"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 1050 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін
жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім), (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша), 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20,121-құжат;, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1,5-құжат; № 2, 13, 15-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 60-63-құжаттар):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 1050
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения
условий для предпринимательской деятельности в Республике
Казахстан
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, Ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, Ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г, № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8; ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8,ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21.-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 60, 63; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликован в газете «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г.):

1) 33-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Заңды тұлғаның өз атауы жазылған мөрi болады. Бұл талап кіші кәсіпкерлік субьектілеріне жататын заңды тұлғаларға қойылмайды.»;
2) 118-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер осы Кодексте және «Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше белгiленбесе, жылжымайтын мүлiкке құқықтар (құқықтар ауыртпалығы) мемлекеттiк тiркелген кезден бастап туындайды, өзгередi және тоқтатылады. Егер тіркеуден бас тартылмаса, мемлекеттік тіркеу кезі деп - өтініш берілген кез, ал электрондық тіркеген кезде - тіркеу органының жүргізілген тіркеу туралы хабарлама жөнелту арқылы құқықтардың (құқықтық ауыртпалықтардың) туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын растаған кезі танылады.»;
3) 152-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Заңдармен және тараптардың келiсiмiмен қосымша талаптар белгiленуi мүмкiн, онда мәмiле нысаны, атап айтқанда, белгiленген нысанды бланкiге жазу, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мөрмен бекiту және осы тараптарды орындамау салдары көзделуге тиiс.»;
4) 167-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Заңды тұлға атынан сенiмхат оның басшысы немесе бұған оның құрылтай құжаттарымен уәкiлдiк берiлген өзге де адамның қолы қойылып берiледi және егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы тұлғаның мөрі болуға тиіс болса, осы ұйымның мөрiмен бекiтiледi.».
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат, № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 60-63-құжаттар; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
663-баптың жетінші тармағы алып тасталсын.

1) пункт 2 статьи 33 изложить в следующей редакции:
«2. Юридическое лицо имеет печать со своим наименованием. Данное требование не распространяется на юридические лица, относящиеся к субъектам малого предпринимательства.»;
2) пункт 2 статьи 118 изложить в следующей редакции:
«2. Права (обременения прав) на недвижимое имущество возникают, изменяются и прекращаются с момента государственной регистрации, если иное не установлено настоящим Кодексом и Законом Республики Казахстан «О государственной регистрации прав на недвижимое имущество». Если в регистрации не будет отказано, моментом государственной регистрации признается момент подачи заявления, а при электронной регистрации - момент подтверждения возникновения, изменения или прекращения прав (обременений прав) регистрирующим органом путем отправки уведомления о произведенной регистрации.»;
3) часть третью пункта 3 статьи 152 изложить в следующей редакции:
«Законодательством и соглашением сторон могут устанавливаться дополнительные требования, которым должна соответствовать форма сделки, в частности, совершение на бланке определенной формы, скрепление печатью в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и предусматриваться последствия несоблюдения этих требований.»;
4) пункт 6 статьи 167 изложить в следующей редакции:
«6. Доверенность от имени юридического лица выдается за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это его учредительными документами, и скрепляется печатью этой организации, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.».
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103, № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71, № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 60, 69; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Казахстанская правда» и «Егемен Қазақстан» 9 июля 2014 г.):
пункт 7 статьи 663 исключить.

3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2,10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 12, 82-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 96-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«96-1-бап. Жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізілімі;»;
2) 12-бапта:
20) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 46) тармақшамен толықтырылсын:
«46) жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізілімі – қағаз жеткізгіште жазылып қойылған және жер учаскелері осы Кодекстің 92 және 93 баптарымен көзделген негіздемелер бойынша мәжбүрлеп алынып қойылған алып қою туралы соттың шешімі заңды күшіне енген соң тіркелген тұлғаларды сәйкестендіруді қамтамасыз ететін мәліметтердің электрондық базасын пайдаланумен мәліметтер жиынтығы.»;
3) 13-баптың 6) тармақшасы мынандай редакцияда жазылсын:
«6) жердi ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жатқызу тәртібін, республикалық және халықаралық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесiн, сондай-ақ орман қорының жерлерін орман шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерлерге ауыстыру қағидаларын бекіту.»;
4) 14-баптың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 2-2) және 15-1) тармақшалармен толықтырылсын:

3. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г, № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 64; № 12, ст. 82; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Казахстанская правда» и «Егемен Қазақстан» 9 июля 2014 г.):
1) в оглавлении заголовок дополнить статьей 96-1 следующего содержания:
«Статья 96-1. Реестр недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей»;
2) в статье 12:
подпункт 20) исключить;
дополнить подпунктом 46) следующего содержания:
«46) реестр недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей - совокупность данных, зафиксированных на бумажном носителе и (или) с использованием электронной базы данных, которая обеспечивает идентификацию зарегистрированных лиц, у которых изъяты земельные участки по основаниям, предусмотренным статьями 92 и 93 настоящего Кодекса, после вступления в законную силу решения суда об изъятии.»;
3) подпункт 6) статьи 13 изложить в следующей редакции:
«6) утверждение порядка отнесения земель к особо охраняемым природным территориям, перечня особо охраняемых природных территорий республиканского и международного значения, а также правил перевода земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства;»;
4) в части первой статьи 14:
дополнить подпунктами 2-2) и 15-1) следующего содержания:

«2-2) жерлерді резервте қалдыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;»;
«15-1) жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізілімін қалыптастыру және жүргізу;»;
7-1) және 16) тармақшалар алып тасталсын;
5) 14-1-бапта:
бірінші тармақтың 14-1) тармақшасындағы «анықтау жатады.» деген сөздер «анықтау;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15-1) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
«15-1) осы Кодекстің 92 және 93-баптарында көзделген негіздер бойынша жер учаскелерін алып қою сот шешімінің заңды күшіне ену негізінде жер учаскелерінің меншік иелері және пайдаланушылар туралы орталық уәкілетті органға ақпараттар ұсыну;»;
16) осы Кодекстің 94-бабының екінші бөлігінде көзделген жер учаскесіне ауыртпалықты белгілеуге және тоқтатуға өтінім беру жатады.».
2-тармақтың 20) тармақшасындағы «анықтау жатады.» деген сөздер «анықтау;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 21) және 22) тармақшалармен толықтырылсын:
«21) осы Кодекстің 92 және 93-баптарында көзделген негіздер бойынша жер учаскелерін алып қою сот шешімінің заңды күшіне ену негізінде жер учаскелерінің меншік иелері және пайдаланушылар туралы орталық уәкілетті органға ақпараттар ұсыну;»;
22) осы Кодекстің 94-бабының екінші бөлігімен көзделген жер учаскесіне ауыртпалықты белгілеуге және тоқтатуға өтінім беру жатады.»;
6) 24-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар, шетелдік заңды тұлғалар, сондай-ақ жарғылық капиталындағы шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың үлесі елу пайыздан асатын заңды тұлғалар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін жиырма бес жылға дейiнгі мерзімге жалдау шарттарымен уақытша жер пайдалану құқығында иелене алады.»;
7) 37-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) тауарлы ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғаларына 49 жылға дейінгі мерзімге;
шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға және шетелдік заңды тұлғаларға, сондай-ақ жарғылық капиталындағы шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың үлесі елу пайыздан асатын заңды тұлғаларға 25 жылға дейінгі мерзімге беріледі.»;
8) 43-бапта:
3-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізілімінде өтініш беруші туралы мәліметтер болған және өтініш беруші жер учаскесіне құқық беру туралы не оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдау үшін қажетті құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайларда, жер учаскесі орналасқан жердегі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың уәкілетті органдары өтініш берушіге екі жұмыс күні ішінде оның өтінішін қараудан дәлелді түрде бас тартуды жазбаша түрде береді.»;

«2-2) разработка и утверждение правил резервирования земель;»;
«15-1) формирование и ведение реестра недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей;»;
подпункты 7-1) и 16) исключить;
5) в статье 14-1:
пункт 1 дополнить подпунктами 15-1) и 16) следующего содержания:
«15-1) представление информации в центральный уполномоченный орган о собственниках земельных участков и землепользователях, у которых на основании вступившего в законную силу решения суда изъяты земельные участки по основаниям, предусмотренным статьями 92 и  93 настоящего Кодекса;
16) подача заявления на установление и прекращение обременения на земельный участок, предусмотренного частью второй статьи 94 настоящего Кодекса;»;
пункт 2 дополнить подпунктами 21) и 22) следующего содержания:
«21) представление информации в центральный уполномоченный орган о собственниках земельных участков и землепользователях, у которых на основании вступившего в законную силу решения суда изъяты земельные участки по основаниям, предусмотренным статьями 92 и  93 настоящего Кодекса;
22) подача заявления на установление и прекращение обременения на земельный участок, предусмотренного частью второй статьи 94 настоящего Кодекса.»;
6) часть третью статьи 24 изложить в следующей редакции:
«Иностранцы, лица без гражданства, иностранные юридические лица, а также юридические лица, в уставном капитале которых доля иностранцев, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц составляет более чем пятьдесят процентов, могут обладать земельными участками сельскохозяйственного назначения только на праве временного землепользования на условиях аренды сроком до двадцати пяти лет.»;
7) подпункт 2) статьи 37 изложить в следующей редакции:
«2) для ведения товарного сельскохозяйственного производства:
негосударственным юридическим лицам Республики Казахстан на срок до 49 лет;
иностранцам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам, а также юридическим лицам, в уставном капитале которых доля иностранцев, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц составляет более чем пятьдесят процентов, на срок до 25 лет.»;
8) статье 43:
часть шестую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«В случаях наличия сведений о заявителе в реестре недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей и представления заявителем неполного пакета документов, необходимых для принятия решения о предоставлении либо отказе в предоставлении права на земельный участок, уполномоченные органы областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по месту нахождения земельного участка в течение двух рабочих дней дают письменный мотивированный отказ заявителю в рассмотрении заявления.»;

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
«7-1. Жер учаскесін игеру мерзімі мен шарттарын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, селолық округтердің әкімдері, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында – берілетін жер учаскесінің нысаналы мақсатына және жерді аймаққа бөлу мен қала құрылысы регламенттеріне сәйкес осы аумақта белгіленген жердің құқықтық режиміне қарай тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары немесе осы Кодексте белгіленген жер учаскелерін беру жөніндегі құзыреті шегінде арнайы экономикалық аймақтың әкімшілігі айқындайды және ол сатып алу-сату немесе жер пайдалану (жалдау) шарттарында көрсетіледі. Жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар он сегіз жасқа толғанға дейін оларға меншік құқығында тиесілі жер учаскесін қоспағанда, құрылыс үшін берілген жер учаскесін игеру мерзімі жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сәйкес айқындалады, ал олар болмаған жағдайда – үш жыл болып белгіленеді.
Бұл ретте құрылыс үшін берілген жер учаскесін игеру мерзімі мынадай жағдайларда:
1) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамалары түзетілген кезде;
2) салынып жатқан ғимараттың (құрылыстар мен ғимараттың) қаңқасы болған кезде ұзартылады.
Жер учаскесін игеру мерзімін ұзартуға мүдделі меншік иесі немесе жер пайдаланушы игеру мерзімінің аяқталуына дейін кемінде екі ай қалғанда жер учаскесi орналасқан жердегi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органына өтiнiш бередi.
Жер учаскесін игеру мерзімін ұзарту туралы өтініш келіп түскен кезден бастап күнтізбелік отыз күнге дейінгі мерзімде қаралады.
Жер учаскесін игеру мерзімін ұзарту туралы шешім осы баптың екінші бөлігіне сәйкес құрылатын комиссияның қорытындысы негізінде қабылданады.
Ауыл шаруашылығы мақсаттары үшін берілген жер учаскесін игеру мерзімі де жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сәйкес белгіленеді, ал жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы қажет болмайтын басқа жағдайларда – екі жылдан аспайтын мерзім болып белгіленеді.
Жер учаскесін игеру бойынша шара қолданбау жер учаскесін мақсаты бойынша пайдаланбау болып есептеледі.»;
9) 48-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Сауда-саттықтың (конкурстардың, аукциондардың) жеңімпаздарына - шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға тауарлы ауыл шаруашылығы өндірісін, орман өсіруді, қосалқы ауыл шаруашылығын жүргізу үшін жер учаскелері жиырма бес жылға дейінгі мерзімге жалдау шартымен уақытша жер пайдалануға беріледі.»;

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
«7-1. Срок и условия освоения земельного участка определяются местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а на территории специальной экономической зоны - местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы или органом управления специальной экономической зоны в пределах их компетенции по предоставлению земельных участков, установленной настоящим Кодексом, в зависимости от целевого назначения предоставляемого земельного участка и правового режима земель, установленных на данной территории в соответствии с зонированием земель и градостроительными регламентами, и отражаются в договорах купли- продажи или землепользования (аренды).
Срок освоения земельного участка, предоставленного для строительства, определяется в соответствии с проектной (проектно-сметной) документацией, а при их отсутствии - три года, за исключением земельного участка, принадлежащего на праве собственности детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, до достижения ими восемнадцатилетнего возраста.
При этом срок освоения земельного участка, предоставленного для строительства, продлевается в случаях:
1) корректировки проектной (проектно-сметной) документации;
2) наличия каркаса строящегося здания (строения и сооружения).
Собственник или землепользователь, заинтересованные в продлении срока освоения земельного участка, подают заявление в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения по месту нахождения земельного участка не позднее чем за два месяца до окончания срока освоения.
Заявление о продлении срока освоения земельного участка рассматривается в срок до тридцати календарных дней с момента его поступления.
Решение о продлении срока освоения земельного участка принимается на основании заключения комиссии, создаваемой в соответствии с частью второй настоящей статьи.
Срок освоения земельного участка, предоставленного для сельскохозяйственных целей, также определяется в соответствии с проектной (проектно-сметной) документацией, а в остальных случаях, не требующих проектной (проектно-сметной) документации, - не более двух лет.
Непринятие мер по освоению земельного участка будет считаться как неиспользование земельного участка по назначению.»;
9) пункт 2 статьи 48 изложить в следующей редакции:
«2. Иностранцам и лицам без гражданства - победителям торгов (конкурсов, аукционов) земельные участки для ведения товарного сельскохозяйственного производства, лесоразведения, подсобного сельского хозяйства предоставляются во временное землепользование на условиях аренды сроком до двадцати пяти лет.»;

10) 92-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«92-бап. Мақсаты бойынша пайдаланылмаған жер учаскесiн меншiк иесiнен және жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қою
1. Егер тұрғын үй құрылысына немесе өзге де құрылысқа арналған жер учаскесi игеру мерзімі ішінде мақсаты бойынша пайдаланылмаса, мұндай жер учаскесi осы Кодекстiң 94-бабында көзделген тәртiппен меншiк иесiнен және жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қойылуға жатады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 387-бабының бірінші бөлігінің шарттары ескеріле отырып осындай фактілер анықталған кезден бастап ұлғайтылған салықтық ставкалар қолданылады.
2. Салынған объектіні пайдалануға енгізу туралы актінің болмауы тұрғын үй құрылысына немесе өзге де құрылысқа арналған жер учаскесін пайдаланбау жағдайларына жатады.
3. Егер ауыл шаруашылығы өндiрiсiн жүргізу үшін, оның ішінде, шаруа немесе фермер қожалығына арналған жер учаскесі игеру мерзімі ішінде мақсаты бойынша пайдаланылмаса не пайдаланбау фактісі алғашқы анықталған кезінен бастап, бесжылдық кезеңде жалпы алғанда екі жыл пайдаланылмаса, онда мұндай жер учаскесi осы Кодекстiң 94-бабында көзделген тәртiппен меншiк иесiнен және жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қойылуға жатады.
Дүлей апаттар салдарынан немесе осылайша пайдалануға мүмкiндiк бермеген өзге де мән-жайларға байланысты көрсетілген жер учаскесін мақсаты бойынша пайдалану мүмкiн болмаған уақыт бұл кезеңдерге кiрмейдi.
4. Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген жер учаскесін пайдаланбау жағдайларына:
1) егістікте – ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге арналған жер учаскесін өңдеу жөніндегі жұмыстардың жүргізілмеуі;
2) шабындықтарда - екі жылдан астам жер учаскесінде шөп шабудың жүргізілмеуі, онда арам шөптердің, бұталардың, ұсақ ағаштардың өсіп кетуі және шөп бітіктігінің деградациясының өзге де белгілерінің болуы;
3) жайылымдарда – жайылымның және шөп шабудың жалпы көлемінің шекті жол берілетін нормасынан елу пайызын құрайтын мөлшерінде мал (ірі қара) жайылымын жүргізбеу;
4) көп жылдық екпелерде – астық жинауы, күту жұмыстарының жүргізілмеуі және есептен шығарылған көп жылдық екпелердің қопсытылмауы жатады.
5. Осы баптың ережелері жетім балаларға, он сегіз жасқа толғанға дейін ата-ананың қамқорынсыз қалған балалардың меншік құқығына тиесілі жер учаскелеріне қолданылмайды.»;
11) 93-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«93-бап. Қазақстан Репспубликасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылған жер учаскелерін меншік иесі және жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қою

10) статью 92 изложить в следующей редакции:
«Статья 92. Принудительное изъятие у собственника и землепользователя земельного участка, не используемого по назначению
1. В случаях, если земельный участок, предназначенный для жилищного или иного строительства, не используется по назначению в течение срока освоения, то такой земельный участок подлежит принудительному изъятию в порядке, предусмотренном статьей 94 настоящего Кодекса.
При этом, в отношении такого земельного участка с момента выявления факта неиспользования по назначению применяются повышенные налоговые ставки с учетом условий части 1 статьи 387 Налогового кодекса Республики Казахстан.
2. К случаям неиспользования земельного участка, предназначенного для жилищного или иного строительства, относится отсутствие акта о вводе в эксплуатацию построенного объекта.
3. В случаях, если земельный участок, предназначенный для ведения сельскохозяйственного производства, в том числе крестьянского или фермерского хозяйства, не используется по назначению в течение срока освоения либо в общей сложности два года в пятилетний период с момента первоначального выявления факта неиспользования, то на такой земельный участок применяется принудительное изъятие в порядке, предусмотренном статьей 94 настоящего Кодекса.
В эти периоды не включается время, в течение которого земельный участок не мог быть использован по назначению из-за стихийных бедствий или ввиду иных обстоятельств, исключающих такое использование.
4. К случаям неиспользования земельного участка, предоставленного для ведения сельскохозяйственного производства, относятся:
1) на пашне - непроведение работ по обработке земельного участка под посевы сельскохозяйственных культур;
2) на сенокосах - непроведение на земельном участке сенокошения, наличие зарастания его сорняками, кустарниками, мелколесьем и иных признаков деградации травостоя более двух лет;
3) на пастбищах - непроведение выпаса животных (скота) в количестве, составляющем пятьдесят процентов от предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбища и сенокошения;
4) на многолетних насаждениях - непроведение работ по уходу, уборке урожая и раскорчевки списанных многолетних насаждений.
5) Положения настоящей статьи не распространяются на земельные участки, принадлежащие на праве собственности детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, до достижения ими восемнадцатилетнего возраста.»;
11) статью 93 изложить в следующей редакции:
«Статья 93. Принудительное изъятие у собственника и
землепользователя земельного участка, используемого
с нарушением законодательства Республики Казахстан

1. Жер учаскесін немесе оның бір бөлігін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдалану Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
2. Жер учаскесін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланған жағдайларда, мұндай жер учаскесi осы Кодекстiң 94-бабында көзделген тәртiппен меншiк иесiнен және жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қойылуға жатады.
Бұл ретте, бұл жерлерге қатысты осындай фактілер анықталған кезден бастап Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 387-бабының 1-тармағының шарттары ескеріле отырып ұлғайтылған салықтық ставкалары қолданылады.
3. Жер учаскесін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдалану жағдайларына:
1) жер учаскесін немесе оның бір бөлігін нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланбау;
2) жер учаскесін немесе оның бір бөлігін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларында айқындалған талаптарды бұза отырып пайдалану;
3) осы Кодекстің 99-бабында белгіленген талаптарды сақтамау;
4) жер учаскесін экологиялық жағдайды едәуір нашарлатуға әкеп соғатындай етіп пайдалану жатады.
4. Егер жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының Қазақстан Республикасының заңдарын бұзуы мұндай учаскенi нысаналы мақсатқа сай пайдаланбауында болса, жер учаскесінің меншік иесіне немесе жер пайдаланушыға анықталған заң бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы алған кезден бастап екі ай ішінде осындай учаске орналасқан жердегі аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, селолық округтің әкіміне оның нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш беру құқығы беріледі.
5. Жер учаскесін немесе оның бір бөлігін пайдалану ауыл шаруашылығы жерлерінің құнарлылығын анағұрлым азайтуға не экологиялық жағдайды едәуір нашарлатуға әкеп соққан жағдайда, жер учаскесінің меншік иесі немесе жер пайдаланушы төтенше және ырық бермейтін ахуал кезінде (еңсерілмейтін күш әрекеті) туындаған жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес мемлекетке залалды өтеуге міндетті.»;
12) 94-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«94-бап. Мақсаты бойынша пайдаланылмаған не Қазақстан Республикасының заңдарын бұза отырып пайдаланылған жер учаскесiн мәжбүрлеп алып қою тәртібі
1. Меншiк иелерiнен немесе жер пайдаланушылардан жер учаскелерін осы Кодекстiң 92 және 93-баптарында көзделген жағдайларда мәжбүрлеп алып қою уақытша жер пайдалану құқығына берілген жер учаскесін қоспағанда, жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жерді пайдалану мен қорғауды жүзеге асыратын органның талап-арызы бойынша сот тәртібімен жүргiзiледi.

1. Использование земельного участка или его части с нарушением законодательства Республики Казахстан влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
2. В случаях, если земельный участок используется с нарушением законодательства Республики Казахстан, то такой земельный участок подлежит принудительному изъятию в порядке, предусмотренном статьей 94 настоящего Кодекса.
При этом, в отношении такого земельного участка с момента выявления факта неиспользования по назначению применяются повышенные налоговые ставки с учетом условий части 1 статьи 387 Налогового кодекса Республики Казахстан.
3. К случаям использования земельного участка с нарушением законодательства Республики Казахстан относятся:
1) использование земельного участка или его части не в соответствии с целевым назначением;
2) использование земельного участка или его части с нарушением требований, определенных правилами рационального использования земель сельскохозяйственного назначения;
3) несоблюдение требований, установленных статьей 99 настоящего Кодекса;
4) использование земельного участка, которое привело к значительному ухудшению экологической обстановки.
4. Если нарушение законодательства Республики Казахстан собственником земельного участка или землепользователем заключается в использовании такого участка не по целевому назначению, то собственнику земельного участка или землепользователю предоставляется право в течение двух месяцев с момента получения предписания об устранении выявленных нарушений обратиться к акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа по месту нахождения такого участка об изменении его целевого назначения.
5. В случае, когда использование земельного участка или его части привело к существенному снижению плодородия сельскохозяйственных земель либо значительному ухудшению экологической обстановки, собственник земельного участка или землепользователь обязаны возместить государству ущерб в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, возникших при чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельствах (действиях непреодолимой силы).»;
12) статью 94 изложить в следующей редакции:
«Статья 94. Порядок принудительного изъятия земельного участка,
не используемого по назначению либо используемого с
нарушением законодательства Республики Казахстан
1. Принудительное изъятие земельных участков у собственников и землепользователей в случаях, предусмотренных статьями 92 и 93 настоящего Кодекса, производится в судебном порядке но иску органов, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель по месту нахождения земельного участка.

2. Жер учаскесiн мәжбүрлеп алып қою туралы талап-арыз Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген жазалау шаралары қолданылғаннан кейін, сондай-ақ жер учаскесін пайдалану және Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнінде шараларды қабылдау үшін меншік иесіне немесе жер пайдаланушыға берілген нұсқама мерзімінің өтуі бойынша және осы уақытта меншік иесі немесе жер пайдаланушы мұндай шараларды қолданылмаған жағдайда берілуі мүмкін.
Жер учаскесін пайдалану бойынша шараларды қабылдау үшін нұсқаманың мерзімі - бір жыл, ал Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын жою бойынша жер учаскесін пайдаланбау не заңнаманы бұзушылық анықталған кезден бастап үш ай болып белгіленеді.
Бұл ретте, жер учаскесiн мәжбүрлеп алып қою туралы талап-арыз берілген нұсқаманың орындалуын бақылау бойынша тексеріс аяқталғаннан кейін оны орындамаған жағдайда отыз жұмыс күні ішінде беріледі.
Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын жою қажеттілігі туралы нұсқама жер учаскесі құқығына ауыртпалық ретінде «Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік тіркелуге жатады.
3. Осы Кодекстің 92 және 93-баптарында көрсетілген негіздер бойынша сот шешімімен жер учаскесін меншік иесінен немесе жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қойған жағдайда, жер учаскесіне меншік құқығы немесе жер пайдалану құқығы (мемлекеттен сатып алынған жер учаскесiне жалдау құқықтарына қатысты) Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргізу және атқарушылық заңнамасында белгіленген тәртіппен сауда-саттықта (конкурстарда, аукциондарда) сатылады.
4. Өтеусіз негізде берілген жер учаскесін осы Кодекстің 92-бабында көрсетілген негіздер бойынша сот шешімімен меншік иесінен мәжбүрлеп алып қойған жағдайда, осы жер учаскесі жер учаскесінің меншік иесіне құнын өтеместен одан әрі қайта бөлу үшін арнайы жер қорының есебіне жатқызылады.
5. Сатудан түскен сома жер учаскесін мәжбүрлеп алып қою шығыстары шегерiле отырып, жер учаскесінің бұрынғы меншiк иесiне немесе жер пайдаланушыға төленедi. Бiр жыл iшiнде кемiнде үш рет сауда-саттық (конкурстар, аукциондар) жүргізілгеннен кейiн ондай жер учаскесiн немесе оған жер пайдалану құқығын сату мүмкiн болмаған жағдайда жер учаскесi сот шешiмiмен арнайы жер қорының есебіне жатқызылады.
6. Жер учаскесін мәжбүрлеп алып қою туралы заңды күшіне енген сот шешімі жер учаскесі алынып қойған адамды жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың тізіліміне енгізуге негіз болып табылады.»;

2. Иск о принудительном изъятии земельного участка в случаях, предусмотренных статьями 92 и 93 настоящего Кодекса, может быть предъявлен после применения мер взыскания, предусмотренных законодательством. Республики Казахстан об административных правонарушениях, а также по истечении срока предписания, данного собственнику или землепользователю для принятия мер по использованию земельного участка и устранению нарушений законодательства Республики Казахстан, и при условии, что за это время собственник или землепользователь не приняли такие меры.
Срок для принятия мер по использованию земельного участка устанавливается один год, а по устранению нарушений законодательства Республики Казахстан - три месяца со момента выявления неиспользования земельного участка либо нарушения законодательства.
При этом иск о принудительном изъятии земельного участка предъявляется в течение тридцати рабочих дней после завершения проверки по контролю за исполнением выданного предписания, в случае его неисполнения.
Предписание о необходимости устранить нарушения законодательства Республики Казахстан, как обременения права на земельный участок подлежит государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственной регистрации прав на недвижимое имущество».
3. В случае принудительного изъятия земельного участка у собственника или землепользователя по решению суда по основаниям, указанным в статьях 92 и 93 настоящего Кодекса, право собственности на земельный участок или право землепользования (по отношению выкупленных у государства прав аренды на земельный участок) продаются на торгах (конкурсах, аукционах) в порядке, установленном гражданским процессуальным и исполнительным законодательством Республики Казахстан.
4. В случае принудительного изъятия земельного участка, предоставленного на безвозмездной основе, у собственника по решению суда по основаниям, указанным в статье 92 настоящего Кодекса, данный земельный участок зачисляется в специальный земельный фонд для дальнейшего перераспределения без возмещения стоимости собственнику земельного участка.
5. Вырученная сумма за вычетом расходов по принудительному изъятию земельного участка выплачивается бывшему собственнику земельного участка или землепользователю. При невозможности реализации такого земельного участка или права землепользования на него после проведения не менее трех торгов (конкурсов, аукционов) в течение одного года земельный участок зачисляется по решению суда в специальный земельный фонд.
6. Вступившее в законную силу решение суда об изъятии земельного участка является основанием для включения лица, у которого изъят земельный участок, 8 реестр недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей,»;

13) мынадай мазмұндағы 96-1-баппен толықтырылсын:
«96-1-бап. Жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізілімі
1. Жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы ұсынатын ақпараттардың негізінде орталық уәкілетті орган немесе оның ведомствосы жүзеге асырады.
2. Осы Кодекстің 92 және 93-баптарында көзделген негіздер бойынша жер учаскелері алып қойылған тұлғалар туралы мәліметтер алып қою туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін Жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізіліміне енгізіледі.
3. Жерді пайдалану мен қорғауды жүзеге асыратын орган осы Кодекстің 92 және 93-баптарында көзделген негіздер бойынша жер учаскесін алып қою туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде орталық уәкілетті органға ақпарат жолдайды, онда:
1) жеке адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, оның жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) заңды тұлғаның атауы, құрылтайшы-жеке тұлғалар (бастамашыл- азаматтар) туралы мәліметтер, тегі, аты, әкесінің аты, ЖСН, құрылтайшы-заңды тұлғалар туралы мәліметтер: тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, бірінші басшы туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты, тұрып жатқан елі, жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) алып қойылған жер учаскесінің орналасқан орны, алаңы және нысаналы мақсаты;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық түрі;
5) сот шешімінің нөмірі мен күні, оның күшіне енген күні көрсетіледі.
Орталық уәкілетті орган ақпаратты алған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде оны жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізіліміне енгізеді.
4. Жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізілімінде қамтылған мәліметтер аталған тізілімнен осы Кодекстің 92 және 93-баптары негізінде жер учаскесін алып қою туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап үш жыл өткеннен кейін алып тасталады.
Көрсетілген мәліметтер сондай-ақ, жер учаскесін мәжбүрлеп алып қою туралы сот шешімі жойылған жағдайда да алып тасталады.
5. Жосықсыз жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізіліміне енген тұлғаларға жер учаскелерін беруге жол берілмейді.»;

13) дополнить статьей 96-1 следующего содержания:
«Статья 96-1. Реестр недобросовестных собственников земельных
участков и землепользователей
1. Формирование и ведение реестра недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей осуществляются центральным уполномоченным органом или его ведомством на основании информации, представляемой уполномоченным органом по земельным отношениям области, города республиканского значения, столицы.
2. В реестр недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей включаются сведения о лицах, у которых изъяты земельные участки по основаниям, предусмотренным статьями 92 и 93 настоящего Кодекса, после вступления в законную силу решения суда об изъятии.
3. Уполномоченный орган по земельным отношениям области, города республиканского значения, столицы в течение трех рабочих дней после вступления в законную силу решения суда об изъятии земельного участка по основаниям, предусмотренным статьями 92 и 93 настоящего Кодекса, направляет информацию в центральный уполномоченный орган, в которой указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, а также данные документа, удостоверяющего личность, его индивидуальный идентификационный номер;
2) наименование юридического лица, сведения об учредителях - физических лицах (гражданах-инициаторах), фамилия, имя, отчество, индивидуальный идентификационный номер, сведения об учредителях-юридических лицах: место регистрации, бизнес-идентификационный номер, сведения о первом руководителе: фамилия, имя, отчество, страна проживания, индивидуальный идентификационный номер;
3) местонахождение, площадь и целевое назначение изъятого земельного участка;
4) вид нарушения законодательства Республики Казахстан;
5) дата решения суда, дата вступления его в силу.
Центральный уполномоченный орган в течение двух рабочих дней с момента получения информации заносит в реестр недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей.
4. Сведения, содержащиеся в реестре недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей, исключаются из указанного реестра по истечении трех лет со дня вступления в законную силу решения суда об изъятии земельного участка на основании статей 92 и 93 настоящего Кодекса.
Указанные сведения исключаются также в случаях отмены судебного решения о принудительном изъятии земельного участка.
5. Предоставление земельных участков лицам, находящимся в реестре недобросовестных собственников земельных участков и землепользователей, не допускается.»;

14) 97-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-2-бөлікпен толықтырылсын:
«3.2. Елді мекен жерлерін бас жоспарларына сәйкес кеңейту және мемлекет мұқтажы үшін алып қою жағдайларын қоспағанда, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді басқа санаттарға ауыстыруға жол берілмейді.»;
6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға, шетелдік заңды тұлғалар, сондай-ақ жарғылық капиталындағы шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың үлесі елу пайыздан асатын заңды тұлғаларға жиырма бес жылға дейiнгі мерзімге жалдау шарттарымен уақытша жер пайдалануға беріледі.»;
15) 102-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«102-бап. Өзiндiк қосалқы шаруашылыққа, бағбандыққа және саяжай
құрылысына арналған жер учаскелерi
1. Қазақстан Республикасының азаматтарына өзiндiк қосалқы шаруашылық жүргiзу үшiн жер учаскелерi селолық елді мекен жерлерінен берiледi.
2. Өзіндік қосалқы шаруашылықты жүргізуге арналған жер учаскесі үй маңындағы және егiстiк телiмдерден тұруы мүмкін.
Үй маңындағы телiмдер селолық елді мекендер шекараларында (шегінде) беріледі және ауыл шаруашылығы өнімін өндіру үшін, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы мен құрылыс қызметтері туралы заңнамаға сәйкес тұрғын үй, шаруашылық-тұрмыстық құрылыстарды салу үшін пайдаланылады.
Егістік телімдер елді мекен аумақтарының жер-шаруашылық құрылымы жобасына сәйкес селолық елді мекен жерлерінен не әкімшілік бағынысқа берілген аумақтардан беріледі және тек ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру үшін ғана пайдаланылады.
Егістік телімдерді осы Кодекстің 50-бабының бесінші бөлігіне сәйкес белгіленетін ең аз мөлшерден төмен алаңда беруге тыйым салынады.
3. Қазақстан Республикасының азаматтарына бағбандық және саяжай құрылысы үшiн жер учаскелерi ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерден, селолық елдi мекендердiң жерiнен және босалқы жерден берiледi.
4. Өзiндiк қосалқы шаруашылыққа, бағбандыққа және саяжай құрылысын жүргізуге арналған жер учаскелерiнiң меншiк иесi болып табылатын азаматтар ортақ мүдделерi үшiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде құқықтық жағдайы белгiленетiн жай серiктестiктерге, бағбандық немесе өзге де тұтыну кооперативтерiне бiрiгуге құқылы.»;
16) 107-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Елдi мекендер жерiнiң құрамы келесі функционалдық аймақтарға бөлінеді:
1) тұрғын үй;
2) әлеуметтік;
3) коммерциялық;
4) өзге де.
Тұрғын үй аймағына құрылыстар алып жатқан әрi көп пәтерлi және көп қабатты тұрғын үйлер, үй iргесiндегi жер учаскелерi бар жеке тұрғын үйлер салуға арналған тұрғын жай салатын жерлер кіреді.
Әлеуметтік аймаққа денсаулық сақтау, мәдениет, сауда, қоғамдық тамақтандыру, тұрмыстық қызмет көрсету, коммерциялық қызмет объектiлерi, сондай-ақ мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ұйымдар және жоғары бiлiм беру мекемелерi, әкiмшiлiк, ғылыми-зерттеу мекемелерi, ғибадат үйлерi мен өзге де iскерлiк үйлерi, құрылыстар мен ғимараттар салынған және соларды орналастыруға арналған қоғамдық iскерлiк құрылыс салатын жер кіреді.
Коммерциялық аймаққа өнеркәсiп, коммуналдық және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн қойма объектiлерi, инженерлiк және көлiк инфрақұрылымы объектiлерi салынған және соларды орналастыруға арналған, сондай-ақ осы объектiлердiң санитарлық-қорғау аймақтарын белгiлеуге арналған өндiрiстiк құрылыс салатын жер кіреді.
Өзге де аймақтарға:

14) в статье 97:
дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
«3.2. Не допускается перевод земель сельскохозяйственного назначения в другие категории, за исключением случаев расширения земель населенных пунктов в соответствии с генеральными планами и изъятия для государственных нужд.»;
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
«3) иностранцам, лицам без гражданства, иностранным юридическим лицам, а также юридическим лицам, в уставном капитале которых доля иностранцев, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц составляет более чем пятьдесят процентов, во временное землепользование на условиях аренды сроком до двадцати пяти лет.»;
15) статью 102 изложить в следующей редакции:
«Статья 102. Земельные участки для личного подсобного
хозяйства, садоводства и дачного строительства
1. Гражданам Республики Казахстан для ведения личного подсобного хозяйства предоставляются земельные участки из земель сельских населенных пунктов.
2. Земельный участок для ведения личного подсобного хозяйства состоит из приусадебного и полевого наделов.
Приусадебный надел предоставляется в границах (черте) сельских населенных пунктов и используется для производства сельскохозяйственной продукции, а также возведения жилого дома, хозяйственно-бытовых построек в соответствии с законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Полевой надел предоставляется из земель сельских населенных пунктов в соответствии с проектом земельно-хозяйственного устройства территорий населенной части либо на территории, переданной в административное подчинение, и используется исключительно для производства сельскохозяйственной продукции.
3. Гражданам Республики Казахстан для ведения садоводства и дачного строительства предоставляются земельные участки из земель сельскохозяйственного назначения, сельских населенных пунктов и запаса.
4. Граждане, являющиеся собственниками земельных участков для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства и дачного строительства, вправе в общих интересах объединяться в простые товарищества, садоводческие или иные потребительские кооперативы, правовое положение которых определяется законодательными актами Республики Казахстан.»;
16) пункт 3 статьи 107 изложить в следующей редакции:
«3. Земли населенных пунктов делятся на следующие функциональные зоны:
1) жилищная;
2) социальная;
3) коммерческая;
4) иная.
В жилищную зону входят земли жилой застройки, занятые строениями и предназначенные для застройки многоквартирными и многоэтажными жилыми домами, индивидуальными жилыми домами с приусадебными земельными участками.
В социальную зону входят земли общественно деловой застройки, занятые и предназначенные для размещения объектов здравоохранения, культуры, торговли, общественного питания, бытового обслуживания, коммерческой деятельности, а также дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, административных, научно-исследовательских учреждений, культовых зданий и иных деловых зданий, строений и сооружений.
В коммерческую зону входят земли производственной застройки, занятые и предназначенные для размещения промышленных, коммунальных и складских объектов, обеспечивающих их функционирование, объектов инженерной и транспортной инфраструктуры, а также установления санитарно-защитных зон этих объектов.
В иную зону входят земли:

1) темiр жол, автомобиль, өзен, теңiз, әуе және құбыр тасымалы жолдары, инженерлiк инфрақұрылым мен байланыс магистральдары өтетiн және соларды салуға арналған көлiк, байланыс, инженерлiк коммуникациялар жерi;
2) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, сауықтыру, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер;
3) орман қорының жері;
4) өзендер, табиғи және жасанды су айдындары мен акваториялар, су қорғау аймақтары, гидротехникалық және басқа да су шаруашылығы құрылыстары орналасқан су айдындары мен акваториялар жерi;
5) ауыл шаруашылығына пайдаланылатын жер;
6) алаңдар, көшелер, тротуарлар, өтпе жолдар, жолдар, жағалаулар, парктер, гүлзарлар, opмaн парктерi, бульварлар, су айдындары, жағажайлар, зираттар және тұрғындардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған өзге де объектiлер (су құбырлары, жылыту құбырлары, тазарту құрылыстары және ортақ пайдаланудағы басқа да инженерлiк жүйелер, сондай-ақ жылу желілерінің күзет аймақтары мен ортақ пайдаланудағы инженерлік жүйелер) орналасқан және соларды орналастыруға арналған ортақ пайдаланудағы жер;
7) қала құрылысы қызметiне тартылмаған, елдi мекендi аумақтық тұрғыдан дамытуға және өзiндiк қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған резервтегi және өзге де жер;
8) крематорийлердi, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), тұрмыстық қалдықтар тастау орындарын және арнаулы нормативтер мен қағидалар белгiленбейiнше, пайдалануға болмайтын өзге де объектiлердi орналастыру үшiн бөлiнетiн арнайы мақсаттағы жер;
9) қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтаждары үшін берілген, сондай-ақ өзге де пайдалану режиміндегі жер кіруі мүмкін.»;
17) 109-баптың бірінші тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Елдi мекендердiң жерi учаскелерінің нысаналы мақсаты осы Кодекстің 107-бабының 3-тармағында көзделген функциональдық аймақтарға сәйкес анықталады.»;
18) 145-баптың 2-тармағының үшінші абзацы алып тасталсын.
4. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 79, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат):

1) транспорта, связи, инженерных коммуникаций, занятые и предназначенные для сооружений железнодорожного, автомобильного, речного, морского, воздушного и трубопроводного транспорта, магистралей инженерной инфраструктуры и связи;
2) особо охраняемых природных территорий, оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения;
3) лесного фонда;
4) водоемов и акваторий, занятые реками, естественными и искусственными водоемами и акваториями, водоохранными зонами, гидротехническими и другими водохозяйственными сооружениями;
5) сельскохозяйственного использования;
6) общего пользования, занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, скверами, лесопарками, бульварами, водоемами, пляжами, кладбищами и иными объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения (водопроводы, отопительные трубы, очистные сооружения и другие инженерные системы общего пользования, а также охранные зоны тепловых сетей и инженерных систем общего пользования);
7) резервные и иные, не вовлеченные в градостроительную деятельность, предназначенные для территориального развития населенного пункта и развития личного подсобного хозяйства;
8) специального назначения, выделяемые для размещения крематориев, скотомогильников (биотермических ям), свалки бытовых отходов и иных объектов, использование которых невозможно без установления специальных нормативов и правил;
9) предоставленные для нужд обороны и национальной безопасности, а также иного режима использования.»;
17) пункт 1 статьи 109 дополнить частью следующего содержания:
«Целевое назначение земельных участков населенных пунктов определяется в соответствии, с функциональными зонами, предусмотренными пунктом 3 статьи 107 настоящего Кодекса.»;
18) абзац третий пункта 2 статьи 145 исключить.
4. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст.18; № 19; ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст.27; № 23, ст. 114; № 24, ст.129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 79, 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1,.ст. 4; № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52):

1) 37-баптың 1-тармағының 28) тармақшасы алып тасталсын;
2) 75-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген арнайы су пайдалануға рұқсаттан айыру үшін негіздер су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау барысында анықталады.
Арнайы су пайдалануға құқығынан айыру Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Арнайы су пайдалану құқығын тоқтату туралы шешім су пайдалану шартын бұзу үшін негіз болып табылады.».
5. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж. № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 17-бапта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«12) осы бапта және өзге де заңнамалық актілерде белгіленген өз құзыреті шегінде мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы экологиялық сараптаманы жүзеге асыру жөніндегі қызметті үйлестіреді және оның әдістемелік нұсқаулығын жүзеге асырады.»;
мынадай мазмұндағы 28-9) тармақшамен толықтырылсын:
«28-9) Қалдықтардың қауіптілік деңгейін анықтау және қалдықтарды кодтау әдістемесін бекітеді;»;
38) тармақша алып тасталсын;
2) 20-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мемлекеттік экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптамалардың, сондай-ақ жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша жүргізілген ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындыларының негізінде өз құзыреті шегінде кәсіпорындардың, құрылыстардың және өзге объектілердің құрылыс, реконструкциясы (кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту) немесе күрделі жөндеу тыйым салады немесе рұқсат береді.»;

1) подпункт 28) пункта 1 статьи 37 исключить;
2) пункты 3 и 4 статьи 75 изложить в следующей редакции:
«3. Основания для лишения разрешения на специальное водопользование, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 2 настоящей статьи, выявляются в ходе государственного контроля в области использования и охраны водного фонда.
Лишение права специального водопользования осуществляется в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
4. Решение о прекращении права специального водопользования является основанием для расторжения договора водопользования.».
5. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г. № 1, ст. 4; № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.):
1) в статье 17:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«проводит государственную экологическую экспертизу в пределах своей компетенции установленной настоящей статьей и иными законодательными актами, а также координирует деятельность по осуществлению экологической экспертизы в Республике Казахстан и осуществляет ее методическое руководство;»;
дополнить подпунктом 28-9) следующего содержания:
«28-9) утверждает методику определения уровня опасности и кодировки отходов;»;
подпункт 38) исключить;
2) подпункт 2) статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2) на основании заключений государственных экологической и санитарно-эпидемиологической экспертиз, а также комплексной вневедомственной экспертизы, проведенных по проектно-сметной документации, в пределах своей компетенции запрещают или разрешают строительство, реконструкцию (расширение, техническое перевооружение, модернизацию) или капитальный ремонт предприятий, сооружений и иных объектов;»;

3) 40-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1. Өндірістік объектілерді санитариялық сыныптауға сәйкес қауіптілік сыныптарына жатпайтын қызмет түрлері IV санат объектілері ретінде сыныпталады.»;
4) 48-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Жаңа құрылыстар немесе қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялау (кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту) және күрделі жөндеу үшін тағайындалған жобалар бойынша (техника-экономикалық негіздер және жобалау-сметалық құжаттама) мемлекеттік экологиялық сараптаманы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган және жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
Аталған құрылыс жобаларын, олардың жиынтығын қабылдау тәртібі, сондай-ақ мемлекеттік экологиялық сараптаманы қаржыландыру тәртібі сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етіледі»;
5) 49-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жаңа құрылыстарды салуға немесе қолданыстағы объектілерді реконструкциялау (кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту) және күрделі жөндеу үшін тағайындалған жобалар бойынша (техника-экономикалық негіздер және жобалау-сметалық құжаттама) ведомстводан тыс кешенді сараптама барысында жүзеге асырылатын мемлекеттік экологиялық сараптама сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.»;
6) 50-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«50-бап. Мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзу мерзімдері
1. Мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзу мерзімі объекті құрылыстарының жобалары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу саласындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамада, сондай-ақ осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын органдарға қажеттi барлық құжаттама берiлген кезден бастап I санаттағы объектілер үшін екі айдан, II санаттағы объектілер үшін бір айдан, III, IV санаттардағы объектілер үшін он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Қайтадан мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргізу мерзімі тіркелген күнінен бастап I санаттағы объектілер үшін бір айдан, II санаттағы объектілер үшін он жұмыс күнінен, III, IV санаттардағы объектілер үшін бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.

3) пункт 1-1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
«1-1. Виды деятельности, не относящиеся к классам опасности согласно санитарной классификации производственных объектов, классифицируются как объекты IV категории.»;
4) статью 48 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. По проектам (технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация), предназначенным для строительства новых или реконструкции (расширение, техническое перевооружение, модернизация) и капитального ремонта существующих зданий и сооружений, государственная экологическая экспертиза осуществляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и местными исполнительными органами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Проведение комплексной вневедомственной экспертизы, включая порядок приема указанных проектов строительства, их комплектность, а также порядок финансирования государственной экологической экспертизы, обеспечивается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.»;
5) пункт 2 статьи 49 дополнить частью второй следующего содержания:
«Государственная экологическая экспертиза, осуществляемая в ходе комплексной вневедомственной экспертизы по проектам (технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация), предназначенным для строительства новых или реконструкции (расширение, техническое перевооружение, модернизация) и капитального ремонта существующих объектов, проводится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.»;
6) статью 50 изложить в следующей редакции:
«Статья 50. Сроки проведения государственной
экологической экспертизы
1. Срок проведения государственной экологической экспертизы не должен превышать двух месяцев для объектов I категории, одного месяца для объектов II категорий, десяти рабочих дней для объектов III, IV категорий с момента передачи органам, осуществляющим государственную экологическую экспертизу, всей необходимой документации, за исключением случаев, предусмотренных законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в области проведения комплексной вневедомственной экспертизы по проектам строительства объектов, а также пунктом 3 настоящей статьи.
Срок проведения повторной государственной экологической экспертизы для объектов I категории не должен превышать одного месяца, для объектов II категории десяти рабочих дней, для объектов III, IV категорий пяти рабочих дней со дня регистрации.

2. Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын беретін орган тіркелген күнінен бастап I санаттағы объектілер үшін бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде және II, ІІІ және IV санаттағы объектілер үшін үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде құжаттарды олардың толықтығы тұрғысынан тексереді. Табыс етiлген құжаттама толық болмаған жағдайда ол табыс еткен тұлғаға қайтарылуға тиіс.»;
3. Құрылыс үшін тағайындалған жобалар бойынша (техника-экономикалық негіздер және жобалау-сметалық құжаттама) ведомстводан тыс кешенді сараптама барысында жүзеге асырылатын мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізудің мерзімі мен ұзақтығы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді;»;
7) 51-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Құрылыс үшін тағайындалған жобалар бойынша (техника-экономикалық негіздер және жобалау-сметалық құжаттама) ведомстводан тыс кешенді сараптама барысында жүргізілген мемлекеттік экологиялық сараптаманың салалық қорытындысының тұжырымдамалары ведомстводан тыс кешенді сараптаманың жиынтық қорытындысына енгізіледі.»;
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Құрылыс үшін тағайындалған жобалар бойынша (техника-экономикалық негіздер және жобалау-сметалық құжаттама) ведомстводан тыс кешенді сараптама барысында жүргізілген мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысының қолданылу мерзімі ведомстводан тыс кешенді сараптаманың тиісті жиынтық қорытындысының қолданыс мерзімдеріне сәйкес белгіленеді.»;
8) 67-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қоғамдық экологиялық сараптаманың нәтижелері ғимараттар мен құрылыстардың және кешендік, инженерлік, транспорттық коммуникациялардың құрылысына арналған жобаларға (техника-экономикалық негіздер және жобалау-сметалық құжаттама) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізген кезде ескерілуі мүмкін.»;
9) 70-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталып, 4) тармақша «жоспарын» деген сөзден кейін «қамтитын, белгіленген үлгідегі құжаттар жиынтығы болып табылады.» деген сөздермен толықтырылсын;
1-1-тармақ алып тасталсын;
10) 71-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Өндірістік объектілердің санитариялық сыныпталуына сәйкес сыныпталмайтын қызмет түрлері IV санатқа жатады.»;
11) 72-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«72-бап. Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат алу үшiн табыс
етiлетiн материалдар
1. Табиғат пайдаланушы қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат алу үшiн рұқсат беретін органға қажеттi құжаттар топтамасын табыс етедi.

2. Для объектов I категории в срок не более пяти рабочих дней и для объектов II, III и IV категорий в срок не более трех рабочих дней со дня регистрации орган, выдающий заключение государственной экологической экспертизы, рассматривает документы на предмет их полноты. В случае неполноты представленной документации, она подлежит возвращению представившему ее лицу.
3. Сроки и продолжительность проведения государственной экологической экспертизы, осуществляемой в ходе комплексной вневедомственной экспертизы по проектам (технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация), предназначенным для строительства, устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.»;
7) в статье 51:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Заключение государственной экологической экспертизы, проведенной в ходе комплексной вневедомственной экспертизы по проектам (технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация), предназначенным для строительства, включается в сводное заключение комплексной вневедомственной экспертизы.»;
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
«Срок действия положительного заключения государственной экологической экспертизы, проведенной в ходе комплексной вневедомственной экспертизы по проектам (технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация), предназначенным для строительства, устанавливается в соответствии со сроками действия соответствующего сводного заключения комплексной вневедомственной экспертизы.»;
8) пункт 3 статьи 67 дополнить частью второй следующего содержания:
«Результаты общественной экологической экспертизы могут быть также учтены при проведении комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация), предназначенных для строительства зданий, сооружений и комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций.»;
9) в статье 70:
подпункт 5) пункта 1 исключить;
пункт 1-1 исключить;
10) пункт 2-1 статьи 71 изложить в следующей редакции:
«2-1. Виды деятельности, не классифицируемые согласно санитарной классификации производственных объектов, относятся к IV категории.»;
11) статью 72 изложить в следующей редакции:
«Статья 72. Материалы, представляемые для получения разрешения на эмиссии в окружающую среду
1. Для получения разрешения на эмиссии в окружающую среду природопользователь представляет в орган, выдающий разрешение, необходимый пакет документов.

2. I, II және III санаттағы объектiлерi бар табиғат пайдаланушылар үшiн қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат алу үшiн құжаттар топтамасы:
1) рұқсат алуға өтiнiмдi;
2) эмиссиялар нормативтерінің жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын;
3) қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарын қамтиды.
3. Жаңадан енгізілетін IV санаттағы объектiлерi бар табиғат пайдаланушылар үшiн қоршаған оpтаға эмиссияларға рұқсат алу үшiн құжаттар топтамасы:
1) рұқсат алуға арналған өтінімді;
2) қоршаған ортаға эмиссиялардың есептік немесе аспаптық жолмен белгіленген және негізделген нормативтерін қамтиды.
4. Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат алуға өтiнiмнің нысанын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.»;
12) 74, 75, 76-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«74-бап. Қоршаған ортаға эмиссиялар үшiн өтiнiмдер беру, қарау
және рұқсат беру мерзiмдерi
1. Өтiнiмдер беру:
1) I санаттағы объектілер үшін қолданыстағы рұқсат мерзiмi аяқталғанға дейiн не жаңа объект пайдалануға берiлгенге дейiн екі айдан кешіктірілмей;
2) IІ санаттағы объектілер үшін қолданыстағы рұқсат мерзiмi аяқталғанға дейiн не жаңа объект пайдалануға берiлгенге дейiн бір айдан кешіктірілмей;
3) ІIІ санаттағы объектілер үшін қолданыстағы рұқсат мерзiмi аяқталғанға дейiн не жаңа объект пайдалануға берiлгенге дейiн он жұмыс күнінен кешіктірілмей;
4) ІV санаттағы объектілер үшін жаңа объект пайдалануға берiлгенге дейiн он жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
2. Рұқсат беретін орган өтінім тіркелген күннен бастап І және ІІ санаттағы объектілер үшін күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде, ІІІ санаттағы объектілер үшін күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде өтінімді оның толықтығы және осы Кодекстің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Белгіленген мерзім өткеннен кейін өтінім қарауға қабылданады не табыс етілген материалдардың жеткіліксіздігі салдарынан және (немесе) оның осы Кодекстің талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты қабылданбайды.
Өтінім қабылданбаған жағдайда табиғат пайдаланушыға қабылданбаудың себептері дәлелді түрде негізделіп, бас тарту жіберіледі.
3. Рұқсат беретін орган қабылданған өтінімдерді:
1) I санаттағы объектілер үшін өтінім тіркелген күннен бастап екі айдан аспайтын мерзімде;
2) ІІ санаттағы объектілер үшін өтінім тіркелген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде;
3) ІІI санаттағы объектілер үшін өтінім тіркелген күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде;
4) IV санаттағы объектілер үшін өтінім тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.

2. Для природопользователей, имеющих объекты I, II  и III категорий, пакет документов для получения разрешения на эмиссии в окружающую среду включает:
1) заявку на получение разрешения;
2) заключение государственной экологической экспертизы на проекты нормативов эмиссий;
3) план мероприятий по охране окружающей среды.
3. Для природопользователей, имеющих вновь вводимые объекты IV категории, пакет документов для получения разрешения на эмиссии в окружающую среду включает:
1) заявку на получение разрешения;
2) нормативы эмиссий в окружающую среду, установленные и обоснованные расчетным или инструментальным путем.
4. Форма заявки на получение разрешения на эмиссии в окружающую среду утверждается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.»;
12) статьи 74, 75, 76 изложить в следующей редакции:
«Статья 74. Сроки подачи заявок, рассмотрения и выдачи
разрешения на эмиссии в окружающую среду
1. Подача заявок осуществляется для объектов:
1) I категории не позднее чем за два месяца до истечения срока действующего разрешения либо ввода в эксплуатацию нового объекта;
2) II категории не позднее чем за месяц до истечения срока действующего разрешения либо ввода в эксплуатацию нового объекта;
3) III категории не позднее чем за десять рабочих дней до истечения срока действующего разрешения либо ввода в эксплуатацию нового объекта;
4) IV категории не позднее чем за десять рабочих дней до ввода в эксплуатацию нового объекта.
2. В срок не более пятнадцати календарных дней для объектов I и II категорий, для объектов III категории в срок не более пяти календарных дней со дня регистрации заявки орган, выдающий разрешение, рассматривает заявку на предмет ее полноты и соответствия требованиям настоящего Кодекса.
По истечении установленного срока заявка принимается на рассмотрение либо отклоняется вследствие недостаточности представленных материалов и (или) в связи с ее несоответствием требованиям настоящего Кодекса.
При отклонении заявки природопользователю направляется отказ с мотивированным обоснованием причин отклонения.
3. Принятые заявки рассматриваются органом, выдающим разрешение, для объектов:
1) I категории в срок не более двух месяцев со дня регистрации заявки;
2) II категории в срок не более одного месяца со дня регистрации заявки;
3) III категории в срок не более 10 рабочих дней со дня регистрации заявки;
4) IV категории в срок не более 5 рабочих дней со дня регистрации заявки.

4. Қарау қорытындылары бойынша қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат беріледі.
75-бап. Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат беру үшiн негiздер
1. Табиғат пайдаланушыға I, II және III санаттағы объектiлерге мына шарттар сақталған жағдайда:
1) осы Кодекстiң 72-бабына сәйкес қажеттi құжаттар мен материалдар табыс етiлсе;
2) қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспары Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгiленген экологиялық талаптар мен нормаларға сәйкес келсе және қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтерiне қол жеткiзудi қамтамасыз етсе, қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат берiледі.
2. Табиғат пайдаланушы қажетті өтінімді және қоршаған ортаға эмиссияларға нормативтерді табыс етсе, оған IV санаттағы объектіге қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат берілуге тиіс.»;
76-бап. Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттардың қолданылу мерзiмдерi
1. Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттар қолданыстағы рұқсатта көрсетiлген табиғат пайдаланудың қолданылатын технологиялары мен шарттары өзгергенге дейiнгі, бiрақ бес жылдан аспайтын мерзiмге берiледi.
2. IV санаттың объектілері үшін қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат қолданыстағы рұқсатта көрсетiлген табиғат пайдаланудың қолданылатын технологиялары мен шарттары өзгерген жағдайларды қоспағанда, мерзімсіз негізде беріледі.»;
13) 94-12-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемінің бір бөлігінен белгіленген мөлшердегі бірліктер резерві құралады, оны қалыптастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.»;
14) 198-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мыналар:
1) мемлекеттiк экологиялық сараптаманың;
2) эпидемиялық маңыздылығы жоғары объект жобаланған жағдайда санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың оң қорытындысы жоқ жобаларды қаржыландыруға және iске асыруға тыйым салынады.»;
15) 202-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кәсiпорындарды, құрылыстармен өзге де объектiлердi салу және реконструкциялау мемлекеттiк экологиялық сараптаманың және санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың оң қорытындылары болған кезде (эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілерді салған және реконструкциялаған жағдайда) және қоршаған орта сапасының нормативтерiне сәйкес жүзеге асырылады. Бекiтiлген жобаны немесе жұмыстардың құнын қоршаған ортаны қорғауға залал келтiре отырып, өзгертуге жол берiлмейдi.»;
16) 218-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«218-бап. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегі операцияларды
жүргiзу үшiн экологиялық негiздеме
1. Эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілердің жобалау құжаттамаларының мемлекеттік экологиялық сараптамасының, санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасының оң қорытындылары және экологиялық рұқсат жер қойнауын пайдалану жөнiндегі операцияларды жүргiзу үшiн экологиялық негiздеме болып табылады.

4. По итогам рассмотрения выдается разрешение на эмиссии в окружающую среду.
Статья 75. Основания для выдачи разрешения на эмиссии в
окружающую среду
1. Разрешение на эмиссии в окружающую среду выдается природопользователю на объекты I, II и III категорий при соблюдении следующих условий:
1) представлены необходимые документы и материалы в соответствии со статьей 72 настоящего Кодекса;
2) план мероприятий по охране окружающей среды соответствует экологическим требованиям и нормам, установленным экологическим законодательством Республики Казахстан, и обеспечивает достижение нормативов эмиссий в окружающую среду.
2. Разрешение на эмиссии в окружающую среду должно быть выдано природопользователю на объект IV категории, если он представил необходимую заявку и нормативы эмиссий в окружающую среду.
Статья 76. Сроки действия разрешений на эмиссии в окружающую
среду
1. Разрешения на эмиссии в окружающую среду выдаются на срок до изменения применяемых технологий и условий природопользования, указанных в действующем разрешении, но не более чем на пять лет.
2. Разрешение на эмиссии в окружающую среду для объектов IV категории выдается на бессрочной основе, за исключением случаев изменения применяемых технологий и условий природопользования, указанных в действующем разрешении.»;
13) пункт 1 статьи 94-12 изложить в следующей редакции:
«1. Из части общего объема выбросов парниковых газов образуется резерв единиц установленного количества, порядок формирования которого устанавливается Правительством Республики Казахстан.»;
14) пункт 2 статьи 198 изложить в следующей редакции:
«2. Запрещаются финансирование и реализация проектов, по которым отсутствуют положительные заключения:
1) государственной экологической эскспертизы;
2) санитарно-эпидемиологической экспертизы в случае проектирования объекта высокой эпидемической значимости.»;
15) пункт 1 статьи 202 изложить в следующей редакции:
«1. Строительство и реконструкция предприятий, сооружений и иных объектов осуществляются при наличии положительных заключений государственной экологической экспертизы, санитарно-эпидемиологической экспертизы (в случае строительства и реконструкции объектов высокой эпидемической значимости) и в соответствии с нормативами качества окружающей среды. Не допускается изменение утвержденного проекта или стоимости работ в ущерб окружающей среде.»;
16) статью 218 изложить в следующей редакции:
«Статья 218. Экологическое основание для проведения операций по
недропользованию
1. Экологическим основанием для проведения операций по недропользованию являются положительные заключения государственной экологической экспертизы, санитарно-эпидемиологической экспертизы проектной документации объектов высокой эпидемической значимости и экологическое разрешение.

2. Жер қойнауын пайдаланушы:
1) мемлекеттік экологиялық сараптамаға;
2) эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілердің санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасына жоспарланған қызметтiң қоршаған ортаға тигiзетiн әсерiн бағалауды қамтуға және «Қоршаған ортаны қорғау» бөлiмiн қамтуға тиіс жобалау алдындағы және жобалау құжаттарын табыс етуге міндетті.»;
17) 224-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды салу, реконструкциялау, пайдалану, консервациялау, жою, қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың және санитариялық-эпидемиологиялық қызмет мемлекеттiк органының (эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілерге жатқызылған объектілерге) оң қорытындылары болған кезде жүзеге асырылады.»;
20) 267-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Каспий теңізіне өсімдіктер мен жануарлар дүниесі объектілерінің кездейсоқ кіруін болғызбау үшін бұрын өзге су бассейндерінде жұмыс істеген жабдық пен аппаратураны, сондай-ақ кемелерді экологиялық тексеруден өткізбей пайдалануға тыйым салынады.»;
21) 277-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Өндірістік радиациялық бақылау жүргізудің әдістемесі санитариялық қағидалармен айқындалады.»;
22) 287-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қалдықтардың қауіптілік деңгейін айқындау және қалдықтарға код белгілеу қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен қалдықтар жіктегішінің негізінде жүргізіледі. Жіктегіште қалдықтардың осы түрі болмаған жағдайда қауіптілік деңгейі мен код белгілеу Қалдықтардың қауіптілік деңгейін айқындау және оларды кодтау жөніндегі әдістемеге сәйкес айқындалады.»;
23) 288-1-баптың 8-тармағы алып тасталсын;
24) 291-баптың 2 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қалдықтарды орналастыру объектісі салынатын жерді айқындау мемлекеттік экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық (эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілерді салу кезінде) сараптамалардың және Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жүргізілетін сараптаманың оң қорытындылары болған кезде арнайы (инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және өзге) зерттеулер негізінде жүзеге асырылады.»;
«4. Қалалық және басқа да қоныстардың, орман саябақтарының, курорттық, емдеу-сауықтыру аумақтарында, рекреациялық аймақтарда, тарихи-мәдени мұра объектілеріне жатқызылған аумақтарда, сондай-ақ су қорғау аймақтарында, ауыз су және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау мақсаттарында пайдаланылатын жерасты су объектілерінің су жинау алаңдарында қалдықтарды көмуге тыйым салынады.»;
25) 292-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу кезінде қойылатын экологиялық талаптардың сақталуын бақылауды жергілікті атқарушы органдар, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган қамтамасыз етеді.»;
26) 298-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қалдықтар полигондарын орналастыру мен салу жобалары:

2. Недропользователь обязан представить всю предпроектную и проектную документацию, которая должна включать оценку воздействия планируемой деятельности на окружающую среду и содержать раздел «Охрана окружающей среды» на:
1) государственную экологическую экспертизу;
2) санитарно-эпидемиологическую экспертизу объектов высокой эпидемической значимости.»;
17) пункт 4 статьи 224 изложить в следующей редакции:
«4. Строительство, реконструкция, эксплуатация, консервация, ликвидация предприятий и других сооружений, влияющих на состояние водных объектов, осуществляются при наличии положительных заключений уполномоченных государственных органов в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда и государственного органа санитарно-эпидемиологической службы (на объекты, отнесенные к высокой эпидемической значимости).»;
18) пункт 1 статьи 267 изложить в следующей редакции:
«1. Запрещается использовать оборудование и аппаратуру, а также суда, ранее работавшие в иных водных бассейнах, без проведения экологического обследования во избежание случайной интродукции в Каспийское море объектов растительного и животного мира.»;
19) пункт 2 статьи 277 изложить в следующей редакции:
«2. Методика проведения производственного радиационного контроля определяется санитарными правилами.»;
20) пункт 4 статьи 287 изложить в следующей редакции:
«4. Определение уровня опасности и кодировка отходов производятся на основании классификатора отходов, утверждаемого уполномоченным органом в области охраны окружающей среды. В случае отсутствия данного вида отходов в классификаторе, уровень опасности и кодировка определяются в соответствии с методикой по определению уровня опасности и кодировки отхода.»;
21) пункт 8 статьи 288-1 исключить;
22) пункты 2 и 4 статьи 291 изложить в следующей редакции:
«2. Определение места строительства объекта размещения отходов осуществляется на основе специальных (инженерно-геологических, гидрогеологических и иных) исследований при наличии положительных заключений государственных экологической, санитарно-эпидемиологической экспертиз (при строительстве объектов высокой эпидемической значимости) и экспертизы, проводимой в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.»;
«4. Запрещается захоронение отходов на территориях городских и других поселений, лесопарковых, курортных, лечебно-оздоровительных, рекреационных зон, территорий, отнесенных к объектам историко-культурного наследия, а также водоохранных зон, на водосборных площадях подземных водных объектов, которые используются в целях питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения.»;
23) пункт 2 статьи 292 изложить в следующей редакции:
«2. Контроль за соблюдением экологических требований при обращении с коммунальными отходами обеспечивают местные исполнительные органы, уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.»;
24) пункт 4 статьи 298 изложить в следующей редакции:
«4. Проекты размещения и строительства полигонов отходов подлежат:

1) мемлекеттік экологиялық сараптамадан;
2) эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілерді салу кезінде осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық сараптамадан өткізілуге жатады.»;
27) 306-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Полигонның иесі жобаның талаптарына сәйкес полигонды (полигонның бір бөлігін) рекультивациялауды орындағаннан кейін және орындалған жұмыстар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның қатысуымен, қабылдау комиссиясының актісімен қабылданғаннан кейін иелік етуші қоршаған ортаға мониторинг жүргізуді тоқтатады.».
6. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 6, 45-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 123-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 78, 81-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 78, 81-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 2,10-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 11, 67-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 16-баптың 25) тармақшасы алып тасталсын;
2) 17-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) жұмыс берушілерде еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдардың білімін тексеруді жүргізеді;»;
3) 34-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1) государственной экологической экспертизе;
2) государственной санитарно-эпидемиологической экспертизе при строительстве объектов высокой эпидемической значимости в порядке, установленном настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.»;
25) пункт 4 статьи 306 изложить в следующей редакции:
«4. После того, как владелец полигона выполнил рекультивацию полигона (части полигона) в соответствии с условиями проекта и выполненные работы приняты актом приемочной комиссии с участием уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, владелец прекращает ведение мониторинга окружающей среды.».
6. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 45; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 123; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 78, 81; № 16, ст. 83; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 78, 81; № 16, ст. 83; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 11, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства» опубликован в газете «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г., Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
1) подпункт 25) статьи 16 исключить;
2) подпункт 5) статьи 17 изложить в следующей редакции:
«5) проводит проверку знаний лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда у работодателей;»;
3) подпункт 5) статьи 34 изложить в следующей редакции:

5) егер осы ұйымда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуы тиіс болғанда жұмыс берушінің қолы қойылған, нотариат растаған не ұйымның мөрімен расталған қызмет ету тізімі (қызметкердің жұмысы, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі);
4) 313-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдары мерзімді, үш жылда кемінде бір рет кадрларды кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдарда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан және білімін тексеруден өтуге міндетті.
Оқуға және білімін тексеруден өтуге тиіс адамдардың тізімі жұмыс берушінің актісінде бекітіледі.»;
5) 317-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдардың және жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша білімдерін тексеруді ұйымдастыруға;»;
6) 326-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы ұйымда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрінің болуы тиіс болғанда жазатайым оқиға туралы акт толтырылып, оған еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің және ұйым бөлімшесінің басшылары, сондай-ақ ұйым қызметкерлерінің өкілдері қол қояды және оны жұмыс беруші бекітіп, ұйымның мөрімен растайды.».
7. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8,50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; 2014 жылғы 5 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мемлекеттік басқару мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2014 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

«5) послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный работодателем, заверенный нотариально либо печатью организации, если данная организация в соответствии с законодательством Республики Казахстан должна иметь печать;»;
4) пункт 4 статьи 313 изложить в следующей редакции:
«4. Лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда, организаций, осуществляющих производственную деятельность, периодически, не реже одного раза в три года, обязаны пройти обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда в организациях, осуществляющих профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров.
Список лиц, подлежащих обучению и проверке знаний, утверждается актом работодателя.»;
5) подпункт 5) пункта 1 статьи 317 изложить в следующей редакции:
«5) организовать проверку знаний лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда, и работников по вопросам безопасности и охраны труда;»;
6) пункт 1 статьи 326 изложить в следующей редакции:
«1. Акт о несчастном случае заполняется и подписывается руководителями службы безопасности и охраны труда и подразделения организации, а также представителем работников организации, утверждается работодателем и заверяется печатью организации, если данная организация в соответствии с законодательством Республики Казахстан должна иметь печать.».
7. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21,25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; Закон Республики Казахстан от 2 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного управления», опубликованный в газетах «Казахстанская правда» и «Егемен Қазақстан» 5 июля 2014 г., Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликован в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г.):

1) 96-баптың 5-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасы Үкіметі резервінің қаражаты есебінен бір қаржы жылынан астам іске асырылу мерзімінде іс-шаралар өткізуге байланысты тіркелуге жатады.
Бюджеттің базалық шығыстары өзгерген кезде аталған азаматтық-құқықтық мәмілелер қайта тіркелуге жатады.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарт құнына енгізілген объектілерден басқа, жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы міндетті түрде болған кезде жүргізіледі.»;
2) 97-баптың 5-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеу құны шарт құнына енгізілген, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі аванстық төлемнен кейінгі төлем жүргізу кезінде құрылыс үшін жобалардың (техника-экономикалық негіздемелердің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың) ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысының болуын қосымша тексереді.».
8. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 125-құжат; 2014 ж. № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат, № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 5) пункта 5 статьи 96 изложить в следующей редакции:
«5) проведением мероприятий за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан со сроком реализации более одного финансового года.
При изменении базовых расходов бюджета указанные гражданско-правовые сделки подлежат перерегистрации.
Регистрация гражданско-правовых сделок, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, производится при обязательном наличии положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, кроме объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора.»;
2) часть третью пункта 5 статьи 97 изложить в следующей редакции:
«По расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета дополнительно проверяет наличие положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономические обоснования или проектно-сметная документация) для строительства при проведении платежа, следующего за авансовым.».
8. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст.145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3,ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 125; 2014 г. № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37, № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):

1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 37-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«37-2-бап. Таратылатын резидент заңды тұлғалардың жекелеген
санаттарының және аудиторлық ұйымдардың тарату
қорытындысының нәтижелері бойынша қызметін тоқтатушы
дара кәсіпкердің салық міндеттемелерін орындау
ерекшеліктері»;
мынадай мазмұндағы 43-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«43-1-бап. Дара кәсіпкерлердің жекелеген санаттарының
оңайлатылған тәртіпте қызметін тоқтатуы»;
мынадай мазмұндағы 47-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«47-1-бап. Салықтар, бюджетке төленетін басқа да төлемдер және
(немесе) өсiмпұлдар төлеу жөніндегі салық
міндеттемесін орындау мерзімдерін салық төлеушінің
өтініші негізінде өзгерту»;
мынадай мазмұндағы 53-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«51-3-бап. Импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтарды
төлеу мерзімін өзгерту тәртібі»;
567-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«567-бап. Дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот
орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу
есебінен шығару»;
2) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) аудиторлық қызмет туралы заңнамаға сәйкес салықтар бойынша аудитті жүргізуге шарт жасасу;»;
3) 14-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) салықтар бойынша аудитті жүргізуге шартты және салықтар бойынша аудиторлық қорытындыны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық органдарының талап етуі бойынша салық органдарына тапсыру;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) дара кәсіпкердің кәсіпкерлік қызметті, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың, тұрақты мекеменің, резидент емес заңды тұлғаның қызметті тоқтатуына (осы Кодекстің 37-1, 37-2, 43 және 43-1-баптарында белгіленген жағдайларды қоспағанда), заңды тұлғаның бөліну арқылы қайта ұйымдастырылуына және (немесе) таратылуына байланысты құжаттық тексеруді жүргізу туралы салық органына салықтық өтініш беруге;»;
4) 37-баптың 14-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Осы баптың ережелері осы Кодекстің 37-1, 37-2-баптарына сәйкес таратылатын резидент заңды тұлғаның салық міндеттемесін орындау ерекшеліктерін қолданған жағдайда, резидент заңды тұлғаларға қолданылмайды.»;
5) мынадай мазмұндағы 37-2-баппен толықтырылсын:
«37-2-бап. Таратылатын резидент заңды тұлғалардың жекелеген санаттарының және аудиторлық ұйымдардың тарату қорытындысының нәтижесі бойынша қызметін тоқтатушы дара кәсіпкердің салық міндеттемелерін орындау ерекшеліктері

1) в оглавлении:
дополнить заголовок статьи 37-2 следующего содержания:
«Статья 37-2. Особенности исполнения налогового обязательства отдельными категориями ликвидируемых юридических лиц-резидентов и индивидуальных предпринимателей, прекращающих деятельность по результатам ликвидационного заключения аудиторской организации»;
дополнить заголовок статьи 43-1 следующего содержания:
«Статья 43-1. Прекращение деятельности отдельными категориями индивидуальных предпринимателей в упрощенном порядке»;
дополнить заголовок статьи 47-1) следующего содержания:
«Статья 47-1. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней на основании заявления налогоплательщика»;
дополнить заголовок статьи 51-3) следующего содержания:
«Статья 51-3. Порядок изменения срока уплаты косвенных налогов по импортируемым товарам»;
заголовок статьи 567 изложить в следующей редакции:
«Статья 567. Снятие с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора»;
2) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) заключить договор на проведение аудита по налогам в соответствии с законодательством об аудиторской деятельности;»;
3) в статье 14:
пункт 1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) представить по требованию налоговых органов договор на проведение аудита по налогам и аудиторское заключение по налогам в налоговые органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) подавать налоговое заявление в налоговый орган о проведении документальной проверки в связи с прекращением предпринимательской деятельности индивидуального предпринимателя, деятельности частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, постоянного учреждения, юридического лица-нерезидента, реорганизацией путем разделения и (или) ликвидацией юридического лица (за исключением случаев, установленных статьями 37-1, 37-2, 43 и 43-1 настоящего Кодекса);»;
4) пункт 14 статьи 37 изложить в следующей редакции:
«14. Положения настоящей статьи не распространяются на юридических лиц-резидентов, в случае применения особенностей исполнения налогового обязательства ликвидируемого юридического лица-резидента в соответствии со статьями 37-1, 37-2 настоящего Кодекса.»;
5) дополнить статьей 37-2 следующего содержания:
«Статья 37-2. Особенности исполнения налогового обязательства
отдельными категориями ликвидируемых юридических
лиц-резидентов и индивидуальных предпринимателей,
прекращающих деятельность по результатам
ликвидационного заключения аудиторской
организации

1. Осы бап бір мезгілде мынадай шарттарға сай келетін:
1) осы Кодекстiң 46-бабында белгiленген талап қою мерзiмiнің өтіп кету кезеңі ішінде таратылатын резидент заңды тұлғалардың және қызметін тоқтататын дара кәсіпкерлердің түзетілуі ескеріле отырып, жылдық жиынтық табысының жалпы сомасы алпыс мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен көп болмайтын;
2) салық органына қызметін тоқтату туралы салықтық өтініш табыс еткен күнге дейін кемінде күнтізбелік жиырма күн бұрын аудиторлық ұйым жасаған салықтар бойынша аудиторлық қорытындысы бар таратылатын резидент заңды тұлғалардың жекелеген санаттарының және қызметін тоқтататын дара кәсіпкерлердің салық міндеттемесін орындау ерекшеліктерін белгілейді.
Бұл ретте, егер салықтар бойынша аудиторлық қорытындының нәтижелері бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу, аудару, әлеуметтік аударымдарды есептеу және төлеу міндеттемелері туындаған жағдайда, мұндай міндеттемелер таратылатын заңды тұлғалардың немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкерлердің осындай салық төлеушіге аудиторлық ұйым салықтар бойынша аудиторлық қорытындысын табыс еткен күннен кейінгі күнтізбелік он күн ішінде орындауына жатады;
2. Резидент заңды тұлға тарату туралы шешім қабылданған жағдайда, дара кәсіпкерлер қызметін тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда, өзінің орналасқан жері бойынша салық органына бір мезгілде:
1) қызметін тоқтату туралы салықтық өтінішті;
2) осындай есепке алу болған кезде қызметтің жекелеген түрлері бойынша тіркелу есебінен шығару туралы салықтық өтінішті;
3) таратудың салық есептілігін;
4) аудиторлық ұйым салық бойынша жасаған аудиторлық қорытындыны;
5) қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қойылғаны туралы куәлікті немесе ол жоғалған немесе бүлінген кезде қағаз жеткізгіштегі түсiнiктеменi;
6) қосылған құн салығы бойынша тiркеу есебiнен шығару үшiн салықтық өтiнiштi;
7) осы Кодекстің 648-бабында белгіленген тәртіппен бақылау-кассалық машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті табыс етеді.
Егер таратылатын заңды тұлға немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкер қосылған құн салығын төлеушi болып табылса, осы тармақтың бірiншi бөлiгiнiң 5) және 6) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды табыс етедi.
Бақылау-кассалық машинасын салық органында есепке қойылған жағдайда таратылатын заңды тұлға немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкер осы тармақтың бірiншi бөлiгiнiң 7) тармақшасында көрсетiлген құжатты табыс етедi.

1. Настоящая статья устанавливает особенности исполнения налогового обязательства отдельными категориями ликвидируемых юридических лиц-резидентов и индивидуальных предпринимателей, прекращающих деятельность, которые одновременно соответствуют следующим условиям:
1) общая сумма совокупных годовых доходов с учетом корректировок ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя, прекращающего деятельность, за период срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, составляет не более шестидесяти тысячекратного месячного расчетного показателя;
2) имеют в наличии аудиторское заключение по налогам, составленное аудиторской организацией не более чем за двадцать календарных дней до даты предоставления в налоговый орган налогового заявления о прекращении деятельности.
При этом, если по результатам аудиторского заключения по налогам возникают обязательства по исчислению и уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчислению, удержанию, перечислению обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчислению и уплате социальных отчислений, такие обязательства подлежат исполнению ликвидируемым юридическим лицом или индивидуальным предпринимателем, прекращающим деятельность, в течение десяти календарных дней со дня, следующего за днем вручения аудиторской организацией аудиторского заключения по налогам такому налогоплательщику.
2. Юридическое лицо-резидент в случае принятия решения о ликвидации, индивидуальный предприниматель в случае принятия решения о прекращении деятельности одновременно представляют в налоговый орган по месту своего нахождения:
1) налоговое заявление о прекращении деятельности;
2) налоговое заявление о снятии с регистрационного учета по отдельным видам деятельности при наличии такого учета;
3) ликвидационную налоговую отчетность;
4) аудиторское заключение по налогам, составленное аудиторской организацией;
5) свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость или пояснение на бумажном носителе при его утере или порче;
6) налоговое заявление для снятия с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость;
7) налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины в порядке, установленном статьей 648 настоящего Кодекса.
Документы, указанные в подпунктах 5) и 6) части первой настоящего пункта, представляются в случае, если ликвидируемое юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, прекращающий деятельность, являются плательщиком налога на добавленную стоимость.
Документ, указанный в подпункте 7) части первой настоящего пункта, представляется ликвидируемым юридическим лицом или индивидуальным предпринимателем, прекращающим деятельность, в случае постановки контрольно-кассовой машины на учет в налоговом органе.

3. Таратудың салық есептілігі заңды тұлға немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкер салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша төлеушілер және (немесе) салық агенттері болып табылса, қызметті тоқтату туралы салықтық өтініш табыс етілген салық кезеңінің басынан бастап осындай өтініш табыс етілген күнге дейінгі кезең үшін жасалады.
Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігін табыс еткеннен кейін басталса, мұндай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Таратылатын заңды тұлға немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкер салық органына таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей, таратудың салық есептілігінде көрсетілген салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, әлеуметтік аударымдарды төлейді, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды аударады.
Егер таратудың салық есептілігінің алдында табыс етілген салық есептілігінде көрсетілген салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды аудару мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін басталса, төлеу (аудару) таратудың салық есептілігі салық органына табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
5. Таратылатын заңды тұлғада немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкерде салық берешегі болмаған жағдайда:
1) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің қате төленген сомасы осы Кодекстің 601-бабында белгіленген тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылуға жатады;
2) салықтардың, төлемақылардың, алымдар мен өсімпұлдардың артық төленген сомасы осы Кодекстің 602-бабында белгіленген тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылуға жатады;
3) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төленген сомасы осы Кодекстің 606-бабында белгіленген тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылуға жатады;
4) айыппұлдардың төленген сомалары осы Кодекстің 605-бабында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылуға жатады;

3. Ликвидационная налоговая отчетность составляется по видам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, по которым ликвидируемое юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, прекращающий деятельность, являются плательщиками и (или) налоговыми агентами, за период с начала налогового периода, в котором представлено налоговое заявление о прекращении деятельности, до даты представления такого заявления.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
4. Ликвидируемое юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, прекращающий деятельность, уплачивают налоги, другие обязательные платежи в бюджет, перечисляют обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, социальные отчисления, отраженные в ликвидационной налоговой отчетности, не позднее десяти календарных дней со дня представления в налоговый орган ликвидационной налоговой отчетности.
В случае, если срок уплаты налогов, других обязательных платежей в бюджет, перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отраженных в налоговой отчетности, представленной перед ликвидационной налоговой отчетностью, наступает после истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, уплата (перечисление) производится не позднее десяти календарных дней со дня представления в налоговый орган ликвидационной налоговой отчетности.
5. При отсутствии у ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя, прекращающего деятельность, налоговой задолженности:
1) ошибочно уплаченные суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, установленном статьей 601 настоящего Кодекса;
2) излишне уплаченные суммы налогов, платы, сбора и пеней подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, установленном статьей 602 настоящего Кодекса;
3) уплаченные суммы других обязательных платежей в бюджет подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, установленном статьей 606 настоящего Кодекса;
4) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому, налогоплательщику по основаниям и в порядке, которые установлены статьей 605 настоящего Кодекса;

5) кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың бюджетке артық (қате) төленген сомалары Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылуға жатады.
6. Салық органы осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктермей осы Кодекстің 82-тарауында белгіленген тәртіппен камералдық бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
Салық органдары камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтарды анықтаған жағдайда таратылатын заңды тұлғаға немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкерге осы Кодекстің 84-тарауында белгіленген тәртіппен бұзушылықтарды жою туралы хабарлама тапсырылады.
Таратылатын заңды тұлға немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкер камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындауды осы Кодекстің 587-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Салық берешегін, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті салық төлеуші камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей төлейді (аударады).
7. Хабарлама орындалмаған және (немесе) таратылатын заңды тұлғаға немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкерге қатысты салық төлеуші табыс еткен түсіндірмелермен салық органдары келіспеген жағдайда, салық органы осы Кодекстің 89-тарауында белгіленген тәртіппен құжаттық салықтық тексеруді жүргізеді.
8. Осы баптың 4, 5, 6-тармақтарында белгіленген ережелер орындалған және салық берешегi, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері болмаған ретте, сондай-ақ салық органы жүргізген камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жойған жағдайда таратылатын заңды тұлға өзінің орналасқан жерi бойынша салық органына бір мезгілде:
1) тарату балансын;
2) банктiң және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымның банктегi шоттарының жабылғаны туралы анықтамасын табыс етеді.
Таратылатын заңды тұлға, осы тармақта көрсетілген құжаттарды салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері болмаған кезде осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде табыс етеді.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар, салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері болған ретте таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жойған жағдайда салық берешегін, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерін өтеген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.

5) излишне (ошибочно) уплаченные в бюджет суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами, подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, установленном таможенным законодательством Республики Казахстан.
6. Налоговый орган не позднее десяти рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, обязан осуществить камеральный контроль в порядке, установленном главой 82 настоящего Кодекса.
В случае выявления налоговыми органами нарушений по результатам камерального контроля, ликвидируемому юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю, прекращающему деятельность, вручается уведомление об устранении нарушений в порядке, установленном главой 84 настоящего Кодекса.
Исполнение уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, осуществляется ликвидируемым юридическим лицом или индивидуальным предпринимателем, прекращающим деятельность, в порядке, установленном статьей 587 настоящего Кодекса.
Уплата (перечисление) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям производится налогоплательщиком не позднее десяти календарных дней со дня исполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля.
7. В случаях неисполнения уведомления и (или) несогласия налоговых органов с пояснениями, представленными налогоплательщиком, в отношении ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя, прекращающего деятельность, налоговым органом проводится документальная налоговая проверка в порядке, установленном главой 89 настоящего Кодекса.
8. В случаях исполнения положений, установленных в пунктах 4, 5, 6 настоящей статьи, и отсутствия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, а также при условии устранения нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, проведенного налоговым органом, ликвидируемое юридическое лицо одновременно представляет в налоговый орган по месту нахождения:
1) ликвидационный баланс;
2) справку банка и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о закрытии имеющихся банковских счетов.
Документы, указанные в настоящей пункте, ликвидируемое юридическое лицо представляет в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, при условии отсутствия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
В случаях наличия нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным взносам и социальным отчислениям, ликвидируемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным взносам и социальным отчислениям при условии устранения нарушений, выявленных по результатам камерального контроля.

9. Осы баптың 8-тармағында белгiленген ережелер орындалғаннан кейiн салық органы заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеудi, қайта тiркеудi, заңды тұлғалар қызметінің тоқтатылуын мемлекеттік тіркеуді, құрылымдық бөлiмшелердi есептiк тiркеудi, қайта тiркеудi, есептiк тiркеуден шығаруды жүзеге асыратын мемлекеттiк органға осы Кодекстiң 598-бабында белгiленген тәртiппен және мерзiмде, таратылатын заңды тұлға бойынша салық берешегi, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешек жоқ (бар) екендiгi туралы мәлiметтер жiбередi.
10. Қызметін тоқтатқан дара кәсіпкердің салық міндеттемесі камералдық бақылау жүзеге асырылғаннан кейін салық берешегi, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері болмаған немесе өтелген, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар толық көлемде жойылған кезде орындалды деп есептеледі.
11. Осы баптың 10-тармағына сәйкес салық міндеттемесі орындалған күн дара кәсіпкерді салық органында тіркеу есебінен шығару күні болып табылады.
12. Салық органы осы баптың 11-тармағында көрсетілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару туралы шешім қабылдайды.
Дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару туралы ақпарат уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
13. Салық органы осы баптың 6-тармағында белгіленген салық берешегiн, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерін төлеу (аудару) мерзімі өткеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығарудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Дара кәсіпкердің осы баптың ережелерін орындамауы да дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
Дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығарудан бас тарту туралы ақпарат уәкілетті органның сайтында орналастырылады.»;
6) 41-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Құжаттық тексеру нәтижелері бойынша қалыптасқан салық берешегiн, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерді төлеуді (аударуды) салық төлеушi осы Кодекстің 608-бабында белгіленген мерзімдерде жүргізеді.»;

9. После выполнения положений, установленных пунктом 8 настоящей статьи, налоговый орган направляет государственному органу, осуществляющему государственную регистрацию, перерегистрацию юридических лиц, государственную регистрацию прекращения деятельности юридических лиц, учетную регистрацию, перерегистрацию, снятие с учетной регистрации структурных подразделений, сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по ликвидируемому юридическому лицу в порядке и сроки, установленные статьей 598 настоящего Кодекса.
10. Налоговое обязательство индивидуального предпринимателя, прекратившего деятельность, считается исполненным после осуществления камерального контроля при условии отсутствия или погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, устранения нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, в полном объеме.
11. Датой снятия индивидуального предпринимателя с регистрационного учета в налоговом органе является дата исполнения налогового обязательства в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи.
12. Налоговый орган не позднее трех рабочих дней с даты, указанной в пункте 11 настоящей статьи, принимает решение о снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета.
Информация о снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета размещается на сайте уполномоченного органа.
13. Налоговый орган не позднее трех рабочих дней после истечения срока уплаты (перечисления) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, установленного пунктом 6 настоящей статьи, принимает решение об отказе в снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета.
Основанием для отказа в снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя также является неисполнение индивидуальным предпринимателем положений, установленных настоящей статьей.
Информация об отказе в снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета размещается на сайте уполномоченного органа.»;
6) в статье 41:
подпункт 3) пункта 1 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Уплата (перечисление) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, образовавшейся по результатам документальной проверки, производится налогоплательщиком в сроки, установленные статьей 608 настоящего Кодекса.»;

мынадай редакциядағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
«10-1. Салық органы осы баптың 10-тармағында белгіленген салық берешегiн, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерді төлеу (аудару) мерзімі өткеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару туралы (шығарудан бас тарту туралы) шешім қабылдайды.
Дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару туралы (шығарудан бас тарту туралы) ақпарат уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
Салық берешегiнің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектердің болуы дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарудан бас тартуға негіз болып табылады.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Осы Кодекстің 37-2, 43 және 43-1-баптарына сәйкес дара кәсіпкерлерге қызметін тоқтату кезінде салық міндеттемесін орындау ерекшеліктері қолданылған жағдайда осы баптың ережелері қолданылмайды.».
7) 42-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«42-бап. Қызметін тоқтататын жекеше нотариустың, жеке сот
орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың салық
міндеттемесін орындауы
1. Жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор нотариаттық, адвокаттық қызметті, атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі, медиация тәртібімен дауларды реттеу жөніндегі қызметті тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай ішінде өзінің тұрған жері бойынша бір мезгілде салық органына:
1) құжаттық тексеру жүргізу туралы салықтық өтінішті;
2) таратудың салық есептілігін табыс етеді.
2. Таратудың салық есептілігі салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша қызметін тоқтататын жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор төлеуші және (немесе) салық агенті болып табылатын құжаттық тексеру жүргізу туралы салықтық өтініш табыс етілген салық кезеңінің басынан бастап осындай өтініш табыс етілген күнге дейінгі кезең үшін жасалады.
Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігі табыс етілгеннен кейін басталған жағдайда, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.

дополнить пунктом 10-1 в следующей редакции:
«10-1. Налоговый орган не позднее трех рабочих дней после истечения срока уплаты (перечисления) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, установленного пунктом 10 настоящей статьи, принимает решение о снятии (об отказе в снятии) индивидуального предпринимателя с регистрационного учета.
Информация о снятии (об отказе в снятии) индивидуального предпринимателя с регистрационного учета размещается на сайте уполномоченного органа.
Основанием для отказа в снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя является наличие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Положения настоящей статьи не распространяются на индивидуальных предпринимателей, в случае применения особенностей исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности в соответствии со статьями 37-2,43 и 43-1 настоящего Кодекса.»;
7) статью 42 изложить в следующей редакции:
«Статья 42. Исполнение налогового обязательства частного
нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, прекращающего деятельность
1. Частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор, прекращающий деятельность, в течение месяца со дня принятия решения о прекращении нотариальной, адвокатской деятельности, деятельности по исполнению исполнительных документов, по урегулированию споров в порядке медиации одновременно представляют в налоговый орган по месту своего нахождения:
1) налоговое заявление о проведении документальной проверки;
2) ликвидационную налоговую отчетность.
2. Ликвидационная налоговая отчетность составляется по видам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, по которым частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор, прекращающий деятельность, являются плательщиком и (или) налоговым агентом, за период с начала налогового периода, в котором представлено налоговое заявление о проведении документальной проверки, до даты представления такого заявления.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.

3. Қызметін тоқтататын жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор таратудың салық есептілігінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуді салық органына таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей жүргізеді.
Егер таратудың салық есептілігінің алдында табыс етілген салық есептілігінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, әлеуметтік аударымдарды төлеу, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарын аудару мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін басталса, төлеу (аудару) таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Қызметін тоқтататын жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың салықтық өтінішін салық органы алғаннан кейін құжаттық тексеру жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмей басталуы тиіс.
5. Егер қызметін тоқтататын жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төлеген сомасы болса, онда көрсетілген сома осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіппен жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың салықтық берешегін өтеу шотына есепке жатқызылуға жатады.
Егер қызметін тоқтататын жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың қате төлеген сомасы болса, онда көрсетілген сома осы Кодекстің 601-бабында белгіленген тәртіппен есепке жатқызылуға жатады.
6. Қызметін тоқтататын жеке нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың салық берешегі болмаған кезде:
1) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің қате төленген сомасы қызметін тоқтататын осы жекеше нотариусқа, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, кәсіби медиаторға осы Кодекстің 601-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады;
2) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомасы қызметін тоқтататын осы жекеше нотариусқа, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, кәсіби медиаторға осы Кодекстің 602-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады;

3. Уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет, отраженных в ликвидационной налоговой отчетности, производится частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом, профессиональным медиатором, прекращающим деятельность, не позднее десяти календарных дней со дня представления в налоговый орган ликвидационной налоговой отчетности.
В случае, если срок уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных отчислений, перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, отраженных в налоговой отчетности, представленной перед ликвидационной налоговой отчетностью, наступает после истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, то уплата (перечисление) производится не позднее десяти календарных дней со дня представления ликвидационной налоговой отчетности.
4. Документальная проверка должна быть начата не позднее двадцати рабочих дней после получения налоговым органом налогового заявления частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, прекращающего деятельность.
5. Если частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор, прекращающий деятельность, имеют излишне уплаченные суммы налогов, платы и пеней, то указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, прекращающего деятельность, в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса.
В случае, если частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор, прекращающий деятельность, имеют ошибочно уплаченные суммы налогов, платы и пеней в бюджет, то указанные суммы подлежат зачету в порядке, установленном статьей 601 настоящего Кодекса.
6. При отсутствии у частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, прекращающего деятельность, налоговой задолженности:
1) ошибочно уплаченные суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет подлежат возврату этому частному нотариусу, частному судебному исполнителю, адвокату, профессиональному медиатору, прекращающий деятельность, в порядке, установленном статьей 601 настоящего Кодекса;
2) излишне уплаченные суммы налогов, платы и пеней в бюджет подлежат возврату этому частному нотариусу, частному судебному исполнителю, адвокату, профессиональному медиатору, прекращающий деятельность, в порядке, установленном статьей 602 настоящего Кодекса;

3) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төленген сомасы қызметін тоқтататын осы жекеше нотариусқа, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, кәсіби медиаторға осы Кодекстің 606-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады;
4) айыппұлдардың төленген сомасы қызметін тоқтататын осы жеке нотариусқа, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, кәсіби медиаторға осы Кодекстің 605-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылуға тиіс;
5) кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың бюджетке артық (қате) төленген сомасы қызметін тоқтататын осы жекеше нотариусқа, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, кәсіби медиаторға Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады.
7. Қызметін тоқтатқан жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың салық міндеттемесі, құжаттық тексеру аяқталғаннан кейін оның салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ болған немесе толық көлемде өтелген кезде орындалды деп есептеледі.
8. Жекеше нотариусты, жеке сот орындаушысын, адвокатты, кәсіби медиаторды салық органындағы тіркеу есебінен шығару күні осы баптың 7-тармағына сәйкес салық міндеттемесінің орындалған күні болып табылады.
9. Құжаттық тексеру нәтижелері бойынша пайда болған салық берешегiн, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерді төлеуді (аударуды) салық төлеушi осы Кодекстің 608-бабында белгіленген мерзімдерде жүргізеді.
10. Салық органы осы баптың 9-тармағында белгіленген салық берешегiн, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерді төлеу (аудару) мерзімі өткеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей жекеше нотариусты, жеке сот орындаушысын, адвокатты, кәсіби медиаторды тіркеу есебінен шығару туралы (шығарудан бас тарту туралы) шешім қабылдайды.
Жекеше нотариусты, жеке сот орындаушысын, адвокатты, кәсіби медиаторды тіркеу есебінен шығару туралы (шығарудан бас тарту туралы) ақпарат уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
Салық берешегiнің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектердің болуы жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу есебінен шығарудан бас тарту үшін негіз болып табылады.»;

3) уплаченные суммы других обязательных платежей в бюджет подлежат возврату этому частному нотариусу, частному судебному исполнителю, адвокату, профессиональному медиатору, прекращающий деятельность в порядке, установленном статьей 606 настоящего Кодекса;
4) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому частному нотариусу, частному судебному исполнителю, адвокату, профессиональному медиатору, прекращающий деятельность, в порядке, установленном статьей 605 настоящего Кодекса;
5) излишне (ошибочно) уплаченные в бюджет суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами, подлежат возврату этому частному нотариусу, частному судебному исполнителю, адвокату, профессиональному медиатору, прекращающий деятельность, в порядке, установленном таможенным законодательством Республики Казахстан.
7. Налоговое обязательство частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, прекращающего деятельность, считается исполненным после завершения документальной проверки при условии отсутствия или погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям в полном объеме.
8. Датой снятия частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, прекращающего деятельность, с регистрационного учета в налоговом органе является дата исполнения налогового обязательства в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи.
9. Уплата (перечисление) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, образовавшейся по результатам документальной проверки, производится налогоплательщиком в сроки, установленные статьей 608 настоящего Кодекса.
10. Налоговый орган не позднее трех рабочих дней после истечения срока уплаты (перечисления) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, установленного пунктом 9 настоящей статьи, принимает решение о снятии (об отказе в снятии) частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора с регистрационного учета.
Информация о снятии (об отказе в снятии) частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора с регистрационного учета размещается на сайте уполномоченного органа.
Основанием для отказа в снятии с регистрационного учета в качестве частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, прекращающий деятельность, является наличие налоговой задолженности, задолженности по его обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям.»;

8) 43-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы бап бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келетін:
1) қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын;
2) тәуекелдерді бағалау жүйесі іс-шараларының нәтижелері негізінде салықтық тексерулер жоспарына енгізілмеген, қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкердің салық міндеттемесін орындау ерекшелігін айқындайды.
Осы бап осы Кодекстің 46-бабының 2-тармағында белгіленген талап қою мерзімі ішінде осы тармақта айқындалған шарттарға сәйкес келетін дара кәсіпкерлерге қатысты қолданылады. Осы баптың ережелері дара кәсіпкерлер ретінде мемлекеттік тіркелген күннен бергі кезеңі осы Кодекстің 46-бабының 2-тармағында белгіленген талап қою мерзімінен аз дара кәсіпкерлерге қатысты да қолданылады.»;
2-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
12, 13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Салық берешегiн, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерді төлеуді (аударуды) салық төлеушi камералдық бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы қорытынды жасалған немесе хабарлама орындалған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей жүргізеді.
13. Дара кәсіпкер:
1) камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар болмаған және салық берешегi, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті зейнетақы жарналары, мәндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері болмаған кезде - қорытынды жасалған;
2) бұзушылықтар болған және салық берешегi, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері болмаған кезде - камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған осындай бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалған;
3) салық берешегі болған кезде және камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар толық көлемінде жойылған жағдайда – салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері жабылған күннен бастап дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылды деп танылады.
14. Салық органы осы баптың 13-тармағында көрсетілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару туралы шешім қабылдайды.
Дара кәсіпкердің тіркеу есебінен шығарылғаны туралы ақпарат уәкілетті органның сайтында орналастырылады

8) в статье 43:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящая статья устанавливает особенности исполнения налогового обязательства индивидуального предпринимателя, прекращающего деятельность, который одновременно соответствует следующим условиям:
1) не является плательщиком налога на добавленную стоимость;
2) не включен в план налоговых проверок на основании результатов мероприятий системы оценки рисков.
Настоящая статья применяется в отношении индивидуальных предпринимателей, соответствующих условиям, определенным настоящим пунктом, в течение срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса. Положения настоящего пункта распространяются также в отношении индивидуальных предпринимателей, период с даты государственной регистрации которых в качестве индивидуальных предпринимателей менее чем срок исковой давности, установленный пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса.
подпункт 4). пункта 2 исключить;
пункты 12, 13, 14, 15 изложить в следующей редакции:
«12. Уплата (перечисление) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям производится налогоплательщиком не позднее десяти календарных дней со дня составления заключения или исполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля.
13. Индивидуальный предприниматель признается снятым с  регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя со дня, следующего за днем:
1) составления заключения - при отсутствии нарушений по результатам камерального контроля налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
2) исполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля - при наличии таких нарушений и отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
3) погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям - при наличии налоговой задолженности и при условии устранения нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, в полном объеме.
14. Налоговый орган не позднее трех рабочих дней с даты, указанной в пункте 13 настоящей статьи, принимает решение о снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета.
Информация о снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета размещается на сайте уполномоченного органа.

15. Осы баптың 12-тармағында белгіленген салық берешегiн, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерді төлеу (аудару) мерзімі өткеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей салық органы дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығарудан бас тартылғаны туралы шешім қабылдайды.
Салық берешегiнің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешектердің болуы дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарудан бас тартуға негіздеме болып табылады.
Дара кәсіпкердің тіркеу есебінен шығарудан бас тартылғаны туралы ақпарат уәкілетті органның сайтында орналастырылады.»;
9) мынадай мазмұндағы 43-1-баппен толықтырылсын:
«43-1-бап. Дара кәсіпкерлердің жекелеген санаттарының қызметін
оңайлатылған тәртіпте тоқтатуы
1. Дара кәсіпкерлердің жекелеген санаттарының қызметін оңайлатылған тәртіпте тоқтатуы қызметін тоқтату туралы салық төлеушінің салықтық өтініші негізінде, осы Кодекстің 586-бабында белгіленген алдын-ала камералдық бақылаусыз жүзеге асырылады.
2. Қызметін оңайлатылған тәртіпте тоқтатуға салықтық өтінішті табыс ету немесе тіркеу есебінен шығару туралы салық органының шешімін қабылдау сәтінде бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келетін:
1) қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмаған;
2) шаруа немесе фермер қожалығы үшін арнаулы салық режимін қолданбайтын;
3) алкоголь өнімін бөлшек саудада сатуды қоспағанда, осы Кодекстің 574-бабының 1-тармағында көрсетілген жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асырмайтын;
4) салық органында тіркеу есебінде тұрған, бақылау-касса машиналары жоқ;
5) тәуекелдерді бағалау жүйесінің шаралары нәтижесі негізінде салықтық тексеру жоспарында жоқ;
6) салық берешегi, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері жоқ Қазақстан Республикасының азаматтары немесе оралмандар болып табылатын дара кәсіпкерлер (қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратындарды қоспағанда) жатады.
Осы тармақтың 1), 2), 3) және 5) тармақшаларының ережесі осы Кодекстің 46-бабының 2-тармағында белгіленген талап қою мерзімі ішінде, осы тармақпен анықталған талаптарға сай келетін дара кәсіпкерлерге қатысты қолданылады.
Осы тармақтың 1), 2), 3) және 5) тармақшаларының ережесі дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу күнінен басталған кезеңі осы Кодекстің 46-бабы 2-тармағында белгіленген белгіленген талап қою мерзімінен кем дара кәсіпкерлерге де қатысты қолданылады.

15. Налоговый орган не позднее грех рабочих дней после истечения срока уплаты (перечисления) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, установленного пунктом 12 настоящей статьи, принимает решение об отказе в снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета.
Основанием для отказа в снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя также является неисполнение индивидуальным предпринимателем положений, установленных настоящей статьей.
Информация об отказе в снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета размещается на сайте уполномоченного органа.»;
9) дополнить статьей 43-1 следующего содержания:
«Статья 43-1. Прекращение деятельности отдельными категориями индивидуальных предпринимателей в упрощенном порядке
1. Прекращение деятельности отдельными категориями индивидуальных предпринимателей в упрощенном порядке осуществляется без предварительного камерального контроля, установленного статьей 586 настоящего Кодекса, на основании налогового заявления налогоплательщика о прекращении деятельности.
2. Прекращению деятельности в упрощенном порядке подлежат индивидуальные предприниматели (за исключением осуществляющих деятельность в виде совместного предпринимательства), являющиеся гражданами Республики Казахстан или оралманами, соответствующие на момент подачи налогового заявления или принятия решения налогового органа о снятии с регистрационного учета одновременно следующим условиям:
1) не состоят на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
2) не применяют специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств;
3) не осуществляют отдельные виды деятельности, указанные в пункте 1 статьи 574 настоящего Кодекса, за исключением розничной реализации алкогольной продукции;
4) не имеют контрольно-кассовую машину, состоящую на регистрационном учете в налоговом органе;
5) отсутствуют в плане налоговых проверок на основании результатов мероприятий системы оценки рисков;
6) не имеют налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Положения подпунктов 1), 2), 3) и 5) настоящего пункта применяются в отношении индивидуальных предпринимателей, соответствующих условиям, определенным настоящим пунктом, в течение срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса,
Положения подпунктов 1), 2), 3) и 5) настоящего пункта распространяются также в отношении индивидуальных предпринимателей, период с даты государственной регистрации которых в качестве индивидуальных предпринимателей менее чем срок исковой давности, установленный пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса.

3. Қызметін оңайлатылған тәртіпте тоқтату кезінде дара кәсіпкер қызметін тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен бастап бір ай ішінде орналасқан жері бойынша салық органына бір мезгілде:
1) қызметін тоқтату туралы салықтық өтінішті;
2) осындай есепте тұрған ретте қызметтің жекелеген түрлері бойынша тіркеу есебінен шығару туралы өтінішті;
3) тарату салықтық есептілігін табыс етеді.
Осы тармақтың 3) тармақшасының ережесі, нақты алынған табыстың осы Кодекстің 429-бабы 3) тармақшасында белгіленген шекті табыстан асқан жағдайды қоспағанда, патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерге қолданылмайды.
Патент негізінде арнаулы салық режімін қолданатын дара кәсіпкерлер, патенттің қолданылу мерзімі ішінде нақты алынған патент құнының есеп-қисабында көрсетілген табыстан асқан жағдайда, қызметін тоқтату туралы салықтық өтінішпен бір мезгілде қосымша салық есептілігі түрінде патент құнының есеп-қисабын тапсырады және осы Кодекстің 432-бабы 2) тармақшасына сәйкес осы сомадан салықтар төлеуді жүргізеді.
4. Қызметін тоқтататын дара кәсіпкер төлеуші және (немесе) салық агенті болып табылатын салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдар бойынша таратудың салық есептілігі қызметін тоқтату туралы салықтық өтініш табыс етілген салық кезеңінің басынан бастап осындай өтінішті табыс ету күніне дейінгі кезең үшін жасалады.
Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігі табыс етілгеннен кейін басталған жағдайда, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
5. Қызметін тоқтататын дара кәсіпкер таратудың салық есептілігінде көрсетілген салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, әлеуметтік аударымдарды төлеуді, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аударуды салық органына таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей жүргізеді.
Егер таратудың салық есептілігінің алдында табыс етілген салық есептілігінде көрсетілген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, әлеуметтік аударымдарды төлеу, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аудару мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін басталатын болса, онда төлеу (аудару) таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей жүргізіледі.

3. При прекращении деятельности в упрощенном порядке индивидуальный предприниматель в течение месяца со дня принятия решения о прекращении деятельности одновременно представляет в налоговый орган по месту своего нахождения:
1) налоговое заявление о прекращении деятельности;
2) налоговое заявление о снятии с регистрационного учета по отдельным видам деятельности при наличии такого учета;
3) ликвидационную налоговую отчетность.
Положение подпункта 3) настоящего пункта не распространяется на индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим на основе патента, за исключением случаев превышения фактически полученного дохода за налоговый период над предельным доходом, установленным подпунктом 3) статьи 429 настоящего Кодекса.
Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим на основе патента, в случае превышения фактически полученного дохода в течение срока действия патента над доходом, указанным в расчете стоимости патента, одновременно с налоговым заявлением о прекращении деятельности представляют расчет стоимости патента в виде дополнительной налоговой отчетности и производят уплату налогов с этой суммы в соответствии с пунктом 2 статьи 432 настоящего Кодекса.
4. Ликвидационная налоговая отчетность составляется по видам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, по которым индивидуальный предприниматель, прекращающий деятельность, является плательщиком и (или) налоговым агентом, за период с начала налогового периода, в котором представлено налоговое заявление о прекращении деятельности, до даты представления такого заявления.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
5. Уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных отчислений, перечисление обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, отраженных в ликвидационной налоговой отчетности, производятся индивидуальным предпринимателем, прекращающим деятельность, не позднее десяти календарных дней со дня представления в налоговый орган ликвидационной налоговой отчетности.
В случае, если срок уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных отчислений, перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, отраженных в налоговой отчетности, представленной перед ликвидационной налоговой отчетностью, наступает после истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, то уплата (перечисление) производится не позднее десяти календарных дней со дня представления ликвидационной налоговой отчетности.

6. Салық органы осы баптың 5-тармағында белгілеген салық берешегін, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерді төлеу (аудару) мерзімі біткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығару (шығарудан бас тарту) туралы шешім шығарады.
Дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару (шығарудан бас тарту) туралы ақпарат уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
7. Осы баптың 2-тармағында көзделген тараптарға сай келмеуі, сондай-ақ салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің болуы дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
8. Дара кәсіпкер дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен:
1) осы баптың 5-тармағында белгіленген мерзім өткен күннен кейінгі күннен бастап;
2) соңғы патенттің қолдану мерзімі аяқталған күннен бастап;
3) салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау) туралы салықтық өтініште көрсетілген қызметін тоқта тұру кезеңі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап шығарылды деп танылады.
9. Қызметін тоқтатқан дара кәсіпкердің салық міндеттемесі осы бапта белгіленген тәртіпте орындалады.
10. Салық органдары осы Кодекстің 46-бабы 2-тармағында белгіленген талап ету мерзімі ішінде қызметін тоқтатқан және дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған жеке тұлғаға қатысты осы Кодекстің 586-бабында белгіленген тәртіпте камералдық бақылау жүргізуге құқылы.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған кезеңде бұзушылық анықталған жағдайда, салық органы жеке тұлғаға осы Кодекстің 607-бабы 2-тармағының 7) тармақшасыда белгіленген тәртіпте камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жібереді.
Жеке тұлға камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындауды осы Кодекстің 587-бабының 2-тармағында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Жеке тұлға хабарламаны орындамаған және (немесе) салық органдары табыс еткен түсініктемелермен келіспеген жағдайда, мұндай жеке тұлғаға қатысты салық органы құжаттық тексеру жүргізуге құқылы.»;

6. Налоговый орган не позднее трех рабочих дней после истечения срока уплаты (перечисления) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, установленного пунктом 5 настоящей статьи, принимает решение о снятии (об отказе в снятии) индивидуального предпринимателя с регистрационного учета.
Информация о снятии (об отказе в снятии) индивидуального предпринимателя с регистрационного учета размещается на сайте уполномоченного органа.
7. Основанием для отказа в снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя являются несоответствие условиям, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи, а также наличие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
8. Индивидуальный предприниматель признается снятым с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя со дня, следующего за днем:
1) истечения срока, установленного пунктом 5 настоящей статьи;
2) истечения срока действия последнего патента;
3) окончания периода приостановления деятельности, указанного в налоговом заявлении о приостановлении (продлении, возобновлении) представления налоговой отчетности.
9. Налоговое обязательство индивидуального предпринимателя, прекратившего деятельность, исполняется в порядке, установленном настоящей статьей.
10. Налоговые органы вправе в течение срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса, в отношении физического лица, прекратившего деятельность и снятого с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя, осуществлять камеральный контроль в порядке, установленном статьей 586 настоящего Кодекса.
В случае выявления нарушений по результатам камерального контроля в период постановки на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя, налоговый орган направляет физическому лицу уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, в порядке, установленном подпунктом 7) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса.
Исполнение уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, осуществляется физическим лицом в порядке, предусмотренном пунктом 2 статьи 587 настоящего Кодекса.
В случаях неисполнения физическим лицом уведомления и (или) несогласия налоговых органов с представленными пояснениями, в отношении такого физического лица налоговый орган вправе провести документальную проверку.»;

10) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«47-бап. Жалпы ережелер
Салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді және (немесе) өсiмпұлдарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту:
1) салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді және (немесе) өсiмпұлдарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін осы Кодекстің 47-1 – 51, 52, 53-баптарында белгіленген тәртіппен салық төлеушінің өтініші негізінде өзгерту;
2) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және (немесе) өсiмпұлдардың есепке жазылған сомаларын төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін осы Кодекстің 51-1, 52-баптарында белгіленген тәртіппен өзгерту;
3) қайта құрылымдалатын ұйымның салық төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін осы Кодекстің 51-2-бабында белгіленген тәртіппен өзгерту;
4) импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу мерзімін осы Кодекстің 51-3-бабында белгіленген тәртіппен өзгерту жолымен жүргізіледі.»;
11) мынадай мазмұндағы 47-1-баппен толықтырылсын:
«47-1-бап. Салықтарды, бюджетке төленетін басқа да төлемдерді
және (немесе) өсiмпұлдарды төлеу жөніндегі салық
міндеттемесін орындау мерзімдерін салық төлеушінің
өтініші негізінде өзгерту
1. Салықтарды (төлем көзінен ұсталатын салықтардан, акциздерден және импортталатын тауарларға салынатын қосылған құн салығынан басқа), бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді және (немесе) өсiмпұлдарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін салық төлеушінің өтініші негізінде өзгерту деп, салықтарды, бюджетке төленетін басқа да төлемдерді және (немесе) өсiмпұлдарды төлеудің осы Кодексте белгіленген мерзімін неғұрлым кеш, бірақ он екі күнтізбелік айдан аспайтын мерзімге ауыстыру танылады.
Салық төлеушінің салықтарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы өтінішінде салықтарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеу мерзімін ауыстыру себептері қамтылуға тиіс.
2. Өзгертілген мерзімдер бойынша салық міндеттемесін орындауға құқық басқаға берілуге жатпайды.
3. Салықтарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту салық төлеушіні салық сомаларын осы Кодекстің 610-бабына сәйкес уақтылы төлемегені үшін осы бапта көзделген өсімпұлдарды төлеуден босатпайды.
4. Осы бапта көзделген салықтарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту салық төлеушінің және (немесе) үшінші тұлғаның мүлкін кепілге алу және (немесе) банк кепілдігі арқылы жүргізіледі.»;

10) статью 47 изложить в следующей редакции:
«Статья 47. Общие положения
Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней производится путем:
1) изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней на основании заявления налогоплательщика - в порядке, установленном статьями 47-1 - 51, 52, 53 настоящего Кодекса;
2) изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате начисленных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней, указанных в уведомлении о результатах налоговой проверки, - в порядке, установленном статьями 51-1, 52 настоящего Кодекса;
3) изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налога реструктурируемой организации - в порядке, установленном статьей 51-2 настоящего Кодекса;
4) изменения срока уплаты косвенных налогов по импортируемым товарам - в порядке, установленном статьей 51-3 настоящего Кодекса.»;
11) дополнить статьей 47-1 следующего содержания:
«Статья 47-1. Изменение сроков исполнения налогового
обязательства по уплате налогов, других
обязательных платежей в бюджет и (или) пеней на
основании заявления налогоплательщика
1. Под изменением сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней на основании заявления налогоплательщика признается перенос установленного настоящим Кодексом срока уплаты налогов (кроме налогов, удерживаемых у источника выплаты, акцизов и налога на добавленную стоимость на импортируемые товары), других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней на более поздний срок, но не более чем на двенадцать календарных месяцев.
Заявление налогоплательщика об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней должно содержать причины переноса срока уплаты налогов и (или) пеней.
2. Право на исполнение налогового обязательства по измененным срокам не подлежит переуступке.
3. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов не освобождает налогоплательщика от уплаты пеней, предусмотренное настоящей статьей, за несвоевременную уплату сумм налогов в соответствии со статьей 610 настоящего Кодекса.
4. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней, предусмотренное настоящей статьей, производится под залог имущества налогоплательщика и (или) третьего лица, и (или) под гарантию банка.»;

12) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«48-бап. Салық төлеушінің өтініші негізінде салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және (немесе) өсімпұлдар төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту туралы шешім қабылдауға уәкілеттік берілген орган
«1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше белгiленбесе, осы Кодекстің 47-1-бабында көзделген республикалық бюджетке келіп түсетін, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер арасында бөлінетін салықтарды және (немесе) өсiмпұлдарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
2. Осы Кодекстің 47-1-бабында көзделген жергілікті бюджеттерге толық көлемінде келіп түсетін салықтарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешімді салық төлеушіні тіркеу есебіне алу орны бойынша салық органы қабылдайды.»;
13) 51-1-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және (немесе) өсімпұлдардың есепке жазылған сомаларын төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы өтінішті, салық төлеуші (салық агенті) көрсетілген сомалармен келіскен және олар осы баптың 2-тармағында көзделген шарттарға сәйкес болған жағдайда, салық төлеуші (салық агенті) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарлама тапсырылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей салық төлеуші орналасқан орны бойынша тіркелген салық органына қатысты жоғары тұрған орган болып табылатын салық қызметі органына табыс етеді. Өтінішке:
1) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және (немесе) өсімпұлдардың есепке жазылған сомаларын төлеуді көздейтін салық міндеттемесін орындау графигі;
2) кәсіпкерлік бойынша уәкілетті орган берген, салық төлеушінің Қазақстан Республикасының жеке кәсіпкерлік туралы заңнамасында белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектілері санаттарының біріне тиесілілігін жазбаша растау қоса беріледі.
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер салық төлеуші (салық агенті) өзіне қатысты салықтық тексеру жүргізілген жеке тұлғаның, сондай-ақ салық төлеуші (салық агенті) басшысының және (немесе) бас бухгалтерінің (ол болған кезде) еңбекке уақытша жарамсыздығына байланысты осы баптың 1-тармағында белгіленген өтінішті беру мерзімін өткізіп алса, онда мұндай салық төлеуші (салық агенті) өткізіп алған өтініш беру мерзімін қалпына келтіру мақсатында, осы тармақта көрсетілген тұлғалардың еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңі аяқталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей салық төлеуші орналасқан орны бойынша тіркелген салық органына қатысты жоғары тұрған орган болып табылатын салық қызметі органына өтініш және қолдаухат табыс етуге құқылы.»;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген есепке жазылған салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту салық төлеушіні осы Кодекстің 610-бабына сәйкес салық сомаларын уақтылы төлемегені үшін өсімпұлдарды төлеуден босатпайды.»;

12) статью 48 изложить в следующей редакции:
«Статья 48. Орган, уполномоченный принимать решение об
изменении срока исполнения налогового обязательства
по уплате налогов, других обязательных платежей в
бюджет и (или) пеней на основании заявления
налогоплательщика
1. Решение о предусмотренном статьей 47-1 настоящего Кодекса изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней, поступающих в республиканский бюджет, а также распределяемых между республиканским и местными бюджетами, принимается уполномоченным органом, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан.
2. Решение о предусмотренном статьей 47-1 настоящего Кодекса изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) пеней, поступающих в полном объеме в местные бюджеты, принимается налоговым органом по месту регистрационного учета налогоплательщика.»;
13) в статье 51-1:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Заявление об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате начисленных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней, указанных в уведомлении о результатах налоговой проверки, представляется налогоплательщиком (налоговым агентом) в орган налоговой службы, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу, в котором налогоплательщик зарегистрирован по месту нахождения, не позднее тридцати рабочих дней со дня вручения уведомления о результатах налоговой проверки в случаях согласия налогоплательщика (налогового агента) с указанными суммами и их соответствия условиям, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи. К заявлению прилагаются:
1) график исполнения налогового обязательства, предусматривающий уплату начисленных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет и (или) пеней, указанных в уведомлении о результатах налоговой проверки;
2) письменное подтверждение принадлежности налогоплательщика к одной из категорий субъектов частного предпринимательства, установленных законодательством Республики Казахстан о частном предпринимательстве, выданное уполномоченным органом по предпринимательству.»;
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«4. В случаях, если налогоплательщиком (налоговым агентом) пропущен срок подачи заявления, установленный пунктом 1 настоящей статьи, в связи с временной нетрудоспособностью физического лица, в отношении которого проведена налоговая проверка, а также руководителя и (или) главного бухгалтера (при его наличии) налогоплательщика (налогового агента), то такой налогоплательщик (налоговый агент) в целях восстановления пропущенного срока подачи заявления вправе не позднее десяти рабочих дней со дня окончания периода временной нетрудоспособности лиц, указанных в настоящем пункте, представить в орган налоговой службы, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу, в котором налогоплательщик зарегистрирован по месту нахождения, заявление и ходатайство.
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
«Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате начисленных налогов, других обязательных платежей в бюджет, указанных в уведомлении о результатах налоговой проверки, не освобождает налогоплательщика от уплаты пеней за несвоевременную уплату сумм налогов в соответствии со статьей 610 настоящего Кодекса.»;

14) мынадай мазмұндағы 51-3-баппен толықтырылсын:
«51-3-бап. Импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу мерзімін өзгерту тәртібі
1. Импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу мерзімін өзгерту:
1) қосылған құн салығы бойынша;
2) осы Кодекске сәйкес таңбалауға жататын импортталатын тауарлар бойынша акцизді қоспағанда, акциз бойынша жүргізіледі.
Осы баптың ережелері Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын тауарлар бойынша қолданылмайды.
2. Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кезен заңнамасына сәйкес кеден органына табыс етілген ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға декларация импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу мерзімін өзгерту үшін негіз болып табылады.
3. Импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу мерзімін өзгерту:
1) кеден органына осындай импортталатын тауарларды толық көлемде кедендік тазалау үшін Кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кезден заңнамасында көзделген құжаттар табыс етілген;
2) Тұлға, уәкілетті орган белгілеген тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижесінде осы бапта көзделген жанама салықтар бойынша төлеу мерзімін өзгерту қолданылуға құқығы жоқ тұлғалар санатына жатқызылмаған жағдайда жүргізіледі.
4. Осы бапқа сәйкес импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу мерзімін өзгерту салық органының жеке шотта Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес импортталатын тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару жүргізілген айдан кейінгі айдың 20-сы күнгі мерзімі бойынша есептелген салық сомасын көрсетуі жолымен беріледі.
5. Импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу мерзімін өзгерту осы бапқа сәйкес импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын және акциз төлеу жөніндегі салық міндеттемесі орындалған жағдайда салық төлеушіні өзгертілген мерзім шегінде өсімпұл төлеуден босатады.»;
15) 73-бап мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
«13. Патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын және осы баптың 7, 8, 9-тармақтарында көзделген талаптарды орындамаған дара кәсіпкерлер дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылады.
Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде табыс етілген салықтық өтініште қамтылған жазбаша келісім осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару үшін негіз болып табылады.
Салық есептілігін табыс етуін тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау) туралы салықтық өтініште көрсетілген қызметті тоқтата тұру кезеңі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған мемлекеттік кірістер органының тиісті бұйрығының күні тіркеу есебінен шығару күні болып табылады.»;

14) дополнить статьей 51-3 следующего содержания:
«Статья 51-3. Порядок изменения срока уплаты косвенных налогов
по импортируемым товарам
1. Изменение срока уплаты косвенных налогов по импортируемым товарам производится по:
1) налогу на добавленную стоимость;
2) акцизу, за исключением акциза по импортируемым товарам, подлежащим маркировке в соответствии с настоящим Кодексом.
Положения настоящей статьи не применяются по товарам, импортируемым с территории государств-членов Таможенного союза.
2. Основанием изменения срока уплаты косвенных налогов по импортируемым товарам является представленная в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан в таможенный орган декларация на товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
3. Изменение срока уплаты косвенных налогов по импортируемым товарам производится при условии:
1) представления в таможенный орган документов, предусмотренных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, - для таможенной очистки таких импортируемых товаров в полном объеме;
2) если лица, которые в результате применения установленной уполномоченным органом системы управления рисками, не отнесены к категории лиц, не имеющих права на применение изменения срока уплаты по косвенным налогам, предусмотренного настоящей статьей.
4. Изменение срока уплаты косвенных налогов по импортируемым товарам в соответствии с настоящей статьей предоставляется путем отражения налоговым органом исчисленной суммы налога в лицевом счете по сроку 20 числа месяца, следующего за месяцем, в котором произведен выпуск импортируемых товаров для внутреннего потребления в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.
5. Изменение срока уплаты косвенных налогов по импортируемым товарам освобождает налогоплательщика от уплаты пеней в случае исполнения налогового обязательства по уплате налога на добавленную стоимость и акциза по импортируемым товарам в соответствии с настоящей статьей в пределах измененного срока.»;
15) статью 73 дополнить пунктом 13 следующего содержания:
«13. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим на основе патента и не исполнившие требования, предусмотренные пунктами 7, 8, 9 настоящей статьи, снимаются с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
Основанием снятия с регистрационного учета индивидуального предпринимателя, указанного в части первой настоящего пункта, является письменное согласие, содержащееся в налоговом заявлении, представленное при постановке на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя.
Датой снятия с регистрационного учета является дата соответствующего приказа органа государственных доходов, принятого в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем окончания периода приостановления деятельности, указанного в налоговом заявлении о приостановлении (продлении, возобновлении) представления налоговой отчетности.»;

16) 74-бап мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
«11. Осы баптың 6 және 7-тармақтарында көзделген талаптарды орындамау дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығару үшін негіз болып табылады.
Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде табыс етілген салықтық өтініште қамтылған жазбаша келісім осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару үшін негіз болып табылады.
Салық есептілігін табыс етуін тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау) туралы салықтық өтініште көрсетілген қызметті тоқтата тұру кезеңі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған мемлекеттік кірістер органының тиісті бұйрығының күні тіркеу есебінен шығару күні болып табылады.»;
17) 263-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
бірінші бөлігінің бірінші және екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, қағаз жеткізгіште жазылған шот-фактура:
заңды тұлғалар үшін – егер аталған тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрге ие болуға тиіс болса, басшысының және бас бухгалтердің қолтаңбасымен, сондай-ақ атауы жазылған және ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген мөрімен;
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
Егер аталған тұлға Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес мөрге ие болуға тиіс болса, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді беруші болып табылатын заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі салық төлеуші жазып берген шот-фактураны оның шешімі бойынша заңды тұлғаның осындай құрылымдық бөлімшесінің заңды тұлғаның атауы жазылған және ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген мөрімен растауға құқылы.
жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Электронды түрде жазылған шот-фактура электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылады.»;
18) 271-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығы Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында кеден төлемдерін төлеу үшін айқындалатын күні төленеді.
Бұл ретте ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту осы Кодекстің 51-3-бабына сәйкес жүргізіледі.»;
19) 431-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Соңғы патенттің қолдану мерзімі өткен күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органына табыс етпеу дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығару үшін негіз болып табылады.
Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде табыс етілген салықтық өтініште қамтылған жазбаша келісім осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару үшін негіз болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органы осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімнен кейін үш жұмыс күні ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығару туралы бұйрық шығарады.
Соңғы патенттің қолдану мерзімі өткен күн дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығару күні болып табылады.»;

16) статью 74 дополнить пунктом 11 следующего содержания:
«11. Не исполнение требований, предусмотренных пунктами 6 и 7 настоящей статьи, является основанием для снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
Основанием снятия с регистрационного учета индивидуального предпринимателя, указанного в части первой настоящего пункта, является письменное согласие, содержащееся в налоговом заявлении, представленное при постановке на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя.
Датой снятия с регистрационного учета является дата соответствующего приказа органа государственных доходов, принятого в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем окончания периода приостановления деятельности, указанного в налоговом заявлении о приостановлении (продлении, возобновлении) представления налоговой отчетности.»;
17) в пункте 8 статьи 263:
абзац первый и второй части первой изложить в следующей редакции:
«8. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом, счет-фактура, выписанный на бумажном носителе, заверяется:
для юридических лиц - подписями руководителя и главного бухгалтера, а также печатью, содержащей название и указание на организационно-правовую форму, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Структурное подразделение юридического лица, являющееся поставщиком товаров, работ, услуг, по решению налогоплательщика вправе заверять выписанные им счета-фактуры печатью такого структурного подразделения юридического лица, содержащей название и указание на организационно-правовую форму юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.»;
часть седьмую изложить в следующей редакции:
«Счет-фактура, выписанный в электронном виде, заверяется электронной цифровой подписью.»;
18) пункт 2 статьи 271 изложить в следующей редакции:
«2. Налог на добавленную стоимость по импортируемым товарам уплачивается в день, определяемый таможенным законодательством Республики Казахстан для уплаты таможенных платежей.
При этом изменение срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, помещенным под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, производится в соответствии со статьей 51-3 настоящего Кодекса.»;
19) статью 431 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
«8. Непредставление в орган государственных доходов по месту нахождения в течение шестидесяти календарных дней со дня истечения срока действия последнего патента, является основанием снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
Основанием снятия с регистрационного учета индивидуального предпринимателя, указанного в части первой настоящего пункта, является письменное согласие, содержащееся в налоговом заявлении, представленном при постановке на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя.
Орган государственных доходов выносит приказ о снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя в течение трех рабочих дней после срока, установленного частью первой настоящего пункта.
Датой снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя является дата истечения срока действия последнего патента.»;

20) 556-бапта 4-тармақтың 7) тармақшасындағы «анықтау жүзеге асырылады.» деген сөздер «анықтау;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) лицензиар лицензияның қолданысын тоқтата тұрған бұзушылықтарды жою фактісін анықтау жүзеге асырылады.»;
7-тармақ алып тасталсын;
21) 567-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық органы жеке тұлғаны дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығаруды осы Кодекстің 37-1, 40-1, 41, 43, 43-1, 73, 74 және 431-баптарында белгіленген тәртіпте және (немесе) жеке кәсіпкерлік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.»;
22) 581-баптың 12) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
«осы Кодекстің 46-бабының 2-тармағында белгіленген талап қою мерзімінен асапайтын уақыт кезеңі үшін осы Кодекстің 43-1 бабына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған жеке тұлғаның;»;
«туындаған күнінен бастап төрт ай бойы өтелмеген республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 10000 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде салық берешегі бар дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, жеке тұлғаның;»;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Жетінші абзацты қоспағанда, осы тармақшада көзделген мәліметтер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісім бойынша уәкілетті орган белгілеген нысанда беріледі;»;
23) 588-баптың 3-тармағының бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«салық төлеуші (салық агенті) - салық есептілігінде, тауарларға декларациясында;
24) 590-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоттарындағы салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының және әлеуметтік аударымдардың есептелген, кемітілген сомаларын есепке алу салық есептілігі, тауарларға декларация деректерінің, мемлекеттік уәкілетті органдар мәліметтерінің негізінде жүргізіледі.»;
25) 598-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Заңды тұлға таратылған немесе шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) қызметiн тоқтатқан жағдайда, мұндай тұлғада салық берешегiнiң, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегiнiң болмауы (болуы) туралы мәліметтер осы Кодекстің 37, 37-1 және 37-2-баптарында белгіленген шарттар сақталған кезде Бизнес-идентификациялау нөмірлері ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде беріледі.»;

20) в статье 556:
пункт 4 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) установление факта устранения нарушений, по которым лицензиаром было приостановлено действие лицензии.»;
пункт 7 исключить;
21) пункт 1 статьи 567 изложить в следующей редакции:
«1. Снятие физического лица с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя производится налоговым органом в порядке, установленном статьями 37-2, 41, 43, 43-1, 73, 74 и 431 настоящего Кодекса, и (или) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о частном предпринимательстве.»;
22) в подпункте 12) статьи 581:
дополнить абзацами шестым и седьмым следующего содержания;
«физического лица, снятого с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии со статьей 43-1 настоящего Кодекса, за период времени, не превышающий срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса;
юридического лица, структурного подразделения юридического лица, физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, имеющих в течение четырех месяцев со дня возникновения не погашенную налоговую задолженность в размере более 10000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.»;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
«Сведения, предусмотренные настоящим подпунктом, за исключением абзаца седьмого, представляются по форме, установленной уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;»;
23) абзац второй части первой пункта 3 статьи 588 изложить в следующей редакции:
«налогоплательщиком (налоговым агентом) в налоговой отчетности, декларации на товары;»;
24) пункт 1 статьи 590 изложить в следующей редакции:
«1. Если иное не установлено настоящей статьей, учет исчисленных, уменьшенных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений в лицевых счетах налогоплательщика (налогового агента) ведется на основании данных налоговой отчетности, декларации на товары, сведений уполномоченных государственных органов.»;
25) пункт 8 статьи 598 изложить в следующей редакции:
«8. В случаях ликвидации юридического лица или прекращения деятельности филиала (представительства) иностранного юридического лица, сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям у такого лица представляются на основании сведений национального реестра бизнес-идентификационных номеров при соблюдении условий, установленных статьями 37, 37-1 и 37-2 настоящего Кодекса.»;

26) 609-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) мынадай:
салық төлеушінің (салық агентінің) - заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның, дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының және адвокаттың мүлікке:
ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындамаған кезде мүлікке, оның ішінде импортталатын тауарға билік етуін шектеу тәсілдерімен қамтамасыз етілуі мүмкін.
Бұл ретте осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері орындалмаған ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтар төлеу жөніндегі салық міндеттемесіне қатысты қолданылмайды.»;
27) 613-бапта:
1-тармақ «2) тармақшадағы «жібермей-ақ жүргізеді.» деген сөздер «жібермей-ақ;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) салық төлеуші төлеу мерзімі осы Кодекстің 51-3-бапқа сәйкес өзгертілген ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтар төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындамаған жағдайларда, жүргiзедi. Бұл ретте шектеу осы Кодекстiң 607-бабының 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген салық берешегiн өтеу туралы хабарлама жiбермей-ақ жүргізіледі.»;
2-тармақ «2) тармақшадағы «болып табылатын мүлкіне қатысты жүргізеді.» деген сөздер «болып табылатын;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) осы баптың 1-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда - осы меншік немесе шаруашылық жүргізу құқығында тиесілі, сондай-ақ салық төлеушінің балансында тұрған мүлкіне және (немесе) импортталатын тауарға қатысты жүргізеді.»;
3-тармақ 2) тармақшадағы «өсімпұлдарының сомасына қабылдайды.» деген сөздер «өсімпұлдарының;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген жағдайда - мұндай шешiм шығарылған күнгi салық төлеушiнiң жеке шотында бар деректер бойынша импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша салық берешегiнің сомасына қабылдайды.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Мүлiкке билiк етудi шектеу туралы шешiм салық төлеушіге (салық агентіне) жеке қол қойғызып немесе почта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен тапсырылуға тиіс. Мынадай:

26) подпункт 4) пункта 1 статьи 609 изложить в следующей редакции:
«4) ограничением в распоряжении имуществом:
налогоплательщика (налогового агента) - юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя и адвоката;
в том числе импортируемым товаром налогоплательщика при неисполнении им налогового обязательства по уплате косвенных налогов по импортируемым товарам, помещенным под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
При этом способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, предусмотренные подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, не применяются в отношении неисполненного налогового обязательства по уплате косвенных налогов по импортируемым товарам, помещенным под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.»;
27) в статье 613:
пункт 1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
«3) неисполнение налогоплательщиком налогового обязательства по уплате косвенных налогов по импортируемым товарам, помещенным под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, срок уплаты которого изменен в соответствии со статьей 51-3 настоящего Кодекса. При этом ограничение производится без направления уведомления о погашении налоговой задолженности, предусмотренного подпунктом 5) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса.»;
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
«3) принадлежащего на праве собственности или хозяйственного ведения, а также состоящего на балансе данного налогоплательщика, и (или) импортируемого товара, - в случае, указанном в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи.»;
пункт 3 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
«3) налоговой задолженности по косвенным налогам по импортируемым товарам, данным, имеющимся на лицевом счете налогоплательщика на дату вынесения такого решения, - в случае, указанном в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Если иное не установлено настоящим пунктом, решение об ограничении в распоряжении имуществом должно быть вручено налогоплательщику (налоговому агенту) лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения. При этом решение, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным налогоплательщику (налоговому агенту) в следующих случаях:

1) салық төлеушіге не Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес салық төлеушінің атынан және оның тапсырмасы бойынша шығатын декларантқа қол қойғызып жеке табыс етілген кезде - шешімге қол қойылған күн;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жіберілген кезде - почта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына салық төлеуші (салық агенті) белгі қойған күн;
3) осындай шешімді алғанын растайтын қол қоюдан бас тартуы немесе орналасқан жері бойынша болмауы себепті табыс ету мүмкін болмаған кезде - осы Кодекстің 558-бабында белгіленген тәртіппен жүргізілген салықтық зерттеу күні салық төлеушіге мұндай шешімнің берілген күні болып есептеледі.
Декларантқа мүлікті пайдалануды шектеу туралы шешімді берілген жағдайда, оның ішінде Кеден одағының кедендік заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасына сәйкес салық төлеушінің тапсырмасы бойынша өкілдік ететін декларантқа, беру мерзімі осындай декларанттың шешімге қол қою күні болып табылады.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, осы баптың 3-тармағында көрсетілген шешім салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткеннен кейін салық органы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша мүлік тізімдемесінің актісін жасау арқылы салық төлеушінің (салық агентінің) қатысуымен билік етуі шектелген мүлікке тізімдеме жүргізеді.
Билік етуі шектелген мүлік тізімдемесі салық төлеушінің (салық агентінің) бухгалтерлік есепке алу деректерінің негізінде айқындалатын баланстық құны немесе нарықтық құны мүлік тізімдемесінің актісінде көрсетіле отырып жүргізіледі. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүргізілген бағалау туралы есепте айқындалған құн нарықтық құн болып табылады.
Осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, егер импортталатын тауарлар тізімдемеге алуға жатқызылатын болса, тізімдеме актісі салық төлеушінің не Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес салық төлеушінің атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін декларанттың қатысумен импортталатын тауарды кедендік тазалау жасалған күні жасалады.
Билік етуі шектелген импортталатын тауар тізімдемесі тізімдеме актісінде Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес айқындалған импортталатын тауардың кедендік құны көрсетіле отырып жүргізіледі.»;

1) по почте заказным письмом с уведомлением - с даты отметки налогоплательщиком (налоговым агентом) в уведомлении почтовой или иной организации связи;
2) электронным способом - с даты доставки решения органом налоговой службы в веб-приложение. Данный способ распространяется на налогоплательщика, зарегистрированного в качестве электронного налогоплательщика в порядке, установленном статьей 572 настоящего Кодекса;
3) при невозможности вручения по причине отказа от росписи, подтверждающей получение такого решения, или отсутствия по месту нахождения - дата налогового обследования, проведенного в порядке, установленном статьей 558 настоящего Кодекса.
В случае вручения решения об ограничении в распоряжении имуществом декларанту, в том числе выступающему от имени и по поручению налогоплательщика в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, датой вручения является дата подписания решения таким декларантом.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Если иное не установлено настоящим пунктом, по истечении десяти рабочих дней со дня вручения налогоплательщику (налоговому агенту) решения, указанного в пункте 3 настоящей статьи, налоговым органом производится опись ограниченного в распоряжении имущества в присутствии налогоплательщика (налогового агента) путем составления акта описи имущества по форме, установленной уполномоченным органом.
Опись ограниченного в распоряжении имущества производится с указанием в акте описи имущества балансовой стоимости, определяемой на основании данных бухгалтерского учета налогоплательщика (налогового агента), или рыночной стоимости. Рыночной стоимостью является стоимость, определенная в отчете об оценке, проведенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 1 настоящей статьи, если описи подвергаются импортируемые товары, то акт описи составляется в день совершения таможенной очистки импортированного товара в присутствии налогоплательщика либо декларанта, выступающего от имени и по поручению налогоплательщика в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.
Опись ограниченного в распоряжении импортируемого товара производится с указанием в акте описи таможенной стоимости импортируемого товара, определенной в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.»;

28) 614-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы баптың 3-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көзделген мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған импортталатын тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша салық берешегіне қатысты қолданылмайды.»;
29) 616-баптың 6-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) салық төлеушiнің (салық агентінің) және оның дебиторының қолтаңбалары, заңдық деректемелерi, мөрi (ол болған жағдайда);».
30) 627-баптың 11-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Құжаттық тексеруге жататын кезең осы Кодекстің 46-бабына сәйкес белгіленген талап қою мерзімінен аспауға тиіс.
Тексеру кезеңін айқындаған кезде салықтың және (немесе) бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң жекелеген түрлерi бойынша кешенді тексеруді, тақырыптық тексеру тағайындалған жағдайда салықтар бойынша аудитпен қамтылған салық кезеңі енгізілмейді.
Осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері осы баптың 5-тармағы 2) тармақшасының үшінші – жиырма үшінші абзацтарында, 9-тармақтың 2) тармақшасының үшінші, алтыншы, сегізінші, он бірінші – отыз бірінші абзацтарында аталған, сондай-ақ мониторингке жататын ірі салық төлеушілерге, жер қойнауын пайдаланушыларға, акцизделетін өнімнің, биоотынның жекелеген түрлерін өндіру және олардың айналымы жөніндегі қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеушілерге қатысты қолданылмайды.»;
31) 645-баптың 1-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте, бензинді (авиациалық бензиннен басқа), дизель отынын, алкоголь өнімін көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын салық төлеушілердің осындай бақылау-касса машиналарын қолдану міндеті 2015 жылғы 1 шілдеден бастап туындайды.».
9. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136- құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 75-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 10 шілдедегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

28) пункт 3 статьи 614 дополнить частью второй следующего содержания:
«Меры принудительного взыскания, предусмотренные подпунктами 1), 2) и 4) пункта 3 настоящей статьи, не применяются в отношении налоговой задолженности по косвенным налогам по импортируемым товарам, помещенным под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.»;
29) подпункт 5) пункта 6 статьи 616 изложить в следующей редакции:
«5) подписи налогоплательщика (налогового агента) и его дебитора, юридические реквизиты и печать (при ее наличии);»;
30) пункт 11 статьи 627 изложить в следующей редакции:
«11. Период, подлежащий документальной проверке, не должен превышать срока исковой давности, установленного в соответствии со статьей 46 настоящего Кодекса.
В случае назначения комплексной проверки, тематической проверки по отдельным видам налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет при определении проверяемого периода не включается налоговый период, охваченный аудитом по налогам. Положение части второй настоящего пункта не распространяется на налоговые проверки, указанные в абзацах третьем - двадцать третьем подпункта 2) пункта 5, в абзацах третьем, шестом, восьмом, одиннадцатом - тридцать первом подпункта 2) пункта 9 настоящей статьи, а также в отношении крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, недропользователей, налогоплательщиков, осуществляющих виды деятельности по производству и обороту отдельных видов подакцизной продукции, биотоплива.»;
31) часть четвертую пункта 1 статьи 645 изложить в следующей редакции:
«При этом обязанность по применению таких контрольно-кассовых машин возникает у налогоплательщиков, осуществляющих оптовую и (или) розничную реализацию бензина (кроме авиационного), дизельного топлива, алкогольной продукции, с 1 июля 2015 года.».
9. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, Ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 11, ст. 65; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):

1) мазмұны мынадай мазмұндағы 21-1 және 62-1-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«21-1-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы
саласындағы рұқсаттар мен хабарламалар»;
«62-1-бап.Санитариялық-эпидемиологиялық аудит»;
2) 1-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 94-1), 94-2) және 95-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«94-1) санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды – мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге және (немесе) техникалық регламенттерге сәйкестігін (сәйкес еместігін) куәландыратын құжат;
94-2) санитариялық-эпидемиологиялық аудит – санитариялық-эпидемиологиялық тәуекелдерді анықтау және бағалау және аталған объектілерді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келтіру жөнінде ұсынымдар әзірлеу тұрғысынан мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын эпидемиялық маңызы бар объектілерді бағалау;»;
«95-3) өнім қауіпсіздігінің мониторингі – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, гигиеналық нормативтер мен техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімді анықтауға, әкелінуінің алдын алуға және жолын кесуге, өндіруге, қолдануға және өткізуге бағытталған іс-шаралар жүйесі.»;
121) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«121) эпидемиялық маңызы бар объектілер - өндіретін өнімі және (немесе) қызметі Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасының талаптары бұзылған кезде халық арасында тағамнан уланудың және (немесе) инфекциялық, паразиттік аурулар таралуының белең алуына әкеп соғуы және (немесе) өнеркәсіптік және радиоактивтік ластанудан халық денсаулығына зиян келтіруі мүмкін объектілер;»;
3) 7-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 57-1) тармақшамен толықтырылсын:
«57-1) эпидемиялық маңызды объектілердің көрсетілген құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу жолымен жаңа құрылыстар немесе қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялау (кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту) және күрделі жөндеу үшін тағайындалған жобалар бойынша (техника-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттама) ведомстводан тыс кешенді сараптамаға қатысуды, салалық сараптамалық қорытындыны ресімдеуді және беруді қамтамасыз ету;»;
61) және 72) тармақшалар алып тасталсын;

1) оглавление дополнить заголовками статей 21-1 и 62-1 следующего содержания:
«Статья 21-1. Разрешения и уведомления в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения»;
«Статья 62-1. Санитарно-эпидемиологический аудит»;
2) в пункте 1 статьи 1:
дополнить подпунктами 94-1), 94-2) и 95-3) следующего содержания:
«94-1) санитарно-эпидемиологическое заключение - документ, удостоверяющий соответствие (несоответствие) нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам и (или) техническим регламентам объектов государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
94-2) санитарно-эпидемиологический аудит - оценка эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному санитарно- эпидемиологическому надзору, на предмет выявления и оценки санитарно- эпидемиологических рисков и разработки рекомендаций по приведению указанных объектов в соответствие с требованиями нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;»;
«95-3) мониторинг безопасности продукции - система мероприятий, направленных на выявление, предупреждение и пресечение ввоза, производства, применения и реализации продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и технических регламентов;»;
подпункт 121) изложить в следующей редакции:
«121) эпидемически значимые объекты - объекты, производимая продукция и (или) деятельность которых при нарушении требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения может привести к возникновению пищевых отравлений и (или) инфекционных, паразитарных заболеваний среди населения и (или) нанести вред здоровью населения от промышленных и радиоактивных загрязнений;»;
3) в статье 7:
дополнить подпунктом 57-1) следующего содержания:
«57-1) обеспечению участия в комплексной вневедомственной экспертизе проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства новых или реконструкции (расширение, техническое перевооружение, модернизация) и капитального ремонта существующих зданий и сооружений, путем проведения государственной санитарно-эпидемиологической экспертизы по указанным проектам строительства эпидемически значимых объектов, оформления и выдачи отраслевого экспертного заключения;»;
подпункты 61) и 72) исключить;

4) 19-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өлшемшарттардан басқа, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілердің тәуекелдер дәрежесін бағалау кезінде кемінде соңғы үш тексеру нәтижесі және (немесе) осы объектілерде өндірістік бақылауды және (немесе) санитариялық-эпидемиологиялық аудитті енгізу және жүргізу және (немесе) үшінші тұлғалардың өмірі мен денсаулығына келтірілген залалдың орнын толтыру міндеттілігімен байланысты азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шартының болуы ескеріледі.»;
5) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«21-бап. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және
қадағалау
1. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға, оларды анықтауға, жолын кесуге, сондай-ақ халықтың денсаулығын сақтау және мекендеу ортасын қорғау мақсатында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен гигиеналық нормативтердің және техникалық регламенттердің сақталуын бақылауға бағытталған.
2. Жеке және заңды тұлғалар, ғимараттар, құрылыстар, өнім, жабдық, көлік құралдары, су, ауа, тамақ өнімдері және қызметі, пайдаланылуы, тұтынылуы, қолданылуы мен іске қосылуы адамның денсаулық жағдайы мен қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін өзге де объектілер мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау объектілері болып табылады.
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілер (эпидемиялық маңызы бар объектілер) екі топқа бөлінеді:
1) эпидемиялық маңызы жоғары объектілер;
2) эпидемиялық маңызы елеулі емес объектілер.
Эпидемиялық маңызы бар объектілерді топтарға бөлу тәуекелдерді бағалау жүйесі негізінде жүзеге асырылады.
Өнімдердің және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген топтар бойынша бөле отырып, кәсіпкерлік жөніндегі және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдармен олардың құзыреті шегінде келісе отырып бекітеді.
3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау тексеру нысанында және бақылау және қадағалаудың өзге де нысандарында жүзеге асырылады.
Тексеру «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Эпидемиялық маңызы жоғары объектілерге қатысты тексеру «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тәуекелдерді бағалау жүйесіне негізделген кезеңділікпен ерекше тәртіппен жүзеге асырылады.
Эпидемиялық маңызы елеусіз объектілерге қатысты тек жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылаудың өзге нысандары, мынадай:

4) статью 19 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. При оценке степени рисков объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, кроме критериев, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре», учитываются результаты не менее трех последних проверок и (или) внедрение и проведение на данных объектах производственного контроля, и(или) санитарно- эпидемиологического аудита, и(или) наличие договора страхования гражданско- правовой ответственности, связанной с обязанностью возместить ущерб, нанесенный жизни и здоровью третьих лиц.»;
5) статью 21 изложить в следующей редакции:
«Статья 21. Государственный санитарно-эпидемиологический
контроль и надзор
1. Государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор направлены на предупреждение, выявление, пресечение нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также контроль за соблюдением нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и технических регламентов в целях охраны здоровья и среды обитания населения.
2. Объектами государственного санитарно-эпидемиологического контроля и надзора являются физические и юридические лица, здания, сооружения, продукция, оборудование, транспортные средства, вода, воздух, продукты питания и иные объекты, деятельность, использование, употребление, применение и эксплуатация которых могут нанести вред состоянию здоровья человека и окружающей среде.
Объекты государственного санитарно-эпидемиологического контроля и надзора (эпидемически значимые объекты) делятся на две группы:
1) объекты высокой эпидемической значимости;
2) объекты незначительной эпидемической значимости.
Распределение эпидемически значимых объектов по группам осуществляется на основании системы оценки рисков.
Перечень продукции и эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, с распределением по группам, указанным в части второй настоящего пункта, утверждается государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по согласованию с уполномоченными органами по предпринимательству и в области охраны окружающей среды в пределах их компетенции.
3. Государственный контроль и надзор в области санитарно- эпидемиологического благополучия населения осуществляется в форме проверки и иных формах.
Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан.
Проверки в отношении объектов высокой эпидемической значимости осуществляются в особом порядке с периодичностью, основанной на системе оценки рисков, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
В отношении объектов незначительной эпидемической значимости проводятся только внеплановые проверки.
Иные формы контроля в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводятся в соответствии с принципом необходимости и достаточности без посещения объектов (субъектов) контроля, за исключением случаев:

1) егер бару объектінің (субъектінің) орналасқан жері бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органды барғанға дейін бір тәулік бұрын міндетті түрде хабардар ете отырып, рұқсат беру құжаттарын алумен байланысты болған;
2) жеке тұлғалардың инфекциялық және паразиттік аурулар, тамақтан улану (үйдегі ауру ошағы) жағдайларында, санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу үшін эпидемиологиялық бақылау жүргізу кезіндегі;
3) егер бару өнім қауіпсіздігі мониторингін жүзеге асыру үшін өнімді іріктеумен байланысты болған жағдайларды қоспағанда, бақылау объектілеріне (субъектілеріне) бармай-ақ қажеттілік және жеткіліктілік қағидаттарына сәйкес жүргізіледі.
4. Өнім қауіпсіздігінің мониторингі бақылаудың өзге нысаны болып табылады және:
1)камералдық бақылау жүргізу;
2)өнімді таңдау және санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
5. Камералдық бақылау сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар туралы, өнімге сынақ жүргізуге, оның сәйкестігін растауға немесе өнімнің сәйкестігін растау туралы декларацияны тіркеуге, сәйкестікті растау нәтижелерін тануға жүгінген өтініш берушілер туралы, сынақ нәтижелері туралы мәліметтерді зерделеу және талдау негізінде, сондай-ақ кеден органдары, техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган, сәйкестікті растау жөніндегі органдар және сынақ зертханалары (орталықтар) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламатталығы саласындағы мемлекеттік органға ұсынатын өнімнің сәйкестігін дәлелдеу ретінде ұсынатын өзге де құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар, сәйкестікті растау жөніндегі органдар, сынақ зертханалары (орталықтар), өнімнің заңнама талаптарына сәйкестігін декларациялайтын жеке кәсіпкерлік субъектілері камералдық бақылау объектілері болып табылады.
Камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтердің тізбесін, сондай-ақ кеден органдарының, техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның, сәйкестікті растау жөніндегі органдардың және сынақ зертханаларының (орталықтардың) оларды табыс ету тәртібін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган айқындайды.
6. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар туралы, олардың әкелетін өнімдері және әкелінетін өнімнің сәйкестігін растау құжаттары туралы мәліметті кеден органдары табыс етеді.
Өнімге сынақ жүргізуге, сәйкестікті растауға немесе өнімнің сәйкестігі туралы декларацияны тіркеуге, сәйкестікті растау нәтижелерін тануға жүгінген өтініш берушілер туралы, сынақ нәтижелері туралы, сондай-ақ өнімнің сәйкестігін дәлелдеу ретінде табыс етілген өзге де құжаттар туралы мәліметтерді техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган, сәйкестікті растау жөніндегі органдар және сынақ зертханалары (орталықтар) табыс етеді.

1) если посещение связано с получением разрешительных документов, с обязательным уведомлением уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения объекта (субъекта) за сутки до его посещения;
2) при проведении эпидемиологического контроля в случаях инфекционных и паразитарных заболеваний, пищевых отравлений физических лиц (домашний очаг), для организации и проведения санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий;
3) если посещение связано с отбором продукции для осуществления мониторинга безопасности продукции.
4. Мониторинг безопасности продукции является иной формой контроля и осуществляется путем:
1) проведения камерального контроля;
2) отбора и проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции.
5. Камеральный контроль осуществляется на основе изучения и анализа сведений об участниках внешней экономической деятельности, о заявителях, обратившихся за проведением испытания, подтверждением соответствия продукции или регистрацией декларации о соответствии продукции, за признанием результатов подтверждения соответствия, о результатах испытаний, а также иных документах, представленных в качестве доказательств соответствия продукции, представляемых в государственный орган в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения таможенными органами, уполномоченным органом в области технического регулирования, органами по подтверждению соответствия и испытательными лабораториями (центрами).
Объектами камерального контроля являются участники внешней экономической деятельности, органы по подтверждению соответствия, испытательные лаборатория (центры), субъекты частного предпринимательства, декларирующие соответствие продукции требованиям законодательства.
Перечень сведений, необходимых для осуществления камерального контроля, а также порядок их представления таможенными органами, уполномоченным органом в области технического регулирования, органами по подтверждению соответствия и испытательными лабораториями (центрами) определяется государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
6. Сведения об участниках внешней экономической деятельности, о ввозимой ими продукции и документах по подтверждению соответствия ввозимой продукции представляются таможенными органами.
Сведения о заявителях, обратившихся за проведением испытания, подтверждением соответствия продукции или регистрацией декларации о соответствии продукции, за признанием результатов подтверждения соответствия, о результатах испытаний, а также иных документах, представленных в качестве доказательств соответствия продукции представляются уполномоченным органом в области технического регулирования, органами по подтверждению соответствия и испытательными лабораториями (центрами).

7. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган камералдық бақылаудың нәтижелері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы салсындағы нормативтік құқықтық актілердің, гигиеналық нормативтердің және техникалық регламенттердің талаптарын бұзушылықты анықтаған кезде, оның ішінде әкелінген өнімдер мен әкелінген өнімнің сәйкестігін растау бойынша берілген, тіркелген, танылған құжаттар арасындағы мәліметтерді салыстырып талдау негізінде камеральдық бақылау субъектілеріне қатысты мынадай шараларды қолданады:
1) сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың және Қазақстан Республикасының аумағына өнімді әкелумен және (немесе) өткізумен айналысатын, өнімнің заңнама талаптарына сәйкестігін декларациялайтын кәсіпкерлік субъектілердің мекенжайына халықтың санитариялық-эпдемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, гигиеналық нормативтердің және техникалық регламенттердің талаптарын бұзушылықты жою тәртібін міндетті түрде түсіндіре отырып, оны жою туралы нұсқама жібереді;
2) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның мекенжайына Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасы талаптарын бұзудың нақты фактілерін көрсете отырып, ақпарат жібереді.
8. Өнімді іріктеу және олардың санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасы халықтың санитариялық-эпдемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер, гигиеналық нормативтер және техникалық регламенттер талаптарының бұзылуын анықтау және алдын алу үшін жүргізіледі.
Санитариялық эпидемиологиялық сараптаманы жүргізу үшін өнімді іріктеуді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлектетік органның лауазымды адамдары жүргізеді және ол өнімді сатып алу фактісін растайтын құжатпен куәландырылады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың нәтижелері бойынша заңнама талаптарына сәйкес келмейтін өнім анықталған кезде осы баптың 7-тармағында көрсетілген шараларды қолданады.
9. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган халықтың санитариялық-эпдемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, гигиеналық нормативтердің және техникалық регламенттердің талаптарын бұзушылықты жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылауды «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізу кезінде жүзеге асырады.

7. Государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по результатам камерального контроля при выявлении нарушения требований нормативных правовых актов в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и технических регламентов, в том числе на основе анализа сопоставления сведений между ввезенной продукцией и выданными, зарегистрированными, признанными документами по подтверждению соответствия на ввезенную продукцию, в отношении субъектов камерального контроля принимает следующие меры:
1) в адреса участников внешней экономической деятельности и субъектов предпринимательства, декларирующих соответствие продукции требованиям законодательства, занимающихся ввозом и (или) реализацией продукции на территорию Республики Казахстан, направляется предписание об устранении нарушения требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и технических регламентов с обязательным разъяснением порядка его устранения;
2) в адрес уполномоченного органа в области технического регулирования направляется информация с указанием на конкретные факты нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования.
8. Отбор и санитарно-эпидемиологическая экспертиза продукции проводится для выявления и предупреждения нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и технических регламентов.
Отбор продукции для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы производится должностными лицами государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и удостоверяется документом, подтверждающим факт приобретения продукции.
Государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при выявлении по результатам санитарно- эпидемиологической экспертизы продукции, не соответствующей требованиям законодательства, принимаются меры, указанные в пункте 7 настоящей статьи.
9. Государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения контроль исполнения предписаний об устранении нарушения требований нормативных правовых актов в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и технических регламентов осуществляется при проведении внеплановой проверки, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».

10. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігері мен оның орынбасарлары, тиісті аумақтар мен көліктегі бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлер, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның басшысы айқындайтын олардың орынбасарлары;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның басшылары, олардың орынбасарлары мен мамандары;
3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның тиісті аумақтардағы және көліктегі аумақтық бөлімшелерінің басшылары, олардың орынбасарлары мен мамандары;
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де мемлекеттік органдар бөлімшелерінің басшылары мен мамандары осы Кодекске сәйкес мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдары болып табылады.
11. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарының:
1) халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнім:
санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға және техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмеген;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган беретін қауіпсіздікті куәландыратын құжат болмаған;
санитариялық паспорты болмаған (мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға жататын объектіні, көлік құралын пайдаланған немесе қолданған кезде);
өнімнің жасандылығы анықталған;
жарамдылық және (немесе) сақтау мерзімі белгіленбеген, жарамдылық және (немесе) сақтау мерзімі аяқталған;
жәндіктер, кеміргіштер және олардың сол өнімде болған іздері анықталған;
инфекциялық аурулардың немесе жаппай инфекциялық емес аурулар мен уланулардың пайда болу және таралу қаупі төнгенде, оның ішінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың нәтижесі бойынша ол халықтың денсаулығы мен тіршілік ету ортасы үшін қауіпті деп танылған кезде Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, қолдануға және өткізуге тыйым салуға;
2) Мыналар:
өндіріс объектілері мен технологиялары санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға және техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмеген;
өндіріс объектісінің санитариялық паспорты болмаған;
өнімдерді өндірудің технологиялық процесін сақтау үшін қажетті өндірістік және технологиялық жабдық, аппаратура, керек-жарақ болмаған;
халық үшін әлеуетті қауіп төндіретін, өндіріске алғаш рет енгізілетін және бұрын пайдаланылмаған заттар мен олардың негізінде дайындалатын материалдар мен препараттардың мемлекеттік тіркеуі болмаған;
жаңа өнімге, технологияға, жабдыққа санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды болмаған;
тыйым салынған тағамдық қоспаларды, ингредиенттер мен шикізаттарды пайдаланған;
инфекциялық аурулардың немесе жаппай инфекциялық емес аурулар мен уланулардың пайда болу және таралу қаупі төнген;
мал шаруашылығы өнімдерін өндіретін өндіріс объектісінде ветеринариялық-санитариялық қорытынды болмаған кезде халықтың пайдалануына, қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалануға, арналған өнімдерді өндіруге тыйым салуға;

10. Должностными лицами санитарно-эпидемиологической службы, уполномоченными в соответствии с настоящим Кодексом осуществлять государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор, являются:
1) Главный государственный санитарный врач Республики Казахстан и его заместители, главные государственные санитарные врачи на соответствующих территориях и транспорте, их заместители, определяемые руководителем государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) руководители, их заместители и специалисты государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) руководители, их заместители и специалисты территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях и транспорте;
4) руководители и специалисты структурных подразделений иных государственных органов, осуществляющих деятельность в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
11. Должностные лица государственного органа в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения имеют право:
1) запрещать ввоз, применение и реализацию на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности, при:
несоответствии санитарно-эпидемиологическим требованиям и требованиям технических регламентов;
отсутствии документа, удостоверяющего безопасность, выдаваемого уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
отсутствии санитарного паспорта (при эксплуатации или использовании объекта, транспортного средства, подлежащих государственному санитарно- эпидемиологическому контролю);
выявлении фальсифицированной продукции;
неустановленном сроке годности и (или) хранения, истекшем сроке годности и (или) хранения;
при обнаружении насекомых, грызунов и следов их пребывания в самой продукции;
создании угрозы возникновения и распространения инфекционных заболеваний или массовых неинфекционных заболеваний и отравлений, в том числе признании ее опасной для здоровья и среды обитания населения по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2) запрещать производство продукции, предназначенной для использования, применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности при:
несоответствии объектов и технологии производства санитарно- эпидемиологическим требованиям и требованиям технических регламентов;
отсутствии санитарного паспорта на объект производства;
отсутствии необходимого для соблюдения технологического процесса производства продукции производственного и технологического оборудования, аппаратуры, инвентаря;
отсутствии государственной регистрации на впервые внедряемые в производство и ранее не использовавшиеся вещества и изготовляемые на их основе материалы и препараты, представляющие потенциальную опасность для населения;
отсутствии санитарно-эпидемиологического заключения на новую продукцию, технологию, оборудование;
использовании запрещенных пищевых добавок, ингредиентов и сырья;
создании угрозы возникновения и распространения инфекционных заболеваний или массовых неинфекционных заболеваний и отравлений;
отсутствии на объекте по производству животноводческой продукции ветеринарно-санитарного заключения.

3) адам денсаулығына зиянды әсер ететін балалар тағамы өнімдерін, тағамға тағамдық және биологиялық активті қоспаларды, генетикалық түрлендірілген объектілерді, сумен және тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар мен бұйымдарды, химиялық заттарды, өнімдер мен заттардың жекелеген түрлерін қолдануға тыйым салуға немесе қолдануды тоқтата тұруға;
4) Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасын бұзу фактілерін қарау үшін жеке тұлғаларды, заңды тұлғалардың лауазымды адамдарын санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына шақыртуға;
5) халықтың декреттелген топтарына жататын, инфекциялық және паразиттік аурулардың көздері болып табылатын, сондай-ақ міндетті медициналық тексеріп-қараудан уақтылы өтпеген адамдарды жұмыстан уақытша шеттету туралы қаулылар шығаруға;
6) жекелеген объектілерде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантин белгілеуге;
7) инфекциялық және паразиттік ауруларды таратудың әлеуетті көздреі болып табылатын, сондай-ақ инфекциялық науқастармен байланысты болған адамдарды зертханалық зерттеп-қарау нәтижелері алынғанға дейін жұмыстан шеттете отырып, медициналық зерттеп-қарауға жіберуге;
8) инфекциялық және паразиттік аурулардың көздері болып табылатын адамдарды айғақтар бойынша ауруханаға жатқызуға жіберуге;
9) халыққа міндетті түрде вакцина егуді, үй-жайларда және көлік құралдарында, аумақтарда, инфекциялық және паразиттік аурулар ошақтарында профилактикалық және ошақтық дезинфекция, дезинсекция мен дератизация жүргізуді талап етуге;
10) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және гигиеналық нормативтердің бұзылуы жойылғанға дейін жекелеген жұмыс түрлерін, жұмыс істеп тұрған, салынып жатқан немесе реконструкцияланып жатқан объектілерді пайдалануды Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес тоқтата тұруға;
11) адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіпті деп танылған жағдайда шикізаттың, өнімнің, химиялық заттардың, технологиялық жабдықтардың, тетіктердің, процестердің, құрал-саймандардың жаңа түрлерін өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салуға;
12) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін сараптама объектісінің қоршаған орта мен халық денсаулығына әсерін бағалауды зерделеуге қажетті материалдарды сұратуға, сондай-ақ осы өнімнің құнын өтеместен, сараптама жүргізуге жеткілікті және оған қажетті көлемнен аспайтын мөлшерде өнімнің сынамасын алуға және үлгілерін іріктеуді жүргізуге;

3) запрещать или приостанавливать применение продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
4) вызывать в органы санитарно-эпидемиологической службы физических лиц, должностных лиц юридических лиц для рассмотрения фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) выносить постановления о временном отстранении от работы лиц, относящихся к декретированным группам населения, являющихся источником инфекционных и паразитарных заболеваний, а также своевременно не прошедших обязательные медицинские осмотры;
6) устанавливать ограничительные мероприятия, в том числе карантин на отдельных объектах, в порядке, установленным уполномоченным органом в сфере санитарно - эпидемиологического благополучия населения;
7) направлять лиц, являющихся потенциальными источниками распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, а также находившихся в контакте с инфекционными больными на медицинское обследование с отстранением их от работы до получения результатов лабораторного обследования;
8) по показаниям направлять на госпитализацию лиц, являющихся источниками инфекционных и паразитарных заболеваний;
9) требовать проведения обязательной вакцинации населения, профилактической, и очаговой дезинфекции, дезинсекции и дератизации в помещениях и на транспортных средствах, территориях, в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний;
10) приостанавливать до устранения нарушений нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов отдельные виды работ, эксплуатацию действующих, строящихся или реконструируемых объектов в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
11) запрещать производство, применение и реализацию новых видов сырья, продукции, химических веществ, технологического оборудования, механизмов, процессов, инструментария в случае признания их опасными для жизни и здоровья людей;
12) для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы запрашивать материалы, необходимые для изучения оценки влияния объекта экспертизы на окружающую среду и здоровье населения, а также снимать пробы и производить отбор образцов продукции в количествах, достаточных и не превышающих необходимых объемов для ее проведения, без компенсации стоимости этой продукции;

13) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы мәселелерін қозғайтын құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасына сәйкес келтіру туралы талап қоюға;
14) Қазақстан Республикасының аумағында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы радиациялық бақылауды жүзеге асыруға;
15) санитариялық-қорғаныш аймақтарын белгілеуге және олардың көлемдерін өзгертуге;
16) дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдарының және тағамға биологиялық активті қоспалардың енгізілуі мен практикада қолданылуын бақылауға;
17) жеке және заңды тұлғалар заңды талаптарды немесе санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдары берген нұсқамаларды, қаулыларды орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде сотқа жүгінуге;
18) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы медициналық қызметке берiлген лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға;
19) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілейтін жағдайларды қоспағанда, йодталмаған тұзды өткізуге тыйым салуға құқығы бар.
12. Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдары мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау нәтижелері бойынша шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарына қарай Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көрсетілген актілерден бөлек мынадай актілер шығарады:
1) санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау актісі – мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адам объектінің Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексеру нәтижелері бойынша беретін құжат;
2) Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқама;
3) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен ұйымдарының басшыларына тәртіптік жаза қолдану туралы қаулысы;
4) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлердің:
санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды жүргізу;
жеке тұлғаларды жұмыстан уақытша шеттету;
халықтың пайдалануы мен қолдануына, кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімді әкелуге, өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу;
адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіпті деп танылған жағдайда шикізаттың, өнімнің, химиялық заттардың, технологиялық жабдықтардың, тетіктердің, процестердің, құрал-саймандардың жаңа түрлерін өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу;
Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұру туралы қаулылары.

13) предъявлять требования о приведении правовых актов, затрагивающих вопросы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в соответствие с законодательством Республики Казахстан в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения;
14) осуществлять радиационный контроль в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения на территории Республики Казахстан;
15) устанавливать санитарно-защитные зоны и изменять их размеры;
16) контролировать внедрение и применение в практике средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации и биологически активных добавок к пище;
17) обращаться в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими и юридическими лицами законных требований или предписаний, постановлений, выданных должностными лицами санитарно-эпидемиологической службы;
18) приостанавливать действие лицензии на санитарно-гигиеническую и противоэпидемическую медицинскую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
19) запрещать реализацию нейодированной соли, за исключением случаев, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения.
13. Для принятия решения по результатам государственного санитарно-эпидемиологического надзора в зависимости от установленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения должностными лицами санитарно-эпидемиологической службы, помимо актов, указанных в Кодексе Республики Казахстан об административных правонарушениях, издаются следующие акты:
1) акт санитарно-эпидемиологического обследования - документ, выдаваемый должностным лицом, осуществляющим государственный санитарно- эпидемиологический надзор, по результатам проверки объекта на его соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) предписание об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) постановление Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан о наложении дисциплинарного взыскания на руководителей государственных органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы;
4) постановления главных государственных санитарных врачей о:
проведении санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий;
временном отстранении от работы физических лиц;
запрещении ввоза, производства, применения и реализации продукции, предназначенной для использования и применения населением, в предпринимательской и (или) иной деятельности;
запрещении производства, применения и реализации новых видов сырья, продукции, химических веществ, технологического оборудования, механизмов, процессов, инструментария в случае признания их опасными для жизни и здоровья людей;
приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.

14. Мемлекеттік органдардың және санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының басшылары лауазымына санитариялық-эпидемиологиялық бейінді жоғары медициналық білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары тағайындалады.»;
6) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
«21-1-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы
саласындағы рұқсаттар мен хабарламалар
1.Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау қызметінің органдары «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мынадай рұқсат беру құжаттарын:
1) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалауға жататын эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілер құрылысы, оларды реконструкциялау және кеңейту жобаларына, қала және ауылдық елді мекендерді салудың бас жоспарларының жобаларына, курорттық аймақтарға және егжей-тегжейлі жоспарларға санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды;
2) эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды;
3) тамақ өнімінің жарамдылық мерзімі және оны сақтау шарттарын келісу туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды;
4) балалар тамағы өнімдерін, тамаққа тағамдық және биологиялық активті қоспаларды, генетикалық түрлендірілген объектілерді, бояғыштарды, дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарын, сумен және тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар мен бұйымдарды, химиялық заттарды, өнімнің жекелеген түрлері мен адам денсаулығына зиянды әсер ететін заттарды мемлекеттік тіркеу немесе қайта тіркеу туралы куәлікті;
5) тамақ өнімдерін өндіретін (дайындайтын) объектілерге есептік нөмірлер беруді;
6) патогендіктің I-IV тобындағы микроорганизмдермен және гельминттермен жұмыс істеуге рұқсат;
7) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тиісті біліктілік санатын бере отырып, маман сертификатын беруді жүзеге асырады.
2. Эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілерді объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысыз пайдалануға тыйым салынады.
3. Эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілердің қызметі (пайдаланылуы) объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алынбай жүзеге асырылады.
Жеке және заңды тұлғалар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органды эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектінің қызметі (пайдаланылуы) басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен хабардар етуге міндетті.
Бұл ретте, жеке және заңды тұлғалар эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілердің қызметі (пайдаланылуы) басталғанға дейін объектіні халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер және гигиеналық нормативтер талаптарына сәйкес келтіруге тиіс.»;

14. На должности руководителей государственных органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы назначаются граждане Республики Казахстан, имеющие высшее медицинское образование санитарно- эпидемиологического профиля.»;
6) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
«Статья 21-1. Разрешения и уведомления в сфере санитарно-
эпидемиологического благополучия населения
1. Государственными органами санитарно-эпидемиологической службы в соответствии с Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях» осуществляется выдача следующих разрешительных документов:
1) санитарно-эпидемиологическое заключение на проекты строительства, реконструкции и расширения объектов высокой эпидемической значимости, подлежащих санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, проекты генеральных планов застройки городских и сельских населенных пунктов, курортных зон и планов детальной планировки;
2) санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии (несоответствии) объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам;
3) санитарно-эпидемиологическое заключение о согласовании сроков годности и условий хранения пищевой продукции;
4) свидетельство о государственной регистрации или перерегистрации продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, красителей, средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
5) присвоение учетного номера объекту производства (изготовления) пищевой продукции;
6) разрешение на работу с микроорганизмами I-IV группы патогенности и гельминтами;
7) сертификат специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с присвоением соответствующей квалификационной категории.
2. Запрещается эксплуатация объектов высокой эпидемической значимости без санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам.
3. Деятельность (эксплуатация) объектов незначительной эпидемической значимости осуществляется без получения санитарно-эпидемиологического заключения на объект.
Физические и юридические лица обязаны уведомить государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о начале и прекращении деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях».
При этом, физические и юридические лица до начала деятельности (эксплуатации) объектов незначительной эпидемической значимости обязаны привести объект в соответствие с требованиями нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов.»;

7) 62-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Эпидемиялық маңызды объектілер құрылысының жобалары бойынша санитарлық-эпидемиологиялық сараптама сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ведомстводан тыс кешенді сараптама құрамында жүргізіледі.»
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Эпидемиялық маңызды объектілердің құрылысына арналған техникалық-экономикалық негіздемелердің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың материалдарын қабылдау тәртібі, олардың жиынтықталымы, ондай-ақ объектілер құрылысының көрсетілген жобалары бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы қаржыландыру тәртібі сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етіледі.».
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары тексерулер және (немесе) бақылаудың өзге де нысандары және (немесе) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелерiнiң негiзiнде:
1) пайдаланылып отырған өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы объектілерге;
2) эпидемиялық маңызды объектілерді орналастыруға, жаңа эпидемиялық маңызды объектілердің құрылысына немесе қолданыстағыларын реконструкциялауға (кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту) және күрделі жөндеуге арналған жобалық-сметалық құжаттамаға, аумақтарды дамытудың және оларда құрылыс салудың қала құрылысын жоспарлау жобаларына;
3) қоршаған ортаға, санитариялық қорғау аймақтарына және санитариялық-қорғаныш аймақтарға, шикізатқа және өнімге ластаушы заттардың және физикалық факторлардың жол берілетін шекті шығарындылары мен жол берілетін шекті төгінділері жөніндегі нормативтік құжаттама жобаларына;
4) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға жататын өнімге, оның ішінде тамақ өнімі жарамдылығының мерзімдерін және оны сақтау шарттарын келісу туралы;
5) топыраққа, су қоймаларына және атмосфералық ауаға химиялық, биологиялық, токсикологиялық, радиологиялық ауыртпалық жөніндегі материалдарға санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды береді.
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ведомстводан тыс кешенді сараптама барысында эпидемиялық маңызды объектілер құрылысының жобалары бойынша жүргізілген санитариялық- эпидемиологиялық қорытындының нәтижелері бойынша салалық санитарлық- эпидемиологиялық қорытынды беріледі, оның тұжырымдамасы объектілер құрылыстары жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасының жиынтық қорытындысына енгізіледі.»:

7) в статье 62:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
«Санитарно-эпидемиологическая экспертиза по проектам строительства эпидемически значимых объектов проводится в составе комплексной вневедомственной экспертизы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.»;
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
«Порядок приема материалов технико-экономических обоснований или проектно-сметной документации, предназначенных для строительства эпидемически значимых объектов, их комплектность, а также порядок финансирования санитарно-эпидемиологической экспертизы по указанным проектам строительства объектов обеспечиваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Государственные органы санитарно-эпидемиологической службы на основании результатов проверки и (или) иных форм контроля, и (или) санитарно- эпидемиологической экспертизы выдают санитарно-эпидемиологическое заключение на:
1) эксплуатируемые объекты промышленного и гражданского назначения;
2) размещение эпидемически значимых объектов, проектно-сметную документацию, предназначенную для строительства новых или реконструкции (расширение, техническое перевооружение, модернизация) и капитального ремонта существующих эпидемически значимых объектов, проектов градостроительного планирования развития и застройки территорий;
3) проекты нормативной документации по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, зонам санитарной охраны и санитарно-защитным зонам, на сырье и продукцию;
4) продукцию, подлежащую государственному санитарно- эпидемиологическому надзору, в том числе согласование сроков годности и условий хранения пищевой продукции;
5) материалы по химической, биологической, токсикологической, радиологической нагрузке на почву, водоемы и атмосферный воздух.»;
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
«По результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы, проведенной по проектам строительства эпидемически значимых объектов в ходе комплексной вневедомственной экспертизы, выдается отраслевое санитарно- эпидемиологическое заключение, выводы которого включаются в сводное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов.»;

8) мынадай мазмұндағы 62-1-баппен толықтырылсын:
«62-1-бап. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит
1. Санитариялық-эпидемиологиялық аудитті осы баптың 4-тармағында көзделген тиісті біліктілік талаптарына сай келетін жеке және заңды тұлғалар жүргізеді.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жасалатын өтініш беруші мен аудитордың арасындағы санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізуге арналған шартта көзделген санитариялық-эпидемиологиялық аудиттің нақты міндеттерін, мерзімдері мен көлемдері ескеріле отырып, санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер иелерінің (бұдан әрі – өтініш беруші) өтініштері бойынша жүргізіледі.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық аудиттің нәтижелері мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын эпидемиялық маңызды объектілердің тәуекел дәрежесін анықтауға ықпал етеді және эпидемиялық маңызды объектілерді тексеруден босату үшін негіз болып табылады.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу үшін жеке және заңды тұлғалар мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс:
1) жеке тұлғалар үшін:
санитариялық-гигиеналық бейіндегі жоғары медициналық білімінің болуы;
тиісті мамандық бойынша санитариялық-гигиеналық бейіндегі дәрігердің жоғары және (немесе) бірінші санатының болуы;
2) заңды тұлғалар үшін:
штатында осы тармақтың 1) тармақшасында белгіленген тиісті талаптарға сәйкес келетін білікті персоналдың болуы.
5. Жеке және заңды тұлғалар санитариялық-эпидемиологиялық аудит бойынша қызмет басталғанға дейін «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға бұл туралы хабарлауға міндетті.
6. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит рәсімі бірнеше кезеңнен тұрады және:
1) санитариялық-эпидемиологиялық аудит өткізу туралы өтінішті тіркеуді;
2) өтініш беруші ұсынған құжаттарды алдын ала талдауды;
3) санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізуге арналған шарт жасасуды;
4) санитариялық-эпидемиологиялық аудиттің мақсаттарын белгілеуді;
5) аудит жүргізу жоспарын жасауды;
6) санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізуді (объектіні тексеру, материалдарды талдамалық өңдеу, салыстырмалы талдау және жоспарланып отырған не жүзеге асырылып жатқан қызметтің санитариялық-эпидемиологиялық қауіптілік дәрежесіне, объектіні іске асыру негізінің жеткіліктілігі мен дұрыстығына бағалау жүргізу);
7) аудиторлық есеп жасауды;
8) аудиттің нәтижелерін өтініш берушіге тапсыруды қамтиды.

8) дополнить статьей 62-1 в следующей редакции:
«Статья 62-1. Санитарно-эпидемиологический аудит
1. Санитарно-эпидемиологический аудит проводится физическими и юридическими лицами, соответствующими квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 4 настоящей статьи.
2. Санитарно-эпидемиологический аудит проводится по обращениям владельцев объектов, подлежащих санитарно-эпидемиологическому надзору, (далее - заявитель) с учетом конкретных задач, сроков и объемов санитарно- эпидемиологического аудита, предусмотренных договором на проведение санитарно-эпидемиологического аудита между заявителем и аудитором, который заключается в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
3. Результаты санитарно-эпидемиологического аудита влияют на определение степени риска эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, и являются основанием для освобождения эпидемически значимых объектов от проверок.
4. Для проведения санитарно-эпидемиологического аудита физические и юридические лица должны соответствовать следующим квалификационным требованиям:
1) для физических лиц:
наличие высшего медицинского образования санитарно-гигиенического профиля;
наличие высшей и (или) первой квалификационной категории врача санитарно-гигиенического профиля по соответствующей специальности;
2) для юридических лиц:
наличие в штате квалифицированного персонала, соответствующего требованиям, установленным подпунктом 1) настоящего пункта.
5. Физические и юридические лица до начала деятельности по проведению санитарно-эпидемиологического аудита обязаны уведомить об этом уполномоченный орган в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях».
6. Процедура санитарно-эпидемиологического аудита проводится в  несколько этапов и включает:
1) регистрацию заявления о проведении санитарно-эпидемиологического аудита;
2) предварительный анализ представленных заявителем документов;
3) заключение договора на проведение санитарно-эпидемиологического аудита;
4) установление целей санитарно-эпидемиологического аудита;
5) составление плана проведения аудита;
6) проведение санитарно-эпидемиологического аудита (проверка объекта, аналитическая обработка материалов, проведение сравнительного анализа и оценок степени санитарно-эпидемиологической опасности планируемой либо осуществляемой деятельности, достаточности и достоверности обоснований реализации объекта);
7) составление аудиторского отчета;
8) представление результатов аудита заявителю.

7. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу үшін өтініш беруші қаржыландыруды қамтамасыз етеді және осы баптың 8-тармағында белгіленген тәртіппен қажетті құжаттаманы ұсынады.
8. Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу үшін өтініш беруші аудиторға мынадай құжаттарды:
1) санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізуге өтінішті;
2) санитариялық-эпидемиологиялық аудитке жататын объектіге қатысты материалдарды (мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының соңғы жылдағы тексеру актілерін (ол болмаған кезде соңғыларын), мемлекеттік органның басшысы бекіткен, эпидемиялық маңызы бар объектінің тәуекел дәрежесін анықтау нысаны, объектінің санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды);
3) бар болған ретте, шаруашылық жүргізуші субъектінің менеджмент жүйесі жөніндегі құжаттаманы, санитариялық-эпидемиологиялық аудит бойынша алдыңғы қорытындыларды;
4) объектіні бағалауға қажетті өзге де материалдарды ұсынады.
9. Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне енгізілген жеке және заңды тұлғалар жыл сайын есепті жылдың 15 қазанына қарай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекіткен нысан бойынша жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық аудит туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
10. Жоспарға сәйкес жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық аудиттің нәтижелері бойынша объектінің манитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу тәртібімен белгіленген нысан бойынша санитариялық қағидаларға сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы аудиторлық есеп жасалады.
11. Эпидемиялық маңызы бар объектілердің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары және санитариялық-эпидемиялық тәуекелдер өлшемшарттарын есептеу санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу тәртібімен айқындалады.
Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу тәртібін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекітеді.
12. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит нәтижелері аудиторлық есепті дайындау кезінде мынадай жағдайларға жол берілген:
1) санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу рәсімі бұзылған;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасының, санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтердің талаптары орындалмаған немесе бұрмаланған;
3) азаматтардың өмірі мен денсаулығы үшін қолайлы қоршаған ортаға құқықтары, басқа да санитариялық-эпидемиологиялық құқықтары мен халықтың мүдделері, санитариялық-эпидемиологиялық процеске қатысушылардың құқықтары бұзылған жағдайда;

7. Для проведения санитарно-эпидемиологического аудита заявителем обеспечивается финансирование и представляется необходимая документация в порядке, установленном пунктом 8 настоящей статьи.
8. Для проведения санитарно-эпидемиологического аудита объекта заявитель представляет аудитору следующие документы:
1) заявление на проведение санитарно-эпидемиологического аудита;
2) материалы, касающиеся объекта, подлежащего санитарно- эпидемиологическому аудиту (акты обследований органов государственной санитарно-эпидемиологической службы за последний год (при их отсутствии последние), утвержденную руководителем государственного органа санитарно- эпидемиологического надзора форму определения степени риска эпидемически значимого объекта, санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии объекта требованиям санитарных правил);
3) при наличии, документацию по системе менеджмента хозяйствующего субъекта и предыдущие заключения по санитарно-эпидемиологическому аудиту;
4) иные материалы, необходимые для оценки объекта.
9. Физические и юридические лица, включенные в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений, обязаны ежегодно к 15 октября отчетного года представлять в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информацию о проведенном санитарно-эпидемиологическом аудите по форме, утвержденной государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
10. По результатам проведенного в соответствии с планом санитарно-эпидемиологического аудита составляется аудиторский отчет о соответствии (несоответствии) объекта санитарным правилам по форме, установленной порядком проведения санитарно-эпидемиологического аудита.
11. Критерии оценки степени риска эпидемически значимых объектов и расчет критериев санитарно-эпидемических рисков определяются порядком проведения санитарно-эпидемиологического аудита.
Порядок проведения санитарно-эпидемиологического аудита утверждается государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
12. Результаты санитарно-эпидемиологического аудита могут быть признаны недействительными в случае, когда при подготовке аудиторского отчета были допущены случаи:
1) нарушения процедуры проведения санитарно-эпидемиологического аудита;
2) невыполнения или искажения требований законодательства Республики Казахстан, санитарных правил и гигиенических нормативов;
3) нарушения прав граждан на благоприятную для жизни и здоровья окружающую среду, других санитарно-эпидемиологических прав и интересов населения, прав участников санитарно-эпидемиологического процесса;

4) санитариялық-эпидемиологиялық аудитке қатысатын тараптардың құқықтарын бұзатын өзге де жағдайларда жарамсыз деп танылуы мүмкін.
13. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар:
1) аудитті кешенді, объективті, сапалы жүргізуді қамтамасыз етуге;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнаманың, өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауға;
3) аудитті қолданыстағы санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтердің, мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарының, нормативтік техникалық құжаттардың негізінде жүргізуге;
4) санитариялық-эпидемиологиялық аудиттің шарт талаптарында көзделген белгіленген жүзеге асыру мерзімдері мен тәртібін сақтауға міндетті.»;
9) 145-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«145-бап. Санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
1. Санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың негізін мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдерге қойылатын санитарлық қағидалар мен гигиеналық нормативтер құрайды.
2. Санитариялық қағидалар мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді және мыналарға:
1) объекті салынатын жер учаскесін таңдауға;
2) объектілерді жобалауға, салуға, реконструкциялауға, жөндеуге және пайдалануға беруге;
3) өндірістік, қоғамдық, тұрғын үй және басқа да үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, көлік құралдарын күтіп-ұстау мен пайдалануға;
4) объектілерді сумен жабдықтауға, су бұруға, жылумен жабдықтауға, жарықтандыруға, желдетуге, ауамен баптауға;
5) шикізатты қабылдауға, сақтауға, қайта өңдеуге (өңдеуге);
6) тамақ өнімдерін өндіру, өлшеп-орау, тасымалдау, сақтау, өткізу, кәдеге жарату және жою талаптарына;
7) тағамдық ас тұзын йодтауға және тамақ өнімдерін байытуға (фортификациялауға);
8) медициналық иммундық-биологиялық препараттарды өндіру, өлшеп-орау, тасымалдау, сақтау, өткізу, кәдеге жарату және жою талаптарына;
9) ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды (оның ішінде уытты, радиоактивті, биологиялық және химиялық заттарды, улар мен улы заттарды, биологиялық және микробиологиялық организмдер мен олардың токсиндерін, биологиялық заттар мен материалдарды) қолдану мен пайдалану, кәдеге жарату, тасымалдау, сақтау, көму және олармен жұмыс істеу талаптарына;
10) адамға әсер ететін физикалық факторлардың көздерімен жұмыс істеу талаптарына;
11) дәрілік заттарды өнеркәсіптік өндіру талаптарына;

4) иные, нарушающие права сторон, участвующих в санитарно- эпидемиологическом аудите.
13. Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по проведению санитарно-эпидемиологического аудита, обязаны:
1) обеспечить комплексное, объективное, качественное проведение аудита;
2) соблюдать требования законодательства в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения, иных нормативных правовых актов;
3) проводить аудит на основе действующих санитарных правил и гигиенических нормативов, документов государственного санитарно- эпидемиологического нормирования, нормативных технических документов;
4) соблюдать установленные сроки и порядок осуществления санитарно-эпидемиологического аудита, предусмотренные условиями договора.»;
9) статью 145 изложить в следующей редакции:
«Статья 145. Санитарно-эпидемиологические требования
1. Основу санитарно-эпидемиологических требований составляют санитарные правила и гигиенические нормативы, которые устанавливаются к объектам и продукции, подлежащим государственному санитарно-эпидемиологическому надзору.
2. Санитарные правила устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к объектам, подлежащим государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, и содержат требования к:
1) выбору земельного участка под строительство объекта;
2) проектированию, строительству, реконструкции, ремонту и вводу в эксплуатацию объектов;
3) содержанию и эксплуатации производственных, общественных, жилых и других помещений, зданий, сооружений, оборудования, транспортных средств;
4) водоснабжению, водоотведению, теплоснабжению, освещению, вентиляции, кондиционированию объектов;
5) приему, хранению, переработке (обработке) сырья;
6) условиям производства, расфасовки, транспортировки, хранения, реализации, утилизации и уничтожения пищевой продукции;
7) йодированию поваренной пищевой соли и обогащению (фортификации) пищевых продуктов;
8) условиям производства, расфасовки, транспортировки, хранения, реализации, утилизации и уничтожения медицинских иммунобиологических препаратов;
9) применению и использованию потенциально опасных химических и биологических веществ (в том числе токсичных, радиоактивных, биологических и химических веществ, ядов и ядовитых веществ, биологических и микробиологических организмов и их токсинов, биологических средств и материалов), утилизации, транспортировке, хранению, захоронению и условиям работы с ними;
10) условиям работы с источниками физических факторов, оказывающих воздействие на человека;
11) условиям промышленного производства лекарственных средств;

12) өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдерге;
13) шаруашылық-тұрмыстық және гигиеналық мақсаттағы тауарларға және оларды өндіру технологияларына;
14) халықтың әртүрлі топтарын тәрбиелеу, оқыту, олардың өмір сүруі және өндірістік практикасы, физикалық, еңбек етуі, демалуы, тамақтануы, сумен жабдықталуы мен медициналық қызмет көрсетілуі талаптарына;
15) білім беру ұйымдарындағы оқу-еңбек жүктемесіне және сабақ режіміне;
16) медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерилизациялау мен дезинфекциялауды жүргізу талаптарына;
17) халықтың мамандандырылған (балалар тамағы, диеталық емдік және диеталық профилактикалық), емдеу-профилактикалық, қоғамдық тамақтануын ұйымдастыруға;
18) су көздеріне (шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына), шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға әрі мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне;
19) өндіріс пен тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге;
20) дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарын, жабдықтарын, материалдарын әзірлеуді, сынауды, дайындауды, өндіруді, сақтауды, тасымалдауды, өткізуді, қолдануды, дезинфекция қызметі объектілерін күтіп-ұстау мен пайдалануды, сондай-ақ жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылауды қамтитын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ұйымдастыруға және жүзеге асыруға;
21) жолаушыларды тасымалдау талаптарына;
22) объектілерді жоюға, консервациялауға, қайта бейіндеуге;
23) өндірістік бақылауды жүзеге асыруға;
24) еңбек, тұрмыстық қызмет көрсету, медициналық қамтамасыз ету, арнайы диеталық емдік және диеталық профилактикалық тамақтану талаптарына;
25) халықты гигиеналық тәрбиелеуге және оқытуға;
26) санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағын санитариялық қорғауды жүзеге асыру, шектеу іс-шараларын, оның ішінде инфекциялық және паразиттік аурулармен ауыратын науқастарға қатысты карантинді енгізу бойынша, халықты медициналық тексеріп-қарауды, профилактикалық егуді жүргізу бойынша іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге;
27) санитариялық қорғау аймақтары мен санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын талаптардан тұрады.
3. Гигиеналық нормативтер зиянды (химиялық, биологиялық) заттардың рұқсат етілетін шекті концентрацияларының, физикалық әсер етуінің шекті нормативтерін; радиациялық әсер етудің жол берілетін деңгейлерінің нормативтерін белгілейді, оларды сақтау адам өмірі үшін қолайлы және денсаулығы үшін қауіпсіз өмір сүру жағдайларын қамтамасыз етеді.
Гигиеналық нормативтер:

12) продукции производственно-технического назначения;
13) товарам хозяйственно-бытового и гигиенического назначения и технологиям их производства;
14) условиям воспитания, обучения, проживания и производственной практики, физического развития, труда, отдыха, питания, водоснабжения и медицинского обслуживания различных групп населения;
15) учебно-трудовой нагрузке и режиму занятий в организациях образования;
16) условиям проведения стерилизации и дезинфекции изделий медицинского назначения;
17) организации специализированного (детского, диетического лечебного и диетического профилактического), лечебно-профилактического, общественного питания населения;
18) водоисточникам (местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей), хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов;
19) сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления;
20) организации и осуществлению работ и услуг, включающих разработку, испытание, изготовление, производство, хранение, транспортировку, реализацию, применение средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации, оборудования, материалов, содержание и эксплуатацию объектов дезинфекционной деятельности, а также контроль эффективности и безопасности работ и услуг;
21) условиям перевозки пассажиров;
22) ликвидации, консервации, перепрофилированию объектов;
23) осуществлению производственного контроля;
24) условиям труда, бытового обслуживания, медицинского обеспечения, специализированного диетического лечебного и диетического профилактического питания;
25) гигиеническому воспитанию и обучению населения;
26) организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий, в том числе осуществлению санитарной охраны территории Республики Казахстан, введению ограничительных мероприятий, в том числе карантина, в отношении больных инфекционными и паразитарными заболеваниями, проведению медицинских осмотров, профилактических прививок населения;
27. зонам санитарной охраны и санитарно-защитным зонам.
3. Гигиенические нормативы устанавливают нормативы предельно допустимых концентраций вредных веществ (химических, биологических); физических воздействий; допустимых уровней радиационного воздействия, соблюдение которых обеспечивает человеку благоприятные для жизни и безопасные для здоровья условия жизнедеятельности.
Гигиенические нормативы устанавливаются к:

1) тауарлар шығарылғаннан кейін тауарлар орналастырылған кедендік рәсімдердің талаптары мен шарттарын сақтауға;
2) тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету жөніндегі шектеулермен ұштасқан кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді пайдалана отырып, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды пайдалануға және (немесе) оларға билік етуге, сондай-ақ оларды орындау тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу және есепке алу әдісімен қосылған құн салығын төлеу жөніндегі жеңілдіктерді берудің міндетті шарты болып табылатын өзге шарттарды орындауға;
3) олардың негізінде кедендік декларация берілген декларанттан не мүдделі тұлғадан алынған көрінеу дұрыс емес (жалған) мәліметтерді және (немесе) қолдан жасалған құжаттарды пайдалануға байланысты жағдайларды қоспағанда, толық көлемде кедендік баждарды, салықтарды төлеушімен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі ортақ міндетті көтереді.»;
8) 62 және 63-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«62-бап.Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттары
1. Мыналар:
1) осы тармақшаның екінші бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда, кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету ұсынылатын күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша бір миллион евроға баламалы сомаға кемінде бір жыл мерзімге осы Кодекстің 16-тарауында көзделген тәртіппен осындай қамтамасыз етудің болуы;
тауарларды өндіру қызметін жүзеге асыратын және (немесе) Комиссияның шешімімен айқындалған критерийлерге сәйкес келген кезде кедендік әкету баждары қолданылмайтын тауарларды экспорттаушы тұлғалар мұндай қамтамасыз ету ұсынылатын күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша жүз елу мың евроға баламалы сомаға кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынады;
2) уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін алу үшін кеден органына жүгінген күнге дейін әрбір жыл үшін кемінде тауарға арналған он декларациясы болған кезде сыртқы экономикалық қызметті үш жыл бойы жүзеге асыру;
3) өтініш берушінің кеден органына өтініш берген күні бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 404, 405, 409, 410, 411, 412, 413, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 426 – 434, 438, 438-1-баптарына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылу фактілерінің болмауы;
4) кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органдарына ұсынылған мәліметтерді шаруашылық операцияларын жүргізу туралы мәліметтермен салыстыруға мүмкіндік беретін тауарларды есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің болуы;

1) соблюдением после выпуска товаров требований и условий таможенных процедур, под которые помещены товары;
2) пользованием и (или) распоряжением товарами, помещенными под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с использованием льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению товарами, а также выполнением иных условий, исполнение которых после выпуска товаров является обязательным условием предоставления льгот по уплате таможенных пошлин, налогов и уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета;
3) использованием полученных от декларанта либо заинтересованного лица заведомо недостоверных (ложных) сведений и (или) поддельных документов, на основании которых была подана таможенная декларация.»;
8) статьи 62 и 63 изложить в следующей редакции:
«Статья 62. Условия присвоения статуса уполномоченного экономического оператора
1. Условиями присвоения статуса уполномоченного экономического оператора являются:
1) наличие генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в порядке, предусмотренном главой 16 настоящего Кодекса, на срок не менее одного года на сумму, эквивалентную одному миллиону евро, по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, на день предоставления такого обеспечения, за исключением случая, установленного частью второй настоящего подпункта.
Лицами, осуществляющими деятельность по производству товаров и (или) экспортирующими товары, к которым не применяются вывозные таможенные пошлины, при их соответствии критериям, определенным решением Комиссии, предоставляется обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную ста пятидесяти тысячам евро, по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день предоставления такого обеспечения;
2) осуществление внешнеэкономической деятельности в течение трех лет до дня обращения в таможенный орган на получение статуса уполномоченного экономического оператора при наличии не менее десяти деклараций на товары за каждый год;
3) отсутствие у заявителя на день обращения в таможенный орган фактов привлечения в течение одного года к административной ответственности в соответствии со статьями 404, 405, 409, 410, 411, 412, 413, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 426 - 434, 438, 438-1 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
4) наличие автоматизированной системы учета товаров, позволяющей сопоставлять сведения, представленные таможенным органам при совершении таможенных операций, со сведениями о проведении хозяйственных операций;

5) өтініш берген күнге дейін үш жылдық кезеңді тексеруді қамтитын, заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша кемінде бес жүз мың евроны құрайтын жеке капиталы туралы және бухгалтерлік есеп және есептілік жүйесінің бухгалтерлік есеп жүргізудің жалпыға бірдей қабылданған қағидаттарына сәйкестігі туралы ақпараты бар аудиторлық есептің және (немесе) аудиторлық есептердің болуы;
6) бұл тиісті құжаттармен расталатын, жеке құқығындағы немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе жедел басқару немесе жалға алу (қосалқы жалға алу) құқығындағы не өзге заңды негізде үй-жайлардың, ашық алаңдардың және өндірістік операциялар жүзеге асырылатын өзге аумақтардың болуы уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін берудің шарттары болып табылады.
2. Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін алғаннан кейін бір жыл өткен соң уәкілетті экономикалық оператор мынадай:
1) уәкілетті экономикалық операторға ұсынылатын қосымша арнайы оңайлатуларды алуға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға жүгінген күнге дейін әрбір жыл үшін кемінде тауарға арналған жиырма декларациясы болған кезде уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәлікті алған күнінен бастап сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыруы;
2) уәкілетті экономикалық операторға ұсынылатын қосымша арнайы оңайлатуларды алуға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға жүгінген күні Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес бір жыл ішінде кедендік төлемдер мен салықтар бойынша берешегінің болмауы;
3) уәкілетті экономикалық операторға ұсынылатын қосымша арнайы оңайлатуларды алуға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға жүгінген күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бір жыл ішінде берешегінің (бересінің) болмауы;
4) уәкілетті экономикалық оператор куәлігінің қолданылуы осы Кодекстің 63-бабының 4-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрғаны жөнінде негіздердің болмауы;
5) өтініш берген күнге дейін бір жыл ішіндегі кезеңді тексеруді қамтитын, заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша кемінде бес жүз мың евроны құрайтын жеке капиталы туралы және бухгалтерлік есеп және есептілік жүйесінің бухгалтерлік есеп жүргізудің жалпыға бірдей қабылданған қағидаттарына сәйкестігі туралы ақпараты бар аудиторлық есептің және (немесе) аудиторлық есептердің болуы шарттарын сақтаған кезде қосымша арнайы оңайлатуларды алуға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға өтініш беруге құқылы.

5) наличие аудиторского отчета и (или) аудиторских отчетов, охватывающих проверкой трехлетний период до дня подачи заявления, содержащих информацию о собственном капитале юридического лица, составляющем не менее пятисот тысяч евро по рыночному курсу валют, устанавливаемому законодательством Республики Казахстан, и соответствии системы бухгалтерского учета и отчетности общепринятым принципам ведения бухгалтерского учета;
6) наличие на праве собственности или праве хозяйственного ведения, или праве оперативного управления, или аренды (субаренды) либо на ином законном основании помещений, открытых площадок и иных территорий, где осуществляются производственные операции, что подтверждается соответствующими документами.
2. По истечении одного года после присвоения статуса уполномоченного экономического оператора, уполномоченный экономический оператор вправе подать заявление в уполномоченный орган в сфере таможенного дела на получение дополнительных специальных упрощений при соблюдении следующих условий:
1) осуществление внешнеэкономической деятельности со дня получения свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов до дня обращения в уполномоченный орган в сфере таможенного дела на получение дополнительных специальных упрощений, предоставляемых уполномоченному экономическому оператору при наличии не менее двадцати деклараций на товары за каждый год;
2) отсутствие в течение года задолженности по таможенным платежам и налогам в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан на день обращения в уполномоченный орган в сфере таможенного дела на получение дополнительных специальных упрощений, предоставляемых уполномоченному экономическому оператору;
3) отсутствие в течение года задолженности (недоимки) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день обращения в уполномоченный орган в сфере таможенного дела на получение дополнительных специальных упрощений, предоставляемых уполномоченному экономическому оператору;
4) отсутствие оснований, по которым действие свидетельства уполномоченного экономического оператора было приостановлено в соответствии с пунктом 4 статьи 63 настоящего Кодекса;
5) наличие аудиторского отчета и (или) аудиторских отчетов, охватывающих проверкой период в течение одного года до дня подачи заявления в уполномоченный орган в сфере таможенного дела на получение дополнительных специальных упрощений, содержащих информацию о собственном капитале юридического лица, составляющем не менее пятисот тысяч евро по рыночному курсу валют, устанавливаемому законодательством Республики Казахстан, и соответствии системы бухгалтерского учета и отчетности общепринятым принципам ведения бухгалтерского учета.

63-бап. Уәкілетті экономикалық оператор куәлігін беру, тоқтата тұру және
кері қайтарып алу тәртібі
1. Уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәлік алу үшін заңды тұлға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға осындай тұлғаның уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттарына сәйкестігін растайтын мәліметтері бар, заңды тұлға басшысының қолы қойылған және мөрмен куәландырылған өтінішті (егер осы заңды тұлғада Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса), сондай-ақ мынадай құжаттарды:
1) оларды мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелерінен алу мүмкіндігін қоспағанда, құрылтай құжаттарының көшірмелерін және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы;
2) нысанын кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілейтін толтырылған сауалнаманы;
3) кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растайтын мынадай құжаттардың біреуін:
кеден органының ақшаны уақытша орналастыру есеп-шотына ақша аудару туралы төлем құжатының көшірмесін;
төлеуші мен кеден органы арасында жасалған мүліктік кепіл және кепіл мүлкінің нарықтық құнын бағалау туралы бағалаушының есебін;
кепілгер–банк және төлеуші арасында жасалған банк кепілдігі шартын және банк кепілдігін;
кепілгерлік шартын;
4) аудиторлық есепті;
5) оларды мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелерінен алу мүмкіндігін қоспағанда, тиісті құжаттармен расталатын, үй-жайларға, ашық алаңдарға және өндірістік операциялар жүзеге асырылатын өзге аумақтарға меншік құқығын немесе шаруашылық жүргізу құқығын немесе жедел басқару немесе жалға алу (қосалқы жалға алу) құқығын не өзге заңды негізді растайтын құжаттарды ұсынады.
2. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды қарау кезінде ондағы қамтылған мәліметтерді тексереді, сондай-ақ кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне осы Кодекстің 211-бабы 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптарды сақтау нысанасына, сондай-ақ өтініш берушінің осы Кодекстің 62-бабы 1-тармағының 2), 7) және 9) тармақшаларында көзделген уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттарына сәйкестігіне осы Кодекстің 24-тарауында көзделген көшпелі кедендік тексеру жүргізуді тапсырады.
Өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау, сондай-ақ көшпелі кедендік тексеру жүргізу нәтижелері бойынша кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтініш және көрсетілген құжаттар тіркелген күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне тұлғаны енгізу туралы не бас тарту себебін көрсете отырып, мұндай куәлікті беруден бас тарту жөнінде шешім қабылдайды.
Уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне тұлғаны енгізу туралы куәлікті беру туралы шешім, ұсынылатын оңайлатулар көрсетіле отырып, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган басшысының (оны алмастыратын адамның) бұйрығымен ресімделеді.
Өтініш беруші өтініште, сауалнамада толық емес немесе дұрыс емес мәліметтерді көрсеткен не осы баптың 1-тармағында көзделген құжаттар болмаған жағдайда, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтініш және оған қоса берілетін құжаттар қабылданған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей, бас тарту себебін көрсете отырып, куәлікті беруден бас тарту туралы өтініш берушіге жазбаша хабарлайды.

Статья 63. Порядок выдачи, приостановления и отзыва
свидетельства уполномоченного экономического
оператора
1. Для получения свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов юридическое лицо представляет в уполномоченный орган в сфере таможенного дела заявление, подписанное руководителем юридического лица и заверенное печатью (если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать), содержащее сведения, подтверждающие соответствие такого лица условиям присвоения статуса уполномоченного экономического оператора, а также следующие документы:
1) копии учредительных документов и справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, за исключением возможности их получения из соответствующих информационных систем государственных органов;
2) заполненную анкету, форма которой устанавливается уполномоченным органом в сфере таможенного дела;
3) один из следующих документов, подтверждающих генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин и налогов:
копию платежного документа о перечислении денег на счет временного размещения денег таможенного органа;
договор залога имущества, заключенный между плательщиком и таможенным органом, и отчет оценщика об оценке рыночной стоимости залогового имущества;
договор гарантии банка, заключенный между банком-гарантом и плательщиком, и банковской гарантии;
договор поручительства;
4) аудиторский отчет;
5) документы, подтверждающие право собственности или право хозяйственного ведения, или право оперативного управления, или аренды (субаренды) либо иного законного основания помещений, открытых площадок и иных территорий, где осуществляются производственные операции, что подтверждается соответствующими документами, за исключением возможности их получения из соответствующих информационных систем государственных органов.
2. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела при рассмотрении заявления и прилагаемых к нему документов проверяет содержащиеся в них сведения, а также поручает территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере таможенного дела провести выездную таможенную проверку, предусмотренную главой 24 настоящего Кодекса, на предмет соблюдения требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 3 статьи 211 настоящего Кодекса, а также на соответствие заявителя условиям присвоения. статуса уполномоченного экономического оператора, предусмотренным подпунктами 2), 7) и 9) пункта 1 статьи 62 настоящего Кодекса.
По результатам рассмотрения заявления и прилагаемых к нему документов, а также проведения выездной таможенной проверки уполномоченный орган в сфере таможенного дела не позднее девяноста календарных дней со дня регистрации заявления и указанных документов принимает решение о выдаче свидетельства о включении лица в реестр уполномоченных экономических операторов либо отказе в выдаче такого свидетельства с указанием причин отказа.
Решение о выдаче свидетельства о включении лица в реестр уполномоченных экономических операторов оформляется приказом руководителя (лица, его замещающего) уполномоченного органа в сфере таможенного дела с отражением предоставляемых упрощений.
В случаях указания заявителем неполных или недостоверных сведений в заявлении, анкете либо отсутствия документов, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, уполномоченный орган в сфере таможенного дела не позднее пятнадцати календарных дней со дня принятия заявления и прилагаемых к нему документов письменно информирует заявителя об отказе в выдаче свидетельства с указанием причин отказа.

3. Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін берген күннен бастап бір жыл өткеннен кейін заңды тұлға кеден ісі саласындағы уәкілетті органға осы Кодекстің 65-бабының 2-тармағына сәйкес қосымша арнайы оңайлатуларды алуға кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша толтырылған сауалнаманы қоса бере отырып, өтініш беруге құқылы.
Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган қосымша арнайы оңайлатуларды алуға өтінішті қарау кезінде кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне осы Кодекстің 211-бабы 3-тармағының 1), 2), 3) 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптардың сақталуы нысанасына осы Кодекстің 24-тарауында көзделген көшпелі кедендік тексеру жүргізуді тапсырады.
Қосымша арнайы оңайлатуларды беру туралы шешім, ұсынылатын арнайы оңайлатулар көрсетіле отырып, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен ресімделеді.
Қосымша арнайы оңайлатуларды алуға арналған өтінішті қарау, сондай-ақ көшпелі кедендік тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтініш тіркелген күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей қосымша арнайы оңайлатуларды ұсыну туралы шешім қабылдайды не бас тартудың себептерін көрсете отырып, қосымша арнайы оңайлатуларды беруден бас тартады.
4. Уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәліктің қолданысы:
1) уәкілетті экономикалық оператор уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы өтініш берген;
2) осы Кодекстің 160-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін, берешек төленген кезге дейін – кедендік төлемдер, салықтар мен өсіпұл бойынша берешек болған;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түпкілікті шешім шығарылғанға дейін өтiнiш берушiге, құрылтайшыларға, акциялардың бақылау пакетi бар акционерлерге қатысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнің 209, 214, 250-баптарына сәйкес қылмыстық іс қозғау фактілері болған;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түпкілікті шешім шығарылғанға дейін өтініш берушіге қатысты Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 404, 405, 409, 410, 411, 412, 413, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 426 - 434, 438, 438-1-баптары бойынша әкiмшiлiк іс жүргізуді қозғау фактілері болған;

3. По истечении одного года со дня присвоения статуса уполномоченного экономического оператора, юридическое лицо вправе подать в уполномоченный орган в сфере таможенного дела заявление с приложением заполненной анкеты по форме, установленной уполномоченным органом в сфере таможенного дела, на получение дополнительных специальных упрощений в соответствии с пунктом 2 статьи 65 настоящего Кодекса.
При рассмотрении заявления на получение дополнительных специальных упрощений уполномоченный орган в сфере таможенного дела поручает территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере таможенного дела провести выездную таможенную проверку, предусмотренную главой 24 настоящего Кодекса, на предмет соблюдения требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 3 статьи 211 настоящего Кодекса.
Решение о предоставлении дополнительных специальных упрощений оформляется приказом руководителя (лица, его замещающего) уполномоченного органа в сфере таможенного дела с отражением предоставляемых специальных упрощений.
По результатам рассмотрения заявления на получение дополнительных специальных упрощений, а также проведения выездной таможенной проверки уполномоченный орган в сфере таможенного дела не позднее девяноста календарных дней со дня регистрации заявления принимает решение о предоставлении дополнительных специальных упрощений либо отказывает в получении дополнительных специальных упрощений с указанием причин отказа.
4. Действие свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов приостанавливается при:
1) подаче заявления уполномоченного экономического оператора о приостановлении действия свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов;
2) наличии задолженности по таможенным платежам, налогам и пени - по истечении срока, установленного пунктом 2 статьи 160 настоящего Кодекса, до момента оплаты задолженности;
3) наличии фактов возбуждения уголовных дел по статьям 209, 214, 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан в отношении заявителя, учредителей, акционеров, имеющих контрольный пакет акций, до вынесения окончательного решения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) наличии фактов возбуждения административного производства по статьям 404, 405, 409, 410, 411, 412, 413, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 426 - 434, 438, 438-1 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в отношении заявителя до вынесения окончательного решения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

5) осы Кодекстің 63-1-бабында белгіленген міндеттер орындалмаған кезде тоқтатыла тұрады.
Кеден iсi саласындағы уәкiлеттi орган қолданыстағы уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәлiктiң қолданысы тоқтатыла тұрған кезден бастап бес жұмыс күнi iшiнде өтініш берушіге жазбаша хабарлайды.
5. Бұрын тоқтатыла тұрған уәкілетті экономикалық оператор куәлігінің қолданысы осы куәлік тоқтатыла тұрған себептердің жойылғанын растайтын құжаттар ұсыныла отырып, кеден ісі саласындағы уәкілетті органға өтініш берушінің жазбаша өтініші бойынша қайта жаңғыртылады.
Уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәліктің қолданысын қайта жаңғырту туралы шешім жазбаша өтініш берілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде кеден ісі саласындағы уәкілетті орган басшысының (оны алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
6. Уәкiлеттi экономикалық операторлар тiзiлiмiне енгiзу туралы куәлiктің қолданысы:
1) уәкiлеттi экономикалық оператор өзiн уәкiлеттi экономикалық операторлар тiзiлiмiнен шығару туралы өтiнiш берген;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңды тұлға таратылған;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңды тұлға қайта ұйымдастырылған;
4) өтiнiш берушi, құрылтайшылар, акциялардың бақылау пакетi бар акционерлер Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнің 209, 214, 250-баптарына сәйкес қылмыстық жауапқа тартылған;
5) өтініш беруші Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 404, 405, 409, 410, 411, 412, 413, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 426 - 434, 438, 438-1-баптарына сәйкес әкiмшiлiк жауапқа тартылған;
6) осы Кодекстің 63-1-бабында көзделген міндеттер орындамаған кезде кері қайтарылады.»;
9) мынадай мазмұндағы 63-1-баппен толықтырылсын:
«63-1-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың міндеттері
Уәкілетті экономикалық оператор:
1) уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру кезінде қойылатын талаптар мен Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген өзге де талаптарды сақтауға;
2) кеден ісі саласындағы уәкілетті органға уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін алу кезінде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергендігі және (немесе) толықтырылғандығы туралы мұндай өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды растайтын тиісті құжаттарды ұсыну арқылы өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде хабарлауға міндетті.

5) неисполнении обязанностей, установленных статьей 63-1 настоящего Кодекса.
Уполномоченный орган в сфере таможенного дела в течение пяти рабочих дней с момента приостановления действия действующего свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов письменно информирует заявителя.
5. Действие ранее приостановленного свидетельства уполномоченного экономического оператора возобновляется по его письменному обращению в уполномоченный орган в сфере таможенного дела с представлением документов, подтверждающих устранение причин, по которым данное свидетельство было приостановлено.
Решение о возобновлении действия свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов оформляется приказом руководителя (лица, его замещающего) уполномоченного органа в сфере таможенного дела в течение пятнадцати рабочих дней со дня письменного обращения и вступает в силу со дня принятия приказа.
6. Действие свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов отзывается при:
1) подаче заявления уполномоченного экономического оператора об исключении его из реестра уполномоченных экономических операторов;
2) ликвидации юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) реорганизации юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) привлечении заявителя, учредителей, акционеров, имеющих контрольный пакет акций, к уголовной ответственности в соответствии со статьями 209, 214, 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
5) привлечении заявителя к административной ответственности в соответствии со статьями 404, 405, 409, 410, 411, 412, 413, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 426 - 434, 438, 438-1 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
6) неисполнении обязанностей, предусмотренных статьей 63-1 настоящего Кодекса.»;
9) дополнить статьей 63-1 следующего содержания:
«Статья 63-1. Обязанности уполномоченного экономического
оператора
Уполномоченный экономический оператор обязан:
1) соблюдать требования, предъявленные при присвоении статуса уполномоченного экономического оператора и иные требования, установленные таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан;
2) информировать уполномоченный орган в сфере таможенного дела об изменении и (или) дополнении сведений, заявленных им при получении статуса уполномоченного экономического оператора, в течение десяти календарных дней со дня внесения изменений и (или) дополнений путем представления соответствующих документов, подтверждающих такие изменения и (или) дополнения.

Осы Кодекстің 62-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген жеке капиталының азайғандығы туарлы ақпаратты Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бухгалтерлік баланс түрінде ұсынуға;
3) кеден органдарының талап етуі бойынша кедендік бақылауды жүзеге асыру мақсатында қажетті ақпаратты және есептілікті кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ұсынуға;
4) кедендік баждарды, салықтарды төлеуді бас қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі аяқталған кезде мұндай мерзім аяқталатын күнге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей кеден ісі саласындағы уәкілетті органға көрсетілген бас қамтамасыз етудің қолданылу мерзімін ұзарту туралы құжаттарды не жаңа кедендік баждарды, салықтарды төлеуді бас қамтамасыз етуді ұсынуға міндетті.»;
10) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«65-бап. Уәкілетті экономикалық операторға берілетін арнайы оңайлатулар
1. Уәкілетті экономикалық операторға мынадай арнайы оңайлатулар беріледі:
1) уәкілетті экономикалық оператордың үй-жайларында, ашық алаңдарында және өзге аумақтарында тауарларды уақытша сақтау;
2) кедендік транзит рәсімін жүзеге асырған кезде кеден органдары кедендік баждар мен салықтардың төленуін қамтамасыз етудің ұсынылуын талап етпейді;
3) кедендік декларацияны беру және кедендік рәсіммен орналастыру алдындағы кедендік операцияларды жасаудың бірінші кезектегі тәртібі;
4) мерзімдік кедендік декларациялауды жүзеге асырған кезде кедендік баждар мен салықтардың төленуін қамтамасыз ету қолданылмайды.
2. Уәкілетті экономикалық операторға мынадай қосымша оңайлатулар берілуі мүмкін:
1) уәкілетті экономикалық оператордың үй-жайларында, ашық алаңдарында тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жүргізу;
2) кедендік декларация берілгенге дейін осы Кодекстің 298-бабына сәйкес тауарларды шығару;
3) осы Кодекстің 319-бабының 3-тармағында көзделген тәртіппен уәкілетті экономикалық операторлар үшін кедендік транзит рәсімін қолдану.
3. Тауарларды шығару және (немесе) кедендік әкету баждары қолданылмайтын тауарларды экспорттау бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін, олар осы Кодекстің 62-бабының 1-тармағына сәйкес уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттарына сәйкес болған кезде осы Кодекстің 65-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген арнайы оңайлатулар ұсынылады.
4. Осы бапта көзделген арнайы оңайлатулар, егер уәкiлеттi экономикалық оператор оларға қатысты мұндай арнайы оңайлатуларды қолдану көзделетін тауарлардың декларанты болатын жағдайларда ғана қолданылады.

Информацию об уменьшении собственного капитала, предусмотренную подпунктом 8) пункта 1 статьи 62 настоящего Кодекса, представлять в виде бухгалтерского баланса в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
3) по требованию таможенных органов представлять информацию, необходимую в целях осуществления таможенного контроля, и отчетность в порядке, установленным уполномоченным органом в сфере таможенного дела;
4) при завершении срока действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов не позднее тридцати календарных дней до даты окончания такого срока представить в уполномоченный орган в сфере таможенного дела документы о продлении срока действия указанного генерального обеспечения либо новое генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов.»;
10) статью 65 изложить в следующей редакции:
«Статья 65. Специальные упрощения, предоставляемые
уполномоченному экономическому оператору
1. Уполномоченному экономическому оператору предоставляются следующие специальные упрощения:
1) временное хранение товаров в помещениях, на открытых площадках и иных территориях уполномоченного экономического оператора;
2) при осуществлении процедуры таможенного транзита таможенные органы не требуют предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов;
3) первоочередной порядок совершения таможенных операций, предшествующих подаче таможенной декларации, и помещения под таможенную процедуру;
4) при осуществлении периодического таможенного декларирования обеспечение уплаты таможенных пошлин и налогов не применяется.
2. Уполномоченному экономическому оператору могут быть предоставлены следующие дополнительные специальные упрощения;
1) проведение таможенных операций, связанных с выпуском товаров, в помещениях, на открытых площадках, территориях уполномоченного экономического оператора;
2) выпуск товаров до подачи таможенной декларации в соответствии со статьей 298 настоящего Кодекса;
3) применение процедуры таможенного транзита для уполномоченных экономических операторов в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 319 настоящего Кодекса.
3. Для юридических лиц, осуществляющих деятельность по производству товаров и (или) экспортирующих товары, к которым не применяются вывозные таможенные пошлины, при соответствии условиям присвоения статуса уполномоченного экономического оператора в соответствии с пунктом 1 статьи 62 настоящего Кодекса предоставляются специальные упрощения, предусмотренные пунктами I и 2 статьи 65 настоящего Кодекса.
4. Специальные упрощения, предусмотренные настоящей статьей, применяются только в случаях, если уполномоченный экономический оператор выступает декларантом товаров, в отношении которых предполагается применение таких специальных упрощений.

5. Осы бапта көзделген арнайы оңайлатулар қолданыла алмайтын тауарлардың тiзбесi Комиссияның шешiмiмен айқындалады.»;
11) мынадай мазмұндағы 66-1-баппен толықтырылсын:
«66-1-бап. Уәкiлеттi экономикалық оператордың жауапкершілігі
Уәкiлеттi экономикалық оператор өзінің міндеттерін орындамағаны немесе тиісті дәрежеде орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.»;
12) 78-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Тәуекелдерді басқару жүйесі пайдаланыла отырып қабылданған тауарларды сыныптау жөніндегі шешімдерді қайта қарау, егер кеден органы кедендік тексеру барысында:
1) кедендік декларациялау кезінде декларант ұсынған құжаттарда тауарларды дұрыс сыныптамауға ықпал еткен анық емес не толық емес мәліметтер бар екендігін анықтаған;
2) кеден органының лауазымды адамы тауарларды дұрыс емес сыныптамау фактісін тауарлар шығарылғанға дейін анықтаған жағдайларда тауарлар шығарылғаннан кейін жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда тауарлардың коды өзгертілген кезде, тауарларды сыныптау жөнінде кеден органының қайта қаралған шешімді қабылдау күні кедендік баждар мен салықтарды төлеудің басталу мерзімі болып есептеледі. Тауарларды сыныптау жөнінде аталған шешімді қабылдау декларанттың жауаптылығына әкеп соқпайды.
Кеден органының тауарлар шығарылғанға дейін қабылдаған тауарларды сыныптау жөніндегі шешімінің қолданысы тауарлар шығарылғаннан кейін қабылдаған кеден органының тауарларды сыныптау жөніндегі шешімді қабылдау күнінен бастап тоқтатылады.»;
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Декларант сұрау салынған қосымша құжаттарды осы Кодекстің 297-бабында белгіленген мерзімде ұсынбаған кезде, кеден органы тауарларды шығаруды кеден органы есептеген кедендiк баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда жүзеге асырады.
Бұл ретте, кедендiк баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету осы Кодекстің 16-тарауында тауарларды сыныптау жөніндегі шешімді қабылдау нәтижесі бойынша қосымша есептелуі мүмкін кедендiк баждардың, салықтардың сомасы ретінде айқындалады.
Егер, декларант кеден органы сұрау салған қосымша құжаттарды, мәліметтерді және (немесе) олардың ұсынылмау себептерінің түсініктемесін ұсынбаса не ұсынылған мәліметтер тауарларды сыныптау жөніндегі шешімді қабылдау үшін негіздерді жоймаса, кеден органы өзінде бар ақпараттың негізінде тауарларды сыныптау жөнінде шешім қабылдайды.
Кедендік баждар мен салықтардың төленуін қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі тауарлар шығарылған күннен бастап күнтізбелік қырық күн мерзімнен кем болмауға тиіс.

5. Перечень товаров, в отношении которых не могут применяться специальные упрощения, предусмотренные настоящей статьей, определяется решением Комиссии.»;
11) дополнить статьей 66-1 следующего содержания:
«Статья 66-1. Ответственность уполномоченного экономического оператора
За неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязанностей уполномоченный экономический оператор несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
12) в статье 78:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Пересмотр решений по классификации товаров, принятых с использованием системы управления рисками, осуществляется после выпуска товаров в случаях, если таможенным органом в ходе таможенной проверки:
1) установлено, что документы, представленные декларантом при таможенном декларировании, содержат недостоверные либо неполные сведения, повлиявшие на неверную классификацию товаров;
2) установлен факт неверной классификации товаров должностным лицом таможенного органа до выпуска товаров.
При изменении кода товаров в случае, указанном в подпункте 2) настоящего пункта, сроком наступления уплаты таможенных пошлин и налогов считается день принятия пересмотренного таможенным органом решения по классификации товаров.
Принятие данного решения по классификации товаров не влечет ответственности декларанта.
Действие решения таможенного органа по классификации товаров принятое до выпуска товаров, прекращается с даты принятия решения таможенного органа по классификации товаров, принятого после выпуска товаров.»;
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
«10. При непредставлении декларантом запрашиваемых дополнительных документов в сроки, установленные статьей 297 настоящего Кодекса, таможенный орган осуществляет выпуск товаров при условии предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, исчисленного таможенным органом.
При этом обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов определяется главой 16 настоящего Кодекса как сумма таможенных пошлин, налогов, которая может быть дополнительно начислена по результатам принятия решения по классификации товаров.
Если декларант не представил запрашиваемые таможенным органом дополнительные документы, сведения и (или) объяснения причин, по которым они не были представлены, либо представленные сведения не устраняют основания для принятия решения по классификации товара, таможенный орган принимает решение по классификации товаров на основании информации, имеющейся в его распоряжении.
Срок действия обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов должен составлять не меньше сорока календарных дней со дня выпуска товаров.

11. Декларант кеден органының тауарларды сыныптау жөнiндегi шешiмiмен келiскен жағдайда, декларант кедендiк декларацияда мәлiмделген мәлiметтердi осы Кодекстiң 289-бабына сәйкес өзгертуге немесе толықтыруға тиiс.
Декларант Кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кедендік декларацияға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізбеген жағдайда, кедендік декларацияға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізуді және төленуге жататын кедендік төлемдер мен салықтарды қайта есептеуді кеден органы жүзеге асырды.»;
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
«16-1. Кеден органы тауарлар шығарылғаннан кейін қабылдаған тауарларды сыныптау жөніндегі шешім:
1) ұсынылған қосымша құжаттардың негізінде не осы Кодекстің 78-бабының 10-тармағына сәйкес мұндай құжаттарды ұсынбаған кезде – осындай шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей;
2) кедендік тексеру шеңберінде – кедендік тексеру актісімен бір мезгілде декларантқа жіберіледі.»;
13) 80-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Тауарларды сыныптау жөніндегі алдын ала шешімді қабылдау туралы өтініште тауарлардың толық коммерциялық атауы, фирмалық атауы, негізгі техникалық, коммерциялық сипаттамалары және тауарларды бірдей сыныптауға мүмкіндік беретін өзге де ақпарат болуға тиіс. Қажет болған жағдайда осы алдын ала шешімді қабылдау үшін өтініш берушінің мөрімен куәландырылған бұйымдардың фотосуреттері, суреттері, сызбалары, төлқұжаттары, тауарлардың сынамалары мен үлгілері және басқа да құжаттары табыс етіледі, егер осы өтініш иесінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрінің болуы тиіс болған жағдайда, өтініш иесінің мөрімен бекітіледі,.»;
14) 82-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кеден iсi саласындағы уәкiлеттi органның немесе кеден iсi саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң алдын ала шешiмдi өзгерту туралы шешiмi қабылданған күнінен бастап күшiне енедi.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Мынадай:
1) Комиссия тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау бойынша шешімдер мен түсіндірмелерді қабылдаған;
2) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган немесе кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері қабылдаған алдын ала шешімдерде жол берілген қателерді анықтаған жағдайларда, алдын ала шешімді өзгерту туралы шешім қабылданған күн кедендік баждар мен салықтарды төлеу мерзімі болып есептеледі.»;
15) 109-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«109-бап. Тауарлардың кедендiк құнын бақылау
Тауарлардың кедендiк құнын бақылауды кеден органы тауарлар шығарылғанға дейiн де, шығарылғаннан кейiн де кедендiк бақылауды жүргiзу шеңберiнде жүзеге асырады.
Тауарлар шығарылғанға дейін тауарлардың кедендік құнын бақылау тәуекелдерді басқару жүйесі анықтаған жағдайларда жүзеге асырылады.

11. В случае согласия декларанта с решением таможенного органа по классификации товаров, сведения, заявленные в таможенной декларации, должны быть изменены или дополнены декларантом в соответствии со статьей 289 настоящего Кодекса.
В случае невнесения декларантом изменений и (или) дополнений в таможенную декларацию в порядке и сроки, установленные таможенным законодательством Таможенного союза, внесение изменений и (или) дополнений в таможенную декларацию и пересчет подлежащих уплате таможенных платежей и налогов осуществляются таможенным органом.»;
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
«16-1. Решение по классификации товаров, принятое таможенным органом после выпуска товаров, направляется декларанту:
1) на основании представленных дополнительных документов либо при непредставлении таких документов в соответствии с пунктом 10 статьи 78 настоящего Кодекса - не позднее одного рабочего дня со дня принятия такого решения;
2) в рамках таможенной проверки - одновременно с актом таможенной проверки.»;
13) пункт 2 статьи 80 изложить в следующей редакции:
«2. Заявление о принятии предварительного решения по классификации товаров должно содержать полное коммерческое наименование, фирменное наименование, основные технические, коммерческие характеристики товаров и иную информацию, позволяющую однозначно классифицировать товары. При необходимости представляются фотографии, рисунки, чертежи, паспорта изделий, пробы и образцы товаров и другие документы для принятия этого предварительного решения, заверенные печатью заявителя, если данный заявитель в соответствии с законодательством Республики Казахстан должен иметь печать.»;
14) в статье 82:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«Решение уполномоченного органа в сфере таможенного дела или территориального подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела об изменении предварительного решения вступает в силу со дня его принятия.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Сроком уплаты таможенных пошлин и налогов считается день принятия решения об изменении предварительного решения в случаях:
1) принятия Комиссией решений и разъяснений по классификации отдельных видов товаров;
2) выявления ошибок, допущенных в предварительных решениях, принятых уполномоченным органом в сфере таможенного дела или территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере таможенного дела.»;
15) статью 109 изложить в следующей редакции:
«Статья 109. Контроль таможенной стоимости товаров
Контроль таможенной стоимости товаров осуществляется таможенным органом в рамках проведения таможенного контроля как до, так и после выпуска товаров.
До выпуска товаров контроль таможенной стоимости товаров осуществляется в случаях, определяемых системой управления рисками.

Оларға қатысты кеден органы кедендік құны бойынша шешім қабылдаған тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік құнды бақылау осы Кодекстің 21 және 24-тарауларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Тауарлардың кедендік құнын бақылауды жүзеге асыру тәртібі Комиссияның шешімімен белгіленеді.»;
16) 121-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Кедендік төлемдерді және салықтарды салудан босатуды ұсыну мақсатында кеден органдары Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының бірлескен актілерінде айқындалатын тәртіппен өзге мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды.»;
17) 131-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімдері осы Кодекстің 78, 82, 130, 253, 258, 270, 298, 315, 318, 331, 332, 341, 354, 365, 378, 387, 394, 404, 456 және 472-баптарында белгіленген.»;
18) 138-бапта:
5 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Төлеушiлер кедендiк баждарды, салықтарды және өсімпұлдарды төлеудi екiншi деңгейдегi банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүргiзедi. Кедендiк баждарды, салықтар мен өсiмпұлды төлеуге арналған төлем құжаттарында төлеушi кеден органы тiркелген жердегi салық органының (бұдан әрi – бенефициар салық органы) деректемелерiн көрсетедi.»;
«10. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында реттелмеген кедендiк әкету баждарын және өсімпұлдарды төлеу жөнiндегi мiндеттердi орындау тәртiбi, нысаны, төлеу талаптары, сәтi осы Кодексте белгiленедi.»;
12-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы Кодекстің 131-бабының 5-тармағында көзделген кедендік баждар мен салықтарды төлеу мерзімдері бұзылған кезде кедендік төлемдер мен салықтарды есептеу осы Кодекстің 158-бабына сәйкес кедендік баждар мен салықтарды уақтылы төлемегені үшін өсімпұлдар есептеле отырып жүргізіледі.»;
19) 142-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Кеден органы өтініш берілген күнге кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша тоқтатылмаған міндеттемелерді көрсете отырып, кедендік төлемдер мен салықтардың есебін жүргізу деректері бойынша кедендік төлемдер мен салықтар жөніндегі берешектiң жоқ екендігі (бар екендiгi) туралы анықтаманы жасайды.»;
20) 143-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген болса, кедендiк баждарды төлеу мерзiмдерiн өзгерту;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) мерзiмдiк кедендiк декларациялауды уәкілетті экономикалық оператор мәртебесі бар сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың жүзеге асыруын қоспағанда, мерзiмдiк кедендiк декларациялау;»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) кедендiк тасымалдаушы және (немесе) кеден өкiлi ретiнде қызметтi жүзеге асыру;»;
11) тармақшадағы «жүзеге асыру жағдайларында қамтамасыз етіледі.» деген сөздер «жүзеге асыру;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12), 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:

Контроль таможенной стоимости после выпуска товаров, в отношении которых таможенным органом принято решение по таможенной стоимости, осуществляется в порядке, установленном главами 21 и 24 настоящего Кодекса.
Порядок осуществления контроля таможенной стоимости товаров устанавливается решением Комиссии.»;
16) статью 121 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. В целях предоставления освобождений от обложения таможенными платежами и налогами, таможенные органы взаимодействуют с иными государственными органами в порядке, определяемом совместными актами с соответствующими государственными органами Республики Казахстан.»;
17) пункт 1 статьи 131 изложить в следующей редакции:
«1. Сроки уплаты таможенных пошлин, налогов установлены статьями 78, 82, 130, 253, 258, 270, 298, 315, 318, 331, 332, 341, 354, 365, 378, 387, 394, 404, 456 и 472 настоящего Кодекса.»;
18) в статье 138:
пункты 5 и 10 изложить в следующей редакции:
«5. Уплата таможенных пошлин, налогов и пени производится плательщиками через банки второго уровня, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. В платежных документах на уплату таможенных пошлин, налогов и пени плательщиком указываются реквизиты налогового органа, находящегося по месту регистрации таможенного органа (далее - налоговый орган-бенефициар).»;
«10. Порядок, формы, условия уплаты, момент исполнения обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин и пени, не урегулированные международным договором Республики Казахстан, устанавливаются настоящим Кодексом.»;
пункт 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
«При нарушении сроков уплаты таможенных пошлин и налогов, предусмотренных пунктом 5 статьи 131 настоящего Кодекса, исчисление таможенных пошлин и налогов производится с начислением пени за несвоевременную уплату таможенных пошлин и налогов в соответствии со статьей 158 настоящего Кодекса.»;
19) пункт 3 статьи 142 изложить в следующей редакции:
«3. Таможенный орган составляет справку об отсутствии (наличии) задолженности по таможенным платежам и налогам по данным учета таможенных платежей и налогов с указанием не прекращенных обязательств по уплате таможенных платежей и налогов на день подачи заявления.»;
20) в статье 143:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) изменения сроков уплаты таможенных пошлин, если это предусмотрено международными договорами Республики Казахстан и (или) законодательством Республики Казахстан;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) периодического таможенного декларирования, за исключением осуществления такого декларирования участниками внешнеэкономической деятельности, имеющим статус уполномоченных экономических операторов;»;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) осуществления деятельности в качестве таможенного перевозчика и (или) таможенного представителя;»;
дополнить подпунктами 12), 13) и 14) следующего содержания:

«12) осы Кодекстің 298-бабына сәйкес кедендік декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару;
13) тауарлардың шығарылған елін растайтын құжаттар болмаған не ұсынылған құжаттар тиісті түрде ресімделмеген кездегі және (немесе) осы Кодекстің 96-бабына сәйкес дәйексіз мәліметтерді қамтитын белгілері анықталған;
14) осы Кодекстің 78-бабының 9-тармағына сәйкес тауарларды сыныптау үшін қосымша құжаттарға сұрау салу жағдайларында қамтамасыз етiледi.»;
21) 144-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Төлеуші, сақтандыру шартын қоспағанда, уәкілетті экономикалық операторлар үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін басты қамтамасыз ету ретінде кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етудің кез келген тәсілін таңдауға құқылы.»;
22) 147-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті экономикалық операторлар үшін, сақтандыру шартымен қамтамасыз етілген кепілгерлік шарты кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету ретінде қолданылмайды.»;
23) 154-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кедендік баждардың, салықтардың және кедендік алымдардың артық (қате) төленген сомасының болуына растау беруден бас тартқан жағдайда кеден органы қажетті құжаттардың тізбесін көрсете отырып, мұндай бас тартудың себептері туралы көрсетеді.»;
24) 157-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Ортақ міндет болған кезде кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті өндіріп алу шараларын қолданғанда, кеден органдары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген ортақ міндет болған кездегі кредитордың құқықтарын пайдаланады.
Кеден органдары Кеден одағының кеден заңнамасына және осы Кодекске сәйкес кедендік баждарды, салықтар мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі ортақ міндеті туындаған тұлғаларға қатысты осы баптың 3-тармағында көзделген тәртіппен берешекті өндіріп алу шараларын қолданады.»;
25) 159-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кедендік бақылау нәтижелері бойынша кедендік төлемдер, салықтар және өсiмпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама:
1) төлеушіге көшпелі кедендiк тексеру актiсi тапсырылған күннен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей;
2) осы Кодекстің 221-1-бабының 13-тармағына сәйкес тауарлардың шығарылуын жүзеге асырған кеден органы кедендiк тексеру актiсiнің көшірмесін алған күннен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей;
3) осы Кодекстің 221-1-бабының 12-тармағына сәйкес камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей;

«12) выпуска товаров до подачи таможенной декларации в соответствии со статьей 298 настоящего Кодекса;
13) отсутствия документов, подтверждающих страну происхождения товаров, либо обнаружения признаков того, что представленные документы оформлены ненадлежащим образом и (или) содержат недостоверные сведения в соответствии со статьей 96 настоящего Кодекса;
14) запроса дополнительных документов для классификации товаров в соответствии с пунктом 9 статьи 78 настоящего Кодекса.»;
21) пункт 2 статьи 144 изложить в следующей редакции:
«2. Плательщик вправе выбрать любой из способов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, за исключением договора страхования, в качестве генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов для уполномоченных экономических операторов.»;
22) пункт 1 статьи 147 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Для уполномоченных экономических операторов договор поручительства, обеспеченный договором страхования, не применяется в качестве генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов.»;
23) пункт 2 статьи 154 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае отказа в предоставлении подтверждения наличия излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов, таможенный орган указывает о причинах такого отказа с перечислением перечня необходимых документов.»;
24) статью 157 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. При применении мер взыскания задолженности по таможенным платежам, налогам и пени при солидарной обязанности, таможенные органы пользуются правами кредитора при солидарной обязанности, установленными гражданским законодательством Республики Казахстан.
Таможенные органы в отношении лиц, у которых возникла солидарная обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов и пени в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и настоящим Кодексом, применяют меры взыскания задолженности в порядке, предусмотренном пунктом 3 настоящей статьи.»;
25) в статье 159:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням по результатам таможенного контроля направляется плательщику:
1) не позднее пяти рабочих дней со дня вручения плательщику акта выездной таможенной проверки;
2) не позднее пяти рабочих дней со дня получения таможенным органом, осуществившим выпуск товаров, копии акта таможенной проверки в соответствии с пунктом 13 статьи 221-1 настоящего Кодекса;
3) не позднее двух рабочих дней со дня истечения сроков исполнения в соответствии с пунктом 12 статьи 221-1 настоящего Кодекса уведомления об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки;

4) кеден органы төлеушiнiң жеке шотында кедендiк төлемдерді, салықтарды және өсiмпұлдарды төлеу бойынша берешектi анықтаған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей төлеушiге жiберiледi.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Декларанттың және кеден өкілінің осы Кодекстің 30-бабында көзделген кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша ортақ міндеті кезінде, кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама бұл туралы аталған хабарламаларда көрсетіле отырып, декларантқа және кеден өкіліне бір мезгілде шығарылады.»;
26) 160-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама шығарылған кезде, төлеуші бұзушылықты жою туралы хабарламаны орындамаған жағдайда, кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаны орындау мерзімі осындай хабарлама табыс етілген күннен кейінгі күннен басталады.»;
27) 162-баптың 3-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
3. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесе отырып уәкілетті орган белгіленген нысан бойынша шығарылады және банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым оны алған күннен бастап күшіне енеді.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кеден органы осындай өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз жеткізгіште немесе ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы электрондық түрде жібереді. Төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы кеден органының өкімі электрондық түрде жіберілген кезде мұндай өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген форматта қалыптастырылады.»;
28) 165-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кеден органы инкассолық өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз жеткізгіште немесе ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы электрондық түрде жібереді. Инкассолық өкімді электрондық түрде жіберген кезде мұндай инкассалық өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген форматта қалыптастырылады.»;
29) 166-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) төлеушінің және оның дебиторының заңды мекенжайлары, егер осы тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса мөрлері мен қолдары;»;

4) не позднее двух рабочих дней со дня выявления таможенным органом на лицевом счете плательщика задолженности по уплате таможенных платежей, налогов и пеней.»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. При солидарной обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов декларанта и таможенного представителя, предусмотренной статьей 30 настоящего Кодекса, уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням выставляются одновременно декларанту и таможенному представителю с указанием об этом в данных уведомлениях.»;
26) пункт 2 статьи 160 дополнить частью второй следующего содержания:
«При выставлении уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, в случае неисполнения плательщиком уведомления об устранении нарушения, срок исполнения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням наступает со дня, следующего заднем вручения такого уведомления.»;
27) в пункте 3 статьи 162:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика выносится по форме, установленной уполномоченным органом совместно с Национальным Банком Республики Казахстан, и вступает в силу со дня его получения банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«Таможенный орган направляет такое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством передачи по информационно-коммуникационной сети. При направлении распоряжения таможенного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика в электронном виде такое распоряжение формируется в формате, согласованном с Национальным Банком Республики Казахстан.»;
28) пункт 2 статьи 165 дополнить частью второй следующего содержания:
«Таможенный орган направляет инкассовое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством передачи по информационно-коммуникационной сети. При направлении инкассового распоряжения в электронном виде такое инкассовое распоряжение формируется в формате, согласованном с Национальным Банком Республики Казахстан.»;
29) подпункт 5) пункта 3 статьи 166 изложить в следующей редакции:
«5) юридические адреса, печати, если данные лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан должны иметь печать, а также подписи плательщика и его дебитора;»;

30) 174-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодексте көзделген ережелерге сәйкес кедендік тексеру нәтижелері бойынша шығарылған берешекті өтеу туралы хабарламаға шағымды (бұдан әрі – шағым) қарауды жоғары тұрған кеден органы жүргізеді.»;
31) 175-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шағым хабарлама тапсырылған күннен бастап күнтiзбелiк жиырма күн iшiнде жоғары тұрған кеден органына берiледi.
Шағымды тiркеу оны жоғары тұрған кеден органы қабылдаған күнi жүзеге асырылады.»;
32) 177, 178 және 179-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«177-бап. Шағымды қараудан бас тарту
1. Жоғары тұрған кеден органы:
1) шағым осы Кодекстің 175-бабында белгіленген шағымдану мерзімі бұзыла отырып берілген;
2) шағымның нысаны мен мазмұны осы Кодекстің 176-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) осы Кодекстің 173-бабының 2-тармағында көрсетілмеген тұлға шағым берген жағдайда шағымды қараудан бас тартады.
2. Жоғары тұрған кеден органы шағымды қараудан бас тарту туралы шағым тiркелген күннен бастап он жұмыс күнi шегінде шағымды берген тұлғаға жазбаша нысанда хабарлайды.
3. Жоғары тұрған кеден органының шағымды қараудан бас тартуы тұлғаны осы Кодекстiң 175-бабында белгiленген мерзiм iшiнде шағымды қайта беру құқығынан айырмайды.
178-бап. Шағымды қарау тәртібі
1. Жоғары тұрған кеден органдары шағым бойынша осы баптың 2-тармағында және 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, аталған шағым тiркелген күннен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрмей шешiм қабылдайды.
2. Шағымды қарау мерзімі осы Кодекстің 180-бабында айқындалған тәртіппен тоқтатыла тұруы мүмкін.
3. Егер кедендiк бақылау барысында табыс етiлмеген құжаттар шағымға қоса берiлген жағдайда, жоғары тұрған кеден органы мұндай құжаттарды қарайды.
4. Жоғары тұрған кеден органы шағымды қарау кезiнде:
1) шағым берген адамға және (немесе) кеден органына шағымда жазылған мәселелер бойынша қосымша ақпаратты не түсіндірмелерді жазбаша нысанда беру туралы сұрау салуды жіберуге;
2) мемлекеттік органдарға, сондай-ақ шет мемлекеттердің тиісті органдарына мұндай органдардың құзыретіндегі мәселелер бойынша сұрау салуды жіберуге;
3) кедендік бақылауды жүргізуге қатысқан кеден органдарының лауазымды адамдарынан туындаған мәселелер бойынша түсіндірмелер сұратуға құқылы.
5. Жоғары тұрған кеден органының шағымды қарау бойынша өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыруы кезiнде оның қызметiне араласуға және шағымды қарауға қатысы бар лауазымды адамдарға қандай да бiр ықпал етуге тыйым салынады.

30) пункт 1 статьи 174 изложить в следующей редакции:
«1. В соответствии с положениями, предусмотренными настоящим Кодексом, рассмотрение жалобы на уведомление о погашении задолженности (далее - жалоба), выставленное по результатам таможенных проверок, производится вышестоящим таможенным органом.»;
31) пункт 1 статьи 175 изложить в следующей редакции:
«1. Жалоба подается в вышестоящий таможенный орган в течение двадцати календарных дней со дня вручения уведомления.
Регистрация жалобы осуществляется в день ее принятия вышестоящим таможенным органом.»;
32) статьи 177, 178 и 179 изложить в следующей редакции:
«Статья 177. Отказ в рассмотрении жалобы
1. Вышестоящий таможенный орган отказывает в рассмотрении жалобы в случаях:
1) подачи жалобы с нарушением срока обжалования, установленного статьей 175 настоящего Кодекса;
2) несоответствия формы и содержания жалобы требованиям, установленным статьей 176 настоящего Кодекса;
3) подачи жалобы лицом, не указанным в пункте 2 статьи 173 настоящего Кодекса.
2. Об отказе в рассмотрении жалобы вышестоящий таможенный орган в письменной форме извещает лицо, подавшее жалобу, в течение десяти рабочих дней с даты регистрации жалобы.
3. Отказ вышестоящего таможенного органа в рассмотрении жалобы не исключает права лица в пределах срока, установленного статьей 175 настоящего Кодекса, повторно подать жалобу.
Статья 178. Порядок рассмотрения жалобы
1. По жалобе вышестоящий таможенный органы принимает решение не позднее тридцати календарных дней с даты регистрации указанной жалобы, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 и подпунктом 2) пункта 4 настоящей статьи.
2. Срок рассмотрения жалобы может приостанавливаться в порядке, определенном статьей 180 настоящего Кодекса.
3. В случае, если к жалобе прилагаются документы, не представленные в ходе таможенного контроля, вышестоящий таможенный орган рассматривает такие документы.
4. Вышестоящий таможенный орган при рассмотрении жалобы вправе:
1) направлять запросы лицу, подавшему жалобу, и (или) в таможенный орган о представлении в письменной форме дополнительной информации либо пояснений по вопросам, изложенным в жалобе;
2) направлять запросы в государственные органы, а также соответствующие органы иностранных государств по вопросам, находящимся в компетенции таких органов;
3) запрашивать у должностных лиц таможенных органов, принимавших участие в проведении таможенного контроля, пояснения по возникшим вопросам.
5. Запрещаются вмешательство в деятельность вышестоящего таможенного органа при осуществлении им своих полномочий по рассмотрению жалобы и оказание какого-либо воздействия на должностных лиц, причастных к рассмотрению жалобы.

179-бап. Шағымды қарау нәтижелерi бойынша шешiм қабылдау
1. Жоғары тұрған кеден органы шағымды мәнi бойынша қарауды аяқтаған соң, жазбаша нысанда шешiм қабылдайды және оны шағымды берген тұлғаға жiбередi немесе табыс етеді. Жоғары тұрған кеден органы берешекті өтеу туралы хабарламаны шығарған кеден органына шағым бойынша шешімнің көшірмесін жібереді.
2. Шағымды қарау қорытындылары бойынша жоғары тұрған кеден органы мынадай:
1) берешектi өтеу туралы шағым жасалған хабарламаны өзгерiссiз, ал шағымды қанағаттандырусыз қалдырылсын;
2) берешектi өтеу туралы шағым жасалған хабарламаның толық немесе бiр бөлiгiнiң күшi жойылсын деген шешiмдердiң бiрiн қабылдайды.
3. Шағым жасалған берешектi өтеу туралы хабарламаның күшi толық жойылған жағдайда хабарламаны шығарған кеден органы жоғары тұрған кеден органының шешiмiн алған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде берешектi өтеу туралы хабарламаны керi қайтарып алады.
Шағым жасалған берешектi өтеу туралы хабарламаның бiр бөлiгiнiң күшi жойылған жағдайда берешектi өтеу туралы хабарламаны шығарған кеден органы берешектi өтеу туралы хабарламаны керi қайтарып алады, берешектi өтеу туралы жаңа хабарлама шығарады және оны жоғары тұрған кеден органының шешiмiн алған күннен бастап он жұмыс күнiнен кешiктiрмей шағымды берген тұлғаға жiбередi.»;
33) 180-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жоғары тұрған кеден органы шағымды қарау мерзiмiнiң тоқтатыла тұратыны туралы, көрсетілген мерзімді тоқтата тұру себептерiн көрсете отырып, шағымды берген тұлғаға жазбаша түрде хабарлайды.»;
34) 181-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Шағымды қарау нәтижелерi бойынша жоғары тұрған кеден органдарының шешiмiнде:»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) шағым жасалатын хабарламаның қысқаша мазмұны;»;
35) 182-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«182-бап. Кеден органына және (немесе) сотқа шағым берудің салдары
1. Жоғары тұрған кеден органына және (немесе) сотқа шағым беру берешектi өтеу туралы хабарламаның орындалуын тоқтата тұрады.
2. Жоғары тұрған кеден органына шағым берiлген кезде берешектi өтеу туралы хабарламаның шағым жасалған бөлiгiнде орындалуы кеден органының жазбаша шешiмi шыққанға дейiн және осы Кодекстiң 180-бабында көрсетiлген кезең өткенге дейiн тоқтатыла тұрады.
Сотқа шағым берілген жағдайда берешекті өтеу туралы хабарламаның шағым жасалған бөлігінде орындалуы соттың шешімі заңды күшіне енгізілгенге дейін тоқтатыла тұрады.»;
36) 192-баптың 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарын орындау мақсатында жүзеге асырылады және Кеден одағының кедендік аумағын Кеден одағына мүше болып табылмайтын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларын қоздырушылардың әкелінуі мен таралуынан қорғауға бағытталған.
Зертханалық бақылау жүргізу жөніндегі функцияны қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде құжаттамалық және физикалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды кеден ісі саласындағы уәкілетті орган ветеринария саласындағы уәкілетті органмен келісе отырып айқындайтын тәртіппен кеден органдарының лауазымды адамдары жүзеге асырады.
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру кезіндегі ветеринария саласындағы уәкілетті орган мен кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін ветеринария саласындағы уәкiлеттi органмен келісе отырып, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.

Статья 179. Принятие решения по результатам рассмотрения жалобы
1. По окончании рассмотрения жалобы по существу вышестоящий таможенный орган принимает решение в письменной форме и направляет или вручает его лицу, подавшему жалобу. Вышестоящим таможенным органом направляется в таможенный орган, выставивший уведомление о погашении задолженности, копия решения по жалобе.
2. По итогам рассмотрения жалобы вышестоящий таможенный орган принимает одно из следующих решений:
1) оставить обжалуемое уведомление о погашении задолженности без изменения, а жалобу без удовлетворения;
2) отменить полностью или в части обжалуемое уведомление о погашении задолженности.
3. В случае отмены полностью обжалуемого уведомления о погашении задолженности, таможенный орган, выставивший уведомление, в течение пяти рабочих дней с даты получения решения вышестоящего таможенного органа отзывает уведомление о погашении задолженности.
В случае отмены в части обжалуемого уведомления о погашении задолженности, таможенный орган, выставивший уведомление о погашении задолженности, отзывает уведомление о погашении задолженности, выносит новое уведомление о погашении задолженности и направляет его лицу, подавшему жалобу, не позднее десяти рабочих дней с даты получения решения вышестоящего таможенного органа.»;
33) пункт 2 статьи 180 изложить в следующей редакции:
«2. О приостановлении срока рассмотрения жалобы вышестоящий таможенный орган в письменной форме извещает лицо, подавшее жалобу, с указанием причин приостановления указанного срока.»;
34) в статье 181:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«В решении вышестоящего таможенного органа по результатам рассмотрения жалобы должны быть указаны:»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) краткое содержание обжалуемого уведомления;»;
35) статью 182 изложить в следующей редакции:
«Статья 182. Последствия подачи жалобы в таможенный орган и (или) суд
1. Подача жалобы в вышестоящий таможенный орган и (или) суд приостанавливает исполнение уведомления о погашении задолженности.
2. При подаче жалобы в вышестоящий таможенный орган исполнение уведомления о погашении задолженности в обжалуемой части приостанавливается до вынесения письменного решения таможенного органа и окончания периода, указанного в статье 180 настоящего Кодекса.
В случае подачи жалобы в суд, исполнение уведомления о погашении задолженности в обжалуемой части приостанавливается до вступления в законную силу решения суда.»;
36) пункты 6 и 7 статьи 192 изложить в следующей редакции:
«6. Государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза осуществляется в целях выполнения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии и направлен на охрану таможенной территории Таможенного союза от заноса и распространения возбудителей заразных и экзотических болезней животных из других государств, не являющихся членами Таможенного союза.
Документарный и физический государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза, за исключением функции по проведению лабораторного контроля, осуществляется должностными лицами таможенных органов в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере таможенного дела по согласованию с уполномоченным органом в области ветеринарии.
Порядок взаимодействия уполномоченного органа в области ветеринарии и таможенных органов при осуществлении государственного ветеринарно-санитарного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза определяется уполномоченном органом в сфере таможенного дела по согласованию с уполномоченным органом в области ветеринарии.

7. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын орындау мақсатында жүзеге асырылады және Кеден одағының кедендік аумағын Кеден одағына мүше болып табылмайтын басқа мемлекеттерден тізбесін өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi орган бекітетін карантинді объектілердің әкелінуінен қорғауға бағытталған.
Зертханалық сараптама жүргізу жөніндегі функцияны қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісе отырып, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен кеден органдарының лауазымды адамдары жүзеге асырады.
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды жүзеге асыру кезіндегі өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган мен кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісе отырып, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.»;
37) 220-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Камералдық кедендiк тексеру тексерiлетiн тұлға табыс еткен кедендiк декларацияларда, коммерциялық, көлiктiк (тасымалдау) және өзге де құжаттарда қамтылған мәлiметтердi, бақылаушы мемлекеттiк органдардың мәлiметтерiн, сондай-ақ аталған тұлғалардың қызметi туралы кеден органдарында бар басқа да құжаттар мен мәлiметтердi зерделеу және талдау арқылы, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1, 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Камералдық кедендік тексеру жүргізу барысында кеден органы электрондық құжат түрінде берілген кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды ұсыну бойынша талапты тексерілетін тұлғаға жібереді.
Электрондық құжат түрінде берілген кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды ұсыну мерзімі талап тапсырылған (алынған) күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күнінен аспауға тиіс. Қажет болған кезде, құжаттарды ұсыну мерзімі тұлғаның дәлелді сұрау салуы бойынша бес жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін.»;
«5. Кеден органдары камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша кедендік декларациядағы бұзушылықтарды анықтаған жағдайда, тексерілетін тұлғаға оларды өз бетінше жою құқығы беріледі.

7. Государственный карантинный фитосанитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза осуществляется в целях выполнения требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений и направлен на охрану таможенной территории Таможенного союза от занесения из других государств, не являющихся членами Таможенного союза, карантинных объектов, перечень которых утверждается уполномоченным органом в области по карантину растений.
Государственный карантинный фитосанитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза, за исключением функции по проведению лабораторной экспертизы, осуществляется должностными лицами таможенных органов в порядке, определяемом уполномоченном органом в сфере таможенного дела по согласованию с уполномоченным органом по карантину растений.
Порядок взаимодействия уполномоченного органа по карантину растений и таможенных органов при осуществлении государственного карантинного фитосанитарного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза определяется уполномоченным органом в сфере таможенного дела по согласованию с уполномоченным органом по карантину растений.»;
37) в статье 220:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Камеральная таможенная проверка осуществляется путем изучения и анализа сведений, содержащихся в таможенных декларациях, коммерческих, транспортных (перевозочных) и иных документах, представленных проверяемым лицом, сведений контролирующих государственных органов, а также других документов и сведений, имеющихся у таможенных органов, о деятельности указанных лиц, в том числе по результатам применения системы управления рисками.»;
дополнить пунктами 3-1, 5, 6 и 7 следующего содержания:
«3-1. В ходе проведения камеральной таможенной проверки таможенным органом направляется проверяемому лицу требование по предоставлению документов, заявленных в таможенной декларации, поданной в виде электронного документа.
Срок представления документов, заявленных в таможенной декларации, поданной в виде электронного документа, не должен превышать пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения (получения) требования. При необходимости срок представления документов может быть продлен по мотивированному запросу лица до пяти рабочих дней.»;
«5. В случае выявления таможенными органами по результатам камеральной таможенной проверки нарушений в таможенной декларации, проверяемому лицу предоставляется право самостоятельного их устранения.

6. Камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою деп бұзушылықтарды жою туралы хабарламада қамтылған талаптарды, оның ішінде тексерілетін тұлғаның хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіскен жағдайда, қажет болған кезде кедендік төлемдер мен салықтар бойынша берешек сомасын өтеу жөніндегі төлем құжатының көшірмесін қоса бере отырып, кедендік декларацияны және (немесе) кедендік декларациялардың кедендік құнын түзетуді ұсынуы арқылы орындау танылады.
Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, тексерілетін тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осындай хабарламаға шағымдана алады.
7. Осы Кодекстің 221-1-бабының 13-тармағында белгіленген мерзімде камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындамау кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап осы Кодекстің 18-тарауына сәйкес өндіріп алу шараларын қабылдай отырып, осы Кодекстің 159-бабына сәйкес кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама шығаруға әкеп соғады.»;
38) 221-бапта:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Көшпелі кедендік тексеру кедендік бақылаудың өзге де нысандарын қолдану нәтижелері бойынша, сондай-ақ камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша, оның ішінде тексерілетін тұлға бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындамаған жағдайда тағайындалуы мүмкін.»;
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кеден органдары уәкiлеттi экономикалық операторларға қатысты жоспарлы көшпелi кедендiк тексерулердi үш жылда бір реттен артық жүргізбейді.»;
14-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Хабарламада жоспарлы көшпелі кедендік тексеру мерзімі, күні, жоспарлы көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін қажетті құжаттардың алдын ала тізбесі (тексерілетін кезеңге қатысы бар құжаттар және есеп жазбалары), көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде тексерілетін тұлғалардың құқықтары мен міндеттері көрсетіледі.»;
17-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы нұсқамаға көшпелі кедендік тексеру мерзімін ұзарту туралы, сондай-ақ оның жүргізілуін тоқтата тұру туралы тиісті жазбалар енгізіледі, бұл туралы нұсқаманың көшірмесі қоса беріле отырып, тексерілетін тұлға жазбаша хабардар етіледі.
Тексеретін лауазымды адамдардың құрамы, сондай-ақ көшпелі кедендік тексерудің кезеңі өзгерген жағдайда, негізгі нұсқаманың тіркеу нөмірі мен күні көрсетілетін көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы нұсқамаға қосымша ресімделеді.»;

6. Самостоятельным устранением нарушений, выявленных по результатам камеральной таможенной проверки, признается исполнение требований, содержащихся в уведомлении об устранении нарушений, в том числе путем представления проверяемым лицом корректировки таможенной декларации и (или) таможенной стоимости таможенных деклараций, при необходимости с приложением копии платежного документа по погашению сумм задолженности по таможенным платежам и налогам, в случае согласия с указанными в уведомлении нарушениями.
В случае несогласия с указанными в уведомлении нарушениями, проверяемое лицо может обжаловать такое уведомление в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Неисполнение в установленный пунктом 13 статьи 221-1 настоящего Кодекса срок уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камеральной таможенной проверки, влечет выставление уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням в соответствии со статьей 159 настоящего Кодекса с принятием мер взыскания в соответствии с главой 18 настоящего Кодекса со дня, следующего за днем вручения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пени.»;
38. в статье 221:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Выездная таможенная проверка может назначаться по результатам применения иных форм таможенного контроля, а также камеральной таможенной проверки, в том числе в случае неисполнения проверяемым лицом уведомления об устранении нарушений.»;
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
«Плановые выездные таможенные проверки в отношении уполномоченных экономических операторов проводятся таможенными органами не чаще одного раза в три года.»;
пункт 14 дополнить частью второй следующего содержания:
«В уведомлении указываются срок, дата плановой выездной таможенной проверки, предварительный перечень документов, необходимых для проведения плановой выездной таможенной проверки (документы и учетные записи, имеющие отношение к проверяемому периоду), права и обязанности проверяемых лиц при проведении выездной таможенной проверки.»;
пункт 17 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
«О продлении срока выездной таможенной проверки, а также о приостановлении ее проведения в предписание о проведении выездной таможенной проверки вносятся соответствующие записи, о чем письменно с приложением копии предписания уведомляется проверяемое лицо.
В случаях изменений состава проверяющих должностных лиц, а также периода выездной таможенной проверки, оформляется дополнение к предписанию о проведении выездной таможенной проверки, в котором указываются номер и дата регистрации основного предписания.»;

39) 221-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«221-1-бап. Кедендік тексеру нәтижелерін ресімдеу және оның
нәтижелері бойынша шешімдер қабылдау
1. Кедендік тексеру нәтижелері кедендік тексеру актісімен:
1) камералдық кедендік тексеру жүргізу кезінде камералдық кедендік тексеру актісімен;
2) көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде көшпелі кедендік тексеру актісімен ресімделеді.
Кедендік тексеру актілерінің нысандарын кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
2. Кедендік тексеру актісінде мынадай мәліметтер:
1) кедендік тексеру актісінің тіркеу нөмірі, оның жасалған орны мен күні;
2) тексеру жүргізу орны;
3) тексеру жүргізген кеден органының атауы;
4) кедендік тексеруді тағайындау және (немесе) жүргізу негізі;
5) кедендік тексеру нысаны (камералдық, жоспарлы көшпелі, жоспардан тыс көшпелі);
6) кеден органының тексеру жүргізген лауазымды адамдарының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
7) тексерілетін тұлғаның атауы (тегі, аты, әкесінің аты), тексерілетін тұлғаның орналасқан жері және қызметін іс жүзінде жүзеге асыру орны туралы мәліметтер, оның сәйкестендіру нөмірлері;
8) тексерілетін тұлғаның банк шоттарының деректемелері;
9) тексерілетін тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
10) тексерілетін тұлғаның кедендік және қаржылық есептілігін жүргізуге, кеден органдары алатын кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуге жауапты лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
11) кедендік тексеру жүргізуге мамандар ретінде тартылған басқа да бақылаушы органдардың лауазымды адамдарының тегі, аты және әкесінің аты, олардың лауазымдары;
12) кедендік тексеру басталған және аяқталған күн (кедендік тексеруді жүргізу тоқтатыла тұрған және (немесе) жүргізу мерзімдері ұзартылған жағдайда олардың кезеңдері көрсетіледі);
13) тексерілетін кезең;
14) тексерілген, оның ішінде тексерілетін тұлға ұсынған құжаттар туралы мәліметтер;
15) кедендік тексеру барысында кедендік бақылаудың өзге де нысандарын пайдалану туралы мәліметтер;
16) алдыңғы тексеру және бұрын анықталған Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзушылықтарды жою бойынша қолданылған шаралар туралы мәліметтер;
17) талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің тиісті ережелеріне сілтеме жасай отырып, Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзушылықтар туралы куәландыратын анықталған фактілерді егжей-тегжейлі сипаттау не олардың жоқ екендігі туралы мәліметтер;
18) кедендік тексеру нәтижелері бойынша тұжырымдар көрсетілуге тиіс.

39) статью 221-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 221-1. Оформление результатов таможенной проверки и принятие решений по ее результатам
1. Результаты таможенной проверки оформляются актом таможенной проверки:
1) актом камеральной таможенной проверки при проведении камеральной таможенной проверки;
2) актом выездной таможенной проверки при проведении выездной таможенной проверки.
Формы актов таможенных проверок устанавливаются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
2. В акте таможенной проверки должны быть указаны следующие сведения:
1) регистрационный номер акта таможенной проверки, место и дата его составления;
2) место проведения проверки;
3) наименование таможенного органа, проводившего проверку;
4) основание назначения и (или) проведения таможенной проверки;
5) форма таможенной проверки (камеральная, плановая выездная, внеплановая выездная);
6) должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностных лиц таможенного органа, проводившего проверку;
7) наименование (фамилия, имя, отчество) проверяемого лица, сведения о месте нахождения и месте фактического осуществления деятельности проверяемого лица, его идентификационные номера;
8) реквизиты банковских счетов проверяемого лица;
9) фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя проверяемого лица;
10) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц проверяемого лица, ответственных за ведение таможенной и финансовой отчетности, уплату таможенных платежей и налогов, взимаемых таможенными органами;
11) фамилия, имя и отчество должностных лиц других контролирующих органов, привлеченных в качестве специалистов к проведению таможенной проверки, их должности;
12) дата начала и окончания таможенной проверки (в случае приостановления проведения и (или) продления сроков проведения таможенной проверки указываются их периоды);
13) проверяемый период;
14) сведения о проверенных документах, в том числе представленных проверяемым лицом;
15) сведения об использовании в ходе таможенной проверки иных форм таможенного контроля;
16) сведения о предыдущей проверке и принятых мерах по устранению ранее выявленных нарушений таможенного законодательства Таможенного союза и (или) Республики Казахстан;
17) подробное описание выявленных фактов, свидетельствующих о нарушениях таможенного законодательства Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, со ссылкой на соответствующие положения нормативных правовых актов, требования которых нарушены, либо сведения об их отсутствии;
18) выводы по результатам таможенной проверки.

3. Камералдық кедендік тексеру актісін жасау кезінде осы баптың 2-тармағының 9), 10), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер толтырылмайды.
4. Кедендік тексерудің нәтижелері бойынша ресімделген, екі данада жасалатын және кедендік тексеруді жүргізген лауазымды адамдар қол қоятын кедендік тексеру актісі жасалған күн кедендік тексеру аяқталған күн болып есептеледі.
Көшпелі кедендік тексеру актісін кедендік тексеруді жүргізген кеден органының басшысы (оны алмастыратын адам) бекітеді.
Кедендік тексеру актісінің бірінші данасы кедендік тексерудің материалдарына қоса тігіледі, актінің екінші данасы есептері қоса беріле отырып, кедендік тексеру аяқталған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірілмей тексерілген тұлғаға тапсырылады немесе тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс почта жөнелтілімімен жіберіледі.
5. Егер кедендік тексеру аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар анықталмаса, тексеру актісінде тиісті жазба жасалады.
6. Кедендік тексеру актісіне құжаттардың көшірмелері, кеден органының лауазымды адамы жүргізген есептеулер және кедендік тексеру барысында алынған басқа да материалдар қоса беріледі.
7. Кедендік тексеру актісі кедендік тексеру актілерін арнайы тіркеу журналында тіркеледі, ол нөмірленуге, тігілуге және кеден органының мөрімен бекітілуге тиіс.
8. Тексерілетін тұлға кедендік тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда, тексеру актісінде тиісті жазба жасалады.
9. Кедендік тексеру жүргізу кезінде оның нәтижелері бойынша Кеден одағының кеден заңнамасын және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар анықталған кезде:
1) камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарлама;
2) көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы талап;
3) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама шығарылады.
Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайларда, тексерілетін тұлғаға осы Кодекстің 220-бабында көзделген тәртіпке сәйкес камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды дербес жою құқығын беру үшін ресімделеді.
Көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге әсер етпеген бұзушылықтар анықталған жағдайларда, бұзушылықтарды жою туралы талап қойылады.
Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге әсер еткен бұзушылықтар анықталған жағдайларда, сондай-ақ камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерге әсер еткен бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындамаған кезде шығарылады.

3. При составлении акта камеральной таможенной проверки сведения, указанные в подпунктах 9), 10), 12) и 13) пункта 2 настоящей статьи, не заполняются.
4. Датой завершения таможенной проверки считается дата составления акта таможенной проверки, оформленного по результатам таможенной проверки, который составляется в двух экземплярах и подписывается должностными лицами, проводившими таможенную проверку.
Акт выездной таможенной проверки утверждается руководителем (лицом, его замещающим) таможенного органа, проводившего таможенную проверку.
Первый экземпляр акта таможенной проверки приобщается к материалам таможенной проверки, второй экземпляр акта с приложением расчетов не позднее пяти календарных дней с даты завершения таможенной проверки вручается проверяемому лицу или направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении.
5. В случае, если по завершении таможенной проверки не установлены нарушения законодательства Республики Казахстан, в акте проверки производится соответствующая запись.
6. К акту таможенной проверки прилагаются копии документов, расчеты, произведенные должностным лицом таможенного органа, и другие материалы, полученные в ходе таможенной проверки.
7. Акт таможенной проверки регистрируется в специальном журнале регистрации актов таможенных проверок, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью таможенного органа.
8. В случае несогласия проверяемого лица с результатами таможенной проверки, в акте проверки производится соответствующая запись.
9. По результатам таможенной проверки, при проведении которой были выявлены нарушения таможенного законодательства Таможенного союза и (или) законодательства Республики Казахстан, выносятся:
1) уведомление об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки;
2) требование об устранении нарушений по результатам выездной таможенной проверки;
3) уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням по формам, установленным уполномоченным органом в сфере таможенного дела. Уведомление об устранении нарушений оформляется в случаях выявления нарушений по результатам - камеральной таможенной проверки для предоставления проверяемому лицу права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам камеральной таможенной проверки, в соответствии с порядком, предусмотренным статьей 220 настоящего Кодекса.
Требование об устранении нарушений выносится в случаях, когда по результатам выездной таможенной проверки выявлены нарушения, не повлиявшие на обязанности по уплате таможенных платежей, налогов.
Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням выносится в случаях, когда по результатам выездной таможенной проверки выявлены нарушения, повлиявшие на обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, а также при неисполнении уведомления об устранении нарушений, повлиявших на обязанности по уплате таможенных платежей, налогов, по результатам камеральной таможенной проверки.

10. Тексерілетін тұлғаның кедендік тексеруді жүзеге асыратын кеден органынан басқа кеден органында шығарылған кедендік декларацияларына қатысты көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде кедендік тексеру актісінің көшірмесі кедендік тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей ресімдеуді жүргізген кеден органына жолдауға жатады.
11. Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама тексерілетін адамға осы Кодекстің 159 және 160-баптарында көзделген тәртіппен жіберіледі және тапсырылады.
12. Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама және бұзушылықтарды жою туралы талап тексерілетін тұлғаға кедендік тексеру актісімен бір мезгілде тапсырылады немесе жіберіледі.
Өзге де кеден органы көшпелі кедендік тексеруді жүргізген жағдайда, ресімдеуді жүргізген кеден органы бұзушылықтарды жою туралы талапты тексерілетін тұлғаға кеден органы кедендік тексеру актісінің көшірмесін алған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырады немесе жолдайды.
13. Камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны және көшпелі кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы талапты орындау мерзімі тексерілетін тұлғаға осындай хабарлама немесе талап тапсырылған күнінен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.
14. Тексерілетін тұлғаның кедендік тексеру нәтижелеріне осы Кодексте көзделген тәртіппен және мерзімде шағымдануға құқығы бар.»;
40) 242-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Дүлей зілзалалар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарын жою үшін қажетті тауарларды, бейбітшілікті сақтау не оқу-жаттығу өткізу бойынша акцияларды орындау үшін қажетті әскери мақсаттағы өнімді, сондай-ақ тез бұзылуға ұшырайтын тауарларды, тірі жануарларды, радиоактивті материалдарды, жарылғыш заттарды, халықаралық почта жөнелтілімдерін, экспресс-жүктерді, гуманитарлық және техникалық көмекті, бұқаралық ақпарат құралдарына арналған хабарлар мен материалдарды және осындай басқа да тауарларды және уәкілетті экономикалық операторлар әкелетін тауарларды Кеден одағының кедендік аумағына әкелу және осы аумақтан әкету кезінде кедендік декларацияны беру алдындағы кедендік операциялар бірінші кезекте жүргізіледі.»;
41) 276-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тауарлардың жекелеген санаттарын кедендік рәсіммен орналастырудың бірінші кезектегі тәртібі Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы уәкілетті экономикалық операторлар өткізетін тауарларға да қатысты қолданылады.»;

10. При проведении выездной таможенной проверки в отношении таможенных деклараций проверяемого лица, выпущенных в таможенном органе, отличном от таможенного органа, осуществляющего таможенную проверку, копия акта таможенной проверки подлежит направлению в таможенный орган оформления не позднее трех рабочих дней со дня завершения таможенной проверки.
11. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням направляется и вручается проверяемому лицу в порядке, предусмотренном статьями 159 и 160 настоящего Кодекса.
12. Уведомление об устранении нарушений и требование об устранении нарушений вручаются или направляются проверяемому лицу одновременно с актом таможенной проверки.
В случае проведения выездной таможенной проверки иным таможенным органом, требование об устранении нарушений вручается или направляется проверяемому лицу таможенным органом оформления не позднее пяти рабочих дней со дня получения таможенным органом копии акта таможенной проверки.
13. Срок исполнения уведомления об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки и требования об устранении нарушений по результатам выездной таможенной проверки составляют не более десяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения проверяемому лицу такого уведомления или требования.
14. Проверяемое лицо имеет право обжаловать результаты таможенной проверки в порядке и сроки, которые предусмотрены настоящим Кодексом.»;
40) пункт 4 статьи 242 изложить в следующей редакции:
«4. При ввозе на таможенную территорию Таможенного союза и вывозе с этой территории товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо проведению учений, а также товаров, подвергающихся быстрой порче, живых животных, радиоактивных материалов, взрывчатых веществ, международных почтовых отправлений, экспресс-грузов, гуманитарной и технической помощи, сообщений и материалов для средств массовой информации и других подобных товаров, и товаров, ввозимых уполномоченными экономическими операторами, таможенные операции, предшествующие подаче таможенной декларации, совершаются в первоочередном порядке.»;
41) статью 276 дополнить частью второй следующего содержания:
«Первоочередной порядок помещения отдельных категорий товаров под таможенную процедуру также применяется в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза уполномоченными экономическими операторами.»;

42) 286-бап мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
«2-2) кеден органы талабының негізінде тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау кезінде электрондық құжат түрінде берілген, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды қағаз түрінде кеден органына беруге;»;
43) 287-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«287-бап. Декларанттың жауапкершілігі
Декларант осы Кодекстің 286-бабында көзделген міндеттерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, кедендік декларацияда көрсетілген дұрыс емес мәліметтерді мәлімдегені үшін, сондай-ақ кеден өкіліне көрінеу дұрыс емес (жалған) мәліметтерді және (немесе) жалған құжаттарды ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.»;
44) 298-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) тыйым салулар мен шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттар мен мәліметтерді табыс еткен жағдайда кедендік декларацияны берген кезге дейін жүзеге асырылуы мүмкін.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кедендік декларациялау және кедендік декларация берілгенге дейін тауарларды шығару кезінде кедендік операцияларды жасау қағидаларын кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.»;
45) 319-баптың 3-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Теңiз көлiгiмен өткiзiлетiн тауарларға қатысты, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 2) және 4) тармақшаларына сәйкес Кеден одағына мүше бiр ғана мемлекеттiң аумағы арқылы өткiзiлетiн тауарларды тасымалдау кезiнде кедендiк транзиттiң ерекшеліктерін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.»;
46) 464-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жеке пайдалануға арналған тауарлардың сипаты мен санын, жеке тұлғаның кедендік шекараны кесіп өту және (немесе) оның ол арқылы тауарлар өткізу жиілігін Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шартымен реттелмеген бөлігінде кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.»;
47) 467-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) кез келген тәсілмен өткізілетін, оның ішінде құны және (немесе) саны мұндай тауарларды Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарты, сондай-ақ кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілеген кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуден босатылатын өткізу нормаларынан асатын, уақытша әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;».
11. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне:
1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 246-1, 410-1-баптардың тақырыбымен толықтырылсын:
«246-1-бап. Аудиторлық ұйымның салық бойынша аудит жүргізу тәртібі бұзуы»;

42) статью 286 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
«2-2) представить в таможенный орган документы в бумажном виде, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, поданной в виде электронного документа при таможенном контроле после выпуска товаров на основании требования таможенного органа.»;
43) статью 287 изложить в следующей редакции:
«Статья 287. Ответственность декларанта
Декларант несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей, предусмотренных статьей 286 настоящего Кодекса, за заявление недостоверных сведений, указанных в таможенной декларации, а также представление таможенному представителю заведомо недостоверных (ложных) сведений и (или) поддельных документов.»;
44) в пункте 1 статьи 298:
подпункт 3) части первой изложить в следующей редакции:
«3) документы и сведения, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений.»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«Правила совершения таможенных операций при таможенном декларировании и выпуске товаров до подачи таможенной декларации определяются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.»;
45) часть четвертую пункта 3 статьи 319 изложить в следующей редакции:
«Особенности таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых морским транспортом, а также при перевозке товаров в соответствии с подпунктами 2) и 4) пункта 2 настоящей статьи, перемещаемых по территории только одного государства-члена Таможенного союза, определяются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.»;
46) пункт 3 статьи 464 дополнить частью второй следующего содержания:
«Характер и количество товаров для личного пользования, частота пересечения физического лица и (или) перемещения им товаров через таможенную границу в части, не урегулированной международным договором государств-членов Таможенного союза, определяются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.»;
47) подпункт 3) пункта 2 статьи 467 изложить в следующей редакции:
«3) товары для личного пользования, перемещаемые любым способом, в том числе временно ввозимые, стоимость и (или) количество которых превышают нормы перемещения таких товаров с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, установленные международным договором государств- членов Таможенного союза, а также уполномоченным органом в сфере таможенного дела;».
11. В Кодекс Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» от 5 июля 2014 года:
1) в оглавлении:
дополнить заголовки статьей 246-1,410-1 следующего содержания:
« Статья 246-1. Нарушение аудиторской организацией порядка проведения аудита по налогам»;

«410-1-бап. Өрт қауіпсіздігі саласында аудитті өткізу кезінде Қазақстан
Республикасының заңнамасын бұзу»;
2) 246-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«246-бап. Аудитордың және аудиторлық ұйымның дұрыс емес аудиторлық есепті, сондай-ақ дұрыс емес салық бойынша аудиторлық қорытынды жасауы»;
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«5. Аудиторлық ұйымның салық аудиті бойынша дұрыс емес аудиторлық қорытынды жасауы -
аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып не онсыз, аудиторлық ұйымға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың 5-бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекет -
аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтатып, аудиторлық ұйымға екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) мынадай мазмұндағы 246-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«246-1-бап. Аудиторлық ұйымның салық бойынша аудит жүргізу
тәртібін бұзуы
Салық бойынша аудиттің қорытындысы дұрыс емес деп тануға әкеп соғатын бұзушылықтарды қоспағанда, аудиторлық ұйымның салық бойынша аудит жүргізу тәртібін бұзуы -
аудиторлық ұйымға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Осы баптағы салық бойынша аудит жүргізу тәртібі аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті орган бекіткен аудиторлық ұйымның салық бойынша аудит жүргізуге белгіленген тәртіптегі міндеттерді аудиторлық ұйымның сақтамауы бұзушылық деп ұғынылады.»;
4) 317-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«317-бап.Сараптама жұмыстарын және инжинирингтік қызметтерді
жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының
заңнамасын бұзу
1. Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың бекітілген жобалау шешімдеріне, орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаж жұмыстарының сәйкессіздіктеріне жол беруі, –
авторлық қадағалау жүргізу құқығына арналған аттестаттың қолданысын алты ай мерзімге тоқтата отырып, жеке тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жобалар сараптамасын жүзеге асыратын тұлғалардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін және тұрғызылатын немесе тұрғызылған объектілердің орнықтылығын, сенімділігін және беріктігін қамтамасыз етпейтін жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сараптамалық оң қорытынды (сараптамалық баға) беруі, –
жобалар сараптамасын жүзеге асыру құқығына арналған аттестаттың қолданысын алты ай мерзімге тоқтата отырып, жеке тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

«Статья 410-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан при проведении аудита в области пожарной безопасности»;
2) в статье 246:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 246. Составление аудитором и аудиторской организацией недостоверного аудиторского отчета, а также недостоверного аудиторского заключения по налогам»;
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
«5. Составление аудиторской организацией недостоверного аудиторского заключения по налогам - влечет штраф на аудиторскую организацию - в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности либо без таковой.
6. Действия, предусмотренные частью 5 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на аудиторскую организацию - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии на осуществление аудиторской деятельности.»;
3) дополнить статьей 246-1 следующего содержания:
«Статья 246-1. Нарушение аудиторской организацией порядка
проведения аудита по налогам
Нарушение аудиторской организацией порядка проведения аудита по налогам, за исключением нарушений, влекущих признание аудиторского заключения по налогам недостоверным, -
влечет штраф на аудиторскую организацию в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Под нарушением порядка проведения аудита по налогам в настоящей статье понимается несоблюдение аудиторской организацией обязанностей, установленных порядком проведения аудиторской организацией аудита по налогам, утвержденным уполномоченным органом в области аудиторской деятельности.»;
4) статьи 317 изложить в следующей редакции:
«Статья 317. Нарушение законодательства Республики Казахстан
при осуществлении экспертных работ и
инжиниринговых услуг
1. Допущение лицами, осуществляющими авторский надзор, несоответствия выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ утвержденным проектным решениям -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия аттестата эксперта на право ведения авторского надзора на срок шесть месяцев.
2. Выдача лицами, осуществляющими экспертизу проектов, положительного заключения экспертизы (экспертной оценки) на проектную (проектно-сметную) документацию, не соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан и не обеспечивающего устойчивость, надежность и прочность возводимых либо возведенных объектов,
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия аттестата эксперта на право осуществления экспертизы проектов на срок шесть месяцев.

3. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың, орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаның iске асырылу сатысындағы бұзушылықтарға жол беруі, –
техникалық қадағалау жүргізу құқығына арналған сарапшы аттестатының қолданысын алты ай мерзімге тоқтата отырып, жеке тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), –
қызметтің тиісті түріне және мамандыққа арналған сарапшы аттестатынан айыра отырып және сараптамалық жұмыстарды және инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыру құқығына қызметті үш жылға тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
5) 318-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«318-бап.Объектілер мен кешендерді пайдалануға берудің және
іске қосудың белгіленген тәртібін бұзу
Сәулет-құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарын бұза отырып, объектілер мен кешендерді іске қосудың және пайдалануға берудің белгіленген тәртібін бұзу, –
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – алты жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
6) мынадай мазмұндағы 410-1-баппен толықтырылсын:
«410-1-бап. Өрт қауіпсіздігі саласында аудитті жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
1. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне өрт қауіпсіздігі саласында аудитті жүргізу нәтижелері бойынша қорытындының көшірмесін табыс етпеу не уақтылы табыс етпеу -
сарапшы ұйымға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Объектінің өрт қауіпсіздігінің талаптарына сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы дұрыс емес ақпараты бар, өрт қауіпсіздігі саласында аудитті жүргізу нәтижелері бойынша қорытындыны сарапшылық ұйымның табыс етуі -
сарапшы ұйымға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), сондай-ақ өрт қауіпсіздігі саласында аудитті өткізу нәтижелері бойынша көрінеу жалған қорытындыны табыс ету -
сарапшы ұйымға аккредиттеу аттестатынан айыра отырып, жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

3. Допущение лицами, осуществляющими технический надзор, нарушений на стадии реализации проекта, включая качество, сроки, приемку выполненных работ и сдачу объекта в эксплуатацию, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия аттестата эксперта на право ведения технического надзора на срок шесть месяцев.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата эксперта на соответствующий вид услуги и специализации и запрещением деятельности на три года на право осуществления экспертных работ и инжиниринговых услуг.»;
5) статью 318 изложить в следующей редакции:
«Статья 318. Нарушение установленного порядка приемки и ввода
объектов и комплексов в эксплуатацию
Нарушение установленного порядка приемки и ввода объектов и комплексов в эксплуатацию с нарушениями требований государственных нормативов в сфере архитектурно-строительной деятельности -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц - в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере шестисот пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
6) дополнить статьей 410-1 следующего содержания:
«Статья 410-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан при проведении аудита в области пожарной безопасности
1. Непредставление либо несвоевременное представление экспертной организацией в территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты копии заключения по результатам проведенного аудита в области пожарной безопасности -             влечет штраф на экспертную организацию в размере тридцать месячных расчетных показателей.
2. Представление экспертной организацией заключения по результатам проведения аудита в области пожарной безопасности, содержащего недостоверную информацию о соответствии (несоответствии) объекта требованиям пожарной безопасности, -
влечет штраф на экспертную организацию в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а также представление экспертной организацией заведомо ложного заключения по результатам проведения аудита в области пожарной безопасности -
влекут штраф на экспертные организации в размере сто месячных расчетных показателей с лишением аттестата аккредитации.»;

7) 720-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
1. Салық қызметi органдары осы Кодекстiң 91 (алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 92 (екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде), 177, 179, 180, 181, 195, 205, 246-1, 266, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 282 (бірінші, екінші және бесінші бөліктерінде), 284, 285, 286, 287, 288, 464 (бiрiншi бөлiгiнде), 471, 472, 474-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;
8) 804-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасының екінші және отыз бірінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi органның (299 (екiншi бөлiгi) (бөгеттердің қауіпсіздігін қоспағанда), 312 (екінші бөлігі), 314, 410-1, 416 (өрт- және жарылу қаупi бөлiгiнде машиналар мен жабдыққа, химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 462-баптар);»;
«31) салық қызметi органдарының (176, 182, 183, 200 (үшінші және төртінші бөліктері), 246 (бесінші және алтыншы бөліктері), 281 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктері), 282 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктері), 283, 462, 463, 464 (екінші бөлігі), 467, 489 (бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктері), 676, 677, 678, 679-баптар);».
12. «Тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану туралы» 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 15, 363-құжат; 1995 ж., № 20, 120-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат):
19-баптың 14) тармақшасы алып тасталсын.
13. «Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы» 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 447-құжат; 2001 ж., № 23, 309, 321-құжаттар; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 15, 63-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 17-18, 114-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 21-құжат; № 14, 92, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; 2014 жылғы 20 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

7) в статье 720 часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Органы налоговой службы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 91 (частями шестой, седьмой и восьмой), 92 (частями второй, третьей, четвертой), 177, 179, 180, 181, 195, 205, 246-1, 266, 269,270, 271,272,273, 274, 275,276,277,278,279, 280, 281 (частями первой, второй и третьей), 282 (частями первой, второй и пятой), 284,285, 286, 287,288, 464 (частью первой), 471, 472, 474 настоящего Кодекса.»;
8) в статье 804:
абзац второй и тридцать первый подпункта 1) части первой изложить в следующей редакции:
«2) уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (статьи 299 (часть вторая) (за исключением безопасности плотин), 312 (часть вторая), 314, 410-1, 416 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции в части пожаро- и взрывоопасности), 462);»;
«31) органов налоговой службы (статьи 176, 182, 183, 200 (части третья и четвертая), 246 (части пятая и шестая), 281 (части четвертая, пятая и шестая), 282 (части третья, четвертая, шестая, седьмая и восьмая), 283, 462, 463, 464 (часть вторая), 467, 489 (части пятая, шестая, седьмая и восьмая), 676, 677, 678, 679);».
12. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 1992 года «Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 15, ст. 363; 1995 г., № 20, ст. 120; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52):
подпункт 14) статьи 19 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года «О транспорте в Республике Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 447; 2001 г., № 23, ст. 309, 321; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2005 г., № 15, ст. 63; 2006 г., № 3, ст. 22; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 17-18, ст. 114; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 21; № 14, ст. 92, 96; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52;; № 12, ст. 82):

1) 1-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) көлік инфрақұрылымы объектілері – теміржол, трамвай, жеңіл рельстік, монорельстік жолдар мен ішкі су жолдарын, автомобиль жолдарын, тоннельдерді, эстакадаларды, көпірлерді, вокзалдар мен станцияларды, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерін, метрополитен желілерін, порттарды, порттағы құралдарды, кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды, әуеайлақтарды, әуежайларды, көлік-логистика орталықтарын, байланыс, навигация және көлік құралдарының қозғалысын басқару жүйелерінің объектілерін, магистральдық құбырларды, сондай-ақ көлік кешенінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін өзге де ғимараттарды, құрылыстарды, құрылғылар мен жабдықтарды қамтитын технологиялық кешен;»;
2) мынадай мазмұндағы 15-2-баппен толықтырылсын:
«15-2-бап. Көлік-логистика орталықтарына қойылатын талаптар
Уәкілетті мемлекеттік орган көлік-логистика орталықтарын жайластыру және техникалық жарақтандыру жөніндегі үлгілік талаптарды әзірлейді.
Көлік-логистика орталықтарын жайластыру және техникалық жарақтандыру жөніндегі үлгілік талаптарды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.».
14. «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; № 15-16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 116-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 10, 52-құжат; № 12 (2661), 82-құжат):
1) 62-бап мынадай редакцияда жазылсын:

1) подпункт 3) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«3) объекты транспортной инфраструктуры - технологический комплекс, включающий в себя железнодорожные, трамвайные, легкорельсовые, монорельсовые и внутренние водные пути, автомобильные дороги, тоннели, эстакады, мосты, вокзалы и станции, пункты обслуживания пассажиров, линии метрополитена, порты, портовые средства, судоходные гидротехнические сооружения, аэродромы, аэропорты, транспортно-логистические центры, объекты систем связи, навигации и управления движением транспортных средств, магистральный трубопровод, а также иные обеспечивающие функционирование транспортного комплекса здания, сооружения, устройства и оборудование;»;
2) дополнить статьей 15-2 следующего содержания:
«Статья 15-2. Требования к транспортно-логистическим центрам
Уполномоченный государственный орган разрабатывает и утверждает типовые требования по обустройству и техническому оснащению транспортно-логистических центров.».
14. Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 23; № 12, ст. 88; № 15-16, ст. 100; № 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 11-12, ст. 262; № 19, ст. 370; 1997 г., № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 10, ст. 123; 2003 г., № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; 2009 г., № 8, ст. 44; № 13-14, ст. 63; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 116; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 10, ст. 52; № 11, ст. 60, № 12, ст. 82; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства» Опубликован: «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликован в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 10 июля 2014 г.):
1) статью 62 изложить в следующей редакции:

«62-бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің тексеру түрлері
1. Қазақстан Ұлттық Банкі өз бетінше не басқа мемлекеттік органдарды және (немесе) ұйымдарды тарта отырып, тексерілетін субъектілердің қызметіне кешенді түрде не олардың қызметінің жекелеген мәселелері бойынша іріктеп тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер, жоспардан тыс және құжаттамалық тексерулер жүргізеді.
2. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру – Қазақстан Ұлттық Банкі тексерілетін субъектіге бара отырып жүзеге асыратын және Қазақстан Ұлттық Банкі тексерілетін субъектіге қатысты тәуекел дәрежесін бағалау негізінде белгілейтін тексеру.
Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде субъектіні тексеруді Қазақстан Ұлттық Банкі жылына бір реттен жиі емес жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкі тексерілуге жататын субъектілер тізбесін тексерілетін субъектілердің қызметіне байланысты тәуекелдерді бағалауды ескере отырып, жартыжылдық негізде жасайды.
Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерілуге жататын субъектілер тізбесін Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы не Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының тиісті бұйрығының негізінде өзге де уәкілетті лауазымды адамдар бекітеді.
3. Қазақстан Ұлттық Банкінің жоспардан тыс тексеруі тексерілетін субъектіге бара отырып мынадай жағдайларда:
1) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері және мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген сұрау салулары келіп түсуіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар және қаржы қызметтерін тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтар туралы өзге де ақпараттың келіп түсуіне байланысты;
2) Қазақстан Ұлттық Банкі бақылау мен қадағалау функцияларын орындау шеңберінде Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының бұзылғанын және қаржы қызметтерін тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылғанын анықтаған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық және экономикалық қауіпсіздігіне, оның қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төнген кезде;
4) алдыңғы тексеру анықтаған Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың жойылуын бақылау мақсатында жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексеру бір мезгілде бірнеше субъектінің Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелері жөніндегі қызметін қамтуы мүмкін.
4. Қазақстан Ұлттық Банкінің құжаттамалық тексеруі бастапқы статистикалық және әкімшілік деректерді талдау процесінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу белгілері анықталған кезде не жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттік органдардың өтініштері және Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомствосының құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын тексеруді талап ететін өзге де ақпараттың келіп түсуіне байланысты тексерілетін субъектіге бармай-ақ, құжаттар мен ақпаратқа сұрау салу нысанында жүзеге асырылады.»;
62-2-бапта:

«Статья 62. Виды проверок Национального Банка Республики Казахстан
1. Национальный Банк Республики Казахстан проводит самостоятельно либо с привлечением других государственных органов и (или) организаций проверки на основе оценки степени риска, внеплановые и документальные проверки деятельности проверяемых субъектов комплексно либо выборочно по отдельным вопросам их деятельности.
2. Проверка на основе оценки степени риска - проверка, осуществляемая Национальным Банком Республики Казахстан с выездом к проверяемому субъекту и назначаемая Национальным Банком Казахстана на основе оценки степени риска в отношении проверяемого субъекта.
Проверка субъекта на основе оценки степени риска осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан не чаще одного раза в год.
Перечень субъектов, подлежащих проверке, составляется Национальным Банком Республики Казахстан на полугодовой основе с учетом оценки рисков, связанных с деятельностью проверяемых субъектов.
Перечень субъектов, подлежащих проверке на основе оценки степени риска, утверждается Председателем Национального Банка Республики Казахстан либо иными уполномоченными должностными лицами на основании соответствующего приказа Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
3. Внеплановая проверка Национальным Банком Республики Казахстан осуществляется с выездом к проверяемому субъекту в следующих случаях:
1) в связи с поступлением обращений физических и юридических лиц и запросов государственных органов, предоставляемых в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, а также поступлением иной информации о нарушениях законодательства Республики Казахстан, прав и законных интересов потребителей финансовых услуг;
2) в случае выявления Национальным Банком Республики Казахстан в рамках выполнения контрольных и надзорных функций нарушений требований законодательства Республики Казахстан и нарушения прав и законных интересов потребителей финансовых услуг;
3) при наличии угрозы национальной и экономической безопасности Республики Казахстан, стабильности ее финансовой системы;
4) в целях контроля за устранением выявленных предыдущей проверкой нарушений требований законодательства Республики Казахстан.
Внеплановая проверка может охватывать одновременно деятельность нескольких субъектов по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан.
4. Документальная проверка Национальным Банком Республики Казахстан осуществляется без выезда к проверяемому субъекту в форме запроса документов и информации при выявлении признаков нарушений требований законодательства Республики Казахстан в процессе анализа первичных статистических и административных данных либо в связи с поступлением обращений физических, юридических лиц и государственных органов и иной информации, требующей проверки соблюдения законодательства Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Национального Банка Республики Казахстан.»;
2) в статье 62-2:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Ұлттық Банкі тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеруді және жоспардан тыс тексеруді Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары, Қазақстан Ұлттық Банкі аумақтық филиалдарының басшылары не тиісті бұйрық негізінде өзге де уәкілетті лауазымды адамдар бекіткен тексеруді белгілеу туралы актінің (бұдан әрі – тексеруді белгілеу туралы акті) негізінде жүргізеді.
Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру немесе жоспардан тыс тексеру белгіленген жағдайда, оны белгілеу туралы акті тексеруді белгілеу туралы актілерді тіркеу журналында тіркеледі. Қазақстан Ұлттық Банкі орталық аппаратының бөлімшелері, аумақтық филиалдары тексеруді белгілеу туралы актілерді тіркеудің жеке журналдарын жүргізеді.
Қазақстан Ұлттық Банкі немесе оның ведомствосы тексеруді белгілеу туралы актіні тексеру басталғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей, құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркейді.
Тексеруді белгілеу туралы актіде:
1) актінің нөмірі мен күні, айы, жылы;
2) тексеруші қызметкерлердің, сондай-ақ тексеруді басқару жүктелген адамдардың тегі, аты-жөні және лауазымы;
3) өзіне қатысты тексеру жүргізу белгіленген тексерілетін субъектінің атауы, оның орналасқан жері;
4) тексерудің түрі;
5) тексеруге жататын мәселелер;
6) тексеруді жүргізу мерзімі;
7) тексерілетін кезең көрсетіледі.
2. Тексерілетін субъектінің басшысына (оның орынбасарына) тексеруді белгілеу туралы актінің көшірмесі тапсырылған күн тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру жүргізудің басталуы болып есептеледі. Тексерілетін субъектіге тексеру белгілеу туралы актінің көшірмесі тапсырылғаннан кейін оның түпнұсқасына актіні алғаны және онымен танысқаны туралы белгі қойылады.
Тексеруді белгілеу туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе Қазақстан Ұлттық Банкінің тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдарының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі жасалған жағдайда тиісті акт жасалады. Актіге Қазақстан Ұлттық Банкінің тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы қол қояды. Тексерілетін субъектінің қызметкері тексеруді белгілеу туралы актіні қабылдаудан бас тартқан кезде онда тиісті жазба жасалады. Тексеруді белгілеу туралы актіні алудан бас тарту тексеруді жүргізбеуге негіз болып табылмайды. Тексерілетін субъект тексеруші топтың сұрау салуында көрсетілген мерзімде құжаттарды, ақпаратты беруден бас тартқан, тексеруді белгіленген мерзімде жүргізудің мүмкін болмауына әкеп соқтырған, осы баптың шарттары орындалмаған жағдайда, тексеруді белгілеу туралы актіні бекітуге уәкілетті лауазымды адамның келісімімен тексеру басшысының шешімі бойынша тексеру жүргізілмеген болып есептеледі.
Тексеруді белгілеу туралы актінің көшірмесі тексерілетін субъектінің қызметкеріне не оның құрылтайшысына (құрылтайшыларының біріне) тапсырылған кезде тексерілетін субъект басшысының (оның орынбасарының) оны алғаны туралы белгісі бар тексеруді белгілеу туралы актінің көшірмесі тексеруді белгілеу туралы акт тапсырылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Ұлттық Банкінің лауазымды адамдарына ұсынылуға тиіс.
Тексеруді белгілеу туралы актінің көшірмесін тексерілетін субъектінің қызметкеріне не оның құрылтайшысына (құрылтайшыларының біріне) тапсыру мүмкін болмаған жағдайда ол тексерілетін субъектінің және (немесе) оның басшысының (оның орынбасарының) тіркелген жері бойынша хабарлана отырып, почта арқылы тапсырыс хатпен жіберіледі. Хат кері қайтарылған және тексеруді белгілеу туралы актіні тексеру жүргізу белгіленген мерзімде тапсыру мүмкін болмаған кезде тексеру жүргізілмеген болып есептеледі. Бұл ретте, тексеру басшысы тексеруді белгілеу туралы актіні бекітуге уәкілетті лауазымды адамды бұл жөнінде жазбаша хабардар етеді.»;
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Проверка на основе оценки степени риска и внеплановая проверка проводятся Национальным Банком Казахстана на основании акта о назначении проверки (далее - акт о назначении проверки), утвержденного заместителем Председателя Национального Банка Казахстана, руководителями территориальных филиалов Национального Банка Казахстана либо иными уполномоченными должностными лицами на основании соответствующего приказа.
В случаях назначения проверки на основе оценки степени риска или внеплановой проверки, акты о их назначении регистрируются в журнале регистрации актов о назначении проверки. Подразделениями центрального аппарата, территориальными филиалами Национального Банка Республики Казахстан ведутся отдельные журналы регистрации актов о назначении проверки.
Национальный Банк Республики Казахстан регистрирует акт о назначении проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам не позднее двух рабочих дней после начала проверки.
В акте о назначении проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) фамилия, инициалы и должность проверяющих работников, а также лиц, на которых возложено руководство проверкой;
3) наименование проверяемого субъекта, в отношении которого назначено проведение проверки, его место нахождения;
4) вид проверки;
5) вопросы, подлежащие проверке;
6) срок проведения проверки;
7) проверяемый период.
2. Началом проведения проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки считается дата вручения руководителю (его заместителю) проверяемого субъекта копии акта о назначении проверки. После вручения проверяемому субъекту копии акта о назначении проверки на его оригинале ставится отметка о получении и ознакомлении с актом.
В случаях отказа в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностных лиц Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющих проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется соответствующий акт, который подписывается должностным лицом Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющим проверку. При отказе работника проверяемого субъекта в принятии акта о назначении проверки в нем производится соответствующая запись. Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для отмены проверки. В случае отказа проверяемого субъекта в представлении документов, информации в сроки, указанные в запросах проверяющей группы, невыполнения условий настоящей статьи, повлекших невозможность проведения проверки в установленные сроки, проверка считается несостоявшейся по решению руководителя проверки по согласованию с должностным лицом, уполномоченным на утверждение акта о назначении проверки.
При вручении копии акта о назначении проверки работнику проверяемого субъекта либо его учредителю (одному из учредителей) копия акта о назначении проверки с отметкой о получении его руководителем (его заместителем) проверяемого субъекта должна быть представлена должностным лицам Национального Банка Казахстана в течение двух рабочих дней с даты вручения акта о назначении проверки.
В случае невозможности вручения копии акта о назначении проверки, работнику проверяемого субъекта либо его учредителю (одному из учредителей) она направляется по почте заказным письмом с уведомлением по месту регистрации проверяемого субъекта и (или) его руководителя (его заместителя). При возврате письма и невозможности вручения акта о назначении проверки в сроки, установленные для ее проведения, проверка считается несостоявшейся. При этом руководитель проверки письменно уведомляет об этом должностное лицо, уполномоченное на утверждение акта о назначении проверки.»;
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:

«3. Тексерілетін субъект тексеру басталғаннан кейінгі келесі күннен кешіктірмей, тексеру басшысының немесе Қазақстан Ұлттық Банкінің тексеруші қызметкерінің атына:»;
4 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс. Тексеру көлемінің ауқымдылығына байланысты тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімі Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары, Қазақстан Ұлттық Банкі аумақтық филиалдарының басшылары не өзге де уәкілетті лауазымды адамдар бекіткен тексеруді ұзарту туралы қосымша актінің негізінде отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге бір рет қана ұзартылуы мүмкін. Тексеруді ұзарту туралы қосымша актіде тексеруді белгілеу туралы алдыңғы актінің нөмірі және күні көрсетіледі.»;
«8. Тексерілетін субъектіге тексеруді аяқтау туралы акті тапсырылған күн тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерудің, жоспардан тыс тексерудің аяқталған күні болып есептеледі. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеруді, жоспардан тыс тексеруді аяқтау туралы актіге тексеру басшысы және оның тікелей басшысы қол қояды және ол тексерілетін субъектіге тексеруді белгілеу туралы актіде көрсетілген тексеру жүргізу мерзімінің аяқталуынан кешіктірілмей тапсырылады.»;
3) 62-4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«62-4-бап. Тексерулердің өзге де мәселелері
« 1. Қазақстан Ұлттық Банкінің немесе оның ведомствосының тексеруші қызметкерлері қажет болғанда тексерілетін субъектіге танысу үшін ұсынылатын аралық актілерді жасайды.
2. Тексерілетін субъект аралық актіні алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тексерілетін субъектінің басшысы (оның орынбасары) не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшысы қол қойған аралық актінің бір данасын қайтарады және аралық актінің мазмұнына қатысты ескертулер болған жағдайда өзінің жазбаша қарсылықтарын тексеру басшысына ұсынады.
Аралық актілерде жазылған қорытындылар алдын ала жасалған қорытындылар болып табылады және тексерілетін субъектіден, оның ішінде үшінші тұлғалардан алынған қарсылықтар мен қосымша ақпарат ескеріле отырып, тексеру нәтижелері туралы актіде қайта қаралуы мүмкін.
3. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру аяқталған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тексерілетін субъекті басшысының атына Қазақстан Ұлттық Банкінің тексеруші қызметкерлері, тексеру басшысы және оның тікелей басшысы қол қойған тексеру нәтижелері туралы актінің екі данасы жіберіледі.
Тексеру нәтижелері туралы актіде мынадай мәліметтер көрсетіледі:

«3. Проверяемый субъект не позднее следующего дня после начала проверки представляет письмо на имя руководителя проверки или проверяющего работника Национального Банка Казахстана, содержащее данные о:»;
пункты 4 и 8 изложить в следующей редакции:
«4. Срок проведения проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки не должен превышать тридцати рабочих дней. В связи со значительным объемом проверки срок проведения проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки может быть продлен только один раз на срок не более тридцати рабочих дней на основании дополнительного акта о продлении проверки, утвержденного заместителем Председателя Национального Банка Казахстана, руководителями территориальных филиалов Национального Банка Казахстана либо иными уполномоченными должностными лицами.»;
«8. Датой окончания проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки считается дата вручения проверяемому субъекту акта об окончании проверки. Акт об окончании проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки подписывается руководителем проверки и его непосредственным руководителем и вручается проверяемому субъекту не позднее окончания срока проведения проверки, указанного в акте о ее назначении.»;
3) статью 62-4 изложить в следующей редакции:
«Статья 62-4. Иные вопросы проверок
1. Проверяющими работниками Национального Банка Казахстана при необходимости составляются промежуточные акты, которые представляются проверяемому субъекту для ознакомления.
2. Проверяемый субъект в течение двух рабочих дней со дня получения промежуточного акта возвращает один экземпляр промежуточного акта, подписанный руководителем (его заместителем) либо руководителем, ответственным за обеспечение проведения проверки, и представляет в случае наличия замечаний к содержанию промежуточного акта свои письменные возражения руководителю проверки.
Заключения, изложенные в промежуточных актах, являются предварительными и могут быть пересмотрены в акте о результатах проверки с учетом полученных от проверяемого субъекта возражений и дополнительной информации, в том числе от третьих лиц.
3. В течение тридцати рабочих дней с даты окончания проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки на имя руководителя проверяемого субъекта направляются два экземпляра акта о результатах проверки, подписанного проверяющими работниками Национального Банка Казахстана, руководителем проверки и его непосредственным руководителем.
В акте о результатах проверки указываются следующие сведения:

1) актінің жасалған күні және орны;
2) тексеруді жүргізген органның атауы;
3) тексеру жүргізуге негіз болған тексеруді белгілеу туралы актінің күні және нөмірі;
4) тексеруді жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты-жөні және лауазымы;
5) тексерілетін субъектінің атауы, оның орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса), тексерілетін субъекті басшысының не оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
6) тексеруді жүргізу орны және кезеңі;
7) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтер;
8) тексерілетін субъекті басшысының (оның орынбасарының) не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшысының не осы баптың 7-тармағында көрсетілген өзге де адамның тексеру нәтижелері туралы актімен танысқаны туралы мәліметтер;
9) тексеруді жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолы.
Тексеру нәтижелері туралы актіге тексеру нәтижелерімен байланысты қажетті құжаттар (мәліметтер) немесе олардың көшірмелері қоса берілуі мүмкін.
4. Тексерілетін субъектінің басшысы (оның орынбасары) не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшысы тексеру нәтижелері туралы актінің бірінші данасын қабылдайды, актінің екінші данасының әрбір парағына қол қояды, оның соңғы парағына лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып, алған күні туралы белгі қояды және тексеру нәтижелері туралы актіні алған күннен кейінгі келесі күннен кешіктірмей, оны Қазақстан Ұлттық Банкіне немесе оның ведомствосына жібереді. Тексерілетін субъект тексеру нәтижелері туралы актіде жазылған тексеру нәтижелерін тексерілетін субъектінің атқарушы және басқа да басқару органдарының назарына жеткізеді.
5. Тексеру нәтижелері бойынша қарсылықтар болған кезде тексерілетін субъект тексеру нәтижелері туралы актіні алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оларды Қазақстан Ұлттық Банкіне немесе оның ведомствосына жазбаша нысанда ұсынады.
6. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіде жазылған тексерілетін субъектіні тексеру нәтижелері, қажет болғанда, тексерілетін субъектінің басшылары шақырыла отырып, Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының (оның орынбасарларының), Қазақстан Ұлттық Банкінің бөлімшелері басшыларының, тексеруге басшылық ету жүктелген адамдардың төрағалық етуімен өтетін кеңесте қаралады.
Кеңес нәтижелері кеңес төрағасы қол қойған хаттамамен ресімделеді және қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде тексерілетін субъектінің басшысына танысуға жіберіледі. Қарсылықтары болған жағдайда тексерілетін субъект кеңес хаттамасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды Қазақстан Ұлттық Банкіне жазбаша нысанда ұсынады.
Қазақстан Ұлттық Банкі тексерілетін субъектінің кеңес хаттамасына қарсылықтарымен келіспеген кезде түпкілікті шешімді Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы не оның орынбасары қабылдайды және ол тексерілетін субъект басшысының назарына жеткізіледі.

1) дата и место составления акта;
2) наименование органа, проводившего проверку;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, инициалы и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку;
5) наименование проверяемого субъекта, его место нахождения, бизнес-идентификационный номер (при наличии), фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя проверяемого субъекта либо его представителя;
6) место и период проведения проверки;
7) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях;
8) сведения об ознакомлении руководителя (его заместителя) либо руководителя, ответственного за обеспечение проведения проверки проверяемого субъекта, либо иного лица, указанного в пункте 7 настоящей статьи, с актом о результатах проверки;
9) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку.
К акту о результатах проверки могут прилагаться необходимые документы (сведения) или их копии, связанные с результатами проверки.
4. Руководитель (его заместитель либо руководитель, ответственный за обеспечение проведения проверки проверяемого субъекта) принимает первый экземпляр акта о результатах проверки, визирует каждый лист второго экземпляра акта, указывает на его последнем листе отметку о дате получения с указанием должности, фамилии, имени, отчества (при наличии) и не позднее следующего дня после получения акта о результатах проверки направляет его в Национальный Банк Казахстана. Результаты проверки, изложенные в акте о результатах проверки, доводятся проверяемым субъектом до сведения исполнительного и других органов управления проверяемого субъекта.
5. При наличии возражений по результатам проверки проверяемый субъект в течение десяти рабочих дней со дня получения акта о результатах проверки представляет их в Национальный Банк Казахстана в письменном виде.
6. Результаты проверки проверяемого субъекта, изложенные в акте о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки при необходимости рассматриваются на совещании под председательством Председателя Национального Банка Казахстана (его заместителей), руководителей подразделений Национального Банка Казахстана, лиц, на которых возложено руководство проверкой, с приглашением руководителей проверяемого субъекта.
Результаты совещания оформляются протоколом, подписанным председателем совещания, и в течение пяти рабочих дней со дня подписания направляются на ознакомление руководителю проверяемого субъекта. В случае наличия возражений, проверяемый субъект в течение трех рабочих дней со дня получения протокола совещания представляет их в Национальный Банк Казахстана в письменном виде.
При несогласии Национального Банка Казахстана с возражениями проверяемого субъекта к протоколу совещания окончательное решение принимается Председателем Национального Банка Казахстана либо заместителем и доводится до сведения руководителя проверяемого субъекта.

7. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіге тексерілетін субъект тарапынан басшысы, оның орынбасары не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшысы қол қояды.
Тексерілетін субъектінің басшысы, оның орынбасары не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшысы болмаған кезде тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіге тексерілетін субъект тарапынан оның құрылтайшысы (құрылтайшыларының бірі) не тексерілетін субъектінің атынан, оның ішінде тиісті бұйрық және (немесе) сенімхат негізінде іс-әрекет жасайтын өзге қызметкері қол қояды.
8. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген адамдар болмаған және оларға тексеру нәтижелері туралы актіні қол қою үшін тапсыру мүмкін болмаған жағдайда, тексеру нәтижелері туралы акт тексеруші адамдар тексеру нәтижелері туралы актіге қол қойған күннен бастап ресімделген болып есептеледі.
9. Тексеру нәтижелері Қазақстан Ұлттық Банкінің немесе оның ведомствосының өз функцияларын орындауы мақсатында ғана пайдаланылуға тиіс.
10. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіні тексерілетін субъект жарнамалық немесе өзге де мақсатта өзінің қаржылық жай-күйін растау үшін пайдалана алмайды, сондай-ақ ол Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкінің келісімінсіз үшінші тұлғаларға берілмейді.
11. Тексерілетін субъект Қазақстан Ұлттық Банкіне немесе оның ведомствосына берген қаржылық және өзге есептіліктің құжаттамалық деректері тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіде келтірілген мәліметтерге сәйкес келмеген кезде тексерілетін субъект Қазақстан Ұлттық Банкінің нұсқауы бойынша өзінің есептілігін, тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген нақты деректерге, оның ішінде өткен есепті күндерге сәйкес келтіреді.
12. Тексерілетін субъект Қазақстан Ұлттық Банкінің ведомствосы белгілеген мерзімде жоспарланған шаралары, жауапты орындаушылары және тексеру кезінде анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою мерзімдері көрсетілген іс-шаралар жоспарын келісуге ұсынады.
Іс-шаралар жоспарын Қазақстан Ұлттық Банкінің ведомствосымен келісуден өткізген соң тексерілетін субъект бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою туралы есептерді не іс-шаралар жоспары бойынша өзіне қабылдаған міндеттемелердің орындалмау себептері туралы түсініктемелерін береді.
13. Тексерілетін субъектінің осы Заңның 62-2-бабы 2-тармағының төртінші бөлігінде, 3, 5 және 6-тармақтарында, 62-3-бабының 3-тармағында, сондай-ақ осы баптың 2, 4 және 12-тармақтарында көрсетілген талаптарды бұзуы тексерілетін субъектіге не оның басшысына қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шектеулі ықпал ету шаралары мен санкцияларды қолдануға негіз болып табылады.

7. Акт о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки со стороны проверяемого субъекта подписывается руководителем, его заместителем либо руководителем, ответственным за обеспечение проведения проверки.
При отсутствии руководителя проверяемого субъекта, его заместителя либо руководителя, ответственного за обеспечение проведения проверки, акт о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки со стороны проверяемого субъекта может быть подписан его учредителем (одним из учредителей) либо иным работником, действующим от имени проверяемого субъекта, в том числе на основании соответствующего приказа и (или) доверенности.
8. В случаях отсутствия лиц, указанных в пункте 7 настоящей статьи, и невозможности вручения им акта о результатах проверки для подписания, акт о результатах проверки считается оформленным с даты подписания акта о результатах проверки проверяющими лицами.
9. Результаты проверки подлежат использованию исключительно в целях исполнения Национальным Банком Казахстана своих функций.
10. Акт о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки не может быть использован проверяемым субъектом для подтверждения его финансовой состоятельности в рекламных или иных целях, а также передаваться без согласия Национального Банка Казахстана третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
11. При расхождении документальных данных финансовой и иной отчетности, представленных проверяемым субъектом в Национальный Банк Казахстана, со сведениями, приведенными в акте о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки, проверяемый субъект по указанию Национального Банка Казахстана приводит свою отчетность в соответствие с фактическими данными, указанными в акте о результатах проверки, в том числе на предыдущие отчетные даты.
12. Проверяемый субъект в установленный Национальным Банком Казахстана срок представляет на согласование план мероприятий с запланированными мерами, ответственными исполнителями и сроками устранения нарушений и недостатков, выявленных при проверке.
После согласования плана мероприятий с Национальным Банком Казахстана проверяемый субъект представляет отчеты об устранении нарушений и недостатков либо разъяснения о причинах невыполнения принятых на себя обязательств по плану мероприятий.
13. Нарушение проверяемым субъектом требований, указанных в части четвертой пункта 2, пунктах 3, 5 и 6 статьи 62-2, пункте 3 статьи 62-3 настоящего Закона, а также пунктах 2, 4 и 12 настоящей статьи, является основанием для применения к проверяемому субъекту либо его руководителю ограниченных мер воздействия и санкций, предусмотренных законами Республики Казахстан.

14. Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомствосының қызметкерлеріне тексерілетін субъектінің қызметін тексеру барысында алынған мәліметтерді жариялауға не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
15. Тексеруді жүзеге асыратын адамдар тексерілетін субъектінің қызметін тексеру барысында алынған және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жариялағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
15. «Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы» 1995 жылғы 17 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 12, 82-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 6-2-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу үшін тіркеуші органға Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша өтініш беріледі. Өтінішке филиалды (өкілдікті) құратын заңды тұлға уәкілеттік берген адам қол қояды және егер осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, ол заңды тұлғаның мөрімен бекітіледі.»;
2) 9-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығына қатысушы заңды тұлғалар мен акционерлік қоғамдарды, олардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда, «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы орта және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу өтініш берген кезден бастап жұмыс күнінің бір сағаты ішінде жүзеге асырылуға тиіс.»;

14. Работникам Национального Банка Казахстана запрещаются разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе проверки деятельности проверяемого субъекта.
15. Лица, осуществляющие проверку, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности проверяемого субъекта и составляющих охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.».
15. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года «О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 35; № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 63, 64; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 1; № 8, ст. 52; № 24, ст. 338; 2002 г., № 18, ст. 157; 2003 г., № 4, ст. 25; № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 10, ст. 52; № 15, ст. 95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 12, ст. 52; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 129; 2009 г., № 24, ст. 122, 125; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 11; ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 12, ст. 82; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликован в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г.):
1) часть первую статьи 6-2 изложить в следующей редакции:
«Для учетной регистрации филиала (представительства) в регистрирующий орган подается заявление по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан. Заявление подписывается лицом, уполномоченным юридическим лицом, создающим филиал (представительство), и скрепляется печатью юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.»;
2) статью 9 дополнить частью второй следующего содержания:
«Государственная регистрация юридических лиц, относящихся к субъектам среднего и малого предпринимательства, за исключением юридических лиц - участников регионального финансового центра города Алматы и акционерных обществ, их филиалов (представительств), через веб-портал «электронного правительства» должна быть осуществлена в течение одного часа рабочего дня с момента подачи заявления.»;

3) 14-баптың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына, филиал (өкілдік) туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу көзделетін, мемлекеттік (есептік) қайта тіркеу туралы заңды тұлғаның уәкілетті органының заңды тұлға мөрімен бекітілген шешімі не шешімінен үзінді көшірме;»;
4) 14-1-бапта:
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, хабарламаға заңды тұлғаның мөрімен бекітілген, құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңды тұлғаның уәкiлеттi органының шешімі не шешімінен үзінді көшірме, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектісіне жатпайтын заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына, олардың филиалдары (өкілдіктері) туралы ережелерге енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні қоса беріледі.»;
төртінші бөлігінің 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) «егер осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына, филиал (өкілдік) туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңды тұлғаның уәкiлеттi органының заңды тұлға мөрімен бекітілген шешімі не шешімінен үзінді көшірме;
3) егер осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, заңды тұлғаның мөрімен бекітілген, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына, филиал (өкілдік) туралы ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар мәтінінің үш данасы немесе жаңа редакцияда ресімделген, заңды тұлға құрылтай құжаттарының, филиал (өкілдік) туралы ереженің үш данасы;»;
5) 15-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) «егер осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, жарғының (ереженiң) телнұсқасын алу туралы заңды тұлғаның уәкiлеттi органының заңды тұлға мөрiмен бекітілген, шешiмi не шешімінен үзiндi көшірме;»;
6) 16-баптың бірінші бөлігінің 2) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) «егер осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, заңды тұлға мүлкi меншiк иесiнiң немесе меншiк иесi уәкiлеттiк берген органның не құрылтай құжаттарымен уәкiлеттiк берiлген заңды тұлға органының заңды тұлға мөрiмен бекітілген шешiмi;»;

3) подпункт 2) части второй статьи 14 изложить в следующей редакции:
«2) Решение либо выписка из решения уполномоченного органа юридического лица о государственной (учетной) перерегистрации, предусматривающие внесение изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, положение о филиале (представительстве), скрепленные печатью юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;»;
4) в статье 14-1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«К извещению прилагаются решение либо выписка из решения уполномоченного органа юридического лица о внесении изменений и дополнений в учредительные документы, а также текст внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, не относящегося к субъекту частного предпринимательства, а также акционерного общества, положения об их филиалах (представительствах), скрепленные печатью юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.»;
подпункты 2) и 3) части четвертой изложить в следующей редакции:
«2) Решение либо выписка из решения уполномоченного органа юридического лица о внесении изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, положение о филиале (представительстве), скрепленные печатью юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;
3) три экземпляра текста изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, положение о филиале (представительстве) или оформленные в новой редакции три экземпляра учредительных документов юридического лица, положения о филиале (представительстве), скрепленных печатью юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;»;
5) подпункт 2) части второй статьи 15 изложить в следующей редакции:
«2) Решение либо выписка из решения уполномоченного органа юридического лица о получении дубликата устава (положения), скрепленные печатью юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;»;
6) подпункты 2) и 6) части первой статьи 16 изложить в следующей редакции:
«2) решение собственника имущества юридического лица или уполномоченного собственником органа либо органа юридического лица, уполномоченного на то учредительными документами, скрепленное печатью юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;»;

6) «егер осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, заңды тұлғаның мөрiн жою туралы құжат.».
16. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 60-құжат; № 12, 82-құжат; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
50-баптың 6-тармағының д) тармақшасы мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген талап қою мерзімінен асапайтын уақыт кезеңі үшін дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған және оңайлатылған тәртіпте қызметін тоқтатқан жеке тұлғаның;»;
«туындаған күнінен бастап төрт ай ішінде өтелмеген республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 10000 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде салық берешегі бар дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, жеке тұлғаның;».

«6) документ об уничтожении печати юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;».
16. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 60; № 12, ст. 82; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля 2014 г.):
подпункт д) пункта 6 статьи 50 дополнить абзацами шестым и седьмым следующего содержания:
«физического лица, снятого с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя и прекратившего деятельность в упрощенном порядке за период времени, не превышающий срока исковой давности, установленного налоговым законодательством Республики Казахстан;»;
«юридического лица, структурного подразделения юридического лица, физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, имеющих в течение четырех месяцев со дня возникновения не погашенную налоговую задолженность в размере более 10000- кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;».

17. «Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы» 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 18, 143-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 11, 60-құжат):
34-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер сенiм бiлдiрiлген тұлға заңды тұлға болып табылса, оның өкiлiнiң қолы осы заңды тұлғаның мөрiмен (ол бар болса) расталады; егер сенiм бiлдiрiлген тұлға жеке тұлға болып табылса, оның қолы нотариаттық тәртiппен расталады.».
18. «Атом энергиясын пайдалану туралы» 1997 жылғы 14 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 83-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«радиациялық қондырғы – оған жататын ғимараттарды, құрылыстарды және жабдықты қамтитын, онда радиоактивтік заттардың айналымы жүзеге асырылатын, ядролық болып табылмайтын арнайы қондырғы;
ядролық қондырғы – оған жататын ғимараттарды, құрылыстарды және жабдықты қамтитын, онда ядролық материалдардың айналымы жүзеге асырылатын арнайы қондырғы;
электрофизикалық қондырғы – оған жататын ғимараттарды, құрылыстарды және жабдықты қамтитын, иондандырушы сәуле шығаратын немесе шығаруға қабілетті арнайы қондырғы.»;
2) 8-баптың 11) тармақшасы алып тасталсын;
3) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Атом энергиясын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау
1. Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызмет лицензия негізінде жүзеге асырылады. Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті лицензиялау Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына және осы заңға сәйкес жүзеге асырылады.
2. «Атом энергиясын пайдаланатын объектілердің өмірлік циклінің кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындау», «ядролық материалдармен жұмыс істеу», «радиоактивтік заттармен, құрамында радиоактивтік заттар бар аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу», «иондандырушы сәуле шығаратын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу», «радиоактивтік қалдықтармен жұмыс істеу», «ядролық материалдарды, радиоактивтiк заттарды, иондандырушы сәуленің радиоизотопты көздерiн, радиоактивтiк қалдықтарды транзиттiк тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы аумағының шегiнде тасымалдау» қызметінің түрлері үшін лицензия алуға арналған өтініштерді қарау мерзімі:

17. В Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года «Об ипотеке недвижимого имущества» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 205; 2000 г., № 18, ст. 336; 2003 г., № 11, ст. 67; 2005 г., № 23, ст. 104; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 18, ст. 143; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № и, ст. 72; 2014 г., № 11, ст. 60):
часть третью статьи 34 изложить в следующей редакции:
«Если доверенное лицо является юридическим лицом, подпись его представителя заверяется печатью (при ее наличии) этого юридического лица; если доверенное лицо является физическим лицом, его подпись заверяется в нотариальном порядке.».
18. В Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года «Об использовании атомной энергии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 83; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; 2012 г., № 15, ст. 97; 2014 г., № 1, ст. 4, № 10, ст. 52):
1) статью 1 дополнить абзацами следующего содержания:
«радиационная установка - специальная, не являющаяся ядерной, установка, включающая относящиеся к ней здания, сооружения и оборудование, на которой осуществляется обращение с радиоактивными веществами;
ядерная установка - специальная установка, включающая относящиеся к ней здания, сооружения и оборудование, на которой осуществляется обращение с ядерными материалами;
электрофизическая установка - специальная установка, генерирующая или способная генерировать ионизирующее излучение, включающая все относящиеся к ней здания, сооружения и оборудование.»;
2) подпункт 11) статьи 8 исключить;
3) статью 11 изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Лицензирование деятельности, связанной с использованием атомной энергии
1. Деятельность в области использования атомной энергии осуществляется на основании лицензии. Лицензирование деятельности в области использования атомной энергии осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях и настоящим законом.
2. Срок рассмотрения заявления на получение лицензии для видов деятельности «выполнение работ, связанных с этапами жизненного цикла объектов использования атомной энергии», «обращение с ядерными материалами», «обращение с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества», «обращение с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение», «обращение с радиоактивными отходами», «транспортировка, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан», составляет:

1) радиациялық қауіптілігі 1 және 2-санаттағы ядролық қондырғылар үшін - өтініш берген күннен бастап 10 айдан аспайтын;
2) радиациялық қауіптілігі 3 және 4-санаттағы ядролық қондырғылар, радиациялық қауіптілігі 1 және 2-санаттағы радиациялық және электрофизикалық қондырғылар үшін - өтініш берген күннен бастап 5 айдан аспайтын;
3) радиациялық қауіптілігі 3-санаттағы радиациялық және электрофизикалық қондырғылар үшін - өтініш берген күннен бастап 60 жұмыс күнінен аспайтын;
4) радиациялық қауіптілігі 4-санаттағы радиациялық және электрофизикалық қондырғылар үшін - өтініш берген күннен бастап 40 жұмыс күнінен аспайтын;
5) пайдаланылған ядролық отынды, белсенділігі жоғары радиоактивтік қалдықтарды тасымалдау үшін - өтініш берген күннен бастап 4 айдан аспайтын;
6) ядролық материалдарды тасымалдау үшін - өтініш берген күннен бастап 50 жұмыс күнінен аспайтын;;
7) белсенділігі орташа, белсенділігі төмен радиоактивтік қалдықтарды, радиоактивтік заттар мен жабық радиоактивтік көздерді тасымалдау үшін өтініш берген күннен бастап 30 жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.
3. Ядролық, радиациялық және электрофизикалық қондырғылар радиациялық қауіптіліктің мынадай төрт санатына бөлінеді:
1) 1-санат - авариялар кезінде олардың санитариялық-қорғау аймақтарынан тысқары жерлерде халыққа радиациялық әсер етуі мүмкін және халықты қорғау жөнінде шаралар қажет болуы мүмкін қондырғылар;
2) 2-санат - авариялар кезінде кезінде радиациялық әсер ету олардың санитариялық-қорғау аймағының аумағымен шектелетін қондырғылар;
3) 3-санат - радиациялық әсер етуі олардың орналасу алаңымен шектелетін қондырғылар;
4) 4-санат - радиациялық әсер етуі атом энергиясын пайдаланумен қызметті жүзеге асыруға байланысты жұмыс жүргізілетін үй-жайлармен немесе жұмыс орнымен ғана шектелетін қондырғылар.
Кез келген ядролық және радиациялық қондырғылардың және радиациялық қауіптіліктің 1 және 2-санаттарындағы электрофизикалық қондырғылардың меншік иелері кез келген меншік нысанындағы заңды тұлғалар ғана бола алады.
4. Ядролық, радиациялық және электрофизикалық қондырғыларға жатпайтын иондандырушы сәуле көздерімен, радиоактивтік заттармен немесе радиоактивтік қалдықтармен жұмыс істеу үшін, сондай-ақ «атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету», «бұрынғы ядролық сынақ полигондарының аумақтарындағы және жүргізілген ядролық сынақтар нәтижесінде ластанған басқа аумақтардағы қызмет», «ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау», «ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау» қызмет түрлері үшін лицензиялар алуға арналған өтініштерді қарау мерзімі 30 жұмыс күнін құрайды.

1) для ядерных установок 1 и 2 категорий радиационной опасности - не более 10 месяцев со дня представления заявления;
2) для ядерных установок 3 и 4 категорий радиационной опасности, радиационных и электрофизических установок 1 и 2 категорий радиационной опасности - не более 5 месяцев со дня представления заявления;
3) для радиационных и электрофизических установок 3 категории радиационной опасности - не более 60 рабочих дней со дня представления заявления;
4) для радиационных и электрофизических установок 4 категории радиационной опасности - не более 40 рабочих дней со дня представления заявления;
5) для транспортировки отработавшего ядерного топлива, высокоактивных радиоактивных отходов - не более 4 месяцев со дня представления заявления;
6) для транспортировки ядерных материалов - не более 50 рабочих дней со дня представления заявления;
7) для транспортировки среднеактивных, иизкоактивных радиоактивных отходов, радиоактивных веществ и закрытых радиоактивных источников - не более 30 рабочих дней со дня представления заявления.
3. Ядерные, радиационные, электрофизические установки подразделяются на следующие четыре категории радиационной опасности:
1) 1 категория - установки, при аварии на которых возможно радиационное воздействие на население за пределами их санитарно-защитной зоны и могут потребоваться меры по защите населения;
2) 2 категория - установки, при аварии на которых радиационное воздействие ограничивается территорией их санитарно-защитной зоны;
3) 3 категория - установки, радиационное воздействие которых ограничивается площадкой их размещения;
4) 4 категория - установки, радиационное воздействие которых ограничивается только помещениями или рабочим местом, где проводятся работы, связанные с осуществлением деятельности с использованием атомной энергии.
Собственниками любых ядерных и радиационных установок и электрофизических установок 1 и 2 категорий радиационной опасности могут быть только юридические лица с любой формой собственности.
4. Срок рассмотрения заявлений на получение лицензий для работ с источниками ионизирующего излучения, радиоактивными веществами или радиоактивными отходами, не относящимися к ядерным, радиационным, электрофизическим установкам, а также для видов деятельности «предоставление услуг в области использования атомной энергии», «деятельность на территориях бывших испытательных ядерных полигонов и других территориях, загрязненных в результате проведенных ядерных испытаний», «физическая защита ядерных установок и ядерных материалов», «специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности» составляет 30 рабочих дней.

5. Лицензияға қосымша лицензиат жұмыс жүргізетін аспаптар, қондырғылар, материалдар, заттар, қалдықтар түрлерінің тізбесін қамтиды, атап айтқанда:
1) ядролық отын және оның құрауыштарын дайындайтын қондырғылар;
2) атом энергетикалық станциялары;
3) ядролық (атом) зерттеу реакторлары;
4) термоядролық реакторлар;
5) табиғи уран өндіретін және қайта өңдейтін қондырғылар;
6) белсенділігі жоғары радиоактивтік қалдықтарды сақтау
пункттері;
7) белсенділігі орташа радиоактивтік қалдықтарды сақтау пункттері;
8) белсенділігі төмен радиоактивтік қалдықтарды сақтау пункттері;
9) пайдаланылған ядролық отынды сақтау пункттері;
10) радионуклидтік көздерді сақтау пункттері;
11) белсенділігі жоғары радиоактивтік қалдықтарды көму пункттері;
12) белсенділігі орташа радиоактивтік қалдықтарды көму пункттері;
13) белсенділігі төмен радиоактивтік қалдықтарды көму пункттері;
14) пайдаланылған ядролық отынды көму пункттері;
15) пайдаланылған радионуклидтік көздерді көму пункттері;
16) изотоптық құрамы көрсетілген ядролық материалдар;
17) радиоактивтік заттар;
18) радиофармпрепараттар;
19) нейтрон генераторлары;
20) табиғи уранның қайта өңделген өнімдері;
21) жабық радионуклидті көздер;
22) калибрлеуге арналған жабық радионуклидті көздер;
23) тексеруге арналған жабық радионуклидті көздер;
24) белсенділігі жоғары радиоактивтік қалдықтар;
25) белсенділігі орташа радиоактивтік қалдықтар;
26) белсенділігі төмен радиоактивтік қалдықтар;
27) радиоизотоптық спектрометрлер, талдағыштар, датчиктер, өлшеуіштер;
28) рентген спектрометрлері, талдағыштар, датчиктер, өлшеуіштер;
29) стационарлық радиоизотоптық дефектоскоптар;
30) жылжымалы радиоизотоптық дефектоскоптар;
31) стационарлық рентгендік дефектоскоптар;
32) жылжымалы рентгендік дефектоскоптар;
33) қол жүгін, багажды, көлікті, материалдарды, заттарды тексеріп қарауға арналған радиоизотоптық қондырғылар;
34) қол жүгін, багажды, көлікті, материалдарды, заттарды тексеріп қарауға арналған рентген жабдығы;
35) адамды дербес тексеріп қарауға арналған рентген жабдығы;
36) энергиясы 10 МэВ-қа дейінгі электрондарды үдеткіштер;
37) энергиясы 10 МэВ-тен жоғары электрондарды үдеткіштер;
38) энергиясы 2 МэВ/нуклонға дейінгі иондарды үдеткіштер;
39) энергиясы 2 МэВ/нуклоннан жоғары иондарды үдеткіштер;
40) зарядталған бөлшектерді медициналық үдеткіштер;
41) жалпы мақсаттағы медициналық рентген қондырғылары;
42) медициналық рентгендік дентальдық жабдық;
43) медициналық рентгендік маммографиялық қондырғылар;
44) медициналық рентгендік ангиографиялық жабдық;
45) медициналық компьютерлік рентгендік томографтар;

5. Приложение к лицензии включает перечень типов приборов, установок, материалов, веществ, отходов, с которыми лицензиат проводит работы, а именно:
1) установки по изготовлению ядерного топлива и его компонентов;
2) атомные энергетические станции;
3) исследовательские ядерные (атомные) реакторы;
4) термоядерные реакторы;
5) установки по добыче и переработке природного урана;
6) пункты хранения высокоактивных радиоактивных отходов;
7) пункты хранения среднеактивиых радиоактивных отходов;
8) пункты хранения низкоактивных радиоактивных отходов;
9) пункты хранения отработавшего ядерного топлива;
10) пункты хранения радионуклидных источников;
11) пункты захоронения высокоактивных радиоактивных отходов;
12) пункты захоронения среднеактивных радиоактивных отходов;
13) пункты захоронения низкоактивных радиоактивных отходов;
14) пункты захоронения отработавшего ядерного топлива;
15) пункты захоронения отработавших радионуклидных источников;
16) ядерные материалы с указанием изотопного состава;
17) радиоактивные вещества;
18) радиофармпрепараты;
19) генераторы нейтронов;
20) продукты переработки природного урана;
21) закрытые радионуклидные источники;
22) закрытые радионуклидные источники для калибровки;
23) закрытые радионуклидные источники для поверки;
24) высокоактивные радиоактивные отходы;
25) среднеактивные радиоактивные отходы;
26) низкоактивные радиоактивные отходы;
27) радиоизотопные спектрометры, анализаторы, датчики, измерители;
28) рентгеновские спектрометры, анализаторы, датчики, измерители;
29) стационарные радиоизотопные дефектоскопы;
30) переносные радиоизотопные дефектоскопы;
31) стационарные рентгеновские дефектоскопы;
32) переносные рентгеновские дефектоскопы;
33) радиоизотопные установки для досмотра ручной клади, багажа, транспорта, материалов, веществ;
34) рентгеновское оборудование для досмотра ручной клади, багажа, транспорта, материалов, веществ;
35) рентгеновское оборудование для персонального досмотра человека;
36) ускорители электронов с энергией до 10 МэВ;
37) ускорители электронов с энергией выше 10 МэВ;
38) ускорители ионов с энергией до 2 МэВ/нуклон;
39) ускорители ионов с энергией выше 2 МэВ/нуклон;
40) медицинские ускорители заряженных частиц;
41) медицинские рентгеновские установки общего назначения;
42) медицинское рентгеновское дентальное оборудование;
43) медицинские рентгеновские маммографические установки;
44) медицинское рентгеновское ангиографическое оборудование;
45) медицинские рентгеновские компьютерные томографы;

46) медициналық радиоизотоптық диагностикалық жабдық;
47) медициналық терапиялық рентген жабдығы;
48) медициналық рентгендік симуляторлар;
49) медициналық гамма-терапиялық қондырғылар.
6. Уәкілетті органның атом энергиясын пайдалану саласындағы қызмет түрлеріне лицензиялардың қолданысын мынадай жағдайларда:
1)радиациялық авариялар және/немесе авариялық жағдайлар кезінде;
2)тексерулер нәтижесінде анықталған ядролық материалдарды, радиоактивтік қалдықтарды, иондандырушы сәуле көздерін жұмыс істеу, сақтау, тасымалдау, есепке алу мен бақылау кезінде ядролық және/немесе радиациялық қауіпсіздік талаптары бұзылған кезде;
3)уәкілетті органның нұсқамалары белгіленген мерзімде орындалмаған кезде алты айдан аспайтын мерзімге тоқтата тұруға құқығы бар.
Лицензияның қолданылуы тоқтатылған кезде уәкілетті орган лицензиатқа тоқтата тұру себептері мен бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімді жібереді. Лицензияның қолданылуы лицензиатқа мұндай шешім жеткізілген күннен бастап тоқтатыла тұрады.
7. Лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған кезде лицензиат атом энергиясын пайдалану объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жауаптылықта болуды жалғастырады.
8. Лицензиядан айыру Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
4) 12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті атом энергиясын пайдалануға байланысты қызметтің қауіпсіздігі саласындағы белгіленген нормалар мен қағидаларға сәйкес пайдаланушы ұйым қамтамасыз етеді.».
19. «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж. № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
10-2-баптың 10) тармақшасы алып тасталсын.

46) медицинское радиоизотопное диагностическое оборудование;
47) медицинское рентгеновское терапевтическое оборудование;
48) медицинские рентгеновские симуляторы;
49) медицинские гамма-терапевтические установки.
6. Уполномоченный орган имеет право приостанавливать действие лицензий на виды деятельности в области использования атомной энергии на срок не более шести месяцев в следующих случаях:
1) при радиационных авариях и (или) аварийных ситуациях;
2) при нарушении требований ядерной и (или) радиационной безопасности при обращении, хранении, транспортировке, учете и контроле ядерных материалов, радиоактивных отходов, источников ионизирующего излучения, выявленных в результате проверок;
3) при невыполнении предписаний уполномоченного органа в установленные сроки.
При приостановлении действия лицензии уполномоченный орган направляет лицензиату решение о приостановлении действия лицензии с указанием причин приостановления и сроков устранения нарушений. Действие лицензии приостанавливается со дня доведения такого решения до лицензиата.
7. При приостановлении действия лицензии лицензиат продолжает нести ответственность за обеспечение безопасности объекта использования атомной энергии.
8. Лишение лицензии осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.»;
4) пункт 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«3. Ядерная и радиационная безопасность обеспечивается эксплуатирующей организацией в соответствии с установленными нормами и правилами в области безопасности деятельности, связанной с использованием атомной энергии.».
19. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 84; 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; 2009 г., № 11-12, ст 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № Ю, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128, 129; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 21; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77; 2014 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта», опубликован в в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 10 июля 2014 г., Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г., Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликован в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 10 июля 2014 г.):
подпункт 10) статьи 10-2 исключить.

20. «Қазақстан Республикасындағы тіл туралы» 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 202-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; 2007 ж., № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 11-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 13-құжат):
25-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын.
21. «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; 2014 жылғы 20 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Заңның, «Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасының нотариат қызметiн реттейтiн басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес нотариаттық әрекеттер, сондай-ақ электрондық тіркеуге байланысты әрекеттер жасауға;».
22. «Нормативтiк құқықтық актiлер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 2-3, 25-құжат; 2001 ж., № 20, 258-құжат; 2002 ж., № 5, 50-құжат; 2004 ж., № 5, 29-құжат; № 13, 74-құжат; 2005 ж., № 17-18, 73-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 86-құжат; № 13, 100-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 13-14, 55-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 22, 94-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 5-6, 30-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
15-бап мынадай мазмұндағы 2-1, 8 және 9-тармақтармен толықтырылсын:

20. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года «О языках в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 202; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 10, ст. 52; 2007 г., № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 11; № 14, ст. 75; 2014 г.; № 2, ст. 13):
подпункт 7) статьи 25 исключить.
21. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 100; 2010 г., № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 11, ст. 102; № 21, ст. 172; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликован в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г.):
подпункт 1) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«1) совершать нотариальные действия, а также действия, связанные с электронной регистрацией, в соответствии с требованиями настоящего Закона, Закона Республики Казахстан «О государственной регистрации прав на недвижимое имущество» и других нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих деятельность нотариата;».
22. В Закон Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 2-3, ст. 25; 2001 г., № 20, ст. 258; 2002 г., № 5, ст. 50; 2004 г., № 5, ст. 29; № 13, ст. 74; 2005 г., № 17-18, ст. 73; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 12, ст. 86; № 13, ст. 100; № 19, ст. 147; 2008 г., № 13-14, ст. 55; № 21, ст. 97; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 22, ст. 94; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 7; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 5-6, ст. 30; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81; 2014 г., № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликованы в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля 2014 г.):
статью 15 дополнить пунктами 2-1, 8 и 9 следующего содержания:

«2-1. Сараптамалық қорытындыларды мемлекеттiк органдар белгiлеген мерзiмдерде:
1) республикалық деңгейде – жеке кәсiпкерлiк субъектiлерi бiрлестiктерiнiң одағы (қауымдастығы), республикалық салааралық, салалық қауымдастықтар (одақтар), сондай-ақ шағын, орта және (немесе) ірі кәсiпкерлiк субъектілерінің республикалық бiрлестiктері;
2) облыстық деңгейде – жеке кәсіпкерлік субъектілерінің республикалық бірлестіктерінің филиалдары, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің облыстық бірлестіктері, шағын, орта және (немесе) ірі кәсіпкерліктің облыстық бірлестіктері;
3) қалалық, аудандық деңгейлерде – жеке кәсіпкерлік субъектілерінің республикалық бірлестіктерінің филиалдары, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің облыстық, қалалық, аудандық бірлестіктері, шағын, орта және (немесе) ірі кәсіпкерліктің облыстық, қалалық, аудандық бірлестіктері ұсынады.»;
«8. Мемлекеттiк органдарға «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 2 және 3-тармақтарында, 14-бабының 1-тармағында, 15-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, жеке кәсіпкерлік субъектiлеріне тексеру жүргiзу тәртiбi мәселелерi бойынша заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлер қабылдауға тыйым салынады.
9. «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қатысты «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерді талдау жүргізіледі.».
23. «Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы» 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 49-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 4-5 (2653-2654), 24-құжат):
23-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері нөлдік деңгеймен айқындалатын, шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестікті қоспағанда, жарғылық капиталдың бастапқы мөлшері құрылтайшылардың салымдарының сомасына тең және серіктестікті мемлекеттік тіркеу үшін құжаттар ұсынылған күнге жарғылық капиталының мөлшері бір жүз айлық есептік көрсеткіштің мөлшеріне баламалы сомадан кем болмауға тиіс.».
25. «Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы» 1998 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 13, 196-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат):
9-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«2-1. Экспертные заключения в сроки, установленные государственными органами, представляют:
1) на республиканском уровне - союз (ассоциация) объединений субъектов частного предпринимательства, республиканские межотраслевые, отраслевые ассоциации (союзы), а также республиканские объединения субъектов малого, среднего и (или) крупного предпринимательства;
2) на областном уровне - филиалы республиканских объединений субъектов частного предпринимательства, областные объединения субъектов частного предпринимательства, областные объединения малого, среднего и (или) крупного предпринимательства;
3) на городском, районном уровнях - филиалы республиканских объединений субъектов частного предпринимательства, областные, городские, районные объединения субъектов частного предпринимательства, областные, городские, районные объединения малого, среднего и (или) крупного предпринимательства.»;
«8. Государственным органам запрещается принимать подзаконные нормативные правовые акты по вопросам порядка проведения проверок субъектов частного предпринимательства, за исключением нормативных правовых актов, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 13, пунктом 1 статьи 14, пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», а также Национального Банка Республики Казахстан по вопросам формирования системы оценки рисков.
9. В отношении проектов нормативных правовых актов, указанных в пункте 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан «О частном предпринимательстве», проводится анализ регуляторного воздействия в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с Законом Республики Казахстан «О частном предпринимательстве».».
23. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года «О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст. 49; 1999 г., № 20, ст. 727; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; 2007 г., № 4, ст. 28; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2010 г., № 1-2, ст. 2; 2011 г., № 1, ст. 9; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 24,.ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 21-22, ст. 124; № 4-5, ст. 24):
пункт 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«2. Первоначальный размер уставного капитала равен сумме вкладов учредителей и не может быть менее суммы, эквивалентной ста размерам месячного расчетного показателя на дату представления документов для государственной регистрации товарищества, за исключением товарищества с ограниченной ответственностью, являющегося субъектом малого предпринимательства, размер минимального уставного капитала которого определяется нулевым уровнем.».
24. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 года «О регистрации залога движимого имущества» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 13, ст. 196; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 140; 2006 г., № 23, ст. 141; 2009 г., № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2011 г., № 3, ст. 32; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; 2013 г., № 1, ст. 3):
подпункт 7) пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:

«7) егер осы тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, өтiнiш берушiнiң немесе оның өкiлiнiң қолтаңбасы және заңды тұлға үшiн – мөрi;».
25. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 15, 209-құжат; 1999 ж., № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 5, 116-құжат; 2001 ж., № 13-14, 172-құжат; № 17-18, 241-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; 2007 ж., № 17, 140-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; № 24, 122, 126-құжаттар; 2010 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 54-құжат; 2012 ж., № 4, 30, 32-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; № 11, 61-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
12-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 1), 2), 3), 4) және 7) тармақшаларында, 28-бабы 2-тармағының 2), 6) және 8) тармақшаларында белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексерулерді ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптарды өрескел бұзу;»;
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттiк мiндеттердi атқаруға уәкiлеттiк берiлген немесе оларға теңестiрiлген адамдардың осы баптың 1-тармағының 1), 6), 7), 8), 10), 11), 12), 12-1), 14) тармақшаларында көрсетілген қандай да болсын құқық бұзушылықтарды жасауы, егер онда қылмыстық жазаланатын әрекеттiң белгiлерi болмаса, қызметiнен төмендетуге, ал төмен тұрған бос лауазым болмаған жағдайда – заңда белгiленген тәртiппен қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту түрiнде тәртiптiк жаза қолдануға әкеп соғады.».
26. «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 20, 23-құжаттар, 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 112-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 9, 15-құжаттар, № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 11, 80-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 79, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 64-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының пошта туралы заңнамасының нормаларын Дүниежүзілік пошта одағы актілерінің нормаларымен біріздендіру мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

«7) подпись заявителя или его представителя и печать для юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;».
25. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 15, ст. 209; 1999 г., № 21, ст. 774; 2000 г., № 5, ст. 116; 2001 г., № 13-14, ст. 172; № 17-18, ст. 241; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 10, ст. 56; 2007 г., № 17, ст. 140; № 19, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 19, ст. 88; № 24, ст. 122, 126; 2010 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 54; 2012 г., № 4, ст. 30, 32; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; № 11, ст. 61; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликовано в газете «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г., Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликован в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
в статье 12:
пункт 1 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) грубые нарушения требований к организации и проведению проверок в отношении субъектов частного предпринимательства, установленных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 7) статьи 23, подпунктах 2), 6) и 8) пункта 2 статьи 28 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2. Совершение лицами, уполномоченными на выполнение государственных функций или приравненными к ним, какого-либо из указанных в подпунктах 1), 6), 7), 8), 10), 11), 12), 12-1), 14) пункта 1 настоящей статьи правонарушений, если оно не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, влечет понижение в должности, а в случае отсутствия вакантной нижестоящей должности, - наложение в установленном законом порядке дисциплинарного взыскания в виде предупреждения о неполном служебном соответствии.».
26. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст.214; 1999 г., № 19, ст.646; 2000 г., № 3-4, ст.66; 2001 г., № 23, ст.309; 2002 г., № 23-24, ст.193; 2004 г., № 14, ст.82; № 23, ст.138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 13, ст.87; 2007 г., № 3, ст.20; № 19, ст.148; 2008 г., № 15-16, ст.64; № 24, ст.129; 2009 г., № 11-12, ст.54; № 13-14, ст.62; № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.20, 23; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 13, ст.112; № 16, ст.129; 2012 г., № 2, ст.9, 15; № 3, ст.21; № 4, ст.30; № 11, ст.80; № 12, ст.85; № 15, ст.97; 2013 г., № 4, ст.21; № 10-11, ст.56; № 15, ст.79, 82; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.4; № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 64; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам унификации норм законодательства Республики Казахстан о почте с нормами актов Всемирного почтового союза», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):

1) 7-баптың 22) тармақшасындағы «табыс етуге міндетті.» деген сөздер «табыс етуге;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
«23) мемлекет қатысатын кредиттік бюроға кредиттік ақпаратты ұсынуға міндетті.»;
2) 13-баптың 1-тармағының 3-1) тармақшасы алып тасталсын;
3) 23-бап мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
«Тарифтердің бұрын бекітілген деңгейлері қолданылады деп белгілей отырып, «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шiлдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының бірінші бөлігінің 23) тармақшасының қолданысын 2015 жылғы 1 сәуірге дейін тоқтата тұру.».
27. «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж, № 16, 220-құжат; 2001 ж., № 23, 318-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 10, 52-құжат):
13-баптың 29) тармақшасы алып тасталсын.
28. «Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы» 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 17-18, 221-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2002 ж., № 10, 106-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 5-6, 30-құжат; № 24, 148-құжат.; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 81-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бақылау мен қадағалаудың өзге нысандары әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғамай, тексерілетін субъектіге оны жою тәртібін түсіндіре отырып, нәтижелері бойынша нұсқама жасалатын алдын алу-профилактикалық іс-шаралар болып табылады. Бақылаудың өзге нысандары тексерілетін объектілерге бармастан, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы есептілікті қадағалау, мониторингтеу, есепке алу және бақылау нысанында жүзеге асырылады.».
29. «Аудиторлық қызмет туралы» 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 22, 309-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 5-құжат; № 8, 52-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 86-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) часть первую статьи 7 дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
«23) представлять кредитную информацию в кредитное бюро с государственным участием.»;
2) подпункт 3-1) пункта 1 статьи 13 исключить;
3) статью 23 дополнить частью седьмой следующего содержания:
«Приостановить до 1 апреля 2015 года действие подпункта 23) части первой статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках», установив, что в период приостановления действуют ранее утвержденные уровни тарифов.».
27. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 220; 2001 г., № 23, ст. 318; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, Ст. 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 10, ст. 52):
подпункт 29) статьи 13 исключить.
28. В Законе Республики Казахстан от 10 июля 1998 года «О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 17-18, ст. 221; 2000 г., № 6, ст. 141; 2002 г., № 10, ст. 106; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 5-6, ст. 30; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2011 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 81; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 12, ст. 57; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликован в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г.,):
пункт 1 статьи 6 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Иные формы контроля и надзора являются предупредительно-профилактическими мероприятиями, по результатам которых составляется предписание, без возбуждения дела об административном правонарушении с разъяснением проверяемому субъекту порядка его устранения. Иные формы контроля осуществляются без посещения проверяемых объектов в форме наблюдения, мониторинга, учета и контроля за отчетностью в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.».
29. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года «Об аудиторской деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 22, ст. 309; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 5; № 8, ст. 52; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 86; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 2, ст, 18; № 4, ст. 28; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 79; 2014 г., № 1, ст. 4, № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля 2014 г.):

1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) аудит бойынша салықтар – салықтардың барлық түрлері және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша есептеу мен төлеудің дұрыстығы, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының толықтығы және оларды уақтылы есептеу, ұстап қалу және аудару, уәкілетті орган бекіткен тәртіппен әлеуметтік аударымдарды есептеу мен төлеудің толықтығы мен уақтылылығы мәселесі бойынша аудит;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) аудиттелетін субъект – өзіне қатысты аудит, салықтар бойынша аудит жүргізілетін заңды тұлға, заңды тұлғаның атынан өкілдік ететін оның филиалдары және (немесе) өкілдіктері, дара кәсіпкер;»;
мынадай мазмұндағы 10-3) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
«10-3) салықтар бойынша дұрыс емес аудиторлық қорытынды – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу мен төлеудің дұрыстығы, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының толықтығы және оларды уақтылы есептеу, ұстап қалу және аудару, әлеуметтік аударымдарды есептеу мен төлеудің толықтығы мен уақтылылығы мәселелері бойынша дұрыс емес және (немесе) толық емес мәліметтерді қамтитын, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып, аудиторлық ұйым жасаған, сондай-ақ аудит жүргізілмей жасалған немесе қасақана шатастыруға әкеп соғатын пікірді қамтитын қорытынды;»;
«15) салықтар бойынша аудиторлық қорытынды – салықтар бойынша аудиттің нәтижелері бойынша шығарылған қорытынды.»;
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) салықтар бойынша аудит жүргізу және салықтар бойынша аудиторлық қорытынды жасау;»;
3) 4-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Салықтар бойынша аудит осы Заңға, салық заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес аудиттелетін субъектінің бастамшылығымен жүзеге асырылады.»;
4) 5-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес уәкілетті экономикалық операторлар;»;
5) 7-бапта:
18) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
«18-1) салықтар бойынша аудит жүргізу және салықтар бойынша аудиторлық қорытынды беру тәртібін айқындайды;»;
6) 17-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«17-бап. Аудит, салықтар бойынша аудит жүргізу шарты»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Салықтар бойынша аудит жүргізу шартында: шарттың нысанасы, мерзімі, төлем мөлшері мен талаптары, тараптардың құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі, алынған ақпараттың құпиялылығы, сондай-ақ салықтар бойынша аудит жүргізу тәртібімен көзделген және уәкілетті орган белгілеген салықтар бойынша аудиторлық қорытынды беру ерекшеліктері көзделеді.»;

1) в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) аудит по налогам - аудит по вопросу правильности исчисления и уплаты по всем видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, полноты и своевременности исчисления, удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, полноты и своевременности исчисления и уплаты социальных отчислений в порядке, утвержденном уполномоченным органом;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) аудируемый субъект — юридическое лицо, филиалы и (или) представительства юридического лица, выступающие от его имени, индивидуальный предприниматель, в отношении которого проводится аудит, аудит по налогам;»;
дополнить подпунктами 10-3) и 15) следующего содержания:
«10-3) недостоверное аудиторское заключение по налогам - заключение, составленное аудиторской организацией с нарушением законодательства Республики Казахстан, содержащее недостоверные и (или) неполные сведения по вопросам правильности исчисления и уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, полноты и своевременности исчисления, удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, полноты и своевременности исчисления и уплаты социальных отчислений, а также составленное без проведения аудита по налогам или содержащее мнение, умышленно вводящее в заблуждение;»;
«15) аудиторское заключение по налогам - заключение, вынесенное по результатам аудита по налогам.»;
2) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) проведение аудита по налогам и составление аудиторского заключения по налогам;»;
3) статью 4 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Аудит по налогам осуществляется по инициативе аудируемого субъекта в соответствии с настоящим Законом, налоговым законодательством, а также иным законодательством Республики Казахстан.»;
4) часть первую пункта 2 статьи 5 дополнить абзацем следующего содержания:
«уполномоченные экономические операторы в соответствии с Кодексом Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан»;
5) в статье 7:
подпункт 18) исключить;
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
«18-1) определяет порядок проведения аудита по налогам и предоставления аудиторского заключения по налогам;»;
6) в статье 17:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 17. Договор на проведение аудита, аудита по налогам»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. В договоре на проведение аудита по налогам предусматриваются предмет договора, сроки, размер и условия оплаты, права, обязанности и ответственность сторон, конфиденциальность полученной информации, а также особенности, предусмотренные порядком проведения аудита по налогам и предоставления аудиторского заключения по налогам, установленным уполномоченным органом.»;

3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Міндетті аудит, салықтар бойынша аудит және аудиттелетін субъектінің ілеспе қызметін жүргізу шарты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
4. Аудитордың және (немесе) аудиторлық ұйымның аудит, салықтар бойынша аудит жүргізуге арналған шартты орындау кезінде алған мәліметтері, салық органдары беретін мәліметтерді қоспағанда, коммерциялық құпияны құрайды.
Коммерциялық құпияны қамтитын мәліметтерді сақтау міндеттерін бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.»;
7) мынадай мазмұндағы 18-2-баппен толықтырылсын:
«18-2-бап. Салықтар бойынша аудиторлық қорытынды
1. Салықтар бойынша аудиторлық қорытынды осы Заңның, Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес келуге тиіс.
2. Салықтар бойынша аудиторлық қорытындыға біліктілік куәлігінің нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып, атқарушы-аудитор қол қояды, өзінің жеке мөрімен куәландырады, ол аудиторлық ұйым басшысының қолымен бекітіледі және аудиторлық ұйымның мөрімен куәландырылады.
3. Осы Заңның талаптарына сәйкес келмейтін салықтар бойынша аудиторлық қорытынды жарамсыз деп есептеледі.»;
8) 21-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) салықтар бойынша аудит жүргізу кезінде аудиттелетін субъектіге қатысты уәкілетті мемлекеттік органдардан, мемлекеттік емес ұйымдардан, жергілікті атқарушы органдардан, сондай-ақ банктерден және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан мәліметтер сұратуға;»;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 9-1) және 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) салықтар бойынша аудит жүргізуге арналған шарт бұзылған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда Қазақстан Республикасының салық заңнамасының анықталған бұзушылықтары туралы мәліметтерді аудиттелетін субъектінің орналасқан орны бойынша салық органына беруге;
9-2) салықтар бойынша аудиторлық қорытындыны уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аудиттелетін субъектінің орналасқан орны бойынша салық органына жолдауға;»;
9) 24-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«24-бап. Аудит, салықтар бойынша аудит жүргізу құқығын шектеу»;
бірінші, екінші және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«Аудиторлық ұйымдардың:
осы аудиторлық ұйым немесе осы аудитті, салықтар бойынша аудитті жүзеге асыратын оның қызметкерлері өздерінің қатысушысы, кредиторы болып табылатын тапсырыс берушілерге;
егер аудит, салықтар бойынша аудит жүргізу жөніндегі міндеттемелерді қоспағанда, оның аудиттелетін субъектінің алдында немесе аудиттелетін субъектінің оның алдында ақшалай міндеттемелері бар болса;»;
«жасалған жария шарттардан туындайтын міндеттемелерді қоспағанда, мүдделер қақтығысының пайда болуына әкелетін немесе осындай қақтығыстың пайда болу қатерін туғызатын жағдайларда аудит, салықтар бойынша аудит жүргізуіне тыйым салынады.»;

пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«3. Договор на проведение обязательного аудита, аудита по налогам и сопутствующих услуг аудируемого субъекта должен соответствовать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
4. Сведения, полученные аудитором и (или) аудиторской организацией при исполнении договора на проведение аудита, аудита по налогам, составляют коммерческую тайну, за исключением сведений, предоставляемых налоговым органам.
Нарушение обязанности сохранения сведений, содержащих коммерческую тайну, влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
7) дополнить статьей 18-2 следующего содержания:
«Статья 18-2. Аудиторское заключение по налогам
1. Аудиторское заключение по налогам должно соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, настоящего Закона.
2. Аудиторское заключение по налогам подписывается аудитором- исполнителем с указанием номера и даты выдачи квалификационного свидетельства, заверяется его личной печатью, утверждается подписью руководителя аудиторской организации и заверяется печатью аудиторской организации.
3. Аудиторское заключение по налогам, не соответствующее требованиям настоящего Закона, считается недействительным.»;
8) в статье 21:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) при проведении аудита по налогам запрашивать сведения в отношении аудируемого субъекта в уполномоченных государственных органах, негосударственных организациях, местных исполнительных органах, а также в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;»;
пункт 2 дополнить подпунктами 9-1) и 9-2) следующего содержания:
«9-1) в случае расторжения договора на проведение аудита по налогам в течение пяти рабочих дней в письменной форме предоставлять в налоговый орган по месту нахождения аудируемого субъекта сведения о выявленных нарушениях налогового законодательства Республики Казахстан;
9-2) направлять в налоговый орган по месту нахождения аудируемого субъекта аудиторское заключение по налогам в порядке, утвержденном уполномоченным органом;»;
9) в статье 24:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 24. Ограничение права на проведение аудита, аудита по
налогам»;
абзацы первый, второй и седьмой изложить в следующей редакции:
«Запрещается проведение аудита, аудита по налогам аудиторской организацией:
заказчиков, чьим участником, кредитором является данная аудиторская организация или ее работники, осуществляющие данный аудит, аудит по налогам;»;
«если у нее имеются денежные обязательства перед аудируемым субъектом или у аудируемого субъекта перед нею, за исключением обязательств по проведению аудита, аудита по налогам;»;

10) 27-бапта:
1 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Аудиттелетін субъект аудиторлық ұйымға аудит, салықтар бойынша аудит жүргізу үшін берген қаржылық есептіліктің және қаржылық есептілікке байланысты басқа да ақпараттың толықтығы мен дұрыстығы үшін жауапты болады.»;
«3. Аудит, салықтар бойынша аудит жүргізу аудиттелетін субъектіні табыс етілген қаржылық есептіліктің және өзге де құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмегені үшін жауаптылықтан босатпайды.».
30. «Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы» 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 24, 435-құжат; 2001 ж., № 21-22, 286-құжат; 2003 ж., № 10, 53-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 8, 55-құжат; 2009 ж., № 11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
18-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын.
31. «Өсімдіктер карантині туралы» 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 2-3, 34-құжат; № 23, 931-құжат; 2002 ж., № 4, 30-құжат; 2003 ж., № 15, 121-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 85-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган – Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының кеден органдары;»;

10) в статье 27:
пункты 1 и 3 изложить в следующей редакции:
«1. Аудируемый субъект несет ответственность за полноту и достоверность финансовой отчетности и прочей информации, связанной с финансовой отчетностью, предоставленной аудиторской организации для проведения аудита, аудита по налогам.»;
«3. Проведение аудита, аудита по налогам не освобождает аудируемого субъекта от ответственности за несоответствие представляемой финансовой отчетности и иных документов требованиям законодательства Республики Казахстан.».
30. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года «О Национальном архивном фонде и архивах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст. 435; 2001 г., № 21-22, ст. 286; 2003 г., № 10, ст. 53; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г., № 8, ст. 55; 2009 г., № 11-12, ст. 53; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
подпункт 5) пункта 2 статьи 18 исключить.
31. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года «О карантине растений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 2-3, ст. 34; № 23, ст. 931; 2002 г., № 4, ст. 30; 2003 г., № 15, ст. 121; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2009 г., № 18, ст. 84, 85; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст, 75; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля 2014 г.):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска - таможенные органы Республики Казахстан, осуществляющие государственный карантинный фитосанитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;»;

мынадай мазмұндағы 1-1), 9-1), 9-2), 9-3), 9-4) және 9-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) бөтен текті түр – Қазақстан Республикасының флорасы мен фаунасында жоқ, пайда бола қалған жағдайда елеулі экономикалық және экологиялық залал келтіруі мүмкін жәндіктің, өсімдік ауруларын қоздырушының және арамшөптің түрі;»;
«9-1) қарап-тексеру – карантинге жатқызылған өнімді, көлік құралдарын және тасымалдауға арналған бейімдемелерді (оның ішінде көлік құралдарының кабиналарын, салондарын, багаж және жүк бөлімшелерін, контейнерлерді), жеке тұлғалардың қол жүгі мен багажын көріп тексеру;
9-2) құжаттамалық мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау – карантинге жатқызылған өнімнің фитосанитариялық қауіпсіздігінің Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті органның ғылыми-зерттеу мақсаттарында карантиндік объектілерді әкелуге, әкетуге немесе олардың транзитіне рұқсат беруге арналған келісімінің болуын растайтын карантиндік құжаттарды тексеру;
9-3) құқық шектеу шарасы – өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган және автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган жеке және заңды тұлғаларға қатысты қолданатын карантиндік шара;
9-4) мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау – өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның және автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын тексерілетін субъектілердің сақтауын тексеру және қадағалау жөніндегі қызметі, оның нәтижелері бойынша жедел ден қоюсыз құқық шектеу сипатындағы шаралар қолданылуы мүмкін;
9-5) мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалау – өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын тексерілетін субъектілердің сақтауын тексеру және қадағалау жөніндегі қызметі, оның нәтижелері бойынша құқық шектеу сипатындағы, оның ішінде жедел ден қою шаралары қолданылуы мүмкін;»;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) фитосанитариялық бақылау бекеті – шекара және кеден пункттерінің (автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің) аумағында, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған жерлерде орналасқан уәкілетті орган ведомствосының қажетті жабдықтармен және аспаптармен жарақтандырылған, мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшесі;»;

дополнить подпунктами 1-1), 9-1), 9-2), 9-3), 9-4) и 9-5) следующего содержания:
«1-1) чужеродный вид - вид насекомого, возбудителя болезни растения и сорняка, отсутствующий во флоре и фауне Республики Казахстан, который в случае проникновения может нанести значительный экономический и экологический ущерб;»;
«9-1) осмотр - визуальное обследование подкарантинной продукции, транспортных средств и приспособлений для перевозки (в том числе кабин, салонов, багажных и грузовых отделений транспортных средств, контейнеров), ручной клади и багажа физических лиц;
9-2) документарный государственный карантинный фитосанитарный контроль - проверка карантинных документов, подтверждающих фитосанитарную безопасность подкарантинной продукции на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в области карантина растений, а также наличие согласования уполномоченного органа по карантину растений на разрешение ввоза, вывоза или транзита карантинных объектов в научно-исследовательских целях;
9-3) правоограничительная мера - карантинная мера, применяемая уполномоченным органом по карантину растений и уполномоченным органом в автомобильных пунктах пропуска в отношении физических и юридических лиц;
9-4) государственный карантинный фитосанитарный контроль - деятельность уполномоченного органа по карантину растений и уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска по проверке и наблюдению за соблюдением проверяемыми субъектами требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений, по результатам которой могут применяться меры правоограничительного характера без оперативного реагирования;
9-5) государственный карантинный фитосанитарный надзор - деятельность уполномоченного органа по карантину растений по проверке и наблюдению за соблюдением проверяемыми субъектами требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений, по результатам которой могут применяться меры правоограничительного характера, в том числе оперативного реагирования;»;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) фитосанитарный контрольный пост - подразделение ведомства уполномоченного органа, расположенное на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска), а также в местах, определенных уполномоченным органом, оснащенное необходимым оборудованием и приборами, осуществляющее государственный карантинный фитосанитарный надзор;»;

2) 4-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік реттеу, мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау, Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық;»;
3) 6-баптың 4) тармақшасындағы «кәсіпорын кіреді.» деген сөздер «кәсіпорын;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган кіреді.»;
4) 7-бапта:
1-тармақта:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1) мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;»;
16), 17) және 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«16) фитосанитариялық бақылау бекеттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімге, көлік құралдарына және тасымалдауға арналған бейімдемелерге (оның ішінде көлік құралдарының кабиналарына, салондарына, багаж және жүк бөлімшелеріне, контейнерлерге), жеке тұлғалардың қол жүгі мен багажына бастапқы карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды, қажет кезінде үлгілерді іріктей отырып, оның зертханалық сараптамасын жүргізеді, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін жасайды, ілеспе тауар-көлік құжаттарына мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан өткені туралы белгіленген үлгідегі мөртабан қояды;
17) карантинге жатқызылған өнімнің межелі пунктінде көлік құралдарын және тасымалдауға арналған бейімдемелерді (оның ішінде көлік құралдарының кабиналарын, салондарын, багаж және жүк бөлімшелерін, контейнерлерді), жеке тұлғалардың қол жүгі мен багажын қайтадан карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды, үлгілерді іріктеуді, қажет кезінде аумақтың фитосанитариялық сипаттамасын және оның шыққан жерін, межелі пунктін, сондай-ақ карантиндік объектілерден бос жатқан немесе олар аз таралған аймақтарды ескере отырып, оның зертханалық сараптамасын жүргізеді, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін жасайды, ілеспе тауар-көлік құжаттарына мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан өткені туралы белгіленген үлгідегі мөртабан қояды;»;
«19) фитосанитариялық бақылау бекеттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімге құжаттамалық мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау жүргізеді;»;
30)тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды тікелей жүзеге асыратын өзге де лауазымды адамдары өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар болып табылады.»;

2) подпункт 2) статьи 4 изложить в следующей редакции:
«2) государственное регулирование в области карантина растений, государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в области карантина растений;»;
3) статью 6 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска.»;
4) в статье 7:
в пункте 1:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
«1-1) осуществляет государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор;»;
подпункты 16), 17) и 19) изложить в следующей редакции:
«16) проводит на фитосанитарных контрольных постах первичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор за ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукцией, при необходимости - ее лабораторную экспертизу с отбором образцов, за транспортными средствами и приспособлениями для перевозки (в том числе кабинами, салонами, багажными и грузовыми отделениями транспортных средств, контейнерами), ручной кладью и багажом физических лиц, составляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора, проставляет на сопроводительных товаротранспортных документах штамп установленного образца о прохождении государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора;
17) проводит в пункте назначения подкарантинной продукции вторичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, отбор образцов, при необходимости - лабораторную экспертизу с учетом фитосанитарной характеристики территории и места ее происхождения, пункта назначения, а также зон, свободных от карантинных объектов или с незначительной их распространенностью, за транспортными средствами и приспособлениями для перевозки (в том числе кабинами, салонами, багажными и грузовыми отделениями транспортных средств, контейнерами), ручной кладью и багажом физических лиц, составляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора, проставляет на сопроводительных товаротранспортных документах штамп установленного образца о прохождении государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора;»;
«19) проводит документарный государственный карантинный фитосанитарный контроль на фитосанитарных контрольных постах ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукции;»;
подпункт 30) исключить;
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Иные должностные лица ведомства и его территориальных подразделений, непосредственно осуществляющие государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, являются государственными инспекторами по карантину растений.»;

5) мынадай мазмұндағы 7-3-баппен толықтырылсын:
«7-3-бап. Автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның
құзыреті
1. Автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган:
1) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде көлік құралдарында және тасымалдауға арналған бейімдемелерде (оның ішінде көлік құралдарының кабиналарында, салондарында, багаж және жүк бөлімшелерінде, контейнерлерде), жеке тұлғалардың қол жүгі мен багажында өткізілетін әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімге мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды жүргізеді, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін жасайды, ілеспе тауар-көлік құжаттарына мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан өткені туралы белгіленген үлгідегі мөртабан басады;
2) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімге құжаттық карантиндік фитосанитариялық бақылауды, сондай-ақ қарап-тексеруді және (немесе) тексеріп-қарауды жүргізеді;
3) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде:
анықталған Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы;
өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды орындау туралы нұсқама береді және оның орындалуын бақылайды;
4) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган өз қызметін уәкілетті органмен, шекара және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылда жүзеге асырады.»;
6) 8-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың:»;
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) карантинге жатқызылған өнім мен карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілерін қарап-тексеру, тексеріп-қарау, фитосанитариялық сараптама жүргізу және қажет болған жағдайда залалсыздандыру, жою кезеңінде, сондай-ақ оларды фитосанитариялық не карантиндік сертификатсыз тасымалдау кезінде немесе фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кідіртуге;

5) дополнить статьей 7-3 следующего содержания:
«Статья 7-3. Компетенция уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска
1. Уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска:
1) проводит в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, государственный карантинный фитосанитарный контроль за ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукцией, перемещаемой в транспортных средствах и приспособлениях для перевозки (в том числе кабинах, салонах, багажных и грузовых отделениях транспортных средств, контейнерах), ручной клади и багаже физических лиц, составляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора, проставляет на сопроводительных товаротранспортных документах штамп установленного образца о прохождении государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора;
2) проводит документарный государственный карантинный фитосанитарный контроль, а также осмотр и (или) досмотр ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукции в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;
3) выдает и контролирует исполнение предписания в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза:
об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области карантина растений;
о выполнении мероприятий по карантину растений;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска осуществляет свою деятельность во взаимодействии с уполномоченным органом, пограничными и другими государственными органами.»;
6) в статье 8:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«При осуществлении государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора государственные инспекторы по карантину растений имеют право:»;
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
«1) задерживать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, подкарантинную продукцию и объекты государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора на период проведения осмотра, досмотра, фитосанитарной экспертизы и, при необходимости, обеззараживания, уничтожения, а также при их перевозке без фитосанитарного либо карантинного сертификата или в случаях несоответствия фитосанитарным требованиям;

2) мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне баруға және оларда Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары талаптарының сақталуы тұрғысынан зерттеп-қарауды жүргізуге, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өз өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат алуға;»;
7) 9-2-баптың тақырыбы және 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«9-2-бап. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және
қадағалау»;
«1. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.»;
8) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-тарау. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау»;
9) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«10-бап. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды
және қадағалауды жүзеге асыру
1. Қазақстан Республикасының аумағына карантинді объектілердің әкелінуін және таралуын болғызбау мақсатында осы Заңның 7-бабы
1-тармағының 16), 17) және 19) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды уәкілетті органның өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағына карантинді объектілердің әкелінуін болғызбау, олардың таралу ошақтарын уақтылы анықтау, оқшаулау және жою мақсатында карантинге жатқызылған өнімді тұрақты карантиндік тексеріп-қарауларды, үлгілерін іріктей отырып, оған зертханалық сараптама, ішінара бақылау зерттеп-қарауларды жүргізу, карантиндік құжаттарды қарау және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралардың орындалуын мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалауды жүзеге асыру өсімдік және азық-түлік ресурстарын қорғауға, карантинді объектілерге қарсы күреске арналған бюджет қаражатының болжанбаған шығындарына жол бермеуге, сондай-ақ отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған.
2. Қазақстан Республикасының аумағына карантинді объектілердің әкелінуін және таралуын болғызбау мақсатында осы Заңның 7-3-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары жүзеге асырады.
3. Көлік құралдарын мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау, құжаттық мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау, қарап-тексеру, әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімді қарап-тексеру, тексеріп-қарау, карантиндік шаралар жүргізу адамдардың өсімдіктер карантині бойынша бақылау және қадағалау объектілеріне жатқызылған мүлкінің сақталуына бағытталған.»;

2) посещать и проводить обследования объектов государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, получать необходимую для осуществления своих полномочий информацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;»;
7) заголовок и пункт 1 статьи 9-2 изложить в следующей редакции:
«Статья 9-2. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор
1. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор осуществляется в форме проверки и иных формах.»;
8) заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
«Глава 3. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор»;
9) статью 10 изложить в следующей редакции:
«Статья 10. Осуществление государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора
1. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, осуществляемый в соответствии с подпунктами 16), 17) и 19) пункта 1 статьи 7 настоящего Закона в целях предотвращения ввоза и распространения на территории Республики Казахстан карантинных объектов, осуществляется государственными инспекторами по карантину растений уполномоченного органа.
Проведение постоянных карантинных досмотров подкарантинной продукции, ее лабораторная экспертиза с отбором образцов, контрольных выборочных обследований, рассмотрение карантинных документов и осуществление государственного карантинного фитосанитарного надзора за выполнением мероприятий по карантину растений в целях предотвращения ввоза на территорию Республики Казахстан карантинных объектов, своевременного выявления, локализации и ликвидации имеющихся очагов их распространения направлены на охрану растительных и продовольственных ресурсов, недопущение непредвиденных затрат бюджетных средств на борьбу с карантинными объектами, а также повышение конкурентоспособности отечественной продукции.
2. Государственный карантинный фитосанитарный контроль, осуществляемый в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 7-3 настоящего Закона в целях предотвращения ввоза и распространения на территории Республики Казахстан карантинных объектов, осуществляется должностными лицами уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска.
3. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, документарный государственный карантинный фитосанитарный контроль, осмотр транспортных средств, осмотр, досмотр ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукции, проведение карантинных мер направлены на сохранность имущества людей, относящегося к объектам контроля и надзора по карантину растений.»;

10) 11-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар»;
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ведомствоның және оның фитосанитариялық бақылау бекеттері бар аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалауды тікелей жүзеге асыратын лауазымды адамдары нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етіледі.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар қаза тапқан немесе мертіккен жағдайларда олардың Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен зиянды өтеттіруге құқығы бар.»;
11) 12-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«12-бап. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілері»;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектiлерi мыналар болып табылады:»;
12) 13-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының аумағына карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуге фитосанитариялық бақылау бекеттері және Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттері арқылы ғана рұқсат етiледi.
Карантинге жатқызылған өнiмге кедендік құжаттарды ресімдеу карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау аяқталғаннан кейін жүргізіледi.
Межелі пунктте әкелінетін карантинге жатқызылған өнiмге кедендік құжаттарды ресімдеу қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан кейін жүргізіледi.
Егер басқа мемлекеттердiң карантиндік шаралары Қазақстан Республикасында қолданылатын фитосанитариялық қорғаудың тиісті деңгейiн қамтамасыз ететін болса, олар танылады.
Импорттық және транзиттік карантинге жатқызылған өнім Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жабық немесе изотермиялық, ақаусыз және пломбаланған контейнерлермен, герметикалық орамдармен, вагондармен, автофургондармен, авторефрижераторлармен және басқа да көлiк құралдарымен тасымалданады.
Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктердiң, консулдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң, сондай-ақ артықшылықтар мен иммунитеттi пайдаланатын тұлғалардың карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуi Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүргiзiледi.»;
5-тармақтың төртінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер тасымалдаушы карантинге жатқызылған өнiмдi мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалау жүргізу үшін көрсетуден бас тартса, онда өнім оның иесiнiң қаражаты есебiнен экспорттаушы елге қайтарылуға жатады, бұл жөнінде өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін, Қазақстан Республикасының шекара және кеден органдарын хабардар етедi.»;
«Карантинге жатқызылған өнiм карантиндiк тексеріп-қараудан өткізілгеннен кейiн және өсімдіктер карантині жөніндегі қажетті іс-шаралар жүргiзiлгеннен кейін өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор межелі пунктке әкелуге немесе транзитке рұқсат бере отырып, iлеспе тауар-көлiк құжаттарына мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалаудан өткенi туралы белгіленген үлгiдегi мөртабан басады және оның иесiне карантиндiк тексеріп-қарау актiсiн бередi.
Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде карантинге жатқызылған өнiммен жүк операцияларын (басқа көлік құралдарына қайта тиеуді) оның иесі мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалау және мiндеттi карантиндiк тексеріп қарау жүргiзiлгеннен кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың рұқсаты бойынша жүргiзедi.».

10) в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Должностные лица, осуществляющие государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор»;
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Должностные лица ведомства и его территориальных подразделений с фитосанитарными контрольными постами, непосредственно осуществляющие государственный карантинный фитосанитарный надзор, обеспечиваются форменной одеждой (без погон).»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Должностные лица, осуществляющие государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, имеют право на возмещение вреда в случаях их гибели или увечья в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.»;
11) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Объекты государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора»;
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Объектами государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора являются:»;
12) в статье 13:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Ввоз на территорию Республики Казахстан подкарантинной продукции разрешается только через фитосанитарные контрольные посты и автомобильные пункты пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза.
Оформление таможенных документов на подкарантинную продукцию проводится после завершения государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора.
Оформление таможенных документов на ввозимую подкараитинную продукцию в пункте назначения проводится после вторичного карантинного фитосанитарного контроля и надзора.
Карантинные меры других государств признаются, если они обеспечивают надлежащий уровень фитосанитарной охраны, применяемой в Республике Казахстан.
Импортная и транзитная подкарантинная продукция перевозится по территории Республики Казахстан в крытых или изотермических, исправных и опломбированных контейнерах, герметичных упаковках, вагонах, автофургонах, авторефрижераторах и других транспортных средствах.
Ввоз подкарантинной продукции иностранными дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, представительствами международных организаций, находящимися на территории Республики Казахстан, а также лицами, пользующимися привилегиями и иммунитетом, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.»;
части четвертую, восьмую и девятую пункта 5 изложить в следующей редакции:
«В случае если перевозчик отказывается предъявлять подкарантинную продукцию для проведения государственного карантинного фитосанитарного надзора, то она подлежит возврату в страну-экспортер за счет средств ее владельца, о чем государственный инспектор по карантину растений ставит в известность территориальное подразделение уполномоченного органа, пограничные и таможенные органы Республики Казахстан.»;
«После прохождения карантинного досмотра подкарантинной продукции и проведения необходимых мероприятий по карантину растений государственный инспектор по карантину растений ставит на сопроводительных товаротранспортных документах штамп установленного образца о прохождении государственного карантинного фитосанитарного надзора с разрешением на ввоз в пункт назначения или транзит и выдает ее владельцу акт карантинного досмотра.
Грузовые операции (перегрузка на другие транспортные средства) с подкарантинной продукцией на фитосанитарных контрольных постах производятся ее владельцем по разрешению государственного инспектора по карантину растений после проведения государственного карантинного фитосанитарного надзора и обязательного карантинного досмотра.».

32. «Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы» 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 7, 165-құжат; 2004 ж., № 11-12, 62-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат):
5-баптың 2-тармағының 17) тармақшасы алып тасталсын.
33. «Күзет қызметі туралы» 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 14-15, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 12, 51-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; 2014 ж., № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 17-1-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасы алып тасталсын;
2) 20-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Тексеру «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандары осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
Күзет қызметіне, оқу орталықтарының қызметіне, сондай-ақ күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке мемлекеттік бақылау жасаудың басқа нысандары алдын алу-профилактикалық іс-шаралары болып табылады, олардың нәтижелері бойынша тексерілетін субъектіге оны жою тәртібін түсіндіре отырып, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғамай нұсқамалар толтырылады.
Мемлекеттік бақылаудың басқа нысандары бақылау, сұрау салу және есептілікке талдау жасау, мониторинг, есепке алу нысанында жүзеге асырылады.».

32. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 года «Об обеспечении единства измерений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 7, ст. 165; 2004 г., № 11-12, ст. 62; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № н, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52):
подпункт 17) пункта 2 статьи 5 исключить.
33. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года «Об охранной деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 14-15, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 34; № 17, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2008 г., № 12, ст. 51; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2; 2014 г., 8, ст. 49; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
1) подпункт 2) части второй пункта 3 статьи 17-1 исключить;
2) пункт 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2. Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан». Иные формы государственного контроля осуществляются в соответствии с настоящим Законом.
Иные формы государственного контроля за охранной деятельностью, деятельностью учебных центров, а также по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации являются предупредительно-профилактическими мероприятиями, по результатам которых составляются предписания без возбуждения дела об административном правонарушении с разъяснением проверяемому субъекту порядка его устранения.
Иные формы государственного контроля осуществляются в форме наблюдения, запроса и анализа отчетности, мониторинга, учета.».

34. «Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 20, 381-құжат; 2001 ж., № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 3, 19-құжат; № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 23, 97-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат):
19-баптың 9-1) тармақшасы алып тасталсын.
35. «Коммерциялық емес ұйымдар туралы» 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 17, 136-құжат; № 23, 179-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат):
17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Дербес білім беру ұйымдары, дербес кластерлік қор, нотариаттық палаталар, адвокаттар мен Жеке сот орындаушыларының ұлттық палатасы, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, кәсiби аудиторлық ұйымдар, пәтерлердің меншiк иелерi кооперативтерi және басқа да коммерциялық емес ұйымдар өзге де ұйымдық-құқықтық нысанда құрылуы мүмкін.».
36. «Астық туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 12-құжат; № 15-16, 232-құжат; 2003 ж., № 19-20, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 89-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат):
1) 6-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу; астықтың сақталуы; астық қолхаттарының берілуі, айналымы және өтелуі қағидаларын сақтауын бақылау;».
20-1) тармақша алып тасталсын;
2) 39-баптың 3-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

34. В Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года «Об оценочной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 381; 2001 г., № 24, ст. 338; 2003 г., № 3, ст. 19; № 10, ст. 54; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 23, ст. 97; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; 2012 г., № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52):
подпункт 9-1) статьи 19 исключить.
35. Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года «О некоммерческих организациях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8. ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 17, ст. 136; № 23, ст. 179; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 64; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г, № 11, ст. 63; 67):
пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
«2. В иной организационно-правовой форме могут быть образованы автономные организации образования, автономный кластерный фонд, нотариальные палаты, коллегии адвокатов и Национальная палата частных судебных исполнителей, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан, профессиональные аудиторские организации, кооперативы собственников квартир и другие некоммерческие организации.».
36. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст. 12; № 15-16, ст. 232; 2003 г., № 19-20, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 18, ст. 145; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 89; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52):
1) в статье 6:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) контроль за соблюдением хлебоприемными предприятиями правил: ведения количественно-качественного учета зерна; хранения зерна: выдачи, обращения и погашения зерновых расписок;»;
подпункт 20-1) исключить;
2) подпункт 10) пункта 3 статьи 39 изложить в следующей редакции:

«10) уәкiлеттi адамның қолы мен астық қабылдау кәсіпорнының мөрi, егер осы адамда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрдің болуы тиіс болса.».
37. «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 18-құжат; 2004 ж., № 2, 10-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; № 17-18, 76-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 3, 20-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 15, 106-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 1, 4-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар):
6-баптың 2-тармағының 9) тармақшасы алып тасталсын.
38. «Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы» 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 175-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; 2003 ж., № 23, 168-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат):
1) 1-бапта:
1) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) әлеуметтік туризм–жұмыс берушінің және (немесе) өзге үшінші тұлғалардың қаражаты есебінен толық немесе ішінара жүзеге асырылатын және мүгедектерге, студенттерге, мектеп оқушыларына, зейнеткерлерге, сондай-ақ халықтың неғұрлым осал топтары ретінде аз қамтылған отбасыларға туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың көрсететін қызметтерін толық пайдалануға қолжетімділікті ұсынатын туризмнің түрі;»;
«13) туристік көрсетілетін қызметтер – туристің саяхаты кезеңінде және осы саяхатқа байланысты оның қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін ұсынылатын қажетті қызмет көрсету (орналастыру, тасымалдау, тамақтандыру, экскурсиялар жасау, туризм нұсқаушыларының, гидтердің (гид-аудармашылардың) көрсететін қызметтері және туристік қызмет көрсету шартында көзделген, сапар мақсатына қарай көрсетілетін басқа да қызметтер);»;
2) 4-баптың 2-тармағында:

«10) подпись уполномоченного лица и печать хлебоприемного предприятия, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.».
37. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 18; 2004 г., № 2, ст. 10; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 17-18, ст. 76; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 3, ст. 20; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 15, ст. 106; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 9-10, ст. 50; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72, 75; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4; № 11, ст. 63, 64):
подпункт 9) пункта 2 статьи 6 исключить.
38. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года «О туристской деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 13-14, ст. 175; 2002 г., № 4, ст. 33; 2003 г., № 23, ст. 168; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № з, Ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 18, ст. 84: 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7; ст. 37; № 10, ст. 52):
1) в статье 1:
подпункты 1) и 13) изложить в следующей редакции:
«1) социальный туризм - вид туризма, полностью или частично осуществляемый за счет средств работодателя и (или) иных третьих лиц и предоставляющий доступность к полноценному пользованию услугами лиц, осуществляющих туристскую деятельность инвалидам, студентам, школьникам, пенсионерам, а также малообеспеченным семьям, как наиболее уязвимым слоям населения;»;
«13) туристские услуги - услуги, необходимые для удовлетворения потребностей туриста, предоставляемые в период его путешествия и в связи с этим путешествием (размещение, перевозка, питание, экскурсии, услуги инструкторов туризма, гидов (гидов-переводчиков) и другие услуги, предусмотренные договором на туристское обслуживание, оказываемые в зависимости от целей поездки;»;
2) в пункте 2 статьи 4:

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) көліктің барлық түрлеріне билеттерді және іс-шараларға қатысуға билеттерді беру бойынша (броньдауды, сатуды және жеткізуді қоса алғанда) көрсетілетін қызметтер;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) туристік қызмет көрсету шартында көзделген өзге де туристiк қызмет көрсету.»;
3) 11-баптың 20) тармақшасы алып тасталсын.
39. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 2, 10, 12-құжаттар; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 4-1), 6-1), 16-1), 16-2), 47-1), 63), 64), 65) және 66) тармақшалармен толықтырылсын:
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 4-1), 6-1), 16-1), 16-2), 47-1), 63), 64), 65) және 66) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) аккредиттелген сараптау ұйымдарының тізілімі – Қазақстан Республикасының заңнамасымен мемлекеттік монополияға жатқызылмаған объектілердің құрылыс жобаларын сараптамадан өткізуге құқық берілген сараптау ұйымдарының тізбесі;
3-2) сараптау ұйымдарының республикалық палатасы (әрі қарай – палата) – мемлекеттік сараптау ұйымын қоспағанда, құрылыс объектілерін жобалау саласында сараптамалық қызметті жүзеге асыратын кемінде үшін аккредиттелген сараптау ұйымынан заңды тұлға құрған коммерциялық емес ұйым;»;
«4-1) сарапшылардың тізілімі – жергілікті атқарушы органдардың тиісті құрылымдық бөлімшелері аттестаттаған және:
құрылыс объектілері жобаларының (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалары), сондай-ақ қала құрылысының аумақтарды жоспарлау жобаларының (әртүрлі деңгейдегі қала құрылысы жобалары) сараптамасы бойынша жұмыстар жүргізуге;
қолданыстағы (пайдаланылатын) ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеуге;
тапсырыс берушінің атынан техникалық қадағалау және жобаны әзірлеушілердің атынан авторлық қадағалау жүргізу жөнінде инжинирингтік қызмет көрсетуге құқық берілген жеке тұлғалардың үнемі жаңартылып тұратын тізімі;»;

дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) услуги по предоставлению (включая бронирование, продажу и доставку) билетов на все виды транспорта и билетов на посещение мероприятий;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) иные туристские услуги, предусмотренные договором на туристское обслуживание.»;
3) подпункт 20) статьи 11 исключить.
39. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст.50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 2, ст. 10, 12; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 10, ст. 52;  Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
1)в статье 1:
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
«3-1) реестр аккредитованных экспертных организаций - республиканский перечень юридических лиц, наделенных правом на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, не отнесенных законодательством Республики Казахстан к государственной монополии;
3-2) палата экспертных организаций (далее - палата) - некоммерческая организация, создаваемая юридическими лицами в количестве не менее трех аккредитованных экспертных организаций, осуществляющих экспертную деятельность в области проектирования объектов строительства, за исключением государственной экспертной организации;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) реестр аттестованных экспертов - постоянно обновляемый республиканский список физических лиц, аттестованных соответствующими структурными подразделениями местных исполнительных органов, и наделенных правом на:
проведение работ по экспертизе проектов строительства объектов (техникоэкономические обоснования и проектно-сметная документация), а также проектов градостроительного планирования территорий (градостроительные проекты различного уровня);
техническое обследование надежности и устойчивости существующих (эксплуатируемых) зданий и сооружений;
оказание инжиниринговых услуг по ведению технического надзора от имени заказчика и авторского надзора от имени разработчиков проекта;»;
дополнить подпунктом 6-1 Следующего содержания:

64) орындалған жұмыстың жобаға сәйкестігі туралы қорытынды – авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлға орындалған жұмыстың бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына сәйкестігін растайтын құжат;
65) сәйкестік туралы декларация – мердігер (бас мердігер) құрылыс аяқталған объектіде орындалған жұмыстың бекітілген жобаның және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтер талаптарына сәйкестігін растайтын құжат;
66) объектіні пайдалануға қабылдау актісі – бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес объекті құрылысының аяқталғанын және толық дайындығын растайтын құжат.»;
11), 16) және 28) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«11) жоба – жеке және заңды тұлғалардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс құжаттамасы (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік және сметалық есептеулер), оның ішінде түпкі ойының мәні мен оны практикалық тұрғыда іске асыру мүмкіндігін ашып көрсететін құрылыстық техникалық-экономикалық негіздемесі және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамасы нысанында ұсынылған адамның мекендеуі мен тіршілік етуінің қажетті жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі түпкі ойы;»;
«16) жобалар сараптамасы (кешенді ведомстводан тыс сараптама)– жобалау шешімдерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жобалауға арналған бастапқы материалдар мен деректердің шарттарына сәйкестігін немесе сәйкессіздігін, сондай-ақ жобалау шешімдері мен есептерінде қала құрылысы және техникалық регламенттер талаптарының, мемлекеттік, қоғамдық және жеке мүдделерді, адамның тыныс-тіршілігіне қолайлы және қауіпсіз жағдайларды, жобаланып отырған объектілердің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік құжаттардың нормалары мен ережелерінің сақталуын белгілеу арқылы олардың кешенді бағалануын қамтитын құрылыс объектілерін жобалау (техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобалау-сметалық құжаттамаларды әзірлеу) немесе аумақтардың қала құрылысын жоспарлау (қала құрылысы жобаларын әзірлеу) кезеңі;»;
«28) қаупі ықтимал құрылыс объектiлерi – өзінің функционалдық мақсаты және өндiрiстiк процестер салдарынан адам өмiрi мен денсаулығына зиян, орны толмас нұқсан келтiретiн, басқа да объектiлердiң жұмыс iстеуiн бұзатын, оларды жобалау, салу және пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі арнайы іс-шараларды талап ететін техногендiк және (немесе) экологиялық зiлзалалар қатерi бар қауіпті өндірістік объектiлер;»;
15), 17), 18-1) және 20) тармақшалар алып тасталсын;

64) заключение о соответствии выполненных работ проекту - документ, которым лица, осуществляющие авторский надзор, подтверждают соответствие выполненных работ утвержденной проектной (проектно-сметной) документации;
65) декларация о соответствии - документ, которым подрядчик (генеральный подрядчик) удостоверяет соответствие выполненных работ завершенного строительством объекта утвержденному проекту и требованиям государственных (межгосударственных) нормативов;
66) акт приемки объекта в эксплуатацию - документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации.»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) проект - замысел физических и юридических лиц по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной и строительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов), в том числе технико-экономического обоснования строительства и (или) проектно-сметной документации, раскрывающих сущность замысла и возможность его практической реализации;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) экспертиза проектов в области строительства (комплексная вневедомственная экспертиза) - этап проектирования объектов строительства (разработки технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) или градостроительного планирования территорий (разработки градостроительных проектов), заключающийся в их комплексной экспертной оценке путем установления соответствия или несоответствия проектных решений условиям исходных материалов и данных для проектирования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также соблюдения в проектных решениях и расчетах требований градостроительных и технических регламентов, норм и положений государственных и межгосударственных нормативных документов, направленных на обеспечение государственных, общественных и частных интересов, благоприятных и безопасных условий жизнедеятельности человека, устойчивого функционирования проектируемых объектов;»;
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
«28) потенциально опасные объекты строительства - опасные производственные объекты, которые вследствие своего функционального назначения и производственных процессов содержат угрозу возникновения техногенных и (или) экологических бедствий с нанесением вреда здоровью и жизни человека, невосполнимого ущерба, нарушения функционирования других объектов, требующих специальных мероприятий по обеспечению промышленной безопасности при их проектировании, строительстве и эксплуатации;»;
подпункты 15), 17), 18-1), 20) исключить;

2) 3-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қала құрылысы, сәулет және өзге де жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын белгіленген тәртіппен әзірлеу, келісу, сараптау және бекіту;»;
3) 14-баптың 2)-тармақшасындағы «пайдалануға құқығы бар.» деген сөздер «пайдалануға;» деген сөзбен ауыстырылып, мына мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кәсіби қоғамдық ұйымдар құруға құқығы бар»;
4) 17-бапта:
екінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) қала құрылысы құжаттамасын әзiрлеудiң, келісудің, сараптаудың және бекiтудiң белгiленген тәртiбiнен ауытқу, сол сияқты заңнамада белгiленген тәртiппен бекiтiлген құжаттамадан ауытқу не бекiткен инстанцияның рұқсатынсыз оған өзгерiстер енгiзу;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзiрлеудiң, сараптаудың және бекiтудiң белгiленген тәртiбiнен ауытқу, сол сияқты заңнамада белгiленген тәртiппен бекiтiлген құжаттамадан ауытқу не бекiткен инстанцияның рұқсатынсыз оған өзгерiстер енгiзу;»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Сараптама жүргізу барысында жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында объектінің орнықтылығына, беріктігіне және сенімділігіне тікелей әсер ететін бұзшылық анықталған жағдайда жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеген ұйым Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жауаптылықта болады.
Құрылыс процесінде жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында салынып жатқан объектінің орнықтылығына, сенімділігіне және беріктігіне тікелей әсер ететін бұзушылық анықталған кезде жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеген ұйым, сондай-ақ жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы бойынша оң қорытынды берген сарапшы бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жауаптылықта болады.»;
5) 19-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) жалпы мемлекеттiк және мемлекетаралық маңызы бар объектiлердi жобалау және салу туралы шешiмдер қабылдайды;»;
15) тармақша алып тасталсын;
6) 20-бапта:
8) және 11-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«8) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, халқының есептік саны жүз мың тұрғыннан асатын облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларының жобаларына, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін өзге де қала құрылысы құжаттамасына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізуді ұйымдастыру;»;

2) подпункт 3) пункта 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
«3) разработке, согласовании, экспертизе и утверждении в установленном порядке градостроительной, архитектурно-строительной и иной проектной (проектно-сметной) документации;»;
3) статью 14 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
«3) создавать профессиональные общественные организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;
4) в статье 17:
подпункт 4) части второй изложить в следующей редакции:
«4) отклонение от установленного порядка разработки, согласования, экспертизы и утверждения градостроительной документации, равно как и отклонение от утвержденной в установленном законодательством порядке документации либо внесение в нее изменений без разрешения утвердившей инстанции;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) отклонение от установленного порядка разработки, экспертизы и утверждения проектной (проектно-сметной) документации, равно как и отклонение от утвержденной в установленном законодательством порядке документации либо внесение в нее изменений без разрешения утвердившей инстанции;»;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. В случае выявления нарушений в проектной (проектно-сметной) документации в процессе проведения экспертизы, оказывающих непосредственное влияние на прочность, устойчивость и надежность объекта, организация, разработавшая проектную (проектно-сметную) документацию, несет ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
При выявлении нарушений в проектной (проектно-сметной) документации в процессе строительства, оказывающих непосредственное влияние на прочность, устойчивость и надежность строящегося объекта, организация, разработавшая проектную (проектно-сметную) документацию, а также эксперт, выдавший положительное заключение по проектной (проектно-сметной) документации, несут солидарную ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.»;
5) в статье 19:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) принимает решения о проектировании и строительстве объектов общегосударственного и межгосударственного значения;»;
подпункт 15) исключить;
6) в статье 20:
подпункты 8) и 11-2) изложить в следующей редакции:
«8) организация проведения комплексной градостроительной экспертизы проектов генеральных планов города республиканского значения, столицы, городов областного значения с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей, иной градостроительной документации, утверждаемой уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;»;

«11-2) сарапшылық комиссияларды (сарапшылық топтарды) құру және кешенді ведомстводан тыс сараптамаға қатысу үшін мамандарды (мамандандырылған институттар мен ұйымдарды) тарту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 11-3), 11-4), 11-5) және 22-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«11-3) объектілерді салуға арналған құрылыс объектілерінің жобалары (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) бойынша сараптамалық қорытындыларды ресімдеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
11-4) сараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидаларын әзірлеу және бекіту, сараптамалық ұйымдардың тізілімін жүргізу;»;
11-5) мыналарды:
қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа ғимараттар мен құрылыстар, олардың кешендерін, инженерлік және көліктік инфрақұрылымдар салу, оларды реконструкциялау, кеңейту, техникалық жағынан қайта жарақтандыру, жаңғыртуға және күрделі жөндеу үшін техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаларға кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізу қағидаларын;
бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың басқа да нысандары есебінен құрылыс салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттамаларды) бекіту тәртібін белгілейді;»;
«22-1) құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың, сәйкестік туралы декларацияның, объектіні пайдалануға қабылдау актісінің нысандарын әзірлейді және бекітеді;»;
22) тармақша алып тасталсын;
7) 24-баптың 1-тармағында:
1-тармақтың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«16) халқының есептік саны жүз мың тұрғынға дейінгі облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарлары жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізуді ұйымдастыру;»;
12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін тіркеу және пайдалануға берілетін объектілердің (кешендердің) есебін жүргізу;»;
мынадай мазмұндағы 17-8) тармақшамен толықтырылсын:
«17-8) Қазақстан Республикасының заңнамасымен мемлекеттік монополияға жатқызылмаған объектілер құрылысы жобаларының кешенді ведомстводан тыс сараптамасын жүргізуге құқық берілген заңды тұлғаларды аккредиттеу;»;
23) 25-бапта:
1-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«13) объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін тіркеу және пайдалануға берілетін объектілердің (кешендердің) есебін жүргізу;»;
1-тармақ мынадай мазмұндағы 18-2) тармақшамен толықтырылсын:
«18-2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен мемлекеттік монополияға жатқызылмаған объектілер құрылысы жобаларының кешенді ведомстводан тыс сараптамасын жүргізуге құқық берілген заңды тұлғаларды аккредиттеу;»;

«11-2) разработка и утверждение правил создания экспертных комиссий (экспертных групп) и привлечения специалистов (специализированных институтов и организаций) для участия в комплексной вневедомственной экспертизе;»;
дополнить подпунктами 11-3), 11-4), 11-5) и 22-1) следующего содержания:
«11-3) разработка и утверждение правил оформления экспертных заключений по проектам строительства объектов (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации), предназначенным для строительства объектов;
11-4) разработка и утверждение правил аккредитации экспертных организаций, ведение реестра экспертных организаций;
11-5) Устанавливает:
правила проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико- экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенной для строительства новых, а также реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации) и капитального ремонта существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования;
порядок утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций;»;
«22-1) разработка и утверждение форм заключений о качестве строительно- монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту, декларации о соответствии, акта приемки объекта в эксплуатацию;»;
подпункт 22) исключить;
7) в пункте 1 статьи 24:
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) организация проведения комплексной градостроительной экспертизы проектов генеральных планов городов областного значения с расчетной численностью населения до ста тысяч жителей;»;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) регистрация актов приемки объектов в эксплуатацию и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;»;
дополнить подпунктом 17-8) следующего содержания:
«17-8) аккредитация юридических лиц, наделенных правом на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, не отнесенных законодательством Республики Казахстан к государственной монополии;
8) в статье 25:
в пункте 1:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
«13) регистрация актов приемки объектов в эксплуатацию и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;»;
дополнить подпунктом 18-2) следующего содержания:
«18-2) аккредитация юридических лиц, наделенных правом на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, не отнесенных законодательством Республики Казахстан к государственной монополии;»;

2 және 3-тармақтардың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін тіркеу және пайдалануға берілетін объектілердің (кешендердің) есебін жүргізу;»;
9) 26-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін тіркеу және пайдалануға берілетін объектілердің (кешендердің) есебін жүргізу;»;
10) 30-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Елдi мекендердiң аумақтарында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн жергiлiктi жерде реттейтiн аумақтық (облыстық, қалалық) құрылыс салу қағидалары қолданылады.»;
«3. Елді мекендердің құрылысын салу қағидалары сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi субъектiлерiнiң жер учаскелерiн пайдалану, елдi мекендер аумағы мен қала маңындағы аймақтарды жобалау мен оларда құрылыс салу жөніндегі шарттар мен талаптарды айқындайды, жылжымайтын мүлiктiң жаңа объектiлерiн орналастыруға және салуға, қолда барын өзгертуге (қайта бейiндеуге, қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға, реконструкциялауға, кеңейтуге, күрделi жөндеуге), жер учаскесінің нысаналы мақсатын, үй-жайлардың функционалдық қызметін өзгертуге, жылжымайтын мүлік объектілерін іске қосуға, сондай-ақ қолда бар ғимараттар мен құрылыстарды бұзуға рұқсат беру рәсiмдерiн жүргізу тәртiбiн белгiлейдi.»;
11) 31-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
12) 31-1-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау:
1) жер учаскесіне тиісті құқықтың, бекiтiлген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының, жобалар сараптамасының оң қорытындысының болуына, сондай-ақ мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдарға құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізе бастағаны туралы хабарлауына;
1-1) хабарламада көрсетілген деректердің дұрыстығына;
2) лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiнiң тиiстi түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензияның болуына;
3) орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаж жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдарының (бұйымдарының, конструкцияларының) және жабдықтардың бекiтiлген жобалау шешiмдерiне және мемлекеттiк (мемлекетаралық), оның iшiнде тiреу және қоршау конструкцияларының берiктiгін, орнықтылығын, сенiмдiлiгiн және ғимараттардың (құрылыстардың) пайдалану сапасын қамтамасыз ету жөнiндегi нормативтерге сәйкестiгiне;
4) мердiгердiң (бас мердiгердiң) құрылыс сапасын өзiндiк өндiрiстiк бақылаудың барлық түрлерi мен нысандарын (кiру, операциялық, қабылдау, зертханалық, геодезиялық және тағы басқа) ұйымдастыруына және жүзеге асыруына;

подпункт 9) пунктов 2 и 3 изложить в следующей редакции:
«9) регистрация актов приемки объектов в эксплуатацию и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;»;
9) подпункт 9) статьи 26 изложить в следующей редакции:
«9) регистрация актов приемки объектов в эксплуатацию и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;»;
10) пункты 1 и 3 статьи 30 изложить в следующей редакции:
«1. На территориях населенных пунктов действуют территориальные (областные, городские) правила застройки, регулирующие архитектурную, градостроительную и строительную деятельность на местах.»;
«3. Правила застройки населенных пунктов определяют условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков, проектированию и застройке территории населенных пунктов и пригородных зон, устанавливают порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых, изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости, изменение целевого назначения земельного участка, функционального назначения помещений, ввод в эксплуатацию объектов недвижимости, а также снос существующих зданий и сооружений.»;
11) подпункт 3) пункта 2 статьи 31 исключить;
12) в статье 31-1:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Государственный архитектурно-строительный контроль и надзор осуществляется за:
1) наличием соответствующего права на земельный участок, утвержденной проектной (проектно-сметной) документации, положительного заключения экспертизы проектов, а также уведомлением органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, о начале производства строительно-монтажных работ;
1-1) достоверностью данных, указанных в уведомлении;
2) наличием лицензии на право осуществления соответствующих видов лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) соответствием выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений);
4) организацией и осуществлением подрядчиком (генподрядчиком) всех видов и форм собственного производственного контроля и надзора качества строительства (входного, операционного, приемочного, лабораторного, геодезического и других);

5) атқару құжаттамаларының уақтылы және дұрыс ресiмделуiне;
6) объектiлер құрылысы кезiнде тапсырыс берушiнiң (меншiк иесiнiң) техникалық және авторлық қадағалауды ұйымдастыруын және жүзеге асыруына;
6-2) техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында заңнамада белгіленген талаптарды сақтауына жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарының осы баптың 3-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген талаптарды сақтауын бақылау техникалық қадағалау қызметін бақылау мақсатында жүзеге асырылады.»;
3-тармақтың 6-1) тармақшасы алып тасталсын;
13) 33-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) салынып (реконструкцияланып, кеңейтіліп, жаңғыртылып, күрделі жөндеуден өткізіліп) жатқан және пайдалануға берілген объектілердің мониторингі;»
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын;
«5) техникалық және авторлық қадағалау қызметіне бақылауды жүзеге асыру;
6) объектiлер құрылысы кезiнде тапсырыс берушiнiң (меншiк иесiнiң) техникалық және авторлық қадағалауды ұйымдастыруына және жүзеге асыруына бақылауды жүзеге асыру;»;
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардан танысу үшін осы құрылыс бойынша қажетті жобалау және атқару құжаттамасын, сондай-ақ тиісті жобалардың сараптама қорытындысын сұрату және алу;»;
мынадай мазиұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) жобаның және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтердің талаптарына сәйкес салынып жатқан объектілердің конструкцияларына және қолданылатын құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына зертханалық сынақ жүргізу үшін тәуелсіз зертханаларды тарту.»;
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5-1. Инспекциялау нәтижелері бойынша жұмысы тексерілген техникалық қадағалауға, сондай-ақ тапсырысшыға (меншік иесіне) берілетін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша анықталған ақаулардың сипаттамасы бар анықтама және объектілердің ведомосі жасалады.»;
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) сейсмикалық қауіптілігі жоғары аймақтарда немесе іске асыру кезінде арнайы жобалық шешімдер мен іс-шараларды қажет ететін өзге де айрықша геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайлары бар құрылысты, Қазақстан Республикасының астанасында салынатын, сондай-ақ бюджет қаражаты есебінен салынатын жеке тұрғын үйлер салуды қоспағанда, жеке тұрғын үйлер және техникалық жағынан күрделі емес, азаматтардың жеке пайдалануына арналған құрылыстар салу;»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) своевременностью и правильностью оформления исполнительной документации;
6) организацией и осуществлением заказчиком (собственником) технического и авторского надзоров при строительстве объектов;
6-2) соблюдением лицами, осуществляющих технический и авторский надзор требований, установленных законодательством в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.»;
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
«9. Контроль органов государственного архитектурно-строительного за требованиями указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 3 настоящей статьи осуществляется с целью контроля за деятельностью технического надзора.»;
подпункт 6-1) пункта 3 исключить:
13) в статье 33:
пункт 1 исключить;
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) мониторинг строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) и введенных объектов эксплуатацию;»
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
«5) осуществление контроля за деятельностью технического и авторского надзоров;
6) осуществление контроля за организацией и осуществлением заказчиком (собственником) технического и авторского надзоров при строительстве объектов.»;
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) запрашивать у лиц, осуществляющих технический и авторский надзор, и получать от них для ознакомления необходимую проектную и исполнительную техническую документацию по данной стройке, а также заключения экспертизы соответствующих проектов;»;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) привлекать независимые лаборатории для проведения лабораторных испытаний конструкций строящихся объектов и применяемых строительных материалов, изделий и конструкций на соответствие требованиям проекта и государственным (межгосударственным) нормативам.»;
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
«5-1. По результатам инспектирования составляются справка и ведомость объектов с описанием выявленных дефектов по установленной уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства форме, которая выдается техническому надзору, работа которого проверялась, а также заказчику (собственнику).»;
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
«1) строительство индивидуальных жилых домов и других технически несложных строений, предназначенных для личного пользования граждан, кроме строительства в зонах повышенной сейсмической опасности или с иными особыми геологическими (гидрогеологическими) и геотехническими условиями, требующими специальных проектных решений и мероприятий при их реализации, строительства индивидуальных жилых домов, строящихся в столице Республики Казахстан, а также строящихся за счет бюджетных средств;»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:

«7. Объектiлер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымдық мiндеттерiне мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыру кiретiн басшысы, оның орынбасарлары мен штат қызметкерлерi тиiсiнше Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк құрылыс инспекторы, Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк құрылыс инспекторының орынбасарлары және мемлекеттiк құрылыс инспекторлары болып табылады.
Объектiлер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын аумақтық бөлiмшелердiң лауазымдық мiндеттерiне мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыру кiретiн басшылары, олардың орынбасарлары мен штат қызметкерлерi тиiсiнше облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың Бас мемлекеттiк құрылыс инспекторлары, Бас мемлекеттiк құрылыс инспекторының орынбасарлары және мемлекеттiк құрылыс инспекторлары болып табылады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау және әкiмшiлiк жазалар қолдану құқығы Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк құрылыс инспекторы мен оның орынбасарларына, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың Бас мемлекеттiк құрылыс инспекторларына берiледi.»;
14) 34-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Авторлық қадағалауды міндетті түрде жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеушілер:
2) осы Заңның 33-бабының 6-тармағында және 74-бабының 1-тармағында көрсетілген объектілерді қоспағанда барлық құрылыс объектілерінде;»;
2. Объектiлердiң құрылысы барысында жүргiзiлетiн авторлық қадағалау шарт негiзiнде жүзеге асырылады.
Авторлық қадағалау міндетті түрде объект құрылысының (реконструкциялау, қалпына келтiру, кеңейту, техникамен қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделi жөндеу) не аяқталмаған объектiлер құрылысын тоқтатып қоюдың бүкiл кезеңi iшiнде қолданыстағы нормативтерге сәйкес объектінің құрылысына арналған жобалау-сметалық құжаттамада көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылуға тиiс.
Объектінің құрылысы аяқталған кезде авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлға тапсырыс берушіге (құрылыс салушыға) орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытынды береді.»;
мынадай мазмұндағы 2-2, 2-3 және 2-4-тармақтармен толықтырылсын:
«2-2. Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар:
1) салынып жатқан тиісті құрылыс объектісіне еркін кіруге;
2) салынып жатқан объектіге қатысы бар қажетті құжаттамалармен танысуға;

«7. Руководитель уполномоченного органа, осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, его заместители и штатные работники, в должностные обязанности которых входит осуществление государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, являются соответственно Главным государственным строительным инспектором Республики Казахстан, заместителями Главного государственного строительного инспектора Республики Казахстан и государственными строительными инспекторами.
Руководители территориальных подразделений, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, их заместители и штатные работники, в должностные обязанности которых входит осуществление государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, являются соответственно главными государственными строительными инспекторами, заместителями главного государственного строительного инспектора и государственными строительными инспекторами областей, городов республиканского значения, столицы.
Правом рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания наделяется Главный государственный строительный инспектор Республики Казахстан и его заместители, а также главные государственные строительные инспекторы областей, городов республиканского значения, столицы.»;
14) в статье 34:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Авторский надзор осуществляется в обязательном порядке разработчиками проектной (проектно-сметной) документации:
2) на всех объектах строительства, за исключением объектов, указанных в пункте 6 статьи 33 и пункте 1 статьи 74 настоящего Закона;
2. Авторский надзор, проводимый в ходе строительства объектов, осуществляется на основании договора.
Авторский надзор в обязательном порядке осуществляется в течение всего периода строительства (реконструкции, реставрации, расширения, технического перевооружения, модернизации, капитального ремонта) объекта либо консервации строительства незавершенных объектов за счет средств, предусматриваемых в проектно-сметной документации на строительство объектов в соответствии с действующими нормативами.
При завершении объекта строительством, лицо, осуществляющее авторский надзор, выдает заказчику (застройщику) заключение о соответствии выполненных работ проекту.»;
дополнить пунктами 2-2, 2-3 и 2-4 следующего содержания:
«2-2. Лица, осуществляющие авторский надзор, имеют право:
1) свободного доступа на соответствующий строящийся объект;
2) на ознакомление с документацией, имеющей отношение к строящемуся объекту;

3) авторлық қадағалау журналына енгізілген өзінің нұсқауларының орындалуын бақылауды жүзеге асыруға;
4) тапсырыс берушіден және мердігерден бекітілген жобада көзделген жобалау шешімдерінің, сондай-ақ заңнама және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтер талаптарының мүлтіксіз орындалуын сақтауды талап етуге;
5) құрылыс барысында мердігер (бас мердігер) жол берген мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерді бұзушылықтарды және (немесе) бекітілген жобада көзделген жобалау шешімдерінен ауытқуларды міндетті түрде жою туралы оларға жазбаша нұсқама беруге құқылы.
2-3. Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар:
1) құрылыс барысында бекітілген жобада көзделген жобалық шешімдердің дәл орындалуын қамтамасыз етуге;
2) авторлық қадағалау журналын ұдайы және тиісті түрде жүргізуге;
3) жасырын жұмыстарды куәландыру актілеріне және жауапты конструкцияларды аралық қабылдауды ресімдеуге және қол қоюға қатысуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына негізделген өзгерістер енгізу бойынша уақтылы шешімдер қабылдауға;
5) нұсқауларды мердігер (бас мердігер) орындамаған немесе толық орындамаған жағдайда авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар бұл туралы тапсырыс берушіні хабардар етуге, сондай-ақ мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органының тиісті органына хабарлауға міндетті.»;
2-4. Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып, өзіне жүктелген міндеттерді не өз қызметін орындамағаны (тиiсiнше орындамағаны) үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.»;
15) 34-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Техникалық қадағалау осы Заңның 33-бабының 6-тармағында және 74-бабының 1-тармағында көрсетілген объектілерді қоспағанда, барлық құрылыс объектілеріне міндетті түрде жүзеге асырылады.
Объектінің құрылысы аяқталған кезде техникалық қадағалау тапсырысшыға (құрылыс салушыға) құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасы туралы қорытынды береді.»;
мынадай мазмұндағы 4, 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
«4. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар:
1) салынып жатқан құрылыс объектісіне еркін кіруге;
2) салынып жатқан объектіге қатысы бар қажетті құжаттамалармен танысуға;
3) тапсырыс берушіден (бас мердігерден) құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерін айқындайтын ұйымдастырушылық-технологиялық құжаттар талаптарының мүлтіксіз сақталуын талап етуге;

3) осуществлять контроль за исполнением своих указаний, внесенных в журнал авторского надзора;
4) требовать от заказчика и подрядчика (генерального подрядчика) неукоснительного соблюдения проектных решений, предусмотренных утвержденным проектом, а также требований законодательства и государственных (межгосударственных) нормативов;
5) выдавать письменные указания об обязательном устранении подрядчиком (генеральным подрядчиком) допущенных им в ходе строительства нарушений государственных (межгосударственных) нормативов и (или) отклонений от проектных решений, предусмотренных утвержденным проектом.
2-3. Лица, осуществляющие авторский надзор, обязаны:
1) обеспечивать точное выполнение в ходе строительства проектных решений, предусмотренных утвержденным проектом;
2) осуществлять регулярное и надлежащее ведение журнала авторского надзора;
3) участвовать в оформлении и подписании актов освидетельствования скрытых работ и промежуточной приемки ответственных конструкций;
4) своевременно принимать решения по внесению обоснованных изменений в утвержденную проектную (проектно-сметную) документацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) в случае неисполнения или неполного исполнения подрядчиком (генеральным подрядчиком) указания, лица, осуществляющие авторский надзор, обязаны довести до сведения заказчика об этом, а также информировать соответствующее подразделение органа государственного архитектурно- строительного контроля.
2-4. За невыполнение (ненадлежащее выполнение) возложенных обязанностей либо осуществление своей деятельности с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, лица, осуществляющие авторский надзор, несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.»;
15) в статье 34-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Технический надзор в обязательном порядке осуществляется на всех объектах строительства, за исключением объектов, указанных в пункте 6 статьи 33 и пункте 1 статьи 74 настоящего Закона.
При завершении объекта строительством, технический надзор выдает заказчику (застройщику) заключение о качестве строительно-монтажных работ.»;
дополнить пунктами 4, 5 и 6 следующего содержания:
«4. Лица, осуществляющие технический надзор, имеют право:
1) свободного доступа на строящийся объект;
2) на ознакомление с документацией, имеющей отношение к строящемуся объекту;
3) требовать от подрядчика (генерального подрядчика) неукоснительного соблюдения требований организационно-технологических документов, определяющих технологический процесс производства строительно-монтажных работ;

4) тапсырыс берушіге (бас мердігерге) құрылыс барысында жол берілген мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерді бұзушылықтарды, бекітілген жобада көзделген жобалық шешімдерден және (немесе) ұйымдастырушылық-технологиялық құжаттардың талаптарынан ауытқуларды міндетті түрде жою туралы жазбаша нұсқаманы белгіленген мерзімде нұсқамаларды орындау үшін құрылыс-монтаж жұмыстарын тоқтатып қоюға құқығы бар беруге құқылы.
5. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар:
1) мердігердің (бас мердігердің) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізудің технологиялық процес айқындайтын ұйымдастырушылық-технологиялық құжаттар талаптарын сақтауын қамтамасыз етуге;
2) құрылыс-монтаж жұмыстарын сапалы орындауды қамтамасыз етуге;
3) объектіде осы Заңның 31-1-бабы 3-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген талаптардың сақталуын қадағалауды қамтамасыз етуге;
4) техникалық қадағалау журналын ұдайы және тиісті түрде жүргізуді жүзеге асыруға;
5) жасырын жұмыстарды куәландыру актілеріне және жауапты конструкцияларды аралық қабылдауды ресімдеу мен оларға қол қоюға қатысуға;
6) мемлекетік сәулет-құрылыс бақылау органына ай сайын объекті құрылысынын жай-күйі және барысы туралы есеп беруге;
7) мердігер (бас мердігер) нұсқаманы орындамаған және тиісінше орындамаған жағдайда техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлға ол туралы тапсырыс берушіні хабардар етуге, сондай-ақ мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органының тиісті бөлімшесіне хабарлауға міндетті;
8) техникалық қадағалау журналына енігзілген өзінің нұсқамасының орындалуына бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
6. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлға Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып, өзіне жүктелген міндеттерді орындамағаны не өз қызметін тиiсiнше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.»;
16) мынадай мазмұндағы 34-2, 34-3-баптармен толықтырылсын:
«34-2-бап. Құрылысқа тапсырыс беруші
1. Тапсырыс берушінің құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексімен және осы Заңмен реттеледі.
2. Тапсырыс беруші:
1) мердігер (бас мердігер) орындаған жұмыстың барысына және сапасына және оларды орындау мерзімдерінің сақталуына бақылауды жүзеге асыруға;
2) мердігерден талаптарды бұза отырып орындаған жұмыстарды қабылдамауға;
3) техникалық қадағаудың қызметін бақылауға;
4) сәйкессіздіктер анықталған жағдайда техникалық және авторлық қадағалаудан қорытынды алудан бас тартуға құқылы.

4) выдавать письменные указания об обязательном устранении подрядчиком (генеральным подрядчиком) допущенных им в ходе строительства нарушений государственных (межгосударственных) нормативов, отклонений от проектных решений, предусмотренных утвержденным проектом и (или) требований организационно-технологических документов, с правом приостанавливать строительно-монтажные работы для исполнения указаний в установленные сроки.
5. Лица, осуществляющие технический надзор, обязаны:
1) обеспечивать надзор за соблюдением подрядчиком (генеральным подрядчиком) требований организационно-технологических документов, определяющих технологический процесс производства строительно-монтажных работ;
2) обеспечивать качественное выполнение строительно-монтажных работ;
3) обеспечивать надзор за соблюдением на объекте требований указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 3 статьи 31-1 настоящего Закона
4) осуществлять регулярное и надлежащее ведение журнала технического надзора;
5) участвовать в оформлении и подписании актов освидетельствования скрытых работ и промежуточной приемки ответственных конструкций;
6) предоставлять на ежемесячной основе в орган государственного архитектурно-строительного контроля отчет о состоянии и ходе строительства объекта;
7) в случае неисполнения или неполного исполнения подрядчиком (генеральным подрядчиком) указания, лица, осуществляющие технический надзор, обязаны довести до сведения заказчика об этом, а также информировать соответствующее подразделение органа государственного архитектурно- строительного контроля.
8) осуществлять контроль за исполнением своих указаний, внесенных в журнал технического надзора.
6. За невыполнение (ненадлежащее выполнение) обязанностей либо осуществление своей деятельности с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, лицо, осуществляющее технический надзор, несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.»;
16) дополнить статьями 34-2, 34-3 следующего содержания:
«Статья 34-2. Заказчик строительства
1. Права и обязанности заказчика регулируются Гражданским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.
2. Заказчик вправе:
1) осуществлять контроль за ходом и качеством выполняемых подрядчиком (генеральным подрядчиком) работ и соблюдением сроков их выполнения.
2) не принимать от подрядчика работы выполненные с нарушением требований;
3) контролировать деятельность технического надзора;
4) отказаться от получения заключения от технического и авторского надзоров в случае выявления несоответствий.

3. Тапсырыс беруші:
1) құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізіле басталғанға дейін бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын мердігерге (бас мердігерге) беруге;
2) объектіні заңнамада белгіленген барлық рұқсат құжаттарымен қамтамасыз етуге;
3) техникалық және авторлық қадағалаулармен объектінің құрылысын қамтамасыз етуге;
4) техникалық және авторлық қадағалаулардың нұсқамаларын орындамағаны не уақтылы орындамағаны және сапасыз орындағаны үшін мердігерге (бас мердігерге) шаралар қолдануға;
5) техникалық және авторлық қадағалау үшін жұмыс жағдайларын қамтамасыз етуге;
6) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы органдарының нұсқамаларын орындауды қамтамасыз етуге;
7) объектіге техникалық қадағалау қызметіне бақылау бойынша мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы органдарының кіруін қамтамасыз етуге;
8) объектіні пайдалануға қабылдау актісі бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде объектінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органына объектіні пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісінің түпнұсқасын, сәйкестік туралы декларацияны және орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және олардың бекітілген жобаға сәйкестігі туралы қорытындыны жіберуге міндетті.
34-3-бап. Мердігер (бас мердігер)
1. Мердігердің (бас мердігердің) құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексімен және осы Заңмен реттеледі.
2. Мердігер (бас мердігер) тапсырыс берушіден:
1) жасалған шарт шеңберінде жұмысты орындау үшін қажетті жағдай жасауды;
2) объектіні заңнамада белгіленген барлық рұқсат құжаттарымен қамтамасыз етуді талап етуге құқылы.
3. Мердігер (бас мердігер):
1) тапсырыс беруші ұсынған бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына, заңнаманың және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыруға;
2) құрылыс сапасын өзіндік өнідірістік бақылаудың барлық түрлері мен нысандарын (кiру, операциялық, аралық, қабылдау, зертханалық, геодезиялық және тағы басқа) жүзеге асыруға;
3) атқарушылық техникалық құжаттаманы тиісті түрде және уақытылы жүргізуді қамтамасыз етуге;
4) құрылыс процесінде анықталған шалағайлықтарды және ақауларды уақытылы жоюға;
5) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарының сұрау салуы бойынша орындалатын (орындалған) құрылыс-монтаж жұмыстарының және қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдар мен конструкциялардың сапасына зертханалық бақылау жүргізуге;
6) объектіге техникалық қадағалау қызметін бақылау бойынша мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарының кіруін қамтамасыз етуге;

3. Заказчик обязан:
1) до начала производства строительно-монтажных работ передать подрядчику (генеральному подрядчику) утвержденную проектную (проектно-сметную) документацию;
2) обеспечить объект всеми необходимыми разрешительными документами установленных законодательством.
3) обеспечить строительство объекта с сопровождением технического и авторского надзоров;
4) принимать меры к подрядчику (генеральному подрядчику) за неисполнение либо несвоевременное и некачественное исполнение указаний технического и авторского надзоров;
5) обеспечить условия работы для технического и авторского надзора;
6) обеспечить исполнение предписаний органов государственного архитектурно-строительного контроля;
7) обеспечить допуск на объект органов государственного архитектурно- строительного контроля по контролю за деятельностью технического надзора;
8) в течении трех рабочих дней с даты утверждения акта приемки объекта в эксплуатацию направить в орган государственного архитектурно-строительного контроля по месту нахождения объекта оригиналы утвержденного акта приемки объекта в эксплуатацию, декларации о соответствии и заключение о качестве выполненных строительно-монтажных работ и их соответствии утвержденному проекту.
Статья 34-3. Подрядчик (генеральный подрядчик)
1. Права и обязанности подрядчика (генерального подрядчика) установлены Гражданским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.
2) Подрядчик (генеральный подрядчик) вправе требовать от заказчика:
1) предоставления необходимых условий для выполнения работ в рамках заключенного договора;
2) обеспечение объекта всеми необходимыми разрешительными документами установленных законодательством.
3. Подрядчик (генеральный подрядчик) обязан:
1) осуществлять строительно-монтажные работы в соответствии с предоставленной заказчиком утвержденной проектной (проектно-сметной) документацией, требованиями законодательства и нормативно-технических документов;
2) осуществлять все виды и формы собственного производственного контроля качества строительства (входной, операционный, промежуточный, приемочный, лабораторный, геодезический и другие);
3) обеспечить надлежащее и своевременное ведение исполнительной технической документации;
4) своевременно устранять недоделки и дефекты, выявленные в процессе строительства;
5) проводить лабораторный контроль качества выполняемых (выполненных) строительно-монтажных работ и применяемых строительных материалов, изделий и конструкций по запросу органов государственного архитектурно-строительного контроля;
6) обеспечить допуск на объект органов государственного архитектурно- строительного контроля по контролю за деятельностью технического надзора;

7) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарының нұсқамаларын, техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың нұсқауын орындауға;
8) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарының жұмысына кедергі келтіруге және араласуға жол бермеуге міндетті»;
17) 35-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның және оның аумақтық бөлімшелерінің штат қызметкерлері;»;
4) тармақша алып тасталсын;
18) 60-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қосымша жер учаскесін (аумақ кесіндісін) бөлуді талап етпейтін, тіреу конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен коммуникацияларды қандай да болсын өзгертуге байланысы жоқ, сәулеттік-эстетикалық, өртке қарсы, жарылысқа қарсы және санитариялық сапасын нашарлатпайтын, пайдалану кезінде қоршаған ортаға зиянды әсерін тигізбейтін тұрғын үйлердегі (тұрғын ғимараттардағы) тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды реконструкциялауды (қайта жоспарлауды, қайта жабдықтауды);»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу тәртібі, оның міндетті құрамы мен мазмұны сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдар бекіткен мемлекеттік нормативтерде белгіленеді.»;
9-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) ведомстводан тыс сараптама жобаларымен расталуға тиіс, Қазақстан Республикасының заңнамасында және мемлекеттік нормативтік құжаттарда белгіленген өрт және жарылғыш қауіпсіздігінің, конструкциялар сенімділігінің, объектінің жұмыс істеу тұрақтылығының және еңбек қорғаудың нормаларын сақтау;»;
19) 63-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жаңа ғимараттар мен құрылыстардың, олардың кешендерінің, инженерлік және көліктік коммуникациялардың құрылыс жобасы (жобалау-сметалық құжаттамасы) объектінің орналасқан жерiнiң қала құрылысы тұрғысынан негiзділігін, құрылыс жүргiзу және аяқталған құрылыс объектiсін пайдалануға тапсыру үшiн қажеттi көлемде экономикалық, сәулет, көлемдiк-жоспарлау, функционалдық, технологиялық, конструкциялық, инженерлiк, табиғат қорғау, энергия үнемдейтін және өзге де шешiмдерді қамтуға тиiс.
Құрылыс жобаларына сондай-ақ жүргізілген техникалық тексеру нәтижелері негізінде орындалған және мыналарға:
1) қолданыстағы объектілерді күрделі жөндеуге немесе тарих және мәдениет ескерткіштеріне жатпайтын ғимараттар мен құрылыстарды қалпына келтіруге;

7) исполнять предписания органов государственного архитектурно- строительного контроля, указания лиц, осуществляющих технический и авторский надзор;
8) не допускать препятствий и вмешательства в работу органов государственного архитектурно-строительного контроля.»;
17) в пункте 1 статьи 35:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) штатные работники уполномоченного государственного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства и его территориальных подразделений;»;
подпункт 4) исключить;
18) в статье 60:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«3) реконструкцию (перепланировку, переоборудование) жилых и нежилых помещений в жилых домах (жилых зданиях), не требующую отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не связанную с какими-либо изменениями несущих конструкций, инженерных систем и коммуникаций, не ухудшающую архитектурно-эстетические, противопожарные, противовзрывные и санитарные качества, не оказывающую вредное воздействие на окружающую среду при эксплуатации;»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Порядок разработки, обязательный состав и содержание предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации устанавливаются государственными нормативами, утвержденными уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.»;
подпункт 1) части второй пункта 9 изложить в следующей редакции:
«1) соблюдения норм пожаро- и взрывобезопасности, надежности конструкций, устойчивости функционирования объекта и охраны труда, установленных законодательством Республики Казахстан и государственными нормативными документами, что должно подтверждаться комплексной вневедомственной экспертизой проектов;»;
19) в статье 63:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Проект (проектно-сметная документация) строительства новых зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций должен содержать градостроительную обоснованность местоположения объекта, экономические, архитектурные, объемно-планировочные, функциональные, технологические, конструктивные, инженерные, природоохранные, энергосберегающие и иные решения в объеме, необходимом для ведения строительства и сдачи завершенного строительством объекта в эксплуатацию.
К проектам строительства также относится проектно-сметная документация, выполненная на основании результатов проведенного технического обследования и предназначенная для:
1) капитального ремонта существующих объектов или реставрации зданий и сооружений, не относящихся к памятникам истории и культуры;

2) пайдаланылатын объектілерді реконструкциялауға, кеңейтуге, жаңғыртуға немесе техникалық қайта жарақтандыруға;
3) авариялық ғимараттар мен құрылыстарды бұзуды қоспағанда, өз ресурсын тауысқан бөлшектенетін объектiлердi кейiн кәдеге жаратуға;
4) құрылысы тоқтатылып тұрған аяқталмаған объектілерді консервациялауға (консервациядан алуға) арналған жобалау-сметалық құжаттама жатады.
20) 64-бап алып тасталсын;
21) мынадай мазмұндағы 64-1 64-2, 64-3, 64-4, 64-5, 64-6, 64-7, 64-8, 64-9, 64-10, 64-11-баптармен толықтырылсын:
«64-1-бап. Құрылыс және аумақтардың қала құрылысын жоспарлау
саласындағы жобалардың сараптамасы
1. Құрылыс саласындағы жобалардың сараптамасын (кешенді ведомстводан тыс сараптаманы) жобалау құжаттамасының тиісті бөлімдері (бөліктері) бойынша аттестаты бар және сарапшылық ұйымдарда жұмыс істейтін сарапшылар жүзеге асырады.
Кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындылары құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесін немесе құрылысқа арналған жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту үшін негіздеме болып табылады.
2. Міндетті сараптамаға:
1) кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізуді талап ететін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті өкілді органдардың бекітуіне жататын аумақтарды дамыту мен оларға құрылыс салудың қала құрылысын жоспарлау жобалары;
2) бюджет қаражаты есебінен немесе оның қатысуымен қаржыландырылатын, сондай-ақ бюджет қаражатының қатысуынсыз тұрғызылатын, бірақ заңнамалық тәртіппен белгіленген мемлекеттік меншіктің шығарылатын өнімнің немесе көрсетілетін қызметтердің көлеміндегі үлесін көздейтін, сондай-ақ мемлекеттің кепілдігімен не мемлекеттің кепілгерлігімен алынған мемлекеттік емес қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларды салуға арналған техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттама жатады.
3. Жобалануы мен салынуы кезең-кезеңмен көзделетін объектілер мен кешендер бойынша жобалардың кешенді ведомстводан тыс сараптамасы осы жобаны сарапшылық сүйемелдеу режимінде әзірлеудің тиісті кезеңдері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Сарапшылық сүйемелдеуді жүзеге асыру тәртібі сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік нормативтермен белгіленеді.
4. Бюджет қаражатының немесе мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандарының қатысуынсыз қаржыландырылатын техникалық жағынан күрделі емес объектілердің құрылыс жобалары мынадай объектілер бойынша міндетті сараптама жүргізуге жатпайды:

2) реконструкции, расширения, модернизации или технического перевооружения эксплуатируемых объектов;
3) постутилизации демонтируемых объектов, выработавших свой ресурс, за исключением сноса аварийных зданий и сооружений;
4) консервации (расконсервации) незавершенных объектов, строительство которых было приостановлено.»;
20) статью 64 исключить;
21) дополнить статьями 64-1, 64-2, 64-3, 64-4, 64-5, 64-6, 64-7, 64-8, 64-9, 64-10, 64-11 следующего содержания:
«Статья 64-1. Экспертиза проектов в области строительства и
градостроительного планирования территорий
1. Экспертиза проектов в области строительства (комплексная вневедомственная экспертиза) осуществляется экспертами, имеющими аттестат по соответствующим разделам (частям) проектной документации и работающими в экспертных организациях.
Положительные заключения комплексной вневедомственной экспертизы являются основанием для утверждения технико-экономического обоснования строительства или проектно-сметной документации на строительство.
2. Обязательной экспертизе подлежат:
1) проекты градостроительного планирования развития и застройки территорий, требующие проведения комплексной градостроительной экспертизы и подлежащие утверждению Правительством Республики Казахстан или местными представительными органами;
2) технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация, предназначенные для строительства зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций, финансируемых за счет бюджетных средств или с их участием, а также возводимых без участия бюджетных средств, но предусматривающих установленную в законодательном порядке долю государственной собственности в объемах выпускаемой продукции или предоставляемых услуг, а также средств негосударственных займов под государственную гарантию либо поручительство государства.
3. По объектам и комплексам, которые предусматривается проектировать и строить поэтапно, комплексная вневедомственная экспертиза проектов может осуществляться по соответствующим этапам разработки данного проекта в режиме экспертного сопровождения. Порядок осуществления экспертного сопровождения устанавливается государственными нормативами, утверждаемыми уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства
4. Проекты строительства технически несложных объектов, финансируемые без участия бюджетных средств или иных форм государственных инвестиций, не подлежат обязательной экспертизе по следующим объектам:

1) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес лицензиясы бар адамдар орындаған жеке тұрғын үйлер. Осы талап Қазақстан Республикасының астанасындағы жеке тұрғын үй құрылысына қолданылмайды;
2) маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығына арналған уақытша құрылыстар, тұрғын және тұрмыстық үй-жайлар;
3) жеке үй жанындағы учаскелердiң аумағындағы, сондай-ақ бау-бақша серiктестiктерiнiң (қоғамдарының) учаскелерiндегi шаруашылық-тұрмыстық құрылыстар;
4) жұмыс iстеп тұрған инженерлiк желілерді өзгертудi қажет етпейтiн үй жанындағы және саяжай учаскелерiн абаттандыру;
5) контейнермен және блокпен орындалатын мобильді кешендер, сондай-ақ жиналмалы-бұзылмалы конструкциялардан тұрғызылған және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтермен келiсудi талап етпейтін сауда объектілеріне, қоғамдық тамақтандыру және тұрмыстық қызмет көрсету объектілеріне арналған бiр қабатты ғимараттар (құрылыстар);
6) автомашиналар саны елу бірліктен аспаған кезде ашық үлгiдегi автотұрақтар, сондай-ақ екеуден аспайтын автомашинаға арналған бокстерi бар көлікжайлар;
7) қолданыстағы ғимараттарда жүзеге асырылатын және тiреу конструкцияларын өзгертудi қажет етпейтiн өндірiстiк емес мақсаттағы үй-жайларды қайта жоспарлау (қайта жабдықтау);
8) инженерлiк желілерді электр коррозиясынан қорғау;
9) орналасуын, салыну белгілерін, құбырлардың диаметрін өзгертуді талап етпейтін желілік инженерлiк желілерді және олардағы құрылыстарды күрделі жөндеу;
10) шағын сәулеттiк нысандар және аумақтардың қоршаулары;
11) ғимараттардың (құрылыстардың) айналасындағы ашық спорт алаңдары, тротуарлар, тас төсеніштері;
12) технологиялық ресурсы біткен және кәсiпорынды (цехты) реконструкциялауды немесе қайта бейiндеудi талап етпейтiн технологиялық немесе инженерлiк жабдықтардың бірліктерін жөндеу және ауыстыру;
13) лицензиясы бар тұлғалар орындаған және қосымша жер учаскесін (аумақ кесіндісін) бөлуді талап етпейтін, конструкцияның есептік беріктігін төмендетпейтін, сәулеттік-эстетикалық, өртке қарсы, жарылысқа қарсы және санитариялық сапасын нашарлатпайтын, пайдалану кезінде қоршаған ортаға зиянды әсерін тигізбейтін, ол туралы жоба авторының (жобаның бас инженерінің, жобаның бас сәулетшісінің) тиісті жазбасы бар, тұрғын үйлердегі (тұрғын ғимараттардағы) тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау);
14) меншік иелерінің жеке пайдалануына арналған техникалық жағынан күрделі емес басқа да құрылыстар.
Көрсетілген жобалар бойынша кешенді ведомстводан тыс сараптама тапсырыс берушінің қалауы бойынша ғана жүргізілуі мүмкін.

1) индивидуальных жилых домов, выполненных лицами, имеющими лицензии, в соответствии с архитектурно-планировочным заданием местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения). Данное требование не распространяется на индивидуальное жилищное строительство в столице Республики Казахстан;
2) временных строений, жилых и бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства;
3) хозяйственно-бытовых построек на территории индивидуальных приусадебных участков, а также на участках садовых и огороднических товариществ (обществ);
4) благоустройства на приусадебных и дачных участках, не требующего изменения действующих инженерных сетей;
5) мобильных комплексов контейнерного и блочного исполнения, а также одноэтажных зданий (сооружений) для торговых объектов, объектов общественного питания и бытового обслуживания, возводимых из сборно-разборных конструкций и не требующих согласования с санитарно- эпидемиологическими службами;
6) автостоянок открытого типа при количестве автомашин не более пятидесяти единиц, а также гаражей с боксами не более чем на две автомашины;
7) перепланировок (переоборудования) помещений непроизводственного назначения, осуществляемых в существующих зданиях и не требующих изменения несущих конструкций;
8) защиты инженерных сетей от электрокоррозии;
9) капитального ремонта линейных инженерных сетей и сооружений на них, не требующего изменения их положения, отметок заложения, диаметра труб;
10) малых архитектурных форм и ограждений территорий;
11) открытых спортивных площадок, тротуаров, мощений вокруг зданий (сооружений);
12) ремонта и замены единиц технологического или инженерного оборудования, по которым исчерпан технологический ресурс, и не требующих реконструкции или перепрофилирования предприятия (цеха);
13) реконструкции (перепланировки, переоборудования) жилых и нежилых помещений в жилых домах, (жилых зданиях), выполненных лицами, имеющими лицензии, и не требующих отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не снижающих расчетную прочность конструкций, не ухудшающих архитектурно-эстетические, противопожарные, противовзрывные и санитарные качества, не оказывающих вредное воздействие на окружающую среду при эксплуатации, о чем имеется соответствующая запись автора проекта (главного инженера проекта, главного архитектора проекта);
14) других технически несложных строений, предназначенных для личного пользования собственниками.
По указанным проектам комплексная вневедомственная экспертиза может проводиться только по усмотрению заказчика.

5. Құрылыстың бекітілген жеке жобаларын қайта қолдану кезінде, сондай-ақ бұрын салалық және кешенді ведомстводан тыс сараптамалардың оң қорытындылары берілген қолданыстағы типтік жобалардың жаппай құрылысы үшін арналған байлау кезінде қайталама салалық сараптама жүргізілмейді, бірақ бұл жобаларды нақты жерге және жағдайларға байлау бөлігінде кешенді ведомстводан тыс сараптамадан өтеді.
6. Міндетті кешенді ведомстводан тыс сараптамаға жататын құрылыс жобаларын (техника-экономикалық негіздемелер немесе жобалау-сметалық құжаттама) оң қорытындысыз бекітуге және одан әрі іске асыруға жол берілмейді.
7. Құрылыс жобаларының (техникалық-экономикалық негіздемелердің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың) тапсырыс берушісі осы жоба бойынша сараптамалық жұмыстарының да тапсырыс берушісі болып табылады. Мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда тапсырыс берушінің міндетіне құрылыс жобаларын әзірлеуге және оларға сараптама жүргізуге бөлек конкурстарды ұйымдастыру және өткізу кіреді. Бөлек конкурстар жобаны жасаумен және оны сол уақытта өткізілген конкурс нәтижелері бойынша жеңімпаз ретінде айқындалған сарапшылық ұйымға тапсыру арасында үзіліс болмайтындай мерзімдерде жүргізіледі.
8. Ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге жататын, бірақ мемлекеттік монополияға жатпайтын және мемлекеттік сатып алу нысанасы болып табылмайтын жобалардың тапсырыс берушісі өз қалауы бойынша сараптама жүргізу үшін кез келген аккредиттелген сарапшылық ұйымды таңдауға құқылы.
9. Тапсырыс берушілер ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін мемлекеттік нормативтерде көзделген құжаттардың толық жинақталымын ұсынуға міндетті. Сараптама жүргізу үшін ұсынылған құжаттардың дұрыстығына тапсырыс беруші жауапты.
10. Сарапшылық ұйымдар сарапшылық комиссияларды (сарапшылық топтарды) құрады, сондай-ақ мамандарды (мамандандырылған институттар мен ұйымдарды), оның ішінде шет мемлекетінің тиісті органы берген сарапшылық қызметпен айналысуға құқық беретінен құжаттары бар шетелдік сарапшыларды тартады.
Қаралатын жобаларды дайындауға және (немесе) әзірлеуге тікелей немесе жанама қатысқан не оларды әзірлеген жобалау ұйымдарының өкілдері болып табылатын мамандарды сарапшылық комиссиялардың (сарапшылық топтардың) құрамына қосуға, сондай-ақ жобалардың кешенді ведомстводан тыс сараптамасына қатысудың өзге де нысанына тартуға жол берілмейді.
11. Тапсырыс берушілер және жобалаушылар, сондай-ақ сарапшылар немесе сарапшылық ұйымдар тараптардың бірі жобалардың кешенді ведомстводан тыс сараптамасын жүргізу немесе нәтижелерін қорытындылау тәртібін бұзған жағдайларда осы өтінішін негіздей отырып, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
Тапсырыс беруші жүргізілген ведомстводан тыс кешенді сараптаманың нәтижелерімен келіспеген кезде сарапшылардың қорытындысына сот тәртібімен шағымдана алады.

5. При повторном применении утвержденных индивидуальных проектов строительства, а также привязке предназначенных для массового строительства действующих типовых проектов, по которым ранее были выданы положительные заключения отраслевых и комплексной вневедомственной экспертиз, повторные отраслевые экспертизы не проводятся, но в части привязки этих проектов к конкретной местности и условиям проходят комплексную вневедомственную экспертизу.
6. Утверждение и дальнейшая реализация проектов строительства (технико-экономических обоснований или проектно-сметной документации), подлежащих обязательной комплексной вневедомственной экспертизе, без ее положительного заключения не допускается.
7. Заказчик проектов строительства (технико-экономических обоснований или проектно-сметной документации) является и заказчиком экспертных работ по этому проекту. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в обязанности заказчика входит организация и проведение раздельных конкурсов на разработку и экспертизу проектов строительства. Раздельные конкурсы проводятся в сроки, исключающие перерывы между изготовлением проекта и представлением его экспертной организации, определенной к этому времени победителем по результатам проведенного конкурса.
8. Заказчик проектов, подлежащих комплексной вневедомственной экспертизе, но не относящихся к государственной монополии, и не являющихся предметом государственных закупок, вправе по своему усмотрению выбрать для проведения экспертизы любую аккредитованную экспертную организацию.
9. Заказчики обязаны представить для проведения комплексной вневедомственной экспертизы полный комплект документов, предусмотренный государственными нормативами. Ответственность за достоверность документов, представленных для проведения экспертизы, несет заказчик.
10. Экспертные организации создают экспертные комиссии (экспертные группы), а также привлекают специалистов (специализированные институты и организации), в том числе зарубежных экспертов, имеющих документы на право занятия экспертной деятельностью, выданные соответствующим органом зарубежного государства.
Не допускается включение в состав экспертных комиссий (экспертных групп), а также привлечение для иной формы участия в комплексной вневедомственной экспертизе проектов специалистов, прямо или косвенно принимавших участие в подготовке и (или) разработке рассматриваемых проектов, либо являющихся представителями проектных организаций, их разработавших.
11. Заказчики и проектировщики, а также эксперты или экспертные организации в случаях нарушения одной из сторон порядка ведения или подведения результата комплексной вневедомственной экспертизы проектов вправе обратиться в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства с обоснованием этого обращения.
При несогласии с результатами проведенной комплексной вневедомственной экспертизы заказчик может обжаловать заключение экспертов в судебном порядке.»;

64-2-бап. Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама
жүргізу құны және мерзімдері
1. Құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасы (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) шығыны қаралып отырған жобаны әзірлеу құнына жатқызыла отырып, сараптаманың тапсырыс берушілері және сарапшылық ұйымдар жасайатын шарттар негізінде жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік сарапшылық ұйым орындайтын сараптамалық жұмыстардың құны қаржыландыру көздеріне қарамастан, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен баға бойынша айқындалады.
3. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдар орындайтын сараптамалық жұмыстардың құны тапсырыс беруші мен сарапшылық ұйым арасындағы шартқа сәйкес белгіленеді.
Мемлекеттік сатып алу шеңберінде орындалатын шарттар бойынша сараптамалық жұмыстардың құны сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен баға бойынша айқындалған құннан төмен болмауға тиіс.
4. Құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесіне, сондай-ақ құрылыс үшін жобалау-сметалық құжаттамаға кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізу тәртібі мен ұзақтығы (мерзімдері) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган белгілейтін тәртіппен айқындалады және құрылыс объектілерін жобалау саласындағы сарапшылық қызметтің барлық субъектілері үшін бірдей болып табылады.
64-3-бап. Жобалар сараптамасының түрлері
1. Жобалардың сараптамасы мынадай түрлерге бөлінеді:
1) аккредиттелген сарапшылық ұйымдар немесе тиісті аттестаттары бар сарапшылар жүзеге асыратын құрылысқа арналған жобалар (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалардың ведомстводан тыс кешенді сараптамасы) сараптамасы;
2) мемлекеттік монополияға жатқызылған құрылыс жобаларының (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) ведомстводан тыс кешенді сараптамасы;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін жобалар бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган құратын сарапшылық комиссиялар;
мәслихаттар бекітетін жобалар бойынша тиісті жергілікті атқарушы органдар құратын сарапшылық топтар жүзеге асыратын кала құрылысы жобаларының әр түрлі деңгейдегі міндетті сараптамасы - қала құрылысы кешенді сараптамасы;
4) мүдделі мемлекеттердің уәкілетті органдары құратын халықаралық сарапшылық комиссиялар жүзеге асыратын объектілерді жобалау және салу немесе аралас шекара маңы аумақтарының қала құрылысын жоспарлау бойынша тиісті халықаралық шарттардың екі немесе одан да көп қатысушы мемлекеттері үшін өзара мүдде білдіретін жобалардың халықаралық сараптамасы.

Статья 64-2. Стоимость и сроки проведения комплексной
вневедомственной экспертизы проектов строительства
1. Комплексная вневедомственная экспертиза проектов строительства (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) осуществляется на основании договоров, заключаемых заказчиками экспертизы и экспертными организациями, с отнесением затрат на стоимость разработки рассматриваемого проекта.
2. Стоимость экспертных работ, выполняемых государственной экспертной организацией, независимо от источника финансирования, определяется по ценам, утвержденным уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
3. Стоимость экспертных работ, выполняемых аккредитованными экспертными организациями, устанавливается в соответствии с договором между заказчиком и экспертной организацией.
По договорам, выполняемым в рамках государственных закупок, стоимость экспертных работ не может быть ниже стоимости, определяемой по ценам, утвержденным уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
4. Порядок и продолжительность (сроки) проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономического обоснования строительства, а также проектно-сметной документации для строительства определяются в порядке, устанавливаемом уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, и являются едиными для всех субъектов экспертной деятельности в области проектирования объектов строительства.»;
Статья 64-3. Виды экспертизы проектов
1. Экспертиза проектов подразделяется на следующие виды:
1) экспертиза проектов (комплексная вневедомственная экспертиза технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, осуществляемая аккредитованными экспертными организациями или экспертами, имеющими соответствующий аттестат;
2) комплексная вневедомственная экспертиза проектов строительства (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), отнесенная к государственной монополии;
3) комплексная градостроительная экспертиза - обязательная экспертиза градостроительных проектов различного уровня, осуществляемая:
экспертными комиссиями, образуемыми уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства по проектам, утверждаемым Правительством Республики Казахстан;
экспертными группами, образуемыми соответствующими местными исполнительными органами по проектам, утверждаемым маслихатами;
4) межгосударственная экспертиза проектов, представляющих взаимный интерес для двух и более государств-участников соответствующих международных договоров по проектированию и строительству объектов или градостроительному планированию смежных приграничных территорий, осуществляемая международными экспертными комиссиями, создаваемыми уполномоченными органами заинтересованных государств.

2. Әр түрлі деңгейдегі аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобалары (қала құрылысы жобалары) осы Заңда, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерде белгіленген тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтеді. Кешенді қала құрылысы сараптамасының оң қорытындылары тиісті деңгейдегі қала құрылысы жобаларын бекіту үшін және оларды ары қарай іске асыру үшін негіз болып табылады.
3. Екі және одан да көп елдердің мүдделерін қозғайтын жобалар бойынша мемлекетаралық сараптама жүргізудің тәртібі халықаралық шартқа сәйкес белгіленеді.»;
64-4 бап. Мемлекеттік монополияға жатқызылған сарапшылық
қызмет
1. Мемлекеттік монополияға:
1) құрылысқа арналған жобалардың (техникалық-экономикалық негіздемелердің және жобалау-сметалық құжаттамалардың):
бюджет қаражаты есебінен немесе мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандарының қатысуымен қаржыландырылатын жаңа объектілерді салу немесе бар объектілерді өзгерту;
мемлекеттік инвестициялардың қатысуынсыз қаржыландырылатын жаңа және бар ықтимал қауіпті өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерді, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын өзгерту үшін жобалардың (техникалық – экономикалық негіздімелердің және жобалау – сметалық құжаттамалардың);
2) мемлекеттік инвестициялардың қатысуымен қаржыландырылатын объектілерді салуға арналған, егер жобаның қалған бөліктері бойынша сараптаманы аккредиттелген сарапшылық ұйымдар жүргізсе, техникалық-экономикалық негіздемелердің немесе жобалау-сметалық құжаттамалардың құрамынан сметалық құжаттаманың ведомстводан тыс кешенді сараптамасы жатады.
2. Мемлекеттік монополияға жататын ведомстводан тыс кешенді сараптаманы қандай да бір өзге қызметпен айналысуға құқылы емес мемлекеттік сарапшылық ұйым жүзеге асырады.
3. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының аумағындағы халықаралық мамандандырылған көрменің объектілеріне қолданылмайды.
64-5-бап. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдар
1. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдар:
осы Заңның 64-4-бабының 1-тармағында көзделген жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізеді.
сараптамалық ұйымдардың республикалық палатасын құрған кезден бастап оның мүшелері (қауымдастырылған мүшелері) болуға міндетті.
2. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдар, егер:

2. Проекты градостроительного планирования территорий (градостроительные проекты) различного уровня проходят комплексную градостроительную экспертизу в порядке, установленном настоящим Законом, а также государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства. Положительные заключения комплексной градостроительной экспертизы являются основанием для утверждения градостроительных проектов соответствующего уровня и их дальнейшей реализации.
3. Порядок проведения межгосударственной экспертизы по проектам, затрагивающим интересы двух и более стран, устанавливается в соответствии с международным договором.»;
Статья 64-4. Экспертная деятельность, отнесенная к
государственной монополии
1. К государственной монополии относится комплексная вневедомственная экспертиза:
1) проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) для строительства:
новых или изменения существующих объектов, финансируемых за счет бюджетных средств или с участием иных форм государственных инвестиций;
новых и изменения существующих потенциально опасных производственных зданий и сооружений, а также технически и (или) технологически сложных объектов, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций, финансируемых без участия государственных инвестиций;
2) сметной документации из состава технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, предназначенных для строительства объектов, финансируемых с участием государственных инвестиций, если по остальным частям проекта экспертиза проводится аккредитованной экспертной организацией.
2. Комплексную вневедомственную экспертизу, относящуюся к государственной монополии, осуществляет государственная экспертная организация, которая не вправе заниматься какой-либо иной деятельностью.
3. Требования настоящей статьи не распространяются на объекты международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан.
Статья 64-5. Аккредитованные экспертные организации
1. Аккредитованные экспертные организации:
проводят обязательную комплексную вневедомственную экспертизу проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 64-4 настоящего Закона;
обязаны с момента создания палаты экспертных организаций состоять ее членами (ассоциированными членами).
2. Аккредитованные экспертные организации вправе проводить экспертизу как полного комплекта документов на проект в целом, так и отдельных разделов (частей) проекта с выдачей локальных экспертных заключений в случаях, если:

1) объектілердің құрылысы сараптаманы жүргізудің кезең-кезеңмен сүйемелденетін (сараптамалық сүйемелдеу) тиісті кезеңдері бойынша әзірленетін жобалау-сметалық құжаттама бойынша кезең-кезеңмен жүргізілсе;
2) объектілердің (кешендердің) құрылысы іске қосу кешендері немесе кезек бойынша көзделсе;
3) инженерлік немесе көліктік инфрақұрылымдардың сызықтық құрылыстары жеке учаскелерге (бөліктерге) бөлінсе, жергілікті сараптамалық қорытындыны бере отырып, жобаға құжаттардың толық жиынтығына тұтастай да, жобаның жекелеген бөліктеріне (бөлімдеріне) де сараптама жүргізуге құқылы.
Жобаның жекелеген бөліктері (бөлімдері) бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың жергілікті қорытындылары жобалау-сметалық құжаттаманы тұтастай бекітуге негіз болып табылмайды, бірақ жиынтық сараптамалық қорытынды құрамында пайдаланылады. Техникалық зерттеудің нәтижелері негізінде объектідегі тозған элементтерді немесе инженерлік жүйелерді ауыстыру арқылы пайдалану сапасын қалпына келтіру мақсатында күрделі жөндеу жүргізу үшін сметалық құжаттаманы ғана әзірлеу талап етілетін жағдайлар бұл талапқа қолданылмайды.
3. Міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуді талап етпейтін құрылыс жобаларына сараптаманы тапсырыс берушінің шешімі бойынша аккредиттелген сарапшылық ұйым да жүргізуі мүмкін.
4. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың, осы Заңда көзделген сарапшылық қызметті қоспағанда, қандай да бір өзге қызметпен айналысуға құқылы емес.
64-6-бап. Құрылыс объектілерін жобалау саласындағы сарапшылар
1. Құрылыс объектілерін жобалау саласында сарапшылық қызметпен айналысу құқығына аттестатты алу үшін жеке тұлғаның тиісті мамандық бойынша жоғары білімі, құрылыс объектілеріне техникалық-экономикалық негіздемелерінің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың тиісті бөлімі (бөлігі) бойынша жобалау саласында бес жылдан кем емес жұмыс өтілі болуға және аттестаттаудан өтуге тиіс.
2. Үш жыл бойы практикалық сарапшылық қызметпен айналыспаған аттестатталған сарапшыға қайта аттестатталудан өткеннен кейін ғана сарапшылық қызметті жүзеге асыруға рұқсат етіледі.
3. Аккредиттелген сарапшылық ұйымның штатында тұратын сарапшылар бұрын жасалған шарттар бойынша құрылыс объектілерін жобалардың ведомстводан тыс кешенді сараптамасында жеке-дара не аттестатында белгіленген мамандану шегінде сарапшылар тобының құрамында қатысуды жалғастыруға құқылы.
64-7-бап. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдарды және
аттестатталған сарапшыларды есепке алу
Аккредиттелген сарапшылық ұйымдарды және аттестатталған сарапшыларды есепке алу тізілімдерді жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
Аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың тізілімі заңды тұлғаның деректемелері, аккредиттеу туралы куәліктің берілген күні мен нөмірі туралы; жобалардың әр түрлі бөлімдерін сараптау бойынша мамандандырылған аттестатталған сарапшылардың штатта бар болуы туралы ақпарат жиынтығын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген осы заңды тұлғаға қатысты қолданылған заңды жауапкершілік шаралары туралы мәліметтерді қамтиды.
Аттестатталған сарапшылардың тізілімі сарапшының жеке деректері, аттестаттың берілген күні мен нөмірі туралы, мамандандырылуы, білімі және кәсібі бойынша жұмыс өтілі туралы ақпарат жиынтығын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сарапшы жиынтығын қолданылған заңды жауапкершілік шаралары туралы, оның ішінде сарапшыны міндетін адал орындамаған деп тану арқылы аттестаттан айыру туралы мәліметтерді қамтиды.

1) строительство объектов должно проводиться поэтапно по проектно-сметной документации, разрабатываемой по соответствующим этапам, сопровождаемой поэтапным проведением экспертизы (экспертное сопровождение);
2) строительство объектов (комплексов) предусматривается по пусковым комплексам или по очередям;
3) строительство линейных сооружений инженерной или транспортной инфраструктуры разделяется на отдельные участки (отрезки).
Локальные заключения комплексной вневедомственной экспертизы по отдельным разделам (частям) проекта не являются основаниями для утверждения проектно-сметной документации в целом, но используются в составе сводного экспертного заключения. Исключением для данного требования являются случаи, когда на основании результатов технического обследования требуется только разработка сметной документации для проведения капитального ремонта с целью восстановления эксплуатационных качеств путем замены изношенных элементов или инженерных систем на объекте.
3. Комплексная вневедомственная экспертиза проектов строительства, не требующих обязательного ее проведения, по решению заказчика также может проводиться аккредитованной экспертной организацией.
4. Аккредитованные экспертные организации не вправе заниматься какой- либо иной деятельностью, за исключением экспертной, предусмотренной настоящим Законом.
Статья 64-6. Эксперты в области проектирования объектов
строительства
1. Для получения аттестата на право занятия экспертной деятельностью в области проектирования объектов строительства физическое лицо должно иметь высшее образование по соответствующей специальности, стаж работы не менее пяти лет в области проектирования по соответствующему разделу (части) технико-экономических обоснований или проектно-сметной документации на строительство объектов и пройти аттестацию.
2. Аттестованный эксперт, не занимавшийся практической экспертной деятельностью в течение трех лет, допускается к осуществлению экспертной деятельности только после прохождения переаттестации.
3. Эксперты, состоящие в штате аккредитованной экспертной организации, вправе продолжать по ранее заключенным договорам участвовать в комплексной вневедомственной экспертизе проектов единолично либо в составе группы экспертов в пределах специализаций, установленных их аттестатами.
Статья 64-7. Учет аккредитованных экспертных организаций и
аттестованных экспертов
Учет аккредитованных экспертных организаций и аттестованных экспертов осуществляется путем ведения реестров.
Реестр аккредитованных экспертных организаций содержит совокупность информации о реквизитах юридического лица, дату выдачи и номер свидетельства об аккредитации; о наличии в штате аттестованных экспертов, специализирующихся по экспертизе различных разделов проектов, а также сведения о принятых в отношении данного юридического лица мерах юридической ответственности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Реестр аттестованных экспертов содержит совокупность информации о личных данных эксперта, дату выдачи и номер аттестата, о специализации, образовании и стаже работы по профессии, а также сведения о принятых к эксперту мерах юридической ответственности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в том числе о лишении аттестата с признанием эксперта недобросовестным.

64-8-бап. Сарапшылық қызмет субъектілерінің құқықтары,
міндеттері және жауапкершілігі
1. Сарапшылық ұйымдардың құқықтары мен міндеттері осы Заңда және өз жарғыларында белгіленеді.
2. Сарапшыға:
1) Сарапшылық комиссиясының (сараптама тобының) құрамында аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобалары бойынша кешенді қала құрылысының сараптамасына қатысу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тапсырыс берушілерден және жобаның бөлімін (бөлігін) әзірлеушілерден қажетті материалдар мен ақпаратты сұрату және алу;
3) аттестатта көрсетілген кәсіби мамандандырылуға сәйкес жобалардың жекелеген бөлімдеріне (бөліктеріне) сараптаманы жүзеге асыру, олар бойынша жергілікті қорытындылар жасау, тапсырыс беруші сараптама қорытындысының тұжырымында айтылған шарттарды (талаптарды) орындамаған кезде бұрын берілген жергілікті қорытындыларды кері қайтарып алу құқығы беріледі. Жобаның жекелеген бөліктері (бөлімдері) бойынша сарапшы жасаған көрсетілген жергілікті қорытындылар тұтастай жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы бекітуге негіз болып табылмайды, бірақ жиынтық сараптамалық қорытындының құрамында пайдаланады;
4) ғылыми, педагогикалық және шығармашылық қызметпен айналысу құқығы беріледі.
3. Сарапшыға:
1) дайындауға осы сарапшының өзі тікелей не жанама қатысқан не (немесе) жұбайының (жұбайлардың) жақын туыстарының қатысуымен орындалған жобалар бойынша сараптама жүргізуге;
2) кәсіпкерлік қызметтің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметімен байланысты өзге де түрлерімен айналысуға;
3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің өзге де субъектілерімен еңбек, қаржылық және (немесе) басқа да тәуелді қатынастарда болуға тыйым салынады.
4. Сарапшы:
1) кәсіптік қызметті жүзеге асыру үшін сарапшылық ұйымның біреуінде штатта тұруға;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, қаралатын жобалар бойынша құпиялылықты сақтауға және қызметтік және коммерциялық құпияны қамтамасыз етуге;
3) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, аттестат нөмірі және оның берілген күні көрсетілген дербес мөрі болуға;
4) өзінің кәсіптік біліктілігін жүйелі түрде арттырып отыруға;
5) кәсіптік әдепті сақтауға міндетті.
5. Сараптаманың сапасыз жүргізілу фактілері анықталған жағдайларда сарапшылық ұйымдар және сарапшылар сараптамалық жұмыстардың сапасы үшін жауаптылықта болады.
Сараптама жүргізілгеннен кейін бекітуге ұсынылған сапасыз жобалар үшін сарапшылық ұйымдар жобаның тиісті әзірлеушілерімен қатар жауаптылықта болады.
Барлық мүліктік міндеттемелер бойынша жауаптылық Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес белгіленеді.

Статья 64-8. Права, обязанности и ответственность субъектов
экспертной деятельности
1. Права и обязанности экспертных организаций устанавливаются настоящим Законом и их уставами.
2. Эксперт наделяется правом:
1) участвовать в комплексной градостроительной экспертизе по проектам градостроительного планирования территорий в составе экспертных комиссий (экспертных групп);
2) запрашивать и получать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке от заказчиков и разработчиков раздела (части) проекта необходимые материалы и информацию;
3) осуществлять экспертизу отдельных разделов (частей) проектов согласно профессиональной специализации, указанной в аттестате, составлять но ним локальные заключения, отзывать ранее выданные локальные заключения при невыполнении заказчиком оговоренных в выводах экспертного заключения условий (требований). Локальные заключения, составленные экспертом по отдельным частям (разделам) проекта, не являются основаниями для утверждения проектной (проектно-сметной) документации в целом, но используются в составе сводного экспертного заключения;
4) заниматься научной, педагогической и творческой деятельностью.
3. Эксперту запрещается:
1) проводить экспертизу по проектам, в подготовке которых данный эксперт принимал прямое или косвенное участие либо выполненным с участием супруга (супруги) и (или) близких родственников;
2) заниматься иными видами предпринимательской деятельности, связанными с архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
3) находиться в трудовых, финансовых и (или) прочих зависимых отношениях с иными субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
4. Эксперт обязан:
1) для осуществления профессиональной деятельности состоять в штате одной из экспертных организаций;
2) соблюдать конфиденциальность и обеспечивать служебную и коммерческую тайну по рассматриваемым проектам, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;
3) иметь персональную печать с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), должности, номера аттестата и даты его выдачи;
4) систематически повышать свою профессиональную квалификацию;
5) соблюдать профессиональную этику.
5. В случаях выявления фактов некачественно проведенной экспертизы экспертные организации и эксперты несут ответственность за качество экспертных работ.
За некачественные проекты, представленные на утверждение после проведения экспертизы, экспертные организации несут ответственность наряду с соответствующими разработчиками проектов.
Ответственность по всем имущественным обязательствам устанавливается в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

6. Сарапшы аттестатының қолданысы тұрғызылып жатқан не тұрғызылған объектілердің орнықтылығын, сенімділігі мен беріктігін қамтамасыз етпейтін жобалау-сметалық құжаттамасына немесе жобалау үшін қажетті бастапқы рұқсат беру құжаттары болмаған жағдайларда сараптаманың (сараптамалық бағалаудың) оң қорытындысын бергені үшін тоқтатыла тұрады.
Сарапшы аттестатының қолданылуын тоқтата тұру мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарының, аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың кәсіптік бірлестігінің, прокуратура, тергеу, анықтау органдарының ұсыныстары негізінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның шешімімен жүргізіледі.
Сарапшы аттестатының қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімге сотқа шағым жасалуы мүмкін.
7. Сарапшыны аттестатынан айыруды тұрғызылып жатқан не тұрғызылған объектілердің орнықтылығын, сенімділігі мен беріктігін қамтамасыз етпейтін жобалау-сметалық құжаттамасына немесе жобалау үшін қажетті бастапқы рұқсат беру құжаттары болмағанда сараптаманың (сараптамалық бағалаудың) оң қорытындысын бір жылдың ішінде қайталап берген жағдайларда сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның ұсынысы бойынша сот жүзеге асырады.
8. Сарапшылық ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасының және мемлекеттік нормативтердің талаптарына сай келмейтін жобалау-сметалық құжаттама бойынша оң сараптамалық қорытындыны (сараптамалық бағалауды) бергені үшін тұрғызылып жатқан не тұрғызылған объектілердің орнықтылығын, сенімділігін және беріктігін қамтамасыз етпейтін жобалау шешімдерін оң бағалаған сарапшылардың дербес жауапкершілігімен бірге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жауаптылықта болады.
64-9-бап. Сарапшылық қызметтің тәуелсіздігі
1. Сарапшылар өз қызметінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінен тәуелсіз болады.
2. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, құжаттарды сараптауға қабылдау, жобаларды қарау, олар бойынша сараптамалық қорытындыларды дайындау және ресімдеу барысында сарапшылардың немесе сарапшылық ұйымдардың жұмысына ешкімнің де араласуға құқылы емес.
3. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің өзге де субъектілерінің сарапшылар мен сарапшылық ұйымдардың кәсіби қызметіне араласқаны үшін жауаптылығы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес белгіленеді.

6. Действие аттестата эксперта приостанавливается в случаях выдачи им положительного заключения экспертизы (экспертной оценки) на проектно-сметную документацию, не обеспечивающую устойчивость, надежность и прочность возводимых либо возведенных объектов или без наличия исходных разрешительных документов, необходимых для проектирования.
Приостановление действия аттестата эксперта производится решением уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства на основании представлений органов государственного архитектурно-строительного контроля, территориальных подразделений уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, профессионального объединения аккредитованных экспертных организаций, органов прокуратуры, следствия, дознания.
Решение о приостановлении действия аттестата эксперта может быть обжаловано в суде.
7. Лишение эксперта его аттестата осуществляется судом по представлению уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства в случаях повторной в течение года выдачи положительного заключения экспертизы (экспертной оценки) на проектно-сметную документацию, не обеспечивающую устойчивость, надежность и прочность возводимых либо возведенных объектов или без наличия исходных разрешительных документов, необходимых для проектирования.
8. За выдачу положительного экспертного заключения (экспертной оценки) по проектно-сметной документации, не соответствующей требованиям законодательства Республики Казахстан и государственных нормативов, экспертная организация несет предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан ответственность вместе с персональной ответственностью экспертов, положительно оценивших проектные решения, не обеспечивающие устойчивость, надежность и прочность возводимых либо возведенных объектов.
Статья 64-9. Независимость экспертной деятельности
1. Эксперты в своей деятельности независимы от субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Никто не вправе вмешиваться в работу экспертов или экспертных организаций в ходе приемки документации на экспертизу, рассмотрения проектов, подготовки и оформления экспертных заключений по ним, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
3. Ответственность государственных органов и организаций, а также иных субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности за вмешательство в профессиональную деятельность экспертов и экспертных организаций устанавливается в соответствии с законами Республики Казахстан.

64-10-бап. Сарапшылық ұйымдарға қойылатын талаптар
1. Сарапшылық ұйымдардың құрамында жобаның негізгі бөлімдеріне сәйкес келетін мамандандыру бойынша аттестатталған кемінде бес сарапшы болуға тиіс.
2. Сарапшылық ұйымдар мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін:
1) сәулет, қала құрылыс және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Аккредиттеу қағидаларында белгіленген тәртіппен аккредиттеуден өтуге;
2) іс қағаздарын жүргізу шеңберінде құжаттардың сараптамаға келіп түскен күні мен сараптама қорытындылары берілген күннің есебін жүргізуге міндетті.
64-11-бап. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың кәсіптік
бірлестігі
1. Құрылыс объектілерін жобалау саласында сарапшылық қызметті жүзеге асыратын аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың кәсіптік бірлестігі заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру және қорғау үшін құрылған олардың қауымдастығы (одағы) – палата нысанындағы коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Палата қызметі осы Заңмен, Қазақстан Республикасының коммерциялық емес ұйымдар туралы заңнамасымен және жарғымен реттеледі. Палатаның қызметін қаржыландыру мүшелік жарналарды төлеу есебінен жүзеге асырылады. Жарналардың мөлшері және оларды төлеу тәртібі жарғыда айқындалады.
Кіру жарналарын алуға жол берілмейді.
3. Кәсіптік бірлестіктің жоғары басқару органы оның мүшелерінің жалпы жиналысы (өкілдер жиналысы) болып табылады.
4. Кәсіптік бірлестікке басшылық жасауды оның мүшелерінің жалпы жиналысы (өкілдер жиналысы) сайлаған басқарма және палата төрағасы жүзеге асырады.
5. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың кәсіптік бірлестігінің функцияларына:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда өз мүшелерінің құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру, қорғау;
2) сарапшылық ұйымдарды аккредиттеу және аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың тізілімін жүргізу;
3) тұрақты жұмыс істейтін сарапшылардың біліктілігін арттыру курстарын өткізу;
4) сарапшылар мен сарапшылық ұйымдар жұмысының оң тәжірибесіне талдау жүргізу, оны қорыту және тарату;
5) сарапшылар эдебі кодексін әзірлеу және оның сақталуын тексеру;
6) жарғыда көзделген өзге де функциялар жатады.
6. Кәсіптік бірлестіктің аккредиттелген сарапшылық ұйымдар туралы ақпараты бар ресми интернет-ресурсының болуы міндетті талап болып табылады.»;
22) 66-баптың 4-тармағы мына редакцияда жазылсын:
«4. Егер мердiгер таңдау жөніндегi конкурстың (тендердiң) талаптарында инвестицияларға негіздеме жасау және жобалау-сметалық құжаттаманы әзiрлеу тапсырыс берушінің мiндетiне кiрсе, мердiгерлiк жұмыстарға конкурс (тендер) өткiзу кезiнде тапсырыс берушінің қажеттi мiндетті ведомстводан тыс кешенді сараптамадан өтiп, белгiленген тәртiппен бекiтiлген инвестициялардың негіздемесі мен жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының болуы мiндеттi.»;

Статья 64-10. Требования к экспертным организациям
1. Экспертные организации должны иметь в своем составе не менее пяти экспертов, аттестованных по специализациям, соответствующим основным разделам проекта.
2. Экспертные организации после их государственной регистрации обязаны:
1) пройти аккредитацию в порядке, установленном Правилами аккредитации, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
2) в рамках ведения делопроизводства вести учет даты поступления документов на экспертизу и даты выдачи экспертных заключений.
Статья 64-11. Профессиональное объединение аккредитованных
экспертных организаций
1. Профессиональное объединение аккредитованных экспертных организаций, осуществляющих экспертную деятельность в области проектирования объектов строительства, является некоммерческой организацией в форме ассоциации (союза) юридических лиц - палаты, созданной для выражения и защиты их прав и законных интересов.
2. Деятельность палаты регулируется настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан о некоммерческих организациях и уставом. Финансирование деятельности палаты осуществляется за счет уплаты членских взносов. Размер и порядок уплаты взносов определяется уставом.
Взимание вступительных взносов не допускается.
3. Высшим органом управления профессионального объединения является общее собрание (собрание представителей) его членов.
4. Руководство профессиональным объединением осуществляют правление и председатель палаты, избранные общим собранием членов (собранием представителей).
5. К функциям профессионального объединения аккредитованных экспертных организаций относится:
1) представление, защита прав и законных интересов своих членов в государственных органах Республики Казахстан, а также в международных организациях;
2) аккредитация экспертных организаций и ведение реестра аккредитованных экспертных организаций;
3) проведение постоянно действующих курсов повышения квалификации экспертов;
4) проведение анализа, обобщение и распространение положительного опыта работы экспертов и экспертных организаций;
5) разработка кодекса этики экспертов и проверка его соблюдения;
6) иные функции, предусмотренные уставом.
6. Обязательным требованием является наличие официального интернет- ресурса профессионального объединения с информацией об аккредитованных экспертных организациях.»;
22) пункт 4 статьи 66 изложить в следующей редакции:
«4. Если условиями конкурса (тендера) по выбору подрядчика определено, что составление обоснований инвестиций и разработка проектной (проектно-сметной) документации входят в обязанности заказчика, то на момент проведения конкурса (тендера) на подрядные работы заказчик обязан иметь утвержденные в установленном порядке обоснование инвестиций и проектную (проектно-сметную) документацию, прошедшие необходимую обязательную комплексную вневедомственную экспертизу.»;

23) 68-баптың 10-тармағы мына редакцияда баяндалсын:
«10. Жобалауға берiлген тапсырмаға, сәулет-жоспарлау тапсырмасына және өзге де бастапқы материалдарға сәйкес әзiрленген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы мемлекеттiк нормативтiк құжаттамаларда белгіленген талаптарға сәйкес келiсуден, ведомстводан тыс кешенді сараптамадан өткізуден және бекiтуден өтеді.
Құжаттаманың сараптамасы осы Заңның 9-1-тарауында белгіленген талаптарға сәйкес жүргiзiледi.»;
24) 73-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«73-бап. Объектілерді қабылдау және пайдалануға беру тәртібіне
қойылатын жалпы талаптар
1. Салынған объектiлердi пайдалануға қабылдау Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiмен, осы Заңмен реттеледi.
2. Тапсырыс беруші салынған объектiнi қабылдауды және пайдалануға беруді оның бекiтiлген жобаға сәйкес толық әзiрлiгi және сәйкестік туралы декларациясы, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы және орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі туралы қорытындылар болған жағдайда жүргiзедi.
Осы Заңның 74-бабында көзделген жекелеген жағдайларда салынған объектiнi пайдалануға қабылдауды меншiк иесi (тапсырыс беруші, инвестор, құрылысты салушы) дербес жүргiзедi.
3. Құрылысы аяқталмаған объектілерді қабылдау және пайдалануға беру кезінде құрылысқа қатысушылар Қазақстан Республикасының заңдарына көзделген жауаптылықта болады.
4. Салынған объектiнi пайдалануға қабылдау фактiсi сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгiлеген нысандағы актiмен ресiмделедi.
Салынған объектiнi пайдалануға қабылдау актiсi бекiтілуге жатады. Қабылдау актісін бекітуді тапсырыс беруші жүргізеді.
Тапсырыс беруші объектiнi пайдалануға қабылдау актісін бекіткен күн объектiнiң пайдалануға берiлген күнi болып есептеледi.
5. Салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісіне сәйкестік туралы декларацияның және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы және құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы қорытындылардың негізінде тапсырыс беруші, мердігер (бас мердігер), техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын адамдар қол қояды.
Объект бұзушылықтармен және құрылыс ақаулықтарымен пайдалануға қабылданған жағдайда объектіні пайдалануға қабылдауға қатысушылар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
6. Объектіні пайдалануға қабылдауға қатысушылардың міндеттеріне:
1) құрылысы аяқталған объектінің дайындығын белгілеу және құжаттамалық растау;
2) орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының және монтаждалған технологиялық, инженерлік немесе өзге де жабдықтардың белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына, нормативтік талаптарға (шарттарға, шектеулерге) сәйкестігін бағалау;

23) пункт 10 статьи 68 изложить в следующей редакции:
«10. Разработанная в соответствии с заданием на проектирование, архитектурно-планировочным заданием и иными исходными материалами проектная (проектно-сметная) документация проходит согласование, комплексную вневедомственную экспертизу и утверждение в соответствии с требованиями, установленными государственными нормативными документами.
Экспертиза документации проводится в соответствии с требованиями, установленными главой 9-1 настоящего Закона.»;
24) статью 73 изложить в следующей редакции:
«Статья 73. Общие требования к порядку приемки и ввода объектов
в эксплуатацию
1. Приемка построенных объектов регулируется Гражданским кодексом Республики Казахстан, настоящим Законом.
2. Приемка и ввод в эксплуатацию построенного объекта производится заказчиком при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и наличии декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту.
В отдельных случаях, предусмотренных статьей 74 настоящего Закона, приемка в эксплуатацию построенного объекта производится собственником (заказчиком, инвестором, застройщиком) самостоятельно.
3. При приемке и вводе в эксплуатацию незаконченных строительством объектов участники строительства несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
4. Факт приемки построенного объекта в эксплуатацию оформляется актом, по форме установленной уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Акт приемки построенного объекта в эксплуатацию подлежит утверждению. Утверждение акта приемки производится заказчиком.
Датой ввода в эксплуатацию объекта считается дата утверждения акта приемки объекта в эксплуатацию заказчиком.
5. Акт приемки построенного объекта в эксплуатацию подписывается заказчиком, подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющих технический и авторский надзоры на основании декларации о соответствии и заключений о соответствии выполненных работ к проекту и о качестве строительно-монтажных работ.
В случае приемки объекта в эксплуатацию с нарушениями и строительными недоделками, участники приемки объекта в эксплуатацию несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
6. В обязанности участников приемки объекта в эксплуатацию входят:
1) установление и документальное подтверждение готовности законченного строительством объекта;
2) оценка соответствия выполненных строительно-монтажных работ и смонтированного технологического, инженерного или иного оборудования утвержденной в установленном порядке проектной (проектно-сметной) документации, нормативным требованиям (условиям, ограничениям);

3) жұмысты орындаушының бекітілген жобаның нормативтік талаптарын сақтау бойынша іс-қимылын не ауытқулардың және оларды мемлекеттік нормативтерде белгіленген тәртіппен келісудің болуын белгілеу;
4) объектінің қолданысқа енгізілетін қуатының (сыйымдылығының, өткізу қабілетінің) жобада бекітілген көрсеткіштерге сәйкестігін белгілеу;
5) сәулет-құрылыс, инженерлік және технологиялық шешімдердің, сондай-ақ тұтастай алғанда объектінің iлгерiшiлдiгiн бағалау;
6) монтаждалған технологиялық жабдықтар мен инженерлік жүйелерге бақылаушылық байқау және сынақ жүргізу;
7) тапсырыс берушіге объектiнiң пайдалануға жарамсыздығы туралы дәлелдi қорытынды беру жатады.
7. Объектіні пайдалануға қабылдау актісі бекітілмейінше салынған объектіні пайдалануға жол берілмейді.
8. Сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелерінде тіркелген объектіні пайдалануға қабылдаудың бекiтiлген актiсi жылжымайтын мүлікке құқықтарды тiркейтiн мемлекеттiк органда объектiнi тiркеу үшiн негiз болып табылады.».
25) 75-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«75-бап. Объектілерді пайдалануға қабылдау тәртібі
1. Мердігерден (бас мердігерден) объектіні қабылдауды техникалық және авторлық қадағалаулармен бірге тапсырыс беруші жүзеге асырады.
2. Тапсырыс беруші мердігерден (бас мердігерден) объектіні пайдалануға қабылдау дайындығы туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін объектіні пайдалануға қабылдауды жүзеге асырады.
3. Мердігерден (бас мердігерден) объектіні пайдалануға қабылдау дайындығы туралы хабарлама алған күннен бастап тапсырыс беруші мердігерден (бас мердігерден), техникалық және авторлық қадағалаулардан сәйкестік туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындыларды сұратады.
Мердігер (бас мердігер) мен техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын адамдар тапсырыс берушіден сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сәйкестік туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындыларды не теріс қорытындыларды ұсынады.
4. Тапсырыс беруші сәйкестік туралы декларацияның, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың негізінде мердігермен (бас мердігермен), техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын адамдармен бірлесіп атқарушы техникалық құжаттаманың болуы мен толықтығы нысанасын тексеруге, объектіні қарап-тексеруге және оны тиісті акті бойынша пайдалануға қабылдауға міндетті.

3) установление действий исполнителя работ по соблюдению нормативных требований утвержденного проекта либо по наличию отклонений и согласования их в установленном государственными нормативами порядке;
4) установление соответствия вводимой в действие мощности (вместимости, пропускной способности) объекта утвержденным в проекте показателям;
5) оценка прогрессивности архитектурно-строительных, инженерных и технологических решений, а также объекта в целом;
6) проведение контрольного опробования и испытаний смонтированного технологического оборудования и инженерных систем;
7) в случае непригодности объекта к эксплуатации представление заказчику соответствующего мотивированного заключения.
7. Эксплуатация построенного объекта без утвержденного акта приемки объекта в эксплуатацию не допускается.
8. Основанием для регистрации объекта в государственном органе регистрации прав на недвижимое имущество является утвержденный акт приемки объекта в эксплуатацию, зарегистрированный в структурных подразделениях соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства.»;
25) статью 75 изложить в следующей редакции:
«Статья 75. Порядок приемки объектов в эксплуатацию
1. Приемка объекта от подрядчика (генерального подрядчика) осуществляется заказчиком совместно с техническим и авторским надзорами.
2. После получения от подрядчика (генерального подрядчика) письменного извещения о готовности объекта к приемке в эксплуатацию заказчик осуществляет приемку объекта в эксплуатацию.
3. Со дня получения извещения от подрядчика (генерального подрядчика) о готовности объекта заказчик запрашивает у подрядчика (генерального подрядчика), технического и авторского надзоров декларацию о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и о соответствии выполненных работ проекту.
Подрядчик (генеральный подрядчик) и лица, осуществляющие технический и авторский надзоры в течение трех рабочих дней со дня получения запроса от заказчика представляют декларацию о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и о соответствии выполненных работ к проекту либо отрицательные заключения.
4. Заказчик на основании декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и о соответствии выполненных работ к проекту совместно с подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющих технический и авторский надзор, обязан проверить исполнительную техническую документацию на предмет наличия и комплектности, осмотреть и принять объект в эксплуатацию по соответствующему акту.

5. Бекітілген жобалық шешімдерді және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерді бұзу анықталған жағдайда, сондай-ақ теріс қорытындылар болған кезде тапсырыс беруші объектіні мердігер (бас мердігер) бұзушылықтарды жойғаннан кейін объектіні пайдалануға қабылдайды.
Анықталған бұзушылықтар жойылған кезде объектіні пайдалануға қабылдау Заңның осы бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
6. Тапсырыс берушіге жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сәйкестік туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы және орындалған жұмыстардың сәйкестігі туралы қорытындыларды тапсыру жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарына мердігерлікті орындаушыларды, техникалық және авторлық қадағалауларды объектіні жобалау, салу, қабылдау және пайдалануға беру кезінде орындалған жұмыстар үшін жауаптылықтан босатпайды.»;
26) 76, 77 және 78-баптар алып тасталсын;
27) мынадай мазмұндағы 79-1-баппен толықтырылсын:
«79-1 бап. Қорытынды және өтпелі ережелер
1. 24 баптың 1-тармағының 17-8) тармақшасы, 25-баптың 1-тармағының 18-2) тармақшасы палатаның жұмысы басталған кезден бастап күшін жояды.
2. 20-баптың 11-4) тармақшасындағы «сарапшылық ұйымдардың тізімін жүргізу» деген сөздер палатаның жұмысы басталған кезден бастап алып тасталсын.
3. 64-4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданысқа енгізіледі:
«1) жобалардың (техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобалау-сметалық құжаттамалардың):
қаржыландыру көздеріне қарамастан қауіптілігі ықтимал жаңа өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі жаңа объектілерді, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға арналған;
бюджет қаражаты немесе мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен қаржыландырылатын қолданыстағы қауіптілігі ықтимал, сондай-ақ техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерді реконструкциялауға, кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық жағынан қайта жарақтандыруға және күрделі жөндеуге арналған;»;
4. 64-4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданысқа енгізіледі:
1) жобалардың (техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобалау-сметалық құжаттамалардың):
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекетаралық (халықаралық) маңызы бар объектілерге жатқызылған жаңа объектілерді;
жаңа бірегей объектілерді;
бюджет қаражаты есебінен немесе мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандарының қатысуымен қаржыландырылатын техникалық және (немесе) технологиялық жағынан жаңа күрделі ғимараттар мен құрылыстарды салуға арналған;»;

5. В случае выявления нарушений утвержденных проектных решений и государственных (межгосударственных) нормативов, а также при наличии отрицательных заключений заказчик принимает объект в эксплуатацию после устранения подрядчиком (генеральным подрядчиком) нарушений.
При устранении выявленных нарушений, приемка объекта в эксплуатацию осуществляется в порядке, установленном настоящей статьей Закона.
6. Предоставление заказчику проектной (проектно-сметной) документации, декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и о соответствии выполненных работ не снимает с исполнителей подряда на проектные и строительно-монтажные работы, технический и авторский надзоры ответственности за выполненные работы при проектировании, строительстве, приемке и вводе объекта в эксплуатацию.»;
26) статьи 76, 77 и 78 исключить;
27) дополнить статьей 79-1 следующего содержания:
«Статья 79-1. Заключительные и переходные положения
1. Подпункт 17-8) пункта 1 статьи 24, подпункт 18-2) пункта 1 статьи 25 утрачивают силу с момента начала работы палаты.
2. В подпункте 11-4) статьи 20 слова «ведение реестра экспертных организаций» исключить с момента начала работы палаты.
3. Подпункт 1) пункта 1 статьи 64-4 вводится в действие с 1 января 2016 года в следующей редакции:
«1) проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) для:
строительства новых производственных зданий и сооружений, относящихся к потенциально опасным объектам строительства, а также новых технически и (или) технологически сложных объектов, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования;
реконструкции, расширения, модернизации, технического перевооружения и капитального ремонта существующих потенциально опасных, а также технически и (или) технологически сложных объектов, финансируемых за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций.».
4. Подпункт 1) пункта 1 статьи 64-4 вводится в действие с 1 января 2020 года в следующей редакции:
«1) проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) для строительства новых:
объектов, отнесенных к объектам межгосударственного (международного) значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
уникальных объектов строительства;
технически и (или) технологически сложных зданий и сооружений, финансируемых за счет бюджетных средств или с участием иных форм государственных инвестиций.».

5. 64-5-баптың 4-тармағы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
6.64-6-баптың 3-тармағы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң мынадай редакцияда қолданысқа енгізіледі:
«3. Сарапшыларды басқа аккредиттелген немесе мемлекеттік сарапшылық ұйыммен шарт бойынша штаттан тыс сарапшы ретінде тарту, сондай-ақ сарапшылық ұйым басшылығының тапсырмасы бойынша жобаның жекелеген бөлімдерінің (бөліктерінің) сараптамасын орындау жағдайларын қоспағанда, олардың сарапшылық қызметті жеке-дара жүзеге асыруға құқығы жоқ.»;
7. 16) тармақшаның он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтары, 22) тармақшаның үшінші және төртінші абзацтары, 23) тармақшаның төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары, 24), 31), 41), 42) және 43) тармақшалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
8. 26), 27), 28), 29) және 30) тармақшалар 2015 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.».
40. «Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 246-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 15, 125-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
1) 12-баптың 2-тармағының 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«15) автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп ұстау кезінде сапаны талап ететін жобалау саласында қабылданған нормаларды және стандарттарды сақтауды бақылау:
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен автомиль жолдарын салу, реконструкциялау және күрделі жөндеуге арналған техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобалау-сметалық құжаттамалардың мемлекеттік экологиялық және ведомстводан тыс кешенді сараптамасынан;
автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарын орташа жөндеу үшін техникалық құжаттаманың ведомстволық сараптамадан өтуі арқылы қамтамасыз етіледі.»;
2) 14-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жаңа автомобиль жолдарын салу немесе қолданыстағы автомобиль жолдарын реконструкциялау және күрделі жөндеу үшін әзірленген техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттама Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сарапталуына, сондай-ақ мемлекеттік экологиялық сарапталуына жатады. Жалпыға ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттама бойынша автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен ведомстволық сараптама жүргізіледі.».

5. Пункт 4 статьи 64-5 вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
6. Пункт 3 статьи 64-6 вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования в следующей редакции:
«3. Эксперты не имеют права осуществлять единолично экспертную деятельность, за исключением случаев привлечения их в качестве внештатных экспертов по договору с другой аккредитованной или государственной экспертной организацией, а также выполнения экспертиз отдельных разделов (частей) проекта по поручению руководства экспертной организации.».
7. Абзацы четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый и семнадцатый подпункта 16), абзацы третий и четвертый подпункта 22), абзацы четвертый, пятый, шестой и седьмой подпункта 23), подпункты 24), 31), 41), 42) и 43) вводятся в действие с 1 января 2016 года.
8. Подпункты 26), 27), 28), 29) и 30) вводятся в действие с 1 июля 2015 года.
40. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 246; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2007 г., № 16, ст. 129; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 24, ст. 146; 2011 г., № 5, ст. 43; № 15, ст. 125; 2012 г., № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 12, ст. 82; № 8, ст. 44; № 10, ст. 52):
1) подпункт 15) пункта 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«15) контроль за соблюдением норм и стандартов, принятых в области проектирования, требуемого качества при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании автомобильных дорог, путем обеспечения прохождения:
технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства, реконструкции и капитального ремонта автомобильных дорог, государственной экологической и комплексной вневедомственной экспертизы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
технической документации для среднего ремонта эксплуатируемых автомобильных дорог общего пользования ведомственной экспертизы в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.»;
2) пункт 4 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«4. Технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация, разработанная для строительства новых или реконструкции и капитального ремонта существующих автомобильных дорог, подлежит комплексной вневедомственной экспертизе проектов строительства, а также государственной экологической экспертизе, осуществляемых в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. По технической документации, предназначенной для среднего ремонта существующих автомобильных дорог общего пользования, проводится ведомственная экспертиза в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.».

41. «Теміржол көлігі туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 23, 315-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 87-құжат; № 14, 89-құжат; № 16, 99-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 12, 82-құжат):
1) 14-баптың 2-тармағының 34) тармақшасы алып тасталсын;
2) 58-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«58-бап. Кiрме жолдардағы жүру қауiпсiздiгi талаптарының
сақталуын тексеру ерекшелiктерi
1. Мемлекеттік көлiктік бақылау органы кiрме жолда қозғалыс қауiпсiздiгiне, жылжымалы құрамның, контейнерлердiң, жүктердiң сақталуына қатер төндiретiн ақауларды анықтаған кезде анықталған бұзушылықтар туралы акт жасалады.
Тармақ иеленушi көрсетілген актiнiң негiзiнде кiрме жолдар қызметін көрсетуді тоқтата тұруға мiндеттi.
Уәкілетті органның жазбаша хабарламасы негізінде Ұлттық инфрақұрылым операторы кiрме жолдарға жылжымалы құрамды берудi және оны алып кетудi тоқтатады.
2. Тармақ иеленушi анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы уәкілетті органға жазбаша хабарлайды.
Уәкiлеттi органның шешiмi негiзiнде кiрме жолды қайтадан пайдалануға жол берiледi.
Кiрме жолды қайтадан пайдалану туралы шешім қабылданған кезден бастап уәкілетті орган Ұлттық инфрақұрылым операторын жазбаша хабардар етеді.
3. Анықталған бұзушылықтарды актiде көрсетiлген мерзiмде жоймағаны үшін тармақ иеленушi Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Аталған жағдайда тармақ иеленушi шарттар бойынша, оның iшiнде контрагентпен жасалған шарт бойынша мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн толық мүлiктiк жауаптылықта болады.»;
3) 66-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
4) 66-1-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тасымалдаушылардың Жолаушылар, багаж және жүк-багаж тасымалдау қағидасын сақтауын бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:»;
5) 89-1-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Заңды тұлғадан келген кінә қоюға ұйымның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды және егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы тұлғада мөр болуға тиіс болса, мөрмен куәландырылады.».

41. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 315; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, Ст. 87; № 14, ст. 89; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 12, ст. 82):
1) подпункт 34) пункта 2 статьи 14 исключить;
2) статью 58 изложить в следующей редакции:
«Статья 58. Особенности проверки соблюдения требований
безопасности движения по подъездному пути
1. При обнаружении на подъездном пути органом государственного транспортного контроля неисправностей, угрожающих безопасности движения, сохранности подвижного состава, контейнеров, грузов, составляется акт о выявленных нарушениях.
На основании указанного акта ветвевладелец обязан приостановить оказание услуг подъездных путей.
На основании письменного уведомления уполномоченного органа Национальный оператор инфраструктуры прекращает подачу и уборку подвижного состава на подъездные пути.
2. Об устранении выявленных нарушений ветвевладелец письменно уведомляет уполномоченный орган.
Возобновление эксплуатации подъездного пути допускается на основании решения уполномоченного органа.
Уполномоченный орган с момента принятия решения о возобновлении эксплуатации подъездного пути письменно уведомляет Национального оператора инфраструктуры.
3. За неустранение выявленных нарушений в сроки, указанные в акте, ветвевладелец несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
В указанном случае ветвевладелец несет полную имущественную ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по договорам, в том числе с контрагентом.»;
3) часть вторую статьи 66 исключить;
4) абзац первый статьи 66-1 изложить в следующей редакции:
«Правилами осуществления контроля за соблюдением перевозчиками
Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа определяются:»;
5) часть вторую пункта 2 статьи 89-1 изложить в следующей редакции:
«Претензия от юридического лица подписывается руководителем организации или лицом, им уполномоченным и заверяется печатью, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;».

42. «Геодезия және картография туралы» 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат):
6-баптың 15-2) тармақшасы алып тасталсын.
43. «Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 15, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган – зертханалық бақылау жүргізу жөніндегі функцияны қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының кеден органдары;»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) аймақ – жануарлардың жұқпалы аурулары бойынша эпизоотия жағдайымен сипатталатын, әкімшілік-аумақтық бөлінісіне қарамастан шартты түрде шектелген аумақ;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) ветеринариялық бақылау бекеті – шекара және кеден пункттері (автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері) аумағында орналасқан, уәкілетті орган ведомствосының орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға қажетті жабдықтармен және аспаптармен жарақтандырылған бөлімшесі;»;
24) және 28) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

42. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года «О геодезии и картографии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2007 г., № 2, ст. 18; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4, № 10, ст. 52):
подпункт 15-2) статьи 6 исключить.
43. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 15, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; 2008 г., № 24, ст. 129; 2009 г., № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 16; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля г.):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска - таможенные органы Республики Казахстан, осуществляющие государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением функции по проведению лабораторного контроля;»;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) зона - условно ограниченная территория независимо от административно-территориального деления, характеризующаяся эпизоотической ситуацией по заразным болезням животных;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) ветеринарный контрольный пост - подразделение ведомства уполномоченного органа, расположенное на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска), оснащенное необходимым оборудованием и приборами, осуществляющее государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор перемещаемых (перевозимых) объектов;»;
подпункты 24) и 28) изложить в следующей редакции:

«24) жануарды ветеринариялық қарап-тексеру – жануар саулығының жалпы жай-күйін айқындау мақсатында ветеринариялық дәрігер, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, сондай-ақ автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның лауазымды адамы жүргізетін клиникалық қарап-тексеру;»;
«28) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты ветеринариялық қарап-тексеру – қауіпсіздікті алдын ала айқындау мақсатында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, ветеринариялық дәрігер, сондай-ақ автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның лауазымды адамы жүзеге асыратын, жануарлардың ұшасы мен ағзаларының, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың көзге көрінетін өзгерістерін, оларда аурулардың пайда болуының патологиялық белгілерін анықтау үшін қарап-тексеруді жүргізу;»;
мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
29-1) жануарларды карантиндеу – диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық дауалау жүргізу мақсатында жаңадан келіп түскен, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды оқшаулап ұстау;»;
мынадай мазмұндағы 38-1) және 42-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«38-1) құжаттамалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау – бақылауға жататын тауарлардың қауіпсіздігін, әкелуге (әкетуге) немесе олардың транзитіне рұқсаттардың бар-жоғын, сондай-ақ берілген құжаттар мазмұнының Кеден одағының Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды тексеру;»;
«42-2) физикалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға бақыланатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тексеріп- қарау, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты ветеринариялық қарап тексеру, ұсынылған ветеринариялық ілеспе құжаттарда көрсетілген деректердің сәйкестігін тексеру, оларда көрсетілмеген объектілердің бар болуын, сондай-ақ үйлеспейтін объектілердің бірге орны ауыстырылуын (тасымалдануын) болғызбау, көлік құралының орнын ауыстыру (тасымалдау) шарттары мен режимін, орамы және таңбалауының белгіленген ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкестігін бақылау;»;
2) 8-баптың 43) тармақшасы алып тасталсын;
3) 14-1-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) шекаралық және кедендік пункттерінде (автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде;»;

«24) ветеринарный осмотр животного - клинический осмотр животного, проводимый с целью определения общего состояния его здоровья ветеринарным врачом, государственным ветеринарно-санитарным инспектором, а также должностным лицом уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска;»;
«28) ветеринарный осмотр продукции и сырья животного происхождения - проведение осмотра туш и органов животных, продукции и сырья животного происхождения для выявления видимых изменений, патологических признаков проявления болезней в них с целью предварительного определения безопасности, осуществляемое государственным ветеринарно-санитарным инспектором, ветеринарным врачом, а также должностным лицом уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска;»;
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
«29-1) карантинирование животных - обособленное содержание вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;»;
подпункт 38-1) изложить в следующей редакции:
«38-1) документарный государственный ветеринарно-санитарный контроль - проверка документов, подтверждающих безопасность, наличие разрешений на ввоз (вывоз) или транзит подконтрольных товаров, а также соответствие содержания выданных документов Единым ветеринарным (ветеринарно- санитарным) требованиям Таможенного союза;»;
дополнить подпунктом 42-2) следующего содержания:
«42-2) физический государственный ветеринарно-санитарный контроль - досмотр подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов и ветеринарный осмотр животных, продукции и сырья животного происхождения, проверка соответствия данным, указанным в предъявленных сопроводительных ветеринарных документах, исключение наличия не указанных в них объектов, а также совместного перемещения (перевозки) несовместимых объектов, контроль соответствия транспортного средства, условий и режима перемещения (перевозки), упаковки и маркировки установленным ветеринарно-санитарным требованиям;»;
2) подпункт 43) статьи 8 исключить;
3) в статье 14-1:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«5) в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска) при транспортировке (перемещении) перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;»;

2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары құжаттамалық және физикалық ветеринариялық-санитариялық бақылау нысанында жүзеге асырады. Зертханалық бақылауды уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.»;
4) 16-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, шекаралық және кедендік пункттерде (Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру кіреді.».
44. «Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы» 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., № 17, 154-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 72-құжат; № 17, 81-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 173-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 21-құжат; № 11, 65-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
7-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы алып тасталсын.
45. «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 1-2, 1-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
5-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын.

пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
«2-1. Государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, осуществляется должностными лицами уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска в форме документарного и физического ветеринарно-санитарного контроля. Лабораторный контроль осуществляется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа.»;
4) подпункт 4) пункта 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«4) организация и осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза), за исключением автомобильных пунктов пропуска.».
44. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года «О правах ребенка в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 17, ст. 154; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 72; № 17, ст. 81; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 17, ст. 136; № 21, ст. 173; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 62; № 14, ст. 75; № 15, ст. 77; 2014 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 21; № 11, ст. 65; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля 2014 г.):
подпункт 8) пункта 1 статьи 7 исключить.
45. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 1-2, ст. 1; 2004 г., № 23, ст. 142; 2009 г., № 11-12, ст. 53; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 12, ст. 111; № 15, ст. 118; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4):
подпункт 7) статьи 5 исключить.

46. «Инвестициялар туралы» 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 1-2, 4-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 6, 46-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 12-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«12-2-бап. Мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауда инвестициялық басым жобаларды іске асыратын инвесторларға жәрдем көрсету
2) 1-баптың 11-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«11-1) «инвесторлар үшін бір терезе» – инвесторлардың құжаттарды жинауға және дайындауға қатысуын барынша азайтуды және олардың мемлекеттік органдармен тікелей байланысын шектеуді көздейтін, инвестициялық басым жобаларды іске асыратын инвесторларға мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуда уәкілетті орган тарапынан жәрдем көрсетудің орталықтандырылған нысаны;»;
3) 12-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Уәкілетті орган «инвесторлар үшін бір терезені» жасау және қызмет етуін қамтамасыз ету арқылы инвестициялық басым жобаларды іске асыратын инвесторлармен өзара іс-қимыл жасайды.»;
4) мынадай мазмұндағы 12-2-баппен толықтырылсын:
«12-2-бап. Мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауда
инвестициялық басым жобаларды іске асыратын
инвесторларға жәрдем көрсету
1. «Инвесторлар үшін бір терезені» жасау және қызмет етуі үшін уәкілетті орган мемлекеттік қызметі көрсетуге өтініштерді қабылдау мен олардың нәтижелерін инвестициялық басымдықты жобаны іске асыратын инвесторларға, немесе олардың заңды өкілдеріне беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерден мәліметтер алу арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету үшін арналған арнайы бөлінген орынды ұйымдастырады.
Бұдан басқа уәкілетті орган инвестициялық басым жобаны іске асыратын инвесторларға немесе олардың заңды өкілдеріне қатысты:
1) бар мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша қабылдауды және кеңес беруді;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін қажетті құжаттарды дайындау мен рәсімдеуге көмек көрсетуді;
3) электрондық цифрлық қолтаңбаны, электрондық өтініштер мен басқа құжаттарды рәсімдеуге көмек көрсетуді;
4) осы бапта айқындалған тәртіппен орталық және жергілікті атқарушы органдарда инвестициялық басым жобаны сүйемелдеу.
2. «Инвесторлар үшін бір терезе» қызметін ұйымдастыру туралы ережелерді Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді және:

46. В Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 года «Об инвестициях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 1-2, ст. 4; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; 2010 г., № 5, ст. 23; 2012 г., № 2, ст. 11; № 6, ст. 46; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 15, ст. 82; 2014 г., № 11, ст.64):
1) подпункт 11-1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«11-1) «одно окно для инвесторов» - централизованная форма содействия инвесторам, реализующим инвестиционные приоритетные проекты, со стороны уполномоченного органа в предоставлении государственных услуг, предусматривающая минимизацию участия инвесторов в сборе и подготовке документов и ограничение их непосредственного контакта с государственными органами;»;
2) в статье 12 пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
«2-1. Уполномоченный орган взаимодействует с инвесторами, реализующими инвестиционные приоритетные проекты посредством создания и обеспечения функционирования «одного окна для инвесторов.»;
3) дополнить статьей 12-2 следующего содержания:
«Статья 12-2. Оказание содействия инвесторам, реализующим
инвестиционный приоритетный проект при
взаимодействии с государственными органами
1. Для создания и функционирования «одного окна для инвесторов» уполномоченный орган организует специально отведенное место, предназначенное для приема заявлений на оказание государственных услуг и выдачи их результатов инвесторам, реализующим инвестиционный приоритетный проект, или их законным представителям, а также оказания государственных услуг в электронной форме посредством получения сведений из информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Помимо этого уполномоченный орган осуществляет в отношении инвесторов, реализующих инвестиционный приоритетный проект или их законных представителей.
1) прием и консультирование по вопросам существующих государственных услуг;
2) помощь в подготовке и оформлении документов, необходимых для получения государственных услуг;
3) помощь в оформлении электронной цифровой подписи, электронных заявлений и других документов;
4) сопровождение инвестиционного приоритетного проекта в центральных и местных исполнительных органах при получении государственных услуг в порядке, определенном настоящей статьей.
2. Правила об организации деятельности «одного окна для инвесторов» утверждаются Правительством Республики Казахстан и должны предусматривать порядок:

1) инвестициялық басым жобаны іске асыратын инвесторларды, немесе олардың заңды өкілдерін қабылдау және кеңес беру;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге өтініштерді қабылдау мен олардың нәтижелерін инвестициялық басым жобаны іске асыратын инвесторларға, немесе олардың заңды өкілдеріне беру;
3) мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша уәкілетті орган мен мемлекеттік органдар арасында өзара іс-қимыл жасау;
4) уәкілетті органның инвестициялық басымдықты жобаны мемлекеттік органдарда сүйемелдеуі;
5) инвестициялық басым жобаны іске асыратын инвесторлар үшін мемлекеттік қызметтер көрсету процесінің мониторингі тәртібін көздеуі тиіс.
3. Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты мемлекеттік органдармен бірлескен бұйрықпен инвестициялық басым жобаны іске асыратын инвесторлар үшін мемлекеттік қызмет көрсету шеңберінде өзара іс-қимыл жасау және уәкілетті органның инвестициялық басым жобаны мемлекеттік органдарда сүйемелдеу үшін жауапты тұлғаларды айқындайды.
4. Уәкілетті орган «инвесторлар үшін бір терезенің» шеңберінде орталық және жергілікті атқарушы органдар алдында инвестициялық басым жобаны іске асыратын инвестордың өтінішін қарауға өтініш жасауға құқылы.»;
5) 14-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
6) 19-баптың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) егер осы заңды тұлғада Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрінің болуы тиіс болса заңды тұлғаның басшысы қолымен және мөрімен расталған заңды тұлға жарғысының көшiрмелері;».
47. «Тұқым шаруашылығы туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 3, 16-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат):
6-баптың 1-тармағының 28) тармақшасы алып тасталсын.
48. «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22,124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 63-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) осуществления приема и консультирования инвесторов, реализующих инвестиционный приоритетный проект или их законных представителей;
2) приема заявлений на оказание государственных услуг, и выдачи их результатов инвесторам, реализующим инвестиционный приоритетный проект или их законным представителям;
3) взаимодействия между уполномоченным органом и государственными органами по вопросам оказания государственных услуг;
4) сопровождения уполномоченным органом инвестиционного приоритетного проекта в государственных органах;
5) мониторинга процесса оказания государственных услуг для инвесторов, реализующих инвестиционный приоритетный проект.
3. Уполномоченный орган совместным приказом с государственными органами, ответственными за оказание государственных услуг, определяет ответственных лиц для взаимодействия в рамках оказания государственных услуг инвесторам, реализующим инвестиционный приоритетный проект, и сопровождения уполномоченным органом инвестиционного приоритетного проекта в государственных органах.
4. Уполномоченный орган в рамках «одного окна для инвесторов», вправе ходатайствовать перед центральными и местными исполнительными органами о рассмотрении обращения инвестора, реализующего инвестиционный приоритетный проект.»;
4) часть вторую пункта 2 статьи 14 исключить;
5) подпункт 3) части первой статьи 19 изложить в следующей редакции:
«3) копии устава юридического лица, заверенной подписью руководителя и печатью юридического лица, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;».
47. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О семеноводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 16; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, Ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 10, ст. 52):
подпункт 28) пункта 1 статьи 6 исключить.
48. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 24, ст. 133; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 2, ст. 21; № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 4, ст. 30; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):

1) 49-баптың 6-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Заңды тұлға - акционердің сырттай дауыс беруге арналған бюллетенге оның басшысы қол қойып, заңды тұлғаның мөрімен (егер ол бар болса) куәландырылуға тиіс.»;
2) 58-баптың 6-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Директорлар кеңесінің хатшысы директорлар кеңесі мүшесінің талап етуі бойынша оған директорлар кеңесі отырысының хаттамасын және сырттай дауыс беру арқылы қабылданған шешімдерді танысу үшін беруге және (немесе) оған хаттама мен шешімнің қоғамның уәкілетті қызметкері қол қойып, қоғамның мөрі (егер ол бар болса) басылып куәландырылған үзінді көшірмесін беруге міндетті»;
3) 79-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы Заңда және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде ақпаратты жариялау (акционерлердің назарына жеткізу) мерзімдері көзделмесе, осы ақпарат ол пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жарияланады (акционерлердің назарына жеткізіледі).»;
4) 82-баптың 6-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Өткiзу актiсiне қайта ұйымдастырылатын қоғамдардың атқарушы органдарының басшылары мен бас бухгалтерлерi қол қояды және ол қоғамдардың мөрлерiмен (егер олар бар болса) расталады.»;
5) 83-баптың 1- тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Біріктірілетін қоғамның барлық акциялары сатып алынғаннан кейiн аталған акциялар жойылады, ал біріктірілетін қоғамның мүлкi, құқықтары мен мiндеттерi қайта ұйымдастырылатын қоғамдардың атқарушы органдары басшылары мен бас бухгалтерлерi қол қойған және сол қоғамдардың мөрлерiмен (егер олар бар болса) расталған өткiзу актiсiне сәйкес біріктіру жүзеге асырылатын қоғамға берiледi.».
49. «Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат):
21-баптың 2-1-тармағының 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«14) тасымалдаушының мөрі (егер ол бар болса).».
50. «Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат, 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат):

1) часть вторую пункта 6 статьи 49 изложить в следующей редакции:
«Бюллетень для заочного голосования акционера - юридического лица должен быть подписан его руководителем и заверен печатью юридического лица (при ее наличии).»;
2) часть вторую пункта 6 статьи 58 изложить в следующей редакции:
«Секретарь совета директоров по требованию члена совета директоров обязан предоставить ему протокол заседания совета директоров и решения, принятые путем заочного голосования, для ознакомления и (или) выдать ему выписки из протокола и решения, заверенные подписью уполномоченного работника общества и оттиском печати общества (при ее наличии).»;
3) часть вторую пункта 3 статьи 79 изложить в следующей редакции:
«В случае, если настоящим Законом и другими законодательными актами Республики Казахстан не предусмотрены сроки опубликования (доведения до сведения акционеров) информации, данная информация публикуется (доводится до сведения акционеров) в течение трех рабочих дней с даты ее возникновения.»;
4) часть вторую пункта 6 статьи 82 изложить в следующей редакции:
«Передаточный акт подписывается руководителями исполнительных органов и главными бухгалтерами реорганизуемых обществ и заверяется печатями обществ (при их наличии).»;
5) часть третью пункта 1 статьи 83 изложить в следующей редакции:
«После приобретения всех акций присоединяемого общества указанные акции аннулируются, а имущество, права и обязанности присоединяемого общества передаются обществу, к которому осуществляется присоединение согласно передаточному акту, подписанному руководителями исполнительного органа и главными бухгалтерами реорганизуемых обществ и заверенному печатями обществ (при их наличии).».
49. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г. № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г.,№ 1-2, ст. 1;№ 15, ст. 71; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; 2013 г., № 16, ст. 83; 2014 г., № 8, ст. 44):
подпункт 14) пункта 2-1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«14) печать перевозчика (при ее наличии)».
50. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 25; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 8, ст. 44; № 10, ст.52):

1) 1-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) көлiк құралының иесi – көлiк құралын меншiк құқығымен, шаруашылық жүргiзу құқығымен немесе оралымды басқару құқығымен не кез келген басқа да заңды негiзде (мүлiктiк жалдау шартымен, құзыреттi органның көлiк құралын беру туралы өкiмiне орай және басқаша) иеленетiн жеке немесе заңды тұлға;»;
2) 25-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) сақтандырушының (сақтандырылған) немесе көлік құралын жүргізетін тұлғаның жүргізуші куәлігінің көшірмесі, және көлік құралын тіркеу туралы куәлік көшірмесі.».
51. «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат, № 10, 52-құжат):
1) 67-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн құрайтын ақпаратты алу және шарттың талаптарын орындау кезiнде құжаттарға қол қою құқығы бар эмитент өкiлдерiнiң қол қою үлгiлерiнiң эмитент мөрiнiң (егер ол бар болса) бедерi бар карточкасын табыс етуге мiндеттi. Бұл карточканы нотариат куәландыруға тиіс.»;
2) 108-баптың 4-тармағы алып тасталсын.
52. «Автомобиль көлiгi туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 134-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының пошта туралы заңнамасының нормаларын Дүниежүзілік пошта одағы актілерінің нормаларымен біріздендіру мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
13-баптың 16) тармақшасы алып тасталсын.

1) подпункт 8) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«8) владелец транспортного средства - физическое или юридическое лицо, владеющее транспортным средством на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления либо любом другом законном основании (договоре имущественного найма, в силу распоряжения компетентного органа о передаче транспортного средства и другое);»;
2) подпункт 8) пункта 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
«8) копия водительского удостоверения страхователя (застрахованного) или лица, управлявшего транспортным средством, и копия свидетельства о регистрации транспортного средства.».
51. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142;.2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32, № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 15, ст. 125; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 27; № 10, ст. 52):
1) подпункт 5) пункта 3 статьи 67 изложить в следующей редакции:
«5) карточку образцов подписей представителей эмитента, обладающих правом получать информацию, составляющую систему реестров держателей ценных бумаг, и подписывать документы при выполнении условий договора с оттиском печати (при ее наличии) эмитента. Данная карточка подлежит нотариальному освидетельствованию.»;
2) пункт 4 статьи 108 исключить.
52. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 134; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст.18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам унификации норм законодательства Республики Казахстан о почте с нормами актов Всемирного почтового союза», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
подпункт 16) статьи 13 исключить.

53. «Йод тапшылығы ауруларының алдын алу туралы» 2003 жылғы 14 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 19-20, 149-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; 2007 ж., № 4, 95- құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
1) 1-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру, дәрiлiк заттар айналымы, көрсетiлетiн медициналық қызметтердiң сапасын бақылау саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында басшылықты және реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;»;
2) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«6-бап. Йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласындағы
уәкілеттi органның құзыреті
Уәкілеттi орган өз құзыретi шегінде:
1) йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласындағы бiрыңғай мемлекеттiк саясатты жүргізедi;
2) йод тапшылығы ауруларының тiзбесiн бекiтедi;
3) йод тапшылығы ауруларының алдын алу бойынша халықаралық жобалар мен бағдарламаларды iске асыру жөнiнде халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысады;»;
3) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
«6-1-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы
саласындағы уәкілетті органның құзыреті
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасының йод тапшылығы ауруларының алдын алу туралы заңнамасы талаптарының орындалуына мемлекеттiк бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
2) өндірісінде йодталмаған тұз пайдаланылатын тамақ өнімдерінің жекелеген түрлерінің тізбесін бекітеді;
3) тұзды және басқа да йод қосындыларымен байытылған тамақ өнiмдерiн йодтау жөнiнде санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгiлейдi.»;
4) 8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары өз құзыретi шегiнде:
1) мектепке дейін тәрбие беретін және оқытатын балалар ұйымдарын, бiлiм беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтiк қорғау ұйымдарын йодталған ас тұзымен және йод қосындыларымен байытылған басқа да тамақ өнiмдерiмен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
2) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;

53. В Закон Республики Казахстан от 14 октября 2003 года «О профилактике йододефицитных заболеваний» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 19-20, ст. 149; 2006 г., № 1, ст. 5; 2007 г., № 4, ст. 95; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 14, ст. 92; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4):
1) в статье 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) уполномоченный орган в области здравоохранения - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, контроля за качеством медицинских услуг;»;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения - государственный орган, осуществляющий руководство и регулирование в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;»;
2) статью 6 изложить в следующей редакции:
«Статья 6. Компетенция уполномоченного органа в области профилактики йододефицитных заболеваний
Уполномоченный орган в пределах своей компетенции:
1) проводит единую государственную политику в области профилактики йододефицитных заболеваний;
2) утверждает перечень йододефицитных заболеваний;
3) участвует в работе международных организаций по реализации международных проектов и программ по профилактике йододефицитных заболеваний;»;
3) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
«Статья 6-1. Компетенция уполномоченного органа в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения
Уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
1) осуществляет государственный контроль и надзор за выполнением требований законодательства Республики Казахстан о профилактике йододефицитных заболеваний;
2) утверждает перечень отдельных видов пищевой продукции, в производстве которой используется нейодированная соль;
3) устанавливает санитарно-эпидемиологические требования по йодированию соли и других обогащенных соединениями йода пищевых продуктов.»;
4) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«2. Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) в пределах своей компетенции:
1) организуют обеспечение детских организаций дошкольного воспитания и обучения, организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения йодированной пищевой солью и другими обогащенными соединениями йода пищевыми продуктами;
2) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.»;

5) 9-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы
саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды адамдарының
йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласындағы
өкілеттiктерi»;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті органның, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды адамдары өз құзыретi шегiнде:».
54. «Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы» 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 176-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 23, 178-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 11, 61-ЗЗ-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 6-бап мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) бақылау және қадағалау органдарының тексерулерінің нәтижелері бойынша тексерулерді тағайындауды және статистика жүргізуді үйлестіреді;»;
2) 12-баптың 3-тармағының 18) тармақшасындағы «арнайы есепке алуды жүзеге асырады,» деген сөздер «сұрау салуды;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 19) және 20) тармақшалармен толықтырылсын:
«19) бақылау және қадағалау органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға жіберетін хабарламаларды;
20) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабы 3-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау органдарының баруымен жүргізілген бақылау мен қадағалаудың өзге нысандарын арнайы есепке алуды жүзеге асырады.».
55. «Туроператордың және турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершілiгiн мiндеттi сақтандыру туралы» 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 24, 179-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2011 ж., № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
9-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

5) в статье 9:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Полномочия должностных лиц уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области профилактики йододефицитных заболеваний»;
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Должностные лица уполномоченного органа, уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в пределах своей компетенции осуществляют:».
54. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года «О государственной правовой статистике и специальных учетах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 176; 2005 г., № 5, ст. 5; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 23, ст. 178; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 9; № 11, ст. 61; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно- процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
1) статью 6 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) координирует назначение проверок и ведение статистики по результатам проверок органами контроля и надзора;»;
2) пункт 3 статьи 12 дополнить подпунктами 19) и 20) следующего содержания:
«19) уведомлений, направляемых органами контроля и надзора в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
20) проведенных органами контроля и надзора иных форм контроля и надзора с посещением в соответствии с пунктом 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».».
55. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 179; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2011 г., № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.):
пункт 3 статьи 9 изложить в следующей редакции:

«3. Туристік қызмет көрсету аумағы туроператордың және турагенттiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартының қолданылу аумағы болып табылады.».
56. «Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 5, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 16, 100-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
5-баптың 2-тармағының 11) тармақшасы алып тасталсын.
57. «Байланыс туралы» 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат):
8-баптың 1-тармағының 8-3) тармақшасы алып тасталсын.
58. «Ішкі су көлігі туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 88-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
9-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы алып тасталсын.

«3. Территорией действия договора обязательного страхования ответственности туроператора и турагента является территория оказания туристских услуг.».
56. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года «Об обязательном страховании в растениеводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 5, ст. 26; 2006 г., № 1, Ст. 5; № 3, ст. 22; № 16, ст. 100; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.):
подпункт 11) пункта 2 статьи 5 исключить.
57. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146, 150; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 25; № 8, ст. 63, 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44,49; № 10, ст. 52):
подпункт 8-3) пункта 1 статьи 8 исключить.
58. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 88; 2006 г., № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.):
подпункт 7) пункта 1 статьи 9 исключить.

59. «Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 18, 143-құжат; № 19, 149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат):
18-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) табиғи монополия субъектілері;».
60. «Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат):
1) 9-баптың бірінші бөлігінің 51) тармақшасы алып тасталсын;
2) 10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«10-тарау. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы бақылау және қадағалау»;
2) 51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«51-бап. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және
пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылауды және
қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар
1. Ведомстволардың басшылары лауазымы бойынша бiр мезгiлде Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.
2. Ведомстволар басшыларының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерiн қадағалайтын орынбасарлары лауазымы бойынша бiр мезгiлде Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторының орынбасарлары болып табылады.
3. Ведомствоның аумақтық бөлімшесінің басшысы лауазымы бойынша бiр мезгiлде тиiстi облыстың (бассейннің) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторы болып табылады.
4. Аумақтық бөлімше басшысының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерiн қадағалайтын орынбасарлары лауазымы бойынша бiр мезгiлде тиiстi облыстың (бассейннің) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторының орынбасарлары болып табылады.

59. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 87; 2005 г., № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 18, ст. 143; № 19, ст. 149; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2014 г. № 10, ст. 52):
пункт 1 статьи 18 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) субъекты естественной монополии;».
60. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст.107; 2006 г., № 3, ст.22; 2007 г., № 1, ст.4; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 7;№ 11, ст.102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 27; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 75; 2014 г. № 10, ст. 52):
1) подпункт 51) части первой пункта 1 статьи 9 исключить;
2) заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
«Глава 10. Контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира»;
3) статью 51 изложить в следующей редакции:
«Статья 51. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
1. Руководители ведомств являются по должности одновременно главными государственными инспекторами по охране животного мира Республики Казахстан.
2. Заместители руководителей ведомств, ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, являются по должности одновременно заместителями Главного государственного инспектора по охране животного мира Республики Казахстан.
3. Руководитель территориального подразделения ведомства является по должности одновременно главным государственным инспектором по охране животного мира соответствующей области (бассейна).
4. Заместители руководителя территориального подразделения, ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, являются по должности одновременно заместителями главного государственного инспектора по охране животного мира соответствующей области (бассейна).

5. Ведомстволардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласында реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерiн жүргізетін басшылары – лауазымы бойынша бiр мезгiлде Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi аға мемлекеттiк инспекторлары, ал ведомстволардың жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерiн жүргізетін мамандары Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.
6. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерiн қадағалайтын ведомстволардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары – лауазымы бойынша бiр мезгiлде тиiстi облыстың (бассейннің) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi аға мемлекеттiк инспекторлары, ал жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау мәселелерiн жүргізетін мамандары тиiстi облыстың (бассейннің) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.».
61. «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 17, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 7, 38-құжат; № 13, 87-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 21-құжат; № 12, 85-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат):
5-баптың 13) тармақшасы алып тасталсын.
62. «Техникалық реттеу туралы» 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 21, 124-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 92-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 56) тармақшамен толықтырылсын:
«56) тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті орган – тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттерде және нормативтік құжаттарда белгіленген талаптардың сақталуын, сондай-ақ тағам өнімдерін өткізу сатысында оның қауіпсіздігі саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.»;

5. Руководители структурных подразделений ведомств, ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, являются по должности одновременно старшими государственными инспекторами по охране животного мира Республики Казахстан, а специалисты ведомств, ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, - государственными инспекторами по охране животного мира Республики Казахстан.
6. Руководители структурных подразделений территориальных подразделений ведомств, ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, являются по должности одновременно старшими государственными инспекторами по охране животного мира соответствующей области (бассейна), а специалисты, ведающие вопросами регулирования, контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, - государственными инспекторами по охране животного мира соответствующей области (бассейна).».
61. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 7, ст. 38; № 13, ст. 87; № 24, ст. 148; 2007 г., № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 21; № 12, ст. 85; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75; № 15, ст. 79; 2014 г. № 10, ст. 52; № 12, ст. 82):
подпункт 13) статьи 5 исключить.
62. В Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года «О техническом регулировании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 124; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 92; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г, № 1, ст. 2; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 5, ст. 41; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., Кг 4, ст. 21; № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г. № 10, ст. 52):
1) статью 1 дополнить подпунктом 56) следующего содержания:
«56) уполномоченный орган по защите прав потребителей государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области защиты прав потребителей, государственный контроль за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации.»;

2) 7-баптың үшінші абзацының 8) тармақшасы алып тасталсын;
3) 12-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) үшінші елдің аккредиттеу субъектілері берген сәйкестікті растау жөніндегі құжаттарды заңды деп тануға, өнімнің сәйкестігін растау немесе сәйкестік туралы декларацияны тіркеуге өтінім берушілер туралы, сондай-ақ өтінім берілген өнім туралы, сынақ нәтижелері туралы мәліметтерді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға ұсынуды қамтамасыз етуге;»;
4) 13-бап мынадай мазмұндағы 4-1 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
«4-1. Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамамен белгіленген тәртіппен аккредиттелген сынақ зертханалары жұмыстар нәтижелерінің электронды есебін және оларды уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асыруға міндетті»;
«5. Зертханалар сынақ жұмыстарын жүргізу үшін, үшінші елдердің аккредиттеу субъектілері жүргізген сынақ жұмыстарының нәтижелерін тану үшін өтініш жасаған өтінім берушілер туралы, сынақтардың нәтижелері туралы мәліметтерді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға ұсынуды қамтамасыз етуге міндетті.»;
5) 37-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Уәкiлеттi орган мен оның аумақтық органдары, олардың лауазымды адамдары осы баптың 2-1-тармағында көрсетілген өнімді қоспағанда, өнiмге қатысты мемлекеттiк бақылауды оның өткiзілу сатысында жүзеге асырады.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті орган және оның аумақтық органдары, олардың лауазымды адамдары тұтынушыларға өткізілетін өнімдерге қатысты мемлекеттік бақылауды олардың өткізілу сатысында жүзеге асырады.».
63. «Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы» 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 3-4, 2-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
8-баптың 2-тармағының 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1) заңды тұлға және дара кәсіпкер мемлекеттік тіркелген кезден бастап отыз жұмыс күні ішінде сақтандырушымен қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасуға;».
64. «Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 7-8, 18-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат;№ 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
7-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасы алып тасталсын.

2) подпункт 8) абзаца третьего статьи 7 исключить;
3) пункт 5 статьи 12 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) обеспечить представление в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия сведений о заявителях, обратившихся за признанием документов по подтверждению соответствия, выданных субъектами аккредитации третьих стран, за подтверждением соответствия продукции или регистрацией декларации о соответствии, а также заявленной продукции, результатах испытаний;
4) статью 13 дополнить пунктами 4-1 и 5 следующего содержания:
«4-1. Испытательные лаборатории, аккредитованные в порядке, установленном законодательством об аккредитации. в области оценки соответствии, обязаны осуществлять электронный учет результатов работ и их передачу в порядке, установленном уполномоченным органом.
5. Лаборатории обязаны обеспечить представление в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения сведений о заявителях, обратившихся за проведением испытательных работ, признанием результатов испытательных работ, проведенных субъектами аккредитации третьих стран, результатах испытаний.»;
5) в статье 37:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Уполномоченный орган и его территориальные органы, их должностные лица осуществляют государственный контроль в отношении продукции на стадии ее реализации, за исключением продукции, указанной в пункте 2-1 настоящей статьи.»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Уполномоченный орган по защите прав потребителей и его территориальные органы, их должностные лица осуществляют государственный контроль в отношении продукции, реализуемой потребителям, на стадии ее реализации.».
63. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года «Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 3-4, ст. 2; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2012 г., № 13, ст. 91):
подпункт 1-1) пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«1-1) заключить договор обязательного страхования работника от несчастных случаев со страховщиком в течение тридцати рабочих дней с момента государственной регистрации юридического лица и индивидуального предпринимателя;».
64. В Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 7-8, ст. 18; 2006 г., № 15, ст. 92; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1,ст.4):
подпункт 1-1) пункта 1 статьи 7 исключить.

65. «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 11, 38-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 13-14, 63-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 1, 6-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат):
10-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) тiгілiп, қол қойылып (жеке және заңды тұлғалар үшін) және мөр басылып (егер ол бар болса) куәландырылған валюталық шарттың көшiрмесi;».
66. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі № 66 Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 2,10-құжат):
1-баптың 24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«24) мемлекеттік техникалық инспекция - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын, тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен тетіктерді, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды тиісті құжаттары мен мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін бере отырып, мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік техникалық тексеруден өткізу, аталған көлік құралдары мен тіркемелерді пайдаланатын, оларды жүргізу құқығына емтихан қабылдау және куәлік беру, оларды пайдалану ережелерінің сақталуын қадағалау;».
67. «Жеке кәсiпкерлiк туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 3, 21-құжат; № 16, 99-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 17, 136-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 60-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 18, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 11-12, 54-құжат; № 15-16, 74, 77-құжаттар; № 17, 82-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 26-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

65. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2005 года «О валютном регулировании и валютном контроле» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 11, ст. 38; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 13-14, ст. 63; 2010 г., № 15, ст. 71; 2012 г., № 1, ст. 6; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 10, ст. 52):
подпункт 2) статьи 10 изложить в следующей редакции:
«2) копию валютного договора, прошитую и заверенную подписью (для физических и юридических лиц) и печатью (при ее наличии);».
66. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года № 66 «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; «Казахстанская правда» от 12 июля 2005 года № 184-185, 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 129; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 2, ст. 10):
подпункт 24) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«24) государственная техническая инспекция - осуществляемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, государственная регистрация, государственный технический осмотр тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости с выдачей соответствующих документов и государственных регистрационных номерных знаков, прием экзаменов и выдача удостоверений на право управления ими, надзор за соблюдением правил их эксплуатации;».
67. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г., № 13-14, ст. 57, 58; № 15-16, ст. 60; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 11-12, ст. 54; № 15-16, ст. 74, 77; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; № 15, ст. 71; № 22, ст. 128; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 26; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля 2014 г.):

1) 1-бапта:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласында басшылықты жасауды және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;»;
мынадай мазмұндағы 18), 19), 20), 21) және 22) тармақшалармен толықтырылсын:
«18) реттеуші құралдар – жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты ықпал ету тәсілдері, оның ішінде «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалатын рұқсаттар мен хабарламалар; «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметінің салалары; Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген ақпараттық құралдар;
19) ақпараттық құралдар – Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес осы заңда белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік органдарға немесе өзге де тұлғаларға ақпаратты ұсыну тетіктері;
20) реттеушілік әсерді талдау – мемлекеттік реттеу мақсаттарына кейін қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік беретін, енгізілетін реттеуші құрал және соған байланысты талаптардың пайдасы мен шығындарын салыстырудың талдамалық рәсімі;
21) реттеуші мемлекеттік органдар – реттеуші құрал енгізілген немесе енгізу жоспарланған жеке салада немесе мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
22) реттеуді қатаңдату – реттеуші құралдарды енгізуге немесе пайдалануға байланысты жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қосымша талаптар, міндеттер немесе өзге де жүктемені арттыруды белгілеу.»;
2) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуші
құралдарды немесе реттеуді қатаңдатуды енгізуді
көздейтін нормативтік құқықтық актілердi әзірлеу және
қабылдау ерекшеліктерi
1. Егер реттеуші мемлекеттік органдар жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа реттеуші құралды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды жоспарлаған жағдайда, реттеуші мемлекеттік органдар кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен реттеушілік әсерді талдау рәсімін алдын ала жүргізуге тиіс.
Осы тармақтың күші Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне қолданылмайды.
2. Реттеуші құралдар мынадай түрде енгізіледі немесе жүзеге асырылады:

1)в статье 1:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
«13) уполномоченный орган по предпринимательству - государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;»;
дополнить подпунктами 18), 19), 20), 21) и 22) следующего содержания:
«18) регуляторные инструменты - способы воздействия в отношении субъектов частного предпринимательства, в том числе разрешения и уведомления, определяемые в соответствии с Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях»; сферы деятельности субъектов частного предпринимательства, в которых осуществляются государственный контроль и надзор в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»; информационные инструменты, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
19) информационные инструменты - механизмы представления информации государственным органам или иным лицам в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан субъектами частного предпринимательства, установленные настоящим Законом;
20) анализ регуляторного воздействия - аналитическая процедура сопоставления выгод и затрат от вводимого регуляторного инструмента и связанных с ним требований, позволяющая оценивать достижение целей государственного регулирования в последующем;
21) регулирующие государственные органы - государственные органы, осуществляющие руководство в отдельной отрасли или сфере государственного управления, в которой введен или планируется к введению регуляторный инструмент;
22) ужесточение регулирования - установление дополнительных требований, обязанностей или иное увеличение нагрузки на субъектов частного предпринимательства в связи с введением или использованием регуляторных инструментов.»;
2) статью 5 изложить в следующей редакции:
«Статья 5. Особенности разработки и принятия нормативных
правовых актов, предусматривающих введение
регуляторных инструментов или ужесточение
регулирования в отношении субъектов частного
предпринимательства
1. В случае, если регулирующие государственные органы планируют ввести новый регуляторный инструмент или ужесточить регулирование в отношении субъектов частного предпринимательства, регулирующие государственные органы должны предварительно провести процедуру анализа регуляторного
воздействия в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
Действие настоящего пункта не распространяется на Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Регуляторные инструменты вводятся или осуществляются следующим образом:

1) рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібі «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 1, 2 және 3-қосымшаларында көзделген рұқсаттар немесе хабарламалар тізбесіне тиісті рұқсатты немесе хабарламаны енгізу арқылы ғана енгізіледі;
2) мемлекеттік бақылау және қадағалау «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына қосымшада көзделген жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызмет салаларында ғана жүзеге асырылады;
3) ақпараттық құралдар Қазақстан Республикасының заңдарымен, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарымен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларымен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерімен ғана енгізіледі.
3. Реттеушілік әсерді талдауға:
1) реттеуші құралдарды және оған байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобалары;
2) реттеуші құралдарды және соған байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін Қазақстан Республикасы заңдары жобаларының тұжырымдамалары;
3) реттеуші құралдарды және соған байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін Қазақстан Республикасы заңдарының жобалары;
4) «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 10-бабының 2), 4) және 6) тармақшаларында көзделген Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының жобалары;
5) ақпараттық құралдарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының жобалары;
6) реттеуші құралды және оған байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін Кеден одағының техникалық регламенттер жобалары;
7) реттеуші құралды және оған байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін мәслихаттардың, әкімдіктер әзірлейтін шешімдерінің жобалары жатады.»;
3) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
«5-1 бап. Реттеушілік әсерді талдау
1. Реттеушілік әсерді талдаудың мақсаты айқындалған мақсаттарға жету немесе анық айқындалған проблемаларды шешу үшін реттеудің баламалы тәсілдерін бағалау арқылы нақты реттеуші құралдарды пайдалану бөлігінде мемлекеттік саясаттың пәрменділігі мен тиімділігін арттыру болып табылады.
2. Реттеушілік әсерді талдау реттеуші құрал енгізілгенге дейін және енгізілгеннен кейін жүргізіледі.
3. Реттеушілік әсерді талдаудың нәтижелері бойынша реттеуші құралды қолдану тиімділігіне байланысты реттеуші құралдың күші жойылуы мүмкін немесе өзгеше қайта қаралуы мүмкін.
Реттеуші құрал енгізілген кезде мәлімделген кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік реттеу мақсаттарына қол жеткізілмеген жағдайда, оның күші жойылуға тиіс.

1) разрешительный или уведомительный порядок вводится только посредством включения соответствующего разрешения или уведомления в перечни разрешений или уведомлений, предусмотренные в приложениях 1, 2 и 3 к Закону Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях»;
2) государственный контроль и надзор осуществляются только в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, предусмотренных в приложении к Закону Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;
3) информационные инструменты вводятся только законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан и центральных государственных органов Республики Казахстан.
3. Анализу регуляторного воздействия подлежат:
1) проекты документов системы государственного планирования, предусматривающие введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования;
2) концепции проектов законов Республики Казахстан, предусматривающие введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования;
3) проекты законов Республики Казахстан, предусматривающие введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования;
4) проекты постановлений Правительства Республики Казахстан, предусмотренные подпунктами 2), 4) и 6) статьи 10 Закона Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях»;
5) проекты постановлений Правительства Республики Казахстан, предусматривающие введение информационных инструментов или ужесточение регулирования;
6) проекты технических регламентов Таможенного союза, предусматривающие введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования;
7) проекты решений маслихатов, разрабатываемые акиматами, предусматривающие введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования.»;
3) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
«Статья 5-1. Анализ регуляторного воздействия
1. Целью анализа регуляторного воздействия является повышение действенности и эффективности государственной политики в части использования конкретных регуляторных инструментов через оценку альтернативных подходов регулирования для достижения определенных целей или решения четко определенных проблем.
2. Анализ регуляторного воздействия проводится до и после введения регуляторного инструмента.
3. По результатам анализа регуляторного воздействия, в зависимости от эффективности применения регуляторного инструмента, регуляторный инструмент может быть отменен или иным образом пересмотрен.
Регуляторный инструмент подлежит отмене в случае недостижения целей государственного регулирования предпринимательской деятельности, заявленных при его введении.

4. Реттеушілік әсерді талдауды осы заңның 5-бабының 3-тармағында көзделген өздері әзірлейтін құжаттардың жобаларына қатысты реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қағидаларға сәйкес басқа да өзге мүдделі адамдар жүргізеді.
5. Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу жаңа реттеуші құралды енгізудің міндетті шарты болып табылады.
6. Қолданыстағы реттеуші құралдарға қатысты реттеушілік әсерді талдауды кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Қағидаларға сәйкес қолданыстағы құжаттарды қайта қарау тәртібімен реттеуші мемлекеттік органдар жүргізеді.
7. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган:
1) реттеушілік әсерді талдаудың нәтижелерін қарайды және реттеуші мемлекеттік органдардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытынды береді;
2) реттеуші мемлекеттік органдар жүргізген реттеушілік әсерді талдаудың қорытындыларымен келіспеген жағдайда, реттеушілік әсерге баламалы талдау жүргізеді.
8. Реттеуші мемлекеттік орган жүргізген реттеушілік әсерді талдаудың, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган және (немесе) өзге де мүдделі тұлғалар жүргізген реттеушілік әсерге баламалы талдаудың нәтижелері жалпыға бірдей қолжетімді интернет-ресурстарда орналастырылады.»;
4) 6-баптың 6-тармағының 6) тармақшасы алып тасталсын;
5) 15-бап мынадай мазмұндағы 21-4), 21-5), 21-6), 21-7), 21-8) және 21-9) тармақшалармен толықтырылсын:
«21-4) реттеуші құралдардың реттеушілік әсерін талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті реттеудің жай-күйі туралы жылдық есепті әзірлеу және бекіту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
21-5) реттеушілік әсерді талдауды жүзеге асыру мәселелері бойынша реттеуші мемлекеттік органдарға әдістемелік көмек көрсетеді және қызметін үйлестіреді;
21-6) реттеуші мемлекеттік органдардың реттеушілік әсерді талдау жөніндегі жұмысының жай-күйі туралы есептерін қарайды;
21-7) реттеушілік әсерді талдауды енгізу және жүзеге асыру мәселелері бойынша мемлекеттік қызметшілерді және өзге де тұлғаларды оқытуды ұйымдастырады;
21-8) реттеушілік әсердің баламалы талдауын жүргізеді;
21-9) Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті реттеудің жай-күйі туралы жылдық есептің жобасын әзірлейді;»;

4. Анализ регуляторного воздействия проводится регулирующими государственными органами в отношении разрабатываемых ими проектов документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 5 настоящего Закона, а также уполномоченным органом по предпринимательству, Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и другими заинтересованными лицами в соответствии с Правилами, утверждаемыми уполномоченным органом по предпринимательству.
5. Проведение анализа регуляторного воздействия является обязательным условием введения нового регуляторного инструмента.
6. Анализ регуляторного воздействия в отношении действующих регуляторных инструментов проводится регулирующими государственными органами в порядке пересмотра действующих документов в соответствии с Правилами, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
7. Уполномоченный орган по предпринимательству:
1) рассматривает результаты анализа регуляторного воздействия и дает заключение о соблюдении регулирующими государственными органами установленных процедур;
2) в случае несогласия с выводами анализа регуляторного воздействия, проведенного регулирующими государственными органами проводит альтернативный анализ регуляторного воздействия.
8. Результаты анализа регуляторного воздействия, проведенного регулирующим государственным органом, альтернативного анализа регуляторного воздействия, проведенного уполномоченным органом по предпринимательству и (или) иными заинтересованными лицами, размещаются на общедоступных интернет-ресурсах.»;
4) подпункт 6) пункта 6 статьи 6 исключить;
5) статью 15 дополнить подпунктами 21-4), 21-5), 21-6), 21-7), 21-8) и 21-9) следующего содержания:
«21-4) разрабатывает и утверждает правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов, а также правила разработки и утверждения годового отчета о состоянии регулирования предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
21-5) оказывает методическую помощь и координирует деятельность регулирующих государственных органов по вопросам осуществления анализа регуляторного воздействия;
21-6) рассматривает отчеты регулирующих государственных органов о состоянии работы по анализу регуляторного воздействия;
21-7) организует обучение государственных служащих и иных лиц по вопросам внедрения и осуществления анализа регуляторного воздействия;
21-8) проводит альтернативный анализ регуляторного воздействия;
21-9) разрабатывает проект годового отчета о состоянии регулирования предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;»;

6) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
«17-1-бап. Реттеуші мемлекеттік органдардың құзыреті
Реттеуші мемлекеттік органдар:
1) осы Заңның 5-бабы 3-тармағында көзделген өздері әзірлейтін құжаттарға қатысты реттеушілік әсерді талдауды кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіпте жүзеге асырады;
2) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға кәсіпкерлік қызметті реттеудің жай-күйі туралы есептерді дайындайды және ұсынады.»;
7) 26-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Орталық мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы органдардың жанындағы сарапшылық кеңестерге Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң аккредиттелген бiрлестiктерiнiң, аккредиттелген коммерциялық емес ұйымдардың, мемлекеттiк органдардың өкiлдерi кiредi.»;
8) 28-бапта:
5-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) салық заңнамасында белгіленген, қызметті оңайлатылған тәртіппен тоқтатуды көздейтін жағдайларда тоқтатылады.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Дара кәсіпкердің қызметі оның өтініші, заңды күшіне енген сот шешімі не тіркеуші органның дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару туралы шешімі негізінде тіркеуші органда дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған кезден бастап тоқтатылған болып есептеледі.
Дара кәсіпкер уәкілетті органның сайтында дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару туралы ақпарат жарияланған күннен бастап дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған деп танылады.
Дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің күші жалған кәсіпкерліктің жасалу фактісін анықтаған, заңды күшіне енген сот үкімінің немесе қаулысының не қылмыстық қудалау органының күші жойылмаған қаулысының негізінде жойылуға жатады.»;
9) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«29-бап. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің мақсаттары
мен шектері
1. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің мақсаттары жеке кәсіпкерлік субъектісі өндіретін және өткізетін өнімнің адамдар өмірі мен денсаулығына қауіпсіздігін, олардың мүліктік мүдделерін қорғауды, қоршаған ортаға қауіпсіздігін, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, мемлекеттің мүліктік мүдделерін қорғау болып табылады.
2. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу жеке кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды мемлекет белгілеу арқылы, соның ішінде реттеуші құралдарды пайдалана отырып, мына деңгейде жүзеге асырылады:

6) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
«Статья 17-1. Компетенция регулирующих государственных органов
Регулирующие государственные органы:
1) осуществляют анализ регуляторного воздействия в отношении разрабатываемых ими документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 5 настоящего Закона, в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;
2) подготавливают и представляют в уполномоченный орган по предпринимательству отчеты о состоянии регулирования предпринимательской деятельности.»;
7) пункт 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«1. В экспертные советы при центральных государственных и местных исполнительных органах входят представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства, аккредитованных некоммерческих организаций, государственных органов.»;
8) в статье 28:
пункт 5 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
«3) в случаях, установленных налоговым законодательством, предусматривающих прекращение деятельности в упрощенном порядке.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Деятельность индивидуального предпринимателя считается прекращенной с момента снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя в регистрирующем органе на основании его заявления, решения суда, вступившего в законную силу либо решения регистрирующего органа о снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета.
Индивидуальный предприниматель признается снятым с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя со дня размещения информации на сайте уполномоченного органа о снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета.
Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя подлежит аннулированию на основании вступившего в законную силу приговора или постановления суда либо неотмененного постановления органа уголовного преследования, установившего факт совершения лжепредпринимательства.»;
9) статью 29 изложить в следующей редакции:
«Статья 29. Цели и пределы государственного регулирования
частного предпринимательства
1. Целями государственного регулирования частного предпринимательства являются обеспечение безопасности производимой и реализуемой субъектом частного предпринимательства продукции для жизни и здоровья людей, защиты их имущественных интересов, безопасности для окружающей среды, национальной безопасности Республики Казахстан, защиты имущественных интересов государства.
2. Государственное регулирование частного предпринимательства осуществляется посредством установления государством требований, обязательных для исполнения субъектами частного предпринимательства, в том числе с использованием регуляторных инструментов на уровне:

1)Қазақстан Республикасының заңдары;
2)Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары;
3)Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары;
4)Қазақстан Республикасы министрлерінің және өзге де орталық мемлекеттік органдар басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері;
6) жергілікті өкілді органдардың шешімдері.
Реттеуші құралдарды енгізу осы Заңның 5-бабының 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы Заңның мақсаттары үшін:
1) осы баптың 2-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жеке кәсіпкерлік субъектілерінің үшінші тұлғаларға ақпарат беру, оның ішінде таңбалау, декларациялау, міндетті нұсқамалар, қызмет көрсету қағидалары бөлігінде, тұтынушыларға жеке кәсіпкерлік туралы ұсыну үшін міндетті, үшінші тұлғаларға ұсыну үшін міндетті өзге де ақпарат туралы талаптарды белгілеу;
2) салық, статистикалық және өзге де есептілікті қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мемлекеттік органдарға тұрақты негізде міндетті есептілікті ұсыну;
3) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік органдарға ақпаратты, оның ішінде мәліметтер, үзінді көшірмелер, декларациялар, хабарламалар нысандары арқылы, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда қызметті немесе іс-әрекетті жүзеге асыруды бастауға, жүзеге асыруға немесе тоқтатуға байланысты мемлекеттік органдарға ұсынылатын жеке кәсіпкерлік субъектілері толтыратын өзге де құжаттарды ұсыну ақпараттық құралдар деп танылады.»;
10) 33-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«33-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметін мемлекеттік
бақылау және қадағалау»;
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ұйымдастыру және жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалатын алдын алу-профилактикалық сипаттағы бақылау және қадағалаудың өзге де нысандарында жүзеге асырылады.»;
3-тармақ алып тасталсын.
68. «Ақпараттандыру туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 13-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 5-6, 30-құжат; № 7, 36-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
6-баптың 18) тармақшасы алып тасталсын.

1) законов Республики Казахстан;
2) указов Президента Республики Казахстан;
3) постановлений Правительства Республики Казахстан;
4) нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов;
5) нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан;
6) решений местных представительных органов.
Введение регуляторных инструментов осуществляется в соответствии с пунктом 2 статьи 5 настоящего Закона.
3. Для целей настоящего Закона информационными инструментами признаются:
1) установление нормативными правовыми актами Республики Казахстан, указанными в пункте 2 настоящей статьи, требований о представлении субъектами частного предпринимательства информации третьим лицам, в том числе в части маркировки, декларирования, обязательных инструкций, правил обслуживания, иной информации, обязательной для представления потребителям о субъектах частного предпринимательства, обязательной для представления третьим лицам, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) представление обязательной отчетности на регулярной основе государственным органам, предусмотренной законодательством Республики Казахстан, включая налоговую, статистическую и иную;
3) представление государственным органам информации субъектами частного предпринимательства, в том числе посредством формы сведений, выписок, деклараций, уведомлений, иных заполняемых субъектами частного предпринимательства документов, представляемых государственным органам в связи с началом осуществления, осуществлением или прекращением деятельности или действий в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.»;
10) в статье 33:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 33. Государственный контроль и надзор за деятельностью
субъектов частного предпринимательства»;
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) иных форм контроля и надзора, носящих предупредительно-профилактический характер, порядок организации и проведения которых определяется законами Республики Казахстан.»;
пункт 3 исключить.
68. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 13; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 15, ст. 118; 2012 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 5-6, ст. 30; № 7, ст. 36; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4):
подпункт 18) статьи 6 исключить.

69. «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 17-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 14, 117-құжат; 2013 ж., № 5-6, 30-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке тұлғаның (шетел азаматтарын қоспағанда) өтiнiшiнде оның тегi, аты, ЖСН, сондай-ақ қалауы бойынша әкесiнiң аты, пошталық мекенжайы, заңды тұлғаның өтiнiшiнде - оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмiрi мен күнi, сонымен қатар БСН көрсетiледi. Өтiнiшке арыз иесi қол қоюы не ол электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылуға тиiс.
Шағым жасалған кезде iс-әрекетiне шағым жасалып отырған субъектiнiң атауы немесе лауазымды тұлғалардың лауазымы, тегi және аты-жөнi, өтiнiш жасау себептерi мен талаптары көрсетiледi.».
70. «Ойын бизнесі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 15-құжат; 2009 ж., № 9-10, 48-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 9-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат):
8-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы алып тасталсын.
71. «Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат, № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж, № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат):
20-бапта:
1-1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептілік тізбесін және нысандарын бекітеді;».
5-тармақтың 21) тармақшасы алып тасталсын.
72. «Мақта саласын дамыту туралы» 2007 жылғы 21 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 130-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат):

69. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 17; 2011 г., № 3, ст. 32; № 14, ст. 117; 2013 г., № 5-6, ст. 30; № 14, ст. 72; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.):
пункт 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«2. В обращении физического лица указываются его фамилия, имя, ИИН (за исключением иностранных граждан), а также по желанию отчество, почтовый адрес, юридического лица - его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата, а также БИН. Обращение должно быть подписано заявителем либо заверено электронной цифровой подписью.
При подаче жалобы указываются наименование субъекта или должность, фамилии и инициалы должностных лиц, чьи действия обжалуются, мотивы обращения и требования.».
70. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года «Об игорном бизнесе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 15; 2009 г., № 9-10, ст. 48; № 18, ст. 84; № 19, Ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 132; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 15, ст. 97; 2014 г., № 1, ст. 4, 9; № 10, ст. 52; № И, ст. 61):
подпункт 7) пункта 1 статьи 8 исключить.
71. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72, № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г, № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61):
в статье 20:
пункт 1-1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) утверждает перечень и формы годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций);»;
подпункт 21) пункта 5 исключить.
72. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О развитии хлопковой отрасли» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст. 130; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; 2014 г., № 4-5, ст. 24):

1) 7-баптың 21) тармақшасы алып тасталсын;
2) 20-баптың 3-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«13) уәкілетті адамның қолын және мақта өңдеу ұйымының мөрін, егер осы тұлғада Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрінің болуы тиіс жағдайда;».
73. «Экспорттық бақылау туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 132-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат):
6-баптың 12) тармақшасы алып тасталсын.
74. «Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 133-құжат; 2009 ж., № 18, 86-құжат; 2011 ж.; № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
1) 6-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 14-1) және 14-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-1) тамақ өнімдеріне олардың қауіпсіздігін айқындау жөнінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу тәртібін бекіту;
14-2) тамаққа биологиялық активті қоспалардың қауіпсіздігін ғылыми негізделген растау жөнінде жұмыстар жүргізу;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті орган ветеринариялық-санитариялық бақылануға және қадағалануға тиісті рәсімдерді қоспағанда, тамақ өнімдерін өткізу сатысында олардың қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламенттердің талаптарына тамақ өнімдерінің сәйкестігін бақылауды және қадағалауды, сондай-ақ осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
3) 7-бап алып тасталсын.
75. «Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 138-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат):
5-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның құзыретіне:»;
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті органның құзыретіне:».
76. «Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 134-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 15 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:

1) подпункт 21) статьи 7 исключить;
2) подпункт 13) пункта 3 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«13) подпись уполномоченного лица и печать хлопкоперерабатывающей организации, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;».
73. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «Об экспортном контроле» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст. 132; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; 2014 г., № 1,ст. 4;№ 10, ст. 52):
подпункт 12) статьи 6 исключить.
74. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О безопасности пищевой продукции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 133; 2009 г., № 18, ст. 86; 2011 г.; № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 16; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4):
1) в статье 6:
пункт 2 дополнить подпунктами 14-1) и 14-2) следующего содержания:
«14-1) утверждение порядка проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы пищевой продукции по определению ее безопасности;
14-2) проведение работ по научно обоснованному подтверждению безопасности биологически активных добавок к пище;»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Уполномоченный орган по защите прав потребителей осуществляет контроль и надзор соответствия пищевой продукции требованиям технических регламентов в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации, за исключением процедур, подлежащих ветеринарно-санитарному контролю и надзору, а также иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.»;
2) статью 7 исключить.
75. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О безопасности игрушек» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 138; 2009 г., № 18, ст. 84; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2013 г., № 9, ст. 51):
в статье 5:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. К компетенции уполномоченного органа в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения относятся:»;
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2. К компетенции уполномоченного органа по защите прав потребителей относятся:».
76. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О безопасности химической продукции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 134; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № Ц, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 апреля 2014 г.):
пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:

«10) тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті орган.»;
77. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; № 24, 129, 133-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 17-18, 108-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 4, 37-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161, 171-құжаттар; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 22-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6, 9-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 8-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленген біліктілік талаптары әлеуетті өнім беруші жүргізілетін мемлекеттік сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау бойынша қосалқы мердігер не қызмет көрсетулер бойынша бірлескен орындаушы ретінде тартуды көздейтін жеке және заңды тұлғаларға да қолданылады.
Жұмыстардың не көрсетілетін қызметтердің қосалқы мердігерлерін (бірлескен орындаушыларын) тартуды көздейтін әлеуетті өнім беруші мемлекеттік сатып алуда көзделген жұмысты не көрсетілетін қызметті жүзеге асыруға тартылатын қосалқы мердігерлердің (бірлескен орындаушылардың) құқығын растайтын рұқсат беру құжаттарын мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушыға ұсынуға тиіс. Жұмыстардың не көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін орындау үшін қосалқы мердігерлерді (бірлескен орындаушыларды) тартқан жағдайда, олар орындайтын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түрлеріне рұқсат беру құжаттары беріледі.
Қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға) жұмыстарды орындау не қызметтерді көрсету үшін берілуі мүмкін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің шекті көлемі электрондық мемлекеттік сатып алуды өткізу қағидаларында белгіленеді.»;

«10) уполномоченный орган по защите прав потребителей.».
77. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; № 24, ст. 129, 133; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 108; № 24, ст. 146; 2011 г., № 2, ст. 26; № 4, ст. 37; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161, 171; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 22; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 94; № 15, ст. 97; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 75; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 4, 6, 9; № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
1) пункт 7 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«7. Квалификационные требования, установленные пунктами 2 и 3 настоящей статьи, распространяются также на физических и юридических лиц, которых потенциальный поставщик предусматривает привлечь в качестве субподрядчиков по выполнению работ либо соисполнителей по оказанию услуг, являющихся предметом проводимых государственных закупок.
Потенциальный поставщик, который предусматривает привлечь субподрядчиков (соисполнителей) работ либо услуг, должен представить организатору государственных закупок разрешительные документы, подтверждающие право привлекаемых субподрядчиков (соисполнителей) осуществлять работы либо услуги, предусмотренные государственными закупками. В случае привлечения субподрядчиков (соисполнителей) для выполнения отдельных видов работ либо услуг, разрешительные документы представляются на выполняемые ими виды работ, услуг.
Предельные объемы работ и услуг, которые могут быть переданы субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ либо оказания услуг, устанавливаются правилами проведения электронных государственных закупок.»;

2) 26-1-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамада белгіленген күні және уақытта мемлекеттік сатып алу веб-порталы бас тартылмаған конкурстық баға ұсыныстарын оларға конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамада көрсетілген тиісті салыстырмалы критерийлер мәнін қолдану арқылы автоматты түрде бағалайды және конкурсқа әрбір қатысушының шартты бағасын есептейді.
Мемлекеттік сатып алу веб-порталы конкурсқа қатысушылардың шартты бағаларын автоматты түрде салыстырады және ең төменгі шартты баға негiзiнде конкурс жеңiмпазын айқындайды.
Конкурстық баға ұсыныстарының шартты бағалары тең болған кезде конкурс нысанасы болып табылатын сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер, оның ішінде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің ұқсас түрлері бойынша нарықта мол жұмыс тәжірибесі бар әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады. Шартты бағалары тең бірнеше әлеуетті өнім берушінің жұмыс тәжірибесі тең болған кезде конкурстық баға ұсынысы басқа әлеуетті өнім берушілердің конкурстық баға ұсыныстарынан бұрынырақ келіп түскен әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.»;
3) 37-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Мемлекеттік сатып алу туралы шарт тапсырыс берушінің өнім берушіге жер учаскесін құрылыс жұмыстарын орындауды уақтылы бастауды, оларды қалыпты жүргізуді және мерзімінде аяқтауды, сондай-ақ электр-, сумен жабдықтауды уақытша қосу үшін техникалық жағдайларды қамтамасыз ететін жағдайда беру міндеттілігін көздеуге тиіс.»;
4) 39-баптың 2-тармағының 2) және 7) тармақшалары мына редакцияда жазылсын:
«2) егер Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес кешенді ведомстводан тыс сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға өзгерістер енгізілсе және Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіпте қабылданған осындай өзгерістің сомасына қосымша ақша бөлу туралы шешім қабылданса, шарттың сомасын ұлғайту бөлігінде;»;
«7) мемлекеттік бюджет есебінен жылдар бойынша қаржыландыру жасалынған шарт сомасының өзгермеуі немесе жұмыстардың сметалық құнының азаюы және кейіннен Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға тиісті өзгерiстер енгiзілуі шартымен мемлекеттік бюджет есебінен жылдар бойынша қаржыландыру енгiзілген жағдайда, жұмыстарды орындау туралы шарттың орындалу мерзімін өзгерту бөлiгiнде;».
78. «Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 18, 142-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 8, 41-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 95-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 11, 61-құжат):

2) пункт 5 статьи 26-1 изложить в следующей редакции:
«5. В установленный протоколом о допуске к участию в конкурсе день и время веб-порталом государственных закупок производится автоматическая оценка не отклоненных конкурсных ценовых предложений посредством применения к ним соответствующего относительного значения критериев, указанных в протоколе о допуске к участию в конкурсе, и рассчитывается условная цена каждого участника конкурса.
Веб-портал государственных закупок автоматически сопоставляет условные цены участников конкурса и определяет победителя конкурса на основе наименьшей условной цены.
При равенстве условных цен конкурсных ценовых предложений победителем признается потенциальный поставщик, имеющий больший опыт работы на рынке закупаемых товаров, работ, услуг, в том числе, по схожим видам товаров, работ, услуг, являющихся предметом конкурса. При равенстве опыта работы нескольких потенциальных поставщиков, имеющих равные условные цены, победителем признается потенциальный поставщик, конкурсное ценовое предложение которого поступило ранее конкурсных ценовых предложений других потенциальных поставщиков.»;
3) статью 37 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Договор о государственных закупках должен предусматривать обязанность заказчика предоставить поставщику земельный участок в состоянии, обеспечивающем своевременное начало выполнения строительных работ, нормальное их ведение и завершение в срок, а также технические условия для временного подключения электро-, водоснабжения.»;
4) подпункты 2) и 7) пункта 2 статьи 39 изложить в следующей редакции:
«2) в части увеличения суммы договора, если в проектно-сметную документацию, прошедшую комплексную вневедомственную экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, внесены изменения и принято решение о дополнительном выделении денег на сумму такого изменения, принятое в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;»;
«7) в части изменения сроков исполнения договора о выполнении работ в случае изменения финансирования по годам за счет государственного бюджета, при условии неизменности суммы заключенного договора или уменьшения сметной стоимости работ и внесения соответствующих изменений в проектно-сметную документацию, в последующем прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;».
78. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года «О государственной регистрации прав на недвижимое имущество» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст. 142; 2008 г., № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 8, ст. 41; № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 14, ст. 95; № 20, ст. 121; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61):

1) 1, 4, 11, 20, 21, 23, 27, 38 және 52-баптарда «жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу» (бұдан әрі – мемлекеттік тіркеу), «жылжымайтын мүлікке құқықтардың мемлекеттік тіркеу», деген сөздер жалғауларды ескере отырып «мемлекеттік тіркеу» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер құқықтық кадастрдың ақпараттық жүйесіне құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі келіп түссе, онда тіркеуші органның жүргізілген тіркеу туралы хабарлама жіберуі арқылы оның туындауын, өзгеруін және тоқтатылуын растау кезі жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу кезі болып табылады.»;
3) 17-бабының 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Құқықтық кадастрдың тіркеу ісіндегі құжаттардың көшірмелері сот, құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдардың, оңалту және банкроттық рәсімдер жүргізу шеңберінде уақытша, банкроттықты және оңалтуды басқарушылардың, мәжбүрлеп таратылатын заңды тұлғаны тарату комиссиясының (таратушының) дәлелді сауалдары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген олардың құзыретіне сәйкес беріледі. Өзге тұлғаларға аталған ақпарат құқық иесінің жазбаша келісімімен беріледі.
3. Нақты жылжымайтын мүлік объектісі бойынша ақпарат және жеке немесе заңды тұлғаның тіркеу органы растаған өзіндегі жылжымайтын мүлік объектілеріне құқықтары туралы жинақталған деректер құқық иесінің (уәкілетті өкілдің) сұрау салуы және:
1) адвокаттардың;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген олардың құзыретіне сәйкес іс жүргізіліп жатқан қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер бойынша құқық қорғау, сот органдарының;
3) өздерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыретіне сәйкес іс жүргізуіндегі атқарушылық құжаттар бойынша сот орындаушыларының;
4) өздерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыретіне сәйкес салық органдарының және басқа да мемлекеттік органдардың;
5) нотариустардың, мұрагерлердің;
6) оңалту және банкроттық рәсімдер шеңберінде уақытша, банкроттық және оңалтушы басқарушылардың, мәжбүрлеп таратылатын заңды тұлғаның тарату комиссиясының (таратушының);
7) қорғаншылық және қамқоршылық органдардың;
8) құқық иесінің жазбаша келісімімен өзге адамдардың дәлелді сұрау салулары бойынша беріледі.»;
4) 20-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Құқықтар (құқықтар ауыртпалығы) нотариат тәртібімен куәландырылған мәміле негізінде туындаған, өзгертілген немесе тоқтатылған жағдайда, жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) электрондық тіркеу жүзеге асырылады.»;
2-тармақта бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

1) в статьях 1, 4, 11, 20, 21, 23, 27, 38 и 52 слова «государственная регистрация прав на недвижимое имущество (далее - государственная регистрация)», «государственной регистрации прав на недвижимое имущество» заменить словами «государственная регистрация» «государственной регистрации» с учетом окончаний;
2) часть третью пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«Если в информационную систему правового кадастра поступила электронная копия правоустанавливающего документа, то моментом государственной регистрации права на недвижимое имущество является момент подтверждения его возникновения, изменения и прекращения регистрирующим органом путем отправки уведомления о произведенной регистрации.»;
3) пункты 2 и 3 статьи 17 изложить в следующей редакции:
«2. Копии документов, находящиеся в регистрационном деле правового кадастра, предоставляются по мотивированным запросам судебных, правоохранительных и других государственных органов в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан, временных, банкротных и реабилитационных управляющих в рамках проведения процедур реабилитации и банкротства, ликвидационной комиссии (ликвидатора) принудительно ликвидируемого юридического лица. Иным лицам указанная информация выдается с письменного согласия правообладателя.
3. Информация по конкретному объекту недвижимого имущества и обобщенные данные о правах физического или юридического лица на имеющиеся у него объекты недвижимости, заверенные регистрирующим органом, выдаются по запросам правообладателя (уполномоченного представителя) и мотивированным запросам:
1) адвокатов;
2) правоохранительных, судебных органов, по находящимся в производстве уголовным, гражданским, административным делам в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан;
3) судебных исполнителей по находящимся в производстве исполнительным документам в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан;
4) налоговых и других государственных органов в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан;
5) нотариусов, наследников;
6) временных, банкротных и реабилитационных управляющих в рамках процедур реабилитации и банкротства, ликвидационной комиссии (ликвидатора) принудительно ликвидируемого юридического лица;
7) органов опеки и попечительства;
8) иных лиц с письменного согласия правообладателя.»;
4) в статье 20:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. В тех случаях, когда права (обременения прав) возникают, изменяются или прекращаются на основании сделки, удостоверенной в нотариальном порядке, осуществляется электронная регистрация.»;
абзац первый в пункте 2 изложить в следующей редакции:

«2. Электрондық тiркеу мынадай тәртiппен жүргiзiледi:»;
1) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«оның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құқық белгiлейтiн құжаттың электрондық көшiрмесiн бiрыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе арқылы құқықтық кадастрдың ақпараттық жүйесiне жiбередi;»;
5) 21-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Осы баптың ережелерi электрондық тiркеу кезiнде қолданылмайды.»;
6) 22-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Электрондық тiркеу мәмiлеге қатысушылардың өтiнiшiнсiз жүзеге асырылады.»;
7) 23-бабының 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1. Электрондық тiркеу құқықтық кадастрдың ақпараттық жүйесiне жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым төленгенi туралы немесе алым төлеуден босату туралы растау келiп түскен күннен кейiнгi күннен кешiктiрiлмей жүргiзiлуге тиiс.»;
8) 24-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жылжымайтын мүлікке және мемлекеттік тіркеудің өзге де объектілеріне құқықтардың (құқықтар ауыртпалықтарының) туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын растайтын құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда тиісті түрде ресімделуі, мөрмен бекітілуі (ол болған жағдайда), арнайы бланкілерде орындалуы, оларда тараптардың немесе заңнамада айқындалған лауазымды адамдардың тиісті қолдары болуға тиіс. Соттардан, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдардан шығатын құжаттар тиісті құжаттарға қойылатын нысанда орындалуға тиіс.»;
9) 34-бабының 1-1-тармағы тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1. Электрондық тіркеу бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйеге, сондай-ақ бар болған кезде – мәмілеге қатысушылардың және олардың «электрондық үкімет» веб-порталындағы жеке кабинаттеріне, электрондық мекенжайларына тіркеуші органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған тіркеу жүргізілгені туралы хабарлама жіберу арқылы расталады.».
79. «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат):
5-баптың 45) тармақшасы алып тасталсын.

«2. Электронная регистрация проводится в следующем порядке:»; абзац второй подпункта 1) изложить в следующей редакции:
«направляет электронную копию правоустанавливающего документа, заверенную его электронной цифровой подписью, посредством единой нотариальной информационной системы в информационную систему правового кадастра;»;
5) пункт 6 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«6. Положения настоящей статьи не применяются при электронной регистрации.»;
6) часть вторую пункта 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«Электронная регистрация осуществляется без заявления участников сделки.»;
7) пункт 1-1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«1-1. Электронная регистрация должна быть произведена не позднее дня, следующего за днем поступления в информационную систему правового кадастра подтверждения об уплате сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество или об освобождении от уплаты сбора.»;
8) часть первую пункта 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«2. Документы, подтверждающие возникновение, изменение или прекращение прав (обременении прав) на недвижимое имущество и иных объектов государственной регистрации, должны быть надлежащим образом оформлены, в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, скреплены печатью (при ее наличии), выполнены на специальных бланках, иметь надлежащие подписи сторон или определенных законодательством должностных лиц. Документы, исходящие от судов, правоохранительных и иных государственных органов, должны быть выполнены в форме, предъявляемой для соответствующих документов.»;
8) пункт 1-1 статьи 34 изложить в следующей редакции:
«1-1. Электронная регистрация подтверждается путем отправки уведомления о произведенной регистрации, заверенного электронной цифровой подписью регистрирующего органа, в единую нотариальную информационную систему, а также при наличии - на электронные адреса и в личные кабинеты участников сделки на веб-портале «электронного правительства».
79. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; № 18, ст. 142; 2012 г., № 2, ст. 11; № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 7; № 7, ст. 34; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 3, ст. 21; № 10, ст.52; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликован в газете «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г.):
подпункт 45) статьи 5 исключить.

80. «Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы» 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 59-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат):
1) 6-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын;
2) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«26-бап. Аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу, қолданысын
тоқтату, жою, тоқтата тұру, аккредиттеу аттестатынан
айыру
1. Аккредиттеу аттестатын аккредиттеу жөніндегі орган мынадай жағдайларда:
1) аккредиттеу субъектісінің жазбаша өтініші бойынша;
2) сәйкестікті бағалау нәтижелерінің дұрыстығына әсер ететін аккредиттеу критерийлеріне сәйкессіздіктер анықталғанда;
3) анықталған аккредиттеу критерийлеріне сәйкессіздіктер аккредиттеу жөніндегі органның белгілеген мерзімі ішінде жойылмағанда;
3-1) аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу критерийлерінің бұзылуына жол бергені туралы жеке немесе заңды тұлғаның өтінішінде не мемлекеттік органның хабарламасында көрсетілген фактілер кезектен тыс инспекциялық тексеру нәтижелері бойынша расталғанда;
4) салыстырмалы сынақтардың және (немесе) өлшем құралдарын салыстырып тексеру, калибрлеу нәтижелерін салғастырудың анықталған теріс нәтижелері жойылмағанда;
5) аккредиттеу критерийлерінің және аккредиттеуден кейінгі шарт талаптарының бұзылғаны аккредиттеу субъектілерінің қызметіне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша анықталған;
6) сәйкестікті бағалау (растау) туралы құжатты берген күннен бастап уәкілетті орган белгілеген тәртіппен техникалық реттеу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылатын сәйкестікті бағалау (растау) бойынша жұмыстар нәтижелерінің электрондық есебі бойынша мәліметтерді ұсынбау анықталған кезде қайтарып алады.
Аккредиттеу аттестаты аккредиттеу субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің қызметі бөлігінде қайтарып алынуы мүмкін.
Аккредиттеу аттестатының барлық саласына қатысы жоқ, осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 3-1) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайлар басталған кезде, аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу саласының бір бөлігін уақытша жарамсыз деп тану туралы шешім қабылдайды;
2. Егер аккредиттеу критерийлерінің анықталған сәйкессіздіктерінде әкімшілік құқық бұзу құрамының белгілері болған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі орган осындай сәйкессіздіктер анықталған күннен бастап есептелетін, үш жұмыс күні ішінде тиісті шараларды қабылдау үшін жиналған материалдарды уәкілетті органға жібереді.

80. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года «Об аккредитации в области оценки соответствия» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст. 59; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 14, ст. 92, 95; № 15, СТ. 97; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52):
1) подпункт 4) статьи 6 исключить;
2) статью 26 изложить в следующей редакции:
«Статья 26. Отзыв, прекращение действия, аннулирование,
приостановление, лишение аттестата аккредитации
1. Аттестат аккредитации отзывается органом по аккредитации в следующих случаях:
1) наличия письменного заявления субъекта аккредитации;
2) выявления несоответствий критериям аккредитации, влияющих на достоверность результатов оценки соответствия;
3) неустранения выявленных несоответствий критериям аккредитации в установленный органом по аккредитации срок;
3-1) подтверждения по результатам внеочередной инспекционной проверки фактов, указанных в обращении физического или юридического лица либо сообщении государственного органа, о допущении субъектом аккредитации нарушений критериев аккредитации;
4) неустранения выявленных отрицательных результатов сравнительных испытаний и (или) сличений результатов поверки, калибровки средств измерений;
5) по результатам мониторинга деятельности субъектов аккредитации при обнаружении нарушений критериев аккредитации и условий постаккредитационного договора;
6) непредоставления в порядке, установленном уполномоченным органом, в течение десяти календарных дней с даты выдачи документа об оценке (подтверждения) соответствия сведений по электронному учету результатов работ по оценке (подтверждению) соответствия, осуществляемому в соответствии с законодательством о техническом регулировании.
Аттестат аккредитации может быть отозван в части деятельности структурного подразделения субъекта аккредитации.
1. При наступлении случаев, предусмотренных в подпунктах 1), 2), 3), 3-1) и части первой настоящего пункта, не относящихся ко всей области аттестата аккредитации, орган по аккредитации принимает решение о временном признании недействительной части области аккредитации субъекта аккредитации.
2. В случае, если в выявленных несоответствиях критериям аккредитации имеются признаки состава административного правонарушения, орган по аккредитации в течение трех рабочих дней, исчисляемых со дня выявления такого несоответствия, направляет в уполномоченный орган собранные материалы для принятия соответствующих мер,

3. Аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешiмнiң көшiрмесi шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы аккредиттеу субъектiсiне жіберіледі және өтініш беруші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасына белгі соққан күннен бастап алынған деп есептеледі.
3-1. Аккредиттеу аттестаты аккредиттеу субъектісі шешімнің көшірмесін алған күннен бастап кері қайтарып алынған және аккредиттеу аттестатын қалпына келтіру туралы шешімді аккредиттеу жөніндегі орган қабылдаған күннен бастап, бірақ аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап кеткенде екі ай өткен соң жаңартылған болып саналады.
4. Аккредиттеу субъектісі аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешімді алған күннен бастап, анықталған сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
Аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға негіз болған сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін аккредиттеу субъектісі аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта жаңғырту туралы шешім қабылдау үшін аккредиттеу жөніндегі органға сәйкессіздіктердің жойылғаны туралы мәліметтерді жазбаша түрде ұсынады.
Анықталған сәйкессіздіктердің жойылғаны туралы мәліметтерді растау қажет болған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі орган осы Заңның 25-бабында көзделген тәртіппен инспекциялық тексеру жүргізеді.
Аккредиттеу жөнiндегi орган сәйкессiздiктердiң жойылғаны туралы мәлiметтердi аккредиттеу субъектiсi ұсынған күннен бастап есептелетiн он жұмыс күнi iшiнде, ал инспекциялық тексеру жүргiзілген жағдайларда - ол аяқталған күннен бастап аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта жаңғырту туралы не қайта жаңғыртудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
Егер аккредиттеу жөніндегі орган көрсетілген мерзімде өзінің шешімі туралы аккредиттеу субъектісін жазбаша хабардар етпесе, онда көрсетілген мерзім өткеннен кейін, бірақ қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап кемінде екі ай өткен соң аккредиттеу аттестаты қайта жаңғыртылады.
5. Аккредиттеу аттестатының қолданысы мына негіздер бойынша тоқтатылады:
1) аккредиттеу субъектісінің жазбаша өтінішінің болуы;
2) аккредиттеуден кейінгі шарттың тоқтатылуы.
6. Өтініш берушінің аккредиттеу аттестатын алу кезінде жалған ақпаратты ұсынғаны анықталған жағдайда аккредиттеу жөніндегі органның өтініші бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіпте сот аккредиттеу аттестатын жоюды жүргізеді.
7. Аккредиттеу аттестатын тоқтата тұру, одан айыру Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.».

3. Копия решения об отзыве аттестата аккредитации направляется субъекту аккредитации по почте заказным письмом с уведомлением в течение трех рабочих дней с даты принятия решения и считается полученным с даты отметки заявителя в уведомлении почтовой или иной организации связи.
3-1. Аттестат аккредитации считается отозванным с даты получения субъектом аккредитации копии решения об отзыве аттестата аккредитации и возобновленным с даты принятия органом по аккредитации решения о возобновлении аттестата аккредитации, но не ранее, чем через два месяца с даты принятия решения об отзыве аттестата аккредитации.
4. Субъект аккредитации со дня получения решения об отзыве аттестата аккредитации обязан принять меры по устранению выявленных несоответствий.
После устранения несоответствий, послуживших основанием для отзыва аттестата аккредитации, субъект аккредитации представляет в письменном виде сведения об их устранении в орган по аккредитации для принятия решения о возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации.
В случае необходимости подтверждения сведений об устранении выявленных несоответствий, орган по аккредитации проводит инспекционную проверку в порядке, предусмотренном статьей 25 настоящего Закона.
Решение о возобновлении либо отказе в возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации принимается органом по аккредитации в течение десяти рабочих дней, исчисляемых со дня представления субъектом аккредитации сведений об устранении несоответствий, а в случаях проведения инспекционной проверки - со дня ее окончания.
Если в указанный срок орган по аккредитации письменно не уведомил субъект аккредитации о своем решении, то по истечении указанного срока, но не ранее, чем через два месяца с даты принятия решения об отзыве, аттестат аккредитации возобновляется.
5. Действие аттестата аккредитации прекращается по следующим основаниям:
1) наличие письменного заявления субъекта аккредитации;
2) прекращение постаккредитационого договора.
6. Аннулирование аттестата аккредитации производится судом в порядке, установленном законами Республики Казахстан, по заявлению органа по аккредитации в случае выявления предоставления заявителем ложной информации при получении аттестата аккредитации.
7. Приостановление, лишение аттестата аккредитации осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.».

81. «Бәсекелестік туралы» 2008 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 24, 125-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат):
52-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Өтінішхат және оған қосымшалар тігілген түрде беріледі және беруші тұлғаның мөрімен расталады, егер осы тұлғада Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрінің болуы тиіс жағдайда өтінішхат.».
82. «Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы» 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 24, 127-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 21-құжат; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
8-баптың 6) тармақшасы алып тасталсын.
83. «Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 9-10, 46-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 10, 77-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 9-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 60-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
4-баптың 3-1) тармақшасы алып тасталсын.
84. «Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы» 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 13-14, 61-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):):

81. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2008 «О конкуренции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 125; 2009 г., № 15-16, ст. 74; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24):
часть первую пункта 3 статьи 52 изложить в следующей редакции:
«3. Ходатайство и приложения к нему представляются в прошитом виде и заверяются печатью лица, подающего ходатайство, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.».
82. В Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года «О специальных социальных услугах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 127; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля 2014 г.):
подпункт 6) статьи 8 исключить.
83. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 9-10, ст. 46; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 10, ст. 77; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4, 9; № 10, ст. 52; № 11, ст. 60; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликован в газете «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
подпункт 3-1) статьи 4 исключить.
84. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года «О поддержке использования возобновляемых источников энергии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 13-14, ст. 61; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 15, ст. 79; 2014 г., № 1,ст.4):

1) 5-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ведомствоға бағынышты аумаққа орналастырылатын, орталықтандырылған жылумен жабдықтауға берілетін жылу энергиясын өндіруге арналған жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері құрылысының жобаларын келіседі;».
85. «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-1) және 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) Жеке сот орындаушыларының ұлттық палатасы (бұдан әрі – ұлттық палата) – жеке сот орындаушыларының қызметін үйлестіруді және атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнаманың сақталуын жүзеге асыратын коммерциялық емес, кәсіби, өзін-өзі қаржыландыратын ұйым;
9-2) жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы – ұлттық палатының бөлімшесі болып табылатын, оның функцияларының барлығын немесе бір бөлігін жүзеге асыратын, өңірде жеке сот орындаушыларының жұмысын ұйымдастыру үшін құрылған Ұлттық палатаның филиалы;»;
2) 116-баптың 2-тармағын мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке сот орындаушысы өзінің іс-әрекеті үшін төлем ретінде алынған ақшадан кеңсені сатып алу (жалдау), оны ұстау, жабдықтау, жөндеу және күзету, жұмыс орындарын құру және қызметкерлерге жалақы төлеу жөніндегі, кеңсе жұмысы үшін қажетті жабдықтар сатып алу, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру, салықтарды және басқа да міндетті төлемдерді төлеу, кеңсе мұрағатының сақталуын қамтамасыз ету, ұлттық палатының және өңірлік палатасы ұстау, жеке атқарушылық қызметті дамытудың нысаналы бағдарламаларына арналған міндетті төлемдерді жүргізеді, сондай-ақ өз қызметін ұйымдастырушылық-шаруашылық жағынан, көлікпен және техникалық қамтамасыз етуге байланысты басқа да шығыстарды өтейді. Қалған қаражат жеке сот орындаушысының билігінде қалады және оның қалауы бойынша жұмсалады.»;

1) подпункт 5) статьи 5 исключить;
2) пункт 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«3) согласовывают размещаемые на подведомственной территории проекты строительства объектов по использованию возобновляемых источников энергии для производства тепловой энергии, поставляемой в систему централизованного теплоснабжения».
85. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6 ст. 27; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликован в газете «Казахстанская правда» от 9 июля 2014 г., Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликован в газете «Казахстанская правда» от 10 июля 2014 г., Закон Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам законодательства об административных правонарушениях», опубликован в газете «Казахстанская правда» 12 июля 2014 г.):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 9-1) и 9-2) следующего содержания:
«9-1) Национальная палата частных судебных исполнителей (далее - Национальная палата) - некоммерческая, профессиональная, самофинансируемая организация, осуществляющая координацию деятельности частных судебных исполнителей и соблюдение законодательства об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей;
9-2) региональная палата частных судебных исполнителей - филиал Национальной палаты, являющийся подразделением национальной палаты, осуществляющий все или часть его функций, созданный для организации работы частных судебных исполнителей в регионе.»;
2) пункт 2 статьи 116 изложить в следующей редакции:
«2. Из полученных денег в качестве оплаты за свою деятельность частный судебный исполнитель производит обязательные платежи по оплате расходов по приобретению (аренде) конторы, ее содержанию, оборудованию, ремонту и охране, по созданию рабочих мест и выплате заработной платы сотрудникам, приобретению оборудования, необходимого для работы конторы, обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности, уплате налогов и других обязательных платежей, обеспечению сохранности архива конторы, обязательных платежей на содержание Национальной палаты и региональной палаты частных судебных исполнителей, на целевые программы развития частной исполнительской деятельности, а также возмещает другие расходы, связанные с организационно-хозяйственным, транспортным и техническим обеспечением своей деятельности. Оставшиеся средства остаются в распоряжении частного судебного исполнителя и расходуются по его усмотрению.»;

3) 138-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жеке сот орындаушыларының ерекше құзыретіне мемлекеттің, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке және онымен үлестес заңды тұлғаларға тиесілі заңды тұлғалардың, табиғи монополиялар субъектілерінің немесе тауарлар мен көрсетілетін қызметтер нарығында үстем жағдайға ие субъектілердің қатысуымен атқарушылық құжаттарды және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өзге де жағдайларды қоспағанда, заңды тұлғалардың, сондай-ақ кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалардың пайдасына өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттарды орындау жатады.»;
4) 140-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жиырма бес жасқа толған, жоғары заңгерлік білімі бар, жеке сот орындаушысында үздіксіз тағылымдамадан өткен, біліктілік емтиханын тапсырған немесе жиырма үш жасқа толған, жоғары заңгерлік білімі және атқарушылық іс жүргізу магистрының дипломы бар, жеке сот орындаушысының лицензиясын алған, осы Заңда белгіленген тәртіппен жеке сот орындаушысының бос лауазымына конкурстан өткен және ұлттық палата мүшелігіне кірген Қазақстан Республикасының азаматтары жеке сот орындаушысы лауазымына тағайындалады.»;
5) 141-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Біліктілік комиссиясы уәкілетті органның жанынан құрылады.
Біліктілік комиссиясының қызметін ұйымдастырушылық, қаржылық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етуді Ұлттық палата жүзеге асырады.»;
6) 142-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Судьялар, өз міндеттерін орындау кезінде атына кір келтіретін теріс қылықтары және заңдылықты бұзғаны үшін судья лауазымынан босатылған судьяларды қоспағанда, судья болып жұмыс істеген, судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсырған адамдар, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы Сот әділдігі институның түлектері, атқарушылық іс жүргізу мамандығы бойынша магистратура түлектері не теріс себептермен босатылған адамдарды қоспағанда, құзыретіне атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету кіретін, әділет органдарында кемінде үш жыл жұмыс істеген адамдар, құқық қорғау органдарының кемінде он жыл жұмыс өтілі бар қызметкерлері тағылымдамадан өтпей және біліктілік емтиханын тапсырмай жеке сот орындаушысы лицензиясын алуға құқылы.»;
7) 143-баптың 1, 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын;

3) пункт 3 статьи 138 изложить в следующей редакции:
«3. К исключительной компетенции частных судебных исполнителей относится исполнение исполнительных документов о взыскании в пользу юридических лиц, а также физических лиц занимающихся предпринимательской деятельностью, за исключением исполнительных документов с участием государства, юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству и аффилированным с ним юридическим лицам, субъектов естественных монополий или субъектов, занимающих доминирующее положение на рынке товаров и услуг, и иных случаев, определенных Правительством Республики Казахстан.»
4) пункт 1 статьи 140 изложить в следующей редакции:
«1. На должность частного судебного исполнителя назначается гражданин Республики Казахстан, достигший двадцатипятилетнего возраста, имеющий высшее юридическое образование, прошедший непрерывную стажировку у частного судебного исполнителя, сдавший квалификационный экзамен, либо достигший двадцати трех лет, имеющий высшее юридическое образование и диплом магистра исполнительного производства, получившие лицензию частного судебного исполнителя, прошедшие конкурс на вакантную должность частного судебного исполнителя, в порядке, установленном настоящим Законом и состоящие в членстве Национальной палаты.»;
5) пункт 2 статьи 141 изложить в следующей редакции:
«2. Квалификационная комиссия образуется при уполномоченном органе.
Организационное, финансовое и материально-техническое обеспечение деятельности квалификационной комиссии осуществляется Национальной палатой.»;
6) пункт 7 статьи 142 изложить в следующей редакции:
«7. Судьи, лица, работавшие судьями, за исключением судей, освобожденных от должности судьи за порочащие проступки и нарушения законности при исполнении своих обязанностей, лица сдавшие квалификационный экзамен на должность судьи, выпускники Института правосудия Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан, выпускники магистратуры по специальности исполнительного производства либо лица, лица, работавшие в уполномоченном органе и его территориальных органах в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов не менее трех лет, сотрудники правоохранительных органов, имеющие стаж работы не менее десяти лет, вправе получить лицензию частного судебного исполнителя без прохождения стажировки и сдачи квалификационного экзамена, за исключением лиц, уволенных по отрицательным мотивам.»;
7) пункты 1 и 6 статьи 143 изложить в следующей редакции:

«1. Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру ұлттық және өңірлік алқалардың немесе аумақтық органның ұсыныстары негізінде уәкілетті органның шешімімен жүзеге асырылады.
6. Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұрған жағдайда оның орындауындағы атқарушылық іс жүргізулер өндіріп алушының келісімімен басқа жеке сот орындаушысына беру үшін жеке сот орындаушыларының өңірлік алқасына жолданады.»
8) 144-бапта:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданылуын тоқтату туралы ұсынысты уәкілетті органға прокуратура, жеке сот орындаушыларының тиісті өңірлік палатасы немесе аумақтық әділет органы енгізеді.
4. Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданылуы тоқтатылған жеке сот орындаушысының іс жүргізуін, мұрағатын, ағымдағы шотының қаражатын басқа жеке сот орындаушысына тапсыру жөнінде, сондай-ақ жеке сот орындаушысының лицензиясын оны уәкілетті органға тапсыру үшін алып қою және жеке сот орындаушысының жеке мөрін жою жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.»;
9) 145-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке сот орындаушысына өкілеттіктер беруді уәкілетті орган Ұлттық палатамен бірлесе отырып, жеке сот орындаушысының лицензиясы бар адамдар ішінен конкурстық негізде жүргізеді. Конкурсты өткізудің шарттары мен тәртібін уәкілетті орган бекітеді.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жеке сот орындаушысы лауазымға кіріскеннен кейін тиісті аумақтық әділет органына және жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына кеңсенің мекенжайы мен жұмыс режимін хабарлайды. Осындай хабарламаны ол республикалық баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялауға тиіс.»;
10) 148-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке сот орындаушысы жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына және уәкілетті және (немесе) аумақтық әділет органдарына, сондай-ақ құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға өзінің қызметі туралы ақпарат береді, оның нысаны мен мерзімін уәкілетті орган бекітеді.»;
11) 152-баптың 2-2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-2. Жеке сот орындаушысы осы Заңның 153-бабының 1-тармағында айқындалған өзінің жұмыс орнынан тыс жерде, осы Заңның 161-бабының 2-тармағына сәйкес өзі мүшесі болып табылатын жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы шегінен тыс жерде атқарушылық іс-әрекеттерді жүзеге асырған кезде, ол атқарушылық іс-әрекеттер жасалған жер бойынша жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасын хабардар етуге міндетті.»;

«1. Приостановление действия лицензии частного судебного исполнителя осуществляется решением уполномоченного органа на основании представления национальной и региональной палаты либо территориального органа.»;
«6. В случае приостановления действия лицензии частного судебного исполнителя исполнительные производства, находящиеся у него на исполнении, с согласия взыскателя направляются в региональную палату частных судебных исполнителей для передачи другому частному судебному исполнителю.»;
8) в статье 144:
пункт 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«3. Представление о прекращении действия лицензии частного судебного исполнителя вносится в уполномоченный орган прокуратурой, соответствующей региональной палатой частных судебных исполнителей или территориальным органом юстиции.
4. Региональная палата частных судебных исполнителей по поручению уполномоченного органа обязана принять меры по передаче делопроизводства, архива, средств текущего счета частного судебного исполнителя, у которого прекращено действие лицензии частного судебного исполнителя, другому частному судебному исполнителю, а также по изъятию лицензии частного судебного исполнителя для передачи ее уполномоченному органу и уничтожению личной печати частного судебного исполнителя.»;
9) в статье 145:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Наделение полномочиями частного судебного исполнителя производится уполномоченным органом совместно с Национальной палатой на конкурсной основе из числа лиц, имеющих лицензии частного судебного исполнителя. Условия и порядок проведения конкурса утверждает уполномоченный орган.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. После вступления в должность частный судебный исполнитель сообщает соответствующим территориальному органу юстиции и региональной палатой частных судебных исполнителей адрес и режим работы конторы. Аналогичное сообщение должно быть опубликовано им в республиканских печатных изданиях на казахском и русском языках.»;
10) пункт 2 статьи 148 изложить в следующей редакции:
«2. Частный судебный исполнитель предоставляет региональной палате частных судебных исполнителей и уполномоченному и (или) территориальному органам юстиции, а также уполномоченному органу в сфере правовой статистики и специальных учетов информацию о своей деятельности, форма и сроки которой утверждаются уполномоченным органом.»;
11) пункт 2-2 статьи 152 изложить в следующей редакции:
«2-2. При осуществлении частным судебным исполнителем исполнительных действий вне места своей работы, определенной пунктом 1 статьи 153 настоящего Закона, за пределами региональной палаты частных судебных исполнителей, членом которой он является в соответствии с пунктом 2 статьи 161 настоящего Закона, он обязан поставить в известность региональную палату частных судебных исполнителей по месту совершения исполнительных действий.»;

12) 154-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«Жеке сот орындаушысының өзінің тегі, аты мен әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сот орындаушылары өңірлік палатасының, атқарушылық округтің атаулары, жеке сот орындаушысы лицензиясының нөмірі көрсетілген куәлігі, жеке мөрі, сондай-ақ мөртабандары мен жеке бланкілері болады. Куәліктің және жеке мөрдің үлгілерін уәкілетті орган бекітеді. Куәлік пен жеке мөрді дайындауды және беруді жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы ұйымдастырады.»;
13) 155-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке сот орындаушыларының іс жүргізу ережелерін орындауын бақылауды жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасымен бірлесе отырып аумақтық әділет органдары жүзеге асырады.»;
14) 156-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жеке сот орындаушылары тағылымдамашыларының тағылымдамадан өтуінің тәртібі, мерзімдері мен шарттары Ұлттық палатамен келiсу бойынша уәкілетті орган бекітетін жеке сот орындаушысында тағылымдамадан өту тәртібі туралы ережеде айқындалады.»;
15) мынадай мазмұндағы 156-1 баппен толықтырылсын:
«156-1-бап. Жеке сот орындаушысы көмекшісінің құқығы мен
міндеттері
1. Жеке сот орындаушысының лицензиясы бар көмекшілері қабылданған іс-жүргізу шешімі бойынша және жеке сот орындаушысының тапсырмасы бойынша:
1) атқарушылық іс жүргізудің іс жүргізу және өзге де құжаттарының жобаларын дайындауға;
2) атқарушылық іс жүргізу тараптарына шақыру қағаздары мен хабарламаларды және өзге де құжаттарды жеткізуге және тапсыруға құқылы.».
2. Жеке сот орындаушысының көмекшісі өз қызметінде жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен міндеттеріне нұқсан келтірілуіне жол бермеуге тиіс.»;
16) мынадай мазмұндағы 157, 158, 159 және 160-баптарды қамтитын 4-параграфпен толықтырылсын:
«4-параграф. Жеке сот орындаушысын алмастыру
157-бап. Уақытша болмаған жеке сот орындаушысын алмастыру
Жеке сот орындаушысы сырқаттану, еңбек демалысы, біліктілігін арттыру және өзге де себеп бойынша отыз жұмыс күніне дейінгі мерзімде жұмыста уақытша болмаған жағдайда өңірлік палата басшысының шешімімен басқа жеке сот орындаушысы оның міндеттерін уақытша орындаушы болып тағайындалады.
158-бап. Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысы
тоқтатыла тұрған, лицензиясынан айырылған немесе
қызметі тоқтатылған жеке сот орындаушысын алмастыру
Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған, лицензиясынан айырылған, қызметі тоқтатылған жағдайда жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы басшысының шешімімен басқа жеке сот орындаушысы оның міндеттерін уақытша орындаушы болып тағайындалады.

12) статью 154 изложить в следующей редакции:
«Частный судебный исполнитель имеет удостоверение, личную печать с указанием своей фамилии, имени и отчества (при его наличии), наименования региональной палаты частных судебных исполнителей, исполнительного округа, номера лицензии частного судебного исполнителя, а также штампы и личные бланки. Образцы удостоверения и личной печати утверждаются уполномоченным органом. Изготовление и выдачу удостоверения и личной печати организует региональная палата частных судебных исполнителей.»;
13) пункт 2 статьи 155 изложить в следующей редакции:
«2. Контроль за исполнением правил делопроизводства частными судебными исполнителями осуществляют территориальные органы юстиции совместно с региональными палатами частных судебных исполнителей.»;
14) пункт 4 статьи 156 изложить в следующей редакции:
«4. Порядок, сроки и условия прохождения стажировки стажерами частных судебных исполнителей определяются положением о порядке прохождения стажировки у частного судебного исполнителя, утверждаемым уполномоченным органом по согласованию с Национальной палатой.»;
15) дополнить статьей 156-1 следующего содержания:
«Статья 156-1. Права и обязанности помощника частного судебного
исполнителя
1. Помощники, имеющие лицензию частного судебного исполнителя по принятому процессуальному решению и поручению частного судебного исполнителя вправе:
1) готовить проекты процессуальных и иных документов исполнительного производства;
2) доставлять и вручать сторонам исполнительного производства повестки, извещения и иные документы.
2. Помощник частного судебного исполнителя обязан не допускать в своей деятельности ущемления прав и законных интересов физических и юридических лиц.»;
16) дополнить параграфом 4 и статьями 157, 158, 159 и 160 следующего содержания:
«Параграф 4. Замещение частного судебного исполнителя
Статья 157. Замещение временно отсутствующего частного
судебного исполнителя
В случае временного отсутствия частного судебного исполнителя на работе сроком до тридцати рабочих дней ввиду болезни, отпуска, повышения квалификации и иной причине, временно исполняющим его обязанности решением руководителя региональной палаты назначается другой частный судебный исполнитель по ходатайству временно отсутствующего частного судебного исполнителя.
Статья 158. Замещение частного судебного исполнителя в случае
приостановления действия лицензии, лишения лицензии
или прекращения деятельности частного судебного
исполнителя.
В случае приостановления действия лицензии, лишения лицензии, прекращения деятельности частного судебного исполнителя, исполняющим его обязанности решением руководителя региональной палаты частных судебных исполнителей, назначается другой частный судебный исполнитель.

159-бап. Уақытша болмаған жеке сот орындаушысын алмастыру
тәртібі
1. Жеке сот орындаушысы өкілеттіктерін уақытша орындай алмаған жағдайда, ол бұл туралы тиісті өңірлік палатаға хабарлайды. Жеке сот орындаушысы сонымен бір мезгілде өңірлік палатаға өзі жұмыста болмаған уақытта өзін алмастыруға келіскен, осы өңірлік палатаның мүшесі болып табылатын басқа жеке сот орындаушысының кандидатурасын ұсынады.
2. Жеке сот орындаушысын алмастыратын адамға өкілеттіктер беру жеке сот орындаушысы мен оны алмастыратын адам арасында жасалған келісім негізінде шығарылатын өңірлік палата басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.
3. Жеке сот орындаушысы өз қызметін қайта бастаған кезде бұл туралы Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасын хабардар етеді.
4. Жеке сот орындаушысы өзінің лауазымдық міндеттерін оларды өзін уақытша алмастыратын адам орындаған кезеңде Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына тиісінше хабарлағанға дейін орындауға құқығы жоқ.
160-бап. Жеке сот орындаушысын алмастыратын адамға еңбекақы
төлеу және оның жауапкершілігі
1. Жеке сот орындаушысын уақытша алмастыратын адам оның міндеттерін орындағаны үшін келісімде негізделген ақшалай сыйақы алады.
2. Уақытша болмаған жеке сот орындаушысын алмастыратын адамның іс-әрекеттері арқылы келтірілген залал үшін олар ортақ жауаптылықта болады. Бұл ретте жеке сот орындаушысы не жеке сот орындаушысының жауапкершілігін сақтандырған сақтандыру компаниясы оның міндеттерін атқарған адамға келтірілген залал үшін төленген өтем мөлшерінде кері талап қоюға құқылы.».
17) 161-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы Ұлттық палатаның функцияларын өңірде жүзеге асыратын, сондай-ақ жеке сот орындаушыларының атқарушылық әрекеттер жасауы кезінде атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асыратын Ұлттық палатаның филиалы болып табылады.»;
2-тармақ алып тасталсын;
3, 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Әрбір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және Қазақстан Республикасы астанасының аумағында жеке сот орындаушыларының бір өңірлік палатасы құрылады.
4. Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Филиал туралы ережемен реттеледі.
5. Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының лауазымды адамдары атқарушылық әрекеттерді жасау құпиясын сақтауға міндетті. Құпияны жария еткені және жеке сот орындаушысына залал келтіргені үшін, оның ішінде жеке сот орындаушысының тарапынан өзге адамдарға келтірілген залалдың орнын толтыру қажеттігіне әкеп соққан кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.»;

Статья 159. Порядок замещения временно отсутствующего частного
судебного исполнителя
1. В случае временной невозможности исполнения полномочий частным судебным исполнителем он извещает об этом соответствующую региональную палату. Одновременно частный судебный исполнитель предлагает в региональную палату кандидатуру другого частного судебного исполнителя, являющегося членом этой региональной палаты, согласного замещать его на время отсутствия на работе.
2. Наделение полномочиями лица замещающего частного судебного исполнителя осуществляется приказом руководителя региональной палаты, выносимым на основании соглашения, заключенного между частным судебным исполнителем и лицом его замещающим.
3. При возобновлении своей деятельности частный судебный исполнитель уведомляет об этом региональную палату частных судебных исполнителей.
4. Частный судебный исполнитель не вправе исполнять свои должностные обязанности в период их исполнения лицом, временно его замещающим до надлежащего уведомления региональной палаты частных судебных исполнителей.
Статья 160. Оплата труда и ответственность лица, замещающего
частного судебного исполнителя
1. За исполнение обязанностей частного судебного исполнителя лицо, временно его замещающее, получает денежное вознаграждение, обусловленное соглашением.
2. За ущерб, причиненный действиями лица, замещающего временно отсутствующего частного судебного исполнителя, они несут солидарную ответственность. При этом частный судебный исполнитель либо страховая компания, застраховавшая ответственность частного судебного исполнителя, вправе предъявить к лицу, исполнявшему его обязанности, регрессный иск в размере выплаченного возмещения за причиненный ущерб.».
17) в статье 161:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Региональная палата частных судебных исполнителей является филиалом Национальной палаты, осуществляющей ее функции в регионе, а также контроль за соблюдением ими законодательства об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей при совершении исполнительных действий.»;
пункт 2 исключить;
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
«3. На территории каждой области, города республиканского значения и столицы Республики Казахстан образуется одна региональная палата частных судебных исполнителей.
4. Деятельность региональной палаты частных судебных исполнителей регулируется законодательством Республики Казахстан и Положением о филиале.
5. Должностные лица региональной палаты частных судебных исполнителей обязаны сохранять тайну совершения исполнительных действий. За разглашение тайны и причинение частному судебному исполнителю ущерба, в том числе повлекшего необходимость возмещения причиненного ущерба иным лицам со стороны частного судебного исполнителя, виновные лица несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.»;

18) мынадай мазмұндағы 161-1-баппен толықтырылсын:
«161-1-бап. Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының
басшысы
1. Өңірлік палата басшысын Басқарма төрағасы тағайындайды.
2. Өңірлік палатаға басшылықты Өңірлік палата басшысы жеке-дара жүзеге асырады.
Ұлттық палата жарғысында басқарудың өзге де органдары көзделуі мүмкін.
3. Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының басшысы:
1) өңірлік палата жұмысын ұйымдастырады, өңірлік палатаға жүктелген міндеттердің орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
2) қызметкерлерді жұмысқа қабылдауды және жұмыстан босатуды жүзеге асырады;
3) мемлекеттік органдарда, қоғамдық бірлестіктерде, басқа да ұйымдарда өңірлік палатаның мүдделерін білдіреді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін, өңірлік палата жарғысында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
5) педагогикалық, ғылыми және шығармашылық қызметтерді қоспағанда, өзге де ақы төленетін қызметпен айналысуға құқығы жоқ.
3. Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы басшысының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуға:
1) өз еркімен;
2) Ұлттық палата басқармасы төрағасының шешімімен рұқсат етіледі.»;
19) 162-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
«14-1) мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы келіп түскен атқарушылық құжаттарды жеке сот орындаушылары арасында бөлуді жүргізеді;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасына және аумақтық әділет органына өз қызметі туралы ақпарат беріп отырады. Ақпарат берудің нысаны мен мерзімін уәкілетті орган бекітеді.»;
20) 163-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«163-бап. Жеке сот орындаушыларының Ұлттық палатасы
1. Ұлттық палата жеке сот орындаушыларының атқарушылық құжаттардың орындалуын және атқарушылық іс жүргізу туралы заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету саласындағы қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын коммерциялық емес, кәсіби, өзін-өзі қаржыландыратын ұйым болып табылады.
Ұлттық палата мемлекеттік тіркелуге жатады.
2. Ұлттық палатаның қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасымен және жарғымен реттеледі.
3. Ұлттық палата жарғысы съезде қабылданады.
4. Ұлттық палата Қазақстан Республикасының жеке сот орындаушыларының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың ортақ шартын жасайды.»;
21) мынадай мазмұндағы 163-1, 163-2, 163-3 және 163-4-баптармен толықтырылсын:
«163-1-бап. Ұлттық палатаны, өңірлік палаталарды басқару
органдары

18) дополнить статьей 161-1 следующего содержания:
«Статья 161-1. Руководитель региональной палаты частных
судебных исполнителей
1. Руководитель региональной палаты назначается председателем правления.
2. Руководство региональной палатой осуществляется единолично руководителем региональной палаты.
Уставом Национальной палаты могут быть предусмотрены также и иные органы управления.
3. Руководитель региональной палаты частных судебных исполнителей:
1) организует работу региональной палаты, осуществляет контроль за выполнением возложенных на региональную палату задач;
2) осуществляет прием и увольнение работников;
3) представляет интересы региональной палаты в государственных органах, общественных объединениях, других организациях;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные уставом региональной палаты, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
5) не вправе заниматься иной оплачиваемой деятельностью, за исключением педагогической, научной и творческой деятельности.
4. Досрочное прекращение полномочий руководителя региональной палаты частных судебных исполнителей допускается:
1) по собственному желанию;
2) по решению председателя правления Национальной палаты.»;
19) в статье 162:
пункт 1 дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
«14-1) производит распределение поступивших исполнительных документов о взыскании в доход государства между частными судебными исполнителями;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Региональная палата частных судебных исполнителей предоставляет Национальной палате и территориальному органу юстиции информацию о своей деятельности. Форма и сроки предоставления информации утверждаются уполномоченным органом.»;
20) статью 163 изложить в следующей редакции:
«Статья 163. Национальная палата частных судебных исполнителей
1. Национальная палата является некоммерческой профессиональной самофинансируемой организацией, осуществляющей координация деятельности частных судебных исполнителей в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов и соблюдение законодательства об исполнительном производстве.
Национальная палата подлежит государственной регистрации.
2. Деятельность Национальной палаты регулируется законодательством Республики Казахстан и уставом.
3. Устав Национальной палаты принимается съездом.
4. Национальная палата заключает общий договор страхования гражданско-правовой ответственности частных судебных исполнителей Республики Казахстан.»;
21) дополнить, статьями 163-1, 163-2, 163-3 и 163-4 следующего содержания:
«Статья 163-1. Органы управления Национальной палаты,
региональных палат

1. Ұлттық палатаны басқару органдары:
1) съезд – жоғары басқару органы;
2) төралқа – басқару органы;
3) басқарма – атқару органы болып табылады.
2. Өңірлік палатаның атқару органының басшысы өңірлік палаталарды басқару органы болып табылады.
3. Ұлттық палата жарғысында өзге де басқару органдары көзделуі мүмкін.
163-2-бап. Ұлттық палатаның съезі
1. Ұлттық палатаның съезін (бұдан әрі – съезд) Ұлттық палата төралқасының төрағасы басқарады және ол өңірлік филиалдар делегаттарынан құралады.
2. Съездің айрықша құзыретіне:
1) Ұлттық палатаның жарғысын бекіту, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
2) лауазымы бойынша төралқа мүшелерін қоспағанда, Ұлттық палата төралқасының мүшелерін сайлау және лауазымынан босату;
3) Ұлттық палата төралқасының және Ұлттық палата басқармасының есептерін бекіту;
4) Ұлттық палатаның жарғысына сәйкес өзге де өкілеттіктер жатады.
3. Съездің құзыретіне жататын мәселелер бойынша шешімдер қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады.
163-3-бап. Ұлттық палата төралқасы
1. Ұлттық палатаның төралқасын (бұдан әрі – төралқа) төралқа төрағасы басқарады және ол:
1) уәкілетті органның үш өкілінен, оның ішінде Ұлттық палата төралқасы төрағасының лауазымын тұрақты атқаратын адамнан құралады. Аталған адамдар лауазымы бойынша төралқа құрамына кіреді және съездің құзыреті олардың таңдауына қолданылмайды;
2) өңірлік палаталар мүшелерінің жалпы жиналысында сайланатын өңірлік палаталар делегаттарынан;
3) Ұлттық палата басқармасының төрағасы болып табылатын төралқа хатшысынан құралады.
2. Төралқаның айрықша құзыретіне:
1) Ұлттық палата міндеттерінің орындалу барысын және оның мақсаттарына қол жеткізілуін бақылау;
2) съезге Ұлттық палата қызметінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
3) Ұлттық палата басқармасының төрағасы мен мүшелерін сайлау;
4) Ұлттық палата басқармасына мемлекеттік билік органдарымен, үкіметтік емес, қоғамдық, халықаралық және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуға жәрдемдесу жатады.
3. Отырыста төралқа мүшелері жалпы санының қарапайым көпшілігі болған кезде төралқа шешім қабылдауға құқылы.
Төралқа отырыстарында дауыс беруді жүргізу тәртібі Ұлттық палатаның жарғысында айқындалады.
Осы Заңда көзделген төралқаның айрықша құзыретіндегі мәселелер бойынша шешiмдер отырысқа қатысушы төралқа мүшелерінің жалпы дауыс санының кемінде үштен екісін құрайтын көпшiлiк дауыспен қабылданады.
Өзге де мәселелер бойынша шешімдер отырысқа қатысушы төралқа мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен қабылданады.
Басқа адамдар үшін дауыс беру ретінде дауыс беру құқығын беруге жол берілмейді.
163-4-бап. Ұлттық палата басқармасы

1. Органами управления Национальной палаты являются:
1) съезд - высший орган управления;
2) президиум - орган управления.
3) правление - исполнительный орган.
2. Органом управления региональных палат является руководитель - исполнительный орган региональной палаты.
3. Уставом Национальной палаты могут быть предусмотрены также и иные органы управления.
163-2. Съезд Национальной палаты
1. Съезд Национальной палаты (далее - съезд) возглавляется председателем президиума Национальной палаты и формируется из делегатов региональных филиалов.
2. К исключительной компетенции съезда относятся:
1) утверждение устава Национальной палаты, внесение в него изменений и (или)дополнений;
2) избрание и освобождение от должности членов президиума Национальной палаты, за исключением членов президиума по должности;
3) утверждение отчетов президиума Национальной палаты и правления Национальной палаты;
4) иные полномочия в соответствии с уставом Национальной палаты.
3. Решения по вопросам, относящимся к компетенции съезда принимаются простым большинством голосов.
163-3. Президиум Национальной палаты
1. Президиум Национальной палаты (далее - президиум) возглавляется председателем президиума и формируется из:
1) трех представителей уполномоченного органа, в том числе лица, постоянно занимающего должность председателя президиума Национальной палаты. Указанные лица состоят в составе президиума по должности и компетенция съезда на их выбор не распространяется;
2) делегатов региональных палат, избираемых на общем собрании членов региональных палат;
3) секретаря президиума, которым является председатель правления Национальной палаты.
2. К исключительной компетенции президиума относятся:
1) контроль хода выполнения задач и достижения целей Национальной палаты;
2) внесение предложений на съезд по повышению эффективности деятельности Национальной палаты;
3) избрание председателя и членов правления Национальной палаты;
4) содействие правлению Национальной палаты во взаимодействии с органами государственной власти, неправительственными, общественными, международными и иными организациями.
3. Президиум правомочен принимать решения при наличии на заседании простого большинства от общего числа членов президиума.
Порядок проведения голосования на заседаниях президиума определяется уставом Национальной палаты.
Решения по вопросам исключительной компетенции президиума, предусмотренным настоящим Законом, принимаются большинством голосов, составляющим не менее двух третьих от общего количества голосов присутствующих на заседании президиума членов.
Решения по иным вопросам принимаются простым большинством голосов присутствующих на заседании президиума членов.
Передача права голоса, как и голосование за других лиц не допускаются.
163-4. Правление Национальной платы

1. Ұлттық палата басқармасы (бұдан әрі – басқарма) оның қызметіне ағымдағы басшылықты жүзеге асырады.
2. Басқарма съезге және төралқаға есеп береді.
3. Басқарманың құрамы бес мүшеден кем болмауға тиіс. Басқарманы төраға басқарады.
4. Басқарманың төрағасы мен мүшелерін төралқа сайлайды.
5. Басқарманың құзыретіне Ұлттық палата қызметінің осы Заңға және Ұлттық палатаның жарғысына сәйкес съездің және төралқаның айрықша құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша шешімдерді қарау және оларды қабылдау жатады.
6. Басқарма отырыстарына, егер оның мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, ол заңды болып табылады. Шешімдер басқарманың қатысушы мүшелері санының көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде төрағалық етуші дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
7. Төрағаны қоспағанда, басқарма мүшелері Ұлттық палатаның басқа басқару органдарына сайлана алмайды.
8. Басқарма төрағасы:
1) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және одан тыс жерлерде Ұлттық палатаның мүдделерінде және оның атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) Ұлттық палата қызметіне ағымдағы басшылықты жүзеге асырады;
3) Ұлттық палатаның атынан шарттар және оның негізгі қызметіне байланысты өзге де құжаттар жасайды (қабылдайды);
4) Ұлттық палатаның мүдделерін білдіреді және мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
5) басқарма мүшелері қатарынан басқарма төрағасының орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
6) өңірлік палата басшыларын тағайындайды және босатады;
7) Ұлттық палатаның жұмысын ұйымдастырады, штаттық кестені, лауазымдық жалақылардың мөлшерін қалыптастырады және бекітеді, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметкерлерді жұмысқа қабылдауды және жұмыстан босатуды жүзеге асырады, оларға қатысты көтермелеу немесе тәртіптік жазалау шараларын қолданады;
8) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес банктерде шоттар ашады, бухгалтерлік есепке алуды жүргізуді және қаржылық есептілікті жасауды ұйымдастырады;
9) осы Заңға және Ұлттық палатаның жарғысына сәйкес Ұлттық палатаның қаражаты мен мүлкіне иелік етеді.»;
22) 164-бапты мынадай редакцияда жазылсын:
«164-бап. Ұлттық палатаның қызметін қаржыландыру
Ұлттық палатының қызметін қаржыландыру міндетті жарналар есебінен жүзеге асырылады, олардың мөлшері Ұлттық палатаның жарғысымен белгіленген тәртіпте анықталады.»;

1. Правление Национальной палаты (далее - правление) осуществляет текущее руководство ее деятельностью.
2. Правление подотчетно съезду и президиуму.
3. Состав правления не может быть менее пяти членов. Правление возглавляется председателем.
4. Председатель и члены правления избираются президиумом.
5. К компетенции правления относятся рассмотрение и принятие решений по вопросам деятельности Национальной палаты, которые не входят в соответствии с настоящим Законом и уставом Национальной палаты в исключительную компетенцию съезда и президиума.
6. Заседания правления являются правомочными, если на них участвует более половины его членов. Решения принимаются большинством голосов от числа присутствующих членов правления. При равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председательствующий.
7. Члены правления, за исключением председателя, не могут быть избраны в другие органы управления Национальной палаты.
8. Председатель правления:
1) без доверенности действует в интересах и от лица Национальной палаты на всей территории Республики Казахстан и за ее пределами;
2) осуществляет текущее руководство деятельностью Национальной палаты;
3) заключает (принимает) от имени Национальной палаты договоры и иные документы, связанные с основной деятельностью;
4) представляет интересы Национальной палаты и осуществляет взаимодействие с государственными органами и иными организациями;
5) назначает и освобождает от должности заместителей председателя правления из числа членов правления;
6) назначает и освобождает руководителей региональных палат;
7) организует работу Национальной палаты, формирует и утверждает штатное расписание, размеры должностных окладов, осуществляет прием на работу и увольнение сотрудников в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, принимает в отношении них меры поощрения или дисциплинарного взыскания;
8) открывает счета в банках, организует ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
9) распоряжается средствами и имуществом Национальной палаты в соответствии с настоящим Законом и уставом Национальной палаты.»;
22) статью 164 изложить в следующей редакции:
«Статья 164. Финансирование деятельности Национальной палаты.
Финансирование деятельности Национальной палаты осуществляется за счет обязательных взносов, перечисляемых региональными палатами частных судебных исполнителей, в размере не менее двадцати пяти процентов от взносов частных судебных исполнителей.»;

23) 165-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«165-бап. Ұлттық палатаның өкілеттіктері»
1. Ұлттық палата:
1) жеке сот орындаушылары өңірлік палатасының қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
2) мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталарының және жеке сот орындаушыларының мүдделерін білдіреді;
2-1) жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталары - филалдары басшыларының қызметіне бақылауды жүзеге асырады;
3) жеке атқарушылық қызметті ұйымдастыру мәселелері бойынша Сот орындаушылары мен қызметшілерінің халықаралық одағының, басқа да халықаралық және шетелдік ұйымдардың жұмысына қатысады;
4) атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша және жеке атқарушылық қызметке байланысты уәкілетті органның, басқа да мемлекеттік органдардың норма шығарушылық және сарапшылық қызметіне қатысады;
5) жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталарымен және білім беру ұйымдарымен бірлесіп, жеке сот орындаушыларын оқытуды (біліктілігін арттыруды) ұйымдастырады;
5-1) жеке сот орындаушысының лицензиясын алуға үміткер жеке тұлғаларды тағылымдамадан өткізу жөнінде әдістемелік көмек көрсетеді;
6) жеке сот орындаушысының өзінің лауазымдық міндеттерін орындауы кезінде келтірген зиянды өтеуі жөніндегі міндеттемелерін орындауын қамтамасыз етеді;
7) жеке практикамен айналысатын сот орындаушыларының әлеуметтік және кәсіби құқықтарын қорғауды қамтамасыз етеді;
8) жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталарының қызметін мерзімді тексеруді жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасын қолдану практикасын жинақтайды және оны жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастырады;
10) талдамалық және ғылыми жұмысты жүзеге асырады;
11) Жеке сот орындаушыларының кәсіби ар-намыс кодексін қабылдайды;
11-1) жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы ұсыныс енгізеді;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Ұлттық палата осы Заңда және оның Жарғысында айқындалған өзінің мақсаттары мен міндеттерін іске асыру үшін басқа да коммерциялық емес ұйымдар құруға құқылы.
3. Ұлттық палата уәкілетті органға тоқсан сайын жеке сот орындаушыларының атқарушылық құжаттарды орындауы жөнінде ақпарат беріп отырады.
24) 167-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
4-1) уәкілетті органнан үш өкілді, оның ішінде Ұлттық палата төралқасының төрағасын айқындайды;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) республика бойынша жеке сот орындаушыларының жалпы санының құрамын және олардың Астана, Алматы қалаларындағы, облыстардағы және олардың аудандардағы санының лимитін бекітеді;»;

23) статью 165 изложить в следующей редакции:
«Статья 165. Полномочия Национальной палаты
1. Национальная палата:
1) осуществляет координацию деятельности региональных палат частных судебных исполнителей;
2) представляет интересы региональных палат частных судебных исполнителей и частных судебных исполнителей в государственных органах и негосударственных организациях;
2-1) осуществляет контроль за деятельностью руководителей филиалов - региональных палат частных судебных исполнителей;
3) участвует в работе Международного союза судебных исполнителей и служащих, других международных и иностранных организаций по вопросам организации частной исполнительской деятельности;
4) участвует в нормотворческой и экспертной деятельности уполномоченного органа, других государственных органов по вопросам исполнительного производства и связанных с частной исполнительской деятельностью;
5) совместно с региональными палатами частных судебных исполнителей и организациями образования организует обучение (повышение квалификации) частных судебных исполнителей;
5-1) оказывают методическую помощь по проведению стажировки физических лиц, претендующих на получение лицензии частного судебного исполнителя;
6) обеспечивает выполнение частным судебным исполнителем обязательств по возмещению вреда, причиненного им при выполнении своих должностных обязанностей;
7) обеспечивает защиту социальных и профессиональных прав судебных исполнителей, занимающихся частной практикой;
8) осуществляет периодические проверки деятельности региональных палат частных судебных исполнителей;
9) обобщает практику применения законодательства Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей и формирует предложения по его совершенствованию;
10) осуществляет аналитическую и научную работу;
11) принимает Кодекс профессиональной чести частных судебных исполнителей;
11-1) вносит представления о приостановлении или прекращении действия лицензии частного судебного исполнителя;
12) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Национальная палата вправе учреждать другие некоммерческие организации для реализации ее целей и задач, определенных в настоящем Законе и ее Уставе.
3. Национальная палата ежеквартально предоставляет уполномоченному органу информацию по исполнению исполнительных документов частными судебными исполнителями.»;
24) в статье 167:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) определяет трех представителей от уполномоченного органа, в том числе председателя президиума Национальной палаты;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) утверждает общий численный состав частных судебных исполнителей по республике и лимит численности в городах Астане, Алматы, областях и их районах;»;

25) 168-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«168-бап. Жеке сот орындаушыларының қызметін бақылау жөніндегі
аумақтық әділет органының құзыреті
1. Аумақтық әділет органы:
1) жеке сот орындаушыларының осы Заңды сақтауын және өздерінің міндеттерін тиісінше орындауын бақылауды ұйымдастырады;
2) жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы ұсыныс енгізеді;
3) комиссияға жеке сот орындаушысын жауаптылыққа тарту туралы ұсыныс енгізеді;
4) жеке сот орындаушыларын есептік тіркеуді жүргізеді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Аумақтық әділет органы жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасымен бірлесе отырып:
1) жеке сот орындаушыларына әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
2) жеке сот орындаушыларының жұмыс практикасын жинақтап қорытады;
3) осы Заңның 148-бабының 2-тармағына сәйкес ақпарат жинауды жүзеге асырады;
4) жеке және заңды тұлғалардың жеке сот орындаушыларының іс-әрекеттеріне шағымдарын қарайды;
5) жеке сот орындаушылары жасайтын атқарушылық іс-әрекеттердің заңдылығын және олардың іс қағаздарды жүргізу қағидаларын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
6) атқарушылық қызметті жүзеге асыратын жеке сот орындаушыларының біліктілігін арттыруды жүргізеді.
3. Аумақтық әділет органының өкілдері жеке сот орындаушылары өңірлік палатасының жалпы жиналысының, басқармасының және басқа да органдарының отырыстарына қатысуға құқылы.
26) 169-баптың 1 және 3 тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке сот орындаушысы жасайтын атқарушылық әрекеттердің заңдылығын және іс қағаздарын жүргізу қағидаларының сақталуын бақылауды уәкілетті орган, Жеке сот орындаушыларының ұлттық және өңірлік палаталары жүзеге асырады. Бақылауды жүзеге асыру тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
3. Жеке сот орындаушыларының аумақтық әділет органы мен өңірлік палатаның лауазымды адамдары жеке сот орындаушысының қызметін тексеру кезінде белгілі болған атқарушылық әрекеттердің жасалу құпиясын сақтауға міндетті. Құпияны жариялағаны және келтірілген залалдар үшін бұл адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.»;
27) 170-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«170-бап. Жеке сот орындаушыларының заң бұзушылықтары»;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Сот орындаушыларының:»;
28) 171 және 172-баптар мынадай редакцияда жазылсын:

25) статью 168 изложить в следующей редакции:
«Статья 168. Компетенция территориального органа юстиции по
контролю за деятельностью частных судебных
исполнителей
1. Территориальный орган юстиции:
1) организует контроль за соблюдением частными судебными исполнителями настоящего Закона и надлежащим исполнением их обязанностей;
2) вносит представление о приостановлении или прекращении действия лицензии частного судебного исполнителя;
3) вносит представление в комиссию о привлечении частного судебного исполнителя к ответственности;
4) ведет учетную регистрацию частных судебных исполнителей;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Территориальный орган юстиции совместно с региональной палатой частных судебных исполнителей:
1) оказывает методическую и практическую помощь частным судебным исполнителям;
2) обобщает практику работы частных судебных исполнителей;
3) осуществляет сбор информации в соответствии с пунктом 2 статьи 148 настоящего Закона;
4) рассматривает обращения физических и юридических лиц на действия частных судебных исполнителей;
5) осуществляет контроль за законностью совершаемых исполнительных действий и соблюдением правил делопроизводства частными судебными исполнителями;
6) проводит повышение квалификации частных судебных исполнителей, осуществляющих исполнительную деятельность.
3. Представители территориального органа юстиции вправе присутствовать на заседаниях общего собрания, правления и других органов региональной палаты частных судебных исполнителей.»;
26) пункты 1 и 3 статьи 169 изложить в следующей редакции:
«1, Контроль за законностью совершаемых исполнительных действий и соблюдением правил делопроизводства частным судебным исполнителем осуществляется уполномоченным органом, Национальной и региональными палатами частных судебных исполнителей. Порядок осуществления контроля устанавливается уполномоченным органом»;
«3. Должностные лица территориального органа юстиции и региональной палаты частных судебных исполнителей обязаны сохранять тайну совершения исполнительных действий, ставшую известной во время проверок деятельности частного судебного исполнителя. За разглашение тайны и причиненный ущерб эти лица несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
27) в статье 170:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
«Статья 170. Нарушения частных судебных исполнителей»;
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Нарушениями частных судебных исполнителей являются:»;
28) статью 171 и 172 изложить в следующей редакции:

«171-бап. Жеке сот орындаушыларының тәртіптік жауапкершілігін
қарау
1. Жеке сот орындаушыларын тәртіптік жауапкершілікке тартуға жеке сот орындаушыларының тәртіптік жауапкершілігін қарау туралы комиссия құру үшін тақ саннан тұратын кемінде бес мүшесі бар Ұлттық және өңірлік палаталар басшыларының құқығы бар.
2. Жеке сот орындаушысының тәртіптік жауапкершілігін қарау туралы комиссияның құрамына тиісті аумақтық (уәкілетті) әділет органының өкілі міндетті түрде енгізіледі.
3. Жеке сот орындаушысының тәртіптік жауапкершілігін қарау туралы комиссияның отырысын өткізу тәртібі уәкілетті орган бекіткен ережемен айқындалады.
172-бап. Тәртіптік жауапкершілік түрлері
1. Жеке сот орындаушыларына мынадай жауапкершілік түрлері қолданылады:
1) ескерту;
2) уәкілетті органның жеке сот орындаушысының лицензиясын тоқтата тұру туралы шешім қабылдауы;
3) уәкілетті органның жеке сот орындаушысын лицензиясынан айыру туралы сотқа талап жолдауы.
3. Ескерту түріндегі жауапкершілік тәртіптік комиссияның қорытындысы негізінде Ұлттық және өңірлік палата басшысының бұйрығымен қолданылады.»;
29) 174-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
«1-1. Ұлттық палата құрылғанға дейін оның функцияларын уәкілетті орган Республикалық алқамен бірлесіп жүзеге асырады.
1) жеке сот орындаушыларының Республикалық алқасымен бірлесе отырып, уәкілетті орган:
Ұлттық палатаның жарғысын қабылдайды және оның әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етеді;
лауазымы бойынша тағайындалатын төралқа мүшелерін қоспағанда, бірлескен шешіммен төралқа мүшелерін тағайындайды;
2) осы Заңмен және Ұлттық палатаның жарғысымен жатқызылған съездің өкілеттіктері төралқаға жүктеледі;»;
«5. Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» Заңның 85-бабының 4-тармағы 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.».
86. «Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы» 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 9, 43-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
30-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мыналарды:

«Статья 171. Рассмотрение дисциплинарной ответственности
частных судебных исполнителей
1. Право привлечения к дисциплинарной ответственности частных судебных исполнителей имеют руководители Национальной и региональной палат, которые создают для рассмотрения комиссии о рассмотрении дисциплинарной ответственности частных судебных исполнителей, состоящие из нечетного количества членов в составе не менее пяти человек.
2. В состав комиссии о рассмотрении дисциплинарной ответственности частного судебного исполнителя в обязательном порядке включается представитель соответствующего территориального (уполномоченного) органа юстиции.
3. Порядок проведения заседания комиссии о рассмотрении ответственности частного судебного исполнителя определяется положением, утверждаемым уполномоченным органом.
Статья 172. Виды дисциплинарной ответственности
1. На частных судебных исполнителей налагаются следующие виды ответственности:
1) предупреждение;
2) принятия решения уполномоченным органом о приостановлении лицензии частного судебного исполнителя;
3) направление уполномоченным органом иска в суд о лишении лицензии частного судебного исполнителя.
3. Ответственность в виде предупреждения налагается приказом руководителя Национальной и региональной палаты на основании заключения комиссии.»;
29) в статье 174:
пункт 1 исключить;
дополнить пунктами 1-1 и 5 следующего содержания:
«1-1. До образования Национальной палаты ее функции осуществляются уполномоченным органом совместно с Республиканской коллегией:
1) уполномоченный орган совместно с Республиканской коллегией частных судебных исполнителей:
принимают устав Национальной палаты и обеспечивают его государственную регистрацию в органах юстиции;
совместным решением назначают членов президиума, за исключением членов президиума назначаемых по должности;
2) полномочия съезда, отнесенные настоящим Законом и уставом Национальной палаты, возлагаются на президиум;»;
«5. Установить что, пункт 4 статьи 85 Закона «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» будет действовать до 1 января 2015 года.».
86. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года «О защите прав потребителей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 9, ст. 43; 2011 г., № 11,ст. 102; 2014 г.,№ 1,ст. 4):
пункт 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
«1. Продавец (изготовитель) обязан обеспечить обмен или возврат непродовольственного товара надлежащего качества, если он не был в употреблении, сохранены его товарный вид, потребительские свойства, пломбы, ярлыки, а также представить документ, подтверждающий факт приобретения товара, в течение четырнадцати календарных дней, если более длительный срок не установлен договором, со дня приобретения товара, за исключением:

1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды;
2) іш киімді;
3) шұлық-ұйық бұйымдарын;
4) жануарлар мен өсімдіктерді;
5) метрлеп сатылатын тауарлар, атап айтқанда, барлық түрдегі талшықтардан жасалған маталар, тоқыма және перделік жайма, жасанды тері, кілем бұйымдары, маталық емес материалдар, ленталар, шілтер, таспа, сымдар, баулар, кабельдер, линолеум, багет, пленка, клеенканы қоспағанда, егер тиісті сападағы азық-түлік емес тауар пайдалануда болмаса, оның тауарлық түрі, тұтынушылық қасиеттері, пломбалары, заттаңбалары, егер шартта бұдан да ұзақ мерзім белгіленбесе, тауар сатып алынған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде сақталса, сатушы (дайындаушы) оны айырбастап беруді немесе қайтарып алуды қамтамасыз етуге, сондай-ақ тауарды сатып алу фактісін растайтын құжатты ұсынуға міндетті.
Егер тауарды сатып алу фактісін растайтын құжат жоғалып қалса немесе қандай да бір себептермен тұтынушыға берілмесе, егер тұтынушы тауарды осы сатушыдан (дайындаушыдан) сатып алу фактісін дәлелдесе, онда тауарды айырбастап беру немесе қайтарып алу жүргізілуге тиіс.».
87. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 12, 60-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 6, 46-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат):
1) 20-баптың 24) және 25) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«24) бұрғылау және басқа да тау жұмыстарының жобалау құжаттамасын;
жер асты су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындарды және басқа құрылыстарды салуға, реконструкциялауға, пайдалануға, конверсациялауға, жоюға, сондай-ақ орталықтандырылмаған ауыз сумен жабдықтау кезінде тікелей жерасты су объектілерінен жерасты суларын алуға жобалау-сметалық құжаттаманы келіседі;
25) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жерасты су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылыстарды салуға, реконструкциялауға, пайдалануға, консервациялауға, жоюға, сондай-ақ орталықтандырылмаған ауыз сумен қамтамасыз ету кезінде жерасты су объектілерінен тікелей жерасты суын алуға қорытындылар береді.»;
2) 64-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы, 65-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы және 66-баптың 5-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;

1) лекарственных средств, изделий медицинского назначения;
2) нательного белья;
3) чулочно-носочных изделий;
4) животных и растений;
5) метражных товаров, а именно тканей из волокон всех видов, трикотажного и гардинного полотна, меха искусственного, ковровых изделий, нетканых материалов, лент, кружева, тесьмы, проводов, шнуров, кабелей, линолеума, багета, пленки, клеенки.
В случае, если документ, подтверждающий факт приобретения товара, был утерян или по каким-либо причинам не выдан потребителю, то обмен или возврат товара должны быть произведены, если потребитель докажет факт покупки у данного продавца (изготовителя).».
87. В Закон Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 12, ст. 60; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30; № 6, ст. 46; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 15, ст. 97; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52):
1) подпункты 24) и 25) статьи 20 изложить в следующей редакции:
«24) согласовывает:
проектную документацию на проведение буровых и других горных работ;
проектно-сметную документацию на строительство, реконструкцию, эксплуатацию, консервацию, ликвидацию предприятий и других сооружений, влияющих на состояние подземных водных объектов, а также на забор подземных вод непосредственно из подземных водных объектов при нецентрализированном питьевом водоснабжении;
25) в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности выдает заключения на строительство, реконструкцию, эксплуатацию, консервацию, ликвидацию предприятий и других сооружений, влияющих на состояние подземных водных объектов, а также забор подземных вод непосредственно из подземных водных объектов при нецентрализированном питьевом водоснабжении;»;
2) подпункт 3) пункта 2 статьи 64, подпункт 3) пункта 2 статьи 65 и подпункт 3) пункта 5 статьи 66 исключить;

3) 92-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ұңғымалар құрылысы үшін арналған жобалар техника-экономикалық негіздемелерді жасау, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісе отырып, құзыретті орган бекітетін тиісті жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, келісу және сараптау бойынша арнайы нормативтік талаптарды ескере отырып әзірленеді.»;
4) 95-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бұрын бұрғыланған ұңғыма бақылаудан алынған кезде, мұндай ұңғыманы бақылауға алу үшін өзге әдістерді қолдану мүмкін емес не қалыптасқан жағдайларда тиімсіз болып табылатын қысымды шығаруға арналған тығындау ұңғымасын бұрғылауды қоспағанда, іздеу, барлау, пайдалану ұңғымаларын немесе өзге де ұңғыманы құзыретті органның рұқсатынсыз бұрғылауға тыйым салынады. Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органға мұндай тығындау ұңғымасын бұрғылаудың басталуы туралы осындай тығындау ұңғымасын бұрғылау туралы шешім қабылдауға әсер еткен нақты жағдайлар мен себептерді көрсете отырып, қисынды мерзімде жазбаша хабарлауға міндетті.»;
5) 109-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«109-бап. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды
жүргізу үшін экологиялық негіз
1. Жобалау құжаттамаларының мемлекеттік экологиялық оң қорытындылары мен экологиялық рұқсат жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін экологиялық негіз болып табылады.
2. Жер қойнауын пайдаланушы жоспарланған қызметтің қоршаған ортаға тигізетін әсеріне баға беруді және "Қоршаған ортаны қорғау" деген бөлімді қамтуға тиіс барлық жобалау алдындағы және жобалау құжаттарын мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынуға міндетті.»;
6) 115-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидалары мен нормаларының сақталуына мемлекеттік бақылауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.».
88. «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
14-баптың 1-тармағының 39), 40) және 41) тармақшалары алып тасталсын.

3) пункт 3 статьи 92 изложить в следующей редакции:
«3. Проекты, предназначенные для строительства скважин, разрабатываются с учетом специальных нормативных требований по составлению технико-экономических обоснований, а также разработке, согласованию и экспертизе соответствующей проектно-сметной документации, утверждаемых компетентным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.»;
4) пункт 2 статьи 95 изложить в следующей редакции:
«2. Запрещается бурение поисковой, разведочной, эксплуатационной скважины или иной скважины без наличия разрешения компетентного органа, за исключением бурения глушащей скважины для сброса давления при выходе ранее пробуренной скважины из-под контроля, при условии, что применение иных методов взятия такой скважины под контроль невозможно либо является неэффективным в сложившихся обстоятельствах. При этом недропользователь обязан письменно уведомить компетентный орган о начале бурения такой глушащей скважины в разумный срок с указанием конкретных обстоятельств и причин, повлиявших на принятие решения о бурении такой глушащей скважины.»;
5) статью 109 изложить в следующей редакции:
«Статья 109. Экологическое основание для проведения операций по
недропользованию
1. Экологическим основанием для проведения операций по недропользованию являются положительные заключения государственной экологической экспертизы проектной документации и экологическое разрешение.
2. Недропользователь обязан представить на государственную экологическую экспертизу всю предпроектную и проектную документацию, которая должна включать оценку воздействия планируемой деятельности на окружающую среду и содержать раздел «Охрана окружающей среды».»;
6) пункт 3 статьи 115 изложить в следующей редакции:
«3. Государственный контроль за соблюдением правил и норм по промышленной безопасности при проведении операций по недропользованию осуществляется уполномоченным органом в области промышленной безопасности.».
88. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст. 113; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, Ст. 102; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно- процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
подпункты 39), 40) и 41) пункта 1 статьи 14 исключить.

89. «Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 2010 жылғы 15 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 22, 127-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
1) 6-баптың 13) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-баптың 8) тармақшасы алып тасталсын.
90. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 1-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 14-құжаттар; № 3, 21, 25, 27-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 11-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; № 21-22, 115-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 67-құжаттар; 2014 жылғы 9 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бақылау және қадағалау органдары – тексерілетін субъектілер қызметінің осы Заңның 5-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі нысанасына байқау және тексеру жүргізуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік органдар, олардың ведомстволары және аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар;»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) реттеуші мемлекеттік органдар – мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын жеке салада немесе мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;»;
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – бақылау) – бақылау және қадағалау органының тексерілетін субъектілер қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі нысанасында тексеру және байқау жөніндегі қызметі, оны жүзеге асыру барысында және нәтижелері бойынша жедел ден қоймастан құқық шектеу сипатындағы шаралар қолданылуы мүмкін;

89. В Закон Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года «О государственном регулировании производства и оборота биотоплива» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 22, ст. 127; 2011 г., № 1, ст. 2; 2012 г., № 15, ст. 97; № 23-24, ст. 125; 2014 г., № 1, ст. 4):
1) подпункт 13) статьи 6 исключить;
2) подпункт 8) статьи 7 исключить.
90. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 1; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 14; № 3, ст. 21, 25, 27; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 11; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61, 67; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
1)в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) органы контроля и надзора - центральные государственные органы, их ведомства и территориальные подразделения, а также местные исполнительные органы, осуществляющие наблюдение и проверку на предмет соответствия деятельности проверяемых субъектов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в соответствии со статьей 5 настоящего Закона;»;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) регулирующие государственные органы - государственные органы, осуществляющие руководство в отдельной отрасли или сфере государственного управления, в которой осуществляются государственный контроль и надзор;»;
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
«3) государственный контроль (далее - контроль) - деятельность органа контроля и надзора по проверке и наблюдению на предмет соответствия деятельности проверяемых субъектов проверяемыми субъектами требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в ходе осуществления и по результатам которой могут применяться меры правоограничительного характера без оперативного реагирования;

4) мемлекеттік қадағалау (бұдан әрі – қадағалау) – бақылау және қадағалау органының тексерілетін субъектілердің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауын тексеру және байқау жөніндегі қызметі, оны жүзеге асыру барысында және нәтижелері бойынша жедел ден қою шаралары қолданылуы мүмкін;»;
мынадай мазмұндағы 6-1) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері – тексерілетін субъектінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, тексерілетін субъектілерді әртүрлі тәуекел дәрежесіне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;»;
«8) тексерілетін объектілер – тексерілетін субъектіде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде болатын және мемлекеттік бақылауға және қадағалауға жататын мүлік.»;
2) 3-бап мынадай мазмұндағы 6, 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
«6. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылау және қадағалау осы Заңға қосымшада көзделген жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында ғана жүзеге асырылады.
7. Осы Заңға қосымшаға жаңа салаларды енгізу үшін реттеуші мемлекеттік органдар «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес реттеушілік әсерін талдау рәсімін алдын ала жүргізуге тиіс.
8. Осы баптың 6 және 7-тармақтарының күші Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қолданылмайды.»;
3) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. Тексерілетін субъектілердің (объектілердің) қызметіне
қойылатын талаптар
Тексерілетін субъектілердің (объектілердің) қызметіне қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде, ал Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда, тек қана Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленеді.»;
4) 10 және 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«10-бап. Бақылау және қадағалау нысандары
1. Тексерілетін субъектілердің қызметін бақылау және қадағалау:
1) ұйымдастырылу және жүргізілу тәртібі осы Заңда айқындалатын тексерулер;
2) егер «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексінде және «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше көзделмесе, ұйымдастырылу және жүргізілу тәртібі осы бапта және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында айқындалатын алдын алу-профилактикалық сипатта болатын бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарында жүзеге асырылады.

4) государственный надзор (далее - надзор) - деятельность органа контроля и надзора по проверке и наблюдению за соблюдением проверяемыми субъектами требований законодательства Республики Казахстан, в ходе осуществления и по результатам которой могут применяться меры оперативного реагирования;»;
дополнить подпунктами 6-1) и 8) следующего содержания:
«6-1) Критерии оценки степени риска - совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью проверяемого субъекта, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести проверяемых субъектов к различным степеням риска;»;
«8) проверяемые объекты - имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у проверяемого субъекта с целью осуществления предпринимательской деятельности и подлежащее государственному контролю и надзору.»;
2) статью 3 дополнить пунктами 6, 7 и 8 следующего содержания:
«6. Государственный контроль и надзор в отношении субъектов частного предпринимательства осуществляются только в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, предусмотренных в приложении к настоящему Закону.
7. Для включения в приложение к настоящему Закону новых сфер регулирующие государственные органы должны предварительно провести процедуру анализа регуляторного воздействия в соответствии с Законом Республики Казахстан «О частном предпринимательстве».
8. Действие пунктов 6 и 7 настоящей статьи не распространяется на Национальный Банк Республики Казахстан.»;
9. статью 5 изложить в следующей редакции:
«Статья 5. Требования, предъявляемые к деятельности проверяемых
субъектов (объектов)
Требования, предъявляемые к деятельности проверяемых субъектов (объектов), устанавливаются нормативными правовыми актами, а в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, только законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан и постановлениями Правительства Республики Казахстан.»;
4) статьи 10 и 11 изложить в следующей редакции:
«Статья 10. Формы контроля и надзора
1. Контроль и надзор за деятельностью проверяемых субъектов осуществляются в форме:
1) проверки, порядок организации и проведения которой определяется настоящим Законом;
2) иных форм контроля и надзора, носящих предупредительно- профилактический характер, если иное не предусмотрено Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан «О Национальном Банке Республики Казахстан», порядок организации и проведения которых определяется настоящей статьей и иными законами Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандарын жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарын барумен жүргізу кезінде бақылау және қадағалау органдары құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органдарды тексерілетін субъектінің орналасқан жері бойынша оларды жүргізгенге дейін хабардар етеді.
5. Бақылау және қадағалау органдары барумен жүргізілетін бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарының ведомстволық есебін осы Заңның 14-бабында белгіленген тәртіппен жүргізеді.
6. Бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарын талдау нәтижелері іріктеп тексеру жүргізу үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеуге негіз болып табылады.
11-бап. Реттеуші мемлекеттік органдар мен бақылау және
қадағалау органдарының құзыреті
1. Реттеуші мемлекеттік органдар:
1) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын тиісті салада (аяда) мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлейді;
2) осы Заңның 13-бабының 2 және 3-тармақтарында, 14-бабының 1-тармағында, 15-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелерін өз құзыреті шегінде бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бақылауды және қадағалауды ұйымдастырады;
4) бақылау және қадағалау тиімділігінің мониторингін жүзеге асырады;
5) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2. Бақылау және қадағалау органдары:
1) тиісті салада мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) осы Заңның 13-бабының 2 және 3-тармақтарында, 14-бабының 1-тармағында, 15-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелерін өз құзыреті шегінде әзірлейді;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бақылауды және қадағалауды жүргізеді;
4) бақылау және қадағалау тиімділігінің мониторингін жүргізеді;
5) бақылауды және қадағалауды жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.»;
5) 12-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) мемлекеттік органның лауазымды адамының тексерілетін субъектіге (объектіге) баруы;»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:

4. При проведении иных форм контроля и надзора с посещением органы контроля и надзора уведомляют органы по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения проверяемого субъекта до их проведения, за исключением случаев осуществления иных форм государственного контроля в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
5. Органы контроля и надзора ведут ведомственный учет иных форм контроля и надзора с посещением в порядке, установленном статьей 14 настоящего Закона.
6. Результаты анализа иных форм контроля и надзора являются основанием для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора для проведения выборочных проверок.
Статья 11. Компетенция регулирующих государственных органов и органов контроля и надзора
1. Регулирующие государственные органы:
1) разрабатывают государственную политику в области государственного контроля и надзора в соответствующей отрасли (сфере), в которой осуществляются государственный контроль и надзор;
2) утверждают в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, предусмотренные пунктами 2 и 3 статьи 13, пунктом 1 статьи 14, пунктом 1 статьи 15 настоящего Закона, а также полугодовые графики проведения проверок;
3) организуют контроль и надзор в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) осуществляют мониторинг эффективности контроля и надзора;
5) осуществляют иные функции, предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Органы контроля и надзора:
1) реализуют государственную политику в области государственного контроля и надзора в соответствующей сфере;
2) разрабатывают в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, предусмотренные пунктами 2 и 3 статьи 13, пунктом 1 статьи 14, пунктом 1 статьи 15 настоящего Закона, а также полугодовые графики проведения проверок;
3) проводят контроль и надзор в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) проводят мониторинг эффективности контроля и надзора;
5) вносят предложения по совершенствованию проведения контроля и надзора;
6) осуществляют иные функции, предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.»;
5) в статье 12:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) посещения проверяемого субъекта (объекта) должностным лицом государственного органа;»;
в пункте 3:
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:

«8-1) балықтардың кәсіпшілік мөлшерімен белгіленген жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар талаптарының, балық аулау құралдарының көлемдері мен түрлерінің және тәсілдерінің, жануарлар дүниесін пайдалануға, кездейсоқ аулауға шектеулер мен тыйымдардың, сондай-ақ балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қайта аулау есебінің журналын жүргізудің сақталуына;»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Кеден одағының кедендік шекарасын және (немесе) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде және (немесе) халықаралық шарттарға сәйкес айқындалатын жеткізу орындарында, кедендік ресімдеу аяқталатын жерлерде өсімдіктер карантині, санитариялық-карантиндік, ветеринариялық бақылау саласында бақылау және қадағалау жүргізуге;»;
9), 10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«9) карантиндік аймақтарда және жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша қолайсыз мекендерде, карантиндік объектілердің таралу ошақтарында іс-шараларды бақылауға және қадағалауға;
10) жеке және заңды тұлғалардың ұшу және авиация қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтауына;
11) осы Заңның 6-бабының талаптары және ішкі істер органдары жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралары шеңберінде қарудың, жарылғыш заттардың, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттардың және оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың заңды айналымы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуына;»;
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
«24) техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың қызметін мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарының тексеруі»;
Бұл ретте осы тармақтың 14), 15), 18) және 21) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылатын тексерулер құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда міндетті түрде тіркелуге жатады.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалардан және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларынан басқа) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы тәуекел дәрежесін бағалау, іріктеп тексеру негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру жүргізуге тыйым салынады.
Осы тармақтың күшi:
1) жарылғыш заттардың айналымы мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген қағидаларының сақталуына;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыспен қамтылған жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;

«8-1) соблюдением условий разрешения на пользование животным миром, установленной промысловой меры рыб, размеров и видов орудий и способов рыболовства, ограничений и запретов на пользование животным миром, прилова, а также ведением журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал);»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) проведением контроля и надзора в области карантина растений, санитарно-карантинного, ветеринарного контроля при пересечении таможенной границы Таможенного союза и (или) Государственной границы Республики Казахстан и (или) местах доставки, местах завершения таможенного оформления, определяемых в соответствии с международными договорами;»;
подпункты 9), 10) и 11) изложить в следующей редакции:
«9) контролем и надзором мероприятий в карантинных зонах и неблагополучных пунктах по особо опасным болезням животных, очагах распространения карантинных объектов;
10) соблюдением физическими и юридическими лицами требований по безопасности полетов и авиационной безопасности;
11) соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области легального оборота оружия, взрывчатых веществ, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, в рамках требований статьи 6 настоящего Закона и проводимых оперативно-профилактических мероприятий органов внутренних дел;»;
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
«24) проверкой органами государственного архитектурно-строительного контроля деятельности лиц, осуществляющих технический надзор.
При этом, обязательной регистрации в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам подлежат проверки, осуществляемые по основаниям, указанным в подпунктах 14), 15), 18) и 21) настоящего пункта.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Запрещается проведение проверок по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочных проверок в отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микро предпринимательства в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц).
Действия настоящего пункта не распространяются на осуществление контроля и надзора, связанного с:
1) соблюдением установленных правил обращения и функционирования взрывчатых веществ;
2) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;

3) атом энергиясына, радиоактивті заттарға;
4) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыспен қамтылған жеке және заңды тұлғалардың қызметіне байланысты бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға қолданылмайды.»;
6) 13, 14 және 15-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«13-бап. Тәуекелдерді бағалау жүйесі
Мемлекеттік бақылау және қадағалау тексерілетін субъектілерді төрт топқа бөлуді ескере отырып жүргізіледі.
Бірінші топқа тексерілетін субъектілер (объектілер) жатады, оларға қатысты тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру жүргізудің айрықша тәртібі, жоспардан тыс тексерулер және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандары қолданылады.
Тексеру жүргізудің айрықша тәртібі мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың мынадай салаларында жоғары тәуекел дәрежесіне жататын субъектілерге қатысты бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде:
1) халықтың радиациялық қауіпсіздігі саласында;
2) атом энергиясы саласында;
3) өрт қауіпсіздігі саласында;
4) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыспен қамтылған жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;
5) жарылғыш және улы заттарды, радиоактивті материалдар мен заттарды қолдану мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген қағидаларының сақталуына;
6) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалатын бұйымдардың айналымы саласында;
7) санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласында;
8) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында қолданылады.
Осы Заңның 5-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы талаптардың сақталуын тексеру үшін эпидемиялық маңыздылығы жоғары обектілерде тексеру жүргізудің кезеңділігі:
1) жоғары тәуекел дәрежесі кезінде – жарты жылда бір реттен;
2) орташа тәуекел дәрежесі кезінде – жылына бір реттен жиі болмауға тиіс.
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалауға жататын объектілерді тәуекел дәрежелері бойынша бөлу «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген ережелерді ескере отырып жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 1), 2), 3) 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген қызмет салалары үшін тексеру жүргізу кезеңділігі тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерімен айқындалады.
Тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері реттеуші органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында жарияланады.
Реттеуші немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен жартыжылдық кесте тексеру жүргізудің айрықша тәртібін тағайындау үшін негіз болады.

3) атомной энергией, радиоактивными веществами;
4) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением.»;
6) статьи 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
«Статья 13. Система оценки рисков
Государственный контроль и надзор проводятся с учетом распределения проверяемых субъектов по четырем группам.
К первой группе относятся проверяемые субъекты (объекты), в отношении которых применяются особый порядок проведения проверок на основе оценки степени риска, внеплановые проверки и иные формы контроля и надзора.
Особый порядок проведения проверок применяется при осуществлении контроля и надзора в отношении субъектов, отнесенных к высокой степени риска в следующих сферах государственного контроля и надзора:
1) в области радиационной безопасности населения;
2) в области атомной энергии;
3) в области пожарной безопасности;
4) за деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
5) за соблюдением установленных правил обращения и функционирования взрывчатых и ядовитых веществ, радиоактивных материалов и веществ;
6) в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением;
7) в области санитарно-эпидемиологического благополучия;
8) в области промышленной безопасности.
Для проверки соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии со статьей 5 настоящего Закона в области санитарно-эпидемиологического надзора, периодичность проведения проверок на объекты высокой эпидемической значимости не должна быть чаще:
1) одного раза в полгода - при высокой степени риска;
2) одного раза в год - при средней степени риска.
Распределение объектов, подлежащих санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, по степеням риска осуществляется с учетом положений, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан «О здоровье народа и системе здравоохранения».
Для сфер деятельности, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 6) настоящего пункта, периодичность проведения проверок определяется критериями оценки степени риска.
Критерии оценки степени риска утверждаются совместным приказом регулирующих органов и уполномоченного органа по предпринимательству и публикуются на официальных интернет-ресурсах государственных органов, за исключением случаев, предусмотренных Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Основанием для назначения особого порядка проведения проверок является полугодовой график, утвержденный регулирующим или местным исполнительным органом.

Реттеуші мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелерінің жобаларын жоспарлы тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 15 қарашасына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 15 сәуіріне дейінгі мерзімде құқықтық статистика және арнайы есепке алу органына келісу үшін жібереді.
Тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелерінің жобаларында бір және сол тексерілетін субъектілерді (объектілерді) белгілегенде, құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті орган кесте жобаларын реттеуші және жергілікті атқарушы органдарға мұндай субъектілерді (объектілерді) тексеру жүргізудің кестелерінен алып тастау үшін немесе осы баптың талаптарын ескере отырып, оларды жүргізу мерзімін түзету үшін қайтарады.
Реттеуші мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар тексеру жүргізудің бекітілген жартыжылдық кестелерін тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде құқықтық статистика және арнайы есепке алу органына Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық кестесін қалыптастыруы үшін жібереді.
Тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелерін ұсыну нысанын Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындайды.
Тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелеріне өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық кестесін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында ағымдағы күнтізбелік жылдың 25 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 25 мамырына дейінгі мерзімде орналастырады.
3. Екінші топқа ішінара, жоспардан тыс тексерулер және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандары жүргізілетін тексерілетін субъектілер (объектілер) жатады.
Ішінара тексеру жүргізу үшін бақылау және қадағалау органдары:
1) жеке кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын есептілікке талдау;
2) жоспардан тыс тексерулердің және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының нәтижелеріне талдау;
3) өзге де ақпаратқа талдау жүргізеді.
Реттеуші мемлекеттік органдар ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне қатысты актілерді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп әзірлейді және бекітеді, олар «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында жарияланады.
Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкін қоспағанда) ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін қалыптастыру әдістемесін кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.

В срок до 15 ноября года, предшествующего году проведения проверок, и до 15 апреля текущего календарного года регулирующие государственные органы и местные исполнительные органы направляют проекты полугодовых графиков проведения проверок для согласования в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам.
При установлении в проектах полугодовых графиков проверок одних и тех же проверяемых субъектов (объектов) проекты графиков возвращаются уполномоченным органом по правовой статистике и специальным учетам регулирующим и местным исполнительным органам для исключения таких субъектов (объектов) из графиков проведения проверок либо корректировки сроков их проведения с учетом требований настоящей статьи.
В срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения проверок, и до 10 мая текущего календарного года регулирующие государственные органы и местные исполнительные органы направляют утвержденные полугодовые графики проведения проверок в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам для формирования Генеральной прокуратурой Республики Казахстан полугодового сводного графика проведения проверок.
Форма представления полугодовых графиков проведения проверок определяется Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
Внесение изменений в полугодовые графики проведения проверок не допускается.
Генеральная прокуратура Республики Казахстан размещает полугодовой сводный график проведения проверок на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в срок до 25 декабря текущего календарного года и до 25 мая текущего календарного года.
3. Ко второй группе относятся проверяемые субъекты (объекты), в отношении которых проводятся выборочные, внеплановые проверки и иные формы контроля и надзора.
Для проведения выборочной проверки органы контроля и надзора проводят:
1) анализ отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства;
2) анализ результатов внеплановых проверок и иных форм контроля и надзора;
3) анализ иной информации.
Регулирующие государственные органы разрабатывают и совместно с уполномоченным органом по предпринимательству утверждают акты, касающиеся критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной проверки, которые публикуются на официальных интернет-ресурсах государственных органов, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Методика формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной проверки утверждается уполномоченным органом по предпринимательству.

4. Үшінші топқа жоспардан тыс тексерулер және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандары жүргізілетін тексерілетін субъектілер (объектілер) жатады.
Тексерілетін субъектілерді жоспардан тыс тексеру негіздері осы Заңның 16-бабының 7-тармағында айқындалған.
5. Төртінші топқа өздеріне қатысты тексеру жүргізілместен бақылау мен қадағалаудың өзге нысандары ғана жүргізілетін тексерілетін субъектілер (объектілер) жатады.
6. Осы баптың 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетілген топтар бойынша мемлекттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметінің салаларын бақылау мен қадағалау әрбір саласы үшін тәуекелдерді бағалау ескеріле отырып жүзеге асырылады.
7. Егер тексерілетін субъект үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырған болса, 2 және 3-топқа жатқызылған тексерілетін субъектілер 4-топқа ауыстырылады.
14-бап. Ведомстволық есепке алу
1. Реттеуші мемлекеттік органдар міндетті ведомстволық есептіліктің нысандарына қатысты актілерді әзірлейді және бекітеді.
Тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексеру мәселелері және бару арқылы бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандары жөніндегі міндетті ведомстволық есептіліктің нысандарын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мен құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті орган басшыларының бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
2. Бақылау және қадағалау органдары тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексерулердің және бару арқылы бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының санын, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтарды және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шараларын ведомстволық есепке алуды тұрақты және үздіксіз негізде жүргізуге міндетті.
Ведомстволық есептіліктің жиынтық деректері орталық және жергілікті атқарушы органдардың ресми интернет-ресурсында ай сайын жарияланады.
Салық қызметі органдары жүзеге асыратын тексерулер бойынша ведомстволық есептіліктің жиынтық деректері реттеуші органның ресми интернет-ресурсында тоқсан сайын жарияланады.
3. Ведомстволық есеп «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік бақылаудың өзге нысандары бойынша жүргізілмейді.
15-бап. Тексеру парақтары
1. Реттеуші мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде тексерілетін субъектілердің біртекті топтары үшін тексеру парақтарын бекітеді.
Тексеру парақтарының нысандары реттеуші органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі және реттеуші органдардың ресми интернет-ресурстарында жарияланады.

4. К третьей группе относятся проверяемые субъекты (объекты), в отношении которых проводятся внеплановые проверки и иные формы контроля и надзора.
Основания внеплановой проверки проверяемых субъектов определены в пункте 7 статьи 16 настоящего Закона.
5. К четвертой группе относятся проверяемые субъекты (объекты), в отношении которых проводятся только иные формы контроля и надзора без проведения проверок.
6. Отнесение сфер деятельности субъектов частного предпринимательства, в которых осуществляются государственный контроль и надзор по группам, указанным в пунктах 2, 3, 4 и 5 настоящей статьи, осуществляется с учетом оценки рисков для каждой сферы контроля и надзора.
7. В случае, если проверяемый субъект застраховал гражданско-правовую ответственность перед третьими лицами, проверяемые субъекты, отнесенные к 2 и 3 группам, переводятся в 4 группу.
Статья 14. Ведомственный учет
1. Регулирующие государственные органы разрабатывают и утверждают акты, касающиеся форм обязательной ведомственной отчетности.
Формы обязательной ведомственной отчетности по вопросам проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением утверждаются совместным приказом руководителей уполномоченного органа по предпринимательству и уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам.
2. Органы контроля и надзора на постоянной и непрерывной основе обязаны вести ведомственный учет количества проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия.
Сводные данные ведомственной отчетности ежемесячно публикуются на официальных интернет-ресурсах центральных и местных исполнительных органов.
Сводные данные ведомственной отчетности по проверкам, осуществляемым органами налоговой службы, публикуются на официальном интернет-ресурсе регулирующего органа ежеквартально.
3. По иным формам государственного контроля, осуществляемым в соответствии с Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), ведомственный учет не ведется.
Статья 15. Проверочные листы
1. Для однородных групп проверяемых субъектов регулирующие государственные органы в пределах своей компетенции утверждают проверочные листы.
Формы проверочных листов утверждаются совместным приказом регулирующих органов и уполномоченного органа по предпринимательству и публикуются на официальных интернет-ресурсах регулирующих органов.

2. Тексеру парағы тексерілетін субъектілер қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге әкеп соғатын талаптарды ғана қамтиды.
3. Тексерілуге тексеру парақтарында белгіленген талаптар жатады.»;
7) 16-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тексерулер мынадай түрлерге:
1) тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі;
2) ішінара;
3) жоспардан тыс болып бөлінеді.
Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру жүргізудің ерекше тәртібі - бақылау және қадағалау органы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне тікелей қатерді жою мақсатында нақты тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тағайындайтын тексеру.
Ішінара тексеру – бақылау және қадағалау органы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне тікелей қатерді жою мақсатында нақты тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты есептілікті, бақылаудың өзге нысандарының нәтижелерін талдау нәтижесі бойынша тағайындайтын тексеру.
Жоспардан тыс тексеру – бақылау және қадағалау органы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне тікелей қатерді жою мақсатында нақты тексерілетін субъектіге қатысты тексеру тағайындауға негіз болған нақты фактілер мен мән-жайлар бойынша тағайындайтын тексеру.»;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тексерулер көлемі бойынша:
1) кешенді;
2) тақырыптық болып бөлінеді.
Кешенді тексеру – тексерілетін субъектінің қызметін осы Заңның 5-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтау мәселелерінің кешені бойынша тексеру.
Тақырыптық тексеру – тексерілетін субъектінің қызметін осы Заңның 5-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтаудың жекелеген мәселелері бойынша тексеру.»;
4 және 6-1-тармақтар алып тасталсын;
7-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) құқықтары бұзылған жеке және заңды тұлғалардың (тұтынушылардың) өтініштерін және мемлекеттік органдардың өтініштерін қоспағанда, адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру қатерінің туындауы туралы нақты фактілер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;»;

2. Проверочный лист включает в себя только те требования к деятельности проверяемых субъектов, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Проверке подлежат требования, установленные в проверочных листах.»;
7) в статье 16:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Проверки делятся на следующие виды:
1) особый порядок проведения проверок на основе оценки степени риска;
2) выборочные;
3) внеплановые.
Особый порядок проведения проверок на основе оценки степени риска - проверка, назначаемая органом контроля и надзора на основе оценки степени риска в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта) с целью устранения непосредственной угрозы жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Выборочная проверка - проверка, назначаемая органом контроля и надзора в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта) по результатам анализа отчетности, результатов иных форм контроля с целью устранения непосредственной угрозы жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Внеплановая проверка - проверка, назначаемая органом контроля и надзора по конкретным фактам и обстоятельствам, послужившим основанием назначения проверки, в отношении конкретного проверяемого субъекта, с целью устранения
непосредственной угрозы жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.»;
пункт 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. По объему проверки подразделяются на:
1) комплексные;
2) тематические.
Комплексная проверка - проверка деятельности проверяемого субъекта по комплексу вопросов соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии со статьей 5 настоящего Закона.
Тематическая проверка - проверка деятельности проверяемого субъекта по отдельным вопросам соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии со статьей 5 настоящего Закона.»;
пункты 4 и 6-1 исключить;
в пункте 7:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) обращения физических и юридических лиц по конкретным фактам о возникновении угрозы причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, за исключением обращений физических и юридических лиц (потребителей), права которых нарушены, и обращений государственных органов;»;

мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2), 2-3) және 2-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«2-1) құқықтары бұзылған жеке және заңды тұлғалардың (тұтынушылардың) өтініштерін және мемлекеттік органдардың өтініштерін қоспағанда, адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру туралы нақты фактілер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
2-2) құқықтары бұзылған жеке және заңды тұлғалардың (тұтынушылардың) өтініштері;
2-3) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіргені не зиян келтіру қатері туралы нақты фактілер бойынша прокуратура органдарының тапсырмалары;
2-4) өзге де мемлекеттік органдардың адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіргені не зиян келтіру қатері туралы нақты фактілер бойынша өтініштері;»
4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
8) 19-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бақылау және қадағалау органы тексеру жүргізудің мерзімдері мен нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын осы Заңның 13-бабының 2-тармағына сәйкес тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру жүргізудің басталатыны туралы тексерілетін субъектіге жазбаша түрде хабарлауға міндетті.
Жоспардан тыс тексеру жүргiзу кезiнде, осы Заңның 16-бабы 7-тармағының 2), 3), 7) және 8) тармақшаларында, 10, 10-1-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау және қадағалау органы тексеру жүргiзу нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейiн кемiнде бiр тәулiк бұрын жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы тексерiлетiн субъектiге хабарлауға мiндеттi.»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексерулер, ішінара және жоспардан тыс тексерулер, егер осы тармақтың екінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, тексерілетін субъектінің ішкі еңбек тәртібінің ережелерінде белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексеру бұзушылықтар жасалған кезде олардың тікелей жолын кесу қажеттілігі болған жағдайларда жұмыстан тыс уақытта (түнде, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілуі мүмкін.»;
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) тексеру парағын көрсетуге міндетті.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Тексерілетін субъектіге (объектіге) бір мезгілде бірнеше бақылау және қадағалау органының тексеру жүргізуі қажет болған кезде, осы органдардың әрқайсысы тексеруді тағайындау туралы актіні ресімдеуге және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеуге міндетті.
Бір бақылау және қадағалау органының бір ғана мәселе шеңбері бойынша бірнеше тексерілетін субъектіге бір мезгілде тексеру жүргізуі қажет болған кезде мынадай:

дополнить подпунктами 2-1), 2-2), 2-3) и 2-4) следующего содержания:
«2-1) обращения физических и юридических лиц по конкретным фактам о причинении вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, за исключением обращений физических и юридических лиц (потребителей), права которых нарушены, и обращений государственных органов;
2-2) обращения физических и юридических лиц (потребителей), права которых нарушены;
2-3) поручения органов прокуратуры по конкретным фактам причинения либо угрозы причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
2-4) обращения иных государственных органов по конкретным фактам причинения либо угрозы причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства;»;
подпункты 4) и 5) исключить;
8) в статье 19:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Орган контроля и надзора обязан известить в письменном виде проверяемого субъекта о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска в соответствии с пунктом 2 статьи 13 настоящего Закона не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки.
При проведении внеплановой проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 3), 7) и 8) пункта 7, пунктами 10, 10-1 статьи 16 настоящего Закона, орган контроля и надзора обязан известить проверяемый субъект о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки.»;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) Проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочные и внеплановые проверки осуществляются в рабочее время проверяемого субъекта, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, если иное не установлено частью второй настоящего пункта.
Внеплановая проверка может проводиться во внеурочное время (ночное, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения.»;
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«5) проверочный лист.»;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. При необходимости одновременного проведения проверки проверяемого субъекта (объекта) несколькими органами контроля и надзора каждый из данных органов обязан оформить акт о назначении проверки и зарегистрировать его в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам.
При необходимости одновременного проведения проверки нескольких проверяемых субъектов по одному и тому же кругу вопросов одним органом контроля и надзора данный орган обязан оформить акт о назначении проверки на каждого проверяемого субъекта и зарегистрировать его в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам, за исключением налоговой проверки, проводимой по вопросам:

1) салық органдарында тіркеу есебіне қою;
2) бақылау-кассалық машиналардың болуы;
3) акциздік және есептік-бақылау маркаларының болуы және түпнұсқалығы;
4) алкоголь өніміне, мұнай өнімдеріне және биоотынға ілеспе жүкқұжаттарының болуы және олардың түпнұсқалығы;
5) лицензияның болуы;
6) төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтың (құрылғының) болуы мәселелерi бойынша жүргiзiлетiн салықтық тексерудi қоспағанда, осы орган тексерiлетiн әрбiр субъектiге тексерудi тағайындау туралы актiнi ресiмдеуге және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органда тiркеуге мiндеттi.»;
9) 20-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тексеру жүргізу мерзімі алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және ол Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық бақылау, ветеринария, карантин және өсімдіктерді қорғау, тұқым шаруашылығы, астық және мақта нарығы, құрылыс объектілерінде Қазақстан Республикасының еңбек және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы заңнамасын сақтау саласында жүргізілетін тексеруді жүргізу кезіндегі жекелеген жағдайларды қоспағанда, микрокәсіпкерлік субъектілері үшін - бес жұмыс күнінен, шағын, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері және жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын тексерілетін субъектілер үшін отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс, олар үшін салалық ерекшеліктері ескеріле отырып, тексерулер жүргізудің мынадай:
1) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау саласындағы тексерулер – он бес жұмыс күніне дейін және он бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
2) ветеринария, карантин және өсімдіктерді қорғау, тұқым шаруашылығы, астық және мақта нарығы саласында – бес жұмыс күнінен аспайтын және бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
3) құрылыс объектілерінің техникалық жағынан күрделілігін ескере отырып, оларда Қазақстан Республикасының еңбек және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы заңнамасын сақтау саласында:
техникалық жағынан күрделі объектілерге жататындарға – 5 жұмыс күнінен аспайтын және 5 жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
техникалық жағынан күрделі объектілерге жатпайтындарға – жұмыс күнінің 4 сағатынан аспайтын және жұмыс күнінің 8 сағатына дейін ұзартылатын мерзімдері белгіленген.»;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жүргізілетін тексеру аясында шет мемлекеттерден елеулі маңызы бар мәліметтер және құжаттар алу, осы бапта көрсетілген мерзімнен асатын мерзімде арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу қажет болған жағдайларда тексеру жүргізу мерзімі оларды алғанға не орындағанға дейін тоқтатыла тұрады.»;

1) постановки на регистрационный учет в налоговых органах;
2) наличия контрольно-кассовых машин;
3) наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок;
4) наличия и подлинности сопроводительных накладных на алкогольную продукцию, нефтепродукты и биотопливо;
5) наличия лицензии;
6) наличия оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек.»;
9) в пункте 1 статьи 20:
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должен превышать для субъектов микропредпринимательства - пять рабочих дней, для субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства, а также для проверяемых субъектов, не являющихся субъектами частного предпринимательства, - тридцать рабочих дней, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проверок, проводимых в области санитарно-эпидемиологического контроля, ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка, соблюдения законодательства Республики Казахстан о труде и безопасности и охране труда на строительных объектах, для которых с учетом отраслевой особенности установлены следующие сроки проведения проверок:
1) проверки в области санитарно-эпидемиологического контроля - до пятнадцати рабочих дней и с продлением до пятнадцати рабочих дней;
2) в области ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка - не более пяти рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней;
3) в области соблюдения законодательства Республики Казахстан о труде и безопасности и охране труда на строительных объектах с учетом их технической сложности:
относящихся к технически сложным объектам - не более 5 рабочих дней и с продлением до 5 рабочих дней;
не относящихся к технически сложным объектам - не более 4 часов рабочего дня и с продлением до 8 часов рабочего дня.»;
часть пятую изложить в следующей редакции:
«В случаях необходимости получения сведений и документов от иностранных государств, имеющих существенное значение в рамках проводимой проверки, проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз на сроки свыше указанных настоящей статьей, срок проведения проверки приостанавливается до их получения либо выполнения.»;

10) 23-баптың 1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы бақылау және қадағалау органының тексеру парақтарында белгіленбеген талаптардың, сондай-ақ егер мұндай талаптар мемлекеттік органның атынан әрекет ететін лауазымды адамдардың құзыретіне жатпаса, осындай талаптардың орындалуын тексеруге;»;
«6) 16-баптың 7-тармағының 2), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, белгілі бір мәселе бойынша, белгілі бір кезең ішінде оның жоғары тұрған (төмен тұрған) органы не өзге мемлекеттік орган бұрын тексеру жүргізген тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты тексеру жүргізуге;»;
11) 24-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) тексеру парағының атауы және бұзушылықтар анықталған талаптардың тармақтары;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтар бойынша қосымша уақыт және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда, тексерілетін субъекті қарсылықтар болмаған кезде үш жұмыс күнінен кешіктірмей, тексеруді жүргізген мемлекеттік органның басшысымен келісілген мерзімдерді көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданатын шаралар туралы ақпарат беруге құқылы.»;
12) 27-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«27-бап. Бақылау және қадағалау жүргізу кезіндегі тексерілетін
субъектінің не оның уәкілетті өкілінің құқықтары мен
міндеттері»;
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Бақылау және қадағалау жүргізу кезінде тексерілетін субъектілер не олардың уәкілетті өкілдері:»;
1) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Заңның 16-бабы 7-тармағының 2), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау және қадағалау органы белгілі бір мәселе бойынша, белгілі бір кезеңде бұрын тексеру жүргізілген тексерілетін субъектіге қатысты тексеру тағайындаған;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) бақылау және қадағалау органдарының немесе лауазымды адамдардың тексерілетін субъектілердің қызметін шектейтін, заңға негізделмеген тыйым салуларын орындамауға;»;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Бақылау және қадағалау органдары тексерулерді және тексерілетін объектіге бару арқылы бақылау мен қадағалаудың өзге нысандарын жүргізген кезде тексерілетін субъектілер не олардың уәкілетті өкілдері:»;
6) тармақшадағы «қамтамасыз етуге міндетті.» деген сөздер «қамтамасыз етуге;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

10) подпункты 1) и 6) статьи 23 изложить в следующей редакции:
«1) проверять выполнение требований, не установленных в проверочных листах данного органа контроля и надзора, а также если такие требования не относятся к компетенции государственного органа, от имени которого действуют эти должностные лица;»;
«6) проводить проверку проверяемого субъекта (объекта), в отношении которого ранее проводилась проверка его вышестоящим (нижестоящим) органом либо иным государственным органом по одному и тому же вопросу за один и тот же период, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 6), 7) и 8 пункта 7 статьи 16;»;
11) в статье 24:
пункт 1 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
«7-1) наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены нарушения;»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. По выявленным в результате проверки нарушениям, в случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат, проверяемый субъект вправе не позднее трех рабочих дней при отсутствии возражений представить информацию о мерах, которые будут приняты по устранению выявленных нарушений, с указанием сроков, которые согласовываются с руководителем государственного органа, проводившего проверку, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.»;
12) и статье 27:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 27. Права и обязанности проверяемого субъекта либо его уполномоченного представителя при проведении контроля и надзора»;
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Проверяемые субъекты либо их уполномоченные представители при проведении контроля и надзора вправе:»;
абзац четвертый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
«назначения органом контроля и надзора проверки проверяемого субъекта, в отношении которого ранее проводилась проверка, по одному и тому же вопросу за один и тот же период, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 6), 7) и 8) пункта 7 статьи 16 настоящего Закона;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) не исполнять не основанные на законе запреты органов контроля и надзора или должностных лиц, ограничивающие деятельность проверяемых субъектов;»;
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Проверяемые субъекты либо их уполномоченные представители при проведении органами контроля и надзора проверок и иных форм контроля и надзора с посещением проверяемого объекта обязаны:»;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

«7) хабарлама алған жағдайда тексерудің тағайындалған мерзімінде тексерілетін объектіде болуға міндетті.»;
13) көрсетілген Заңға қосымшадағы 1-тармақтың 30), 57), 88) және 89) тармақшалары алып тасталсын.
91. «Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы» 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 13, 113-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 7-баптың 17) тармақшасы алып тасталсын;
2) 8-баптың 11) тармақшасы алып тасталсын.
92. «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 15, 119-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 3, 19-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж. № 11, 63-құжат):
10-баптың 2-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өтініш берушінің бірінші басшысының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін - салық төлеуші куәлігінің нотариат көшірмесі немесе 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап - сәйкестендіру нөмірі бар куәландырған құжаттың көшірмесі;
5) заңды тұлға жарғысының көшірмесі;
6) заңды тұлғаның жоғары органының арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шешімінің көшірмесі;».
93. «Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 17, 135-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат):
15-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Өңірлік діни бірлестікті тіркеу кезінде тіркеуші орган белгілеген нысан бойынша өңірлік діни бірлестіктерді құруға бастамашылық жасаған жергілікті діни бірлестіктердің әрбір қатысушыларының тізімі, сондай-ақ олардың жергілікті діни бірлестіктері жарғыларының көшірмелері қосымша табыс етіледі.».
94. «Газ және газбен жабдықтау туралы» 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 2, 8-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 15 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
6-баптың 17) тармақшасы алып тасталсын.

«7) в случае получения уведомления находиться на месте нахождения проверяемого объекта в назначенные сроки проверки.»;
13) в приложении к указанному Закону подпункты 30), 57), 88) и 89) пункта 1 исключить.
91. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года «О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 13, ст. 113; 2012 г., № 2, ст. 14; № 11, ст. 80; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства»;
опубликованный в газетах «Егемен Казахстан» и «Казахстанская правда»
10 июля 2014 г.):
1) подпункт 17) статьи 7 исключить;
2) подпункт 11) статьи 8 исключить.
92. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 15, ст. 119; 2012 г., № 2, ст. 14; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 3, ст. 19; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г. № 11, ст. 63):
подпункты 3), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«3) копия документа, удостоверяющего личность первого руководителя заявителя;»;
«4) копия свидетельства налогоплательщика - до 1 января 2013 года или нотариально засвидетельствованная копия документа с идентификационным номером - с 1 января 2013 года;»;
«5) копия устава юридического лица;»;
«6) копия решения высшего органа юридического лица об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны;».
93. В Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года «О религиозной деятельности и религиозных объединениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 17, ст. 135; 2012 г., № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51):
пункт 4 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«4. При регистрации регионального религиозного объединения дополнительно представляются список участников каждого из местных религиозных объединений, инициирующих создание региональных религиозных объединений, по форме, установленной регистрирующим органом, а также копии уставов их местных религиозных объединений.».
94. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О газе и газоснабжении» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 2, ст. 8; № 11, ст. 80; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 апреля 2014 г.):
подпункт 17) статьи 6 исключить.

95. «Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 3, 20-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
1) 1-баптың 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру сараптамасы – энергетикалық ресурстарды пайдаланумен және ғимараттар мен құрылыстарды салу, реконструкциялау немесе күрделі жөндеу және оларды бұдан әрі пайдалану кезінде тұтынушылардың энергиямен қамтамасыз етуге арналған шығындарын оңтайландыруымен байланысты жобалау шешімдерінің энергия тиімділігін бағалау мақсатында, жобаларға (техника-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) кешенді ведомстводан тыс сараптаманы жүзеге асыру барысында жүргізілетін салалық сараптама;»;
2) 5 бапта 6-10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6-10) энергия аудитін жүргізу тәртібін және тиісті техника-экономикалық негіздемелерге немесе жобалау-сметалық құжаттамаға кешенді ведомстводан тыс сараптама барысында ғимараттар мен құрылыстарды салу (реконструкциялау, кеңейту, техникамен қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделі жөндеу) жобалары бойынша жүзеге асырылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру сараптамасын жүргізу тәртібін бекітеді;»;
18) тармақша алып тасталсын;
3) 15-баптың 1 және 10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Күнтізбелік бір жыл ішінде бес жүз және одан көп тоннаға барабар шартты отын мөлшерінде энергетикалық ресурстар тұтынатын жаңа үйлерді, құрылыстарды, ғимараттарды салуға немесе қазіргі барларын кеңейтуге (күрделі жөндеуге, реконструкциялауға) арналған жобалары (техника-экономикалық негіздемелері және жобалау-сметалық құжаттама) міндетті энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру сараптамасына жатады.
Қолданыстағы мемлекеттік немесе мемлекетаралық нормативтердің болуымен қамтамасыз етілмеген, жоқ нормативтерді алмастыратын арнайы техникалық шарттар (ерекше нормалар) бойынша әзірленген объектілерді салуға арналған жобалары (техника-экономикалық негіздемелері және жобалау-сметалық құжаттама) бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру сараптамасын өткізу міндетті.
Кешенді ведомстводан тыс сараптамаға жататын, энергия үнемдеуге және энергия тиімділігін арттыруға қойылатын Қазақстан Республикасында қолданыстағы мемлекеттік немесе мемлекетаралық нормативтік талаптарға сәйкес орындалған, күнтізбелік бір жыл ішінде энергетикалық ресурстарды жиынтық жылдық тұтынуы бес жүз тоннадан аз шартты отынға барабар объектілер салуға арналған жобалар бойынша міндетті энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру сараптамасы жүргізілмейді.

95. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 20; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4):
1) подпункт 18) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«18) экспертиза энергосбережения и повышения энергоэффективности - отраслевая экспертиза, проводимая в ходе осуществления комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) в целях оценки энергоэффективности проектных решений, связанных с использованием энергетических ресурсов и оптимизацией затрат потребителей на энергообеспечение при строительстве, реконструкции или капитальном ремонте зданий и сооружений и их последующей эксплуатации;»;
2) в статье 5:
подпункт 6-10) изложить в следующей редакции:
«6-10) утверждает порядок проведения энергоаудита и порядок проведения экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности, осуществляемой по проектам строительства (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации, капитального ремонта) зданий и сооружений в ходе комплексной вневедомственной экспертизы соответствующих технико-экономических обоснований или проектно-сметной документации;»;
подпункт 18) исключить;
3) пункты 1 и 10 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«1. Обязательной экспертизе энергосбережения и повышения энергоэффективности подлежат проекты (технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация), предназначенные для строительства новых или расширения (капитальный ремонт, реконструкция) существующих зданий, строений и сооружений с размером потребления энергетических ресурсов, эквивалентном пятьсот и более тонн условного топлива за один календарный год.
По проектам (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации), предназначенным для строительства объектов, не обеспеченных наличием действующих государственных или межгосударственных нормативов, разработанных по специальным техническим условиям (особым нормам), заменяющим отсутствующие нормативы, проведение экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности обязательно.
По подлежащим комплексной вневедомственной экспертизе проектам строительства объектов, выполненным в соответствии с действующими в Республике Казахстан государственными или межгосударственными нормативными требованиями к энергосбережению и повышению энергоэффективности, совокупное годовое потребление энергетических ресурсов которых эквивалентно менее пятисот тонн условного топлива за один календарный год, обязательная экспертиза энергосбережения и повышения энергоэффективности не проводится.»;

10. Осы баптың 1-тармағында көзделген құрылыс салу жобалары (техника-экономикалық негіздемелері және жобалау-сметалық құжаттама), ол бойынша сараптама жүргізілгеннен кейін үш жыл өткен соң энергетикалық ресурстарды күнтізбелік бір жыл ішінде тұтыну мөлшері бес жүз және одан көп тонна шартты отынға барабар үйлерді, құрылыстарды, ғимараттарды, жабдықтарды салу немесе жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту (күрделі жөндеу, реконструкциялау) басталмаған болса, энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыруға қайтадан сараптама жүргізілгеннен кейін ғана іске асыру үшін пайдаланылады.».
96. «Телерадио хабарларын тарату туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 3, 24-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат):
7-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы алып тасталсын.
97. «Магистральдық құбыр туралы» 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 11, 79-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; 2014 жылғы 15 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
6-баптың 11) тармақшасы алып тасталсын.
98. «Микроқаржы ұйымдары туралы» 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 20, 120-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат):
1) 14-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) түпнұсқамен бір мезгілде жарғының көшірмесін салыстырып тексеру үшін не жарғының көшірмесін, сондай-ақ заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы;»;
2) 20-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) қарыз алушының құрылтай құжаттарының көшiрмелерi (заңды тұлғалар үшiн);»;
3) 21-баптың 4-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) қарыз алушының өкiлдерiне: сенiмхат негiзiнде;».
99. «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы» 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 9-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат):
1) 57-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
2) 60-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«60-бап. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму
министрлігінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі:

«10. Проекты (технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация) строительства, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, по которой по истечении трех лет после проведения экспертизы не начато строительство или расширение (капитальный ремонт, реконструкция) действующих зданий, строений, сооружений, оборудований с размером потребления энергетических ресурсов, эквивалентном пятьсот и более тонн условного топлива за один календарный год, используется для реализации только после проведения повторной экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности.».
96. В Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 24; № 14, ст. 92; № 15, Ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 10, ст. 52):
подпункт 6) пункта 2 статьи 7 исключить.
97. В Закон Республики Казахстан от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 11, ст. 79; 2014 г., № 10, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 апреля 2014 г.):
подпункт 11) статьи 6 исключить.
98. Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года «О микрофинансовых организациях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 20, ст. 120; 2014 г., № 4-5, ст. 24):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«2) копию устава одновременно с оригиналом для сверки либо копию устава, а также справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;»;
2) подпункт 4) пункта 3) статьи 20 изложить в следующей редакции:
«4) копии учредительных документов заемщика (для юридических лиц);»;
3) подпункт 6) пункта 4 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«6) представителям заемщика: на основании доверенности;».
99. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года «О Государственной границе Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст. 9; № 15, ст. 81; 2014 г., № 7, ст. 37):
1) подпункт 5) статьи 57 исключить;
2) статью 60 изложить в следующей редакции:
«Статья 60. Компетенция Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан:

1) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы әуе, теміржол, теңіз (өзен) және автомобиль өткізу пункттерінің инфрақұрылымын құрады;
2) шекаралық аймаққа кіретін жерлерде жол (ақпараттық) белгілерін орнатады;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
3) 67-баптың 1-тармағының 31) тармақшасы алып тасталсын.
100. «Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 15, 80-құжат; 2014 ж., № 12, 82-құжат):
1) 3-бапта:
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қалалық және аудандық деңгейлерде:
тиісті облыстың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аудандарындағы, сондай-ақ облыстық, аудандық маңызы бар қалалардағы өңірлік палаталардың филиалдары (бұдан әрі – өңірлік палаталардың филиалдары);»;
5) тармақшадағы «өкілдіктері кіреді.» деген сөздер «өкілдіктері;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл кіреді.»;
2) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұлттық палата нормативтік құқықтық актілерде көзделген тәртіппен:
1) арнайы экономикалық аймақтарды басқаруға қатысады;
2) құрылыс саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша Қазақстан Республикасы өткізу пункттерінің инфрақұрылымы, оның ішінде сервистік (кедендік) инфрақұрылым объектілерінің жабдықталуын және техникалық жарақтандырылуын (мемлекеттік бақылау органдарының арнайы жабдығын қоспағанда), сондай-ақ көрсетілген өткізу пункттерінде шекаралық, кедендік бақылау түрлерін ұйымдастыру үшін қажетті ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды күтіп ұстауды және жөндеуді қоса алғанда, олардың салынуын (реконтрукцияланудын), жұмыс істеуін (пайдаланылуын) инвестицияларды тарту арқылы қамтамасыз етуге қатыса алады;
3) корпоративтік басқарудың практикасын талдауды және қорытуды жүзеге асырады.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Ұлттық палата:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген кәсіпкерлерді сервистік қолдауды қоса алғанда, кәсіпкерлік субъектілерін қаржылық емес қолдау операторының функцияларын жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген отандық тауарлар мен көрсетілетін қызметтер экспортын дамыту және ілгерілету жүйесі операторының функцияларын жүзеге асырады;

1) в пределах своей компетенции создает инфраструктуру воздушных, железнодорожных, морских (речных) и автомобильных пунктов пропуска на Государственной границе Республики Казахстан;
2) на въездах в пограничную зону устанавливает дорожные (информационные) знаки;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.»;
3) подпункт 31) пункта 1 статьи 67 исключить.
100. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 15, ст. 80; 2014 г., № 12, ст. 82):
1) в статье 3:
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3) на городском и районном уровнях:
филиалы региональных палат в районах соответствующей области, городов областного, республиканского значения и столицы, а также в городах областного, районного значения (далее - филиалы региональных палат);»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана;»;
2) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Национальная палата в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами:
1) принимает участие в управлении специальными экономическими зонами;
2) по согласованию с уполномоченным органом в сфере строительства может принимать участие в обеспечении строительства (реконструкции), функционирования (эксплуатации) объектов инфраструктуры пунктов пропуска Республики Казахстан, в том числе сервисной (таможенной) инфраструктуры, включая их оборудование и техническое оснащение (за исключением специального оборудования государственных контрольных органов), а также содержание и ремонт зданий, помещений и сооружений, необходимых для организации в указанных пунктах пропуска пограничного, таможенного видов контроля, путем привлечения инвестиций;
3) осуществляет анализ и обобщение практики корпоративного управления.»;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Национальная палата:
1) осуществляет функции оператора нефинансовой поддержки субъектов предпринимательства, включая сервисную поддержку предпринимателей, предусмотренные документами Системы государственного планирования Республики Казахстан;
2) осуществляет функции оператора системы развития и продвижения экспорта отечественных товаров и услуг, предусмотренные документами Системы государственного планирования Республики Казахстан;

3) кәсіпкерлерді оқытуды ұйымдастырады, сондай-ақ оларға бизнес ашу және жүргізу жөнінде консалтингтік қызметтер көрсетеді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стандарттар мен техникалық регламенттерді әзірлеуге қатысады және кәсіпкерлердің оларды сақтауын қамтамасыз етеді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден ісі саласында қызметтер көрсетуді жақсарту мақсатында кеден инфрақұрылымының қазіргі заманғы стандарттарын әзірлеуге қатысады.»;
3) 14-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұлттық палата:»;
4) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
«14-1-бап. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау
жөніндегі уәкілдің функциялары
Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл мемлекеттік органдарда кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру, қамтамасыз ету және қорғау, сол сияқты кәсіпкерлік қоғамдастықтың мүдделерін қорғау мақсатында:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында және өзге де ұйымдарында, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда және шет мемлекеттерде кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін білдіреді, қорғайды;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің шағымдары мен өтініштерін қарайды;
3) мемлекеттік органдарға кәсіпкерлердің құқықтарын қорғау бойынша ұсыныстарды енгізеді;
4) іс-әрекеттері (әрекетсіздіктері) кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзған мемлекеттік органдарға (лауазымды тұлғаларға) бұзылған құқықтарды қалпына келтіру шараларына қатысты, оның ішінде кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделелерін бұзуға кінәлі адамдарды жауаптылыққа тартуға қатысты ұсынымдарды жібереді;
5) мемлекеттік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, мемлекеттік органдардан (лауазымды тұлғалардан) кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін қозғайтын ақпаратты, құжаттарды және материалдарды сұратады;
6) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа талап арызбен (өтінішпен) жүгінеді;
7) белгіленген тәртіппен сот актілеріне шағым жасайды;
8) заңды күшіне енген сот шешімінің орындалуын тоқтата тұру туралы өтінішпен сотқа жүгінеді;
9) кәсіпкерлік субъектілерінің бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған өзге де заңды шараларды қолданады.»;
5) 15-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

3) организует обучение предпринимателей, а также оказывает им консалтинговые услуги по открытию и ведению бизнеса;
4) принимает участие в разработке стандартов и технических регламентов и обеспечивает их соблюдение предпринимателями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) принимает участие в разработке современных стандартов таможенной инфраструктуры в целях улучшения оказания услуг в сфере таможенного дела в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
3) абзац первый статьи 14 изложить в следующей редакции:
«Статья 14. Функции Национальной палаты в сфере развития
внешнеэкономической деятельности субъектов
предпринимательства, привлечения инвестиций и
диверсификации национальной экономики
Национальная палата:»;
4) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
«Статья 14-1. Функции Уполномоченного по защите прав
предпринимателей Казахстана
Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана в целях представления, обеспечения и защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства в государственных органах, а равно защиты интересов предпринимательского сообщества:
1) представляет, защищает права и законные интересы субъектов предпринимательства в государственных органах и иных организациях Республики Казахстан, а также международных организациях и иностранных государствах;
2) рассматривает жалобы и обращения субъектов предпринимательства;
3) вносит в государственные органы предложения по защите прав предпринимателей;
4) направляет в государственные органы (должностным лицам), действиями (бездействием) которых нарушены права и законные интересы субъектов предпринимательства, рекомендации относительно мер для восстановления нарушенных прав, в том числе привлечения лиц, виновных в нарушении прав и законных интересов субъектов предпринимательства ответственности;
5) запрашивает у государственных органов (должностных лиц) информацию, документы и материалы, затрагивающие права и обязанности субъектов предпринимательства, за исключением сведений, составляющих государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;
6) обращается в суд с иском (заявлением) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) обжалует в установленном порядке судебные акты;
8) обращается в суд с заявлением о приостановлении исполнения решения суда, вступившего в законную силу;
9) принимает иные законные меры, направленные на восстановление нарушенных прав и законных интересов субъектов предпринимательства.»;
5) пункт 3 статьи 15 изложить в следующей редакции:

«3. Тиісті облыстың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың аудандарында және астанада, сондай-ақ облыстық, аудандық маңызы бар қалаларда өңірлік палатаның филиалдары құрылады.»;
6) 19-баптың 3-тармағында:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) міндетті мүшелік жарналарды бекіту мақсатында, осы Заңның 29-бабының 2-тармағында көрсетілген кәсіпкерлік субъектілерінің топтары ішінде градацияны белгілеу;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
5) осы Заңның 29-бабының 2-тармағында көрсетілген кәсіпкерлік субъектілері үшін Үкімет міндетті мүшелік жарналардың шекті мөлшерлерін бекіткен, олардың топтары ішіндегі съезд белгілеген градацияға сәйкес міндетті мүшелік жарналар мөлшерін бекіту;»;
7) 21-баптың 4-тармағының 11) тармақшасындағы «бекіту жатады.» деген сөздер «бекіту;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
«12) Ұлттық палата басқармасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілді лауазымға тағайындау және лауазымнан босату;
13) Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдің өз қызметі туралы есебін бекіту жатады.»;
8) 26-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Өңірлік кеңес пен басқарма арасында өңірлік палата дирекциясын және өңірлік палата филиалының директорын тағайындауға қатысты келіспеушіліктер туындаған жағдайда, мұндай шешімді төралқа қабылдайды.»;
9) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен және 27-1, 27-2, 27-3, 27-4, 27-5-баптармен толықтырылсын:
«5-1-тарау. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл
27-1-бап. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі
уәкілдің құқықтық мәртебесі
1. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілге осы Заңда көзделмеген функцияларды жүктеуге ешкiм құқылы емес. Қазақстан Республикасы кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдiң қызметiне қандай да бiр заңсыз араласуға жол берiлмейдi.
2. Өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыру кезеңiнде Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл саяси партиялардағы және өзге де қоғамдық бiрлестiктердегi мүшелiгiн тоқтата тұрады.
3. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл саяси қызметпен айналысуға құқылы емес.
4. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл қызметке кіріскеннен кейін бір ай ішінде, осы адамға заңды түрде тиесілі ақшаны, сондай-ақ мүліктік жалдауға берілген мүлікті қоспағанда, коммерциялық ұйымдардың жарғылық капиталындағы өз меншігіндегі үлесті, акцияларды (акцияны) және пайдаланылуы табыс алуға әкелетін өзге де мүлікті өз лауазымын атқару уақытына белгіленген тәртіппен сенімгерлік басқаруға беруге міндетті. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл өзіне тиесілі облигацияларды, ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайларын сенімгерлік басқаруға бермеуге болады, сондай-ақ сенімгерлік басқаруға берілген мүліктен табыс алуға құқығы бар және тұрғын үйлерін мүліктік жалдауға беруге құқылы.

«3. В районах соответствующей области, городов областного, республиканского значения и столице, а также в городах областного, районного значения создаются филиалы региональной палаты.»;
6) в пункте 3 статьи 19:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
4-1) в целях утверждения размеров обязательных членских взносов устанавливает градацию внутри групп субъектов предпринимательства, указанных в пункте 2 статьи 29 настоящего Закона;»
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) утверждение размера обязательных членских взносов, в соответствии с установленной съездом градацией внутри групп субъектов предпринимательства, указанных в пункте 2 статьи 29 настоящего Закона, для которых Правительством Республики Казахстан утверждены предельные размеры обязательных членских взносов.»;
7) пункт 4 статьи 21 дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
«12) назначение на должность и освобождение от должности Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана по представлению правления Национальной палаты;
13) утверждение отчета Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана о своей деятельности.»;
8) пункт 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«2. В случае возникновения разногласий между региональным советом и правлением относительно назначения дирекции региональной палаты и директора филиала региональной палаты, такое решение принимает президиум.»;
9) дополнить главой 5-1 и статьями 27-1, 27-2, 27-3, 27-4, 27-5 следующего содержания:
«Глава 5-1. Уполномоченный по защите прав предпринимателей
Казахстана
Статья 27-1. Правовой статус Уполномоченного по защите прав
предпринимателей Казахстана
1. Никто не вправе возлагать на Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана функции, не предусмотренные настоящим Законом. Какое-либо незаконное вмешательство в деятельность Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана не допускается.
2. На период осуществления своих полномочий Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана приостанавливает свое членство в политических партиях и иных общественных объединениях.
3. Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана не вправе заниматься политической деятельностью.
4. Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана в установленном порядке в течение месяца после вступления в должность обязан на время занятия своей должности передать в доверительное управление находящиеся в его собственности доли, акции (акцию) в уставном капитале коммерческих организаций и иное имущество, использование которого влечет получение доходов, за исключением денег, законно принадлежащих этому лицу, а также имущества, переданного в имущественный наем. Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана может не передавать в доверительное управление принадлежащие ему облигации, паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, а также имеет право получать доход от переданного в доверительное управление имущества и вправе передавать в имущественный наем жилища.

5. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл оқытушылық, ғылыми және өзге де шығармашылық қызметтен басқа, басқа ұйымдарда ақы төленетін лауазымды атқара алмайды.».
27-2-бап. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі
уәкіл қызметінің қағидаттары
1. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдің қызметі:
1) заңдылық;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау басымдығы;
3) объективтiлiк;
4) жариялылық қағидаттарына негiзделедi.
27-3-бап. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі
уәкілді қызметке тағайындау және қызметтен босату
1. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл қызметiне тағайындалатын адам мынадай талаптарға сай келуге:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын иеленуге;
2) жоғары заң бiлiмi болуға;
3) кәсіпкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау саласында кемiнде үш жыл жұмыс өтілі болуға тиіс.
2. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдi Ұлттық палата төралқасы Ұлттық палата басқармасының ұсынымы бойынша лауазымға 4 жыл мерзімге тағайындайды.
3. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл Ұлттық палата төралқасының шешімі бойынша мынадай:
1) лауазымын өз еркімен босату;
2) медициналық қорытындыға сәйкес кәсiби мiндеттерiн одан әрi атқаруға кедергi келтiретiн денсаулық жағдайы;
3) Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдің осы Заңда белгiленген мiндеттер мен шектеулердi сақтамауы;
4) лауазымдық өкiлеттiктерiн өрескел бұзуы, атқаратын лауазымда болуына сай келмейтiн терiс қылықтар жасауы;
5) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға шығуы негіздері бойынша атқаратын лауазымынан мерзiмiнен бұрын босатылуы мүмкiн.
4. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдің өкілеттігі мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылғанда;
2) Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдi әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабілеті шектеулi деп тану не оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешiмi заңды күшiне енгенде;
3) Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілге қатысты айыптау үкiмi заңды күшiне енгенде;
4) Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдiң қайтыс болуы немесе оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешiмi заңды күшiне енгенде тоқтатылады.

5. Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана не может занимать оплачиваемые должности в других организациях, кроме преподавательской, научной или иной творческой деятельности.
Статья 27-2. Принципы деятельности Уполномоченного по защите
прав предпринимателей Казахстана
1. Деятельность Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана основывается на принципах:
1) законности;
2) приоритетности защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства;
3) объективности;
4) гласности.
Статья 27-3. Назначение на должность и освобождение от
должности Уполномоченного по защите прав
предпринимателей Казахстана
1. Лицо, назначаемое на должность Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана, должно отвечать следующим требованиям:
1) обладать гражданством Республики Казахстан;
2) иметь высшее юридическое образование;
3) обладать стажем работы не менее трех лет в сфере защиты прав и законных интересов предпринимателей.
2. Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана назначается на должность президиумом Национальной палаты по представлению правления Национальной палаты сроком на 4 года.
3. Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана может быть досрочно освобожден от занимаемой должности по решению президиума Национальной палаты по следующим основаниям:
1) освобождение от должности по собственному желанию;
2) состояние здоровья, препятствующее дальнейшему исполнению профессиональных обязанностей, в соответствии с медицинским заключением;
3) несоблюдение Уполномоченным по защите прав предпринимателей Казахстана обязанностей и ограничений, установленных настоящим Законом;
4) грубое нарушение должностных полномочий, совершение проступков, не совместимых с нахождением на занимаемой должности;
5) выезд на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
4. Полномочия Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана прекращаются в случаях:
1) утраты Уполномоченным по защите прав предпринимателей Казахстана гражданства Республики Казахстан;
2) вступления в законную силу решения суда о признании Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана недееспособным или ограниченно дееспособным либо о применении к нему принудительных мер медицинского характера;
3) вступления в законную силу обвинительного приговора в отношении Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана;
4) смерти Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана или вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим.

5. Бiр адам қатарынан екi реттен артық Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл лауазымына тағайындала алмайды.
27-4-бап. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі
уәкілдің міндеттері
1. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл өз қызметiн жүзеге асырған кезде:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңнамасын сақтауға;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерiн сақтауды және қорғауды қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдануға;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiппен және мерзiмде азаматтардың лауазымды адамдардың әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне), мемлекеттiк органдардың, өзге де ұйымдар мен олардың лауазымды адамдарының шешiмдерiне жасаған өтініштерін қарауға және олар бойынша қажетті шаралар қолдануға;
4) өтiнiштердi қарау кезінде объективтілік және бейтараптық танытуға;
5) өзiн қорғауды өтiнген адамның құқықтарын жүзеге асыруға кедергi келтiретiн қандай да бiр әрекеттерді жасамауға мiндеттi.
2. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл Қазақстан Республикасының Президентіне қарау үшін Ұлттық палата енгізетін Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік белсенділіктің жай-күйі туралы жыл сайынғы ұлттық баяндамада көрсетілуге жататын өз қызметі туралы есепті бекіту үшін Ұлттық палатаға жыл сайын табыс етеді.
27-5-бап. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі
уәкілдің қызметiн ұйымдастыру
1. Қазақстан Республикасы кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдiң қызметiн Ұлттық палата қамтамасыз етедi.
2. Қазақстан Республикасы кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдің Ұлттық палата жүйесіндегі өзара іс-қимыл тәртібі Ұлттық палатаның жарғысында белгіленеді.»;
10) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Съезд бекітетін міндетті мүшелік жарналардың мөлшерін Ұлттық палата жыл сайын 1 шілдеге дейінгі мерзімде бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде интернет-ресурстарда жариялайды.
2. Міндетті мүшелік жарнаның мөлшерін айқындау мақсатында осы Заңның 4-бабының 2-тармағында көрсетілген кәсіпкерлік субъектілері:
1) республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және алдыңғы есепті күнтізбелік жылдың 1 қаңтарында қолданыста болатын, есепті жылдың алдындағы күнтізбелік жылда алпыс мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын жылдық жиынтық табысы бар кәсiпкерлiк субъектiлерi;
2) республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және алдыңғы есепті күнтізбелік жылдың 1 қаңтарында қолданыста болатын, есепті жылдың алдындағы күнтізбелік жылда алпыс мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен асатын және бір жарым миллион еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын жылдық жиынтық табысы бар кәсiпкерлiк субъектiлерi;

5. Одно и то же лицо не может быть назначено на должность Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана более двух раз подряд.
Статья 27-4. Обязанности Уполномоченного по защите прав
предпринимателей Казахстана
1.При осуществлении своей деятельности Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана обязан:
1) соблюдать Конституцию и законодательство Республики Казахстан;
2) принимать меры по обеспечению соблюдения и защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства;
3) рассматривать в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, обращения граждан на действия (бездействие) должностных лиц, решения государственных органов, иных организаций и их должностных лиц и принимать по ним необходимые меры;
4) проявлять объективность и беспристрастность при рассмотрении обращений;
5) не совершать каких-либо действий, препятствующих осуществлению прав лица, обратившегося за защитой.
2. Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана ежегодно представляет в Национальную палату для утверждения отчет о своей деятельности, подлежащий отражению в ежегодном национальном докладе о состоянии предпринимательской активности в Республике Казахстан, вносимом на рассмотрение Национальной палатой Президенту Республики Казахстан.
Статья 27-5. Организация деятельности Уполномоченного по защите
прав предпринимателей Казахстана
1. Деятельность Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана обеспечивается Национальной палатой.
2. Порядок взаимодействия Уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана в системе Национальной палаты устанавливается уставом Национальной палаты.»;
10) статью 29 изложить в следующей редакции:
«Статья 29. Обязательные членские взносы
1. Размер обязательных членских взносов, утверждаемый съездом, ежегодно в срок до 1 июля публикуется Национальной палатой в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсах.
2. В целях определения размера обязательного членского взноса субъекты предпринимательства, указанные в пункте 2 статьи 4 настоящего Закона, подразделяются на:
1) субъекты предпринимательства с совокупным годовым доходом не свыше шестидесятитысячекратного месячного расчетного показателя за предшествующий отчетному календарный год, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января предшествующего отчетного календарного года;
2) субъекты предпринимательства с совокупным годовым доходом свыше шестидесятитысячекратного месячного расчетного показателя и не превышающим полутора миллионнократного месячного расчетного показателя за предшествующий отчетному календарный год, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января предшествующего отчетного календарного года;

3) республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және алдағы есепті күнтізбелік жылдың 1 қаңтарында қолданыста болатын, есепті жылдың алдындағы күнтізбелік жылда бір жарым миллион еселенген айлық есептiк көрсеткiштен асатын жылдық жиынтық табысы бар кәсiпкерлiк субъектiлерi болып бөлінеді.
3. Міндетті мүшелік жарналарды бекіту мақсатында, Съезд осы Заңның 29-бабының 2-тармағында көрсетілген кәсіпкерлік субъектілерінің топтары ішінде градацияны белгілейді.
4. Ұлттық палата салық органдары «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген тәртіппен ұсынған мәліметтер негізінде міндетті мүшелік жарна бойынша есеп-айырысуды жүзеге асыру үшін кәсіпкерлік субъектілеріне шот шығарады.
5. Кәсіпкерлік субъектілері Ұлттық палата шығарған шоттың негізінде ағымдағы жылғы 25 мамырдан, 25 тамыздан, 25 қарашадан кешіктірмей міндетті мүшелік жарналарды тең үлестермен төлейді.».
101. «Оңалту және банкроттық туралы» 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2014 ж., № 4-5, 23-құжат):
1) 13-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Банкроттықты басқарушының негізгі сыйақысы рәсімді өткізудің бүкіл кезеңіне тіркелген болып табылады және оны өткізу мерзімінің ұзақтығына байланысты емес.
Уақытша әкімшінің, оңалтуды және уақытша басқарушылардың негізгі сыйақысының ең төмен мөлшерін, банкроттықты басқарушының негізгі сыйақы сомасы мен оны төлеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.».
2) 26-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Кредиторлар жиналысының отырысын оған қатысып отырған кредиторлар қатарынан сайланған төрағалық етуші жүргізеді. Хаттаманы қатысып отырған кредиторлар қатарынан сайланатын хатшы жүргізеді. Төраға мен хатшы жай көпшілік дауыспен сайланады. Хаттамаға төрағалық етуші, әкімші, хатшы жиналыс өткізілген күні қол қояды және борышкер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, мөрімен куәландырады.»;
3) 28-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Хаттамада отырыстың өткізілген күні мен орны, дауыс беруге қатысқан кредиторлар комитетінің мүшелері, күн тәртібі, дауыс беру нәтижелері мен қабылданған шешімдер туралы мәліметтер қамтылуға тиіс. Хаттамаға дауыс беруге қатысқан кредиторлар комитетінің барлық мүшелері мен әкімші қол қояды және борышкер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, мөрімен куәландырады.»;

3) субъекты предпринимательства с совокупным годовым доходом свыше полутора миллионнократного месячного расчетного показателя за предшествующий отчетному календарный год, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января предшествующего отчетного календарного года.
3. В целях утверждения размеров обязательных членских взносов, Съезд устанавливает градацию внутри групп субъектов предпринимательства, указанных в пункте 2 статьи 29 настоящего Закона.
4. Национальная палата выставляет счет субъектам предпринимательства для осуществления расчета по обязательному членскому взносу на основании сведений, представленных налоговыми органами в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
5. Субъекты предпринимательства уплачивают обязательные членские взносы равными долями не позднее 25 мая, 25 августа, 25 ноября текущего года на основании выставленного Национальной палатой счета.».
101. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года «О реабилитации и банкротстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 4-5, ст. 23):
1) пункт 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«1. Основное вознаграждение временного и банкротного управляющих выплачивается из имущества должника, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 61 настоящего Закона, является фиксированным на весь период проведения процедуры независимо от длительности его срока.
Минимальный размер основного вознаграждения временного администратора и реабилитационного управляющего, а также размер основного вознаграждения временного и банкротного управляющих и порядок выплаты определяются уполномоченным органом.».
2) подпункт 4 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«4). Заседание собрания кредиторов ведет председательствующий, избранный из числа присутствующих кредиторов. Протокол ведет секретарь, избираемый из числа присутствующих кредиторов. Председатель и секретарь избираются простым большинством голосов. Протокол подписывается председательствующим, администратором, секретарем в день проведения собрания и заверяется печатью должника, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.»;
3) часть вторую пункта 3 статьи 28 изложить в следующей редакции:
«Протокол должен содержать сведения о дате и месте проведения заседания, членах комитета кредиторов, принявших участие в голосовании, повестке дня, результатах голосования и принятых решениях. Протокол подписывается всеми членами комитета кредиторов, участвовавшими в голосовании, и администратором и заверяется печатью должника, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.»;

4) 31-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Борышкердiң өтiнiшiне қоса берiлетiн барлық құжаттарға өтiнiш берген адам қол қояды және борышкер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса, мөрімен куәландырады.»;
5) 93-баптың 3-тармағында:
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
«14-1) сатудан экономикалық пайда түспейтін, баланста бар, бірақ түгендеу актісі бойынша жоқ жылжымалы мүлікті есептен шығару туралы шешім қабылдау;».
102. «Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 61-1), 61-2), 61-3), 61-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«61-1) аккредиттеу – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының сарапшылық ұйымның өрт қауіпсіздігі саласындағы аудитті жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындау құқықтылығын ресми тануы;
61-2) аккредиттеу аттестаты – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы беретін, сарапшылық ұйымның өрт қауіпсіздігі саласындағы аудитті жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындау құқығын куәландыратын құжат;
61-3) өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит – объектілердің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес болуын немесе сәйкес болмауын анықтау жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;
61-4) сарапшылық ұйым – өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі қызметті жүзеге асыруға белгіленген тәртіппен аккредиттелген ұйым.»;
2) 12-баптың 1-тармағында:
35) тармақша алып тасталсын;
65) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«65) осы Заңда және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен қауіпті өндірістік объектілерді салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға жобалау құжаттамасын келіседі;»;
мынадай мазмұндағы 70-28), 70-29), 70-30), 70-31) және 70-32) тармақшалармен толықтырылсын:
«70-28) өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі ұйымдарды аккредиттеуді өткізеді;
70-29) сарапшылық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарды бекітеді;
70-30) өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекітеді;
70-31) өрт қауіпсіздігі саласындағы аудитті жүргізу қағидаларын бекітеді;
70-32) сарапшылық ұйымдардың мемлекеттік тізілімін жүргізеді.»;
3) 16-баптың 3-тармағының 21) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«21) осы Заңға және Қазақстан Республиксының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қауіпті өндірістік объектіні салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға жобалау құжаттамасын келісуге;»;
4) 38-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада белгіленген мерзімдерде олар жойылған жағдайда талап арыздарды сотқа жіберуге жол берілмейді.»;
Бұзушылықтарды жою туралы нұсқама тексерілетін субъектіге тексеру аяқталу күні беріледі.»;

4) пункт 7 статьи 31 изложить в следующей редакции:
«7. Все документы, прилагаемые к заявлению должника, подписываются лицом, подавшим заявление, и заверяются печатью, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.»;
5) в пункте 2 статьи 93:
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
«14-1) принятие решения о списании движимого имущества, числящегося на балансе, но отсутствующего по акту инвентаризации, от реализации которого не ожидается экономическая выгода;».
102. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст. 36):
1) статью 1 дополнить подпунктами 61-1), 61-2), 61-3) и 61-4) следующего содержания:
«61-1) аккредитация - официальное признание ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты правомочий экспертной организации выполнять работы по проведению аудита в области пожарной безопасности;
61-2) аттестат аккредитации - документ, выдаваемый ведомством уполномоченного органа в области гражданской защиты, удостоверяющий право экспертной организации выполнять работы по проведению аудита в области пожарной безопасности;
61-3) аудит в области пожарной безопасности - предпринимательская деятельность по установлению соответствия или несоответствия объектов требованиям пожарной безопасности;
61-4) экспертная организация - организация, аккредитованная  в установленном порядке на осуществление деятельности по аудиту в области пожарной безопасности.»;
2) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 35) исключить;
подпункт 65) изложить в следующей редакции:
«65) согласовывает проектную документацию на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасных производственных объектов в порядке, установленном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;»;
3) дополнить подпунктами 70-28), 70-29), 70-30), 70-31) и 70-32) следующего содержания:
«70-28) проводит аккредитацию организаций по аудиту в области пожарной безопасности;
70-29) утверждает квалификационные требования, предъявляемые к экспертным организациям;
70-30) утверждает правила аккредитации организаций по аудиту в области пожарной безопасности;
70-31) утверждает правила проведения аудита в области пожарной безопасности;
70-32) ведет государственный реестр экспертных организаций.»;
4) подпункт 21) пункта 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«21) согласовывать проектную документацию на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасного производственного объекта в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;»;
5) в статье 38:
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
«Не допускается направление в суд исковых заявлений в случае устранения выявленных нарушений в сроки, установленные предписанием об их устранении.
Предписание об устранении нарушений вручается проверяемому субъекту в день окончания проверки.»;

мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-тармақтармен толықтырылсын:
«4-1-тармақ. Қазақстан Республикасының бақылау және қадағалау саласындағы заңнамасында көзделген негіздерде жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, тәуекел дәрежесі болмашы объектілер өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау нысанасына тексерілмейді.
4-2-тармақ. Тәуекел дәрежесі жоғары немесе орташа бақылау субъектісі өрт қауіпсіздігі саласындағы аудитті жүргізу жөніндегі сарапшылық ұйымның оң қорытындысын алған кезде, аталған объект Қазақстан Республикасының бақылау және қадағалау саласындағы заңнамасында көзделген негіздерде жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, қорытындының қолданысы кезеңіне тексерулерден босатылады.».
5) 73-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын;
«6. Осы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республиксының заңнамасымен. және заңымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын кешенді ведомстводан тыс сараптама барысында жаңа құрылыстарды және қолданыстағы қауіпті өндірістік объектілерді реконструкциялау (кеңейте, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту) және күрделі жөндеу жобалары»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Өнеркәсіптік қаупсіздік сараптамасын жүргізудің нәтижесі сараптама қорытындысы болып табылады.
Жаңа немесе бар қауіпті өндірістік объектілерді салуға немесе реконструкциялауға (кеңейтуге, техникамен қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға) және күрделі жөндеуге арналған жобалар (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттама) бойынша кешенді ведомстводан тыс сараптама барысында жүргізілген өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасының сараптама қорытындысы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен тиісті жиынтық сараптама қорытындысына енгізіледі.».
103. «Жол жүрiсi туралы» 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 51-баптың 1-тармағында:
2) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) шыққан жылын қоса алғанда, шығарылғанына жеті жылдан аспайтын, автомобиль көлiгi саласындағы кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылмайтын М1 санатындағы көлiк құралдарын қоспағанда, мiндеттi техникалық қарап тексеруден өтпеген;»;

дополнить пунктами 4-1 и 4-2 следующего содержания:
«4-1. Объекты незначительной степени риска на предмет соблюдения требований пожарной безопасности не проверяются, за исключением внеплановых проверок на основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области контроля и надзора.
4-2. При получении субъектом контроля высокой или средней степени риска положительного заключения экспертной организации по проведению аудита в области пожарной безопасности, данный объект освобождается от проверок на период действия заключения, за исключением внеплановых проверок на основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области контроля и надзора.»;
6) в статье 73:
пункт 1 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) проекты строительства новых, а также реконструкции (расширения, технического перевооружения, модернизации) и капитального ремонта существующих опасных производственных объектов, осуществляемой в ходе комплексной вневедомственной экспертизы в порядке, установленном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.»;
пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Результатом проведения экспертизы промышленной безопасности является экспертное заключение.
Экспертное заключение экспертизы промышленной безопасности, проведенной в ходе комплексной вневедомственной экспертизы по проектам (технико-экономическим обоснованиям или проектно-сметной документации), предназначенным для строительства новых или реконструкции (расширения, технического перевооружения, модернизации) и капитального ремонта существующих опасных производственных объектов, включаются в соответствующее сводное экспертное заключение в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.».
103. В  Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года «О дорожном движении» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 43; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно- процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
1) в пункте 1 статьи 51:
подпункт 2) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) непрохождения обязательного технического осмотра, за исключением транспортных средств категории, возраст которых не превышает семи лет, включая год выпуска, не используемых в предпринимательской деятельности в сфере автомобильного транспорта;»;

2) 54-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасының төртінші абзацы алып тасталсын;
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) шыққан жылын қоса алғанда, шығарылғанына жеті жылдан аспайтын, автомобиль көлiгi саласындағы кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылмайтын М1 санатындағы көлiк құралдарын қоспағанда, ақауы бар көлiк құралын, мiндеттi техникалық қарап тексеруден өтпеген көлiк құралын басқаруға;»;
4-тармақтың 6) тармақшасы алып тасталсын;
3) 60-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
4) 76-бап алып тасталсын;
5) 88-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шыққан жылын қоса алғанда, шығарылғанына жеті жылдан аспаған және автомобиль көлiгi саласындағы кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылмайтын М1 санатындағы көлiк құралдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жол жүрiсiне қатысатын және уәкiлеттi органда тiркелген механикалық көлiк құралдары мен олардың тiркемелерi мiндеттi техникалық қарап тексеруге жатады.»;
6) 90-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын.
104. «Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы» 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 6-баптың 1-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) жүргізушілер куәліктерін беруді, көлік құралдарын сәйкестендіру нөмірі бойынша мемлекеттік тіркеуді және оларды есепке алуды жүзеге асыруға;»;
26) тармақшаның он үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жарылғыш материалдарды сақтауға;»;
2) 10-баптың 9) тармақшасы және 11-баптың 24) тармақшасының оныншы абзацы алып тасталсын.
105. «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат):
1) 3-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы «рұқсаттарға қолданылмайды.» деген сөздер «рұқсаттарға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік жөніндегі талаптарды орындауға қатысты және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жеке және заңды тұлғаларға беретін рұқсаттарға қолданылмайды.»;
2) 10-баптың 10) тармақшасы алып тасталсын;
3) 11-баптың 5), 6), 7), 8), 9), 10), және 11) тармақшалары алып тасталсын;

2) в статье 54:
абзац четвертый подпункта 1) пункта 3 исключить;
в пункте 4 подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) управлять неисправным транспортным средством, транспортным средством, не прошедшим обязательный технический осмотр, за исключением транспортных средств категории M1, возраст которых не превышает семи лет, включая год выпуска, не используемых в предпринимательской деятельности в сфере автомобильного транспорта;»;
подпункт 6) пункта 4 исключить;
7) подпункт 2) пункта 2 статьи 60 исключить;
8) статью 76 исключить;
9) часть первую пункта 1 статьи 88 изложить в следующей редакции:
«1. Участвующие в дорожном движении на территории Республики Казахстан и зарегистрированные в уполномоченном органе механические транспортные средства и прицепы к ним подлежат обязательному техническому осмотру, за исключением транспортных средств категории M1, возраст которых не превышает семи лет, включая год выпуска, не используемых в предпринимательской деятельности в сфере автомобильного транспорта.»;
10) подпункт 2) пункта 1 статьи 90 исключить.
104. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2014 г., № 8, ст. 48; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.):
1) в пункте 1 статьи 6:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) осуществлять выдачу водительских удостоверений, государственную регистрацию транспортных средств по идентификационному номеру и их учет;»;
абзац тринадцатый подпункта 26) изложить в следующей редакции:
«хранение взрывчатых материалов;»;
2) подпункт 9) статьи 10 и абзац десятый подпункта 24) статьи 11 исключить.
105. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года «О разрешениях и уведомлениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2014 г., № 9, ст. 51):
1) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
«9) разрешения, относящиеся к выполнению требований по безопасности полетов и авиационной безопасности и выдаваемые уполномоченным органом в сфере гражданской авиации физическим и юридическим лицам.»;
2) подпункт 10) статьи 10 исключить;
3) подпункты 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) статьи 11 исключить;

4) 12-баптың 1-тармағының 5) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
5) 18-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібін енгізу үшін реттеуші мемлекеттік органдар «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес реттеушілік әсерді талдау рәсімін алдын ала жүргізуге тиіс.»;
4-тармақтың үшінші бөлігінің орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
6) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«19-бап. Реттеушілік әсерді талдау
1. Реттеушілік әсерді талдау нәтижелері бойынша рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібін қолданудың тиімділігіне қарай рұқсаттардың немесе хабарламалардың жекелеген түрлері бір түрден екінші түрге ауыстырылуы не олардың күші жойылуы мүмкін.
Жүзеге асырылуы үшін осы Заңға сәйкес рұқсаттың болуы немесе хабарлама жіберу талап етілетін қызметті немесе әрекеттерді (операцияларды) мемлекеттік реттеу мақсаттарына қол жеткізілмеген жағдайда, рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібінің күші жойылуға жатады.
2. Осы баптың күші Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қолданылмайды.»;
7) 21-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының заңына сәйкес инвестициялық басымдықты жобаларды іске асыратын инвесторларға қатысты лицензиялау мен рұқсат ету рәсімдерін жүзеге асыру үшін қажет инвестициялар бойынша уәкілетті органның сұрауы бойынша беру.»;
8) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«30-бап. Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру
туралы өтініштерді қарау мерзімдері
1. Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды беруден уәжді бас тартуды лицензиар атом энергиясын пайдалану саласындағы, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, мұнай және газ саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, он бес жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
2. Қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, мұнай және газ саласындағы лицензия және (немесе) лицензияға қосымша не оларды беруден уәжді бас тарту Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген тиісті құжаттармен қоса өтініш ұсынылған күннен бастап, отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.

4) подпункты 5) и 6) пункта 1 статьи 12 исключить;
5) в статье 18:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Для введения разрешительного или уведомительного порядка регулирующие государственные органы должны предварительно провести процедуру анализа регуляторного воздействия в соответствии с Законом Республики Казахстан «О частном предпринимательстве».»;
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
«При этом выдача разрешений или мотивированных отказов в их выдаче по заявлениям, поданным в соответствии с частью второй настоящего пункта, должна быть осуществлена разрешительными органами после введения в действие нормативных правовых актов, указанных в части первой настоящего пункта, в сроки, установленные для их выдачи.»;
6) статью 19 изложить в следующей редакции:
«Статья 19. Анализ регуляторного воздействия
1) По результатам анализа регуляторного воздействия, в зависимости от эффективности применения разрешительного или уведомительного порядка отдельные виды разрешений или уведомлений могут быть переведены из одного вида в другой либо отменены.
Разрешительный или уведомительный порядок подлежит отмене в случае недостижения целей государственного регулирования деятельности или действий (операций), для осуществления которых в соответствии с настоящим Законом требуются наличие разрешения или направление уведомления.
2. Действие настоящей статьи не распространяется на Национальный Банк Республики Казахстан.»;
7) пункт 2 статьи 21 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) предоставлять по запросу уполномоченного органа по инвестициям информацию, необходимую для осуществления лицензирования и разрешительных процедур в отношении инвесторов, реализующих инвестиционные приоритетные проекты в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об инвестициях».»;
8) статью 30 изложить в следующей редакции:
«Статья 30. Сроки рассмотрения заявлений о выдаче лицензии и
(или) приложения к лицензии
1. Лицензия и (или) приложение к лицензии либо мотивированный отказ в их выдаче выдаются лицензиаром не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензии в сфере использования атомной энергии, финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, сфере образования, нефти и газа.
2. Лицензия и (или) приложение к лицензии либо мотивированный отказ в их выдаче в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, сфере образования, нефти и газа выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными в соответствии с законами Республики Казахстан.

3. Атом энергиясын пайдалану саласындағы лицензия және (немесе) лицензияға қосымша не оларды беруден уәжді бас тарту «Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерде беріледі.
4. Экспорттық бақылауға жататын өнімнің импорты мен экспорты саласындағы лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды беруден уәжді бас тартуды лицензиар осы Заңның 37-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген мерзімдерде береді.»;
9) 36-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны берудің ерекше шарттары «Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
Лицензияға қосымшада лицензия берудің ерекше шарттары ретінде лицензиат жұмыс жүргізетін аспаптар, қондырғылар, материалдар, заттар, қалдықтар түрі көрсетіледі.»;
10) көрсетілген Заңға 1-қосымшаның кестесінде:
реттік нөмірі 50-жол алып тасталсын;
көрсетілген Заңға 2-қосымшаның кестесінде:
«қызметке берілетін рұқсаттар» деген 1-бөлімде:
реттік нөмірі 19-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
19.
Қазақстан Республикасының халықаралық авиамаршруттарындағы шетелдік авиатасымалдаушылардың тұрақты рейстерінің кестесін бекіту
Қазақстан Республикасының халықаралық авиамаршруттарындағы шетелдік авиатасымалдаушылардың тұрақты рейстерінің кестесі
Иеліктен шығарылмайтын
»;
реттік нөмірлері 21, 24, 25, 36, 37, 38 39, 40, 42, 43, 44, 45, 50, 85-жолдар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 87-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5-жолдармен толықтырылсын:
«
87-1.
Жолаушыларды, багажды, жүктер мен почта жөнелтілімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсету үшін субсидияланатын авиамаршруттарға куәліктер беру
Жолаушыларды, багажды, жүктер мен почта жөнелтілімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсету үшін субсидияланатын авиамаршруттарға куәліктер
Иеліктен шығарылмайтын
87-2.
Жолаушыларды, багажды, жүктер мен почта жөнелтілімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсету үшін халықаралық авиамаршруттарға куәліктер беру
Халықаралық авиамаршрутқа куәлік
Иеліктен шығарылмайтын
87-3.
Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуе тасымалдауларға рұқсат беру
Пайдаланушы сертификатының арнайы ережесінің «В» бөлігіндегі белгі
Иеліктен шығарылмайтын
87-4.
Ядролық, радиациялық, ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүргізу құқығына ұйымдарды аккредиттеу
Ядролық, радиациялық, ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүргізу құқығына ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік
Қолданыс мерзімі – 3 жыл

3. Лицензии и (или) приложение к лицензии либо мотивированный отказ в их выдаче в сфере использования атомной энергии выдаются в сроки, установленные Законом Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии».
4. Лицензии и (или) приложения к лицензии в сфере импорта и экспорта продукции, подлежащей экспортному контролю, либо мотивированный отказ в их выдаче выдаются лицензиаром в сроки, предусмотренные частью второй пункта 2 статьи 37 настоящего Закона.»;
9) часть первую пункта 5 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«5. Особые условия выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии на право занятия деятельностью в сфере использования атомной энергии определяются Законом Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии»;
10) в таблице приложения 1 к указанному Закону:
строку, порядковый номер 50, исключить;
в таблице приложения 2 к указанному Закону:
в разделе класс 1-«разрешения, выдаваемые на деятельность»:
строку, порядковый номер 19, изложить в следующей редакции:
«
19.
Утверждение расписания регулярных рейсов иностранных авиаперевозчиков на международных авиамаршрутах Республики Казахстан
Расписания регулярных рейсов иностранных авиаперевозчиков на международных авиамаршрутах Республики Казахстан
Неотчуждаемое
»;
строки, порядковые номера 21, 24, 25, 36, 37, 38, 40, 42, 43, 44, 45, 50, 85 исключить;
дополнить строками, порядковые номера 87-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, следующего содержания;
«
87-1.
Выдача свидетельств на субсидируемые авиамаршруты для оказания услуг по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений
Свидетельство на субсидируемые авиамаршруты для оказания услуг по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений
Неотчуждаемое
87-2.
Выдача свидетельств на международные авиамаршруты для оказания услуг по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений
Свидетельство на международный авиамаршрут
Неотчуждаемое
87-3.
Допуск авиакомпании к регулярным внутренним коммерческим воздушным перевозкам
Отметка в части «В» специального положения сертификата эксплуатанта
Неотчуждаемое
87-4
Аккредитация организаций на право проведения экспертизы ядерной, радиационной, ядерной физической безопасности
Свидетельство об аккредитации организации на право проведения экспертизы ядерной, радиационной, ядерной физической безопасности
Срок действия - 3 года

87-5.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу
Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі аккредиттеу аттестаты
»;
«объектілерге берілетін рұқсаттар» деген 2-бөлімде:
реттік нөмірі 103-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 105-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
105.
Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, техникалық құрылғыларды, материалдарды, қауіпті техникалық құралдарды қолдануға рұқсат беру
Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, техникалық құрылғыларды, материалдарды, қауіпті техникалық құралдарды қолдануға рұқсат
»;
реттік нөмірлері 110, 111, 112, 113, 117, 118, 119-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 120-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
120.
Эпидемиялық маңыздылығы жоғары мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектісінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру
Эпидемиялық маңыздылығы жоғары мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектісінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды
»;
реттік нөмірі 125,135,136-жолдар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 140-1-жолмен толықтырылсын:
«
140-1.
Ғимараттарды, үйлерді, құрылыстарды салу
(кеңейту, техникамен қайта жарақтандыру, жаңғырту, реконструкциялау, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу, қалпына келтіру және күрделі жөндеу) туралы шешім қабылдау
Ғимараттарды, үйлерді, құрылыстарды салу (кеңейту, техникамен қайта жарақтандыру, жаңғырту, реконструкциялау, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу, қалпына келтіру және күрделі жөндеу) туралы шешім
»;
«біржолғы рұқсаттар» деген 3-бөлімде:
реттік нөмірі 190-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
190.
Жекелеген тауар түрлерінің Қазақстан Республикасының аумағына импортына және экспортына рұқсат беру
Жекелеген тауар түрлерінің Қазақстан Республикасының аумағына импортына рұқсат беру
»;
реттік нөмірлері 199, 213-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірлері 228, 229-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
228.
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалауға жататын эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілерді салу, реконструкциялау және кеңейту жобаларына, қалалық және селолық елді мекендерде, курорттық аймақтарда құрылыс салу және егжей-тегжейлі жоспарлау бас жоспарларының жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалауға жататын эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілерді салу, реконструкциялау және кеңейту жобаларына, қалалық және селолық елді мекендерде, курорттық аймақтарда құрылыс салу және егжей-тегжейлі жоспарлау бас жоспарларының жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды

87-5
Аккредитация организаций по аудиту в области пожарной безопасности
Аттестат аккредитации по аудиту в области пожарной безопасности
»;
в разделе класс 2-«разрешения, выдаваемые на объекты»:
строку, порядковый номер 103, исключить;
строку, порядковый номер 105, изложить в следующей редакции:
«
105.
Выдача разрешений на применение технологий, технических устройств, материалов, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств
Разрешение на применение технологий, технических устройств, материалов, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств
»;
строки, порядковые номера 110, 111, 112, 113, 117, 118, 119, исключить;
строку, порядковый номер 120, изложить в следующей редакции:
«
120.
Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии (несоответствии) объекта государственного санитарно-эпидемиологического надзора высокой эпидемической значимости, нормативным правовым актам в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам
Санитарно- эпидемиологическое заключение о соответствии (несоответствии) объекта государственного санитарно-эпидемиологического надзора высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам
»;
строку, порядковые номера 125, 135, 136 исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 140-1, следующего содержания:
«
140-1
Принятие решения о строительстве (расширении, техническом перевооружении, модернизации, реконструкции, перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании, реставрации и капитальном ремонте) строений, зданий, сооружений
Решение о строительстве (расширении, техническом перевооружении, модернизации, реконструкции, перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании, реставрации и капитальном ремонте) строений, зданий, сооружений
»;
в разделе класс 3 - «разовые разрешения»:
строку, порядковый номер 190, изложить в следующей редакции:
«
190.
Выдача разрешения на импорт и экспорт отдельных видов товаров на территорию Республики Казахстан
Разрешение на импорт отдельных видов товаров
»;
строки, порядковые номера 199, 213, исключить;
строки, порядковые номера 228,229, изложить в следующей редакции:
«
228
Выдача санитарно-эпидемиологического заключения на проекты строительства, реконструкции и расширения объектов высокой эпидемической значимости, подлежащих санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, проекты генеральных планов застройки городских и сельских населенных пунктов, курортных зон и планов детальной планировки
Санитарно-эпидемиологическое заключение на проекты строительства, реконструкции и расширения объектов высокой эпидемической значимости, подлежащих санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, проекты генеральных планов застройки городских и сельских населенных пунктов, курортных зон и планов детальной планировки

229.
Тамақ өнімдерінің жарамдылық мерзімін және сақтау шарттарын келісу туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру
Тамақ өнімдерінің жарамдылық мерзімін және сақтау шарттарын келісу туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды
»;
реттік нөмірі 235-жол алып тасталсын;
«ресурстары шектелген немесе квоталар пайдаланатын қызметке берілетін рұқсаттар» деген 4-бөлімдегі реттік нөмірі 323-жол алып тасталсын;
«жеке тұлғаларға кәсіптік қызмет үшін берілетін рұқсаттар» деген 5-бөлімде:
реттік нөмірлері 346, 348-жолдар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 369-1-жолмен толықтырылсын;
«
369-1.
Атом энергиясын пайдалану саласындағы пайдаланушы ұйымның персоналын аттестаттау
Атом энергиясын пайдалану саласындағы пайдаланушы ұйымның персоналын аттестаттау туралы куәлік
Қолданыс мерзімі – 3 жыл
»;
«өнімге берілетін рұқсаттар» деген 6-бөлімде:
реттік нөмірі 370-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
370.
Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел-іздестіру шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беру
Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел-іздестіру шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды
»;
реттік нөмірі 371-жол алып тасталсын;
11) көрсетілген Заңға 3-қосымша мынадай мазмұндағы 30 және 31-тармақтармен толықтырылсын:
«30. Эпидемиялық маңыздылығы болмашы объектілер қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама
31. Санитариялық-эпидемиологиялық аудитті жүргізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама».
2-бап. Осы Заң 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

229
Выдача санитарно- эпидемиологического заключения о согласовании сроков годности и условий хранения пищевой продукции
Санитарно-эпидемиологическое заключение о согласовании сроков годности и условий хранения пищевой продукции
»;
строку, порядковый номер 235, исключить;
в разделе класс 4 - «разрешения, выдаваемые на деятельность с ограниченными ресурсами или использованием квот» строку, порядковый номер 323, исключить;
в разделе класс 5 - «разрешения, выдаваемые на профессиональную деятельность физическим лицам»:
строки, порядковые номера 346, 348, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 369-1, следующего содержания:
«
369-1
Аттестация персонала эксплуатирующей области использования атомной энергии
Свидетельство об аттестации персонала эксплуатирующей организации в области использования атомной энергии
Срок действия
3 года
»;
в разделе класс 6 - «разрешения, выдаваемые на продукцию»:
строку, порядковый номер 370, изложить в следующей редакции:
«
370
Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий
Заключение по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий
»;
строку, порядковый номер 371, исключить;
6) приложение 3 к указанному Закону дополнить пунктами 30 и 31 следующего содержания:
«30. Уведомление о начале или прекращении деятельности объектов незначительной эпидемической значимости.
31. Уведомление о начале или прекращении деятельности по проведению санитарно-эпидемиологического аудита.».
Статья 2. Настоящий закон вводится в действие с 1 января 2015 года.
Президент
Республики Казахстан