Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 406 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.03.2023 № 262 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі төрт ай мерзімде Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлесін және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін.
3. "Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2020 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 мамырдағы № 508 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 406 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасы
Мазмұны
1. Қазақстан Республикасындағы туризм индустриясының ағымдағы жай-күйін талдау және халықаралық тәжірибе ........……………………………..3
2. Қазақстан Республикасында туризм индустриясын 2023 жылға дейін дамытудың пайымы …………………………………………………………..……14
3. Тұжырымдаманың мақсаттары мен міндеттері ………………………...17
4. Қазақстан Республикасында туризм индустриясын дамытудың негізгі қағидаттары мен жалпы тәсілдері ………………………………………………...18
5. Тұжырымдаманы іске асыру кезеңі мен күтілетін нәтижелер ………...45
6. Тұжырымдаманы іске асыру көзделетін нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің тізбесі ……………………………..……………...…………47
1. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДАҒЫ ТУРИЗМ ИНДУСТРИЯСЫНЫҢ АҒЫМДАҒЫ ЖАЙ-КҮЙІН ТАЛДАУ ЖӘНЕ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ТӘЖІРИБЕ
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) оны іске асырудың негізгі қағидаттары мен тәсілдерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының қазіргі заманғы, жоғары тиімді және бәсекеге қабілетті туристік саласын қалыптастыру үшін бірыңғай институционалды, әдіснамалық, ұйымдық негізді қалыптастыру мақсатында әзірленді.
Тұжырымдама Мемлекет басшысы Н.Ә. Назарбаевтың бес институционалдық реформасын іске асыру бойынша Ұлт жоспары – 100 нақты қадам (57, 86, 87-қадамдар) шеңберінде көзделген негізгі қағидаттарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі дамуының стратегиялық жоспарында белгіленген экономиканы әртараптандырудың басты бағыттарын және "Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 17 қаңтардағы № 732 Жарлығына сәйкес Қазақстанның 2050 жылға дейін ұзақ мерзімді дамуының стратегиялық бағыттарын іске асыруға бағытталған.
Тұжырымдама Қазақстан Республикасының туризмін, Ақмола облысының Щучинск-Бурабай курорттық аймағын, Алматы қаласының маңындағы тау шаңғы аймағын, Кендірлі демалыс аймағын дамытудың бекітілген жүйелі жоспарлары, сондай-ақ Шығыс Қазақстан облысында туризмді дамытудың кластерлік бағдарламасының мастер-жоспары негізінде әзірленді.

Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 406. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.03.2023 № 262.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года (далее – Концепция).
2. Министерству культуры и спорта Республики Казахстан в четырехмесячный срок разработать и внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан План мероприятий по реализации Концепции.
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 19 мая 2014 года № 508 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2020 года".
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 406
Концепция развития туристской отрасли
Республики Казахстан до 2023 года
Содержание
1. Анализ текущего состояния развития индустрии туризма в Республике Казахстан и международный опыт
2. Видение развития индустрии туризма в Республике Казахстан до 2023 года
3. Цели и задачи Концепции
4. Основные принципы и общие подходы развития индустрии туризма в Республике Казахстан
5. Период реализации и ожидаемые результаты Концепции
6. Перечень нормативных правовых и правовых актов, посредством которых предполагается реализация Концепции
1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ РАЗВИТИЯ ИНДУСТРИИ ТУРИЗМА В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН И МЕЖДУНАРОДНЫЙ ОПЫТ
Концепция развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года (далее - Концепция) разработана с целью формирования единой институциональной, методологической, организационной основы для формирования современной, высокоэффективной и конкурентоспособной туристской отрасли Республики Казахстан, включая основные принципы и подходы по ее реализации.
Концепция направлена на реализацию основных принципов, предусмотренных в рамках Плана нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н.А. Назарбаева (57, 86, 87 шаги), а также ключевых направлений диверсификации экономики, обозначенных в Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года, и стратегических направлений долгосрочного развития Казахстана до 2050 года в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 января 2014 года № 732 "О Концепции по вхождению Казахстана в число 30 самых развитых государств мира".
Концепция разработана на основе утвержденных системных планов развития туризма Республики Казахстан, Щучинско-Боровской курортной зоны Акмолинской области, горнолыжной зоны вблизи города Алматы, зоны отдыха Кендерли, а также мастер-плана кластерной программы развития туризма в Восточно-Казахстанской области.

Туристік сала әлемдегі ең ірі және қарқынды дамып отырған салалардың бірі болып табылады. Дүниежүзілік туристік ұйым (ДТҰ) деректері бойынша 2014 жылы туризмге әлемдік ЖІӨ-нің 9 %-ы (тікелей және жанама әсерді ескере отырып), тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің әлемдік экспортының 6 %-ы тиесілі болады. Осы салада шамамен 100,9 млн. адам жұмыс істеуде, бұл ретте әлемдегі әрбір 11 жұмыс орны туризм саласында құрылады.
Туризм телекоммуникация және көлік, құрылыс, сауда, ауыл шаруашылығы және басқалар сияқты аралас салаларға ықпал ете отырып, өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуына жәрдемдеседі.
Қазақстан бай туристік-рекреациялық әлеуетке ие бола отырып, туризмнің жеткілікті дамымауымен сипатталады. Оның ЖІӨ-дегі үлесі (тек тұру және тамақтану бойынша көрсетілетін қызметтер есептеледі) шамамен 0,9 %-ды құрайды. 2015 жылы туристік қызметтен түскен кіріс мөлшері 236,4 млрд. теңгені құрайды, бұл 2010 жылғы деңгейден 2 есе артық (126,5 млрд. теңге). Салада жұмыспен қамтығандар саны 103,6 мың адамды құрады. Туристік қызметтен республикалық бюджетке төленген салықтар мен басқа да міндетті төлемдер 2015 жылы 11,0 млрд. теңгені құрады.
2016 жылғы жағдай бойынша Қазақстанда 2 031 туристік ұйым, 138 062 жатын-орын сыйымдылығы бар 2 754 орналастыру орны жұмыс істеді, бұл алдыңғы жылдың көрсеткішіне қарағанда 16,6 %-ға жоғары.
Орналастыру орындарының жалпы санының 62,4 %-ын қонақүйлер құрайтынын, олардың 10,1 %-ының санаты бар, 52,3 %-ының санаты жоқ қонақүйлер, ал 37,6 %-ы өзге де орналасу орындары екенін атап өту қажет (1-сурет).
1-сурет. Орналасу орындарының санаттары
Орналастырудың негізгі бөлігі (63,3 %) Шығыс Қазақстан, Алматы, Ақмола, Қарағанды, Оңтүстік Қазақстан облыстарында және тиісінше Астана қаласында шоғырланған (2-сурет).
2-сурет. Өңірлер бөлінісіндегі орналасу орындарының үлес салмағы
2016 жылы қонақүйлердегі жатын-орын толтырылымы 23,8%-ды (2015 жылы – 23,5 %) құрады.
Санаты бар қонақүйлердегі орташа деңгейдегі толтырылым 24,3 %-ды, ал санаты жоқ қонақүйлерде 19,3 %-ды құрады. Бұл ретте толтырылымның барынша жоғары деңгейі 5* санатты қонақүйлерде (31,1 %), ең төменгі деңгей 1* санаты бар қонақүйлерде (14,6 %) тіркелген (3-сурет).
3-сурет. Орналасу орындарындағы толтырылым деңгейі
2016 жылы жатын-орын толтырылымының анағұрлым жоғары деңгейі мынадай облыстарда байқалады: Батыс Қазақстан – 29,5 %, Атырау – 27,6 %, Шығыс Қазақстан – 26,8 % және Ақтөбе – 24,3 %. Ең төменгі толтырылым деңгейі Жамбыл (15,6 %) және Ақмола облыстарында (17,3 %) тіркелген. Астана және Алматы қалаларында қонақүйлердегі толтырым тиісінше 27,6%-ды және 28,2 %-ды құрады (4-сурет).
4-сурет. Өңірлер бөлінісіндегі орналасу орындарының толтырылым деңгейі
Орналасудың жіктелмейтін объектілерінің елеулі санының нәтижесі сервистің төмен сапасы және жоғары бағаны ескере отырып, келушілердің аздығы болып табылуы мүмкін.

Туристская отрасль является одной из крупнейших и динамично развивающихся отраслей в мире. По данным Всемирной туристской организации (ЮНВТО) в 2014 году на туризм приходится 9% мирового ВВП (с учетом прямого и косвенного эффектов), 6% мирового экспорта товаров и услуг. В данной сфере занято около 100,9 млн. человек, при этом каждое 11 рабочее место в мире создается в сфере туризма.
Туризм, оказывая влияние на такие смежные отрасли, как телекоммуникации и транспорт, строительство, торговля, сельское хозяйство и другие, содействует социально-экономическому развитию регионов.
Казахстан, имея богатый туристско-рекреационный потенциал, характеризуется недостаточным уровнем развития туризма. Его доля в ВВП (подсчитываются только услуги по проживанию и питанию) составляет около 0,9%. В 2015 году объем доходов от туристской деятельности составил 236,4 млрд. тенге, что почти в 2 раза больше уровня 2010 года (126,5 млрд. тенге). Численность занятых в отрасли составила 103,6 тыс. человек. Уплаченные налоги и другие обязательные платежи от туристской деятельности в бюджет республики составили 11,0 млрд. тенге в 2015 году.
По состоянию на 2016 год в Казахстане функционировали 2 031 туристская организация, 2 754 мест размещения вместимостью 138 062 койко-мест, что на 16,6% выше показателя предыдущего года.
Следует отметить, что из общего числа мест размещения 62,4% составляли гостиницы, из которых 10,1% гостиниц с категорией, 52,3% без категории, 37,6% прочие места размещения (Рис. 1).
Рисунок 1. Категории мест размещения
Основная часть мест размещений (63,3%) сконцентрирована в Восточно-Казахстанской, Алматинской, Акмолинской, Карагандинской, Южно-Казахстанской областях и г. Астане соответственно (Рис. 2).
Рисунок 2. Удельный вес мест размещений в разрезе регионов
В 2016 году заполняемость койко-мест гостиниц составила 23,8% (23,5% в 2015 году).
В гостиницах с категорией средний уровень заполняемости составил 24,3%, в гостиницах без категории – 19,3%. При этом самый высокий уровень заполняемости отмечается в гостиницах категории 5* (31,1%), самый низкий – в гостиницах категории 1* (14,6%) (Рис. 3).
Рисунок 3. Уровень заполняемости в местах размещения
Наиболее высокий уровень заполняемости койко-мест в 2016 году наблюдается в следующих областях: Западно-Казахстанская - 29,5%, Атырауская - 27,6%, Восточно-Казахстанская – 26,8% и Актюбинская – 24,3%. Самый низкий уровень заполняемости зафиксирован в Жамбылской (15,6%) и Акмолинской (17,3%) областях. В гг. Астане и Алматы заполняемость гостиниц составила 27,6% и 28,2% соответственно (Рис. 4).
Рисунок 4. Уровень заполняемости мест размещений в разрезе регионов
Результатом значительного количества не классифицируемых объектов из размещения могут являться низкое качество сервиса и низкая посещаемость с учетом высоких цен.

Қонақүйлік көрсетілетін қызметтердің жоғары деңгейлі орналастыру орындарында тұру бағасы әлемнің озық туристік дестинацияларындағы ұқсас қонақүйлерге қарағанда айтарлықтай жоғары. Астана және Алматы қалаларындағы 5* қонақүйлердегі стандартты нөмірдің орташа құны Еуропаның озық қалалары мен әлемнің туристік дестинацияларындағы орташа бағаларға қарағанда 20 %-ға жоғары.
Басқа орналастыру орындарында – пансионаттарда, туристік базаларда, паналарда, кемпингтерде, келушілерге арналған жатақханаларда және басқа да орындарда көрсетілетін қызметтердің бағалары шамамен 25-30 %-ға төмен.
Жоғары қойылған бағалар бәсекелес ортаның жетіспеушілігіне және бизнес-туристерге аса тәуелді болмауына байланысты. Қонақүйлік көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, ұсынылатын туристік көрсетілетін қызметтер шектеулі сервиспен ұсынылады және нашар реттелген болып табылады. Тұруға және авиабилеттерге жоғары бағалардың Қазақстанға тур құнын едәуір ұлғайтатынын және тиісінше халықаралық нарықтағы баға бойынша оның бәсекеге қабілеттілігін төмендететінін атап өткен жөн.
Қазақстандағы ішкі және келу туризміне 2000 – 2007 жылдар кезеңінде сұраныстың артуы, кейінен оның экономикалық дағдарысқа байланысты 2008 және 2009 жылдары төмендеуі байқалды. 2010 жылы экономиканың қайта қалпына келуімен 2011 жылы туризмге сұраныс жаңғыртылды және 2014 жылы рекордтық деңгейге дейін жетті. 2016 жылы келушілер санының өсуі 2010 жылмен салыстырғанда 65,5 %-ды құрады, түнеу санының өсуі – 34,6 % (5, 6-суреттер)
5-сурет. 2010 және 2016 жылдардағы келушілер саны
6-сурет. 2010 және 2016 жылдардағы түнеулер саны
2016 жылы орналастыру объектілерінде қызмет көрсетілген келушілер құрылымы мынадай көрсеткіштермен сипатталды:
1) орналасу объектілерінің санаттары бойынша: келушілердің 81,2%-ы қонақүйлерге (келушілердің 42,2%-ы санаты бар қонақүйлерге, 38,8%-ы санаты жоқ қонақүйлерге), келушілердің 18,8%-ы өзге де орналасу орындарына орналасқан. Бұл ретте 2013 жылы келушілердің 86,4 %-ы қонақүйлерге (келушілердің 42,1 %-ы санаты бар қонақүйлерге, 44,3 %-ы санаты жоқ қонақүйлерге), келушілердің 13,6 %-ы өзге орналасу орындарына орналасқан (7-сурет).
7-сурет. 2013 және 2016 жылдардағы орналасу орындарының санаттары
бойынша қызмет көрсетілген келушілер құрылымы
2) өңірлер бойынша: тіркелген келушілердің 47,1 %-ы Астана (17,4 %) және Алматы (18,8 %) қалаларында және Шығыс Қазақстан облысында (10,9 %) тіркелген, ал 2013 жылы аталған өңірлердегі қызмет көрсетілген келушілер 47,7 %-ды құрады (8-сурет).
8-сурет. 2013 және 2016 жылдардағы өңірлер бойынша қызмет көрсетілген
келушілер құрылымы

Цены на проживание в местах размещения с высоким уровнем гостиничных услуг гораздо выше, чем в аналогичных гостиницах в ведущих туристских дестинациях мира. Средняя стоимость стандартного номера в 5* гостинице в гг. Астане и Алматы ориентировочно на 20% выше средней стоимости стандартного номера в ведущих европейских городах и туристских дестинациях мира.
Цены на услуги в других местах размещения – пансионатах, туристских базах, приютах, кемпингах, общежитиях для приезжих и других ориентировочно на 25-30% ниже.
Завышенные цены связаны с недостатком конкурентной среды и сильной зависимостью от бизнес-туристов. Предлагаемые туристские услуги, включая гостиничные, предоставляются с ограниченным сервисом и являются слабо регулируемыми. Следует отметить, что высокая цена на проживание и авиабилеты значительно увеличивают стоимость тура в Казахстан и, соответственно, снижают его конкурентоспособность по цене на международном рынке.
Рост спроса на внутренний и въездной туризм в Казахстане наблюдался в период с 2000 по 2007 гг., с последующим спадом в 2008 и 2009 гг. в связи с экономическим кризисом. С восстановлением экономики в 2010 году рост спроса на туризм возобновился в 2011 году и достиг рекордного уровня в 2014 году. В 2016 году прирост количества посетителей по сравнению с 2010 годом составил 65,5%, рост количества ночевок – 34,6% (Рис. 5, 6).
Рисунок 5. Количество посетителей в 2010 и 2016 гг.
Рисунок 6. Количество ночевок в 2010 и 2016 гг.
В 2016 году структура обслуженных посетителей местами размещения характеризовалась следующими показателями:
1) по категориям мест размещения: в гостиницах размещались 81,2% посетителей (42,4% в гостиницах с категорией, 38,8% в гостиницах без категории), в прочих местах размещения 18,8% посетителей. При этом в 2013 году в гостиницах размещались 86,4% посетителей (42,1% посетителей в гостиницах с категорией, 44,3% в гостиницах без категории), в прочих местах размещения 13,6% посетителей (Рис. 7).
Рисунок 7. Структура обслуженных посетителей по категориям мест размещения в 2013 и 2016 гг.
2) по регионам: 47,1% посетителей обслужены в городах Астане (17,4%), Алматы (18,8%) и Восточно-Казахстанской области (10,9%), тогда как в 2013 году на указанные регионы приходилось 47,7% обслуженных посетителей (Рис. 8).
Рисунок 8. Структура обслуженных посетителей по регионам в 2013 и 2016 гг.

3) шыққан елдер бойынша: 82,8 % қазақстандық келушілер (2013 жылы 82,3 %), резидент емес келушілердің (722 515 адам) – 31,4 %-ы Ресей Федерациясынан келушілер, 7,4 % Қытай Халық Республикасынан келушілер, 5,9 % Америка Құрама Штаттарынан келушілер, 5,9 %-ы Түркия Республикасынан келушілер, 4,5 % – Германия Федеративтік Республикасынан келушілер, 2,9 % – Италия Республикасынан келушілер және 42,0 % басқа да елдерден келушілер (9-сурет).
9-сурет. 2013 және 2016 жылдардағы елдер бойынша қызмет көрсетілген
келушілер құрылымы
4) сапар мақсаттары бойынша: іскерлік және кәсіптік – 54,1 %, еңбек демалысы және демалыс – 45,6 %, басқа да мақсаттармен – 0,3 %, 2013 жылы сапар мақсаттарының құрылымы мынадай болды: іскерлік және кәсіптік – 60,0 %, еңбек демалысы және демалыс – 33,7 %, достар мен туыстарға бару – 3,7 %, дін мен қажылық – 0,4 %, емдік және сауықтыру шаралары – 0,4 %, дүкен аралау – 0,4 % және өзге де мақсаттар – 1,4 %. Қазақстандықтар шетелдік келушілермен салыстырғанда демалыс және еңбек демалысы мақсатында көбірек саяхатқа шыққанын (51,7 %), бұл уақытта резидент еместер көбінесе іскерлік және кәсіптік мақсаттарда (81,7 %) келгенін атап өту қажет (10-сурет).
10-сурет. 2013 және 2016 жылдардағы сапар мақсаттары бойынша қызмет
көрсетілген келушілер құрылымы
Сонымен, Қазақстанда туризм негізінен жергілікті халыққа, сондай-ақ шетелдік резиденттердің іскерлік және кәсіптік сапарларына негізделетіні байқалады.
2016 жылы Қазақстанға келген барлық шетелдік резиденттердің жалпы саны 6 509,4 мың адамды құрады, бұл 2015 жылға қарағанда 1,2 %-ға артық. Шетелдік резиденттердің көпшілігі көршілес үш елден: Өзбекстан Республикасынан (37,8 %), Ресей Федерациясынан (24,4 %) және Қырғыз Республикасынан (20,7 %) келген. Келудің негізгі себептері жеке (75,4 %) сапарлар болды, ал қызмет бабындағы іссапарлар (16,2 %), туризм мақсатында шамамен 1 %-дай болды (11-сурет).
11-сурет. 2016 жылы ҚР-ға келген шетелдік резиденттердің үлес салмағы
Қазақстанға келетін көптеген шетел резиденттері отбасыларда немесе достарында тоқтайды, транзитпен өтеді немесе бір күнге ғана келеді (бір күндік келушілер).
Шетелге шыққан Қазақстан Республикасы азаматтарының саны 2016 жылы 9 755,6 мың адамды құрады, бұл 2015 жылға қарағанда 15,8 %-ға төмен. Қазақстандықтар туристік, бизнес және өзге де сапарларды қоса алғанда, халықаралық сапарларға 1,6 млрд. АҚШ долл. жұмсайды, дәл осы құжат бойынша резидент еместерге 1,5 млрд. АҚШ долларына қызмет көрсетілген.
Осылайша, елдің төлемдік теңгерімі "Сапарлар" құжаты бойынша шамамен 109,3 млн. АҚШ долларын құрап, көп жылдар бойы жарамсыз болып келеді.
Қазақстан Түркия Республикасы, Қытай Халық Республикасы, Біріккен Араб Әмірліктері, Тайланд Корольдігі сияқты елдерге "туристік донор" болып қалып отыр, ол елдерде туризм индустриясы қарқынды дамуда, жаңа жұмыс орындары құрылып, төлем теңгерімінің құрылымы жақсаруда және халықтың әл-ауқаты артуда.
Қазақстандық туристердің сыртқа шығу туризміне сұранысы Қазақстандағы туристік дестинациялар мен орналасу объектілері үшін бизнес үлесінің жоғалуын білдіреді, сондықтан республикада туризмді сапалы дамыту қазір шетелде демалатын жергілікті туристердің белгілі бір саны туризмге жұмсалатын шығыстарды ел шегінде қалдыра отырып, қазақстандық туристік дестинацияларды таңдайды деп болжауға болады.
Республикада туризмді жеделдетіп дамытуға қиындық тудыратын негізгі себептерге мыналар жатады:

3) по странам происхождения: 82,8% казахстанских посетителей (в 2013 году 82,3%), из посетителей-нерезидентов (722 515 человек) – 31,4% посетителей из Российской Федерации, 7,4% посетителей из Китайской Народной Республики, 5,9% посетителей из Соединенных Штатов Америки, 5,9% посетителей из Турецкой Республики, 4,5% посетителей из Федеративной Республики Германия, 2,9% посетителей из Республики Италия и 42,0% посетителей из других стран (Рис. 9).
Рисунок 9. Структура обслуженных посетителей по странам в 2016 году
4) по целям поездок: деловые и профессиональные – 54,1%, отпуск и отдых – 45,6%, с другими целями – 0,3%, в 2013 году структура целей поездок выглядела следующим образом: деловые и профессиональные – 60,0%, отпуск и отдых – 33,7%, посещение друзей и родственников – 3,7%, религия и паломничество – 0,4%, лечебные и оздоровительные процедуры – 0,4%, посещение магазинов – 0,4% и прочие цели – 1,4%. Примечательно, что по сравнению с иностранными посетителями казахстанцы больше путешествовали в целях отдыха и отпуска (51,7%), тогда как нерезиденты преимущественно с деловыми и профессиональными целями (81,7%) (Рис. 10).
Рисунок 10. Структура обслуженных посетителей по целям поездок в 2013 и 2016 гг.
Таким образом, туризм в Казахстане опирается в основном на местное население, а также на деловые и профессиональные поездки иностранных резидентов.
Общее количество всех иностранных резидентов, которые въехали в Казахстан в 2016 году, составило 6 509,4 тыс. человек, что на 1,2% больше, чем в 2015 году. Большинство иностранных резидентов прибыло из трех соседних стран: Республики Узбекистан (37,8%), Российской Федерации (24,4%) и Кыргызской Республики (20,7%).
Основными причинами приезда были частные визиты (75,4%), в то время как служебные поездки составили (16,2%), с целью туризма – менее 1%. (Рис. 11).
Рисунок 11. Удельный вес иностранных резидентов, въехавших в РК в 2016 г.
Многие иностранные резиденты, въезжающие в Казахстан, останавливаются в семьях или у друзей, проезжают транзитом или прибывают на один день (однодневные посетители).
Количество выехавших за границу граждан Республики Казахстан в 2016 году составило 9 755,6 тыс. человек, что на 15,8% меньше, чем в 2015 году. На международные поездки казахстанцы тратят 1,6 млрд. долларов США, включая туристские, бизнес и иные поездки, в то время как по той же статье нерезидентам оказано услуг на 1,5 млрд. долларов США.
Таким образом, на протяжении многих лет платежный баланс страны по статье "Поездки" является отрицательным и составляет порядка – 109,3 млн. долларов США.
Казахстан остается "туристским донором" для таких стран как Турецкая Республика, Китайская Народная Республика, Объединенные Арабские Эмираты, Королевство Таиланд, где интенсивно развивается индустрия туризма, создаются новые рабочие места, улучшается структура платежного баланса и растет благосостояние населения.
Спрос казахстанских туристов на выездной туризм представляет потерю доли бизнеса для туристских дестинаций и объектов размещения в Казахстане, поэтому закономерно предполагать, что с качественным развитием туризма в республике определенное количество отечественных туристов, отдыхающих сейчас за рубежом, отдадут предпочтение казахстанским туристским дестинациям, осуществляя расходы на туризм в пределах страны.
К основным причинам, затрудняющим ускоренное развитие туризма в Казахстане, относятся:

1) туризм орындарындағы инженерлік, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымның жеткілікті дамымауы, туристік объектілерге жету қиындығы, туристер демалатын жерлердегі сервис деңгейінің жоғары болмауы, жол бойы инфрақұрылым объектілері сервис сапасының және санының жеткілікті болмауы;
2) туризм саласында білікті кадрлардың, оның ішінде академиялық білім сипатының жетіспеушілігі, білім бағдарламаларының еңбек нарығының талаптарынан, өндірістер қажеттіліктерінен, жұмыс берушілердің күтуінен біршама алшақтығы және т.б.;
3) визалық және көші-қондық формальділік;
4) мәдени және спорт бағыттарын қоса алғанда, туристік саланы дамытудың кешендік тәсілін іске асыру үшін мүдделі мемлекеттік органдарды үйлестірудің жеткіліксіз деңгейі;
5) әлсіз маркетинг және брендинг;
6) инвестициялық тартымдылықтың төмендігі.
Туризмді дамытудың негізгі экономикалық көрсеткіштерінің өзгерісін талдай келе, қазақстандық туризмнің әлеуеті толық іске асырылмай отыр деген қорытындыға келуге болады, өйткені туристік саланың дамуы қазақстандық және шетел азаматтарының туристік көрсетілетін қызметтерге қажеттілігін қанағаттандыру үшін қазіргі заманғы бәсекеге қабілетті, өзіне табиғи-климаттық жағдайды, туристік көрікті жерлерді, қажетті инфрақұрылымды (көлік, әуе, теміржол, инженерлік-коммуникациялық, "икемді"), оның ішінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтетін бекеттерін қайта құрауды ескере отырып, көңіл көтеру орындарын, тамақтану объектілерін және т.б. қамтитын туристік кешенді қалыптастыруға тікелей байланысты.
Қазіргі заманғы бәсекеге қабілетті туристік кешенді құру бюджетке салықтық түсімдер, шетелдік валюта ағыны, жұмыс орындары санының өсуі, сондай-ақ мәдени және табиғи мұраның сақталуына және оңтайлы пайдаланылуына бақылауды қамтамасыз ету есебінен ел экономикасының дамуына да едәуір үлес қосады.
Туризмді мемлекеттік қолдау саланы тұрақты дамытудың қажетті шарты болып табылады. Халықаралық тәжірибе мемлекеттің туристік инфрақұрылымды дамыту үшін жағдайлар жасауға, жеке инвесторларды тартуға, туристік индустрия субъектілерінің қызметі үшін қолайлы экономикалық жағдайларды қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық базаны қалыптастыруға бағытталған белсенді саясаты туристік саланың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуында маңызды орын алуына мүмкіндік беретінін көрсетеді.
Сонымен қатар, әлемдік тәжірибе туризмді белсенді дамытатын елдер өз азаматтарын сапалы туристік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ете отырып, айтарлықтай бюджет қаражатын ұлттық жобалар мен бағдарламаларды іске асыруға жұмсайтынын куәландырады.
Осы Тұжырымдамада Horwath HTL, Ecosign Mountain Resort Planners Ltd, THR, IPK International ірі халықаралық консалтингтік компаниялардың ұсынымдары, сондай-ақ 2012 жылы Қазақстандағы туристік әлеуетке жүргізілген зерттеулер нәтижелері көзделген.
Туризмді экономиканың басым бағыты ретінде айқындаған елдердің халықаралық тәжірибесін талдау туристік қызметті мемлекеттік қолдаудың бірқатар анағұрлым тиімді шараларын көрсетті:

1) недостаточное развитие инженерной, транспортной и социальной инфраструктуры в местах туризма, труднодоступность туристских объектов, невысокий уровень сервиса в местах отдыха туристов, недостаточное количество и качество сервиса объектов придорожной инфраструктуры;
2) нехватка квалифицированных кадров в сфере туризма, в том числе академический характер образования, некоторая оторванность образовательных программ от требований рынка труда, потребностей производства, ожиданий работодателей и т.д.;
3) визовые и миграционные формальности;
4) недостаточный уровень координации заинтересованных государственных органов для реализации комплексного подхода в развитии туристской отрасли, включая культурное и спортивное направление;
5) слабый маркетинг и брендинг;
6) низкая инвестиционная привлекательность.
Анализируя изменение основных экономических показателей развития туризма, можно сделать вывод, что потенциал казахстанского туризма полностью не реализуется, поскольку развитие туристской отрасли напрямую зависит от создания современного конкурентоспособного туристского комплекса, включающего природно-климатические условия, туристские достопримечательности, необходимую инфраструктуру (транспортную, авиационную, железнодорожную, инженерно-коммуникационную, "мягкую"), в том числе с учетом реконструкции пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, места развлечения, объекты питания и т. д., обеспечивающие широкие возможности для удовлетворения потребностей казахстанских и иностранных граждан в туристских услугах.
Создание современного конкурентоспособного туристского комплекса способно внести значительный вклад в развитие экономики страны за счет налоговых поступлений в бюджет, притока иностранной валюты, увеличения числа рабочих мест, а также обеспечения контроля за сохранением и рациональным использованием культурного и природного наследия.
Государственная поддержка туризма является необходимым условием устойчивого развития отрасли. Международный опыт показывает, что активная политика государства, направленная на создание условий для развития туристской инфраструктуры, привлечение частных инвесторов, формирование нормативной правовой базы, обеспечивающей благоприятные экономические условия для деятельности субъектов туристской индустрии, позволяют туристской отрасли занять важное место в социально-экономическом развитии страны.
Также, мировой опыт свидетельствует о том, что страны, активно развивающие туризм, направляют значительные бюджетные средства на реализацию национальных проектов и программ, обеспечивая своих граждан качественными туристскими услугами.
В данной Концепции предусмотрены рекомендации крупных международных консалтинговых компаний Horwath HTL, Ecosign Mountain Resort Planners Ltd, THR, IPK International, а также результаты проведенных в 2012 году исследований туристского потенциала в Казахстане.
Анализ международного опыта стран, определивших туризм как приоритетное направление экономики, показал ряд наиболее эффективных мер государственной поддержки туристской деятельности:

1) қарама-қайшы басымдықтарды біріктіру үшін елдің басшылығы тарапынан бірқатар жылдар бойы келе жатқан тікелей саяси ерік және қолдау.
Марокко Корольдігі. 2000 жылдардың басында Марокко королі VI Мохаммед туризм мәртебесін экономиканың стратегиялық секторы ретінде бекітті. Марокко Үкіметі "Пайымдау – 2010" туризмді дамыту стратегиясын әзірледі. Осы стратегияның маңызды элементі алты жаңа жағалаудағы курорттық аймақты "басынан бастап" салу жөніндегі жоспар (Азур жоспары) болып табылды.
Осы Жоспарды іске асыру үшін 2007 жылы бірнеше мемлекеттік кәсіпорын базасында туризм инфрақұрылымына инвестициялау бойынша жаңа оператор – SMIT (Марокко туризмдегі инжиниринг қоғамы) құру жөнінде шешім қабылданды. SMIT мынадай міндеттерді іске асырады: жаңа жағалаудағы курорттық аймақтарды салуға жер учаскелерін бөлу; осы аймақтарды салуға арналған мастер-жоспарлар мен ТЭН әзірлеу, жер учаскелерін сатып алу және сату, инфрақұрылымды салу және жеке инвесторларды тарту. Сонымен қатар, "Пайымдау – 2010" стратегиясын іске асыру кезінде ЕО-мен ашық әуе кеңістігі туралы 2006 жылғы екіжақты шарт шеңберінде әуе қатынасын ырықтандыру елдің туристік саласын дамыту үшін зор мәнге ие болды.
Әуе қатынасын ырықтандыру, көбіне жаңа әуе желілерінің авиатасымалдаушыларына және еуропалық бюджеті аз авиатасымалдаушыларына қону құқығын беруді; ұлттық бюджеті аз жаңа AtlasBlue, Jet4You және авиатасымалдаушыларын жаңа әуе бағыттарын құруды қамтиды. Осы шаралар авиабилеттерге бағалардың айтарлықтай төмендеуіне және халықаралық жолаушылар (туристер) ағынының жалпы ұлғаюына әкелді.
Малайзия. 90-жылдардан бастап туризм Малайзияны дамытудың бесжылдық экономикалық жоспарларында маңызды орын алып келеді. Осы жоспарлар шеңберінде салықтық жеңілдіктер беру (кіріске салынатын салықтан босату немесе қонақ үйлерді және басқа да туристік объектілерді кеңейтуде және жаңғыртуда кері инвестициялау кезіндегі жеңілдіктер; импорттық баждардан толық босату) арқылы туризмнің ауылдық, экологиялық, круиздік және басқа да түрлерін дамыту үшін стратегия қалыптастырылды;
2) мамандандырылған агенттіктерді, қорлар мен операторларды құру арқылы ірі курорттық аймақтарды дамытуда мемлекеттің тікелей қаржылық қатысуы.
Мексика Құрама Штаттары. 70 жылдары Үкімет екі қорды – INFRATUR (Туризм инфрақұрылымын дамыту қоры) және FOGATUR (Туризмге кепіл беру және жылжыту қоры) қосу негізінде Туризмді дамытудың ұлттық қоры – FONATUR құрды. FONATUR-дың негізгі міндеті Канкун, Инкара, Лос-Кабос, Хаутулько және Лорето бес ірі жағалау курорттық аймағын "басынан бастап" дамыту болып табылды. Осы курорттарды дамыту мақсатында FONATUR қарыз қаражатын және жеке инвесторларды тарту, қала салу және өңірлік жоспарлау мәселелерімен қатар жер меншігі мен жылжымайтын мүлік нарығының мәселелерімен де басшылық рөлді өзіне алды. Қазіргі уақытта қол жеткізілген нәтижелерін есепке ала отырып, FONATUR курорттарды дамыту процесіндегі жанама рөлді өзіне алды және негізгі күш-жігерді мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамытуға бағыттады.
Испания Корольдігі. 60-жылдары ENTURSA мемлекеттік компаниясы құрылған болатын, ол неғұрлым жаппай жағажай демалысына арналған қонақ үйлерді салумен және басқарумен айналысты. Нәтижесінде осы қонақ үйлердің көпшілік бөлігі жекешелендірілді;

1) прямая политическая воля и поддержка на протяжении ряда лет со стороны руководства страны для совмещения конфликтующих приоритетов.
Королевство Марокко. В начале 2000-х годов король Марокко Мохаммед VI утвердил статус туризма как стратегического сектора экономики. Правительство Марокко разработало стратегию развития туризма "Видение-2010". Существенным элементом данной стратегии являлся план по строительству "с нуля" шести новых прибрежных курортных зон (план Азур).
Для реализации данного плана в 2007 году было принято решение по созданию нового оператора по инвестированию в инфраструктуру туризма - SMIT (Марокканское общество инжиниринга в туризме) на базе нескольких государственных предприятий. SMIT реализует следующие задачи: выделение земельных участков для строительства новых прибрежных курортных зон; разработка мастер-планов и ТЭО для застройки данных зон, покупка и продажа земельных участков, строительство инфраструктуры и привлечение частных инвесторов. Также при реализации стратегии "Видение-2010" огромное значение для развития туристской отрасли страны имела либерализация воздушного сообщения в рамках двустороннего договора 2006 года об открытом воздушном пространстве с ЕС.
Либерализация воздушного сообщения заключалась, преимущественно, в наделении правом посадки авиаперевозчиков новых авиалиний и европейских низкобюджетных авиаперевозчиков; создании новых национальных низкобюджетных авиаперевозчиков AtlasBlue, Jet4You и новых авиамаршрутов. Данные меры привели к существенному снижению цен на авиабилеты и общему увеличению международного потока пассажиров (туристов).
Малайзия. С 90-х годов туризм занимает заметное место в пятилетних экономических планах развития Малайзии. В рамках этих планов была сформирована стратегия для развития сельского, экологического, круизного и других видов туризма путем предоставления налоговых льгот (освобождение от налога на прибыль или льготы при реинвестировании в расширение и модернизацию гостиниц и других туристских объектов; полное освобождение от импортных пошлин).
2) прямое финансовое участие государства в развитии крупных курортных зон посредством создания специализированных агентств, фондов и операторов.
Мексиканские Соединенные Штаты. В 70-е годы Правительством был создан Национальный фонд развития туризма – FONATUR на базе слияния двух фондов INFRATUR (Фонд по развитию инфраструктуры туризма) и FOGATUR (Фонд гарантирования и продвижения туризма). Основной задачей FONATUR являлось развитие "с нуля" пяти крупнейших прибрежных курортных зон – Канкун, Инкара, Лос-Кабос, Хаутулько и Лорето. В целях развития данных курортов, FONATUR взял на себя руководящую роль не только в вопросах привлечения заемных средств и частных инвесторов, градостроительного и регионального планирования, но и в вопросах земельной собственности и рынка недвижимости. В настоящее время с учетом уже полученных результатов FONATUR принял на себя второстепенную роль в процессе развития курортов и основные усилия направил на развитие государственно-частного партнерства.
Королевство Испания. В 60-е годы была создана государственная компания ENTURSA, которая занималась строительством и управлением гостиницами, предназначенными для более массового пляжного отдыха. Впоследствии большая часть этих гостиниц была приватизирована.

3) қаржылық жеңілдіктер және туристік объектілерге инвестициялауды қолдау тетіктері.
Египет Араб Республикасы. 70 жылдары еркін экономикалық аймақтарды құру және мемлекеттік компаниялар мен шетелдік инвесторлардың бірлескен кәсіпорындарын құруға рұқсат беру туралы Заң қабылданды, оның шеңберінде шетелдік инвесторлар бірлескен кәсіпорындардың кіші серіктесі ретінде инвестицияларды салу құқығын алды, он бес жылға дейінгі мерзімге салықтар төлеуден босатылды, мемлекет тарапынан жер учаскелерін меншік құқығына қатысты кепілдіктер алды.
Шетелдік инвесторлар сонымен қатар шетел қатысатын жергілікті компаниялар сияқты алынған кірістерді шетелге шығару құқығына ие бола отырып, мемлекеттен капиталға қатысты кепілдіктер алды;
4) туризмнің инженерлік-коммуникациялық, көліктік және "икемді" инфрақұрылымын құруды тікелей мемлекеттік қаржыландыру (білікті кадр ресурстарымен қамтамасыз ету, ақпараттық қамтамасыз ету), сондай-ақ туристік индустрияда неғұрлым маңызды жобалар құру.
Біріккен Араб Әмірліктері. 2006 жылы туризмдегі даму және инвестициялар жөнінде компания құрылды. Біріккен Араб Әмірліктерінің Үкіметі гранттар түрінде шамамен 3 млрд. АҚШ долларын бөлді, оның негізінде компания шетелде қомақты қарыз қаражатын тартты. Негізгі жоба Саадият жасанды аралын салу болып табылады.
Түркия Республикасы. 70-жылдары Түркия Республикасының Үкіметі туризмді дамыту жобаларының өңірлік жоспарларын әзірледі және индустрия үшін инфрақұрылымды дамыту жобаларына бастама танытты.
Осылайша, халықаралық тәжірибе туризмді дамытуды инфрақұрылымдық қамтамасыз етуде атқарушы биліктің белсенді рөлі табыстың елеулі факторларының бірі болып табылатынын көрсетті. Туризмді дамытуды мемлекеттік қолдау нысандары жеткілікті түрде сан алуан. Сонымен қатар, бірқатар белгілер бойынша Қазақстандағы туристік саланы мемлекеттік реттеу саласындағы қазіргі жағдайға сәйкес келетін кейбір мысалдарды атап өтуге болады:
1) экономикаға тікелей қатысу арқылы елді жаңғыртудағы мемлекеттің белсенді рөлі;
2) әдетте, шалғайда орналасуынан, инфрақұрылымның болмауынан және туризмнің санаториялық-курорттық түрі бөлігіндегі ішкі нарықтың дамымауынан курорттық аймақтардың өздігінен дамуының болмауы.
Осындай белгілері бар мысалдарда мемлекет "басынан бастап" курортты орталықтандырып дамыту, инфрақұрылым мен туристік объектілер салу арқылы туризмдегі жаңа ұсынысты белсенді жасады. Осы курорттардағы коммерциялық объектілер не мемлекет қаражаты есебінен не жеке меншік инвестицияларды тарту арқылы салынды. Әдетте, мемлекет осы мақсаттар үшін қызметі квазикоммерциялық сипатта болатын ұлттық операторды құрды.
Осы мысалдардың барлығын елдегі туристік саланы дамыту үшін күшті серпін тұрғысынан да сонымен қатар мемлекеттік инвестицияларды қайтаруды ескере отырып, табысты деп атауға болады.

3) финансовые льготы и механизмы поддержки инвестирования в туристские объекты.
Арабская Республика Египет. В 70-е годы был принят Закон об учреждении свободных экономических зон и разрешении создания совместных предприятий государственными компаниями и иностранными инвесторами, в рамках которого иностранные инвесторы получили право вкладывать инвестиции в качестве младшего партнера совместных предприятий, были освобождены от выплаты налогов на срок до пятнадцати лет, получили гарантии со стороны государства в отношении прав собственности на земельные участки.
Иностранные инвесторы также получили гарантии от государства в отношении капитала, получив право, также как местные компании с иностранным участием вывозить полученные доходы за границу;
4) прямое государственное финансирование создания инженерно-коммуникационной, транспортной и "мягкой" инфраструктуры туризма (обеспечение квалифицированными кадровыми ресурсами, информационное обеспечение), а также создание наиболее значимых проектов в туристской индустрии.
Объединенные Арабские Эмираты. В 2006 году была создана компания по развитию и инвестициям в туризме. Правительство Объединенных Арабских Эмиратов выделило в виде грантов около 3 млрд. долларов США, на основе чего компания привлекла значительные заемные средства за рубежом. Основным проектом является строительство искусственного острова Саадият.
Турецкая Республика. В 70-е годы Правительство Турецкой Республики разработало региональные планы проектов развития туризма и инициировало проекты развития инфраструктуры для индустрии.
Таким образом, международный опыт показывает, что активная роль исполнительной власти в инфраструктурном обеспечении развития туризма является одним из значительных факторов успеха. Формы государственной поддержки развития туризма достаточно многообразны. Вместе с тем, можно выделить некоторые примеры, которые соответствуют текущей ситуации в области государственного регулирования туристской отраслью в Республике Казахстан по ряду признаков:
1) активная роль государства в модернизации страны путем прямого участия в экономике;
2) отсутствие естественного развития курортных зон, как правило, из-за удаленности, отсутствия инфраструктуры и неразвитости внутреннего рынка в части санаторно-курортного вида туризма.
B примерах с подобными признаками государство активно создавало новое предложение в туризме путем централизованного развития курорта "с нуля", строительства инфраструктуры и туристских объектов. Коммерческие объекты в этих курортах строились либо за счет государственных средств либо с привлечением частных инвестиций. Как правило, государство создавало для этих целей национального оператора, деятельность которого носила квазикоммерческий характер.
Все эти примеры можно назвать успешными как с точки зрения мощного импульса для развития туристской отрасли в стране, так и с учетом возврата государственных инвестиций.

2. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТУРИЗМ ИНДУСТРИЯСЫН 2023 ЖЫЛҒА ДЕЙІН ДАМЫТУДЫҢ ПАЙЫМЫ
Туризмді Қазақстан Республикасында экономикалық дамытудың ұлттық басымдықтарының бірі ретінде қарауға бірнеше негізгі экономикалық және әлеуметтік алғышарттар бар:
1) халық табысының, мемлекеттік бюджетке түсімдердің артуы, әлеуметтік сезінудің жақсаруы, жаңа жұмыс орындарын ашу, оның ішінде дәстүрлі өмір салтынан қол үздірмей ауылдық және шалғайдағы аудандардың халқын, жастарды жұмыспен қамту мүмкіндігі;
2) отбасылық, кіші және орта бизнесті жүргізу мүмкіндігін, оның ішінде туристік кластердің анағұрлым перспективалық аудандарында негізгі туристік жобаларды іске асыру арқылы халықтың қалың жігі арасында кәсіпкерлік қызмет мәдениетін дамытуға жәрдемдесу;
3) Қазақстан Республикасының өңірлері мен ауылдық аудандарын дамытуға, оның ішінде шалғай аудандарда инженерлік-көліктік және туристік инфрақұрылымды, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің инфрақұрылымын дамытуға үлес қосу;
4) ауыл шаруашылығын, көлікті, сауданы, машина жасауды, жеңіл және тамақ өнеркәсібін, креативті индустрияны, өндірістік емес секторды қоса алғанда, экономиканың басқа да секторларында ынтымақтастыққа жәрдемдесу және мүмкіндіктер жасау;
5) "Мәңгілік ел" жалпыұлттық идея құндылықтарын насихаттауға ықпал ететін әлеуметтік-мәдени, этнографикалық, медициналық, спорттық, мәдени-танымдық, ғылыми, балалар-жасөспірімдер және туризмнің басқа да түрлерін қоса алғанда, ұлттық және мемлекетаралық өзара түсіністікті жылжытуға ықпал ететін оң және жемісті мәдениетаралық қарым-қатынастарды жасауға жәрдемдесу;
6) елдің белсенді маркетингі мен Ұлы Жібек жолы брендін жылжыту есебінен өңірлік және әлемдік нарықта республиканың танымдылығын арттыру;
7) ЮНЕСКО Дүниежүзілік мәдени мұрасының тізіміне және республикалық маңызы бар тарихи және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізілген Қазақстанның бай тарихи-мәдени мұрасы.
Экономиканы әртараптандыру және республика халқының әл-ауқатын және өмір сүру сапасын арттырудың ұлттық мақсаттарына қол жеткізу мақсаттарында туризм индустриясы ішкі сонымен қатар шетел туризмі үшін тартымды туристік өнімдерді ұсынатын, негізін білікті жұмыскерлер қалайтын бәсекеге қабілетті туристік бизнеспен белгілі бір туристік кластерлерде дамытылуға тиіс. Осы бағытта даму барлық мүдделі тараптар – мемлекет, бизнес және жұмыскерлер үшін туристік қызметтен кірістердің қарымды және тұрақты өсуіне ықпал етуге тиіс.
Қазақстандағы келу және ішкі туризмді дамыту бірқатар нарықтық үрдістерге – жалпы туризмге, экономикаға, демографияға, экологияға, технологияға және өзге де салаларға байланысты болады.
Жалпы туризмнің негізгі ұзақ мерзімді үрдістері мыналар болып табылады:

2. ВИДЕНИЕ РАЗВИТИЯ ИНДУСТРИИ ТУРИЗМА В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН ДО 2023 ГОДА
Существует несколько основных экономических и социальных предпосылок для того, чтобы рассматривать туризм в качестве одного из национальных приоритетов экономического развития в Республике Казахстан:
1) увеличение доходов населения, поступлений в государственный бюджет, улучшение социального самочувствия, возможность создания новых рабочих мест, в том числе обеспечение занятости населения сельских и отдаленных районов, молодежи без отрыва от традиционного образа жизни;
2) содействие развитию культуры предпринимательской деятельности среди широких слоев населения путем создания возможности ведения семейного, малого и среднего бизнеса, в том числе за счет реализации якорных туристских проектов в наиболее перспективных районах туристских кластеров;
3) вклад в развитие регионов и сельских районов Республики Казахстан, в том числе развитие инженерно-транспортной и туристской инфраструктуры в отдаленных районах, инфраструктуры пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан;
4) содействие сотрудничеству и создание возможностей в других секторах экономики, включая сельское хозяйство, транспорт, торговлю, машиностроение, легкую и пищевую промышленность, креативную индустрию, непроизводственный сектор;
5) содействие созданию положительных и продуктивных межкультурных отношений, способствующих продвижению национального и межгосударственного взаимопонимания, включая продвижение социально-культурного, этнографического, медицинского, спортивного, культурно-познавательного, научного, детско-юношеского и других видов туризма, способствующих пропаганде ценностей общенациональной идеи "Мәңгілік Ел";
6) повышение узнаваемости республики на региональном и мировом рынках за счет активного странового маркетинга и продвижения бренда Великого Шелкового пути;
7) богатое историко-культурное наследие Казахстана, включенное в Список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО, и Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения.
В целях достижения национальных целей диверсификации экономики и повышения благосостояния и качества жизни населения республики индустрия туризма должна развиваться в определенных туристских кластерах с конкурентоспособным туристским бизнесом, основу которого составляют квалифицированные работники, предлагающие привлекательные туристские продукты как для внутреннего, так и для иностранного туриста. Развитие в данном направлении должно способствовать мощному и стабильному росту доходов от туристской деятельности для всех заинтересованных сторон – государства, бизнеса и работников.
Развитие въездного и внутреннего туризма в Казахстане будет зависеть от ряда рыночных тенденций в целом в туризме, экономике, демографии, экологии, технологиях и прочих сферах.
Основными долгосрочными тенденциями туризма в целом являются:

1) кейіннен халықаралық келушілер саны мен халықаралық туризмнен түсетін кірістерді арттыра отырып, халықаралық туризмді тұрақты дамыту, бұл жалпы Қазақстанда туризм индустриясын дамыту үшін оң нарықтық негізді қамтамасыз етеді;
2) Қытай Халық Республикасы, Үндістан Республикасы, Таяу Шығыс және Ресей Федерациясы сияқты дамып жатқан сыртқы нарықтарда өрістеп жатқан туристік сұраныс. Бұл елдердің географиялық орналасуы осы нарықтар үшін туристік өнімдерді әзірлеу және олардың Қазақстанға аумақтық жақындығының арқасында оларды салыстырмалы түрде жеңіл іске асыруға мүмкіндік береді;
3) Еуропа сияқты дамыған сыртқы нарықтардағы едәуір жоғары және тұрақты сұраныс, бұл Қазақстанға осы нарықтарда өзінің тартымды және бірегей туристік өнімдерін өткізуге мүмкіндік береді;
4) перспективада Қазақстанның туристік ұсынысына болжамды бәсеке тудыратын Әзербайжан Республикасы, Қытай Халық Республикасы, Грузия, Қырғыз Республикасы, Моңғолия, Ресей Федерациясы, Түрікменстан және Өзбекстан Республикасы сияқты дамушы дестинациялардан өсіп келе жатқан туристік ұсыныс.
Дамыған туристік дестинациялар арасындағы жоғары және белсенді бәсекелестік қазақстандық ұқсастықтардан осы нарықта барабар ұстанымды ұстануды, сонымен қатар оның үздіксіз өзгеріп отыратын жағдайларына бейімделуге қабілетті болуын талап етеді.
Негізгі ұзақ мерзімді экономикалық үрдістер мыналар болып табылады:
- қолайлы экономикалық перспективалар және ЖІӨ-нің, кірістердің және Қазақстан ішіндегі және Қытай Халық Республикасы, Үндістан Республикасы, Таяу Шығыс және Ресей Федерациясы сияқты дамыған сыртқы нарықтарда тұтынушылар арасында саяхаттарға бейімділіктің болжамды артуы, бұл ішкі және сыртқы дамыған, әсіресе Қазақстанға жақын орналасқан нарықтарда туристік өнімдерді әзірлеуге және өткізуге мүмкіндік береді;
- тұтынушылардың бағаға деген сезімталдығының артуына әкелетін Еуропа және Америка Құрама Штаттары сияқты дамыған нарықтардың экономикалық тұрақсыздығы өз кезегінде өте қымбат туристік өнімдерге елеулі қауіп төндіреді, бірақ сонымен қатар бұқаралық сегмент туристік өнімдерін бәсекеге қабілеттілігін арттырады.
Негізгі ұзақ мерзімді демографиялық үрдістер мыналар болып табылады:
1) орта жастағы және егде жастағы адамдар санының, әсіресе Еуропа сияқты дамыған нарықтарда артуы, бұл неғұрлым егде жастағы тұтынушыларға туристік өнімдерді әзірлеуге және өткізуге мүмкіндік береді: маусымнан тыс, мәдени, сауықтыру және СПА-саяхаттар және т.б.;

1) стабильное развитие международного туризма с последующим увеличением количества международных прибытий и доходов от международного туризма, что обеспечивает в целом положительную рыночную основу для развития индустрии туризма в Казахстане;
2) растущий туристский спрос на развивающихся внешних рынках, таких как Китайская Народная Республика, Республика Индия, Ближний Восток и Российская Федерация. Географическое положение этих стран предоставляет возможность разрабатывать туристские продукты для данных рынков и относительно легко их реализовывать благодаря их территориальной близости к Казахстану;
3) относительно высокий и стабильный спрос на развитых внешних рынках, таких как Европа, что предоставляет Казахстану возможность реализовывать на этих рынках свои привлекательные и уникальные туристские продукты;
4) растущее туристское предложение от развивающихся дестинаций, таких как Азербайджанская Республика, Китайская Народная Республика, Грузия, Кыргызская Республика, Монголия, Российская Федерация, Туркменистан и Республика Узбекистан, представляющее собой в перспективе вероятность конкуренции туристскому предложению Казахстана.
Высокая и активная конкуренция среди развитых туристских дестинаций требует от казахстанских аналогов адекватного позиционирования на данном рынке, также как и способности адаптироваться к его непрерывно меняющимся условиям.
Основными долгосрочными экономическими тенденциями являются:
- благоприятные экономические перспективы и ожидаемый рост ВВП, доходов и склонность к путешествиям среди потребителей внутри Казахстана и на развивающихся внешних рынках, таких как Китайская Народная Республика, Республика Индия, Ближний Восток и Российская Федерация, что предоставляет возможность разработки и реализации туристских продуктов на внутреннем и внешних развивающихся рынках, в особенности на тех, которые расположены недалеко от Казахстана;
- экономическая нестабильность развитых рынков, таких как Европа и Соединенные Штаты Америки, ведущая к увеличению чувствительности потребителей к ценам, что, в свою очередь, представляет собой серьезную угрозу для туристских продуктов премиум сегмента, но в то же время повышает конкурентоспособность туристских продуктов массового сегмента.
Основными долгосрочными демографическими тенденциями являются:
1) увеличение количества населения среднего и пенсионного возраста, особенно на развитых рынках, таких как Европа, что предоставляет возможность для разработки и реализации туристских продуктов потребителям более зрелого возраста: внесезонных, культурных, оздоровительных и спа-туров и т.п.;

2) жыл бойы демалысқа арналған қысқа мерзімді үзілістер санының көбеюіне әкелетін жұмыс істейтін халықтың бос уақыты санының қысқаруы;
3) жастар арасында әртүрлі қызықты саяхаттарды дайындауға және іске асыруға мүмкіндік беретін белсенді демалысқа деген қызығушылықтың артуы;
4) барлық жастағы адамдардың мінез-құлқында (немесе өмір салтында) "космополиттілікке" деген бейімділіктің артуы – әлем бойынша саяхат жасауға талпыну, өзге мәдениетпен және ландшафттармен танысу – бұл бірнеше саяхаттарды дайындауға және іске асыруға және Қазақстанды бірегей туристік өнімдері бар жаңа туристік дестинация ретінде көрсетуге мүмкіндік береді;
5) "креативті" туристік өнімдерді әзірлеуге және өткізуге мүмкіндік беретін, әсіресе Еуропа сияқты дамыған сыртқы нарықтағы тұтынушылар арасында өзін-өзі дамытуға және/немесе "өзіне ден қоюға" ұмтылысының артуы.
Негізгі ұзақ мерзімді экологиялық үрдістер мыналар болып табылады:
1) жаяу туризм, велотуризм, салт атты серуендеу және құстарды бақылау сияқты экологиялық тұрақты болып табылатын "табиғат аясындағы" туристік өнімдерді әзірлеуге және өткізуге мүмкіндік беретін қоршаған ортаны сақтау және қорғау саласындағы қоғамдық сананың артуы;
2) климаттың өзгеруіне байланысты туындаған ел экономикасындағы өзгерістер қызметтерді жергілікті жеткізушілердің, туроператорлардың және көлік компанияларының жаңа жағдайларға бейімделу қажеттілігін туғызады.
Технологиялар саласындағы негізгі ұзақ мерзімді үрдістер мыналар болып табылады:
1) жаңа маршруттарды енгізу, жаңа (бюджеттік) авиатасымалдаушыларды құру, қолданыстағы әуежайларды жаңғырту және жаңаларын салу арқылы әуе қатынасын қарқынды дамыту, бұл Интернетті пайдаланудың арта түсуімен жиынтықта туристік шығыстарды қысқартады және сапарлар санын арттырады;
2) өз кезегінде туристерді көптеп тарта отырып, осындай технологияларды енгізетін объектілердің имиджіне оң ықпал ететін объектілерді салу және пайдалану кезінде экологиялық қауіпсіз және энергия үнемдеуші технологиялар мен процестерді пайдаланудың артуы;
3) жарнама сонымен қатар туристік өнімдерді сату үшін интернетте компаниялардың бар болуын қажет ететіне негізделген туристік өнімдерді іздеу және сатып алу үшін Интернетті пайдаланудың артуы;
4) туризммен байланысты барлық секторларда әртүрлі технологиялық қосымшаларды – туризмге және қонақүй бизнесіне байланысты смартфондарға арналған қосымшаларды, автомобильдерге арналған GPS және т.б. пайдаланудың артуы.
Өзге салалардағы негізгі ұзақ мерзімді үрдістер мыналар болып табылады:

2) сокращение количества свободного времени у работающего населения, ведущее к увеличению количества краткосрочных перерывов на отдых в течение года;
3) растущий интерес к активному отдыху среди молодых людей, дающий возможность разрабатывать и реализовывать разнообразные приключенческие туры;
4) растущая склонность людей всех возрастов к "космополитству" в поведении (или образе жизни) – стремлению к путешествиям по миру, ознакомлению с другими культурами и ландшафтами, что представляет собой возможность для разработки и реализации ряда туров и позиционирования Казахстана в качестве новой туристской дестинации с уникальными туристскими продуктами;
5) растущее стремление к саморазвитию и/или "вызову самому себе", особенно среди потребителей развитых внешних рынков, таких как Европа, предоставляющее возможности для разработки и реализации "креативных" туристских продуктов.
Основными долгосрочными экологическими тенденциями являются:
1) рост общественного сознания в области сохранения и защиты окружающей среды, дающий возможность разрабатывать и реализовывать туристские продукты "на лоне природы", являющиеся экологически устойчивыми: пеший туризм, велотуризм, поездки на лошадях и наблюдение за птицами;
2) изменения в экономике страны, вызванные изменением климата, вызывают необходимость местным поставщикам услуг, туроператорам и транспортным компаниям приспосабливаться к новым условиям.
Основными долгосрочными тенденциями в области технологий являются:
1) интенсивное развитие воздушного сообщения путем введения новых маршрутов, создания новых (бюджетных) авиаперевозчиков, модернизации существующих аэропортов и строительства новых, что в совокупности с растущим использованием Интернета сокращает туристские издержки и увеличивает количество поездок;
2) рост использования экологически безопасных и энергосберегающих технологий и процессов при строительстве и эксплуатации объектов, в свою очередь, положительно влияющий на имидж объектов, которые внедряют подобные технологии, привлекая большее количество туристов;
3) растущее использование Интернета для поиска и приобретения туристских продуктов, обуславливающее необходимость наличия интернет-присутствия компаний, как для рекламы, так и осуществления продаж туристских продуктов;
4) рост использования различных технологических приложений во всех секторах, связанных с туризмом, – приложений для смартфонов, связанных с туризмом и гостиничным бизнесом, GPS для автомобилей и пр.
Основными долгосрочными тенденциями в прочих сферах являются:

1) денсаулыққа, қауіпсіздікке және әл-ауқатқа байланысты барлық мәселелерде жоғары сапа стандарттарын орнату мен қолдау қажеттілігін білдіретін және өз кезегінде кейбір туристік дестинацияларды басқалардан тартымды ететін денсаулық, жеке қауіпсіздік және әл-ауқат туралы қамқорлыққа деген артып келе жатқан үрдіс;
2) визасыз немесе жеңілдетілген визалық режимі бар елдерге шетелдік туристердің көп санын тартуға мүмкіндік беретін кірме туристер үшін визалық талаптарды алып тастайтын немесе жеңілдететін дестинациялар санының артуы.
3. ТҰЖЫРЫМДАМАНЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ
Осы Тұжырымдаманың мақсаты әлемдік туристік нарық жүйесіне кіріктірілген жоғары тиімді, бәсекеге қабілетті туристік саланы құру болып табылады.
Міндеттер:
1) ішкі және кіру туризмін дамыту;
2) өңірлік мәдени-туристік кластерлерді дамыту;
3) мемлекеттің экономикасына туристік саланың үлесін арттыру, инвестицияларды ынталандыру;
4) туризм индустриясында және қосымша экономика салаларында жұмыс орындарын ашу;
5) кәсіпкерлікті, оның ішінде экономиканың аралас салаларында ШОБ-ты және ауылдық аудандарды қоса алғанда, жалпы еліміз бойынша және өңірлерде адами әлеуетті дамыту;
6) туристік өнім сапасын арттыру және оның бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету;
7) туристік, оның ішінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында туристік дамытуды жоспарлау;
8) туристік инфрақұрылымның одан әрі дамуын қамтамасыз ету;
9) туристік дестинацияларды ішкі және халықаралық нарықтарда ілгерілету;
10) бірыңғай ұлттық туристік брендті қалыптастыру болып табылады.
Осы міндеттерді шешу жолдарының бірі "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу, кейін оны Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы ведомствоаралық комиссияның қарауына енгізу болады.
Осы Тұжырымдаманың нақты міндеттерін іске асыру құралы Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары болып табылады.
4. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТУРИЗМ ИНДУСТРИЯСЫН ДАМЫТУДЫҢ НЕГІЗГІ ҚАҒИДАТТАРЫ МЕН ЖАЛПЫ ТӘСІЛДЕРІ
Негізгі туристік кластерлер
Жоғары халықаралық бәсекелестік дәуірінде туристік сұраныс айтарлықтай қарқынды өзгерістерге ұшырауда. Осыған байланысты ішкі және халықаралық келуші үшін анағұрлым тиімді туристік "тәжірибе" жүйесін құру мақсатында мүдделі құрылымдар тарапынан Қазақстан Республикасының туристік өнімін қалыптастыруға және ілгерілетуге жаңа қағидаттар мен тәсілдер әзірленетін болады.
Туристік өнімнің бірегейлілігі мен сапасына қарамастан, жоғары дамыған инфрақұрылымның болмауы (көлік инфрақұрылымы, телекоммуникациялық байланыс арналары, тұрмыстық қызмет көрсету және т.б.) саяхаттан қанағат алу дәрежесін төмендетеді, оның салдары туристік келу санының қысқаруына және ішкі және әлемдік туристік нарықтарда аумақтың бәсекеге қабілеттілік деңгейінің төмендеуіне әкеп соқтыратынын назарға алған жөн.
Осыған байланысты әртүрлі аумақтық деңгейлерде (ел, облыс, аудан, қала) туризмді ұйымдастырудың жаңа тәсілдері әзірленетін болады. Осындай әдістердің бірі кластерлік тәсіл болып табылады.
Қазіргі уақытта отандық туризм үшін тиісті әкімшілік-аумақтық құрылымның бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында кластерлерді қалыптастыру міндеті анағұрлым өзекті болып отыр.
Туристік кластер – бұл туристік өнімді жасаумен, өндірумен, ілгерілетумен және сатумен, сондай-ақ туризм индустриясымен және рекреациялық көрсетілетін қызметтермен аралас қызметпен айналысатын өзара байланысқан кәсіпорындар мен ұйымдардың бір шектелген аумақ шеңберінде шоғырлануы.
Туристік кластерді құрудың мақсаты – синергетикалық әсер ету есебінен туристік нарықта аумақтың бәсекеге қабілеттілігін арттыру, оның ішінде:

1) растущая тенденция к заботе о здоровье, личной безопасности и благополучии, подразумевающая необходимость установления и поддержания высоких стандартов качества во всех вопросах, связанных со здоровьем и гигиеной, безопасностью и благополучием, и, в свою очередь, делающая некоторые туристские дестинации привлекательнее других;
2) растущее число дестинаций, отменяющих или ослабляющих визовые требования для въездных туристов, позволяющее странам с безвизовым или упрощенным визовым режимом привлекать большее количество иностранных туристов.
3. ЦЕЛЬ И ЗАДАЧИ КОНЦЕПЦИИ
Целью настоящей Концепции является создание высокоэффективной, конкурентоспособной туристской отрасли, интегрированной в систему мирового туристского рынка.
Задачами являются:
1) развитие внутреннего и въездного туризма;
2) развитие региональных культурно-туристских кластеров;
3) увеличение вклада туристской отрасли в экономику государства, стимулирование инвестиций;
4) создание рабочих мест в индустрии туризма и сопутствующих отраслях экономики;
5) развитие предпринимательства, в том числе МСБ в смежных отраслях экономики, и человеческого потенциала, в целом по стране и регионам, включая сельские районы;
6) повышение качества туристского продукта и обеспечение его конкурентоспособности;
7) планирование туристского развития, в том числе в области особо охраняемых природных территорий;
8) обеспечение дальнейшего развития туристской инфраструктуры;
9) продвижение туристских дестинаций на внутреннем и международном рынках;
10) формирование единого национального туристского бренда.
Одним из путей решения данных задач будет разработка Концепции законопроекта "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности" с последующим ее вынесением на рассмотрение межведомственной комиссии при Правительстве Республики Казахстан.
Инструментом реализации конкретных задач настоящей Концепции является План мероприятий по реализации Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года.
4. ОСНОВНЫЕ ПРИНЦИПЫ И ОБЩИЕ ПОДХОДЫ РАЗВИТИЯ ИНДУСТРИИ ТУРИЗМА В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
Основные туристские кластеры
В эпоху высокой международной конкуренции туристский спрос претерпевает значительные динамичные изменения. В этой связи будут разработаны новые принципы и подходы к формированию и продвижению туристского продукта Республики Казахстан со стороны заинтересованных структур в целях создания наиболее эффективной системы туристского "опыта" для внутреннего и международного посетителя.
Следует принять во внимание, что несмотря на уникальность и качество туристского продукта, отсутствие высокоразвитой инфраструктуры (транспортной инфраструктуры, телекоммуникационных каналов связи, бытового обслуживания и т.д.) снижает степень удовлетворения от путешествия, что, как следствие, приводит к сокращению количества туристских прибытий и снижению уровня конкурентоспособности территории на внутреннем и мировом туристских рынках.
В этой связи будут разработаны новые подходы в организации туризма на различных территориальных уровнях (страны, области, района, города). Одним из таких методов является кластерный подход.
В настоящее время для отечественного туризма задача формирования кластеров с целью повышения конкурентоспособности соответствующего административно-территориального образования стала наиболее актуальной.
Туристский кластер – это сосредоточение в рамках одной ограниченной территории взаимосвязанных предприятий и организаций, занимающихся разработкой, производством, продвижением и продажей туристского продукта, а также деятельностью, смежной с индустрией туризма и рекреационными услугами.
Цель создания туристского кластера – повышение конкурентоспособности территории на туристском рынке за счет синергетического эффекта, в том числе:

1) кластерге кіретін кәсіпорындар мен ұйымдар жұмысының тиімділігін арттыру;
2) инновацияларды ынталандыру және жаңа туристік бағыттарды дамыту.
Туристік кластерді құру іс жүзінде аумақтың тұрпатын айқындайды және өңірдің оң имиджін қалыптастыруға әсер етеді, бұл жалпы жоғары кіріктірілген туристік ұсыныстар мен бәсекеге қабілетті туристік өнімдерді құрады.
Мемлекет басшысының 2014 жылғы 4 қарашадағы № 939 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мәдени саясаты тұжырымдамасының басымдықтары ескеріле отырып, Қазақстанда алты мәдени-туристік кластер құрылуы мүмкін:
1. "Астана – Еуразия жүрегі" – бұл Астана қаласы негізіндегі туристік кластер. Астана еліміздің саяси, әкімшілік, іскерлік және мәдени орталығы болып табылады. Осы кластерде әзірленетін негізгі туристік өнімдер ол MICE-туризм және қысқа мерзімді демалыс.
Осы кластердегі туристік қызығушылықтың маңызды элементтері:
1) "Астана ЭКСПО-2017" халықаралық мамандандырылған көрмесінің объектілері;
2) Астана-Бәйтерек монументі;
3) "Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры;
4) "Хан Шатыр" сауда, ойын-сауық орталығы;
5) "Атамекен" Қазақстан картасы" этно-мемориалдық кешені;
6) Әзірет Сұлтан мешіті;
7) Тәуелсіздік алаңы;
8) Қазақстан Республикасының ұлттық музейі;
9) "Ғашықтар" паркі;
10) "Мәңгілік ел" триумфалды аркасы.
Туризмнің негізгі бағыттары ішінде Астана үшін перспективалы және конгресті-іскер, оқиғалы және этно-туризм (мәдени-спорттық іс-шаралар, оқиғалар, конференциялар, форумдар және т.б.) анағұрлым өзекті болып табылады.
Туризмнің көрсетілген бағыттарын дамыту мақсатында бірқатар маңызды элементтер айқындалды – жалпы (сырттан қолжетімділік, орналасу орындары, Visitor experience) және ерекше (оқиғаларды белсенді тарту және өткізу орындары, көрікті жерлерді жақсарту, сапалы денсаулық сақтау, бәсекелі бағалар).
Сонымен қатар, мынадай басымды бастамалар іске асырылатын болады:
1) қаланың брендін жасау және маркетингтік компания;
2) қалалық бағдарды дамыту;
3) халықаралық туристік және конгресті-көрмелік ұйымдарға (MICE) кіру;
4) Event-management агенттіктерінің қатысуымен концерттік іс-шаралар бағдарламаларын жасау;
5) спорттық және мәдени объектілерді тиімді басқару үшін халықаралық компанияларды тарту;
6) қызмет көрсету саласының жұмыскерлері үшін оқу орталығын құру.
2. "Алматы – Қазақстанның еркін мәдени аймағы" – бұл Алматы қаласы мен Алматы облысының бір бөлігі кіретін кластер, онда туристік қызығушылықтың мынадай негізгі орындары айқындалды:

1) повышения эффективности работы предприятий и организаций, входящих в кластер;
2) стимулирования инноваций и развития новых туристских направлений.
Создание туристского кластера фактически определяет позиционирование территории и влияет на формирование положительного имиджа региона, что в целом создаст высоко интегрированные туристские предложения и конкурентоспособные туристские продукты.
Учитывая приоритеты Концепции культурной политики Республики Казахстан, утвержденной Указом Главы государства от 4 ноября 2014 года
№ 939, в Казахстане возможно создание шести культурно-туристских кластеров:
1. "Астана - сердце Евразии" – это туристский кластер на базе города Астаны.
Астана является политическим, административным, деловым и культурным центром страны. Основные туристские продукты, которые будут разработаны в данном кластере это MICE,-туризм и кратковременный отдых.
Ключевые элементы туристского интереса в данном кластере:
1) объекты международной специализированной выставки "Астана ЭКСПО-2017";
2) монумент Астана-Байтерек;
3) государственный театр оперы и балета "Астана Опера";
4) торгово-развлекательный центр "Хан Шатыр";
5) этно-мемориальный комплекс "Карта Казахстана "Атамекен"
6) мечеть Хазрет Султан;
7) площадь Независимости;
8) национальный музей Республики Казахстан;
9) парк "Влюбленных"
10) триумфальная арка "Мәңгілік Ел".
Из основных направлений туризма наиболее актуальными и перспективными для Астаны являются конгрессно-деловой, событийный и этно, развлекательный туризм (культурно-спортивные мероприятия, события, конференции, форумы и т.д.).
С целью развития указанных направлений туризма определен ряд ключевых элементов – общие (доступность извне, места размещения, Visitor experience) и специфические (места проведения и активное привлечение событий, улучшение достопримечательностей, качественное здравоохранение, конкурентные цены).
Наряду с этим будут реализованы следующие приоритетные инициативы:
1) создание брэнда города и маркетинговая компания;
2) развитие городской навигации;
3) вступление в международные туристические и конгрессно-выставочные организации (MICE);
4) формирование программы концертных мероприятий при участии event-management агентств;
5) привлечение международных компаний для эффективного управления спортивными и культурными объектами;
6) создание учебного центра для работников сферы услуг.
2. "Алматы свободная культурная зона Казахстана" – это кластер, включающий город Алматы и часть Алматинской области, в которой определены следующие ключевые места туристского интереса:

1) петроглифтері бар археологиялық Тамғалы (ЮНЕСКО объектісі);
2) ЮНЕСКО-ның алдын ала тізіміне енгізілген "Алтын Емел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
3) Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркі аумағындағы Шарын шатқалы;
4) Балқаш көлі (оңтүстік-шығыс бөлігі);
5) Алакөл көлі (оңтүстік бөлігі);
6) Қапшағай су қоймасы;
7) "Ақбұлақ" халықаралық туристік орталығы;
8) ЮНЕСКО-ның алдын ала тізіміне енгізілген Іле-Алатау мемлекеттік ұлттық табиғи паркі бар Алматы қаласы маңындағы тау шаңғысы аймақтары;
9) "Жоңғар-Алатау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
10) "Көлсай көлдері" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
11) "Қара Дала" бальнеологиялық курорттық аймағы;
12) Хан Тәңірі шыңы – Қазақстанның ең биік шыңы.
Болашақта кластер Алматы облысының басқа да бөліктерін кеңейтеді және қосады, сондай-ақ ЮНЕСКО-ның алдын ала тізіміне енгізілген жаңа туристік қызығушылық тудыратын орындар – Ешкіөлмес петроглифтері бар Жетісу Алатау тау сілемдері, сондай-ақ Есік қорғандары ұсынылуы мүмкін.
Алматы – мың жылдық тарихы бар қала, тәуелсіз біздің Отанымыздың "алтын бесігі". Алматы:
1) көп бағдарлы даму қарқынымен;
2) мүмкіндіктердің ауқымды түрлерімен;
3) көпқырлылық пен энергияға бай болуымен;
4) жасыл экономиканы дамытудың экологиялылығымен;
5) креативтілік пен болашаққа талпынумен;
6) жарқындылық пен жылылық, қонақжайлылықтың бірегей атмосферасымен сипатталады.
Алматы халықаралық іскерлік және тау шаңғысы туризмінің орталығы болады және "Қаладағы және таулардағы ойын-сауық" кластері ретінде сипатталатын болады. Осы кластер ұсынылатын негізгі туристік өнімдерге MICE-туризм, мәдени және экологиялық туризм, таулардағы және көлдердегі демалыс, қысқа мерзімді демалыс, сондай-ақ event-management агенттіктерінің қатысуымен концерттік іс-шаралар бағдарламасын қалыптастыру жатады.
3. "Алтай інжуі" – Шығыс Қазақстан облысының солтүстік және шығыс бөліктерін қамтиды. Өскемен қаласы кластердің орталығы болып табылады, онда алты маңызды туристік қызығушылық тудыратын орындар айқындалған:
1) Берел қорғандары;
2) Бұқтырма су қоймасы;
3) Ертіс өзені – Зайсан көлі;
4) Қатон-Қарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
5) Қиын Керiс тауы;
6) Риддер – Батыс Алтай мемлекеттік қорығы;
7) Алакөл көлі (солтүстік бөлігі);
8) Семей қаласы және Абай ауданы (Жидебай).
Болашақта кластер Шығыс Қазақстанның қалған бөліктерін қамти отырып кеңейтілуі мүмкін.
"Алтай інжуі" "Табиғаттың ғажайып әлемі" ретінде сипатталатын экологиялық туризмді дамыту орталығы болып табылатын болады.
Осы кластерде әзірленетін негізгі туристік өнімдерге белсенді және қызық оқиғалы туризм, таулар мен көлдердегі демалыс, пантамен емдеу, гастрономдық, санаториялық-курорттық, СПА туризмі және басқалар жатады.

1) археологические петроглифы Тамгалы (объект ЮНЕСКО);
2) государственный национальный природный парк "Алтын-Эмель", включенный в предварительный список ЮНЕСКО;
3) Чарынский каньон на территории Чарынского государственного национального природного парка;
4) озеро Балхаш (юго-восточная часть);
5) озеро Алаколь (южная часть);
6) водохранилище Капчагай;
7) международный туристский центр "Акбулак";
8) горнолыжные зоны вблизи города Алматы с Иле-Алатауским государственным национальным природным парком, включенным в предварительный список ЮНЕСКО;
9) "Жонгар-Алатауский" государственный национальный природный парк;
10) государственный национальный природный парк "Көлсай көлдері";
11) бальнеологическая курортная зона "Кара Дала";
12) Пик Хан Тенгри – высочайшая вершина Казахстана.
В будущем кластер может расширяться и включать другие части Алматинской области, а также предоставлять новые места туристского интереса – горная цепь Жетысуского Алатау с петроглифами Ешкиольмес, включенными в предварительный список ЮНЕСКО, а также Иссыкские курганы.
Алматы – город с тысячелетней историей, "золотая колыбель" Независимости нашей Родины. Алматы характеризуют:
1) многовекторная динамика развития;
2) широкая палитра возможностей;
3) многогранность и наполненность энергией;
4) экологичность развития зеленых технологий;
5) креативность и устремленность в будущее;
6) яркость и уникальная атмосфера тепла и гостеприимства.
Алматы станет центром международного делового и горнолыжного туризма и будет позиционироваться как кластер "Развлечения в городе и горах". К основным туристским продуктам, которые будет представлять данный кластер, относятся MICE-туризм, культурный и экологический туризм, приключенческий, отдых в горах и на озерах, кратковременный отдых, а также формирование программы концертных мероприятий при участии event-management агентств.
3. "Жемчужина Алтая" включает северные и восточные части Восточно-Казахстанской области. Город Усть-Каменогорск будет являться центром кластера, в котором определены восемь ключевых мест туристского интереса:
1) Берелские курганы;
2) водохранилище Бухтарма;
3) река Ертис – озеро Зайсан;
4) Катон-Карагайский государственный национальный природный парк;
5) Киин-Кериш;
6) город Риддер – Западно-Алтайский государственный заповедник;
7) озеро Алаколь (северная часть);
8) город Семей и Абайский район (Жидебай).
В будущем кластер может расширяться, включая оставшиеся части Восточно-Казахстанской области.
Кластер "Жемчужина Алтая" будет позиционироваться как "Мир чудес природы" и являться центром развития экологического туризма.
К основным туристским продуктам, которые будут разработаны в данном кластере, относятся активный и приключенческий туризм, развлекательный, отдых в горах и на озерах, пантолечение, гастрономический, санаторно-курортный, СПА туризм и другие.

4. "Ұлы Жібек жолын жаңғырту" – Қызылорда облысының орталық және шығыс бөліктерін, Оңтүстік Қазақстан облысының оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бөлігін, Жамбыл облысының оңтүстік-батыс бөлігін қамтитын кластер болып табылады.
Туристік қызығушылық тудыратын маңызды орындар:
1) қазіргі заманғы Түркістан қаласы;
2) Қожа Ахмет Яссауи кесенесі (ЮНЕСКО объектісі);
3) ЮНЕСКО-ның алдын ала тізіміне енгізілген орта-ғасырлық Отырар қалашығының және отырарлық алқаптың археологиялық объектілері;
4) Сауран археологиялық кешені;
5) палеолиттік учаскелері мен геоморфологиясы бар Қаратау мемлекеттік табиғи қорығы; ЮНЕСКО-ның алдын ала тізіміне енгізілген Арпа өзен петроглифтері;
6) "Сайрам-Өгем" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
7) "Ақсу-Жабағылы" мемлекеттік ұлттық табиғи қорығы;
8) "Байқоңыр" кешені;
9) "Қасқасу" тау курорты;
10) Қызылорда, Сарыағаш, Шардара,Тараз қалалары.
Кластердің орталық объектісі қажылық пен туризмнің халықаралық орталықтары болып танылған деңгейдегі Қазақстанның рухани, тарихи-мәдени және туристік орталығы Түркістан қаласы болады.
Үш облыстың қалған бөліктерін қоса алғанда, болашақта кластер кеңейтілуі мүмкін, сондай-ақ ЮНЕСКО-ның тізіміне енгізілген түркі тектес халық үшін киелі Меркі, Жетіасар алқабының ескерткіштері, Сығанақ қалашығы, ЮНЕСКО-ның объектісі болып табылатын Ақыртас сарай кешені (VIII-XII ғғ.) сияқты туристік қызығушылық тудыратын жаңа орындар ұсынылуы мүмкін.
Ұлы Жібек Жолын жаңғырту кластері "Ұлы Жібек жолының жүрегі" ретінде сипатталатын болады. Осы кластерде әзірленетін негізгі туристік өнімдерге рухани, тарихи-мәдени туризм мен турне, мистикалық, шытырман, көңіл көтеру, санаториялық-курорттық және СПА туризмі жатады.
"Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық көлік дәлізін іске асыру шеңберінде өңірлердің бірегей туризм объектілері мен республиканың батыс және шығыс "шекара қақпаларындағы" тиісті жағдайлармен туристердің орналасуы, демалысы мен қажетті сервистік қызметтер алуы үшін қазіргі заманғы туристік инфрақұрылым жасалатын болады.
Осы Тұжырымдаманы кешенді іске асыру Түркістан қаласының экономикасын қолданыстағы аграрлық-көліктік, сауда мамандығын мамандықтың туристік сервистік түріне кезең-кезеңімен жаңғырту арқылы жаңа бәсекеге қабілетті жағдайға қол жеткізуге қабілетті. Сонымен қатар, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалануға негізделген туризм секторына басым рөл берілетін сервистік-инновациялық экономиканы қалыптастыру үшін жағдайлар жасалатын болады.
5. "Каспий қақпасы" барлық Маңғыстау облысын және Батыс Қазақстан мен Атырау облыстарының бір бөлігін қамтиды. Ақтау қаласы кластердің орталығы болып табылады, мұнда мынадай туристік қызығушылық тудыратын орындар орналасқан:

4. "Возрождение Великого Шелкового пути" включает центральные и восточные части Кызылординской области, южно-восточную и северо-западную части Южно-Казахстанской области и юго-западную часть Жамбылской области.
Ключевые места туристского интереса:
1) современный город Туркестан;
2) мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи (объект ЮНЕСКО);
3) археологические объекты средневекового городища Отрар и отрарского оазиса, включенные в предварительный список ЮНЕСКО;
4) археологический комплекс Сауран;
5) Каратауский государственный природный заповедник с палеолитическими участками и геоморфологией; петроглифы Арпа-Узень, включенные в предварительный список ЮНЕСКО;
6) "Сайрам-Угамский" государственный национальный природный парк;
7) "Аксу-Джабаглинский" государственный природный заповедник;
8) комплекс "Байконур";
9) горный курорт "Каскасу";
10) города Кызылорда, Сарыагаш, Шардара, Тараз.
Центральным объектом кластера будет город Туркестан, позиционирующий себя как духовный, историко-культурный и туристский центр Казахстана на уровне признанных международных центров паломничества и туризма.
В будущем кластер может расширяться, включая остальные части всех трех областей, а также предоставлять новые места туристского интереса, такие как тюркская святыня Мерке, памятники Джетыасарского оазиса, городище Сыганак, включенные в предварительный список ЮНЕСКО, дворцовый комплекс Акыртас (VIII-XII вв.), являющийся объектом ЮНЕСКО.
Кластер "Возрождение Великого Шелкового пути" будет позиционироваться как "Сердце Великого Шелкового пути". К основным туристским продуктам, которые будут разработаны в данном кластере, относятся духовный, историко-культурный туризм и турне, мистический, приключенческий, развлекательный, санаторно-курортный и СПА туризм.
В рамках реализации международного транспортного коридора "Западная Европа – Западный Китай" будет создана современная туристская инфраструктура для размещения, отдыха и получения необходимых сервисных услуг туристами с привязкой к уникальным объектам туризма регионов и соответствующими условиями на западных и восточных "пограничных воротах" республики.
Комплексная реализация данной Концепции способна перевести экономику города Туркестана в новое конкурентоспособное состояние путем развития туристско-сервисного типа специализации. Тем самым, будут созданы условия для формирования сервисно-инновационной экономики, где доминирующая роль будет отведена сектору туризма, основанному на использовании информационно-коммуникационных технологий (ИКТ).
5. "Каспийские ворота" включает в себя всю Мангистаускую область и часть Западно-Казахстанской и Атырауской областей. Город Актау будет являться центром кластера, в котором расположены следующие ключевые места туристского интереса:

1) Бекет ата, Шопан ата және Қараман ата жерасты мешіттері, Омар мен Тұр кесенесі;
2) "Шерқала" тауы;
3) "Қарақия" – Қара көл мемлекеттік табиғат қорығы;
4) "Бөкей Ордасы" ескерткіштер кешені;
5) "Сарайшық" қалашығы;
6) Кендірлі курорттық аймағы.
Осы кластерде әзірленетін негізгі туристік өнімдерге жағажай туризмі, тарихи, мистикалық, өндірістік, мәдени туризм және турне жатады.
6. "Табиғат пен көшпенді мәдениет бірлігі" Ақмола және Қарағанды облыстарын, Солтүстік Қазақстан облысының оңтүстік-батыс бөлігін және Павлодар облысының батыс бөлігін қамтиды. Бурабай курорттық аймағы кластердің орталығы болып табылады, онда туристік қызығушылық тудыратын мынадай негізгі орындар орналасқан:
1) "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
2) "Бурабай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
3) "Бұйратау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
4) Қарағанды қаласы;
5) Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
6) Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркі;
7) Ұлытау мемлекеттік ұлттық табиғи қаумалы (зоологиялық);
8) "Ұлытау" ұлттық тарихи-мәдени және табиғи музей-қорығы;
9) Имантау-Шалқар курорттық аймағы, оның ішінде энеолит дәуіріне жататын ботай мәдениетінің ескерткіштері;
10) Зеренді демалыс аймағы;
11) Солтүстік Балқаш маңы;
12) Қызылорда мемлекеттік табиғи қорығы.
Болашақта кластер ЮНЕСКО-ның алдын ала тізіміне енгізілген жаңа туристік қызығушылық тудыратын орындармен толықтырылуы мүмкін: мегалит дәуіріне жататын Беғазы-Дәндібай және Тасмола мәдениеті кезеңінің кесенелері.
Кластер көшпелі мәдениет пен дала әралуандылығының орталығы болады. Осы кластерде әзірленетін негізгі туристік өнімдер – бұл мәдени туризм және турне, көңіл көтеру, шытырман, таулар мен көлдердегі демалыс, санаториялық-курорттық және СПА туризмі, сондай-ақ қысқа мерзімді және белсенді демалыс.
Бірінші басымдық кластерлеріне "Астана – Еуразия жүрегі" және "Алматы – Қазақстанның еркін мәдени аймағы" жатады.
Екінші басымдық кластерлеріне қалған кластерлер жатады.
Стратегиялық (негізгі) инвесторларды тарту
Қазақстан әлеуметтік-экономикалық жаңғырудың жаңа кезеңі шебінде тұр. Мемлекеттің жақын онжылдықтағы маңызды міндеттерінің бірі Қазақстанның әлемнің бәсекеге қабілетті 30 мемлекеті қатарына кіруі стратегиясын іске асыру болып табылады.
Бұл міндеттерді шешуде инновациялық экономика жасау және шикізат емес секторды дамыту шешуші рөл атқарады.
Бүгін көп елдер туризмді дамытудың салықтық түсімдердің артуында, жұмыс орындары санының ұлғаюында, халықтың өмір сүру деңгейінің артуы мен инвестицияларды тартуда көрінетін экономикалық тартымдылығын көруде.

1) подземные мечети Бекет-Ата, Шопан-Ата и Караман-Ата, мавзолей Омара и Тура;
2) гора "Шеркала";
3) "Каракия" - Каракольский государственный природный заказник;
4) комплекс памятников "Бокеевская Орда";
5) городище "Сарайшык";
6) курортная зона Кендерли.
К основным туристским продуктам, которые будут разработаны в данном кластере, относятся пляжный, исторический, мистический, промышленный, культурный туризм и турне.
6. "Единство природы и кочевой культуры" включает Акмолинскую и Карагандинскую области, юго-западную часть Северо-Казахстанской и западную часть Павлодарской областей. Щучинско-Боровская курортная зона будет являться центром кластера, в котором расположены следующие ключевые места туристского интереса:
1) Государственный национальный природный парк "Кокшетау";
2) Государственный национальный природный парк "Бурабай";
3) Государственный национальный природный парк "Буйратау";
4) город Караганда;
5) Каркаралинский государственный национальный природный парк;
6) Баянаульский государственный национальный природный парк;
7) Улытауский государственный природный заказник (зоологический);
8) Национальный историко-культурный и природный музей-заповедник "Улытау";
9) Имантау-Шалкарская курортная зона, в том числе памятники ботайской культуры эпохи энеолита;
10) Зерендинская зона отдыха;
11) Северное Прибалхашье;
12) Кызыларайский государственный природный заказник.
В будущем кластер может быть дополнен новыми местами туристского интереса, включенными в предварительный список ЮНЕСКО: мегалитические мавзолеи периода Бегазы-Дандыбаевской и Тасмолинской культур.
Кластер станет центром кочевой культуры и разнообразия степи. Основные туристские продукты, которые будут разработаны в данном кластере, это культурный туризм и турне, развлекательный, приключенческий, отдых в горах и на озерах, санаторно-курортный и СПА туризм, а также кратковременный и активный отдых.
К кластерам первого приоритета относятся кластеры "Астана – сердце Евразии" и "Алматы – свободная культурная зона Казахстана".
К кластерам второго приоритета относятся остальные кластеры.
Привлечение стратегических (якорных) инвесторов
Казахстан стоит на рубеже нового этапа социально-экономической модернизации. Одной из важнейших задач государства на ближайшее десятилетие является реализация Стратегии вхождения Казахстана в число 30 наиболее конкурентоспособных стран мира.
Для решения этих задач решающую роль играют создание инновационной экономики и развитие несырьевого сектора.
Сегодня все больше и больше стран видят экономическую привлекательность развития туризма, выражающуюся в повышении налоговых поступлений, увеличении числа рабочих мест, повышении уровня жизни населения и привлечении инвестиций.

Осыған байланысты, Мемлекет басшысының 5 институционалдық реформасын іске асыру жөніндегі "100 нақты қадам" Ұлт жоспарының 57-қадамын іске асыру мақсатында, сондай-ақ туристік салаға ішкі сонымен қатар сыртқы инвестиция ағынын ынталандыру үшін үш негізгі жоба іске асырылуда:
1) Алматы облысында (Талғар ауданы) "Ақбұлақ" халықаралық туристік орталығын салу, инвестор "Steppe Capital" АҚ;
2) Алматы қаласындағы "Mount Sinai" медициналық орталығы, инвестор "Capital Partners" АҚ;
3) Маңғыстау облысында "Кендірлі" курорттық демалыс аймағын дамыту.
Туризм саласына инвестицияларды тарту бағытында Инвестициялар және даму министрлігімен, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ-мен және "Kazakh Export" экспорттық сақтандыру компаниясы" АҚ-мен бірлесіп, мынадай шаралар қабылданатын болады:
1) туристік кластерлер жасауда табысты тәжірибесі бар стратегиялық (тұрақты) инвесторларды тарту жөніндегі жұмысты жалғастыру;
2) туристік кластерлерді дамытуға инвестицияларды тарту бойынша негізгі тәсілдерді әзірлеу;
3) инвестициялық басым жобаларды іске асыру үшін қызметтің басым түрлерінің тізбесіне туризм саласын енгізу;
4) туризм саласындағы инвестициялық жобалардың деректер базасын құру және оны жүргізу;
5) бизнес қауымдастығымен бірлесіп, туристік аймақтарды, сондай-ақ сервистік объектілерді орналастыру үшін оларға іргелес аумақтарды қаржыландыру және инвестициялау бойынша МЖӘ нысандарын әзірлеу;
6) ұзақ мерзімді қаржыландыру тетіктерін енгізу арқылы жеке бизнес бастамалары мен инвестициялық жобаларды қолдау;
7) алты туристік дестинацияны дамыту үшін шетел инвестицияларын тарту бойынша бірлескен іс-қимыл жоспарын қабылдау;
8) туристік бағыттағы жобаларды 10, 15, 25 жыл мерзімдерінде кредиттеу мәселесін пысықтау;
9) Қазақстанның туристік саласын дамыту бойынша шетел донарларымен жұмыс жүргізу (ЕҚ, АҚШ, БҰҰ, ОБСЕ, халықаралық қаржы институтары, сондай-ақ ҚХР, РФ, Үндістан, Иран және басқаларының көмек бағдарламалары);
10) Қазақстандағы туристік бизнесті дамыту үшін "гайдтарды" әзірлеу;
11) Қазақстанның туристік саласын мемлекеттік инвестициялаудың жүйелік, қысқа және ұзақ мерзімді нысандарын әзірлеу.
Туризмнің негізгі түрлері
Мәдени-танымдық және этнографиялық туризм
Қазақстан – тарихи және мәдени мұрасы бай ел. Еуразия орталығында орналасқан Қазақстан әлемнің өркениет торабында, Батыс пен Шығыс, Оңтүстік пен Солтүстік арасындағы көліктік, әлеуметтік және экономикалық, мәдени және идеологиялық қиылыста тұр. Ерте заманда Қазақстан даласы арқылы Ұлы Жібек жолы өтті. Тарихтың әртүрлі кезеңдерінде қазіргі Қазақстан аумағында өзіндік мәдени тарихы бар мемлекеттер пайда болып дамыған.
Сол дәуірдің мұрасы көптеген тарих және мәдениет ескерткіштері, географиялық көрнекі орындар болып табылады.
Мәдени демалу ойын-сауық және демалыстың өзге де түрлері сияқты бір орында тұрмайды. Ол жаңа функцияларға ие болып, өз мәнінің аса үлкен шегін белгілей отырып, кеңейеді және оңтайланады. Бұл процесте халықаралық стандарттарға сәйкес келетін, экологиялық бос уақытты өткізу және демалыс орталықтарын және этно-парктерді, әртүрлі мәдени, табиғи және тарихи қорықтарды құру ерекше рөл атқарады.
Табиғи көрнекі жерлерден басқа, Қазақстан әлемдік маңызы бар Ұлы Жібек жолында орналасқан тарихи-мәдени ескерткіштерге бай. Ұлы Жібек жолында транзиттік турларды ұйымдастыру аса өзекті, өйткені ол Қазақстанға Жапония, Малайзия, Қытай Халық Республикасы, Корея елдері, сондай-ақ еуропа мемлекеттері сияқты қызығушылық тудыратын аймаққа кіруге мүмкіндік береді. Ұлы Жібек жолы – Қазақстандағы туризмді дамытудың басым бағыттарының бірі.
Әлемдік тәжірибе шетелде өз еліңнің мәдениетін танымал етудің құралы ретінде мәдени-танымдық туризмнің ерекше рөлін көрсетеді. Шетел туристерін тарту креативтік индустрияны қарқынды дамытудың маңызды шарты болып табылады.
Қазіргі уақытта адамдардың көбі көпұлтты мегаполистерде және қалаларда тұрады, аса өзектілік пен танымалдылықты этнографиялық туризм ала бастады, бұл жерде халықтың этнографиялық тобының салт-дәстүрімен, әдет-ғұрпымен, сәулетімен, ұлттық костюмдерімен және мерекелерімен, мәдениетімен және өз немесе өзге тілімен танысу болады.
Этнографиялық туризм отбасылық қатынастарды нығайтуға, жастарды рухани-ізгілікке тәрбиелеуге, мәдени және отбасылық құндылықтарды сақтауға және дамытуға ықпал ететін болады.
Киелі жерлер немесе рухани туризм

В этой связи, в целях реализации 57 шага Плана нации "100 конкретных шагов" по реализации 5 институциональных реформ Главы государства, а также для стимулирования притока как внешних, так и внутренних инвестиций в туристскую отрасль реализуются три якорных проекта:
1) строительство международного туристского центра "Акбулак", Алматинская область (Талгарский район), инвестор АО "Steppe Capital";
2) медицинский центр "Mount Sinai" в г. Алматы, инвестор АО "Capital Partners";
3) развитие курортной зоны отдыха "Кендерли" в Мангистауской области.
В области привлечения инвестиций в отрасль туризма совместно с Министерством по инвестициям и развитию, АО "НК "Kazakh Invest" и АО "Экспортная страховая компания "Kazakh Export" будут приняты следующие меры:
1) продолжение работы по привлечению стратегических (якорных) инвесторов, имеющих успешный опыт создания туристских кластеров;
2) разработка основных подходов по привлечению инвестиций в развитие туристских кластеров;
3) включение отрасли туризма в перечень приоритетных видов деятельности для реализации инвестиционных приоритетных проектов;
4) создание и ведение базы данных инвестиционных проектов в области туризма;
5) выработка форм ГЧП совместно с бизнес–сообществом по финансированию и инвестированию туристских зон, а также прилегающих к ним территорий для размещения сервисных объектов;
6) поддержка частных бизнес–инициатив и инвестиционных проектов через внедрение механизмов долгосрочного финансирования;
7) принятие совместного плана действий по привлечению иностранных инвестиций для развития шести туристских дестинаций;
8) проработка вопроса кредитования проектов туристского направления на срок 10, 15, 25 лет;
9) проведение работ с иностранными донорами по развитию туристской отрасли Казахстана (программы помощи ЕС, США, ООН, ОБСЕ, международных финансовых институтов, а также КНР, РФ, Индии, Ирана и др.).
10) разработка "гайдов" для развития туристского бизнеса в Казахстане;
11) выработка системных, краткосрочных и долгосрочных форм государственного инвестирования туристской отрасли Казахстана.
Основные виды туризма
Культурно-познавательный и этнографический туризм
Казахстан – страна с богатым историческим и культурным наследием. Расположенный в центре Евразии Казахстан оказался на перекрестке древнейших цивилизаций мира, пересечении транспортных артерий, социальных и экономических, культурных и идеологических связей между Западом и Востоком, Югом и Севером. В древности по степям Казахстана проходил Великий Шелковый путь. В различные периоды истории на территории нынешнего Казахстана возникали и развивались государства с самобытной культурной историей.
Наследием той эпохи являются многочисленные памятники истории и культуры, географические достопримечательности.
Культурный досуг, как и все прочие виды развлечений и отдыха, не стоит на месте. Он обретает новые функции, расширяется и рационализируется, очерчивая все большие границы своего содержания. Особую роль в этом процессе играет создание центров досуга и отдыха, соответствующих международным стандартам, экологических и этно-парков, различного рода культурных, природных и исторических заповедников.
Кроме природных достопримечательностей Казахстан богат историко-культурными памятниками, расположенными на Великом Шелковом пути, имеющими всемирное значение. Организация транзитных туров на Великом Шелковом пути особенно актуальна, так как это даст Казахстану возможность вхождения в зону интереса таких стран, как Япония, Малайзия, Китай, Корея, а также европейских государств. Великий Шелковый путь – это одно из приоритетных направлений развития туризма в Казахстане.
Мировой опыт показывает особую роль культурно-познавательного туризма, как эффективного инструмента популяризации культуры своей страны за рубежом. Привлечение зарубежных туристов также является важным условием интенсивного развития креативной индустрии.
В наши дни, когда большинство людей живут в многонациональных мегаполисах и городах, особую актуальность и популярность приобретает этнографический туризм, при котором происходит знакомство с обычаями, традициями, обрядами, архитектурой, народными костюмами и праздниками, культурой и языком своей или иной этнографической группы населения.
Этнографический туризм будет способствовать укреплению семейных отношений, духовно-нравственному воспитанию молодежи, сохранению культурных и развитию семейных ценностей.
Сакральный или духовный туризм

Мемлекет басшысының 2017 жылғы 12 сәуірдегі "Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру" атты мақаласына сәйкес "Қазақстанның киелі жерлер географиясы" жобасын іске асыру бойынша жұмыс басталды.
"Қазақстанның киелі жерлер географиясы" жобасы – бұл ұлттық біртектіліктің өзегі болып табылатын Қазақстанның киелі жерлерінің мәдени-географиялық белдеуін қалыптастыру жөніндегі шаралар кешені.
"Қазақстанның киелі жерлер географиясы" жобасының стратегиялық негізі Мемлекет басшысы ұсынған ұлттық бірлікті нығайту идеясы болып табылады. Негізгі басымдықтардың бірі ұлттық қазақстандық патриотизмді қалыптастыру және ілгерілету болып табылады
Қазақстан алдында бірқатар жаһандық сын-қатерлер тұр, олардың көбі өз мәдениетін, өзіндік ұлттық кодын сақтау және нығайту арқылы еңсеріледі. Мұндай жағдайларда өзіміздің ұлттық рәміздерді ілгерілету, бәсекеге қабілетті білім беру, ақпараттық және туристік стратегияларды, оның ішінде ішкі туризмді жылдам және сындарлы ұйымдастыру қажеттілігі бірінші кезекке қойылады.
Тәуелсіздік жылдары бірқатар ірі бағдарламалар іске асырылады: 2004 жылдан бастап Қазақстан аумағында тарихи-мәдени ескерткіштер мен объектілерді қайта қалпына келтіруге бағытталған "Мәдени мұра" бағдарламасы жүзеге асырылуда; 2013 жылдан бастап Қазақстан тарихына арналған озық әлемдік архивтерден алынған құжаттарды жүйелі түрде жинайтын және зерттейтін "Халық тарих толқынында" бағдарламасы жүзеге асырылуда.
Отандық тарих және мәдениет ескерткіштеріне ауқымды түгендеу жүргізілді, сонымен қатар тарих және мәдениет ескерткіштерінің "макрокиелі" және "микрокиелі" мәні бар мемлекеттік тізімдері бекітілді.
"Қазақтың дәстүрлі мың күйі", "Қазақтың дәстүрлі мың әні" және "Батырлар жыры" бірегей жобалары шеңберінде халық шығармашылығының үздік үлгілері бір жүйеге келтіріледі.
ЮНЕСКО-ның бүкіләлемдік мұра тізіміне мәдени ескерткіштер – Қожа Ахмет Яссауи кесенесі және Тамғалы археологиялық ландшафтының петроглифтері, сондай-ақ "Сарыарқа – Солтүстік Қазақстан даласы мен көлдері" табиғи мұра объектісі енгізілді. Жібек жолындағы Жетісу бөлігіндегі қазақстандық сегіз объекті: Талғар, Қойлық, Қарамерген, Ақтөбе "Степнинское", Өрнек, Құлан, Қостөбе, "Ақыртас" археологиялық кешені "Жібек жолы: Чанань-Тянь-Шань дәлізі желісінің маршруттары" сериялық трансұлттық номинациясының құрамында ЮНЕСКО-ның дүниежүзілік мұралар тізімінің құрамына кірді.
"Қазақстанның киелі жерлер географиясы" жобасын іске асыру мынадай қағидаттарға негізделетін болады:
1) қоғамдық сананы жаңғыртудың стратегиялық маңыздылығы;
2) өз мәдениетін, өзіндік ұлттық кодты сақтау;

Согласно статье Главы государства от 12 апреля 2017 года "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания" будет начата работа по реализации проекта "Сакральная география Казахстана".
Проект "Сакральная география Казахстана" – это комплекс мер по формированию культурно-географического пояса святынь Казахстана, являющегося каркасом национальной идентичности.
Стратегическим ядром проекта "Сакральная география Казахстана" является выдвинутая Главой государства идея укрепления национальной идентичности. Одними из ключевых приоритетов являются формирование и продвижение общенационального казахстанского патриотизма.
Перед Казахстаном стоит ряд глобальных вызовов, многие из которых преодолимы через сохранение и укрепление своей культуры, собственного национального кода. В таких условиях на передний план выходят необходимость в продвижении собственной национальной символики, быстрой и конструктивной организации конкурентоспособных образовательных, информационных и туристских стратегий, в том числе путем развития внутреннего туризма.
За годы Независимости был реализован ряд крупных программ: с 2004 года была реализована программа "Мәдени мұра", направленная на восстановление историко-культурных памятников и объектов на территории Казахстана; с 2013 года осуществляется Программа "Халық тарих толқынында", системно собирающая и изучающая документы из ведущих мировых архивов, посвященные истории Казахстана.
Проведена масштабная инвентаризация отечественных памятников истории и культуры, утверждены государственные списки памятников истории и культуры "макросакрального" и "микросакрального" значения.
В рамках уникальных проектов "Қазақтың дәстүрлі мың күйі", "Қазақтың дәстүрлі мың әні" и "Батырлар жыры" систематизированы лучшие образцы народного творчества.
В список всемирного наследия ЮНЕСКО включены памятники культуры - мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи и петроглифы археологического ландшафта Тамгалы, а также объект природного наследия "Сарыарка - степи и озера Северного Казахстана". Восемь казахстанских объектов Семиреченского отрезка Шелкового пути: Талгар, Койлык, Карамерген, актобе Степнинское, Орнек, Кулан, Костобе, археологический комплекс "Акыртас" вошли в Список всемирного наследия ЮНЕСКО в составе серийной транснациональной номинации "Шелковый путь: сеть маршрутов Чанань-Тянь-Шанского коридора".
Реализация проекта "Сакральная география Казахстана" будет основываться на следующих принципах:
1) стратегическая важность модернизации общественного сознания;
2) сохранение своей культуры, собственного национального кода;

3) жаһандық әлемде отандық мәдениеттің даралығын айқындайтын жалпыұлттық мәдени мұраның басымдылығы;
4) бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білім қуу және сананың ашықтығы.
Киелі жерлер туризмі саласында мынадай шаралар қабылданатын болады:
1) нақты киелі объектілерді сыныптау жүзеге асырылады;
2) Қазақстанның туристік және мәдени тартымдылығының виртуалды картасы жасалды және "Google" іздеу жүйесіне орналастырылады;
3) қажетті материалдарды (тарихи фактілер, аңыздар мен мифтер) қоса бере отырып, тарихи-мәдени объектілерді, сондай-ақ Қазақстандағы жалпы зиярат ету орындарын оқшаулау картасы әзірленеді;
4) "Киелі Қазақстан" энциклопедиясы басылып шығарылады;
5) "Өңірлердің киелі ескерткіштері" кітаптар топтамасы басылып шығарылады;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық атласы басылып шығарылады;
7) БҰҰ алты тілінде дубляж және субтитрлер жасасып Қазақстанның киелі объектілері туралы ғылыми-танымал фильмдер топтамасы жасалады;
8) Қазақстанның киелі географиясын зерттейтін жаңа оқу пәндері әзірленеді және білім беру процесіне енгізіледі;
9) тиісті ұялы телефон қосымшалары жасалады;
10) Қазақстанның киелі орындарында бірнеше келу орталықтары пайдаланылуға беріледі;
11) инфрақұрылымды дамыту арқылы "Қазақстанның киелі жерлер географиясы" картасына енгізілген объектілерді жаңғырту, сонымен қатар киелі жерлер объектілерінің инфрақұрылымдарын дамыту жөнінде жұмыстар жүргізіледі.
"Қазақстанның киелі белдеуін" қалыптастыру шеңберінде ішкі туризмді дамыту бойынша қалған негізгі шаралар Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделетін болады.
Әлеуметтік туризм
Барлық өңірлер үшін қызметтің басым бағыттарының бірі халықтың белгілі бір санатының ел ішіндегі туристік қызметтерге қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндіктерін қамтамасыз ететін әлеуметтік туризмді дамыту болып табылады.
1980 жылғы Әлемдік туризм жөніндегі Манила декларациясы әлеуметтік туризмді азаматтардың демалу құқықтарын пайдаланған кезде аз қамтылған солардың мүдделеріне қоғамның ұмтылуға тиіс мақсаты ретінде жариялады.
Әлеуметтік туризм жөніндегі халықаралық ұйым туризмнің осы түрін өздеріне туризмге қатысу мүмкіндігін жасай алмайтын, аз қамтылған болып табылатын елдер-дестинацияларда адамдардың қатысуымен байланысты қарым-қатынастар мен құбылыстар ретінде айқындайды. Оған қатысуға нақты әлеуметтік шаралар мен әлеуметтік ойыншы мақсатын ұстанушылар саясатын біріктіру арқылы мүмкіндік туады және жеңілдей түседі.
Мұндай тұжырым адамдардың нысаналы топтарына тікелей қолдауды ғана білдірмейді сонымен қатар қолжетімді туризмнің инфрақұрылымын қалыптастыруды білдіреді, бұл әсіресе Қазақстандағы ішкі туризмді дамыту үшін өзекті.
Әлеуметтік туризмнің нысаналы топтары (ардагерлер, мүмкіндіктері шектеулі адамдар) туризм процестеріне мүлдем тартылмаған деуге болады. Олардың қажеттіліктері мен туризм индустриясы үшін әлеуеттері зерттелмеген. Туризм бизнесінің субъектілері әлеуметтік туризмнің нысаналы топтарына қызмет көрсету ерекшелігі туралы ақпараттан мүлдем хабарсыз және тиісінше, олар көрсететін қызметтердің ауқымы мен сапасы да төмен деңгейде. Елімізде қолжетімді туризм объектілері, қолжетімді туристік көлік құралдары да жеткіліксіз мөлшерде. Туризм индустриясының субъектілері арасында әлеуметтік туризм мәселелері жөніндегі жұмыстар үйлестірілмеген.
Әлеуметтік туризм саласында мынадай шаралар қабылданатын болады:

3) приоритетность общенационального культурного наследия, определяющего самобытность отечественной культуры в глобальном мире;
4) конкурентоспособность, прагматизм, культ знаний и открытость сознания;
В области сакрального туризма будут приняты следующие меры:
1) осуществлена подробная классификация сакральных объектов;
2) создана виртуальная карта культурной и туристской привлекательности Казахстана" и размещена в поисковой системе "Google";
3) создана карта локализации историко-культурных объектов, а также мест всеобщего паломничества в Казахстане с приложением необходимых материалов (исторические факты, легенды, мифы);
4) издана энциклопедия "Сакральный Казахстан";
5) изданы серии книг "Сакральные памятники регионов";
6) издан Национальный атлас Республики Казахстан;
7) созданы серии научно-популярных фильмов о сакральных объектах Казахстана с субтитрами и дубляжом на шести языках ООН;
8) разработаны и введены в образовательный процесс новые учебные предметы, изучающие сакральную географию Казахстана;
9) созданы соответствующие мобильные предложения;
10) введены в эксплуатацию несколько визит-центров в сакральных местах Казахстана;
11) проведены работы по реставрации объектов, а также работы по развитию инфраструктуры к сакральным объектам.
Остальные ключевые мероприятия по развитию внутреннего туризма в рамках формирования "Сакрального пояса Казахстана" будут предусмотрены в Плане мероприятий по реализации Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года.
Социальный туризм
Одним из приоритетных направлений деятельности для всех регионов является развитие социального туризма, обеспечивающего возможности для удовлетворения потребностей в туристских услугах внутри страны определенных категорий населения.
Манильская декларация по мировому туризму 1980 года провозглашает социальный туризм как цель, к которой общество должно стремиться в интересах менее обеспеченных граждан при использовании их права на отдых.
Международная организация по социальному туризму определяет данный вид туризма как отношения и явления, связанные с участием людей в странах-дестинациях, являющихся малообеспеченными, которые не могут позволить себе быть вовлеченными в туризм. Это участие становится возможным или облегчается путем сочетания политики, четких социальных мер и приверженности социальных игроков.
Такая формулировка подразумевает в себе не только прямую поддержку целевым группам людей, но и формирование инфраструктуры доступного туризма, что особенно актуально для развития внутреннего туризма в Казахстане.
Целевые группы социального туризма (в т. ч. ветераны, люди с ограниченными возможностями) практически не вовлечены в процессы туризма. Не исследованы их потребности и потенциал для туристской индустрии. Субъекты туристского бизнеса практически не владеют информацией о специфике обслуживания целевых групп социального туризма и соответственно, объем и качество предоставляемых ими услуг находится на низком уровне. В стране имеется недостаточное количество доступных туристских объектов, доступного туристского транспорта. Не скоординирована работа по вопросам социального туризма среди субъектов туристской индустрии.
В области социального туризма будут приняты следующие меры:

1) туризм индустриясының барлық субъектілерінде әлеуметтік туризм функцияларын нығайту;
2) барлық туристік жобаларда міндетті шарт ретінде стандартқа сәйкес халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қолжетімділік көзделетін болады;
3) елдің әр өңірінде қолжетімді туристік маршруттарды әзірлеу және жылжыту және қолжетімді маршруттар тізілімін жасау;
4) халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарынан туристер үшін олардың бейімделуі бойынша ұсынымдарды әзірлей отырып, туристер үшін қолданыстағы қазақстандық сайттарды мониторингтеу және талдау;
5) әлеуметтік туризм саласында жаңа ұйымдарды тарту бойынша тәжірибе алмасу.
Балалар-жасөспірімдер туризмін дамыту
Балалар мен жасөспірімдер туризмін дамытуды барлық мүдделі органдармен және әкімдіктермен бірлесіп, мыналар арқылы кешенді жүргізілетін болады:
1) балалар-жасөспірімдер туризмінің ашық ақпараттық, білім беру, әлеуметтік кеңістігін құру, еңбек, қоғамдық қызмет, іздеу және зерттеу жұмысы, кәсіптік бағдар, әлеуметтік бейімделу дағдыларын дарыту үшін стратегиялық бағыттарды айқындау;
2) балалар-жасөспірімдер туризмін, өлкетану және экскурсия жұмысын дамыту үшін жағдайлар жасау;
3) мәдени-білім беру және әлеуметтік-педагогикалық жобалау және білім беру процесі моделінің құзыреттілігі контексінде туристік-өлкетану іс-шараларының мазмұнын жаңарту.
Балалар мен жасөспірімдер туризмі туризмнің белсенді түрі бола тұра, мыналарға ықпал етеді:
1) өскелең ұрпақты табиғатпен қарым-қатынас жасау арқылы салауатты өмір салтына қатыстыру және ол зиянды әдеттерге балама болып табылады;
2) рух пен руханиятты тәрбиелеу;
3) туған өлкені іс жүзінде тану, қоршаған табиғатпен, тарихи және мәдени ескерткіштермен танысу.
Жас кезінен туризмнің әркелкі түрлерімен айналысу азаматтылық сезімді, туристік мәдениеттілікті, қонақжайлылық идеологиясын жалпыұлттық идея ретінде қабылдау қасиетіне тәрбиелеуге, оны іске асыру табиғат пен қоғам үшін барынша аз салдарлармен мемлекеттің тұрақты дамуын қамтамасыз ететін туризмді экономиканың пәрменді секторы ретінде дамытуға мүмкіндік береді.
Балалар-жасөспірімдер туризмі саласында мынадай шаралар қабылданатын болады:
1) туристік техника және спорттық бағдарлау бойынша қосымша білім беретін педагогтардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу;
2) Қазақстан Республикасында балалар-жасөспірімдер туризмін нормативтік тұрғыдан реттеуді жетілдіру;
3) каникул кезінде мектеп оқушылары мен студенттерге арналған туристік маршруттарды әзірлеу;
4) әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу:
- орта білім беру ұйымдарында туристік-өлкетану жұмысын ұйымдастыру жөнінде;
- балалар-жасөспірімдер туризмі нұсқаушысы, мектеп туризмінің нұсқаушысы қызметін ұйымдастыру жөнінде;
- балалар-жасөспірімдер туристік базалары, агротуристік объектілер қызметін ұйымдастыру жөнінде;
- мектеп туристік жарыстарына төрешілік ету жөнінде;
- туристік керек-жарақтар мен мүкәммалды сақтау жөнінде;

1) усиление функций социального туризма при всех субъектах индустрии туризма;
2) во всех туристских проектах будет предусмотрена, как обязательное условие, доступность для маломобильных групп населения согласно стандартам;
3) разработка и продвижение доступных туристских маршрутов в каждом регионе страны и создание реестра доступных маршрутов;
4) мониторинг и анализ существующих казахстанских сайтов для туристов с выработкой рекомендаций по их адаптации для туристов из маломобильных групп населения;
5) обмен опытом по вовлечению новых организаций в сферу социального туризма.
Детско-юношеский туризм
Развитие детско-юношеского туризма будет проводиться комплексно совместно со всеми заинтересованными органами и акиматами путем:
1) определения стратегических направлений для создания открытого информационного, образовательного, социального пространства детско-юношеского туризма, привития навыков трудовой, общественной деятельности, поисковой и исследовательской работы, профессиональной ориентации, социальной адаптации;
2) создания условий для развития детско-юношеского туризма, краеведения и экскурсионной работы;
3) обновления содержания туристско-краеведческих мероприятий в контексте культурно-образовательного и социально-педагогического проектирования и компетентностной модели образовательного процесса.
Детско-юношеский туризм, являясь активным видом туризма, способствует:
1) приобщению подрастающего поколения к здоровому образу жизни через общение с природой и является альтернативой вредным привычкам;
2) воспитанию воли и духовности;
3) практическому познанию родного края, знакомству с окружающей природой, памятниками истории и культуры.
Занятие различными видами туризма с детских лет позволяет воспитывать чувство гражданственности, туристской культуры и развивает способность воспринимать идеологию гостеприимства как общегосударственную идею, при реализации которой возможно реальное развитие туризма как действенного сектора экономики, обеспечивающего устойчивое развитие государства с минимальными последствиями для природы и общества.
В области детско-юношеского туризма будут реализованы следующие меры:
1) разработка образовательных программ, курсов повышения квалификации педагогов дополнительного образования по туристской технике и спортивному ориентированию;
2) совершенствование нормативного регулирования детско-юношеского туризма в Республике Казахстан;
3) разработка туристских маршрутов для школьников и студентов во время каникул;
4) разработка методических рекомендаций;
- по организации туристско-краеведческой работы в организациях дополнительного и среднего образования;
- по организации деятельности инструктора детско-юношеского и школьного туризма;
- по организации деятельности детско-юношеских туристских баз, агротуристских объектов;
- по судейству школьных туристских соревнований;
- по хранению туристского снаряжения и инвентаря;

5) туристік жорықтарға баруға және спорттық бағдарлауға нормативтерді әзірлеу;
6) жастар туристік базалары мен ЖОО студенттік туристік клубтарын ашу;
7) үздік практикаларды анықтау және тарату;
8) оқушылар арасында туристік менеджмент саласындағы кәсіби бағдарлау жұмысын жүргізу;
9) балалар және жасөспірімдер туризмі бойынша республикалық іс-шаралар, туристік көпсайыс бойынша жыл сайынғы республикалық қысқы және жазғы спартакиадалар өткізу;
10) "Менің Отаным – Қазақстан" республикалық экспедициясын ұйымдастыру.
Спорттық туризм
Адамдардың спортқа қызығушылығының артуына байланысты олимпиадалар, турнирлер, фестивальдар және т.б. сияқты халықаралық деңгейде бұқаралық іс-шараларды өткізуді білдіретін спорттық туризмді дамытуға басты назар аударылатын болады. Қазақстанның осындай іс-шараларды (7-ші Қысқы Азия ойындары, 28-ші Дүниежүзілік Универсиада) ұйымдастыру мен өткізуде тәжірибесі мен тиісті материалдық-техникалық базасы бар.
Осындай ірі спорттық іс-шараларды өткізу ашық және қонақжай мемлекет ретінде халықаралық аренада еліміздің имиджін нығайтумен қатар өңірлерге жаңа туристік ағындарды тарта отырып, көп жылдар бойы қызмет ететін туристік инфрақұрылымды дамытуға серпін береді.
Медициналық туризм
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (ДДСҰ) бағалауы бойынша 2022 жылға қарай туризм мен денсаулық сақтау бірігіп әлемнің шешуші салаларының бірі болады. Әлемде соңғы 12 жыл ішінде медициналық туризм секторында кіріс мөлшері 17 есе – 40 млрд. бастап 700 млрд. АҚШ долларына дейін ұлғайды. Медтуризм туризмнен түскен жалпы кіріс мөлшерінен шамамен 16 %-ды құрайды, ал әлемдік медтуризм орталықтары қазіргі кезде Азия және Тынық мұхит елдерінде ойысуда.
Global Spa & Wellness Summit (GSWS) деректері бойынша 2017 жылға қарай медтуризм нарығының 50 %-ы Азия, Латын Америкасы мен Таяу Шығыс елдеріне тиесілі.
Қазақстанда медтуризм әлеуеті (ішкі, сондай-ақ сыртқы), атап айтқанда күрделі емдеуді алу үшін Астанада басымдық бар. Шетел пациенттерінің саны артуда, олардың ішінде 2016 жылғы 12 ай ішінде 10 мыңнан астам, басым көбі ТМД елдерінен. Осылайша, Қазақстан кезең-кезеңімен әлемдік медтуризмнің бір бөлігі болып қалыптасуда.
Медициналық туризмді дамыту және диагностика мен емдеудің халықаралық стандарттарын енгізу үшін Мемлекет басшысының бастамасы бойынша Астанада "Ұлттық медициналық холдинг" АҚ құрылды, оның негізгі миссиясы ғылыми-зерттеу, білім беру және клиникалық қызмет синергиясын ескере отырып, медициналық көмектің жоғары деңгейін көрсету болып табылатын "Universitu Medical Center" корпоративтік қоры болып түрлендірілді.

5) разработка нормативов на прохождение туристских походов и спортивного ориентирования;
6) открытие молодежных туристских баз и студенческих туристских клубов в высших учебных заведениях;
7) выявление и распространение лучших практик;
8) проведение профориентационной работы в области туристского менеджмента среди обучающихся;
9) проведение республиканских мероприятий по детско-юношескому туризму, ежегодных республиканских зимних и летних спартакиад по туристскому многоборью;
10) организация республиканской экспедиции "Менің Отаным - Қазақстан".
Спортивный туризм
Ввиду увеличивающегося интереса людей к спорту особое внимание будет уделено развитию спортивного туризма, который представляет собой проведение массовых мероприятий на международном уровне: олимпиады, турниры, фестивали и другие. Казахстан имеет опыт в организации и проведении таких мероприятий (7-е Зимние Азиатские игры, 28-я Всемирная зимняя Универсиада) и соответствующую материально-техническую базу.
Проведение таких крупных спортивных мероприятий позволяет не только укрепить имидж страны на международной арене как открытого и гостеприимного государства, но и создает импульс для развития туристской инфраструктуры, которая будет служить многие годы, привлекая новые туристские потоки в регион.
Медицинский туризм
По оценкам Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) к 2022 году туризм и здравоохранение совместно станут одной из определяющих мировых отраслей. За последние 12 лет в мире объем доходов в секторе медицинского туризма увеличился более чем в 17 раз – с 40 млрд. до 700 млрд. долю США. Медицинский туризм составляет порядка 16% от общего объема доходов от туризма, а центры мирового медицинского туризма в настоящее время смещаются в страны Азиатско-Тихоокеанского региона.
По данным Global Spa & Wellness Summit (GSWS) к 2017 году 50% рынка медицинского туризма будет приходиться на страны Азии, Латинской Америки и Ближнего Востока.
В Казахстане потенциал медицинского туризма (как внутреннего, так и внешнего), в частности, для получения сложного лечения имеется преимущественно в Астане. Растет количество иностранных пациентов, число которых за 12 месяцев 2016 года по стране превысило 10 тыс., преимущественно из стран Содружества Независимых Государств. Тем самым, Казахстан постепенно становится частью мировой индустрии медицинского туризма.
Для развития медицинского туризма и внедрения международных стандартов диагностики и лечения по инициативе Главы государства в г. Астане было создано АО "Национальный медицинский холдинг", трансформированное в корпоративный фонд "University Medical Center", основной миссией которого является оказание высокого уровня медицинской помощи с учетом синергии научно-исследовательской, образовательной и клинической деятельности.

Астананың бірнеше кардиологиялық клиникаларында (Ұлттық ғылыми кардиохирургия орталығы, Ұлттық ғылыми медициналық орталық, Қазақстан Республикасының Президенті Іс басқармасының ауруханасы, 2-ші қалалық аурухана) 40 жүректі трансплантациялау мен 5 өкпені трансплантациялауды қоса алғанда, жүрекке 30 мыңнан астам күрделі және бірегей операция жасалды.
Ұлттық нейрохирургия орталығы – пациент үшін барынша тиімділік пен қауіпсіздікке бағытталған қазіргі заманғы медициналық технологияларды қолдана отырып, пациенттерді диагностикалаудан бастап ерте оңалтумен аяқтай отырып, нейрохирургиялық патологиялар кезінде медициналық қызметтің толық спектрін көрсететін Қазақстандағы жалғыз мамандандырылған клиника. Орталық республикада баламасы жоқ қазіргі заманғы медициналық жабдықпен жарақтандырылған. Осы жабдық аса дәлдікпен және пациентке барынша қауіпсіздікпен аз инвазивті нейрохирургиялық операцияларды жасауға мүмкіндік береді.
Медициналық туризм саласында алты туристік кластерде ("Астана – Еуразия жүрегі", "Алматы – Қазақстанның еркін мәдени аймағы", "Алтай інжуі", "Ұлы Жібек жолын жаңғырту", "Каспий қақпасы", "Табиғат пен көшпенді мәдениет тұтастығы") медициналық қызметтің қолжетімділігі қамтамасыз етілетін болады.
Іскерлік туризм (MICE-туризм)
Іскерлік туризм (MICE-туризм) – іскерлік кездесулер, көтермелеу турлары, конференциялар, көрмелер, іс-шаралар, жұмыс топтарының отырыстары, семинарлар және іскерлік сапарлар барысындағы бос уақыт сияқты бизнес-себептермен байланысты ұйымдастырылған сапарлар түріне жатады.
Жағажай туризмі
Елімізде қысқа мерзімді кезеңмен, қажетті инфрақұрылымның болмауымен сипатталады, алайда тартымды туризмнің осы түрін тізбеден алып тастауға болмайды.
Жағажай туризмі – сауықтыру мақсаттарында және демалу мақсатында жағалау аймақтарына келу, сондай-ақ су спорты түрлері, қайықтар мен яхталарда (теңіз демалысы) серуендеу. Осы турөнім бойынша Қазақстанға туристік келуді генерациялайтын елдерге Қазақстан, Ресей Федерациясы жатады.
Қазақстан Республикасында жағажай туристік қызметті дамыту мақсатында бірқатар, оның ішінде төтенше жағдайлар кезіндегі кәсіпкерлік қызметті қолдау шаралары әзірленетін болады.
Агротуризм
Агротуризм келуші қонақтарға орналасу, демалу, тамақтану, экскурсиялық қызмет көрсету бойынша, олардың бос уақыты мен спорттық іс-шараларды, балық аулау мен аңшылықты ұйымдастыру, білім мен дағдыларға ие болу, сондай-ақ туризмнің белсенді түрлерімен айналысуға мүмкіндікті қалыптастыру мен ұсынуды көздейтін салыстырмалы түрде жаңа және перспективті бағыт болып табылады.
Агротуризмнің тартымды ерекшеліктері таза ауа, үйдегідей жағдай, пәк табиғат, табиғи азық-түлік, тыныштық және салмақты тұрмыс-тіршілік болып табылады. Бұл табиғатқа ұқыпты қарау экономикалық тиімді болатын, жергілікті халықты осы процеске тартуға ықпал ететін қоршаған ортаны қорғаудың қуатты құралы.
Осыған байланысты, өңірде агротуризммен айналысатын ШОБ-ны қалыптастыру және дамыту үшін тетіктердің әдістемелік құралдарын қалыптастырған, қонақүйлер ашатын кәсіпкерлерге консультативтік көмек көрсеткен, жергілікті деңгейде ақпараттық қолдау және қонақүйлерді ілгерілету үшін пәрменді құралды айқындаған жөн.
Агротруизм (ауыл шаруашылығы туризмі) саласында мынадай шаралар қабылданатын болады:

В нескольких кардиологических клиниках столицы (Национальный научный кардиохирургический центр, Национальный научный медицинский центр, больница Управления делами Президента, 2-я городская больница) проведены более 30 тыс. сложнейших и уникальных операций на сердце, включая порядка 40 трансплантаций сердца и 5 трансплантаций легких.
Национальный центр нейрохирургии – единственная специализированная клиника в Казахстане, оказывающая полный спектр медицинских услуг при нейрохирургической патологии, начиная с диагностики и заканчивая ранней реабилитацией пациентов с применением самых современных медицинских технологий, направленных на максимальную эффективность и безопасность для пациента. Центр оснащен самым современным медицинским оборудованием, не имеющим аналогов в республике. Данное оборудование позволяет с максимальной точностью и безопасностью для пациента проводить малоинвазивные нейрохирургические операции.
В области медицинского туризма будет обеспечена доступность медицинских услуг в шести туристских кластерах ("Астана – сердце Евразии"; "Алматы – свободная курортная зона Казахстана"; "Жемчужина Алтая"; "Возрождение Великого Шелкового пути"; "Каспийские ворота"; "Единство природы и кочевой культуры").
Деловой туризм (MICE - туризм)
Деловой туризм (MICE - туризм) – относится к типу организованных поездок, связанных с бизнес-мотивами: деловые встречи, поощрительные туры, конференции, выставки, мероприятия, заседания рабочих групп, семинары и досуг во время деловых поездок.
Пляжный туризм
В нашей стране пляжный туризм характеризуется коротким сезоном, отсутствием необходимой инфраструктуры, однако исключать данный вид туризма из перечня привлекательных нельзя.
Пляжный туризм – пребывание в прибрежных зонах с оздоровительными целями и целью отдыха, а также водные виды спорта, катание на лодках и яхтах (морской отдых). К основным странам, генерирующим туристские прибытия в Казахстан по данному турпродукту, относятся Казахстан, Российская Федерация.
В целях развития пляжной туристской деятельности в Республике Казахстан будет выработан ряд мер, в том числе по поддержке предпринимательской деятельности в случаях чрезвычайных ситуаций.
Агротуризм
Агротуризм является относительно новым и перспективным направлением, предполагающим формирование и предоставление приезжим гостям комплексных услуг по проживанию, отдыху, питанию, экскурсионному обслуживанию, организации досуга и спортивных мероприятий, рыбалки и охоты, приобретению знаний и навыков, а также возможности занятия активными видами туризма в сельской местности.
Привлекательными чертами агротуризма являются чистый воздух, домашняя атмосфера, нетронутая природа, натуральные продукты, тишина и неторопливый быт. Это мощный инструмент охраны окружающей среды, способствующий вовлечению в этот процесс местного населения, для которого бережное отношение к природе станет экономически выгодным.
В этой связи целесообразно определить механизмы для становления и развития МСБ регионов, занятых в агротуризме, сформировать методические пособия, оказывать консультативную помощь предпринимателям, открывающим гостевые дома, определить действенные инструменты для информационной поддержки и продвижения гостевых домов на местном уровне.
В области агротуризма (сельского туризма) будут приняты следующие меры:

1) агротуристік қызметтің түсініктеме аппаратын, оның ішінде ауыл шаруашылығы туризмі ("агротуризм") түсінігін енгізу;
2) "агротуризмді" (ауыл шаруашылығы туризмін) танымал ету және насихаттау;
3) ауылдық жерлерде агротуристік объектілерді: қонақжай үйлерін, "агротуристік ауылдар", "балықшылар және аңшылық ауылы" бойынша стильденген нысанда мамандандырылған жеке отельдерді дамыту.
Аңшылық және балық аулау туризмі
Аңшылық туризм – әлемде танылған жабайы жануарлар мен олар мекендейтін жерлерді сақтау мәселелеріне жергілікті халық пен жергілікті басқару органдарының қарым-қатынасын түбегейлі өзгертетін жабайы табиғатты сақтауға қаржыны тарту тетігі.
Әртүрлі сараптамалық бағалаулар бойынша Қазақстанда сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерді қорғауға шығыстар аңшылық туризмді дамыту есебінен толық жабылуы мүмкін.
Әлемдік тәжірибеде кәрі аталық жануарларды алудың ғылыми негізделген лимиті популяцияға сондай ықпал етпейтіні дәлелденген, ал кейбір жағдайларда ол оның өнімділігін арттырады. Кейбір мемлекеттер үшін ол сирек кездесетін жануарлар түрлерін сақтаудың жалғыз тәсілі. Мысалы, кәрі аталық жас аталыққа ұрықтандыруға мүмкіндік бермейді, бірақ өзі барлық ұрғашыларды ұрықтандыруға қауқары болмағанда кейбір ашатұяқтылар тұқымының ұрғашылары қысыр болып қалады.
Қазақстанда көптеген сирек кездесетін түрлердің популяциясының қазіргі заманғы жай-күйі тұрақтанды және кәрі аталықтарды аңшылық мақсатында тұрақты пайдалану туралы айтуға болады. Үкіметтің қаулысы бойынша кәрі аталықтарды ғылыми негізделген алып тастау мүмкіндігіне толық тыйым салу бөлігінде Қызыл кітап туралы ережені қайта қарау қажет.
Әлемде аңшылық туризмді дамытуды талдау бұл қарқынды дамып жатқан сала екенін көрсетеді. Мысал ретінде АҚШ бойынша деректерді келтіруге болады (қаржылық есепке алудың дамыған жүйесіне байланысты көрсетуге тұрарлық). Американдықтар жыл сайын аңшылық қажеттілікке 22 млрд. АҚШ долларын жұмсайды, ал аңшылықтан жалпы мультипликативті әсері 61 млрд. АҚШ долларын құрайды. АҚШ-тың аңшылық шаруашылығы 700 мыңнан астам жұмыс орнын ашады және жылына 16 млрд. АҚШ долларынан астам жалақыны қамтамасыз етеді.
Еуропада аңшылық туризм Испанияда, Венгрия мен кейбір басқа да елдерде де анағұрлым дамыған. 60-шы жылдардың аяғында Еуропада осы белсенді демалыс түрі күрт танымал бола бастады.
Туризмнің басқа нысанымен қатар валюта алу көздерінің бірі болып табылатын дамып келе жатқан Африканың кейбір елдері үшін аңшылық туризмнің құны жетпес экономикалық маңызы бар. Африкадағы сафари бүгінгі күні тұтынушыларға кеңінен танымал аңшылық туристік өнім болып табылады. Мысалы, Оңтүстік Африка Республикасына жылына 8 000 аңшы барады, ал осы саладан жиынтық кіріс жылына 100 млн. АҚШ долларын құрайды.
Біздің еліміз, әдетте, аңшылық объектілер болып табылатын жануарлар әлемінің өкілдеріне ерекше бай.
Жалпы дамыған аңшылық инфрақұрылымы бар әртүрлі жануарлар әлемінің бар болуы елімізге едәуір ақшалай қаражатты тартады, табиғатты сақтауға көмектеседі, сондай-ақ өңірлердің дамуына ықпал етеді деп айтуға болады:

1) введение понятийного аппарата агротуристской деятельности, в т.ч. понятия сельского туризма ("агротуризма");
2) популяризация и пропаганда "агротуризма" (сельского туризма);
3) развитие МИО агротуристских объектов в сельской местности: гостевых домов, специализированных частных отелей в форме стилизованных "агротуристских деревень", "рыбацких и охотничьих деревень" и т.д.
Охотничий и рыболовный туризм
Охотничий туризм – признанный в мире механизм привлечения финансов для сохранения дикой природы, который кардинально меняет отношение местного населения и органов местного управления к вопросам сохранения диких животных и мест их обитания.
По различным экспертным оценкам в Казахстане расходы на охрану редких и исчезающих видов могут быть полностью покрыты за счет развития охотничьего туризма.
Мировой практикой доказано, что научно-обоснованный лимит изъятия старых самцов не оказывает угнетающего влияния на популяцию, а в некоторых случаях только увеличивает ее продуктивность. Для некоторых государств он стал единственным способом сохранить редкие виды животных. К примеру, самки некоторых видов семейства полорогих остаются яловыми, когда старый самец не позволяет самцам моложе участвовать в гоне, а сам не в силах покрыть всех самок.
В Казахстане современное положение популяций многих редких видов стабилизировалось и можно говорить об устойчивом использовании старых особей для целей охоты. Возможно, следует пересмотреть Положение о Красной книге в части замены полных запретов на научно-обоснованное изъятие.
Анализ развития охотничьего туризма в мире показывает, что это динамично-развивающаяся отрасль. В качестве примера можно привести данные по Соединенным Штатам Америки (показательно в связи с развитой системой финансового учета). Американцы ежегодно на нужды охоты тратят 22 млрд. долл. США, а общий мультипликативный эффект от охоты составляет 61 млрд. долл. США. Охотничьи хозяйства США создают более 700 тыс. рабочих мест и обеспечивает заработок более 16 млрд. долл. США в год.
В конце 60-х годов в Европе данный вид активного отдыха стал резко набирать популярность и в настоящее время наиболее развит в Испании, Венгрии и некоторых других странах.
Неоценимое экономическое значение охотничий туризм имеет для некоторых развивающихся стран Африки, где он наряду с другими формами туризма является одним из источников получения валюты. Сафари в Африке является на сегодняшний день наиболее известным широкому потребителю охотничьим туристским продуктом. К примеру, Южно-Африканскую Республику в год посещают около 8 000 охотников, а совокупный доход от этой отрасли составляет 100 млн. долл. США в год.
Наша страна исключительно богата представителями животного мира, традиционно являющимися объектами охоты.
В целом можно констатировать, что наличие разнообразного животного мира с развитой охотничьей инфраструктурой привлекает в страну значительные денежные средства, помогает сохранить природу и в тоже время способствует развитию регионов:

1) мемлекет жалпы аңшылыққа құқық сату есебінен және жекелеген жануарлар түрін атуға лицензия беру үшін қаражат алады;
2) жеке аңшылық шаруашылықтары аңшылықты ұйымдастыру есебінен қаражат алады;
3) шағын және орта бизнестің жергілікті өкілдері орналастыру, тамақтандыру, аңшыларды тасымалдау, кәдесыйларды сату, аңшылық олжаларды дайындау есебінен пайда табады.
Аңшылық туризмнің құрылған инфрақұрылымы жергілікті халыққа жабайы табиғатты сақтауда қосымша ынталандыру бере отырып, осы аумақтарда экологиялық туризмді дамытуға мүмкіндік береді.
Балық аулау туризмін дамыту үшін "ұстадың-жібердің" қағидаты бойынша балық аулауға жыл бойғы рұқсат беруді енгізу жоспарлануда.
Қазақстанның әлеуеті көптеген су қоймаларында көлде және өзенде балық аулау мүмкіндігімен көрсетілген және осы жағдайларда балық аулау туризмі елімізде өте жылдам және барлық жерде дамытылуда. Елімізде Спорттық балық аулау федерациясы жұмыс істейді. Сонымен қатар, суасты аңшылығы қарқынды дамытылуда. Туристік объектілер көбіне балық аулауды ұсынылатын қызметтер пакетіне енгізуде. Қазақстан командасы әлемде мықтылардың бірі болып табылады
Шығыс Қазақстан облысындағы "Рахманов қайнарлары" санаториялық-курортының тәжрибесін көрсетуге тұрарлық. "Өлі" деп саналған көлде аквамәдениетке тиісті зерттеу жүргізгеннен кейін кейбір балық түрлері әкелінді, бұл осы курорттық-санаториялық мекемеге жай да көп туристердің ағынын ұлғайтуға мүмкіндік берді.
Аңшылық туризм саласында мынадай шаралар қабылданатын болады:
1) Қазақстанның Қызыл кітабынан жекелеген жануарлар аталығын атуға рұқсат беру саясатын қайта қарау;
2) жекелеген сирек кездесетін жануарларға халықаралық аукцион ұйымдастыру жүйесін құру. Мысалы, Иранда мархурларды (иірмүйіз ешкі) іс жүзінде ағылшындар, содан кейін жергілікті аңшылар жойып жіберген. Иран Үкіметі АҚШ аукциондарында сатылған мархурларға бірнеше лицензия бөлді. 5 лицензиядан түскен қаражаттың жалпы мөлшері 300 000 АҚШ долларын құрады, олар мархурлар санын қалпына келтіру жөніндегі жұмысқа жұмсалды. Олардың есебінен Иранда қазіргі заманғы техника – рациялармен, көлікпен, қарумен жарақтандырылған және қызметкерлері жақсы жалақымен қамтамасыз етілген арнайы табиғат қорғау бөлімшелері құрылды;
3) табиғи және аңшылық туризмді дамыту үшін жағдай жасау. Алдымен жабайы жойылып бара жатқан және сирек кездесетін жануарлар түрлерін жасанды көтермелеуге, келуші аңшылардың келу және аңшылық ету режиміне қатысты болады.
Аңшылық және балық аулау туризмін танымал ету саласында:

1) государство получает средства за счет продажи права на охоту в целом и выдачу лицензий на отстрел отдельных видов животных;
2) частные охотничьи хозяйства получают средства от охотников за счет организации охоты;
3) местные представители получают прибыль за счет организации размещения, питания, транспортировки охотников, продажи сувениров, изготовления охотничьих трофеев.
Созданная инфраструктура охотничьего туризма предоставит возможность развитию экологического туризма на данных территориях, предоставляя местному населению дополнительный стимул в сохранении дикой природы.
Для развития рыболовного туризма планируется ввести круглогодичное разрешение на рыбалку по принципу "поймал-отпустил".
Потенциал Казахстана представлен возможностью озерной и речной рыбалки в многочисленных водоемах, и в этих условиях рыболовный туризм в стране развивается очень быстро и повсеместно. В стране функционирует Федерация спортивного рыболовства. Казахстанская команда является одной из сильнейших в мире. Также стремительно развивается вид подводной охоты. Все больше туристских объектов включают рыбалку в список предлагаемого пакета услуг.
Показателен опыт санатория-курорта "Рахмановские ключи" в Восточно-Казахстанской области. На озеро, которое считалось "мертвым", после проведения соответствующего исследования аквакультуры были завезены некоторые виды рыб, что позволило увеличить и без того большой поток туристов в данное курортно-санаторное учреждение.
В области охотничьего туризма будут приняты следующие меры:
1) пересмотр подходов на отстрел отдельных особей животных из Красной книги Казахстана;
2) проработка вопроса организации аукционов на отстрел отдельных редких видов животных. Например, в Исламской Республике Иран мархуры (винторогий козел) были практически истреблены англичанами, а затем и местными охотниками. Правительством Исламской Республики Иран было выделено несколько лицензий на мархуров, которые были проданы на аукционах США. Общий объем средств, полученных от продажи пяти лицензий, составил около 300 000 долл. США, которые были израсходованы на работу по восстановлению численности мархуров. За их счет в Исламской Республике Иран были созданы специальные природоохранные подразделения, оснащенные современной техникой – рациями, транспортом, оружием и с хорошей заработной платой у ее сотрудников;
3) создание условий для развития природного и охотничьего туризма. Прежде всего, это касается поощрения искусственного разведения диких исчезающих и редких видов животных, режима въезда и охоты приезжих охотников.
В сфере популяризации охотничьего и рыболовного туризма:

1) шетелдіктерді тарта отырып, "Facebook" немесе басқа да танымал интернет-ресурстар арқылы экстрим демалысын жақсы көретіндер үшін диалогтік алаң құру;
2) Қазақстан Республикасында биологиялық әртүрлілігі мен аң аулау шаруашылығы туралы деректі фильмдер топтамасын жасау туралы мәселені пысықтау және оларды орталық отандық телеарналарда көрсету, сондай-ақ танымал шетел арналарында (Nftional Geograpic, ВВС және т.б.) трансляциялау.
Кемпингтік туризм, автотуризм және караванинг
Автотуризм және караванинг аса заманауи, мобильді, қолжетімді туризм түрі болып табылады. Автотуристер мен караванерлердің уақытша тұру мақсаты үшін кемпингтер (туристік көлікке жабдықталған ашық даладағы аумақтар), этноауылдардағы, демалыс аймағындағы, отельдердегі, қонақжай үйлеріндегі, жол маңындағы сервис, табиғаттағы кез келген күзетілетін алаңдағы тұрақтар қызмет атқарады.
Еуропалық кемпингтер қауымдастығы федерациясының деректері бойынша кемпингтік туризм және караванинг секторына жыл сайын орташа есеппен Еуропадан демалушылардың барлығы 25%. Осы сектор туристердің түнеуі үшін 10,8 млн. орынды ұсынады және 8,7 млн. орынмен дәстүрлі қонақүй бизнесін артта қалдырып, Еуропаның ең ірі туристік желісі болып табылады. Еуропада жалпы кемпингтер саны шамамен 25 мыңды құрайды.
Жалпы Германия Федеративтік Республикасында караванинг саласының жылдық айналымы шамамен 10 млрд. еуроны құрайды, бұл салада 170 адам жұмыс істейді, ал оның пайдасы 4,1 млрд. еуроға бағаланады. Германия туристік саласының барлық тауар айналымы 140,6 млрд. еуроны құрайды, бұл елдің ЖІӨ 8%-ын құрайды.
Қытай Халық Республикасында ағымдағы бесжылдыққа Қытай экономикасын түрлендіру мен жаңғыртудың негізгі драйвері ретінде туризмді дамыту бағдарламасы қабылданды, караванинг пен кемпингтік туризм осы туризмді дамыту бағдарламасының бір бөлігі болып табылады. Болжам бойынша 2020 жылға қарай Қытай Халық Республикасында кемпингтер саны 10 мыңға дейін артады. Қазірдің өзінде әсіресе оңтүстік бөлікте көптеген кемпинг (500-дей) жұмыс істейді және олардың саны жыл сайын артуда. Қытай Халық Республикасының автоүйлер мен тұрғын тіркемелер шығаратын өз компаниялары бар, елде жыл сайын барынша жергілікті және шетел келушілерін тартатын караванингтің халықаралық көрмелері өтеді. Талдау жасаушылар трейлер-туризм Қытай Халық Республикасындағы ең танымал туризм түрлерінің бірі болады деп пайымдайды.
Жылдам қарқынмен кемпингтік туризм, автотуризм мен караванинг көрші Ресейде дамытылуда. Егер бұрын Ресей автотуристері мен караванерлер автотуризм мақсатында Еуропа бойынша саяхат жасауды ұнатса, соңғы саяси оқиғаларға байланысты ресейлік автотуристер мен караванерлер Жібек жолы маршруттары бойынша саяхат жасайды. Караванинг барлық маусымда да пайдалы. Көлікпен саяхатта басқа да мүдделер үйлеседі: өлкетану мен елтану, тарих, спорт, фотосурет. Караванинг туристке өркениеттің жайлылығы мен қолайлығынан айырмай табиғатпен толық үйлесімділікті сезінуге мүмкіндік береді.
Кемпингтік туризм, автотуризм мен караванинг саласында мыналарға қатысты бірқатар нормативтік талаптар қабылданатын болады:

1) создание диалоговой площадки для любителей экстрим отдыха (охота, рыбалка) через Facebook или другие популярные интернет-ресурсы с привлечением иностранной аудитории;
2) проработка вопроса о создании серии документальных фильмов о биологическом разнообразии и охотничьих хозяйствах Республики Казахстан и показ их на центральных отечественных телеканалах, а также трансляция на популярных зарубежных каналах (National Geographic, BBC и т.д.).
Кемпинговый туризм, автотуризм и караванинг
Автотуризм и караванинг являются наиболее современными, мобильными и доступными видами туризма. Для целей временного проживания автотуристов и караванеров служат кемпинги (территории на открытом воздухе, оборудованные для туристского транспорта), парковки в этноаулах, зонах отдыха, у отелей, гостевых домов, придорожного сервиса, любая охраняемая площадка на природе.
По данным Европейской федерации ассоциаций кемпингов на сектор кемпингового туризма и караванинга каждый год, в среднем, приходится около 25% всех отдыхающих в Европе. Данный сектор предоставляет 10,8 млн. мест для ночлега туристов и является самой крупной туристической сетью Европы, опережая традиционный гостиничный бизнес с 8,7 млн. мест. Общее количество кемпингов в Европе составляет порядка 25 тысяч.
В общей сложности общий годовой оборот отрасли караванинга в Германии составляет около 10 млрд. евро, в данной отрасли занято около 170 тысяч человек, а его прибыль оценивается в 4,1 млрд. евро. Общий товарооборот туристской отрасли Федеративной Республики Германия составляет 140,6 млрд. евро или 8% ВВП страны.
В Китайской Народной Республике на текущую пятилетку принята программа развития туризма, как основного драйвера трансформации и модернизации экономики Китайской Народной Республики, караванинг и кемпинговый туризм являются частью данной программы развития туризма. По прогнозу, к 2020 году в Китайской Народной Республике число кемпингов увеличится до 10 тысяч. Уже сейчас функционирует большое количество кемпингов (порядка 500), особенно в южной части, и их количество ежегодно растет. Китайская Народная Республика имеет свои компании, производящие автодома и жилые прицепы, ежегодно в стране проходят международные выставки караванинга, привлекающие множество местных и иностранных посетителей. Аналитики полагают, что в будущем трейлер-туризм станет одним из самых популярных видов туризма в Китайской Народной Республике.
Быстрыми темпами кемпинговый туризм, автотуризм и караванинг развиваются в соседней Российской Федерации. Причем, если раньше российские автотуристы и караванеры предпочитали в целях автотуризма путешествовать по Европе, то в свете последних политических событий российские автотуристы и караванеры с удовольствием путешествуют по маршрутам Великого Шелкового пути. Караванинг практически всесезонен. С путешествием на колесах также легко сочетаются другие интересы: краеведение и страноведение, история, спорт, фотография. Караванинг позволяет туристу ощутить полную гармонию с природой, не лишая его при этом комфорта и удобств цивилизации.
В области кемпингового туризма, автотуризма и караванинга будет принят ряд нормативных требований касательно:

1) жол қозғалысы қағидаларындағы (ЖҚҚ) тиісті жол белгілеріне;
2) ЖҚҚ сақтауға полицияның туристік автокөлікті тексеру тәртібін айқындауға;
3) туристік автокөлікті техникалық байқап-қараудан өту тәртібін айқындауға;
4) туристік автокөлікке стандарттар белгілеуге.
Халықаралық стандарттарға сәйкес кемпингтік туризмді дамыту үшін мыналар қабылданатын болады:
1) кемпингтер мен тұрақтарға арналған стандарттар;
2) туристік автокөлікті электрмен және сумен жабдықтауға арналған стандарттар.
Гастрономиялық туризм
Гастрономиялық туризм – жаңа және перспективалық туризм түрі, оның негізгі мақсаты ұлттық кулинария арқылы қандай да болмасын елмен таныстыру. Гастрономиялық туризм – ТМД елдерінде өте тез өрістеп келе жатқан туризм болып табылады. Қазақстанның гастрономиялық туризмді дамытуда әлеуеті бар. Қазақстанның кулинария (гастрономия) тарихы жалпықазақстандық қоғамның дамуы және қалыптасуы тарихымен тығыз байланысты.
Бастапқыда отандық кулинарияның пайда болу тарихының бастауы көшпенді өркениет мәдениеті мен тұрмысынан алынды, осыған байланысты қазақтың ұлттық тағамдары негізінде ұзақ орын ауыстыруға қабілетті жануарлар түрлерінен ет тағамдарын шебер әзірлеу жатыр. Осыған байланысты, қазақтың ұлттық тағамдары көшпенділердің тұрмысына негізделген азық-түліктің шектеулі санынан дәмді тағам дайындауда аса шеберлік пен ерекшелікке ие. Нәтижесінде қазақ кулинариясының ұлттық брендтері пайда болды: қазақша ет, жылқы етінен жеңсік тағамдар – қазы мен жая, өз сөлінде қайнатылған не пісірілген қозы еті, сірне, бірегей сүт сусындары – қымыз бен шұбат, қышқыл сүт өнімдері – құрт пен ірімшік, қамырдан жасалған нан, бауырсақ және тағы да басқалар.
Көршілердің көне өркениетімен тарихи тұтастық палау, манты, лағман, және өзге де ортаазиялық тағамдар түрінде шығыс отырықшы мәдениетінің реңкін әкелді. Ұлттық тағамның қалыптасуына айтарлықтай Жібек жолының пайда болуы және онда тұрған ұйғыр және дүнген мемлекеттерінің халықтары ықпал етті.
Қазақстандық тағамдардың қалыптасуының көпұлттық сипатына 19-20 ғасырлар, Ресей Федерациясымен, Кеңес кеңістігінде тұрған халықтармен өзара қарым-қатынас тарихы үлкен әсер етті. Көпұлтты Қазақстан 130-дан астам этнос өкілдеріне пана болды, оның әрқайсысында ерекше, ұлттық асханасы бар. Нәтижесінде жергілікті тағам бұрынғы кеңес кеңістігіндегі барлық ұлттардың ауқымды әртүрлі тағамдарымен толықты. Қазақстандықтың күнделікті мәзіріне борщ, тұшпара, оливье, кавказ кәуабы және көптеген тағы да басқалар тұрақты енді.
Соңғы онжылдықтағы әлемдік экономиканың жаһандануы нәтижесінде ресторация өзіне әлемдік кулинарияның үздік трендтерін: италия тағамдарын, еуропа тағамдарын, фаст-фуд және паназия тағамдарын сіңіріп алды. Осылайша, Қазақстан жарқын ұлттық реңктің қатысуын сақтай отырып, ауқымды тарихи және мәдени кулинариялық өткеннен ерекшелігі микс болып табылатын бірегей гастрономиялық жобаны білдіреді.
Қазақстанның басқа кулинариялық ерекшелігі тағамдар генетикалық түрлендірілген ағзалар (бұдан әрі – ГТА) мен консерванттарды пайдаланбай экологиялық таза өнімдерден әзірленуі болып табылады. ГТА мен консерванттарсыз экологиялық таза өнімдерден әзірленген әртүрлі халықтар тағамының келуі туризміне қызығушылықты арттырады.
Гастрономиялық туризмді дамыту үшін мынадай іс-шаралар жүргізілетін болады:

1) соответствующих дорожных знаков в правилах дорожного движения (далее – ПДД);
2) определения порядка проверки туристского автотранспорта дорожно-патрульной полицией на соблюдение ПДД;
3) определения порядка прохождения технического осмотра туристского автотранспорта;
4) установления стандартов к туристскому автотранспорту.
Для развития кемпингового туризма в соответствии с международными требованиями будут приняты:
1) стандарты для открытия кемпингов и стоянок;
2) стандарты для оборудования электро- и водоснабжения туристского автотранспорта.
Гастрономический туризм
Гастрономический туризм – новый и перспективный вид туризма, основная цель которого – знакомство с той или иной страной через призму национальной кулинарии. Гастрономический туризм является одним из самых быстрорастущих в странах СНГ. Казахстан обладает потенциалом в развитии гастрономического туризма. История кулинарии (гастрономии) Казахстана неразрывно связана с историей развития и становления казахстанского общества в целом.
Изначально история возникновения отечественной кулинарии берет истоки в культуре и быте кочевых цивилизаций, в связи с этим в основе казахской национальной кухни лежит искусное приготовление мясных блюд из мяса различных видов животных, способных к длительным перемещениям. В связи с этим, казахская национальная кухня приобрела особое искусство и специфику в приготовлении вкусных яств из, казалось бы, ограниченного круга продуктов, обусловленных бытом номадов. В результате возникли национальные бренды казахской кулинарии: мясо по-казахски, деликатесные блюда из конины – казы и жая, отваренные либо запеченные в собственном соку тушки ягненка, сырне, уникальные молочные напитки кумыс и шубат, кисломолочные продукты курт и иримшик, изделия из теста - нан, бауырсак и многое другое.
Историческая общность с древними цивилизациями соседей привнесла колорит восточных оседлых культур в виде плова, мант, лагмана и прочих многочисленных среднеазиатских блюд. Определенное влияние на формирование национальной кухни оказывало формирование Великого Шелкового Пути и кухонь народов, которые населяли его, в т. ч. уйгурских и дунганских народов.
Огромное влияние на многонациональный характер формирования казахстанской кухни оказали 19-20 вв., история взаимоотношений с Российской Федерацией, народами, проживавшими на территории бывшего советсткого пространства. Многонациональный Казахстан стал домом для представителей более 130 этносов, каждый из которых имеет свою особенную, национальную кухню. В результате местная кухня была обогащена огромным разнообразием кухонь всех национальностей постсоветского пространства. В повседневный рацион казахстанцев прочно вошли борщ, пельмени, оливье, кавказский шашлык и многое другое.
В результате последних десятилетий глобализации мировой экономики казахстанская ресторация приняла лучшие тренды мировой кулинарии: итальянскую кухню, европейскую кухню, фаст-фуд и паназиатскую кухню. Таким образом, Казахстан представляет из себя уникальный гастрономический проект, особенностью которого является переплетение исторического и культурного кулинарного прошлого с сохранением ярко выраженного национального присутствия.
Другой кулинарной особенностью Казахстана является то, что блюда готовятся из экологически чистых продуктов без использования генетически модифицированных организмов (далее – ГМО) и консервантов. Блюда разных народов, приготовленные из экологически чистых продуктов без ГМО и консервантов, увеличат интерес к въездному туризму. Для развития гастрономического туризма будут проведены следующие мероприятия:

1) орындарда мемлекеттік қолдау құралдарының нәтижелі жұмысына ықпал ететін мейрамхана бизнесі саласындағы, сондай-ақ аралас қызмет саласындағы кәсіпкерлермен жұмыс күшейтілетін болады. Гастрономиялық туризмді дамыту шараларына ШОБ үшін экономикалық ынталандыруды қосу;
2) туристік кластерлерде тақырыптық гастрономиялық турлар әзірлеу;
3) туристерді тағам дайындауға қатысу мүмкіндігі болған уақытта гастрономиялық фудшоу-фестивалдарды, шеберлік сағатын өткізуді ұйымдастыру.
Туризм саласы үшін кадрлар даярлау
Қазіргі уақытта туристік сала үшін кадрлар даярлау жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында "Туризм", "Өңіртану" – 12 ЖОО және "Аударма ісі" – 45 ЖОО мамандығы шеңберінде 47 жоғары оқу орны жүзеге асырады.
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде туристік сала үшін кадрлар даярлау 41 техникалық және кәсіптік білім беру оқу орнында жүзеге асырылады.
Бұл ретте түлектерді даярлау бүгінгі болмысқа сәйкес келмейді. Осыған байланысты туризм саласындағы мемлекеттік міндетті білім стандарты (ММБС) "Туризм" мамандығы бойынша білім беретін барлық жоғары оқу орындарында TedQual жүйесі бойынша ДТҰ сертификаттауды тарату мәселесі қаралатын болады, бұл туризм саласында дуалды білім беруді белсенді енгізуге әкелуге тиіс.
Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті бұл сертифиттаудан табысты өтті.
TedQual (Tourism Education Quality) – білім беру сапасын үздіксіз арттыруға бағытталған "Туризм" мамандығы бойынша жоғары оқу орындарын еркін сертификаттау. Сертификаттау қазіргі туризм индустриясының қажеттіліктеріне оқу бағдарламалары контентінің сәйкес келуін қоса алғанда, оқу бағдарламаларының ішкі және сыртқы аспектілеріне ықпал ететін 5 білім беру жүйесінің құрауышын талдайды және бағалайды.
Ұлттық туристік офис жанында ағылшын, француз, қытай, түрік және басқа да тілдерді меңгерген гидтер мен экскурсоводтарды қысқа мерзімді даярлау бойынша орталық құру маңызды болып табылады. Сонымен қатар, әлеуметтік туризмді дамыту мақсатында мүмкіндігі шектеулі адамдар (егде жастағы адамдар, көру, есту қабілеті, тірек-қимыл аппараты және т.б. бұзылған) үшін гидтер мен экскурсоводтар даярлауды көздеу жоспарлануда.
Сонымен қатар, туризм саласындағы ғалымдар санын арттыру мақсатында туризм саласында PhD мамандығы бойынша мемлекеттік тапсырысты ұлғайту мәселесін қарау бойынша жұмыс жүргізілетін болады (бүгінгі күні мемлекеттік тапсырыс бір жылда 3-4 орынды құрайды).
Сонымен қатар, "Туризм саласындағы менеджмент" мамандығын (қонақүй және мейрамхана бизнесінсіз) Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде басымды оқыту жөніндегі тізбеге қайта енгізу өзекті болып тұр.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және орман шаруашылығы саласында мынадай шаралар қабылданатын болады:

1) усилена работа с предпринимателями в сфере ресторанного бизнеса, а также смежных сфер деятельности для определения рычагов, способствующих действенной работе инструментов государственной поддержки на местах. Меры по развитию гастрономического туризма будут включать экономические стимулы для МСБ.
2) разработаны тематические гастрономические туры в туристских кластерах;
3) организовано проведение гастрономических фестивалей – фудшоу, мастер-классов, во время которых у туристов будет возможность принять участие в приготовлении блюд.
Подготовка кадров для сферы туризма
В настоящее время подготовку кадров для туристской отрасли в организациях высшего и послевузовского образования осуществляют 47 высших учебных заведений в рамках специальностей "Туризм", "Регионоведение" – 12 ВУЗов и "Переводческое дело" – 45 ВУЗов.
Подготовка кадров для туристской отрасли в системе технического и профессионального образования осуществляется в 41 учебном заведении технического и профессионального образования.
При этом подготовка выпускников идет в отрыве от сегодняшних реальностей. В этой связи будет пересмотрен государственный обязательный стандарт образования (ГОСО) в сфере туризма и рассмотрен вопрос распространения сертификации ЮНВТО (Всемирной туристской организации) по системе TedQual на все высшее учебные заведения, преподающие специальность "Туризм", что должно привести к активному внедрению дуального образования в сфере туризма.
Казахский национальный университет им. аль-Фараби успешно прошел эту сертификацию.
TedQual (Tourism Education Quality) – добровольная сертификация высших учебных заведений по специальности "Туризм", нацеленная на непрерывный рост качества образования. Сертификация анализирует и оценивает 5 составляющих системы образования, влияющих на внутренние и внешние аспекты учебных программ, включая соответствие контента учебных программ сегодняшним потребностям индустрии туризма.
Важным является создание при Национальном туристском офисе Центра по краткосрочной подготовке гидов и экскурсоводов, владеющих английским, французским, китайским, турецким и другими языками. Вместе с тем, в целях развития социального туризма планируется предусмотреть подготовку гидов и экскурсоводов для лиц с ограниченными возможностями (пожилые люди, лица с нарушением зрения, слуха, опорно-двигательного аппарата и др.).
Также в целях увеличения количества ученых в сфере туризма будет проведена работа по рассмотрению вопроса увеличения государственного заказа по специальности PhD в сфере туризма (на сегодня государственный заказ составляет 3-4 места в год).
Наряду с этим, в настоящее время является актуальным возвращение специальности "Менеджмент в сфере туризма" (без гостиничного и ресторанного бизнеса) в перечень приоритетных по обучению за рубежом в рамках международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак".
В области особо охраняемых природных территорий и лесного хозяйства будут приняты следующие меры:

1) туризмді дамыту бөлігінде бас жоспарлар түзетілген кезде ұсыныстар енгізілуі мүмкін туризм жөніндегі уәкілетті органмен бас жоспарларды келісу, бұл ретте халықты сауықтыру және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда іске асыру үшін басым экологиялық туризмді жүзеге асыру үшін бальнеологиялық мақсаттағы объектілер жобасын айқындау;
2) мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің жер учаскелерін ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді пайдалануды бекіту рәсімдерін жеңілдету мақсатында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның осы учаскелерді салу объектісі ретінде пайдалануға рұқсат беру және олардың эскиздік жобаларын келісу мәселелері жөніндегі шаралар қаралатын болады;
3) орман шаруашылығы мен жануарлар әлемі саласындағы уәкілетті органмен, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтар әкімшілігімен бірлесіп, халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарының қажеттіліктерін ескере отырып, экосоқпақтар мен маршруттарды жабдықтау жүргізілетін болады, бұл оларды аса қолжетімді және қауіпсіз жасайды;
4) орман шаруашылығы мен жануарлар әлемі саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, тендерге қатысушылар арасында адал бәсекелестік, қолданыстағы тетіктерді жеңілдету арқылы мемлекеттік ұлттық табиғи парктер учаскелерін салу объектілері ретінде пайдалануға рұқсат беру процесінің ашықтығы мен айқындылығы үшін жағдайлар жасалатын болады.
Жер қатынастары саласында ауыр құрылыс материалдарын пайдаланбай суды қорғау жолақтарының жер учаскелерінде маусымдық құрылыстар мен жеңіл сәулетті нысандарды (жол маңындағы дәмханалар) салу мүмкіндігі қаралатын болады.
Көші-қонды бақылау және визаларды ресімдеу рәсімдерін жеңілдету саласында мынадай шаралар іске асырылатын болады:
1) елге туристер ағынын қамтамасыз ету үшін визалық режимді жеңілдету жөніндегі жұмысты жалғастыру;
2) пилоттық режимде шетелде Қазақстанның визалық орталығын ашу мәселесін қарау;
3) электрондық түрде Қазақстан Республикасында және шетелде азаматтығы жоқ адамдар мен шетел азаматтарының айыппұл төлеу тәртібін айқындау жөніндегі мәселені пысықтау;
4) жаңа технологияларды енгізу арқылы шетел азаматтарын тіркеу және есепке алу процесін жеңілдету жөніндегі мәселені қарау.
Авиациялық кеңістік саласында ішкі авиатасымалдар нарығын дамыту үшін бәсекелі жағдайлар жасауға, оның ішінде ішкі авиарейстерді субсидиялау бағдарламаларын одан әрі дамытуға бағытталған шаралар қолдау табатын болады.
Ойын бизнесі саласында рұқсат етілген ойын аймақтары тізбесін кеңейту, сондай-ақ ойын мекемелерінің орналасу орны бөлігінде ойын бизнесі саласындағы қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына түзету енгізу мәселесін пысықтау жоспарлануда.
Шығу туризмі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мақсатында кейбір заңнамалық актілерге сақтандыру және сақтандыру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер енгізу жоспарлануда.
Нарық субъектілерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің (бұдан әрі – АҚЖ) баламасы етіп шетелге шығатын әр туристі туроператордың міндетті сақтандыруы ұсынылуда, бұл әлемдік практика болып табылады. Осы түзетулер шығу туризмі саласындағы туроператорлардың сақтандыру жағдайларын болдырмауға және тәуекелдердің алдын алуға қызығушылығын арттырады. Сонымен қатар, Заң жобасында турагенттер АҚЖ сақтандыруынан толық босатылады, өйткені турөнімдерді толық туроператор қалыптастырады.
Сонымен қатар, Заң жобасында өтелуге тиіс сақтандыру жағдайы және шығыстар түрі ретінде танылатын оқиғалар айқындалатын болады.
Қазақстанның шетел туристерін тарту үшін туристік әлеуеті зор, алайда отандық туроператорлардың шамамен 90 %-ы шығу туризміне жұмыс істейді.
Шығу және ішкі туризмді дамытуға туроператорларды ынталандыру мақсатында заң жобасы шеңберінде шығу және ішкі туризм жөніндегі туроператорлық қызметті жүзеге асыруға АҚЖ міндетті сақтандыру шартының болуын жою мәселесі пысықталуда.
Стандарттау саласында:

1) согласование генеральных планов особо охраняемых природных территорий с уполномоченным органом по туризму, который может вносить предложения при корректировании генеральных планов в части развития туризма, при этом определять проекты бальнеологического назначения для оздоровления населения и объектов для осуществления экологического туризма приоритетными для реализации в особо охраняемых природных территориях;
2) в целях упрощения процедур предоставления земельных участков государственных национальных природных парков в долгосрочное и краткосрочное пользование будут рассмотрены вопросы выдачи уполномоченным органом в области особо охраняемых природных территорий разрешения на использование под объекты строительства данных участков и согласования им эскизного проекта;
3) совместно с уполномоченным органом в области лесного хозяйства и животного мира, а также с администрациями особо охраняемых природных территорий будет проведено оборудование экотроп и маршрутов с учетом потребностей маломобильных групп населения, что сделает их более доступными и безопасными;
4) совместно с уполномоченным органом в области лесного хозяйства и животного мира будут созданы условия для добросовестной конкуренции среди участников тендера, открытости и прозрачности процесса выдачи разрешения на использование под объекты строительства участков государственных национальных природных парков путем упрощения действующих механизмов.
В области земельных отношений будет рассмотрен вопрос строительства сезонных построек и легких архитектурных форм (прибрежных кафе) на земельных участках водоохранных полос без использования тяжелых строительных материалов.
В области упрощения процедур миграционного контроля и оформления виз будут реализованы следующие меры:
1) продолжение работы по упрощению процедуры оформления казахстанских виз для обеспечения потока туристов в страну;
2) рассмотрение вопроса открытия в пилотном режиме визового центра Казахстана за рубежом;
3) проработка вопроса по определению порядка оплаты штрафов иностранными гражданами и лицами без гражданства как в Республике Казахстан, так и за рубежом в электронном виде;
4) рассмотрение вопроса по упрощению процесса регистрации и учета иностранных граждан, в том числе путем внедрения новых технологий.
В области авиационного пространства будут поддержаны меры, направленные на создание конкурентных условий для развития рынка внутренних авиаперевозок, в том числе дальнейшее развитие субсидирования внутренних авиарейсов.
В области игорного бизнеса планируется расширить перечень разрешенных игорных зон, а также проработать вопрос внесения поправок в действующее законодательство Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса в части месторасположения игорных заведений и определения целевой аудитории.
В целях совершенствования законодательства Республики Казахстан в сфере выездного туризма планируется внести изменения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности.
В качестве альтернативы страхованию гражданско-правовой ответственности субъектов рынка (далее – ГПО) предлагается внедрение обязательного страхования туроператором каждого туриста, выезжающего за рубеж, что является мировой практикой. Данные поправки повысят заинтересованность туроператоров сферы выездного туризма в недопущении страхового случая и предотвращении рисков. Вместе с тем, законопроектом полностью будут освобождены от страхования ГПО турагенты так как турпродукт, полностью формируется туроператором.
Также, в законопроекте будут определены события, признаваемые в качестве страхового случая, и виды расходов, подлежащих возмещению.
Казахстан имеет огромный туристский потенциал для привлечения иностранных туристов, однако почти 90% отечественных туроператоров работают на выездной туризм.
В целях стимулирования туроператоров на развитие въездного и внутреннего туризма будет проработан вопрос отмены наличия договора обязательного страхования ГПО на осуществление туроператорской деятельности по въездному и внутреннему туризму в рамках законопроекта.
В области стандартизации планируется:

1) мүдделі уәкілетті мемлекеттік органдармен бірлесіп, туризм саласындағы стандарттау және нормативтік құқықтық актілер бойынша қолданыстағы нормативтік құжаттарға мониторинг және талдау жүргізу;
2) туризм саласындағы қажетті нормативтік-техникалық базаны дайындау;
3) туристік қызметтерге стандарттар енгізу мәселесін пысықтау жоспарлануда.
ЭКСПО-2017
ЭКСПО халықаралық мамандандырылған көрмесі – бұл индустрияландыру нышаны және техникалық әрі технологиялық жетістіктерді көрсету үшін арналған ашық алаң болып табылатын ірі халықаралық іс-шара.
Көрме кезеңінде болжанып отырған туристер ағыны 10 000 жатын орынға қосымша сұранысты тудырады. 2016 жылғы желтоқсандағы жағдай бойынша Астана қаласының аумағында 12 482 орынға арналған 164 қонақүй, сондай-ақ 664 орынға арналған 25 хостел жұмыс істейді. ЭКСПО – 2017-ге 2 829 орынға арналған 23 қонақүй объектісін пайдалануға беру жоспарлануда.
Барлығы 2017 жылғы мамырға қарай Астанада 34 739 жатын орынды пайдалануға беру, оның ішінде жалға берілетін пәтерлер мен студенттік жатақханалар есебінен жүзеге асыру жоспарлауда.
ЭКСПО-2017-ні ұйымдастыруға байланысты күш-жігер жеткіліксіз туристік инфрақұрылымды құруға, "икемді" өзгерістер енгізуге және Қазақстан туристік өнімінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға қатысты негізгі міндеттерді шешуге: елге келу шарттарын жеңілдету, туристік және көліктік инфрақұрылымды құру, кәсіби оқытуды ұйымдастыру және туризм секторы үшін адами ресурстарды дамыту, тартымды бағалармен және дестинацияны басқарудың тиімді моделімен және т.б. қамтамасыз ету мүмкіндігіне бағытталатын болады.
Көрменің қонақтары жайлы орналасуы, еліміздің табиғи, сәулет, мәдени көрікті жәдігерлерімен таныстыру мақсатында ЭКСПО-2017 көрмесіне міндетті түрде барумен Астанадан Қазақстан Республикасының 6 ұлттық кластері бойынша негізгі туристік маршруттар айқындалған.
Инфрақұрылым
Көліктік инфрақұрылым
2015 жылы Қазақстанға келушілердің саны 6,4 миллион адамды құрады. Бұл көрсеткіш 5 жыл бойы орташа есеппен 10 %-ға тұрақты артып келеді. Орналасу орындары 2015 жылы 3,8 млн. адамға қызмет көрсетті, олардың ішінде 692 250 резидент еместер. Бұл көрсеткіш 2013 жылмен салыстырғанда 18,1 %-ға ұлғайды. Сонымен қатар, шығу туризмінің көрсеткіштері тұрақты өсуде және кіру туризмінің көрсеткіштерінен асады. Сонымен, 2015 жылы шығушылардың саны 11,3 млн. адамды құрады.
Бай туристік-рекреациялық әлеуетке қарамастан, туризмнен жалпы ішкі өнімнің үлесі шамамен 0,9 %-ды құрайды.
Туризм индустриясын табысты дамыту кластер ішіндегі және сыртындағы туристік қызығушылық тудыратын орындармен байланыстыратын жоғары сапалы және дамыған көліктік жүйенің бар болуына негізделеді.
Әуе көлігі
Әуе көлігі туризм индустриясын дамытуда маңызды рөл атқарады, өйткені ол кіру туризмі үшін көліктің негізгі түрі болып табылмақ.
Осы бағыттар қолданыстағы рейстерге толтырылымды ұлғайту мақсатында авиатасымалдарына аса қолжетімді бағаларды ұсыну мәселесі қаралатын болады. Сонымен қатар, жаңа авиабағыттар әзірленетін болады.
Теміржол көлігі
Теміржол көлігі елдің тауарлық нарығының жұмыс істеуі мен дамуында және туристер мен халықтың жүріп-тұру қажеттілігін қанағаттандыруда маңызды рөл атқарады. Темір жолдардың негізгі рөлі басты кластерлерден туристік орталықтарға дейін үлкен арақашықтыққа тасымалдаулармен айқындалады.
Тасымалдаушылар көлігінің басқа түрлерімен салыстырғанда теміржол көлігінің бірқатар басымдылығы бар, олардың маңыздылары мыналар болып табылады:

1) совместно с заинтересованными уполномоченными государственными органами провести мониторинг и анализ существующих нормативных документов по стандартизации и нормативных правовых актов в сфере туризма;
2) подготовить необходимую нормативно-техническую базу в сфере туризма;
3) проработать вопрос внедрения стандартов на туристские услуги.
ЭКСПО-2017
Международная специализированная выставка ЭКСПО – это крупнейшее международное мероприятие, являющееся символом индустриализации и открытой площадкой для демонстрации технических и технологических достижений.
В период выставки прогнозируемый поток туристов создаст дополнительный спрос на 10 000 койко-мест. По состоянию на декабрь 2016 года на территории города Астаны функционируют 164 гостиницы на 12 482 мест, а также 25 хостелов на 664 места. К ЭКСПО-2017 планируется ввод в эксплуатацию 23 гостиничных объектов на 2 829 мест.
Всего к маю 2017 года в городе Астане будет осуществлен ввод 34 739 койко-мест, в том числе за счет съемных квартир и студенческих общежитий.
Усилия, связанные с организацией ЭКСПО-2017, будут направлены на создание недостающей туристской инфраструктуры, внесение "мягких" изменений и решение основных задач, касающихся повышения конкурентоспособности туристского продукта Казахстана: упрощение въездных формальностей, создание туристской и транспортной инфраструктуры, организацию профессионального обучения и развитие человеческих ресурсов для сектора туризма, возможность обеспечения привлекательных цен и эффективную модель управления дестинацией и т.д.
В целях комфортного пребывания гостей выставки, ознакомления с природными, культурными, архитектурными достопримечательностями страны определены основные туристские маршруты из Астаны по 6 национальным кластерам Республики Казахстан с обязательным посещением выставки ЭКСПО-2017.
Инфраструктура
Транспортная инфраструктура
Количество въездных посетителей в Казахстан за 2015 год составило 6,4 млн. человек. Данный показатель устойчиво растет на протяжении 5 лет в среднем на 10%. Местами размещения в 2015 году обслужено 3,8 млн. человек, из которых 692 250 нерезиденты. Данный показатель увеличился по сравнению с 2013 годом на 18,1%. Наряду с этим показатели выездного туризма также устойчиво растут и превышают показатели въездного туризма. Так, в 2015 году количество выездных туристов составило 11,3 млн. человек.
Несмотря на богатый туристско-рекреационный потенциал, доля в валовом внутреннем продукте от туризма составляет около 0,9%.
Успешное развитие индустрии туризма обуславливается наличием высококачественной и развитой транспортной системы, соединяющей места туристского интереса внутри и вне кластера.
Воздушный транспорт
Воздушный транспорт играет важнейшую роль в развитии индустрии туризма ввиду того, что будет являться основным видом транспорта для въездного туризма.
В данном направлении будет рассмотрен вопрос предоставления более доступных цен на авиаперевозки в целях увеличения заполняемости рейсов на существующих авиамаршрутах. Наряду с этим будут разработаны новые авиамаршруты.
Железнодорожный транспорт
Железнодорожный транспорт играет важную роль в функционировании и развитии товарного рынка страны и удовлетворении потребностей туристов и населения в передвижении. Основная роль железных дорог определяется большими расстояниями перевозок от главных кластеров до туристских центров.
По сравнению с другими видами пассажирского транспорта железнодорожный транспорт имеет ряд преимуществ, из которых наиболее важными являются:

1) жыл мезгіліне, тәулікке және ауа райына қарамастан тасымалдаулардың жүйелі болуы;
2) басқа көлік түрлерімен тасымалдау құнымен салыстырғанда құнының төмен болуы.
Бұл бағытта жаңа (жоғары жылдамдықтағы) пойыздарды пайдалану арқылы таяу және алыс шетелдермен халықаралық қатынасты ашу кіретін маршруттарды кеңейту жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Ішкі көлік
Ішкі көлікті дамыту үшін мынадай іс-шаралар жүргізілетін болады:
1) Астана және Алматы және Шымкент қалаларында шолу экскурсияларына арналған тұрақты туристік автобус маршруттарын ашу;
2) такси тұруға арналған белгілері бар аялдамалармен қамтамасыз етуді ескеретін жергілікті такси қызметтері сапасының стандарттарын айқындау және енгізу, такси белгісі бар жаңа автомобильдер, сондай-ақ басым түрде Астана, Өскемен, Шымкент және Ақтау қалаларында, сондай-ақ такси қызметі бар/немесе талап етілетін туристік қызығушылық тудыратын барлық басты орындарда жол жүру сапасы мен бағасының сәйкес келуі;
3) өңірлік туристік объектілерге маусымдық автобус маршруттарын енгізу мәселесін қарау.
"Икемді" инфрақұрылым
"Икемді" инфрақұрылымға туристер мен инвесторларға жоғары сапалы ақпарат ұсынуды, туризм мен қонақжайлылық саласындағы мамандарға білім беру мен оларды даярлаудың жоғары деңгейін қамтитын туристік дестинацияның туристік бәсекеге қабілеттілігін арттыратын қымбат емес, бірақ өте маңызды жобалар мен іс-шаралар жатады.
Ақпараттық ортаға жататын жобалар мен іс-шаралар мыналарды қамтиды, бірақ мыналармен шектеліп қалмайды:
1) ЖАО-ның, әсіресе, әуежайларда, теміржол вокзалдарында, орталық автовокзалдарда, сондай-ақ автомагистральдар бойында тегін туристік ақпаратты, броньдау мүмкіндіктерін, кәдесыйлар, кітаптар мен карталар сатып алу мүмкіндіктерін ұсынатын сапар-орталықтарының жұмысын ұйымдастыру;
2) туристік көрнекі жерлердің негізгі орындарындағы, қонақүйлердегі және басқа да орналастыру орындарындағы, әуежайлардағы, теміржол вокзалдарындағы, орталық автовокзалдардағы, порттардағы, сондай-ақ туристік қызығушылық тудыратын басқа да орындардағы туристік көрсеткіштер;
3) кепілдік берілген бағдарламалар – туристік дестинация ұсынатын мәдени, экскурсиялық және басқа да бағдарламалар;
4) туристік көрнекілік, дестинация қызметтері мен өнімдер топтамасын ұсынатын дестинация карталары;
5) дестинация сұранысын (мысалы, келушілердің қанағат алу деңгейі), ұсыныстарды (мысалы, қонақүйдегі қызмет көрсету), бәсекелестерді, өнімдерді және т.б. мониторингтеу;
6) қонақүйлер және басқа да орналасу орындарын, туристік көрнекті жерлерді, мейрамханаларды, туроператорларды, әуе желілерін, жергілікті атқарушы органдарды, университеттерді, бұқаралық ақпарат құралдарын және басқаларды дамытуға тартылған мүдделі тараптар арасындағы әріптестік;

1) регулярность перевозок независимо от времени года, суток и погоды;
2) невысокая стоимость перевозки по сравнению со стоимостью перевозки другими видами транспорта.
В данном направлении будут рассмотрены меры по расширению маршрутов, включающие открытие международного сообщения со странами ближнего и дальнего зарубежья путем использования новых (высокоскоростных) поездов.
Внутренний транспорт
Для развития внутреннего транспорта будут проведены следующие мероприятия:
1) открытие туристских автобусных маршрутов для обзорных экскурсий в городах Астане, Алматы и Шымкенте;
2) определение и внедрение стандартов качества местных услуг такси, учитывающих обеспечение остановок с указателями для такси, новые автомобили, обозначенные знаками такси, а также соответствие качества и цены поездок на такси преимущественно в городах Астане, Усть-Каменогорске, Шымкенте и Актау, а также во всех ключевых местах туристского интереса кластеров, в которых имеются или требуются услуги такси;
3) рассмотрение вопроса введения сезонных автобусных маршрутов к региональным туристским объектам.
"Мягкая" инфраструктура
К "мягкой" инфраструктуре относятся недорогостоящие, но крайне важные проекты и мероприятия, которые повысят конкурентоспособность туристской дестинации, включающие представление высококачественной информации туристам и инвесторам, высокий уровень образования и подготовки специалистов в сфере туризма и гостеприимства.
Проекты и мероприятия, относящиеся к информационной среде, включают, но не ограничиваются следующим:
1) организация работы МИО визит-центров, предоставляющих бесплатную туристскую информацию, возможности бронирования, приобретения сувениров, книг и карт в особенности в аэропортах, на железнодорожных вокзалах, центральных автовокзалах, а также вдоль автомагистралей;
2) туристские указатели в основных местах туристских достопримечательностей, гостиницах и других местах размещения, аэропортах, на железнодорожных вокзалах, центральных автовокзалах, в портах, а также других местах туристского интереса;
3) гарантированные программы – культурные, экскурсионные и другие программы, предлагаемые туристской дестинацией;
4) карты дестинации, предлагающие пакет туристских достопримечательностей, услуг и продуктов дестинации;
5) мониторинг спроса дестинации (например, уровень удовлетворенности посетителей), предложений (например, гостиничное обслуживание), конкурентов, продуктов и т.д.;
6) партнерство среди заинтересованных сторон, вовлеченных в развитие гостиниц и других мест размещения, ресторанов, туристских достопримечательностей, туроператоров, авиалиний, местных исполнительных органов, университетов, средств массовой информации и др.;

7) семинарлардың, ақпараттық брошюралар мен туризмді дамытудың жағымды нәтижелерін көрсететін басқа да іс-шаралар көмегімен жергілікті халықтың туристерге деген оң қарым-қатынасын қалыптастыру;
8) Қазақстан Республикасының туризм индустриясын дамытуға отандық сонымен қатар шетелдік инвесторларды тарту.
Институционалдық өзгерістер
Туризм саласындағы уәкілетті органтуристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға, туристік қызмет туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға жауапты мемлекеттік орган.
Облыстардағы тиімді жұмысты қамтамасыз ету және өңірлердегі алты туристік кластерді дамыту үшін уәкілетті орган ЖАО-мен бірлесіп, мынадай жұмыстарды жүргізетін болады:
1) туристік өнімді, жобаларды өңірлік деңгейде жылжыту мен іске асыруға қолдау көрсету және жәрдемдесу;
2) дестинацияларды жылжыту, оның ішінде брендті жасау және имиджді қалыптастыру;
3) туристік дестинацияларды үйлестіру және басқару;
4) туризм саласындағы уәкілетті органмен туризмді жылжыту жөніндегі жыл сайынғы жедел және маркетингтік жоспарларды келісу.
Осы Тұжырымдамада қойылған міндеттерді орындау үшін қолданыстағы институционалдық құрылым нығайтылатын, сондай-ақ туристік индустрияны және жалпы саланы дамытуды олардың өзара іс-қимыл жасау жүйесін күшейту мүмкіндігі қаралатын болады.
Елдің имиджін тиімді жылжыту және үлкен туристік ағынды тарту үшін шетелде сонымен қатар ел ішінде кең ауқымды маркетингтік және жарнамалық науқан жүргізілетін болады.
Егер әлемдік практикаға сүйенетін болсақ, онда әлемнің озық елдерінде туризмді басқару моделі саланы табысты дамыту үшін маркетингке шоғырланған, әлемдік конъюнктураның жаңа сыны мен өзгерістеріне жедел ден қоя отырып, бизнеспен тығыз өзара іс-қимылда болатын орталық және жергілікті уәкілетті органдардан басқа анағұрлым икемді жеке құрылымның бар болуы қажет екенін көрсетеді.
Халықаралық тәжірибе кәсіби "дестинацияларды басқару және олардың маркетингі" – Destination marketing organizations – (бұдан әрі – ДМО) өңірлік сонымен қатар ұлттық деңгейде де жоғары тиімділікті дәлелдеп келеді.
Сонымен, Италия Республикасын шетел нарығында жылжытуда басты рөл туризм жөніндегі Италияның ұлттық басқармасына ("ENIT") жатады. "ENIТ" негізгі функциялары маркетингтік зерттеулер, жергілікті туристік әкімшіліктердің халықаралық қызметін үйлестіру болып табылады. "ENIT" орталық атқарушы билікке (шартты түрде Өндірістік қызмет министрлігі жанындағы Туризм департаментіне) бағынады және толық бюджеттен қаржыландырылады (жылына шамамен 30 млн. АҚШ долл.).
Франция Республикасына туристерді тарту жөніндегі қызметпен Францияның ұлттық туристік үйі айналысады, оның бюджеті мемлекеттік қаражаттың түсуі есебінен қалыптастырылады.
Германия Федеративтік Республикасында сыртқы маркетингті Неміс туризм орталығы жүзеге асырады. Ұйымды федералдық үкімет құрды және оның шетелде өкілдіктері бар. Ұйымның негізгі мақсаты ел үшін сонымен қатар туризм үшін қолайлы Германия Федеративтік Республикасының имиджін жасау және оны сақтау болып табылады.
Испания Республикасында осындай маркетингтік сана Индустрия, энергетика және туризм министрлігінің құрылымына кіретін және әлемде Испания туризмін жылжытуға жауапты "Turespaña" ("Turspain") компаниясы болып табылады.
Әлемдік тәжірибеге сүйене отырып, саланы және отандық туроператорлар қызметін тиімді дамыту, көрсетілген қызметтердің бірыңғай нормалары мен стандарттарын енгізу мақсатында халықаралық және ішкі нарықта туризмнің жылжуына толық жауапкершілікте болатын ел өңірлеріндегі (өңірлік ДМО) өкілдіктердің тармақталған желісімен ДМО (ұлттық деңгейдегі) құру туралы мәселе өзекті болуда.
Осыған байланысты, ұлттық компания форматында Ұлттық туристік кеңсені құрған жөн, ол мынадай функцияларды орындауға уәкілетті болады:

7) формирование положительного отношения местного населения к туристам с помощью семинаров, информационных брошюр и других мероприятий, демонстрирующих положительные результаты от развития туризма;
8) привлечение как местных, так и иностранных инвесторов в развитие индустрии туризма Республики Казахстан.
Институциональные преобразования
Уполномоченный орган в сфере туризма – государственный орган, ответственный за формирование и реализацию государственной политики в сфере туристской деятельности, осуществление государственного контроля над соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности.
Для обеспечения эффективной работы в областях и развития шести туристских кластеров в регионах уполномоченным органом в сфере туризма совместно с МИО будет проведена следующая работа:
1) оказание поддержки и содействия продвижению и реализации туристского продукта, проектов на региональном уровне;
2) продвижение дестинации, в том числе создание бренда и формирование имиджа;
3) координация и управление туристскими дестинациями;
4) согласование ежегодного оперативного и маркетингового планов по продвижению туризма с уполномоченным органом в сфере туризма.
Для выполнения поставленных настоящей Концепцией задач будут укреплены существующие институциональные структуры, а также рассмотрена возможность усиления системы их взаимодействия с учетом развития туристской индустрии и отрасли в целом.
Для эффективного продвижения имиджа страны и привлечения большого потока туристов будет проведена широкомасштабная маркетинговая и рекламная кампания как за рубежом, так и внутри страны.
Если следовать мировой практике, то анализ управленческой модели туризма в ведущих странах мира показывает, что для успешного развития отрасли необходимо наличие более гибкой отдельной структуры помимо центрального и местного уполномоченных органов, которая сосредоточена на маркетинге, тесно взаимодействует с бизнесом, оперативно реагируя на новые вызовы и изменения мировой конъюнктуры.
Международный опыт доказывает высокую эффективность так называемых Destination marketing organizations – профессиональных "организаций по управлению и маркетингу дестинаций" (далее – ДМО) как на региональном, так и на национальном уровне.
Так, центральная роль в продвижении Итальянской Республики на зарубежных рынках принадлежит Национальному управлению Италии по туризму ("ENIT"). Основными функциями "ENIТ" являются маркетинговые исследования, координация международной деятельности местных туристских администраций. "ENIT" подчиняется центральной исполнительной власти (формально Департаменту по туризму при Министерстве производственной деятельности) и полностью финансируется из бюджета (около 30 млн. долл. США в год).
Деятельностью по привлечению туристов во Французскую Республику занимается Национальный туристский дом Франции, бюджет которого формируется за счет поступления государственных средств.
Внешний маркетинг в Федеративной Республики Германия осуществляется Немецким центром туризма. Организация создана федеральным правительством и имеет представительства за рубежом. Основными целями организации являются создание и сохранение имиджа Федеративной Республики Германия как страны, благоприятной для туризма.
В Испанской Республике подобной маркетинговой ветвью является компания "Turespaña" ("Turspain"), входящая в структуру Министерства индустрии, энергетики и туризма и ответственная за продвижение испанского туризма в мире.
Опираясь на мировой опыт, в целях эффективного развития отрасли и деятельности отечественных туроператоров, введения единых норм и стандартов услуг остро стоит вопрос создания ДМО (национального уровня) с разветвленной сетью представительств в регионах страны (региональных ДМО), которое будет нести полную ответственность за продвижение туризма на международном и внутреннем рынках.
В связи с чем целесообразно создание Национального туристского офиса в формате национальной компании, который будет уполномочен на исполнение следующих функций:

1) Қазақстанның туристік брендін кәсіби басқару;
2) Қазақстанды халықаралық туристік дестинация ретінде жылжыту;
3) маркетингтің бірыңғай стратегиясын қалыптастыру және іске асыру;
4) туристерді тартатын маңызды іс-шараларды ұйымдастыру;
5) Қазақстанның бірыңғай туристік порталын толықтыру;
6) қызмет көрсету сапасының мониторингі және оларды жақсарту жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
7) дестинацияларға келушілер күткен, алатын туристік тәжірибеге барынша сәйкес келуге қол жеткізу үшін статистика жинау;
8) туристік қызметтің барлық спектрін – жалпы ел бойынша, сонымен қатар: кластерлер, туристік аймақтар және с.с. бөлінісінде талдау жүргізу;
9) қолданыстағы құрылымның мониторингі және туристік өнімдер мөлшері;
10) туризмдегі үрдістер мониторингі, өзгерістерге уақтылы ден қою;
11) туристік индустрияға сыртқы сонымен қатар ішкі инвестициялар ағынын ынталандыру, туристік жобаларды іске асыру үшін инвесторларды тарту;
12) ұсынылатын қызметтер сапасын және туристік қызмет саласындағы мамандардың біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
13) еліміздің, жалпы өңірлердің туристік әлеуетін талдау және туристік өнімдері сапасының стандарттарын дамыту жөніндегі ұсыныстар әзірлеу;
14) биліктің, бизнес пен туристердің стратегиялық әріптестігін қалыптастыру және қолдау.
Сонымен қатар, Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" Жолдауын іске асыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі "Жобалық басқаруды" пайдалану туралы шешім қабылдады.
Үкімет экономиканың 6 саласынан тұратын "Олимпиадалық трассаны" айқындады, онда туризм еліміздің экономикасын әртараптандырудың негізгі драйвері ретінде қаралды.
"Жобалық басқаруды" сәтті іске асырудың негізгі шарттары өсудің негізгі қозғаушы күші ретінде жеке меншік сектор мен бизнесті көптеп тарту, сондай-ақ мемлекет имиджін нәтижелі ілгерілету және көбірек туристер ағынын тарту болып табылады, соған байланысты Ұлттық туристік кеңсе құру қажеттілігі өзекті болуда.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ұлттық компания – ұлттық экономиканың негізін қалайтын салаларда қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған акционерлік қоғам. 2025 жылға қарай туризм саласы елдің ЖІӨ құрылымындағы үлесі 8 %-ды құрайтын ұлттық экономиканың негізін қалаушылардың бірі болып шығуға тиіс.
Бұл ретте Ұлттық туристік кеңсенің ұлттық компания форматындағы мәртебесі Қазақстанға туристер мен инвесторларды тарту үшін жақын және алыс шет елдердегі өкілдік ашуға мүмкіндік береді, сондай-ақ компанияға сатып алудың типтік қағидалары негізінде тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сатып алу бойынша отандық және шетел кәсіпкерлерімен келісімшарттар жасасуға мүмкіндік береді, ол туристік дестинация ретінде Қазақстанды ілгерілету кезінде жедел шешім қабылдауға қолайлы ықпал етеді.
Бюджетке түсетін салмақты төмендету мақсатында ДМО-ны қаржыландырудың негізгі көзі ретінде туризмнің дамуына "bed-tax" салымын кезең-кезеңімен енгізу мүмкіндігі қаралатын болады.
Имидждік стратегия
Имидждік стратегияны дамыту шеңберінде мынадай шараларды енгізу арқылы шетелде Қазақстандық туристік өнімді жылжытуға тәсілдер қайта қаралатын болады:

1) профессиональное управление туристским брендом Казахстана;
2) продвижение Казахстана как международной туристской дестинации;
3) формирование и реализация стратегии маркетинга;
4) организации якорных мероприятий, привлекающих туристов;
5) наполнение единого туристского портала Казахстана;
6) мониторинг качества оказания услуг и подготовки предложений по их улучшению;
7) сбор статистики для достижения максимального соответствия получаемого туристского опыта ожиданиям посетителей дестинации;
8) анализ всего спектра туристской деятельности как в целом по стране, так и разрезе кластеров, туристских зон и т.д.;
9) мониторинг существующей структуры и количества предложений туристских продуктов;
10) мониторинг тенденций в туризме, своевременная реакция на изменения;
11) стимулирование притока как внешних, так и внутренних инвестиций в туристскую индустрию, привлечение инвесторов для реализации туристских проектов;
12) обеспечение повышения качества предоставляемых услуг и квалификации специалистов в области туристской деятельности;
13) анализ туристского потенциала страны в целом и регионов, выработка предложений по развитию стандартов качества туристского продукта;
14) формирование и поддержание стратегического партнерства власти, бизнеса и туристов.
Вместе с тем, в реализацию Послания Главы государства от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность" Правительством Республики Казахстан принято решение об использовании "Проектного управления".
Правительством определена "Олимпийская трасса" из 6 отраслей экономики, где отрасль туризма рассматривается в качестве основного драйвера диверсификации экономики страны.
Основными условиями успешной реализации "Проектного управления" являются тесная вовлеченность частного сектора и бизнеса в качестве основной движущей силы роста, а также эффективное продвижение имиджа страны и привлечение большого потока туристов, в связи с чем также остро стоит необходимость создания Национального туристского офиса.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" национальная компания - созданное по решению Правительства Республики Казахстан акционерное общество, осуществляющее деятельность в отраслях, составляющих основу национальной экономики. К 2025 году отрасль туризма должна выступить одной из составляющих основу национальной экономики, чья доля в структуре ВВП страны должна составить около 8%.
При этом статус Национального туристского офиса в формате национальной компании дает возможность открытия представительств в странах ближнего и дальнего зарубежья для привлечения туристов и инвесторов в Казахстан, а также предоставляет компании условия заключать договора с иностранными и отечественными предприятиями по закупке товаров, работ и услуг на основе типовых правил закупок, что благоприятно скажется на оперативности принятия решений при продвижении Казахстана в качестве туристской дестинации.
В целях снижения нагрузки на бюджет в качестве основного источника финансирования ДМО будет рассмотрена возможность поэтапного внедрения сбора на развитие туризма "bed-tax".
Имиджевая стратегия
В рамках развития имиджевой стратегии будут пересмотрены подходы к продвижению казахстанского турпродукта за рубежом посредством реализации следующих мер:

1) бірыңғай оқиғалар күнтізбесін және 3d интерактивті туристік картасын қалыптастыру, оларды пайдаланған кезде турист еліміздің осы және өзге де өңірі жөніндегі виртуалды тур жасай алады;
2) халықаралық нарықтарда жұмыс істеу үшін бірыңғай ұлттық брендті әзірлеу жөніндегі мәселені пысықтау;
3) халықаралық туристік ұйымдармен (ДТҰ, РАТА және басқалар) ынтымақтастық жөніндегі жұмысты жандандыру;
4) Қазақстан бойынша барлық туристік ұсыныстарды көрсететін және онлайн-броньдау функциясын ұсынатын www.kazakhstan.travel мамандандырылған онлайн-платформасын қолдау және одан әрі толықтыру;
5) Қазақстанның туризм өнімдері туралы ақпарат беру және оларды жылжыту мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері үшін (баспасөз турлар) және туризм индустриясының шетел мамандары үшін Қазақстан бойынша таныстыру турларын (ақпараттық-турлар) ұйымдастыру;
6) Астана және Алматы қалаларында b2b форматында ақпараттық турларды міндетті түрде өткізумен кіру туризмі бойынша мамандандырылған көрме өткізу.
Жылдам әсер ету шаралары
Қазақстанда туристік саланы дамыту мынадай шарттар орындалған кезде байқалатын нәтижелерге әкелуі мүмкін:
1) белгілі бір туристік өнімдерді тиісті түрде жиынтықтау және коммерциялау;
2) Қазақстанның ішінде, сондай-ақ Қазақстан мен басқа да елдер арасында авиақатынастар көлемін ұлғайту және оның құнын төмендету;
3) жылжыту жөніндегі нақты іс-шараларды кәсіби айқындау және іске асыру.
Жоғарыда көрсетілген өлшемшарттар негізінде мынадай "жылдам нәтижелерге" қол жеткізілетін болады:
1) халықаралық конференциялар мен ірі оқиғалар басымдығы кезінде Астана және Алматы қалаларында MICE-туризм өнімдерін жасау;
2) ұлттық және өңірлік деңгейлерде DMO құру, ол ел ішінде туризмнің барлық жүйесін тиімді дамытуды қамтамасыз ете отырып, бизнеспен тығыз өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
3) алты кластерде, сондай-ақ бүкіл Қазақстан бойынша бірнеше турлар әзірлеу;
4) Google Earth, TripAdvisor интернет-платформаларында және "Facebook", "Twitter" сияқты әлеуметтік желілерінде жылжыту жөніндегі онлайн-іс-шаралар, оның ішінде іс-шаралар жүргізу.
Ірі туристік жобаларды іске асыру және құрылған инфрақұрылым объектілерін, туристік ресурстарды кейіннен басқару үшін жоғары білікті туризм мамандарына, жоғары буынды басқарушыларға деген қажеттілік бар.
Осы мақсатта, сондай-ақ көрсетілетін қызметтер мен ішкі менеджмент жүйесінің сапасын арттыру үшін туристік компаниялар мен орналастыру орындары басшылары үшін туризм саласында біліктілікті арттыру жөніндегі тренингтер мен курстар түрінде оқыту жүйесі енгізілетін болады.

1) формирования единого календаря событий и интерактивной 3d туристской карты, при использовании которой турист сможет совершить виртуальный тур по тому или иному региону страны;
2) проработки вопроса по разработке единого национального бренда для работы на международных рынках;
3) активизации работы по сотрудничеству с международными туристскими организациями (ЮНВТО, РАТА и др.);
4) поддержки и дальнейшего наполнения специализированной онлайн-платформы www.kazakhstan.travel, отражающей все туристские предложения по Казахстану и предоставляющей функции онлайн-бронирования;
5) организации ознакомительных туров по Казахстану для представителей средств массовой информации (пресс-туры) и зарубежных профессионалов индустрии туризма (инфо-туры) с целью информирования и продвижения туристских продуктов Казахстана;
6) проведения специализированной выставки по въездному туризму в гг. Астане и Алматы в формате b2b с обязательным проведением инфо-туров.
Меры быстрого эффекта
Развитие туристской отрасли в Казахстане может привести к ощутимым результатам при выполнении следующих условий:
1) надлежащая комплектация и коммерциализация определенных туристских продуктов;
2) увеличение объема и снижение стоимости авиасообщений внутри Казахстана, а также между Казахстаном и другими странами;
3) профессиональное определение и реализация конкретных мероприятий по продвижению.
На основании указанных выше критериев можно будет достигнуть следующих "быстрых результатов":
1) создание продуктов MICE-туризма в городах Астане и Алматы при приоритете международных конференций и больших событий;
2) создание DMO на национальном и региональном уровнях, что обеспечит тесное взаимодействие с бизнесом, эффективное развитие всей системы туризма внутри страны;
3) разработка нескольких туров в шести кластерах, а также по всему Казахстану;
4) проведение онлайн-мероприятий по продвижению, в том числе мероприятий на ведущих интернет-платформах: Google Earth, Trip Advisor и социальных сетях: Facebook и Twitter.
Для реализации крупных туристских проектов и последующего управления созданными инфраструктурными объектами, туристскими ресурсами существует потребность в высококвалифицированных специалистах, управленцах высшего звена.
С этой целью, а также для повышения качества предоставляемых услуг и системы внутреннего менеджмента будет внедрена система обучения в виде тренингов и курсов по повышению квалификации в сфере туризма для руководителей туристских компаний и мест размещений.

5. ТҰЖЫРЫМДАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ КЕЗЕҢІ ЖӘНЕ КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР
Көрсетілген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін іске асырудың мынадай кезеңдері ұсынылады:
2017 – 2019 жылдар – анағұрлым маңызды болып табылады, өйткені одан жұмыстарды орындаудан келесі кезеңдердің сәттілігі байланысты: қолданыстағыларды бейімдеу және ел өңірлерінде өкілдіктер желісін таратумен Ұлттық туристік кеңсені құруды қоса алғанда, жаңа құқықтық шаралар мен институционалды тетіктер құру. Осы кезеңде туристік кластерлер қалыптастырылатын болады: ұлттық (ірі) туристік жобалар дайындалады және жеке меншік, оның ішінде шетел инвестициялары есебінен оларды салуға бастама танытылады; басқа (кіші) туристік жобаларды әзірлеу ынталандырылады; маркетинг жүйесі әзірленеді, сондай-ақ жылдам нәтижелерді алуға бағытталған өзге де шаралар қабылданады.
Туризм саласының институционалды тиімділігін арттырудың негізгі мәселелерінің бірі экономика, мәдениет, балалармен және жастармен жұмыс, азаматтарды әлеуметтік қамсыздандыру, дене шынықтыру және спорт, білім, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еліміздің табиғи және мәдени-тарихи ресурстарын сақтау саласымен тығыз ықпалдасу болып табылады.
Жеке меншік инвестициялау тұрғысынан тұрақты және өңірлік туристік жобаларды, оның ішінде тәуекелдік деңгейі төмен және қысқа мерзімде іске асыруға болатын жобаларды дамыту шеңберінде жаңа орналасу орындарын және туристік инфрақұрылым объектілерін құру жоспарлануда.
2020 – 2023 жылдары – ішкі және шығу туризмін одан әрі дамыту жоспарлануда. Бұл кезеңде еліміздің туристік әлеуетін белсенді жылжыту, инфрақұрылымды дамытуды жалғастыру, адами ресурстар әлеуетін нығайту және маркетинг саласында басқа да іс-шараларды орындау маңызды. Сонымен қатар, осы кезең ішінде барлық ел бойынша туристік жобаларды дамыту үшін туристік ұсыныстарды әртараптандыру және шағын және орта бизнес кәсіпорындарын едәуір қолдаумен 2017 – 2019 жылдардың іс-шараларын іске асыру жалғастырылатын болады.
Туризм саласының инвестициялық тартымдылығын арттыру және экономиканың басым бір секторы ретінде саланы дамыту жағдайларын қамтамасыз ету үшін әлемдік туристік нарыққа қазақстандық туризмді ықпалдастыру үшін қазіргі заманғы жоғары тиімді және бәсекеге қабілетті туристік кешендер құрылатын болады.
Туризм саласын дамытудың негізгі индикаторлары келушілер саны, түнеу саны, сондай-ақ туристік қызметтен түскен кіріс саны болып табылады. Осы Тұжырымдаманың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу туризмнің даму көрсеткішінің өсуі арқылы айқындалады.
Күтілетін нәтижелер
Жоғарыда көрсетілген мақсаттар мен міндеттерді сәтті іске асыру Қазақстан Республикасындағы туризм индустриясы көрсеткіштерінің мынадай өсіміне әкеледі:

5. ПЕРИОД РЕАЛИЗАЦИИ И ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ КОНЦЕПЦИИ
Для достижения указанных целей и задач предлагаются следующие периоды реализации:
2017-2019 годы – является наиболее важным, поскольку успех последующих периодов зависит от выполнения работ: адаптация существующих и создание новых правовых мер и институциональных механизмов, включая создание Национального туристского офиса с разветленной сетью представительств в регионах страны. На данном этапе будут сформированы туристские кластеры; подготовлены национальные (крупные) туристские проекты и инициировано их строительство за счет частных инвестиций, в том числе иностранных, простимулирована разработка других (малых) туристских проектов, разработана система маркетинга, а также приняты иные меры, направленные на получение быстрых результатов.
Одним из ключевых вопросов повышения институциональной эффективности отрасли туризма является тесная интеграция со сферой экономики, культуры, работы с детьми и молодежью, социального обеспечения граждан, физической культуры и спорта, образования, содействия занятости и сохранения природных и культурно-исторических ресурсов нашей страны.
С точки зрения частного инвестирования планируется строительство новых мест размещения и объектов туристской инфраструктуры в рамках развития якорных и региональных туристских проектов, в том числе проектов с низким уровнем риска и возможностью реализации в короткие сроки.
2020-2023 годы – планируется дальнейшее развитие внутреннего и въездного туризма. На данном этапе важно активное продвижение туристского потенциала страны, продолжение развития инфраструктуры, укрепления потенциала человеческих ресурсов и выполнения различных мероприятий в области маркетинга. Вместе с тем, в течение данного периода будет продолжаться реализация мероприятий 2017-2019 годов с диверсификацией туристских предложений и значительной поддержкой предприятий малого и среднего бизнеса для развития туристских проектов по всей стране.
Для повышения инвестиционной привлекательности сферы туризма и обеспечения условий развития отрасли в качестве одного из приоритетных секторов экономики будут созданы современные высокоэффективные и конкурентоспособные туристские комплексы для интеграции казахстанского туризма на мировой туристский рынок.
Основным индикатором развития отрасли туризма является количество посетителей, ночевок, а также доходов от туристской деятельности. Достижение цели и задач настоящей Концепции будет определяется посредством роста показателей развития туризма.
Ожидаемые результаты
Успешная реализация вышеуказанных целей и задач приведет к следующему росту показателей индустрии туризма в Республике Казахстан:

1) 2023 жылы тұру және тамақтану бойынша қызметтер шығаруды 875,0 млрд. теңге дейін ұлғайту;
2) 2023 жылы жолаушылар әуе көлігі қызметін шығаруды 380,0 млрд. теңге дейін ұлғайту;
3) 2023 жылы жатын орын-тәулікті ұсынуды 15 млн. жатын орын-тәулікке дейін ұлғайту;
4) 2023 жылы ішкі туризм бойынша келушілер санын 12 млн. адамға дейін ұлғайту;
5) ішкі туризм бойынша келушілердің орташа шығыстарын шынайы көрсетілімде 71,8 мың теңгеге дейін ұлғайту;
6) 2023 жылы келу туризмі бойынша келушілер санын 5,5 млн. адамға дейін ұлғайту;
7) келу туризмі бойынша келушілердің орташа шығыстарын шынайы көрсетілімде 248 мың теңгеге дейін ұлғайту.
6. ТҰЖЫРЫМДАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ КӨЗДЕЛЕТІН НОРМАТИВТІК ҚҰҚЫҚТЫҚ ЖӘНЕ ҚҰҚЫҚТЫҚ АКТІЛЕРДІҢ ТІЗБЕСІ
1. 1994 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі.
2. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексі.
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексі.
5. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" заң жобасы Тұжырымдамасының жобасы (мерзімі – 2017 жылдың соңына дейін).
7. "Қазақстан Республикасының туристік саланы дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасы (мерзімі – 2017 жылдың қыркүйегі).
8. Орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Институттар мен компаниялар:
SMIT – туризмдегі Морокко инжиниринг қоғамы
ДТҰ – Дүниежүзілік туристік ұйым
ЮНЕСКО – Біріккен Ұлттар Ұйымының білім, ғылым және мәдениет мәселелері бойынша мамандандырылған мекемесі
Елдер мен өңірлер:
EО – Еуропалық Одақ
БАӘ – Біріккен Араб Әмірліктері
Басқа да пайдаланылатын терминдер мен қысқартулар:
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
MICE – кездесулер, көтермелеу турлары, конференциялар/форумдар және көрмелер/оқиғалар
SEM (ағылш.searchengineemarketing) – іздеу маркетингі
DMO (ағыл. Destination marketing organizations) – туристік дестинацияларды басқару ұйымы
ЖІӨ – жалпы ішкі өнім
МҰТП – мемлекеттік ұлттық табиғи парк
ШОБ – шағын және орта бизнес
ЕҚТА – ерекше қорғалатын табиғи аумақ
ТЭН – техникалық-экономикалық негіздеме

1) увеличение выпуска услуг по проживанию и питанию в 2023 году до 875,0 млрд. тенге;
2) увеличение выпуска услуг пассажирского воздушного транспорта в 2023 году до 380,0 млрд. тенге;
3) увеличение предоставления койко-суток в 2023 году до 15 млн. койко-суток;
4) увеличение количества внутренних посетителей в 2023 году до 12 млн. человек;
5) увеличение средних расходов внутренних посетителей в реальном выражении до 71,8 тыс. тенге;
6) увеличение количества въездных посетителей в 2023 году до 5,5 млн. человек;
7) увеличение средних расходов въездных посетителей в реальном выражении до 248 тыс. тенге.
6. ПЕРЕЧЕНЬ НОРМАТИВНЫХ ПРАВОВЫХ И ПРАВОВЫХ АКТОВ, ПОСРЕДСТВОМ КОТОРЫХ ПРЕДПОЛАГАЕТСЯ РЕАЛИЗАЦИЯ КОНЦЕПЦИИ
1. Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
2. Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года.
3. Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
4. Земельный Кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года.
5. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях".
6. Проект Концепции законопроекта "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности" (срок – до конца 2017 года).
7. Проект постановления Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года" (срок – сентябрь 2017 года).
8. Стратегические планы центральных государственных органов.
Расшифровка аббревиатур:
Институты и компании:
SMIT – Марокканское общество инжиниринга в туризме
ЮНВТО – Всемирная туристская организация
ЮНЕСКО – Специализированное учреждение Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры
Страны и регионы:
EС – Европейский союз
ОАЭ – Объединенные Арабские Эмираты
Другие используемые термины и сокращения:
МИО – местные исполнительные органы
MICE – встречи, поощрительные туры, конференции/форумы и выставки/события
SEM (с англ. searchenginemarketing) – поисковый маркетинг
DMO (с англ. Destination Management Organization) – организация по управлению туристской дестинацией
ВВП – валовый внутренний продукт
ГНПП – государственный национальный природный парк
МСБ – малый и средний бизнес
ООПТ – особо охраняемая природная территория
ТЭО – технико-экономическое обоснование