Спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды төлеу қағидаларын бекіту, олардың мөлшерін белгілеу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1324 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 11 тамыздағы № 670 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.08.2023 № 670 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.07.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды төлеу мөлшері белгіленсін.
3. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1324 қаулысымен
бекітілді
Спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды төлеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 10.06.2020 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды (бұдан әрі – материалдық қамсыздандыру) төлеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.07.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Материалдық қамсыздандыру Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын әрі дене шынықтыру және спорт саласында кемінде жиырма жыл еңбек өтілі бар мынадай спортшылар мен жаттықтырушыларға:

Об утверждении Правил выплат пожизненного ежемесячного материального обеспечения спортсменам и тренерам, установлении их размеров и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1324. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2023 года № 670.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.08.2023 № 670 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 08.07.2022 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выплат пожизненного ежемесячного материального обеспечения спортсменам и тренерам.
2. Установить размеры выплат пожизненного ежемесячного материального обеспечения спортсменам и тренерам согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2014 года № 1324
Правила выплат пожизненного ежемесячного материального обеспечения спортсменам и тренерам
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 10.06.2020 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплат пожизненного ежемесячного материального обеспечения спортсменам и тренерам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок выплаты пожизненного ежемесячного материального обеспечения (далее – материальное обеспечение) спортсменам и тренерам.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 08.07.2022 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Материальное обеспечение выплачивается следующим спортсменам и тренерам, являющимся гражданами Республики Казахстан и имеющим трудовой стаж не менее двадцати лет в области физической культуры и спорта:

1) Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлері және (немесе) спорттың олимпиадалық түрлері бойынша әлем чемпиондары атақтарын жеңіп алған спортшыларға;
2) осы Қағидалардың 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген спортшыларды дайындаған жаттықтырушыларға төленеді.
Бір спортшыны дайындағаны үшін материалдық қамсыздандыру бір жаттықтырушыға төленеді. Спортшы осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген белгіленген талаптарды қайталап орындаған жағдайда материалдық қамсыздандыру басқа жаттықтырушыға да төленеді.
3. Материалдық қамсыздандыру дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) бюджеттік бағдарламалары арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен төленеді.
2-тарау. Спортшылар мен жаттықтырушыларға материалдық қамсыздандыру төлеуді жүзеге асыру тәртібі
4. Материалдық қамсыздандыруды алуға құқығы бар адамдар (бұдан әрі – өтініш берушілер) мынадай құжаттарды ұсынады:
1) спортшылар:
осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
еңбек кітапшасы не дене шынықтыру және спорт саласындағы жиырма жылдық еңбек өтілін растайтын төменде санамаланған құжаттардың кез келгені:
тоқтатылған күні мен негізі туралы жұмыс берушінің белгісі бар еңбек шарты;
жұмыс берушінің еңбек шартын жасасу және (немесе) тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және (немесе) тоқтатылуын растайтын актілерінен үзінділер;
жұмыскерлерге жалақы беру ведомосынан үзінділер;
жұмыс беруші қол қойған және оның мөрімен (бар болса) расталған қызметтік тізім (жұмыскердің жұмысы, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі);
жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған архивтік анықтама;
Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпионы мен жүлдегері және (немесе) олимпиадалық спорт түрлерi бойынша әлем чемпионы атағын растайтын жарыстар хаттамасының көшiрмесі;
2) жаттықтырушылар:
осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
еңбек кiтапшасы не жаттықтырушының жиырма жылдық жұмыс өтілін растайтын төменде санамаланған құжаттардың кез келгені:
тоқтатылған күні мен негізі туралы жұмыс берушінің белгісі бар еңбек шарты;
жұмыс берушінің еңбек шартын жасасу және (немесе) тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және (немесе) тоқтатылуын растайтын актілерінен үзінді көшірмелер;
жұмыскерлерге жалақы беру ведомосынан үзінділер;
жұмыс беруші қол қойған және оның мөрімен (бар болса) расталған қызметтік тізім (жұмыскердің жұмысы, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі);
жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған архивтік анықтама;
жұмыс орнынан (егер жаттықтырушы өтініш берген кезде жұмыс істемеген жағдайда – Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетінен, Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетінен немесе спорт түрі бойынша республикалық және (немесе) өңірлік аккредиттелген спорт федерациясынан) өзінің Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпионы мен жүлдегері және (немесе) олимпиадалық спорт түрлерi бойынша әлем чемпионы атағын жеңiп алған спортшының шын мәнiнде жаттықтырушысы болып табылатынын растайтын анықтама;
өзі жаттықтырған спортшының Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпионы мен жүлдегері және (немесе) олимпиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпионы атағын растайтын жарыстар хаттамасының көшірмесі.

1) спортсменам, завоевавшим звание чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, и (или) чемпионов мира по олимпийским видам спорта;
2) тренерам, подготовившим спортсменов, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил.
За подготовку одного и того же спортсмена материальное обеспечение выплачивается одному тренеру. В случае повторного выполнения спортсменом установленных требований, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, материальное обеспечение также выплачивается другому тренеру.
3. Материальное обеспечение выплачивается за счет средств республиканского бюджета через бюджетные программы уполномоченного органа в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган).
Глава 2. Порядок осуществления выплат материального обеспечения спортсменам и тренерам
4. Лица, имеющие право на получение материального обеспечения (далее – заявители), представляют следующие документы:
1) спортсмены:
заявление по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
трудовую книжку либо любой из нижеперечисленных документов, подтверждающих двадцатилетний стаж работы в области физической культуры и спорта:
трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и (или) прекращение трудовых отношений на основе заключения и (или) прекращения трудового договора;
выписки из ведомости выдачи заработной платы работникам;
послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный и заверенный печатью работодателя (при ее наличии);
архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника;
копию протокола соревнований, подтверждающего звание чемпиона и призера Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, и (или) чемпиона мира по олимпийским видам спорта;
2) тренеры:
заявление по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
трудовую книжку либо любой из нижеперечисленных документов, подтверждающих двадцатилетний стаж работы тренером:
трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и (или) прекращение трудовых отношений на основе заключения и (или) прекращения трудового договора;
выписки из ведомости выдачи заработной платы работникам;
послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный и заверенный печатью работодателя (при ее наличии);
архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника;
справку с места работы (в случае, если тренер на момент подачи заявления не работает – с Национального олимпийского комитета Республики Казахстан, Национального паралимпийского комитета Республики Казахстан или республиканской и (или) региональной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта), подтверждающую, что он действительно является тренером спортсмена, завоевавшего звания чемпиона и призера Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, и (или) чемпиона мира по олимпийским видам спорта;
копию протокола соревнований, подтверждающего звание чемпиона и призера Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, и (или) чемпиона мира по олимпийским видам спорта спортсмена, которого он тренировал.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.07.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Ұсынылған құжаттарды қарау мерзімі – өтініш берілген сәттен бастап он жұмыс күні.
6. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мерзімдерде материалдық қамсыздандыруды төлеу немесе төлеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды. Уәкілетті орган қабылданған шешім туралы өтініш берушілерге жазбаша түрде хабарлайды.
7. Материалдық қамсыздандыруды төлеу өтініш берушілердің Қазақстан Республикасының шегінде екінші деңгейдегі банктегі жеке шотына материалдық қамсыздандыруды аудару жолымен жүргізіледі.
Спортшылар мен
жаттықтырушыларға
өмір бойы ай сайынғы материалдық
қамсыздандыруды төлеу қағидаларына
қосымша
Нысан
Кімге ______________________________________ (дене шынықтыру және спорт саласындағы ___________________________________________ уәкілетті орган басшысының лауазымы, ___________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) кімнен _____________________________________ (өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________________________ мекенжайы бойынша тұратын өтініш берушінің ЖСН_______________________
Өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды төлеуге өтініш
Маған _________________________________________________________________________________ (себебі көрсетіледі) _______________________________________________________________________________________ байланысты өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды төлеуді сұраймын. Маған тиесілі соманы _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ (банктің аты, банктің есептік шоты, өтініш берушінің жеке шотының нөмірі көрсетіледі) _____________________________________________________________________ аударуды сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1._________________________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________________________
4.__________________________________________________________________________________
5.__________________________________________________________________________________
Өтініш берушінің қолы _____________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1324 қаулысына
1-қосымша
Спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы
материалдық қамсыздандыруды төлеу мөлшері

Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правительства РК от 08.07.2022 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Срок рассмотрения представленных документов – пятнадцать рабочих дней с момента подачи заявления.
6. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченный орган в сроки, указанные в пункте 5 настоящих Правил, принимает решение о выплате или отказе в выплате материального обеспечения. О принятом решении уполномоченный орган письменно уведомляет заявителей.
7. Выплата материального обеспечения производится путем перечисления на лицевой счет заявителей материального обеспечения в банке второго уровня в пределах Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам выплат
пожизненного ежемесячного
материального обеспечения
спортсменам и тренерам
Форма
Кому_______________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (в случае
__________________________________________
наличия) руководителя уполномоченного органа
__________________________________________
в области физической культуры и спорта)
от ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
__________________________________________,
заявителя)
проживающего по адресу:
__________________________________________
ИИН заявителя
__________________________________________
Заявление
на выплату пожизненного ежемесячного материального обеспечения
Прошу Вас выплатить мне пожизненное ежемесячное материальное обеспечение в связи с
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указывается причина)
Причитающуюся мне сумму прошу перечислить
__________________________________________________________________________
(указывается название банка, расчетный счет банка, номер лицевого счета заявителя).
К заявлению прилагаю следующие документы:
1.______________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________
3.______________________________________________________________________
4.______________________________________________________________________
5.______________________________________________________________________
____________________________ подпись заявителя
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2014 года № 1324
Размеры выплат пожизненного ежемесячного
материального обеспечения спортсменам и тренерам

1. Спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыру (бұдан әрі – материалдық қамсыздандыру) мынадай мөлшерде (бұдан әрі – мөлшер) төленеді:
1) Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлері және (немесе) олимпиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпиондары атақтарын жеңіп алған спортшыларға – 100 айлық есептік көрсеткіш;
2) Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлері және (немесе) олимпиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпиондары атақтарын жеңіп алған спортшыларды дайындаған жаттықтырушыларға – 100 айлық есептік көрсеткіш.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.07.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы мөлшердің 1-тармағында көрсетілген бірнеше негіздер бойынша бір мезгілде материалдық қамсыздандыру алуға құқығы бар адамдарға материалдық қамсыздандыру тек бір негіздеме бойынша ең жоғары мөлшерде төленеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1324 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Еңбек сіңірген спортшылар мен жаттықтырушыларға ай сайынғы материалдық қамсыздандыру түрінде өмір бойы төлем төлеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 9 желтоқсандағы № 1247 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 46, 512-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 9 желтоқсандағы № 1247 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 141 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 19, 149-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 тамыздағы № 914 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 51, 702-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі, жергілікті атқарушы органдар дене шынықтыру және спорт саласында көрсететін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 118 қаулысының 2-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 8, 78-құжат).

1. Пожизненное ежемесячное материальное обеспечение (далее – материальное обеспечение) выплачивается спортсменам и тренерам в следующих размерах (далее – размеры):
1) спортсменам, завоевавшим звание чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, и (или) чемпионов мира по олимпийским видам спорта, – 100 месячных расчетных показателей;
2) тренерам, подготовившим спортсменов, завоевавших звания чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, и (или) чемпионов мира по олимпийским видам спорта, – 100 месячных расчетных показателей.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 08.07.2022 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Лицам, имеющим одновременно право на получение материального обеспечения по нескольким основаниям, установленным пунктом 1 настоящих размеров, материальное обеспечение выплачивается только по одному из оснований по наивысшему размеру.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2014 года № 1324
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2003 года № 1247 "Об утверждении Правил выплаты пожизненного ежемесячного материального обеспечения заслуженным спортсменам и тренерам" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 46, ст. 512).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 141 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2003 года № 1247" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 19, ст. 149).
3. Пункт 1 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 августа 2011 года № 914 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 51, ст. 702).
4. Подпункт 1) пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2014 года № 118 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере физической культуры и спорта, оказываемых Агентством Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры, местными исполнительными органами в сфере физической культуры и спорта и о внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 78).