Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1596 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2015 № 168 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1596 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасында:
«Кіріспе» деген 2-бөлімде:
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Мынадай:
1) кредиторы, Даму Банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары болып табылатын;
2) Ауыл шаруашылығы министрлігінің бюджеттік бағдарламалары шеңберінде субсидияланатын қаржы институттары беретін;
3) экономиканың 01 «Өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, аң аулау және осы салаларда қызмет көрсету» секторындағы жобаларды іске асыруға бағытталған;
4) Тұрақтандыру және дағдарысқа қарсы бағдарламаларды қоспағанда, басқа мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде субсидиялау және кредиттеу түріндегі мемлекеттік қолдау алушы (алған) кәсіпкерлердің кредиттері;
5) овердрафт түріндегі кредиттер/Қаржылық лизинг шарттары субсидиялауға жатпайды.»;
он алтыншы бөлік алынып тасталсын;
«Міндеттері» деген 4.3-бөлімде:
«Бірінші бағыт: жаңа бизнес бастамаларды қолдауда»:
төртінші, бесінші және алтыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Мыналар:
1) акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын;
2) Даму Банкінің кредиттерін қоспағанда, тікелей кредиторы мемлекеттік даму институттары болып табылатын, сыйақы ставкасы бюджеттік қаражат есебінен арзандатылған кредиттер/лизинг алатын;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын кәсіпкерлер Бағдарламаның бірінші бағытының қатысушылары бола алмайды.
Жобаларын экономикалық өсу орталықтарында және олардың әкімшілік бағыныстағы аумақтарында орналасқан елді мекендерде іске асыратын кәсіпкерлер Бағдарламаның бірінші бағытының қатысушылары болып табылады.
Жоба ӨҮК-ке шығарылғанға дейін бір жыл ішінде Банктер/Даму Банкі/Лизингтік компаниялар берген қарыздарды/Қаржы лизингі шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған және Бағдарламаның бірінші бағытының өлшемдеріне сәйкес келетін кредиттер/лизингтік мәмілелер де субсидиялауға жатады.»;
«Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау
Сыйақы ставкасын субсидиялау шарттарында»:
екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1596. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2015 № 168.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1596
Изменения и дополнения в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 «Об утверждении Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» следующие изменения и дополнения:
в Программе «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденной указанным постановлением:
в разделе 2 «Введение»:
часть восьмую изложить в следующей редакции:
«Субсидированию не подлежат кредиты/Договоры финансового лизинга:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением Банка Развития;
2) выдаваемые финансовыми институтами, субсидируемые в рамках бюджетных программ Министерства сельского хозяйства;
3) направленные на реализацию проектов в секторе экономики 01 «Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях»;
4) предпринимателей, получающих (получивших) государственную поддержку в виде субсидирования и кредитования в рамках других государственных программ, за исключением Стабилизационных и антикризисных программ;
5) в виде овердрафта.»;
часть шестнадцатую исключить;
в разделе 4.3 «Задачи»:
в «Первом направлении: поддержка новых бизнес-инициатив»:
части четвертую, пятую и шестую изложить в следующей редакции:
«Участниками первого направления Программы не могут быть предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции;
2) прямым кредитором которых являются государственные институты развития, а также получающие кредиты/лизинг, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов Банка Развития;
3) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771.
Участниками первого направления Программы являются предприниматели, реализующие проекты в центрах экономического роста и населенных пунктах, находящихся на территории их административной подчиненности.
Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование займов/Договоров финансового лизинга, ранее выданные Банками/Банком Развития/Лизинговыми компаниями в течение года до вынесения проекта на РКС и соответствующие критериям первого направления Программы.»;
в «Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний
Условия субсидирования ставки вознаграждения»:
части вторую, третью, четвертую и пятую изложить в следующей редакции:

«Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің/Қаржы лизингі шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспауы тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/Қаржы лизингі шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларға қарағанда кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құру ұсынылады.
Кредиттер сомасы 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.
«Кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейін құрайды. Егер жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі Қаржы агенті қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Кредит беруші банкте/Лизингтік компанияда бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткен соң Субсидиялау шартының қолданыс мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады.»;
мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
«2013 жылғы 17 мамырға дейін ӨҮК мақұлдаған, Субсидиялау шарттарына қол қойылмаған жобалар Бағдарламаның қолданыстағы шарттарына сәйкестігіне ӨҮК қарауына қайта шығарылуға жатады.
2013 жылғы 17 мамырға дейін ӨҮК мақұлдаған, ашық кредиттік жүйелер шеңберінде Транштар бойынша субсидиялау шарттарына қол қойылмаған жобалар бойынша субсидиялау шарттарына қол қою ӨҮК бұрын мақұлдаған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
он бесінші, он алтыншы және он жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын валюталық кредиттер бойынша сомалар бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеге баламалы мөлшерден аспауы тиіс.
750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларына қарағанда кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартыменжүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құру ұсынылады.

«Сумма кредита/Договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/Договору финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.
По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.
Срок субсидирования по кредитам/Договорам финансового лизинга составляет до 3 (три) лет с возможностью пролонгации до 10 (десять) лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Банке-кредиторе/Лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (три) лет одобряется решением РКС на основании ходатайства Банка/Банка Развития/Лизинговой компанией только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.»;
дополнить частями шестой и седьмой следующего содержания:
«Проекты, одобренные РКС до 17 мая 2013 года, по которым не подписаны Договоры субсидирования, подлежат повторному вынесению на рассмотрение РКС на соответствие действующим условиям Программы.
По проектам, одобренным РКС до 17 мая 2013 года, по которым не подписаны Договоры субсидирования по траншам в рамках открытых кредитных линий, подписание Договоров субсидирования осуществляется в соответствии с ранее одобренными РКС условиями.»;
часть пятнадцатую, шестнадцатую и семнадцатую изложить в следующей редакции:
«Суммы по валютным кредитам, по которым осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не могут превышать эквивалентного размера 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.

Кредиттер сомалары 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.»;
«Кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тетігінде»:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Өтінім беруші Банктің/Даму Банкінің/Лизингтік компанияның оң шешімімен осы жобаны ӨҮК қарауына шығаратын Жергілікті деңгейдегі бағдарламаны үйлестірушіге жүгінеді.
Бұл ретте, Жергілікті деңгейдегі бағдарламаны үйлестіруші кәсіпкерлердің құжаттарын қабылдайды және жобаларды ӨҮК қарауына субсидиялау үшін бөлінген қаражат шегінде ғана шығарады.»;
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5-1. ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі - қабылданған күнінен бастап 6 (алты) ай.»;
«Банктердің/Даму Банкінің кредиттері бойынша кепілдіктер беру тетігінде»:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Шығарылған кепілдіктер бойынша төлеу мақсатында Жергілікті деңгейдегі бағдарламаны үйлестіруші кезекті жылдың басында Қаржы агентіне кредиттерге кепілдік беру үшін бөлінген мақсатты трансферттер сомасының 50 %-ын аударады.
Мақсатты трансферттердің қалған бөлігі Қаржы агентіне кепілдік беру шарттарының жасалуына қарай жылдың басында Қаржы агентіне аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін аударылады.»;
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
«13. Жергілікті деңгейдегі бағдарламаны үйлестіруші жобалар бойынша құжаттарды қабылдайды және осы жобаларды жасалатын кепілдік беру шарттары бойынша Қаржы агентіне төлеу үшін бөлінген бюджеттік қаражат шегінде ғана ӨҮК қарауына шығарады.»;
«Гранттық қаржыландыру:
Гранттар беру шарттарында»:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Ісін жаңа бастаған жеке кәсіпкерлік субъектілеріне, жас кәсіпкерлерге, әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға (бұдан әрі – кәсіпкерлер) нысаналы гранттар Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторлары шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін өтеусіз және қайтарымсыз негізде беріледі.»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Грант қаражатын мемлекет нысаналы гранттар ұсыну үшін кәсіпкерлерді іріктеу жөніндегі конкурстардың қорытындылары бойынша жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі - Үйлестіруші) арқылы ұсынады. Бұл ретте конкурсқа қатысу үшін міндетті шарт кәсіпкерлердің (дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның құрылтайшысының (құрылтайшыларының) ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге арналған «Бизнес-кеңесші»/«Бизнес-кеңесші-1» және «Жас кәсіпкер мектебі» жобасы бойынша қысқа мерзімді оқудан өтуі болып табылады.»;
алтыншы бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бизнес-идеялардың жаңашылдығы;»;
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-жобаның міндетті шарттары кәсіпкердің іске асыру шығыстарын ұсынылатын Грант көлемінің кемінде 10 (он) %-ы мөлшерінде, оның ішінде жеке мүлкімен қоса қаржыландыруы болып табылады.»;
«Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету шарттары» мынадай редакцияда жазылсын:
«Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету шарттары
«Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізуден тұрады әрі шағын және орта бизнестің жаңа өндірістерді құруға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту мен кеңейтуге бағытталған жобалары үшін жекелеген жобалар үшін де және (оның ішінде бірнеше жобаны қамтамасыз ету үшін), сол сияқты индустриялық аймақтар мен бизнес-инкубаторларды ұйымдастыру шеңберінде де жүзеге асырылуы мүмкін.

По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.»;
в «Механизме субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга»:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Заявитель с положительным решением Банка/Банка Развития/Лизинговой компании обращается к координатору Программы на местном уровне, который выносит данный проект на рассмотрение РКС.
При этом Координатор Программы на местном уровне принимает документы предпринимателей и выносит проекты на рассмотрение РКС только в пределах средств, выделенных для субсидирования.»;
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
«5-1. Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев с даты его принятия.»;
в «Механизме предоставления гарантий по кредитам Банков/Банка Развития»:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. В целях оплаты за выпущенные гарантии Координатор Программы на местном уровне в начале очередного года перечисляет Финансовому агенту 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов.
Остальная часть целевых трансфертов перечисляется Финансовому агенту после полного освоения первой половины средств, перечисленных Финансовому агенту в начале года, по мере заключения договоров гарантии.»;
дополнить пунктом 13 следующего содержания:
«13. Координатор Программы на местном уровне принимает документы по проектам и выносит эти проекты на рассмотрение РКС только в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты Финансовому агенту по заключаемым договорам гарантии.»;
в «Грантовое финансирование
Условия предоставления грантов»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Целевые гранты начинающим субъектам частного предпринимательства, молодым предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет (далее - предприниматели) выделяются на безвозмездной и безвозвратной основе для реализации новых бизнес-идей в рамках приоритетных секторов экономики согласно приложению 1 к Программе.»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Средства Гранта предоставляются государством через местные исполнительные органы (далее - Координатор) по итогам проводимых конкурсов по отбору предпринимателей на предоставление целевых грантов. При этом обязательным условием для участия в конкурсе является прохождение предпринимателями (индивидуальным предпринимателем или учредителем (учредителями) юридического лица) краткосрочного обучения для начинающих предпринимателей по проекту «Бизнес советник»/«Бизнес-Советник-I» или «Школа молодого предпринимателя».»;
абзац второй части шестой изложить в следующей редакции:
«новизна бизнес идей»;
часть седьмую изложить в следующей редакции:
«Обязательными условиями бизнес-проекта являются софинансирование предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 10 (десять) %, в том числе личным имуществом от объема предоставляемого Гранта.»;
в «Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры:
Условия предоставления поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры» изложить в следующей редакции:
«Условия предоставления поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры будет заключаться в подведении недостающей инфраструктуры и может осуществляться для проектов малого и среднего бизнеса, направленных на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств, как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках организации индустриальных зон и бизнес-инкубаторов.

Бұл ретте 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамытуға бөлінетін бюджеттік қаражаттың кемінде 70 %-ы өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган индустриялық аймақтарда дамытудың бизнес-жоспарларын қарап, бекіткеннен кейін индустриялық аймақтарды ұйымдастыруға бағытталатын болады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторлары үшін жүзеге асырылады.
Бөлінген қаражат мынадай инфрақұрылымды: жолдарды, су бұруды, газдандыруды, су таратқыштарды, бу құбырларын, жылумен жабдықтауды, өнеркәсіптік алаңдарға арналған қазандықтарды, су құбырларын, теміржол тұйықтарын, телефондандыруды, кіші электр станцияларын, электр тарату желілерін, ұңғымаларды, септиктерді, бу-газ қондырғыларын, баламалы энергия көздерін салуға және реконструкциялауға бағытталады.
Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу кәсіпкер объектісі аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады, бұл ретте кәсіпкер объектісі аумағының ішінде инфрақұрылымды жеткізуге қаражат бөлу көзделмейді.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамытуға қаражат бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны жеке жоба үшін инфрақұрылымды жеткізген жағдайда жоба құнының 50 %-ынан аспауы тиіс.
Жеке жобалар үшін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту мынадай:
1) жобаны облысты дамытудың басымдықтары шеңберінде іске асырған;
2) жоба елді мекенді дамытудың бас жоспарына сәйкес келген;
3) жоба бойынша техникалық-экономикалық негіздеме және/немесе жобалық-сметалық құжаттама болған;
4) жаңа өндірістер құру жағдайында жоба құнының кемінде 20 %-ы көлемінде құрылыс-монтаждау жұмыстары орындалған;
5) жаңа тұрақты жұмыс орындары құрылған жағдайларда жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:
«Индустриялық аймақтарды дамыту.
Индустриялық аймақтың аумағында өндірістік мақсаттағы объектілер (өндірістік, қойма және әкімшілік үй-жайлар) орналастырылады.
Индустриялық аймақтарды құрудың негізгі міндеттері:
1) өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерліктің дамуын жеделдетуге жәрдемдесу;
2) жаңа өндірістер инфрақұрылымын құру мен дамытуға жұмсалатын шығындарды оңтайландыру;
3) өндіріс тиімділігін ұлғайту;
4) халықты жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету болып табылады.
Индустриялық аймақтар:
1) өндіріске арналған ғимараттар мен құрылыстарды салуға арналған жер учаскелері;
2) кәсіпкерге жалға беру немесе сату үшін дайын өндірістік үй-жайлар, оның ішінде тоқтап тұрған, консервацияланған немесе жұмыс істемейтін өндірістердің өндірістік инфрақұрылымы;

При этом с 1 января 2015 года не менее 70 % бюджетных средств, выделяемых на развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры будет направляться на организацию индустриальных зон, после рассмотрения и утверждения бизнес-планов развития индустриальных зон уполномоченным органом по региональному развитию.
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется для приоритетных секторов экономики согласно приложению 1 к Программе.
Выделенные средства направляются на строительство и реконструкцию следующей инфраструктуры: дороги, водоотведение, газификация, водоводы, паропроводы, теплоснабжение, котельных для промышленных площадок, водопроводы, железнодорожные тупики, телефонизация, электрические подстанции, линии электропередачи, скважины, септики, парогазовые установки, источники альтернативной энергии.
Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется до границы территории объекта предпринимателя, при этом не предусматривается выделение средств на подведение инфраструктуры внутри территории объекта предпринимателя.
Выделение средств на развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50 % от стоимости проекта в случае подведения инфраструктуры для отдельного проекта.
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры для отдельных проектов осуществляется в следующих случаях:
1) реализации проекта в рамках приоритетов развития области;
2) соответствия проекта генеральному плану развития населенного пункта;
3) наличия технико-экономического обоснования и/или проектно-сметной документации по проекту;
4) выполнения строительно-монтажных работ в объеме не менее 20 % от стоимости проекта в случае создания новых производств;
5) создания новых постоянных рабочих мест.»;
дополнить разделом следующего содержания:
«Развитие индустриальных зон.
На территории индустриальной зоны размещаются объекты производственного назначения (производственные, складские и административные помещения).
Основными задачами создания индустриальных зон являются:
1) содействие ускоренному развитию частного предпринимательства в сфере промышленности;
2) оптимизация затрат на создание и развитие инфраструктуры новых производств;
3) повышение эффективности производства;
4) обеспечение занятости населения.
Индустриальные зоны создаются в виде:
1) участков земли под строительство зданий и сооружений для производства;
2) готовых производственных помещений для сдачи в аренду или продажи предпринимателю, в том числе производственной инфраструктурой простаивающих, законсервированных или неработающих производств;

3) құрылысқа арналған жер учаскелері, сол сияқты өндірістік үй-жайлары да бар кешенді индустриялық аймақтар түрінде құрылады.
Индустриялық аймақтарға инфрақұрылымды жеткізу аумақтың шекарасына дейін республикалық бюджет қаражаты есебінен, индустриялық аймақтың ішінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Бұл ретте индустриялық аймақтың сыртқы және ішкі инфрақұрылымына бірыңғай техникалық-экономикалық негіздеме және жобалау-сметалық құжаттама әзірленеді.
Индустриялық аймақтардың аумағында индустриялық аймақтардың жалпы көлемінің 20 %-ынан аспайтын аумақты алып жатқан ірі кәсіпкерлік объектілері де орналасады.
Индустриялық аймақтарды құру жөніндегі шараларды қаржыландыру өңірлік саясат басымдықтарын ескере отырып, өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган индустриялық аймақтарды дамыту бизнес-жоспарларын қарағаннан кейін конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Конкурсқа ұсынылған өтінімдер бойынша шешімді Уәкілетті орган өтінімдер берілген күннен бастап 2 ай ішінде қабылданады.»;
«Екінші бағыт: кәсіпкерлік секторды сауықтыруда»
«Екінші бағытты іске асыру тетігінде»:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің (кредиттердің) қаражаты экономиканың басым секторларындағы қызметке жіберілген жағдайда, Банкпен/Даму Банкімен немесе Кредиторлар комитетімен келісілген жоспар және кәсіпкерлердің қоғамдық бірлестіктерінің салалық қорытындысы бар болса, Жұмыс тобы борышкердің Банктердің/Даму Банкінің кредиттері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау жөніндегі сауықтыру бағдарламасына қатысуын тиісті хаттамамен мақұлдайды.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Жұмыс тобы мақұлдаған жобалар бойынша Банк/Даму Банкі, қатысушы және Қаржы агенті арасында Субсидиялау шарты жасалады, оның шеңберінде Қаржы агенті мен Бағдарламаға қатысушы Банкке/Даму Банкіне сыйақы ставкасының тиісті бөліктерін төлейді.»;
«Үшінші бағыт: Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендетуде»:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Мыналар:
1) акцизделетін тауарларды/өнімді шығаруды жүзеге асыратын;
2) Даму Банкінің кредиттерін қоспағанда, тікелей кредиторы мемлекеттік даму институттары болып табылатын, сондай-ақ сыйақы ставкасы бюджеттік қаражат есебінен арзандатылған кредиттер/лизинг алатын;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын кәсіпкерлер;

3) комплексных индустриальных зон, располагающих как земельными участками для строительства, так и производственными помещениями.
Подведение инфраструктуры для индустриальных зон осуществляется за счет средств республиканского бюджета до границы территории, внутри индустриальной зоны за счет средств местного бюджета. При этом на внутреннюю и на внешнюю инфраструктуру индустриальной зоны разрабатываются единые технико-экономическое обоснование и проектно-сметная документация.
На территории индустриальных зон располагаются также объекты крупного предпринимательства, которые занимают не более 20 % от общей площади индустриальных зон.
Финансирование мер по созданию индустриальных зон будет осуществляться на конкурсной основе после рассмотрения бизнес-планов развития индустриальных зон уполномоченным органом по региональному развитию с учетом приоритетов региональной политики.
Решение по предоставленным на конкурс заявкам принимаются Уполномоченным органом в течение 2-х месяцев с момента подачи заявок.»;
во «Втором направлении: оздоровление предпринимательского сектора»:
в «Механизм реализации второго направления»:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Рабочая группа одобряют соответствующим протоколом участие должника в программе оздоровления по субсидированию ставки вознаграждения по кредитам Банков/Банка Развития при направлении средств кредита (-тов), по которому (рым) осуществляется субсидирование на деятельность в приоритетных секторах экономики при наличии Плана, согласованного с Банком/Банком Развития или Комитетом кредиторов, и отраслевого заключения общественных объединений предпринимателей.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. По проектам, одобренным Рабочей группой, между Банком/Банком Развития, участником и Финансовым агентом заключается Договор субсидирования, в рамках которого Финансовый агент и участник Программы выплачивают Банку/Банку Развития соответствующие части ставки вознаграждения.»;
в «Третьем направлении: Снижение валютных рисков предпринимателей»:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Участниками третьего направления Программы не могут быть предприятия:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции;
2) прямым кредитором которых являются государственные институты развития, а также получающие кредиты/лизинг, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов Банка Развития;
3) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;

4) өз қызметін тау-кен өнеркәсібінде жүзеге асыратын;
5) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны қоспағанда) тікелей немесе жанама тиесілі кәсіпкерлер, сондай-ақ меншік нысаны жеке меншік мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғалар Бағдарламаның үшінші бағытының қатысушылары бола алмайды.»;
«Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау шарттарында»:
бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын Кредиттің/Қаржы лизингі шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспауы тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың Кредиті/Қаржы лизингінің шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларына қарағанда кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құрылуы ұсынылады.
Кредиттер сомалары 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.
«Кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейін құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі Қаржы агенті қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Кредит беруші банкте/Лизингтік компанияда бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткен соң Субсидиялау шартының қолданыс мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады.»;
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«2013 жылғы 17 мамырға дейін ӨҮК мақұлдаған, Субсидиялау шарттарына қол қойылмаған жобалар Бағдарламаның қолданыстағы шарттарына сәйкестігіне ӨҮК қарауына қайта шығарылуға жатады.
2013 жылғы 17 мамырға дейін ӨҮК мақұлдаған, ашық кредиттік жүйелер шеңберінде Транштар бойынша субсидиялау шарттарына қол қойылмаған жобалар бойынша субсидиялау шарттарына қол қою ӨҮК бұрын мақұлдаған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
«Үшінші бағытты іске асыру тетігінде»:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности;
5) учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации), а также юридические лица, форма собственности которых оформлена как частное учреждение.»;
в «Условия субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний»:
части первую, вторую, третью и четвертую изложить в следующей редакции:
«Сумма кредита/Договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/Договору финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.
По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.
Срок субсидирования по кредитам/Договорам финансового лизинга составляет до 3 (три) лет с возможностью пролонгации до 10 (десять) лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Банке-кредиторе/Лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
Продление срока действия Договора субсидирования по истечении
3 (три) лет одобряется решением РКС на основании ходатайства Банка/Банка Развития/Лизинговой компанией только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.»;
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
«Проекты, одобренные РКС до 17 мая 2013 года, по которым не подписаны Договоры субсидирования, подлежат повторному вынесению на рассмотрение РКС на соответствие действующим условиям Программы.
По проектам, одобренным РКС до 17 мая 2013 года, по которым не подписаны Договоры субсидирования по траншам в рамках открытых кредитных линий, подписание Договоров субсидирования осуществляется в соответствии с ранее одобренными РКС условиями.»;
в «Механизме реализации третьего направления»:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

«2. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны Үйлестіруші субсидиялауға өтініш берген кәсіпкерлердің тізімін ӨҮК қарауына шығарады.
Бұл ретте жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны Ұйлестіруші кәсіпкерлердің құжаттарын қабылдайды және жобаларды ӨҮК қарауына субсидиялау үшін бөлінген қаражат шегінде ғана шығарады.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі - ӨҮК шешімі күнінен бастап 6 (алты) ай.»;
«Төртінші бағыт: Кәсіпкерлік әлеуетін күшейтуде»:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Шағын және орта бизнеске мемлекеттік қаржылық емес қолдау көрсету:
1) кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастырудан;
2) «Бизнес-Кеңесші-І» жобасының шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан;
3) кәсіпкерлерді «Бизнес-Кеңесші-ІІ» жобасы бойынша оқытудан;
4) кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындаудан;
5) жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуді сервистік қолдаудан;
6) шағын және орта бизнестің озық кәсіпорындарын консультациялық жобаларды (бұдан әрі - BAS бағдарламасы) іске асыруда қолдаудан;
7) шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқытудан;
8) бизнес-инкубаторлар құрудан;
9) шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар (бұдан әрі - «Іскерлік байланыстар» жобасы») орнатуды қолдаудан;
10) жастар кәсіпкерлігін дамытудан тұрады.»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-инкубаторларды, жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуді сервистік қолдауды және BAS бағдарламасын қоспағанда, «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы осы бағыт бойынша Бағдарламаның операторы (бұдан әрі – Оператор) болып табылады.»;
төртінші бөліктен кейін мынадай мазмұндағы «Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастыру», «Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтарын құру және оның жұмыс істеуі», «КҚКО көрсетілетін қызметтерін ұсыну тетігі», «Кәсіпкерлікті қолдау орталықтарын құру және оның жұмыс істеуі», «КҚО көрсетілетін қызметтерін ұсыну тетігі», «Мобильді кәсіпкерлерді қолдау орталықтарын құру және оның жұмыс істеуі», «МКҚО қызметтерін ұсыну тетігі», «Бизнес-инкубаторларды құру» деген кіші бөлімдермен толықтырылсын:
«Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастыру кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа «бір терезе» қағидаты бойынша қызметтер кешенін көрсетуді көздейді.
Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастыру шеңберінде:
1) облыс орталықтарында және Астана, Алматы, Семей қалаларында кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары;
2) моноқалалар, шағын қалалар мен аудан орталықтарында кәсіпкерлік қолдау орталықтары;

«2. Координатор Программы на местном уровне выносит на рассмотрение РКС списки предпринимателей, подавших заявление на субсидирование.
При этом Координатор Программы на местном уровне принимает документы предпринимателей и выносит проекты на рассмотрение РКС только в пределах средств, выделенных для субсидирования.»;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев с даты решения РКС.»;
в «Четвертом направлении: Усиление предпринимательского потенциала»:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Государственная нефинансовая поддержка малого и среднего бизнеса будет заключаться в:
1) формировании инфраструктуры поддержки предпринимательства;
2) обучении основам предпринимательства в рамках проекта «Бизнес-Советник-I»;
3) обучении предпринимателей по проекту «Бизнес-Советник-II»;
4) подготовке предпринимателей к участию в приватизации;
5) сервисной поддержке ведения действующего бизнеса;
6) поддержке передовых предприятий малого и среднего бизнеса в реализации консультационных проектов (далее – Программа BAS);
7) обучении топ-менеджмента малого и среднего бизнеса;
8) создании бизнес-инкубаторов;
9) поддержке установления деловых связей с иностранными партнерами (далее – проект «Деловые связи»);
10) развитии молодежного предпринимательства.»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Оператором Программы по данному направлению является акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму» (далее – Оператор), за исключением бизнес-инкубаторов, сервисной поддержки ведения действующего бизнеса и Программы BAS.»;
после части четвертой дополнить подразделами «Формирование инфраструктуры поддержки предпринимательства», «Создание и функционирование центров обслуживания предпринимателей», «Механизм предоставления услуг ЦОП», «Создание и функционирование центров поддержки предпринимательства», «Механизм предоставления услуг ЦПП», «Создание и функционирование мобильных центров поддержки предпринимательства», «Механизм предоставления услуг МЦПП», «Создание бизнес-инкубаторов», следующего содержания:
«Формирование инфраструктуры поддержки предпринимательства предусматривает предоставление предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой комплекса услуг по принципу «одного окна».
В рамках формирования инфраструктуры поддержки предпринимательства создаются:
1) центры обслуживания предпринимателей в областных центрах и гг. Астане, Алматы, Семее.
2) центры поддержки предпринимательства в моногородах, малых городах и районных центрах.

3) ауылдар (селолар) және кенттер деңгейінде мобильді кәсіпкерлік қолдау орталықтары;
4) Бизнес-инкубаторлар құрылады.
Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтарын (бұдан әрі – КҚКО) құру және оның жұмыс істеуі.
КҚКО – бұл кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа «бір терезе» қағидаты бойынша бизнесті жүргізудің ақпараттық-консультациялық, оқыту, түсіндіру және практикалық қолдау қызметтерін көрсету үшін Оператордың өңірлік филиалдарының жанында құрылған инфрақұрылымдық кешен.
КҚКО құру мақсаттары:
1) бизнестің мемлекеттік қолдау құралдарын насихаттау;
2) кәсіпорындарда корпоративтік басқару деңгейін арттыру;
3) бизнесті ашу және жүргізу бойынша консультациялық және практикалық көмек көрсету;
4) кәсіпкерлік мәселелері бойынша түсіндіру және ақпараттық көрсетілетін қызметтерді ұсыну.
КҚКО қызметтері қолданыстағы және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, сондай-ақ кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа ұсынылады.
КҚКО функциялары:
1) «бір терезе» қағидаты бойынша көрсетілетін қызметтер кешенін ұсыну;
2) бизнесті қолдаудың мемлекеттік қаржылық және қаржылық емес құралдары бойынша тегін консультация беру және түсіндіру;
3) қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсету шеңберінде практикалық қолдауды ұсыну;
4) «Бизнес-Кеңесші-І», «Бизнес-Кеңесші-ІІ», «Жас кәсіпкер мектебі» жобалары шеңберінде оқыту.
КҚКО жұмыс істеуіне жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру Оператордың меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
КҚКО қызметтерін ұсыну тетігі
1. Бизнесті мемлекеттік қолдау құралдары бойынша ақпараттық-консультациялық және түсіндіру қызметтерін «бір терезе» қағидаты бойынша Оператор, өзге даму институттары және әріптестік ұйымдар ұсынады.
КҚКО операциялық залында консультанттарды орналастыруға Оператор даму институттарымен өзара ынтымақтастық туралы келісім жасасады.
2. Қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсету бойынша практикалық қолдау сервистік қолдау көрсету тетігінің негізінде ұсынылады.
3. «Бизнес-Кеңесші-І», «Жас кәсіпкер мектебі» жобалары бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту «Бизнес-Кеңесші-І», «Жас кәсіпкер мектебі» оқыту жобаларын іске асыру тетіктерімен айқындалады.
4. Қолданыстағы бизнестің жүргізу мен дамытудың функционалдық бағыттарының ерекшелігіне оқыту «Бизнес-Кеңесші-ІІ» жобасын іске асыру тетігімен айқындалады.
5. КҚКО базасында Оператор өзге оқыту бағдарламаларын, тренингтерді, мастер-кластар жүргізеді, сондай-ақ дөңгелек үстелдер мен кәсіпкерлікті дамытуға бағытталған басқа іс-шараларды ұйымдастырады.
Кәсіпкерлік қолдау орталықтарын (бұдан әрі – КҚО) құру және оның жұмыс істеуі
КҚО – бұл кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа «бір терезе» қағидаты бойынша бизнесті мемлекеттік қолдау құралдары бойынша ақпараттық-консультациялық және түсіндіру жұмысын, сондай-ақ қолданыстағы қызметкерлерге бизнесті жүргізуге практикалық қолдау көрсетуге арналған стационарлық орталықтар.
КҚО құру мақсаттары:

3) мобильные центры поддержки предпринимательства на уровне сел и поселков.
4) Бизнес-инкубаторы.
Создание и функционирование центров обслуживания предпринимателей (далее – ЦОП)
ЦОП – это инфраструктурный комплекс, созданный при региональных филиалах Оператора для оказания предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой информационно-консультационной, обучающей, разъяснительной и практической поддержки ведения бизнеса по принципу «одного окна».
Цели создания ЦОП:
1) популяризация инструментов государственной поддержки бизнеса;
2) повышение уровня корпоративного управления на предприятиях;
3) оказание консультационной и практической помощи по открытию и ведению бизнеса;
4) предоставление разъяснительных и информационных услуг по вопросам предпринимательства.
Услуги ЦОП предоставляются действующим и начинающим предпринимателям, а также населению с предпринимательской инициативой.
Функции ЦОП:
1) предоставление комплекса услуг по принципу «одного окна»;
2) бесплатное консультирование и разъяснение по инструментам государственной финансовой и нефинансовой поддержки бизнеса;
3) предоставление практической поддержки в рамках оказания специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса;
4) обучение в рамках проектов: «Бизнес-Советник-I», «Бизнес-Советник-II», «Школа молодого предпринимателя».».
Финансирование расходов на функционирование ЦОП будет осуществляться за счет собственных средств Оператора.
Механизм предоставления услуг ЦОП
1. Информационно-консультационные и разъяснительные услуги по инструментам государственной поддержки бизнеса предоставляет Оператор, иные институты развития и партнерские организации по принципу «одного окна».
Оператор заключает соглашение о взаимном сотрудничестве с институтами развития на размещение консультантов в операционном зале ЦОП.
2. Практическая поддержка по оказанию специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса предоставляется на основе механизма оказания сервисной поддержки.
3. Обучение основам предпринимательства по проектам «Бизнес-Советник-I», «Школа молодого предпринимателя» определяется механизмами реализации обучающих проектов «Бизнес-Советник-I», «Школа молодого предпринимателя».
4. Обучение специфике функциональных направлений ведения и развития действующего бизнеса определяется механизмом реализации проекта «Бизнес-Советник-II».
5. На базе ЦОП Оператор проводит иные обучающие программы, тренинги, мастер-классы, а также организует круглые столы и другие мероприятия, направленные на развитие предпринимательства.
Создание и функционирование центров поддержки предпринимательства (далее – ЦПП)
ЦПП – это стационарные центры, созданные по принципу «одного окна» для оказания предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой информационно-консультационной и разъяснительной работы по инструментам государственной поддержки бизнеса, а также практической поддержки ведения бизнеса действующим предпринимателям.
Цели создания ЦПП:

1) бизнесті мемлекеттік қолдау құралдарын насихаттау;
2) бизнес бастамалары бар халықты жаңа кәсіпорындар құруға ынталандыру;
3) қолданыстағы бизнестің тұрақты дамытуға жәрдемдесу.
КҚО қызметтері қолданыстағы және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, сондай-ақ кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа көрсетіледі.
КҚО функциялары:
1) кәсіпкерлерді және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты бизнесті мемлекеттік қолдау бағдарламалары туралы ақпараттандыру;
2) бизнесті ашу және жүргізу бойынша консультациялық және түсіндіру қызметтерін ұсыну;
3) қаржылық институттармен жұмыс шарттарын түсіндіру;
4) Оператордың оқыту бағдарламаларына қатысуға өтінімдер жинау;
5) қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсетуге өтінімдер жинау.
КҚО Халыққа қызмет көрсету орталықтарының операциялық залдарында ақысыз негізде орналастырылатын болады.
КҚО құру және оның жұмыс істеуіне жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджет қаражат есебінен жүзеге асырылатын болады.
КҚО қызметтерін ұсыну тетігі
1. Оператор және Жұмыс органы моноқалаларда КҚО жұмыс істеуіне, сондай-ақ шағын қалаларда және аудан орталықтарында КҚО құруға және олардың жұмыс істеуіне арналған шығыстарды қаржыландыру туралы шарттар жасасады.
2. Оператор Жұмыс органымен Шарттың шеңберінде:
1) КҚО-ға консультанттар ұсынуды;
2) КҚО консультанттарын тиісті функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті жабдықтармен қамтамасыз етуді қамтамасыз етеді.
3. Қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсету бойынша практикалық қолдау сервистік қолдау көрсету тетігінің негізінде ұсынылады.
Мобильді кәсіпкерлікті қолдау орталықтарын (бұдан әрі – МКҚО) құру және оның жұмыс істеуі.
МКҚО – бұл кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа ауылдарда және кенттерде «бір терезе» қағидаты бойынша бизнесті мемлекеттік қолдау құралдары бойынша ақпараттық-консультациялық және түсіндіру жұмыстарын ұсынуға бағытталған, жол жүретін арнайы жабдықталған автобустар.
МКҚО құру мақсаттары:
1) бизнесті мемлекеттік қолдау құралдарын ауылдарда және кенттерде насихаттау;
2) бизнес бастамасы бар халықты ауылдарда және кенттерде жаңа кәсіпорындар құруға ынталандыру;
3) ауылдарда және кенттерде қолданыстағы бизнесті тұрақты дамытуға жәрдемдесу.
МКҚО қызметтері қолданыстағы және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, сондай-ақ кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа тегін көрсетіледі.
МКҚО функциялары:
1) кәсіпкерлерді және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты бизнесті мемлекеттік қолдау бағдарламалары туралы ақпараттандыру;

1) популяризация инструментов государственной поддержки бизнеса;
2) стимулирование населения с предпринимательской инициативой на создание новых предприятий;
3) содействие устойчивому развитию действующего бизнеса.
Услуги ЦПП предоставляются действующим и начинающим предпринимателям, а также населению с предпринимательской инициативой.
Функции ЦПП:
1) информирование предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой о государственных программах поддержки бизнеса;
2) предоставление консультационных и разъяснительных услуг по открытию и ведению бизнеса;
3) разъяснение условий работы с финансовыми институтами;
4) сбор заявок на участие в обучающих проектах Оператора;
5) сбор заявок на оказание специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса.
ЦПП будут размещены на бесплатной основе в операционных залах помещений Центров обслуживания населения.
Финансирование расходов на создание и функционирование ЦПП будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
Механизм предоставления услуг ЦПП
1. Оператор и Рабочий орган заключают договоры о финансировании расходов на функционирование ЦПП в моногородах, а также на создание и функционирование ЦПП в малых городах и районных центрах.
2. Оператор, в рамках Договора с Рабочим органом обеспечивает:
1) предоставление консультантов для ЦПП;
2) обеспечение консультантов ЦПП необходимыми средствами для осуществления соответствующих функций.
3. Практическая поддержка по оказанию специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса предоставляется на основе механизма оказания сервисной поддержки.
Создание и функционирование мобильных центров поддержки предпринимательства (далее – МЦПП)
МЦПП – это специально оборудованные автобусы, направленные на предоставление выездных информационно-консультационных и разъяснительных работ по инструментам государственной поддержки бизнеса предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой в селах и поселках по принципу «одного окна».
Цели создания МЦПП:
1) популяризация инструментов государственной поддержки бизнеса в селах и поселках;
2) стимулирование населения с предпринимательской инициативой в селах и поселках на создание новых предприятий;
3) содействие устойчивому развитию действующего бизнеса в селах и поселках.
Услуги МЦПП предоставляются действующим и начинающим предпринимателям, а также населению с предпринимательской инициативой бесплатно.
Функции МЦПП:
1) информирование предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой о государственных программах поддержки бизнеса;

2) бизнесті ашу және жүргізу бойынша консультациялық және түсіндіру қызметтерін ұсыну;
3) қаржылық институттармен жұмыс шарттарын түсіндіру;
4) Оператордың оқыту бағдарламаларына қатысуға өтінімдер жинау;
5) сервистік қолдау көрсету тетігінің шеңберінде қолданыстағы бизнесті жүргізудің сервистік мамандандырылған қызметтерін көрсету бойынша практикалық қолдау көрсету.
МКҚО құруға және оның жұмыс істеуіне жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру Оператордың меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
МКҚО қызметтерін ұсыну тетігі
1. Оператордың МКҚО жол жүретін консультацияларды көрсету үшін сәуірден бастап қазанды қоса алғанда, жеті ай ішінде ауылдар және кенттер бойынша жүріп тұрады.
2. Оператор жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, ауылдар және кенттер бойынша МКҚО жол жүру кестесін жасайды.
3. Оператор МКҚО үшін консультанттарды ұсынады.
4. Оператор МКҚО негізінде жол жүру және консультациялар үшін консультанттарды ұсынуға өзге даму институттарымен ынтымақтастық туралы келісімдер жасасады.
5. Қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсету бойынша практикалық қолдау сервистік қолдау көрсету тетігінің негізінде көрсетіледі.
6. Жергілікті атқарушы органдар ауылдарда және кенттерде МКҚО консультацияларының күні және уақыты туралы хабардар етеді.
7. Жергілікті атқарушы органдар консультациялар ұсыну үшін ауылдарда және кенттерде үй-жайларды қосымша қамтамасыз етеді.
Бизнес-инкубаторлар құру
Бизнес-инкубатор – бұл шағын кәсіпорындарға ресурстар мен көрсетілетін қызметтер кешенін ұсыну жолымен олардың қалыптасуы мен табысты дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған қолдау құралы болып табылады.
Бизнес-инкубаторларды құру мақсаттары:
1) шағын кәсіпорындардың қалыптасуы мен дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) шағын кәсіпкерлік субъектілерінің инновациялық белсенділігін арттыруға жәрдемдесу;
3) шағын кәсіпорындар санын көбейту, олардың тіршілік ету қабілетін арттыру.
Бизнес-инкубаторлардың функциялары:
1) шағын кәсіпкерлік субъектілерін конкурстық негізде тарту;
2) бизнес-инкубаторда орналастыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілерін іріктеу және олармен өзара тиімді ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу;
3) ісін жаңа бастаған шағын кәсіпорындарды консалтингтік сүйемелдеуді жүзеге асыру;
4) қаржылық құрылымдармен және халықаралық ұйымдармен, оның ішінде жобаларды тәуекелді қаржыландыру институттарымен өзара іс-қимыл жасау арқылы әлеуетті инвесторларды іздеу;
5) ақпараттық және сарапшылық ресурстарға қолжетімділікті қамтамасыз ету;
6) табысты компаниялардағы тағылымдаманы, түрлі тақырыптар бойынша тренингтерді, тәжірибе алмасу мақсатындағы форумдарды қоса алғанда, оқыту семинарларын ұйымдастыру;

2) предоставление консультационных и разъяснительных услуг по открытию и ведению бизнеса;
3) разъяснение условий работы с финансовыми институтами;
4) сбор заявок на участие в обучающих проектах Оператора;
5) практическая поддержка по оказанию специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса, в рамках механизма оказания сервисной поддержки.
Финансирование расходов на создание и функционирование МЦПП будет осуществляться за счет собственных средств Оператора.
Механизм предоставления услуг МЦПП
1. МЦПП Оператора курсирует в течение семи месяцев по селам и поселкам, с апреля по октябрь включительно, для оказания выездных консультаций.
2. Оператор с местными исполнительными органами составляет график выездов МЦПП по селам и поселкам.
3. Оператор предоставляет консультантов для МЦПП.
4. Оператор заключает соглашения о сотрудничестве с иными институтами развития на предоставление консультантов для выездов и консультаций на базе МЦПП.
5. Практическая поддержка по оказанию специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса предоставляется на основе механизма оказания сервисной поддержки.
6. Местные исполнительные органы информируют население в селах и поселках о дате и времени консультаций МЦПП.
7. Местные исполнительные органы дополнительно обеспечивают помещения в селах и поселках для предоставления консультаций.
Создание бизнес-инкубаторов
Бизнес-инкубатор – это инструмент поддержки малых предприятий, направленный на создание благоприятных условий для их становления и успешного развития путем предоставления им комплекса ресурсов и услуг.
Цели создания бизнес-инкубаторов:
1) создание благоприятных условий для становления и развития малых предприятий;
2) содействие повышению инновационной активности субъектов малого предпринимательства;
3) рост числа малых предприятий, повышение их жизнеспособности.
Функции бизнес-инкубаторов:
1) привлечение на конкурсной основе субъектов малого предпринимательства;
2) отбор субъектов малого предпринимательства для размещения в бизнес-инкубаторе и заключение с ними соглашений о взаимовыгодном сотрудничестве;
3) осуществление консалтингового сопровождения начинающих малых предприятий;
4) поиск потенциальных инвесторов через взаимодействие с финансовыми структурами и международными организациями, в том числе с институтами рискового финансирования проектов;
5) обеспечение доступа к информационным и экспертным ресурсам;
6) организация обучающих семинаров, включая стажировки в успешных компаниях, тренингов по различным темам, форумов с целью обмена опытом;

7) шағын кәсіпорындар үшін мамандарды іздеуге және жалдауға жәрдемдесу;
8) шағын кәсіпорындардың бизнес-инкубаторда дамуы туралы ақпараттық-талдамалық деректер қорын қалыптастыру.
Бизнес-инкубаторлар әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация немесе жергілікті атқарушы органдар немесе кәсіпорындар ұсынған алаңдар базасында құрылады. Бизнес-инкубаторда үй-жайды/алаңды жалдау мерзімі әрбір кәсіпкерлік субъектісі үшін үш жылдан аспайды.
Бизнес-инкубаторлар үшін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жеткізу жөніндегі шараларды қаржыландыру республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
бесінші бөліктің бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Кеңесші-І» жобасы Оператордың мынаны:
кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді кәсіпкерлік негіздеріне қысқа мерзімді оқытуды қамтитын стандартталған көрсетілетін қызметтер пакетін ұсынуын көздейді»;
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Құжаттардың стандартты пакеттері «Бизнес-кеңесші-І» жобасының шеңберінде оқыту барысында, сол сияқты жеке сұрау салу негізінде қағаз және/немесе электрондық тасығыштарда ұсынылатын болады.»;
«Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді қолдау (старт-ап жобалары) шарттары» мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Кеңесші-І» жобасын іске асыру шарттары
Жоба кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді кәсіпкерлік негіздеріне оқытуға бағытталған.
«Бизнес-Кеңесші»/«Бизнес-Кеңесші-І» жобалары бойынша оқытудан өткені туралы сертификаттың болуы Бағдарламаның бірінші бағытының шеңберінде гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысу және/немесе Банктер/Даму банкі кредиттері бойынша кепілдіктер алуға үміткер болу құқығын береді.
«Бизнес-Кеңесші-І» және «Бизнес-Кеңесші-ІІ» жобасын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.»;
«Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді қолдау (старт-ап жобалары) тетігі» мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Кеңесші-І» жобасын іске асыру тетігі
1. Оператор жергілікті атқарушы органдарды, кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді ұсынылатын қызметтердің тізбесі туралы хабардар етеді.
2. Оператор жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, оқу курстарының кестесін, қатысушылардың құрамын қалыптастырады және өтінім берушіге қызметтер көрсетілуін қамтамасыз етеді.
3. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны Үйлестіруші техникалық талаптар бойынша оқу өткізуге жарамды қажетті үй-жайларды тұрақты негізде беретін болады.
3-1. Оқыту Оператордың КҚКО базасында да жүргізілетін болады;
3-2. Оқытуды өткізу үшін аудан орталықтарына шығу МКҚО арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.

7) содействие в поиске и найме специалистов для малых предприятий;
8) формирование информационно-аналитической базы данных о развитии малых предприятий в бизнес-инкубаторе.
Бизнес-инкубаторы создаются на базе площадей, предоставленных социально-предпринимательской корпорацией или местными исполнительными органами, или предприятиями. Срок аренды помещения/площади в бизнес-инкубаторе составляет не более трех лет для каждого субъекта предпринимательства.
Финансирование мер по подведению производственной (индустриальной) инфраструктуры для бизнес-инкубаторов за счет средств республиканского бюджета.»;
абзацы первый и второй части пятой изложить в следующей редакции:
«Проект «Бизнес-Советник-I» предусматривает предоставление стандартизированного пакета услуг Оператором, включающего:
краткосрочное обучение населения с предпринимательской инициативой и предпринимателей основам предпринимательства»;
часть седьмую изложить в следующей редакции:
«Стандартные пакеты документов будут предоставляться на бумажных и/или электронных носителях, как в ходе обучения в рамках проекта «Бизнес-Советник-I», так на основе индивидуального запроса.»
«Условия поддержки начинающих предпринимателей (старт-ап проекты)» изложить в следующей редакции:
«Условия реализации проекта «Бизнес-Советник-I»
Проект направлен на обучение населения с предпринимательской инициативой и предпринимателей основам предпринимательства.
Наличие сертификата о прохождении обучения по проекту «Бизнес-Советник»/«Бизнес-Советник-I» дает право участия в конкурсе на грантовое финансирование и/или претендовать на получение гарантии по кредитам Банков/Банка развития в рамках первого направления Программы.
Финансирование проекта «Бизнес-Советник-I» и «Бизнес-Советник-II» будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.»;
«Механизм поддержки начинающих предпринимателей (старт-ап проекты)» изложить в следующей редакции:
«Механизм реализации проекта «Бизнес-Советник-I»
1. Оператор информирует местные исполнительные органы, население с предпринимательской инициативой и предпринимателей о перечне предоставляемых услуг.
2. Оператор формирует график курсов обучения совместно с местными исполнительными органами, состав участников и обеспечивает предоставление услуг Заявителю.
3. Координаторы Программы на местном уровне на постоянной основе будут предоставлять необходимые помещения, пригодные для проведения обучения по техническим требованиям.
3-1. Обучение также будет проводиться на базе ЦОП Оператора;
3-2. Выезд в районные центры для проведения обучения может осуществляться посредством МЦПП.

4. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны Үйлестіруші Операторға жергілікті телеарналарда кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді мемлекеттік және орыс тілдерінде «Бизнес-кеңесші-І» жобасы бойынша тегін курстар туралы хабардар ететін «Бизнес-кеңесші-І» жобасы бойынша бейнероликті және жергілікті телеарналарда жүгіртпе жолдағы хабарландыру түріндегі ақпаратты ақысыз негізде орналастыруға көмек көрсетеді.»;
«Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді қолдау (старт-ап жобалары) тетігінен» кейін мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:
«Бизнес-кеңесші-ІІ» жобасы Оператордың мыналарды:
1) бизнесті жүргізу мен дамытудың функционалдық бағыттары бойынша (тізбеге сәйкес кәсіпкердің таңдауы бойынша) кәсіпкерлерді қысқа мерзімді оқытуды (біліктілігін арттыру);
2) кәсіпкерге қажетті оқу материалдарын (оқытудың таңдалған бағыты бойынша) және стандартты құжаттар пакетін ұсынуды;
3) ақпараттық-талдамалық қолдау мен Оператордың бизнес-порталына кәсіпкерлердің еркін қолжетімділігін ұйымдастыруды;
4) экономиканың басым салаларындағы маркетингтік зерттеулер нәтижелерін ұсынуды қамтитын стандартталған көрсетілетін қызметтер пакетін ұсынуымен кәсіпкерлерді оқытуды көздейді.
Кәсіпкерлердің біліктілігін арттыру мақсатында оларды оқыту бағыттарының тізбесін Оператор жыл сайын кәсіпкерлердің пікірлерін сұрау негізінде айқындайды.
Қысқа мерзімді оқыту процесінде кәсіпкерлерге таңдалған оқыту бағытына байланысты оқу материалдары, кредит алуға арналған құжаттар үлгілерін, сала бойынша маркетингтік зерттеулердің есептерін қамтитын стандартты құжаттар пакеті ұсынылады.
Оқу материалдары мен стандартты құжаттар пакеттері кәсіпкерлерге «Бизнес-кеңесші-ІІ» жобасының шеңберінде оқыту барысында қағаз және электрондық тасығыштарда ұсынылатын болады.
«Бизнес-Кеңесші-II» жобасын іске асыру шарттары
Кәсіпкерлерге қолдау тегін көрсетілетін болады.
«Бизнес-кеңесші-ІІ» жобасын іске асыру тетігі
1. Оператор жергілікті атқарушы органдарды, кәсіпкерлерді ұсынылатын қызметтердің тізбесі туралы хабардар етеді.
2. Оператор жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, оқу курстарының кестесін, қатысушылардың құрамын қалыптастырады және Өтінім берушіге қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді.
3. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші техникалық талаптар бойынша оқу өткізуге жарамды қажетті үй-жайларды тұрақты негізде беретін болады.
4. Оқыту Оператордың КҚКО базасында да өткізілетін болады.
5. Оқытуды өткізу үшін аудан орталықтарына шығу МКҚО арқылы жүзеге асырылатын болады.
Кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындау жекешелендіруге қатысуға ниет білдірген кәсіпкерлерге мынадай мамандандырылған қызметтер түрлерін жеке негізде көрсетуді көздейді:

4. Координатор Программы на местном уровне оказывает содействие Оператору в размещении на бесплатной основе на местных телеканалах видеоролика по проекту «Бизнес-Советник-I», информирующего население с предпринимательской инициативой и предпринимателей о бесплатных курсах по проекту «Бизнес-Советник-I» на государственном и русском языках и информации в виде объявления в бегущую строку на местных телеканалах.»;
после «Механизм поддержки начинающих предпринимателей (старт-ап проекты)» дополнить разделом следующего содержания:
«Проект «Бизнес-Советник-II» предусматривает обучение предпринимателей с предоставлением стандартизированного пакета услуг Оператором, включающего:
1) краткосрочное обучение (повышение квалификации) предпринимателей по функциональным направлениям ведения и развития бизнеса (по выбору предпринимателя в соответствии с перечнем);
2) предоставление необходимых предпринимателю учебных материалов (по выбранному направлению обучения) и стандартного пакета документов;
3) информационно-аналитическую поддержку и организацию свободного доступа предпринимателей к бизнес-порталу Оператора;
4) предоставление результатов маркетинговых исследований в приоритетных отраслях экономики.
Перечень направлений обучения предпринимателей с целью повышения их квалификации определяется Оператором ежегодно на основе опроса мнений предпринимателей.
В процессе краткосрочного обучения предпринимателям будут предоставляться учебные материалы в зависимости от выбранного направления обучения, стандартные пакеты документов, включающие образцы документов на получение кредита, отчеты маркетинговых исследований по отрасли.
Учебные материалы и стандартные пакеты документов будут предоставляться предпринимателям на бумажных или электронных носителях в ходе обучения в рамках проекта «Бизнес-Советник-II».
Условия реализации проекта «Бизнес-Советник-II»
Поддержка будет предоставляться предпринимателям бесплатно.
Механизм реализации проекта «Бизнес-Советник-II»
1. Оператор информирует местные исполнительные органы, предпринимателей о перечне предоставляемых услуг.
2. Оператор формирует график курсов обучения совместно с местными исполнительными органами, состав участников и обеспечивает предоставление услуг Заявителю.
3. Координатор Программы на местном уровне на постоянной основе предоставляет необходимые помещения, пригодные для проведения обучения по техническим причинам.
4. Обучение также будет проводиться на базе ЦОП Оператора.
5. Выезд в районные центры для проведения обучения может осуществляться посредством МЦПП.
Подготовка предпринимателей к участию в приватизации предусматривает оказание предпринимателям, желающим участвовать в приватизации, следующих видов специализированных услуг на индивидуальной основе:

1) жекешелендірілуі болжанатын экономика салаларын және жеке кәсіпорындарды зерделеу түрінде талдамалық қолдау;
2) жекешелендірілетін объектілерді дамытудың бизнес іс-қимылдар жоспарлары мен іс-шаралар жоспарларын дайындау және іске асыру мәселелері бойынша консультациялар;
3) басқару тәжірибесін тапсыру үшін жекешелендірілетін қызмет салаларында бірлескен жоспарлар мен әріптестік бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыруға жәрдемдесу;
4) КҚКО арқылы жекешелендіруге қатысатын кәсіпкерлердің қажеттіліктеріне сәйкес оқыту бағдарламаларын жүргізу;
Кәсіпкерге аталған қызметтерден басқа жекешелендіруге қатысуға қажетті үлгі құжаттар пакеті беріледі;
Кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындау шарттары
Мемлекеттік мүлік объектілерін жекешелендіруге қатысуға ниет білдірген жеке кәсіпкерлер субъектілеріне арнайы қызметтер көрсетіледі.
Жекелендіруге қатысуға дайындау бойынша арнайы қызметтер кәсіпкердің өз есебінен жүргізіледі.
Кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындау тетігі
1. Оператор қызмет құны көрсетілген кәсіпкерлерді дайындау бойынша қызмет көрсету қағидаларын әзірлейді;
2. Оператор жергілікті атқарушы органдарды және кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындау бойынша ұсынылатын қызметтер туралы хабардар етеді;
3. Кәсіпкерлер жекешелендіруге қатысуға дайындау бойынша қызметтер алуға арналған өтінім беру және қызметтер туралы ақпарат алу үшін КҚКО жүгінеді;
4. Оператор кәсіпкермен қызметтер көрсетуге арналған шарт жасасады.
5. Оператор кәсіпкерге жасалған келісімнің шарттарына сәйкес қызмет көрсетеді.»;
«Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдауда»:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдау оның тиімділігін арттыру мақсатында кәсіпорынды басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған және бизнес-процестерді қолдау бойынша мамандандырылған мынадай арнайы қызметтерді КҚКО-да, КҚО-да және МКҚО-да ұсынуды қамтиды:»;
«Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуге сервистік қолдау көрсету тетігінде»:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Оператор Жұмыс органы бекітетін, сервистік қолдау көрсету жөніндегі бірыңғай есептілік нысандары мен әдістемелік нұсқаулықтарын әзірлейді, оларды Бағдарлама үйлестірушісі мен сервистік компаниялар басшылыққа алады.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші сервистік қызметтерді «жалғыз терезе» қағидаты бойынша КҚКО, шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы КҚО-ның базасында, сондай-ақ МКҚО-ның құрамында ұсынуды қамтамасыз етеді.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) аналитической поддержки в виде изучения предполагаемых к приватизации сфер экономики и отдельных предприятий;
2) консультаций по вопросам подготовки и реализаций планов действий и бизнес-планов развития приватизируемых объектов;
3) разработки и содействия в реализации совместных планов и партнерских программ в приватизируемых сферах деятельности для передачи управленческого опыта;
4) проведения обучающих программ в соответствии с потребностями предпринимателей, участвующих в приватизации через ЦОП.
Предпринимателю кроме данных услуг также предоставляется пакет типовых документов, необходимых для участия в приватизации.
Условия по подготовке предпринимателей к участию в приватизации
Специализированные услуги предоставляются субъектам частного предпринимательства, желающим принять участие в приватизации объектов государственного имущества.
Предоставление специализированных услуг по подготовке к участию в приватизации осуществляется за счет средств предпринимателя.
Механизм подготовки предпринимателей к участию в приватизации
1. Оператор разрабатывает Правила предоставления услуг по подготовке предпринимателей с указанием стоимости услуг.
2. Оператор информирует местные исполнительные органы и предпринимателей о предоставляемых услугах по подготовке к приватизации.
3. Предприниматели обращаются в ЦОП для получения информации об услугах и подачи заявки на получение услуг по подготовке к участию в приватизации.
4. Оператор заключает с предпринимателем договор на оказание услуг.
5. Оператор оказывает предпринимателю услуги в соответствии с условиями заключенного договора.»;
в «Сервисной поддержке ведения действующего бизнеса»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Сервисная поддержка ведения действующего бизнеса направлена на совершенствование системы управления предприятием в целях повышения его эффективности и включает в себя предоставление следующих специализированных услуг по поддержке бизнес-процессов в ЦОП, ЦПП и МЦПП.»;
в «Механизме оказания сервисной поддержки ведения действующего бизнеса»:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Оператор разрабатывает единые формы отчетности и методические инструкции по оказанию сервисной поддержки, утверждаемые Рабочим органом, которыми руководствуются Координатор программы и сервисные компании.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Координатор Программы на местном уровне обеспечивает предоставление сервисных услуг по принципу «одного окна» на базе ЦОП, ЦПП в моногородах и районных центрах, а также в составе МЦПП.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:

«10. Жергілікті деңгейдегі бағдарламаны үйлестіруші ай сайын есептік айдан кейінгі айдың 10-на (онына) дейінгі мерзімде Операторға бекітілген есептілік нысанына сәйкес есеп береді.»;
«Бизнес-Насихат» құрамдауышында:
7-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
«Бизнес-Насихат» құрамдауышын іске асыру тетігінен» кейін мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
«Жастар кәсіпкерлігін дамыту жастардың инновациялық және кәсіпкерлік әлеуетін ашуға жәрдемдесуге, жас адамдарды кәсіпкерлік қызметке белсенді тартуға, жас кәсіпкерлердің құзыреттілік деңгейін арттыруға бағытталған.»;
Жастар кәсіпкерлігін дамыту мынадай бағыттар бойынша іске асырылады:
1) ақпараттық қолдау;
2) білім беру-консультациялық қолдау.
Жастар кәсіпкерлігін ақпараттық қолдау жастар жобаларының көрмелерін ұйымдастыру және өткізу; ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге ашық дәрістер, мастер-кластар өткізу; «Даму» қорының жұмыс істеп тұрған бизнес-порталы негізінде жастар кәсіпкерлігіне арналған «Жас іскер» бөлімін іске қосу; сондай-ақ ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге жетекшілік етуге дайын бизнес-тәлімгерлерді тартуға арналған веб-алаң құру арқылы жүзеге асырылады.
Білім беру-консультациялық қолдау кәсіпкерлік бастамасы бар жастарды және жас кәсіпкерлерді «Жас кәсіпкер мектебі» жобасының (бұдан әрі – «ЖКМ») немесе «Бизнес-Кеңесші-І» жобасының шеңберінде оқытудан, КҚКО-да және КҚО-да «жалғыз терезе» қағидаты бойынша кәсіпкерлікті мемлекеттік қаржылық емес және қаржылық қолдаудың барлық құралдары бойынша толық консультация беруден тұрады.
Жастар кәсіпкерлігін дамыту шарттары
Жастар кәсіпкерлігін дамыту Қазақстан Республикасының 18-ден 29 жас аралығындағы азаматтарына мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді көздейді.
«ЖКМ» оқытудан өткені туралы сертификаттың болуы гранттық қаржыландыру конкурсына қатысуға және/немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде Банктер/Даму Банкі кредиттері бойынша кепілдік алуға құқық береді.
Жастар кәсіпкерлігін дамыту тетігі
1. Оператор жергілікті атқарушы органдарды, кәсіпкерлік бастамасы бар жастарды және жас кәсіпкерлерді ұсынылатын қызметтердің тізбесі туралы хабардар етеді.
2. Ақпараттық қолдау «Бизнес-насихат» құрамдауышы тетігінің негізінде ұсынылады.
3. Жастар кәсіпкерлігін мемлекеттік қаржылық және қаржылық емес қолдаудың құралдары бойынша консультациялар КҚКО-ға және КҚО-ға ұсынылады.

«10. Координатор Программы на местном уровне ежемесячно, в срок до 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным, представляет отчет Оператору в соответствии с утвержденной единой формой отчетности.»;
в компоненте «Бизнес-Насихат»:
подпункт 4) пункта 7 исключить;
после «Механизм реализации компонента «Бизнес-Насихат» дополнить текстом следующего содержания:
«Развитие молодежного предпринимательства направлено на содействие раскрытию инновационного и предпринимательского потенциала молодежи, активное вовлечение молодых людей в предпринимательскую деятельность, повышение уровня компетенций молодых предпринимателей.
Развитие молодежного предпринимательства реализуется по следующим направлениям:
1) информационная поддержка;
2) образовательно-консультационная поддержка.
Информационная поддержка молодежного предпринимательства осуществляется через организацию и проведение выставок молодежных проектов; проведение открытых лекций, мастер-классов для начинающих молодых предпринимателей; запуск на базе существующего бизнес-портала Фонда «Даму» раздела, посвященного молодежному предпринимательству «Жасіскер»; а также создание веб-площадки для привлечения бизнес-наставников, готовых взять кураторство над начинающими молодыми предпринимателями.
Образовательно-консультационная поддержка заключается в обучении молодежи с предпринимательской инициативой и молодых предпринимателей в рамках проекта «Школа молодого предпринимателя» (далее – «ШМП») или проекта «Бизнес-Советник-I», в предоставлении развернутой консультации по всем инструментам государственной нефинансовой и финансовой поддержки предпринимательства в ЦОП и ЦПП «по принципу одного окна».
Условия развития молодежного предпринимательства
Развитие молодежного предпринимательства предусматривает оказание мер государственной поддержки гражданам Республики Казахстан в возрасте от 18 до 29 лет.
Наличие сертификата о прохождении обучения в «ШМП» дает право участия в конкурсе на грантовое финансирование и/или претендовать на получение гарантии по кредитам Банков/Банка развития в рамках первого направления Программы.
Механизм развития молодежного предпринимательства
1. Оператор информирует местные исполнительные органы, молодежь с предпринимательской инициативой и молодых предпринимателей о перечне предоставляемых услуг.
2. Информационная поддержка предоставляется на основе механизма компонента «Бизнес-Насихат».
3. Консультации по инструментам государственной финансовой и нефинансовой поддержки молодежного предпринимательства предоставляются в ЦОП и ЦПП.

4. «Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдау» шеңберінде бизнес-процестер бойынша консультациялар Оператордың КҚКО-да және КҚО-да беріледі.
5. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту «Бизнес-Кеңесші-І» жобасын іске асыру тетігімен айқындалады.
6. «Жас кәсіпкер мектебінде» оқыту мынадай тетікпен айқындалады:
1) Оператор жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп, жастарды, жас кәсіпкерлерді «ЖКМ» жобасы бойынша қабылдаудың басталуы туралы тікелей және/немесе өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді.
2) Өтініш беруші «ЖКМ» бойынша оқуға арналған өтінімді КҚО-ға береді.
3) Оператор оқу курстарының кестесін, қатысушылардың құрамын қалыптастырады және Өтінім берушіге қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді.
4) Оқыту Оператордың Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтарының базасында өткізілетін болады.
5) Оператор әлеуетті тәлімгерлерді және инвесторларды тарту үшін «ЖКМ» Жобасын тыңдаушылардың перспективалық бизнес-жоспарларының қысқаша сипаттамасын интернет-ресурстарда орналастырады.
«ЖКМ» тыңдаушыларын перспективалық бизнес-жоспарларын қаржыландыру Бағдарламаның қаржылық құралдары тетіктерінің, іздеу және инвесторларды іріктеу негізінде жүзеге асырылады.
Егде жастағы адамдар арасында кәсіпкерлікті және әйелдер кәсіпкерлігін дамыту Бағдарламаның кәсіпкерлікті қолдаудың қолданыстағы құралдарының тетіктері негізінде жүзеге асырылады.
көрсетілген Бағдарламаға 1-қосымшада:
«Агроөнеркәсіп кешені» деген кіші бөлімде:
реттік саны 02-жол алынып тасталсын;
«Өнеркәсіптің басқа да салалары» деген кіші бөлімде:
реттік саны 36-жол алынып тасталсын;
реттік саны 37-жол алынып тасталсын;
«Көлік және жинақтау» деген кіші бөлімде:
реттік саны 53-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«53. «Табиғи монополиялар саласына жататын қызметті қоспағанда, пошта және курьер қызметі»;
«Туризм» деген кіші бөлімде:
реттік саны 55-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«55.10 «Қонақ үйлердің кызмет көрсетуі»
55.20 «Демалыс күндеріне және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдеріне тұрғын үй беру»
55.30 «Туристік лагерьлер, демалыс және ойын-сауық саябақтары»;
көрсетілген Бағдарламаға 2-қосымшада:
«Бағдарламаның өлшемдерінде:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Даму Банкін қоспағанда, Банктердің/Лизингтік компаниялардың кредиттері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау және ішінара кепілдендіру:
Мемлекеттік даму институттары берген, сондай-ақ бюджеттік қаражат есебінен сыйақы ставкасы арзандатылған;
нысаналы мақсаттар акцизделетін тауарлар шығаруды көздейтін кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша жүзеге асырылмайды.
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. Консультации по бизнес-процессам в рамках «Сервисной поддержки ведения действующего бизнеса» предоставляются в ЦОП и ЦПП Оператора.
5. Обучение основам предпринимательства определяется механизмами реализации проектов «Бизнес-Советник-I» и «ШМП».
6. Обучение в «ШМП» определяется следующим механизмом:
1) Оператор совместно с местными исполнительными органами информируют молодежь, молодых предпринимателей непосредственно и/или через региональные средства массовой информации о начале набора по Проекту «ШМП».
2) заявитель подает заявку в ЦОП на обучение по «ШМП».
3) Оператор формирует график курсов обучения, состав участников и обеспечивает предоставление услуг Заявителю.
4) обучение проводится на базе ЦОП Оператора.
5) Оператор размещает краткое описание перспективных бизнес-планов слушателей Проекта «ШМП» в интернет-ресурсах для привлечения потенциальных наставников и инвесторов.
Финансирование перспективных бизнес-планов слушателей «ШМП» осуществляется на основе механизмов финансовых инструментов Программы, поиска и подбора инвесторов.
Развитие предпринимательства среди лиц пожилого возраста и женского предпринимательства осуществляется на основе механизмов действующих инструментов поддержки предпринимательства Программы.»;
в приложении 1 к указанной Программе:
в подразделе «Агропромышленный комплекс»:
строку, порядковый номер 02, исключить;
в подразделе «Другие сектора промышленности»:
строку, порядковый номер 36, исключить;
строку, порядковый номер 37, исключить;
в подразделе «Транспорт и складирование»:
строку, порядковый номер 53, изложить в следующей редакции:
«53. «Почтовая и курьерская деятельность», за исключением деятельности относящейся к сфере естественных монополий»;
в подразделе «Туризм»:
строку, порядковый номер 55, изложить в следующей редакции:
«55.10 Предоставление услуг гостиницами»
«55.20 Предоставление жилья на выходные и прочие периоды краткосрочного проживания»
55.30 «Туристические лагеря, парки отдыха и развлечений»;
в приложении 2 к указанной Программе:
«Критерии Программы»:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«3) субсидирование ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам Банков/Лизинговых компании не может осуществляться по кредитам/лизинговым сделкам, за исключением Банка Развития:
выданным государственными институтами развития, а также кредиты, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств;
целевое назначение которых предусматривает выпуск подакцизных товаров;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

«2. Мыналар:
1) акцизделетін тауарларды/өнімді шығаруды жүзеге асыратын;
2) Даму Банкінің кредиттерін қоспағанда, Мемлекеттік даму институттары тікелей кредиторы болып табылатын;
3) жобаларын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінде іске асыратын;
4) өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын;
5) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны қоспағанда) тікелей немесе жанама тиесілі ұйымдар болып табылатын кәсіпкерлер, сондай-ақ меншік нысаны жеке меншік мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғалар;
6) кредиттері қонақ үйлер және қонақ үй кешендерін сатып алуға бағытталған кәсіпкерлер Бағдарламаға қатысушы бола алмайды.»;
2. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау» бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері және өзге де мемлекеттік қолдау шаралары бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау ережесінде:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Уәкілетті орган Қаржы агентінің қызметтерін 004 «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде көрсетілетін оператор мен қаржы агентінің қызметінің төлемі» республикалық бюджеттік бағдарламасы қаражаты есебінен төлейді.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру 013 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне өңірлерге «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдауға берілетін нысаналы трансферттер» республикалық бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Уәкілетті орган «Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және
сауда министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті орган «Қазақстан Республикасы Өңірлік даму
министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»;
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«Жұмыс органы «Қазақстан Республикасы Өңірлік даму
министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті»
мемлекеттік мекемесі.»;
«Субсидияларды беру шарттары» деген 3-бөлімде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«2. Участниками программы не могут быть предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции;
2) прямым кредитором которых являются Государственные институты развития, за исключением кредитов Банка Развития;
3) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
4) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности;
5) учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации), а также юридические лица, форма собственности которых оформлена как частное учреждение;
6) кредиты которых направлены на приобретение гостиниц или гостиничных комплексов.».
2. В постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 «О некоторых мерах по реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в Правилах субсидирования ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства и иных мер государственной поддержки в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденных указанным постановлением:
в разделе 1 «Общие положения»:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Услуги Финансового агента оплачиваются Уполномоченным органом за счет средств республиканской бюджетной программы 004 «Оплата услуг оператора и финансового агента, оказываемых в рамках программы «Дорожная карта бизнеса 2020».»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Финансирование меры поддержки в форме субсидирования осуществляется за счет средств республиканской бюджетной программы
013 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на поддержку частного предпринимательства в регионах в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».»;
в разделе 2 «Термины и определения»:
строку «Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»;»;
изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство регионального развития Республики Казахстан»;»;
дополнить строкой следующего содержания:
«Рабочий орган
государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан».»;
в разделе 3 «Условия предоставления субсидий»:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

«8. Мыналар:
1) акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын;
2) Даму Банкінің кредиттерін қоспағанда, тікелей кредиторы мемлекеттік даму институттары болып табылатын;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын кәсіпкерлердің;
4) бюджеттік қаражаттары есебінен сыйақы ставкалары арзандатылған;
5) өз қызметін тау кен өнеркәсібінде жүзеге асыратын кәсіпкерлердің кредиттері субсидиялауға жатпайды.
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Жаңа кредиттерге Банктердің, Даму Банкінің жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ экономиканың басым секторларында өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін жоба ӨҮК-ге шығарылғанға дейін жыл бойы берілген кредиттер де жатады.»;
Субсидиялауға қарыздарын/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, Банктер/Даму Банкі/Лизингтік компаниялар бір жыл бойы жоба ӨҮК-ге шығарылғанға дейін бұрын берген және Бағдарламаның бірінші бағытының өлшемдеріне сәйкес келетін кредиттер/лизингтік мәмілелер де жатады.
«14. Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің/Қаржы лизингі шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспауы тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/Қаржы лизингі шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларға қарағанда кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құру ұсынылады.
Кредиттер сомасы 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.
Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын валюталық кредиттер бойынша сомалар бір Кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеге баламалы мөлшерден аспауы тиіс.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. «Кредиттер бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейін құрайды. Егер жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі Қаржы агенті қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Кредит беруші банкте бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткен соң Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана Банк/Даму Банкі қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады. Хатқа Кәсіпкерді субсидиялау мерзімін ұзарту туралы Банктің/Даму Банкінің шешімі қоса беріледі.»;
«Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі» деген 4-бөлімде:
24-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«8. Субсидированию не подлежат кредиты:
1) выданные на проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров;
2) по которым прямым кредитором являются Государственные институты развития, за исключением Банка Развития;
3) предпринимателей, занятых в металлургической промышленности, осуществляющих переработку минерального сырья и включенных в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
4) ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств;
5) предпринимателей, осуществляющих свою деятельность в горнодобывающей промышленности.»;
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
«13. К новым кредитам относятся также кредиты, ранее выданные Банками, Банком Развития в течение года до вынесения проекта на РКС для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства в приоритетных секторах экономики.
Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование займов/Договоров финансового лизинга, ранее выданные Банками/Банком Развития/Лизинговыми компаниями в течение года до вынесения проекта на РКС и соответствующие критериям первого направления Программы.
14. Сумма кредита, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту аффилированных с ним лиц/компаний.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.
По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.
Суммы по валютным кредитам, по которым осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не могут превышать эквивалентного размера 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя.»;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
«16. Срок субсидирования по кредитам составляет до 3 (три) лет с возможностью пролонгации до 10 (десять) лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования.
Срок при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Банке-кредиторе, с которого осуществлялось рефинансирование.
Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (три) лет одобряется решением РКС на основании соответствующего письма Банка/Банка Развития только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС. К письму прилагается решение Банка/Банка Развития о продлении срока субсидирования предпринимателя.»;
в разделе 4 «Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления субсидий»:
пункт 24 изложить в следующей редакции:

«24. Оң шешімі бар кәсіпкер Жергілікті деңгейдегі бағдарлама үйлестірушісіне (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен жүгінеді оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірме);
2) егер қызмет түрі лицензияланатын болса, лицензиясы (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірме);
3) жарғы, кұрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай шарты талап етілмейді). Акционерлік қоғам акциялар шығарылымының проспектісін және бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімінен үзіндіні (тіркеушінің мөрімен/қолымен расталған) қосымша ұсынады;
4) салық органынан өтініш берілетін күнге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей берілген бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екені туралы анықтама;
5) банктің/Даму Банкінің Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда кәсіпкерге кредит беру немесе кредит бойынша сыйақы ставкасын төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты.»;
мынадай мазмұндағы 25-1-тармақпен толықтырылсын:
«25-1. ӨҮК жобаларды тиісті жылы субсидиялау үшін бюджеттік қаражат болған жағдайда ғана қарайды.»;
27-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Жергілікті деңгейде бағдарламаны Үйлестіруші ӨҮК мүшелері хаттамаға/хаттамадан үзіндіге қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Банкке/Даму Банкіне және Қаржы агентіне ӨҮК хаттамасының/хаттамадан үзіндінің көшірмесін жібереді.
ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі - ӨҮК шешімінің күнінен бастап 6 (алты) ай.»;
«Субсидиялау тетігі» деген 5-бөлімде:
30-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қаржы агенті:
үлгі жобалар бойынша Банктен/Даму Банкінен Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
ерекше шарттары бар жобалар бойынша Банктен/Даму Банкінен Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жасайды.
Егер Банк/Даму Банкі осы Ереженің 30-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде Субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, онда Банк/Даму Банкі Қаржы агенті мен Жергілікті деңгейде Бағдарламаны Үйлестірушіні кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хат арқылы хабардар етеді.
Егер банктік қарыздың Келісім және/немесе Субсидиялау шарты келісімінің шарттары ӨҮК және /немесе Бағдарлама шарттарына сәйкес келмеген жағдайда Қаржы агенті Субсидиялау келісіміне қол қоймайды. Бұл ретте, Қаржы агенті Бағдарлама Үйлестірушісін, Банк/Даму банкін және кәсіпкерді хабардар етеді.
Бағдарламаны жергілікті деңгейде үйлестіруші, Банк/Даму Банкі ескертулерді жойған жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қояды.
Бағдарламаны жергілікті деңгейде үйлестіруші, Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің ескертулермен келіспеген жағдайда, Бағдарламаны үйлестіруші жобаны Жұмыс органына келісуге жібереді.
Қарау нәтижелері бойынша жұмыс органы кәсіпкерді субсидиялау мүмкіндігі туралы шешімге келісім береді не субсидиялау туралы шешімнен бас тартады. Келісу нәтижелерін Қаржы агентіне тиісті хатпен жібереді (бұл ретте көшірмеде Бағдарламаны жергілікті деңгейде үйлестірушіні, Банкті/Даму Банкі мен кәсіпкер көрсетеді).
Субсидиялау шарты оған Қаржы агенті қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы Субсидиялау шартында қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойған күнге дейін 30 күнтізбелік күнге дейін белгіленуі мүмкін.»;

«24. Предприниматель с положительным решением обращается к Координатору Программы на местном уровне с заявлением-анкетой предпринимателя (по форме, предусмотренной в Соглашении о сотрудничестве), к которому прилагает следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации предпринимателя/ справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
2) лицензию, если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
3) устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не требуется). Акционерное общество дополнительно предоставляет проспект выпуска акций и выписку из реестра держателей ценных бумаг (заверенная печатью/подписью регистратора);
4) справку из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за 30 календарных дней до даты обращения;
5) письмо Банка/Банка Развития с положительным решением о возможности предоставлении кредита или понижении ставки вознаграждения по кредиту предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе.»;
дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
«25-1. РКС рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем году.»;
пункт 27 изложить в следующей редакции:
«27. Координатор Программы на местном уровне в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС Банку/Банку Развития и Финансовому агенту.
Срок действия решения РКС 6 месяцев с даты решения РКС.»;
в разделе 5 «Механизм субсидирования»:
подпункт 2) пункта 30 изложить в следующей редакции:
«2) Финансовым агентом:
в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Банка/Банка Развития по типовым проектам;
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Банка/Банка Развития по проектам, имеющим особые условия.
В случае если Банк/Банк Развития несвоевременно заключают Договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 30 настоящих Правил, то Банк/Банк Развития уведомляет Финансового агента и Координатора Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.
В случае если условия Договора банковского займа и/или Договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, Финансовый агент не подписывает Договор субсидирования. При этом Финансовый агент уведомляет Координатора Программы, Банк/Банк Развития и предпринимателя.
В случае устранения Координатором программы, Банком/Банком Развития замечаний Финансовый агент подписывает Договор субсидирования.
В случае несогласия Координатора Программы на местном уровне, Банка/Банка Развития с замечаниями Финансового агента, Координатор Программы направляет проект на согласование в Рабочий орган.
Рабочий орган по результатам рассмотрения согласовывает решение о возможности субсидирования либо отклоняет решение о субсидировании предпринимателя. Результаты согласования направляет Финансовому агенту соответствующим письмом (при этом в копии указывает Координатора Программы на местном уровне, Банк/Банк Развития и предпринимателя).
Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, Банком/Банком Развития и Финансовым агентом. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в Договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарный дней до даты подписания Договора субсидирования Финансовым агентом.»;

31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Сыйақы ставкасының Субсидияланатын бөлігін төлеу күнін Кәсіпкер, Банк/Даму Банкі дербес айқындайды. Егер кредит бойынша сыйақыны есептеу Субсидиялау шартына Кәсіпкер, Банк/Даму Банкі қол қойған күннен кейінгі күні басталған жағдайда, Субсидиялау кезеңіне Субсидиялау шартына Кәсіпкер, Банк/Даму Банкі қол қойған күн қосылмайды.
32. Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар тиісті Жергілікті деңгейдегі бағдарлама үйлестірушісінен қаражат болған кезде төленеді.»;
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Жергілікті деңгейдегі бағдарлама үйлестірушісі Сыйақы ставкаларын субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне тиісті қаржы жылында Бағдарламаның бірінші бағытын іске асыруға бөлінген соманың 50 %-ы мөлшеріндегі қаражатты Қаржы агенті көрсеткен шотқа аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
35. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенті Субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен Банктегі/Даму Банкіндегі ағымдағы шотқа аударуды жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне хабарлама жібереді. Хабарламада Банктің атауы, өңір, Кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.
Банк/Даму Банкі қаржы агентінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау сомаларын қаржы агентінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Банктің/Даму Банкінің шоттағы қаражаттан жалпы ағымдағы қалдықтарды есептен шығаруға құқығы жоқ.»;
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«39. Кәсіпкер берешекті өтегенге дейін Банк/Даму Банкі сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін Қаржы агентінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығаруды жүргізбейді және:
1) кәсіпкер Банк/Даму Банкі алдында кредит бойынша төлемді, оның ішінде сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін өтеу бойынша төлемді уақтылы өтемеген;
2) кәсіпкер Банк/Даму Банкі алдында төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді 3 (үш) ай қатарынан орындамаған жағдайларда бұл туралы Қаржы агентін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.»;
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 31 и 32 изложить в следующей редакции:
«31. Дата выплаты Субсидируемой части ставки вознаграждения определяется предпринимателем, Банком/Банком Развития самостоятельно. В случае если начисление вознаграждения по кредиту начинается со дня, следующего за днем подписания Договора субсидирования предпринимателем, Банком/Банком Развития, в период субсидирования не включается день подписания Договора субсидирования предпринимателем, Банком/Банком Развития.
32. Финансовый агент после подписания Договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Координатора Программы на местном уровне.»;
пункт 34 и 35 изложить в следующей редакции:
«34. Координатор Программы на местном уровне с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десять) рабочих дней осуществляет перечисление Финансовому агенту средств, в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию первого направления Программы в соответствующем финансовом году, на счет, указанный Финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агента.
35. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется Финансовым агентом на текущий счет в Банке/Банке Развития ежемесячно авансовыми платежами с учетом графика платежей к Договору субсидирования. При этом после перечисления средств Финансовый агент одновременно направляет уведомление Банку/Банку Развития. В уведомлении указывается наименование Банка, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
Банк/Банк Развития на основании уведомления Финансового агента осуществляет списание с текущего счета Финансового агента суммы субсидий по проектам предпринимателей. Банк/Банк Развития не имеет право списывать с общих текущих остатков средств на счетах.»;
пункт 39 изложить в следующей редакции:
«39. Банк/Банк Развития не производят списание средств с текущего счета Финансового агента для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности предпринимателем и уведомляет соответствующим письмом об этом Финансового агента в течение 2 (двух) рабочих дней в случае:
1) несвоевременного погашения предпринимателем платежа по кредиту, в том числе по погашению не субсидируемой части ставки вознаграждения, перед Банком/Банком Развития;
2) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед Банком/Банком Развития.»;
пункт 42 изложить в следующей редакции:

«42. Банк/Даму Банкі қолданыстағы Банктік қарыз шартының талаптарын өзгерткен жағдайда, Банк/Даму Банкі тиісті хатпен Бағдарламаны үйлестірушіні хабардар етеді, ол 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қолданыстағы қаржыландыру шарттарына жасалған өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және жасалған қаржыландыру шарттарының өзгерістерін хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте хаттың көшірмесінде Қаржы агентін көрсетеді).
Бұл ретте, жасалған қаржыландыру шарттарының өзгерістері (келісуден бас тарту) келісу хатында айқын көрсетілуі тиіс.»;
«Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру тәртібі» деген 6-бөлімде:
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«47. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-қимылдарды жүзеге асырады:
1) қаржы агенті ұсынған ақпаратпен күн тәртібіне енгізілген мәселені қарайды;
2) субсидиялауды тоқтату немесе қалпына келтіру туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте, шешімде субсидиялауды тоқтатудың/қалпына келтірудің негіздемесі көрсетіледі.»;
мынадай мазмұндағы 47-1-тармақпен толықтырылсын:
«47-1. Кәсіпкер субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді ӨҮК отырысына дейін жойған жағдайда ӨҮК субсидиялауды қалпына келтіру туралы оң шешім қабылдайды.»;
49-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«49-1. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде Қаржы агенті тиісті хатпен кәсіпкерге, Банкке/Даму Банкіне Субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарламаны жібереді, онда Субсидиялау шартын бұзу күні мен бұзу себебін көрсетеді.
Кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтату туралы ӨҮК шешімі бар кредиттерді субсидиялауды қалпына келтіруге тыйым салынады.»;
49-2, 49-3, 49-4-тармақтар алынып тасталсын;
53-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«53-1. Кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тоқтатылған, кәсіпкердің кредиті бойынша негізгі борышын мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда Банк/Даму Банкі өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін қаржы агентіне 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Бұл ретте, Банк/Даму Банкі салыстыру актісінде субсидияларды нақты есептен шығару сомалары мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенті субсидияларды аудару сомалары мен күндерін көрсетеді.»;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Кәсіпкерлік секторды сауықтыру» екінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау ережесінде:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:

«42. В случае, если Банк/Банк Развития меняет условия действующего Договора банковского займа, Банк/Банк Развития соответствующим письмом уведомляет Координатора Программы, который в течение 7 (семь) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает Финансового агента).
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.»;
в разделе 6 «Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования»:
пункт 47 изложить в следующей редакции:
«47. РКС в рамках проводимого заседания осуществляет следующие действия:
1) рассматривает вопрос, включенный в повестку дня с информацией, представленной Финансовым агентом;
2) принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.»;
дополнить пунктом 47-1 следующего содержания:
«47-1. РКС принимает положительное решение о возобновлении субсидирования, при условии устранения предпринимателем до заседания РКС причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.»;
пункт 49-1 изложить в следующей редакции:
«49-1. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя, Финансовый агент соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении Договора субсидирования предпринимателю, Банку/Банку Развития, в котором указывает дату расторжения Договора субсидирования и причину расторжения.
Возобновлению не подлежат кредиты, по которым имеется решение РКС о прекращении субсидирования предпринимателей.»;
пункты 49-2, 49-3, 49-4 исключить;
пункт 53-1 изложить в следующей редакции:
«53-1. В случае прекращения субсидирования ставки вознаграждения по кредиту предпринимателя, частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Предпринимателя, Банк/Банк Развития в течение 7 (семь) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов Финансовому агенту.
При этом Банк/Банк Развития в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовый агент указывает суммы и даты перечисления субсидий.»;
в Правилах субсидирования ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках второго направления «Оздоровление предпринимательского сектора» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденных указанным постановлением:
в разделе 1 «Общие положения»:

8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру 003 «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік әлеуетті сауықтыру және күшейту» республикалық бюджеттік бағдарламасы есебінен жүзеге асырылады.
9. Қаржы агентінің қызметтеріне Уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен төлейді.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі» мемлекеттік мекемесі;
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»;
мына:
«Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;»;
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;»;
«Субсидиялау тетігі» деген 5-бөлімде:
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«57. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды Қаржы агенті Банктегі/Даму Банкіндегі ағымдағы шотқа Субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін Қаржы агенті Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне хабарлама жібереді. Хабарламада Лизингтік компанияның/Банктің атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүзеге асырылатын кезең көрсетіледі.
Төлем агенті-Банк/Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау сомаларын Лизингтік компанияның шотынан/Қаржы агентінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Төлем агенті-Банктің/Банктің/Даму Банкінің шоттардағы қаражаттан жалпы ағымдағы қалдықтарды есептен шығаруға құқығы жоқ.»;
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«59. Кәсіпкер берешегін өтегенге дейін Банк/Даму Банкі сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін Қаржы агентінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және:
1) кәсіпкер Банк/Даму Банкі алдында кредит бойынша төлемді, оның ішінде сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін өтеу бойынша төлемді уақтылы өтемеген;
2) кәсіпкер Банк/Даму Банкі алдында төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді 3 (үш) ай қатарынан орындамаған жағдайларда бұл туралы Қаржы агентін 2 (екі) жұмыс күн ішінде хабардар етеді.»;
«Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру тәртібі» деген 6-бөлімде:
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
«8. Финансирование меры поддержки в форме субсидирования осуществляется за счет средств республиканской бюджетной программы
003 «Оздоровление и усиление предпринимательского потенциала в рамках  Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».
9. Услуги Финансового агента оплачиваются Уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета».»;
в разделе 2 «Термины и определения»:
строку «Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»;»;
изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство регионального развития Республики Казахстан»;»;
строку «Рабочий орган
государственное учреждение «Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»;»;
изложить в следующей редакции:
«Рабочий орган
государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан»;»;
в разделе 5 «Механизм субсидирования»:
пункт 57 изложить в следующей редакции:
«57. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется Финансовым агентом на текущий счет в Банке/Банке Развития ежемесячно авансовыми платежами с учетом графика платежей к Договору субсидирования. При этом после перечисления средств Финансовый агент одновременно направляет уведомление Банку/Банку Развития. В уведомлении указывается наименование Банка, регион, наименование Должника, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
Банк/Банк Развития на основании уведомления Финансового агента осуществляет списание с текущего счета Финансового агента суммы субсидий по проектам Должника. Банк/Банк Развития не имеет право списывать с общих текущих остатков средств на счетах.»;
пункт 59 изложить в следующей редакции:
«59. Банк/Банк Развития не производят списание средств с текущего счета Финансового агента для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности предпринимателем и уведомляет соответствующим письмом об этом Финансового агента в течение 2 (два) рабочих дней в случае:
1) несвоевременного погашения предпринимателем платежа по кредиту, в том числе по погашению не субсидируемой части ставки вознаграждения, перед Банком/Банком Развития;
2) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед Банком/Банком Развития.»;
в разделе 6 «Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования»:
пункт 65 изложить в следующей редакции:

«65. Қаржы агентінің:
Борышкер Банктік қарыз шартына төлемдер кестесіне сәйкес Банк, Даму Банкі алдындағы төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерді 3 (үш) ай қатарынан орындамаған;
Бағдарламаға қатысушының шоттарына тыйым салу және/немесе сот талқылаулары жүргізілген;
КҚК/Кредитор Банк ұсынған деректер бойынша немесе мониторинг барысында Қаржы агенті белгілеген деректер бойынша, Жұмыс тобы сауықтыру жоспарын қайта қараудан бас тартқан жағдайда мынадай негізгі жоспарланған 3 (үш) көрсеткіш:
1) шығарылатын өнімнің құнға шаққандағы көлемі;
2) жұмыс орындары санын ұлғайту;
3) бюджетке аударымдар бойынша сауықтыру жоспарын орындамаған;
жобаның және/немесе Борышкердің Бағдарлама шарттарына және/немесе Жұмыс тобының шешіміне сәйкес келмеген жағдайлар белгіленген кезде Борышкерді субсидиялауды тоқтата тұруға құқығы бар.»;
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«67. Жұмыс органы Қаржы агентінен ақпаратты алғаннан кейін субсидиялауды тоқтата тұру негіздемелері туралы мәліметтері бар хатты қарайды және субсидиялауды тоқтата тұру немесе қалпына келтіру туралы шешім қабылдайтын Жұмыс тобының қарауына қолдаухат жолдайды.»;
70-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«70-1. Борышкердің кредиті бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тоқтатылған, Борышкердің кредиті бойынша негізгі берешек мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда Банк/Даму Банкі өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін Қаржы агентіне 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Бұл ретте, Банк/Даму Банкі салыстыру актісінде субсидияларды нақты есептен шығару сомалары мен күндерін көрсетеді, ал Қаржы агенті субсидияларды аудару сомалары мен күндерін көрсетеді.»;
«Бағдарлама мониторингі» деген 7-бөлімде:
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«71. Бағдарламаны іске асыру мониторингін Қаржы агенті жүзеге асырады, оның функцияларына мыналар жатады:
1) Банк/Даму Банкі ұсынатын деректер негізінде Борышкердің төлем тәртібінің мониторингі;
2) жобаның және/немесе Борышкердің Бағдарламаның шарттарына және/немесе Жұмыс тобының шешіміне сәйкестігі мониторингі;
3) сауықтыру жоспарының орындалу мониторингі.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау» бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша кепілдік беру ережесінде:
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»;
«Кепілдіктер беру шарттары» деген 3-бөлімде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«65. Финансовый агент имеет право приостановить субсидирование Должника в случае установления следующих случаев:
неисполнения Должником в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед Банком, Банком Развития согласно графику погашения к Договору банковского займа;
ареста счетов участника Программы и/или прохождения судебных разбирательств;
неисполнения плана оздоровления по основным 3 (три) планируемым показателям, в случае отказа Рабочей группой в пересмотре плана оздоровления:
1) объем выпускаемой продукции в стоимостном выражении;
2) увеличение числа рабочих мест;
3) отчисления в бюджет,
по данным, предоставленным АФК/Банком-кредитором, либо установленным Финансовым агентом в ходе мониторинга;
несоответствие проекта и/или Должника условиям Программы и/или решению Рабочей группы»;
пункт 67 изложить в следующей редакции:
«67. Рабочий орган после получения информации от Финансового агента рассматривает письмо со сведениями об основаниях приостановления субсидирования, и направляет ходатайство на рассмотрение Рабочей группы, которая принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.»;
пункт 70-1 изложить в следующей редакции:
«70-1. В случае прекращения субсидирования ставки вознаграждения по кредиту Должника, частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Должника, Банк/Банк Развития в течение 7 (семь) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов Финансовому агенту.
При этом Банк/Банк Развития в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовый агент указывает суммы и даты перечисления субсидий.»;
в разделе 7 «Мониторинг Программы»:
пункт 71 изложить в следующей редакции:
«71. Мониторинг реализации Программы осуществляется Финансовым агентом, к функциям которого относятся:
1) мониторинг платежной дисциплины Должника на основании данных, представляемых Банком/Банком развития;
2) мониторинг соответствия проекта и/или Должника условиям Программы и/или решению Рабочей группы;
3) мониторинг исполнения плана оздоровления.»;
в Правилах гарантирования по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденных указанным постановлением:
в разделе «2. Термины и определения»:
строку «Уполномоченный орган
Государственное учреждение «Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»
изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган
Государственное учреждение «Министерство регионального развития Республики Казахстан;»;
в разделе «3. Условия предоставления гарантий»:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

«5. Мынадай:
1) акцизделетін тауарларды шығаруды көздейтін Жобаларды іске асыруға бағытталған;
2) Даму Банкін қоспағанда, Мемлекеттік даму институттары тікелей кредиторы болып табылатын;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінде жобаларды іске асыратын;
4) сыйақы ставкасы бюджеттік қаражат есебінен арзандатылған;
5) ұйымдардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған кредиттер кепілдік беруге жатпайды.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Кепілдік беру Банктер/Даму Банкі жаңа жобаларды іске асыру үшін беретін жаңа кредиттер бойынша, сондай-ақ инвестицияларға, өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған іске асырылып жатқан жобалар бойынша ғана беріледі.
Мынадай:
1) бұрын алынған кредиттерді қайта қаржыландыруға бағытталған;
2) сомасы жобаны (инвестициялық жобалар бойынша) іске асыру үшін жеткіліксіз (өзіндік қатысуды есепке алғанда) кредиттер бойынша кепілдік беруге жол берілмейді.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің 20 млн. теңгеден аспайтын мөлшердегі кредиттеріне кепілдік беру мынадай шарттарда жүзеге асырылады:
1) кепілдік беру жүзеге асырылып жатқан кредиттің(-тердің) сомасы ісін жаңа бастаған бір кәсіпкер үшін 20 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте, кредиттің(-тердің) сомасы ісін жаңа бастаған бір кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті (-тері) бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
2) кепілдіктің ең жоғарғы мөлшері кредит сомасының 70 %-ынан аспайды, бұл ретте ісін жаңа бастаған кәсіпкер құны кредит сомасының кемінде 30 %-ы мөлшерінде кредит (кепіл) бойынша қамтамасыз етуді ұсынады. Көрсетілген кредитті қамтамасыз ету құрамында басқа талаптарды қамтамасыз ету үшін тағы да бір кепіл нысаны болып табылатын мүлікті (мүлікті кейіннен кепілге беру) беруге жол берілмейді. Бұл ретте, Бағдарламаға қатысу үшін қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептегенде, болашақта кепілге қойылатын мүлік, талап ету құқығының кепілі, шаруашылық серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді.
3) кепілдік беру мерзімі 5 (бес) жылдан аспайды.
100 % айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредитке кепілдік беруге жол беріледі (жалақы төлеу, салық және өзге де міндетті төлемдер, кредиттерге, қарыздарға немесе лизинг шарттарына және ісін жаңа бастаған кәсіпкердің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланыссыз өзге де мақсаттар бойынша ағымдағы төлемдер бойынша есеп айырысу жүргізуді қоспағанда). Осы кредиттер бойынша кепілдік беру мерзімі 3 (үш) жылдан аспайды.
Кепілдік берудің міндетті шарты Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің Бағдарламамен немесе «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» бағдарламасымен көзделген оқыту жобалары шеңберінде оқытылуы болып табылады.

«5. Гарантированию не подлежат кредиты:
1) направленные на реализацию Проектов, предусматривающих выпуск подакцизных товаров;
2) по которым прямым кредитором являются Государственные институты развития, за исключением Банка Развития;
3) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
4) ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств;
5) направленные на выкуп долей, акций организаций.»;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. Гарантирование предоставляется только по новым кредитам, выдаваемым Банками/Банком развития для реализации новых проектов, а также по реализуемым проектам, направленным на инвестиции, модернизацию и расширение производства.
Не допускается Гарантирование кредитов:
1) направленных на рефинансирование ранее полученных кредитов;
2) сумма которых недостаточна (с учетом собственного участия) для реализации Проекта (по инвестиционным Проектам)»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Гарантирование кредитов Начинающих предпринимателей в размере не более 20 млн. тенге осуществляется на следующих условиях:
1) сумма кредита (-ов), по которому (-рым) осуществляется гарантирование, не может превышать 20 млн. тенге для одного начинающего предпринимателя. При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается для одного начинающего предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц/компаний.
2) максимальный размер гарантии не может быть выше 70 % от суммы кредита, при этом начинающий предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту (залоговой) стоимостью в размере не менее 30 % от суммы кредита. Не допускается предоставление в составе указанного обеспечения кредита имущества, уже являющегося предметом еще одного залога в обеспечение других требований (последующий залог имущества). При этом при расчете достаточности размера обеспечения для участия в Программе, имущество, поступающее в залог в будущем, залог права требования, залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ, не учитывается.
3) срок предоставления гарантии не может превышать 5 (пять) лет.
Допускается гарантирование кредита, направленного 100 % на пополнение оборотных средств (кроме проведения расчетов по заработной плате, налоговым и иным обязательным платежам, оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов, займов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением начинающим предпринимателем основной деятельности). Срок предоставления гарантии по данным кредитам не может превышать 3 (три) лет.
Обязательным условием предоставления гарантии является прохождение Начинающими предпринимателями обучения в рамках обучающих проектов предусмотренных Программой или программой «Дорожная карта занятости 2020».

Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің мөлшері 20 млн. теңгеден асатын кредиттеріне кепілдік беру Қағидалардың осы бөлімінің 12 және 13-тармақтарында баяндалған шарттарда жүзеге асырылады.»;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Қаржы агенті төлеген Банк/Даму Банкі талаптарының көлемі Қаржы агентінің кепілдігі бойынша қалыптастырылған кредиттік қоржын көлемінің (берешек қалдығының) 8 (сегіз) %-нан жоғары шектен асқан кезде, одан әрі кепілдік беру тоқтатылады. Бұл ретте Банк/Даму Банкі Қаржы агентіне қойылған талап бойынша Банкке/Даму Банкіне Қаржы агенті төлеген қаражат сомасының 0,5 %-ы мөлшерінде комиссия төлейді.»
«Кепілдіктер беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі» деген 4-бөлімде:
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«21. Банк/Даму Банкінің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес Банк/Даму Банкі кәсіпкердің өтінішін дербес қарайды, ол берген құжаттарды, кәсіпкердің қаржылық жағдайын талдайды, кәсіпкер ұсынған кепілдік мүлкін бағалау туралы қорытындының негізінде кәсіпкерді қамтамасыз етудің кепілдік құнына бағалау жүргізеді және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда жобаны Қаржы агентінің ішінара кепілдігі бойынша кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін Банктің/Даму Банкінің ішкі кредит саясатын іске асыратын Жұмыс органының қарауына шығарады.».
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Қаржы агенті Банктен/Даму Банкінен құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде 60 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша және 15 (он бес) жұмыс күні ішінде 60 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша алынған құжаттарды қарайды және жобаны кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін Қаржы агентінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Қаржы агентінің кепілдігі бойынша алынған кредиттер бойынша кәсіпкердің және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың жиынтық берешегі 60 млн. теңгеден асқан жағдайда, онда кейінгі жобаларды қарау 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған және/немесе қосымша ақпарат беру қажет болған жағдайда анықталған ескертулерді және/немесе ақпарат беру туралы сұрауды Қаржы агенті 5 (бес) жұмыс күні ішінде жою және/немесе ақпарат ұсыну үшін Банкке/Даму Банкіне жолдайды. Бұл ретте, Қаржы агенті үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі қайтадан басталады.»;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Гарантирование кредитов Начинающих предпринимателей в размере более 20 млн. тенге осуществляется на условиях, изложенных в пунктах 12 и 13 настоящего раздела Правил.»;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
«19. При превышении объема, выплаченных Финансовым агентом требований Банка/Банка Развития, порога свыше 8 (восьмь) % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию Финансового агента, дальнейшая выдача гарантий приостанавливается. При этом Банк/Банк Развития оплачивает Финансовому агенту комиссию в размере 0,5 % от суммы выплаченных Финансовым агентом средств Банку/Банку Развития по выставленному требованию.»;
в разделе «4. Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления гарантии»:
пункт 21 изложить в следующей редакции:
«21. Банк/Банк Развития самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами Банка/Банка Развития, рассматривает заявление Предпринимателя, анализирует представленные им документы, финансовое состояние предпринимателя, на основе представленного предпринимателем заключения об оценке залогового имущества, проводит оценку залоговой стоимости обеспечения предпринимателя и, в случае недостаточности обеспечения, выносит проект на рассмотрение Рабочего органа, реализующего внутреннюю кредитную политику Банка/Банка Развития, для принятия решения о возможности предоставления кредита под частичную гарантию Финансового агента.»;
пункт 23 изложить в следующей редакции:
«23. Финансовый агент после получения документов от Банка/Банка Развития в течение 5 (пять) рабочих дней по кредитам не более 60 млн. тенге и 15 (пятнадцать) рабочих дней по кредитам свыше 60 млн. тенге рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа Финансового агента для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии. В случае если совокупная задолженность предпринимателя и аффилированных с ним лиц/компаний по кредитам, полученным под гарантию Финансового агента, составит более
60 млн. тенге, то рассмотрение последующих проектов осуществляется в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случаях наличия замечаний к представленным документам и/или необходимости представления дополнительной информации, выявленные замечания и/или запрос о представлении информации Финансовым агентом направляются Банку/Банку Развития для устранения и/или представления информации в течение 5 (пять) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для Финансового агента, возобновляется.»;
пункт 26 изложить в следующей редакции:

«26. Банктен/Даму банкінен хат алғаннан кейін кәсіпкер жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісіне өтінішпен жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) Кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
2) лицензия – егер қызмет түрі лицензияланатын болса (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
3) жарғы, құрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай құжаты талап етілмейді). Акционерлік қоғаммен шарт жасасқан кезде қосымша акциялар эмиссиясының проспектісі және акционерлер тізілімінен үзінді (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі) ұсынылады;
4) жүгінген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей берілген салық комитетінен бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы туралы анықтама;
5) Кәсіпкердің соңғы салық декларациясының көшірмесін қоса бере отырып, қаржы жылындағы қаржы есептерінің көшірмесі және/немесе оның басшысы растаған дебиторлық және кредиторлық берешекті (оның ішінде берешектің сомасы, пайда болған күні және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің атауы) толық жаза отырып, қаржы жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін, интернет-ресурстарда орналастырылған ақпарат (заңды тұлғалар үшін);
6) Банктің/Даму Банкінің кепілдік беру сомасының есебімен бірге кәсіпкерге кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты;
7) Қаржы агентінің кәсіпкерге кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатының көшірмесі (Банктің/Даму Банкінің мөрімен расталған);
8) Жобаны іске асырудың болжамды мерзімдерін, шарттарын қамтитын кәсіпкердің жобасын іске асырудың бизнес-жоспары.»;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Шығарылған кепілдік үшін төлеу мақсатында жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі кезекті жылдың басында кредиттерге кепілдік беру үшін бөлінген нысаналы трансферттің 50 %-ын Қаржы агентіне аударады.
Бюджеттік қаражаттың қалған бөлігі Қаржы агентіне кепілдік шарттарының жасалуына қарай Қаржы агентіне жылдың басында аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін былайша аударылады:
1) Кепілдік шартын жасасқаннан кейін Қаржы агенті жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісіне тиісті хабарлама жолдайды;
2) жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі Қаржы агентінен Кепілдік шартын жасасу туралы хат алған сәттен бастап кепілдік беру сомасының 20 %-ы мөлшеріндегі қаражатты Қаржы агентінің ағымдағы шотына аударуды жүзеге асырады.»;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«26. После получения письма от Банка/Банка Развития, предприниматель обращается к Координатору Программы на местном уровне с заявлением, к которому прилагает следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации предпринимателя/справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
2) лицензию - если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью /подписью предпринимателя);
3) устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не нужен). При заключении договора с акционерным обществом дополнительно представляется проспект эмиссии акций и выписка из реестра акционеров (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
4) справку с налогового комитета об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения;
5) копию финансовых отчетов предпринимателя за последний финансовый год с приложением копии налоговой декларации и/или размещенную на интернет-ресурсах информацию, позволяющую сделать анализ о финансовом состоянии, с расшифровками дебиторской и кредиторской задолженности (в т.ч. суммы, даты возникновения задолженности и наименование товаров и услуг), заверенные его руководителями (для юридических лиц);
6) письмо Банка/Банка Развития с положительным решением о возможности кредитования предпринимателя с расчетом суммы гарантии;
7) копию письма Финансового агента с положительным решением о возможности гарантирования предпринимателя (заверенная печатью Банка/Банка Развития);
8) бизнес-план реализации проекта предпринимателя, содержащий прогнозные сроки, условия реализации проекта.»;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
«37. В целях оплаты за выпущенные гарантий Координатор Программы на местном уровне в начале очередного года перечисляет Финансовому агенту 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов.
Остальная часть целевых трансфертов перечисляется Финансовому агенту после полного освоения первой половины средств, перечисленных Финансовому агенту в начале года, по мере заключения договоров гарантии следующим образом:
1) после заключения Договора гарантии Финансовый агент направляет соответствующее уведомление Координатору Программы на местном уровне;
2) Координатор Программы на местном уровне с момента получения письма от Финансового агента о заключении Договора гарантии, осуществляет перечисление средств в размере 20 % от суммы гарантии на текущий счет Финансового агента.»;
пункт 38 изложить в следующей редакции:

«38. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі жобалар бойынша құжаттарды қабылдайды және оларды ӨҮК қарауына жасалатын кепілдік шарттары бойынша Қаржы агентіне төлеу үшін бөлінген бюджеттік қаражат шегінде ғана шығарады.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» Бағдарламасының «Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелін төмендету» үшінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау ережесінде:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қаржы агентінің қызметтеріне Уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен төлейді.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру 013 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде өңірлерде жеке кәсіпкерлікті қолдауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер» республикалық бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»;
мына:
«Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;»;
«Субсидияларды беру шарттары» деген 3-бөлімде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Мынадай:
1) акцизделетін тауарларды шығаруды көздейтін жобаларға берілген;
2) Даму Банкін қоспағанда, Мемлекеттік даму институттары тікелей кредиторы болып табылатын;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілер тізбесіне енгізілген, металлургия өнеркәсібінде жұмыс істейтін кәсіпкерлердің;
4) тау-кен өндірісінде өз қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлердің кредиттері;
5) сыйақы ставкасы бюджеттік қаражат есебінен арзандатылған кредиттер субсидиялауға жатпайды.»;
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспауы тиіс және онымен ұлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешегі ескерілмей есептеледі.

«38. Координатор Программы на местном уровне принимает документы по проектам и выносит их на рассмотрение РКС только в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты Финансовому агенту по заключаемым договорам гарантии.»;
в Правилах субсидирования ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках третьего направления «Снижение валютных рисков предпринимателей» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденных указанным постановлением:
в разделе 1 «Общие положения»:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Услуги Финансового агента оплачиваются Уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Финансирование меры поддержки в форме субсидирования осуществляется за счет средств республиканской бюджетной программы 013 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на поддержку частного предпринимательства в регионах в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».»;
в разделе 2 «Термины и определения»:
строку «Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»;»;
изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство регионального развития Республики Казахстан»;»;
дополнить строкой следующего содержания:
«Рабочий орган
государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан»;»;
в разделе 3 «Условия предоставления субсидий»:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Субсидированию не подлежат кредиты:
1) выданные на проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров;
2) по которым прямым кредитором являются Государственные институты развития, за исключением Банка Развития;
3) предпринимателей, занятых в металлургической промышленности и включенных в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
4) предпринимателей, осуществляющих свою деятельность в горнодобывающей промышленности;
5) ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств;»;
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
«11. Сумма кредита, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту аффилированных с ним лиц/компаний.

750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларға қатысты кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңа құрылған жұмыс орындарының 50 %-ын халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құру ұсынылады.
Кредиттер сомасы 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.
Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын валюталық кредиттер бойынша сомалар бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеге баламалы мөлшерден аспауы тиіс.
12. Қаржы лизингі шарттары бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейін құрайды. Егер жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалған жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі Қаржы агенті қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Лизингтік компанияда/кредитор Банкте бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткеннен кейін Субсидиялау шартының қолдану мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі хатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады. Хатқа кәсіпкерді субсидиялау мерзімін ұзарту туралы Лизингтік компанияның/Банктің/Даму Банкінің шешімі қоса беріледі.»;
«Субсиядиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі» деген 4-бөлімде:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Оң шешімі бар кәсіпкер жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісіне кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) қоса жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
2) лицензия – егер қызмет түрі лицензияланатын болса (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
3) жарғы, кұрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай құжаты талап етілмейді). Акционерлік қоғам қосымша акциялар эмиссиясын шығару проспектісін және бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімінен үзінді (тіркеушінің мөрімен/қолымен расталған) ұсынады;
4) жүгінген күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей берілген салық комитетінен бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы туралы анықтама;

Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.
По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.
Суммы по валютным кредитам, по которым осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не могут превышать эквивалентного размера 4,5 млрд. тенге для одного Предпринимателя.
12. Срок субсидирования по кредитам составляет до 3 (три) лет с возможностью пролонгации до 10 (десять) лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Банке-кредиторе, с которого осуществлялось рефинансирование.
Продление срока действия Договора субсидирования по истечении
3 (три) лет осуществляется ежегодно и одобряется решением РКС на основании соответствующего письма Банка/Банка Развития только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС. К письму прилагается решение Банка/Банка Развития о продлении срока субсидирования предпринимателя.»;
в разделе 4 «Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления субсидий»:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
«19. Предприниматель с положительным решением обращается к Координатору Программы на местном уровне с заявлением-анкетой предпринимателя (по форме, предусмотренной в Соглашении о сотрудничестве), к которому прилагает следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации предпринимателя/ справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
2) лицензию – если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
3) устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не нужен). Акционерные общества предоставляют проспект эмиссии акций и выписку из реестра акционеров (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
4) справку из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения;

5) экспорт режимінде тауарлар/өнімдер шығаруды жүзеге асыратын кеден органының белгісі бар жүк кеден декларациясы;
6) Қазақстан Республикасының кеден аумағында өткізу пунктінде орналасқан кеден органының белгісі бар тауарды сүйемелдеу құжаттары;
7) соңғы есепті кезең ішінде валюта табысының тиісті деңгейінің болуын растайтын құжаттар;
8) Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда Лизингтік компанияның/Банктің/Даму Банкінің Қаржы лизингі шартын жасау мүмкіндігі/кәсіпкердің Қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы ставкаларын төмендету туралы оң шешімі бар хаты.»;
мынадай мазмұндағы 21-1-тармақпен толықтырылсын:
«21-1. ӨҮК жобаларды тиісті жылы субсидиялау үшін бюджеттік қаражат болған жағдайда ғана қарайды.»;
22-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) талқылау нәтижелері бойынша кәсіпкерді субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді (Кәсіпкерді субсидиялау мүмкін еместігі туралы шешім болған жағдайда хаттамада кәсіпкерді Бағдарламаға қатыстырудан бас тарту себебі міндетті түрде көрсетілуі тиіс).
Бұл ретте, хаттамаға барлық ӨҮК мүшелері қол қойған сәтке дейін ӨҮК хатшысының және төрағасының қолымен ӨҮК хаттамасынан үзіндіні ұсынуға болады.»;
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі ӨҮК мүшелері хаттамаға/хаттамадан үзіндіге қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Банкке/Даму Банкіне және Қаржы агентіне ӨҮК хаттамасының/хаттамасынан үзіндінің көшірмесін жолдайды.
ӨҮК шешімін қолдану мерзімі – ӨҮК шешімінің күнінен бастап 6 (алты) ай.»;
«Субсидиялау тетігі» деген 5-бөлімде:
26-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қаржы агенті:
үлгі жобалар бойынша Банктен/Даму Банкінен Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде;
ерекше шарттары бар жобалар бойынша Банктен/Даму Банкінен Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жасайды.
Егер Банк/Даму Банкі осы Ереженің 30-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде Субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, онда Банк/Даму Банкі қаржы агенті мен Бағдарламаны жергілікті деңгейде үйлестірушіні кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хат арқылы хабардар етеді.
Бағдарламаны жергілікті деңгейде үйлестіруші, Банк/Даму Банкі ескертулерді жойған жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қояды.
Бағдарламаны жергілікті деңгейде үйлестіруші, Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің ескертулермен келіспеген жағдайда, Бағдарламаны үйлестіруші жобаны Жұмыс органына келісуге жібереді.
Қарау нәтижелері бойынша Жұмыс органы Кәсіпкерді Субсидиялау мүмкіндігі туралы шешімге келісім береді не субсидиялау туралы шешімнен бас тартады. Келісу нәтижелерін Қаржы агентіне тиісті хатпен жібереді (бұл ретте көшірмеде Бағдарламаны жергілікті деңгейде үйлестіруші, Банк/Даму Банкі және Кәсіпкер көрсетіледі).
Субсидиялау шарты оған кәсіпкер, Банк/Даму Банкі және Қаржы агенті қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы Субсидиялау шартында қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойған күнге дейін 30 күнтізбелік күнге дейін белгіленуі мүмкін.»;

5) грузовые таможенные декларации с отметками таможенного органа, осуществившего выпуск товаров/продукции в режиме экспорта;
6) товаросопроводительные документы с отметкой таможенного органа, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан;
7) документы, подтверждающие наличие соответствующего уровня валютной выручки за последний отчетный период;
8) письмо Банка/Банка Развития с положительным решением о возможности понижении ставки вознаграждения по кредиту предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе.»;
дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
«21-1. РКС рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем году.»;
подпункт 4) пункта 22 изложить в следующей редакции:
«4) по результатам обсуждения принимает решение о возможности/невозможности субсидирования предпринимателя, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней с даты проведения заседания РКС (в случае решения о невозможности субсидирования предпринимателя, в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения предпринимателя от участия в Программе).
При этом допускается предоставление выписки из протокола РКС за подписью секретаря и Председателя РКС до момента подписания протокола всеми членами РКС.»;
пункт 23 изложить в следующей редакции:
«23. Координатор Программы на местном уровне в течение 1 (один) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС Банку/Банку Развития и Финансовому агенту.
Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев с даты решения РКС.»;
в разделе 5 «Механизм субсидирования»:
подпункт 2 пункта 26 изложить в следующей редакции:
«2) Финансовым агентом:
в течение 3 рабочих дней с момента получения договора субсидирования от Банка/Банка Развития по типовым проектам;
в течение 10 рабочих дней с момента получения договора субсидирования от Банка/Банка Развития по проектам, имеющим особые условия.
В случае если Банк/Банк Развития несвоевременно заключают договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 26 настоящих Правил, то Банк/Банк Развития уведомляют Финансового агента и Координатора Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.
В случае если условия договора банковского займа и/или договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, Финансовый агент не подписывает договор субсидирования. При этом Финансовый агент уведомляет Координатора Программы, Банк/Банк Развития и предпринимателя.
В случае устранения Координатором программы, Банком/Банком Развития замечаний Финансовый агент подписывает договор субсидирования.
В случае несогласия Координатора Программы на местном уровне, Банка/Банка Развития с замечаниями Финансового агента, Координатор Программы направляет проект на согласование в Рабочий орган.
Рабочий орган по результатам рассмотрения согласовывает решение о возможности Субсидирования либо отклонении от Субсидирования Предпринимателя. Результаты согласования направляет Финансовому агенту соответствующим письмом (при этом в копии указывает Координатора Программы на местном уровне, Банк/Банк Развития и предпринимателя).
Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его. предпринимателем, Банком/Банком Развития и Финансовым агентом При этом, начало срока субсидирования может быть установлено в договоре субсидирования не более чем за 30 календарных дней до даты подписания договора субсидирования Финансовым агентом.»;

27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін төлеу күнін Кәсіпкер, Банк/Даму Банкі дербес айқындайды. Кредит бойынша сыйақыны есептеу Субсидиялау шартына кәсіпкер, Банк/Даму Банкі қол қойған күннен кейінгі күні басталған жағдайда, субсидиялау кезеңіне Субсидиялау шартына кәсіпкер, Банк/Даму Банкі қол қойған күн қосылмайды.»;:
28. Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар тиісті жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісінен қаражат болған кезде төленеді.»;
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«30. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама үйлестірушісі сыйақы ставкаларын субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне тиісті қаржы жылында Бағдарламаның үшінші бағытын іске асыруға бөлінген соманың 50 %-ы мөлшеріндегі қаражатты Қаржы агенті көрсеткен шотқа аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер Қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
31. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты Қаржы агенті Субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен Банктегі/Даму Банкіндегі ағымдағы шотқа аударуды жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін Қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне хабарлама жолдайды. Хабарламада Банктің атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүзеге асырылған кезең көрсетіледі.
Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялар сомаларын Қаржы агентінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Банктің/Даму Банкінің шоттағы қаражаттан жалпы ағымдағы қалдықтарды есептен шығаруға құқығы жоқ.»;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Банк/Даму Банкі қолданыстағы Банктік қарыз шартының талаптарын өзгерткен жағдайда, Банк/Даму Банкі тиісті хатпен Бағдарлама Үйлестірушісін хабардар етеді, ол 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қолданыстағы қаржыландыру шарттарына жасалған өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және жүргізілген қаржыландыру шарттарының өзгерістерін хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте, хаттың көшірмесінде Қаржы агентін көрсетеді).
Бұл ретте, жүргізілген қаржыландыру шарттарының өзгерістері (келісуден бас тарту) келісу хатында айқын көрсетілуі тиіс.»;
«Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру тәртібі» деген 6-бөлімде:
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 27 и 28 изложить в следующей редакции:
«27. Дата выплаты Субсидируемой части ставки вознаграждения определяется предпринимателем, Банком/Банком Развития самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту начинается со дня, следующего за днем подписания Договора субсидирования предпринимателем, Банком/Банком Развития, в период субсидирования не включается день подписания Договора субсидирования предпринимателем, Банком/Банком Развития.
28. Финансовый агент после подписания Договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Координатора Программы на местном уровне.»;
пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
«30. Координатор Программы на местном уровне с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десять) рабочих дней осуществляет перечисление Финансовому агенту средств в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию третьего направления Программы в соответствующем финансовом году, на счет, указанный Финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агента.
31. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется Финансовым агентом на текущий счет в Банке/Банке Развития, ежемесячно авансовыми платежами с учетом графика платежей к Договору субсидирования. При этом после перечисления средств Финансовый агент одновременно направляет уведомление Банку/Банку Развития. В уведомлении указывается наименование Банка, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
Банк/Банк Развития на основании уведомления Финансового агента осуществляет списание с текущего счета Финансового агента суммы субсидий по проектам предпринимателей. Банк/Банк Развития не имеет право списывать с общих текущих остатков средств на счетах.»;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
«37. В случае, если Банк/Банк Развития меняют условия действующего Договора банковского займа, Банк/Банк Развития соответствующим письмом уведомляет Координатора Программы, который в течение 7 (семь) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает Финансового агента).
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.»;
в разделе 6 «Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования»:
пункт 42 изложить в следующей редакции:

«42. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-қимылдарды жүзеге асырады:
1) Қаржы агенті ұсынған ақпаратпен күн тәртібіне енгізілген мәселені қарайды;
2) Субсидиялауды тоқтату немесе қалпына келтіру туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте, шешімде субсидиялауды тоқтатудың/қалпына келтірудің негіздемесі көрсетіледі.»;
мынадай мазмұндағы 42-1-тармақпен толықтырылсын:
«42-1. Кәсіпкер субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді ӨҮК отырысына дейін жойған жағдайда ӨҮК субсидиялауды қалпына келтіру туралы оң шешім қабылдайды.»;
44-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«44-1. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде Қаржы агенті тиісті хатпен кәсіпкерге, Банкке/Даму Банкіне Субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарламаны жолдайды, онда Субсидиялау шартын бұзу күні мен бұзу себебін көрсетеді.
Кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтату туралы ӨҮК шешімі бар кредиттер қалпына келтіруге жатпайды.»;
44-2, 44-3, 44-4-тармақтар алынып тасталсын;
48-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«48-1. Кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тоқтатылған, Кәсіпкердің кредиті бойынша негізгі борышын мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда Банк/Даму Банкі өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін Қаржы агентіне 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Бұл ретте, Банк/Даму Банкі салыстыру актісінде субсидияларды нақты есептен шығару сомалары мен күндерін көрсетеді, ал Қаржы агенті субсидияларды аудару сомалары мен күндерін көрсетеді.»;
аталған қаулыға 1-қосымшада:
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы үлгі шартында:
«Терминдер мен қысқартылған сөздер» деген 1-бөлімде:
мына:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»;
«Терминдер мен қысқартылған сөздер» деген 1-бөлімнен кейінгі бөлімдердің нөмірленуі 2 санынан басталсын;
«Шарттың нысаны» деген 1-бөлімде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қаржы агенті Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі Үйлестірушісінен қаражатты алғаннан кейін белгіленген тәртіппен ЖКС/Экспорттаушының кредиттері бойынша сыйақы ставкасының бір бөлігін субсидиялауды және ЖКС-нің ҮИИДМБ басымдықтарына сәйкес келетін, ӨҮК бекіткен кредиттеріне ішінара кепілдік беруді жүзеге асырады.»;
«Кепілдендіру үшін қаражат аудару тетігі» деген 3-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Кепілдендіру үшін қаражат аудару тетігі»;

«42. РКС в рамках проводимого заседания осуществляет следующие действия:
1) рассматривает вопрос, включенный в повестку дня с информацией, представленной Финансовым агентом;
2) принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.»;
дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
«42-1. РКС принимает положительное решение о возобновлении субсидирования, при условии устранения предпринимателем до заседания РКС причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.»;
пункт 44-1 изложить в следующей редакции:
«44-1. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя Финансовый агент соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении Договора субсидирования предпринимателю, Банку/Банку Развития, в котором указывает дату расторжения Договора субсидирования и причину расторжения.
Возобновлению не подлежат кредиты, по которым имеется решение РКС о прекращении субсидирования предпринимателей.»;
пункты 44-2, 44-3, 44-4 исключить;
пункт 48-1 изложить в следующей редакции:
«48-1. В случае прекращения субсидирования ставки вознаграждения по кредиту предпринимателя, частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Предпринимателя, Банк/Банк Развития в течение 7 (семь) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов Финансовому агенту.
При этом Банк/Банк Развития в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовый агент указывает суммы и даты перечисления субсидий.»;
в приложении 1 к указанному постановлению:
в Типовом договоре о субсидировании и гарантировании в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в разделе 1 «Термины и сокращения»
строку
«Уполномоченный орган
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»
изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган
Министерство регионального
развития Республики Казахстан»;»;
нумерацию разделов, следующих после раздела 1 «Термины и сокращения» начать с цифры 2.
в разделе 1 «Предмет Договора»:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Финансовый агент после получения средств от Координатора Программы на местном уровне в установленном порядке осуществляет субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам СЧП/Экспортеров и частичное гарантирование кредитов СЧП, соответствующих приоритетам ГПФИИР, утвержденных РКС.»
В разделе «3. Механизм перечисления средств для гарантирования» заголовок изложить в следующей редакции:
«Механизм перечисления средств для гарантирования»;

16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Шығарылған кепілдіктер үшін төлеу мақсатында жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі кезекті жылдың басында кредиттерге кепілдік беру үшін бөлінген нысаналы трансферттердің 50 %-ын Қаржы агентіне аударады.
Нысаналы трансферттердің қалған бөлігі Қаржы агентіне Кепілдік шарттарының жасалуына қарай Қаржы агентіне жылдың басында аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін былайша аударылады:
1) Қаржы агенті әрбір Кепілдік беру шартына қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісіне тиісті жазбаша хабарлама жолдайды;
2) жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі Қаржы агентінен хабарламаны алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Кепілдік беру шартында белгіленген әрбір берілген кепілдік сомасының 20 (жиырма) %-ы мөлшерінде Қаржы агентіне төлеуді жүргізеді.
17. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі мен Қаржы агенті арасында тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде есептелген қаражат пен кепілдік беру көлемдері бойынша Салыстыру актілеріне қол қойылады.»;
көрсетілген қаулыға 2-қосымшада:
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттеріне кепілдік беру жөніндегі ынтымақтастық туралы үлгі келісімде:
«Келісім нысаны» деген 2-бөлімде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Келісімге сәйкес Қаржы агенті осы Келісімде көзделген тәртіппен және шарттарда ӨҮК бекіткен, Банк пен Қаржы агенті мақұлдаған ЖКС-тің экономиканың басым секторларындағы жобалары бойынша ЖКС-тің Банк алдындағы кредиттеріне кепілдік беруді жүзеге асырады.»;
«Тараптардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі» деген 4-бөлімде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қаржы агенті Банктен/Даму Банкінен құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде 60 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша және 15 (он бес) жұмыс күні ішінде 60 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша алынған құжаттарды қарайды және жобаны кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін Қаржы агентінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Қаржы агентінің кепілдігі бойынша алынған кредиттер бойынша Кәсіпкердің және онымен аффилирленген тұлғалардың/компаниялардың жиынтық берешегі 60 млн. теңгеден асқан жағдайда, онда кейінгі жобаларды қарау 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған және/немесе қосымша ақпарат беру қажет болған жағдайда анықталған ескертулерді және/немесе ақпарат беру туралы сұрау салуды Қаржы агенті 5 (бес) жұмыс күні ішінде жою және/немесе ақпарат ұсыну үшін Банкке/Даму Банкіне жолдайды. Бұл ретте, Қаржы агенті үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі қайтадан басталады.»;
«Тараптардың құқықтары мен міндеттері» деген 5-бөлімде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5) ЖКС Банктен хатты алғаннан кейін жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісіне мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Келісімге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді:
Құжаттың атауы
1.
ЖКС-ті мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (ЖКС-тің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі).
2.
Лицензия – егер қызмет түрі лицензияланатын болса (ЖКС-тің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі).
3.
Жарғы, құрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай құжаты талап етілмейді). Акционерлік қоғамдар акциялар эмиссиясының проспектісі және акционерлер тізілімінен үзіндіні (ЖКС-тің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі) ұсынады.
4.
Өтініш берілетін күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей берілген салық органынан бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы/бары туралы анықтама.
5.
Соңғы салық декларациясының көшірмесін қоса бере отырып, соңғы қаржы жылындағы ЖКС қаржы есептерінің көшірмесі және/немесе оның басшысы растаған дебиторлық және кредиторлық берешекті (оның ішінде берешектің сомасы, пайда болған күні және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің атауы) толдық жаза отырып, қаржы жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін, интернет-ресурстарда орналастырылған ақпарат
6.
Жобаны іске асырудың болжамды мерзімдерін, шарттарын қамтитын ЖКС Жобасын іске асырудың бизнес-жоспары және жобаны іске асыру қағидалары (ЖКС-тің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі)
7.
Банктің кепілдік беру сомасының есебімен бірге ЖКС-ке кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты (түпнұсқасы)
8.
Қаржы агентінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты (Банктің мөрімен куәландырылған көшірмесі)
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
«16. В целях оплаты за выпущенные гарантии Координатор Программы на местном уровне в начале очередного года перечисляет Финансовому агенту 50 % суммы целевых трансфертов выделенных на гарантирование кредитов.
Остальная часть целевых трансфертов перечисляется Финансовому агенту после полного освоения первой половины средств, перечисленных Финансовому агенту в начале года, по мере заключения договоров гарантии следующим образом:
1) Финансовый агент в течение 3 (три) рабочих дней после подписания каждого договора гарантии направляет соответствующее письменное уведомление Координатору Программы на местном уровне;
2) Координатор Программы на местном уровне в течение 3 (три) рабочих дней после получения уведомления от Финансового агента производит оплату Финансовому агенту в размере 20 (двадцать) % от суммы каждой выданной гарантии, установленной в Договоре гарантии.»
17. Между Координатором Программы на местном уровне и Финансовым агентом ежеквартально в срок до 25-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, подписываются акты сверок по зачисленным средствам и объемам гарантирования.».
в приложении 2 к указанному постановлению:
в Типовом соглашении о сотрудничестве по гарантированию кредитов банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках реализации первого направления Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в разделе 2 «Предмет Соглашения»:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. В соответствии с настоящим Соглашением Финансовый агент осуществляет гарантирование кредитов СЧП перед Банком, по проектам СЧП в приоритетных секторах экономики, утвержденным РКС, одобренным Банком и Финансовым агентом в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Соглашением.»
В разделе 4 «Порядок взаимодействия Сторон»:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Финансовый агент после получения документов от Банка в течение 5 (пять) рабочих дней по кредитам не более 60 млн. тенге и 15 (пятнадцать) рабочих дней по кредитам свыше 60 млн. тенге рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа Финансового агента для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии. В случае если совокупная задолженность СЧП и аффилированных с ним лиц/компаний по кредитам, полученным под гарантию Финансового агента, составит более
60 млн. тенге, то рассмотрение последующих проектов осуществляется в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае наличия замечаний к представленным документам и/или необходимости представления дополнительной информации, выявленные замечания и/или запрос о представлении информации Финансовым агентом направляются Банку для устранения и/или представления информации в течение 5 (пять) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для Финансового агента, возобновляется.»;
в разделе 5 «Права и обязанности Сторон»:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. После получения письма от Банка СЧП обращается к Координатору Программы на местном уровне с заявлением по форме, согласно приложению 2 к настоящему Соглашению, к которому прилагает следующие документы:
Наименование документа
1.
Свидетельство о государственной регистрации СЧП/справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная печатью /подписью СЧП).
2.
Лицензию – если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью /подписью СЧП).
3.
Устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не нужен). Акционерные общества представляют проспект эмиссии акций и выписку из реестра акционеров (копия, заверенная печатью/подписью СЧП).
4.
Справку с налогового органа об отсутствии/наличии налоговой задолженности и задолженности по другим обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения.
5.
Копию финансовых отчетов СЧП за последний финансовый год с приложением копии налоговой декларации и/или размещенную на интернет-ресурсах информацию, позволяющую сделать анализ о финансовом состоянии, с расшифровками дебиторской и кредиторской задолженности (в т.ч. суммы, даты возникновения задолженности и наименование товаров и услуг), заверенные его руководителями (для юридических лиц)
6.
Бизнес-план реализации проекта СЧП, содержащий прогнозные сроки, условия и Правила реализации проекта (оригинал/копия, заверенная печатью и подписью СЧП).
7.
письмо Банка с положительным решением о возможности кредитования СЧП с расчетом суммы гарантии (оригинал)
8.
Письмо Финансового агента с положительным решением о предоставлении гарантии (копия, заверенная печатью Банка)
пункт 13 изложить в следующей редакции:

«13. Келісімнің осы бөлімінің 12-тармағында көрсетілген барлық құжаттарды алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде және ұсынылған құжаттарға ескертулер болмаған жағдайда Қаржы агенті өз тарапынан, көрсетілген Келісімге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кепілдік беру шартының жобасын ресімдейді және оған қол қояды және оны Банкке жолдайды.
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Шығарылған кепілдіктер үшін төлеу мақсатында жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі кезекті жылдың басында кредиттерге кепілдік беру үшін бөлінген нысаналы трансферттердің 50 %-ын Қаржы агентіне аударады.
Нысаналы трансферттердің қалған бөлігі Қаржы агентіне Кепілдік беру шарттарының жасалуына қарай Қаржы агентіне жылдың басында аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін былайша аударылады:
1) Кепілдік беру шартын жасасқаннан кейін Қаржы агенті тиісті хабарламаны жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісіне жолдайды;
2) жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі Қаржы агентінен Кепілдік беру шартын жасасу туралы хатты алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде кепілдік беру сомасының 20 %-ы мөлшеріндегі қаражатты Қаржы агентінің ағымдағы шотына аударуды жүзеге асырады.»;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі кредит сомасы 60 млн. теңгеден асатын жобалар бойынша құжаттарды қабылдайды және осы жобаларды ӨҮК қарауына жасалатын Кепілдік беру шарттары бойынша Қаржы агентіне төлеу үшін бөлінген бюджеттік қаражат шегінде ғана шығарады.»;
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) Қаржы агенті төлеген Банк талаптарының көлемі Қаржы агентінің кепілдігімен қалыптастырылған кредиттік қоржын көлемінің 8 (сегіз) %-ы шегінен асқан кезде ЖКС жобаларын қарауды және кепілдіктер беру шарттарын жасауды тоқтата тұру.»;
«Мониторинг» деген 6-бөлімде:
мынадай мазмұндағы 7-17-тармақпен толықтырылсын:
«7-1. Қаржы агенті жасаған мониторингілік есептерді Банк, ЖКС алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде келіседі және оған бұрыштама қояды.»;
көрсетілген Ынтымақтастық туралы үлгі келісімге 4, 5 және 6-қосымшалар осы қаулыға 12 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 наурыздағы № 357 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау» бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне Қаржы лизинг шарттары бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау қағидаларында:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«13. В течение 3 (три) рабочих дней после получения всех документов, указанных в пункте 12 настоящего раздела Соглашения, и при отсутствии замечаний к представленным документам Финансовый агент оформляет и подписывает со своей стороны проект Договора гарантии по форме, согласно приложению 6 к настоящему Соглашению, и направляет его в Банк.»;
пункт 17 изложить в следующей редакции:
«17. В целях оплаты за выпущенные гарантий Координатор Программы на местном уровне в начале очередного года перечисляет Финансовому агенту 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов.
Остальная часть целевых трансфертов перечисляется Финансовому агенту после полного освоения первой половины средств, перечисленных Финансовому агенту в начале года, по мере заключения договоров гарантии следующим образом:
1) после заключения Договора гарантии Финансовый агент направляет соответствующее уведомление Координатору Программы на местном уровне;
2) Координатор Программы на местном уровне с момента получения письма от Финансового агента о заключении Договора гарантии в течение 3 (три) рабочих дней осуществляет перечисление средств в размере 20 % от суммы гарантии на текущий счет Финансового агента.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. Координатор Программы на местном уровне принимает документы по проектам с суммой кредита свыше 60 млн. тенге и выносит эти проекты на рассмотрение РКС только в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты Финансовому агенту по заключаемым договорам гарантии.»;
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«9) приостановить рассмотрение проектов СЧП и заключение договоров гарантии при превышении объема выплаченных Финансовым агентом требований Банка порога свыше 8 (восемь) % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию Финансового агента»;
в разделе 6 «Мониторинг»:
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
«7-1. Составленные Финансовым агентом мониторинговые отчеты, согласовываются и визируются Банком, СЧП в срок не более 5 (пять) рабочих дней с даты получения.»;
приложения 4, 5 и 6 к указанному Типовому соглашению о сотрудничестве изложить в новой редакции, согласно приложениям 12 и  3 к настоящему постановлению.
3. В постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2012 года № 357 «О некоторых вопросах реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в Правилах субсидирования ставки вознаграждения по Договорам финансового лизинга в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденных указанным постановлением:
в разделе 1 «Общие положения»:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

«5. Қаржы агентінің қызметтеріне Уәкілетті орган 004 «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде көрсететін оператор мен қаржылық агент көрсететін қызметтерді төлеу» республикалық бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен төлейді.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»;
мына:
«Жұмыс орган
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;»;
«Субсидияларды беру шарттары» деген 3-бөлімде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Мынадай:
1) акцизделетін тауарларды шығаруды көздейтін жобаларды іске асыру үшін жасалған;
2) Даму Банкінен басқа, Мемлекеттік даму институттары тікелей лизинг берушісі болып табылатын;
3) өз қызметін тау-кен өнеркәсібінде жүзеге асыратын кәсіпкерлердің;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілер тізбесіне енгізілген кәсіпкерлердің металлургия өнеркәсібінде жұмыс істейтін кәсіпкерлердің;
5) сыйақы ставкасы бюджеттік қаражат есебінен арзандатылған қаржы лизингі шарттары субсидиялауға жатпайды.»;
1516-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Жаңа Қаржы лизингі шарттарына кәсіпкерлер Лизингтік компаниялармен/Банктермен/Даму Банкімен жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ экономиканың басым секторларында өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруға ӨҮК-ге жобаларды шығаруға дейін жыл ішінде бұрын жасалған Қаржы лизингі шарттары да жатады.
16. Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылып жатқан Қаржы лизингі шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспайды және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың Қаржы лизингі шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларға қатысты кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңа құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құру ұсынылады.

«5. Услуги Финансового агента оплачиваются Уполномоченным органом за счет средств республиканской бюджетной программы 004 «Оплата услуг оператора и Финансового агента, оказываемых в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».»;
в разделе 2 «Термины и определения»:
строку «Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»;»;
изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство регионального развития Республики Казахстан»;»;
строку «Рабочий орган
государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»;»;
изложить в следующей редакции:
«Рабочий орган
государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан»;»;
в разделе 3 «Условия предоставления субсидий»:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Субсидированию не подлежат Договоры финансового лизинга:
1) заключенные для реализации проектов, предусматривающие выпуск подакцизных товаров;
2) по которым прямым лизингодателем являются Государственные институты развития, кроме Банка Развития;
3) предпринимателей, осуществляющих свою деятельность в горнодобывающей промышленности;
4) предпринимателей, занятых в металлургической промышленности, которые включены в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
5) ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств.»;
пункты 1516 изложить в следующей редакции:
«15. К новым Договорам финансового лизинга относятся также Договоры финансового лизинга, ранее заключенные предпринимателями с Лизинговыми компаниями/Банками/Банком Развития в течение года до вынесения проекта на РКС для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства в приоритетных секторах экономики.
16. Сумма Договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по Договору финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.

Кредиттер сомасы 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Қаржы лизингі шарттары бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейін құрайды. Бір жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі Қаржы агенті қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Лизингтік компанияда/кредитор Банкте бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткеннен кейін Субсидиялау шартының қолданыс мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі хатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады. Хатқа кәсіпкерді субсидиялау мерзімін ұзарту туралы Лизингтік компанияның/Банктің/Даму Банкінің шешімі қоса беріледі.»;
«Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі» деген 4-бөлімде:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Оң шешімі бар кәсіпкер жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісіне кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) бірге жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
2) лицензия – егер қызмет түрі лицензияланатын болса (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
3) жарғы, кұрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай құжаты талап етілмейді). Акционерлік қоғам қосымша акциялар шығару проспектісін және бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімінен үзінді (тіркеушінің мөрімен/қолымен расталған) ұсынады;
4) жүгінген күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей берілген салық комитетінен бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы туралы анықтама;
5) Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда Лизингтік компанияның/Банктің/Даму Банкінің Қаржы лизингі шартын жасау мүмкіндігі/кәсіпкердің Қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы ставкаларын төмендету туралы оң шешімі бар хаты.»;
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:

По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. Срок субсидирования по Договорам финансового лизинга составляет до 3 (три) лет с возможностью пролонгации до 10 (десять) лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом, первого Договора субсидирования в Лизинговой компании/Банке-кредиторе, с которого осуществлялось рефинансирование.
Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (три) лет одобряется решением РКС на основании письма Лизинговой компании/Банка/Банка Развития только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС. К письму прилагается решение Лизинговой компании/Банка/Банка Развития о продлении срока субсидирования предпринимателя.»;
в разделе 4 «Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления субсидий»:
пункт 25 изложить в следующей редакции:
«25. Предприниматель с положительным решением обращается к Координатору Программы на местном уровне с заявлением-анкетой предпринимателя (по форме, предусмотренной в Соглашении о сотрудничестве), к которому прилагает следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации предпринимателя/ справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
2) лицензию - если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью/подписью Предпринимателя);
3) устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не требуется). Акционерное общество дополнительно предоставляет проспект выпуска акций и выписку из реестра держателей ценных бумаг (заверенная печатью/подписью регистратора);
4) справку из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения;
5) письмо Лизинговой компании/Банка/Банка Развития с положительным решением о возможности заключения Договора финансового лизинга/понижении ставки вознаграждения по Договору финансового лизинга предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе.»;
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:

«26-1. ӨҮК жобаларды тиісті жылы субсидиялау үшін бюджеттік қаражат болған жағдайда ғана қарайды.»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі ӨҮК мүшелері хаттамаға қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне және Қаржы агентіне ӨҮК хаттамасының көшірмесін жолдайды.
ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі ӨҮК шешім қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай.»;
«Субсидиялау тетігі» деген 5-бөлімде:
31-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қаржы агенті:
үлгі жобалар бойынша Лизингтік компаниядан/Банктен/Даму Банкінен Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
айрықша шарттары бар жобалар бойынша Лизингтік компаниядан/Банктен/Даму Банкінен Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жасайды.
Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі осы Қағидалардың 31-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде Субсидиялау шартын уақытылы жасаспаған жағдайда, онда Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі кідіру себептерін түсіндіріп, Қаржы агенті мен Бағдарлама Үйлестірушісін ресми хат арқылы хабардар етеді.»;
31-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«31-1. Қаржы лизингі шартының және/немесе Субсидиялау шартының талаптары ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте, Қаржы агенті Бағдарлама Үйлестірушісін, Лизингтік компанияны/Банкті/Даму Банкін және кәсіпкерді хабардар етеді.
Бағдарлама Үйлестірушісі, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі ескертулерді жойған жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қояды.
Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, Бағдарлама Үйлестірушісі жобаны Жұмыс органына келісуге жолдайды.
Жұмыс органы қарау нәтижелері бойынша кәсіпкерді субсидиялау мүмкіндігі немесе субсидиялаудан бас тарту туралы шешімді келіседі. Келісу нәтижелерін тиісті хатпен Қаржы агентіне жолдайды (бұл ретте, көшірмеде жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісін, Лизингтік компанияны/Банкті/Даму Банкін және кәсіпкерді көрсетеді).»;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Субсидиялау шарты оған Кәсіпкер, Банк/Даму Банкі және Қаржы агенті қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы Субсидиялау шартында Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейін белгіленуі мүмкін.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«26-1. РКС рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем году.»;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. Координатор Программы на местном уровне в течение 1 (один) рабочего дня после подписания протокола членами РКС направляет копию протокола РКС Лизинговой компании/Банку/Банку Развития и Финансовому агенту.
Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев с даты принятия решения РКС.»;
в разделе 5 «Механизм субсидирования»:
подпункт 2) пункта 31 изложить в следующей редакции:
«2) Финансовым агентом:
в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Лизинговой компании/Банка/Банка Развития по типовым проектам;
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Лизинговой компании/Банка/Банка Развития по проектам, имеющим особые условия.
В случае если Лизинговая компания/Банк/Банк Развития несвоевременно заключают Договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 31 настоящих Правил, то Лизинговая компания/Банк/Банк Развития уведомляют Финансового агента и Координатора Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.»;
пункт 31-1 изложить в следующей редакции:
«31-1. В случае если условия Договора финансового лизинга и/или Договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, Финансовый агент не подписывает Договор субсидирования. При этом Финансовый агент уведомляет Координатора Программы, Лизинговую компанию/Банк/Банк Развития и предпринимателя.
В случае устранения Координатором программы, Лизинговой компанией/Банком/Банком Развития замечаний, Финансовый агент подписывает Договор субсидирования.
В случае несогласия Координатора Программы на местном уровне, Лизинговой компании/Банка/Банка Развития с замечаниями Финансового агента, Координатор Программы направляет проект на согласование в Рабочий орган.
Рабочий орган по результатам рассмотрения согласовывает решение о возможности субсидирования либо отклонении от субсидирования предпринимателя. Результаты согласования направляет Финансовому агенту соответствующим письмом (при этом в копии указывает Координатора Программы на местном уровне, Лизинговую компанию/Банк/Банк Развития и предпринимателя).»;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
«32. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, Банком/Банком Развития и Финансовым агентом. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в Договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарный дней до даты подписания Договора субсидирования Финансовым агентом.»;
пункт 34 изложить в следующей редакции:

«34. Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар тиісті жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісінен қаражат болған кезде төленеді.»;
37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Жергілікті деңгейдегі бағдарлама үйлестірушісі Сыйақы ставкаларын субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне олардың арасында тиісті қаржы жылында жасалатын Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдендіру туралы шартқа сәйкес Қаржы агенті көрсеткен шотқа қаражатты аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер Қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
38. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды Қаржы агенті Төлем агенті-Банкте ашылған Лизингтік компанияның шотына/Банктегі/Даму Банкіндегі ағымдағы шотқа Субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін Қаржы агенті Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне хабарлама жібереді. Хабарламада Лизингтік компанияның/Банктің атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүзеге асырылатын кезең көрсетіледі.
Төлем агенті-Банк/Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау сомаларын Лизингтік компанияның шотынан/Қаржы агентінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Төлем агенті-Банктің/Банктің/Даму Банкінің шоттардағы қаражаттан жалпы ағымдағы қалдықтарды есептен шығаруға құқығы жоқ.»;
мынадай мазмұндағы 40-1-тармақпен толықтырылсын:
«40-1. Кәсіпкер субсидиялар сомасын дербес төлеген жағдайда, кейін Қаржы агенті қаражатты өтеген кезде Төлем агенті-Банк/Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің хабарламасы негізінде субсидиялардың тиісті сомасын есептен шығаруды жүргізеді.»;
41-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Кәсіпкердің қатарынан 2 (екі) және одан да көп рет Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі алдындағы лизингтік төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерін орындамауы.»;
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«44. Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі қолданыстағы Қаржы лизингі шартының талаптарын өзгерткен жағдайда, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі тиісті хатпен Бағдарлама Үйлестірушісін хабардар етеді, ол 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қолданыстағы қаржыландыру шарттарына өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және жүргізілген қаржыландыру шарттарының өзгерістерін хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте, хаттың көшірмесінде Қаржы агентін көрсетеді).
Бұл ретте, жүргізілген қаржыландыру шарттарының өзгерістері (келісуден бас тарту) келісу хатында айқын көрсетілуі тиіс.»;
«Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру тәртібі» деген 6-бөлімде:
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«34. Финансовый агент после подписания Договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Координатора Программы на местном уровне.»;
пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
«37. Координатор Программы на местном уровне с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десять) рабочих дней осуществляет перечисление Финансовому агенту средств в соответствии с Договором о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемым между ними в соответствующем финансовом году на счет, указанный Финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агента.
38. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется Финансовым агентом на счет Лизинговой компании, открытый в Банке-Платежном агенте/текущий счет в Банке/Банке Развития ежемесячно авансовыми платежами с учетом графика платежей к Договору субсидирования. При этом после перечисления средств Финансовый агент одновременно направляет уведомление Лизинговой компании/Банку/Банку Развития. В уведомлении указывается наименование Лизинговой компании/Банка, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
Банк-Платежный агент/Банк/Банк Развития на основании уведомления Финансового агента осуществляет списание со счета Лизинговой компании/с текущего счета Финансового агента суммы субсидий по проектам предпринимателей. Банк-Платежный агент/Банк/Банк Развития не имеет право списывать с общих текущих остатков средств на счетах.»;
дополнить пунктом 40-1 следующего содержания:
«40-1. В случае уплаты предпринимателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем при возмещении средств Финансовым агентом, Банк-Платежный агент/Банк/Банк Развития производит списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления Финансового агента.»;
подпункт 2) пункта 41 изложить в следующей редакции:
«2) неисполнения предпринимателем в течение 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед Лизинговой компанией/Банком/Банком Развития.»;
пункт 44 изложить в следующей редакции:
«44. В случае если Лизинговая компания/Банк/Банк Развития меняют условия действующего Договора финансового лизинга, Лизинговая компания/Банк/Банк Развития соответствующим письмом уведомляет Координатора Программы, который в течение 7 (семь) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает Финансового агента).
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.»;
в разделе 6 «Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования»:
пункт 49 изложить в следующей редакции:

«49. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-қимылдарды жүзеге асырады:
1) Қаржы агенті ұсынған ақпаратпен күн тәртібіне енгізілген мәселені қарайды;
2) Субсидиялауды тоқтату немесе қалпына келтіру туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте, шешімде субсидиялауды тоқтатудың/қалпына келтірудің негіздемесі көрсетіледі.»;
мынадай мазмұндағы 49-1-тармақпен толықтырылсын:
«49-1. Кәсіпкер субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болып табылған себептерді ӨҮК отырысына дейін жойған жағдайда ӨҮК субсидиялауды қалпына келтіру туралы оң шешім қабылдайды.»;
51-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«51-2. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған кезде Қаржы агенті тиісті хатпен кәсіпкерге, Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне Субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарламаны жолдайды, онда Субсидиялау шартын бұзу күні мен бұзу себебін көрсетеді.
Кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтату туралы ӨҮК шешімі бар лизингтік мәмілелер қалпына келтіруге жатпайды.»;
51-351-451-5-тармақтар алынып тасталсын;
54-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«54-1. Кәсіпкерге субсидиялау тоқтатылған, кәсіпкердің лизингі бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін Қаржы агентіне 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Бұл ретте, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі салыстыру актісінде субсидияларды нақты есептен шығару сомалары мен күндерін көрсетеді, ал Қаржы агенті субсидияларды аудару сомалары мен күндерін көрсетеді.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелін төмендету» үшінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау қағидаларында:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қаржы агентінің қызметтеріне Уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен төлейді.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті орган
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі» мемлекеттік мекемесі;»;
мына:
«Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыс органы
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі;»;
«Субсидияларды беру шарттары» деген 3-бөлімде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«49. РКС в рамках проводимого заседания осуществляет следующие действия:
1) рассматривает вопрос, включенный в повестку дня с информацией, представленной Финансовым агентом;
2) принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.»;
дополнить пунктом 49-1 следующего содержания:
«49-1. РКС принимает положительное решение о возобновлении субсидирования, при условии устранения предпринимателем до заседания РКС причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.»;
пункт 51-2 изложить в следующей редакции:
51-2. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя Финансовый агент соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении Договора субсидирования предпринимателю, Лизинговую компанию/Банку/Банку Развития, в котором указывает дату расторжения Договора субсидирования и причину расторжения.
Возобновлению не подлежат лизинговые сделки, по которым имеется решение РКС о прекращении субсидирования предпринимателей.»;
пункты 51-351-451-5 исключить;
пункт 54-1 изложить в следующей редакции:
«54-1. В случае прекращения субсидирования предпринимателю, частичного/полного досрочного погашения основного долга по лизингу предпринимателем, Лизинговая компания/Банк/Банк Развития представляют акт сверки взаиморасчетов Финансовому агенту в течение 7 (семь) рабочих дней.
При этом Лизинговая компания/Банк/Банк Развития в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовый агент указывает суммы и даты перечисления субсидий.»;
в Правилах субсидирования ставки вознаграждения по Договорам финансового лизинга в рамках третьего направления «Снижение валютных рисков предпринимателей» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденных указанным постановлением:
в разделе 1 «Общие положения»:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Услуги Финансового агента оплачиваются Уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.»;
в разделе 2 «Термины и определения»:
строку «Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»;»;
изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган
государственное учреждение «Министерство регионального развития Республики Казахстан»;»;
строку «Рабочий орган
государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан»;»;
изложить в следующей редакции:
«Рабочий орган
государственное учреждение «Комитет развития предпринимательства Министерства регионального развития Республики Казахстан»;»;
в разделе 3 «Условия предоставления Субсидий:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

«8. Мынадай:
1) акцизделетін тауарларды шығаруды көздейтін Жобаларды іске асыру үшін жасалған;
2) Даму Банкінен басқа, Мемлекеттік даму институттары тікелей лизинг берушісі болып табылатын;
3) өз қызметін тау-кен өнеркәсібінде жүзеге асыратын кәсіпкерлердің;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілер тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінде жұмыс істейтін кәсіпкерлердің;
5) сыйақы ставкасы бюджеттік қаражат есебінен арзандатылған қаржы лизингі шарттары субсидиялауға жатпайды.»;
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылып жатқан Қаржы лизингі шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспайды және онымен аффилирленген тұлғалардың/компаниялардың Қаржы лизингі шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларға қатысты кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңа құрылған жұмыс орындарының 50 %-ын халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құру ұсынылады.
Кредиттер сомасы 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.
15. Қаржы лизингі шарттары бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейінгі мерзімді құрайды. Бір жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалған жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі Қаржы агенті қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Лизингтік компанияда/кредитор Банкте бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткеннен кейін Субсидиялау шартының қолдану мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі хатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады. Хатқа кәсіпкерді субсидиялау мерзімін ұзарту туралы Лизингтік компанияның/Банктің/Даму Банкінің шешімі қоса беріледі.»;
«Субсиядиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі» деген 4-бөлімде:
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«8. Субсидированию не подлежат Договоры финансового лизинга:
1) заключенные на реализацию проектов, предусматривающих выпуск подакцизных товаров;
2) по которым прямым лизингодателем являются Государственные институты развития, кроме Банка Развития;
3) ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств;
4) предпринимателей, занятых в металлургической промышленности, которые включены в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;»;
5) предпринимателей, осуществляющих свою деятельность в горнодобывающей промышленности.»;
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
«14. Сумма Договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по Договору финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.
По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.
15. Срок субсидирования по Договорам финансового лизинга составляет до 3 (три) лет с возможностью пролонгации до 10 (десять) лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Лизинговой компании/Банке-кредиторе, с которого осуществлялось рефинансирование.
Продление срока действия Договора субсидирования по истечении
3 (три) лет одобряется решением РКС на основании письма Лизинговой компании/Банка/Банка Развития только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС. К письму прилагается решение Лизинговой компании/Банка/Банка Развития о продлении срока субсидирования предпринимателя.»;
в разделе 4 «Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления субсидий»:
пункт 22 изложить в следующей редакции:

«22. Оң шешімі бар кәсіпкер жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісіне кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) бірге жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (Кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
2) лицензия – егер қызмет түрі лицензияланатын болса (Кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірмесі);
3) жарғы, кұрылтай шарты (бір құрылтайшы болған жағдайда құрылтай құжаты талап етілмейді). Акционерлік қоғам қосымша акциялар шығару проспектісін және бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімінен үзінді (тіркеушінің мөрімен/қолымен расталған) ұсынады;
4) жүгінген күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей берілген салық комитетінен бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы туралы анықтама;
5) экспорт режимінде тауарлар/өнімдер шығаруды жүзеге асыратын кеден органының белгісі бар жүк кеден декларациясы;
6) Қазақстан Республикасының кеден аумағында өткізу пунктінде орналасқан кеден органының белгісі бар тауарды сүйемелдеу құжаттары;
7) тауарлар/өнім өндірудің жалпы көлемін растаушы құжаттар, оның ішінде соңғы есепті кезең ішінде статистика органдарына ұсынылған құжаттар;
8) Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда Лизингтік компанияның/Банктің/Даму Банкінің Қаржы лизингі шартын жасау мүмкіндігі/Кәсіпкердің Қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы ставкаларын төмендету туралы оң шешімі бар хаты.»;
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
«23-1. ӨҮК жобаларды тиісті жылы субсидиялау үшін бюджеттік қаражат болған жағдайда ғана қарайды.»;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі ӨҮК мүшелері хаттамаға қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне және Қаржы агентіне ӨҮК хаттамасының көшірмесін жолдайды.
ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі ӨҮК шешім қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай.»;
«Субсидиялау тетігі» деген 5-бөлімде:
29 және 29-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Субсидиялау шарты оған Кәсіпкер, Банк/Даму Банкі және Қаржы агенті қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы Субсидиялау шартында Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойған күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күнге дейін белгіленуі мүмкін.

«22. Предприниматель с положительным решением обращается к Координатору Программы на местном уровне с заявлением-анкетой предпринимателя (по форме, предусмотренной в Соглашении о сотрудничестве), к которому прилагает следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации предпринимателя/ справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная печатью /подписью предпринимателя);
2) лицензия - если вид деятельности лицензируемый (копия, заверенная печатью/подписью Предпринимателя);
3) устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не требуется). Акционерное общество дополнительно представляет проспект эмиссии акций и выписку из реестра держателей ценных бумаг (копия, заверенная печатью/подписью предпринимателя);
4) справка из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за
30 (тридцать) календарных дней до даты обращения;
5) грузовые таможенные декларации с отметками таможенного органа, осуществившего выпуск товаров/продукции в режиме экспорта;
6) товаросопроводительные документы с отметкой таможенного органа, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан;
7) документы, подтверждающие общий объем производства товаров/продукции, в том числе представленные в органы статистики за последний отчетный период;
8) письмо Лизинговой компании/Банка/Банка Развития с положительным решением о возможности заключения Договора финансового лизинга/понижении ставки вознаграждения по Договору финансового лизинга предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе.»;
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
«23-1. РКС рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем году.»;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
«25. Координатор Программы на местном уровне в течение 1 (один) рабочего дня после подписания протокола членами РКС направляет копию протокола РКС Лизинговой компании/Банку/Банку Развития и Финансовому агенту.
Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев с даты принятия решения РКС.»;
в разделе 5 «Механизм субсидирования»:
пункты 29 и 29-1 изложить в следующей редакции:
29. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, Банком/Банком Развития и Финансовым агентом. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в Договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты подписания Договора субсидирования Финансовым агентом.

29-1. Қаржы лизингі шартының және/немесе Субсидиялау шартының талаптары ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте, Қаржы агенті Бағдарлама Үйлестірушісін, Лизингтік компанияны/Банкті/Даму Банкін және кәсіпкерді хабардар етеді.
Бағдарлама Үйлестірушісі, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі ескертулерді жойған жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қояды.
Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, Бағдарлама Үйлестірушісі жобаны Жұмыс органына келісуге жолдайды.
Жұмыс органы қарау нәтижелері бойынша кәсіпкерді субсидиялау мүмкіндігі немесе субсидиялаудан бас тарту туралы шешімді келіседі. Келісу нәтижелерін тиісті хатпен Қаржы агентіне жолдайды (бұл ретте, көшірмеде жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісін, Лизингтік компанияны/Банкті/Даму Банкін және кәсіпкерді көрсетеді).»;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар тиісті жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісінен қаражат болған кезде төленеді.»;
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Жергілікті деңгейдегі Бағдарлама Үйлестірушісі сыйақы ставкаларын субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне олардың арасында тиісті қаржы жылында жасалатын Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдендіру туралы шартқа сәйкес Қаржы агенті көрсеткен шотқа қаражатты аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер Қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
35. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды Қаржы агенті Төлем агенті-Банкте ашылған Лизингтік компанияның шотына/Банктегі/Даму Банкіндегі ағымдағы шотқа Субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін Қаржы агенті Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне хабарлама жібереді. Хабарламада Лизингтік компанияның/Банктің атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүзеге асырылатын кезең көрсетіледі.
Төлем агенті - Банк/Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау сомаларын Лизингтік компанияның шотынан/Қаржы агентінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Төлем агенті-Банктің/Банктің/Даму Банкінің шоттардағы қаражаттан жалпы ағымдағы қалдықтарды есептен шығаруға құқығы жоқ.»;

29-1. В случае если условия Договора финансового лизинга и/или Договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, Финансовый агент не подписывает Договор субсидирования. При этом Финансовый агент уведомляет Координатора Программы, Лизинговую компанию/Банк/Банк Развития и предпринимателя.
В случае устранения Координатором программы, Лизинговой компанией/Банком/Банком Развития замечаний, Финансовый агент подписывает Договор субсидирования.
В случае несогласия Координатора Программы на местном уровне, Лизинговой компании/Банка/Банка Развития с замечаниями Финансового агента, Координатор Программы направляет проект на согласование в Рабочий орган.
Рабочий орган по результатам рассмотрения согласовывает решение о возможности субсидирования либо отклонении от субсидирования предпринимателя. Результаты согласования направляет Финансовому агенту соответствующим письмом (при этом в копии указывает Координатора Программы на местном уровне, Лизинговую компанию/Банк/Банк Развития и предпринимателя).»;
пункт 31 изложить в следующей редакции:
«31. Финансовый агент после подписания Договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Координатора Программы на местном уровне.»;
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
«34. Координатор Программы на местном уровне с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десять) рабочих дней осуществляет перечисление Финансовому агенту средств в соответствии с Договором о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемым между ними, в соответствующем финансовом году на счет, указанный Финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агента.
35. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется Финансовым агентом на счет Лизинговой компании, открытый в Банке-Платежном агенте/текущий счет в Банке/Банке Развития ежемесячно авансовыми платежами с учетом графика платежей к Договору субсидирования. При этом после перечисления средств Финансовый агент одновременно направляет уведомление Лизинговой компании/Банку/Банку Развития. В уведомлении указывается наименование Лизинговой компании/Банка, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
Банк-Платежный агент/Банк/Банк Развития на основании уведомления Финансового агента осуществляет списание со счета Лизинговой компании с текущего счета Финансового агента суммы субсидий по проектам предпринимателей. Банк-Платежный агент/Банк/Банк Развития не имеет право списывать с общих текущих остатков средств на счетах.»;

4. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 541 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жобаларды ұйымдастыру және іске асыру үшін мемлекеттік гранттар ұсыну қағидаларында:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жеке кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектілеріне, жас кәсіпкерлерге, әйелдер мен мүгедектерге (бұдан әрі – Кәсіпкерлер) мемлекеттік гранттар, бөлінген грантты мақсатсыз пайдалану жағдайларын қоспағанда, Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін өтеусіз және қайтарусыз негізде бөлінеді. »;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Гранттарды ұсыну мақсаты Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында жаңа бизнес-идеяларды іске асыруды жоспарлап отырған жеке кәсіпкерлерді қолдау болып табылады.»;
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жобаларды ұйымдастыру және іске асыру үшін мемлекеттік гранттар ұсыну тәртібі» деген 3-бөлімде:
«Гранттарды ұсыну тәртібінде»:
9-тармақ мынадай редакция жазылсын:
«9. Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторлары шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес конкурстық іріктеуге құжаттарды толық көлемде ұсынған кәсіпкерлер гранттар ұсынуға арналған конкурстық іріктеудің қатысушылары бола алады.»;
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Бизнес-жобаның міндетті шарттары кәсіпкердің іске асыру шығыстарын ұсынылатын Грант көлемінің кемінде 10 (он) %-ы мөлшерінде, оның ішінде жеке мүлкімен қоса қаржыландыруы болып табылады.».
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1596 қаулысына
1-қосымша
Ынтымақтастық туралы
үлгі келісімге
4-қосымша
ЖКС сараптамасын жүргізу үшін Банктің Қаржы агентіне беретін
құжаттарының тізбесі
1. Банктен сұратылатын жалпы құжаттар:
Құжаттың атауы
Нысаны
1
2
3
1
Құжаттар тізбесіне ілеспе хат
Түпнұсқа
2
Құжаттар пакетінде бар құжаттардың барлығының тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-тапсыру актісі
Банктің уәкілетті қызметкері қол қойған және Банктің мөрімен/мөртабанымен расталған түпнұсқа
3
Банктен кредит алуға өтінім
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
4
Банктің уәкілетті органының Қаржы агентінің Кепілдігімен кредит беру туралы шешімі, Банктің кредит, кепілдік әрі заң басқармаларының және тәуекелдер басқармасының сараптамалық қорытындылары
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
5
Соңғы есепті күнгі ЖСК қарыжылық құжаттары-балансы (кредиторлық және дебиторлық берешекті таратып жаза отырып, берешектің туындаған күнін, берешекті өтеудің жоспарлы күні мен нысанын көрсете отырып, негізгі құралдарды, ТМҚ таратып жаза отырып) соңғы 12 айдағы кірістер мен шығыстар туралы есеп (жеке тұлғалар үшін)
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
6
Жыылдың басындағы және соңғы есепті күнгі ағымдағы жылдың басына және соңғы есепті күнге кредиторлық және дебиторлық берешектің таратылып жазылуын ұсына отырып, берешек туындаған күн, берешекті болжамды өтеу күні мен нысаны, негізгі құралдардың, ТМҚ ЖСК мөрімен расталған (заңды тұлғалар үшін) таратылып жазылуы көрсетілген қаржылық есептілік (баланс, кірістер мен шығыстар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп)
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
7
Кірістер мен шығыстар туралы есептің баптарын таратып жазу - сатудың түскен кіріс, өзіндік құн, кезең шығыстары, өзге де кірістер мен шығыстар, қарастырылған кезеңдегі сатылған өнімнің ақшалай және заттай мәндегі көлемі
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
8

4. В постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 541 «О некоторых вопросах реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» следующие изменения и дополнения:
в Правилах предоставления государственных грантов для организации и реализации проектов в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденных указанным постановлением:
в разделе 1. «Общие положения»:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Государственные гранты начинающим субъектам частного предпринимательства, молодым предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет (далее – Предприниматели) выделяются на безвозмездной и безвозвратной основе, за исключением случаев нецелевого использования выделенного гранта для реализации новых бизнес-идей в рамках приоритетных секторов экономики, согласно приложению 1 к Программе.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Целью предоставления грантов является поддержка Предпринимателей, планирующих реализовать новые бизнес-идеи в приоритетных секторах экономики, согласно приложению 1 к Программе.»;
в разделе 3 «Порядок предоставления государственных грантов для организации и реализации проектов в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в «Условиях предоставления грантов»:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. Участниками конкурсного отбора на предоставление грантов могут быть Предприниматели, осуществляющие свою деятельность в рамках приоритетных секторов экономики, согласно приложению 1 к Программе, представившие на конкурсный отбор документы в полном объеме в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил.»;
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
«Обязательным условием бизнес-проекта является софинансирование Предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее
10 процентов, в том числе личным имуществом от объема, предоставляемого гранта.».
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1596
Приложение 4
к Типовому соглашению о
сотрудничестве
Перечень документов,
представляемых Финансовому агенту Банком,
для проведения экспертизы СЧП 1. Общие документы:
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов
оригинал
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов или акт приема-передачи документов
оригинал, подписанный уполномоченным работником Банка и заверенный печатью/штампом Банка
3
Заявка на получение кредита в Банке
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
4
Решение уполномоченного органа Банка о предоставлении кредита под гарантию Финансового агента, экспертные заключения кредитного, залогового и юридического управления и управления рисков Банка
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
5
Финансовые документы СЧП - баланс на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ), отчет о доходах и расходах за последние 12 месяцев (для индивидуальных предпринимателей)*
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
6
Финансовые документы СЧП по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ) заверенные печатью СЧП (для юридических лиц)*
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
7
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах - доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период*
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка и ли оригинал
8

Қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін қоса алғанда, құжаттарды қарау сәтіндегі жағдай бойынша соңғы 12 айдағы ЖКС-нің қаржылық жағдайы туралы, несиелік берешектің, оның ішінде мерзімі өткен берешектің бар (жоқ) екендігі, сондай-ақ деректемелерін қоса алғанда мерзімінде төленбеген (№ 2 картотека) есеп құжаттары туралы анықтама
Түпнұсқа
9
Несиелік берешектің, оның ішінде мерзімі өткен берешектің бар екендігі туралы басқа қаржы ұйымдарының анықтамасы (банктерден басқа кредиттер бар болса)
Түпнұсқа
10
Салықтар мен бюджетке өзге де төлемдер бойынша берешектің жоқтығы (барлығы), міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар туралы анықтама
Түпнұсқа
11
Екінші деңгейдегі банктерде бар барлық шоттар туралы мәліметтер
Түпнұсқа
12
Лицензиялар, патенттер, квоталар және т.б. (егер өтініш берушінің қызмет түрі лицензияланатын жағдайда немесе қарыз қаражаты бағытталатын тауарлар мен қызметтердің жекелеген түрлерін өткізу лицензияланатын болса)
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
13
Жобаны іске асыру жөніндегі құжаттар (бар болса)
- келісімшарттар, сатып алу-сату шарттары, ниет шарттары, жұмыстарды жүргізуге, қызметтерді көрсетуге арналған шарттар, орындалған жұмыстар актілері, ақы төлеуге арналған шоттар және т.б.;
- жоспарланатын жұмыстар бойынша смета, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге арналған тиісті рұқсат (егер кредит құрылыс, қайта жаңарту және т.с.с. саласында пайдалану үшін берілген жағдайда) және т.б..
- Банк шешім қабылдау үшін пайдаланатын кез келген басқа құжаттар
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
14
Бизнес-жоспар
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
15
Соңғы және ағымдағы жылы қолданыстағы және іске асырылып болған келісімшарттар (бар болса)
Көшірмелер
16
Кредиттік келісімдер (кредиттер болған кезде)
Көшірмелер
17
Банктік қарыз шартын жасасатын тұлғаның өкілеттіктерін, кепілі мен Банк атынан кепілдігін растайтын құжаттар
Банктің мөрімен расталған көшірмелер (Банк кепілдік шартын жасасқан сәтте ұсынуы мүмкін)
18
«Бизнес-Кеңесші»/Бизнес-Кеңесші-1» немесе «Жас кәсіпкер мектебі» (ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін) жобаларының шеңберінде оқығаны туралы Қаржы агенті берген сертификат
Көшірме

Справка из обслуживающего банка о наличии (отсутствии) ссудной задолженности, об оборотах за последние 12 месяцев, а также расчетных документах, не оплаченных в срок (картотека № 2) по состоянию на момент рассмотрения документов, включая указание полных реквизитов обслуживающего банка
оригинал по форме Банка
9
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из других финансовых организаций (при наличии кредитов, кроме банков)
оригинал
10
Справка об отсутствии (наличии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям
оригинал
11
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках второго уровня
оригинал
12
Лицензии, патенты, квоты и т.д. (в случае, если вид деятельности заявителя лицензируется или лицензируется реализация отдельных видов товаров и услуг, на которые направляются заемные средства)
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
13
документы по реализации проекта (при наличии)
1) контракты, договора купли-продажи, договора намерения, договора на проведение работ (с приложением лицензии на осуществление подрядчиком строительно-монтажных работ или иных видов деятельности), оказание услуг, акты выполненных работ, счета на оплату и т.д.;
2) смета по планируемым работам, соответствующее разрешение на производство строительно-монтажных работ (в случае, если кредит выдается для использования в сфере строительства, реконструкции и т.п.) и т.д.;
3) документы, подтверждающие собственное участие в проекте;
4) любые другие документы, используемые Банком в рамках рассмотрения проекта.
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
14
Бизнес-план
оригинал или копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
15
Действующие и отработанные контракты за последний и текущий годы (при наличии)
копии
16
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии
17
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего Договор банковского займа, залога и гарантии от имени Банка.
копии, заверенная печатью Банка (могут быть представлены Банком к моменту заключения Договора гарантии)
18
Сертификат, выданный Финансовым агентом, о прохождении обучения » в рамках проектов «Бизнес-Советник»/«Бизнес-Советник-I» или «Школа молодого предпринимателя» (для начинающих предпринимателей)
копия

Ескертпе: 1)* 60 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша:
2) қаржылық есептің өту мерзімі Банк құжаттар пакетін ұсынған күнге 3 айдан аспауы тиіс.
2. ЖКС-ның құқықтық мәртебесі мен өкілеттігін айқындайтын,
Банктен сұратылатын құжаттар
2.1. Егер ЖКС дара кәсіпкер болған жағдайда:
Құжаттың атауы
Нысаны
1
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
2
Дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда - патент
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
3
Қолының және мөрінің бедері бар үлгілерімен құжат
нотариалды расталған көшірме
4
ЖКС-ның кредит бюросына ақпарат беруге және кредит есебін алуға келісімі
Түпнұсқа Қаржы агентінің атына ұсынылады
2.2 Егер ЖКС Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болған жағдайда
Құжаттың атауы
Нысаны
1
2
3
1
Жарғы, оған өзгерістер мен толықтырулар
нотариалды расталған көшірме
2
Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгені/қайта тіркелгені туралы куәлік
нотариалды расталған көшірме
3
Қазақстан Республикасы салық төлеушісінің куәлігі
нотариалды расталған көшірме
3
ЖКС уәкілетті органының бірінші басшыны тағайындау туралы шешімі
Түпнұсқа не Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген түпнұсқа немесе көшірме
4
ЖКС атынан Банкте және Қаржы агентінде құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның жеке басын куәландыратын құжат, сондай-ақ оның өкілеттігін растайтын құжаттар
Банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
5
Кепілдік тарту туралы шешім қабылдаған ЖКС уәкілетті органының шешімі
Қаржы агенті бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
6
Кредит тарту туралы шешім қабылдаған ЖКС уәкілетті органының шешімі
Банк бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
7
Бірінші басшы, бас бухгалтер қолдарының және ЖКС мөрі бедерлерінің үлгісі бар құжат
нотариалды расталған көшірме
8
ЖКС-нің кредит бюросына ақпарат беруге және кредит есебін алуға келісімі
Түпнұсқа Қаржы агентінің атына ұсынылады
Қажет болған жағдайда Қаржы агенті жоба бойынша қосымша құжаттама мен ақпаратты сұрата алады.
Бірнеше беттен тұратын құжатты ұсынған жағдайда мұндай құжат түптеп тігілуі және нөмірленуі немесе құжаттың әрбір бетінде уәкілетті тұлғалардың қолымен және мөрімен/мөртабанымен бекітілуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1596 қаулысына
2-қосымша
Ынтымақтастық туралы
үлгі келісімге
5-қосымша
Алдын ала кепілдік хат
_______ жылғы «___» ______ № ________ Маңғыстау облысы Жаңаөзен
қаласының жеке меншік кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттеріне
кепілдік беру жөніндегі ынтымақтастық туралы келісімді (бұдан әрі -
Келісім) іске асыру шеңберінде осы хатпен мынаны хабарлаймыз, «Даму»
кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ (бұдан әрі — Қаржы агенті): ___________
«_____________» Жобасы бойынша Қаржы агентінің кепілдігін беру туралы
«_________________________» ДК/ЖШС/АҚ өтінімін қарады және мақұлдады.
Қаржы агенті ___________: «____________» жобасы бойынша мынадай
шарттармен «__________________» ДК/ЖШС/АҚ үшін кепілдік беруге дайын:
- кепілдік сомасы: ________ (_______________) теңге, бұл кредит
сомасының %-ын құрайды;
кепілдік мерзімі: __________________________________________________;
кепілдік берудің өзге де жағдайлары Келісім талаптарына сәйкес
жасалуға тиіс Кепілдік шартымен реттеледі.
Осы алдын ала кепілдік хатының қолданылу мерзімі ол берілген
күннен бастап _____ (_________________________________) айды құрайды.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттеріне ішінара
кепілдіктер түріндегі мемлекеттік қолдау шарттарын реттейтін
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер
және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда Қаржы агенті жоғарыда
көрсетілген кепілдік беру шарттарын қайта қарауға және оларды
толығынан немесе ішінара өзгертуге немесе жоюға құқылы, бұл туралы
Банк Кепілдік шартына қол қойғанға дейін хабардар етілетін болады.
Құрметпен,
____________      _____________      ______________________
(лауазымы)        (қолы, м.о.)             (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1596 қаулысына
3-қосымша
Ынтымақтастық туралы
үлгі келісімге
6-қосымша
№ Кепілдік шарты
__________ қаласы                     20__ жылғы «___» ______________
Бұдан әрі «Кепілгер» деп аталатын «Даму» кәсіпкерлікті дамыту
қоры» акционерлік қоғамының атынан __________ негізінде әрекет ететін
__________ бір тараптан,
бұдан әрі «Банк» деп аталатын «_________» акционерлік қоғамының
атынан __________ негізінде әрекет ететін ___________________________
екінші тараптан және бұдан әрі «Қарыз алушы» деп аталатын, __________
атынан _________________ (Қарыз алушының толық атауы)негізінде әрекет
ететін _____________________________________________ үшінші тараптан,
бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп, ал жеке-жеке Тарап деп не
жоғарыда көрсетілгендей аталатындар
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__ жылғы «___» ___ № ______
қаулысын іске асыру шеңберінде Кепілгер мен Банктің арасында жасалған
Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласының жеке меншік кәсіпкерлік
субъектілерінің кредиттеріне кепілдік беру жөніндегі ынтымақтастық
туралы келісім шеңберінде,
төмендегілер туралы осы Кепілдік шартын (бұдан әрі - Шарт) жасасты.

Примечание: 1) * по кредитам, превышающим 60 млн. тенге;
2) срок давности финансовой отчетности не должен превышать 3-х месяцев на дату предоставления Банком пакета документов.
2. Документы, определяющие правовой статус и полномочия СЧП
2.1. В случае если СЧП является индивидуальным предпринимателем:
Наименование документа
форма
1
Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
2
Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, - патент
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
3
Документ с образцами подписи и оттиском печати
оригинал, нотариально засвидетельствованный
4
Согласие СЧП на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал предоставляется на имя Финансового агента
2.2. В случае если СЧП является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Наименование документа
форма
1
2
3
1
Устав, изменения и дополнения к нему
нотариально засвидетельствованная копия
2
Свидетельство/справка о государственной пере/регистрации юридического лица;
нотариально засвидетельствованная копия
3
Решение уполномоченного органа СЧП о назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка;
4
Документ, удостоверяющий личность лица, уполномоченного на подписание документов от имени СЧП в Банке и у Финансового агента, а также документы, подтверждающие его полномочия
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
5
Решения уполномоченного органа СЧП, принявшего решение о привлечении гарантии
оригинал по форме, утвержденной Финансовым агентом
6
Решение уполномоченного органа СЧП, принявшего решение о привлечении кредита
оригинал по форме, утвержденной Банком
7
Документ с образцами подписей первого руководителя, главного бухгалтера и оттиска печати СЧП
оригинал, нотариально засвидетельствованный
8
Согласие СЧП на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя Финансового агента
В случае необходимости Финансовым агентом могут запрашиваться дополнительная документация и информация по проекту.
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ должен быть прошит и пронумерован либо скреплен подписью уполномоченных лиц и печатью/штампом на каждом листе документа.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1596
Приложение 5
к Типовому соглашению о
сотрудничестве
в АО «___________________»
Предварительное гарантийное письмо
В рамках реализации Соглашения о сотрудничестве по
гарантированию кредитов банков второго уровня субъектам частного
предпринимательства в рамках реализации первого направления Программы
«Дорожная карта бизнеса 2020» № _____ от __________, (далее -
Соглашение) настоящим письмом сообщаем, что АО «Фонд развития
предпринимательства «Даму» (далее – Финансовый агент) рассмотрел и
одобрил заявку ИП/ТОО/АО «____________» о предоставлении гарантии
Финансового агента по Проекту: _______ «___________________».
Финансовый агент готов предоставить гарантию за ИП/ТОО/АО
«____________» по проекту: _______ «___________________» на следующих
условиях:
1) сумма гарантии: _________ (_________________) тенге, что
составляет ___ % от суммы кредита;
2) срок гарантии: _____________;
3) иные условия предоставления гарантии регулируются Договором
гарантии, который должен быть заключен в соответствии с условиями
Соглашения.
Срок действия настоящего предварительного гарантийного письма
составляет по __
В случае внесения изменений и/или дополнений в нормативные
правовые акты Республики Казахстан, регулирующие условия
государственной поддержки в виде частичного гарантирования кредитов
субъектов частного предпринимательства, Финансовый агент вправе
пересмотреть вышеуказанные условия предоставления гарантии и изменить
либо аннулировать их полностью или частично, о чем Банк будет
уведомлен до подписания Договора гарантии.
С уважением,
___________ _______________ ________________
(должность) (подпись, м.п.)     (Ф.И.О.)
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1596
Приложение 6
к Типовому соглашению о
сотрудничестве
Договор гарантии № _____
г.__________
«___» ____________ 20___ г.
Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму»,
в лице __________, действующего на основании ________, именуемое в
дальнейшем «Гарант», с одной стороны,
Акционерное общество «_______», в лице ____________,
действующего на основании ________, именуемое в дальнейшем «Банк», с
другой стороны, и ___________________________________________________
(полное наименование Заемщика),
в лице, _____________________________________, действующего на
основании _____________________________, именуемое(-ый) в дальнейшем
«Заемщик», с третьей стороны,
далее совместно именуемые Стороны, а в отдельности как указано
выше или Сторона,
в рамках Соглашения о сотрудничестве по гарантированию кредитов
субъектов частного предпринимательства в рамках реализации первого
направления Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» № ___ от «___»
_______ 20____ года, заключенного между Гарантом и Банком (далее -
Соглашение),
заключили настоящий Договор гарантии (далее - Договор)
о нижеследующем.

1. Анықтамалар
Кредит шарты - Қарыз алушы мен Банк арасында жасалатын қалпына
келтірілетін/келтірілмейтін кредит желісін беру туралы Банктік қарыз
шарты/келісімі;
Кредит - Банк Кредит шартының талаптарымен Қарыз алушыға
беретін қарыз;
«Кредитті мақсатты пайдалану» - Қарыз алушының Кредит қаражатын
Банкке растайтын құжаттарды бере отырып, Кредит шартында белгіленген
мақсаттарға пайдалануы;
Негізгі борыш - Қарыз алушының Кредит шарты бойынша
міндеттемелерін орындамауынан және/немесе тиісінше орындамауынан
туындаған, есептелген сыйақы сомасын, комиссияларды, тұрақсыздық
айыбын, өсімпұлды, айыппұл санкцияларын, борышты өндіріп алу
бойыншасот шығындарын, Банктің басқа да шығындарын есепке алмағанда,
Кредит шарты бойынша негізгі борыштың сомасы;
Кепілдік — Кепілдік Сомасы шегінде осы Шарттан туындайтын Кредит
шарты бойынша Негізгі борыштың бір бөлігін төлеу бойынша Қарыз алушы
міндеттемелерінің орындалуы үшін жауап беретін Кепілгердің Банк
алдындағы міндеттемесі;
Кепілдік сомасы - шегінде Кепілгердің Кредит шарты бойынша Негізгі
борыштың бір бөлігін төлеу бойынша Қарыз алушы міндеттемелерінің
орындалуы үшін жауап беруге міндеттенетін осы Шартта белгіленген
сома;
Қамтамасыз ету - Қарыз алушының және/немесе үшінші тұлғаның
Қарыз алушының Кредит шарты бойынша беретін кез келген мүлкі
және/немесе мүліктік құқығы, сондай-ақ Кепілдікті қоспағанда, Қарыз
алушының Кредит шарты бойынша Банк алдындағы міндеттемелерін
орындауды қамтамасыз ету үшін берілген кепілдіктер, кепілгерліктер;
Талап - осы Шарттың талаптарына сәйкес ұсынылған Кепілдік
Сомасы шеңберінде Кепілдіктер бойынша міндеттемелерінің орындалуы
туралы Банктің Кепілгерге талабы;
Жұмыс күні - екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасында
өз қызметін жүзеге асыруы үшін ашық күн (сенбіні немесе жексенбіні
немесе ресми мерекелер мен демалыс күндерін қоспағанда);
Қатысу мөлшері - Кепілдік Сомасының Негізгі борыш сомасына
пайыздық мәндегі қатынасы.
2. Шарттың нысаны
1. Осы Шарттың талаптары бойынша Кепілгер Қарыз алушының
Кепілгер мен Банктің арасында жасалған Кредит шарты бойынша Негізгі
борыштың бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауы үшін
Банк алдында жауап беруге міндеттеме алады:
1) Кредит шартының атауы және нөмірі:_________________________;
2) Кредит шартының жасалған күні:_____________________________;
3) Кредит сомасы:_____________________________________________;
4) Кредит бойынша сыйақы ставкасы:____________________________;
5) Кредиттің мерзімі:_________________________________________;
6) Кредиттің нысаналы бағыты: ________________________________;
Кредит шартының көшірмесі Шартқа қоса беріледі (Шартқа № 1
қосымша).
Осы тармақтағы мәліметтер Кредит шартының талаптарына сәйкес
көрсетіледі.

1. Определения
Кредитный договор – Договор банковского займа/соглашение
о предоставлении кредитной линии, заключаемый(-ое) между Заемщиком и
Банком;
кредит – заем, предоставляемый Банком Заемщику на условиях
Кредитного договора;
целевое использование кредита – использование Заемщиком средств
кредита на цели, установленные в Кредитном договоре, с представлением
Банку подтверждающих документов;
основной долг – сумма основного долга по Кредитному договору
без учета суммы начисленного вознаграждения, комиссий, неустойки,
пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других
убытков Банка, вызванных неисполнением и/или ненадлежащим исполнением
Заемщиком обязательств по Кредитному договору;
гарантия – обязательство Гаранта перед Банком отвечать за
исполнение обязательств Заемщика по уплате части основного долга по
Кредитному договору, вытекающее из настоящего Договора, в пределах
суммы гарантии;
сумма гарантии – установленная в настоящем Договоре сумма, в
пределах которой Гарант обязуется отвечать за исполнение обязательств
Заемщика по уплате части основного долга по Кредитному договору;
обеспечение – любое имущество и/или имущественные права,
передаваемые Заемщиком и/или третьим лицом в обеспечение обязательств
Заемщика по Кредитному договору, а также гарантии, поручительства,
предоставленные в обеспечение исполнения обязательств Заемщика перед
Банком по Кредитному договору, за исключением гарантии;
требование – требование Банка к Гаранту об исполнении
обязательств по гарантии в пределах суммы гарантии, предоставленное в
соответствии с условиями настоящего Договора;
рабочий день – день (за исключением субботы или воскресенья,
или официальных праздничных и выходных дней), в который банки второго
уровня открыты для осуществления своей деятельности в Республике
Казахстан;
размер участия – соотношение суммы гарантии к сумме основного долга в процентном выражении.
2. Предмет договора
1. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется отвечать
перед Банком за исполнение Заемщиком обязательств по уплате части
Основного долга по Кредитному договору, заключенному между Банком и
Заемщиком:
1) наименование и номер Кредитного договора: __________;
2) дата заключения Кредитного договора: _______________;
3) сумма кредита: _____________________________;
4) ставка вознаграждения по кредиту: _________;
5) срок кредита: ___________________________;
Целевое назначение кредита: ___________________________________
______________________________________________________________.
Копия Кредитного договора прилагается к Договору (приложение 1
к Договору).
Сведения в настоящем пункте указываются в соответствии с
условиями Кредитного договора

2. Осы Шарт бойынша Кепілгердің Банк алдындағы міндеттемесі
____________ (_______________) теңге ___________________________ тиын
мөлшеріндегі Кепілдік сомасымен шектелген, бұл Негізгі борыш
сомасының _________ %-ын құрайды.
3. Кепілідік бойынша Кепілгер міндеттемелерінің мөлшері
Кепілгер орындаған Талаптардың сомасына азайтылады.
4. Кепілгер берілген кепілдіктің бастапқы мөлшерін азайтуға
құқығы жоқ.
Бұл ретте, кредит желісінің қайта басталмайтын лимиті бойынша
Негізгі қарызды өтеген/ішінара өтеген кезде Кепілдік Сомасы өтелетін
Негізгі Қарыздың Қатысу үлесіне көбейтілген сомасына тең сомада
азайтылады. Кредит желісінің қайта басталатын лимиті бойынша Кредит
шартында көрсетілген қол жету кезеңі аяқталғаннан кейін жасалған
Негізгі қарызды өтеу сомасына тең азайтылады.
5. Кепілдік Қарыз алушы Кредит шарты бойынша Негізгі қарыз
сомасын қайтару міндеттемелерін орындамаған жағдайда ғана орындалуы
тиіс. Талапты қою және Кепілдікті орындау тәртібі осы Шартта
белгіленеді.
6. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Банкке Кепілгерге,
Қарыз алушыға, Кредит шарты мен оның орындалуына қатысты кез келген
ақпаратты, оның ішінде Кредит бойынша өтелген сомалар туралы, Кредит
шарты бойынша несиелік берешектің қалдығы туралы мәліметтерді,
сондай-ақ банктік, коммерциялық және өзге де құпияны құрайтын өзге де
мәліметтерді беру құқығын ұсынады;
7. Осы шартқа қол қоя отырып Қарыз алушы Кепілгердің Кепілгер
акционері мен мемлекеттік органдарға мынадай мәліметтерді ұсынуына
келісім береді: Қарыз алушының фирмалық атауы, Қарыз алушының
«Бизнестің жол картасы 2020» Бағдарламасына қатысуы, Кредиттің
Сомасы мен мерізімі, Кепілдік Мерзімі, Кредит бойынша сыйақы
ставкасы, Кепілдік бойынша комиссия мөлшері. Қарыз алушы, сондай-ақ,
Кепілгерге осы тармақта көрсетілген мәліметтерді бұқаралық ақпарат
құралдарында, оның ішінде Кепілгердің веб-сайтында жариялауға құқық
береді.
8. Кредит шарты бойынша Қамтамасыз ету болып Кепілгердің алдын
ала жазбаша келісімінсіз Қарыз алушының міндеттемелерін және/немесе
Шартт орындауын Қамтамасыз ету ретінде Кредит шартында көрсетілмеген
мүлік, құқық, кепілдік, кепілгерлік ретінде қатыса алмайды. Осы
шартты орындамау Кепілдікті тоқтатуға алып келеді, ал Кепілгер
Кепілдікті толығынан немесе ішінара орындалған жағдайда - Банктің
міндеті Кепілдік бойынша алынған барлық соманы Кепілгерге Кепілгерден
жазбаша талапты алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қайтару.

2. Ответственность Гаранта перед Банком по настоящему Договору
ограничена суммой гарантии в размере _________________
(_____________________________) тенге ______ тиын, что составляет
_______ % от суммы Основного долга.
3. Размер обязательств Гаранта по Гарантии уменьшается на сумму
исполненного Гарантом требования.
4. Гарант не вправе уменьшать первоначальный размер выданной
гарантии.
При этом при погашении/частичном погашении основного долга по
невозобновляемому лимиту кредитной линии сумма гарантии уменьшается
на сумму, равную сумме погашения основного долга, умноженную на
размер участия. По возобновляемому лимиту кредитной линии сумма
гарантии уменьшается пропорционально сумме погашения основного долга,
произведенного после истечения периода доступности, указанного в
Кредитном договоре.
5. Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения
Заемщиком обязательств по возврату суммы основного долга по
Кредитному договору. Порядок предъявления требования и исполнения
Гарантии устанавливается настоящим Договором.
6. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет Банку
право представлять Гаранту любую информацию, касающуюся Заемщика,
Кредитного договора и его исполнения, в т.ч. сведения о погашенных
суммах по Кредитному договору, об остатках ссудной задолженности по
Кредитному договору, а также иные сведения, составляющие банковскую,
коммерческую и иную тайну.
7. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет
согласие на представление Гарантом акционеру Гаранта и
государственным органам следующих сведений: фирменное наименование
Заемщика, участие Заемщика в Программе «Дорожная карта бизнеса 2020»,
наименование проекта Заемщика, регион и отрасль реализации проекта
Заемщика, сумма и срок кредита, сумма гарантии, ставка вознаграждения
по кредиту, размер комиссии по гарантии. Заемщик также предоставляет
Гаранту право на публикацию сведений, указанных в настоящем пункте, в
средствах массовой информации, в т.ч. на интернет-ресурсе Гаранта.
8. В качестве обеспечения по Кредитному договору не могут
выступать имущество, права, гарантии, поручительства и др., не
указанные в Кредитном договоре в качестве обеспечения исполнения
обязательств Заемщика и/или внесенные в Кредитный договор и/или
Договор залога без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет прекращение гарантии, а в
случаях, когда гарантия была полностью или частично исполнена
Гарантом - обязанность Банка вернуть Гаранту всю сумму, полученную по
гарантии, в течение семи рабочих дней с даты получения письменного
требования Гаранта.

9. Қамтамасыз ету ретінде Кредит шарты бойынша қабылданған
мүлік Кепіліік шартының қолданылу мерзімі ішінде Қарыз алушының
және/немесе үшінші тұлғалардың басқа да міндеттемелері бойынша
қамтамасыз ету ретінде қатыса алмайды (Кепілгермен жазбаша келісілген
жағдайларды қоспағанда).
10. Қарыз алушы Кепілдік бергені үшін Кепілгерге Кепілдік
мөлшерінен ___ % (пайыз) ставканы ескере отырып комиссия төлейді, бұл
__________________________________________ (жазбаша) теңгені құрайды.
11. Комиссияны Кепілгерге Қарыз алушы осы Шартта көрсетілген
Кепілгердің шотына ақша аудару жолымен осы Шартқа қол қойылғанға
дейін бір рет төлейді.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. Кепілгер:
1) Осы Шарттың талаптары бойынша Банктің Талаптарын алған
сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Банкке
төлем жүргізуге міндетті.
2. Кепілгер:
1) Банктен және Қарыз алушыдан осы Шартта белгіленген
міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) Банктен Қарыз алушының Кредитті мақсатты пайдалануын
бақылауды және Банк пен Қарыз алушының осы Шартты және/немесе Кредит
шартын орындауын мониторингілеуді жүзеге асыру үшін қажетті толық
және шынайы ақпаратты, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де
қажетті ақпаратты, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны
сақтау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, Кепілгердің өкілдерінің
Банкке баруы жолымен де ақпарат алуға;
3) Кредит шарты бойынша қаржыландырылған Жобаның іске асырылу
барысын тексеру мақсатында Қарыз алушының Жобасы іске асырылып жатқан
жерге баруды жүзеге асыруға;
4) Егер Банк Талапты осы Шарттың талаптарын бұза отырып қойған
болса, Банкке жазбаша дәлелді жауап жіберу жолымен Талапты орындаудан
бас тартуға;
5) Қарыз алушы беруі мүмкін, тіпті Қарыз алушы борышын таныған
және/немесе Қарыз алушы Банкке қарсылығынан бас тартқан жағдайда да
Банктің талаптарына қарсылық білдіруге;
6) Қарыз алушыдан және Банктен Кепілгердің сұранысын алған
күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Қарыз
алушының Кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындауы, оның ішінде
жасалған Кредит шарты талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы
ақпарат беруді талап етуге;
7) Банктен (Кепілгер Кепілдік шарты бойынша міндеттемелерді
орындаған жағдайда) Банктің Қарыз алушыға талаптарын растайтын
құжаттар мен ақпаратты беруді және осы талаптарды қамтамасыз ететін
құқықтарды Кепілгерге осы Шартта белгіленген көлемде беруді талап
етуге;
8) Қарыз алушыдан (Кепілгер Кепілдік шарты бойынша
міндеттемелерді орындаған жағдайда) Кепілгерге Кепілдік бойынша
жүргізілген төлемдердің сомасын толық көлемде өтеуді, оның ішінде
Банкке Кепілдік бойынша төленген сомаға сыйақы төлеуді және Қарыз
алушы үшін жауапкершілікке байланысты келген өзге де зияндарды өтеуді
талап етуге;

9. Имущество, принятое по Кредитному договору в качестве
обеспечения, в течение срока действия Договора гарантии не может
выступать в качестве обеспечения по другим обязательствам Заемщика
и/или третьих лиц (за исключением случаев, письменно согласованных с
Гарантом).
10. Заемщик за предоставление гарантии уплачивает Гаранту
комиссию, исходя из ставки _% (______ процент) от размера гарантии,
что составляет _____________________(___прописью_______) тенге.
11. Комиссия Гаранту уплачивается Заемщиком единовременно, до
подписания настоящего Договора путем перечисления денег на счет
Гаранта, указанный в настоящем Договоре.
3. Права и обязанности сторон
1. Гарант обязан:
1) в срок не позднее десяти рабочих дней с момента получения
требования Банка произвести платеж Банку на условиях настоящего
Договора.
2. Гарант вправе:
1) требовать от Банка и Заемщика исполнения обязательств,
установленных настоящим Договором;
2) получать от Банка полную и достоверную информацию,
необходимую для осуществления контроля за целевым использованием
кредита Заемщиком и мониторинга исполнения Банком и Заемщиком
настоящего Договора и/или Кредитного договора, а также иную
необходимую информацию, связанную с настоящим Договором, в т.ч. путем
выезда представителей Гаранта в Банк, с соблюдением требований по
сохранению банковской и коммерческой тайны;
3) осуществлять выезд на место реализации проекта Заемщика,
профинансированного по Кредитному договору, с целью проверки хода
реализации проекта;
4) отказать в исполнении требования, если такое требование
предъявлено Банком с нарушением условий настоящего Договора, путем
направления Банку письменного мотивированного ответа;
5) выдвигать против требований Банка возражения, которые мог бы
предоставить Заемщик, даже в случае признания Заемщиком долга и (или)
отказа Заемщика от выдвижения своих возражений Банку;
6) требовать от Заемщика и Банка в срок не позднее 5 (пяти)
рабочих дней с даты получения запроса Гаранта представления
информации об исполнении Заемщиком обязательств по Кредитному
договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного
Кредитного договора;
7) требовать от Банка (в случае исполнения Гарантом
обязательств по гарантии) представления документов и информации,
удостоверяющих права требования Банка к Заемщику, и передачи Гаранту
прав, обеспечивающих эти требования, в объеме, установленном
настоящим Договором;
8) требовать от Заемщика (в случае исполнения Гарантом
обязательств по гарантии) возместить Гаранту в полном объеме суммы
произведенных выплат по гарантии, в т.ч. уплаты вознаграждения на
сумму, выплаченную Банку по гарантии, по ставке, указанной в
Кредитном договоре, и возмещения иных убытков, понесенных в связи с
ответственностью за Заемщика;

9) Қарыз алушының кез келген шоттарынан Қазақстан
Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен осы Шарт бойынша
туындаған берешек сомасын акцептсіз тәртіппен алуға (есептен
шығаруға);
10) Осы Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында
көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
3. Қарыз алушы:
1) Кредитті оның Нысаналы мақсатына сәйкес пайдалануға;
2) Банктің және/немесе Кепілгердің бірінші талабы бойынша оның
өкілдеріне Кредиттің мақсатты пайдалануын, оның қамтамасыз етілуін
және Қарыз алушының қаржы-шаруашылық қызметін оның өндірістік (сауда)
объектілерін тікелей қарау және/немесе Банкке және/немесе Кепілгерге
қажетті шарттарда (мерзімі, көлемі) қаржы-шаруашылық қызметі туралы
құжаттар мен ақпаратты тексеруге беру жолымен тексеруге мүмкіндік
беруге;
3) Дереу, алайда Кредит шартының талаптары бұзылған күннен
кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей кез келген жағдайда
Кепілгерді орын алған барлық бұзушылықтар туралы, оның ішінде Негізгі
борышты және кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы сомасын төлеу
(қайтару) мерзімі өткен туралы, сондай-ақ Қарыз алушының Кредит шарты
бойынша өз міндеттерін орындауға әсер ететін басқа да барлық
жағдайлар туралы жазбаша хабарлауға;
4) Банк Кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындау туралы
талап қойған жағдайда, өз міндеттемелерін тиісінше орындау үшін
қалыптасып отырған жағдайда ақылға қонымды және қолжетімді шаралардың
бәрін қабылдауға;
5) Кепілгер Кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда
Кепілгерге Кепілдік бойынша Кепілгер жүргізген төлемдер сомасын толық
көлемде өтеуге, оның ішінде Банкке Кепілдік бойынша төлеген сомасына
Кредит шартында көрсетілген ставка бойынша сыйақы төлеуге
(Кепілгердің тиісті талабы болған жағдайда) және Кепілгердің
талаптарында көрсетілген тәртіппен және мерзімде Кепілгердің Қарыз
алушы үшін жауапкершілігіне байланысты келген өзге де зияндарын
өтеуге;
6) Кепілгерден Кредит шарты бойынша міндеттемелердің орындалуы,
оның ішінде жасалған Кредит шарты талаптарының жол берілген бұзылуы
туралы ақпаратты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен
кешіктірмейтін мерзімде Кепілгерге сұрауда көрсетілген ақпаратты
жазбаша нысанда беруге;
7) банктік деректемелері және (немесе) орналасқан жері өзгерген
жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы Банкті және Кепілгерді
хабардар етуге;
8) осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін орындамаған
және/немесе тиісінше орындамаған жағдайда Кепілгердің алдында өзінің
бүкіл мүлкімен жауапты болуға міндетті.

