"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 166 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне өзгерістер енгізу туралы»
1-бап. «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; 2014 жылғы 8 қарашада «Казахстанская правда» газетінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 30 желтоқсанда «Казахстанская правда» газетінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 14 қаңтарда «Казахстанская правда» газетінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы, Қарулы Күштері және Мемлекеттік күзет қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерістер енгізілсін:
8-бап мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений в Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 166
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений в Кодекс Республики Казахстан «О здоровье народа и системе здравоохранения».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
«О внесении изменений в Кодекс Республики Казахстан
«О здоровье народа и системе здравоохранения»
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 11, ст. 65; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; Закон Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 ноября 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 30 декабря 2014 г.; Закон Республики Казахстан от 10 января 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальной гвардии, Вооруженных Сил и Службы государственной охраны Республики Казахстан», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и "Казахстанская правда" 14 января 2015 г.» следующие изменения:

1) 8-бап. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері мен сот-медициналық және сот-наркологиялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдары бар орталық атқарушы органдар мен өзге де орталық мемлекеттік органдардың құзыреті
Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері мен сот-медициналық және сот-наркологиялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдары бар орталық атқарушы органдар мен өзге де орталық мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде:
1) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер мен сот-медициналық және сот-наркологиялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдарының қызметіне басшылық жасауды жүзеге асырады;
3) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету тәртібін бекітеді;
4) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер мен сот-медициналық және сот-наркологиялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдарының басшыларын лауазымдарына тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
5) денсаулық сақтау саласындағы электрондық ақпараттық ресурстардың және ақпараттық жүйелердің, ақпараттық-коммуникациялық желілердің құрылуы мен жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
6) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерде медициналық көмек көрсету тәртібін бекітеді;
7) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер мен сот-медициналық және сот-наркологиялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдарындағы ұйымдар мен бөлімшелердің құрылымын, олардың қызметі туралы ережелерді, үлгілік штаттарды және штат нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
8) уәкілетті органға әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу (оны тоқтату) туралы ұсыныстар енгізеді;
9) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерде тиісті контингентке медициналық тексеріп-қарау жүргізудің тәртібі мен кезеңділігін белгілейді;
10) Әскери-дәрігерлік комиссияның құрамын және ол туралы ережені бекітеді;
11) Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекітеді.»;
2) 21-баптың 11-тармағының 4) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«4) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасы ведомствосының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен мамандары».

1) статью 8 изложить в следующей редакции:
«Статья 8. Компетенция центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов, имеющих военно-медицинские (медицинские) подразделения и органы судебной экспертизы, проводящие судебно-медицинские и судебно-наркологические экспертизы
Центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения и органы судебной экспертизы, проводящие судебно-медицинские и судебно-наркологические экспертизы, в пределах своей компетенции:
1) реализуют государственную политику в области здравоохранения;
2) осуществляют руководство деятельностью военно-медицинских (медицинских) подразделений и органов судебной экспертизы, проводящих судебно-медицинские и судебно-наркологические экспертизы;
3) утверждают порядок военно-медицинского (медицинского) обеспечения в военно-медицинских (медицинских) подразделениях;
4) назначают на должности и освобождают от должностей руководителей военно-медицинских (медицинских) подразделений и органов судебной экспертизы, проводящих судебно-медицинские и судебно-наркологические экспертизы;
5) обеспечивают создание и функционирование электронных информационных ресурсов и информационных систем, информационно-коммуникационных сетей в области здравоохранения;
6) утверждают порядок оказания медицинской помощи в военно-медицинских (медицинских) подразделениях;
7) разрабатывают и утверждают структуру организаций и подразделений, положения об их деятельности, типовые штаты и штатные нормативы военно-медицинских (медицинских) подразделений и органов судебной экспертизы, проводящих судебно-медицинские и судебно-наркологические экспертизы;
8) вносят предложения уполномоченному органу о введении (отмене) ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на территории военно-медицинских (медицинских) подразделений;
9) устанавливают порядок и периодичность проведения медицинских осмотров соответствующего контингента в военно-медицинских (медицинских) подразделениях;
10) утверждают состав и Положение о военно-врачебной комиссии;
11) утверждают Правила проведения военно-врачебной экспертизы и Положение об органах военно-врачебной экспертизы.»;
2) подпункт 4) пункта 11 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«4) руководители и специалисты структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности и внутренних дел, ведомства Управления Делами Президента Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения».

2-бап. Өтпелі ережелер
1. 2016 жылғы 1 шілдеден бастап 8-бап мынадай редакцияда қолданыста болады деп белгіленсін:
«8-бап. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері мен сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдары бар орталық атқарушы органдар мен өзге де орталық мемлекеттік органдардың құзыреті
Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері мен сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдары бар орталық атқарушы органдар мен өзге де орталық мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде:
1) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер мен сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдарының қызметіне басшылық жасауды жүзеге асырады;
3) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету тәртібін бекітеді;
4) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер мен сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдарының басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
5) денсаулық сақтау саласындағы электрондық ақпараттық ресурстардың және ақпараттық жүйелердің, ақпараттық-коммуникациялық желілердің құрылуы мен жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
6) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерде медициналық көмек көрсету тәртібін бекітеді;
7) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер мен сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалар жүргізетін сот сараптамасы органдарындағы ұйымдар мен бөлімшелердің құрылымын, олардың қызметі туралы ережелерді, үлгілік штаттарды және штат нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
8) уәкілетті органға әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу (оны тоқтату) туралы ұсыныстар енгізеді;
9) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерде тиісті контингентке медициналық тексеріп-қарау жүргізудің тәртібі мен кезеңділігін белгілейді;
10) Әскери-дәрігерлік комиссияның құрамын және ол туралы ережені бекітеді;
11) әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Әскери-дәрігерлік сapaптaмa органдары туралы ережені бекітеді.».
3-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Переходные положения
1. Установить, что с 1 июля 2016 года статья 8 действует в следующей редакции:
«Статья 8. Компетенция центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов, имеющих военно-медицинские (медицинские) подразделения и органы судебной экспертизы, проводящие судебно-медицинские, судебно-наркологические и судебно-психиатрические экспертизы
Центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения и органы судебной экспертизы, проводящие судебно-медицинские, судебно-наркологические и судебно-психиатрические экспертизы, в пределах своей компетенции:
1) реализуют государственную политику в области здравоохранения;
2) осуществляют руководство деятельностью военно-медицинских (медицинских) подразделений и органов судебной экспертизы, проводящих судебно-медицинские, судебно-наркологические и судебно-психиатрические экспертизы;
3) утверждают порядок военно-медицинского (медицинского) обеспечения в военно-медицинских (медицинских) подразделениях;
4) назначают на должности и освобождают от должностей руководителей военно-медицинских (медицинских) подразделений и органов судебной экспертизы, проводящих судебно-медицинские, судебно-наркологические и судебно-психиатрические экспертизы;
5) обеспечивают создание и функционирование электронных информационных ресурсов и информационных систем, информационно-коммуникационных сетей в области здравоохранения;
6) утверждают порядок оказания медицинской помощи в военно-медицинских (медицинских) подразделениях;
7) разрабатывают и утверждают структуру организаций и подразделений, положения об их деятельности, типовые штаты и штатные нормативы военно-медицинских (медицинских) подразделений и органов судебной экспертизы, проводящих судебно-медицинские, судебно-наркологические и судебно-психиатрические экспертизы;
8) вносят предложения уполномоченному органу о введении (отмене) ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на территории военно-медицинских (медицинских) подразделений;
9) устанавливают порядок и периодичность проведения медицинских осмотров соответствующего контингента в военно-медицинских (медицинских) подразделениях;
10) утверждают состав и Положение о военно-врачебной комиссии;
11) утверждают Правила проведения военно-врачебной экспертизы и Положение об органах военно-врачебной экспертизы.».
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан