Зерттеу университеттерінің, "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының "Astana Business Campus" хайтек-паркінің және Алматыдағы "Алатау" технопаркінің базасында тиімді ғылыми-инновациялық жүйені құру арқылы смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелер интеграциясы, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг саласындағы құзыреттерді дамытуға бағытталған 2016 – 2018 жылдарға арналған жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 қыркүйектегі № 547 қаулысы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 143 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2015 жылғы 30 қарашадағы "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсу, реформалар, даму" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Зерттеу университеттерінің, "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының "Astana Business Campus" хайтек-паркінің және Алматыдағы "Алатау" технопаркінің базасында тиімді ғылыми-инновациялық жүйені құру арқылы смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелер интеграциясы, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг саласындағы құзыреттерді дамытуға бағытталған 2016 – 2018 жылдарға арналған жол картасы (бұдан әрі – Жол картасы) бекітілсін.
2. Жол картасын орындауға жауапты мемлекеттік органдар және өзге ұйымдар:
1) Жол картасын іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) жыл қорытындысы бойынша жыл сайын, 1 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлiгiне жол картасының іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлiгi жыл қорытындысы бойынша жыл сайын, 30 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне жол картасының іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                Б.Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 547 қаулысымен
бекітілген

Об утверждении Дорожной карты, направленной на развитие компетенций в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга через построение эффективной научно-инновационной системы на базе исследовательских университетов, хайтек-парка "Astana Business Campus" автономной организации образования "Назарбаев Университет" и технопарка "Алатау" в Алматы, на 2016 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2016 года № 547
В целях реализации Общенационального плана мероприятий в рамках Послания Главы государства народу Казахстана от 30 ноября 2015 года "Казахстан в новой глобальной реальности: рост, реформы, развитие", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 143, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Дорожную карту, направленную на развитие компетенций в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга через построение эффективной научно-инновационной системы на базе исследовательских университетов, хайтек-парка "Astana Business Campus" автономной организации образования "Назарбаев Университет" и технопарка "Алатау" в Алматы, на 2016 - 2018 годы (далее – Дорожная карта).
2. Государственным органам и иным организациям, ответственным за исполнение Дорожной карты:
1) принять меры по реализации Дорожной карты;
2) представлять информацию о ходе реализации Дорожной карты в Министерство образования и науки Республики Казахстан по итогам года к 1 января, ежегодно.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе реализации Дорожной карты в Правительство Республики Казахстан по итогам года к 30 января, ежегодно.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство образования и науки Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 сентября 2016 года № 547
Дорожная карта,

Зерттеу университеттерінің, "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының "Аstana Business Campus" хайтек-паркінің және Алматыдағы "Алатау" технопаркінің базасында тиімді ғылыми-инновациялық жүйені құру арқылы смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелер интеграциясы, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг саласындағы құзыреттерді дамытуға бағытталған 2016 – 2018 жылдарға арналған жол картасы
Р/с №
Іс-шаралар
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
Смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақтың энергетикасы, жобалау және инжиниринг саласындағы білім беру құзыреттерін дамыту
1
Смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг салаларын дамыту бойынша әлемдік тәжірибені (оның ішінде ЭЫДҰ) зерделеу
БҒМ-ге ақпарат
ИДМ, ҰЭМ, ЭМ, "ИТП" ДКҚ (келісім бойынша", "ТДЖҰА" АҚ (келісім бойынша)
2016 – 2017 жылдар
талап етілмейді
2
"Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг салалары бойынша әлемдік деңгейдегі университеттер мен ғылыми орталықтарда кадр даярлау мәселесін пысықтау
БҒМ-ге ақпарат
"ХБО" АҚ (келісім бойынша)
2016 – 2017 жылдар
талап етілмейді
3
Инновациялық идеялардың, оның ішінде смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг салаларын оқушылардың құзыреттілігін дамытуға бағытталған "Ұлы зерттеуге алғашқы қадам" республикалық конкурсын өткізу
конкурс
БҒМ
2017 жыл
БҒМ 099 "Сапалы орта білімге қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасының 103 "Республикалық мектеп олимпиадаларын, конкурстар, республикалық деңгейдегі мектептен тыс іс-шараларды, жүргізу" кіші бағдарламасы шеңберінде
2. Смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг салаларындағы ғылыми-зерттеу құзыреттерін дамыту
4
Смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг салаларындағы отандық және шетелдік ғылыми зерттеулер, мақалалар, жарияланымдар бойынша талдау жүргізу
БҒМ-ге ақпарат
"ҰҒТАО" АҚ (келісім бойынша)
2018 жыл
талап етілмейді
5
Ұлттық ғылыми кеңестердің смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг салаларын дамыту бойынша бағыттарды арнайы ғылыми бағыттар ретінде қарауы
БҒМ-ге ақпарат
"МҰҒТСО" АҚ (келісім бойынша), "ҰҒТАО" АҚ (келісім бойынша)
2018 жыл
талап етілмейді
6
ЖОО мен ҒЗИ гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру конкурсы шеңберінде смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақ энергетикасы, жобалау және инжинирингті дамытуға бағытталған ғылыми зерттеулер жүргізуі
БҒМ-ге ақпарат
ЖОО мен ҒЗИ

направленная на развитие компетенций в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга через построение эффективной научно-инновационной системы на базе исследовательских университетов, хайтек-парка "Astana Business Campus" автономной организации образования "Назарбаев Университет" и технопарка "Алатау" в Алматы, на 2016 - 2018 годы
№ п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Сроки исполнения
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
1.Развитие образовательных компетенций в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга
1
Изучение мирового опыта (в том числе ОЭСР) по развитию смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга
информация в МОН
МИР, МНЭ, МЭ, АКФ "ПИТ" (по согласованию), АО "НАТР" (по согласованию)
2016 – 2017 годы
не требуются
2
Проработка вопроса подготовки кадров в университетах и научных центрах мирового уровня в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга в рамках международной стипендии "Болашак"
информация в МОН
АО "ЦМП" (по согласованию)
2016 – 2017 годы
не требуются
3
Проведение Республиканского конкурса инновационных идей "Первый шаг к великому изобретению", который направлен в том числе на развитие компетенций школьников в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга
конкурс
МОН
2017 год
в рамках бюджетной программы 099 МОН "Обеспечение доступности качественного школьного образования" подпрограмма 103 "Проведение республиканских школьных олимпиад, конкурсов, внешкольных мероприятий республиканского значения"
2. Развитие научно-исследовательских компетенций в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга
4
Проведение анализа отечественных и зарубежных научных исследований, статей, публикаций в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга
информация в МОН
АО "НЦНТИ" (по согласованию)
ежегодно
не требуются
5
Рассмотрение национальными научными советами направлений по развитию смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга в качестве специализированных научных направлений
информация в МОН
АО "НЦГНТЭ" (по согласованию), АО "НЦНТИ" (по согласованию)
2017 год
не требуются
6
Проведение вузами и НИИ научных исследований, в том числе направленных на развитие смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга в рамках конкурсов на грантовое и программно-целевое финансирование
Информация в МОН
ВУЗы и НИИ

2017 – 2019 жылдар
БҒМ 217
"Ғылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
3. Смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг саласындағы өндірістік (кәсіби) құзыреттерді дамыту
7
Смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелерді интеграциялау, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг саласындағы өндірістік құзыреттерге бизнестің сұранысын айқындау
БҒМ-ге ақпарат
ИДМ, ЭМ, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "ИТП" ДКҚ (келісім бойынша)
Жыл сайын
талап етілмейді
8
Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ-дің базасында жобалау және инжиниринг саласындағы кәсіби құзыреттілікті дамыту үшін PLM технологиясын енгізе отырып, университеттік конструкторлық бюроның жұмыс істеуі
БҒМ-ге ақпарат
Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ (келісім бойынша)
2016 – 2018 жылдар
талап етілмейді
9
Киберфизикалық жүйелерді интеграциялау бойынша құзыреттілік орталығын (тау-кен металлургиясы кешеніндегі ақылды индустрия) құру
БҒМ-ге ақпарат
ИДМ, "ИТП" ДҚҚ (келісім бойынша), "ТДЖҰА" АҚ (келісім бойынша) ЭМ
2017 жыл
ИДМ 210 "Инновациялық технологиялар паркі" Дербес кластерлік қорына нысаналы аударым" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
10
Смарт-технологиялар (ақылды орта), жобалау және инжиниринг, жасанды интеллект бойынша құзыреттілік орталығын құру
БҒМ-ге ақпарат
ИДМ, "ИТП" АҚҚ (келісім бойынша), ЭМ
2017 жыл
ИДМ 210 "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қорына нысаналы аударым" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
11
Болашақ энергетикасы бойынша (жаңа энергетика және таза технологиялар) құзыреттілік орталығын құру
БҒМ-ге ақпарат
ИДМ, "ИТП" АҚҚ (келісім бойынша), ЭМ
2018 жыл
ИДМ 210 "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қорына нысаналы аударым" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
12
Салалық мемлекеттік органдардың кәсіпорындардың өндірістік процестеріне смарт-технологияларды, жасанды интеллект элементтерін енгізуге, киберфизикалық жүйелерді интеграциялауға, болашақ энергетикасын, жобалау мен инжинирингті қолдануға бағытталған, оларды іске асыру жөніндегі жол карталарын бекітуі және технологиялық саясатты қалыптастыруы
Жол картасының іс-шараларын іске асыру туралы ИДМ-ге ақпарат
салалық мемлекеттік органдар, "ИТП" ДКҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 – 2018 жылдар
талап етілмейді
13
Қалыптасқан технологиялық саясат шеңберінде смарт-технологияларды, жасанды интеллект саласындағы озық технологияларды енгізуге, киберфизикалық жүйелерді интеграциялауға, болашақ энергетикасын, жобалауды және инжинирингті ендіруге бағытталған серпінді жобаларды іске асыру
ИДМ-ге ақпарат
"ИТП" ДКҚ (келісім бойынша), ЭМ
2017 – 2018 жылдар
ИДМ 210 "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қорына нысаналы аударым" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
14
Көрсеткіштердің, жобалардың, кәсіпорындардың, технологиялардың, консультанттардың және инновацияны дамыту саласындағы өзге де талдамалық және статистикалық ақпараттар тізілімін қалыптастыру
Көрсеткіштер тізілімі
ИДМ, БҒМ
2017 – 2018 жылдар

2017– 2019 годы
В рамках 217 бюджетной программы МОН "Развитие науки"
3. Развитие производственной (профессиональной) компетенции в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга
7
Определение потребностей бизнеса в производственных компетенциях в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга
информация в МОН
МИР, МЭ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), АКФ "ПИТ" (по согласованию)
ежегодно
не требуются
8
Функционирование на базе КазНУ им. аль-Фараби университетского конструкторского бюро для развития профессиональных компетенций в сфере проектирования и инжиниринга с внедрением технологии PLM
Информация в МОН
КазНУ им. аль-Фараби (по согласованию)
2016 – 2018 годы
не требуются
9
Создание центра компетенций по интеграции киберфизических систем (умной индустрии в горно-металлургическом комплексе)
информация в МОН
МИР, АКФ "ПИТ" (по согласованию), МЭ, АО "НАТР" (по согласованию)
2017 год
В рамках бюджетной программы 210 МИР "Целевое перечисление автономному кластерному фонду "Парк инновационных технологий"
10
Создание центров компетенции по смарт-технологиям (умной среде), проектированию и инжинирингу, искусственному интеллекту
информация в МОН
МИР, АКФ "ПИТ" (по согласованию), МЭ
2017 год
В рамках бюджетной программы 210 МИР "Целевое перечисление автономному кластерному фонду "Парк инновационных технологий"
11
Создание центра компетенций по энергетике будущего (новой энергетике и чистым технологиям)
информация в МОН
МИР, АКФ "ПИТ" (по согласованию), МЭ
2018 год
В рамках бюджетной программы 210 МИР "Целевое перечисление автономному кластерному фонду "Парк инновационных технологий"
12
Формирование технологической политики и утверждение отраслевыми госорганами дорожных карт по их реализации, направленных на внедрение в производственные процессы предприятий смарт-технологий, внедрение элементов искусственного интеллекта, интеграцию киберфизических систем, применение энергетики будущего, проектирования и инжиниринга
информация в МИР о реализации мероприятий дорожных карт
отраслевые государственные органы, АКФ "ПИТ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
2017 – 2018 годы
не требуются
13
В рамках сформированных технологических политик реализация прорывных проектов, направленных на внедрение смарт-технологий, передовых технологий в сферах искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга
информация в МИР
АКФ "ПИТ" (по согласованию), МЭ
2017-2018 годы
В рамках бюджетной программы 210 МИР "Целевое перечисление автономному кластерному фонду "Парк инновационных технологий"
14
Формирование реестра показателей, проектов, предприятий, технологий, консультантов и иной аналитической и статистической информации в области развития инноваций
Реестр показателей
МИР, МОН
2017-2018 годы

205 "Қазақстан Республикасының инновациялық дамуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасының 100 "Ұлттық инновациялық жүйе институттарының қызмет ақысын төлеу" кіші бағдарламасы шеңберінде
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ИДМ – Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
"ИТП" ДКҚ – "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қоры
"ТДЖҰА" АҚ – "Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік" акционерлік қоғамы
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"ҰҒТАО" АҚ – "Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы" акционерлік қоғамы
"МҰҒТСО" АҚ – "Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы
"ХБО" АҚ – "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы
Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ – Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті
ҒЗИ – ғылыми зерттеу институттары
ЖОО – жоғары оқу орындары

В рамках бюджетной программы 205 МИР "Обеспечение инновационного развития Республики Казахстан" подпрограмма 100 "Оплата услуг институтов национальной инновационной системы"
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МИР - Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЭ - Министерство энергетики Республики Казахстан
АКФ "ПИТ" - автономный кластерный фонд "Парк инновационных технологий"
АО "НАТР" - акционерное общество "Национальное агентство по технологическому развитию"
НПП "Атамекен" - Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
АО "НЦНТИ" - акционерное общество "Национальный центр научно-технической информации"
АО "НЦГНТЭ" - акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы"
АО "ЦМП" - акционерное общество "Центр международных программ"
КазНУ им. аль-Фараби – Казахский национальный университет имени аль-Фараби
НИИ – научно-исследовательские институты
ВУЗы - высшие учебные заведения