Фитосанитариялық қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерiстер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 12 ақпандағы № 78 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1108 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2015 № 1108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 15-1/565 бұйрығын қараңыз.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Карантинге жатқызылған өнімнің Қазақстан Республикасының аумағында орнын ауыстыруға карантиндiк сертификат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) «Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) «Пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру (формуляциялау), пестицидтердi (улы химикаттарды) өткiзу, пестицидтердi (улы химикаттарды) аэрозольдiк және фумигациялық тәсiлдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияны беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) «Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi ереженi бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 қазандағы № 1730 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 47-48, 445-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi ережеде:
2-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«карантинге жатқызылған өнімді фитосанитариялық сараптау – карантиндік объектілерді, бөтен текті түрлерді және басқа зиянды организмдерді анықтау және олардың түрлік құрамын айқындау мақсатында карантинге жатқызылған өнім легінен іріктеп алынған үлгілерді зерттеу;»;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Об утверждении стандартов государственных услуг в области фитосанитарной безопасности и внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2014 года № 78. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1108
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2015 № 1108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказы Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2015 г. N 15-1/565; приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2015 г. № 4-4/500; приказом Министра сельского хозяйства РК от 15.07.2015 г. № 15-02/655.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов)»;
2) стандарт государственной услуги «Выдача карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан»;
3) стандарт государственной услуги «Выдача фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан»;
4) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на осуществление деятельности по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов), реализации пестицидов (ядохимикатов), применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами».
2. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1730 «Об утверждении Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 47-48, ст. 445):
в Правилах по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных указанным постановлением:
абзац пятый пункта 2 изложить в следующей редакции:
«фитосанитарная экспертиза подкарантинной продукции – исследование образцов, отобранных от партии подкарантинной продукции с целью выявления карантинных объектов, чужеродных видов и других вредных организмов, и определение их видового состава;»;
пункт 27 изложить в следующей редакции:

«27. Жеке және заңды тұлғалар фитосанитариялық сертификат алу үшiн уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiне мынадай құжаттарды береді:
1) осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiм. Өтінім «электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы арқылы өтінім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық сұрау салу түрінде ұсынылуы мүмкін;
2) жеке тұлға үшін – өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама;
3) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжат және өтінім беруші атынан өкілдік етуге өкілеттілікті куәландыратын құжат;
4) импорттаушы елдің фитосанитариялық талаптары болған кезде – импорттаушы елдің мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған импорттық карантиндік рұқсаты не фитосанитариялық талаптар ескертілген шарттардың көшірмелері.
*Ескертпе: «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалдар мен өкілдіктерді) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.»;
29-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Фитосанитариялық сертификатты карантинге жатқызылған өнімді тексеру актісі негізінде карантинге жатқызылған өнімді зерттеген өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор береді және өзінің қол қоюымен және белгіленген үлгідегі мөрмен (мөртабанмен) растайды. Карантинге жатқызылған өнімді карантиндік аймақтардан әкеткен жағдайда – карантиндік аймақ оның түрі бойынша белгіленетін карантиндік объектінің болмауын растайтын карантинге жатқызылған өнімді фитосанитариялық сараптамау негізінде беріледі. Фитосанитариялық сертификат карантинге жатқызылған өнімнің әрбір легіне беріледі және оның карантиндік жай-күйін куәландыруға, жүргізілген зарарсыздандыру, осы өнімді жеткізу жөніндегі басқа да қосымша карантиндік талаптардың орындалғаны туралы мәліметтерді қамтуға тиіс.»;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«33. Карантиндiк сертификат алу үшiн жеке және заңды тұлғалар мынадай құжаттарды береді:
1) уәкілетті органға осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiм не «электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы арқылы өтінім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық сұрау салу түрінде береді, сондай-ақ карантиндік жай-күйін айқындау үшін карантинге жатқызылған өнімді өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторға ұсынады;

«27. Физические и юридические лица для получения фитосанитарного сертификата подают в территориальные подразделения уполномоченного органа следующие документы:
1) заявку по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Заявка может быть подана в виде электронного запроса, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя посредством веб-портала «электронного правительства» www.e.gov.kz.;
2) документ, удостоверяющий личность заявителя – для физического лица, свидетельство* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для юридического лица;
3) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство заявителя;
4) при наличии фитосанитарных требований страны-импортера – импортное карантинное разрешение страны-импортера, переведенное на государственный или русский язык, либо копии договоров, где оговорены фитосанитарные требования.
*Примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица»;
часть первую пункта 29 изложить в следующей редакции:
«29. Фитосанитарный сертификат выдается и заверяется личной подписью и печатью (штампом) установленного образца государственным инспектором по карантину растений, исследовавшим подкарантинную продукцию, на основании акта досмотра подкарантинной продукции. В случае вывоза подкарантиной продукции из карантинных зон – на основании фитосанитарной экспертизы подкарантинной продукции, подтверждающей отсутствие того карантинного объекта, по виду которого установлена карантинная зона. Фитосанитарный сертификат выдается на каждую партию подкарантинной продукции и должен удостоверять ее карантинное состояние, иметь сведения о проведенном обеззараживании, выполнении других дополнительных карантинных требований по поставке этой продукции.»;
пункт 33 изложить в следующей редакции:
«33. Для получения карантинного сертификата физические и юридические лица подают следующие документы:
1) заявку по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, в уполномоченный орган, либо в виде электронного запроса, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя, посредством веб-портала «электронного правительства» www.e.gov.kz, а также предъявляют государственному инспектору по карантину растений подкарантинную продукцию для определения карантинного состояния;

2) жеке тұлға үшін – өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама;
3) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжат және атынан өтінім беруші өкілдік етуге өкілеттілікті куәландыратын құжат.
*Ескертпе: «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалдар мен өкілдіктерді) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Карантиндік сертификатты карантинге жатқызылған өнімді тексеру актісі негізінде карантинге жатқызылған өнімді зерттеген өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор береді және өзінің қол қоюымен мен белгіленген үлгідегі мөрмен (мөртабанмен) растайды. Карантинге жатқызылған өнімді карантиндік аймақтардан әкеткен жағдайда – карантиндік аймақ оның түрі бойынша белгіленетін карантиндік объектінің болмауын растайтын карантинге жатқызылған өнімді фитосанитариялық сараптау негізінде беріледі. Карантиндік сертификат карантинге жатқызылған өнімнің әрбір легіне беріледі және оның карантиндік жай-күйін куәландыруы, осы өнімді жеткізу жөніндегі қосымша карантиндік талаптардың орындалғаны туралы мәліметтерді қамтуға тиіс.
Карантиндік сертификат немесе оны беруден дәлелді бас тарту оны алуға өтінім берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ресімделеді.»;
көрсетілген Ережеге 8 және 10-қосымшалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2) Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
3. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) «Фитосанитариялық қауіпсіздік және тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 мамырдағы № 485 қаулысы 1-тармағының 1)2) және 3) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 37, 451-құжат);

2) документ, удостоверяющий личность заявителя – для физического лица, свидетельство* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для юридического лица;
3) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство заявителя.
*Примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
Карантинный сертификат выдается и заверяется личной подписью и печатью (штампом) установленного образца государственным инспектором по карантину растений, исследовавшим подкарантинную продукцию, на основании акта досмотра подкарантинной продукции. В случае вывоза подкарантинной продукции из карантинных зон – на основании фитосанитарной экспертизы подкарантинной продукции, подтверждающей отсутствие того карантинного объекта, по виду которого установлена карантинная зона. Карантинный сертификат выдается на каждую партию подкарантинной продукции и должен удостоверять ее карантинное состояние, иметь сведения о выполнении дополнительных карантинных требований по поставке этой продукции.
Карантинный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче оформляется в срок не более трех рабочих дней с даты подачи заявки на его получение.»;
приложения 8 и 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению;
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015  № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признать утратившими силу:
1) подпункты 1)2) и 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 485 «Об утверждении стандартов государственных услуг в области фитосанитарной безопасности и семеноводства и внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 37, ст. 451);

2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 305 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 8-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 35, 472-құжат);
3) «Ауыл шаруашылығы саласында мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1108 қаулысы 1-тармағының 10)11) және 12) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 67, 973-құжат).
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 12 ақпандағы
№ 78 қаулысымен
бекiтiлген
«Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет – «Пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді, оның ішінде «электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 22 (жиырма екі) жұмыс күні;
құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілетін уақыты – 30 (отыз) минут;
5. Мемлекеттiк қызметтi көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде – пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеу туралы шешім және қағаз жеткізгіштегі тіркеу куәлігін беру;
2) порталда – пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуді өткізу және пестицидке (улы химикатқа) тіркеу куәлігінің дайындығы туралы хабарлама.

2) подпункт 1) пункта 8 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 305 «О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 35, ст. 472);
3) подпункты 10)11) и 12) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1108 «Об утверждении стандартов государственных услуг в области сельского хозяйства и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 67, ст. 973).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 2014 года № 78
Стандарт государственной услуги
«Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов)»
1. Общие положения
1. Государственная услуга – «Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов)» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента:
1) сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – 22 (двадцать два) рабочих дня;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) при обращении к услугодателю – решение о государственной регистрации пестицида (ядохимиката) и выдача регистрационного удостоверения на бумажном носителе;
2) на портале – уведомление о проведении государственной регистрации пестицида (ядохимиката) и готовности регистрационного удостоверения на пестицид (ядохимикат).

7. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақысыз көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерiнен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiнгі түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн. Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде ұсынатын қажетті құжаттардың тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1–қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуге өтінім;
көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде – сәйкестендіру үшін көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және өкілдік етуге өкілеттілікті куәландыратын құжат;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті (улы химикатты) тіркеу және өндірістік сынақтарының нәтижелері туралы есептер;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтердiң (улы химикаттардың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшерінің құрамын айқындау жөніндегі есептер;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi (улы химикатты) өндірістік тексеру актілері;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицид (улы химикат) туралы мәліметтер (қысқаша дерекнама);
пестицидтiң (улы химикаттың) әрекет етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
пестицидтiң (улы химикаттың) қауіптілігін гигиеналық бағалау жөніндегі есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
пестицидтi (улы химикатты) өндіру және қолдану кезіндегі еңбек шарттарын санитариялық-гигиеналық зерттеулер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
пестицидтi (улы химикатты) токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалау туралы есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
пестицидтi (улы химикатты) экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
пестицидтi (улы химикатты) бал ара шаруашылығы мен мал шаруашылығы үшін ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
пестицидтегi (улы химикаттағы) әрекет етуші затты айқындаудың талдамалық әдісі. Тiркелушi әдісті Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімдеуді жүргізеді (бейімделген әдісті де ұсынуға рұқсат беріледі);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Д1-тарауға (21-тармақ) сәйкес пестицидтердiң (улы химикаттардың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшерлерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында және Қазақстан Республикасында бейімделген әдістемелерді де ұсынуға рұқсат беріледі);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша D1-тарауға (21-тармақ) сәйкес пестицидтердiң (улы химикаттардың) жұмыс аймағы ауасындағы қалдық мөлшерлерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бейімделген әдістемелерді де ұсынуға рұқсат беріледі);
пестицидтiң (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі құрамының нормативтері (пестицидтiң (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі ең көп рұқсат етілген деңгейi, пестицидтiң (улы химикаттың) санитариялық-тұрмыстық мақсаттағы су айдындарының суындағы шекті рұқсат етілген шоғырлануы, пестицидтiң (улы химикаттың) жұмыс аймағы ауасындағы шекті рұқсат етілген шоғырлануы, пестицидтiң (улы химикаттың) жұмыс аймағы ауасындағы және атмосфералық ауадағы болжамды қауiпсіз әсер ету деңгейi, пестицидтiң (улы химикаттың) топырақтағы шекті жол берілген шоғырлануы)(Қазақстан Республикасының немесе Ресей Федерациясының немесе Беларусь Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органы бекіткен);
техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік органның талаптарына сәйкес пестицидтi (улы химикатты) өндіруге (формуляциялауға) арналған ұйымдастыру стандарты (техникалық шарттар), препараттық нысанның рецептурасы, пестицидтi (улы химикатты) өндіруге (формуляциялауға) лицензиялық келісімнің көшірмесі (ТМД елдерінде және Қазақстан Республикасында өндірілетін препараттар үшін);
пестицидтi (улы химикатты) өндірушіге берілген пестицид (улы химикат) пен оның әрекет етуші заттарын өндіруге (формуляциялауға) рұқсатты куәландыратын құжат (шетелдік пестицидтер (улы химикаттар) өндірушілер үшін белгіленген тәртіппен заңдастырылған, отандық пестицидтер (улы химикаттар) өндірушілер үшін салыстырып тексеру үшін тұпнұсқасы болмаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесі);
пестицид (улы химикат) өндіруші әзірлеген пестицидтiң (улы химикаттың) қауіпсіздік паспорты;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi (улы химикатты) тасымалдау, сақтау, қолдану және залалсыздандыру жөніндегі ұсынымдар;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпараты бар ыдыс заттаңбасының үлгісі.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі жеке басты куәландыратын, заңды тұлғаны, дара кәсiпкерді мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттардың мәліметтерін мемлекеттік органның уәкілетті лауазымды адамдарының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.

7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги, представляемых услугополучателем (либо его представителем по доверенности) при обращении:
1) к услугодателю:
заявку на государственную регистрацию пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя услугополучателя для идентификации, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя услугополучателя;
отчеты о результатах регистрационных и производственных испытаний пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
отчеты по определению содержания остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
акт производственной проверки пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
сведения о пестициде (ядохимикате) (краткое досье) по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги;
отчеты по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной форме пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
отчеты по гигиенической оценке опасности пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
санитарно-гигиенические исследования условий труда при производстве и применении пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
отчеты о токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
отчеты об эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
отчеты о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
аналитический метод определения действующего вещества в пестициде (ядохимикате). Регистрант проводит адаптацию метода для условий Республики Казахстан (допускается представление уже адаптированного метода);
методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды (допускается представление уже адаптированных методик в Российской Федерации, Республике Беларусь и Республике Казахстан) согласно главе D1 (пункт 21) по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги;
методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) в воздухе рабочей зоны (допускается представление уже адаптированных методик) согласно главе D1 (пункт 21) по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги;
нормативы содержания пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции, предельно допустимая концентрация пестицида (ядохимиката) в воде водоемов санитарно-бытового назначения, предельно допустимая концентрация пестицида (ядохимиката) в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида (ядохимиката) в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, предельно допустимая концентрация пестицида (ядохимиката) в почве, утвержденные уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан или Российской Федерации, или Республики Беларусь;
стандарт организации (технические условия) на производство (формуляцию) пестицида (ядохимиката) согласно требованиям государственного органа в области технического регулирования и метрологии, рецептура препаративной формы, копия лицензионного соглашения на производство (формуляцию) пестицида (ядохимиката) (для препаратов, производимых в странах СНГ и Республике Казахстан);
документ, удостоверяющий разрешение на производство пестицида (ядохимиката) и его действующих веществ, выданный производителю пестицида (ядохимиката) (легализованный в установленном порядке для иностранных производителей пестицидов (ядохимикатов), нотариально заверенная копия в случае отсутствия оригинала для сверки отечественными производителями пестицидов (ядохимикатов);
паспорт безопасности пестицида (ядохимиката), разработанный производителем пестицида (ядохимиката);
рекомендации по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 6 к настоящему стандарту государственной услуги;
образец тарной этикетки с информацией на государственном и русском языках по форме согласно приложению 7 к настоящему стандарту государственной услуги.
Сведения документов, удостоверяющие личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц государственных органов.

«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалдар мен өкілдіктерді) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді мемлекеттік қызметті көрсету кезінде пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алуға міндетті.
Көрсетілетін қызметті алушыға:
құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні;
сұратылатын мемлекеттік көрсетілетін қызмет түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын күні (уақыты) және құжаттарды беру орны;
көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қабылдаған жауапты лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
2) порталда:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті (улы химикатты) тіркеу және өндірістік сынақтарының нәтижелері туралы есептер құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтердiң (улы химикаттардың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшерінің құрамын айқындау жөніндегі есептер құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi (улы химикатты) өндірістік тексеру актілері құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицид (улы химикат) туралы мәліметтер құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицидтiң (улы химикаттың) әрекет етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі есептер(Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицидтiң (улы химикаттың) қауіптілігін гигиеналық бағалау жөніндегі есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицидтi (улы химикатты) өндіру және қолдану кезіндегі еңбек шарттарын санитариялық-гигиеналық зерттеулер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицидтi (улы химикатты) токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалауы туралы есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицидтi (улы химикатты) экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептер(Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицидтi (улы химикатты) бал ара шаруашылығы мен мал шаруашылығы үшін ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептер (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада осы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицидтегi (улы химикаттағы) әрекет етуші затты айқындаудың талдамалық әдісі. Тiркелушi әдісті Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімдеуді жүргізеді (бейімделген тәсілді де ұсынуға рұқсат беріледі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Д1-тарауға (21-тармақ) сәйкес пестицидтердiң (улы химикаттардың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында және Қазақстан Республикасында бейімделген әдістемелерді ұсынуға рұқсат беріледі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша D1-тарауына (21-тармақ) сәйкес пестицидтердiң (улы химикаттардың) жұмыс аймағының ауасындағы қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бейімделген әдістемелерді де ұсынуға рұқсат беріледі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицидтiң (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі құрамының нормативтері (пестицидтiң (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі ең көп жол берілген деңгейi, пестицидтiң (улы химикаттың) санитариялық-тұрмыстық мақсаттағы су айдындарының суындағы шекті жол берілген шоғырлануы, пестицидтiң (улы химикаттың) жұмыс аймағы ауасындағы шекті жол берілген шоғырлануы, пестицидтiң (улы химикаттың) жұмыс аймағы ауасындағы және атмосфералық ауадағы болжамды қауiпсіз әрекет ету деңгейi, пестицидтiң (улы химикаттың) топырақтағы шекті жол берілген шоғырлануы) (Қазақстан Республикасының немесе Ресей Федерациясының немесе Беларусь Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органы бекіткен) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік органның талаптарына сәйкес пестицидтi (улы химикатты) өндіруге (формуляциялауға) ұйымдастыру стандарты (техникалық шарттар), препараттық нысанның рецептурасы, пестицидтi (улы химикатты) өндіруге (формуляциялауға) лицензиялық келісімнің көшірмесі (ТМД елдерінде және Қазақстан Республикасында өндірілетін препараттар үшін) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицидтi (улы химикатты) өндірушіге берілген пестицид (улы химикат) пен оның әрекет етуші заттарын өндіруге (формуляциялауға) рұқсатты куәландыратын құжат (шетелдік пестицидтер (улы химикаттар) өндірушілер үшін белгіленген тәртіппен заңдастырылған, отандық пестицидтер (улы химикаттар) өндірушілер үшін салыстырып тексеру үшін тұпнұсқасы болмаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесі) құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
пестицид (улы химикат) өндіруші әзірлеген пестицидтiң (улы химикаттың) қауіпсіздік паспорт құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi (улы химикатты) тасымалдау, сақтау, қолдану және залалсыздандыру жөніндегі ұсынымдар құжаттың электрондық көшірмесі түрінде;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпараты бар ыдыс заттаңбасының үлгісі құжаттың электрондық көшірмесі түрінде.
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға «жеке кабинетінде» мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу мерзімі көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсетілуі үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
При оказании государственной услуги услугодатель обязан получать письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, которые содержатся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема документов;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названий приложенных документов;
даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица услугодателя, принявшего документы;
2) на портал:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
отчеты о результатах регистрационных и производственных испытаний пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги в виде электронной копии документа;
отчеты по определению содержания остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги в виде электронной копии документа;
акт производственной проверки пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги в виде электронной копии документа;
сведения о пестициде (ядохимикате) (краткое досье) по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги в виде электронной копии документа;
отчеты по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной форме пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине) в виде электронной копии документа;
отчеты по гигиенической оценке опасности пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине) в виде электронной копии документа;
санитарно-гигиенические исследования условий труда при производстве и применении пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине) в виде электронной копии документа;
отчеты о токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине) в виде электронной копии документа;
отчеты об эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине) в виде электронной копии документа;
отчеты о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине) в виде электронной копии документа;
аналитический метод определения действующего вещества в пестициде (ядохимикате). Регистрант проводит адаптацию метода для условий Республики Казахстан (допускается представление уже адаптированного метода) в виде электронной копии документа;
методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды (допускается представление уже адаптированных методик в Российской Федерации, Республике Беларусь и Республике Казахстан) согласно главе D1 (пункт 21) по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги в виде электронной копии документа;
методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) в воздухе рабочей зоны (допускается представление уже адаптированных методик) согласно главе D1 (пункт 21) по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги в виде электронной копии документа;
нормативы содержания пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции, предельно допустимая концентрация пестицида (ядохимиката) в воде водоемов санитарно-бытового назначения, предельно допустимая концентрация пестицида (ядохимиката) в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида (ядохимиката) в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, предельно допустимая концентрация пестицида (ядохимиката) в почве (утвержденные уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан или Российской Федерации, или Республики Беларусь) в виде электронной копии документа;
стандарт организации (технические условия) на производство (формуляцию) пестицида (ядохимиката) согласно требованиям государственного органа в области технического регулирования и метрологии, рецептура препаративной формы, копия лицензионного соглашения на производство (формуляцию) пестицида (ядохимиката) (для препаратов, производимых в странах СНГ и Республике Казахстан) в виде электронной копии документа;
документ, удостоверяющий разрешение на производство пестицида (ядохимиката) и его действующих веществ, выданный производителю пестицида (ядохимиката) (легализованный в установленном порядке для иностранных производителей пестицидов (ядохимикатов), нотариально заверенная копия в случае отсутствия оригинала для сверки отечественными производителями пестицидов (ядохимикатов) в виде электронной копии документа;
паспорт безопасности пестицида (ядохимиката), разработанный производителем пестицида (ядохимиката) в виде электронной копии документа;
рекомендации по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида (ядохимиката) по форме согласно приложению 6 к настоящему стандарту в виде электронной копии документа;
образец тарной этикетки с информацией на государственном и русском языках по форме согласно приложению 7 к настоящему стандарту государственной услуги в виде электронной копии документа.
В случае обращения через портал услугополучателю в «личном кабинете» отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.

3. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың
лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері
бойынша әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағымдану
тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібін түсіндіруді, сондай-ақ шағымды дайындауға жәрдем көрсетуді көрсетілетін қызметті берушінің заң қызметінің мамандары мына мекенжай бойынша жүзеге асырады: 010000, Астана қаласы, Кенесары көшесі, 36, 702-кабинет, телефоны 8 (7172) 55-59-61 арқылы.
Шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, шағым Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің атына көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жүгіну жолымен пошта арқылы не қолма-қол беріледі:
1) Министрліктің кеңсесіне мына мекенжай бойынша: 010000, Астана қаласы, Кенесары көшесі, 36, телефон 8 (7172) 55-57-63, жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында орналасқан Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің блогына беріледі.
Қабылданған шағым көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде немесе Министрліктің кеңсесінде тіркеледі. Шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға тіркелген күні мен уақыты, шағымды қабылдаған лауазымды адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беру шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағымның қаралу барысы туралы ақпаратты 8 (7172) 55-58-13 телефоны арқылы көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің, 8 (7172) 55-57-63, 55-59-95 телефондары арқылы Министрліктің Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасының лауазымды адамдарынан алуға болады.
Қызмет дұрыс көрсетілмеген жағдайда, шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының атына пошта арқылы не қолма-қол мына мекенжай бойынша: 010000, Астана қаласы, Кенесары көшесі, 36, 703-кабинет, телефон 55-59-61, электрондық мекенжайы: priemnaya.kgiapk@minagri.gov.kz жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін беріледі.
Шағым онда көтерілген мәселелерді шешу құзыретіне кіретін лауазымды адамның атына беріледі.
Шағымда көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты, пошталық мекенжайы, шағым берген күні және көрсетілетін қызметті алушының қолы көрсетіледі.
Шағым берген кезде әрекетіне немесе әрекетсіздігіне шағым берілетін лауазымды адамдардың лауазымы, тегі мен аты-жөні, жүгіну себептері және талаптары көрсетіледі.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде оның қаралу барысы (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы, қаралу нәтижесі туралы белгі) туралы ақпарат көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінде» қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдануына болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам
оказания государственных услуг
10. Разъяснения порядка обжалования действий (бездействий) должностных лиц услугодателя, а также оказание содействия в подготовке жалобы осуществляются специалистами юридической службы услугодателя по адресу: 010000, город Астана, ул. Кенесары, 36, кабинет 702, телефон 8 (7172) 55-59-61.
Информацию о порядке обжалования можно также получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги жалоба подается по почте либо нарочно на имя Министра сельского хозяйства Республики Казахстан путем обращения по выбору услугополучателя:
1) в канцелярию Министерства по адресу: 010000, город Астана, ул. Кенесары, 36, телефон 8 (7172) 55-57-63, в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) на блог Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, расположенный на интернет-ресурсе Министерства – www.minagri.gov.kz.
Принятая жалоба регистрируется в канцелярии услугодателя или канцелярии Министерства. Подтверждением принятия жалобы является выдача услугополучателю, подавшему жалобу, талона с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу. Информацию о ходе рассмотрения жалобы можно получить у должностных лиц канцелярии услугодателя по телефону: 8 (7172) 55-58-13, Управления контроля и документационного обеспечения Министерства по телефонам: 8 (7172) 55-57-63, 55-59-95.
В случае некорректного обслуживания жалоба подается в письменном виде по почте либо нарочно руководителю услугодателя или его заместителю по адресу: 010000, город Астана, ул. Кенесары, 36, кабинет 703, электронный адрес: priemnaya.kgiapk@minagri.gov.kz, телефон 8 (7172) 55-59-61, в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Жалоба адресуется должностному лицу, в компетенцию которого входит разрешение поставленных в жалобе вопросов.
В жалобе указываются фамилия, имя, отчество, почтовый адрес услугополучателя, дата подачи жалобы и подпись услугополучателя.
При подаче жалобы указываются должность, фамилии и инициалы должностных лиц, чьи действия или бездействия обжалуются, мотивы обращения и требования.
При отправке жалобы через портал информация о ходе ее рассмотрения (отметка о доставке, регистрации, исполнении, результате рассмотрения) доступна в «личном кабинете» услугополучателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, или Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

11. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып,
қойылатын өзге талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында орналасқан.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны не көрсетілетін қызметті берушінің 8 (7172) 55-59-61 телефоны арқылы да ұсынылуы мүмкін.
«Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Пестицидтi (улы химикатты) мемлекеттік тiркеуге өтінім
(тiркелушiнің (өтінім берушiнің) белгіленген нысандағы
бланкісінде беріледі және тiркелушiнің (өтінім берушiнің)
қол қоюымен және мөрімен куәландырылады)
Тiркелушi (өтінім беруші) _____________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке немесе заңды тұлға,
_____________________________________________________________________
мемлекет, мекенжайы, телефон, факс)
Қолдану регламенттерімен қоса, мынадай пестицидтердi (улы
химикаттарды) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тiркеуді
жүргізуді өтінемін:
Саудалық атауы, препараттық нысаны, әрекет етуші заттың құрамы, әрекет етуші затты өндіруші, тiркелушi
Препараттың шығыс нормасы (л/га, кг/га, л/т, кг/т)
Дақыл, өделетін объект
Зиянды организм
Өңдеу тәсілі, уақыты, шектеулер, жұмыс сұйықтығының шығысы
Өнімді жинап алуға дейінгі соңғы өңдеу мерзімі, күні, ең жоғары өңдеу еселігі
1
2
3
4
5
6
_________________________   _________________________________________
(лауазымы, қолы)         (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мөр орны                    _________________________________________
(күні)
«Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Құпия
Бекiтемiн
____________________________
(орындаушы ұйымның басшысы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» ___________
Пестицидтiң (улы химикаттың) биологиялық және шаруашылық
тиiмдiлiгiн бағалау жөніндегі тiркеу (өндiрiстiк)
сынақтарының нәтижелері туралы есеп

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги, в том числе
оказываемой в электронной форме
12. Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства – www.minagri.gov.kz.
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получить информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Информация о государственной услуге может быть также представлена по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, либо по телефону услугодателя 8 (7172) 55-59-61.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)»
Заявка
на государственную регистрацию пестицида (ядохимиката)
(представляется на бланках установленной формы регистранта
(заявителя) и удостоверяется подписью и
печатью регистранта (заявителя)
Регистрант (заявитель) ________________________________________
_____________________________________________________________________
(физическое или юридическое лицо,
_____________________________________________________________________
государство, адрес, телефон, факс)
Прошу провести государственную регистрацию в Республике
Казахстан следующих пестицидов (ядохимикатов) с регламентами
применения:
Торговое
название,
препаративная
форма,
содержание
действующего
вещества,
производитель
действующего
вещества,
регистрант
Норма
расхода
препарата
(л/га,
кг/га,
л/т, кг/т)
Культура,
обрабатываемый
объект
Вредный
организм
Способ,
время
обработки,
ограничения,
расход рабочей
жидкости
Срок последней
обработки, в
днях до сбора
урожая, в
_____ максимальная
кратность
обработок
1
2
3
4
5
6
_____________________
должность, подпись)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место печати ____________
(дата)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)»
Конфиденциально
Утверждаю
______________________________________
(руководитель организации-исполнителя)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________________________
(подпись)
«__» ________________20__ года
Отчет
о результатах регистрационных (производственных)
испытаний по оценке биологической и хозяйственной
эффективности пестицида (ядохимиката)

1. Пестицид (улы химикат) (саудалық атауы), препараттық нысаны,
тiркелушi мемлекет, әрекет етуші заты (ISO бойынша), мақсаты
(фитосанитариялық).
2. Сынақтар жүргiзу орны.
3. Дақыл, сорты, екпелердің жасы, отырғызу схемасы.
4. Топырақ (түрi, механикалық құрамы, қарашiрiндінің құрамы,
рН).
5. Агротехника (алғы дақыл, топырақты өңдеу, себу мерзiмдерi,
себу нормасы, қатараралық енi, егiстiктi күту жөніндегі іс-шаралар).
6. Зиянды организмдер (оған қарсы препарат сыналатын нақты
зиянды объектiлерді көрсету).
7. Тәжiрибе нұсқалары.
8. Сынақ түрi (танаптық – тіркеу немесе өндірістік), тәжiрибелі
танаптар алаңы, қайталану саны.
9. Препаратты қолдану мерзiмдерi (ауыл шаруашылығы дақылдары
мен зиянды организмдердiң даму фазасы) мен тәсiлдерi (жаппай
өңдеулер, тосқауылды өңдеулер, аз көлемді, ультра аз көлемді бүрку,
уландырылған еліктіргіштер түрінде қолдану, қойма үй-жайларын
фумигациялау және т.б.).
10. Бүрiккiш түрi, жұмыс сұйықтықтарының шығыс нормасы.
11. Вегетациялық кезеңнің ауа райы ерекшелiктерi (жауын-шашын
көлемі, ауа температурасы мен ылғалдылығы) (орташа көпжылдық
көрсеткiштермен салыстыра отырып келтіру).
12. Зиянды организмдердiң есебін жүргізу әдiстемесi.
13. Өнiмнің есебін жүргізу әдiстемесi.
14. Биологиялық және шаруашылық тиiмдiлiгi (кестелер түрiнде
келтiру).
15. Пестицидтiң (улы химикаттың) оның iшiнде мақсатты емес
объектiлерге (түрлерiн көрсету) бақыланатын жанама әсері, препаратпен
жұмыс iстейтiндердiң терiсіне, тыныс алу жолдарына әсерiн, өзге де
кері әсерді (егер байқалса) көрсету.
16. Сыналатын пестицидтiң (улы химикаттың) ауыл шаруашылығы
өнімі мен қоршаған орта объектiлерiндегі қалдықты мөлшерінің құрамы
(егер зерттелсе).
17. Сыналатын пестицидтiң (улы химикаттың) биологиялық және
шаруашылық тиiмдiлiгi туралы нақты қорытындылар.
18. Препараттың сыналған шығыс нормалары мен жұмыс сұйықтығының
шығыс нормаларында пестицидтi (улы химикатты) мемлекеттік тіркеудің
орындылығы туралы ұсыныс немесе оларды нақтылау мақсатында, сондай-ақ
тiркеуге ұсынылған препаратты қолдану регламенттерi бойынша тiркеу
немесе өндiрiстiк сынақтарды жалғастыру туралы ұсыныстар.
Жұмысты орындаушылар:
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________
(лауазымы)
______________________________                   Қолы
(ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы)
М.О. _________________________
(күні)
«Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Бекiтемiн
____________________________
(орындаушы ұйымның басшысы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» ___________
Өсімдік шаруашылығы өнімінде және қоршаған орта объектілерінде
пестицидтiң (улы химикаттың) қалдық мөлшерінің құрамын айқындау
жөніндегі есеп

1. Пестицид (ядохимикат) (торговое название), препаративная форма, страна–регистрант, действующее вещество (по ISO), назначение (фитосанитарное).
2. Место проведения испытаний.
3. Культура, сорт, возраст насаждений, схема посадки.
4. Почва (тип, механический состав, содержание гумуса, рН).
5. Агротехника (предшественник, обработка почвы, сроки сева, норма высева, ширина междурядий, мероприятия по уходу за посевами).
6. Вредные организмы (указать конкретные вредные объекты, против которых испытывается препарат).
7. Варианты опыта.
8. Вид опыта (полевой – регистрационный или производственный), площадь опытных делянок, количество повторностей.
9. Сроки (фаза развития сельскохозяйственных культур и вредных организмов) и способы применения препарата (сплошные обработки, барьерные обработки, малообъемное, ультрамалообъемное опрыскивание, применение в виде отравленных приманок, фумигация складских помещений и т.д.).
10. Тип опрыскивателя, норма расхода рабочей жидкости.
11. Особенности погодных условий вегетационного периода (количество осадков, температура и влажность воздуха) (привести в сравнении со среднемноголетними показателями).
12. Методика проведения учетов вредных организмов.
13. Методика проведения учета урожая.
14. Биологическая и хозяйственная эффективность (привести в виде таблиц).
15. Наблюдаемое побочное действие пестицида (ядохимикаты), в том числе на нецелевые объекты (указать виды), отметить влияние на кожу, органы дыхания работающих с препаратом, другие отрицательные эффекты (если отмечены).
16. Содержание остаточных количеств испытываемого пестицида (ядохимиката) в сельскохозяйственной продукции и объектах окружающей среды (если изучалось).
17. Конкретные выводы о биологической и хозяйственной эффективности испытываемого пестицида (ядохимиката).
18. Предложения о целесообразности государственной регистрации пестицида (ядохимиката) в испытанных нормах расхода препарата и нормах расхода рабочей жидкости или о продолжении регистрационных или производственных испытаний с целью их уточнения, а также по регламентам применения рекомендуемого к регистрации препарата.
Исполнители работы:
_______________________________
(фамилия, имя, отчество)
_______________________________
(должность)
_______________________________
(ученая степень, ученое звание)
М.П. ____________                                  Подпись
Дата
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)»
Утверждаю
______________________________________
(руководитель организации-исполнителя)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________________________
(подпись)
«___» _____________201___ года
Отчет
по определению содержания остаточных количеств пестицида
(ядохимиката) в растениеводческой продукции и
объектах окружающей среды

1. Жалпы ереже.
2. Тәжірибенің мақсаты мен міндеттерінің қысқаша негіздемесі.
3. Пестицидтің (улы химикаттың) қысқаша сипаттамасы:
1) өтінім беруші, өндіруші;
2) саудалық атауы;
3) әрекет етуші заты;
4) препараттық нысаны;
5) молекулалық массасы;
6) эмпириялық формуласы.
4. Тәжірибенің жалпы сипаттамасы:
1) салу орны;
2) жүргізу мерзімі;
3) дақыл;
4) тәжірибе түрі;
5) агротехника;
6) күту жөніндегі іс-шаралар.
5. Топырақ пен метеорологиялық жағдайлардың сипаттамасы.
6. Зерттелетін пестицидті (улы химикатты) қолдану ерекшеліктері:
1) өңдеу мерзімдері мен еселігі;
2) қолдану тәсілі;
3) жұмыс сұйықтығының шығысы;
4) препарат бойынша шығыс нормасы.
7. Сынамаларды іріктеу әдістемесі және сынамаларды сақтау жағдайлары, талдау үшін сынамаларды іріктеу актісі.
8. Пестицидтiң (улы химикаттың) қалдық мөлшерін айқындау әдісі.
9. Аспап маркасы, анықтау шегі, шығару толықтығы және гигиеналық нормативтер.
10. Хроматограммалар қоса берілген пестицидтiң (улы химикаттың) қалдық мөлшерінің құрамы жөніндегі деректер.
11. Эксперимент нәтижелері бойынша тұжырымдар мен қорытындылар.
Орындаушы: ___________________   ______________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты)
М.О. _________________________
(күні)
«Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
4-қосымша
«Бекiтемiн»
______________________________________ облыс бойынша
(облыс атауы)
____________________________________________ бастығы
(Ведомствоның аумақтық инспекциясының атауы)
____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» ___________________________________
Пестицидтi (улы химикатты) өндiрiстiк тексеру актісі
__________________________________________________________ фирмасының
_______________________________________________________________ қарсы
(зиянды организмдер)
_______________________ пестицидiн (улы химикатын) өндiрiстiк тексеру
(әрекет етуші заты)
Бiз, __________________________________________________________
(Ведомствоның облыстық аумақтық инспекциясының атауы)
өсiмдiктердi қорғау және карантині бөлiмiнiң бастығы
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________,
(Ведомствоның аудандық аумақтық инспекциясының атауы)
өсімдiктердi қорғау және карантині бөлiмiнiң бастығы
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты)
шаруашылық басшысы (немесе ауылдық округ әкiмi) _____________________
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты, ұйымның атауы)
жауапты орындаушы __________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты, ұйымның атауы)
_________________________ облысы _____________________________ ауданы
__________________________________________________________ жерлерiнде
(шаруашылық немесе ауылдық округ атауы)
_________________ егiстерінде (немесе ауыл шаруашылығы емес жерлерде)
_______________________________________________________________ қарсы
(зиянды организмдер)
__________________________________________________________ фирмасының
_____________________ пестицидiне (улы химикатына) өндiрiстiк тексеру
жүргізгендігі туралы осы актiнi жасадық.
Пайдаланылатын аппаратура _____________________________________
Тәжiрибелі танаптар алаңы _________________________________ га.
Өңдеу еселiгi ________________________________________________.
(өңдеу саны)
_______ пестицидтердің (улы химикаттардың) тексеру нәтижелері бойынша
_____________________________ егiстерінде (немесе ауыл шаруашылығында
пайдаланылмайтын жерлерде)
_______________________________________________________________ қарсы
(зиянды организмдер)
_____ (л/т. кг/га) шығыс нормасында ____ әдіспен мемлекеттік тіркеуге
ұсынылады.
Тексеру нәтижелері бойынша есеп ______ бетте қоса берiліп отыр.
Ведомствоның ________________________________ облыстық аумақтық
инспекциясының өсiмдiктердi қорғау және карантині бөлiмiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Ведомствоның __________________________________ облысы аудандық
аумақтық инспекциясының өсiмдiктердi қорғау және карантині бөлiмiнiң
бастығы _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Шаруашылық басшысы (немесе ауылдық округ әкiмi) _______________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Жауапты орындаушы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, ұйымның атауы)
20__ жылғы «___» ____________
М.О. ________________________
(күні)
«Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
5-қосымша
_____________________________________________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның – тiркелушiнің (өтінім берушінің) атауы,
_____________________________________________________________________
заңды мекенжайы, нақты мекенжайы, телефоны, факсы, е-mail)
_____________________________________________________________________
(пестицидтiң (улы химикаттың) атауы)
пестициді (улы химикаты) туралы мәліметтер
(қысқаша дерекнама)
А. Негізгі мәліметтер

1. Общее положение.
2. Краткое обоснование цели и задач опыта.
3. Краткая характеристика пестицида (ядохимиката):
1) заявитель, производитель;
2) торговое название;
3) действующее вещество;
4) препаративная форма;
5) молекулярная масса;
6) эмпирическая формула.
4. Общая характеристика опыта:
1) место закладки;
2) срок проведения;
3) культура;
4) вид опыта;
5) агротехника;
6) мероприятия по уходу.
5. Характеристика почвы и метеорологических условий.
6. Особенности применения изучаемого пестицида (ядохимиката):
1) сроки и кратность обработки;
2) способ применения;
3) расход рабочей жидкости;
4) норма расхода по препарату.
7. Методика отбора проб и условия хранения проб, акт отбора проб для анализа.
8. Метод определения остаточных количеств пестицида (ядохимиката).
9. Марка прибора, предел обнаружения, полнота извлечения и гигиенические нормативы.
10. Данные по содержанию остаточных количеств пестицида (ядохимиката) с приложением хроматограмм.
11. Выводы и заключение по результатам эксперимента.
Исполнитель _______________ ________________________
(подпись)    (фамилия, имя, отчество)
М.П. ______________
Дата
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)»
«Утверждаю»
Начальник _____________________________
(наименование территориальной
инспекции Ведомства)
по области _____________________________
(название области)
_______________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_______________________________________
(подпись)
«___» ___________________20___ года
Акт производственной проверки
пестицида (ядохимиката)
Производственная проверка пестицида (ядохимиката)______________
_____________________________________________________________________
(действующее вещество)
фирмы _______________________________________________________________
против ______________________________________________________________
(вредные организмы)
Мы, начальник отдела по защите и карантину растений ___________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(название областной территориальной инспекции Ведомства)
начальник отдела по защите и карантину растений _____________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(название районной территориальной инспекции Ведомства)
руководитель хозяйства (или аким сельского округа)___________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование организации)
ответственный исполнитель ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование организации)
составили настоящий акт в том, что на землях ________________________
____________________________________________________________________,
(наименование хозяйства или сельского округа)
________________ района, ____________________________________ области
проведена производственная проверка пестицида (ядохимиката) _________
_____________________________________________________________________
фирмы _________________ против ______________________________________
(вредных организмов)
на посевах (или землях несельскохозяйственного использования) _______
_____________________________________________________________________
Используемая аппаратура _______________________________________
Площадь опытных делянок ___________________________________ га.
Кратность обработки __________________________________________.
(число обработок)
По результатам проверки пестицид (ядохимикат) _________________
рекомендуется для государственной регистрации в норме расхода _______
____________ (л/т. л, кг/га) против _________________________________
(вредных организмов)
на посевах (или на землях несельскохозяйственного
использования)_______________________ методом ______________________.
Отчет по итогам проверки на ______ страницах прилагается
Начальник отдела защиты и карантина растений областной
территориальной инспекции Ведомства _________________________ области
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
Начальник отдела защиты и карантина растений районной
территориальной инспекции Ведомства _________________________ области
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
Руководитель хозяйства (или аким сельского округа) ____________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
Ответственный исполнитель ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование организации)
«___» ____________________ 201___ года
М.П.
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)»
_____________________________________________________________________
(наименование юридического или
физического лица – регистранта (заявителя),
_____________________________________________________________________
юридический адрес, фактический адрес, телефон, факс, е-mail)
Сведения о пестициде (ядохимикате) (краткое досье)
_________________________________________
(наименование пестицида (ядохимиката))
A. Основные сведения

1. Пестицидтiң (улы химикаттың) атауы
2. Өндіруші (атауы, заңды мекенжайы, нақты мекенжайы, телефоны, факсы, е-mail)
3. Пестицидтiң (улы химикаттың) мақсаты
4. Әрекет етуші зат (ISO, IUPAC, N CAS бойынша)
5. Әрекет етуші заттың химиялық сыныбы
6. Әрекет етуші заттың концентрациясы (г/л немесе г/кг)
7. Препараттық нысаны
8. Пестицидтерге (улы химикаттарға) арналған кауіпсіздік паспорты
9. Қазақстан Республикасы және ТМД елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтерге (улы химикаттарға) арналған нормативтік және/немесе техникалық құжаттама
10. Пестицидтi (улы химикатты) өндірушінің оны тіркеуге ұсынуға рұқсаты (егер өндіруші өзі тiркелушi болмаған жағдайда)
11. Тiркелушiге өндірушінің атынан өкілдік етуге рұқсат (микробиологиялық препараттар үшін)
12. Басқа елдерде тіркеу (тіркеу куәлігінің нөмірі, берілген күні, қолдану аясы мен регламенттері)
В. Пестицидтiң (улы химикаттың) биологиялық тиімділігін, қауіпсіздігін бағалау жөніндегі мәліметтер
1. Әрекет ету спектрі
2. Қолданылу аясы:
1) Дақылдар
2) Зиянды объектілер (латынша атауларымен) немесе мақсаты
3. Ұсынылатын қолдану регламенттері:
1) өңдеулер жүргізу мерзімі
2) қорғалатын дақылдардың даму фазасы
3) зиянды организмнің даму фазасы (сатысы)
4) өңдеу еселігі;
5) өңдеулер арасындағы аралық
4. Ұсынылатын шығыс нормасы және қолдану тәсілі
5. Ұсынылатын күту мерзімі (өнімді жинауға дейінгі күндерде)
6. Зиянды организмдерге әсер ету түрі (тетігі):
1) жүйелі
2) жанаспалы
3) өзге
7. Қорғау әрекетінің кезеңі
8. Селективтілігі
9. Әрекет ету жылдамдығы
10. Басқа препараттармен үйлесімдігі
11. Биологиялық тиімділігі:
1) зертханалық және вегетациялық тәжірибелері
2) танаптық тәжірибелер
12. Қорғалатын дақылдардың фитоуыттылығы, төзімділігі
13. Резистенттіліктің туындау мүмкіндігі
14. Дақылдардың ауыспалы егісте ауысу мүмкіндігі
15. Басқа елдерде биологиялық тиімділігін және қауіпсіздігін бағалау нәтижелері:
1) ел
2) қорғалатын дақыл
3) зиянды организм
16. Басқа елдерде пестицидтердiң (улы химикаттардың) қалдық мөлшерлерін айқындау нәтижелері (серпіні)
17. Препараттың қорғалатын агроценоздың пайдалы энтомофаунасына әрекеті
С. Пестицидтiң (улы химикаттың) физикалық-химиялық қасиеттері
С1. Әрекет етуші заттың физикалық-химиялық қасиеттері
1. Әрекет етуші зат (ISO, IUPAC, N CAS бойынша)
2. Құрылымдық формуласы (оптикалық изомерлерді көрсету)
3. Эмпириялық формуласы
4. Молекулалық массасы
5. Агрегаттық күйі
6. Түсі, исі
7. 20 град. С және 40 град. С кезіндегі бу қысымы
8. Суда еруi
9. Органикалық еріткіштерде еруi
10. n-октонол/су бөліну коэффициентi

1. Наименование пестицида (ядохимиката)
2. Производитель (название, юридический адрес, фактический адрес, телефон, факс, E-mail)
3. Назначение пестицида (ядохимиката)
4. Действующее вещество (по ISO, IUPAC, N CAS)
5. Химический класс действующего вещества
6. Концентрация действующего вещества (в г/л или г/кг)
7. Препаративная форма
8. Паспорт безопасности для пестицидов (ядохимикатов)
9. Нормативная и/или техническая документация для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран СНГ
10. Разрешение производителя пестицида (ядохимиката) представлять его для регистрации (в случае, если регистрантом не является сам производитель)
11. Разрешение регистранту представлять производителя (для микробиологических препаратов)
12. Регистрация в других странах (номер регистрационного удостоверения, дата выдачи, сфера и регламенты применения)
B. Сведения по оценке биологической эффективности, безопасности пестицида (ядохимиката)
1. Спектр действия
2. Сфера применения:
1) культуры
2) вредные объекты (с латинскими названиями) или назначение
3. Рекомендуемые регламенты применения:
1) срок проведения обработок
2) фаза развития защищаемой культуры
3) фазы развития (стадия) вредного организма
4) кратность обработок
5) интервал между обработками
4. Рекомендуемая норма расхода и способ применения
5. Рекомендуемый срок ожидания (в днях до сбора урожая)
6. Вид (механизм) действия на вредные организмы:
1) системный
2) контактный
3) иной
7. Период защитного действия
8. Селективность
9. Скорость воздействия
10. Совместимость с другими препаратами
11. Биологическая эффективность:
1) лабораторные и вегетационные опыты
2) полевые опыты
12. Фитотоксичность, толерантность защищаемых культур
13. Возможность возникновения резистентности
14. Возможность варьирования культур в севообороте
15. Результаты оценки биологической эффективности и безопасности в других странах:
1) страна
2) защищаемая культура
3) вредный организм
16. Результаты определения остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) в других странах (в динамике)
17. Влияние препарата на полезную энтомофауну защищаемого агроценоза
C. Физико-химические свойства пестицида (ядохимиката)
C1. Физико-химические свойства действующего вещества
1. Действующее вещество (по ISO, IUPAC, N CAS)
2. Структурная формула (указать оптические изомеры)
3. Эмпирическая формула
4. Молекулярная масса
5. Агрегатное состояние
6. Цвет, запах
7. Давление паров при 20 град. C и 40 град. C
8. Растворимость в воде
9. Растворимость в органических растворителях
10. Коэффициент распределения n-октанол/вода

11. Балқу температурасы
12. Қайнау және қату температурасы
13. Жалындау және тұтану температурасы
14. 20 град. С кезінде су ерітiндiлерінде (рН 5, 7, 9) тұрақтылығы
15. Тығыздығы (зат газ күйiнде болған жағдайда 0 град. С және 760 мм. сын. бағ. тығыздық көрсетілсін)
С1-1. Техникалық өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері
1. Техникалық өнiмнiң тазалығы, қоспалардың сандық және сапалық құрамы
2. Агрегаттық күйi
3. Иiсi, түсi
4. Балқу температурасы
5. Жалындау және тұтану температурасы
6. Тығыздығы (зат газ күйiнде болған жағдайда 0 град. С және 760 мм. сын. бағ. тығыздық көрсетілсін)
7. Термо- және фототұрақтылығы
8. Техникалық өнiмнің тазалығын айқындауға арналған, сондай-ақ өнiмнің құрамын, изомерлерді, қоспаларды және т.б. айқындауға мүмкіндік беретін талдамалық әдісi
С2. Пестицидтiң (улы химикаттың) препараттық нысанының физикалық-химиялық қасиеттері
1. Агрегаттық күйi
2. Иiсi, түсi
3. Сулы эмульсияның немесе суспензияның тұрақтылығы
4. pH
5. Ылғал құрамы (%)
6. Тұтқырлығы
7. Шашыраңқылығы
8. Тығыздығы
9. Бөлшектер мөлшері (ұнтақ, түйiршiк және т.б.)
10. Дымқылданғыштығы
11. Тұтану температурасы
12. Кристалдану температурасы, аязға төзімділігі
13. Ұшқырлығы
14. Нығыздалу туралы деректер
15. Коррозиялық қасиеттері
16. Қоспалардың сандық және сапалық құрамы
17. Сақтау кезіндегі тұрақтылығы
С3. Пестицидтiң (улы химикаттың) құрамы
1. ISO, IUPAC, N CAS сәйкес әр құрамдық бөлігі үшін химиялық атауы
2. Препараттық нысанындағы құрамдық бөліктердің функционалдық мәні және олардың құрамы
С4. Микробиологиялық препараттар. Белсенді ингредиент пен препараттық нысанның (микроорганизмдердің тіршілік әрекеті өнімдері негізіндегі бактериялық, грибоктық, вирустық, микроспороидалық препараттардың) қасиеттері және құрамы туралы мәліметтер
С4-1. Штамм-продуцент қасиеттері
1. Микроорганизмнің түр атауы (латынша атауы)
2. Штаммның (изоляттың) нөмірі немесе атауы
3. Штаммды бөлу көзі
4. Дақылдық-морфологиялық және биохимиялық қасиеттері, сәйкестендіру тестілері мен өлшемдері (сондай-ақ сәйкестендіруді жүргізген ұйым көрсетілсін)
5. Зиянды объектіге қатысты патогенділік немесе антогонизм
6. Осы түрдің қолда (оның ішінде шетелде) бар штамдарынан айырмашылығы
7. Микроорганизмдердің сол түрінің өзге штамдарының жасушаларын лизистейтін фагтарға қатынасы
8. Штамды сақтау тәсілі, шарттары және сақтау ортасының құрамы
9. Микроорганизмдерді көбейту тәсілі, шарттары және көбейту ортасының құрамы. Вирустар мен микроспоридиялар үшін өсіруге арналған өзіне тән шикізаттың сипаттамасы көрсетіледі
10. Микроорганизмді қоршаған ортаның микробтық қауымдастықтарында және биоматериалдарда табу тәсілі

11. Температура плавления
12. Температура кипения и замерзания
13. Температура вспышки и воспламенения
14. Стабильность в водных растворах (pH 5, 7, 9) при 20 град. C
15. Плотность (в случае газообразного состояния вещества плотность указать при 0 град. C и 760 мм рт.ст.)
C1-1. Физико-химические свойства технического продукта
1. Чистота технического продукта, качественный и количественный состав примесей
2. Агрегатное состояние
3. Цвет, запах
4. Температура плавления
5. Температура вспышки и воспламенения
6. Плотность (в случае газообразного состояния вещества плотность указать при 0 град. C и 760 мм рт.ст.)
7. Термо- и фотостабильность
8. Аналитический метод для определения чистоты технического продукта, а также позволяющий определить состав продукта, изомеры, примеси и т.п.
C2. Физико-химические свойства препаративной формы пестицида (ядохимиката)
1. Агрегатное состояние
2. Цвет, запах
3. Стабильность водной эмульсии или суспензии
4. pH
5. Содержание влаги (%)
6. Вязкость
7. Дисперсность
8. Плотность
9. Размер частиц (порошок, гранулы и т.п.)
10. Смачиваемость
11. Температура вспышки
12. Температура кристаллизации, морозостойкость
13. Летучесть
14. Данные по слеживаемости
15. Коррозионные свойства
16. Качественный и количественный состав примесей
17. Стабильность при хранении
C3. Состав пестицида (ядохимиката)
1. Химическое название для каждой составной части согласно ISO, IUPAC, N CAS
2. Функциональное значение составных частей в препаративной форме и их содержание.
C4. Микробиологические препараты. Сведения о составе и свойствах активного ингредиента и препаративной формы (бактериальных, грибных, вирусных, микроспороидальных препаратов, на основе продуктов жизнедеятельности микроорганизмов)
C4-1. Свойства штамма-продуцента
1. Видовое название микроорганизма (латинское название)
2. Номер или название штамма (изолята)
3. Источник выделения штамма
4. Культурально-морфологические и биохимические свойства, тесты и критерии идентификации (указать также организацию, проведшую идентификацию)
5. Патогенность или антагонизм по отношению к вредному объекту
6. Отличие от уже имеющихся штаммов данного вида (в том числе за рубежом)
7. Отношение к фагам, лизирующим клетки других штаммов того же вида микроорганизмов
8. Способ, условия и состав сред для хранения штамма
9. Способ, условия и состав сред для размножения микроорганизмов. Для вирусов и микроспоридий указывается характеристика специфического сырья для выращивания
10. Способ обнаружения микроорганизма в микробных ассоциациях окружающей среды и биоматериале

11. Штаммен синтезделетін өнім (химиялық құрамы, құрылымдық формуласы, тұрақтылығы, қалдықтарды айқындау әдісі)
12. Мақсатты объектіге әрекет ету тетігі
С4-2. Препараттық нысанның сипаттамасы
1. Пестицидтiң (улы химикаттың) құрамы: әрекет ету басының (тірі жасушалардың немесе олардың тіршілік әрекеті өнімінің титрі, вирустық түйіршіктердің, қосындылардың титрі), қосалқы заттардың құрамы және олардың мақсаты
2. Агрегаттық күйі
3. Дымқылданғыштығы
4. Ылғал құрамы
5. Бөгде микрофлораның құрамы
6. Әрекет етудің басталуын айқындау әдісі
7. Сақтау шарттары мен мерзімдері
8. Жұмыс ерітінділерін әзірлеу тәсілі
9. Басқа пестицидтермен (улы химикаттармен) және агрохимикаттармен үйлесімділігі
D. Токсикологиялық-гигиеналық сипаттамасы
D1. Әрекет етуші заттың (техникалық өнімнің) токсикологиялық сипаттамасы
1. Жіті пероральдық уыттылығы (егеуқұйрықтар; егер созылмалы уыттылық жануардың бір түрінде болса – егеуқұйрықта, тышқанда). ҚМ50 (мг/кг дене массасына).
2. Жіті терілік уыттылығы. ҚМ50 (мг/кг дене массасына).
3. Жіті ингаляциялық уыттылығы (серпінді әрекет ету жағдайында). ҚМ50 (мг/м3).
4. Барлық түсу жолдары кезіндегі жіті интоксикацияның клиникалық белгілері (пероральдық, дермальдық, ингаляциялық).
5. Теріге және шырышты қабықтарға түршіктіру әрекеті.
6. Тауықтарда бәсең нейротоксикалық әрекеті (фосфорорганикалық пестицидтер (улы химикаттар) үшін міндетті түрде, басқалар үшін – қажет болса).
7. Жіті пероральдық уыттылығы. NOEL (мг/кг дене массасына немесе шоғырлану коэффициенті).
8. Жіті терілік уыттылығы (қажет болса). NOEL (мг/кг дене массасына).
9. Жіті ингаляциялық уыттылығы (қажет болса). NOEL (мг/м3).
10. Сенсибилизирлеуші әрекеті, иммуноуыттылығы.
11. Созылмалы уыттылығы (әрекет етпейтін әсер деңгейі) NOEL (мг/кг дене массасына).
12. Онкогендігі.
Сыналатын агентті кеміргіштердің екі түріне (тышқандар, егеуқұйрықтар): 24 ай бойы егеуқұйрықтарға және 18 немесе 24 ай бойы тышқандарға енгізумен (енгізу жолы көрсетіледі) өміршеңдігі жөніндегі материалдарды (кестелерді) және:
1) тиімді сан (барлық экспериментте алғашқы ісік табылғанға дейін тірі қалған жануарлардың саны). Әртүрлі оқшаулаудағы алғашқы ісіктер табылған мерзімдерде көп айырмашылық болса (6 ай немесе одан көп) тиімді сандар ерте және кеш ісіктерге бөлек беріледі;
2) ісіктердің барлық түрлері бар жануарлар саны, қатерлі ісіктері бар жануарлар саны, 2 және одан көп ісіктері бар жануарлар саны;
3) ісіктері метастазаланған жануарлар саны;

11. Продукт, синтезируемый штаммом (химический состав, структурная формула, стабильность, метод определения остатков)
12. Механизм действия на целевой объект
C4-2. Характеристика препаративной формы
1. Состав пестицида (ядохимиката): содержание действующего начала (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности, титр вирусных телец, включений), вспомогательных веществ и их назначение
2. Агрегатное состояние
3. Смачиваемость
4. Содержание влаги
5. Содержание посторонней микрофлоры
6. Метод определения действующего начала
7. Условия и сроки хранения
8. Способ приготовления рабочих растворов
9. Совместимость с другими пестицидами (ядохимикатами) и агрохимикатами
D. Токсиколого-гигиеническая характеристика
D1. Токсикологическая характеристика действующего вещества (технический продукт)
1. Острая пероральная токсичность (крысы; если хроническая токсичность на одном виде животных - крысы, мыши). ЛД50 (мг/кг массы тела).
2. Острая кожная токсичность. ЛД50 (мг/кг массы тела).
3. Острая ингаляционная токсичность (в условиях динамического воздействия) ЛД50 (мг/м3).
4. Клинические проявления острой интоксикации при всех путях поступления (пероральный, дермальный, ингаляционный).
5. Раздражающее действие на кожу и слизистые оболочки.
6. Замедленное нейротоксическое действие на курах (обязательно для фосфорорганических пестицидов (ядохимикатов), для других - при необходимости).
7. Подострая пероральная токсичность NOEL (мг/кг массы тела или коэффициент кумуляции).
8. Подострая накожная токсичность (при необходимости) NOEL (мг/кг м.т.).
9. Подострая ингаляционная токсичность (при необходимости) NOEL (мг/м3).
10. Сенсибилизирующее действие, иммунотоксичность.
11. Хроническая токсичность (недействующий уровень воздействия) NOEL (мг/кг м.т.).
12. Онкогенность.
Онкогенность, определяемая введением испытуемого агента (указывается путь введения) двум видам грызунов (мыши, крысы) в течение 24 месяцев крысам и 18 или 24 месяцев мышам, представлением материалов по выживаемости (таблицы) и таблиц (по опытным и контрольным группам, самцам и самкам отдельно), содержащих:
1) эффективное число (количество животных, доживших до обнаружения первой опухоли во всем эксперименте). В случае больших различий (6 или более месяцев) в сроках обнаружения первых опухолей разной локализации эффективные числа даются для ранних и поздних опухолей отдельно;
2) количество животных с опухолями всех типов, количество животных со злокачественными опухолями, количество животных с 2 и более опухолями;
3) количество животных с метастазирующими опухолями;

4) ісіктердің түрі мен санын көрсете отырып, жекелеген органдарында ісіктері бар жануарлар саны;
5) эксперименталдық және тарихи бақылау жөніндегі деректер;
6) онкогендік жөнінде NOEL (мг/кг дене массасына) бар кестелерді (тәжірибелік және бақылау топтары, еркектер және ұрғашылар бойынша бөлек) көрсетумен анықталатын онкогендік.
13. Тератогендігі және эмбриоуыттылығы (ана мен ұрық үшін әрекет етпейтін әрекет ету деңгейі, мг/кг дене массасына).
14. «2-ұрпақ» әдісі бойынша репродуктивтік функциясы (ата-аналары (аналары, әкелері) мен ұрпақ үшін әрекет етпейтін әрекет ету деңгейі, мг/кг дене массасына).
15. Мутагендігі:
1) Эймс Сальмонелла микросома тесті (гендік мутациялар есебі): хаттамаға мынадай мәліметтер енгізіледі: тестерлік микроорганизмдердің түрі мен штамдары, эксперименттің схемасы, зерттелетін заттар мен позитивті бақылаулар концентрациясы (дозасы), метаболдық белсендіру жүйесі, алынған бастапқы нәтижелері және оларды статистикалық өңдеу;
2) сүтқоректілердің сүйек майы жасушасындағы in vivo (хромосомдық аберрациялар және/немесе микроядролар есебі) цитогенетикалық зерттеулер: хаттамаға мынадай мәліметтер енгізіледі: жануарлардың түрі, тобы, жынысы, эксперимент схемасы, зерттеліп жатқан заттардың және позитивті бақылаудың дозасы, енгізу жолы, ұзақтығы және еселігі, микроскоптық талдаудың алынған бастапқы нәтижелері және оларды статистикалық өңдеу;
3) ДНҚ зақымдануын бағалау (кез келген жақсы верификацияланған және жалпы қабылданған тәсілмен): хаттамаға мынадай мәліметтер енгізіледі: зерттеу схемасы, жануарлардың түрі, тобы, жынысы немесе жасушалар немесе ұлпалар дақылдарының штамдары, эксперимент схемасы, алынған бастапқы талдау нәтижелері және оларды статистикалық өңдеу;
4) адамның шеткі қаны лимфоциттеріндегі in vitro (хромосомдық аберрациялар есебі) цитогенетикалық зерттеулері: хаттамаға мынадай мәліметтер енгізіледі: зерттеу схемасы, зерттелетін заттар мен позитивті бақылаулар концентрациясы (дозасы), метаболдық белсендіру жүйесі, микроскоптық талдаудың алынған бастапқы нәтижелері және оларды статистикалық өңдеу.
Кешенді бағалауға гендік, хромосомдық мутацияларды және ДНҚ зақымдануын зерттелетін препаратпен индукциялауды, стандартты халықаралық хаттамаларға сәйкес келетін өзге де әдістерді (тестілерді) енгізуге жол беріледі.
16. Сүтқоректілер ағзасындағы метаболизм, негізгі метаболиттер, олардың уыттылығы, токсикокинетика және қажет болса, токсикодинамика. Жемшөптік дақылдар мен мал шаруашылығында пайдаланылатын препараттар үшін емізетін жануарлардағы экреция жөніндегі деректер (шығару, ішкі мүшелер мен бұлшықеттерде жиналу жолы, сүтпен шығу мүмкіндігі, негізгі метаболиттер көрсетілсін).

4) количество животных с опухолями отдельных органов с указанием типа и количества опухолей;
5) данные по экспериментальному и историческому контролю;
6) NOEL по онкогенности - (мг/кг м.т.).
13. Тератогенность и эмбриотоксичность (недействующие уровни воздействия для матери и плода, в мг/кг м.т.).
14. Репродуктивная функция по методу "2-х поколений" (недействующие уровни воздействия для родителей (матерей, отцов) и потомства в мг/кг м.т.).
15. Мутагенность:
1) Тест Эймса Сальмонелла микросомы (учет генных мутаций); в протокол включают следующие сведения: вид и штаммы тестерных микроорганизмов, схема эксперимента, концентрации (дозы) исследуемых веществ и позитивных контролей, система метаболической активации, полученные первичные результаты и их статистическая обработка;
2) Цитогенетические исследования in vivo (учет хромосомных аберраций и/или микроядер) в клетках костного мозга млекопитающих: в протокол включают следующие сведения: вид, линия, пол животных, схема эксперимента, дозы исследуемого вещества и позитивных контролей, путь, длительность и кратность введения, полученные первичные результаты микроскопического анализа и их статистическая обработка;
3) Оценка повреждений ДНК (любым хорошо верифицированным и общепринятым методом): в протокол включают следующие сведения: схема исследования, вид, линия, пол животных или штаммы культур клеток или тканей, схема эксперимента, дозы (концентрации) исследуемого вещества и позитивных контролей, полученные первичные результаты анализа и их статистическая обработка;
4) Цитогенетические исследования in vitro в культуре лимфоцитов периферической крови человека (учет хромосомных аберраций): в протокол включают следующие сведения: схема исследования, концентрации (дозы) исследуемых веществ и позитивных контролей, система метаболической активации, полученные первичные результаты микроскопического анализа и их статистическая обработка.
Допускается включение в комплексную оценку индукции исследуемым препаратом генных, хромосомных мутаций и повреждений, ДНК других методов (тестов), соответствующих стандартным международным протоколам.
16. Метаболизм в организме млекопитающих, основные метаболиты, их токсичность, токсикокинетика и, при необходимости, токсикодинамика. Для препаратов, используемых на кормовых культурах и в животноводстве, данные по экскреции у лактирующих животных (указать путь выведения, накопления во внутренних органах и мышцах, возможность выделяться с молоком, основные метаболиты).

17. Қоршаған орта объектілерінде, оның ішінде ауыл шаруашылығы өсімдіктерінде тұрақтылығы және метаболизмі (Т50 және Т50).
18. Зиянды әрекетті шектеуші көрсеткіш.
19. Жол берілетін тәуліктік доза (ЖТД).
20. Тамақ өнімдері мен қоршаған орта объектілеріндегі гигиеналық нормативтер немесе нормалау орынсыздығының ғылыми негіздемесі (негіздеме бойынша материалдар ұсыну):
1) тамақ өнімдері мен ауыл шаруашылығы шикізатында мейлінше жол берілген деңгей (МЖД/ЖМЖД);
2) санитариялық-тұрмыстық су пайдалану көздерінің суындағы шекті жол берілген концентрация (ШЖК).
Су айдындарының суына гигиеналық норматив әзірлеу кезінде бірыңғай әдістемелік тәсілдерді пайдаланып жүргізген жағдайда пестицидтердi (улы химикаттарды) балық шаруашылығын бағалауды жүргізетін ғылыми-зерттеу мекемелерінен алынған пестицидтің (улы химикаттың) судың химиялық құрамына және су ортасының өзін-өзі тазалау процестеріне әрекетін бағалау жөніндегі деректер қабылдана алады;
3) атмосфералық ауадағы ШЖК (Қазақстан Республикасының және ТМД елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
4) атмосфералық ауадағы шамамен қауіпсіз әрекет ету деңгейі (ШҚӘД) (қажет болса);
5) жұмыс аймағының ауасындағы ШЖК (Қазақстан Республикасының және ТМД елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін және айқын ингаляциялық қаупі бар импортталатын пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
6) жұмыс аймағының ауасындағы шамамен қауіпсіз әрекет ету деңгейі (ШҚӘД) (қалған пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
7) топырақ үшін ШЖК (шектес орталарға жылыстауға айқын қабілеттілігі бар тұрақты пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
8) қалған пестицидтер (улы химикаттар) үшін топырақта шамамен жол берілген шоғырлануы (ШЖШ).
Топырақ үшін гигиеналық норматив әзірлеу кезінде бірыңғай әдістемелік тәсілдерді пайдаланып жүргізген жағдайда пестицидтерді (улы химикаттарды) экологиялық бағалауды жүргізетін ғылыми-зерттеу мекемесінен алынған топырақтағы беталысын зерттеу жөніндегі деректер қабылдана алады.
21. Тамақ өнімдерінде, қоршаған орта объектілерінде және биологиялық ортада пестицидтердiң (улы химикаттардың) қалдық мөлшерін (қажет болса метаболиттерді) айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар:
1) ауыл шаруашылығы өнімінде (оны қайта өңдеу өнімдерінде) және басқа өсімдік объектілерінде пестицидтердiң (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;
2) топырақта пестицидтердiң (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;

17. Стойкость и метаболизм в объектах окружающей среды, в том числе в сельскохозяйственных растениях (Т50 и Т50).
18. Лимитирующий показатель вредного действия.
19. Допустимая суточная доза (ДСД).
20. Гигиенические нормативы в продуктах питания и объектах окружающей среды или научное обоснование нецелесообразности нормирования (представление материалов по обоснованию):
1) максимально допустимый уровень (МДУ/ВМДУ) в продуктах питания и сельскохозяйственном сырье;
2) предельно допустимая концентрация (ПДК) в воде источников санитарно-бытового водопользования.
При разработке гигиенического норматива для воды водоемов могут приниматься данные по оценке влияния пестицида (ядохимиката) на химический состав и процессы самоочищения водной среды, полученные в научно-исследовательском учреждении, проводящем рыбохозяйственную оценку пестицидов (ядохимикатов), при условии их проведения с использованием единых методических подходов;
3) ПДК в атмосферном воздухе (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран СНГ);
4) ориентировочно безопасный уровень воздействия (ОБУВ) в атмосферном воздухе (при необходимости);
5) ПДК в воздухе рабочей зоны (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) в Республике Казахстан и стран СНГ, и для импортируемых пестицидов (ядохимикатов), обладающих выраженной ингаляционной опасностью);
6) ориентировочно безопасный уровень воздействия (ОБУВ) в воздухе рабочей зоны (для остальных пестицидов (ядохимикатов);
7) ПДК для почвы (для стойких пестицидов (ядохимикатов), обладающих выраженной способностью к миграции в сопредельные среды);
8) ориентировочно допустимая концентрация (ОДК) в почве для остальных пестицидов (ядохимикатов).
При разработке гигиенического норматива для почвы могут приниматься данные по изучению поведения в почве, полученные в научно-исследовательском учреждении, проводящем экологическую оценку пестицидов (ядохимикатов), при условии их проведения с использованием единых методических подходов.
21. Методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в продуктах питания, объектах окружающей среды и биологических средах:
1) Методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в сельскохозяйственной продукции (продуктах ее переработки) и других растительных объектах;
2) Методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в почве;

3) суда пестицидтердiң (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;
4) ауада пестицидтердiң (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) концентрациясын айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;
5) биологиялық орталарда пестицидтердiң (улы химикаттардың) (қажет болса метаболиттердің) қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар.
22. Пестицидтiң (улы химикаттың) қауіптілігін бағалау – ФАО/ДДСҰ, ЕРА, Еуропалық одақтың сарапшылар тобының отырысында қарастыру деректері.
D2. Препараттық нысанның токсикологиялық сипаттамасы
1. Жіті пероральдық уыттылығы (егеуқұйрықтар). ҚМ50 (мг/кг дене массасына)
2. Жіті терілік уыттылығы. ҚМ50 (мг/кг дене массасына)
3. Жіті ингаляциялық уыттылығы (егеуқұйрықтар). ҚМ50 (мг/м3)
4. Барлық түсу жолдары кезіндегі жіті интоксикацияның клиникалық белгілері (пероральдық, дермальдық, ингаляциялық)
5. Теріге және шырышты қабықтарға түршіктіру әрекеті
6. Қазақстан Республикасының және ТМД елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін жітілеу пероральдық уыттылық (кумуляциялық қасиеттері, кумуляциялық коэффициенті)
7. Сенсибилизирлеуші әрекеті
8. Препаративтiк нысан компоненттерінің (толықтырғыштар, эмульгаторлар, тұрақтандырғыштар, ерiткiштер) токсикологиялық сипаттамасы.
Пестицид (улы химикат) құрамында әрекет етуші затқа қарағанда улы әрекетін едәуір күшейтуге қабілетті уыттылығы мәнді заттар болған жағдайда, пестицидтің (улы химикаттың) препаративтік нысанын токсикологиялық бағалау жөніндегі деректер әрекет етуші заттың және препаративтiк нысан компоненттерінің қасиеттерін, сондай-ақ метаболизмді ескере отырып кеңейтілуі мүмкін.
D3. Пестицидтердi (улы химикаттарды) өндіру мен қолдануды гигиеналық бағалау
D3.1. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) халыққа әрекетінің нақты қаупін (қатерін) гигиеналық бағалау
1. Пестицидтi (улы химикатты) қолдану кезінде алынған тамақ өнімдерінің халыққа қауіптілігін бағалау:
1) зерттелетін объектілерде пестицидтiң (улы химикаттың) әрекет етуші затының қалдық мөлшерінің болуы ұсынылған ең жоғары шығыс нормалары мен өңдеулер еселігі зерттеледі;
2) себу алдында тұқымды өңдеу үшін, себуге дейін, бірден сеуіп болғаннан кейін, гүлденуге дейін (жеміс-жидек дақылының), өсіп-өніп жатқан өсімдіктерде (егер соңғы өңдеу егін жинауға дейін 60 күннен астам күн бұрын жүргізілсе) қолданылатын пестицидтер (улы химикаттар) үшін пестицидтердiң (улы химикаттардың) әрекет етуші заттарының қалдық мөлшерлерін дақыл өнімінің элементтерінде ғана айқындайды;

3) Методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в воде;
4) Методические указания по измерению концентраций пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в воздухе;
5) Методические указания по определению остаточных количеств пестицидов (ядохимикатов) (при необходимости метаболитов) в биологических средах.
22. Оценка опасности пестицида (ядохимиката) - данные рассмотрения на заседании группы экспертов ФАО/ВОЗ, ЕРА, Европейского союза.
D2. Токсикологическая характеристика препаративной формы
1. Острая пероральная токсичность (крысы) – ЛД50 (мг/кг массы тела).
2. Острая кожная токсичность. ЛД50 (мг/кг массы тела).
3. Острая ингаляционная токсичность. ЛК50 крысы (мг/м3).
4. Клинические проявления острой интоксикации при всех путях поступления (пероральный, дермальный, ингаляционный).
5. Раздражающее действие на кожу и слизистые оболочки.
6. Подострая пероральная токсичность (кумулятивные свойства, коэффициент кумуляции) для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран СНГ.
7. Сенсибилизирующее действие.
8. Токсикологическая характеристика компонентов препаративной формы (наполнители, эмульгаторы, стабилизаторы, растворители).
В случае наличия в составе пестицида (ядохимиката) токсически значимых веществ, способных значительно усилить токсическое действие по сравнению с действующим веществом, данные по токсикологической оценке препаративной формы пестицида (ядохимиката) могут быть расширены с учетом свойств действующего вещества и компонентов препаративной формы, а также метаболизма.
D3. Гигиеническая оценка производства и применения пестицидов (ядохимикатов)
D3.1. Гигиеническая оценка реальной опасности (риска) воздействия пестицидов (ядохимикатов) на население
1. Оценка опасности для населения пищевых продуктов, полученных при применении пестицида (ядохимиката):
1) Наличие остаточных количеств действующего вещества пестицида (ядохимиката) в исследуемых объектах изучается при максимально рекомендуемых нормах расхода и кратности обработок;
2) Для пестицидов (ядохимикатов), используемых для предпосевной обработки семян, до посева, сразу после посева, до цветения (плодово-ягодной культуры), по вегетирующим растениям (если последняя обработка проводится более чем за 60 дней до уборки), остаточные количества действующих веществ пестицидов (ядохимикатов) определяют только в элементах урожая культуры;

3) жемшөптік дақылдарда немесе көк балаусасы тікелей мал азығына пайдаланылуы мүмкін дақылдарда, ашық және жабық (маусымда бірнеше рет жиналатын) топырақтағы көкөніс және жасыл дақылдарда қолдануға ұсынылған пестицидтер (улы химикаттар) үшін күту мерзімін анықтау мақсатында соңғы өңдеу мерзіміне қарай әрекет етуші заттардың ыдырау серпіні міндетті түрде зерттеледі;
4) аналықтарда, тұқымдықтарда, көшеттіктерде, шикізаты жекелеген заттарды алуға жұмсалатын дәрілік, эфирмайлы дақылдарда, өңдеу аяқталған соң бір жылдан кейін жиналатын дәрілік, эфирмайлы дақылдарда, сәндік дақылдарда қолданылатын пестицидтер (улы химикаттар) үшін әрекет етуші заттардың қалдық мөлшерін зерттеу қажет емес;
5) ауыл шаруашылығында қолданылмайтын жерлерде (орман шаруашылығында, темір және тас жолына берілген белдеуде және т.б.) қолданылатын пестицидтер (улы химикаттар) үшін өңделген алқаптарға халықтың қауіпсіз шығу мерзімдерін негіздеу мақсатында жабайы өсімдіктер өнімінде (саңырауқұлақтар, жидектер және т.б.) әрекет етуші заттардың қалдық мөлшерін зерттеу қажет;
6) пестицидтерді (улы химикаттарды) қолданып өсірілген өсімдіктер тектес ауыл шаруашылығы өнімінің органолептикалық қасиеттері мен тағамдық құндылығын анықтау жөніндегі зерттеулер ең көп пестицидтік (улы химикаттық) ауыртпалығы (шығыс нормасы, өңдеу дүркіндігі) бар және тікелей тамаққа пайдаланылатын өнімдер тобы өкілінің біреуі бойынша (жемістер, жидектер, жүзімдер, бақша, картоп) жүзеге асырылады. Қайта өңдеу өнімдерінде (өсімдік майы, шырындар) аталған зерттеулер өңделетін шикізатта (тұқым, жеміс, жидек) пестицидтердiң (улы химикаттардың) әрекет етуші заттарының қалдық мөлшері болғанда жүргізіледі.
2. Пестицидтің (улы химикаттың) сумен түскен кездегі қаупін (қатерін) бағалау.
Ең жоғары шығыс нормасы мен өңдеу еселігі кезінде (қолданыстағы әдістемелік құжаттарға сәйкес) табиғи жағдайда жерүсті және жерасты су көздері суының ластану деңгейін зерделеу немесе бұл зерттеулерді жүргізу орынсыздығын негіздеу.
3. Атмосфералық ауа ластануының халық үшін қауіптілігін бағалау, әдеттегідей ең жоғары шығыс нормаларын ескере отырып, пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану кезінде еңбек жағдайларын гигиеналық бағалау жөнінде зерттеулер жүргізумен бір мезгілде жүзеге асырылады. Бұл ретте пестицидтердің (улы химикаттардың) әрекет етуші заттарын санитариялық-қорғау аймақтары мен санитариялық үзілу аймақтарының сыртына шығару өлшемдері белгіленеді.

3) Для пестицидов (ядохимикатов), рекомендуемых к применению на кормовых культурах или культурах, зеленая масса которых может быть использована непосредственно на корм скоту, овощных и зеленых культурах открытого и закрытого грунта (сбор которых производится неоднократно за сезон) с целью установления сроков ожидания, обязательно изучение динамики разложения действующих веществ в зависимости от срока последней обработки;
4) Для пестицидов (ядохимикатов), применяемых на маточниках, семенниках, в питомниках, на лекарственных, эфиромасличных культурах, сырье которых идет на получение индивидуальных веществ, на лекарственных и эфиромасличных культурах, которые убираются через год после обработки, декоративных культурах, изучение остаточных количеств действующих веществ не требуется;
5) Для пестицидов (ядохимикатов), применяемых на землях несельскохозяйственного пользования (в лесном хозяйстве, полосах отчуждения железных и шоссейных дорог и т.п.) с целью обоснования сроков безопасного выхода населения на обработанные площади, необходимо изучение остаточных количеств действующих веществ в урожае дикорастущей продукции (грибы, ягоды и т.д.);
6) Исследования по определению органолептических свойств и пищевой ценности сельскохозяйственной продукции растительного происхождения, выращенной при применении пестицидов (ядохимикатов), осуществляются по одному из представителей групп продукции (плодовые, ягодные, виноград, бахчевые, овощи, картофель), имеющему наибольшую пестицидную (ядохимикатную) нагрузку (норма расхода, кратность обработки) и непосредственно употребляемому в пищу. В продуктах переработки (растительное масло, соки) указанные исследования проводятся при наличии остаточных количеств действующих веществ пестицидов (ядохимикатов) в перерабатываемом сырье (семена, плоды, ягоды).
2. Оценка опасности (риска) пестицида (ядохимиката) при поступлении с водой.
Изучение уровней загрязнения воды поверхностных и подземных водоисточников в натурных условиях при максимальных нормах расхода и кратности обработок (в соответствии с действующими методическими документами), или обоснование нецелесообразности проведения этих исследований.
3. Оценка опасности для населения загрязнения атмосферного воздуха осуществляется, как правило, одновременно с проведением исследований по гигиенической оценке условий труда при применении пестицидов (ядохимикатов) с учетом максимальных норм расхода. При этом устанавливаются величины сноса действующих веществ пестицидов (ядохимикатов) за пределы санитарно-защитных зон и зон санитарного разрыва.

4. Нақты қауіпті (қатерді) – пестицидтердiң (улы химикаттардың) өніммен, ауамен және сумен жинақталып түсуін есептеу жолымен пестицидтердiң (улы химикаттардың) халыққа кешенді әрекетін бағалау.
Қауіптілігі 1, 2-сыныптағы пестицидтер (улы химикаттар) үшін олардың қоршаған орта объектілерінің құрамында болуына мониторингілік зерттеулер жүргізілуі мүмкін.
D3.2. Пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану кезінде жұмыскерлердің еңбек жағдайларын гигиеналық бағалау
Зерттеулер пестицидтердi (улы химикаттарды) ең жоғары шығыс нормалары кезіндегі қолдану технологиясын ескере отырып, қолданыстағы әдістемелік құжаттарға сәйкес жүргізіледі және операторлар үшін:
1) танаптық дақылдарды сырықты бүрку кезінде;
2) бау-бақшалық дақылдарын вентиляторлық бүрку кезінде;
3) дақылдарды авиаәдіспен өңдеу кезінде;
4) дақылдарды жабық топырақ жағдайында өңдеу кезінде;
5) дәрілеу жөніндегі зауыттарда және дәрілеу пункттерінде тұқымды егу алдында өңдеу кезінде;
6) пестицидтермен (улы химикаттармен) өңделген тұқымды себу кезінде (препараттың қауіптілік сыныбы, топырақта тұрақтылығы, қолдану аясы ескерілген көрсеткіштері бойынша);
7) фумигациялау кезінде;
8) пестицидтерді (улы химикаттарды) басқа технологияларды пайдалана отырып қолдану кезінде қатерді бағалауды, қолмен және механикаландырылған жұмыстарды жүргізуге арналған өңделген алқаптарға қауіпсіз шығу мерзімдерін негіздеуді қамтиды.
Қажет болған жағдайда көрсетілген зерттеулерді жүргізу орынсыздығына негіздеме келтіріледі.
Еңбек жағдайларын гигиеналық бағалау белгіленген тәртіппен гигиеналық бағалаудан өткен техника мен жабдықтарды пайдаланғанда ғана жүргізілуі тиіс.
D3.3. Қазақстан Республикасының аумағында пестицидтер (улы химикаттар) өндірісін (формуляциясын) гигиеналық бағалау техникалық құжаттаманы (ұйым стандарты (техникалық шарттар), техникалық регламенттер) талдауға негізделеді.
Бұл ретте:
1) барлық технологиялық операцияларда жұмыс орындарын аттестаттай отырып, өндірістік ортаны бағалау жөніндегі зертханалық зерттеулер жүргізу;
2) ластағыштарды сәйкестендіру, жұмыскерлерге кешенді әрекет ету қатерін бағалау;
3) жабдықты, материалдарды, аспирация жүйелерін гигиеналық бағалау;
4) жалпы шығарындылар мен жерге жақын концентрациясын есептеу;
5) өндірістік сарқынды суларды, өндіріс қалдықтарын, ыдыстарды және т.б. залалсыздандыру және кәдеге жарату тәсілдерін бағалау жүзеге асырылады.
D4. Микробиологиялық препараттың препараттық нысанын токсикологиялық бағалау
1. Жіті пероральдық уыттылығы (тышқандар, егеуқұйрықтар) – ҚМ50
2. Жіті ингаляциялық уыттылығы – ҚМ50

4. Оценка реальной опасности (риска) - комплексного воздействия пестицидов (ядохимикатов) на население путем расчета суммарного поступления пестицидов (ядохимикатов) с продуктами, воздухом и водой.
Для пестицидов (ядохимикатов) 1, 2 классов опасности могут проводиться мониторинговые исследования их содержания в объектах окружающей среды.
D3.2. Гигиеническая оценка условий труда работающих при применении пестицидов (ядохимикатов)
Исследования проводятся в соответствии с действующими методическими документами с учетом технологии применения при максимальных нормах расхода пестицидов (ядохимикатов) и включают оценку риска для операторов, обоснование сроков безопасного выхода на обработанные площади для проведения ручных и механизированных работ:
1) при штанговом опрыскивании полевых культур;
2) при вентиляторном опрыскивании садовых культур;
3) при обработке культур авиаметодом;
4) при обработке культур в условиях защищенного грунта;
5) при предпосевной обработке семян на заводах по протравливанию и пунктах протравливания;
6) при высеве семян, обработанных пестицидами (ядохимикатами) (по показаниям с учетом класса опасности препарата, стойкости в почве, сферы применения);
7) при фумигации;
8) при применении пестицидов (ядохимикатов) с использованием других технологий.
В необходимых случаях приводится обоснование нецелесообразности проведения указанных исследований.
Гигиеническая оценка условий труда должна проводиться только при использовании техники и оборудования, прошедших гигиеническую оценку в установленном порядке.
D3.3. Гигиеническая оценка производства (формуляции) пестицидов (ядохимикатов) на территории Республики Казахстан основывается на анализе технической документации (стандарт организации (технические условия), технические регламенты)
При этом осуществляется:
1) проведение лабораторных исследований по оценке производственной среды с аттестацией рабочих мест на всех технологических операциях;
2) идентификация загрязнителей, оценка риска комплексного воздействия на работающих;
3) гигиеническая оценка оборудования, материалов, аспирационных систем;
4) расчет валовых выбросов и приземных концентраций;
5) оценка промышленных сточных вод; способы обезвреживания и утилизации отходов производства, тары и пр.
D4. Токсикологическая оценка препаративной формы микробиологического препарата
1. Острая пероральная токсичность (мыши, крысы) – ЛД50
2. Острая ингаляционная токсичность – ЛК50

3. Теріге және шырышты қабықтарға түршіктіру және сіңіру (қажет болса) әрекеті
4. Сенсибилизирлеуші әрекеті
5. Кумуляциялық қасиеттері (пестицидтер (улы химикаттар) үшін микроорганизмдердің тіршілік әрекетінің өнімдері негізінде)
6. Дисбактериоттық әрекеті
7. Контаминантты микрофлораның (вирусты және микроспородиалдық пестицидтер (улы химикаттар) үшін) құрамы және жылықандылар үшін патогендігі жөнінде деректер
8. Кейіннен болатын әрекеттер (токсиндері бар препараттар үшін):
мутагендігі (Эймс тесті), тератогендігі
D5. Микробиологиялық пестицидтердi (улы химикаттарды) пайдалану мен өндірудің гигиеналық регламенттерін белгілеу
1. Гигиеналық нормалау қажет болған жағдайда пестицидтiң (улы химикаттың) қалдық мөлшерінің серпінін зерделеу.
2. Ең жоғары шығыс нормалары мен әртүрлі технологияларды ескере отырып, пестицидтердi (улы химикаттарды) қолдану кезінде еңбек жағдайларын гигиеналық бағалау.
Жабық топырақта еңбек жағдайларын зерделеу ашық топыраққа қарамастан жүргізіледі.
3. Қажеттілігін негіздеу және пестицидтi (улы химикатты) өндіру мен қолдану кезінде халықтың және жұмыскерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін гигиеналық нормативтерді әзірлеу (қажет болса):
1) тамақ өнімдерінде МЖД;
2) санитариялық-тұрмыстық су пайдалану көздеріндегі судағы ШЖК;
3) жұмыс аймағы ауасындағы ШЖК (Қазақстан Республикасының және ТМД елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
4) атмосфералық ауадағы ШҚӘД және ШЖК (Қазақстан Республикасының және ТМД елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
5) жұмыс аймағы ауысындағы ШҚӘД (шетел пестицидтері (улы химикаттары) үшін);
6) топырақ үшін ШЖК (өсімдіктерде транслокациялануға және басқа жүйелерге жылыстауға қабілетті орнықты пестицидтер (улы химикаттар) үшін);
7) қалған пестицидтер (улы химикаттар) үшін топырақтағы ШЖК.
D6. Микроорганизмді (бактериялар, саңырауқұлақтар) токсикологиялық бағалау
1. Бактериялардың, саңырауқұлақтардың патогендігi (вируленттілігі, уыттылығы, уыттектілігі, таралуы) екi түрлi зертханалық жануарда бiр рет құрсаққа, асқазанға енгізу кезінде, жоғарғы тыныс алу жолдары мен көздің шырышты қабығы арқылы түскен кезде зерттеледi.
2. Жоғарғы тыныс алу жолдары арқылы түскен кезде микроорганизмдердiң бiр ай ішінде иммундық жүйеге әрекеті (түршiктіру, аллергендiк, иммуноуыттылық, иммуномодульдеулік).
D7. Микробтық синтез өнiмдерін токсикологиялық бағалау
1. Жіті пероральдық уыттылығы (тышқандар, егеуқұйрықтар) – ҚМ50, күшті әрекет ету шегi (Қазақстан Республикасының және ТМД елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін)

3. Раздражающее и резорбтивное (при необходимости) действие на кожу и слизистую оболочку
4. Сенсибилизирующее действие
5. Кумулятивные свойства (для пестицидов (ядохимикатов) на основе продуктов жизнедеятельности микроорганизмов)
6. Дисбактериотическое действие
7. Состав контаминантной микрофлоры (для вирусных и микроспородиальных пестицидов) и данные по патогенности для теплокровных
8. Отдаленные последействия (для токсинсодержащих препаратов):
мутагенность (тест Эймса), тератогенность
D5. Установление гигиенических регламентов использования и производства микробиологических пестицидов (ядохимикатов)
1. Изучение остаточных количеств пестицида (ядохимиката) в динамике в случае необходимости гигиенического нормирования.
2. Гигиеническая оценка условий труда при применении пестицида (ядохимиката) с учетом максимальных норм расхода и различных технологий.
В закрытом грунте изучение условий труда проводится независимо от открытого грунта.
3. Обоснование необходимости и разработка гигиенических нормативов, обеспечивающих безопасность населения и работающих при производстве и применении пестицида (ядохимиката) (при необходимости):
1) МДУ в продуктах питания;
2) ПДК в воде источников санитарно-бытового водопользования;
3) ПДК в воздухе рабочей зоны (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран СНГ);
4) ОБУВ и ПДК (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран СНГ) в атмосферном воздухе;
5) ОБУВ в воздухе рабочей зоны (для зарубежных пестицидов (ядохимикатов);
6) ПДК для почвы (для стойких пестицидов (ядохимикатов), способных к транслокации в растении и миграции в другие системы);
7) ОДК в почве для остальных пестицидов (ядохимикатов).
D6. Токсикологическая оценка микроорганизма (бактерии, грибы)
1. Патогенность (вирулентность, токсичность, токсигенность, диссеминация) бактерий, грибов изучается на двух видах лабораторных животных при однократном внутрибрюшинном, внутрижелудочном введении, поступлении через верхние дыхательные пути и на слизистые оболочки глаз.
2. Действие микроорганизмов на иммунную систему (сенсибилизирующее, аллергенное, иммунотоксическое, иммуномодулирующее) при поступлении через верхние дыхательные пути в течение одного месяца.
D7. Токсикологическая оценка продуктов микробного синтеза
1. Острая пероральная токсичность (мыши, крысы) – ЛД50, порог острого действия (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран СНГ)

2. Жіті терiлік уыттылығы – ҚМ50
3. Жіті ингаляциялық уыттылығы – ҚМ50. Күшті әрекет ету шегi (Қазақстан Республикасының және ТМД елдерінің аумағында өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер (улы химикаттар) үшін)
4. Жіті уланудың клиникалық көріністері
5. Терi мен шырышты қабықтарға түршіктіру әрекеті
6. Жітілеу пероральдық уыттылығы (кумуляциялық қасиеттерi), кумуляция коэффициентi (Ресей аумағында өндірілетін препараттар үшін)
7. Жіті терiлік уыттылығы
8. Сенсибилизирлеуші әрекеті, иммуноуыттылығы
9. Созылмалы уыттылығы (шекті және тиiмсіз мөлшерлер)
10. Онкогендiгі (бастапқы жалпылама материалдар – тәжiрибе жүргізілетін жануарларда абсолюттi өлшемде және тиімді санға қарағанда iсiктер жиілігі, бiр жануарға шаққанда iсiктер саны, барлық оқшаулаулардағы гистологиялық iсiк түрлерiнiң саны мен жиілігі, метастазалануы, жануарлардың өмiршеңдiгi, онкогендiк қатер коэффициенті, алғашқы iсiктi анықтау мерзімі, эксперименттiк жануарларды эксперименталды және тарихи бақылау мәлiметтерi және т.б.)
11. Тератогендігі және эмбриоуыттылығы – жемiстегi ауытқушылықтарды және жеміс үшін уыттылығын анықтауға мүмкіндік беретін әдiстемелік қатынастарды пайдалана отырып
12. Екi ұрпақ әдісі бойынша репродуктивті уыттылығы және гонадоуыттылығы;
13. Мутагендiгі:
- микросомалық белсендіру мен белсендірусіз гендiк мутацияларға Эймс тестi;
- хромосомдық аберрациялар (зертханалық жануарлардағы in vivo);
- адамның шеткі қаны лимфоциттеріндегі in vitro, өзге тестілерге, бірақ Эймс тестін қоса алғанда, үштен кем емес тестіге жол берiледi;
14. Сүтқоректiлер ағзасындағы метаболизм, негiзгi метоболиттер, олардың уыттылығы, токсикокинетикасы және қажет болса токсикодинамикасы;
15. Уыттылықтың шектеушi көрсеткiшi;
16. Рұқсат берілген тәулiктiк доза (ЖТД) мг/кг адам денесiнің салмағы;
17. Қосымша ақпарат
Е. Пестицидтiң (улы химикаттың) экологиялық сипаттамасы
Е1. Әрекет етуші заттың экологиялық сипаттамасы
А. Химиялық заттар
1. Қоршаған ортадағы әрекеті
1.1. Топырақтағы әрекеті
1.1.1. Ыдырау жолдары мен жылдамдығы
1.1.1.1. Ыдырау жолдары
1.1.1.1.1. Аэробты ыдырауы
1.1.1.1.2. Қосымша зерттеулер
1.1.1.2. Ыдырау жылдамдығы
1.1.1.2.1. Зертханалық зерттеулер: аэробты, анаэробты ыдырауы
1.1.1.2.2. Танаптық зерттеулер: жоғалу серпіні, қалдық мөлшері, топырақта шоғырлануы
1.1.2. Адсорбция және десорбция
1.1.3. Топырақтағы қозғалғыштығы
1.1.3.1. Зертханалық бағаналық тәжірибелер
1.1.3.2. «Ескірген» қалдықтармен зертханалық бағаналық тәжірибелер
1.1.3.3. Жылыстау бойынша лизиметриялық зерттеулер немесе танаптық тәжірибелер

2. Острая кожная токсичность – ЛД50
3. Острая ингаляционная токсичность - ЛД50. Порог острого действия (для пестицидов (ядохимикатов), производимых (формулируемых) на территории Республики Казахстан и стран СНГ)
4. Клинические проявления острой интоксикации
5. Раздражающее действие на кожу и слизистые оболочки
6. Подострая пероральная токсичность (кумулятивные свойства), коэффициент кумуляции (для препаратов, производящихся на территории России)
7. Подострая накожная токсичность
8. Сенсибилизирующее действие, иммунотоксичность
9. Хроническая токсичность (пороговые и неэффективные дозы)
10. Онкогенность (первичные обобщающие материалы - данные о частоте опухолей у подопытных животных в абсолютных значениях и по отношению к эффективному числу, количество опухолей на одно животное, количество и частота гистологических типов опухолей всех локализаций, метастазирование, выживаемость животных, коэффициент онкогенного риска, срок обнаружения первой опухоли, данные экспериментального и исторического контроля экспериментальных животных и т.д.)
11. Тератогенность и эмбриотоксичность - с использованием методических подходов, позволяющих выявить аномалии у плодов и токсичность для плода
12. Репродуктивная токсичность по методу двух поколений и гонадотоксичность
13. Мутагенность:
- тест Эймса на генные мутации с микросомальной активацией и без активации
- хромосомные аберрации (in vivo у лабораторных животных)
- in vitro в культуре лимфоцитов периферической крови человека допускаются другие тесты, но не менее трех, включая тест Эймса
14. Метаболизм в организме млекопитающих, основные метаболиты, их токсичность, токсикокинетика и при необходимости токсикодинамика
15. Лимитирующий показатель токсичности
16. Допустимая суточная доза (ДСД) мг/кг/вес тела человека
17. Дополнительная информация
Е. Экологическая характеристика пестицида (ядохимиката)
Е1. Экологическая характеристика действующего вещества
А. Химические вещества
1. Поведение в окружающей среде
1.1. Поведение в почве
1.1.1. Пути и скорость разложения
1.1.1.1. Пути разложения
1.1.1.1.1. Аэробное разложение
1.1.1.1.2. Дополнительные исследования
1.1.1.2. Скорость разложения
1.1.1.2.1. Лабораторные исследования: аэробное, анаэробное разложение
1.1.1.2.2. Полевые исследования: динамика исчезновения, остаточные количества, аккумуляция в почве
1.1.2. Адсорбция и десорбция
1.1.3. Подвижность в почве
1.1.3.1. Лабораторные колоночные опыты
1.1.3.2. Лабораторные колоночные опыты с "состаренными" остатками
1.1.3.3. Лизиметрические исследования или полевые опыты по миграции

1.2. Судағы және ауадағы әрекеті
1.2.1. Суда ыдырау жолдары мен жылдамдығы
1.2.1.1. Гидролитикалық ыдырауы
1.2.1.2. Фотохимиялық ыдырауы
1.2.1.3. Биологиялық ыдырауы
1.2.2. Ауада ыдырау жолдары мен жылдамдығы
1.3. Топырақта, суда және ауада қалдық мөлшерін айқындау әдістемелері
1.4. Мониторинг деректері
2. Экотоксикология
2.1. Құстар
2.1.1. Жіті оральдық уыттылығы
2.1.2. Тамақтандыру кезіндегі уыттылығы
2.1.3. Репродуктивтікке әрекеті
2.2. Су организмдері
2.2.1. Балықтар
2.2.1.1. Жіті уыттылығы
2.2.1.2. Созылмалы уыттылығы
2.2.1.3. Репродуктивтікке әрекеті және даму жылдамдығы
2.2.1.4. Биошоғырлануы
2.2.2. Зоопланктон (Daphnia magna)
2.2.2.1. Жіті уыттылығы
2.2.2.2. Репродуктивтікке әрекеті және даму жылдамдығы
2.2.3. Балдырлар
2.2.3.1. Өсуге әрекеті
2.3. Бал аралары (басқа пайдалы жәндіктер)
2.3.1. Жіті және созылмалы жанаспалы уыттылығы (жеке немесе топтап әрекет еткен кезде)
2.3.2. Жіті және созылмалы оральдық уыттылық (жеке және топтап тамақтандыру кезінде)
2.4. Жауын құрттары (басқа нысаналы емес топырақ макроорганизмдері)
2.4.1. Жіті уыттылығы
2.4.2. Өлімге жақын әсерлер
2.5. Топырақ микроорганизмдері
2.5.1. Көміртектің минералдану процестеріне әрекеті
2.5.2. Азоттың түрлену процестеріне әрекеті
2.6. Флора мен фаунаның басқа нысаналы емес организмдері
2.7. Суды тазартудың биологиялық әдістеріне әрекеті
Б. Микроорганизмдер мен вирустар
1. Қоршаған ортадағы әрекеті
1.1. Таралуы, орнықтылығы, қозғалғыштығы және көбеюі
1.1.1. Топырақ
1.1.2. Су
1.1.3. Ауа
1.2. Қорек тізбегіндегі ықтимал тіршілігі туралы деректер
2. Экотоксикология
2.1. Құстар
2.1.1. Жіті оральдық уыттылығы, патогендігі, инфективтігі
2.2. Су организмдері
2.2.1. Жіті уыттылығы, патогендігі, инфективтігі
2.3. Бал аралары (басқа пайдалы жәндіктер)
2.3.1. Жіті жанаспалы уыттылығы, патогендігі, инфективтігі
2.3.2. Жіті оральдық уыттылығы, патогендігі, инфективтігі
2.4. Жауын құрттары (басқа нысаналы емес топырақ макроорганизмдері)
2.4.1. Жіті уыттылығы, патогендігі, инфективтігі
2.5. Топырақ микроорганизмдері
2.6. Қосымша зерттеулер
E2. Пестицидтiң (улы химикаттың) препараттық нысанының экологиялық сипаттамасы
А. Химиялық заттар
1. Қоршаған ортадағы әрекеті
1.1. Топырақтағы әрекеті
1.1.1. Әрекет етуші заттың (ә.з.) концентрация деңгейін және оның топырақта жылыстауын бағалау
1.1.2. Танаптық тәжірибелер: ә.з. жойылу серпіні, оның қалдық мөлшерлері, топырақта жинақталуы
1.1.3. Жылыстауы жөнінде танаптық тәжірибелер немесе лизиметриялық зерттеулер
1.2. Судағы әрекеті
1.2.1. Жерасты суларында ә.з. концентрация деңгейін бағалау, қосымша танаптық сынақтар

