Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 7 қарашадағы № 673 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 шiлдедегi № 512 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 21.07.2022 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі 16-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б.Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 7 қарашадағы
№ 673 қаулысымен
бекітілген
Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Экологиялық кодекс) 16-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы (бұдан әрі – Ұлттық баяндама) әзірлеу тәртібін айқындайды.
2. Ұлттық баяндама Қазақстан Республикасының аумағындағы нақты экологиялық жағдайлар және оны жақсарту бойынша қолданылатын шаралар туралы халықты жыл сайын ақпараттандыру мақсатында әзірленеді.
3. Ұлттық баяндаманы әзірлеуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұйымдастырады.
4. Ұлттық баяндама Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорының құрамына кіреді.
2. Ұлттық баяндаманы әзірлеу тәртібі
5. Ұлттық баяндама қоршаған ортаның және табиғи ресурстардың сандық және сапалық сипаттамаларын, антропогендік әсерлерді, мемлекеттік саясатты, статистикалық, сараптамалық, ғылыми және өзге де ақпаратты талдауға негізделеді, экологиялық салалар мен аралас салалардың даму деңгейлерін көрсетеді, экологиялық проблемалар мен оларды шешудің мүмкін жолдарын айқындайды.

Об утверждении Правил разработки Национального доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2016 года № 673. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2022 года № 512.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.07.2022 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан Постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки Национального доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 ноября 2016 года № 673
Правила разработки Национального доклада о состоянии окружающей
среды и об использовании природных ресурсов
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки Национального доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Экологический кодекс) и определяют порядок разработки Национального доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Национальный доклад).
2. Национальный доклад разрабатывается в целях ежегодного информирования населения о фактической экологической ситуации на территории Республики Казахстан и мерах, принимаемых по ее улучшению.
3. Разработку Национального доклада организует уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган).
4. Национальный доклад входит в состав Государственного фонда экологической информации.
2. Порядок разработки Национального доклада
5. Национальный доклад основывается на анализе качественных и количественных характеристик окружающей среды и природных ресурсов, антропогенного воздействия, государственной политики, статистической, экспертной, научной и иной информации, отражает уровень развития экологической сферы и смежных отраслей, определяет экологические проблемы и возможные варианты их решений.

6. Уәкілетті орган жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың қаңтар айында орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) Ұлттық баяндаманы әзірлеу үшін ақпарат ұсыну туралы сұратулар жібереді.
7. Мемлекеттік органдар жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін Ұлттық баяндаманы әзірлеу үшін ақпарат ұсынады.
8. Уәкілетті орган мемлекеттік органдар ұсынған ақпаратты жинақтауды, қорытуды, талдауды және мынадай:
1) қоршаған ортаның және табиғи ресурстардың сандық және сапалық сипаттамалары туралы;
2) негізгі қоғамдық маңызды экологиялық проблемаларды қоса алғанда, қоршаған ортаға тигізетін антропогендік әсерлер туралы;
3) өңірлердегі экологиялық хал-ахуал туралы;
4) қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша мәліметтерді қамтитын Ұлттық баяндаманың жобасын қалыптастыруды ұйымдастырады.
9. Ұлттық баяндаманың жобасын қалыптастырған соң, уәкілетті орган жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қыркүйегіне дейін оны мемлекеттік органдарға келісу үшін жібереді.
10. Мемлекеттік органдар күнтізбелік он бес күн ішінде Ұлттық баяндаманың жобасымен келіседі немесе ұсыныстар мен ескертулерді ұсынады.
11. Уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қазанына дейінгі мерзімде Ұлттық баяндама жобасын мемлекеттік органдарға қайта келісу үшін жібереді.
12. Мемлекеттік органдар Ұлттық баяндаманың пысықталған жобасын қайта келісу үшін алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде оны келіседі.
13. Ұлттық баяндаманың жобасы мемлекеттік органдармен келісілген соң, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 қазанынан кешіктірмей сараптамалық бағалау үшін уәкілетті органның жанынан құрылған сараптамалық топтың (бұдан әрі – сараптамалық топ) қарауына шығарылады, мемлекеттік органдар, ғылыми ұйымдар мен жұртшылық өкілдері оның мүшелері бола алады.
14. Ұлттық баяндаманың жобасын сараптамалық топтың қарау нәтижесі бойынша Ұлттық баяндаманы жариялау туралы ұсынымдармен еркін нысанда қорытынды ресімделеді.
15. Ұлттық баяндаманың жобасына сараптамалық топтың қорытындысы ол сараптамалық топтың қарауына келіп түскен сәттен бастап он жұмыс күні ішінде мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынылады.
16. Ұлттық баяндама жобасы бойынша сараптамалық топтың қорытындысында ескертулер мен ұсыныстар болған жағдайда, уәкілетті орган және мемлекеттік органдар он бес жұмыс күні ішінде Ұлттық баяндаманың жобасы бойынша сараптамалық топтың ескертулерін жояды және ұсыныстарын қарастырады.

6. Уполномоченный орган ежегодно в январе года, следующего за отчетным, направляет запросы в центральные государственные органы и местные исполнительные органы (далее – государственные органы) о предоставлении информации для разработки Национального доклада.
7. Государственные органы ежегодно до 1 марта года, следующего за отчетным, предоставляют информацию для составления Национального доклада.
8. Уполномоченный орган организует сбор, обобщение, анализ информации, предоставленной государственными органами, и формирование проекта Национального доклада, включающего следующие сведения:
1) о качественной и количественной характеристиках окружающей среды и природных ресурсов;
2) об антропогенном воздействии на окружающую среду, включая основные общественно-значимые экологические проблемы;
3) об экологической обстановке в регионах;
4) по реализации государственной политики в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов.
9. После формирования проекта Национального доклада уполномоченный орган ежегодно до 1 сентября года, следующего за отчетным, направляет его на согласование в государственные органы.
10. Государственные органы в течение пятнадцати календарных дней согласовывают проект Национального доклада либо предоставляют замечания и предложения.
11. Уполномоченным органом в срок до 1 октября года, следующего за отчетным, проект Национального доклада направляется на повторное согласование в государственные органы.
12. Государственные органы согласовывают доработанный проект Национального доклада в течение пяти рабочих дней со дня получения на повторное согласование.
13. После согласования с государственными органами проект Национального доклада не позднее 25 октября года, следующего за отчетным, выносится на рассмотрение экспертной группы (далее – экспертная группа), формируемой при уполномоченном органе для экспертной оценки, членами которой могут являться представители заинтересованных государственных органов, научных организаций и общественности.
14. По результатам рассмотрения экспертной группой проекта Национального доклада оформляется заключение в произвольной форме с рекомендациями о публикации Национального доклада.
15. Заключение экспертной группы к проекту Национального доклада представляется в течение десяти рабочих дней с момента его поступления на рассмотрение экспертной группы на казахском и русском языках.
16. В случае наличия в заключении экспертной группы замечаний и предложений по проекту Национального доклада, уполномоченный орган и государственные органы в течение пятнадцати рабочих дней устраняют замечания и рассматривают предложения экспертной группы по проекту Национального доклада.

17. Сараптамалық топтың қорытындысы және Ұлттық баяндаманың соңғы нұсқасы уәкілетті органның интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 желтоқсанына дейін жарияланады.

17. Заключение экспертной группы и окончательный вариант Национального доклада публикуются на интернет-ресурсе уполномоченного органа на государственном и русском языках ежегодно до 10 декабря года, следующего за отчетным.