"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны және жұмыспен қамтылуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 1385 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны және жұмыспен қамтылуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
халықтың көші-қоны және жұмыспен қамтылуы мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 6, 45-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 123-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 78, 81-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 11, 67-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; 2014 жылғы 2 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 8 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 26-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции и занятости населения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 1385
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции и занятости населения».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
миграции и занятости населения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50; № 17, ст.82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 45; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 123; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 78, 81; № 16, ст. 83; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 11, ст. 67; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 года; Закон Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 ноября 2014 года):
1) подпункт 4) пункта 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:

«4) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен шетелдік жұмыс күшін тартуға жергілікті атқарушы органның рұқсатын не халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган шетелдік қызметкерлерге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін берген біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы алғанға дейін, сондай-ақ еңбекші көшіп келушіге Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі белгілеген тәртіппен ішкі істер органдары беретін рұқсатты алғанға дейін немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді, немесе алып қоюларды сақтамай, Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын шетелдіктермен және азаматтығы жоқ адамдармен;»;
2) 29-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшаның төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тармақтың 2) тармақшасының екінші және үшінші бөліктерінің ережелері шетелдік жұмыс күшін тартуға жергілікті атқарушы органның рұқсаты немесе халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган шетелдік қызметкерге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін берген біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама негізінде, сондай-ақ еңбекші көшіп келушіге ішкі істер органдары беретін рұқсат негізінде еңбек қызметін жүзеге асыратын адамдарға қолданылмайды.»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келетін шетелдік қызметкерлерге еңбек қызметін жүзеге асырудың және шетелдік жұмыс күшін тартуға жергілікті атқарушы орган берген рұқсаттың не ішкі істер органдары еңбекші көшіп келушіге берген рұқсаттың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін мерзімдері шегінде жасалуы мүмкін.»;
3) 222-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Мүгедекпен жасалатын еңбек шартында жұмыс орындарын олардың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып жабдықтау жөніндегі талаптар қамтылуға тиіс.»;
4) 330-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) жұмыс берушілердің Қазақстан Республикасының халықтың жұмыспен қамтылуы және көші-қоны заңнамасында белгіленген шетелдік жұмыс күшін тартудың тәртібі мен талаптарын сақтауы тұрғысынан тексеру жүргізуге;».
2. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І; 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., №1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146,149-құжаттар; 2011 ж. №1, 2, 3-құжат; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат, № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат, № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; 2014 жылғы 2 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 8 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 19 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сот төрелігін іске асыруды одан әрі жеңілдету, төрешілдік рәсімдерді азайту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 17 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

«4) с иностранцами и лицами без гражданства, временно пребывающими на территории Республики Казахстан, до получения разрешения местного исполнительного органа на привлечение иностранной рабочей силы либо справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, выданной уполномоченным органом по вопросам миграции населения иностранным работникам в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по труду, а также до получения разрешения трудовому иммигранту, выдаваемого органами внутренних дел в порядке, установленном Министерством внутренних дел Республики Казахстан, или без соблюдения ограничений или изъятий, установленных законами Республики Казахстан;»;
2) в статье 29:
в пункте 1:
часть четвертую подпункта 2) изложить в следующей редакции:
«Положения частей второй и третьей подпункта 2) настоящего пункта не распространяются на лиц, осуществляющих трудовую деятельность на основании разрешений местного исполнительного органа на привлечение иностранной рабочей силы или справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, выданной уполномоченным органом по вопросам миграции населения иностранному работнику на трудоустройство, а также на основании выдаваемого органами внутренних дел разрешения трудовому иммигранту.»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) в пределах устанавливаемых законодательством Республики Казахстан сроков осуществления трудовой деятельности иностранными работниками, прибывающими для самостоятельного трудоустройства, выданных местным исполнительным органом разрешений на привлечение иностранной рабочей силы либо выданного органами внутренних дел разрешения трудовому иммигранту.»;
3) статью 222 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Заключаемый с инвалидом трудовой договор должен содержать условия по оборудованию рабочих мест с учетом их индивидуальных возможностей.»;
4) подпункт 12) статьи 330 изложить в следующей редакции:
«12) проводить проверку на предмет соблюдения работодателями порядка и условий привлечения иностранной рабочей силы, установленных законодательством Республики Казахстан о занятости и миграции населения;».
2. Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст.52; № 11, ст.63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 года; Закон Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 ноября 2014 года; Закон Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего упрощения отправления правосудия, снижения бюрократических процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 19 ноября 2014 года):

1) 55-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) рұқсатты ұзарту үшін алымдар;»;
2) мынадай мазмұндағы 68-2-тараумен толықтырылсын:
«68-2-тарау. Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін
тартуға рұқсат беру және (немесе) рұқсатты ұзарту үшін алым
476-5-бап. Жалпы ережелер
1. Жұмыс берушілерге Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) рұқсатты ұзарту үшін алым (бұдан әрі – алым) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыс берушілерге Қазақстан Республикасының халықтың жұмыспен қамтылуы және көші-қоны туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және рұқсатты ұзарту (бұдан әрі – рұқсат) туралы шешім қабылдағаны туралы олардан хабарлама алған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде алынады.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей рұқсат алған және рұқсатты ұзартқан жеке және заңды тұлғалардың орналасқан жері бойынша салық органдарына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша алым төлеушілер және салық салу объектілері туралы ақпарат береді.
476-6-бап. Алым төлеушілер
1. Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алатын немесе рұқсатты ұзартатын жеке және заңды тұлғалар алым төлеушілер болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының «Халықты жұмыспен қамту туралы» және «Халықтың көші-қоны туралы» заңдарында айқындалған жағдайларда жергілікті атқарушы органның рұқсатынсыз шетелдік жұмыс күшін тартатын жеке және заңды тұлғалар алым төлеушілер болып табылмайды.
476-7-бап. Алым мөлшерлемелері
Алым мөлшерлемелерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
476-8-бап. Алым сомасын есептеу және төлеу тәртібі
1. Алым сомасы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органынан рұқсат алғанға немесе рұқсат ұзартылғанға дейін жергілікті атқарушы органның орналасқан жері бойынша бюджетке төленеді.
2. Алымдарды төлеген адамдардың рұқсат алудан немесе рұқсатты ұзартудан бас тарту жағдайларын қоспағанда, алымның төленген сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу жүргізілмейді.
Бюджетке төленген алым сомаларын қайтаруды немесе есепке жатқызуды алымды төлеушінің салықтық өтініші бойынша аталған адамға рұқсат берілмегенін және (немесе) рұқсатты ұзартудан бас тартқанын растайтын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы берген құжаттарды тапсырғаннан кейін осы Кодекстің 599 және 602-баптарында белгіленген тәртіппен олардың төленген жері бойынша салық органы жүргізеді.».

1) в статье 55:
подпункт 2) пункта 1 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
«сборы за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан;»;
2) дополнить главой 68-2 следующего содержания:
«Глава 68-2. Сбор за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан
Статья 476-5. Общие положения
1. Сбор за выдачу и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан (далее – сбор) взимается в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы о принятии им решения о выдаче либо продлении разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан (далее – разрешение) в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан о занятости и миграции населения.
2. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы ежеквартально, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет налоговым органам по месту нахождения физических и юридических лиц, получивших и продливших разрешения, информацию о плательщиках сборов и объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом.
Статья 476-6. Плательщики сбора
1. Плательщиками сбора являются физические и юридические лица, получающие или продлевающие разрешение на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.
2. Не являются плательщиками сбора физические и юридические лица, привлекающие иностранную рабочую силу без разрешения местного исполнительного органа в случаях, определенных Законами Республики Казахстан «О занятости населения» и «О миграции населения».
Статья 476-7. Ставки сбора
Ставки сбора устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 476-8. Порядок исчисления и уплаты суммы сбора
1. Сумма сбора исчисляется по установленным Правительством Республики Казахстан ставкам и уплачивается в бюджет по месту нахождения местного исполнительного органа до получения или продления разрешения в местном исполнительном органе области, города республиканского значения, столицы.
2. Возврат или зачет уплаченных сумм сбора не производятся, за исключением случаев отказа лиц, уплативших сбор, от получения или продления разрешения.
Возврат или зачет уплаченных в бюджет сумм сбора производятся налоговым органом по месту их уплаты в порядке, установленном статьями 599 и 602 настоящего Кодекса, по налоговому заявлению плательщика сбора после представления им документа, выданного местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, об отказе в выдаче и (или) продлении разрешений.».

3. «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (2014 жылғы 12 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
519-баптың 1, 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін жергілікті атқарушы органның рұқсатынсыз тартуы немесе халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган берген өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтамалары жоқ немесе еңбекші көшіп келушіге ішкі істер органдары берген рұқсаты жоқ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың еңбегін пайдалануы-
4. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы немесе еңбекші көшіп келушіге ішкі істер органдары беретін рұқсатты алмай, мұндай анықтаманы және рұқсатты алу, еңбек қызметін жүзеге асырудың қажетті шартты болып табылатын кезде Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыруы -».
4. «Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы» 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1991 ж., № 52, 636-құжат; 1995 ж., № 19, 117-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 10, 101-құжат; 2004 ж., № 19, 115-құжат; № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2011 ж., № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат):
1) 16-1-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының аумағында тұру мерзіміне қарамастан заңды негіздерде тұрақты тұрып жатқан оралмандар;»;
2) 17-баптың бірінші бөлігінде:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтінішпен жүгінгенге дейінгі бес жыл ішінде экономика саласында құқық бұзушылық жасаса;»;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
«10-1) Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтінішпен жүгінгенге дейінгі бес жыл ішінде бірнеше рет Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұзса;»;
3) 21-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын және шет мемлекеттің азаматтығын қабылдаған адам басқа елдің азаматтығын алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде шетел азаматтығын алу фактісі туралы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің шет елдердегі мекемелеріне хабарлауға және Қазақстан Республикасының паспортын және (немесе) жеке куәлігін тапсыруға міндетті.
Басқа елдің азаматтығын алған фактісін жасыру Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.»;

3. В Кодекс Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» от 5 июля 2014 года (опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июля 2014 года):
пункты 1, 4 статьи 519 изложить в следующей редакции:
«1. Привлечение работодателем иностранной рабочей силы без разрешения местного исполнительного органа или использование труда иностранцев и лиц без гражданства, не имеющих справок о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, выданных уполномоченным органом по вопросам миграции населения, или разрешений трудовому иммигранту, выдаваемых органами внутренних дел, -
4. Осуществление иностранцем или лицом без гражданства трудовой деятельности в Республике Казахстан без получения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, или разрешений трудовому иммигранту, выдаваемых органами внутренних дел, когда получение такой справки и разрешения является необходимым условием осуществления трудовой деятельности, -».
4. В Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года «О гражданстве Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., № 52, ст. 636; 1995 г., № 19, ст. 117; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 10, ст. 101; 2004 г., № 19, ст. 115; № 23, ст. 142; 2007 г., № 10, ст. 69; 2009 г., № 8, ст. 44; 2011 г., № 16, ст. 128; 2012 г., № 8, ст. 64; 2013 г., № 9, ст. 51, №23-24, ст. 116; 2014 г., № 16, ст. 90):
1) подпункт 1) статьи 16-1 изложить в следующей редакции:
«1) оралманы, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях независимо от срока проживания;»;
2) в части первой статьи 17:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) совершило правонарушение в сфере экономики в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
«10-1) неоднократно в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан нарушило законодательство Республики Казахстан в области миграции населения;»;
3) часть вторую статьи 21 изложить в следующей редакции:
«Лицо, состоящее в гражданстве Республики Казахстан и принявшее гражданство иностранного государства, в течение тридцати календарных дней со дня приобретения им иного гражданства обязано сообщить о факте приобретения иностранного гражданства в органы внутренних дел Республики Казахстан или загранучреждения Министерства иностранных дел Республики Казахстан и сдать паспорт и (или) удостоверение личности Республики Казахстан.
Сокрытие факта приобретения гражданства иностранного государства влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.»;

4) 30-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және оны қалпына келтіру мәселелері жөніндегі өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдау, ресімдеу және қарау тәртібін, оның ішінде жеңілдетілген тәртібін (тіркеу тәртібін), Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу, айырылу және азаматтығына тиесілілігін айқындау тәртібін бекітеді.»;
5) 35-баптың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Комиссия шешімі төрағасы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.».
5. «Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы» 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 2001 ж., № 8, 50, 54-құжаттар; № 21-22, 285-құжат; 2006 ж., № 5-6, 31-құжат; 2007 ж., № 3, 23-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 122-құжат; 2011 ж., № 16, 128-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2014 жылғы 6 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-бапта:
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Этникалық қазақтарды, Қазақстан Республикасында немесе Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында тұрған адамдарды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат берудің міндетті шарты мұндай рұқсатты алуға үміткер адамның Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен және мөлшерде өзінің төлем қабілеттілігін растауы болып табылады.
Қазақстан Республикасында өзгедей заңды негізде жүрген, сондай-ақ оларға қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес ауыр немесе аса ауыр қылмыстар деп танылатын іс-әрекеттер жасалуы салдарынан жәбірленуші деп танылған шетелдіктер Қазақстан Республикасында уақытша жүрген деп есептеледі.»;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекеттік шекарадан өткен күнінен бастап күнтізбелік бес күннен астам уақытқа Қазақстан Республикасына уақытша келетін шетелдіктер, егер Қазақстан Республикасының тиісті тараппен келісімінде немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі өзгеше тәртіп белгілемесе, уақытша тұруға (тіркелуге) рұқсаты болуға және тіркеу мерзімі өткен соң Қазақстан Республикасынан кетуге міндетті.»;

4) часть вторую статьи 30 изложить в следующей редакции:
«Министерство внутренних дел Республики Казахстан утверждает порядок приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема и восстановления в гражданство Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан.»;
5) часть шестую статьи 35 изложить в следующей редакции:
«Решение комиссии оформляется протоколом, подписываемым председателем.».
5. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года «О правовом положении иностранцев» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 9-10, ст. 68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184; 2001 г., № 8, ст. 50, 54; № 21-22, ст. 285; 2006 г., № 5-6, ст. 31; 2007 г., № 3, ст. 23; № 20, ст. 152; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 122; 2011 г., № 16, ст. 128; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 14, ст. 84; Закон Республики Казахстан от 3 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия экстремизму и терроризму», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 ноября 2014 года):
1) в статье 4:
части вторую, третью изложить в следующей редакции:
«Обязательным условием предоставления разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан является подтверждение лицом, претендующим на получение такого разрешения, за исключением этнических казахов, лиц, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Республики Казахстан или Казахской Советской Социалистической Республики, и членов их семей, своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Иностранцы, находящиеся в Республике Казахстан на ином законном основании, а также признанные потерпевшими вследствие совершения в их отношений деяний, признаваемых в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан тяжкими или особо тяжкими преступлениями, считаются временно пребывающими в Республике Казахстан.»;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Иностранцы, временно пребывающие в Республике Казахстан свыше пяти календарных дней со дня пересечения Государственной границы, обязаны иметь разрешение на временное проживание (регистрацию), если иной порядок не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей стороной или Правительством Республики Казахстан, и выехать из Республики Казахстан по истечении срока регистрации.»;

2) 9-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер тұрғын үй қатынастарында Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарына ие болады және сондай міндеттерді мойнына алады.»;
3) 22-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қабылдаушы тұлғалардың шетелдіктерді Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініштері, егер мұндай өтініш берілгенге дейін бір жыл ішінде қабылдаушы тұлғалар көшіп келушілерді уақтылы тіркеу, олардың Қазақстан Республикасында болу құқығына құжаттарды ресімдеу және болудың белгілі мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан кетуін қамтамасыз ету жөнінде шара қолданбағаны үшін жауапкершілікке тартылса, қаралмайды.».
6. «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8; 84-құжат, 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж, № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 43-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; 2014 жылғы 2 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 2-баптың 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«20) қызметтік тұрғын үй – мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан берілетін және өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерін орындауы кезеңінде Қазақстан Республикасының азаматтарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды қоныстандыруға арналған айрықша құқықтық режимдегі тұрғын үй;»;

2) часть первую статьи 9 изложить в следующей редакции:
«Иностранцы, постоянно проживающие в Республике Казахстан, в жилищных отношениях имеют те же права и несут те же обязанности, что и граждане Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.»;
3) часть четвертую статьи 22 изложить в следующей редакции:
«Не рассматриваются заявления принимающих лиц о приглашении в Республику Казахстан иностранцев, если в течение одного года до подачи такого заявления принимающие лица были привлечены к ответственности за непринятие мер по своевременной регистрации иммигрантов, оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания.».
6. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8; ст. 84, 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128, 129; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 21; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77; 2014г., № 1, ст. 4; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 года):
1) подпункт 20) статьи 2 изложить в следующей редакции:
«20) служебное жилище - жилище с особым правовым режимом, предоставляемое из жилищного фонда государственного учреждения и предназначенное для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, а также гражданами Республики Казахстан и оралманами, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;»;

2) 67-баптың 3-тармағының екінші, үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру мақсатында құрылған мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй қорынан тұрғын үйлер осы елді мекенде тұру-тұрмауына қарамастан, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға беріледі.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру мақсатында құрылған мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй қорынан Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға тұрғын үй берудің міндетті шарты жаңа тұрғылықты жері бойынша, оның отбасы мүшелерін қоса алғанда, меншік құқығында тұрғын үйінің болмауы болып табылады.»;
3) 109-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қызметтік тұрғын үйлер өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты жұмыс орны бойынша тұруға тиісті Қазақстан Республикасы азаматтарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жалдау шарты бойынша, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды қоныстандыруға арналады.»;
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушы ретінде қызметтік тұрғын үй берілген Қазақстан Республикасының азаматтары және оралмандар, егер қызметтік тұрғын үйде кемінде бес жыл тұрса, өздері тұратын қызметтік тұрғын үйлерді қалдық құны бойынша жекешелендіре алады.»;
4) 110-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды қоныстандыруға арналған қызметтік тұрғын үйді беру және оны пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды қоныстандыруға арналған қызметтік тұрғын үйге осы Заңның 71-74, 90, 93 және 95-баптары қолданылмайды.».
7. «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 18-құжат; 2004 ж., № 2, 10-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; № 17-18, 76-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 3, 20-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 15, 106-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 1, 4-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; 2014 жылғы 2 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 6 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 8 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

2) части вторую, третью пункта 3 статьи 67 изложить в следующей редакции:
«Жилища из жилищного фонда государственных учреждений, созданных в целях реализации активных мер содействия занятости, также предоставляются гражданам Республики Казахстан и оралманам, участвующим в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, вне зависимости от проживания в данном населенном пункте.
Обязательным условием предоставления жилища из жилищного фонда государственных учреждений, созданных в целях реализации активных мер содействия занятости, гражданам Республики Казахстан и оралманам, участвующим в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, является отсутствие жилища на праве собственности по новому месту жительства, включая членов его семьи.»;
3) в статье 109:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Служебные жилища предназначаются для заселения по договору найма гражданами Республики Казахстан, которые в связи с характером их трудовых отношений должны проживать по месту работы, а также гражданами Республики Казахстан и оралманами, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.»;
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Граждане Республики Казахстан и оралманы, которым служебные жилища были предоставлены как участвующим в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, могут приватизировать занимаемые ими служебные жилища по остаточной стоимости, если они прожили в служебном жилище не менее пяти.»;
4) пункт 2 статьи 110 изложить в следующей редакции:
«2. Порядок предоставления служебного жилища, предназначенного для заселения гражданами Республики Казахстан и оралманами, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, и пользования им утверждается Правительством Республики Казахстан.
К предоставляемому служебному жилью, предназначенному для заселения гражданами Республики Казахстан и оралманами, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, не распространяется действие статей 71 - 74, 90, 93 и 95 настоящего Закона.».
7. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 18; 2004 г., № 2, ст. 10; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 17-18, ст. 76; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 3, ст. 20; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 15, ст. 106; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 9-10, ст. 50; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72, 75; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4; № 11, ст. 63, 64; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 года; Закон Республики Казахстан от 3 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия экстремизму и терроризму», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 ноября 2014 года; Закон Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 ноября 2014 года):

1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) мүгедектерді жұмысқа орналастыруға арналған арнайы жұмыс орындары – мүгедектің жеке мүмкіндіктері ескеріле отырып жабдықталған жұмыс орындары;»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) әлеуметтік келісімшарт – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының жұмыссыз, өз бетінше жұмыспен айналысушы және табысы аз азаматтары мен оралмандар қатарындағы жеке тұлға мен халықты жұмыспен қамту орталығының арасындағы, тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын келісім;»;
20) тармақша алып тасталсын;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«24) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота – жұмыс берушілерге Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін тартуға жол берілетін шетелдік жұмыс күшінің шекті саны;»;
мынадай мазмұндағы 24-1), 24-2), 24-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«24-1) ішкі корпоративтік ауыстыру – Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерде болып жатқан және әрекет ететін заңды тұлғада басшы, менеджер немесе маман қызметінде еңбек қызметін жүзеге асырушы шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының аумағында құрылған аталған заңды тұлғаның филиалдарына, еншілес кәсіпорындарына, өкілдіктеріне уақытша ауыстыру;
24-2) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама – Қазақстан Республикасына экономиканың басым салаларында сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін орталық атқарушы орган айқындайтын біліктілік талаптарына және білім деңгейіне сай келетін шетелдік қызметкерге орталық атқарушы орган беретін белгіленген нысандағы құжат;
24-3) «Шетелдік жұмыс күші» ақпараттық жүйесі – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушілер тартатын немесе өз бетінше келетін шетелдік қызметкерлерді тіркеуге, оларға рұқсаттар, анықтамалар беруге, мониторинг жүргізуге арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйе;»;
мынадай мазмұндағы 27), 28) тармақшалармен толықтырылсын:
«27) әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы орган және оның аумақтық бөлімшелері;
28) кәсіптік бағдарлау – Қазақстан Республикасы азаматтарына, оралмандарға олардың қажеттіліктерін, мүмкіндіктерін және еңбек нарығындағы әлеуметтік-экономикалық ахуалды ескере отырып, өзін-өзі кәсіптік тұрғыдан айқындауға, жұмыспен қамтылудың оңтайлы түрін таңдауға жәрдемдесудің арнайы шаралар кешені.»;

1) в статье 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) специальные рабочие места для трудоустройства инвалидов – рабочие места, оборудованные с учетом индивидуальных возможностей инвалида;»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) социальный контракт - соглашение между физическим лицом из числа безработных, самостоятельно занятых и малообеспеченных граждан Республики Казахстан и оралманов, участвующих в государственных мерах содействия занятости, и центром занятости населения, определяющее права и обязанности сторон;»;
подпункт 20) исключить;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
«24) квота на привлечение иностранной рабочей силы – предельное количество иностранной рабочей силы, которое работодателям допускается привлекать для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктами 24-1), 24-2), 24-3) следующего содержания:
«24-1) внутрикорпоративный перевод – временный перевод иностранца или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера или специалиста в юридическом лице, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан;
24-2) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства – документ установленной формы, выдаваемый центральным исполнительным органом иностранному работнику, соответствующему требованиям квалификации и уровню образования, определяемым центральным исполнительным органом, для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики;
24-3) информационная система «Иностранная рабочая сила» –автоматизированная информационная система, предназначенная для регистрации, выдачи разрешений, справок, мониторинга иностранных работников, привлекаемых работодателями или самостоятельно прибывающих для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктами 27), 28) следующего содержания:
«27) уполномоченный орган по назначению социальных выплат – центральный исполнительный орган в области социальной защиты населения и его территориальные подразделения;
28) профессиональная ориентация – комплекс специальных мер содействия в профессиональном самоопределении, выборе оптимального вида занятости граждан Республики Казахстан, оралманов с учетом их потребностей, возможностей и социально-экономической ситуации на рынке труда.»;

2) 2-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өз бетінше жұмыспен айналысушылар, оның ішінде өзінің тұтынуына арналған өндірісті қоса алғанда, табыс алу үшін тауарлар өндірумен, жұмыстар атқарумен және қызмет көрсетумен (өткізумен) жеке дара айналысатын жеке тұлғалар, өндірістік кооперативтер мүшелері, отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) еңбекақы төленбейтін қызметкерлері мен жалдамалы қызметкерлердің еңбегін пайдаланушы жұмыс берушілер жатады.
Өз бетінше жұмыспен айналысушыларды айқындау әдістемесін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган жұмыспен қамту саласындағы орталық атқарушы органның келісімі бойынша бекітеді;»;
4), 5) тармақшалар алып тасталсын;
3) 4-бапта:
2-тармақта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) қосымша жұмыс орындарын және мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құру бойынша жұмыс берушілерді ынталандыруды қолдайтын жұмыспен қамту саясатымен үйлестірілген қаржылық, салық және инвестициялық саясатты жүргізуге;»;
мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
«16) мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін орталық атқарушы орган айқындайтын шарттармен және тәртіппен арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялауға бағытталған.»;
4) 5-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға квота белгілеудің және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлудің тәртібі мен мерзімдерін бекітеді;»;
5) 6-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 9-12) тармақшамен толықтырылсын:
«9-12) Мүгедектерге арналған жұмыс орындарын квоталаудың қағидаларын әзірлеуге және бекітуге;»;
мынадай мазмұндағы 9-13), 9-14) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-13) жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға, сондай-ақ ішкі корпоративтік ауыстыруды жүзеге асыруға рұқсат берудің және (немесе) рұқсатты ұзартудың тәртібі мен шарттарын бекітуге;
9-14) шетелдік қызметкерге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтамалар беру тәртібін, басым салалар (экономикалық қызмет түрлерін) және олардағы шетелдік қызметкерлердің өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін сұранысқа ие кәсіптер тізбесін бекітуге;»;
6) 7-бапта:
5-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5-1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін орталық атқарушы орган бөлген квота шегінде жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру және рұқсаттарды ұзарту, сондай-ақ аталған рұқсаттарды тоқтата тұру және кері қайтарып алу;»;
5-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5-2) орталық атқарушы орган айқындайтын тәртіппен мүгедектер үшін жұмыс орындарының жалпы санының екі пайызынан төрт пайызына дейінгі мөлшерінде жұмыс орындарының квотасын белгілеу;»;

2) в статье 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) самостоятельно занятые, в том числе физические лица, индивидуально занятые производством (реализацией) товаров, работ и услуг для получения дохода, включая производство для собственного потребления, члены производственных кооперативов, неоплачиваемые работники семейных предприятий (хозяйств) и работодатели, использующие труд наемных работников.
Методика определения самостоятельно занятых утверждается уполномоченным органом в области государственной статистики по согласованию с центральным исполнительным органом в сфере занятости;»;
подпункты 4), 5) исключить;
3) в статье 4:
в пункте 2:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) проведение финансовой, налоговой и инвестиционной политики, согласованной с политикой занятости, поддерживающей стимулирование работодателей по созданию дополнительных рабочих мест и специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;»;
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
«16) субсидирование затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства инвалидов на условиях и в порядке, определяемых центральным исполнительным органом.»;
4) в статье 5-1:
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
«8-1) утверждает порядок и сроки установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан;»;
5) пункт 2 статьи 6:
дополнить подпунктом 9-12) следующего содержания:
«9-12) разрабатывать и утверждать Правила квотирования рабочих мест для инвалидов;»;
дополнить подпунктами 9-13), 9-14) следующего содержания:
«9-13) утверждать порядок и условия выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода;
9-14) утверждать порядок выдачи справок иностранному работнику о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечень приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранных работников;»;
6) в статье 7:
подпункт 5-1) изложить в следующей редакции:
«5-1) выдачи и продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности на территории соответствующей административно-территориальной единицы в пределах квоты, распределенной центральным исполнительным органом, а также приостановки и отзыва указанных разрешений;»;
подпункт 5-2) изложить в следующей редакции:
«5-2) установления квоты рабочих мест для инвалидов в размере от двух до четырех процентов от общей численности рабочих мест в порядке, определяемом центральным исполнительным органом;»;

7) 8-баптың 1-тармағында:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) жұмыссызға оның жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы қолданылу мерзімі тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн құрайтын анықтаманы беруге;»;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) азаматтың жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы ақпаратты тіркелген жері бойынша әлеуметтік төлемдер тағайындау жөніндегі уәкілетті органға тіркелген күнінен кейін бір жұмыс күні ішінде электрондық форматта беруге;»;
8) 9-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құру;»;
2-тармақтың 6) тармақшасындағы «жол бермеуге міндетті.» деген сөздер «жол бермеуге;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) жұмысқа тартылған шетелдік қызметкерді шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың мерзімі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының шегінен тысқары шығып кетуін қамтамасыз етуге міндетті.»;
9) 10-баптың 4-тармағының екінші, үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасынан шет елге жұмыс күшiн шығару жұмысқа орналастыратын елдiң банктерiне жұмыскердің атына кепілдік берілген жарна енгiзу арқылы шарт мерзiмi аяқталғаннан кейiн жұмыскердiң өз елiне оралуына жеке жұмыспен қамту агенттігі кепiлдiк берген жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасынан шет елге жұмыс күшін шығару кезінде шетелдік жұмыс берушінің банктерге кепілдік берілген жарнаны енгізу тәртібі мен шарттары жұмысқа орналастыратын елдің заңнамасында реттеледі.»;
10) 11-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заңның шетелдік жұмыс күшін квоталау және жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру туралы нормалары:»;
бесінші, алтыншы, жетінші абзацтар алып тасталсын;
оныншы абзацтағы «табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.» деген сөздер «табылатын;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын, құны 2 миллионнан астам айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі жобалары бар заңды тұлғаларда, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардың көрсетілген қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе арнайы экономикалық аймақтарда құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде және орталық атқарушы органның, жергілікті атқарушы органның және мүдделі орталық мемлекеттік органның өкілдерінен тұратын ведомствоаралық комиссия айқындайтын санаттар мен адам саны тізбесіне сәйкес объект (объектілер) пайдаланылуға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейінгі кезеңде көрсетілетін қызметтерді орындаушы ретінде тартқан ұйымдарда жұмыс істейтін;
Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасына сәйкес дарынды шетел жастары үшін мемлекеттік білім тапсырысы шеңберінде жоғары және жоғары оқу орындарынан кейінгі білім беру ұйымдарындағы оқуын аяқтағаннан кейін жұмыс істейтін;
экономиканың басым салаларында сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.»;

7) в пункте 1 статьи 8:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) выдавать безработному справку, что он зарегистрирован как безработный, срок действия которой составляет десять календарных дней со дня регистрации;»;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
«8-1) представлять информацию о регистрации гражданина в качестве безработного в уполномоченный орган по назначению социальных выплат по месту регистрации в течение одного рабочего дня после дня регистрации в электронном формате;»;
8) в статье 9:
пункт 1 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) создания специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;»;
пункт 2 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
«7) обеспечить выезд привлекаемого иностранного работника за пределы Республики Казахстан по завершении срока действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.»;
9) части вторую, третью пункта 4 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«Вывоз рабочей силы из Республики Казахстан за границу осуществляется только при условии гарантии частным агентством занятости возврата работника по истечении срока договора в свою страну путем внесения на имя работника гарантийного взноса в банки страны трудоустройства.
При вывозе рабочей силы из Республики Казахстан за границу порядок и условия внесения иностранным работодателем в банки гарантийного взноса регулируются законодательством страны трудоустройства.»;
10) в статье 11:
в части второй пункта 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Нормы настоящего Закона о квотировании иностранной рабочей силы и выдаче разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы не распространяются на иностранцев и лиц без гражданства:»;
абзацы пятый, шестой, седьмой исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
«работающих в юридических лицах, являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше 2 миллионов месячных расчетных показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию согласно перечню категорий и численности, определяемых межведомственной комиссией из представителей центрального исполнительного органа, местных исполнительных органов и заинтересованных центральных государственных органов;
работающих, после завершения обучения в организациях высшего и послевузовского образования в рамках государственного образовательного заказа для талантливой иностранной молодежи в соответствии законодательством об образовании Республики Казахстан;
прибывших для самостоятельного трудоустройства по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики;
постоянно проживающих в Республике Казахстан.»;

мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3-тармақтармен толықтырылсын:
«1-1. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота экономикалық тұрғыдан белсенді халықтың санына шаққандағы пайыздық қатынаспен белгіленеді, онда:
1) экономикалық қызмет түрлері бойынша шетелдік қызметкерлерді тартуға арналған квота;
2) Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және көшіп-қонушы еңбекшілерді әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болуын негізге ала отырып, елдер бойынша шетелдік қызметкерлерді тартуға арналған квота;
3) еңбекші көшіп келушілерді тартуға арналған квота қамтылады.
1-2. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны орталық атқарушы орган еңбек нарығындағы алдағы жылға (жылдарға) сұраныс пен ұсыныстың болжамын және тиісті қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ жұмыс берушілердің ұсыныстарын ескере отырып қалыптастырады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
1-3. Орталық атқарушы орган «Шетелдік жұмыс күші» ақпараттық жүйесін жүргізуді қамтамасыз етеді.»;
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Жергілікті атқарушы органдар тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін орталық атқарушы орган бөлген квота шегінде, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін адамдарды қоспағанда, жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар береді және рұқсатты ұзартады не рұқсат беруден, рұқсатты ұзартудан бас тартады, сондай-ақ көрсетілген рұқсаттарды тоқтата тұрады және кері қайтарып алады.»;
мынадай мазмұндағы 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9, 2-10-тармақтармен толықтырылсын:
«2-2. Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат орталық атқарушы орган белгілеген тәртіппен және мерзімге сәйкес құжаттар табыс етілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген алымдар төленген кезде беріледі және ұзартылады.
Осы тармақтың жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беруге және (немесе) рұқсатты ұзартуға алым төлеу бөлігіндегі ережесі ішкі корпоративтік ауыстыру шеңберінде жұмыс істейтін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
2-3. Қажетті құжаттарды қабылдауды, сондай-ақ жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беруді және рұқсатты ұзартуды жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады, оның ішінде рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда жүзеге асырады.
2-4. Рұқсат бойынша жұмыс беруші тартатын шетелдік жұмыс күшінің саны орталық атқарушы орган айқындайтын қазақстандық кадрлардың санына шаққандағы пайыздық қатынасқа сәйкес болуға тиіс.

дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3 следующего содержания:
«1-1. Квота на привлечение иностранной рабочей силы устанавливается в процентном отношении к численности экономически активного населения, которая включает в себя:
1) квоту на привлечение иностранных работников по видам экономической деятельности;
2) квоту на привлечение иностранных работников по странам исхода при наличии международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся–мигрантов, ратифицированных Республикой Казахстан;
3) квоту на привлечение трудовых иммигрантов.
1-2. Квота на привлечение иностранной рабочей силы формируется и вносится на рассмотрение Правительства Республики Казахстан центральным исполнительным органом с учетом прогноза состояния спроса и предложения на рынке труда на предстоящий(е) год(ы) и предложений уполномоченных государственных органов соответствующих сфер деятельности, местных исполнительных органов, а также работодателей.
1-3. Центральный исполнительный орган обеспечивает ведение информационной системы «Иностранная рабочая сила».»;
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
«2-1. Местные исполнительные органы на территории соответствующей административно-территориальной единицы выдают и продлевают разрешения либо отказывают в выдаче, продлении разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, за исключением лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, для осуществления трудовой деятельности в пределах квоты, распределенной центральным исполнительным органом, а также приостанавливают и отзывают указанные разрешения.»;
дополнить пунктами 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9, 2-10 следующего содержания:
«2-2. Разрешение работодателям на привлечение иностранной рабочей силы выдается и продлевается при представлении документов и уплате сбора, установленного налоговым законодательством Республики Казахстан, в порядке и на сроки, определяемые центральным исполнительным органом.
Положение настоящего пункта в части уплаты сбора за выдачу (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы не распространяется на иностранцев и лиц без гражданства, работающих в рамках внутрикорпоративного перевода.
2-3. Прием необходимых документов, а также выдача и продление разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы осуществляются местным исполнительным органом, в том числе в электронной форме посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений.
2-4. Количество привлекаемой работодателем иностранной рабочей силы по разрешениям должно соответствовать процентному отношению к численности казахстанских кадров, определяемому центральным исполнительным органом.

2-5. Қазақстан Республикасының аумағында квота шеңберінде еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушілер тартатын шетелдік жұмыс күшінің білім деңгейі (кәсіптік даярлығы) және практикалық жұмыс тәжірибесі (жұмыс өтілі) кәсіби стандарттарға, жұмыстар мен кәсіптердің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына және басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларына және ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының, үлгі біліктілік сипаттамаларына сәйкес жұмысшылар кәсібіне және басшылар, мамандар және қызметшілер кәсіптеріне қойылатын біліктілік талаптарына сай келуге тиіс.
2-6. Шетелдік қызметкерлер экономиканың басым салаларындағы (экономикалық қызмет түрлеріндегі) сұранысқа ие кәсіптерге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін үш айдан аспайтын мерзімге, еңбек шартының қолданылу мерзіміне, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге ұзарту құқығымен Қазақстан Республикасында бола алады.
Экономиканың басым салаларындағы (экономикалық қызмет түрлеріндегі) сұранысқа ие кәсіптер тізбесін орталық атқарушы орган еңбек нарығындағы алдағы жылға (жылдарға) сұраныс пен ұсыныс жай-күйінің болжамын және қызметтің тиісті саласындағы мемлекеттік уәкілетті органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ жұмыс берушілердің ұсыныстарын ескере отырып айқындайды.
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама алу үшін шетелдік қызметкер Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне өз бетінше жұмысқа орналасу туралы өтініш береді, ол орталық атқарушы органға жіберіледі.
Шетелдік жұмысшы өз бетінше жұмысқа орналасуға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама алу үшін шетелдік қызметкер Қазақстан Республикасында болған жағдайда, өз бетінше жұмысқа орналасу туралы өтінішпен орталық атқарушы органға жүгінеді.
Анықтама беру және шетелдік қызметкерлердің біліктілігіне және білім деңгейіне талап қою тәртібін, сондай-ақ басым салалар (экономикалық қызмет түрлері) мен оларда өз бетінше жұмысқа орналасу үшін сұранысқа ие кәсіптер тізбесін орталық атқарушы орган тиiстi қызмет салаларындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша бекітеді.
2-7. Ішкі корпоративтік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді жұмысқа тартатын жұмыс берушілер, олар Қазақстан Республикасының аумағына келгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде жергілікті атқарушы органға жазбаша түрде:

2-5. Уровень образования (профессиональная подготовка) и опыт (стаж) практической работы иностранной рабочей силы, привлекаемой работодателями для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан в рамках квоты, должны отвечать квалификационным требованиям, предъявляемым к профессиям рабочих и должностям руководителей, специалистов и служащих, в соответствии с профессиональными стандартами, единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, тарифно-квалификационных характеристик профессий рабочих и типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций.
2-6. Иностранные работники могут пребывать в Республике Казахстан для самостоятельного трудоустройства по востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) профессиям не более трех месяцев с правом продления на срок действия трудового договора, но не более трех лет.
Перечень востребованных профессий в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) определяется центральным исполнительным органом с учетом прогноза состояния спроса и предложения на рынке труда на предстоящий(е) год(ы) и предложений уполномоченных государственных органов соответствующих сфер деятельности, местных исполнительных органов, а также работодателей.
Для получения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства иностранный работник подает в загранучреждения Республики Казахстан заявление о самостоятельном трудоустройстве в Республике Казахстан, которое препровождается в центральный исполнительный орган.
В случае нахождения иностранного работника в Республике Казахстан для получения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, иностранный работник обращается в центральный исполнительный орган с заявлением о самостоятельном трудоустройстве в Республике Казахстан.
Порядок выдачи справок и требования к квалификации и уровню образования иностранных работников, а также перечень приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства утверждаются центральным исполнительным органом по согласованию с органами, уполномоченными в соответствующих сферах деятельности.
2-7. Работодатели, привлекающие иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода, в течение десяти календарных дней после их въезда на территорию Республики Казахстан в письменном виде направляет в местный исполнительный орган информацию по ним, включающую:

1) санын, ұйымның және олар ауыстырылу үшін шығатын елінің атауын;
2) тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде);
3) әрқайсысының білім деңгейін, біліктілігін, кәсібі мен жұмыс тәжірибесін;
4) еңбек қызметін жүзеге асыру мерзімін қамтитын ақпарат жібереді.
2-8. Ішкі корпоративтік ауыстыру шеңберінде ауыстырылған шетелдік қызметкерлер болу мақсаттарына сәйкес уақытша еңбек қызметін жүзеге асырады және еңбек шартында көрсетілген үш жылдан аспайтын мерзім өткен соң елден кетуге міндетті.
2-9. Ішкі корпоративтік ауыстыру орталық атқарушы орган айқындайтын қазақстандық кадрлар санына шетелдік қызметкерлер санының пайыздық қатынасы сақтала отырып жүзеге асырылады.
2-10. Жергілікті атқарушы органдар:
1) инвестициялық басым жобалар шеңберінде тартылған, жұмыс берушілер квота шеңберінде тартқан, өз бетінше жұмысқа орналасқан және ішкі корпоративтік ауыстыру шеңберінде жұмыс істейтін шетелдік қызметкерлердің есебін жүргізеді;
2) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейін еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті атқарушы органдарды шетелдік қызметкерлер туралы хабардар етеді.»;
3, 4-тармақтар алып тасталсын;
11) 14-бап мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар жұмысынан айырылған жағдайда әлеуметтік төлем жасау.»;
12) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жоғарыда аталған мәліметтерді жасырған немесе көрінеу жалған мәліметтер немесе жасанды құжаттар ұсынған жағдайда, жұмыссыздар тіркеуден шығарылады және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке тартылады.»;
13) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
«17-1-бап. Жұмысынан айырылған жағдайда төленетін
әлеуметтік төлем
1. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы жұмысынан айырылған жағдайда, оған төленетін әлеуметтік төлем уәкілетті органға жұмыссыз ретінде тіркеуге жүгінген күннен бастап тағайындалады.
2. Жұмысынан айырылған жағдайда төлем тағайындау тәртібі мен жүзеге асыру тетігі Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.»;
14) 18-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Мүгедек үшін осы баптың 1-тармағында көрсетілген жағдайларға сәйкес келетін, жүзеге асыру үшін олардың шектеулі тыныс-тіршілігі ескеріле отырып, дене бітіміне орай қолжетімділігі қамтамасыз етілген жұмыс ыңғайлы деп есептеледі.»;
15) 18-1-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібі орталық атқарушы орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.»;

1) количество, наименования организации и страны, из которых они переводятся;
2) фамилии, имена, отчества (при наличии);
3) уровень образования, квалификацию, профессию и опыт работы каждого;
4) срок осуществления трудовой деятельности.
2-8. Иностранные работники, переведенные в рамках внутрикорпоративного перевода, осуществляют временную трудовую деятельность в соответствии с целями пребывания и обязаны выехать из страны после завершения срока, указанного в трудовом договоре, не превышающего трех лет.
2-9. Внутрикорпоративный перевод осуществляется с учетом соблюдения процентного отношения численности иностранных работников к количеству казахстанских кадров, определяемому центральным исполнительным органом.
2-10. Местные исполнительные органы:
1) ведут учет иностранных работников, привлекаемых в рамках приоритетных инвестиционных проектов работодателями в рамках квоты, трудоустроенных самостоятельно и работающих в рамках внутрикорпоративного перевода;
2) ежемесячно, до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, информируют местные органы по инспекции труда об иностранных работниках.»;
пункты 3, 4 исключить;
11) статью 14 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) социальная выплата на случай потери работы участникам системы обязательного социального страхования.»;
12) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
«2. В случаях сокрытия вышеперечисленных сведений, предоставления заведомо ложных сведений или поддельных документов безработные снимаются с регистрации и привлекаются к ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
13) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
«17-1. Социальная выплата на случай потери работы
1. Социальная выплата на случай потери работы участнику системы обязательного социального страхования назначается со дня его обращения за регистрацией в качестве безработного в уполномоченный орган.
2. Порядок назначения и механизм осуществления выплаты на случай потери работы определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.»;
14) статью 18 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Для инвалида подходящей считается работа, соответствующая условиям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, для осуществления которой обеспечена физическая доступность с учетом его ограничений жизнедеятельности.»;
15) статью 18-1 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. Порядок организации и финансирование социальных рабочих мест осуществляются в порядке, определяемом центральным исполнительным органом.»;

16) 18-2-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібі орталық атқарушы орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.»;
17) 20-1-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өңірлерге келген жастарға қызметтік тұрғын үй беру және жастарға жатақханадан бөлме беру арқылы іске асырылады.»;
18) 21-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Еңбек делдалдығымен айналысатын жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ шетелдік жұмыс күшін тартатын, оның ішінде осы Заңның 11-бабына сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілер уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен және мерзімде алғашқы статистикалық деректерді табыс етуге міндетті.».
8. «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 247-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 1, 4-құжат; № 23, 117-құжат; 2011 ж., № 10, 86-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., №14, 72-құжат; 2014 жылғы 2 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) әлеуметтік келісімшарт – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының жұмыссыз, өз бетінше жұмыспен айналысушы және табысы аз азаматтары және оралмандар қатарындағы жеке тұлға мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын келісім;»;
9. «Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 7-8, 18-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; 2014 жылғы 2 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы):
31-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

16) статью 18-2 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Порядок организации и финансирования молодежной практики осуществляется в порядке, определяемом центральным исполнительным органом.»;
17) подпункт 4) пункта 4 статьи 20-1 изложить в следующей редакции:
«4) предоставления служебных жилищ и комнат в общежитии для молодежи, участвующей в активных мерах содействия занятости, в том числе прибывшей в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан.»;
18) пункт 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«2. Физические и юридические лица, занимающиеся трудовым посредничеством, а также работодатели, привлекающие иностранных работников, в том числе в соответствии со статьей 11 настоящего Закона, обязаны представлять первичные статистические данные в уполномоченный орган в порядке и сроки, установленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.».
8. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «О государственной адресной социальной помощи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 247; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 3, ст. 20; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 23, ст. 117; 2011 г., № 10, ст. 86; № 16, ст. 128; 2012 г., № 2, ст. 14; № 8, ст. 64; 2013 г., № 14, ст. 72; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 года):
подпункт 1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«1) социальный контракт - соглашение между физическим лицом из числа безработных, самостоятельно занятых и малообеспеченных граждан Республики Казахстан и оралманов, участвующих в государственных мерах содействия занятости, и центром занятости населения, определяющее права и обязанности сторон;».
9. В Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 7-8, ст. 18; 2006 г., № 15, ст. 92; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 года):
подпункт 1) части первой статьи 31 изложить в следующей редакции:

«1) жұмыспен қамту туралы заңнамаға сәйкес жұмыс орындарының жалпы санының екі пайызынан төрт пайызына дейінгі мөлшерде мүгедектер үшін жұмыс орындарына квота белгілеу;».
10. «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; 2014 жылғы 2 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 8 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«37) қабылдау квотасы – I, II топтағы мүгедектер қатарындағы азаматтарды, жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдарды, бала кезінен мүгедектерді, мүгедек балаларды, ауыл жастарын, соның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келуші адамдар мен Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдарды, сондай-ақ жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, сондай-ақ шетелден келген дарынды шетелдік жастарды техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беретін білім беру ұйымдарына қабылдау үшін бөлінетін мемлекеттік білім беру тапсырысының, оның ішінде білім беру гранттары көлемінің шекті саны;»;
мынадай мазмұндағы 62) тармақшамен толықтырылсын:
«62) дарынды шетелдік жастар – шет елден келген халықаралық олимпиадалардың, ғылыми сайыстардың жеңімпаздары болып табылатын, ғылыми жетістіктері, шетелдік рейтингтік ғылыми журналдарда жарияланымдары бар жиырма тоғыз жасқа дейінгі шетелдік адамдар.»;

«1) установления квоты рабочих мест для инвалидов в размере от двух до четырех процентов от общей численности рабочих мест в соответствии с законодательством о занятости населения;».
10. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; № 18, ст. 142; 2012 г., № 2, ст. 11; № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 7; № 7, ст. 34; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 3, ст. 21, № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 года; Закон Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 ноября 2014 года):
1) в статье 1:
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
«37) квота приема – предельное количество объема государственного образовательного заказа, в том числе образовательных грантов, выделяемых для приема в организации образования, дающие техническое и профессиональное, послесреднее и высшее образование, граждан из числа инвалидов I, II групп, лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, инвалидов с детства, детей-инвалидов, сельской молодежи, в том числе прибывающих в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, а также детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, талантливой иностранной молодежи, прибывшей из-за рубежа;»;
дополнить подпунктом 62) следующего содержания:
«62) талантливая иностранная молодежь – иностранные лица до двадцати девяти лет, прибывшие из-за рубежа, являющиеся победителями международных олимпиад, научных соревнований, имеющие научные достижения, публикации в зарубежных рейтинговых научных изданиях.»;

2) 4-бап мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
«29-1) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына оқуға келген дарынды шетелдік жастар үшін мемлекеттік білім тапсырысы шеңберінде орындар бөлу қағидаларын бекітеді;»;
3) 8-баптың 2-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шетелдіктердің мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес конкурстық негізде тегін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуға құқығы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен не Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен айқындалады.»;
4) 26-баптың 8-тармағында:
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударған ауыл жастары арасындағы азаматтар үшін;»;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) дарынды шетелдік жастар үшін квота көзделеді.»;
5) 47-баптың 17-тармақшасы мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы Заңның 26-бабы 8-тармағының 6) тармақшасында белгіленген квота шегінде педагогикалық, техникалық және ауылшаруашылығы мамандықтары бойынша оқуға түскен ауыл жастары қатарындағы азаматтар жоғары оқу орнын аяқтағаннан кейін оқыған өңірінде кемінде үш жыл жұмыс істеуге міндетті.».
11. «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 15, 119-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 3, 19-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 11, 63-құжат; 2014 жылғы 2 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 8 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
28-бап алып тасталсын.
12. «Халықтың көші-қоны туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 16, 127-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат, № 21-22, 114-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 16, 90-құжат; 2014 жылғы 6 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

2) статью 4 дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
«29-1) утверждает Правила выделения мест в рамках государственного образовательного заказа для талантливой иностранной молодежи, прибывшей на обучение в организации высшего и послевузовского образования;»;
3) часть четвертую пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«Право на получение иностранцами на конкурсной основе в соответствии с государственным образовательным заказом бесплатного технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования определяется международными договорами Республики Казахстан либо в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.»;
4) пункт 8 статьи 26:
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) граждан из числа сельской молодежи, переселяющихся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
«7) талантливой иностранной молодежи.»;
5) пункт 17 статьи 47 дополнить частью пятой следующего содержания:
«Граждане из числа сельской молодежи, поступившие в пределах квоты, установленной подпунктом 6) пункта 8 статьи 26 настоящего Закона, на обучение по педагогическим, техническим и сельскохозяйственным специальностям, обязаны отработать в регионе по месту обучения, не менее трех лет после окончания высшего учебного заведения.».
11. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 15, ст. 119; 2012 г., № 2, ст. 14; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 3, ст. 19; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 11, ст. 63; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 года; Закон Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 ноября 2014 года):
статью 28 исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О миграции населения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 16, ст. 127; 2012 г., № 5, ст. 41; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 21-22, ст. 114; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 11, ст. 64; № 16, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 3 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия экстремизму и терроризму», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 ноября 2014 года):

1) 1-бапта:
10-1), 12), 13) 14), 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«10-1) қабылдаушы тұлға – көшіп келушілерді Қазақстан Республикасына уақытша тұру үшін шақыру туралы өтініш жасайтын және (немесе) олардың тұруына орын ұсынатын Қазақстан Республикасының азаматы, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік және азаматтығы жоқ адам немесе Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлға;
12) қоныс аударушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ішкі көшіп-қонушы;
13) оралман – тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген және осы Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған, Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде одан тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақ және оның Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін одан тыс жерде туған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балалары;
14) этникалық қазақтар, оралмандар туралы ақпараттық деректер базасы – этникалық қазақтар, оралмандар мен олардың отбасы мүшелері, оларды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қоныстандыру туралы, сондай-ақ оларға көрсетілген мемлекеттік қолдау шаралары туралы деректер жиынтығы;
15) оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын және оралмандардың, олардың отбасы мүшелерінің уақытша тұруына және оларға бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетуге арналған заңды тұлға;»;
мынадай мазмұндағы 16-1) және 16-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«16-1) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін оралмандар отбасыларының шекті саны;
16-2) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін қоныс аударушылар отбасыларының шекті саны;»;
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«22) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота – жұмыс берушілерге Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін тартуға рұқсат етілетін шетелдік жұмыс күшінің шекті саны;»;
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
«23-1) ішкі корпоративтік ауыстыру – Қазақстан Республикасының шекарасынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғаларда басшы, менеджер немесе маман қызметіндегі еңбегін жүзеге асырушы шетел азаматын немесе азаматтығы жоқ адамды аталған заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында құрылған филиалдарына, еншілес ұйымдарына, өкілдіктеріне уақытша ауыстыру;»;
24) тармақша алып тасталсын;

1) в статье 1:
подпункты 10-1), 12), 13), 14), 15) изложить в следующей редакции:
«10-1) принимающее лицо – гражданин Республики Казахстан, иностранец и лицо без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, или юридическое лицо, зарегистрированное в Республике Казахстан, ходатайствующие о приглашении иммигрантов в Республику Казахстан для временного проживания и (или) предоставляющие место для их проживания;
12) переселенец – внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
13) оралман – этнический казах, постоянно проживавший на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, и его дети казахской национальности, родившиеся и постоянно проживавшие после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывший (прибывшие) в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине и получивший (получившие) соответствующий статус в порядке, установленном настоящим Законом;
14) информационная база данных об этнических казахах, оралманах – совокупность данных об этнических казахах, оралманах и членах их семей, их перемещениях по территории Республики Казахстан, а также оказанных им мерах государственной поддержки;
15) центр адаптации и интеграции – юридическое лицо, учреждаемое местным исполнительным органом областей, города республиканского значения, столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и предназначенное для оказания оралманам, членам их семей, адаптационных и интеграционных услуг и временного проживания;»;
дополнить подпунктами 16-1), 16-2) следующего содержания:
«16-1) региональная квота приема оралманов – предельное число семей оралманов, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
16-2) региональная квота приема переселенцев – предельное число семей переселенцев, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;»;
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
«22) квота на привлечение иностранной рабочей силы – предельное количество иностранной рабочей силы, которое работодателям допускается привлекать для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
«23-1) внутрикорпоративный перевод – временный перевод иностранца или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера или специалиста в юридическом лице, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан;»;
подпункт 24) исключить;

мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
«24-1) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама – Қазақстан Республикасында экономиканың басым салаларында сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін уәкілетті орган айқындайтын біліктілікке және білім деңгейіне қойылатын талаптарға сай келетін шетелдік қызметкерге халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган беретін белгіленген нысандағы құжат;»;
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«26) ішкі көшіп-қонушы – тұрақты немесе уақытша тұру мақсатында Қазақстан Республикасының ішінде өз бетінше қоныс аударушы адам;»;
27) тармақша алып тасталсын;
2) 6-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекеттік шекараны кесіп өткен күннен бастап күнтізбелік бес күннен астам уақытқа Қазақстан Республикасына уақытша келген көшіп келушілердің, егер Қазақстан Республикасының тиісті тараппен жасалған келісімінде белгіленгеннен немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілегеннен өзгеше тәртіп белгіленбесе, уақытша тұруға (тіркеуге) рұқсаты болуы міндетті.
Көшіп келушілерді тіркеуді ішкі істер органдары қабылдаушы тұлғаның ақпараты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерінен келіп түсетін ақпараты негізінде жүзеге асырады. Қабылдаушы тұлғалар оларға келіп жатқан көшіп келушілер туралы ішкі істер органдарын, олар келген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.»;
3) 7-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат
алу»;
мынадай мазмұндағы бірінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрып жатқан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат туралы өтінішпен Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне жүгінеді.»;
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мыналарды:»;
1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) Қазақстан Республикасына туризм, емделу, жастардың, студенттік және мектеп ауысу бағдарламаларына қатысу, гуманитарлық көмекті алып жүру, келіссөздер жүргізу, келісімшарттар жасасу, аудиторлық және консультациялық қызметтер көрсету мақсатымен, сондай-ақ іссапарға келген;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) діни және (немесе) миссионерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының аумағына келетін адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасына тұрақты тұру визасымен уақытша болатын не Қазақстан Республикасымен визасыз кіру және онда болу тәртібі туралы келісім жасасқан мемлекеттерден келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ берілген визаның санатына қарамастан этникалық қазақтар тұрақты тұруға рұқсат алу үшін ішкі істер органдарына жүгінеді.»;

дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
«24-1) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства – документ установленной формы, выдаваемый уполномоченным органом по вопросам миграции населения иностранному работнику, соответствующему требованиям квалификации и уровню образования, определяемым уполномоченным органом по вопросам миграции населения, для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики;»;
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
«26) внутренний мигрант – лицо, переселяющееся внутри Республики Казахстан самостоятельно в целях постоянного или временного проживания;»;
подпункт 27) исключить;
2) пункт 4 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«4. Иммигранты, временно пребывающие в Республике Казахстан свыше пяти календарных дней со дня пересечения Государственной границы, обязаны иметь разрешение на временное проживание (регистрацию), если иной порядок не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей стороной или Правительством Республики Казахстан.
Регистрация иммигрантов осуществляется органами внутренних дел на основании информации принимающих лиц, а также Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, поступающей из пунктов пропуска через Государственную границу. Принимающие лица обязаны проинформировать органы внутренних дел о пребывающих у них иммигрантах в течение трех рабочих дней со дня их прибытия.»;
3) в статье 7:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Получение разрешения на постоянное проживание в
Республике Казахстан»;
дополнить частью первой следующего содержания:
«Иностранцы и лица без гражданства, проживающие за пределами Республики Казахстан, обращаются с заявлением о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан в загранучреждения Республики Казахстан.»;
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
«Иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан с визой на постоянное жительство либо прибывшие из государств, заключивших с Республикой Казахстан соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, а также этнические казахи, независимо от категории выданной им визы, обращаются в органы внутренних дел для получения разрешения на постоянное проживание, за исключением:»;
подпункт 1) исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) прибывших в Республику Казахстан с целями туризма, лечения, участия в программах молодежных, студенческих и школьных обменов, сопровождения гуманитарной помощи, проведения переговоров, заключения контрактов, оказания аудиторских и консультационных услуг, а также в командировку;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) пребывающих на территории Республики Казахстан в целях осуществления религиозной и (или) миссионерской деятельности.»;

4) 8-бапта:
3) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) оралмандар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін өңірлерді айқындайды;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) орта мерзімді кезеңге немесе алдағы жылға оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын айқындайды;»;
8) тармақша алып тасталсын;
5) 9-бапта:
2) тармақша мынадай реакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісім бойынша көшіп келушілердің паспорттарын тіркеу, қабылдаушы тұлғалардың өздеріндегі көшіп келушілер туралы мәліметті ұсынуы, көші-қон карточкаларын беру және жасау, көшіп келушілердің орын ауыстыруы, көшіп келушілердің шетелдіктер үшін жабық жекелеген жерлерге (аумақтарға) келу тәртібін, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүру тәртібін айқындайды;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) Қазақстан Республикасының аумағында жүрген көшіп келушілерге көші-қон карточкаларын беруді жүзеге асырады;»;
6) 10-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) Қазақстан Республикасына келетін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға визалар береді, ұзартады және олардың күшін жояды;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасына өз еркімен қоныс аударуға тілек білдірген этникалық қазақтарды келудің, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде айқындаған өңірлерге келу шарттары, қабылдау шарттары мен әлеуметтік қолдау шаралары туралы хабардар етеді;»
мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-1) Қазақстан Республикасына келу туралы өтініш берген көшіп келушілердің, оның ішінде этникалық қазақтардың құжаттарын қабылдайды, тіркейді, оларды халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді, Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін келуге визалар ресімдейді;
5-2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының ішкі істері министрлігімен бірлесіп, Қазақстан Республикасының визаларын беру, сондай-ақ олардың мерзімдерін ұзарту және қысқарту тәртібін айқындайды;»;
7) 11-бапта:
4), 4-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) шетелдік жұмыс күшін тартуға квота қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді;
4-1) оралмандар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін өңірлерді айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлейді және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді;»;

4) в статье 8:
подпункт 3) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) определяет регионы для расселения оралманов и переселенцев;»;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
5-1) устанавливает региональную квоту приема оралманов и переселенцев на среднесрочный период или предстоящий год;»;
подпункт 8) исключить;
5) в статье 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан определяют порядок регистрации паспортов иммигрантов, представления принимающими лицами информации о пребывающих у них иммигрантах, выдачи и изготовления миграционных карточек, передвижения иммигрантов, въезда иммигрантов в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, а также транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) осуществляет выдачу миграционных карточек иммигрантам, находящимся на территории Республики Казахстан;»;
6) в статье 10:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) выдают, продлевают и аннулируют визы прибывающим в Республику Казахстан иностранцам и лицам без гражданства;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) информируют этнических казахов, изъявивших желание добровольно переселиться в Республику Казахстан, об условиях въезда, в том числе в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан в рамках региональных квот приема оралманов, условиях приема и мерах социальной поддержки;»;
дополнить подпунктами 5-1), 5-2) следующего содержания:
«5-1) принимают, регистрируют документы иммигрантов, в том числе этнических казахов, обратившихся с заявлениями о въезде в Республику Казахстан, направляют их в уполномоченный орган по вопросам миграции населения, оформляют визы на въезд в Республику Казахстан на постоянное жительство;
5-2) совместно с органом внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан определяют порядок выдачи виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия;»;
7) в статье 11:
подпункты 4), 4-1) изложить в следующей редакции:
«4) вырабатывает и вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по формированию квоты на привлечение иностранной рабочей силы;
4-1) вырабатывает и вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по определению регионов для расселения оралманов и переселенцев;»;

мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3), 4-4), 4-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-2) оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың орта мерзімді кезеңге немесе алдағы жылға арналған өңірлік квотасын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді;
4-3) оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасының іске асырылуы мониторингін жүргізеді;
4-4) облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана арасында оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын бөледі;
4-5) оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізудің тәртібін айқындайды;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана арасында бөледі;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) шетелдік қызметкерлердің орталықтандырылған деректер базасын қалыптастырады, «Шетелдік жұмыс күші» ақпараттық порталын құрады және олардың тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара байланысын қамтамасыз етеді;»;
мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
«5-2) шетелдік қызметкерлерге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама береді;»;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) Оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның үлгілік ережесін бекітеді;»;
8) 15-бапта:
1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға өңірді оралмандар мен қоныс аударушыларды қоныстандыруға арналған өңірлерге жатқызу туралы ұсыныстар енгізеді;»;
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2), 6-3), 6-4), 6-5) және 6-6) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) этникалық қазақтардан оралман мәртебесін беруге өтінішті қажетті құжаттарымен қоса қабылдайды;
6-2) этникалық қазақтардан оларды оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтінішті қажетті құжаттарымен қоса қабылдайды;
6-3) оралман мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды;
6-4) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдайды;
6-5) Қазақстан Республикасының азаматтарынан оларды қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтінішті қажетті құжаттарымен қоса қабылдайды;
6-6) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдайды;»;
8), 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«8) оралман куәлігін береді;
9) оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарын, уақытша орналастыру орталықтарын құрады және олардың қызметін ұйымдастырады;»;
12) тармақша алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;

дополнить подпунктами 4-2), 4-3), 4-4), 4-5) следующего содержания:
«4-2) вырабатывает и вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по формированию региональных квот приема оралманов и переселенцев на среднесрочный период или предстоящий год;
4-3) проводит мониторинг реализации региональной квоты приема оралманов и переселенцев;
4-4) распределяет региональную квоту приема оралманов и переселенцев между областями, городом республиканского значения, столицей;
4-5) определяет порядок включения в региональную квоту приема оралманов и переселенцев;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) распределяет квоту на привлечение иностранной рабочей силы между областями, городом республиканского значения и столицей;»;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) формирует централизованную базу данных иностранных работников, создает информационный портал «Иностранная рабочая сила» и обеспечивает их взаимодействие с информационными системами соответствующих уполномоченных государственных органов;»;
дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
«5-2) выдает справку о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства иностранным работникам;»;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) утверждает Типовое положение Комиссии по включению в региональную квоту приема оралманов и переселенцев;»;
8) в статье 15:
в пункте 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) вносят в уполномоченный орган по вопросам миграции населения предложения об отнесении региона к регионам для расселения оралманов и переселенцев;»;
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктами 6-1), 6-2), 6-3), 6-4), 6-5), 6-6) следующего содержания:
«6-1) принимают заявление с приложением необходимых документов от этнических казахов на присвоение статуса оралмана;
6-2) принимают заявление с приложением необходимых документов от этнических казахов о включении их в региональную квоту приема оралманов;
6-3) принимают решение о присвоении статуса оралмана;
6-4) принимают решение о включении в региональную квоту приема оралманов;
6-5) принимают заявление с приложением необходимых документов от граждан Республики Казахстан о включении их в региональную квоту приема переселенцев;
6-6) принимают решение о включении в региональную квоту приема переселенцев;»;
подпункты 8), 9) изложить в следующей редакции:
«8) выдают удостоверения оралмана;
9) создают и организуют деятельность центров адаптации и интеграции оралманов, центров временного размещения;»;
подпункт 12) исключить;
пункт 3 исключить;

9) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
«17-бап. Оралмандардың санаттары
Оралмандар мынадай санаттарға бөлінеді:
1) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар;
2) Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген және тұрып жатқан оралмандар.»;
10) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап.
Оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш беру тәртібі
1. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген этникалық қазақтар оралман мәртебесін беру және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтінішті халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жергілікті атқарушы органдарға береді.
2. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын этникалық қазақтар оралман мәртебесін беру және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтінішті Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне береді.»;
11) мынадай мазмұндағы 19-1, 19-2-баптармен толықтырылсын:
«19-1-бап. Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасы
1. Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасын халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары мен Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныстанғысы келетін этникалық қазақтар мен оралмандардан Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері арқылы келіп түскен өтініштер негізінде қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Үкіметінің қарауына енгізеді.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасын орта мерзімді кезеңге және алдағы жылға белгілейді.
3. Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу тәртібін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.»;
19-2-бап.
Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссия
1. Этникалық қазақтардың оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініштерін қарау үшін облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы жергілікті атқарушы органдар оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияларды құрады. Комиссияның құрамына мәслихат депутаттары, мемлекеттік органдардың және қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді.
Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның үлгілік ережесін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.»;
12) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«20-бап.
Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін бұл туралы өтініш жасаған этникалық қазақтарға оралман мәртебесін беру және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу

9) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
«Статья 17-1. Категории оралманов
Оралманы делятся на следующие категории:
1) оралманы, включенные в региональную квоту приема оралманов;
2) оралманы, самостоятельно въехавшие и проживающие на территории Республики Казахстан.»;
10) статью 18 изложить в следующей редакции:
«Статья 18. Порядок подачи заявления на присвоение статуса
оралмана и/или включения в региональную квоту
приема оралманов
1. Этнические казахи, самостоятельно въехавшие на территорию Республики Казахстан, подают заявление о присвоении статуса оралмана и/или включении в региональную квоту приема оралманов в местные исполнительные органы через центры обслуживания населения.
2. Этнические казахи, проживающие за пределами Республики Казахстан, подают заявление о присвоении статуса оралмана и/или включении в региональную квоту приема оралманов в загранучреждения Республики Казахстан.»;
11) дополнить статьями 19-1, 19-2 следующего содержания:
«Статья 19-1. Региональная квота приема оралманов
«1. Региональная квота приема оралманов формируется и вносится на рассмотрение Правительства Республики Казахстан уполномоченным органом по вопросам миграции населения на основании предложений местных исполнительных органов и заявлений, поступивших через загранучреждения Республики Казахстан от этнических казахов и оралманов, желающих переселиться в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан.
2. Правительство Республики Казахстан устанавливает региональную квоту приема оралманов на среднесрочный период и предстоящий год.
3. Порядок включения в региональную квоту приема оралманов определяется уполномоченным органом по вопросам миграции населения.
Статья 19-2. Комиссия по включению в региональную квоту приема
оралманов
1. Для рассмотрения заявлений этнических казахов о включении в региональную квоту приема оралманов местными исполнительными органами областей, города республиканского значения и столицы создаются Комиссии по включению в региональную квоту приема оралманов, в состав которых входят депутаты маслихата, представители государственных органов и общественных организаций.
Типовое положение о Комиссии по включению в региональную квоту приема оралманов утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения.»;
12) статью 20 изложить в следующей редакции:
«Статья 20. Присвоение статуса оралмана и/или включение в
региональную квоту приема оралманов этнических
казахов, ходатайствующих об этом до въезда на
территорию Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері үміткерлердің оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға өтініштері мен құжаттарын қабылдайды және оларды тіркеген күннен бастап, күнтізбелік он жұмыс күні ішінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
2. Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға өтінішхат берген үміткердің ұлты Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін жеке басын куәландыратын құжаттардағы жазба негізінде, мұндай жазба болмаған кезде, үміткердің ұлтын растайтын басқа құжаттар негізінде белгіленеді.
3. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган этникалық қазақтардың өтініштері мен құжаттары келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларға оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға келісім беруге не негізделген дәлелді себептерімен одан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін жергілікті атқарушы органдарға жібереді.
Жергілікті атқарушы органдар шешім қабылдау үшін этникалық қазақтардың өтініштері мен құжаттары келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін өтінішхат берген үміткердің Қазақстан Республикасының аумағында қылмыстар немесе құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және олардың террористік немесе экстремистік ұйымдарға қатысы бар екені туралы өзге де ақпараттың бар не жоқ екенін тексеру үшін тиісті өңірлердің ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік, прокуратура органдарының аумақтық бөлімшелеріне жібереді.
Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелері, ұлттық қауіпсіздік, прокуратура органдары этникалық қазақтардың өтініштері мен құжаттары тіркелген күннен бастап, күнтізбелік отыз күн ішінде оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге кедергі келтіретін, осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген негіздердің бар немесе жоқ екені туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органдарға жібереді.
Жергілікті атқарушы органдар:
1) тиісті органдардың ақпараттары келіп түскен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оларды Комиссияның қарауына енгізеді. Комиссия этникалық қазақтардың өтініштері мен құжаттарын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде этникалық қазаққа оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге алдын ала келісім беру туралы не бас тартудың негізделген дәлелді себептерімен бас тарту туралы шешім қабылдайды;

1. Загранучреждения Республики Казахстан принимают заявления и документы претендентов на присвоение статуса оралмана и/или включение в региональную квоту приема оралманов, а также получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и направляют их в уполномоченный орган по вопросам миграции населения в течение десяти рабочих дней со дня их регистрации.
2. Национальность претендента, ходатайствующего о присвоении статуса оралмана и/или включении в региональную квоту приема оралманов, а также получении разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан до въезда на территорию Республики Казахстан, устанавливается на основании записи в документах, удостоверяющих личность, при отсутствии такой записи на основании других документов, подтверждающих национальность претендента.
3. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявлений и документов этнических казахов направляет их в местные исполнительные органы для принятия решения о согласии на присвоение статуса оралмана и/или включение в региональную квоту приема оралманов, а также получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан либо отказе в этом с мотивированным обоснованием причин отказа.
Для принятия решения местные исполнительные органы в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявлений и документов этнических казахов направляют их для проверки на наличие либо отсутствие компрометирующих сведений о совершении претендентами, ходатайствующими о присвоении статуса оралмана и/или включении в региональную квоту приема оралманов, а также получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, преступлений или правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации об их принадлежности к террористическим или экстремистским организациям в территориальные подразделения органов внутренних дел, органов национальной безопасности, прокуратуры соответствующих регионов.
Территориальные подразделения органов внутренних дел, органы национальной безопасности, прокуратуры в течение тридцати календарных дней со дня регистрации заявлений и документов этнических казахов направляют информацию о наличии или отсутствии оснований, указанных в части второй настоящего пункта, препятствующих присвоению статуса оралмана и/или включению в региональную квоту приема оралманов этническим казахам, в местные исполнительные органы.
Местные исполнительные органы:
1) в течение десяти календарных дней со дня поступления информации соответствующих органов вносят их на рассмотрение Комиссии. Комиссия в течение десяти рабочих дней со дня получения заявлений и документов этнических казахов принимает решение о предварительном согласии на присвоение статуса оралмана и/или включение этнического казаха в региональную квоту приема оралманов либо отказе с мотивированным обоснованием причин отказа;

2) Комиссия шешім қабылдаған соң үш жұмыс күнінен кешіктірмей этникалық қазақты оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге келісім беру немесе бас тартудың негiзделген дәлелдi себептерімен одан бас тарту туралы ақпаратты халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
4. Этникалық қазаққа оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге келісім үміткер осы Заңның 1-бабы 13) тармақшасында белгіленген шарттарға сай болған кезде беріледі.
Этникалық қазақтар мынадай кезектілікте оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу басымдығын пайдаланады:
1) тиісті білімі, біліктілігі және белгілі бір мамандығы бойынша тәжірибесі бар адамдар;
2) көп балалы отбасылар;
3) жоғары оқу орындарында оқуға мүмкіндігі бар кәмелетке толған жастар.
5. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы органның этникалық қазаққа оралман мәртебесін беру және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі келісімін өтініш берушіге жеткізу үшін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне жібереді.
6. Этникалық қазақтардың оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатқа келісім алуға өтініштерін қараудың жалпы мерзімі халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап үш айдан аспауға тиіс.
7. Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері жергілікті атқарушы органның этникалық қазаққа оралман мәртебесін беру және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі келісімін алғаннан кейін оны бір ай ішінде өтініш берушіге жібереді және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға келуге виза береді не виза беруден бас тартылғаны туралы хабарлайды.
8. Жергілікті атқарушы орган Комиссияның оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге келісімі туралы бұрын қабылдаған шешімін ескере отырып, жүгінген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге және оның отбасы мүшелеріне оралман мәртебесін, оралман куәлігін береді және шешім қабылдау үшін оралмандардың тізімін Комиссияға жібереді.
Этникалық қазақ оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтінішті халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы жергілікті атқарушы органға бере алады.
9. Комиссия оралмандардың тізімін алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде оларды оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдайды.

2) не позднее трех рабочих дней после принятия решения Комиссией направляют информацию в уполномоченный орган по вопросам миграции населения о согласии на включение этнического казаха в региональную квоту приема оралманов или отказе в этом с мотивированным обоснованием причин.
4. Согласие на присвоение ему статуса оралмана и/или включение этнического казаха в региональную квоту приема оралманов выдается при соответствии претендента условиям, установленным подпунктом 13) статьи 1 настоящего Закона.
Приоритетом на включение в региональную квоту приема оралманов пользуются этнические казахи в следующей последовательности:
1) имеющие соответствующие образование, квалификацию и опыт работы по определенной специальности;
2) многодетные семьи;
3) совершеннолетняя молодежь, имеющая возможность обучаться в высших учебных заведениях.
5. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения в течение пяти рабочих дней направляет согласие местного исполнительного органа по присвоению ему статуса оралмана и/или включению этнического казаха в региональную квоту приема оралманов либо отказ с мотивированным обоснованием его причин в загранучреждения Республики Казахстан для препровождения заявителю.
6. Общий срок рассмотрения заявлений этнических казахов на получение согласия о присвоении ему статуса оралмана и/или включении в региональную квоту приема оралманов, а также разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан не должен превышать три месяца со дня его поступления в уполномоченный орган по вопросам миграции населения.
7. Загранучреждения Республики Казахстан после получения согласия местного исполнительного органа на присвоение ему статуса оралмана и/или включения этнического казаха в региональную квоту приема оралманов в течение одного месяца направляют его заявителю, выдают визу на въезд в Республику Казахстан на постоянное жительство либо извещают об отказе.
8. Местный исполнительный орган с учетом ранее принятого решения Комиссии о согласии на присвоение ему статуса оралмана и/или включение в региональную квоту приема оралманов в течение пяти рабочих дней со дня обращения присваивает заявителю и членам его семьи статус оралмана, выдает удостоверение оралмана и направляет списки оралманов в Комиссию для принятия решения.
Этнический казах может подать заявление в местный исполнительный орган на присвоение статуса оралмана и/или включение в региональную квоту приема оралманов через центры обслуживания населения.
9. Комиссия в течение десяти рабочих дней после получения списков оралманов принимает решение о включении их в региональную квоту приема оралманов.

10. Этникалық қазақ тұратын жеріне келіп, оралман мәртебесін алғаннан кейін тұрақты тұруға рұқсат алу үшін ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жүгінеді.
11. Ішкі істер органдары этникалық қазақтың және оның отбасы мүшелерінің тұрақты тұруға рұқсат алуға және тұратын жері бойынша тіркелуге өтінішін жүгінген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарауға міндетті.»;
13) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«21-бап.
Қазақстан Республикасына өз бетінше келген этникалық қазақтарға оралман мәртебесін беру және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу
1. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген этникалық қазақ тұратын жеріне келгеннен кейін оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге жергілікті атқарушы органға өтініш береді, олар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірді таңдаған жағдайда оралман мәртебесін алғаннан кейін тұрақты тұруға рұқсат алу үшін ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жүгінеді.
Этникалық қазақ оралман мәртебесін беруге және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтінішті тиісті құжаттарымен қоса халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жергілікті атқарушы органға бере алады.
2. Жергілікті атқарушы орган жүгінген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде этникалық қазаққа және оның отбасы мүшелеріне оралман мәртебесін, оралман куәлігін береді не оралман мәртебесін беруден дәлелді түрде бас тартады.
Оралман мәртебесін беру үміткер осы Заңның 1-бабының 13) тармақшасында белгіленген шарттарға сай болған кезде жүзеге асырылады.
3. Оралман мәртебесін алуға үміткердің ұлты – жеке басын куәландыратын құжаттардағы жазбаға сәйкес, мұндай жазу болмаған кезде – олардың ұлтын растайтын басқа құжаттардың негізінде расталады.
4. Оралман мәртебесін алған этникалық қазақтар оларды оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттарда және тәртіппен жеңілдіктер, өтемақылар және әлеуметтік көмектің өзге де түрлерін алуға үміткер бола алады.
Оралман мәртебесін алған этникалық қазақтардың тізімі, олар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерді таңдаған жағдайда, шешім қабылдау үшін Комиссияға жіберіледі.
5. Комиссия оралмандардың тізімін алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде оларды оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге келісім беру не бас тартудың негізделген дәлелді себептерімен қоса одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.»;

10. Этнический казах по прибытии на место проживания для получения статуса оралмана обращается за разрешением на постоянное проживание в территориальные подразделения органов внутренних дел.
11. Органы внутренних дел в течение десяти рабочих дней с момента обращения этнического казаха и членов его семьи обязаны рассмотреть его заявление о получении разрешения на постоянное проживание и регистрации по месту проживания.»;
13) статью 21 изложить в следующей редакции:
«Статья 21. Присвоение статуса оралмана и/или включение в
региональную квоту приема оралманов этнических
казахов, самостоятельно въехавших на территорию
Республики Казахстан
1. Этнический казах, самостоятельно въехавший на территорию Республики Казахстан, по прибытии на место проживания подает заявление в местный исполнительный орган на присвоение статуса оралмана и/или включение в региональную квоту приема оралманов, в случае выбора им региона, определенного Правительством Республики Казахстан, и после получения статуса оралмана обращается в территориальные подразделения органов внутренних дел за разрешением на постоянное проживание.
Этнический казах может подать заявление с приложением соответствующих документов в местный исполнительный орган на присвоение статуса оралмана и/или включение в региональную квоту приема оралманов через центры обслуживания населения.
2. Местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня обращения присваивает этническому казаху и членам его семьи статус оралмана, выдает удостоверение оралмана либо мотивированно отказывает в присвоении статуса оралмана.
Присвоение статуса оралмана осуществляется при соответствии претендента условиям, установленным подпунктом 13) статьи 1 настоящего Закона.
3. Национальность претендента на присвоение статуса оралмана подтверждается в соответствии с записью в документах, удостоверяющих личность, при отсутствии такой записи – на основании других документов, подтверждающих их национальность.
4. Этнические казахи, получившие статус оралмана, могут претендовать на включение их в региональную квоту приема оралманов и получение льгот, компенсаций им других видов социальной помощи на условиях и в порядке, определенных законодательством Республики Казахстан.
Список этнических казахов, получивших статус оралмана, в случае выбора ими региона, определенного Правительством Республики Казахстан, направляется в Комиссию для принятия решения.
5. Комиссия в течение десяти рабочих дней после получения списков оралманов принимает решение о включении их в региональную квоту приема оралманов либо отказе в этом с мотивированным обоснованием причин.»;

14) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
«21-1-бап.
Этникалық қазақтардың жекелеген отбасы мүшелерін оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізудің ерекшеліктері
1. Оралманның отбасы оралмандарды қабылдау квотасына енгізілгеннен кейін келген отбасы мүшелері, сондай-ақ ата-аналары Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін Қазақстан Республикасында туған балалары күнтізбелік бір жыл ішінде оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізіледі.
2. Қазақстан Республикасының аумағында тұратын оралмандар өзінің отбасы мүшелерін де оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтінішпен жергілікті атқарушы органдарға жүгіне алады және осы Заңның 21-бабында белгіленген тәртіппен оған енгізілуге құқығы бар.
3. Егер оралман өзінің отбасы мүшесінің құрамында өз отбасы бар балаларын көрсетпесе, онда балаларының отбасы мүшелері оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына оралман отбасының құрамына оралманның өз отбасы бар балалары қайтыс болған, оларды ата-ана құқықтарынан айырған не олар Қазақстан Республикасының азаматтығын алған жағдайда ғана енгізіледі.
Бұл ретте, оралманның өз отбасы бар балалары қайтыс болған не олар ата-ана құқығынан айрылған жағдайда оның кәмелетке толмаған отбасы мүшелерін оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін оралман (оралманның жұбайы (зайыбы) олардың қамқоршысы (қорғаншысы) болуға міндетті.»;
15) 23-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«23-бап.
Оралмандарға, этникалық қазақтарға және олардың отбасы мүшелеріне ұсынылатын мемлекеттік қолдау шаралары»;
1, 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелері Қазақстан Республикасының аумағына тұрақты тұруға рұқсат алу кезінде өздерінің төлем қабілеттілігін растауды ұсынудан босатылады.
4. Жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасына оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған оралмандарға және олардың отбасы мүшелеріне тұрақты тұратын жеріне жол жүру және мүлкін тасымалдау жөніндегі шығындарын өтеуді қамтитын біржолғы жәрдемақылар белгілеуі мүмкін.»;
мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2-тармақтармен толықтырылсын:
«4-1. Оралман мәртебесін беруге келісім алған және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелері, сондай-ақ оралмандар мен олардың отбасы мүшелері Қазақстан Республикасының кеден ісі туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына келген кезде көлік құралын қоса алғанда, жеке пайдалануындағы мүлкіне кеден төлемдерін төлеуден босатылады.

14) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
«Статья 21-1. Особенности включения в региональную квоту приема
оралманов отдельных членов семей этнических
казахов
1. В течение календарного года в региональную квоту приема оралманов включаются члены семьи оралмана, прибывшие после включения семьи в региональную квоту приема оралманов, а также дети, родившиеся в Республике Казахстан до получения их родителями гражданства Республики Казахстан.
2. Оралманы, проживающие на территории Республики Казахстан, могут обратиться в местные исполнительные органы регионов с заявлением о включении членов их семей в региональную квоту приема оралманов и имеют право на включение в нее в порядке, установленном статьей 21 настоящего Закона.
3. Если оралманом не указаны в составе его семьи дети, имеющие свою семью, то члены семьи детей включаются в региональную квоту приема оралманов в составе семьи оралмана только в случаях смерти детей оралманов, имеющих свою семью, лишения их родительских прав либо приобретения ими гражданства Республики Казахстан.
При этом для включения в региональную квоту приема оралманов несовершеннолетних членов семьи детей оралманов, имеющих свою семью, в случаях их смерти либо лишения родительских прав оралман (супруг (супруга) оралмана) обязан являться их опекуном (попечителем).»;
15) в статье 23:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 23. Меры государственной поддержки, предоставляемые
оралманам, этническим казахам и членам их семей »;
пункты 1, 4 изложить в следующей редакции:
«1. Этнические казахи и члены их семей при получении разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан освобождаются от представления подтверждения своей платежеспособности.
4. Местные исполнительные органы могут устанавливать единовременные пособия, включающие компенсацию затрат по проезду к постоянному месту жительства и провозу имущества, оралманам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема оралманов.»;
дополнить пунктами 4-1, 4-2 следующего содержания:
«4-1. Этнические казахи и члены их семей, получившие согласие на присвоение им статуса оралмана и/или включенные в региональную квоту приема оралманов, а также оралманы и члены их семей при въезде на территорию Республики Казахстан освобождаются от уплаты таможенных платежей на имущество для личного пользования, включая транспортные средства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о таможенном деле.

4-2. Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделетін мемлекеттік қолдау шаралары беріледі.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне осы бапта көзделген мемлекеттік қолдау шараларынан басқа тұтыну кредитін және тұрғын үй құрылысына ипотекалық қарыз алу құқығы беріледі.»;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Оралман немесе оның отбасы мүшесі оларды оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізгеннен кейін қайтыс болған жағдайда, әлеуметтік көмек олардың Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанына қарамастан отбасы мүшелеріне немесе оралманға беріледі.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Осы баптың 4-2-тармағында көрсетілген оралмандар Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес өздері алған жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларын Қазақстан Республикасында тұрған алғашқы бес жылдың ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірден тыс жерлерге өзінің ерік қалауымен өз бетінше ішкі көшіп-қонған не Қазақстан Республикасының азаматтығын алудан бас тартқан жағдайда мерзімінен бұрын толық көлемде өтеуге міндетті.»;
16) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерiн оралман мәртебесiн алғанға дейiн алғашқы қоныстандыру олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарында халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен және мерзiмге жүзеге асырылады.»;
17) 25-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) оралман мәртебесін алған күннен бастап бір жыл өткен соң;»;
4) тармақша алып тасталсын;
18) 26-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарға олардың оралман мәртебесін беру және/немесе оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініштерін қарауға қажетті дәйекті мәліметтерді ұсынуға;»;
19) 29-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы Заңның 27-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында санамаланған адамдар шақырушы адамдары болып табылатын отбасы мүшелері еңбек қызметін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган өз бетінше жұмысқа орналасу үшін шетелдік қызметкерге беретін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманың, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыс берушіге Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген квота шегінде және халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен шетелдік жұмыс күшін тартуға беретін рұқсаттың негізінде жүзеге асырады.»;

4-2. Оралманам и членам их семей, включенным в региональную квоту приема оралманов, предоставляются меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Оралманам и членам их семей, включенным в региональную квоту приема оралманов, кроме мер государственной поддержки, предусмотренных настоящей статьей, предоставляется право на получение потребительского кредита и ипотечного займа на строительство жилья.»;
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. В случае смерти оралмана или члена его семьи после включения их в региональную квоту приема оралманов, меры государственной поддержки предоставляются членам семьи или оралману, независимо от получения ими гражданства Республики Казахстан.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Оралманы, указанные в пункте 4-2 настоящей статьи, обязаны досрочно в полном объеме возместить полученные ими меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, в случаях самостоятельной миграции по собственному волеизъявлению за пределы региона, определенного Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет либо отказа от приобретения гражданства Республики Казахстан.»;
16) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«1. Первичное расселение этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана осуществляется в центрах временного размещения в порядке и на сроки, которые определяются уполномоченным органом по вопросам миграции населения.»;
17) в статье 25:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) по истечении одного года со дня получения статуса оралмана;»;
подпункт 4) исключить;
18) подпункт 1) пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«1) представлять в загранучреждения Республики Казахстан, а также местные исполнительные органы достоверные сведения, необходимые для рассмотрения их заявлений о присвоении статуса оралмана и/или включении в региональную квоту приема оралманов;»;
19) подпункт 2) пункта 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
«2) члены семей, приглашающими лицами которых являются лица, перечисленные в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 27 настоящего Закона, осуществляют трудовую деятельность на основании выдаваемой иностранному работнику уполномоченным органом по вопросам миграции населения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, а также работодателю местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в пределах квоты, установленной Правительством Республики Казахстан и порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения»;

20) 33-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес конкурстық негізде техникалық және кәсіптік және ортадан кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі тегін білім алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен не Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен айқындалады.»;
21) 34-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) шетелдік қызметкерлер – көшіп келушілер:
экономиканың басым салаларында сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келгендер;
Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушілер тартатындар, оның ішінде ішкі корпоративтік ауысу шеңберінде келгендер.»;
22) 35-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
23) 36-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Келуге визаны:
1) үш айдан аспайтын мерзімге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген шетелдік қызметкерлерге шетелдік қызметкердің өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама негізінде;
2) жұмыс берушілер тартқан шетелдік қызметкерлерге жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсат негізінде және оның қолданылу мерзіміне;
3) ішкі корпоративтік ауыстыру шеңберінде келген шетелдік қызметкерлерге еңбек шарты негізінде және оның қолданылу мерзіміне, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері береді.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік қызметкерлерге келуге визаны және уақытша тұруға арналған рұқсатты жұмыс берушінің алдағы жылға шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаты, өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген шетелдік қызметкердің үш жылдан аспайтын мерзімге еңбек шарты болған кезде не ішкі корпоративтік ауысу шеңберінде ішкі істер органдары бір жылға ұзартады.»;
24) 37-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«37-бап.
Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты, шетелдік қызметкерлерге өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы беру және оларды ішкі корпоративтік ауысу шеңберінде тарту тәртібі
1. Жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін тартуы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген квота шеңберінде жергілікті атқарушы орган беретін рұқсаттың негізінде жүзеге асырылады.
Жұмыс берушілерден шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алғаны үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленген мөлшерлеме бойынша және тәртіппен алым алынады.
Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға квота белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу тәртібі мен мерзімдерін Қазақстан Республикасы Үкіметі бекітеді.

20) пункт 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
«1. Право на получение иностранцами или лицами без гражданства на конкурсной основе в соответствии с государственным образовательным заказом бесплатного технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования определяется международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, либо в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.»;
21) подпункт 1) статьи 34 изложить в следующей редакции:
«1) иностранные работники – иммигранты:
прибывшие для самостоятельного трудоустройства по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики;
привлекаемые работодателями для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан, в том числе прибывшие в рамках внутрикорпоративного перевода;»;
22) подпункт 2) статьи 35 исключить;
23) в статье 36:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Визы на въезд иностранным работникам выдаются Министерством иностранных дел Республики Казахстан и загранучреждениями Республики Казахстан:
1) прибывающим для самостоятельного трудоустройства на основании справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства на срок не более трех месяцев;
2) привлекаемым работодателями иностранным работникам на основании и на срок действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
3) прибывшим в рамках внутрикорпоративного перевода на основании и на срок действия трудового договора, но не более трех лет.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Визы на въезд и разрешения на временное проживание иностранным работникам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, продлеваются органами внутренних дел при наличии у работодателя разрешения на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий год, у иностранного работника, прибывшего для самостоятельного трудоустройства либо в рамках внутрикорпоративного перевода, трудового договора на срок не более трех лет.»;
24) статью 37 изложить в следующей редакции:
«Статья 37. Порядок выдачи разрешений работодателям на
привлечение иностранной рабочей силы, справок
иностранным работникам о соответствии квалификации
для самостоятельного трудоустройства и их
привлечения в рамках внутрикорпоративного перевода
1. Привлечение работодателем иностранной рабочей силы осуществляется на основании разрешения, выдаваемого местными исполнительными органами в пределах квоты, устанавливаемой Правительством Республики Казахстан.
За получение разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с работодателей взимается сбор по ставкам и в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Порядок и сроки установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан утверждаются Правительством Республики Казахстан.

2. Ішкі корпоративтік ауысу шеңберінде ауысқан, сондай-ақ өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген шетелдік қызметкерлер уақытша еңбек қызметін келу мақсатына сәйкес жүзеге асырады және еңбек шартында көрсетілген үш жылдан аспайтын мерзім аяқталған соң елден кетуге міндетті.
Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға, сондай-ақ ішкі корпоративтік ауыстыруды жүзеге асыруға рұқсат берудің және (немесе) рұқсатты ұзартудың тәртібі мен шарттарын халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
3. Шетелдік қызметкерлер экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлеріне) сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін және халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган берген біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы үш айдан аспайтын мерзімге, еңбек шартының қолданылу мерзімі негізінде, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге ұзарту құқығымен алған кезде келе алады.
Шетелдік қызметкерге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтамалар беру тәртібін, басым салалар (экономикалық қызмет түрлерін) және олардағы шетелдік қызметкерлердің өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган тиiстi қызмет салаларындағы өзге де уәкілетті мемлекеттік органдардың келісімі бойынша бекітеді.»;
25) 41-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
26) 43-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы алып тасталсын;
27) 43-1-баптың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы алып тасталсын;
28) 48-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қабылдаушы тұлғалардың көшіп келушілерді Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініштері, егер мұндай өтініш берілгенге дейін бір жыл ішінде қабылдаушы тұлғалар көшіп келушілерді уақтылы тіркеу, олардың Қазақстан Республикасында болу құқығына құжаттарды ресімдеу және болудың белгілі бір мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан кетуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдамағаны үшін жауаптылыққа тартылса, қаралмайды.»;
29) 49-баптың бірінші бөлігінде:
4), 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) этникалық қазақтарды, Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында болған бұрынғы отандастарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алуға құқығы бар адамдар мен олардың отбасы мүшелерін қоспағанда, өзінің төлем қабілеттілігінің растамасын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және мөлшерде ұсынбаған;

2. Иностранные работники, переведенные в рамках внутрикорпоративного перевода, а также прибывшие для самостоятельного трудоустройства осуществляют временную трудовую деятельность в соответствии с целями пребывания и обязаны выехать из страны после завершения срока, указанного в трудовом договоре, не превышающего трех лет.
Порядок и условия выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода утверждаются уполномоченным органом по вопросам миграции населения.
3. Иностранные работники могут прибывать для самостоятельного трудоустройства по востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) профессиям и при условии получения справки о соответствии квалификации, выданной уполномоченным органом по вопросам миграции населения, на срок не более трех месяцев с правом продления на основании срока действия трудового договора, но не более трех лет.
Порядок выдачи справок иностранному работнику о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечень приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранных работников утверждаются уполномоченным органом по вопросам миграции населения по согласованию с органами, уполномоченными в соответствующих сферах деятельности.»;
25) подпункт 2) пункта 3 статьи 41 исключить;
26) подпункт 1) пункта 2 статьи 43 исключить;
27) подпункт 3) части первой статьи 43-1 исключить;
28) часть третью статьи 48 изложить в следующей редакции:
«Не рассматриваются заявления принимающих лиц о приглашении в Республику Казахстан иммигрантов, если в течение одного года до подачи такого заявления принимающие лица были привлечены к ответственности за непринятие мер по своевременной регистрации иммигрантов, оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания.»;
29) в части первой статьи 49:
подпункты 4), 5) изложить в следующей редакции:
«4) не представившим подтверждения своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Правительством Республики Казахстан, за исключением этнических казахов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;

5) Қазақстан Республикасында шетелдіктердің құқықтық ережесі туралы заңнаманы бірнеше рет бұзған;»;
13-1) тармақша алып тасталсын;
30) 50-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«50-бап.
Өз еркімен қоныс аударған және өз бетінше қоныстанған ішкі көшіп қонушылар»;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге өз еркімен қоныс аударушылар;»;
31) 51-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуға;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ішкі көшіп-қонушылар:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты жері бойынша тіркелуге;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерден тыс жерлерге бес жыл ішінде ерік қалауымен өз бетінше ішкі көшіп-қонған жағдайда, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларын мерзімінен бұрын толық көлемде өтеуге міндетті.»;
32) 52, 53-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«52-бап.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын белгілеу
1. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
2. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін қоныс аударушылардың отбасыларының шекті санын айқындайды.
3. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу отбасының кәмелетке толған мүшелерінің біреуінің халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жергілікті атқарушы органға берген өтініші негізінде жүзеге асырылады.
53-бап.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген Қазақстан Республикасының азаматтарына әлеуметтік көмек көрсету
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шаралары көрсетіледі.»;
33) 63-бап мынадай мазмұндағы 1-тармақпен толықтырылсын:
«1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.»;

5) неоднократно нарушившим законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;»;
подпункт 13-1) исключить:
30) в статье 50:
заголовок статьи 50 изложить в следующей редакции:
Статья 50. Добровольно переселяемые и самостоятельно
переселяющиеся внутренние мигранты»;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) добровольно переселяемых в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;»;
31) в статье 51:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) участие в активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Внутренние мигранты обязаны:
1) зарегистрироваться по месту жительства на территории Республики Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
2) досрочно возвратить в полном объеме полученные ими меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения в случаях внутренней самостоятельной миграции по собственному волеизъявлению за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет.»;
32) статьи 52, 53 изложить в следующей редакции:
«Статья 52. Установление региональной квоты приема переселенцев
1. Региональная квота приема переселенцев устанавливается Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа по вопросам миграции населения.
2. Региональная квота приема переселенцев определяет предельное число семей переселенцев, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан.
3. Включение в региональную квоту приема переселенцев осуществляется на основании заявления, поданного одним из совершеннолетних членов семьи в местные исполнительные органы, в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения.
Статья 53. Социальная помощь гражданам Республики Казахстан,
включенным в региональную квоту приема переселенцев
Гражданам Республики Казахстан, включенным в региональную квоту приема переселенцев, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, оказываются меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.»;
33) пункт 1 статьи 63 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.».

13. «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; 2014 жылғы 2 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы):
жоғарыда аталған Заңға 2-қосымшада:
реттік нөмірі 331-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
1
2
3
4

13. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года «О разрешениях и уведомлениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 года):
в приложении 2 к вышеназванному Закону:
строку, порядковый номер 331, изложить в следующей редакции:
«
1
2
3
4

331.
Шетелдік қызметкерге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігін растайтын анықтамалар беру
Шетелдік қызметкерге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін берілетін анықтама
»;
реттік нөмірі 332-жол жол алып тасталсын:
2-бап. Осы Заң:
1) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларын, 2, 3-тармақтарын, 7-тармағы 1) тармақшасының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші абзацтарын, 5) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы абзацтарын, 6) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші абзацтарын, 9) тармақшасын, 10) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші абзацтарын, 10-тармағы 1) тармақшасының төртінші, бесінші абзацтарын, 2) тармақшасын, 3) тармақшасын, 4) тармақшасының төртінші, бесінші абзацтарын, 12-тармағы 1) тармақшасының он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші абзацтарын, 7) тармақшасының он төртінші, он бесінші абзацтарын, 8) тармақшасының он алтыншы абзацын, 19), 20), 21) 22), 23), 24), 25), 26) тармақшаларын және 13-тармағын;
2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 7-тармағы 3) тармақшасының бесінші, алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

331.
Выдача иностранному работнику справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства
Справка иностранному работнику о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства
»;
строку, порядковый номер 332, исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 1) и 2) пункта 1, пунктов 2, 3, абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого подпункта 1), абзацев четвертого, пятого, шестого подпункта 5), абзацев первого, второго, третьего подпункта 6), подпункта 9), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого подпункта 10) пункта 7, абзацев четвертого, пятого подпункта 1), подпункта 2), подпункта 3), абзацев четвертого, пятого подпункта 4) пункта 10, абзацев тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого подпункта 1), абзацев четырнадцатого, пятнадцатого подпункта 7), абзаца шестнадцатого подпункта 8), подпунктов 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) пункта 12 и пункта 13 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года;
2) абзацев пятого, шестого подпункта 3) пункта 7 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года.
Президент
Республики Казахстан