"Орталық мемлекеттік органдар басшыларының, әкімдердің, ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының халыққа есеп беру кездесулерін өткізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1143 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Орталық мемлекеттік органдар басшыларының, әкімдердің, ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының халыққа есеп беру кездесулерін өткізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Орталық мемлекеттік органдар басшыларының, әкімдердің,
ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының халыққа есеп беру
кездесулерін өткізу туралы
«Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 10, 17 және 21-баптарына сәйкес және қоғамды одан әрі демократияландыру, халықты елде жүргізіліп жатқан реформалар туралы хабардар ету, атқарушы органдардың және ұлттық жоғары оқу орындарының халық алдындағы ашықтығын, жауаптылығын, есептілігін арттыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Орталық мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігін қоспағанда), мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның басшылары жыл сайын, екінші тоқсан ішінде өңірлермен бейне - конференция - байланысын ұйымдастыра отырып, жұртшылық өкілдерімен есеп беру кездесулерін өткізсін, олардың барысында елде іске асырылып жатқан реформалар, әлеуметтік-экономикалық даму, стратегиялық жоспарлардың түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу мен тиісті салаларды дамыту жөніндегі міндеттер туралы хабардар етсін.
2. Барлық деңгейдегі әкімдер жыл сайын, бірінші тоқсан ішінде халықпен есеп беру кездесулерін өткізсін, олардың барысында елде іске асырылып жатқан реформалар, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің өткен жылдағы әлеуметтік-экономикалық дамуы, аумақтарды дамыту бағдарламаларының түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу, оны әрі дамытудың міндеттері мен негізгі бағыттары, өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын айқындау бөлігінде жергілікті бюджеттердің жобаларын қалыптастыру процесі туралы хабардар етсін.
3. Ұлттық жоғары оқу орындарының ректорлары жыл сайын, үшінші тоқсан ішінде ата-аналармен, білім алушылармен, жұмыс берушілермен, ғылыми-педагогикалық жұртшылықтың және бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерімен білім беру, ғылыми-зерттеу және тәрбие қызметінің мәселелері бойынша есеп беру кездесулерін өткізсін.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О проведении отчетных встреч с населением руководителей центральных государственных органов, акимов, ректоров национальных высших учебных заведений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1143
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О проведении отчетных встреч с населением руководителей центральных государственных органов, акимов, ректоров национальных высших учебных заведений».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   К. Масимов
О проведении отчетных встреч с населением руководителей
центральных государственных органов, акимов, ректоров
национальных высших учебных заведений
В соответствии со статьями 10, 17 и 21 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан» и в целях дальнейшей демократизации общества, информирования населения о проводимых в стране реформах, повышения прозрачности, ответственности, подотчетности исполнительных органов и национальных высших учебных заведений перед населением ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Руководителям центральных исполнительных органов (за исключением Министерства обороны Республики Казахстан), уполномоченного органа по делам государственной службы и противодействию коррупции ежегодно в течение второго квартала проводить отчетные встречи с представителями общественности с организацией видеоконференцсвязи с регионами, в ходе которых информировать о реализуемых в стране реформах, социально-экономическом развитии, достижении ключевых показателей стратегических планов и задачах по развитию соответствующих отраслей.
2. Акимам всех уровней ежегодно в течение первого квартала проводить отчетные встречи с населением, в ходе которых информировать о реализуемых в стране реформах, социально-экономическом развитии соответствующей административно-территориальной единицы за истекший год, достижении ключевых показателей программ развития территорий, задачах и основных направлениях ее дальнейшего развития, процессе формирования проектов местных бюджетов в части определения приоритетов социально-экономического развития региона.
3. Ректорам национальных высших учебных заведений ежегодно в течение третьего квартала проводить отчетные встречи с родителями, учащимися, работодателями, представителями научно-педагогической общественности и средств массовой информации по вопросам образовательной, научно-исследовательской и воспитательной деятельности.

4. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа карсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган басшыларының есептерін дайындауға және өткізуге Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес орталық және жергілікті атқарушы органдар жанынан құрылатын қоғамдық кеңестер тартылсын.
5. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган есеп берулер өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік 10 күннен бұрын орталық мемлекеттік және өңірлік баспасөз бұқаралық ақпарат құралдарында және ресми интернет-ресурстарда есеп беру кездесулерін өткізу кестелерін және алдағы есеп берулерге халықтың сұрақтары мен ұсыныстарын жолдау тәсілдері туралы ақпаратты жарияласын.
6. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның басшылары есеп беру кездесулері аяқталған күннен бастап күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ресми интернет-ресурстарында есептерді және есеп беру кездесулерінде халық көтерген проблемалық мәселелердің тізбесін оларды шешу бойынша тиісті шаралар қабылдау мерзімдерін көрсете отырып орналастыруды қамтамасыз етсін.
7. Есеп беру кездесулерінде халық көтерген проблемалық мәселелердің шешілу барысы туралы ақпарат тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне қарай орталық және жергілікті атқарушы органның, мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылсын.
8. Ұлттық жоғары оқу орындарының ректорлары есеп беру кездесулері аяқталған күннен бастап күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей, өз интернет-ресурстарында есептерді және есеп беру кездесулерінде көтерілген проблемалық мәселелердің тізбесін оларды шешу бойынша тиісті шаралар қабылдау мерзімдерін көрсете отырып орналастыруды қамтамасыз етсін.
9. Орталық атқарушы органдардың, мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның басшылары және астананың, республикалық маңызы бар қала мен облыстардың әкімдері төмен тұрған әкімдер кездесулерінің есепті жылдағы қорытындыларын ескере отырып, халыққа есеп беру кездесулері өткізілген күннен бастап бір айдан кешіктірмей, олардың нәтижелері туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін және Үкіметін хабардар етсін.
10. Ұлттық жоғары оқу орындарының ректорлары есеп беру кездесулері өткізілген күннен бастап бір айдан кешіктірмей, олардың нәтижелері туралы білім және ғылым саласындағы орталық уәкілетті органды хабардар етсін.

4. К подготовке и проведению отчетов руководителей центральных   местных исполнительных органов, уполномоченного органа по делам государственной службы и противодействию коррупции задействовать общественные советы, создаваемые при центральных и местных исполнительных органах согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
5. Центральным и местным исполнительным органам, уполномоченному органу по делам государственной службы и противодействию коррупции не менее чем за 10 календарных дней до даты проведения отчетов публиковать в центральных и региональных печатных средствах массовой информации и на официальных интернет-ресурсах графики проведения отчетных встреч и информацию о способах направления вопросов и предложений населения к предстоящим отчетам.
6. Руководителям центральных и местных исполнительных органов, уполномоченного органа по делам государственной службы и противодействию коррупции не позднее 10 календарных дней со дня завершения отчетных встреч обеспечить размещение на официальных интернет-ресурсах центральных государственных и местных исполнительных органов отчетов и перечня проблемных вопросов, поднятых населением на отчетных встречах, с указанием сроков принятия соответствующих мер по их решению.
7. Информацию о ходе решения проблемных вопросов, поднятых населением на отчетных встречах, ежеквартально к 10 числу месяца, следующего за отчетным периодом, размещать на официальном сайте центрального и местного исполнительного органа, уполномоченного органа по делам государственной службы и противодействию коррупции.
8. Ректорам национальных высших учебных заведений не позднее 10 календарных дней со дня завершения отчетных встреч обеспечить размещение на своих интернет-ресурсах отчетов и перечня проблемных вопросов, поднятых на отчетных встречах, с указанием сроков принятия соответствующих мер по их решению.
9. Руководителям центральных исполнительных органов, уполномоченного органа по делам государственной службы и противодействию коррупции и акимам столицы, города республиканского значения и областей с учетом итогов встреч нижестоящих акимов за отчетный год не позднее месяца со дня проведения отчетных встреч с населением информировать Администрацию Президента и Правительство Республики Казахстан об их результатах.
10. Ректорам национальных высших учебных заведений не позднее месяца со дня проведения отчетных встреч информировать уполномоченный орган в области образования и науки об их результатах.

11. Білім және ғылым саласындағы орталық органның басшысы ұлттық жоғары оқу орындары ұсынған ақпаратты алған күннен бастап бір айдың ішінде олардың нәтижелері туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін және Үкіметін хабардар етсін.
12. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) орталық және жергілікті атқарушы органдар, мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган басшыларының, ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының есеп беруінің үлгілік нысандарын дайындауды және бекітуді;
2) жыл сайын, 15 қаңтарға қарай орталық және жергілікті атқарушы органдар, мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган басшыларының, ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының халық алдында есеп берулер өткізу кестесін дайындауды және бекітуді;
3) ұлттық холдингтер мен компаниялар басшыларының орталық атқарушы органдар, мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган басшыларының есеп беру кездесулеріне қатысуын;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі мүшелерінің, орталық мемлекеттік органдар, ұлттық холдингтер мен компаниялар басшыларының облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдерінің халыққа есеп беру кездесулеріне қатысуын;
5) орталық атқарушы органдардың, ұлттық холдингтер мен компаниялардың ресми интернет-ресурстарында әкімдердің халықпен есеп беру кездесулерінің қорытындысы бойынша халық көтерген мәселелердің қатарынан өз құзыретіне кіретін проблемалық мәселелердің тізбесін орналастыруын;
6) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша халықпен есеп беру кездесулерінде көтерілген проблемаларды шешу жөніндегі шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
13. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдері және олардың орынбасарлары аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), қаладағы аудандар әкімдерінің халыққа есеп беру кездесулеріне қатыссын.
14. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Әкімдердің халыққа есеп беру кездесулерін өткізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 15 тамыздағы № 615 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 2013 ж., № 44, 648-құжат);
2) «Әкімдердің халыққа есеп беру кездесулерін өткізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 15 тамыздағы № 615 Жарлығына өзгерістер мен толықтыру енгізу және «Елорданың, республикалық маңызы бар қаланың, облыстардың, облыстық маңызы бар қалалардың және аудандардың рейтингтері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 11 ақпандағы № 500 Жарлығының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 2 сәуірдегі № 776 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 2014 ж., № 25, 186-құжат).

11. Руководителю уполномоченного органа в области образования и науки в течение месяца со дня получения информации, представленной национальными высшими учебными заведениями, информировать Администрацию Президента и Правительство Республики Казахстан об их результатах.
12. Правительству Республики Казахстан обеспечить:
1) подготовку и утверждение типовых форм отчета руководителей центральных и местных исполнительных органов, уполномоченного органа по делам государственной службы и противодействию коррупции, ректоров национальных высших учебных заведений;
2) ежегодно, к 15 января, подготовку и утверждение графика проведения отчетов руководителей центральных и местных исполнительных органов, уполномоченного органа по делам государственной службы и противодействию коррупции, ректоров национальных высших учебных заведений перед населением;
3) участие руководителей национальных холдингов и компаний на отчетных встречах руководителей центральных исполнительных органов, уполномоченного органа по делам государственной службы и противодействию коррупции;
4) участие членов Правительства Республики Казахстан, руководителей центральных государственных органов, национальных холдингов и компаний на отчетных встречах с населением акимов областей, города республиканского значения, столицы;
5) размещение на официальных интернет-ресурсах центральных исполнительных органов, национальных холдингов и компаний перечня проблемных вопросов, входящих в их компетенцию, из числа поднятых населением по итогам отчетных встреч акимов с населением;
6) по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан принятие мер по решению проблем, поднятых на отчетных встречах с населением.
13. Акимам областей, города республиканского значения, столицы   их заместителям принимать участие на отчетных встречах с населением акимов районов (городов областного значения), районов в городах.
14. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 15 августа 2013 года № 615 «О проведении акимами отчетных встреч с населением» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 44, ст.648);
2) Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2014 года № 776 «О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 15 августа 2013 № 615 «О проведении акимами отчетных встреч с населением» и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2013 года № 500 «О рейтингах столицы, города республиканского значения, областей, городов областного значения и районов» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 25, ст.186).

15. Осы Жарлық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев

15. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Президент
Республики Казахстан                      Н.Назарбаев