"Қазақстанның су ресурстарын басқару мемлекеттік бағдарламасы және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 786 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 25 наурыздағы № 156 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 13 наурыздағы № 113 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 13.03.2017 № 113 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстанның су ресурстарын басқару мемлекеттік бағдарламасы және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 786 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
"Қазақстанның су ресурстарын басқару мемлекеттік бағдарламасы және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 786 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстанның су ресурстарын басқару мемлекеттік бағдарламасы және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 786 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 25, 189-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстанның су ресурстарын басқару мемлекеттік бағдарламасында:
"1. Бағдарламаның паспорты" деген бөлімде:
"Міндеттері" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жерүсті суларының көлемін қамтамасыз ету;
2) жерасты су қорларын қамтамасыз ету;
3) гидротехникалық құрылыстарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету және судың зиянды әсерін төмендету;
4) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын су ресурстарымен қамтамасыз ету;
5) қоршаған ортаны сумен қамтамасыз ету;
6) суармалы егіншілікте су тұтынудың тиімділігін арттыру;
7) өнеркәсіпте су тұтынудың тиімділігін арттыру;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 786 "О Государственной программе управления водными ресурсами Казахстана и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 марта 2016 года № 156. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2017 года № 113
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.03.2017 № 113.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 786 "О Государственной программе управления водными ресурсами Казахстана и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 786
"О Государственной программе управления водными ресурсами
Казахстана и внесении дополнения в Указ Президента Республики
Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня
государственных программ"
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 786 "О Государственной программе управления водными ресурсами Казахстана и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 25, ст. 189) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе управления водными ресурсами Казахстана, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе "1. Паспорт Программы":
подраздел "Задачи" изложить в следующей редакции:
"1) обеспечение объемов поверхностных вод;
2) обеспечение запасов подземных вод;
3) обеспечение безопасной эксплуатации гидротехнических сооружений и снижение вредного воздействия вод;
4) обеспечение жилищно-коммунального хозяйства водными ресурсами;
5) водообеспечение окружающей среды;
6) повышение эффективности водопотребления в орошаемом земледелии;
7) повышение эффективности водопотребления в промышленности;

8) су ресурстары басқару жүйесін жетілдіру.";
"Нысаналы индикаторлар" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сұранысқа ие суармалы жерлердің су шаруашылығы инфрақұрылымын қалпына келтіру;
2) 1 га су шығыны (2012 жылғы 9180 м3-ден 2020 жылға қарай 8700 м3-ге дейін төмендету);
3) өнеркәсіптегі қайталама және айналымды сумен жабдықтау жүйелеріндегі су көлемі:
қайталама – 2012 жылғы 0,69 км3-ден 2020 жылға қарай 0,77 км3-ге дейін;
айналымды – 2012 жылғы 7,3 км3-ден 2020 жылға қарай 7,62 км3-ге дейін;
4) су ресурстарының көлемін ұлғайту:
жинақталатын жерүсті су ресурстарын 2020 жылға қарай 1,3 км3-ге ұлғайту;
бекітілген жерасты су ресурстарының қорын 2020 жылға қарай 0,16 км3-ге ұлғайту;
5) 2020 жылға қарай орталықтандырылған жүйелерге тұрақты қолжетімділікті қамтамасыз ету:
сумен жабдықтау: қалаларда 97 %-дан төмен емес, ауылдық елді мекендерде 62 %-дан төмен емес;
су бұру: қалаларда 97 %-дан төмен емес, ауылдық елді мекендерде 13 %-дан төмен емес;
6) табиғат объектілерінің суға жыл сайынғы қажеттілігін қанағаттандыру:
Балқаш көлінің деңгейі биіктіктердің Балтық жүйесінің (бұдан әрі – БЖ) 341 м кем емес;
Кіші Аралдың деңгейін жыл сайын БЖ 42 м белгісіне дейін ұстап тұру;
Ертіс өзені жайылмасының жыл сайынғы жайылуы (сулылығы орташа болған жылы) 280 мың га кем емес.";
"Қаржыландыру көздері мен көлемдері" деген кіші бөлімде:
екінші абзац алып тасталсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2015 жылдан 2019 жылға дейінгі кезеңде қаржыландыруды бағалау көлемі 468,6 млрд. теңгені құрайды, оның 445,0 млрд. теңгесі – республикалық және жергілікті бюджеттерден, ал 23,6 млрд. теңгесі бюджеттен тыс қаражат есебінен көзделген. Республикалық және жергілікті бюджеттерден көзделген қаржыландыру көлемі жоспарланатын кезеңге арналған тиісті бюджеттерді қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.";
"2. Кіріспе" деген бөлімде:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламада су шаруашылығы инфрақұрылымын, тұрақты және жайылма суарылатын жерлердің ирригациялық және дренаждық жүйелерін жаңғырту және дамыту, су ресурстарын тиімді пайдалану, елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жаңғырту есебінен 2020 жылға қарай су ресурстарының күтілетін тапшылығын қысқарту, сондай-ақ су ресурстарын тиімді басқару жөніндегі шаралар көзделген.";
"3. Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
"1. Су саласындағы негізгі проблемаларды талдау" деген кіші бөлімде:
екінші бөлікте:
3) тармақша алып тасталсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) соңғы жылдары тасқын, топан су, су объектілері жағалауларының өзгеруі, аумақты жерасты суларының алып кетуі, жерлердің батпақтануы мен сортаңдануы, су эрозиясы, су аздығы салдарынан судың зиянды әсер етуінен материалдық шығынның өсу үрдісі;";
"2. Су ресурстарының ағымдағы жағдайын бағалау" деген кіші бөлімде:
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл, негізінен, трансшекаралық өзендерден су ағынының жылына

8) совершенствование системы управления водными ресурсами.";
подраздел "Целевые индикаторы" изложить в следующей редакции:
"1) восстановление водохозяйственной инфраструктуры востребованных орошаемых земель;
2) расход воды на 1 га (снижение с 9180 м3 в 2012 году до 8700 м3 к 2020 году);
3) объем воды в системах повторного и оборотного водоснабжения в промышленности:
повторное с 0,69 км3 в 2012 году до 0,77 км3 к 2020 году;
оборотное с 7,3 км3 в 2012 году до 7,62 км3 к 2020 году;
4) увеличение объемов водных ресурсов:
увеличение аккумулируемых поверхностных водных ресурсов на 1,3 км3 к 2020 году;
увеличение утвержденных запасов подземных водных ресурсов на 0,16 км3 к 2020 году;
5) к 2020 году обеспечение постоянного доступа к централизованным системам:
водоснабжения: в городах не ниже 97 %, в сельских населенных пунктах не ниже 62 %;
водоотведения: в городах не ниже 97 %, в сельских населенных пунктах не ниже 13 %;
6) удовлетворение ежегодных потребностей природных объектов в воде:
уровень озера Балкаш не менее 341 м БС (далее - Балтийская система высот);
ежегодное поддержание уровня Малого Арала до отметки 42 м БС;
ежегодный залив поймы реки Ертис (в средний по водности год) не менее 280 тыс. га.";
в подразделе "Источники и объемы финансирования":
абзац второй исключить;
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Оценочные объемы финансирования в период с 2015 по 2019 годы составляют 468,6 млрд. тенге, из которых 445,0 млрд. тенге предусмотрены из республиканского и местных бюджетов, а 23,6 млрд. тенге за счет внебюджетных средств. Объемы финансирования, предусмотренные из республиканского и местных бюджетов, будут уточняться при формировании соответствующих бюджетов на планируемый период.".
в разделе "2. Введение":
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Программой предусмотрены меры по сокращению ожидаемого дефицита водных ресурсов к 2020 году за счет модернизации и развития водохозяйственной инфраструктуры, ирригационных и дренажных систем земель регулярного и лиманного орошения, эффективного использования водных ресурсов, модернизации системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов, а также эффективному управлению водными ресурсами.";
в разделе "3. Анализ текущей ситуации":
в подразделе "1. Анализ ключевых проблем в водной отрасли":
в части второй:
подпункт 3) исключить;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) тенденция роста в последние годы материального ущерба от вредного воздействия вод вследствие паводков, наводнений, изменения берегов водных объектов, подтопления территорий подземными водами, заболачивания и засоления земель, водной эрозии, маловодья;";
в подразделе "2. Оценка текущего состояния водных ресурсов":
часть седьмую изложить в следующей редакции:

44,7 км3-ден 32,6 км3-ге дейін азаюынан болып отыр. Мұндай болжам үшін көршілес елдердің экономикалық және әлеуметтік дамуының өсуіне байланысты соңғы жылдары олардың су алуды ұлғайтуы негіз болып табылады. Қытай Халық Республикасының (бұдан әрі – ҚХР) аумағынан бастау алатын Ертіс пен Іле өзендерінде су ағынының азаю қаупі мейлінше жоғары, олардың ағыны төмендеуінің әлеуетті көлемі жылына 7,7 км3-ді құрайды және Орталық Азия мемлекеттері аумағынан бастау алатын Сырдария өзенінде жылына 1,8 км3-ге төмендеу көлемі күтіледі.";
"3. Су ресурстарын пайдалануды талдау" деген кіші бөлімде:
"Ауыл шаруашылығында":
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"Это обусловлено, главным образом, уменьшением притока воды по трансграничным рекам с 44,7 км3 до 32,6 км3 в год. Основанием для данного прогноза является увеличение водозабора соседними странами в последние годы, связанное с ростом их экономического и социального развития. Наибольший риск уменьшения притока имеют реки Ертис и Иле, берущие начало на территории Китайской Народной Республики (далее – КНР), потенциальный объем снижения стока которых составляет 7,7 км3 в год, и река Сырдарья, берущая начало на территории Центрально-Азиатских государств, где объем снижения ожидается на 1,8 км3 в год.";
в подразделе "3. Анализ использования водных ресурсов":
в "В сельском хозяйстве":
часть первую изложить в следующей редакции:

"Ауыл шаруашылығының қажеттілігіне су тарту жылына 13,4 км3-ді құрайды, оның 12,6 км3 жылына 1,4 млн. га алқаптағы тұрақты суару қажеттілігіне пайдаланылады, ал қалған 0,8 км3 жылына жайылма суару, шабындықтарға су жайылту және жайылымдарды суландыру арасында бөлінеді.";
"Өнеркәсіпте":
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Өнеркәсіптің қажеттілігіне су тарту көлемі жылына 3,8 км3 құрайды, оның жылына 3,2 км3 пайдалануды және жылына 0,6 км3 қайтарымсыз су тұтынуды құрайды.";
"4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен оны іске асырудың нәтижелер көрсеткіштері" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен оны іске асырудың нәтижелер көрсеткіштері
Бағдарламаның мақсаты су ресурстарын басқарудың тиімділігін арттыру арқылы Қазақстан Республикасының су қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
Бұл мақсатқа қол жеткізу мынадай нысаналы индикаторлармен өлшенетін болады:
Р/с №
Нысаналы индикаторлар
Өлш. бірл.
Орындауға жауаптылар

"Водозабор на нужды сельского хозяйства составляет 13,4 км3 в год, из которых 12,6 км3 в год используются на нужды регулярного орошения, на площади 1,4 млн. га, а оставшиеся 0,8 км3 в год распределяются между лиманным орошением, заливом сенокосов и обводнением пастбищ.";
в "В промышленности":
часть первую изложить в следующей редакции:
"Объем водозабора на нужды промышленности составляет 3,8 км3 в год, из которых 3,2 км3 в год составляет использование и 0,6 км3 в год – безвозвратное водопотребление.";
раздел "4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы" изложить в следующей редакции:
"4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Целью Программы является обеспечение водной безопасности Республики Казахстан путем повышения эффективности управления водными ресурсами.
Достижение данной цели будет измеряться следующими целевыми индикаторами:
№ п/п
Целевые индикаторы
Ед. изм.
Ответственные за исполнение

"1) 3,7 км3 – суармалы егіншіліктегі ирригациялық және дренаждық жүйелерді реконструкциялау және жаңғырту, Сырдария және Іле өзендерінде тіреу-бөгеу құрылыстарын салу есебінен;
2) 0,4 км3 – суарудың суды үнемдеу әдістерін енгізу есебінен;
3) 5,2 км3 – қолданыстағы су шаруашылығы инфрақұрылымын қолдау мен жаңғырту және жаңасын дамыту жөніндегі шаралар есебінен, оның ішінде 1,3 км3 перспективалы 21 шағын су қоймасын салу есебінен және қажет болғанда Қазақстан аумағы арқылы бассейнаралық су ауыстыру жөніндегі мега-жобаларды іске асыру есебінен;";
"5) 0,1 км3 – коммуналдық шаруашылық инфрақұрылымын жаңғырту және дамыту есебінен.";
үшінші бөлікте:
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1) тармақшамен толықтырылсын:
"1) су көзінен жерді пайдаланушылардың шекарасына дейін тұрақты суарылатын жерлер үшін ирригациялық және дренаждық жүйелер бір меншік иесінде болуға тиіс, бұл ретте меншік иесі мемлекеттік те, жеке ие де болуы мүмкін;";
1) тармақша 1-1) тармақша болып саналсын;
"2. Бағдарлама мақсатына қол жеткізу жөніндегі шаралар" деген кіші бөлімде:
"Су тұтыну тиімділігін көтеруде":
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Су тұтынудың тиімділігін арттыру үшін төмендегідей шаралар тобын іске асыру қажет:";
1-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"суды есепке алуды автоматтандыруды және оның сапасын бақылауды қоса алғанда, су ресурстарын басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу;";
2-тармақта:
үшінші, төртінші, бесінші, жетінші және сегізінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"ирригациялық және дренаждық инфрақұрылым мен ауыл шаруашылығы алқаптарының жай-күйіне, суарудың пайдаланылып отырған әдістері мен ауыл шаруашылығын жүргізу практикасына зерттеу жүргізу;
суару үшін коллекторлық-дренаждық суды пайдалану;
су өлшеу аспаптарын орнату және су бөлуді автоматтандыру;
ысырапты төмендету, оның ішінде каналдарды қаптаудың қазіргі заманғы технологияларын пайдалану арқылы төмендету мақсатында тұрақты және жайылма суарылатын жерлер жүйелерінің инфрақұрылымын қалпына келтіру және реконструкциялау;
коллекторлық-дренаждық жүйелердің пайдаланылу сапасы мен тиімділігін арттыру;";
тоғызыншы абзац алып тасталсын;
"Ұлттық деңгейде және өңірлік деңгейде де су ресурстары тапшылығын қысқартуда":
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Шаралардың бұл тобын іске асыруды қолжетімді ресурстар көлемін болжау, трансшекаралық су ағынын қамтамасыз ету үшін халықаралық жұмыс, жерасты суларының әлеуетін зерттеу жөніндегі іс-шаралардан бастау қажет. Бұл шараларға гидрологиялық, инженерлік-геологиялық, инженерлік-экологиялық ізденістер, ғылыми-зерттеу жұмыстары, су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және реконструкциялау, су объектілерін қалпына келтіру жөніндегі, сондай-ақ өзендер бассейндеріндегі су жинау алаңдарының ормандылығын ұлғайтуды қоса алғанда, табиғатты қорғау жөніндегі гидротехникалық іс-шаралар жатады.";
"Су ресурстары басқару жүйесін жетілдіруде":
2-тармақтың алтыншы бөлігі алып тасталсын;
6-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші, бесінші және жетінші абзацтары алып тасталсын;
"6. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері" деген бөлімде:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаны іске асыру кезінде бірінші кезекте неғұрлым тиімді бастамаларды жүзеге асыру болжанады, олар:
1) халықты орталықтандырылған сумен жабдықтау және су бұру жүйелерімен қамтамасыз ету;

"1) 3,7 км3 – за счет реконструкции и модернизации ирригационных и дренажных систем в орошаемом земледелии, строительства подпорно-перегораживающих сооружений на реках Сырдарья и Или;
2) 0,4 км3 – за счет внедрения водосберегающих методов орошения;
3) 5,2 км3 – за счет мер по поддержанию и модернизации действующей и развитию новой водохозяйственной инфраструктуры, из них 1,3 км3 за счет строительства 21 перспективного малого водохранилища, и при необходимости за счет реализации мега-проектов по межбассейновой переброске по территории Казахстана;";
"5) 0,1 км3 – за счет модернизации и развития инфраструктуры коммунального хозяйства.";
в части третьей:
в пункте 3:
дополнить подпунктом 1) следующего содержания:
"1) ирригационная и дренажная системы для земель регулярного орошения от источника воды до границы землепользователей должны быть у единого собственника, при этом собственник может быть как государственным, так и частным;";
подпункт 1) считать подпунктом 1-1);
в подразделе "2. Меры по достижению цели Программы":
в "Повышение эффективности водопотребления":
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"Для повышения эффективности водопотребления необходима реализация нижеперечисленных групп мер:";
абзац четвертый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"внедрение автоматизированной системы управления водными ресурсами, включая автоматизацию учета воды и контроля за ее качеством;";
в пункте 2:
абзацы третий, четвертый, пятый, седьмой и восьмой изложить в следующей редакции:
"проведение обследования состояния ирригационной и дренажной инфраструктуры и сельхозугодий, используемых методов орошения и практик ведения сельского хозяйства;
использование коллекторно-дренажных вод для орошения;
установка измерительных приборов воды и автоматизация водовыделов;
восстановление и реконструкция инфраструктуры систем земель регулярного и лиманного орошения с целью снижения потерь, в том числе путем применения современных технологий облицовки каналов;
повышение эксплуатационных качеств и эффективности коллекторно-дренажных систем;";
абзац девятый исключить;
в "Сокращение дефицита водных ресурсов, как на национальном, так и на региональном уровне":
часть первую изложить в следующей редакции:
"Реализацию данной группы мер необходимо начать с мероприятий по прогнозированию объемов доступных ресурсов, международной работе для обеспечения трансграничного перетока, исследованию потенциала подземных вод. К данным мерам относятся гидрологические, инженерно-геологические, инженерно-экологические изыскания, научно-исследовательские работы, гидротехнические мероприятия по развитию и реконструкции водохозяйственной инфраструктуры, восстановлению водных объектов, а также природоохранные, включая увеличение лесистости водосборных площадей бассейнов рек.";
в "Совершенствование системы управления водными ресурсами":
шестую часть пункта 2 исключить;
абзацы четвертый, пятый и седьмой первой части пункта 6 исключить;
в разделе "6. Этапы реализации Программы":
часть первую изложить в следующей редакции:
"При реализации Программы предполагается в первую очередь осуществить наиболее эффективные инициативы, такие как:
1) обеспечение населения централизованными системами водоснабжения и водоотведения;

2) табиғат объектілерінің суға жыл сайынғы қажеттілігін қанағаттандыру;
3) сұранысқа ие тұрақты және жайылма суарылатын жерлерді суару суымен қамтамасыз ету үшін су шаруашылығы инфрақұрылымын қалпына келтіру;
4) судың халыққа, қоршаған орта мен экономикаға зиянды әсерінен болатын залалды төмендету, сондай-ақ судың азаюымен күрес.";
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Су ресурстарының тапшылығы мәселесін шешу:
1) 2020 жылға қарай 5,0 км3 көлемінде, оның ішінде 3,7 км3 – суармалы егіншіліктегі ирригациялық және дренаждық жүйелерді реконструкциялау және жаңғырту, Сырдария және Іле өзендерінде тіреу-бөгеу құрылыстарын салу есебінен, 1,3 км3 – перспективалы 21шағын су қоймаларын салу есебінен;
2) кейінгі жылдары 6,0 км3 көлемінде, оның ішінде 3,0 км3 – суарудың суды үнемдеу әдістерін енгізу және өсірілетін дақылдардың құрамы мен оларды аудандастыруды қайта қарау, ирригациялық және дренаждық жүйелерді одан әрі жетілдіру есебінен, қажет болған жағдайда су ресурстарын Қазақстан аумағы арқылы бассейнаралық ауыстыру жөніндегі мега-жобаларды іске асыру есебінен. Бұл ретте суармалы жерлердің алаңын 2040 жылға қарай 3,5 млн. га дейін жеткізу мүмкіндігі туындайды.".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев

2) удовлетворение ежегодных потребностей природных объектов в воде;
3) восстановление водохозяйственной инфраструктуры для обеспечения поливной водой востребованных земель регулярного и лиманного орошения;
4) уменьшение ущерба от вредного воздействия вод населению, окружающей среде и экономике, а также борьба с маловодьем.";
дополнить частью следующего содержания:
"Решение вопроса дефицита водных ресурсов:
1) к 2020 году в объеме 5,0 км3, в том числе 3,7 км3 – за счет реконструкции и модернизации ирригационных и дренажных систем в орошаемом земледелии, строительства подпорно-перегораживающих сооружений на реках Сырдарья и Или, 1,3 км3 - за счет строительства 21 перспективного малого водохранилища;
2) в последующие годы в объеме 6,0 км3, в том числе 3,0 км3 - за счет внедрения водосберегающих методов орошения и пересмотра состава возделываемых культур и районирования, дальнейшей модернизации ирригационных и дренажных систем, при необходимости за счет реализации мега-проектов по межбассейновой переброске водных ресурсов по территории Казахстана. При этом появляется возможность доведения площади орошаемых земель до 3,5 млн. га к 2040 году.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев