"Магистральдық темір жол желісін пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 сәуірдегі № 424 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1515 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Магистральдық темір жол желісін пайдалану ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 сәуірдегі № 424 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 17, 218-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Магистральдық теміржол желісін пайдалану қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Магистральдық темiржол желiсiн пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Магистральдық темір жол желісін пайдалану ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1515 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 16 сәуірдегі
№ 424 қаулысымен
бекітілген
Магистральдық теміржол желiсін пайдалану
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Магистральдық теміржол желісін пайдалану қағидалары (бұдан әрi – Қағидалары) «Темір жол көлiгi туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және магистральдық теміржол желісін пайдалануды ұйымдастыру тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы пойыздар – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерекше талаптар бойынша тағайындалатын жолаушыларды және/немесе аса маңызды әскери немесе стратегиялық жүктерді тасымалдауға арналған пойыздар;
2) график тармағы – пойыздың жөнелту, межелі және баратын пункттері, жөнелту, келу, технологиялық тұрақтар уақыты, орташа жүріс уақыты, сондай-ақ пойыздың басқа да техникалық параметрлері көрсетілген жүру маршрутының графикпен бейнеленуі;
3) диспетчерлік кесте – пойыздардың қозғалыс кестесінен шығып қалған, кезектен тыс, арнаулы, қосалқы пойыздардың, жолаушы және жүк пойыздарының жедел қозғалыс жоспары;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года № 424 "Об утверждении Правил пользования магистральной железнодорожной сетью"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1515. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2015 года.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года № 424 «Об утверждении Правил пользования магистральной железнодорожной сетью» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 218) следующие изменения:
в заголовок и пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
Правила пользования магистральной железнодорожной сетью, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1515
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 апреля 2004 года № 424
Правила
пользования магистральной железнодорожной сетью 1. Общие положения
1. Настоящие Правила пользования магистральной железнодорожной сетью (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» и определяют порядок организации и условия пользования магистральной железнодорожной сетью.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные поезда – поезда для перевозки пассажиров и/или особо важных воинских или стратегических грузов, назначаемые по особым требованиям в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) нитка графика – графическое отображение маршрута следования поезда с указанием пунктов отправления, назначения и проследования, времен отправления, прибытия, технологических стоянок, средних времен хода, а также других технических параметров поезда;
3) диспетчерское расписание – оперативный план движения внеочередных, специальных, вспомогательных поездов, пассажирских и грузовых поездов, выбившихся из расписания движения поездов;

4) жүк тасымалдаудың айлық жоспары – тасымалдаушы жасайтын және күнтізбелік айға тиеу көлемдері, вагон ағындарының корреспонденциялары бойынша болжамды деректерді көрсететін құжат;
5) магистральдық теміржол желісінің өткізу қабілетінің үлесі (график тармақтарының саны) – уақыттың белгілі бір аралығында магистральдық теміржол желісінің қандай да бір бөлігінде пойыздар (пойыз жұбы) қозғалысының барынша жоғары мөлшерін қамтамасыз ету жөніндегі оның әлеуетті мүмкіндігі;
6) кезектен тыс пойыздар – қозғалыс графигінде көзделмеген (қалпына келтіру және өрт сөндіру пойыздары, қар тазартқыштар, вагонсыз локомотивтер, өздігінен жүретін арнаулы жылжымалы құрам), пойыздар қозғалысындағы кедергілерді жоюға, болжанбаған жұмыстарды орындауға және көлік құралдарын тиісінше көшіруге арналған пойыздар;
7) қосымша өтінімдер – пойыздар қозғалысының нормативтік графигі қолданыста болған кезеңде тасымалдаушылардан келіп түскен қосымша тасымалдауларға магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізуді ұсынуға арналған өтінімдер;
8) қосалқы пойыздар – жолаушыларды отырғызу пункттеріне, техникалық станцияларға және тұрақтау пункттеріне бара жатқан жеке локомотивтер немесе локомотив топтары (топтамалары), жолаушы вагондарынан, дизель және электр секцияларынан тұратын пойыздар, сондай-ақ пойыздардың нақтыланған қозғалыс графигінде қозғалысы көзделмеген ұлттық инфрақұрылым операторының өз мұқтаждарына арналған пойыздар;
9) қосымша тасымалдар – пойыздар қозғалысының нормативтік графигінде көзделмеген, магистральдық теміржол желісінің бос немесе белгіленген тәртіппен босатылған өткізу қабілеті есебінен жүзеге асыру мүмкін болатын қосымша қозғалыс тармақтарын бөлуді талап ететін тасымалдар;
10) магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған ұзақ мерзімді шарт – ұлттық инфрақұрылым операторы мен тасымалдаушы арасында кемінде 5 (бес) жылдық кезеңге жасалған магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған шарт;
11) магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізу – тасымалдаушылардың тасымалдарды жүзеге асыру үшін магистральдық теміржол желісі қызметтерін алу мүмкіндігі;
12) магистральдық теміржол желісі учаскесінің өткізу қабілеті – магистральдық теміржол желісінің, жылжымалы құрамның техникалық және технологиялық мүмкіндіктеріне және түрлі санаттағы пойыздардың өткізілуін ескере отырып, пойыздардың қозғалуын ұйымдастыру тәсілдеріне қарай есепті уақыт кезеңі (тәулік) ішінде магистральдық теміржол желісінің учаскесі бойынша өткізілуі мүмкін пойыздардағы (пойыз жұптарындағы) қозғалыс мөлшері;

4) месячный план перевозок грузов – документ, составляемый перевозчиком и отражающий прогнозируемые данные по объемам погрузки, корреспонденциям вагонопотоков на календарный месяц;
5) доля пропускной способности магистральной железнодорожной сети (количество ниток графика) – потенциальная возможность магистральной железнодорожной сети по обеспечению максимального размера движения поездов (пар поездов) в какой-либо ее части в определенный промежуток времени;
6) внеочередные поезда – поезда, не предусмотренные графиком движения (восстановительные и пожарные поезда, снегоочистители, локомотивы без вагонов, специальный самоходный подвижной состав), предназначенные для ликвидации препятствий движению поездов, выполнения непредвиденных работ и соответствующей передислокации транспортных средств;
7) дополнительные заявки – заявки на предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети, поступившие от перевозчиков на дополнительные перевозки в период действия нормативного графика движения поездов;
8) вспомогательные поезда – одиночные или группы локомотивов (сплотки), поезда из пассажирских вагонов, дизель и электросекций, следующие в пункты посадки пассажиров, на технические станции и в пункты отстоя, а также поезда для собственных нужд национального оператора инфраструктуры, движение которых не предусмотрено уточненным графиком движения поездов;
9) дополнительные перевозки – перевозки, не предусмотренные нормативным графиком движения поездов, требующие выделения дополнительных ниток графика, осуществление которых возможно за счет незанятой или освобожденной в установленном порядке пропускной способности магистральной железнодорожной сети;
10) долгосрочный договор на оказание услуг магистральной железнодорожной сети – договор на оказание услуг магистральной железнодорожной сети, заключенный между национальным оператором инфраструктуры и перевозчиком на период не менее 5 (пяти) лет;
11) доступ к услугам магистральной железнодорожной сети – возможность получения перевозчиками услуг магистральной железнодорожной сети для осуществления перевозок;
12) пропускная способность участка магистральной железнодорожной сети – размеры движения в поездах (парах поездов), которые могут быть пропущены по участку магистральной железнодорожной сети за расчетный период времени (сутки) в зависимости от технических и технологических возможностей магистральной железнодорожной сети, подвижного состава и способов организации движения поездов с учетом пропуска поездов различных категорий;

13) магистральдық теміржол желісі учаскелерінің техникалық ерекшелігі (бұдан әрі – техникалық ерекшелік) – магистральдық теміржол желісі учаскелерінің және станцияларының техникалық сипаттамаларын, магистральдық теміржол желісі учаскелерінің тәуліктік өткізу қабілеті, жүк пойыздарының қабылдау-тапсырудың (алмасудың) болжамды уақыты, магистральдық теміржол желісінің өткізу қабілетінің резервтелген үлестері, жөндеудің жоспарлы мерзімдері, магистральдық теміржол желісі учаскелерінің еркін өткізу қабілеті туралы мәліметтерді, график тармақтарының жобаларын қамтитын ұлттық инфрақұрылым операторы жасаған және бекіткен құжат;
14) магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізуді ұсынуға арналған өтінім – магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік алу үшін тасымалдаушылар ұлттық инфрақұрылым операторына беретін құжат;
15) магистральдық теміржол желісінің өткізу қабілетін бөлу – осы Қағидаларда белгіленген қағидаттардың негізінде ұлттық инфрақұрылым операторы жүзеге асыратын барлық тасымалдаушылар пойыздарының қозғалыс графигін қалыптастыру рәсімі;
16) магистральдық теміржол желісі учаскесінің тәуліктік өткізу қабілетінің сегменті – бөлек пункттер арасында жылдамдықтары және жүру уақыты жақын пойыздарды өткізу үшін бөлінген тәуліктің уақыт кезеңі;
17) магистральдық теміржол желісінің қызметтері – ұлттық инфрақұрылым операторы көрсететін, пойыздарды өткізу және қозғалысы үшін магистральдық теміржол желісін пайдалануға байланысты қызметтер;
18) жедел жоспарлау – ұлттық инфрақұрылым операторы мен тасымалдаушының 12 (он екі) сағаттық кезеңдерге бөліп, бір тәулікке арналған жұмыс жоспарын жасау процесі;
19) өткізу қабілетін беруге жедел сұрау салу – ұлттық инфрақұрылым операторының диспетчері белгіленген тәртіппен тіркейтін, өткізу қабілетінің үлесін бөлу және диспетчерлік кесте шеңберінде арнаулы және қосалқы пойыздар қозғалысын ұйымдастыру туралы тасымалдаушының уәкілетті өкілінің құжаты;
20) пойыздардың қозғалыс графигі – ұлттық инфрақұрылым операторының магистральдық теміржол желісі учаскелерінде барлық санаттағы пойыздар қозғалысын ұйымдастыруды белгілейтін, шартты тәуліктердегі масштабты торда пойыздардың жүруін график түрде көрсететін, пойыздар қозғалысының нормативтік (жоспарлы жылға), нұсқалық (уақыттың жекелеген кезеңдерінде) және жедел (ағымдағы жоспарлы тәулікке) графигі болып бөлінетін құжаты;
21) пойыздарды қалыптастыру жоспары – тасымалдаушылардың пойыздарды қалыптастыру жоспары жобаларының негізінде ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен, магистральдық теміржол учаскелерінің өткізу қабілетін және станциялардың өңдеу қабілетін ескере отырып, теміржол станцияларында қалыптастырылатын пойыздардың санаттары мен межелі бағыттарын белгілейтін құжат;

13) техническая спецификация участков магистральной железнодорожной сети (далее – техническая спецификация) – документ, составленный и утвержденный национальным оператором инфраструктуры, содержащий технические характеристики участков магистральной железнодорожной сети и станций, сведения о суточной пропускной способности участков магистральной железнодорожной сети и прогнозном времени приема-передачи (обмена) грузовых поездов, зарезервированных долях пропускной способности магистральной железнодорожной сети, плановых сроках ремонта, свободной пропускной способности участков магистральной железнодорожной сети, проекты ниток графика;
14) заявка на предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети – документ, подаваемый перевозчиками национальному оператору инфраструктуры для получения доступа к услугам магистральной железнодорожной сети;
15) распределение пропускной способности магистральной железнодорожной сети – процедура формирования графика движения поездов всех перевозчиков на основе установленных настоящими Правилами принципов, осуществляемая национальным оператором инфраструктуры;
16) сегмент суточной пропускной способности участка магистральной железнодорожной сети – период времени суток, выделенный для пропуска поездов с близкими скоростями и временами хода между раздельными пунктами;
17) услуги магистральной железнодорожной сети – услуги, оказываемые перевозчикам национальным оператором инфраструктуры, связанные с использованием магистральной железнодорожной сети для пропуска и движения поездов;
18) оперативное планирование – процесс по составлению национальным оператором инфраструктуры и перевозчиком планов работ на сутки с разбивкой по 12 (двенадцать) часовым периодам;
19) оперативный запрос на предоставление пропускной способности – документ уполномоченного представителя перевозчика, регистрируемый в установленном порядке диспетчером национального оператора инфраструктуры, о выделении доли пропускной способности и организации движения специальных и вспомогательных поездов в рамках диспетчерского расписания;
20) график движения поездов – документ национального оператора инфраструктуры, устанавливающий организацию движения поездов всех категорий на участках магистральной железнодорожной сети, графически отображающий следование поездов на масштабной сетке в условные сутки, подразделяемый на нормативный (на плановый год), вариантный (в отдельные периоды времени) и оперативный (на текущие плановые сутки) график движения поездов;
21) план формирования поездов – документ, утвержденный национальным оператором инфраструктуры на основе проектов плана формирования поездов перевозчиков, устанавливающий категории и назначения поездов, формируемых на железнодорожных станциях с учетом пропускной способности участков магистральной железнодорожной сети и перерабатывающей способности станций;

22) пойыздардың қозғалыс кестесі – пойыздар қозғалысы графигінің негізінде белгілі бір күнтізбелік күндер бойынша пойыздар қозғалысы туралы ақпараты қамтитын құжат;
23) пойыздардың нақтыланған қозғалыс графигі – қосымша тасымалдарды, сондай-ақ график тармақтары уақытының нақтылануын ескере отырып, магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік беруге арналған өтінімде көрсетілген тасымалдау көлемдерінің түзетулері негізінде белгілі бір күнтізбелік айға нақтыланған пойыздар қозғалысының нормативтік графигінің нұсқасы;
24) пойыздар қозғалысының тәуліктік жоспары – ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысан бойынша тасымалдаушы жасаған және жөнелтілетін пойыздар, пойыздар қозғалысының жиынтық кестесіне сәйкес локомотивтер мен локомотив бригадаларының ауысуы туралы ақпаратты, сондай-ақ кестеде көзделмеген пойыздарды өткізуге арналған өтінімді қамтитын құжат;
25) пойыздар қозғалысының жиынтық тәуліктік жоспары – жоспарланып отырған тәулікте пойыздар қозғалысын диспетчерлік реттеу және ұйымдастыру үшін тасымалдаушылардың пойыздар қозғалысының тәуліктік жоспарлары негізінде ұлттық инфрақұрылым операторы жасаған құжат;
26) тасымалдарды айлық жоспарлау – магистральдық теміржол қызметтерін көрсетуге жасалған шарт шеңберінде тасымалдаушының жүк, вагон және пойыз ағындарын және тасымалдарды ұйымдастыру үшін станцияларда вагондарды өңдеу көлемдерін айлық модельдеу (болжау) процесі;
27) тасымалдардың жиынтық айлық жоспары – тасымалдаушылар мәлімдеген айлық жүк тасымалдау жоспарларының негізінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесімен және қатысы бар теміржол әкімшіліктерімен келісу үшін ұлттық инфрақұрылым операторы жасайтын құжат;
28) тасымалды жүзеге асырудың техникалық және технологиялық мүмкіндігі – магистральдық теміржолдардың және бөлек пункттердің пойыздардың қауіпсіз қозғалысын, кедергісіз өткізуді, қабылдауды, өндеуді және жөнелтуді жүзеге асыру жөніндегі қабілеті;
29) тасымалдаушының техникалық жоспары – тасымалдаушы жасайтын және күнтізбелік айға оның пайдалану жұмысының техникалық нормаларын, сондай-ақ ішкі және сыртқы түйісулер бойынша пойыздар мен вагондарды қабылдаудың/тапсырудың нормативті көлемдерін көрсететін құжат;
30) техникалық жоспар – тасымалдардың жиынтық жоспары, тасымалдаушылардың техникалық жоспарларының және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесі ақпаратының негізінде ұлттық инфрақұрылым операторы жасайтын құжат;
31) тасымалдарды жоспарлау – қызметтер көрсетуге жасалған шарттарға сәйкес белгіленген уақыт кезеңіне (жыл, ай, тәулік) магистральдық теміржол желісі объектілерінде (учаскелер мен станцияларда) тасымалдар жоспарын әзірлеу;

22) расписание движения поездов – документ, содержащий информацию о движении поездов по определенным календарным датам на основании графика движения поездов;
23) уточненный график движения поездов – вариант нормативного графика движения поездов, уточненный на определенный календарный месяц на основе корректировок объемов перевозок, указанных в заявке на предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети, с учетом дополнительных перевозок, а также уточнения времен ниток графика;
24) суточный план движения поездов – документ, составленный перевозчиком по форме, утвержденной национальным оператором инфраструктуры, и содержащий информацию об отправляемых поездах, смене локомотивов и локомотивных бригад в соответствии со сводным расписанием движения поездов, а также запрос на пропуск поездов, не предусмотренных расписанием;
25) сводный суточный план движения поездов – документ, составленный национальным оператором инфраструктуры на основе суточных планов движения поездов перевозчиков для диспетчерского регулирования и организации движения поездов в планируемые сутки;
26) месячное планирование перевозок – процесс месячного моделирования (прогнозирования) грузо-, вагоно- и поездопотоков перевозчика и объемов переработки вагонов на станциях для организации перевозки в рамках заключенного договора на оказание услуг магистральной железнодорожной сети;
27) сводный месячный план перевозок – документ, составляемый национальным оператором инфраструктуры на основе заявленных перевозчиками месячных планов перевозок грузов для согласования с центральным советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств и причастными железнодорожными администрациями;
28) техническая и технологическая возможность осуществления перевозки – способность магистральных железнодорожных путей и раздельных пунктов по осуществлению безопасного движения, беспрепятственного пропуска, приема, переработки и отправления поездов;
29) технический план перевозчика – документ, составляемый перевозчиком и отражающий технические нормы его эксплуатационной работы на календарный месяц, а также нормативные объемы приема/сдачи поездов и вагонов по внутренним и внешним стыкам;
30) технический план – документ, составляемый национальным оператором инфраструктуры на основе сводного плана перевозок, технических планов перевозчиков и информации центрального совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств;
31) планирование перевозок – разработка плана перевозок на объектах (участках и станциях) магистральной железнодорожной сети на установленный период времени (год, месяц, сутки) в соответствии с заключенными договорами на оказание услуг;

32) диспетчерлік реттеу – нақты уақыт режимінде тасымалдау процесі операцияларын басқару және мониторингілеу процесі;
33) тасымалдаушының пойыздарды қалыптастыру жоспарының жобасы – пойыздарды қалыптастыру тәртібі мен санаттарын, қалыптастыру, өңдеу, тарату станцияларын айқындатын, магистральдық теміржол желісі учаскелерінің техникалық ерекшеліктерінің деректерін ескере отырып, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесі және Темір жолдар ынтымақтастығы ұйымы қабылдаған келісімдерде белгіленген қағидаттар мен талаптар негізінде жүк түріне қарай тасымалдаушылар үшін нарықтық тұрғыда қолайлы жеткізу мерзімдерін қамтамасыз ететін вагон ағындарын пойыздарға ұйымдастыру жоспарының жобасы;
34) тасымалдаушының пойыздар қозғалысының кестесі мен графигінің жобасы – магистральдық теміржол желісі учаскелерінің техникалық ерекшеліктерінің деректерін ескере отырып, белгілі бір күнтізбелік күндер бойынша станциялар бойынша пойыздарды жөнелту, технологиялық тоқтап тұру, келу уақытын көрсететін кесте және график нысанында тасымалдаушы жасаған құжат;
35) штаттан тыс жағдай – магистральдық теміржол желісі объектілеріндегі ақаулықтар нәтижесінде пойыздардың қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін не пойыздарды өткізу үшін кедергі келтіретін мән-жай;
36) Магистральдық теміржол желісінің қызметін көрсетуге арналған шарт (бұдан әрі – шарт) – Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы № 1194 қаулысымен бекітілген Магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған үлгі шартқа сәйкес тасымалдаушы мен ұлттық инфрақұрылым операторы арасында жасалған магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған шарт.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар «Темір жол көлігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мағыналарда қолданылады.
3. Магистралдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізу үшін тасымалдаушы инфрақұрылым операторына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша өтініш (өтінім) жібереді.
4. Тасымалдаушының магистралдық теміржол желісі қызметтеріне рұқсат алуға арналған өтінімін ұлттық инфрақұрылым операторы мәлімдеген көлемдерге не басқа да жағдайларға қарамастан, тең жағдайда қабылдайды.
5. Тасымалдаушының осы Қағидаларда белгіленген шарттарды сақтауы шарт жасасу үшін негіз болып табылады.
Шарт жасаспай магистральдық теміржол желісін пайдалануға жол берілмейді.
6. Тасымалдаушының магистралдық теміржол желісінің көрсеткен қызметтері үшін ақы төлеуі табиғи монополияларды реттеу салаларында және реттелетін нарықта басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша жүргізіледі.

32) диспетчерское регулирование - процесс управления и мониторинга за операциями перевозочного процесса в режиме реального времени;
33) проект плана формирования поездов перевозчика – проект плана организации вагонопотоков в поезда, определяющий порядок формирования и категории поездов, станции формирования, переработки, расформирования, обеспечивающий рыночно-приемлемые для перевозчиков сроки доставки в зависимости от рода груза, с учетом данных технических спецификации участков магистральной железнодорожной сети, на основе принципов и требований, установленных соглашениями, принятыми центральным советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств и Организацией сотрудничества железных дорог;
34) проект расписания и графика движения поездов перевозчика – документ, составленный перевозчиком в табличной и графической форме, отражающий по станциям время отправления, технологических стоянок, прибытия поездов по определенным календарным датам с учетом данных технических спецификаций участков магистральной железнодорожной сети;
35) нештатная ситуация – обстоятельство, угрожающее безопасности движения поездов в результате неисправности объектов магистральной железнодорожной сети, либо создающее препятствие для пропуска поездов;
36) договор на оказание услуг магистральной железнодорожной сети (далее – договор) – договор на оказание услуг магистральной железнодорожной сети, заключенный между перевозчиком и национальным оператором инфраструктуры согласно типовому договору на оказание услуг магистральной железнодорожной сети, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года № 1194.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан «О железнодорожном транспорте».
3. Для получения доступа к услугам магистральной железнодорожной сети перевозчик направляет оператору инфраструктуры письменное обращение (заявку) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Заявка перевозчика на получение доступа к услугам магистральной железнодорожной сети принимается национальным оператором инфраструктуры на равных условиях, независимо от заявленных объемов либо других условий.
5. Соблюдение перевозчиком условий, определенных настоящими Правилами, является основанием для заключения договора.
Пользование магистральной железнодорожной сетью без заключения договора не допускается.
6. Оплата перевозчиком за оказанные услуги магистральной железнодорожной сети производится по тарифам, утвержденным уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.

2. Магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділікті беру тәртібі
7. Магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 107 қаулысымен бекітілген Магистральдық теміржол желісі қызметтеріне тең қол жеткізу шарттарына сәйкес:
1) онда пойыздар қозғалысын ұйымдастыру үшін магистральдық теміржол желісінің техникалық және технологиялық мүмкіндіктерін;
2) магистральдық теміржол желісінің өткізу қабілетінің болуын және оны пайдалану бойынша тасымалдаушылар ұсыныстарын және магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізу қағидаттары негізінде ұлттық инфрақұрылым операторының магистральдық теміржол желісінің өткізу қабілетін бөлуін;
3) жүк пойыздарын қалыптастыру жоспарын және пойыздар қозғалысы графигін;
4) магистральдық теміржол желісінің шектеулі өткізу қабілеті жағдайында, нормативтік графикке сәйкес тасымалдаушыларға магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділікті беру кезектілігінің сақталуын;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол тасымалдарын жүзеге асыруға кедергі болатын тыйым салулар мен шектеулердің болмауын негізге ала отырып беріледі.
8. Тасымалдаушыларға магистральдық теміржол желісінің қызметтеріне қолжетімділік берудің кезектілігі мынадай белгілерден анықталады:
1) пойыз санаттары;
2) пойыздардың санаты бірдей болған кезде мыналарға:
тасымалдау көлемдері бойынша шарттық міндеттемелердің орындалуын ескере отырып, магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған ұзақ мерзімді шарттардың (кемінде 5 жылдық мерзімге) болуына;
өткізу қабілетін тасымалдаушының пайдалану қарқындылығына;
қолданыстағы шарттың бар болуына не мерзімін ұзартуына байланысты;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген критерийлер бірдей болған кезде, өтінішті беру мерзімі.
9. Магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізу құқығын беру тәртібіне мына кезеңдер кіреді:
1) ұлттық инфрақұрылым операторының техникалық ерекшелікті әзірлеуі және жариялауы;
2) тасымалдаушының магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізу құқығын алуға арналған өтінімді беруі;
3) Ұлттық инфрақұрылым операторының магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімдікті алуға арналған өтінімді қарауы;
4) пойыздар қозғалысының графигін және пойыздар қозғалысы кестесін бекіту;
5) осы Қағидаларға сәйкес шарт жасасу.
10. Пойыздар қозғалысының нормативтік графигіне сәйкес графиктің белгілі бір тармағы бойынша магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік, ұзақ мерзімді шарттардан туындайтын құқықтарды қоспағанда, тасымалдаушыларға пойыздар қозғалысы кестесі қолданысының бір мерзімінен аспайтын мерзімге (1 жыл) беріледі.

2. Порядок предоставления доступа к услугам магистральной
железнодорожной сети
7. Доступ к услугам магистральной железнодорожной сети предоставляется согласно условиям равного доступа к услугам магистральной железнодорожной сети, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 107, исходя из:
1) технических и технологических возможностей магистральной железнодорожной сети для организации движения поездов на ней;
2) наличия пропускной способности магистральной железнодорожной сети и предложений перевозчиков по ее использованию и распределения национальным оператором инфраструктуры пропускной способности магистральной железнодорожной сети на основе принципов доступа к услугам магистральной железнодорожной сети;
3) плана формирования поездов и графика движения поездов;
4) соблюдения очередности предоставления перевозчикам доступа к услугам магистральной железнодорожной сети в соответствии с нормативным графиком в условиях ограниченной пропускной способности магистральной железнодорожной сети;
5) отсутствия в соответствии с законодательством Республики Казахстан запретов и ограничений, препятствующих осуществлению железнодорожной перевозки.
8. Очередность предоставления перевозчикам доступа к услугам магистральной железнодорожной сети определяется по следующим признакам:
1) категории поезда;
2) при идентичности категории поезда в зависимости от:
наличия долгосрочных договоров на оказание услуг магистральной железнодорожной сети (на срок не менее 5 лет) с учетом исполнения договорных обязательств по объемам перевозок;
интенсивности использования провозной способности перевозчиком;
наличия либо пролонгации существующего договора;
3) при идентичности критериев, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, даты предоставления заявки.
9. Предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети включает в себя следующие этапы:
1) разработка и опубликование национальным оператором инфраструктуры технической спецификации;
2) подача перевозчиком заявки на получение доступа к услугам магистральной железнодорожной сети;
3) рассмотрение национальным оператором инфраструктуры заявки для получения доступа к услугам магистральной железнодорожной сети;
4) утверждение графика движения поездов и расписания движения поездов;
5) заключение договора в соответствии с настоящими Правилами.
10. Доступ к услугам магистральной железнодорожной сети по определенным ниткам графика в соответствии с нормативным графиком движения поездов предоставляется перевозчикам не более чем на один срок действия расписания движения поездов (1 год), за исключением прав, вытекающих из долгосрочных договоров.

11. Пойыздар қозғалысының нормативтік графигінде көзделмеген қосымша тасымалдар бойынша магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділікті беру осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен қосымша өтінімдер негізінде жүзеге асырылады.
3. Магистральдық теміржол желісі учаскелерінің техникалық
ерекшелігі
12. Ұлттық инфрақұрылым операторы жыл сайын, магистральдық теміржол желісі қызметтеріне арналған өтінімдерді қабылдау басталатын күнге дейін кемінде 3 (үш) айдан кешіктірмей техникалық ерекшелікті бекітеді және жариялайды.
Техникалық ерекшелікті жариялау ұлттық инфрақұрылым операторының ресми интернет-сайты арқылы жүргізіледі.
Тасымалдаушы интернет-ресурста тіркелу арқылы техникалық ерекшелікке қол жеткізеді.
13. Магистральдық теміржол желісінің өткізу қабілетін оңтайландыру және ұтымды пайдалану мақсатында ұлттық инфрақұрылым операторы техникалық ерекшелікте магистральдық теміржол желісі учаскелерінің тәуліктік өткізу қабілетін олар бойынша жүру уақытын техникалық ерекшелікте саралай отырып, магистральдық теміржол желісінің тәуліктік өткізу қабілетінің сегменттеріне бөледі.
14. Техникалық ерекшелікте:
1) магистральдық теміржол желісі учаскелерінің ұзындығын және тартым түрін, пойыздар құрамдарының салмағы мен ұзындығының нормаларын, түрлі санаттағы пойыздардың қозғалыс жылдамдықтарын көрсете отырып, пойыздар қозғалысын ұйымдастыру үшін қажетті магистральдық теміржол желісі учаскелері мен станциялардың техникалық сипаттамалары;
2) магистральдық теміржол желісі учаскелерінің тәуліктік өткізу қабілетінің сегменттері;
3) халықаралық жолаушылар қатынасы үшін график тармақтарының жобалары;
4) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесінің шешімінде айқындалған әрбір мемлекетаралық түйісу пункті бойынша жүк пойыздарын қабылдау-тапсырудың (алмасудың) болжамды уақыты;
5) магистральдық теміржол желісі өткізу қабілетінің ұлттық инфрақұрылым операторының өз технологиялық (шаруашылық) қажеттіліктері үшін резервтелген үлестері;
6) магистральдық теміржол желісінің өткізу қабілетінің ұзақ мерзімді шарттарға сәйкес резервтелген үлестері;
7) магистральдық теміржол желісі объектілерін учаскелер бойынша жөндеудің жоспарлы мерзімдері;
8) «Теміржол көлігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес тасымалдарды орындау үшін ұлттық жолаушылар тасымалдаушы мен ұлттық жүк тасымалдаушыға қажетті магистральдық теміржол желісі учаскелерінің өткізу қабілетін қоспағанда, магистральдық теміржол желісі учаскелерінің бос өткізу қабілеті көрсетіледі.

11. Предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети по дополнительным перевозкам, не предусмотренным нормативным графиком движения поездов, осуществляется на основе дополнительных заявок в порядке, установленном настоящими Правилами.
3. Техническая спецификация участков магистральной железнодорожной сети
12. Ежегодно национальный оператор инфраструктуры не позднее, чем за 3 (три) месяца до даты начала приема заявок на предоставление услуг магистральной железнодорожной сети утверждает и публикует техническую спецификацию.
Опубликование технических спецификаций производится через официальный интернет-ресурс национального оператора инфраструктуры.
Перевозчик посредством регистрации на интернет-ресурсе получает доступ к технической спецификации.
13. В целях оптимизации и рационального использования пропускной способности магистральной железнодорожной сети национальный оператор инфраструктуры разделяет суточную пропускную способность участков магистральной железнодорожной сети на сегменты суточной пропускной способности участка магистральной железнодорожной сети с дифференциацией времен хода по ним в технической спецификации.
14. В технической спецификации указываются:
1) технические характеристики участков магистральной железнодорожной сети и станций, необходимые для организации движения поездов, с указанием протяженности участков магистральной железнодорожной сети и вида тяги, норм веса и длины составов поездов, скоростей движения поездов различных категорий;
2) сегменты суточной пропускной способности участков магистральной железнодорожной сети;
3) проекты ниток графика для международного пассажирского сообщения;
4) прогнозное время приема-передачи (обмена) грузовых поездов по каждому межгосударственному стыковому пункту, определенному решением центрального совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств;
5) зарезервированные для собственных технологических (хозяйственных) нужд национального оператора инфраструктуры доли пропускной способности магистральной железнодорожной сети;
6) зарезервированные в соответствии с долгосрочными договорами доли пропускной способности магистральной железнодорожной сети;
7) плановые сроки ремонта объектов магистральной железнодорожной сети по участкам;
8) свободная пропускная способность участков магистральной железнодорожной сети, за исключением пропускной способности участков магистральной железнодорожной сети, необходимой национальному перевозчику пассажиров и национальному перевозчику грузов для выполнения перевозок в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О железнодорожном транспорте»;

9) магистральдық теміржол желісі учаскелері бойынша тасымалдарды жоспарлауға және пойыздар қозғалысын ұйымдастыруға арналған өзге де мәліметтер мен шарттар көрсетіледі.
4. Тасымалдаушылардың пойыздарды қалыптастыру жоспарларының,
пойыздар қозғалысының кестелері мен графиктерінің жобаларын
әзірлеу
15. Тасымалдаушы пойыздарды қалыптастыру жоспарының жобасын әзірлеген кезде:
1) меншікті (жалға алынған) кірме жолдың техникалық мүмкіндіктерінде, магистральдық теміржол желісі учаскелерінің техникалық ерекшелігінде көрсетілген учаскелер мен станциялардың техникалық сипаттамаларында;
2) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесі және Теміржолдар ынтымақтастығы ұйымы қабылдаған келісімдерде белгіленген талаптарда берілетін шектеулерді басшылыққа алады.
16. Магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізуге арналған өтінімді қарау шеңберінде ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздарды қалыптастыру жоспарын жасайды.
17. Пойыздарды қалыптастыру жоспары пойыздар қозғалысының нормативтік графигін әзірлеумен бір мерзімде жасалады.
18. Тасымалдаушылардың пойыздар қозғалысының кестесі мен графигінің жобасын тасымалдаушы пойыздар қозғалысының нормативтік графигі қолданыста болатын кезеңге, мыналарды:
1) магистральдық теміржол желісі объектілерін күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстардың жүргізілуін (технологиялық «үзіліс»);
2) локомотив бригадаларының үздіксіз жұмысының белгіленген ұзақтығының сақталуын;
3) тасымалдау процесі операцияларын орындаумен байланысты емес вагондардың тоқтап тұруы үшін меншікті (жалға алынған) кірме жолдардың техникалық мүмкіндіктерінің пайдаланылуын;
4) бос вагондардың жүру (қайтару) маршруттарын;
5) жоспарланып отырған жылдамдықтардың және пойыздың жүру уақытының магистральдық теміржол желісі учаскелерінің өткізу қабілеті сегменттері үшін белгіленген жылдамдықтар мен жүру уақытына сәйкестігін;
6) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесімен келісуді талап ететін халықаралық жолаушылар тасымалдары үшін резервтелген, сондай-ақ ұзақ мерзімді шарттарға сәйкес резервтелген өткізу қабілеті үлестерін (график тармақтарын) ескере отырып, магистральдық теміржол желісі учаскелерінің техникалық ерекшеліктері негізінде жасайды.
5. Магистральдық теміржол желісіне қолжетімділік алу үшін
өтінімді беру және қарау
19. Тасымалдаушы ұлттық инфрақұрылым операторына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді, оған мынадай құжаттар және ақпарат қоса беріледі:

9) сведения и условия для планирования перевозок и организации движении поездов по участкам магистральной железнодорожной сети.
4. Разработка проектов планов формирования поездов,
расписаний и графиков движения поездов перевозчиков
15. При разработке проекта плана формирования поездов перевозчик руководствуется с учетом ограничений, задаваемых:
1) техническими возможностями собственного (арендованного) подъездного пути, техническими характеристиками участков и станций, отраженными в технической спецификации участков магистральной железнодорожной сети;
2) требованиями, установленными соглашениями, принятыми центральным советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств и Организацией сотрудничества железных дорог.
16. В рамках рассмотрения поданных заявок на предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети национальный оператор инфраструктуры составляет план формирования поездов.
17. План формирования поездов составляется параллельно с разработкой нормативного графика движения поездов.
18. Проект расписания и графика движения поездов перевозчика на период действия нормативного графика движения поездов разрабатывается перевозчиками на основании технических спецификаций с учетом:
1) производства работ по капитальному ремонту объектов магистральной железнодорожной сети (технологические «окна»);
2) соблюдения установленной продолжительности непрерывной работы локомотивных бригад;
3) технических возможностей собственных (арендованных) подъездных путей для стоянок вагонов, не связанных с выполнением операций перевозочного процесса;
4) маршрутов следования (возврата) порожних вагонов;
5) соответствия планируемых скоростей и времен хода поездов скоростям и временам хода, установленным для сегментов пропускной способности участков магистральной железнодорожной сети;
6) долей пропускной способности (ниток графика), зарезервированных для международных пассажирских перевозок, требующих согласования в центральном совете по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств, а также зарезервированных в соответствии с долгосрочными договорами.
5. Подача и рассмотрение заявки для получения доступа
к услугам магистральной железнодорожной сети
19. Перевозчик подает национальному оператору инфраструктуры заявку по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, к которой прилагаются следующие документы и информация:

1) ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысан бойынша тасымалдаушының пойыздарды қалыптастыру жоспарының жобасы;
2) ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысан бойынша пойыздар қозғалысының кестесі мен графигінің жобасы;
3) жоспарланып отырған тасымалдардың жылдық көлемдері (графиктің әр тармағы үшін тоқсандар мен айлар бойынша бөлу арқылы);
4) бағыттар бөлінісінде айлар бойынша бөлінген өткен жылғы жүк тасымалдау көлемдері;
5) жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
6) жылжымалы құрамға меншік құқығын немесе пайдалану құқығын растайтын құжат;
7) жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу базасының болуы туралы құжат немесе мұндай база болмаған кезде жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған шарт (шарттар);
8) тасымалдау жоспарланған жылжымалы құрамның:
түрі мен тиесілігі;
тасымалдау жоспарланған вагондардың саны;
тасымалдауды қамтамасыз ету үшін тасымалдаушы көздеген локомотивтердің үлгілері мен сипаттамалары көрсетілген тізбесі;
9) тасымалдау қызметін жүзеге асыру үшін ұлттық инфрақұрылым операторына ақпарат беру және алмасу үшін қажетті тасымалдау құжаттарын (вагон парақтары және анықтама қағаздары) жасау және өңдеудің техникалық мүмкіндігінің болуын растайтын ақпарат (бірінші басшының немесе оны алмастыратын адамның қолы қойылған хат) не болмаса мұндай мүмкіндігі бар тасымалдаушымен жасалған шарт;
10) жүктерді тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асырған жағдайда:
жүктерді тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиялардың көшірмелері;
тасымалданатын жүктердің түрлері туралы ақпарат;
11) әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдары жөніндегі қызметті жүзеге асырған жағдайда, әлеуметтік мәні бар облысаралық қатынастар бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушыларды айқындау жөніндегі ашық тендердің қорытындылары туралы хаттамадан үзінді көшірме немесе әлеуметтік мәні бар қатынас бойынша тасымалдаушының шығындарын субсидиялау туралы уәкілетті органмен жасасқан шарттың көшірмесі;
12) магистральдық теміржол желісі орналасқан аумақта орналасқан заңды тұлғаны немесе филиалды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәлік;
13) тиісті салық органының салықтық берешек және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары бойынша өтініш берілген күннің алдындағы үш айдан астам төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұзартылған жағдайды қоспағанда, берешектің болмауы немесе болуы туралы бірінші басшының немесе қол қою құқығы бар адамның қол қоюымен (осы құқықты растайтын тиісті құжатты қоса бере отырып), осы салық органының мөрі басылған белгіленген нысандағы анықтама. Егер анықтамада берешек көрсетілген болса, анықтама берген адамның қолы қойылған осы берешек пайда болған мерзімді растайтын құжатты қоса беру қажет;

1) проект плана формирования поездов перевозчика по форме, утвержденной национальным оператором инфраструктуры;
2) проект расписания и графика движения поездов перевозчика по форме, утвержденной национальным оператором инфраструктуры;
3) планируемые годовые объемы перевозок (с разбивкой по кварталам и месяцам для каждой нитки графика);
4) объемы перевозок за предшествующий год с разбивкой по месяцам в разрезе по направлениям;
5) свидетельство о государственной регистрации подвижного состава;
6) документ, подтверждающий право собственности или право пользования подвижным составом;
7) документ о наличии базы технического обслуживания и ремонта подвижного состава или при отсутствии такой базы, договора (договоров) на проведение ремонтных работ;
8) перечень подвижного состава, планируемого к перевозке, с указанием:
вида и принадлежности;
количества вагонов, планируемых к перевозке;
типов и характеристик локомотивов, предусмотренных перевозчиком для обеспечения перевозок;
9) информация (письмо, подписанное первым руководителем или лицом его заменяющим), подтверждающая наличие технической возможности составления и обработки перевозочных документов (вагонные и натурные листы), необходимых для передачи и обмена информацией с национальным оператором инфраструктуры для осуществления перевозочной деятельности либо договор с перевозчиком, имеющим такую возможность;
10) в случае осуществления деятельности по перевозке грузов:
копия лицензии на осуществление деятельности по перевозке грузов;
информация о видах перевозимых грузов;
11) в случае осуществления деятельности по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям выписка из протокола об итогах открытого тендера по определению перевозчиков, осуществляющих железнодорожные пассажирские перевозки по социально значимым межобластным сообщениям, или копия договора с уполномоченным органом о субсидировании убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям;
12) справка или свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо филиала на территории нахождения магистральной железнодорожной сети;
13) справка установленной формы соответствующего налогового органа об отсутствии или наличии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд более чем за три месяца, предшествующих дате подачи заявки (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан) за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи (с приложением соответствующего документа, подтверждающего данное право) с печатью данного налогового органа. В случае, если в справке указана задолженность, необходимо приложить документы, подтверждающие сроки образования данной задолженности, за подписью лица, выдавшего справку;

14) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес жасалған теміржол көлігін, жүктерді және азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттары;
15) соңғы аудиторлық тексеру есебінің көшірмесі және оған қосымша;
16) жоспарланып отырған қызметтер көлемі құнының 0,1 %-ына (оннан бір пайызына) тең мөлшерде инфрақұрылымға қол жеткізуді беруге арналған өтінімнің ақшалай қамтамасыз етілуі (не болмаса аталған сомаға банк кепілдемесі);
17) шартқа қол қою құқығына сенімхат, егер заңды тұлғаның өкілі бірінші басшы немесе бірінші басшының міндетін атқарушы тұлға болмаған жағдайда, сенім білдірілген тұлға өкілдік етеді;
18) локомотив бригадаларының біліктілігі және олардың қызмет көрсету учаскелерінің жоспарлары мен бейімдерін білуі туралы ақпарат.
Қағидалардың осы тармағының 16) тармақшасында белгіленген талап вагондық жөнелтілімдерді жүзеге асыратын тасымалдаушыға қолданылмайды.
20. Тасымалдаушы ұлттық инфрақұрылым операторына беретін қағаз жеткізгіштердегі өтінім мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) өтінім және оған қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және тасымалдаушының мөрімен, сондай-ақ оның басшысының не ол уәкілеттік берген тұлғаның қол қоюымен расталады;
2) қоса берілетін құжаттар түпнұсқалар немесе олардың көшірмелері болып табылады, соңғы жағдайда өтінімге қол қоятын басшы не болмаса ол уәкілеттік берген тұлға олардың анықтығы мен толықтығын жазбаша растайды;
3) өтінім және оған қоса берілетін құжаттар мен ақпарат мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде беріледі және оларда түзетулер немесе толықтырулар болмайды.
21. Магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізу құқығын беруге арналған өтінімдерді қабылдау тасымалдау жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылғы оныншы маусымда басталады және тасымалдау жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылғы жиырма бесінші шілдеде аяқталады.
22. Ұлттық инфрақұрылым операторы өтінімді тіркейді және тасымалдаушыға өтінімнің реттік тіркеу нөмірі, қабылданған күні, қабылданған құжаттардың тізбесі көрсетілген құжатты береді.
23. Ұлттық инфрақұрылым операторы келіп түскен өтінімдердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді.
24. Өтінім осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сай болмаған, сондай-ақ тасымалдаушы дәйексіз ақпарат ұсынған жағдайда, ұлттық инфрақұрылым операторы өтінім келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жазбаша түрде қабылдаудан бас тарту себептерін көрсете отырып, өтінімді қарауға қабылдаудан бас тарту туралы тасымалдаушыны хабардар етеді.

14) договоры страхования железнодорожного транспорта, грузов и гражданско-правовой ответственности, заключенные со страховой организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
15) копия отчета последней аудиторской проверки и приложения к нему;
16) денежное обеспечение заявки на предоставление доступа к инфраструктуре в размере, равном 0,1% (ноль целых одна десятая процента) от стоимости планируемого объема услуг (либо банковская гарантия на указанную сумму);
17) доверенность на право подписания договора, в случае, если представителем юридического лица выступают не первый руководитель или лицо, исполняющее обязанности первого руководителя, при подписании данного договора представляет доверенное лицо;
18) информация о квалификации локомотивных бригад и знании ими плана и профиля участков обслуживания.
Требование, установленное подпунктом 16) настоящего пункта Правил, не распространяется на перевозчика, осуществляющего повагонные отправки.
20. Заявка, подаваемая перевозчиком национальному оператору инфраструктуры на бумажных носителях, должна соответствовать следующим требованиям:
1) заявка и прилагаемые к ней документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью перевозчика, а также подписью его руководителя либо уполномоченного им лица;
2) прилагаемые документы представляют собой оригиналы или их копии, в последнем случае руководитель либо уполномоченное им лицо, подписывающей заявку, письменно подтверждает их достоверность и полноту;
3) заявка и прилагаемые к ней документы и информация представляются на государственном и (или) русском языках и не содержат исправления или дополнения.
21. Прием заявок на предоставление доступа к магистральной железнодорожной сети начинается десятого июня года, предшествующего планируемому к перевозке, и заканчивается двадцать пятого июля года, предшествующего планируемому к перевозке.
22. Заявка регистрируется национальным оператором инфраструктуры с выдачей перевозчику справки, в которой указываются порядковый регистрационный номер, дата приема заявки, перечень принятых документов.
23. Национальный оператор инфраструктуры проверяет поступившие заявки на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами.
24. В случаях несоответствия заявки требованиям, установленным настоящими Правилами, а также предоставления перевозчиком недостоверной информации, национальный оператор инфраструктуры в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявки уведомляет перевозчика об отказе в принятии заявки к рассмотрению в письменной форме с указанием причин отказа.

25. Ұлттық инфрақұрылым операторының өтінімдерді қарауды және пойыздар қозғалысының нормативтік графигінің бастапқы жобасын қалыптастыруды аяқтау мерзімі тасымалдау жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылғы жиырма бесінші қарашада аяқталады.
26. Ұсынылған өтінімдегі мәліметтер өзгерген жағдайда, пойыздар қозғалысының нормативтік графигін қалыптастыруға қажетті өтінімдерді қарау кезеңінде (бірақ өтінімдерді қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде бір ай бұрын) тасымалдаушы ұлттық инфрақұрылым операторына бұл туралы жазбаша хабарлайды.
27. Ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздар қозғалысының нормативтік графигінің бастапқы жобасын тасымалдаушылардың қарауға қабылданған өтінімдерін және магистральдық теміржол желісі учаскелерінің өткізу қабілетін барынша пайдалануын ескере отырып, өздігінен жасайды.
Ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздар қозғалысының бастапқы нормативтік графигінің негізінде магистральдық теміржол желісі қызметтеріне арналған өтінімдерді қарау қорытындылары бойынша ұлттық инфрақұрылым операторының ресми интернет-ресурсында шешімді орналастыру арқылы тасымалдау жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылғы отызыншы қарашаға дейінгі мерзімде графиктің шартты тармақтарын бөлу туралы шешім жөнінде тасымалдаушыларды жазбаша түрде хабардар етеді.
6. Пойыздар қозғалысының нормативтік графигі мен кестесін
қалыптастыру, әзірлеу және бекіту
28. Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдау жоспарланған жылдың алдындағы жылғы 1 (бірінші) желтоқсаннан бастап Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесінің шеңберінде өткізілетін техникалық кеңестердің шешімдерін ескере отырып, пойыздар қозғалысының нормативтік графигінің бастапқы жобасын түзетеді.
29. Пойыздар қозғалысының нормативтік графигін әзірлеген кезде ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздар қозғалысының нормативтік графигі қолданыста болатын кезеңге пойыздар қозғалысының жиынтық кестесінің және пойыздарды қалыптастыру жоспарының жобасын қалыптастырады.
Пойыздар қозғалысының жиынтық кестесінің жобасы тасымалдаушыға тасымалдау жоспарланған жылдың алдыңдағы жылдың қаңтар айының бірінші онкүндігінде беріледі.
30. Тасымалдаушы пойыздар қозғалысының жиынтық кестесі мен пойыздар қозғалысының нормативтік графигінің жобаларын алған сәттен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде магистральдық теміржол желісінің өткізу қабілетінің бөлінген үлестерін түзету туралы ұсыныстарын жазбаша, жеделхатпен, факсограммамен ұлттық инфрақұрылым операторына енгізеді.
Тасымалдаушының түзету жөніндегі ұсыныстарының негізінде пойыздар қозғалысының нормативтік графигі қолданысқа енгізілгенге дейін кемінде үш ай бұрын ұлттық инфрақұрылым операторы нормативтік графикті және пойыздар қозғалысының жиынтық кестесін бекітеді және ол ұлттық инфрақұрылым операторының пойыздар қозғалысының жиынтық кестесі мен пойыздар қозғалысының нормативтік графигін тираждау және жолаушылар пойыздарының қозғалыс кестесін жариялау үшін қолданады.

25. Срок окончания рассмотрения заявок национальным оператором инфраструктуры и формирования первоначального проекта нормативного графика движения поездов истекает двадцать пятого ноября года, предшествующего планируемому к перевозке.
26. В случае изменения сведений, содержащихся в представленной заявке, в период рассмотрения заявок (но не позднее, чем за месяц до истечения срока окончания рассмотрения заявок), необходимых для формирования нормативного графика движения поездов, перевозчик письменно информирует национального оператора инфраструктуры об этом.
27. Первоначальный проект нормативного графика движения поездов составляется национальным оператором инфраструктуры самостоятельно с учетом принятых к рассмотрению заявок перевозчиков и максимального использования пропускной способности участков магистральной железнодорожной сети.
По итогам рассмотрения заявок на услуги магистральной железнодорожной сети на основании первоначального нормативного графика движения поездов национальный оператор инфраструктуры в письменном виде уведомляет перевозчиков о принятом решении о выделении ему условных ниток графика в срок до тридцатого ноября года, предшествующего планируемому к перевозке, посредством размещения указанного решения на официальном интернет-ресурсе национального оператора инфраструктуры.
6. Формирование, разработка и утверждение нормативного графика
и расписания движения поездов
28. Национальный оператор инфраструктуры с 1 (первого) декабря года, предшествующего планируемого к перевозке, корректирует первоначальный проект нормативного графика движения поездов с учетом решений технических совещаний, проводимых в рамках центрального совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств.
29. При разработке нормативного графика движения поездов национальным оператором инфраструктуры формируется проект сводного расписания движения поездов и плана формирования поездов на период действия нормативного графика движения поездов.
Проект сводного расписания движения поездов передается перевозчику в первой декаде января года, предшествующего планируемому к перевозке.
30. Перевозчик в течение пятнадцати календарных дней с момента получения проектов сводного расписания движения поездов и нормативного графика движения поездов вносит национальному оператору инфраструктуры письменно, телеграммой, факсограммой предложения о корректировках на выделенные доли пропускной способности магистральной железнодорожной сети.
На основании предложений перевозчика по корректировке нормативный график и сводное расписание движения поездов утверждаются национальным оператором инфраструктуры в срок, не позднее чем за три месяца до ввода в действие нормативного графика движения поездов и используются для тиражирования национальным оператором инфраструктуры сводного расписания и нормативного графика движения поездов и опубликования расписания движения пассажирских поездов.

31. Ұлттық инфрақұрылым операторы:
1) пойыздардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуді;
2) магистральдық теміржол желісі учаскелерінің өткізу және тасымалдау қабілетін және теміржол станцияларының өңдеу қабілетін анағұрлым тиімді пайдалануды;
3) магистральдық теміржол желісі учаскелерін ұстау және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу мүмкіндігін ескере отырып, пойыздар қозғалысының нормативтік графигін қалыптастырады.
Пойыздар қозғалысының нормативтік графигін әзірлеген кезде теміржол желісі учаскелерінің техникалық ерекшелігінде көрсетілген магистральдық теміржол желісі учаскелерінің тәуліктік өткізу қабілеті сегменттерінің әрқайсысы үшін жеке пойыз санатына қарай басымдылық негізінде магистральдық теміржол желісінің еркін өткізу қабілетін бөлу жүзеге асырылады.
32. Пойыздар қозғалысының нормативтік графигі күнтізбелік жылғы мамыр айының соңғы жексенбісінде 00 сағат 00 минуттан бастап қолданысқа енгізіледі және келесі күнтізбелік жылғы мамыр айының соңғы сенбісінде 24 сағат 00 минутта қолданысын тоқтатады.
Пойыздар қозғалысының нормативтік графигі бекітілгеннен кейін тасымалдаушы мен ұлттық инфрақұрылым операторы арасында осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен шарт жасалады.
33. Пойыздар қозғалысының нақтыланған графигін және пойыздар қозғалысының жиынтық кестесін ұлттық инфрақұрылым операторы айлық жоспарлау шеңберінде нақтыланған параметрлерді ескере отырып, пойыздар қозғалысының нормативтік графигі негізінде қалыптастырады.
34. Тасымалдарды ұйымдастырудың қолданыстағы технологиясын ескере отырып, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесінің шеңберінде тасымалдаушылар мынадай мерзімдерде:
1) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесіне қатысушы елдер бағытында тасымалдау кезінде – тасымалдау жоспарланған айдың алдындағы айдың он төртінен кешіктірмей;
2) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалдау кезінде тасымалдау жоспарланған айдың алдындағы айдың жиырмасынан кешіктірмей – айлық тасымалдар жоспарын жинақтау және келісу үшін ұлттық инфрақұрылым операторына енгізеді.
7. Магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге шарт
жасасу
35. Шарт жазбаша түрде пойыздар қозғалысының нормативтік графигі және жиынтық кестесі бекітілгеннен кейін нормативтік қозғалыс графигі қолданысқа енгізілгенге дейін кемінде екі ай бұрын жасалады. Шарттың қолданылу мерзімі пойыздар қозғалысының нормативтік графигінің қолданылуы кезеңін құрайды.
36. Қосымша өтінімдер бойынша шарт тасымалдарды жүзеге асырудың күнтізбелік айы басталғанға дейін кемінде бір ай бұрын пойыздар қозғалысы нормативтік графигінің қолданылуы кезеңінен аспайтын мерзімге жасалуға тиіс.

31. Нормативный график движения поездов формируется национальным оператором инфраструктуры с учетом:
1) обеспечения безопасности движения поездов;
2) наиболее эффективного использования пропускной и провозной способности участков магистральной железнодорожной сети и перерабатывающей способности железнодорожных станций;
3) возможности проведения работ по содержанию и ремонту участков магистральной железнодорожной сети.
При разработке нормативного графика движения поездов осуществляется распределение свободной пропускной способности магистральной железнодорожной сети на основе очередности в зависимости от категории поезда отдельно для каждого из сегментов суточной пропускной способности участков магистральной железнодорожной сети, указанных в технической спецификации.
32. Нормативный график движения поездов вводится в действие с 00 часов 00 минут последнего воскресенья мая календарного года и прекращает действие в 24 часа 00 минут последней субботы мая следующего календарного года.
После утверждения нормативного графика движения поездов между перевозчиком и национальным оператором инфраструктуры заключается договор в порядке, установленном настоящими Правилами.
33. Уточненный график движения поездов и сводное расписание движения поездов формируются национальным оператором инфраструктуры на основании нормативного графика движения поездов с учетом уточненных параметров перевозок в рамках месячного планирования.
34. С учетом действующей технологии организации перевозок в рамках центрального совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств перевозчики вносят национальному оператору инфраструктуры месячный план перевозок для свода и согласования в следующие сроки:
1) не позднее четырнадцатого числа месяца, предшествующего планируемому к перевозке, – при перевозках в направлении стран-участниц центрального совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств;
2) не позднее двадцатого числа месяца, предшествующего планируемому к перевозке, – при перевозках по территории Республики Казахстан.
7. Заключение договора на оказание услуг магистральной железнодорожной сети
35. Договор заключается в письменном виде после утверждения нормативного графика и сводного расписания движения поездов не позднее, чем за два месяца до ввода нормативного графика движения в действие. Срок действия договора составляет период действия нормативного графика движения поездов.
36. Договор по дополнительным заявкам заключается не позднее, чем за один месяц до начала календарного месяца осуществления перевозок на срок, не превышающий период действия нормативного графика движения поездов.

37. Егер шарттың қолданылуы кезеңінде тасымалдаушының дәйексіз ақпаратты және осы Қағидалардың 19-тармағының 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13, 14), 15), 16), 17), 18) тармақшаларында көзделген (болжамды көрсеткіштерді қоспағанда) құжаттарды беру фактілері анықталған жағдайда, ұлттық инфрақұрылым операторының шартты бір жақты тәртіппен бұзуына рұқсат етіледі.
8. Пойыздар қозғалысының нормативтік графигінің қолданылуы
кезеңінде магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол
жеткізуге арналған қосымша өтінімдер
38. Қосымша өтінімдер тасымалдау жүзеге асырылатын күнтізбелік ай басталғанға дейін кемінде екі ай бұрын беріледі.
39. Тасымалдаушының қосымша өтінімдері осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ресімделеді.
40. Қосымша өтінімдер келіп түскен сәтінен бастап бір ай ішінде осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысында қаралады, оларды қарау қорытындылары бойынша ұлттық инфрақұрылым операторы шартты не жасалған шарттарға қосымша келісімдер жасасу туралы мәселені қарайды.
41. Қосымша өтінімдер бойынша өткізу қабілетінің үлесін бөлу магистральдық теміржол желісінің бос емес немесе босатылған өткізу қабілеті есебінен айлық жоспарлау шеңберінде және келіп түскен өтінімдердің кезектілігі тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Магистральдық теміржол желісіне қолжетімділік беруге
арналған өтінімдерді қамтамасыз ету кепілдігі
42. Тасымалдаушы магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік беруге арналған өтінім бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету мақсатында осы Қағидалардың 19-тармағының 16) тармақшасына сәйкес өтінімдердің ақшалай қамтамасыз етілуін енгізеді.
43. Ұлттық инфрақұрылым операторы магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік беруге арналған өтінімнің ақшалай қамтамасыз етуін мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес болмауына байланысты магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік беруге арналған өтінімнен бас тартылған;
2) өтінімді беру мерзімдерінің бұзылуына байланысты магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік беруге арналған өтінім қабылданбаған;
3) ұлттық инфрақұрылым операторы осы Қағидалардың талаптарына сәйкес шарт жасасудан бас тартқан;
4) шарт күшіне енген және тасымалдаушы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізген кезде толық көлемде қайтарады.
44. Осы Қағидалардың 43-тармағында көзделген жағдайларда ұлттық инфрақұрылым операторы үш жұмыс күні ішінде магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік беруге арналған өтінімнің ақшалай қамтамасыз етілуінің қайтарылуын қамтамасыз етеді.

37. В случае, если в период действия договора выявлены факты предоставления перевозчиком недостоверной информации и документов (за исключением прогнозируемых показателей), предусмотренных подпунктами 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13, 14), 15), 16), 17), 18) пункта 19 настоящих Правил, допускается расторжение национальным оператором инфраструктуры договора в одностороннем порядке.
8. Дополнительные заявки на доступ
к услугам магистральной железнодорожной сети в период
действия нормативного графика движения поездов
38. Дополнительные заявки подаются не позднее, чем за два месяца до начала календарного месяца осуществления перевозок.
39. Дополнительные заявки перевозчика оформляются в соответствии с требованиями настоящих Правил.
40. Дополнительные заявки рассматриваются на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами, в течение одного месяца с момента их поступления, по итогам рассмотрения которых национальный оператор инфраструктуры рассматривает вопрос о заключении договора либо дополнительные соглашения к заключенным договорам.
41. Выделение доли пропускной способности по дополнительным заявкам осуществляется за счет незанятой или освобожденной пропускной способности магистральной железнодорожной сети в рамках месячного планирования и в порядке очередности поступивших заявок.
9. Гарантии обеспечения заявок на предоставление доступа к
магистральной железнодорожной сети
42. В целях обеспечения обязательств по заявке на предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети перевозчиком вносится денежное обеспечение заявки в соответствии с подпунктом 16) пункта 19 настоящих Правил.
43. Денежное обеспечение заявки на предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети возвращается национальным оператором инфраструктуры в полном объеме в случаях:
1) отклонения заявки на предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети в связи с ее несоответствием требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) непринятия заявки в связи с нарушением сроков подачи заявки на предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети;
3) отказа национального оператора инфраструктуры в заключении договора в соответствии с требованиями настоящих Правил;
4) вступления в силу договора и внесения перевозчиком обеспечения исполнения договора на оказание услуг магистральной железнодорожной сети.
44. В случаях, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил, национальный оператор инфраструктуры в течение трех рабочих дней обеспечивает возврат денежного обеспечения заявки на предоставление доступа к услугам магистральной железнодорожной сети.

45. Ұлттық инфрақұрылым операторы магистральдық теміржол желісіне қолжетімділік беруге арналған өтінімнің орындалуын ақшалай қамтамасыз етуді осы Қағидалардың 43-тармағында көзделген мынадай:
1) ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдаушының дәйексіз ақпаратты және осы Қағидалардың 19-тармағының 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13, 14), 15), 16), 17), 18) тармақшаларында көзделген құжаттарды беруіне байланысты шарт жасасудан;
2) тасымалдаушының өтінімін пойыздар қозғалысының нормативтік және (немесе) нақтыланған графиктеріне енгізген жағдайда шартты жасасудан бас тартқан жағдайларда толық көлемде қайтармайды.
10. Диспетчерлік кесте бойынша өткізу қабілетінің үлесін беру
46. Жедел жоспарлау шеңберінде, диспетчерлік кесте бойынша арнаулы және қосалқы пойыздар қозғалысын ұйымдастыру мақсатында тасымалдаушының уәкілетті өкілі жасалған шарт бойынша ұлттық инфрақұрылым операторының диспетчеріне (бұдан әрі – диспетчер) өткізу қабілетінің үлесін беруге сұрау салады.
47. Өткізу қабілетін беруге арналған тасымалдаушының жедел сұрау салуында мынадай ақпарат:
1) пойыздың санаты;
2) жөнелту және межелі станциялары;
3) жөнелтудің жоспарланған уақыты болады.
48. Өткізу қабілетін беруге арналған сұрау салуды тасымалдаушының уәкілетті өкілі тіркеу кітабына тиісті жазбаны енгізу арқылы тіркейді және ол диспетчердің және тасымалдаушының уәкілетті өкілінің қол қоюымен расталады.
49. Диспетчер учаскелердегі пойыздық жағдайға сәйкес пойыздар қозғалысының диспетчерлік кестесін жоспарлап, бос өткізу қабілеті болғанда ғана олардың учаске арқылы өтуін ұйымдастырады.
11. Магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділікті
шектеу
50. Магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жетімділікті ұлттық инфрақұрылым операторы мынадай:
1) пойыздар қозғалысының нақтыланған графигін айлық жоспарлау және әзірлеу шеңберінде, ұлттық инфрақұрылым операторы алдыңғы кезеңдерде пойыздар қозғалысы кестесін қарқынды пайдалану жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда, бір айдан аспайтын мерзімге тасымалдаушының уақытша магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізуін уақытша шектей алады;
2) штаттан тыс жағдайлардың (қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін жағдайлар) туындауы салдарынан магистральдық теміржол қызметтеріне қол жеткізу мүмкін болмаған;
3) тасымалдарды кезектен тыс пойыздармен жүзеге асырған;
4) тасымалдауды жүзеге асырудың техникалық және технологиялық мүмкіндіктері болмаған жағдайда, оның ішінде сұрау салуды қарау сәтіне басқа тасымалдаушылардың сұратылатын кезеңге пойыздар қозғалысының нақты бағытында магистральдық теміржол желісін пайдалану жөніндегі қызметтерді көрсету туралы басқа тасымалдаушылардың сұрау салумен келісілген;

45. Денежное обеспечение заявки на предоставление доступа к магистральной железнодорожной сети не возвращается национальным оператором инфраструктуры, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил, в случаях отказа:
1) Национального оператора инфраструктуры в заключение договора в связи с представлением перевозчиком недостоверной информации и документов, предусмотренных подпунктами 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13, 14), 15), 16), 17), 18) пункта 19 настоящих Правил;
2) перевозчика в заключение договора при условии включения его заявки в нормативный и (или) уточненный график движения поездов.
10. Выделение доли пропускной способности по диспетчерскому
расписанию
46. В рамках оперативного планирования, в целях организации движения специальных и вспомогательных поездов по диспетчерскому расписанию, уполномоченный представитель перевозчика, согласно заключенному договору, подает оперативный запрос диспетчеру национального оператора инфраструктуры (далее – диспетчер) на выделение доли пропускной способности.
47. Оперативный запрос на предоставление пропускной способности перевозчика содержит следующую информацию:
1) категория поезда;
2) станции отправления и назначения;
3) планируемое время отправки.
48. Оперативный запрос на предоставление пропускной способности регистрируется уполномоченным представителем перевозчика посредством внесения им соответствующей записи в книги регистрации и подтверждается подписями диспетчера и уполномоченного представителя перевозчика.
49. Диспетчер в соответствии с поездным положением на участках планирует диспетчерское расписание движения поездов и организует их пропуск по участку только при наличии свободной пропускной способности.
11. Ограничение доступа к услугам
магистральной железнодорожной сети
50. Доступ к услугам магистральной железнодорожной сети ограничивается национальным оператором инфраструктуры в случаях:
1) в рамках месячного планирования и разработки уточненного графика движения поездов, национальный оператор инфраструктуры может временно ограничить на срок, не превышающий один месяц, доступ перевозчика к магистральной железнодорожной сети в случае невыполнения принятых на себя обязательств по интенсивности использования расписания движения поездов в предшествующие периоды;
2) невозможности доступа к услугам магистральной железнодорожной сети вследствие наступления нештатных ситуаций (обстоятельств, угрожающих безопасности движения);
3) осуществления перевозок внеочередными поездами;
4) отсутствия технических и технологических возможностей осуществления перевозки, в том числе наличие на момент рассмотрения запроса согласованных запросов других перевозчиков об оказании услуг по использованию магистральной железнодорожной сети на конкретном направлении движения поездов в запрашиваемый период времени;

5) «Темір жол көлігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда шектеледі.
51. Осы Қағидалардың 50-тармағына сәйкес магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік шектелген жағдайда, ұлттық инфрақұрылым операторы дереу тасымалдаушыға шарт бойынша міндеттемелерді орындау мүмкін емес екені туралы хабарлайды.
Ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздар қозғалысының графигінен шыққан пойыздардың өтуін ұйымдастыру бойынша қажетті шараларды қабылдайды.
12. Пойыздар қозғалысының графигін әзірлеу кезінде ақпарат беру
тәртібі
52. Ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздар қозғалысының нормативтік графигі қолданылатын кезеңде өткізу қабілетінің бос үлесінің болуы туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
53. Ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздарды қалыптастыру жоспары қолданылатын кезеңде пойыздарды қалыптастыру жоспарындағы өзгерістер туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
54. Ұлттық инфрақұрылым операторы мен тасымалдаушылар алынған ақпаратқа қатысты коммерциялық құпиялық режимін сақтауға тиіс.
13. Тасымалдауды технологиялық жоспарлау және нормалау
55. Ұлттық инфрақұрылым операторы ұзақ мерзімді (бір жылдан артық мерзімге) технологиялық жоспарлау шеңберінде:
1) тасымалдау процесіне мүдделі қатысушылармен бірлесіп, станциялар мен кірме жолдар жұмысының бірыңғай технологиялық процестерін қайта қарайды және «Темір жол көлігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті шарттар жасасады;
2) станциялардың техникалық-басқару актілерін және технологиялық процестерін бекітеді;
3) жылдамдықтардың ең жоғарғы шекті нормаларын, пойыздардың ең жоғарғы шекті және біріздендірілген салмақ нормаларын, пойыздардың шартты ұзындығын, пойыздардың шекті салмағын (қуаты бойынша әртүрлі локомотив кластары үшін) есептейді;
4) магистральдық теміржол желісі объектілерін жөндеу жұмыстарының жылдық жоспарларын әзірлейді;
5) тасымалдаушылардың пойыздарды қалыптастыру және қозғалыс графигі жоспарының жобаларын әзірлеуі үшін қажетті техникалық ерекшеліктерді және параметрлерді, оның ішінде магистральдық теміржол желісі объектілерін жөндеудің жоспарлы мерзімдерін (технологиялық терезе) әзірлейді;
6) тасымалдаушылардың пойыздарды қалыптастыру жоспарларының жобалары негізінде пойыздарды қалыптастыру жоспарын жинақтайды және бекітеді;
7) тасымалдаушылардың пойыздарды қалыптастыру жоспарларының жобалары негізінде пойыздар қозғалысының нормативтік графигін және пойыздар қозғалысының жиынтық кестесін жинақтайды және бекітеді.
56. Магистральдық теміржол желісі объектілерінің және кірме жолдардың техникалық жай-күйі мен технологиялық мүмкіндіктерінің өзгеруіне байланысты жаңа станциялар мен кірме жолдары жұмысының біртұтас технологиялық процестері, техникалық-өкімдік актілері және станциялардың технологиялық процестері әзірленеді немесе қолданыстағылары жаңартылады.

5) в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 35 Закона Республики Казахстан «О железнодорожном транспорте».
51. В случае ограничения доступа к услугам магистральной железнодорожной сети в соответствии с пунктом 50 настоящих Правил, национальный оператор инфраструктуры незамедлительно уведомляет перевозчика о невозможности исполнения обязательств по договору.
Национальный оператор инфраструктуры принимает необходимые меры по организации пропуска поездов, выбившихся из графика движения поездов.
12. Порядок представления информации при разработке графика
движения поездов
52. Информация о наличии свободной доли пропускной способности размещается национальным оператором инфраструктуры на его интернет - ресурсе в период действия нормативного графика движения поездов.
53. Информация об изменениях в плане формирования поездов размещается национальным оператором инфраструктуры на его интернет - ресурсе в период действия плана формирования поездов.
54. Национальный оператор инфраструктуры и перевозчики должны соблюдать режим коммерческой тайны в отношении полученной информации.
13. Технологическое планирование и нормирование перевозок
55. В рамках долгосрочного технологического планирования (на срок более одного года) национальный оператор инфраструктуры:
1) совместно с заинтересованными участниками перевозочного процесса пересматривает единые технологические процессы работы станций и подъездных путей и заключает соответствующие договоры в соответствии с Законом Республики Казахстан «О железнодорожном транспорте»;
2) утверждает технико-распорядительные акты и технологические процессы станций;
3) рассчитывает максимально допустимые нормы скоростей, максимально допустимые и унифицированные весовые нормы поездов, условные длины поездов, допустимые веса поездов (для различных по мощности классов локомотивов);
4) разрабатывает годовые планы ремонтных работ объектов магистральной железнодорожной сети;
5) разрабатывает технические спецификации и параметры, необходимые для разработки перевозчиками проектов планов формирования и графиков движения поездов, в том числе плановые сроки ремонта объектов магистральной железнодорожной сети (технологические окна);
6) сводит и утверждает план формирования поездов на основе проектов планов формирования поездов перевозчиков;
7) сводит и утверждает нормативный график движения поездов и сводное расписание движения поездов на основе проектов планов формирования поездов перевозчиков.
56. В зависимости от изменения технического состояния и технологических возможностей объектов магистральной железнодорожной сети и подъездных путей разрабатываются новые или обновляются действующие единые технологические процессы работы станций и подъездных путей, технико-распорядительные акты и технологические процессы станций.

14. Тасымалдауды айлық жоспарлау
57. Тасымалдаушылар осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде ұлттық инфрақұрылым операторы:
1) ұлттық инфрақұрылым операторының жүк тасымалдауды жоспарлаудың автоматтандырылған жүйелеріне деректерді беру арқылы жүк тасымалдаудың айлық жоспарларының;
2) ұлттық инфрақұрылым операторы белгілеген нысан бойынша тасымалдаушылардың техникалық жоспарларының;
3) станцияларда вагондарды өңдеудің айлық жоспарларының жобаларын ұсынады.
58. Тасымалдаушылар ұлттық инфрақұрылым операторына дәйекті мәліметтерді беруді қамтамасыз етеді.
59. Ұлттық инфрақұрылым операторы жүк тасымалдаудың айлық жоспарларының және тасымалдаушылардың техникалық жоспарларының жобаларын орындау бойынша магистральдық теміржол желісінің техникалық және технологиялық мүмкіндіктерін қарайды және қажет болған кезде түзетулер енгізеді.
60. Ұлттық инфрақұрылым операторы жүк тасымалдаудың жиынтық айлық жоспарын және сыртқы түйісулер бойынша пойыздар мен вагондарды қабылдау/тапсыру көлемдерін қалыптастырады және оларды Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесі белгілеген тәртіппен келісуге жібереді.
61. Ұлттық инфрақұрылым операторы жүк тасымалдаудың жиынтық айлық жоспарын, сыртқы түйісулер бойынша пойыздар мен вагондарды қабылдау/тапсыру көлемдерін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесімен және көршілес (шекаралас) теміржол әкімшіліктерімен келіскеннен кейін тасымалдаушылардың келісілген техникалық жоспарларын тасымалдаушыларға жібереді.
62. Ұлттық инфрақұрылым операторының техникалық жоспарының негізінде пойыздар қозғалысының нақтыланған графигі қалыптастырылады.
63. Ұлттық инфрақұрылым операторы қолда бар байланыс арналары арқылы (телефон, телеграф, факс, электрондық пошта, интернет) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі орталық кеңесімен келісілген тасымалдау жоспарларын, сондай-ақ бекітілген техникалық жоспарлар мен тасымалдаушылардың вагондарын өңдеу бойынша айлық жоспарларды тасымалдау жоспарланған айдың 1-інен (бірі) кешіктірмей тасымалдаушыға жібереді.
15. Жедел жоспарлау
64. Өткізу қабілетін пайдалануға құқығы бар тасымалдаушылар оперативтік жоспарлау шеңберінде босатылған немесе бос өткізу қабілеті (графиктің бос тармақтары) болған кезде пойыздар қозғалысының жиынтық кестесінде көзделмеген пойыздарды өткізу үшін ұлттық инфрақұрылым операторына жүгіне алады.
65. Ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздар қозғалысының тәуліктік жоспарын және пойыздар қозғалысының жиынтық кестесінде көзделмеген пойыздарды өткізуге арналған тасымалдаушылардың сұрау салуларын тасымалдау жоспарланған тәуліктің алдындағы тәуліктің 10 сағат 00 минутына дейін қарайды.
Тасымалдаушылардың пойыздарды өткізуге арналған сұрау салуларын қарау және пойыздар қозғалысының жиынтық тәуліктік жоспарын бекіту кезінде ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздар қозғалысының графигін және техникалық жоспарды басшылыққа алады.

14. Месячное планирование перевозок
57. В сроки, установленные настоящими Правилами, перевозчики представляют национальному оператору инфраструктуры:
1) проекты месячных планов перевозок грузов посредством передачи данных в автоматизированные системы планирования перевозок грузов национального оператора инфраструктуры;
2) проекты технических планов перевозчиков по форме, установленной национальным оператором инфраструктуры;
3) проекты месячных планов переработки вагонов на станциях.
58. Перевозчики обеспечивают представление национальному оператору инфраструктуры достоверных сведений.
59. Национальный оператор инфраструктуры рассматривает технические и технологические возможности магистральной железнодорожной сети по выполнению проектов месячных планов перевозок грузов и технических планов перевозчиков и, при необходимости, вносит корректировки.
60. Национальный оператор инфраструктуры формирует сводный месячный план перевозок грузов и объемы приема/сдачи поездов и вагонов по внешним стыкам и направляет их на согласование в порядке, установленном центральным советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств.
61. Согласованные технические планы перевозчиков направляются национальным оператором инфраструктуры перевозчикам после согласования сводного месячного плана перевозок грузов, объемов приема/сдачи поездов и вагонов по внешним стыкам с центральным советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств и соседними (граничащими) железнодорожными администрациями.
62. На основании технического плана национального оператора инфраструктуры формируется уточненный график движения поездов.
63. Национальный оператор инфраструктуры направляет перевозчику по имеющимся каналам связи (телефон, телеграф, факс, электронная почта, интернет) согласованные с центральным советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств планы перевозок, а также утвержденные технические планы и месячные планы по переработке вагонов перевозчиков в срок, не позднее 1 (первого) числа месяца, планируемого к перевозке.
15. Оперативное планирование
64. Перевозчики, имеющие право на использование пропускной способности, в рамках оперативного планирования могут обратиться к национальному оператору инфраструктуры для пропуска поездов, не предусмотренных сводным расписанием движения поездов, при наличии освобожденной или не занятой пропускной способности (свободных ниток графика).
65. Суточный план движения поездов и запросы перевозчиков на пропуск поездов, не предусмотренных сводным расписанием движением поездов, рассматриваются национальным оператором инфраструктуры до 10 часов 00 минут суток, предшествующих суткам, планируемым к перевозке.
При рассмотрении запросов перевозчиков на пропуск поездов и утверждении сводного суточного плана движения поездов национальный оператор инфраструктуры руководствуется графиком движения поездов и техническим планом.

66. Ұлттық инфрақұрылым операторы пойыздар қозғалысының жиынтық тәуліктік жоспарын тасымалдау жоспарламайтын тәуліктің алдындағы тәуліктің 12 сағат 00 минутынан кешіктірмей бекітеді және орындау үшін тасымалдаушыларға береді.
67. Пойыздар қозғалысының бекітілген жиынтық тәуліктік жоспары түзетуге жатпайды және орындау үшін міндетті болып табылады.
68. Пойыздар қозғалысының жиынтық тәуліктік жоспары:
1) тасымалдаушы сұрау салатын өткізу қабілеті үлесінің берілуі туралы хабарламаны;
2) тасымалдау процесін жалпы үйлестіру, пойыздар қозғалысының графигін орындау, пойыздардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі тапсырманы;
3) магистральдық теміржол желісінде жөндеу жұмыстарын жүзеге асырған кезде тасымалдау процесін үйлестіру және олар бойынша пойыздардың қозғалыс жылдамдықтарын реттеу жөніндегі тапсырмаларды;
4) учаскелер бойынша пойыздар қозғалысының мөлшерін;
5) түйісу пункттері бойынша жүк вагондарын, жүк және жолаушылар пойыздарын тапсыру мөлшерлерін қамтиды.
69. Пойыздар қозғалысының бекітілген жиынтық тәуліктік жоспарын орындау мақсатында ұлттық инфрақұрылым операторы, тасымалдаушылар өз құрылымдық бөлімшелері үшін жұмыс көлемдерін көрсететін ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды айқындайды.
16. Тасымалдарды жүзеге асырған кезде магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсету тәртібі
70. Пойыздардың жүруін (қабылдау, жөнелту, тұруы, қозғалысы) бекітілген жиынтық тәуліктік тасымалдар жоспарына, пойыздар қозғалысының графигіне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 ақпандағы № 87 қаулысымен бекітілген Темір жол көлігін техникалық пайдалану қағидаларына, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 19 мамырдағы № 291 бұйрығымен бекітілген Поездардың қозғалысы және темір жол көлігіндегі маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулыққа (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 20 маусымда № 7021 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 18 сәуірдегі № 209 бұйрығымен бекітілген Темір жол көлігіндегі сигнализация туралы нұсқаулыққа (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 13 мамырда № 6954 болып тіркелген), станциялардың технологиялық процестеріне, станциялардың техникалық-басқару актілеріне және техникалық ерекшеліктерге сәйкес тасымалдаушы мен ұлттық инфрақұрылым операторы бірлесіп қамтамасыз етеді.
71. Пойыздар қозғалысы графигінің параметрлерін орындау барлық тасымалдаушылар мен ұлттық инфрақұрылым операторының станциялардың технологиялық процесінде, станциялардың техникалық-басқару актісінде белгіленген технологиялық нормаларға байланысты.

66. Сводный суточный план движения поездов утверждается национальным оператором инфраструктуры не позднее 12 часов 00 минут суток, предшествующих суткам, планируемым к перевозке, и передается перевозчикам для исполнения.
67. Утвержденный сводный суточный план движения поездов не подлежит корректировке и является обязательным для исполнения.
68. Сводный суточный план движения поездов содержит:
1) уведомление о предоставлении запрашиваемой перевозчиком доли пропускной способности;
2) задания по общей координации перевозочного процесса, исполнению графика движения поездов, обеспечению безопасности движения поездов;
3) задания по координации перевозочного процесса при осуществлении ремонтных работ на магистральной железнодорожной сети и регулировке скоростей движения поездов по ним;
4) размеры движения поездов по участкам;
5) размеры передачи грузовых вагонов, грузовых и пассажирских поездов по стыковым пунктам.
69. В целях исполнения утвержденного сводного суточного плана движения поездов национальный оператор инфраструктуры, перевозчики определяют сменно-суточные задания, отражающие объемы работы для своих структурных подразделений.
16. Порядок оказания услуг магистральной железнодорожной сети
при осуществлении перевозок
70. Проследование (прием, отправление, стоянка, движение) поездов обеспечивается совместно перевозчиком и национальным оператором инфраструктуры в соответствии с утвержденным сводным суточным планом перевозок, графиком движения поездов, Правилами технической эксплуатации железнодорожного транспорта, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2013 года № 87, Инструкцией по движению поездов и маневровой работе на железнодорожном транспорте, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 мая 2011 года № 291, (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 20 июня 2011 года под № 7021), Инструкцией по сигнализации на железнодорожном транспорте, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 апреля 2011 года № 209, (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 13 мая 2011 года под № 6954), технологическим процессом станций, технико-распорядительным актом станций и технической спецификации.
71. Исполнение параметров графика движения поездов зависит от соблюдения всеми перевозчиками и национальным оператором инфраструктуры технологических норм, установленных технологическим процессом станций и технико-распорядительным актом станций.

72. Пойыздар қозғалысын диспетчерлік реттеуді магистральдық теміржол желісіне пойыздарды қауіпсіз өткізуді қамтамасыз ету мақсатында ұлттық инфрақұрылым операторы жүзеге асырады.
73. Магистральдық және станциялық жолдардағы пойыздар қозғалысы диспетчерлердің немесе ұлттық инфрақұрылым операторының станция бойынша кезекшілерінің (бұдан әрі – станция бойынша кезекші) нұсқауларымен (командалармен), сондай-ақ осы Қағидалардың 70-тармағында көрсетілген Теміржол көлігін техникалық пайдалану қағидасында, Темір жол көлігіндегі сигнализация туралы нұсқаулықта, Поездар қозғалысының және темір жол көлігіндегі маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулықта белгіленген тәртіппен сигналдармен реттеледі. Диспетчерлердің немесе ұлттық инфрақұрылым операторының станция бойынша кезекшілерінің рұқсатынсыз немесе нұсқауларынсыз (командасы), сондай-ақ осы Қағидалардың 70-тармағында көрсетілген Темір жол көлігін техникалық пайдалану қағидаларына, Темір жол көлігіндегі сигнализация туралы нұсқаулыққа, Поездар қозғалысы және темір жол көлігіндегі маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес тыйым салу сигналдарынсыз пойыздардың магистральдық жолдарда қозғалуына (тоқтауына) жол берілмейді.
74. Тасымалдаушы жылжымалы құрамның, байланыс техникалық құралдарының және автобұғаттау жабдықтарының дұрыстығын және техникалық реттеу мен қауіпсіздіктің белгіленген талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
75. Тасымалдаушы пойыздарды қалыптастыру жоспарының орындалуын, пойыздың уақтылы дайындалуы мен жөнелтуге берілуін, локомотивтердің және (немесе) локомотив бригадаларының ауысуын қамтамасыз етеді.
76. Тасымалдаушылардың жылжымалы құрамы техникалық пайдалану қағидасына, магистральдық желіндегі қозғалыс қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғау талаптарына сәйкес келмеген кезде ұлттық инфрақұрылым операторы осы жылжымалы құрамды магистральдық теміржол желісіне жібермейді.
17. Қабылдау және жөнелту
77. Пойыз келгенге дейін станция бойынша кезекші станциялардың техникалық-өкімдік актілерінде және технологиялық процестерінде белгіленген тәртіппен пойызды тиісті жолға қабылдау маршрутын дайындайды және пойыздың нөмірі, күтілетін келу уақыты және қабылданатын жолы туралы станция қызметкерлерін хабардар етеді.
78. Пойыз станцияға келгеннен кейін станциялардың техникалық-өкімдік актілеріне және технологиялық процестеріне сәйкес тасымалдаушының қызметкерлері пойызды (жылжымалы құрамды), тасымалдау құжаттарын өңдеу (қызмет көрсету) және локомотивтерді және (немесе) локомотив бригадаларын ауыстыру жөніндегі техникалық және технологиялық операцияларды, ал ұлттық инфрақұрылым операторының қызметкерлері құрамды бекіту бойынша (алу) операцияларды орындайды.

72. Диспетчерское регулирование движением поездов осуществляется национальным оператором инфраструктуры в целях обеспечения безопасного пропуска поездов на магистральной железнодорожной сети.
73. Движение поездов на магистральных и станционных путях регулируется указаниями (командами) диспетчеров или дежурных по станциям национального оператора инфраструктуры (далее – дежурный по станции), а также сигналами в порядке, установленном Правилами технической эксплуатации железнодорожного транспорта, Инструкцией по движению поездов и маневровой работе на железнодорожном транспорте, указанными в пункте 70 настоящих Правил. Не допускается движение (остановка) поездов на магистральных путях без разрешения или указания (команды) диспетчера, дежурного по станции, а также запрещающих сигналов в соответствии с Правилами технической эксплуатации железнодорожного транспорта, Инструкцией по сигнализации на железнодорожном транспорте, Инструкцией по движению поездов и маневровой работе на железнодорожном транспорте, указанными в пункте 70 настоящих Правил.
74. Перевозчик обеспечивает исправность и соответствие подвижного состава, технических средств связи и оборудования автоблокировки установленным требованиям технического регулирования и безопасности.
75. Перевозчик обеспечивает выполнение плана формирования, своевременную подготовку и предъявление поезда к отправлению, смену локомотивов и/или локомотивных бригад.
76. При несоответствии подвижного состава перевозчиков правилам технической эксплуатации, требованиям безопасности движения на магистральной сети и охраны окружающей среды национальный оператор инфраструктуры не допускает данный подвижной состав на магистральную железнодорожную сеть.
17. Прием и отправление
77. До прибытия поезда дежурный по станции в порядке, установленном технико-распорядительными актами и технологическими процессами станций, готовит маршрут приема поезда на соответствующий путь и извещает станционных работников о номере, ожидаемом времени прибытия и пути приема поезда.
78. По прибытию поезда на станцию в соответствии с технико-распорядительными актами и технологическими процессами станций работниками перевозчика выполняются технические и технологические операции по обработке (обслуживанию) поезда (подвижного состава), перевозочных документов и смене локомотива и/или локомотивных бригад, а работники национального оператора инфраструктуры выполняют операции по закреплению (уборке) состава.

79. Станция бойынша кезекші пойыздың келу, жөнелу (тоқтаусыз жүруі) уақытын белгілейді және техникалық және технологиялық операцияларды орындауға рұқсат береді.
80. Ұлттық инфрақұрылым операторының уәкілетті қызметкері пойыздың келуі, жөнелтілуі (тоқтаусыз жүруі), пойыз құрамының өзгеруі туралы ақпаратты ақпарат жүйесіне енгізеді.
81. Тасымалдаушы пойыздың жөнелтілуге әзірлігін ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен тәртіппен растайды.
82. Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдаушыдан пойыздың жөнелтілуге әзірлігі туралы растауды алғаннан кейін маршрутты дайындайды және пойызды жөнелтеді.
18. Тасымалдау процесін жүзеге асыруға байланысты деректерді
жинау, біріктіру және өңдеу
83. Тасымалдау процесінің барлық операциялары ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысандар бойынша ресімделеді, тиісті деректер (ақпарат) ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелеріне беріледі.
84. Тасымалдардың жылдық, айлық және жедел жоспарларын әзірлеу, технологиялық нормалау, жедел реттеу, ақпаратты (деректерді) біріктіру және талдау мақсатында тасымалдаушының уәкілетті персоналы ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелеріне ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен көлемде және нысандар бойынша ақпаратты енгізеді.
85. Тасымалдаушылар ұлттық инфрақұрылым операторының біртұтас ақпараттық жүйесімен ақпарат (деректер) алмасу мүмкіндігін қамтамасыз ететін өзінің ақпараттық жүйелерін қолдана алады.
86. Тасымалдаушы ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелеріне енгізілетін ақпараттың дұрыстығы мен уақтылығын қамтамасыз етеді.
87. Пайдалану жұмысын жедел жоспарлау және басқару мақсатында ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдаушыларға пойыздардың жақындауы туралы және пойыздар қозғалысы графигінің орындалуы туралы жедел ақпаратты шартқа сәйкес ұсынады.
88. Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдаушыға қосымша ақпаратты жекелеген шарттардың негізінде ұсынады.
Магистральдық
теміржол желісін пайдалану
қағидаларына
қосымша
Магистральдық теміржол желісіне қолжетімділікті
беруге арналған өтінімнің нысаны
_____________ жылдан ____________________ жылға дейін № ______
Ұлттық инфрақұрылым операторы
_____________________________________________________________________
(атауы, заңды мекенжайы, банк деректемелері)
Тасымалдаушы ________________________________________________________
(атауы, заңды мекенжайы, банк деректемелері немесе
Т.А.Ә.)
Төлеуші _____________________________________________________________
(атауы, заңды мекенжайы, банк деректемелері)
Магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған шарттың
нөмірі ______________________________________________________________
Төлеушінің коды _____________________________________________________
Қатынас түрі ________________________________________________________
Осы Магистральдық теміржол желісіне қолжетімділікті беруге
арналған өтініммен тасымалдаушы, өзінің:

79. Дежурный по станции фиксирует время прибытия, отправления (проследования без остановки) поезда и дает разрешение на выполнение технических и технологических операций.
80. Информация о прибытии, отправлении (проследовании без остановки) поезда, изменении составности поезда вводится в информационную систему уполномоченным работником национального оператора инфраструктуры.
81. Готовность поезда к отправлению подтверждается перевозчиком в порядке, установленном национальным оператором инфраструктуры.
82. После получения от перевозчика подтверждения о готовности поезда к отправлению национальный оператор инфраструктуры готовит маршрут и отправляет поезд.
18. Сбор, консолидация и обработка данных,
связанных с осуществлением перевозочного процесса
83. Все операции перевозочного процесса оформляются документально по формам, утвержденным национальным оператором инфраструктуры, соответствующие данные (информация) передаются в информационные системы национального оператора инфраструктуры.
84. В целях разработки годовых, месячных и оперативных планов, технологического нормирования, оперативного регулирования перевозок, консолидации и анализа информации (данных) уполномоченный персонал перевозчика вводит в информационные системы национального оператора инфраструктуры информацию в объеме и по формам, утвержденным национальным оператором инфраструктуры.
85. Перевозчики могут использовать собственные информационные системы, которые обеспечивают возможность обмена информацией (данными) с единой информационной системой национального оператора инфраструктуры.
86. Перевозчик обеспечивает достоверность и своевременность вводимой информации в информационные системы национального оператора инфраструктуры.
87. В целях оперативного планирования и управления эксплуатационной работой национальный оператор инфраструктуры представляет перевозчикам оперативную информацию о подходе поездов и исполнении графика движения поездов в соответствии с договором.
88. Дополнительная информация представляется национальным оператором инфраструктуры перевозчику на основе отдельных договоров.
Приложение
к Правилам пользования
магистральной железнодорожной сетью
Форма заявки на предоставление
права доступа к магистральной железнодорожной сети
на период с _____________ г. по ___________________ г. № ______
Национальный оператор инфраструктуры
_____________________________________________________________________
(наименование, юридический адрес, банковские реквизиты)
Перевозчик __________________________________________________________
(наименование, юридический адрес, банковские реквизиты или Ф.И.О.)
Плательщик __________________________________________________________
(наименование, юридический адрес, банковские реквизиты)
Номер договора на оказание услуг магистральной железнодорожной сети
_____________________________________________________________________
Код плательщика _____________________________________________________
Вид сообщения _______________________________________________________
Настоящей заявкой на предоставление доступа к магистральной железнодорожной сети перевозчик подтверждает, что он:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарға
сәйкес екендігін;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға
міндеттенеді;
3) магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған
шарттың елеулі ережелерін және магистральдық теміржол желісі
учаскелерінің техникалық ерекшеліктерінің талаптарын
қабылдайтындығын;
4) магистральдық теміржол желісін пайдалану ереженің
талаптарына сәйкес оған бөлінген өткізу қабілетінің бөлігін
пайдаланатындығын;
5) қауіпті жүктерді тасымалдауды реттейтін құқықтық актілерден
ағындайтын талаптармен танысқанын және, егер ол өткізу қабілетін
қауіпті жүктерді тасымалдау үшін қолдануға ниетті болса, өткізу
қабілетін пайдаланған кезде оларды сақтауға;
6) банкрот болып табылмайтындығын;
7) оған өткізу қабілетінің үлесін бөлу үшін құқықтық
кедергілердің жоқ екендігін;
8) мына:
тасымалдау процесін ұйымдастыру кезінде тасымалдаушының
қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтауын қамтамасыз ету;
қоршаған ортаны қорғау саласында Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгіленген талаптарды және
санитариялық-эпидемиологиялық нормаларды тасымалдаушының сақтауын
қамтамасыз ету;
магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізу
басымдылығы бөлігінде магистральдық теміржол желісі қызметтерін
көрсетуге арналған шарт бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету
кепілдіктерін беретіндігін растайды.
Осымен өтінімге қоса берілген құжаттардың (ақпараттың)
толықтығын және дұрыстығын растаймын.
М.О. Тасымалдаушы _______________________ күні ____________ жыл
(уәкілетті өкілдің Т.А.Ә., қолы)

1) соответствует требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
2) обязуется соблюдать требования законодательства Республики Казахстан;
3) принимает существенные условия договора на оказание услуг магистральной железнодорожной сети и требования технических спецификаций участков магистральной железнодорожной сети;
4) будет использовать выделенную ему часть пропускной способности в соответствии с требованиями Правил пользования магистральной железнодорожной сети;
5) ознакомлен с требованиями, вытекающими из правовых актов, регулирующих перевозку опасных грузов, и обязуется их соблюдать при использовании пропускной способности для перевозки опасных грузов, если он намерен использовать пропускную способность для перевозки опасных грузов;
6) не является банкротом;
7) у него отсутствуют правовые препятствия для выделения ему доли пропускной способности;
8) дает гарантии обеспечения обязательств по договору на оказание услуг магистральной железнодорожной сети в части:
обеспечения соблюдения перевозчиком требований по безопасности движения при организации перевозочного процесса;
обеспечения соблюдения перевозчиком установленных законодательством Республики Казахстан требований нормативов в области охраны окружающей среды и санитарно-эпидемиологических норм;
приоритетности доступа к услугам магистральной железнодорожной сети.
Настоящим подтверждаю полноту и достоверность прилагаемых к заявке документов (информации).
М.П. Перевозчик _________________________ дата _____________ г.
(Ф.И.О., подпись уполномоченного представителя)