9) в безакцептном порядке изымать (списывать) с любых счетов
Заемщика сумму задолженности, возникшей по настоящему Договору, в
порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
10) иметь иные права, предусмотренные настоящим Договором и
законодательством Республики Казахстан.
3. Заемщик обязан:
1) использовать кредит в соответствии с его целевым
назначением;
2) по первому требованию Банка и/или Гаранта предоставить его
представителям возможность проверки целевого использования кредита,
его обеспеченности и финансово-хозяйственной деятельности Заемщика
путем непосредственного осмотра его производственных (торговых)
объектов и/или предоставления документов и информации о
финансово-хозяйственной деятельности, на условиях (срок, объем),
необходимых Банку и/или Гаранту;
3) незамедлительно, но в любом случае не позднее трех рабочих
дней, следующих за днем нарушения условий Кредитного договора,
письменно извещать Гаранта обо всех допущенных им нарушениях
Кредитного договора, в том числе о просрочке уплаты (возврата) суммы
основного долга и вознаграждения за пользование кредитом, а также обо
всех других обстоятельствах, влияющих на исполнение Заемщиком своих
обязательств по Кредитному договору;
4) в случае предъявления Банком требований об исполнении
обязательств по Кредитному договору, принять все разумные и доступные
в сложившейся ситуации меры к надлежащему исполнению своих
обязательств;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии,
возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных Гарантом
выплат по гарантии, и (при наличии соответствующего требования
гаранта) уплатить вознаграждение, начисленное с даты исполнения
Гарантом по гарантии до даты фактического возврата Заемщиком денег
Гаранту на сумму, выплаченную Банку по гарантии, по ставке, указанной
в Кредитном договоре, а также возместить иные убытки, понесенные
Гарантом в связи с ответственностью за Заемщика, в порядке и сроки,
указанные в требовании Гаранта;
6) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении
информации об исполнении обязательств по Кредитному договору, в том
числе допущенных нарушениях условий заключенного Кредитного договора,
в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения
представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе
информацию;
7) при изменении банковских реквизитов и (или) местонахождения
в течение 3 (трех) рабочих дней поставить об этом в известность Банк
и Гаранта;
8) отвечать всем своим имуществом перед Гарантом, в случае
неисполнения и/или ненадлежащего исполнения своих обязательств по
настоящему Договору.

4. Банк:
1) Кредит шартының талаптары өзгерген (Кепілгер
жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз
салдарларға әкелетін) жағдайда дереу, алайда кез келген жағдайда
Кредит шартына өзгерістер енгізілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс
күнінен кешіктірмей, Кепілгерге бұл туралы жазбаша хабарлауға.
Кредит шартына Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе
Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларға әкелетін өзгерістер
енгізілген жағдайда Банк Кепілгерден осындай өзгерістердің бәріне
алдын ала жазбаша келісімін алуға тиіс.
Шарттың осы тармағының екінші абзацында көрсетілген өзгерістер
Кредит шартына Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген
жағдайда, Кепілдік тоқтатылады;
2) Кепілгерден Кредит шарты бойынша міндеттемелердің орындалуы,
оның ішінде жасалған Кредит шарты талаптарының бұзылуына жол
берілгені туралы жазбаша сұрау алған жағдайда, оны алған күннен
бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Кепілгерге
сұрауда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
3) Қарыз алушының Кредит шарты бойынша өз міндеттемелерін толық
көлемде (оның ішінде міндеттемелерін мерзімінен бұрын орындаған
жағдайда) орындағаны туралы 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін
мерзімде Кепілгерді жазбаша хабардар етуге;
4) осы Шартта белгіленген жағдайларда Кепілгерге осы Шартта
белгіленген тәртіппен және мерзімде ақшаны қайтаруды жүзеге асыруға;
5) Кепілгер Кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда
5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Кепілгерге Банктің
Қарыз алушыға Талап ету құқықтарын растайтын құжаттар мен ақпаратты
беруге және осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды Кепілгерге
осы Шартта белгіленген көлемде беруге. Банктің құжаттары Кепілгерге
түпнұсқада беріледі, ал мұны жасау мүмкін болмаған жағдайда -
нотариалды куәландырылған көшірмелер түрінде беріледі. Құжаттарды
Банктен Кепілгерге беру құжаттарды қабылдау-тапсыру актілерін жасау
арқылы жүзеге асырылады;
6) Кепілгерге Кредит берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс
күнінен кешіктірмейтін мерзімде Қарыз алушының Кредит сомасын іс
жүзінде алғанын растайтын құжаттың кешірмесін беруге. Егер Кредит
Қарыз алушыға қалпына келтірілетін/қалпына келтірілмейтін кредит
желісі нысанында берілген жағдайда, Банк Кепілгерге тиісті транш
берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде
Қарыз алушының қалпына келтірілетін/қалпына келтірілмейтін кредит
желісі шеңберінде әрбір траншты алғанын растайтын Банктің мөрімен
расталған құжаттың көшірмесін беруге;
7) Кепілгердің Кепілдікті орындау нәтижесінде алған құқықтарын
жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
8) Қарыз алушының Кредит сомасын іс жүзінде алған күнінен
бастап _____ (___) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Қарыз
алушының Кредитті Мақсатты пайдалануын растайтын құжаттарды
Кепілгерге беруге. Егер Кредит Қарыз алушыға қалпына
келтірілетін/қалпына келтірілмейтін кредит желісі нысаныңда берілген
жағдайда Банк Кепілгерге тиісті транш берілген күннен бастап ______
(___) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Қарыз алушының қалпына
келтірілетін/ қалпына келтірілмейтін кредит желісі шеңберінде әрбір
траншты алғанын растайтын құжаттарды беруге;
9) осы Шартта белгіленген өзге де міндеттемелерді тиісінше
орындауға міндетті.
5. Банк:
1) Қарыз алушы Кредит шарты бойынша Негізгі борышты төлеу
бойынша өз міндеттемелерін орындамаған (тиісінше орындамаған)
жағдайда Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде
Талап қоюға;
2) Кепілгерден және Қарыз алушыдан осы Шартта көзделген өзге де
міндеттемелердің орындалуын талап етуге құқылы.
6. Осы Шартты орындаған кезде Банктің кепілгер алдындағы өз
міндеттемелерін Қазақстан Республикасы Үкіметінің дағдарысықа қарсы
бағдарламасын іске асыру шеңберінде кепілгер Банкке орналастырған
қаражат есебінен төмендетуге құқығы жоқ.
4. Кепілдікті орындау тәртібі
1. Қарыз алушы Негізгі борыш сомасын және/немесе Кредит шарты
бойынша сыйақы сомасын өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған
күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Банк
(бұл туралы Кепілгерді Қарыз алушының Банк алдындағы берешегінің бар
екендігі туралы анықтаманы және Банктің Қарыз алушыға жіберген
мерзімі өткен берешегін өтеу туралы жазбаша талабының көшірмесін қоса
беріп хабардар етеді.
2. Қарыз алушы Кредит шарты бойынша Негізгі борыш сомасын өтеу
жөніндегі міндеттемелерді орындамаған күннен бастап күнтізбелік 90
(тоқсан) күн ішінде Банк Қарыз алушыдан және Қамтамасыз етуді берген
тұлғалардан мерзімі еткен берешекті алу мақсатында ақылға қонымды
және қалыптасып отырған жағдайда барлық қолжетімді шараларды
қабылдауға құқылы (оның ішінде өндіріп алуды Қамтамасыз етуге
айналдыру, банктік кепілдік, үшінші тұлғалардың
кепілдіктер/кепілгерліктері (Кепілдікті қоспағанда) бойынша талаптар
қою, Қарыз алушының шоттарына төлем талап-тапсырмалар қою және т.б.
жолмен).

4. Банк обязан:
1) При изменении условий Кредитного договора (не влекущих
увеличение ответственности Гаранта или иных неблагоприятных
последствий для Гаранта) незамедлительно, но в любом случае не
позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем внесения
изменений в Кредитный договор, письменно известить об этом Гаранта.
При внесении в Кредитный договор изменений, влекущих увеличение
ответственности Гаранта или иные неблагоприятные последствия для
Гаранта, Банк обязан получить от Гаранта предварительное письменное
согласие на внесение этих изменений.
В случае внесения указанных в абзаце втором настоящего пункта
Договора изменений в Кредитный договор без предварительного
письменного согласия Гаранта, гарантия прекращается;
2) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении
информации об исполнении обязательств по Кредитному договору, в том
числе допущенных нарушениях условий заключенного Кредитного договора,
в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения
представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе
информацию;
3) в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней письменно уведомить
Гаранта об исполнении Заемщиком своих обязательств по Кредитному
договору в полном объеме (в том числе и в случае досрочного
исполнения обязательств);
4) в случаях, установленных настоящим Договором, осуществлять
возврат денег Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим
Договором;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, в
срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней передать Гаранту документы и
информацию, удостоверяющие права требования Банка к Заемщику, и
передать Гаранту права, обеспечивающие эти требования, в объеме,
установленном настоящим Договором. Документы Банка передаются Гаранту
в подлинниках, а в случае невозможности сделать это - в виде
нотариально удостоверенных копий. Передача документов от Банка
Гаранту осуществляется с составлением акта приема-передачи
документов;
6) не препятствовать Гаранту в осуществлении прав, полученных
Гарантом в результате исполнения гарантии;
7) исполнять надлежащим образом иные обязательства,
установленные настоящим Договором.
5. Банк вправе:
1) в случае неисполнения (ненадлежащего исполнения) Заемщиком
своих обязательств по оплате основного долга по Кредитному договору
предъявить требование к Гаранту в порядке и сроки, установленные
настоящим Договором;
2) требовать от Гаранта и Заемщика исполнения иных
обязательств, предусмотренных настоящим Договором.
6. При исполнении настоящего договора банк не вправе снижать
свои обязательства перед гарантом за счет средств, размещенных
гарантом в Банке в рамках реализации антикризисных программ
Правительства Республики Казахстан.
4. Порядок исполнения гарантии
1. В срок не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты
неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного
долга и/или суммы вознаграждения по Кредитному договору Банк
письменно уведомляет об этом Гаранта с приложением справки о наличии
задолженности Заемщика перед Банком и копии письменного требования о
погашении просроченной задолженности, направленного Банком Заемщику.
2. В течение ста двадцати календарных дней с даты неисполнения
Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по
Кредитному договору Банк вправе предпринять все разумные и доступные
в сложившейся ситуации меры в целях получения от Заемщика и лиц,
предоставивших обеспечение, просроченной задолженности (в т.ч. путем
обращения взыскания на обеспечение, предъявления требования по
банковской гарантии, гарантиям/поручительствам третьих лиц (за
исключением гарантии), выставления платежных требований-поручений к
счетам Заемщика и т. д.).

3. Берешекті өндіріп алу жөнінде қабылданған шаралардың
нәтижесінде Банк Қарыз алушыдан алған сомалар Кепілгерге Талап
қойылғанға дейін төмендегідей кезектілікпен Қарыз алушының берешегін
өтеуге жіберіледі:
1) Кредит шарты бойынша сыйақыны және тұрақсыздық айыбын өтеу;
2) Кредит шарты бойынша мерзімі өткен Негізгі борышты өтеу;
3) Кредит шарты бойынша Негізгі борышты өтеу;
4) Кредит шарты бойынша өзге де берешектерді өтеу.
Қарыз алушының берешегін өтеуді Банк ақшаны алған күннен
кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүргізуі тиіс. Бұл ретте Кепілдік
Сомасы Негізгі борышты өтеудің Қатысу мөлшеріне көбейтілген сомасына
(оның ішінде мерзімі өткен) тең сомаға азаяды.
4. Қарыз алушы Кредит шарты бойынша Негізгі борыштың сомасын
өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған
күннен бастап Кредит шарты бойынша Негізгі борыштың сомасын өтеу
жөніндегі міндеттемелерді 90 (тоқсан) күн ішінде орындамаған жағдайда
Банк Кепілгерге талап қоюға құқылы.
5. Талапта мыналар көрсетілуге тиіс:
1) Кепілдік шартының деректемелері;
2) Кредит шартының деректемелері;
3) Қарыз алушының атауы;
4) Кепілгердің Кепілдік бойынша төлемінің есептеулері;
5) ақша қаражаты есепке алынуға жатқызылатын Банк шотының
деректемелері.
6. Талапқа:
1) Қарыз алушының Банк алдындағы берешегінің бар екендігі
туралы анықтама;
2) Қарыз алушының Банк алдындағы берешегін (бар болса)
растайтын өзге де құжаттардың көшірмелері;
3) Банктің Қарыз алушыға жолдаған талабының (қарсылығы)
көшірмесі;
4) Қарыз алушының Банктің талабына (шағымына) жауабының
көшірмесі (бар болса);
5) Банктің Кредит шарты бойынша берешекті өндіріп алу жөніндегі
қолданған шаралары және растайтын құжаттарды қоса бере отырып (бар
болса), қабылданған шаралардың нәтижесінде алынған сомалар туралы
ақпарат;
6) берешекті өндіріп алу туралы сот шешімінің көшірмелері
(болған жағдайда),
7) орындау парақтарының көшірмелері (болған жағдайда),
8) Кредит шартына қосымша келісімдер көшірмелері (болған
жағдайда),
9) Қарыз алушының Банк алдындағы берешегін растайтын өзге де
құжаттардың көшірмелері (болған жағдайда) қоса беріледі.
7. Талапта көрсетілген сома Кепілдік шартының талаптарына
сәйкес болуы тиіс, алайда ол кез келген жағдайда осы Шарттың
2.2-тармағында белгіленген Кепілдіктің шекті Сомасынан аспауы тиіс.
8. Банк Талапты Кепілгерге осы Шартта көрсетілген мекенжай
бойынша тапсырысты хат жіберу жолымен жібереді немесе қолма-қол
береді.
9. Кепілгерге Талапты ағымдағы жұмыс күні Алматы уақыты бойынша
16.00-ге дейін қоюға болады. Алматы уақыты бойынша сағат 16-00-ден
кейін қойылған Талап келесі Жұмыс күні қойылған деп саналады.

3. Суммы, полученные в результате предпринятых Банком мер по
взысканию задолженности Заемщика до предъявления требования Гаранту,
направляются на погашение задолженности Заемщика в следующей
очередности:
1) погашение вознаграждения и неустойки по Кредитному договору;
2) погашение просроченного основного долга по Кредитному
договору;
3) погашение основного долга по Кредитному договору;
4) погашение иной задолженности по Кредитному договору.
Погашение задолженности Заемщика должно быть произведено Банком
в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем получения
денег. При этом сумма гарантии уменьшается на сумму, равную сумме
погашения основного долга (в т.ч. просроченного), умноженной на
размер участия.
4. В случае, если в течение ста двадцати календарных дней с
даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного
долга по Кредитному договору Заемщик не исполнил/исполнил
ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга
по Кредитному договору, Банк вправе предъявить требование к Гаранту.
5. В требовании должны быть указаны:
1) реквизиты Договора гарантии;
2) реквизиты Кредитного договора;
3) наименование Заемщика;
4) расчет суммы к оплате Гарантом по гарантии;
5) реквизиты счета Банка, на который подлежат зачислению
денежные средства.
6. К требованию прилагаются:
1) справка о наличии задолженности Заемщика перед Банком;
2) копия документа, подтверждающего получение Заемщиком
кредитных средств;
3) копия требования (претензии) Банка, направленного Заемщику;
4) копия ответа Заемщика на требование (претензию) Банка (при
наличии);
5) информация о предпринятых Банком мерах по взысканию
задолженности по Кредитному договору и суммах, вырученных в
результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов (при
наличии);
6) копия решения суда о взыскании задолженности (при наличии);
7) копии исполнительных листов (при наличии);
8) копии дополнительных соглашений к Кредитному договору (при
наличии);
9) копии иных документов, подтверждающих задолженность Заемщика
перед Банком (при наличии).
7. Сумма, указанная в требовании, должна соответствовать
условиям настоящего Договора, но в любом случае не может превышать
предельную сумму гарантии, установленную в пункте 2 раздела 2
настоящего Договора.
8. Требование направляется Банком Гаранту путем отправки
заказным письмом или нарочно по адресу, указанному в настоящем
Договоре.
9. Требование может быть предъявлено Гаранту до 16.00 часов
текущего рабочего дня по времени Алматы. Требование, предъявленное
после 16-00 часов времени Алматы, считается предъявленным на
следующий рабочий день.

10. Банктің Талабын алғаннан кейін, алайда кез келген жағдайда,
ол қанағаттандырылғанға дейін Кепілгер Қарыз алушыны Банк қойған
Талаптар туралы осы Шартта көрсетілген қарыз алушының мекенжайы
бойынша тапсырысты хатпен хабар жіберу жолымен немесе Қарыз алушының
қолын қойғызып қолма-қол беру жолымен жазбаша нысанда хабардар етеді.
Хабарлама тапсырысты хатпен жіберілген кезде почта мекемесі берген
құжатта көрсетілген күннен кейін 3 (үшінші) күні хабарлама алынды деп
саналады.
11. Кепілгер Банктің Талаптарын және осы Шартта көзделген
барлық құжаттарды алған сәттен бастап, сондай-ақ Талаптарға және
ұсынылған құжаттарға қарсылығы болмаған кезде 10 (он) жұмыс күнінен
кешіктірмейтін мерзімде Талапта көрсетілген сомалар мөлшерінде төлем
жүргізеді не Банкке барлық қарсылықтарын көрсетіп хат жібереді.
12. Кепілдік бойынша міндеттемесін орындаған Кепілгерге Кредит
шарты бойынша Банктің барлық құқықтары және Банкке қамтамасыз ету
шарттары бойынша кепіл ұстаушы ретінде тиесілі құқықтары Кепілгер
Банктің Талаптарын қанағаттандыру көлемінде етеді. Кепілгер Талапты
орындағаннан кейін Банк Кепілгерге 5 (бес) жұмыс күні ішінде
қабылдау-тапсыру актісі бойынша келесі құжаттарды беруге міндетті:
1) қосымша келісімдерімен бірге Кредит шартының түпнұсқасы
немесе нотариалды расталған көшірмесі;
2) қосымша келісімдерімен бірге қамтамасыз ету шарттарының
түпнұсқасы немесе нотариалды расталған көшірмелері;
3) Кепілгердің талабы бойынша Кепілгердің құқығын растайтын
өзге де құжаттар.
13. Кепілгер Кепілдік бойынша міндеттемелерді орындағаннан
кейін Банк Қарыз алушыдан өндіріп алу бойынша шаралардың, оның ішінде
қамтамасыз етуді іске асыру жолымен алған барлық сомалар Кепілгер мен
Банк арасында мынадай кезектілікпен бөлінеді:
1) Кредит шарты бойынша Банктің алдында сыйақылар мен
тұрақсыздық айыбын өтеу;
2) Қарыз алушының Банк алдындағы Негізгі борышы қалдығының
сомасын өтеу;
3) Қарыз алушының Кепілгердің алдындағы берешекті өтеуі;
4) Қарыз алушының Банк алдындағы Кредит шарты бойынша өзге де
берешектерін өтеу.
Бұл ретте, аақшаны бөлу оны Банк алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс
күні ішінде жүргізілуі тиіс.
5. Кепілдіктің қолданылу мерзімі
1. Кепілдік _ жылғы « » қоса алғанға дейінгі мерзімге беріледі.
5.2. Мынадай мән-жайлардың кез келгені басталған кезде Кепілдіктің
қолданысы тоқтатылады:
1) Кредит шарты бойынша Кепілдікпен қамтамасыз етілген Негізгі
борыштың сомасын толық өтеу;
2) осы Шартта көрсетілген Кепілдік мерзімі өткен соң;
3) егер Кепілгер жаңа борышкер үшін жауапты болуға келісімін
бермесе, Кредит шартының Кепілдікпен қамтамасыз етілуі бойынша
борышының басқа тұлғаға ауысуы;

10. После получения требования Банка, но в любом случае до его
удовлетворения, Гарант в письменной форме уведомляет Заемщика о
предъявлении Банком требования путем направления уведомления заказным
письмом по адресу Заемщика, указанному в настоящем Договоре, или
вручения нарочно под роспись Заемщика. При отправке уведомления
заказным письмом уведомление считается полученным на 3 (третий) день
после даты, указанной в документе, выданная почтовым учреждением.
11. Гарант в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с момента
получения требования Банка и всех документов, предусмотренных
настоящим Договором, а также при отсутствии возражений к требованию и
представленным документам, производит платеж Банку в размере
указанной в требовании суммы либо направляет Банку письмо с указанием
всех имеющихся возражений.
12. К Гаранту, исполнившему обязательство по гарантии,
переходят все права Банка по Кредитному договору и права,
принадлежавшие Банку как залогодержателю по договорам обеспечения, в
том объеме, в котором Гарант удовлетворил требование Банка. После
исполнения Гарантом требования Банк обязан передать Гаранту в течение
5 (пяти) рабочих дней по акту приема-передачи следующие документы:
1) оригинал или нотариально заверенную копию Кредитного
договора с дополнительными соглашениями к нему;
2) оригинал или нотариально заверенные копии договоров
обеспечения с дополнительными соглашениями к ним;
3) иные документы по требованию Гаранта, удостоверяющие права
Гаранта.
13. После исполнения Гарантом обязательств по гарантии все
суммы, полученные Банком в результате мер по взысканию задолженности
Заемщика, в т.ч. путем реализации обеспечения, распределяются между
Гарантом и Банком в следующей очередности:
1) погашение вознаграждения и неустойки по Кредитному договору
перед Банком;
2) погашение суммы остатка основного долга Заемщика перед
Банком;
3) погашение задолженности Заемщика перед Гарантом;
4) погашение иной задолженности Заемщика по Кредитному договору
перед Банком.
При этом распределение денег должно быть произведено в течение
5 (пяти) рабочих дней с даты их получения Банком.
5. Срок действия гарантии
1. Гарантия предоставляется сроком по «___» _______ года
включительно.
2. Действие гарантии прекращается при наступлении любого из
следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы основного долга по кредитному
договору, обеспеченному гарантией;
2) по истечении срока гарантии, указанного в настоящем
Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному гарантией
Кредитному договору, если Гарант не дал согласия отвечать за нового
должника;

4) егер Кепілдікпен қамтамасыз етілген міндеттемелердің
орындалу мерзімі басталғаннан кейін Банк Қарыз алушы немесе Кепілгер
ұсынған тиісінше орындауды қабылдаудан бас тартса;
5) Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз Кредит шартының
кез келген талаптарының Кепілгер үшін жауапкершілікті ұлғайтуға
немесе басқа да қолайсыз салдарларға әкеліп соғатын өзгеруі;
6) шынайы емес мәліметтер (ақпарат) және/немесе құжаттардың
берілуі Қарыз алушының тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаған
жағдайларды қоспағанда, Банктің Кепілгерге шынайы емес мәліметтер
(ақпарат) және/немесе Кепілгердің Кепілдік беру туралы шешім
қабылдауы үшін қажетті құжаттар берген жағдайда;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында, Келісімде
және/немесе осы Шартта көзделген өзге де негіздер бойынша.
6. Жауапкершілік
1. Кепілгер Банкке Талапта көрсетілген соманы уақтылы төлемеген
жағдайда, Кепілгер Банкке мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы
төленбеген соманың 0,01 % (нөл бүтін жүзден бір пайызы) мөлшерінде
тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
2. Банк Кепілгерге осы Шарттың талаптарына сәйкес Кепілгерге
тиесілі кез келген соманы уақтылы қайтармаған жағдайда Банк
Кепілгерге мерзімі өткен әр күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01
% (нөл бүтін жүзден бір пайызы) мөлшерінде тұрақсыздық айыбын
(өсімпұл) төлейді.
3. Банк осы Шарттың 3.4.1., 3.4.2., 3.4.З., 3.4.5., 3.4.6.,
3.4.8-тармақтарында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, Банк
Кепілгерге мерзімі өткен әр күн үшін тиісті қаржы жылына арналған
республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік
көрсеткіштің бес еселенген мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл)
төлейді.
4. Қарыз алушы осы Шарттың 3.3.3., 3.3.5., 3.3.6.,
3.3.7-тармақтарында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда,
Қарыз алушы Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы
жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық
есептік көрсеткіштің бес еселенген мөлшерінде тұрақсыздық айыбын
(өсімпұл) төлейді.
5. Тұрақсыздық айыбын төлеу талабы кінәлі Тарап құқығын бұзған
Тараптың құқығы болып табылады. Тұрақсыздық айыбын төлеу кінәлі
Тарапты осы Шарттың талаптарын тиісінше орындаудан босатпайды.
7. Қорытынды ережелер
1. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда
ресімделуі, Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолдары қойылуы және
Тараптардың мөрлерінің бедерлерімен бекітілуі тиіс.
2. Осы Шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты
барлық даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер және
талқылаулар жолымен шешетін болады, егер келіссөздер нәтижесінде
Тараптар келісімге келмеген жағдайда, онда мұндай дау Қазақстан
Республикасының заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралатын
болады.

4) если после наступления срока исполнения обеспеченного
гарантией обязательства Банк отказался принять надлежащее исполнение,
предложенное Заемщиком или Гарантом;
5) изменения любого из условий Кредитного договора, влекущего
увеличение ответственности или иные неблагоприятные последствия для
Гаранта, без предварительного письменного согласия Гаранта;
6) в случае представления Банком Гаранту недостоверных сведений
(информации) и/или документов, необходимых для принятия Гарантом
решения о предоставлении гарантии, за исключением случаев, когда
представление недостоверных сведений (информации) и/или документов
вызвано мошенническими действиями со стороны Заемщика;
7) по иным основаниям, предусмотренным законодательством
Республики Казахстан, Соглашением и/или настоящим Договором.
6. Ответственность
1. В случае несвоевременной оплаты Гарантом Банку суммы,
указанной в требовании, Гарант уплачивает Банку неустойку (пеня) в
размере 0,01 % (ноль целых одна сотая процентов) от несвоевременно
уплаченной суммы за каждый день просрочки.
2. В случае несвоевременного возврата Банком Гаранту любых
сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям настоящего Договора,
Банк уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере 0,01 % (ноль целых
одна сотая процентов) от несвоевременно уплаченной суммы за каждый
день просрочки.
3. В случае нарушения Банком обязательств, установленных
пунктом подпункта 5 пункта 4 раздела 3 настоящего Договора, Банк
уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного
расчетного показателя, установленного законом о республиканском
бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки.
4. В случае нарушения Заемщиком обязательств, установленных
подпунктами 3), 5), 6), 7) пункта 3 раздела 3 настоящего Договора,
Заемщик уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере однократного
месячного расчетного показателя, установленного законом о
республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый
день просрочки.
5. Требование уплаты неустойки является правом Стороны, права
которой были нарушены виновной Стороной. Уплата неустойки не
освобождает виновную Сторону от надлежащего исполнения условий
настоящего Договора.
7. Заключительные положения
1. Все изменения и дополнения к Договору должны быть оформлены
в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон
и скреплены оттисками печатей Сторон.
2. Все споры и разногласия, связанные с изменением,
расторжением и исполнением настоящего Договора, Стороны будут решать
путем переговоров и обсуждений, в случае, если в результате
переговоров Стороны не придут к согласию, то такой спор будет
рассматриваться в судебном порядке, предусмотренном законодательством
Республики Казахстан.

3. Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бірдей заңды күші бар үш
данада жасалды.
4. Осы Шартта көзделмеген өзге жағдайлардың бәрінде Тараптар
Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
5. Кредит шартының көшірмесі осы Шартқа № 1 қосымша болып
табылады.
6. Тараптардың келісімі бойынга Кепілгер осы Шарт бойынша өз
міндеттемелеріне Кепілгердің жеке қаражаты/мүлкі шегінде ғана жауап
береді, оған Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Қазақстан
Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын
қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын
бекіту туралы» 2007 жылғы 6 қарашадағы № 1039 және «Қазақстан
Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігінің Экономикасы және қаржы жүйесін тұрақтандыру
жөніндегі 2009-2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары
туралы» 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 қаулылары шеңберінде іске
асырылатын дағдарысқа қарсы бағдарламаларды іске асыру үшін
Кепілгерге берілген қаражат қосылмайды.
8. Тараптардың орналасқан жері, деректемелері және қолдары
Қарыз алушы:
Кепілгер:
Банк:
______/________/
______/________/
_______/_________/

3. Договор составлен в трех экземплярах, имеющих равную
юридическую силу для каждой из Сторон.
4. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором,
Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
5. Копия Кредитного договора является приложением 1 к
настоящему Договору.
6. По соглашению сторон Гарант отвечает за исполнение своих
обязательств по настоящему договору только в пределах собственных
средств/имущества Гаранта, в которые не могут быть включены средства,
предоставленные Гаранту для реализации антикризисных программ,
реализуемых гарантом в рамках постановлений Правительства Республики
Казахстан от 6 ноября 2007 года № 1039 «Об утверждении Плана
первоочередных действий по обеспечению стабильности
социально-экономического развития Республики Казахстан» и от 25
ноября 2008 года № 1085 «О Плане совместных действий Правительства
Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и
Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой
системы на 2009-2010 годы.
8. Местонахождение, реквизиты и подписи сторон
Заемщик: Гарант: Банк:
/________________/
/_____________________/».