"Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (айналдырылуы тиіс) мүлiктi есепке алудың, сақтаудың, бағалаудың және одан әрi пайдаланудың кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 446 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (айналдырылуы тиіс) мүлiктi есепке алудың, сақтаудың, бағалаудың және одан әрi пайдаланудың кейбiр мәселелерi» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2002 ж., № 25, 260-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алудың, сақтаудың, бағалаудың және одан әрi пайдаланудың кейбiр мәселелерi»;
2) кіріспе, 1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім), 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім), 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі), 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне, Қазақстан Республикасының «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі, «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі, «Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 1999 жылғы 16 шілдедегі және «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.
2. Мыналар:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті және оның аумақтық органдары – республикалық меншікке;
аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары коммуналдық меншікке жекелеген негіздер бойынша айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын.»;
3) көрсетілген қаулымен бекітілген Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (айналдырылуы тиіс) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833 "Некоторые вопросы учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (подлежащего обращению) в собственность государства по отдельным основаниям"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 446
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833 «Некоторые вопросы учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (подлежащего обращению) в собственность государства по отдельным основаниям» (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 25, ст. 260) следующие изменения:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
«Некоторые вопросы учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям»;
2) преамбулу, пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года, Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года, Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, законами Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей», от 14 июля 1997 года «О нотариате», от 16 июля 1999 года «О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции» и от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям.
2. Определить уполномоченным органом по организации работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) по отдельным основаниям в:
республиканскую собственность – Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальные органы;
коммунальную собственность – местные исполнительные органы районов, городов областного значения.»;
3) Правила учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (подлежащего обращению) в собственность государства по отдельным основаниям, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2015 жылғы 17 маусымдағы
№ 446 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 26 шілдедегі
№ 833 қаулысымен
бекітілген
Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті (бұдан әрі – мүлік) есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарға қолданылмайды.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті және оның аумақтық органдары (бұдан әрі — уәкілетті орган) осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мынадай мүлікті:
1) тәркіленген мүлікті;
2) сот актілерінің негізінде мемлекет кірісіне айналдырылған заттай айғақтарды (бұдан әрі – заттай айғақтар);
3) мәдени құндылықтарға жататын заттардан тұратын көмбелерді (бұдан әрі – көмбелер);
4) лауазымдық жағдайына байланысты немесе қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты мемлекеттік қызметшілерге, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне берілген, арнаулы мемлекеттік қорға өтеусіз тапсыруға жататын сыйлықтарды (бұдан әрі – сыйлықтар);
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық меншікке өтеусіз өткен мүлікті, оның ішінде мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік режимінде ресімделген тауарлар мен көлік құралдарын есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
4. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мынадай мүлікті:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен иесіз деп танылған;
2) мемлекетке мұрагерлiк құқығы бойынша өткен, сондай-ақ қайтыс болған адамнан мұрагерлiкке қалған;

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. МАСИМОВ
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 июня 2015 года № 446
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июля 2002 года № 833
Правила
учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества,
обращенного (поступившего) в собственность государства по
отдельным основаниям 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям (далее – Правила), определяют порядок учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям (далее – имущество).
2. Действие настоящих Правил не распространяется на бесхозяйные опасные отходы, признанные решением суда поступившими в республиканскую собственность.
3. Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальные органы (далее – уполномоченный орган) в порядке, определяемом настоящими Правилами, организуют работу по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию следующего имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность:
1) конфискованного;
2) вещественных доказательств, обращенных в доход государства на основании судебных актов (далее – вещественные доказательства);
3) кладов, содержащих вещи, относящиеся к культурным ценностям (далее – клады);
4) подарков, переданных государственным служащим в связи с их должностным положением или исполнением ими служебных обязанностей, а также членам их семей, подлежащих безвозмездной сдаче в специальный государственный фонд (далее – подарки);
5) безвозмездно перешедшего в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в республиканскую собственность, в том числе товаров и транспортных средств, оформленных в таможенном режиме отказа в пользу государства.
4. Местные исполнительные органы районов, городов областного значения (далее – местные исполнительные органы) организуют работу по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию следующего имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность:
1) признанного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, бесхозяйным;
2) перешедшего государству по праву наследования, а также выморочного имущества;

3) олжаларды;
4) қараусыз қалған жануарларды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен коммуналдық меншікке өтеусіз өткен мүлікті, оның ішінде мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік режимінде орналастырылған тауарларды;
6) мәдени құндылықтарға жататын заттарды қамтымайтын көмбелерді (көмбедегі үлесті);
7) тәркіленген мүлікті;
8) сот актілерінің негізінде мемлекет кірісіне айналдырылған заттай айғақтарды есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
5. Уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аумақтық органдарына олар белгілеген тәртіппен, мерзімдерде және нысанда мүлік туралы мәліметтерді ұсынады.
2. Мүлікті есепке алу және сақтау
6. Мүлiктi есепке алу:
1) тиiстi сот актілерi;
2) нотариус беретiн мемлекеттiң мұрагерлiкке құқығы туралы куәлiк;
3) кедендiк ресiмдеу аяқталғаннан кейiн мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік режиміне сәйкес мәлiмделген кедендік жүк декларациясы;
4) мемлекет меншiгiнiң құқығы туындағанын растайтын өзге де құжаттар негiзінде жүзеге асырылады.
7. Мүлiк осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актiсi негiзiнде беріледi. Мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актiсi (бұдан әрi – тiзiмдеу актiсi) онда көрсетiлген тараптардың саны бойынша жасалады.
8. Тәркіленген мүлікті, заттай айғақтарды, сондай-ақ бұрын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды алып қойған (берген) сот орындаушылары немесе органдар (тұлғалар) уәкілетті органды немесе жергілікті атқарушы органды мүлікті беру күні, орны және уақыты туралы олардың орындалуына дейін кемінде бес жұмыс күні қалғанда осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып және өзге де (алып қою актілері, сот сараптамасының актілері, атқару парақтары және басқалары) құжаттар болған кезде жазбаша хабарлайды.
Мүлікті сот орындаушыларынан немесе мүлікті алып қойған (беретін) органдардан (тұлғалардан) уәкілетті органға немесе жергілікті атқарушы органға беру мүлікті сақтау және тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің қатысуымен, уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның тізімдеу актісін жасай отырып белгіленген күні, уақытында және орнында жүзеге асырылады.
9. Тiзiмдеу актiлерiн есепке алу үшiн осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актiлерiн есепке алу кiтабы (бұдан әрi – есепке алу кiтабы) жүргiзiледi. Есепке алу кiтабына тiзiмдеу актілерi түсуіне қарай тiркеледi. Есепке алу кiтабындағы жазбалар уақтылы, анық және түзетілмей жүргiзiлуi тиiс. Есепке алу кiтабы нөмiрленуге, тігілуге және уәкiлеттi органның немесе жергілікті атқарушы органның мөрiмен бекітілуге тиiс.

3) находок;
4) безнадзорных животных;
5) безвозмездно перешедшего в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в коммунальную собственность, в том числе товаров и транспортных средств, оформленных в таможенном режиме отказа в пользу государства;
6) кладов (доли кладов), не содержащих вещей, относящихся к культурным ценностям;
7) конфискованного;
8) вещественных доказательств, обращенных в доход государства на основании судебных актов.
5. Уполномоченный орган и местные исполнительные органы представляют в территориальные подразделения Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленные им порядке, сроки и форме сведения об имуществе.
2. Учет и хранение имущества
6. Постановка на учет имущества осуществляется на основании:
1) соответствующих судебных актов;
2) свидетельства о праве государства на наследство, выдаваемого нотариусом;
3) грузовой таможенной декларации, заявленной в соответствии с таможенным режимом отказа в пользу государства после завершения таможенного оформления;
4) иных документов, подтверждающих возникновение права собственности государства.
7. Имущество передается на основании акта описи, оценки и (или) приема-передачи имущества по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Акт описи, оценки и (или) приема-передачи имущества (далее – акт описи) составляется в количестве по числу сторон, указанных в нем.
8. Судебные исполнители или органы (лица), изъявшие (передающие) конфискованное имущество, вещественные доказательства, а также товары, ранее помещенные под таможенную процедуру отказа в пользу государства, письменно извещают уполномоченный орган или местный исполнительный орган о дате, месте и времени передачи имущества в срок, не менее чем за пять рабочих дней до их совершения, с приложением копий документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, и при наличии иных документов (акты изъятия, акты судебной экспертизы, исполнительные листы и другие).
Передача имущества от судебных исполнителей или органов (лиц), изъявших (передающих) имущество, уполномоченному органу или местному исполнительному органу осуществляется в установленные дату, время и месте при участии поставщиков услуг по хранению и транспортировке имущества с составлением уполномоченным органом или местным исполнительным органом акта описи.
9. Для учета актов описи ведется книга учета актов описи, оценки и (или) приема-передачи имущества (далее – книга учета) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. В книге учета регистрируются акты описи по мере их поступления. Записи в книге учета должны производиться своевременно, четко и без помарок. Книга учета должна быть пронумерована, прошнурована и скреплена печатью уполномоченного органа или местного исполнительного органа.

10. Тізімдеу актісі есепке алу кітабына енгізілгеннен кейін әр жазбаға мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган белгіленген нысан бойынша түгендеу карточкасы ашылады. Түгендеу карточкасының тақырыбында мүліктің кімге берілгені, сондай-ақ мүлікті беру уақыты туралы мәліметті қамтылуға тиіс. Мүлікті сатқан кезде түгендеу карточкасында бюджетпен есеп айырысу мерзімдері, төлем құжатының (тарының) нөмірі мен күні көрсетіледі.
Түгендеу карточкасына тізімдеме актісінің нөміріне сәйкес келетін нөмір беріледі. Мүлік бір тізімдеме актісі бойынша бірнеше ұйымға берілген жағдайда, түгендеу карточкалары бір нөмірмен әр ұйымға жеке ашылады.
11. Жергілікті атқарушы орган иесіз жылжымайтын затты есепке алған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін бұл затты коммуналдық меншікке түсті деп тану туралы талаппен сотқа жүгінеді.
12. Мүлікті сақтау 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Негізгі бөлім) белгіленген талаптарға сәйкес жүргізіледі.
Республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
Коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Республикалық меншікке (коммуналдық меншікке) айналдырылған (түскен) мүлікті сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерді жеткізушіні таңдауды уәкілетті орган (жергілікті атқарушы орган) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
13. Республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті тасымалдау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
Коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті тасымалдау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Мүлікті тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді жеткізушіні таңдау Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мүлікті бағалау
14. Мүлікті одан әрі пайдалану, оның ішінде өткізу немесе беру үшін бағалау «Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізіледі.
Республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті бағалау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
Коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті бағалау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Бағалаушыны таңдау Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

10. После внесения акта описи в книгу учета на каждую запись открывается инвентаризационная карточка по форме, установленной уполномоченным органом по управлению государственным имуществом. Заголовок инвентаризационной карточки должен содержать сведения о том, кому передано имущество, а также о времени передачи имущества. При реализации имущества в инвентаризационной карточке указываются сроки расчетов с бюджетом, номер и дата платежного(ых) документа(ов).
Инвентаризационной карточке присваивается номер, соответствующий номеру акта описи. В случае, когда по одному акту описи имущество передается нескольким организациям, инвентаризационные карточки открываются отдельно на каждую организацию под одним номером.
11. По истечении года со дня постановки бесхозяйной недвижимой вещи на учет, местный исполнительный орган обращается в суд с требованием о признании этой вещи поступившей в коммунальную собственность.
12. Хранение имущества производится в соответствии с требованиями, устанавливаемыми Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года.
Организация работы по хранению имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, производится уполномоченным органом.
Организация работы по хранению имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, производится местным исполнительным органом.
Выбор поставщика услуг по хранению имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность (коммунальную собственность), осуществляется уполномоченным органом (местным исполнительным органом) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
13. Организация работы по транспортировке имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, производится уполномоченным органом.
Организация работы по транспортировке имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, производится местным исполнительным органом.
Выбор поставщика услуг по транспортировке имущества осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
3. Оценка имущества
14. Оценка имущества для дальнейшего использования, в том числе реализации или передачи, производится в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года «Об оценочной деятельности в Республике Казахстан».
Организация работы по оценке имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, производится уполномоченным органом.
Организация работы по оценке имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, производится местным исполнительным органом. Выбор оценщика осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.

15. Ақша мен төлем құжаттары бағалаушыны тартпай-ақ атаулы құны бойынша бағаланады.
4. Мүлікті одан әрі пайдалану
16. Мүлікті одан әрі пайдалану туралы шешімді (республикалық немесе коммуналдық мүліктің құрамына беру, оның ішінде балалар үйіне, қарттар және мүгедектер үйлеріне, балабақшаларға, мектептерге, медициналық-әлеуметтік мекемелерге не арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерге өтеусіз беру, өткізу немесе жою) уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
Мүлікті одан әрі пайдалану туралы мәселелерді қарау үшін уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады, оның құрамына уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның өкілдері, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының келісімімен жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің, сондай-ақ қажет болған кезде санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің, мемлекеттік кірістер органдарының және басқа да мүдделі ұйымдардың өкілдері кіреді.
Комиссия туралы ережені уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган әзірлейді және бекітеді.
Комиссия мүшелерінің саны кемінде 5 адамнан тұрады. Комиссияның төрағасы уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның өкілі болады. Хатшы комиссияның мүшесі болып табылмайды.
Комиссияның шешімдері қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады, ұсынымдық сипатта болады және хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Комиссияның шешімдері уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган үшін ұсынымдық сипатта болады.
17. Мүлікті одан әрі пайдалану (республикалық немесе коммуналдық мүліктің құрамына беру, оның ішінде балалар үйіне, қарттар және мүгедектер үйлеріне, балабақшаларға, мектептерге, медициналық-әлеуметтік мекемелерге арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерге өтеусіз беру, өткізу немесе жою) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
18. Тарихи, ғылыми, көркемдік немесе өзге де мәдени құндылығы болуы мүмкін мүлікке «Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы» 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын арнайы комиссия сараптама жасайды.
Тарихи, ғылыми, көркемдік немесе өзге де мәдени құндылыққа жатқызылған мүлік тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік мұражайларға өтеусіз берілуі мүмкін.

15. Деньги и платежные документы оцениваются по номиналу без привлечения оценщика.
4. Дальнейшее использование имущества
16. Решение о дальнейшем использовании имущества (передача в состав республиканского или коммунального имущества, в том числе безвозмездная передача в детские дома, дома престарелых и инвалидов, детские сады, школы, медико-социальные учреждения либо субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги, реализация или уничтожение) принимается уполномоченным органом или местным исполнительным органом.
Для рассмотрения вопросов по дальнейшему использованию имущества уполномоченным органом или местным исполнительным органом формируется комиссия (далее – комиссия), в состав которой включаются представители уполномоченного органа или местного исполнительного органа, представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан или объединений субъектов частного предпринимательства по согласованию с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, а также при необходимости санитарно-эпидемиологической службы, органов государственных доходов и других заинтересованных организаций.
Положение о комиссии разрабатывается и утверждается уполномоченным органом или местным исполнительным органом.
Число членов комиссии составляет не менее 5 человек. Председателем комиссии является представитель уполномоченного органа или местного исполнительного органа. Секретарь не является членом комиссии.
Решения комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа присутствующих членов комиссии и оформляются протоколом. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Решения комиссии носят рекомендательный характер для уполномоченного органа или местного исполнительного органа.
17. Дальнейшее использование имущества (передача в состав республиканского или коммунального имущества, в том числе безвозмездная передача в детские дома, дома престарелых и инвалидов, детские сады, школы, медико-социальные учреждения либо субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги, реализация или уничтожение) осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
18. Имущество, которое может иметь историческую, научную, художественную или иную культурную ценность, подвергается экспертизе специальной комиссией, создаваемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года «Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия».
Имущество, отнесенное к историческим, научным, художественным или иным культурным ценностям, может быть безвозмездно передано государственным музеям по согласованию с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия.

19. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) бағалы металдарды, асыл тастар мен олардан жасалған бұйымдарды қабылдау, есепке алу, тасымалдау, бағалау, сақтау, пайдалану, өткізу және жою тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган белгілейді.
20. Ақша түрiндегі мүлiк бюджет кiрiсiнің есебіне жатқызылады.
Шетел валютасы операция жасалған күнi белгiленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалдары арқылы бюджет кiрiсiнің есебіне жатқызылады. Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған, айырбасталмайтын шетел валютасын қабылдау, сақтау, өткізу тәртібін, сондай-ақ оларды өткізуден түскен ақшаны бюджет есебіне жатқызу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлейдi.
Ақша түрiндегi мүлiктi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және олардың филиалдарына берудi осындай мүлiктi алған орган мүлiктiң сомасы, берілу уақыты және алушысы көрсетілген беру туралы хабарламаны уәкiлетті органға жiбере отырып жүргiзедi.
21. Мемлекеттік меншіктің құрамына түскен салымдар (депозиттер) сомасын банктер номиналды түрде толық көлемінде бюджеттің кiрiсiне аударады.
22. Осы Қағидалар лотерея билеттерi бойынша ұтыс түрiндегі мүлiкке қолданылады. Лотерея билеттері бойынша заттай ұтыстың құнын лотереяның ұйымдастырушысы болып табылатын тұлға бюджет кірісінің есебіне жатқызады.
Лотерея билеттерiн беру тiзiмдеме актiсi бойынша жүргiзiледi, онда лотереяның атауы, шығарылған күнi, ұтыс ойынын жүргiзген тұлғаның атауы, билеттердiң сериясы, нөмiрi және ұтыстың сомасы көрсетiледі.
23. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабында көрсетілген жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) тұрғын үйлер мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорына қосылады.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне түскен тұрғын үйлерді одан әрі пайдалану тәртібі «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.
24. Уәкілетті органға немесе жергілікті атқарушы органға тапсырылған сыйлықтар арнаулы мемлекеттiк қорды құрайды. Арнаулы мемлекеттiк қордағы мүлікті өткізу «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшелiктер ескеріле отырып жүргiзiледi.
25. Мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті адамдар немесе оларға теңестірілген адамдар және олардың отбасы мүшелері бiлмей келiп түскен сыйлықтар, сондай-ақ олар өздерінің лауазымдық жағдайларына немесе қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты алған сыйлықтар уәкілетті органға тізімдеу актісі бойынша тапсырылады.
Лауазымдық жағдайларына байланысты немесе қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты мемлекеттік қызметшілерге, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне жария түрде немесе ресми іс-шаралар кезінде берілген (тапсырылған), құны Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген он айлық есептік көрсеткіштен асатын сыйлықтар уәкілетті органға немесе жергілікті атқарушы органдарға тізімдеу актісі бойынша тапсырылады.
Арнайы мемлекеттiк қорға тапсырылған сыйлықтарды есепке алуды, бағалауды және сақтауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы органға тапсырылған сыйлықтар есепке алуды, сақтауды және бағалауды ұйымдастыру үшін уәкілетті органға берілуге тиіс. Жергілікті атқарушы орган уәкілетті органға тізімдеу актісіне қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жібереді.

19. Порядок приема, учета, транспортировки, оценки, хранения, использования, реализации и уничтожения драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям, устанавливается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
20. Имущество в виде денег зачисляется в доход бюджета. Иностранная валюта зачисляется в доход бюджета по рыночному курсу обмена валют, определенному на день совершения операции, через филиалы Национального Банка Республики Казахстан. Порядок приема, хранения, реализации неконвертируемой иностранной валюты, обращенной в собственность государства по отдельным основаниям, а также зачисление денег, полученных от их реализации, в бюджет устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан.
Передача имущества в виде денег в Национальный Банк Республики Казахстан и его филиалы производится органом, изъявшим такое имущество, с направлением уполномоченному органу уведомления о передаче с указанием суммы, времени передачи и получателя имущества.
21. Сумма вкладов (депозитов), поступившая в состав государственного имущества, перечисляется банками в доход бюджета в полном объеме в номинальном выражении.
22. Настоящие Правила применяются к имуществу в виде выигрышей по лотерейным билетам. Стоимость вещевого выигрыша по лотерейным билетам зачисляется в доход бюджета лицом, являющимся организатором лотереи.
Передача лотерейных билетов производится по акту описи, в котором указываются название лотереи, дата выпуска, наименование лица, проводившего розыгрыш, серия, номер билетов и сумма выигрыша.
23. Жилища, обращенные (поступившие) в собственность государства по отдельным основаниям, указанным в статье 19 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе», включаются в государственный коммунальный жилищный фонд.
Порядок дальнейшего использования жилищ, поступивших в собственность государства по отдельным основаниям, регулируется Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях».
24. Подарки, сданные в уполномоченный орган или местный исполнительный орган, образуют специальный государственный фонд. Реализация имущества из специального государственного фонда производится с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 2 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией».
25. Подарки, поступившие без ведома лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, или лиц, приравненных к ним, и членов их семей, а также подарки, полученные ими в связи с их должностным положением или исполнением ими служебных обязанностей, сдаются в уполномоченный орган по акту описи.
Подарки стоимостью свыше десяти месячных расчетных показателей, установленных законами Республики Казахстан, переданные (врученные) публично или во время официальных мероприятий государственным служащим в связи с их должностным положением или исполнением ими служебных обязанностей, а также членам их семей, сдаются в уполномоченный орган или местный исполнительный орган по акту описи.
Учет, оценка и хранение подарков, сданных в специальный государственный фонд, осуществляются уполномоченным органом.
Подарки, сданные в местный исполнительный орган, подлежат передаче уполномоченному органу для организации учета, хранения и оценки. Местный исполнительный орган направляет в уполномоченный орган соответствующее уведомление в течение пяти рабочих дней после подписания акта описи.

26. Арнайы мемлекеттік қордың бағалы металдардан жасалған сыйлықтарын сараптауды, бағалауды және сақтауды оларды өткізгенге дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
27. Сыйлықты тапсырған тұлға оны сатып алудан жазбаша түрде бас тартқаннан кейін ғана уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы органдар арнаулы мемлекеттік қордан сыйлықты үшінші тұлғаларға өткізуге құқылы.
28. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабында көрсетілген жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) жер учаскелері мемлекеттік жер қорына қосылады.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған жер учаскелерін одан әрі пайдалану тәртібі 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексімен реттеледі.
5. Ең төменгі бағамен өткізілмеген мүлікті пайдалану және жою тәртібі
29. Ең төменгі бағамен өткізілмеген мүлікті пайдалану және жою мынадай тәртіппен жүзеге асырылады.
Комиссия белгілеген ең төменгі бағамен сатылмаған, пайдалануға жарамды мүлік балалар үйлеріне, қарттар және мүгедектер үйлеріне, балабақшаларға, мектептерге, медициналық-әлеуметтік мекемелерге не болмаса арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін субъектілерге (бұдан әрі – әлеуметтік қызмет субъектілері) өтеусіз беріледі.
Мүлік туралы ақпаратты шешім қабылданған күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде уәкілетті орган не жергілікті атқарушы орган Мүлікті есепке алу және өткізу бойынша электрондық дерекқорға бірыңғай қолжетімділік нүктесін беретін www.gosreestr.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналасқан интернет-ресурста (бұдан әрі – тізілім веб-порталы) жариялайды.
Мүлікті өтеусіз алуға өтінім тізілім веб-порталында хабарлама жарияланған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде әлеуметтік қызмет субъектілерінен тізілім веб-порталында қабылданады.
Мүлікті өтеусіз алу өтініміне әлеуметтік қызметтер көрсету бойынша қызметті жүзеге асыруды растайтын құжаттардың сканерленген көшірмелері қоса беріледі.
Мүлікті өтеусіз алуға өтінімді ашу хабарламада көрсетілген өтінімдерді қабылдау аяқталатын күні мен уақыты келген кезде автоматты түрде тізілім веб-порталы арқылы жүргізіледі.
Мүлікті өтеусіз алуға өтінімді уәкілетті орган не жергілікті атқарушы орган қарайды, олар өтінімдерді ашу күнінен бастап үш күн мерзімде тізілімнің веб-порталында өтінімдері қанағаттандырылған әлеуметтік қызметтердің субъектілері туралы ақпаратты жариялайды. Мүлікті алуға ниетті бірнеше өтінім беруші болған кезде өз өтінімдерін бұрын берген тұлғалар артықшылықты пайдаланады.
Мүлік уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның шешімі негізінде әлеуметтік қызмет субъектілеріне беріледі.
Мүлікті мемлекет меншігіне ақысыз өткізген кезде уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган әлеуметтік қызмет субъектілері арасында қабылдап алу-беру (тапсыру актісі) актісі үш дана мемлекеттік және орыс тілдерінде қабылдап алу-беру (тапсыру актісі) актісін ресімдеуге қатысушы тараптардың әрқайсысына бір данадан жасалады.

26. Экспертиза, оценка и хранение подарков из драгоценных металлов специального государственного фонда до их реализации осуществляются Национальным Банком Республики Казахстан.
27. Уполномоченный орган или местные исполнительные органы вправе произвести реализацию подарка из специального государственного фонда третьим лицам только после письменного отказа от выкупа лицом, сдавшим подарок.
28. Земельные участки, обращенные (поступившие) в собственность государства по отдельным основаниям, указанным в статье 19 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе», включаются в государственный земельный фонд.
Порядок дальнейшего использования земельных участков, поступивших в собственность государства по отдельным основаниям, регулируется Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года.
5. Порядок использования или уничтожения имущества,
не реализованного по минимальной цене
29. Использование и уничтожение имущества, не реализованного по минимальной цене, осуществляется в следующем порядке.
Имущество, не реализованное по минимальной цене, установленной комиссией, пригодное для использования, безвозмездно передается в детские дома, дома престарелых и инвалидов, детские сады, школы, медико-социальные учреждения либо субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги (далее – субъекты социальных услуг).
Информация об имуществе в течение пятнадцати календарных дней со дня принятия решения публикуется уполномоченным органом либо местным исполнительным органом на интернет-ресурсе, размещенном в сети интернет по адресу: www.gosreestr.kz, представляющем единую точку доступа к электронной базе данных по учету и реализации имущества (далее – веб-портал реестра).
Заявка на безвозмездное приобретение имущества принимается на веб-портале реестра от субъектов социальных услуг в течение пятнадцати календарных дней со дня публикации извещения на веб-портале реестра. К заявке на безвозмездное приобретение имущества прикрепляются сканированные копии документов, подтверждающих осуществление деятельности по оказанию социальных услуг.
Вскрытие заявок на безвозмездное приобретение имущества производится посредством веб-портала реестра автоматически по наступлению даты и времени окончания приема заявок, указанных в извещении.
Заявки на безвозмездное приобретение имущества рассматриваются уполномоченным органом либо местным исполнительным органом, который в трехдневный срок с даты вскрытия заявок публикует на веб-портале реестра информацию о субъектах социальных услуг, заявки которых были удовлетворены. При наличии нескольких заявителей, претендующих на приобретение имущества, приоритетом пользуются лица, подавшие свои заявки ранее.
Имущество передается субъектам социальных услуг на основании решения уполномоченного органа или местного исполнительного органа.
При безвозмездной передаче имущества в государственную собственность между уполномоченным органом или местным исполнительным органом и субъектом социальных услуг составляется акт приема-передачи (передаточный акт) в трех экземплярах на государственном и русском языках, по одному экземпляру для каждой из сторон, участвующих в оформлении акта приема-передачи (передаточного акта).

30. Одан әрі қарай пайдалануға жатпайтын мүлік және талап етілмеген, ең төменгі бағамен сатылмаған мүлік уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның шешімімен жойылады.
Республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті жою жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
Коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті жою жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Мүлікті жою жөніндегі көрсетілетін қызметтерді жеткізушіні таңдау Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Сапасы мен қауiпсiздiгiне нормативтiк құжаттарда қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін азық-түлiк шикiзатын, тамақ өнiмдерiн, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормаларға және гигиеналық нормативтерге сәйкес келмейтiн, акциздiк таңбаларсыз өткізілетін темекi бұйымдарын және шығарылған елi белгісіз құрамында темекi бар басқа да бұйымдарды, сондай-ақ тасымалдауға, сақтауға, өткізуге, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама мен сертификаттауды жүргiзуге байланысты шығындары өздерінің бағалау құнынан асып түсетiн тауарлардың шамалы партияларын және өзге де мүлiктi Қазақстан Респубикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган құратын комиссия жояды.
Қажет болған жағдайларда, комиссияның құрамына санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметкерлері және жергілікті атқарушы органдар мен басқа да мүдделі ұйымдардың өзге де мамандары тартылуы мүмкін.
6. Қорытынды ережелер
32. Мүлікті есепке алуға, бағалауға, сақтауға, тасымалдауға, қайта жіберуге, оны өткізуді ұйымдастыруға және одан әрі пайдалану жөніндегі өзге де шығындарға байланысты шығыстар 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
33. Сот мүліктің мемлекет меншігіне түсуіне негіз болған актінің күшін жойған (тиісті бөлігін өзгерткен) жағдайда уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган мүлікті заттай қайтаруды жүргізеді. Егер мүлік Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сатылған болса, оның құнын өтеу оны өткізуден алынған қаражат шегінде тиісті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
34. Осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген негіздер бойынша мемлекетке өткен мүлікті заңды және жеке тұлғаларға уақытша пайдалануға беруге тыйым салынады.

30. Имущество, не подлежащее дальнейшему использованию, и имущество, не реализованное по минимальной цене, которое не было востребовано, уничтожается по решению уполномоченного органа или местного исполнительного органа.
Организация работы по уничтожению имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, производится уполномоченным органом.
Организация работы по уничтожению имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, производится местным исполнительным органом.
Выбор поставщика услуг по уничтожению имущества осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
31. Продовольственное сырье, пищевые продукты, не соответствующие требованиям нормативных документов к их качеству и безопасности, табачные изделия и прочие изделия, содержащие табак неустановленного происхождения, не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан и санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам и гигиеническим нормативам, реализуемые без акцизных марок, а также незначительные партии товаров и иное имущество, по которым затраты, связанные с транспортировкой, хранением, реализацией, проведением санитарно-эпидемиологической экспертизы и сертификации, превысят их оценочную стоимость, уничтожаются комиссией, создаваемой уполномоченным органом по управлению государственным имуществом или местными исполнительными органами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В необходимых случаях в состав комиссии могут привлекаться работники санитарно-эпидемиологической службы и иные специалисты местных исполнительных органов и других заинтересованных организаций.
6. Заключительные положения
32. Расходы, связанные с учетом, оценкой, хранением, транспортировкой, пересылкой, организацией реализации и иными затратами по дальнейшему использованию имущества, осуществляются за счет бюджетных средств в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
33. В случае отмены (изменения в соответствующей части) судом акта, на основании которого имущество поступило в собственность государства, уполномоченным органом или местным исполнительным органом производится возврат имущества в натуре. В случае, если имущество было реализовано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, производится возмещение его стоимости в пределах средств, полученных от его реализации, за счет средств соответствующего бюджета.
34. Запрещается передача во временное пользование юридическим и физическим лицам имущества, полученного государством по основаниям, указанным в пунктах 3 и 4 настоящих Правил.

35. Уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның лауазымды тұлғаларына осы Қағидалардың ережелерін бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жауапкершілік жүктеледі.
Жекелеген негiздер бойынша мемлекет
меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi
есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдап алу-беру актісі
20__ ж. «___» ___________         ____________________________
(жасалған күнi)              (акті жасалған жер)
Мына құрамдағы комиссия:
Уәкiлеттi органның (жергілікті атқарушы органның) өкiлi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(уәкiлетті органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жауапты қызметкердiң лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Сот орындаушысы
____________________________________________________________________
(әділет органының атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН, қызметкердің лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Өкiлi
____________________________________________________________________
(мүлікті беретін адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мүлікті алып қойған (беретін) органның атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН
____________________________________________________________________
(қызметкердiң лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) Өкiлi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мүлiк уақытша жауапты сақтауында орналасқан ұйымның атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН)
____________________________________________________________________
(қызметкердiң лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Өкiлi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мүлiктi қабылдаушы ұйымның атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қызметкердiң лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) бағалаушы __________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН, лицензияның күнi және нөмiрi)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мүлiкті бағалауды жүзеге асыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
мекенжайы, ЖСН/БСН, лицензияның күнi және нөмiрi)

35. Должностные лица уполномоченного органа и местных исполнительных органов за нарушение положений настоящих Правил несут ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам учета, хранения, оценки и дальнейшего
использования имущества, обращенного
(поступившего) в собственность государства
по отдельным основаниям
Форма
Акт описи, оценки и (или)
приема-передачи имущества
«__» _________ 20__ г.                       ________________________
(дата составления)                           (место составления акта)
Комиссия в составе:
Представителя уполномоченного органа (местного исполнительного
органа)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа или местного
исполнительного органа, адрес, ИИН/БИН)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ответственного работника)
Судебного исполнителя
_______________________________________________________________
(наименование органа юстиции, адрес, ИИН/БИН, должность и
фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника)
Представителя
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, передающего
имущество, наименование органа, изъявшего (передающего) имущество,
адрес, ИИН/БИН)
_______________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
работника)
Представителя
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, на временном ответственном хранении
которой находится имущество, адрес, ИИН/БИН)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
работника)
Представителя
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, принимающей имущество, адрес,
ИИН/БИН)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
работника) оценщика
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, адрес, ИИН/БИН, дата и номер
лицензии)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, осуществляющего
оценку имущества, адрес, ИИН/БИН, дата и номер лицензии)
на основании Правил учета, хранения, оценки и дальнейшего
использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность
государства по отдельным основаниям, утвержденных постановлением

Қазақстан Республикасы Үкіметінiң 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысымен бекітілген Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидаларының негiзiнде
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(мүлiктiң бұрынғы иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, ЖСН/БСН немесе ұйымның атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН) тиесілі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(соттың атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН, сот шешiмiнiң нөмiрi, күнi) сот актілерінің негізінде тәркіленген (оның ішінде заттай айғақтар) немесе ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
(соттың атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН, сот шешiмiнiң нөмiрi, күнi) негізінде иесіз деп танылған
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН немесе мүлiкті берген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, ЖСН/БСН) немесе мемлекет меншiгіне өтеусiз өткен
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН немесе мүлiкті берген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, ЖСН/БСН) мүлікті, оның iшiнде
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кеден органының атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН, КЖД күнi және нөмiрi)
кедендік жүк декларациясына сәйкес «мемлекет пайдасына бас тарту» кедендік режимiнде ресiмдеген немесе
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(нотариустың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, ЖСН/БСН, куәлiгiнiң нөмiрi, күнi)
нотариустың куәлiгiне сәйкес мұрагерлiк құқық бойынша мемлекетке өткен деп танылған тауарлар мен көлiк құралдарын, сыйлықтарды, сондай-ақ
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы, ЖСН/БСН немесе мүлікті берген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, ЖСН/БСН)
құны мемлекет кiрiсiне түсетiн мемлекеттік меншiк құқығы туындағанын растайтын өзге де құжаттардың негiзіндегі өзге де мүлiкті тізімдеуді және қабылдап алуды жүргізді
_____________________________________________________________________
Мүлiктi тiзімдеу және бағалау
Р/c №
Әрбiр зат мұқият сипатталған мүлiктiң атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Мүлiктi қабылдау кезiнде бiрлiгін алдын ала бағалау, теңге*
Барлық сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
Жиыны
Жиыны (жазумен):
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Бюджетке аударуға жататын жиыны
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Осы акт ____ данада жасалды. Комиссия мүшелерi:
_________________    ____________________________________
(қолы)          (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________ ____________________________________
(қолы)      (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________
(бағалаушы сарапшының (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы және мөрi) ______ ж. «___» _________ Иесiнiң қолы __________________
Осы актіде көрсетiлген мүлiктi жауапты сақтауға қабылдап алдым. Сақтауға қабылданған мүлiктiң жойылуы, жасырылуы, жоғалуы, ауысуы немесе бүлiнуi үшiн 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақтан Республикасы Қылмыстық кодексінің 425-бабы бойынша қылмыстық және материалдық жауапкершiлiк туралы маған ескертiлдi
______ ж. «___» _______                     ____________(қолы)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(ұйымның атауы, ЖСН/БСН, мекенжайы немесе мүлiкті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
* Бұл баған мүлiкті уәкiлетті органға (жергілікті атқарушы органға) берушi ұйым алдын ала бағалау жүргізген жағдайда толтырылады.
Жекелеген негiздер бойынша мемлекет
меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi
есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
20 __ жылға арналған мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдап алу-беру актiлерiн есепке алу кітабы
Р/с
Жазба жүргізілген күн
Мүлікті тізімдеу, бағалау, қабылдап алу-беру актісінің нөмірі және күні
Жазба жүргізудің негіздемесі (құжаттың атауы, нөмірі және күні)
Бұрынғы иесінің атауы немесе өтініш берушінің Т.А.Ә.
Мүліктің атауы (санаты)
Мүлікті тізімдеу, бағалау, қабылдап алу-беру актісі бойынша мүліктің құны (бар болса), теңге
Мүліктің бағалау құны, теңге
Мүліктің тізімдеу, бағалау және қабылдап алу-беру актісі кімге және қашан жіберілді
Мүлік кімге және қашан берілген не сатылған (шешімінің, шарттың, мүлікті қабылдау-беру актісінің № және күні)
Мүлік үшін түпкілікті есеп айырысу күні
Бюджетке түскен нақты сома
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833,
произвела опись и прием нижеследующего имущества, принадлежавшего
владельцу
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) бывшего владельца
имущества, адрес, ИИН/БИН или наименование организации, адрес,
ИИН/БИН) конфискованного на основании судебных актов (в том числе
вещественные доказательства)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование суда, адрес, ИИН/БИН, номер, дата судебного
решения) или признанного бесхозяйным
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование суда, адрес, ИИН/БИН, номер, дата судебного
решения)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, адрес, ИИН/БИН или фамилия, имя,
отчество (при его наличии) лица, адрес, ИИН/БИН, передавшей
имущество)
или имущества, безвозмездно перешедшего в собственность
государства,
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, адрес, ИИН/БРІН или фамилия, имя,
отчество (при его наличии) лица, адрес, ИИН/БИН, передавшего
имущество),
в том числе товары и транспортные средства, оформленные в
таможенном режиме «отказа в пользу государства», согласно грузовой
таможенной декларации, подарки,
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование таможенного органа, адрес, ИИН/БИН, дата и номер
грузовой таможенной декларации)
или признанного перешедшим по праву наследования к государству
согласно свидетельству нотариуса,
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) нотариуса, адрес,
ИИН/БИН, номер, дата свидетельства)
а также иное имущество на основании иных документов,
удостоверяющих возникновение права собственности государства,
стоимость которого поступает в доход государства
_______________________________________________________________
(наименование организации, адрес, ИИН/БИН или фамилия, имя,
отчество (при его наличии) лица, адрес, ИИН/БИН, передавшего
имущество)
_______________________________________________________________
Опись и оценка имущества
№ п/п
Наименование имущества с подробной характеристикой каждого предмета
Единица измерения
Количество
Предварительная оценка при приеме имущества за единицу, тенге*
Всего сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
Итого
Итого (прописью):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Итого подлежит перечислению в бюджет
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Настоящий акт составлен в ____ экземплярах.
Члены комиссии:
_________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________________
(подпись и печать (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
эксперта-оценщика)
«__» __________ __ г.           Подпись владельца _____________
Указанное в настоящем акте имущество принял на ответственное
хранение. Об уголовной и материальной ответственности по статье 425
Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года за
утрату, сокрытие, пропажу, подмену или порчу принятого на хранение
имущества предупрежден
«__» __________ __ г.                    ____________ (подпись)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, ИИН/БИН, адрес или фамилия, имя,
отчество (при его наличии) лица, принявшего имущество)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
* Данная графа заполняется в случае, если организация,
передающая имущество уполномоченному органу (местному исполнительному
органу), производила предварительную оценку.
Приложение 2
к Правилам учета, хранения, оценки и дальнейшего
использования имущества, обращенного
(поступившего) в собственность государства
по отдельным основаниям
Форма
Книга учета актов описи, оценки и (или)
приема-передачи имущества на 20__ год
№ п/п
Дата записи
Номер и дата акта описи, оценки и приема-передачи имущества
Основание для записи (наименование, номер и дата документа)
Наименование бывших владельцев или Ф. И. О. заявителя
Наименование (категория) имущества
Стоимость имущества по акту описи, оценки и приема-передачи имущества, тенге (при наличии)
Оценочная стоимость имущества, тенге
Кому и когда направлен акт описи, оценки и приема-передачи имущества
Кому и когда передано или реализовано имущество (№ и дата решения, договора, акта приема-передачи имущества)
Дата окончательного расчета за имущество
Фактически поступившая сумма в бюджет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12