"Отставкадағы судьяға өмір бойғы ай сайынғы қамтылым төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 28 қарашадағы № 961 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2016 жылғы 21 сәуірдегі № 239 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Отставкадағы судьяға өмір бойғы ай сайынғы қамтылым төлеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 28 қарашадағы № 961 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 59-60-61, 480-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Отставкадағы судьяға өмір бойғы ай сайынғы қамтылым төлеу қағидаларында:
2-тармақта:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ай сайынғы өмір бойғы қамтылымды алушы – Конституциялық заңның 35-бабының 1 және 2-1-тармақтарына сәйкес «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткен және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органға өтініш берген отставкадағы, оның ішінде 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін отставкаға шыққан судья;»;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, «бір терезе» қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Отставкадағы судья (бұдан әрі – өтініш беруші) соңғы лауазымында істеген жұмыс орны бойынша уәкілетті органға осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайынғы өмір бойғы қамтылымды тағайындау (қалпына келтіру) туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.»;
5-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында белгіленген, түпнұсқасымен салыстыру кезінде уәкілетті органның мөртаңбасымен расталған, судьяның еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2015 года № 961 "Об утверждении Правил выплаты ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2016 года № 239
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2015 года № 961 «Об утверждении Правил выплаты ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке» (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 59-60-61, ст. 480) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выплаты ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) получатель ежемесячного пожизненного содержания – судья, пребывающий в отставке, в том числе вышедший в отставку до 1 января 2016 года в соответствии с пунктами 1 и 2-1 статьи 35 Конституционного закона, достигший пенсионного возраста, установленного Законом Республики Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», и подавший заявление в уполномоченный орган по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов;»;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) Государственная корпорация «Правительство для граждан» (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу «одного окна», а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Судья, пребывающий в отставке (далее – заявитель), подает в уполномоченный орган по месту последней занимаемой должности заявление о назначении (возобновлении) ежемесячного пожизненного содержания (далее – заявление) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил.»;
пункт 5 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность судьи, установленного статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан, заверенная штампом уполномоченного органа при сверке с оригиналом.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:

«10. Уәкілетті орган отставкадағы судьяға өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды тағайындау туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отставкадағы судьяға өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды тағайындау туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдерін және (немесе) еңбек сіңірген жылдарына зейнетақы төлемдерін тоқтату үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.»;
19-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдерін және (немесе) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тоқтату туралы ақпаратты Мемлекеттік корпорация хабарлама келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынады.»;
22 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«22. Ай сайынғы өмір бойғы қамтылымды төлеу:
1) Конституциялық заңның 35-бабының 3-тармағында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты Төрағасының өкімімен судьяның отставкасы тоқтатыла тұрған жағдайда тоқтатыла тұрады және судьяның отставкасы қалпына келтірілген жағдайда қалпына келтіріледі;
2) отставкадағы судья Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық немесе жергілікті бюджеттен не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаражатынан ақы төленетін лауазымды атқарған жағдайда тоқтатыла тұрады.
Республикалық немесе жергілікті бюджеттен не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаражатынан ақы төленетін лауазымды атқаруы тоқтатылған жағдайда, судьяға өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды төлеу қайта басталады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайларда өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды төлеуді тоқтату, қалпына келтіру өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды төлеуді тоқтата тұру (қалпына келтіру) туралы бұйрықтың негізінде жүзеге асырылады.»;
«25. Ай сайынғы өмір бойғы қамтылымды төлеу тоқтатылған немесе қалпына келтірілген жағдайда уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде  Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайынғы өмір бойғы қамтылымды төлеудің тоқтатылғаны немесе қалпына келтірілгені туралы хабарлама жібереді.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Отставкадағы судьяға өмір бойғы ай сайынғы қамтылым төлеу қағидаларына 1-қосымша осы қаулыға  қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 21 сәуірдегі
№ 239 қаулысына
қосымша
Отставкадағы судьяға өмір
бойғы ай сайынғы
қамтылым төлеу
қағидаларына
1-қосымша
Отставкадағы судьяға өмір
бойғы ай сайынғы
қамтылым төлеу жөніндегі
уәкілетті органға
кімнен _________________
Т.А.Ә. (егер бар болса)
________________________
________________________
мекенжайы:
________________________
ӨТІНІШ
Отставкадағы судья ретінде маған өмір бойғы ай сайынғы қамтылым тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Судья ретінде жұмыс өтілімім_______________________ құрайды.
___________________________________________________________сотының
судьясы (төрағасы, алқа төрағасы) лауазымындағы соңғы жұмыс орным
__________________________________________________________________.
Көрсетілген лауазымнан:
Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының «___» _________ № _________________  қаулысының;
Қазақстан Республикасы Президентінің ______ жылғы «___»__________№ __________________ Жарлығының негізінде босатылдым.
(керектісін толтырыңыз)
Өтінішке қоса беремін:

«10. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня подписания приказа о назначении ежемесячного пожизненного содержания направляет уведомление в Государственную корпорацию о назначении ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке (далее – уведомление), для прекращения государственной базовой пенсионной выплаты и (или) пенсионных выплат по возрасту, и (или) пенсионных выплат за выслугу лет по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.»;
часть третью пункта 19 изложить в следующей  редакции:
«Информация о прекращении государственной базовой пенсионной выплаты и (или) пенсионных выплат по возрасту, и (или) пенсионных выплат за выслугу лет представляется Государственной корпорацией в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления.»;
пункты 22 и 25 изложить в следующей редакции:
«22. Выплата ежемесячного пожизненного содержания приостанавливается в случаях:
1) приостановления отставки судьи и возобновляется при возобновлении отставки судьи распоряжением Председателя Верховного Суда Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 35 Конституционного закона;
2) занятия судьей, пребывающим в отставке, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке оплачиваемой из республиканского или местного бюджета либо из средств Национального Банка Республики Казахстан должности.
В случае прекращения занятия должности, оплачиваемой из республиканского или местного бюджета либо из средств Национального Банка Республики Казахстан, выплата ежемесячного пожизненного содержания судьи возобновляется.
Приостановление, возобновление выплаты ежемесячного пожизненного содержания в случае, предусмотренном подпунктом 2) настоящего пункта, осуществляются на основании приказа о приостановлении (возобновлении) выплаты ежемесячного пожизненного содержания.»;
«25. В случаях прекращения или возобновления выплаты ежемесячного пожизненного содержания, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет уведомление в Государственную корпорацию о прекращении или возобновлении выплаты ежемесячного пожизненного содержания по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.»;
приложение 1 к Правилам выплаты ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке, утвержденным указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    К. МАСИМОВ
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2016 года № 239
Приложение 1
к Правилам выплаты
ежемесячного пожизненного
содержания судье,
пребывающему в отставке
Уполномоченному органу по выплате
ежемесячного пожизненного содержания
____________________________________
от Ф. И. О (при наличии)
проживающего: ______________________
____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу назначить (возобновить) мне как судье, пребывающему в отставке, ежемесячное пожизненное содержание.
Стаж судебной работы составляет _______________________________
Последнее место работы в должности судьи (судья, председатель, председатель коллегии) ______________________________________________
_______________________________________________________________ суда.
Освобожден с указанной должности на основании: постановления Сената Парламента Республики Казахстан от «__» г. № __;
Указа Президента Республики Казахстан от «__» _________ г. № ___
(нужное заполнить)
К заявлению прилагаю:

1. _________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________
3. _________________________________________________________________
4. _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Өзім ұсынған құжаттардың дұрыстығы үшін құқықтық жауапкершілік аламын.
Барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге шығу), анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгергені туралы он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға хабарлауға міндеттенемін.
Бұрын басқа ведомстводан зейнетақы төлемдері тағайындалғанын/тағайындалмағанын хабарлаймын.
(керектісінің астын сызыңыз)
Менің жеке деректерімді өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушінің қолы   ___________   20 ___ ж. _______ «__» _______

1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Несу правовую ответственность за достоверность представленных мною документов.
Обо всех изменениях, а также изменении местожительства (в т. ч. выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов, обязуюсь сообщить в уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней.
Сообщаю, что пенсионные выплаты ранее от другого ведомства назначались/не назначались.
(нужное подчеркнуть)
Даю согласие на обработку моих персональных данных.
Подпись заявителя «__» __________ 20__ г.