"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесін және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 шілдедегі № 458 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесін және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесін және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесін және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығына мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесінде және оларға қойылатын талаптарда:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
Дәрігер
Денсаулық сақтау саласындағы маман
Ғылыми дәрежесінің және атағының, медицина саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары мен халықаралық маңызы бар ізденістерінің, халықаралық сертификаттарының болуы, сондай-ақ мамандандыруға сәйкес:
анестезиология-реаниматология;
онкология;
онкогематология;
оториноларингология;
трансплантология;
фармакология және клиникалық фармакология салаласындағы диагностика мен емдеудің озық әдістерін меңгеруі.
Фармакогеномика саласындағы ғылыми дәрежесінің және атағының, медицина саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары мен халықаралық маңызы бар ізденістерінің, халықаралық сертификаттарының болуы, сондай-ақ фармакогенетика саласындағы фармакогеномиканың озық әдістерін меңгеруі;
Ғылыми дәрежесінің және атағының, медицина саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары мен халықаралық маңызы бар ізденістерінің, халықаралық сертификаттарының болуы, сондай-ақ мамандандыруға сәйкес биоинформатика саласында биомедициналық деректерді талдаудың озық әдістерін меңгеруі.
";

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменения и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 "Об утверждении перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2018 года № 458
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменения и дополнений в Указ Президента Республики от 6 июня 2005 года № 1587 "Об утверждении перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
О внесении изменения и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 "Об утверждении перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан"
В соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 "Об утверждении перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан" следующие изменение и дополнения:
в перечне профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6.
Врач
Специалист в области здравоохранения
Наличие ученой степени и звания, научно-исследовательских работ и изысканий международного значения в области медицины, международных сертификатов, а также согласно специализации владение передовыми методами диагностики и лечения в области:
анестезиологии-реаниматологии;
онкологии;
онкогематологии;
оториноларингологии;
трансплантологии;
фармакологии и клинической фармакологии.
Наличие ученой степени и звания в сфере фармакогеномики, научно-исследовательских работ и изысканий международного значения в области медицины, международных сертификатов, а также владение передовыми методами фармакогеномики в области:
фармакогенетики
Наличие ученой степени и звания, научно-исследовательских работ и изысканий международного значения в области медицины, международных сертификатов, а также согласно специализации владение передовыми методами анализа биомедицинских данных в области:
Биоинформатики
";

мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 және 38-жолдармен толықтырылсын:
"
25
Бизнес-аналитик
ВАВОК халықаралық стандартына сәйкес бағдарламаларды әзірлеуге қатысу тәжірибесінің болуы
26
Жүйелік архитектор
"Java; C/C++; Python; С#; JavaScript; Ruby; РНР; Swift; Objective С бағдарламалау тілдеріндегі жүйелер, бағдарламалар және қосымшалар архитекторы" мамандығы бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы
27
Бағдарламалық қамтылым әзірлеушісі
"Java; C/C++; Python; С#; JavaScript; Ruby; РНР; Swift; Objective С бағдарламалау тілдерін меңгерген әзірлеуші/тестілеуші";
"Artificial Intelligence, lot-решений, Blockchain, Additive technologies, BIM және басқа да технологияларды қолдана отырып, өнімдерді әзірлейтін жоғары білікті әзірлеуші" мамандықтары бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы
28
Ақпараттық технологиялар (АТ) саласындағы жоба менеджері
РМР немесе РМВоК сертификациясы бар АТ саласында жұмыс тәжірибесінің болуы
29
Робот техникасы маманы
Robotics (роботтарды бағдарламалау және модельдеу) бағдарламасы бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы
30
Дизайнер
Инфографика, виртуалды әлем дизайнері ретінде жұмыс тәжірибесінің болуы
31
Ақпараттық қауіпсіздік қызметкері
ISO/IEC 27000;
CISM (Certified Information Systems Manager); CRISC (Certified in Risk and Information Systems Control) бағдарламалары бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы
32
Ақпараттық қауіпсіздік аудиторы
ISO/IEC 27000;
CISA (Certified Information Systems Auditor) бағдарламалары бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы
33
Ақпараттық қауіпсіздіктің техникалық маманы
CISSP (Certified Information Systems Security Professional);
SSCP (Systems Security Certified Practitioner); Security+;
CND (Certified Network Defender);
CEH (Certified Ethical Hacker);
Әлемнің жетекші IT-компанияларының (Microsoft, Oracle, IBM, Cisco, Juniper) қауіпсіздік сертификаттары бағдарламалары бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы
34
Оқытушы, ғылыми қызметкер
Жоғарғы білімі мен әлемдік рейтингке кіретін жоғарғы оқу орны дипломының болуы
35
Биоинформатика, молекулярлық биотехнология және биоинженерия (генетика, цитология, жануарлар мен өсімдіктер селекциясы) саласындағы маман
Микрочипті генотиптеудің және NGS генетикалық деректерімен жұмыс істей білу;
ғылыми-зерттеу жұмысына қатысу (GWAS, тәуекелдерді бағалау, генетикалық деректер бойынша туыстық дәрежесін айқындау алгоритмдерін әзірлеу және т.б.);
бағдарламалаудың бір немесе бірнеше тілін (R, Python, C++, Java, Perl) меңгеру;
молекулярлық-генетикалық зерттеулер жүргізу (ПЦР-диагностика, толық геномдық талдаулар (NGS, Microarray), Сэнгер бойынша секвенирлеу, фрагменттік талдау және т.б.);
геномдық диагностика саласындағы білім, мультифакторлық және тұқым қуалайтын аурулар қаупін айқындау үшін генетикалық мутацияларды айқындау бойынша зертханалық генетикалық тестілердің нәтижелерін түсіндіре білу;
гендік инженерия, трансгеноз және биотехнология әдістерін меңгеру;
BLUP (Sire Model, Animal Model және т.б.) әдісі бойынша жануарлардың тұқымдық құндылығын бағалаудың, селекциялық индекстерді құрылымдаудың аралас модельдері теңдеулерін әзірлеу тәжірибесі
36
Агроөнеркәсіптік кешеннің модельдеу жүйелерін мониторингтеу және цифрландыру саласындағы маман
Заманауи геоақпараттық жүйелерді және әртүрлі дереккөздерден алынатын ауқымды деректерді білу.
Объектінің орналасқан орны, географиялық және экологиялық ерекшеліктері, рельеф пішіндері, топырақ, өсімдіктер, гидрология туралы деректерді жинау және талдау бойынша дағдылардың болуы.
Қашықтықтан басқарылатын автоматтандырылған ауыл шаруашылығы құрылымдарын құра білу
37
"Агроөнеркәсіптік кешендегі ақылды техника" автоматтандыру және басқару саласындағы маман
Мыналар:
табиғи ресурстарды, соның ішінде ауыл шаруашылығы өнімінің айналымын мониторингтеуді, жануарлар және өсімдіктер дүниесін қорғауды, өсіруді және пайдалануды автоматтандыру;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, табиғи ресурстарды пайдалану және қорғау саласындағы есепке алуды мониторингтеу бойынша дағдыларының болуы
38
Ауыл шаруашылығы машинасын жасау, GPS көмегімен техниканы басқару саласындағы маман
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды жобалау кезінде 3D модельдеуді және сандық бағдарламалық басқаруды пайдалана білу;
робототехниканы қолдану;
ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау үшін GPS басқарумен ауыл шаруашылығы машиналарын жасау
".

дополнить строками, порядковые номера 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 и 38, следующего содержания:
"
25
Бизнес-аналитик
Наличие опыта участия в разработке программ в соответствии с международным стандартом ВАВОК
26
Системный архитектор
Наличие опыта работы по специальности "Архитектор систем, программ и приложений следующих языков программирования: Java; C/C++; Python; С#; JavaScript /Java; Ruby; РНР; Swift; Objective С", "СSS"
27
Разработчик программного обеспечения
Наличие опыта работы по специальностям: "Разработчик/тестировщик с владением следующих языков программирования: Java; C/C++; Python; С#; JavaScript; Ruby; РНР; Swift; Objective С";
"Разработчик высокой квалификации для разработки продуктов с применением технологий: Artificial Intelligence, lot-решений, Blockchain, Additive technologies, BIM и другим"
28
Проектный менеджер в области информационных технологий (ИТ)
Наличие опыта работы в области ИТ с сертификацией РМР или PMBoK
29
Специалист по робототехнике
Наличие опыта работы по программе Robotics (программирование и моделирование роботов)
30
Дизайнер
Наличие опыта работы дизайнером инфографики, виртуального мира
31
Специалист информационной безопасности
Наличие опыта работы по программам:
ISO/IEC 27000;
CISM (Certified Information Systems Manager);
CRISC (Certified in Risk and Information Systems Control)
32
Аудитор информационной безопасности
Наличие опыта работы по программам:
ISO/IEC 27000;
CISA (Certified Information Systems Auditor)
33
Технический специалист информационной безопасности
Наличие опыта работы по программам:
CISSP (Certified Information Systems Security Professional); SSCP (Systems Security Certified Practitioner); Security+;
CND (Certified Network Defender);
CEH (Certified Ethical Hacker); Сертификаты безопасности ведущих мировых IT-компаний (Microsoft, Oracle, IBM, Cisco, Juniper)
34
Преподаватель, научный сотрудник
Наличие высшего образования и диплома высшего учебного заведения, входящего в мировые рейтинги
35
Специалист в области биоинформатики, молекулярной биотехнологии и биоинженерии (генетика, цитология, селекция животных и растений)
Умение работать с генетическими данными микрочипового генотипирования и NGS;
участвовать в научно-исследовательской работе (GWAS, разработка алгоритмов оценки рисков, определения степени родства по генетическим данным и т.д.);
владение одним или несколькими языками программирования (R, Python, C++, Java, Perl);
проведение молекулярно-генетических исследований (ПЦР-диагностика, полногеномные анализы (NGS, Microarray), секвенирование по Сэнгеру, фрагментный анализ и т.д.);
знания в области геномной диагностики, умение интерпретировать результаты лабораторных генетических тестов по определению генетических мутаций для определения риска мультифакторных и наследственных болезней;
владение методами генной инженерии, трансгеноза и биотехнологии;
опыт по разработке уравнений смешанных моделей оценки племенной ценности животных по методу BLUP (Sire Model, Animal Model и др.), конструирования селекционных индексов
36
Специалист в области мониторинга и цифровизации систем моделирования агропромышленного комплекса
Знание современных геоинформационных систем и больших данных, получаемых из различных источников.
Наличие навыков по сбору и анализу данных о месте расположения объекта, о географических и экологических особенностях, формах рельефа, почвах, растительности, гидрологии.
Умение создавать автоматизированные сельхозформирования с удаленным управлением.
37
Специалист в области автоматизации и управления "Умная техника в агропромышленном комплексе"
Наличие навыков по:
автоматизации мониторинга за природными ресурсами, в том числе оборотом сельскохозяйственной продукции, охраной, воспроизводством и использованием животного и растительного мира;
мониторингу особо охраняемых природных территорий, учета в области использования и охраны природных ресурсов
38
Специалист в области сельскохозяйственного машиностроения, управления техникой с помощью GPS
Умение использовать 3D моделирование и числовое программное управление при проектировании изготовления сельскохозяйственных машин;
применение робототехники;
для выполнения сельскохозяйственных работ создание сельскохозяйственных машин с GPS-управлением
".

2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев

2. Настоящий Указ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев