2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 147 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2013 жылғы 20 қарашада Санкт-Петербургте жасалған 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 18 наурыздағы
№ 147 қаулысымен
бекітілген
2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) қатысушы мемлекеттердің үкіметтері төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын Тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесіне (бұдан әрі – Ереже) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1. Ереженің 1-бөлімі мынадай терминдермен толықтырылсын:
«орталық кеден органы – Келісімге қатысушы мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес кеден ісі саласында мемлекеттік саясатты әзірлеу және нормативтік құқықтық реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын атқарушы билік органы;
орталық уәкілетті орган – Келісімге қатысушы мемлекет тауардың шығарылуы туралы сертификат беруге уәкілеттік берген және осы мемлекеттің аумағында тауарлардың шығарылуын бірыңғай электронды сертификаттау жүйесін жүргізуді, сондай-ақ аталған жүйенің тиісінше жұмыс істеуіне бақылауды жүзеге асыратын орган (ұйым);
уәкілетті орган – Келісімге қатысушы мемлекет СТ-1 нысанындағы тауардың шығарылуы туралы сертификат беруге уәкілеттік берген орган (ұйым);
тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесі – Келісімге қатысушы тиісті мемлекеттің аумағында уәкілетті органдар берген СТ-1 нысанындағы тауардың шығарылуы туралы сертификаттардың электронды нысандарының ақпараттық деректер базасын қамтитын Келісімге қатысушы мемлекеттің орталық уәкілетті органының ақпараттық жүйесі».
2. Ереженің 1-бөліміндегі «тауар легі» және «тауардың шығу тегі туралы сертификат» деген терминдер мынадай редакцияда жазылсын:
«тауар партиясы – бір жүк жөнелтушіден бір жүк алушының атына бір немесе бірнеше тауар-көлік құжаттарымен бір мезгілде жөнелтілетін тауарлар, сондай-ақ бір пошталық жүкқұжатымен қайта жіберілетін немесе шекараны кесіп өтетін бір тұлғаның қолжүгі ретінде өтетін тауарлар;
тауардың шығарылуы туралы сертификат – уәкілетті орган берген және тауардың шығарылған елі туралы куәландыратын құжат».

Об утверждении Протокола о внесении изменений в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 147.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Протокол о внесении изменений в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года, совершенный в Санкт-Петербурге 20 ноября 2013 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2016 года № 147
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Соглашение
о Правилах определения страны происхождения товаров
в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года Вступил в силу 13 июля 2016 года -
Бюллетень международных договоров РК 2016 г., № 4, ст. 73
Правительства государств-участников Соглашения о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года (далее – Соглашение), далее именуемые Сторонами,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Правила определения страны происхождения товаров, являющиеся неотъемлемой частью Соглашения (далее – Правила), следующие изменения:
1. Дополнить раздел 1 Правил следующими терминами:
"центральный таможенный орган" – орган исполнительной власти, осуществляющий в соответствии с национальным законодательством государства-участника Соглашения функции по выработке государственной политики и нормативному правовому регулированию, контролю и надзору в области таможенного дела;
центральный уполномоченный орган – орган (организация), уполномоченный государством-участником Соглашения выдавать сертификаты о происхождении товара и осуществляющий ведение единой электронной системы сертификации происхождения товаров на территории данного государства, а также контроль за надлежащим функционированием указанной системы;
уполномоченный орган – орган (организация), уполномоченный государством-участником Соглашения выдавать сертификаты о происхождении товара формы СТ-1;
электронная система сертификации происхождения товаров – информационная система центрального уполномоченного органа государства-участника Соглашения, включающая информационные базы данных электронных форм сертификатов о происхождении товара формы СТ-1, выданных уполномоченными органами на территории соответствующего государства-участника Соглашения".
Изложить термины раздела 1 Правил "партия товара" и "сертификат о происхождении товара" в следующей редакции:
"партия товара – товары, которые отправляются одновременно по одному или нескольким товаротранспортным документам в адрес одного грузополучателя от одного грузоотправителя, а также товары, которые пересылаются по одной почтовой накладной или перемещаются как багаж одним лицом, пересекающим границу;
сертификат о происхождении товара – документ, выданный уполномоченным органом и свидетельствующий о стране происхождения товара".

3. Ереженің 2-бөлімінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-бөлім. Тауарлардың шығарылған елін айқындау өлшемшарттары».
4. Ереженің 6.1, 6.2, 6.3 және 6.8-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«6.1. Еркін сауда режимін ұсыну мақсатында Келісімге қатысушы нақты мемлекетте тауардың шығарылған елін растау үшін әкелуші елдің кеден органына СТ-1 нысанындағы сертификаттың (сертификаттың және оның қосымша парағының бланктері осы Ереженің ажырамас бөлігі болып табылатын тиісінше 2 және 3-қосымшаларда ұсынылған) немесе тауардың шығарылғаны туралы декларацияның түпнұсқасын ұсыну қажет.
Әкелуші елдің орталық кеден органы мен әкетуші елдің орталық уәкілетті органы арасында жеке хаттамамен ресімделген тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесін қолдану туралы уағдаластық болған жағдайда, тауар электронды түрде кедендік декларацияланған кезде әкелуші елдің кеден органы СТ-1 нысанындағы сертификаттың қағаз жеткізгіштегі түпнұсқасын ұсынбауы мүмкін. Бұл ретте, осындай сертификаттың деректемелері тауарларға берілетін декларацияда көрсетілуге тиіс.
Әкелуші елдің кеден органы тауарлардың шығарылған елі туралы мәлімделген мәліметтердің дұрыс болмауы не тиісті түрде расталмауы мүмкін екенін көрсететін белгілерді анықтаған жағдайда, СТ-1 нысанындағы сертификаттың қағаз жеткізгіштегі түпнұсқасы әкелуші елдің кеден органының талабы бойынша ұсынылуға тиіс.
Тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесін құру және қолданудың жалпы қағидаттары осы Ереженің ажырамас бөлігі болып табылатын 4-қосымшада жазылған Тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесін құру және қолдану туралы ережеде айқындалған.
6.2. Еркін сауда режимін ұсыну мақсатында, егер Келісімге қатысушы мемлекеттерден шығатын және тауарлардың бір партиясында декларацияланатын осындай тауарлардың жалпы құны 5 000 (бес мың) АҚШ долларына балама сомадан аспайтын болса, тауардың шығарылуы туралы декларация әкелінетін тауарлардың шығарылған елін растайтын құжат ретінде ұсынылуы мүмкін.
Егер тауарлардың шығарылған елін растайтын құжат ретінде тауардың шығарылуы туралы декларация ұсынылған және осындай декларацияда тауарлардың шығарылған елі туралы мәлімделген мәліметтердің дұрыс емес болып табылатын белгілері байқалған жағдайда, әкелуші елдің кеден органының дәлелді талабы бойынша СТ-1 нысанындағы сертификат беріледі.
Тауарлардың шығарылуы туралы құжаттарды ұсыну міндетті болмайтын жағдайлар Келісімге қатысушы мемлекеттердің ұлттық заңнамасына сәйкес айқындалады.

3. Название раздела 2 Правил изложить в следующей редакции:
"Раздел 2. Критерии определения страны происхождения товаров".
4. Изложить пункты 6.1, 6.2, 6.3 и 6.8 Правил в следующей редакции:
"6.1. Для подтверждения страны происхождения товара в конкретном государстве-участнике Соглашения в целях предоставления режима свободной торговли необходимо предоставление таможенным органам страны ввоза оригинала сертификата формы СТ-1 (бланки сертификата и дополнительного листа к нему представлены в приложениях 2 и 3 соответственно, являющихся неотъемлемой частью настоящих Правил) или декларации о происхождении товара.
В случае наличия между центральным таможенным органом страны ввоза и центральным уполномоченным органом страны вывоза договоренностей о применении электронной системы сертификации происхождения товаров, оформленных отдельным протоколом, оригинал сертификата формы СТ-1 на бумажном носителе может не представляться таможенным органам страны ввоза при таможенном декларировании товара в электронной форме. При этом реквизиты такого сертификата должны быть указаны в декларации на товары.
В случае выявления таможенным органом страны ввоза признаков, указывающих на то, что заявленные сведения о стране происхождения товаров могут быть недостоверными либо должным образом не подтвержденными, оригинал сертификата формы СТ-1 на бумажном носителе должен быть представлен по требованию таможенного органа страны ввоза.
Общие принципы создания и применения электронной системы сертификации происхождения товаров определены в Положении о создании и применении электронной системы сертификации происхождения товаров, изложенном в приложении 4, являющемся неотъемлемой частью настоящих Правил.
6.2. В целях предоставления режима свободной торговли в качестве документа, подтверждающего страну происхождения ввозимых товаров, может быть представлена декларация о происхождении товара, если общая стоимость таких товаров, происходящих из государства-участника Соглашения и декларируемых в одной партии товаров, не превышает сумму, эквивалентную 5 000 (пяти тысячам) долларов США.
В случае если в качестве документа, подтверждающего страну происхождения товаров, представлена декларация о происхождении товара и в такой декларации обнаружены признаки того, что заявленные сведения о стране происхождения товаров являются недостоверными, по мотивированному требованию таможенного органа страны ввоза представляется сертификат формы СТ-1.
Случаи, когда представление документов о происхождении товаров не обязательно, определяются в соответствии с национальным законодательством государств-участников Соглашения.

6.3. Келісімге қатысушы мемлекеттерден тауарлар шығарылатын кезде уәкілетті орган СТ-1 нысанындағы сертификатты береді.»;
«6.8. СТ-1 нысанындағы сертификаттарды беру туралы нұсқаулық құжатты орталық уәкілетті орган әзірлеп, бекітеді немесе ол Келісімге қатысушы мемлекеттердің ұлттық заңнамасында көзделген өзге тәртіппен әзірленеді және бекітіледі.».
5. Ереженің 7.2-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«СТ-1 нысанындағы сертификаттың түпнұсқасы оны осы Ережеге сәйкес ұсыну қажет болған жағдайда, әкелуші елдің кеден органында ұсынылған күнінен бастап кемінде үш жыл сақталады.».
6. Ереженің 7.4-тармағының он төртінші абзацындағы «(қосымша парақ бланкісі осы Ереженің ажырамас бөлігі болып табылатын 3-қосымшада берілген)» деген сөздер алып тасталсын.
7. Ереженің 7.4-тармағының жиырма бірінші және жиырма екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«10-баған – «Тауар саны». СЭҚ ТН сәйкес тауардың сандық сипаттамалары өлшем бірліктермен көрсетіледі. Жеткізілген тауардың нақты саны сертификатта көрсетілген санның 5 %-ынан артық болмауға тиіс.
Егер тауардың сандық сипаттамалары СЭҚ ТН сәйкес килограммен көрсетілуге тиіс болса, сертификатта бастапқы буып-түюі ескерілген таза салмағы көрсетіледі, ол тұтынғанға дейін тауардан ажыратылмайды және онда тауар бөлшек саудада сату үшін жеткізіледі.»;
2-бап
Тауар орын алған елден шыққан деп есептеуге орындалуы негіз болатын шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесіне (Ережеге 1-қосымша) мынадай өзгеріс енгізілсін:
1. СЭҚ ТН коды «25-топтың» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
25-топтың
Қолданылатын ережелер одан әрі жазылатын 2519, 2523, 2524, 2525-тің 2504, 2515 12 500, 2516, 2518 позициядағы өнімдерден басқа, тұз, күкірт, топырақ және тас, сылақ материалдары, әктас
Өңдеу/қайта өңдеу технологиясына сәйкес мамандандырылған өндіріс жағдайында кез келген позициядағы материалдардан дайындау; көмірмен байыту, тазарту, қатты қиыршықтарды үгіту, кесу, кальцийлендіру
»;
2. СЭҚ ТН коды «2524» деген жолдың алдынан мынадай мазмұндағы СЭҚ ТН коды «2523» толықтырылсын:
«
2523
Цемент
Шикізат материалдарын өндіру, ұсақтау, тарту, шикізат материалдарын күйдіру, цемент клинкерін салқындату және тұтқыр материалдарды тарту процестерін қамтитын өндіру технологиясына сәйкес мамандандырылған өндіріс жағдайында кез келген позициядағы материалдардан дайындау
».
3-бап
Ереже мынадай мазмұндағы 4-қосымшамен толықтырылсын:
«Тауарлардың шығарылған
елін айқындау ережесіне
4-қосымша
Тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесін құру және қолдану туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесін құру және қолдану туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесін құру және қолданудың жалпы қағидаттарын айқындайды.

6.3. При вывозе товаров из государств-участников Соглашения сертификат формы СТ-1 выдается уполномоченным органом.";
"6.8. Инструктивный документ о выдаче сертификатов формы СТ-1 разрабатывается и утверждается центральным уполномоченным органом или в ином порядке, предусмотренном национальным законодательством государства-участника Соглашения".
5. Дополнить пункт 7.2 Правил абзацем следующего содержания:
"Оригинал сертификата формы СТ-1 в случае необходимости его представления в соответствии с настоящими Правилами хранится в таможенном органе страны ввоза не менее трех лет с даты его представления".
6. Исключить из абзаца четырнадцатого пункта 7.4 Правил слова "(бланк дополнительного листа представлен в приложении 3, являющемся неотъемлемой частью настоящих Правил)".
7. изложить абзацы двадцать первый и двадцать второй пункта 7.4 Правил в следующей редакции:
"графа 10 - "Количество товара". Указываются количественные характеристики товара в единицах измерения согласно ТН ВЭД. Фактическое количество поставленного товара не должно превышать количество, указанное в сертификате, более чем на 5 %.
Если количественные характеристики товара должны выражаться согласно ТН ВЭД в килограммах, в сертификате указывается масса нетто с учетом первичной упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и в которой товар представляется для розничной продажи.".
Статья 2
Внести в перечень условий, производственных и технологических операций, при выполнении которых товар считается происходящим из той страны, в которой они имели место (приложение 1 к Правилам), следующие изменения:
1. строку с кодом ТН ВЭД "из группы 25" изложить в следующей редакции:
из группы 25
Соль, сера, земли и камень, штукатурные материалы, известь, кроме продуктов позиций 2504, 2515 12 500, 2516, 2518, из 2519, 2523, 2524, 2525, для которых применяемые правила излагаются далее
Изготовление из материалов любых позиций в условиях специализированного производства в соответствии с технологией обработки/переработки; обогащение углем, очистка, помолка твердых кристаллов, обрезание, кальцинирование
";
2. Перед строкой с кодом ТН ВЭД "2524" добавить строку с кодом ТН ВЭД "2523" в следующей редакции:
"
2523
Цемент
Изготовление из материалов любых позиций в условиях специализированного производства в соответствии с технологией производства, включающей процессы добычи, дробления, помола сырьевых материалов, обжиг сырьевых материалов, охлаждения цементного клинкера и помола вяжущих материалов
".
Статья 3
Правила дополнить приложением 4 следующего содержания:
"Приложение 4
к Правилам определения
страны происхождения товаров
ПОЛОЖЕНИЕ
о создании и применении электронной системы
сертификации происхождения товаров
Настоящее Положение о создании и применении электронной системы сертификации происхождения товаров (далее – Положение) определяет общие принципы создания и применения электронной системы сертификации товаров.

1. Жалпы ережелер
Тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесі (бұдан әрі – электронды сертификаттау жүйесі) әкелуші елдің кеден органдарының СТ-1 нысанындағы сертификаттың берілу фактісін және оның дұрыс толтырылуын тексеруді жүзеге асыру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында құрылады, ол қағаз жеткізгіштегі түпнұсқасын ұсыну қажеттігінсіз, мәліметтерді кедендік декларациялау кезінде мәлімделеді.
2. Электронды сертификаттау жүйесін құру және қолданудың негізгі қағидаттары
1.1. Электронды сертификаттау жүйесін құру және қолданудың негізгі қағидаттары:
а) келісімге қатысушы мемлекеттердің уәкілетті органдары берген СТ-1 нысанындағы сертификаттар туралы ақпарат жинауды орталықтандыру;
б) электронды сертификаттау жүйесіндегі СТ-1 нысанындағы берілген сертификаттар туралы жазылатын мәліметтердің өзектілігі мен дұрыстығы;
в) ондағы ақпараттың рұқсатсыз бұрмалануын немесе жойылу мүмкіндігін болдырмау;
г) СТ-1 нысанындағы сертификаттар берілген күннен кейін олардың электронды нысандарының электронды сертификаттау жүйесінде кемінде үш жыл сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.
2.2. Электронды сертификаттау жүйесін орталық уәкілетті орган осы Ереженің талаптарын ескере отырып, меншікті қаражаты немесе орталық уәкілетті орган орналасқан елдің ұлттық заңнамасында көзделген өзге де қаржыландыру көздері есебінен құрады және жүргізеді.
2.3. СТ-1 нысанындағы берілген сертификаттар туралы мәліметтерді әкелуші елдің кеден органы өтеусіз негізде ұсынады.
3. Электронды сертификаттау жүйесіне қойылатын талаптар
3.1 Электронды сертификаттау жүйесіне енгізілген СТ-1 нысанындағы сертификаттың электронды нысанындағы мәліметтер құрамы өтініш берушіге қағаз жеткізгіште түпнұсқада берілген СТ-1 нысанындағы сертификаттағы мәліметтер құрамымен бірдей болуға және СТ-1 нысанындағы сертификат түпнұсқасында қойылған қолдар мен мөрлерді қоспағанда, Ережеде жазылған СТ-1 нысанындағы сертификатты толтыру талаптары мен тәртібіне сәйкес болуға тиіс.
3.2 СТ-1 нысанындағы сертификаттың электронды нысаны Ереженің 7-бөлімінде көзделген тәртіппен қағаз жеткізгіште ресімделген СТ-1 нысанындағы сертификаттың түпнұсқасын уәкілетті орган куәландырған күннен кейін бір күннен кешіктірілмей электронды сертификаттау жүйесіне енгізіледі.
4. Қорытынды ережелер
4.1 Әкелуші елдің кеден органының СТ-1 нысанындағы сертификаттың берілу фактісін және электронды сертификаттау жүйесіндегі ақпаратты пайдаланып оның дұрыс толтырылуын тексеруді жүзеге асыру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін әкелуші елдің орталық кеден органы мен әкетуші елдің орталық уәкілетті органы арасында өзара ақпараттық іс-қимыл туралы хаттама жасалады.
4.2. Орталық уәкілетті орган:
а) уәкілетті орган берген СТ-1 нысанындағы сертификаттар туралы электронды сертификаттау жүйесіндегі мәліметтердің толықтығын, өзектілігін және дұрыстығын қамтамасыз етуге;
б) электронды сертификаттау жүйесіндегі мәліметтердің (ақпараттың) рұқсатсыз қол жеткізуден, жойылудан, түрлендіруден, бұғаттаудан, өзге де заңсыз әрекеттерден қорғалуын қамтамасыз етуге;
в) электронды сертификаттау жүйесінің тәулік бойы тиісінше жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті.

1. Общие положения
Электронная система сертификации происхождения товаров (далее – электронная система сертификации) создается в целях обеспечения возможности осуществления таможенными органами страны ввоза проверки факта выдачи сертификата формы СТ-1 и правильности его заполнения, сведения о котором заявляются при таможенном декларировании, без необходимости представления его в оригинале на бумажном носителе.
2. Основные принципы создания и применения
электронной системы сертификации
2.1 Основными принципами создания и применения электронной системы сертификации являются:
а) централизация сбора информации о выданных уполномоченными органами государств-участников Соглашения сертификатах формы СТ-1;
б) актуальность и достоверность содержащихся в электронной системе сертификации сведений о выданных сертификатах формы СТ-1;
в) исключение возможности несанкционированного искажения или уничтожения содержащейся в ней информации;
г) обеспечение хранения в электронной системе сертификации электронных форм сертификатов формы СТ-1 не менее трех лет с даты их выдачи.
2.2 Электронная система сертификации создается и ведется с учетом требований настоящего Положения центральным уполномоченным органом за счет собственных средств или иных источников финансирования, предусмотренных национальным законодательством страны местонахождения центрального уполномоченного органа.
2.3 Сведения о выданных сертификатах формы СТ-1 предоставляются таможенным органам страны ввоза на безвозмездной основе.
3. Требования к электронной системе сертификации
3.1 Состав сведений, содержащихся в электронной форме сертификата формы СТ-1, внесенного в электронную систему сертификации, должен быть идентичен составу сведений, содержащихся в сертификате формы СТ-1, выданном заявителю в оригинале на бумажном носителе, и соответствовать требованиям и порядку заполнения сертификата формы СТ-1, изложенным в Правилах, за исключением подписей и печатей, проставленных на оригинале сертификата формы СТ-1.
3.2 Электронная форма сертификата формы СТ-1 вносится в электронную систему сертификации не позднее одного дня, следующего за днем удостоверения уполномоченным органом оригинала сертификата формы СТ-1, оформленного на бумажном носителе в порядке, предусмотренном разделом 7 Правил.
4. Заключительные положения
4.1. Для обеспечения возможности осуществления таможенными органами страны ввоза проверки факта выдачи сертификата формы СТ-1 и правильности его заполнения с использованием информации, содержащейся в электронной системе сертификации, заключается протокол об информационном взаимодействии между центральным таможенным органом страны ввоза и центральным уполномоченным органом страны вывоза.
4.2 Центральный уполномоченный орган обязан:
а) обеспечивать полноту, актуальность и достоверность сведений, содержащихся в электронной системе сертификации о выданных уполномоченным органом сертификатах формы СТ-1;
б) обеспечивать защиту содержащихся в электронной системе сертификации сведений (информации) от несанкционированного доступа, уничтожения, модификации, блокирования, иных неправомерных действий;
в) обеспечивать надлежащее круглосуточное функционирование электронной системы сертификации.

4.3 Электронды сертификаттау жүйесі тиісінше жұмыс істемеген жағдайда, тауарлардың шығарылған елін құжаттық растау бөлігінде Ереженің жалпы ережелері қолданылады.
4.4 Осы Ереже әкелуші елдің кеден заңнамасында және Ережеде көзделген тәртіппен тауарлардың шығарылған елін және ондағы мәліметтердің дұрыстығын айқындау мақсатында тауарларды декларациялайтын тұлға ұсынатын құжаттардың түпнұсқалығын тексеру бойынша әкелуші елдің кеден органдарының өкілеттіктерін шектейтін болып қарастырыла алмайды.».
4-бап
Осы Хаттама қол қойылған күнінен бастап 60 күннен кейін уақытша қолданылады және оған қолдарын қойған Тараптардың оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы депозитарий үшінші хабарлама алған сәттен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Мемлекетішілік рәсімдерді кешірек орындаған Тараптар үшін осы Хаттама депозитарий тиісті құжаттарды алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
2013 жылғы 20 қарашада Санкт-Петербург қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды. Төлнұсқа данасы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Хаттамаға қол қойған әрбір мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Әзербайжан Республикасының           Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                       Үкіметі үшін
Премьер-Министрдің бірінші
орынбасары
Я. Эюбов
ескертпемен                    Д.Медведев
Армения Республикасының            Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін                        Үкіметі үшін
Т. Саркисян                      А. Акилов
ескертпемен
Беларусь Республикасының           Түрікменстан Республикасының
Үкіметі үшін                       Үкіметі үшін
М. Мясникович        ....................
Қазақстан Республикасының          Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін                       Үкіметі үшін
Премьер-Министрдің орынбасары
С. Ахметов
А. Икрамов
мәлімдемемен
Қырғыз Республикасының             Украина Үкіметі үшін
Үкіметі үшін
Ж. Сатыбалдиев                     Н. Азаров
ескертпемен
Молдова Республикасының
Үкіметі үшін
Ю. Лянкэ
Әзербайжан Республикасының
ЕСКЕРТПЕСІ
2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға
1-баптың 4-тармағының алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын және 4-баптың «қол қойылған күннен бастап 60 күннен кейін уақытша қолданылады» деген сөздерін қоспағанда.
Әзербайжан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары                                   Я. Эюбов
Армения Республикасының
ЕСКЕРТПЕСІ
2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға

4.3 В случае ненадлежащего функционирования электронной системы сертификации применяются общие положения Правил в части документального подтверждения страны происхождения товаров.
4.4 Настоящее Положение не может рассматриваться как ограничивающее полномочия таможенных органов страны ввоза по проверке подлинности документов, представленных лицом, декларирующим товары, в целях определения страны происхождения товаров и достоверности содержащихся в них сведений в порядке, предусмотренном Правилами и таможенным законодательством страны ввоза.".
Статья 4
Настоящий Протокол временно применяется через 60 дней с даты подписания и вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Для Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящий Протокол вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием соответствующих документов.
Совершено в городе Санкт-Петербург 20 ноября 2013 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Правительство
Азербайджанской Республики
За Правительство
Российской Федерации
Первый заместитель Премьер-Министра
Я. Эюбов
с оговоркой
Д. Медведев
За Правительство
Республики Армения
За Правительство
Республики Таджикистан
Т. Саркисян
с оговоркой
А. Акилов
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Туркменистана
М. Мясникович
--------
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Узбекистан
Заместитель Премьер-министра
С. Ахметов
А. Икрамов
с заявлением
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Украины
Ж. Сатыбалдиев
Н. Азаров
с оговоркой
За Правительство
Республики Молдова
Ю. Лянкэ
ОГОВОРКА
Азербайджанской Республики
к Протоколу от 20 ноября 2013 года о внесении изменений
в Соглашение о Правилах определения страны происхождения
товаров в Содружестве Независимых Государств
от 20 ноября 2009 года
За исключением шестого, седьмого и восьмого абзацев пункта 4 Статьи 1 и выражения "временно применяется через 60 дней с даты подписания и" Статьи 4.
Первый заместитель
Я. Эюбов
Премьер-Министра
Азербайджанской Республики
ОГОВОРКА
Республики Армения
к Протоколу о внесении изменений в Соглашение
о Правилах определения страны происхождения товаров
в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года

Армения Республикасы 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елдерін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттаманың 4-бабында белгіленген тәртіппен Армения Республикасы үшін ол күшіне енгенге дейін осы Хаттаманы уақытша қолданбайтын болады.
Армения Республикасының
Премьер-Министрі                                  Т. Саркисян
Өзбекстан Республикасының
2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға
МӘЛІМДЕМЕСІ
2013 жылғы 20 қараша                   Санкт-Петербург қаласы
Өзбекстан Республикасы оның тараптары мен Өзбекстан Республикасы арасындағы (Минск, 2013 жылғы 31 мамырда) 2011 жылғы 18 қазандағы Еркін сауда аймағы туралы шартты қолдану туралы хаттаманың және 1993 жылғы 24 қыркүйектегі Тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесінің ережелерінен туындайтын құқықтар мен міндеттемелер үшін залалсыз, осы Хаттаманың 1-бабы 4-тамағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын және 3-бабын (Тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесін құру және қолдану туралы ереже) қолданатынын мәлімдейді.
Тауарлардың шығарылуын электронды сертификаттау жүйесін құру және қолдану туралы ереженің мәтінінде Ережеге сілтеме Өзбекстан Республикасы үшін 1993 жылғы 24 қыркүйектегі тауарлардың шығарылған елін айқындау Ережесіне сілтеме ретінде түсініледі.
Өзбекстан Республикасының осы Хаттаманың қалған ережелерімен байланысы жоқ.
Өзбекстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары                    А. Икрамов
ТМД Үкімет басшылары кеңесінің отырысы күн тәртібінің
«2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама туралы» 2-тармағы бойынша
Украинаның
ЕСКЕРТПЕСІ
2013 жылғы 20 қараша                   Санкт-Петербург қаласы
Украина 2523 «цемент» тауарлық позициясы кодына қатысты мынадай шарттармен технологиялық операцияларды қолдану құқығын өзіне қалдырады:
«Кез келген позициядағы материалдардан мамандандырылған өндіріс жағдайларында өңдеу/қайта өңдеу, көмірмен байыту, тазалау, қатты кристалдарды ұнтақтау, кесу, кальцийлендіру технологиясына сәйкес жасау».
Хаттаманың уақытша қолданылуына қатысты бөлігінде Хаттама жобасының 4-бабының ережелерін қоспағанда.
Украина
Премьер-Министрі                                  Н. Азаров

Республика Армения не будет временно применять Протокол о внесении изменений в Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года до его вступления в силу для Республики Армения в порядке, установленном статьей 4 данного Протокола.
Премьер-Министр
Республики Армения
Т. Саркисян
ЗАЯВЛЕНИЕ
Республики Узбекистан
к Протоколу о внесении изменений в Соглашение
о Правилах определения страны происхождения товаров
в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года
20 ноября 2013 года город Санкт – Петербург
Республика Узбекистан заявляет, что без ущерба для прав и обязательств, вытекающих из положений Протокола о применении Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года между его Сторонами и Республикой Узбекистан (Минск, 31 мая 2013 года) и Правил определения страны происхождения товаров от 24 сентября 1993 года, применяет абзацы третий, четвертый, пятый, шестой, седьмой и восьмой пункта 4 статьи 1 и статью 3 (Положение о создании и применении электронной системы сертификации происхождения товаров) настоящего Протокола.
Ссылки на Правила в тексте Положения о создании и применении электронной системы сертификации происхождения товаров для Республики Узбекистан понимаются как ссылки на Правила определения страны происхождения товаров от 24 сентября 1993 года.
Республика Узбекистан не связана остальными положениями настоящего Протокола.
Заместитель
А. Икрамов
Премьер-Министра
Республики Узбекистан
ОГОВОРКА Украины
По пункту 2 повестки дня заседания
Совета глав правительств СНГ
"О Протоколе о внесении изменений в Соглашение
о Правилах определения страны происхождения товаров
в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года"
20 ноября 2013 года г. Санкт – Петербург
"Украина оставляет за собой право относительно кода товарной позиции 2523 "цемент" применение следующих условий и технологических операций:
"Изготовление из материалов любых позиций в условиях специализированного производства в соответствии с технологией обработки/переработки; обогащение углем, очистка, помолка твердых кристаллов, обрезание, кальцинирование.
За исключением положения статьи 4 проекта Протокола в части касательно временного применения Протокола."
Премьер-Министр
Украины
Н. Азаров