Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидаларын бекіту, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары талап етілмейтін адамдардың тізбесін айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 802 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 1041 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2023 № 1041 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабының 1-тармағына, "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2) тармақшасына, 32-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 11.08.2018 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналар:
1) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 11.08.2018 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары талап етілмейтін адамдардың тізбесі айқындалсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 11.08.2018 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап, бірақ 2017 жылғы 1 қаңтардан ерте емес қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б.Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 802 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидалары

Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан, определении перечня лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуется разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 802. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2023 года № 1041.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2023 № 1041 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 37 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения", подпунктом 2) статьи 6, подпунктом 11) пункта 2 и пунктом 3 статьи 32 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 11.08.2018 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан.
2. Определить:
1) исключен постановлением Правительства РК от 11.08.2018 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) перечень лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуются разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.08.2018 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2017 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года № 802
Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2020 № 590 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы", "Халықтың көші-қоны туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидалардың нормалары Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асыратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбекші көшіп келушілер – еңбекші көшіп келушіге берілген рұқсаттың негізінде жұмыс беруші жеке тұлғалардың үй шаруашылығында жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) мақсатында Қазақстан Республикасына үй қызметкері ретінде келген көшіп келушілер;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) жұмыс күшi – жұмыспен қамтылған және жұмыссыз халық;
4) корпоративішілік ауыстыру – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан және әрекет ететін, Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған заңды тұлғада басшы, менеджер немесе маман лауазымында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды осы заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған филиалдарына, еншілес ұйымдарына, өкілдіктеріне еңбек шартында айқындалған, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге, бір жылға ұзарту құқығымен уақытша ауыстыру;
5) маусымдық шетелдік жұмыскер – климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс беруші жұмысқа тартатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;

Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2020 № 590 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О занятости населения", "О миграции населения" и определяют порядок установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Нормы настоящих Правил не распространяются на иностранцев и лиц без гражданства, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) трудовые иммигранты – иммигранты, прибывшие в Республику Казахстан в качестве домашних работников с целью выполнения работ (оказания услуг) у работодателей – физических лиц в домашнем хозяйстве на основании разрешения трудовому иммигранту;
2) работодатель – юридическое или физическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) рабочая сила – занятое и безработное население;
4) внутрикорпоративный перевод – временный на срок, определенный трудовым договором, но не более трех лет, с правом продления на один год перевод иностранца или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера или специалиста в юридическом лице, учрежденном на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) сезонный иностранный работник – иностранец или лицо без гражданства, привлекаемые на работу работодателем для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), но не более одного года;

6) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) шетелдік жұмыскер – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші тартатын көшіп келуші;
8) шетелдік жұмыс күші – маусымдық шетелдік жұмыскерлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші тартатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;
9) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушінің тартуына рұқсат етілген шетелдік жұмыс күшінің шекті саны;
10) шығу елі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдік азаматы болып табылатын ел.
2-тарау. Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу тәртібі
4. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота жұмыс күшінің санына проценттік қатынаспен белгіленеді және:
1) жергілікті атқарушы орган жұмыс берушіге беретін рұқсаттар бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға квотаны;
2) Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған жағдайда, шығу елдері бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны;
3) еңбекші көшіп келушілерді тартуға арналған квотаны қамтиды.
5. Алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота жұмыс берушілерге тартуға рұқсат етілген және тиісті әкімшілік- аумақтық бірліктің аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшінің рұқсат етілетін шекті санын айқындайды.
6. Жұмыс берушілер жыл сайын 1 қазанға дейін шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы көзделетін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік жұмыс күшінің қажеттілігі жөнінде өтінімдер ұсынады.
7. Жергілікті атқарушы органдар 10 қазанға дейін жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшінің қажеттілігі жөніндегі өтінімдерін мына талаптарды:
1) өңірдегі жұмыс күшіне сұранысты, оның ішінде мемлекеттік бағдарламаларды, ұлттық жобалар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын іске асыру шеңберінде көзделетін жұмыс орындарын құру есебінен;

6) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) иностранный работник – иммигрант, привлекаемый работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
8) иностранная рабочая сила – иностранцы и лица без гражданства, привлекаемые работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан, включая сезонных иностранных работников;
9) квота на привлечение иностранной рабочей силы – предельно допустимое количество иностранной рабочей силы, разрешенное к привлечению работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
10) страна исхода – страна, гражданином которой является иностранец, осуществляющий трудовую деятельность в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан
4. Квота на привлечение иностранной рабочей силы устанавливается в процентном отношении к численности рабочей силы, которая включает в себя:
1) квоту на привлечение иностранной рабочей силы по разрешениям, выдаваемым местным исполнительным органом работодателю;
2) квоту на привлечение иностранной рабочей силы по странам исхода при наличии ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся-мигрантов;
3) квоту на привлечение трудовых иммигрантов.
5. Квота на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы) определяет предельно допустимое количество иностранной рабочей силы, разрешенное к привлечению работодателям и для осуществления трудовой деятельности на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
6. Работодатели ежегодно до 1 октября представляют в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местные исполнительные органы), на территории которых предусматривается осуществление иностранными работниками трудовой деятельности, заявки на потребность в иностранной рабочей силе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Местные исполнительные органы до 10 октября обобщают заявки на потребность работодателей в иностранной рабочей силе с учетом:
1) спроса на рабочую силу в регионе, в том числе за счет предусматриваемого создания рабочих мест в рамках реализации государственных программ, национальных проектов и планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;

2) жұмыссыз адамдар санының болжамын және жұмыскерлердің межелі босатылуын, сондай-ақ жұмыс берушілер шетелдік жұмыскерлерді тартуды көздейтін кәсіптер мен мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқыту бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары түлектерінің санын;
3) еңбек ресурстарының есебінен, оның ішінде жұмыссыз адамдарды, өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды, жұмыстан босатылатын жұмыскерлерді шетелдік жұмыскерлерді тарту болжанатын кәсіптер мен мамандықтар бойынша даярлау, қайта даярлау немесе біліктілігін арттыру арқылы жұмыс күшінің қажеттігін қанағаттандыру мүмкіндігін;
4) өткен жылы шетелдік жұмыс күшін пайдалану тиімділігін бағалауды және алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшінің болжамды қажеттігін ескере отырып жинақтайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Жергілікті атқарушы органдар 15 қазаннан кешіктірмей шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына осы Қағидалардың 7-тармағының талаптарын ескере отырып жинақталған жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшінің қажеттігі жөніндегі өтінімдерін шығарады.
9. Комиссияны жергілікті атқарушы органдар құрады. Комиссияның құрамына аумақтық ішкі істер органдарының, білім беру, кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органдардың, еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органның, өңірлік кәсіпкерлер палатасының (келісу бойынша), облыс, республикалық маңызы бар қала және астана деңгейіндегі аумақтық кәсіподақтар бірлестіктерінің (келісу бойынша) өкілдері кіреді.
Жергілікті атқарушы орган жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшіне қажеттілігі жөнінде өтінімдер енгізген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Комиссия алдағы жылға (жылдарға) сұратылып отырған шетелдік жұмыс күшіне қажеттілікті қанағаттандыру не қанағаттандырудан бас тарту туралы ұсынымдар шығарады. Комиссияның ұсынымдары жұмыс берушілердің әрбір өтініміне қатысты жеке қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған отырысқа қатысушы Комиссия мүшелері қол қояды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшінің қажеттігі жөніндегі өтінімдерін қабылдаудан Комиссия мынадай негіздемелер бойынша толықтай немесе ішінара бас тартады:

2) прогноза численности безработных лиц и ожидаемого высвобождения работников, а также количества выпускников организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования по профессиям и специальностям, по которым работодатели предусматривают привлечение иностранных работников;
3) возможности удовлетворения потребности в рабочей силе за счет трудовых ресурсов, в том числе путем подготовки, переподготовки или повышения квалификации безработных лиц, самостоятельно занятых, высвобождаемых работников по профессиям и специальностям, по которым предполагается привлечение иностранных работников;
4) оценки эффективности использования иностранной рабочей силы в предыдущем году и прогнозной потребности в иностранной рабочей силе на предстоящий (предстоящие) год (годы).
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Местные исполнительные органы не позднее 15 октября выносят на рассмотрение Комиссии по формированию квоты на привлечение иностранной рабочей силы (далее – Комиссия) заявки на потребность работодателей в иностранной рабочей силе, обобщенные с учетом требований пункта 7 настоящих Правил.
9. Комиссия создается местными исполнительными органами. В состав Комиссии включаются представители территориальных органов внутренних дел, местных исполнительных органов в области образования, предпринимательства, местного органа по инспекции труда, региональной палаты предпринимателей (по согласованию), территориальных объединений профсоюзов на уровне области, города республиканского значения и столицы (по согласованию).
Комиссия в течение трех рабочих дней со дня внесения местным исполнительным органом заявок на потребности работодателей в иностранной рабочей силе выносит рекомендации об удовлетворении потребности в запрашиваемой иностранной рабочей силе на предстоящий (предстоящие) год (годы) либо отказе в их удовлетворении. Рекомендации Комиссии принимаются отдельно в отношении каждой заявки работодателей, оформляются протоколом и подписываются присутствующими на заседании членами Комиссии.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Заявки на потребности работодателей в иностранной рабочей силе отклоняются Комиссией полностью или частично по следующим основаниям:

1) еңбек ресурстарының есебінен, оның ішінде жұмыссыз азаматтарды, өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды, сондай-ақ жұмыстан босатылатын жұмыскерлерді шетелдік жұмыскерлерді тарту болжанатын кәсіптер мен мамандықтар бойынша даярлау, қайта даярлау немесе біліктілігін арттыру арқылы жұмыс күшінің қажеттілігін қанағаттандыру мүмкіндігінің болуы;
2) шетелдік жұмыскерлерді тартуды көздейтін жұмыс берушілерде өткен және ағымдағы жылдары шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру және (немесе) ұзарту тәртібін бұзудың жойылмауы;
3) шетелдік жұмыскерлерді тартуды көздейтін жұмыс берушілерде Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын бұзудың жойылмауы, оның ішінде өткен және ағымдағы жылдары жұмыскерлерге жалақы және басқа да төлемдер бойынша мерзімі өткен берешектің болуы.
11. Жергілікті атқарушы органдар Комиссия шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс берушілерге олардың шетелдік жұмыс күшінің қажеттігі жөніндегі өтінімдерін қарау нәтижелері туралы хабарлайды.
12. Алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастыру үшін жергілікті атқарушы органдар 1 қарашаға дейін алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыскерлерді тартуға жұмыс берушілердің қажеттілігі ескеріле отырып жинақталған шетелдік жұмыс күшін тартуға өтінімдерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
13. Қажет болған жағдайда мүдделі орталық мемлекеттік органдар алдағы жылға (жылдарға) еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсыныс жай-күйінің болжамын ескере отырып, аумағында шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы көзделетін жергілікті атқарушы органдармен келісілген, алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға қалыптастырылған ұсыныстарды тиісті негіздемесімен бірге халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға 1 қарашаға дейінгі мерзімде енгізеді.
14. Еңбекші көшіп келушілерді тартуға арналған квота алдағы жылға (жылдарға) жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін еңбекші көшіп келушілерді үй шаруашылығында жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) тарту қажеттілігі жөніндегі өтінімнің негізінде қалыптастырылады.
15. Алдағы жылға (жылдарға) жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін еңбекші көшіп келушілерді үй шаруашылығында жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) тартуға қажеттілікті жергілікті атқарушы органдар 10 қазанға дейін:

1) наличие возможности удовлетворения потребности в рабочей силе за счет трудовых ресурсов, в том числе путем подготовки, переподготовки или повышения квалификации безработных граждан, самостоятельно занятых, а также высвобождаемых работников по профессиям и специальностям, по которым предполагается привлечение иностранных работников;
2) наличие у работодателей, предусматривающих привлечение иностранных работников, неустраненных нарушений порядка выдачи и (или) продления привлечения иностранной рабочей силы в предыдущем и текущем годах;
3) наличие у работодателей, предусматривающих привлечение иностранных работников, неустраненных нарушений трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе просроченной задолженности по заработной плате и другим выплатам работникам в предыдущем и текущем годах.
11. Местные исполнительные органы в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения Комиссией информируют работодателей о результатах рассмотрения их заявки на потребности в иностранной рабочей силе.
12. Местные исполнительные органы для формирования квоты на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы) до 1 ноября представляют заявки на привлечение иностранной рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, обобщенные с учетом потребности работодателей на привлечение иностранных работников на предстоящий (предстоящие) год (годы), в уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
13. В случае необходимости, заинтересованные центральные государственные органы в срок до 1 ноября вносят сформированные предложения на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы) с учетом прогноза состояния спроса и предложения на рынке труда на предстоящий (предстоящие) год (годы), согласованные с местным исполнительным органом, на территории которого предусматривается осуществление иностранными работниками трудовой деятельности, с соответствующим обоснованием в уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
14. Квота на привлечение трудовых иммигрантов формируется на основании заявки на потребности в привлечении трудовых иммигрантов для осуществления трудовой деятельности у физических лиц на выполнение работ (оказание услуг) в домашнем хозяйстве на предстоящий (предстоящие) год (годы).
15. Потребность в привлечении трудовых иммигрантов для осуществления трудовой деятельности у физических лиц на выполнение работ (оказание услуг) в домашнем хозяйстве на предстоящий (предстоящие) год (годы) до 10 октября определяется местными исполнительными органами с учетом:

1) өңірдегі жұмыс күшіне, оның ішінде көзделетін жұмыс орындарын құру есебінен сұранысты;
2) жұмыссыз адамдар санының және жұмыскерлердің межеленген босатылу болжамын;
3) жергілікті атқарушы органдардың өткен жылы еңбекші көшіп келушілерді тартуының тиімділігін және алдағы жылға (жылдарға) еңбекші көшіп келушілердің болжамды қажеттілігін бағалауды ескере отырып айқындайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Жергілікті атқарушы органдар алдағы жылға (жылдарға) еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілікті қалыптастырады және 1 қарашаға дейін еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілік жөніндегі өтінімдерді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Шетелдік жұмыс күші шығатын елдер бойынша квота Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған кезде белгіленеді.
Шығу елдері бойынша квотаны жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар жасасқан кезде жүргізілген еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсыныс жай-күйінің болжамын ескере отырып қалыптастырады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
19. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы және мүдделі орталық мемлекеттік органдар ұсынған шетелдік жұмыс күшіне және еңбекші көшіп келушілерге қажеттілік жөніндегі өтінімдер негізінде алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган 1 қаңтарға дейінгі мерзімде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілейді және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөліп, ол бөлінген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 23) тармақшасына сәйкес қабылданған шешімді өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.

1) спроса на рабочую силу в регионе, в том числе за счет предусматриваемого создания рабочих мест;
2) прогноза численности безработных лиц и ожидаемого высвобождения работников;
3) оценки эффективности привлечения трудовых иммигрантов местными исполнительными органами в предыдущем году и прогнозной потребности в трудовых иммигрантах на предстоящий (предстоящие) год (годы).
Сноска. Пункт 15 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен постановлением Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Местные исполнительные органы формируют потребность в привлечении трудовых иммигрантов на предстоящий (предстоящие) год (годы) и до 1 ноября направляют заявки на потребность в привлечении трудовых иммигрантов в уполномоченный орган по вопросам занятости населения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 17 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Квота по странам исхода иностранной рабочей силы устанавливается при наличии международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся – мигрантов, ратифицированных Республикой Казахстан.
Квота по странам исхода формируется местными исполнительными органами с учетом прогноза состояния спроса и предложения на рынке труда, проведенного при заключении международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся–мигрантов, ратифицированных Республикой Казахстан, и предоставляется в уполномоченный орган по вопросам занятости населения по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
19. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения на основании заявок на потребность в иностранной рабочей силе и трудовых иммигрантах, представленных местными исполнительными и заинтересованными центральными государственными органами, формирует квоту на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы).
Сноска. Пункт 19 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения в срок до 1 января устанавливает квоту на привлечение иностранной рабочей силы и распределяет ее между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан и не позднее трех рабочих дней со дня ее распределения размещает на своем официальном интернет-ресурсе решение, принятое в соответствии с подпунктом 23) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения".

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны бөлу:
1) жұмыс берушілердің қажеттілігі, сондай-ақ мүдделі орталық мемлекеттік органдардың шетелдік және маусымдық жұмыскерлер санаттары бөлінісіндегі ұсыныстары негізінде қалыптастырылған, жергілікті атқарушы органдар ұсынған өтінімдерге сәйкес шығу елдері бойынша;
2) жергілікті атқарушы органдар ұсынған еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігіне сәйкес еңбекші көшіп келушілерді тартуға жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгіленген квота мүдделі мемлекеттік не жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары негізінде бекітілген квотаны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында шегінде қайта бөлуді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу және
оны Қазақстан
Республикасының облыстары,
республикалық маңызы бар
қалалары, астанасы арасында
бөлу қағидаларына
1-қосымша
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
уәкілетті органының атауы)
кімнен ___________________
__________________________
__________________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә.,
заңды мекенжайы)
Нысан
20__ жылға Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған қажеттілік
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Ағымдағы жылы тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны (бірлік)
20__ жылға арналған шетелдік жұмыс күшіне қажеттілік
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
Маусымдық шетелдік жұмыскерлер
1
2
3
4
5
6
7
Жұмыс берушінің жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге, тауарларды өндіруге жасаған шарттары, келісімшарттары шеңберінде іске асыру жоспарланған жобаларды көрсете отырып, шетелдік жұмыскерлерді тартудың негіздемесі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.О. (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса)
(жұмыс беруші болып табылатын ұйым басшысының лауазымы)
Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидаларына 2-қосымша

Сноска. Пункт 20 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Распределение квоты на привлечение иностранной рабочей силы между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан осуществляется:
1) по странам исхода в соответствии с представленными заявками местных исполнительных органов, сформированными на основании потребностей работодателей, а также предложений заинтересованных центральных государственных органов в разрезе категорий иностранных и сезонных работников;
2) на привлечение трудовых иммигрантов согласно потребности в привлечении трудовых иммигрантов, представленной местными исполнительными органами.
Сноска. Пункт 21 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения на основании предложений заинтересованных государственных либо местных исполнительных органов осуществляет перераспределение утвержденной квоты между областями, городами республиканского значения, столицей в пределах установленной квоты.
Приложение 1
к Правилам установления
квоты на привлечение
иностранной рабочей
силы в Республику Казахстан и
ее распределения между
областями, городами
республиканского значения,
столицей Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________
___________________________
___________________________
___________________________
(наименование уполномоченного
органа области, города
республиканского значения,
столицы)
от ________________________
___________________________
____________________________
(полное наименование
юридического лица или Ф.И.О.
физического лица,
юридический адрес)
Форма
Потребность на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан на 20__ год
№ п/п
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы в текущем году (единиц)
Потребность в иностранной рабочей силе на 20___ год
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7
Обоснование для привлечения иностранных работников с указанием планируемых к
реализации проектов в рамках заключенных договоров, контрактов работодателя на
выполнение работ, оказание услуг, производство товаров
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
М.П. (за исключением субъектов частного предпринимательства, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать)
(должность руководителя организации, являющейся работодателем)
Приложение 2
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее распределения
между областями, городами
республиканского значения,
столицей Республики Казахстан

Ескерту. 2-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігіне
кімнен
__________________________
_________________________
__________________________
(жергілікті атқарушы органның
толық атауы)
нұсқа
20__ жылға Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінім
Р/с № Ұйым (толық атауы, заңды мекен жайы) Ағымдағы жылы тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны (бірлік) 20__ жылға шетелдік жұмыскерлердің санаттары бойынша шетелдік жұмыс күшіне қажеттілік Қағидалардың 7-тармағында көзделген талаптарды ескере отырып, қажеттіліктің негіздемесі
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) Маусымдық жұмыскерлер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу және
оны Қазақстан Республикасының
өңірлері арасында
бөлу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігіне
кімнен___________________
_________________________
_________________________
(аумақтық ішкі істер органының
толық атауы)
нұсқа
20__ жылға еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігі жөніндегі өтінім
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
квота белгілеу және оны
Қазақстан Республикасының
облыстары, республикалық
маңызы бар қалалары, астанасы
арасында бөлу қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігіне
кімнен
_________________________
(жергілікті атқарушы органның
толық атауы)
Нысан
20__ жылға еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігіне өтінім
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ағымдағы жылы тартылатын еңбекші көшіп келушілердің саны (бірлік)
20__ жылға арналған еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілік
Қажеттіліктің негіздемесі
1
2
3
Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидаларына 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігіне
кімнен____________________
__________________________
__________________________
(жергілікті атқарушы органның
толық атауы)
нұсқа
Шығу елдері бойынша Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға 20__ жылға арналған өтінім
Р/с № Тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны 20__ жылға арналған шетелдік жұмыскерлердің санаттары бойынша
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) Маусымдық шетелдік жұмыскерлер
1 2 3 4 5 6 7
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 802 қаулысына
1-қосымша
Корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын
экономика салаларының
тізбесі
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 11.08.2018 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 802 қаулысына
2-қосымша
Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы
органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары
талап етілмейтін адамдардың
тізбесі

Сноска. Правый верхний угол приложения 2 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от ________________________
__________________________
полное наименование местного
исполнительного органа)
Форма
Заявка на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан на 20__ год
№ п/п
Организация (полное наименование, юридический адрес)
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы в текущем году (един.)
Потребность в иностранной рабочей силе по категориям иностранных работников на 20__ год
Обоснование потребности с учетом требований, предусмотренных пунктом 7 Правил
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам установления
квоты на привлечение
иностранной рабочей силы в
Республику Казахстан и ее
распределения между регионами
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее
распределения между
областями, городами
республиканского значения,
столицей Республики Казахстан
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 4 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от ________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа)
Форма
Заявка на потребность в привлечении трудовых иммигрантов на 20_ год
Количество привлекаемых трудовых иммигрантов в текущем году (единиц)
Потребность в привлечении трудовых иммигрантов на 20__ год
Обоснование потребности
1
2
3
Приложение 5
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее распределения
между областями, городами
республиканского значения,
столицей Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 5 – в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2022 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от_____________________________
_______________________________
_______________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа)
Форма
Заявка на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан по странам исхода на 20__ год
№ п/п
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы
По категориям иностранных работников на 20__ год
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года № 802
Перечень отраслей экономики, в рамках которых осуществляется внутрикорпоративный перевод
Сноска. Приложение 1 исключено постановлением Правительства РК от 11.08.2018 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года № 802
Перечень лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуются разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы

Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2021 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.09.2022 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Мынадай шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар:
1. Қандастар.
2. Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін келген бизнес көшіп келушілер.
3. Босқын немесе пана іздеп жүрген адам мәртебесiн алған.
4. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес гуманитарлық себептермен келген көшіп-қонушылар болып табылатындар.
5. Қазақстан Республикасы соттарының үкімдері бойынша бас бостандығынан айыруға, шартты, қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазалауға сотталғандар.
6. Адам саудасымен байланысты нақты қылмыстық істі жүргізу кезеңінде сот үкімі заңды күшіне енгенге дейін адам саудасының құрбандары болып табылатындар.
7. Қазақстан Республикасына отбасын біріктіру мақсатымен келетін, кәмелеттік жасқа толған, Қазақстан Республикасы азаматының жұбайы (зайыбы) болып табылатын және кемінде үш жыл Қазақстан Республикасы заңнамасында танылған некеде тұратындар.
8. Қазақстан Республикасының оқу орындарында күндiзгi оқу нысанында оқитын және сонымен қатар Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес оқудан бос уақытында жұмыс iстейтiндер.
9. 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің азаматтары болып табылатындар;
10. Теңіз және өзен кемесінің, әуе және теміржол көлігі экипажының мүшелері болып табылатындар.
11. Әртiс, режиссер, дирижер, хормейстер, балетмейстер, спортшы және жаттықтырушы болып жұмыс iстейтiндер.
12. "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары және органдары тартатындар.
13. Қазақстан Республикасының аэроғарыш қызметі саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттары шеңберінде тартылатын, ғарыштық зымыран кешенін құру және жердегі ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалану жөніндегі мамандар болып табылатындар.
14. Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының орта, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары бiлiм беру ұйымдарында ұйым штатының 25 пайызынан аспайтын, ал халықаралық интеграцияланған білім берудің оқыту бағдарламаларын іске асыратындар үшін ұйым штатының 50 пайызынан аспайтын педагогикалық қызметтi жүзеге асыратындар.

Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.04.2018 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.03.2021 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.09.2022 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Иностранцы и лица без гражданства:
1. Кандасы;
2. Бизнес-иммигранты, прибывшие для осуществления предпринимательской деятельности;
3. Получившие статус беженца или лица, ищущего убежище;
4. Являющиеся иммигрантами, прибывающими по гуманитарным мотивам, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения";
5. Осужденные по приговорам судов Республики Казахстан к лишению свободы, условно, к наказаниям, не связанным с изоляцией от общества;
6. Являющиеся жертвами торговли людьми на период производства по конкретному уголовному делу, связанного с торговлей людьми, до вступления в законную силу приговора суда;
7. Въезжающие в Республику Казахстан с целью воссоединения семьи, достигшие совершеннолетнего возраста, являющиеся супругом(ой) гражданина Республики Казахстан и состоящие не менее трех лет в браке, признаваемом законодательством Республики Казахстан;
8. Обучающиеся по очной форме обучения и одновременно работающие в учебных заведениях Республики Казахстан в свободное от учебы время в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
9. Являющиеся гражданами государств-участников Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
10. Являющиеся членами экипажей морских и речных судов, воздушного и железнодорожного транспорта;
11. Работающие артистами, режиссерами, дирижерами, хормейстерами, балетмейстерами, спортсменами и тренерами;
12. Привлекаемые участниками и органами международного финансового центра "Астана";
13. Являющиеся специалистами по созданию космического ракетного комплекса и эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры, привлекаемые в рамках международных договоров Республики Казахстан о сотрудничестве в сфере аэрокосмической деятельности;
14. Осуществляющие педагогическую деятельность в соответствии с международными договорами Республики Казахстан о сотрудничестве в сфере образования в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования Республики Казахстан, но составляющие не более 25 процентов, а для реализующих международные интегрированные образовательные учебные программы - не более 50 процентов от штата организации;

15. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ерекше мәртебе берiлген жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамы қатарындағы, сондай-ақ жоғары оқу орындарында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған құжаттары бар басшылар және жоғары білімді оқытушылар лауазымдарында жұмыс істейтіндер және экономика салалары үшін кадрлар даярлауды жүзеге асырушылар.
16. Шетелдік заңды тұлғалар филиалдарының немесе өкілдіктерінің бірінші басшылары, сондай-ақ жарғылық капиталында шетелдік жүз пайыз қатысу үлесі бар қазақстандық заңды тұлғалардың бірінші басшылары мен оның орынбасарлары болып жұмыс істейтіндер.
17. Жиынтық мерзімі күнтізбелік бір жыл бойы күнтізбелік бір жүз жиырма күннен аспайтын іскерлік мақсаттағы қызметтік іссапарда жүрген адамдар.
18. Қазақстан Республикасының Үкіметімен ақшаға шаққанда 50 миллион АҚШ долларынан астам сома инвестицияға келісімшарт жасаған ұйымдардың бірінші басшылары және қызметтiң басым түрлерiнде инвестициялық қызметтi жүзеге асыратын және инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiмшарт жасаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының бiрiншi басшылары болып жұмыс iстейтiн.
19. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған құжаттары бар жоғары білімді, ұлттық басқарушы холдингте құрылымдық бөлімшелердің басшылары лауазымынан төмен емес лауазымдарда жұмыс істейтіндер.
20. Ұлттық басқарушы холдингтің директорлар кеңесінің мүшелері ретінде жұмысқа тартылатындар.
21. Отбасы мүшелерін, сондай-ақ асырауындағы адамдарды қоспағанда, инвесторлық виза алғандар.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 802 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған
қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу қағидаларын, Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру қағидалары мен шарттарын бекіту және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 45 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 23, 323-құжат).

15. Из числа профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, которым в установленном законодательством Республики Казахстан порядке присвоен особый статус, а также работающие в высших учебных заведениях на должностях руководителей и преподавателей с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и осуществляющие подготовку кадров для отраслей экономики.
16. Работающие первыми руководителями филиалов или представительств иностранных юридических лиц, а также первыми руководителями казахстанских юридических лиц и их заместителями со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале.
17. Находящиеся в служебной командировке с деловыми целями, срок которой не превышает суммарно сто двадцать календарных дней в течение одного календарного года.
18. Работающие первыми руководителями организаций, заключивших с Правительством Республики Казахстан контракты на сумму инвестиций в денежном эквиваленте свыше 50 миллионов долларов США, и первыми руководителями юридических лиц Республики Казахстан, осуществляющих инвестиционную деятельность в приоритетных видах деятельности и заключивших контракт с уполномоченным органом по инвестициям.
19. Работающие в национальном управляющем холдинге на должностях не ниже руководителей структурных подразделений с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
20. Привлекаемые для работы в качестве членов совета директоров национального управляющего холдинга.
21. Получившие инвесторскую визу, за исключением членов семьи, а также лиц, находящихся на иждивении.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года № 802
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 45 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, Правил и условий выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство, а также работодателям на привлечение иностранной рабочей силы и иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, и о внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 23, ст. 323).

2. "Басым жобалар бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға 2013 жылға арналған квоталарды белгілеу, басым жобалар бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берудің шарттарын бекіту және "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу қағидаларын, Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру қағидалары мен шарттарын бекіту және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 45 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 22 сәуірдегі № 386 қаулысының 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 27, 420-құжат).
3. "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу қағидаларын, Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру қағидалары мен шарттарын бекіту және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 45 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 8 қазандағы № 1065 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 61, 571-құжат).
4. "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу қағидаларын, Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру қағидалары мен шарттарын бекіту және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 45 және "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендіру қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 2 шілдедегі № 673 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 173 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 20, 110-құжат).

2. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 2013 года № 386 "Об установлении квот на привлечение иностранной рабочей силы по приоритетным проектам на 2013 год, утверждении условий выдачи разрешений на привлечение иностранной рабочей силы по приоритетным проектам и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 45 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, Правил и условий выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство, а также работодателям на привлечение иностранной рабочей силы и иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, и о внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 27, ст. 420).
3. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2014 года № 1065 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 45 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, Правил и условий выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство, а также работодателям на привлечение иностранной рабочей силы и иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, и о внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 61, ст. 571).
4. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 173 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 45 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, Правил и условий выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство, а также работодателям на привлечение иностранной рабочей силы и иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, и о внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" и от 2 июля 2013 года № 673 "Об утверждении Правил приватизации жилищ из государственного жилищного фонда" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 20, ст. 110).