Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің сауда мақсатында теңізде жүзу, ұйымдарды және сынақ зертханаларын куәландыру саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 наурыздағы № 173 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінде кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) «Теңіз кемелерін бербоут-чартер тізілімінде мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) «Салынып жатқан кемелер тізілімінде салынып жатқан кемеге меншік құқықтарын мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
5) «Шет мемлекеттің туын көтеріп жүзетін кемелердің каботажды жүзеге асыруына рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
6) «Ұйымдарды және сынақ зертханаларын техникалық куәландыруды жүргізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Теңіз көлігі саласында Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтердің стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 шілдедегі № 1008 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж, № 64, 907-құжат);
2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 маусымдағы № 612 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 38, 555-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 наурыздағы
№ 173 қаулысымен
бекітілген
«Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттiк тiркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

О вопросах оказания Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан государственных услуг в сфере торгового мореплавания, освидетельствования организаций и испытательных лабораторий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2014 года № 173. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30.04.2015 г. № 558.
В соответствии с пунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Государственная регистрация ипотеки судна (строящегося судна)»;
2) стандарт государственной услуги «Государственная регистрация судов и прав на них в Государственном судовом реестре морских судов»;
3) стандарт государственной услуги «Государственная регистрация морских судов в бербоут-чартерном реестре»;
4) стандарт государственной услуги «Государственная регистрация прав собственности на строящееся судно в реестре строящихся судов»;
5) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на осуществление каботажа судами, плавающими под флагом иностранного государства»;
6) стандарт государственной услуги «Проведение технического освидетельствования организаций и испытательных лабораторий».
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2012 года № 1008 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в области морского транспорта» (САПП Республики Казахстан,
2012 г., № 64, ст. 907);
2) пункт 4 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2013 года № 612 «О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 38, ст. 555).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2014 года № 173
Стандарт государственной услуги
«Государственная регистрация ипотеки судна (строящегося судна)»

1. Жалпы ережелер
1. «Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттiк тiркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттiк қызметтi Министрліктің аумақтық бөлiмшесi болып табылатын Порттың теңiз әкiмшiлiгi (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттiк қызметті көрсету тәртiбi
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап жүгінген күні жүзеге асырылады;
2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезекті күтудiң рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 20 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлікті беру немесе осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Кемелерді мемлекеттік тіркеу үшін алымдар «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексiнде (Салық кодексi) белгiленген мөлшерлемелер бойынша және тәртiппен жүзеге асырылады. Алым мөлшерлемесі:
1) жеке тұлғалар үшін – 1 (бір) айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК);
2) заңды тұлғалар үшін 5 (бес) АЕК-ті құрайды.
Алым сомасын төлеу екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз нысандарда жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесi: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін басқа, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 12.30-ден 13.30-ға дейiнгі түскі асқа үзіліспен сағат 8.30-ден 17.30-ға дейiн.
Мемлекеттiк қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетiп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен көрсетiледi.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Государственная регистрация ипотеки судна (строящегося судна)» (далее – государственная услуга).
2 Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Морской администрацией порта (далее – услугодатель), которая является территориальным подразделением Министерства.
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю осуществляется в день обращения;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Сбор за государственную регистрацию судов осуществляется по ставкам и в порядке, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)». Ставка сбора составляет:
1) для физических лиц – 1 (один) месячный расчетный показатель (далее – МРП);
2) для юридических лиц 5 (пять) МРП.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому  законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке живой очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) услугодателю:

1) кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттiк тiркеу туралы еркін нысандағы өтініш, онда;
кеменi (кеменiң атауы, кеменің тіркелген нөмірі, тіркеу орны, тiркелiм нөмiрi, үлгiсi және сыныбы, тоннажы) немесе жасалып жатқан кеменi (кемені жасау жүзеге асырылып жатқан орын, жасалу нөмiрi, кеменiң үлгiсi, кильдiң ұзындығы және басқа да негiзгi өлшемдері, тiркелiм нөмiрi) сәйкестендіретін деректер;
ипотекаға көрсетілетін қызметті алушының (кепiл берушiнiң) аты және мекенжайы;
ипотекаға кепiл ұстаушының аты мен мекенжайы немесе оның ұсынушыға белгiленгенi туралы мәлiметтер;
екi немесе одан астам кемеге не жасалып жатқан кемелерге ипотеканы белгiлеген кезде ипотекамен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң ең жоғары мөлшерi - тараптардың ол туралы келiсiмi болған кезде мiндеттеменi жеке алғанда әрбiр кеме қамтамасыз ететiн мөлшер;
кеме немесе жасалып жатқан кеме ипотекасының аяқталу күнi көрсетiледі;
2) шартта көрсетілген құжаттармен кеменің немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасы туралы шарт.
Кемелердi мемлекеттiк тiркеуге ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жасалады;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, ресми шетелдiк құжаттар Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнде заңдастырылады.
Егер ұсынылатын құжаттар шетел тiлiнде жасалған болса, оларға мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiндегi нотариалды расталған аудармасы қоса берiледi;
3) құжаттардың мәтiндерi анық, заңды тұлғалардың атаулары мен деректемелерi қысқартусыз жазылған болуы тиiс;
4) құжаттарда тазарту не қосып жазу, сызылған сөздер және оларда өзге де ескертiлмеген түзетулері болмауы тиіс, қарындашпен орындалған құжаттар, сондай-ақ мазмұнын бiржақты түсiндiруге мүмкiндiк бермейтiн бүлiнген жерлерi бар құжаттар;
5) тiркеуге қажеттi құжат түпнұсқада көшiрмесiмен ұсынылады. Құжаттың түпнұсқасы көшірмемен салыстырғаннан кейін тұтынушыға қайтарылады. Құжаттың тұпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда, нотариалды куәландырылған көшірмесі ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді почталық жөнелтумен немесе жеке өзі келген кезде қол қойғызып және жеке басын куәландыратын құжатты және/немесе сенімхатты (көрсетілетін қызметті алушының өкілімен ұсынылады) ұсыну бойынша көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері жүзеге асырады.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасы туралы шарты немесе осындай шартқа қоса берілетін құжаттар кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеудің талаптарына сәйкес болмаған жағдай болып табылады.

1) заявление о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) в произвольной форме, в котором указываются:
данные, идентифицирующие судно (название судна, регистрационный номер, место регистрации, регистровый номер, тип и класс, тоннаж судна) или строящееся судно (место, в котором осуществляется постройка судна, построечный номер, тип судна, длина киля и другие основные измерения, регистровый номер);
имя и адрес услугополучателя (залогодателя) ипотеки;
имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя;
максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при установлении ипотеки на два или более судов либо строящихся судов размер, в котором обязательство обеспечивается каждым судном в отдельности при наличии соглашения сторон об этом;
дата окончания ипотеки судна или строящегося судна;
2) договор об ипотеке судна или строящегося судна с документами указанными в договоре.
Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы легализовываются в загранучреждениях Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
В том случае, если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;
3) тексты документов должны быть написаны разборчиво, наименование и реквизиты юридических лиц – без сокращений;
4) документы не должны иметь подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные в них исправления, документы, заполненные карандашом, а также документы с повреждениями, не позволяющими однозначно истолковать их содержание;
5) документ необходимый для регистрации, представляется в подлиннике с копией. Подлинник документа после сверки с копией возвращается потребителю. В случае непредставления подлинника документа, предоставляется нотариально засвидетельствованная копия.
Выдача результата оказания государственной услуги услугополучателю осуществляется работником услугодотеля почтовым отправлением или при личном посещении под роспись и по предъявлению документа, удостоверяющего личность и/или доверенности (предъявляется представителем услугополучателя).
10. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является случай, если договор об ипотеке судна или строящегося судна либо прилагаемые к такому договору документы не соответствуют требованиям государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна.

3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушілердің
және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне,
әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына не Министрлік басшысының атына: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша, электронды почтаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, телефон: (8-7172) 24-13-12 немесе Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің блогына («Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің блогы» беті) беріледі.
Шағымдар жазбаша нысанда почта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы жұмыс күндері қолма-қол қабылданады.
Шағымның қабылданғанын растау шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауапты алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілген қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Министрліктің немесе көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
1) жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, почталық мекенжайы;
2) заңды тұлғаның – атауы, почталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.
12. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар

3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центральных государственных органов, услугодателей и (или) его
должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) Министерства, услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон (8-7172) 24-13-12 либо на блог Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (страница «Блог Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан»).
Жалобы принимаются в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Жалоба должна быть подписана услугополучателем.
12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги

13. Көрсетілетін қызметті берушінің ғимаратында анықтамалық бюро, күтуге арналған креслолар және өтініштер бланкілерін толтыру үлгілері бар ақпараттық стенділер орналастырылған.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mtc.gov.kz интернет-ресурсында («Су көлігі департаменті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) және көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында орналасқан стенділерде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.mtc.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 наурыздағы
№ 173 қаулысымен
бекітілген
«Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде кемелердi және
оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде кемелердi және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттiк көрсетілетін қызметтi Министрліктің аумақтық бөлiмшесi болып табылатын Порттың теңiз әкiмшiлiгi (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттiк қызметті көрсету тәртiбi
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 10 (он) жұмыс күнi ішінде;
2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезек күтудiң рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 20 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығы туралы қағаз түріндегі куәлікті беру және кемеге меншiк құқығы туралы куәлік немесе осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап.

13. В здании услугодателя располагаются: справочное бюро, кресла ожидания и информационные стенды с образцами заполнения бланков заявлений.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.mtc.gov.kz (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Департамент водного транспорта») и на стендах, расположенных в помещениях услугодателей.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www. mtc.gov.kz. единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2014 года № 173
Стандарт государственной услуги
«Государственная регистрация судов и прав на них в
Государственном судовом реестре морских судов»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Государственная регистрация судов и прав на них в Государственном судовом реестре морских судов» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Морской администрацией порта (далее – услугодатель), которая является территориальным подразделением Министерства.
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – в течение 10 (десять) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о праве плавания морского судна под государственным флагом Республики Казахстан и свидетельство о праве собственности на судно в бумажном виде, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.

7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Кемелерді мемлекеттік тіркеу үшiн алымдар «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексiнде (Салық кодексi) белгiленген мөлшерлемелер бойынша және тәртiппен жүзеге асырылады. Алым мөлшерлемесі 60 АЕК-ті құрайды.
Алым сомасын төлеу екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз нысандарда жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесi: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма арылығында, сағат 12.30-ден 13.30-ға дейiнгі түскі асқа үзіліспен сағат 8.30-ден 17.30-ға дейiн.
Мемлекеттiк қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетiп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен көрсетiледi.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде кемелердi және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу үшін еркін нысандағы өтініш;
2) осы стандартқа қосымшаға сәйкес кеме тізілімінің сауалнамасы;
3) кемеге меншiк құқығын растайтын құжат;
4) жүзуге жарамдылығы туралы куәлiк (қолданылатын жағдайда);
5) өлшеу куәлiгi;
6) сыныптау куәлiгi;
7) жолаушылар куәлiгi (жолаушылар кемесi үшiн);
8) теңіз кемесiн мемлекеттiк тiркеу үшiн алым сомасын бюджетке төлегенін растайтын құжат;
9) кеме Солтүстiк Каспий жобасын iске асыру үшiн тiкелей жасалғанын (сатып алынғанын) және 1997 жылғы 18 қарашадағы Солтүстiк Каспий бойынша өнiмдi бөлу туралы келiсiмде көзделген тәртiппен Солтүстiк Каспий жобасы бойынша өкiлеттi органға беруге жататынын растайтын Солтүстiк Каспий жобасы жөнiндегi оператордан хат;
10) осы мемлекеттiң туын ауыстырғанға дейiн тiкелей тiркелген тiзiлiмнен шет мемлекеттiң кемесi алынып тасталғанын және ипотека ауырлығы жоқтығын куәландыратын құжат;
11) меншiк иесiнiң атын және мекенжайын растайтын құжаттар.
Кемелердi мемлекеттiк тiркеуге ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жасалады;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, ресми шетелдiк құжаттар Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнде заңдастыруға жатады.
Егер ұсынылатын құжаттар шет тiлiнде жасалған болса, оларға мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiндегi нотариалды расталған аудармасы қоса берiледi;

7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Сбор за государственную регистрацию судов осуществляется по ставкам и в порядке, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)». Ставка сбора составляет – 60 МРП.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому  законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке живой очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) услугодателю:
1) заявление о государственной регистрации судов и прав на них в Государственном судовом реестре морских судов в произвольной форме;
2) анкету судового реестра, согласно приложению к настоящему стандарту;
3) документ, подтверждающий право собственности на судно;
4) свидетельство о годности к плаванию (если применимо);
5) мерительное свидетельство;
6) классификационное свидетельство;
7) пассажирское свидетельство (для пассажирского судна);
8) документ, подтверждающий оплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морского судна;
9) письмо от оператора по Северо-Каспийскому проекту, подтверждающее, что судно построено (приобретено) непосредственно для реализации Северо-Каспийского проекта и подлежит передаче полномочному органу по Северо-Каспийскому проекту в порядке, предусмотренном соглашением о разделе продукции по Северному Каспию от 18 ноября 1997 года;
10) документ, удостоверяющий, что судно иностранного государства исключено из реестра, в котором зарегистрировано непосредственно до смены флага этого государства и не обременено ипотекой;
11) документы, подтверждающие имя и адрес собственника.
Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы подлежат легализации в загранучреждениях Республики Казахстан за рубежом, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
В том случае, если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;

12. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
13. Көрсетілетін қызметті берушінің ғимаратында анықтамалық бюро, күтуге арналған креслолар және өтініштер бланкілерін толтыру үлгілері бар ақпараттық стенділер орналастырылған.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mtc.gov.kz интернет-ресурсында («Су көлігі департаменті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) және көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында орналасқан стенділерде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.mtc.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме
тiзiлiмiнде кемелердi және оларға
құқықтарды мемлекеттiк тiркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
қосымша
КЕМЕ ТIЗIЛIМIНIҢ САУАЛНАМАСЫ
1. Кеме атауы _______________________________________________________
2. Алдыңғы тiркеу порты (орны) және оны жою күнi (Мемлекеттiк кеме
тiзiлiмi үшiн) /тоқтатып қою күнi (бербоут-чартер тiзiлiмi үшiн)
(егер мұндай болғанда)_______________________________________________
3. Сәйкестендiру нөмiрi ПТА _________________________________________
4. Шақыру сигналы ___________________________________________________
5. Типi және мақсаты, жүзу ауданы ___________________________________
6. Атауы, коды, сыныптау қоғамы, тiзiлiм нөмiрi, класс символы,
бiлiктiлiк куәлiгiнiң қолданылу мерзiмi _____________________________
_____________________________________________________________________
7. Кеме өлшемi: ұзындығы ___ енi ___ борт биiктiгi __________________
8. Тiркелiмдiк сыйымдылығы: таза ______ жалпы _______________________
9. Барынша шөгу: жүк болғанда _______ балласта ______________________
10. Су үстi бортының биiктiгi _______________________________________
11. Жасалу жылы мен орны, кеме жасау верфiнің атауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
13. В здании услугодателя располагаются: справочное бюро, кресла ожидания и информационные стенды с образцами заполнения бланков заявлений.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.mtc.gov.kz (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Департамент водного транспорта») и на стендах, расположенных в помещениях услугодателей.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www. mtc.gov.kz. единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация судов
и прав на них в Государственном
судовом реестре морских судов»
Анкета судового реестра
1. Название судна ___________________________________________________
2. Порт (место) предыдущей регистрации и дата аннулирования (для
Государственного судового реестра)/ дата приостановления (для
бербоут-чартерного реестра) ее (если таковые
имелись) ____________________________________________________________
3. Идентификационный номер ИМО ______________________________________
4. Позывной сигнал __________________________________________________
5. Тип и назначение, район плавания _________________________________
6. Наименование, код, классификационное общество, номер реестра,
символ класса, срок действия классификационного свидетельства
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Размеры судна: длина ______ ширина ______ высота борта ___________
8. Регистровая вместимость: чистая ______ валовая ___________________
9. Осадка максимальная: в грузе __________ в балласте _______________
10. Высота надводного борта _________________________________________
11. Год и место постройки, наименование судостроительной верфи
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

12. Жоба нөмiрi _____________________________________________________
13. Жүк көтерiмдiлігi _______________________________________________
14. Корпус материалы ________________________________________________
15. Палубалар саны __________________________________________________
16. Басты қозғалтқыштың типi және жасалу орны _______________________
17. Басты қозғалтқыштың қуаты _______________________________________
18. Жүрiс жылдамдығы: жүк ______________ буын, балласта ________ буын
19. Қозғалтқыш түрi, бұрама саны ____________________________________
20. Отын түрi _______________________________________________________
21. Танктер сыйымдылығы: отындық ______, ауыз су ____________________
22. Жүк трюмдерiнiң (танктерiнiң) саны, олардың шаршы көлемi ________
23. Жүктiк жарақтану ________________________________________________
24. Жолаушылар орнының саны _________________________________________
25. Желкен жарақтарының түрi ________________________________________
26. Мачта саны ______________________________________________________
27. Радиостанция, оның қуаттылығы ___________________________________
28. Салдардың құтқару шлюпкаларының саны ____________________________
_____________________________________________________________________
29. Рульдiк құрылғы _________________________________________________
30. Зәкiрлiк құрылғы ________________________________________________
31. Су ағызу, өртке қарсы құралдардың саны мен қуаты
_____________________________________________________________________
32. Өлшеу куәлiгi ___________________________________________________
(қашан, кiм берген, №, қолданылу мерзiмi)
33. Жолаушылар куәлiгi ______________________________________________
(қашан, кiм берген, №, қолданылу мерзiмi)
34. Жүзуге жарамдылық туралы куәлiк _________________________________
(қашан, кiм берген, №, қолданылу мерзiмi)
35. Сыныптау куәлiгi ________________________________________________
(қашан, кiм берген, №, қолданылу мерзiмi)
36. Меншiк иесi (меншiк иелерi, меншiк иелерiнiң әрқайсысына тиесiлi
үлес) _______________________________________________________________
(атауы, орналасқан жерi, қандай мемлекеттiң құқығы
бойынша тiркелген, басқару органының мекенжайы
(заңды тұлғалар үшiн);
тегi, аты, әкесiнiң аты, азаматтығы, толық мекенжайы
(жеке тұлғалар үшiн), сондай-ақ телефоны, факсы,
телексi, телетайпы, электрондық поштасы, меншік иелерінің
әрқайсысына тиесілі үлес)

12. Номер проекта ___________________________________________________
13. Грузоподъемность ________________________________________________
14. Материал корпуса ________________________________________________
15. Число палуб _____________________________________________________
16. Тип и место постройки главного двигателя ________________________
17. Мощность главного двигателя _____________________________________
18. Скорость хода: в грузе ____ узлов, в балласте ____ узлов
19. Род движителя, кол-во винтов ____________________________________
20. Род топлива _____________________________________________________
21. Вместимость танков: топливных ______, пресной воды ______________
22. Число грузовых трюмов (танков), их кубатура _____________________
23. Грузовое вооружение _____________________________________________
24. Число пассажирских мест _________________________________________
25. Род парусного вооружения ________________________________________
26. Число мачт ______________________________________________________
27. Радиостанция, ее мощность _______________________________________
28. Количество спасательных шлюпок __________________________________
плотов ________________________________________________________
29. Рулевое устройство ______________________________________________
30. Якорное устройство ______________________________________________
31. Число и мощность водоотливных, противопожарных средств
_____________________________________________________________________
32. Мерительное свидетельство _______________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
33. Пассажирское свидетельство
_____________________________________________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
34. Свидетельство о годности к плаванию
_____________________________________________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
35. Классификационное свидетельство
_____________________________________________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
36. Собственник (собственники, доля, принадлежащая каждому из
собственников)
_____________________________________________________________________
(наименование, место нахождения, по праву какого государства
_____________________________________________________________________
зарегистрирован, адрес органа управления (для юридических лиц);
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических
лиц), а также телефон, факс, телекс, телетайп, электронная почта,
доля, принадлежащая каждому из собственников)

37. Кемеге немесе оған меншiк құқығындағы үлеске меншiк құқығының
туындау негiздемесі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сатып алу-сату шартының, кеме жасау шартының деректемелерi және
басқалары)
38. Кеме иесi (иелерi) ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(атауы, орналасқан жерi, қандай мемлекеттiң құқығы бойынша тiркелген,
басқару органының мекенжайы (заңды тұлғалар үшiн);
_____________________________________________________________________
кеменi сенiмгерлiк басқару құқығында,
_____________________________________________________________________
шаруашылық жүргiзу құқығында, жедел басқару, бербоут-чартер
негiзiнде иеленушiнiң
_____________________________________________________________________
тегi, аты, әкесiнiң аты, азаматтығы, мекенжайы, төлқұжат деректерi
(жеке тұлғалар үшiн), сондай-ақ телефоны, факсы, телексi, телетайпы,
электрондық поштасы)
39. Кемеге заттық құқығы, ауыртпалығы _______________________________
_____________________________________________________________________
(туындау негiзi, шарттың немесе құжаттың деректмелерi, мерзiмi,
бенефициары)
40. Кеменiң меншiк иесiнiң немесе уәкiлеттi адамның қолы ____________
_____________________________________________________________________
(кiм және кiм ретiнде сауалнамаға қол қояды, сауалнамаға қол қоятын
адамның өкiлеттiктерiнің негiздемесі, Т.А.Ә., паспорт
деректерi)
Күнi ________________________________________ М.О. (заңды тұлға үшiн)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 наурыздағы
№ 173 қаулысымен
бекітілген
«Теңіз кемелерін бербоут-чартер тізілімінде мемлекеттік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Теңiз кемелерiн бербоут-чартер тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттiк көрсетілетін қызметтi Министрліктің аумақтық бөлiмшесi болып табылатын Порттың теңiз әкiмшiлiгi (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру, сондай-ақ «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттiк қызметті көрсету тәртiбi

37. Основание возникновения права собственности на судно или долю в
праве собственности на него _________________________________________
_____________________________________________________________________
(реквизиты договора купли-продажи, договора на постройку судна и др.)
38. Владелец (владельцы) судна ______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование, место местонахождения, по праву какого государства
_____________________________________________________________________
зарегистрирован, адрес органа управления (для юридических лиц),
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, гражданство, адрес, паспортные данные (для
_____________________________________________________________________
физических лиц), владеющих судном на праве доверительного управления,
праве хозяйственного ведения, оперативного управления, на основании
бербоут-чартера, а также телефон, факс, телекс, телетайп, электронная
почта)
39. Вещные права на судно, обременения ______________________________
_____________________________________________________________________
(основание возникновения, реквизиты договора или документа, срок,
бенефициар)
40. Подпись собственника судна или уполномоченного лица _____________
_____________________________________________________________________
(кто и в каком качестве подписывает анкету, основание полномочий
лица, подписывающего анкету, Ф.И.О., паспортные данные)
Дата ________________ М.П. (для юридического лица)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2014 года № 173
Стандарт государственной услуги
«Государственная регистрация морских судов в бербоут-чартерном
реестре»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Государственная регистрация морских судов в бербоут-чартерном реестре» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Морской администрацией порта (далее – услугодатель), которая является территориальным подразделением Министерства.
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
Выдача результатов оказания государственной услуги также осуществляется через веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz или через веб-портал «Е-лицензирование» www.elicense.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги

4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) теңіз кемесіне Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешімді алу үшін Министрлікке жүгіну – 10 жұмыс күні;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу (теңіз кемесіне Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешімді Министрлік қабылдаған күннен бастап) үшін көрсетілетін қызметті берушіге жүгіну – күнтізбелік 30 күн;
3) қызмет көрсетудің рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы Министрліктің шешімі негізінде (бұдан әрі – Министрліктің шешімі) бербоут-чартер шарттарында жалға алынған шетелдік теңiз кемесiне Қазақстан Республикасының мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығын уақытша беру туралы қағаз түріндегі куәлікті беру немесе осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап.
Порталда көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған куәлікті беру туралы хабарлама жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет қазақстандық жалға алушыларға және өнімді бөлу туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген филиалдар (мердігерлік компаниялар, оператор, агенттер, қосалқы мердігерлер) арқылы Каспий теңізінде қызметін жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы негізінде ұсынылады.
Кемелерді мемлекеттік тіркеу үшiн алымдар «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексiнде (Салық кодексi) белгiленген мөлшерлемелер бойынша және тәртiппен жүзеге асырылады. Алым мөлшерлемесі 60 АЕК-ті құрайды.
Алым сомасын төлеу екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз нысандарда жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесi:
Министрлік – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі асқа үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 12.30-дан 13.30-ға дейiнгі түскі асқа үзіліспен сағат 8.30-дан 17.30-ға дейiн.
Мемлекеттiк қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетiп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен көрсетiледi;
портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).

4. Срок оказания государственной услуги:
1) обращение в Министерство для получения решения о временном предоставлении морскому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан – 10 рабочих дней;
2) обращение к услугодателю для получения государственной услуги (со дня принятия Министерством решения о временном предоставлении морскому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан) – 30 календарных дней;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом иностранному морскому судну, зафрахтованному на условиях бербоут-чартера в бумажном виде, на основании решения Министерства о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному морскому судну (далее – решение Министерства) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
На портале услугополучателю в «личный кабинет» направляется уведомление о выдаче свидетельства, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе казахстанским фрахтователям и иностранным юридическим лицам, осуществляющим деятельность в Каспийском море через филиалы, зарегистрированные в установленном порядке в Республике Казахстан, в соответствии с соглашением о разделе продукции (подрядные компании, оператор, агенты, субподрядчики) – (далее – услугополучатель).
Сбор за государственную регистрацию судов осуществляется по ставкам и в порядке, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)». Ставка сбора составляет – 60 МРП.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы:
Министерства – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке живой очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).

9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туын көтерiп жүзу құқығын уақытша беру және кеменi бербоут-чартер тiзiлiмiнде тiркеу мерзiмiн ұзарту туралы шешiм қабылдау үшiн Министрлiкке жүгінген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) бербоут-чартер шарты;
2) шет мемлекеттiң құзыреттi билiк орындары берген, онда кеме тiкелей ту ауыстырылғанға дейiн тiркелген, осындай мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығы тоқтатыла тұрғанын немесе бұл құқық Қазақстан Республикасының бербоут-чартерлiк тiзiлiмiнде кеменi мемлекеттiк тiркеу сәтiнен бастап тоқтатыла тұратынын, кеменi Қазақстан Республикасының туын көтерiп жүзуге уақытша ауыстыруға келiсуін растайтын, сондай-ақ кеменiң ипотека ауыртпалығы туралы мәлiметтердi қамтитын құжаттар;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге кеменi ауыстыруға кеме иесінің және кеменiң тiркелген ауыртпалығы тіркелген кепiл ұстаушының жазбаша рұқсаты;
4) сыныптау куәлiгi;
5) кеме Солтүстiк Каспий жобасын iске асыру үшiн жалға алынғанын растайтын Солтүстiк Каспий жобасы жөнiндегі оператордан хат (осы стандарттың 7-тармағында көрсетiлген адамдар жалға алған кемелер үшiн).
10. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) кемені мемлекеттік тіркеуге еркін нысандағы өтініш;
2) осы стандартқа қосымшаға сәйкес кеме тізілімінің сауалнамасы;
3) кемені жалға алушының атын және мекенжайын растайтын құжаттар;
4) бербоут-чартер шарты;
5) шет мемлекеттiң құзыреттi билiк орындары берген, онда кеме тiкелей ту ауыстырылғанға дейiн тiркелген, осындай мемлекеттiң туын көтерiп жүзу құқығы тоқтатыла тұрғанын немесе бұл құқық Қазақстан Республикасының бербоут-чартерлік тiзiлiмiнде кеменi мемлекеттiк тiркеу сәтiнен бастап тоқтатыла тұратынын, кеменi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша ауыстыруға келiсуiн растайтын, сондай-ақ кеменiң ипотека ауыртпалығы туралы мәлiметтердi қамтитын құжаттар;
6) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге кеменi ауыстыруға меншiк иесiнiң және кеменiң тiркелген ауыртпалығына кепiл ұстаушының жазбаша рұқсаты;
7) өлшеу куәлігі;
8) сыныптау куәлiгi;
9) тіркеу алымының сомасын бюджетке төленгенін растайтын құжат;
10) кеме Солтүстiк Каспий жобасын iске асыру үшiн жалға алынғанын растайтын (шетелдiк заңды тұлғалар жалға алған кемелер үшiн) оператордан хат.

9. Перечень документов, необходимых для принятия решения о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан и продлении срока регистрации судна в бербоут-чартерном реестре при обращении в Министерство:
1) бербоут-чартерный договор;
2) документы, выданные компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено, или то, что это право будет приостановлено с момента государственной регистрации судна в бербоут-чартерном реестре Республики Казахстан, согласие на временный перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан, а также содержащий сведения об обременении судна ипотекой;
3) письменное разрешение собственника судна и залогодержателя, зарегистрированного обременения судна, на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
4) классификационное свидетельство;
5) письмо от оператора по Северо-Каспийскому проекту, подтверждающее, что судно зафрахтовано для реализации Северо-Каспийского проекта (для судов, зафрахтованных лицами, указанными в пункте 7 настоящего стандарта).
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) к услугодателю:
1) заявление на государственную регистрацию судна в произвольной форме;
2) анкету судового реестра, согласно приложению настоящего стандарта;
3) документы, подтверждающие имя и адрес фрахтователя:
4) бербоут-чартерный договор;
5) документы, выданные компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено, или то, что это право будет приостановлено с момента государственной регистрации судна в бербоут-чартерном реестре Республики Казахстан, согласие на временный перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан, а также содержащий сведения об обременении судна ипотекой;
6) письменное разрешение собственника судна и залогодержателя, зарегистрированного обременения судна, на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
7) мерительное свидетельство;
8) классификационное свидетельство;
9) документ, подтверждающий оплату в бюджет суммы регистрационного сбора;
10) письмо от оператора, подтверждающее, что судно зафрахтовано для реализации Северо-Каспийского проекта (для судов, зафрахтованных иностранными юридическими лицами).

11. Теңіз кемелерiн мемлекеттiк тiркеуге ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жасалады;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, ресми шетелдiк құжаттар Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнде заңдастыруға жатады.
Егер ұсынылатын құжаттар шет тiлiнде жасалған болса, оларға мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiндегi нотариалды расталған аудармасы қоса берiледi;
3) құжаттардың мәтiндерi анық, заңды тұлғалардың атаулары мен деректемелерi қысқартусыз жазылған болуы тиiс;
4) құжаттарда тазарту не қосып жазу, сызылған сөздер және оларда өзге де ескертiлмеген түзетулер болмауы тиіс, қарындашпен орындалған құжаттар, сондай-ақ мазмұнын бiржақты түсiндiруге мүмкiндiк бермейтiн бүлiнген жерлерi бар құжаттар;
5) тiркеуге қажеттi барлық құжаттар не екі данада ұсынылады, олардың біреуі түпнұсқа, екіншісі көшірме болуы тиіс, не нотариалды куәландырылған көшірмелер ұсынылады. Тіркеуден кейін түпнұсқа құқық иеленішуге қайтарылады.
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді почталық жөнелтумен немесе жеке өзі келген кезде қол қойғызып және жеке басын куәландыратын құжатты және/немесе сенімхатты (көрсетілетін қызметті алушының өкілімен ұсынылады) ұсыну бойынша көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері жүзеге асырады.
12. Мыналар егер:
1) мемлекеттік тіркеу туралы өтінішпен тиісті емес тұлға жүгінсе;
2) осы стандарттың 9-тармағында көрсетілген талаптар сақталмаса;
3) мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес болмаса, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушілердің
және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне,
әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
13. Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына не Министрлік басшысының атына: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша, электронды почтаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, телефон: (8-7172) 24-13-12 немесе Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің блогына («Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің блогы» беті) беріледі.
Шағымдар жазбаша нысанда почта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы жұмыс күндері қолма-қол қабылданады.
Шағымның қабылданғанын растау шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауапты алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілген қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Министрліктің немесе көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
1) жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, почталық мекенжайы;
2) заңды тұлғаның – атауы, почталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.

11. Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию морских судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы подлежат легализации в загранучреждениях Республики Казахстан за рубежом, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
В том случае, если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;
3) тексты документов должны быть написаны разборчиво, наименование и реквизиты юридических лиц – без сокращений;
4) документы не должны иметь подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные в них исправления, документы, заполненные карандашом, а также документы с повреждениями, не позволяющими однозначно истолковать их содержание;
5) все документы, необходимые для регистрации, представляются либо в двух экземплярах, один из которых должен быть подлинником, а второй – копией либо предоставляются нотариально засвидетельствованные копии. Подлинник после регистрации возвращается правообладателю.
Выдача результата оказания государственной услуги услугополучателю осуществляется работником услугодателя почтовым отправлением или при личном посещении под роспись и по предъявлению документа, удостоверяющего личность и/или доверенности (предъявляется представителем услугополучателя).
12. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является:
1) если с заявлением о государственной регистрации обратилось ненадлежащее лицо;
2) несоблюдение требований, указанных в пункте 9 настоящего стандарта;
3) если документы, представленные для государственной регистрации, не соответствуют требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центральных государственных органов, услугодателей и (или) его
должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
13. Обжалование решений, действий (бездействий) Министерства, услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 16 стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон (8-7172) 24-13-12 либо на блог Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (страница «Блог Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан».
Жалобы принимаются в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес Министерства, или услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Жалоба должна быть подписана услугополучателем.

2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезек күтудiң рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 20 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – кемеге (салынып жатқан кемеге) құқықтарын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлікті беру немесе осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Кемелерді мемлекеттік тіркеу үшiн алымдар «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексiнде (Салық кодексi) белгiленген мөлшерлемелер бойынша және тәртiппен жүзеге асырылады. Алым мөлшерлемесі 60 АЕК-ті құрайды.
Алым сомасын төлеу екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз нысандарда жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесi: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 12.30-ден 13.30-ға дейiнгі түскі асқа үзіліспен сағат 8.30-дан 17.30-ға дейiн.
Мемлекеттiк қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетiп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен көрсетiледi.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) салынып жатқан кемелер тізілімінде салынып жатқан кемеге меншік құқықтарын мемлекеттiк тiркеу үшін еркін нысандағы өтініш, онда:
кеменi жасау орны;
кеме жасайтын ұйымның атауы;
жасау нөмiрi;
кеменiң типі;
киль ұзындығы және кеме туралы басқа да негiзгi техникалық деректер (кеменiң енi, борт биiктiгi);
қозғалтқыштардың саны мен қуаты (қолданылатын болса);
корпустың негiзгi материалы көрсетіледі;
2) кеменi жасауға арналған шарт;
3) кеме жасау ұйымының киль салу немесе тең бағалы құрылыс жұмыстарын жүргiзудi растайтын сарапшының қорытындысы туралы жазбаша растауы;
4) тiркелім алым сомасының бюджетке төленгенiн растайтын құжат.
Кемелердi мемлекеттiк тiркеуге ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жасалады;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, ресми шетелдiк құжаттар Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнде заңдастыруға жатады.
Егер ұсынылатын құжаттар шет тiлiнде жасалған болса, оларға мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiндегi нотариалды расталған аудармасы қоса берiледi;

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о государственной регистрации прав на судно (строящееся судно), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
Сбор за государственную регистрацию судов осуществляется по ставкам и в порядке, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)». Ставка сбора составляет – 60 МРП.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому  законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке живой очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) услугодателю:
1) заявление о государственной регистрации судов прав собственности на строящееся судно в реестре строящихся судов в произвольной форме, в котором указываются:
место строительства;
наименование судостроительной организации;
построечный номер;
тип судна;
длина киля и другие основные технические данные о судне (ширина судна, высота борта);
число и мощность двигателей (если применимо);
главный материал корпуса;
2) договор на постройку судна;
3) письменное подтверждение судостроительной организации о закладке киля или заключение эксперта, подтверждающее проведение равноценных строительных работ;
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы регистрационного сбора.
Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы подлежат легализации в загранучреждениях Республики Казахстан за рубежом, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
В том случае, если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;

3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кемелердiң каботажды жүзеге асыруына электрондық құжат нысанындағы немесе қағаз түріндегі рұқсатты беру немесе осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап.
7. Мемлекеттік қызмет тегін негізде көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесi:
көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiнгі түскі асқа үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн.
Мемлекеттiк қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетiп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен көрсетiледi;
портал – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (немесе сенімхат бойынша оның өкілі) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) мыналарды міндетті түрде көрсете отырып еркін нысандағы өтініш:
кеменiң атауы, тиесілік туы, тiркеу порты, сыныбы, үлгiсi мен мақсаты;
кеменiң техникалық сипаттамалары (Халықаралық теңiз ұйымының сәйкестендiру нөмiрi, кеменiң жасалған жылы мен орны, кеменiң габариттiк көлемi, бас қозғалтқыштарының қуаты);
кеменiң меншiк иесiнiң және кеме иесiнiң деректемелерi:
заңды тұлғалар үшiн – атауы, орналасқан жерi, қай мемлекеттiң құқығы бойынша тiркелгенi, басқару органының мекенжайы;
жеке тұлғалар үшiн – тегi, аты, әкесiнiң аты, азаматтығы, тұрғылықты мекенжайы, төлқұжат деректерi;
Қазақстан Республикасының заңды құзырындағы акватория шегiнде жүзу ауданын көрсете отырып, шетел кемесiнiң жоспарланған қызмет түрлерi;
каботажды немесе сауда мақсатында теңiзде жүзумен байланысты өзге де қызметтi жүзеге асыру үшiн шетелдiк кеменi пайдаланудың ықтималды мерзiмдері;
2) құрылтай құжаты және мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы анықтама (заңды тұлға үшiн), мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк (дара кәсiпкер үшiн), жеке басын куәландыратын құжат (жеке тұлға үшiн - паспорт немесе жеке куәлiк);
3) кеме құжаттары (өлшем куәлiгi, сыныптау куәлiгi, кемеге меншiк құқығы туралы куәлiк немесе мұндай құқықты растайтын өзге де құжат, санитариялық куәлiк, жолаушы куәлiгi (жолаушылар кемелерi үшiн), кемелерден мұнаймен ластанудың залалы үшiн азаматтық жауапкершiлiктi сақтандыру немесе өзге де қаржылық қамтамасыз ету туралы куәлiк (мұнайды екi мың және одан көп тонна көлемiнде тасымалдауға арналған кемелер үшiн немесе кемеге меншiк құқығын растайтын өзге де құжат), тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi туралы полис (жолаушылар кемелерi үшiн);

3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – разрешение на осуществление каботажа судами, плавающими под флагом иностранного государства в форме электронного документа или в бумажном виде.
7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
8. График работы:
услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке живой очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) услугодателю:
1) заявление в произвольной форме с обязательным указанием:
названия судна, принадлежности флага, порта регистрации, класса, типа и назначения;
технических характеристик судна (идентификационный номер Международной морской организации, год и место постройки судна, габаритные размеры судна, мощность главных двигателей);
реквизитов собственника и судовладельца судна:
для юридических лиц – наименование, местонахождение, по праву какого государства зарегистрирован, адрес органа управления;
для физических лиц – фамилия, имя, отчество, гражданство, адрес проживания, паспортные данные;
планируемых видов деятельности иностранного судна с указанием района плавания в пределах акватории, находящейся в юрисдикции Республики Казахстан;
сроков возможного использования иностранного судна для осуществления каботажа или иной деятельности, связанной с торговым мореплаванием;
2) учредительный документ и справка о государственной регистрации (перерегистрации) (для юридического лица), свидетельство о государственной регистрации (для индивидуального предпринимателя), документ, удостоверяющий личность (паспорт или удостоверение личности – для физического лица);
3) судовые документы (мерительное свидетельство, классификационное свидетельство, свидетельство о праве собственности на судно или иной документ, подтверждающий такое право, санитарное свидетельство, пассажирское свидетельство (для пассажирских судов), свидетельство о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью с судов (для судов, предназначенных для перевозки нефти в объеме две тысячи и более тонн, или иной документ, подтверждающий право собственности на судно), полис о гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами (для пассажирских судов);

4) теңiз тасымалы (сүйретiп жүзу) шарты немесе тайм-чартер немесе соның негiзiнде шетелдiк кеме тартылатын өзге де құжат.
Кемелердiң каботажды және өзге де қызметті жүзеге асыруы үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар:
1) рұқсат беру үшiн қажеттi барлық құжаттар не екi данада берiледi, олардың бipi – түпнұсқа, ал екiншiсi көшiрмесi болуы тиiс не нотариалды расталған көшiрмелерi берiледi. Түпнұсқа тiркелгеннен кейiн құқық иеленушiсіне қайтарылады;
2) шет тiлiнде орындалған құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiне нотариалды куәландырылған аудармасымен бiрге ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді почталық жөнелтумен немесе жеке өзі келген кезде қол қойғызып және жеке басын куәландыратын құжатты және/немесе сенімхатты (көрсетілетін қызметті алушының өкілімен ұсынылады) ұсыну бойынша көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері жүзеге асырады.
Электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі және хабарлама көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинетіне» жолданады, ол көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Қағаз жеткізгіштегі рұқсатты алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді, рұқсат электрондық форматта ресімделеді, басып шығарылады және көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының мөрімен және қолтаңбасымен куәландырылады.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушілердің
және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне,
әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына не Министрлік басшысының атына: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1 мекенжайы бойынша, электронды почтаның мекенжайы: mtc@mtc.gov.kz, телефон: (8-7172) 24-13-12 немесе Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің блогына («Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің блогы» беті) беріледі.
Шағымдар жазбаша нысанда почта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы жұмыс күндері қолма-қол қабылданады.
Шағымның қабылданғанын растау шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауапты алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілген қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Министрліктің немесе көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Портал арқылы шағымды жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға «жеке кабинетінен» көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартылып отыратын (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) ақпарат қолжетімді болады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымда:
1) жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, почталық мекенжайы;
2) заңды тұлғаның – атауы, почталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.

4) договор морской перевозки (буксировки) или тайм-чартер, или иной документ, на основании которого привлекается иностранное судно.
Требования к документам, представляемым на осуществление каботажа и иной деятельности судами:
1) все документы, необходимые для выдачи разрешения представляются либо в двух экземплярах, один из которых должен быть подлинником, а второй – копией, либо нотариально засвидетельствованные копии. Подлинник после регистрации возвращается правообладателю;
2) документы, выполненные на иностранном языке, представляются с нотариально заверенным переводом на государственном или русском языке.
Выдача результата оказания государственной услуги услугополучателю осуществляется работником услугодателя почтовым отправлением или при личном посещении под роспись и по предъявлению документа, удостоверяющего личность и/или доверенности (предъявляется представителем услугополучателя).
Результат оказания государственной услуги в форме электронного документа и уведомление направляется услугополучателю в «личный кабинет» на портал, который удостоверяется ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Для получения разрешения на бумажном носителе услугополучатель обращается к услугодателю и разрешение оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется печатью и подписью уполномоченного лица услугодателя.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центральных государственных органов, услугодателей и (или) его
должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) Министерства, услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра 32/1, адрес электронной почты: mtc@mtc.gov.kz, телефон (8-7172) 24-13-12 либо на блог Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (страница «Блог Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан» интернет-ресурса Министерства по адресу: www.mtc.gov.kz).
Жалобы принимаются в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес Министерства, или услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Жалоба должна быть подписана услугополучателем.

11. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Көрсетілетін қызметті берушінің ғимаратында анықтамалық бюро, күтуге арналған креслолар және өтініштер бланкілерін толтыру үлгілері бар ақпараттық стенділер орналастырылған.
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mtc.gov.kz интернет-ресурсында («Су көлігі департаменті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) және көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында орналасқан стенділерде орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы, сондай-ақ порталдың «жеке кабинеті» арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.mtc.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 наурыздағы
№ 173 қаулысымен
бекітілген
«Ұйымдарды және сынақ зертханаларды техникалық куәландыруды
жүргізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Ұйымдарды және сынақ зертханаларды техникалық куәландыруды жүргізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрлiктің «Қазақстан кеме қатынасының тіркелімі» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк қызметті көрсету тәртiбi
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезек күтудiң рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етiлетiн ең ұзақ уақыты – 30 минут.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. В здании услугодателя располагаются: справочное бюро, кресла ожидания и информационные стенды с образцами заполнения бланков заявлений.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.mtc.gov.kz (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Департамент водного транспорта») и на стендах, расположенных в помещениях услугодателей.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www. mtc.gov.kz. единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2014 года № 173
Стандарт государственной услуги
«Проведение технического освидетельствования организаций и
испытательных лабораторий»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Проведение технического освидетельствования организаций и испытательных лабораторий» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Республиканским государственным казенным предприятием «Регистр судоходства Казахстана» Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются услугодателем.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – в течение 30 (тридцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.

5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны – қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – тану туралы куәлікті беру.
7. Мемлекеттiк қызмет «Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Министрлік белгілейтін бағалар бойынша ақылы негізде көрсетіледі.
Тану туралы куәлікті беру үшін 57 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде төлем алынады.
Тану туралы куәлікті растау үшін 21 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде төлем алынады.
Тану туралы куәлікті растау үшін 21 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде төлем алынады.
Төлем (түбіртек немесе төлемді растайтын құжат) екінші деңгейдегі банктер мен банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесi: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiнгі түскі асқа үзіліспен, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетiп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы (ұйым) мыналарды:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) ұйым туралы ақпаратты – ұйымдық-құқықтық құрылымы және басқару жүйесін ұсынады.
Ұйым тіркелген елдің заңнамасына сәйкес тиісті құқық белгілейтін және тіркеу құжаттарының көшірмелерімен қоса ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген ұйымның толық атауы;
құрылтай құжаттары (жарғы, құрылтай шарты немесе ережесі, жеке (өзге) орындаушы органды тағайындау туралы шешім);
мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі (Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан ұйымдар үшін, оның заңды тұлға ретінде тіркелуін растайтын құжат);
ұйымды тану кезінде көрсетілетін қызметті берушімен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті ұйым қызметкерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты, байланыс телефоны туралы мәліметтер;
өндірістің орналасқан мекенжайы (мекенжайлары).
Тану туралы куәлікті алуға мәлімделген жұмыстарды орындаушы ұйымның немесе өндірістік учаскенің ұйымның техникалық бақылау органымен жалпы құрылымдық схемасы келтіріледі (мәлімделген жұмыс түрлеріне қайда және қандай маман қатыстырылатыны көрсетіледі).
Мәлімделген жұмыстар сапасына әсер ететін қандай да бір процесті орындауды тысқары ұйымдарға толық немесе ішінара беру (қосалқы мердігерлік) туралы және берілген процесті өтініш беруші ұйымның бақылауды қамтамасыз етуі туралы ақпарат көрсетіледі.
Бұл ретте мәлімделген жұмыстар сапасына әсер ететін қандай да бір процесті толық немесе ішінара берілген (қосалқы мердігерлік) тысқары ұйымның көрсетілетін қызметті берушінің тану туралы куәлігі болуы тиіс;

5. Форма оказания государственной услуги – бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о признании.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе по ценам, устанавливаемым Министерством в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном имуществе».
За выдачу свидетельства о признании взимается оплата в размере 57 месячных расчетных показателей.
За подтверждение свидетельства о признании взимается оплата в размере 21 месячных расчетных показателей.
Оплата осуществляется в безналичной форме (квитанция или подтверждающий документ об оплате) через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому  законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугодателю:
Для получение государственной услуги услугополучатель (организация) представляет:
1) заявление по форме согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги:
2) информация об организации - организационно-правовая структура и система управления.
Полное наименование организации с указанием организационно-правовой формы с приложением копий соответствующих правоустанавливающих и регистрационных документов в соответствии с законодательством той страны, в которой зарегистрирована организация;
учредительные документы (устав, учредительный договор или положение, решение о назначении единоличного (иного) исполнительного органа);
копия документа подтверждающего государственную регистрацию (для организации, находящейся за пределами Республики Казахстан, документ, подтверждающий ее регистрацию в качестве юридического лица;
сведения о должности, фамилия, имя, отчество, контактный телефон работника организации, уполномоченного взаимодействовать с услугодателем при признании организации;
адрес(а) расположения производства.
Приводится общая структурная схема организации или производственного участка, выполняющего заявленные для получения свидетельства о признании работы, с органами технического контроля организации (указывается, где и какой специалист будет задействован в заявленных видах работ).
Указывается информация о передаче полностью или частично сторонним организациям выполнения какого-либо процесса, влияющего на качество заявленных работ (субподряд) и обеспечение контроля со стороны организации-заявителя за переданным процессом.
При этом сторонняя организация, которой полностью или частично передается выполнение какого-либо процесса, влияющего на качество заявленных работ (субподряд) должна иметь свидетельство о признании услогодателя;

3) ұйым орындайтын жұмыстар туралы ақпарат.
Ұйым Тану туралы куәлікті алуға үміттеніп отырған қызмет түрі және шығарылатын өнім номенклатурасы, орындалатын жұмыс түрі туралы ақпарат көрсетіледі;
4) персоналдың кәсіби даярлығы және біліктілігі туралы мәліметтер.
Тану туралы куәлікті алу үшін мәлімделген жұмыстарға қатысатын штаттағы (штаттан тыс) қызметкерлердің және инженерлік-техникалық персоналдың саны, мамандығы туралы жинақталған мәліметтер келтіріледі.
Ұйымда жұмыс істейтін дәнекерлеушілердің саны көрсетіледі.
Ұйымда толық немесе ішінара штатта қызметкерлері болмағанда, мәлімделген жұмыстарды орындау үшін қандай ұйымнан және қандай құжаттар негізінде қызметкерлерді тарту жүзеге асырылатыны көрсетіледі;
5) қолданылатын жабдықтар және құралдардың қысқаша сипаты мен сипаттамасы.
Тану туралы куәлікті алу үшін мәлімделген жұмыстарды орындау үшін ұйым қолданатын меншікті (меншікті емес) жабдықтардың (станоктік, стенділік, дәнекерлеуші, сынау және өзге) саны және сипаттамасы туралы жинақталған мәліметтер келтіріледі.
Тексеру және сынау нәтижелерінің шынайылығын қамтамасыз ету туралы ақпарат (тексеру және өлшеу құралдарын калибрлеу) – құралдар паспорттарының, құралдарды тексеруді растайтын құжаттардың көшірмелері немесе мұндай қажеттіліктің жоқтығы және тексеру мерзімдері туралы мәліметтер.
Басқа ұйымдар ұсынған жабдықтарды қолданған кезде (құралдар, жабдықтар) анықтамада көрсетілген жабдықтар туралы (құралдар, жабдықтар) олар қандай негізде ұсынғаны және тексеру мен сынау (өлшеу құралдарын тексеру және калибрлеу) нәтижелерінің шынайылығын қамтамасыз етуді кімнің жүзеге асыратындығы туралы жинақталған мәліметтер көрсетіледі.
Тану туралы куәлікті алу үшін мәлімделген жұмыстарды орындайтын ұйымның жеке меншік немесе жалға алынған өндіріс алаңдарының болуы туралы ақпарат;
6) жұмыстарды орындауға арналған бекітілген нұсқаулықтар;
7) хаттамалар немесе басқа да есепті құжаттардың нысандар.
Қабылдау-тапсыру сынақтарының нәтижелері бойынша ұйыммен ресімделетін құжаттардың атауы келтіріледі;
8) ішкі сапа жүйесінің болуы туралы ақпарат.
Кіріс бақылауды, пооперациялық бақылауды, шығыс бақылауды, мерзімдік тексеруді және/немесе өлшеу құралдарын калибрлеуді қамтитын ұйыммен орындалатын жұмыстар сапасын бақылау туралы ақпарат келтіріледі.
Егер шығыс бақылауды тәуелсіз сынақ зертханасы жүзеге асырса, сынақ зертханасында көрсетілетін қызметті беруші берген Тану туралы куәліктің болуы қажет;
9) төлемді растайтын құжаттың көшірмесі (төлем тапсырмасының көшірмесі).
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы (сынақ зертханасы):

3) информация о работах, выполняемых организацией.
Указывается информация о роде деятельности и номенклатуре выпускаемой продукции‚ виде производимых работ, на которые организация претендует получить свидетельство о признании;
4) сведения о профессиональной подготовке и квалификации персонала.
Приводятся обобщенные сведения о количестве, специальностях штатных (вне штатных) рабочих и инженерно-технического персонала, участвующих в работах, заявленных для получения свидетельства о признании.
Указывается количество работающих в организации сварщиков.
При отсутствии у организации полностью или частично штатных работников указывается из какой организации, и на основании каких документов осуществляется привлечение работников для выполнения заявленных работ;
5) краткое описание и характеристики применяемого оборудования и приборов.
Приводятся обобщенные сведения о количестве и характеристиках собственного (не собственного) оборудования (станочного, стендового, сварочного, испытательного и другого) используемого организацией для выполнения заявленных для получения свидетельства о признании работ.
Информация об обеспечении достоверных результатов проверок и испытаний (поверка и калибровка средств измерений) – копии паспортов приборов, документов подтверждающих поверку прибора или об отсутствии такой необходимости и сведения о сроках поверки.
При использовании оборудования (приборов, оснастки), предоставляемого другими организациями, в справке указываются обобщенные сведения об указанном оборудовании (приборах, оснастке), на каких основаниях оно предоставлено и кем осуществляется обеспечение достоверных результатов проверок и испытаний (поверка и калибровка средств измерений).
Информация о наличии собственных или арендуемых производственных площадях, на которых организация выполняет заявленные для получения свидетельства о признании работы;
6) утвержденные инструкции для проведения работ;
7) формы протоколов или других отчетных документов.
Приводится наименование оформляемых организацией по результатам приемо-сдаточных испытаний документов;
8) информацию о наличии внутренней системы качества.
Приводится информация о контроле качества выполняемых организацией работ, включающая в себя входной контроль, пооперационный контроль, выходной контроль, периодическую поверку и/или калибровку средств измерений.
Если выходной контроль осуществляет независимая испытательная лаборатория, то необходимо наличие у испытательной лаборатории свидетельства о признании выданного услугодателем;
9) копию документа, подтверждающую оплату (копия платежного поручения).
Для получение государственной услуги услугополучатель (испытательная лаборатория) представляет:

11. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Көрсетілетін қызметті берушінің ғимаратында анықтамалық бюро, күтуге арналған креслолар және өтініштер бланкілерін толтыру үлгілері бар ақпараттық стенділер орналастырылған.
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mtc.gov.kz интернет-ресурсында («Су көлігі департаменті» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде) және көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында орналасқан стенділерде орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.mtc.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: (1414).
«Ұйымдарды және сынақ
зертханаларды техникалық
куәландыруды жүргізу»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Ұйымды тануға арналған өтінім
_____________________________________________________________________
(өтінім беруші ұйымның толық атауы)
____________________________________________________________ атынан
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
мынадай жұмыстар түрлерінің орындалу мүмкіндігін бағалау мақсатында
ұйымды тануды жүргізуді сұрайды:
_____________________________________________________________________
(Қағидалардың талаптарына сәйкес дайындалатын материалдар мен
бұйымдардың, орындалатын сынаулардың, жұмыстардың тізбесін көрсету)
Заңды мекенжайы _____________________________________________________
(индексті қоса алғанда)
Нақты мекенжайы _____________________________________________________
(индексті қоса алғанда)
телефон (қала кодын көрсетумен) _________ факс ______ E-mail ________
Банк деректемелері _______________ ЖСН ___________ БСК ______________
Есеп айырысу шоты ___________________________________________________
Банк атауы __________________________________________________________
Тану туралы куәліктің деректері _____________________________________
(Бұрын берілген тану туралы куәлік болған
жағдайда толтырылады, №, қолданылу мерзімі)
_____________________________________________________________________
Қосымша мәліметтер __________________________________________________
Ұйым:
Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерлеріне ұйымды куәландыру бойынша
жұмыстарды орындау үшін қажетті жағдайлар жасауға;
ұйымды тану бойынша барлық жұмыстарға ақы төлеуге міндеттенеді.
_________________________        ____________       _________________
(Басшы лауазымының атауы)        (қолы, күні)        (аты-жөні‚ тегі)
_________________________        ____________        ________________
(Бас бухгалтер)             (қолы, күні)        (аты-жөні‚ тегі)
М.О.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги
12. В здании услугодателя располагаются: справочное бюро, кресла ожидания и информационные стенды с образцами заполнения бланков заявлений.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.mtc.gov.kz (в подразделе «Государственные услуги» раздела «Департамент водного транспорта») и на стендах, расположенных в помещениях услугодателей.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www. mtc.gov.kz. единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Проведение технического
освидетельствования организаций
и испытательных лабораторий»
Заявка на признание организации
_____________________________________________________________________
(полное наименование организации-заявителя)
в лице ______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
просит провести признание организации с целью оценки выполнить следующие виды работ:
_____________________________________________________________________
(указать перечень изготавливаемых материалов или изделий,
выполняемых испытаний, работ в соответствии с требованиями Правил)
Юридический адрес ___________________________________________________
(включая индекс)
Фактический адрес ___________________________________________________
(включая индекс)
телефон (с кодом города) ___________ факс ___________ E-mail ________
Банковские реквизиты _______________ ИИН __________ БИК _____________
Расчетный счет ______________________________________________________
Наименование банка __________________________________________________
Данные Свидетельства о признании ____________________________________
(заполняется при наличии ранее
выданного Свидетельства о признании
№‚ срок действия)
_____________________________________________________________________
Дополнительные сведения _____________________________________________
Организация обязуется:
предоставить работникам Регистра судоходства необходимые условия
для выполнения работ по освидетельствованию организации;
оплатить все работы по признанию организации.
_______________________________       ____________     ______________
(Наименование должности руководителя) (подпись, дата)    (инициалы‚
фамилия)
_______________________________       ____________     ______________
(Главный бухгалтер)            (подпись, дата)     (инициалы‚
фамилия)
М.П.