Техникалық реттеу және метрология жүйесін жетілдіру жөніндегі 2020 жылға дейінгі кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 10 маусымдағы № 635 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Техникалық реттеу және метрология  жүйесін жетілдіру жөніндегі 2020 жылға дейінгі кешенді жоспар (бұдан әрi – Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдары, өзге де ұйымдары (келiсiм бойынша):
1) Жоспарды iске асыру жөнiндегi шараларды қабылдасын;
2) жартыжылдық қорытындылары бойынша 5 шiлдеден және 5 қаңтардан кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгiне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсiн.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгi жыл сайын, 25 шiлдеге және 25 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасының Үкiметiне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берудi қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 10 маусымдағы
№ 635 қаулысымен
бекітілген
Техникалық реттеу және метрология жүйесін жетілдіру жөніндегі
2020 жылға дейінгі кешенді жоспар

Об утверждении Комплексного плана по совершенствованию системы технического регулирования и метрологии до 2020 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2014 года № 635
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по совершенствованию системы технического регулирования и метрологии до 2020 года (далее – План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию):
1) принять меры по реализации Плана;
2) по итогам полугодия не позднее 5 июля и 5 января представлять информацию о ходе исполнения Плана в Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе исполнения Плана ежегодно к 25 июля и 25 января.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 июня 2014 года № 635
Комплексный план
по совершенствованию системы технического
регулирования и метрологии до 2020 года

Ескерту. Жоспарда орыс тіліндегі мәтінге өзгерістер енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Үкіметінің 27.02.2015 № 100 қаулысымен.
Р/с
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындауға жауапты
Орындау мерзімі
Болжанатын шығыстар (мың теңге) (*)
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
1. Техникалық регламенттер базасын қалыптастыру
1
«Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның хаттамасы
ИЖТМ, ККМ, ІІМ
2015 жылғы 1 қаңтарға дейін
талап етілмейді
2
Сынақ зертханаларын дамыту үшін мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, ЭБЖМ, ӨДМ, МГМ, ККМ, ТЖМ, АШМ, БҒМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы III тоқсан
талап етілмейді
3
Техникалық регламенттердің реттеуші әсерін бағалау (РӘБ) бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
ИЖТМ, ЭБЖМ, ӨДМ, салалық мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
4
Техникалық регламентердің реттеуші әсерін бағалау бойынша әдістемелік ұсынымдарды қолдану бойынша семинарларды өткізу
семинарлар
ИЖТМ

Сноска. Комплексный план с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.02.2015 № 100.
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответственный
за исполнение
Срок
исполнения
Предполагаемые расходы
(тыс. тенге )*
Источник
финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1. Формирование базы технических регламентов
1.
Разработка концепции проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан «О техническом регулировании»
Протокол Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
МИНТ,
МТК,
МВД
До 1 января 2015 года
Не требуется
2.
Проработка вопроса оказания мер государственной поддержки для развития испытательных лабораторий
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
МЭБП,
МРР,
МНГ,
МТК,
МЧС,
МСХ,
МОН,
АО «ФНБ Самрук-Казына»
(по согласованию),
НПП
(по согласованию)
III- квартал 2014 года
Не требуется
3.
Разработка методических рекомендаций по Оценке регулирующего воздействия (ОРВ) технических регламентов
Методические рекомендации
МИНТ,
МЭБП,
МРР,
отраслевые государственные
органы,
НПП
(по согласованию)
IV- квартал 2015 года
Не требуется
4.
Проведение семинаров по применению методических рекомендаций по ОРВ технических регламентов
Семинары
МИНТ

2015 – 2020 жылдар
2015 – 24 000
2016 – 2 036
2017 – 2 178
2018 – 2 331
2019 – 2 494
2020 – 2 668
Жиыны: 35 707
республикалық бюджет
5
«Техникалық регламенттерді әзірлеу, сараптама жүргізу, қабылдау, өзгерту және жою ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 маусымдағы № 517 қаулысына РӘБ жүргізу және енгізу бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ИЖТМ, ЭБЖМ, ӨДМ, АШМ, ДСМ, БҒМ, ТЖМ, ККМ, ІІМ, Еңбекмині, ҚОСРМ
2015 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
6
КО ТР әзірлеу жөніндегі жоспарды іске асыру
ИЖТМ-ге ақпарат
ІІМ, ДСМ, МГМ, ҚОСРМ, АШМ, ККМ, ТЖМ, Еңбекмині
жыл сайын 25 қаңтар және 25 шілде
талап етілмейді
7
Өндірілетін тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің техникалық регламенттерге және стандарттарға сәйкестігіне талаптар белгілеуді көздейтін инвестициялық жобаларды бағалау жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, ЭБЖМ, АШМ, МГМ, Қаржымині, ӨДМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдері, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚазАгро» АҚ (келісім бойынша)
2015 жылғы II тоқсан
талап етілмейді
8
Кеден одағындағы Қазақстан Республикасының келіссөздік ұстанымын айқындау үшін техникалық реттеу жөніндегі өңірлік штабтардың тиімді жұмысын қамтамасыз ету
ИЖТМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын 25 қаңтар және 25 шілде
талап етілмейді
9
Салалық мемлекеттік органдар жанындағы техникалық реттеу саласында құрылған және жұмыс істеп тұрған сараптамалық кеңестерді құру және жұмысын жандандыру
ИЖТМ-ге ақпарат
салалық мемлекеттік органдар
жыл сайын 25 қаңтар және 25 шілде
талап етілмейді
10
Техникалық сарапшылар тізбесін қалыптастыру және олардың КО мәселелері бойынша жұмыс (келіссөз) топтарының отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету
Мемлекеттік органдардың бұйрықтары
мемлекеттік органдар
2014 жылғы III тоқсан
талап етілмейді

2015-2020 годы
2015 – 24 000
2016 – 2 036
2017 – 2 178
2018 – 2 331
2019 – 2 494
2020 – 2 668
Итого: 35 707
Республиканский бюджет
5.
Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 517 «Об утверждении Правил разработки, экспертизы, принятия, изменения и отмены технических регламентов» в части проведения ОРВ
Постановление Правительства Республики Казахстан
МИНТ,
МЭБП,
МРР,
МСХ,
МЗ,
МНГ,
МЧС,
МТК,
МВД,
МТСЗН,
МОСВР
IV- квартал 2015 года
Не требуется
6.
Реализация Плана по разработке ТР ТС
Информация в МИНТ
МВД,
МЗ,
МНГ,
МОСВР,
МСХ,
МТК,
МЧС,
МТСЗН
25 января и 25 июля ежегодно
Не требуется
7.
Проработка вопроса по оценке инвестиционных проектов, предусматривающего установление требований на соответствие производимых товаров, работ и услуг техническим регламентам и стандартам
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
МЭБП,
МСХ,
МНГ,
МФ,
МРР,
Акимы
областей,
гг. Астана
и Алматы,
АО «ФНБ «Самрук-Казына»
(по согласованию),
АО «КазАгро»
(по согласованию)
II – квартал 2015 года
Не требуется
8.
Обеспечить эффективную работу Региональных штабов по техническому регулированию для определения переговорной позиции Республики Казахстан в Таможенном союзе
Информация в МИНТ
Акимы областей
и городов
Астаны
и Алматы
25 января и 25 июля ежегодно
Не требуется
9.
Создать и активизировать работу созданных и действующих Экспертных советов в области технического регулирования, при отраслевых госорганах
Информация в МИНТ
Отраслевые государственные
органы
25 января и 25 июля ежегодно
Не требуется
10.
Формирование перечня технических экспертов и обеспечение их участия в заседаниях рабочих (переговорных) групп по вопросам ТС
Приказы государственных органов
Государственные
органы
III - квартал 2014 года
Не требуется

2. Бәсекеге қабілетті өнім өндіру үшін жағдай жасау
11
«Стандарттау туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның хаттамасы
ИЖТМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2015 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
12
Қазақстан Республикасының менеджмент жүйесін дамыту бойынша 2020 жылға дейінгі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
2015 жыл
талап етілмейді
13
Жыл сайын стандарттау саласында кемінде 1000 бірлік нормативтік құжат әзірлеу
ИЖТМ бұйрығы
ИЖТМ
жыл сайын желтоқсан

2. Создание условий для производства конкурентоспособной продукции
11.
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан «О стандартизации»
Протокол Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
МИНТ, заинтересованные
госорганы
IV-квартал 2015 года
Не требуется
12.
Разработка плана мероприятий по развитию систем менеджмента в Республике Казахстан до 2020 года
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
2015 год
Не требуется
13.
Разработка нормативных документов в области стандартизации ежегодно не менее 1000 единиц
Приказ МИНТ
МИНТ
Декабрь ежегодно

2017 – 14 229
2018 – 15 225
2019 – 16 291
2020 – 17 431
Жиыны: 100 705
республикалық бюджет
25
Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор дәрежесін беру тетігін қайта қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, ҰКП (келісім бойынша)
2015 жыл
талап етілмейді
26
Қазақстан Республикасының техникалық реттеу мемлекеттік жүйесінде Персоналды (сарапшы – аудиторларды) сертификаттау органын құру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, ҰКП (келісім бойынша)
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
27
Калибрлеу зертханалары желісін дамыту бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
28
Халықаралық талаптарға сәйкес зертханалардың біліктілігін тексеру провайдерлері желісін құру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
29
ISO/IEC 17020 халықаралық стандартының талаптарына сәйкес инспекция органдары желісін дамыту бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
30
Қазақстанда GLP халықаралық орталығын ұйымдастыру және оны тіркеу бойынша мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
2014 жылғы ІV тоқсан
талап етілмейді
31
СЕN, CENELEC әріптес органы мәртебесін алу туралы мәселені пысықтау
СЕN, CENELEC қарары
ИЖТМ, ЭБЖМ
2014 жыл
талап етілмейді
32
СЕN, CENELEC қызметіне қатысу үшін мүшелік жарналардың төленуін қамтамасыз ету
Мүшелік жарналықтар
ЭБЖМ

2017 – 14 229
2018 – 15 225
2019 – 16 291
2020 – 17 431
Итого: 100 705
Республиканский бюджет
25.
Пересмотр механизма присвоения звания эксперта-аудитора по подтверждению соответствия
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
НПП
(по согласованию)
2015 год
Не требуется
26.
Внесение предложений по созданию в Государственной системе технического регулирования Республики Казахстан Органа по сертификации персонала (экспертов – аудиторов)
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
НПП
(по согласованию)
IV – квартал 2014 года
Не требуется
27.
Внесение предложений по развитию сети калибровочных лабораторий
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
IV – квартал 2014 года
Не требуется
28.
Внесение предложений по созданию сети провайдеров проверки квалификации лабораторий в соответствии с международными требованиями
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
IV – квартал 2014 года
Не требуется
29.
Внесение предложений по созданию сети органов по инспекции в соответствии с требованиями международного стандарта ISO/IEC 17020
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
IV – квартал 2014 года
Не требуется
30.
Проработка вопроса по организации международного центра GLP в Казахстане и его регистрации
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
IV – квартал 2014 года
Не требуется
31.
Проработка вопроса о получении статуса органа партнера СЕN, CENELEC
резолюция СЕN, CENELEC
МИНТ,
МЭБП
2014 год
Не требуется
32.
Обеспечение выплаты членских взносов для участия в деятельности СЕN, CENELEC
Членские взносы
МЭБП

2017 – 96 965
2018 – 101 300
2019 – 105 940
2020 – 110 903
Жиыны – 636 123
республикалық бюджет
34
Өнімнің қауіпсіздік көрсеткіштерін қамтамасыз ету жөніндегі Кеден одағы техникалық регламенттері талаптарының сақталуын ұйымдастыру бойынша мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
жыл сайын 25 қаңтар
талап етілмейді
35
Электрондық негізде аккредиттеу жұмыстарын жүргізу үшін «Аккредиттеу» ААЖ құру, енгізу және сүйемелдеу орындылығы мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
36
Аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымдардың талаптарын ескере отырып, ұлттық аккредиттеу жүйесін жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
37
Өзара сауда айналымы және сәйкестікті бағалау жөніндегі нәтижелерді өзара тану үшін әлеуетті серіктес елдердің тізбесін және өнімдер тізбесін талдау және айқындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, ЭБЖМ, СІМ, ҰКП (келісім бойынша)
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
38
Техникалық реттеу және метрология саласындағы халықаралық, өңірлік және өзге де ұйымдардың (ИСО, ХЭК, МАК, ILAC, IAF, СООМЕТ) жұмысы шеңберіндегі ынтымақтастық
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, ҰКП (келісім бойынша)
жыл сайын 25 қаңтар
талап етілмейді
39
Стандарттау жөніндегі халықаралық, мемлекетаралық техникалық комитеттердің қызметіне қазақстандық тараптың қатысуы бойынша жұмыстарды кеңейту
Қазақстанның халықаралық, мемлекетаралық техникалық комитеттерге, ISO, ХЭК, МАК-нде енуі
ИЖТМ, мүдделі органдар
жыл сайын 25 қаңтар
талап етілмейді
40
МАК қызметін ақпараттық қамтамасыз ету орталығын құру және жұмыс істеуі бойынша мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, ЭБЖМ, СІМ
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
41
2017 жылы Астана қаласында ILAC/IAF Бас ассамблеясын өткізу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, СІМ, ЭБЖМ
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
42
Астана қаласында ИСО Бас ассамблеясын өткізу туралы ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, СІМ, ЭБЖМ
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді

2017 – 96 965
2018 – 101 300
2019 – 105 940
2020 – 110 903
Итого – 636 123
Республиканский бюджет
34.
Проработка вопроса по организации соблюдения требований технических регламентов Таможенного Союза по обеспечению показателей безопасности продукции
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
25 января, ежегодно
Не требуется
35.
Проработка вопроса целесообразности создания, внедрения и сопровождения АИС «Аккредитация» для проведения работ по аккредитации на электронной основе
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
IV – квартал 2014 года
Не требуется
36.
Совершенствование национальной системы аккредитации с учетом требований международных организаций по аккредитации
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
IV – квартал 2014 года
Не требуется
37.
Анализ и определение перечня потенциальных стран партнеров и перечня продукции для взаимного торгового оборота и взаимного признания результатов по оценке соответствия
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
МЭБП,
МИД,
НПП
(по согласованию)
IV – квартал 2014 года
Не требуется
38.
Сотрудничество в рамках работы международных, региональных и иных организаций в сфере технического регулирования и метрологии (ИСО, МЭК, МГС, ILAC, IAF, СООМЕТ)
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
НПП
(по согласованию)
25 января ежегодно
Не требуется
39.
Расширение работ по участию казахстанской стороны, в деятельности международных, межгосударственных технических
комитетов по стандартизации
Вступление Казахстана в международные, межгосударственные технические комитеты ISO, МГС
МИНТ, заинтересованные
органы
25 января
ежегодно
Не требуется
40.
Проработка вопроса по созданию и функционированию Центра информационного обеспечения деятельности МГС
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
МЭБП,
МИД
IV – квартал 2014 года
Не требуется
41.
Проработка вопроса проведения Генеральной ассамблеи ILAC/IAF в г. Астана в 2017 году
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
МИД,
МЭБП
IV – квартал 2014 года
Не требуется
42.
Внести предложения о проведении Генеральной ассамблеи ИСО в г. Астане
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
МИД,
МЭБП
IV – квартал 2014 года
Не требуется

4. Метрологиялық тәуелсіздікті қамтамасыз ету және өлшем бақылауының жетістігі
43
«Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша тұжырымдаманы әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның хаттамасы
ИЖТМ
2015 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
44
Қазақстан Республикасының ұлттық эталондық базасын жаңғырту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ

4. Обеспечение метрологической независимости и достижение прослеживаемости измерений
43.
Разработка Концепции по внесению изменений в Закон Республики Казахстан «Об обеспечении единства измерений»
Протокол Межведомственной комиссии по вопросам законопроект-ной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
МИНТ
IV-квартал 2015 года
Не требуется
44.
Модернизация национальной эталонной базы Республики Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ

6. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі және техникалық реттеу және метрология саласында сыбайлас құқық бұзушылықтың алдын алу
53
Е-мемстандарт электрондық порталын жаңғырту бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ, «ҰАҚ» АҚ
2014 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
54
Өнімді каталогтау жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
жыл сайын 25 қаңтар

6. Доступность государственных услуг и профилактика коррупционных правонарушений в сфере технического регулирования и метрологии
53.
Внесение предложений по модернизации электронного портала Е-Госстандарт
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ,
АО «НИТ»
IV-квартал 2014 года
Не требуется
54.
Обеспечение функционирования системы каталогизации продукции
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
25 января, ежегодно

Жиыны: 298 121
республикалық бюджет
56
Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесінің тізілімін қалыптастыру және мониторингтеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат *
ИЖТМ
2014 – 2020 жылдар
2014 – 8 961
2015 – 10 551
2016 – 10 630
2017 – 10 713
2018 – 11 463
2019 – 12 265
2020 – 13 124
Жиыны: 77 707
республикалық бюджет
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰБ                 – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ЭБЖМ               – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
ӨДМ                – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
Қаржымині          – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
СІМ                – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ККМ                – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
МГМ                – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
министрлігі
ТЖМ                – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігі
ДСМ                – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
ІІМ                – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
БҒМ                – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
ҚОСРМ              – Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су
ресурстары министрлігі
Еңбекмині          – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
АШМ                – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі
ИЖТМ               – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
ТҚҚА               – Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқығын
қорғау агенттігі
СА                 – Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
БАА                – Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат
агенттігі
ТРМК                – Техникалық реттеу және метрология комитеті
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ – «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
акционерлік қоғамы
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ  – «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік
қоғамы
«ҰАТ» АҚ           - «Ұлттық ақпараттық технологиялар» акционерлік қоғамы
ҰКП                – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
КО                 – Кеден одағы
КО ТР              – Кеден одағының техникалық регламенттері
ЕЭК                – Еуразиялық экономикалық кеңістік
ТМД                – Тәуелсіз Мемлекеттер Достатығы
МАК                – Мемлекетаралық комиссия
СЕN,CENELEC        – Ресми түрде мойындалған техникалық нормалаудың
және стандарттаудың еуро жүйесін қалыптастыратын
ұйымдар: стандарттау бойынша еуро комитеті
(Орталық - СЕN) және электротехникалық
стандарттау еуро комитеті (CENELEC)
ИСО және МЭК       – Халықаралық стандарттау саласында қызметті
жүзеге асыратын негізгі халықаралық ұйымдар
Халықаралық электр техникалық комиссия – электр,
электрондық және сабақтас технологиялар
саласындағы стандарттау жөніндегі халықаралық
коммерциялық емес ұйым
GLP                – «Good Laboratory Practice», тиісті зертханалық
тәжірибе – зертханалық зерттеулер нәтижесінің
дұрыстығы мен келісілуін қамтамасыз етуге
бағытталған нормалар, қағидалар және нұсқаулар
жүйесі
ААЖ                – автоматтандырылған ақпараттық жүйе
ILAC               – Халықаралық аккредиттеудің зертханалық   ынтымақтастығы
IAF                – Халықаралық аккредиттеу форумы
COOMET             – Орталық және Шығыс Еуропа мемлекеттері
метрологиялық мекемелерінің ынтымақтастық ұйымы
*                  - қаулы етілетін бөліктің 3-тармағына сәйкес
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат беру,
*                  - қаржыландыру көлемі тиісті жылға арналған
республикалық бюджетте көзделген соманы негізге
алып нақтыланады.

Итого: 298 121
Республиканский бюджет
56.
Формирование и мониторинг Реестра государственной системы обеспечения единства измерений
Информация в Правительство Республики Казахстан *
МИНТ
2014-2020
годы
2014 – 8 961
2015 – 10 551
2016 – 10 630
2017 – 10 713
2018 – 11 463
2019 – 12 265
2020 – 13 124
Итого: 77 707
Республиканский бюджет
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НБ
– Национальный банк Республики Казахстан
МЭБП
– Министерство экономики и бюджетного планирования      Республики Казахстан
МРР
– Министерство регионального развития Республики        Казахстан
МФ
– Министерство финансов Республики Казахстан
МИД
– Министерство иностранных дел
МТК
– Министерство транспорта и коммуникаций Республики     Казахстан
МНГ
– Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МЧС
– Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики     Казахстан
МЗ
– Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МВД
– Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МОН
– Министерство образования и науки Республики           Казахстан
МОСВР
– Министерство окружающей среды и водных ресурсов       Республики Казахстан
МТСЗН
– Министерство труда и социальной защиты населения      Республики Казахстан
МСХ
– Министерство сельского хозяйства Республики           Казахстан
МИНТ
– Министерство индустрии и новых технологий             Республики Казахстан
АЗПП
– Агентство Республики Казахстан по защите прав         потребителей
АС
– Агентство Республики Казахстан по статистике
АСИ
– Агентство по связи и информации Республики            Казахстан
КТРМ
– Комитет технического регулирования и метрологии
АО «ФНБ «Самрук-Казына»
– Акционерное общество «Фонд национального              благосостояния «Самрук-Қазына»
АО «НУХ «КазАгро»
– Акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «КазАгро»
АО «НИТ»
– Акционерное общество «Национальные информационные     технологии»
НПП
– Национальная палата предпринимателей
ТС
– Таможенный союз
ТР ТС
– Технические регламенты Таможенного союза
ЕЭП
– Евразийское экономическое пространство
СНГ
– Содружество Независимых Государств
МГС
– Межгосударственный совет
СЕN,CENELEC
– Официально признанные европейские организации, формирующие европейскую систему технического нормирования и стандартизации: европейский Комитет по стандартизации (ЦЕНТР - СЕN) и европейский Комитет по электротехнической стандартизации (CENELEC)
ИСО и МЭК
– основные международные организации, осуществляющие деятельность в области международной стандартизации Международная электротехническая комиссия - международная некоммерческая организация по стандартизации в области электрических, электронных и смежных технологий
GLP
– «Good Laboratory Practice», надлежащая лабораторная практика - система норм, правил и указаний, направленных на обеспечение согласованности и достоверности результатов лабораторных исследований
АИС
– автоматизированная информационная система
ILAC
– Международное лабораторное сотрудничество             аккредитации
IAF
– Международный форум аккредитации
COOMET
– Организация сотрудничества государственных метрологических учреждений стран центральной и восточной Европы
* - предоставление информации в Правительство Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 постановляющей части,
* - объемы финансирования будут уточняться исходя из сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующие годы.