Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын тіркелген тарифтер және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектіні салу жобасының уәкілетті немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен және олармен келісілген техникалық-экономикалық негіздемесінде белгіленген босату бағасының деңгейінен аспайтын тарифтер бойынша сатып алуы, қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер өндірген электр энергиясын шартты тұтынушыларға сатуы шарттарының үлгі нысандарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 тамыздағы № 878 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 475 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2015 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Жаңартылатын энергия көздерiн пайдалануды қолдау туралы» 2009 жылғы 4 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған:
1) қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын тіркелген тарифтер бойынша сатып алуының үлгі шартының;
2) қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектіні салу жобасының уәкілетті немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен және онымен келісілген техникалық-экономикалық негіздемесінде белгіленген босату бағасының деңгейінен аспайтын тарифтер бойынша сатып алуының үлгі шартының;
3) қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер өндірген электр энергиясын шартты тұтынушыларға сатуының үлгі шартының нысандары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 5 тамыздағы
№ 878 қаулысымен
бекітілген
Нысан
Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын тіркелген тарифтер бойынша сатып алуының үлгі шарты
№ ______
Бірлесіп «Тараптар», ал жеке-жеке «Тарап» деп аталатын, Қазақстан Республикасы
_________________________________________________________ мекенжайы бойынша тіркелген
(заңды мекенжайы көрсетілсін)
БСН:_____, бұдан әрі «Сатып алушы» деп аталатын _____________________
__________________________________________________________________________атынан
(қаржы-есеп айырысу орталығының толық атауы көрсетілсін)
______________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктердің туындау негізі көрсетілсін)
_______________________________________________________________ бір тараптан
(лауазымы және Т.А.Ә. көрсетілсін)
және Қазақстан Республикасы ___________________________________ мекенжайы бойынша
(орналасқан жері көрсетілсін)
тіркелген, БСН:__________, бұдан әрі «Сатушы» деп аталатын
_________________________________________________________________________ атынан
(толық атауы көрсетілсін)
______________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктердің туындау негізі көрсетілсін)
____________________________________________________________ екінші тараптан
(лауазымы және Т.А.Ә. көрсетілсін)
мыналарды:

Об утверждении типовых форм договоров покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии по фиксированным тарифам и тарифам, не превышающим уровня отпускной цены, установленного в утвержденном и согласованном с уполномоченным или местным исполнительным органом технико-экономическом обосновании проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии, продажи расчетно-финансовым центром условным потребителям электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2014 года № 878. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 475
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.06.2015 № 475 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2009 года «О поддержке использования возобновляемых источников энергии» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые формы:
1) типового договора покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по фиксированным тарифам;
2) типового договора покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по тарифам, не превышающим уровня отпускной цены, установленного в утвержденном и согласованном с уполномоченным или местным исполнительным органом технико-экономическом обосновании проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии;
3) типового договора продажи расчетно-финансовым центром условным потребителям электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждена
Постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2014 года № 878
Форма
Типовой договор покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по фиксированным тарифам
№ ______
____________________________________________________________________________,
(указать полное наименование расчетно-финансового центра)
зарегистрированное по адресу: Республика Казахстан, __________________________,
__________________________, БИН:______, в лице ___________________________________,
(указать юридический адрес) (указать должность и ФИО)
действующего на основании _____________________________________________, именуемое
(указать основание возникновения полномочий)
далее «Покупатель», с одной стороны, и ____________________________________________,
(указать полное наименование организации)
зарегистрированное по адресу: Республика Казахстан _________________________________,
(указать место нахождения)
БИН: _______, в лице _________________________, действующего на основании
(указать должность и ФИО)
________________________________________________________, именуемое в дальнейшем
(указать основание возникновения полномочий)
«Продавец», с другой стороны, совместно именуемые «Стороны», а по отдельности «Сторона», принимая во внимание:

1) «Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы» 2009 жылғы 4 шілдедегі № 165-VI Қазақстан Республикасының Заңын;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы «___» ________ № ___ қаулысымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын (бұдан әрі – Қағидалар);
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 наурыздағы № 271 қаулысымен бекітілген Тіркелген тарифтерді айқындау қағидаларын (бұдан әрі – Тіркелген тарифтерді айқындау қағидалары);
4) Сатушының осы шартты жасасуға берілген өтінімін (20__ жылғы «___»_____ кіріс № ___) (Қағидаларға 1-қосымша);
5) Сатушының Сатып алушыға тіркелген тариф бойынша жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сату ниетін назарға ала отырып;
төмендегілер туралы осы электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) шарт – Сатушы мен Сатып алушының арасында жасалған осы электр энергиясын сатып алу-сату шарты;
2) ЖЭК электр станциясы – осы Шарттың 6-тарауында сипатталған, берілетін электр энергиясын өндіретін ЖЭК-ті пайдалану объектісі;
3) берілетін электр энергиясы – беру нүктесіне берілген, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары мен талаптарына сәйкес келетін, электр станциясы өндірген барлық электр энергиясы;
4) беру нүктесі – электр станциясын энергия беруші ұйымның электр желілеріне қосу нүктесі;
5) коммерциялық есепке алу аспабы – беру нүктесінде орнатылған, заңнамада белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген, берілетін электр энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған техникалық құрылғы;
6) берілетін ай – тиісті айдың бірінші күні сағат 00.00-де басталатын және тиісті айдың соңғы күні сағат 00.00-де аяқталатын ЖЭК-ті пайдалану объектілерінен берілетін электр энергиясын іс жүзінде беретін күнтізбелік ай, оның нәтижелері бойынша берілетін электр энергиясының сатып алу-сату көлемінің түпкілікті есебі жүргізіледі;
7) жұмыс күні – Сатып алушы үшін жұмыс күні болып табылатын күн;
8) Тіркелген тарифті айқындау қағидалары – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 наурыздағы № 271 қаулысымен бекітілген Тіркелген тарифті айқындау қағидалары;
9) электр станциясын коммерциялық пайдалану басталған күн – электр станциясының электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күн;

1) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года № 165-VI «О поддержке использования возобновляемых источников энергии»;
2) Правила централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от «___» ________ 2014 года № ___ (далее – Правила);
3) Правила определения фиксированных тарифов, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2014 года № 271 (далее – Правила определения фиксированных тарифов)
4) заявку Продавца на заключение настоящего договора (входящий № ___ от «___» _____20__ года) (приложение 1 к Правилам);
5) намерение Продавца продавать Покупателю электрическую энергию, произведенную объектом по использованию возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ), по фиксированному тарифу,
заключили настоящий договор купли-продажи электрической энергии о нижеследующем.
1. Термины и определения
1. В настоящем договоре используются следующие основные понятия:
1) договор – настоящий договор купли-продажи электрической энергии, заключенный между Продавцом и Покупателем;
2) электростанция ВИЭ – это описанный в главе 6 настоящего Договора объект по использованию ВИЭ, производящий поставляемую электрическую энергию;
3) поставляемая электрическая энергия – вся электрическая энергия, произведенная электростанцией, соответствующая нормам и требованиям законодательства Республики Казахстан, поставленная в точку поставки;
4) точка поставки – точка подключения электростанции к электрическим сетям энергопередающей организации;
5) прибор коммерческого учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета поставляемой электрической энергии, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке, установленное в точке поставки;
6) месяц поставки – календарный месяц фактической поставки поставляемой электрической энергии от объектов по использованию ВИЭ, начинающийся с 00.00 первого дня соответствующего месяца и заканчивающийся в 00.00 последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся окончательные расчеты объема купли-продажи поставляемой электрической энергии;
7) рабочий день – день, являющийся рабочим днем для Покупателя;
8) Правила определения фиксированного тарифа – Правила определения фиксированного тарифа, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан № 271 от 27 марта 2014 г.;
9) дата начала коммерческой эксплуатации электростанции – дата начала комплексного испытания электроустановок электростанции;

10) Жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы (бұдан әрі – ЖО ҰДО) – электр энергиясын теңгерімдеу мен оның сапасын қамтамасыз етуді қоса алғанда, Қазақстанның БЭЖ жедел басқаруға және оның жұмысының сенімділігіне жауапты, Жүйелік оператордың құрылымына кіретін бөлімше.
2. Шарттың нысанасы
2. Шартқа сәйкес Сатушының электр станциясында өндірілген және беру нүктесіне берілген электр энергиясының барлық көлемін Сатушы сатады, ал Сатып алушы сатып алады.
3. Электр энергиясын есепке алу
3. Берілетін электр энергиясының көлемін есепке алу бірлігі киловатт-сағат болып табылады.
4. Берілетін электр энергиясының көлемін есепке алу беру нүктесінде орнатылған Сатушының коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде жүргізіледі.
5. Коммерциялық есепке алу аспаптары болмаған немесе беру нүктесінде орнатылған коммерциялық есепке алу аспаптары ақаулы болған кезеңде электр станциясы өндірген және энергия беруші ұйымның желісіне берілген электр энергиясына Сатып алушы ақы төлемейді және Тараптардың өзара есеп айырысулары кезінде ескерілмейді. Бұл ретте Сатушының коммерциялық есепке алу аспаптарының болмауы немесе олардың ақаулы болуы фактілері мен кезеңі желілеріне электр станциясы қосылған энергия беруші ұйымның тиісті актісімен расталуы тиіс.
6. Сатушы ай сайын, беру айынан кейінгі айдың бесі күнінен кешіктірмей электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде беру айында электр энергиясын шығарудың, энергия беруші ұйымның желісіне жіберудің іс жүзіндегі тәулік сайынғы сағатпен есептегендегі көлемі туралы ақпаратты Сатып алушыға беруге міндетті.
7. Сатушы ай сайын, беру айынан кейінгі айдың бесі күнінен кешіктірмей Сатып алушыға берілген электр энергиясының көлемін көрсете отырып, беру айында берілген электр энергиясына орындалған жұмыстар актісін ұсынуға міндетті.
8. Сатып алушы Сатушыдан орындалған жұмыстар актісін алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде оған қол қояды немесе егер ол Сатушының электр энергиясының берілген көлемі туралы деректерімен келіспесе, сол мерзімде Сатушыға бас тартудың негізділігін растайтын құжаттарды міндетті түрде қоса бере отырып, өзінің жазбаша уәжделген бас тартуын жібереді.
9. Тиісті жұмыскерлердің Сатушыда қолданылатын қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауы және электр станциясына баратын күн мен уақытты Сатушымен келісу шартымен, Сатушы жұмыс уақытында Сатып алушының уәкілетті жұмыскерлерінің коммерциялық есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді алу мен олардың қосылу схемасын тексеру үшін электр станциясына кіруіне және электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын қарауына кедергі келтірмеуге міндеттенеді.

10) национальный диспетчерский центр Системного Оператора (далее – НДЦСО) – подразделение, входящее в структуру Системного оператора, отвечающее за оперативное управление ЕЭС Казахстана и надежность ее работы, включая балансирование и обеспечение качества электроэнергии.
2. Предмет договора
2. В соответствии с договором Продавец продает, а Покупатель покупает весь объем электрической энергии, произведенной на электростанции Продавца и поставленной в точку поставки.
3. Учет электрической энергии
3. Единицей учета объема поставляемой электрической энергии является киловатт-час.
4. Учет объема поставляемой электрической энергии ведется на основании показаний приборов коммерческого учета Продавца, установленных в точке поставки.
5. Электрическая энергия, произведенная электростанцией и поставленная в сеть энергопередающей организации в период отсутствия или неисправности приборов коммерческого учета, установленных в точке поставки, не оплачивается Покупателем и не учитывается во взаиморасчетах Сторон. При этом факт и период отсутствия или неисправности приборов коммерческого учета у Продавца должны быть подтверждены соответствующим актом энергопередающей организации, к сетям которой подключена электростанция.
6. Продавец обязан ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки, предоставлять Покупателю информацию о фактических ежесуточных почасовых объемах выработки, отпуска в сети энергопередающей организации электрической энергии в месяце поставки, на основании показаний приборов коммерческого учета электрической энергии.
7. Продавец обязан ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки, представлять Покупателю акт выполненных работ на электрическую энергию, поставленную в месяце поставки, с указанием объема поставленной электрической энергии.
8. Покупатель в течение 15 (пятнадцать) календарных дней с даты получения акта выполненных работ от Продавца подписывает его или, если он не согласен с данными Продавца об объеме поставленной электрической энергии, в этот же срок направляет Продавцу свой письменный мотивированный отказ с обязательным приложением документов, подтверждающих обоснованность такого отказа.
9. Продавец обязуется не препятствовать в рабочее время доступу уполномоченных работников Покупателя к электростанции и приборам коммерческого учета электрической энергии для снятия показаний приборов коммерческого учета и проверки схемы их присоединения при условии соблюдения соответствующими работниками требований к технике безопасности, действующих у Продавца, и согласования даты и времени посещения электростанции с Продавцом.

10. Даулы жағдайларда ЖОҰДО беретін, Қазақстан Республикасының көтерме электр энергиясы нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың іс жүзіндегі балансы Тараптар арасында өзара есеп айырысу үшін түпкілікті құжат болып табылады.
4. Электр энергиясының бағасы
11. Шарт бойынша электр энергиясының бағасы тіркелген тариф болып табылады, ол қосымша құн салығын есепке алмағанда, электр энергиясының 1 (бір) киловатт-сағаты үшін ___ теңге (тіркелген тариф бекітілген күннен бастап шартқа қол қойылған күнге дейінгі кезеңде жинақталған, индекстеуді есепке алмағанда Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тіркелген тарифті цифрлармен және жазбаша көрсету).
12. Электр станциясын коммерциялық пайдалану басталған күннен кейін күнтізбелік бір жыл өткен соң шарттың 11-тармағында көзделген тіркелген тариф жыл сайын инфляция ескеріле отырып, 1 қазаннан бастап мына формула бойынша индекстеледі:
Tt+1= Tt* ИПЦ
, мұндағы
Tt+1 – жоғарыда көрсетілген формула бойынша есептелген, азайту жағына қарай бүтін тиынға дөңгелектелетін, индекстелген тіркелген тариф;
Tt – осы шарт бойынша жинақталған индекстеу есепке алына отырып, осы Шарттың 13-тармағында көзделген тіркелген тариф;
ТБИ – мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның деректері бойынша айқындалатын, индекстеу жүргізілген жылдың 1 қазанының алдындағы он екі ай ішінде жинақталған тұтыну бағаларының индексі.
13. Индекстелген тіркелген тариф индекстеу жүргізілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолдануға жатады.
5. Ақы төлеу тәртібі
14. Сатушы ай сайын беру айынан кейінгі айдың бесі күнінен кешіктірмей Сатып алушыға орындалған жұмыстар актісі мен электр энергиясының электр желілеріне берілген іс жүзіндегі көлемі үшін шот-фактураны беруге міндетті.
15. Сатып алушы электр энергиясының беру айында берілген көлемі туралы Тараптар арасында келіспеушіліктердің бар-жоғына қарамастан, беру айы аяқталған кезден бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң он бес жұмыс күні ішінде тиісті орындалған жұмыстар актісінде көрсетілген электр энергиясының беру айында берілген барлық көлемі үшін Сатушыға ақы төлеуге міндетті.
16. Егер электр энергиясының беру айында берілген көлемі туралы Тараптар арасындағы келіспеушіліктерді реттеудің қорытындылары бойынша Сатып алушының Сатушыға артық сома төлеу фактісі анықталатын болса, мұндай артық төленген сома болашақ төлемдерде Сатушыға тиесілі сомалардан Сатып алушының ұстап қалуына жатады.
17. Шарт бойынша есеп айырысулар қолма-қол ақшасыз төлемдермен, осы Шартта көрсетілген Сатушының банктік шотына ақша аудару арқылы жүргізіледі.

10. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемый НДЦСО.
4. Цена электрической энергии
11. Ценой электрической энергии по договору является фиксированный тариф, который составляет ____ (указать цифрами и прописью фиксированный тариф, утвержденный Правительством Республики Казахстан, без учета индексации, накопленной за период с даты утверждения фиксированного тарифа до даты подписания договора) тенге за 1 (один) киловатт-час электрической энергии без учета налога на добавленную стоимость.
12. По истечении одного календарного года после даты начала коммерческой эксплуатации электростанции фиксированный тариф, предусмотренный пунктом 11 договора, ежегодно индексируется на 1 октября с учетом инфляции по формуле:
Тt+1= Тt* ИПЦ, где
Тt+1 – проиндексированный фиксированный тариф, рассчитанный по вышеуказанной формуле, округляемый до целых тиынов в сторону уменьшения;
Тt – фиксированный тариф, предусмотренный пунктом 13 настоящего Договора, с учетом накопленной индексации по настоящему Договору;
ИПЦ – индекс потребительских цен, накопленный за двенадцать месяцев, предшествующих 1 октября года проведения индексации, определяемый по данным уполномоченного государственного органа в области государственной статистики.
13. Проиндексированный фиксированный тариф подлежит применению с 1 января года, следующего за годом проведения индексации.
5. Порядок оплаты
14. Продавец обязан ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки, предоставлять Покупателю акт выполненных работ и счет-фактуру за фактический объем поставленной в электрические сети электрической энергии.
15. Покупатель обязан оплатить Продавцу за весь объем поставленной в месяце поставки электрической энергии, указанный в соответствующем акте выполненных работ, в течение пятнадцати рабочих дней после истечения тридцати календарных дней с момента окончания месяца поставки вне зависимости от наличия разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии.
16. Если по итогам урегулирования разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии будет выявлен факт выплаты Покупателем Продавцу излишней суммы, такая сумма переплаты подлежит удержанию Покупателем из сумм, причитающихся Продавцу в будущих платежах.
17. Расчеты по договору производятся безналичными платежами путем перечисления денег на банковский счет Продавца, указанный в настоящем Договоре.

18. Тараптар банктік қызмет көрсету бойынша шығыстарды өз бетінше көтереді (өздерінің корреспондент-банктерін қоса алғанда).
19. Тараптар жыл сайын 1 – 31 қаңтар аралығындағы кезеңде өткен қаржы жылына өзара есеп айырысуларды салыстыруды жүргізуге міндетті.
6. ЖЭК электр станциясы
20. Сатушы берілетін электр энергиясын мынадай ЖЭК электр станциясында (бұдан әрі – электр станциясы) өндіретін болады:
1) электр станциясының типі (пайдаланылатын жаңартылатын энергия көзінің түріне байланысты) – жел электр станциясы, күн электрстанциясы, гидроэлектрстанция және т.б.;
2) электр станциясының орналасқан жері: облыс, аудан, округ және бар болса, басқа да егжей-тегжейлі деректер көрсетілсін;
3) электр станциясы орналасатын алаң – әрбір алаңшаның кадастрлық нөмірі мен ауданы көрсетілсін;
4) пайдаланылатын жаңартылатын энергия көздерінің түрлері бойынша бөлініп, электр станциясының генерациялайтын жабдығының белгіленген жиынтық қуаты;
5) электр станциясының белгіленген қуатын пайдаланудың болжамды коэффициенті.
21. Электр станциясының құрылысын аяқтауды жоспарлайтын сатушы Шарт жасасқаннан кейін Сатып алушыға мынадай құжаттарды:
1) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде – мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, электр станциясы құрылысының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін;
2) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде, бірақ электр станциясын пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісіне қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей – электр станциясын пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясы актісінің көшірмесін;
3) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 42 (қырық екі) ай ішінде – электр станциясына техникалық паспорттың көшірмесін беруге міндетті.
22. Электр станциясын коммерциялық пайдалану басталған күн – егер кешенді сынау шарт жасалғанға дейін жүргізілмеген болса, электр станциясының электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күн болып табылады.
Егер электр станциясының электр қондырғыларын кешенді сынау шарт жасалғанға дейін жүргізілген болса, электр станциясын коммерциялық пайдалану басталған күн – шарт жасалған күн болып табылады.
23. Сатушы тиісті сынақ жүргізу басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын электр станциясының электр қондырғыларына кешенді сынақ жүргізу басталған күн туралы Сатып алушыны хабардар етеді және мынадай құжаттарды:
1) энергия беруші ұйымның электр желісіне электр станциясын қосқан кезде Сатушы мен энергия беруші ұйым арасында қол қойылған, теңгерімдік тиесілілігінің аражігін ажырату және тараптардың пайдалану жауаптылығы актісінің көшірмесін;

18. Стороны несут расходы по банковскому обслуживанию самостоятельно (включая свои банки-корреспонденты).
19. Стороны обязаны ежегодно в период с 1 по 31 января проводить сверку взаиморасчетов за прошедший финансовый год.
6. Электростанция ВИЭ
20. Продавец будет производить поставляемую электрическую энергию на следующей электростанции ВИЭ (далее – электростанция):
1) тип электростанции (в зависимости от вида используемого возобновляемого источника энергии) – ветроэлектростанция, солнечная электростанция, гидроэлектростанция и т.д.;
2) место нахождения электростанции: указать область, район, округ, и другие детальные данные при их наличии;
3) площадки, на которых располагается электростанция – указать кадастровый номер и площадь каждой площадки;
4) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования электростанции с разбивкой по видам используемых возобновляемых источников энергии;
5) прогнозный коэффициент использования установленной мощности электростанции.
21. Продавец, планирующий завершить строительство электростанции после заключения Договора, обязан предоставить Покупателю следующие документы:
1) копию уведомления о начале строительства электростанции, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, – в течение 18 (восемнадцать) месяцев с даты подписания настоящего Договора;
2) копию акта государственной приемочной комиссии о приемке в эксплуатацию электростанции – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев с даты подписания настоящего Договора, но не позднее десяти календарных дней с даты подписания акта государственной приемочной комиссии о приемке в эксплуатацию электростанции;
3) копию технического паспорта на электростанцию – в течение 42 (сорок два) месяцев с даты подписания настоящего Договора.
22. Датой начала коммерческой эксплуатации электростанции является дата начала комплексного испытания электроустановок электростанции, если комплексное испытание не было проведено до заключения договора.
Если комплексное испытание электроустановок электростанции было проведено до заключения договора, датой начала коммерческой эксплуатации электростанции является дата заключения договора.
23. Продавец уведомляет Покупателя о дате начала проведения комплексного испытания электроустановок электростанции за 30 (тридцать) календарных дней до начала проведения соответствующего испытания и представляет следующие документы:
1) копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между Продавцом и энергопередающей организацией при подключении электростанции к электрической сети энергопередающей организации;

2) энергия беруші ұйымның электр желісіне электр станциясын қосқан кезде Сатушы мен энергия беруші ұйым арасында қол қойылған, электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін ұсынады.
24. Егер пайдалануға берілген электр станциясының іс жүзіндегі параметрлері осы Шарттың 20-тармағында көзделген жобалық параметрлерден өзгешеленетін болса, Сатушы бұл туралы Сатып алушыны хабардар етеді және Тараптар Сатушының өтініші бойынша, электр станциясын пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісін Сатып алушы Сатушыдан алған кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде, осы Шарттың 20-тармағын электр станциясының іс жүзіндегі параметрлеріне сәйкес келтіру үшін Шартқа тиісті қосымша келісім жасайды.
25. Осы Шартта көрсетілген электр станциясының параметрлерін электр станциясын салу кезеңінде және оны пайдалануға бергеннен кейін Сатушымен біржақты тәртіппен генерациялайтын жабдықтың белгіленген жиынтық қуатын ұлғайта алмайды. Кез келген электр станциясының параметрлерін өзгерту Тараптармен келісілуі тиіс, бұл ретте Тараптар Сатушының өтініші бойынша Шартқа қосымша тиісті келісім жасайды.
Сатушы осы Шартта көрсетілген, электр станциясының генерациялайтын жабдығының белгіленген жиынтық қуатын ұлғайтпау шартымен электр станциясына ағымдағы немесе күрделі жөндеуді, оның ішінде негізгі генерациялайтын жабдықты ауыстыра отырып жүзеге асыруға құқылы.
7. Электр энергиясының берілуін болжау
26. Сатушы электр станциясын коммерциялық пайдаланудың жоспарланған күні басталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей Сатып алушыға айларға бөлінген, ағымдағы күнтізбелік жыл аяқталғанға дейінгі кезеңге электр энергиясын шығарудың, оны желіге жіберудің болжамды көлемі туралы ақпарат беруге міндетті.
27. Сатушы электр станциясын коммерциялық пайдалану басталғаннан кейін Сатып алушыға мынадай ақпаратты:
1) ай сайын, беру айы басталғанға дейін күнтізбелік он күн бұрын алдағы беру айына арналған электр энергиясын шығарудың, оны желіге жіберудің болжамды көлемі туралы ақпаратты (электр энергиясын берудің бір айлық кестесі);
2) жыл сайын, жиырмасыншы желтоқсанға қарай айларға бөлінген, алдағы жылға арналған электр энергиясын шығарудың болжамды көлемі, оны желіге жіберу туралы ақпаратты;
3) беру айынан кейінгі айдың бесі күнінен кешіктірмей – электр энергиясын желіге жіберудің іс жүзіндегі айлық, тәуліктік, сағаттық көлемін ұсынады.
28. Сатушы ұсынатын, электр энергиясын берудің жылдық болжамдары мен айлық кестелері Сатушының қолында бар іс жүзіндегі және болжамды деректерге негізделуі тиіс.

2) копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, подписанного между Продавцом и энергопередающей организацией при подключении электростанции к электрической сети энергопередающей организации.
24. Если фактические параметры электростанции, введенной в эксплуатацию, будут отличаться от проектных параметров, предусмотренных пунктом 20 настоящего Договора, Продавец уведомит об этом Покупателя, и Стороны по заявлению Продавца составят соответствующее дополнительное соглашение к Договору для приведения пункта 20 настоящего Договора в соответствие с фактическими параметрами электростанции в течение десяти календарных дней с момента получения Покупателем от Продавца акта государственной приемочной комиссии о приемке электростанции в эксплуатацию.
25. Параметры электростанции, указанные в настоящем Договоре, в период строительства и после ввода электростанции в эксплуатацию, не могут быть изменены Продавцом в одностороннем порядке, путем увеличения суммарной установленной мощности генерирующего оборудования. Любое изменение параметров электростанции должно быть согласовано Сторонами, при этом Стороны, по заявлению Продавца, составят соответствующее дополнительное соглашение к Договору.
Продавец вправе осуществлять текущий или капитальный ремонт электростанции, в том числе с заменой основного генерирующего оборудования, при условии, что суммарная установленная мощность генерирующего оборудования электростанции, указанная в настоящем Договоре, не будет увеличена.
7. Прогнозирование поставки электрической энергии
26. Не позднее тридцати календарных дней до планируемой даты начала коммерческой эксплуатации электростанции Продавец обязан представить Покупателю информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сеть электрической энергии на период до конца текущего календарного года с разбивкой по месяцам.
27. После начала коммерческой эксплуатации электростанции Продавец представляет Покупателю следующую информацию:
1) ежемесячно за десять календарных дней до начала месяца поставки информацию о прогнозном объеме выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий месяц поставки (месячный график поставки электрической энергии);
2) ежегодно к двадцатому декабря информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам;
3) фактический месячный, ежесуточный, почасовой объем отпуска в сети электрической энергии - не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки.
28. Годовые прогнозы и месячные графики поставки электрической энергии, представляемые Продавцом, должны основываться на фактических и прогнозных данных, имеющихся у Продавца.

29. Сатып алушы электр энергиясын шығару жөніндегі барлық болжамды деректер бағалаушы болып табылатынын таниды және бұл болжамдардың дәлдігі Сатушының жаңартылатын энергия көздерінің табиғатын болжаудағы объективті қабілетінің шегінде болады.
Сатушы электр энергиясын шығарудың, желіге жіберудің іс жүзіндегі және болжамды көлемі арасындағы ауытқушылықтар үшін жауапты болмайды.
Сатушы электр энергиясын берудің іс жүзіндегі және болжамды кестелері арасындағы ауытқушылықтар үшін жауапты болмайды.
30. Электр станциясын қоса алғанда, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінен алынатын электр энергиясы теңгерімсіздігін қаржылық реттеуді Сатып алушы дербес жүзеге асырады.
8. Тараптардың жауаптылығы
31. Шартта көзделген төлемдердің мерзімін өткізіп алғаны үшін Сатып алушы Сатушының талап етуі бойынша оған мерзімін өткізіп алған әрбір күнтізбелік күн үшін мерзімін өткізіп алған соманың 0,1 %-ы (нөл бүтін оннан бір пайызы) мөлшерінде, бірақ мерзімін өткізіп алған соманың 10 %-нан (он пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
32. Осы Шарттың 21-тармағының 1) – 2) тармақшаларында көзделген қандай да бір мерзімдерді күнтізбелік 6 (алты) айдан астам бұзған жағдайда, осы Шарт өз қолданысын тоқтатады.
33. Тараптар осы Шартта көзделген міндеттемелерді бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
34. Сатушы шартта немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген Сатып алушының алдындағы өз міндеттемелерін бұзған жағдайда, Сатып алушы мынадай іс-қимылдар тәртібін орындауға міндеттенеді:
1) Сатып алушы Сатушыға міндеттемелердің бұзылғаны туралы хабарлайды және жол берілген бұзушылықтарды жою қажеттігін ескертеді;
2) Егер Сатушы хабарламаны алған кезден бастап күнтізбелік үш айдан кешіктірмейтін мерзімде жол берілген бұзушылықтарды жоятын болса, онда Сатушы өз міндеттемелерін бұзбаған болып есептеледі;
3) Егер Сатушы Сатып алушыдан хабарламаны алған кезден бастап күнтізбелік үш ай ішінде жол берілген бұзушылықтарды жоймаса, онда Сатып алушы Сатушыға жол берілген бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы қайталап хабарлама жібереді;
4) Егер Сатушы Сатып алушыдан қайталап хабарлама алған кезден бастап күнтізбелік үш ай ішінде жол берілген бұзушылықтарды жоймаса, онда Сатып алушы өз міндеттемелерін орындауға Сатушыны мәжбүрлеу және Сатушы жол берілген бұзушылықтарды толық жойғанға дейін осы Шарттың қолданысын тоқтата тұру туралы талаппен сотқа жүгінуге құқылы.
9. Дауларды шешу
35. Осы Шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.

29. Покупатель признает, что все прогнозные данные по выработке электрической энергии являются оценочными, и точность данных прогнозов находится в пределах объективной способности Продавца предсказывать природу возобновляемых источников энергии.
Продавец не несет ответственность за отклонения между фактическими и прогнозными объемами выработки, отпуска в сеть электрической энергии.
Продавец не несет ответственность за отклонения между фактическими и прогнозными графиками поставки электрической энергии.
30. Финансовое урегулирование дисбалансов электрической энергии от объектов по использованию возобновляемых источников энергии, включая электростанцию, осуществляется Покупателем самостоятельно.
8. Ответственность Сторон
31. За просрочку платежей, предусмотренных договором, Покупатель по требованию Продавца уплачивает ему неустойку в размере 0,1% (ноль целых одна десятая процента) от просроченной суммы за каждый календарный день просрочки, но не более 10% (десять процентов) от просроченной суммы.
32. В случае нарушения какого-либо из сроков, предусмотренных подпунктами 1)-2) пункта 21 настоящего Договора, более чем на 6 (шесть) календарных месяцев настоящий Договор прекращает свое действие.
33. За нарушение обязательств, предусмотренных настоящим Договором, Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
34. В случае нарушения Продавцом своих обязательств перед Покупателем, предусмотренных договором или законодательством Республики Казахстан, Покупатель обязуется следовать следующему порядку действий:
1) Покупатель извещает Продавца о нарушении обязательств и указывает на необходимость устранения допущенных нарушений;
2) если Продавец устранит допущенные нарушения в срок не позднее трех календарных месяцев с момента получения извещения, то Продавец будет считаться не нарушившим свои обязательства;
3) если Продавец не устраняет допущенные нарушения в течение трех календарных месяцев с момента получения извещения от Покупателя, то Покупатель направляет Продавцу повторное извещение о необходимости устранения допущенных нарушений;
4) если Продавец не устраняет допущенные нарушения в течение трех календарных месяцев с момента получения повторного извещения от Покупателя, то Покупатель вправе обратиться в суд с требованием о понуждении Продавца к исполнению своих обязательств и приостановлении действия настоящего Договора до полного устранения Продавцом допущенных нарушений.
9. Разрешение споров
35. Споры, вытекающие из настоящего Договора подлежат разрешению в соответствии с законодательством РК.

36. Тараптар осы Шарт бойынша дауларды тікелей келіссөздер арқылы шешуге тырысуы тиіс.
37. Тараптардың әрқайсысы осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты дауды шешу, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де дауларды шешу үшін сотқа жүгінуге құқығы бар.
38. Осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты, сондай-ақ өзгеше жолмен осы Шартқа байланысты барлық даулар Сатып алушының орналасқан жері бойынша соттың қарауына жатады.
10. Форс-мажорлық мән-жайлар
39. Егер Шарт талаптарының орындалмағаны және (немесе) тиісінше орындалмағаны форс-мажор мән-жайларының салдарынан болған болса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
40. Осы Шарттың орындалуына кедергі келтіретін, Тараптардың бақылауына бағынбайтын, олардың жаңылуына немесе ұқыпсыздыққа байланысты емес және күтпеген жерден болатын сипаты бар оқиға форс-мажорлық мән-жай деп танылады.
41. Қандай да бір себеппен Сатып алушыда жеткілікті ақшаның болмауы форс-мажорлық мән-жай болып табылмайды және Сатып алушыны төлемдердің мерзімін өткізіп алғаны үшін жауаптылықтан босатпайды.
42. Форс-мажорлық мән-жай әсеріне ұшыраған Тарап бұл туралы екінші Тарапты форс-мажорлық мән-жайдың сипатын, туындау себебін және растайтын құжаттарды ұсынып, олардың болжамды ұзақтығын көрсете отырып, күнтізбелік он күн ішінде хабардар етуге міндетті.
11. Басқа да ережелер
43. Тараптар бір-бірінен осы Шарттың ережелерін орындауды талап етуге құқылы.
44. Осы Шарт бойынша Сатушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланудан шығарылмаған электр энергиясын Сатып алушыға сатуға құқығы жоқ.
45. Осы Шарт бойынша Сатушының Сатып алушыға басқа шарт шеңберінде электр энергиясын сатуды қоспағанда, оған осы Шартта көрсетілген электр станциясында өндірілмеген электр энергиясын сатуға құқығы жоқ.
46. Осы Шарт бойынша барлық хабарламалар мен басқа да хабарлар жазбаша түрде ресімделуі тиіс және почтамен, курьермен, факспен немесе электрондық почтамен басқа Тарапқа мынадай мекенжай, факс нөмірі немесе электрондық мекенжай бойынша жөнелтілуі мүмкін:
1) Сатып алушы үшін:
сатып алушының мекенжайын, факс нөмірін және электрондық мекенжайын көрсету;
2) Сатушы үшін:
сатушының мекенжайын, факс нөмірін және электрондық мекенжайын көрсету.
47. Осы Шарт бойынша барлық хабарламалар мен басқа да хабарлар жөнелтуші Тарап екінші Тараптан осындай хабарды қабылдағаны туралы растаманы алған кезде тиісінше жөнелтілген болып есептеледі.

36. Стороны должны стараться разрешить споры по настоящему Договору путем прямых переговоров.
37. Каждая из Сторон имеет право обратиться в суд для решения спора, связанного с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением и расторжением настоящего Договора, а также решения иных споров, связанных с настоящим Договором.
38. Все споры, связанные с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением и расторжением настоящего Договора, а также иным образом связанные с настоящим Договором, подлежат рассмотрению в суде по месту нахождения Покупателя.
10. Форс-мажорные обстоятельства
39. Стороны не несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
40. Форс-мажорным обстоятельством признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
41. Отсутствие достаточного количества денег у Покупателя по какой-либо причине не является форс-мажорным обстоятельством и не освобождает Покупателя от ответственности за просрочку платежей.
42. Сторона, подвергшаяся действию форс-мажорных обстоятельств, обязана известить об этом другую Сторону в течение десяти календарных дней с момента их возникновения с указанием характера, причин возникновения форс-мажорных обстоятельств и предполагаемой их продолжительности с представлением подтверждающих документов.
11. Прочие положения
43. Стороны вправе требовать друг от друга исполнения положений настоящего Договора.
44. По настоящему Договору Продавец не имеет право продавать Покупателю электрическую энергию, выработанную не от использования возобновляемых источников энергии.
45. По настоящему Договору Продавец не имеет право продавать Покупателю электроэнергию, произведенную не на Электростанции, указанной в настоящем Договоре, за исключением продажи ему электрической энергии в рамках другого договора.
46. Все извещения и другие сообщения по настоящему Договору должны оформляться в письменном виде и могут быть отправлены почтой, курьером, факсом или по электронной почте другой Стороне по ее следующему адресу, номеру факса или электронному адресу:
1) для Покупателя:
указать адрес, номер факса и электронный адрес Покупателя
2) для Продавца:
указать адрес, номер факса и электронный адрес Продавца
47. Все извещения и другие сообщения по настоящему Договору считаются отправленными надлежащим образом при получении отправляющей Стороной подтверждения о принятии другой Стороной такого сообщения.

48. Есептердің нысандары мен Сатушы Сатып алушыға ұсынатын ақпаратқа қойылатын талаптарды Сатып алушы біржақты тәртіппен айқындайды және Сатып алушы осындай өзгерістер қолданысқа енгізілген күнге дейін күнтізбелік алпыс күн бұрын Сатушыны жазбаша хабардар ету арқылы өзгерте алады. Бұл ретте Сатып алушы ұсынылуы Сатушы шығыстарының ұлғаюына әкеп соғатын ақпаратты Сатушыдан талап етуге құқылы емес.
49. Осы Шарт екі Тарап оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
50. Осы Шарт және онда көрсетілген тіркелген тариф шығарылған электр энергиясы энергия беруші ұйымның электр желісіне берілген электр станциясының электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күннен бастап он бес жыл өткен соң өз қолданысын тоқтатады.
51. Сатып алушының талап етуі бойынша осы Шарттың қолданысын тоқтата тұру, форс-мажорлық мән-жайларға байланысты қандай да бір Тараптың міндеттемелерін орындауды тоқтата тұру және (немесе) басқа да мән-жайлар шарттың және осы Шарттың алдыңғы тармағында көзделген тіркелген тарифтің қолданылу мерзімін ұзарту үшін негіз болып табылмайды.
52. Сатушының осы Шарттан туындайтын өзінің қолда бар және болашақтағы құқықтары мен талаптарын Сатып алушыға беруге құқығы бар, Сатып алушыны талаптарды басқаға беру туралы тиісті шарт жасасқанға дейін хабардар етеді.
53. Электр станциясы үшінші тұлғаға иеліктен шығарылған жағдайда, Сатушының осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін нақ осы тұлғаға толықтай беруге құқығы бар. Мұндай жағдайда, осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттер электр станциясына арналған құқықтармен бір мезгілде үшінші тұлғаға өтеді.
54. Егер Сатушы өз бастамасы бойынша осы Шартты біржақты тәртіппен бұзу туралы шешім қабылдаса, ол болжамды бұзу күніне дейін күнтізбелік отыз күн бұрын Сатып алушыны жазбаша хабардар етуге тиіс. Мұндай жағдайда Шартты бұзу туралы қосымша келісім күшіне енген кезден бастап Шарт бұзылды деп саналады.
55. Осы Шарттың талаптары Тараптардың өзара келісімі бойынша ғана өзгертілуі және жазбаша нысанда ресімделуі мүмкін.
56. Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер Тараптардың екеуі де оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
57. Индекстеу нәтижесінде тіркелген тарифтің шамасын не Сатушымен келісілген тіркелген тарифті индекстеу тәртібін өзгерту – Тіркелген тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын, тиісті өзгерістерді қолдану басталған күн көрсетіле отырып, осы Шартқа қосымша келісімге қол қою арқылы ресімделеді.

48. Требования к формам отчетов и информации, представляемой Продавцом Покупателю, определяются Покупателем в одностороннем порядке и могут изменяться Покупателем путем письменного уведомления Продавца за шестьдесят календарных дней до даты введения в действие таких изменений. При этом Покупатель не вправе требовать у Продавца информацию, предоставление которой влечет увеличение расходов Продавца.
49. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания обеими Сторонами.
50. Настоящий договор и фиксированный тариф, указанный в нем, прекращают свое действие по истечении пятнадцати лет с даты начала комплексного испытания электроустановок электростанции, при котором выработанная электроэнергия была выдана в электрические сети энергопередающей организации.
51. Приостановление действия настоящего Договора по требованию Покупателя, приостановление исполнения обязательств какой-либо Стороны в связи с форс-мажорными обстоятельствами и (или) другие обстоятельства не являются основанием для продления срока действия договора и фиксированного тарифа, предусмотренного предыдущим пунктом настоящего Договора.
52. Продавец имеет право уступать свои существующие и будущие права и требования к Покупателю, возникающие из настоящего Договора, с уведомлением Покупателя до заключения соответствующего договора уступки прав требования.
53. Продавец имеет право полностью уступить свои права и обязанности по настоящему Договору третьему лицу в случае отчуждения электростанции этому же лицу. В этом случае права и обязанности по настоящему Договору переходят к третьему лицу одновременно с правами на электростанцию.
54. В случае, если Продавец по своей инициативе в одностороннем порядке решит расторгнуть настоящий Договор, он должен письменно уведомить Покупателя за тридцать календарных дней до предполагаемой даты расторжения. В этом случае Договор будет считаться расторгнутым с момента вступления в силу дополнительного соглашения о расторжении Договора.
55. Условия настоящего Договора могут быть изменены только по взаимному согласию Сторон, и оформлены в письменной форме.
56. Все изменения, вносимые в настоящий Договор по договоренности Сторон, вступают в силу с даты их подписания обеими Сторонами.
57. Изменение величины фиксированного тарифа в результате его индексации либо порядка индексации фиксированного тарифа, согласованное с Продавцом, оформляется путем подписания дополнительного соглашения к настоящему Договору с указанием даты начала применения соответствующих изменений, определяемой в соответствии с Правилами определения фиксированного тарифа.

58. Осы Шарттың барлық талаптары тұрақты болып табылады, Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты емес және екі Тараптың келісуі бойынша ғана өзгертілуі мүмкін.
59. Тараптар өздерінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы бірін-бірі дереу хабардар етуге міндеттенеді.
60. Осы Шарт заңды күші бірдей екі данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалды.
61. Осы Шарт Астана қаласында жасалды, оған екі Тарап та қол қойды және Сатып алушы оны 20__ жылғы «_____»_________ № _____ жасалған шарттар тізіліміне тіркеді.
12.Тараптардың деректемелері мен қолы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 5 тамыздағы
№ 878 қаулысымен
бекітілген
Нысан
Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектіні салу жобасының уәкілетті немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен және онымен келісілген техникалық-экономикалық негіздемесінде белгіленген босату бағасының деңгейінен аспайтын тарифтер бойынша сатып алуының үлгі шарты
№ ______
Бірлесіп «Тараптар», ал жеке-жеке «Тарап» деп аталатын, Қазақстан Республикасы
_________________________________________________________ мекенжайы бойынша тіркелген
(заңды мекенжайы көрсетілсін)
БСН:_____, бұдан әрі «Сатып алушы» деп аталатын _____________________
__________________________________________________________________________атынан
(қаржы-есеп айырысу орталығының толық атауы көрсетілсін)
______________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктердің туындау негізі көрсетілсін)
_______________________________________________________________ бір тараптан
(лауазымы және Т.А.Ә. көрсетілсін)
және Қазақстан Республикасы ___________________________________ мекенжайы бойынша
(орналасқан жері көрсетілсін)
тіркелген, БСН:___________, бұдан әрі «Сатушы» деп аталатын
_________________________________________________________________________ атынан
(толық атауы көрсетілсін)
______________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктердің туындау негізі көрсетілсін)
____________________________________________________________ екінші тараптан
(лауазымы және Т.А.Ә. көрсетілсін)
мыналарды:
1) «Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы» 2009 жылғы 4 шілдедегі № 165-VI Қазақстан Республикасының Заңын;
2) «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі № 128-V Қазақстан Республикасының Заңын;

58. Все условия настоящего Договора являются стабильными, не зависят от изменения законодательства Республики Казахстан и могут быть изменены только по согласию обеих Сторон.
59. Стороны обязуются незамедлительно уведомлять друг друга об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий договора.
60. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
61. Настоящий Договор заключен в городе Астане, подписан обеими сторонами и зарегистрирован Покупателем в реестре заключенных договоров «_____» _________ 20__ года № _____.
12. Реквизиты и подписи Сторон
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2014 года № 878
Форма
Типовой договор покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по тарифам, не превышающим уровня отпускной цены, установленного в утвержденном и согласованном с уполномоченным или местным исполнительным органом технико-экономическом обосновании проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии
№ ______
____________________________________________________________________,
(указать полное наименование расчетно-финансового центра)
зарегистрированное по адресу: Республика Казахстан, _________________________________ _____________________, БИН:______, в лице ____________________________,
(указать юридический адрес)                         (указать должность и ФИО)
действующего на основании ___________________________________________, именуемое
(указать основание возникновения полномочий)
далее «Покупатель», с одной стороны, и ____________________________________________,
(указать полное наименование организации)
зарегистрированное по адресу: Республика Казахстан _________________________________,
(указать место нахождения)
БИН: _____, в лице __________________________, действующего на основании
(указать должность и ФИО)
_________________________________________________________, именуемое в дальнейшем
(указать основание возникновения полномочий)
«Продавец», с другой стороны, совместно именуемые «Стороны», а по отдельности «Сторона», принимая во внимание:
1) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года № 165-VI «О поддержке использования возобновляемых источников энергии»;
2) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года № 128-V «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки использования возобновляемых источников энергии»;

3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы «___» ________ № ___ қаулысымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын (бұдан әрі – Қағидалар);
1) Сатушының осы шартты жасасуға берілген өтінімін (20__ жылғы «___»_____кіріс № ___) (Қағидаларға 1-қосымша);
2) Сатушының Сатып алушыға жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдалану объектісі өндірген электр энергиясын сату ниетін назарға ала отырып;
төмендегілер туралы осы электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) шарт – Сатушы мен Сатып алушының арасында жасалған осы электр энергиясын сатып алу-сату шарты;
2) ЖЭК электр станциясы – осы Шарттың 5-тарауында сипатталған, берілетін электр энергиясын өндіретін ЖЭК-ті пайдалану объектісі;
3) берілетін электр энергиясы – беру нүктесіне берілген, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары мен талаптарына сәйкес келетін, электр станциясы өндірген барлық электр энергиясы;
4) беру нүктесі – электр станциясын энергия беруші ұйымның электр желілеріне қосу нүктесі;
5) коммерциялық есепке алу аспабы – беру нүктесінде орнатылған, заңнамада белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген, берілетін электр энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған техникалық құрылғы;
6) берілетін ай – тиісті айдың бірінші күні сағат 00.00-де басталатын және тиісті айдың соңғы күні сағат 00.00-де аяқталатын ЖЭК-ті пайдалану объектілерінен берілетін электр энергиясын іс жүзінде беретін күнтізбелік ай, оның нәтижелері бойынша берілетін электр энергиясының сатып алу-сату көлемінің түпкілікті есебі жүргізіледі;
7) жұмыс күні – Сатып алушы үшін жұмыс күні болып табылатын күн;
8) ТЭН-дегі тариф – ЖЭК-ті пайдалануды қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен және онымен келісілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін салу жобасының техникалық-экономикалық негіздемесінде белгіленген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген деңгейден аспайтын электр энергиясын босату бағасы;
9) электр станциясын коммерциялық пайдалану басталған күн – осы Шартқа қол қойылғаннан кейін қолданысқа енгізілетін электр станциялары үшін электр станциясының электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күн немесе осы Шартқа қол қойғанға дейін қолданысқа енгізілген электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойған күн (жұмыс істеп тұрған және пайдалануға берілген ЖЭК-ті пайдалану объектілері үшін);

3) Правила централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от «___» ________ 2014 года № ___ (далее – Правила);
4) заявку Продавца на заключение настоящего договора (входящий № ___ от «___»_____20__ года) (приложение 1 к Правилам);
5) намерение Продавца продавать Покупателю электрическую энергию, произведенную объектом по использованию возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ);
заключили настоящий договор купли-продажи электрической энергии о нижеследующем.
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) договор – настоящий договор купли-продажи электрической энергии, заключенный между Продавцом и Покупателем;
2) электростанция ВИЭ – это описанный в главе 5 настоящего Договора объект по использованию ВИЭ, производящий поставляемую электрическую энергию;
3) поставляемая электрическая энергия – вся электрическая энергия, произведенная электростанцией, соответствующая нормам и требованиям законодательства Республике Казахстан, поставленная в точку поставки;
4) точка поставки – точка подключения электростанции к электрическим сетям энергопередающей организации;
5) прибор коммерческого учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета поставляемой электрической энергии, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке, установленное в точке поставки;
6) месяц поставки – календарный месяц фактической поставки поставляемой электрической энергии от объектов по использованию ВИЭ, начинающийся с 00.00 первого дня соответствующего месяца по 00.00 последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся окончательные расчеты объема купли-продажи поставляемой электрической энергии;
7) рабочий день – день, являющийся рабочим днем для Покупателя;
8) тариф в ТЭО – отпускная цена электрической энергии, не превышающая уровня, установленного в утвержденном и согласованном с уполномоченным органом по реализации государственной политики в области поддержки использования ВИЭ или местным исполнительным органом технико-экономическом обосновании проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии, и утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан;
9) дата начала коммерческой эксплуатации электростанции – дата начала комплексного испытания электроустановок электростанции для электростанций, вводимых в действие после подписания настоящего Договора, или дата подписания настоящего Договора для электростанций, введенных в действие до подписания настоящего Договора (для действующих и введенных в эксплуатацию объектов, использующих ВИЭ);

10) Жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы (бұдан әрі – ЖО ҰДО) – электр энергиясын теңгерімдеу мен оның сапасын қамтамасыз етуді қоса алғанда, Қазақстанның БЭЖ жедел басқаруға және оның жұмысының сенімділігіне жауапты, Жүйелік оператордың құрылымына кіретін бөлімше.
2. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарт бойынша Сатушының электр станциясында өндірілген және беру нүктесіне берілген электр энергиясының көлемін Сатушы сатады, ал Сатып алушы сатып алады.
3. Электр энергиясын есепке алу
3. Берілетін электр энергиясының көлемін есепке алу бірлігі киловатт-сағат болып табылады.
4. Берілетін электр энергиясының көлемін есепке алу беру нүктесінде орнатылған Сатушының коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде жүргізіледі.
5. Коммерциялық есепке алу аспаптары болмаған немесе беру нүктесінде орнатылған коммерциялық есепке алу аспаптары ақаулы болған кезеңде электр станциясы өндірген және энергия беруші ұйымның желісіне берілген электр энергиясына Сатып алушы ақы төлемейді және Тараптардың өзара есеп айырысулары кезінде ескерілмейді. Бұл ретте Сатушының коммерциялық есепке алу аспаптарының болмауы немесе олардың ақаулы болуы фактілері мен кезеңі желілеріне электр станциясы қосылған энергия беруші ұйымның тиісті актісімен расталуы тиіс.
6. Сатушы ай сайын, беру айынан кейінгі айдың бесі күнінен кешіктірмей электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде беру айында электр энергиясын шығарудың, энергия беруші ұйымның желісіне жіберудің іс жүзіндегі тәулік сайынғы сағатпен есептегендегі көлемі туралы ақпаратты Сатып алушыға беруге міндетті.
7. Сатушы ай сайын, беру айынан кейінгі айдың бесі күнінен кешіктірмей Сатып алушыға берілген электр энергиясының көлемін көрсете отырып, беру айында берілген электр энергиясына орындалған жұмыстар актісін ұсынуға міндетті.
8. Сатып алушы Сатушыдан орындалған жұмыстар актісін алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде оған қол қояды немесе егер ол Сатушының электр энергиясының берілген көлемі туралы деректерімен келіспесе, сол мерзімде Сатушыға бас тартудың негізділігін растайтын құжаттарды міндетті түрде қоса бере отырып, өзінің жазбаша уәжделген бас тартуын жібереді.
9. Тиісті жұмыскерлердің Сатушыда қолданылатын қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауы және электр станциясына баратын күн мен уақытты Сатушымен келісу шартымен, Сатушы жұмыс уақытында Сатып алушының уәкілетті жұмыскерлерінің коммерциялық есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді алу мен олардың қосылу схемасын тексеру үшін электр станциясына кіруіне және электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын қарауына кедергі келтірмеуге міндеттенеді.

10) национальный диспетчерский центр Системного Оператора (далее – НДЦСО) – подразделение, входящее в структуру Системного оператора, отвечающее за оперативное управление ЕЭС Казахстана и надежность ее работы, включая балансирование и обеспечение качества электроэнергии.
2. Предмет договора
2. По настоящему Договору Продавец продает, а Покупатель покупает объем электрической энергии, произведенной на электростанции Продавца и поставленной в точку поставки.
3. Учет электрической энергии
3. Единицей учета объема поставляемой электрической энергии является киловатт-час.
4. Учет объема поставляемой электрической энергии ведется на основании показаний приборов коммерческого учета Продавца, установленных в точке поставки.
5. Электрическая энергия, произведенная электростанцией и поставленная в сеть энергопередающей организации в период отсутствия или неисправности приборов коммерческого учета, установленных в точке поставки, не оплачивается Покупателем и не учитывается во взаиморасчетах Сторон. При этом факт и период отсутствия или неисправности приборов коммерческого учета у Продавца должны быть подтверждены соответствующим актом энергопередающей организации, к сетям которой подключена электростанция Продавца.
6. Продавец обязан ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки, представлять Покупателю информацию о фактических ежесуточных почасовых объемах выработки, отпуска в сети энергопередающей организации электрической энергии в месяце поставки, на основании показаний приборов коммерческого учета электрической энергии.
7. Продавец обязан ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки, представлять Покупателю акт выполненных работ на электрическую энергию, поставленную в месяце поставки.
8. Покупатель в течение 15 (пятнадцать) календарных дней с даты получения акта выполненных работ от Продавца подписывает его или, если он не согласен с данными Продавца об объеме поставленной электрической энергии, в этот же срок направляет Продавцу свой письменный мотивированный отказ с обязательным приложением документов, подтверждающих обоснованность такого отказа.
9. Продавец обязуется не препятствовать в рабочее время доступу уполномоченных работников Покупателя к Электростанции и приборам коммерческого учета электрической энергии для снятия показаний приборов коммерческого учета и проверки схемы их присоединения при условии соблюдения соответствующими работниками требований к технике безопасности, действующих у Продавца, и согласования даты и времени посещения Электростанции с Продавцом.

10. Даулы жағдайларда ЖОҰДО беретін, Қазақстан Республикасының көтерме электр энергиясы нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың іс жүзіндегі балансы Тараптар арасында өзара есеп айырысу үшін түпкілікті құжат болып табылады.
4. Ақы төлеу тәртібі
11. Шарт бойынша электр энергиясының бағасы ТЭН-дегі тариф болып табылады, ол қосымша құн салығын есепке алмағанда, электр энергиясының 1 (бір) киловатт-сағаты үшін ___ теңге (ЖЭК-ті пайдалануды қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен және онымен келісілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін салу жобасының техникалық-экономикалық негіздемесінде белгіленген деңгейден аспайтын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген тариф цифрлармен және жазбаша көрсетілсін).
12. Сатушы ай сайын, беру айынан кейінгі айдың бесі күнінен кешіктірмей Сатып алушыға орындалған жұмыстар актісі мен электр энергиясының электр желілеріне берілген іс жүзіндегі көлемі үшін шот-фактураны беруге міндетті.
13. Сатып алушы электр энергиясының беру айында берілген көлемі туралы Тараптар арасында келіспеушіліктердің бар-жоғына қарамастан, беру айы аяқталған кезден бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң он бес жұмыс күні ішінде тиісті орындалған жұмыстар актісінде көрсетілген электр энергиясының беру айында берілген барлық көлемі үшін Сатушыға ақы төлеуге міндетті.
14. Егер электр энергиясының беру айында берілген көлемі туралы Тараптар арасындағы келіспеушіліктерді реттеудің қорытындылары бойынша Сатып алушының Сатушыға артық сома төлеу фактісі анықталатын болса, мұндай артық төленген сома болашақ төлемдерде Сатушыға тиесілі сомалардан Сатып алушының ұстап қалуына жатады.
15. Шарт бойынша есеп айырысулар қолма-қол ақшасыз төлемдермен, осы Шартта көрсетілген Сатушының банктік шотына ақша аудару арқылы жүргізіледі.
16. Тараптар банктік қызмет көрсету бойынша шығыстарды өздері көтереді (өздерінің корреспондент-банктерін қоса алғанда). Тараптар жыл сайын 1 – 31 қаңтар аралығындағы кезеңде өткен қаржы жылына өзара есеп айырысуларды салыстыруды жүргізуге міндетті.
5. ЖЭК электр станциясы
17. Сатушы берілетін электр энергиясын мынадай ЖЭК электр станциясында (бұдан әрі – электр станциясы) өндіретін болады:
1) электр станциясының типі (пайдаланылатын жаңартылатын энергия көзінің түріне байланысты) – жел электр станциясы, күн электрстанциясы, гидроэлектрстанциясы және т.б.;

10. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемый НДЦСО.
4. Порядок оплаты
11. Ценой электрической энергии по договору является тариф в ТЭО, который составляет ____ (указать цифрами и прописью тариф, не превышающий уровня отпускной цены, установленного в утвержденном и согласованном с уполномоченным или местным исполнительным органом технико-экономического обоснования проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии, и сроков его действия в соответствии с технико-экономическим обоснованием для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан) тенге за 1 (один) киловатт-час электрической энергии без учета налога на добавленную стоимость.
12. Продавец обязан ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки, представлять Покупателю акт выполненных работ и счет-фактуру за фактический объем поставленной в электрические сети электрической энергии.
13. Покупатель обязан оплатить Продавцу за весь объем поставленной в месяце поставки электрической энергии, указанный в соответствующем акте выполненных работ, в течение пятнадцати рабочих дней после истечения тридцати календарных дней с момента окончания месяца поставки вне зависимости от наличия разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии.
14. Если по итогам урегулирования разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии будет выявлен факт выплаты Покупателем Продавцу излишней суммы, такая сумма переплаты подлежит удержанию Покупателем из сумм, причитающихся Продавцу в будущих платежах.
15. Расчеты по договору производятся безналичными платежами путем перечисления денег на банковский счет Продавца, указанный в настоящем Договоре.
16. Стороны несут расходы по банковскому обслуживанию самостоятельно (включая свои банки-корреспонденты). Стороны обязаны ежегодно в период с 1 по 31 января проводить сверку взаиморасчетов за прошедший финансовый год.
5. Электростанция ВИЭ
17. Продавец будет производить поставляемую электрическую энергию на следующей электростанции ВИЭ (далее – электростанция):
1) тип электростанции (в зависимости от вида используемого возобновляемого источника энергии) – ветроэлектростанция, солнечная электростанция, гидроэлектростанция и т.д.;

2) электр станциясының орналасқан жері: облыс, аудан, округ және бар болса, басқа да егжей-тегжейлі деректер көрсетілсін;
3) электр станциясы орналасатын алаң – әрбір алаңшаның кадастрлық нөмірі мен ауданы көрсетілсін;
4) пайдаланылатын жаңартылатын энергия көздерінің түрлері бойынша бөлініп, электр станциясының генерациялайтын жабдығының белгіленген жиынтық қуаты;
5) электр станциясының белгіленген қуатын пайдаланудың болжамды коэффициенті.
18. Электр станциясының құрылысын аяқтауды жоспарлайтын сатушы Шарт жасасқаннан кейін Сатып алушыға мынадай құжаттарды:
1) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде – мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, электр станциясы құрылысының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін;
2) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде, бірақ электр станциясын пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісіне қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей – электр станциясын пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясы актісінің көшірмесін;
3) осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 42 (қырық екі) ай ішінде – электр станциясына техникалық паспорттың көшірмесін беруге міндетті.
19. Шарт жасасқаннан кейін электр станциясының құрылысын аяқтауды жоспарлап отырған Сатушы үшін электр станциясын коммерциялық пайдалану басталған күн – егер кешенді сынау шарт жасалғанға дейін жүргізілмеген болса, электр станциясының электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күн болып табылады.
Егер электр станциясының электр қондырғыларын кешенді сынау шарт жасалғанға дейін жүргізілген болса, электр станциясын коммерциялық пайдалану басталған күн – шарт жасалған күн болып табылады.
20. Пайдалануға беріліп қойған жұмыс істеп тұрған ЖЭК-ті пайдалану объектілері үшін электр станциясын коммерциялық пайдалануға берген күн – шарт жасасқан күн болып табылады.
21. Шарт жасасқаннан кейін электр станциясының құрылысын аяқтауды жоспарлап отырған Сатушы тиісті сынақ жүргізу басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын электр станциясының электр қондырғыларын кешенді сынақ жүргізу басталған күн туралы Сатып алушыға хабардар етеді және мынадай құжаттарды:
1) энергия беруші ұйымның электр желісіне электр станциясын қосқан кезде Сатушы мен энергия беруші ұйым арасында қол қойылған, теңгерімдік тиесілілігінің аражігін ажырату және тараптардың пайдалану жауаптылығы актісінің көшірмесін;
2) энергия беруші ұйымның электр желісіне электр станциясын қосқан кезде Сатушы мен энергия беруші ұйым арасында қол қойылған, электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін ұсынады.

2) место нахождения электростанции: указать область, район, округ и другие детальные данные при их наличии;
3) площадки, на которых располагается электростанция, – указать кадастровый номер и площадь каждой площадки;
4) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования электростанции с разбивкой по видам используемых возобновляемых источников энергии;
5) прогнозный коэффициент использования установленной мощности электростанции.
18. Продавец, планирующий завершить строительство электростанции после заключения Договора, обязан представить Покупателю следующие документы:
1) копию уведомления о начале строительства электростанции, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, – в течение 18 (восемнадцать) месяцев с даты подписания настоящего Договора;
2) копию акта государственной приемочной комиссии о приемке в эксплуатацию электростанции – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев с даты подписания настоящего Договора, но не позднее десяти календарных дней с даты подписания акта государственной приемочной комиссии о приемке в эксплуатацию электростанции;
3) копию технического паспорта на электростанцию – в течение 42 (сорок два) месяцев с даты подписания настоящего Договора.
19. Для Продавца, планирующего завершить строительство электростанции после заключения Договора, датой начала коммерческой эксплуатации электростанции является дата начала комплексного испытания электроустановок электростанции, если комплексное испытание не было проведено до заключения договора.
Если комплексное испытание электроустановок электростанции было проведено до заключения договора, датой начала коммерческой эксплуатации электростанции является дата заключения договора.
20. Для действующих объектов по использованию ВИЭ, уже введенных в эксплуатацию, датой начала коммерческой эксплуатации электростанции является дата заключения договора.
21. Продавец, планирующий завершить строительство электростанции после заключения Договора, уведомляет Покупателя о дате начала проведения комплексного испытания электроустановок электростанции за 30 (тридцать) календарных дней до начала проведения соответствующего испытания и предоставляет следующие документы:
1) копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между Продавцом и энергопередающей организацией при подключении электростанции к электрической сети энергопередающей организации;
2) копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, подписанного между Продавцом и энергопередающей организацией при подключении электростанции к электрической сети энергопередающей организации.

22. Пайдалануға беріліп қойған жұмыс істеп тұрған ЖЭК-ті пайдалану объектілері үшін Сатушы Сатып алушыға осы Шартты жасасқанға дейін электр станциясын пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясы актісінің көшірмесін береді.
23. Егер пайдалануға берілген электр станциясының іс жүзіндегі параметрлері осы Шарттың 17-тармағында көзделген жобалық параметрлерден өзгешеленетін болса, Сатушы бұл туралы Сатып алушыны хабардар етеді және Тараптар Сатушының өтініші бойынша, электр станциясын пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісін Сатып алушы Сатушыдан алған кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде, осы Шарттың 18-тармағын электр станциясының іс жүзіндегі параметрлеріне сәйкес келтіру үшін Шартқа тиісті қосымша келісім жасайды.
24. Осы Шартта көрсетілген электр станциясының параметрлерін электр станциясын салу кезеңінде және оны пайдалануға бергеннен кейін Сатушымен біржақты тәртіппен генерациялайтын жабдықтың белгіленген жиынтық қуатын ұлғайта алмайды. Кез келген электр станциясының параметрлерін өзгерту Тараптармен келісілуі тиіс, бұл ретте Тараптар Сатушының өтініші бойынша Шартқа қосымша тиісті келісім жасайды.
Сатушы осы Шартта көрсетілген, электр станциясының генерациялайтын жабдығының белгіленген жиынтық қуатын ұлғайтпау шартымен электр станциясына ағымдағы немесе күрделі жөндеуді, оның ішінде негізгі генерациялайтын жабдықты ауыстыра отырып, жүзеге асыруға құқылы.
6. Электр энергиясының берілуін болжау
25. Егер электр станциясы осы Шарт қолданылған кезеңде пайдалануға берілсе, Сатушы электр станциясын коммерциялық пайдаланудың жоспарланған күні басталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей Сатып алушыға айларға бөлінген, ағымдағы күнтізбелік жыл аяқталғанға дейінгі кезеңге электр энергиясын шығарудың, оны желіге жіберудің болжамды көлемі туралы ақпарат беруге міндетті.
26. Сатушы электр станциясын коммерциялық пайдалану басталғаннан кейін Сатып алушыға мынадай есептер мен ақпаратты:
1) ай сайын, беру айы басталғанға дейін күнтізбелік он күн бұрын алдағы беру айына арналған электр энергиясын шығарудың, оны желіге жіберудің болжамды көлемі туралы ақпаратты (электр энергиясын берудің бір айлық кестесі);
2) жыл сайын, жиырмасыншы желтоқсанға қарай айларға бөлінген, алдағы жылға арналған электр энергиясын шығарудың болжамды көлемі, оны желіге жіберу туралы ақпаратты;
3) беру айынан кейінгі айдың бесі күнінен кешіктірмей – электр энергиясын желіге жіберудің іс жүзіндегі айлық, тәуліктік, сағаттық көлемін ұсынады.

22. Для действующих объектов по использованию ВИЭ уже введенных в эксплуатацию Продавец представляет Покупателю копию акта государственной приемочной комиссии о приемке в эксплуатацию электростанции до заключения настоящего Договора.
23. Если фактические параметры электростанции, введенной в эксплуатацию, будут отличаться от проектных параметров, предусмотренных пунктом 17 настоящего Договора, Продавец уведомит об этом Покупателя и Стороны по заявлению Продавца составят соответствующее дополнительное соглашение к Договору для приведения пункта 17 настоящего Договора в соответствие с фактическими параметрами электростанции в течение десяти календарных дней с момента получения Покупателем от Продавца акта государственной приемочной комиссии о приемке электростанции в эксплуатацию.
24. Параметры электростанции, указанные в настоящем Договоре, в период строительства и после ввода электростанции в эксплуатацию, не могут быть изменены Продавцом в одностороннем порядке, путем увеличения суммарной установленной мощности генерирующего оборудования. Любое изменение параметров электростанции должно быть согласовано Сторонами, при этом Стороны, по заявлению Продавца, составят соответствующее дополнительное соглашение к Договору.
При этом Продавец вправе осуществлять текущий или капитальный ремонт электростанции, в том числе с заменой основного генерирующего оборудования, при условии, что суммарная установленная мощность генерирующего оборудования электростанции, указанная в настоящем Договоре, не будет увеличена.
6. Прогнозирование поставки электрической энергии
25. Если электростанция вводится в эксплуатацию в период действия настоящего Договора, не позднее тридцати календарных дней до планируемой даты начала коммерческой эксплуатации электростанции Продавец обязан представить Покупателю информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сеть электрической энергии на период до конца текущего календарного года с разбивкой по месяцам.
26. После начала коммерческой эксплуатации электростанции Продавец обязан предоставлять Покупателю следующие отчеты и информацию:
1) ежемесячно за десять календарных дней до начала месяца поставки информацию о прогнозном объеме выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий месяц поставки (месячный график поставки электрической энергии);
2) ежегодно к двадцатому декабря информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электроэнергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам;
3) фактический месячный, ежесуточный почасовой объем отпуска в сети электрической энергии – не позднее пятого числа, следующего за месяцем поставки.

47. Есептердің нысандары мен Сатушы Сатып алушыға ұсынатын ақпаратқа қойылатын талаптарды Сатып алушы біржақты тәртіппен айқындайды және Сатып алушы осындай өзгерістер қолданысқа енгізілген күнге дейін күнтізбелік алпыс күн бұрын Сатушыны жазбаша хабардар ету арқылы өзгерте алады. Бұл ретте Сатып алушының ұсынылуы Сатушы шығыстарының ұлғаюына әкеп соғатын ақпаратты Сатушыдан талап етуге құқығы жоқ.
48. Осы Шарт екі Тарап оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
49. Осы Шарт пен онда көрсетілген ТЭН тарифі _____ дейін қолданылады (қолданылу мерзімі мен кезеңі көрсетілсін).
50. Сатып алушының талап етуі бойынша осы Шарттың қолданысын тоқтата тұру, форс-мажорлық мән-жайларға байланысты қандай да бір Тараптың міндеттемелерін орындауды тоқтата тұру және (немесе) басқа да мән-жайлар шарттың және осы Шарттың алдыңғы тармағында көзделген тіркелген тарифтің қолданылу мерзімін ұзарту үшін негіз болып табылмайды.
51. Сатушының осы Шарттан туындайтын өзінің қолда бар және болашақтағы құқықтары мен талаптарын Сатып алушыға беруге құқығы бар, Сатып алушыны талаптарды басқаға беру туралы тиісті шарт жасасқанға дейін хабардар етеді.
52. Электр станциясы үшінші тұлғаға иеліктен шығарылған жағдайда, Сатушының осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін нақ осы тұлғаға толықтай беруге құқығы бар. Мұндай жағдайда, осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттер электр станциясына арналған құқықтармен бір мезгілде үшінші тұлғаға өтеді.
53. Егер Сатушы өз бастамасы бойынша осы Шартты біржақты тәртіппен бұзу туралы шешім қабылдаса, ол болжамды бұзу күніне дейін күнтізбелік отыз күн бұрын Сатып алушыны жазбаша хабардар етуге тиіс. Мұндай жағдайда Шартты бұзу туралы қосымша келісім күшіне енген кезден бастап Шарт бұзылды деп саналады.
54. Осы Шарттың талаптары Тараптардың өзара келісімі бойынша ғана өзгертілуі және жазбаша нысанда ресімделуі мүмкін.
55. Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер Тараптардың екеуі де оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
56. Осы Шарттың барлық талаптары тұрақты болып табылады, Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты емес және екі Тараптың келісуі бойынша ғана өзгертілуі мүмкін.
57. Тараптар өздерінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы бірін-бірі дереу хабардар етуге міндеттенеді.
58. Осы Шарт заңды күші бірдей екі данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалды.

47. Требования к формам отчетов и информации, представляемой Продавцом Покупателю, определяются Покупателем в одностороннем порядке и могут изменяться Покупателем путем письменного уведомления Продавца за шестьдесят календарных дней до даты введения в действие таких изменений. При этом Покупатель не вправе требовать у Продавца информацию, представление которой влечет увеличение расходов Продавца.
48. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания обеими Сторонами.
49. Настоящий Договор и тариф в ТЭО, указанный в нем, действуют до _______ (указать срок или период действия).
50. Приостановление действия настоящего Договора по требованию Покупателя, приостановление исполнения обязательств какой-либо Стороны в связи с форс-мажорными обстоятельствами, и (или) другие обстоятельства не являются основанием для продления срока действия договора и тарифа в ТЭО, предусмотренного предыдущим пунктом настоящего Договора.
51. Продавец имеет право уступать свои существующие и будущие права и требования к Покупателю, возникающие из настоящего Договора, с уведомлением Покупателя до заключения соответствующего договора уступки прав требования.
52. Продавец имеет право полностью уступить свои права и обязанности по настоящему Договору третьему лицу в случае отчуждения электростанции этому же лицу. В этом случае права и обязанности по настоящему Договору переходят к третьему лицу одновременно с правами на электростанцию.
53. В случае, если Продавец по своей инициативе в одностороннем порядке решит расторгнуть настоящий Договор, он должен письменно уведомить Покупателя за тридцать календарных дней до предполагаемой даты расторжения. В этом случае Договор будет считаться расторгнутым с момента вступления в силу дополнительного соглашения о расторжении Договора.
54. Условия настоящего Договора могут быть изменены только по взаимному согласию Сторон, и оформлены в письменной форме.
55. Все изменения, вносимые в настоящий Договор по договоренности Сторон, вступают в силу с даты их подписания обеими Сторонами.
56. Все условия настоящего Договора являются стабильными, не зависят от изменения законодательства Республики Казахстан и могут быть изменены только по согласованию с Продавцом.
57. Стороны обязуются незамедлительно уведомлять друг друга об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий договора.
58. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.

59. Осы Шарт Астана қаласында жасалды, оған екі Тарап та қол қойды және Сатып алушы оны 20__ жылғы «_____»_________№ _____ жасалған шарттар тізіліміне тіркеді.
11.Тараптардың деректемелері мен қолы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 5 тамыздағы
№ 878 қаулысымен
бекітілген
Нысан
Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер өндірген электр энергиясын шартты тұтынушыларға сатуының үлгі шарты
№ ______
Бірлесіп «Тараптар», ал жеке-жеке «Тарап» деп аталатын, Қазақстан Республикасы
_________________________________________________________ мекенжайы бойынша тіркелген
(заңды мекенжайы көрсетілсін)
БСН:_____, бұдан әрі «Сатушы» деп аталатын, «Жаңартылатын энергия көздерін
қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы» жауапкершілігі шектеулі серіктестік
атынан _________________________________________________________________ негізінде
(өкілеттіктердің туындау негізі көрсетілсін)
әрекет ететін ____________________________________________________ бір тараптан
(лауазымы және Т.А.Ә. көрсетілсін)
және Қазақстан Республикасы ____________________________________ мекенжайы бойынша
(орналасқан жері көрсетілсін)
тіркелген, БСН:_____________, бұдан әрі «Сатып алушы» деп аталатын
_________________________________________________________________________ атынан
(толық атауы көрсетілсін)
______________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктердің туындау негізі көрсетілсін)
____________________________________________________________ екінші тараптан
(лауазымы және Т.А.Ә. көрсетілсін)
мыналарды:
1) «Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы» 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы «___» ________ № ___ қаулысымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын (бұдан әрі – Қағидалар);
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 3 сәуірдегі № 290 қаулысымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтерді айқындау қағидаларын (бұдан әрі – ЖЭК-ті қолдауға арналған тарифтерді айқындау қағидалары) назарға ала отырып;
төмендегілер туралы осы электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) шарт – Сатушы мен Сатып алушының арасында жасалған, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сатып алу-сатудың осы шарты;

59. Настоящий Договор заключен в городе Астане, подписан обеими Сторонами и зарегистрирован Покупателем в реестре заключенных договоров «_____» _________ 20__ года № _____.
11. Реквизиты и подписи Сторон
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2014 года № 878
Форма
Типовой договор продажи расчетно-финансовым центром условным потребителям электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии
№ ______
_______________________________________________________________________________,
(указать полное наименование расчетно-финансового центра)
зарегистрированное по адресу: Республика Казахстан, ________________________________,
___________________________БИН:___________, в лице ______________________________,
(указать юридический адрес)                               (указать должность и ФИО)
действующего на основании _____________________________________________, именуемое
(указать основание возникновения полномочий)
далее «Продавец», с одной стороны, и ______________________________________________,
(указать полное наименование организации)
зарегистрированное по адресу: Республика Казахстан _________________________________,
(указать место нахождения)
БИН: _____, в лице ___________________________________, действующего на основании
(указать должность и ФИО)
_________________________________________________________, именуемое в дальнейшем
(указать основание возникновения полномочий)
«Покупатель», с другой стороны, совместно именуемые «Стороны», а по отдельности «Сторона», принимая во внимание:
1) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года «О поддержке использования возобновляемых источников энергии»;
2) Правила централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан (далее – Правила);
3) Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2014 года № 290 (далее – Правила определения тарифа на поддержку ВИЭ),
заключили настоящий договор купли-продажи электрической энергии о нижеследующем.
1. Термины и определения
1. В настоящем договоре используются следующие основные понятия:
1) договор – настоящий договор купли-продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, заключенный между Продавцом и Покупателем;

2) жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын шартты тұтынушылар (бұдан әрі – шартты тұтынушылар) – көмірді, газды, мұнай өнімдерін және ядролық отынды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар; Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден электр энергиясын алатын электр энергиясы нарығының субъектілері; жиынтық қуаттылығы отыз без мегаваттан жоғары, бір гидроторапта орналасқан қондырғылары бар гидроэлектр станциялары;
3) берілетін электр энергиясы – Қазақстан Республикасында қолданылатын нормалар мен талаптарға сәйкес келетін жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясы;
4) есепті кезең –тиісті айдың бірінші күні сағат 00.00-ден бастап тиісті айдың соңғы күні сағат 00.00-ге дейін берілетін электр энергиясын іс жүзінде беретін күнтізбелік ай, оның нәтижелері бойынша берілетін электр энергиясының сатып алу-сату көлемінің түпкілікті есебі жүргізіледі;
5) жұмыс күні – Сатушы үшін жұмыс күні болып табылатын күн;
6) Қазақстан Республикасының көтерме электр энергиясы нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың іс жүзіндегі балансы (бұдан әрі – іс жүзіндегі баланс) – орталықтандырылмаған және орталықтандырылған сауда нарықтарында, есепті кезең ішінде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында өндірілген, берілген және тұтынылған электр энергиясының көлемдерін мекенжай бойынша бөлуді белгілейтін жүйелік оператор жасаған құжат. Іс жүзіндегі баланс Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасында өзара есеп айырысуларды жүргізу үшін негіз болып табылады.
7) Жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы (бұдан әрі – ЖО ҰДО) – электр энергиясын теңгерімдеу мен оның сапасын қамтамасыз етуді қоса алғанда, Қазақстанның БЭЖ жедел басқаруға және оның жұмысының сенімділігіне жауапты, Жүйелік оператордың құрылымына кіретін бөлімше;
8) шартты тұтынушы – электр энергиясын өндіру үшін көмірді, газды, мұнай өнімдерін және ядролық отынды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым; Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден электр энергиясын алатын электр энергиясы нарығының субъектісі (электр энергиясын импорттаушы); жиынтық қуаты отыз бес мегаваттан жоғары бір гидроторапта орналасқан қондырғылары бар гидроэлектр станциясы.
2. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарт бойынша электр энергиясын тұтыну аймағына сәйкес ЖЭК-ті қолдауға арналған Тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын Сатушы сатады, ал Сатып алушы сатып алады.

2) условные потребители электрической энергии от возобновляемых источников энергии (далее – условные потребители) – энергопроизводящие организации, использующие уголь, газ, нефтепродукты и ядерное топливо; субъекты рынка электрической энергии, приобретающие электрическую энергию из-за пределов Республики Казахстан; гидроэлектростанции с установками, расположенными в одном гидроузле, суммарной мощностью свыше тридцати пяти мегаватт;
3) поставляемая электроэнергия – электрическая энергия, произведенная энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, соответствующая нормам и требованиям, действующим в Республике Казахстан;
4) расчетный период – календарный месяц фактической поставки поставляемой электроэнергии, начинающийся с 00.00 первого дня соответствующего месяца по последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся окончательные расчеты объема купли-продажи поставляемой электроэнергии;
5) рабочий день – день, являющийся рабочим у Продавца;
6) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на рынках децентрализованной и централизованной торговли, балансирующем рынке электрической энергии за расчетный период. Фактический баланс является основанием для проведения взаиморасчетов между субъектами оптового рынка электрической энергии Республики Казахстан;
7) национальный диспетчерский центр Системного Оператора (далее – НДЦСО) – подразделение, входящее в структуру Системного оператора, отвечающее за оперативное управление ЕЭС Казахстана и надежность ее работы, включая балансирование и обеспечение качества электроэнергии;
8) условный потребитель – энергопроизводящая организация, использующая уголь, газ, нефтепродукты и ядерное топливо для производства электрической энергии; субъект рынка электрической энергии, приобретающий электрическую энергию из-за пределов Республики Казахстан (импортер электроэнергии); гидроэлектростанция с установками, расположенными в одном гидроузле, суммарной мощностью свыше тридцати пяти мегаватт.
2. Предмет договора
2. По настоящему Договору Продавец продает, а Покупатель покупает электрическую энергию, произведенную энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, по тарифу на поддержку возобновляемых источников энергии, определяемому в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку ВИЭ.

3. Берілетін электр энергиясының көлемі
3. Сатып алушыға сатуға жататын жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясының көлемін жоғарыда көрсетілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес Сатушы айқындайды.
4. Сатушы есепті кезең ішінде берген электр энергиясының мөлшері Тараптар ресімдейтін бір ай ішінде алынған электр энергиясының көлемін салыстыру актісінде (бұдан әрі – акті) тіркеледі, онда тиісті есепті ай ішінде электр энергиясының Сатып алушыға іс жүзінде берілген бір айлық көлемі көрсетіледі.
5. Актіге Сатушының уәкілетті адамы қол қояды, мөрмен куәландырылады және почтамен құжаттың түпнұсқасы жөнелтіліп, Сатып алушыға факспен жіберіледі. Ескертпелері болмаған жағдайда, Сатып алушы Актінің түпнұсқасын алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оған қол қояды, мөрмен куәландырады және почтамен құжаттың түпнұсқасын жөнелтіп, Сатушыға факспен жібереді.
4. Ақы төлеу тәртібі
6. Сатып алушы ЖЭК-ті пайдалану объектілерінен беру айы аяқталғаннан кейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, Сатушыға ЖЭК-ті пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын есепті кезең ішінде бергені үшін ақы төлеуге міндетті.
7. Ақы төлер алдындағы құжаттар:
1) Шарттың 4-тармағында көзделген акт;
2) Сатушының шот-фактурасы.
8. Сатушы шот-фактураны Акт негізінде электр энергиясын берудің есепті айынан кейінгі айдың 20 (жиырмасы күнінен) кешіктірмей Сатып алушыға жібереді.
9. Егер ЖОҰДО беретін Қазақстан Республикасының көтерме электр энергиясы нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың іс жүзіндегі балансына сәйкес айқындалған, Сатушы Сатып алушыға берген электр энергиясының іс жүзіндегі мөлшері тараптармен келісілген электр энергиясының мөлшерінен өзгеше болса, Сатушы Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың іс жүзіндегі балансына ЖО ҰДО қол қойғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Сатып алушыға түзетілген шот-фактура шығару арқылы айырмашылық шамасына түзету жүргізуге міндетті.
10. Тараптар арасында өзара есеп айырысу үшін түпкілікті құжат – ЖОҰДО беретін Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың іс жүзіндегі балансы болып табылады.
11. Егер Сатып алушы шығарылған шот-фактураның дұрыстығына дау айтатын болса, ол тиісті шот-фактураны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Сатушыны хабардар етеді және Сатушыға наразылықтарын көрсетіп, жазбаша өтініш береді. Бұл ретте, Сатып алушы 6-тармақта көрсетілген мерзімде шот-фактураның дау туғызбаған бөлігін төлеуге міндетті.

3. Объем поставляемой электроэнергии
3. Объем электроэнергии, произведенной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, подлежащей продаже Покупателю, определяется Продавцом в соответствии с вышеуказанными Правилами определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии.
4. Количество электроэнергии, поставленной Продавцом в расчетном периоде, фиксируется в акте сверки объемов, полученном за месяц электроэнергии (далее – акт), оформляемом Сторонами, где указывается месячный объем фактически поставленной Покупателю электроэнергии за соответствующий расчетный месяц.
5. Акт подписывается уполномоченным лицом Продавца, заверяется печатью и передается по факсу Покупателю с отправкой оригинала документа по почте. В случае отсутствия замечаний, Покупатель в течение 3 (трех) рабочих дней после получения оригинала Акта подписывает его, заверяет печатью и передает по факсу Продавцу с отправкой оригинала документа по почте.
4. Порядок оплаты
6. Покупатель обязан оплатить Продавцу за поставленную в расчетном периоде электроэнергию, произведенную объектами по использованию ВИЭ не позднее тридцати календарных дней после завершения месяца поставки от объектов по использованию ВИЭ.
7. Документы, предшествующие оплате:
1) акт, предусмотренный пунктом 4 настоящего Договора;
2) счет-фактура Продавца.
8. Счет-фактура направляется Продавцом Покупателю не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего после расчетного месяца поставки электрической энергии на основании Акта.
9. В случае, если фактическое количество электроэнергии, поставленное Продавцом Покупателю, определенное согласно фактического баланса производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемого НДЦ СО, отличается от согласованного Сторонами количества электроэнергии, Продавец обязан произвести корректировку на величину разницы путем выставления корректировочного счета-фактуры Покупателю в течение 3 (трех) рабочих дней после подписания НДЦСО фактического баланса производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан.
10. Окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемый НДЦСО.
11. Если Покупатель оспаривает правильность выставленной счет-фактуры, он уведомляет Продавца в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения соответствующей счет-фактуры и представляет Продавцу письменное заявление с изложением возражений. При этом Покупатель обязан в указанные в пункте 6 сроки оплатить неоспоренную часть счет-фактуры.

12. Электр энергиясының дау айтылып отырған көлеміне қатысты Сатушы мен Сатып алушы арасындағы осы көлемге қатысты дау реттелгеннен кейін, Сатып алушы 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей дау реттелгеннен кейін келесі айда электр энергиясының Тараптармен келісілген көлеміне ақы төлейді.
13. Есепті кезеңде іс жүзінде берілген электр энергиясы үшін ақы төлеуді Сатып алушы Сатушының банктік шотына ақша аудару арқылы жүзеге асырады.
14. Тараптар есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін тоқсан сайын келіспеушіліктерді көрсете отырып немесе онсыз салыстыру жүргізуге міндетті.
5. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
15. Сатып алушы ай сайын ЖЭК объектілерінен электр энергиясы берілген айға дейін күнтізбелік 10 күн бұрын Сатушыға электр энергиясын шығарудың, энергия беруші ұйымдардың желісіне жіберудің болжамды көлемдері немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден қабылдау туралы ақпаратты Сатушыға беруге міндетті.
16. Сатып алушы жыл сайын жиырмасыншы желтоқсанға қарай алдағы жылға арналған электр энергиясын шығарудың, желіге жіберудің болжамды жылдық ай сайынғы көлемдері туралы ақпаратты Сатушыға жібереді.
17. Осы Шарт бойынша барлық хабарламалар мен басқа да хабарлар жазбаша түрде ресімделуі тиіс және почтамен, курьермен, факспен немесе электрондық почтамен басқа Тарапқа мынадай мекенжай, факс нөмірі немесе электрондық мекенжай бойынша жөнелтілуі мүмкін:
1) Сатып алушы үшін:
сатып алушының мекенжайын, факс нөмірін және электрондық мекенжайын көрсету.
2) Сатушы үшін:
сатушының мекенжайын, факс нөмірін және электрондық мекенжайын көрсету.
18. Осы Шарт бойынша барлық хабарламалар мен басқа да хабарлар жөнелтуші Тарап екінші Тараптан осындай хабарды қабылдағаны туралы растаманы алған кезде тиісінше жөнелтілген болып есептеледі.
19. Есептердің нысандары мен Сатып алушы Сатушыға ұсынатын ақпаратқа қойылатын талаптарды Сатушы біржақты тәртіппен айқындайды және Сатушы осындай өзгерістер қолданысқа енгізілген күнге дейін күнтізбелік алпыс күн бұрын Сатып алушыны жазбаша хабардар ету арқылы өзгерте алады.
6. Тараптардың жауаптылығы
20. Шартта көзделген төлемдердің мерзімін өткізіп алғаны үшін Сатып алушы Сатушының талап етуі бойынша оған мерзімін өткізіп алған әрбір күнтізбелік күн үшін мерзімін өткізіп алған соманың 0,1 %-ы (нөл бүтін оннан бір пайызы) мөлшерінде, бірақ мерзімін өткізіп алған соманың 10 %-нан (он пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
21. Тараптар осы Шартта көзделген міндеттемелерді бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.

12. В отношении оспариваемого объема электрической энергии между Продавцом и Покупателем после урегулирования спора в отношении данного объема Покупатель оплачивает согласованный Сторонами объем электрической энергии в следующем месяце после урегулирования спора не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней.
13. Оплата за фактически поставленную электроэнергию в расчетном периоде осуществляется Покупателем путем перечисления денег на банковский счет Продавца.
14. Стороны обязаны ежеквартально до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, производить сверку взаиморасчетов с указанием разногласий или без таковых.
5. Права и обязанности Сторон
15. Покупатель обязан ежемесячно за 10 календарных дней до месяца поставки электрической энергии от объектов ВИЭ представлять Продавцу информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети энергопередающим организациям или приеме из-за пределов Республики Казахстан электрической энергии.
16. Покупатель обязан ежегодно к двадцатому декабря направлять Продавцу информацию о прогнозных годовых помесячных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год.
17. Все извещения и другие сообщения по настоящему Договору должны оформляться в письменном виде и могут быть отправлены почтой, курьером, факсом или по электронной почте другой Стороне по ее следующему адресу, номеру факса или электронному адресу:
1) для Покупателя:
указать адрес, номер факса и электронный адрес Покупателя
2) для Продавца:
указать адрес, номер факса и электронный адрес Продавца.
18. Все извещения и другие сообщения по настоящему Договору считаются отправленными надлежащим образом при получении подтверждения о принятии другой Стороной извещения.
19. Требования к формам отчетов и информации, представляемой Покупателем Продавцу, определяются Продавцом в одностороннем порядке и могут изменяться Продавцом путем письменного уведомления Покупателя за тридцать календарных дней до даты введения в действие таких изменений.
6. Ответственность Сторон
20. За просрочку платежей, предусмотренных настоящим Договором, Покупатель по требованию Продавца уплачивает ему неустойку в размере 0,1% (ноль целых одна десятая) от просроченной суммы за каждый календарный день просрочки, но не более 10% (десяти процентов) от просроченной суммы.
21. За нарушение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

7. Дауларды шешу
22. Осы Шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
23. Есепті айда берілген электр энергиясының көлемі туралы дау айтылған кезде Тараптар есепті айда берілген электр энергиясының көлеміне қатысты жазбаша қарсылықтарды Сатушы Сатып алушыдан алған кезден бастап күнтізбелік отыз күні ішінде осы дауды келіссөздер арқылы шешуге күш-жігерін салуға міндетті. Егер тараптар есепті айда берілген электр энергиясының көлемі туралы дау бойынша келісімге келе алмаса, дау сот тәртібімен түпкілікті шешуге жатады. Әрбір Тараптың осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты дауды шешу, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де дауларды шешу үшін сотқа жүгінуге құқығы бар.
24. Даулы жағдайларда ЖОҰДО беретін, Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың іс жүзіндегі балансы Тараптар арасында өзара есеп айырысу үшін түпкілікті құжат болып табылады.
25. Осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне және бұзылуына, сондай-ақ осы Шартқа өзге де мәселелерге байланысты барлық даулар Сатушының орналасқан жері бойынша соттың қарауына жатады.
8. Форс-мажорлық мән-жайлар
26. Егер Шарт талаптарының орындалмағаны және (немесе) тиісінше орындалмағаны форс-мажор мән-жайларының салдарынан болған болса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
27. Осы Шарттың орындалуына кедергі келтіретін, Тараптардың бақылауына бағынбайтын, олардың жаңылуына немесе ұқыпсыздыққа байланысты емес және күтпеген жерден болатын сипаты бар оқиға форс-мажорлық мән-жай деп танылады.
28. Форс-мажорлық мән-жай әсеріне ұшыраған Тарап бұл туралы екінші Тарапты форс-мажорлық мән-жайдың сипатын, туындау себебін және растайтын құжаттарды ұсынып, олардың болжамды ұзақтығын көрсете отырып, күнтізбелік он күн ішінде хабардар етуге міндетті.
9. Басқа да ережелер
29. Осы Шарт екі Тарап оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
30. Осы Шарттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы «__» ______ бастап 20___ жылғы 31 желтоқсан аралығы.
31. Осы шарт Тараптардың кез-келгенінің бастамасы бойынша, осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Шартқа қосымша келісім жасасу арқылы өзгертілуі мүмкін.
32. Осы Шарт заңды күші бірдей екі данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалды.

7. Разрешение споров
22. Споры, вытекающие из настоящего Договора подлежат разрешению в соответствии с законодательством РК.
23. При наличии спора об объеме поставленной в расчетном месяце электроэнергии Стороны обязаны приложить усилия для решения этого спора путем переговоров в течение тридцати календарных дней с момента получения Продавцом от Покупателя письменных возражений относительно объема электроэнергии, поставленной в расчетном месяце. В случае, если Стороны не могут прийти к согласию по спору об объеме поставленной в расчетном месяце электроэнергии, спор подлежит окончательному разрешению в судебном порядке. Каждая из Сторон имеет право обратиться в суд для решения спора, связанного с заключением, действительностью, исполнением, изменением и расторжением настоящего Договора, а также решения иных споров, связанных с настоящим Договором.
24. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемый НДЦСО.
25. Все споры, связанные с заключением, действительностью, исполнением, изменением и расторжением настоящего Договора, а также иными вопросами по настоящему Договору, подлежат рассмотрению в суде по месту нахождения Продавца.
8. Форс-мажорные обстоятельства
26. Стороны не несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
27. Форс-мажорным обстоятельством признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
28. Сторона, подвергшаяся действию форс-мажорных обстоятельств, обязана известить об этом другую Сторону в течение десяти календарных дней с момента их возникновения с указанием характера, причин возникновения форс-мажорных обстоятельств и предполагаемой их продолжительности с представлением обосновывающих документов.
9. Прочие положения
29. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания обеими Сторонами.
30. Срок действия настоящего Договора с «__» ______ 20__ года по 31 декабря 20___ года.
31. Настоящий Договор может быть изменен по инициативе любой из Сторон путем заключения дополнительного соглашения к настоящему Договору за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
32. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.

33. Осы Шарт Астана қаласында жасалды, оған екі Тарап та қол қойды және Сатушы оны 20__ жылғы «_____»_________№ _____ жасалған шарттар тізіліміне тіркеді.
10.Тараптардың деректемелері мен қолы

33. Настоящий договор заключен в городе Астане и зарегистрирован Продавцом в реестре заключенных договоров «_____» _________ 20__ года № _____.
10. Реквизиты и подписи Сторон