"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 578 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғары Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжат; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжат; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2015 жылғы 13 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы,):
19-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2017 года № 578
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61, 63; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-V, ст. 156; № 22-VI ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 70; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст.7; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 13 июля 2017 г.):
в статье 19:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелуге жатады.";
4-1-тармақ алып тасталсын.
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; № 23, 112-құжат, 2009 ж.; № 24, 129-құжат; № 5, 23-құжат; 2010 ж.; № 7, 29, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжат; № 2, 21, 25-құжат 2011 ж; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат ; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжат; № 5, 36, 41-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжат; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжат; № 21-II, 130, 132-құжат; № 22-I, 140, 143-құжат; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; 2015 жылғы 13 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 49-баптың 1-тармағында:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) теле-, радиоарнаның, мерзімді баспасөз басылымының, ақпараттық агенттіктің және желілік басылымның есепке қойылғаны үшін алым;";
23) тармақша алып тасталсын;
2) 50-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "салық түсімдері болып табылады." деген сөздер "салық түсімдері;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) Қазақстан Республикасында жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым болып табылады.";

"4. Физические лица подлежат государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
пункт 4-1 исключить.
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-I, cт.62; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 119; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 6, ст. 11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 13 июля 2017 г.):
1) в пункте 1 статьи 49:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) сбор за постановку на учет теле-, радиоканала, периодического печатного издания, информационного агентства и сетевого издания;";
подпункт 23) исключить;
2) пункт 1 статьи 50 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) сбор за выдачу и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.";

3) 51-баптың 1-тармағында:
14) және 17) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысу үшiн лицензияны пайдаланғаны үшін төлем;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) сыртқы (көрнекі) жарнаманы республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы орынжайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшін төлемақы;";
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) Қазақстан Республикасында жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттеріне түсетін салық түсімдері болып табылады.";
4) 52-баптың 1-тармағында:
10) және 13) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысу үшiн лицензияны пайдаланғаны үшін төлем;";
5) 52-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) жеке тұлғалардың аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында салық органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген төлем көзінен салық салынбайтын кірістері бойынша жеке табыс салығы:
дара кәсіпкер, жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – орналасқан жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері;
2) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында орналасқан осы салықты салу объектісі бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
3) жеке тұлғалардың, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің жер учаскесі аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте орналасқан жеке және заңды тұлғалардан алынатын елдi-мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) мыналардан:
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағы тұрғылықты жері болып табылатын жеке тұлғалардан алынатын;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін орналасқан жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын, көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдарына салынатын салық;
5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аумақтары арқылы өтетін республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде;
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аумақтары арқылы өтетін облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде;
аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде;
аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі орынжайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшін төлемақы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін салықтық түсімдер болып табылады.";

3) в пункте 1 статьи 51:
подпункты 14) и 17) исключить;
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) плата за пользование лицензиями за занятие отдельными видами предпринимательской деятельности;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе республиканского значения, столице;";
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) сбор за выдачу и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.";
4) в пункте 1 статьи 52:
подпункты 10) и 13) исключить;
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) плата за пользование лицензиями за занятие отдельными видами деятельности;";
5) пункт 1 статьи 52-1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговыми поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа являются:
1) индивидуальный подоходный налог по не облагаемым у источника выплаты доходам физических лиц, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в налоговых органах:
местонахождение – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
местожительства – для остальных физических лиц;
2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки физических лиц, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка;
4) налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, местожительство которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, местонахождение которых, указываемое в их учредительных документах, находится на территории города районного значения, села, поселка;
5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на:
объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского значения, проходящих через территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения, проходящих через территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения;
открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке.".

3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжат; 2017 жылғы 19 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер мен жануарлар дүниесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 13 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
273 және 285-1-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"273-бап. Мәмілелердің мониторингі бойынша есептілікті, трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті, трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыруға қажетті құжаттарды ұсынбау, ұсынудан бас тарту";
"285-1-бап. Бағалы қағаздардың номиналды ұстаушысы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, бірыңғай тіркеушінің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сақтандыру ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы";
2) 169-бапта:
тоғызыншы бөлік алып тасталсын;
он үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Осы баптың жетінші, сегізінші, оныншы, он бірінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
биоотын тиісті көлемде тәркілене отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, cт. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного и животного мира", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2017 г.; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 13 июля 2017 г.):
1) в оглавлении:
заголовки статей 273 и 285-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 273. Непредставление, отказ в представлении отчетности по мониторингу сделок, отчетности по трансфертному ценообразованию, документов, необходимых для осуществления контроля при трансфертном ценообразовании";
"Статья 285-1. Неисполнение кастодианами, единым регистратором, брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющими инвестиционным портфелем, страховыми организациями, коллекторскими агенствами обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан";
2) в статье 169:
часть девятую исключить;
часть тринадцатую изложить в следующей редакции:
"13. Действия, предусмотренные частями седьмой, восьмой, десятой, одиннадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства в размере тысячи трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией биотоплива в соответствующем объеме.";

3) 246-баптың бесінші және алтыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Аудиторлық ұйымның салықтар бойынша дұрыс емес аудиторлық қорытынды жасауы –
аудиторлық ұйымға салықтар бойынша аудит жүргізуге арналған шарт сомасының екі жүз пайызы, бірақ кемінде бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
аудиторлық ұйымға салықтар бойынша аудит жүргізуге арналған шарт сомасының екі жүз елу пайызы, бірақ кемінде алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 266-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"266-бап. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде төлемдер жүргiзу бойынша белгiленген шектеулердi бұзу
Қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке кәсіпкерлердің немесе заңды тұлғалардың азаматтық-құқықтық мәміле бойынша қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрған басқа жеке кәсіпкердің және (немесе) заңды тұлғалардың пайдасына бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомада қолма-қол тәртіппен төлемді жүзеге асыруы –
төлемдi жүзеге асырған тұлғаға төлем сомасының бес пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 272-бапта:
үшінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық тіркелімдерін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде ұсынбаудан көрінген, осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
салық мониторингіне жататын салық төлеушілерге бес жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"5. Салық төлеушінің мемлекеттік кіріс органына Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық салынуға жататын бақыланылатын шетелдік компаниялар пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің сомасын айқындау үшін қажетті құжаттарды ұсынбауы –
жеке тұлғаларға – бір жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) 273-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"273-бап. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілікті, трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті, трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыруға қажетті құжаттарды ұсынбау, ұсынудан бас тарту";
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:

3) части пятую и шестую статьи 246 изложить в следующей редакции:
"5. Составление аудиторской организацией недостоверного аудиторского заключения по налогам -
влечет штраф на аудиторскую организацию в размере двухсот процентов от суммы договора на проведение аудита по налогам, но не менее пятисот месячных расчетных показателей.
6. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на аудиторскую организацию в размере двухсот пятидесяти процентов от суммы договора на проведение аудита по налогам, но не менее шестисот месячных расчетных показателей.";
4) статью 266 изложить в следующей редакции:
"Статья 266. Нарушение ограничений, установленных законодательными актами Республики Казахстан, по проведению платежей
Осуществление индивидуальными предпринимателями, состоящими на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, или юридическими лицами платежа в наличном порядке по гражданско-правовой сделке на сумму свыше одной тысячи месячных расчетных показателей в пользу другого индивидуального предпринимателя, состоящего на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, или юридического лица, -
влечет штраф на лиц, осуществлявших платеж, в размере пяти процентов от суммы платежа.";
5) в статье 272:
части третью и пятую изложить в следующей редакции:
"3. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, выразившееся в непредставлении в срок, установленный законодательными актами Республики Казахстан, налоговых регистров, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на налогоплательщиков, подлежащих налоговому мониторингу, в размере пятисот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"5. Непредставление налогоплательщиком в орган государственных доходов документов, необходимых для определения суммы прибыли или части прибыли, контролируемой иностранной компаний, подлежащей налогообложению в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
6) в статье 273:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 273. Непредставление, отказ в представлении отчетности по мониторингу сделок, отчетности по трансфертному ценообразованию, документов, необходимых для осуществления контроля при трансфертном ценообразовании";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:

"4. Салық төлеушінің Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында белгіленген мерзімде трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті мемлекеттік кіріс органына ұсынбауы, дұрыс ұсынбауы немесе толық ұсынбауы, бас тартуы –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін он екі ай мерзім ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк) –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
7) 278-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық кезеңi үшiн iс жүзiнде есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын салық кезеңi iшiнде есептелген аванстық төлемдер сомасынан жиырма пайыздан астам мөлшерде асыру, егер осы әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгiлерi болмаса, –
ic жүзiндегi салықтың асып кеткен сомасының жиырма пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
ескертпелердің 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың үшінші бөлігінің мақсаттары үшін асып кетуді айқындау кезінде:
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 742-бабының 3-тармағына және (немесе) 745-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығына жүргізілген түзетуге байланысты түзілген асып кету;
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалатын бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің жиынтық пайдасынан есептелетін корпоративтік табыс салығы есепке алынбайды.";
8) 281-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Биоотынды, этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда, мұнай өнімдері мен акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін декларациялау қағидаларын бұзу, сол сияқты биоотынды, этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда, мұнай өнімдері мен акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін өндіру және олардың айналымы бойынша декларацияларды ұсынбау не уақтылы ұсынбау –
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесінші бөліктің 2) тармақшасы алып тасталсын;

"4. Непредставление, недостоверное или неполное представление, отказ в представлении налогоплательщиком в орган государственных доходов отчетности по трансфертному ценообразованию в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, -
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства в размере пятисот месячных расчетных показателей.
5. Действия (бездействие), предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение двенадцатимесячного периода после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства в размере тысячи месячных расчетных показателей.";
7) в статье 278:
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Превышение суммы фактически исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период над суммой исчисленных авансовых платежей в течение налогового периода в размере более двадцати процентов, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере двадцати процентов от суммы превышения фактического налога.";
пункт 4 примечания изложить в следующей редакции:
"4. Для целей части третьей настоящей статьи при определении превышения не учитываются:
превышение, образовавшееся в связи с произведенной корректировкой налога на добычу полезных ископаемых в соответствии с пунктом 3 статьи 742 и (или) подпунктом 1) пункта 3 статьи 745 Налогового кодекса Республики Казахстан,
корпоративный подоходный налог, исчисленный с суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний или постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, определяемой в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса Республики Казахстан.";
8) в статье 281:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение правил декларирования отдельных видов нефтепродуктов и подакцизных товаров, за исключением биотоплива, этилового спирта и алкогольной продукции, а равно непредставление либо несвоевременное представление деклараций по производству и обороту отдельных видов нефтепродуктов и подакцизных товаров, за исключением биотоплива, этилового спирта и алкогольной продукции, –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере сорока пяти, на субъектов среднего предпринимательства в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства в размере ста месячных расчетных показателей.";
подпункт 2) части пятой исключить;

9) 282-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндіру және оның айналымы жөніндегі декларацияларды ұсыну қағидаларын бұзу, сол сияқты этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiру және оның айналымы жөнiндегi декларацияларды ұсынбау –
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
7) тармақшаның үшінші бөлігі алып тасталсын;
сегізінші және тоғызыншы бөліктер алып тасталсын;
10) 285-бапта:
бірінші бөлікте:
7) тармақша мынандай редакцияда жазылсын:
"7) бұл ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланған әрекетсіз салық төлеушіге, салық берешегі, әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар салық төлеушіге банк шотын ашуы,-";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) уәкілетті органға салық органының салық төлеушінің (салық агентінің) банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімін және (немесе) инкассолық өкімді, сондай-ақ салық органы жіберген жоғарыда көрсетілген өкімдерді жоятын немесе кері қайтарып алатын құжаттарды электрондық нысанда алғаны туралы оларды алған күннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп уәкілетті орган белгілеген форматтарға сәйкес хабарламауы -
банктің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында бекітілген міндеттерді орындамауы кезеңiнде салық төлеушілердің банк шоттары бойынша жасалған шығыс операциялары сомасының бес пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) коллекторлық қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша мемлекеттік кіріс органдарына тоқсаннан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей талап ету құқығын басқаға беру шарттары бойынша мәліметтерді ұсынбауы;";
11) 285-1-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"285-1-бап. Бағалы қағаздардың номиналды ұстаушысы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, бірыңғай тіркеушінің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сақтандыру ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Коллекторлық агенттіктердің талап ету құқығын басқаға беру шарттары бойынша мәліметтерді ұсынбауы, уақытында ұсынбауы, дұрыс немесе толық ұсынбауы –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұлға әкеп соғады.";

9) в статье 282:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение правил представления деклараций по производству и обороту этилового спирта и алкогольной продукции, а равно непредставление деклараций по производству и обороту этилового спирта и алкогольной продукции -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства в размере ста месячных расчетных показателей.";
в части третьей подпункт 7) исключить;
части восьмую и девятую исключить;
10) в статье 285:
в части первой:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) открытия банковского счета бездействующему налогоплательщику, налогоплательщику, имеющему налоговую задолженность, задолженность по социальным платежам, информация о котором размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа,-";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) неуведомление уполномоченного органа о получении распоряжения налогового органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика (налогового агента) и (или) инкассового распоряжения, а также документов, отменяющих или отзывающих вышеуказанные распоряжения, направленных налоговым органом в электронной форме, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их получения, в соответствии с форматами, установленными уполномоченным органом совместно с Национальным Банком Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере пяти процентов от суммы совершенных расходных операций по банковским счетам налогоплательщиков за период неисполнения банком обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.";
часть третью дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) непредставления органам государственных доходов по налогоплательщикам, осуществляющим коллекторскую деятельность, сведений по договорам уступки права требования не позднее 25-го числа месяца, следующего за кварталом;";
11) в статье 285-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 285-1. Неисполнение кастодианами, единым регистратором, брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющими инвестиционным портфелем, страховыми организациями, коллекторскими агентствами обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление коллекторскими агентствами сведений по договорам уступки права требования –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";

12) 684-баптың бірінші бөлігіндегі "282 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы, он бірінші және он үшінші бөліктерінде), 283, 283-1" деген цифрлар мен сөздер "282 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, он бірінші және он үшінші бөліктерінде), 283, 283-1 (бесінші және алтыншы бөліктерінде)," деген цифрлармен және сөздермен ауыстырылсын;
13) 720-баптың бірінші бөлігіндегі "282 (бірінші, екінші, бесінші, сегізінші, оныншы және он екінші бөліктерінде)" деген цифрлар мен сөздер "282 (бірінші, екінші, бесінші, оныншы және он екінші бөліктерінде), 283, 283-1 (бірінші, екінші, үшінші және он екінші бөліктерінде)," деген цифрламен және сөздермен ауыстырылсын.
4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124-құжат, 126; 2017 ж., № 9, 21-құжат; 2017 жылғы 4 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы);
1) мазмұнындағы 124-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"124-бап. Фильтрлі, фильтрсіз сигареттерге және папиростарға ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгілеу";
2) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Дара кәсіпкерлерді мемлекеттік тіркеу
1. Жеке кәсiпкерлiктi заңды тұлға құрмай жүзеге асыратын жеке тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу дара кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркеу кезiнде мәлiмделген орналасқан жерi бойынша мемлекеттік кіріс органында дара кәсiпкер ретiнде есепке қоюды білдіреді.
2. Дара кәсіпкер ретінде мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге мынадай шарттардың бiреуiне сай келетiн:
1) жалдамалы жұмыскерлердiң еңбегiн тұрақты негiзде пайдаланатын;
2) жеке кәсiпкерлiктен республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын жалақының 12 еселенген ең төменгі мөлшерiнен асатын мөлшерде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есептелген жылдық кірісі бар жеке тұлғалар жатады.
Осы баптың 3-тармағында аталған тұлғаларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбеленген дара кәсіпкерлердің мемлекеттік тіркеусіз қызметіне тыйым салынады.

12) в части первой статьи 684 цифры и слова "282 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, девятой, одиннадцатой и тринадцатой), 283," заменить цифрами и словами "282 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, одиннадцатой и тринадцатой), 283, 283-1 (частями пятой и шестой),";
13) в части первой статьи 720 цифры и слова "282 (частями первой, второй, пятой, восьмой, десятой и двенадцатой)," заменить цифрами и словами "282 (частями первой, второй, пятой, десятой и двенадцатой), 283-1 (частями первой, второй, третьей и четвертой),".
4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, cт. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 4 июля 2017 г.):
1) в оглавлении заголовок статьи 124 изложить в следующей редакции:
"Статья 124. Установление минимальных розничных цен на сигареты с фильтром, без фильтра и папиросы";
2) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Государственная регистрация индивидуальных предпринимателей
1. Государственная регистрация физических лиц, осуществляющих частное предпринимательство без образования юридического лица, заключается в постановке на учет в качестве индивидуального предпринимателя в органе государственных доходов по месту нахождения, заявленному при государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя.
2. Обязательной государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя подлежат физические лица, которые отвечают одному из следующих условий:
1) используют труд наемных работников на постоянной основе;
2) имеют от частного предпринимательства годовой доход, исчисленный в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, в размере, превышающем 12-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года.
Деятельность перечисленных индивидуальных предпринимателей без государственной регистрации запрещается, за исключением лиц, указанных в пункте 3 настоящей статьи, а также случаев, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан.

3. Жұмыскерлердің еңбегін тұрақты негізде пайдаланбайтын жеке тұлға Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мынадай кірістер:
1) салық салынатын төлем көзінен кірістер;
2) мүліктік кіріс;
3) Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жердегі көздерден кірістер;
4) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес салық агенттері болып табылмайтын тұлғалардан кіріс алатын үй жұмыскерлерінің кірістері;
5) салық агенттері болып табылмайтын, Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген шет мемлекеттің өкілдіктерімен, шет мемлекеттің консулдық мекемелерімен жасалған еңбек шарттары (келісімшарттары) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскер кірісін алатын Қазақстан Республикасы азаматтарының кірістері;
6) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес төлем көзінен жеке табыс салығын есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндеттемеден босатылған халықаралық және мемлекеттік ұйымдармен, шетелдік және қазақстандық үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен және қорлармен жасалған еңбек шарттары (келісімшарттары) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскер кірісін алатын Қазақстан Республикасы азаматтарының кірістері;
7) еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарттары бойынша алынған (алынуға тиіс) Қазақстан Республикасының резиденттері – үй жұмыскерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілердің кірістері;
8) салық агенттері болып табылмайтын тұлғалардан "Медиация туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кәсіби медиаторларды қоспағанда, медиаторлардың кірістері;
9) салық салынуға жататын, төлем көзінен жеке табыс салығын ұстап қалу, жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын адамның дұрыс емес мәліметтерді салық органына ұсынуына орай жүргізілмеген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаруашылықтар бойынша есепке алу кітабында есепке алынбаған жеке қосалқы шаруашылықтан кірістер алған кезде дара кәсіпкер ретінде тіркелмеуге құқылы.
Осы тармақты қолдану мақсатында Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған адам салық агенті болып танылады.";
3) 36-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дара кәсіпкер (бірлескен дара кәсіпкерлік) ретінде мемлекеттік тіркеу үшін жеке тұлға (бірлескен дара кәсіпкерліктің уәкілетті адамы) тікелей мемлекеттік кірістер органына немесе рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша хабарлама жібереді.";

3. Физическое лицо, не использующее труд работников на постоянной основе, вправе не регистрироваться в качестве индивидуального предпринимателя при получении следующих доходов, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан:
1) доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
2) имущественного дохода;
3) доходов из источников за пределами Республики Казахстан;
4) доходов домашних работников в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, получающих доходы от лиц, не являющихся налоговыми агентами;
5) доходов граждан Республики Казахстан, получающих доход работника по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, консульскими учреждениями иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан, не являющимися налоговыми агентами;
6) доходов граждан Республики Казахстан, получающих доход работника по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с международными и государственными организациями, зарубежными и казахстанскими неправительственными общественными организациями и фондами, освобожденными от обязательства по исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога у источника выплаты в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
7) доходов трудовых иммигрантов, являющихся домашними работниками-резидентами Республики Казахстан, полученных (подлежащих получению) по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;
8) доходов медиаторов, за исключением профессиональных медиаторов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О медиации", от лиц, не являющихся налоговыми агентами;
9) доходов от личного подсобного хозяйства, учтенного в книге похозяйственного учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан, подлежащих налогообложению, по которым не было произведено удержание индивидуального подоходного налога у источника выплаты в связи с представлением налоговому агенту недостоверных сведений лицом, занимающимся личным подсобным хозяйством.
В целях применения настоящего пункта налоговым агентом признается лицо, определенное налоговым законодательством Республики Казахстан.";
3)      пункт 1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"1. Для государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя (совместного индивидуального предпринимательства) физическое лицо (уполномоченное лицо совместного индивидуального предпринимательства) представляет непосредственно в орган государственных доходов или через государственную информационную систему разрешений и уведомлений уведомление по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений.";

4) 38-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "деп танылған жағдайларда соттың шешімі бойынша мәжбүрлеу тәртібімен тоқтатылады." деген сөздер "деп танылған;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) мәжбүрлі тәртіппен қызметтің тоқтатылуын көздейтін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген жағдайларда соттың шешімі бойынша мәжбүрлеу тәртібімен тоқтатылады.";
5) 44-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
6) 116-баптың 3-тармағының 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) араққа және ерекше арақтарға, күшті ликер-арақ бұйымдарына ең төмен бағаларды белгілеуге;
8) фильтрлі, фильтрсіз сигареттерге және папиростарға ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгілеуге;";
7) 124-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"124-бап. Фильтрлі, фильтрсіз сигареттерге және папиростарға ең төмен бөлшек сауда
бағаларын белгілеу
Мемлекет Қазақстан Республикасының темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы заңнамасына сәйкес фильтрлі, фильтрсіз сигареттерге және папиростарға ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгілейді.";
8) 144-баптың 3-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) салық төлеушiлердiң өтiнiштерi, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған мәлiметтер мен мәселелер;";
9) 147-баптың 6-тармағының екінші бөлігінде;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мыналар:
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша өткізу кезінде тауарларды өткізу және (немесе) тиеп-жөнелту кезінде;
Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одаққа және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелу кезінде;
Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағына тауарларды әкету кезінде тауарларға ілеспе жүкқұжаттарының болуы және тауарлар санының (көлемінің) тауарларға ілеспе жүкқұжаттарында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келуі;";
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8. Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағына тауарларды әкету кезінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды іске асыру үшін қабылданған құжаттардың болуы және тауарлардың құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкес келуі міндетті;".

4) пункт 2 статьи 38 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) установленных налоговым законодательством Республики Казахстан, предусматривающих прекращение деятельности в принудительном порядке.";
5) пункт 2 статьи 44 исключить;
6) подпункты 7) и 8) пункта 3 статьи 116 изложить в следующей редакции:
"7) установление минимальных цен на водки и водки особые, крепкие ликероводочные изделия;
8) установление минимальных розничных цен на сигареты с фильтром, без фильтра и папиросы;";
7) статью 124 изложить в следующей редакции:
"Статья 124. Установление минимальных розничных цен на сигареты с фильтром, без фильтра и папиросы
Государством устанавливаются минимальные розничные цены на сигареты с фильтром, без фильтра и папиросы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота табачных изделий.";
8) подпункт 10) пункта 3 статьи 144 изложить в следующей редакции:
"10) обращения налогоплательщика, сведения и вопросы, определенные Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);";
9) в части второй пункта 6 статьи 147:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) наличия сопроводительных накладных на товары и соответствия наименования, количества (объема) товаров сведениям, указанным в сопроводительных накладных на товары:
при перемещении, реализации и (или) отгрузке товаров по территории Республики Казахстан;
при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и государств-членов Евразийского экономического союза;
при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и государств-членов Евразийского экономического союза;";
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) наличия документов, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, принятыми в реализацию международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов Евразийского экономического союза и соответствия товаров сведениям, указанным в документах.";

10) 148-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асыратын салықтық тексерулерді қоспағанда, тексеру бiр айдан аспайтын мерзiмге бiр рет тоқтатыла тұруы мүмкiн.";
11) 159-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Инвестициялық келісімшарт пен арнайы инвестициялық келісімшартқа қосымшаға өзгерiстер тараптардың келiсуi бойынша жылына бiр рет енгiзiлуі мүмкін.
3. Инвестициялық қызмет объектісіне барып тексеру жұмыс бағдарламасы аяқталған жағдайда тіркелген активтер пайдалануға енгізілгеннен кейін алты ай кезеңінде жүргізіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жұмыс бағдарламасын іске асыруды аяқтағаннан кейін инвестициялық келісімшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы екі ай ішінде инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға аудиторлық есеп ұсынады, онда мыналар:
1) жұмыс бағдарламасына сәйкес инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат;
2) жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған тіркелген активтер бойынша таратып жазу;
3) жұмыс бағдарламасының орындалғанын растайтын құжаттардың жиынтық тізілімі;
4) инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Егер инвестициялық келісімшартта инвестициялық субсидиялар ұсыну көзделсе, инвестициялық келісімшартты жасаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы екі ай ішінде уәкілетті органға аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті орган белгілеген ең төменгі талаптарға сәйкес келетін аудиторлық ұйымның аудиторлық есебін ұсынады.";
12) 283-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша инвестициялық жобаларды қоспағанда, инвестициялық субсидия.";
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Арнайы инвестициялық жоба бойынша инвестициялық преференциялар түрінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес әкелу кедендік баждарын және салық салудан босату (бұдан әрі – арнайы инвестициялық жоба үшін инвестициялық преференциялар) ұсынылады.";
13) 284-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"284-бап. Инвестициялық жоба
Инвестициялық жоба мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны іске асыру барысында құрылған, кеңейтілген және жаңартылған өндірістерді қоса алғанда, жаңа өндiрiстер құруға, жұмыс iстеп тұрғандарын кеңейту мен жаңартуға инвестициялар көздейтiн iс-шаралар кешенiн білдіреді.
Инвестициялық басым жоба деп:
заңды тұлғаның жаңа өндірістік объектілердің (фабрика, зауыт, цех) құрылысына инвестицияларды жүзеге асыруын көздейтін жаңа өндірістерді құру бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференцияларды беруге өтінім берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі миллион еселік мөлшеріндегі инвестициялық жоба;
негізгі құралдарды өзгертуге, оның ішінде өнімді шығаратын істеп тұрған өндірістік қуаттарды жаңартуға (қайта жаңарту, қайта құру, жаңғырту) заңды тұлғаның инвестицияларды іске асыруын көздейтін жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференцияларды беруге өтінім берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде бес миллион еселенген мөлшеріндегі инвестициялық жоба түсініледі.
Жаңа өндірістерді құру бойынша және (немесе) жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша инвестициялық басым жобаны тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетін қызметтердiң белгiлi бiр басым түрлерi бойынша заңды тұлға жүзеге асырады.
Арнайы инвестициялық жоба деп арнайы экономикалық аймаққа қатысушы немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес еркін қойма иесі ретінде тіркелген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы іске асырған және (немесе) іске асыратын инвестициялық жоба не моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы іске асырған жоба түсініледі.";

10) часть четвертую статьи 148 изложить в следующей редакции:
"Проверка может быть приостановлена один раз на срок не более одного месяца, за исключением налоговых проверок, осуществляемых органами государственных доходов.";
11) в статье 159:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Изменения в приложения к инвестиционному контракту и специальному инвестиционному контракту могут вноситься по соглашению сторон один раз в год.
3. Проверка с посещением объекта инвестиционной деятельности проводится в период шести месяцев после ввода в эксплуатацию фиксированных активов при условии завершения рабочей программы.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. После завершения реализации рабочей программы юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее инвестиционный контракт, в течение двух месяцев представляет в уполномоченный орган по инвестициям аудиторский отчет, который должен содержать:
1) информацию об исполнении инвестиционных обязательств согласно рабочей программе;
2) расшифровку по фиксированным активам, приобретенным в соответствии с рабочей программой;
3) сводный реестр документов, подтверждающих выполнение рабочей программы;
4) сведения об исполнении условий инвестиционного контракта.
В случае, если инвестиционный контракт предусматривает предоставление инвестиционной субсидии, юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее инвестиционный контракт, в течение двух месяцев представляет в уполномоченный орган аудиторский отчет аудиторской организации, которая соответствует минимальным требованиям, установленным уполномоченным органом в области аудиторской деятельности.";
12) в статье 283:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) инвестиционная субсидия, за исключением инвестиционных проектов по расширению и (или) обновлению действующих производств.";
пункт 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. По специальному инвестиционному проекту в виде инвестиционных преференций предоставляется освобождение от обложения ввозными таможенными пошлинами и налогами в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан (далее – инвестиционные преференции для специального инвестиционного проекта).";
13) статью 284 изложить в следующей редакции:
"Статья 284. Инвестиционный проект
Инвестиционный проект представляет собой комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции в создание новых, расширение и обновление действующих производств, включая производства, созданные, расширенные и обновленные в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта.
Под инвестиционным приоритетным проектом понимается инвестиционный проект:
- по созданию новых производств, предусматривающий осуществление юридическим лицом инвестиций в строительство новых производственных объектов (фабрика, завод, цех), в размере не менее двухмиллионократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций;
- по расширению и (или) обновлению действующих производств, предусматривающий осуществление юридическим лицом инвестиций в изменение основных средств, в том числе обновление (реновация, реконструкция, модернизация) действующих производственных мощностей, выпускающих продукцию, в размере не менее пятимиллионократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций.
Инвестиционный приоритетный проект по созданию новых производств или расширению и (или) обновлению действующих производств осуществляется юридическим лицом по определенным приоритетным видам деятельности, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан.
Под специальным инвестиционным проектом понимаются инвестиционный проект, реализованный и (или) реализуемый юридическим лицом Республики Казахстан, зарегистрированным в качестве участника специальной экономической зоны или владельца свободного склада в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, либо проект, реализованный юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств.";

14) 285-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
15) 286-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Инвестициялық преференциялар:
1) инвестициялық жоба, инвестициялық басым жоба бойынша – Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына;
2) арнайы инвестициялық жоба бойынша – инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен арнайы инвестициялық келісімшарт жасасқан, арнайы экономикалық аймаққа қатысушы немесе еркін қойма иесі ретінде қызметін жүзеге асыратын не моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан заңды тұлғаға беріледі.
2. Инвестициялық басым жобаны iске асыру бiр инвестициялық келiсiмшарт шеңберiнде ғана жүзеге асырылады.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтың үшінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнiң (Салық кодексi) 462-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 5) және 6) тармақшаларында көзделген акцизделетiн тауарларды шығаруды, жинауды (жинақтауды) қоспағанда, акцизделетiн тауарлар шығару жөнiндегi қызмет.";
5 және 5-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Инвестициялық басым жоба үшiн инвестициялық преференциялар мынадай шарттар сақталған кезде:
1) инвестициялық преференциялар беруге өтiнiм берiлген күні әрекет ететiн Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы алушы болып табылса;
2) заңды тұлға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференцияларды беруге өтінім берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі миллион еселенген (жаңа өндірістерді құру бойынша инвестициялық жоба бойынша) немесе бес миллион еселенген (істеп тұрған өндірістерді кеңейту және жаңарту бойынша) мөлшеріндегі инвестицияларды жүзеге асырса;
3) заңды тұлға инвестициялық басым жобаларды iске асыру үшiн айқындалған басым қызмет түрлерiнiң тiзбесiне енгiзiлген қызмет түрлерiн жүзеге асырса;
4) заңды тұлға:
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасына сәйкес дербес білім беру ұйымы;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамасына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйым болып табылмаса;
5) Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) ретіндегі мемлекеттің және (немесе) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы болып табылатын квазимемлекеттік сектор субъектісінің үлесі жиырма алты пайыздан аспаса, беріледі.
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) ретіндегі мемлекеттің және (немесе) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы болып табылатын квазимемлекеттік сектор субъектісінің қатысуы инвестициялық келісімшарт тіркелген күннен бастап бес жылдан аспайтын мерзімді құрайды. Мемлекет және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісі бес жыл ішінде Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) құрамынан шығуға міндетті. Бұл шарт орындалмаған жағдайда, инвестициялық преференцияларды қолдану Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшылары және (немесе) қатысушылары (акционерлері) құрамынан ол (олар) толық шыққанға дейін, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
Тоқтатыла тұрған кезең ішінде Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшылары және (немесе) қатысушылары (акционерлері) құрамынан шығу туралы шартты орындамау инвестициялық келісімшартты мерзімінен бұрын тоқтатуға және бұрын берілген инвестициялық преференцияларды қайтаруға әкеп соғады.
Осы тармақшаның ережелері Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) ретінде мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің үлесі елу пайыздан кем болатын квазимемлекеттік сектор субъектісі өз қызметін көмір қабаттарындағы метанды өндіру жөніндегі инвестициялық басым жобаны іске асыру шеңберінде жүзеге асыратын жағдайда қолданылмайды;

14) пункт 3 статьи 285 исключить;
15) в статье 286:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Инвестиционные преференции предоставляются:
1) по инвестиционному проекту, инвестиционному приоритетному проекту - юридическому лицу Республики Казахстан;
2) по специальному инвестиционному проекту – юридическому лицу Республики Казахстан, заключившему специальный инвестиционный контракт с уполномоченным органом по инвестициям, осуществляющему деятельность в качестве участника специальной экономической зоны или владельца свободного склада, либо заключившему соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств.
2. Реализация инвестиционного приоритетного проекта осуществляется исключительно в рамках одного инвестиционного контракта.";
пункт 3 исключить;
подпункт 3) части третьей пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) деятельность по производству подакцизных товаров, за исключением производства, сборки (комплектации) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктами 5) и 6) части первой статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
пункты 5 и 5-1 изложить в следующей редакции:
"5. Инвестиционные преференции для инвестиционного приоритетного проекта предоставляются при соблюдении следующих условий:
1) получателем является действующее на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций юридическое лицо Республики Казахстан;
2) юридическое лицо осуществляет инвестиции в размере не менее двухмиллионократного (по инвестиционному проекту по созданию новых производств) или пятимиллионократного (по расширению и обновлению действующих производств) размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций;
3) юридическое лицо осуществляет виды деятельности, включенные в перечень приоритетных видов деятельности, определенных для реализации инвестиционных приоритетных проектов;
4) юридическое лицо не является:
- автономной организацией образования в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан об образовании;
- организацией, осуществляющей деятельность на территории специальной экономической зоны, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о специальных экономических зонах;
5) доля государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора являющегося юридическим лицом Республики Казахстан, в качестве учредителя и (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан не превышает двадцати шести процентов.
Участие государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора, являющегося юридическим лицом Республики Казахстан, в качестве учредителя и (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан составляет не более пяти лет с даты регистрации инвестиционного контракта. В течение пяти лет государство и (или) субъект квазигосударственного сектора обязаны выйти из состава учредителя и (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан. В случае невыполнения данного условия, применение инвестиционных преференций приостанавливается до его (их) полного выхода из состава учредителей и (или) участников (акционеров) юридического лица Республики Казахстан, но не более одного года.
Невыполнение условия о выходе из состава учредителей и (или) участников (акционеров) юридического лица Республики Казахстан в течение периода приостановления влечет досрочное прекращение инвестиционного контракта и возврат ранее предоставленных инвестиционных преференций.
Положения настоящего подпункта не применяются в случае, когда субъект квазигосударственного сектора, в котором доля государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора в качестве учредителя и (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан составляет менее пятидесяти процентов, осуществляет свою деятельность в рамках реализации инвестиционного приоритетного проекта по добыче метана угольных пластов;

6) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық талаптарымен бөлінетін ақшаны қоспағанда, инвестициялық басым жобаны iске асыру үшiн қаржыландыру көздерi не кепiлдiктерi ретiнде бюджет қаражаты тартылмаса;
7) инвестициялық қызмет мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты шеңберiнен тыс жүзеге асырылса, беріледі.
5-1. Арнайы инвестициялық жоба үшін инвестициялық преференцияларды қолданудың мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы мынадай талаптардың біріне сәйкес келуге:
1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамасына сәйкес арнайы экономикалық аймаққа қатысушы ретінде тіркелген;
2) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес еркін қойма иесі ретінде тіркелген;
3) моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы болуға;
4) заңды тұлға Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен басым қызмет түрлерiнің тiзбесiне енгізілген қызмет түрлерін жүзеге асыратын болуға тиіс.";
16) 287-баптың 3-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс бағдарламасы өндiрiс пайдалануға берiлгенге дейiн инвестициялық жобаны iске асыру жөнiндегi жұмыстардың күнтiзбелiк кестесiн білдіреді.";
17) 289-баптың 1-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 286-бабының 2-тармағында көрсетілген инвестициялық басым жобаларды іске асыратын, сондай-ақ 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға:";
18) 290-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салықтар бойынша преференциялар инвестициялық жобаларды және арнайы инвестициялық жобаларды іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда беріледі.
2. Салықтар бойынша преференциялардың түрлері:
1) инвестициялық басым жобалар үшін:
есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100 пайызға азайту;
жер салығы мөлшерлемелеріне 0 коэффициентін қолдану;
мүлік салығын салық базасына 0 пайыз мөлшерлемесі бойынша есептеу;
2) инвестициялық басым жобаларды қоспағанда, инвестициялық жобалар үшін – инвестициялық келісімшарт шеңберінде шикізаттың және (немесе) материалдың импортын қосылған құн салығынан босату;

6) для реализации инвестиционного приоритетного проекта в качестве источников либо гарантий финансирования не привлекаются бюджетные средства, за исключением денег, выделяемых на условиях возвратности, срочности и платности;
7) инвестиционная деятельность осуществляется не в рамках договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
5-1. Для целей применения инвестиционных преференций для специального инвестиционного проекта юридическое лицо Республики Казахстан должно соответствовать одному из следующих условий:
1) юридическое лицо Республики Казахстан зарегистрировано в качестве участника специальной экономической зоны в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных экономических зонах;
2) юридическое лицо Республики Казахстан зарегистрировано в качестве владельца свободного склада в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
3) юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств;
4) юридическое лицо осуществляет виды деятельности, включенные в перечень приоритетных видов деятельности, утвержденный Правительством Республики Казахстан.";
16)      часть четвертую пункта 3 статьи 287 изложить в следующей редакции:
"Рабочая программа представляет собой приложение к инвестиционному контракту, определяющее календарный график работ по реализации инвестиционного проекта до ввода производства в эксплуатацию.";
17) абзац первый пункта 1 статьи 289 изложить в следующей редакции:
"1. Юридическим лицам, реализующим инвестиционные приоритетные проекты, указанным в пункте 2 статьи 286 настоящего Кодекса, а также реализующим инвестиционные стратегические проекты по инвестиционным контрактам, заключенным до 1 января 2015 года, гарантируется стабильность при изменении:";
18) пункты 1 и 2 статьи 290 изложить в следующей редакции:
"1. Преференции по налогам предоставляются юридическим лицам Республики Казахстан, реализующим инвестиционные проекты и специальные инвестиционные проекты, в порядке и на условиях, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. Виды преференций по налогам:
1) для инвестиционных приоритетных проектов:
уменьшение суммы исчисленного корпоративного подоходного налога на 100 процентов;
применение коэффициента 0 к ставкам земельного налога;
исчисление налога на имущество по ставке 0 процента к налоговой базе;
2) для инвестиционных проектов, за исключением инвестиционных приоритетных проектов, - освобождение от налога на добавленную стоимость импорта сырья и (или) материалов в рамках инвестиционного контракта;

3) арнай инвестициялық жобалар үшін – инвестициялық келісімшарт шеңберінде шикізаттың және (немесе) материалдың импортын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес қосылған құн салығынан босату.";
19) 291-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"291-бап. Инвестициялық субсидия
1. Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференцияларды беруге және инвестициялық басым жобаны іске асыруға өтінім берілген күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің кемінде бес миллион еселенген мөлшеріндегі инвестициялардың жүзеге асырылуын көздейтін инвестициялық келісімшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына өтеусіз және қайтарылмайтын негізде инвестициялық преференция ретінде берілетін бюджеттік субсидия түрі инвестициялық субсидия болып табылады.
2. Өңірлік дамуға жәрдемдесу мақсатында инвестициялық субсидия инвестициялық басым жобаны іске асыратын инвесторға Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде беріледі.
Инвестициялық субсидия Қазақстан Республикасының Үкіметі инвестициялық субсидия беру үшін айқындаған басым қызмет түрлері бойынша беріледі.
3. Инвестициялық субсидия инвестициялық келісімшарттың жұмыс бағдарламасында көзделген қосылған құн салығы мен акциздер есепке алынбай, құрылыс-монтаждау жұмыстары және жабдық сатып алу құнының отыз пайызын өтеу арқылы беріледі.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының және жабдық сатып алудың іс жүзіндегі шығындары бойынша инвестициялық субсидияны төлеу растайтын құжаттардың, бірақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен мемлекеттік сараптама қорытындысы бар жобалауалды құжаттамада көзделген шығынның құнынан аспайтын құжаттардың негізінде жүзеге асырылады.
4. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес ресімделген алғашқы есепке алу құжаты;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ресімделген шот-фактуралар;
3) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес ресімделген кедендік декларациялар инвестордың іс жүзіндегі шығынын растайтын құжаттар болып табылады.
5. Инвестициялық субсидияны төлеу кестесі мен жылдық көлемі инвестициялық келісімшарт шеңберінде кемінде үш жыл, бірақ инвестициялық келісімшарттың қолданыс мерзімінен аспайтын кезеңге тең үлеспен инвестициялық субсидияны бөлу арқылы белгіленеді.

3) для специальных инвестиционных проектов, - освобождение импорта сырья и (или) материалов в рамках специального инвестиционного контракта от налога на добавленную стоимость в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";
19) статью 291 изложить в следующей редакции:
"Статья 291. Инвестиционная субсидия
1. Инвестиционной субсидией является вид бюджетной субсидии, предоставляемой в качестве инвестиционной преференции на безвозмездной и безвозвратной основе юридическому лицу Республики Казахстан, заключившему инвестиционный контракт, предусматривающий осуществление инвестиций в размере не менее пятимиллионократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций и реализацию инвестиционного приоритетного проекта.
2. В целях содействия региональному развитию инвестиционная субсидия предоставляется на основании решения Правительства Республики Казахстан инвестору, реализующему инвестиционный приоритетный проект.
Инвестиционная субсидия предоставляется по приоритетным видам деятельности, определенным Правительством Республики Казахстан для предоставления инвестиционной субсидии.
3. Инвестиционная субсидия предоставляется путем возмещения до тридцати процентов стоимости строительно-монтажных работ и приобретения оборудования без учета налога на добавленную стоимость и акцизов, предусмотренных рабочей программой инвестиционного контракта.
Выплата инвестиционной субсидии по фактическим затратам строительно-монтажных работ и приобретения оборудования осуществляется на основании подтверждающих документов, но не превышающей стоимость затрат, предусмотренных предпроектной документацией, имеющей заключение государственной экспертизы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Документами, подтверждающими фактические затраты инвестора, являются:
1) первичные учетные документы, оформленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
2) счета-фактуры, оформленные в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) таможенные декларации, оформленные в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
5. График и годовые объемы выплат инвестиционной субсидии устанавливаются в рамках инвестиционного контракта путем распределения инвестиционной субсидии равными долями на период не менее трех лет, но не более срока действия инвестиционного контракта.

6. Инвестициялық субсидияны төлеу жергілікті атқарушы органмен келісу бойынша, инвестициялық келісімшартта белгіленген өндірістік көрсеткіштер орындалған жағдайда өндіріс толық көлемде пайдалануға берілгеннен кейін жүзеге асырылады.
7. Инвестициялық субсидияны беру қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
20) 292-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінімде салықтар бойынша преференциялар және инвестициялық субсидия беру көзделген болса, инвестор жобалауалды және (немесе) жобалау құжаттамасының заңды тұлға басшысының қолтаңбасымен, мөрімен (ол болған кезде) куәландырылған мемлекеттік сараптама қорытындысын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен береді.";
21) 293-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Инвестициялық преференциялар беруге арналған өтiнiм инвестициялар жөніндегі уәкiлеттi органға қарауға берiледi, ол осы Кодекстің 285 және 286-баптарында белгiленген талаптарға сәйкес өтiнiм тiркелген кезден бастап жиырма жұмыс күнi iшiнде шешiм қабылдайды.
Инвестициялық субсидия түріндегі инвестициялық преференция беруге арналған өтінімді қарау мерзімі мен тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Инвестициялық субсидия беру қағидаларында белгіленеді.";
21) 295-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Инвестор инвестициялық келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамаған не тиісінше орындамаған кезде және инвестор келісімшартқа өзгерістер енгізу үшін құжаттарды ұсынбаған жағдайда инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган хабарлама жіберілген кезден бастап үш ай өткен соң бір жақты тәртіппен инвестициялық келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатады.
Инвестициялық келісімшарт бұзылған жағдайда, көрсетілген заңды тұлға инвестициялық келісімшарт бойынша берілген инвестициялық преференциялардың нәтижесінде бюджетке төленбеген салықтар мен кедендік баждар сомаларын төлейді.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Инвестициялық келісімшарт бұзылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы инвестициялық келісімшарт бойынша төленген инвестициялық субсидияның сомасын толық көлемде өтейді.".
5. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56-құжат, 67; № 15, 138-құжат, 139; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55-құжат, 58; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат, 33; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат, 18, 21; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94-құжат, 96; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-I, 140-құжат, 143; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; 2017 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

6. Выплата инвестиционной субсидии осуществляется по согласованию с местным исполнительным органом после ввода производства в эксплуатацию в полном объеме при условии выполнения производственных показателей, установленных инвестиционным контрактом.
7. Правила предоставления инвестицонной субсидии утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
20) в статье 292:
подпункт 4) пункта 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В случае, если заявка на предоставление инвестиционных преференций предусматривает предоставление преференций по налогам и инвестиционной субсидии, инвестор представляет заключение государственной экспертизы предпроектной и (или) проектной документации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, заверенное подписью руководителя, печатью юридического лица (при ее наличии).";
21) пункт 1 статьи 293 изложить в следующей редакции:
"1. Заявка на предоставление инвестиционных преференций подается для рассмотрения в уполномоченный орган по инвестициям, который в соответствии с требованиями, установленными статьями 285 и 286 настоящего Кодекса, принимает решение в течение двадцати рабочих дней с момента регистрации заявки.
Сроки и порядок рассмотрения заявки на предоставление инвестиционной преференции в виде инвестиционной субсидии устанавливаются Правилами предоставления инвестиционной субсидии, утвержденными Правительством Республики Казахстан.";
22) в статье 295:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При неисполнении либо ненадлежащем исполнении инвестором обязательств по инвестиционному контракту и в случае непредставления инвестором документов для внесения изменений в контракт уполномоченный орган по инвестициям досрочно прекращает действие инвестиционного контракта в одностороннем порядке по истечении трех месяцев с момента направления уведомления.
В случае расторжения инвестиционного контракта, указанное юридическое лицо уплачивает суммы налогов и таможенных пошлин, не уплаченных в бюджет вследствие предоставленных по инвестиционному контракту инвестиционных преференций.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. В случае расторжения инвестиционного контракта, юридическое лицо Республики Казахстан возмещает в полном объеме сумму инвестиционной субсидии, выплаченной по инвестиционному контракту.".
5. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-II, ст. 130; № 21-ІІІ, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-ІІІ, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 65; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2017 г.):

1) 11-1 бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Еншілес ұйымды құруға, иемденуге және ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат бергені үшін алым алынады, оны төлеудің мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалатын рұқсат бергені үшін алымды төлегенін растайтын құжат;";
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Капиталға қомақты қатысуға рұқсат алуға өтініш осы баптың 4-тармағының 2), 3), 5), 6), 7), 10) және 11) тармақшаларында көзделген құжаттар, сондай-ақ ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжат қоса беріле отырып ұсынылады.";
2) 11-2-баптың 5-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алушы еншілес ұйымды құруға, иемденуге рұқсат алуға арналған өтінішке осы Заңның 11-1-бабы 4-тармағының 1), 2), 3), 4), 7), 9), 10), 11), 13-1) және 14) тармақшаларында көзделген құжаттар мен мәліметтер қоса беріледі, сондай-ақ:";
3) 17-1 бапта:
мынадай мазмұндағы 2-2- тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін алым төленеді, оны төлеудің мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.";
4-тармақтың 5) тармақшасындағы "мәлімдемесін табыс етеді" деген сөздер "мәлімдемесін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) төлеу мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалатын рұқсат бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжатты табыс етеді.";
4-1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы баптың 4-тармағының 2), 3), 3-1), 3-2), 3-3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттар;";
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы баптың 4-тармағының 1),2), 3), 3-1), 6) тармақшаларында және 5-тармағының 1), 1-1), 1-2), 2-1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;";
4) 20-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Банктің, банк холдингінің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісім беру тәртібі, келісімге қажетті құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Банктің, банк холдингінің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін алым алынады, оны төлеудің мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.";

1) в статье 11-1:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. За выдачу разрешения на создание, приобретение дочерней организации и (или) на значительное участие в уставном капитале организаций взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 4 дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу разрешения, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.";
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Заявление на получение разрешения на значительное участие в капитале представляется с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 5), 6), 7), 10) и 11) пункта 4 настоящей статьи, а также документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций.";
2) абзац первый пункта 5 статьи 11-2 изложить в следующей редакции:
"5. К заявлению на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, прилагаются документы и сведения, предусмотренные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 7), 9), 10), 11), 13-1) и 14) пункта 4 статьи 11-1 настоящего Закона, а также:";
3) в статье 17-1:
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга оплачивается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 4 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу согласия, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 2) пункта 4-1 изложить в следующей редакции:
"2) документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 3-1), 3-2), 3-3), 4), 5) и 6) пункта 4 настоящей статьи;";
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 3-1) и 6) пункта 4 настоящей статьи;";
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 3-1), 6) пункта 4 и подпунктах 1), 1-1), 1-2), 2-1), 3), 4), 5) и 6) пункта 5 настоящей статьи;";
4) пункт 7 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"7. Порядок выдачи согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, документы, необходимые для получения согласия, устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
За выдачу согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.";

5) 38-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар мемлекеттік кіріс органдарына қосылған құн салығының бақылау шоттары бойынша ақпаратты ұсыну үшін "электрондық үкіметтің" төлем шлюзімен өз ақпараттық жүйелерінің интеграциясын тікелей жүзеге асырады.";
6) 43-баптың 1-тармағы алып тасталсын;
7) 50-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-3), 1-4), 1-5) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-3) банктердің және банктік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың тек салықтық әкімшілендіру мақсатында ғана талап ету құқығын басқаға беру шарттары бойынша, коллекторлық агенттіктердің шарттарына сәйкес мәліметтерді салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердің түсуін қамтамасыз ететін уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісе отырып, мемлекеттік кіріс органдарына ұсынуы;
1-4) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен клиенттердің экспорттық немесе импорттық операциялар бойынша мемлекеттік кіріс органына ақпарат ұсыну;
1-5) мемлекеттік кіріс органына салықтың тексеру және деңгейлес мониторингті жүргізу кезінде қажетті мәліметтерді және құжаттарды ұсыну;";
"4-4) банктің салықтық әкімшілендіру шеңберінде мемлекеттік кірістер органдарына қосылған құн салығын есепке алу үшін ашық болатын ағымдағы шоттарының иелері мен нөмірлері туралы, сондай-ақ осындай шоттар бойынша ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді ұсынуы;";
6-тармақтың "д)" тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес қызметі тоқтатылған кезде салықтық міндеттемені орындау ерекшеліктері қолданылатын заңды тұлғаға, дара кәсіпкерге, жекеше нотариусқа, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, кәсіби медиаторға қатысты;".
6. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; 2017 ж. № 4, 7-құжат):

5) статью 38 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, для представления органам государственных доходов информации по текущим счетам, открытым для учета налога на добавленную стоимость, осуществляют интеграцию своих информационных систем с платежным шлюзом "электронного правительства" напрямую.";
6) пункт 1 статьи 43 исключить;
7) в статье 50:
часть вторую пункта 4 дополнить подпунктами 1-3), 1-4), 1-5) и 4-4) следующего содержания:
"1-3) представление банками и организациями, осуществляющими банковскую деятельность, органам государственных доходов исключительно в целях налогового администрирования сведений по договорам уступки права требования, заключенным с коллекторскими агентствами, по форме, установленной уполномоченным государственным органом, обеспечивающим поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
1-4) представление органу государственных доходов информации по экспортным или импортным операциям клиентов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
1-5) представление органу государственных доходов сведений и документов, необходимых при проведении налоговой проверки и горизонтального мониторинга";";
"4-4) представление банком в рамках налогового администрирования в органы государственных доходов сведений о владельцах и номерах текущих счетов, открытых для учета налога на добавленную стоимость, а также остатках и движении денег по таким счетам;";
абзац восьмой подпункта "д)" пункта 6 изложить в следующей редакции:
"юридического лица, индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, на которых распространяются особенности исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;".
6. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 100; 2010 г., № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 11, ст. 102; № 21, ст. 172; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; 2016 г., № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; 2017 г., № 4, ст. 7):

1) 3-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Салықтық берешегі бар қайтыс болған адамның мұрагерлері туралы мәліметтер мемлекеттік кіріс органдарының жазбаша сұрау салуы бойынша беріледі.";
2) 30-1-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 617-бабының 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген адамдар;".
7. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжат; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):
1) 26 бапта:
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін алым төленеді, оны төлеудің мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.":
6-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) рұқсат бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжат, оны төлеудің мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады;";
6-1-тармақтын 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы баптың 6-тармағының 1-1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген құжаттарды;";
7-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы баптың 6-тармағының 1), 1-1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;";
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 6-тармағының 1), 1-1), 2), 3) және 4) тармақшаларында және 7-тармағының 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;";

1) пункт 6 статьи 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Сведения о наследниках умершего лица, имевшего налоговую задолженность, выдаются по письменному запросу органов государственных доходов.";
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 30-1 изложить в следующей редакции:
"2) лица, указанные в подпунктах 4), 6) и 7) статьи 617 Налогового кодекса Республики Казахстан;".
7. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 94; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-I, ст. 143; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7):
1) в статье 26:
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Для получения согласия на приобретение статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации оплачивается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 6 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу согласия, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 2) пункта 6-1 изложить в следующей редакции:
"2) документы, предусмотренные подпунктами 1-1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 6 настоящей статьи;";
подпункт 4) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"4) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 1-1), 2), 3) и 4) пункта 6 настоящей статьи;";
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 1-1), 2), 3) и 4) пункта 6 и подпунктах 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 7 настоящей статьи;";

2) 32-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Еншілес ұйымды құруға, иемденуге рұқсат бергені үшін алым төленеді, оны төлеудің мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады;";
4-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) төлеу мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалатын рұқсат бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжатты;".
11-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұйымның капиталына иемденуге рұқсат бергені үшін алым төленеді, оны төлеудің мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтініш осы баптың 4-тармағының 2), 3), 5), 6), 7), 10) және 11) тармақшаларында көзделген құжаттар сондай-ақ ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжат қоса беріле ұсынылады, оны төлеу мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Егер банк холдингі немесе банк болып табылмайтын сақтандыру холдингі Қазақстан Республикасының заңнамасында капиталға қатысуға тиісті рұқсат беру құжаттарын алу көзделген еншілес қаржы ұйымын құратын немесе иеленетін не қаржы ұйымының капиталына қомақты қатысуды иеленетін жағдайда, рұқсат бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжатты қоспағанда, уәкілетті орган осы бапта көзделген тиісті құжаттарды ұсынбай-ақ сақтандыру холдингіне қаржы ұйымының акцияларын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде иеленуге, пайдалануға және (немесе) билік етуге құқық беретін тиісті құжатты бере отырып, бір мезгілде еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге және (немесе) капиталға қомақты қатысуға рұқсат береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге ниет білдірген тұлғаларға қолданылады.";
3) 34-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің сақтандыру брокерінің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін алым алынады, оны төлеудің мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.".

2) в статье 32:
пункт 1 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"За выдачу разрешения на создание или приобретение дочерней организации уплачивается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 4 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу разрешения, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан;";
пункт 11 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"За выдачу разрешения на значительное участие в капитале организаций уплачивается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Заявление на получение разрешения на значительное участие в капитале организаций представляется с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 5), 6), 7), 10) и 11) пункта 4 настоящей статьи, а также документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу разрешения на значительное участие в капитале организаций, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В случае, если страховой холдинг, не являющийся банковским холдингом или банком, создает или приобретает дочернюю финансовую организацию либо приобретает значительное участие в капитале финансовой организации, в отношении которых законодательством Республики Казахстан предусмотрено получение соответствующих разрешительных документов на участие в капитале, разрешение на создание или приобретение дочерней организации и (или) значительное участие в капитале выдается уполномоченным органом страховому холдингу одновременно с выдачей соответствующего документа, предоставляющего право владеть, пользоваться и (или) распоряжаться акциями финансовой организации в установленных законодательством Республики Казахстан размерах, без представления соответствующих документов, предусмотренных настоящей статьей, за исключением документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу разрешения.
Требования части первой настоящего пункта распространяются на лиц, желающих приобрести статус страхового холдинга.";
3) пункт 7 статьи 34 дополнить частью второй следующего содержания:
"За выдачу согласия на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга и страхового брокера взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.".

8. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат, 142; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат, 4; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2017 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
3-1) әлеуметтік аударымдар бойынша берешек – мерзімінде есептелген және аударылмаған әлеуметтік аударымдар сомасы, сондай-ақ өсімпұлдардың төленбеген сомалары;";
2) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Әлеуметтік аударымдардың мөлшері
1. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар үшiн Қорға төленуге тиiс әлеуметтiк аударымдар:
2005 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсiнен 1,5 пайыз;
2006 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсiнен 2 пайыз;
2007 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсiнен 3 пайыз;
2009 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 4 пайыз;
2010 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 5 пайыз;
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 3,5 пайыз;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 5 пайыз мөлшерде белгiленедi.
2. Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес арнайы салық режимi қолданылатын өзiн-өзi жұмыспен қамтыған адамдар үшiн олардың өз пайдасына төлейтiн әлеуметтiк аударымдарының мөлшерi:
2005 жылғы 1 қаңтардан бастап – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленетiн ең төмен жалақының 1,5 пайызын;
2006 жылғы 1 қаңтардан бастап – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленетiн ең төмен жалақының 2 пайызын;

8. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст. 41; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 9-10, ст. 50; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1, 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 6, ст. 27; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; 2016 г., № 7-І, ст. 49; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2017 г.):
1) подпункт 3-1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3-1) задолженность по социальным отчислениям - исчисленные и не перечисленные в срок суммы социальных отчислений, а также неуплаченные суммы пеней;";
2) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Размер социальных отчислений
1. Социальные отчисления, подлежащие уплате в Фонд за участников системы обязательного социального страхования, устанавливаются в размере:
с 1 января 2005 года - 1,5 процента от объекта исчисления социальных отчислений;
с 1 января 2006 года - 2 процента от объекта исчисления социальных отчислений;
с 1 января 2007 года - 3 процента от объекта исчисления социальных отчислений;
с 1 января 2009 года - 4 процента от объекта исчисления социальных отчислений;
с 1 января 2010 года - 5 процента от объекта исчисления социальных отчислений;
с 1 января 2018 года – 3,5 процента от объекта исчисления социальных отчислений;
с 1 января 2025 года – 5 процентов от объекта исчисления социальных отчислений.
2. Для самостоятельно занятых лиц, на которых распространяется специальный налоговый режим в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, размер социальных отчислений, уплачиваемых ими в свою пользу, составляет:
с 1 января 2005 года - 1,5 процента от минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
с 1 января 2006 года - 2 процента от минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;

2007 жылғы 1 қаңтардан бастап – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленетiн ең төмен жалақының 3 пайызын;
2009 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 4 пайызды, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен жалақының кемінде 4 пайызын;
2010 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 5 пайызды, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен жалақының кемінде 5 пайызын;
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 3,5 пайызды, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен жалақының кемінде 3,5 пайызын;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 5 пайызды, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен жалақының кемінде 5 пайызын құрайды.";
3) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін төлеушінің жауапкершілігі
1. Уақтылы аударылмаған әлеуметтiк аударымдар сомаларын мемлекеттік кіріс органдары өндiрiп алады немесе оларды төлеушi мерзiмi өткен әр күн үшiн (Қорға төлеген күндi қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,25 еселенген ресми мөлшерлемесі мөлшерiнде есептелген өсiмпұлмен қоса Қордың шотына аударуға тиiс.
2. Салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары немесе орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі пайда болған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органы агентке берешек сомасы туралы хабарламаны жібереді.
Хабарлама нысанын салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.
3. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кірістер органы мыналардың:
1) өзіне хабарлама берілген күннен бастап бір жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің;
2) өзіне хабарлама берілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің банк шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Мемлекеттік кірістер органдарының өкімі бойынша банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар төлеушілердің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға және міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, салықтық берешекті және кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды аударуға қатысты нұсқауларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен орындауға міндетті.
Мемлекеттік кірістер органының касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі Қорға келіп түсетін қолма-қол ақшаны аудару арқылы олар келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей төлеушінің сөзсіз орындауына жатады.
Касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім нысанын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.

с 1 января 2007 года - 3 процента от минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
с 1 января 2009 года - 4 процента от объекта исчисления социальных отчислений, но не менее 4 процентов от минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
с 1 января 2010 года - 5 процентов от объекта исчисления социальных отчислений, но не менее 5 процентов от минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
с 1 января 2018 года – 3,5 процента от объекта исчисления социальных отчислений, но не менее 3,5 процента от минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
с 1 января 2025 года – 5 процента от объекта исчисления социальных отчислений, но не менее 5 процентов от минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
3) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Ответственность плательщика за несвоевременное перечисление социальных отчислений
1. Своевременно неперечисленные суммы социальных отчислений взыскиваются органами государственных доходов или подлежат перечислению плательщиком с начисленной пеней на счет Фонда в размере 1,25-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки (включая день оплаты в Фонд).
2. Не позднее пяти рабочих дней со дня образования у плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством, к категории высокого или среднего уровня риска, задолженности по социальным отчислениям орган государственных доходов направляет агенту уведомление о сумме задолженности.
Форма уведомления утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.
3. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям, орган государственных доходов приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе:
1) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, - по истечении одного рабочего дня со дня вручения ему уведомления;
2) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, - по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
По распоряжению органов государственных доходов банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны приостановить расходные операции по банковским счетам плательщиков и исполнять указания, касающиеся перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования налоговой задолженности и задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе подлежит безусловному исполнению плательщиком путем перечисления поступающих наличных денег в Фонд не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их поступления.
Форма распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе плательщика утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.

4. Мемлекеттік кірістер органының төлеушінің банк шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдерінің күшін осындай өкімдерді шығарған мемлекеттік кірістер органы әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті өтеу күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жояды.
5. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кірістер органы мұндай берешектің сомаларын мыналардың:
1) өзіне хабарлама берілген күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің;
2) өзіне хабарлама берілген күннен бастап жиырма жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің банк шоттарынан мәжбүрлі тәртіппен өндіріп алады.
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті төлеушілердің банк шоттарынан өндіріп алу мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімі негізінде жүргізіледі.
Клиентке қойылатын барлық талаптарды қанағаттандыру үшін банк шотта (шоттарда) ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайларда банк клиенттің ақшасын Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген кезектілік тәртібімен алып қоюды жүргізеді.
Төлеушінің банк шотында ұлттық валютада ақша болмаған жағдайда әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті өндіріп алу мемлекеттік кірістер органдары ұлттық валютада қойған инкассолық өкімдер негізінде төлеушінің шетел валютасындағы банк шоттарынан жүргізіледі.
6. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар әлеуметтік аударымдардың сомаларын Қорға Мемлекеттік корпорация арқылы осы сомалар төлеушілердің банк шоттарынан есептен шығарылған күні аударуға міндетті.
7. Мемлекеттік кірістер органдары бұқаралық ақпарат құралдарында пайда болған күнінен бастап алты айдан астам мерзімде өтелмеген әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі бар төлеушілердің тізімдерін агенттің сәйкестендіру нөмірін, басшысының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомаларын көрсете отырып жыл сайын жариялайды.".
9. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 11, 63-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2006 ж., № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат):
4-1-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Қордың басшы жұмыскерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін алым алынады, оны төлеудің мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.".

4. Распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам и кассе плательщика отменяются органом государственных доходов, вынесшим такие распоряжения, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем погашения задолженности по социальным отчислениям.
5. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям, орган государственных доходов взыскивает суммы такой задолженности в принудительном порядке с банковских счетов:
1) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, - по истечении пяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления;
2) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, - по истечении двадцати рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
Взыскание задолженности по социальным отчислениям с банковских счетов плательщиков производится на основании инкассового распоряжения органа государственных доходов.
В случаях отсутствия или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах) для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег клиента в порядке очередности, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В случае отсутствия денег на банковском счете плательщика в национальной валюте, взыскание задолженности по социальным отчислениям производится с банковских счетов плательщика в иностранной валюте на основании инкассовых распоряжений, выставленных органами государственных доходов в национальной валюте.
6. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны перечислить суммы социальных отчислений в Фонд через Государственную корпорацию в день списания данных сумм с банковских счетов плательщиков.
7. Органы государственных доходов ежегодно публикуют в средствах массовой информации списки плательщиков, имеющих задолженность по социальным отчислениям, не погашенную в срок более шести месяцев со дня ее возникновения, с указанием идентификационного номера агента, фамилии, имени, отчества (при его наличии) руководителя и суммы задолженности по социальным отчислениям.".
9. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 11, ст. 63; 2005 г., № 14, ст. 55; 2006 г., № 4, ст. 25; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45):
пункт 3 статьи 4-1 дополнить частью шестой следующего содержания:
"За выдачу согласия на назначение (избрание) руководящего работника Фонда взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.".

10. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 3, 19-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 101-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; №21, 122-құжат; 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 156, 158-құжат; 2016 ж., № 22, 116-құжат):
9-бапта:
4-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 650-бабының 8-тармағына сәйкес салық агенттері болып табылатын;
Қазақстан Республикасында салық салу объектілерін иеленуші;
Шет мемлекеттің Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері болып табылатын;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі (Салық кодексі) 220-бабының 9-тармағына сәйкес тұрақты мекеменің ретінде қаралатын тәуелді агенті арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар үшін — тіркеу куәлігі болып табылады.";
8-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мыналар:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 650-бабының 8-тармағына сәйкес салық агенттері болып табылатын;
шет мемлекеттің Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері болып табылатын;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 220-бабының 9-тармағына сәйкес тұрақты мекеме ретінде қаралатын тәуелді агенті арқылы қызметін жүзеге асыратын;
филиал, өкілдік ашпай тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын;
Қазақстан Республикасында салық салу объектілерін иеленуші;
резидент-банктерде ағымдағы шоттар ашатын резидент емес заңды тұлғаларды салық төлеушілер ретінде мемлекеттік кірістер органында тіркеу кезінде жүзеге асырылады.";
10-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 650-бабының
8-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резиденттің немесе мүлкі резидент емес заңды тұлғаның сатылған акцияларының, қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызын және одан астамын құрайтын, Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығын иеленуші консорциумның орналасқан жері бойынша;".

10. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 3, ст. 19; 2008 г., № 23, ст. 114; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 101; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 14; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 10-11, ст. 56; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 15, ст. 78; № 22-I, ст. 143; № 22-V, cт. 156, 158; 2016 г., № 22, ст. 116):
в статье 9:
подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) регистрационное свидетельство для юридических лиц-нерезидентов:
являющихся налоговыми агентами в соответствии с пунктом 8 статьи 650 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
владеющих в Республике Казахстан объектами налогообложения;
являющихся дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан;
осуществляющих деятельность через зависимого агента, который рассматривается как его постоянное учреждение согласно пункту 9 статьи 220 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
подпункт 4) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"4) при регистрации в органе государственных доходов в качестве налогоплательщиков юридических лиц-нерезидентов:
являющихся налоговыми агентами в соответствии с пунктом 8 статьи 650 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
являющихся дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан;
осуществляющих деятельность через зависимого агента, который рассматривается как его постоянное учреждение согласно пункту 9 статьи 220 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
осуществляющих деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства;
владеющих в Республике Казахстан объектами налогообложения;
открывающих текущие счета в банках-резидентах.";
подпункт 5) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"5) по месту нахождения резидента или консорциума, обладающего правом недропользования в Республике Казахстан, имущество которого составляет 50 и более процентов стоимости реализованных акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента, являющегося налоговым агентом в соответствии с пунктом 8 статьи 650 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);".

11. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 65-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 11, 80-құжат; 2013 ж., № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат):
1) 2-бап мынадай мазмұндағы 32), 33), 34), 35), 36) және 37) тармақшалармен толықтырылсын:
"32) халықаралық топ – қаржылық есептілігі негізгі компанияның шоғырландырылған қаржылық есептілігіне қамтылған, өзара бақылау және (немесе) қатысу арқылы байланысқан, негізгі компанияның қатысушылары болып табылатын негізгі компанияны қоса алғанда, бақылау және (немесе) қатысу арқылы байланысқан, бірақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына не бағалы қағаздарды сауда-саттыққа жіберу үшін қор биржалары қабылдайтын өзге де қаржылық есептілікті жасаудың халықаралық танылған стандарттарына сәйкес не мұндай есептілік екі және одан да көп мемлекетте, оның ішінде Қазақстан Республикасында есепті кезеңде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сауда-саттыққа бағалы қағаздарды жіберу мақсаты үшін қор биржаларының талаптарына сәйкес халықаралық топтың жасалатын шоғырландырылған қаржылық есептілікте тұлғаның немесе деректердің мөлшеріне орай ғана шоғырландырылған қаржылық есептілікте ескерілмейтін тұлғаларды қоса алғанда, тұлғалар жиынтығы;
33) халықаралық топтың қатысушысы – мына шарттардың біріне сәйкес келетін:
халықаралық топтың негізгі компаниясы;
егер сол тұлғаның бағалы қағаздары қор биржасындағы сауда-саттыққа жіберілсе, қаржылық есептілігі халықаралық топтың шоғырландырылған қаржылық есептілігіне енгізілген не шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізілуге жатқызылатын (мұндай болмаған жағдайда), кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұлға;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына не бағалы қағаздарын сауда-саттыққа жіберу үшін қор биржалары қабылдайтын қаржылық есептілікті жасаудың өзге халықаралық деңгейде танылған стандарттарына сәйкес осы тұлғаның мөлшеріне немесе деректердің мәнділігіне орай халықаралық топтың шоғырландырылған қаржылық есептілігіне қаржылық есептілігі енгізілмеген, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұлға;
осы тармақшаның екінші және (немесе) үшінші абзацтарында айқындалған тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің немесе тұрақты мекемесінің қызметін реттейтін мемлекеттің (аумақтың) заңнамасына сәйкес оған қатысты жеке қаржылық есептілік жасалатын, осындай құрылымдық бөлімше немесе тұрақты мекеме болатын тұлға;

11. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст. 65; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 11, ст. 80; 2013 г., № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 20-IV, cт. 113):
1) статью 2 дополнить подпунктами 32), 33), 34), 35), 36) и 37) следующего содержания:
"32) международная группа - совокупность лиц, являющихся участниками международной группы, включая материнскую компанию такой международной группы, которые осуществляют предпринимательскую деятельность в отчетном периоде в двух и более государствах (территориях), одним из которых является Республика Казахстан, и связанных между собой посредством контроля и (или) участия, финансовая отчетность которых включена в консолидированную финансовую отчетность международной группы, включая лиц, связанных посредством контроля и (или) участия, но не учитываемых в консолидированной финансовой отчетности исключительно в силу размера лица или существенности данных, в соответствии с международными стандартами финансовой отчҰтности либо иными международно признанными стандартами составления финансовой отчетности, принимаемыми фондовыми биржами для допуска ценных бумаг к торгам, либо такая отчҰтность составлялась бы в соответствии с требованиями фондовых бирж для целей допуска ценных бумаг к торгам;
33) участник международной группы – лицо, соответствующее одному из следующих условий:
материнская компания международной группы;
лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, финансовая отчетность которого включена в консолидированную финансовую отчетность международной группы либо подлежала бы включению в консолидированную финансовую отчетность (в случае отсутствия таковой), если бы ценные бумаги такого лица были бы допущены к торгам на фондовой бирже;
лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, финансовая отчетность которого не включена в консолидированную финансовую отчетность международной группы в силу размера такого лица или существенности данных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности либо иными международно признанными стандартами составления финансовой отчетности, принимаемыми фондовыми биржами для допуска их ценных бумаг на торги;
структурное подразделение или постоянное учреждение лица, определенного абзацами вторым и (или) третьим настоящего подпункта, в отношении которого составляется отдельная финансовая отчетность в соответствии с законодательством того государства (территории), регулирующим (регулирующей) деятельность такого структурного подразделения или постоянного учреждения;

34) халықаралық топтың негізгі компаниясы – бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келетін:
мұндай қатысушы халықаралық топтың басқа қатысушыларының жарғылық капиталына тікелей және (немесе) жанама түрде қатысатын және мұндай қатысудың үлесі басқа қатысушылардың қаржылық есептілігі шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізілуге жату үшін жеткілікті шаманы құрайтын;
мұндай қатысушының басқа негізгі компаниясы болмайтын;
халықаралық топтың бірде-бір өзге қатысушысы осы тармақшада көрсетілген шарттарға бір мезгілде барлық талабына сай келмейтін халықаралық топтың қатысушысы;
35) халықаралық топтың уәклетті қатысушысы – халықаралық топтың негізгі компаниясы болып табылмайтын, бірақ мыналарға:
халықаралық топтың негізгі компаниясы халықаралық топтың атынан еларалық есептілікті дайындауға және (немесе) ұсынуға уәкілетті еткен және еларалық есептілікті ұсыну бойынша құқықтық қатынастарда халықаралық топтың негізгі компаниясы сияқты құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыратын;
халықаралық топтың өзге қатысушысы негізгі есептілікті және (немесе) жергілікті есептілікті тиісті өкілеттіктерді берген халықаралық топтың қатысушысы резиденті болып табылатын не тиісті өкілеттіктерді берген халықаралық топтың қатысушысы құрылымдық бөлімше, тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын және уәкілетті қатысушы негізгі есептілікті және (немесе) жергілікті есептілікті ұсыну бойынша құқықтық қатынастарда тиісті өкілеттіктерді берген халықаралық топтың қатысушысы сияқты құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыратын мемлекетте (аумақта) халықаралық топтың немесе осындай қатысушының атынан дайындауға және (немесе) ұсынуға уәкілетті еткен халықаралық топтың қатысушысы.
Осы Заңда реттелетін құқықтық қатынастардағы халықаралық топтың уәкілетті қатысушысының әрекеті (әрекетсіздігі) халықаралық топтың уәкілетті қатысушысына тиісті өкілеттіктер берген халықаралық топ қатысушысының әрекеті (әрекетсіздігі) болып танылады;
36) бақылау – қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына не сауда-саттыққа бағалы қағаздарды жіберу үшін қор биржалары қабылдайтын қаржылық есептілікті жасаудың өзге халықаралық танылған стандарттарына сәйкес айқындалатын бақылау;
37) қаржы жылы – халықаралық топтың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігі жасалатын кезең.
"Бақылау" деген түсінік трансферттік баға белгілеу бойынша есеп мақсаты үшін пайдаланылады.";

34) материнская компания международной группы – участник международной группы, удовлетворяющий одновременно следующим условиям:
такой участник прямо и (или) косвенно участвует в уставном капитале других участников международной группы, и доля такого участия составляет величину, достаточную для того, чтобы финансовая отчетность других участников подлежала включению в консолидированную финансовую отчетность;
такой участник не имеет над собой другую материнскую компанию;
ни один иной участник международной группы не удовлетворяет одновременно всем условиям, указанным в настоящем подпункте;
35) уполномоченный участник международной группы – участник международной группы, не являющийся материнской компанией международной группы, но который уполномочен:
материнской компанией международной группы подготовить и (или) представить от имени международной группы межстрановую отчетность и который в правоотношениях по представлению межстрановой отчетности осуществляет те же права и обязанности, что и материнская компания международной группы;
иным участником международной группы подготовить и (или) представить от имени международной группы или такого участника основную отчҰтность и (или) местную отчетность в государстве (на территории), резидентом которого (которой) является участник международной группы, который предоставил соответствующие полномочия, либо в котором (на которой) участник международной группы, который предоставил соответствующие полномочия, осуществляет предпринимательскую деятельность через структурное подразделение, постоянное учреждение, и уполномоченный участник в правоотношениях по представлению основной отчҰтности и (или) местной отчетности осуществляет те же права и обязанности, что и участник международной группы, который передал соответствующие полномочия.
Действия (бездействие) уполномоченного участника международной группы в правоотношениях, регулируемых настоящим Законом, признаются действиями (бездействием) участника международной группы, предоставившего соответствующие полномочия уполномоченному участнику международной группы;
36) контроль – контроль, определяемый в соответствии с международными стандартами финансовой отчҰтности либо иными международно признанными стандартами составления финансовой отчетности, принимаемыми фондовыми биржами для допуска ценных бумаг к торгам;
37) финансовый год - период, за который составляется годовая консолидированная финансовая отчетность международной группы.
Понятие "контроль" используется для целей отчетности по трансфертному ценообразованию.";

2) 4-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) осы Заңның 7-2 және 7-3-баптарында белгіленген жағдайларда халықаралық топтың қатысушысына есептік қаржы жылына негізгі және (немесе) еларалық есептілікті уәкілетті органға ұсыну туралы талапты уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жіберуге құқылы.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның ережелері қолданылатын мәмілеге қатысушылардың және халықаралық топ қатысушыларының құқықтарын сақтауға;";
3) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Мәмілеге қатысушылардың және халықаралық топ қатысушыларының құқықтары мен міндеттері
1. Мәмілеге қатысушылардың және халықаралық топ қатысушыларының:
1) уәкілетті органдарға қолданылатын бағаның экономикалық негіздемесін, оның ішінде мәміленің бағасын растайтын құжаттарды және дифференциалды, нарықтық бағаны айқындау әдістерінің бірінің қолданылғаны туралы ақпаратты және қолданылатын бағаны растайтын басқа да ақпаратты беруге;
2) уәкілетті органдардан Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасы жөнінде ақпарат және түсініктер алуға;
3) бақылауды жүзеге асыруға байланысты туындайтын мәселелер бойынша жеке өзі не өзінің өкілі арқылы немесе салық консультантының қатысуымен өз мүдделерін білдіруге;
4) бақылауды жүзеге асыру және салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаларға шағым жасау барысында қолданылатын бағаның экономикалық негіздемесін және қолданылатын бағаны растайтын басқа да ақпаратты уәкілетті органдарға беруге;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен тексеру актілері жөніндегі хабарламаларға және уәкілетті органдардың лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға;
6) тексеруге дейін мәміленің бағасын және (немесе) салық салу объектілерін, сондай-ақ салық салуға байланысты объектілерді дербес түзетуге;
7) уәкілетті органдармен трансферттік баға белгілеуді қолдану жөнінде келісім жасасуға;
8) халықаралық топтың қатысушысы басқа халықаралық топтың қатысушысына өзінің атынан еларалық және (немесе) негізгі және (немесе) жергілікті есептілікті әзірлеп және (немесе) ұсынуға құқығы бар.
2. Мәмілеге қатысушылардың және халықаралық топ қатысушыларының Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтары бар.
3. Мәмілеге қатысушылар және халықаралық топ қатысушылары:
1) осы Заңға сәйкес міндеттерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) уәкілетті органдардың заңды талаптарын орындауға;
3) қолданылатын мәміле бағасының негізділігін растайтын есептілік пен құжаттаманы жүргізуге;

2) в статье 4:
пункт 1 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) направить требование участнику международной группы о представлении в уполномоченный орган основной и (или) межстрановой отчетности за отчетный финансовый год в порядке, установленном уполномоченным органом, в случаях, установленных статьями 7-2 и 7-3 настоящего Закона.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) соблюдать права участников сделки и участников международной группы, на которых распространяются положения настоящего Закона;";
3) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Права и обязанности участников сделки и участников международной группы
1. Участники сделки и участники международной группы имеют право:
1) предоставлять уполномоченным органам экономическое обоснование применяемой цены, в том числе документы, подтверждающие цену сделки и дифференциал, информацию о применении одного из методов определения рыночной цены и другую информацию, подтверждающую применяемые цены;
2) получать от уполномоченных органов информацию и разъяснения по законодательству Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании;
3) представлять свои интересы по вопросам, возникающим в связи с осуществлением контроля, лично либо через своего представителя или с участием налогового консультанта;
4) предоставлять уполномоченным органам экономическое обоснование применяемой цены и другую информацию, подтверждающую применяемую цену, в ходе осуществления контроля и обжалования уведомления о результатах налоговой проверки;
5) обжаловать в порядке, установленном законами Республики Казахстан, уведомления по актам проверок и действия (бездействие) должностных лиц уполномоченных органов;
6) самостоятельно корректировать до проверки цену сделки и (или) объекты налогообложения, а также объекты, связанные с налогообложением;
7) заключать с уполномоченными органами соглашения по применению трансфертного ценообразования;
8) участник международной группы имеет право уполномочить другого участника международной группы подготовить и (или) представить от его имени межстрановую отчетность и (или) основную отчетность и (или) местную отчетность.
2. Участники сделки и участники международной группы имеют иные права, предусмотренные законами Республики Казахстан.
3. Участники сделки и участники международной группы обязаны:
1) своевременно и в полном объеме исполнять обязанности в соответствии с настоящим Законом;
2) выполнять законные требования уполномоченных органов;
3) вести отчетность и документацию, подтверждающую обоснованность применяемой цены сделки;

4) осы Заңның 5-1-бабына сәйкес уәкілетті органға халықаралық топқа қатысу туралы хабарлама ұсынуға;
5) егер халықаралық топтың қатысушысына жергілікті және (немесе) негізгі және (немесе) еларалық осындай есептілікті ұсыну міндеті жүктелген немесе талабы қойылған болса есептілікті ұсынуды жүргізуге;
6) осы тармақтың 7) тармақшасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, осы Заңның ережелеріне сәйкес трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті уәкілетті органға ұсынуға;
7) осы Заңның ережелеріне сәйкес уәкілетті органның талап етуі бойынша негізгі және (немесе) еларалық есептілікті табыс етуге міндетті.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген міндеттер халықаралық топтың қатысушыларына ғана қолданылады;
8) уәкілетті органдарға мәмілелер мониторингі бойынша ақпаратты және есептілікті, сондай-ақ өзге де құжаттарды осы Заңда көзделген тәртіппен беруге міндетті.
Уәкілетті органдардың сұрау салуы бойынша мәмілеге қатысушы күнтізбелік тоқсан күн ішінде ақпаратты және қолданылатын мәміле бағасының негізділігін растайтын құжаттарды береді;
9) уәкілетті органдардың талап етуі бойынша тексерулер жүргізу барысында қолданылатын бағаның экономикалық негіздемесін, оның ішінде мәміленің бағасын растайтын құжаттарды және дифференциалды, нарықтық бағаны айқындау әдістерінің бірінің қолданылғаны туралы ақпаратты және қолданылатын бағаны растайтын басқа да ақпаратты беруге міндетті.
4. Мәмілеге қатысушылар және халықаралық топ қатысушылары осы Заңда көзделген өзге де міндеттерді орындайды.";
4) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Халықаралық топқа қатысу туралы өтініш
1. Халықаралық топтың қатысушысы уәкілетті органға есептік қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей, өзінің халықаралық топқа қатысуы туралы өтінішті ұсынуға міндетті.
Өтініш нысанын және оны толтыру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
2. Халықаралық топқа қатысу туралы өтінішті беру міндеті халықаралық топтың мынадай қатысушыларына:
1) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын халықаралық топтың негізгі компаниясына;
2) халықаралық топтың уәкілетті қатысушысына (егер трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті халықаралық топтың уәкілетті қатысушысының ұсынуы тиіс болған жағдайда);
3) осы Заңға сәйкес трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті ұсыну бойынша міндеттер немесе талаптар болған кезде халықаралық топтың қатысушысы болып табылатын және халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы болып табылмайтын резидентке;

4) представлять в уполномоченный орган заявление об участии в международной группе в соответствии со статьей 5-1 настоящего Закона;
5) вести местную и (или) основную и (или) межстрановую отчетность, если на участника международной группы возложены обязанность или требование по представлению такой отчетности;
6) представлять в уполномоченный орган отчетность по трансфертному ценообразованию в соответствии с положениями настоящего Закона, за исключением случаев, установленных подпунктом 7) настоящего пункта;
7) по требованию уполномоченных органов представлять основную и (или) межстрановую отчетность в соответствии с положениями настоящего Закона.
Обязанности, предусмотренные подпунктами 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта, распространяются только на участников международной группы;
8) представлять в уполномоченные органы информацию и отчетность по мониторингу сделок, а также иные документы в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
По запросу уполномоченных органов участник сделки представляет информацию и документы, подтверждающие обоснованность применяемой цены сделки, в течение девяноста календарных дней;
9) по требованию уполномоченных органов в ходе проведения проверок предоставлять экономическое обоснование применяемой цены, в том числе документы, подтверждающие цену сделки и дифференциал, информацию о применении одного из методов определения рыночной цены и другую информацию, подтверждающую применяемые цены.
4. Участники сделок и участники международной группы выполняют иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом.";
4) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Заявление об участии в международной группе
1. Участник международной группы обязан представить в уполномоченный орган заявление о своем участии в международной группе не позднее 1 сентября года, следующего за отчетным финансовым годом.
Форма заявления и порядок его составления утверждаются уполномоченным органом.
2. Обязанность по представлению заявления об участии в международной группе возлагается на следующих участников международной группы:
1) материнскую компанию международной группы, которая является резидентом Республики Казахстан;
2) уполномоченного участника международной группы (в случае, если отчетность по трансфертному ценообразованию подлежит представлению уполномоченным участником международной группы);
3) резидента, являющегося участником международной группы и не являющегося материнской компанией международной группы или уполномоченным участником международной группы, при наличии обязанности или требования по представлению отчетности по трансфертному ценообразованию в соответствии с настоящим Законом;

4) осы Заңға сәйкес трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті ұсыну бойынша міндеттерді немесе талаптар болған кезде халықаралық топтың қатысушысы болып табылатын және құрылымдық бөлімше, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бейрезидентке жүктеледі.
3. Халықаралық топтың қатысушысы мәліметтердің толық еместігін, халықаралық топқа қатысу туралы ұсынылған хабарламаны толтыруда дәлсіздіктерді не қателерді анықтаған жағдайда, халықаралық топтың мұндай қатысушысы ақпараты жаңартылып түзетілген хабарламаны ұсынуға міндетті.
Бұл ретте осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзім түзетілген хабарламаның ұсынылуына қолданылмайды.
4. Халықаралық топ қатысушысының халықаралық топқа қатысу туралы хабарламаны ұсынбауы немесе халықаралық топтың осы қатысушысының уәкілетті органға дұрыс емес мәліметтері бар өтінішті ұсынуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.";
6) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Халықаралық топтың қатысушысы ұсынатын трансферттік баға белгілеу бойынша есептілік
1. Халықаралық топтың қатысушысы ұсынатын трансферттік баға белгілеу бойынша есептілік халықаралық топқа қатысу туралы өтініштен және есептіліктің мынадай түрлерінен:
1) жергілікті;
2) негізгі;
3) еларалық есептіліктен тұрады.
Трансферттік баға белгілеу бойынша есептілік нысанын және оны толтыру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
2. Осы бапта көзделген, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді қамтитын есептілік мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді қамтымайтын бөлігінде ұсынылады.
3. Халықаралық топтың қатысушысы мәліметтердің толық еместігін, ұсынылған есептілікті толтыруда дәлсіздіктерді не қателерді анықтаған жағдайда мұндай қатысушы жаңартылған ақпаратты есепке ала отырып, түзетілген есептілікті ұсынуға міндетті.
Бұл ретте, осы Заңда белгіленген есептілікті ұсыну бойынша мерзімдер түзетілген есептіліктің ұсынылуына қолданылмайды.
4. Халықаралық топ қатысушысының осы бапта көзделген есептілікті ұсынбауы немесе дұрыс емес мәліметтері бар есептілікті ұсынуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.";
7) мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2, 7-3 және 7-4-баптармен толықтырылсын:
"7-1-бап. Жергілікті есептілік
1. Халықаралық топтың қатысушысы есептік қаржы жылына жергілікті есептілікті уәкілетті органға есептік қаржы жылынан кейінгі 12 айдан кешіктірмей ұсынады.

4) нерезидента, являющегося участником международной группы и осуществляющего предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через структурное подразделение, постоянное учреждение, при наличии обязанности или требования по представлению отчетности по трансфертному ценообразованию в соответствии с настоящим Законом.
3. В случае обнаружения участником международной группы неполноты сведений, неточностей либо ошибок в заполнении представленного заявления об участии в международной группе, такой участник международной группы обязан представить скорректированное заявление с обновленной информацией.
При этом срок, установленный пунктом 1 настоящей статьи, не распространяется на представление скорректированного заявления.
4. Непредставление участником международной группы заявления об участии в международной группе или представление таким участником международной группы в уполномоченный орган заявления, содержащего недостоверные сведения, влекут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
6) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Отчетность по трансфертному ценообразованию, представляемая участником международной группы
1. Отчетность по трансфертному ценообразованию, представляемая участником международной группы, состоит из заявления об участии в международной группе и следующих видов отчетности:
1) местная;
2) основная;
3) межстрановая.
Формы отчетности по трансфертному ценообразованию и порядок их составления утверждаются уполномоченным органом.
2. Отчетность, предусмотренная настоящей статьей, содержащая сведения, составляющие государственную тайну в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах, представляется в части, не содержащей сведения, составляющие государственную тайну.
3. В случае обнаружения участником международной группы неполноты сведений, неточностей либо ошибок в заполнении представленной отчетности, такой участник обязан представить скорректированную отчетность с учетом обновленной информации.
При этом сроки по представлению отчетности, установленные настоящим Законом, не распространяются на представление скорректированной отчетности.
4. Непредставление участником международной группы отчетности, предусмотренной настоящей статьей, или представление отчетности, содержащей недостоверные сведения, влекут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
7) дополнить статьями 7-1, 7-2, 7-3 и 7-4 следующего содержания:
"Статья 7-1. Местная отчетность
1. Местная отчетность за отчетный финансовый год представляется участником международной группы в уполномоченный орган не позднее 12 месяцев, следующих за отчетным финансовым годом.

2. Егер осы баптың 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, жергілікті есептілікті ұсыну бойынша міндет халықаралық топтың мынадай қатысушыларына:
1) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын халықаралық топтың негізгі компаниясына;
2) халықаралық топтың уәкілетті қатысушысына (егер жергілікті есептілікті халықаралық топтың уәкілетті қатысушысының ұсынуы тиіс болған жағдайда);
3) халықаралық топтың қатысушысы болып табылатын және халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы болып табылмайтын резидентке;
4) халықаралық топтың қатысушысы болып табылатын және Қазақстан Республикасында құрылымдық бөлімше, тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бейрезидентке жүктеледі.
Осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларының ережелеріне қарамастан, егер жергілікті есептілікті халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тұлғаның атынан ұсынған болса, жергілікті есептілікті ұсыну бойынша міндетті осы тұлға орындады деп есептеледі.
3. Осы баптың ережелері жалпы кірісі жергілікті есептілік жасалатын есепті қаржы жылының алдындағы қаржы жылының өзінің қаржылық есептілігіне сәйкес тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында қолданылатын және белгіленген 5 миллион еселік айлық есептік көрсеткіштен кем болмайтын және есепті қаржы жылында осы Заңның 3-бабында көрсетілген мәмілелерді жасаған қатысушыға қолданылмайды.
7-2-бап. Негізгі есептілік
1. Есептік қаржы жылы үшін негізгі есептілікті халықаралық топтың қатысушысы уәкілетті органға оның талап етуі бойынша ұсынады.
Есептік қаржы жылы үшін негізгі есептілікті халықаралық топтың қатысушысы уәкілетті органға халықаралық топтың қатысушысы негізгі есептілікті беру туралы талапты алған күннен бастап 12 айдан кешіктірмей ұсынады.
2. Егер осы баптың 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, уәкілетті органның талабы бойынша негізгі есептілікті ұсыну жөніндегі міндет халықаралық топтың мынадай қатысушыларына:
1) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын халықаралық топтың негізгі компаниясына;
2) халықаралық топтың уәкілетті қатысушысына (егер негізгі есептілікті халықаралық топтың уәкілетті қатысушысының ұсынуы тиіс болған жағдайда);

2. Если иное не установлено пунктом 3 настоящей статьи, обязанность по представлению местной отчетности возлагается на следующих участников международной группы:
1) материнскую компанию международной группы, которая является резидентом Республики Казахстан;
2) уполномоченного участника международной группы (в случае, если местная отчетность подлежит представлению уполномоченным участником международной группы);
3) резидента, являющегося участником международной группы и не являющегося материнской компанией международной группы или уполномоченным участником международной группы;
4) нерезидента, являющегося участником международной группы и осуществляющего предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через структурное подразделение, постоянное учреждение.
Несмотря на положения подпунктов 3) или 4) настоящего пункта, в случае, если местная отчетность будет представлена уполномоченным участником международной группы от имени лица, указанного в подпунктах 3) или 4) настоящего пункта, обязанность по представлению местной отчетности считается исполненной таким лицом.
3. Положения настоящей статьи распространяются на участника международной группы, совокупный доход которого в соответствии с его финансовой отчетностью за финансовый год, предшествующий отчетному финансовому году, за который составляется местная отчҰтность, составляет не менее 5 – миллионократного месячного расчетного показателя, действующего и установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на 1 января соответствующего финансового года, и которым за отчетный финансовый год совершены сделки, указанные в статье 3 настоящего Закона.
Статья 7-2. Основная отчетность
1. Основная отчетность за отчетный финансовый год представляется участником международной группы в уполномоченный орган по его требованию.
Основная отчетность за отчетный финансовый год представляется участником международной группы в уполномоченный орган не позднее 12 месяцев со дня получения участником международной группы требования о представлении основной отчетности.
2. Если иное не установлено пунктом 3 настоящей статьи, обязанность по представлению основной отчетности по требованию уполномоченного органа распространяется на следующих участников международной группы:
1) материнскую компанию международной группы, которая является резидентом Республики Казахстан;
2) уполномоченного участника международной группы (в случае, если основная отчетность подлежит представлению уполномоченным участником международной группы);

3) халықаралық топтың қатысушысы болып табылатын және халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы болып табылмайтын резидентке;
4) егер халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы (егер негізгі есептілікті халықаралық топтың уәкілетті қатысушысының ұсынуы тиіс болса) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса, халықаралық топтың қатысушысы болып табылатын және құрылымдық бөлімше, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бейрезидентке қолданылады.
Егер негізгі есептілікті халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тұлға қатысушысы болып табылатын халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тұлғаның атынан халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде ұсынған болса, негізгі есептілікті ұсыну жөніндегі міндетті осы тұлға орындады деп есептеледі.
3. Осы баптың ережелері жалпы кірісі негізгі есептілік жасалатын есептік қаржы жылының алдындағы қаржы жылының өзінің қаржылық есептілігіне сәйкес тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында қолданылатын және белгіленген 5 миллион еселік айлық есептік көрсеткіштен кем болмайтын және есептік қаржы жылында осы Заңның 3-бабында көрсетілген мәмілелерді жасаған қатысушыға қолданылмайды.
7-3-бап. Еларалық есептілік
1. Есептік қаржы жылына еларалық есептілікті осы баптың 2-тармағында көрсетілген халықаралық топтың қатысушысы уәкілетті органға есептік қаржы жылынан кейінгі 12 айдан кешіктірмей ұсынады.
Есептік қаржы жылына еларалық есептілікті осы баптың 3-тармағында көрсетілген халықаралық топтың қатысушысы уәкілетті органға оның талабы бойынша халықаралық топтың қатысушысы еларалық есептілікті ұсыну туралы талапты алған күннен бастап 12 айдан кешіктірмей ұсынады.
2. Егер осы баптың 4-тармағында өзгеше белгіленбесе, еларалық есептілікті ұсыну жөніндегі міндет халықаралық топтың мынадай қатысушыларына:
1) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын халықаралық топтың негізгі компаниясына;
2) халықаралық топтың уәкілетті қатысушысына (осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген халықаралық топтың негізгі компаниясы халықаралық топтың осындай қатысушысына еларалық есептілікті ұсыну жөніндегі өкілеттіктерді берген болса) жүктеледі.

3) резидента, являющегося участником международной группы и не являющегося материнской компанией международной группы или уполномоченным участником международной группы;
4) нерезидента, являющегося участником международной группы и осуществляющего предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через структурное подразделение, постоянное учреждение, если материнская компания международной группы или уполномоченный участник международной группы (в случае, если основная отчетность подлежит представлению уполномоченным участником международной группы) не является резидентом Республики Казахстан.
В случае, если основная отчетность будет представлена материнской компанией международной группы, участником которой является лицо, указанное в подпунктах 3) или 4) настоящего пункта, или уполномоченным участником международной группы от имени лица, указанного в подпунктах 3) или 4) настоящего пункта, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, обязанность по представлению основной отчетности по требованию уполномоченного органа считается исполненной таким лицом.
3. Положения настоящей статьи распространяются на участника международной группы, совокупный доход которого в соответствии с его финансовой отчетностью за финансовый год, предшествующий отчетному финансовому году, за который составляется основная отчҰтность, составляет не менее 5 – миллионократного месячного расчетного показателя, действующего и установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на 1 января соответствующего финансового года, и которым за отчетный финансовый год совершены сделки, указанные в статье 3 настоящего Закона.
Статья 7-3. Межстрановая отчетность
1. Межстрановая отчетность за отчетный финансовый год представляется участником международной группы, указанным в пункте 2 настоящей статьи, не позднее 12 месяцев, следующих за отчетным финансовым годом, в уполномоченный орган.
Межстрановая отчетность за отчетный финансовый год представляется участником международной группы, указанным в пункте 3 настоящей статьи, в уполномоченный орган по его требованию не позднее 12 месяцев со дня получения участником международной группы требования о представлении межстрановой отчетности.
2. Если иное не установлено пунктом 4 настоящей статьи, обязанность по представлению межстрановой отчетности возлагается на следующих участников международной группы:
1) материнскую компанию международной группы, которая является резидентом Республики Казахстан;
2) уполномоченного участника международной группы (в случае, если материнская компания международной группы, указанная в подпункте 1) настоящего пункта, предоставила такому участнику международной группы полномочия по представлению межстрановой отчетности).

3. Егер осы баптың 4-тармағында өзгеше белгіленбесе, уәкілетті органның талабы бойынша еларалық есептілікті ұсыну жөніндегі міндет халықаралық топтың мынадай қатысушыларына:
1) мынадай шарттардың бірі сақталған:
- халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы (егер халықаралық топтың негізгі компаниясы халықаралық топтың мұндай қатысушысына еларалық есептілікті беру жөніндегі өкілеттіктерді ұсынған болса) Қазақстан Республикасының резиденті болмаған және оның өзі резиденті болған немесе болып табылатын мемлекеттің (аумақтың) заңнамасына сәйкес еларалық есептілікті ұсыну бойынша міндеттемесі болмаған;
халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы (егер халықаралық топтың негізгі компаниясы халықаралық топтың мұндай қатысушысына еларалық есептілікті беру жөніндегі өкілеттіктерді ұсынған болса) еларалық есептілікті беру бойынша өз міндеттемелерін орындамаған (уәкілетті органның ақпараты, оның ішінде шет мемлекеттің (аумақтың) құзыретті органынан алынған ақпараты болған кезде);
- халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы (егер халықаралық топтың негізгі компаниясы халықаралық топтың мұндай қатысушысына еларалық есептілікті беру жөніндегі өкілеттіктерді ұсынған болса) резиденті болып табылатын мемлекеттің (аумақтың) Қазақстан Республикасымен салық салу мәселелері бойынша ақпарат алмасуды көздейтін қолданыстағы халықаралық шарты болмаған;
- халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы (егер халықаралық топтың негізгі компаниясы халықаралық топтың мұндай қатысушысына еларалық есептілікті беру жөніндегі өкілеттіктерді ұсынған жағдайда) резиденті болып табылатын мемлекет (аумақ) уәкілетті органмен автоматты түрде ақпарат алмасу бойынша міндеттемелердің жүйелі түрде орындалмауына жол берген кезде халықаралық топтың қатысушысы болып табылатын және халықаралық топтың негізгі компания немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы болып табылмайтын резидентке;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген шарттарға ұқсас шарттардың бірін сақтаған кезде халықаралық топтың қатысушысы болып табылатын және құрылымдық бөлімше, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бейрезидентке қолданылады.
Осы тармақтың 1) тармақшасының бесінші абзацының мақсаттары үшін автоматты түрде ақпарат алмасу бойынша міндеттемелерді жүйелі түрде орындамау деп ең болмағанда бір қатысушысы Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және (немесе) кәсіпкерлік қызметті Қазақстан Республикасындағы құрылымдық бөлімшесі, тұрақты мекемесі арқылы жүзеге асыратын, уәкілетті орган тиісті сұрау салу жібергеннен кейін екі жыл ішінде Қазақстан Республикасымен салық салу мәселелері бойынша ақпарат алмасуды көздейтін халықаралық шарт бола тұрып, шет мемлекеттің (аумақтың) құзыретті органы уәкілетті органға еларалық есептіліктің мәліметтерін ұсынудан бас тартқан немесе шет мемлекеттің (аумақтың) құзыретті органы уәкілетті органмен кемінде ең болмағанда бір қатысушысы Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және (немесе) құрылымдық бөлімше, тұрақты мекем арқылы Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тиісті сұрау салуды уәкілетті орган жібергеннен кейін екі жылдан аса кезеңде халықаралық топқа қатысты еларалық есептіліктің деректері бойынша автоматты түрде ақпарат алмасуды жүзеге асырмаған жағдайлары түсініледі.

3. Если иное не установлено пунктом 4 настоящей статьи, обязанность по представлению межстрановой отчетности по требованию уполномоченного органа распространяется на следующих участников международной группы:
1) резидента, являющегося участником международной группы и не являющегося материнской компанией международной группы или уполномоченным участником международной группы, при соблюдении одного из следующих условий:
- материнская компания международной группы или уполномоченный участник международной группы (в случае, если материнская компания международной группы предоставила такому участнику международной группы полномочия по представлению межстрановой отчетности) не являются резидентом Республики Казахстан и не имеют обязательства по представлению межстрановой отчетности согласно законодательству государства (территории), резидентом которого (которой) она или он является;
материнская компания международной группы или уполномоченный участник международной группы (в случае, если материнская компания международной группы предоставила такому участнику международной группы полномочия по представлению межстрановой отчетности) не исполнили свои обязательства по подаче межстрановой отчетности (при наличии у уполномоченного органа информации, в том числе полученной от компетентного органа иностранного государства (территории));
- государство (территория), в котором (на которой) материнская компания международной группы или уполномоченный участник международной группы (в случае, если материнская компания международной группы предоставила такому участнику международной группы полномочия по представлению межстрановой отчетности) являются резидентом, которое (которая) с Республикой Казахстан не имеет действующего международного договора, предусматривающего обмен информацией по вопросам налогообложения;
- государство (территория), в котором (на которой) материнская компания международной группы или уполномоченный участник международной группы (в случае, если материнская компания международной группы предоставила такому участнику международной группы полномочия по представлению межстрановой отчетности) являются резидентом, допускают систематическое неисполнение обязательств по автоматическому обмену информацией с уполномоченным органом;
2) нерезидента, являющегося участником международной группы и осуществляющего предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через структурное подразделение, постоянное учреждение, при соблюдении одного из условий, аналогичных условиям, указанным в подпункте 1) настоящего пункта.
Для целей абзаца пятого подпункта 1) настоящего пункта под систематическим неисполнением обязательств по автоматическому обмену информацией понимаются случаи, когда от компетентного органа иностранного государства (территории) уполномоченным органом получен отказ в представлении сведений межстрановой отчетности при наличии с Республикой Казахстан международного договора, предусматривающего обмен информацией по вопросам налогообложения, или когда компетентный орган иностранного государства (территории) не осуществил с уполномоченным органом автоматический обмен информацией по данным межстрановой отчетности в отношении международной группы, хотя бы один участник которой является резидентом Республики Казахстан и (или) осуществляет предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через структурное подразделение, постоянное учреждение в течение более чем двух лет после направления уполномоченным органом соответствующего запроса.

4. Осы баптың ережелері, егер халықаралық топтың жиынтық кірісі еларалық есептілік ұсынылатын тікелей есептік қаржы жылы алдындағы қаржы жылы үшін шоғырландырылған қаржылық есептілік бойынша тиісті қаржы жылында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бекітілген валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамын қолдана отырып, жеті жүз елу миллион еуро баламалы сомасын қарайтын болса, халықаралық топтың негізгі компаниясына немесе халықаралық топтың уәкілетті органына (егер халықаралық топтың негізгі компаниясы халықаралық топтың осындай қатысушысына еларалық есептілікті ұсыну жөніндегі өкілеттіктерді берген болса) немесе уәкілетті органның талабы бойынша еларалық есептілікті ұсыну жөніндегі міндет жүктелген халықаралық топтың өзге қатысушысына қолданылады.
5. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасымен салық салу мәселелері бойынша ақпарат алмасуды көздейтін халықаралық шарт бола тұрып, ең болмағанда бір қатысушысы Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және (немесе) құрылымдық бөлімше, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын халықаралық топтың қызметіне қатысты еларалық есептіліктің деректерін осындай халықаралық шарттың тараптары белгілеген тәртіппен және мерзімде жыл сайынғы негізде есептік қаржы жылы аяқталған соң автоматты түрде ақпараттар алмасуға сұрау салуға және оның ұсынылуын талап етуге тиіс.
6. Уәкілетті орган тараптарының бірі Қазақстан Республикасы болып табылатын, салық салу мәселелері бойынша ақпарат алмасу туралы ережені көздейтін қолданыстағы халықаралық шарттың (келісімнің) негізінде Қазақстан Республикасында халықаралық топтың негізгі компаниясы немесе халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы ұсынған еларалық есептіліктің деректерін халықаралық топтың қатысушысы резиденті болып табылатын және (немесе) құрылымдық бөлімше, тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын шет мемлекеттің (аумақтың) құзыретті органына шет мемлекеттің сұрау салуы бойынша осындай халықаралық шарттың тараптары белгілеген тәртіппен және мерзімде, шет мемлекеттің (аумақтың) құзыретті органы өзаралық қағидатын сақтаған кезде автоматты түрде ақпарат алмасу бойынша жіберуге міндетті.
Осы баптың мақсаттары үшін өзаралық қағидаты деп уәкілетті органның және шет мемлекеттің (аумақтың) құзыретті органының бір-біріне еларалық есептілікті ұсынуы түсініледі.

4. Положения настоящей статьи распространяются на материнскую компанию международной группы или уполномоченного органа международной группы (в случае, если материнская компания международной группы предоставила такому участнику международной группы полномочия по представлению межстрановой отчетности), или иного участника международной группы, на которого возложена обязанность по представлению межстрановой отчетности по требованию уполномоченного органа, при условии, если совокупный доход международной группы по консолидированной финансовой отчетности за финансовый год, непосредственно предшествующий отчетному финансовому году, за который представляется межстрановая отчетность, составляет не менее суммы, эквивалентной семисот пятидесяти миллионам евро, с применением среднеарифметического рыночного курса обмена валюты, установленного в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, за соответствующий финансовый год.
5. Уполномоченный орган должен запрашивать и требовать представления ему через автоматический обмен информацией на ежегодной основе по истечении отчетного финансового года при наличии с Республикой Казахстан международного договора, предусматривающего обмен информацией по вопросам налогообложения, данных межстрановой отчетности в отношении деятельности международной группы, хотя бы один участник которой является резидентом Республики Казахстан и (или) осуществляет предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через структурное подразделение, постоянное учреждение, в порядке и сроки, установленные сторонами такого международного договора.
6. Уполномоченный орган должен направлять по автоматическому обмену информацией на основании действующего международного договора (соглашения), одной из сторон которого является Республика Казахстан, предусматривающего положения об обмене информацией по вопросам налогообложения, соответствующие данные межстрановой отчетности, представленной в Республике Казахстан материнской компанией международной группы или уполномоченным участником международной группы, компетентному органу иностранного государства (территории), в котором (на которой) участник международной группы является резидентом и (или) осуществляет предпринимательскую деятельность через структурное подразделение, постоянное учреждение, по запросу иностранного государства в порядке и сроки, установленные сторонами такого международного договора, при условии соблюдения компетентным органом иностранного государства (территории) принципа взаимности.
В целях настоящей статьи под принципом взаимности понимается представление уполномоченным органом и компетентным органом иностранного государства (территории) друг другу данных межстрановой отчҰтности.

7-4-бап. Салық салу мақсатында трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті пайдалану
Салық органдары трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті салық салу мақсатында пайдаланылуға құқылы.".
12. "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 5, 22-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, .94, 96-құжаттар; 2015 ж., № 11, 52-құжат; 2015 ж.,№ 20-IV, 113-құжат):
16-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін нысандарды қоспағанда, уәкілетті органмен әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін келісуге;".
13. "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж.,№ 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж.,№ 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2017 жылғы 14 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оларды Қазақстан Республикасы Конститутциясының нормаларына сәйкес келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 9-баптың 1-тармағының 12) тармақшасындағы "тыйым салу туралы сот қаулысы." деген сөздер "тыйым салу;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) мемлекеттік кіріс органын жеке тұлғалардың салықтық берешегін өтеу туралы хабардар ету туралы сот қаулысы.";
2) 55-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікті өндіріп алу мүлікке құқықтарға бұрын пайда болған ауыртпалықтардың басымдығы ескеріле отырып жүргізіледі.";

Статья 7-4. Использование отчетности по трансфертному ценообразованию в целях налогообложения
Налоговые органы вправе использовать отчетность по трансфертному ценообразованию в целях налогообложения.".
12. В Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 5, ст. 22; № 15, ст. 71; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; 2015 г., № 11, ст. 52; 2015 г., № 20-IV, cт. 113):
подпункт 2) пункта 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2) согласовывать с уполномоченным органом формы, предназначенные для сбора административных данных, а также методики расчета показателей, за исключением форм, устанавливаемых уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет;".
13. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст.145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, ст. 42; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 136; № 22-I, ст. 143; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам их приведения в соответствие с нормами Конституции Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 июля 2017 г.):
1) пункт 1 статьи 9 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) уведомление органа государственных доходов о погашении налоговой задолженности физических лиц.";
2) пункт 4 статьи 55 дополнить частью второй следующего содержания:
"Обращение взыскания на имущество, подлежащее государственной регистрации, производится с учетом приоритета ранее возникших обременений прав на имущество.";

3) 57-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Борышкерде кепілге салынбаған мүлкі жеткіліксіз болған кезде борышкердің мүлкіне кепіл құқығы жоқ өндіріп алушылардың талаптарын қанағаттандыру үшін, қамтамасыз етілген облигациялар бойынша қамтамасыз ету болып табылатын мүлікті, ипотекалық тұрғын үй қарызы міндеттемесі бойынша қамтамасыз ету болып табылатын жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету болып табылатын мүлікті қоспағанда, кепілге салынған мүлікке өндіріп алу сот ұйғарымы негізінде талаптары кепіл ұстаушының талабынан басым болатын, кепіл ұстаушылар болып табылмайтын өндіріп алушылардың мүдделеріне қолданылуы мүмкін. Өндіріп алуды кепілге салынған мүлікке қолдану туралы сот ұйғарымы кепіл ұстаушыны, өндіріп алушыны және борышкерді сот отырысының уақыты мен орны туралы хабардар ете отырып, сот орындаушысының өтініші бойынша сот отырысында шығарылады. Мүлікті өткізу кепілге салынған мүлікті өткізу қағидалары бойынша жүзеге асырылады. Бұл жағдайда талаптар осы Заңның 110, 111, 112-баптарында белгіленген кезектілік тәртібімен өткізілген мүліктің құнынан қанағаттандырылады.".
14. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы,, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 100-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 9, 22-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; 2017 жылғы 14 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оларды Қазақстан Республикасы Конститутциясының нормаларына сәйкес келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
65-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әуеайлақ қызметінің құрамына тізбесін табиғи монополия саласында басшылық ететуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдармен бірлесіп азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін тауарлар, жұмыстар, әуежайда және жерде көрсетілетін қызметтер кіреді."

3) часть первую пункта 2 статьи 57 изложить в следующей редакции:
"2. При недостаточности у должника имущества, не находящегося в залоге, для удовлетворения требований взыскателей, не имеющих права залога на имущество должника, взыскание на заложенное имущество, за исключением имущества, являющегося обеспечением по обеспеченным облигациям, недвижимости, являющейся обеспечением по обязательству ипотечного жилищного займа, а также имущества, являющегося обеспечением исполнения налогового обязательства в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, может быть обращено в интересах не являющихся залогодержателями взыскателей, требования которых имеют преимущество перед требованием залогодержателя, на основании определения суда. Определение суда об обращении взыскания на заложенное имущество выносится по обращению судебного исполнителя в судебном заседании с извещением залогодержателя, взыскателя и должника о времени и месте судебного заседания. Реализация имущества осуществляется по правилам реализации заложенного имущества. В этом случае требования удовлетворяются из стоимости реализованного имущества в порядке очередности, установленной статьями 110, 111, 112 настоящего Закона.".
14. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст. 113; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-I, ст. 100; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, cт. 170, 172; 2016 г., № 8-I, ст. 65; № 24, ст. 124; 2017 г., № 9, ст. 22; 2017 г., № 11, cт. 29; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам их приведения в соответствие с нормами Конституции Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 июля 2017 г.):
часть первую пункта 1 статьи 65 изложить в следующей редакции:
"1. В состав аэропортовской деятельности входят товары, работы, услуги аэродромного и наземного обслуживания, перечень которых утверждается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации совместно с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий.".

15. "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 13, 113-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 8-II, 66-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 124-құжат):
1) 8-баптың 10) тармақшасы алып тасталсын;
2) 22-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы жүзеге асыратын екі және одан көп тұлғалардың бір мезгілде мұнай өнiмдерiн сақтау және (немесе) бөлшек сауда арқылы өткізу үшін автожанармай құю станцияларын пайдалануына тыйым салынады.".
16. "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 15, 119-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 3, 19-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 11, 63-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015ж., № 19-I, 99-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; 2017 жылғы 14 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік билік тармақтары арасында өкілеттіктерді қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 9-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 462-бабының 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарларды өндіруді, жинауды (жинақтауды) жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, акцизделетін тауарларды өндіретін ұйымдар;";
2) 32-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және инновациялық технологиялар саласындағы арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары үшiн арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтi жүзеге асыру талабы қызметтiң мынадай түрлерi:
1) дерекқорларды және аппараттық құралдарды жобалау, әзірлеу, ендіру және өндіру, бағдарламалық қамтылымды (оның ішінде тәжірибелік үлгілерді) жобалау, әзірлеу, ендіру және өндіру;

15. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 13, ст. 113; 2012 г., № 2, ст. 14; № 11, ст. 80; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 20-IV, ст. 113; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 8-II, ст. 66; № 22, cт. 116; № 24, cт. 124):
1) подпункт 10) статьи 8 исключить;
2) пункт 3 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"3. Запрещается использование автозаправочных станций для хранения и (или) розничной реализации нефтепродуктов одновременно двумя и более лицами, осуществляющими розничную реализацию нефтепродуктов.".
16. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 15, ст. 119; 2012 г., № 2, ст. 14; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 3, ст. 19; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 11, ст. 63; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-I, cт. 99; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 22-II, ст. 145; № 22-V, ст. 156, 158; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перераспределения полномочий между ветвями государственной власти", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 июля 2017 г.):
1) подпункт 2) пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2) организации, производящие подакцизные товары, за исключением организаций, осуществляющих производство, сборку (комплектацию) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);";
2) пункт 5 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"5. Для участников специальной экономической зоны в области информационно-коммуникационных технологий и инновационных технологий требование осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны не будет являться обязательным условием до 1 января 2028 года для следующих видов деятельности:
1) проектирование, разработка, внедрение и производство баз данных и аппаратных средств, проектирование, разработка, внедрение и производство программного обеспечения (в том числе опытных образцов);

2) серверлік ақпараттық-коммуникациялық жабдықты пайдалана отырып ақпаратты электрондық нысанда сақтау және өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (дата-орталықтар көрсететін қызметтер);
3) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында жобаларды жасау мен ендіру бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу үшін 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін міндетті талап болып табылмайды.".
17. "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 2, 8-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 72-құжат; № 24, 124-құжат):
1) 15-баптың 14-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) ережелері иеліктен шығарылатын шикі және (немесе) тауарлық газды сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығын көздейтін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 722-бабына сәйкес салық режимінің тұрақтылығын иеленетін, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде жер қойнауын пайдаланушы өндірген шикі және (немесе) тауарлық газды иелiктен шығару жағдайларына қолданылмайды.";
2) 20-баптың 9-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ережелері иеліктен шығарылатын шикі және (немесе) тауарлық газды сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығын көздейтін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 722-бабына сәйкес салық режимінің тұрақтылығын иеленетін, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде жер қойнауын пайдаланушы өндірген тауарлық газды өткiзу жөнiндегi қатынастарға қолданылмайды.".
18. "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 20, 120-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 жылғы 11 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне коллекторлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
14-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасындағы "көшірмесін береді." деген сөздер "көшірмесін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

2) услуги по хранению и обработке информации в электронной форме с использованием серверного инфокоммуникационного оборудования (услуги дата-центров);
3) проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию и внедрению проектов в области информационно-коммуникационных технологий.".
17. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 2, ст. 8; № 11, ст. 80; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, cт. 113; 2016 г., № 8-II, ст. 72; № 24, cт. 124):
1) подпункт 8) пункта 14 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"8) сырого и (или) товарного газа, добытого (произведенного) недропользователем в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, обладающего стабильностью налогового режима в соответствии со статьей 722 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), положения которого предусматривают преимущественное право государства на приобретение отчуждаемого сырого и (или) товарного газа.";
2) подпункт 4) пункта 9 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"4) добытого (произведенного) недропользователем в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, обладающего стабильностью налогового режима в соответствии со статьей 722 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), положения которого предусматривают преимущественное право государства на приобретение отчуждаемого сырого и (или) товарного газа.".
18. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 20, ст. 120; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 24, ст. 126; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллекторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 мая 2017 г.):
в статье 14:
пункт 1 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

"9) микроқаржы ұйымын есептік тіркеуден өткізу үшін алымның бюджетке төленгенін растайтын құжатты ұсынады;";
мынандай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Есептік тіркеуден өту үшін микроқаржы ұйымы мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалатын алым төлейді.".
19. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 50-құжат; № 15,
78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; № 8-І, 65-құжат; 2017 жылғы 22 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 26) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"26) мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек – осы Заңда белгіленген мерзімдерде есептелген, ұстап қалған (есебiне жазылған) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударылмаған мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсіптік зейнетақы жарналары, сондай-ақ өсімпұлдардың төленбеген сомалары;";
2) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналарын, мiндеттi кәсіптік зейнетақы жарналарын уақтылы ұстап қалмағаны және аудармағаны үшiн жауапкершілік
1. Нақты төлем жасалған және қызметкер кіріс алған жағдайда, агент уақтылы ұстап қалмаған (есебіне жазбаған) және (немесе) аудармаған міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомаларын мемлекеттік кіріс органдары өндіріп алады немесе оларды мерзімін өткізіп алған әрбір күнге (Мемлекеттік корпорацияға төлейтін күнді қоса алғанда) уәкілетті орган белгілеген қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерінде есебіне жазылған өсімпұлмен бірге, міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының пайдасына, өздерінің пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары төленетін қызметкерлердің пайдасына агенттер аударуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары немесе орташа деңгейі бар санатқа жатқызылған агенттің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегі туындаған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кіріс органы агентке берешек сомасы туралы хабарлама жібереді.
Хабарлама нысанын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.

"9) документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за прохождение учетной регистрации микрофинансовой организации.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Для прохождения учетной регистрации микрофинансовая организация оплачивает сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.".
19. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1; № 6, ст. 28; № 8, ст. 49; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 10, ст. 50; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-І, ст. 49; № 8-І, ст. 65; Закон Республики Казахстан от 20 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 22 июня 2017 г.):
1) подпункт 26) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"26) задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам - исчисленные, удержанные (начисленные) и не перечисленные в единый накопительный пенсионный фонд обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы в сроки, установленные настоящим Законом, а также неуплаченные суммы пеней;";
2) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Ответственность за несвоевременное удержание и перечисление обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов
1. Своевременно не удержанные (не начисленные) и (или) не перечисленные агентом суммы обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов при условии фактической выплаты и получения работником дохода взыскиваются органами государственных доходов или подлежат перечислению агентами в пользу вкладчиков обязательных пенсионных взносов, работников, в пользу которых уплачиваются обязательные профессиональные пенсионные взносы с начисленной пеней в размере 1,25-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной уполномоченным органом, на каждый день просрочки (включая день оплаты в Государственную корпорацию).
2. Не позднее пяти рабочих дней со дня образования у агента, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого или среднего уровня риска, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам орган государственных доходов направляет агенту уведомление о сумме задолженности.
Форма уведомления утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.

3. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кіріс органы мыналардың:
өзіне хабарлама берілген күннен бастап бір жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі бар санатқа жатқызылған агенттің;
өзіне хабарлама берілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі бар санатқа жатқызылған агенттің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Мемлекеттік кірістер органдарының өкімі бойынша банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар агенттердің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды, салық берешегі және кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті аударуға қатысты нұсқауларды орындауға міндетті.
Мемлекеттік кірістер органының касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі агенттің келіп түсетін қолма-қол ақшаны Мемлекеттік корпорацияға олар келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей аудару арқылы сөзсіз орындауына жатады.
Агенттің касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім нысанын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.
4. Мемлекеттік кірістер органының агенттің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдерінің күшін осындай өкімдерді шығарған мемлекеттік кіріс органы міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелген күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жояды.
5. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кіріс органы мұндай берешектің сомаларын мыналардың:
өзіне хабарлама берілген күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі бар санатқа жатқызылған агенттің;
өзіне хабарлама берілген күннен бастап жиырма жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі бар санатқа жатқызылған агенттің банктік шоттарынан мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алады.
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешекті агенттердің банктік шоттарынан өндіріп алу мемлекеттік кіріс органының инкассолық өкімі негізінде жүргізіледі.
Клиентке қойылатын барлық талаптарды қанағаттандыру үшін банктік шотта (шоттарда) ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайларда банк клиенттің ақшасын Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген кезектілік тәртібімен алып қоюды жүргізеді.
Агенттің банктік шотында ұлттық валютада ақша болмаған жағдайда міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешекті өндіріп алу мемлекеттік кіріс органдары ұлттық валютада қойған инкассолық өкімдер негізінде агенттің шетел валютасындағы банктік шоттарынан жүргізіледі.

3. В случае непогашения задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, орган государственных доходов приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе:
агента, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, - по истечении одного рабочего дня со дня вручения ему уведомления;
агента, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, - по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
По распоряжению органов государственных доходов банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны приостановить расходные операции по банковским счетам агентов и исполнять указания, касающиеся перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, налоговой задолженности и задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе подлежит безусловному исполнению агентом путем перечисления поступающих наличных денег в Государственную корпорацию не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их поступления.
Форма распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе агента утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.
4. Распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам и кассе агента отменяются органом государственных доходов, вынесшим такие распоряжения, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем погашения задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам.
5. В случае непогашения задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, орган государственных доходов взыскивает суммы такой задолженности в принудительном порядке с банковских счетов:
агента, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, - по истечении пяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления;
агента, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, - по истечении двадцати рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
Взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам с банковских счетов агентов производится на основании инкассового распоряжения органа государственных доходов.
В случаях отсутствия или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах) для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег клиента в порядке очередности, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В случае отсутствия денег на банковском счете агента в национальной валюте, взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам производится с банковских счетов агента в иностранной валюте на основании инкассовых распоряжений, выставленных органами государственных доходов в национальной валюте.

6. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомаларын осы сомалар агенттердің банктік шоттарынан есептен шығарылған күні Мемлекеттік корпорация арқылы аударуға міндетті.
7. Мемлекеттік кіріс органдары жыл сайын бұқаралық ақпарат құралдарында агенттің сәйкестендіру нөмірін, басшысының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек сомаларын көрсете отырып міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегі туындаған күннен бастап алты айдан асатын мерзімде өтелмеген берешегі бар агенттердің тізімдерін жариялайды.".
20. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-I, 142-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 29-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қорға аударымдар және (немесе) жарналар мынадай төлемдер мен кірістерден ұсталмайды:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 319-бабының 2-тармағында көрсетілген кірістер;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 341-бабы 1-тармағының 10), 12), және 13) тармақшаларында белгіленген кірістерді қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 341-бабының 1-тармағында белгіленген кірістер;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 654-бабының 10) тармақшасында белгіленген кірістер;
4) гранттар қаражаты есебінен төлемдер (жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеу және жеке тұлғаларға азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыстарға (көрсетілетін қызметтерге) ақы төлеу түріндегі төлемдерден басқа);
5) жұмыс беруші жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған не жұмыс беруші заңды тұлға таратылған, қызметкерлер жұмыскерлердің саны немесе штаты қысқартылған жағдайларда еңбек шарты бұзылған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде төленетін өтемақы төлемдері.";

6. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны перечислить суммы обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов через Государственную корпорацию в день списания данных сумм с банковских счетов агентов.
7. Органы государственных доходов ежегодно публикуют в средствах массовой информации списки агентов, имеющих задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, не погашенную в срок более шести месяцев со дня ее возникновения, с указанием идентификационного номера агента, фамилии, имени, отчества (при его наличии) руководителя и суммы задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам.".
20. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, ст. 142; 2016 г., № 7-I, cт. 49; № 23, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2017 г.):
1) пункт 4 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"4. Отчисления и (или) взносы в фонд не удерживаются со следующих выплат и доходов:
1) доходы, указанные в пункте 2 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
2) доходы, установленные в пункте 1 статьи 341 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), за исключением доходов, установленных в подпунктах 10), 12) и 13) пункта 1 статьи 341 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
3) доходы, установленные в подпункте 10) статьи 654 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
4) выплаты за счет средств грантов (кроме выплат в виде оплаты труда работникам и оплаты работ (услуг) физическим лицам по договорам гражданско-правового характера);
5) компенсационные выплаты, выплачиваемые при расторжении трудового договора в случаях прекращения деятельности работодателя - физического лица либо ликвидации работодателя - юридического лица, сокращения численности или штата работников, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан.";

2) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы аудармағаны үшін төлеушінің жауапкершілігі
1. Аударымдардың және (немесе) жарналардың уақтылы аударылмаған сомаларын мемлекеттік кіріс органдары өндіріп алады және оларды төлеуші Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 1,25 еселенген ресми мөлшерлемесі мөлшерінде мерзімі өткен әр күн үшін (қорға төлеген күнді қоса алғанда) есептелген өсімпұлмен бірге қордың шотына аударуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары немесе орташа деңгейі бар санатқа жатқызылған төлеушінің аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегі туындаған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кіріс органы төлеушіге берешек сомасы туралы хабарлама жібереді.
Хабарлама нысанын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.
3. Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кіріс органы мыналардың:
өзіне хабарлама берілген күннен бастап бір жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі бар санатқа жатқызылған төлеушінің;
өзіне хабарлама берілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Мемлекеттік кірістер органдарының өкімі бойынша банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар төлеушілердің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды, салық берешегін және кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті аударуға қатысты нұсқауларды орындауға міндетті.
Мемлекеттік кірістер органының касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі келіп түсетін қолма-қол ақшаны олар келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей Қорға аудару арқылы төлеушінің сөзсіз орындауына жатады.
Төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім нысанын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.

2) статью 31 изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Ответственность плательщика за несвоевременное перечисление отчислений и (или) взносов
1. Своевременно не перечисленные суммы отчислений и (или) взносов взыскиваются органами государственных доходов и подлежат перечислению плательщиком на счет фонда с начисленной пеней в размере 1,25-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки (включая день оплаты в фонд).
2. Не позднее пяти рабочих дней со дня образования у плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого или среднего уровня риска, задолженности по отчислениям и (или) взносам орган государственных доходов направляет агенту уведомление о сумме задолженности.
Форма уведомления утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.
3. В случае непогашения задолженности по отчислениям и (или) взносам, орган государственных доходов приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе:
плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, - по истечении одного рабочего дня со дня вручения ему уведомления;
плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, - по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
По распоряжению органов государственных доходов банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны приостановить расходные операции по банковским счетам плательщиков и исполнять указания, касающиеся перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, налоговой задолженности и задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе подлежит безусловному исполнению плательщиком путем перечисления поступающих наличных денег в Фонд не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их поступления.
Форма распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе плательщика утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.

4. Мемлекеттік кірістер органының төлеушінің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдерінің күшін осындай өкімдерді шығарған мемлекеттік кіріс органы аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелген күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жояды.
5. Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кіріс органы мұндай берешектің сомаларын мыналардың:
өзіне хабарлама берілген күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі бар санатқа жатқызылған төлеушінің;
өзіне хабарлама берілген күннен бастап жиырма жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі бар санатқа жатқызылған төлеушінің банктік шоттарынан мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алады.
Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешекті төлеушілердің банктік шоттарынан өндіріп алу мемлекеттік кіріс органының инкассолық өкімі негізінде жүргізіледі.
Клиентке қойылатын барлық талаптарды қанағаттандыру үшін банктік шотта (шоттарда) ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайларда банк клиенттің ақшасын Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген кезектілік тәртібімен алып қоюды жүргізеді.
Төлеушінің банктік шотында ұлттық валютада ақша болмаған жағдайда аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешекті өндіріп алу мемлекеттік кіріс органдары ұлттық валютада қойған инкассолық өкімдер негізінде төлеушінің шетел валютасындағы банктік шоттарынан жүргізіледі.
6. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар аударымдардың және (немесе) жарналардың сомаларын Қорға осы сомалар төлеушілердің банктік шоттарынан есептен шығарылған күні Мемлекеттік корпорация арқылы аударуға міндетті.
7. Мемлекеттік кірістер органдары жыл сайын бұқаралық ақпарат құралдарында төлеушінің сәйкестендіру нөмірін, басшысының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып, аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегі туындаған күннен бастап алты айдан асатын мерзімде өтелмеген берешегі бар төлеушілердің тізімдерін жариялайды.
8. Осы баптың мақсаттары үшін төлеуші деп аударымдарды төлеушілер, дара кәсіпкерлер, жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіпқой медиаторлар түсініледі.".

4. Распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам и кассе плательщика отменяются органом государственных доходов, вынесшим такие распоряжения, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем погашения задолженности по отчислениям и (или) взносам.
5. В случае непогашения задолженности по отчислениям и (или) взносам, орган государственных доходов взыскивает суммы такой задолженности в принудительном порядке с банковских счетов:
плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, - по истечении пяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления;
плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, - по истечении двадцати рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
Взыскание задолженности по отчислениям и (или) взносам с банковских счетов плательщиков производится на основании инкассового распоряжения органа государственных доходов.
В случаях отсутствия или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах) для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег клиента в порядке очередности, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В случае отсутствия денег на банковском счете плательщика в национальной валюте, взыскание задолженности по отчислениям и (или) взносам производится с банковских счетов плательщика в иностранной валюте на основании инкассовых распоряжений, выставленных органами государственных доходов в национальной валюте.
6. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны перечислить суммы отчислений и (или) взносов в Фонд через Государственную корпорацию в день списания данных сумм с банковских счетов плательщиков.
7. Органы государственных доходов ежегодно публикуют в средствах массовой информации списки плательщиков, имеющих задолженность по отчислениям и (или) взносам, не погашенную в срок более шести месяцев со дня ее возникновения, с указанием идентификационного номера плательщика, фамилии, имени, отчества (при его наличии) руководителя и суммы задолженности по отчислениям и (или) взносам.
8. Для целей настоящей статьи под плательщиком понимаются плательщики отчислений, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы.".

21. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-I, 169-құжат; № 22, 116-құжат):
1-баптың 3-тармағында:
1) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"283-1-бап. Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарын ұсынбау не уақтылы ұсынбау, тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарында тауарлар атауының сәйкес келмеуі, санын (көлемін анық емес көрсету), сол сияқты тауарлардың ілеспе жүкқұжаттарында мұнай өнімдерінің, темекі бұйымдарының, этил спиртінің және алкоголь өнімдерінің, биоотынның жеке идентификациялық нөмір-кодын анық емес көрсету";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мынадай мазмұндағы 283-1-баппен толықтырылсын:
"283-1-бап. Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарын ұсынбау не уақтылы ұсынбау, тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарында тауарлар атауының сәйкес келмеуі, санын (көлемін анық емес көрсету), сол сияқты тауарлардың ілеспе жүкқұжаттарында мұнай өнімдерінің, темекі бұйымдарының, этил спиртінің және алкоголь өнімдерінің, биоотынның жеке идентификациялық нөмір-кодын анық емес көрсету
1. Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарын ұсынбау не уақтылы ұсынбау –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекетттер –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарында тауарлар атауының сәйкес келмеуі, санын (көлемін анық емес көрсету), тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарында мұнай өнімдерінің, темекі бұйымдарының, этил спиртінің және алкоголь өнімдерінің, биоотынның жеке идентификациялық нөмір-кодтарының анық емес көрсету –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

21. В Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и таможенного администрирования" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-I, ст. 169; № 22, cт. 116):
в пункте 3 статьи 1:
абзац шестой подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"Статья 283-1. Непредставление либо несвоевременное представление сопроводительных накладных на товары, несоответствие наименования, недостоверное отражение количества (объема) товаров в сопроводительной накладной на товары, а равно недостоверное указание в сопроводительной накладной на товары персонального идентификационного номера-кода на нефтепродукты, табачные изделия, этиловый спирт и алкогольную продукцию, биотопливо";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) дополнить статьей 283-1 следующего содержания:
"Статья 283-1. Непредставление либо несвоевременное представление сопроводительных накладных на товары, несоответствие наименования, недостоверное отражение количества (объема) товаров в сопроводительной накладной на товары, а равно недостоверное указание в сопроводительной накладной на товары персонального идентификационного номера-кода на нефтепродукты, табачные изделия, этиловый спирт и алкогольную продукцию, биотопливо
1. Непредставление либо несвоевременное представление сопроводительных накладных на товары –
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
3. Несоответствие наименования, недостоверное отражение количества (объема) товаров в сопроводительной накладной на товары, а равно недостоверное указание в сопроводительной накладной на товары персонального идентификационного номера-кода на этиловый спирт и алкогольную продукцию, нефтепродукты, на табачные изделия, биотопливо –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, –
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарын ресімдемеу,сол сияқты мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің, темекі бұйымдарының, этил спиртінің және алкоголь өнімдерінің, биоотынның тауарларға арналған ілеспе жүкқұжатынсыз айналымы –
әкімшілік құқық бұзушылықтың тiкелей нысанасы болып табылған мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі бұйымдарын, этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімдерін және (немесе) құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кірістер, ақша тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
әкімшілік құқық бұзушылықтың тiкелей нысанасы болып табылған мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі бұйымдарын, этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімідерін және (немесе) құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кірістер, ақша тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – қырық, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.".
22. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына):
1) 25-бапта:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және төлем жасалатын күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бір мың еселенген мөлшерінен асатын мәміле бойынша қосылған құн салығының төлеушісі ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке кәсіпкерлер немесе қосылған құн салығының төлеушісі ретінде тіркеу есебінде тұрған басқа жеке кәсіпкерлер пайдасына заңды тұлғалар немесе заңды тұлғалар арасындағы төлемдер қолма-қол ақшасыз тәртіппен ғана жүзеге асырылады.".

4. Деяния, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства в размере ста месячных расчетных показателей.
5. Неоформление сопроводительных накладных на товары, а равно оборот отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, биотоплива, оборот и перемещение этилового спирта и (или) алкогольной продукции без сопроводительных накладных на товары –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией этилового спирта и (или) алкогольной продукции, отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, биотоплива, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, и (или) доходов, денег, полученных вследствие административного правонарушения.
6. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства в размере четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией этилового спирта и (или) алкогольной продукции, отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, биотоплива, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, и (или) доходов, денег, полученных вследствие административного правонарушения.".
22. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст. 86; № 23, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Государственной образовательной накопительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 июля 2017 г.):
1)      в статье 25:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Платежи по сделке, сумма которой превышает тысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату совершения платежа, осуществляются индивидуальными предпринимателями, состоящими на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, или юридическими лицами в пользу другого индивидуального предпринимателя, состоящего на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, или юридического лица только в безналичном порядке.";

мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Банктер "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік кіріс органдарына қосылған құн салығының ағымдағы шоттарының иелері туралы мәліметтер, ашу және жабу, қосылған құн салығының ағымдағы шоттары бойынша жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ осындай шоттар бойынша ақша қозғалыстары және қалдықтары туралы ақпаратты береді.";
23. 2017 жылғы 11 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) талап ету құқығын басқаға беру бойынша мәліметтерді өзінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кіріс органдарына уәкілетті мемлекеттік органдардың келісімі бойынша салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсу толықтығы қамтамасыз ету саласына жетекшілік ететін уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша тоқсаннан кейiнгi екінші айдың жиырма бесінші күнінен кешiктiрмей ұсынады.
Талап ету құқығын басқаға беру бойынша мәліметтерді ұсынбау, уақтылы ұсынбау, анық емес немесе толық емес ұсынылғаны үшін коллекторлық агенттік Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауаптылықта болады;".
2-бап. 2018 жылғы 2 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 147-бабы 6-тармағының
бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"4) алкоголь өніміне, мұнай өнімдеріне, темекі бұйымдарына және биоотынға ілеспе жүкқұжаттарының болуы және олардың төлнұсқалылығы;".
3-бап. 2016 жылғы 2 қаңтардан бастап 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"7) осы Заңның 7-3-бабында белгіленген жағдайларда халықаралық топтың қатысушысына есептік қаржы жылына еларалық есептілікті уәкілетті органға ұсыну туралы талапты уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жіберуге құқылы".
4-бап. 2016 жылғы 2 қаңтардан бастап 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"8) халықаралық топтың қатысушысы басқа халықаралық топтың қатысушысына өзінің атынан еларалық есептілікті әзірлеуге және (немесе) ұсынуға құқығы бар.".
5-бап. 2016 жылғы 2 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3-тармағы мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:

дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Банки предоставляют органам государственных доходов через платежный шлюз "электронного правительства" сведения о владельцах, информацию об открытии и закрытии текущих счетов налога на добавленную стоимость, осуществленных платежах и (или) переводах денег по текущим счетам налога на добавленную стоимость, а также остатках и движении денег по таким счетам.".
23. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 мая 2017 года:
пункт 1 статьи 15 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) предоставлять сведения по договорам уступки права требования органам государственных доходов по месту своего нахождения не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за кварталом, по форме, установленной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом.
За непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление сведений по договорам уступки права требования коллекторские агентства несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан;".
Статья 2. Установить, что со 2 января 2018 года до 1 января 2020 года подпункт 4) части первой пункта 6 статьи 147 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан действует в следующей редакции:
"4) наличия и подлинности сопроводительных накладных на алкогольную продукцию, нефтепродукты, табачные изделия и биотопливо;".
Статья 3. Установить, что со 2 января 2016 года до 1 января 2019 года подпункт 7) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" действует в следующей редакции:
"7) направить требование участнику международной группы о представлении в уполномоченный орган межстрановой отчетности за отчетный финансовый год в порядке, установленном уполномоченным органом, в случаях, предусмотренных статьей 7-3 настоящего Закона.".
Статья 4. Установить, что со 2 января 2016 года до 1 января 2019 года подпункт 8) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" действует в следующей редакции:
"8) участник международной группы имеет право уполномочить другого участника международной группы подготовить и (или) представить от его имени межстрановую отчетность.".
Статья 5. Установить, что со 2 января 2016 года до 1 января 2018 года пункт 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" действует в следующей редакции:

"3. Мәмілеге қатысушылар мен халықаралық топтың қатысушылары:
1) осы Заңға сәйкес міндеттерді уақытында және толық көлемде орындауға;
2) уәкілетті органдардың заңды талаптарын орындауға;
3) мәміленің қолданылатын бағасының негізділігін растайтын есептілікті және құжаттаманы жүргізуге;
4) еларалық есептілікті ұсыну жүргізуге, егер қатысушы халықаралық топтың міндеті жүктелген немесе талабы бойынша осындай есептілікті беретін болса;
5) осы Заңның 7-3-бабында белгіленген жағдайларда еларалық есептілікті уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көзделген міндеттер халықаралық топтың қатысушыларына ғана қолданылады;
6) уәкілетті органдарға мәмілелердің мониторингі бойынша ақпаратты және есептілікті, сондай-ақ өзге де құжаттарды осы Заңда белгіленген тәртіппен ұсынуға міндетті.
Уәкілетті органдардың сұрау салуы бойынша мәмілеге қатысушы мәміленің қолданылатын бағасының негізділігін растайтын ақпаратты және құжаттарды күнтізбелік тоқсан күн ішінде ұсынады;
7) уәкілетті органдардың талабы бойынша тексерулер барысында қолданылатын бағаның экономикалық негіздеуін, оның ішінде мәміленің бағасы мен дифференциалын растайтын құжаттарды, нарықтық бағаны айқындау әдістерінің бірін қолдану туралы ақпаратты және қолданылатын бағаларды растайтын басқа да ақпаратты ұсынуға міндетті.".
6-бап. 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3. Мәмілеге қатысушылар мен халықаралық топқа қатысушылар:
1) осы Заңға сәйкес міндеттерді уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) уәкілетті органдардың заңды талаптарын орындауға;
3) мәміленің қолданылатын бағасының негізділігін растайтын есептілікті және құжаттаманы жүргізуге;
4) осы Заңның 5-1-бабына сәйкес халықаралық топқа қатысу туралы өтінішті уәкілетті органға ұсынуға;
5) егер халықаралық топқа қатысушыға еларалық есептілікті ұсыну міндеті немесе талап жүктелген болса осындай есептілікті жүргізуге;
6) осы Заңның 7-3-бабында белгіленген жағдайларда еларалық есептілікті уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген міндеттер халықаралық топқа қатысушыларға ғана қолданылады;
7) осы Заңда көзделген тәртіппен уәкілетті органға мәмілелердің мониторингі бойынша ақпаратты және есептілікті, сондай-ақ өзге де құжаттарды ұсынуға міндетті.
Уәкілетті органдардың сұрау салуы бойынша мәмілеге қатысушы мәміленің қолданылатын бағасының негізділігін растайтын ақпаратты және құжаттарды күнтізбелік тоқсан күн ішінде ұсынады;

"3. Участники сделки и участники международной группы обязаны:
1) своевременно и в полном объеме исполнять обязанности в соответствии с настоящим Законом;
2) выполнять законные требования уполномоченных органов;
3) вести отчетность и документацию, подтверждающую обоснованность применяемой цены сделки;
4) вести межстрановую отчетность, если на участника международной группы возложены обязанность или требование по представлению такой отчетности;
5) представлять в уполномоченный орган межстрановую отчетность в случаях, установленных статьей 7-3 настоящего Закона.
Обязанности, предусмотренные подпунктами 4) и 5) настоящего пункта распространяются только на участников международной группы;
6) предоставлять в уполномоченные органы информацию и отчетность по мониторингу сделок, а также иные документы в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
По запросу уполномоченных органов участник сделки предоставляет информацию и документы, подтверждающие обоснованность применяемой цены сделки, в течение девяноста календарных дней;
7) по требованию уполномоченных органов в ходе проведения проверок предоставлять экономическое обоснование применяемой цены, в том числе документы, подтверждающие цену сделки и дифференциал, информацию о применении одного из методов определения рыночной цены и другую информацию, подтверждающую применяемые цены.".
Статья 6. Установить, что с 1 января 2018 года до 1 января 2019 года пункт 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" действует в следующей редакции:
"3. Участники сделки и участники международной группы обязаны:
1) своевременно и в полном объеме исполнять обязанности в соответствии с настоящим Законом;
2) выполнять законные требования уполномоченных органов;
3) вести отчетность и документацию, подтверждающую обоснованность применяемой цены сделки;
4) представлять в уполномоченный орган заявление об участии в международной группе в соответствии со статьей 5-1 настоящего Закона;
5) вести межстрановую отчетность, если на участника международной группы возложены обязанность или требование по представлению такой отчетности;
6) представлять в уполномоченный орган межстрановую отчетность в случаях, установленных статьей 7-3 настоящего Закона.
Обязанности, предусмотренные подпунктами 4), 5) и 6) настоящего пункта, распространяются только на участников международной группы;
7) предоставлять в уполномоченные органы информацию и отчетность по мониторингу сделок, а также иные документы в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
По запросу уполномоченных органов участник сделки предоставляет информацию и документы, подтверждающие обоснованность применяемой цены сделки, в течение девяноста календарных дней;

8) уәкілетті органдардың талабы бойынша тексерулер барысында қолданылатын бағаның экономикалық негізділігін, оның ішінде мәміленің бағасы мен дифференциалын растайтын құжаттарды, нарықтық бағаны айқындау әдістерінің бірін қолдану туралы ақпаратты және қолданылатын бағаларды растайтын басқа да ақпаратты ұсынуға міндетті.".
7-бап. 2016 жылғы 2 қаңтардан бастап 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"7-бап. Халықаралық топқа қатысушы ұсынатын трансферттік баға белгілеу бойынша есептілік
1. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік мынадай ақпаратты:
1) мыналарды:
тараптардың өзара байланыстылығы туралы деректерді;
мәмілеге қатысушының кәсіпкерлік қызметінің, мәмілеге қатысушы өз қызметін жүзеге асыратын саланың сипатталуын және нарық шарттарын;
баға белгілеуге ықпал ететін факторларға қатысты ақпаратты қоса алғанда, болжамдарды, бизнес стратегиясын, трансферттік баға белгілеудің әдістемесін;
функционалдық талдауды, тәуекелдерді талдауды, материалдық және материалдық емес активтерді;
халықаралық стандарттар бойынша есептерді, оның ішінде қаржылық есептілікті қоса алғанда, баға қолдану негізділігін растайтын құжаттаманы;
2) нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдісті;
3) ақпарат көзін;
4) шарттардан (келісімшарттардан), шот фактуралардан (инвойстардан), кедендік жүк декларацияларынан алынған мәліметтерді, қаржы ұйымдары ұсынатын мәліметтерді, сондай-ақ дифференциалды айқындау үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтитын осы Заңның 3-бабында көрсетілген мәмілелер бойынша ақпаратты;
5) физикалық сипаттамасын, сапасы мен нарықтағы сұранысын, шығарылған және өндіруші елін, тауар белгісінің болуын және тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) сапалық сипатына байланысты басқа да ақпаратты қоса алғанда, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сипатталуын;
6) шарттық талаптарды;
7) іскерлік операциялар жүргізу стратегиясын;
8) маржаны, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің
комиссиялық (агенттік) сыйақысын не олардың
сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақыларды қамтиды. Бұл ретте, егер мәмілеге қатысушылар үшін маржаның құрамдастарын ашатын ақпарат қолжетімді болса, мәмілеге қатысушы мұндай
ақпаратты ұсынады және егер маржа сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысын не сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақыны қамтитын жағдайда, уәкілетті органдар бұл құрамдастарды бақылауды жүзеге асыру кезінде есепке алмайды;

8) по требованию уполномоченных органов в ходе проведения проверок предоставлять экономическое обоснование применяемой цены, в том числе документы, подтверждающие цену сделки и дифференциал, информацию о применении одного из методов определения рыночной цены и другую информацию, подтверждающую применяемые цены.".
Статья 7. Установить, что со 2 января 2016 года до 1 января 2019 года статья 7 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" действует в следующей редакции:
"Статья 7. Отчетность по трансфертному ценообразованию, представляемая участником международной группы
1. Отчетность по мониторингу сделок включает в себя следующую информацию:
1) документацию, подтверждающую обоснованность применения цен, включая:
данные о взаимосвязанности сторон;
описание предпринимательской деятельности участника сделки, отрасли, в которой осуществляет свою деятельность участник сделки, и условий рынка;
прогнозы, стратегию бизнеса, методологию трансфертного ценообразования, включая информацию, касающуюся факторов, которые влияют на установление цены;
функциональный анализ, анализ рисков, материальных и нематериальных активов;
отчеты по международным стандартам, в том числе финансовую отчетность;
2) метод, применяемый для определения рыночной цены;
3) источник информации;
4) информацию по сделкам, указанным в статье 3 настоящего Закона, содержащую сведения из договоров (контрактов), счетов-фактур (инвойсов), грузовых таможенных деклараций, сведения, представляемые финансовыми организациями, а также иные, необходимые для определения дифференциала;
5) описание товаров (работ, услуг), включая физические характеристики, качество и репутацию на рынке, страну происхождения и производителя, наличие товарного знака и другую информацию, связанную с качественными характеристиками товара (работы, услуги);
6) договорные условия;
7) стратегию ведения деловых операций;
8) маржу, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций. При этом участник сделки предоставляет информацию, раскрывающую составляющие маржи, если такая информация доступна участникам сделки, и в случае, если маржа включает в себя комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсацию за выполнение торгово-посреднических функций, уполномоченными органами эти составляющие не учитываются при осуществлении контроля;

9) мәміле бағасын қолданудың дұрыстығын негіздейтін және мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа да деректерді қамтиды.
Осы баптың бірінші бөлігінің 1), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ақпарат осы Заңда реттелетiн мәмiлелерді жасау кезінде мәмiле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына әсер ететiн осындай шарттар мен деректер болған жағдайда мемлекеттік кіріс органдарына берiледi.
2. Мәмілеге қатысушылар, оның ішінде осы Заңға сәйкес мәмілелер мониторингіне жатпайтын тауарлармен мәмілелерді жүзеге асыратын мәмілеге қатысушылар қолданылатын бағаның негізділігін растайтын құжаттаманы жүргізуге және оны уәкілетті органдардың сұрау салуы бойынша уәкілетті органдарға беруге міндетті.
3. Халықаралық топқа қатысушы ұсынатын трансферттік баға белгілеу бойынша есептілік еларалық есептіліктен тұрады.
Еларалық есептіліктің нысанын және оның толтыру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
Осы тармақта көзделген, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді қамтитын есептілік мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді қамтымайтын бөлігінде ұсынылады.
Халықаралық топқа қатысушы мәліметтердің толық еместігін, ұсынылған есептілікті толтыруда нақты еместікті не қателерді анықтаған жағдайда мұндай қатысушы жаңартылған ақпаратты есепке ала отырып, түзетілген есептілікті ұсынуға міндетті.
Бұл ретте осы Заңда белгіленген есептілікті ұсыну бойынша мерзімдер түзетілген есептіліктің ұсынылуына қолданылмайды.".
8-бап. Осы Заң:
1) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 11-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларын, 6) тармақшасының жиырма бірінші – отыз сегізінші абзацтарын;
2) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы, 5-тармағының 7) тармақшасының төртінші абзацын, 11-тармағы 6) тармақшасының екінші – жиырмасыншы абзацтарын;
3) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 3-тармағының 2), 8) және 9) тармақшаларын, 4-тармағының 8) тармақшасын қоспағанда, 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

9) другие данные, которые обосновывают правильность применения цены сделки и влияют на величину отклонения цены сделки от рыночной цены.
Информация, указанная в подпунктах 1), 5), 6), 7), 8) и 9) части первой настоящей статьи, предоставляется в органы государственных доходов в случае наличия таких условий и данных, влияющих на величину отклонения цены сделки от рыночной цены при совершении сделок, регулируемых настоящим Законом.
2. Участники сделок, в том числе осуществляющие сделки с товарами, которые не подлежат мониторингу сделок в соответствии с настоящим Законом, обязаны вести документацию, подтверждающую обоснованность применяемой цены, и по запросу уполномоченных органов представлять ее в уполномоченные органы.
3. Отчетность по трансфертному ценообразованию, представляемая участником международной группы, состоит из межстрановой отчетности.
Форма межстрановой отчетности и порядок ее составления утверждаются уполномоченным органом.
Отчетность, предусмотренная настоящим пунктом, содержащая сведения, составляющие государственную тайну в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах, представляется в части, не содержащей сведения, составляющие государственную тайну.
В случае обнаружения участником международной группы неполноты сведений, неточностей либо ошибок в заполнении представленной отчетности, такой участник обязан представить скорректированную отчетность с учетом обновленной информации.
При этом сроки по представлению отчетности, установленные настоящим Законом, не распространяются на представление скорректированной отчетности.".
Статья 8. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2018 года, за исключением:
1) подпунктов 1), 2), 3), и 5), абзацев двадцать первого – тридцать восьмого подпункта 6) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года;
2) абзаца четвертого подпункта 7) пункта 5, абзацев второго – двадцатого подпункта 6) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
3) подпунктов 2), 8) и 9) пункта 3, подпункта 8) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
Президент
Республики Казахстан