Құрлықтық қайраң үстіндегі су кеңістігінде орналасқан қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағынан жасанды аралдарға, қондырғылар мен құрылыстарға, қалқымалы бұрғылау қондырғыларына не қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, жасанды аралдардан, қондырғылар мен құрылыстардан, қалқымалы бұрғылау қондырғыларынан Қазақстан Республикасының аумағына адамдарды, жүктер мен тауарларды жеткізуді жүзеге асыратын қазақстандық әуе кемелері үшін шекаралық, кедендік бақылаудан (кемелердің келуімен (кетуімен) байланысты кедендік операцияларды жүргізу бөлігінде) және бақылаудың өзге де түрлерінен өтпей Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бөлінген әуе дәліздерінен тыс бірнеше мәрте кесіп өту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 761 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Құрлықтық қайраң үстіндегі су кеңістігінде орналасқан қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағынан жасанды аралдарға, қондырғылар мен құрылыстарға, қалқымалы бұрғылау қондырғыларына не қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, жасанды аралдардан, қондырғылар мен құрылыстардан, қалқымалы бұрғылау қондырғыларынан Қазақстан Республикасының аумағына адамдарды, жүктер мен тауарларды жеткізуді жүзеге асыратын қазақстандық әуе кемелері үшін шекаралық, кедендік (кемелердің келуімен (кетуімен) байланысты кедендік операцияларды жүргізу бөлігінде) және бақылаудың өзге де түрлерінен өтпей Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бөлінген әуе дәліздерінен тыс бірнеше мәрте кесіп өту қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б.Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 761 қаулысымен
бекітілген
Құрлықтық қайраң үстіндегі су кеңістігінде орналасқан қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағынан жасанды аралдарға, қондырғылар мен құрылыстарға, қалқымалы бұрғылау қондырғыларына не қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, жасанды аралдардан, қондырғылар мен құрылыстардан, қалқымалы бұрғылау қондырғыларынан Қазақстан Республикасының аумағына адамдарды, жүктер мен тауарларды жеткізуді жүзеге асыратын қазақстандық әуе кемелері үшін шекаралық, кедендік бақылаудан (кемелердің келуімен (кетуімен) байланысты кедендік операцияларды жүргізу бөлігінде) және бақылаудың өзге де түрлерінен өтпей Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бөлінген әуе дәліздерінен тыс бірнеше мәрте кесіп өту қағидалары

Об утверждении Правил неоднократного пересечения Государственной границы Республики Казахстан вне выделенных воздушных коридоров без прохождения пограничного, таможенного (в части совершения таможенных операций, связанных с прибытием (убытием) судов) и иных видов контроля для казахстанских воздушных судов, осуществляющих доставку людей, грузов и товаров с территории Республики Казахстан на искусственные острова, установки и сооружения, плавучие буровые установки, включая плавучие гостиницы, расположенные в водном пространстве над континентальным шельфом, либо с искусственных островов, установок и сооружений, плавучих буровых установок, включая плавучие гостиницы, на территорию Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 761.
В соответствии с пунктом 4 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила неоднократного пересечения Государственной границы Республики Казахстан вне выделенных воздушных коридоров без прохождения пограничного, таможенного (в части совершения таможенных операций, связанных с прибытием (убытием) судов) и иных видов контроля для казахстанских воздушных судов, осуществляющих доставку людей, грузов и товаров с территории Республики Казахстан на искусственные острова, установки и сооружения, плавучие буровые установки, включая плавучие гостиницы, расположенные в водном пространстве над континентальным шельфом, либо с искусственных островов, установок и сооружений, плавучих буровых установок, включая плавучие гостиницы, на территорию Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 декабря 2016 года № 761
Правила неоднократного пересечения Государственной границы Республики Казахстан вне выделенных воздушных коридоров без прохождения пограничного, таможенного (в части совершения таможенных операций, связанных с прибытием (убытием) судов) и иных видов контроля для казахстанских воздушных судов, осуществляющих доставку людей, грузов и товаров с территории Республики Казахстан на искусственные острова, установки и сооружения, плавучие буровые установки, включая плавучие гостиницы, расположенные в водном пространстве над континентальным шельфом, либо с искусственных островов, установок и сооружений, плавучих буровых установок, включая плавучие гостиницы, на территорию Республики Казахстан

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 28.10.2019 № 804 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Құрлықтық қайраң үстіндегі су кеңістігінде орналасқан қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағынан жасанды аралдарға, қондырғылар мен құрылыстарға, қалқымалы бұрғылау қондырғыларына не қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, жасанды аралдардан, қондырғылар мен құрылыстардан, қалқымалы бұрғылау қондырғыларынан Қазақстан Республикасының аумағына адамдарды, жүктер мен тауарларды жеткізуді жүзеге асыратын қазақстандық әуе кемелері үшін шекаралық, кедендік бақылаудан (кемелердің келуімен (кетуімен) байланысты кедендік операцияларды жүргізу бөлігінде) және бақылаудың өзге де түрлерінен өтпей Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бөлінген әуе дәліздерінен тыс бірнеше мәрте кесіп өту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және құрлықтық қайраң үстіндегі су кеңістігінде орналасқан қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағынан жасанды аралдарға, қондырғылар мен құрылыстарға, қалқымалы бұрғылау қондырғыларына не қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, жасанды аралдардан, қондырғылар мен құрылыстардан, қалқымалы бұрғылау қондырғыларынан Қазақстан Республикасының аумағына адамдарды, жүктер мен тауарларды жеткізуді жүзеге асыратын қазақстандық әуе кемелері үшін шекаралық, кедендік бақылаудан (кемелердің келуімен (кетуімен) байланысты кедендік операцияларды жүргізу бөлігінде) және бақылаудың өзге де түрлерінен өтпей Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бөлінген әуе дәліздерінен тыс бірнеше мәрте кесіп өту тәртібін белгілейді.
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі (бұдан әрі – Шекара қызметі) берген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше мәрте кесіп өтуге рұқсатты (бұдан әрі – рұқсат) алған, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қамтамасыз етуге тартылған қазақстандық әуе кемелеріне қолданылады.
2. Құрлықтық қайраң үстіндегі су кеңістігінде орналасқан қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағынан жасанды аралдарға, қондырғылар мен құрылыстарға, қалқымалы бұрғылау қондырғыларына не қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, жасанды аралдардан, қондырғылар мен құрылыстардан, қалқымалы бұрғылау қондырғыларынан Қазақстан Республикасының аумағына адамдарды, жүктер мен тауарларды жеткізуді жүзеге асыратын қазақстандық әуе кемелері (бұдан әрі – әуе кемелері) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бөлінген әуе дәліздерінен тыс бірнеше мәрте кесіп өткен кезде шекаралық, кедендік бақылаудан (кемелердің келуімен (кетуімен) байланысты кедендік операцияларды жүргізу бөлігінде) және бақылаудың өзге де түрлерінен өтпейді.

Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 28.10.2019 № 804 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила неоднократного пересечения Государственной границы Республики Казахстан вне выделенных воздушных коридоров без прохождения пограничного, таможенного (в части совершения таможенных операций, связанных с прибытием (убытием) судов) и иных видов контроля для казахстанских воздушных судов, осуществляющих доставку людей, грузов и товаров с территории Республики Казахстан на искусственные острова, установки и сооружения, плавучие буровые установки, включая плавучие гостиницы, расположенные в водном пространстве над континентальным шельфом, либо с искусственных островов, установок и сооружений, плавучих буровых установок, включая плавучие гостиницы, на территорию Республики Казахстан, (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" (далее – Закон) и устанавливают порядок неоднократного пересечения Государственной границы Республики Казахстан вне выделенных воздушных коридоров без прохождения пограничного, таможенного (в части совершения таможенных операций, связанных с прибытием (убытием) судов) и иных видов контроля для казахстанских воздушных судов, осуществляющих доставку людей, грузов и товаров с территории Республики Казахстан на искусственные острова, установки и сооружения, плавучие буровые установки, включая плавучие гостиницы, расположенные в водном пространстве над континентальным шельфом, либо с искусственных островов, установок и сооружений, плавучих буровых установок, включая плавучие гостиницы, на территорию Республики Казахстан.
Настоящие Правила распространяются на казахстанские воздушные суда, задействованные в операциях по недропользованию и обеспечении операций по недропользованию, получившие разрешение на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан (далее – разрешение), выданное Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба).
2. Казахстанские воздушные суда, осуществляющие доставку людей, грузов и товаров с территории Республики Казахстан на искусственные острова, установки и сооружения, плавучие буровые установки, включая плавучие гостиницы, расположенные в водном пространстве над континентальным шельфом, либо с искусственных островов, установок и сооружений, плавучих буровых установок, включая плавучие гостиницы, на территорию Республики Казахстан (далее – воздушные суда), при неоднократном пересечении Государственной границы Республики Казахстан вне выделенных воздушных коридоров не проходят пограничный, таможенный (в части совершения таможенных операций, связанных с прибытием (убытием) судов) и иные виды контроля.

Көрсетілген кемелерге қатысты Шекара қызметінің лауазымды адамдары Заңның 55-бабының 12-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қамтамасыз етуге тартылған қазақстандық және шетелдік кемелер мен қазақстандық әуе кемелерін бақылауды жүзеге асыру тәртібіне сәйкес бақылауды жүзеге асырады
3. Құрлықтық қайраң үстіндегі су кеңістігінде орналасқан қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағынан жасанды аралдарға, қондырғылар мен құрылыстарға, қалқымалы бұрғылау қондырғыларына не қалқымалы қонақүйлерді қоса алғанда, жасанды аралдардан, қондырғылар мен құрылыстардан, қалқымалы бұрғылау қондырғыларынан Қазақстан Республикасының аумағына адамдарды, жүктер мен тауарларды жеткізуді жүзеге асыратын әуе кемелерінің ұшулары Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша жүзеге асырылады.
4. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қамтамасыз етуге тартылған әуе кемелері тасымалдайтын жүктер мен тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес әкелінеді.
Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының талаптары сақтала отырып әкелінген жүктер мен тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторының су кеңістігіне өткізу кедендік бақылаусыз жүзеге асырылады.
Әуе кемелері тасымалдайтын жолаушылар әуе кемесін пайдаланушы – әуе кемесін басқаратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға, филиал, өкілдік ұсынған жолаушылар тізіміне сәйкес бақылаудан өтеді, оған Шекара қызметінің лауазымды адамы бақылаудан өткені туралы белгі қояды.
5. Әуе кемесі құрлықтық қайраң үстіндегі әуе кеңістігіне ұшып шығар алдында, бірақ он екі сағаттан кешіктірмей, әуе кемесінің Қазақстан Республикасының құрлықтық қайраңы үстіндегі әуе кеңістігіне ұшып шығуын жоспарлайтын әуе кемесін пайдаланушы – әуе кемесін басқаратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға, филиал, өкілдік немесе әуе кемесінің командирі (ұшу экипажының мүшесі) жауапкершілік учаскесінде орналасу пункті орналасқан Шекара қызметінің әскери бөліміне әуе кемесінің ұшып шығуға әзірлігі туралы кез келген байланыс құралдары арқылы ауызша хабар береді.
Жоспарланған ұшып шығу тоқтатылған жағдайда әуе кемесін пайдаланушы – әуе кемесін басқаратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға, филиал, өкілдік немесе әуе кемесінің командирі (ұшу экипажының мүшесі) жауапкершілік учаскесінде орналасу пункті орналасқан Шекара қызметінің әскери бөліміне ұшып шығу болжанған уақытқа дейін кемінде төрт сағат қалғанда кез келген байланыс құралдары арқылы ауызша хабар береді.

В отношении указанных судов должностными лицами Пограничной службы осуществляется контроль в соответствии с порядком осуществления контроля за казахстанскими и иностранными судами и казахстанскими воздушными судами, задействованными в операциях по недропользованию и обеспечении операций по недропользованию, утверждаемым Правительством Республики Казахстан, согласно подпункту 12-1) статьи 55 Закона.
3. Полеты воздушных судов, осуществляющих доставку людей, грузов и товаров с территории Республики Казахстан на искусственные острова, установки и сооружения, плавучие буровые установки, включая плавучие гостиницы, расположенные в водном пространстве над континентальным шельфом, либо с искусственных островов, установок и сооружений, плавучих буровых установок, включая плавучие гостиницы, на территорию Республики Казахстан, осуществляются по согласованию с уполномоченными органами в сферах гражданской и государственной авиации в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области использования воздушного пространства.
4. Грузы и товары, перевозимые воздушными судами, задействованными в операциях по недропользованию и обеспечении операций по недропользованию, ввозятся на территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и таможенным законодательством Республики Казахстан.
Перемещение в водное пространство казахстанского сектора Каспийского моря грузов и товаров, ввезенных на территорию Республики Казахстан с соблюдением требований таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, с территории Республики Казахстан осуществляется без таможенного контроля.
Пассажиры, перевозимые воздушными судами, проходят контроль согласно предоставленному эксплуатантом воздушного судна – индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, филиалом, представительством, в управлении которого находится воздушное судно, списку пассажиров, на котором должностное лицо Пограничной службы делает отметку о прохождении контроля.
5. Перед вылетом воздушного судна в воздушное пространство над континентальным шельфом, но не позднее, чем за двенадцать часов, эксплуатант воздушного судна – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, филиал, представительство, в управлении которого находится воздушное судно, планирующие вылет судна в воздушное пространство над континентальным шельфом Республики Казахстан, или командир воздушного судна (член летного экипажа) устно по любым средствам связи оповещают воинскую часть Пограничной службы, на участке ответственности которой находится пункт базирования, о готовности вылета воздушного судна.
В случае отмены запланированного вылета эксплуатант воздушного судна – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, филиал, представительство, в управлении которого находится воздушное судно, или командир воздушного судна (член летного экипажа) устно по любым средствам связи оповещают воинскую часть Пограничной службы, на участке ответственности которой находится пункт базирования, об отмене вылета, не позднее, чем за четыре часа до предполагавшегося вылета.

6. Әуе кемелерінің құрлықтық қайраң үстіндегі әуе кеңестігіне ұшып шығуы Шекара қызметінің лауазымды адамдары әуе кемесінде бақылау жүргізгеннен кейін жүзеге асырылады.
7. Рұқсатқа сәйкес құрлықтық қайраң үстіндегі әуе кеңістігінде болған кезде мынадай талаптар сақталады:
1) әуе кемесінің орналасқан жері туралы ақпаратты үнемі автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін техникалық бақылау құралдары істен шыққан кезде, әуе кемесінің командирі (ұшу экипажының мүшесі) ақау себептері туралы әуе кеңістігін пайдалану саласындағы заңнамасымен белгіленген тәртіппен Шекара қызметінің әскери бөліміне және әуе қозғалысын басқару органдарына хабарлайды.
Әуе кемесінің орналасқан жері туралы ақпаратты үнемі автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін техникалық бақылау құралдарының істен шығуына алып келген себептерді жою мүмкін болмаған жағдайда әуе кемесінің командирі (ұшу экипажының мүшесі) әуе кеңістігін пайдалану саласындағы заңнамасымен белгіленген тәртіппен Шекара қызметінің әскери бөлімін, әуе қозғалысын басқару органдарын хабардар етіп, ақауды жою үшін орналасу пунктіне оралады;
2) Шекара қызметі лауазымды адамдарының талабы бойынша әуе кемесінің командирі (ұшу экипажының мүшесі) кеменің тұрған жеріне қатысты ақпаратты және кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше мәрте кесіп өтуіне байланысты басқа да қажетті ақпаратты ұсынады.
8. Әуе кемесі орналасу пунктіне келер алдында төрт сағаттан кешіктірмей, әуе кемесін басқаратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға, филиал, өкілдік немесе әуе кемесінің командирі (ұшу экипажының мүшесі) бұл туралы жауапкершілік учаскесінде орналасу пункті орналасқан Шекара қызметінің әскери бөліміне кез келген байланыс құралдары арқылы ауызша хабар береді.
9. Әуе кемесі экипажы мүшелерінің, адамдардың түсуі, кез келген жүктер мен тауарларды түсіру (тиеу) Шекара қызметінің лауазымды адамдары бақылауды аяқтаған соң жүзеге асырылады.

6. Вылет воздушных судов в воздушное пространство над континентальным шельфом осуществляется после осуществления контроля на воздушном судне должностными лицами Пограничной службы.
7. При нахождении в воздушном пространстве над континентальным шельфом в соответствии с разрешением соблюдаются следующие требования:
1) при выходе из строя технических средств контроля, обеспечивающих постоянную автоматическую передачу информации о местоположении воздушного судна, командир воздушного судна (член летного экипажа) сообщает о причинах неисправности в воинскую часть Пограничной службы и органы управления воздушным движением в порядке, установленном законодательством об использовании воздушного пространства;
В случае невозможности устранить причины, повлекшие выход из строя технических средств контроля, обеспечивающих постоянную автоматическую передачу информации о местоположении воздушного судна, командир воздушного судна (член летного экипажа) информирует об этом воинскую часть Пограничной службы, органы управления воздушным движением в порядке, установленном законодательством об использовании воздушного пространства, и возвращается в пункт базирования для устранения неисправности.
2) по требованию должностных лиц Пограничной службы командир воздушного судна (член летного экипажа) представляет информацию, касающуюся местонахождения судна, и другую необходимую информацию, связанную с неоднократным пересечением судном Государственной границы Республики Казахстан.
8. Перед прибытием воздушного судна в пункт базирования, не позднее, чем за четыре часа, индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, филиал, представительство, в управлении которых находится воздушное судно, или командир воздушного судна (член летного экипажа) устно по любым средствам связи оповещают об этом воинскую часть Пограничной службы, на участке ответственности которой находится пункт базирования.".
9. Высадка членов экипажа воздушного судна, людей, выгрузка (погрузка) любых грузов и товаров осуществляются после завершения контроля должностными лицами Пограничной службы.