Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 9-бабының 5-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 қарашадағы
№ 790 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі
Ескерту. Жоспарлау жүйесі жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.02.2021 № 99 қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі (бұдан әрі – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі) – елдің ұзақ мерзімді (5 жылдан астам), орта мерзімді (бір жылдан 5 жылға дейін қоса алғанда) кезеңдерге арналған дамуын қамтамасыз ететін, мемлекеттік жоспарлау қағидаттарынан, құжаттарынан, процестері мен қатысушыларынан тұратын өзара байланысты элементтер кешені.
2. Мемлекеттік жоспарлау мемлекеттік билік органдарының және елді дамыту процесіне өзге де қатысушылардың Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму деңгейін арттыруға, азаматтардың әл-ауқатын арттыруға және ел қауіпсіздігін нығайтуға бағытталған қызметін қамтиды.
2-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің қағидаттары
3. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) ішкі теңгерімділік – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының даму мақсаттары, міндеттері және нәтижелер көрсеткіштері бойынша үйлесуін қамтамасыз ету;
2) тиімділік – мақсаттарды, міндеттерді және нәтижелер көрсеткіштерін таңдау оларға ресурстардың ең аз шығындарымен қол жеткізуді қамтамасыз етуге тиіс;
3) "адамға бағдарлану" – мақсаттардың, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерінің халықтың тұрмыс сапасын жақсартуға және әл-ауқатын арттыруға түпкілікті бағытталуы;
4) дербестік – өз құзыреті шегінде елді дамытудың мақсаттарына қол жеткізу мен міндеттерін шешудің жолдары мен әдістерін таңдауда мемлекеттік жоспарлау процесіне қатысушылардың жеткілікті дербестігін қамтамасыз ету;
5) мемлекеттік жоспарлау процесіне қатысушылардың жауапкершілігі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде міндеттерді шешудің тиімсіздігі және күтілетін нәтижелерге қол жеткізбегені үшін жауапкершілікті қамтамасыз ету;

Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
В соответствии с подпунктом 5–2) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Систему государственного планирования в Республике Казахстан.
2. Государственным органам принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2017 года № 790
Система государственного планирования в Республике Казахстан
Сноска. Система - в редакции постановления Правительства РК от 26.02.2021 № 99.
Глава 1. Общие положения
1. Система государственного планирования в Республике Казахстан (далее – Система государственного планирования) – комплекс взаимосвязанных элементов, состоящий из принципов, документов, процессов и участников государственного планирования, обеспечивающий развитие страны на долгосрочный (свыше 5 лет), среднесрочный (от года до 5 лет включительно) периоды.
2. Государственное планирование охватывает деятельность органов государственной власти и иных участников процесса развития страны, направленную на повышение уровня социально-экономического развития Казахстана, рост благосостояния граждан и укрепление безопасности страны.
Глава 2. Принципы Системы государственного планирования
3. Система государственного планирования базируется на принципах:
1) внутренней сбалансированности – обеспечение согласованности документов Системы государственного планирования между собой по целям развития, задачам и показателям результатов;
2) эффективности – выбор целей, задач и показателей результатов должен обеспечивать их достижение с наименьшими затратами ресурсов;
3) "человекоцентричности" – конечная направленность целей, задач и показателей результатов на улучшение качества жизни и увеличение благосостояния населения;
4) самостоятельности – обеспечение достаточной самостоятельности участников процесса государственного планирования в выборе путей и методов достижения целей и решения задач развития страны в пределах своей компетенции;
5) ответственности участников процесса государственного планирования – обеспечение ответственности за неэффективность решения задач и недостижение ожидаемых результатов в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

6) айқындық (ашықтық) – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобаларын (мемлекеттік құпияларға жататын ақпаратты қамтитын ережелерді қоспағанда) салалық тәуелсіз сарапшылармен, ал қоғамдық мүдделерді қозғайтын неғұрлым маңызды мәселелер бойынша халықтың қалың бұқарасымен міндетті талқылау тетіктерін енгізу;
7) шынайылық – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында мақсаттарды, міндеттер мен көрсеткіштерді белгілеу, оларға қол жеткізу мүмкіндігі бастапқы параметрлердің дұрыстығы және тиісті ресурстарды бөлу шартымен негізделген;
8) үздіксіздік, сабақтастық және дәйектілік – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің сатылы сипаты, яғни жоғары тұрған құжаттардың мақсаттарына, міндеттеріне, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізудің табыстылығы төмен тұрған құжаттарды жоспарлаудың және мақсаттарға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізудің сапасы мен уақтылығына, сондай-ақ оның жұмыс істеуінің үздіксіз тетігіне байланысты болады.
3-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
4. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына мыналар жатады (иерархиялық маңыздылығы ретімен):
1) Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы;
2) Жалпыұлттық басымдықтар;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясы;
4) Елдің аумақтық даму жоспары;
5) саланы/аяны дамыту тұжырымдамасы, ұлттық жобалар;
6) мемлекеттік органдардың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың (бұдан әрі – ұлттық компаниялар) даму жоспарлары.
5. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды әзірлеу қажеттілігі мен заңдылығы жоғары деңгейде тұрған құжаттардан туындайтын тұтас жүйе болып табылады, ал жоғары деңгейде тұрған құжаттарды мониторингтеу және бағалау төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды іске асыру туралы анық ақпараттың негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері осы иерархияға сүйене отырып декомпозициялануға және айқындалуға тиіс.
6. Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан халқына елдегі жағдай мен Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы жыл сайын Жолдау (бұдан әрі – Жолдау) арнайды. Жолдаудың ережелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу және түзету үшін негіздеме болып табылады, сондай-ақ алдағы жоспарлы кезеңге арналған бюджетті қалыптастыру кезінде ескерілуге тиіс.
Жолдау жобасын әзірлеу, келісу, Жолдауды іске асыру тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.

6) прозрачности (открытости) – внедрение механизмов обязательного обсуждения проектов документов Системы государственного планирования (за исключением положений, содержащих информацию, относящуюся к государственным секретам) с отраслевыми независимыми экспертами, а по наиболее важным вопросам, затрагивающим общественные интересы, с широким кругом населения;
7) реалистичности – установление в документах Системы государственного планирования целей, задач и показателей, возможность достижения которых обоснована при условии достоверности изначальных параметров и выделения соответствующих ресурсов;
8) непрерывности, преемственности и последовательности – ступенчатый характер Системы государственного планирования, то есть успешность достижения целей, задач, показателей результатов вышестоящих документов зависит от качества и своевременности планирования и достижения целей, задач, показателей результатов нижестоящих документов, а также непрерывный механизм ее функционирования.
Глава 3. Документы Системы государственного планирования
4. К документам Системы государственного планирования относятся (в порядке иерархической значимости):
1) Стратегия развития Казахстана до 2050 года;
2) Общенациональные приоритеты;
3) Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан;
4) План территориального развития страны;
5) концепция развития отрасли/сферы, национальные проекты;
6) планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы, планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее – национальные компании).
5. Документы Системы государственного планирования представляют собой целостную систему, где необходимость и правомерность разработки документов нижестоящего уровня вытекают из документов, стоящих на уровень выше, а мониторинг и оценка документов, стоящих на уровень выше, осуществляются на основе достоверной информации о реализации документов нижестоящих уровней.
Целевые индикаторы и показатели результатов документов Системы государственного планирования должны декомпозироваться и определяться исходя из их иерархии.
6. Президент Республики Казахстан обращается с ежегодным Посланием народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан (далее – Послание). Положения Послания, а также поручения Президента Республики Казахстан являются основанием для разработки и корректировки документов Системы государственного планирования, а также должны учитываться при формировании бюджета на предстоящий плановый период.
Порядок разработки, согласования проекта Послания, реализации Послания определяются Президентом Республики Казахстан.

7. Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша доктриналар (стратегиялар), жекелеген басым бағыттар бойынша – мемлекеттік бағдарламалар, кешенді жоспарлар әзірленеді.
Доктрина (стратегия) – бұл белгілі бір мәселе бойынша көзқарастар жүйесін, саяси қағидаттардың, пайым мен көзқарастардың жиынтығын айқындайтын және Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін құжат.
Мемлекеттік бағдарлама негізінен дамудың идеологиялық, нормативтік және т.б. аспектілерін қозғайтын және елеулі қаржы ресурстарын бөлуді талап етпейтін жекелеген саясаттарды іске асырудың мақсаттарын, міндеттері мен тәсілдерін айқындайтын құжат болып табылады.
Мемлекеттік бағдарламаны Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Кешенді жоспарлар жекелеген маңызды салалық немесе өңірлік даму мәселелерін жедел шешуге арналған іс-шаралар жиынтығын қамтитын іске асыру сипатындағы құжат болып табылады.
Кешенді жоспарларды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
8. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының тапсырмасымен ведомствоаралық сипаттағы қызметтің жекелеген бағыттары бойынша саланың/аяның жекелеген міндеттеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар жиынтығын қамтитын іске асыру сипатындағы құжаттар болып табылатын жол карталары әзірленеді.
Жол карталары Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарларының шешімдерімен, орталық мемлекеттік органдар бірінші басшыларының бірлескен бұйрықтарымен бекітіледі.
Қабылданған кешенді жоспарлардың, жол карталарының тізілімін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Доктриналарды (стратегияларды), мемлекеттік бағдарламаларды, кешенді жоспарларды, жол карталарын әзірлеу тәртібін стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің процестері
9. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің процестері оның құжаттарын әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу, сондай-ақ түзету болып табылады.
10. Әзірлеу процесі құжатқа бастама жасаудан, ағымдағы жағдайды талдаудан, мүдделі тараптардан ұсыныстар жинаудан, қойылған міндеттерді шешу бойынша пайымды қалыптастырудан, қол жеткізілетін нәтижелер мен қажетті ресурстарды айқындаудан, құжат жобасын тұжырымдаудан, оны мүдделі тараптармен талқылаудан, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің басқа да құжаттарымен байланыстырудан, белгіленген тәртіппен пысықтаудан, келісуден және бекітуден тұрады.

7. По поручению Президента Республики Казахстан разрабатываются доктрины (стратегии), по отдельным направлениям – государственные программы, комплексные планы.
Доктрина (стратегия) – это документ, который определяет систему воззрений, совокупность политических принципов, видения и подходов к развитию по определенному вопросу и утверждается Президентом Республики Казахстан.
Государственная программа является документом, определяющим цели, задачи и подходы к реализации отдельных политик, в основном затрагивающих идеологические, нормативные и т.п. аспекты развития и не требующих выделения значительных финансовых ресурсов.
Государственная программа утверждается Правительством Республики Казахстан по согласованию с Президентом Республики Казахстан.
Комплексные планы являются документом реализационного характера, содержащим совокупность мероприятий для оперативного решения отдельных важных отраслевых или региональных вопросов развития.
Комплексные планы утверждаются Правительством Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
8. По поручению Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан по отдельным направлениям деятельности, носящей межведомственный характер, разрабатываются дорожные карты, являющиеся документами реализационного характера, содержащие совокупность мероприятий для достижения отдельных задач отрасли/сферы.
Дорожные карты утверждаются решениями Премьер-Министра Республики Казахстан, заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан, совместными приказами первых руководителей центральных государственных органов.
Реестр принятых комплексных планов, дорожных карт ведется уполномоченным органом по государственному планированию.
Порядок разработки доктрин (стратегий), государственных программ, комплексных планов, дорожных карт определяется уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по стратегическому планированию и Администрацией Президента Республики Казахстан.
Глава 4. Процессы Системы государственного планирования
9. Процессами Системы государственного планирования являются разработка, реализация, мониторинг, а также корректировка ее документов.
10. Процесс разработки состоит из инициирования документа, анализа текущей ситуации, сбора предложений от заинтересованных сторон, формирования видения по решению поставленных задач, определения достигаемых результатов и необходимых ресурсов, формулирования проекта документа, его обсуждения с заинтересованными сторонами, соотнесения с другими документами Системы государственного планирования, доработки, согласования и утверждения в установленном порядке.

11. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің әзірленетін құжаттары мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) жекелеген құжатты әзірлеудің негізділігі, сондай-ақ таңдап алынған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттердің, нәтижелер көрсеткіштерінің (аралық және түпкілікті) шынайылығы;
2) ұсынылған қол жеткізу жолдарының құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне, игілікті алушылардың күтулеріне сәйкестігі;
3) құжаттың мақсаттарының, нысаналы индикаторларының, міндеттерінің, нәтижелер көрсеткіштерінің (аралық және түпкілікті) оны іске асырудың жоспарланған мерзімдеріне, сондай-ақ іске асыру мақсатында құжат әзірленген жоғары деңгейдегі Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары деңгейдегі құжатында белгіленген стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігі;
4) құжатты іске асыру үшін қаржы-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілу;
5) құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге кедергі келтіруі мүмкін ықтимал сыртқы және ішкі тәуекелдер мен мән-жайларды есепке алу, сондай-ақ олардың туындауының алдын алу үшін, туындаған жағдайда оларды еңсеру үшін не құжатты түзету үшін қабылдануы тиіс шараларды айқындау.
12. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, Елдің аумақтық даму жоспарын, тұжырымдамаларды, ұлттық жобаларды, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын әзірлеуді әдіснамалық сүйемелдеуді стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясын, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әдіснамалық сүйемелдейді.
13. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында берілген мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелердің аралық және түпкілікті көрсеткіштеріне қол жеткізу процесі іске асыру болып табылады.
14. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру процесінде мыналар қамтамасыз етілуге тиіс:
1) ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы келісу;
2) берілген нәтижелерге ресурстардың ең аз шығынымен қол жеткізуге бағдарлану;
3) қаржылық, еңбек және басқа ресурстардың теңгерімділігі.
15. Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын, жалпыұлттық басымдықтарды және Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын қоспағанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу барысы туралы есептер мен басқа да ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және қорыту процесі мониторинг болып табылады.

11. Разрабатываемые документы Системы государственного планирования должны соответствовать следующим требованиям:
1) обоснованность разработки отдельного документа, а также реалистичность выбранных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных);
2) соответствие предлагаемых путей целям и задачам документа, ожиданиям благополучателей;
3) соответствие целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных) документа планируемым срокам его реализации, а также стратегическим целям и задачам, обозначенным в документе Системы государственного планирования вышестоящего уровня, в целях реализации которого разработан документ;
4) обеспеченность финансово-экономическими, материально-техническими, трудовыми ресурсами для реализации документа;
5) учет возможных внешних и внутренних рисков и обстоятельств, которые могут помешать достижению целей и задач документа, а также определение мер, которые должны быть предприняты для предупреждения их возникновения, в случае возникновения – для их преодоления либо для корректировки документа.
12. Методологическое сопровождение разработки Национального плана развития Республики Казахстан, Плана территориального развития страны, концепций, национальных проектов, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по стратегическому планированию.
Методологическое сопровождение разработки Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, планов развития национальных компаний – уполномоченным органом по государственному планированию.
13. Реализацией является процесс достижения заданных в документах Системы государственного планирования целей, целевых индикаторов, задач, промежуточных и конечных показателей результатов.
14. В процессе реализации документов Системы государственного планирования должны быть обеспечены:
1) согласованность в межведомственном взаимодействии;
2) ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
3) сбалансированность финансовых, трудовых и других видов задействуемых ресурсов.
15. Мониторингом является процесс сбора, систематизации, анализа и обобщения отчетов и другой информации о ходе реализации документов Системы государственного планирования, за исключением Стратегии развития Казахстана до 2050 года, Общенациональных приоритетов и Стратегии национальной безопасности.

16. Құжаттардың мониторингі:
1) құжаттың іске асырылу барысы туралы ақпарат алудың тұрақтылығын;
2) құжаттың іске асырылу барысын бағалау, оның тиімсіз іске асырылу тәуекелдерін анықтау және басқарушылық шешімдерді оңтайландыру үшін мүмкіндіктерді айқындау мақсатында келіп түскен ақпаратқа жедел талдау жүргізу мүмкіндігін;
3) мемлекеттік органдардың тиісті құжатты іске асырудағы іс-қимылдарының келісілуін;
4) құжатты іске асыру шарттары елеулі өзгерген жағдайда оны түзету жөнінде ұсыныстарды уақтылы тұжырымдау мүмкіндігін;
5) құжаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін оны іске асыру қорытындыларын сапалы шығаруды қамтамасыз етеді.
17. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу мониторингін осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған уәкілетті органдар жүзеге асырады.
18. Мониторинг нәтижелері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын нысан бойынша және тәртіппен жасалатын тиісті кезеңде үшін іске асыру туралы есеп түрінде ресімделеді.
19. Іске асыру туралы есепте мыналар қамтылуға тиіс:
1) құжаттың деректемелері:
құжаттың атауы, нөмірі, күні;
әзірлеуші мемлекеттік орган және бірлесіп орындаушылар;
іске асыру мерзімдері, оның ішінде кезең-кезеңімен;
2) жоспарланған және нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторларды, міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштері, сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептері;
3) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражат көрсетілген, орындалған жоспарланған іс-шаралар, орындалмаған немесе ішінара орындалған іс-шаралар (құжат іске асырылған кезден бастап бүкіл кезең ішінде) туралы ақпарат, сондай-ақ (іс-шаралар орындалмаған немесе ішінара орындалған жағдайда) олардың орындалмау себептері және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған белгіленген мақсаттарға, міндеттерге және тиісті нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізуге әсер етуі туралы түсініктемелер;
4) базалық кезеңмен салыстырғанда игілік алушылардың қанағаттану деңгейінің серпіні туралы ақпарат (құжат іске асырыла бастаған сәтте тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болған кезде, ол болмаған жағдайда – құжатты іске асырудың бірінші жылы базалық болып танылады);
5) жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы мәліметтер және бақылау іс-шаралары мен мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша орындалған ұсынымдар туралы ақпарат.
Құжатты іске асыру бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты жағдайларда әзірлеуші мемлекеттік орган іске асыру туралы есепте іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді көрсетеді;

16. Мониторинг документов обеспечивает:
1) регулярность получения информации о ходе реализации документа;
2) возможность осуществления оперативного анализа поступающей информации в целях оценки хода реализации документа, выявления рисков его неэффективной реализации и определения возможностей для оптимизации управленческих решений;
3) согласованность действий государственных органов в реализации соответствующего документа;
4) возможность своевременно вырабатывать предложения по корректировке документа в случае существенного изменения условий его реализации;
5) качественное подведение итогов реализации документа после завершения срока его действия.
17. Мониторинг хода реализации документов Системы государственного планирования осуществляется уполномоченными органами, определенными настоящей Системой государственного планирования.
18. Результаты мониторинга оформляются в виде отчета о реализации за соответствующий период, составляемого по форме и в порядке, определяемом уполномоченным органом по государственному планированию.
19. Отчет о реализации должен содержать в себе:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дату документа;
государственный орган-разработчик и соисполнителей;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы, показатели результатов задач, а также причины их недостижения;
3) информацию об исполненных запланированных мероприятиях, неисполненных или частичного исполненных мероприятиях (за весь период с момента реализации документа) с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения или частичного исполнения мероприятий) комментариев о причинах их неисполнения и влиянии на достижение установленных целей, задач и соответствующих целевых индикаторов и показателей, определенных в документах Системы государственного планирования;
4) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателей на начало реализации документа, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год реализации документа);
5) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите, экспертно-аналитических мероприятиях и информацию о выполненных рекомендациях по итогам контрольных мероприятий и государственного аудита.
В случаях, когда реализация документа связана с реализацией бюджетных инвестиций, государственным органом-разработчиком в отчете о реализации указываются сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий.

6) шешілуіне құжат бағытталған проблемалар мен міндеттердің шешілу дәрежесі туралы ақпарат, сондай-ақ қорытындылар мен ұсыныстар, оның ішінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын түзету қажеттілігіне, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талап етілетін өзгерістеріне және басқаларға қатысты ақпарат көрсетілген құжаттың іске асырылу барысына жинақталған талдау.
20. Қолданыстағы құжаттың іске асырылуы туралы есеп жыл сайын Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде белгіленген мерзімдерде дайындалады.
Құжатты іске асыру мерзімі аяқталғаннан кейін құжаттың іске асырылуы туралы қорытынды есеп қалыптастырылады, онда құжаттың қолданылуының соңғы жылындағы іске асырылуы жөніндегі ақпарат та, құжаттың қолданылуының бүкіл кезеңі үшін жинақталған ақпарат та қамтылады.
21. Құжатты іске асыру туралы есептің негізінде мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес пайдаланылатын бағалау туралы қорытындылардың жобаларын дайындайды.
22. Қорытындыда мыналар қамтылуға тиіс:
1) деректемелер (стратегиялық және бағдарламалық құжат бекітілген актінің атауы, нөмірі, күні, әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар және бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдар (ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, акционерлік қоғамдар және мемлекет қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер), іске асыру мерзімдері, оның ішінде кезеңдер бойынша);
2) есепті кезеңге жоспарланған нақты нәтижелерге қол жеткізуді қысқаша талдау, сондай-ақ нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеудің (құжатты іске асыру басталған кезден бастап бүкіл кезең үшін) және осындай қол жеткізуге әкеп соққан нақты іс-шаралардың орындалмауының негіздемелері ретінде жауапты мемлекеттік органдар келтіретін себептердің объективтілігіне қатысты ұстаным;
3) құжатта белгіленген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге бағытталған одан арғы шаралар, түзету іс-қимылдарын қабылдау (қажет болған кезде) жөніндегі тұжырымдар (бағалау) мен ұсыныстар, ал қорытынды есептер үшін – құжатты іске асыру шеңберінде қабылданған іс-шаралардың елдің әлеуметтік-экономикалық және/немесе қоғамдық-саяси дамуына әсері туралы тұжырымдар және тиісті бағыт/ая/сала бойынша одан арғы қызметті жетілдіру туралы ұсыныстар.
23. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының мониторингі нәтижелерінің толықтығы, сапасы, анықтығы және уақтылы берілуі үшін жауапкершілік әзірлеуші мемлекеттік органдарға және осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарға жүктеледі.
Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингтеу процесінде пайдалану үшін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеуші мемлекеттік органдарға өз құзыреті шегінде ұсынылатын ақпараттың толықтығы, сапасы, анықтығы және уақтылығы үшін жауапты болады.

6) обобщенный анализ хода реализации документа с указанием информации о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, а также выводов и предложений, в том числе касающихся необходимости корректировки документов Системы государственного планирования, действующего законодательства Республики Казахстан и других.
20. Отчет о реализации действующего документа подготавливается ежегодно в сроки, установленные Системой государственного планирования.
После завершения срока реализации документа формируется итоговый отчет о реализации документа, включающий в себя как информацию по реализации за последний год действия документа, так и обобщенную информацию за весь период действия документа.
21. На основе отчета о реализации документа уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию подготавливают проекты заключений, которые используются в соответствии с Системой государственного планирования.
22. Заключение должно содержать:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждался стратегический и программный документ, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы-соисполнители и иные организации-соисполнители (государственные предприятия, акционерные общества и товарищества с ограниченной ответственностью с участием государства, включая национальные компании), сроки реализации, в том числе по этапам);
2) краткий анализ достижения конкретных результатов, запланированных на отчетный период, а также позицию в отношении объективности причин, приводимых ответственными государственными органами в качестве обоснований недостижения (за весь период с момента начала реализации документа) целевых индикаторов и показателей результатов и неисполнения конкретных мероприятий, приведших к такому недостижению;
3) выводы (оценку) и предложения по дальнейшим мерам, направленным на достижение поставленных в документе целей и задач, принятию (при необходимости) корректирующих действий, а для итоговых отчетов – выводы о влиянии предпринятых в рамках реализации документа мероприятий на социально-экономическое и/или общественно-политическое развитие страны и предложения о совершенствовании дальнейшей деятельности по соответствующему направлению/сфере/отрасли.
23. Ответственность за полноту, качество, достоверность и своевременность предоставления результатов мониторинга документов Системы государственного планирования возлагается на государственные органы-разработчики и соответствующие уполномоченные государственные органы, определенные настоящей Системой государственного планирования.
Государственные органы-соисполнители несут ответственность за полноту, качество, достоверность и своевременность информации, представляемой в пределах своей компетенции государственным органам-разработчикам документов Системы государственного планирования для использования в процессе мониторинга.

24. Іске асыру процесінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары түзетілуі мүмкін.
Түзету – осы құжаттардың іске асырылуына мониторинг пен бағалау жүргізу нәтижесі бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті жолдауларының ережелерін, жекелеген тапсырмаларын іске асыру мақсатында Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
25. Осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асырудың соңғы жылында мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттерді және нәтижелер көрсеткіштерін түзетуге жол берілмейді.
26. Тиісті есептілік нысандарын айқындауды және т.б. қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру және мониторинг жүргізу бойынша әдіснамалық сүйемелдеуді стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
27. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингтеу және іске асыру кезінде жобалық басқару әдістері мен тәсілдері қолданылуы мүмкін.
Жобалық басқару Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін қағидаларға және жобалық басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік органдардың жобалық басқарудың үлгілік регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру кезінде мемлекеттік органдардың жобалық басқаруды қолдануын үйлестіруді қайталанатын тіркелген уақыт аралықтары шеңберінде жобалық басқарудың икемді әдістерін пайдалану арқылы жобалау қызметіне барлық қатысушылардың бірлескен қызметін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің шешімімен құрылатын жобалау офисі (бұдан әрі – Офис) жүзеге асырады, оларды сақтау жобалау қызметіне барлық қатысушылар үшін міндетті.
5-тарау. Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы
28. Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы елдің экономикалық, саяси, қоғамдық дамуының жаһандық пайымын, ұзақ мерзімді бағыттары мен басымдықтарын, оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарын ескере отырып айқындайды.
29. Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжаттары арқылы іске асырылады.
6-тарау. Жалпыұлттық басымдықтар
30. Жалпыұлттық басымдықтар Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясында айқындалған міндеттерді ескере отырып, ел дамуының тиісті орта мерзімді кезеңге арналған негізгі бағыттары мен басымдықтарын айқындайды.

24. В процессе реализации документы Системы государственного планирования могут корректироваться.
Корректировка – внесение изменений и дополнений в документы Системы государственного планирования по итогам проведенного мониторинга и оценки их реализации, а также в целях исполнения положений посланий, отдельных поручений Президента Республики Казахстан.
25. В последний год реализации документов Системы государственного планирования корректировка целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов не допускается, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 6 настоящей Системы государственного планирования.
26. Методологическое сопровождение по реализации и проведению мониторинга документов Системы государственного планирования, включая определение форм соответствующей отчетности и т.п., осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по стратегическому планированию.
27. При мониторинге и реализации документов Системы государственного планирования могут применяться методы и подходы проектного управления.
Проектное управление осуществляется в соответствии с Правилами, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан, и Типовым регламентом проектного управления государственных органов, утверждаемым центральным уполномоченным органом по проектному управлению.
Координацию применения государственными органами проектного управления при реализации документов Системы государственного планирования осуществляет проектный офис, создаваемый по решению Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – Офис), обеспечивающий совместную деятельность всех участников проектной деятельности путем использования гибких методов проектного управления в рамках повторяющихся фиксированных интервалов времени, соблюдение которых обязательно для всех участников проектной деятельности.
Глава 5. Стратегия развития Казахстана до 2050 года
28. Стратегия развития Казахстана до 2050 года определяет глобальное видение, долгосрочные направления и приоритеты экономического, политического, общественного развития страны, в том числе с учетом Целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций.
29. Стратегия развития Казахстана до 2050 года реализуется через нижестоящие документы Системы государственного планирования.
Глава 6. Общенациональные приоритеты
30. Общенациональные приоритеты определяют основные направления и приоритеты развития страны на соответствующий среднесрочный период с учетом задач, определенных Стратегией развития Казахстана до 2050 года.

Әрбір жалпыұлттық басымдық оларға қол жеткізу дәрежесін сипаттайтын 1-3 өлшенетін нысаналы индикаторлармен сүйемелденеді.
Жалпыұлттық басымдықтар Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжаттарын әзірлеу, мемлекеттік органдардың жоспарлауды жүзеге асыруы кезінде міндетті түрде ескеріледі.
31. Жалпыұлттық басымдықтардың жобасын стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді, ол жария талқылау үшін оның интернет-ресурсында және ашық деректердің интернет-порталында орналастырылады және келіп түскен ұсыныстар ескеріліп пысықталады.
Пысықталған жоба заңнамада белгіленген тәртіппен мүдделі органдармен және Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісіледі.
32. Жалпыұлттық басымдықтардың жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Реформалар жөніндегі жоғары кеңес мақұлдайды және Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
33. Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыру Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжаттарын іске асыру арқылы қамтамасыз етіледі.
7-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары
34. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын және Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыру мақсатында әзірленеді, тиісті кезеңде елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуының негізгі бағыттары бойынша оларға қол жеткізудің негізгі мақсаттарын, міндеттері мен тәсілдерін, сондай-ақ олардың көрсеткіштерін көрсете отырып, күтілетін нәтижелерді айқындайды.
35. Жоспарлы кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының жобасын әзірлеуді стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының алдыңғы Ұлттық даму жоспарының қолданылуы аяқталғанға дейін кемінде 1 жыл бұрын жүзеге асырады.
36. Әзірленген Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясынан және Жалпыұлттық басымдықтардан туындайтын ел дамуының басым бағыттарын қамтуы;
2) ел дамуының алдағы жоспарлы кезеңге арналған басым бағыттары арасындағы өзара байланысты қамтамасыз етуі;
3) елдің дамуындағы күшті және әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдауға, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық дамудың ұзақ мерзімді болжамына негізделу.
37. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарында мынадай бөлімдер қамтылады:
1) кіріспе;
2) жаһандық үрдістерді талдау;
3) іске асырудың негізгі қағидаттары;
4) іске асыру тәсілдері мен күтілетін нәтижелер;
5) стратегиялық көрсеткіштер картасы (қосымша түрінде).

Каждый Общенациональный приоритет сопровождается 1-3 измеримыми целевыми показателями, описывающими степень их достижения.
Общенациональные приоритеты в обязательном порядке учитываются при разработке нижестоящих документов Системы государственного планирования, осуществлении государственными органами планирования.
31. Проект Общенациональных приоритетов разрабатывается уполномоченным органом по стратегическому планированию и размещается на его интернет-ресурсе и интернет-портале открытых данных для публичного обсуждения и дорабатывается с учетом поступивших предложений.
Доработанный проект в установленном законодательством порядке согласовывается с заинтересованными органами и Правительством Республики Казахстан.
32. Проект Общенациональных приоритетов одобряется Высшим советом при Президенте Республики Казахстан по реформам и утверждается Указом Президента Республики Казахстан.
33. Реализация Общенациональных приоритетов обеспечивается посредством реализации нижестоящих документов Системы государственного планирования.
Глава 7. Национальный план развития Республики Казахстан
34. Национальный план развития Республики Казахстан разрабатывается в целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2050 года и Общенациональных приоритетов, определяет основные цели, задачи и подходы к их достижению по основным направлениям социально-экономического и общественно-политического развития страны в соответствующем периоде, а также ожидаемые результаты с указанием их показателей.
35. Разработка проекта Национального плана развития Республики Казахстан на плановый период осуществляется уполномоченным органом по стратегическому планированию не менее чем за 1 год до завершения действия предыдущего Национального плана развития Республики Казахстан.
36. Разработанный проект Национального плана развития Республики Казахстан должен соответствовать следующим требованиям:
1) охватывать приоритетные направления развития страны, вытекающие из Стратегии развития Казахстана до 2050 года и Общенациональных приоритетов;
2) обеспечивать логическую взаимосвязь между приоритетными направлениями развития страны на предстоящий плановый период;
3) основываться на анализе сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в развитии страны, а также долгосрочном прогнозе социально-экономического развития.
37. Национальный план развития Республики Казахстан содержит следующие разделы:
1) введение;
2) анализ глобальных тенденций;
3) основные принципы реализации;
4) подходы к реализации и ожидаемые результаты;
5) Карта стратегических показателей (в виде приложения).

38. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының жобасы әзірлеуші мемлекеттік органның интернет-ресурсында және жария талқылау үшін ашық деректердің интернет-порталында орналастырылады және келіп түскен ұсыныстар ескеріле отырып пысықталады.
Пысықталған жоба заңнамада белгіленген тәртіппен мүдделі органдармен және Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісіледі.
39. Стратегиялық көрсеткіштер картасы іске асырудың әрбір жылы бойынша көрсеткіштердің аралық мәндеріне бөле отырып, тиісті стратегиялық бағыттар, салалар мен аялар бойынша, сондай-ақ өңірлер бөлінісінде көрсеткіштердің декомпозициясын қамтиды.
Көрсеткіштер мәндері, жылдары, қол жеткізу мерзімдері бойынша теңдестірілуге және өзара байланыстырылуға, салалар, аялар және өңірлер бойынша бөлінуді (бөлу мүмкін болған кезде), сондай-ақ оларға қол жеткізуге үлесті тиісті жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, ұлттық компанияларға бекітуді қамтуы керек.
Стратегиялық көрсеткіштер картасы Жалпыұлттық басымдықтардың және Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының көрсеткіштерін қамтиды.
Көрсеткіштер басым бағыттар бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық жоспарын іске асырудың әрбір жылында елдің даму параметрлерін айқындайды және Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясында айқындалған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізудегі жалпы елдік прогресті өлшеуге мүмкіндік береді.
40. Стратегиялық көрсеткіштер картасының көрсеткіштері орталық, сондай-ақ жергілікті деңгейлерде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған деңгейдегі құжаттарын әзірлеу кезінде міндетті түрде қолданылады.
Қолданылатын дереккөздердің тізбесі және/немесе Стратегиялық көрсеткіштер картасының индикаторларын тиісті есептеу әдістемесі Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
41. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Реформалар жөніндегі жоғары кеңес мақұлдайды және Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
42. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру аяларды/салаларды дамыту тұжырымдамаларын, ұлттық жобаларды, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
43. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының іске асырылуын мониторингтеу осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 16-23-тармақтарына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жыл сайынғы негізде жүргізеді.

38. Проект Национального плана развития Республики Казахстан размещается на интернет-ресурсе государственного органа-разработчика и интернет-портале открытых данных для публичного обсуждения и дорабатывается с учетом поступивших предложений.
Доработанный проект в установленном законодательством порядке согласовывается с заинтересованными органами и Правительством Республики Казахстан.
39. Карта стратегических показателей содержит декомпозицию показателей по соответствующим стратегическим направлениям, отраслям и сферам, а также в региональном разрезе, с разбивкой на промежуточные значения показателей по каждому году реализации.
Показатели должны быть сбалансированы и взаимоувязаны по значениям, годам, срокам достижения, содержать разбивку по сферам, отраслям и регионам (при возможности разбивки), а также закрепление вклада в их достижение за соответствующими ответственными центральными государственными и местными исполнительными органами, национальными компаниями.
Карта стратегических показателей содержит показатели Общенациональных приоритетов и Национального плана развития Республики Казахстан.
Показатели определяют параметры развития страны в каждый год реализации Национального плана Республики Казахстан по приоритетным направлениям и позволяют измерять общестрановой прогресс в достижении целей и задач, определенных Стратегией развития Казахстана до 2050 года.
40. Показатели Карты стратегических показателей в обязательном порядке применяются при разработке документов Системы государственного планирования нижестоящего уровня как на центральном, так и на местном уровнях.
Применяемые источники данных и/или методики соответствующих расчетов индикаторов Карты стратегических показателей утверждаются совместным приказом уполномоченных органов по государственному и стратегическому планированию по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
41. Проект Национального плана развития Республики Казахстан одобряется Высшим советом при Президенте Республики Казахстан по реформам и утверждается Указом Президента Республики Казахстан.
42. Реализация Национального плана развития Республики Казахстан осуществляется посредством реализации концепций развития сфер/отраслей, национальных проектов, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы, планов развития национальных компаний.
43. Мониторинг реализации Национального плана развития Республики Казахстан проводится уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктами 16-23 настоящей Системы государственного планирования на ежегодной основе.

44. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарына жыл сайын мониторинг жүргізу үшін көрсеткіштерге қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық компаниялар өз құзыреті шегінде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейін мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру бойынша жүргізілген жұмыс туралы ақпарат ұсынады.
45. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған ақпарат негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру туралы есеп пен қорытындының жобасын қалыптастырады, оларда салалар, аялар, өңірлер бөлінісінде (Стратегиялық көрсеткіштер картасына сәйкес) көрсеткіштердің орындалуы жөніндегі ақпарат қамтылуға тиіс.
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асырудың соңғы жылындағы есеп пен қорытынды жобасы жоғарыда көрсетілген тәртіппен оны іске асырудың бүкіл кезеңі үшін қалыптастырылады және енгізіледі.
46. Есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесіне дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру туралы есеп пен қорытынды жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
47. Қазақстан Республикасының Үкіметі есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесіне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп пен қорытындыны Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
48. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесіне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының іске асырылу барысы туралы өз қорытындысын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
49. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының және ұлттық жобалардың іске асырылу барысы туралы баяндаманы енгізеді.
50. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 тамызына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының есепті кезеңде іске асырылуы туралы қысқаша есепті кесте нысанында "жоспар-факт-түсініктемелер" форматында өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
8-тарау. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясы
51. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясы Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын, Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыру мақсатында әзірленеді.

44. Для проведения ежегодного мониторинга Национального плана развития Республики Казахстан центральные государственные и местные исполнительные органы, национальные компании, ответственные за достижение показателей, в пределах своей компетенции до 1 июня года, следующего за отчетным периодом, представляют информацию о проведенной работе по реализации Национального плана развития Республики Казахстан в уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию.
45. Уполномоченный орган по государственному планированию на основании представленной информации формирует отчет и проект заключения о реализации Национального плана развития Республики Казахстан, которые должны в том числе содержать информацию по исполнению показателей в разрезе сфер, отраслей, регионов (согласно Карте стратегических показателей).
Отчет и проект заключения за последний год реализации Национального плана развития Республики Казахстан формируются и вносятся за весь период его реализации в вышеуказанном порядке.
46. В срок до 1 июля года, следующего за отчетным периодом, уполномоченный орган по государственному планированию представляет отчет и проект заключения о реализации Национального плана развития Республики Казахстан в Правительство Республики Казахстан.
47. Правительство Республики Казахстан в срок до 15 июля года, следующего за отчетным периодом, вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан отчет и заключение о реализации Национального плана развития Республики Казахстан.
48. Уполномоченный орган по стратегическому планированию в срок до 15 июля года, следующего за отчетным периодом, вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан собственное заключение о ходе реализации Национального плана развития Республики Казахстан.
49. Администрация Президента Республики Казахстан вносит на рассмотрение Президента Республики Казахстан доклад о ходе реализации Национального плана развития Республики Казахстан и национальных проектов.
50. Уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 августа года, следующего за отчетным периодом, размещает на своем официальном интернет-ресурсе краткий отчет о реализации Национального плана развития Республики Казахстан за отчетный период в табличной форме, в формате "план – факт – комментарии".
Глава 8. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан
51. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывается в целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2050 года, Общенациональных приоритетов.

52. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясы ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы орта мерзімді пайымды айқындайды, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы негізгі проблемалар мен қауіп-қатерлерді, стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларды, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету өлшемшарттарын қамтиды.
53. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және оны Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
54. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясы Қазақстан Республикасының алдыңғы Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірмей әзірленеді.
55. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік стратегиясының құрылымын, базалық тәсілдері мен негізгі мазмұнын Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі мақұлдайды.
56. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган екі ай мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарын әзірлейді.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспары Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі.
57. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарының іске асырылу қорытындыларын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жыл сайын Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің қарауына енгізеді.
9-тарау. Елдің аумақтық даму жоспары
58. Елдің тиісті кезеңге арналған аумақтық даму жоспары Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша әзірленеді және елді ұтымды аумақтық ұйымдастыру жөніндегі пайымды, қағидаттар мен тәсілдерді, көші-қон процестерін ескере отырып, демографиялық ахуалдың болжамдарын, сондай-ақ әрбір өңірдің негізгі даму параметрлерін сипаттайтын құжат болып табылады.
59. Елдің аумақтық даму жоспарының жобасын әзірлеуді, сондай-ақ оны пысықтауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, ұлттық компаниялардың, қоғамдық және ғылыми-зерттеу ұйымдарының қатысуымен жүзеге асырады.
60. Елдің аумақтық даму жоспарының әзірленген жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуге:
1) елдің перспективалық аумақтық ұйымдастырылуы және экономикалық ресурстарды оңтайлы пайдалану мәселелерін ашуға;

52. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан определяет среднесрочное видение в области обеспечения национальной безопасности, содержит основные проблемы и угрозы, стратегические цели и целевые индикаторы, задачи и показатели результатов в области обеспечения национальной безопасности, а также критерии обеспечения национальной безопасности.
53. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию и утверждается Президентом Республики Казахстан.
54. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывается не позднее последнего года реализации предыдущей Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан.
55. Структура, базовые подходы и основное содержание Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан одобряются Советом Безопасности Республики Казахстан.
56. Для реализации Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан уполномоченным органом по государственному планированию в двухмесячный срок разрабатывается План действий по управлению рисками национальной безопасности Республики Казахстан.
План действий по управлению рисками национальной безопасности Республики Казахстан утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
57. Итоги реализации Плана действий по управлению рисками национальной безопасности Республики Казахстан ежегодно вносятся уполномоченным органом по государственному планированию на рассмотрение Совета Безопасности Республики Казахстан.
Глава 9. План территориального развития страны
58. План территориального развития страны на соответствующий период разрабатывается по поручению Президента Республики Казахстан и является документом, описывающим видение, принципы и подходы по рациональной территориальной организации страны, прогнозы демографической ситуации с учетом миграционных процессов, а также основные параметры развития каждого региона.
59. Разработка проекта Плана территориального развития страны, а также его доработка осуществляются уполномоченным органом по государственному планированию при участии центральных государственных и местных исполнительных органов, национальных компаний, общественных и научно-исследовательских организаций.
60. Разработанный проект Плана территориального развития страны должен соответствовать следующим требованиям:
1) раскрывать вопросы перспективной территориальной организации страны и оптимального использования экономических ресурсов;

2) аумақтардың ағымдағы және перспективалық инфрақұрылымдық даму, белгіленген өңірлік стандарттарға қол жеткізу мәселелерін ашуға;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарында, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің өзге де құжаттарында бекітілген тәсілдер мен параметрлерге негізделуге тиіс.
61. Елдің аумақтық даму жоспарын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
10-тарау. Даму тұжырымдамасы
62. Даму тұжырымдамасы нақты аяны/саланы дамыту пайымын (5-10 жыл кезеңге), сондай-ақ Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында айқындалған мақсаттар мен міндеттерге, тәсілдерге және Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған тиісті саясатты іске асырудың негізгі қағидаттары мен тәсілдерін айқындайтын құжат болып табылады.
63. Тұжырымдамада ағымдағы ахуалды талдау, саланың/аяның проблемалары, халықаралық тәжірибені шолу, саланы/аяны дамытудың процестері мен пайымы қамтылады, ол саланы/аяны дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдерін, күтілетін нәтижелерді, сондай-ақ тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын (қосымша түрінде ресімделеді) айқындайды.
64. Тұжырымдама Қазақстан Республикасы Ұлттық даму жоспарының стратегиялық көрсеткіштеріне сәйкес келетін индикаторлардан басқа, белгілі бір аядағы/саладағы оң өзгерістерді сипаттайтын тұжырымдаманы іске асырудың күтілетін нәтижелерінің шектеулі (5-7-ден аспайтын) санын қамтуы мүмкін.
Даму тұжырымдамасының күтілетін нәтижелерінің мәндері Қазақстан Республикасы Ұлттық даму жоспарының стратегиялық көрсеткіштеріне сәйкес келуге тиіс.
Егер даму тұжырымдамасын іске асыру кезеңі қолданыстағы Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру кезеңінен кейін аяқталса, даму тұжырымдамасы индикаторларының мәндері және күтілетін нәтижелер келесі кезеңде жақсаруға тиіс.
65. Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың аяны/саланы даму тұжырымдамасын әзірлеуі үшін негіз болып табылады. Осы Даму тұжырымдамаларын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
66. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың аяны/саланы дамыту тұжырымдамасын әзірлеуі үшін Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы негіз болып табылады. Осы даму тұжырымдамалары Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі, ал Қазақстан Республикасы Президентінің жекелеген тапсырмалары бойынша – Қазақстан Республикасының Президенті бекітуі мүмкін.

2) раскрывать вопросы текущего и перспективного инфраструктурного развития территорий, достижения установленных региональных стандартов;
3) основываться на подходах и параметрах, закрепленных в Национальном плане развития Республики Казахстан, иных документах Системы государственного планирования.
61. План территориального развития страны утверждается Президентом Республики Казахстан.
Глава 10. Концепция развития
62. Концепция развития является документом, определяющим видение развития (на период 5-10 лет) конкретной сферы/отрасли, а также основные принципы и подходы к реализации соответствующей политики, направленные на достижение целей, задач и подходов, определенных в вышестоящих документах Системы государственного планирования, и Целей устойчивого развития Организации Объединенных наций.
63. Концепция содержит анализ текущей ситуации, проблемы отрасли/сферы, обзор международного опыта, тенденции и видение развития сферы/отрасли, определяет основные принципы и подходы развития сферы/отрасли, ожидаемые результаты, а также план действий по реализации концепции (оформляется в виде приложения).
64. Концепция, помимо индикаторов, соответствующих стратегическим показателям Национального плана развития Республики Казахстан, может содержать ограниченное (не более 5-7) количество ожидаемых результатов реализации концепции, характеризующих положительные изменения в определенной сфере/отрасли.
Значения ожидаемых результатов концепции развития должны соответствовать стратегическим показателям Национального плана развития Республики Казахстан.
В случае, если период реализации концепции развития заканчивается позже периода реализации действующего Национального плана развития Республики Казахстан, значения индикаторов и ожидаемых результатов концепции развития в последующем периоде должны демонстрировать свое улучшение.
65. Основанием для разработки концепции развития сферы/отрасли соответствующими уполномоченными государственными органами, подчиненными непосредственно Президенту Республики Казахстан, является поручение Президента Республики Казахстан. Данные концепции развития утверждаются Президентом Республики Казахстан.
66. Основанием для разработки концепции развития сферы/отрасли соответствующими уполномоченными государственными органами, входящими в структуру Правительства Республики Казахстан, является поручение Президента Республики Казахстан или Премьер-Министра Республики Казахстан. Данные концепции развития утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, а по отдельным поручениям Президента Республики Казахстан могут утверждаться Президентом Республики Казахстан.

67. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберілетін даму тұжырымдамасының жобасына міндетті түрде стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы қоса беріледі.
68. Даму тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарында жетекшілік ететін аяда/салада қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін аса маңызды түйінді реформалар мен негізгі іс-шаралардың тізбесін, оларды аяқтау мерзімдерін және нақты (есептелетін және қадағаланатын) нәтиже қамтылады.
69. Даму тұжырымдамасы ұлттық жобалар, мемлекеттік органдардың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары, ұлттық компаниялардың даму жоспарлары, заңдар және өзге де нормативтік құқықтық актілер арқылы іске асырылады.
70. Даму тұжырымдамаларының іске асырылу мониторингін осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 16 – 23-тармақтарына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жыл сайынғы негізде жүргізеді.
71. Даму тұжырымдамаларына жыл сайын мониторинг жүргізу үшін даму тұжырымдамасын іске асыруға тартылған орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық компаниялар өз құзыреті шегінде, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 сәуіріне дейін даму тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі есепті даму тұжырымдамасын әзірлеуші органға ұсынады.
72. Даму тұжырымдамасын әзірлеуші орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға даму тұжырымдамасының іске асырылуы бойынша есепті жолдайды, сондай-ақ бірінші басшының қолын қойғызып, оны интернет-ресурста орналастырады (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда).
73. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлеуші органдар ұсынған ақпарат негізінде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейін даму тұжырымдамаларының іске асырылуы туралы жиынтық есеп пен жиынтық қорытындының жобасын (әрбір даму тұжырымдамасы бойынша) қалыптастырады және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.
74. Қазақстан Республикасының Үкіметі есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 маусымына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне даму тұжырымдамаларының іске асырылуы туралы жиынтық есеп пен қорытынды енгізеді.
75. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 маусымына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне даму тұжырымдамаларының іске асырылу барысы туралы өз қорытындысын енгізеді.
Даму тұжырымдамалары мониторингінің қорытындыларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының және ұлттық жобалардың іске асырылу барысы туралы баяндаманы дайындау кезінде пайдаланады.

67. К проекту концепции развития, направляемому в Администрацию Президента Республики Казахстан, в обязательном порядке прилагается заключение уполномоченного органа по стратегическому планированию.
68. План действий по реализации концепции развития содержит перечень ключевых реформ и основных мероприятий, критически важных для достижения поставленных целей и задач в курируемой сфере/отрасли, сроки их завершения и конкретный (исчислимый и отслеживаемый) результат.
69. Концепция развития реализуется через национальные проекты, планы развития государственных органов, области, города республиканского значения, столицы, планы развития национальных компаний, законы и иные нормативные правовые акты.
70. Мониторинг реализации концепций развития проводится на ежегодной основе уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктами 16-23 настоящей Системы государственного планирования.
71. Для проведения ежегодного мониторинга концепций развития центральные государственные и местные исполнительные органы, национальные компании, задействованные в реализации концепции развития, в пределах своей компетенции до 15 апреля года, следующего за отчетным периодом, представляют отчет о реализации концепции развития в орган-разработчик концепции развития.
72. Орган-разработчик концепции развития направляет в срок до 1 мая года, следующего за отчетным периодом, в уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию отчет о реализации концепции развития, а также размещает его за подписью первого руководителя на интернет-ресурсе (за исключением информации ограниченного доступа).
73. Уполномоченный орган по государственному планированию на основании представленной органами-разработчиками информации до 1 июня года, следующего за отчетным периодом, формирует сводный отчет и проект сводного заключения о реализации концепций развития (в разрезе каждой концепции развития) и направляет их в Правительство Республики Казахстан.
74. Правительство Республики Казахстан в срок до 20 июня года, следующего за отчетным периодом, вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан сводный отчет и заключение о реализации концепций развития.
75. Уполномоченный орган по стратегическому планированию в срок до 20 июня года, следующего за отчетным периодом, вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан собственное заключение о ходе реализации концепций развития.
Итоги мониторинга концепций развития используются Администрацией Президента Республики Казахстан при подготовке доклада о ходе реализации Национального плана развития Республики Казахстан и национальных проектов.

76. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 тамызына дейінгі мерзімде есепті кезеңде даму тұжырымдамаларының іске асырылуы туралы қысқаша есепті кесте нысанында "жоспар-факт-түсініктемелер" форматында өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
11-тарау. Ұлттық жобалар
77. Ұлттық жоба жан-жақты ведомствоаралық өзара іс-қимылды және Жалпыұлттық басымдықтарға, Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясының, Елдің аумақтық даму жоспарының мақсаттарына, міндеттері мен стратегиялық көрсеткіштеріне және Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының индикаторларына қол жеткізу үшін аса маңызды немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған жекелеген міндеттерді (жобаларды) белгіленген мерзімдерде шешуге бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыруды басым бюджеттік қаржыландыруды қамтамасыз ететін құжат болып табылады.
78. Ұлттық жобалардың тізбесін стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
79. Ұлттық жоба мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) нақтылық (жеткілікті ресурстар бөлінген жағдайда нақты, өлшенетін нәтиже алуға бағытталуы);
2) қол жеткізілуі (күтілетін нәтижеге белгіленген шектеулі мерзімде түпкілікті қол жеткізу мүмкіндігі);
3) маңыздылығы (халықтың тұрмыс сапасы мен қауіпсіздігіне немесе бизнес жүргізу жағдайларына елеулі оң өзгеріс әкеліп, ел ауқымында әлеуметтік-экономикалық әсерді қамтамасыз етуі);
4) жауапкершілік пен мүмкіндіктердің сәйкестігі (жобаны сәтті және уақтылы іске асыру үшін қажетті өкілеттіктер берумен қатар, жеке жауапкершілікті бекіту).
80. Ұлттық жобаның құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) паспорт (негізгі параметрлер);
2) міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштері;
3) күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер;
4) ресурстар;
5) жауапкершілік пен өкілеттіктерді бөлу;
6) жобаны іске асырудың жоспар-графигі (қосымша түрінде).
81. Құжатты әзірлеу әдіснамасын, ұсыну форматын, іске асырудың жоспар-графигінің нысандарын және орындаушылардың есептілігін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар бірлескен бұйрықпен бекітеді.
82. Ұлттық жобаны тиісті мемлекеттік уәкілетті орган Офистің қатысуымен әзірлейді және мыналармен:

76. Уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 августа года, следующего за отчетным периодом, размещает на своем официальном интернет-ресурсе краткий отчет о реализации концепций развития за отчетный период в табличной форме, в формате "план – факт – комментарии".
Глава 11. Национальные проекты
77. Национальный проект является документом, обеспечивающим всестороннее межведомственное взаимодействие и приоритетное бюджетное финансирование реализации комплекса мероприятий, направленных на решение в установленные сроки задач (проектов), отдельных критически важных для достижения Общенациональных приоритетов, целей, задач и стратегических показателей и индикаторов Национального плана развития Республики Казахстан, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, Плана территориального развития страны или определенных Президентом Республики Казахстан.
78. Перечень национальных проектов разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по стратегическому планированию и утверждается Указом Президента Республики Казахстан.
79. Национальный проект должен соответствовать следующим критериям:
1) конкретность (направленность на получение конкретного, измеримого результата при условии выделения достаточных ресурсов);
2) достижимость (возможность конечного достижения ожидаемого результата в установленные ограниченные сроки);
3) значимость (обеспечение социально-экономического эффекта в масштабах страны с оказанием существенного положительного изменения качества жизни и безопасности населения или условий ведения бизнеса);
4) соотнесение ответственности и возможностей (закрепление персональной ответственности с одновременным предоставлением полномочий, необходимых для успешной и своевременной реализации проекта).
80. Структура национального проекта содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные параметры);
2) задачи и показатели результатов;
3) ожидаемый социально-экономический эффект;
4) ресурсы;
5) распределение ответственности и полномочий;
6) план-график реализации проекта (в виде приложения).
81. Методологию разработки, формат представления документа, формы плана-графика реализации и отчетности исполнителей утверждают совместным приказом уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
82. Национальный проект разрабатывается соответствующим государственным уполномоченным органом с участием Офиса и согласовывается:

1) экономикалық негізділігі тұрғысынан мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен;
2) қаржы ресурстарымен қамтамасыз етілуі тұрғысынан бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының мақсаттары мен міндеттеріне, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясына және Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарына сәйкестігі тұрғысынан стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен;
4) өзге де мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі.
83. Ұлттық жобаның келісілген жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
84. Ұлттық жобаның жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Реформалар жөніндегі жоғары кеңестің қарауына шығару үшін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
85. Ұлттық жобалар Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Реформалар жөніндегі жоғары кеңес мақұлдағаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі.
86. Ұлттық жобаларды іске асыру ұлттық жобаларды іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру арқылы жобаның жоспар-графигін орындау жолымен жүзеге асырылады.
87. Ұлттық жобалардың іске асырылуын үйлестіру және оны тұрақты жедел мониторингтеуді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен Офис жүзеге асырады.
88. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзі айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша ұлттық жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізеді.
89. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүргізген ұлттық жобалардың іске асырылуын бағалау қорытындылары мемлекеттік тиімділік аудитінің және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің қаулысы қабылданғаннан кейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға, ұлттық жобаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға жіберіледі.
90. Ұлттық жобаға жыл сайын мониторинг жүргізу үшін:
1) бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган және ұлттық жобаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдар (ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) өз құзыреті шегінде ұлттық жобаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға есепті жылдан кейінгі 10 ақпанға дейін іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынады;

1) с уполномоченным органом по государственному планированию на предмет экономической обоснованности;
2) с уполномоченным органом по бюджетному планированию на предмет обеспеченности финансовыми ресурсами;
3) с уполномоченным органом по стратегическому планированию на предмет соответствия целям и задачам Национального плана развития Республики Казахстан, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстана и Целям устойчивого развития Организации Объединенных Наций;
4) иными заинтересованными государственными органами.
83. Согласованный проект национального проекта вносится государственным органом-разработчиком в Правительство Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
84. Проект национального проекта вносится Правительством Республики Казахстан в Администрацию Президента Республики Казахстан для вынесения на рассмотрение Высшего совета при Президенте Республики Казахстан по реформам.
85. Национальные проекты утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан после одобрения Высшим советом при Президенте Республики Казахстан по реформам.
86. Реализация национальных проектов осуществляется путем исполнения плана-графика реализации проекта, посредством планов развития государственных органов, участвующих в реализации национальных проектов, а также реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития национальных компаний.
87. Координация реализации национальных проектов и их постоянный оперативный мониторинг осуществляются Офисом в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
88. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета проводит оценку реализации национальных проектов в порядке, определяемом Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
89. Итоги оценки реализации национальных проектов, проведенной Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, направляются в Администрацию Президента Республики Казахстан, уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию, государственный орган, ответственный за разработку национального проекта, после принятия по результатам государственного аудита эффективности и экспертно-аналитических мероприятий постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета.
90. Для проведения ежегодного мониторинга национального проекта:
1) государственный орган-соисполнитель и иные организации-соисполнители (государственные предприятия, акционерные общества и товарищества с ограниченной ответственностью с участием государства, включая национальные компании), участвующие в реализации национального проекта, в пределах своей компетенции представляют информацию о ходе реализации в государственный орган, ответственный за разработку национального проекта, до 10 февраля года, следующего за отчетным периодом;

2) ұлттық жобаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган іске асырылу барысы туралы ұсынылған ақпараттың негізінде ұлттық жобаны іске асыру туралы есепті қалыптастырады және есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға ұсынады, сондай-ақ оны бірінші басшының қолын қойғызып, интернет-ресурста (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) орналастырады;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұлттық жобалардың (әрбір ұлттық жоба бойынша) іске асырылуы туралы есептердің негізінде ұлттық жобаларды іске асыру туралы жиынтық есеп пен жиынтық қорытындының жобасын қалыптастырады және оларды есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады;
4) стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұлттық жобалардың іске асырылуы туралы өзінің жиынтық қорытындысын дайындайды және оны есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жібереді;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі есепті кезеңнен кейінгі жылдың1 мамырына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұлттық жобалардың іске асырылуы туралы жиынтық есепті және қорытындыны енгізеді.
Ұлттық жобалардың іске асырылуы туралы жиынтық есеп пен қорытынды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізгенге дейін олардың жобалары Қазақстан Республикасының Үкіметінде Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, қоғамдық кеңестердің өкілдері, тәуелсіз салалық сарапшылар (қол жетімділігі шектелген ақпаратты қоспағанда) шақырылып тыңдалады;
6) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің ұлттық жобалардың іске асырылуы жөніндегі жыл сайынғы мониторингі және ұлттық жобалардың іске асырылуын бағалау нәтижелерін Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары мен ұлттық жобалардың іске асырылу барысы туралы баяндаманы дайындау үшін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі пайдаланады, ол Қазақстан Республикасының Президентіне енгізіледі.
91. Барлық белгіленген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізе отырып, ұлттық жоба толық орындалған жағдайда әзірлеуші орган бір ай мерзімде ұлттық жобаның іске асырылуының аяқталғаны туралы қорытынды есепті дайындайды, ол мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға енгізіледі.
92. Мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар екі апта мерзімде ұлттық жобаның іске асырылуының аяқталғаны туралы түпкілікті есепке қорытындылар дайындайды және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.

2) государственный орган, ответственный за разработку национального проекта, на основании представленной информации о ходе реализации формирует отчет о реализации национального проекта и до 1 марта года, следующего за отчетным периодом, представляет в уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию, а также размещает его за подписью первого руководителя на интернет-ресурсе (за исключением информации ограниченного доступа);
3) уполномоченный орган по государственному планированию на основании отчетов о реализации национальных проектов формирует сводный отчет и проект сводного заключения о реализации национальных проектов (в разрезе каждого национального проекта) и представляет их в Правительство Республики Казахстан до 1 мая года, следующего за отчетным периодом;
4) уполномоченный орган по стратегическому планированию готовит собственное сводное заключение о реализации национальных проектов и направляет его в Администрацию Президента Республики Казахстан до 1 июня года, следующего за отчетным периодом;
5) Правительство Республики Казахстан в срок до 1 июня года, следующего за отчетным периодом, вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан сводный отчет и заключение о реализации национальных проектов.
До внесения сводного отчета и заключения о реализации национальных проектов в Администрацию Президента Республики Казахстан их проекты заслушиваются в Правительстве Республики Казахстан с приглашением депутатов Парламента Республики Казахстан, представителей общественных советов, независимых отраслевых экспертов (за исключением информации с ограниченным доступом);
6) результаты ежегодного мониторинга по реализации национальных проектов и оценки реализации национальных проектов Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета используются Администрацией Президента Республики Казахстан для подготовки доклада о ходе реализации Национального плана развития Республики Казахстан и национальных проектов, который вносится Президенту Республики Казахстан.
91. В случае полного исполнения национального проекта с достижением всех поставленных целей и задач, орган-разработчик в месячный срок готовит итоговый отчет о завершении реализации национального проекта, который вносится в уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию.
92. Уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию в двухнедельный срок подготавливают заключения на итоговый отчет о завершении реализации национального проекта и направляют их в Правительство Республики Казахстан.

93. Қазақстан Республикасының Үкіметі ұлттық жобаның іске асырылуының аяқталғаны туралы түпкілікті есепке мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар қорытындыларының негізінде екі апта мерзімде жиынтық есеп қалыптастырады және оны түпкілікті есеппен бірге (мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың қорытындылары қоса беріледі) Қазақстан Республикасы Президентінің атына енгізеді.
94. Қазақстан Республикасы Президентінің оң қарары іске асырылған ұлттық жобаны Ұлттық жобалар тізбесінен алып тастау үшін негіз (тізбе оған жаңа ұлттық жобаның қосылуына байланысты кезекті жаңартылған кезде) болып табылады.
95. Ұлттық жобаның белгіленген мақсаттары мен міндеттеріне белгіленген мерзімде қол жеткізілмеген/толық қол жеткізілмеген жағдайда әзірлеуші орган бір ай мерзімде ұлттық жобаның сапасыз іске асырылу себептері туралы анықтама дайындайды, ол мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға енгізіледі.
96. Мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар екі апта мерзімде ұлттық жобаның сапасыз іске асырылу себептері туралы анықтама бойынша қорытынды дайындайды және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.
97. Қазақстан Республикасының Үкіметі ұлттық жобаның сапасыз іске асырылу себептері туралы анықтама бойынша мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың қорытындыларының негізінде екі апта мерзімде жиынтық қорытынды қалыптастырады және оны анықтамамен бірге (мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың қорытындылары қоса беріледі) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
98. Анықтамада ұлттық жобаның сапасыз іске асырылу себептерін талдау, ұлттық жобаның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу үшін қолданылатын шаралар мен болжамдар, ұлттық жобаны іске асырудың бұзылуына жауапты адамдарға қолданылатын жауапкершілік шаралары туралы ақпарат қамтылуға тиіс.
99. Ұлттық жобаның сапасыз іске асырылу себептері туралы анықтаманың және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қорытындысының негізінде Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы Қазақстан Республикасы Президентінің атына ұлттық жобаға қатысты одан арғы шаралар туралы ұсыныстар енгізеді.
12-тарау. Мемлекеттік органдардың даму жоспарлары
100. Мемлекеттік органның даму жоспары мемлекеттік органның орта мерзімді кезеңдегі қызметін айқындайтын, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарына қол жеткізуге бағытталған құжат болып табылады.

93. Правительство Республики Казахстан в двухнедельный срок на основе заключений уполномоченных органов по государственному и стратегическому планированию на итоговый отчет о завершении реализации национального проекта формирует сводное заключение и с итоговым отчетом (с приложением заключений уполномоченных органов по государственному и стратегическому планированию) вносит на имя Президента Республики Казахстан.
94. Положительная резолюция Президента Республики Казахстан является основанием для исключения реализованного национального проекта из перечня национальных проектов (при очередном обновлении перечня, связанном с добавлением в него нового национального проекта).
95. В случае недостижения/неполного достижения поставленных целей и задач национального проекта к установленному сроку, орган-разработчик в месячный срок готовит справку о причинах некачественной реализации национального проекта, которая вносится в уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию.
96. Уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию в двухнедельный срок подготавливают заключения на справку о причинах некачественной реализации национального проекта и направляют его в Правительство Республики Казахстан.
97. Правительство Республики Казахстан в двухнедельный срок на основе заключений уполномоченных органов по государственному и стратегическому планированию на справку о причинах некачественной реализации национального проекта формирует сводное заключение и со справкой (с приложением заключений уполномоченных органов по государственному и стратегическому планированию) вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан.
98. Справка должна содержать анализ причин некачественной реализации национального проекта, информацию о предпринимаемых мерах и прогнозах достижения целей и задач национального проекта, примененных мерах ответственности к лицам, ответственным за срыв реализации национального проекта.
99. На основании справки о причинах некачественной реализации национального проекта и заключения уполномоченного органа по стратегическому планированию Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан вносит на имя Президента Республики Казахстан предложения о дальнейших мерах в отношении национального проекта.
Глава 12. Планы развития государственных органов
100. План развития государственного органа является документом, определяющим деятельность государственного органа в среднесрочном периоде, направленным на достижение вышестоящих документов Системы государственного планирования.

101. Мемлекеттік органның даму жоспары Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы, ұлттық жобалар негізінде тиісті аяның/саланың даму тұжырымдамаларын, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық даму болжамын ескере отырып, әр үш жыл сайын бес жылдық кезеңге әзірленеді.
102. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде айқындалған мемлекеттік органдар, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес Ұлттық Банк даму жоспарларын әзірлемейді.
Ұлттық Банк Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің қаулысымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің стратегиялық жоспарын әзірлеу және мониторингтеу әдістемесіне сәйкес стратегиялық жоспарды әзірлейді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің стратегиялық жоспарын Қазақстан Республикасы Президентімен немесе оның уәкілеттік беруімен Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысымен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы бекітеді.
103. Мемлекеттік органның даму жоспары бюджет процесіне қатысатын және бюджеттік және стратегиялық жоспарлаудың өзара байланысын қамтамасыз ететін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты болып табылады.
104. Мемлекеттік органның даму жоспары мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) мақсаттарға, көрсеткіштерге қол жеткізу және қойылған міндеттерді шешу жолдары мен тәсілдерін баяндай отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясын, ұлттық жобаларды және тиісті даму тұжырымдамаларын іске асыруға, сондай-ақ мемлекеттік органның мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді тиімді орындауына және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге бағдарлануы;
2) игілік алушылардың тұрмыс сапасын арттыруға және қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағдарлануы;
3) стратегиялық көрсеткіштер картасының индикаторларына қол жеткізу қажеттілігін ескеру;
4) тезистік форматта, қысқаша және нақты баяндалуы.
105. Мемлекеттік органның даму жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) миссиясы және пайымы;
2) стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының архитектурасы;
3) стратегиялық бағыттар, мақсаттар, мақсатты индикаторлар;
4) ресурстар.
106. "Миссиясы және пайымы" бөлімінде мемлекеттік органның миссиясы мен пайымы баяндалады.
107. Мемлекеттік органның миссиясы мемлекеттік басқару субъектісі ретінде мемлекеттік органның тиісті аяда немесе қызмет саласында мемлекеттік саясатты іске асырудағы оның рөлін айқындаудан тұратын негізгі мақсаты болып табылады.

101. План развития государственного органа разрабатывается каждые три года на пятилетний период на основе Национального плана развития Республики Казахстан, Стратегии национальной безопасности, национальных проектов с учетом концепций развития соответствующей сферы/отрасли, а также прогноза социально-экономического развития.
102. Планы развития не разрабатываются государственными органами, определенными Бюджетным кодексом Республики Казахстан, а также Национальным Банком в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
Национальный Банк разрабатывает стратегический план в соответствии с Методикой разработки и мониторинга Стратегического плана Национального Банка Республики Казахстан, утверждаемой постановлением Совета директоров Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Стратегический план Национального Банка Республики Казахстан утверждается Председателем Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с Президентом Республики Казахстан либо по его уполномочию Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
103. План развития государственного органа является документом Системы государственного планирования, участвующим в бюджетном процессе и обеспечивающим взаимоувязку бюджетного и стратегического планирования.
104. План развития государственного органа должен соответствовать следующим требованиям:
1) ориентироваться на реализацию Национального плана развития Республики Казахстан, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, национальных проектов и соответствующих концепций развития с изложением путей и способов достижения целей, показателей и решения поставленных задач, а также на эффективное выполнение государственным органом государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг;
2) ориентироваться на повышение качества жизни и удовлетворение потребностей благополучателей;
3) учитывать необходимость достижения индикаторов Карты стратегических показателей;
4) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
105. Структура плана развития государственного органа состоит из следующих разделов:
1) миссия и видение;
2) архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования;
3) стратегические направления, цели, целевые индикаторы;
4) ресурсы.
106. В разделе "Миссия и видение" излагаются миссия и видение государственного органа.
107. Миссией государственного органа является основное предназначение государственного органа как субъекта государственного управления, заключающееся в определении его роли в реализации государственной политики в соответствующей отрасли или сфере деятельности.

108. Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру нәтижесінде жетекшілік ететін салалардың немесе қызмет аясының перспективалық жай-күйі мемлекеттік органның пайымы болып табылады.
109. "Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының архитектурасы" бөлімінде мемлекеттік органдардың стратегиялық бағыттары бөлінісінде мемлекеттік органның қолданыстағы заңнамадан және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарынан туындайтын, іске асырылуына мемлекеттік органға бекітілген индикаторларға қол жеткізу байланысты болатын бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты мақсаттары көрсетіледі.
110. "Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, мақсатты индикаторлар" бөлімінде мемлекеттік органның даму жоспарының стратегиялық бағыттары, мақсаттары, нысаналы индикаторлары баяндалады.
Стратегиялық бағыттар өзгерістері Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарында, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясында, ұлттық жобаларда белгіленген мақсаттарға, басымдықтарға, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін неғұрлым маңызды болып табылатын экономиканың реттелетін салаларын, секторларын немесе қызмет салаларын талдау негізінде қалыптастырылады.
111. Мемлекеттік органның мақсаты мемлекеттік органның өзінің қызметінде не ол реттейтін салада нысаналы индикаторлар ретінде көрсетілген белгілі бір нақты өзгеріске қол жеткізу болып табылады.
Мақсаттарды анықтау кезінде мемлекеттік орган мынадай талаптарды ұстануы қажет:
1) мақсаттың белгіленген проблемалармен нақты себеп-салдарлық байланысының болуы;
2) мақсатқа қол жеткізуді сандық көрсеткіштер арқылы білдіру мүмкіндігі;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының, Аумақтық даму жоспарының, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясының, ұлттық жобалардың мақсаттарына сәйкестігі;
4) мақсаттардың қысқа және нақты баяндалуы, оларды тұжырымдау кезінде:
еркін немесе екіұшты түсіндірілетін терминдерді, ұғымдарды және сөз орамдарын пайдалануға;
мақсатқа қол жеткізудің салдары болып табылатын өзге де мақсаттарды, міндеттерді немесе нәтижелерді көрсетуге жол берілмейді.
112. Мемлекеттік органның даму жоспарындағы әрбір мақсат үшін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған деңгейдегі тиісті құжаттарында бекітілген индикаторлар мен көрсеткіштерден туындайтын нысаналы индикаторлар айқындалады.
Мемлекеттік органның даму жоспарының нысаналы индикаторлары жетекшілік ететін аялардың/салалардың дамуын сипаттайтын макроиндикаторларға және бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты және/немесе мемлекеттік органның қызметіне байланысты нысаналы индикаторларға бөлініп көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар ұлттық жобаларда қарастырылған міндеттердің шешілуін де көрсетеді.
Мемлекеттік органның даму жоспарында Стратегиялық көрсеткіштер картасы шеңберінде оған бекітілген барлық көрсеткіштер ескеріледі.
Әрбір нысаналы индикатор бойынша есепті және бес жылдық кезеңдердің жылдары бойынша нысаналы индикатордың аралық мәндерін айқындай отырып, оның жоспарланған мәніне қол жеткізудің түпкілікті мерзімі (кезеңі) айқындалады.

108. Видением государственного органа является перспективное состояние курируемых отраслей или сфер деятельности в результате реализации плана развития государственного органа.
109. В разделе "Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования" в разрезе стратегических направлений государственных органов указываются цели государственного органа, проистекающие из действующего законодательства и вышестоящих документов Системы государственного планирования, взаимоувязанные с бюджетными программами, от реализации которых зависит достижение закрепленных за государственным органом индикаторов.
110. В разделе "Стратегические направления, цели, целевые индикаторы" излагаются стратегические направления, цели, целевые индикаторы плана развития государственного органа.
Стратегические направления формируются на основе анализа регулируемых отраслей, секторов экономики или сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения целей, приоритетов, целевых индикаторов и показателей результатов, обозначенных в Национальном плане развития Республики Казахстан, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, национальных проектах.
111. Цель государственного органа заключается в достижении определенного конкретного изменения в деятельности самого государственного органа либо регулируемой им сфере, выраженного в целевых индикаторах.
При определении целей государственному органу необходимо придерживаться следующих требований:
1) наличие четкой причинно-следственной связи цели с обозначенными проблемами;
2) возможность выразить достижение цели с помощью количественных показателей;
3) соответствие целям Национального плана развития Республики Казахстан, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, национальных проектов;
4) краткое и четкое изложение целей, при формулировании которых не допускаются:
использование терминов, понятий и выражений произвольного или неоднозначного толкования;
указание на иные цели, задачи или результаты, которые являются следствиями достижения самой цели.
112. Для каждой цели в плане развития государственного органа определяются целевые индикаторы, вытекающие из индикаторов и показателей, закрепленных в соответствующих документах Системы государственного планирования вышестоящего уровня.
Целевые индикаторы плана развития государственного органа указываются с делением на макроиндикаторы, характеризующие развитие курируемых сфер/отраслей, и целевые индикаторы, взаимоувязанные с бюджетными программами и/или зависящие от деятельности государственного органа.
Целевые индикаторы, взаимоувязанные с бюджетными программами, отражают в том числе решение задач, предусмотренных национальными проектами.
В плане развития государственного органа учитываются все показатели, закрепленные за ним в рамках Карты стратегических показателей.
По каждому целевому индикатору определяется окончательный срок (период) достижения его планируемого значения с определением промежуточных значений целевого индикатора по годам отчетного и пятилетнего периодов.

113. "Ресурстар" бөлімінде есепті және жоспарлы кезеңнің жылдарына бөлінген мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыруға тартылған штат саны көрсетіліп, бюджет шығыстарының жиынтығы мен адами ресурстар келтіріледі.
114. Мемлекеттік органның даму жоспарының форматын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
115. Мемлекеттік органдардың даму жоспарлары Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітіледі.
116. Даму жоспарын әзірлеуші мемлекеттік орган бекіткеннен немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізгеннен кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
117. Мемлекеттік органның даму жоспары бекітілгеннен немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін 10 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде әзірлеуші мемлекеттік органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) интернет-ресурсында орналастырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған мемлекеттік органның даму жоспары мазмұнының дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлеуші мемлекеттік органға жүктеледі.
118. Даму жоспарын іске асыру үшін мемлекеттік орган жыл сайын операциялық жоспар әзірлейді.
Операциялық жоспар ресурстар, жауапты орындаушылар және даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өзге де міндеттер бойынша байланыстырылған мемлекеттік органның ағымдағы қаржы жылындағы нақты іс-қимылдарын қамтитын құжат болып табылады.
119. Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
Бюджет заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттік органның даму жоспарын түзетуге жол беріледі.
Бюджет қаражатының күтілетін игерілмеуіне байланысты ағымдағы қаржы жылының үшінші тоқсанынан кейін мемлекеттік органның даму жоспарының нысаналы индикаторлары мәнінің төмендеуін көздейтін түзетуге жол берілмейді.
120. Мемлекеттік органның даму жоспарының мониторингін операциялық жоспардың іске асырылу барысын талдау негізінде әзірлеуші мемлекеттік орган есептік жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет жүзеге асырады.
121. Мемлекеттік органдар даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерді дайындайды және есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы халықты кеңінен хабардар етуді және түсініктеме беру мен халық тарапынан ұсыныстар енгізу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, кемінде күнтізбелік он төрт күн кезеңге оларды бірінші басшының қолын қойғызып (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) интернет-ресурста орналастырады.

113. В разделе "Ресурсы" в разбивке по годам отчетного и планового периода приводятся свод бюджетных расходов и человеческие ресурсы с указанием штатной численности, задействованной в реализации плана развития государственного органа.
114. Формат плана развития государственного органа определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
115. Планы развития государственных органов утверждаются в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
116. Государственный орган-разработчик плана развития в срок не позднее 5 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений направляет его в уполномоченный орган по государственному планированию.
117. План развития государственного органа размещается на интернет-ресурсе государственного органа-разработчика и уполномоченного органа по государственному планированию (за исключением информации с ограниченным доступом) в срок не позднее 10 рабочих дней после его утверждения или внесения изменений и дополнений.
Ответственность за достоверность и полноту содержания плана развития государственного органа, размещенного на интернет-ресурсе уполномоченного органа по государственному планированию, возлагается на государственный орган-разработчик плана развития государственного органа.
118. Для реализации плана развития государственный орган ежегодно разрабатывает операционный план.
Операционный план представляет собой документ, содержащий конкретные действия государственного органа в текущем финансовом году, увязанные по ресурсам, ответственным исполнителям и срокам осуществления мероприятий по достижению целей и целевых индикаторов плана развития, а также иных задач, определенных положением о государственном органе.
119. Порядок разработки, реализации, проведения мониторинга по реализации операционного плана разрабатывается и утверждается уполномоченным органом по государственному планированию.
Корректировка плана развития государственного органа допускается в случаях, предусмотренных бюджетным законодательством.
Не допускается корректировка плана развития государственного органа позднее третьего квартала текущего финансового года, предусматривающая уменьшение значения целевых индикаторов в связи с ожидаемым неосвоением бюджетных средств.
120. Мониторинг реализации плана развития государственного органа осуществляется государственным органом-разработчиком один раз в год по итогам отчетного года на основе анализа хода реализации операционного плана.
121. Государственные органы подготавливают отчеты о реализации планов развития и размещают их на интернет-ресурсе за подписью первого руководителя (за исключением информации ограниченного доступа) не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным периодом, на период не менее чем четырнадцать календарных дней с обеспечением широкого оповещения населения посредством средств массовой информации и возможности комментирования и внесения предложений со стороны населения.

122. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептер олар келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде шоғырландыру және интернет-ресурсына орналастыру үшін есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірілмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
123. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған мемлекеттік органның даму жоспарының іске асыру есебі мазмұнының дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік даму жоспарын әзірлеуші мемлекеттік органға жүктеледі
13-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары
124. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары тиісті аумақтың ерекшеліктерін ескере отырып және осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 4-тармағының 1) – 5) тармақшаларында көрсетілген Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес оның дамуын айқындайтын құжат болып табылады.
125. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын тиісінше облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы әзірлейді.
Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық кеңестердің өкілдерінен және мәслихат депутаттарынан құралған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы құрылады, қажет болған кезде орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, үкіметтік емес және ғылыми ұйымдардың өкілдері, білімнің әртүрлі салаларының ғалымдары мен мамандары, бизнес-қоғамдастықтар тартылады.
126. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының әзірленген жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында белгіленген бағыттармен өзара байланыста өңірді дамытудың басым бағыттарын айқындауы;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында нақты аумақта белгіленген мақсаттарға қол жеткізу, міндеттерді шешу жолдарының баяндалуы;
3) аумақтың әлеуметтік-экономикалық даму әлеуетін бағалаудың баяндалуы;
4) нысаналы индикаторлар көрсетіле отырып, бес жылдық кезеңнің соңына қарай аумақты дамытудың түпкілікті мақсаттарын айқындауы;
5) күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау ескеріліп, қойылған мақсаттарға қол жеткізудің ықтимал жолдары мен тәсілдерін айқындауы;
6) мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың қисынды өзара байланысын сақтауы;

122. Отчеты о реализации планов развития государственных органов не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным периодом, направляются в уполномоченный орган по государственному планированию для консолидации и размещения на его интернет-ресурсе в течение 5 рабочих дней со дня их поступления.
123. Ответственность за достоверность и полноту содержания отчета о реализации плана развития государственного органа, размещенного на интернет-ресурсе уполномоченного органа по государственному планированию области, возлагается на государственный орган-разработчик плана развития.
Глава 13. План развития области, города республиканского значения, столицы
124. План развития области, города республиканского значения, столицы является документом, определяющим развитие соответствующей территории с учетом ее специфики и в соответствии с документами Системы государственного планирования, указанными в подпунктах 1) – 5) пункта 4 настоящей Системы государственного планирования.
125. План развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается, соответственно, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
Решением акима области, города республиканского значения, столицы образуется рабочая группа по разработке планов развития области, города республиканского значения, столицы, сформированная из представителей местных исполнительных органов, общественных советов и депутатов маслихата, с привлечением при необходимости представителей территориальных подразделений центральных государственных органов, неправительственных и научных организаций, ученых и специалистов различных областей знаний, бизнес-сообщества.
126. Разработанный проект плана развития области, города республиканского значения, столицы должен соответствовать следующим требованиям:
1) определять приоритетные направления развития региона во взаимоувязке с направлениями, обозначенными вышестоящими документами Системы государственного планирования;
2) излагать пути достижения целей, решения задач, установленных в вышестоящих документах Системы государственного планирования, на конкретной территории;
3) излагать оценку потенциала социально-экономического развития территории;
4) определять конечные цели развития территории к концу пятилетнего периода с указанием целевых индикаторов;
5) определять возможные пути и способы достижения поставленных целей с учетом анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
6) соблюдать логическую взаимосвязь целей и целевых индикаторов;

7) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының меморандумында айқындалған облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің түйінді нысаналы индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз етуі;
8) игілік алушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға және өңірдің меншікті экономикалық әлеуетін дамытуға бағдарлануы;
9) қаржыландыру көздері мен іске асыру кезеңдері бойынша бөліністе даму жоспарын іске асыруға арналған шығыстардың абсолютті көрінісіндегі көлемі туралы ақпаратты қамтуы;
10) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар іс-шараларының келісімділігін, сондай-ақ мақсаттар мен ресурстар бойынша құжаттың теңгерімділігін сақтауы;
11) тезистік форматта қысқаша және нақты баяндалуы.
127. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын мемлекеттік органдардың ведомствоішілік мәселелерін шешуге бағыттап әзірлеуге жол берілмейді.
128. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) паспорт (негізгі сипаттамалары);
2) аумақты дамытудың пайымы мен перспективасы;
3) ағымдағы ахуалды талдау;
4) негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары;
5) қажетті ресурстар.
129. "Паспорт (негізгі сипаттамалар)" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының негізгі параметрлері баяндалады, олар мыналарды қамтиды:
1) атауы;
2) осы өңірдің негізгі сипаттамалары;
3) бағыттар, мақсаттар және нысаналы индикаторлар;
4) қажетті ресурстар.
130. "Аумақты дамытудың пайымы мен перспективасы" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру нәтижесінде өңірдің перспективалық жай-күйі сипатталады.
131. "Ағымдағы ахуалды талдау" бөлімінде өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайдың ағымдағы дамуы, негізгі проблемалардың кешенді сипаттамасы, сондай-ақ өңірдің бәсекелік артықшылықтары мен мүмкіндіктері сипатталады.
Осы бөлімнің көлемі құжаттың жалпы көлемінің 25%-ынан аспауы керек.
132. "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" бөлімінде:
1) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары;
2) нысаналы индикаторларды көрсете отырып, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында тұжырымдалған стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің ұзақ мерзімді жүйесіне сәйкес аумақты әлеуметтік-экономикалық дамытудың әрбір бағыты бойынша мақсаттары;
3) қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары баяндалады.
133. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары жоспарлы кезеңнің соңына қарай өңірді дамытудың белгілі бір бағы тының жай-күйінің пайымын, оны дамытудың сапалық бағдарларын білдіреді.

7) обеспечивать достижение ключевых целевых индикаторов акима области, города республиканского значения, столицы, определенных в меморандуме местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;
8) ориентироваться на удовлетворение потребностей благополучателей и развитие собственного экономического потенциала региона;
9) содержать информацию об объемах расходов на реализацию плана развития в абсолютном выражении в разбивке по источникам финансирования и этапам реализации;
10) соблюдать согласованность мероприятий центральных государственных и местных исполнительных органов, а также сбалансированность документа по целям и ресурсам;
11) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
127. Не допускается разработка плана развития области, города республиканского значения, столицы, направленного на решение внутриведомственных вопросов государственных органов.
128. Структура плана развития области, города республиканского значения, столицы содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные характеристики);
2) видение и перспектива развития территории;
3) анализ текущей ситуации;
4) основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения;
5) необходимые ресурсы.
129. В разделе "Паспорт (основные характеристики)" излагаются основные параметры планов развития области, города республиканского значения, столицы, включающие:
1) наименование;
2) основные характеристики данного региона;
3) направления, цели и целевые индикаторы;
4) необходимые ресурсы.
130. В разрезе "Видение и перспектива развития территории" описывается перспективное состояние региона в результате реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
131. В разделе "Анализ текущей ситуации" описываются текущее развитие социально-экономического положения в регионе, комплексная характеристика основных проблем, а также конкурентные преимущества и возможности региона.
Объем данного раздела не должен превышать 25% от общего объема документа.
132. В разделе "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения" излагаются:
1) основные направления социально-экономического развития региона;
2) цели по каждому направлению социально-экономического развития территории в соответствии с долгосрочной системой стратегических целей и задач, сформулированных в вышестоящих документах Системы государственного планирования, с указанием целевых индикаторов;
3) пути достижения поставленных целей.
133. Цели плана развития области, города республиканского значения, столицы представляют собой видение состояния определенного направления развития региона к концу планового периода, качественные ориентиры его развития.

134. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының барлық мақсаттарында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін аралық және түпкілікті маңызы бар нысаналы индикаторлар қамтылуға тиіс.
135. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары, іске асырудың нысаналы индикаторлары оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар көрсетіліп келтіріледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың нысаналы индикаторлары тиісті өңірге бекітілген түйінді ұлттық индикаторларға, ұлттық жобаларға қол жеткізуге бағдарланады.
136. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспары міндетті түрде Стратегиялық көрсеткіштер картасында және ұлттық жобаларда көзделген, тиісті өңірге бекітілген көрсеткіштерді қамтиды.
137. Жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың нысаналы индикаторлары ретінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында өңірге бекітілген индикаторлардың 20 %-ынан аспайтын мөлшерде өңірдің ерекшелігі ескерілген қосымша индикаторлар енгізілуі мүмкін.
138. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторлары өңірдің дамуын сипаттайтын макроиндикаторларға және қаржы шығыстарымен өзара байланысты нысаналы индикаторларға бөлініп көрсетіледі.
Макроиндикаторларға өңірде аяны/саланы дамытудың кешенді сипаттамасын көрсететін нысаналы индикаторлар жатады.
Қаржылық шығыстармен өзара байланысты нысаналы индикаторларға жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысты және/немесе жергілікті атқарушы органдардың қызметіне байланысты нысаналы индикаторлар жатады.
139. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге байланысты емес (мемлекеттік қызметшілерді ұстауға, заңнамалық актілерде тікелей айқындалатын немесе Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын іске асыруға бағытталған функциялар мен міндеттерді іске асыруға байланысты шығыстарды қоспағанда) бюджет шығыстарын жоспарлауға жол берілмейді.
140. Орталық мемлекеттік органдардың облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жоспарына Стратегиялық көрсеткіштер картасында және ұлттық жобаларда тиісті өңірге бекітілмеген индикаторларды енгізуге бастама жасауына жол берілмейді.

134. Все цели плана развития области, города республиканского значения, столицы должны содержать целевые индикаторы с промежуточными и конечными значениями, позволяющими определить степень достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы.
135. Цели, целевые индикаторы реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы приводятся с указанием государственных органов и организаций, ответственных за их достижение.
Целевые индикаторы реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы ориентируются на достижение закрепленных за соответствующим регионом ключевых национальных индикаторов, национальных проектов.
136. План развития области, города республиканского значения, столицы в обязательном порядке включает закрепленные за соответствующим регионом показатели, предусмотренные в Карте стратегических показателей и национальных проектах.
137. По инициативе местного исполнительного органа в качестве целевых индикаторов реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы могут включаться дополнительные индикаторы, учитывающие специфику региона в количестве не более 20% от индикаторов, закрепленных за регионом в вышестоящих документах Системы государственного планирования.
138. Целевые индикаторы плана развития области, города республиканского значения, столицы указываются с делением на макроиндикаторы, характеризующие развитие региона, и целевые индикаторы, взаимоувязанные с финансовыми расходами.
К макроиндикаторам относятся целевые индикаторы, отражающие комплексную характеристику развития сферы/отрасли в регионе.
К целевым индикаторам, взаимосвязанным с финансовыми расходами, относятся целевые индикаторы, взаимосвязанные с бюджетными программами местных исполнительных органов и/или зависящие от деятельности местных исполнительных органов.
139. Не допускается планирование бюджетных расходов, не связанных с достижением целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы (за исключением расходов, связанных с содержанием государственных служащих, реализацией функций и задач, определяемых непосредственно законодательными актами, или направленных на реализацию поручений Президента Республики Казахстан).
140. Не допускается инициирование центральными государственными органами включения в план области, города республиканского значения, столицы индикаторов, не закрепленных за соответствующим регионом в Карте стратегических показателей и национальных проектах.

141. Ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын нысаналы индикаторлар болған кезде орталық мемлекеттік органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша есептеу әдістемесін әзірлейді және бір ай мерзімде бекітеді.
Өңірдің ерекшелігін есепке алу үшін жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын нысаналы индикаторларды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізген жағдайда жергілікті атқарушы орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді.
142. Облыстың даму жоспарында нысаналы индикаторлар облыстық маңызы бар аудандар мен қалалар бөлінісінде облыстың даму жоспарына қосымша түрінде ресімделеді.
143. Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бөлінісінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган қалыптастырмайтын нысаналы индикаторлар қосымшаға аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша бөлінбей енгізілуі мүмкін.
Тұтас облыс бойынша нысаналы индикаторлар мен олардың мәндерін түзетусіз даму жоспарға қосымшаға өзгерістер енгізілген жағдайда бұл өзгерістер мүдделі орталық мемлекеттік органдармен келісілмейді.
144. "Қажетті ресурстар" бөлімінде мақсаттар бөлінісінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру үшін қаржылық ресурстарға қажеттілік баяндалады.
145. Тиісінше облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы әзірлеген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган, өзге де мүдделі мемлекеттік органдар келіп түскен күнінен бастап бір айдан аспайтын мерзімде қарайды.
146. Жергілікті атқарушы орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын ағымдағы жылғы 1 желтоқсаннан кешіктірмейтін мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына бекітуге ұсынады.
147. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарын әзірлеуші облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бекіткеннен кейін немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
148. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) бекітілгеннен кейін немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.

141. При наличии целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация, центральными государственными органами разрабатываются и в месячный срок утверждаются по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию методики расчетов.
В случае включения по инициативе местного исполнительного органа для учета специфики региона в план развития области, города республиканского значения, столицы целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация, местным исполнительным органом разрабатываются и утверждаются методики расчетов по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию.
142. В плане развития области целевые индикаторы приводятся в разрезе районов и городов областного значения в виде приложения к плану развития области.
143. Целевые индикаторы, не формируемые уполномоченным органом в области государственной статистики в разрезе районов и городов областного значения, в приложение могут включаться без разбивки по районам и городам областного значения.
В случае внесения изменений в приложение к плану развития без корректировок целевых индикаторов и их значений в целом по области, данные изменения с заинтересованными центральными государственными органами не согласовываются.
144. В разделе "Необходимые ресурсы" в разрезе целей излагается потребность в финансовых ресурсах для реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
145. Проект плана развития области, города республиканского значения, столицы, разработанный, соответственно, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы рассматривается уполномоченным органом по государственному планированию, иными заинтересованными государственными органами в срок, не превышающий одного месяца со дня поступления.
146. План развития области, города республиканского значения, столицы представляется местным исполнительным органом на утверждение в маслихат области, города республиканского значения, столицы в срок не позднее 1 декабря текущего года.
147. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы-разработчик плана развития области, города республиканского значения в течение 5 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений направляет его в уполномоченный орган по государственному планированию.
148. План развития области, города республиканского значения, столицы размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа и уполномоченного органа по государственному планированию (за исключением информации с ограниченным доступом) в течение 10 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений.

149. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары мазмұнының дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын әзірлеуші облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жүктеледі.
150. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына және Мемлекеттік органдарды жобалық басқару үлгілік регламентіне сәйкес оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау арқылы жүзеге асырылады.
151. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары – мерзімдері, орындаушылары, аяқталу нысаны, оны іске асыруға қажетті шығындар айқындалған облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған нақты іс-қимылдардың жиынтығы.
152. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын тиісті аумақтың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірлесіп әзірлейді және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспары бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде облыс әкімдігінің қаулысымен бекітіледі.
153. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мониторингін тиісінше облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірге облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар, ұсынатын іске асырылуы туралы ақпарат негізінде іске асырылуы туралы есептерді қалыптастыру жолымен жүргізеді.
154. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мониторингі жыл қорытындысы бойынша жылына бір рет жүзеге асырылады.
155. Жыл қорытындысы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын мониторингтеу үшін:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган, өз құзыреті шегінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына іске асыру туралы ақпаратты есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін ұсынады;

149. Ответственность за достоверность и полноту содержания плана развития области, города республиканского значения, столицы, размещенного на интернет-ресурсе уполномоченного органа по государственному планированию, возлагается на местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы-разработчика плана развития области, города республиканского значения, столицы.
150. Реализация планов развития областей, города республиканского значения, столицы осуществляется посредством исполнения Плана мероприятий по его реализации в соответствии с Правилами осуществления проектного управления и Типовым регламентом проектного управления государственных органов.
151. План мероприятий по реализации планов развития областей, города республиканского значения, столицы – совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей планов развития областей, города республиканского значения, столицы, с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
152. План мероприятий по реализации планов развития областей, города республиканского значения, столицы разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию соответствующей территории совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории и утверждается постановлением акимата области в месячный срок после утверждения плана развития областей, города республиканского значения, столицы.
153. Мониторинг плана развития области, города республиканского значения, столицы проводится, соответственно, уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории путем формирования отчетов о реализации на основе информации о ходе реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, участвующими в плане развития области, города республиканского значения, столицы.
154. Мониторинг плана развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется один раз в год по итогам года.
155. Для проведения мониторинга плана развития области, города республиканского значения, столицы по итогам года:
1) государственный орган-соисполнитель, участвующий в реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы до 15 февраля года, следующего за отчетным периодом;

2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынған іске асыру туралы ақпараттың негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есепті қалыптастырады және оны есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейінгі мерзімде бірінші басшының қолын қойғызып (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырады.
156. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есеп есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 наурызынан кешіктірмей шоғырландыру және келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде оның интернет-ресурсында орналастыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
157. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейінгі мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру туралы қысқаша жиынтық есепті Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігіне жібереді.
158. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есеп мазмұнының дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына жүктеледі.
159. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының іске асырылу мониторингі және оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары жылына бір рет ағымдағы жылдың 15 желтоқсанынан кешіктірілмей түзетілуі мүмкін.
14-тарау. Ұлттық компаниялардың даму жоспарлары
160. Ұлттық компаниялардың даму жоспарлары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттары ескеріліп әзірленеді.
161. Ұлттық компаниялардың даму жоспарлары ұлттық компаниялардың алдыңғы даму жоспарын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірмей әзірленеді.
162. Ұлттық компаниялардың даму жоспарлары олардың стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен қызметі нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды және акциялары (қатысу үлестері) ұлттық компанияларға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың даму жоспарлары ескеріліп әзірленеді.
163. Ұлттық компаниялардың даму жоспарлары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында баяндалған мақсаттарға, міндеттерге және бюджеттік параметрлерге сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.

2) уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, формирует отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы и размещает его на интернет-ресурсе акимата области, города республиканского значения, столицы за подписью первого руководителя (за исключением информации с ограниченным доступом) в срок до 1 марта года, следующего за отчетным периодом.
156. Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы не позднее 10 марта года, следующего за отчетным периодом, направляется в уполномоченный орган по государственному планированию для консолидации и размещения на его интернет-ресурсе в течение 5 рабочих дней со дня его поступления.
157. В срок до 30 апреля года, следующего за отчетным периодом, краткий сводный отчет о реализации планов развития области, города республиканского значения, столицы направляется уполномоченным органом по государственному планированию в Администрацию Президента Республики Казахстан.
158. Ответственность за достоверность и полноту содержания отчета о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, размещенного на интернет-ресурсе уполномоченного органа по государственному планированию, возлагается на соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
159. По результатам мониторинга реализации планов развития области, города республиканского значения, столицы и планов мероприятий по их реализации могут подлежать корректировке один раз в год в срок не позднее 15 декабря текущего года.
Глава 14. Планы развития национальных компаний
160. Планы развития национальных компаний разрабатываются с учетом вышестоящих документов Системы государственного планирования.
161. Планы развития национальных компаний разрабатываются не позднее последнего года реализации предыдущего плана развития национальных компаний.
162. Планы развития национальных компаний определяют их стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности и разрабатываются с учетом планов развития юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право национальным компаниям определять решения, принимаемые данными юридическими лицами.
163. Планы развития национальных компаний согласовываются с уполномоченным органом по государственному планированию на соответствие целям, задачам и бюджетным параметрам, изложенным в вышестоящих документах Системы государственного планирования, и утверждаются Правительством Республики Казахстан.

164. Ұлттық әл-ауқат қорының даму жоспарын "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің стратегиясы жөніндегі комитет қарап, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын басқару жөніндегі кеңес мақұлдағаннан кейін ұлттық әл-ауқат қорының жалғыз акционері бекітеді.
165. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу мен бекіту тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
166. Ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру мақсатында ұлттық компаниялардың 5 жыл мерзімге арналған іс-шаралар жоспарлары әзірленеді.
167. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу мен бекіту тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
168. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының іске асырылуын мониторингтеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) жүзеге асырады.
169. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті бекітетін тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау объектілерінің тізбесіне сәйкес мемлекеттік тиімділік аудитін және сараптамалық-талдамалық іс-шаралар жүргізу шеңберінде Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүргізетін бағалауды қоспағанда, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының іске асырылуын бағалау аудиттелген қаржылық есептілік бекітілгеннен кейін 3 жыл өткен соң мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
170. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзі бекітетін тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау объектілерінің тізбесіне сәйкес мемлекеттік тиімділік аудиті және сараптамалық-талдамалық іс-шаралар шеңберінде ұлттық компаниялардың даму жоспарларының іске асырылуын бағалауды жүзеге асырады.
171. Тиісті саланың уәкілетті органы ұлттық компаниялардың даму жоспарларының мониторингі мен оларды бағалау нәтижелерін интернет-ресурста (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) орналастырады.

164. План развития Фонда национального благосостояния утверждается единственным акционером Фонда национального благосостояния после рассмотрения Комитетом по Стратегии Совета директоров акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и одобрения Советом по управлению акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
165. Порядок разработки и утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
166. В целях реализации планов развития национальных компаний разрабатываются планы мероприятий национальных компаний сроком на 5 лет.
167. Порядок разработки и утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
168. Мониторинг реализации планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом (исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета) в порядке, определяемом уполномоченным органом по государственному планированию.
169. Оценка реализации планов развития национальных компаний, за исключением оценки, проводимой Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета в рамках проведения государственного аудита эффективности и экспертно-аналитических мероприятий в соответствии с перечнем объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год, утверждаемым Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, осуществляется по истечении 3 лет после утверждения аудированной финансовой отчетности уполномоченным органом по государственному планированию в порядке, определяемом уполномоченным органом по государственному планированию.
170. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета осуществляет оценку реализации планов развития национальных компаний в рамках государственного аудита эффективности и экспертно-аналитических мероприятий в соответствии с перечнем объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год, утверждаемым Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
171. Уполномоченный орган соответствующей отрасли размещает результаты мониторинга и оценки планов развития национальных компаний на интернет-ресурсе (за исключением информации ограниченного доступа).

172. Тиісті саланың уәкілетті органы ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
173. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің стратегиясы жөніндегі комитет "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорының даму жоспарының іске асырылу барысы туралы жыл сайынғы есебін қарайды және оны өз ұсынымдарымен бірге "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын басқару жөніндегі кеңесте қарау үшін жібереді.
15-тарау. Өтпелі ережелер
174. Осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі қолданысқа енгізілгенге дейін қолданыста болған мемлекеттік бағдарламалардың мониторингі осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде даму тұжырымдамаларын мониторингтеу үшін көзделген процестерге сәйкес жүзеге асырылады.
175. Тиісті мемлекеттік бағдарлама шеңберінде саланы/аяны қамтитын даму тұжырымдамасы және/немесе ұлттық жоба бекітілгеннен кейін мемлекеттік бағдарлама қолданысы тоқтатылған болып саналады.

172. Уполномоченный орган соответствующей отрасли осуществляет контроль выполнения плана развития национальных компаний, за исключением Фонда национального благосостояния.
173. Комитет по Стратегии Совета директоров акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" рассматривает ежегодный отчет Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына" о ходе реализации его плана развития и направляет его вместе со своими рекомендациями для рассмотрения на Совете по управлению акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
Глава 15. Переходные положения
174. Мониторинг действовавших до введения в действие настоящей Системы государственного планирования государственных программ осуществляется в соответствии с процессами, предусмотренными настоящей Системой государственного планирования, для мониторинга концепций развития.
175. После утверждения концепции развития и/или национального проекта, покрывающих отрасль/сферу действия в рамках соответствующей государственной программы, государственная программа считается завершившей свое действие.