"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республика Үкіметінің 2016 жылғы 31 желтоқсандағы № 922 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 22 маусымдағы № 372 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 22.06.2018 № 372 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:

Об утверждении Программы жилищного строительства "Нұрлы жер" и внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2016 года № 922. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2018 года № 372
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.06.2018 № 372.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:

1. Қоса беріліп отырған "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) "Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 728 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасында:
"1. Бағдарламаның паспорты" деген бөлімде:
"Бағдарламаның міндеттері" деген кіші бөлімдегі "5-міндет. Тұрғын үй құрылысын дамыту" деген жол алып тасталсын;
"Қаржыландыру көздері мен көлемі" деген кіші бөлімде:
"Бағдарламаны қаржыландыру көлемі мынаны құрайды:" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі мынаны құрайды:
млн. теңге
2015
жыл
2016
жыл
2017
жыл
2018
жыл
2019
жыл
РБ*

1. Утвердить прилагаемую Программу жилищного строительства "Нұрлы жер" (далее – Программа).
2. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнение:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 728 "Об утверждении Программы развития регионов до 2020 года":
в Программе развития регионов до 2020 года, утвержденной указанным постановлением:
в разделе "1. Паспорт Программы":
строку "Задача 5. Развитие жилищного строительства." подраздела "Задачи Программы" исключить;
в подразделе "Источники и объемы финансирования":
таблицу "Объемы финансирования Программы составляют:" изложить в следующей редакции:
"Объемы финансирования Программы составляют:
млн. тенге
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
2019 год
РБ*

Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасына 4-қосымша алып тасталсын;
2) "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 77-78-79, 583-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген үкіметтік бағдарламалардың тізбесі мынадай мазмұндағы 6-жолмен толықтырылсын:
"
6.
"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
2017 – 2021 жылдар
".
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау, сондай-ақ Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу, іске асыру және бақылау қағидаларына сәйкес Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес ақпарат берсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 922 қаулысымен
бекітілген
"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
Бағдарламаның атауы
"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 118 Жарлығымен бекітілген Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасы;
Қазақстан Республикасы Президентінің қатысумен өткен Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысының 2016 жылғы 9 қыркүйектегі № 01-7.8 (ПӘ) хаттамасының 3.11-тармағы;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 11 қарашадағы "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Бағдарламаны әзірлеуші
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
Бағдарламаның мақсаты
Халық үшін тұрғын үйдің қолжетiмдiлiгiн арттыру
Бағдарламаның міндеттері
1-міндет. Ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру.
2-міндет. Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру.
3-міндет. Тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы өткізілетін кредиттік тұрғын үй салу.
4-міндет. Халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін жалға берілетін тұрғын үй қорын құру.
5-міндет. Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту.
6-міндет. Халықты жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйлермен қамтамасыз ету.
7-міндет. Үлестік тұрғын үй құрылысын қолдау
Іске асыру мерзімдері

приложение 4 к Программе развития регионов до 2020 года исключить;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 77-78-79, ст. 582):
перечень правительственных программ, утвержденный указанным постановлением, дополнить строкой 6 следующего содержания:
"
6.
Программа жилищного строительства "Нұрлы жер"
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
2017 – 2021 годы
".
3. Центральным и местным исполнительным органам принять меры по реализации Программы.
4. Ответственным центральным и местным исполнительным органам представлять информацию согласно Плану мероприятий по реализации Программы в соответствии с Правилами разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных и правительственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также разработки, реализации и контроля Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2016 года № 922
Программа жилищного строительства "Нұрлы жер"
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.10.2017 № 674; от 26.12.2017 № 877.
Наименование Программы
Программа жилищного строительства "Нұрлы жер"
Основание
для разработки
Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 118;
Пункт 3.11 протокола расширенного заседания Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2016 года № 01-7.8 (ПӘ) с участием Президента Республики Казахстан;
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 11 ноября 2014 года "Нұрлы жол - путь в будущее".
Разработчик Программы
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Цель Программы
Повышение доступности жилья для населения
Задачи Программы
Задача 1. Повышение доступности ипотечного кредитования.
Задача 2. Стимулирование строительства жилья частными застройщиками.
Задача 3. Строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений.
Задача 4. Создание фонда арендного жилья для социально-уязвимых слоев населения.
Задача 5. Развитие индивидуального жилищного строительства.
Задача 6. Обеспечение населения арендным и коммерческим жильем.
Задача 7. Поддержка долевого жилищного строительства.

Құрылыс саласы Қазақстан Республикасы экономикасының белсенді дамушы салаларының бірі болып табылады әрі елдің және өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуына айтарлықтай әсер етеді. Жалпы ішкі өнімдегі (бұдан әрі – ЖІӨ) құрылыс саласының үлесі бүгінгі күні 6,2 %-ды құрайды. Құрылыс саласы бойынша тұрғын үй құрылысы секторын дамытуға ерекше көңіл бөлінеді, оның ЖІӨ-нің құрылымындағы үлесі 11%-ды құрайды.
Халықты тұрғын үймен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 118 Жарлығымен бекітілген Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасының басым бағытына айналды және жалпыұлттық сипаттағы міндет болып табылады.
Халықты тұрғын үймен қамтамасыз етудің ең маңызды құралдары – бұл тұрғын үй құрылысына жеке инвестициялар тарту және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті ынталандыру болып табылады.
"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Мемлекет басшысының 2016 жылғы 9 қыркүйекте Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысында берген тапсырмасын орындау үшін әзірленді және халықтың қалың жігінің тұрғын үйге қолжетімділігін арттыру үшін тұрғын үй құрылысын ынталандырудың жаңа тәсілдерін әзірлеуге және оған қолданыстағы бағдарламалардағы тұрғын үй мәселелерін интеграциялауға бағытталған.
Мемлекеттік тұрғын үй саясатында тікелей қаржыландырудан бюджеттен тыс қаржыландыруға көшуге басты көңіл бөлінетін болады. Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы) және Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде бөлінген тұрғын үй құрылысы саласындағы қаражат шоғырландырылып, осы Бағдарламада қайта бөлінетін болады.
Тұтас алғанда, Бағдарламаны жеке инвестициялардың әлеуетін тартып іске асыру және кәсіпкерлік қызметті қолдау құрылыс индустриясын дамыту үшін негіз болады, республиканың одан әрі экономикалық өсуін, тұрғын үй құрылысының тұрақты қарқынын сақтауды, жаңа жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ете отырып, жалпы әлеуметтік-экономикалық дамуға қомақты үлес қосады.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
Тұрғын үй құрылысы саласының ағымдағы жағдайын бағалау
Тұрғын үй құрылысы секторында өсімнің жоғары өсу қарқыны сақталып отыр. Соңғы үш жылдың ішінде тұрғын үй құрылысына инвестициялар көлемі 2015 жылы 497,8 млрд. теңгеден 740 млрд. теңгеге дейін өсті, бұл 24 млн. шаршы метр жаңа тұрғын үйді немесе 200 мыңнан астам тұрғын үйді іске қосуды қамтамасыз етті, сөйтіп республиканың тұрғын үй қоры 340,6 млн. шаршы метр тұрғын үйге дейін ұлғайды. Ағымдағы жылғы 11 айдың ішінде 8,9 млн. шаршы метр жаңа тұрғын үй, оның ішінде 45588 пәтер және 3113 жеке тұрғын үй іске қосылды. Бұл ретте жеке құрылыс салушылар 7,8 млн. шаршы метрді немесе 87,6% пайдалануға берді, оның ішінде халық 4,4 млн. шаршы метр жеке тұрғын үй салды.
___________________________________
ҚР ҰЭМ Статистика комитетінің деректері бойынша
Тұрғын үй құрылысын мемлекеттік қолдау шаралары туралы
Мемлекет тұрғын үй құрылысының қарқынын қолдау және халықты тұрғын үймен қамтамасыз ету мақсатында жан-жақты шаралар қабылдап жатыр.

Строительная отрасль является одной из активно развивающихся отраслей экономики Республики Казахстан и оказывает значительное воздействие на социально-экономическое развитие страны и регионов. Доля строительной отрасли во внутреннем валовом продукте (далее –ВВП) Республики Казахстан на сегодня составляет 6,2 %. Особое внимание уделяется развитию сектора жилищного строительства, доля которого в структуре ВВП по строительной отрасли составляет 11%.
Обеспечение населения жильем стало приоритетным направлением Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны до 2020 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 118, и задачей общенационального характера.
Важнейшими инструментами обеспечения населения жильем являются привлечение частных инвестиций в жилищное строительство и стимулирование государственно-частного партнерства.
Программа жилищного строительства "Нұрлы жер" (далее – Программа) разработана во исполнение поручения Главы государства, данного на расширенном заседании Правительства Республики Казахстан 9 сентября 2016 года, и направлена на выработку новых подходов стимулирования жилищного строительства для повышения доступности жилья широким слоям населения и интеграции в нее вопросов жилья из действующих программ.
В государственной жилищной политике будут переведены акценты с прямого на внебюджетное финансирование. Средства в сфере жилищного строительства, выделенные в рамках Государственной программы "Нұрлы жол" на 2015-2019 годы (далее – Госпрограмма "Нұрлы жол") и Программы развития регионов до 2020 года будут сконцентрированы и перераспределены в настоящей Программе.
В целом реализация Программы с привлечением потенциала частных инвестиций и поддержка предпринимательской деятельности станет основой для развития строительной индустрии, внесет значимый вклад в общее социально-экономическое развитие, обеспечив дальнейший экономический рост республики, сохранение устойчивых темпов жилищного строительства, создание новых рабочих мест.
3. Анализ текущей ситуации
Оценка текущего состояния отрасли жилищного строительства
В секторе жилищного строительства сохраняются высокие темпы роста. За последние три года объем инвестиций в жилищное строительство1 возрос с 497,8 млрд. тенге до 740 млрд. тенге в 2015 году, что обеспечило ввод 24 млн. кв. метров нового жилья или более 200 тыс. жилищ, увеличив жилищный фонд республики до 340,6 млн. кв. метров жилья. За 11 месяцев текущего года введено в эксплуатацию 8,9 млн. кв. метров нового жилья, в том числе 45588 квартир и 31130 индивидуальных жилых домов. При этом, частными застройщиками сдано в эксплуатацию 7,8 млн. кв. метров или 87,6%, из них населением построено 4,4 млн. кв. метров индивидуального жилья.
О мерах государственной поддержки жилищного строительства
Государством в целях поддержки темпов жилищного строительства и обеспечения населения жильем принимаются всесторонние меры.

Атап айтқанда, Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005 – 2007 жылдарға және 2008 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламалары, Қазақстан Республикасы құрылыс индустриясын және құрылыс материалдары өндірісін дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасы, Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2011 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасы, "Қолжетімді тұрғын үй – 2020" бағдарламасы табысты іске асырылады.
Осы бағдарламалар шеңберінде тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы өткізілетін кредиттік тұрғын үй салу схемалары әзірленді және қолданылуда, коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін салу қайта басталды, ЖАО мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жалға берілетін тұрғын үй секторын дамыту бойынша шаралар қабылданды, жеке құрылыс салушылардың коммерциялық тұрғын үй салуына және тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарға ИКИ-ді дамытуға және жайластыруға қолдау көрсетілді.
Құрылыс жұмыстары көлемінің өсуіне бірінші кезекте, 2015 жылдан бастап жалға берілетін, кредиттік және коммерциялық тұрғын үйлердің құрылысын қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаражат бөлуді көздейтін "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру және тұрғын үйлерді іске қосу себеп болды.
Осы "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде 2016 жылдан бастап кредиттік тұрғын үй құрылысын тездету үшін ЖАО-ның бағалы қағаздар шығаруы есебінен әрбір 2 жыл сайын қаражаттың айналымға түсуін және оларды ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар және ҚТҚЖБ салымшылары үшін тұрғын үй құрылысын қаржыландыратын оператор болып табылатын "Бәйтерек девелопмент" АҚ сатып алуын қамтамасыз ететін тетік енгізілді.
Жеке құрылыс салушыларды және бастапқы тұрғын үй нарығындағы ұсыныстарды қолдау мақсатында коммерциялық тұрғын үй салу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ тартылды.
ЖАО жаппай тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарға ИКИ жүргізуді қамтамасыз етеді. Жалға берілетін, кредиттік, коммерциялық және жеке тұрғын үйлер объектілері үшін шамамен 6 мың км. электрмен, газбен, жылумен және сумен жабдықтау желілерін салуға қаражат бөлінді. Шамамен 109 мың жер учаскесі ИКИ-мен қамтамасыз етілді.
Мемлекеттік инвестициялар есебінен 105 мыңнан астам азаматты тұрғын үймен қамтамасыз етуге мүмкіндік берген 7 293,7 мың шаршы метр тұрғын үй салынды және пайдалануға берілді, оның ішінде:
Тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005 – 2011 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберінде 3735,3 мың шаршы метр немесе 46 570 пәтер;

В частности, успешно реализованы государственные программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005– 2007 годы и на 2008–2010 годы, по развитию строительной индустрии и производства строительных материалов Республики Казахстан на 2010– 2014 годы, жилищного строительства в Республике Казахстан на 2011 – 2014 годы и "Доступное жилье – 2020".
В рамках данных программ разработана и действует схема строительства кредитного жилья с реализацией через систему жилищных строительных сбережений, возобновлено строительство жилья коммунального жилищного фонда, приняты меры по развитию сектора арендного жилья МИО и субъектами квазигосударственного сектора, оказана поддержка строительству коммерческого жилья частными застройщиками, развитию и обустройству ИКИ к районам жилищной застройки.
Рост объемов строительных работ с 2015 года обусловлен, в первую очередь, реализацией инфраструктурных проектов и вводом жилья в рамках Госпрограммы "Нұрлы жол", предусматривающей выделение средств из Национального фонда республики для финансирования строительства арендного, кредитного и коммерческого жилья.
В рамках Госпрограммы "Нұрлы жол", с 2016 года, для ускорения строительства кредитного жилья внедрен механизм оборачиваемости средств каждые 2 года за счет выпуска ценных бумаг МИО и обеспечения их выкупа АО "Байтерек девелопмент", которое является оператором финансирования строительства жилья для очередников, состоящих на учете в МИО, и вкладчиков ЖССБК.
В целях поддержки частных застройщиков и предложений на рынке первичного жилья привлечено для строительства коммерческого жилья на принципах государственно-частного партнерства АО "ФНБ "Самрук-Казына".
МИО обеспечивает подведение ИКИ к районам массовой жилищной застройки. Были выделены средства на строительство порядка 6 тыс. км. сетей электро, газо-, тепло- и водоснабжения для объектов арендного, кредитного, коммерческого и индивидуального жилья. Порядка 109 тыс. земельных участков были обеспечены ИКИ.
За счет государственных инвестиций построено и введено 7 293,7 тыс. квадратных метров жилья, что позволило обеспечить жильем более 105 тыс. граждан, в том числе:
3735,3 тыс. кв. метров или 46 570 квартир в рамках Государственной программы развития жилищного строительства в 2005-2011 годы;

"Қолжетімді тұрғын үй – 2020" бағдарламасы шеңберінде 2012-2014 жылдары 1955,4 мың шаршы метр немесе 32 683 пәтер;
"Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы және Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде 1603 мың шаршы метр немесе 26 644 пәтер.
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2008 – 2009 жылдары
62 889 үлескердің құқықтарын қорғау мақсатында 450 тұрғын үй кешенінің құрылысын аяқтауға мемлекеттік бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 464,3 млрд. теңге сомасында қаражат жұмсады. Оның ішінде бүгінгі күні 134 үлескер қатысатын 3 проблемалы тұрғын үй объектісінің құрылысы аяқталуда.
Осындай жағдай және тұрғын үйге сұраныстың өсуі заңнамалық базаны жетілдіруді және тұрғын үй құрылысына халықтың қаражатын тартудың жаңа тетіктерін енгізуді талап етті.
Осыған байланысты, 2016 жылғы 10 қазанда "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының жаңа Заңы күшіне енді, онда үлестік тұрғын үй құрылысын ұйымдастырудың 3 тәсілі қамтылған:
1) Кепілдік беру қорының кепілдігін алу;
2) ЕБД-ның жобалық қаржыландыруы;
3) құрылыс салушының меншікті қаражаты есебінен тұрғын үй ғимаратының "қаңқасын" тұрғызу.
Қабылданған шаралар халықтың барлық санаттары үшін бастапқы тұрғын үйге қолжетімділікті арттыруға, тұрғын үйдің құрылысын міндетті түрде аяқтауды және үлескерге оның үлесін беруді қамтамасыз етуге, құрылыс процесінде құрылыс салушының үлескерлердің қаражатына қол жеткізуі арқылы қаржыландыру құны мен тұрғын үйді сату бағасын төмендетуге мүмкіндік береді, тұрғын үй құрылысы секторында тәуекелдерді төмендету есебінен ЕДБ-ның құрылыс секторына кредит беру артады.
Халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуі туралы
Мемлекеттік қолдаудың арқасында 2016 жылға қарай тұрғын үй құрылысының жыл сайынғы көлемі тұрғын үйдің 8 млн. шаршы метрінен асып түсті.
Қазақстанда халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуі 2005 жылдан бері 20%-ға өсті және 2016 жылға қарай бір адамға шаққанда 21 шаршы метрді құрады. БҰҰ-ның әлеуметтік стандарттарына сәйкес өмір сүру сапасын қамтамасыз ету үшін бір тұрғынға кемінде 30 шаршы метр тиесілі болуға тиіс. Қазақстан осы көрсеткіш бойынша Ресейден (23,4 шаршы метр), Польшадан (25 шаршы метр), ҚХР-дан (32 шаршы метр), Германиядан (39 шаршы метр) және АҚШ-тан (69,7 шаршы метр), Ұлыбританиядан (70 шаршы метр) артта қалып отыр. Шет елдердің тәжірибесі тұрғын үймен қамтамасыз етуді лайықты мерзімдерде (бір ұрпақтың өмірлік циклының ішінде) түпкілікті жақсарту үшін құрылыс белсенділігі жылына бір тұрғынға шаққанда 1 шаршы метрге жуық болуы тиіс. Мысалы, тұрғын үй проблемасын қарқынды шешу кезеңінде Жапонияда жыл сайын 1 адам үшін 0,9 – 1 шаршы метр, АҚШ-та – 0,7 – 0,8 шаршы метр, Франция мен Германияда – 0,7 шаршы метрге жуық салынды. Қытай ұзақ уақыт бойы құрылыс белсенділігін 1 адам үшін 1 шаршы метр деңгейінде ұстап тұр.
Бүгінгі күні Қазақстанда тұрғын үй жылжымайтын мүлкіне сұраныс көлемі ұсыныс көлемінен едәуір артық және халықтың көші-қоны, демографиялық ахуалдың жақсаруы, урбандалу сияқты факторлар сұранысты арттырып отыр.

1955,4 тыс. кв. метров или 32 683 квартир в рамках Программы "Доступное жилье – 2020" в 2012-2014 годы;
1603 тыс. кв. метров или 26 644 квартир в рамках Госпрограммы "Нұрлы жол" и Программы развития регионов до 2020 года.
Правительство Республики Казахстан в 2008-2009 годах направило средства из государственного бюджета и Национального фонда Республики Казахстан в сумме 464,3 млрд. тенге на завершение строительства 450 жилых комплексов с целью защиты прав 62 889 дольщиков. Из них на сегодня завершается строительство 3 проблемных жилых объектов, в которых участвуют 134 дольщика.
Данные обстоятельства и растущий спрос на жилье потребовали совершенствования законодательной базы и внедрения новых механизмов вовлечения средств населения в жилищное строительство.
В этой связи, 10 октября 2016 года вступил в силу новый Закон Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве", который включает в себя 3 способа организации долевого жилищного строительства:
1) получение гарантии Фонда гарантирования;
2) проектное финансирование БВУ;
3) возведение "каркаса" жилого здания за счет собственных средств застройщика.
Принятые меры позволят повысить доступность первичного жилья для всех категорий населения, обеспечить обязательное завершение строительства жилого дома и передачу дольщику его доли, снизить стоимость финансирования и цены продажи жилья посредством доступа застройщика к средствам дольщиков в процессе строительства, увеличится кредитование строительного сектора БВУ за счет снижения рисков в секторе жилищного строительства.
Об обеспеченности населения жильем
Благодаря государственной поддержке к 2016 году ежегодный объем жилищного строительства превысил 8 млн. кв. метров жилья.
Обеспеченность2 населения жильем в Казахстане выросла с 2005 года на 20% и составила 21 кв. м на человека к 2016 году. В соответствии с социальными стандартами ООН, для обеспечения качества жизни на одного жителя должно приходиться не менее 30 кв. м. По данному показателю Казахстан отстает от России (23,4 кв. м.), Польши (25 кв. м.), КНР (32 кв. м.), Германии (39 кв. м.) и США (69,7 кв. м.), Великобритании (70 кв. м). Опыт зарубежных стран показывает, что для кардинального улучшения жилищной обеспеченности в приемлемые сроки (на протяжении жизненного цикла одного поколения) строительная активность должна составлять около 1 кв. м на жителя в год. Например, в период интенсивного решения жилищной проблемы в Японии ежегодно строилось 0,9 - 1 кв. м. жилья на человека, в США – 0,7 - 0,8 кв. м., во Франции и Германии – около 0,7 кв. м., Китай длительное время поддерживает строительную активность на уровне 1 кв. м на человека.
На сегодняшний день объем спроса на жилую недвижимость в Казахстане значительно превышает объем предложения и такие факторы как миграция населения, улучшение демографической ситуации, урбанизация увеличивают спрос.

Қазақстан халқының саны2 2013 жылғы 16,9 млн. адамнан 2016 жылғы 1 қарашада 17,7 млн. адамға дейін артты. Қала халқының саны – 10,1 млн. адам, ауыл халқының саны – 7,6 млн. адам болды. Урбандалу деңгейі шамамен 56,9 % құрады.
Құрылыс белсенділігін 1 адамға ағымдағы 0,6 шаршы метр деңгейінде ұстап тұру үшін 2031 жылға қарай халықтың болжамды саны 24 млн. адам болған кезде тұрғын үй құрылысының жылдық көлемін 12 млн. шаршы метрге дейін ұлғайту қажет.
Халық өсімі мен тұрғын үй қорының серпіні
Тұрғын үй құрылысының жеткіліксіз көлемі тұрғын үйге мұқтаж азаматтар санының өсуіне алып келді, ол 2016 жылғы 1 желтоқсанда 2,5 млн. адамға жетті. Соның ішінде ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар – 400 мың адам, ҚТҚЖБ салымшылары – 780 мың адам және 10 сотық жер алуға кезекте тұрғандар – 1,3 млн. адам.
Бұл ретте ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдардың ішінде 170 мыңнан астамы тұрмысы төмен адамдар, "мемлекеттік қызметшілер және бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерi" деген санатқа жататыны – 180 мың адам және "жетiм балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар" санатына жататыны – 50 мың адам.
Сонымен қатар, қор нарығы және басқа да қаржы құралдары дамымаған жағдайларда жеке инвесторлар өздерінің жинақтарын негізінен екі құралға –тұрғын үй жылжымайтын мүлік құрылысына инвестицияға және банктердің депозиттеріне салады.
2016 жылғы 1 қарашада Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша халықтың ЕДБ-дегі депозиттерінің көлемі 7 390,7 млрд. теңгені құрады. Бұл ретте ҚТҚЖБ-де халық салымдарының көлемі 381 млрд. теңгені құрады.
Азаматтар үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін айқындайтын факторлар жылжымайтын мүлік бағалары және тиісті сатып алу қабілеті болып табылады.
Бастапқы нарықтағы тұрғын үй бағасы 2013 жылдан бастап 2016 жылға қарай 189,1 мың теңгеден 248,2 мың теңгеге дейін (1,3 есе) өсті. Астанада (1 шаршы метр үшін 339,8 мың теңге), Атырауда (326,3 мың теңге), Алматыда (304,5 мың теңге), Ақтауда (297,1 мың теңге) бағалар ең жоғары, ал Талдықорған мен Жезқазғанда баға ең төмен – 1 шаршы метр үшін 90 мың теңге деңгейінде.
Сонымен қатар, ипотекалық кредит берудің ағымдағы нарығында пайыздық мөлшерлемелер жоғары (жылдық 15 – 21%) болғандықтан, ипотекалық қарызға қолжетімділік шектелгендіктен, сондай-ақ қолданыстағы заңнаманың өзгеруіне байланысты банктер қарыз алушыларға қатаң талап қоятындықтан, белсенділіктің төмендеуі байқалады.
Ипотекалық кредит беру нарығында соңғы 3 жыл ішінде ҚТҚЖБ-ның үлесі жыл сайын берілетін ипотекалық қарыздардың 70 %-ына дейін ұлғайды. 2016 жылдың ішінде жаңа салымшылардың өсімі 170 мың адамнан асып, 780 мың адамға дейін жетті.
Халықтың әртүрлі топтарының төлем қабілетті сұранысын қолдау үшін тұрғын үй нарығында нарықтық тетіктерді дамыту үшін жағдай жасау қажет.
Теңгерімді тұрғын үй саясатын іске асыру кезінде негізгі сын-қатерлер мыналар болып табылады:
тұрғын үйге, сондай-ақ жер учаскесіне кезекте тұрғандардың тұрғын үймен толық көлемде қамтамасыз етілмеуі;
тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін жеке инвестицияларды белсенді тартудың болмауы;
халықтың төлем қабілетті сұранысының төмендеуі;
құрылыс салушыларға кредит беру көлемінің төмендеуі;
жеке тұрғын үй салуға бөлінген учаскелер үшін инженерлік коммуникациялар құрылысын қаржыландырудың жеткіліксіздігі;
тұрғын үй құрылысы құнының жоғары болуы, бұл жаппай тұрғын үй құрылысының өсуін тежейтін фактор болып табылады;
отандық құрылыс материалдары өндірісінің тиімді нарығының болмауы.
Осы проблемаларды шешу үшін халықаралық тәжірибені ескере отырып, тұрғын үй құрылысында жаңа тәсілдер әзірлеу ұсынылады.
Тұрғын үй құрылысын қолдаудың халықаралық тәжірибесі туралы
Халықаралық тәжірибені талдау тұрғын үй құрылысы саласына белсенді қолдау көрсетіліп отырғанын аңғартты.

Численность населения2 Казахстана на 1 ноября 2016 года увеличилась с 2013 года с 16,9 млн. человек до 17,7 млн. человек. Численность городского населения составила - 10,1 млн. человек, сельского 7,6 млн. человек. Уровень урбанизации составил около 56,9%.
Для того, чтобы поддерживать уровень строительной активности на текущем уровне 0,6 кв. м. на человека требуется увеличить годовой объем жилищного строительства до 12 млн. кв. м. к 2031 году при прогнозной численности населения 24 млн. человек.
Динамика роста населения и жилищного фонда
Недостаточный объем жилищного строительства приводит к увеличению численности нуждающихся в жилье граждан, которая на 1 декабря 2016 года достигла 2,5 млн. человек, в том числе очередники, состоящие на учете в МИО, на жилье– 400 тысяч, вкладчики ЖССБК – 780 тысяч, и очередники на получение 10 соток земли – 1,3 млн. человек.
При этом, из очередников, состоящих на учете в МИО, более 170 тысяч человек являются малоимущими, 180 тысяч человек относятся к категории "государственные служащие и работники бюджетных организаций" и 50 тысяч человек к категории "дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей".
Вместе с тем, в условиях неразвитости фондового рынка и других финансовых инструментов частные инвесторы свои сбережения в основном вкладывают в два инструмента – инвестиции в строительство жилой недвижимости и депозиты банков.
На 1 ноября 2016 года по данным Национального банка Республики Казахстан объем депозитов населения в БВУ составил 7 390,7 млрд. тенге. При этом в ЖССБК объем вкладов населения составил 381 млрд. тенге.
Определяющими факторами доступности жилья для граждан являются цены на недвижимость и соответствующая покупательская способность.
Цены на жилье первичного рынка с 2013 года выросли с 189,1 тыс. тенге до 248,2 тыс. тенге (в 1,3 раза) к 2016 году. Наиболее высокие цены в Астане (339,8 тыс. тенге за кв. м), Атырау (326,3тыс.тенге), Алматы (304,5тыс.тенге), Актау (297,1 тыс. тенге), самые низкие в Талдыкоргане и Жезказгане - на уровне 90 тыс. тенге за кв.м.
Вместе с тем, на текущем рынке ипотечного кредитования отмечается снижение активности из-за высоких процентных ставок (15-21% годовых), ограниченной доступности ипотечных займов, а также жестких требований банков к заемщикам ввиду изменения действующего законодательства.
На рынке ипотечного кредитования за последние 3 года произошло увеличение доли ЖССБК до 70% ежегодной выдачи ипотечных займов. В течение 2016 года прирост новых вкладчиков составил свыше 170 тысяч человек и достиг 780 тысяч.
Для поддержания платежеспособного спроса различных слоев населения на рынке жилья необходимо создание условий для развития рыночных механизмов.
Основными вызовами при реализации сбалансированной жилищной политики являются:
необеспеченность в полной мере жильем очередников как на жилье, так и на земельные участки;
отсутствие активного привлечения частных инвестиций для финансирования строительства жилья;
снижение платежеспособного спроса населения;
снижение объемов кредитования застройщиков;
недостаточность финансирования строительства инженерных коммуникаций для участков под индивидуальную жилищную застройку;
высокая стоимость строительства жилья, что является сдерживающим фактором роста массового жилищного строительства;
отсутствие эффективного рынка производства отечественных строительных материалов.
Для решения данных проблем предлагается выработка новых подходов в жилищном строительстве с учетом международного опыта.
______________________________________
1по данным Комитета статистики МНЭ РК
______________________________________
2по данным Комитета статистики МНЭ РК
О международном опыте поддержки жилищного строительства
Анализ зарубежного опыта показывает активную поддержку отрасли жилищного строительства:

1. Ресей Федерациясы.
Қазіргі кезде Ресейде 2016 – 2020 жылдарға арналған "Тұрғын үй" Федералдық нысаналы бағдарламасы жұмыс істейді.
Бұл Бағдарламада мынадай кіші бағдарламалар көзделген:
1) жас отбасыларды тұрғын үймен қамтамасыз ету;
2) федералдық заңнамада белгіленген азаматтардың санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
3) Ресей Федерациясы субъектілерінің тұрғын үй құрылысын дамыту бағдарламаларын ынталандыру;
4) азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету;
5) коммуналдық инфрақұрылым объектілерін жаңғырту.
Бұдан басқа, мемлекет тұрғын үй құрылысының шеңберінде құрылыс салушылар қызметін ынталандырып отыр. Осылайша, "Ресей отбасына арналған тұрғын үй" кіші бағдарламасы шеңберіндегі қолдау шаралары мынадай:
1) кепілдікті қамтамасыз ете отырып, облигациялар шығару жолымен инженерлік-техникалық қамтамасыз ету объектілерін сатып алуды қамтамасыз етуді қаржыландыру арқылы инженерлік инфрақұрылым салу бойынша қолдау көрсету;
2) құрылыс салушыларға – "Ресей отбасына арналған тұрғын үй" бағдарламасына қатысушыларға 9,5 % – 13% пайыздық мөлшерлемемен жеңілдікті кредит беру шарттарын ұсыну.
2. Беларусь Республикасы.
Тұрғын үй саясаты 2016 – 2020 жылдарға арналған "Тұрғын үй құрылысы" мемлекеттік бағдарламасына сәйкес жүргізіледі.
Бағдарламаның негізгі бағыттары мыналар болып табылады:
1) жеңілдікті кредиттер мен субсидиялар түрінде мемлекеттік қолдауға құқығы бар азаматтар үшін тұрғын үй салу;
2) инженерлік және көліктік инфрақұрылымы бар не осындай аудандарға барынша жақын жерлерде жер учаскелерін беру арқылы жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
3) тұрғын үй-құрылыс тұтыну кооперативтерінің құрамында үлестік тәсілмен және мемлекеттік тапсырыс шарттарында мемлекеттік қолдауға құқығы бар азаматтар үшін тұрғын үй салу.
Тұтас алғанда, Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру Беларусь Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытуға, көліктік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін қосымша салуға және халық үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін арттыруға ықпал етеді.
3. Түркия.
Түркияда тұрғын үй саясатын реттеу саласындағы негізгі уәкілетті органдар:
1) Қоғамдық жұмыс және тұрғын үй құрылысы министрлігі (министрлік);
2) Түркияның тұрғын үй құрылысын дамыту жөніндегі басқармасы (ТОКі) болып табылады.
Түркия Үкіметінің кезек күттірмейтін іс-қимыл жоспарының шеңберінде 2003 жылдан бері табысы төменгі деңгейдегі халықты тұрғын үймен қамтамасыз ету және ескірген үйлерден тұрғындарды заманауи тұрғын үй кешендеріне көшіру бойынша іс-шаралар жүргізілуде. Айталық, 2011 жылдың соңында TOKi табысы орташа Түркия азаматтары үшін шамамен 202 000, тұрмысы төмен және кедей отбасылар үшін 140 000 үй салды. TOKi 2023 жылға қарай Түркияда шамамен 500 000 тұрғын үй салуды жоспарлап отыр.

1. Российская Федерация.
В настоящее время в России действует Федеральная целевая программа "Жилище" на 2016 - 2020 годы.
Данная Программа имеет следующие подпрограммы:
1) обеспечение жильем молодых семей;
2) выполнение государственных обязательств по обеспечению жильем категорий граждан, установленных федеральным законодательством;
3) стимулирование программ развития жилищного строительства субъектов Российской Федерации;
4) обеспечение жильем отдельных категорий граждан;
5) модернизация объектов коммунальной инфраструктуры.
Кроме того, государством также стимулируется деятельность застройщиков в рамках строительства жилья. Так, мерами поддержки в рамках подпрограммы "Жилье для российской семьи" являются:
1) оказание поддержки по строительству инженерной инфраструктуры посредством финансирования обеспечения выкупа объектов инженерно-технического обеспечения путем выпуска облигаций с залоговым обеспечением;
2) предоставление застройщикам - участникам программы "Жилье для российской семьи" льготных условий кредитования с процентной ставкой от 9,5 % до 13%.
2. Республика Беларусь.
Жилищная политика проводится в соответствии с Государственной программой "Строительство жилья" на 2016 – 2020 годы.
Основными направлениями программы являются:
1) строительство жилья для граждан, имеющих право на государственную поддержку в виде льготных кредитов и субсидий;
2) развитие индивидуального жилищного строительства путем предоставления земельных участков с существующей инженерной и транспортной инфраструктурой либо в местах, максимально приближенных к таким районам;
3) строительство жилья для граждан, имеющих право на государственную поддержку долевым способом в составе жилищно-строительных потребительских кооперативов и на условиях государственного заказа.
В целом реализация Государственной программы способствует развитию жилищного строительства в Республике Беларусь, дополнительному строительству объектов транспортной и инженерной инфраструктуры и повышению доступности жилья для населения.
3. Турция.
Основными уполномоченными органами в сфере регулирования жилищной политики в Турции являются:
1) Министерство общественных работ и жилищного строительства (министерство);
2) Управление по развитию жилищного строительства Турции (ТОКi).
В рамках плана неотложных действий Правительства Турции с 2003 года проводятся мероприятия по обеспечению жильем населения с низким уровнем дохода и переселению жителей ветхих домов в современные жилищные комплексы. Так, к концу 2011 года TOKi было построено примерно 202 000 домов для граждан Турции со средним достатком и 140 000 домов для малообеспеченных и бедных семей. Планируется, что TOKi к 2023 году построит в Турции порядка 500 000 жилых домов.

Тұрақты табысы жоқ немесе табысы төмен халықтың аз қамтамасыз етілген топтары үшін алаңы 45-тен 65 шаршы метрге дейін, жалға берілетін, ай сайынғы төлем мөлшері 80 АҚШ долларын құрайтын 20 жыл ішінде өтеу мерзімімен тұрғын үй беру көзделген. Бұл ретте тұрғын үйге ақы төлеу қоныстанғаннан соң 2 жылдан кейін ғана жүргізіледі. Қаза тапқан әскери қызметшілердің, соғыс мүгедектерінің отбасылары, олардың жесірлері мен жетімдеріне тұрғын үй құрылысы үшін пайызсыз қарыздар беріледі.
4. Қытай.
Тұрғын үй саясатындағы реформа Қытай экономикалық жүйесінің маңызды құрамдас бөлігі болып табылады. 1999 жылы бекітілген Қолжетімді тұрғын үй құрылысы бағдарламасы табысы төмен отбасыларды неғұрлым арзан тұрғын үймен қамтамасыз етуге арналған.
Тұтас алғанда, тұрғын үй бағдарламасы төрт тетіктен тұрады:
1) табыс деңгейі төмен отбасылар үшін мемлекеттік тұрғын үй салу;
2) қоғамдық жалға берілетін тұрғын үй. Халықты тұрғын үймен қамтамасыз ету әдістерінің бірі – бұл мемлекеттің қайталама нарықтан тұрғын үйді сатып алуы және оны мұқтаж азаматтарға сатып алу құқығынсыз жалға беру тетігі болып табылады:
3) жеке құрылыс салушылар есебінен тұрғын үй құрылысы. Бұл тетіктің шеңберінде жеке құрылыс салушылардан нарықтық бағадан едәуір төмен бағамен тұрғын алаңдарын сатып алуға мүмкіндік беру жолымен тұрғын үйге сұранысты қанағаттандыру көзделген. Бұл ретте мемлекеттің жер учаскелерін, салықтық жеңілдіктер беруі, сондай-ақ пайыздық мөлшерлемелерді субсидиялауы жеке құрылыс салушылар үшін ынталандыру шаралары болып табылады;
4) тұрғын үйді субсидиялау. Бұл тетік табысы аз азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй сатып алуға, сондай-ақ оны жалдауға және күтіп-ұстауға байланысты шығыстарға мемлекеттік субсидия бөлуді көздейді.
Айталық, 2015 жылы Қолжетімді тұрғын үй бағдарламасын қаржыландыру үшін Қытай Үкіметі 20,2 млрд. АҚШ долларын бөлді. Бұл қаражат табысы төмен отбасылар үшін тұрғын үй субсидиялары ретінде пайдаланылды.
5. Швейцария.
Швейцарияның тұрғын үй саясатының негізі – мемлекеттің құрылыс салушыларға және жалға берушілерге қаржылық қолдау көрсетуі, сондай-ақ субсидиялар беруі. Мемлекеттік қолдаудың негізгі субъектілері – қоғамдық мұқтаждар үшін тұрғын үй салушылар (қоғамдық қорлар, тұрғын үй кооперативтері және т.б.). Көрсетілген субъектілер салған тұрғын үй басқа инвесторлардың тұрғын үйіне қарағанда неғұрлым арзан болып табылады, бұл азаматтардың жекелеген санаттары үшін тұрғын үйді жалдау ақысын айтарлықтай төмендетуге мүмкіндік береді. Мемлекет федералдық, кантоналдық және муниципалдық деңгейлерде қоғамдық мұқтаждар үшін тұрғын үй салатын ұйымдар құруды және олардың жұмыс істеуін қолдайды. Сонымен бірге мемлекет жеңілдікті қарыздар, субсидиялар, салықтық преференциялар, төмен бағамен жер учаскелерін беру, кепілдіктер беру арқылы олардың қызметін ынталандырады.
Халықтың қалың жігін қолжетімді тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін тұрғын үй бағдарламаларын іске асырудағы шетелдік және отандық тәжірибелерді ескере отырып, мынадай міндеттерді шешу қажет:

Для малообеспеченных слоев населения, не имеющих постоянного дохода или с низким уровнем дохода, предусмотрено арендное жилье площадью от 45 до 65 кв. метров с ежемесячной оплатой в размере 80 долларов США со сроком погашения в течение 20 лет. При этом оплата жилья производится только через 2 года после заселения. Семьям погибших военнослужащих, инвалидам войны, их вдовам и сиротам выдаются беспроцентные займы на жилищное строительство.
4. Китай.
Реформа в жилищной политике является важной составляющей китайской экономической системы. Программа доступного жилищного строительства, которая была утверждена в 1999 году, призвана обеспечить более дешевым жильем семьи с низким доходом.
В целом жилищная программа состоит из четырех механизмов:
1) государственное строительство жилья для семей с низким уровнем дохода;
2) общественная аренда жилья. Одним из методов обеспечения жильем населения является механизм, в рамках которого государство приобретает жилье на вторичном рынке и предоставляет его в аренду нуждающимся гражданам без права выкупа;
3) жилищное строительство за счет частных застройщиков. В рамках данного механизма предусмотрено удовлетворение спроса на жилье путем предоставления возможности приобретения жилых площадей у частных застройщиков за цену значительно ниже рыночной. При этом стимулирующими мерами для частных застройщиков являются предоставление государством земельных участков, налоговые льготы, а также субсидирование процентных ставок;
4) жилищное субсидирование. Данный механизм предусматривает выделение государственных субсидий отдельным категориям граждан, имеющим низкий доход, на приобретение жилья, а также расходы, связанные с его арендой и содержанием.
Так, в 2015 году для финансирования Программы доступного жилищного строительства Правительством Китая было выделено 20,2 млрд. долларов США. Данные средства были использованы в качестве жилищных субсидий для семей с низкими доходами.
5. Швейцария.
Основа жилищной политики Швейцарии – это оказание финансовой поддержки государством застройщикам и арендодателям, а также предоставление субсидий. Главные субъекты государственной поддержки - строители жилья для общественных нужд (общественные фонды, жилищные кооперативы и др.). Жилье, построенное указанными субъектами, является более дешевым, чем жилье других инвесторов, что позволяет существенно снижать плату за его аренду для отдельных категорий граждан. Государство на федеральном, кантональном и муниципальном уровнях поддерживает создание и функционирование организаций, строящих жилье для общественных нужд. Также государство стимулирует их деятельность путем предоставления льготных займов, субсидий, налоговых преференций, земельных участков по низким ценам, предоставления гарантий.
С учетом зарубежного и отечественного опыта в реализации жилищных программ, для обеспечения доступности жилья широким слоям населения, необходимо решить следующие задачи:

1) ұсыныс бойынша да, сұраныс бойынша да толыққанды теңгерімді тұрғын үй нарығын жасау;
2) тұрғын үй құрылысына жеке инвестицияларды тарту және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті ынталандыру;
3) жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
4) тұрғын үй құрылысы салынатын аудандардың инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту;
5) халықтың қалың жігі үшін ипотекалық кредит беру мен тұрғын үй құрылыс жинақтарының қолжетімділігін арттыру.
Осы міндеттерді шешу жаппай тұрғын үй салуды ынталандыруға және 2017 жылдан бастап жыл сайын 10 млн. шаршы метр тұрғын үйді іске қосуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
4. Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Ескерту. 4-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674; 26.12.2017 № 877 қаулысымен.
Бағдарламаның мақсаты халық үшін тұрғын үйдің қолжетімділігін арттыру болып табылады.
Осы мақсатқа қол жеткізу мынадай нысаналы индикаторлармен өлшенетін болады:
Нысаналы индикаторлар
Индикатор
дың атауы
2016 жыл (баға
лау)
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақ-парат көзі
Қол жеткізуге жауапты
Қаржыландырудың барлық көздері есебінен тұрғын үйді іске қосу көлемі,
мың шаршы метр*, оның ішінде:

1) создать полноценный сбалансированный рынок жилья, как со стороны предложения, так и со стороны спроса;
2) привлечь частные инвестиции в жилищное строительство и стимулировать государственно-частное партнерство;
3) развивать индивидуальное жилищное строительство;
4) обеспечить инженерно-коммуникационной инфраструктурой районы жилищной застройки;
5) повысить доступность ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений для широких слоев населения.
Решение данных задач позволит стимулировать массовое строительство жилья и обеспечить ежегодный ввод, начиная с 2017 года, 10 млн. кв. метров жилья.
4. Цель, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации Программы
Сноска. Раздел 4 в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 674; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.12.2017 № 877.
Целью Программы является повышение доступности жилья для населения.
Достижение данной цели будет измеряться следующими целевыми индикаторами:
Целевые индикаторы
Наименование индикатора
2016 год (оценка)
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода жилья за счет всех источников финансирования, тыс.кв. метров*, в том числе:

1. Тұрғын үйді сатып алуға арналған субсидияланатын ипотекалық тұрғын үй қарыздарының көлемі
млрд.теңге
15,0*
105,0*
ЕДБ деректері
ИДМ,
ЕДБ, ҰКП, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "ҚИК" ИҰ" АҚ
2. Жаңа тұрғын үйді сатып алуға арналған субсидияланған ипотекалық тұрғын үй қарыздарының саны
мың бірлік
1,0*
7,0*
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
2-міндет. Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
1. Құрылыс салушылардың субсидияланатын кредиттерінің көлемі
млрд. теңге
15,0*
137,0*
ЕДБ деректері
ИДМ,
ЕДБ, ҰКП,
"Бәйтерек" ҰБХ",
"Даму" КДҚ"
АҚ, облыстардың, Астана және Алматы қала-ларының ЖАО
2. Құрылыс салушылардың субсидияланатын кредитінің есебінен тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
50,0*
550*
*
*
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
3-міндет. Тұрғын үй құрылыс жинағы жүйесі арқылы кредиттік тұрғын үй салу
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Кредиттік тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
986,3*
992,2*
746,3*
626,9*
871,3*
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ деректері
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
4-міндет. Халықтың әлеуметтік осал топтары үшін жалға берілетін тұрғын үй қорын құру
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Сатып алу мүмкіндігінсіз жалға берілетін тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
150*
150*
150*
150*
150*
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
5-міндет. Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Жеке тұрғын үйді іске қосу көлемі
мың
шаршы
метр
5000*
5400*
5480*
5490*
5500*
ресми деректер
ИДМ,
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
6-міндет. Халықты жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйлермен қамтамасыз ету
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар
Жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйлерді іске қосу көлемі, оның ішінде:
мың
шаршы
метр

1. Объем субсидируемых ипотечных жилищных займов на выкуп жилья
млрд.тенге
15,0*
105,0*
данные БВУ
МИР, БВУ, НПП, АО "НУХ "Байтерек", АО "ИО "КИК"
2. Количество субсидированных ипотечных жилищных займов на выкуп нового жилья
тыс. ед.
1,0*
7,0*
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие финансовые годы.
Задача 2. Стимулирование строительства жилья частными застройщиками
Достижение данной задачи будет измеряться следующими показателями результатов:
Показатели результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
1. Объем субсидируемых кредитов застройщиков
млрд.тенге
15,0*
137,0*
данные БВУ
МИР, БВУ, НПП, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФРП "Даму", МИО областей, городов Астаны и Алматы
2. Объем ввода жилья за счет субсидируемых кредитов застройщиков
тыс. кв. метров
50,0*
550*
*
*
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 3. Строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений
Достижение данной задачи будет измеряться следующим показателем результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода кредитного жилья
тыс. кв. метров
986,3*
992,2*
746,3*
626,9*
871,3*
данные МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 4. Создание фонда арендного жилья для социально-уязвимых слоев населения
Достижение данной задачи будет измеряться следующим показателем результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода арендного жилья без выкупа
тыс. кв. метров
150*
150*
150*
150*
150*
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 5. Развитие индивидуального жилищного строительства
Достижение данной задачи будет измеряться следующим показателем результатов:
Показатель результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода индивидуального жилья
тыс. кв. ` метров
5000*
5400*
5480*
5490*
5500*
официальные данные
МИР, МИО областей городов Астаны и Алматы
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 6. Обеспечение населения арендным и коммерческим жильем
Достижение данной задачи будет измеряться следующими показателями результатов:
Показатели результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение
Объем ввода арендного и коммерческого жилья, в том числе:
тыс. кв. метров

291,1*
613,8*
125*
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
ЖАО-ның жалға берілетін тұрғын үйі
23,1*
75*
125*
"ҚИК" ИҰ" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйі
165,0
135,0
Жылжымайтын мүлік қорының сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйі
103,0
403,8
*Бұл индикаторлар тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлемдеріне қарай нақтыланады.
7-міндет. Үлестік тұрғын үй құрылысын қолдау
Осы міндетке қол жеткізу мынадай нәтижелер көрсеткіштерімен өлшенетін болады:
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Ақпарат көзі
Қол жеткізуге жауаптылар

291,1*
613,8*
125*
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек", АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
Арендное жилье МИО
23,1*
75*
125*
Арендное жилье с выкупом АО "ИО "КИК"
165,0
135,0
Арендное жилье с выкупом и коммерческое жилье Фонда недвижимости
103,0
403,8
*Данные индикаторы уточняются от объемов финансирования на соответствующие годы.
Задача 7. Поддержка долевого жилищного строительства
Достижение данной задачи будет измеряться следующими показателями результатов:
Показатели результатов
Ед. измерения
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Источник информации
Ответственные за достижение

1. Кепілдік беру қорының үлестік құрылысқа кепілдік беру көлемі
млрд.теңге
9,4
40,1
90,3
105,9
127,1
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ деректері
ИДМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, Кепілдік беру қоры
2. Кепілдік беру қорының кепілдігімен үлестік құрылыс нарығын қамту
%
5
15
20
25
25
Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауапты мемлекеттік органдар: ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО, ҰКП, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ.
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
Бағдарламаны іске асырудың бірінші кезеңі 2017 – 2021 жылдар кезеңі болып табылады.
Бағдарлама мынадай бағыттар бойынша іске асырылатын болады:
1) ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру;
2) жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру;
3) тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы өткізілетін кредиттік тұрғын үй салу;
4) халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін жалға берілетін тұрғын үй қорын құру;

1. Объем выдачи гарантирования долевого строительства Фондом гарантирования
млрд. тенге
9,4
40,1
90,3
105,9
127,1
Данные АО "НУХ "Байтерек"
МИР, АО "НУХ "Байтерек", Фонд гарантирования
2. Охват рынка долевого строительства гарантией Фонда гарантирования
%
5
15
20
25
25
5. Основные направления, пути достижения цели и задач программы, соответствующие меры
Сноска. Раздел 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
Первым этапом реализации Программы является период с 2017 по 2021 годы.
Программа будет осуществляться по следующим направлениям:
1) повышение доступности ипотечного кредитования;
2) стимулирование строительства жилья частными застройщиками;
3) строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений;
4) создание фонда арендного жилья для социально-уязвимых слоев населения;

5) жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
6) бұрын қабылданған мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар шеңберінде тұрғын үй құрылысының бағыттарын іске асыру.
Бұл бағыттар халықтың арасында тұрғын үйге өсіп келе жатқан сұранысты ЕДБ-ны тарту арқылы қамтамасыз етуге, сондай-ақ жеке тұрғын үй құрылысын ынталандыру үшін жеке құрылыс салушыларға қолдау көрсетуге арналған.
Жалпы, Бағдарламаның басым бағыттарын іске асыру үшін ЖАО:
1) жаппай құрылыс салуға жарамды жер учаскелеріне тексеру жүргізуі;
2) бекітілген бас жоспарларға, егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына сәйкес жаппай тұрғын үйлер салынатын басым аудандарды айқындауы;
3) жер учаскелерін дайындау бойынша алдын ала жұмыстар жүргізуі;
4) бос жер учаскелерінің болуы туралы ақпаратқа еркін қол жеткізуді қамтамасыз етуі;
5) қолданыстағы заңнамаға сәйкес құрылыс салушыға, оның ішінде жеке құрылыс салушыға жер учаскелерін беруді қамтамасыз етуі қажет.
Заңнамалық негізде ЖАО-ға пайдаланылмайтын жерді мемлекеттің мұқтаждары үшін, оның ішінде ЖТҚ үшін сатып алу бойынша қосымша құқық беру көзделетін болады.
Елді мекендердің бас жоспарлары қажетті әлеуметтік және көліктік инфрақұрылым қажеттілігін ескере отырып, өзектендірілетін болады.
Әлеуметтік инфрақұрылымды одан әрі дамыту мақсатында сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында белгіленген мемлекеттік нормативтерге сәйкес келетін жобалар бойынша бірінші қабаттарында әлеуметтік мақсаттағы объектілерді (балабақшаларды, балалардың шағын орталықтарын, емханаларды және басқаларды) орналастыра отырып, тұрғын үйлер салуға жол беріледі.
Құрылыс салуға бөлінген алаптар тұрғын үйлердің құрылысы басталғанға дейін жылумен, сумен, газбен және электрмен жабдықтаудың, телефондандырудың инженерлік желілерін, су бұруды (кәрізді), инженерлік құрылыстарды, орамішілік жолдар мен өтпелерді қамтитын ИКИ-мен қамтамасыз етілуі тиіс.
ИКИ-ді жобалау, дамыту және жайластыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Нәтижесінде көзделген шаралар тұрғын үй құрылысын ынталандырады. ЖАО-да тұрғын үйге мұқтаж ретінде есепте тұрған кезектегі адамдар үшін жалға берілетін (коммуналдық) тұрғын үй құрылысын жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асыруға рұқсат етіледі. Тұрғын үйді бөлу тәртібі Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес реттеледі.
5.1. Ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру
Ескерту. 5.1-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
Халық тарапынан сұранысты ынталандыру мақсатында ЕДБ-ның жыл сайын 150 млрд. теңге беру деңгейінде ипотекалық кредит беру көлемін қалпына келтіру қажет.
Осы мақсаттар үшін халыққа ЕДБ беретін ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау құралын енгізу ұсынылады.
Субсидиялау жылдық 16 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша ЕДБ беретін ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Бағдарлама шеңберінде жыл сайын республикалық бюджеттен сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін мынадай субсидия бөлінеді:

5) развитие индивидуального жилищного строительства;
6) реализация направлений жилищного строительства в рамках ранее принятых государственных и правительственных программ.
Данные направления призваны обеспечить жильем растущий спрос среди населения через привлечение БВУ, а также оказать поддержку частным застройщикам для стимулирования жилищного строительства.
В целом для реализации приоритетных направлений программы МИО необходимо:
1) провести ревизию имеющихся земельных участков, пригодных под массовую застройку;
2) определить приоритетные районы массовой застройки жилыми домами в соответствии с утвержденными генеральными планами и проектами детальной планировки;
3) провести предварительные работы по подготовке земельных участков;
4) обеспечить свободный доступ к информации о наличии свободных земельных участков;
5) обеспечить предоставление земельных участков застройщику, в том числе индивидуальному застройщику, в соответствии с действующим законодательством.
На законодательной основе будут предусмотрены МИО дополнительные права по выкупу неиспользуемых земель под государственные нужды, в том числе для ИЖС.
Будут актуализированы генеральные планы населенных пунктов с учетом необходимости социальной и транспортной инфраструктуры.
В целях дальнейшего развития социальной инфраструктуры допускается строительство жилых домов с размещением на первых этажах объектов социального назначения (детских садов, детских мини-центров, поликлиник и других) по проектам, соответствующим установленным государственным нормативам в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
Отведенные под застройку массивы до начала строительства жилых домов должны быть обеспечены ИКИ, включающей инженерные сети тепло-, водо-, газо- и электроснабжения, телефонизации, водоотведения (канализации), инженерные сооружения, внутриквартальные дороги и проезды.
Проектирование, развитие и обустройство ИКИ осуществляются за счет средств республиканского и местных бюджетов.
В результате предусматривающие меры позволят стимулировать строительство жилья. Допускается строительство МИО арендного (коммунального) жилья для очередников МИО, состоящих на учете, нуждающихся в жилье, за счет средств местного бюджета. Порядок распределения жилья регулируется в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан.
5.1. Повышение доступности ипотечного кредитования.
Сноска. Подраздел 5.1. в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
В целях стимулирования спроса со стороны населения необходимо восстановить объем ипотечного кредитования БВУ на уровне ежегодной выдачи 150 млрд. тенге.
Для данных целей предлагается внедрить инструмент субсидирования ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выдаваемым БВУ населению.
Субсидирование осуществляется только по ипотечным жилищным займам, выдаваемым БВУ, по ставке вознаграждения не более 16% годовых.
Ежегодно в рамках Программы из республиканского бюджета выделяются субсидии для возмещения части ставки вознаграждения:

осы кіші бөлім шеңберінде тұрғын үйді сатып алу үшін тұрғын үй ипотекалық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінен жылдық 6 % дейін (субсидиялаудан кейін түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі 10 % аспайтын болады);
"Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген 5.5-кіші бөлім бойынша пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үй сатып алу үшін тұрғын үй ипотекалық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінен жылдық 7 % құрайтын болады (субсидиялаудан кейін түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі 5 % кем емес болады).
Қарыз алушының Бағдарламаға қатысуы үшін міндетті шарттар мыналар болып табылады:
осы кіші бөлім шеңберінде тұрғын үй сатып алуға арналған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша кредиттеу мерзімі – "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген 5.5-кіші бөлімге сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үй сатып алуға арналған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша 180 айға дейін;
ЕДБ-ға өтініш берген қарыз алушының ЕДБ-де сатып алынатын тұрғын үйдің құнынан кемінде 30 % мөлшерде қаражатының және/немесе сатушыға қаражат төлеу туралы растайтын құжаттарының және/немесе қарыз алушыға немесе үшінші тұлғаға тиесілі жылжымайтын мүліктің құнымен бірдей қосымша кепіл затының болуы;
ҚТҚЖБ-ға өтініш жасаған қарыз алушының шотында сатып алынатын тұрғын үйдің кемінде 30 % қаражатының болуы;
нысаналы мақсаты – бастапқы тұрғын үйді сатып алу;
субсидиялауға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызының ең жоғарғы сомасы тұрғын үйді Алматы және Астана қалаларында сатып алған кезде – 20 млн. теңгеге дейін, ал басқа өңірлерде – 15 млн. теңгеге дейін қоса алғанда;
"Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген 5.5-кіші бөлім шеңберінде субсидияланатын ипотекалық тұрғын үй қарыздарының ең жоғарғы сомасы – 20 млн. теңгеге дейін қоса алғанда;
субсидиялаудың ең ұзақ мерзімі – 120 ай, бірақ кредиттеу мерзімінен аспайды.
"Бастапқы тұрғын үй" деген ұғым құрылыс салушыдан (тапсырыс берушіден) немесе құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) тұрғын үйін өткізетін басқа заңды тұлғалардан сатып алған кезде жеке меншік құқығы бірінші рет тіркелетін жылжымайтын мүлік объектісі (салынған объектідегі пәтер, жеке тұрғын үй) деп түсіндіріледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидия беру тәртібін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
ЕДБ, қарыз аушы мен "ҚИК" ИҰ" АҚ арасындағы өзара қарым-қатынас келісіммен реттеледі, оның үлгілік нысанын "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ бекітеді.
Субсидиялар қаржы агенті "ҚИК" ИҰ" АҚ арқылы жіберіледі, оның көрсеткен қызметіне ақы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен төленеді. Түпкілікті қарыз алушыларға аударылатын субсидиялардан жеке табыс салығы Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарын ескере отырып, республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
"ҚИК" ИҰ" АҚ ипотекалық қарызды субсидиялауды қараған кезде ЕДБ мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
Қазақстан Республикасының заңнамасында талап етілген қолданыстағы лицензияның, оның ішінде банктік және ипотекалық қарыздар беруге байланысты өзге де операциялар жүргізуге арналған лицензиялардың болуы;
ЕДБ-дегі жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесіне қатысуы.
Бағдарлама шеңберінде халыққа ЕДБ берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидия беру тәртібінде көзделген жағдайларды қоспағанда, БВУ қарыз алуға/оған қызмет көрсетуге/субсидия беру шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссия, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алмайды.
Тұтынушылық мақсатқа, қарыздарды қайта қаржыландыруға, тұрғын емес жылжымайтын мүлікті, жер учаскелерін сатып алуға бағытталған ипотекалық қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға жол берілмейді.
Ипотекалық нарықты ынталандыру мақсатында "ҚИК" ИҰ" АҚ ЕДБ-ден және банк операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын қаржылық ұйымдардан ипотекалық (оның ішінде "ҚИК" ИҰ" АҚ субсидиялайтын) қарыздар бойынша талап ету құқығын "ҚИК" ИҰ" АҚ ішкі құжаттарына сәйкес түскен жалдау төлемдерін қайта инвестициялау есебінен сатып алуға құқылы.
Қосымша талап ету құқықтарын сатып алу үшін капитал нарығында қарыз қаражатын тартуға рұқсат беріледі.

до 6% годовых от ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья в рамках данного подраздела (после субсидирования ставка вознаграждения для конечного заемщика составит не более 10% годовых);
до 7% годовых от ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, на приобретения жилья в рамках пилотного проекта по подразделу 5.5. "Развитие индивидуального жилищного строительства" (после субсидирования ставка вознаграждения для конечного заемщика составит не менее 5% годовых).
Обязательными условиями участия заемщика в Программе являются:
срок кредитования по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья в рамках данного подраздела – до 180 месяцев, по ипотечным жилищным займам, на приобретение жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу 5.5. "Развитие индивидуального жилищного строительства";
наличие у заемщика, обратившегося в БВУ, средств в размере не менее 30% от стоимости приобретаемого жилья, и/или подтверждающих документов об оплате средств продавцу, и/или равноценного дополнительного залога жилой недвижимости, принадлежащего заемщику или третьим лицам;
наличие у заемщика, обратившегося в ЖССБК, средств на счете в размере не менее 30% от стоимости приобретаемого жилья;
целевое назначение - покупка первичного жилья;
максимальная сумма ипотечного жилищного займа, подлежащего субсидированию, при приобретении жилья в городах Астане и Алматы – до 20 млн. тенге, в других регионах до 15 млн. тенге включительно;
максимальная сумма ипотечного жилищного займа, субсидируемого в рамках подраздела 5.5. "Развитие индивидуального жилищного строительства", составляет до 20 млн. тенге включительно;
максимальный срок субсидирования - 120 месяцев, но не более срока кредитования.
Под понятием "первичное жилье" понимается объект жилой недвижимости (квартира в построенном объекте, индивидуальный жилой дом), на которое право собственности регистрируется впервые при его приобретении от застройщика (заказчик) либо иных юридических лиц, реализующих жилье от застройщика (заказчика).
Порядок предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению через субъектов квазигосударственного сектора, утверждается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Взаимоотношения между БВУ, заемщиком и АО "ИО "КИК" регулируются соглашением, типовая форма которого утверждается АО "НУХ "Байтерек".
Субсидии направляются через финансового агента АО "ИО "КИК", услуги которого оплачиваются за счет средств республиканского бюджета. Оплата индивидуального подоходного налога с начисляемых конечным заемщикам субсидий с учетом требований налогового законодательства Республики Казахстан осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
На момент рассмотрения АО "ИО "КИК" субсидирования ипотечного займа БВУ должны соответствовать следующим требованиям:
наличие действующих лицензий, требуемых законодательством Республики Казахстан, в том числе лицензии на проведение банковских и иных операций, связанных с выдачей ипотечных займов;
участие в системе обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в БВУ.
В рамках Программы БВУ не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с получением/обслуживанием займов/заключением договора субсидирования, за исключением случаев, предусмотренных порядком предоставления субсидии для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным БВУ населению.
Не допускается субсидирование ставки вознаграждения по ипотечным займам, направленным на потребительские цели, рефинансирование займа, приобретение нежилой недвижимости, земельного участка.
В целях стимулирования ипотечного рынка АО "ИО "КИК" вправе осуществлять выкуп прав требования по ипотечным займам (в том числе субсидируемых АО "ИО "КИК") у БВУ и финансовых организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за счет реинвестирования поступающих арендных платежей согласно внутренним документам АО "ИО "КИК".
Дополнительно для выкупа прав требований допускается привлечение заемных средств на рынке капитала.

5.2. Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру
Ескерту. 5.2-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
Жеке құрылыс салушылар тарапынан ұсынысты ынталандыру мақсатында ЕДБ кредит беру көлемдерін кеңейту арқылы құрылыс компанияларын қаржы ресурстарымен қамтамасыз ету қажет.
Осы мақсатта жеке құрылыс салушыларға ЕДБ беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау құралын енгізу ұсынылады.
Субсидиялау туралы шешім қабылданған сәтте қолданыста болған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің деңгейінен 5 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша ЕДБ берген кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылады.
Бағдарлама шеңберінде жыл сайын республикалық бюджеттен құрылыс салушылардың кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жылдық 7 %-ын өтеу үшін субсидия бөлінеді.
Субсидиялар қаржы агенті "Даму" КДҚ" АҚ арқылы бөлінеді, оның көрсетілетін қызметтері республикалық бюджеттің қаражаты есебінен төленеді.
Қарыз алушының Бағдарламаға қатысуы үшін міндетті шарттар мыналар болып табылады:
нысаналы мақсаты – тұрғын үй құрылысын қаржыландыруға айналымдағы қаражатты толықтыру және/немесе инвестициялау, тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін айналым қаражатын толықтыру және/немесе инвестициялау үшін бұрын берілген кредитті қайта қаржыландыру;
кредит валютасы – теңге;
субсидиялаудың ең ұзақ мерзімі –36 айға дейін қоса алғанда;
ЕДБ бұдан бұрын 18 ай ішінде берген, жобаны ӨҮК-ге енгізгенге дейінгі қайта қаржыландырылатын кредиттер жаңа кредиттерге жатады.
Осы кіші бөлім шеңберінде қаржыландырылатын жобаларға тікелей байланысты емес шығыстарға жол берілмейді.
ЕДБ ішкі құжаттарға сәйкес құрылыс салушының кредит алуына арналған құжаттарына сараптама жүргізеді.
Кредит беруге ЕДБ-нің оң шешімін алғаннан кейін жеке құрылыс салушы ынтымақтастық туралы келісім жасау үшін ҚТҚЖБ-ға жүгінеді.
ҚТҚЖБ жеке құрылыс салушы өтініш берген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ҚТҚЖБ айқындаған ішкі тәртіпке сәйкес қажетті құжаттардың толық топтамасы ұсынылған жағдайда осы келісімді жасайды не оны жасаудан бас тартады.
ҚТҚЖБ тарапынан ынтымақтастық туралы келісім жасаудан бас тарту жеке құрылыс салушының Бағдарламаға қатысуға рұқсат алуы үшін кедергі болып табылмайды және ӨҮК осы жобаны қарастыруға құқылы.
Жеке құрылыс салушы 1 шаршы метрді өткізудің мынадай бекітілген бағасы бойынша ҚТҚЖБ салымшыларына тұрғын үйдің кемінде 50 %-ын ұсынады:
Астана, Алматы қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында –260 мың теңгеге дейін қоса алғанда;
басқа өңірлерде –220 мың теңгеге дейін қоса алғанда.
ҚТҚЖБ салымшыларына тұрғын үйді өткізу шарттары ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен, сондай-ақ ҚТҚЖБ мен құрылыс салушының арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен айқындалады.
Жеке құрылыс салушы кредит беруге ЕДБ-нің оң шешімі және ҚТҚЖБ-ның жобаны қарағанын растайтын құжаттар болған кезде Бағдарламаға қатысуға келісім алу үшін ӨҮК-ге жүгінеді.
Бұл ретте жеке құрылыс салушы кейін тұрғын үйді салымшыларға өткізу үшін ҚТҚЖБ-ға қайта жүгінуге құқылы. Жасалған келісім шеңберінде салынған тұрғын үйге ҚТҚЖБ салымшыларының арасында сұраныс болмаған жағдайда жеке құрылыс салушы осы бағытта көзделген өткізудің бекітілген құны бойынша тұрғын үйді нарықта өткізеді. Жеке құрылыс салушы пәтерді өткізгені туралы ӨҮК-ге хабарлайды.
ӨҮК хаттамасының негізінде "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ бекіткен үлгі нысанға сәйкес ЕДБ, жеке құрылыс салушы мен "Даму" КДҚ" АҚ арасында үшжақты шарт жасалады.
Тұрғын үй құрылысы мақсатында жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банк беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау тәртібін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
Бағдарлама шеңберінде құрылыс салушыларға ЕДБ берген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидия беру тәртібінде көзделген жағдайларды қоспағанда, ЕДБ қарыз алуға/оған қызмет көрсетуге/субсидия беру шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссия, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алмайды.

5.2. Стимулирование строительства жилья частными застройщиками.
Сноска. Подраздел 5.2. в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
В целях стимулирования предложения со стороны частных застройщиков необходимо обеспечить финансовыми ресурсами строительные компании через расширение объемов кредитования БВУ.
Для данных целей предлагается внедрить инструмент субсидирования ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым БВУ частным застройщикам.
Субсидирование осуществляется только по кредитам, выданным БВУ по ставке вознаграждения, не превышающей уровень базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан более чем на 5%, действующей на момент принятия решения о субсидировании.
Ежегодно в рамках Программы из республиканского бюджета выделяются субсидии для возмещения 7% годовых от ставки вознаграждения по кредитам застройщиков.
Субсидии направляются через финансового агента АО "ФРП "Даму", услуги которого оплачиваются за счет средств республиканского бюджета.
Обязательными условиями для участия заемщика в Программе являются:
целевое назначение – пополнение оборотных средств и/или инвестиции на финансирование строительства жилья, и/или рефинансирование кредита, ранее направленного на пополнение оборотных средств, и/или инвестиции на финансирование строительства жилья;
валюта кредита – тенге;
максимальный срок субсидирования – до 36 месяцев включительно.
К новым кредитам относятся рефинансируемые кредиты, ранее выданные БВУ в течение 18 месяцев, до вынесения проекта на РКС.
Не допускаются расходы, не связанные непосредственно с финансируемым проектом в рамках данного подраздела.
БВУ проводит экспертизу документов застройщика на получение кредита в соответствии с внутренними документами.
После получения положительного решения БВУ на выдачу кредита частный застройщик обращается в ЖССБК для заключения соглашения о сотрудничестве.
ЖССБК в срок не более 15 (пятнадцать) рабочих дней с даты обращения частного застройщика заключает данное соглашение при условии предоставления полного пакета необходимых документов согласно внутреннему порядку, определенному ЖССБК, либо отказывает в его заключении.
Отказ от заключения соглашения о сотрудничестве со стороны ЖССБК не является препятствием для частного застройщика в получении одобрения на участие в Программе, и РКС вправе рассматривать данный проект.
Частный застройщик предлагает не менее 50% жилья вкладчикам ЖССБК по фиксированной цене реализации за 1 квадратный метр:
до 260 тыс. тенге включительно в городах Астане, Алматы и их пригородных зонах;
до 220 тыс. тенге включительно в остальных регионах.
Условия реализации жилья вкладчикам ЖССБК определяются внутренними документами ЖССБК, а также соглашением о сотрудничестве между ЖССБК и застройщиком.
Частный застройщик обращается в РКС для получения одобрения на участие в Программе при наличии положительного решения БВУ на выдачу кредита и документов, подтверждающих рассмотрение проекта ЖССБК.
При этом, частный застройщик вправе в последующем повторно обратиться в ЖССБК с целью реализации жилья вкладчикам. В случае отсутствия спроса среди вкладчиков ЖССБК на построенное жилье в рамках заключенного соглашения, частный застройщик реализует жилье на рынке по фиксированной цене реализации, предусмотренной данным направлением. Частный застройщик уведомляет РКС о реализации квартир.
На основании протокола РКС заключается трехсторонний договор субсидирования между БВУ, частным застройщиком и АО "ФРП "Даму" в соответствии с типовой формой, утвержденной АО "НУХ "Байтерек".
Порядок субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства утверждается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
В рамках Программы БВУ не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с получением/обслуживанием займов/заключением договора субсидирования, за исключением случаев, предусмотренных порядком предоставления субсидии для возмещения части ставки вознаграждения по займам, выданным БВУ застройщикам.

5.3. Тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы кредиттік тұрғын салу
Ескерту. 5.3-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
5.3.1. Кредиттік тұрғын үй салуды қаржыландыру шарттары мен тетігі.
ҚТҚЖБ салымшылары, оның ішінде ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар үшін қолжетімді тұрғын үй ұсынысын арттыру мақсатында кредиттік тұрғын үй салу одан әрі жалғасатын болады.
Кредиттік тұрғын үй құрылысын қаржыландыру тетігі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес хаттамасының шарттарына сәйкес 2 жылға дейінгі айналым мерзімділігімен ЖАО-ның облигациялар шығаруы жолымен квазимемлекеттік сектор субъектілерінен қарыз қаражатын тарту есебінен, бұрын бөлінген қаражатты құрылыстың жаңа жобаларына қайта бағыттай отырып жүзеге асырылады.
ЖАО-ның облигацияларын сатып алуды қамтамасыз ету мыналар есебінен жүзеге асырылады:
1) 2016 жылы ЖАО-ның бағалы қағаздарын сатып алуды қамтамасыз ету үшін "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ға берілген 67 млрд. теңге;
2) 2017 жылы "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ жалға берілетін және кредиттік тұрғын үй салуға пайдаланбаған 17,4 млрд. теңге;
3) жалға берілетін және кредиттік тұрғын үйді өткізуден "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ қайтаратын 95,6 млрд. теңге;
4) 2017 жылы "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ коммерциялық тұрғын үй салуға пайдаланбаған 21,1 млрд. теңге;
5) коммерциялық тұрғын үйді өткізуден "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қайтаратын 75,9 млрд. теңге.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-сы бюджетінің борыш лимитін ескере отырып, облигацияларды шығару есебінен, қаржыландыруға жататын жобаларды келісу арқылы тартылған қаражатты өңірлер арасында бөлуді жоспарлауды жүзеге асырады. Жобаларды ҚТҚЖБ-мен келісу қосымша талап етіледі.
Уәкілетті органның өңірлер арасында қаражатты бөлуді тиімді жоспарлау мақсатында ЖАО ынтымақтастық туралы келісімнің негізінде қаржы операторы "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ға қаражаттың мақсатты игерілуі, құрылыстың барысы және объектілерді өткізу туралы ақпарат береді. Бұл ретте "Бәйтерек девелопмент" АҚ ЖАО объектілерінің құрылысына мониторингті жүзеге асырады.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ ЖАО-ның облигацияларын сатып алуды "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ және "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қаражаты, сондай-ақ уәкілетті органмен келісу бойынша ЖАО-ның тұрғын үйді өткізуден түскен қайтарымды қаражаты есебінен жүзеге асырады.
ЖАО уәкілетті органмен келісу бойынша:
бұдан бұрын берілген облигациялық қарыздар ішінара немесе толық өтелген жағдайда "Бәйтерек девелопмент" АҚ-дан облигациялық қарыздар алуға;
бір облигациялық қарыз шеңберінде тұрғын үйді өткізуден алынған қаражатты қайта пайдалануға құқылы.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ уәкілетті органмен келісу бойынша қаражаттың бөлінбеген көлемін мынадай талаптарға сәйкес болған кезде ЕДБ-де шартты салымдар орналастыру арқылы тұрғын үй құрылысы жобаларын қаржыландыруға жіберуіне жол беріледі:
жеке құрылыс салушының меншік, жер пайдалану құқығында жер учаскесінің немесе бас жоспарға және елді мекенді егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес тиісті ИКИ-мен қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілуі жоспарланған, ауыртпалықтан бос тиісті нысаналы мақсаты бар, тексеріп қарау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу және/немесе құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін берілген жер учаскесінің болуы;
кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттаманың болуы;

5.3. Строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений
Сноска. Подраздел 5.3. в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
5.3.1 Условия и механизм финансирования строительства кредитного жилья.
В целях увеличения предложения доступного жилья для вкладчиков ЖССБК, в том числе очередников, состоящих на учете в МИО, будет продолжено дальнейшее строительство кредитного жилья.
Механизм финансирования строительства кредитного жилья осуществляется через выпуск облигаций МИО путем заимствования средств от субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с условиями протокола Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан с периодичностью до 2 лет с повторным направлением ранее выделенных средств на новые проекты строительства.
Обеспечение выкупа облигаций МИО осуществляется за счет:
1) 67 млрд. тенге, предоставленных АО "НУХ "Байтерек" в 2016 году для обеспечения выкупа ценных бумаг МИО;
2) 17,4 млрд. тенге, неиспользованных в 2017 году АО "НУХ "Байтерек" средств на строительство арендного и кредитного жилья;
3) 95,6 млрд. тенге, возвращаемых от реализации АО "НУХ "Байтерек" арендного и кредитного жилья;
4) 21,1 млрд. тенге, неиспользованных в 2017 году АО "ФНБ "Самрук-Қазына" средств на строительство коммерческого жилья;
5) 75,9 млрд. тенге, возвращаемых АО "ФНБ "Самрук-Қазына" от реализации коммерческого жилья.
Уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – уполномоченный орган) осуществляет планирование распределения между регионами привлекаемых средств за счет выпуска облигаций с учетом лимитов долга бюджетов МИО областей, городов Астаны и Алматы, посредством согласования проектов, подлежащих финансированию. Дополнительно требуется согласование проектов с ЖССБК.
МИО на основании соглашения о сотрудничестве представляют финансовому оператору АО "Байтерек девелопмент" информацию о целевом освоении средств, ходе строительства и реализации объектов в целях эффективного планирования уполномоченным органом распределения средств между регионами. При этом, АО "Байтерек девелопмент" осуществляет мониторинг строительства объектов МИО.
АО "Байтерек девелопмент" осуществляет выкуп облигаций МИО за счет средств АО "НУХ "Байтерек" и АО "ФНБ "Самрук-Қазына", а также возвратных средств от реализации МИО жилья по согласованию с уполномоченным органом.
МИО по согласованию с уполномоченным органом вправе:
получать облигационные займы от АО "Байтерек девелопмент" в случае частичного или полного погашения ранее выданных облигационных займов;
повторно использовать полученные от реализации жилья средства в рамках одного облигационного займа.
Допускается направление АО "Байтерек девелопмент" нераспределенного объема остатков средств по согласованию с уполномоченным органом на финансирование проектов жилищного строительства через размещение обусловленных вкладов в БВУ при соответствии следующим условиям:
наличие у частного застройщика земельного участка на праве собственности, землепользования или земельного участка, выданного для проведения обследования и проектно-изыскательных работ и/или выполнения строительно-монтажных работ с соответствующим целевым назначением, свободного от обременений, обеспеченного или запланированного к обеспечению соответствующей ИКИ согласно генеральному плану и проекту детальной планировки населенного пункта;
наличие проектно-сметной документации с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы;

шарттастырылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық 1 %-дан аспауы қажет, бұл ретте жеке құрылыс салушыға берілген ЕДБ-нің тиімді сыйақы мөлшерлемесі кредиттік тұрғын үйдің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін салудың және өткізудің мынадай құнына сәйкестігін ескере отырып белгіленеді:
Астана, Алматы, Атырау, Ақтау қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында 200 мың теңгеге дейін;
қалған өңірлерде – 180 мың теңгеге дейін;
тұрғын үйдің жалпы алаңы 5 %-дан аспайтын рұқсат етілген ауытқумен 80 шаршы метрден аспауға тиіс. Тұрғын үй салуға жұмсалған шығындар құрылыс салушының есебінен өтелген кезде тұрғын үйді алаңын рұқсат етілген ауытқудан асырып салуға болады.
Жеке құрылыс салушылар одан әрі өткізу құқығымен жапсарлас салынған коммерциялық алаңдары, әлеуметтік инфрақұрылым объектілері және/немесе қосымша қабаттары бар тұрғын үй құрылысын қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы.
Құрылыс салушылардың қаражаты үшін ЕДБ-ге қойылатын талаптар "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
Жеке құрылыс салушылар ЕДБ-ге өтінім жібереді, бұл ретте ЕДБ Бағдарламаның талаптарына сәйкес келген кезде тұрғын үй құрылысы жобаларын іріктеуді дербес жүзеге асырады.
ЕДБ "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ға өтінім жібереді.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ ЕДБ-ге жіберілген тұрғын үй құрылысы жобаларын ҚТҚЖБ-мен келіседі.
Тұрғын үйді өткізу тәртібі "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның, ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен және олардың арасында жасалған әріптестік туралы келісіммен айқындалады.
5.3.2. ЖАО-ның кредиттік тұрғын үй салу шарттары мен тетігі
ЖАО-ның кредиттік тұрғын үйінің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін салу мен өткізудің бағалық параметрлері:
Астана, Алматы, Атырау, Ақтау қалаларында (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 180 мың теңгеге дейін;
қалған өңірлерде (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 140 мың теңгеге дейін.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы 5 %-дан аспайтын рұқсат етілген ауытқумен 80 шаршы метрден аспауға тиіс.
Құрылыстың түпкілікті құны тұрғын үйлердің ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады. Тұрғын үй құрылысының құнынан асатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен қайтарылады.
Өткізудің түпкілікті құны осы кіші бөлімде көрсетілген бағалық параметрлерден аспауға тиіс. Тұрғын үйді ҚТҚЖБ салымшыларына өткізу құнын төмендету мақсатында ЖАО құрылыс шығындарының бір бөлігін жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеуге құқылы.
Өтінім берілген жобаларды іріктеу кезінде индустриялық үй құрылысы жобаларына басымдық беріледі. Осы мақсатта, сондай-ақ іске қосылатын тұрғын үйлер санын арттыру үшін индустриялық үй құрылысы технологиялары қолданылатын шағын тұрғын үйлердің үлгілік жобалары әзірленді.
Бағдарлама бойынша тұрғын үйдің 1 шаршы метрін салудың бағалық параметрін сақтау және тұрғын үй құрылысы көлемін ұлғайту мақсатында ЖАО жеке құрылыс ұйымдарымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін пайдалануға құқылы.
Жеке құрылыс салушылар және ЖАО одан әрі өткізу құқығымен жапсарлас салынған коммерциялық алаңдары, әлеуметтік инфрақұрылым объектілері және/немесе қосымша қабаттары бар тұрғын үй құрылысын қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаты іске асырылған кезде ЖАО және/немесе жеке құрылыс салушы мемлекеттік немесе меншікті қаражат есебінен салынып жатқан үй-жайлардың алаңдары мен құнын бөле отырып, кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысын ресімдейді, сондай-ақ конкурстың шарттарында мердігерлік құрылыс ұйымдарының сауда және кеңсе алаңдары, қосымша қабаттар бөлігінде жобалауға арналған шығындарды өтеуін және тұрғын, сауда және кеңсе алаңдарын пайдалануға жеке беруін көздейді.
Бұл ретте ЖАО мен мердігерлік құрылыс ұйымдары бекітілген және келісілген жұмыс жүргізу кестесіне сәйкес құрылысты қаржыландыруды жүзеге асырады.
Бағалы қағаздар шығару есебінен ЖАО-ның құрылыс салушыларды тартуы Қазақстан Республикасының заңнамасына белгіленген шарттар мен талаптарға сәйкес мемлекеттік сатып алу өткізу арқылы жүргізіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында жеке құрылыс салушылармен бірлесіп ұйымдастырылатын тұрғын үй құрылысының жобалары мынадай шарттарға сәйкес келген кезде жүзеге асырылады:
құрылыс салушының меншік, жер пайдалану құқығында жер учаскесінің немесе бас жоспарға және елді мекенді егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес тиісті ИКИ-мен қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілуі жоспарланған, тиісті нысаналы мақсаты бар, ауыртпалықтан бос тексеріп қарау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу және/немесе құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін берілген жер учаскесінің болуы;
кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттаманың болуы;
жеке құрылыс салушының кепіл түрінде қамтамасыз етуге жер учаскесін, аяқталмаған құрылыс пен жобалау-сметалық құжаттаманы ұсынуға келісімі.
Жеке құрылыс салушылар ұсынған тұрғын үй құрылысының жобаларын іріктеу және қарау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

ставка вознаграждения по обусловленному депозиту не должна превышать 1% годовых, при этом эффективная ставка вознаграждения БВУ по выданному займу частному застройщику устанавливается с учетом соответствия стоимости строительства и реализации 1 квадратного метра жилья в чистовой отделке:
- до 200 тыс. тенге в городах Астана, Алматы, Атырау, Актау и их пригородных зонах;
- до 180 тыс. тенге в остальных регионах;
общая площадь жилья не должна превышать 80 кв. метров с допустимым отклонением не более 5%. Допускается строительство жилья с площадями, превышающими допустимое отклонение, при возмещении затрат на их строительство за счет застройщика.
Частные застройщики вправе осуществлять финансирование строительства жилья со встроенными коммерческими площадями, объектами социальной инфраструктуры и/или дополнительными этажами с правом дальнейшей реализации.
Требования к БВУ для средств застройщиков определяются внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
Частные застройщики направляют заявки в БВУ, при этом БВУ самостоятельно осуществляет отбор проектов жилищного строительства при условии соответствия требованиям Программы.
БВУ направляет заявку в АО "Байтерек девелопмент" согласно требованиям внутренних нормативных документов АО "Байтерек девелопмент".
АО "Байтерек девелопмент" согласовывает с ЖССБК проекты жилищного строительства, направленные БВУ.
Порядок реализации жилья определяется внутренними документами АО "Байтерек девелопмент", ЖССБК и соглашением о сотрудничестве между ними.
5.3.2 Условия и механизм строительства кредитного жилья МИО.
Ценовые параметры строительства и реализации кредитного жилья МИО за 1 квадратный метр в чистовой отделке:
до 180 тыс. тенге в городах Астана, Алматы, Атырау, Актау (без стоимости инженерных сетей);
до 140 тыс. тенге в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей).
Общая площадь жилья не должна превышать 80 кв. метров с допустимым отклонением не более 5%.
Окончательная стоимость строительства определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов. Затраты, превышающие стоимость строительства жилья, возмещаются за счет средств местного бюджета.
Окончательная стоимость реализации не может превышать ценовых параметров, указанных в данном подразделе. В целях снижения стоимости реализации жилья вкладчикам ЖССБК МИО вправе возмещать часть затрат на строительство за счет средств местного бюджета.
При отборе заявленных к рассмотрению проектов приоритет отдается проектам индустриального домостроения. В этих целях, а также для увеличения количества вводимого жилья будут разработаны типовые проекты малогабаритного жилья с применением технологии индустриального домостроения.
В целях сохранения ценового параметра строительства 1 квадратного метра жилья по Программе и увеличения объемов строительства жилья МИО вправе использовать механизм государственно-частного партнерства с частными застройщиками.
Частные застройщики и МИО вправе осуществлять финансирование строительства жилья со встроенными коммерческими площадями, объектами социальной инфраструктуры и/или дополнительными этажами с правом дальнейшей реализации.
При реализации принципа государственно-частного партнерства МИО и/или частный застройщик оформляют заключения комплексной вневедомственной экспертизы с разделением площадей и стоимости помещений, строящихся за счет государственных или частных средств, а также предусматривают в условиях конкурса возмещение подрядными строительными организациями затрат на проектирование в части торговых и офисных площадей, дополнительных этажей и раздельный ввод в эксплуатацию жилых, торговых и офисных площадей.
При этом МИО и подрядные строительные организации осуществляют финансирование строительства в соответствии с утвержденным и согласованным графиком производства работ.
Привлечение застройщиков МИО за счет выпуска ценных бумаг производится через проведение государственных закупок в соответствии с условиями и требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан.
Проекты жилищного строительства, организуемые совместно с частными застройщиками на принципах государственно-частного партнерства, осуществляются при соответствии следующим условиям:
наличие у частного застройщика земельного участка на праве собственности, землепользования или земельного участка, выданного для проведения обследования и проектно-изыскательных работ и/или выполнения строительно-монтажных работ с соответствующим целевым назначением, свободного от обременений, обеспеченного или запланированного к обеспечению соответствующей ИКИ согласно генеральному плану и проекту детальной планировки населенного пункта;
наличие проектно-сметной документации с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы;
согласие частного застройщика на предоставление обеспечения в виде залога земельного участка, незавершенного строительства и проектно-сметной документации.
Отбор и рассмотрение проектов жилищного строительства, представленных частными застройщиками, проводятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5.3.3 Тұрғын үйді сатып алуды қамтамасыз ету тәртібі мен талаптары
Бағдарламаға қатысушы тұрғын үйді сатып алуды тұрғын үй, алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары, жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары және/немесе меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Бағдарламаға қатысушыларға кредит беру тәртібі мен талаптары ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
ЖАО құрылыстың жүргізілу барысын, тұрғын үйдің пайдалануға уақтылы берілуін және ҚТҚЖБ салымшыларының тұрғын үйді сатып алуы есебінен қаражаттың қайтарылуын бақылауды қамтамасыз етеді.
Салымшылардың кредиттік тұрғын үйлерді сатып алуы үшін ҚТҚЖБ жылдық 5% -дан кем емес мөлшерлеме бойынша алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын береді.
Кредиттік тұрғын үй салуға бағытталған қаражаттың айналымын қамтамасыз ету үшін 2017 жылдан бастап ҚТҚЖБ-ға кейін салымшыларға алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беру үшін 5 жыл бойы жыл сайын бюджеттік кредит түрінде 24 млрд. теңгеден бөлінетін болады.
ҚТҚЖБ "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ЖАО және "Бәйтерек девелопмент" АҚ салған тұрғын үйлерді сатып алу үшін кредит беруге бюджеттік кредит қаражатын пайдалануға құқылы.
ЖАО жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы Бағдарламаның, сондай-ақ өңірлік бағдарламалар шеңберінде ҚТҚЖБ-ның салымшыларына кредит беру үшін бюджеттік кредит беруге құқылы.
Төмендетілген пайыздық мөлшерлеме бойынша алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары ҚТҚЖБ салымшыларына алдыңғы мемлекеттік және үкіметтік (салалық) бағдарламалар шеңберінде ҚТҚЖБ бұрын берген қаражаттың қалдығы және қайтарымды қаражат (ол болған жағдайда), атап айқанда:
12,2 млрд. теңге мөлшеріндегі бюджеттік кредит қаражаты;
25 млрд. теңге мөлшеріндегі жарғылық капитал қаражаты;
22 млрд. теңге мөлшеріндегі "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ның облигациялық қарыз қаражаты есебінен беріледі.
Бағдарламаның қатысушыларына тұрғын үйді өткізу және бөлу шарттары ҚТҚЖБ мен ЖАО-ның арасындағы келісіммен айқындалады.
Құрылыс объектісіндегі ЖАО арқылы салынған кредиттік тұрғын үйдің кемінде 50 %-ы ҚТҚЖБ салымшылары болып табылатын, ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдардың арасында бөлінеді. Бағдарламаға қатысуға өтініш берген не төлем қабілетін бағалауды растаған ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдардың арасында өтініш берушілердің саны жеткіліксіз болған жағдайда тұрғын үй ҚТҚЖБ-ның басқа салымшыларының ішінен өтініш бергендерге бөлінеді.
Бағдарламаға қатысушыларды іріктеу, сондай-ақ оларға тұрғын үйді бөлу тәртібі балдық жүйенің негізінде ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады. Қатысушыларды іріктеген кезде ҚТҚЖБ айқындайтын бағалау көрсеткішін және (немесе) іріктеуге қатысатын салымшының тұрғын үй құрылыс жинақтары туралы шарттың өзге де сапалық сипаттамаларын негізге ала отырып, көп балл жинаған ҚТҚЖБ салымшыларының тұрғын үйді сатып алуға басым құқығы болады.
Осы бағыт шеңберінде өтініш берушіге және оның отбасы мүшелеріне 1 бірліктен аспайтын тұрғын үйді жеке меншікке сатып алуға рұқсат беріледі.
Осы талаптың орындалуын бақылау өткізілетін объектілер бойынша өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің қатысуын тексеру туралы өтініш берушінің міндетті келісімі негізінде жүзеге асырылады.
Кредиттік тұрғын үй ЖАО-да кезекте тұрған адамдарға және ҚТҚЖБ салымшыларына өткізілмеген жағдайда, ЖАО-ның бағалы қағаздарын сатып алушылар алдындағы міндеттемелерін өтеген кезде ЖАО бөлінбеген кредиттік тұрғын үйлерге иелік етуге құқылы.
Сондай-ақ ЖАО жергілікті бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Бәйтерек девелопмент" АҚ арқылы қаржыландырылатын кредиттік тұрғын үйлерді сатып алуға және осы үйлерге өз бетінше иелік етуге құқылы.
ЖАО арқылы кредиттік тұрғын үйге өтініш берушіге қойылатын талаптар:

5.3.3 Порядок и условия обеспечения выкупа жилья.
Выкуп жилья осуществляется участником Программы за счет жилищных, предварительных и промежуточных жилищных займов, накопленных жилстройсбережений и/или собственных средств.
Порядок и условия кредитования участников Программы определяются внутренними документами ЖССБК.
МИО обеспечивают контроль за ходом строительства, своевременным вводом жилья в эксплуатацию и возвратом средств за счет выкупа жилья вкладчиками ЖССБК.
Для выкупа вкладчиками кредитного жилья ЖССБК предоставляет предварительные и промежуточные жилищные займы по ставке не менее 5% годовых.
Для обеспечения оборачиваемости средств, направляемых на строительство кредитного жилья, ежегодно с 2017 года выделяются ЖССБК по 24 млрд. тенге в виде бюджетного кредита в течение 5 лет для последующей выдачи вкладчикам предварительных и промежуточных жилищных займов.
ЖССБК вправе использовать средства бюджетного кредита на кредитование выкупа жилья, построенных МИО и АО "Байтерек девелопмент" в рамках Госпрограммы "Нұрлы жол".
МИО вправе предоставлять бюджетные кредиты на кредитование вкладчиков ЖССБК за счет средств местного бюджета в рамках данной Программы, а также региональных программ.
Предварительные и промежуточные жилищные займы по сниженным процентным ставкам предоставляются вкладчикам ЖССБК за счет остатка и возвратных средств от ранее предоставленных ЖССБК средств (при их наличии) в рамках предыдущих государственных и правительственных (отраслевых) программ, а именно:
средств бюджетного кредита в размере 12,2 млрд. тенге;
средств уставного капитала в размере 25 млрд. тенге;
средств облигационного займа АО "НУХ "Байтерек" в размере 22 млрд. тенге.
Условия реализации и распределения жилья участникам Программы определяются соглашением между ЖССБК и МИО.
Не менее 50% построенного кредитного жилья через МИО в объекте строительства распределяется среди очередников, состоящих на учете в МИО, являющихся вкладчиками ЖССБК. В случае недостаточности количества заявителей среди очередников, состоящих на учете в МИО, подавших заявление на участие либо подтвердивших оценку платежеспособности, жилье распределяется среди других заявителей из числа вкладчиков ЖССБК.
Порядок и условия отбора, а также распределения жилья участникам Программы определяются внутренними документами ЖССБК на основе балльной системы. При отборе участников приоритетное право на приобретение жилья имеют вкладчики ЖССБК, набравшие большее количество баллов, исходя из определяемого ЖССБК оценочного показателя и (или) иных качественных характеристик договора о жилстройсбережениях вкладчика, участвующего в отборе.
В рамках данного направления допускается приобретение в собственность жилья не более 1 единицы на участника и членов его семьи.
Контроль за исполнением данного требования осуществляется на основании обязательного согласия заявителя о проверке участия заявителя и членов семьи по реализуемым объектам.
В случае нереализации кредитного жилья очередникам МИО и вкладчикам ЖССБК, МИО вправе распорядиться нераспределенным кредитным жильем при условии погашения обязательств перед покупателем ценных бумаг МИО за счет средств местного бюджета.
Также МИО вправе за счет средств местного бюджета выкупить кредитное жилье, финансируемое через АО "Байтерек девелопмент", в соответствии с законодательством Республики Казахстан и самостоятельно распорядиться данным жильем.
Требования к заявителям на кредитное жилье через МИО:

1) Қазақстан Республикасының азаматтығы немесе оралман мәртебесі;
2) ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен төлем қабілетін растау;
3) Бағдарламаға қатысушының және онымен бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының, кәмелеттік жасқа толмаған балаларының), сондай-ақ отбасы құрамына кіретін және өтініште көрсетілген өзге де мүшелерінің:
әрбір отбасы мүшесіне пайдалы алаңы 15 шаршы метрден кем болатын жатақханадағы бөлменің болуын;
тұрғын үйдің орналасқан жері бойынша ЖАО-ның тиісті анықтамасымен расталатын құлау (қирау) қаупі бар авариялық жағдайдағы саманнан салынған және қаңқалы-қамысты тұрғын үйді қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында (ортақ бірлескен меншігі, осы тармақшада көрсетілген тұрғын үй бірлігі ретінде өзге отбасы мүшелерімен ортақ бірлескен (үлестік) меншігін құрайтын үлестік меншіктегі үлесі) жеке меншік үйінің немесе сатып алу мүмкіндігі бар жалға алынған тұрғын үйінің жоқтығы;
4) өтініші берушінің және онымен үнемі бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының (зайыбының), кәмелетке толмаған балаларының), сондай-ақ отбасы құрамына кіретін және өтініште көрсетілген отбасының басқа да мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында соңғы 5 жыл ішінде тұрғын үйді ауыстыру немесе өзіне меншік құқығында тиесілі тұрғын үйді иеліктен шығару арқылы тұрғын үй жағдайларын әдейі нашарлатуы фактілерінің болмауы.
Құрылыс объектісінде бөлінбеген тұрғын үй болған және жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келетін осы объекті бойынша өтініш беруші болмаған жағдайда бөлінбеген тұрғын үй ҚТҚЖБ ішкі құжаттарына сәйкес жоғарыда көрсетілген 3) және 4) тармақшалардың талаптарына сай келмейтін ҚТҚЖБ салымшыларына өткізіледі.
Астана және Алматы қалаларында кредиттік тұрғын үй алуға үміткер қатысушылар үшін көрсетілген қалалардағы тұрғылықты жері бойынша кемінде соңғы 2 жыл тұрақты тіркеуде болуы талап етіледі.
ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрғанын және тұрғын үйге мұқтаж мәртебесін растау талап етіледі.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО тиісті облыстың барлық елді мекендерінде ЖАО-да есепке қойылған кезекте тұрғандардың жеке деректерін және жеке сәйкестендіру нөмірлерін (ЖСН) көрсете отырып, жаңартылған тізімін ҚТҚЖБ-ға жібереді. ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдардың тізімдерін дұрыс және уақытында жаңарту үшін жауапкершілік ЖАО-ға жүктеледі.
Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы және "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде құрылысы басталған объектілерден тұрғын үй алуға үміткер салымшыларға тұрғын үйді өткізу және іріктеу рәсімдерін осы тармаққа сәйкес ҚТҚЖБ жүргізеді.

1) гражданство Республики Казахстан или статус оралмана;
2) подтверждение платежеспособности в порядке, предусмотренном внутренними документами ЖССБК;
3) отсутствие на территории Республики Казахстан у заявителя на жилье и постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи (супруги, несовершеннолетних детей), а также других членов семьи, включенных в состав семьи и указанных в заявлении, арендного жилья с выкупом или жилья на праве собственности (общей совместной собственности, доли в долевой собственности, составляющей общую совместную (долевую) собственность других членов семьи, указанных в настоящем подпункте, как единицу жилья), за исключением:
наличия комнат в общежитиях полезной площадью менее 15 квадратных метров на каждого члена семьи;
жилых домов саманного и каркасно-камышитового типа в аварийном состоянии, грозящем обвалом (обрушением), которое подтверждается соответствующей справкой МИО по месту нахождения данного жилища;
4) отсутствие фактов преднамеренного ухудшения жилищных условий заявителем на жилье и постоянно совместно проживающими с ним членами его семьи (супругом (-ой), несовершеннолетними детьми), а также другими членами семьи, включенными в состав семьи и указанными в заявлении, путем обмена жилого помещения или отчуждения жилища, принадлежащего им на праве собственности, в течение последних 5 лет на территории Республики Казахстан.
В случаях наличия нераспределенного жилья в объекте строительства и отсутствия заявителей по данному объекту, соответствующих вышеуказанным требованиям, нераспределенное жилье реализуется вкладчикам ЖССБК, не отвечающим требованиям вышеуказанных подпунктов 3) и 4), в соответствии с внутренними документами ЖССБК.
Для участников, претендующих на приобретение кредитного жилья в городах Астане и Алматы, требуется наличие постоянной регистрации по месту жительства в указанных городах не менее 2 последних лет.
Для очередников, состоящих на учете в МИО, требуется подтверждение постановки на учет нуждающихся в жилище и статуса, нуждающегося в жилье в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
МИО областей, городов Астана и Алматы направляют в ЖССБК актуальный список очередников, состоящих на учете в МИО, всех населенных пунктов соответствующей области с указанием персональных данных и индивидуальных идентификационных номеров (ИИН). За достоверность и своевременную актуализацию списков очередников, состоящих на учете в МИО, ответственность возлагается на МИО.
Процедура отбора и реализации жилья вкладчикам, претендующим на приобретение жилья в объектах МИО, начатых в рамках Программы развития регионов до 2020 года и Госпрограммы "Нұрлы жол", осуществляется ЖССБК в соответствии с настоящим пунктом.

5.4. Халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін жалға берілетін тұрғын үй қорын құру
Ескерту. 5.4-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
ЖАО-ның сатып алу мүмкіндігінсіз жалға берілетін тұрғын үй салуына және (немесе) ағымдағы тұрғын үй қорын сатып алу мүмкіндігінсіз жалға берілетін тұрғын үй ретінде реконструкциялауына республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне нысаналы даму трансферттері көзделеді.
Осы сатып алу мүмкіндігінсіз жалға берілетін тұрғын үй Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес айқындалған кезектілік тәртібімен ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдардың ішінен халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына беріледі.
ЖАО-ның жалға берілетін тұрғын үйінің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін бағалық параметрлер:
Астана, Алматы, Атырау, Ақтау қалаларында (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 180 мың теңгеге дейін;
қалған өңірлерде (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) – 140 мың теңгеге дейін.
Құрылыстың түпкілікті құны тұрғын үйлердің ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады.
Тұрғын үй құрылысының құнынан асатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
ЖАО-ның жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үй салуына және (немесе) реконструкциялауына жол беріледі.
Тұрғын үйді реконструкциялау жергілікті бюджет қаражаты есебінен ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы негізінде жобалау-сметалық құжаттамамен айқындалған қаражат көлемінде жүзеге асырылады. Тұрғын үй реконструкцияланған жағдайда 1 шаршы метрдің құны Бағдарлама шеңберінде жаңа тұрғын үй құрылысы құнының 60 %-ынан аспауы тиіс.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы 5 %-дан аспайтын рұқсат етілген ауытқумен 65 шаршы метрден аспауға тиіс. Тұрғын үй салуға жұмсалған шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтелген кезде 2017 жылы тұрғын үй алаңын рұқсат етілген ауытқудан асырып салуға болады.
5.5. Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту
Қазақстанда тұрғын үй құрылысының жалпы көлеміндегі негізгі үлесті ЖТҚ алады.
2015 жылы 8,9 млн. шаршы метр іске қосылған тұрғын үйдің ішіндегі ЖТҚ-ның үлесі 4,4 млн. шаршы метрді құрады. 2016 жылдың 11 айының ішінде 9,0 млн. шаршы метр іске қосылған тұрғын үйдің ішінен ЖТҚ-ның көлемі 5,0 млн. шаршы метрді құрады.
ЖТҚ-ның жоғары үлесі оның халықтың негізгі топтары үшін тұрғын үймен қамтамасыз етудің қолжетімді тәсілі болып табылатынын растайды.
Тұтас алғанда, ЖТҚ бағыты оның одан әрі дамуына ықпал ететін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен регламенттеледі.
ЖТҚ-ны одан әрі ынталандыру үшін мемлекет ЖТҚ салынатын аудандардағы ИКИ құрылысын қаржыландыруды жалғастыратын болады. ЖТҚ дамыту үшін ИКИ құрылысына республикалық бюджеттен жыл сайын қаражат бөлінетін болады, ол шамамен 40 мыңнан астам жер учаскесін сумен және электрмен жабдықтау желілерімен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Жылумен, газбен жабдықтау, телефондандыру, су бұру (кәріз) желілерін, инженерлік құрылыстарды, орамшілік жолдар мен өтпе жолдарды қамтитын өзге де инженерлік коммуникациялар жүргізу жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
ЖТҚ-ны ынталандыру үшін мыналар көзделеді:

5.4. Создание фонда арендного жилья для социально-уязвимых слоев населения.
Сноска. Подраздел 5.4. в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
На строительство МИО арендного жилья без выкупа и (или) реконструкцию МИО текущего жилищного фонда под арендное жилье без выкупа предусматриваются из республиканского бюджета целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы.
Данное арендное жилье без выкупа предоставляется социально-уязвимым слоям населения из числа очередников, состоящих на учете в МИО, в порядке очередности, определенной в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан.
Ценовые параметры строительства арендного жилья МИО за 1 квадратный метр в чистовой отделке:
до 180 тыс. тенге в городах Астана, Алматы, Атырау, Актау (без стоимости инженерных сетей);
до 140 тыс. тенге в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей).
Окончательная стоимость строительства определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов.
Затраты, превышающие стоимость строительства жилья, будут произведены за счет средств местного бюджета.
Допускаются строительство и (или) реконструкция объектов под арендное жилье без выкупа жилья за счет средств местного бюджета МИО.
Реконструкция осуществляется в пределах средств, определяемых проектно-сметной документацией на основании положительного заключения вневедомственной комплексной экспертизы за счет средств местного бюджета. В случае реконструкции жилья, стоимость 1 квадратного метра должна быть не выше 60% стоимости строительства нового жилого дома в рамках Программы.
Общая площадь жилья не должна превышать 65 кв. метров с допустимым отклонением не более 5%. В 2017 году допускается строительство жилья с площадями, превышающими отклонение при возмещении затрат на их строительство за счет средств местного бюджета.
5.5. Развитие индивидуального жилищного строительства.
Значительную долю в общем объеме ежегодного ввода жилья занимает ИЖС.
В 2015 году из 8,9 млн. кв. метров введенного жилья доля ИЖС составила 4,4 млн. кв. метров. За 11 месяцев 2016 года из 9,0 млн. кв. метров введенного жилья, объем ИЖС составил 5,0 млн. кв. метров.
Высокая доля ИЖС свидетельствует о том, что оно является доступным способом обеспечения жильем для основной массы населения.
В целом направление ИЖС регламентируется действующим законодательством Республики Казахстан, которое будет в дальнейшем способствовать его развитию.
Для дальнейшего стимулирования строительства индивидуальных жилищ государством будет продолжено финансирование строительства ИКИ к районам застройки ИЖС. На строительство ИКИ для развития ИЖС из республиканского бюджета ежегодно будут выделяться средства, которые позволят обеспечить порядка 40 тыс. земельных участков сетями водо- и электроснабжения. Подведение иных инженерных коммуникаций, включающих в себя сети тепло-, газоснабжения, телефонизации, водоотведения (канализации), инженерные сооружения, внутриквартальные дороги и проезды, осуществляется за счет средств местного бюджета.
Для стимулирования развития ИЖС предусматриваются:

1) аз қабатты тұрғын үйлер салудың үлгі жобаларын ЖАО-ның таратуы. Бұл жобалар азаматтарға тегін берілуі тиіс;
2) бас жоспарларға және егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына сәйкес ЖТҚ-ға арналған алаңдарды беру;
3) алаңдарды тұрғын үйлердің құрылысы басталғанға дейін ИКИ-мен қамтамасыз ету;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен азаматтарға жер учаскелерін беру.
Сонымен қатар, жеке тұрғын үй құрылыс үлгілерінің сыртқы келбетінің әркелкілігімен және бей-берекет салынумен сипатталады.
Осыған байланысты бұл бағыттың шеңберінде көптеген озық әлемдік қалалардың үлгісінде бірыңғай сәулеттік стильде жеке тұрғын үйлер салуға басымдық беріледі.
1. Жеке тұрғын үй салу бойынша пилоттық жобаларды іске асыру.
ЖАО бірыңғай сәулеттік стильде жеке тұрғын үй және/немесе оқшауланған аз қабатты тұрғын үйлер құрылысының пилоттық жобасын (бұдан әрі – пилоттық жоба) ұйымдастырады.
Осы жобада тұрғын үй ЖТҚ-ға жер учаскесін алу үшін кезекте тұрған азаматтарға (бұдан әрі – кезекте тұрғандар) өткізіледі.
Қазақстандық өндірушіні қолдау мақсатында үй құрылысы комбинаттарының технологияларын, өзге де және (немесе) жергілікті материалдар пайдаланылатын үлгілік жобаларды қолдануға жол беріледі.
Үлгілік құрылыс жобаларында ҰҚК технологияларын және жергілікті құрылыс материалдарын қолдану құрылыс құнының 1 шаршы метрі үшін 120 мыңнан қымбаттамауын (ИКИ құнын есепке алмағанда) қамтамасыз етуге, құрылыс саласындағы қазақстандық қамту үлесін 90 %-ға дейін ұлғайтуға және өңдеуші өнеркәсіпте құрылыс материалдары өндірісінің өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Пилоттық жоба облыс орталықтарында іске асыралады. ЖАО-ның облыс орталықтарының қала маңы аумағында, даму әлеуеті жоғары шағын және моноқалаларда осы жобаны қолдануды айқындауға құқығы бар.
Пилоттық жобаны қаржыландыру:
1) "Тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы кредиттік тұрғын салу" деген 5.3-кіші бөлімге сәйкес ЖАО-ның бағалы қағаздар шығару арқылы қарыздар тартуы;
2) бірыңғай құрылыс салушының жеке қаражаты, оның ішінде ЕДБ-нің қарыз қаражаты, сондай-ақ "Жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру" деген 5.2-кіші бөлімге сәйкес берілетін субсидияланған кредит есебінен жүзеге асырылады.
Бағалы қағаздар шығару жолымен пилоттық жоба қаржыландырылған жағдайда ЖАО Қазақстан Республикасының заңнамасына белгіленген шарттар мен талаптарға сәйкес мемлекеттік сатып алу өткізу арқылы құрылысты ұйымдастырады. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар, жеке кәсіпкерлер арқылы құрылысты іске асыруды ұйымдастыруға жол беріледі.

1) распространение МИО типовых проектов строительства малоэтажных жилых домов. Данные проекты должны предоставляться гражданам бесплатно;
2) отведение площадок под ИЖС массивами в соответствии с утвержденными генеральными планами и проектами детальной планировки;
3) обеспечение площадок ИКИ до начала строительства жилых домов;
4) предоставление гражданам земельных участков в установленном законодательством порядке.
Вместе с тем, индивидуальное жилье характеризуется неоднородным внешним обликом типов строения и стихийностью застройки.
В этой связи, в рамках данного направления приоритетом будет строительство индивидуальных жилых домов в едином архитектурном стиле, по примеру большинства ведущих мировых городов.
1. Реализация пилотных проектов строительства индивидуального жилья.
МИО организует в рамках пилотного проекта (далее-пилотный проект) строительство в едином архитектурном стиле индивидуальных жилых домов и/или блокированных малоэтажных жилых домов.
Жилье в данном проекте реализуется гражданам, состоящим в очереди на получение земельного участка под ИЖС (далее– очередник).
С целью поддержки казахстанского производителя допускается применение технологий домостроительных комбинатов, типовых проектов с использованием иных и/или местных материалов.
Применение технологии ДСК и местных строительных материалов к проектам типовой застройки позволит обеспечить стоимость строительства не дороже 120 тыс. тенге за 1 квадратный метр (без учета стоимости ИКИ), увеличить долю казахстанского содержания в строительной отрасли до 90% и обеспечить рост производства строительных материалов в обрабатывающей промышленности.
Пилотный проект реализуется в областных центрах. МИО вправе определить применение данного проекта в пригородных к областным центрам территориях, в городах областного значения, в малых и моногородах с высоким потенциалом развития.
Финансирование пилотного проекта осуществляется за счет:
1) привлечения МИО займа путем выпуска ценных бумаг согласно подразделу 5.3. "Строительство кредитного жилья через систему жилстройсбережений";
2) собственных средств единого застройщика, в том числе заемные средства БВУ, а также субсидируемый кредит, предоставляемый согласно подразделу 5.2. "Стимулирование строительства жилья частными застройщиками".
В случае финансирования пилотного проекта путем выпуска ценных бумаг МИО организует строительство через проведение государственных закупок в соответствии с условиями и требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан. Допускается организация реализации строительства через социально-предпринимательские корпорации, индивидуальных предпринимателей.

Тұрғын үйдің 1 шаршы метрін салу және өткізу құны (ИКИ құнын есептемегенде) 120 мың теңгеден аспауға тиіс. Өткізілетін тұрғын үйдің жалпы құнына сумен және электрмен жабдықтау желілеріне қосу нүктесінен тұрғын үйге дейін ИКИ жүргізуге арналған шығындар қосылады.
Құрылыстың түпкілікті құны тұрғын үйлердің ЖСҚ кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы негізінде анықталады. Тұрғын үй құрылысы құнынан асатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен төленеді.
Пилоттық жобаға қатысатын кезекте тұрғандар дайын тұрғын үйді өз қаражаты есебінен немесе ҚТҚЖБ қарызы арқылы сатып алады.
Кредит беру үшін "Ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру" деген 5.1-кіші бөлім шеңберінде көзделген 5 (бес) жылдан аспайтын мерзімге субсидиялау тетігінің есебінен төмендетілген сыйақы мөлшерлемелері бойынша алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары көзделген. 5 (бес) жыл өткеннен кейін, сондай-ақ тұрғын үй қарыздарына ауысқан кезде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тоқтатылады.
Кредит беру мақсатында ҚТҚЖБ қарыз қаражатын тартуға, сондай-ақ кредит беру процесінде өз қаражатын қарыз қаражатымен ауыстыруға құқылы. Қарыз қаражатын тарту және Бағдарламаның осы бағыты бойынша қарыз алушыларға кредит беру шарттары ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
2. Пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тетігі.
1) ЖАО бекітілген бас жоспарға және егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес пилоттық жобаны іске асыруға алаңдар бөледі және алаңдарды ИКИ-мен қамтамасыз етеді (олар жоқ болған жағдайда);
2) ЖАО кезекте тұрғандарға пилоттық жобаны іске асыру туралы хабарландыру береді, үйдің мәлімделген параметрлеріне сәйкес алдын ала тізім қалыптастырады және кезекте тұрғандарға ҚТҚЖБ-да төлем қабілетін бағалаудан өту үшін жолдама береді немесе кезекте тұрғандардан тұрғын үйді сатып алуға жеке қаражатының бар екенін растайтын құжаттарды алады;
3) ҚТҚЖБ кезекте тұрғандардың төлем қабілетіне бағалау жүргізеді және кезекте тұрғандар туралы тиісті ақпаратты ЖАО-ға ұсынады (ЖАО тұрғын үйді сатып алуды растаған кезекте тұрғандардың түпкілікті тізімін қалыптастырады);
4) ЖАО құрылымдық бөлімшелерге, бірыңғай құрылыс салушыға не кезекте тұрғандарға үйлер салуды ұйымдастыру үшін уақытша жер учаскелерін бөледі;
5) ЖАО, бірыңғай құрылыс салушы, ҚТҚЖБ және кезекте тұрған адам үйлерді салу, өткізу шарттары, ИКИ (оны жайластырған жағдайда) және жер учаскелерін беру туралы өзара іс-қимыл туралы келісім жасайды;

Стоимость строительства и реализации 1 квадратного метра жилого дома не должна превышать 120 тыс. тенге (без учета стоимости ИКИ). В общую стоимость реализуемого дома включаются затраты по подключению ИКИ от точки подключения на сети водо- и электроснабжения до жилого дома.
Окончательная стоимость строительства определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов. Затраты, превышающие стоимость строительства жилья, будут произведены за счет средств местного бюджета.
Очередники, участвующие в пилотном проекте, выкупают готовый жилой дом за счет собственных средств или через займы ЖССБК.
Для кредитования предусмотрены предварительные и промежуточные жилищные займы по сниженным ставкам вознаграждения за счет механизма субсидирования, предусмотренного в рамках подраздела 5.1. "Повышение доступности ипотечного кредитования", на срок не более 5 (пяти) лет. По истечении 5 (пяти) лет, а также при переходе на жилищный заем, субсидирование ставки вознаграждения прекращается.
Для целей кредитования ЖССБК вправе привлекать заемные средства, а также замещать собственные средства заемными средствами в процессе кредитования. Условия привлечения заемных средств и кредитования заемщиков по данному направлению Программы определяются внутренними документами ЖССБК.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
2. Механизм взаимодействия при реализации пилотного проекта.
1) МИО отводит площадки под реализацию пилотного проекта в соответствии с утвержденным генеральным планом, проектом детальной планировки и обеспечивает площадки ИКИ (в случае их отсутствия);
2) МИО объявляет о реализации пилотного проекта очередникам, формирует предварительные списки в соответствии с заявляемыми параметрами дома и выдает очереднику направление для прохождения оценки платежеспособности в ЖССБК или получает от очередника документальное подтверждение о наличии собственных средств для выкупа дома;
3) ЖССБК проводит процедуру оценки платежеспособности очередников и представляет соответствующую информацию об очередниках в МИО. (МИО формирует окончательный список очередников, подтверждающих выкуп дома);
4) МИО отводит земельные участки во временное землепользование для организации строительства домов структурным подразделениям, единому застройщику либо очереднику;
5) МИО, единый застройщик, ЖССБК и очередник заключают соглашения о взаимодействие по строительству, об условиях реализации домов, ИКИ (в случае их обустройства) и передачи земельных участков;

6) үй пайдалануға берілгеннен кейін ЖАО (бірыңғай құрылыс салушы) кезекте тұрған адамға жер учаскесін ұзақ мерзімді уақытша өтеусіз пайдалануға құқық береді.
Үйді сатып алу үшін кезекте тұрғандарға ҚТҚЖБ талаптарына сәйкес келетін қарызды ҚТҚЖБ-де ресімдеу үшін ЖАО (бірыңғай құрылыс салушы) кезекте тұрған адамдар үшін уәкілетті органда тіркелген жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарын, үйді сатып алу-сату шарттарын немесе пайдалануға беру актісін ҚТҚЖБ-ға беруді қамтамасыз етеді;
7) кезекте тұрғандарға жер учаскелерін жеке меншікке берілуі ол құрылыс құнын толық төлеген кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
5.6. Бұрын қабылданған мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар шеңберінде тұрғын үй құрылысының бағыттарын іске асыру
Ескерту. 5.6-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
Осы Бағдарлама шеңберінде Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасында және Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасында бұрын көзделген тұрғын үй құрылысының мынадай бағыттарын іске асыру аяқталады:
1) ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар мен жас отбасыларға арналған жалға берілетін тұрғын үй;
2) "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен берілетін тұрғын үйі;
3) "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның жалға берілетін және кредиттік тұрғын үйлері;
4) Жылжымайтын мүлік қорының коммерциялық және сатып алу мүмкіндігімен берілетін тұрғын үйлері.
Сонымен қатар, үлестік салымдарды қорғау, ҚТҚЖБ-ның жеке құрылыс салушылармен бірге тұрғын үй құрылысының жобаларын қаржыландыру бойынша тұрғын үй құрылысының бұрын көзделген тетіктерін және Астана қаласында авариялық тұрғын үйді бұзудың пилоттық жобасы одан әрі іске асыру жалғасатын болады.
ЖАО-ның жас отбасыларға арналған жалға берілетін тұрғын үйін, "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен берілетін тұрғын үйін, "Бәйтерек девелопмент" АҚ және Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын үйлерін алуға үміткер қатысушыларға қойылатын талаптар:
1) 1 бірліктен артық тұрғын үйді жеке меншікке сатып алуға немесе жалға алуға рұқсат етілмейді. Осы талаптың орындалуын бақылау өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің қатысуын тексеру туралы өтініш берушінің міндетті келісімі негізінде жүзеге асырылады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен соттан тыс тәртіппен мәжбүрлі немесе соттың шешімі бойынша кепілдікке алынған тұрғын үйді өткізу жағдайларын қоспағанда, Бағдарламаға қатысушы сатып алу-сату шарттары бойынша меншікке сатып алған кредиттік немесе жалға берілетін тұрғын үйді сатып алған күнінен бастап бес жыл ішінде иеліктен шығаруға жол берілмейді;

6) после ввода дома в эксплуатацию МИО (единый застройщик) предоставляют очереднику право долгосрочного временного возмездного землепользования на земельный участок.
Для оформления ЖССБК займа очереднику для выкупа дома, соответствующего требованиям ЖССБК, МИО (единый застройщик) обеспечивают передачу в ЖССБК зарегистрированных за очередником в уполномоченном органе правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, договор купли-продажи или акт ввода в эксплуатацию дома.
7) передача земельного участка в собственность очередника допускается при полной оплате им стоимости строительства.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
5.6. Реализация направлений жилищного строительства в рамках ранее принятых государственных и правительственных программ.
Сноска. Подраздел 5.6. с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
В рамках настоящей Программы завершается реализация следующих направлений жилищного строительства, ранее предусмотренных Госпрограммой "Нұрлы жол" и Программой развития регионов до 2020 года:
1) арендное жилье для очередников, состоящих на учете в МИО, и молодых семей;
2) арендное жилье с выкупом АО "ИО "КИК";
3) арендное и кредитное жилье АО "Байтерек девелопмент";
4) коммерческое и арендное жилье с выкупом Фонда недвижимости.
Также продолжается дальнейшая реализация ранее предусмотренных механизмов жилищного строительства по защите долевых вкладов, финансирования проектов жилищного строительства ЖССБК с частными застройщиками и пилотного проекта сноса аварийного жилья в городе Астане.
Требования к участникам, претендующим на получение арендного жилья МИО для молодых семей, арендного жилья с выкупом АО "ИО "КИК", АО "Байтерек девелопмент" и Фонд недвижимости:
1) не допускаются приобретение в собственность жилья или аренда с выкупом более 1 единицы. Контроль за исполнением данного требования осуществляется на основании обязательного согласия заявителя о проверке участия заявителя и членов семьи.
2) не допускается отчуждение жилья в течение двух лет со дня его приобретения участником Программы в собственность по договорам купли-продажи, за исключением случаев реализации заложенного жилья в принудительном внесудебном порядке или по решению суда в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

3) жалдау шарты жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу жөніндегі уәкілетті органда міндетті мемлекеттік тіркелуге тиіс.
ЖАО-ның жас отбасыларға арналған жалға берілетін тұрғын үйін, "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен берілетін тұрғын үйін, "Бәйтерек девелопмент" АҚ және Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын үйлерін алуға үміткерлер мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) белгілі бір пәтер түріне арналған өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) өтініш берушіні және онымен тұрақты бірге тұратын отбасы мүшелерін тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы мекенжай анықтамасы;
4) неке қию/некені бұзу, жұбайының/зайыбының қайтыс болуы, балалардың туу туралы куәліктері, өтініш берушінің некеде тұрмайтындығы туралы нотариат куәландырған өтініш;
5) өтініш берушінің және онымен тұрақты бірге тұратын отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағы бойынша меншік құқығындағы үйінің немесе сатып алу мүмкіндігімен берілетін тұрғын үйінің бар немесе жоқ екені туралы анықтама;
6) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар және оның техникалық сипаттамалары (балшықтан құйылған және қаңқалы-қамысты тұрғын үйдегі, жатақханадағы бөлмеде үлесі болған кезде) туралы анықтама, сондай-ақ аталған жағдайларда меншік құқығының туындауын растайтын құжаттар;
7) өтініш берушінің басқа адамдарын отбасы мүшелері ретінде тану туралы сот шешімі;
8) жалақы туралы анықтама;
9) кезектілік нөмірін немесе бірегей нөмірді көрсете отырып тұрғын үйге мұқтаж (Бағдарламаға қатысуға өтініш берген кезде) есебіне қою туралы мәліметтер;
10) меншікті қаражат және (немесе) қарыз қаражаты есебінен тұрғын үйді сатып алуға дайын екендігі туралы өтініш;
11) Заңның 67-бабында айқындалған санаттарға өтініш берушінің қатысын растайтын құжаттар.
Жас отбасыларға арналған жалға берілетін тұрғын үйге үміткерлер үшін қосымша мыналар талап етіледі:
1) өтініш берушінің және/немесе өтініш беруші жұбайының (зайыбының) мемлекеттік мекемелерде, бюджеттік ұйымдарда немесе білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет, спорт және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік кәсіпорындарда қызметін жүзеге асырған кезде жұмыс орнынан анықтама;
2) отбасы мүшесінің мүгедектігін немесе кейбір созылмалы аурулардың ауыр түрін растайтын анықтама;
3) өтініш берген күнге кемінде соңғы екі және одан көп жыл Алматы немесе Астана қалаларында тұру фактісін растайтын құжат;
4) өтініш берушінің немесе оның жұбайының (зайыбының) "кәмелетке толғанға дейін ата-аналарынан айырылған, жиырма тоғыз жасқа толмаған жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар" мәртебесін растауына арналған құжаттар;

3) договора аренды подлежат обязательной государственной регистрации в уполномоченном органе по регистрации прав на недвижимое имущество.
Претендентам на получение арендного жилья МИО для молодых семей, арендного жилья с выкупом АО "ИО "КИК", АО "Байтерек девелопмент" и Фонд недвижимости, необходимо представление следующих документов:
1) заявления на определенный тип квартиры (далее – заявление);
2) документа, удостоверяющий личность заявителя и членов его семьи;
3) адресной справки о регистрации заявителя и постоянно проживающих с ним членов семьи по месту жительства;
4) свидетельства о заключении/расторжении брака, смерти супруга (-ги), рождении детей, нотариально удостоверенного заявления о том, что заявитель в браке не состоит;
5) справки о наличии или отсутствии у заявителя и постоянно проживающих с ним членов семьи жилища, принадлежащего им на праве собственности, или арендного жилья с выкупом по территории Республики Казахстан;
6) справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках (при наличии доли, жилых домов саманного и каркасно-камышитового типа, комнаты в общежитиях), а также докуменов, подтверждающие возникновение права собственности в данных случаях;
7) решения суда о признании других лиц заявителя членами семьи;
8) справки о заработной плате;
9) сведений о постановке на учет нуждающихся в жилище с указанием номера очередности или уникального номера (на момент подачи заявления на участие в Программе);
10) заявления о готовности выкупить жилье за счет собственных и (или) заемных средств;
11) документов, подтверждающие отношение заявителя к категории, определенной статьей 67 Закона.
Дополнительно для претендующих на арендное жилье для молодых семей, требуются:
1) справка с места работы заявителя и/или супруга (-ги) заявителя при осуществлении работы в государственных учреждениях, бюджетных организациях или государственных предприятиях в сфере образования, здравоохранения, культуры, спорта и социальной защиты населения;
2) справка, подтверждающая наличие инвалидности или тяжелых форм некоторых хронических заболеваний члена семьи;
3) документ, подтверждающий факт проживания в городах Астане или Алматы не менее двух последних и более лет на дату подачи заявления;
4) документы для подтверждения заявителем или его супругом (-гой) статуса "дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия";

5) Тұрғын үй құрылысының 2005 – 2007 жылдарға және Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2008 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламалары шеңберінде "жас отбасы" санаты бойынша өтініш берілетін орын бойынша қатысу туралы және белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде салынған үйде тұрғын үй алушылардың тиісті тізіміне енгізілмегені туралы мәліметтер;
6) тұрғын үйді техникалық зерттеп-қарау жөніндегі қорытынды және тиісті ЖАО-ның шешімі.
Құжаттар ЖАО Бағдарламаның белгілі бір бағыты бойынша пәтерлер санын, типтерін және өткізу тәсілдерін (сату, сатып алу мүмкіндігімен жалға алу, сатып алу мүмкіндігінсіз жалға алу) көрсете отырып, тұрғын үйді өткізу туралы хабарландыруларды жариялаған кезде тапсырылады. Аудан орталықтарында, қалаларда, республикалық, облыстық маңызы бар қалаларда, астанада үміткерлерден өтініштер мен құжаттар қағаз жеткізгіште не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы қабылданады. Ауылдық елді мекендерде, кенттерде ауылдық округтердің (ауылдардың, кенттердің) әкімдері қағаз жеткізгіште қабылдайды.
Операторлар 7 (жеті) жұмыс күні ішінде:
1) пәтерлердің белгілі бір типтеріне үміткерлерден өтініштерді қабылдау аяқталған күннен бастап тіркеу күні мен уақытын көрсете отырып, барлық келіп түскен өтініштердің тізімін;
2) іріктеу рәсімдері аяқталған күннен бастап өтінішті тіркеу күнін, уақытын, қатысушының санатын, мұқтаждарды, балдарды есепке алу күнін көрсете отырып, пәтерлердің белгілі бір типтеріне арналған Бағдарламаға қатысушылардың түпкілікті тізімдерін өзінің интернет-ресурсында жариялай отырып, олардың өтініштерін қабылдаған сәттен бастап пәтерлерді бөлу туралы шешім қабылданғанға дейін іріктеу рәсімінің ашықтығын қамтамасыз етеді.
5.6.1. ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар мен жас отбасыларға арналған жалға берілетін тұрғын үй.
2017 – 2019 жылдары ЖАО Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде көзделген ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар және жас отбасылар үшін жалға берілетін тұрғын үй объектілерінің құрылысын РБ-дан бөлінген шығыстар есебінен аяқтайды.
Кемінде екі жыл некеде тұрған, жұбайлардың екеуінің де жасы 29-дан аспаған (Бағдарламаға қатысуға өтініш беру сәтінде) жас отбасы, сондай-ақ балаларды (баласы) жасы 29-ға толмаған, оның ішінде ажырасқан, жесір/тұл қалған ата-ананың біреуі ғана тәрбиелеп отырған толық емес отбасы жас отбасыларға арналған тұрғын үй алуға үміткерлер болып табылады.
Жас отбасыларға арналған тұрғын үй алуға үміткерлерге қойылатын негізгі талаптар:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы немесе оралман мәртебесі;

5) сведения об участии по месту подаваемого заявления по категории "молодая семья" в рамках Государственной программы развития жилищного строительства на 2005 – 2007 годы и Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 – 2010 годы и не включенных в соответствующий список получателей жилья на построенный дом при соответствии установленным требованиям;
6) заключение по техническому обследованию жилища и решение соответствующего МИО.
Документы подаются при публикации МИО объявлений о реализации жилья по определенному направлению Программы с указанием количества, типов квартир и способов реализации (продажа, аренда с выкупом, аренда без выкупа). В районных центрах, городах, городах республиканского, областного значения, столице заявления и документы от претендентов принимаются на бумажном носителе либо веб-портале "электронного правительства". В сельских населенных пунктах, поселках – на бумажном носителе акимами сельских округов (сел, поселков).
Операторы обеспечивают прозрачность процедур отбора участников с момента принятия их заявлений до принятия решения о распределении квартир, публикуя на собственном интернет-ресурсе в течение 7 (семи) рабочих дней:
1) список всех поступивших заявлений с указанием даты и времени регистрации с даты завершения приема заявлений от претендентов на определенные типы квартир;
2) окончательные списки участников Программы на определенные типы квартир с указанием даты, времени регистрации заявления, категории участника, даты постановки на учет нуждающихся с даты завершения процедур отбора.
5.6.1. Арендное жилья для очередников, состоящих на учете в МИО, и молодых семей.
В 2017-2019 годах МИО завершают строительство объектов арендного жилья для молодых семей и очередников, состоящих на учете в МИО, предусмотренных в рамках Программы развития регионов до 2020 года за счет расходов из РБ.
Претендентами на получение жилья для молодых семей являются молодая семья, состоящая в браке не менее двух лет, и возраст обоих супругов не достиг 29 лет (на момент подачи заявления на участие в Программе), а также неполная семья, в которой детей (ребенка) воспитывает один из родителей, не достигший возраста 29 лет, в том числе разведенный, вдовый.
Основные требования к претендентам на получение жилья для молодых семей:
1) наличие гражданства Республики Казахстан или статуса оралмана;

2) өтініш берген күнге соңғы екі және одан да көп жыл тіркеуде болуы ескерілетін Астана және Алматы қалаларын қоспағанда, тұру мерзіміне қарамастан, қатысушы тұрғын үй алуға үміттенген елді мекенде тұрақты тіркеуде болуы;
3) Бағдарламаға қатысушының және онымен бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының, кәмелеттік жасқа толмаған балаларының), сондай-ақ отбасы құрамына кіретін және өтініште көрсетілген отбасының өзге де мүшелерінің:
әрбір отбасы мүшесіне пайдалы алаңы 15 шаршы метрден кем болатын жатақханадағы бөлменің болуын;
осы тұрғын үйдің орналасқан жері бойынша ЖАО-ның тиісті анықтамасымен расталатын құлау (қирау) қаупі бар авариялық жағдайдағы балшықтан құйылған және қаңқалы-қамысты тұрғын үйді қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында (ортақ бірлескен меншігі, осы тармақшада көрсетілген тұрғын үй бірлігі ретінде өзге отбасы мүшелерімен ортақ бірлескен (үлестік) меншігін құрайтын үлестік меншіктегі үлесі) жеке меншік үйінің немесе сатып алу мүмкіндігі бар жалға алынған тұрғын үйінің жоқтығы;
4) өтініші берушінің және онымен үнемі бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының (зайыбының), кәмелетке толмаған балаларының), сондай-ақ отбасы құрамына кіретін және өтініште көрсетілген отбасының басқа мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында соңғы 5 жыл ішінде тұрғын үйді ауыстыру немесе өзіне меншік құқығында тиесілі тұрғын үйді иеліктен шығару арқылы тұрғын үй жағдайларын әдейі нашарлатуы фактілерінің болмауы.
5) тиісті табыстармен міндеттемелерді орындау мүмкіндіктерін растау.
Жас отбасыларға арналған тұрғын үйді өткізу мынадай тәртіппен пулдар қалыптастыру арқылы жүзеге асырылады:
1) мынадай өлшемшарттар бойынша есептелетін балдардың ең көп саны бойынша үміткерлер тізімдерін тиісінше қалыптастыра отырып, үміткерлерден пәтерлердің белгілі бір типтеріне өтініштерді және құжаттарды қабылдау:
бірінші бала үшін – 20 балл, екінші және кейінгі әрбір бала үшін 30 балл;
мүгедек болып табылатын немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес кейбір созылмалы аурулардың ауыр түрлерімен ауыратын отбасының әрбір мүшесі үшін – 10 балл;
"жас отбасы" санаты бойынша Тұрғын үй құрылысының 2005 – 2007 жылдарға және Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2008 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламалары шеңберінде өтініш берілетін орын бойынша бұрын қатысқан және белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде, салынған үйден тұрғын үй алушылардың тиісті тізіміне енгізілмеген үміткерлер үшін – 5 балл;
жетім балалар және кәмелетке толғанға дейін ата-аналарынан айырылған, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар санатына жататын ерлі-зайыптылардың әрқайсысы үшін – 10 балл;

2) наличие постоянной регистрации по месту жительства в населенном пункте, в котором участник претендует получить жилье независимо от срока проживания, за исключением городов Астаны и Алматы, в которых учитываются сроки регистрации двух последних и более лет на дату подачи заявления;
3) отсутствие по территории Республики Казахстан у участника Программы и постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи (супруги, несовершеннолетних детей), а также других членов семьи, включенных в состав семьи и указанных в заявлении, арендного жилья с выкупом или жилья на праве собственности (общей совместной собственности, доли в долевой собственности, составляющей общую совместную (долевую) собственность других членов семьи, указанных в настоящем подпункте, как единицу жилья), за исключением:
наличия комнат в общежитиях, полезной площадью менее 15 квадратных метров на каждого члена семьи;
жилых домов саманного и каркасно-камышитового типа в аварийном состоянии, грозящих обвалом (обрушением), которое подтверждается соответствующей справкой МИО по месту нахождения данного жилища;
4) отсутствие фактов преднамеренного ухудшения жилищных условий участником Программы и постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи (супруг (-а), несовершеннолетних детей), а также других членов семьи, включенных в состав семьи и указанных в заявлении, путем обмена жилого помещения или отчуждения жилища, принадлежащего ему на праве собственности, в течение последних 5 (пяти) лет по территории Республики Казахстан;
5) подтверждение возможности исполнения обязательств соответствующими доходами.
Реализация жилья для молодых семей осуществляется путем формирования пулов в следующем порядке:
1) прием от претендентов заявлений на определенные типы квартир и документов с соответствующим формированием списков претендентов по наибольшему количеству баллов, исчисляемых по следующим критериям:
за первого ребенка – 20 баллов, за каждого второго и последующего ребенка – 30 баллов;
за каждого из членов семьи, являющегося инвалидом или страдающего тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, согласно перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, – 10 баллов;
претендентам, ранее участвующим по месту подаваемого заявления в рамках Государственной программы развития жилищного строительства на 2005 – 2007 годы и Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 – 2010 годы по категории "молодая семья" и не включенным в соответствующий список получателей жилья на построенный дом при соответствии установленным требованиям, – 5 баллов;
за каждого из супругов, относящихся к категории детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия, – 10 баллов;

2) үміткерлердің Бағдарлама талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізе отырып, үміткерлер қатарынан пәтерлер түрлерінің санына мөлшерлес болатын одан кейінгі бөлек қалыптастыру, оның ішінде олардың төлем қабілеттілігін бағалау және Бағдарламаның өзге де бағыттары бойынша өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің қатысу фактілері бойынша рәсімдерден өтуі.
Қалыптастырылған тізімге сәйкес Бағдарлама талаптарына сәйкес келетін қатысушы ретінде қаралатын өтініш берушіге төлем қабілеттілігін бағалау рәсімінен өту және қажетті құжаттарды:
ЖАО жолдамасы алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде – қаржы институттарына;
жүргізілген бағалау нәтижелері туралы қаржы институтының хабарламасы алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЖАО-ға ұсыну туралы қажеттігі туралы хабарланады.
Өтініш беруші тиісті кірісті растамаған не белгіленген мерзімде хабарлама ұсынбаған жағдайда, ЖАО алдын ала тізімдердің кейінгі өтініш берушілерінен іріктеу жүргізуге құқылы.
Бағдарлама талаптарына сәйкес келмейтін өтініш берушіге:
осы кіші бөлімде көзделген бағыттар бойынша 1 бірліктен астам тұрғын үйді жеке меншікке сатып алу немесе сатып алу мүмкіндігімен жалдау фактілері анықталған жағдайда, 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Бағдарлама бағыттарының біреуін таңдау қажеттігі жөнінде;
өзге нормалар бойынша Бағдарламаның талаптарына сәйкес келмейтіндігі жөнінде хабарлама жіберіледі.
Бағдарламаның пулына қосу кезектілігі жинаған балдың санымен айқындалады. Балл тең болған кезде өтініш беруші жұбайының біреуі мемлекеттік қызметшіге не бюджеттiк ұйымдардың және білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет, спорт және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік кәсіпорындардың қызметкерлеріне жататын отбасы басымдыққа ие болады;
3) тұрғын үй комиссиясының шешімімен Бағдарламаға қатысушылардың түпкілікті пулын бекіту, оларды хабардар ету және бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ҚТҚЖБ-ға бекітілген тізімдерді жіберу.
5.6.2. "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйі.
2017 – 2018 жылдары "ҚИК" ИҰ" АҚ Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде бұрын басталған және көзделген жобалардың құрылысын Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының және РБ бұрын бөлінген қаражаты есебінен аяқтайды және дайын тұрғын үйді сатып алады.
"ҚИК" ИҰ" АҚ 2015 жылы жалға берілетін тұрғын үй салуға және сатып алуға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражат есебінен Алматы қаласындағы Атлетика ауылы объектілерінің 2017 жылғы Универсиада аяқталғаннан кейін тұрғын үйлерді ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдарға сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйді өткізе отырып, жалпы алаңы кемінде 86 033 шаршы метр тұрғын үй бөлігінің құрылысын қаржыландыруға, сондай-ақ құрылыс барысында көрсетілген қызметтер үшін, оның ішінде техникалық және авторлық қадағалау мен тұрғын үй құрылысына байланысты өзге де шығыстарды төлеуге құқылы. Бұл ретте "ҚИК" ИҰ" АҚ сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган келіскен кезде мемлекеттік заңды тұлғалармен Атлетика ауылы объектілерінің тұрғын бөлігін өткізуге құқылы.
Сатып алу мүмкіндігі бар жалға берілетін тұрғын үй ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдарға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындалатын кезектілік тәртібімен мынадай санаттарға өткізіледі:
көп балалы отбасылар;
толық емес отбасылар;
мүгедек балалары бар немесе тәрбиелеп отырған отбасылар;
жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
оралмандар;

2) дальнейшее раздельное формирование, соразмерное количеству типов квартир из числа претендентов с проведением проверки их соответствия требованиям Программы, в том числе и прохождение ими процедуры оценки платежеспособности и по фактам участия заявителя и членов его семьи по иным направлениям Программы.
Рассматриваемый согласно сформированному списку в качестве участника заявитель, соответствующий требованиям Программы, уведомляется о необходимости прохождения процедуры оценки платежеспособности и представления необходимых документов:
в финансовые институты в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения направления МИО;
в МИО в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения уведомления финансового института о результатах проведенной оценки.
В случаях неподтверждения заявителем соответствующего дохода либо непредставления уведомления в установленный срок, МИО вправе производить отбор из последующих заявителей предварительных списков.
Заявителю, не соответствующему требованиям Программы, направляется уведомление:
о необходимости выбора в течение 7 (семи) рабочих дней одного из направлений Программы, в случае выявления фактов приобретения в собственность жилья или аренду с выкупом более 1 единицы по направлениям, предусмотренных в данном подразделе;
о несоответствии требованиям Программы по иным нормам.
Очередность включения в пулы участников Программы определяется количеством набранных баллов. При равенстве баллов у заявителей приоритетом обладают семьи, в которых один из супругов относится к государственным служащим либо работникам бюджетных организаций и государственных предприятий в сфере образования, здравоохранения, культуры, спорта и социальной защиты населения;
3) утверждение решением жилищной комиссии окончательного пула участников Программы, их уведомление и направление утвержденных списков в ЖССБК в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения.
5.6.2. Арендное жилье с выкупом АО "ИО "КИК".
В 2017-2018 годах АО "ИО "КИК" за счет ранее выделенных средств из Национального фонда Республики Казахстан и РБ завершает строительство ранее начатых и предусмотренных проектов в рамках Программы развития регионов до 2020 года, и приобретает готовое жилье.
АО "ИО "КИК" за счет средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан в 2015 году на строительство и приобретение арендного жилья, вправе осуществить финансирование строительства жилой части объектов Атлетической деревни в г. Алматы общей площадью не менее 86033 кв. м., а также оплачивать расходы за услуги, оказанные в ходе строительства, в том числе технического и авторского надзора, и иные расходы, связанные со строительством жилья, с последующей реализацией жилья в аренду с выкупом после завершения Универсиады 2017 года для очередников, состоящих на учете в МИО. При этом, АО "ИО "КИК" вправе реализовать жилую часть объектов Атлетической деревни государственным юридическим лицам при согласовании уполномоченным органом по делам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Арендное жилье с выкупом реализуется очередникам, состоящим на учете в МИО, в порядке очередности, определяемой в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан, для следующих категорий:
многодетные семьи;
неполные семьи;
семьи, имеющие или воспитывающие детей-инвалидов;
дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей;
оралманы;

1 және 2 топтағы мүгедектер;
мемлекеттiк қызметшiлер, әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері, бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерi.
Бұл ретте тұрғын үйдің 50 %-ы кемінде 3 жыл некеде тұрған, балалары (баласы) бар және жұбайлардың екеуінің де жасы 35-тен аспаған (Бағдарламаға қатысуға өтініш беру сәтінде), сондай-ақ балаларды (баласы) жасы 35-ке толмаған, оның ішінде ажырасқан, жесір/тұл қалған ата-ананың біреуі ғана тәрбиелеп отырған толық емес отбасы сияқты жоғарыда көрсетілген санаттардағы адамдарға өткізіледі.
Жалға берілетін тұрғын үйді бөлу тәртібі:
ЖАО-ның тұрғын үй комиссиясының шешімімен Бағдарламаның талаптарына сәйкес келетін Бағдарламаға қатысушылардың түпкілікті пулын бекітуі (пулға қатысушылардың саны пәтерлердің санына мөлшерлес болуы тиіс);
түпкілікті пул бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушыларға қабылданған шешімдер туралы ЖАО-ның хабарлауы және бекітілген тізімдерді "ҚИК" ИҰ" АҚ-ға жіберуі;
"ҚИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілетін жүргізу;
Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілетін бағалау нәтижесін ескере отырып, пәтерлердің нөмірлері мен қабаттарда орналасуы бойынша егжей-тегжейлі ақпаратты "ҚИК" ИҰ" АҚ-дан алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ЖАО-ның тұрғын үйді бөлуі.
Бағдарламаға қатысушыларға тұрғын үйді өткізу, іріктеу және бөлу шарттары "ҚИК" ИҰ" АҚ мен ЖАО-ның арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен айқындалады.
ЖАО кезекте тұрғандар арасында тұрғын үйді бөлмеген жағдайда "ҚИК" ИҰ" АҚ ішкі құжаттарына сәйкес оны теңгерімге қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай өткеннен кейін осы тұрғын үйді басқа адамдарға бөлуге құқылы.
Сатып алу мүмкіндігімен жалға алу мыналарды көздейді:
жалға алу мерзімі 20 жылға дейін;
жалға берілетін тұрғын үйді мерзімінен бұрын сатып алу мүмкіндігі туралы талап;
жалға алушының жалдау төлемақыларын және мүлікті күтіп-ұстау шығыстарын, оның ішінде мүлік салығын, жер салығын, коммуналдық және өзге де пайдалану шығыстарын төлеуі;
жалға алушы жалдау шарты бойынша міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған жағдайда тұрғын үйді жеке меншікке беру туралы талап;
жалдау төлемақылары енгізілмеген, сондай-ақ жалдау шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда, жалға алушыны және оның отбасы мүшелерін жалға берілген тұрғын үйден шығару тәртібі;
жалға берілетін тұрғын үйді жалға алушының жөндеуі туралы талап.
Бұрын қабылданған бағдарламалар шеңберінде басталған және өткізіліп жатқан, алаңдары белгіленген шектердің 25 %-дан артық емес рұқсат етілген ауытқудан асатын жобаларды қоспағанда, жалға берілген тұрғын үйдің жалпы алаңы 5 %-дан аспайтын рұқсат етілген ауытқумен 80 шаршы метрден аспауға тиіс.
"ҚИК" ИҰ" АҚ сатып алу мүмкіндігі бар жалға берілетін тұрғын үйді "ҚИК" ИҰ" АҚ-мен тиісті келісімдер/меморандумдар жасаған мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жұмыскерлеріне, оның ішінде түскен жалдау төлемдерін қайта инвестициялау есебінен өткізуді жалғастыруға құқылы. Жобаларды іріктеу тәртібі, тұрғын үйді өткізу шарттары "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттарында айқындалады.

инвалиды 1 и 2 группы;
государственные служащие, военнослужащие, сотрудники специальных государственных органов, работники бюджетных организаций.
При этом, 50 % жилья реализуется лицам из вышеуказанных категорий, состоящим в браке не менее 3-х лет, имеющим детей (ребенка), и возраст обоих супругов не достиг 35 лет (на момент подачи заявления на участие в Программе), а также неполным семьям, в которой детей (ребенка) воспитывает один из родителей, не достигший возраста 35 лет, в том числе разведенный, вдовый.
Порядок распределения арендного жилья:
утверждение решением жилищной комиссии МИО окончательного пула участников, соответствующих требованиям Программы (количество участников пула должно быть соразмерным количеству квартир);
уведомление МИО участников Программы в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения окончательного пула о принятом решении и направление утвержденных списков в АО "ИО "КИК";
проведение платежеспособности участников Программы в соответствии с внутренними документами АО "ИО "КИК";
распределение МИО жилья в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения от АО "ИО "КИК" детальной информации по номерам и расположению квартир на этажах с учетом результатов оценки платежеспособности участников Программы.
Условия реализации, отбора и распределения жилья участникам Программы определяются соглашением о сотрудничестве между АО "ИО "КИК" и МИО.
В случае нераспределения МИО жилья среди очередников МИО, АО "ИО "КИК" вправе распределить данное жилье иным лицам по истечении 6 (шести) месяцев с даты принятия его на баланс в соответствии с внутренними документами АО "ИО "КИК".
Аренда с выкупом предусматривает:
срок аренды до 20 лет;
условие о возможном досрочном выкупе арендного жилья;
оплату арендатором арендных платежей и расходов за содержание имущества, в том числе налога на имущество, земельного налога, коммунальных и прочих эксплуатационных расходов;
условие о передаче жилья в собственность при условии полного и надлежащего выполнения арендатором обязательств по договору аренды;
порядок выселения арендатора и членов его семьи из арендного жилья в случаях невнесения арендных платежей, а также неисполнения обязательств по договору аренды;
условие о ремонте арендатором арендного жилья.
Общая площадь арендного жилья не должна превышать 80 кв.метров с допустимым отклонением не более 5%, за исключением проектов начатых и реализуемых в рамках ранее принятых программ с площадями, превышающими допустимое отклонение не более 25% от установленных пределов.
АО "ИО "КИК" вправе продолжить реализацию арендного жилья с выкупом для работников негосударственных юридических лиц, с которыми АО "ИО "КИК" заключены соответствующие соглашения/меморандумы, в том числе за счет реинвестирования поступающих арендных платежей. Порядок отбора проектов, условия реализации жилья определяются внутренними документами АО "ИО "КИК".

Астана, Алматы қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында, Ақтау және Атырау қалаларында тұрғын үйдің 1 шаршы метрі құрылысының құны – 200 мың теңгеге дейін, қалған өңірлерде – 180 мың теңгеге дейін құрайды.
Құрылыс салушыларды іріктеу, жалға берілетін тұрғын үйді тапсыру және сату тәртібі, құрылыс салушыларға және тұрғын үй құрылысының жобаларына қойылатын талаптар "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттарымен белгіленеді.
Ескерту. 5.6.2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
5.6.3. "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның жалға берілетін және кредиттік тұрғын үйлері.
2017 – 2018 жылдары "Бәйтерек девелопмент" АҚ "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде басталған жалға берілетін және кредиттік тұрғын үй объектілерінің құрылысын және көрсетілген "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасының шарттары мен талаптарына сәйкес оларды толық өткізуге дейін жасалған келісімдер бойынша өткізуді аяқтайды.
Бағдарламаға қатысушыларға тұрғын үйді өткізу және объектілерді келісу шарттары, тәртібі "Бәйтерек девелопмент" АҚ мен ҚТҚЖБ арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен және "Бәйтерек девелопмент" АҚ мен ҚТҚЖБ ішкі құжаттарымен айқындалады.
Белгіленген мерзімде ҚТҚЖБ-мен келісілмеген тұрғын үй және ҚТҚЖБ бөлмеген салымшалар арасында жағдайда, "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес кредиттік тұрғын үйді өткізу құны бойынша басқа адамдарға өткізеді.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ тұрғын үйді бөлмеген жағдайда, тұрғын үйді ЖАО-да кезекте тұрғандарға сатып алу арқылы жалға өткізіледі.
ҚТҚЖБ-мен келісілмеген тұрғын үй және салымшылар арасында ҚТҚЖБ бөлмеген тұрғын үй белгіленген мерзімде ЖАО-да кезекте тұрғандарға сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін болады.
"Бәйтерек девелопмент" АҚ ЖАО-ға өткізілетін жалға берілетін тұрғын үй туралы егжей-тегжейлі ақпаратты жіберген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде ЖАО өтінім берушілерді іріктеуді және жалға берілетін тұрғын үйді ЖАО-да кезекте тұрғандардың арасында бөлуді жүзеге асырады.
ЖАО белгіленген мерзімде ЖАО-да кезекте тұрғандардың арасында тұрғын үйді бөлмеген жағдайда "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес "Бәйтерек девелопмент" АҚ кредиттік тұрғын үйді өткізу құны бойынша басқа адамдарға өткізеді.
Жалға берілетін тұрғын үйді бөлу тәртібі:
ЖАО тұрғын үй комиссиясының шешімімен Бағдарламаның талаптарына сәйкес келетін Бағдарламаға қатысушылардың түпкілікті пулын бекіту;
түпкілікті пул бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушыларға қабылданған шешімдер туралы ЖАО-ның хабарлауы және бекітілген тізімдерді "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ға жіберуі;
"Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілетін бағалау рәсімдерінен өтуін қамтамасыз ету;
Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілетін бағалау нәтижесін ескере отырып, пәтерлердің нөмірлері мен қабаттарда орналасуы бойынша егжей-тегжейлі ақпаратты "Бәйтерек девелопмент" АҚ-дан алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ЖАО-ның тұрғын үйді бөлуі.
Сатып алу мүмкіндігімен жалға алу мыналарды көздейді:
жалға алу мерзімі 20 жылға дейін;
жалға берілетін тұрғын үйді мерзімінен бұрын сатып алу мүмкіндігі туралы талап;
жалға алушының жалдау төлемақыларын және мүлікті күтіп-ұстау шығыстарын, оның ішінде мүлік салығын, жер салығын, коммуналдық және өзге де пайдалану шығыстарын төлеуі;
жалға алушы жалдау шарты бойынша міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған жағдайда тұрғын үйді жеке меншікке беру туралы талап;
жалдау төлемақылары енгізілмеген, сондай-ақ жалдау шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда, жалға алушыны және оның отбасы мүшелерін жалға берілген тұрғын үйден шығару тәртібі;
жалға берілетін тұрғын үйді жалға алушының жөндеуі туралы талап.
Сатып алу мүмкіндігі бар жалға ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдарға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындалатын кезектілік тәртібінде мынадай тұлғалар санаттарға өткізіледі:
көп балалы отбасылар;
толық емес отбасылар;
мүгедек балалары бар немесе тәрбиелеп отырған отбасылар;
жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
оралмандар;

Стоимость строительства или приобретения 1 квадратного метра жилья в городах Астане, Алматы и их пригородных зонах, Актау и Атырау составляет до 200 тыс. тенге, в остальных регионах – до 180 тыс. тенге.
Порядок отбора застройщиков, сдачи и реализации арендного жилья, требования к застройщикам и проектам строительства жилья устанавливаются внутренними документами АО "ИО "КИК".
Сноска. Пункт 5.6.2. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
5.6.3. Арендное и кредитное жилье АО "Байтерек девелопмент"
В 2017-2018 годах АО "Байтерек девелопмент" завершает строительство объектов арендного и кредитного жилья, начатых в рамках Госпрограммы "Нұрлы жол", и их реализацию по заключенным соглашениям в соответствии с условиями и требованиями указанной Госпрограммы "Нұрлы жол" до их полной реализации.
Условия, порядок реализации жилья участникам Программы и согласования объектов определяются соглашением о сотрудничестве между АО "Байтерек девелопмент" и ЖССБК и внутренними документами ЖССБК и АО "Байтерек девелопмент".
ЖССБК проводит процедуры отбора и распределения кредитного жилья вкладчикам в течение 6 (шести) месяцев с даты получении от АО "Байтерек девелопмент" информации по оформленным правоустанавливающим и идентификационным документам на реализуемое жилье.
Жилье, не согласованное ЖССБК, и жилье, не распределенное ЖССБК среди вкладчиков, реализуется иным лицам по стоимости реализации кредитного жилья в соответствии с внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
В случае не распределения жилья АО "Байтерек девелопмент" реализует жилье очередникам МИО в аренду с выкупом.
Условия реализации, отбора и распределения жилья участникам Программы определяются соглашением о сотрудничестве между АО "Байтерек девелопмент" и МИО, а также внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
МИО осуществляет отбор заявителей и распределение арендного жилья среди очередников МИО в течение 6 (шести) месяцев с даты направления АО "Байтерек девелопмент" детальной информации в МИО о реализуемом арендном жилье.
Порядок распределения арендного жилья:
утверждение решением жилищной комиссии МИО окончательного пула участников Программы, соответствующих требованиям Программы;
уведомление МИО участников Программы в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения окончательного пула о принятом решении и направление утвержденных списков в АО "Байтерек девелопмент";
обеспечение прохождения процедуры оценки платежеспособности участниками Программы в соответствии с внутренними документами АО "Байтерек девелопмент";
распределение МИО жилья в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения от АО "Байтерек девелопмент" детальной информации по номерам и расположению квартир на этажах с учетом результатов оценки платежеспособности участников Программы.
Аренда с выкупом предусматривает:
срок аренды до 20 лет;
условие о возможном досрочном выкупе арендного жилья;
оплату арендатором арендных платежей и расходов за содержание имущества, в том числе возмещение налога на имущество, земельного налога, оплату коммунальных и прочих эксплуатационных расходов;
условие о передаче жилья в собственность при условии полного и надлежащего выполнения арендатором обязательств по договору аренды;
порядок выселения арендатора и членов его семьи из арендного жилья в случаях невнесения арендных платежей, а также неисполнения обязательств по договору аренды;
условие о ремонте арендатором арендного жилья.
Арендное жилье с выкупом реализуется очередникам, состоящим на учете в МИО, в порядке очередности, определяемой в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан, для следующих категорий:
многодетные семьи;
неполные семьи;
семьи, имеющие или воспитывающие детей-инвалидов;
дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей;
оралманы;

1 және 2 топтағы мүгедектер;
мемлекеттiк қызметшiлер, әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері, бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерi.
Ескерту. 5.6.3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674; 26.12.2017 № 877 қаулыларымен.
5.6.4. Жылжымайтын мүлік қорының коммерциялық және сатып алу мүмкіндігі бар жалға берілетін тұрғын үйлері.
2017 – 2018 жылдары Жылжымайтын мүлік қоры Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы мен "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде көзделген сатып алу мүмкіндігі бар жалға берілетін тұрғын үйлердің және коммерциялық тұрғын үйлердің құрылысын осы тармақтың шарттарына сәйкес аяқтайды.
1) Коммерциялық тұрғын үй.
Тұрғын үй объектілері құрылысының жобаларын іріктеу және қарау Жылжымайтын мүлік қорының ішкі рәсімдеріне сәйкес өткізіледі.
Құрылыс салушының (инвестордың) жобаға қатысу үлесі жоба құнының 20% құрауға тиіс және мыналарды: жер учаскесін сатып алу (кадастрлық құны бойынша), жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу, мемлекеттік немесе кешенді ведомстводан тыс сараптамадан өту шығындарын және (немесе) тиісті банк кепілдіктерімен не объектінің құрылысы аяқталғанға дейінгі мерзімге қаржыландырудың расталған көздерінің болуымен қамтамасыз етілген ақша қаражатын және (немесе) Жылжымайтын мүлік қорының қатысуы мен жобаны іске асыру басталған кезге дейін объектіде орындалған құрылыс-монтаждау жұмысының көлемі бойынша техникалық аудит қорытындысымен расталған аяқталмаған құрылысты қамтуы мүмкін.
Коммерциялық тұрғын үйдің құрылыс салушысы жобаны қаржыландыру басталған кезден бастап 24 айдан аспайтын мерзімде құрылыс объектісіндегі жылжымайтын мүліктің бүкіл пулынан тұрғын үйді қаржыландыру басталған кезге белгіленген құрылыс құнына 20 %-дан аспайтын үстеме баға бойынша эскроу-шотты пайдаланып өткізуге құқылы.
Құрылыс салушыға (инвесторға) өткізу үшін берілген мерзім өткеннен кейін жобадағы жылжымайтын мүліктің өткізілмеген тұрғын үйінің бүкіл пулы құрылыс құнының 20%-ы мөлшеріндегі дисконтпен Жылжымайтын мүлік қорына беріледі.
Тұрғын үйді өткізуге құқық берген кезде қаражаттың қайтарымдылығы және Жылжымайтын мүлік қорының қаржылық тұрақтылығы қағидаттарын негізге ала отырып, бағаның төменгі шегі белгіленеді.
2016 жылы құрылысы басталған тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңы 5%-дан аспайтын ықтимал ауытқумен 105 шаршы метрден аспауға тиіс.
Жеке құрылыс салушыларды қолдау шеңберінде тұрғын үй құрылысының құны Астана, Алматы қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында, Ақтау және Атырау қалаларында 240 мың теңгеге дейінгі ал қалған өңірлерде 200 мың теңгеге дейінгі соманы құрайды.
Коммерциялық тұрғын үйді жеке тұлғаларға өткізу жүзеге асырылатын болады. Тұрғын үйді заңды тұлғаларға өткізуге жол беріледі, бірақ ол жобадағы тұрғын үйдің (пәтерлердің) жалпы санының 20%-нан аспауға тиіс.
Тұрғын үйлерді өткізу тәртібі және құрылыс салушылар мен тұрғын үй құрылысының жобаларына қойылатын талаптар Жылжымайтын мүлік қорының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Жылжымайтын мүлік қоры салынған инвестициялардың сақталуын және қайтарылуын басшылыққа ала отырып, объектілер құрылысының барысына тұрақты мониторингті жүзеге асырады.
Жылжымайтын мүлік қоры 2018 жылы объектілер құрылысына салынған инвестициялардың "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ға қайтарылуын қамтамасыз етеді.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ 2018 жылдан бастап ЖАО тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесі кредиттік тұрғын үйлердің әрі қарай салынуын қаржыландыруды, сондай-ақ бағалы қағаздарды сатып алу арқылы Астана қаласындағы проблемалық тұрғын үй объектілерінің құрылысын аяқтауды қаржыландыруды көздейді.

инвалиды 1 и 2 группы;
государственные служащие, военнослужащие, сотрудники специальных государственных органов, работники бюджетных организаций.
Сноска. Пункт 5.6.3. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.10.2017 № 674; от 26.12.2017 № 877.
5.6.4. Коммерческое и арендное жилье с выкупом Фонда недвижимости.
В 2017-2018 годах Фонд недвижимости завершает строительство жилья в аренду с выкупом и коммерческого жилья, предусмотренных в рамках Программы развития регионов до 2020 года и Госпрограммы "Нұрлы жол", в соответствии с условиями настоящего пункта.
1) Коммерческое жилье.
Отбор и рассмотрение проектов строительства жилых объектов проводятся в соответствии с внутренними процедурами Фонда недвижимости.
Доля участия застройщика (инвестора) в проекте должна составлять не менее 20% от стоимости проекта и может включать в себя: затраты на приобретение земельного участка (по кадастровой стоимости), разработку проектно-сметной документации, прохождение государственной или комплексной вневедомственной экспертизы и (или) денежные средства, обеспеченные соответствующими банковскими гарантиями либо наличием подтвержденных источников финансирования на срок до завершения строительства объекта, и (или) незавершенное строительство, подтвержденное заключением технического аудита по выполненному объему строительно-монтажных работ в объекте до момента начала реализации проекта с участием Фонда недвижимости.
Застройщик коммерческого жилья в срок не более 24 месяцев с начала финансирования проекта вправе реализовывать жилье из всего пула недвижимости в объекте строительства по цене не более чем с 20% надбавкой к стоимости строительства, установленной на момент начала финансирования, с использованием эскроу-счета.
По истечении срока, предоставленного застройщику (инвестору) для реализации, весь пул нереализованной части нереализованного жилья недвижимости в проекте передается Фонду недвижимости с дисконтом в размере 20% от стоимости строительства.
При передаче права на реализацию жилья устанавливается нижний порог цен исходя из принципов возвратности средств и финансовой устойчивости Фонда недвижимости.
Общая площадь жилья (квартиры) с началом строительства с 2016 года не должна превышать 105 квадратных метров с допустимым отклонением не более 5%.
Стоимость строительства жилья в рамках поддержки частных застройщиков в городах Астане, Алматы и их пригородных зонах, Актау и Атырау составляет до 240 тыс. тенге, в остальных регионах - до 200 тыс. тенге.
Реализация коммерческого жилья будет осуществляться физическим лицам. Допускается реализация жилья юридическим лицам, но не более 20% от общего количества жилья (квартир) в проекте.
Порядок реализации жилья и требования к застройщикам и проектам строительства жилья устанавливаются внутренними документами Фонда недвижимости.
Фонд недвижимости, руководствуясь сохранностью и возвратностью вложенных инвестиций, осуществляет постоянный мониторинг за ходом строительства объектов.
Фонд недвижимости обеспечивает возвратность инвестиций, вложенных на строительство объектов в 2018 году в АО "ФНБ "Самрук-Казына".
АО "ФНБ "Самрук-Казына" предусматривает с 2018 года дальнейшее финансирование строительства кредитного жилья системы жилстройсбережений МИО через выкуп ценных бумаг, а также для финансирования завершения проблемных объектов жилищного строительства в городе Астане.

2) Сатып алу мүмкіндігі бар жалға берілетін тұрғын үй.
Осы бағыт бойынша тұрғын үй құрылысын жүзеге асыру үшін "Самұрық-Қазына" АҚ-ның меншікті қаражаты және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты пайдаланылатын болады.
Тұрғын үй объектілерін салу тетіктері:
Жеке құрылыс салушылардың (инвесторлардың) инвестициялық өтінімдері бойынша құрылысты ұйымдастыру.
Жылжымайтын мүлік қорының ішкі рәсімдерге сәйкес жеке құрылыс салушылар (инвесторлар) ұсынған тұрғын үй объектілерін салу жөніндегі жобаларға (бұдан әрі – жобалар) іріктеу жүргізеді және оларды қарайды.
Жобалар мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
ауыртпалықтан бос, ЖАО-ның инфрақұрылымды дамыту жоспарларына сәйкес тиісті ИКИ-мен қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз ету жоспарланған жер учаскелерінің болуы;
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бар ЖСҚ-ның болуы;
тұрғын үйдің жайлылық сыныбы – "Тұрғын үй ғимараттары" Қазақстан Республикасының ҚНжҚ 3.02-43-2007 бойынша 3-сыныптан жоғары емес. Жылжымайтын мүлік қорының бір пәтерінің жалпы ауданы 120 шаршы метрден және бір пәтерлі аз қабатты үйдің (коттедждің) жалпы ауданы 200 шаршы метрден аспауға, Қазақстан Республикасының ҚНжҚ талаптарына сәйкес коммерциялық үй-жайлар және машина орындары болуға тиіс. Астана, Алматы, Атырау, Ақтау қалалары мен олардың қала маңы аймақтарында тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңының 1 шаршы метрін салудың базалық құны инфляция коэффициентіне немесе құрылыстағы баға индексінің өзгеруіне сәйкес бағаларды жыл сайын түзетумен 185 мың теңге дейінгі соманы, ал қалған өңірлерде құрылысы 2016 жылы басталған жобалар бойынша 150 мың теңгеге дейігі соманы құрайды;
құрылыс салушының (инвестордың) жобаға қатысу үлесі жер учаскесін (кадастрлық құны бойынша) сатып алуға, ЖСҚ әзірлеуге және мемлекеттік сараптама жүргізуге жұмсалған шығындарды және/немесе объектінің құрылысы аяқталғанға дейінгі мерзімге берілген тиісті кепілдіктермен не қаржыландырудың расталған көздерімен қамтамасыз етілген ақшалай қаражатты және/немесе жобаны Жылжымайтын мүлік қорының қатысуымен іске асыру басталған сәтке дейін объектіде орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемі бойынша жасалған техникалық аудит қорытындысымен расталған аяқталмаған құрылысты қоса алғанда, жоба құнының 20 %-ынан кем болмауға тиіс.
Іріктеу кезінде құрылыс салушының (инвестордың) қаржыландырудағы үлесі көбірек болған жобаларға басымдық беріледі.
ЖАО-ның жер учаскелерінде Жылжымайтын мүлік қорының жобаларды іске асыруы.
ЖАО Жылжымайтын мүлік қорына тиісті ИКИ-мен қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз ету жоспарланған жер учаскелерін берген жағдайда, Жылжымайтын мүлік қоры жобаларды іске асыруға қатысу үшін құрылыс компанияларын (инвесторларды) тарта отырып, осы тармақшада көрсетілген талаптарға сәйкес келетін тұрғын үй салуды ұйымдастырады. Бұл ретте Жылжымайтын мүлік қоры құрылыс компанияларын инвесторлар және/немесе жобалар бойынша бас мердігерлер ретінде тартуы мүмкін.
Жобаларды нысаналы депозит арқылы іске асыру.
Тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін Жылжымайтын мүлік қоры нысаналы жедел банк салымдары туралы шарттар жасау арқылы ЕДБ-ге нысаналы депозиттерді орналастырады, осыған сәйкес екінші деңгейдегі банктер нысаналы салымның қаражаты есебінен тұрғын үй объектілерін салу үшін құрылыс салушыларға кредит беруді жүзеге асырады.
Нысаналы депозиттің сомасын өтеу есебіне Жылжымайтын мүлік қорының меншігіне берілетін тұрғын үй осы тармақшада көрсетілген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Жылжымайтын мүлік қорының ЕДБ-ге нысаналы депозиттерді орналастыру шарттары мен тәртібі Жылжымайтын мүлік қорының ішкі құжаттамасымен регламенттеледі.
Жылжымайтын мүлік қоры салынып жатқан және дайын (пайдалануға берілген) жылжымайтын мүлік объектілерінде осы тармақшада көрсетілген талаптарға сәйкес келетін тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатып алуды жүзеге асыруға құқылы.
Құрылыс аяқталып, объектілер пайдалануға берілгеннен кейін үй-жайлар жобаға қатысу үлесіне сәйкес бөлінеді.
Жылжымайтын мүлік қоры салынған инвестициялардың сақталуы және қайтарымдылығы қағидаттарын басшылыққа ала отырып, объекті құрылысының барысына тұрақты мониторингті жүзеге асырады.

2) Арендное жилье с выкупом.
Для осуществления строительства жилья по данному направлению будут использоваться собственные средства АО "ФНБ "Самрук-Қазына", средства Национального фонда Республики Казахстан.
Механизмы строительства жилых объектов:
Организация строительства по инвестиционным заявкам частных застройщиков (инвесторов).
В соответствии с внутренними процедурами Фонд недвижимости проводит отбор и рассмотрение проектов по строительству жилых объектов (далее - проекты), представленных частными застройщиками (инвесторами).
Проекты должны соответствовать следующим требованиям:
наличие земельного участка, свободного от обременений, обеспеченного или запланированного МИО к обеспечению соответствующей ИКИ в соответствии с планами развития инфраструктуры;
наличие ПСД с заключением комплексной вневедомственной экспертизы;
класс комфортности жилья - не выше 3 класса по СНиП Республики Казахстан 3.02-43-2007 "Жилые здания". Общая площадь одной квартиры Фонда недвижимости не должна превышать 120 кв. метров и/или одноквартирного малоэтажного дома (коттеджа) - не более 200 кв. метров, наличие коммерческих помещений и машиномест в соответствии с требованиями СНиП Республики Казахстан. Базовая стоимость строительства 1 квадратного метра общей площади жилища (квартиры) в городах Астане, Алматы, Актау, Атырау и их пригородных зонах составляет до 185 тыс. тенге, в остальных регионах составляет до 150 тыс. тенге, по проектам, строительство которых начато в 2016 году, с ежегодной корректировкой цен в соответствии с коэффициентом инфляции или изменением индекса цен в строительстве;
доля участия застройщика (инвестора) в проекте должна быть не менее 20 % от стоимости проекта, включая затраты на приобретение земельного участка (по кадастровой стоимости), разработку ПСД и проведение комплексной вневедомственной экспертизы, и/или денежные средства, обеспеченные соответствующими гарантиями либо наличием подтвержденных источников финансирования на срок до завершения строительства объекта, и/или незавершенное строительство, подтвержденное заключением технического аудита по выполненному объему строительно-монтажных работ в объекте до момента начала реализации проекта с участием Фонда недвижимости.
При отборе приоритет отдается тем проектам, в которых доля участия застройщика (инвестора) в финансировании больше.
Реализация проектов Фондом недвижимости на земельных участках МИО.
В случае предоставления МИО Фонду недвижимости земельных участков, обеспеченных или запланированных к обеспечению соответствующей ИКИ, Фонд недвижимости организует строительство жилья, соответствующего требованиям, указанным в настоящем подпункте, с привлечением строительных компаний (инвесторов) для участия в реализации проектов. При этом строительные компании могут привлекаться Фондом недвижимости в качестве инвесторов и/или генеральных подрядчиков по проектам.
Реализация проектов через целевой депозит.
Для финансирования строительства жилья Фонд недвижимости размещает целевые депозиты в БВУ путем заключения договора о целевом срочном банковском вкладе, в соответствии с которыми банки второго уровня за счет средств целевого вклада осуществляют кредитование застройщиков для строительства жилых объектов.
Жилье, передаваемое в собственность Фонд недвижимости в счет возмещения суммы целевого депозита, должно соответствовать требованиям, указанным в настоящем подпункте.
Условия и порядок размещения Фондом недвижимости целевых депозитов в БВУ регламентируются внутренней документацией Фонда недвижимости.
Фонд недвижимости имеет право осуществлять выкуп жилых и нежилых помещений, соответствующих требованиям, указанным в настоящем подпункте, в строящихся и готовых (введенных в эксплуатацию) объектах недвижимости.
После завершения строительства и ввода объекта в эксплуатацию помещения распределяются согласно долям участия в проекте.
Фонд недвижимости, руководствуясь принципами сохранности и возвратности вложенных инвестиций, осуществляет постоянный мониторинг за ходом строительства объекта.

Бағдарламаға қатысушылар – ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адамдар, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 68-бабының 2), 4), 10) тармақшаларын қоспағанда, Заңның 67-бабы 1-тармағының 1-1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың санаттарына жататындар.
Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын негізгі талаптар:
1) Заңға сәйкес тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрғанын және тұрғын үйге мұқтаж мәртебесін растау;
2) тұрғын үйді өткізу шарттары бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндіктерін тиісті кірістермен растау.
Бағдарламаға қатысушыларға тұрғын үйді өткізу шарттары
Тиісті табыс деңгейі болған кезде Бағдарламаға қатысушыға тұрғын үй меншігіне өткізіледі немесе сатып алу мүмкіндігімен жалға беріледі.
Өтініш берушілер талаптарды орындау мақсатында Жылжымайтын мүлік қорының ішкі талаптарына сәйкес тиісті кірісті (төлем қабілеттілігін бағалау) растайды.
Меншікті және (немесе) қарыз қаражаты есебінен тұрғын үйді сатып алуға дайын екендігін білдірген үміткерлер үшін төлем қабілеттілігін бағалау рәсімі алып тасталды.
ЖАО-да есепте тұрған кезектегі адам осы бағыт бойынша тұрғын үйді жеке меншікке немесе сатып алу мүмкіндігімен жалға алған жағдайда тұрғын үйге мұқтаждар есебінен алып тасталады.
Тұрғын үйді өткізу рәсімдері:
1) ЖАО Жылжымайтын мүлік қорынан ақпарат алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде тұрғын үйді өткізу шарттары, азаматтардың санаттары, тұрғын үйдің сипаттамалары, құжаттарды қабылдайтын орындар (қажет болған жағдайда), құжаттарды қабылдау басталатын және аяқталатын күн туралы хабарландыруларды интернет-ресурстар арқылы жариялауды қамтамасыз етеді. Құжаттарды қабылдау мерзімін ЖАО дербес айқындайды, бірақ ол 5 жұмыс күнінен аспайды;
2) ақпарат алған күннен бастап 2 (екі) айдан кешіктірмей Жылжымайтын мүлік қорымен келісімдерде айқындалатын мерзімде пулдарды қалыптастыруды қамтамасыз ету.
Бағдарламаға қатысушыларды іріктеу мынадай тәртіппен пулдарды қалыптастыру арқылы жүзеге асырылады:
1) тұрғын үйге мұқтаждарды есепке алудың бөлек тиісті тізімдерінде Заңның 74-бабында белгіленген кезектілік тәртібімен үміткерлердің бөлек тізімдерін тиісінше қалыптастыра отырып, үміткерлерден пәтерлердің белгілі бір типтеріне арналған өтініштер мен құжаттарды қабылдау;
2) үміткерлердің Бағдарлама талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізе отырып, қатысушылар пулының үміткерлері қатарынан пәтерлер типтерінің санына мөлшерлес болатын одан кейінгі бөлек қалыптастыру, оның ішінде олардың төлем қабілеттілігін бағалау және мемлекеттік тұрғын үй бағдарламаларының өзге де бағыттары бойынша өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің қатысу фактілері бойынша рәсімдерден өтуі.
Қалыптастырылған тізімге сәйкес Бағдарлама талаптарына сәйкес келетін қатысушы ретінде қаралатын өтініш берушіге төлем қабілеттілігін бағалау рәсімінен өту және қажетті құжаттарды:
ЖАО жолдамасы алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде – қаржы институттарына;
жүргізілген бағалау нәтижелері туралы қаржы институтының хабарламасы алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЖАО-ға ұсыну қажеттігі туралы хабарланады.
Өтініш беруші тиісті кірісті растамаған не белгіленген мерзімде хабарлама ұсынбаған жағдайда, ЖАО алдын ала тізімдердің кейінгі өтініш берушілерінен іріктеу жүргізуге құқылы.
Бағдарламаның талаптарына сәйкес келмейтін өтініш берушіге Бағдарламаның талаптарына сәйкес келмейтіндігі туралы хабарлама жіберіледі.
Қабылданған өтініштердің жиынтық санына әрбір бөлек тізімдегі пәтерлердің белгілі бір типіне қабылданған өтініштер санының үйлесімін айқындаудан және аталған үйлесімді өткізілетін пәтерлер санына қолданудан әрбір пул бойынша пәтерлердің белгілі бір типінің саны шығады;

Участники Программы - очередники, состоящие на учете в МИО, относящиеся к категории лиц, указанных в подпунктах 1-1), 2), 3) пункта 1 статьи 67 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон), за исключением подпунктов 2), 4), 10) статьи 68 Закона.
Основные требования, предъявляемые к участникам Программы:
1) подтверждение постановки на учет нуждающихся в жилище и статуса нуждающегося в жилище в соответствии с Законом;
2) подтверждение возможности исполнения обязательств соответствующими доходами по условиям реализации жилья.
Условия реализации жилья участникам Программы.
При соответствующем уровне дохода участнику Программы жилье реализуется в собственность или аренду с выкупом.
Заявители в целях выполнения требований подтверждают соответствующие доходы (оценка платежеспособности) согласно внутренним требованиям Фонда недвижимости.
Для претендентов, заявивших о готовности выкупить жилье за счет собственных и (или) заемных средств, процедура оценки платежеспособности исключена.
Очередник, состоящий на учете в МИО, исключается из учета нуждающихся в жилище в случае получения жилья в собственность или аренду с выкупом по данному направлению.
Процедуры реализации жилья:
1) МИО обеспечивают в течение 3-х рабочих дней публикацию посредством интернет-ресурсов объявлений об условиях реализации жилья, категорий граждан, характеристиках жилья, местах приема документов (при необходимости), дате начала и завершения приема документов с даты получения информации от Фонда недвижимости. Срок приема документов определяется МИО самостоятельно, но не более 5 (пяти) рабочих дней;
2) обеспечение формирования пулов в сроки, определяемые в соглашениях с Фондом недвижимости, но не позднее 2 (двух) месяцев с даты получения информации.
Отбор участников Программы осуществляется путем формирования пулов в следующем порядке:
1) прием от претендентов заявлений на определенные типы квартир и документов с соответственным формированием раздельных списков претендентов в порядке очередности, установленной статьей 74 Закона, в соответствующих раздельных списках учета нуждающихся в жилище;
2) дальнейшее раздельное формирование, соразмерное количеству типов квартир из числа претендентов пула участников, с проведением проверки соответствия претендентов требованиям Программы, в том числе и прохождение ими процедуры оценки платежеспособности и по фактам участия заявителя и членов его семьи по иным направлениям государственных жилищных программ.
Рассматриваемый согласно сформированному списку в качестве участника заявитель, соответствующий требованиям Программы, уведомляется о необходимости прохождения процедуры оценки платежеспособности и представления необходимых документов:
в финансовые институты в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения направления МИО;
в МИО в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения уведомления финансового института о результатах проведенной оценки.
В случаях неподтверждения заявителем соответствующего дохода либо непредставления уведомления в установленный срок, МИО вправе производить отбор из последующих заявителей предварительных списков.
Заявителю, не соответствующему требованиям Программы, направляется уведомление о несоответствии требованиям Программы.
Количество определенного типа квартир на каждый пул исходит из определения пропорции числа принятых заявлений на определенный тип квартир каждого раздельного списка к совокупному числу принятых заявлений и применения данной пропорции на количество реализуемых квартир.

3) Жылжымайтын мүлік қорына тұрғын үй комиссиясының шешімімен Бағдарламаға қатысушылардың түпкілікті пулын бекіту.
Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын үйлерін ЖАО арқылы өткізу:
1) ЖАО-мен тұрғын үйлерді бөлу жөніндегі ынтымақтастық туралы үлгі келісімге қол қою;
2) Жылжымайтын мүлік қорының ішкі құжаттарына сәйкес ЖАО арқылы өткізу белгіленген тұрғын үй-жайлардың тізімдерін құрылыс аяқталатын күнге дейін кемінде 2 (екі) ай бұрын сату бойынша сипаттамалары (саны мен алаңы, ай сайынғы жалдау төлемақысының мөлшері, сату бағалары, сондай-ақ әрбір пәтер типі бойынша өткізу тәсілдері) туралы ақпаратпен қоса ЖАО-ға жіберу;
3) тиісті қаржы институттарына Жылжымайтын мүлік қорының ішкі қағидаларында айқындалатын жалдау төлемақысының ең жоғары сомасын есептеу әдістемесін жіберу;
4) Бағдарламаның іріктелген үміткерлерінің бекітілген тізімдерін ЖАО-дан алу;
5) ЖАО ұсынған тізімдердегі реттік нөмірімен айқындалатын кезектілікке сәйкес үміткерлерге пәтер таңдау мүмкіндігін беру, оларға тұрғын үйлерді бекітіп беру және шарттары Жылжымайтын мүлік қорының ішкі қағидаларында айқындалатын сатып алу мүмкіндігімен жалдау немесе сатып алу-сату шарттарын жасасу.
Жылжымайтын мүлік қоры ЖАО пулындағы жеке тұлғаға:
1) ай сайынғы жалдау төлемақыларын төлеу үшін төлем қабілеттілігі жеткілікті болмаған;
2) сатып алу мүмкіндігімен жалдау шартын жасасқан кезде кепілді жарнаның қажетті сомасын немесе сатып алу-сату шартын жасау үшін қажетті қаражат сомасын төлемеген;
3) ЖАО тізімі бекітілген күннен бастап күнтізбелік 40 (қырық) күн мерзімде талап етілетін құжаттарды ұсынбаған жағдайда тұрғын үй-жайларды бөлуден бас тартуға құқылы.
Жылжымайтын мүлік қоры ЖАО-ға сатып алу-сату немесе жалдау шарттарын жасасудан бас тартылған адамдар туралы тиісті ақпаратты жібереді.
Жылжымайтын мүлік қорының ЖАО арқылы өткізу белгіленбеген тұрғын үйі, сондай-ақ бөлінбеген тұрғын үй және коммерциялық (тұрғын емес) үй-жайлар Жылжымайтын мүлік қорының ішкі қағидаларына сәйкес өткізілуі тиіс.
Сатып алу мүмкіндігі бар жалға берілетін тұрғын үйді бөлу тұрғын үйі жоқ немесе тұрғын үй жағдайларын жақсартуға мұқтаж адамдарға басымдық беру қағидаты сақтала отырып жүргізіледі.
Жалдау төлемақысының мөлшері Жылжымайтын мүлік қорының құрылысын қаржыландыруға және қаржылық орнықтылығына бөлінген қаражаттың қайтарымдылығы қағидаттарын негізге ала отырып айқындалады.
Жылжымайтын мүлік қоры мен жалға алушының арасында сатып алу мүмкіндігі бар жалдау шарты жасалады. Бұл ретте сатып алу мүмкіндігі бар жалдау шартында жалға алушының тұрғын үй-жайларды мерзімінен бұрын жеке меншігіне сатып алу құқығы көзделуі мүмкін.
Жеке тұлғалар тұрғын үй-жайларды сатып алу, оның ішінде бір реттен асырмай сатып алу мүмкіндігі бар жалдау шартымен сатып алу құқығын іске асыра алады.
Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын үй-жайларды сатып алу мүмкіндігімен жалға беруі 15 жылға дейін жүзеге асырылады, бұл ретте сатып алу мүмкіндігімен жалға алудың ең ұзақ мерзімі Жылжымайтын мүлік қорының қаржыландыру шарттарына байланысты қысқартылуы мүмкін. Жалға алушы сатып алу мүмкіндігімен тұрғын үйді жалдау шарты бойынша өзінің міндеттемелерін толық орындағаннан кейін Жылжымайтын мүлік қоры тұрғын үй-жайды жалға алушының меншігіне беретін болады.
Сатып алу мүмкіндігімен жалдау шарты жалға алушының жалдау төлемақыларын, мүлік салығын, жер салығы мен мүлікті күтіп-ұстау шығыстарын, оның ішінде коммуналдық және өзге де пайдалану шығыстарын төлеуін көздейді.
Бұл ретте мүлік салығы мен жер салығының сомасы жалдау төлемақысының мөлшеріне қосылмайды және салық заңнамасында айқындалған қолданыстағы мөлшерлемелер бойынша аталған салықтарды төлеу фактісі бойынша Жылжымайтын мүлік қоры ұсынған хабарламалар негізінде жалға алушылар өтейді.

3) утверждение решением жилищной комиссии окончательного пула участников Программы Фонду недвижимости.
Реализация жилья Фонд недвижимости через МИО:
1) подписание с МИО типового соглашения о сотрудничестве по распределению жилья;
2) направление в МИО списков жилых помещений, определенных к реализации через МИО, в соответствии с внутренними документами Фонда недвижимости, информацией о характеристиках по реализации (количество и площади, размеры ежемесячных арендных платежей, цены продажи, а также способы реализации по каждому типу квартир) не менее чем за 2 (два) месяца до даты завершения строительства;
3) направление соответствующим финансовым институтам методики расчета максимальной суммы арендных платежей, определяемой внутренними правилами Фонда недвижимости;
4) получение от МИО утвержденных списков отобранных претендентов Программы;
5) предоставление претендентам возможности выбора квартир согласно очередности, определяемой порядковым номером в предоставленных списках МИО, закрепление за ними жилья и заключение договоров аренды с выкупом или купли-продажи, условия которых определяются внутренними правилами Фонда недвижимости.
Фонд недвижимости имеет право отказать физическому лицу из пула МИО в распределении жилого помещения в случаях:
1) недостаточности платежеспособности для оплаты ежемесячных арендных платежей;
2) неоплаты необходимой суммы гарантийного взноса при заключении договора аренды с выкупом или суммы средств, необходимой для заключения договора купли-продажи;
3) непредставления требуемых документов в срок 40 (сорок) календарных дней со дня утверждения списка МИО.
Фонд недвижимости направляет в МИО соответствующую информацию о лицах, которым отказано в заключении договоров купли-продажи или аренды.
Жилье Фонда недвижимости, не определенное к реализации через МИО, а также жилье, не распределенное, и коммерческие (нежилые) помещения подлежат реализации в соответствии с внутренними правилами Фонда недвижимости.
Распределение жилья в аренду с выкупом производится с соблюдением принципа предоставления приоритетности лицам, не имеющим жилья или нуждающимся в улучшении жилищных условий.
Размер арендной платы определяется, исходя из принципов возвратности выделенных средств на финансирование строительства и финансовой устойчивости Фонда недвижимости.
Между Фондом недвижимости и арендатором заключается договор аренды с выкупом. При этом договором аренды с выкупом может быть предусмотрено право на досрочное приобретение жилых помещений в собственность арендатором.
Физические лица могут реализовать свое право на приобретение жилых помещений, в том числе на условиях аренды с выкупом не более одного раза.
Реализация жилых помещений Фондом недвижимости в аренду с выкупом осуществляется до 15 лет, при этом максимальный срок аренды с выкупом может быть сокращен в зависимости от условий финансирования Фонда недвижимости. После полного исполнения арендатором своих обязательств по договору аренды жилья с выкупом жилое помещение будет передано Фондом недвижимости в собственность арендатора.
Договор аренды с выкупом предусматривает оплату арендатором арендных платежей, налога на имущество, земельного налога и расходов за содержание имущества, в том числе коммунальных и прочих эксплуатационных расходов.
При этом сумма налога на имущество и земельного налога не включается в размер арендной платы и возмещается арендаторами на основании представленных Фондом недвижимости уведомлений по факту оплаты данных налогов по действующим ставкам, определенным налоговым законодательством.

Құрылысы 2012 жылы басталған жобалар бойынша тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңының 1 шаршы метрін тікелей сатудың базалық бағасы Астана, Алматы, Атырау, Ақтау қалаларында және олардың қала маңындағы аймақтарында 180 мың теңгеден, Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінде 144 мың теңгеден аспайды. Кейінгі жылдары тікелей сату бағасы тұрғын үйдің (пәтердің) 1 шаршы метрін салу құнының өзгеруі есепке алына отырып, нақтыланатын болады.
Ескерту. 5.6.4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674; 26.12.2017 № 877 қаулыларымен.
5.6.5. Кепілдік беру қорының қатысуымен үлестік салымдарды қорғау тетігін іске асыру.
2016 жылдан бастап тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнама шеңберінде азаматтардың коммерциялық тұрғын үй сатып алу мүмкіндіктерін кеңейту бойынша шаралар қабылданды.
Үлестік тұрғын үй құрылысына қатысушылардың мүдделерін қорғау мақсатында бұрын жұмыс істеген "Қазақстанның ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры" АҚ-ның базасында Кепілдік беру қоры құрылды, ол үлестік құрылысқа қатысушыларға қаржылық тұрақтылық, тәжірибенің болуы жөнінде біліктілік талаптарын белгілейтін және инжинирингтік компаниялар арқылы үлескерлер ақшасының нысаналы пайдаланылуын бақылау тетіктерін енгізетін болады.
Үлестік салымдарға кепілдік беру тетігін іске асыру үшін мемлекет Кепілдік беру қорын 2017 жылы 10 млрд. теңге мөлшерінде капиталдандыруды көздеп отыр.
Кепілдік беру қорының кепілдігімен қамтамасыз етілген тұрғын үй құрылысының жобалары бойынша ҚТҚЖБ салымшыларға ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен және шарттарда үлестік қатысу шарттары бойынша талап ету құқықтарын кепілдікке қойып, тұрғын үйді сатып алуы үшін кредит беруге құқылы.
5.6.6. ҚТҚЖБ-ның жеке құрылыс салушылардың қатысуымен тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыруы:
1) ЕДБ-де шарттастырылған депозиттерге қаражат орналастыру арқылы.
Тұрғын үй құрылысына жеке инвестициялар тартуды ынталандыру мақсатында түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесін жылдық 7 %-дан асырмау шартымен, ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысымен расталған құрылыс құнының 100 %-ына дейінгі мөлшерде жылдық 3 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 5 жылға дейінгі мерзімге шартты депозиттерді орналастыру арқылы құрылыс салушыларға кейіннен кредит беру үшін ЕДБ-ні қорландыру жүзеге асырылатын болады.
Аталған тетікті іске асыру үшін бос қаражат болған кезде, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 мамырдағы № 672 қаулысында айқындалған іс-шараларды қаржыландыруға арналған жарғылық капиталдың қаражаты пайдаланылуы мүмкін 20 млрд. теңгеге дейінгі мөлшердегі ҚТҚЖБ қаражатын жұмсау жоспарланып отыр. Бұл үшін бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен ҚТҚЖБ-ның жарғылық капиталының қаражатын қайта бөлу қажет.
Тұрғын үй құрылысының жобаларын іске асыру тетігі, шарттары, тәртібі және шартты депозиттерді орналастыру есебінен салынған тұрғын үйді сатып алушыларға қойылатын талаптар ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен регламенттеледі.

Базовая цена прямой продажи 1 кв. метра общей площади жилища (квартиры) по проектам, строительство которых начато в 2012 году, составит не более 180 тыс. тенге в городах Астане, Алматы, Атырау, Актау и их пригородных зонах, не более 144 тыс. тенге – в других регионах Республики Казахстан. В последующие годы цена прямой продажи будет уточнена с учетом изменения стоимости строительства 1 кв. метра жилища (квартиры).
Сноска. Пункт 5.6.4. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.10.2017 № 674; от 26.12.2017 № 877.
5.6.5. Реализация механизма защиты долевых вкладов с участием Фонда гарантирования.
С 2016 года в рамках законодательства о долевом участии в жилищном строительстве приняты меры по расширению возможностей граждан в приобретении коммерческого жилья.
С целью защиты интересов участников долевого жилищного строительства на базе ранее действовавшего АО "Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов" создан Фонд гарантирования, который будет предъявлять квалификационные требования к участникам долевого строительства по финансовой устойчивости, наличию опыта и внедрять механизмы контроля за целевым использованием денег дольщиков через инжиниринговые компании.
Для реализации механизма гарантирования долевых вкладов государством предусматривается капитализация Фонда гарантирования в 2017 году в размере 10 млрд. тенге.
По проектам жилищного строительства, обеспеченным гарантией Фонда гарантирования, ЖССБК вправе кредитовать вкладчиков для приобретения жилья под залог прав требований по договорам долевого участия в порядке и на условиях, определенных внутренними документами ЖССБК.
5.6.6. Реализация проектов жилищного строительства ЖССБК с участием частных застройщиков:
1) посредством размещения средств на обусловленных депозитах в БВУ.
В целях стимулирования привлечения частных инвестиций в жилищное строительство будет осуществлено фондирование БВУ для последующего кредитования застройщиков путем размещения обусловленных депозитов сроком до 5 лет по ставке вознаграждения 3 % годовых в размере до 100 % от стоимости строительства, подтвержденного заключением комплексной вневедомственной экспертизы, с условием, что эффективная ставка вознаграждения для конечного заемщика не будет превышать 7 % годовых.
Для реализации данного механизма планируется направить средства ЖССБК в размере до 20 млрд. тенге при условии наличия свободных средств, в том числе возможно использование средств уставного капитала, предназначенных для финансирования мероприятий, определенных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 672. Для этого необходимо перераспределение средств уставного капитала ЖССБК в установленном бюджетным законодательством порядке.
Механизм, условия, порядок реализации проектов жилищного строительства и требования к покупателям жилья, построенного за счет размещения обусловленных депозитов, регламентируются внутренними документами ЖССБК.

2) ЖАО-ның бағалы қағаздарын ҚТҚЖБ-ның сатып алуы арқылы.
ҚТҚЖБ салымшылары үшін қолжетімді тұрғын үй құрылысының көлемін ұлғайту мақсатында ЖАО тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін бағалы қағаздар шығаруға құқылы.
Тұрғын үйдің жалпы алаңының бір шаршы метрі құрылысының құны тұрғын үйлердің жобалау-сметалық құжаттамасына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады.
Тұрғын үйдің жалпы алаңының бір шаршы метрін өткізу құны ЖАО-ның облигациялық қарыздарын тартуға және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар ескеріле отырып айқындалады.
ҚТҚЖБ салымшылары үшін тұрғын үйді өткізу құнын төмендету мақсатында ЖАО құрылысқа арналған шығындардың бір бөлігін жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеуге құқылы.
Тұрғын үй құрылысының жобаларын іске асыру тетігі, шарттары, тәртібі және ЖАО-ның бағалы қағаздарды орналастыру есебінен салынған тұрғын үйді сатып алушыларға қойылатын талаптар ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен регламенттеледі.
5.6.7. Астана қаласында авариялық тұрғын үйді бұзудың пилоттық жобасын іске асыру.
Астана қаласына елорданың мәртебесіне сәйкес келетін заманауи сәулеттік келбет беру мақсатында Астана қаласының әкімдігі 2012 жылдан бастап "Қолжетімді тұрғын үй – 2020" бағдарламасының шеңберінде елорданың "ескі" кварталдарын кешенді реконструкциялауды көздейтін авариялық тұрғын үйді бұзудың пилоттық жобасын іске асыруды бастады.
Астана қаласының қалыптасқан бөлігінде алаңы 588 мың шаршы метр 2978 үйді немесе 11264 пәтерді реконструкциялау және бұзу көзделген, олар реконструкцияланатын 42 ауданға, 315,6 га аумаққа бөлінген. Оның ішінде 5 қабатты тұрғын үйлердің 66 бірлігі, 4 қабатты тұрғын үйлердің 13 бірлігі, 3 қабатты тұрғын үйлердің 19 бірлігі, 2 қабатты тұрғын үйлердің 174 бірлігі, 1 қабатты тұрғын үйлердің (барактар) 127 бірлігі және усадьбалық типтегі 2579 үй бар. Бұзылатын тұрғын үйдің орнына жобаланып отырған тұрғын үй алаңы 3,1 млн. шаршы метрді құрайды.
Жобаны іске асыру басталғаннан бері 109 авариялық үй бұзылды және уәкілетті ұйым 2 817 пәтерді Астана қаласының коммуналдық меншігіне берді.
Астана қаласының әкімдігі жобаны іске асыру үшін уәкілетті ұйым құрды, оның функцияларына:
тұрғын үйлерді жобалауды және салуды, оның ішінде тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан алынған кірістерді қайта инвестициялау және жобаны іске асыру барысында ілеспе көрсетілетін қызметтерді ұсыну есебінен ұйымдастыру;
авариялық үй құрылыстарының меншік иелерін көшіру үшін Астана қаласының коммуналдық меншігіне салынған тұрғын үйдің және тұрғын емес үй-жайлардың үлесін беруді қамтамасыз ету;
тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың бір бөлігін нарықта сату кіреді.
Астана қаласының әкімдігі осы жоба шеңберінде:

2) посредством выкупа ЖССБК ценных бумаг МИО.
В целях увеличения объемов строительства доступного жилья для вкладчиков ЖССБК МИО вправе выпускать ценные бумаги для финансирования строительства жилья.
Стоимость строительства одного квадратного метра общей площади жилища определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на проектно-сметную документацию жилых домов.
Стоимость реализации одного квадратного метра общей площади жилища определяется с учетом расходов на привлечение и обслуживание облигационных займов МИО.
В целях снижения стоимости реализации жилья вкладчикам ЖССБК МИО вправе возмещать часть затрат на строительство за счет средств местного бюджета.
Механизм, условия, порядок реализации проектов жилищного строительства и требования к покупателям жилья, построенного МИО за счет размещения ценных бумаг, регламентируются внутренними документами ЖССБК.
5.6.7. Реализация пилотного проекта сноса аварийного жилья в городе Астане.
В целях придания современного архитектурного облика городу Астана, соответствующего статусу столицы, акиматом города Астана с 2012 года в рамках программы "Доступное жилье – 2020" начата реализация пилотного проекта сноса аварийного жилья, предусматривающего комплексную реконструкцию "старых" кварталов столицы.
В сложившейся части города Астаны предусмотрены реконструкция и снос 2978 домов, площадью 588 тыс. кв. метров или 11264 квартиры, которые разделены на 42 района реконструкции, на территории – 315,6 га. Из них 66 единиц 5-ти этажных домов, 13 единиц 4-х этажных домов, 19 единиц 3-х этажных домов, 174 единиц 2-х этажных домов, 127 единиц 1-этажные (бараки) и 2579 домов усадебного типа. Площадь проектируемого жилья, взамен сносимого составит 3,1 млн. кв. метров.
С начала реализации проекта снесено 109 аварийных домов и передано уполномоченной организацией в коммунальную собственность города Астана 2 817 квартир.
Акиматом города Астаны для реализации проекта была создана уполномоченная организация, в функции которой входят:
организация проектирования и строительство жилых домов, в том числе за счет реинвестирования полученных доходов от продажи жилых и нежилых помещений и предоставления сопутствующих услуг в ходе реализации проекта;
обеспечение передачи доли построенного жилья и нежилых помещений в коммунальную собственность города Астаны для переселения собственников аварийных домостроений;
реализация на рынке части жилых и нежилых помещений.
Акимат города Астана в рамках данного проекта:

1) құрылған уәкілетті ұйымның қызметін үйлестіреді;
2) үй құрылыстарын комиссиялық зерттеп-қарауды жүргізеді, оның нәтижелері бойынша олардың табиғи тозуын көрсетіп және тұрғын үйді авариялық деп тану үшін негіздерді белгілей отырып, техникалық зерттеп-қарау актілерін жасайды;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен жергілікті ауқымдағы төтенше жағдай шеңберінде жер учаскелерін алып қоюды және босатуды жүргізеді, авариялық үй құрылыстарын бұзуды жүзеге асырады;
4) реконструкциялау аудандарын айқындайды, құрылысты жүзеге асыру үшін жер учаскелерін бөлуді жүргізеді;
5) инженерлік желілердің құрылысын және абаттандыруды қамтамасыз етеді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес авариялық үй құрылыстарының меншік иелерін қолданыстағы және кейін уәкілетті ұйым Астана қаласының коммуналдық меншігіне беретін тұрғын үй үлестері есебінен қалыптастырылатын тұрғын үймен қамтамасыз етеді;
7) авариялық тұрғын үйлердің меншік иелеріне бұзылатын тұрғын үйлердің орнына алаңы бойынша тең келетін, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес жаңа пәтерлер береді;
8) авариялық тұрғын үйлердегі тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне реквизицияланатын мүліктің құнын өтеуді ұйымдастырады. Авариялық тұрғын үйде орналасқан тұрғын емес үй-жайдың меншік иесі келіскен жағдайда, реквизицияланатын мүлік үшін өтемақы салынып жатқан объектілердегі тұрғын емес үй-жайлардың алаңы бойынша тең көлемде тұрғын емес үй-жайлар беру арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін.
Пилоттық жоба шеңберінде жобаны қайта инвестициялау мақсатында нарықта өткізу үшін кеңсе үй-жайлары мен паркингтері бар шағын габаритті тұрғын үйлер мен жайлылығы I-IV сыныпты тұрғын үйлерді салу көзделіп отыр.
Тұрғын үйдің жалпы алаңының 1 шаршы метрі құрылысының құны тұрғын үйлердің ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады.
Тұрғын үйдің жалпы алаңының 1 шаршы метрін сату құны 192 400 теңгеден төмен болмайды деп көзделуде, бұл ретте сату бағасы салынып жатқан тұрғын үйдің жайлылық деңгейіне және сатылатын кезде жылжымайтын мүлік нарығының қалыптасқан конъюнктурасына байланысты болады.
Жобаны қаржыландыру мақсатында Астана қаласы әкімдігінің уәкілетті ұйымы "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-дан "Қолжетімді тұрғын үй – 2020" бағдарламасы шеңберінде 40 млрд. теңге, оның ішінде 2012 жылы – 20 млрд. теңге, 2014 жылы – 20 млрд. теңге мөлшерінде кредит қаражатын алды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Астана қаласы әкімдігінің уәкілетті ұйымының "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ алдында бұдан бұрын қабылдаған міндеттемелерін өтеуі үшін республикалық бюджеттен 40 млрд. теңге, оның ішінде 2013 жылы – 20 млрд. теңге, 2018 жылы – 20 млрд. теңге мөлшерінде нысаналы ағымдағы трансферт көздеп отыр.
Одан әрі жобаны қаржыландыру басқа көздердің есебінен жүзеге асырылады: жеке инвестицияларды тарту, ЕДБ-ден қарыз алу, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталын толықтыру үшін республикалық және жергілікті бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер, тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан және жобаны іске асыру барысында ілеспе көрсетілетін қызметтерді ұсынудан түскен кіріс.
Жобаны іске асыру:

1) координирует деятельность созданной уполномоченной организации;
2) проводит комиссионные обследования домостроений, по результатам которых составляет акты технических обследований с указанием их физического износа и установлением оснований для признания жилья аварийным;
3) в установленном законодательством порядке в рамках чрезвычайной ситуации местного масштаба производит изъятие и освобождение земельных участков, осуществляет снос аварийных домостроений;
4) определяет районы реконструкции, производит отвод земельных участков для осуществления строительства;
5) обеспечивает строительство инженерных сетей и благоустройство;
6) в соответствии с законодательством Републики Казахстан обеспечивает жильем собственников аварийных домостроений из существующего и формируемого в дальнейшем за счет передаваемой уполномоченной организацией доли жилья в коммунальную собственность города Астаны;
7) предоставляет собственникам аварийного жилья новые квартиры в равнозначных по площади размерах взамен сносимого жилья, но не менее однокомнатной квартиры;
8) организует возмещение стоимости за реквизируемое имущество собственникам нежилых помещений в аварийных домах. В случае согласия собственника нежилого помещения, находящегося в аварийном доме, возмещение за реквизируемое имущество может быть обеспечено путем предоставления равнозначных по площади нежилых помещений в строящихся объектах.
В рамках пилотного проекта предусмотрено строительство малогабаритного жилья и жилья I-IV классов комфортности с офисными помещениями и паркингами для реализации на рынке в целях реинвестирования проекта.
Стоимость строительства 1 кв. метра общей площади жилища определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД жилых домов.
Стоимость реализации 1 кв. метра общей площади жилища будет предусмотрена не ниже 192 400 тенге, при этом цена продажи будет зависеть от уровня комфортности строящегося жилья и сложившейся конъюнктуры рынка недвижимости на момент реализации.
В целях финансирования проекта уполномоченной организацией акимата города Астаны в рамках Программы "Доступное жилье – 2020" были получены от АО "ФНБ "Самрук-Қазына" кредитные средства в размере 40 млрд. тенге, в том числе в 2012 году – 20 млрд. тенге, в 2014 году – 20 млрд. тенге.
Правительство Республики Казахстан предусматривает из республиканского бюджета целевые текущие трансферты на погашение ранее принятых обязательств уполномоченной организацией акиматом города Астаны перед АО "ФНБ "Самрук-Казына" в размере 40 млрд. тенге, в том числе в 2013 году – 20 млрд. тенге, в 2018 году – 20 млрд. тенге.
В дальнейшем финансирование проекта осуществляется за счет иных источников: привлечение частных инвестиций, займы БВУ, целевые трансферты из республиканского и местного бюджета на пополнение уставного капитала уполномоченной организации, доходы от продажи жилых и нежилых помещений и предоставления сопутствующих услуг в ходе реализации проекта.
Реализация проекта обеспечивает:

2017 жылдың соңына қарай алаңы 150 мың шаршы метр болатын 228 авариялық үйді бұзу, тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың 3 519 меншік иесін көшіру бойынша іс-шараларды орындауды;
тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды нарық бағалары бойынша сатудан және жобаны іске асыру барысында ілеспе көрсетілетін қызметтер ұсынудан түскен қаражатты қайта инвестициялау есебінен авариялық үй құрылыстарының меншік иелерін көшіру үшін тұрғын үй салу бойынша жергілікті бюджетке түсетін жүктемені төмендетеді;
2018 жылдан бастап салынған тұрғын үй көлемінің 10 %-ын авариялық үй құрылыстарының меншік иелерін көшіру үшін Астана қаласының коммуналдық меншігіне беруді және қалған 90 % көлемін жобаны қайта инвестициялау мақсатында еркін нарықта сатуды;
мемлекеттік инвестициялардың бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 5.6.7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
5.6.8. Астана қаласындағы проблемалық тұрғын үй объектілерінің құрылысын аяқтауды қаржыландыру тетігін іске асыру.
Астана қаласындағы проблемалық тұрғын үй объектілерінің құрылысын аяқтау үшін (бұдан әрі - объектілер) "Бәйтерек девелопмент" АҚ төлемдік, орамдылық және қайтарымдық жағдайларында Астана қаласы әкімдігінің уәкілетті ұйымына (бұдан әрі - уәкілетті ұйым) кредит беруге құқылы.
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ қаражат көздері және уәкілетті ұйымды кредиттеу шарттары Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару бойынша кеңестің хаттамасына сәйкес айқындалады.
Астана қаласының тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша Ведомствоаралық комиссиясы (бұдан әрі - ВАК) объектілердің тізбесін қарастырады және оларды кредиттік қаражат есебінен қаржыландыру үшін уәкілетті ұйымдарға ұсынады.
Объектілердің бағалық және техникалық параметрлері бекітілген жобалау-сметалық құжаттамасы, ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы мен орындалған жұмыстардың көлемі туралы техникалық аудиттің нәтижелері негізінде анықталады.
Уәкілетті ұйым көрсетілген растайтын құжаттардың, сондай-ақ, бос алаңдар туралы деректердің негізінде құрылысын аяқтау үшін қажетті қаржы қаражатының көлемін және объектілерді іске асырудың экономикалық тиімділігін анықтайды.
Объектілер экономикалық тиімді болмаған жағдайда, оларды "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ынан тартылатын кредит қаражаттары есебінен аяқтауға жол берілмейді.
Салынған қаражаттың қайтарымдылығын объектілердің құрылысын аяқтауды жүзеге асыратын тұлғалармен уәкілетті ұйымға бос алаңдарды және/немесе оларды өткізуден түскен қаражаттарды беру есебінен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. Қаулы 5.6.8-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.12.2017 № 877 қаулысымен.

выполнение к концу 2017 года мероприятий по сносу 228 аварийных домов площадью 150 тыс. кв. метров и переселение владельцев 3 519 жилых и нежилых помещений;
снижение нагрузки на местный бюджет по строительству жилья для переселения собственников аварийных домостроений за счет реинвестируемых средств от продажи жилых и нежилых помещений по рыночным ценам и предоставления сопутствующих услуг в ходе реализации проекта;
передачу в коммунальную собственность города Астаны, начиная с 2018 года, 10 % от объема построенного жилья - для переселения собственников аварийных домостроений и реализации на свободном рынке в целях реинвестирования проекта - 90 % оставшегося объема;
возвратность вложенных государственных инвестиций.
Сноска. Пункт 5.6.7. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
5.6.8. Реализация механизма финансирования завершения проблемных объектов жилищного строительства в городе Астане.
Для завершения проблемных объектов жилищного строительства (далее - объекты) в городе Астане, АО "Байтерек девелопмент" вправе кредитовать уполномоченную организацию акимата города Астаны (далее - уполномоченная организация) на условиях платности, срочности и возвратности.
Источники средств и условия кредитования АО "НУХ "Байтерек" уполномоченной организации определяются в соответствии с протоколом Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
Межведомственная комиссия акимата города Астаны по вопросам долевого участия в жилищном строительстве (далее - МВК) рассматривает перечень объектов и рекомендует их уполномоченной организации для финансирования за счет кредитных средств.
Ценовые и технические параметры объектов определяются на основании утвержденной проектно-сметной документации, положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы и результатов технического аудита об объемах выполненных работ.
На основании указанных подтверждающих документов, а также данных о наличии свободных площадей, уполномоченная организация определяет объем финансовых средств, необходимый для завершения строительства и экономическую эффективность реализации объектов.
В случае отсутствия экономической эффективности объектов, их завершение за счет привлекаемых кредитных средств от АО "Байтерек девелопмент" не допускается.
Возвратность средств, обеспечивается лицами, осуществляющими завершение строительства объектов, за счет передачи уполномоченной организации свободных площадей и/или средств от их реализации.
Сноска. Подраздел 5.6. дополнен пунктом 5.6.8. в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.12.2017 № 877.

5.7. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыруы
Ескерту. Бағдарлама 5.7-кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674 қаулысымен.
5.7.1 Әскери қызметшілер және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін ҚТҚЖБ тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыру.
Жеке құрылыс салушылардың қатысуымен әскери қызметшілерді және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етуге болады.
ҚТҚЖБ-ның әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беруі үшін бұрын берілген бюджеттік кредиттерге, оның iшiнде олардың мерзімін ұзарту арқылы қайта құрылымдау жүргізуі қажет.
Әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне тұрғын үй жобаларын іріктеудің және тұрғын үйді өткізудің талаптары мен тәртібі ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен және (немесе) ҚТҚЖБ мен Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі және/немесе өзге уәкілетті мемлекеттік органдар арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен/меморандуммен айқындалады.
ҚТҚЖБ құрылысты қаржыландырудың және тұрғын үйді өткізудің өзге де тетіктерін әзірлеуі және енгізуі мүмкін.

5.7. Реализация проектов жилищного строительства субъектами квазигосударственного сектора.
Сноска. Программа дополнена подразделом 5.7. в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.10.2017 № 674.
5.7.1. Реализация проектов жилищного строительства ЖССБК для военнослужащих и сотрудников специальных государственных органов.
С участием частных застройщиков возможно обеспечение жильем военнослужащих и сотрудников специальных государственных органов.
Для выдачи ЖССБК военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов предварительных и промежуточных жилищных займов необходимо провести реструктуризацию ранее выданных бюджетных кредитов, в том числе путем их пролонгации.
Порядок и условия отбора проектов и реализации жилья военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов определяются внутренними документами ЖССБК и (или) соглашением/меморандумом между ЖССБК и Министерством обороны Республики Казахстан и/или иными уполномоченными государственными органами.
ЖССБК могут быть проработаны и внедрены иные механизмы финансирования строительства и реализации жилья.

5.7.2. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кепілдігі бойынша халықаралық қаржы институттарының қаражатын тарту есебінен тұрғын үй құрылысы жобаларын іске асыру.
Бюджеттен тыс қаржыландыруды кеңейту мақсатында "Бәйтерек" девелопмент" АҚ жаңа технологияларды қолдана отырып, энергиялық тиімді тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кепілдігімен халықаралық қаржы институттарының қаражатын тартатын болады.
Тұрғын үйдің таза әрленген 1 шаршы метрі үшін салу мен өткізудің бағалық параметрлері жобаның рентабельділігі және қаражаттың қайтарымдылығы негізінде айқындалатын болады.
Сондай-ақ "Бәйтерек" девелопмент" АҚ тиісті келісімдер/меморандумдар жасалған мемлекеттік ұйымдар және мемлекеттік емес заңды тұлғалар үшін, сондай-ақ ҚТҚЖБ салымшылары үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарымен тұрғын үй құрылысын қаржыландыруды жеке инвестицияларды тарту және/немесе халықаралық қаржы институттарының тартылған қаражаты есебінен жүзеге асыруға құқылы.
Бұл ретте, "Бәйтерек девелопмент" АҚ өзінің жеке қаражаттары есебінен тұрғын үй құрылысының шартты қаржыландырылуын жүзеге асыруға құқылы.
Тұрғын үй құрылысының жобаларын іріктеу және қарау тәртібі және тұрғын үйді ҚТҚЖБ, ЖАО және өзге де тұлғалар арқылы өткізу "Бәйтерек" девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
ҚТҚЖБ-ның салымшыларына тұрғын үйді өткізу тәртібі ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен және ынтымақтастық туралы келісімімен айқындалады.

5.7.2. Реализация проектов жилищного строительства за счет привлечения средств международных финансовых институтов под гарантии субъектов квазигосударственного сектора.
В целях расширения внебюджетного финансирования АО "Байтерек девелопмент" будет привлекать средства международных финансовых институтов под гарантии субъектов квазигосударственного сектора для финансирования строительства энергоэффективного жилья с применением новых технологий.
Ценовые параметры строительства и реализации жилья за 1 квадратный метр в чистовой отделке определяются исходя из рентабельности и возвратности средств.
Также АО "Байтерек девелопмент" вправе осуществлять за счет привлеченных частных инвестиций и/или средств международных финансовых институтов финансирование строительства жилья, в том числе на принципах государственно-частного партнерства для государственных организаций и негосударственных юридических лиц, с которыми заключены соответствующие соглашения/меморандумы, а также для вкладчиков ЖССБК.
При этом, за счет собственных средств АО "Байтерек девелопмент" вправе осуществлять обусловленное финансирование строительства жилья.
Порядок отбора и рассмотрения проектов жилищного строительства и реализации жилья через ЖССБК, МИО и иным лицам определяется внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
Порядок реализации жилья для вкладчиков ЖССБК определяется внутренними документами ЖССБК и соглашениями о сотрудничестве.

6. Қажетті ресурстар
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 674; 26.12.2017 № 877 қаулыларымен.
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығындарды қаржыландыру республикалық бюджет, жеке инвестициялар, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, сондай-ақ капитал нарығына тартылатын басқа да қаражат, оның ішінде Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қаражаты есебінен көзделеді.
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі мынаны құрайды:
млрд. теңге
2017
жыл
2018
жыл
2019
жыл
2020
жыл
2021
жыл
Барлығы
РБ*, оның ішінде:

6. Необходимые ресурсы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.10.2017 № 674; от 26.12.2017 № 877.
Финансовые затраты на реализацию Программы предусматриваются за счет республиканского бюджета, частных инвестиций, в том числе субъектов квазигосударственного сектора, а также других средств, привлекаемых на рынке капитала, в том числе средств Единого накопительного пенсионного фонда.
Объемы финансирования Программы составляют:
млрд. тенге
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
Всего
РБ*, в том числе:

40,0
Барлығы
214,9
321,4
297,3
278,4
243,4
1355,4
*Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетті бекіткен кезде нақтыланады;
**осы қаражат тұрғын үйдің сатылуынан түскен қаражаттың түсуіне қарай бағыталаттың болады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ИДМ
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
"Бәйтерек"
ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"ҚИК" ИҰ" АҚ
"Қазақстандық ипотекалық компания" ипотекалық ұйымы" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
Жылжымайтын мүлік қоры
"Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" акционерлік қоғамы
ҚТҚЖБ
"Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы
Кепілдік беру қоры
"Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы
"Даму" КДҚ" АҚ
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
РБ
республикалық бюджет
ИКИ
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым
ЖТҚ
жеке тұрғын үй құрылысы
ӨҮК
Өңірлік үйлестіру кеңесі
ҰҚК
үй құрылысы комбинаттары
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
ҚНжҚ
құрылыс нормалары және қағидалары
"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасына
қосымша
"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары

40,0
Всего
214,9
321,4
297,3
278,4
243,4
1355,4
*уточняются при утверждении республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
** данные средства направляются по мере поступления средств от реализации жилья.
Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского бюджетов, будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий период.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИР
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "ИО "КИК"
акционерное общество "Ипотечная организация "Казахстанская ипотечная компания"
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
Фонд недвижимости
акционерное общество "Фонд недвижимости "Самрук-Казына"
ЖССБК
акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана"
Фонд гарантирования
акционерное общество "Фонд гарантирования жилищного строительства"
АО "ФРП "Даму"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму"
БВУ
банки второго уровня
РБ
республиканский бюджет
ИКИ
инженерно-коммуникационная инфраструктура
ИЖС
индивидуальное жилищное строительство
РКС
Региональный координационный совет
ДСК
Домостроительные комбинаты
ПСД
Проектно-сметная документация
СНиП
Строительные нормы и правила
Приложение
к Программе жилищного строительства "Нұрлы жер"
План мероприятий
по реализации Программы жилищного строительства "Нұрлы жер"

2017 – 2018 жыл-дар
ИДМ
0,1
РБ* қара-жаты
6-міндет. Халықты жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйлермен қамтамасыз ету
1-көрсеткіш**
Жалға берілетін және коммерциялық тұрғын үйлерді іске қосу көлемі
мың шаршы метр
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Жылжы-майтын мүлік
қоры" (келісім бойынша)
292,8
613,8
125,5
1032,1
Іс-шаралар
21
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін жобалауға және (немесе) салуға, реконструк-циялауға нысаналы даму трансферт-терін бөлуді қамтамасыз ету
млрд. теңге
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, келісімдер
жыл сайын,

2017 – 2018 годы
МИР
0,1
средства РБ*
Задача 6. Обеспечение населения арендным и коммерческим жильем
Показатель 1**
Объем ввода арендного и коммерческого жилья
тыс. кв. метров
МИР, МИО областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), Фонд недвижимости (по согласованию)
292,8
613,8
125,5
1032,1
Мероприятия
21
Обеспечение распределения целевых трансфертов на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда
млрд. тенге
постановление Правительства Республики Казахстан, соглашения

206
26
"Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның Астана қаласының уәкілетті ұйымына кредиттік қаражат беруі
млрд.теңге
кредиттік шарт
жыл сайын, 2018 – 2019 жылдар
"Бәйтерек девелопмент" АҚ (келісім бойынша), Астана қаласының әкімдігі
20,0
20,0
40,0
бюджеттен тыс қаражат
Ескертпе:
* қаражат көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетті бекіткен кезде айқындалатын болады;
** көрсеткіштердің орындалуы тиісті қаржы жылдарына арналған қаржыландыру көлеміне байланысты айқындалады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ИДМ
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
"Бәйтерек"ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"ҚИК" ИҰ" АҚ
"Қазақстандық ипотекалық компания" ипотекалық ұйымы" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
Жылжымайтын мүлік қоры
"Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" акционерлік қоғамы
ҚТҚЖБ
"Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы
РБ
республикалық бюджет
ҰҚ
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ЖТҚ
жеке тұрғын үй құрылысы

206
26
Предоставление АО "Байтерек девелопмент" кредитных средств уполномоченной организации города Астаны
млрд. тенге
кредитный договор
Ежегодно, 2018-2019 годы
АО "Байтерек" девелопмент (по согласованию), Акимат города Астаны
20,0
20,0
40,0
внебюджетные средства
Примечание:
* объем средств будет определен при утверждении республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
** выполнение показателей определяется от объемов финансирования на соответствующие финансовые годы.
Расшифровка аббревиатур:
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МИР
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "ИО "КИК"
акционерное общество "Ипотечная организация "Казахстанская ипотечная компания"
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
Фонд недвижимости
акционерное общество "Фонд недвижимости "Самрук-Казына"
ЖССБК
акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана"
РБ
республиканский бюджет
НФ
Национальный фонд Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
ИЖС
индивидуальное жилищное строительство