Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2015 жылға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 167 қаулысы
«Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2015 жылға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың (келісім бойынша) бірінші басшылары:
1) Іс-шаралар жоспарын орындау бойынша шаралар қабылдасын;
2) 2015 жылғы 20 мамырдан және 10 қарашадан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі 2015 жылғы 10 маусымнан және 10 желтоқсаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі 2015 жылғы 10 шілдеден және 2016 жылғы 10 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 167 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі
кезеңге арналған Құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру
жөніндегі 2015 жылға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шаралар Аяқталу нысаны Орындауға жауаптылар Орындау мерзімі
1 2 3 4 5
1.
«Төрелік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын және оған ілеспе заң жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы заңдарының жобалары
Әділетмині,
ЖС (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
1-тоқсан
2.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне ғылыми-тәжірибелік түсіндірмелер шығару
ғылыми-тәжірибелік түсіндірме
Әділетмині
1-тоқсан
3.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне ғылыми-тәжірибиелік түсіндірмелер шығару
ғылыми-тәжірибелік түсіндірме
БП (келісім бойынша)
1-тоқсан
4.
Жасалатын қылмыстарға ден қою жөніндегі бағдарламалық-аппараттық кешенді орналастыру үшін Риддер, Теміртау, Степногорск және Шу қалаларының ішкі істер басқармаларында (бөлімдерінде) шұғыл басқару орталығы ғимаратының әзірлігін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ақпарат
ІІМ,
Шығыс Қазақстан,
Қарағанды,
Ақмола,
Жамбыл облыстарының әкімдіктері
2-тоқсан
5.
Адвокаттардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру институтын енгізу бойынша халықаралық тәжірибені зерделеу және тиісті ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ПМК,
Әділетмині,
Қазақстан Республикасы Адвокаттар алқасы (келісім бойынша),
ҰБ (келісім бойынша)
2-тоқсан
6.
Құқық қорғау органдарының қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу және заң жобасының тиісті тұжырымдамасын Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының отырысына шығару
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ақпарат
БП (келісім бойынша),
ИМ,
МҚІСҚА (келісім бойынша)
2-тоқсан
7.
Мемлекеттік қызметшілердің 2014 жылғы қызметінің тиімділігін бағалау қорытындысын жүргізу және тиісті ұсынымдар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ПМК,
МҚІСҚА (келісім бойынша),
мүдделі мемлекеттік органдар
2-тоқсан
8.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасындағы үкіметтік емес ұйымдардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
МСМ
2-тоқсан
9.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ЭМ
2-тоқсан
10.
«Қазақстан Республикасындағы сот жүйесі және судьялардың мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу
Казахстан Республикасы Заңының жобасы
ЖС (келісім бойынша)
2-тоқсан
11.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Әділетмині
2-тоқсан
12.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ДСӘДМ,
мүдделі мемлекеттік органдар
2-тоқсан
13.
Мемлекеттік қызметшілерді ынталандыруды арттыру жөнінде нақты ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МҚІСҚА (келісім бойынша)
3-тоқсан
14.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасындағы жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ
3-тоқсан
15.
Мемлекеттік органдардың заң қызметтерінің норма шығармашылық қызмет процесінде салалық бөлімше қызметкерлеріне нормативтік құқықтық актіні әзірлеуге байланысты заңнаманың негізгі ережелерін тұрақты негізде түсіндіруі
Әділетминіне ақпарат
ОМО
3-тоқсан
16.
Салық төлеушілердің жекелеген санаттарын салықтық ынталандыруды қамтамасыз ету жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ақпарат
ПМК,
ҰЭМ,
Қаржымині
4-тоқсан
17.
Шоғырландырылған салық салу институтын енгізу мәселесін пысықтау және тиісті ұсыныстар енгізу
Казахстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ПМК,
Қаржымині,
ҰЭМ
4-тоқсан
18.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықты әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ДСӘДМ
4-тоқсан
19.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік процестік кодексі жобасының негізгі ережелерін әзірлеу және Қазақстан Республикасы Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының отырысына шығару
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖС (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
4-тоқсан
20.
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы Заңы жобасының (жаңа редакция) негізгі ережелерін әзірлеу және Қазақстан Республикасы Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының отырысына шығару
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Әділетмині
4-тоқсан
21.
Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің нормативтік қаулыларын іске асыру
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ақпарат
Әділетмині,
мүдделі мемлекеттік органдар
4-тоқсан
22.

Об утверждении Плана мероприятий на 2015 год по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 167
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858 «О Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий на 2015 год по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года (далее - План мероприятий).
2. Первым руководителям центральных и местных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (по согласованию):
1) принять меры по выполнению Плана мероприятий;
2) представить не позднее 20 мая и 10 ноября 2015 года информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан представить не позднее 10 июня и 10 декабря 2015 года сводную информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Правительство Республики Казахстан.
4. Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан не позднее 10 июля 2015 года и 10 января 2016 года представить сводную информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Министерство юстиции Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 167
План мероприятий на 2015 год по реализации Концепции
правовой политики Республики Казахстан на период
с 2010 до 2020 года
№ п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
1
2
3
4
5
1.
Разработка и внесение на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «Об арбитраже» и сопутствующего к нему законопроекта
проекты законов Республики Казахстан
МЮ, ВС (по согласованию), ГП (по согласованию)
1-квартал
2.
Издание научно-практического комментария к Кодексу Республики Казахстан об административных правонарушениях
научно-практический комментарий
МЮ
1-квартал
3.
Издание научно-практических комментариев к Уголовному кодексу Республики Казахстан, Уголовно-процессуальному кодексу  Республики Казахстан
научно-практический комментарий
ГП (по согласованию)
1-квартал
4.
Обеспечение готовности здания центра оперативного управления в управлениях (отделах) внутренних дел городов Риддер, Темиртау, Степногорск и Шу для размещения программно-аппаратного комплекса по реагированию на совершаемые преступления
информация в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан
МВД, акиматы Восточно- Казахстанской, Карагандинской, Акмолинской, Жамбылской областей
2-квартал
5.
Изучение международного опыта по внедрению института обязательного страхования ответственности адвокатов и внесение соответствующих предложений
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
КПМ, МЮ, Коллегия адвокатов Республики Казахстан (по согласованию), НБ (по согласованию)
2-квартал
6.
Выработка предложений по совершенствованию деятельности правоохранительных органов и вынесение на заседание Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан соответствующей концепции законопроекта
информация в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан
ГП (по согласованию), МВД, АДГСПК (по согласованию)
2-квартал
7.
Подведение итогов оценки эффективности деятельности государственных служащих за 2014 год и выработка соответствующих рекомендаций
Информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
КПМ, АДГСПК (по согласованию), заинтересованные государственные органы
2-квартал
8.
Разработка и внесение на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности неправительственных организаций в Республике Казахстан»
проект Закона Республики Казахстан
МКС
2-квартал
9.
Разработка и внесение на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода Республики Казахстан к «зеленой экономике»
проект Закона Республики Казахстан
МЭ
2-квартал
10.
Разработка и внесение на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан «О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан»
проект Закона Республики Казахстан
ВС (по согласованию)
2-квартал
11.
Разработка и внесение на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского законодательства»
проект Закона Республики Казахстан
МЮ
2-квартал
12.
Разработка и внесение на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения»
проект Закона Республики Казахстан
МЗСР, заинтересованные государственные органы
2-квартал
13.
Выработка конкретных предложений по повышению мотивации государственных служащих
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АДГСПК (по согласованию)
3-квартал
14.
Разработка и внесение на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления в Республике Казахстан»
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ
3-квартал
15.
Разъяснение юридическими службами государственных органов основных положений законодательства, связанных с разработкой нормативных правовых актов, сотрудникам отраслевых подразделений в процессе нормотворческой деятельности на постоянной основе
информация в МЮ
ЦГО
3-квартал
16.
Проработка вопроса по обеспечению налогового стимулирования отдельных категорий налогоплательщиков
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
КПМ, МНЭ, МФ
4-квартал
17.
Проработка вопроса внедрения института консолидированного налогообложения и внесение соответствующих предложений
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
КПМ, МФ, МНЭ
4-квартал
18.
Разработка и внесение на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения»
проект Закона Республики Казахстан
МЗСР
4-квартал
19.
Выработка основных положений проекта Административного процессуального кодекса Республики Казахстан и вынесение на заседание Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ВС (по согласованию), ГП (по согласованию)
4-квартал
20.
Выработка основных положений проекта Закона Республики Казахстан «Об административных процедурах» (новая редакция) и вынесение на заседание Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЮ
4-квартал
21.
Реализация нормативных постановлений Конституционного Совета Республики Казахстан
информация в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан
МЮ, заинтересованные государственные органы
4-квартал
22.

Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2016 жылға арналған іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасы
Әділетмині
4-тоқсан
23.
ҚылмыстықҚылмыстық процестік,  Қылмыстық атқару кодекстерінің құқық қолдану тәжірибесін талдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БП (келісім бойынша),
ІІМ
4-тоқсан
24.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодекстің құқық қолдану тәжірибесін талдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Әділетмині
4-тоқсан
25.
Азаматтықты және қазақстандық отансүйгіштікті насихаттауға, Конституцияға, Қазақстан Республикасының заңдары мен мемлекеттік рәміздеріне құрмет сезімін қалыптастыруға бағытталған іс-шараларды жүйелі негізде жүргізу
дәрістер, бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеу
Әділетмині,
орталық және жергілікті мемлекеттік органдар
жыл бойы
Ескертпе: аббервиатуралардың толық жазылуы:
Әлілетмині
-
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ДСӘДМ
-
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
Қаржымині
-
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҰЭМ
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ЭМ
-
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
ІІМ
-
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
МСМ
-
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
ҰҚК
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ЖС
-
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
БП
-
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
МҚІСҚА
-
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
ОМО
-
орталық мемлекеттік органдар
ПМК
-
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі
ҰБ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі

Разработка и утверждение Плана мероприятий на 2016 год по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года
проект постановления Правительства Республики Казахстан
МЮ
4-квартал
23.
Анализ правоприменительной практики Уголовного,  Уголовно-процессуальногоУголовно-исполнительного кодексов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ГП (по согласованию), МВД
4-квартал
24.
Анализ правоприменительной практики Кодекса об административных правонарушениях
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЮ
4-квартал
25.
Проведение на системной основе мероприятий, направленных на пропаганду гражданственности и казахстанского патриотизма, формирование уважения к Конституции, законам и государственным символам Республики Казахстан
лекции, выступления в средствах массовой информации
МЮ, центральные и местные государственные органы
в течение года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
МЗСР - Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЭ - Министерство энергетики Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МКС - Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ВС - Верховный Суд Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
АДГСПК - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
ЦГО - центральные государственные органы
КПМ - Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан