"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 1415 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат, № 12, 57-құжат, № 14, 72, 75-құжаттар, 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, № 12, 52-құжат, № 14, 82, 84-құжаттар, 2014 жылғы 2 қазандағы «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
160-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«160-бап. Ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының  мемлекеттік тіркелімі»;
мынадай мазмұндағы 161-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«166-1-бап. Қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндама»;
2) 1-бапта:
8) және 38) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«8) валидация (детерминация) – тәуелсіз аккредиттелген ұйымның парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіру жөніндегі жобаларды әзірлеу шеңберінде қондырғы паспортының, сондай-ақ жобалық шешімдер мен құжаттамалардың әдістемелерін пайдаланудың және оларды дайындау тәртібінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі нысанасына тексеруі;»;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 1415
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по экологическим вопросам
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43, № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124, 2013 г., № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52, № 12, ст. 82, № 14, ст. 84, Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 160 изложить в следующей редакции:
«Статья 160. Государственный регистр выбросов и переноса загрязнителей»;
дополнить заголовком статьи 166-1 следующего содержания:
«Статья 166-1. Национальный доклад о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан»;
2) в статье 1:
подпункты 8) и 38) изложить в следующей редакции:
«8) валидация (детерминация) – проверка независимой аккредитованной организацией использования методик и порядка подготовки паспорта установки, а также проектных решений и документации в рамках разработки проектов по сокращению выбросов и поглощению парниковых газов на предмет соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;»;

«38) қондырғы – өзара бірыңғай технологиялық процеспен байланысып, бір өндірістік алаңда орналастырылған парниктік газдар шығарындыларының стационарлық көзі немесе парниктік газдар шығарындылары стационарлық көздерінің тобы;»;
мынадай мазмұндағы 62-1) тармақшамен толықтырылсын:
«62-1) парниктік газдар шығарындыларының стационарлық көзі – бір қондырғыда (өндірістік алаңда) пайдаланылатын, парниктік газдар шығарындыларының түзілу, босатылу және ауыстырылмайтын көзі немесе жұмыс істеуі үшін белгіленген қалыпты қажет ететін парниктік газдар шығарындыларының жылжымалы көзі;»;
3) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша жеке тұлғалардың құқықтарын қорғау үшін, оның ішінде белгісіз тұлғалар тобының мүддесінде қорғау үшін сотқа жүгінуге;»;
4) 16-бапта:
7) тармақшаның үшінші абзацындағы «қағидаларын бекітеді;» деген сөздер «қағидаларын;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
«Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорын жүргізу тәртібін;
қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлеу қағидаларын бекітеді;»;
9) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу және Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталардың белгіленген мөлшері резервін және көлемі резервін қалыптастыру қағидаларын;»;
5) 17-бапта:
мынадай мазмұндағы 20-4) тармақшамен толықтырылсын:
«20-4) Ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тіркелімін жүргізуді жүзеге асырады;»;
28-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«28-5) парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу және Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталардың белгіленген мөлшері резервін және көлемі резервін қалыптастыру қағидаларын әзірлейді;»;
мынадай мазмұндағы 28-9) және 28-10) тармақшалармен толықтырылсын:
«28-9) қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлейді;
28-10) Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорын жүргізу тәртібін әзірлейді;»;
29) тармақшаның отыз екінші абзацындағы «қағидаларын бекітеді;» деген сөздер «қағидаларын;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы отыз үшінші және отыз төртінші абзацтармен толықтырылсын:
«Ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тіркелімін жүргізу қағидаларын;
жобалары қоғамдық тыңдауларға шығарылуға жататын шаруашылық қызметі түрлерінің тізбесін бекітеді;»;
30) тармақшаның он төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және сертификатты қайта ресімдеу тәртібін;»;

«38) установка – стационарный источник выбросов парниковых газов или группа стационарных источников выбросов парниковых газов, связанных между собой единым технологическим процессом, размещенных на одной промышленной площадке;»;
дополнить подпунктом 62-1) следующего содержания:
«62-1) стационарный источник выбросов парниковых газов – эксплуатируемый на одной установке (промышленной площадке), неперемещаемый источник образования, высвобождения и выбросов парниковых газов или передвижной источник выбросов парниковых газов, который требует фиксированного положения для его функционирования;»;
3) пункт 1 статьи 14 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) обращаться в суд в защиту прав физических лиц, в том числе в интересах неопределенного круга лиц по вопросам охраны окружающей среды;»;
4) в статье 16:
подпункт 7) дополнить абзацами четвертым и пятым следующего содержания:
«порядок ведения Государственного фонда экологической информации;
правила разработки Национального доклада о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан;»;
абзац четвертый подпункта 9) изложить в следующей редакции:
«правила распределения квот на выбросы парниковых газов и формирования резерва установленного количества и резерва объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов;»;
5) в статье 17:
дополнить подпунктом 20-4) следующего содержания:
«20-4) осуществляет ведение Государственного регистра выбросов и переноса загрязнителей;»;
подпункт 28-5) изложить в следующей редакции:
«28-5) разрабатывает правила распределения квот на выбросы парниковых газов и формирования резерва установленного количества и резерва объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов;»;
дополнить подпунктами 28-9) и 28-10) следующего содержания:
«28-9) разрабатывает Национальный доклад о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан;
28-10) разрабатывает порядок ведения Государственного фонда экологической информации;»;
подпункт 29) дополнить абзацами тридцать третьим и тридцать четвертым следующего содержания:
правила ведения Государственного регистра выбросов и переноса загрязнителей;
перечень видов хозяйственной деятельности, проекты которых подлежат вынесению на общественные слушания;»;
абзац четырнадцатый подпункта 30) изложить в следующей редакции:
«порядок выдачи, изменения квот и переоформления сертификата на выбросы парниковых газов;»;

6) 41-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«11-1) қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының негіздемесін;
11-2) қалдықтарды басқару бағдарламасының негіздемесін;»;
7) 57-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«57-бап. Мемлекеттiк экологиялық сараптаманың жариялылығы және
халықтың шешiмдер қабылдауға қол жеткiзуi
1. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың жариялылығы және жұртшылықтың қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану мәселелері жөніндегі шешімдерді қабылдауға қатысуы қоғамдық тыңдаулар өткізу арқылы қамтамасыз етіледі.
2. Қоғамдық тыңдаулар:
1) ауыл және орман шаруашылығы, тау-кен өндіру және қайта өңдеу өнеркәсібі, құрылыс, көлік, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру, қалдықтармен жұмыс істеу салаларында, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тізбеге сәйкес шаруашылық қызметінің түрлері бойынша;
2) табиғат пайдаланушының қызметі ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен бұрынғы Семей ядролық сынақ полигоны аумағында көзделетін;
3) осы Кодекстің 47-бабы 1-тармағының 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері болып табылатын жобалар бойынша өткізіледі.
3. Жобаға тапсырыс беруші жергілікті атқарушы органмен қоғамдық тыңдаулардың өткізілу уақыты мен орнын келіседі, жоба, қоғамдық тыңдаулардың өткізілу уақыты мен орны туралы ақпаратты қоғамдық тыңдаулар өткізілгенге дейін күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
4. Жобаның мемлекеттік экологиялық сараптамаға жіберілуі туралы ақпаратты табиғат пайдаланушы міндетті түрде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға тиіс.
5. Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысы қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күн ішінде мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын органның интернет-ресурсында жарияланады.»;
8) 94-2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітетін парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және сертификатты қайта ресімдеу қағидаларында айқындалатын тәртіппен Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарына сәйкес беріледі.»;
9) 94-4-баптың 1 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Табиғат пайдаланушы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға есепті кезең ішінде қондырғылардың сипатында немесе жұмыс істеуінде жоспарланатын өзгерістер болған немесе парниктік газдар шығарындыларының жаңа стационарлық көздерін енгізген жағдайларда парниктік газдар шығарындыларына берілген квоталар көлемін қайта қарау үшін өтініш жасайды.»;

6) пункт 1 статьи 41 дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
«11-1) обоснование плана мероприятий по охране окружающей среды;
11-2) обоснование программы управления отходами;»;
7) статью 57 изложить в следующей редакции:
«Статья 57. Гласность государственной экологической экспертизы
и доступ населения к принятию решений
1. Гласность государственной экологической экспертизы и участие общественности в принятии решений по вопросам охраны окружающей среды и природопользования обеспечивается путем проведения общественных слушаний.
2. Общественные слушания проводятся по проектам:
1) в сферах сельского и лесного хозяйства, горнодобывающей и обрабатывающей промышленности, строительства, транспорта, электроснабжения, теплоснабжения, водоснабжения, водоотведения, обращения с отходами, по видам хозяйственной деятельности в соответствии с перечнем, определенным уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
2) предусматривающим деятельность природопользователя на особо охраняемых природных территориях и территории бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона;
3) являющимся объектами государственной экологической экспертизы, указанными в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) пункта 1 статьи 47 настоящего Кодекса.
3. Заказчик проекта согласовывает с местным исполнительным органом время и место проведения общественных слушаний, публикует в средствах массовой информации не позднее двадцати календарных дней до проведения общественных слушаний информацию о проекте, времени и месте проведения общественных слушаний.
4. Информация о направлении проекта на государственную экологическую экспертизу подлежит обязательному опубликованию в средствах массовой информации природопользователем.
5. Заключение государственной экологической экспертизы в течение трех рабочих дней после подписания публикуется на интернет-ресурсе органа, осуществляющего государственную экологическую экспертизу.»;
8) пункт 2 статьи 94-2 изложить в следующей редакции:
«2. Квоты на выбросы парниковых газов выдаются в соответствии с Национальным планом распределения квот на выбросы парниковых газов в порядке, определяемом Правилами выдачи, изменения квот и переоформления сертификата на выбросы парниковых газов, утверждаемыми уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.»;
9) пункты 1 и 4 статьи 94-4 изложить в следующей редакции:
«1. Природопользователь обращается в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для пересмотра объема выданных квот на выбросы парниковых газов в случаях изменений, планируемых в характере или функционировании установок, или введения новых стационарных источников выбросов парниковых газов в течение отчетного периода.»;

«4. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өзгерту және парниктік газдар шығарындыларына сертификатты қайта ресімдеу тәртібі қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітетін парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және сертификатты қайта ресімдеу қағидаларында айқындалады.»;
10) 94-5-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспары Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу және Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталардың белгіленген мөлшері резервін және көлемі резервін қалыптастыру қағидаларына сәйкес әзірленеді және табиғат пайдаланушылар қондырғылары паспорттарының деректеріне негізделеді.
4. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспары Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын экономиканың басым секторларында жаңа қондырғылар пайдалануға берілген жағдайда, сондай-ақ осы Кодекстің 94-4-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу үшін қажетті квота көлемінің резервін қамтиды.
Квота көлемінің резерві осы Кодекстің 94-4-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда квоталарды бөлу үшін және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын экономиканың басым секторларында жаңа қондырғыларды енгізген жағдайда опцион шартымен сату үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысындағы ұйымға басқаруға беріледі.»;
11) 94-6-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әкімшілендіру субъектілері шығарған парниктік газдар шығарындыларының мөлшерін бақылауды әкімшілендіру субъектілері есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша беретін есепті жылғы парниктік газдарды түгендеу туралы жыл сайынғы есептерін қарау арқылы жүзеге асырады.»;
12) 160, 161-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«160-бап. Ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының
мемлекеттік тіркелімі
1. Ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тіркелімі – қоршаған орта мен табиғат пайдалану мәселелері бойынша ашықтықты қамтамасыз ету мақсатында қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүргізетін, ашық қолжетімді түрде орналастырылған құрылымдалған дерекқор.
2. 1 және 2-санаттағы объектілері бар табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітетін Ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тіркелімін жүргізу қағидаларына сәйкес жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін ақпарат ұсынады.

«4. Порядок изменения квот на выбросы парниковых газов и переоформления сертификата на выбросы парниковых газов определяется Правилами выдачи, изменения квот и переоформления сертификата на выбросы парниковых газов, утверждаемыми уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.»;
10) пункты 3 и 4 статьи 94-5 изложить в следующей редакции:
«3. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов разрабатывается в соответствии с Правилами распределения квот на выбросы парниковых газов и формирования резерва установленного количества и резерва объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан и основывается на данных паспортов установок природопользователей.
4. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов содержит резерв объема квот, необходимый для распределения квот на выбросы парниковых газов в случае введения в эксплуатацию новых установок в приоритетных секторах экономики, определяемых Правительством Республики Казахстан, а также в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 94-4 настоящего Кодекса.
Резерв объема квот передается в управление подведомственной организации уполномоченного органа в области охраны окружающей среды для распределения квот, в случаях предусмотренных пунктом 1 статьи 94-4 настоящего Кодекса, и для продажи на условиях опциона в случаях введения новых установок в приоритетных секторах экономики, определяемых Правительством Республики Казахстан.»;
11) пункт 3 статьи 94-6 изложить в следующей редакции:
«3. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет контроль количества выбросов парниковых газов субъектами администрирования посредством рассмотрения их ежегодных отчетов об инвентаризации парниковых газов за отчетный год, подаваемых субъектами администрирования до 1 апреля года, следующего за отчетным годом, по форме, установленной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.»;
12) статью 160, 161 изложить в следующей редакции:
«Статья 160. Государственный регистр выбросов и переноса
загрязнителей
1. Государственный регистр выбросов и переноса загрязнителей – структурированная база данных, размещенная в открытом доступе, которая ведется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в целях обеспечения прозрачности по вопросам окружающей среды и природопользования.
2. Природопользователи, имеющие объекты 1 и 2 категории, ежегодно до 1 марта года, следующего за отчетным, представляют информацию в соответствии с Правилами ведения Государственного регистра выбросов и переноса загрязнителей, утверждаемыми уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.

3. Ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тіркелімі ластаушы заттардың шекті жол берілетін шоғырлануы, олардың денсаулыққа және қоршаған ортаға әсері туралы ақпаратты, сондай-ақ ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдары бойынша басқа да ғылыми негізделген ақпаратты және табиғат пайдаланушылар туралы ақпаратты қамтиды.
Табиғат пайдаланушылар туралы ақпарат:
1) табиғат пайдаланушының атауын, мекенжайын және қызмет түрін;
2) берілген экологиялық рұқсаттың электрондық нұсқасын;
3) қоршаған ортаға эмиссиялардың көлемі бойынша ақпаратты;
4) өндiрiстiк экологиялық бақылау бағдарламасының және экологиялық мониторинг есептерінің, қалдықтарды басқару бағдарламасының, қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар жоспарының электрондық нұсқасын;
5) мемлекеттік экологиялық бақылаудың тексеру нәтижелерін;
6) бюджетке қоршаған ортаға эмиссиялар үшін, оның ішінде белгіленген нормативтерден тыс төлемақы туралы деректерді қамтиды.
161-бап. Мемлекеттік экологиялық ақпарат қоры
1. Мемлекеттік экологиялық ақпарат қоры мемлекеттік органдарды, жеке және заңды тұлғаларды қоршаған ортаның және оның объектілерінің жай-күйі туралы, қоршаған ортаға әсер ету факторлары туралы, талдамалық, ғылыми зерттеулерді жүргізе отырып, қоршаған ортаны ластанудан қорғау және оның алдын алу және азайту бойынша қолданылатын шаралар туралы дәйекті ақпаратпен қамтамасыз ету және ағарту мақсатында жүргізіледі.
2. Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорын жүргізуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысындағы ұйым жүзеге асырады және экологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу, ғылыми зерттеу, ұсыну, тарату, халықты және табиғат пайдаланушыларды қоршаған ортаның жай-күйі мәселелері жөнінде ағарту бойынша іс-шараларды қамтиды.
3. Мемлекеттік органдар мен заңды тұлғалар Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорына ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен ұсынады.
4. Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорының құрамына экологиялық ақпараттың мынадай түрі:
1) табиғи ресурстардың мемлекеттік кадастры;
2) қоршаған ортаның ластану учаскелерін мемлекеттік есепке алу;
3) өндіріс және тұтыну қалдықтарының мемлекеттік кадастры;
4) табиғат пайдаланушылардың және қоршаған ортаны ластау көздерінің мемлекеттік тізілімі;
5) озонды бұзатын заттарды тұтынудың мемлекеттік кадастры;
6) ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тiркелiмi;
7) қоршаған ортаға әсердi бағалау және мемлекеттiк экологиялық сараптама материалдары;
8) қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы нормативтiк құқықтық актiлер және нормативтiк-техникалық құжаттар;

3. Государственный регистр выбросов и переноса загрязнителей содержит информацию о предельно допустимых концентрациях загрязняющих веществ, их влиянии на здоровье и окружающую среду, а также другую научно обоснованную информацию по выбросам и переносам загрязнителей и информацию о природопользователях.
Информация о природопользователях должна содержать:
1) наименование, адрес, вид деятельности природопользователя;
2) электронный вариант выданного экологического разрешения;
3) информацию по объему эмиссий в окружающей среду;
4) электронный вариант программы производственного экологического контроля и отчетов экологического мониторинга, программы управления отходами, плана мероприятий по охране окружающей среды;
5) результаты проверок государственного экологического контроля;
6) данные о плате в бюджет за эмиссии в окружающую среду, в том числе сверх установленных нормативов.
Статья 161. Государственный фонд экологической информации
1. Государственный фонд экологической информации ведется с целью обеспечения государственных органов, физических и юридических лиц достоверной информацией о состоянии окружающей среды и ее объектов, факторах воздействия на окружающую среду, мерах, принимаемых по ее охране, предотвращению и сокращению загрязнения окружающей среды с проведением аналитических, научных исследований и просвещения.
2. Ведение Государственного фонда экологической информации осуществляется организацией, подведомственной уполномоченному органу в области охраны окружающей среды, и включает мероприятия по сбору, хранению, обработке, научному исследованию, предоставлению, распространению экологической информации, просвещению населения и природопользователей по вопросам состояния окружающей среды.
3. Государственные органы и юридические лица представляют информацию в Государственный фонд экологической информации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
4. В состав Государственного фонда экологической информации входит следующая экологическая информация:
1) государственный кадастр природных ресурсов;
2) государственный учет участков загрязнения окружающей среды;
3) государственный кадастр отходов производства и потребления;
4) государственный реестр природопользователей и источников загрязнения окружающей среды;
5) государственный кадастр потребления озоноразрушающих веществ;
6) государственный регистр выбросов и переноса загрязнителей;
7) материалы оценки воздействия на окружающую среду и государственной экологической экспертизы;
8) нормативные правовые акты и нормативно-технические документы в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов;

9) қоршаған ортаны қорғауға байланысты ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды орындау туралы есептер;
10) қоршаған ортаның және табиғи ресурстардың жай-күйі туралы ұлттық баяндамалар;
11) ұлттық экологиялық атластар;
12) қоршаған ортаны қорғау саласындағы бақылау-инспекциялық және құқық қолдану қызметінің есептерi;
13) өндiрiстiк экологиялық бақылау бағдарламасы және экологиялық мониторинг есептері;
14) қоршаған ортаның мемлекеттiк экологиялық мониторингінің және табиғи ресурстардың деректері;
15) экология саласындағы ғылыми-техникалық әдебиет;
16) қоршаған ортаға әсер етудің жай-күйі, факторлары және шаралары туралы;
17) экологиялық ақпаратты қамтитын өзге де материалдар мен құжаттар кіреді.»;
13) мынадай мазмұндағы 166-1-баппен толықтырылсын:
«166-1-бап. Қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан
Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы
ұлттық баяндама
1. Қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндама Қазақстан Республикасының аумағындағы нақты экологиялық жағдайлар және оны жақсарту бойынша қолданылатын шаралар туралы халықты жыл сайын ақпараттандыру мақсатында жасалады.
2. Қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндамада:
1) қоршаған ортаның сапасы және табиғи ресурстар туралы;
2) негізгі қоғамдық маңызы бар экологиялық мәселелерді қоса алғанда, қоршаған ортаға тигізетін антропогендік әсерлер туралы;
3) өңірлердегі экологиялық хал-ахуал жөнінде;
4) қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдаланудағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша мәліметтер көрініс табады.
3. Мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен Қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы жасау үшін ақпарат ұсынады.
4. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар ұсынған ақпараттар негізінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қағидаларға сәйкес Қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлеуді және бекітуді жүзеге асырады.»;
2. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1,5-құжат; № 2, 11,15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат, № 8, 50-құжат, № 9, 51-құжат, № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар, № 23-24, 116-құжат, 2014 ж., № 1, 9-құжат, № 4-5, 24-құжат, № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; 52-құжат, № 10, 63, 64, 65, 69-құжаттар, № 11, 82-құжат, № 12, 84-құжат, № 14, құжат-90, № 16; 2014 жылғы 10 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 2 қазандағы «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 3 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
541-бап мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:

9) отчеты о выполнении научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, связанных с охраной окружающей среды;
10) национальные доклады о состоянии окружающей среды и природных ресурсов;
11) национальные экологические атласы;
12) отчеты контрольно-инспекционной и правоприменительной деятельности в области охраны окружающей среды;
13) программа производственного экологического контроля и отчеты экологического мониторинга;
14) данные государственного экологического мониторинга окружающей среды и природных ресурсов;
15) научно-техническая литература в области экологии;
16) о состоянии, факторах и мерах воздействия на окружающую среду;
17) иные материалы и документы, содержащие экологическую информацию.»;
13) дополнить статьей 166-1 следующего содержания:
«Статья 166-1. Национальный доклад о состоянии окружающей среды
и использовании природных ресурсов Республики
Казахстан
1. Национальный доклад о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан составляется в целях ежегодного информирования населения о фактической экологической ситуации на территории Республики Казахстан и мерах, принимаемых по ее улучшению.
2. В Национальном докладе о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан отражаются следующие сведения:
1) о качестве окружающей среды и природных ресурсов;
2) об антропогенном воздействии на окружающую среду, включая основные общественно-значимые экологические проблемы;
3) об экологической обстановке в регионах;
4) по реализации государственной политики в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов.
3. Государственные органы и местные исполнительные органы ежегодно до 1 марта года, следующего за отчетным, представляют информацию для составления Национального доклада о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
4. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды на основании информации, представленной государственными органами и местными исполнительными органами, осуществляет разработку и утверждение Национального доклада о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан в соответствии с Правилами, установленными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.».
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., №1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43,44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10, № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52, № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82, № 14, ст. 84, № 16, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июля 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 2 октября 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогооблажения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 3 декабря 2014 г.):
статью 541 дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:

«6-1) талапкерлер – қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша жеке тұлғалардың, оның ішінде белгісіз адамдар тобының құқықтарын қорғауға арналған талап арыздар бойынша;
6-2) талапкерлер – жеке тұлғалардың, оның ішінде белгісіз адамдар тобының мүдделері мен құқықтарын қорғауға арналған талап арыздар (өтініштері) бойынша:
кәсіпорындарды, құрылыстарды және өзге де экологиялық қауіпті объектілерді орналастыру, салу, қайта реконструкциялау және пайдалануға беру жөніндегі шешімдердің күшін жою бойынша;
қоршаған ортаға және адам денсаулығына кері әсерін тигізетін жеке және заңды тұлғалардың шаруашылық және өзге де қызметтерін шектеу, тоқтата тұру және тоқтату туралы;
қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың немесе олардың лауазымды адамдарының шешімдерінің, әрекеттерінің не әрекетсіздігінің күшін жою, өзгерту немесе оларды жарамсыз деп тану туралы;».
2-бап. Осы Заң 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

«6-1) истцы – по искам в защиту прав физических лиц, в том числе в интересах неопределенного круга лиц по вопросам охраны окружающей среды;
6-2) истцы – по искам (заявлениям) в защиту интересов и прав физических лиц, в том числе неопределенного круга лиц:
по отмене решений о размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию предприятий, сооружений и иных экологически опасных объектов;
об ограничении, приостановлении и прекращении хозяйственной и иной деятельности физических и юридических лиц, оказывающей отрицательное воздействие на окружающую среду и здоровье человека;
об отмене, изменении или признании недействительными решений, действий либо бездействия государственных органов или их должностных лиц по вопросам охраны окружающей среды и природопользования;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2015 года.
Президент
Республики Казахстан