"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 тамыздағы № 965 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КОНСТИТУЦИЯЛЫҚ ЗАҢЫ «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Қазақстан
Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер енгізу туралы
1-бап. «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 23, 145-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 4, 44-құжат; 1999 ж., № 10, 344-құжат; 2004 ж., № 22, 129-құжат; 2007 ж., № 12, 84-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Республика Үкiметiнiң құзыретi
Республика Үкiметi:
1) мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуінің негiзгi бағыттарын әзірлейді және олардың жүзеге асырылуын ұйымдастырады;
2) мемлекеттік бағдарламаларды Қазақстан Республикасының Президентіне бекітуге енгізеді;
3) әлеуметтік-экономикалық даму болжамын мақұлдайды;
4) Республиканың сыртқы саясатын жүргізу жөніндегі шараларды әзірлейді;
5) Республика Президенті айқындайтын тәртіппен республикалық бюджетті әзірлеуге және өзгертуге қатысады, Парламентке республикалық бюджетті және оның атқарылуы туралы есепті ұсынады, бюджеттің атқарылуын қамтамасыз етеді;
6) Республиканың қаржы жүйесiн нығайту жөнiндегi шараларды әзiрлейдi және жүзеге асырады; мемлекеттiк валюта, қаржы және материалдық ресурстарды жасақтау мен пайдалануда заңдылықтың сақталуын мемлекеттiк бақылауды қамтамасыз етедi;
7) құрылымдық және инвестициялық саясатты жүзеге асырады;
8) мемлекеттік баға белгілеу саясатын әзірлейді; мемлекет реттейтін бағалар қолданылатын өнімдер, тауарлар және көрсетілетін қызметтер номенклатурасын белгілейді;
9) мемлекеттiк меншiктi басқаруды ұйымдастырады, оны пайдалану жөнiндегi шараларды әзірлейді және жүзеге асырады, мемлекеттiк меншiк құқығын қорғауды қамтамасыз етедi;

О проекте Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений в Конституционный закон Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 августа 2014 года № 965
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Конституционного закона Республики Казахстан «О внесении изменений в Конституционный закон Республики Казахстан «О Правительстве Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений в
Конституционный закон Республики Казахстан
«О Правительстве Республики Казахстан»
Статья 1. Внести в Конституционный закон Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года «О Правительстве Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 145; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 4, ст. 44; 1999 г., № 10, ст. 344; 2004 г., № 22, ст. 129; 2007 г., № 12, ст. 84) следующие изменения:
1) статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Компетенция Правительства Республики
Правительство Республики:
1) разрабатывает основные направления социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка и организует их осуществление;
2) вносит Президенту Республики Казахстан на утверждение государственные программы;
3) одобряет прогноз социально-экономического развития;
4) вырабатывает меры по проведению внешней политики Республики;
5) в порядке, определяемом Президентом Республики, участвует в разработке республиканского бюджета и его изменений, представляет Парламенту республиканский бюджет и отчет о его исполнении, обеспечивает исполнение бюджета;
6) разрабатывает и осуществляет меры по укреплению финансовой системы Республики, обеспечивает государственный контроль за соблюдением законности при образовании и использовании государственных валютных, финансовых и материальных ресурсов;
7) осуществляет структурную и инвестиционную политику;
8) вырабатывает государственную политику ценообразования; устанавливает номенклатуру продукции, товаров и услуг, на которые применяются регулируемые государством цены;
9) организует управление государственной собственностью, вырабатывает и осуществляет меры по ее использованию, обеспечивает защиту права государственной собственности;

10) еңбекке ақы төлеу, азаматтардың әлеуметтiк қорғалуы, мемлекеттiк әлеуметтiк қамсыздандыру мен әлеуметтiк сақтандыру жүйесiн және шарттарын қалыптастырады;
11) мемлекеттік өңірлік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді; өңіраралық проблемалар мен өңірлердің әлеуметтік-экономикалық даму мәселелерін шешуді қамтамасыз етеді;
12) ғылым мен техниканы, жаңа технологияларды енгізуді, мәдениетті, білім беруді, денсаулық сақтауды, туризм мен спортты дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
13) табиғи ресурстар мен қоршаған табиғи ортаны тиімді пайдалануды және қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады;
14) құқықтық саясатты іске асыруды қамтамасыз етедi, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау және сақтау, заңдылық пен құқық тәртiбiн, Республиканың қауiпсiздiгi мен қорғаныс қабiлетiн, Республиканың аумақтық тұтастығы мен мемлекеттiк шекарасын күзетудi қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды әзiрлейді және жүзеге асырады;
15) келiссөздер жүргiзу және үкiметаралық келiсiмдерге қол қою туралы шешiмдер қабылдайды; Республиканың шет мемлекеттермен, халықаралық және өңірлік ұйымдармен өзара қарым-қатынасын дамытуды қамтамасыз етедi; сыртқы экономикалық саясатты іске асыру жөнiнде шаралар әзiрлейдi; сыртқы сауданы дамыту жөнiнде шаралар қабылдайды; халықаралық қаржы ұйымдарымен ынтымақтастықты және өзара iс-қимыл жасауды жүзеге асырады;
16) өзiне Конституциямен, заңдармен және Президент актiлерiмен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.»;
2) 19-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Республика Премьер-Министрі:
1) Үкiметтiң жұмысын ұйымдастырады және Үкiмет мүшелерiнiң арасындағы қызметтiк мiндеттердi бөледi;
2) Республика Президентiмен, Парламентпен, Конституциялық Кеңеспен, Жоғарғы Сотпен, Бас прокуратурамен, басқа мемлекеттiк органдармен қарым-қатынаста Үкiметтiң атынан өкiлдiк етедi немесе Үкiмет атынан өкiлдiк етудi тапсырады;
3) халықаралық қатынастарда Үкiмет атынан өкiлдiк етедi немесе Үкiмет атынан өкiлдiк етудi тапсырады және мемлекетаралық шарттар мен келiсiмдерге қол қояды;
4) Республика Президентiне: Үкiметтiң құрылымы мен құрамы; министрліктерді, Үкімет құрамына кірмейтін орталық атқарушы органдарды құру, қайта құру және тарату; сыртқы істер, қорғаныс, ішкі істер, әділет министрлерін қоспағанда, министр қызметiне тағайындау үшiн кандидатуралар жөнiнде; сыртқы істер, қорғаныс, ішкі істер, әділет министрлерін қоспағанда, министрдi, оның iшiнде Үкiмет жүргiзiп отырған саясатпен келiспейтiн немесе оны жүргiзбей отырған министрдi қызметтен босату туралы ұсыныстар енгiзедi;

10) формирует систему и условия оплаты труда, социальной защищенности граждан, государственного социального обеспечения и социального страхования;
11) вырабатывает основные направления государственной региональной политики; обеспечивает решение межрегиональных проблем и вопросов социально-экономического развития регионов;
12) формирует государственную политику по развитию науки и техники, внедрению новых технологий, культуры, образования, здравоохранения, туризма и спорта;
13) разрабатывает и осуществляет мероприятия по обеспечению рационального использования и охраны природных ресурсов и окружающей природной среды;
14) обеспечивает реализацию правовой политики, разрабатывает и реализует меры по охране и защите прав и свобод граждан, обеспечению законности и правопорядка, безопасности и обороноспособности Республики, территориальной целостности и охраны государственных границ Республики;
15) принимает решения о проведении переговоров и подписании межправительственных соглашений; обеспечивает развитие взаимоотношений Республики с иностранными государствами, международными и региональными организациями; вырабатывает меры по реализации внешнеэкономической политики; принимает меры по развитию внешней торговли; осуществляет сотрудничество и взаимодействие с международными финансовыми организациями;
16) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, законами и актами Президента.»;
2) пункт 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«1. Премьер-Министр Республики:
1) организует работу Правительства и распределяет функциональные обязанности между членами Правительства;
2) представляет Правительство или поручает представительство Правительства в отношениях с Президентом Республики, Парламентом, Конституционным Советом, Верховным Судом, Генеральной прокуратурой, другими государственными органами;
3) представляет Правительство или поручает представительство Правительства в международных отношениях и подписывает межправительственные договоры и соглашения;
4) вносит Президенту Республики предложения: о структуре и составе Правительства; образовании, реорганизации и упразднении министерств и центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства; по кандидатурам для назначения на должность министра, за исключением министров иностранных дел, обороны, внутренних дел, юстиции; освобождении от должности министра, в том числе несогласного с проводимой Правительством политикой или не проводящего ее, за исключением министров иностранных дел, обороны, внутренних дел, юстиции;

5) Республиканың мемлекеттiк бюджетi есебiнен ұсталатын барлық органдар үшiн қаржыландырудың және қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеудiң бiрыңғай жүйесiн Қазақстан Республикасының Президентiне бекiтуге ұсынады;
6) Президентке Үкiмет қызметiнiң негiзгi бағыттары туралы баяндап отырады;
7) Үкiмет мүшелерiнiң, орталық және жергiлiктi атқарушы органдар басшыларының есебiн тыңдап отырады;
8) Үкімет жанындағы консультативтік-кеңесші органдарды құрады және таратады;
9) Үкiметтiң қызметін ұйымдастыруға және оған басшылық жасауға байланысты басқа да функцияларды орындайды.»;
3) 22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«Министрлік тиісті мемлекеттік басқару саласына (аясына) басшылықты, сондай-ақ заңдармен көзделген шекте – салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Республика орталық атқарушы органы болып табылады.
Министрлік өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеу, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады.»;
4) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«23-бап. Үкiмет құрамына кірмейтiн орталық атқарушы орган
1. Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органды Республика Премьер-Министрiнiң ұсынысы бойынша Республика Президентi құрады, қайта ұйымдастырады және таратады.
Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы орган стратегиялық, реттеу, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады.
2. Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы орган мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты, сондай-ақ заңнамада көзделген шекте – салаларалық үйлестіруді жүзеге асырады.
3. Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органның құрылымын жауапты хатшы бекітеді және әдетте, департаменттер мен басқармалардан тұрады.
Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы орган департаменттері мен басқармаларының жиынтығы Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органның аппараты болып табылады.
4. Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы орган басшысының жанынан алқа құрылады, ол консультациялық-кеңесшi орган болып табылады. Алқаның сандық және дербес құрамын Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органның басшысы бекiтедi.
5. Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы орган басшысының бұйрықтары Yкiметтiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органның актiлерi болып табылады.»;

5) представляет на утверждение Президенту Республики Казахстан единую систему финансирования и оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета Республики;
6) докладывает Президенту об основных направлениях деятельности Правительства;
7) заслушивает отчеты членов Правительства, руководителей центральных и местных исполнительных органов;
8) образует и упраздняет консультативно-совещательные органы при Правительстве;
9) выполняет другие функции, связанные с организацией и руководством деятельностью Правительства.»;
3) пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«1. Министерство является центральным исполнительным органом Республики, осуществляющим руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, а также в пределах, предусмотренных законодательством, – межотраслевую координацию.
Министерство осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции в пределах своей компетенции.»;
4) статью 23 изложить в следующей редакции:
«Статья 23. Центральный исполнительный орган, не входящий в
состав Правительства
1. Центральный исполнительный орган, не входящий в состав Правительства, образуется, реорганизуется и упраздняется Президентом Республики по предложению Премьер-Министра Республики.
Центральный исполнительный орган, не входящий в состав Правительства, осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции.
2. Центральный исполнительный орган, не входящий в состав Правительства, осуществляет руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, а также в пределах, предусмотренных законодательством, - межотраслевую координацию.
3. Структура центрального исполнительного органа, не входящего в состав Правительства, утверждается ответственным секретарем и состоит, как правило, из департаментов и управлений.
Совокупность департаментов и управлений центрального исполнительного органа, не входящего в состав Правительства является аппаратом центрального исполнительного органа, не входящего в состав Правительства.
4. При руководителе центрального исполнительного органа, не входящего в состав Правительства, образуется коллегия, являющаяся консультативно-совещательным органом. Численный и персональный состав коллегии утверждается руководителем центрального исполнительного органа, не входящего в состав Правительства.
5. Актами центрального исполнительного органа, не входящего в состав Правительства, являются приказы руководителя центрального исполнительного органа, не входящего в состав Правительства.»;

5) 24-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Ведомство Республиканың орталық атқарушы органының құзыреті шегінде реттеу, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыра алады, сондай-ақ ведомство құзыреті шегінде орталық атқарушы органның стратегиялық функцияларын орындауға қатыса алады.».
2-бап. Осы Конституциялық заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

5) пункт 4 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«4. Ведомство в пределах компетенции центрального исполнительного органа Республики может осуществлять регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции, а также участвовать в выполнении стратегических функций центрального исполнительного органа в пределах компетенции ведомства.».
Статья 2. Настоящий Конституционный закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан