"Лотереялар және лотерея қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 11 қарашадағы № 1194 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Лотереялар және лотерея қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Лотереялар және лотерея қызметі туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында лотерея қызметі саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейді, оны ұйымдастыру мен өткізудің тәртібі мен шарттарын айқындайды, лотерея қызметін мемлекеттік реттеудің ұйымдық негіздерін белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аралас лотерея - ұтыстың болуы немесе болмауы және оның мөлшері лотереяға қатысу үшін төлем енгізілгеннен және лотерея билеті, түбіртегі немесе өзге де құжат алынғаннан кейін тікелей де, жүлде қорының ұтыс ойыны өткізілгеннен кейін де айқындалатын ұлттық лотерея түрі;
2) әлеуетті оператор - уәкілетті органмен лотереяны өткізу келісімшартын жасасуға үміткер заңды тұлға;
3) бас жүлде - тираждың ұтыс ойынын өткізу барысында ойнатылмаған және Лотереяны өткізу шарттарына сәйкес бір тираждан келесі тиражға ауысатын тираждық лотереяның жүлде қорының бір бөлігі;
4) жүлде қоры - лотерея билеттерін, түбіртектерін немесе өзге де құжаттарды өткізу, лотерея мөлшерлемелерін қабылдау есебінен қалыптастырылатын және ұтыс ойынын өткізу арқылы лотереяға қатысушылар арасында бөлінетін ақша және (немесе) өзге де мүлік;
5) жүлде қорының ұтыс ойыны - лотерея операторы лотерея билеттері, түбіртектер немесе өзге де құжаттар таратылғаннан, лотерея мөлшерлемелері қабылданғаннан кейін өткізетін және жеңімпазды (жеңімпаздарды) анықтауға бағытталған процесс;
6) лотереяны өткізуге арналған келісімшарт (бұдан әрі - келісімшарт) уәкілетті орган мен лотерея операторы арасында осы Заңға сәйкес жасалатын, лотереяны өткізуге арналған шарт;
7) лотереяны өткізуге құқығын беруге арналған конкурс (бұдан әрі конкурс) - осы Заңға сәйкес уәкілетті орган ұйымдастыратын және өткізетін лотерея операторын таңдау әдісі;
8) конкурс өткізу жөніндегі комиссия - лотереяны өткізу құқығын беруге конкурс өткізу және оның жеңімпазын анықтау мақсатында уәкілетті органы құратын алқалы орган;

О проекте Закона Республики Казахстан "О лотереях и лотерейной деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2014 года № 1194
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О лотереях и лотерейной деятельности».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О лотереях п лотерейной деятельности
Настоящий Закон регулирует общественные отношения в области лотерейной деятельности на территории Республики Казахстан, определяет порядок и условия ее организации и проведения, устанавливает организационные основы государственного регулирования лотерейной деятельности.
Глава I. Общие положения Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем
Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) комбинированная лотерея - вид национальной лотереи, в которой наличие или отсутствие выигрыша и его размер определяются как непосредственно после внесения платы за участие в лотерее и получения лотерейного билета, квитанции или иного документа, так и после проведения розыгрыша призового фонда;
2) потенциальный оператор - юридическое лицо, претендующее на заключение с уполномоченным органом контракта на проведение лотереи;
3) суперприз - часть призового фонда тиражной лотереи, не разыгранная в ходе проведения розыгрыша тиража и переходящая из одного тиража в следующий тираж согласно условиям проведения лотереи;
4) призовой фонд - деньги и (или) иное имущество, формируемые за счет реализации лотерейных билетов, квитанций или иных документов, принятия лотерейных ставок и распределяемые между участниками лотереи посредством проведения розыгрыша;
5) розыгрыш призового фонда - процесс, который проводится оператором лотереи после распространения лотерейных билетов, квитанций или иных документов, принятия лотерейной ставки и направленный на определение победителя (победителей);
6) контракт на проведение лотереи (далее - контракт) - договор между уполномоченным органом и оператором лотереи на проведение лотереи, заключаемый в соответствии с настоящим Законом;
7) конкурс на предоставление права проведения лотереи (далее  - конкурс) способ выбора оператора лотереи, организуемый и проводимый уполномоченным органом в соответствии с настоящим Законом;
8) комиссия по проведению конкурса - коллегиальный орган, создаваемый уполномоченным органом в целях проведения конкурса на предоставление права проведения лотереи и определения его победителя;

9) конкурстық құжаттама - конкурсқа қатысуға өтінім дайындау үшін әлеуетті операторға ұсынылатын және конкурсты өткізу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді қамтитын құжаттама;
10) лотерея - осы Заңға, лотереяны өткізу шарттарына және, егер ол лотереяны өткізу шарттарына сәйкес ұтты деп танылса, бір тарап (лотерея операторы) жүлде қорының ұтыс ойынын өткізетін, ал екінші тарап (лотереяға қатысушы) ұтысқа құқық алатын шартқа сәйкес өткізілетін ойын. Коммерциялық ұйымдардың тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) сатуын ынталандыруға бағытталған жүлделердің ұтысы лотерея болып табылмайды;
11) лотерея агенті - лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды таратуды (өткізуді), лотерея мөлшерлемелерін қабылдауды, ұтысты лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды тексеруді, сондай-ақ лотерея операторымен жасасылған шарт негізінде ұтыстарды төлеуді, беруді, ұсынуды жүзеге асыратын лотерея операторының қызметкері, дара кәсіпкер және (немесе) заңды тұлға;
12) лотерея ақпаратын өңдеу орталығы - байланыс желілеріне қосылған және өткізілген лотерея билеттерінен, түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан түскен түсім, қабылданған лотерея мөлшерлемелері және заттай түрде төленген, берілген немесе ұсынылған ұтыстар және оны лотерея операторынан уәкілетті органға беру туралы ақпаратты алуға, сақтауға және есепке алуға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
13) лотерея билеті, түбіртек немесе өзге де құжат - лотереяны өткізу шарттарында көзделген, лотерея шарттарында белгіленген тәртіппен лотереяға қатысушыны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін және лотереяға қатысуға құқықты куәландыратын және лотерея операторы мен лотереяға қатысушы арасында жасалған шартты растайтын жазбаша нысандағы және (немесе) сонымен бірдей ұқсас электрондық цифрлық нысандағы құжат;
14) лотерея жабдығы - тираждық лотереяда ұтыс ойынын өткізуге арналған құрылғы немесе құрылғылар (кездейсоқ сандардың генераторы, механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық құрылғылар);
15) лотерея комбинациясы - лотереяны өткізу шарттарында көзделген, жеңімпазды (жеңімпаздарды), ұтыстың бар-жоғын және мөлшерін айқындауға мүмкіндік беретін нышандар (жазбалар, сандар, белгілер, суреттер) жиынтығы;
16) лотереяға қатысушы - жүлде қорының ұтыс ойынына қатысуға  құқық беретін лотерея билетін, түбіртекті немесе өзге де құжатты иеленген әрекетке қабілетті жеке тұлға;
17) лотерея операторы - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты әрекет ететін, осы Заңға сәйкес лотерея өткізуге құқық алған және уәкілетті органмен келісімшарт жасаған коммерциялық заңды тұлға;

9) конкурсная документация - документация, предоставляемая потенциальному оператору для подготовки заявки на участие в конкурсе и содержащая сведения об условиях и порядке проведения конкурса;
10) лотерея - игра, которая проводится в соответствии с настоящим Законом, условиями проведения лотереи и договором, в которой одна сторона (оператор лотереи) проводит розыгрыш призового фонда, а вторая сторона (участник лотереи) получает право на выигрыш, если она будет признана выигравшей в соответствии с условиями проведения лотереи. Лотереей не является розыгрыш призов, направленных на стимулирование продаж товаров (услуг) коммерческими организациями;
11) агент лотереи - работник оператора лотереи, индивидуальный предприниматель и (или) юридическое лицо, осуществляющее распространение (реализацию) лотерейных билетов, квитанций или иных документов, прием лотерейных ставок, проверку выигрышных лотерейных билетов, квитанций или иных документов, а также выплату, передачу, предоставление выигрышей, на основании заключенного с оператором лотереи договора;
12) центр обработки лотерейной информации - аппаратно-программный комплекс, подключенный к сетям связи, и предназначенный для получения, хранения и учета информации о выручке от реализованных лотерейных билетов, квитанций или иных документов, принятых лотерейных ставках и выплаченных, переданных в натуре или предоставленных выигрышах, и ее передачи от оператора лотереи уполномоченному органу;
13) лотерейный билет, квитанция или иной документ - предусмотренный условиями проведения лотереи документ в письменной форме и (или) идентичный ему документ в электронно-цифровой форме, позволяющий идентифицировать участника лотереи, в порядке, установленном условиями лотереи и удостоверяющий право на участие в лотерее и подтверждающий заключение договора между оператором лотереи и участником лотереи;
14) лотерейное оборудование - устройство или устройства (генератор случайных чисел, механические, электрические, электронные или иные технические устройства), предназначенное (ые) для проведения розыгрыша в тиражной лотерее;
15) лотерейная комбинация - предусмотренная условиями проведения лотереи совокупность символов (надписей, чисел, знаков, рисунков), которая позволяет определить победителя (победителей), наличие и размер выигрыша;
16) участник лотереи - дееспособное физическое лицо, владеющее лотерейным билетом, квитанцией или иным документом, дающим право на участие в розыгрыше призового фонда;
17) оператор лотереи - созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и постоянно действующее на территории Республики Казахстан коммерческое юридическое лицо, получившее право на проведение лотереи в соответствии с настоящим Законом и заключившее с уполномоченным органом контракт;

18) лотереяны өткізу - лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды дайындаушымен, лотереялық және лотереяны өткізу үшін қажетті өзге де жабдықтарды, бағдарламалық өнімдерді дайындаушымен шарттар (келісімшарттар) және (немесе) лотереяны өткізу үшін қажетті өзге де шарттарды (келісімшарттарды) жасауды, лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды тарату мен есепке алуды, жүлде қорын ойнатуды, ұтысты лотерея билеттеріне, түбіртектерге немесе өзге де құжаттарға сараптама жасауды, лотереяға қатысушыларға ұтыстарды төлеуді, беруді немесе ұсынуды, лотереяны өткізу үшін қажетті өзге де әрекеттер мен шараларды жүзеге асыруды қамтитын іс-шараларды жүзеге асыру;
19) лотерея мөлшерлемесі - ақысы төленген бір лотерея комбинациясының құны;
20) лотерея терминалы - лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды өткізуге және (немесе) лотерея мөлшерлемелерін қабылдауға (лотерея комбинациясын (комбинацияларын) таңдауға не енгізуге) және лотерея мөлшерлемесінің (мөлшерлемелерінің) тіркелгенін растайтын, лотереяны өткізу шарттарында көзделген құжатты беруге арналған жабдық. Лотерея терминалы, сондай-ақ төлем көзінен жеке табыс салығын ұстап қалуды ескере отырып, ұтыстарды төлеуді жүзеге асыру мүмкіндігін көздей алады;
21) лотереяны өткізуге арналған модельдік келісімшарт - уәкілетті органы бекітетін және конкурстың жеңімпазымен келісімшарт жобасын әзірлеуге негіз ретінде пайдаланатын лотереяны өткізуге арналған үлгілік келісімшарт;
22) лотереядан аударым - лотереяны өткізуден түскен түсімнің осы Заңның 26-бабында көзделген тәртіппен жіберілетін бір бөлігі;
23) лездік лотерея - ұтыстарды айқындауға мүмкіндік беретін ақпарат лотерея билеттеріне, түбіртектерге немесе өзге де құжаттарға оларды дайындау сатысында және олар лотереяға қатысушылар арасында таратылғанға дейін салынатын ұлттық лотерея түрі. Лездік лотереяны өткізу кезінде мұндай лотереяға қатысушы лотереяға қатысу үшін төлем енгізгеннен кейін тікелей өз ұтысының барын және мөлшерін немесе оның жоқтығын айқындайды;
24) талап етілмеген жүлде қоры - лотереяны өткізу шарттарында белгіленген мерзімде талап етілмеген ақшалай ұтыстар, оның ішінде заттай ұтыстың ақшалай баламалары;
25) тираж - өткізілген лотерея билеттерінің, түбіртектердің немесе өзге де іс-құжаттардың, лотереяны өткізу шарттарына сәйкес жүлде қорының (жүлде қорының бір бөлігінің) ұтыс ойынына қатысатын қабылданған лотерея мөлшерлемелерінің саны;
26) тираждық лотерея - лотереяға қатысушылар арасында жүлде қорының ұтыс ойыны лотерея билеттері, түбіртектер немесе өзге де құжаттар таратылғаннан, лотерея мөлшерлемелері қабылданғаннан кейін бір мезгілде өткізілетін және оны өткізу жеке тираждарды қамтуы мүмкін ұлттық лотерея түрі;

18) проведение лотереи - осуществление мероприятий, включающих в себя заключение договоров (контрактов) с изготовителем лотерейных билетов, квитанций или иных документов, изготовителем лотерейного и иного необходимого для проведения лотереи оборудования, программных продуктов и (или) иных необходимых для проведения лотереи договоров (контрактов), распространение и учет лотерейных билетов, квитанций или иных документов, розыгрыш призового фонда, экспертизу выигрышных лотерейных билетов, квитанций или иных документов, выплату, передачу или предоставление выигрышей участникам лотереи, осуществление иных действий и мероприятий, необходимых для проведения лотереи;
19) лотерейная ставка - стоимость одной оплаченной лотерейной комбинации;
20) лотерейный терминал - оборудование, предназначенное для реализации лотерейных билетов, квитанций или иных документов и (или) приема лотерейных ставок (выбора либо ввода лотерейной комбинации (комбинаций) и выдачи документа, предусмотренного условиями проведения лотереи, подтверждающего регистрацию лотерейной ставки (ставок). Лотерейный терминал также может предусматривать возможность осуществления выплаты выигрышей, с учетом удержания индивидуального подоходного налога у источника выплаты;
21) модельный контракт на проведение лотереи - типовой контракт на проведение лотереи, утверждаемый и используемый уполномоченным органом в качестве основы для разработки проекта контракта с победителем конкурса;
22) отчисления от лотерей - часть выручки от проведения лотереи, направляемая в порядке, предусмотренном статьей 26 настоящего Закона;
23) моментальная лотерея - вид национальной лотереи, в которой информация, позволяющая определить выигрыши закладывается в лотерейные билеты, квитанции или иные документы на стадии изготовления и до их распространения среди участников лотереи. При проведении моментальной лотереи участник такой лотереи непосредственно после внесения платы за участие в лотерее определяет наличие и размер своего выигрыша или его отсутствие;
24) невостребованный призовой фонд - денежные выигрыши, не востребованные в установленный условиями проведения лотереи срок, в том числе денежные эквиваленты выигрышей в натуре;
25) тираж - количество реализованных лотерейных билетов, квитанций или иных документов, принятых лотерейных ставок, участвующих в розыгрыше призового фонда (части призового фонда) в соответствии с условиями проведения лотереи;
26) тиражная лотерея - вид национальной лотереи в которой розыгрыш призового фонда между участниками лотереи проводится единовременно после распространения лотерейных билетов, квитанций или иных документов, приема лотерейных ставок, и проведение которой может включать в себя отдельные тиражи;

27) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, Қазақстан Республикасының атынан лотереяны өткізуге арналған келісімшарттарды жасауға және орындауға байланысты құқықтарды іске асыруды және лотерея және лотерея қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
28) ұлттық лотерея - ұйымдастырушысы уәкілетті орган болатын және лотерея операторы осы Заңға және оны өткізу шарттарына сәйкес өткізетін лотерея түрі;
29) ұтыс - лотереяны өткізу шарттарымен айқындалатын, лотереяға қатысушыға ақшамен төленетін, меншігіне (заттай) берілетін немесе лотереяны өткізу шарттарына сәйкес жеңімпаз деп танылған лотереяға қатысушыға ұсынылатын жүлде қорының бір бөлігі;
30) халықаралық лотерея - Қазақстан Республикасының халықаралық шартының негізінде Қазақстан Республикасының аумағын қоса алғанда, екі және одан да көп мемлекеттің аумағында ұйымдастырылатын және өткізілетін лотерея түрі.
2-бап. Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея
қызметі туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта халықаралық лотереяны ұйымдастыру мен өткізудің осы Заңда қамтылатыннан өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Лотерея қызметі саласындағы негізгі қағидаттар
1. Лотерея қызметі саласындағы негізгі қағидаттар:
1) лотереяға қатысушылардың құқықтары мен заңды мүдделерінің қорғалуын қамтамасыз ету;
2) лотереяға қатысушылардың ұтысқа мүмкіндіктерінің теңдігін болжайтын, лотереяға қатысу шарттарының теңдігін қамтамасыз ету;
3) тиісті лотереяны өткізу шарттарын және тираждық лотереялардың жүлде қорының ұтыс нәтижелерін міндетті түрде жариялауды болжайтын жариялылықты қамтамасыз ету;
4) лотерея операторларының өз қызметін жүзеге асыруда заңдылықты қамтамасыз етуі болып табылады.
2. Қазақстан Республикасында осы Заңда көзделген тәртіппен ұйымдастырылатын және өткізілетін лотереялардан басқа, өзге де лотереяларды ұйымдастыру мен өткізуге тыйым салынады.
3. Лотерея түрі деп құмар ойындарын және (немесе) бәс тігуді өткізуге жол берілмейді.
4. Уәкілетті органмен келісімшарт жасаспаған тұлғалардың лотерея өткізуіне тыйым салынады.
5. Лотереяға қатысу туралы шарт ерікті негізде жасалады және лотерея билетін, түбіртекті немесе өзге де құжатты берумен, лотерея мөлшерлемесін тіркеумен, лотереяны өткізу шарттарына сәйкес ресімделеді.

27) уполномоченный орган - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию от имени Республики Казахстан прав, связанных с заключением и исполнением контрактов на проведение лотереи и реализацию государственной политики и контроль в сфере лотерей и лотерейной деятельности;
28) национальная лотерея - вид лотереи, организатором которой выступает уполномоченный орган и которая проводится оператором лотереи в соответствии с настоящим Законом и условиями ее проведения;
29) выигрыш - часть призового фонда, определяемая условиями проведения лотереи, выплачиваемая участнику лотереи деньгами, передаваемая (в натуре) в собственность или предоставляемая участнику лотереи, признанному победителем в соответствии с условиями проведения лотереи;
30) международная лотерея - вид лотереи, которая организуется и проводится на территории двух и более государств, включая территорию Республики Казахстан, на основании международного договора Республики Казахстан.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о
лотереях и лотерейной деятельности
1. Законодательство Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила организации и проведения международной лотереи, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Основные принципы в сфере лотерейной
деятельности
1. Основными принципами в сфере лотерейной деятельности являются:
1) обеспечение защиты прав и законных интересов участников лотереи;
2) обеспечение равенства условий участия в лотерее, предполагающего равенство шансов участников лотереи на выигрыш;
3) обеспечение гласности, предполагающей обязательную публикацию условий проведения соответствующей лотереи и результатов розыгрышей призового фонда тиражных лотерей;
4) обеспечение законности осуществления своей деятельности операторами лотереи.
2. Запрещается организация и проведение в Республике Казахстан иных лотерей, кроме лотерей, организуемых и проводимых в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
3. Не допускается проведение азартных игр и (или) пари под видом лотерей.
4. Запрещается проведение лотереи лицами, не заключившими контракт с уполномоченным органом.
5. Договор об участии в лотерее заключается на добровольной основе и оформляется в соответствии с условиями проведения лотереи выдачей лотерейного билета, квитанции или иного документа, регистрацией лотерейной ставки.

4-бап. Лотереяға қатысушылар құқықтарының кепілдіктері
1. Лотерея билетін, түбіртекті немесе өзге де құжатты сатып алу азаматтық-құқықтық міндеттемелердің туындауына негіз болады, оған сәйкес лотереяға қатысушы лотерея операторынан мыналарды:
1) лотереяны өткізу шарттарын сақтауды;
2) лотереяны өткізу шарттарына сәйкес лотерея туралы ақпарат алуды;
3) ұтысты төлеуді, беруді немесе ұсынуды талап етуге құқылы.
2. Лотереяға қатысушы лотерея операторының шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) сот тәртібімен дау айтуға құқылы.
3. Лотерея операторының Қазақстан Республикасының заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, ұтқан лотереяға қатысушы туралы мәліметтерді, егер оның жазбаша келісімі алынбаса, жария етуге құқығы жоқ.
4. Уәкілетті орган келісімшарттың қолданысын тоқтата тұрған немесе оны бұзған жағдайда, лотерея операторы лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды таратуды, лотерея мөлшерлемелерін қабылдауды тоқтатуға, бұл туралы лотереяға қатысушыларды мерзімді баспасөз басылымдары арқылы және лотерея операторының интернет-ресурсында хабардар етуге, үш ай ішінде ұтыс ойыны өткізілген тиісті лотерея бойынша ұтыстарға төлем жүргізуге, беруге немесе ұсынуға және жүлде қорының ұтыс ойыны өткізілмеген, сатылған лотерея билеттері, түбіртектері немесе өзге де құжаттар үшін ақшаны қайтаруға міндетті.
5-бап. Лотереялардың түрлері
1. Лотерея оны өткізу аумағына қарай ұлттық және халықаралық болып бөлінеді.
2. Ұлттық лотерея оны өткізу тәсіліне қарай:
1) лездік лотереяға;
2) тираждық лотереяға;
3) аралас лотереяға бөлінеді.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген лотереяның әрбір түріне қатысты бір ғана лотерея операторымен келісімшарт жасасуға жол беріледі.
2-тарау. Лотереялар және лотерея қызметі саласындағы мемлекеттік реттеу
6-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) лотерея қызметі саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді және оларды жүзеге асыруды ұйымдастырады;
2) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен  және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды атқарады.
7-бап. Уәкілетті органның құзыреті
1. Уәкілетті орган:
1) лотерея қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асырады;
2) лотерея қызметі саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
3) лотереяны өткізу құқығын беруге конкурс өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

Статья 4. Гарантии прав участников лотереи
1. Приобретение лотерейного билета, квитанции или иного документа служит основанием возникновения гражданско-правового обязательства, в соответствии с которым участник лотереи вправе требовать от оператора лотереи:
1) соблюдения условий проведения лотереи;
2) получения информации о лотерее в соответствии с условиями проведения лотереи;
3) выплаты, передачи или предоставления выигрыша.
2. Участник лотереи вправе в судебном порядке оспаривать решения и действия (бездействие) оператора лотереи.
3. Оператор лотереи не вправе разглашать сведения о выигравшем участнике лотереи, если не получено его письменное согласие, за исключением случаев, предусмотренных законом Республики Казахстан.
4. В случае приостановления уполномоченным органом действия контракта или его расторжения, оператор лотереи обязан прекратить распространение лотерейных билетов, квитанций или иных документов, прием лотерейных ставок, проинформировать об этом участников лотереи через периодические печатные издания и на интернет-ресурсе оператора лотереи, в течение трех месяцев произвести выплату, передачу или предоставление выигрышей по соответствующей лотерее, розыгрыш которой проведен, и вернуть деньги за реализованные лотерейные билеты, квитанции или иные документы, розыгрыш призового фонда которой не был проведен.
Статья 5. Виды лотерей
1. Лотерея в зависимости от территории ее проведения подразделяется на национальную и международную.
2. Национальная лотерея в зависимости от способа ее проведения подразделяется на:
1) моментальную лотерею;
2) тиражную лотерею;
3) комбинированную лотерею.
3. В отношении каждого вида лотереи, указанного в пункте 2 настоящей статьи, допускается заключать контракт только с одним оператором лотереи.
Глава 2. Государственное регулирование в сфере лотерей и
лотерейной деятельности Статья 6. Компетенции Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в сфере лотерейной деятельности и организует их осуществление;
2) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 7. Компетенции уполномоченного органа
1. Уполномоченный орган:
1) осуществляет реализацию государственной политики в сфере лотерейной деятельности;
2) осуществляет государственный контроль в сфере лотерейной деятельности;
3) разрабатывает и утверждает правила проведения конкурса на предоставление права проведения лотереи;

4) лотереяны өткізуге арналған модельдік келісімшартты әзірлейді және бекітеді;
5) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарын әзірлейді және бекітеді;
6) конкурс өткізу жөніндегі комиссияның құрамын және ол туралы ережені бекітеді;
7) конкурстық құжаттаманы әзірлейді және конкурс өткізуді ұйымдастырады;
8) конкурстың жеңімпазымен келісімшарт жасасады және мұндай келісімшарттың сақталуын қамтамасыз етеді;
9) лотерея операторларының келісімшарт талаптарын орындауына мониторингті жүзеге асырады және бақылайды;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Лотереяны өткізу
8-бап. Лотерея операторларына қойылатын жалпы талаптар
1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты жұмыс істейтін коммерциялық заңды тұлға ғана лотерея операторы бола алады.
2. Лотерея операторы лотерея өткізуден басқа кәсіпкерлік қызметтің өзге де түрлерімен айналысуға құқылы емес.
3. Лотерея операторының жарғылық капиталы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш жүз мың еселенген мөлшерінен кем болмауға тиіс.
Конкурсқа қатысу кезінде жарғылық капитал толық көлемде қалыптастырылуға және тек қана ақшамен төленуге тиіс.
4. Мыналар лотерея операторы ретінде әрекет ете алмайды:
1) құрылтайшылары (қатысушылары) және (немесе) атқарушы органы және (немесе) үлестес тұлғалары уәкілетті орган басшыларының және (немесе) конкурс өткізу жөніндегі комиссия мүшелерінің жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаттары болып табылатын заңды тұлғалар;
2) экономика саласындағы қылмысы үшін не ауырлығы орташа қасақана қылмысы, ауыр қылмысы, аса ауыр қылмысы үшін алынбаған немесе өтелмеген сотталғандығы бар және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген тұлғалар құрылтайшылары (қатысушылары) және (немесе) атқарушы органы және (немесе) үлестес тұлғалары болып табылатын заңды тұлғалар;
3) атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар және атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган борышкерлердің тиісті тізіліміне енгізген заңды тұлғалар;

4) разрабатывает и утверждает модельный контракт на проведение лотереи;
5) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовой план проведения проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;
6) утверждает состав комиссии по проведению конкурса и положение о ней;
7) разрабатывает конкурсную документацию и организует проведение конкурса;
8) заключает контракт с победителем конкурса и обеспечивает хранение такого контракта;
9) осуществляет мониторинг и контролирует исполнение операторами лотереи условий контрактов;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Глава 3. Проведение лотереи Статья 8. Общие требования, предъявляемые к операторам
лотереи
1. Оператором лотереи может выступать только коммерческое юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и постоянно действующее на территории Республики Казахстан.
2. Оператор лотереи не вправе заниматься иными видами предпринимательской деятельности, кроме проведения лотереи.
3. Уставный капитал оператора лотереи должен составлять не менее трехсоттысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
На момент участия в конкурсе уставный капитал должен быть сформирован в полном объеме и оплачен только деньгами.
4. Не могут выступать в качестве оператора лотереи:
1) юридические лица, учредителями (участниками) и (или) исполнительным органом и (или) аффилиированным лицом которых являются лица, являющиеся близкими родственниками, супругом (супругой) или свойственниками руководителей уполномоченного органа и (или) членов комиссии по проведению конкурса;
2) юридические лица, учредителями (участниками) и (или) исполнительным органом и (или) аффилиироваииым лицом которых являются лица, имеющие неснятую или непогашенную судимость за преступления в сфере экономики либо умышленные преступления средней тяжести, тяжкие преступления, особо тяжкие преступления и (или) включены в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) юридические лица, имеющие неисполненные обязательства по исполнительным документам и включенные уполномоченным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов в соответствующий реестр должников;

4) қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрған заңды тұлғалар;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар тізбесіне енгізілген заңды тұлғалар.
5. Лотерея операторы келісімшарт шеңберінде лотереялардың шектеусіз санын өткізуге құқылы. Тираждық лотерея тираждарының саны шектелмейді.
6. Лотерея операторы лотереяны лотерея операторы болып табылмайтын басқа тұлғамен бірлесіп өткізе алмайды.
9-бап. Лотереяны өткізу үшін пайдаланылатын жабдыққа
қойылатын талаптар
1. Лотерея терминалдары лотерея операторына немесе лотерея агентіне меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде тиесілі болуға тиіс.
Лотерея терминалдары «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексіне) сәйкес модельдері мемлекеттік тізілімге енгізілген бақылау-кассалық машиналармен жарақтандырылуға тиіс.
2. Лотереяны өткізу үшін пайдаланылатын лотерея ақпаратын өңдеу орталығы Қазақстан Республикасының аумағында орналасуға тиіс.
Лотерея ақпаратын өңдеу орталығы ақпаратты жоғалудан, ұрланудан, бұрмаланудан, жалған ақпарат жасаудан, санкцияланбаған қолжетімділіктен және оны жою, модификациялау, көшіру жөніндегі заңсыз әрекеттерден және осыған ұқсас әрекеттерден қорғауды қамтамасыз етуге тиіс.
Лотерея операторы айына кемінде бір рет есептілікті жинауды, қалыптастыруды және лотерея ақпаратын өңдеу орталығына жіберуді қамтамасыз етуге тиіс.
Лотерея операторы лотерея ақпаратын өңдеу орталығының уәкілетті органда орналасуын және осындай орталықтың тиісті жұмысына қажетті ақпаратты (деректерді) уақтылы ұсынуды қамтамасыз етуі тиіс.
3. Лотерея жабдығының техникалық сипаттамалары жүлде қорын ұтыс ойынына салу кезінде ұтыстарды бөлудің кездейсоқ болмауын қамтамасыз етуге тиіс.
4. Лотерея жабдығының жүлде қорының ұтыс ойынын өткізу нәтижелерін осындай ұтыс ойыны басталғанға дейін алдын ала айқындауға мүмкіндік беретін жасырын мүмкіндіктері және (немесе) рәсімдері мен алгоритмдері болмауға тиіс.
5. Лотерея жабдығы лотерея мөлшерлемесін қабылдауды қамтамасыз етпеуге тиіс, сондай-ақ лотерея терминалдарымен байланыс желісі арқылы байланыстырылмауға тиіс.
10-бап. Лотереяны өткізу шарттары
1. Лотереяны өткізу шарттарын лотерея операторы әзірлейді және бекітеді.
2. Лотереяны өткізу шарттарында мынадай мәліметтер:
1) лотереяның атауы;
2) лотереяның түрін көрсету;
3) орналасқан жері, банктік деректемелері, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілген лотерея операторының атауы;

4) юридические лица, финансово-хозяйственная деятельность которых приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) юридические лица, включенные в перечень организаций, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Оператор лотереи вправе проводить неограниченное количество лотерей в рамках контракта. Количество тиражей тиражной лотереи не ограничивается.
6. Оператор лотереи не может проводить лотерею совместно с другим лицом, не являющимся оператором лотереи.
Статья 9. Требования к оборудованию, используемому для
проведения лотереи
1. Лотерейные терминалы должны принадлежать оператору лотереи или агенту лотереи на праве собственности или ином законном основании.
Лотерейные терминалы должны быть оснащены контрольно-кассовыми машинами, модели которых включены в государственный реестр в cooтветствии с Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах и бюджет» (Налоговый кодекс).
2. Центр обработки лотерейной информации, используемый для проведения лотереи, должен находиться на территории Республики Казахстан.
Центр обработки лотерейной информации должен обеспечивать защиту информации от утраты, хищения, искажения, подделки, несанкционированного доступа и действий по ее уничтожению, модификации, копированию и подобных действий.
Оператор лотереи должен обеспечить сбор, формирование и направление отчетности в центр обработки лотерейной информации не реже одного раза в месяц.
Оператор лотереи должен обеспечить размещение центра обработки лотерейной информации в уполномоченном органе и своевременное предоставление информации (данных), необходимых для надлежащей работы такого центра.
3. Технические характеристики лотерейного оборудования должны обеспечивать случайность распределения выигрышей при розыгрыше призового фонда.
4. Лотерейное оборудование не должно содержать скрытые возможности и (или) процедуры и алгоритмы, позволяющие предопределить результат проведения розыгрыша призового фонда до начала такого розыгрыша.
5. Лотерейное оборудование не должно обеспечивать приема лотерейной ставки, а также не должно иметь соединения по сети связи с лотерейными терминалами.
Статья 10. Условии проведения лотереи
1. Условия проведения лотереи разрабатываются и утверждаются оператором лотереи.
2. Условия проведения лотереи должны включать в себя следующие сведения:
1) наименование лотереи;
2) указание на вид лотереи;
3) наименование оператора лотереи с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, бизнес-идентификационного номера;

4) лотереяны өткізу мерзімдері;
5) лотерея тұжырымдамасының сипаттамасы;
6) лотереяның ұйымдастырушылық-технологиялық сипаттамасы;
7) лотереяға қатысушылардың құқықтары мен міндеттері;
8) ұтыстарды алу тәртібі мен мерзімдері, оның ішінде бұл мерзімдер аяқталған соң алу тәртібі, сондай-ақ ұтыстық лотерея билеттеріне, түбіртектерге немесе өзге де құжаттарға сараптама  жүргізу мерзімдері;
9) лотереяға қатысушыларды лотереяға қатысу қағидалары және жүлде қорын ұтысқа салу нәтижелері туралы хабардар ету тәртібі;
10) лотерея билеттерін, түбіртіктерді немесе өзге де құжаттарды  тарату, лотерея мөлшерлемесін қабылдау тәртібі;
11) лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың бағасы (лотерея мөлшерлемесінің мөлшері);
12) заттай ұтыстардың (бар болса) ақшалай баламалары;
13) жүлде қорының жоспарланып отырған мөлшері;
14) жүлде қорының ұтыс ойынын өткізу тәртібі, ұтыстарды айқындау алгоритмі, бір тираждан келесі тиражға өтетін бас жүлдені (бар болса) ұтысқа салу қағидалары қамтылуға тиіс.
3. Лотерея операторы өзі бекіткен лотереяны өткізу шарттарының тұпнұсқа данасын оны өткізу басталғанға дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей уәкілетті органға жіберуге міндетті.
4. Лотерея операторы лотереяны өткізу шарттарын оны өткізу басталғанға дейін күнтізбелік бір күннен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
11-бап. Жүлде қорын қалыптастыру және бөлу
1. Лотерея операторы лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды өткізуден және (немесе) нақты лотерея мөлшерлемесін алудан түскен кіріс сомасының кемінде елу пайызы мөлшерінде жүлде қорын қалыптастыруды қамтамасыз етуге міндетті.
2. Жүлде қоры лотереяны өткізу шарттарына сәйкес қалыптастырылады. Жүлде қоры актив немесе лотерея операторының меншігі болып табылмайды.
3. Тираждық лотереяның жүлде қоры оны ұтыс ойынына салу басталғанға дейін қалыптастырылады.
4. Лотереяға қатысушылар алдындағы ұтыстарды төлеу, беру немесе ұсыну жөніндегі міндеттемелерді қоспағанда, жүлде қорына қандай да бір міндеттемелермен ауыртпалық салуға, сондай-ақ жүлде қорының қаражатын ұтыстарды төлеуден, беруден немесе ұсынудан басқа мақсатта пайдалануға лотерея операторына тыйым салынады. Жүлде қорынан лотерея операторының өзге міндеттемелері бойынша өтем алуға болмайды.
5. Жүлде қорын (бас жүлдені) бірнеше тираж бойына жинақтап қалыптастыру қағидаты өткізу шарттарында пайдаланылатын тираждық лотереяны қоспағанда, тираждық лотереяның жүлде қоры оған қатысы бар тираж шеңберінде толығымен ұтысқа салынуға тиіс.
6. Ұтыстарды төлеу, беру немесе ұсыну лотереяны өткізу шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ұтыстарды төлеу, беру немесе ұсыну тиісті тираж өткізілгеннен кейін отыз күн мерзімнен кешіктірілмей жүзеге асырылуға және осы тираждың (жүлде қорын ұтысқа салудың) нәтижелері жарияланған кезден бастап кемінде алты ай бойы жалғасуға тиіс. Бұл мерзім аяқталған соң талап етілмеген ұтыстар бойынша наразылықтар лотереяны өткізу шарттарында көзделген тәртіппен қабылданады.

4) сроки проведения лотереи;
5) описание концепции лотереи;
6) организационно-технологическое описание лотереи;
7) права и обязанности участников лотереи;
8) порядок и сроки получения выигрышей, в том числе по истечении этих сроков, а также сроки проведения экспертизы выигрышных лотерейных билетов, квитанций или иных документов;
9) порядок информирования участников лотереи о правилах участия в лотерее и результатах розыгрыша призового фонда;
10) порядок распространения лотерейных билетов, квитанций или иных документов, приема лотерейных ставок;
11) цену лотерейного билета, квитанции или иного документа (размеры лотерейных ставок);
12) денежные эквиваленты выигрышей в натуре (при наличии);
13) планируемый размер призового фонда;
14) порядок проведения розыгрыша призового фонда, алгоритм определения выигрышей, правила розыгрыша переходящего из одного тиража в следующий тираж суперприза (при наличии).
3. Оператор лотереи обязан направить оригинальный экземпляр утвержденных им условий проведения лотереи в уполномоченный орган не позднее чем за десять календарных дней до начала ее проведения.
4. Оператор лотереи обязан разместить условия проведения лотереи на своем интернет-ресурсе не позднее, чем за один календарный день до начала ее проведения.
Статья 11. Формирование и распределение призового фонда
1. Оператор лотереи обязан обеспечить формирование призового фонда в размере не менее пятидесяти процентов от сумм доходов, полученных от реализации лотерейных билетов, квитанций или иных документов и (или) принятия лотерейных ставок конкретной лотереи.
2. Призовой фонд формируется в соответствии с условиями проведения лотереи. Призовой фонд не является активом или собственностью оператора лотереи.
3. Призовой фонд тиражной лотереи формируется до начала его розыгрыша.
4. Оператору лотереи запрещается обременять призовой фонд какими либо обязательствами, за исключением обязательств перед участниками лотереи по выплате, передаче или предоставлению выигрышей, а также использовать средства призового фонда иначе, чем на выплату, передачу или предоставление выигрышей. На призовой фонд не может быть обращено взыскание по иным обязательствам оператора лотереи.
5. Призовой фонд тиражной лотереи должен полностью разыгрываться в рамках тиража, к которому он относится, за исключением тиражной лотереи, использующей в условиях проведения принцип накопительного формирования призового фонда в течение нескольких тиражей (суперприз).
6. Выплата, передача или предоставление выигрышей осуществляются в соответствии с условиями проведения лотереи.
Выплата, передача или предоставление выигрышей должны осуществляться не позднее чем в тридцатидневный срок после проведения соответствующего тиража и продолжаться не менее чем шесть месяцев с момента опубликования результатов данного тиража (розыгрыша призового фонда). По истечении этого срока претензии по невостребованным выигрышам принимаются в порядке, предусмотренном условиями проведения лотереи.

7. Талап етілмеген жүлде қоры келесі ойналатын лотереяның жүлде  қорын қалыптастыру үшін пайдаланылады.
12-бап. Лотерея билеттеріне, түбіртектерге немесе өзге де
құжаттарға қойылатын талаптар
1. Лотерея билеттерінде, түбіртектерде немесе өзге де құжаттарда мынадай міндетті ақпарат:
1) лотереяның атауы;
2) лотерея операторының атауы, орналасқан жері, телефон нөмірлері және ақпарат-ресурсы;
3) тираждың нөмірі немесе атауы (тираждық лотереялар үшін);
4) лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың нөмірі;
5) лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың бағасы;
6) жүлде қорының ұтыс ойынын өткізу күні мен орны (тираждық лотерея үшін);
7) ұтысты алу орны мен мерзімдері туралы деректер қамтылуға тиіс.
2. Лотерея билеттеріндегі, түбіртектердегі немесе өзге де құжаттардағы ақпарат Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының талаптарына сай болуға тиіс.
13-бап. Жүлде қорының ұтыс ойынын өткізуге қойылатын
талаптар
1. Лотереяның жүлде қорының ұтыс ойынына өткізу лотереяны өткізу шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Тираждық лотереяның жүлде қорын ұтыс ойынына салу өз ұтысын анықтау мақсатында осы ұтыс ойынында лотереяға қатысушы ақысын төлеген лотереялық комбинациямен салыстыруға тиіс ақпаратты лотереяны өткізу шарттарында көзделген кездейсоқ генерациялау арқылы лотерея жабдығымен жүзеге асырылады.
3. Тираждық лотереяның жүлде қорының ұтыс ойынын өткізу кезінде лотерея операторы құрамында кемінде үш адам болатын тираждық комиссия құрады.
Тираждық комиссияның құрамына лотерея операторының өкілі және қоғамдық бірлестіктердің (өзге де коммерциялық емес ұйымдардың) кемінде екі өкілі енгізілуге тиіс.
4. Тираждық комиссияның міндеттері:
1) тираждың ұтыс ойынына қатысатын лотерея билеттерінің, түбіртектердің немесе өзге де құжаттардың және (немесе) тіркелген лотерея мөлшерлемелерінің санын растау;
2) тиражды өткізу нәтижелерін растау.
Тиражды өткізу нәтижелерін растау тираждық комиссия мүшелерінің тираждық комиссия хаттамасына және тиражды өткізу нәтижелерінің ресми кестесіне қол қою арқылы тіркеледі.
5. Лотереяның операторы ұтыстарды айқындау рәсімін көрсете отырып, тираждық лотереяның ұтыс ойынын телеаранада тікелей эфирде трансляциялауды немесе өзге де тәсілмен ұйымдастырылған (мұндай тәсіл мәлімделген жағдайда) трансляциялауды қамтамасыз етеді.
6. Әрбір тираждың және лотерея билеттері, түбіртектер немесе өзге де құжаттар бойынша тираждық лотерея ұтыстарының нәтижелерін лотерея операторы көрсетілген ұтыс ойыны өткізілген кезден бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таралатын мерзімді баспа басылымдарында немесе он екі сағат ішінде лотерея операторының интернет-ресурсында жариялауға тиіс.
Ақпаратта өткізілген лотерея билеттерінің, түбіртектердің немесе өзге де құжаттардың, тіркелген лотерея мөлшерлемесінің саны міндетті түрде көрсетіледі.

7. Невостребованный призовой фонд используется для формирования призового фонда следующих розыгрышей лотереи.
Статья 12. Требования к лотерейным билетам, квитанциям
или иным документам
1. Лотерейные билеты, квитанции или иные документы должны содержать следующую обязательную информацию:
1) наименование лотереи;
2) наименование, место нахождения, номера телефонов и интернет-ресурс оператора лотереи;
3) номер или наименование тиража (для тиражных лотерей);
4) номер лотерейного билета, квитанции или иного документа;
5) цену лотерейного билета, квитанции или иного документа;
6) дату и место проведения розыгрыша призового фонда (для тиражной лотереи);
7) данные о месте и сроках получения выигрыша.
2. Информация, содержащаяся в лотерейных билетах, квитанциях или иных документах должна отвечать требованиям законодательства Республики Казахстан о языках.
Статья 13. Требования к проведению розыгрыша
призового фонда
1. Проведение розыгрыша призового фонда лотереи осуществляется в соответствии с условиями проведения лотереи.
2. Розыгрыш призового фонда тиражной лотереи осуществляется лотерейным оборудованием путем генерации случайным образом предусмотренной условиями проведения лотереи информации, которую участник лотереи в целях выявления своего выигрыша должен сравнить с лотерейной комбинацией, оплаченной участником лотереи в данном розыгрыше.
3. При проведении розыгрыша призового фонда тиражной лотереи оператор лотереи создает тиражную комиссию в составе не менее трех человек.
В состав тиражной комиссии должны быть включены представитель оператора лотереи и не менее двух представителей общественных объединений (иных некоммерческих организаций).
4. Обязанности тиражной комиссии:
1) подтверждение количества участвующих в розыгрыше тиража лотерейных билетов, квитанций или иных документов и (или) зарегистрированных лотерейных ставок;
2) подтверждение результатов проведения тиража.
Подтверждение результатов проведения тиража фиксируется путем подписания членами тиражной комиссии протокола тиражной комиссии и официальной таблицы результатов проведения тиража.
5. Оператор лотереи обеспечивает трансляцию на телеканале в прямом эфире или организованную иным способом трансляцию (в случае заявления такого способа) розыгрыша тиражной лотереи с демонстрацией процедуры определения выигрышей.
6. Результаты каждого тиража и выигрышей по лотерейным билетам, квитанциям или иным документам тиражной лотереи должны быть опубликованы в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, оператором лотереи в течение трех рабочих дней или интернет-ресурсе оператора лотереи в течение двенадцати часов с момента проведения указанного розыгрыша.
В информации обязательно указывается количество, реализованных лотерейных билетов, квитанций или иных документов, зарегистрированных лотерейных ставок.

7. Тираждық лотереяны өткізу тоқтатылған жағдайда, оның жүлде қоры бас жүлдені қоса алғанда, толық ойнатылуға тиіс.
8. Лездік лотереяның жүлде қорының ұтыс ойыны:
1) лотереяға қатысушының лотерея билетінде, түбіртекте немесе өзге де құжатта салынған жасырын лотереялық комбинацияны дайындау кезеңінде оны анықтаудан;
2) лотереяға қатысушы анықтаған ақпаратты лотереяны өткізу шарттарымен салыстырып-тексеруден тұрады.
9. Лездік лотереяның жүлде қорының ұтыс ойынын өткізу нәтижелерін мұндай ұтыс ойыны басталғанға дейін алдын ала айқындауға мүмкіндік беретін рәсімдер мен алгоритмдерді пайдалануға тыйым салынады.
14-бап. Лотереяны тарату
1. Лотерея операторы лотереяларды тарату үшін лотерея агенттерін тартуға құқылы.
2. Лотерея агенті мынадай функцияларды орындайды:
1) лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды өткізеді;
2) лотереяға қатысушылардан лотереялық мөлшерлемелер қабылдауды жүзеге асырады және оларды лотерея операторына береді;
3) лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды тексеруді жүзеге асырады;
4) ұтыстарды лотерея жеңімпаздарына лотереяны өткізу шарттарында көзделген жағдайларда төлейді, береді,.ұсынады;
5) өткізілген лотерея билеттері, түбіртектер немесе өзге де құжаттар, қабылданған лотерея мөлшерлемелері мен түсімдер туралы есеп жүргізеді және есептілікті лотерея операторына ұсынады;
6) азаматтардың лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды сатып алуына, лотерея мөлшерлемелерін жүзеге асыруына және ұтыстарды алуына еркін қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
7) лотереяны көпшілікке таратуды жүргізеді және лотореяны өткізу шарттарын түсіндіреді;
8) лотерея агенті мен лотерея операторы арасында жасалған лотереяны тарату туралы шартта айқындалған басқа да функцияларды орындайды.
3. Лотерея агенттері лотерея операторының қызметкері болып табылатын лотерея агенттерін қоспағанда, лотерея операторымен жасалған шарттар болған кезде лотереяны таратуды жүзеге асыруға құқылы.
4. Лотерея агентінің лотереядарды тарату туралы шартпен берілген лотореяларды тарату жөніндегі өкілеттіктерді үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
Лотерея агенттері лотерея операторы белгілеген лотереядағы лотерея мөлшерлемесінің мөлшерін және (немесе) лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың бағасын өзгерте алмайды.
5. Лотерея агенттерінің лотерея операторларымен жасалған шарттарға сәйкес лотереяларды таратуына қандай да бір рұқсаттар талап етілмейді.
6. Лотереяны тарату Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған кез келген тәсілмен жүзеге асырылады. Лотерея агенттері мұндай қызмет үшін орындарды өз бетінше таңдайды.

7. В случае прекращения проведения тиражной лотереи, ее призовой фонд должен быть разыгран полностью, включая суперприз.
8. Розыгрыш призового фонда моментальной лотереи состоит в:
1) выявлении участником лотереи скрытой лотерейной комбинации, которая заложена в лотерейном билете, квитанции или ином документе, на стадии его изготовления;
2) сопоставлении выявленной участником лотереи информации с условиями проведения лотереи.
9. Запрещается использование процедур и алгоритмов, которые позволяют предопределить результат проведения розыгрыша призового фонда моментальной лотереи до начала такого розыгрыша.
Статья 14. Распространение лотереи
1. Для распространения лотереи оператор лотереи вправе привлекать агентов лотереи.
2. Агент лотереи выполняет следующие функции:
1) реализует лотерейные билеты, квитанции или иные документы;
2) осуществляет прием лотерейных ставок от участников лотереи и передает их оператору лотереи;
3) осуществляет проверку лотерейных билетов, квитанций или иных документов;
4) выплачивает, передает, предоставляет выигрыши победителям лотерей в случаях, предусмотренных условиями проведения лотереи;
5) ведет учет и предоставляет оператору лотереи отчетность о реализованных лотерейных билетах, квитанциях или иных документах, принятых лотерейных ставках и выручке;
6) обеспечивает свободный доступ гражданам к приобретению лотерейных билетов, квитанций, или иных документов, осуществлению лотерейных ставок и получению выигрышей;
7) проводит популяризацию лотереи и разъясняет условия проведения лотереи;
8) выполняет другие функции, определенные в заключенном между агентом лотереи и оператором лотереи договоре о распространении лотереи.
3. Агенты лотереи за исключением агентов лотереи, являющихся работниками оператора лотереи, имеют право осуществлять распространение лотереи при наличии договора с оператором лотереи.
4. Агент лотереи не имеет права передавать предоставленные договором о распространении лотереи полномочия по распространению лотереи третьим лицам.
Агенты лотереи не могут изменять установленные оператором лотереи размер лотерейной ставки в лотерее и (или) цену лотерейного билета, квитанции или иного документа.
5. Распространение лотереи агентами лотереи в соответствии с заключенными с оператором лотереи договорами не требует каких-либо разрешений.
6. Распространение лотереи осуществляется по всей территории Республики Казахстан и любым способом, не запрещенным законодательством Республики Казахстан. Агенты лотереи самостоятельно выбирают места для такой деятельности.

7. Лотерея операторы дайындаушыдан немесе лотерея агенті лотерея операторынан алынған лотерея билеттері, түбіртектер немесе өзге құжаттар лотереяға қатысушыларға өткізілетін уақытқа дейін жиырма төрт сағаттан кем уақыт қалса, оларды өткізуге рұқсат етілмейді.
8. Егер лотерея агенті мен лотерея операторы арасында жасалған келісімде өзгеше белгіленбесе, лотерея агенттерінің лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнаманы бұзғаны үшін лотерея операторы жауапты болмайды.
4-тарау. Лотереяны өткізу құқығын беруге конкурс өткізу
15-бап Конкурс өткізу шарттары
1. Конкурс өткізу туралы және оны өткізу тәртібі туралы хабарлама Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында және уәкілетті органның интернет-ресурсында  Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының талаптары ескеріле отырып жарияланады.
Барлық әлеуетті операторлар конкурсқа қатысуға өтінім берудің соңғы мерзімінен кешіктірмей конкурс өткізу тәртібіне байланысты ақпарат алуға құқылы.
2. Конкурсты өткізу туралы хабарламада мыналар:
1) уәкілетті органның атауы, орналасқан жері, пошталық мекенжайы, интернет-ресурсы және байланыс телефонының нөмірі;
2) конкурстың нысанасы;
3) конкурсты өткізудің уақыты мен орны, сондай-ақ өтінім беру мерзімі;
4) конкурстың негізгі шарттары;
5) лотереядан аударымдар төлеу есебінен аванстық төлемнің бастапқы мөлшері;
6) осы Заңның 26-бабының 2-тармағына сәйкес лотереядан аударымды төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етудің ең төменгі мөлшері;
7) келісімшарттық міндеттемелерді тиісінше орындау үшін әлеуетті оператордың қаржы салымдарының ең төменгі мөлшері;
8) конкурстық құжаттаманы ұсыну тәртібі қамтылуға тиіс.
3. Конкурсқа қатысуға өтінім беру үшін әлеуетті операторға берілетін мерзім конкурс өткізу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап бір айдан кем болмауы тиіс.
16-бап. Конкурсқа қатысуға өтінім беру
1. Конкурсқа қатысуға өтінім мыналарды:
1) әлеуетті оператор лотерея өткізу құқығын беруге конкурс өткізу қағидаларында белгіленген нысан бойынша толтырған және қол қойған конкурсқа қатысуға өтінімді;
2) осы Заңның 8-бабында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды;
3) әлеуетті оператор ұсынған лотереядан аударымдарды төлеу есебіне аванстық төлемді толық көлемде төлеу міндеттемелерін орындау мүмкіндігін растайтын құжаттарды (жеке қаражаты, банк кепілдігі);
4) әлеуетті оператор келісімшарттық міндеттемелерді тиісінше орындау үшін қаржы салымдарының мөлшерін, лотерея өткізуді бастаудың ең аз мерзімін және лотерея өткізу басталған сәтте тарату орнының ең көп санын, лотерея желісін жасау сызбасын, пайдалану жоспарланған лотерея жабдығының сипаттамасын, жоспарланып отырған түсімнің есебін және лотереядан аударымдардың болжанатын сомасын қамтитын лотерея өткізудің бизнес-жоспарын;

7. Не допускается реализация лотерейных билетов, квитанций или иных документов, которые получены оператором лотереи от изготовителя или агентом лотереи от оператора лотереи менее чем за двадцать четыре часа до времени их реализации участникам лотереи.
8. Оператор лотереи не несет ответственности за нарушение агентами лотереи законодательства о лотереях и лотерейной деятельности, если иное не установлено соглашением, заключенным между агентом лотереи и оператором лотереи.
Глава 4. Конкурс на предоставление права проведения лотереи Статья 15. Условия проведения конкурса
1. Извещение о проведении конкурса и порядке его проведения публикуется в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и интернет-ресурсе уполномоченного органа с учетом требований законодательства Республики Казахстан о языках.
Все потенциальные операторы не позднее окончательного срока подачи заявок на участие в конкурсе имеют право на получение информации, связанной с порядком проведения конкурса.
2. Извещение о проведении конкурса должно содержать:
1) наименование, место нахождения, почтовый адрес, интернет-ресурс и номер контактного телефона уполномоченного органа;
2) предмет конкурса;
3) время и место проведения конкурса, а также срок подачи заявок;
4) основные условия конкурса;
5) стартовый размер авансового платежа в счет уплаты отчислений  от лотерей;
6) минимальный размер обеспечения исполнения обязательства по уплате отчислений от лотерей согласно пункту 2 статьи 26 настоящего Закона;
7) минимальный размер финансовых вложений потенциального оператора для надлежащего исполнения контрактных обязательств;
8) порядок предоставления конкурсной документации.
3. Срок, предоставляемый потенциальным операторам для подачи заявок на участие в конкурсе, не может быть менее одного месяца с даты опубликования извещения о проведении конкурса.
Статья 16. Заявка на участие в конкурсе
1. Заявка на участие в конкурсе должна содержать:
1) заполненную и подписанную потенциальным оператором заявку на участие в конкурсе по форме, установленной Правилами проведения конкурса на предоставление права проведения лотереи;
2) документы, подтверждающие соответствие требованиям, установленным статьей 8 настоящего Закона;
3) документы, подтверждающие возможность исполнения обязательства по выплате предлагаемого потенциальным оператором авансового платежа в счет уплаты отчислений от лотереи в полном объеме (собственные средства, гарантии банков);
4) бизнес-план проведения лотереи, включающий размер финансовых вложений потенциального оператора для надлежащего исполнения контрактных обязательств, минимальный срок начала проведения лотереи и максимальное количество мест распространения на момент начала проведения лотереи, схему построения лотерейной сети, описание планируемого к использованию лотерейного оборудования, расчет планируемой выручки и предполагаемую сумму отчислений от лотереи;

5) әлеуетті оператор қол қойған, мөрленген және зақымдалмаған конвертте лотерея өткізу құқығын беру үшін лотереядан аударымдарды төлеу есебіне аванстық төлем ұсынысын;
6) әлеуетті оператордың бірінші басшысын тағайындау (сайлау) туралы құжаттың түпнұсқасын немесе нотариалдық куәландырылған көшірмесін;
7) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың нотариалдық куәландырылған көшірмесін;
8) құрылтайшылар туралы мәліметті қамтитын құжатты заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген жарғының нотариалдық куәландырылған көшірмесі, үлгілік жарғының негізінде тіркелген заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаны тіркеу туралы белгіленген нысандағы өтініштің көшірмесі, хабарлама жарияланған күнге дейін күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде берілген акцияларды ұстаушылар тізілімінен көшірме үзіндінің түпнұсқасы немесе нотариалдық куәландырылған көшірмесі, хабарлама жарияланған күнге дейін күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде берілген серіктестікке қатысушылар тізілімінен көшірме үзіндінің түпнұсқасы немесе нотариалдық куәландырылған көшірмесі;
9) әлеуетті оператордың жарғысына сәйкес әлеуетті оператор атынан сенімхатсыз әрекет етуге құқылы әлеуетті оператордың бірінші басшысын қоспағанда, әлеуетті оператордың мүддесін білдіретін адамға (адамдарға) конкурсқа қатысуға берілген өтінімде қамтылған өтініш пен құжаттарға қол қою құқығы берілген сенімхаттың түпнұсқасын немесе нотариалдық куәландырылған көшірмесін;
10) осы Заңның 10-бабының 2-тармағына сәйкес әлеуетті оператор әзірлеген тиісті лотереяны өткізу шарттарының жобасын;
11) әлеуетті оператордың үлестес адамдары туралы мәліметті қамтитын құжатты;
12) осы Заңның 8-бабында көзделген шектеулерді бұзудың жоқтығы  туралы әлеуетті оператордың растауын;
13) әлеуетті оператордың осы Заңның 8-бабында көрсетілген фактілер айқындалған жағдайда, осы Заңда белгіленген тәртіппен келісімшартты бұзуға келісімін;
14) әлеуетті оператордың уәкілетті органға әлеуетті операторды конкурс жеңімпазы деп жариялаған және онымен келісімшарт жасалған жағдайда, осы Заңның 26-бабының 2-тармағына сәйкес лотереядан аударымды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету есебіне банктік кепілдік беру міндеттемесін;
15) әлеуетті оператор қол қойған ұсынылатын құжаттардың тізімдемесін қамтуға тиіс.
Өтінімге өтінімде көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың түпнұсқалары және (немесе) тиісінше куәландырылған құжаттар қоса беріледі.

5) предложение авансового платежа в счет уплаты отчислений от лотереи за предоставление права проведения лотереи, подписанное потенциальным оператором, в запечатанном и неповрежденном конверте;
6) оригинал или нотариально засвидетельствованную копию документа о назначении (избрании) первого руководителя потенциального оператора;
7) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
8) документ, содержащий сведения об учредителях: нотариально засвидетельствованную копию устава, утвержденного в установленном законодательством порядке, для юридических лиц, зарегистрированных на основании типового устава - копию заявления установленной формы о регистрации юридического лица, оригинал или нотариально засвидетельствованную копию выписки из реестра держателей акций, выданную не более чем за тридцать календарных дней до даты опубликования извещения, оригинал или нотариально засвидетельствованную копию выписки из реестра-участников товарищества, выданную не более чем за тридцать календарных дней до даты опубликования извещения;
9) оригинал или нотариально засвидетельствованную копию доверенности, выданную лицу (лицам), представляющему (представляющим) интересы потенциального оператора, на право подписания заявления и документов, содержащихся в заявке на участие в конкурсе, за исключением первого руководителя потенциального оператора, имеющего право выступать от имени потенциального оператора без доверенности, в соответствии с уставом потенциального оператора;
10) разработанный потенциальным оператором проект условий проведения соответствующей лотереи согласно пункту 2 статьи 10 настоящего Закона;
11) документ, содержащий сведения об аффилиированных лицах потенциального оператора;
12) подтверждение потенциального оператора об отсутствии нарушения ограничений, предусмотренных статьей 8 настоящего Закона;
13) согласие потенциального оператора на расторжение контракта в порядке, установленном настоящим Законом в случае выявления фактов, указанных в статье 8 настоящего Закона;
14) обязательство потенциального оператора предоставить уполномоченному органу, в случае объявления потенциального оператора победителем конкурса и заключения с ним контракта, банковскую гарантию в счет обеспечения исполнения обязательств по уплате отчислений от лотерей согласно пункту 2 статьи 26 настоящего Закона;
15) подписанную потенциальным оператором опись представляемых документов.
К заявке прилагаются оригиналы и (или) надлежащим образом засвидетельствованные документы, подтверждающие указанные в заявке сведения.

2. Әлеуетті оператордың конкурсқа қатысуға өтінімінде қамтылған міндеттемелері мен ұсыныстары ол конкурс жеңімпазы деп жарияланған жағдайда лотереяны өткізу келісімшартына қосылады.
17-бап. Конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді ашу
1. Конкурс өткізу жөніндегі комиссия конкурсқа қатысуға өтінімдер салынған конверттерді конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімде, уақытта және орында ашады.
2. Конкурсқа қатысуға өтінім салынған әрбір конвертті ашу кезінде конкурс өткізу жөніндегі комиссия конкурсқа қатысуға өтінімде қамтылған құжаттар мен материалдардың тізбесі туралы ақпаратты жариялайды.
3. Конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті оператор және (немесе) оның уәкілетті өкілі конкурсқа қатысуға өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде аудиожазба немесе бейнетүсірілім жүргізу құқығымен қатысуға құқылы.
Конкурс өткізу жөніндегі комиссия отырысына қатысушы адамдардың конкурс өткізу жөніндегі комиссияның қызметіне араласуға құқығы жоқ.
4. Конкурс өткізу жөніндегі комиссия конкурсқа қатысуға арналған өтінімдер салынған конверттерді ашқан күннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті хаттама жасайды.
Конкурсқа қатысуға өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасына конкурс өткізу жөніндегі комиссияның төрағасы мен қатысып отырған барлық мүшелері, сондай-ақ конкурс өткізу жөніндегі комиссияның хатшысы қол қояды.
5. Уәкілетті орган конкурсқа қатысуға өтінімдер салынған конверттерді ашқан күннен кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей өз интернет-ресурсында конкурсқа қатысуға өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасының қол қойылған мәтінін жариялауға міндетті.
Конкурсқа қатысуға өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасында қамтылған және уәкілетті органның интернет-ресурсында Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып орналастырылған мәліметтер, барлық мүдделі адамдар ақы төлемей танысуы үшін қол жетімді болуға тиіс.
18-бап. Конкурсқа қатысуға арналған өтінімді қарау,
конкурсқа қатысуға жіберу
1. Конкурсқа қатысуға арналған өтінімді қарауды конкурс өткізу жөніндегі комиссия осы Заңның және конкурстық іс-құжаттаманың талаптарына сәйкес келетін әлеуетті операторларды анықтау және оларды конкурсқа қатысушылар деп тану мақсатында жүзеге асырады.
2. Әлеуетті оператор, егер:
1) ол осы Заңның 8-бабының талаптарын бұзса;
2) оның конкурсқа қатысуға өтінімі осы Заңның және (немесе) конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейді деп анықталса;
3) ол берген мәліметтер дәйексіз болып табылса, конкурсқа қатысуға жіберілмейді.

2. Обязательства и предложения потенциального оператора, содержащиеся в заявке на участие в конкурсе, в случае объявления его победителем конкурса, включаются в контракт на проведение лотереи.
Статья 17. Вскрытие заявок на участие в конкурсе
1. Комиссия по проведению конкурса вскрывает конверты с заявками на участие в конкурсе в срок, время и месте, которые указаны в конкурсной документации.
2. При вскрытии каждого конверта с заявкой на участие в конкурсе комиссия по проведению конкурса объявляет информацию о перечне документов и материалов, содержащихся в заявке на участие в конкурсе.
3. Потенциальный оператор, представивший заявку на участие в конкурсе и (или) его уполномоченный представитель вправе присутствовать при вскрытии конвертов с заявками на участие в конкурсе с правом ведения аудиозаписи или видеосъемки.
Лица, присутствующие на заседании комиссии по проведению конкурса, не вправе вмешиваться в деятельность комиссии по проведению конкурса.
4. Не позднее одного рабочего дня, следующего за днем вскрытия концертов с заявками на участие в конкурсе, комиссия по проведению конкурса составляет соответствующий протокол.
Протокол вскрытия конвертов с заявками на участие в конкурсе подписывается председателем и всеми присутствующими членами комиссии по проведению конкурса, а также секретарем комиссии по проведению конкурса.
5. Уполномоченным орган обязан не позднее двух рабочих дней, следующих за днем вскрытия конвертов с заявками на участие в конкурсе, опубликовать на своем интернет-ресурсе текст подписанного протокола вскрытия конвертов с заявками на участие в конкурсе.
Сведения, содержащиеся в протоколе вскрытия конвертов с заявками на участие в конкурсе и размещенные на интернет-ресурсе уполномоченного органа с учетом требований законодательства Республики Казахстан о языках, должны быть доступны для ознакомления всеми заинтересованными лицами без взимания платы.
Статья 18. Рассмотрение заявок на участие в конкурсе,
допуск к участию в конкурсе
1. Рассмотрение заявок на участие в конкурсе осуществляется комиссией по проведению конкурса в целях определения потенциальных операторов, которые соответствуют требованиям настоящего Закона и конкурсной документации, и признания их участниками конкурса.
2. Потенциальный оператор не может быть допущен к участию  в конкурсе, если:
1) он нарушил требования статьи 8 настоящего Закона;
2) его заявка на участие в конкурсе определена не соответствующей требованиям настоящего Закона и (или) конкурсной документации;
3) предоставленные им сведения являются недостоверными.

3. Конкурсқа қатысуға өтінімдерді қарау нәтижесі бойынша конкурс өткізу жөніндегі комиссия:
1) осы Заңның және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетін әлеуетті операторларды анықтайды және оларды конкурсқа қатысушылар деп таниды;
2) конкурсқа қатысуға жіберу туралы хаттаманы ресімдейді.
4. Конкурсқа қатысуға жіберу туралы хаттамаға конкурс өткізу жөніндегі комиссияның төрағасы мен қатысып отырған барлық мүшелері, сондай-ақ конкурс өткізу жөніндегі комиссияның хатшысы әлеуетті операторларды конкурсқа қатысуға жіберу (конкурсқа қатысушылар деп тану) туралы шешім қабылдаған күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды.
5. Уәкілетті орган конкурсқа қатысуға жіберу туралы хаттамаға қол қойылған күннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей өз интернет-ресурсында әлеуетті операторларды конкурсқа қатысуға жіберу туралы хаттаманың қол қойылған мәтінін жариялауға міндетті.
Әлеуетті операторларды конкурсқа қатысуға жіберу туралы хаттамада қамтылған және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған мәліметтер барлық мүдделі адамдар ақы төлемей танысуы үшін қол жетімді болуға тиіс.
6. Конкурсқа қатысуға жіберуден бас тартуға сот тәртібімен шағымдануға болады.
19-бап. Конкурс қорытындыларын шығару
1. Конкурсқа қатысуға жіберілген өтінімдерді конкурс өткізу жөніндегі комиссия мынадай критерийлерді:
1) лотереядан аударымдарды төлеу есебіне аванстық төлемнің мөлшерін (бұл ретте өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде аталған критерийдің маңыздылығы отыз пайызды құрайды);
2) әлеуетті оператордың келісімшарттық міндеттемелерді тиісінше орындауы үшін қаржы салымдарының мөлшерін (бұл ретте өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде аталған критерийдің маңыздылығы он бес пайызды құрайды);
3) лотереядан аударымдардың болжанатын сомасын (бұл ретте өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде аталған критерийдің маңыздылығы он бес пайызды құрайды);
4) әлеуетті оператор осы Заңның 16-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес уәкілетті органға беруге міндетті банк кепілдігінің мөлшерін (бұл ретте аталған өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде аталған критерийдің маңыздылығы отыз пайызды құрайды);
5) лотереяны өткізуді бастаудың ең төменгі мерзімін (бұл ретте өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде аталған критерийдің маңыздылығы бес пайызды құрайды);
6) лотереяны өткізу басталған сәттегі тарату орындарының ең көп санын (бұл ретте өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде аталған критерийдің маңыздылығы бес пайызды құрайды) ескере отырып бағалайды және салыстырады.

3. По результатам рассмотрения заявок на участие в конкурсе комиссия по проведению конкурса:
1) определяет потенциальных операторов, которые соответствуют требованиям настоящего Закона и конкурсной документации, и признает их участниками конкурса;
2) оформляет протокол о допуске к участию в конкурсе.
4. Протокол о допуске к участию в конкурсе подписывается председателем и всеми присутствующими членами комиссии по проведению конкурса, а также секретарем комиссии по проведению конкурса не позднее двух рабочих дней со дня принятия решения о допуске потенциальных операторов к участию в конкурсе (признания участниками конкурса).
5. Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня, следующего за днем подписания протокола о допуске к участию в конкурсе, обязан опубликовать на своем интернет-ресурсе текст подписанного протокола о допуске потенциальных операторов к участию в конкурсе.
Сведения, содержащиеся в протоколе о допуске потенциальных операторов к участию в конкурсе и размещенные на интернет-ресурсе уполномоченного органа, должны быть доступны для ознакомления всеми заинтересованными лицами без взимания платы.
6. Отказ в допуске к участию и конкурсе может быть обжалован в судебном порядке.
Статья 19. Подведение итогов конкурса
1. Допущенные к участию в конкурсе заявки оцениваются и сопоставляются комиссией по проведению конкурса с учетом следующих критериев:
1) размера авансового платежа в счет уплаты отчислений от лотереи (при этом значимость данного критерия при оценке и сопоставлении заявок составляет тридцать процентов);
2) размера финансовых вложений потенциального оператора для надлежащего исполнения контрактных обязательств (при этом значимость данного критерия при оценке и сопоставлении заявок составляет пятнадцать процентов);
3) предполагаемой суммы отчислений от лотереи (при этом значимость данного критерия при оценке и сопоставлении заявок составляет пятнадцать процентов);
4) размера банковской гарантии, которую потенциальный оператор обязуется предоставить уполномоченному органу согласно подпункту 14) пункта 1 статьи 16 настоящего Закона (при этом значимость данного критерия при оценке и сопоставлении заявок составляет тридцать процентов);
5) минимального срока начала проведения лотереи (при этом значимость данного критерия при оценке и сопоставлении заявок составляет пять процентов);
6) максимального количества мест распространения на момент начала проведения лотереи (при этом значимость данного критерия при оценке и сопоставлении заявок составляет пять процентов).

2. Лотерея өткізудің үздік шарттарын ұсынған әлеуетті оператор конкурс жеңімпазы деп танылады.
Егер конкурсқа қатысуға арналған бірнеше өтінімде лотореяны өткізу шарттары бірдей болса, конкурсқа қатысуға өтінімді бұрын берген әлеуетті операторы жеңімпаз деп танылады.
3. Конкурс қорытындыларын шығару мерзімі өтінім берілген мерзім аяқталған күнінен бастап отыз жұмыс күнінен аспауы тиіс. Конкурс қорытындыларын шығару мерзімін конкурс өткізу жөніндегі комиссияның дәлелденген шешімімен, бірақ бір айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Конкурс қорытындыларын шығару туралы хаттамаға конкурс өткізу жөніндегі комиссияның төрағасы мен қатысып отырған барлық мүшелері, сондай-ақ конкурс өткізу жөніндегі комиссияның хатшысы конкурс қорытындысы шығарылған күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды.
4. Конкурс нәтижелері Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын ресми баспа басылымдарында және уәкілетті органның интернет-ресурсында Қазақстан Республикасының тілдер туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, конкурс қорытындысын шығару туралы хаттамаға қол қойылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жарияланады.
5. Конкурс қорытындыларына әлеуетті (және) оператор (операторлар) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте шағым жасай алады.
6. Конкурс жеңімпазымен осы Заңда белгіленген тәртіппен және шарттарда келісімшарт жасалады.
20-бап. Конкурсты өтпеді деп танудың тәртібі мен
негіздемесі
1. Конкурс өткізу жөніндегі комиссия:
1) өтінім екеуден аз берілген;
2) конкурсқа қатысуға екеуден аз әлеуетті оператор жіберілген жағдайларда, конкурсты өтпеді деп таниды.
2. Конкурсты өтпеді деп тану туралы хаттамаға конкурс өткізу жөніндегі комиссияның төрағасы мен қатысып отырған барлық мүшелері, сондай-ақ конкурс өткізу жөніндегі комиссияның хатшысы конкурс өтпеді деп танылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды.
3. Конкурсты өтпеді деп тану туралы хабарландыру Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын ресми баспа басылымдарында және уәкілетті органның интернет-ресурсында Қазақстан Республикасының  тіл туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, конкурсты өтпеді деп тану туралы хаттамаға қол қойылған күннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жарияланады.
21-бап. Конкурсты қайта өткізу тәртібі мен негіздемесі
1. Конкурс өтпеді деп танылған жағдайда, уәкілетті орган:
1) конкурсты қайта өткізу туралы;

2. Победителем конкурса признается потенциальный оператор, который предложил лучшие условия проведения лотереи.
В случае если в нескольких заявках на участие в конкурсе содержатся одинаковые условия проведения лотереи, победителем признается потенциальный оператор, ранее предоставивший заявку на участие в конкурсе.
3. Срок подведения итогов конкурса не должен превышать тридцати рабочих дней с даты окончания срока подачи заявок. Срок подведения итогов конкурса может быть продлен по мотивированному решению комиссии по проведению конкурса, но не более чем на один месяц.
Протокол о подведении итогов конкурса подписывается председателем и всеми присутствующими членами комиссии по проведению конкурса, а также секретарем комиссии по проведению конкурса не позднее двух рабочих дней со дня подведения итогов конкурса.
4. Результаты конкурса должны быть опубликованы в официальных печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и интернет-ресурсе уполномоченного органа с учетом требований законодательства Республики Казахстан о языках, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем подписания протокола о подведении итогов конкурса.
5. Итоги конкурса могут быть обжалованы потенциальным (и) оператором (операторами) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Контракт с победителем конкурса заключается в порядке и на условиях, установленных настоящим Законом.
Статьи 20. Порядок и основания признания конкурса
несостоявшимся
1. Конкурс признается комиссией по проведению конкурса несостоявшимся в следующих случаях:
1) предоставления менее двух заявок;
2) если к участию в конкурсе допущено менее двух потенциальных операторов.
2. Протокол о признании конкурса несостоявшимся подписывается председателем и всеми присутствующими членами комиссии по проведению конкурса, а также секретарем комиссии по проведению конкурса не позднее двух рабочих дней со дня признания конкурса несостоявшимся.
3. Объявление о признании конкурса несостоявшимся должно быть опубликовано в официальных печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и интернет-ресурсе уполномоченного органа с учетом требований законодательства Республики Казахстан о языках, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем подписания протокола о признании конкурса несостоявшимся.
Статьи 21. Порядок и основания проведения
повторного конкурса
1. В случае признания конкурса несостоявшимся уполномоченным органом принимается одно из следующих решений:
1) о повторном проведении конкурса;

2) конкурстық құжаттаманы өзгерту және конкурсты қайта өткізу туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
2. Қайталама конкурс осы Заңда конкурс өткізу үшін көзделген тәртіппен өткізіледі. Қайтадан конкурс өткізу туралы хабарлама Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында және уәкілетті органның интернет-ресурсында Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, қайтадан конкурс өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей, бірақ қайтадан өткізілетін конкурсқа қатысуға өтінім берудің соңғы күніне дейін кемінде күнтізбелік он күн қалғанда жариялауға тиіс.
3. Егер уәкілетті органның осы баптың 1-тармағында көзделген шараларды қабылдауы лотерея өткізуге арналған келісімшарт жасасуға әкелмеген жағдайда, уәкілетті орган әлеуетті оператор берген өтінімде көрсетілген шарттарда өтінімі конкурсқа қатысуға жіберілген жалғыз әлеуетті оператормен келісімшарт жасау туралы шешім қабылдауға құқылы.
22-бап. Конкурсты жарамсыз деп тану
1. Осы Заңда және лотерея өткізу құқығын беруге конкурс өткізу қағидаларында белгіленген талаптар бұзыла отырып өткізілген конкурс мүдделі тұлғаның талап арызы бойынша сот шешімінің негізінде жарамсыз деп танылуы мүмкін.
2. Мыналар:
1) осы Заңда және лотерея өткізу құқығын беруге конкурс өткізу қағидаларында белгіленген, конкурс жеңімпазын анықтауға ықпал еткен конкурс өткізу тәртібін бұзу;
2) уәкілетті органға оның конкурс жеңімпазы туралы шешіміне ықпал өткен дұрыс емес және (немесе) көрінеу жалған ақпарат беру фактісінің анықталуы;
3) конкурс жеңімпазы деп танылған әлеуетті оператордың келісімшарт жасасқан күнге дейін қатысушылар не акционерлер құрамын өзгертуі;
4) конкурс өткізу жөніндегі комиссия мүшелерінің конкурста жеңімпаз деп танылған әлеуетті операторға басқа әлеуетті операторлар алдында заңсыз артықшылық беру және (немесе) шарттарды ырықтандыру фактісінің белгілі болуы конкурсты жарамсыз деп тануға негіздеме болып табылады.
3. Конкурс келісімшарт жасалған кезге дейін жарамсыз деп танылған жағдайда келісімшарт жасалмайды. Конкурс келісімшарт жасалғаннан кейін жарамсыз деп танылған жағдайда, конкурс жеңімпазымен жасалған келісімшарт та жарамсыз деп танылады.
4. Конкурс осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша жарамсыз деп танылған жағдайда, мұндай конкурстың жеңімпазы болып жарияланған әлеуеттік оператор лотереядан аударымды төлеу есебіне төленген аванстық төлемді кері қайтаруды талап етуге құқылы.

2) об изменении конкурсной документации и повторном проведении конкурса.
2. Повторный конкурс проводится в порядке, предусмотренном настоящим Законом для проведения конкурса. Извещение о проведении повторного конкурса должно быть опубликовано в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и интернет-ресурсе уполномоченного органа с учетом требований законодательства Республики Казахстан о языках, не позднее трех рабочих дней со дня принятия решения о проведении повторного конкурса, но не менее чем за десять календарных дней до окончательной даты представления заявок на участие в повторном конкурсе.
3. В случае если принятые уполномоченным органом меры, предусмотренные пунктом 1 настоящем статьи, не привели к заключению контракта на проведение лотереи, уполномоченным орган вправе принять решение о заключении контракта с единственным потенциальным оператором, заявка которого допущена к участию в конкурсе, на условиях, указанных в поданной им заявке.
Статья 22. Признание конкурса недействительным
1. Конкурс, проведенный с нарушением требований, установленных настоящим Законом и правилами проведения конкурса на предоставление права проведения лотереи, может быть признан недействительным на основании решения суда по иску заинтересованного лица.
2. Основаниями для признания конкурса недействительным являются:
1) нарушение порядка проведения конкурса, установленного настоящим Законом и правилами проведения конкурса на предоставление права проведения лотереи, которое повлияло на определение победителя конкурса;
2) установление факта предоставления уполномоченному органу недостоверной и (или) заведомо ложной информации, оказавшей влияние на его решение о победителе конкурса;
3) изменение состава участников либо акционеров потенциального оператора, признанного победителем конкурса, до даты заключения контракта;
4) установление факта оказания членами комиссии по проведению конкурса, потенциальному оператору, признанному победителем в конкурсе, незаконных преимуществ перед другими потенциальными операторами и (или) либерализации условий.
3. В случае признания конкурса недействительным до момента заключения контракта, контракт не заключается. В случае признания конкурса недействительным после заключения контракта - контракт, заключенный с победителем конкурса, признается недействительным.
4. В случае признания конкурса недействительным по основанию, указанному в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи, потенциальный оператор, который был объявлен победителем такого конкурса, вправе требовать возврата уплаченного авансового платежа в счет уплаты отчислений от лотереи.

5. Осы баптың 2-тармағы 3) тармақшасының ережесі:
1) акцияларды немесе акцияларға меншік құқығын растайтын өзге бағалы қағаздарды не конкурс жеңімпазы деп танылған заңды тұлғаны ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналымдағы акцияларына айырбасталатын бағалы қағаздарды иеліктен шығару жөнінде мәмілелер жасау;
2) конкурс жеңімпазы деп танылған заңды тұлғаға қатысу үлесін (акциялар пакетін) мұндай заңды тұлғалардың әрқайсында қатысу үлесінің (акциялар пакетінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама бір ғана тұлғаға тиесілі болса, сондай-ақ егер қатысу үлесін (акциялар пакетін) сатып алушы мемлекетте салық жеңілдігімен тіркемеген болса, басқа заңды тұлғаның пайдасына беру;
3) егер мұндай берудің нәтижесінде тұлға конкурс жеңімпазы деп танылған заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің (акциялар пакетінің) кемінде 0,1 пайызына тікелей немесе жанама (үшінші тұлға арқылы) иелік ету құқығын иемденсе, конкурс жеңімпазы деп танылған заңды тұлғаға қатысу үлесін (акциялар пакетін) беру жағдайларында қолданылмайды.
5-тарау. Лотерея өткізуге арналған келісімшарт
23-бап. Келісімшартты жасау, өзгерту, бұзу және оның
қолданылу мерзімі
1. Келісімшарт лотереяны өткізуге арналған модельдік келісімшарттың негізінде әзірленеді және оған тараптар конкурс қорытындылары шығарылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қол қоюға тиіс.
Егер келісімшарт конкурс жеңімпазының кінәсінен белгіленген мерзімде жасалмаған болса, соңғысы өзінің келісімшарт жасасу құқығынан айырылады, бұл ретте ол шеккен шығындар өтеуге жатпайды.
2. Келісімшарт тараптар қол қойған кезден бастап күшіне енеді.
3. Уәкілетті орган лотерея өткізуге арналған келісімшарттардың сақталуын қамтамасыз етеді.
4. Егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, тараптардың келісімі бойынша келісімшартты өзгертуге болады.
Қазақстан Республикасының Заңнамасында және (немесе) келісімшартта көзделген негіздемелер бойынша және тәртіппен тараптардың бірінің талабы бойынша келісімшарттың талаптарын өзгертуге және (немесе) толықтыруға жол беріледі.
5. Келісімшартты тараптардың келісімі бойынша уәкілетті органның бастамасымен, сот шешімі бойынша немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) келісімшартқа сәйкес келісімшарт тарапының келісімшартты орындаудан біржақты бас тартуына байланысты бұзуға жол беріледі.
6. Келісімшарттың қолданылу мерзімі он жылды құрайды және конкурс өткізу жөніндегі комиссияның шешімі бойынша осы Заңның 24-бабында көзделген тәртіппен екі жыл мерзімге дейін ұзартылуы мүмкін.
24-бап. Келісімшарттың қолданылуы мерзімін ұзарту

5. Положение подпункта 3) пункта 2 настоящей статьи не применяется в случаях:
1) совершения сделок по отчуждению акций или иных ценных бумаг, подтверждающих право собственности на акции, либо ценных бумаг, конвертируемых в акциях, обращающихся на организованном рынке ценных бумаг юридического лица, признанного победителем конкурса;
2) передачи доли участия (пакета акций) в юридическом лице, признанном победителем конкурса, в пользу другого юридического лица при условии, что в каждом из таких юридических лиц не менее девяноста  девяти процентов долей участия (пакетов акций) прямо или косвенно принадлежат одному и тому же лицу, а также если приобретатель доли участия (пакета акций) не зарегистрирован в государстве с льготным налогообложением;
3) передачи доли участия (пакета акций) в юридическом лице, признанном победителем конкурса, если в результате такой передачи лицо приобретает право прямо или косвенно (через третьих лиц) распоряжаться менее чем 0,1 процента доли участия (пакета акций) в уставном капитале юридического лица, признанного победителем конкурса.
Глина 5. Контракт на проведение лотереи Статья 23. Заключение, изменение, расторжение контракта в
срок его действии
1. Контракт разрабатывается на основе модельного контракта на проведение лотереи и должен быть подписан сторонами не позднее десяти рабочих дней со дня подведения итогов конкурса.
В случае, если контракт не заключен в установленные сроки по вине победителя конкурса, последний теряет свое право на заключение контракта, при этом понесенные им затраты возмещению не подлежат.
2. Контракт вступает в силу с момента его подписания сторонами.
3. Уполномоченный орган обеспечивает хранение контрактов на проведение лотереи.
4. Изменение контракта возможно по соглашению сторон, если иное не предусмотрено настоящим Законом.
Изменение и (или) дополнение условий контракта по требованию одной из сторон допускаются по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан и (или) контрактом.
5. Расторжение контракта допускается в судебном порядке по инициативе уполномоченного органа, соглашению сторон, решению суда или в связи с односторонним отказом стороны контракта от исполнения контракта в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) контрактом.
6. Срок действия контракта составляет десять лет и может быть продлен по решению комиссии по проведению конкурса сроком до двух лет в порядке, предусмотренном статьей 24 настоящего Закона.
Статья 24. Продление срока действия контракта

1. Егер лотерея өткізу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде алты ай қалғанда лотерея операторы мұндай ұзартудың себептерін негіздей отырып, уәкілетті органға келісімшарттың қолданылуы мерзімін ұзарту туралы өтінішпен жүгінсе және лотерея операторының келісімшарттық  міндеттемелерді бұзуының болмауы шартымен уәкілетті орган келісімшарттың қолдану мерзімін екі жылға дейін ұзартады.
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап екі айдан кешіктірілмей қаралуға тиіс.
3. Келісімшарттың қолданылу мерзімі өзгерген кезде келісімшартқа тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
6-тарау. Лотереядан аударымдар
25-бап. Лотереядан аударымдарды төлеу есебіне аванстық
төлемді төлеу тәртібі
1. Лотереядан аударымдарды төлеу есебіне аванстық төлемнің бастапқы мөлшерін уәкілетті орган конкурстық құжаттамада белгілейді.
2. Лотереядан аударымдарды төлеу есебіне аванстық төлемнің мөлшері конкурс жеңімпазы болып танылған әлеуетті оператордың өтініміне сәйкес лотерея өткізуге арналған келісімшарт белгіленеді.
3. Конкурс жеңімпазы лотереяны өткізуге арналған келісімшартқа қол қойылған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде лотереядан аударымдарды төлеу есебіне аванстық төлем төлейді.
4. Уәкілетті орган лотереядан аударымдарды төлеу есебіне аванстық төлем төлеудің уақтылылығы мен толықтығын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына және лотерея өткізуге арналған келісімшартқа сәйкес жүзеге асырады.
26-бап. Лотереядан аударымдар
1. Лотерея операторы тоқсан сайын лотерея өткізуден түскен пайда мен жүлде қоры арасындағы айырмадан он пайыз мөлшерінде республикалық бюджетке лотереядан аударымдар аударуға міндетті.
2. Лотерея операторының лотереядан аударымдарды төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындауы қайтарып алынбайтын банктік кепілдікпен қамтамасыз етілуге тиіс.
Лотереядан аударымдарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етудің ең төменгі мөлшерін уәкілетті орган конкурстық құжаттамада белгілейді және ол әлеуетті оператор ұйғаратын лотереядан аударымдар сомасының он пайызынан кем болмауға және отыз пайызынан артық болмауға тиіс.
Банктік кепілдік сомасы лотерея өткізуге арналған келісімшартта конкурс жеңімпазы болып танылған әлеуетті оператордың өтініміне сәйкес белгіленеді.
Лотерея операторы банктік кепілдікті уәкілетті органға келісімшарт жасалған кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынуға міндетті.
Лотерея операторы ұсынатын банктік кепілдіктің қолданылу мерзімі кемінде бір жыл болуға тиіс.
Банктік кепілдіктің қолданылуы мерзімі келісімшарттың  қолданылуы мерзімі аяқталғанға дейін аяқталған жағдайда, лотерея операторы банктік кепілдіктің қолданылуы мерзімі аяқталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей осындай кепілдік берген банктен оны қолданылуы мерзімін ұзарту туралы хатты уәкілетті органға ұсынуға не жаңа банктік кепілдікті ұсынуға міндетті.

1. Срок действия контракта продлевается уполномоченным органом до двух лет, если оператор лотереи не позднее, чем за шесть месяцев до окончания срока проведения лотереи обратится в уполномоченный орган с заявлением о продлении срока действия контракта с обоснованием причин такого продления и при условии отсутствия нарушения оператором лотереи контрактных обязательств.
2. Заявление о продлении срока действия контракта должно быть рассмотрено не позднее двух месяцев с даты его поступления в уполномоченный орган.
3. При изменении срока действия контракта в контракт вносятся соответствующие изменения н (или)дополнения.
Глава 6. Отчисления от лотереи Статья 25. Порядок уплаты авансового платежа в счет
уплаты отчислений от лотереи
1. Стартовый размер авансового платежа в счет уплаты отчислений от лотереи устанавливается уполномоченным органом в конкурсной документации.
2. Размер авансового платежа в счет уплаты отчислений от лотереи устанавливается в контракте на проведение лотереи согласно заявке потенциального оператора, признанного победителем конкурса.
3. Победитель конкурса уплачивает авансовый платеж в счет уплаты отчислений от лотереи в течение тридцати календарных дней с момента подписания контракта на проведение лотереи.
4. Контроль за своевременностью и полнотой уплаты авансового платежа в счет уплаты отчислений от лотереи осуществляется уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан и заключенным контрактом на проведение лотереи.
Статья 26. Отчисления от лотереи
1. Оператор лотереи обязан ежеквартально перечислять отчисления от лотереи в республиканский бюджет в размере десяти процентов от разницы между выручкой от проведения лотереи и призовым фондом.
2. Исполнение оператором лотереи обязательства по уплате отчислений от лотереи должно обеспечиваться безотзывной банковской гарантией.
Минимальный размер обеспечения исполнения обязательства по уплате отчислений от лотереи устанавливается уполномоченным органом в конкурсной документации и не может быть менее десяти процентов и более тридцати процентов от суммы предполагаемых потенциальным оператором отчислений от лотереи.
Сумма банковской гарантии устанавливается в контракте на проведение лотереи согласно заявке потенциального оператора, признанного победителем конкурса.
Оператор лотереи обязан предоставить уполномоченному органу банковскую гарантию не позднее десяти рабочих дней с момента заключения контракта.
Срок действия предоставляемой оператором лотереи банковской гарантии не может быть менее одного года.
В случае истечения срока действия банковской гарантии до окончания срока  действия контракта, оператор лотереи обязан не позднее десяти рабочих дней до истечения срока действия банковской гарантии представить уполномоченному органу письмо от банка, выдавшего такую гарантию, о продлении срока ее действия либо предоставить новую банковскую гарантию.

7-тарау. Жауапкершілік және бақылау
27-бап. Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея
қызметті туралы заңнамасын бұзғаны үшін
жауаптылық
Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
28-бап. Лотерея қызметі саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Лотерея қызметі саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру нысанында жүзеге асырылады.
2. Тексеру «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау  және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
8-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер
29-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Заңда көзделген лотерея түрлерін өткізу құқығын беру жөніндегі конкурстарды уәкілетті орган осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш айдан кешіктірмей жариялауға және өткізуге тиіс.
2. Лотереяларды ұйымдастыру және өткізу саласында қызметті жүзеге асыратын лицензиаттар осы Заң қолданысқа енгізілген күнінен бастап алты айдан кешіктірмей өз қызметін осы Заңға сәйкес келтіруге, оның ішінде, бас жүлделерді қоса алғанда, тиісті лотереялардың жүлде қорларын толық ойнатуға, ұтыстарды төлеуді, беруді немесе ұсынуды жүргізуге және жүлде қорының ұтысы өткізілмеген, сатылған лотерея билеттері, түбіртектер немесе өзге де құжаттар үшін ақшаны қайтаруға міндетті.
30-бап. Осы заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң күшіне енгізілген күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізілетін осы Заңның 3-бабының 2-тармағын қоспағанда, осы Заң алғаш ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Глава 7. Ответственность и контроль Статья 27. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о лотереях и лотерейной
деятельности
Нарушение законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 28. Государственный контроль в сфере лотерейной
деятельности
1. Государственный контроль в сфере лотерейной деятельности осуществляется в форме проверки.
2. Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
Глава 8. Заключительные н переходные положения Статья 29. Переходные положения
1. Конкурсы по предоставлению права проведения предусмотренных настоящим Законом видов лотерей должны быть объявлены и проведены уполномоченным органом не позднее трех месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
2. Лицензиаты, осуществляющие деятельность в сфере организации и проведения лотерей на момент введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с настоящим Законом не позднее шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона, в том числе полностью разыграть призовые фонды соответствующих лотерей, включая суперпризы, произвести выплату, передачу или предоставление выигрышей и вернуть деньги за реализованные лотерейные билеты, квитанции или иные документы, розыгрыш призового фонда которых не был проведен.
Статья 30. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 2 статьи 3 настоящего Закона, который вводится в действие по истечении шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан