"Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2013 - 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 шілдедегі № 750 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № 969 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2013 - 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 шілдедегі № 750 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жылдың қорытындысы бойынша 1 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Ресцубликасы Энергетика министрлігіне жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.»;
2) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 20 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.»;
3) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2013 - 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарында:
мынадай мазмұндағы 12,13 және 14-бөлімдермен толықтырылсын:
«
12. Көлік құралдарын отынның экологиялық таза түрлеріне көшіру, оның ішінде электромобильдерді енгізу және тиісті инфрақұрылым құру жөніндегі шаралар
120
Автокөлікті газға көшіру үшін бос ресурстарды айқындау мақсатында жылдар мен өңірлер бойынша тауарлық және сұйытылған газдың орта мерзімді болжамдық теңгерімін жасау
Энергетикаминіне баланс
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «ҚазТрансГаз» АҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
121
Өңірлер мен жылдар бойынша Қазақстан Республикасының өңірлеріндегі газ құю станцияларына деген қажеттіліктерді айқындау
Энергетикаминіне ақпарат
ҰЭМ, ІІМ, ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ (келісім бойынша), Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (келісім бойынша)
2015 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
122
Газмоторлық отынмен жүретін көлік құралдарын, оның ішінде қайта жабдықталған көлік құралдарын есепке алуды жүргізу
Энергетикаминіне ақпарат
ІІМ
2014 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
123
Газды мотор отыны ретінде пайдаланатын көлік құралдарының өндірісіне қажетті құрауыштарға, сондай- ақ көлік құралдарына газ құю үшін пайдаланылатын жабдықтар мен тетіктерге кедендік әкелу баж салығының мөлшерлемесін төмендету бойынша ұсыныстар енгізу
Энергетиками ніне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ
2014 жылғы қараша
талап етілмейді

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2013 года № 750 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2013 - 2020 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2014 № 969
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2013 года № 750 «Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к «зеленой экономике» на 2013 - 2020 годы» следующие изменения и дополнения:
1) подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) по итогам года, не позднее 1 февраля представлять информацию о ходе их реализации в Министерство энергетики Республики Казахстан.»;
2) пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Министерству энергетики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 20 февраля представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.»;
3) в Плане мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к «зеленой экономике» на 2013 - 2020 годы,
утвержденном указанным постановлением:
дополнить разделами 12, 13 и 14 следующего содержания: «
12. Меры по переводу на экологические виды топлива транспортных средств, в том числе внедрению электромобилей и созданию соответствующей инфраструктур
120
Составить среднесрочный прогнозный баланс товарного и сжиженного газа с целью определения свободных ресурсов для перевода автотранспорта на газ в разрезе по годам и регионам
баланс в МЭ
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, АО «КазТрансГаз» (по согласованию)
декабрь 2014 года
не требуются
121
Определить потребности в газозаправочных станциях в регионах Республики Казахстан в разрезе по годам и регионам
информация в МЭ
МНЭ, МВД, МИР, акимы областей, городов Астана и г. Алматы, АО «НК «КазМунайГаз» (по согласованию), Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан (по согласованию)
Сентябрь
2015 года
не требуются
122
Вести учет транспортных средств на газомоторном топливе, в том числе переоборудованных транспортных средств
информация в МЭ
МВД
декабрь 2014 года
не требуются
123
Внести предложения по снижению ставки ввозной таможенной пошлины на компоненты, необходимые для производства транспортных средств, использующих газ в качестве моторного топлива, а также оборудование и механизмы, используемые для заправки транспортных средств газом
информация в МЭ
МНЭ, МФ, МИР
ноябрь 2014 года
не требуются

124
2015 жылдан кейін әкелінетін электромобильдерге Кеден одағы шеңберінде қолданылатын кедендік баждың нөлдік мөлшерлемесін ұзарту бойынша жұмыс жүргізу
Энергетикаминіне ақпарат
ҰЭМ, ИДМ
2015 жылғы ақпан
талап етілмейді
125
Веложолдар жүйесін және тиісті инфрақұрылымды, оның ішінде велосипедтерді автоматтандырылған жалға беру орындарын дамытуға талдау жүргізу
Энергетикаминіне ақпарат
ҰЭМ, ИДМ, ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
126
Қалаларда жаяу жүргіншілерге арналған тиісті
инфрақұрылымды дамыту жоспарын әзірлеу
Энергетикаминіне ақпарат
ҰЭМ, ИДМ, ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
127
Қоғамдық көліктің сапасын арттыруға (жеке белдеулер, ақылды аялдамалар, электрондық төлем) және т.б бойынша ұсыныстар әзірлеу
Энергетикаминіне ұсыныстар
ИДМ (жинақтау), ҰЭМ, ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
128
2014 жылғы 12 наурыздағы Газды мотор отыны ретінде пайдалану бойынша ынтымақтастық саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумды іске асыру
Энергетикаминіне ақпарат
«ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ (келісім бойынша), «Гелиос» ЖШС (келісім бойынша)
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
129
Жұмыс істеп тұрған жанармай құю станцияларында (ЖҚС) газ құюға арналған моноблоктарды орналастыру мүмкіндігін қарастыру
Энергетикаминіне ақпарат
ІІМ, ИДМ, «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
130
Қазақстан
Республикасының авто құрастыру кешені кәсіпорындарында газ баллонды құрылғысы бар жеңіл автомобильдер өндіру мүмкіндіктері туралы мәселені қарастыру
Энергетикаминіне ақпарат
ИДМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар
2014 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
131
Көлік құралдарын отынның экологиялық түрлеріне көшірудің, оның ішінде электромобильдерді енгізу мен тиісті инфрақұрылым құрудың артықшылықтарын ақпараттық сүйемелдеуді қамтамасыз ету
Мүдделі мемлекеттік органдардан БАҚ-та жариялау үшін материалдардың келіп түсуіне қарай БАҚ-тағы жарияланымдар
ИДМ (жинақтау) мүдделі мемлекеттік органдар
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
132
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына зерделеу және қажет болған жағдайда, электромобильдерді қуаттандыру инфрақұрылымын дамыту бөлігінде заңнамалық өзгерістер бойынша ұсыныстар енгізу
Энергетикаминіне ақпарат
ИДМ
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
13. ЖЭС шығарындыларын тазартуды енгізу және өндіріс пен тұрмыстағы жаңа технологиялар негізінде электр энергиясын жаппай үнемдеу жөніндегі шаралар

124
Провести работу по продлению применяемой в рамках Таможенного союза нулевой ставки таможенных пошлин на ввозимые электромобили после 2015 года
информация в МЭ
МНЭ, МИР
февраль 2015 года
не требуются
125
Провести анализ развития сети велодорожек и сопутствующей инфраструктуры, в том числе автоматизированных пунктов аренды велосипедов
информация в МЭ
МНЭ, МИР, МВД, акимы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2015 года
не требуются
126
Разработать планы развития сопутствующей инфраструктуры для пешеходного передвижения в городах
информация в МЭ
МНЭ, МИР, МВД, акимы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2017 года
не требуются
127
Выработать предложения по повышению качества общественного транспорта (отдельные линии, умные остановки, электронная оплата) и т.д.
предложения в МЭ
МИР (созыв), МНЭ, МВД, акимы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2015 года
не требуются
128
Реализация Меморандума о взаимопонимании в области сотрудничества по использованию газа в качестве моторного топлива от 12 марта 2014 года
информация в МЭ
АО «НК «КазМунайГаз» (по согласованию), ТОО «Гелиос» (по согласованию)
декабрь 2015 года
не требуются
129
Рассмотреть возможность установки на существующих автозаправочных станциях (АЗС) моноблоков для реализации газа
информация в МЭ
МВД, МИР, АО «НК «КазМунайГаз» (по согласованию)
декабрь 2014 года
не требуются
130
Рассмотреть вопрос о возможности производства на предприятиях автосборочного комплекса в Республике Казахстан автомобилей с газобаллонным оборудованием
информация в МЭ
МИР, заинтересованные государственные органы
декабрь 2014 года
не требуются
131
Обеспечить информационное сопровождение преимуществ перевода транспортных средств на экологические виды топлива, в том числе внедрения электромобилей и создания соответствующей инфраструктуры
публикации в СМИ по мере поступления материалов для публикации в СМИ от заинтересованных государственных органов
МИР (созыв), заинтересованные государственные органы
декабрь 2015 года
не требуются
132
Изучать действующее законодательство Республики Казахстан и в случае необходимости внести предложения по законодательным изменениям в части развития зарядной инфраструктуры для электромобилей
информация в МЭ
МИР
декабрь 2015 года
не требуются
13. Меры по внедрению очистки выбросов ТЭС и повсеместной экономии электроэнергии на основе новейших технологий в производстве и быту

133
Көмір ЖЭО үшін екінші буынды эмульгаторларды ауыстыру арқылы күлтұтқыш
қондырғыларды енгізу
Энергетикаминіне ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «Самұрық-Энерго» АҚ (келісім бойынша), электр станциялары (келісім бойынша)
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
134
Станциялардың техникалық мүмкіндіктеріне негізделе отырып, жаңа буынды электр сүзгіштерін орнату арқылы күлтұтқыш қондырғыларын қолдану (Екібастұз МАЭС-1,2-те күлтұтқыш қондырғыларына жүргізілетін реконструкциялау үлгісі бойынша)
Энергетикаминіне ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «Самұрық-Энерго» АҚ (келісім бойынша), электр станциялары, (келісім бойынша)
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
135
Жаңадан салынып жатқан ЖЭС үшін тозаңды ұстауға арналған түтіктік сүзгіштерді қолдана отырып, түтінді газдарды тазарту бойынша инновациялық технологияларды, ұстау дәрежесін 99 %-ға дейін арттыру үшін күкірт тотықтарын төмендетудің озон-аммиакты әдісін пайдалану арқылы азот тотығының түзілуін 90 %-ға төмендететін селективті катализдік қалпына келтіру әдісін енгізу
Энергетикаминіне ақпарат
ҰЭМ
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
136
Қазақстанның ЖЭС шығарындыларын төмендету жөніндегі іс- шараларды кезең-кезеңімен ұзақ мерзімді енгізу жоспарын әзірлеу
Жоспар
Энергетикамині (жинақтау), ҰЭМ, «Энергетикалық өнеркәсіптің Қазақ ғылыми-зерттеу және жобалау институты» АҚ (келісім бойынша), ҰЭМ
2015 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
14. Жаңартылатын табиғи ресурстар саласында отандық ғылымды дамытуға мемлекеттік қолдау көрсету жөніндегі шаралар
Ғылыми кадрларды даярлау
137
Қазақстандық ғылыми ұйымдар мен ЖОО-ның халықаралық ғылыми жобалардың, оның ішінде жаңартылатын табиғи ресурстар саласындағы жобалардың конкурсына қатысуы
АШМ-ге ұсыныстар
БҒМ, ИДМ
Жыл сайын 2015 жылдан
бастап
талап етілмейді
Ғылыми зерттеулердің тақырыбы және оларды қаржылай қамтамасыз ету
138
Конкурс негізінде «Қазақстанның жаңартылатын табиғи ресурстары: бағалау, мониторинг, жобалау, басқару» кешенді ғылыми-техникалық бағдарламасын әзірлеу туралы ұсыныстар енгізу
АШМ-ге ұсыныстар
БҒМ, ҰЭМ
2015 жылғы ақпан
талап етілмейді
139
Ғимараттарды салудың және күрделі жөндеудің, компьютерлік жабдықтарды және бағдарламалық қамтамасыз етуді жаңғыртуды, талдамалық және эксперименталдық зертханалар мен стационарлар құруды қоса алғанда, ҒЗИ және ЖОО материалдық-техникалық жабдықтаудың инвестициялық ұсыныстарын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
БҒМ (жннақтау), ИДМ, АШМ
2015 жылғы ақпан
талап етілмейді
Заңнаманы жетілдіру
140
Жердің құнарлығын сақтау және жоғарылату, жерді кадастрлық бағалау негізінде жер қатынастарын дамыту және жер ресурстарын басқару мәселелері жөнінде ұсыныс енгізу
АШМ-ге
ұсыныстар
ҰЭМ
2015 жылғы наурыз
талап етілмейді

133
Внедрить золоулавливающие устройства с заменой эмульгаторов второго поколения для угольных ТЭЦ
информация в МЭ
акимы областей, городов Астаны и Алматы, АО «Самрук-Энерго» (по согласованию), электрические станции (по согласованию)
декабрь 2015 года
не требуются
134
Применить, исходя из технических возможностей станций, золоулавливающие устройства с установкой электрофильтров нового поколения (по примеру проводимой реконструкции золоулавливающих устройств на Экибастузских ГРЭС-1,2)
информация в МЭ
акимы областей, городов Астаны и Алматы, АО «Самрук-Энерго» (по согласованию), электрические станции (по согласованию)
декабрь 2015 года
не требуются
135
Внедрить для вновь строящихся ТЭС инновационные технологии по очистке дымовых газов с применением рукавных фильтров для пылеулавливания, метод селективного каталического восстановления, снижающего образование оксидов азота на 90%, с использованием озоно-аммиачного метода снижения оксидов серы для увеличения степени улавливания до 99%
информация в МЭ
МНЭ
декабрь 2015 года
не требуются
136
Разработать план по долгосрочному поэтапному внедрению мероприятий по снижению выбросов на ТЭС Казахстана
План
МЭ (созыв),
МНЭ , АО
«Казахский
научно-
исследовательский и проектный
институт
энергетической
промышленности (по согласованию)
декабрь
2015
года
не требуются
14. Меры по оказанию государственной поддержки развитию отечественной науки в сфере возобновляемых природных ресурсов
Подготовка научных кадров
137
Участие казахстанских научных организаций и ВУЗов в международных конкурсах научных проектов, в том числе в сфере возобновляемых природных ресурсов
предложения в МСХ
МОН, МИР
Ежегодно с 2015 года
не требуются
Тематика и финансовое обеспечение научных исследований
138
Внести предложения о разработке на конкурсной основе комплексной научно-технической программы «Возобновляемые природные ресурсы Казахстана: оценка, мониторинг, прогноз, управление»
Предложения в МСХ
МОН, МИР
февраль 2015 года
не требуются
139
Разработка инвестиционных предложений строительства и капитального ремонта зданий, материально-технического оснащения НИИ и ВУЗов, включая модернизацию компьютерного оборудования и программного обеспечения, создание аналитических и экспериментальных лабораторий и стационаров
Предложения в Правительство
МОН (созыв), МСХ, МИР
февраль 2015 года
не требуются
Совершенствование законодательства
140
Внести предложение по вопросам сохранения и повышения плодородия почвы, развитию земельных отношений и управлению земельными ресурсами на основе кадастровой оценки земли
Предложения в МСХ
МНЭ
март 2015 года
не требуются

141
Ғылым саласында мынадай:
гранттық және ғылыми-техникалық бағдарламаларды қаржыландыру құрамына магистрлер мен РhD докторларын даярлау шығыстарын қосу;
бейіндік ғылыми-зерттеу институттары базасында оларды зерттеу тақырыбы бойынша магистрлер мен РhD докторларын даярлау;
гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың ерекшеліктерін ескере отырып, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет саласында жұмыспен қамтылған қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесін жетілдіру;
ғылыми зерттеулерді іске асыру шеңберінде жас мамандардың қатысуын қамтамасыз ету;
ғылым саласында Қазақстанда жұмыс істеу үшін тартылатын шетелдік мамандарды әлеуметтік қолдауды реттеу;
ғылыми зерттеулерді іске асыруға 25% қатысу үлесімен ұлттық компаниялардың немесе нақты сектордың, не өтініш берушінің, не бизнес-әріптестің қаражатын тарту мәселелерін пысықтау
АШМ-ге ақпарат
БҒМ, ҰЭМ, ДСӘДМ
2015 жылғы наурыз
талап етілмейді
»;
Ескертпеде:
аббревиатуралардың толық жазылуы мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«Энергетикамині - Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
ҰЭМ - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ИДМ - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ДСӘДМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов

141
Проработка вопросов в области науки в части:
- включения в состав финансирования грантовых и научно-технических программ расходов на подготовку магистров и докторов PhD;
- подготовки магистров и докторов PhD на базе профильных научно-исследовательских институтов по их исследовательской тематике;
- совершенствования системы оплаты труда работников, занятых в сфере научной и (или) научно-технической деятельности, с учетом особенностей грантового и программно-целевого финансирования;
- обеспечения участия молодых специалистов в рамках реализации научных исследований;
- урегулирования социальной поддержки зарубежных специалистов в сфере науки, привлекаемых для работы в Казахстан;
- привлечения в реализации научных исследований средств национальных компаний или реального сектора либо заявителя, либо бизнес-партнера с долей участия 25%.
Информация в МСХ
МОН, МНЭ, МЗСР
март 2015 года
не требуются
»;
в примечании:
расшифровку аббревиатур дополнить строками следующего содержания:
«МЭ - Министерство энергетики Республики Казахстан
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МИР - Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЗСР - Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики
К. Масимов