Жүру жолында жүзеге асырылатын, жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдау кезінде шекаралық, кедендік және бақылаудың өзге де түрлерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 2 қарашадағы № 707 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабының 10-3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жүру жолында жүзеге асырылатын, жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдау кезінде шекаралық, кедендік және бақылаудың өзге де түрлерін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 2 қарашадағы
№ 707 қаулысымен
бекітілген
Жүру жолында жүзеге асырылатын, жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдау кезінде шекаралық, кедендік және бақылаудың өзге де түрлерін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жүру жолында жүзеге асырылатын, жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдау кезінде шекаралық, кедендік және бақылаудың өзге де түрлерін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 55-бабының 10-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және жүру жолында жүзеге асырылатын, жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдау кезінде шекаралық, кедендік және бақылаудың өзге де түрлерін (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау) жүргізу тәртібін, сондай-ақ жүру жолында жүзеге асырылатын халықаралық қатынастағы жолаушылар поездарында (бұдан әрі – поезд) мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде теміржол станцияларының әкімшіліктері мен теміржол көлік құралдарына қызмет көрсететін персоналдың іс-қимылын айқындайды.
2. Жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдау кезінде кедендік, шекаралық және бақылаудың өзге де түрлері Кәсіпкерлік кодекстің нормаларына және Қазақстан Республикасының шекаралық, кедендік, көліктік, санитариялық-карантиндік, ветеринариялық және фитосанитариялық бақылау саласындағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жолаушы – жол жүру құжаты (билетi) бар және поезбен жол жүретiн жеке тұлға;
2) тасымалдаушы – жүктерді немесе жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген, тартқыш көлік құралдарын қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде жылжымалы құрамды иеленетін тұлға.

Об утверждении Правил проведения пограничного, таможенного и иных видов контроля при пассажирских перевозках железнодорожным транспортом, осуществляемых в пути следования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 707.
В соответствии с подпунктом 10-3) статьи 55 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения пограничного, таможенного и иных видов контроля при пассажирских перевозках железнодорожным транспортом, осуществляемых в пути следования.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2017 года № 707
Правила
проведения пограничного, таможенного и иных видов контроля при пассажирских перевозках железнодорожным транспортом, осуществляемых в пути следования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения пограничного, таможенного и иных видов контроля при пассажирских перевозках железнодорожным транспортом, осуществляемых в пути следования, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-3) статьи 55 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок проведения пограничного, таможенного и иных видов контроля, предусмотренных Законом, (далее – государственный контроль) при пассажирских перевозках железнодорожным транспортом, осуществляемых в пути следования, а также действия администраций железнодорожных станций и обслуживающего персонала железнодорожных транспортных средств при проведении государственного контроля пассажирских поездов международного сообщения (далее – поезда), осуществляемого в пути следования.
2. Пограничный, таможенный и иные виды контроля при пассажирских перевозках железнодорожным транспортом проводятся в соответствии с нормами Предпринимательского кодекса и законодательства Республики Казахстан в сфере пограничного, таможенного, транспортного, санитарно-карантинного, ветеринарного и фитосанитарного контроля.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) пассажир – физическое лицо, имеющее проездной документ (билет) и совершающее поездку в поезде;
2) перевозчик – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства.

2-тарау. Жүру жолында жүзеге асырылатын, жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдау кезінде шекаралық, кедендік және бақылаудың өзге де түрлерін жүргізу тәртібі
4. Жүру жолында жүзеге асырылатын, жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдау кезіндегі мемлекеттік бақылауды Заңда көзделген шекаралық бақылау бөлімшелері, мемлекеттік кірістер органдары және мемлекеттік бақылаудың өзге де түрлерінің бөлімшелері (бұдан әрі – бақылаушы органдар) бақылаушы орган қызметкерін отырғызу жүзеге асырылған теміржол станцияларынан, өзге айқындалған орындардан (бұдан әрі – бақылау басталатын станция) бастап өткізу пунктіне немесе Мемлекеттік шекара сызығына дейін немесе кері қарай жүргізеді.
5. Теміржол көлігімен халықаралық жолаушылар тасымалдау кезінде бақылаушы органдардың негізгі бақылау операцияларын жүзеге асыру дәйектілігі мен ұзақтығы теміржол жолдарының әр учаскесіне қатысты оның ерекшеліктеріне негізделіп Қазақстан Республикасының Ұлттық кауіпсіздік комитеті бекітетін өткiзу пункттерiнде адамдарды, көлiк құралдарын, жүктердi және тауарларды Мемлекеттiк шекара арқылы өткiзудi ұйымдастырудың үлгiлік схемаларында (бұдан әрі – өткізуді ұйымдастыру схемалары) айқындалады.
6. Бақылаушы органдар мен тасымалдаушы қызметті үйлестіру арқылы мемлекеттік бақылауды жүргізу уақытын азайту және поездар қозғалысын негізсіз кідіртуге жол бермеу шараларын қабылдайды.
7. Поездың жүру жолында болатын уақыты өткізуді ұйымдастыру схемаларында бақылаушы органдар қызметкерлері өз лауазымдық міндеттерін орындағаннан кейін олардың поездан түсуі көзделген теміржол станциясына, айқындалған өзге орынға не өткізу пунктіне, не Мемлекеттік шекара сызығына (бұдан әрі – бақылау жұмыстары аяқталатын станция) келгенге дейін мемлекеттік бақылаудың аяқталуын қамтамасыз етуге тиіс.
8. Поездың жүру жолында мемлекеттік бақылау жүргізілген кезде жол жүрудің бүкіл учаскесінің бойында адамдарды түсіруге (отырғызуға), жүктер мен тауарларды түсіруге (тиеуге) тыйым салынады.
Мұндай учаскелерде қозғалыс қауіпсіздігін сақтау мақсатында қарсы келе жатқан поезды өткізу үшін ғана поездардың тоқтауына рұқсат беріледі.
9. Поездардың Қазақстан-Ресей Мемлекеттік шекарасын және Қазақстан-Қырғыз Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде жүру жолында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында шекаралық бақылау ғана жүргізіледі.
10. Бақылау басталатын станцияның әкімшілігі поездың келуіне кемінде бір сағат қалғанда бақылаушы органдарға поездың осы станцияға келетін уақыты, тоқтайтын орны (теміржол жолы) және жолаушылар саны туралы ақпарат береді.

Глава 2. Порядок проведения пограничного, таможенного и иных видов контроля при пассажирских перевозках железнодорожным транспортом, осуществляемых в пути следования
4. Государственный контроль при пассажирских перевозках железнодорожным транспортом, осуществляемый в пути следования, проводится подразделениями пограничного контроля, органами государственных доходов и подразделениями иных видов государственного контроля, предусмотренных Законом, (далее – контролирующие органы) начиная от железнодорожных станций, определенных иных мест, где осуществлена посадка сотрудников контролирующих органов, (далее – станция начала контроля) до пункта пропуска либо до линии Государственной границы и обратно.
5. Последовательность и продолжительность осуществления контролирующими органами основных контрольных операций при международных пассажирских перевозках железнодорожным транспортом в отношении каждого участка железнодорожных путей, исходя из его особенностей, определяются типовыми схемами организации пропуска через Государственную границу лиц, транспортных средств, грузов и товаров в пунктах пропуска, утверждаемыми Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (далее – схемы организации пропуска).
6. Контролирующие органы и перевозчик путем координации деятельности принимают меры по минимизации времени проведения государственного контроля и недопущению необоснованных задержек движения поездов.
7. Время нахождения поезда в пути следования должно обеспечивать окончание государственного контроля до прибытия на железнодорожную станцию, определенное иное место, либо на пункт пропуска, либо на линию Государственной границы, где схемами организации пропуска предусмотрена высадка сотрудников контролирующих органов с поезда (далее – станция окончания контроля) после выполнения ими своих должностных обязанностей.
8. Высадка (посадка) лиц, выгрузка (погрузка) грузов и товаров при проведении государственного контроля поездов в пути следования запрещаются по всему участку следования.
Остановка поездов на таких участках допускается только в целях обеспечения безопасности движения для пропуска встречных составов.
9. При пересечении поездами казахстанско-российской государственной границы и казахстанско-кыргызской государственной границы в ходе осуществления государственного контроля в пути следования проводится только пограничный контроль.
10. Администрация станции начала контроля не менее чем за один час до прибытия поезда информирует контролирующие органы о прибытии поезда на данную станцию, времени, месте (железнодорожный путь) стоянки и количестве пассажиров.

11. Поездардың поезд бригадаларының жұмыскерлері бақылау басталатын станцияға поезд келгенге дейін жолаушылардың құжаттарын, қол жүктерін бақылау үшін дайындап, сондай-ақ көші-қон карталарын және кеден декларациясын (қажет болған жағдайда) толтырып, өз орындарында отыруын қамтамасыз етеді.
12. Мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде жолаушылардың вагондар ішінде қозғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын бақылаушы органның уәкілетті қызметкерінің рұқсатымен ғана жол беріледі. Мемлекеттік бақылау жүргізу уақытында вагон-мейрамханалардың жұмысы тоқтатылады.
13. Поезд бақылау басталатын немесе аяқталатын станциядан мемлекеттік шекаралық бақылау бөлімшесінің уәкілетті қызметкерінің рұқсатымен ғана қозғалысын бастайды.
14. Бақылаушы органдардың лауазымды уәкілетті тұлғалары мемлекеттік бақылауды бастар алдында поезд бастығынан поезда науқас адамдардың, ауру деп күдіктенетін адамдардың, поезға заңсыз кірген адамдардың, оның ішінде Қазақстан Республикасына кіруге құқық беретін құжаты жоқ адамдардың, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасымен Қазақстан Республикасына (нан) әкелуге/әкетуге тыйым салынған жүктердің бар-жоғы туралы қолда бар ақпарат нақтыланады.
Поезд бастығы күнібұрын бақылаушы органдардың лауазымды уәкілетті тұлғалары мемлекеттік бақылауды жүргізуді бастағанға дейін бақылау органдарының қызметкерлеріне ұсыну үшін жалпы жолаушылар саны жөнінде (әр вагон бойынша және жалпы поезд бойынша) ақпаратты жинауды ұйымдастырады.
Поезға мемлекеттік бақылау жүргізу үшін бақылаушы органдардың лауазымды тұлғалары келген кезде поезд бастығы шекаралық бақылау бөлімшесінің және аумақтық мемлекеттік кірістер органы ауысымдарының басшыларына поездың мемлекеттік бақылауға дайын екендігі туралы хабардар етеді, сондай-ақ жолаушылар поезының қызмет көрсететін персоналы туралы ақпарат береді.
15. Теміржол көлігімен Мемлекеттік шекара арқылы өтетін адамдарды және олардың құжаттарын тексеруді шекара жасақтары шетелге қатынайтын поездардың вагондарында және локомотивтерінде тікелей жүзеге асырады.
16. Мемлекеттік шекараны бұзушыларды анықтау және ұстау мақсатында шекара жасақтары поезд бригадасының мүшелерін тарту арқылы Мемлекеттік шекара арқылы өтетін адамдардың құжаттарын тексере отырып жүзеге асырады.
17. Қазақстан Республикасына кірер кезде Заңда көзделген кедендік және багаж бен қол жүгін бақылаудың өзге де түрлері шекара жасақтары олардың иелерінде Қазақстан Республикасына кіруіне құқық беретін құжаттың бар-жоғын тексергеннен кейін жүргізіледі. Қазақстан Республикасынан шығатын кезде бақылау кері ретпен жүзеге асырылады.

11. Работники поездной бригады поездов до прибытия поезда на станцию начала контроля обеспечивают нахождение пассажиров на своих местах с подготовленными для контроля документами, ручной кладью, а также заполненными миграционными картами и таможенными декларациями (при необходимости).
12. Передвижение пассажиров по вагонам во время проведения государственного контроля допускается только с разрешения уполномоченного сотрудника контролирующего органа, осуществляющего государственный контроль. Работа вагонов-ресторанов на время проведения государственного контроля прекращается.
13. Поезда могут начинать движение со станции начала или окончания контроля только с разрешения уполномоченного сотрудника подразделения государственного пограничного контроля.
14. Перед началом государственного контроля уполномоченными должностными лицами контролирующих органов у начальника поезда уточняется имеющаяся информация о нахождении в поезде больных, подозрительных на заболевание лиц, лиц, незаконно находящихся в поезде, в том числе лиц без документов на право въезда в Республику Казахстан, грузов, запрещенных таможенным законодательством Республики Казахстан к ввозу/вывозу в/из Республику (-и) Казахстан.
Начальник поезда заблаговременно до начала проведения государственного контроля уполномоченными должностными лицами контролирующих органов организует сбор информации относительно общего количества пассажиров (отдельно по каждому вагону и поезду в целом) для предоставления сотрудникам контролирующих органов.
По прибытию должностных лиц контролирующих органов на поезд для проведения государственного контроля начальник поезда информирует старших смен подразделения пограничного контроля и территориального органа государственных доходов о готовности поезда к государственному контролю, а также предоставляет информацию об обслуживающем персонале пассажирского поезда.
15. Проверка документов и лиц, следующих через Государственную границу железнодорожным транспортом, пограничными нарядами осуществляется непосредственно в вагонах поездов заграничного следования и локомотивах.
16. Досмотр внутренней части вагонов осуществляется пограничными нарядами в целях обнаружения и задержания нарушителей Государственной границы одновременно с проверкой документов у лиц, следующих через Государственную границу, с привлечением членов поездной бригады.
17. При въезде в Республику Казахстан таможенный и иные виды контроля ручной клади и багажа, предусмотренные Законом, проводятся после проверки у их владельцев пограничными нарядами документов на право въезда в Республику Казахстан. При выезде из Республики Казахстан контроль осуществляется в обратной последовательности.

18. Поезда багаж вагондары болған жағдайда бақылаушы органдардың уәкілетті лауазымды тұлғалары оларды тексеріп-қарауды, тасымалданып отырған жүктер мен тауарлардың тасымалдау және ілеспе құжаттарын тексеруді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағына багаж вагондарында жүк кірген кезде оларға Кодекске сәйкес, сондай-ақ кедендік транзиттің кеден рәсіміне сәйкес кедендік декларациялауға жатады.
19. Шекара жасақтары локомотив бригадасының құжаттарын және поезд вагондары мен локомотивтің сыртқы бөлігін поезд Қазақстан Республикасына кірген кезде – бақылау басталатын станцияда, Қазақстан Республикасынан шыққан кезде бақылау аяқталатын станцияда тексереді.
Жоғарыда көрсетілген бақылау рәсімдерін жүргізу үшін поездардың қозғалыс кестесінде аялдамаға қажетті уақыт белгіленеді.
20. Шекаралық бақылау бөлімшесі мемлекеттік бақылау басталатын және аяқталатын станцияларда және бақылаушы органдардың уәкілетті лауазымды тұлғалары жұмысын бастаған және жұмыстары барысында поезға қадағалау орнатады.
Поезға Қазақстан Республикасы заңнамасының шеңберінде шекаралық бақылау бөлімшесінің рұқсатымен қызметтік міндеттерін орындауы қажет адамдардың ғана кіруіне рұқсат беріледі.
21. Тексеріп-қарау барысында Мемлекеттік шекараны бұзушылар немесе поезға заңсыз кірген адамдар анықталған жағдайда, шекара жасағы дереу поезды тоқтату және бұзушылықтың жолын кесу шараларын қабылдау үшін теміржол станциясының кезекшісіне хабарлайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің жақын жердегі бөлімшесіне баяндайды.
22. Шекаралық бақылау бөлімшесінің уәкілетті лауазымды тұлғасы (ауысымның басшылары) жолаушылар поезында мемлекеттік бақылаудың аяқталғаны және режимдік шектеулердің алынғаны туралы теміржол станциясының кезекшісіне хабарлайды.

18. При наличии в поездах багажных вагонов уполномоченные должностные лица контролирующих органов осуществляют их досмотр, проверку перевозочных и сопроводительных документов на перевозимые грузы и товары.
При ввозе на территорию Республики Казахстан груза в багажных вагонах данный груз подлежит таможенному декларированию в соответствии с Кодексом, а также таможенной процедурой таможенного транзита.
19. Проверка документов локомотивной бригады и осмотр внешней части вагонов поезда и локомотива осуществляются пограничными нарядами при въезде поезда в Республику Казахстан на станции начала контроля, при выезде из Республики Казахстан – на станции окончания контроля.
Для проведения вышеуказанных контрольных процедур в расписании движения поездов устанавливается необходимое время стоянки.
20. За поездами на станциях начала и окончания государственного контроля перед началом и в период работы уполномоченных должностных лиц контролирующих органов подразделением пограничного контроля устанавливается наблюдение.
К поезду с разрешения подразделения пограничного контроля допускаются только те лица, которым это необходимо для выполнения служебных обязанностей в рамках законодательства Республики Казахстан.
21. В случае выявления в ходе осмотра поезда нарушителей Государственной границы или лиц, незаконно находящихся в поезде, пограничный наряд немедленно информирует дежурного по железнодорожной станции для принятия мер по остановке поезда и пресечению нарушения, а также докладывает в ближайшее подразделение Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
22. Об окончании государственного контроля пассажирского поезда и снятии режимных ограничений уполномоченное должностное лицо (старший смены) подразделения пограничного контроля информирует дежурного по железнодорожной станции.