"Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 11 ақпандағы № 51 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрi – Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсiндiру жұмысын жүйелi негiзде жүргiзудi қамтамасыз етсiн;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы ақпандағы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
1
2
3
4
5
Бірінші басымдық. Экономиканың жеделдетілген технологиялық жаңғыртылуы
1.
Цифрлық технологияларды дамыту жөніндегі шараларды ескере отырып (3D-принтинг, онлайн-сауда, мобильді банкинг, цифрлық сервистер, оның ішінде денсаулық сақтау мен білім беруде және басқа), цифрлық индустрияны дамытуға бағытталған "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу және қабылдау, коммуникацияларды дамыту және оптикалық-талшықты инфрақұрылымға жаппай қол жеткізу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
АКМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2017 жылғы қыркүйек
2.
"ЭКСПО-2017" объектілерінің бірінің базасында қажетті инфрақұрылымы бар және мыналарды:
- салық жеңілдіктерін;
- оңайлатылған визалық және еңбек режимдерін қамтитын қолайлы жағдайлары бар халықаралық IT-стартаптар технопаркін құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
АКМ, БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, СІМ, Еңбекмині, ИДМ, ІІМ, Астана қаласының әкімдігі, "Астана ЭКСПО-2017" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "АХҚО" әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша)
2018 жылғы ақпан
3.
Ғылыми және инновациялық әлеуеттерді:
- ЖОО;
- Назарбаев Университеті;
- "ИТП" ДКҚ базасында дамыту бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, АШМ, ДСМ, Қорғанысмині, МСМ, ІІМ, ИДМ
"Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша)
ИДМ, "ИТП" ДКҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы желтоқсан
4.
Төртінші өнеркәсіптік революцияның элементтерін қамтитын өнеркәсіптің базалық салаларын технологиялық қайта жарақтандыру бойынша 2025 жылға дейінгі шаралар кешенін әзірлеу және қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ИДМ, ҰЭМ, ЭМ, АШМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы желтоқсан
5.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан бизнес-қоғамдастықтың қатысуымен Экспорт саясаты жөніндегі кеңес құру
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің өкімі
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы наурыз
6.
Үкіметтік бағдарламаны (Ұлттық экспорттық стратегия) әзірлеу және қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҰЭМ, ИДМ, АШМ, ЭМ, СІМ, Қаржымині, Ұлттық Банк, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Азық-түлік корпорациясы" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "KAZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ (келісім бойынша), "ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы тамыз
7.
Астана халықаралық қаржы орталығының инфрақұрылымы мен құралдарын пайдалана отырып, ел экономикасына шетелдік инвестициялар тарту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
"АХҚО" әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ИДМ, АШМ, ЭМ, СІМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2017 года № 51
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
О мерах по реализации Послания Главы государства народу
Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана :глобальная конкурентоспособность"
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность" (далее – Общенациональный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана, а также проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность";
2) до 25 января года, следующего за отчетным годом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от февраля 2017 года №
ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 31 января 2017 года
"Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность"
п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные
исполнители
Срок исполнения
1
2
3
4
5
Первый приоритет. Ускоренная технологическая модернизация экономики
1.
Разработка и принятие Государственной программы "Цифровой Казахстан", направленной на развитие цифровой индустрии с учетом мер по развитию цифровых технологий (3D-принтинг, онлайн-торговля, мобильный банкинг, цифровые сервисы, в том числе в здравоохранении и образовании и другие), развитие коммуникаций и повсеместный доступ к оптоволоконной инфраструктуре
проект Указа Президента Республики Казахстан
МИК, заинтересованные государственные органы
сентябрь 2017 года
2.
Создание на базе одного из объектов
ЭКСПО-2017 международного технопарка
IT-стартапов с необходимой инфраструктурой и благоприятными условиями, включающими:
- налоговые льготы;
- упрощенные визовый и трудовой режимы
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИК, МОН, МНЭ, МФ, МИД, МТСЗН, МИР, МВД, акимат города Астаны, АО "НК "Астана ЭКСПО-2017" (по согласованию), АО "Администрация "МФЦА" (по согласованию)
февраль 2018 года
3.
Принятие мер по развитию научных и инновационных потенциалов на базе:
- ВУЗов;
- Назарбаев Университета;
- АКФ "ПИТ".
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МСХ, МЗ, МО, МКС, МВД, МИР
АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию)
МИР, АКФ "ПИТ" (по согласованию)
декабрь 2017 года
4.
Разработка и принятие комплекса мер по технологическому перевооружению базовых отраслей промышленности до 2025 года, включающего элементы четвертой промышленной революции
постановление Правительства Республики Казахстан
МИР, МНЭ, МЭ, МСХ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2017 года
5.
Создание при Правительстве Республики Казахстан Совета по экспортной политике с участием бизнес-сообщества
распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан
МИР, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
март 2017 года
6.
Разработка и принятие Правительственной программы (Национальная экспортная стратегия)
постановление Правительства Республики Казахстан
МНЭ, МИР, МСХ, МЭ, МИД, МФ, Национальный Банк, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию), АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию), АО "Национальное агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST" (по согласованию), АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант" (по согласованию)
август 2017 года
7.
Привлечение иностранных инвестиций в экономику страны с использованием инфраструктуры и инструментов Международного финансового центра Астана
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АО "Администрация "МФЦА" (по согласованию), МФ, МИР, МСХ, МЭ, МИД, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)

2017 – 2020 жылдар шілде, қаңтар
8.
Экспортқа бағдарланған электромобиль өндірісін дамыту және қажетті инфрақұрылым құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
ИДМ, ЭМ, ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы сәуір
9.
Үкіметтік бағдарламаны (Ұлттық инвестициялық стратегия) әзірлеу және қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "KAZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы тамыз
10.
Халықаралық ынтымақтастық шеңберінде, ең алдымен, ЕАЭО, ШЫҰ ішінде ұлттық экономикалық мүдделерді қорғауды және ілгерілетуді қамтамасыз ету, "Нұрлы жол" инфрақұрылымды дамытудың
2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын Жібек жолы экономикалық белдеуімен ұштастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, СІМ, ИДМ, АШМ, ЭМ, Қаржымині, Ұлттық Банк
2017 жылғы мамыр
11.
Жаңа нарықтарға шығу және тау-кен металлургиясы мен мұнай-газ салаларының өнімдерін жеткізу географиясын кеңейту бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИДМ, ЭМ, СІМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша),
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы желтоқсан
12.
Мыналарды:
- субсидияларды бөлу қағидаттарын қайта қарауды және өнімді сақтандыруға біртіндеп көшуді қамтамасыз етуді;
- 500 мыңнан астам үй шаруашылықтары мен шағын фермерліктерді кооперативтерге біріктіру үшін жағдай жасауды;
- өнімді өңдеу дәрежесін арттыруды және тауарларды сақтаудың, тасымалдаудың және өткізудің тиімді жүйесін құруды;
- еңбек өнімділігін арттыруды және өндірістік шығыстарды төмендетуді;
- жердің пайдаланылу тиімділігін арттыру мақсатында суармалы жер алаңдарын 40%-ға ұлғайтуды және оларды 2 миллион гектарға дейін жеткізуді;
- өндірісте сұранысқа ие болатын аграрлық ғылыми зерттеулерге инвестициялардың көлемін ұлғайтуды;
- ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді әртараптандыру арқылы азық-түлік тауарларының экспортын 2021 жылға қарай 40%-ға ұлғайтуды көздейтін Агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың мемлекеттік бағдарламасын қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
АШМ
2017 жылғы наурыз
13.
"Нұрлы жол" инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына:

июль, январь 2017-2020 годы
8.
Внесение предложений по развитию производства электромобилей с экспортной ориентацией и созданию необходимой инфраструктуры
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МЭ, МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
апрель 2017 года
9.
Разработка и принятие Правительственной программы (Национальная инвестиционная стратегия)
постановление Правительства Республики Казахстан
МИР, заинтересованные государственные органы, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию), АО "Национальное агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST" (по согласованию)
август 2017 года
10.
Обеспечение защиты и продвижения национальных экономических интересов в рамках международного сотрудничества, прежде всего внутри ЕАЭС, ШОС, сопряжение Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015-2019 годы с Экономическим поясом Шелкового пути
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МИД, МИР, МСХ, МЭ, МФ, Национальный Банк
май 2017 года
11.
Принятие мер по выходу на новые рынки и расширению географии поставок продукции горно-металлургической и нефтегазовых отраслей
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МЭ, МИД, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
декабрь 2017 года
12.
Принятие Государственной программы развития агропромышленного комплекса, предусматривающей:
- пересмотр принципов выделения субсидий и обеспечение постепенного перехода к страхованию продукции;
- создание условий для объединения более 500 тысяч домашних хозяйств и малых фермерств в кооперативы;
- повышение степени переработки продукции и создание эффективной системы хранения, транспортировки и сбыта товаров;
- повышение производительности труда и снижение производственных расходов;
- увеличение площади орошаемых земель на 40% и доведение их до 2 миллионов гектаров с целью повышения эффективности использования земли;
- увеличение объема инвестиций в аграрные научные исследования, которые будут востребованы на производстве;
- увеличение экспорта продовольственных товаров на 40% к 2021 году путем диверсификации производства сельскохозяйственной продукции
Указ Президента Республики Казахстан
МСХ
март 2017 года
13.
Внесение изменений и дополнений в Государственную программу инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015-2019 годы, предусматривающих:

- контейнерлермен тасымалданатын жүктер үшін транзиттік тасымалдардың жылдық көлемін 7 есе – 2 миллион контейнерге дейін ұлғайтуды;
- жолаушыларды әуе көлігімен тасымалдау үшін транзиттік тасымалдардың жылдық көлемін 4 есе – 1,6 миллион транзиттік жолаушыға дейін ұлғайтуды;
- транзиттік тасымалдардан түсетін кірісті
5,5 есе – жылына 4 миллиард долларға дейін арттыруды;
- жүктердің еркін транзитіне, көлік дәліздерін құруға және оларды жаңғыртуға, көлік инфрақұрылымын басқаруға, сервис деңгейін арттыруға және әкімшілік кедергілерді жоюға бағытталған шараларды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
ҰЭМ, ИДМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана және Алматы қалаларының әкімдері,
"ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісім бойынша),
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Эйр Астана" АҚ (келісім бойынша),
"SCAT" авиакомпаниясы" АҚ (келісім бойынша),
"Қазаэронавигация" РМК (келісім бойынша)
2017 жылғы қазан
14.
Құрық портын салудың екінші кезеңін – автомобиль өткелінің құрылысын іске асыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, Маңғыстау облысының әкімдігі,
"ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
2017 – 2018 жылдар желтоқсан
15.
Үлкен қалалардың жақын орналасқан елді мекендермен көлік қатынасын дамыту жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу және қабылдау
облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің қаулылары
ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы мамыр
16.
Кадрларға қажеттілікті қалыптастыру мен мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар шеңберінде іске асырылатын жобаларда жаңадан құрылатын жұмыс орындарының есебін жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, ҰЭМ, ИДМ, АШМ, ЭМ, БҒМ, ДСМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 – 2018 жылдар шілде, қаңтар
17.
Жұмыс берушілердің бірлесіп қаржыландыруын және жұмыс күшінің ауылдардан қалаларға жұмылдырылуын қолдауды ескере отырып, қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау бөлігінде Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Еңбекмині, ҰЭМ, АШМ, БҒМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 жылғы маусым
18.
Ірі кәсіпорындардың облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктерімен бірлесіп, қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауға бірлесіп инвестициялар салуды және олардың одан әрі басқа салаларға жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді көздейтін жол карталарын іске асыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ірі кәсіпорындар
2017 – 2018 жылдар маусым
19.
Жұмыспен қамту орталықтарын реформалау және барлық бос жұмыс орындары мен елді мекендер бойынша бірыңғай онлайн-платформа құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, АКМ, Қаржымині, облыстардың,
Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2018 жылғы маусым
Екінші басымдық. Бизнес-ортаны түбегейлі жақсарту және кеңейту
20.
Жаппай кәсіпкерлікті, оның ішінде отбасылық кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу және қабылдау
облыстардың,
Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің қаулылары
ҰЭМ, облыстардың,
Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы шілде
21.
Бизнес үшін, оның ішінде энергетика, көлік, логистика және ТКШ-дағы көрсетілетін қызметтер құны бойынша шығасылардың барлық түрлерін жаппай төмендету жөніндегі шараларды қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, ИДМ, ЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы шілде
22.
Мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін, оның ішінде бизнес үшін барынша оңтайландыру, құжаттардың мерзімдері мен тізбесін қысқарту, қайталанатын рәсімдерді жою және оларды толық электрондық форматқа көшіру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
АКМ, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар,
"Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісім бойынша),
"ҰАТ" АҚ (келісім бойынша), "Азаматтарға арналған үкімет" мемкорпорациясы" КЕАҚ (келісім бойынша)
2017 – 2018 жылдар желтоқсан
23.
Дамыған елдердің озық стандарттары мен тәжірибелерін енгізе отырып, бизнесті қайта реттеу жөнінде жүйелі шаралар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы маусым
24.
Дүниежүзілік банктің рейтингі негізінде өңірлерде бизнесті жүргізуге арналған жағдайларды жақсарту жөнінде
егжей-тегжейлі жоспарларды әзірлеу
облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің қаулылары
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы шілде
25.
Арнайы сыйлық тағайындай отырып, бизнес жүргізудің жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін енгізу
рейтинг бойынша әдістеме
ҰЭМ, ИДМ, ЭМ, Қаржымині, Ұлттық Банк, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы қараша
26.
Ашықтық пен тиімділікті қамтамасыз ете отырып, Жекешелендірудің

- увеличение годового объема транзитных перевозок в 7 раз для грузов, перевозимых контейнерами, – до 2 миллионов контейнеров;
- увеличение годового объема транзитных перевозок в 4 раза для пассажирских перевозок воздушным транспортом – до 1,6 миллиона транзитных пассажиров;
- повышение доходов от транзитных перевозок в 5,5 раза – до 4 миллиардов долларов в год;
- меры, направленные на свободу транзита грузов, создание и модернизацию транспортных коридоров, управление транспортной инфраструктурой, повышение уровня сервиса и устранение административных барьеров
проект Указа Президента Республики Казахстан
МНЭ, МИР, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, АО "НК "КТЖ" (по согласованию), АО "НК "КазАвтоЖол" (по согласованию), АО "Эйр Астана" (по согласованию), АО "Авиакомпания "SCAT" (по согласованию), РГП "Казаэронавигация" (по согласованию)
октябрь 2017 года
14.
Реализация второй фазы строительства порта Курык – автомобильного перехода
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МНЭ, МФ, акимат Мангистауской области, АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
Декабрь 2017-2018 годы
15.
Разработка и принятие комплекса мер по развитию транспортного сообщения больших городов с ближайшими населенными пунктами
Постановления акиматов областей, городов Астаны и Алматы
МИР, акимы областей, городов Астаны и Алматы, АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
май 2017 года
16.
Формирование потребности в кадрах и ведение учета вновь создаваемых рабочих мест на проектах, реализуемых в рамках государственных и правительственных программ
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МТСЗН, МНЭ, МИР, МСХ, МЭ, МОН, МЗ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июль, январь, 2017-2018 годы
17.
Внесение изменений и дополнений в Программу развития продуктивной занятости и массового предпринимательства в части переподготовки сокращаемых работников с учетом софинансирования работодателей и поддержки мобильности рабочей силы из сел в города
постановление Правительства Республики Казахстан
МТСЗН, МНЭ, МСХ, МОН, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июнь 2017 года
18.
Реализация крупными предприятиями совместно с акиматами областей, городов Астаны и Алматы дорожных карт, предусматривающих совместное инвестирование в переподготовку сокращаемых работников и содействие их дальнейшему трудоустройству в другие сферы
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МТСЗН, акимы областей, городов Астаны и Алматы, крупные предприятия
Июнь 2017-2018 годы
19.
Реформирование центров занятости и создание единой онлайн-платформы по всем вакантным рабочим местам и населенным пунктам
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МТСЗН, МИК, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июнь 2018 года
Второй приоритет. Кардинальное улучшение и расширение бизнес-среды
20.
Разработка и принятие комплекса мер по развитию массового, в том числе семейного предпринимательства
Постановления акиматов областей, городов Астаны и Алматы
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2017 года
21.
Принятие мер по фронтальному снижению всех видов издержек для бизнеса, в том числе по стоимости услуг в энергетике, транспорте, логистике и ЖКХ
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МИР, МЭ, МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2017 года
22.
Максимальная оптимизация процессов оказания государственных услуг, в том числе для бизнеса, сокращение сроков и перечня документов, исключение дублирующих процедур и перевод их полностью в электронный формат
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИК, МНЭ, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), АО "НИТ" (по согласованию), НАО "Госкорпорация "Правительство для граждан" (по согласованию)
Декабрь 2017-2018 годы
23.
Разработка системных мер по дерегулированию бизнеса с внедрением лучших стандартов и практик развитых стран
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, заинтересованные государственные органы, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь 2017 года
24.
Разработка детальных планов по улучшению условий для ведения бизнеса в регионах на основе рейтинга Всемирного Банка
Постановления акиматов областей, городов Астаны и Алматы
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2017 года
25.
Введение рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса с учреждением специальной премии
методика по рейтингу
МНЭ, МИР, МЭ, МФ, Национальный Банк, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь 2017 года
26.

2016 – 2020 жылдарға арналған кешенді жоспарына сәйкес жекешелендіруге жататын ұйымдар тізбесіндегі кәсіпорындарды жекешелендіруді жеделдету және оны 2018 жылдың соңына дейін аяқтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҰБХ (келісім бойынша), ҰХ (келісім бойынша), ҰК (келісім бойынша)
2017 жылғы шілде, 2018 – 2019 жылдар қаңтар, шілде
27.
Ірі қазақстандық компаниялардың IPO-ға шығуын жеделдетуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "АХҚО" әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині, Ұлттық Банк
2017 – 2020 жылдар желтоқсан
28.
Yellow Pages қағидаттарына сай келмейтін мемлекет меншігіндегі барлық кәсіпорындар мен ұйымдарды 2020 жылға дейін жеке секторға беру немесе тарату
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 жылғы шілде,
2018 – 2021 жылдар қаңтар, шілде
29.
Бағдарламалар мен тапсырмаларды әзірлеу және іске асыру үшін мемлекеттік органдардың жанынан заңды тұлғалар құруды болғызбайтын шараларды әзірлеу және қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 – 2018 жылдар маусым, қазан
30.
Басқарушылық және өндірістік бизнес процестерге толық ревизия мен оңтайландыру жүргізіп, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ны сапалы түрде трансформациялауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), ҰЭМ, Қаржымині
2018 – 2021 жылдар ақпан
31.
Экономиканың маңызды секторларын және оларға мемлекеттің қатысу дәрежесін, табиғи монополияларды және мультипликативтік әсер беруі тиіс, оның ішінде ТҰК қатысуымен стратегиялық маңызды жобаларды іске асыратын объектілерді қоса алғанда, мемлекеттік меншікте және квазимемлекеттік сектор меншігінде қалатын объектілерді айқындау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, орталық мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 – 2018 жылдар маусым, қараша
32.
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ мен "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ функцияларын оңтайландыру және оларды бәсекелес ортаға беру арқылы қайта ұйымдастыру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, ИДМ, АШМ, Қаржымині,
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы қыркүйек
33.
Өңірлер әкімдіктерінің МЖӘ-нің барлық ықтимал түрлері мен нысандарын қолдануы (мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару, сервистік келісімшарттар және тағы басқалар)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 жылғы шілде,
2018 жылғы қаңтар, шілде
34.
МЖӘ жобаларын келісудің барлық рәсімдерін, әсіресе, шағын жобаларға қатысты оңайлату және жеделдету жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы наурыз
35.
ТКШ объектілерін жаңғырту үшін одан әрі жекешелендіру мүмкіндігімен оларды басқаруға және концессияға беру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИДМ, ҰЭМ, ЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 жылғы маусым
36.
Бәсекелестікке кедергі келтіретін нормаларды анықтау тұрғысынан бүкіл заңнамаға "ревизия" жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы желтоқсан,
2018 жылғы шілде
37.
Заңнамаға:
- бағалық және тарифтік сөз байласуларды, оның ішінде сауда-саттықта әрі мемлекеттік және квазимемлекеттік сектордағы сатып алуда анықтау мен оның жолын кесу жөніндегі құқықтық тетікті жетілдіруді;
- бағалық және тарифтік сөз байласулар және оларды анықтауға бөгет жасағаны үшін жауапкершілікті күшейтуді көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша),
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2018 жылғы мамыр
Үшінші басымдық. Макроэкономикалық тұрақтылық
38.

Ускорение и завершение до конца 2018 года приватизации предприятий из Перечня организаций, подлежащих приватизации в соответствии с Комплексным планом приватизации на 2016-2020 годы,
с обеспечением прозрачности и эффективности
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МФ, МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НУХ (по согласованию), НХ (по согласованию), НК (по согласованию)
июль 2017 года, январь, июль 2018-2019 годы
27.
Обеспечение ускорения выхода на IPO крупнейших казахстанских компаний
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "Администрация "МФЦА" (по согласованию), МНЭ, МФ, Национальный Банк
Декабрь 2017-2020 годы
28.
Передача в частный сектор либо ликвидация всех предприятий и организаций государственной собственности, не отвечающих принципам Yellow Pages,
до 2020 года
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, центральные государственные органы, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июль 2017 года, январь, июль 2018-2021 годы
29.
Выработка и принятие мер, исключающих создание юридических лиц при государственных органах для разработки и реализации программ и поручений
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, центральные государственные органы, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июнь, октябрь 2017-2018 годы
30.
Обеспечение качественной трансформации АО "ФНБ "Самрук-Казына" с проведением полной ревизии и оптимизацией как управленческих, так и производственных бизнес-процессов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), МНЭ, МФ
Февраль 2018-2021 годы
31.
Определение важных секторов экономики и степени участия в них государства и объектов, остающихся в государственной собственности и собственности квазигосударственного сектора, включая естественные монополии и объекты, реализующие стратегически важные проекты, которые должны давать мультипликативный эффект, в том числе с участием ТНК
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, центральные государственные органы, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь, ноябрь 2017-2018 годы
32.
Внесение предложений по реорганизации АО "НУХ "Байтерек" и АО "НУХ "КазАгро" путем оптимизации функций и их передачи в конкурентную среду
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МИР, МСХ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО НУХ "КазАгро" (по согласованию)
сентябрь 2017 года
33.
Применение всех возможных видов и форм ГЧП акиматами регионов (доверительное управлению государственным имуществом, сервисные контракты и другие)
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июль 2017 года, январь, июль 2018 года
34.
Выработка предложений по упрощению и ускорению всех процедур согласования проектов ГЧП, особенно в отношении небольших проектов
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
март 2017 года
35.
Передача объектов ЖКХ в управление или концессию с возможной дальнейшей приватизацией для их модернизации
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МНЭ, МЭ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июнь 2017 года
36.
Проведение "ревизии" всего законодательства на предмет выявления норм, препятствующих конкуренции
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2017 года, июль 2018 года
37.
Внесение изменений и дополнений в законодательство, предусматривающих:
- совершенствование правового механизма по выявлению и пресечению ценовых и тарифных сговоров, в том числе на торгах и закупках государственного и квазигосударственного сектора;
- усиление ответственности за совершение ценовых и тарифных сговоров и создание препятствий к их выявлению
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ, МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
май 2018 года
Третий приоритет. Макроэкономическая стабильность
38.
Поэтапное снижение уровня инфляции

Орта мерзімді кезеңде инфляция деңгейін кезең-кезеңімен 3-4 %-ға дейін төмендету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Ұлттық Банк, ҰЭМ, ИДМ, ЭМ, АШМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2018 – 2021 жылдар қаңтар
39.
Банк секторын:
- банктердің балансын "тиімсіз кредиттерден" арылту жөніндегі жұмысты жеделдету;
- қажет болған кезде акционерлер тарапынан банктерді үстеме капиталдандыруды қамтамасыз ету бөлігінде сауықтыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
Ұлттық Банк
2017 жылғы маусым
40.
Қолжетімді орта және ұзақ мерзімді теңгемен қорландыруды қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау жөніндегі шаралар кешенін қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Ұлттық Банк, ҰЭМ, Қаржымині
2017 жылғы желтоқсан
41.
Заңнамаға:
- Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жедел бақылау және тәуекелге бағдарланған қадағалауды қолдану бойынша құқық беру;
- аудиторлық және бағалау компанияларының жауапкершілігін күшейту;
- акционерлердің ашықтығын және корпоративтік басқаруды жақсартуды қамтамасыз ету;
- банктердің дәрменсіздігін реттеу режимін жетілдіру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Ұлттық Банк, ҰЭМ, Қаржымині
2017 жылғы
желтоқсан
42.
Отандық қор нарығын жандандыру, оның ішінде заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Ұлттық Банк, Қаржымині, ҰЭМ, "АХҚО" әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша),
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша),
"Қазақстандық қор биржасы" АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы маусым
43.
Қазақстандық жекеменшік кәсіпорындардың облигациялық шығарылымдарын субсидиялау жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Қаржымині
2017 жылғы мамыр
44.
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Денсаулық сақтау, Білім және ғылым министрліктерінен бастап, министрліктер мен ведомстволардың қаражатты пайдалану тиімділігіне аудит жүргізу
Мемлекет басшысына ақпарат
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитеті
2017 жылғы желтоқсан,
2018 – 2020 жылдар шілде, желтоқсан
45.
Тиімсіз бағдарламалардың қаражатын үшінші жаңғырту міндеттерін іске асыруды қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарламаларға қайта бөлу
"2018 – 2020 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
"2018 – 2020 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қаржымині, орталық мемлекеттік органдар
Қаржымині, орталық мемлекеттік органдар
2017 жылғы
қыркүйек
2018 жылғы наурыз
46.
Заңнамаға:
- қаражатты нақты экономикаға неғұрлым тез әрі тиімді жеткізу үшін бюджеттік рәсімдерді жеңілдету;
- квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарын мониторингтеу және бақылау бойынша шараларды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині
2017 жылғы қыркүйек
47.
Фискалдық орталықсыздандыру саясаты шеңберінде шығыс өкілеттіктерін облыстық деңгейден аудандық және ауылдық деңгейлерге беру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, облыстардың әкімдері
2017 жылғы желтоқсан
48.
Республикалық бюджетке түсетін кепілдендірілген трансферт мөлшерін

до 3-4% в среднесрочный период
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк, МНЭ, МИР, МЭ, МСХ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Январь 2018-2021 годы
39.
Разработка Плана мероприятий по оздоровлению банковского сектора в части:
- ускорения работы по очистке балансов банков от "плохих кредитов";
- обеспечения при необходимости докапитализации банков со стороны акционеров
постановление Правительства Республики Казахстан, постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
Национальный Банк
июнь 2017 года
40.
Принятие комплекса мер по созданию условий для обеспечения доступного средне- и долгосрочного фондирования в тенге
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк, МНЭ, МФ
декабрь 2017 года
41.
Внесение изменений и дополнений в законодательство в части:
- предоставления права Национальному Банку Республики Казахстан по оперативному контролю и применению риск-ориентированного надзора;
- усиления ответственности аудиторских и оценочных компаний;
- обеспечения прозрачности акционеров и улучшения корпоративного управления;
- совершенствования режима урегулирования несостоятельности банков
проект Закона Республики Казахстан
Национальный Банк, МНЭ, МФ
декабрь 2017 года
42.
Принятие мер по активизации отечественного фондового рынка, в том числе внесению изменений и дополнений в законодательство
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк, МФ, МНЭ, АО "Администрация "МФЦА" (по согласованию), "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию)
июнь 2017 года
43.
Внесение предложений по субсидированию облигационных выпусков частных казахстанских предприятий
предложения в Администрацию Президента Республики
МНЭ, МФ
май 2017 года
44.
Проведение аудита эффективности использования средств министерствами и ведомствами, начиная с министерств труда и социальной защиты населения, здравоохранения, образования и науки
Информация Главе государства
Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета
декабрь 2017 года, июль, декабрь 2018-2020 годы
45.
Перераспределение средств с неэффективных программ на бюджетные программы, обеспечивающие реализацию задач третьей модернизации
проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2018-2020 годы"
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2018-2020 годы"
МФ, центральные государственные органы МФ, центральные государственные органы
сентябрь 2017 года март 2018 года
46.
Внесение изменений и дополнений в законодательство, предусматривающих меры по:
- упрощению бюджетных процедур для более быстрого и эффективного доведения средств до реальной экономики;
- мониторингу и контролю за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ, МФ
сентябрь 2017 года
47.
Передача в рамках политики фискальной децентрализации расходных полномочий с областного уровня на районный и сельский уровни
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, акимы областей
декабрь 2017 года
48.

2020 жылы кезең-кезеңімен 2 трлн. теңгеге дейін қысқарту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині
2017 жылғы қыркүйек
Төртінші басымдық. Адами капитал сапасын жақсарту
49.
Мыналарды:
- сыни ойлау қабілетін және ақпаратты өз бетінше іздеу дағдыларын дамыту үшін оқыту бағдарламаларын жаңартуды, IT-білімді, қаржылық сауаттылықты қалыптастыруды және жастарды патриотизмге тәрбиелеуді;
- қала мен ауыл мектептері арасындағы білім беру сапасының алшақтығын азайтуды;
- үш тілді оқуға кезең-кезеңімен көшуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ДІАҚМ, МСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 – 2020 жылдар тамыз
50.
Кәсіптік стандарттарды еңбек нарығының талаптарына және өндірістегі әлемдік үздік тәжірибелерге сәйкес жаңарту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар , "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 – 2019 жылдар желтоқсан
51.
Жоғары оқу орындарының кадрлық құрамына, материалдық-техникалық жарақталу деңгейіне және білім беру бағдарламаларына қатысты бақылау мен талапты күшейту бойынша шаралар кешенін іске асыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2017 жылғы желтоқсан
52.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды енгізу шеңберінде денсаулық сақтауды ақпараттандыру бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ, АКМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 – 2020 жылдар шілде, қаңтар
53.
Бәсекелестікті дамыту үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтердің жеке және мемлекеттік өнім берушілеріне тең жағдайларды туғызуды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 – 2020 жылдар шілде, қаңтар
54.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесін енгізу бойынша халық арасында кең ауқымды ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ, Еңбекмині, АКМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 – 2020 жылдар шілде, желтоқсан
55.
Заңнамаға барлық дәрілік заттардың бағаларын реттеу бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ДСМ, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы қыркүйек
56.
Зейнетақы төлемдерін 20 %-ға дейін және баланың тууына арналған біржолғы жәрдемақыны 20 %-ға арттыру мақсатында кейбір заңнамалық актілерге әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Еңбекмині, Қаржымині
2017 жылғы ақпан
57.
Ең төменгі күнкөріс деңгейінің құрылымын қайта қарау
Еңбекмині мен ҰЭМ бірлескен бұйрығы
Еңбекмині, ҰЭМ
2017 жылғы желтоқсан
58.

Поэтапное сокращение размера гарантированного трансферта в республиканский бюджет до 2 трлн. тенге в 2020 году
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ, МФ
сентябрь 2017 года
Четвертый приоритет. Улучшение качества человеческого капитала
49.
Обеспечение:
- обновления учебных программ для развития критического мышления и навыков самостоятельного поиска информации, формирования IT-знаний, финансовой грамотности и воспитания патриотизма молодежи;
- сокращения разрыва в качестве образования между городскими и сельскими школами;
- поэтапного перехода на трехъязычное образование
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МДРГО, МКС, заинтересованные государственные органы, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Август 2017-2020 годы
50.
Обновление профессиональных стандартов в соответствии с требованиями рынка труда и передовым мировым опытом на производстве
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МТСЗН, МОН, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Декабрь 2017-2019 годы
51.
Реализация комплекса мер по усилению контроля и требований в отношении кадрового состава высших учебных заведений, уровня материально-технического оснащения и образовательных программ
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, заинтересованные государственные органы
декабрь 2017 года
52.
Принятие мер по информатизации здравоохранения в рамках внедрения обязательного социального медицинского страхования
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЗ, МИК, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июль, январь 2017-2020 годы
53.
Обеспечение равных условий частным и государственным поставщикам медицинских услуг в рамках обязательного социального медицинского страхования, для развития конкуренции
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЗ, МФ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль, январь 2017-2020 годы
54.
Проведение широкой информационно-разъяснительной работы среди населения по внедрению системы обязательного социального медицинского страхования
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЗ, МТСЗН, МИК, акимы областей, городов Астаны и Алматы
июль, декабрь 2017-2020 годы
55.
Внесение изменений и дополнений в законодательство по регулированию цен на все лекарственные средства
проект Закона Республики Казахстан
МЗ, МНЭ, НПП, "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь 2017 года
56.
Внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам социального обеспечения в целях повышения пенсионных выплат до 20% и единовременных пособий на рождение ребенка на 20%
проект Закона Республики Казахстан
МТСЗН, МФ
февраль 2017 года
57.
Пересмотр структуры величины прожиточного минимума
совместный приказ МТСЗН и МНЭ
МТСЗН, МНЭ
декабрь 2017 года
58.

Жаңа форматта атаулы әлеуметтік көмек көрсету үшін кедейлік шегін ең төменгі күнкөріс деңгейінің 40 %-ынан 50 %-ға дейін арттыру
Еңбекминінің бұйрығы
Еңбекмині
2017 жылғы желтоқсан
Бесінші басымдық. Институционалдық өзгерістер, қауіпсіздік және сыбайлас жемқорлықпен күрес
59.
ЭЫДҰ-ның озық практикаларды имплементациялау жөніндегі ұсынымдарын енгізу бойынша жол картасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ, ЭМ, АШМ, АКМ, Еңбекмині, ДСМ, БҒМ, ДІАҚМ, ІІМ, МҚІСҚА, Ұлттық Банк, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы мамыр
60.
Жеке меншік құқығын қорғауды күшейту тұрғысынан бүкіл заңнамаға ревизия жүргізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Әділетмині, АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, Ұлттық Банк, Жоғарғы Сот, БП, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2017 жылғы қыркүйек
61.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнамаға:
- ізгілендіру;
- кәсіпкерлік ортада құқық бұзғаны үшін қолданылатын санкцияларды азайту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2017 жылғы маусым
62.
Қылмыстық заңнамаға:
- ізгілендіру;
- кәсіпкерлік ортада құқық бұзғаны үшін қолданылатын санкцияларды азайту;
- қоғамға қауіптілік дәрежесі жоғары емес экономикалық қылмыс құрамын криминалдық сипаттан арылту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
БП, мүдделі мемлекеттік органдар
2017 жылғы қыркүйек
63.
Мыналар:
- діни экстремизмді, оның ішінде Интернет пен әлеуметтік желілерде насихаттаудың алдын алу;
- қоғамда радикалды көріністермен, әсіресе, діни қарым-қатынастар саласындағы көріністермен байланысты кез келген
іс-қимылдарға мүлде төзбеушілікті қалыптастыру;
- терроризм мен экстремизм идеологиясын ұстанатындар арасынан сотталған адамдарды радикалсыздандыру және оңалту;
- мемлекеттік емес секторды және діни бірлестіктерді тарта отырып, өскелең ұрпақты рухани-адамгершілік рухта тәрбиелеу;
- террористік және экстремистік қызметті қаржыландырумен күрес жөніндегі шараларды көздейтін Діни экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2017-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
ҰҚК, БП, ІІМ, ДІАҚМ, АКМ, МСМ, Еңбекмині, БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині
2017 жылғы сәуір
64.
Киберқауіпсіздік тұжырымдамасын ("Қазақстанның киберқалқаны") әзірлеу және қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҚАӨМ, АКМ, ІІМ, Қорғанысмині, ҰҚК
2017 жылғы маусым
65.
Мыналарды:
- орталықтандырылған қызмет қағидаты бойынша мемлекеттік сатып алудың бірыңғай жүйесін енгізуді;
- квазимемлекеттік секторда, табиғи монополиялар және жер қойнауын пайдалану салаларында сатып алуды өткізу тәсілдерін қайта қарауды көздейтін заң жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қаржымині, ҰЭМ, ИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы маусым
66.
Сыбайлас жемқорлықтың себептері мен алғышарттарын анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МҚІСҚА
2017 жылғы шілде
67.
"Қазақстанның ұлттық технологиялық бастамасы" атты Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
ҰЭМ, орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2017 жылғы қыркүйек
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемкорпорациясы" КЕАҚ
– "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"Азық-түлік корпорациясы" ҰК" АҚ
– "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
АКМ
– Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлiгi
"АХҚО" әкімшілігі" АҚ
– "Астана халықаралық қаржы орталығы" әкімшілігі" акционерлік қоғамы
"Астана ЭКСПО-2017" ҰК" АҚ
– "Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Атамекен" ҰКП
– "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АШМ
– Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi
Әділетмині
– Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгi
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
– "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БҒМ
– Қазақстан Республикасының Білiм және ғылым министрлiгi
ДІАҚМ
– Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам министрлiгi
ДСМ
– Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
– Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕАЭО
– Еуразиялық экономикалық одақ
Жоғарғы Сот
– Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖОО
– жоғары оқу орындары
"Зерде" ҰИХ" АҚ
– "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" акционерлік қоғамы
ИДМ
– Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
"ИТП" ДКҚ
– "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қоры
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ
– "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚазАгро" ҰБХ" АҚ
– "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"Қазақстан қор биржасы" АҚ
– "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы
"Қазаэронавигация" РМК
– "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны
"ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ
– "ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" акционерлік қоғамы
ҚАӨМ
– Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қаржымині
– Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қорғанысмині
– Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
– "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
МҚІСҚА
– Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
МЖӘ
– мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МСМ
– Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
"Назарбаев Университет" ДБҰ
– "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
– "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СІМ
– Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлiгi
ТКШ
– тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
ТҰК
– трансұлттық компаниялар
Ұлттық Банк
– Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК
– Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҰБХ
– ұлттық басқарушы холдингтер
ҰК
– ұлттық компаниялар
"ҰАТ" АҚ
– "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
ҰХ
– ұлттық холдингтер
ШЫҰ
– Шанхай ынтымақтастық ұйымы
ІІМ
– Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлігі
"Эйр Астана" АҚ
– "Эйр Астана" акционерлік қоғамы
ЭМ
– Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭЫДҰ
– Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
"KAZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ
– "KAZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамы
"SCAT" авиакомпаниясы" АҚ
– "SCAT" авиакомпаниясы" акционерлік қоғамы

Повышение черты бедности с 40% до 50% от величины прожиточного минимума для оказания адресной социальной помощи в новом формате
приказ МТСЗН
МТСЗН
декабрь 2017 года
Пятый приоритет. Институциональные преобразования, безопасность и борьба с коррупцией
59.
Разработка Дорожной карты по внедрению рекомендаций ОЭСР по имплементации лучших практик
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, МИР, МЭ, МСХ, МИК, МТСЗН, МЗ, МОН, МДРГО, МВД, АДГСПК, Национальный Банк, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
май 2017 года
60.
Проведение ревизии всего законодательства на предмет усиления защиты прав собственности
проект Закона Республики Казахстан
МЮ, МСХ, МНЭ, МФ, Национальный Банк, Верховный Суд, ГП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь 2017 года
61.
Внесение изменений и дополнений в законодательство об административных правонарушениях в части:
- гуманизации;
- снижения санкций за правонарушения в предпринимательской среде
проект Закона Республики Казахстан
МЮ, заинтересованные государственные органы
июнь 2017 года
62.
Внесение изменений и дополнений в уголовное законодательство в части:
- гуманизации;
- снижения санкций за правонарушения в предпринимательской среде;
- декриминализации экономических составов с невысокой степенью общественной опасности
проект Закона Республики Казахстан
ГП, заинтересованные государственные органы
сентябрь 2017 года
63.
Разработка Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму на 2017-2020 годы, предусматривающей меры по:
- предупреждению пропаганды религиозного экстремизма, в том числе в Интернете и социальных сетях;
- формированию в обществе нулевой терпимости к любым действиям, связанным с радикальными проявлениями, особенно в сфере религиозных отношений;
- дерадикализации и реабилитации осужденных лиц из числа приверженцев идеологии терроризма и экстремизма;
- духовно-нравственному воспитанию подрастающего поколения с привлечением неправительственного сектора и религиозных объединений;
- борьбе с финансированием террористической и экстремистской деятельности
проект Указа Президента Республики Казахстан
КНБ, ГП, МВД, МДРГО, МИК, МКС, МТСЗН, МОН, МНЭ, МФ
март 2017 года
64.
Разработка и принятие Концепции кибербезопасности ("Киберщит Казахстана")
постановление Правительства Республики Казахстан
МОАП, МИК, МВД, МО, КНБ
июнь 2017 года
65.
Разработка законопроекта, предусматривающего:
- внедрение единой системы государственных закупок по принципу централизованной службы;
- пересмотр подходов по проведению закупок в квазигосударственном секторе, сферах естественных монополий и недропользования
проект Закона Республики Казахстан
МФ, МНЭ, МИР, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию),
АО НУХ "КазАгро" (по согласованию)
июнь 2017 года
66.
Принятие мер по выявлению и искоренению причин и предпосылок коррупции
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АДГСПК
июль 2017 года
67.
Разработка Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года "Национальная технологическая инициатива Казахстана"
проект Указа Президента Республики Казахстан
МНЭ, центральные государственные органы, акимы областей, городов Астаны и Алматы
сентябрь 2017 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АДГСПК
– Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
АКФ "ПИТ"
– автономный кластерный фонд "Парк инновационных технологий"
АО "Авиакомпания "SCAT"
– акционерное общество "Авиакомпания "SCAT"
АО "Администрация "МФЦА"
– акционерное общество "Администрация "Международный финансовый центр "Астана"
АО "Казахстанская фондовая биржа"
– акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа"
АО "Национальное агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST"
– акционерное общество "Национальное агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST"
АО "НИТ"
– акционерное общество "Национальные информационные технологии"
АО "НИХ "Зерде"
– акционерное общество "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде"
АО "НК "Астана ЭКСПО-2017"
– акционерное общество "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017"
АО "НК "КазАвтоЖол"
– акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
АО "НК "КТЖ"
– акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "НК "Продкорпорация"
– акционерное общество "Национальная компания "Продовольственная корпорация"
АО "НУХ "КазАгро"
– акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро"
АО "НУХ "Байтерек"
– акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АОО "Назарбаев Университет"
– автономная организация образования "Назарбаев Университет"
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
– акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АО "Эйр Астана"
– акционерное общество "Эйр Астана"
АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант"
– акционерное общество "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант"
Верховный Суд
– Верховный Суд Республики Казахстан
ВУЗ
– высшие учебные заведения
ГЧП
– государственно-частное партнерство
ЕАЭС
– Евразийский экономический союз
ЖКХ
– жилищно-коммунальное хозяйство
КНБ
– Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД
– Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МДРГО
– Министерство по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан
МЗ
– Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД
– Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИК
– Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
МИР
– Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МКС
– Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МНЭ
– Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МО
– Министерство обороны Республики Казахстан
МОАП
– Министерство оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МОН
– Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСХ
– Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТСЗН
– Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МФ
– Министерство финансов Республики Казахстан
МЭ
– Министерство энергетики Республики Казахстан
МЮ
– Министерство юстиции Республики Казахстан
НАО "Госкорпорация "Правительство для граждан"
– некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Национальный Банк
– Национальный Банк Республики Казахстан
НК
– национальные компании
НПП "Атамекен"
– Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
НУХ
– национальные управляющие холдинги
НХ
– национальные холдинги
ОЭСР
– Организация Экономического Сотрудничества и Развития
РГП "Казаэронавигация"
– республиканское государственное предприятие "Казаэронавигация"
ТНК
– транснациональные компании
ШОС
– Шанхайская организация сотрудничества