"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидаларын, сондай-ақ техникалық жарақтандыру және жұмысын ұйымдастыру жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 977 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 618 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидаларын, сондай-ақ техникалық жарақтандыру және жұмысын ұйымдастыру жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 977 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 54, 765-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидаларын, сондай-ақ техникалық жарақтандыру, жаңғырту және олардың жұмысын ұйымдастыру, сервистік инфрақұрылым жөніндегі талаптарды бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидаларын, сондай-ақ техникалық жарақтандыру, жаңғырту және олардың жұмысын ұйымдастыру, сервистік инфрақұрылым жөніндегі талаптар бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидаларында, сондай-ақ техникалық жарақтандыру және жұмысын ұйымдастыру жөніндегі талаптарында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидалары, сондай-ақ техникалық жарақтандыру, жаңғырту және олардың жұмысын ұйымдастыру, сервистік инфрақұрылым жөніндегі талаптар";
8-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Өткізу пункттерін техникалық жарақтандыруға және жаңғыртуға қойылатын талаптар";
мынадай мазмұндағы тақырыппен толықтырылсын:
"10. Сервистік инфрақұрылым";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қағидалар өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру тәртібін, сондай-ақ техникалық жарақтандыру, жаңғырту және олардың жұмысын ұйымдастыру, сервистік инфрақұрылым жөніндегі талаптарды айқындайды.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 977 "Об утверждении Правил открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требований по техническому оснащению и организации работы пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 618.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 977 "Об утверждении Правил открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требований по техническому оснащению и организации работы пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 54, ст. 765) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требований по техническому оснащению, модернизации и организации работы пунктов пропуска, сервисной инфраструктуры";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требования по техническому оснащению, модернизации и организации работы пунктов пропуска, сервисной инфраструктуры.";
в Правилах открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требованиях по техническому оснащению и организации работы пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требования по техническому оснащению, модернизации и организации работы пунктов пропуска, сервисной инфраструктуры";
заголовок раздела 8 изложить в следующей редакции:
"8. Требования к техническому оснащению и модернизации пунктов пропуска";
дополнить заголовком следующего содержания:
"10. Сервисная инфраструктура";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила определяют порядок открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требования по техническому оснащению, модернизации и организации работы пунктов пропуска (далее – пункты пропуска), сервисной инфраструктуры.

2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын адамдардың кесіп өтуінің, ол арқылы көлік құралдарын, жүктерді, тауарларды, жануарларды, өсімдік өнімдерін және өзге де мүлікті (бұдан әрі – көлік құралдары және жүктер) тасымалдаудың белгіленген тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету үшін өткізу пункттерінде шекаралық, кедендік, санитариялық-карантиндік, ветеринариялық, фитосанитариялық бақылау және бақылаудың өзге де түрлері жүзеге асырылады.";
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өткізу пункті жұмысының жалпы тәртібі (жұмысты бастау және аяқтау уақыты, технологиялық үзілістер) көлік ұйымдарының әкімшілігімен (әуежай, теңіз немесе өзен порты, шекаралық теміржол вокзалы, станция, автовокзал және өзге де көлік ұйымдарының басшыларымен) келісу бойынша бақылау органдары басшыларының бірлескен шешімімен бекітіледі және шектес мемлекеттің шекаралық өкілдерімен келісіледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Транзиттік көлік әлеуетін дамытуды, халықаралық қатынастың қарқындылығын, өткізу пункттерінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету, шекарамаңы ынтымақтастығын дамыту және ұлттық қауіпсіздік қатеріне қарсы іс-қимыл жасаудың сенімді деңгейі үшін жағдай жасау мақсатында халықаралық қатынастар түрлері бойынша жіктеуге, мәртебесіне, жұмыс режиміне, қатынас сипатына, жұмыс істеу тәртібіне байланысты өткізу пункттерінің мынадай санаттары белгіленеді:
1) 1-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 1000 жолаушыдан жоғары және автокөлік құралы 200 бірліктен астам, мәртебесі – халықаралық;
2) 2-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 800-1000 жолаушы және автокөлік құралы 180-200 бірліктен астам, мәртебесі – халықаралық;
3) 3-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 500-800 жолаушы және автокөлік құралы 50-180 бірлік, мәртебесі – екіжақты немесе халықаралық.
1, 2, 3-санатты өткізу пункттері қозғалысы қарқынды әуежайларда, теңіз порттарында, теміржол станцияларында, автовокзалдарда және автомагистральдарда, жолаушылар мен көлік ағындарының қарқындылығына байланысты тәулік бойғы жұмыс режимімен құрылады;
4) 4-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 500 жолаушыға және автокөлік құралы 100-150 бірлікке дейін, мәртебесі – екіжақты немесе халықаралық;
5) 5-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 300 жолаушыға және автокөлік құралы 100 бірлікке дейін, мәртебесі – екіжақты.
4, 5-санатты өткізу пункттері жұмыс режимі күндізгі (тәуліктің жарық уақытында) автомобиль жолдарында, өзен өткізу пункттерінде құрылады және жолаушылар мен көлік ағындары қарқынына байланысты халықаралық немесе екіжақты мәртебеге ие болады.
Өткізу пункттеріне санаттарға бөлу мемлекеттік бақылау органдарының құрылымдық бөлімшелерін қалыптастыру кезінде ескеріледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. Для обеспечения соблюдения установленного порядка пересечения Государственной границы Республики Казахстан лицами, перемещения через нее транспортных средств, грузов, товаров, животных, растительной продукции и иного имущества (далее - транспортные средства и грузы) в пунктах пропуска осуществляются пограничный, таможенный, транспортный, санитарно-карантинный, ветеринарный, фитосанитарный контроль и иные виды контроля.";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Общий распорядок работы пункта пропуска (время начала и окончания работы, технологические перерывы) утверждается совместным решением руководителей контрольных органов по согласованию с администрацией транспортных организаций (начальниками аэропорта, морского или речного порта, пограничного железнодорожного вокзала, станции, автовокзала и иных транспортных предприятий) и согласовывается с пограничными представителями сопредельного государства.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В целях обеспечения развития транзитно-транспортного потенциала, интенсивности международного сообщения, эффективного функционирования пунктов пропуска, создания условия для развития приграничного сотрудничества и надежного уровня противодействия угрозам национальной безопасности в зависимости от классификации по виду международного сообщения, статуса, режима работы, характеру сообщения, порядку функционирования устанавливаются следующие категории пунктов пропуска:
1) 1 категория – интенсивностью пассажирского потока свыше 1000 пассажиров и более 200 единиц автотранспортных средств, статус - международный;
2) 2 категория – интенсивностью пассажирского потока 800-1000 пассажиров и 180-200 единиц автотранспортных средств, статус - международный;
3) 3 категория – интенсивностью пассажирского потока 500-800 пассажиров и 50-180 единиц автотранспортных средств, статус – двухсторонний или международный.
Пункты пропуска 1, 2, 3 категорий создаются в аэропортах, морских портах, железнодорожных станциях, автовокзалах и автомагистралях с интенсивным движением, круглосуточным режимом работы в зависимости от интенсивности пассажирского и транспортного потоков.
4) 4 категория – интенсивностью пассажирского потока до 500 пассажиров и до 100-150 единиц автотранспортных средств, статус – двухсторонний или международный;
5) 5 категория – интенсивностью пассажирского потока до 300 пассажиров и до 100 единиц автотранспортных средств, статус – двухсторонний.
Пункты пропуска 4, 5 категории создаются на автомобильных дорогах с дневным режимом работы (в светлое время суток) в речных пунктах пропуска и имеют статус международный или двухсторонний в зависимости от интенсивности пассажирского и транспортного потоков.
Категорирование пунктов пропуска учитывается при формировании подразделений государственных органов контроля.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"30. Өткізу пункттерінің ғимараттары мен құрылыстарына (әуежайлардағы, теңіз порттарындағы, теміржол станцияларындағы, автовокзалдардағы өткізу пункттері үшін бөлінген қызметтік үй-жайларға), олардың материалдық-техникалық жабдықталуына және жайластыруына, сәйкестігі, өткізілетін мемлекеттік бақылау сипатына және жолаушылар мен көлік құралдарының құжаттарын ресімдеу бойынша жүргізілетін операциялар бойынша, мемлекеттік шекараны кесіп өтетін адамдар және мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлері үшін жағдайды қамтамасыз ету бойынша талаптар қойылады.";
39-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-бөліммен толықтырылсын:
"10. Сервистік инфрақұрылым
87. Мемлекеттік шекараны кесіп өтетін адамдарға ыңғайлы болу үшін шекаралық, кедендік бақылау режимдік аймақтарынан тыс жерлердегі өткізу пункттерінде мынадай сервистік инфрақұрылым қосымша орналасуы мүмкін:
1) валюта айырбастау пункттері;
2) дәмханалар (буфеттер);
3) әртүрлі туристік, көліктік, сақтандыру және басқа да ұйымдардың офистері;
4) пошта бөлімшесі, сөйлесу пункті;
5) екінші деңгейдегі банктердің бөлімшелері;
6) оқшаулағышы бар медпункттер;
7) халықаралық көлік-логистикалық орталығы.
Сервистік инфрақұрылымды ашуды (жабуды) және жұмысын ұйымдастыруды мемлекеттік кірістер органдарының және шекара қызметінің аумақтық бөлімшелерімен келісу қажет.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев

"30. К зданиям и сооружениям пунктов пропуска (служебным помещениям в аэропортах, морских портах, железнодорожных станциях, автовокзалах, выделенным для пунктов пропуска) предъявляются требования к их материально-техническому оснащению и обустройству, соответствию, характеру проводимого государственного контроля и проводимым операциям по оформлению документов пассажиров и транспортных средств, обеспечению условий для лиц, пересекающих Государственную границу, сотрудников органов государственного контроля.";
пункт 39 исключить;
дополнить разделом 10 следующего содержания:
"10. Сервисная инфраструктура
87. Для удобства лиц, пересекающих Государственную границу, в пунктах пропуска за пределами режимных зон пограничного, таможенного контроля дополнительно может размещаться следующая сервисная инфраструктура:
1) пункты обмена валюты;
2) кафе (буфеты);
3) офисы различных туристических, транспортных, страховых и других организаций;
4) отделение почты, переговорный пункт;
5) отделения банков второго уровня;
6) медпункт с изолятором;
7) международный транспортно-логистический центр.
Открытие (закрытие) и организацию работы сервисной инфраструктуры необходимо согласовывать с территориальными подразделениями органов государственных доходов и пограничной службы.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев