"Мемлекет меншігінде болатын геологиялық ақпаратты оқу, ғылыми, коммерциялық мақсаттарда пайдалану және геологиялық ақпаратты Қазақстан Республикасынан тысқары жерге әкету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 наурыздағы № 251 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1519 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 20 тамыздағы № 651 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.08.2015 № 651 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Мемлекет меншігінде болатын геологиялық ақпаратты оқу, ғылыми, коммерциялық мақсаттарда пайдалану және геологиялық ақпаратты Қазақстан Республикасынан тысқары жерге әкету қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 наурыздағы № 251 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 26, 310-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекет меншігінде болатын геологиялық ақпаратты оқу, ғылыми, коммерциялық мақсаттарда пайдалану және геологиялық ақпаратты Қазақстан Республикасынан тысқары жерге әкету қағидасында:
6-тармақтың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мына жағдайларда оқу немесе ғылыми мақсаттар үшiн геологиялық ақпаратты беруден бас тартылады:»;
8 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Жер қойнауын пайдаланудан бос объектілер жөніндегі геологиялық ақпарат Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы және мемлекеттiк құпиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтау шартымен мүдделi тұлғаның сұрау салуы негiзiнде уәкiлеттi органның шешiмi бойынша танысу үшін үзінді көшірме мен көшірмесіз пайдаланылады.»;
«10. Геологиялық ақпарат осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құпиялылық туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) негізінде ақылы негiзде (төлемақы алынып) немесе осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімнің негізінде өтеусiз негiзде (төлемақы алынбай) берiледi.
Төлемақы алмай (өтеусiз) геологиялық ақпарат:
мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен жер қойнауын геологиялық зерделеуге байланысты жұмыстарды жүргiзетiн тұлғаларға;
ғылыми мақсаттар үшiн ғылыми зерттеулер мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылған жағдайларда;
оқу мақсаттарында – мемлекеттiк, сондай-ақ аккредиттелген жеке меншік оқу орындарына;
мемлекеттiк органдарға берiледi.
Осы тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда, геологиялық ақпарат оның құнын Қазақстан Республикасының бюджетiне төлеу шартымен ақылы негiзде пайдалануға берiледi. Геологиялық ақпаратты ұсыну шарттарына қарамастан, оның көшiрмесін жасау жөніндегі шығыстарды Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы және мемлекеттiк құпиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтау шартымен, жеке/заңды тұлға мен геологиялық ақпараттың көшiрмесін жасайтын ұйым арасында жасалған шарт негізінде ақпарат алушы өтейді.»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесений изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2011 года № 251 "Об утверждении Правил использования геологической информации, находящейся в государственной собственности, в учебных, научных, коммерческих целях и вывоза геологической информации за пределы территории Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1519. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2015 года № 651
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.08.2015 № 651 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2011 года № 251 «Об утверждении Правил использования геологической информации, находящейся в государственной собственности, в учебных, научных, коммерческих целях и вывоза геологической информации за пределы территории Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 26, ст. 310), следующие изменения и дополнения:
в Правилах использования геологической информации, находящейся в государственной собственности, в учебных, научных, коммерческих целях и вывоза геологической информации за пределы территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
абзац первый части третьей пункта 6 изложить в следующей редакции:
«В предоставлении геологической информации для учебных или научных целей отказывается в случаях, когда:»;
пункты 8 и 10 изложить в следующей редакции:
«8. Геологическая информация по свободным от недропользования объектам по решению уполномоченного органа используется для ознакомления без выписок и выкопировок, на основании запроса заинтересованного лица, при условии соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании и государственных секретах.
10. Геологическая информация предоставляется на возмездной основе (с взиманием платы) на основании соглашения о конфиденциальности (далее – Соглашение) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам или безвозмездной основе (без взимания платы) на основании соглашения по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Без взимания платы (безвозмездно) геологическая информация предоставляется:
лицам, проводящим работы, связанные с геологическим изучением недр за счет средств государственного бюджета;
для научных целей, в случаях, когда научные исследования финансируются из государственного бюджета;
в учебных целях – государственным, а также аккредитованным частным учебным заведениям;
государственным органам.
За исключением случаев, предусмотренных настоящим пунктом, геологическая информация предоставляется в пользование на возмездной основе при условии оплаты ее стоимости в бюджет Республики Казахстан. Вне зависимости от условий предоставления геологической информации расходы по ее копированию возмещаются получателем информации отдельным договором заключенным между физическим/юридическим лицом и организацией выполняющей копирование геологической информации, при условии соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании и о государственных секретах.»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:

«13. Геологиялық ақпарат уәкілетті орган мен заңды немесе жеке тұлға арасындағы келісімнің негізінде ұсынылады. Келісім заңды немесе жеке тұлғадан геологиялық ақпаратты алуға өтінім келіп түскен сәттен бастап бір айдың ішінде жасалады.»;
мынадай мазмұндағы 13-1 және 13-2-тармақтармен толықтырылсын:
«13-1. Жер қойнауын пайдалану құқығын алуға конкурс жеңімпазымен немесе жер қойнауын пайдалану құқығын тікелей келіссөздер негізінде алған тұлғамен уәкілетті орган Келісім жасасады. Келісім негізінде жеңімпаз уәкілетті органнан конкурстық объект бойынша тарихи шығындар есебіне енгізілген барлық геологиялық материалдардың көшірмелерін ақылы негізде алады.
Егер жер қойнауын пайдаланушыға мемлекет қаражаты есебінен алынбаған, бірақ мемлекет меншігіндегі геологиялық ақпаратты алу қажет болса, онда жер қойнауын пайдаланушыға геологиялық ақпарат Келісімге толықтыру жасағаннан кейін ақылы негізде беріледі.
Уәкілетті органмен жасалған шарт бойынша жұмыстар аяқталған соң пайдаланушы уақытша пайдалануға алынған барлық геологиялық ақпаратты он бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қайтарып береді.
13-2. Конкурс жеңімпазымен немесе жер қойнауын пайдалану құқығын тікелей келіссөздер негізінде алған тұлғамен жасалған ақылы негіздегі келісімге сәйкес геологиялық ақпарат он жұмыс күн ішінде олар Қазақстан Республикасының бюджетіне геологиялық ақпараттың құнын төлегеннен кейін беріледі. Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес геологиялық ақпараттың құны төленгеннен кейінгі тарихи шығындардың қалған бөлігін өтеу пайдалы қазбаларды өндіру сатысының басынан бастап жүзеге асырылады.»;
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Уәкiлеттi органнан ақылы негiзде геологиялық ақпарат алған заңды немесе жеке тұлға жер қойнауын пайдаланушының келiсiмшарттық аумағында оның ресми түрде ресiмделген тапсырысы бойынша жұмыстарды орындайтын өзiнiң мердiгерiне (бұдан әрi – мердiгер) осы геологиялық ақпараттың көшiрмесiн уақытша пайдалануға бере алады. Мердiгерге геологиялық ақпаратты беру осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдаланушы, оның мердiгерi мен уәкiлеттi орган арасындағы үшжақты шартпен ресiмделедi. Мердiгердiң геологиялық ақпаратты пайдалану мерзiмi келiсiмшарттық аумақта мердiгерлiк жұмыстарды орындау мерзiмiмен айқындалады.»;
20212223-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

«13. Геологическая информация предоставляется на основании Соглашения между уполномоченным органом и юридическим или физическим лицом. Соглашение заключается в течение месяца с момента поступления заявки юридического или физического лица на получение геологической информации.»
дополнить пунктами 13-1 и 13-2 следующего содержания:
«13-1. С победителем конкурса на получение права недропользования или лицом, получившим право недропользования на основе прямых переговоров, уполномоченный орган заключает Соглашение. На основании Соглашения на возмездной основе победитель получает у уполномоченного органа копии всех геологических материалов, вошедших в расчет исторических затрат по конкурсному объекту.
Если недропользователю необходимо получить геологическую информацию, полученную не за счет средств государства, но находящейся в государственной собственности, то геологическая информация предоставляется недропользователю на возмездной основе после заключения дополнения к Соглашению.
По завершении работ по договору с уполномоченным органом, пользователь в течение пятнадцати рабочих дней возвращает в уполномоченный орган всю полученную во временное пользование геологическую информацию.»;
«13-2. В соответствии с соглашением на возмездной основе, заключенным с победителем конкурса или лицом, получившим право недропользования на основе прямых переговоров, геологическая информация предоставляется после оплаты им в течение десяти рабочих дней стоимости геологической информации в бюджет Республики Казахстан. Возмещение оставшейся после оплаты стоимости геологической информации части исторических затрат осуществляется с начала этапа добычи полезных ископаемых в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.»;
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:
«15. Юридическое или физическое лицо, получившее на возмездной основе геологическую информацию у уполномоченного органа, может передать копию этой геологической информации во временное пользование своему подрядчику, выполняющему работы по официально оформленному заказу недропользователя на его контрактной территории (далее – подрядчик). Передача геологической информации подрядчику оформляется трехсторонним договором между недропользователем, его подрядчиком и уполномоченным органом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Сроки пользования подрядчиком геологической информацией определяются сроками выполнения подрядных работ на контрактной территории.»;
пункты 20212223 изложить в следующей редакции:

«20. Табиғи жеткізгіштердегі геологиялық ақпаратты Кеден одағының аумағынан тысқары жерге әкету үшiн өтiнiм берушi мемлекеттік органға өтінім береді, оған:
1) өтiнiм берушiнiң қолы қойылған геологиялық ақпаратты iрiктеу актiсi;
2) әкетiлетiн геологиялық ақпарат тізбесі;
3) кедендiк зертхананың сараптамалық қорытындысы қоса беріледі.
Мемлекеттік орган көрсетілген тізбе ұсынылған кезде екі жұмыс күні ішінде өтінімді тиісті уәкілетті органға келісуге жібереді.
Уәкілетті орган өтiнiмдi қарап, 3 жұмыс күні iшiнде оны тиісті аумақтық органға жібереді.
Аумақтық орган уәкілетті органнан келіп түскен өтінім негізінде әкетілетін геологиялық ақпаратты тексеріп қарауды жүргізеді және бес күндік мерзімде уәкілетті органға осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геологиялық ақпаратты тексеріп қарау актісін жібереді.
Тексеріп қаралған сынамалар ұсынылған құжаттамаға сәйкес болған кезде уәкiлеттi орган 3 жұмыс күні ішінде мемлекеттік органға геологиялық ақпаратты Кеден одағының аумағының шекарасы арқылы әкетуге рұқсат беруге арналған өтінімге келісім беретіні туралы хат жолдайды.
Тексеріп қаралған сынамалар ұсынылған құжаттамаға сәйкес болмаған кезде, сондай-ақ:
1) геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылмайтын;
2) геологиялық ақпарат тарихи шығындардың есебіне енгізілмеген;
3) әкетілуге тиіс геологиялық ақпарат осы Қағиданың 17-тармағына қайшы келген;
4) мемлекеттік құпиясы бар мәліметтер болған жағдайларда, уәкілетті орган өтінім келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде келісім беруден бас тартады.
21. Жасанды жеткізгіштердегі геологиялық ақпаратты Кеден одағының аумағынан тысқары жерге әкету үшiн өтiнiм берушi мемлекеттік органға өтiнiм беріп, оған әкетiлетiн геологиялық ақпарат тізбесін қоса бередi.
Мемлекеттік орган көрсетілген тізбе ұсынылған кезде екі жұмыс күні ішінде өтінімді тиісті уәкілетті органға келісуге жібереді.
Уәкілетті орган өтiнiмдi қарап, 3 жұмыс күні iшiнде оны тиісті аумақтық органға жібереді.
Аумақтық орган уәкілетті органнан келіп түскен өтінім негізінде әкетілетін геологиялық ақпаратты тексеріп қарауды жүргізеді және бес күндік мерзімде уәкілетті органға геологиялық ақпаратты тексеріп қарау актісін және құпия геологиялық ақпараттың жоқ екені туралы анықтаманы жібереді.
Ұсынылған құжаттамаға сәйкес болған кезде уәкiлеттi орган 3 жұмыс күні ішінде мемлекеттік органға Кеден одағы аумағының шекарасы арқылы геологиялық ақпаратты әкетуге рұқсат беруге арналған өтінімге келісім беретіні туралы хат жолдайды.
Тексеріп қаралған сынамалар ұсынылған құжаттамаға сәйкес болмаған кезде, сондай-ақ:

«20. Для вывоза геологической информации на природных носителях за пределы территории Таможенного союза заявитель подает в государственный орган заявку с приложением к ней:
1) акта отбора геологической информации подписанного заявителем,
2) перечня вывозимой геологической информации,
3) экспертного заключения таможенной лаборатории.
Государственный орган при представлении указанного перечня в течении двух рабочих дней направляет заявку на согласование в соответствующий уполномоченный орган.
Уполномоченный орган, рассмотрев заявку, направляет ее в соответствующий территориальный орган в течение 3-х рабочих дней.
Территориальный орган на основании поступившей заявки из уполномоченного органа производит осмотр вывозимой геологической информации и направляет в пятидневный срок в уполномоченный орган акт осмотра геологической информации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При соответствии осмотренных проб представленной документации уполномоченный орган в течение 3-х рабочих дней направляет в государственный орган письмо о согласовании заявки на выдачу разрешения на вывоз геологической информации через границу территории Таможенного союза.
В согласовании уполномоченным органом отказывается в течение 10 рабочих дней со дня поступления заявки в случае несоответствия осмотренных проб представленной документации, а также в случаях когда:
1) геологическая информация не является собственностью недропользователя;
2) геологическая информация не вошла в расчет исторических затрат;
3) подлежащая вывозу геологическая информация противоречит пункту 17 настоящих Правил;
4) имеются сведения, содержащие государственные секреты.
21. Для вывоза геологической информации на искусственных носителях за пределы территории Таможенного союза заявитель подает в государственный орган заявку с приложением к ней перечня вывозимой геологической информации.
Государственный орган при представлении указанного перечня в течение двух рабочих дней направляет заявку на согласование в соответствующий уполномоченный орган.
Уполномоченный орган, рассмотрев заявку, направляет ее в соответствующий территориальный орган в течение 3-х рабочих дней.
Территориальный орган на основании поступившей заявки из уполномоченного органа производит осмотр вывозимой геологической информации и направляет в пятидневный срок в уполномоченный орган акт осмотра геологической информации и справку об отсутствии секретной геологической информации.
При соответствии представленной документации уполномоченный орган в течение 3-х рабочих дней направляет в государственный орган письмо о согласовании заявки на выдачу разрешения на вывоз геологической информации через границу территории Таможенного союза.
В согласовании уполномоченным органом отказывается в течение 10 рабочих дней со дня поступления заявки в случае несоответствия осмотренных проб представленной документации, а также в случаях когда:

1) геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылмайтын;
2) геологиялық ақпарат тарихи шығындардың есебіне енгізілмеген;
3) әкетілуге тиіс геологиялық ақпарат осы Қағиданың 17-тармағына қайшы келген;
4) мемлекеттік құпиясы бар мәліметтер болған жағдайларда, уәкілетті орган өтінім келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде келісім беруден бас тартады.
22. Табиғи жеткізгіштердегі геологиялық ақпаратты Кеден одағының аумағы шегінде әкету үшiн өтiнiм берушi уәкілетті органға өтiнiмдi береді, оған:
1) өтiнiм берушiнiң қолы қойылған геологиялық ақпаратты iрiктеу актiсi;
2) әкетiлетiн геологиялық ақпарат тізбесі;
3) кедендiк зертхананың сараптамалық қорытындысы қоса беріледi.
Уәкілетті орган өтiнiмдi қарап, 3 жұмыс күні iшiнде оны тиісті аумақтық органға жібереді.
Аумақтық орган уәкілетті органнан келіп түскен өтінім негізінде әкетілетін геологиялық ақпаратты тексеріп қарауды жүргізеді және бес күндік мерзімде уәкілетті органға геологиялық ақпаратты тексеріп қарау актісін жібереді.
Тексеріп қаралған сынамалар ұсынылған құжаттамаға сәйкес болған кезде уәкiлеттi орган 3 жұмыс күні ішінде геологиялық ақпаратты Кеден одағының аумағының шекарасы арқылы әкетуге рұқсат беруге арналған өтінімге келісім береді.
Тексеріп қаралған сынамалар ұсынылған құжаттамаға сәйкес болмаған кезде, сондай-ақ:
1) геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылмайтын;
2) геологиялық ақпарат тарихи шығындардың есебіне енгізілмеген;
3) әкетілуге тиіс геологиялық ақпарат осы Қағиданың 17-тармағына қайшы келген;
4) мемлекеттік құпиясы бар мәліметтер болған жағдайларда, уәкілетті орган өтінім келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде келісім беруден бас тартады.
23. Жасанды жеткізгіштердегі геологиялық ақпаратты Кеден одағының аумағы шегінде әкету үшiн өтiнiм берушi мемлекеттік органға өтiнiм беріп, оған әкетiлетiн геологиялық ақпарат тізбесін қоса бередi.
Уәкілетті орган өтiнiмдi қарап, 3 жұмыс күні iшiнде оны тиісті аумақтық органға жібереді.
Аумақтық орган уәкілетті органнан келіп түскен өтінім негізінде әкетілетін геологиялық ақпаратты тексеріп қарауды жүргізеді және бес күндік мерзімде уәкілетті органға геологиялық ақпаратты тексеріп қарау актісін және құпия геологиялық ақпараттың жоқ екені туралы анықтаманы жібереді.
Ұсынылған құжаттамаға сәйкес болған кезде уәкiлеттi орган 3 жұмыс күні ішінде Кеден одағы аумағының шекарасы арқылы геологиялық ақпаратты әкетуге рұқсат беруге арналған өтінімге келісім береді.
Тексеріп қаралған сынамалар ұсынылған құжаттамаға сәйкес болмаған кезде, сондай-ақ:

1) геологическая информация не является собственностью недропользователя;
2) геологическая информация не вошла в расчет исторических затрат;
3) подлежащая вывозу геологическая информация противоречит пункту 17 настоящих Правил;
4) имеются сведения, содержащие государственные секреты.
22. Для вывоза геологической информации на природных носителях в пределах территории Таможенного союза заявитель подает заявку в уполномоченный орган с приложением к ней:
1) акта отбора геологической информации, подписанного заявителем,
2) перечня вывозимой геологической информации,
3) экспертного заключения таможенной лаборатории.
Уполномоченный орган, рассмотрев заявку, направляет ее в соответствующий территориальный орган в течение 3-х рабочих дней.
Территориальный орган на основании поступившей заявки из уполномоченного органа производит осмотр вывозимой геологической информации и направляет в пятидневный срок в уполномоченный орган акт осмотра геологической информации.
При соответствии осмотренных проб представленной документации уполномоченный орган в течение 3-х рабочих дней согласует заявку на выдачу разрешения на вывоз геологической информации через границу территории Таможенного союза.
В согласовании уполномоченным органом отказывается в течение 10 рабочих дней со дня поступления заявки в случае несоответствия осмотренных проб представленной документации, а также в случаях когда:
1) геологическая информация не является собственностью недропользователя;
2) геологическая информация не вошла в расчет исторических затрат;
3) подлежащая вывозу геологическая информация противоречит пункту 17 настоящих Правил;
4) имеются сведения, содержащие государственные секреты.
23. Для вывоза геологической информации на искусственных носителях в пределах территории Таможенного союза заявитель подает заявку в уполномоченный орган с приложением к ней перечня вывозимой геологической информации.
Уполномоченный орган, рассмотрев заявку, направляет ее в соответствующий территориальный орган в течение 3-х рабочих дней.
Территориальный орган на основании поступившей заявки из уполномоченного органа производит осмотр вывозимой геологической информации и направляет в пятидневный срок в уполномоченный орган акт осмотра геологической информации и справку об отсутствии секретной геологической информации.
При соответствии представленной документации уполномоченный орган в течение 3-х рабочих дней согласует заявку на выдачу разрешения на вывоз геологической информации через границу территории Таможенного союза.
В согласовании уполномоченным органом отказывается в течение 10 рабочих дней со дня поступления заявки в случае несоответствия осмотренных проб представленной документации, а также в случаях когда:

1) геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылмайтын;
2) геологиялық ақпарат тарихи шығындардың есебіне енгізілмеген;
3) әкетілуге тиіс геологиялық ақпарат осы Қағиданың 17-тармағына қайшы келген;
4) мемлекеттік құпиясы бар мәліметтер болған жағдайларда, уәкілетті орган өтінім келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде келісім беруден бас тартады.»;
24-тармақ алынып тасталсын;
көрсетілген Қағида осы қаулыға 1234-қосымшаларға сәйкес 1, 2, 3, 4-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1519 қаулысына
1-қосымша
Мемлекет меншігінде болатын
геологиялық ақпаратты оқу,
ғылыми, коммерциялық
мақсаттарда пайдалану және
геологиялық ақпаратты Қазақстан
Республикасынан тысқары жерге
әкету қағидасына
1-қосымша
ҚҰПИЯЛЫЛЫҚ ТУРАЛЫ КЕЛІСІМ
20__ жылғы _________________ № ____
Осы Құпиялылық туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) бұдан әрі
Тараптар деп аталатын жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі
уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) атынан 20__ жылғы
_____________________ № ____ бұйрығымен бекітілген мемлекеттік мекеме
туралы ереженің негізінде әрекет ететін
____________________________________________________________________.
басшының Т.А.Ә., негізінде әрекет ететін
және жеке немесе заңды тұлға атынан
____________________________________________________ негізінде әрекет
жарғының немесе шарттың
ететін
____________________________________________________________________.
бірінші басшының немесе өзге уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә.
_____________________________________________________________________
(бұдан әрі – пайдаланушы) арасында жасалды.
Мыналарды:
1) уәкілетті органның жер қойнауын геологиялық зерттеу және
кешенді пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратынын;
тарихи шығындар мөлшерін, құнын және геологиялық ақпаратты алу
шарттарын белгілейтінін; жер қойнауын ұтымды және кешенді
пайдалануды, оған қоса минералды шикізатты бастапқы қайта өңдеуді
(байытуды) бақылауды жүзеге асыратынын назарға ала отырып;
2) уәкілетті орган мен пайдаланушы Келісімнің шарттары іске
асырылған жағдайда, ол өздерінің өзара құқықтары мен міндеттерін
реттейтіні туралы келісті.
Уәкілетті орган мен пайдаланушы төмендегілер туралы осы
Келісімді жасасты.
1. Келісімнің мәні
1. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы
24 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 3-тармағына

1) геологическая информация не является собственностью недропользователя;
2) геологическая информация не вошла в расчет исторических затрат;
3) подлежащая вывозу геологическая информация противоречит пункту 17 настоящих Правил;
4) имеются сведения, содержащие государственные секреты.»
пункт 24 исключить;
дополнить указанные Правила приложениями 1, 2, 3, 4 согласно приложениям 1234 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 год
№ 1519
Приложение 1
к Правилам использования
геологической информации,
находящейся в государственной
собственности, в учебных, научных,
коммерческих целях и вывоза
геологической информации
за пределы территории
Республики Казахстан
Соглашение о конфиденциальности
№ ______ от _____________________20___ года
Настоящее Соглашение о конфиденциальности (далее – Соглашение)
заключено между уполномоченным органом по изучению и использованию
недр (далее – уполномоченный орган), в лице _______________________,
действующего на основании Ф.И.О. руководителя, действующего на
основании Положения о государственном учреждении от 20 ___ года № ___
и физическое или юридическое лицо, в лице ___________________________
____________________________________________________________________,
Ф.И.О. физического лица либо Ф.И.О. первого руководителя или иного
уполномоченного лица
действующего на основании ___________________ (далее – пользователь),
устава или доверенности
в дальнейшем именуемые Сторонами.
Принимая во внимание, что:
1) Уполномоченный орган реализует государственную политику в
области геологического изучения и комплексного использования недр;
определяет размер исторических затрат, стоимость и условия получения
геологической информации; осуществляет контроль за рациональным и
комплексным использованием недр, включая первичную переработку
(обогащение) минерального сырья;
2) Уполномоченный орган и пользователь договорились о том, что
Соглашение будет регулировать их взаимные права и обязанности при
реализации его условий.
Уполномоченный орган и пользователь заключили настоящее
соглашение о нижеследующем.
1. Предмет Соглашения
1. В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики
Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» и с
пунктом 10 Правил использования геологической информации, находящейся
в государственной собственности, в учебных, научных, коммерческих
целях и вывоза геологической информации за пределы территории
Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства

және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 наурыздағы № 251
қаулысымен бекітілген Мемлекет меншігінде болатын геологиялық
ақпаратты оқу, ғылыми, коммерциялық мақсаттарда пайдалану және
геологиялық ақпаратты Қазақстан Республикасынан тысқары жерге әкету
қағидасының 10-тармағына сәйкес геологиялық ақпарат пайдалануға ақылы
негізде Қазақстан Республикасының бюджетіне оның құны төленген
жағдайда беріледі.
2. Тарихи шығындарды және жер қойнауы туралы геологиялық
ақпараттың құнын айқындау тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2011 жылғы 10 ақпандағы № 120 қаулысымен бекітілген Тарихи шығындарды
және геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидасымен реттеледі.
Мемлекет меншігіндегі геологиялық ақпараттың құны тарихи
шығындар сомасының бір бөлігі ретінде айқындалады. Геологиялық
ақпараттың құны Қазақстан Республикасының бюджетіне төленеді.
3. Пайдаланушы геологиялық ақпаратты пайдалану құқығын аумақтық
және республикалық геологиялық қорлардан
_______________________________________ негізінде ___________________
құқық белгілейтін құжат
___________________________________________________________ объектісі
(бұдан әрі – объект) бойынша және геологиялық ақпаратты ақылы негізде
беру туралы жазбаша өтінім негізінде алады.
4. Пайдаланушы Қазақстан Республикасының бюджетіне геологиялық
ақпараттың құнын төлеген жағдайда, оның көшірмелерін жұмыстарды
орындау мерзіміне уақытша пайдалануға алуға құқылы.
2. Геологиялық ақпарат үшін төлемдер
1. Геологиялық ақпарат жиынтығының құны тарихи шығындардың
көлеміне байланысты айқындалады.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджет қаражаты
есебінен жұмсалған объект бойынша геологиялық-барлау жұмыстарының
тарихи шығындарының құны _________ (________________________________)
теңгені құрайды.
3. Пайдаланушы Келісімге қол қойылған күннен бастап он жұмыс
күні ішінде осы Келісімнің 1-бөлімінің 2-тармағына сәйкес геологиялық
ақпарат үшін тарихи шығындар сомасының ___ %-ын төлеуге міндеттенеді,
бұл ______________________________ (_______________) теңгені құрайды.
4. Келісімнің 2-бөлімінің 3-тармағында көрсетілген соманы төлеу
«Мемлекеттік меншіктегі жер қойнауы туралы ақпаратты пайдалануға
ұсыну төлемі» 201 903 бюджеттік жіктеу кодына және 911 төлем
тағайындау кодына төленетін жердегі салық қызметі органының
деректемелері бойынша пайдаланушының СТН (БСН, ЖСН) бойынша теңгемен
жүргізіледі. Төлем тапсырмасында банктің төлем жүргізілгені туралы
белгісі болуы қажет.
5. Келісімнің 2-бөлімінің 3-тармағында көрсетілген соманы
төлегеннен кейін тарихи шығындарды өтеу тәртібі «Салық және бюджетке
төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан
Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленеді.

Республики Казахстан от 11 марта 2011 года № 251, геологическая
информация предоставляется в пользование на возмездной основе при
условии оплаты ее стоимости в бюджет Республики Казахстан.
2. Порядок определения исторических затрат и стоимости
геологической информации о недрах регламентированы Правилами
определения исторических затрат и стоимости геологической информации,
утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 10
февраля 2011 года № 120.
Стоимость геологической информации, находящейся в
государственной собственности, определяется как часть суммы
исторических затрат. Оплата стоимости геологической информации
производится в бюджет Республики Казахстан.
3. Пользователь получает право пользования геологической
информацией в территориальных и республиканском геологических фондах
на основании ____________________________________________ по объекту
правоустанавливающий документ
_____________________________________ (далее – объект) и письменного
название объекта
запроса о предоставлении геологической информации на возмездной
основе.
4. Пользователь имеет право получить копии геологической
информации во временное пользование на срок выполнения работ при
условии оплаты ее стоимости в бюджет Республики Казахстан.
2. Платежи за геологическую информацию
1. Стоимость пакета геологической информации определяется
исходя из размера исторических затрат.
2. Стоимость исторических затрат на геологоразведочные работы
по Объекту, понесенных за счет средств государственного бюджета
Республики Казахстан, составляет _______________ (_________) тенге.
3. Пользователь обязуется оплатить за геологическую информацию
_____ % от суммы исторических затрат согласно пункту 2 раздела 1
настоящего Соглашения, что составляет ________________
(___________________) тенге в течение десяти рабочих дней со дня
подписания Соглашения.
4. Оплата указанной в пункте 3 раздела 2 Соглашения суммы
производится в тенге на код бюджетной классификации 201 903 «Плата за
предоставление в пользование информации о недрах, находящейся в
государственной собственности» и на код назначения платежа 911 по
реквизитам органа налоговой службы по месту платежа по РНН (БИН, ИИН)
пользователя. В платежном поручении должна быть отметка Банка о
проведении платежа.
5. Порядок возмещения исторических затрат после оплаты суммы,
указанной в пункте 3 раздела 2 Соглашения, определяется Кодексом
Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в
бюджет (Налоговый кодекс)».

6. Уәкілетті органға төлем тапсырмасының көшірмесі ұсынылғаннан
кейін пайдаланушының геологиялық ақпарат үшін төлем міндеттемелері
орындалды деп есептеледі.
7. Геологиялық ақпарат құнына оның көшірмесін жасауға жұмсалған
шығындар кірмейді.
3. Геологиялық ақпаратты беру
1. Уәкілетті орган пайдаланушының жазбаша өтініміне тізбе
бойынша геологиялық ақпаратты оған осы Келісімнің 2-бөлімінің
4-тармағына сәйкес оның құны төленгеннен кейін береді. Ақпараттық
жиынтыққа тарихи шығындарды есептеу негізінде келісімшарттық аумаққа
жататын материалдар ғана енгізіледі.
2. Пайдаланушы геологиялық ақпараттың көшірмесін жасауға
жұмсалған шығындарды осы жұмыстарды орындайтын ұйыммен жасасқан жеке
шарт бойынша төлейді.
3. Уәкілетті органнан пайдаланушыға геологиялық ақпаратты беру
қабылдау-беру актісі бойынша жүзеге асырылады, оған уәкілетті
органның (уәкілетті органның өңіраралық департаментінің) бірінші
басшысы, ал ол болмаған жағдайда – оны алмастыратын тұлға қол қояды.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. Уәкілетті орган Келісімді бұзғанға дейін күнтізбелік 30 күн
бұрын пайдаланушыға жазбаша хабарлама бере отырып, оны бұзуға құқылы.
2. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бюджетіне
геологиялық ақпараттың құны төленген жағдайда, пайдаланушының жазбаша
өтініміндегі тізбеге сәйкес геологиялық ақпаратты пайдалануға беруге
міндетті.
3. Пайдаланушы:
1) пайдаланушының оның келісімшарттық аумағында ресми түрде
ресімделген тапсырысы бойынша жұмыстарды орындайтын өзінің
мердігеріне (бұдан әрі – мердігер) осы геологиялық ақпараттың
көшірмесін беруге құқылы. Геологиялық ақпаратты мердігерге беру
пайдаланушы, оның мердігері және уәкілетті орган арасында үшжақты
шарт жасасу арқылы ресімделеді. Мердігердің геологиялық ақпаратты
пайдалану мерзімі келісімшарттық аумақта мердігерлік жұмыстарды
орындау мерзіміне байланысты белгіленеді.
Пайдаланушының тапсырысы бойынша оның келісімшарттық аумағында
жұмыстарды орындайтын заңды немесе жеке тұлғаның мердігері осы
Келісімнің құпиялылық шарттарын сақтайды.
2) уәкілетті орган Келісімді бұзғанға дейін 30 жұмыс күн бұрын
пайдаланушыға жазбаша хабарлама бере отырып, алынған геологиялық
ақпаратты қайтару арқылы, оны бұзуға құқылы.
4. Пайдаланушы:
1) ақпаратты жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарт
шеңберінде жұмыстарды жүзеге асыру мақсатында пайдалануға;
2) берілген геологиялық ақпаратты не қағаз, не электрондық
жеткізгіштерде көбейтіп таратпауға;

6. Обязательства пользователя по платежам за геологическую
информацию будут считаться выполненными по представлению копии
платежного поручения в уполномоченный орган.
7. В стоимость геологической информации не входят затраты на ее
копирование.
3. Предоставление геологической информации
1. Уполномоченный орган предоставляет геологическую информацию
пользователю по перечню к его письменному запросу после оплаты ее
стоимости в соответствии с пунктом 4 раздела 2 настоящего Соглашения.
В информационный пакет включаются только те материалы, которые
относятся к контрактной территории на основании расчета исторических
затрат.
2. Затраты на оцифровку или копирование геологической
информации оплачиваются пользователем по отдельному договору с
организацией, выполняющей эти работы.
3. Передача геологической информации от уполномоченного органа
пользователю осуществляется по акту приема-передачи геологической
информации, который подписывается первым руководителем
уполномоченного органа (межрегионального департамента уполномоченного
органа), а в случае отсутствия – лицом, его замещающим.
4. Права и обязанности сторон
1. Уполномоченный орган имеет право расторгнуть Соглашение,
предоставив пользователю письменное уведомление за 30 календарных
дней до расторжения.
2. Уполномоченный орган обязан предоставить в пользование
геологическую информацию согласно перечню к письменному запросу
пользователя при условии оплаты ее стоимости в бюджет Республики
Казахстан;
3. Пользователь имеет право:
1) передать копию геологической информации во временное
пользование своему подрядчику, выполняющему работы по официально
оформленному заказу пользователя на его контрактной территории (далее
– подрядчик). Передача геологической информации подрядчику
оформляется трехсторонним договором между пользователем, его
подрядчиком и уполномоченным органом. Сроки пользования подрядчиком
геологической информацией определяются сроками выполнения подрядных
работ на контрактной территории.
Подрядчик физического или юридического лица, выполняющий работы
по заказу пользователя на его контрактной территории, соблюдает
условия конфиденциальности настоящего Соглашения.
2) расторгнуть Соглашение, предоставив уполномоченному органу
письменное уведомление за 30 рабочих дней до расторжения с возвратом
полученной геологической информации.
4. Пользователь обязуется:
1) использовать информацию в целях осуществления работ в рамках
заключенного контракта на недропользование;
2) не тиражировать ни на бумажных, ни на электронных носителях
предоставленную геологическую информацию;

3) жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарт шеңберінде
жұмыстарды жүзеге асыру мақсатында уәкілетті органның жазбаша
келісімінсіз ақпаратты үшінші тарапқа бермеуге;
4) Келісімді мерзімінен бұрын бұзған жағдайда, берілген
геологиялық ақпаратты толық көлемде, өзінде олардың көшірмелерін
сақтау құқығынсыз, уәкілетті органға қайтарып беруге міндеттенеді.
5. Кепілдік міндеттемелер
Уәкілетті орган пайдаланушыға геологиялық ақпаратты беруге
толық заңды құқығы мен өкілеттілігі бар екеніне кепілдік береді.
6. Тараптардың жауапкершілігі
1. Міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны
үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына
сәйкес жауапты болады.
2. Осы Келісімнің шарттарын орындамаған жағдайда, пайдаланушы
геологиялық ақпаратты пайдалану құқығынан айырылады, осы Келісім
бұзылады және берілген геологиялық ақпарат уәкілетті органға
қайтарылады, бұл ретте геологиялық ақпарат жиынтығының құны
қайтарылмайды.
7. Форс-мажор
1. Тараптардың ешқайсысы, егер орындамау немесе орындаудағы
кідірістер еңсерілмейтін күштердің (форс-мажор) мән-жайларынан
туындаған болса, Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді
ішінара не толық орындамағаны үшін жауапты болмайды.
2. Форс-мажорға әскери жанжалдар, табиғи апаттар, дүлей апаттар
(өрт, ірі авариялар, коммуникациялардың істен шығуы және т.б.) және
басқа да төтенше және осы жағдайда еңсерілмейтін мән-жайлар жатады.
3. Тарап екінші тарапқа форс-мажорлық жағдайлар туындағаны
немесе аяқталғаны, олардың сипаты мен ықтимал өту мерзімі туралы,
олардың туындаған немесе тоқтаған күнінен бастап он жұмыс күні
ішінде, Қазақстан Республикасының сауда-өнеркәсіп палатасы берген
тиісті құжатты қоса бере отырып, хабардар етуге міндетті.
4. Осы Келісім бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі
форс-мажорлық жағдайлардың әрекет ету мерзіміне және олардың жағымсыз
салдарына қарай ұзартылады.
5. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде Тараптар ақылға
қонымды мерзімде қалыптасқан мән-жайларды шешу жолдарын іздеу үшін
келіссөздер жүргізеді және осы мән-жайлардың салдарын барынша азайту
үшін барлық амалдарды пайдаланады.
8. Хабарламалар
Осы Келісімде көзделген барлық хабарламалар жазбаша ресімделуге
тиіс және кейін пошта арқылы жіберіле отырып, мына мекенжайларға
факсимильді байланыс арқылы жіберілуі тиіс:
Уәкілетті орган ________                Пайдаланушы ________________
________________________                _____________________________
Пошта мекенжайы: _______                Пошта мекенжайы: ____________
________________________                _____________________________
________________________                _____________________________
________________________                _____________________________
Тел. ___________________                Тел. ________________________

3) не передавать информацию третьей стороне без письменного на
то согласия уполномоченного органа в целях осуществления работ в
рамках заключенного контракта на недропользование;
4) в случае досрочного расторжения Соглашения вернуть
уполномоченному органу предоставленную геологическую информацию в
полном объеме без права сохранения у себя их копий.
5. Гарантийные обязательства
Уполномоченный орган гарантирует, что он обладает полным
юридическим правом и полномочиями на передачу геологической
информации пользователю.
6. Ответственность сторон
1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств,
Стороны несут ответственность в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан.
2. В случае невыполнения условий настоящего Соглашения,
пользователь лишается права пользования геологической информацией,
настоящее Соглашение расторгается и предоставленная геологическая
информация возвращается уполномоченному органу, при этом стоимость
пакета геологической информации возврату не подлежит.
7. Форс-мажор
1. Ни одна из Сторон не несет ответственности за частичное либо
полное невыполнение каких-либо обязательств по соглашению, если такое
невыполнение или задержка при выполнении вызваны обстоятельствами
непреодолимой силы (форс-мажор).
2. К форс-мажору относятся военные конфликты, природные
катастрофы, стихийные бедствия (пожары, крупные аварии, нарушение
коммуникаций и т. п.) и иные чрезвычайные и непредотвратимые при
данных условиях обстоятельства.
3. О факте наступления либо прекращения действия форс-мажорных
обстоятельств, их характере и возможного срока истечения, сторона
обязана уведомить другую сторону в течение десяти рабочих дней со дня
их возникновения или прекращения с приложением соответствующего
документа, выданного торгово-промышленной палатой Республики
Казахстан.
4. Срок исполнение обязательств сторонами по настоящему
соглашению отодвигается соразмерно сроку действия форс-мажорных
обстоятельств и их негативных последствий.
5. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Стороны в
разумный срок проводят переговоры для поиска решения сложившейся
ситуации и используют все средства для сведения к минимуму
последствий таких обстоятельств.
8. Уведомления
Все предусмотренные настоящим Соглашением уведомления должны
оформляться в письменной форме и передаваться по факсимильной связи с
последующим отправлением почтой на следующие адреса:
Уполномоченный орган ____________
_________________________________
Почтовый адрес:__________________
_________________________________
Тел._____________________________
_________________________________
Пользователь ___________________
________________________________
________________________________
Почтовый адрес:_________________
________________________________
Тел.____________________________
________________________________

9. Құпиялылық
1. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы
Келісімнің қолданылу мерзімі ішінде оның мәніне жататын барлық
құжаттар, ақпараттар және есептер жөніндегі құпиялылық шарттарын
сақтайды.
2. Тараптардың ешқайсысы, басқа Тараптан жазбаша келісім алмай,
құпия болып табылатын және мына Келісім мазмұнына қатысты немесе осы
Келісімнің ережелерін іске асырумен байланысты ақпаратты мына:
1) ақпарат сот тергеуі барысында пайдаланылған;
2) егер үшінші тұлға мұндай ақпараттың құпиялылығы шарттарын
сақтау және ол ақпаратты Тараптар белгілеген мақсаттарда және
Тараптар анықтаған мерзімде ғана пайдалану міндеттемесін өзіне алған
жағдайда, ақпарат Тараптардың біріне Келісім бойынша қызмет
көрсететін үшінші тұлғаларға берілген;
3) егер кез келген ақпаратты, соның ішінде банктік құпия болып
табылатын, пайдаланушының кез келген, соның ішінде Қазақстан
Республикасынан тыс жерлердегі шетел банктерінде ашылған банк шотына
қатысты ақпаратты алуға мүмкіндігі бар салық немесе Қазақстан
Республикасының басқа уәкілетті мемлекеттік органдарына ақпарат
берілетін жағдайлардан басқа жағдайда жария етуге құқығы жоқ.
10. Дауларды реттеу
1. Осы Келісімді түсіндіруге немесе қолдануға қатысты Тараптар
арасындағы кез келген дау консультациялар және келіссөздер жолымен
шешіледі.
2. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
11. Қорытынды ережелер, келісімнің күшіне енуі және қолданысын
тоқтату
1. Осы Келісім оған Тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне
енеді және Келісімшарттың қолданылу мерзіміне сәйкес аяқталады.
2. Осы Келісім қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңнамасына
сәйкес түсіндіріледі және реттеледі.
3. 20   жылғы «   »            Астана қаласында қазақ және орыс
тілдерінде, бірдей заңды күші бар 2 (екі) данада, әрбір тарапқа 1
(бір) данадан жасалды. Егер осы Келісімнің ережелерін түсіндіруде
келіспеушіліктер болған жағдайда, тараптар орыс тіліндегі мәтінге
жүгінеді.
Уәкілетті орган ________________        Пайдаланушы _________________
________________________________        _____________________________
________________________________        _____________________________
________________________________        _____________________________
басшының Т.А.Ә.                        басшының Т.А.Ә.
________________________________        _____________________________
қолы                                     қолы
М.О.                                    М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1519 қаулысына
2-қосымша
Мемлекет меншігінде болатын
геологиялық ақпаратты оқу,
ғылыми, коммерциялық
мақсаттарда пайдалану және
геологиялық ақпаратты Қазақстан
Республикасынан тысқары жерге
әкету қағидасына
2-қосымша
ҚҰПИЯЛЫЛЫҚ ТУРАЛЫ КЕЛІСІМ
20__ жылғы _________________ № ____
Осы Құпиялылық туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) бұдан әрі
Тараптар деп аталатын жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі
уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) атынан 20__ жылғы
_____________________ № ____ бұйрығымен бекітілген мемлекеттік мекеме
туралы ереженің негізінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________
басшының Т.А.Ә., негізінде әрекет ететін
және жеке немесе заңды тұлға атынан
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
жарғының немесе шарттың
_____________________________________________________________________
бірінші басшының немесе өзге уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә.
_____________________________________________________________________
(бұдан әрі – пайдаланушы) арасында жасалды.
Мыналарды:

9. Конфиденциальность
1. Стороны, в соответствии с законодательством Республики
Казахстан, соблюдают условия конфиденциальности по всем документам,
информации и отчетам, относящимся к предмету настоящего соглашения в
течение срока его действия.
2. Ни одна из Сторон, без получения письменного согласия другой
Стороны, не вправе раскрывать информацию, касающуюся содержания
Соглашения, являющуюся конфиденциальной и связанную с реализацией
положений настоящего Соглашения, кроме случаев:
1) когда информация используется в ходе судебного
разбирательства;
2) когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим
услуги одной из Сторон по соглашению, при условии, что такое третье
лицо берет на себя обязательство соблюдения условий
конфиденциальности такой информации и использования ее только в
установленных Сторонами целях и на определенный Сторонами срок;
3) когда информация предоставляется налоговым или иным
уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, которые
имеют доступ к любой информации, в том числе являющейся банковской
тайной, относящейся к любым банковским счетам пользователя, в том
числе открытым в иностранных банках за пределами Республики
Казахстан.
10. Урегулирование споров
1. Любой спор между Сторонами относительно толкования или
применения настоящего Соглашения разрешается путем консультаций и
переговоров.
2. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Заключительные положения, вступление в силу
и прекращение действия соглашения
1. Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания его
Сторонами и заканчивается сроком действия Контракта.
2. Настоящее Соглашение интерпретируется и регулируется в
соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Совершено в городе ____ «___» ____________ 20___ года в 2
(двух) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих
одинаковую юридическую силу, по 1 (одному) экземпляру для каждой из
Сторон. В случае наличия разногласий в толковании положений
настоящего Соглашения, стороны обращаются к тексту на русском языке.
Уполномоченный орган ___________
________________________________
________________________________
Ф.И.О. руководителя
________________________________
Подпись
М.П.
Пользователь ___________________
________________________________
________________________________
Ф.И.О. руководителя
________________________________
подпись
М.П.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года
№ 1519
Приложение 2
к Правилам использования
геологической информации,
находящейся в государственной
собственности, в учебных, научных,
коммерческих целях и вывоза
геологической информации
за пределы территории
Республики Казахстан
Соглашение о конфиденциальности
№ ______ от _____________________20___ года
Настоящее Соглашение о конфиденциальности (далее – Соглашение)
заключено между уполномоченным органом по изучению и использованию
недр (далее – уполномоченный орган), в лице
_________________________________________, действующего на основании
Ф.И.О. руководителя, действующего на основании
Положения о государственном учреждении от 20___ года №_____ и
физическое или юридическое лицо, в лице _____________________________
Ф.И.О. физического лица либо
____________________________________________________________________,
Ф.И.О. первого руководителя или иного уполномоченного лица
действующего на основании ___________________ (далее – пользователь),
устава или доверенности
в дальнейшем именуемые Сторонами.
Принимая во внимание, что:

1) уәкілетті органның жер қойнауын геологиялық зерттеу және
кешенді пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратынын;
тарихи шығындар мөлшерін, құнын және геологиялық ақпаратты алу
шарттарын белгілейтінін; жер қойнауын ұтымды және кешенді
пайдалануды, оған қоса минералды шикізатты бастапқы қайта өңдеуді
(байытуды) бақылауды жүзеге асыратынын назарға ала отырып;
2) уәкілетті орган мен пайдаланушы осы Келісімнің шарттары іске
асырылған жағдайда, ол өздерінің өзара құқықтары мен міндеттерін
реттейтіні туралы келісті.
Уәкілетті орган мен пайдаланушы төмендегілер туралы осы
Келісімді жасасты.
1. Келісімнің мәні
1. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы
24 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 3-тармағына
және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 наурыздағы № 251
қаулысымен бекітілген Мемлекет меншігінде болатын геологиялық
ақпаратты оқу, ғылыми, коммерциялық мақсаттарда пайдалану және
геологиялық ақпаратты Қазақстан Республикасынан тысқары жерге әкету
қағидасының 10-тармағына сәйкес геологиялық ақпарат пайдаланушыға
өтеусіз негізде беріледі.
2. Пайдаланушы геологиялық ақпаратты пайдалану құқығын аумақтық
және республикалық геологиялық қорлардан ____________________________
__________________________ негізінде ________________________________
құқық белгілейтін құжат
___________________________________________________________ объектісі
(бұдан әрі – объект) бойынша, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен
қаржыландырылатын жұмыстарды орындау үшін (_________________________)
жұмыстарды орындау мерзімі
дейін алады.
3. Пайдаланушы геологиялық ақпараттың көшірмелерін осы баптың
1.2-тармағында көрсетілген жұмыстарды орындау мерзіміне уақытша
пайдалануға алуға құқылы.
2. Геологиялық ақпаратты беру
1. Уәкілетті орган пайдаланушының жазбаша өтініміндегі тізбеге
сәйкес геологиялық ақпаратты береді.
2. Пайдаланушы геологиялық ақпараттың цифрлауға немесе
көшірмесін жасауға жұмсалған шығындарды осы жұмыстарды орындайтын
ұйыммен жасасқан жеке шарт бойынша төлейді.
3. Уәкілетті органнан пайдаланушыға геологиялық ақпаратты беру
геологиялық ақпаратты қабылдау-беру актісі бойынша жүзеге асырылады,
оған уәкілетті органның (уәкілетті органның өңіраралық
департаментінің) бірінші басшысы, ал ол болмаған жағдайда – оны
алмастыратын тұлға қол қояды.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. Уәкілетті орган Келісімді бұзғанға дейін күнтізбелік 30 күн
бұрын пайдаланушыға жазбаша хабарлама бере отырып, оны бұзуға құқылы.
2. Уәкілетті орган пайдаланушының жазбаша өтініміндегі тізбеге
сәйкес геологиялық ақпаратты пайдалануға өтеусіз беруге міндетті.

1) Уполномоченный орган реализует государственную политику в
области геологического изучения и комплексного использования недр;
определяет размер исторических затрат, стоимость и условия получения
геологической информации; осуществляет контроль за рациональным и
комплексным использованием недр, включая первичную переработку
(обогащение) минерального сырья;
2) Уполномоченный орган и пользователь договорились о том, что
Соглашение будет регулировать их взаимные права и обязанности при
реализации его условий.
Уполномоченный орган и пользователь заключили настоящее
соглашение о нижеследующем:
1. Предмет Соглашения
1. В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики
Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» и с
пунктом 10 Правил использования геологической информации, находящейся
в государственной собственности, в учебных, научных, коммерческих
целях и вывоза геологической информации за пределы территории
Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства
Республики Казахстан от 11 марта 2011 года № 251, геологическая
информация предоставляется в пользование на безвозмездной основе.
2. Пользователь получает право пользования геологической
информацией в территориальных и республиканском геологических фондах
на основании _________________________________________________ по объекту правоустанавливающий документ
_______________________________________________, для выполнения
работ, название объекта
финансируемых за счет средств государственного бюджета (срок до
________________ года).
срок выполнения работ
3. Пользователь имеет право получить копии геологической
информации во временное пользование на указанный в пункте 1.2,
настоящей статьи срок выполнения работ.
2. Предоставление геологической информации
1. Уполномоченный орган предоставляет геологическую информацию
по перечню к письменному запросу пользователя.
2. Затраты на оцифровку или копирование геологической
информации оплачиваются пользователем по отдельному договору с
организацией, выполняющей эти работы.
3. Передача геологической информации от уполномоченного органа
пользователю осуществляется по акту приема-передачи геологической
информации, который подписывается первым руководителем
уполномоченного органа (межрегионального департамента уполномоченного
органа), а в случае отсутствия – лицом, его замещающим.
3. Права и обязанности сторон
1. Уполномоченный орган имеет право расторгнуть Соглашение,
предоставив пользователю письменное уведомление за 30 календарных
дней до расторжения.
2. Уполномоченный орган обязан предоставить в пользование
геологическую информацию согласно перечню к письменному запросу
пользователя;

2. Осы Келісім қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңнамасына
сәйкес түсіндіріледі және реттеледі.
3. 20   жылғы «   »                Астана қаласында мемлекеттік
және орыс тілдерінде, бірдей заңды күші бар 2 (екі) данада, әрбір
тарапқа 1 (бір) данадан жасалды. Егер осы Келісімнің ережелерін
түсіндіруде келіспеушіліктер болған жағдайда, тараптар орыс тіліндегі
мәтінге жүгінеді.
Уәкілетті орган ________________        Пайдаланушы _________________
________________________________        _____________________________
________________________________        _____________________________
________________________________        _____________________________
басшының Т.А.Ә.                        басшының Т.А.Ә.
________________________________        _____________________________
қолы                                     қолы
М.О.                                    М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1519 қаулысына
3-қосымша
Мемлекет меншігінде болатын
геологиялық ақпаратты оқу,
ғылыми, коммерциялық
мақсаттарда пайдалану және
геологиялық ақпаратты Қазақстан
Республикасынан тысқары жерге
әкету қағидасына
3-қосымша
Геологиялық ақпаратты беру шарты
Астана қаласы                                                  № ____
Осы геологиялық ақпаратты беру шарты (бұдан әрі – Шарт) бұдан
әрі Тараптар деп аталатын жер қойнауын зерттеу және пайдалану
жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) атынан 20__
жылғы ___________________ № ____ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік
мекеме туралы ереженің негізінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________
басшының Т.А.Ә.
және ___________________________ негізінде ___________________ атынан
жарғы немесе сенімхат
әрекет ететін _____________________________ (бұдан әрі – пайдаланушы)
бірінші басшының немесе өзге уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә.
және ___________________________ негізінде ___________________ атынан
жарғы немесе сенімхат
әрекет ететін ________________________________ (бұдан әрі – мердігер)
бірінші басшының немесе өзге уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә.
арасында жасалды.
Мыналарды:
1) уәкілетті органның жер қойнауын геологиялық зерттеу және
кешенді пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратынын;
тарихи шығындар көлемін, құнын және геологиялық ақпаратты алу
шарттарын белгілейтінін; жер қойнауын ұтымды және кешенді
пайдалануды, оған қоса минералды шикізатты бастапқы қайта өңдеуді
(байытуды) бақылауды жүзеге асыратынын назарға ала отырып;
2) уәкілетті орган мен пайдаланушы Келісімнің шарттары іске
асырылған жағдайда ол өздерінің өзара құқықтары мен міндеттерін
реттейтіні туралы келісті.
Уәкілетті орган мен пайдаланушы төмендегілер туралы осы
Келісімді жасасты.
1. Шарттың мәні
1. Пайдаланушы ______________________________________ негізінде
уәкілетті органмен/аумақтық бөлімшемен жасалған
келісімнің күні және №
уәкілетті органнан _____________________________ (бұдан әрі – объект)
объектінің атауы
бойынша геологиялық ақпараттың толық жиынтығын алды.
2. Мердігер ___________________________________________________
жұмыс түрлері
__________________________________________________ жұмыстарын орындау
жер қойнауын пайдаланушы мен мердігер арасындағы
шарттың күні және №
шартына сәйкес пайдаланушыдан геологиялық ақпаратты алады.
Пайдаланушы ____________________________ тармағына сәйкес геологиялық
нормативтік құжатқа сілтеме
ақпаратты жұмыстарды орындау шарты бойынша өзінің жұмыстарды
орындайтын мердігеріне уақытша пайдалануға беру жөнінде уәкілетті
органға өтініш білдірді.
Уәкілетті орган осы өтінішті қарап, қоса берілген тізбеге
сәйкес тарихи шығындар есебіне енгізілген және объект бойынша
уәкілетті органнан мынадай шарттармен алынған геологиялық ақпаратты
уақытша пайдалануға мердігерге беруге пайдаланушыға рұқсат береді:

2. Настоящее Соглашение интерпретируется и регулируется в
соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Совершено в городе ______ «___» ____________ 20 ___ года в 2
(двух) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих
одинаковую юридическую силу, по 1 (одному) экземпляру для каждой из
Сторон. В случае наличия разногласий в толковании положений
настоящего Соглашения, стороны обращаются к тексту на русском языке.
Уполномоченный орган ___________
________________________________
________________________________
Ф.И.О. руководителя
________________________________
Подпись
М.П.
Пользователь ___________________
________________________________
________________________________
Ф.И.О. руководителя
________________________________
подпись
М.П.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года
№ 1519
Приложение 3
к Правилам использования
геологической информации,
находящейся в государственной
собственности, в учебных, научных,
коммерческих целях и вывоза
геологической информации
за пределы территории
Республики Казахстан
Договор
передачи геологической информации
г. Астана                                                     № _____
Настоящий Договор передачи геологической информации (далее –
Договор) заключено между уполномоченным органом по изучению и
использованию недр (далее – уполномоченный орган), в лице
________________________________________, действующего на основании
Ф.И.О. руководителя, действующего на основании
Положения о государственном учреждении от 20___ года № _____
и в лице ___________________________________________________________,
Ф.И.О. первого руководителя или иного уполномоченного лица
действующего на основании ___________________ (далее – пользователь),
устава или доверенности
и в лице _______________________________________________________,
Ф.И.О. первого руководителя или иного уполномоченного лица
действующего на основании ______________________ (далее – подрядчик),
устава или доверенности
в дальнейшем именуемые Сторонами.
Принимая во внимание, что:
1) Уполномоченный орган реализует государственную политику в
области геологического изучения и комплексного использования недр;
определяет размер исторических затрат, стоимость и условия получения
геологической информации; осуществляет контроль за рациональным и
комплексным использованием недр, включая первичную переработку
(обогащение) минерального сырья;
2) Уполномоченный орган и пользователь договорились о том, что
Договор будет регулировать их взаимные права и обязанности при
реализации его условий.
Уполномоченный орган и пользователь заключили настоящее
Дополнение о нижеследующем.
1. Предмет договора
1 Пользователь, на основании соглашения _______________________
№ и дата соглашения
_____________________________________________________________________
подписанного с уполномоченным органом/территориальным подразделением
получил у уполномоченного органа полный пакет геологической
информации по ______________________________________ (далее – объект)
название объекта
2 Подрядчик, в соответствии с договором выполнения работ ______
_____________________________________________________________________
Номер и дата Договора между Недропользователем и подрядчиком и вид
работ
получает у пользователя геологическую информацию.
Согласно пункту _______________________________ пользователь
ссылка на нормативный документ
обратился в уполномоченный орган о передаче во временное пользование
геологической информации своему подрядчику, выполняющему работы по
договору выполнения работ.
Уполномоченный орган, рассмотрев данное обращение, разрешает
пользователю передать подрядчику во временное пользование
геологическую информацию, согласно прилагаемого перечня вошедшую в
расчет исторических затрат и полученную у уполномоченного органа по
объекту на следующих условиях:

1) мердігерге берілген геологиялық ақпарат үшін және оның
қайтарылуы үшін пайдаланушы жауапты болады;
2) пайдаланушы алынған ақпаратты осы Шартқа қол қойылған күннен
бастап жұмыстарды орындау шарты бойынша қызмет көрсету мерзімі
аяқталғанға дейін мердігерге береді.
Мердігер Шартқа қол қойылғаннан кейін пайдаланушыдан объект
бойынша геологиялық ақпаратты қабылдау-беру актісі бойынша алады;
3) мердігер алынған құпия емес ақпаратты пайдалану кезінде
құпиялылықты сақтауға, көбейтіп таратпауға, үшінші тарапқа бермеуге,
Қазақстан Республикасынан тысқары жерге әкетпеуге және оларды осы
Шартта көрсетілген жұмыстарды орындау үшін ғана пайдалануға
міндеттенеді;
4) мердігер геологиялық ақпаратты пайдалану мерзімі
аяқталғаннан кейін қабылдау-беру актісі бойынша алған көлемінде
пайдаланушыға қайтарып беруге міндеттенеді;
5) геологиялық ақпараттың құпиялылығы бұзылғаны үшін
пайдаланушы не мердігер Қазақстан Республикасының заңнамасында
көзделген жауапкершілікке сәйкес бірдей жауапты болады, ақпаратты
пайдалану құқығынан айырылады және оны уәкілетті органға дереу
қайтаруға міндеттенеді.
2. Қолданылу мерзімі
Осы Шарт Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және
жұмыстарды орындау шартының мерзімі аяқталғанға дейін қолданыста
болады.
3. Қорытынды ережелер
Осы Шарт Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
түсіндірілуі тиіс және мемлекеттік және орыс тілдерінде, Тараптар
үшін бірдей заңды күші бар 3 (үш) данада қол қойылды, барлық даналары
түпнұсқа болып табылады. Осы Шарттың ережелерін түсіндіруде
келіспеушіліктер болған жағдайда, тараптар орыс тіліндегі мәтінге
жүгінеді.
Мөрмен және қолдармен расталды:
Берді                               Қабылдады
Жер қойнауын пайдаланушы            Мердігер
Басшы __________________            Басшы _____________________
Т.А.Ә., қолы, мөр                     Т.А.Ә., қолы, мөр
Келісілді
Уәкілетті орган
Басшы ___________________________
Т.А.Ә., қолы, мөр
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1519 қаулысына
4-қосымша
Мемлекет меншігінде болатын
геологиялық ақпаратты оқу,
ғылыми, коммерциялық
мақсаттарда пайдалану және
геологиялық ақпаратты Қазақстан
Республикасынан тысқары жерге
әкету қағидасына
4-қосымша
____________________________________ компаниясының
(компанияның атауы)
табиғи жеткізгіштегі геологиялық ақпаратын тексеріп қарау
актісі
________________ қ.                                              Күні
(қала, облыс)
Мынадай құрамдағы комиссия:
аумақтық органның маманы ____________________________________________
(Т.А.Ә.)
және компания өкілі _________________________________________________
(Т.А.Ә.)
________________________________________________________ объектісінен
(кен орнының, учаскенің, алаңның және т.б. атауы)
іріктелген ____________________________________________ компаниясының
(компанияның атауы)
табиғи жеткізгіштегі геологиялық ақпараттарының үлгілерін қарады.
_______________________________________________________ компаниясының
(компанияның атауы)
табиғи жеткізгіштегі геологиялық ақпараты нөмірленіп, _______________
(салынған ыдыс атауы)
салынды.
Табиғи жеткізгіштегі тексерілген геологиялық ақпарат
сипаттамаға сәйкес келеді.
Өтініш беруші табиғи жеткізгіштегі жалпы салмағы ______________
(геологиялық ақпараттың жалпы салмағы)
саны ______________________ осы геологиялық ақпаратты оның құрамы мен
(саны)
мазмұнын анықтау үшін ________________________________________ арнайы
(геологиялық ақпараттың түрі)
талдауға тапсырды.
Табиғи жеткізгіштегі геологиялық ақпаратты жеткізу мекенжайы
_____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала, көше, үй, телефон)
Аумақтық орган ______________________________________________________
(қолы)
Өтініш беруші _______________________________________________________
(қолы)

1) Ответственность за предоставленную подрядчику геологической
информации и за ее возврат несет пользователь.
2) Пользователь передает подрядчику полученную информацию с
момента подписания настоящего Договора до окончания срока оказания
услуг по договору выполнения работ.
Подрядчик, после подписания Договора, получает от пользователя
геологическую информацию по объекту по акту приема-передачи.
3) Подрядчик, при использовании полученной несекретной
информации обязуется соблюдать конфиденциальность, не тиражировать,
не передавать третьей стороне, не вывозить за пределы территории
Республики Казахстан и использовать их только для выполнения работ,
указанные в настоящем Договоре.
4) Подрядчик, по истечении срока использования геологической
информации обязуется возвратить ее пользователю в том же объеме, в
котором получал по акту приема передачи.
5) За нарушение конфиденциальности геологической информации
пользователем либо подрядчиком виновная сторона несет
ответственность, предусмотренную законодательством РК, и лишаются
права пользования информацией, и обязуются немедленно возвратить ее в
уполномоченный орган.
2. Срок действия
Настоящий Договор вступает в силу со дня его подписания
Сторонами и заканчивается в момент завершения срока договора
выполнения работ.
3. Заключительные положения
Настоящий Договор подлежит толкованию в соответствии с
законодательством РК и подписан в трех экземплярах на государственном
и русском языках, все экземпляры которого являются подлинниками и
имеют одинаковую юридическую силу для Сторон. В случае наличия
разногласий в толковании положений настоящего Договора, стороны
обращаются к тексту на русском языке.
В подтверждение чему заверено печатями и подписями:
Передал
Пользователь
__________________ Руководитель
Ф.И.О. Подпись, печать
Принял
Подрядчик
______________ Руководитель
Ф.И.О. Подпись, печать
Согласовано
Уполномоченный орган
__________________ Руководитель
Ф.И.О. Подпись, печать
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года
№ 1519
Приложение 4
к Правилам использования
геологической информации,
находящейся в государственной
собственности, в учебных, научных,
коммерческих целях и вывоза
геологической информации
за пределы территории
Республики Казахстан
Акт
осмотра геологической информации на природных носителях
компании ____________________
(наименование компании)
г. ________________                                            Дата
(город, область)
Комиссия в составе специалиста территориального органа и
представителя компании __________ осмотрели образцы
(ФИО)
геологической информации на природных носителях –
__________________________________
(вид геологической информации)
компании __________________________________________________
(наименование компании)
отобранных с объекта ________________________________________________
(название месторождения, участка, площади и т.д.)
Геологическая информация на природных носителях компании
_______________________ пронумерованы и разложены в _________________
(наименование компании)                        (наименование емкости)
Проверенная геологическая информация на природных носителях
соответствует описанию.
Данная геологическая информация на природных носителях общим
весом ________________________________________________
(общая масса геологической информации)
в количестве ____________ переданы Заявителем
(количество)
на спецанализ – для определения содержания и состава ________________.
(вид геологической информации)
Адрес доставки геологической информации на природных носителях:
_____________________________________________________________________
(Область, район, город, улица, дом, телефон)
Территориальный орган ________________
(подпись)
Заявитель ____________________________
(подпись)