Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1358 қаулысы.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 62) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1358 қаулысымен
бекітілген
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап
шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 62) тармақшасына сәйкес әзірленді және табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан жеке тұлғаның денсаулығы мен мүлкіне келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың талаптары Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жылжымайтын мүлік объектілеріне жатпайтын уақытша құрылыстарға, шаруашылық-тұрмыстық және өзге де салынған құрылыстарға, сондай-ақ заңсыз салынған объектілерге, бағалы киімге, сән-салтанат заттарына не бағалы металдардан жасалған, көркемдік құндылығы бар заттарға, сондай-ақ төтенше жағдайлар туындаған кезде сақтандыру объектісі болып табылған, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен айқындалған тәртіппен сақтандырушының қаражаты есебінен өтеуге жататын мүлікке қолданылмайды.
2. Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап
шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу тәртібі
3. Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын зардап шеккендердің ең төменгі қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажеттілік шегінде жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жоюға көзделген бюджет қаражаты есебінен және/немесе ұйымдардың қаражаты, азаматтардың, қорлардың және қоғамдық бірлестіктердің ерікті жарналары, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1358.
В соответствии с подпунктом 62) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2014 года № 1358
Правила
возмещения вреда (ущерба),
причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций
природного характера
1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 62) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и определяют порядок возмещения вреда (ущерба), причиненного здоровью и имуществу физического лица вследствие чрезвычайной ситуации природного характера.
2. Требования настоящих Правил не распространяются на временные строения, хозяйственно-бытовые и иные постройки, не относящиеся в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к объектам недвижимости, а также незаконно построенные объекты, ценную одежду, предметы роскоши либо изготовленные из драгоценных металлов, предметы, имеющие художественную ценность, а также имущество, которое в момент возникновения чрезвычайных ситуаций являлось объектом страхования, подлежит возмещению в порядке, определенном гражданским законодательством Республики Казахстан, за счет средств страховщика.
2. Порядок возмещения вреда(ущерба),
причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций
природного характера
3. Возмещение вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера, осуществляется в пределах необходимых для удовлетворения минимальных потребностей пострадавших в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, за счет бюджетных средств местных исполнительных органов, предусмотренных на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций природного характера в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, и/или за счет средств организаций, добровольных взносов граждан, фондов и общественных объединений, иных источников, не противоречащих действующему законодательству Республики Казахстан.

4. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан денсаулығына зиян келген зардап шеккендерге денсаулық сақтау ұйымдары тегін медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемi шегінде Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес медициналық көмек көрсетеді.
5. Материалдық нұқсан келтірілген зардап шеккендер төтенше жағдай туындаған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған материалдық нұқсанды өтеу туралы өтініш береді.
6. Зардап шекеннің келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу туралы жеке жүгінуге мүмкіндігі болмаған жағдайда оның туыстары немесе өзге адамдар, сондай-ақ егер зардап шеккен адам кәмелеттік жасқа толмаған болса, оның заңды өкілдері сенімхат негізінде жүгіне алады.
7. Келтірілген нұқсанды өтеу туралы өтінішке:
1) зардап шеккен адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан немесе төтенше жағдайды жою кезеңінде осындай құжат жоғалған немесе жойылған жағдайда – ішкі істер органдары берген уақытша жеке куәлік);
2) табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған кезден бастап немесе төтенше жағдайды жою кезеңінде зардап шеккеннің жойылған және/немесе бүлінген мүлкінің тізбесі қоса беріледі.
8. Өтініштер мен құжаттарды тіркеуді жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша материалдық нұқсанды өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналында зардап шеккен адамға құжаттарды қабылдағанын растайтын қолхатты бере отырып жүзеге асырады.
9. Материалдық нұқсанды өтеу туралы өтініш осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттар жергілікті атқарушы органға келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
10. Жергілікті атқарушы орган өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде бағалаушының келтірілген нұқсанның мөлшерін бағалауын ұйымдастырады. Бұл ретте бағалау жүргізуді ұйымдастыруға байланысты шығыстар жергілікті атқарушы органға жүктеледі.
11. Мүлікке келтірілген зиянның (нұқсанның) мөлшерін анықтау зардап шеккен адам мен бағалаушының қатысуымен жүзеге асырылады.
12. Келтірілген нұқсанның мөлшерін бағалауды ұйымдастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) зардап шеккен адамның бағалаушыны таңдауы;
2) зардап шеккен адаммен келісім бойынша бағалауды жүргізу уақыты мен орнын анықтау;
3) бүлінген мүлікті бағалауды өткізу;
4) зардап шеккен адамды бағалау туралы есеппен таныстыру.

4. Пострадавшим, получившим вред здоровью вследствие чрезвычайной ситуации природного характера, оказывается медицинская помощь организациями здравоохранения в пределах гарантийного объема бесплатной медицинской помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
5. Пострадавшие, понесшие материальный ущерб, в течение тридцати календарных дней со дня возникновения чрезвычайной ситуации представляют в местный исполнительный орган заявление о возмещении материального ущерба, заполненное по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. В случае невозможности личного обращения пострадавшего, с заявлением о возмещении причиненного вреда (ущерба) могут обратиться его родственники или иные лица на основании доверенности, а также законные представители в случае, если пострадавший является несовершеннолетним.
7. К заявлению о возмещении причиненного ущерба прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность пострадавшего лица (в случаях утраты или уничтожения такого документа, вследствие чрезвычайной ситуации природного характера, или в период ликвидации чрезвычайной ситуации – временное удостоверение личности, выданное органами внутренних дел);
2) перечень утраченного и/или испорченного имущества пострадавшего с момента возникновения чрезвычайной ситуации природного характера или в период ликвидации чрезвычайной ситуации.
8. Регистрацию заявлений и документов осуществляет местный исполнительный орган в журнале регистрации заявлений о возмещении материального ущерба по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с выдачей пострадавшему расписки, подтверждающей принятие документов.
9. Заявление о возмещении материального ущерба рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней с даты поступления в местный исполнительный орган документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил.
10. Местный исполнительный орган в течение десяти рабочих дней со дня регистрации заявления организует оценку размера причиненного ущерба у оценщика. При этом расходы, связанные с организацией проведения оценки, возлагаются на местный исполнительный орган.
11. Определение размера вреда (ущерба), причиненного имуществу, осуществляется при участии пострадавшего и оценщика.
12. Организация оценки размера причиненного ущерба включает следующие этапы:
1) выбор пострадавшим оценщика;
2) определение времени и места проведения оценки по согласованию с пострадавшим;
3) проведение оценки поврежденного имущества;
4) ознакомление пострадавшего с отчетом об оценке.

13. Зиянды (нұқсанды) өтеу мөлшері жоғалған немесе зақымдалған мүліктің тозуын ескере отырып, зиянды (нұқсанды) өтеу кезінде осы жердегі қолданыстағы нарықтық бағасы бойынша бүлінген мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) үшін қажетті шығыстарды және/немесе мүліктің зақымдануы салдарынан оның арзандау мөлшерін не жоғалған мүліктің құнын негізге ала отырып айқындалады. Бүлінген мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) шығыстары оны қалпына келтіруге жұмсалатын шығыстар сметасымен немесе калькуляциясымен расталады.
14. Егер мүлікті қалпына келтіру техникалық тұрғыдан мүмкін болмаса немесе экономикалық тұрғыдан негізсіз болса, ол жойылды деп саналады. Мүлікті қалпына келтіру, егер бұл ретте мүлікті қалпына келтіруге жұмсалатын шығыстар оның нұқсан келтіру басталған күнгі нарықтың құнының сексен пайызынан асып кетсе, экономикалық тұрғыдан негізсіз деп саналады.
15. Бағалаушы қорытынды шығарғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органымен келісілген қаражат бөлу туралы шешім қабылдайды.
Зардап шеккендерге төлем тиісті шешім қабылданғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде жүзеге асырылады.
16. Келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеген соң келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналында өтелген зиянның (нұқсанның) күнін, мөлшерін және төлем құжатының нөмірін көрсете отырып, тиісті жазба жазылады.
17. Даулар туындаған жағдайда зиянды (нұқсанды) өтеу мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар
салдарынан зардап шеккендерге келтірілген
зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларына
1-қосымша
Кімге __________________________
(материалдық нұқсанды бағалау және өтеу жөніндегі комиссия төрағасының Т.А.Ә.) (болған кезде)
________________________________________
мекенжайында тұратын
________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.) (болған кезде)
тел.____________________________________
Материалдық зиянды (нұқсанды )өтеу туралы өтініш
Сізден ________________________________________________________
(оқиғаның сипаты көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
байланысты маған материалдық зиянды (нұқсанды) өтеуді сұраймын.
Материалдық зиянды (нұқсанды) мына мекенжай бойынша
_____________________________________________________________________
(облысы, ауданы, қаласы, тұрғылықты мекенжайы)
өтеуіңізді сұраймын.
Банк мекемесінің № _________________________________________________
Филиал № ___________________________________________________________
(Т.А.Ә. болған кезде)
атына жеке есепшоты немесе карт-шоты _______________________________
алушының ЖСН №______________________________________________________
өтінішке мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:

13. Размер возмещения вреда (ущерба) определяется исходя из расходов, необходимых для восстановления (ремонта) поврежденного имущества, и/или размера уценки имущества вследствие его повреждения либо стоимости утраченного имущества по рыночным ценам, действующим в данной местности на момент возмещения вреда (ущерба), с учетом износа утраченного или поврежденного имущества. Расходы на восстановление (ремонт) поврежденного имущества подтверждаются сметой или калькуляцией затрат на его восстановление.
14. Имущество считается уничтоженным, если его восстановление технически невозможно или экономически необоснованно. Восстановление имущества считается экономически не обоснованным, если ожидаемые при этом расходы на восстановление имущества превышают восемьдесят процентов его рыночной стоимости на день наступления ущерба.
15. После вынесения заключения оценщиком в течение трех рабочих дней местным исполнительным органом принимается решение о выделении средств, согласованное с уполномоченным органом по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, района и города областного значения.
Выплата осуществляется пострадавшим в течение тридцати календарных дней после принятия соответствующего решения.
16. После возмещения причиненного (вреда) ущерба в журнале регистрации заявлений о возмещении причиненного вреда (ущерба) производится соответствующая запись с указанием даты, размера возмещенного вреда (ущерба) и номера платежного документа.
17. В случае возникновения споров, вопросы возмещения вреда (ущерба) разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам возмещения вреда
(ущерба), причиненного
пострадавшим, вследствие
чрезвычайных ситуаций
природного характера
Кому _________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
председателя комиссии по
оценке и возмещению
материального ущерба)
от ________________________
(Ф.И.О. (при наличии) проживающего
____________________________
тел. ________________________
Заявление
о возмещении материального вреда (ущерба)
Прошу Вас возместить мне причиненный вред (ущерб) в связи с
________________________________________________________________________________
(указывается характер события)
Причиненный вред (ущерб) прошу возместить по адресу: ________________________
_________________________________________________________________________________
(область, район, город, адрес места жительства)
Учреждение банка № _______________________________________________________
№ филиала ______________________________________________________________________
Лицевой счет или карт-счет ________________________________________________________
на имя __________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при наличии)
ИИН получателя № ______________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:

1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
4. ______________________________________________________________
5. ______________________________________________________________
20 _____ж. "______"____________ Өтініш беруші________________
(жылы) (күні) (айы) (Т.А.Ә. қолы) (болған кезде)
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар
салдарынан зардап шеккендерге келтірілген
зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларына
2-қосымша
Материалдық зиянды (нұқсанды) өтеу туралы өтініштерді тіркеу
журналы
Р/с
Табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан зардап шеккеннің Т.А.Ә. (болған кезде)
Келіп түскен күні, кіріс №
Тұратын мекенжайы
Зиянды (нұқсанды) өтеу себебі (төтенше жағдайдың болған орнының, уақыты мен түрінің қысқаша сипаттамасы)
Материалдық зиянның (нұқсанның) мөлшері
Берілген материалдық көмек бойынша төлем тапсырмасының № және күні (тіркеушінің қолы)
1
2
3
4
5
6
7

1. ______________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________
" _______ " _________ 20____г. Заявитель
_______________________________ Ф.И.О. (при наличии)
(число) (месяц) (год) подпись
Приложение 2
к Правилам возмещения вреда
(ущерба), причиненного
пострадавшим, вследствие
чрезвычайных ситуаций
природного характера
Журнал регистрации заявлений
о возмещении материального вреда (ущерба)
п/п
Ф.И.О. (при наличии) пострадавшего в результате чрезвычайной ситуации природного характера
Дата поступления, № вх.
Адрес проживания
Причина возмещения вреда (ущерба) (краткое описание места, времени и вида чрезвычайной ситуации)
Размер материального вреда (ущерба)
№ и дата платежного поручения по выданной материальной помощи (роспись регистратора)
1
2
3
4
5
6
7