, басқарушылық), клиентке бағдарланған технологиялар енгізеді.
Бұған қоса, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ өндірістік процестердің қауіпсіздік деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді, экологиялық аспектілерді барынша азайтады, жеткізушілермен өзара қарым-қатынас процесін жақсартады және өндірістік құралдарды жаңғырту және дамыту жөніндегі шараларды жүзеге асырады.
1-міндет. Қызметтің пайдалылығын қамтамасыз ету
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның рентабельділігін қамтамасыз ету бойынша жалғыз акционер алдындағы міндеттемесі "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның операциялық қызметінің шығынсыз деңгейін сақтау менеджментін ынталандырады.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ қызметінің жол-көліктік инфрақұрылымын дамыту және ұстау бойынша бірыңғай оператор құру үшін зәкірлі стратегиялық инвесторларды тартуға байланысты екенін ескере отырып, сенімгерлік басқару шарты шеңберінде мемлекеттік кепілдікпен тартылған мемлекеттік емес қарыздар бойынша шығындар республикалық бюджеттен толығымен өтелетін болады.
Сонымен қатар, инвестициялық тартымдылықты арттыру және қарыз капиталы бойынша қолайлы жағдайларға қол жеткізу бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Күтілетін нәтижелер – 2022 жыл:

3. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты (приложение 1, приложение 1.1)
Сноска. Раздел 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.04.2022 № 261.
Услуги АО "НК "ҚазАвтоЖол" будут направлены на удовлетворение потребностей единственного акционера, государства и развивающихся потребностей клиентов платных автодорог в сопутствующем сервисе. АО "НК "ҚазАвтоЖол" намерено совершать и развивать ключевые компетенции, обеспечивающие высокую конкурентоспособность и лидирующие позиции на разных сегментах рынка. Таким образом, План АО "НК "ҚазАвтоЖол" фокусируется на повышении стоимости, эффективности, качестве услуг и управления.
По итогам проведенного анализа для эффективного достижения стратегических целей и целевого видения АО "НК "ҚазАвтоЖол" определены основные стратегические ориентиры развития:
1) повышение эффективности экономической деятельности;
2) удовлетворение потребностей заинтересованных сторон, партнеров и расширение клиентской базы;
3) обеспечение стабильности оказания услуг;
4) создание высокопрофессиональной мотивированной команды специалистов.
Для каждой из стратегических направлений сформированы цели, достижение которых позволит осуществить стратегические намерения АО "НК "Қазақстан темір жолы".
Стратегическое направление 1 - Финансы
Цель: Повышение экономической эффективности
В рамках данного направления АО "НК "ҚазАвтоЖол" внедрит клиентоориентированные технологии, которые улучшат существующие услуги и сформируют новые процессы (производственные, управленческие), нацеленные на оказание новых видов услуг.
Наряду с этим АО "НК "ҚазАвтоЖол" обеспечит повышение уровня безопасности производственных процессов, минимизирует экологически аспекты, улучшит процесс взаимоотношений с поставщиками и планомерно будет осуществлять мероприятия по модернизации и развитию производственных средств.
Задача 1. Обеспечение рентабельности деятельности
Обязательства АО "НК "ҚазАвтоЖол" перед единственным акционером по обеспечению рентабельности стимулируют менеджмент сохранять уровень безубыточности операционной деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Учитывая, что деятельность АО "НК "ҚазАвтоЖол" связана с привлечением якорных стратегических инвесторов для создания единого оператора по содержанию и развитию дорожно-транспортной инфраструктуры, расходы по привлекаемым негосударственным займам под государственную гарантию в рамках договора доверительного управления полностью будут возмещаться из республиканского бюджета.
Также будет проводиться работа по повышению инвестиционной привлекательности и достижению наилучших условий по заемному капиталу.
Ожидаемые результаты - 2022 год:

EBITDA margin − 0,03 % кем емес;
Ағымдағы өтімділік коэффициенті – 1,0 кем емес.
5-кесте. Тәуекелдерді басқару жүйесі
Р/с
Ықтимал қауіп
Тәуекелдің сипаты және олардың салдарлары
Осы тәуекелдің алдын алу және ол туындаған жағдайда "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның әрекет етуі жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
1
2
3
4
1
Компания саланың жеткіліксіз қаржыландыру тәуекеліне ұшырауы мүмкін
Тәуекел – мемлекеттік бюджеттен қаражат көлемінің жеткіліксіз болуы, сондай-ақ баламалы қаржыландыру қорларының болмауы.
Салдар – Қоғамды одан әрі қайта құрылымдау арқылы мамандар штатының қысқаруы
Қызмет нәтижелерінің макроэкономикалық көрсеткіштердің өзгеруіне сезімталдығына талдау жүргізу және қолайсыз өзгерістер жағдайына ден қою сценарийлерін әзірлеу.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ баламалы сценарийлерін әзірлеу.
Баламалы даму инвестициялық бағдарламасын әзірлеу.
Автожол саласының заңнамалық базасын өзгерту.
2
ХҚИ және ЕДБ қарыздары бойынша валюталық тәуекел
Қаржылық, шикізат нарықтарының өзгеруі.
Мұнай бағаларының, ресей рублінің АҚШ долларына қатысты бағамының өзгеруі.
АҚШ Федералдық резервтік жүйесі (ФРЖ), LIBOR мөлшерлемесінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің өзгеруі.
Теңгенің құнсыздануы. Бағамдық айырмашылық жөніндегі шығындар бойынша шығыстардың өсуі
Қарыз алынған валюта бағамдарының ауытқуын мониторингілеу.
Валюталық тәуекелдерді хеджирлеу.
3
ХҚИ және ЕДБ қарыздары бойынша пайыздық тәуекел
Қаржылық, шикізат нарықтары конъюнктурасының өзгеруі. ФРЖ, LIBOR мөлшерлемесінің, Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің өзгеруі. Контрагенттердің дефолты.
Банк-контрагенттің дефолты.
Қаржылық, шикізат нарықтары конъюнктурасының өзгеруі. Сыйақының құбылмалы мөлшерлемесі бар қарыздар бойынша пайыздық төлемдер бойынша шығыстардың ұлғаюы.
Уақытша бос ақшаны (УБА) депозиттерге орналастырған кезде кірісті төмендету. Дебиторлық берешек резервтерінің өсуі.
Инвестициялық жобалардың іске асырылмауы.
Жеткізушілер алдындағы міндеттемелерді дер кезінде орындамау.
Пайыздық тәуекелді мониторингілеу және бағалау.
LIBOR мөлшерлемесін және ҚР Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесін мониторингілеу.
2-стратегиялық бағыт – Клиенттер
Мақсат: Мүдделі тараптардың қажеттіліктерін қанағаттандыру және клиенттік базаны кеңейту
1-міндет. Көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру және спектрін кеңейту
Клиенттерге қажет сапада талап етілетін көлемде қызметтер көрсету, бар тұтынушыларды сақтау және жаңаларын тарту мақсатында "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның бар клиенттерін сақтауға және жаңаларын тартуға жәрдемесетін қызметтер кешенін ұсыну арқылы сату өсімі әлеуетін басқаруды реттеу ниеті бар.
Бұл үшін бизнес-стратегиялар шеңберінде мақсатты тұтынушылар (технологиялық) сипаттамалары және нарықтың тиісті сегменттері бойынша қызметтерге талдау жүргізіледі және жүйелендірілетін болады. Осыдан бүкіл ұйымдастырушылық қызметті (құрылымды, басқарушылық, өндірістік және қосалқы процестерді) ауқымды түрде трансформациялау қажеттілігі туындайды.
Жиынтық акционерлік құнның өсуін қамтамасыз ету үшін "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ клиентке бағдарлануды арттыру және клиентпен өзара қатынасты басқару жүйесін жетілдіру есебінен табысты арттыруға бағдарланатын болады.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ ұсынылатын қызметтердің ассортиментін кеңейтетін, жүк/жолаушылар автомобиль тасымалдарын дамытуға белсенді түрде жәрдемдесетін болады.
2-міндет. Ұлттық бренд құру
Жаңа клиенттерді тарту, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында жол-көлік инфрақұрылымын күтіп-ұстау және дамыту бойынша бірыңғай оператордың ұлттық брендін құру қажет. Бұл тек қана "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ және оның жалғыз акционері үшін ғана емес, жалпы бүкіл ел үшін оң имидж құрады. Бұл үшін күшті PR-науқанын жүргізу қажет.
Мемлекеттік бюджетке жүктемені төмендетуге бағытталған автожол саласын басқару жүйесін жетілдіру, соның ішінде "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ға республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын беруді ескере отырып, бірыңғай оператор брендін құру және оның 2019 жылы ілгерілеуі үшін қажетті шарт болып табылады.
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойында Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарына сәйкес "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ жаңа бренді белгісі бар жол сервисі объектілері санын арттыру қажет.
Сонымен қатар, жол-көлік инфрақұрылымын, соның ішінде республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойындағы жол сервисі объектілерін дамыту мақсатында "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ үшін Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы және басқа да мүдделі тараптардың сервистің желілік объектілерін салуға, қосымша жабдықтауға, енгізуге және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойындағы жол сервисі объектілерін дамытуға дайын шағын және орта бизнес субъектілерімен, жергілікті және шетел инвесторларының бірлескен жұмысы үшін толық өзара іс-қимылын қамтамасыз ету қажет.
Күтілетін нәтижелер – 2022 жыл:
ақылы автожолдар тұтынушыларының қанағаттану деңгейі – 95 %;
жол сервисі объектілері тұтынушыларының қанағаттану деңгейі – 60 %;
"ҚазАвтоЖол" ұлттық брендін құру - 2019 жылы.
6-кесте. Тәуекелдерді басқару жүйесі
Р/с
Ықтимал қауіп
Тәуекелдердің және олардың салдарының сипаты
Осы тәуекелдің алдын алу және ол туындаған жағдайда компанияның әрекет етуі жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
1
2
3
4
1
Құрылыс салушының объектілерді салған және пайдалануға берген кезде стандарттарды сақтамауы
Стандарттарға сәйкес келмейтін объектілердің құрылысы. "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ имиджіне зиян келтіру.
Мерзімді хабарлау және түгендеу. Жобаларды келісу.
3-стратегиялық бағыт. Процестер.
Мақсат: Қызметтерді көрсету тұрақтылығын қамтамасыз ету
1-міндет. Басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
Басқарудың ашықтығын қамтамасыз ету, жауапкершілік деңгейін, біліктілікті, есеп берушілік пен тиімділікті арттыру үшін "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ басқарудың процестік тәсілін енгізу бойынша жұмыс жүргізілетін болады. Осындай тәсілді енгізу:
корпоративтік басқару жүйесін оңтайландыруға, оны басшылық үшін ашық және сыртқы ортаның өзгерістеріне икемді әрекет етуге;
өндірістік-басқарушылық тізбектің әр кезеңінде басқару тиімділігінің көрсеткіштері мен бағалау өлшемшарттары жүйесін алуға және пайдалануға;
тиімділікті үнемі арттыруға және мүдделі тараптардың (акционер, инвесторлар, персонал, жеткізушілер, қоғам) қызығушылықтарын барынша есепке алу жүйесін құруға;

EBITDA margin - не менее 0,03 %;
Коэффициент текущей ликвидности - не менее 1,0.
Таблица 5. Система управления рисками
№ № п/п
Возможные угрозы
Описание риска и их последствий
Разработка мероприятий по предупреждению данного риска и реагированию АО "НК "ҚазАвтоЖол" в случае его наступления
1
2
3
4
1
Компания может быть подвержена риску недостаточного финансирования отрасли
Риск - недостаточность объема средств из государственного бюджета, а также отсутствие альтернативных источников финансирования.
Последствия - сокращение штата специалистов с дальнейшей реструктуризацией общества.
Проведение анализа и чувствительности результатов деятельности к изменению макроэкономических показателей и разработка сценариев реагирования на случай неблагоприятных изменений.
Разработка альтернативных сценариев развития АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Разработка альтернативной инвестиционной программы.
Изменение законодательной базы автодорожной отрасли.
2
Валютный риск по займам МФИ и БВУ
Изменение конъюнктуры финансовых, сырьевых рынков.
Изменение цен на нефть, курс российского рубля к доллару США.
Изменение ставки Федеральной резервной системы США (ФРС), LIBOR, ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан.
Девальвация тенге. Рост расходов по убыткам по курсовой разнице.
Мониторинг колебания курса валют, в которых получены займы.
Хеджирование валютных рисков.
3
Процентный риск по займам МФИ и БВУ
Изменение конъюнктуры финансовых, сырьевых рынков. Изменение ставки ФРС, LIBOR, ставки рефинансирования Национального Банка.
Дефолт контрагентов.
Дефолт банка-контрагента.
Изменение конъюнктуры финансовых, сырьевых рынков. Увеличение расходов на процентные выплаты по займам с плавающей ставкой вознаграждения.
Снижение доходности при размещении временно-свободных денег (ВСД) на депозиты.
Рост резервов дебиторской задолженности.
Нереализация инвестиционных проектов.
Несвоевременное исполнение обязательств перед поставщиками.
Мониторинг и оценка процентного риска.
Мониторинг ставки LIBOR и ставки рефинансирования Национального Банка.
Стратегическое направление 2 - Клиенты
Цель: Удовлетворение потребностей заинтересованных сторон и расширение клиентской базы
Задача 1. Повышение качества и расширение спектра оказываемых услуг
В целях предоставления клиентам услуг необходимого качества в требуемом объеме, сохранения существующих и привлечения новых пользователей АО "НК "ҚазАвтоЖол" намерено наладить управление потенциалом роста продаж через предоставление комплекса услуг, способствующих удержанию существующих и привлечению новых клиентов.
Для этого в рамках бизнес-стратегий будут произведены анализ и систематизация услуг по целевым потребительским (технологическим) характеристикам и соответствующим сегментам рынка. Отсюда следует необходимость масштабной трансформации всей организационной деятельности (структуры, управленческих, производственных и вспомогательных процессов).
Для обеспечения роста совокупной акционерной стоимости АО "НК "ҚазАвтоЖол" будет ориентировано на повышение прибыльности за счет повышения клиентоориентированности и совершенствования системы управления взаимоотношений с клиентами.
АО "НК "ҚазАвтоЖол" будет расширять ассортимент предоставляемых услуг, активно содействовать развитию грузовых/пассажирских автомобильных перевозок.
Задача 2. Формирование Национального бренда
В целях привлечения новых клиентов, повышения инвестиционной привлекательности АО "НК "ҚазАвтоЖол" необходимо создать национальный бренд единого оператора по содержанию и развитию дорожно-транспортной инфраструктуры. Это создаст положительный имидж не только для АО "НК "ҚазАвтоЖол" и его единственного акционера, но и для страны в целом. Для этого необходимо также проводить мощную PR - кампанию.
Совершенствование системы управления автодорожной отраслью, направленной на снижение нагрузки на государственный бюджет, является необходимым условием для создания и продвижения бренда единого оператора в 2019 году, в том числе с учетом передачи автомобильных дорог республиканского значения АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Повышение количества объектов дорожного сервиса вдоль автомобильных дорог республиканского значения, соответствующих национальному стандарту Республики Казахстан, под знаком нового бренда АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Кроме того, в целях развития дорожно-транспортной инфраструктуры, в том числе объектов дорожного сервиса вдоль автомобильных дорог республиканского значения необходимо обеспечить для АО "НК "ҚазАвтоЖол" в рамках законодательства Республики Казахстан полное взаимодействие местных исполнительных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и других заинтересованных сторон для совместной работы с субъектами малого и среднего бизнеса, местных и зарубежных инвесторов, готовых к строительству, доукомплектованию, внедрению сетевых объектов сервиса и развитию придорожного сервиса вдоль автомобильных дорог республиканского значения в целом.
Ожидаемые результаты - 2022 год:
уровень удовлетворенности пользователей платных автодорог - 95 %;
уровень удовлетворенности пользователей объектов дорожного сервиса - 60 %;
Создание национального бренда "ҚазАвтоЖол" - 2019 год.
Таблица 6. Система управления рисками
№ п/п
Возможные угрозы
Описание риска и их последствий
Разработка мероприятий по предупреждению данного риска и реагированию компании в случае его наступления
1
Несоблюдение стандартов при строительстве и эксплуатации объектов застройщиком
Строительство объектов по несоответствующим стандартам. Нанесение урона имиджу АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Периодическое оповещение и инвентаризация.
Согласование проектов.
Стратегическое направление 3. Процессы
Цель: Обеспечение стабильности оказания услуг
Задача 1. Повышение эффективности системы управления
Для обеспечения большей прозрачности управления, повышения уровня ответственности, квалификации, подотчетности и эффективности в АО "НК "ҚазАвтоЖол" будет проводиться работа по внедрению процессного подхода к управлению. Внедрение такого подхода позволит:
оптимизировать систему корпоративного управления, сделать ее прозрачной для руководства и способной гибко реагировать на изменения внешней среды;
получить и использовать систему показателей и критериев оценки эффективности управления на каждом этапе производственно-управленческой цепочки;
построить систему управления, нацеленную на постоянное повышение эффективности и максимальный учет интересов заинтересованных сторон (акционер, инвесторы, персонал, поставщики, общество);

ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 халықаралық стандарттарына сәйкес "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ басқару жүйесін ретке келтіруге;
құжаттаманы әзірлеу, келісу, бекіту және жүргізу тәртібін және жауапкершілікті нақты айқындауға;
процестердің иелеріне басқару үшін "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ ақпараттық жүйелерінен объективті ақпаратты ұсынуға;
компания ішінде жобаларды басқарудың орталықтандырылған жүйесін құру, нәтижелер мониторингі сапасын және стратегиялық бастамаларды іске асыру жылдамдығын арттыруға мүмкіндік береді.
Сондай-ақ "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ іс-қимылы процестерді автоматтандыру деңгейін арттыруға және инновациялық даму қағидаттарын енгізуге бағытталатын болады.
2-міндет. Технологияны және инфрақұрылымды дамытуға қол жеткізу
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауында еліміздің көлік және транзит әлеуетін толық ашу үшін көрші елдермен үйлесімді іс-қимыл қажет екені атап көрсетілді. Жүктердің еркін транзитін, көлік дәліздерін құру мен оларды жаңғырту ісін қамтамасыз ету керек. Көлік инфрақұрылымын басқаруға, қызмет көрсету деңгейін арттыруға және әкімшілік кедергілерді жоюға ерекше көңіл аудару қажет.
"Экономиканың үшінші жаңғыруының" мақсаты – Қазақстан Республикасының 2050 жылға қарай әлемдегі ең дамыған отыз елдің қатарына кіруін қамтамасыз ету болып табылады, ол үшін экономиканың жыл сайын 5,5 % – 6 % деңгейінде өсуін қамтамасыз ету қажет.
Жоспарланған мақсатты көрсеткіштерге көліктің және инфрақұрылымның өндірістік қуатын арттырудан және жаңартудан ғана емес, сондай-ақ қолданыстағы инфрақұрылым әлеуетін пайдалану тиімділігін арттыру және сервисті жақсарту арқылы да қол жеткізуге болады.
Осыған байланысты, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ ақпараттық-коммуникациялық технологияларын (бұдан әрі – АКТ) дамыту стратегияны ойдағыдай іске асыру үшін қажетті және міндетті шарт болып табылады.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның АКТ саласындағы стратегиялық мақсаттары:
республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында интеллектуалдық көлік жүйесін (бұдан әрі – ИКЖ) енгізу арқылы сервисті жақсарту және әкімшілік кедергілерді жою;
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ техникалық жаңғырту жөніндегі іс-шараларды жүргізу арқылы автожол инфрақұрылымын цифрландыру;
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның барлық бағдарламалық-аппараттық кешендерінің тұрақты, үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
инфрақұрылымның икемділігін толығымен қамтамасыз ету болып табылады.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның АКТ саласындағы мақсатты көрсеткіштері:
тасымалдау процестерінің қауіпсіздігі мен тиімділігін арттыру;
өндірістік емес шығындарды қысқарту;
көлік-коммуникациялық инфрақұрылымының дамуын жылдамдату;
көлік саласында инновациялық технологияларды енгізу үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету болып табылады.
ИКЖ қозғалыс жиілігін толық есепке алуды, қозғалыс жылдамдығын бақылауды және реттеуді, қозғалыстың цифрлық геолокациясын және бейнемониторингін, автоматтандырылған салмақ габариттік бақылауды, метеодеректерді және жолдардағы ауа-райы болжамын, жолдарды жөндеуді және пайдалануды жоспарлау процестерін автоматтандыруды, мемлекеттік жүйелермен: жол активтерін басқару жүйесімен (бұдан әрі – ЖАБЖ), арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары жүйесімен (бұдан әрі – ААӨЖ), авариялар мен апаттар кезінде шұғыл шақырту жүйесімен (бұдан әрі – ААШШ), Автомобиль жолдары, Көліктік бақылау, Мемлекеттік кірістер комитеттерінің, Ішкі істер министрлігінің қолданыстағы мемлекеттік деректер базаларымен интеграциясын және Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторға қосымша өкілеттіктер беру бөлігіндегі басқа да өзгерістерді көздейді.
ИКЖ енгізу жоспарына төмендегі іс-шаралар:
климат жағдайларын талдау және болжаудың кіші жүйесін құру;
клиенттермен өзара қарым-қатынасты басқарудың кіші жүйесін құру;
жолдарда ақпараттандырудың кіші жүйесін құру;
ААШШ, ЖАБЖ, ААӨЖ интеграциялау;
жол бойындағы сервисті басқарудың автоматтандырылған жүйесін құру;
ахуалдық орталықтарды құру;
жол қозғалысының ережелерін бұзуды анықтаудың кіші жүйелерін құру;
шешімдерді қабылдаудың кіші жүйелерін құру;
нөмірге арнайы чипты кіріктіру арқылы RFID технологияларын пайдалана отырып, цифрлық нөмірлік белгіні енгізу кіреді.

привести систему управления АО "НК "ҚазАвтоЖол" в соответствие с международными стандартами ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007;
четко определить порядок и ответственность за разработку, согласование, утверждение и ведение документации;
предоставлять владельцам процессов для управления объективную информацию из информационных систем АО "НК "ҚазАвтоЖол";
создать централизованную систему управления проектами внутри компании, повысить качество мониторинга результатов и скорость реализации стратегических инициатив.
Также действия АО "НК "ҚазАвтоЖол" будут направлены на повышение уровня автоматизации процессов и внедрения принципов инновационного развития.
Задача 2. Добиваться развития технологии и инфрастуктуры
В Послании Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность" отмечено, что для полного раскрытия транспортного и транзитного потенциала страны нужна координация с соседними странами. Необходимо обеспечить свободу транзита грузов, создание и модернизацию транспортных коридоров. Особое внимание нужно уделить управлению транспортной инфраструктурой, повышению уровня сервиса и устранению административных барьеров.
Целью "Третьей модернизации экономики" является обеспечение вхождения Республики Казахстан в тридцатку наиболее развитых стран мира к 2050 году, для чего необходимо обеспечить ежегодный рост экономики на уровне 5,5 % - 6 %.
Достижение запланированных целевых показателей видится не только в повышении и обновлении производственных мощностей транспорта и инфраструктуры, но и повышении эффективности использования потенциала действующей инфраструктуры и улучшении сервиса.
В связи с чем, развитие информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) АО "НК "ҚазАвтоЖол" является необходимым и обязательным условием успешной реализации стратегии.
Стратегическими целями АО "НК "ҚазАвтоЖол" в сфере ИКТ являются:
улучшение сервиса и снижение административных барьеров путем внедрения интеллектуальной транспортной системы (далее − ИТС) на автомобильных дорогах республиканского значения;
цифровизация автодорожной инфраструктуры путем проведения мероприятий по технической модернизации АО "НК "ҚазАвтоЖол";
обеспечение стабильной, бесперебойной работы всех программно- аппаратных комплексов АО "НК "ҚазАвтоЖол";
обеспечение гибкости инфраструктуры в целом.
Целевыми показателями АО "НК "ҚазАвтоЖол" в сфере ИКТ являются:
повышение безопасности и эффективности процессов перевозок;
сокращение непроизводственных затрат;
ускорение развития транспортно-коммуникационной инфраструктуры;
обеспечение благоприятных условий для внедрения инновационных технологий в транспортной отрасли.
ИТС предусматривает полный учет интенсивности движения, контроль и регулирование скорости передвижения, цифровую геолокацию, видеомониторинг движения, автоматизированный весогабаритный контроль, метеоданные и прогноз погоды на дорогах, автоматизацию процессов планирования ремонта и эксплуатации дорог, интеграцию с государственными системами: с системой управления дорожными активами (далее - СУДА), системой специальных автоматизированных измерительных средств (далее - САИС), системой экстренного вызова при авариях и катастрофах (далее - ЭВАК), существующими государственными базами данных Комитета автомобильных дорог, транспортного контроля, государственных доходов, Министерства внутренних дел и др., изменения в части наделения дополнительными полномочиями Национального оператора по управлению автомобильными дорогами.
В план по внедрению ИТС входят следующие мероприятия:
создание подсистемы анализа и прогнозирования климатических условий;
создание подсистемы управления взаимоотношениями с клиентами;
создание подсистемы информирования на дорогах;
проведение интеграции с ЭВАК, СУДА, САИС;
создание автоматизированной системы управления придорожным сервисом;
создание ситуационных центров;
создание подсистемы выявления нарушений правил дорожного движения;
создание подсистемы поддержки принятия решений;
внедрение цифрового номерного знака с использованием RFID технологии путем встраивания в номер специального чипа.

Компанияны техникалық жетілдіру қажеттілігі "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның, міндеттеріне республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдардың 22140,6 километрін күтіп-ұстауға кіретін Автомобиль жолдарының ұлттық операторы болып табылатынымен байланысты, олардың ішінен 2013 − 2016 жылдар аралығындағы кезеңде, оларды 1 және 2 техникалық санатқа ауыстыру арқылы автожолдардың 993 километрі реконструкцияланды.
Осы міндеттерді сапалы орындау үшін, қазіргі уақытта, қоғамды қазіргі заманғы жабдықтармен және автожол инфрақұрылымын мониторингтеу, бақылау және басқару жүйелерімен жабдықтау қажеттілігі туындады.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ны толыққанды техникалық жетілдіру үшін мынадай іс-шаралар кешенін іске асыру қажет:
Автожолдарды салу жобаларын бақылаудың және басқарудың кіші жүйелерін құру. Бұл автожолдарды салу жобаларын жүзеге асыру процесін едәуір қарапайым және айқын етуге мүмкіндік береді. Құрамына диагностикалық жабдық және мамандандырылған бағдарламалық қамтылым (бұдан әр – БЖ) кіреді.
Автоматтандырылған жобалау және 3D-модельдеу жүйесін құру. Автомобиль жолдарын салу жобаларын алдын ала сметалауды жүргізуге және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу процесін оңайлатуға мүмкіндік береді. Құрамына мамандандырылған БҚ кіреді.
Автожолдарды пайдаланудың кіші жүйесін құру. Жол төсемі жай-күйін болжамдауды сыртқы факторларға және жөндеу үшін қажет материалдардың санына байланысты жүргізуге мүмкіндік береді. Құрамына диагностикалық жабдық және мамандандырылған БЖ кіреді.
Деректерді өңдеу орталығын ұйымдастыру. Жабдықтар, байланыс арналары, климат жағдайлары, резервтеу бойынша қажет шарттарды қамтамасыз ете отырып, қоғамның барлық жүйелерінің деректерін өңдеудің бірыңғай орталығы.
Деректерді берудің қорғалған корпоративтік желісін ұйымдастыру. Қорғалған корпоративтік желі деректерді беру желілері бойынша берілетін деректердің құпиялылығын қамтамасыз етеді. Ол бейнебайланысты, телефонияны, корпоративтік поштаны және өзге де сервистерді қамтиды. Құрамына желілік, серверлік, компьютерлік және таныстыру жабдығы, мамандандырылған БҚ кіреді.
Ақпараттық қауіпсіздік жүйесін құру. Бұл - "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның ақпараттық қауіпсіздікті арттыру жөніндегі іс-шаралар және жүйелер кешені. Құрамына желілік, серверлік, компьютерлік жабдық, мамандандырылған БҚ кіреді.
IT дирекциясын құру. Барлық мәлімдеген ИКЖ жобаларын іске асыру үшін аталған саладағы білікті мамандар штаты талап етеді. Іс-шара шығыстары мамандардың еңбегіне ақы төлеу қорын, сондай-ақ жұмыс орындарын жарақтандыруды қамтиды.
Аталған іс-шараларды орындау нәтижесінде мынадай әсерлерге қол жеткізілетін болады:
Үлкен жүк ағынына қызмет көрсету жолымен транзиттік әлеуетті ұлғайту.
Көліктегі қауіпсіздікті күшейту, тасымалдарды бақылау функцияларын автоматтандырудың көмегімен тұрақты жолаушылар тасымалы қауіпсіздігін арттыру.
Көліктегі барлық қызметтердің ден қоюын жеделдету және әрекеттері тиімділігін арттыру.
3-міндет. Бірыңғай оператордың алдында тұрған міндеттердің тиімді іске асырылуын қамтамасыз ету
Автожол саласының жоспарланған реформасы "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ны бизнес жүргізудің әлемдік үздік практикаға сәйкес келетін жол-көлік инфрақұрылымын күтіп-ұстау және дамыту жөніндегі бірыңғай оператор тұрғысында өзгертуге ықпал ететін активтер портфелінің оңтайлы құрылымын құруға бағытталған.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның активтер портфелі қызмет түрлеріне сәйкес қалыптастырылатын болады және олардың нәтижелігі үшін жауаптылықтың аражігін ажыратуды көздейтін болады. Жауаптылықтың орталықтарын құру (ақылы автомобиль жолы, автожолдарын күтіп-ұстау, жобаларды басқару және т.б.) "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ икемділігі мен ұтқырлығын арттыруға мүмкіндік береді.
Қайта ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар мынадай қағидаттарға сәйкес жүзеге асырылатын болады:
қайта ұйымдастыру қаржылық тұрғыдан расталған және практикалық жүзеге асырылатын болуы тиіс;
қайта ұйымдастыру процесіндегі операциялар ашық өтуі тиіс.
Табыстылық мақсаттарына тиімді қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ға стратегиялық перспективада басқарушылық және өндірістік әлеуетті арттыруды қамтамасыз ету қажет болады.
"Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ стратегиясын өзектендіру жөніндегі жұмыс шеңберінде McKinsey халықаралық консалтингтік компаниясы көлік-логистикалық холдингі нысанында дамытудың ағымдағы кезеңінде оңтайлы ретінде қаралатын холдингпен басқару ұйымының схемасын айқындады.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ға қатысты McKinsey компаниясы "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ және олардың әлеуетті бөлімшесі активтерінің дербестігін дамыта отырып, "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ қызметінің негізгі бағыттарын сақтауды.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ стратегиялық даму бағыттарының арасында консультанттар:
Автожолдардың толық өмірлік циклінің бірыңғай операторы − компанияның қалыптасуын (құрылыстан және күрделі жөндеуден пайдалану мен операция жүргізуге дейін);
Кіріс көздерін әртараптандыруды (ақылы жолдардың үлесін ұлғайту, жеке инвестицияларды тарту, мысалы, мемлекеттік-жекешілік әріптестік, автомобиль иелерінен тікелей салықтар және өзгелер);
Бизнесті әртараптандыруды (автомобиль жолдарын реттеуге қатысудан және оларды жоспарлаудан бастап жол бойындағы бизнесті дамытумен аяқтай отырып);
Автомобиль жолдарының өмірлік циклінің барлық мәселелері бойынша мемлекетпен қатынастарды анық құруды;
Көлік холдингінің басқа активтерімен жұмыс істеуден синергия алуды (транзит, 3PL және өзгелер) атайды.
Түпкі мақсат "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ операциялық қызметінің шығынсыздығы болуы тиіс.
Мемлекеттік қызмет көрсету
2013 жылдан бастап "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ мемлекеттің әлеуметтік экономикалық тұрақтылығын қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру, республикалық жолдар желісін жөндеу жұмыстарын орындау және күтіп-ұстау бойынша мемлекеттік қызметті көрсетеді.
Инфрақұрылымдық дамудың "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасының басты индикаторларына қол жеткізу үшін бірқатар іс-шаралар жоспарланып отыр. Біріншіден, ауқымды инвестициялық жобаларды іске асыру:
2020 жылға қарай "Орталық – Шығыс" халықаралық дәлізін реконструкциялауды аяқтау;
"Орталық – Оңтүстік" және "Орталық – Батыс" жобаларын 2020 жылдан кейін іске асыруды жалғастыру;
"Астана – Қостанай – Челябинск", "Таскескен – Бақты", "Омбы – Майқапшағай", "Үшарал – Достық", "Самара – Орал – Ақтөбе" республикалық желісі, "Атырау – Ақтөбе" және "Атырау – Ақтау", "Астана – Петропавл – Ресей Федерациясы шекарасы", "Бейнеу – Ақжігіт", "Орал – Тасқала" автожол учаскелері халықаралық бағыттарын дамыту жөніндегі жұмысты аяқтау;
республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын: Алматы – Өскемен, Ақтау – Бейнеу, Қостанай – Қарабұтақ, Үшарал – Достық, Осинов асуы, Таскескен – Бақты, Щучинск – Зеренді және Қордай асуынан айналма жолын реконструкциялауды іске асыру.
287–1073 км "Талдықорған – Қалбатау – Өскемен", 7-27 км "Мерке – Бурылбайтал", 906–1321 км "Қалбатау – Майқапшағай" республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын реконструкциялау және Астана қаласының Оңтүстік-Батыс айналма автомобиль жолын салу жобалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 14 сәуірдегі № 201 қаулысымен бекітілген. Мемлекеттік кепілдікпен берілетін мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын инвестициялық жобалардың 2017 жылға арналған тізбесіне енгізілген.
Жоғарыда көрсетілген жобаларды қаржыландыру мақсатында

Необходимость технической модернизации компании обусловлена тем, что АО "НК "ҚазАвтоЖол" является Национальным оператором автомобильных дорог, в обязанности которого входит содержание 22140,6 километров дорог общего пользования республиканского значения, из которых в период с 2013 по 2016 годы реконструировано 993 километра автодорог с переводом их в 1 и 2 техническую категории.
Для качественного выполнения данных обязанностей в настоящее время назрела необходимость оснащения общества современным оборудованием и информационными системами мониторинга, контроля и управления автодорожной инфраструктурой.
Для полноценной технической модернизации АО "НК "ҚазАвтоЖол" необходимо реализовать следующий комплекс мероприятий:
Создание подсистемы контроля и управления проектами строительства автодорог. Это позволит сделать процесс осуществления проектов строительства дорог более простым и прозрачным. В состав входят диагностическое оборудование и специализированное программное обеспечение (далее - ПО).
Создание системы автоматизированного проектирования и 3D -моделирования. Позволяет проводить предварительное осмечивание проектов строительства дорог и упрощение процесса разработки проектно-сметной документации. В состав входит специализированное ПО.
Создание подсистемы эксплуатации автодорог. Позволит производить прогнозирование состояния дорожного полотна в зависимости от внешних факторов и необходимого количества материалов для ремонта. В состав входят диагностическое оборудование и специализированное ПО.
Организация центра обработки данных. Единый центр обработки данных всех систем общества с обеспечением необходимых условий по оборудованию, каналам связи, климатических условий, резервированию.
Организация защищенной корпоративной сети передачи данных. Защищенная корпоративная сеть обеспечивает конфиденциальность передаваемых данных по сетям передачи данных. Включает в себя видеосвязь, телефонию, корпоративную почту и прочие сервисы. В состав входят сетевое, серверное, компьютерное и презентационное оборудование, специализированное ПО.
Создание системы информационной безопасности. Это комплекс мероприятий и систем по повышению информационной безопасности АО "НК "ҚазАвтоЖол". В состав входят сетевое, серверное, компьютерное оборудование, специализированное ПО.
Создание дирекции IT. Для реализации всех заявленных ИКТ проектов требуется штат квалифицированных специалистов в данной области. Расходы на мероприятие включают в себя фонд оплаты труда специалистов, а также оснащение рабочих мест.
В результате выполнения перечисленных мероприятий будут достигнуты следующие эффекты:
Увеличение транзитного потенциала путем обслуживания большего грузопотока.
Усиление безопасности на транспорте, повышение безопасности регулярных пассажирских перевозок при помощи автоматизации функций контроля перевозок.
Ускорение реагирования и повышение эффективности действий всех служб на транспорте.
Задача 3. Обеспечение эффективной реализации задач, стоящих перед единым оператором
Запланированная реформа автодорожной отрасли направлена на создание оптимальной структуры портфеля активов, способствующей преобразованию АО "НК "ҚазАвтоЖол" в единого оператора по содержанию и развитию дорожно-транспортной инфраструктуры, соответствующего лучшей мировой практике ведения бизнеса.
Портфель активов АО "НК "ҚазАвтоЖол" будет формироваться в соответствии с видами деятельности и будет предусматривать разграничение ответственности за их результативность. Создание центров ответственности (платная автодорога, содержание автодорог, управление проектами и т.д.) позволит повысить гибкость и мобильность АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Мероприятия по реорганизации будут осуществлены согласно следующим принципам:
реорганизация должна быть финансово оправданной и практически осуществимой;
операции в процессе реорганизации должны проходить прозрачно.
Для обеспечения эффективного достижения целей прибыльности и эффективности деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол" потребуется в стратегической перспективе обеспечить повышение управленческого и производственного потенциала.
В рамках работы по актуализации стратегии АО "НК "Қазақстан темір жолы" международная консалтинговая компания McKinsey определила схему организации управления холдингом, рассматриваемую как оптимальная на текущем этапе развития в форме транспортного-логистического холдинга.
В отношении АО "НК "ҚазАвтоЖол" компания McKinsey рекомендует сохранение основных направлений деятельности АО "НК "Қазақстан темір жолы" с развитием самостоятельности активов АО "НК "ҚазАвтоЖол" и их потенциальным отделением.
Среди стратегических направлений развития АО "НК "ҚазАвтоЖол" консультанты отмечают:
становление компании - единого оператора полного жизненного цикла автодорог (от строительства и капитального ремонта до эксплуатации и оперирования);
диверсификацию источников дохода (увеличение доли платных дорог, привлечение частных инвестиций, например, государственно-частное партнерство, прямые налоги от автовладельцев и прочее);
диверсификацию бизнеса (начиная от участия в регулировании автомобильных дорог и их планировании, заканчивая развитием придорожных бизнесов);
четкое выстраивание отношений с государством по всем вопросам жизненного цикла автомобильных дорог;
получение синергии от работы с другими активами транспортного холдинга (транзит, 3PL и пр.).
Конечной целью АО "НК "ҚазАвтоЖол" должна быть безубыточность ее операционной деятельности.
Оказание государственных услуг
С 2013 года АО "НК "ҚазАвтоЖол" оказывает государственные услуги по реализации бюджетных инвестиционных проектов, выполнению ремонтных работ и содержанию республиканской сети дорог, направленные на обеспечение социально-экономической стабильности государства.
Для достижения ключевых индикаторов Государственной программы инфраструктурного развития "Нурлы жол" планируется ряд мероприятий. Во-первых, реализовать масштабные инвестиционные проекты:
к 2020 году завершить реконструкцию международного коридора "Центр - Восток";
продолжить реализацию проектов "Центр-Юг" и "Центр-Запад" после 2020 года;
завершить работу по развитию международных направлений по республиканской сети "Астана - Костанай - Челябинск", "Таскескен - Бахты", "Омск - Майкапшагай", "Ушарал - Достык", "Самара - Уральск - Актобе", участкам автодорог "Атырау - Актобе" и "Атырау - Актау", "Астана - Петропавловск - гр. Российской Федерации", "Бейнеу - Акжигит", "Уральск - Таскала";
реализовать реконструкцию автомобильных дорог республиканского значения: Алматы - Усть-Каменогорск, Актау - Бейнеу, Костанай - Карабутак, Ушарал - Достык, Осиновский перевал, Таскескен - Бахты, Щучинск - Зеренда и Обход перевала Кордай.
Проекты по реконструкции автомобильных дорог республиканского значения "Талдыкорган-Калбатау-Усть-Каменогорск" км 287-1073, "Мерке -Бурылбайтал" км 7-27, "Калбатау-Майкапшагай" км 906-1321 и строительству автомобильной дороги Юго-Западный обход г. Астаны включены в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии на 2017 год, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2017 года № 201.

2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 215-бабына сәйкес "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ 2017 жылы мемлекеттік кепілдікпен Қытайдың Экспорт-Импорт банкінен қарыз тартты.
Жоғарыда көрсетілген жобаларды іске асыру қорытындылары бойынша 2020 жылы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жалпы ұзындығында I және II техникалық санаттағы автомобиль жолдарының пайызын 33 % дейін ұлғайту жоспарланып отыр.
Бюджеттің шектеулігі жағдайларында бағдарламаны іске асыру үшін капитал нарығында тартылатын басқа да қаражаттар тартылатын болады.

В целях финансирования вышеуказанных проектов АО "НК "КазАвтоЖол" в 2017 году привлечены займы Экспортно-импортного банка Китая под государственную гарантию в соответствии со статьей 215 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
По итогам реализации вышеуказанных проектов планируется увеличить процент автомобильных дорог I и II технической категорий в общей протяженности автомобильных дорог республиканского значения к 2020 году до 33 %.
В условиях ограниченности бюджета для реализации программы будут привлекаться другие средства, привлекаемые на рынке капитала.

Екіншіден, ұзындығы 10195 км республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі, орташа жөндеу жоспарланып отыр. Бұл ретте, "жақсы" және "қанағаттанарлық" техникалық жай-күйіндегі автомобиль жолдарының үлесі 2020 жылға қарай 88 % құрайды. Сонымен қатар, күрделі және орташа жөндеудің жөндеуаралық мерзімдерінен кешігуді толық жою үшін жөндеу жұмыстарының көлемін кем дегенде үш есе ұлғайту қажет.
Үшіншіден, республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын тиімділік көрсеткіштерінде күтіп-ұстауға кезең-кезеңмен көшу. Автожолдарға тиісінше техникалық қызмет көрсетудің болмауы капитал салымдарын алып қою актісіне баламалы болғандықтан, сондай-ақ жолдарға бұрын салынған барлық инвестициялардан өтеусіз бас тартуды көздейтіндіктен, жұмыстың аталған түрін қаржыландырудың сапалы жаңа қағидаттарына өту жоспарланып отыр.
Автожолдардың ақылы болуы жүйелерін дамыту
Автожол саласын дамыту шеңберінде республикалық маңызы бар автомобиль жолдары учаскелерінде интеллектуалдық көлік жүйелері элементтері бар ақылы қозғалысты ұйымдастыру мүмкіндігі қаралған. Ақылы автожолдар үшін инфрақұрылым құру интеллектуалдық көлік жүйесінің бөлігі болып табылады. Интеллектуалдық көлік жүйесі жиілікті есепке алуды, қозғалыс жылдамдығын бақылауды және реттеуді, цифрлық геолокацияны, қозғалыс бейнемониторингін, автоматтандырылған салмақ-габариттік бақылауды, метеодеректерді, жол активтерін басқарудың мемлекеттік жүйесімен ықпалдасуды көздейді.
7-кесте. Республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарының үлесі.
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
Өлш. бірлігі

Во-вторых, запланирован капитальный, средний ремонт автомобильных дорог республиканского значения протяженностью 10195 км. При этом доля автомобильных дорог в "хорошем" и "удовлетворительном" техническом состоянии к 2020 году составит 88 %. Вместе с тем, для полной ликвидации отставания межремонтных сроков капитального и среднего ремонта необходимо как минимум троекратно увеличить объем ремонтных работ.
В-третьих, поэтапный переход к содержанию автомобильных дорог республиканского значения на показателях эффективности. Поскольку отсутствие должного технического обслуживания автодорог эквивалентно акту изъятия капиталовложений, а также подразумевает безвозмездный отказ от всех инвестиций, вложенных в дороги в прошлом, планируется перейти на качественно новые принципы финансирования данного вида работ.
Развитие системы платности автодорог
В рамках развития автодорожной отрасли рассмотрена возможность организации платного движения с элементами интеллектуальных транспортных систем на участках автомобильных дорог республиканского значения. Создание инфраструктуры для платных автодорог является частью интеллектуальной транспортной системы. Интеллектуальная транспортная система предусматривает учет интенсивности, контроль и регулирование скорости передвижения, цифровую геолокацию, видеомониторинг движения, автоматизированный весогабаритный контроль, метеоданные, интеграцию с государственными системами управления дорожными активами.
Таблица 7. Доля платных автомобильных дорог республиканского значения.
Показатели прямых результатов
Ед. изм.

2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарының үлесі
%
1
2
25
27
45*
63*
72*
* - аталған көрсеткіштерге қол жеткізу автожолдарды салуға, реконструкциялауға және жөндеуге байланысты.
Жолдар мен километраж бойынша деректер реконструкциялау және жаңа құрылыс бойынша жоспарларға негізделеді, өйткені ақы төлеуді енгізу үшін жол төсемін тиісті күйге келтіру қажет.
Жобаларды қаржыландыруды республикалық бюджет шеңберінде және 100 нақты қадам Ұлт жоспарының 58-қадамы шеңберінде стратегиялық инвесторды тарту арқылы қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
Автомобиль жолдарының тарамдалған желісін, халықтың төмен тығыздығын, әлемдік тәжірибені ескере отырып, сондай-ақ қажетті инвестициялар көлемін азайту мақсатында ашық жүйеге көше отырып, ақы алудың гибридті жүйесін енгізу жоспарланып отыр, ол үшін заңнамаға қажетті өзгерістер енгізілетін болады.
Сондай-ақ көрші мемлекеттердің көлік құралдары жіктелімін ескере отырып, ақы алу жүйесінде көлік құралдарының түрлерін жіктеуді азайту, жүріп өткені үшін уақтылы ақы төлеген кездегі көтермелеуді, экологиялық шығарындыларды, жолын және басқа да факторларды ескере отырып, ақылы автомобиль жолдары бойынша жүріп өту үшін ақы алудың сараланған мөлшерлемелерін пайдалану қаралатын болады.
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында ақы алу жүйесін енгізу мәселелерін кеңінен түсіндіру жұмысы, оның ішінде БАҚ арқылы түсіндіру жүргізілетін болады.
Жол бойындағы сервистік қызмет көрсетуді дамыту.
Жол сервис объектілерін дамыту үшін 2015 жылғы 27 қазанда "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ға республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында жол сервисі объектілерін дамыту өкілеттігі бекітілді.
2017 жылы 1 шілдеге республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойында 2467 сервис объектісі орналасқан болатын. Объектілердің көп бөлігі 2015 жылы 1 шілдеде қолданысқа енгізілген, "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жол сервисі объектілеріне және олардың көрсетілетін қызметтеріне қойылатын талаптар" ҚР СТ 2476 – 2014 ұлттық стандартына сәйкес келмейді, бұл Қазақстанның туристік имиджіне теріс әсер етуі мүмкін және халықаралық көлік дәліздерінің тартымдылығын айтарлықтай төмендетеді.
Республикалық маңызы бар жолдарда ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келетін және қашықтықтар мен қажеттіліктер негізінде едәуір оңтайлы орындарда орналасқан жол сервисі объектілерінің болуы қажет. Осы талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 698 бұйрығымен 260 жол сервисі объектілерінің орналасу схемалары бекітілді.

2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Доля платных автомобильных дорог республиканского значения
%
1
2
25
27
45*
63*
72*
* - достижение данных показателей зависит от строительства, реконструкции и ремонта автодорог.
Данные по годам и километражу основываются на планах по реконструкции и новому строительству, так как для внедрения платности необходимо привести дорожное полотно в должное состояние.
Финансирование проектов планируется обеспечить в рамках республиканского бюджета и привлечения стратегического инвестора в рамках 58 шага Плана нации − 100 конкретных шагов.
Учитывая разветвленную сеть автомобильных дорог, низкую плотность населения, мировой опыт, а также в целях снижения объема необходимых инвестиций планируется внедрение гибридной системы взимания платы с переходом на открытую систему, для чего будут внесены необходимые изменения в законодательство.
Также будут рассмотрены уменьшение классификации видов транспортных средств в системе взимания платы с учетом классификации транспортных средств соседних государств, использование дифференцированных ставок взимания платы за проезд по платным автомобильным дорогам, с учетом поощрения при своевременной оплате за проезд, экологических выбросов, пробега и других факторов.
Будет проведена широкая разъяснительная работа, в том числе через средства массовой информации, по вопросам внедрения системы взимания платы на автомобильных дорогах республиканского значения.
Развитие придорожного сервисного обслуживания
Для развития объектов дорожного сервиса 27 октября 2015 года были закреплены полномочия АО "НК "КазАвтоЖол" по развитию объектов дорожного сервиса на автомобильных дорогах общего пользования республиканского значения.
На 1 июля 2017 года вдоль автомобильных дорог республиканского значения были расположены 2467 объектов сервиса. Большая часть объектов не соответствует национальному стандарту "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам" СТ РК 2476-2014, введенному в действие с 1 июля 2015 года, что может негативно отразиться на туристическом имидже Казахстана и существенно снизить привлекательность международных транспортных коридоров
На дорогах республиканского значения необходимо наличие объектов дорожного сервиса, соответствующих требованиям национального стандарта и расположенных в наиболее оптимальных местах, исходя из расстояний и потребностей. В соответствии с этими требованиями приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 698 утверждены схемы расположения 260 объектов дорожного сервиса.

Жол сервисі объектілерін дамыту және жол сервисі объектілерін 2017 – 2020 жылдарға арналған Ұлттық стандарт талаптарына сәйкес келтіру үшін іс-шаралар жоспары әзірленді, ол мынаны қамтиды:
жол сервисі объектілерін дамытуды ынталандыру жөніндегі іс-шаралар. Тізбеге басым жобаларды енгізуді, сервистік қызмет көрсету жөніндегі мамандандырылған кәсіпорын құруды, жол сервисінің үлгілік модульдық конструкцияларды, "KazWay" бренді, маркетингтік зерттеулер франшизасын әзірлеуді, қауымдастық құруды, алаңдарды салуды және күтіп-ұстауды бюджеттік қаржыландыруды, жол сервисінің басым объектілері үшін кірме жолдарды құруды, туристік объектілер тізіліміне енгізуді, шекара маңыздағы пункттердегі сервис объектілерін дамуды және т.б. көздейді;
жол сервисі объектілерімен жұмыс жөніндегі өңірлік іс-шаралар. Әкімдіктер жанында өңірлік жұмыс топтарын құру жолымен өңірлерде жол сервисі объектілерін дамытуда қолдау көрсетуді, жұмыс істеп тұрған сервис объектілерінің белдеудегі жерлердің дамуына жәрдемдесуді, шағын және орта бизнесті қолдауды, ұлттық стандарт талаптарының сақталуын, республикалық маңызы бар жолдар бойындағы бөлінген және жол бойы белдеулерін нысаналы пайдалануды және сервис объектілерін дамытуға арналған қолдаудың басқа да түрлерін көздейді;
нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі іс-шаралар. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автожолдарды күтіп-ұстау, ағымдағы, орта және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің жіктеліміне ұлттық стандартқа, Қазақстан Республикасының құрылыс нормативтеріне және қағидаларына сервис объектілерін қазіргі заманғы халықаралық талаптарға сәйкес келтіруге мүмкіндік беретін өзгерістер енгізуді көздейді.

Для развития объектов дорожного сервиса и приведения объектов дорожного сервиса в соответствие с требованиями национального стандарта разработан План мероприятий на 2017 - 2020 годы, который включает:
мероприятия по стимулированию развития объектов дорожного сервиса. Предусматривают включение в перечень приоритетных проектов, создание специализированного предприятия по сервисному обслуживанию, разработку типовых модульных конструкций дорожного сервиса бренда "KazWay", франшизы с маркетинговыми исследованиями, создание ассоциации, бюджетное финансирование строительства и содержания площадок, устройства подъездных путей для приоритетных объектов дорожного сервиса, включения в реестр туристических объектов, развитие на пограничных пунктах объектов сервиса и т.д.
региональные мероприятия по работе с объектами дорожного сервиса. Предусматривают поддержку в развитии объектов дорожного сервиса в регионах путем создания региональных рабочих групп при акиматах, содействия развитию существующих объектов сервиса, поддержки малого и среднего бизнеса, соблюдения требований национального стандарта, целевого использования земель на полосе отвода и придорожной полосе вдоль дорог республиканского значения и другие виды поддержки для развития объектов сервиса.
мероприятия по совершенствованию нормативных правовых актов. Предусматривают внесение изменений в классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах автодорог общего пользования, в национальный стандарт, строительные нормативы и правила Республики Казахстан, которые позволят привести объекты сервиса к современным международным требованиям.

2020 жылға дейін 260 сервис объектісін салу, қайта құру немесе толық жасақтау жоспарланып отыр, олар жеке меншік қаражатты тарту жолымен сондай-ақ "Орталық – Оңтүстік", "Орталық – Шығыс", "Орталық – Батыс" бағыттары бойынша мемлекеттік жобалар және республикалық бюджет есебінен автожолдарды реконструкцияалаудың басқа да жобалары шеңберіне "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жол сервистері объектілеріне және олардың қызметтеріне қойылатын талаптар" ұлттық стандартына сәйкес келетін болады.
8-кесте. Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жол бойы сервис объектілерімен қамтамасыз етілуі
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
Өлш. бірлігі

До 2020 года планируются строительство, преобразование или доукомплектование 260 объектов сервиса, которые будут соответствовать национальному стандарту "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам" путем привлечения частных средств, а также в рамках государственных проектов по направлениям "Центр - Юг", "Центр - Восток", "Центр - Запад" и других проектов реконструкции автодорог за счет республиканского бюджета.
Таблица 8. Обеспеченность автомобильных дорог республиканского значения в объектах придорожного сервиса
Показатели прямых результатов
Ед. изм.

2016
2017
2018
2019
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жол бойы сервисі объектілерімен қамтамасыз етілуі
%
33
52
76
100
дана
86
152
198
260
Кешенді сервис объектілерінде инженерлік коммуникацияларды (жылумен, сумен, электрмен жабдықтау және т.б.) жүргізе отырып, жұмыс істеп тұрғандарды тамақтандыру, сауда пункттерімен, қонақүйлер және кемпингтермен, ЖҚС-термен толық жасақтау жоспарланады. Бұл ретте барлық объектілер жол бойы сервисінің "А", "В", "С" үлгілік жобаларына сәйкес келетін болады.
Белгіленген талаптарға сәйкес сервис объектілері үшін сервис объектілеріне қызмет көрсетудің орнына республикалық маңызы бар жолдарға қол жеткізу бойынша нормативтер мен стандарттар әзірленетін болады. Бөлінген белдеуде кіру, шығу жолдарын және тұрақтарды салуды "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ ақы төлеу есебінен және шарт бойынша автожолдар жобалары шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
9-кесте. Демалыс алаңдарын жобалау және орналастыру жоспары.
Жұмыстардың атауы
Өлш. бірлігі
2018
2019
2020
2021
2022
Демалыс алаңдарын жобалау
дана
100
100
100
100
0
Демалыс алаңдарын орналастыру
дана
3
100
100
100
100
Жол сервисі объектілерін толыққанды және тиімді дамыту және күтіп-ұстау үшін ақылы автомобиль жолдарын пайдаланудан түскен қаражатты бөлуді көздеу қажет.
Күтілетін нәтижелер – 2022 жылы:

2016
2017
2018
2019
Обеспеченность автомобильных дорог республиканского значения в объектах придорожного сервиса
%
33
52
76
100
шт.
86
152
198
260
Преобразование в комплексные объекты сервиса планируется доукомплектованием пунктами питания, торговли, гостиницами и кемпингами, АЗС, к имеющимся, проведением инженерных коммуникаций (отопление, водоснабжение, электроснабжение и т.д.). При этом все объекты будут соответствовать типовым проектам придорожного сервиса категорий "А", "В" и "С".
Будут разработаны нормативы и стандарты для объектов сервиса по доступу на дороги республиканского значения в обмен на оказание услуг объектов сервиса в соответствии с установленными требованиями. Строительство съездов, выездов и стоянки в полосе отвода будет осуществлять АО "НК "ҚазАвтоЖол" за счет платности и в рамках проектов автодорог по договору.
Таблица 9. План по проектированию и устройству площадок отдыха
Наименование работ
Ед. изм.
2018
2019
2020
2021
2022
Проектирование площадок отдыха
шт.
100
100
100
100
0
Устройство площадок отдыха
шт.
3
100
100
100
100
Для полноценного и эффективного развития и содержания объектов дорожного сервиса необходимо предусмотреть выделение средств от поступлений за пользование платными автомобильными дорогами.
Ожидаемые результаты - 2022 год:

2018 жылы ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 стандартының негізінде ықпалдастырылған менеджмент жүйесін енгізу – 100 %;
ақпараттық жүйелерге және басқа да ресурстарға қолжетімділік – жұмыс уақытынан кемінде 90 %;
цифрлық технологияларды пайдаланатын республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының үлесі – 100 %;
цифрлық технологияларды пайдалану нәтижесінде республикалық маңызы бар жолдардағы ЖКО кезіндегі өлім-жітімнің азаюы – 20 %; аялдамай жүретін жол жүру белдеуі бойынша жүріп өтуді жүзеге асыратын автокөліктің пайызы – 100 %;
ақы алудың шлагбауым моделі бар белдеуі арқылы бір көлік құралының жүріп өтуі үшін жұмсалатын орташа уақыт – 40 секундтан аспайтын;
республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында мемлекеттік тапсырманың орындалуы:
1) салу, реконструкциялау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру бойынша – 100 %;
күрделі, орташа жөндеу, ағымдағы жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру бойынша – 100 %;
жақсы және қанағаттанарлық күйдегі республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының үлесі – 88 %;
2022 жылды қоса алғандағы жылға дейін I, II, III санаттағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының 72 % ақы алу жүйесі енгізіледі;
2020 жылға қарай республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жол бойындағы сервис объектілерімен қамтамасыз етілуі – 260 дана
10-кесте. Тәуекелдерді басқару жүйесі
Р/с
Ықтимал қатерлер
Тәуекелдердің және олардың салдарының сипаттамасы
Аталған тәуекелді болғызбау және ол туындаған жағдайда, компанияның ден қою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
1
2
3
4
11
Ақпараттық қауіпсіздіктің бұзылу тәуекелі
Коммерциялық, қызметтік құпияны құрайтын мәліметтерді жоғалту.
Бәсекеге қабілеттіліктің төмендеуі, беделдің нашарлауы. Ақпараттық жүйелердің жұмысқа қабілеттілігінің бұзылуы.
Технологиялық процестердің бұзылуы
Ақпараттық жүйелерге заңсыз қол жеткізу тәуекелін бақылау және мониторингтеу.
Ақпараттық қауіпсіздікті бақылаудың бағдарламалық-техникалық тетіктерін іске асыру мониторингі. Компанияның ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі жергілікті актілерін әзірлеу және талаптарының орындалуын мониторингтеу.
Ақпараттық қауіпсіздіктің туындайтын оқыс оқиғаларға тергеп тексеруді жүргізу
32
Республикалық бюджеттің кіріс бөлігінің жетіспеушілігі салдарынан нарықтың сыртқы конъюнктурасының нашарлауы, сондай-ақ компаниялар кірістерінің төмендеуі
Қаржыландырудың жеткіліксіз болу тәуекелі, осыған байланысты инвестициялық бағдарламаны іске асыру кезінде қиындықтар туындайды, бұл саланың тікелей көрсеткіштерінде теріс көрініс табады.
Қызмет нәтижелерінің, макроэкономикалық көрсеткіштердің өзгеруіне сезімталдығын талдау және қолайсыз өзгерістер жағдайына ден қою сценарийлерін әзірлеу
43
Әлемдік дағдарыс жағдайларында республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарын енгізу себебінен халықтың әлеуметтік шиеленісі
Ақы алу жүйелерін, оның ішінде бақылау аркаларын, ақы алу пункттерін және т.б. қирату.
Ақылы жолды күтіп-ұстау үшін қажет алымдар деңгейінің төмендеуі.
Келешектегі ақылы автомобиль жолы бойында тұратын халық арасында ақы төлеуді енгізу себептерін түсіндіруді жүргізу (брифингтер, акциялар жүргізу). Жеңіл автокөлік үшін абоненттік ақыны міндетті енгізу.
Ақы алу жүйесімен таныстыру мүмкіндігімен халық үшін ашық есік күндерін өткізу.
Ақылы автожол шектерінде көліктің барлық түрлері үшін жеңілдіктерді қолдануды қарастыру.
Аудандық жергілікті атқарушы органдармен және ауылдық жасақшылармен жұмыс істеу.
4
Автомобиль көлігінің қарқындылығы төмендеген жағдайда ақылы автомобиль жолдарына қызмет көрсетуге және күтіп-ұстауға қаржы қаражаттарының жетіспеушілігі
Осындай учаскелерде ақы төлеуді тиімсіз енгізу. Ақылы автомобиль жолдарының басқа учаскелерінің қаражаттарын жинау есебінен осы жолды күтіп-ұстауға кететін қосымша шығындар.
Осындай учаскелерде ақы төлеуді енгізгенге дейінгі автомобиль көлігінің қарқындылығын мұқият талдау.
Автомобиль жүк тасымалдары жөніндегі компаниялармен жұмыс істеу, осы учаскенің туристік тиесілігін және халықтың жалпы мүдделігін, сондай-ақ транзиттік көлікті зерделеу.
45
Автожолдардың ақылы учаскелерінде жиіліктің төмендеу тәуекелі
Көліктің баламалы түрлері тарапынан бәсекенің өсуі. Кірістердің және еңбек өнімділігінің төмендеуі.
Көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнының өсуі
Қазақстанның автомобиль жолдарының ақылы учаскелері бойынша өтудің жиілігін мониторингілеу және талдау. Жүк жөнелтушілермен, экспедиторлармен, мемлекеттік органдармен жұмыс істеу (проблемалық мәселелерді шешу).
Ақылы учаскелердің өткізушілік және өңдеу қабілеттілігін қамтамасыз ету. Ақы алу жүйесіне BI (business intellgience) жүйесін енгізу.
26
Жол сервисі объектілерін салу жеткіліксіздігі тәуекелі
Жолдардағы сервис объектілерінің жетіспеушілігі.
Мемлекеттік тапсырманы орындамау.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ имиджінің нашарлауы тәуекелінің жоғары болуы себебінен транзиттік ағын трафигінің төмендеуі
Конференцияларды, дөңгелек үстелдерді жүргізу.
Қоғамдық ұйымдармен, мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен жұмыс (проблемалық мәселелерді шешу).
Әлеуетті 260 орынды дамыту бағдарламасын енгізу.
4-стратегиялық бағыт. Әлеует және даму
Мақсат: Біліктілігі жоғары ынталы мамандар командасын құру
1-міндет. Кәсіби персоналды іріктеу жүйесін құру
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның бизнесті жүргізудің ең үздік әлемдік тәжірибесіне сәйкес келетін жол-көлік инфрақұрылымын күтіп-ұстау және дамыту жөніндегі бірыңғай оператор ретінде тиімді қызмет етуінің қажет шарты оның құрамында қағидатты түрде жаңа мамандар санатын қалыптастыру болып табылады.
Көрсетілген қызметтер үшін бөлінген жауапкершілік қағидаттарын қолдану, кірістерді барынша көбейту және пайдалану шығыстарын оңтайландыру "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның қызмет көрсету, клиенттермен өзара қарым-қатынастарды басқару, жеткізулерді басқару, сапаны басқару, қаржылық, инвестициялық және инновациялық менеджмент және басқа саладағы жаңа құзыреттерді алумен кадрлық құрамды сапалы жақсартуды талап етеді.
Персоналдың сапасын арттыру персоналды іріктеу жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шараларды іске асыру, персонал қызметінің нәтижелерін бағалау өлшемшарттары мен көрсеткіштері жүйесін жасау, көп деңгейлі кәсіби даму жүйесін және нәтижелілік көрсеткіштерін және біліктілік деңгейін ескеретін еңбек ақы төлеудің тиімді жүйесін енгізу арқылы қамтамасыз етілетін болады. Еңбек ақы төлеу динамикасы ынталандыру жүйесінің негізінде өнімділіктің өсуі динамикасымен байланыстырылатын болады.
2-міндет. Персоналды басқару жүйесін жетілдіру
Осы бағыт шеңберінде іс-шараларды іске асыру іс жүзіндегі шығынға бағдарланған корпоративтік мәдениетті нарықтық мәдениетке трансформациялауға мүмкіндік береді, сондай-ақ еңбек ресурстарын пайдаланудан максималды қайтарымдылықты алуға бағытталатын болады. Бұл үшін "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ персоналдың санын нормалаудың, тиімділігінің және дамуының тиімді жүйесін әзірлеуге ниетті.
3-міндет. Үздіксіз жақсартулар (инновациялар) жүйесін енгізу
Үздіксіз жақсартулар жүйесі қызметкерлердің кең тобын қаржы және материалдық ресурстардың өндірістік емес шығындарын іздеу мен жою жөніндегі қызметке тартуға, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ өндірістік және әкімшілік-басқарушылық процестерін жетілдіруге, электрмен жабдықтаудың сенімділігін және клиенттерге қызмет көрсету сапасын арттыруға, олар үшін көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ ұйымдастырушылық инновацияларды енгізуге бағытталған.
Күтілетін нәтижелер – 2022 жыл:
жұмыскерлердің біліктілігін арттыру – жыл сайын кемінде 10 % болып белгіленген;

Внедрение в 2018 году интегрированной системы менеджмента на основе стандартов ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 - 100 %;
доступность информационных систем и других ресурсов не менее 90 % от рабочего времени;
доля автомобильных дорог республиканского значения, использующих цифровые технологии − 100 %;
снижение смертности при ДТП на дорогах республиканского значения вследствие использования цифровых технологий − 20 %;
процент автотранспорта, осуществляющего проезд по безостановочным полосам движения, - 100 %;
среднее время, затрачиваемое на проезд одного транспортного средства через полосу со шлагбаумной моделью взимания платы, - не более 40 секунд;
выполнение государственного задания на автомобильных дорогах республиканского значения:
1) по организации работ по строительству, реконструкции - 100 %;
по организации работ по капитальному, среднему ремонту, текущему ремонту и содержанию - 100 %;
доля автомобильных дорог республиканского значения в хорошем и удовлетворительном состоянии - 88 %;
до 2022 года включительно на 72 % автомобильных дорог республиканского значения I, II, III категорий внедрена система сбора платности;
обеспеченность к 2020 году автомобильных дорог республиканского значения объектами придорожного сервиса - 260 штук.
Таблица 10. Система управления рисками
№ № п/п
Возможные угрозы
Описание риска и их последствий
Разработка мероприятий по предупреждению данного риска и реагированию компании в случае его наступления
1
2
3
4
1
Риск нарушения информационной безопасности
Потеря сведений, составляющих коммерческую, служебную тайну.
Снижение конкурентоспособности, ухудшение репутации.
Нарушение работоспособности информационных систем.
Нарушение технологических процессов.
Контроль и мониторинг риска несанкционированного доступа к информационным системам.
Мониторинг реализации программно-технических механизмов контроля информационной безопасности.
Разработка и мониторинг выполнения требований локальных актов компании по обеспечению информационной безопасности.
Проведение расследований возникающих инцидентов информационной безопасности.
2
Ухудшение внешней конъюнктуры рынка вследствие дефицита доходной части республиканского бюджета, а также снижение доходов компании.
Риск недостаточного финансирования, в связи с чем возникнут трудности при реализации инвестиционной программы, что негативно отразится на ее прямых показателях отрасли.
Анализ чувствительности результатов деятельности к изменению макроэкономических показателей и разработка сценариев реагирования на случаи неблагоприятных изменений.
3
Социальная напряженность населения по причине введения платных автомобильных дорог республиканского значения в условиях мирового кризиса
Вандализм систем взимания платы, в том числе арок контроля, пунктов взимания платы и т.д.
Снижение необходимого для содержания платной дороги уровня сборов.
Проведение разъяснения среди населения, находящегося вдоль будущей платной автомобильной дороги, (проведение брифингов, акций) причин ввода платности.
Обязательное внедрение абонентской платы для легкового автотранспорта. Проведение дней открытых дверей для населения с возможностью ознакомления с системой взимания платы.
Рассмотрение применения льгот для всех видов транспорта в пределах платной автодороги.
Работа с районными местными исполнительными органами и сельскими дружинами.
4
Недостаток финансовых средств на обслуживание и содержание платных автомобильных дорог в условиях снижения интенсивности автомобильного транспорта
Неэффективное внедрение платности на таких участках.
Дополнительные затраты на содержание данной дороги за счет сбора средств других участков платных автомобильных дорог.
Тщательный анализ интенсивности автомобильного транспорта на таких участках до введения на них платности.
Работа с компаниями по автомобильным грузоперевозкам, изучение туристической принадлежности данного участка и общей заинтересованности населения, а также транзитного транспорта.
5
Риск снижения интенсивности на платных участках автодорог
Рост конкуренции со стороны альтернативных видов транспорта. Снижение доходов и производительности труда.
Рост себестоимости оказываемых услуг.
Мониторинг и анализ интенсивности проезда по платным участкам автомобильных дорог Казахстана.
Работа с грузоотправителями, экспедиторами, государственными органами (решение проблемных вопросов).
Обеспечение пропускной и перерабатывающей способности платных участков.
Введение системы BI (business intellgience) в системе взимания платы.
6
Риск недостаточного строительства объектов дорожного сервиса
Недостаточность объектов сервиса на дорогах.
Невыполнение государственного задания.
Снижение трафика транзитных потоков из-за высокого риска.
Ухудшения имиджа АО "НК "КазАвтоЖол".
Проведение конференций, круглых столов.
Работа с общественными организациями, государственными органами, местными исполнительными органами (решение проблемных вопросов).
Внедрение программы развития потенциальных 260 точек.
Стратегическое направление 4. Потенциал и развитие
Цель: Создание высокопрофессиональной мотивированной команды специалистов
Задача 1. Формирование системы подбора профессионального персонала
Необходимым условием эффективной деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол" в качестве единого оператора по содержанию и развитию дорожно-транспортной инфраструктуры, соответствующего лучшей мировой практике ведения бизнеса, является формирование в ее составе принципиально новой категории специалистов.
Применение принципа разделенной ответственности за оказанные услуги, максимизацию доходов и оптимизацию эксплуатационных расходов требует качественного улучшения кадрового состава с приобретением АО "НК "ҚазАвтоЖол" новых компетенций в области услуг, управления взаимоотношениями с клиентами, поставками, качеством, финансового, инвестиционного и инновационного менеджмента и др.
Повышение качества персонала будет обеспечено посредством реализации мероприятий по усовершенствованию системы отбора персонала, выстраиванию системы критериев и показателей оценки результатов деятельности персонала, внедрению системы многоуровнего профессионального развития и эффективной системы оплаты труда, учитывающей показатели результативности и уровня квалификации. Динамика оплаты труда будет увязана с динамикой роста производительности на основе системы мотивации.
Задача 2. Совершенствование системы управления персоналом
Реализация мероприятий в рамках данного направления позволит трансформировать существующую затратоориентированную корпоративную культуру в рыночную, а также будет направлена на получение максимальной отдачи от использования трудовых ресурсов. Для этого АО "НК "ҚазАвтоЖол" намерено разработать эффективную систему нормирования численности, эффективности и развития персонала.
Задача 3. Внедрение системы непрерывных улучшений (инноваций)
Система непрерывных улучшений направлена на вовлечение широкого круга сотрудников в деятельность по поиску и устранению непроизводственных потерь финансовых и материальных ресурсов, совершенствование производственных и административно-управленческих процессов АО "НК "ҚазАвтоЖол", повышение надежности электроснабжения и качества обслуживания клиентов, обеспечение для них доступности услуг, а также внедрение организационных инноваций.
Ожидаемые результаты - 2022 год:
повышение квалификации работников установлено не менее 10 % ежегодно;

қызметкердің еңбек өнімділігі – 1 қызметкерге 6033 мың теңге;
жылына бастамалардың саны – 1 бастамадан кем емес.
11-кесте. Тәуекелдерді басқару жүйесі
Р/с №
Ықтимал қауіптер
Тәуекелдің сипаты және олардың салдарлары
Осы тәуекелдің алдын алу және ол туындаған жағдайда компанияның ден қоюы жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
1
2
3
4
1
Басқарудың барлық: корпоративтік, функционалдық, жекеше деңгейлерінде стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуді бақылаудың барабар емес жүйесі.
Стратегиялық мақсаттарды бақылаудың қате құрамын таңдау. Басшылық тарапынан тиісті бақылаудың болмауы. Бағалардың қате жүйесі және басқару деңгейлері арасындағы төмен кері байланыс.
Басшылыққа стратегияны іске асыру туралы толық немесе дұрыс ақпаратты ұсынбау.
Басшылық пен персоналдың дербес жауаптылығының төмен болуы.
Құрылымдық бөлімшелер басшыларының Стратегияны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау үшін дербес жауаптылығын арттыру және ауытқулар болған жағдайда, уақтылы шаралар қабылдау.
Басшылық және жауапты департамент тарапынан құрылымдық бөлімшелердің қызметін ай сайын талдау және бағалау.
2
Бизнес-процестер тиімсіздігінің тәуекелі, ол қорытындысында оның басқарушылығы мен өмірге қабілеттілігін төмендетеді.
Жоспарланған іс-шаралардың орындалуын бақылау және мониторингтеу кезеңін дұрыс анықтамау.
Жауапкершілік пен өкілеттіліктерді қате бөлу.
Бизнес-процестер тиімділігінің көрсеткіштерін қате таңдау.
Ұсынылған есептердің ақиқатқа сәйкес келмеуі.
Ақпараттық технологиялар базасында басқару жүзеге асырылмайды.
Тәуекелді іске асыру салдар, жекелеген жергілікті қосымша процестердің қате жұмыс істеуінен бастап "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ құнының төмендеуіне дейін басқарудың түрлі деңгейлерінде әр түрлі көрінуі мүмкін.
Басшылықтың бизнес процестерді енгізу жөніндегі шешімі мен көшбасшылығы.
Жауаптылық пен өкілеттіліктерді нақты айқындау және бөлу.
Жауаптылық пен өкілеттіліктерді қайта бөлу мүмкіндігімен тексерулер жиілігін ұлғайту.
Жоспарланған іс-шаралардың орындалуын ай сайын бақылау және мониторингтеу.
Бақылау әдісін айқындау және қажетті түзетулерді енгізу.
Бизнес-процестер тиімділігінің көрсеткіштерін ай сайын талдау және оларды түзету.
Басшылықтың процестердегі ауытқуларды анықтау және жою жөніндегі персоналдың жұмысын белсенді қолдауы.
3
Білікті кадрлар жетіспеушілігі тәуекелі.
Білікті кадрлар жетіспеушілігі қоғам құнының өсуіне және өндірістің тиімділігіне кедергі келтіреді. Адами фактор салдарынан болған өндірістегі еңбекті қорғау талаптарын бұзушылықтар (өндірістік жарақаттану, жазатайым оқиғалар.)
Еңбек өнімділігінің төмендеуі. Білімді жоғалту.
Кадрлардың тұрақтамауы.
Кадрларды бос лауазымдарға конкурстық іріктеуді ұйымдастыру және ат салысқан үміткерлердің дерекқорын құру.
Әкімшілік-басқарушылық лауазымдарға кадрлық резервті қалыптастыру.
Білікті құрылымдалған сұхбат жүргізу арқылы компанияға персоналды іріктеу және жалдау рәсімдерін жетілдіру. Персоналды бағалау орталығын құру және енгізу. Бейімделуді және тәлімгерлікті ұйымдастыру.
Оқыту және біліктілікті арттыру.
Кадрлар ағыны көрсеткішінің мониторингі.
Персоналды тартуға және ұстап қалуға бағытталған персоналды ынталандыру жүйесі бойынша ішкі құжаттарды әзірлеу және енгізу.
Персоналдың еңбек нәтижелерімен, кадрларды іріктеумен және орналастырумен қанағаттандырылғандығын/
тартылғандығын мониторингілеу, жұмыскерлерге сауалнама жүргізу арқылы кәсіби және мансаптық өсу мүмкіндіктері.
4
Шешімдердің тиімділігіне бағытталған корпоративтік басқарудағы басшылықты ынталандыру тетіктерінің болмауы.
Лауазымды тұлғалардың корпоративтік басқарудың белгіленген рәсімдерін әдейі және қасақана бұзуы. Төмен корпоративтік басқару деңгейі.
Корпоративтік басқару жүйелерін жетілдіру жөніндегі жоспарларды әзірлеу және іске асыру. Жобалық басқаруды енгізу.
5
Беделдің төмендеуі/жоғалуы.
Бұқаралық ақпарат құралдарында компания, лауазымды тұлғалар, жұмыскерлер туралы теріс ақпаратты жариялау. Персоналдың іскерлік және кәсіби әдеп нормаларын сақтамауы.
Бұқаралық ақпарат құралдарында компания, лауазымды тұлғалар, жұмыскерлер туралы теріс ақпаратты жариялау.
Персоналдың іскерлік және кәсіби әдеп нормаларын сақтамауы.
Тұтынушылар, іскерлік серіктестер, мемлекеттік орган өкілдері, халықтың тарапынан сенімнің төмендеуі/жоғалуы.
Ықтимал құқыққа қарсы іс-қимылдарына байланысты мемлекеттік органдар, халық, баспасөз тарапынан сұраулардың ұлғаюы.
Ақпараттық ортаны мониторингілеу, қоғаммен және БАҚ (нысаналы аудиториялармен) тиімді коммуникацияларды ұйымдастыру. Іскерлік әдеп кодексінің сақталуын бақылау.
Қорытынды ережелер
Күтілетін нәтижелер
Стратегияны табысты іске асыру "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ базасында бизнес жүргізудің үздік әлемдік тәжірибесіне сәйкес келетін жол-көлік инфрақұрылымының нарығында мемлекеттің бірыңғай операторын құруға мүмкіндік береді.
Нысаналы индикаторлар
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның мақсаты миссияны іске асыру және нысаналы пайымдауға қол жеткізу индикаторлары сияқты негізгі мүдделі тараптардың – жалғыз акционердің, клиенттердің, қызметкерлердің, іскер серіктестердің, қоғамның күтулерін көрсетеді.
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2013 – 2022 жылдарға арналған даму стратегиясына 1-қосымша

производительность труда сотрудника - 6033 тыс.тенге/на 1 сотрудника;
количество инициатив в год - не менее 1 инициативы.
Таблица 11. Система управления рисками
№ п/п
Возможные угрозы
Описание риска и их последствий
Разработка мероприятий по предупреждению данного риска и реагированию компании в случае его наступления
1
2
3
4
1
Неадекватная система контроля достижения стратегических целей на всех уровнях управления: корпоративном, функциональном, индивидуальном.
Неверный выбор инструмента контроля стратегических целей.
Отсутствие должного контроля со стороны руководства.
Неправильная система оценок и низкая обратная связь между уровнями управления.
Представление неполной или недостоверной информации руководству о реализации стратегии.
Низкая персональная ответственность руководства и персонала.
Повышение персональной ответственности руководителей структурных подразделений за исполнение плана мероприятий по реализации Стратегии и принятие своевременных мер в случаях отклонений.
Ежемесячный анализ и оценка деятельности структурных подразделении со стороны руководства и ответственного департамента.
2
Риск неэффективности бизнес-процессов, которая в итоге снизит ее управляемость и жизнеспособность.
Неверное определение периода контроля и мониторинга выполнения запланированных мероприятий.
Некорректное распределение ответственности и полномочий.
Неправильный выбор показателей эффективности бизнес процессов.
Несоответствие представленных отчетов реальной действительности.
Управление на базе информационных технологий не осуществляется.
Последствия от реализации риска могут по разному отражаться на разных уровнях управления, начиная от неправильного функционирования отдельных локальных вспомогательных процессов до снижения стоимости АО "НК "ҚазАвтоЖол".
Решение и лидерство руководства по внедрению бизнес-процессов.
Четкое определение и распределение ответственности и полномочий.
Увеличение частоты проверок с возможностью перераспределения ответственности и полномочий.
Ежемесячный контроль и мониторинг выполнения запланированных мероприятий.
Определение метода контроля и внесение необходимых корректировок.
Ежемесячный анализ показателей эффективности бизнес-процессов и их корректировка.
Активная поддержка руководства работы персонала по выявлению и устранению отклонений в процессах.
3
Риск нехватки квалифицированных кадров.
Нехватка квалифицированных кадров препятствует росту стоимости общества и эффективности производства.
Нарушения требований охраны труда (производственный травматизм, несчастные случаи) на производстве, состоявшиеся вследствие человеческого фактора.
Снижение производительности труда.
Потеря знаний.
Текучесть кадров.
Организация конкурсного отбора кадров на вакантные должности и формирование базы данных откликнувшихся претендентов.
Формирование кадрового резерва на административно − управленческие должности. Совершенствование процедур отбора и найма персонала в компанию путем проведения квалификационных структурированных интервью. Создание и внедрение центра оценки персонала. Организация адаптации и наставничества.
Обучение и повышение квалификации.
Мониторинг показателя текучести кадров.
Разработка и внедрение внутренних документов по системе мотивации персонала, направленной на привлечение и удержание персонала.
Мониторинг удовлетворенности /вовлеченности персонала результатами труда, подбором и расстановкой кадров, возможности профессионального и карьерного роста путем проведения опросов работников.
4
Отсутствие механизмов мотивации руководства в корпоративном управлении, направленных на эффективность решений
Намеренное и ненамеренное нарушение установленных процедур корпоративного управления должностными лицами.
Низкий уровень корпоративного управления.
Разработка и реализация планов по совершенствованию системы корпоративного управления.
Внедрение проектного управления.
5
Снижение/потеря репутации.
Опубликование негативной информации о компании, должностных лицах, работниках в средствах массовой информации. Несоблюдение персоналом норм деловой и профессиональной этики.
Опубликование негативной информации о компании, должностных лицах, работниках в средствах массовой информации. Несоблюдение персоналом норм деловой и профессиональной этики.
Снижение/потеря доверия со стороны потребителей, деловых партнеров, представителей государственных органов, населения страны. Увеличение запросов со стороны государственных органов, населения, прессы в связи с возможными противоправными действиями.
Мониторинг информационной среды, организация эффективной коммуникации с общественностью и средствами массовой информации (целевыми аудиториями). Контроль соблюдения кодекса деловой этики.
Заключительные положения
Ожидаемые результаты
Успешная реализация Стратегии позволит на базе АО "НК "КазАвтоЖол" создать единого оператора государства на рынке дорожно-транспортной инфраструктуры, соответствующего лучшей мировой практике ведения бизнеса.
Целевые индикаторы
Цели АО "НК "ҚазАвтоЖол", как индикаторы реализации миссии и достижения целевого видения, отражают ожидания основных заинтересованных сторон - единственного акционера, клиентов, сотрудников, деловых партнеров, общества.
Приложение 1
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания
"ҚазАвтоЖол" на 2013 - 2022 годы

ISO 9001 : 2008, ISO 14001 : 2004, OHSAS 18001 : 2007 стандарттар негізінде интеграцияланған менеджмент жүйесін 2019 жылы енгізу, %
ISO 9001 : 2008, ISO 14001 : 2004, OHSAS 18001 : 2007 халықаралық стандарттарға сәйкестік сертификатының болуы
Ақпараттық жүйелерге және басқа да ресурстарға қолжетімділік жұмыс уақытынан 90 %;
ақпараттық жүйелердің бос уақытының ақпараттық жүйелердің жалпы жұмыс уақытына қатынасы 100 %
2
Технология мен инфрақұрылымның дамуына қол жеткізу
Цифрлық технологияларды қолданатын республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының үлесі, %
цифрлық технологияларды пайдаланатын республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жалпы ұзындығының республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының ұзындығына қатынасы
Цифрлық технологияларды қолдану нәтижесінде республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жол-көлік оқиғалары кезінде өлімнің азаюы, %
ағымдағы жылы орын алған республикалық маңызы бар ақылы жолдардағы жол-көлік оқиғалары санының өткен жылдың ұқсас көрсеткішіне қатынасы, 100 %
Аялдамай жүретін жол жүру белдеуі бойынша жүріп өтуді жүзеге асыратын автокөлік пайызы, %
ақылы жолдардың учаскелерінде үздіксіз жолақтар бойынша өтетін автокөлік құралдарының ақылы учаскелер бойынша жүретін автокөлік құралдарының жалпы санына қатынасы, 100 %
Бір автокөлік құралының өтемақы алудың шлагбаумды моделі бар жолақ арқылы жүріп өтуіне жұмсалатын орташа уақыты, %
Бір автокөлік құралының ақы төлеудің шлагбаумды моделі бар жолақтан өтуіне жұмсалатын өтетін орташа уақыты,
3
Біріңғай оператордың алдында тұрған міндеттердің тиімді іске асырылуын қамтамасыз ету
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жол салу, реконструкциялау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру бойынша мемлекеттік тапсырманы орындау, %
республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру бойынша жоспарланған көрсеткіштеріне нақты орындалу қатынасы 100 %
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жолды күрделі жөндеу, орташа жөндеу, ағымдағы жөндеу және күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жөніндегі мемлекеттік тапсырманы орындау, %
республикалық маңыз бар автомобиль жолдарындағы күрделі жөндеу, ағымдағы жөндеу және орташа жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру бойынша мемлекеттік тапсырманың жоспарланған көрсеткіштеріне көрсеткіштердің нақты орындалу қатынасы 100 %
Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының үлесі, %
республикалық маңызы бар автожолдар желілерінің жалпы ұзындығы жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы республикалық маңызы бар автожолдардың жалпы ұзындығына қатынасы, 100 %
Төлемақы жинау жүйесі енгізілген I, II, III санаттағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының үлесі %
І, ІІ, ІІІ санаттағы республикалық маңызы бар автожолдары желісінің жалпы ұзындығына төлемдерді қабылдау жүйесі енгізілген республикалық маңызы бар автожолдары желісінің жалпы ұзындығының қатынасы, 100 %
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жол сервисі объектілерімен қамтамасыз етілуі, %
жол бойындағы сервис объектілерінің нақты санының жол бойындағы сервис объектілерінің жоспарланған санына қатынасы, 100 %
Тапсырмалар
Негізгі көрсеткіш
Есептеу әдістемесі
1
Кәсіби персоналды іріктеу жүйесін қалыптастыру
Қызметкерлердің біліктілігін арттыру кем дегенде % болып белгіленген
Жылына қоғам қызметкерлерінің орташа нақты санына біліктілігін арттырудан өткен жыл ішіндегі санының қатынасы
2
Персоналды басқару жүйесін жетілдіру
Қызметкер еңбегінің өнімділігі мың теңге / қызметкер
Қоғамның есептік кезеңдегі табысының компания персоналының орташа еңбек сіңірген санына қатынасы
3
Үздіксіз жақсартулар (инновациялар) жүйесін енгізу
Бір жылдағы бастамалар саны, кем дегенде, бірлік.
жылына бастамалар саны
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2013 – 2022 жылдарға арналған даму стратегиясына 2-қосымша
Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына сәйкес "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының көрсеткіштері
Р/с №
Сала/компания
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарындағы мақсаттар

Внедрение в 2019 году интегрированной системы менеджмента на основе стандартов ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007, в %
наличие сертификата соответствия международным стандартам ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007
Доступность информационных систем и других ресурсов 90 % от рабочего времени, в %
отношение времени простоя информационных систем к общему времени работы информационных систем, 100 %
2
Добиваться развития технологии и инфрастуктуры
Доля автомобильных дорог республиканского значения, использующих цифровые технологии, в %
отношение протяженности автомобильных дорог республиканского значения, использующих цифровые технологии, к общей протяженности автомобильных дорог республиканского значения
Снижение смертности при дорожно-транспортных проишествиях на платных дорогах республиканского значения вследствие использования цифровых технологий, в %
отношение количества дорожно-транспортных происшествий на платных дорогах республиканского значения, произошедших в текущем году, к аналогичному показателю прошедшего года, 100 %
Процент автотранспорта, осуществляющего проезд по безостановочным полосам движения на участках платных дорог, в %
отношение автотранспортных средств, осуществляющих проезд по безостановочным полосам движения на участках платных дорог, к общему количеству автотранспортных средств, осуществляющих проезд по участкам платных дорог, 100%
1
2
3
4
Среднее время, затрачиваемое на проезд одного автотранспортного средства через полосу со шлагбаумной моделью взимания платы, не более секунд
среднее время, затрачиваемое на проезд одного автотранспортного средства через полосу со шлагбаумной моделью взимания платы
3
Обеспечение эффективной реализации задач, стоящих перед единым оператором
Выполнение государственного задания на автомобильных дорогах республиканского значения по организации работ по строительству, реконструкции на автомобильных дорогах республиканского значения, в %
отношение фактического исполнения показателей к плановым показателям государственного по организации работ по строительству, реконструкции на автомобильных дорогах республиканского значения, 100 %
Выполнение государственного задания на автомобильных дорогах республиканского значения по организации работ по капитальному, среднему ремонту, текущему ремонту и содержанию, %
отношение фактического исполнения показателей к плановым показателям государственного задания по организации работ по капитальному, среднему ремонту, текущему ремонту и содержанию на автомобильных дорогах республиканского значения, 100 %
Доля автомобильных дорог республиканского значения в хорошем и удовлетворительном состоянии, %
отношение общей протяженности автодорог республиканского значения в хорошем и удовлетворительном состоянии к общей протяженности сети автодорог республиканского значения, 100 %
1
2
3
4
Доля автомобильных дорог республиканского значения I, II, III категорий, на которых внедрена система сбора платности, %
отношение общей протяженности автодорог республиканского значения, на которых внедрена система сбора платности к общей протяженности сети автодорог республиканского значения I, II, III категорий, 100 %
Обеспеченность автомобильных дорог республиканского значения в объектах придорожного сервиса, %
отношение фактического количества объектов придорожного сервиса к запланированному количеству объектов придорожного сервиса, 100 %
Задачи
Ключевой показатель
Методика расчета
1
Формирование системы подбора профессионального персонала
Повышение квалификации работников, установлена не менее, %
отношение количества сотрудников общества, прошедших повышение квалификации, к среднему фактическому количеству сотрудников общества в год
Производительность труда сотрудника, тыс.тенге / сотрудник
отношение дохода общества за отчетный период к среднесписочной численности персонала компании
2
Внедрение системы непрерывных улучшений (инноваций)
Количество инициатив в год не менее, ед
количество инициатив в год
Приложение 2
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "ҚазАвтоЖол" на 2013 - 2022 годы
Показатели акционерного общества "Национальная компания "ҚазАвтоЖол" в соответствии со стратегическими и программными документами Республики Казахстан
№ п/п
Отрасль/компании
Цели из Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года

2015 − 2019 жылдарға арналған инфрақұрылымды дамытудың "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасындағы мақсаттар
ҚР ИДМ-ның 2017 − 2021 жылдарға арналған стратегиялық жоспарындағы мақсаттар
"ҚазАвтоЖол" ҰК АҚ − ның даму стратегиясындағы көрсеткіштер
1
2
3
4
5
6
1
Автожол саласы /Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
Республикалық маңызы бар 16 мың км жуық автомобиль жолдары салынды және реконструкцияланды

Цели из Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 − 2019 годы
Цели из Стратегического плана Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан на 2017 − 2021 годы
Показатели из Стратегии развития АО "НК "КазАвтоЖол"
1
2
3
4
5
6
1
Автодорожная отрасль/ Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Построены и реконструированы около 16 тыс. км автомобильных дорог республиканского значения

Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының шамамен 3,9 мың километрі реконструкцияланды
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының 694 км жол-құрылыс жұмыстарын жүргізу
Республикалық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының 5,1 мың км салуды және реконструкциялау ұйымдастыру
2
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының 10,1 мың км жөндеу
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының 7,3 мың км жол жөндеу жұмыстарын жүргізу
Республикалық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын 10,1 мың км күрделі жөндеу, орташа жөндеу, ағымдағы жөндеу және күтіп-ұстау әрі пайдалану
3
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының орта есеппен 85 % жақсы және қанағаттанарлық жағдайда
Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының үлесі – 88 %
Жақсы жағдайдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының үлес салмағының 54 % дейін ұлғаюы
Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдары, орташа есеппен 88 %
4
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жекелеген учаскелерінде ақылы төлем жүйесі енгізілген
Өзін-өзі ақтайтын республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының үлесі -27 %
2022 жылға дейін I, II, III санаттағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының 72 % ақылы төлемді жинау жүйесі енгізілген (15917 км)
5
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жол сервисі объектілерімен қамтамасыз етілуі − 100% (260 дана)
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жол сервисі объектілерімен қамтамасыз етілуі − 260 дана
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2013 – 2022 жылдарға арналған даму стратегиясына 3-қосымша
Осы жол активтерін басқаруды ұйымдастырудың шолуы алты бағыт бойынша қалыптастырылған:
1) институционалдық құрылым;
2) саясат;
3) қаржыландыру;
4) жекеше сектор;
5) жол пайдаланушылар мен өзге мүдделі топтар арасындағы қарым-қатынас;
6) жол инфрақұрылымының өзге жеткізушілерімен қарым-қатынас.
Автомобиль жолдарының функционалды сыныптамасы еліміздің әкімшілік ұйымдастырылуымен байланысты. Елімізде жолдардың келесідей 3-тен бастап 4-ке дейін функционалды сыныптары бар:
1) негізгі артериялар (әдеттегі автомагистральдардан тұрады);
2) екінші дәрежелі артериялар;
3) коллекторлық жолдар;

Реконструкция около 3,9 тыс. км республиканского значения
Проведение дорожно-строительных работ на автомобильных дорогах республиканского значения, 694 км
Организация строительства и реконструкции автомобильных дорог общего пользования республиканского значения, 5,1 тыс.км
1
2
3
4
5
6
2
Ремонт 10,1 тыс.км автодорог республиканского значения
Проведение дорожно-ремонтных работ на автомобильных дорогах республиканского значения, 7,3 тыс. км
Капитальный, средний, текущий ремонт, содержание и использование автомобильных дорог общего пользования республиканского значения, 10,1 тыс. км
3
В среднем 85 % автомобильных дорог республиканского значения находятся в хорошем и удовлетворительном состоянии
Доля автомобильных дорог республиканского значения в хорошем и удовлетворительном состоянии - 88 %
Увеличение удельного веса дорог в хорошем состоянии (республиканского значения) до 54 %
В среднем автомобильных дорог республиканского значения в хорошем и удовлетворительном состоянии − 88 %
4
Введена платная система на отдельных участках автомобильных дорог республиканского значения
Доля платных самоокупаемых автомобильных дорог республиканского значения − 27 %
До 2022 года включительно на 72 % автомобильных дорог республиканского значения I, II, III категорий внедрена система сбора платности (15917 км)
1
2
3
4
5
6
5
Обеспеченность автомобильных дорог республиканского значения в объектах придорожного сервиса-100 % (260 шт.)
Обеспеченность автомобильных дорог республиканского значения в объектах придорожного сервиса − 260 шт.
Приложение 3
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "ҚазАвтоЖол"
на 2013 - 2022 годы
Настоящий обзор организации управления дорожными активами сформирован по шести направлениям:
1) институциональная структура;
2) политика;
3) финансирование;
4) частный сектор;
5) отношения между пользователями дорог и другими заинтересованными группами;
6) отношения с другими поставщиками дорожной инфраструктуры.
Функциональная классификация автомобильных дорог связана с административной организацией страны. Существует от 3 до 4 функциональных классов дорог в стране:
1) основные артерии (часто состоят из обычных автомагистралей);
2) второстепенные артерии;
3) коллекторные дороги;

1,95
2,7
2
Қыста, АҚШ долл./км*
3,75
2,7
1,8
3
Жалпы ағымдағы, АҚШ долл./км
5,4
4,65
4,5
4
Мерзімді күтіп-ұстау АҚШ долл./км
6,0
4,5
3,6
5
Күтіп-ұстауға арналған жалпы шығыстар, АҚШ долл./км
11,4
9,15
8,1
Институционалдық құрылым
Жоғарыда аталған барлық жол әкімшіліктері мемлекеттік органдар болып табылады: мемлекеттік департаменттер және агенттіктер. Барлық жағдайларда жол желілері мемлекеттің меншігінде. Бұл Францияға да қатысты, онда жеке меншік концессиялардағы жолдар, концессия кезеңі соңында үкіметке беріледі. Жоғарыда аталған ақпаратты пайдалану кезінде әртүрлі елдерді мынадай топтарға бөлуге болады:
3-кесте. Саясат және орындау бойынша институционалдық құрылым
Р/с
Жол әкімшілігінің ұстанымы
Саясат
Саясат және орындалуы
Орындалуы
1
2
3
4
5
1
Үкіметтік департамент
BMVBS (Германия) Аустралия
-
DGR (Франция)
2
Министрлікке бағынысты мемлекеттік орган
-
-
Rijkswaterstaat (Нидерланды);
3
Жұмыста белгілі бір тәуелсіздігі бар мемлекеттік орган
-
-
Жол агенттігі (Англия)
Жол әкімшіліктері көбінесе саясатты дамытуға ресми тапсырмасы жоқ орындаушы агенттіктер болып табылады. Алайда, көп жағдайда мемлекеттік саясатты әзірлеу жөніндегі органға маңызды қолдау көрсетеді. Еуропада жол әкімшіліктері, әдетте, желілерге арналған техникалық нормаларды әзірлеуге тартылады, бірақ Көлік және коммуникациялар министрлігінің саясат департаменті белгілеген желінің сапасын ескере отырып, саяси мақсаттар шеңберінде жұмыс істейді. Алайда, еуропалық жол әкімшіліктері желіні дамытуды стратегиялық жоспарлауда елеулі рөл атқарады.
Жол желісі міндеттерін қаржыландыру
Жол әкімшіліктері үшін қаржыландыру көздері төменде көрсетілген кестеде келтірілген. Көздерден (бюджеттік емес) қаржыландыру Францияда және Ұлыбританияда кең таралған. Бұл елдерде пайдаланушылардан түсетін белгіленген алымдар жол желісінің міндеттерін қаржыландыру үшін пайдаланылады.
4-кесте. Жол желісінің міндеттерін қаржыландыру
Р/с
Атауы
Инвестицииялар: Дамыту желісі
Операциялық шығыстар (күтіп-ұстау, жол қозғалысын басқару)
1
2
3
4
1
Бюджет қаражаты
Германия, Нидерланды, Ұлыбритания, Франция, Аустралия
Германия, Нидерланды, Ұлыбритания, Франция, Аустралия
2
Жол пайдаланушылардан түсетін алымдар (алым, қозғалыс қарқындылығы шамадан тыс аймаққа кіру, салықтар, баж салығы)
Ұлыбритания, Франция
Ұлыбритания
3
Жол әкімшілігі алған капитал нарығындағы қарыздар
Ұлыбритания
-
4
Жекеменшік секторы (алдын ала қаржыландыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік, ақылы концессиялар)
Ұлыбритания, Франция, Аустралия Германия
Ұлыбритания, Франция, Аустралия
Ұлыбританияда мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің (бұдан әрі − МЖӘ) ақылы тетігін пайдалана отырып, жекеменшік секторды алдын ала қаржыландырудан үлкен пайда алады. Бұл борышқа қызмет көрсету ретінде жекеменшік секторға жыл сайын айтарлықтай төлем төлеуге алып келеді. Мұндай төлемдер инвестицияға және жол әкімшілігін күтіп-ұстауға кететін жылдық бюджетке тең. Германия мемлекеттік-жекешілік әріптестіктің бірнеше жобасына қол қойды.
Жекеменшік секторды тарту.
Аталған елдерде жол желісін дамытуға жекеменшік секторды тарту дәрежесі ұқсас. Жобалау мен салуды қоса алғанда, жол желісін дамыту жекеменшік сектормен келісімшарт бойынша ғана жүзеге асырылады. Көптеген жол әкімшіліктері де күтіп-ұстауға арналған ұзақ мерзімді келісімшарттар практикасын қолданады. Келесі кестеде жол желісінің әртүрлі міндеттеріне жекеменшік секторды тарту бойынша деректер келтірілген.
5-кесте. Жекеменшік секторды тарту деңгейі
Р/с
Атауы

1,95
2,7
2
Зимой, долларов США/км *
3,75
2,7
1,8
3
Общее текущее, долларов США/км
5,4
4,65
4,5
4
Периодическое содержание, долларов США/км
6,0
4,5
3,6
5
Общие расходы на содержание, долларов США/км
11,4
9,15
8,1
Институциональная структура
Все вышеуказанные дорожные администрации являются государственными органами: государственными департаментами и агентствами. Во всех случаях дорожные сети находятся в собственности государства. Это также относится к Франции, где дороги, находящиеся в частной концессии, передаются правительству в конце периода концессии. При использовании вышеуказанной информации различные страны могут быть разделены по группам следующим образом:
Таблица 3. Институциональная структура по политике и выполнению
№ п/п
Позиция дорожной администрации
Политика
Политика и выполнение
Выполнение
1
2
3
4
5
1
Правительственный департамент
BMVBS (Германия)
Австралия
-
DGR (Франция)
2
Государственный орган, подотчетный Министерству
-
-
Rijkswaterstaat (Нидерланды)
3
Государственный орган, имеющий некоторую независимость в работе
-
-
Дорожное агентство (Англия)
Дорожные администрации в большинстве своем являются исполнительными агентствами, без официального задания развития политики. Однако, во многих случаях, они оказывают важную поддержку органу по выработке государственной политики. В Европе дорожные администрации обычно вовлечены в разработку технических норм для сети, но работают в рамках целей политики, учитывая качество сети, установленной политическим департаментом Министерства транспорта и коммуникаций. Однако европейские дорожные администрации играют существенную роль в стратегическом планировании развития сети.
Финансирование задач дорожной сети
Источники финансирования для дорожных администраций приведены в нижеуказанной таблице. Финансирование из источников (не бюджетных) широко распространено во Франции и Великобритании. В этих странах установленные сборы с пользователей используются для финансирования (частичного) задач дорожной сети.
Таблица 4. Финансирование задач дорожной сети
№ п/п
Наименование
Инвестиции: развитие сети
Операционные расходы (содержание, управление дорожным движением)
1
2
3
4
1
Бюджетные средства
Германия, Нидерланды, Великобритания, Франция, Австралия
Германия, Нидерланды, Великобритания, Франция, Австралия
2
Сборы с пользователей дороги (сбор, плата за въезд в зону с перегруженным движением, налоги, пошлины)
Великобритания, Франция
Великобритания
3
Займы на рынке капитала, взятые дорожной администрацией
Великобритания
-
4
Частный сектор (предварительное финансирование, государственно-частное партнерство, платные концессии)
Великобритания, Франция, Австралия
Германия
Великобритания, Франция, Австралия
В Великобритании большую пользу получают от предварительного финансирования частного сектора с использованием платного механизма государственно-частного партнерства (далее - ГЧП). Это приводит к существенным ежегодным выплатам частному сектору в качестве обслуживания долга. Такие платежи примерно равны годовому бюджету на инвестиции и содержание дорожной администрации. Германия подписала несколько проектов ГЧП.
Вовлечение частного сектора
Степень вовлечения частного сектора в развитие дорожной сети в указанных странах аналогична. Развитие дорожной сети, включая проектирование и строительство, осуществляется исключительно по контракту с частным сектором. Многие дорожные администрации также применяют практику долгосрочных контрактов на содержание. Следующая таблица приводит данные по вовлечению частного сектора в различных задачах дорожных сетей.
Таблица 5. Уровень вовлечения частного сектора
№ п/п
Наименование

Төмен (0 − 10 %)
Үлкен емес (10 − 30 %)
Айтарлықтай (30 − 70 %)
Толық (70 – 100 %)
1
2
3
4
5
6
1
Жол желінің дамуы
-
-
-
Германия, Нидерланды, Ұлыбритания, Франция, Аустралия
2
Күтіп-ұстау
Германия
Франция (DGR жол әкімшілігі желісі)
-
Нидерланды, Ұлыбритания, Аустралия
3
Жол қозғалысын басқару
Франция
Нидерланды, Германия
Ұлыбритания
Аустралия
Жол желісінің міндеттеріне жекеменшік сектордың қатысуы Ұлыбританияда, Францияда және Нидерландыда жақсы дамыған. Алайда аталған елдерде жекеменшік сектордың қатысуы қатты ерекшеленеді. Ұлыбританияда міндеттердің басым көпшілігін жекеменшік сектор орындайды. Францияда желінің шамамен 40 % жекеменшік консорциумдар басқарады.
Жол пайдаланушылармен және басқа мүдделі топтармен қарым-қатынас
Жол желісін дамытуға қатысты барлық елдерде ерекше (заңды) рәсімдер сақталады, олар бойынша мүдделі топтар және қоғам консультациялар алады. Көптеген жол әкімшілері сұрақнамалар түрінде олардың жұмысы бойынша кері байланысты ұйымдастырады. Олардың көбінде телефон желілері бар, олар бойынша шағымдар түсуі мүмкін.
Кейбір жол әкімшілерін әртүрлі үкіметтік және үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерінен тұратын кеңес бақылайды.
Жол әкімшілігі үшін институционалдық құрылымдағы үрдістер.
Жол әкімшіліктерінің деректеріне шолу жол секторы ұйымдарының көптеген факторларға тәуелді екенін көрсетеді:

Низкий (0-10 %)
Небольшой (10-30 %)
Существенный (30-70 %)
Полный (70 - 100 %)
1
2
3
4
5
6
1
Развитие сети
-
-
-
Германия, Нидерланды, Великобритания, Франция, Австралия
2
Содержание
Германия
Франция (сеть дорожной администрации DGR)
-
Нидерланды, Великобритания, Австралия
3
Управление дорожным движением
Франция
Нидерланды, Германия
Великобритания
Австралия
Участие частного сектора в задачах дорожной сети хорошо развито в Великобритании, Франции и Нидерландах. Однако степень участия частного сектора в данных странах сильно отличается. В Великобритании большинство задач выполняется частным сектором. Во Франции около 40 % сети управляется частными консорциумами.
Отношения с пользователями дорог и другими заинтересованными группами
В отношении развития дорожной сети во всех странах соблюдаются особые (законные) процедуры, по которым заинтересованные группы и общество получают консультации. Многие дорожные администрации организуют обратную связь по их работе в виде вопросников. Многие имеют телефонную линию, по которым могут поступать жалобы.
Некоторые дорожные администрации контролируются советом, состоящим из представителей различных правительственных и неправительственных организаций.
Тенденции в институциональной структуре для дорожной администрации
Обзор данных дорожных администраций говорит о том, что организации дорожного сектора зависят от многочисленных факторов:

1) Жол әкімшілері мемлекеттік ұйымдар болып табылады. Мысалы, Аустралияда, сондай-ақ Германияда, Ұлыбританияда және Францияда орталық ведомство – Көлік министрлігі саясатпен айналысады, ал бағдарламаларды дайындау және орындау жергілікті ұйымдарға (мемлекеттік өңірлік департаменттерге, жергілікті үкіметке) берілген;
2) Зерделенген елдерде жолды басқару функционалдық сыныптар бойынша жүргізіледі. Техникалық параметрлер, қарқындылық, сондай-ақ осьтік жүктемелердің кумулятивтік баламалары ескеріледі. Жазғы және қысқы күтіп-ұстау стандарттарын жолдың функционалдық сыныптарына сүйене отырып орнату қажет;
3) Саясатқа қатысты. Көлік министрлігі саясатты әзірлейтін ведомство болып табылады. Жол әкімшілері қолдау рөлін атқарады, сондай-ақ өсіп келе жатқан коммерцияландыру да жол әкімшілігінің саяси ролінің өсуіне алып келетіндігі айқын. Екі ведомствоның - Көлік министрлігі мен жол әкімшілігінің рөлі барынша айқын анықталуы маңызды болып табылады. Кейбір елдерде Жол әкімшілері жылына бір немесе екі рет есептілік жүргізілетін мақсаттар мен міндеттерді көрсете отырып, жол әкімшіліктерінің қызметі туралы Көлік министрлігімен "келісімшарт" немесе мемлекеттік қызмет туралы келісім жасасады;
4) Жол әкімшілері түпкілікті шешімді министрлік қабылдағанның өзінде жол желісін стратегиялық жоспарлауда және басымдықтарды анықтауда маңызды рөл атқарады. Шығыстар мен пайданы талдау, сондай-ақ экологиялық бағалау өте маңызды рөл атқарады;
5) Жол әкімшілері жақсы нормалар мен ерекшеліктерді әзірлеумен, сондай-ақ құрылыс жұмыстарын және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды орындаумен ерекшеленеді;
6) Жол секторын қаржыландыру, әдетте, мемлекеттік бюджеттен жүргізіледі. Жекеменшік қаржыландыру, концессиялар, сондай-ақ жол пайдаланушылардан төлемақы алудың электрондық жүйелері қазіргі сәтте даму үстінде және айналымы күшейіп келеді;
7) "Қытайлық модель", онда жол дәстүрлі келісімшарттық әдістерді пайдалана отырып салынады және жол ашылғаннан кейін концессияға беріледі, сұраныс тәуекелі ең кіші белгісіздікпен сипатталғанда пайдалы тәсіл болуы мүмкін;
8) Жол әкімшілері тұтынушылардың сұрауларын барынша қанағаттандыруға бағытталған азаматтық қоғаммен өзара іс-қимыл деңгейін арттырады.
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2013 – 2022 жылдарға арналған даму стратегиясына 4-қосымша
Уәкілетті орган − Қазақстан Республикасы Инвестициялар даму министрлігі және жалғыз акционер − "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамымен өзара іс-қимыл ерекшеліктері
"ҚазАвтоЖол" ҰК " АҚ-ның Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігімен өзара іс-қимылы
Ұлттық оператордың Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігімен өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің ұлттық операторға қатысты функцияларының жан-жақты сипатына қарай, "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ қызметінің ажырамас бөлігі болып табылады: мемлекеттік уәкілетті орган, тарифтік реттеуші, салалық бағдарламалардың үйлестірушісі.
Үздік халықаралық тәжірибе мемлекеттік компания мен Министрлік арасында нақты және ашық қарым-қатынастарды орнату және мемлекеттік органдардың компаниялардың операциялық қызметіне араласпауы қажеттілігін куәландырады.
Осыған байланысты "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ға қатысты өзара қарым-қатынастардың мынадай тетіктері қолданылатын болады:

1) Дорожные администрации являются государственными организациями. К примеру, в Австралии, как и в Германии, Великобритании и Франции, центральное ведомство - Министерство транспорта занимается политикой, но подготовка и выполнение программ переданы местным организациям (государственные региональные департаменты, местные правительства).
2) В изученных странах дорожное управление производится по функциональным классам. Учитываются технические параметры, интенсивность, а также кумулятивные эквиваленты осевых нагрузок. Стандарты зимнего и летнего содержания необходимо установить исходя из функциональных классов дорог.
3) Касательно политики. Министерство транспорта является ведомством, разрабатывающим политику. Дорожные администрации играют роль поддержки; очевидно, что растущая коммерциализация также приводит к росту политической роли дорожной администрации. Важно, чтобы роли двух ведомств − Министерства транспорта и дорожной администрации были определены максимально четко. В некоторых странах дорожные администрации заключают "контракт" или соглашение о государственной службе с Министерством о деятельности дорожной администрации с указанием целей и задач, по которым ведется отчетность один или два раза в год.
4) Дорожные администрации выполняют важную роль стратегического планирования сети и определения приоритетов даже тогда, когда окончательные решения принимаются Министерством. Анализ издержек и выгод, а также экологическая оценка играют очень важную роль.
5) Дорожные администрации отличаются разработкой хороших норм и спецификаций, а также выполнением строительных работ и работ по содержанию.
6) Финансирование дорожного сектора, как правило, ведется из государственного бюджета. Частное финансирование, концессии, а также электронные системы взимания платы с пользователей дорогами в данный момент еще развиваются и набирают обороты.
7) "Китайская модель", в которой дорога строится с использованием традиционных контрактных методов и передается в концессию после открытия, когда риск спроса характеризуется наименьшей неопределенностью, может представлять собой полезный подход.
8) Дорожные администрации повышают уровень взаимодействия с гражданским обществом, нацеленный на максимальное удовлетворение запросов потребителей.
Приложение 4
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "ҚазАвтоЖол"
на 2013 - 2022 годы
Особенности взаимодействия
с уполномоченным органом в лице Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и единственным акционером в лице акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темiр жолы"
Взаимодействие АО "НК "КазАвтоЖол" с Министерством по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Взаимодействие Национального оператора с Министерством по инвестициям и развитию Республики Казахстан является неотъемлемой частью деятельности АО "НК "КазАвтоЖол", ввиду разностороннего характера функций Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан по отношению к национальному оператору: государственный уполномоченный орган, тарифный регулятор, координатор отраслевых программ.
Лучшая международная практика свидетельствует о необходимости установления четких и прозрачных отношений между государственной компанией и Министерством, и невмешательства государственных органов в операционную деятельность компаний.
В этой связи к АО "НК "КазАвтоЖол" будут применяться следующие механизмы взаимоотношений:

1. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі тарапынан "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ын басқару, ұжымдық басқару қағидаттарына сәйкес "Қазавтожол"ҰК" АҚ Директорлар кеңесінде өкілдікті жүзеге асыру арқылы жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі мен оның өкілдері "ҚазАвтоЖол"ҰК" АҚ-ның операциялық қызметіне араласпайды.
3. "ҚазАвтоЖол"ҰК" АҚ есеп берудің тиімді жүйесі және оның қызметінің ашықтығы құрылған. "ҚазАвтоЖол"ҰК" АҚ тоқсан сайын Директорлар кеңесіне өз қызметінің негізгі шоғырландырылған нәтижелерін ұсынады, сондай-ақ мемлекеттік органға өзінің қаржылық-шаруашылық қызметі және оның нәтижелері туралы ақпаратты жылдық аудиттелген қаржылық есептілікті ұсына отырып, қамтамасыз етеді.
4. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі уәкілетті орган ретінде өз отырыстарында ұлттық оператор қызметінің мәселелері туралы ақпаратты тыңдауға құқылы.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ-ның "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компания" АҚ-мен өзара іс-қимылы.
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ Қазақстан Республикасының заңнамасында және өз жарғысында көзделген тәртіпте, Сенімгерлік басқару шарттарының талаптарында жалғыз акционердің құқығын толық көлемде жүзеге асырады.
Жалғыз акционер, Директорлар кеңесі мен компания басқармасы арасындағы қарым-қатынастар жиынтығы "ҚазАвтоЖол"ҰК" АҚ-ның қызметін басқаруды және бақылауды қамтамасыз етеді.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ басқарудың тиімді үлгісін, қызметтің ашықтылығын қамтамасыз ету үшін үздік әлемдік тәжірибеге сәйкес келетін корпоративтік басқарудың қазіргі заманғы стандарттарын зерделеп енгізілуде.

1. Управление АО "НК "КазАвтоЖол" со стороны Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан осуществляется исключительно посредством реализации представительства в Совете директоров АО "НК "ҚазАвтоЖол" в соответствии с принципами корпоративного управления.
2. Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан и его представители не вмешиваются в операционную деятельность АО "НК "ҚазАвтоЖол"
3. В АО "НК "КазАвтоЖол" выстроена эффективная система отчетности и прозрачности его деятельности. АО "НК "ҚазАвтоЖол" ежеквартально предоставляет Совету директоров основные консолидированные результаты своей деятельности, а также обеспечивает государственный орган информацией о своей финансово-хозяйственной деятельности и ее результатах, предоставляя годовую аудированную финансовую отчетность.
4. Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан как уполномоченный орган вправе заслушивать на своих заседаниях информацию национального оператора по вопросам его деятельности.
Взаимодействие АО "НК "КазАвтоЖол" с АО "Национальная компания "Қазақстан темiр жолы"
АО "Национальная компания "Қазақстан темiр жолы" в полном объеме осуществляет права единственного акционера, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и его уставом, в порядке и на условиях Договора доверительного управления.
Совокупность отношений между единственным акционером, Советом директоров и правлением компании обеспечивают управление и контроль над деятельностью АО "НК "ҚазАвтоЖол"
Для создания эффективной модели управления, обеспечения прозрачности деятельности АО "НК "ҚазАвтоЖол" изучаются и внедряются современные стандарты корпоративного управления, соответствующие лучшей мировой практике.