1.2. Поведение в воде и воздухе
1.2.1. Пути и скорость разложения в воде
1.2.1.1. Гидролитическое разложение
1.2.1.2. Фотохимическое разложение
1.2.1.3. Биологическое разложение
1.2.2. Пути и скорость разложения в воздухе
1.3. Методики определения остаточных количеств в почве, воде и воздухе
1.4. Данные мониторинга
2. Экотоксикология
2.1. Птицы
2.1.1. Острая оральная токсичность
2.1.2. Токсичность при скармливании
2.1.3. Влияние на репродуктивность
2.2. Водные организмы
2.2.1. Рыбы
2.2.1.1. Острая токсичность
2.2.1.2. Хроническая токсичность
2.2.1.3. Влияние на репродуктивность и скорость развития
2.2.1.4. Биоаккумуляция
2.2.2. Зоопланктон (Daphnia magna)
2.2.2.1. Острая токсичность
2.2.2.2. Влияние на репродуктивность и скорость развития
2.2.3. Водоросли
2.2.3.1. Влияние на рост
2.3. Медоносные пчелы (другие полезные насекомые)
2.3.1. Острая и хроническая контактная токсичность (при индивидуальном или групповом воздействии)
2.3.2. Острая и хроническая оральная токсичность (при индивидуальном или групповом вскармливании)
2.4. Дождевые черви (другие нецелевые почвенные макроорганизмы)
2.4.1. Острая токсичность
2.4.2. Сублетальные эффекты
2.5. Почвенные микроорганизмы
2.5.1. Влияние на процессы минерализации углерода
2.5.2. Влияние на процессы трансформации азота
2.6. Другие нецелевые организмы флоры и фауны
2.7. Влияние на биологические методы очистки вод
Б. Микроорганизмы и вирусы
1. Поведение в окружающей среде
1.1. Распределение, стойкость, подвижность и размножение
1.1.1. Почва
1.1.2. Вода
1.1.3. Воздух
1.2. Данные о возможной судьбе в пищевых цепях
2. Экотоксикология
2.1. Птицы
2.1.1. Острая оральная токсичность, патогенность, инфективность
2.2. Водные организмы
2.2.1. Острая токсичность, патогенность, инфективность
2.3. Медоносные пчелы (другие полезные насекомые)
2.3.1. Острая контактная токсичность, патогенность, инфективность
2.3.2. Острая оральная токсичность, патогенность, инфективность
2.4. Дождевые черви (другие нецелевые почвенные макроорганизмы)
2.4.1. Острая токсичность, патогенность, инфективность
2.5. Почвенные микроорганизмы
2.6. Дополнительные исследования
E2. Экологическая характеристика препаративной формы пестицида (ядохимиката)
А. Химические вещества
1. Поведение в окружающей среде
1.1. Поведение в почве
1.1.1. Оценка уровня концентраций действующего вещества (д.в.) и его миграции в почве
1.1.2. Полевые опыты: динамика исчезновения д.в., его остаточные количества, аккумуляция в почве
1.1.3. Полевые опыты по миграции или лизиметрические исследования
1.2. Поведение в воде
1.2.1. Оценка уровня концентраций д.в. в грунтовых водах, дополнительные полевые испытания

1.2.2. Жерүсті суларында ә.з. концентрация деңгейін бағалау, қосымша танаптық сынақтар
1.3. Ауадағы әрекеті
2. Экотоксикология
2.1. Құстар
2.1.1. Жіті оральдық уыттылығы
2.1.2. Тордағы және танаптағы тәжірибелер
2.1.3. Құстар үшін тұзақтардың, түйіршіктердің және өңделген тұқымның қауіптілігі
2.1.4. Жанама улану әрекеттері
2.2. Су организмдері
2.2.1. Балықтар үшін күшті уыттылығы
2.2.2. Зоопланктон (Daphnia magna) үшін күшті уыттылығы
2.2.3. Жерүсті су айдындарын абайсызда өңдеу (бұзу) кезіндегі қатерді бағалау
2.2.4. Балықтардың басқа түрлерімен арнайы зерттеулер
2.3. Бал аралары (басқа пайдалы жәндіктер)
2.3.1. Жіті және созылмалы жанаспалы уыттылығы (жеке және топтап әрекет еткен кезде)
2.3.2. Жіті және созылмалы оральдық уыттылығы (жеке және топтап тамақтандыру кезінде)
2.3.3. Фумиганттық уыттылығы
2.3.4. Репелленттік белсенділігі
2.3.5. Қалдық әрекетінің ұзақтығы
2.3.6. Танаптық жағдайдағы уыттылығы мен қауіптілігі
2.4. Жауын құрттары (басқа да нысаналы емес топырақ макроорганизмдері)
2.4.1. Жіті уыттылық
2.4.2. Өлімге жақын әсерлері
2.4.3. Танаптық жағдайлардағы уыттылығы
2.5. Топырақтағы микроорганизмдер
2.5.1. Көміртектің минералдану процестеріне әрекеті
2.5.2. Азоттың түрлену процестеріне әрекеті
2.5.3. Қосымша тестілер
Б. Микроорганизмдер мен вирустар
1. Қоршаған ортадағы әрекеті
2. Экотоксикология
2.1. Су организмдері
2.2. Бал аралары (басқа пайдалы жәндіктер)
2.3. Жауын құрттары (басқа мақсатсыз топырақ макроорганизмдері)
2.4. Топырақ микроорганизмдері
2.5. Қосымша зерттеулер
М.О. ________ _________________________________________________
(күні)       (тiркелушi (өтінім берушi) заңды тұлға
басшысының/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
«Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
6-қосымша
Пестицидті (улы химикатты) тасымалдау, сақтау, қолдану
және залалсыздандыру жөніндегі ұсыныстар
1. Пестицидтiң (улы химикаттың) айырмалық атауы, фирма (тiркелушi).
2. Әрекет етуші зат (ISO бойынша) немесе микроорганизмнің түрлік атауы, штамның немесе изоляттың атауы.
3. Концентрациясы (г/л немесе г/кг) (тiрi жасушалардың немесе олардың тіршілік әрекеті өнімінің титрi, вирустық түйіршіктер, қоспалар титрі).
4. Пестицидтiң (улы химикаттың) препараттық нысаны.
5. Пестицидтiң (улы химикаттың) және жұмыс сұйықтығының мақсаты, қолдану технологиясы, шығыс нормасы.
6. Өзге пестицидтермен (улы химикаттармен) үйлесімділігі.
7. Фитоуыттылығы.
8. Резистенттiк туындау мүмкiндiгi.
9. Флора мен фаунаның пайдалы объектiлерін қорғау жөніндегі ұсынымдар.
10. Пестицидпен (улы химикатпен) жұмыс кезiндегі қауіпсіздік шаралары.

1.2.2. Оценка уровня концентраций д.в. в поверхностных водах, дополнительные полевые испытания
1.3. Поведение в воздухе
2. Экотоксикология
2.1. Птицы
2.1.1. Острая оральная токсичность
2.1.2. Опыты в клетках и поле
2.1.3. Опасность для птиц ловушек, гранул и обработанных семян
2.1.4. Эффекты опосредованного отравления
2.2. Водные организмы
2.2.1. Острая токсичность для рыб
2.2.2. Острая токсичность для зоопланктона (Daphnia magna)
2.2.3. Оценка риска при непреднамеренной обработке поверхностных водоемов (сносе)
2.2.4. Специальные исследования с другими видами рыб
2.3. Медоносные пчелы (другие полезные насекомые)
2.3.1. Острая и хроническая контактная токсичность (при индивидуальном или групповом воздействии)
2.3.2. Острая и хроническая оральная токсичность (при индивидуальном или групповом скармливании)
2.3.3. Фумигантная токсичность
2.3.4. Репеллентная активность
2.3.5. Продолжительность остаточного действия
2.3.6. Токсичность и опасность в полевых условиях
2.4. Дождевые черви (другие почвенные нецелевые макроорганизмы)
2.4.1. Острая токсичность
2.4.2. Сублетальные эффекты
2.4.3. Токсичность в полевых условиях
2.5. Почвенные микроорганизмы
2.5.1. Влияние на процессы минерализации углерода
2.5.2. Влияние на процессы трансформации азота
2.5.3. Дополнительные тесты
Б. Микроорганизмы и вирусы
1. Поведение в окружающей среде
2. Экотоксикология
2.1. Водные организмы
2.2. Медоносные пчелы (другие полезные насекомые)
2.3. Дождевые черви (другие нецелевые почвенные макроорганизмы)
2.4. Почвенные микроорганизмы
2.5. Дополнительные исследования
М.П. ____________
(дата)
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество руководителя юридического
лица/физического лица-регистранта (заявителя))
Приложение 6
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)»
Рекомендации по транспортировке, хранению,
применению и обезвреживанию пестицида (ядохимиката)
1. Отличительное название пестицида (ядохимиката), фирма (регистрант).
2. Действующее вещество (по ISO) или видовое название микроорганизма, название штамма или изолята.
3. Концентрация (в г/л или г/кг) (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности, титр вирусных телец, включений).
4. Препаративная форма пестицида (ядохимиката).
5. Назначение, технология применения, нормы расхода пестицида (ядохимиката) и рабочей жидкости.
6. Совместимость с другими пестицидами (ядохимикатами).
7. Фитотоксичность.
8. Возможность возникновения резистентности.
9. Рекомендации по охране полезных объектов флоры и фауны.
10. Меры безопасности при работе с пестицидом (ядохимикатом).

11. Уланған жағдайдағы алғашқы көмек.
12. Пестицидті (улы химикатты) тасымалдау, сақтау және қолдану кезіндегі сақтық шаралары.
13. Төгiлген немесе шашылған пестицидті (улы химикатты) залалсыздандыру, препаратты және оның ыдысын кәдеге жарату тәсiлдерi.
«Пестицидтерді
(улы химикаттарды) мемлекеттік
тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
7-қосымша
Ыдыстық заттаңба
Қолданар алдында мұқият оқу қажет!
Фирма өндiрiсi мен орамы (нақты көрсетiледi), сондай-ақ
пошталық мекенжайы
1. Пестицидтiң (улы химикаттың) айырмалық атауы, фирма (тiркелушi).
2. Әрекет етуші зат (ISO бойынша) немесе микроорганизмнің түрлік атауы, штамның немесе изоляттың атауы.
3. Әрекет етуші заттың құрамы г/л немесе г/кг (тiрi жасушалардың немесе олардың тіршілік әрекеті өнімінің титрi).
4. Пестицидтiң (улы химикаттың) препараттық нысаны.
5. Пестицидтiң (улы химикаттың) және жұмыс сұйықтығының мақсаты, қолданылу технологиясы, шығыс нормасы.
6. Әр дақыл үшін күту мерзiмi.
7. Шектеулер.
8. Уыттылығы (қауiптiлiк сыныбы көрсетіледі).
9. Пестицидті (улы химикатты) тасымалдау, сақтау және қолдану кезіндегі сақтық шаралары.
10. Төгiлген немесе шашылған пестицидтi (улы химикатты) залалсыздандыру тәсiлдерi.
Пестицидтiң (улы химикаттың) ыдыстық заттаңбасында барлық тармақтар бойынша ақпарат болуы тиіс. Дизайны регламенттелмейді. Егер техникалық мүмкiндiктері бір орамға жазуға мүмкіндік берсе, ыдыс заттаңбасы мен ұсынымдарды бiр құжатқа біріктіруге болады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 12 ақпандағы
№ 78 қаулысымен
бекiтiлген
«Карантинге жатқызылған өнімнің Қазақстан Республикасының
аумағында орнын ауыстыруға карантиндiк сертификат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет – «Карантинге жатқызылған өнімнің Қазақстан Республикасының аумағында орнын ауыстыруға карантиндiк сертификат беру» (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді, оның ішінде «электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсыру сәтінен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 3 (үш) жұмыс күні;
2) құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;

11. Первая помощь при отравлении.
12. Меры предосторожности при транспортировке, хранении и применении пестицида (ядохимиката).
13. Способы обезвреживания пролитого или рассыпанного пестицида (ядохимиката), утилизации препарата и тары из-под него.
Приложение 7
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
пестицидов (ядохимикатов)»
Тарная этикетка
Перед применением внимательно прочитать!
Производство и упаковка фирмы (указывается конкретно),
а также почтовый адрес
1. Отличительное название пестицида (ядохимиката), фирма (регистрант).
2. Действующее вещество (по ISO) или видовое название микроорганизма, название штамма или изолята.
3. Содержание действующего вещества в г/л или г/кг (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности).
4. Препаративная форма пестицида (ядохимиката).
5. Назначение, технология применения, норма расхода пестицида (ядохимиката) и рабочей жидкости.
6. Срок ожидания для каждой культуры.
7. Ограничения.
8. Токсичность (указывается класс опасности).
9. Меры предосторожности при хранении, транспортировке и применении пестицида (ядохимиката).
10. Способы обезвреживания пролитого или рассыпанного пестицида (ядохимиката).
Тарная этикетка пестицида (ядохимиката) должна содержать информацию по всем пунктам. Дизайн не регламентируется. Возможно совмещение тарной этикетки и рекомендаций в один документ, если технические возможности позволяют нанести это на единицу упаковки.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 2014 года № 78
Стандарт государственной услуги
«Выдача карантинного сертификата на перемещение
подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга – «Выдача карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными инспекциями Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента:
1) сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 3 (трех) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;

3) рұқсат етілетін ең ұзақ қызмет көрсету уақыты – 40 (қырық) минут;
5. Мемлекеттiк қызметтi көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде – карантинге жатқызылған өнімнің Қазақстан Республикасының аумағында орнын ауыстыруға карантиндік сертификатты қағаз жеткізгіште беру;
2) порталда – электрондық құжат нысанындағы рұқсат беру құжатының дайындығы туралы хабарлама.
7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін көрсетіледі. Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде ұсынатын қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжат;
3) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжат;
4) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама.
*Ескертпе: «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалдар мен өкілдіктерді) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті немесе анықтаманы ұсыну мемлекеттік ақпараттық жүйелерде құжат туралы мәліметтер болған кезде талап етілмейді.
Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттардың түпнұсқасындағы мәліметтердің мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтермен тең түпнұсқалығын салыстырып тексереді, осыдан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді мемлекеттік қызметті көрсету кезінде пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алуға міндетті.
Көрсетілетін қызметті алушыға:
құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні;
сұратылатын мемлекеттік көрсетілетін қызмет түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын күні (уақыты) және құжаттарды беру орны;
көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қабылдаған жауапты лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
Порталда көрсетілген қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға «жеке кабинетінде» мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу мерзімі көрсетілген, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

3) максимально допустимое время обслуживания – 40 (сорок) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) при обращении к услугодателю – выдача карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан на бумажном носителе;
2) на портале – уведомление о готовности разрешительного документа в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, а также в соответствии с установленным графиком работы услугодателя согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к услугодателю:
1) заявку по форме согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, удостоверяющий личность – для физического лица;
3) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя услугополучателя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя услугополучателя;
4) свидетельство* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для юридических лиц.
*Примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
Предоставление свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица не требуется при наличии сведений о документе в государственной информационной системе.
При приеме документов работник услугодателя сверяет аутентичность сведений из оригиналов документов со сведениями, полученными из государственных информационных систем, после чего возвращает их услугополучателю.
При оказании государственной услуги услугодатель обязан получать письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, которые содержатся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема документов;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названий приложенных документов;
даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица услугодателя, принявшего документы.
На портал - запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
В случае обращения через портал услугополучателю в «личном кабинете» отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.

3. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың
лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері
бойынша әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шешімдеріне шағымдану
тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамдардың әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне) шағымдану тәртiбiн түсіндіруді, сондай-ақ шағымдарды дайындауға жәрдем беруді көрсетілетін қызметті берушінің заң қызметiнiң мамандары жүзеге асырады.
Шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда шағым жазбаша түрде пошта арқылы немесе қолма-қол Министрлік Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің (бұдан әрі – Комитет) төрағасына немесе оның орынбасарына мына мекенжай бойынша: 010000, Астана қаласы, Кенесары көшесі, 36, 703-кабинет, электрондық мекенжайы: priemnaya.kgiapk@minagri.gov.kz телефоны 8 (7172) 55-59-61, жұмыс күндері 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ға дейін беріледі.
Қызмет дұрыс көрсетілмеген жағдайда шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысына жазбаша түрде пошта арқылы немесе қолма-қол жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ге дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ге дейін беріледі.
Қабылданған шағым көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде немесе Комитет кеңсесінде тіркеледі. Шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға күнi мен уақыты, шағымды қабылдаған лауазымды адамның тегi мен аты-жөнi көрсетiлген талонды беру шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағымның қаралу барысы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіндегі лауазымды адамдардан, Комитеттің кеңсесінен (87172) 55-58-13 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым онда көтерілген мәселелерді шешу құзыретіне кіретін лауазымды адамның атына беріледі.
Шағымда көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты, пошталық мекенжайы, шағым берген күні және көрсетілетін қызметті алушының қолы көрсетіледі.
Шағым берген кезде әрекетіне немесе әрекетсіздігіне шағым берілетін лауазымды адамдардың лауазымы, тегі мен аты-жөні, жүгіну себептері және талаптары көрсетіледі.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде оның қаралу барысы (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы, қаралу нәтижесі туралы белгі) туралы ақпарат көрсететін қызметті алушының «жеке кабинетінде» қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Комитеттің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдануына болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц
по вопросам оказания государственных услуг
10. Разъяснения порядка обжалования действий (бездействий) должностных лиц услугодателя, а также оказание содействия в подготовке жалобы осуществляются специалистами юридической службы услугодателя.
Информацию о порядке обжалования можно также получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
В случае несогласия с результатами оказанной услуги жалоба подается в письменном виде по почте либо нарочно Председателю Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) или его заместителю по адресу: 010000, город Астана, ул. Кенесары, 36, кабинет 703, электронный адрес: priemnaya.kgiapk@minagri.gov.kz, телефон 8(7172) 55-59-61, в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
В случае некорректного обслуживания жалоба подается в письменном виде по почте либо нарочно руководителю услугодателя, в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Принятая жалоба регистрируется в канцелярии услугодателя или в канцелярии Комитета. Подтверждением принятия жалобы является выдача услугополучателю, подавшему жалобу, талона с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу. Информацию о ходе рассмотрения жалобы можно получить у должностных лиц канцелярии услугодателя, канцелярии Комитета по телефону: 8 (7172) 55-58-13.
Жалоба адресуется должностному лицу, в компетенцию которого входит разрешение поставленных в жалобе вопросов.
В жалобе указываются фамилия, имя, отчество, почтовый адрес услугополучателя, дата подачи жалобы и подпись услугополучателя.
При подаче жалобы указываются должность, фамилии и инициалы должностных лиц, чьи действия или бездействия обжалуются, мотивы обращения и требования.
При отправке жалобы через портал информация о ходе ее рассмотрения (отметка о доставке, регистрации, исполнении, результате рассмотрения) доступна в «личном кабинете» услугополучателя государственной услуги.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, или в Комитет, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

11. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысан
арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып,
қойылатын өзге талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында орналасқан.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы ұсынылуы мүмкін.
«Карантинге жатқызылған өнімді
Қазақстан Республикасының аумағында
орнын ауыстыруға карантиндiк сертификат
беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
_____________________________________________________________________
(өсімдік карантині жөніндегі уәкілетті органның аумақтық
_____________________________________________________________________
бөлімшесінің атауы)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң
аты
_____________________________________________________________________
(бар болса))
_____________________________________________________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өтінім
______________________ мынадай карантинге жатқызылған өнімді шығаруға
(облыстан, қаладан)
карантиндік сертификат беруді сұраймын:
1) __________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімнің атауы мен көлемі, оның сипаттамасы,
_____________________________________________________________________
орын саны және орамының сипаттамасы, айырым белгілері, таңбалануы,
_____________________________________________________________________
пайдалану мақсаты)
2) __________________________________________________________________
(өсімдіктің ботаникалық атауы)
3) __________________________________________________________________
(облыстың (қаланың) атауы және карантинге жатқызылған өнімнің межелі
_____________________________________________________________________
мекенжайы)

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги, в том числе
оказываемой в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства – www.minagri.gov.kz.
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получить информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Информация о государственной услуге может быть также представлена по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача карантинного сертификата
на перемещение подкарантинной
продукции на территории Республики
Казахстан»
В _____________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного
_____________________________________________________________________
органа по карантину растений)
от __________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
_____________________________________________________________________
(при наличии) физического лица
_____________________________________________________________________
(бизнес идентификационный номер/
индивидуальный идентификационный номер)
Заявка
Прошу выдать карантинный сертификат на вывоз из
_________________________________ следующей подкарантинной продукции:
(области, города)
1) __________________________________________________________________
(наименование и объем подкарантинной продукции, ее характеристики,
_____________________________________________________________________
количество мест и описание упаковки, отличительные знаки, маркировка,
_____________________________________________________________________
цель назначения)
2) __________________________________________________________________
(ботаническое название растений)
3) __________________________________________________________________
(наименование области (города), адрес назначения подкарантинной
_____________________________________________________________________
продукции)

4) __________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімді тиеп-жөнелту мерзімдері мен орны)
5) __________________________________________________________________
(жөнелту станциясының атауы)
6) __________________________________________________________________
(межелі станцияның атауы)
Басшы _______________   _____________________________________________
(қолы)           (тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны                20__ жылғы «___» ____________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 12 ақпандағы
№ 78 қаулысымен
бекiтiлген
«Карантинге жатқызылған өнiмнің Қазақстан Республикасынан
тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет – «Карантинге жатқызылған өнiмнің Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беру» (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсыру сәтінен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 5 (бес) жұмыс күні;
2) құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
3) рұқсат етілетін ең ұзақ қызмет көрсету уақыты – 40 (қырық) минут.
5. Мемлекеттiк қызметтi көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде – карантинге жатқызылған өнімнің Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификатты қағаз жеткізгіште беру;
2) порталда – электрондық құжат нысанындағы рұқсат беру құжатының дайындығы туралы хабарлама.
7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін көрсетеді. Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады;

4) __________________________________________________________________
(сроки и место отгрузки подкарантинной продукции)
5) __________________________________________________________________
(наименование станции отправления)
6) __________________________________________________________________
(наименование станции назначения)
Руководитель ___________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати «____» ______________ 20__ года
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 2014 года № 78
Стандарт государственной услуги «Выдача
фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной
продукции за пределы Республики Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга – «Выдача фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными инспекциями Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента:
1) сдачи пакета документов услуполучателем услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 5 (пяти) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 40 (сорок) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) при обращении к услугодателю – выдача фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан на бумажном носителе;
2) на портале – уведомление о готовности разрешительного документа в форме электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, а также в соответствии с установленным графиком работы услугодателя согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;

2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде ұсынатын қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат;
3) көрсетілетін қызметті алушының өкілі өтінген кезде – сәйкестендіру үшін көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және өкілдік етуге өкілеттілікті куәландыратын құжат;
4) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама;
5) импорттаушы елдің фитосанитариялық талаптары болған кезде – импорттаушы елдің мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған импорттық карантиндік рұқсаты не фитосанитариялық талаптар келісілген шарттардың көшірмелері.
*Ескертпе: «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалдар мен өкілдіктерді) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті немесе анықтаманы ұсыну мемлекеттік ақпараттық жүйелерде құжат туралы мәліметтер болған кезде талап етілмейді.
Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттардың түпнұсқасындағы мәліметтердің мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтермен тең түпнұсқалығын салыстырып тексереді, осыдан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді мемлекеттік қызметті көрсету кезінде пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алуға міндетті.
Көрсетілетін қызметті алушыға:
құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні;
сұратылатын мемлекеттік көрсетілетін қызмет түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
мемлекеттік қызметті алатын күні (уақыты) және құжаттарды беру орны;
көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қабылдаған жауапты лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
Порталда:
көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
импорттаушы елдің фитосанитариялық талаптары болған кезде – импорттаушы елдің мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған импорттық карантиндік рұқсаты не фитосанитариялық талаптар келісілген шарттардың көшірмелері.
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға «жеке кабинетінде» мемлекеттік қызмет көрсетілу нәтижесін алу мерзімі көрсетілген, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к услугодателю:
1) заявку по форме согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя;
3) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя услугополучателя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя услугополучателя;
4) свидетельство* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для юридических лиц;
5) при наличии фитосанитарных требований страны-импортера – импортное карантинное разрешение страны-импортера переведенное на государственный или русский язык, либо копии договоров, где оговорены фитосанитарные требования.
*Примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
Предоставление свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица не требуется при наличии сведений о документе в государственной информационной системе.
При приеме документов работник услугодателя сверяет аутентичность сведений из оригиналов документов со сведениями, полученными из государственных информационных систем, после чего возвращает их услугополучателю.
При оказании государственной услуги услугодатель обязан получать письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, которые содержатся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема документов;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названий приложенных документов;
даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица услугодателя, принявшего документы.
На портал:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
при наличии фитосанитарных требований страны-импортера – импортное карантинное разрешение страны-импортера переведенное на государственный или русский язык, либо копии договоров, где оговорены фитосанитарные требования в форме электронной копии документа.
В случае обращения через портал услугополучателю в «личном кабинете» отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.

3. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың
лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері
бойынша әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағымдану
тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамдардың әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне) шағымдану тәртiбiн түсіндіруді, сондай-ақ шағымды дайындауға жәрдем көрсетуді, көрсетілетін қызметті берушінің заң қызметiнiң мамандары жүзеге асырады.
Шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, шағым жазбаша түрде пошта арқылы немесе қолма-қол Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің (бұдан әрі – Комитет) төрағасына немесе оның орынбасарына мына мекенжай бойынша: 010000, Астана қаласы, Кенесары көшесі, 36, 703-кабинет, электрондық мекенжайы: priemnaya.kgiapk@minagri.gov.kz, телефоны 8 (7172) 55-59-61, жұмыс күндері 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ға дейін беріледі.
Қызмет дұрыс көрсетілмеген жағдайда, шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде пошта арқылы немесе қолма-қол жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ге дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ге дейін беріледі.
Қабылданған шағым көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде немесе Комитет кеңсесінде тіркеледі. Шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға тіркелген күнi мен уақыты, шағымды қабылдаған лауазымды адамның тегi мен аты-жөнi көрсетiлген талон беру шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағымның қаралу барысы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіндегі лауазымды адамдардан, Комитеттің кеңсесінен 8 (7172) 55-58-13 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым онда көтерілген мәселелерді шешу құзыретіне кіретін лауазымды адамның атына беріледі.
Шағымда көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты, пошталық мекенжайы, шағым берген күні және көрсетілетін қызметті алушының қолы көрсетіледі.
Шағым берген кезде әрекетіне немесе әрекетсіздігіне шағым берілетін лауазымды адамдардың лауазымы, тегі мен аты-жөні, жүгіну себептері және талаптары көрсетіледі.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде оның қаралу барысы (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы, қаралу нәтижесі туралы белгі) туралы ақпарат көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінде» қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына немесе Комитетке келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдануына болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) услугодателей и (или) их должностных
лиц по вопросам оказания государственных услуг
10. Разъяснения порядка обжалования действий (бездействий) должностных лиц услугодателя, а также оказание содействия в подготовке жалобы осуществляются специалистами юридической службы услугодателя.
Информацию о порядке обжалования можно также получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
В случае несогласия с результатами оказанной услуги жалоба подается в письменном виде по почте либо нарочно Председателю Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) или его заместителю по адресу: 010000, город Астана, ул. Кенесары, 36, кабинет 703, электронный адрес: priemnaya.kgiapk@minagri.gov.kz, телефон 8(7172) 55-59-61, в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
В случае некорректного обслуживания жалоба подается в письменном виде по почте либо нарочно руководителю услугодателя, в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Принятая жалоба регистрируется в канцелярии услугодателя или в канцелярии Комитета. Подтверждением принятия жалобы является выдача услугополучателю, подавшему жалобу, талона с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу. Информацию о ходе рассмотрения жалобы можно получить у должностных лиц канцелярии услугодателя, канцелярии Комитета по телефону: 8 (7172) 55-58-13.
Жалоба адресуется должностному лицу, в компетенцию которого входит разрешение поставленных в жалобе вопросов.
В жалобе указываются фамилия, имя, отчество, почтовый адрес услугополучателя, дата подачи жалобы и подпись услугополучателя.
При подаче жалобы указываются должность, фамилии и инициалы должностных лиц, чьи действия или бездействия обжалуются, мотивы обращения и требования.
При отправке жалобы через портал информация о ходе ее рассмотрения (отметка о доставке, регистрации, исполнении, результате рассмотрения) доступна в «личном кабинете» услугополучателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, или в Комитет, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

5) __________________________________________________________________
(фитосанитариялық талаптарға сәйкес фитосанитариялық сертификаттың
_____________________________________________________________________
қосымша декларациясында көрсетілуі қажет мәліметтер)
6) __________________________________________________________________
(зарарсыздандыру жүргізілгені туралы мәліметтер)
7) __________________________________________________________________
(фитосанитариялық талаптарда не шартта (келісімшартта) көзделген
_____________________________________________________________________
карантинге жатқызылған өнімді зарарсыздандыру тәсілі)
8) __________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімді зарарсыздандыруды (фумигациялауды)
_____________________________________________________________________
жүргізу кезінде пайдаланылған пестицидтің атауы)
9) __________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімді зарарсыздандыруды (фумигациялау)
_____________________________________________________________________
жүргізу кезіндегі тұрақты экспозиция)
10) _________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімді зарарсыздандыру (фумигациялау)
_____________________________________________________________________
қандай температурада жүргізілді)
11) _________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімді зарарсыздандыруды (фумигациялауды)
_____________________________________________________________________
жүргізу кезінде пайдаланылған пестицидтің концентрациясы)
12) _________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнім туралы қосымша ақпарат)
13) _________________________________________________________________
(импорттаушы елдің атауы)
14) _________________________________________________________________
(карантинге жатқызылатын өнімнің межелі мекенжайы)
15) _________________________________________________________________
(көлік түрі, көлік құралының нөмірі және кеменің атауы,
_____________________________________________________________________
тасымалдау түрі)
16) _________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімнің сапар бағдары)
17) _________________________________________________________________
(тиеп-жөнелту күні, тиеп-жөнелту орны)
18) _________________________________________________________________
(сол арқылы карантинге жатқызылған өнімді әкелу болжанатын
импорттаушы елдiң шекаралық пунктiнiң атауы)

5) __________________________________________________________________
(сведения которые необходимо указать в дополнительной декларации
_____________________________________________________________________
фитосанитарного сертификата в соответствии с фитосанитарными
_____________________________________________________________________
требованиями)
6)___________________________________________________________________
(сведения о проведенном обеззараживании)
7) __________________________________________________________________
(способ обеззараживания подкарантинной продукции предусмотренный в
_____________________________________________________________________
фитосанитарных требованиях либо в контракте (договоре))
8) __________________________________________________________________
(наименование пестицида использованного при проведении
_____________________________________________________________________
обеззараживания (фумигации) подкарантинной продукции)
9) __________________________________________________________________
(выдержанная экспозиция при проведении обеззараживания (фумигации)
_____________________________________________________________________
подкарантинной продукции)
10) _________________________________________________________________
(при какой температуре проводилось обеззараживание (фумигация)
_____________________________________________________________________
подкарантинной продукции)
11) _________________________________________________________________
(концентрация пестицида использованного при проведении
_____________________________________________________________________
обеззараживания (фумигации) подкарантинной продукции)
12) _________________________________________________________________
(дополнительная информация о подкарантинной продукции)
13) _________________________________________________________________
(название страны-импортера)
14) _________________________________________________________________
(адрес назначения подкарантинной продукции)
15) _________________________________________________________________
(вид транспорта, номер транспортного средства и наименование судна,
_____________________________________________________________________
способ перевозки)
16) _________________________________________________________________
(маршрут следования подкарантинной продукции)
17) _________________________________________________________________
(дата отгрузки, место отгрузки)
18) _________________________________________________________________
(название пограничного пункта страны-импортера,
через который предполагается ввоз подкарантинной продукции)

19) _________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімнің шыққан жері)
Басшы _______________       _________________________________________
(қолы)              (тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны                    20__ жылғы «___» ________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2014 жылғы 12 ақпандағы
№ 78 қаулысымен
бекiтiлген
«Пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру (формуляциялау),
пестицидтердi (улы химикаттарды) өткiзу, пестицидтердi (улы
химикаттарды) аэрозольдiк және фумигациялық тәсiлдермен қолдану
жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қайта
ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру» мемлекеттiк
көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет – «Пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру (формуляциялау), пестицидтердi (улы химикаттарды) өткiзу, пестицидтердi (улы химикаттарды) аэрозольдiк және фумигациялық тәсiлдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттiк көрсетілетін қызметті облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді, оның ішінде «электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттiк қызметтi көрсету тәртiбi
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсыру сәтінен бастап:
лицензияны және лицензияға қосымшаны беру үшін – 15 (он бес) жұмыс күні;
лицензияны қайта ресімдеу үшін – 7 (жеті) жұмыс күні;
лицензияның телнұсқасын беру үшін – 2 (екі) жұмыс күн;
құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
қызмет көрсетудің ең ұзақ жол берілетін уақыты – 30 (отыз) минут.
2) порталға жүгінген сәттен бастап:
лицензияны және лицензияға қосымшаны беру үшін – 10 (он) жұмыс күні;
лицензияны қайта ресімдеу үшін – 7 (жеті) жұмыс күні;
лицензияның телнұсқасын беру үшін – 2 (екі) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексередi. Ұсынылған құжаттардың толық болмауы фактілері анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді түрде бас тартады.

19)__________________________________________________________________
(страна-происхождения подкарантинной продукции)
Руководитель _________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место печати «____» ______________ 20__ года
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 2014 года № 78
Стандарт государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление, выдача
дубликатов лицензии на осуществление деятельности
по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов),
реализации пестицидов (ядохимикатов), применению пестицидов
(ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами»
1. Общие положения
1. Государственная услуга – «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на осуществление деятельности по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов), реализации пестицидов (ядохимикатов), применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей и городов Астаны и Алматы (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги с момента:
1) сдачи пакета документов услугодателю:
для выдачи лицензии и приложения к лицензии – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
для переоформления лицензии – 7 (семь) рабочих дней;
для выдачи дубликата лицензии – 2 (два) рабочих дня;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут;
2) обращения на портал:
для выдачи лицензии и приложения к лицензии – 10 (десять) рабочих дней;
для переоформления лицензии – 7 (семь) рабочих дней;
для выдачи дубликата лицензии – 2 (два) рабочих дня.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента сдачи услугополучателем необходимых документов проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, услугодатель в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

5. Мемлекеттiк қызметтi көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау), пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу, пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасы не осы мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауабы.
Лицензияны қағаз жеткізгіште алуға көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген жағдайда лицензия электрондық форматта ресімделеді, басып шығарылады, мөр басылады және оған көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қояды.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету ақылы негізде жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызмет көрсетілген кезде бюджетке жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленеді.
1) осы қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезінде лицензиялық алым 40 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – AЕК) құрайды;
2) лицензияларды қайта ресімдегені үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлемесінің 10 пайызын құрайды, бірақ 4 АЕК-тен аспайды;
3) лицензияның телнұсқасын бергені үшін лицензиялық алым - лицензия беру кезіндегі мөлшерлемесінің 100 пайызы.
Лицензиялық алымды төлеу бюджеттік жіктеуіш коды – 105402, төлемді тағайындау коды – 911 деректемелері бойынша екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Портал арқылы лицензия алуға электрондық сұрау салу берілген жағдайда төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинетіне» лицензиялық алымның төленгені туралы электрондық чек жіберіледі. Төлем туралы ақпарат көрсетілетін қызметтерге төлем жасау тарихында сақталады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген жұмыс кестесіне сәйкес пошта немесе көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайлары бойынша құжаттарды қабылдау. Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).

5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – лицензия, переоформление, дубликат лицензии на осуществление деятельности по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов), реализации пестицидов (ядохимикатов), применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного должностного лица услугодателя.
В случае обращения к услугодателю за получением лицензий на бумажном носителе, лицензия оформляется в электронном формате, распечатывается, заверяется печатью и подписывается руководителем услугодателя.
7. Оказание государственной услуги осуществляется на платной основе. При оказании государственной услуги в бюджет уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдачи лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 40 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
2) лицензионный сбор за переформление лицензии составляет 10 процентов от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии - 100 процентов от ставки при выдаче лизензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, по следующим реквизитам: код бюджетного классификатора – 105402, код назначения платежа – 911.
В случае подачи электронного запроса на получение лицензии через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
На портал в «личный кабинет» услугополучателя направляется электронный чек об оплате лицензионного сбора. Информация о платеже сохраняется в истории оплаты услуг.
8. График работы:
1) услугодателя – прием документов по почте или адресам услугодателя в соответствии с графиком работы, указанным на интернет-ресурсе Министерства – www.minagri.gov.kz. Прием осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).

9. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде ұсынатын қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) лицензияны және лицензияға қосымшаны алу үшiн:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде – сәйкестендіру үшін көрсетілетін қызмет алушының уәкілетті өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және өкілдік етуге өкілеттілікті куәландыратын құжат;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшiн түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда, нотариат куәландырған көшірмесі);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны.
2) лицензиясы бар қызмет түрi шеңберiнде лицензияға қосымшаны алу үшiн:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресiмдеу үшiн:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшiн түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда, нотариат куәландырған көшірмесі);
4) лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның телнұсқасын алу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшiн түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесі).
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымша жоғалған, бүлінген кезде көрсетілетін қызметті алушы лицензия туралы мәліметтерді порталдағы тиісті ақпараттық жүйелерден алу мүмкіндігі болмаған жағдайда ғана лицензияның телнұсқасын алу үшін мынадай құжаттарды ұсына отырып, көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшiн түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесі).
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі лицензияның мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы уәкілетті лауазымды адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған электронды құжат нысанында алады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін, дара кәсiпкерді мемлекеттiк тiркеу, заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді, ЭҮТШ арқылы бюджетке лицензиялық алымның төленгені туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы уәкілетті лауазымды адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған электронды құжат нысанында алады.

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к услугодателю:
1) для получения лицензии и приложения к лицензии:
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя услугополучателя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя услугополучателя;
копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки);
форма сведений согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) для получения приложения к лицензии в рамках вида деятельности, на который имеется лицензия:
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
форма сведений согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии:
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки);
4) для получения дубликата лицензии и (или) приложения к лицензии:
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки).
При утере, порче лицензии и (или) приложения к лицензии услугополучатель обращается к услугодателю для получения дубликата лицензии лишь при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале с предоставлением следующих документов:
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки).
Сведения лицензии, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного должностного лица.
Сведения документов, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, информацию об оплате в бюджет лицензионного сбора через ПШЭП, содержащиеся в государственной информационной системе, услугодатель получает посредством портала в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного должностного лица.

«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалдар мен өкілдіктерді) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызмет беруші заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді мемлекеттік қызметті көрсету кезінде пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алуға міндетті.
Көрсетілетін қызметті алушыға:
құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні;
сұратылатын мемлекеттік көрсетілетін қызмет түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын күні (уақыты) және құжаттар беру орны;
көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қабылдаған жауапты лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Порталда:
1) лицензияны және лицензияға қосымшаны алу үшiн:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
2) лицензиясы бар қызмет түрi шеңберiнде лицензияға қосымшаны алу үшiн:
көрсетілген қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресiмдеу үшiн:
көрсетілген қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның телнұсқасын алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электронды көшірмесі.
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға «жеке кабинетінде» мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу мерзімі көрсетілген, мемлекеттік қызмет көрсетілуі үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
При оказании государственной услуги услугодатель обязан получать письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, которые содержатся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема документов;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названий приложенных документов;
даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица услугодателя, принявшего документы.
На портале:
1) для получения лицензии и приложения к лицензии:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
электронная копия документа, подтверждающая оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
форма сведений согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) для получения приложения к лицензии в рамках вида деятельности, на который имеется лицензия:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
форма сведений согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
электронная копия документа, подтверждающая оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
4) для получения дубликата лицензии и (или) приложения к лицензии:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
электронная копия документа, подтверждающая оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
В случае обращения через портал услугополучателю в «личном кабинете» отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.

10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:
1) осы субъектiлер санаты үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған қызмет түрiмен айналысу;
2) көрсетілетін қызмет түрiне лицензия беруге өтiнiш берiлген жағдайда, жеке қызмет түрiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленбеуi;
3) көрсетілетін қызметті алушының бiлiктiлiк талаптарына сәйкес болмауы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға лицензияны берудің келісуші мемлекеттiк органмен келiсiлмеуi;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оған жеке қызмет түрлерiмен айналысуға тыйым салатын заңды күшiне енген сот үкiмiнiң болуы;
6) сот орындаушысы ұсынысының негiзiнде соттың көрсетілетін қызметті алушыға лицензия алуға тыйым салуы.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың,
облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы
органдарының, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушілердің және
(немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет
көрсету мәселелері бойынша әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне),
шешімдеріне шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамдарының әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне) шағымдану тәртiбiн түсіндіруді, сондай-ақ шағымды дайындауға жәрдем көрсетуді көрсетілетін қызметті берушінің заң қызметiнiң мамандары жүзеге асырады.
Шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген немесе дұрыс қызмет көрсетілмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша шағым тиісті әкімінің атына:
1) жұмыс кестесіне сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне;
2) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналасқан әкімнің блогына жүгіну арқылы беріледі.
Шағым онда көтерілген мәселелерді шешу құзыретіне кіретін лауазымды адамның атына беріледі.
Шағымда көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса), пошталық мекенжайы, шағым берген күні және көрсетілетін қызметті алушының қолы көрсетіледі.
Шағым берген кезде әрекетіне немесе әрекетсіздігіне шағым берілетін лауазымды адамдардың лауазымы, тегі мен аты-жөні, өтініш білдіру себептері және талаптары көрсетіледі.
Шағым көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне берілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға күнi мен уақыты, шағымды қабылдаған лауазымды адамның тегi мен аты-жөнi көрсетiлген талонды беру – шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағымның қаралу барысы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіндегі лауазымды адамдардан алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде оның қаралу барысы (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы, қаралу нәтижесі туралы белгі) туралы ақпарат көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінде» қолжетімді болады.
Тиісті әкімінің немесе көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдануына болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) занятие видом деятельности, запрещенной законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
2) не внесение лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
3) несоответствие услугополучателя квалификационным требованиям;
4) несогласование выдачи лицензии услугополучателю согласующим государственным органом;
5) наличие вступившего в законную силу приговора суда в отношении услугополучателя, запрещающего ему заниматься отдельным видом деятельности;
6) запрещение судом, на основании представления судебного исполнителя, услугополучателю получать лицензии.
3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) местных исполнительных органов
областей, городов республиканского значения, столицы,
а также услугодателей и (или) их должностных лиц по
вопросам оказания государственных услуг
11. Разъяснения порядка обжалования действий (бездействий) должностных лиц услугодателя, а также оказание содействия в подготовке жалобы осуществляются специалистами юридической службы услугодателя.
Информацию о порядке обжалования можно также получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги либо некорректного обслуживания, жалоба подается на имя соответствующего акима путем обращения по выбору услугополучателя:
1) в канцелярию услугодателя в соответствии с графиком работы;
2) на блог акима, расположенный на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя.
Жалоба адресуется должностному лицу, в компетенцию которого входит разрешение поставленных в жалобе вопросов.
В жалобе указываются фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющем личность), почтовый адрес услугополучателя, дата подачи жалобы и подпись услугополучателя.
При подаче жалобы указываются должность, фамилии и инициалы должностных лиц, чьи действия или бездействия обжалуются, мотивы обращения и требования.
При сдаче жалобы в канцелярию услугодателя, подтверждением принятия жалобы является выдача услугополучателю, подавшему жалобу, талона с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу. Информацию о ходе рассмотрения жалобы можно получить у должностных лиц канцелярии соответствующего услугодателя.
При отправке жалобы через портал информация о ходе ее рассмотрения (отметка о доставке, регистрации, исполнении, результате рассмотрения) доступна в «личном кабинете» услугополучателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес соответствующего акима или услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

12. Көрсетiлген мемлекеттiк қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сотқа жүгiнуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысан
арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып,
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында орналасқан.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы ұсынылуы мүмкін.
«Пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру
(формуляциялау), пестицидтерді (улы химикаттарды)
өткізу, пестицидтерді (улы химикаттарды)
аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану
жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияны беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
_____________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң
аты
_____________________________________________________________________
(болған кезде))
_____________________________________________________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өтiнiш
_____________________________________________________________________
(қызметтiң түрi және (немесе) кiшi түрi көрсетiлсiн)
_____________________________________________________________________
_____________________________________ бойынша қызметті жүзеге асыруға
арналған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымша беруді,
лицензияны қайта және (немесе) лицензияға қосымша ресімдеуді,
лицензияның телнұсқасын және (немесе) лицензияға қосымшаны беруді
сұраймын (қажетінің астын сызу керек)
Мекенжайы _____________________________________________________
(индексi, қала, аудан, облыс, телефон, факс, е-mail)
_____________________________________________________________________
Банк шоты _____________________________________________________
(шот нөмiрi, банктiң атауы және орналасқан жерi,
телефон, факс, е-mail)
Филиалдары (өкiлдiктерi, объектiлерi, пункттерi, учаскелерi)
_____________________________________________________________________
(орналасқан жерi және деректемелерi)
Қоса берiлетін құжаттар: ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшы __________   __________________________________________________
(қолы)                           (Т.А.Ә.)
Мөр орны 20__ жылғы _____________________________________
Өтiнiш   20__ жылғы __________________ қарауға қабылданды
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның қолы, Т.А.Ә.)
«Пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру
(формуляциялау), пестицидтерді (улы химикаттарды)
өткізу, пестицидтерді (улы химикаттарды)
аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану
жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияны беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау)
жөніндегі қызметтіжүзеге асыру үшін қойылатын бiлiктiлiк
талаптарына сәйкестігі туралы
мәліметтер нысаны
Меншiк құқығындағы өндiрiстiк үй-жайлар және пестицидтердi (улы
химикаттарды) сақтауға арналған қойма үй-жайларының болуы туралы
мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы
Меншік иесі
(құқық иеленуші)
Құқығы туындайтын негіз
1
2
3
4
5
Жалға берілетін қойма үй-жайларының (жалға беру кезінде) болуы
туралы мәліметтер:
Р/с
Жалға беру шартының №
Жалға беру шартының күні
Жалға алынатын объектінің мекенжайы
Жалға беруші/орындаушы туралы мәліметтер
атауы
БСН
ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
Пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру (формуляциялау) үшін
жабдықтар туралы мәліметтер:
Р/с
Жабдықтың атауы
Жабдыққа арналған паспорттың нөмірі
Әзірлеуші зауыттың атауы
Әзірлеуші зауыттың мекенжайы
1
2
3
4
5
Өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтердің (улы
химикаттардың) сапасының техникалық регламенттерге, стандарттар мен
нормативтерге сәйкестігіне бақылауды жүргізу үшін аккредиттелген
зертхана туралы мәліметтер немесе аккредиттелген зертханамен шарттар:
Аккредиттеу аттестатының нөмірі _______________________________
Аккредиттеу әрекетінің басталу күні ___________________________
Аккредиттеу әрекетінің аяқталу күні ___________________________
Аккредиттеу субъектісінің атауы _______________________________
Нормативтік талаптарға сәйкестігі (нормативтік құжаттың атауы)
_____________________________________________________________________
Бағалау объектілері ___________________________________________
Зертхананың қызметтерді көрсетуге арналған шарты туралы
мәліметтер:
Шарт нөмірі ___________________________________________________
Жасалған күні _________________________________________________
Зертхананың толық атауы _______________________________________
БСН ___________________________________________________________
ЖСН ___________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Көлік қызметтерін көрсетуге арналған шарт туралы мәліметтер:
Шарт нөмірі ___________________________________________________
Жасалған күні _________________________________________________
Тасымалдаушы (заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты) __________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
ЖСН ___________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы қауіпті жүкті
тасымалдауға арналған арнайы рұқсат туралы мәліметтер:
Рұқсат нөмірі _________________________________________________
Берілген күні _________________________________________________
Кім берді _____________________________________________________
Берілген орны _________________________________________________
Техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес өтініш берушi бекiткен әр пестицидтi (улы
химикатты) өндiруге (формуляциялауға) арналған ұйым стандартының
болуы туралы мәліметтер:
Ұйым стандартының түпнұсқасын ұстаушы _________________________
Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімді жіктеу _____________
Стандарттардың мемлекетаралық жіктегіші _______________________
Стандартты өзгерту нөмірі _____________________________________
Стандарттың белгіленуі ________________________________________
Стандарттың атауы _____________________________________________
Аккредиттеу әрекетінің басталу күні ___________________________
Аккредиттеу әрекетінің аяқталу күні ___________________________
Қала __________________________________________________________
Ұйым стандартына сәйкес өтініш берушi бекiткен пестицидтердi
(улы химикаттарды) өндiруге (формуляциялауға) арналған технологиялық
(өнеркәсiптiк) регламенттің болуы туралы мәліметтер:
Құжаттың толық атауы (технологиялық регламенттің) _____________
Құжатты бекіткен адамның (Т.А.Ә.) _____________________________
Құжаттың бекітілген күні ______________________________________
Техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамы туралы
мәліметтер:
Р/с
Т.А.Ә.
Білімі бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5
Пестицидтердi (улы химикаттарды) өткiзу жөнiндегi қызметті
жүзеге асыру үшін қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі
туралы мәліметтер нысаны
Меншiк құқығында пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтауға
арналған қойма үй-жайларының болуы туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы
Меншік иесі
(құқық иеленуші)
Құқығы туындайтын негіз
1
2
3
4
5
Жалға берілетін қойма үй-жайларының (жалға беру кезінде) болуы
туралы мәліметтер:
Р/с
Жалға беру шартының №
Жалға беру шартының күні
Жалға алынатын объектінің мекенжайы
Жалға беруші/орындаушы туралы мәліметтер
атауы
БСН
ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
Көлік қызметтерін көрсетуге арналған шарт туралы мәліметтер:
Шарт нөмірі ___________________________________________________
Жасалған күні _________________________________________________
Тасымалдаушы (заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты) __________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
ЖСН ___________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы қауіпті жүкті
тасымалдауға арналған арнайы рұқсат туралы мәліметтер:
Рұқсат нөмірі _________________________________________________
Берілген күні _________________________________________________
Кім берді _____________________________________________________
Берілген орны _________________________________________________
Қоса берілетін құжаттар туралы мәліметтер:
Төлем туралы түбіртек _________________________________________
Техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамы туралы
мәліметтер:
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Білімі бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5
Пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық
тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін
қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
нысаны
Арнайы техника және жабдық туралы мәліметтер (тізімдеме)
Р/с
Арнайы техника
Саны, дана
Арнайы жабдық
Саны, дана
1
2
3
4
5
Негізгі құралдар туралы мәліметтер (тізімдеме)
Р/с
Негізгі құралдар
Орналасқан жері
1
2
3
Көлік қызметтерін көрсетуге арналған шарт туралы мәліметтер:
Шарт нөмірі ___________________________________________________
Жасалған күні _________________________________________________
Тасымалдаушы (заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты) __________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
ЖСН ___________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы қауіпті жүктерді
тасымалдауға арналған арнайы рұқсат туралы мәліметтер:
Рұқсат нөмірі _________________________________________________
Берілген күні _________________________________________________
Кім берді _____________________________________________________
Берілген орны _________________________________________________
Ішкі істер органдары жол полициясының аумақтық бөлімшелері
берген көлік құралын тіркеу туралы куәліктің болуы туралы мәліметтер:
Р/с
Иесі
(Т.А.Ә./заңды тұлғаның атауы)
Тіркеу №
Маркасы, моделі
Техникалық құралдарының шыққан жылы
Техникалық құралдарының санаты
(А, В, С, D, Е)
Қозғалтқыш
1
2
3
4
5
6
7
Кестенің жалғасы
Шасси №
Шанақ №
Түсі
Қозғалтқыш көлемі, текше метр
Рұқсат етілген ең жоғарғы масса, кг
Жүктемесіз масса, кг
Ішкі істер органдары жол полициясының аумақтық бөлімшелері берді (күні)
8
9
10
11
12
13
14
Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган
берген техникалық паспорттың болуы туралы мәліметтер:
Р/с
Машинаның атауы және маркасы
Жалпы мәліметтер
Әзірлеуші зауыт
Әзірленген айы және жылы
Машинаның зауыт нөмірі
Қозғалтқыштың маркасы және нөмірі
Меншік иесі болып табылмайтын меншік иесі/ие, мекенжайы (керегін таңдау):
Нөмірлік белгі берілді
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Ерекше белгілері
Техникалық паспорт берілді (күні)
Сериясы
Машиналарды тіркеуге қабылдау және тіркеуден шығару
салдарынан тіркеуден шығарылды
тіркеуден шығарылған күні
Тіркеуге алынды
(жаңа меншік иесінің мекенжайы)
Тіркеуге алынған күні
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Нөмірлік белгіні өзгерту
Нөмірлік белгіні берген күні
Белгінің сериясы және нөмірі
17
18
Меншiк құқығында пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтауға
арналған қойма үй-жайларының болуы туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы
Меншік иесі (құқық иеленуші)
Құқығы туындайтын негіз
1
2
3
4
5
Жалға берілетін қойма үй-жайларының (жалға беру кезінде) болуы
туралы мәліметтер:
Р/с
Жалға беру шартының №
Күні
Жалға алынатын объектінің мекенжайы
Жалға беруші/орындаушы туралы мәліметтер
Толық атауы
БСН
ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
Техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамы туралы
мәліметтер:
Р/с
Т.А.Ә.
Білімі бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасының
Үкіметінің
2014 жылғы 12 ақпандағы
№ 78 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік объектілерден
және бөтен текті түрлерден
қорғау жөніндегі ережеге
8-қосымша
_____________________________________________________________________
(өсімдік карантині жөніндегі уәкілетті органның аумақтық
_____________________________________________________________________
бөлімшесінің атауы)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң
аты
_____________________________________________________________________
(бар болса)
_____________________________________________________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өтінім
Қазақстан Республикасынан мынадай карантинге жатқызылған өнімді
әкетуге фитосанитариялық сертификат беруді сұраймын:

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги, в том числе
оказываемой в электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства – www.minagri.gov.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получить информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Информация о государственной услуге может быть также представлена по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии
на осуществление деятельности
по производству (формуляции)
пестицидов (ядохимикатов),
реализации пестицидов (ядохимикатов),
применению пестицидов (ядохимикатов)
аэрозольным и фумигационным
способами»
В _____________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от __________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
_____________________________________________________________________
(при наличии) – (далее Ф.И.О.) физического лица)
_____________________________________________________________________
(бизнес идентификационный номер/
индивидуальный идентификационный номер)
Заявление
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии,
переоформить лицензию и (или) приложение к лицензии, выдать дубликат
лицензии и (или) приложение к лицензии (нужное подчеркнуть) на
осуществление деятельности по
_____________________________________________________________________
(указать вид деятельности
_____________________________________________________________________
и (или) подвид(ы) деятельности)
Адрес _________________________________________________________
(индекс, город, район, область, телефон, факс,
_____________________________________________________________________
е-mail)
Банковский счет _______________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение
_____________________________________________________________________
банка, телефон, факс, е-mail)
Филиалы (представительства, объекты, пункты, участки)
_____________________________________________________________________
(местонахождение и реквизиты)
_____________________________________________________________________
Прилагаемые документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель _________ _____________________________________
(подпись)              Ф.И.О.
Место печати ______________ 20__ года
Заявление принято к рассмотрению _______________ 20 __ года
_____________________________________________________________________
(подпись, Ф. И.О. ответственного лица)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии
на осуществление деятельности
по производству (формуляции)
пестицидов (ядохимикатов),
реализации пестицидов (ядохимикатов),
применению пестицидов (ядохимикатов)
аэрозольным и фумигационным
способами»
Форма сведений о соответствии квалификационным
требованиям для осуществления деятельности
по производству пестицидов (ядохимикатов)
Сведения о наличии производственных помещений и складских
помещений для хранения пестицидов (ядохимикатов) на праве
собственности:
п/п
Кадастровый
номер
Адрес объекта
недвижимости
Собственник
(правообладатель)
Основание
возникновения
права
1
2
3
4
5
Сведения о наличии арендуемых складских помещений (при аренде):
п/п
№ договора
аренды
Дата
договора
аренды
Адрес
арендуемого
объекта
Сведения об арендодателе/исполнителеля
наименование
БИН
ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения об оборудовании для производства (формуляции)
пестицидов (ядохимикатов):
п/п №
Наименование
оборудования
Номер паспорта на
оборудование
Наименование
завода
изготовителя
Адрес завода
изготовителя
1
2
3
4
5
Сведения об аккредитованной лаборатории для проведения контроля
качества производимых (формулируемых) пестицидов (ядохимикатов)
техническим регламентам, стандартам и нормативам или договора с
аккредитованной лабораторией:
Номер аттестата аккредитации __________________________________
Дата начала действия аккредитации _____________________________
Дата конца действия аккредитации ______________________________
Наименование субъекта аккредитации_____________________________
Соответствие нормативным требованиям (наименование нормативного
документа) __________________________________________________________
Объекты оценки ________________________________________________
Сведения о договоре на оказание услуг лабораторией:
Номер договора ________________________________________________
Дата заключения _______________________________________________
Полное наименование лаборатории _______________________________
БИН ___________________________________________________________
ИИН ___________________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Сведения о договоре на оказание транспортных услуг:
Номер договора ________________________________________________
Дата заключения _______________________________________________
Перевозчик (полное наименование юридического лица/фамилия, имя,
отчество физического лица) __________________________________________
БИН ___________________________________________________________
ИИН ___________________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Сведения о специальном разрешении на перевозку опасного груза
по территории Республики Казахстан:
Номер разрешения ______________________________________________
Дата выдачи ___________________________________________________
Кем выдан _____________________________________________________
Место выдачи___________________________________________________
Сведения о наличии стандарта организации на производство
(формуляцию) каждого пестицида (ядохимиката), утвержденного
заявителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан в
области технического регулирования:
Держатель подлинника стандарта организации ____________________
Классификатор продукции внешнеэкономической
деятельности ________________________________________________________
Межгосударственный классификатор стандартов____________________
Номер изменения стандарта _____________________________________
Обозначение стандарта _________________________________________
Наименование стандарта ________________________________________
Дата начала действия аккредитации _____________________________
Дата конца действия аккредитации ______________________________
Город _________________________________________________________
Сведения о наличии технологического (промышленного) регламента
на производство (формуляцию) пестицидов (ядохимикатов), утвержденного
заявителем в соответствии со стандартом организации:
Полное наименование документа (технологического регламента)____
Ф.И.О. лица, утвердившего документ ____________________________
Дата утверждения документа ____________________________________
Сведения о квалифицированном составе технических руководителей
и специалистов:
п/п
Ф. И. О.
Специальность
по образованию
Должность
Стаж работы
по специальности
1
2
3
4
5
Форма сведений о соответствии
квалификационным требованиям для осуществления
деятельности по реализации пестицидов (ядохимикатов)
Сведения о наличии складских помещений для хранения пестицидов
(ядохимикатов) на праве собственности:
п/п
Кадастровый
номер
Адрес объекта
недвижимости
Собственник
(правообладатель)
Основание
возникновения
права
1
2
3
4
5
Сведения о наличии арендуемых складских помещений (при аренде):
п/п
№ договора
аренды
Дата
договора
аренды
Адрес
арендуемого
объекта
Сведения об арендодателе/исполнителеля
наименование
БИН
ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения о договоре на оказание транспортных услуг:
Номер договора ________________________________________________
Дата заключения _______________________________________________
Перевозчик (полное наименование юридического лица/фамилия, имя,
отчество физического лица) __________________________________________
БИН ___________________________________________________________
ИИН ___________________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Сведения о специальном разрешении на перевозку опасного груза
по территории Республики Казахстан:
Номер разрешения ______________________________________________
Дата выдачи ___________________________________________________
Кем выдан _____________________________________________________
Место выдачи __________________________________________________
Сведения о прилагаемых документах:
Квитанция об оплате ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Сведения о квалифицированном составе технических руководителей
и специалистов:
п/п
Фамилия,
имя, отчество
Специальность
по образованию
Должность
Стаж работы
по специальности
1
2
3
4
5
Форма сведений о соответствии
квалификационным требованиям для осуществления
деятельности по применению пестицидов (ядохимикатов)
аэрозольным и фумигационным способами
Сведения о специальной технике и оборудовании (опись)
п/п
Специальная
техника
Количество,
штук
Специальное
оборудование
Количество,
штук
1
2
3
4
5
Сведения об основных средствах (опись)
п/п
Основные средства
Местонахождение
1
2
3
Сведения о договоре на оказание транспортных услуг:
Номер договора ________________________________________________
Дата заключения _______________________________________________
Перевозчик (полное наименование юридического лица/ Ф.И.О.
физического лица) ___________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
ИИН ___________________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Сведения о специальном разрешении на перевозку опасного груза
по территории Республики Казахстан:
Номер разрешения ______________________________________________
Дата выдачи ___________________________________________________
Кем выдан _____________________________________________________
Место выдачи __________________________________________________
Сведения о наличии свидетельства о регистрации транспортного
средства, выданного подразделениями дорожной полиции органов
внутренних дел:
п/п
Владелец
(Ф.И.О./
наименование
юридического
лица)
Регистрационный №
Марка,
модель
Год
выпуска
технического средства
Категория
технического
средства
(А, В, С, D, Е)
Двигатель №
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Шасси №
Кузов №
Цвет
Объем
двигателя,
кубический
метр
Разрешенная
максимальная
масса, кг
Масса
без
нагрузки,
кг
Выдано
подразделением
дорожной
полицией
органов
внутренних дел
(дата)
8
9
10
11
12
13
14
Сведения о наличие технического паспорта, выданного
уполномоченным органом в области развития агропромышленного
комплекса:
п/п
Наименование
и марка
машины
Общие сведения
Завод-изготовитель
Месяц и год изготовления
Заводской
номер
машины
Марка
и номер
двигателя
Собственник/
владелец,
не являющийся
собственником,
адрес
(выбрать нужное):
Присвоен
номерной
знак
Особые
отметки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Технический
паспорт
выдан
(дата)
Серия
Прием и снятие машин с регистрации
Изменение
номерного знака
Снята
с регистрации
вследствие
Дата
снятия
с регистрации
Принята
на регистрацию
(адрес
нового
собственника)
Дата
принятия
на регистрацию
Дата
выдачи
номерного
знака
Серия
и номер
знака
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Сведения о наличии складских помещений для хранения пестицидов (ядохимикатов) на праве собственности:
п/п
Кадастровый
номер
Адрес объекта
недвижимости
Собственник
(правообладатель)
Основание
возникновения
права
1
2
3
4
5
Сведения о наличии арендуемых складских помещений (при аренде):
п/п
№ договора
аренды
Дата
Адрес
арендуемого
объекта
Сведения об арендодателе/исполнителеля
полное
наименование
БИН
ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения о квалифицированном составе технических руководителей
и специалистов:
п/п
Ф.И.О.
Специальность
по образованию
Должность
Стаж работы
по специальности
1
2
3
4
5
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 2014 года № 78
Приложение 8
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан
от карантинных объектов
и чужеродных видов
В _____________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного
_____________________________________________________________________
органа по карантину растений)
от __________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
_____________________________________________________________________
(при наличии) физического лица
_____________________________________________________________________
(бизнес идентификационный номер/
индивидуальный идентификационный номер)
Заявка
Прошу выдать фитосанитарный сертификат на вывоз из Республики
Казахстан следующей подкарантинной продукции: