Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 124 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 66-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша) Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары бойынша ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 15 наурыздағы
№ 124 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
Астана, 2018 жыл
1. Бағдарламаның паспорты
Ескерту. Бағдарламаның паспортына өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 13.12.2019 № 925 қаулысымен.
Атауы
Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама (бұдан әрі – Бағдарлама)
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасы Конституциясының 66-бабының 1) тармақшасы;
"Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының 4-тарауы;
"Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 15 ақпандағы № 422 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 63-тармағы
Бағдарламаны әзірлеу үшін жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі, Қазақстан Республикасының "Сырбар" сыртқы барлау қызметі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам министрлігі, Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі, Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі, Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Мақсаты
Діни экстремизмнің зорлық-зомбылық көріністері мен терроризм қауіптерінен адамның, қоғамның және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеттері
Қоғамда радикалдық идеологияға қарсы иммунитетті және радикалдық көріністерге мүлдем төзбеушілікті қалыптастыруға бағытталған діни экстремизм мен терроризмнің алдын алу шараларын жетілдіру.

Об утверждении Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2018 - 2022 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 124.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 66 Конституции Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2018 – 2022 годы (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), принять меры по реализации Программы.
3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), представлять информацию согласно Плану мероприятий по реализации Программы в соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 124
Государственная программа
по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2018 – 2022 годы
Сноска. Государственная программа с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.12.2019 № 925.
Астана, 2018 год
1. Паспорт Программы
Наименование
Государственная программа по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2018 – 2022 годы (далее – Программа)
Основания для разработки
Подпункт 1) статьи 66 Конституции Республики Казахстан;
глава 4 Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636 "Об утверждении Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан";
пункт 63 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2017 года № 422 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность"
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию программы
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральная прокуратура Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан, Служба внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар", Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба), Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан, Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан, Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан, Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, Министерство культуры и спорта Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Цель
Обеспечение безопасности человека, общества и государства от насильственных проявлений религиозного экстремизма и угроз терроризма
Задачи
1. Совершенствование мер профилактики религиозного экстремизма и терроризма, направленных на формирование в обществе иммунитета к радикальной идеологии и нулевой терпимости к радикальным проявлениям.

2. Қазақстан Республикасы халқының радикалдануына сыртқы факторлардың ықпал етуін төмендету.
3. Діни экстремизм мен терроризм фактілерін, оның ішінде арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметін қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру жолымен анықтау мен жолын кесудің тиімділігін арттыру.
4. Діни экстремизм мен терроризм актілеріне ден қою, сондай-ақ олардың салдарын барынша азайту және (немесе) жою жүйесін жетілдіру
Іске асыру мерзімдері
(кезеңдері)
2018 – 2022 жылдар
Нысаналы индикаторлар
1. Діни алауыздықты немесе араздықты тудыруға бағытталған экстремистік идеяларды жақтаушы адамдар санын азайту.
2. Алды алынған және уақтылы жолы кесілген (ой-ниетті қалыптастыру, дайындау, шабуылдау сатыларында) экстремистік сипаттағы террористік және өзге де зорлық-зомбылық акцияларының үлесі.
3. Қазақстан Республикасының аумағында терроризм актілеріне ден қою, сондай-ақ терроризм салдарын барынша азайту және (немесе) жою дайындығының деңгейі
Қаржыландыру көздері мен көлемдері
Бағдарламаны іске асыруға 2018 – 2022 жылдары республикалық және жергілікті бюджеттердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да қаражат жұмсалатын болады.
Бағдарламаны іске асыруға бюджеттен жұмсалатын жалпы шығындар 270 148,8 млн. теңгені құрайды (РБ – 209 361,3 млн. теңге; ЖБ – 60 787,5 млн. теңге).
Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру көлемі тиісті кезеңге бюджет қалыптастырылатын кезде нақтыланатын болады
2. Кіріспе
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның Үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауында терроризм қатерінің өрши түсуі жағдайларындағы мемлекеттің қауіпсіздік ахуалы әлемнің дамыған елдердің бірі ретіндегі одан әрі дамуы мен қалыптасуы оның күші мен қабілеттігінің өлшемі болып белгіленді.
Әлемде болып жатқан геосаяси өзгерістер ұлттық қауіпсіздік саласында неғұрлым түрлене бастаған және үлкен қауіптілік көздері тарапынан болатын сын-қатерлер мен тәуекелдердің жаңа спектріне бастамашылық етеді. Діни экстремизм мен терроризм қатерлерінің жүйелі алдын алу аясындағы міндеттердің күрделілігі мен өзектілігі осыған негізделген.
Осы жағдайларда қолданыстағы діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимылдың жалпымемлекеттік жүйесі жеке адамды, қоғамды және мемлекетті экстремистік сипаттағы зорлық-зомбылық көріністерінен және терроризм қатерінен сенімді қорғау тетігін құру аясында одан әрі жетілдіруді қажет етеді.
Осы Бағдарлама бесжылдық кезеңге әзірленді және Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013 – 2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаның қисынды жалғасы бола отырып, оны іске асыру тәжірибесін және қорытындысын ескереді.
Бағдарламаны әзірлеу кезінде Норвегияның, Финляндияның, Канаданың, Америка Құрама Штаттары мен Біріккен Араб Әмірліктерінің оң тәжірибесі зерделенді және назарға алынды.
Осы елдердің жасағандарын ескере отырып, Бағдарлама экстремистік сипаттағы зорлық-зомбылық көріністері мен терроризмге, радикалдық көзқарастардың ұстанушыларына мақсатты түрде қарсы тұруға бағытталған. Бағдарламада дін мен радикалдану теңестірілмейді, бұл мемлекеттің, қоғам мен діни бірлестіктердің дінге тиесілігіне қарамастан экстремизм мен терроризм қатерлеріне қарсы іс-қимылда күшін нығайтуға мүмкіндік береді. Адамдардың радикалдану дәрежесіне байланысты діни экстремизм мен терроризм профилактикасының түрлері мен әдістері жіктелді. Діни экстремизм мен терроризм профилактикасына үкіметтік емес сектордың мүмкіндіктерін белсенді түрде тарту үшін жағдайлар жасалды.
"Хедая" зорлық-зомбылық экстремизміне қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық орталықтың ұсынымдарына сүйене отырып, Бағдарламада нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштердің шынайы қол жеткізілетін коэффициенттері белгіленді.
Бағдарлама экстремистік сипаттағы зорлық-зомбылық көріністерінің алдын алу және терроризм қатерін болдырмау саласындағы өзекті міндеттер мен орын алған проблемаларды шешудің нормативтік-ұйымдастырушылық негізі болып табылады.
Бағдарламаның ережелері азаматтардың ар-ождан бостандығына және олардың діни сенімдерін құрметтеу құқығына Қазақстан Республикасының Конституциясымен кепілдік берілген қолсұғылмаушылықты ескере отырып, әзірленді.
Мемлекеттің, қоғам мен азаматтардың күш-жігері осы Бағдарламаны іске асыру арқылы қоғамда дін саласындағы радикалдық көзқарастарды қабылдамауға, радикалдық пиғылды адамдар санын азайтуға және олардың пайда болуына ықпал ететін факторларды жоюға, терроризм қатерлерінің алдын алу және халықты терроризмге қарсы қорғау деңгейін көтеруге қажетті және жеткілікті жағдай жасауға, оны қалыпта ұстауға және дамытуға бағытталатын болады.
Қоғамның жекелеген өкілдері арасында радикалдық көзқарастардың қалыптасуына ықпал ететін сыртқы және ішкі факторларды бейтараптандыру Қазақстан Республикасының әлемнің анағұрлым дамыған отыз мемлекетінің қатарына қосылуы үшін жағдайды қамтамасыз етуі тиіс.

2. Снижение влияния внешних факторов на радикализацию населения Республики Казахстан.
3. Повышение эффективности выявления и пресечения фактов религиозного экстремизма и терроризма, в том числе путем совершенствования системы обеспечения деятельности специальных государственных и правоохранительных органов.
4. Совершенствование системы реагирования на акты религиозного экстремизма и терроризма, а также минимизации и (или) ликвидации их последствий
Сроки реализации (этапы)
2018 – 2022 годы
Целевые индикаторы
1. Снижение численности лиц, разделяющих экстремистские идеи, направленные на разжигание религиозной вражды или розни.
2. Доля предупрежденных и своевременно пресеченных (на стадиях формирования замысла, подготовки, покушения) террористических и иных насильственных акций экстремистского характера.
3. Уровень готовности к реагированию на акты терроризма, а также минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на территории Республики Казахстан
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы в 2018 – 2022 годах будут направлены средства республиканского и местных бюджетов, а также другие средства, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Общие затраты из бюджета на реализацию Программы составят 270 148,8 млн. тенге (РБ – 209 361,3 млн. тенге, МБ – 60 787,5 млн. тенге).
Объемы финансирования из республиканского и местных бюджетов будут уточняться при формировании бюджетов на соответствующий период
2. Введение
В Послании Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность" состояние безопасности государства в условиях роста угроз терроризма обозначено мерилом его силы и дееспособности к дальнейшему развитию и становлению в качестве одной из развитых стран мира.
Происходящие в мире геополитические изменения инициируют новый спектр вызовов и рисков в сфере национальной безопасности, который становится все более разнообразным и исходящим от большего числа источников опасности. Этим обусловлены сложность и актуальность задач в рамках системного предупреждения угроз религиозного экстремизма и терроризма.
В этих условиях действующая общегосударственная система противодействия религиозному экстремизму и терроризму нуждается в дальнейшем совершенствовании в контексте создания механизма надежной защиты личности, общества и государства от экстремистских проявлений насильственного характера и угроз терроризма.
Настоящая Программа разработана на пятилетний период и, являясь логическим продолжением Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2013 – 2017 годы, учитывает опыт и итоги ее реализации.
При разработке Программы изучен и принят во внимание положительный опыт Норвегии, Финляндии, Канады, Соединенных Штатов Америки и Объединенных Арабских Эмиратов.
С учетом наработок этих стран Программа сориентирована на целенаправленное противодействие насильственным проявлениям экстремистского характера и терроризму, носителям радикальных взглядов. В ней исключено отождествление религии и радикализации, что позволит укрепить консолидацию усилий государства, общества и религиозных объединений вне зависимости от религиозной принадлежности в противодействии угрозам экстремизма и терроризма. Разграничены формы и методы профилактики религиозного экстремизма и терроризма в зависимости от степени радикализации лиц. Созданы условия для активного привлечения к профилактике религиозного экстремизма и терроризма возможностей неправительственного сектора.
Исходя из рекомендаций международного центра по противодействию насильственному экстремизму "Хедая", в Программе установлены реально достижимые коэффициенты целевых индикаторов и показателей.
Программа является нормативно-организационной основой решения актуальных задач и имеющихся проблем в сфере предупреждения экстремистских проявлений насильственного характера и предотвращения угроз терроризма.
Положения Программы выработаны с учетом неприкосновенности гарантированных Конституцией Республики Казахстан прав граждан на свободу совести и уважение их религиозных убеждений.
Усилия государства, общества и граждан посредством реализации настоящей Программы будут направлены на создание, поддержание и развитие необходимых и достаточных условий для формирования в обществе устойчивого неприятия радикальных взглядов в религиозной сфере, снижения количества радикально настроенных лиц и нейтрализации факторов, способствующих их появлению, предупреждения угроз терроризма и повышения уровня антитеррористической защиты населения.
Нейтрализация внешних и внутренних факторов, способствующих возникновению радикальных взглядов среди отдельных представителей общества, должна обеспечить условия для вхождения Республики Казахстан в тридцатку наиболее развитых государств мира.

3. Ағымдағы ахуалды талдау
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету аясындағы сын-қатерлер мен тәуекелдерді бейтараптандыру, сондай-ақ экстремистік және террористік көріністердің алдын алудың жалпымемлекеттік жүйесін жетілдіру бойынша ауқымды шараларды іске асыруда.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" атты 2014 жылғы Қазақстан халқына Жолдауында "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық патриоттық идеясы ұсынылды.
Таяу болашақта Қазақстанның дамуын айқындайтын негізгі жүйелі құжат кәсіби мемлекеттік аппаратты қалыптастыруға, заң үстемдігін қамтамасыз етуге, еліміздің индустрияландырылуы мен экономикалық өсімі үшін жағдай жасауға бағытталған бес институционалдық реформаны іске асыру бойынша 100 нақты қадам – Ұлт жоспары болып табылады.
"Нұрлы жол" инфрақұрылымды дамыту, 2015 – 2019 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық дамыту мемлекеттік бағдарламалары, "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау және дамытудың бірыңғай бағдарламасы әлеуметтік-экономикалық проблемаларды түбегейлі жоюға арналған.
Саяси және экономикалық салаларда болып жатқан ауқымды қайта құру процестері қазақстандық азаматтардың, бірінші кезекте жастардың қоғамдық санасының жаңғыруына әкеледі. Мемлекет басшысының "Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру" стратегиялық мақаласы патриотизмге тәрбиелеуге, қазақстандық бірегейлікті қалыптастыруға, әлемде қазақстандық мәдени жетістіктерді ілгерілетуге, мемлекеттік тілде оқытатын жоғары оқу орындарының бөлімшелерінде оқу сапасын арттыруға бағдарланған.
Өскелең ұрпақты моральдық-адамгершілік және патриоттық тәрбиелеуді жетілдірудің жүйелі шаралары Білім беру мен ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы мен 2020 жылға дейінгі мемлекеттік жастар саясаты тұжырымдамасында қамтылған.
Қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайтуда негізгі рөл атқаратын, қоғамда тұрақтылық пен келісімге өз үлесін қосатын конституциялық орган болып табылатын Қазақстан халқы Ассамблеясы институты табысты жұмыс атқаруда. "Үлкен ел – үлкен отбасы" кең көлемді жобасын іске асыру қазақстандықтардың бірегейлігін нығайтады және азаматтық қоғамның бүтіндігін қалыптастыру үшін жағдай жасайды.
Халықтың діни сауаттылығы және конфессияаралық қарым-қатынастың үйлесімділігі деңгейін арттыруға Дін саласындағы 2020 жылға дейінгі мемлекеттік саясат тұжырымдамасын іске асыру ықпал етеді.
Қабылданған "Экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы" 2005 жылғы 18 ақпандағы, "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарымен негізгі түсініктер аппараты және мемлекеттік органдардың құзыреті, сондай-ақ азаматтардың осы саладағы құқықтары мен бостандықтарын қорғаудың негізгі қағидаттары айқындалды.

3. Анализ текущей ситуации
Республикой Казахстан реализуются масштабные меры по нейтрализации вызовов и рисков в контексте обеспечения национальной безопасности, а также совершенствованию общегосударственной системы предупреждения экстремистских и террористических проявлений.
В Послании Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. народу Казахстана 2014 года "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее" выдвинута общенациональная патриотическая идея "Мәңгілік Ел".
Основополагающим системным документом, определяющим развитие Казахстана в ближнесрочной перспективе, является "План нации – 100 конкретных шагов" по реализации пяти институциональных реформ, нацеленных на формирование профессионального государственного аппарата, обеспечение верховенства Закона, создание условий для индустриализации и экономического роста страны.
На искоренение имеющихся социально-экономических проблем нацелены государственные программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол", индустриально-инновационного развития на 2015 – 2019 годы, Единая программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020".
Проходящие масштабные процессы преобразования в политической и экономической сферах сопровождаются модернизацией общественного сознания казахстанских граждан, в первую очередь молодежи. На воспитание патриотизма, формирование казахстанской идентичности, продвижение в мире казахстанских культурных достижений, повышение качества обучения на отделениях высших учебных заведений, преподающих на государственном языке ориентирована стратегическая статья Главы государства "Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру".
Системные меры совершенствования морально-нравственного и патриотического воспитания подрастающего поколения заложены в Государственную программу развития образования и науки на 2016 – 2019 годы и Концепцию государственной молодежной политики до 2020 года.
Успешно работает институт Ассамблеи народа Казахстана, играющей ключевую роль в укреплении казахстанской идентичности и единства, являющейся конституционным органом, вносящим свой вклад в стабильность и согласие в обществе. Реализация масштабного проекта "Большая страна – большая семья" укрепляет казахстанскую идентичность и создает условия для формирования целостной гражданской общности.
Повышению уровня религиозной грамотности населения и гармонизации межконфессиональных отношений способствует реализация Концепции государственной политики в религиозной сфере до 2020 года.
Принятыми законами Республики Казахстан от 18 февраля 2005 года "О противодействии экстремизму" и от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму" определены основной понятийный аппарат и компетенция государственных органов, а также основные принципы обеспечения защиты прав и свобод граждан в этой сфере.

Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013 - 2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимылдың жалпы мемлекеттік жүйесін дамытуға мүмкіндік берді.
Халықта экстремизм мен терроризм идеяларын қолданбайтын сананы қалыптастырудың кешенді шаралары жетілдірілді.
Мемлекеттік органдардың діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша, оның ішінде экстремистік және террористік көріністердің алдын алу, терроризм қатерлеріне ден қою, терроризм актілерінің салдарын барынша азайту және (немесе) жою кезіндегі өзара іс-қимыл жасау механизмдері жасалды және нормативтік құқықтық актілермен регламенттелді.
Арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының діни экстремизмге және терроризмге қарсы күрестегі іс-қимылын үйлестіру үшін қажетті жағдайлар қамтамасыз етілді. Қуатты құрылымдардың әлеуеті үздіксіз ұлғаюда.
Халықты және аса маңызды объектілерді терроризмге қарсы қорғау жүйесінің негізгі элементтері қалыптастырылды.
Діни экстремизм мен терроризм алғышарттарын анықтау және жолын кесу үшін заңнамалық және ұйымдастырушылық базаны жетілдіру бойынша жұмыстар тұрақты негізде жүргізілуде. Қару-жарақ айналымы және күзет қызметі, көші-қонды реттеу саласындағы заңнамалық нормалар жаңартылды. Террористік және экстремистік әрекеттер үшін қылмыстық жазалау шаралары қатаңдатылды.
Халықаралық ынтымақтастықты кеңейту шеңберінде Қазақстан Республикасы Біріккен Ұлттар Ұйымының терроризмге қарсы күрес жөніндегі 19 қарары мен басқа да құжаттарының 15-ін ратификациялады.
2017 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасы алдағы екіжылдық кезеңге тұрақсыз мүше ретінде Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесіндегі жұмысына кірісті.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесіне мүше мемлекеттерге саяси үндеуін іске асыру шеңберінде Бейбітшілікке, терроризмнен бостандыққа қол жеткізу бойынша тәртіп кодексінің жобасы әзірленді.
Кодекс Біріккен Ұлттар Ұйымы аясында Жаһандық терроризмге қарсы коалицияны (желіні) құруға негіз болады.
Қазақстан Республикасының 1267 және 1988 санкциялық комитеттерге төрағалық етуі Біріккен Ұлттар Ұйымына мүше мемлекеттердің "ДАИШ", "Әл-Каида" және "Талибан" террористік ұйымдарына қарсы іс-қимыл бойынша күш-жігерін нығайтуға себепші болады.
Өңірлік қауіпсіздік арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Терроризмге қарсы орталығымен, Шанхай ынтымақтастық ұйымының Өңірлік терроризмге қарсы құрылымымен, Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымымен және Біріккен Ұлттар Ұйымы Есірткі және қылмыс басқармасының, Еуропадағы қауіпсіздік пен ынтымақтастық ұйымы мен Қазақстан Республикасындағы Еуропалық Одақ өкілдіктерімен белсенді өзара іс-қимылымен қамтамасыз етілген.
Дегенмен, азаматтардың экстремистік сипаттағы зорлық-зомбылық акциялары мен терроризмге әкелетін радикалдану проблемасы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне шын мәнінде қауіп төндіруде.
Сирия-Ирак аймағындағы жеңілістен кейін экстремистік және террористік әрекет субъектілерінің өз қатарын жаңа рекруттармен толтыруға, қосымша қаржыландыру арналарын және көмекші инфрақұрылым қалыптастыруға аса қажеттілігі бар.

Реализация Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2013 – 2017 годы позволила развить общегосударственную систему противодействия религиозному экстремизму и терроризму.
Усовершенствован комплекс мер по формированию у населения сознания, не приемлющего идеи экстремизма и терроризма.
Созданы и регламентированы нормативными правовыми актами механизмы взаимодействия государственных органов по вопросам противодействия религиозному экстремизму и терроризму, в том числе при профилактике экстремистских и террористических проявлений, реагировании на террористические угрозы, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма.
Обеспечены необходимые условия для координации действий специальных государственных и правоохранительных органов в борьбе с религиозным экстремизмом и терроризмом. Непрерывно наращивается потенциал силовых структур.
Сформированы основные элементы системы антитеррористической защиты населения и критически важных объектов.
На постоянной основе проводится работа по совершенствованию законодательной и организационной базы для выявления и пресечения предпосылок религиозного экстремизма и терроризма. Актуализированы законодательные нормы в сфере оборота оружия и охранной деятельности, регулирования миграции. Ужесточены меры уголовного наказания за террористическую и экстремистскую деятельность.
В рамках расширения международного сотрудничества Республикой Казахстан ратифицированы 15 из 19 резолюций и других документов Организации Объединенных Наций по борьбе с терроризмом.
С 1 января 2017 года Республика Казахстан приступила к работе в Совете Безопасности Организации Объединенных Наций в качестве непостоянного члена на предстоящий двухлетний период.
В рамках реализации политического обращения Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. к государствам-членам Совета Безопасности Организации Объединенных Наций разработан проект Кодекса поведения по достижению мира, свободного от терроризма.
Кодекс станет основой для формирования Глобальной Антитеррористической коалиции (сети) под эгидой Организации Объединенных Наций.
Председательство Республики Казахстан в санкционных комитетах 1267 и 1988 способствует консолидации усилий государств-членов Организации Объединенных Наций по противодействию террористическим организациям "ДАИШ", "Аль-Каида" и "Талибан".
Региональная безопасность обеспечена активным взаимодействием специальных государственных и правоохранительных органов с Антитеррористическим центром Содружества Независимых Государств, Региональной антитеррористической структурой Шанхайской организации сотрудничества, Организацией Договора о коллективной безопасности и представительствами Управления Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе и Европейского Союза в Республике Казахстан.
Между тем, проблема радикализации граждан, ведущая к насильственным акциям экстремистского характера и терроризму, продолжает оставаться реальной угрозой национальной безопасности Республики Казахстан.
Потерпев поражение в сирийско-иракской зоне, субъекты экстремистской и террористической деятельности испытывают критическую потребность в пополнении своих рядов новыми рекрутами, формировании дополнительных каналов финансирования и пособнической инфраструктуры.

Соңғы төрт жылда террористік белсенділік аймағына 440 қазақстандық рекруттың баруына жол берілмеді (2014 жылы – 136, 2015 жылы – 151, 2016 жылы – 91, 2017 жылы – 62). Қабылданған шараларға қарамастан біздің елдің азаматтарының шетелде террористік әрекеттерге қатысу проблемасы өзекті болып қалуда.
Жауынгерлердің шыққан елдеріне қайтып оралу процестері аса қауіп төндіруде. Халықаралық террористік ұйымдардың лагерьлерінен, сондай-ақ үшінші елдерде тірек және транзиттік инфрақұрылымнан Қазақстанның 125 азаматы қайтарылды не болмаса өздері оралды, олардың 57-сі террористік әрекетке қатысқаны үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылды.
Радикализм мен терроризм идеяларын қарқынды насихаттау арқылы қазақстандық қоғам санасында конфессияаралық өшпенділік пен алауыздықты ушықтыруға алып келетін, зорлық-зомбылық экстремистік және террористік акцияларды бастауға қабілетті идеялар мақсатты түрде қалыптастырылуда.
Интернетте орналастырылатын террористік ұйымдардың ақпараттық-насихат материалдарының техникалық, көркемдік және психологиялық мазмұны сапасының артқаны байқалады. Әлеуметтік желілерді пайдалану халықаралық террористік ұйымдардың эмиссарларына өз аудиториясын айтарлықтай кеңейтуге, жүргізілетін үгіт-насихатты жүйелі негізге ауыстыруға мүмкіндік береді.
Интернеттің және әлеуметтік желілердің пайдаланушыларын терроризмді насихаттау әсерінен оқшаулау мақсатында ақпараттық кеңістікке Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына қатысты мониторинг жүргізіледі.
Интернетте және әлеуметтік желілерде терроризм мен экстремизмді насихаттайтын 620 мыңнан астам материал (2015 – 150 мың, 2016 – 700 мың) бұғатталды.
Жекелеген санаттағы отандастарымыздың санасына радикалдық идеялар мен экстремистік көзқарастарды енгізу олардың агрессияның шекті нысандарын көрсетуіне себеп болды, сондай-ақ патриоттық сезім мен ұлттық бірегейлік, мәдени-адамгершілік және отбасы құндылықтарынан айрылуына алғышарт жасады. Бұл процестердің бақылаусыз дамуы радикалдық идеяларды ұстанатын адамдар санының көбеюіне, қоғамда зорлық-зомбылықтың ушығуына алып келеді.
Халықаралық террористік ұйымдар радикалдық идеяларды тарата отырып, қоғамға қарсы көңіл-күйді, қазақстандық қоғамды конфессиялық белгісі бойынша жіктеуге, ұлттық және діни ауызбіршілікті "ажыратуға" арандатады. Аталғандар 2016 жылы Ақтөбе және Алматы қалаларында орын алған қайғылы оқиғалармен расталады.
2014 жылдан бері 30 террористік акцияның дайындалу кезеңінде жолы кесілді және жүзеге асырылмады (2014 жылы – 3, 2015 жылы – 4, 2016 жылы – 12, 2017 жылы – 11).
Радикалдық идеологияны тарату көздері күмәнді шетелдік теологиялық оқу орындарында оқыған және оқып жатқан Қазақстанның азаматтары болып қала беруде. Жастар арасында діни, оның ішінде бейресми негізде оқудың белең алуының азаймауын ескере отырып, жастарды отандық теологиялық немесе зайырлы оқу орындарында оқуға бағдарлау бойынша шараларды жетілдіру қажет.

За последние четыре года не допущен выезд в зоны террористической активности 440 рекрутов-казахстанцев (2014 год – 136, 2015 год – 151, 2016 год – 91, 2017 год – 62). Несмотря на принимаемые меры, проблема участия граждан нашей страны в террористической деятельности за рубежом продолжает оставаться актуальной.
Серьезную опасность представляют процессы возвращения боевиков в страны исхода. Из лагерей международных террористических организаций, а также опорной и транзитной инфраструктуры в третьих странах возвращены либо самостоятельно вернулись 125 граждан Казахстана, из них 57 привлечены к уголовной ответственности за участие в террористической деятельности.
Интенсивной пропагандой идей радикализма и терроризма в сознании казахстанского общества целенаправленно формируются идеи, чреватые разжиганием межконфессиональной вражды и розни, способные инициировать насильственные экстремистские и террористические акции.
Отмечается повышение качества технической, художественной и психологической составляющих размещаемых в Интернете информационно-пропагандистских материалов террористических организаций. Использование социальных сетей позволяет эмиссарам международных террористических организаций значительно расширить свою аудиторию, перевести проводимую агитацию на системную основу.
В целях ограждения пользователей Интернет и социальных сетей от влияния пропаганды терроризма проводится мониторинг информационного пространства на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан.
В Интернете и социальных сетях блокировано более 620 тыс. материалов (2015 – 150 тыс., 2016 – 700 тыс.) с пропагандой терроризма и экстремизма.
Внедрение радикальных идей и экстремистских взглядов в сознание отдельных категорий сограждан обусловило проявление ими крайних форм агрессии, а также создало предпосылки к утрате чувства патриотизма и национальной идентичности, культурно-нравственных и семейных ценностей. Бесконтрольное развитие этих процессов чревато увеличением количества лиц, разделяющих радикальные идеи, эскалацией насилия в обществе.
Международные террористические организации, насаждая радикальные идеи, провоцируют антиобщественные настроения, раскол казахстанского общества по конфессиональному признаку, "размывание" национальной и религиозной идентичности. Указанное подтверждается произошедшими в 2016 году трагическими событиями в городах Актобе и Алматы.
С 2014 года на ранней стадии приготовления предотвращены и сорваны 30 террористических акций (2014 год – 3, 2015 год – 4, 2016 год – 12, 2017 год – 11).
Источниками распространения радикальной идеологии продолжают оставаться граждане Казахстана, обучавшиеся и обучающиеся в сомнительных зарубежных теологических учебных заведениях. С учетом не снижающейся в молодежной среде популярности получения религиозного образования, в том числе на неофициальной основе, необходимо совершенствовать меры по переориентированию молодежи на обучение в отечественных теологических или светских учебных заведениях.

Мақсаттар, міндеттер және нәтижелер көрсеткіштеріне Бағдарламаға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру жолымен қол жеткізілетін болады.
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарына қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
Бағдарламаның қойылған мақсатына қол жеткізу мынадай бағыттар бойынша қамтамасыз етілетін болады:
1. Қоғамда радикалдық көріністерге мүлдем төзбеушілікті және радикалдық идеологияға қарсы иммунитетті қалыптастыруға бағытталған діни экстремизм мен терроризмнің профилактикасы шараларын жетілдіруге мыналар арқылы қол жеткізілетін болады:
1) мыналар:
Қазақстан азаматтарының терроризмге қарсы санасын және радикалдық идеологияға қарсы иммунитетін қалыптастырудың тиімді нысандары мен әдістерін барлық деңгейдегі ақпараттық-түсіндіру жұмыстары субъектілерінің қызметіне енгізу;
ақпараттық-түсіндіру жұмыстары субъектілері жұмыскерлерінің ақпараттық ықпал ету технологияларындағы кәсіби құзыреттерін арттыру;
ақпараттық-түсіндіру жұмыстары субъектілерін теолог мамандармен толықтыру;
діни қатынастар саласындағы радикалдық идеологияға қарсы иммунитетті және радикалдық көріністерге мүлдем төзбеушілікті қалыптастыруға, сондай-ақ радикалсыздандыруға бағытталған ақпараттық-түсіндіру және қарсы насихат жұмысында пайдаланылатын қарсы насихат және әдістемелік материалдардың электрондық базасын құру және дамыту;
діни ахуалды жақсарту мәселелерінде нақты қол жеткізулерді көрсете отырып, жүргізілетін профилактикалық жұмысты бағалау есебінен жүргізілетін ақпараттық-түсіндіру іс-шараларының сапасын арттыру;
2) тіркелмеген діни топтармен және қауымдармен, оның ішінде діни бірлестіктерді тарта отырып, радикалдық идеологияға қарсы иммунитетті қалыптастыруға және діни араздықты немесе алауыздықты өршітуге жол бермеуге бағытталған ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру;
3) бұқаралық іс-шараларды (дөңгелек үстелдер, семинарлар), ғылыми-қолданбалы, талдамалық, әлеуметтанушылық зерттеулерді, бұқаралық ақпарат құралдары өнімдерін және өзге де ақпараттық материалдарды сараптамалық зерттеулерді өткізуді, сондай-ақ ақпараттық материалдарды дайындауды (топиктер, буклеттер, роликтер) көздейтін терроризм мен діни экстремизмге қарсы күрес мәселелері бойынша мемлекеттік тапсырысты орналастыру;
4) орта, техникалық және кәсіптік, жоғары білім беру ұйымдарында оқитындарды рухани-адамгершілік, оның ішінде үкіметтік емес секторды тарта отырып тәрбиелеу бойынша іс-шараларды өткізу;

Цели, задачи и показатели результатов будут достигаться путем реализации Плана мероприятий по реализации Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2018 – 2022 годы согласно приложению к Программе.
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры
Достижение поставленной цели Программы будет обеспечено по следующим направлениям:
1. Совершенствование мер профилактики религиозного экстремизма и терроризма, направленных на формирование в обществе нулевой терпимости к радикальным проявлениям и иммунитета к радикальной идеологии, будет достигаться путем:
1) повышения качества проводимых информационно-разъяснительных мероприятий за счет:
внедрения в деятельность субъектов информационно-разъяснительной работы всех уровней эффективных форм и методов формирования у казахстанских граждан антитеррористического сознания и иммунитета к радикальной идеологии;
повышения профессиональных компетенций работников субъектов информационно-разъяснительной работы в технологиях информационного воздействия;
укомплектования субъектов информационно-разъяснительной работы специалистами-теологами;
формирования и развития единой электронной базы контрпропагандистских и методических материалов, используемых в информационно-разъяснительной работе, направленной на формирование иммунитета к радикальной идеологии, нулевой терпимости к радикальным проявлениям в сфере религиозных отношений, а также дерадикализацию;
оценки проводимой профилактической работы с отражением конкретных достижений в вопросах улучшения религиозной обстановки;
2) организации с незарегистрированными религиозными группами и общинами информационно-разъяснительной работы, в том числе с привлечением религиозных объединений, направленной на формирование иммунитета к радикальной идеологии и недопустимость разжигания религиозной вражды или розни;
3) размещения государственного социального заказа по вопросам противодействия терроризму и религиозному экстремизму, предусматривающего проведение публичных мероприятий (круглые столы, семинары), научно-прикладных, аналитических, социологических исследований, экспертных исследований продукции средств массовой информации и иных информационных материалов, а также подготовку информационных материалов (топиков, буклетов, роликов);
4) проведения мероприятий по духовно-нравственному воспитанию учащихся организаций среднего, технического и профессионального, высшего образования, в том числе с привлечением неправительственного сектора;

5) интернет және әлеуметтік желілер арқылы радикалдық идеологияға қарсы иммунитетті, діни қатынастар саласындағы радикалдық көріністерге мүлдем төзбеушілікті қалыптастыруға және радикалсыздандыруға бағытталған, оның ішінде:
діни алауыздықты немесе араздықты тудыруға, терроризм мен экстремизм идеяларын насихаттау нысандарын, әдістері мен тәсілдерін әшкерелеуге бағытталған терроризм мен экстремизм идеяларының қауіптілігін түсіндіру;
мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс арқылы үкіметтік емес ұйымдарды, сондай-ақ діни бірлестіктерді тарту;
жаңалықтар порталдарында және әлеуметтік желілерде, оның ішінде танымал блогерлер мен қоғамдық пікір көшбасшылары арқылы ақпараттық-түсіндіру және қарсы насихат материалдарын тарату;
жастар үшін ақпараттық-түсіндіру және қарсы насихат материалдарының көрнекі әдістерін (роликтер, бейнематериалдар), ойын элементтері мен интерактивті әдістерді пайдалану;
әлеуметтік желілерде аккаунттарды сүйемелдеуді және экстремизмге қарсы тақырып бойынша мемлекеттік органдардың, ғылыми-сараптамалық қоғамдастық пен діни бірлестіктер өкілдерінің сөздерін бейнехостингтерге орналастыруды ұйымдастыру арқылы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
6) "Журналистика", "Тарих", "Саясаттану" және "Әлеуметтану" мамандықтары бойынша оқу бітірген студенттерде ақпараттық-түсіндіру және қарсы насихат жұмыстарын жүргізу дағдыларын қалыптастыру;
7) мынадай:
Қазақстан халқының дін саласындағы мемлекеттік саясатты бағалауы;
қоғамдық санада экстремизм қаупінің, сондай-ақ діни экстремизм мен терроризм идеологиясын қарсы насихаттау тиімділігі дәрежесінің көрініс табуы мәселелері бойынша әлеуметтанушылық зерттеулердің нәтижелері бойынша діни экстремизм мен терроризм профилактикасын, сондай-ақ интернет желісін пайдалана отырып, жетілдіру үшін ұсыныстар әзірлеу;
8) халыққа діни қатынастар саласында консультативтік көмек көрсету бойынша бірыңғай республикалық "114 - қауырт желісінің", радикалдық идеологиядан зардап шеккен адамдарды әлеуметтік оңалту және бейімдеу орталығының жұмыс істеуін қамтамасыз ету, сондай-ақ сотталған адамдармен және олардың айналасындағылармен жұмыс жүргізу үшін өңірлерде оның өкілдіктерін құру;
9) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде теологиялық оңалту жұмысын ұйымдастыру бөлімшенің қызметін жетілдіру және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жазасын өтеп жатқан сотталған адамдармен, оның ішінде діни бірлестіктерді тарта отырып, радикалдық идеологияға қарсы иммунитетті қалыптастыруға бағытталған ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру;

5) ведения информационно-разъяснительной работы посредством Интернета и социальных сетей, направленной на формирование иммунитета к радикальной идеологии, нулевой терпимости к радикальным проявлениям в сфере религиозных отношений и дерадикализацию, в том числе путем:
разъяснения опасности терроризма и экстремистских идей, направленных на разжигание религиозной вражды или розни, разоблачения форм, методов и приемов пропаганды идеологии терроризма и экстремизма;
привлечения неправительственных организаций посредством государственного социального заказа, а также религиозных объединений;
распространения информационно-разъяснительных и контрпропагандистских материалов в новостных порталах и социальных сетях, в том числе через популярных блогеров и лидеров общественного мнения;
использования методов визуализации информационно-разъяснительных и контрпропагандистских материалов для молодежи (ролики, видеоматериалы), игровых элементов и интерактивных методик;
организации сопровождения аккаунтов в социальных сетях и размещения на видеохостингах выступлений представителей государственных органов, научно-экспертного сообщества и религиозных объединений по антиэкстремистской тематике;
6) формирования навыков проведения информационно-разъяснительной и контрпропагандистской работы у студентов, окончивших обучение по специальностям "Журналистика", "История", "Политология" и "Социология";
7) выработки рекомендаций для совершенствования профилактики религиозного экстремизма и терроризма, в том числе с использованием сети Интернет, по результатам социологических исследований по вопросам:
оценки государственной политики в религиозной сфере населением Казахстана;
отражения в общественном сознании угрозы экстремизма, а также степени эффективности контрпропаганды идеологии религиозного экстремизма и терроризма;
8) обеспечения функционирования единой республиканской "Горячей линии – 114" по оказанию населению консультативной помощи в сфере религиозных отношений, центра социальной реабилитации и адаптации лиц, пострадавших от радикальной идеологии, а также создания в регионах его представительств для работы с осужденными лицами и их близким окружением;
9) совершенствования деятельности подразделений по организации теологической реабилитационной работы в учреждениях уголовно-исполнительной системы и организации с осужденными лицами, содержащимися в учреждениях уголовно-исполнительной системы, информационно-разъяснительной, в том числе с привлечением религиозных объединений, направленной на формирование иммунитета к радикальной идеологии;

10) экстремистік және террористік идеологияның құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға, сондай-ақ Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қызмет өткеретін әскери қызметшілер ортасына енуінің алдын алу, оның ішінде:
құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар, сондай-ақ әскери бөлімдердің аумақтарында және әскери қалашықтардың тұрғын аймақтарында діни іс-әрекет пен діни әдебиеттің және діни сипаттағы өзге де ақпараттық материалдардың таралуының жолын кесу;
экстремистер мен террористердің өз қызметіне құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, сондай-ақ әскери қызметшілерді тарту әрекеттерін анықтау және жолын кесу;
әскери қызметшілер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері арасында діни экстремизм және терроризм идеяларының таралуының алдын алуға бағытталған тәрбиелік және идеологиялық жұмысты күшейту арқылы алдын алу.
2. Қазақстан Республикасы халқының радикалдануына сыртқы факторлардың ықпал етуін төмендетуге мыналар арқылы қол жеткізілетін болады:
1) интернет желісінде терроризм мен діни экстремизмді насихаттау фактілерін анықтау және бейтараптандыру үшін техникалық құралдар мен шараларды жетілдіру;
2) экстремизм мен терроризм идеяларын насихаттайтын материалдарды анықтау үшін бұқаралық ақпарат құралдарын, интернет-ресурстарды, оның ішінде әлеуметтік желілерді тұрақты мониторингтеуді қамтамасыз ету және олардың таратылуы бойынша заңда белгіленген тәртіппен, сот арқылы және соттан тыс тыйым салу шараларын қабылдау (уәкілетті органдардың ұйғарымы бойынша);
3) қазақстандық азаматтарды олардың шетелде жүрген кезеңінде радикалдық көзқарасты ұстанушылардың насихаттық іс-әрекетінен оқшаулау бойынша жұмыстар жүргізу;
4) қоғамда шетелдік теологиялық оқу орындарында бейресми негізде оқу қауіпсіз және перспективалы емес екені туралы ой-пікір қалыптастыру;
5) шекаралық бақылауды қамтамасыз ету, сондай-ақ діни экстремистер мен террористердің Қазақстан Республикасы аумағына кіруінің не болмаса тыйым салынған материалдарды, оның ішінде заңсыз көші-қон арналары мен жалған құжаттарды пайдалана отырып, ел аумағына әкелу арналарын (бағыттарын) және тәсілдерін анықтау және жолын кесу;
6) Мемлекеттік шекара учаскелерінде инфрақұрылымды күшейту, сондай-ақ шекаралық бақылауды техникалық құралдармен жасақтау;
7) шетелдік содыр-террористердің Қазақстан Республикасының аумағына кіруін немесе одан транзитпен өтуін болдырмау мақсатында БҰҰ ҚК терроризмге қатысы бар адамдардың санкциялық тізімдерін ұлттық деректер базасына интеграциялау;

10) предотвращения проникновения экстремистской и террористической идеологии в правоохранительные и специальные государственные органы, а также в среду военнослужащих, проходящих службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, в том числе путем:
пресечения религиозной деятельности и распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного характера на территориях правоохранительных и специальных государственных органов, а также воинских частей и в жилых зонах военных городков;
выявления и пресечения деятельности экстремистов и террористов по вовлечению в свою деятельность сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, а также военнослужащих;
усиления воспитательной и идеологической работы, направленной на предупреждение распространения среди военнослужащих, сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов идей религиозного экстремизма и терроризма.
2. Снижение влияния внешних факторов на радикализацию населения Республики Казахстан будет достигаться путем:
1) совершенствования технических средств и мер для выявления и нейтрализации фактов пропаганды терроризма и религиозного экстремизма в сети Интернет;
2) обеспечения постоянного мониторинга средств массовой информации, интернет-ресурсов, в том числе социальных сетей, на предмет выявления материалов, содержащих пропаганду идей экстремизма и терроризма, и принятия в установленном законом порядке мер судебного и внесудебного (по предписаниям уполномоченных органов) запрета по их распространению;
3) проведения работы по ограждению казахстанских граждан в период их нахождения за рубежом от пропагандистской деятельности приверженцев радикальных взглядов;
4) формирования общественного мнения о небезопасности и бесперспективности обучения в зарубежных теологических заведениях на неофициальной основе;
5) обеспечения пограничного контроля, а также выявления и пресечения каналов (маршрутов) и способов проникновения религиозных экстремистов и террористов на территорию Республики Казахстан либо ввоза запрещенных материалов на территорию страны, в том числе с использованием каналов незаконной миграции и поддельных документов;
6) укрепления инфраструктуры на участках Государственной границы, а также укомплектования техническими средствами пограничного контроля;
7) интегрирования санкционных списков СБ ООН по лицам, причастным к терроризму, в национальную базу данных в целях предотвращения въезда или транзитного перемещения иностранных боевиков-террористов через территорию Республики Казахстан;

8) БҰҰ алаңында Бейбітшілікке, терроризмнен бостандыққа қол жеткізу тәртібі кодексін әзірлеу және қабылдау;
9) Қазақстан Республикасының Халықаралық азаматтық авиацияға қатысты заңсыз актілерге қарсы күрес туралы конвенцияға және БҰҰ Әуе кемелерінің қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі хаттамаларына, сондай-ақ Теңіз кемелеріндегі қауіпсіздікке қарсы бағытталған заңсыз актілермен күрес туралы конвенцияға 2005 жылғы хаттамаға қосылуы.
3. Діни экстремизм мен терроризмнің фактілерін, оның ішінде арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметін қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру арқылы анықтау мен жолын кесудің тиімділігін арттыруға мыналар арқылы қол жеткізіледі:
1) діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл субъектілерінің кадрлық құрамының кәсіби біліктілік деңгейін ведомстволық курстарда, шет мемлекеттердің оқу орталықтары мен мекемелерінде арттыру;
2) ішкі істер органдарының жоғары оқу орындары жедел және тергеу бөлімшелерінің қызметкерлерін оқыту және біліктілігін арттыру бағдарламаларына террористік сипаттағы қылмыстарды анықтау, жолын кесу және тергеу мәселелері жөніндегі оқу бағдарламаларын енгізу;
3) экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимылға тартылған ішкі істер органдары бөлімшелерінің штат санын ұлғайту жөнінде шаралар әзірлеу;
4) кинолог-инспекторларды және қызметтік-іздестіру иттерін жарылғыш заттар мен қару-жарақты табу бойынша даярлау бөлігінде кинологиялық қызметті, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кинологиялық орталығы базасында Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен Ұлттық ұланының кинолог мамандарын және қызметтік иттерін даярлау және қайта даярлау курстарын ұйымдастыру және жүргізу арқылы дамыту;
5) сотталған адамдардың (дактилоскопиялық, геномдық және фото есептер) криминалистік есебін қалыптастыру;
6) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Мемлекеттік күзет қызметінің, Ұлттық ұланының және Ішкі істер министрлігінің экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын бөлімшелерін материалдық-техникалық жарақтандыруды қамтамасыз ету арқылы заманауи қару-жарақпен, арнайы техникамен және құралдармен жарақтандыру;
7) учаскелік полиция инспекторлары бөлімдерін материалдық-техникалық жарақтандыру және инфрақұрылымдарын нығайту;
8) экстремистік және террористік іс-әрекетті қаржыландыру фактілерін анықтау және жолын кесу кезінде уәкілетті, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл деңгейін арттыру;
9) қоғамдық тәртіпті елді мекендер аумағын ішкі істер органдары жедел басқару орталықтарының бейнебақылау жүйесімен қамту және интеграциялау есебінен қамтамасыз етудің жекелеген тетіктерін жетілдіру;

8) разработки и принятия на площадке ООН Кодекса поведения по достижению мира, свободного от терроризма;
9) присоединения Республики Казахстан к конвенции о борьбе с незаконными актами в отношении международной гражданской авиации и протоколам ООН по вопросам безопасности воздушных судов, а также Протоколу 2005 года к Конвенции о борьбе с незаконными актами, направленными против безопасности морского судоходства.
3. Повышение эффективности выявления и пресечения фактов религиозного экстремизма и терроризма, в том числе посредством совершенствования системы обеспечения деятельности специальных государственных и правоохранительных органов, будет достигаться путем:
1) повышения уровня профессиональной квалификации кадрового состава субъектов противодействия религиозному экстремизму и терроризму на ведомственных курсах, в учреждениях и учебных центрах зарубежных стран;
2) внедрения в программы обучения и повышения квалификации сотрудников оперативных и следственных подразделений высших учебных заведений органов внутренних дел учебных программ по вопросам выявления, пресечения и расследования преступлений террористического характера;
3) выработки мер по увеличению штатной численности подразделений органов внутренних дел, задействованных в противодействии экстремизму и терроризму;
4) развития кинологической службы в части подготовки инспекторов-кинологов и служебно-розыскных собак по обнаружению взрывчатых веществ и оружия, в том числе путем организации и проведения на базе кинологического центра Министерства внутренних дел Республики Казахстан курсов подготовки и переподготовки специалистов-кинологов и служебных собак органов внутренних дел и Национальной гвардии Республики Казахстан;
5) формирования криминалистических учетов осужденных лиц (дактилоскопический, геномный и фотоучеты);
6) оснащения современным вооружением, специальной техникой и оборудованием, в том числе путем обеспечения материально-технического оснащения подразделений Комитета национальной безопасности, Службы государственной охраны, Национальной гвардии и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющих противодействие экстремизму и терроризму;
7) укрепления материально-технического оснащения и инфраструктуры отделов участковых инспекторов полиции;
8) повышения уровня взаимодействия уполномоченных, правоохранительных и специальных государственных органов при выявлении и пресечении фактов финансирования экстремистской и террористической деятельности;
9) совершенствования отдельных механизмов обеспечения общественного порядка за счет обеспечения охвата территорий населенных пунктов системами видеонаблюдения и их интеграции с системой центров оперативного управления органов внутренних дел;

10) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде мақсатты жедел-іздестіру және профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
4. Экстремизм мен терроризм актілеріне ден қою, сондай-ақ олардың салдарын барынша азайту және (немесе) жою жүйесін жетілдіруге мыналар арқылы қол жеткізілетін болады:
1) терроризмге қарсы операцияларды өткізуге, терроризм актісінің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары бөлімшелерінің күштері мен құралдарының дайындығын түрлі деңгейдегі терроризмге қарсы оқу-жаттығулар, машықтанулар мен эксперименттер өткізу арқылы қамтамасыз ету;
2) терроризмге қарсы операцияларды дайындау мен өткізуге тартылатын күштермен өзара іс-қимыл жасау және басқару тетіктерін жетілдіру,
3) дағдарыстық жағдайларда тұрғындарды шұғыл хабарландырудың техникалық іске асырылуын, шұғыл қызметтердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
4) терроризм актісі көріністерінің салдарын барынша азайту және (немесе) жою аясындағы жұмыстың тиімділігін арттыру;
5) терроризм актісі (актілері) көріністерінің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға жұмылдырылатын мемлекеттік органдардың бөлімшелерін материалдық-техникалық құралдармен жарақтандыру;
6) террористік тұрғыдан осал объектілердің (бұдан әрі – ТТО объектілер) қауіпсіздік жүйелерін мыналар арқылы нығайту:
ішкі істер органдарының қызметкерлері үшін ТТО объектілердің терроризмге қарсы қорғалу шараларын қамтамасыз ету қызметін ұйымдастыру мәселелері жөнінде әдістемелік құралдар әзірлеу;
мемлекеттік органдарға ведомстволық бағынысты ТТО объектілерді Терроризмге қарсы қорғалуға қойылатын талаптарға сәйкес техникалық күшейту жұмысын ұйымдастыру, сондай-ақ олардың терроризмге қарсы қорғалу жағдайына бақылау жүргізу;
ТТО объектілердің жеке меншік иелерін, иелерін және басшыларын, сондай-ақ оларды күзетуді қамтамасыз ететін күзет қызметі субъектілерін әкімшілік жауаптылыққа тарту практикасына талдауды жүзеге асыру;
ядролық қондырғылар мен ядролық материалдардың, иондаушы сәуле шығару көздері мен сақтау пункттерінің терроризмге қарсы қорғалу жай-күйіне бақылау және қадағалау жүргізу;
ТТО объектілердің басшыларымен (меншік иелерімен, иелерімен) және қызметкерлерімен, сондай-ақ күзет қызметінің субъектілерімен осы объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу;

10) организации и проведения целевых оперативно-розыскных и профилактических мероприятий в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
4. Совершенствование системы реагирования на акты экстремизма и терроризма, а также минимизации и (или) ликвидации их последствий будет достигаться путем:
1) обеспечения посредством проведения разноуровневых антитеррористических учений, тренировок и экспериментов готовности сил и средств подразделений специальных государственных и правоохранительных органов к проведению антитеррористической операции, минимизации и (или) ликвидации последствий акта терроризма;
2) совершенствования механизмов взаимодействия и управления силами, привлекаемыми к подготовке и проведению антитеррористической операции;
3) обеспечения технической реализации незамедлительного оповещения населения, непрерывности работы экстренных служб в кризисных ситуациях;
4) повышения эффективности работы в рамках минимизации и (или) ликвидации последствий проявлений акта терроризма;
5) оснащения подразделений государственных органов, задействованных в минимизации и (или) ликвидации последствий акта (актов) терроризма, материально-техническими средствами;
6) укрепления системы безопасности объектов, уязвимых в террористическом отношении (далее – объекты УТО), в том числе путем:
разработки методического пособия для сотрудников органов внутренних дел по вопросам организации деятельности по обеспечению мер антитеррористической защищенности объектов УТО;
организации работы по технической укрепленности объектов УТО, подведомственных государственным органам, в соответствии с требованиями к их антитеррористической защищенности, а также проведению контроля состояния их антитеррористической защищенности;
осуществления анализа практики привлечения к административной ответственности собственников, владельцев и руководителей объектов УТО, а также субъектов охранной деятельности, обеспечивающих их охрану;
проведения контроля и надзора за состоянием антитеррористической защищенности ядерных установок и ядерных материалов, источников ионизирующего излучения и пунктов хранения;
проведения разъяснительной работы с руководителями (собственниками, владельцами) и персоналом объектов УТО, а также субъектами охранной деятельности по вопросам обеспечения антитеррористической защиты этих объектов;

7) әскери объектілер мен мемлекеттік мекемелердің қауіпсіздігін:
оқ-дәрілерді және қару-жарақтарды сақтау орындарын күзетуді инженерлік жабдықтау және техникалық құралдармен қамтамасыз ету;
әскери бөлімдердің кезекші қызметтерін, нарядтарын және қарауылдарын жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз ету арқылы күшейту;
8) білім беру ұйымдарының оқушылары мен оқытушыларының қатысуымен терроризмге қарсы іс-әрекет пен терроризм актісі жасалған кездегі іс-қимылды әзірлеу бойынша оқу және практикалық сабақтар өткізу;

7) усиления безопасности военных объектов и государственных учреждений, в том числе путем:
инженерного оборудования и обеспечения техническими средствами охраны мест хранения оружия и боеприпасов;
обеспечения средствами индивидуальной защиты дежурных служб, нарядов и караулов воинских частей;
8) проведения в организациях образования с учащимися и преподавателями учебных и практических занятий по выработке антитеррористического поведения и действий при совершенном акте терроризма;

44,0
Алматы қаласы
көзделген қаражат шегінде
Астана қаласы
60,0
60,0
60,0
180,0
64
Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар күзететін объектілерді қоспағанда, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жағдайын бақылауды ұйымдастыру және жүргізу
тексеру актісі
тұрақты
***
ІІМ
талап етілмейді
*
*
65
Террористік тұрғыдан осал ведомстволық бағынысты объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жағдайының деңгейін көтеру бойынша шаралар ұйымдастыру және қабылдау
млн.теңге
орындалған жұмыстар актісі
жыл сайын
***
ІІМ,
АШМ,
БҒМ,
ДСМ,
МСМ,
АКМ,
ИДМ
көзделген қаражат шегінде
(әр орган өз бөлігі бойынша)
*
*
66
Террористік тұрғыдан осал объектілердің басшыларымен (меншік иелерімен, иелерімен) және қызметкерлерімен, сондай-ақ олардың күзетін қамтамасыз ететін күзет қызметінің субъектілерімен осы объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу
іс-шаралар
ҰҚК-ге ақпарат
тұрақты
***
ІІМ,
ҰҚК (келісім бойынша),
МКҚ (келісім бойынша),
Қорғанысмині,
ЖАО
10
000
10
000
10
000
10
000
10
000
50
000
*
*
67
Террористік тұрғыдан осал объектілердің, сондай-ақ олардың күзетін қамтамасыз ететін күзет қызметі субъектілерінің жеке меншік иелерін, иелерін және басшыларын әкімшілік жауаптылыққа тарту практикасына талдау жүргізу
жүргізілген талдау нәтижелері бойынша Жоғарғы Сотқа
нормативтік қаулы қабылдау жөнінде ұсыныс
2019 жылғы
10 қаңтарға
қарай
ІІМ,
БП (келісім бойынша),
ҰҚК (келісім бойынша)
талап етілмейді
*
*
68
Халық көп жиналатын орындарда профайлинг технологиясын практикалық қолдану бойынша шаралар әзірлеу
ҰҚК-ге ақпарат
жыл сайын
***
ІІМ,
МКҚ (келісім бойынша),
ҰҚК (келісім бойынша),
ИДМ,
ЖАО
талап етілмейді
*
*
69
Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдардың, иондаушы сәуле шығару көздерінің және сақтау пункттерінің қорғалу жай-күйін бақылауды жүзеге асыру
тексеру актісі
тұрақты
***
ЭМ
талап етілмейді
*
*
70
Терроризм актісі жасалған кездегі терроризмге қарсы іс-әрекет пен іс-қимылды әзірлеу бойынша білім беру ұйымдарында оқушылар мен оқытушылардың қатысуымен оқу және практикалық сабақтар өткізу
оқу және практикалық сабақтар
тұрақты
***
ЖАО,
БҒМ,
ІІМ,
ДСМ
талап етілмейді
*
*
71
Терроризм актісінің алдын алуға немесе жолын кесуге көмектесетін ақпаратты арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына хабарлаған азаматтарды материалдық көтермелеу туралы заңнамалық ережелерді халық арасында түсіндіру бойынша жұмыстар ұйымдастыру
ҰҚК-ге ақпарат
тұрақты
***
ЖАО
талап етілмейді
*
*
72
Құпия
73
Құпия
74
Құпия
75
Құпия
76
Құпия
77
Құпия
78
Құпия
79
Құпия
80
Құпия

44,0
г. Алматы
В пределах предусмотренных средств
г. Астана
60,0
60,0
60,0
180,0
64
Организация и проведение контроля состояния антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, за исключением объектов, охраняемых Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями, а также специальными государственными органами
акт проверки
постоянно***
МВД
не требуется
*
*
65
Организация и принятие мер по повышению уровня антитеррористической защищенности подведомственных объектов, уязвимых в террористическом отношении
млн.тенге
акт выполненных работ
ежегодно
***
МВД, МСХ, МОН, МЗ, МКС, МИК, МИР
В пределах предусмотренных средств (каждой орган в своей части)
*
*
66
Проведение разъяснительной работы с руководителями (собственниками, владельцами) и персоналом объектов, уязвимых в террористическом отношении, а также субъектами охранной деятельности, обеспечивающими их охрану, по вопросам обеспечения антитеррористической защиты объектов
мероприятия
информация в КНБ
постоянно***
МВД, КНБ (по согласованию), СГО (по согласованию), МО, МИО
10 000
10 000
10 000
10 000
10 000
50 000
*
*
67
Проведение анализа практики привлечения к административной ответственности собственников, владельцев и руководителей объектов, уязвимых в террористическом отношении, а также субъектов охранной деятельности, обеспечивающих их охрану
предложения в Верховный Суд по результатам проведенного анализа для принятия нормативного постановления
2019 г., к 10 января
МВД, ГП (по согласованию),КНБ (по согласованию)
не требуется
*
*
68
Выработка мер по практическому применению технологии профайлинга в местах массового скопления людей
информация в КНБ
ежегодно
***
МВД, СГО (по согласованию), КНБ (по согласованию), МИР, МИО
не требуется
*
*
69
Осуществление контроля за состоянием защищенности ядерных установок и ядерных материалов, источников ионизирующего излучения и пунктов хранения
акт проверки
постоянно***
МЭ
не требуется
*
*
70
Проведение в организациях образования с учащимися и преподавателями учебных и практических занятий по выработке антитеррористического поведения и действий при совершенном акте терроризма
учебные и практические занятия
постоянно***
МИО, МОН, МВД, МЗ
не требуется
*
*
71
Организация работы по разъяснению среди населения законодательного положения о материальном поощрении граждан, сообщивших в специальные государственные и правоохранительные органы информацию, которая поможет предотвратить или пресечь акт терроризма
информация в КНБ
постоянно***
МИО
не требуется
*
*
72
Секретно
73
Секретно
74
Секретно
75
Секретно
76
Секретно
77
Секретно
78
Секретно
79
Секретно
80
Секретно

Бағдарламаны қаржыландырудың жалпы көлемі 270 148,8 млн. теңге (2018 жылы – 76 291,3 млн. теңге; 2019 жылы – 64 675,8 млн. теңге; 2020 жылы – 48 976,5 млн. теңге; 2021 жылы – 41 028,3 млн. теңге; 2022 жылы – 39 176,9), оның ішінде республикалық бюджет қаражаты есебінен – 209 361,3 млн. теңге (2018 жылы – 52 306,6 млн. теңге; 2019 жылы – 49 939,0 млн. теңге; 2020 жылы – 37 340,5 млн. теңге; 2021 жылы – 34 930,7 млн. теңге; 2022 жылы – 34 844,5 млн. теңге) және жергілікті бюджеттен – 60 787,5 млн. теңге (2018 жылы – 23 984,7 млн. теңге; 2019 жылы – 14 736,8 млн. теңге; 2020 жылы – 11 636,0 млн. теңге; 2021 жылы – 6 097,6 млн. теңге; 2022 ж. – 4 332,4 млн. теңге).
Ескертпе:
* "*" таңбалы кесте торлары толтырылмайды.
** іс-шаралар бойынша қаржы көлемі жыл сайын "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және тиісті жылға арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттардың шешімдеріне сәйкес нақтылануы мүмкін.
*** жылдың және жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 10 қаңтарға және 10 шілдеге қарай Ұлттық қауіпсіздік комитетіне есеп.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
МКҚ – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
"Сырбар" СБҚ – Қазақстан Республикасының "Сырбар" сыртқы барлау қызметі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ДІАҚМ – Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам министрлігі
АКМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
ИДМ – Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар

Общий объем финансирования Программы составляет 270 148,8 млн.тенге (2018 г. – 76 291,3 млн.тенге; 2019 г. – 64 675,8 млн.тенге; 2020 г. – 48 976,5 млн.тенге, 2021 г. – 41 028,3 млн.тенге; 2022 г. – 39 176,9), в том числе за счет средств республиканского бюджета – 209 361,3 млн.тенге (2018 г. – 52 306,6 млн.тенге; 2019 г. – 49 939,0 млн.тенге; 2020 г. – 37 340,5 млн.тенге; 2021 г. – 34 930,7 млн. тенге; 2022 г. – 34 844,5 млн.тенге) и местных бюджетов – 60 787,5 млн.тенге (2018 г. – 23 984,7 млн. тенге; 2019 г. – 14 736,8 млн. тенге; 2020 г. – 11 636,0 млн. тенге; 2021 год – 6 097,6 млн. тенге; 2022 год – 4 332,4 млн. тенге).
Примечания:
* Ячейки таблицы со знаком "*" не заполняются*.
** Объемы средств по мероприятиям могут уточняться ежегодно в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" и решениями маслихатов о местном бюджете на соответствующий год.
*** Отчет в Комитет национальной безопасности по итогам года и полугодия к 10 января и 10 июля.
Расшифровка аббревиатур:
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
СГО – Служба государственной охраны Республики Казахстан
СВР "Сырбар" – Служба внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар"
МО – Министерство обороны Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МДРГО – Министерство по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан
МИК – Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
МИР – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы.