"Қазақстан Республикасында техникалық реттеу және сапа инфрақұрылымын құру жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 қазандағы № 1100 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1504 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасында техникалық реттеу және сапа инфрақұрылымын құру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 қазандағы № 1100 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдар (келісім бойынша) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 наурыздағы № 218 қаулысымен бекітілген Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесіне сәйкес Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.»;
4-тармақ алынып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында техникалық реттеу және сапа инфрақұрылымын құру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламада:
«1. Бағдарлама паспорты» деген бөлімде:
«Бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган» деген жолда:
тақырыбында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі»;
алтыншы абзац алынып тасталсын;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі»;
он екінші абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі»;
«Нысаналы индикаторлар» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикаторлар
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде мыналарға қол жеткізіледі:
1) жыл сайын техникалық регламенттердің талаптарына жауап беретін және тиісті халықаралық стандарттарға сай келетін стандарттау жөніндегі кемінде 500 нормативтік құжатты әзірлеу және қабылдау;
2) 2014 жылға қарай барлық нормативтік техникалық құжаттарды Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорына кемінде 67500 НҚ санында шоғырландыру (2012 жылы – 66500, 2013 жылы – 67000, 2014 жылы – 67500);
3) 2014 жылға қарай кемінде 30 мемлекеттік эталон мен эталондық жабдықты 60 жаңғырту (толығымен жабдықтау) (2010 жылы – 16 эталон, 2011 жылы – 10 эталон, 2012 жылы – 10 эталон, 2013 жылы – 10 эталон, 2014 жылы – 14 эталон).»;
«Бағдарламаны қаржыландыру көлемі мен көздері» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаны қаржыландыру көлемі мен көздері
Қаржыландыру көздері:

О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2010 года № 1100 "Об утверждении Программы по техническому регулированию и созданию инфраструктуры качества в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1504
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2010 года № 1100 «Об утверждении Программы по техническому регулированию и созданию инфраструктуры качества в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы» следующие изменения и дополнение:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам и организациям (по согласованию) представлять информацию о ходе реализации Программы в соответствии с Правилами разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2010 года № 218.»;
пункт 4 исключить;
в Программе по техническому регулированию и созданию инфраструктуры качества в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе «1. Паспорт Программы»:
в строке «Государственный орган, ответственный за разработку и реализации Программы»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Государственный орган, ответственный за разработку и реализацию Программы»;
абзац пятый изложить в следующей редакции:
«Министерство окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;
абзац шестой исключить;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
«Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан»;
абзац двенадцатый исключить;
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
«Министерство регионального развития Республики Казахстан»;
строку «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«Целевые индикаторы
В результате реализации Программы будут достигнуты:
1) разработка и принятие ежегодно не менее 500 нормативных документов по стандартизации, отвечающих требованиям технических регламентов и соответствующих международным стандартам;
2) к 2014 году концентрация всех нормативных технических документов в Едином государственном фонде нормативных технических документов в количестве не менее 67500 НД (66500 – в 2012 году, 67000 – в 2013 году, 67500 – в 2014 году);
3) к 2014 году 60 модернизаций (дооснащение) не менее 30 государственных эталонов и эталонного оборудования (в 2010 году – 16 эталонов, в 2011 году – 10 эталонов, в 2012 году – 10 эталонов, в 2013 году – 10 эталонов, в 2014 году – 14 эталонов).»;
строку «Объемы и источник финансирования Программы» изложить в следующей редакции:
«Объемы и источник финансирования Программы
Источники финансирования:

10 236 375 000 теңге сомасындағы республикалық бюджет қаражаты:
2010 жылы – 2 233 535 000 теңге;
2011 жылы – 2 146 260 000 теңге;
2012 жылы – 1 850 811 000 теңге;
2013 жылы – 2 012 383 000 теңге;
2014 жылы – 1 993 386 000 теңге.
Қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.»;
«3. Ағымдағы ахуалды талдау» деген бөлім мынадай мазмұндағы 3.3-1-кіші бөліммен толықтырылсын:
«3.3-1. Нысаналы технологиялық бағдарламалар арқылы іске асырылатын сындарлы технологиялар тізбесін қоса алғанда, саланың инновациялық-технологиялық дамуын талдау
Техникалық реттеу саласындағы инновациялық-технологиялық саясатты іске асыру шеңберінде техникалық реттеу құралдарының көмегімен өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бөгет жасайтын негізгі проблемалар мен кедергілерді анықтау қажет.
Заманауи техникалық талаптарға сәйкес келмейтін өнім өндіру практикасын қысқарту, сондай-ақ тиімді өндірісті іске асыру мақсатында Шығару жоспарланып отырған өнім жобаларының техникалық регламенттерде және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалауды енгізу мәселесі пысықталуда.»;
«4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижесінің көрсеткіштері» деген бөлімде:
«4.2. Нысаналы индикаторлар, міндеттер және нәтиже көрсеткіштері» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«4.2. Нысаналы индикаторлар, міндеттер және нәтижелер көрсеткіштері
Отандық нарықты қауіпті және сапасыз (стандартқа сай емес) өнімдерден шектеу және әлемдік стандарттарға сай келетін өнімдерді өндіру, менеджмент жүйелерін енгізу және технологиялық қайта жарақтау үшін жағдай жасау бойынша мақсаттарға қол жеткізудің нысаналы индикаторлары мыналар болады:
1) жыл сайын техникалық регламенттердің талаптарына жауап беретін және тиісті халықаралық стандарттарға сай келетін стандарттау жөніндегі кемінде 500 нормативтік құжатты әзірлеу және қабылдау;
2) 2014 жылға қарай барлық нормативтік техникалық құжаттарды Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорына кемінде 67500 НҚ санында шоғырландыру (2012 жылы – 66500, 2013 жылы – 67000, 2014 жылы – 67500);
3) 2014 жылға қарай кемінде 30 мемлекеттік эталон мен эталондық жабдықты 60 жаңғырту (толық жабдықтау) (2010 жылы – 16 эталон, 2011 жылы – 10 эталон, 2012 жылы – 10 эталон, 2013 жылы – 10 эталон, 2014 жылы – 14 эталон).
Әлемдік стандарттарға сәйкес келетін өнімдерді шығаруға, менеджмент жүйелерін енгізуге және технологиялық қайта жарақтандыруға жағдай жасау жөніндегі міндеттер шеңберінде:

средства республиканского бюджета в сумме 10 236 375 000 тенге:
в 2010 году – 2 233 535 000 тенге;
в 2011 году – 2 146 260 000 тенге;
в 2012 году – 1 850 811 000 тенге;
в 2013 году – 2 012 383 000 тенге;
в 2014 году – 1 993 386 000 тенге.
Объемы финансирования будут уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.»;
раздел «3. Анализ текущей ситуации» дополнить подразделом 3.3-1. следующего содержания:
«3.3-1. Анализ инновационно-технологического развития отрасли, включая перечень критических технологий, реализуемых через целевые технологические программы
В рамках реализации инновационно-технологической политики в области технического регулирования необходимо выявить основные проблемы и барьеры, препятствующие повышению конкурентоспособности продукции с помощью инструментов технического регулирования.
В целях сокращения практики производства продукции не соответствующей современным техническим требованиям, а также реализации эффективного производства, прорабатывается вопрос внедрения Оценки проектов планируемой к выпуску продукции на соответствие требованиям, установленным в технических регламентах и нормативных документах по стандартизации.»;
в разделе «4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы»:
подраздел «4.2. Целевые индикаторы, задачи и показатели результатов» изложить в следующей редакции:
«4.2. Целевые индикаторы, задачи и показатели результатов
Целевыми индикаторами достижения цели по ограничению отечественного рынка от опасной и некачественной (нестандартной) продукции и созданию условий для производства продукции соответствующей мировым стандартам, внедрения систем менеджмента и технологического перевооружения будут:
1) разработка и принятие ежегодно не менее 500 нормативных документов по стандартизации, отвечающих требованиям технических регламентов и соответствующих международным стандартам;
2) к 2014 году концентрация всех нормативных технических документов в Едином государственном фонде нормативных технических документов в количестве не менее 67500 НД (66500 в 2012 году, 67000 в 2013 году, 67500 в 2014 году);
3) к 2014 году 60 модернизаций (дооснащение) не менее 30 государственных эталонов и эталонного оборудования (в 2010 году – 16 эталонов, в 2011 году – 10 эталонов, в 2012 году – 10 эталонов, в 2013 году – 10 эталонов, в 2014 году – 14 эталонов).
В рамках задачи по созданию условий для производства продукции, соответствующей мировым стандартам, внедрения систем менеджмента и технологического перевооружения будут проводиться:

1) нақты өндіріс шеңберінде өнімдерді шығаруға қажетті озық халықаралық стандарттарға негізделген ұлттық және мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу және қабылдау;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың өнімдерге арналған стандарттарды енгізуін бағытталған шараларды, сондай-ақ әлеуметтік инфрақұрылымды ұйымдастыруы;
3) Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорының толыққанды жұмыс істеуі және оны халықаралық ұйымдардың құжаттарымен толықтыруды жүзеге асыру;
4) менеджмент жүйелері стандарттарын енгізуді және өнім сапасын арттыруды насихаттау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру, менеджмент жүйелері стандарттарын енгізу кезінде шағын және орта бизнес кәсіпорындарына субсидиялар беруді жүзеге асыру тетігін әзірлеу;
5) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің ұлттық стандарттардың және үкіметтік емес стандарттардың (болған жағдайда) талаптарына сәйкестігін көрсету практикасын мемлекеттік сатып алу жоспарын жыл сайын қалыптастыру және бекіту кезінде жаңарту;
6) салаларды метрологиялық қамтамасыз етуге және халықаралық деңгейде эталондық база баламалығын растауға арналған ұлттық эталондық базаны жаңғырту;
7) республиканың нормативтік-құқықтық актілеріндегі ерікті стандарттарды пайдалану жолымен технологиялар трансфертін ынталандыру жөніндегі заңнамалық шараларды жасау;
8) инновациялық өнімдерді өндіруге және айналымға шығаруға, сәйкестікті ерікті түрде растауға жағдай жасау;
9) жоғары сапалы өнім өндірудің озық әдістерін енгізуді тездетуге мүмкіндік беретін стандарттау жөніндегі жұмыстарға (ұлттық стандарттарды, алдын ала ұлттық стандарттарды әзірлеуге және оларды өзектілендіруге, оның ішінде инновациялық өнімге қатысты) бизнестің белсенді қатысуын көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында ұлттық стандарттарды әзірлеуді қаржыландыру жүйесін жетілдіру;
10) стандарттау жөніндегі қазақстандық техникалық комитеттердің стандарттау жөніндегі халықаралық және мемлекетаралық техникалық комитеттердің (бұдан әрі – ИСО/ТК және МТК) жұмысына қатысуы. Стандарттардың жобаларын әзірлеу сатысында ИСО/ТК және МТК жұмысына ТК қатысуы отандық экономика мүдделерінде стандарттарды қалыптастыруға ықпал етуге (яғни стандарт жобасына қойылатын талаптарды қалыптастыру кезінде отандық кәсіпорындардың өндірістік қуаты мен ғылыми-техникалық жарақталуын ескеру), жаңа халықаралық және мемлекетаралық стандарттарда талаптары қалыптастырылатын өнімнің перспективалы түрлерін шығаруға уақтылы дайын болуға, сондай-ақ ұлттық өнімді әлемдік нарықтарға одан әрі жылжыту үшін жағдай жасауға, ғылыми-техникалық салада ынтымақтастықты кеңейтуге мүмкіндік береді.»;
«4.3. Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік және өзге де органдар» деген кіші бөлімде:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі»;
алтыншы абзац алынып тасталсын;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі»;
он екінші абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі»;
«5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген бөлімде:
екінші бөлікте:
бірінші және екінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«Кеден одағының бірінші кезектегі регламенттері кестесін және Кеден одағының техникалық регламенттерін әзірлеу жөніндегі жоспарды уақтылы іске асыру;
техникалық регламенттерді енгізуге материалдық базаның әзірлігін және ғылыми-техникалық жай-күйін айқындау тұрғысынан салаларды бағалау негізінде Кеден одағының техникалық регламенттерін бейімдеп енгізу;»;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Кеден одағының (бұдан әрі – КО) техникалық регламенттеріне көшу.»;
«6. Қажетті ресурстар» деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Қажетті ресурстар

1) разработка и принятие национальных и межгосударственных стандартов, основанных на передовых международных стандартах, необходимых для выпуска продукции в рамках конкретных производств;
2) организация мер, направленных на внедрение стандартов на продукцию, а также социальной инфраструктуры центральными и местными исполнительными органами;
3) полноценное функционирование Единого государственного фонда нормативных технических документов и осуществление его пополнения документами международных организаций;
4) организация мероприятий по пропаганде внедрения стандартов систем менеджмента и повышения качества продукции, разработка механизма осуществления субсидирования предприятий малого и среднего бизнеса при внедрении стандартов систем менеджмента;
5) возобновление практики указания соответствия товаров, работ, услуг требованиям национальных стандартов и неправительственных стандартов (при наличии) при ежегодном формировании и утверждении плана государственных закупок;
6) модернизация национальной эталонной базы для метрологического обеспечения отраслей и подтверждения эквивалентности эталонной базы на международном уровне;
7) создание законодательных мер по стимулированию трансферта технологий путем использования добровольных стандартов в нормативно-правовых актах республики;
8) создание условий для производства и выпуска в обращение инновационной продукции и добровольного подтверждения соответствия;
9) совершенствование системы финансирования разработки национальных стандартов на принципах государственно-частного партнерства, предусматривающего активное участие бизнеса в работах по стандартизации (в разработке национальных стандартов, предварительных национальных стандартов и их актуализации, в том числе в отношении инновационной продукции), позволяющих ускорить внедрение прогрессивных методов производства продукции высокого качества;
10) участие казахстанских технических комитетов по стандартизации в работе международных и межгосударственных технических комитетов по стандартизации (далее – ИСО/ТК и МТК). Участие ТК в работе ИСО/ТК и МТК на стадии разработки проектов стандартов даст возможность влиять на формирование стандартов в интересах отечественной экономики (то есть при закладывании требований в проект стандарта учитывать производственные мощности и научно-техническую оснащенность отечественных предприятий), своевременно быть готовыми к выпуску перспективных видов продукции, требования к которым закладываются в новых международных и межгосударственных стандартах, а также создать условия для дальнейшего продвижения национальной продукции на мировые рынки, расширить сотрудничество в научно-технической сфере;
в подразделе «4.3. Государственные и иные органы, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов»:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
«Министерство окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;
абзац шестой исключить;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
«Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан»;
абзац двенадцатый исключить;
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
«Министерство регионального развития Республики Казахстан»;
в разделе «5. Этапы реализации программы»:
в части второй:
абзац первый и второй изложить в следующей редакции:
«своевременная реализация Графика первоочередных регламентов Таможенного союза и Плана по разработке технических регламентов Таможенного союза;
адаптированное внедрение технических регламентов Таможенного союза, на основе оценки отраслей на предмет определения готовности материальной базы и научно-технического состояния к внедрению технических регламентов;»;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
«переход на технические регламенты Таможенного союза (далее – ТС).»;
раздел «6. Необходимые ресурсы» изложить в следующей редакции:
«6. Необходимые ресурсы

Бағдарламаның іс-шараларын қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының техникалық реттеу жүйесін дамытуға көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады. Республикалық бюджеттен бөлінген қаражат 10 236 375 000 теңгені құрайды:
2010 жылы – 2 233 535 000 теңге;
2011 жылы – 2 146 260 000 теңге;
2012 жылы – 1 850 811 000 теңге;
2013 жылы – 2 012 383 000 теңге;
2014 жылы – 1 993 386 000 теңге.
Бұл ретте, қаржыландырудың жыл сайынғы көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.»;
«7. Қазақстан Республикасында техникалық реттеу және сапа инфрақұрылымын құру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары» деген бөлімде:
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
4
Кеден одағының бірінші кезектегі техникалық регламенттері кестесін және Кеден одағының техникалық регламенттерін әзірлеу жөніндегі жоспарды іске асыру
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), ІІМ, ДСМ, МГМ, ҚОСРМ, АШМ, ККМ, Еңбекмині, ТЖМ, ӨДМ
Жыл сайын, 25 қаңтар
-
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
»;
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
10
Жыл сайын техникалық регламенттердің талаптарына жауап беретін және тиісті халықаралық стандарттарға сай келетін стандарттау жөніндегі кемінде 500 нормативтік құжатты әзірлеу және қабылдау
ИЖТМ бұйрығы
ИЖТМ (жинақтау), ІІМ, ДСМ, МГМ, АШМ, ККМ, ТЖМ, ӨДМ
Жыл сайын, 25 қаңтар

Финансирование мероприятий Программы осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на развитие системы технического регулирования Республики Казахстан. Выделение из республиканского бюджета средств составляет 10 236 375 000 тенге:
в 2010 году – 2 233 535 000 тенге;
в 2011 году – 2 146 260 000 тенге;
в 2012 году – 1 850 811 000 тенге;
в 2013 году – 2 012 383 000 тенге;
в 2014 году – 1 993 386 000 тенге.
При этом ежегодные объемы финансирования будут уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.»;
в разделе «7. План мероприятий по реализации Программы по техническому регулированию и созданию инфраструктуры качества в Республике Казахстан на 2010–2014 годы»:
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
«
4.
Реализация Графика первоочередных технических
регламентов
Таможенного союза и Плана по разработке
технических регламентов
Таможенного союза
Информация в Правительство
МИНТ
(свод),
МВД, МЗ,
МНГ, МОСВР,
МСХ, МТК,
МТСЗН, МЧС, МРР
25
января
ежегодно
-
-
-
-
-
-
Не требуется
-
»;
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
«
10.
Разработка и
принятие ежегодно не менее 500
нормативных
документов по
стандартизации,
отвечающих
требованиям
технических
регламентов и
соответствующих
международным
стандартам
Приказ
МИНТ
МИНТ
(свод),
МВД,
МЗ,
МНГ,
МСХ,
МТК,
МЧС,
МРР
25 января,
ежегодно